AI assistant
Pandox — Interim / Quarterly Report 2021
Apr 27, 2021
2956_10-q_2021-04-27_60bc0e5a-138f-489e-bb32-b5955d3dc548.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer

- Intäkter från Fastighetsförvaltning uppgick till 554 (672) MSEK. Minskningen för jämförbara enheter var 15 procent justerat för valutakurseffekter
- Driftnettot från Fastighetsförvaltning uppgick till 462 (561) MSEK. Minskningen för jämförbara enheter var 14 procent justerat för valutakurseffekter
- Driftnettot från Operatörsverksamhet uppgick till -80 (20) MSEK
- EBITDA uppgick till 350 (538) MSEK
- Cash earnings uppgick till 85 (262) MSEK
- Cash earnings per aktie uppgick till 0,49 (1,43) SEK
- Periodens resultat uppgick till 36 (-668) MSEK
- Resultat per aktie uppgick till 0,22 (-3,63) SEK
- I resultatet ingår orealiserade värdeförändringar Förvaltningsfastigheter om -351 MSEK
- Per 31 mars 2021 uppgick likvida medel och outnyttjade kreditfaciliteter till 4 689 MSEK, jämfört med 5 221 MSEK per 31 december 2020
| Finansiellt sammandrag | lan-mars | Helär | ||
|---|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | 2021 | 2020 | 1% | 2020 |
| Intäkter Fastighetsförvaltning | 554 | 672 | -18 | 2 399 |
| Driftnetto Fastighetsförvaltning | 462 | 561 | -18 | 2018 |
| Driftnetto Operatörsverksamhet | -80 | 20 | na | -168 |
| EBITDA | 350 | 538 | -35 | 1 699 |
| Periodens/årets resultat | 36 | -668 | na | -1 408 |
| Resultat per aktie, SEK 1) | 0.22 | -3.63 | na | -7.61 |
| Cash earnings | 85 | 262 | -68 | 660 |
| Cash earnings per aktie, SEK 1) | 0,49 | 1.43 | -66 | 3.64 |
| Nyckeldata | ||||
| Marknadsvärde fastigheter, MSEK | 61 161 | 65 345 | 59 542 | |
| Räntebärande nettoskuld, MSEK | 30 288 | 30 862 | 29 007 | |
| Beläningsgrad netto, % | 49.5 | 47.2 | 48.7 | |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 1,6 | 2,6 | n.a. | 2.0 |
| EPRA NRV per aktie, SEK 1) | 170.38 | 186,97 | 167,60 | |
| WAULT (Förvaltningsfastigheter), år | 14.4 | 15.3 | 14,6 | |
| RevPAR (Operatörsverksamhet) för jämförbara enheter och jämförbar valutakurs, SEK | 98 | 504 | -81 | 224 |
Det första kvartalet utvecklades i linje med Pandox förväntningar och följde samma mönster som närmast föregående kvartal. Omfattande restriktioner på samtliga Pandox marknader ledde till en fortsatt mycket låg hotellefterfrågan. Sammantaget minskade Pandox totala intäkter och driftnetto i kvartalet med 41 respektive 34 procent. Genom återkommande intäkter från kontrakterade minimihyror och fasta hyror i Fastighetsförvaltning samt god kostnadskontroll i Operatörsverksamhet, uppgick EBITDA och resultat före värdeförändringar till 350 MSEK respektive 23 MSEK. Pandox finansiella ställning är fortsatt stark med en belåningsgrad om 49,5 procent och likvida medel och outnyttjade kreditfaciliteter om 4 689 MSEK per 31 mars 2021.
Pandox arbetar strukturerat med tre områden i det svåra läge som covid-19 skapat:
Respond – Åtgärder för att motverka den akuta krisen Restart – Planera för återhämtning Reinvent – Skapa insikt om hur hotellmarknaden kommer att förändras
I takt med att vaccinationerna ökar väcks nu hoppet om att samhället kan få covid-19 under kontroll och att restriktionerna gradvis kan börja avvecklas. Återhämtningen på hotellmarknader i världen som ligger längre fram i utvecklingen, ger gott stöd för Pandox uppfattning att de underliggande drivkrafterna för, och potentialen i, hotellmarknadens återhämtning efter covid-19 är relevanta även i Europa.
Vi har tidigare beskrivit den positiva utvecklingen när det gäller efterfrågan på resor och hotellboende i Kina, Indien, Australien och Nya Zeeland. I det första kvartalet har dessutom ett framgångsrikt vaccinationsprogram och minskade restriktioner i USA lett till en kraftig ökning av efterfrågan i hotellmarknaden, drivet av inhemskt fritidsresande och lokalt affärsresande. Det finns också tecken i USA på att större företag börjat resa och att mötesmarknaden sakta börjar vakna till liv. I mitten av april uppgick beläggningsgraden i hotellmarknaden i USA till närmare 60 procent med relativt goda snittpriser, trots obefintlig internationell efterfrågan och låg efterfrågan på möten och event. I likhet med andra marknader är det resorthotell och hotell i inhemska och regionala centralorter som är vinnare även i USA.
I Europa är det Storbritannien som kommit längst med vaccinationerna. Vissa restriktioner avvecklades i början av april men möjligheterna till inhemskt resande är fortsatt begränsade. Förutsatt att det blir tillåtet att resa inom landet, förväntas inhemsk fritidsefterfrågan under sommarmånaderna bli stark, framför allt i attraktiva fritidsdestinationer. Förhoppningen är att en liknande utveckling kan bli aktuell även på andra hotellmarknader av större betydelse för Pandox, som till exempel Tyskland och de nordiska länderna.
Pandox förväntar sig att hotellmarknadens återhämtning – förutsatt minskade restriktioner och ökad ekonomisk aktivitet – sker i faser med sex utvecklingsnivåer där olika marknadssegment stegvis bygger upp efterfrågan i hotellmarknaden:
-
- Städer och länder öppnar upp och restriktioner lättar gradvis
-
- Hotell öppnar
-
- Inhemskt fritidsresande med växande högbetalande segment
-
- Inhemskt affärsresande
-
- Möten och internationellt resande
-
- Gruppresor
Respektive steg medverkar till att beläggningen stiger och intäkterna ökar, vilket i sin tur skapar förutsättningar för högre snittpriser och ökade intäkter per rum.
Pandox bedömning är att hotellmarknaden i Europa, i det fjärde kvartalet 2020, var på väg in i "Nivå 4" med god underliggande efterfrågan från inhemskt fritidsresande och en begynnande efterfrågan från inhemskt affärsresande. Den positiva utvecklingen bröts dock av nya restriktioner. När väl restriktionerna minskar igen bör hotellmarknaden relativt snabbt kunna återgå till höstens nivåer och med stöd av ett ökat inhemskt affärsresande därefter kunna ta steget in i "Nivå 4".
Pandox arbetar med flera olika drifts- och avtalsmodeller, som tillsammans ger ett balanserat intäktsflöde. Mätt i antal rum är cirka 36 procent av intäkterna fullt rörliga (egen hotelldrift och omsättningshyra utan miniminivå) och cirka 64 procent mer trögrörliga (omsättningshyror med miniminivå och fast hyra).
För att rörlig hyra skall materialiseras i hyresavtal med miniminivå krävs att den ackumulerade totala hyran överstiger den ackumulerade miniminivån under en viss tidsperiod, normalt ett kalenderår. Det skydd som minimihyra erbjuder i en svag marknad kan därmed begränsa intäktstillväxten för Pandox i ett inledande skede av en återhämtning som sker från låga nivåer.
Den beläggningsgrad som krävs för att rörlig hyra skall materialiseras i Pandox omsättningsbaserade hyresavtal med minimihyra skiljer sig mellan marknader men är lägst i Norden.
Pandox har en attraktiv position med drygt 80 procent av totalt antal rum i regionala och inhemska städer och har därmed en hög exponering mot inhemsk efterfrågan, som kommer att leda hotellmarknadens återhämtning. Återhämtningen är dock helt beroende av när, och i vilken takt, restriktionerna avvecklas.
Baserat på den återhämtning vi såg under hösten 2020 i Europa och en kraftigt ökad efterfrågan på stora och relevanta hotellmarknader utanför Europa, bedöms förutsättningarna för ökad efterfrågan på Pandox marknader vara goda när väl restriktionerna lättar.
Så länge restriktionerna ligger kvar på samma nivåer som tidigare förväntas kontrakterade minimihyror och fasta hyror fortsatt utgöra majoriteten av Pandox totala intäkter. När efterfrågan ökar kommer intäktsökningen, som en konsekvens av drifts- och avtalsmix, inledningsvis att vara tydligast i Operatörsverksamhet som helhet och i Fastighetsförvaltning i Norden.
På grund av hotellmarknadens svaga start på året och hyresavtalens utformning, förväntas rörliga intäkter i hyresavtal med minimihyror materialiseras endast i begränsad utsträckning 2021.
Pandox följer och utvärderar affärsläget löpande och har en nära dialog med hyresgäster i affärssegmentet Fastighetsförvaltning avseende respektive parts affärssituation.
Hårdare restriktioner, med negativ påverkan på hotellmarknaden, infördes gradvis på samtliga Pandox marknader under det fjärde kvartalet 2020 vilka fortsatte in i det första kvartalet 2021. Under mars 2021 höll cirka 87 procent av hotellfastigheterna i affärssegmentet öppet, mätt i antal rum.
Kontrakterade minimihyror med garanti plus fasta hyror uppgår enligt avtal till motsvarande knappt 2 000 MSEK mätt i årstakt, vilket också förväntas utgöra huvuddelen av Pandox intäkter i det andra kvartalet 2021.
Överenskommelser med hyresgäster om temporära förändringar i betalningsvillkor sker när så är möjligt och lämpligt. Hyror har under det första kvartalet inkommit enligt ursprungliga och nya temporära betalningsvillkor. Inga rabatter på hotellhyror har givits. Per 31 mars 2021 uppgick kundfordringar hänförliga till uppskjutna hyror under nya temporära betalningsvillkor till motsvarande 566 MSEK, jämfört med 439 MSEK per 31 december 2020.
Pandox har tagit del av statliga bidrag i Sverige och Finland om totalt motsvarande 10 MSEK i det första kvartalet (19 MSEK i det fjärde kvartalet 2020), vilket intäktsförts under Övriga fastighetsintäkter. För mer information, se sidan 6, 7 och 22.
Pandox har tagit del av stödprogram inom Operatörsverksamhet i Belgien, Tyskland, Kanada, Storbritannien och Nederländerna om motsvarande cirka 44 MSEK i det första kvartalet (41 MSEK i det fjärde kvartalet 2020), vilket redovisas som en kostnadsreduktion inom Kostnader Operatörsverksamhet.
Därutöver har cirka 33 MSEK (31 MSEK i det fjärde kvartalet 2020) överförts direkt från myndigheter till Pandox anställda i form av lönestöd för permitterad personal. Dessa ingår således inte i Pandox redovisade siffror.
För mer information, se sidan 6, 7 och 22.
Vid utgången av det första kvartalet var Pandox totala kostnader i paritet med intäkterna från kontrakterade minimihyror och fasta hyror. För mer information, se sidan 6 och 7.
Planerade investeringar under 2021 uppgår till motsvarande cirka 920 MSEK, till vilket kommer underhåll om cirka 45 MSEK. Möjliga praktiska begränsningar på grund av covid-19 innebär en risk för att den planerade investeringsvolymen inte kan realiseras fullt ut 2021.
För mer information, se sidan 8.
Pandox genomför interna värderingar av sin hotellfastighetsportfölj och Förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde i enlighet med redovisningsstandard IAS 40. Rörelsefastigheter redovisas till anskaffningsvärde minus avskrivningar och eventuella nedskrivningar. För Rörelsefastigheter redovisas interna värderingar endast i informationssyfte vilka ingår i EPRA NRV.
Värderingsmodellen består av en accepterad och beprövad kassaflödesmodell, där framtida kassaflöden som hotellfastigheterna förväntas generera diskonteras med marknadens avkastningskrav. Värderingen baseras på det berörda hotellets affärsplan, vilken uppdateras minst två gånger per år, och tar bland annat hänsyn till utvecklingen inom de underliggande operatörsaktiviteterna, marknadsutvecklingen, avtalsläget, drifts- och underhållsfrågor och investeringar som syftar till att maximera hotellfastighetens kassaflöde och avkastning på lång sikt. Externa värderingar av alla fastigheter genomförs normalt sett varje år av oberoende fastighetsvärderare. De externa värderarna genomför en mer djupgående inspektion minst var tredje år eller om fastigheten genomgått stora förändringar. De externa värderingarna är en viktig referenspunkt för Pandox interna värderingar.
Pandox har vid utgången av det första kvartalet 2021 värderat hotellfastigheterna enligt samma metod och modell som använts sedan börsnoteringen 2015.
Osäkerheten om pandemins påverkan på framtida kassaflöden är fortsatt hög. Dels på grund av osäkerhet kring vaccinationsprogram, smittspridning och därtill relaterade myndighetsrestriktioner. Dels på grund av osäkerhet om eventuella bestående effekter av covid-19 på samhällsekonomin och på hotellmarknaden på längre sikt. Pandemins effekter på direktavkastningskrav kan ännu inte med rimlig säkerhet fastslås framförallt på grund av att vägledande evidens i transaktionsmarknaden för värdering av hotellfastigheter är otillräcklig.
Parametrar som påverkar värderingarna följs noga. I takt med att effekterna av covid-19 klarnar kommer Pandox kunna uppskatta direktavkastningskrav och framtida kassaflöden med större precision.
På grund av covid-19 har endast ett fåtal externa värderingar, som referenspunkt för Pandox interna värderingar, kunnat genomföras under det första kvartalet. De externa värderingarna uppvisar stor spridning både inom och mellan marknader, vilket speglar en fortsatt stor osäkerhet. Genomförda externa värderingar under de senaste tolv månaderna omfattar cirka 50 procent av fastigheterna och ligger sammantaget cirka 5 procent under Pandox interna värderingar – inom ett intervall om cirka 0 till cirka -10 procent per land. Hotellfastigheter i Norden uppvisar genomgående en lägre differens och spridning mellan Pandox och de externa värderarnas värderingar, medan hotellfastigheter utanför Norden uppvisar en större differens.
Värderingsskillnaden för hotellfastigheter utanför Norden förklaras i huvudsak av att de externa värderarna har höjt avkastningskravet på hotellfastigheter baserat på antagandet om bestående negativa effekter från covid-19. Se sidan 20 för information om fastigheternas marknadsvärde per land.
I det första kvartalet uppgick de orealiserade värdeförändringarna till -351 MSEK för Förvaltningsfastigheter, huvudsakligen som en effekt av lägre förväntade kassaflöden grund av covid-19. De orealiserade värdeförändringarna för Rörelsefastigheter uppgick till 7 MSEK.
För mer information, se sidan 8, 20 och 22.
Pandox har en stark finansiell ställning. Per 31 mars 2021 uppgick belåningsgraden netto till 49,5 procent och likvida medel plus outnyttjade kreditfaciliteter uppgick till 4 689 MSEK.
Pandox skuldfinansiering består uteslutande av kreditfaciliteter från elva nordiska och internationella banker i huvudsak mot säkerhet i fastighet. Kreditfaciliteter med en löptid mindre än ett år uppgår till 4 935 MSEK, varav 3 802 MSEK med förfall i december 2021. Konstruktiva diskussioner om refinansiering pågår.
- Pandox finansiella kovenanter utgörs på koncernnivå av:
-
- Belåningsgrad, på en nivå där Pandox finansiella mål för belåningsgrad ger betryggande utrymme
-
- Räntetäckningsgrad, på en nivå där även enbart intäkter från kontrakterade minimihyror och fasta hyror ger tillfredsställande utrymme
Pandox har en positiv och nära dialog med sina långivare om nyfinansiering, refinansiering samt anpassning av villkor och kovenanter i befintliga kreditavtal med hänsyn till covid-19. I det första kvartalet har långivare gett waivers i enskilda kreditavtal.
För mer information, se sidan 9 och 10.
I vissa länder finns program som täcker en direkt andel av företagens fasta kostnader. Något generellt hyresstöd för fastighetsägare finns inte. Hyresgäster i Tyskland och Storbritannien har sedan pandemins början kunnat skjuta på hyresbetalningar samt kapitalisera och betala dessa i efterskott över en längre period. Denna möjlighet har förlängts till 30 juni 2021 i Storbritannien men har utgått i Tyskland. Tyskland införde intäktsstöd för bolag som blivit drabbade av restriktioner avseende november och december 2020. Detta har övergått till stöd för fasta kostnader avseende första kvartalet 2021 och löper till och med 30 juni 2021.
Under det första kvartalet var det, förutom nämnda stöd för fasta kostnader i Tyskland, främst permitteringsstöd i Pandox olika marknader som fortfarande var tillgängliga och kunde utnyttjas.
Pandox har för avsikt att under 2021 ansöka om ytterligare statliga bidrag avseende kostnader under 2020, vilka kommer att redovisas när belopp är kända.
För att hantera den finansiella effekten för Pandox med anledning av covid-19 har vissa skatteåtgärder vidtagits, till exempel korrigeringar av preliminära skatteinbetalningar, uppskjutande av momsbetalningar och fastighetsskatt. Exempelvis har skattebetalningar, huvudsakligen rörande moms för 2020 samt för första kvartalet 2021, uppgående till motsvarande cirka 94 MSEK, skjutits upp till 2021.
Pandox har intagit en försiktig position avseende vissa stöd som medför en extra kostnad – till exempel kostnadsränta och uppskjutna skattebetalningar – för att på så vis minska engångseffekten när covid-19-krisen är över och åtgärdspaketen slutar gälla. Pandox följer kontinuerligt alla nya skatteincitament som presenteras i de jurisdiktioner där företaget är verksamt och kommer att agera när så bedöms lämpligt.
Hotellmarknaden har i det första kvartalet fortsatt präglats av spridningen av covid-19 och de myndighetsrestriktioner som i olika omfattning påverkat människors möjlighet att resa och mötas. Det har i sin tur haft en starkt negativ påverkan på hotellefterfrågan och möjligheterna att bedriva en bärkraftig hotellverksamhet.
Vaccinationsprogrammen runtom i Europa ökar successivt möjligheterna till minskade restriktioner. Vaccinationsgrad och återöppningsplaner skiftar dock betydligt mellan länder. Med stöd av ett omfattande vaccinationsprogram och kraftigt minskad smittspridning är Storbritannien det första större landet i Europa som har kommunicerat en plan, om än försiktig, för minskade restriktioner i närtid.
Efterfrågan på samtliga Pandox hotellmarknader var mycket låg till följd av fortsatt omfattande och i vissa fall utökade restriktioner i kvartalet. Efter en mycket svag inledning ökade efterfrågan försiktigt i takt med att kvartalet förlöpte. För Europa som helhet uppgick beläggningsgraden till 24 procent*, vilket säsongsjusterat var i paritet med det fjärde kvartalet 2020. Beläggningen utgjordes huvudsakligen av affärsefterfrågan av "nödvändig karaktär" under veckodagarna samt individuell fritidsefterfrågan av "tillåten karaktär" under veckosluten. Internationell efterfrågan var mycket låg och aktiviteten inom mötes- och eventsegmenten högst marginell.
Kopplingen mellan restriktioner och beläggningsgrad var tydlig. Några exempel på länder med mycket låg beläggningsgrad var Österrike (12%), Nederländerna (14%), Irland (15%) och Belgien (18%). En något högre beläggningsgrad noterades i Danmark (24%), Sverige (26%), Finland (26%), Norge (27%) och Storbritannien (29%).
Relativt stora skillnader noterades fortsatt mellan olika marknader i samma land, bland annat på grund av beroendet av internationell efterfrågan, läge, effekter av myndighetsrestriktioner, näringslivets sammansättning och destinationens attraktivitet för fritidsresenärer. I likhet med tidigare noterades en högre beläggningsgrad i många lokala och regionala städer med övervägande inhemsk efterfrågan och en lägre beläggningsgrad i större städer och internationella destinationer.
I Norden uppgick beläggningsgraden sammantaget till 26 procent** i kvartalet – i ett intervall från cirka 22 procent i huvudstäder till cirka 30 procent i regionala städer. Mönstret var likartat i Storbritannien där London hade en beläggningsgrad på 23 procent jämfört med 30 procent i UK Regional.
De starkaste och mest intressanta signalerna kommer för närvarande från USA. Det snabba vaccinationsprogrammet och den kraftigt minskade smittspridningen har på kort tid resulterat i en ökad efterfrågan framförallt från fritidssegmentet men även från affärssegmentet. Beläggningsgraden uppgår för närvarande till cirka 60 procent, den högsta nivån på mer än ett år. Det är en relativt hög nivå med tanke på att internationell efterfrågan är låg, att reserestriktioner fortfarande gäller för många stora företag och att den för USA så viktiga mötes- och eventmarknaden taktar på en bråkdel av normal efterfrågan. Det visar att efterfrågan på resor och hotelltjänster har stor potential till återhämtning när människor åter får resa och kan göra det på ett tryggt och säkert sätt.
- Fritidssegmentet återhämtar sig först hotell och destinationer med ett starkt fritidserbjudande är mest attraktiva i tidig fas
- Hotell som enkelt nås med bil och tåg har en fördel • Marknader med övervägande lokal och regional efterfrågan vänder
- upp snabbare
- Stor potential för ökad inhemsk turism så länge internationella reserestriktioner föreligger, vinnare är exempelvis Storbritannien och Tyskland
- Hotell i ekonomi- och mellanprissegmenten har visat större motståndskraft och är också först ut i återöppningsfasen
- För premiumhotell och hotell med stor mötesverksamhet, som är beroende av internationell efterfrågan, kommer återhämtningen att ta längre tid
- Marknader med stora kapacitetstillkott är särskilt sårbara i återhämtningsfasen
- Hushållens sparande har ökat kraftigt vilket skapat goda förutsättningar för ytterligare ökad efterfrågan på hotelltjänster när restriktionerna avvecklas
- Människor som befunnit sig i olika former av lockdown kommer resa mycket och gärna när tillfälle ges – "revenge travel"?
- Hotell som hållit öppet under hela pandemin har återhämtat sig fortare och presterar bättre än konkurrenterna
* STR baserat på öppna hotell
** Benchmarking Alliance baserat på öppna hotell



Källa: STR, Benchmarking Alliance. Baserat på öppna hotell. Avrundade siffror.
Intäkter från Fastighetsförvaltning uppgick till 554 (672) MSEK, en minskning med 18 procent. Nedgången mildrades av intäkter från kontrakterade minimihyror och fasta hyror. I intäkterna ingår en engångsintäkt för statliga bidrag motsvarande 10 MSEK. För jämförbara enheter minskade intäkterna med 15 procent justerat för valutakurseffekter. Minskningen jämfört med motsvarande period föregående år förklaras av effekter relaterade till covid-19. Omfattande och vissa fall skärpta restriktioner ledde genomgående till fortsatt svaga affärsförutsättningar under det första kvartalet.
Efterfrågan bestod huvudsakligen av nödvändigt affärsresande och vissa inslag av fritidsresande på marknader där så var tillåtet.
Intäkter från Operatörsverksamhet uppgick till 92 (419) MSEK, en minskning med 78 procent. För jämförbara enheter minskade intäkterna med 78 procent och RevPAR med 81 procent, justerat för valutakurseffekter.
Minskningen förklaras av samma covid-19-relaterade effekter som i affärssegment Fastighetsförvaltning. Det relativt stora intäktsbortfallet jämfört Fastighetsförvaltning beror dels på att Pandox som operatör av hotellverksamheten har full resultatexponering och dels av en hög andel stora möteshotell i internationella marknader, framförallt Bryssel.
Koncernens nettoomsättning uppgick till 646 (1 091) MSEK. För jämförbara enheter minskade nettoomsättningen med 40 procent justerat för valutakurseffekter.
Driftnetto från Fastighetsförvaltning uppgick till 462 (561) MSEK, en minskning med 18 procent. För jämförbara enheter minskade driftnettot med 14 procent justerat för valutakurseffekter.
Driftnetto från Operatörsverksamhet uppgick till -80 (20) MSEK. Pandox har under kvartalet dragit fördel av statliga bidrag om totalt motsvarande cirka 77 MSEK inom Operatörsverksamhet. Läs mer på sida 3 och avsnittet "Operatörsverksamhet".
Totalt driftnetto uppgick till 382 (581) MSEK, en minskning med 34 procent.
Kostnaderna för den centrala administrationen uppgick till -37 (-47) MSEK, varav avskrivningar -5 (-4) MSEK.
EBITDA uppgick till 350 (538) MSEK, en minskning med 35 procent.
De finansiella kostnaderna uppgick till -233 (-228) MSEK, varav -18 (-16) MSEK utgörs av avskrivningar av aktiverade uppläggningskostnader för lån.
De finansiella intäkterna uppgick till 1 (2) MSEK.
Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar uppgick till -21 (-22) MSEK.
Resultat före värdeförändringar uppgick till 23 (229) MSEK, en minskning med 90 procent.
Orealiserade värdeförändringar för Förvaltningsfastigheter uppgick till -351 (-611) MSEK.
Orealiserade värdeförändringar på derivat uppgick till 327 (-359) MSEK.
Den aktuella skatten uppgick till -12 (-27) MSEK, vilket framförallt förklaras av koncernutjämning. Uppskjuten skatt uppgick till 55 (100) MSEK. Se vidare sidan 10 och avsnittet "Uppskjuten skatt".
Periodens resultat uppgick till 36 (-668) MSEK och periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till 41 (-667) MSEK, vilket motsvarar 0,22 (-3,63) SEK per aktie.
Total cash earnings uppgick till 85 (262) MSEK, en minskning med 68 procent.


| Jan-mar | Helär | |||
|---|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | 2021 | 2020 | 2020 | |
| Hyresintäkter | 515 | 640 | 228 | |
| Ovriga fastighetsintäkter | 39 | 32 | 171 | |
| Kostnader, exkl. fastighetsadministration | -52 | -68 | -215 | |
| Driftnetto, före fastighetsadministration | 502 | 604 | 2 184 | |
| Fastighetsadministration | -40 | -43 | -166 | |
| Bruttoresultat | 462 | 561 | 2018 | |
| Driftnetto, efter fastighetsadministration | 462 | 561 | 2 018 |
Hyresintäkter och Övriga fastighetsintäkter uppgick till 554 (672) MSEK, varav 10 MSEK avser statliga bidrag, vilka redovisas under Övriga fastighetsintäkter. Den underliggande intäktsminskningen är en konsekvens av låg efterfrågan på grund av covid-19.
Omfattande och vissa fall skärpta restriktioner ledde genomgående till fortsatt svaga affärsförutsättningar under det första kvartalet. Nedgången i hyresintäkter begränsades av att en betydande andel av Pandox hyresavtal har kontrakterade minimihyror och fasta hyror. Beläggningsgraden för öppna hotell uppgick till cirka 19 procent i kvartalet, jämfört med cirka 49 procent under motsvarande kvartal 2020. Den stora skillnaden beror på att januari och februari 2020 var starka månader utan större påverkan av covid-19.
Strategiskt belägna väghotell och enskilda hotell med statliga kontrakt, för till exempel karantän eller försvar, har utvecklats relativt sett bättre.
I likhet med tidigare noterades en högre beläggningsgrad i många lokala och regionala städer med övervägande inhemsk efterfrågan och en lägre beläggningsgrad i större städer och internationella destinationer.
Driftnettot uppgick till 462 (561) MSEK, en minskning med 18 procent. För jämförbara enheter minskade intäkterna med 15 procent medan driftnettot minskade med 14 procent, justerat för valutakurseffekter.
| fan-mar | Helär | |||
|---|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | 2021 | 2020 | 2020 | |
| Intäkter | 92 | 419 | 779 | |
| Kostnader | -241 | -456 | -1 182 | |
| Bruttoresultat | -149 | -37 | -403 | |
| Plus: Avskrivningar inkluderade i | ||||
| kostnader | 69 | 57 | 235 | |
| Driftnetto | -80 | 20 | -168 |
Intäkter från Operatörsverksamhet uppgick till 92 (419) MSEK, en minskning med 78 procent. Minskningen är en konsekvens av låg efterfrågan samt vissa stängda hotell på grund av covid-19 och pågående renoveringsprojekt. Det relativt stora intäktsbortfallet jämfört Fastighetsförvaltning förklaras dels av att Pandox i Operatörsverksamhet har full resultatexponering och dels av en högre andel stora möteshotell i internationella marknader, i synnerhet Bryssel. Nedgången motverkades i viss mån av ramavtal med statliga myndigheter och långa avtal med företag med behov av covid-19-säkra övergångsrum, till exempel inom försvar och offshore.
För jämförbara enheter minskade intäkter och RevPAR med 78 respektive 81 procent, justerat för valutakurseffekter.
Driftnettot uppgick till -80 (20) MSEK.
Pandox har dragit fördel av statliga stödprogram, motsvarande cirka 77 MSEK i det första kvartalet. Läs mer på sida 3 och avsnittet "Operatörsverksamhet".


Fastighetsportfölj
Siffror inom parentes hänförs till motsvarande period föregående år för resultatposter och årsslut 2020 för balansposter såvida inget annat anges.
Värdeförändring fastigheter
Vid utgången av perioden hade Pandox fastighetsportfölj ett marknadsvärde på totalt 61 161 (59 542) MSEK, varav 51 365 (50 181) MSEK för Förvaltningsfastigheter och 9 796 (9 361) MSEK för Rörelsefastigheter. Vid samma tidpunkt hade Rörelsefastigheter ett redovisat värde på 7 679 (7 363) MSEK.
Vid utgången av perioden hade Förvaltningsfastigheter en viktad genomsnittlig kvarvarande hyresperiod (WAULT) på 14,4 (14,6) år.
Värdeförändring Förvaltningsfastigheter
| Belopp i MSEK | |
|---|---|
| Förvaltningsfastigheter, ingående balans (1 januari, 2021) | 50 181 |
| + Förvärv | |
| + Investeringar i befintlig portfölj | 153 |
| - Avyttringar | |
| +/- Omklassificeringar | |
| +/- Årets omvärdering av materiella anläggningstillgångar i totalresultatet | |
| +/- Värdeförändring orealiserad | -351 |
| +/- Värdeförändring realiserad | |
| +/- Valutakursförändring | 1 382 |
| Förvaltningsfastigheter, utgående balans (31 mars, 2021) | 51 365 |
Värdeförändring Rörelsefastigheter, redovisas endast i informationssyfte
| Belopp 1 MSEK | |
|---|---|
| Rörelsefastigheter, marknadsvärde (1 januari, 2021) | 9 361 |
| + Förvärv | |
| + Investeringar i befintlig portfölj | 128 |
| - Avyttringar | |
| +/- Omklassificeringar | |
| +/- Värdeförändring orealiserad | |
| +/- Värdeförändring realiserad 1) | -6 |
| +/- Valutakursförändring | 306 |
| Rörelsefastigheter, marknadsvärde (31 mars, 2021) | 9 796 |
1) Utrangering inventarier
Investeringar
Under perioden januari-mars 2021 uppgick investeringar i fastigheter och anläggningstillgångar, exklusive förvärv, till 283 (238) MSEK, varav 153 (139) MSEK för Förvaltningsfastigheter och 128 (98) MSEK för Rörelsefastigheter samt 2 (1) MSEK för huvudkontoret.
Vid utgången av det första kvartalet 2021 uppgick beslutade investeringar för pågående och framtida projekt till motsvarande cirka 1 150 MSEK, varav cirka 920 MSEK förväntas genomföras under 2021. Därutöver tillkommer cirka 45 MSEK i underhåll.
Större projekt utgörs av Crowne Plaza Brussels Le Palace, NH Brussels Bloom, Hilton Brussels Grand Place, Holiday Inn Brussels Airport, Doubletree by Hilton Montreal, Hotel Berlin, Hotel Pullman Stuttgart Fontana, Mercure Hotel München, Dorint Parkhotel Bad Neuenahr, Holiday Inn Lübeck, NH Frankfurt Airport, NH Münich Airport, The Midland Manchester, Scandic Luleå, Quality Park Södertälje, Vildmarkshotellet, Hotel Twentyseven samt investeringsprogrammet för gröna investeringar.
Finansiella effekter i MSEK av förändringar i vissa nyckelparametrar per den 31 mars 2021
| Förvaltningsfastigheter, påverkan verkligt värde | Förändring | Värdeeffekt |
|---|---|---|
| Direktavkastningskrav | +/-0,5pp | -4307 / +5 175 |
| Valutakursförändring | +/-1% | +/-368 |
| Driftnetto 1) | +/-1% | +/-389 (536) |
| Förvaltningsfastigheter, intäktseffekt | Förändring | Intäktseffekt |
| RevPAR (antag 50/50-split mellan beläggning och pris) 1) | +/-1% | +/-3 (25) |
| Rörelsefastigheter, intäktseffekt | Förändring | Intäktseffekt |
| RevPAR (antag 50/50-split mellan beläggning och pris) 1) | +/-1% | +/-7 (23) |
| Resultat före | ||
| Finansiell känslighetsanalys, resultateffekt | Förändring | värdeförändringar |
| Räntekostnad vid nuvarande räntebindning förändrat ränteläge, med derivat 27 | +/-1% | +33/+163 |
| Räntekostnad vid nuvarande räntehindning förändrat ränteläge utan derivat 4 | +1-1% | +2411-74 |
+/- 1%
-/+1071
Omvärdering av räntederivat vid förskjutning av räntekurvor
↑ Det läge värdet avser utfall 2020 och det högre värdet inom parentes avser normalår "precovid-19".
27 Resultateffekten blir assymetrisk på grund av begränsade möjligheter

Fastighetsvärdering
Pandox genomför interna värderingar av sin hotellfastighetsportfölj och Förvaltnings
fastigheter redovisas till verkligt värde i enlighet med redovisningsstandard IAS 40 Rörelsefastigheter redovisas till anskaffnings-värde minus avskrivningar och eventuella nedskrivningar. För Rörelsefastigheter redovisas interna värderingar endast i informationssyfte vilka ingår i EPRA NRV.
Värderingsmodellen består av en accepterad och beprövad kassaflödesmodell, där framtida kassaflöden som hotellfastigheterna förväntas
generera diskonteras medmarknadens avkastningskrav. Värderingen baseras på det berörda hotellets affärsplan, vilken uppdateras minst två gånger per år, och tar bland annat hänsyn till utvecklingen inom de underliggande operatörsaktiviteterna, marknadsutvecklingen, marknadsutvecklingen, av underhållsfrågor och investeringar som syftar
till att maximera hotellfastighetens kassaflöde
och avkastning på lång sikt. Externa värderingar av alla fastigheter genomförs normalt sett varje år av oberoende fastighetsvärderare. De externa värderarna genomför en mer djupgående inspektion
minst var tredje år eller om fastigheten genomgått stora förändringar. De externa värderingarna är en viktig referenspunkt för Pandox interna värderingar.
Pandox har vid utgången av det första
kvartalet 2021 värderat hotellfastigheterna enligt samma metod och modell som använts sedan börsnoteringen 2015.
Osäkerheten om pandemins påverkan på framtida kassaflöden är fortsatt hög. Dels på grund av osäkerhet kring vaccinationsprogram, smittspridning och därtill relaterade
myndighetsrestriktioner. Dels på grund av osäkerhet om eventuella bestående effekter av covid-19 på samhällsekonomin och på
hotellmarknaden på längre sikt. Pandemins effekter på direktavkastningskrav kan ännu inte med rimlig säkerhet fastslås på grund av att vägledande evidens i transaktionsmarknaden för värdering av hotellfastigheter är otillräcklig.
Parametrar som påverkar värderingarna följs
noga Itakt med att effekterna av covid-19 klarnar kommer Pandox kunna uppskatta direktavkastningskrav och framtida kassaflöden med större precision.
På grund av covid-19 har endast ett fåtal externa värderingar, som referenspunkt för Pandox interna värderingar, kunnat genomföras under det första kvartalet
De externa värderingarna uppvisar stor spridning både inom och mellan marknader, vilket speglar en fortsatt stor osäkerhet. Genomförda externa värderingar under de procent av fastigheterna och ligger sammantaget cirka 5 procent under Pandox
interna värderingar–inom ett intervall om cirka 0 till cirka-10 procent per land.
Hotellfastigheter i Norden uppvisar
genomgående en lägre differens och spridning mellan Pandox och de externa värderarnas värderingar, medan hotell fastigheter utanför Norden uppvisar en större differens. Värderingsskillnaden för horden förklaras i huvudsak av att de externa värderama har höjt avkastningskravet på hotellfastigheter baserat på antagandet om bestående negativa effekter från covid-19. Se sidan 20 för information om fastigheternas marknadsvärde per land.
Vid utgången av perioden uppgick belåningsgraden netto till 49,5 (48,7) procent. Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till 24 540 (23 880) MSEK. EPRA NRV (substansvärde) uppgick till 31 325 (30 813) MSEK, motsvarande 170,38 (167,60) SEK per aktie. Likvida medel plus outnyttjade kreditfaciliteter uppgick till 4 689 (5 221) MSEK. Därutöver finns ytterligare kreditfaciliteter som, vid varje givet tillfälle, fullt ut täcker emitterad volym under Pandox företagscertifikatprogram.
Vid utgången av perioden uppgick låneportföljen, exklusive uppläggningskostnader för lån, till 32 898 (31 629) MSEK. Outnyttjade kreditfaciliteter uppgick till 2 079 (2 599) MSEK och emitterad volym under företagscertifikatprogrammet uppgick till 358 (0) MSEK.
Pandox har en fortsatt positiv och nära dialog med sina långivare om nyfinansiering, refinansiering samt nödvändiga anpassningar av villkor och kovenanter i befintliga kreditavtal med hänsyn till covid-19.
Kortfristiga kreditfaciliteter med en löptid mindre än ett år uppgår till 4 935 MSEK, varav 3 802 MSEK med förfall i december 2021. Pandox har samtliga kortfristiga kreditfaciliteter hos nordiska relationsbanker och konstruktiva diskussioner om refinansiering pågår.
Den genomsnittliga räntebindningstiden var 3,3 (2,8) år och den genomsnittliga räntan, som motsvarar räntenivån vid periodens slut, var 2,6 (2,6) procent, inklusive effekter av räntederivat, men exklusive uppläggningskostnaderna. Den genomsnittliga kapitalbindningstiden uppgick till 2,6 (2,8) år. Lånen säkerställs av en kombination av fastighetspanter och aktiepanter.
| Förfall (MSEK) | Kreditlimiter 1/ |
|---|---|
| < 1 år | 4935 |
| 1-2 år | 9316 |
| 2-3 år | 7 508 |
| 3-4 år | 11 116 |
| 4-5 år | 578 |
| > 5 år | 1524 |
| Summa | 34 977 |
För att minska valutaexponeringen i utländska investeringar strävar Pandox efter att finansiera den tillämpliga delen av investeringen i lokal valuta. Eget kapital säkras normalt inte eftersom Pandox strategi är att ha ett långsiktigt perspektiv på sina investeringar. Valutaexponeringen är i huvudsak av karaktären valutaomräkningseffekter.
| SEK DKK EUR3 EUR3 CHF CAD NOK | GBP Summa | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa kreditlimiter, MSEK1) | 10 232 1 928 | 15 165 | 522 | - 1 236 - 1 | 5 447 | 34 977 | ||
| Summa räntebärande skulder. MSEK 11 | 7 835 | 1928 | 15 503 | 501 | 1 236 | 5 447 | 32 898 | |
| Andel skuld i valuta. % | 23.8 | 5.9 | 47.1 | 1.4 | 1.5 | 3.8 | 16.6 | 100 |
| Genomsnittlig ränta, % 2) | 2.9 | 1.9 | 2.4 | 0.9 | 2.6 | 2.7 | 3.0 | 2.6 |
| Genomsnittlig räntebindningstid, år | 3.0 | 0.5 | 4.1 | 0.2 | 0.1 | 2.3 | 3.1 | 3.3 |
| Verkligt värde fastigheter, MSEK 11 | 14.579 | 61 161 |


-
För att hantera ränterisk och öka förutsägbarheten i Pandox resultat används räntederivat, framförallt ränteswappar. I slutet av perioden uppgick räntederivaten brutto till 25 988 MSEK och räntederivaten netto till 20 965 MSEK, vilket även utgör den räntesäkrade delen av Pandox låneportfölj. Cirka 59 procent netto av Pandox låneportfölj var därmed säkrad mot ränterörelser på längre perioder än ett år.
| Total räntebindning | Räntebindning derivat | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Löptid (MSEK) | Belopp 1) | Andel, % | Volym | Andel, % | Genomsnittsränta derivat, % |
|
| < 1 år | 15 174 | 46 | 3 240 | 15 | 1,5 | |
| 1–2 år | 5421 | 16 | 5421 | 26 | 1,1 | |
| 2–3 år | -1 911 | -6 | -1 911 | -9 | 0,2 | |
| 3-4 år | 680 | 2 | 680 | 3 | 0,1 | |
| 4-5 år | 658 | 658 | 3 | -0,1 | ||
| > 5 år | 12 877 | 39 | 12 877 | 61 | 0,5 | |
| Summa | 32 898 | 100 | 20 965 | 100 | 0,8 |
Derivatportföljen marknadsvärderas vid varje bokslut och värdeförändringen redovisas över resultaträkningen. Vid slutförfall har ett derivatkontrakts marknadsvärde upplösts i sin helhet och värdeförändringen över tid har därmed inte påverkat eget kapital.
Vid utgången av perioden uppgick marknadsvärdet netto för Pandox finansiella derivat till -471 (-798) MSEK.
Vid utgången av perioden uppgick de uppskjutna skattefordringarna till 502 (631) MSEK. Dessa utgörs främst av redovisat värde av skattemässiga underskottsavdrag som bolaget bedömer kan utnyttjas under de kommande räkenskapsåren och temporära värderingsskillnader för räntederivat.
De uppskjutna skatteskulderna uppgick till 4 293 (4 307) MSEK, vilka främst avser temporära skillnader mellan verkligt värde och skattemässigt värde avseende Förvaltningsfastigheter, samt temporära skillnader mellan redovisat värde och skattemässigt värde avseende Rörelsefastigheter.
12 april 2021 Kommuniké från årsstämman 2021 17 mars 2021 Pandox årsredovisning 2020 har publicerats 11 februari 2021 Bokslutskommuniké 2020
För fullständiga pressmeddelanden se www.pandox.se.
Hyresgästen för Park Centraal Amsterdam har lämnat in en stämningsansökan mot dotterbolag till Pandox med krav på vissa temporära justeringar i existerande hyresavtal, framförallt avseende minimihyrans nivå. Domstolsförhandling är utsatt till den 25 maj 2021.
Dotterbolag till Pandox har lämnat in en stämningsansökan mot Köln Bonn Airport, som inte beviljat förlängning av en så kallad Heritage building right ("tomträtt") för hotellfastigheten Leonardo Hotel Köln Bonn Airport med 177 rum. Ärendet är en pågående domstolsprocess och Pandox bedömer möjligheterna till beslut, alternativt kompensation, till bolagets fördel som goda.
Som Pandox tidigare kommunicerat har företaget mottagit ett beslut från Skatteverket avseende koncernens internprissättning. Pandox har överklagat till Förvaltningsrätten och avvaktar ett avgörande som förväntas komma under 2021. Pandox vidhåller sin uppfattning att bolaget har följt gällande rätt. Pandox internprissättning skiljer sig inte från branschen i övrigt. Skatteverket är dock av uppfattningen att vinstallokeringen inte ska ske till det land där fastigheterna ligger och verksamheten bedrivs, utan i moderbolagets land, det vill säga Sverige. Pandox står fast vid att koncernens bolag följer och har följt gällande rätt för internprissättning och beskattning i de länder där koncernens bolag är verksamma. Pandox har beviljats anstånd från Skatteverket med anledning av osäkerheten kring utgången av ärendet. Pandox bedömer möjligheterna till beslut till bolagets fördel i högre instans som goda.
Vid utgången av perioden hade Pandox motsvarande 428 (1 229) heltidsanställda, baserat på antal arbetade timmar omvandlat till heltidsanställda. Av det totala antalet anställda var 379 (1 183) anställda inom segmentet Operatörsverksamhet och 49 (46) inom segmentet Fastighetsförvaltning samt central administration.
Pandox gröna investeringsprogram om 8 MEUR ligger fast inom planerad tidsram (2023). Investeringsprogrammet innefattar energioch vattenreducerade projekt samt teknikinstallationer. Syftet är att reducera klimatpåverkan och samtidigt generera en genomsnittlig avkastning om cirka 20 procent. På grund av covid-19 har de större och mer teknikintensiva investeringarna tagit längre tid att genomföra, vilket medför att besparingarna från programmet kommer att materialiseras tydligare först under andra halvåret 2021.
Aktiviteterna inom Pandox fastighetsägande företag administreras av personal som är anställda i moderbolaget, Pandox AB (publ). Kostnaderna för dessa tjänster faktureras Pandox dotterbolag. Faktureringen uppgick under perioden januari-mars 2021 till 37 (30) MSEK och periodens resultat uppgick till 501 (-175) MSEK.
Vid utgången av perioden uppgick moderbolagets eget kapital till 9 105 (8 603) MSEK och den externa räntebärande skulden till 7 093 (4 804) MSEK, varav 5 233 (3 294) MSEK i form av långfristig skuld.
Moderbolaget genomför transaktioner med dotterbolag i koncernen. Sådana transaktioner omfattar i huvudsak allokering av centrala administrationskostnader samt räntor hänförliga till fordringar och skulder. Alla transaktioner med närstående sker till marknadsmässiga villkor.
Eiendomsspar AS äger 5,1 procent av 22 hotellfastigheter i Tyskland och 9,9 procent av ytterligare en hotellfastighet i Tyskland, vilka förvärvades av Pandox under 2015, 2016 och 2019. Pandox har ett förvaltningsavtal avseende Pelican Bay Lucaya Resort på Bahamas, som ägs av närstående till Helene Sundt AS respektive CGS Holding AS. Under perioden januari-mars 2021 uppgick intäkterna från Pelican Bay Lucaya till 0,1 (0,2) MSEK.
Pandox strävar efter lägsta möjliga finansieringskostnad och samtidigt begränsa företagets ränte-, valuta- och likviditetsrisker. Pandox utgångspunkt är att ökade finansieringskostnader till följd av rimliga ränteförändringar ofta kompenseras av högre rörelseintäkter genom en ökad ekonomisk aktivitet. Pandox har därutöver en låneportfölj med varierande förfallodatum och löptider med fast ränta där företaget ingår ränteswappavtal för att säkra räntenivån på en viss andel av skuldportföljen.
En betydande del av Pandox verksamhet bedrivs i länder utanför Sverige och företaget är exponerat mot förändringar i valutakurser. Pandox minskar valutaexponeringen i utländska investeringar framförallt genom att uppta lån i lokal valuta. De utländska verksamheterna har i huvudsak både intäkter och kostnader i lokal valuta vilket begränsar valutaexponeringen i löpande flöden.
Pandox strävar efter att ha en diversifierad låneportfölj sett till antalet långivare, koncentration samt löptid för att hantera likviditetsrisken.
Pandox finansiella risker och riskhantering beskrivs på sidorna 133–136 i årsredovisningen för 2020.
Pandox definierar risk som en osäkerhetsfaktor som kan påverka företagets förmåga att uppnå sina mål. Det är därför av största vikt för Pandox att kunna identifiera och värdera dessa osäkerhetsfaktorer.
Pandox strategi är att investera i hotellfastigheter med omsättningsbaserade hyresavtal med de bästa hotelloperatörerna, samt när så behövs kunna driva hotellverksamhet i egen regi. Givet denna strategi har Pandox klassificerat risker i fem kategorier: strategirisker, operativa risker, finansiella risker, omvärldsrisker och hållbarhetsrisker.
Pandox riskarbete beskrivs på sidorna 84–89 i avsnittet "Risker och riskhantering" i årsredovisningen för 2020.
Med hänsyn till det extraordinära läge som covid-19 innebär kan det inte uteslutas att en situation kan uppkomma där till exempel åtaganden och kovenanter i företagets kreditavtal inte efterlevs. I sådana fall finns flera åtgärder som kan göras för att, vid behov, läka eventuella avsteg, som till exempel inbetalning av räntekostnad på spärrat bankkonto, ändrade kovenanter, kovenantfri period eller vissa återbetalningar, interna lån eller ökning av eget kapital i dotterbolag.
Utöver de effekter av covid-19 som beskrivs på sidan 3 har inga väsentliga förändringar i Pandox bedömning av risker skett efter publiceringen av årsredovisningen 2020.
Hotellbranschen är säsongsbunden till sin natur. De perioder som bolagets fastigheter redovisar högre intäkter varierar från fastighet till fastighet, främst beroende på läge och kundbas. Eftersom större delen av de kunder som bor på Pandox-ägda eller Pandox-drivna hotell är affärsresenärer, har bolagets totala intäkter historiskt sett varit högre under framförallt det andra kvartalet. Tidpunkten för semestrar och stora evenemang kan också påverka bolagets kvartalsresultat.
Den här rapporten innehåller uttalanden om framtiden. Sådana uttalanden är förknippade med risker och osäkerhet. Den faktiska utvecklingen och resultaten kan avvika betydligt från de förväntningar företaget ger uttryck för på grund av olika faktorer som till stor del ligger utanför Pandox kontroll.
Denna rapport ges även ut på engelska. Den svenska texten är giltig för alla syften. Om det skiljer mellan språkversionerna gäller den svenska lydelsen.
Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Stockholm den 27 april 2021
Anders Nissen, VD

Pandox tillämpar European Securities and Markets Authoritys (ESMA) riktlinjer om Alternativa Nyckeltal. Riktlinjerna syftar till att göra alternativa nyckeltal i finansiella rapporter mer begripliga, tillförlitliga och jämförbara och därmed främja deras användbarhet. Med ett alternativt nyckeltal avses enligt dessa riktlinjer finansiellt mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning, finansiellt resultat eller kassaflöden som inte definieras eller anges i tillämpliga regler för finansiell rapportering; IFRS och Årsredovisningslagen. Avstämning av alternativa nyckeltal finns på sidorna 16–17.
Vid utgången av perioden uppgick det totala antalet aktier före och efter utspädning till 75 000 000 A-aktier och 108 849 999 B-aktier. För det första kvartalet 2021 uppgick det viktade antalet aktier före och efter utspädning till 75 000 000 A-aktier och 108 849 999 B-aktier.
Pandox presenterar delårsrapporten för investerare, analytiker och media via en webbsänd telefonkonferens den 27 april kl. 08:30 CEST. Presentationen innehåller också en extern genomgång av hotellmarknaden.
- Delårsrapport och affärsläge
- Anders Nissen VD, Liia Nõu CFO • Hotellmarknaden
- Robin Rossmann, Managing Director International STR
Presentationsmaterial publiceras på www.pandox.se cirka 08:00 CEST.
För att följa webcasten, gå till https://edge.mediaserver.com/mmc/p/4zcrcuwp. Här kan du även ställa skriftliga frågor.
För att delta i konferensen per telefon, vänligen anmäl dig via denna länk för åtkomst till telefonnummer: http://emea.directeventreg.com/registration/5632046.
En inspelad version av presentationen kommer att finnas tillgänglig på www.pandox.se.
För ytterligare information vänligen kontakta:
Anders Nissen, VD +46 (o) 708 46 02 02
Liia Nõu, CFO +46 (0) 702 37 44 04
Anders Berg, SVP Head of Communications and IR +46 (0) 760 95 19 40
Denna information är sådan information som Pandox AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 27 april 2021 kl. 07:00 CEST.
| Delårsrapport januari-juni 2021 | 16 juli 2021 |
|---|---|
| Delårsrapport januari-september 2021 | 27 oktober 2021 |
| Bokslutskommuniké 2021 | 10 februari 2022 |
| Delårsrapport januari-mars 2022 | 27 april 2022 |
Mer information om Pandox finns på www.pandox.se.
Finansiella rapporter i sammandrag
| Koncernens rapport över totalresultat i sammandrag | Jan-mar | Helär | ||
|---|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | Not | 2021 | 2020 | 2020 |
| Intäkter Fastighetsförvaltning | ||||
| Hyresintäkter | 2 | 515 | 640 | 228 |
| Ovriga fastighetsintäkter | 39 | 32 | 171 | |
| Intäkter Operatörsverksamhet | 2 | 92 | 419 | 779 |
| Nettoomsättning | 646 | 1 091 | 3 178 | |
| Kostnader Fastighetsförvaltning | 2 | -92 | -111 | -381 |
| Kostnader Operatörsverksamhet | 2 | -241 | -456 | -1 182 |
| Bruttoresultat | ਤੇ ਹੋ ਤੇ | 524 | 1 615 | |
| – varav bruttoresultat Fastighetsförvaltning | 2 | 462 | 561 | 2018 |
| – varav bruttoresultat Operatörsverksamhet | 2 | -149 | -37 | -403 |
| Central administration | -37 | -47 | -171 | |
| Finansiella intäkter | 1 | 2 | 2 | |
| Finansiella kostnader | -233 | -228 | -902 | |
| Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar | -21 | -22 | -86 | |
| Resultat före värdeförändringar | 23 | 229 | 458 | |
| Värdeförändringar | ||||
| Fastigheter, orealiserade | 2 | -351 | -611 | -1 779 |
| Fastigheter, realiserade | 2 | -6 | 0 | |
| Derivat, orealiserade | 327 | -359 | -221 | |
| Resultat före skatt | -7 | -741 | -1 542 | |
| Aktuell skatt | -12 | -27 | -57 | |
| Uppskjuten skatt | 55 | 100 | 191 | |
| Periodens resultat | 36 | -668 | -1 408 | |
| Poster som kan komma att omföras till resultaträkningen | ||||
| Nettoinvesteringssäkring av utländska verksamheter | 391 | -22 | -659 | |
| Omräkningsdifferenser utländska verksamheter | 241 | 682 | -351 | |
| 632 | 660 | -1 010 | ||
| Periodens övrigt totalresultat | 632 | 660 | -1 010 | |
| Periodens totalresultat | 668 | -8 | -2 418 | |
| Moderbolagets aktieägare - andel av periodens resultat | 41 | -667 | -1 399 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande - andel av periodens resultat | -5 | -1 | -9 | |
| Moderbolagets aktieägare - andel av periodens totalresultat | 660 | -22 | -2 379 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande - andel av periodens totalresultat | 8 | 14 | -39 | |
| Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK | 0,22 | -3,63 | -7,61 |
| Rapport över finansiell ställning för koncernen i sammandrag | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | 31 mar | 31 mar | 31 dec |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Rörelsefastigheter | 7 166 | 6 650 | 6872 |
| Inventarier/Inredning | 526 | 565 | 502 |
| Förvaltningstastigheter | 51 365 | 55 557 | 50 181 |
| Uppskjutna långfristiga hyresfordringar häntörliga till nya temporära betalningsvillkor | 295 | 189 | |
| Nyttjanderätter | 3 016 | 3 176 | 2 926 |
| Uppskjuten skattefordran Derivat1) |
502 90 |
546 72 |
631 43 |
| 38 | રેરિ | 36 | |
| Andra långfristiga fordringar | |||
| Summa anläggningstillgångar | 62 998 | 66 400 | 61 380 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 10 | 14 | 9 |
| Aktuell skattefordran | 101 | 110 | ರಿ ನ |
| Kundfordringar | 225 | 458 | 180 |
| Uppskjutna kortfristiga hyresfordringar hänförliga till nya temporära betalningsvillkor | 271 | 250 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 137 | 107 | 110 |
| Ovriga fordringar | 149 | 204 | 169 |
| Likvida medel | 2 610 | 1 220 | 2 622 |
| Summa omsättningstillgångar | 3 503 | 2 113 | 3 435 |
| Summa tillgångar | 66 501 | 68 513 | 64 815 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 460 | 460 | 460 |
| Ovrigt tillskjutet kapital | 7 525 | 7 525 | 7 525 |
| Reserver | -95 16 650 |
911 17 341 |
-714 |
| Balanserade vinstmedel inklusive periodens resultat | 24 540 | 26 237 | 16 609 23 880 |
| Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare Innehav utan bestämmande inflytande |
216 | 261 | 208 |
| Summa eget kapital | 24756 | 26 498 | 24 088 |
| SKULDER | |||
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder 2737 | 28 050 | 25722 | 26 034 |
| Ovriga längfristiga skulder | 5 | 18 | 5 |
| Långfristig leasingskuld | 2 993 | 3 146 | 2 901 |
| Derivat 1) | 561 | 1 008 | 841 |
| Avsättningar | ਤੇ ਤੇ | 46 | 32 |
| Uppskjuten skatteskuld | 4 293 | 4623 | 4 307 |
| Summa långfristiga skulder | 35 935 | 34 563 | 34 120 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Avsättningar | 75 | 101 | 1 ਤੋਂ ਕੇ ਰੋ |
| Kortfristiga räntebärande skulder 213) | 4685 | 6 160 | 5418 |
| Kortfristig leasingskuld | 25 | 31 | 27 |
| Skatteskulder | 135 | 75 | 118 |
| Leverantörsskulder | 183 | 288 | 179 |
| Ovriga kortfristiga skulder | 240 | 278 | 265 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 467 | 519 | 461 |
| Summa kortfristiga skulder | 5810 | 7 452 | 6 607 |
| Summa skulder | 41 745 | 42 015 | 40 727 |
| Summa eget kapital och skulder | 66 501 | 68 513 | 64 815 |
ு Dreven vizeras till verkije vira enligt IIIS, baset på nbaka som a oberetara attiret eler indrekt
" De redvisale varder ander och andra mansilans studen inter perioden in
Rapport över förändringar i koncernens eget kapital i sammandrag
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | Aktiekapital | Ovrigt tillskjutet kapital |
Omräknings- reserver |
Omvärderings- reserv4 |
Balanserade vinstmedel inkl periodens resultat |
Summa | Innehav utan bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
| Ingående eget kapital 1 januari 2020 | 460 | 7 525 | 89 | 169 | 18 107 | 26 350 | 156 | 26 506 |
| Periodens resultat | -1 399 | -1399 | -9 | -1 408 | ||||
| Ovrigt totalresultat | -980 | -980 | -30 | -1 010 | ||||
| Förskjutning innehav utan bestämmande inflytande |
8 | -99 | -91 | 91 | ||||
| Utgående eget kapital 31 december 2020 | 460 | 7525 | -883 | 169 | 16 609 | 23 880 | 208 | 24 088 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2021 | 460 | 7525 | -883 | 169 | 16 609 | 23 880 | 208 | 24 088 |
| Periodens resultat | 41 | 41 | -5 | 36 | ||||
| Ovrigt totalresultat | 619 | 619 | 13 | 632 | ||||
| Utgående eget kapital 31 mars 2021 | 460 | 7525 | -264 | 169 | 16 650 | 24540 | 216 | 24 756 |
¹) Omföring från moderbolagets aktieägare till innehav utan bestämmande inflytande.
²) Avser verkligt värdeförändring av hotellfastigheter som omklassificerats från Operatör
| Rapport över koncernens kassaflöde i sammandrag | lan-mar | ||
|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | 2021 | 2020 | 2020 |
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN Resultat före skatt Återföring av avskrivningar Realiserade värdeförändringar Orealiserade värdeförändringar Orealiserade värdeförändringar derivat Ovriga poster som inte ingår i kassaflödet Betald skatt |
-7 69 6 351 -327 19 0 |
-741 58 611 359 -127 -61 |
-1 542 238 1779 221 -38 -45 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 111 | ਰੇਰੇ | 613 |
| Okning/minskning rörelsefordringar Okning/minskning rörelseskulder Förändringar av rörelsekapital |
-147 -46 -193 |
176 -47 129 |
-36 -117 -153 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -82 | 228 | 460 |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN Investeringar i fastigheter och anläggningstillgångar Förvärv av hotellfastigheter, netto likviditetspåverkan Förvärv av finansiella tillgångar |
-283 -2 |
-238 -689 -1 |
-907 -689 -2 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -285 | -358 | -1 598 |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN Upptagna lån Amortering av skuld Garantiutdelning minoritet Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
2611 -2 219 392 |
2 270 -1 134 1 136 |
9755 -6 664 -20 3 071 |
| Periodens kassaflöde Likvida medel vid periodens början Kursdifferens i likvida medel Likvida medel vid periodens slut |
25 2622 -37 2610 |
436 632 152 1 220 |
1 933 632 57 2622 |
| Upplysningar om betalda räntor Erhållen ränta uppgick till Betald ränta uppgick till Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar |
1 -201 -21 |
0 -206 -22 |
2 -819 -86 |
| Upplysningar om likvida medel vid periodens slut Likvida medel består av bankmedel. |
2 610 | 1 220 | 2 622 |
| Resultaträkning för moderbolaget i sammandrag | lan-mar | ||
|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | 2021 | 2020 | 2020 |
| Nettoomsättning | 37 | 30 | 150 |
| Administrativa kostnader | -49 | -60 | -219 |
| Rörelseresultat | -12 | -30 | -69 |
| Ovriga räntor och liknande resultatposter | 395 | -33 | -383 |
| Derivat, orealiserade | 260 | -157 | -188 |
| Resultat efter finansiella poster | 643 | -220 | -640 |
| Bokslutsdispositioner | |||
| Resultat före skatt | 643 | -220 | -639 |
| Skatt på periodens resultat | 0 | -7 | 0 |
| Uppskjuten skatt | -142 | 52 | 153 |
| Periodens resultat | 501 | -175 | -486 |
| Balansrakning for moderbolaget i sammandrag | ||||
|---|---|---|---|---|
| Balansrakning for moderbolaget i sammandrag | 2021 | 2020 | 2020 |
|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | 31 mar | 31 mar | 31 dec |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | 19756 | 22 063 | 19 443 |
| Omsättningstillgångar | 2784 | 653 | 2621 |
| Summa tillgångar | 22 540 | 22 716 | 22 064 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 9 105 | 8914 | 8603 |
| Avsättningar | 113 | 146 | 168 |
| Långfristiga skulder | 7785 | 5 040 | 5 866 |
| Korttristiga skulder | 5537 | 8616 | 7 427 |
| Summa eget kapital och skulder | 22 540 | 22716 | 22 064 |
| Avstämning alternativa nyckeltal | lan-mar | Helår | |
|---|---|---|---|
| Per aktie, belopp i SEK 1) | 2021 | 2020 | 2020 |
| Totalresultat per aktie, SEK | |||
| Andel av periodens totalresultat, moderbolagets aktieägare, MSEK | 660 | -77 | -2 379 |
| Viktat genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning | 183 849 999 | 183 849 999 | 183 849 999 |
| Totalresultat per aktie, SEK | 3,59 | -0,12 | -12,94 |
| Cash earnings per aktie, SEK | |||
| Andel av cash earnings, moderbolagets aktieägare, MSEK | 90 | 263 | 669 |
| Viktat genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning | 183 849 999 | 183 849 999 | 183 849 999 |
| Cash earnings per aktie, SEK | 0.49 | 1.43 | 3.64 |
| Substansvärde (EPRA NRV) per aktie, SEK | |||
| EPRA NRV (substansvärde), MSEK | 31 325 | 34 375 | 30 813 |
| Antal aktier vid periodens slut | 183 849 999 | 183 849 999 | 183 849 999 |
| Substansvärde (EPRA NRV) per aktie, SEK | 170,38 | 186,97 | 167,60 |
| Utdelning per aktie, SEK | |||
| Utdelning, MSEK | 183 849 999 | 183 849 999 | 183 849 999 |
| Antal aktier vid tillfället för utdelning | |||
| Utdelning per aktie, SEK 3) | |||
| Viktat genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning | 183 849 999 | 183 849 999 | 183 849 999 |
| Antal aktier vid periodens slut | 183 849 999 | 183 849 999 | 183 849 999 |
| FASTIGHETSRELATERADE NYCKELTAL | |||
| Antal hotell, periodens slut 2) | 156 | 156 | 156 |
| Antal rum, periodens slut 2) | 35 061 | 35 018 | 35 060 |
| WAULT, ar | 14.4 | 15.3 | 14,6 |
| Marknadsvärde fastigheter, MSEK | 61 161 | 65 345 | 59 542 |
| Marknadsvärde Förvaltningsfastigheter, MSEK | 51 365 | 55 357 | 50 181 |
| Marknadsvärde Rörelsefastigheter, MSEK | 9796 | 9 988 | 9361 |
| RevPAR (Operatörsverksamhet) för jämförbara enheter till jämförbar valutakurs, SEK | 98 | 504 | 224 |
1) Totalt antal utestående aktier efter full utspäching uppgår till 183 849 999, varav 75 000000 A-aktier och 100 av 100 aktier för balansposter och viktat antal aktier för resultatposter. 31 För 2020 anges beslutad utdelning.
| Avstämning alternativa nyckeltal | Jan-mar | Helär | |
|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | 2021 | 2020 | 2020 |
| Räntebärande nettoskuld | |||
| Långfristiga räntebärande skulder | 28 050 | 25722 | 26 034 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 4685 | 6 160 | 5418 |
| Uppläggningskostnader lån | 163 | 200 | 177 |
| Likvida medel | -2610 | -1 220 | -2622 |
| Räntebärande nettoskuld | 30 288 | 30 862 | 29 007 |
| Beläningsgrad netto, % | |||
| Räntebärande nettoskuld | 30 288 | 30 862 | 29 007 |
| Marknadsvärde fastigheter | 61 161 | 65 345 | 59 542 |
| Beläningsgrad netto, % | 49,5 | 47,2 | 48,7 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | |||
| EBITDA | 350 | 538 | 1 699 |
| Minus: Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar | -21 | -22 | -86 |
| Netto räntekostnader Räntetäckningsgrad, ggr |
204 1,6 |
202 2,6 |
793 2,0 |
| Genomsnittlig skuldränta vid slutet av perioden, % | |||
| Genomsnittlig räntekostnad | 841 28 050 |
794 25722 |
811 26 034 |
| Långfristiga räntebärande skulder Uppläggningskostnader lån |
163 | 200 | 177 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 4685 | 6 160 | 5418 |
| Genomsnittlig skuldränta vid slutet av perioden, % | 2,6 | 2,5 | 2,6 |
| Se sidan 8-9 för en fullständig avstämning. | |||
| Investeringar, inkl. moderbolag exkl. förvärv | 283 | 238 | 907 |
| Driftnetto Fastighetsförvaltning | 515 | 640 | 2 228 |
| Hyresintäkter Ovriga fastighetsintäkter |
ਤਰੇ | 32 | 171 |
| Kostnader, exkl fastighetsadministration | -52 | -68 | -215 |
| Driftnetto Fastighetsförvaltning, före fastighetsadministration | 502 | 604 | 2 184 |
| Fastighetsadministration | -40 | -43 | -166 |
| Driftnetto Fastighetsförvaltning | 462 | 561 | 2 018 |
| Driftnetto Operatörsverksamhet | |||
| Intäkter Operatörsverksamhet | 92 | 419 | 779 |
| Kostnader Operatörsverksamhet | -241 | -456 | -1 182 |
| Bruttoresultat | -149 | -37 | -403 |
| Plus: Avskrivningar inkluderade i kostnader | હતે | 57 | 235 |
| Driftnetto Operatörsverksamhet | -80 | 20 | -168 |
| EBITDA | |||
| Totalt bruttoresultat, från respektive segment | 313 | 524 | 1615 |
| Plus: Avskrivningar inkluderade i kostnader Operatörsverksamhet | 69 | 57 | 235 |
| Minus: Central administration, exklusive avskrivningar | -32 | -43 | -151 |
| EBITDA | 350 | 538 | 1 699 |
| Cash earnings | |||
| EBITDA | 350 | 538 | 1 699 |
| Plus: Finansiella intäkter Minus: Finansiella kostnader |
1 -233 |
2 -228 |
2 -902 |
| Minus: Finansiella kostnader nyttjanderättstillgångar | -21 | -22 | -86 |
| Plus/Minus: Orealiserad omräkningseffekt banktillgodohavanden | 0 | -1 | 4 |
| Minus: Aktuell skatt | -12 | -27 | -57 |
| Cash earnings | 85 | 262 | 660 |
| EPRA NRV | |||
| Koncernens eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 24 540 | 26 237 | 23 880 |
| Plus: Omvärdering av Rörelsefastigheter | 2118 | 2779 | 1 998 |
| Plus: Verkligt värde finansiella derivat | 471 | 936 | 798 |
| Minus: Uppskjuten skattefordran, derivat | -97 | -200 | -171 |
| Plus: Uppskjuten skatteskuld EPRA NRV |
4 293 31 325 |
4623 34 375 |
4 307 30 813 |
| Tillväxt i EPRA NRV, i årstakt, % | 34 375 | 28 561 | 34 270 |
| EPRA NRV hänförligt till moderbolagets aktieägare IB | 31 325 | 34 375 | 30 813 |
| EPRA NRV hänförligt till moderbolagets aktieägare UB Aterlagd utdelning, innevarande år |
|||
| Exklusive likvid nyemission | -3 010 | ||
| Tillväxt i EPRA NRV, i årstakt, % | -8,9 | 9,8 | -10,1 |
Substansvärdet är det samlade kapital som företaget förvaltar åt sina ägare. Substansvärdet kan beräknas på olika sätt där framförallt tidsperspektivet och portföljens omsättningshastighet påverkar. Pandox har generellt ett industriellt och långsiktigt investeringsperspektiv. Från 31 december 2020 redovisar Pandox även nyckeltalen EPRA NRV (Net reinstatement value), EPRA NTA (Net tangible assets) samt
EPRA NDV (Net disposal value). Se sidan 25 för definitioner. EPRA NRV är det långsiktiga substansvärdet och utgår från balansräkningen med justering av poster som ej innebär en utbetalning i närtid, såsom goodwill, finansiella derivat, uppskjuten skatteskuld samt övervärde Rörelsefastigheter (se sidan 8, Fastighetsvärdering, för mer information). EPRA NTA är detsamma som långsiktigt substansvärde med skillnaden att goodwill, som inte är hänförligt till uppskjuten skatt, skall återläggas samt att uppskjuten skatt kan marknadsvärderas med hänsyn till hur bolaget de senare åren genomfört fastighetstransaktioner. Då Pandox inte har någon goodwill, har ett långsiktigt investeringsperspektiv, samt inte redovisar bedömd verklig uppskjuten skatt medför det att värdet för NRV och NTA i Pandox fall blir detsamma. EPRA NDV är substansvärdet enligt eget kapital i balansräkningen med justering av goodwill (Pandox har ingen goodwill) och övervärde Rörelsefastigheter.
| . DUDSICITSVAIDE | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | Kv 1 2021 | per aktie1) | Kv 1 2020 | per aktie1) | Helär 2020 | per aktie1) |
| Koncernens eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 24 540 | 133.48 | 26 237 | 142.71 | 23 880 | 129.89 |
| Plus: Omvärdering av Rörelsefastigheter | 2118 | 11.52 | 2779 | 15.11 | 1 998 | 10.87 |
| Plus: Verkligt värde finansiella derivat | 471 | 2.56 | 936 | 5.09 | 798 | 4.34 |
| Minus: Uppskjuten skattefordran, derivat | -97 | -0.53 | -200 | -1.09 | -171 | -0.93 |
| Plus: Uppskjuten skatteskuld | 4293 | 23.35 | 4623 | 25.15 | 4307 | 23.43 |
| Substansvärde, EPRA NRV | 31 325 | 170.38 | 34 375 | 186.97 | 30 813 | 167.60 |
| Aterläggs: | ||||||
| Substansvärde, EPRA NTA | 31 325 | 170.38 | 34 375 | 186,97 | 30 813 | 167.60 |
| Återläggs: derivat och uppskjuten skatt | -4667 | -25.38 | -5 ਤੋਂ ਤੇ ਤੇ ਤੇ ਤੇ ਤੇ ਤੇ ਕੇ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱਕ ਵਿੱਚ ਇੱ | -29.15 | -4 934 | -26.84 |
| Substansvärde, EPRA NDV | 26 658 | 145.00 | 29 016 | 157.82 | 25 878 | 140.76 |
Kvartalsdata
| Rapport över totalresultat för koncernen i sammandrag | 2021 | 2020 | 2019 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | Jan-mar | Okt-dec | Jul-sep | Apr-jun | Jan-mar | Okt-dec | Jul-sep | Apr-jun |
| Intäkter Fastighetsförvaltning | ||||||||
| Hyresintäkter | 515 | 523 | 563 | 502 | 640 | 784 | 820 | 772 |
| Ovriga fastighetsintäkter Intäkter Operatörsverksamhet |
ਤਰੇ 92 |
47 117 |
67 169 |
25 74 |
32 419 |
26 645 |
ਤੇ ਹ 600 |
11 673 |
| Nettoomsättning | 646 | 687 | 799 | 601 | 1 091 | 1 455 | 1 451 | 1 456 |
| Kostnader Fastighetsförvaltning | -92 | -92 | -дд | -79 | -111 | -94 | -90 | -79 |
| Kostnader Operatörsverksamhet | -241 | -244 | -266 | -216 | -456 | -536 | -491 | -208 |
| Bruttoresultat | 313 | ਤੇ 21 | 434 | 306 | 524 | 825 | 870 | 863 |
| Central administration | -37 | -41 | -41 | -42 | -47 | -44 | -40 | -48 |
| Finansnetto | -232 | -227 | -227 | -220 | -226 | -234 | -224 | -202 |
| Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar | -21 | -21 | -21 | -22 | -22 | -21 | -20 | -21 |
| Resultat före värdeförändringar | 23 | 62 | 145 | 22 | 229 | 526 | 586 | 598 |
| Värdeförändringar Fastigheter, orealiserade |
-351 | -533 | -315 | -320 | -611 | 396 | 353 | 509 |
| Fastigheter, realiserade | -6 | 0 | 0 | -41 | 110 | 1 | ||
| Derivat, orealiserade | 327 | 109 | 51 | -22 | -359 | 444 | -211 | -133 |
| Resultat före skatt | -7 | -362 | -119 | -320 | -741 | 1 325 | 838 | 975 |
| Aktuell skatt | -12 | -2 | -17 | -11 | -27 | ਦਰੇ | -60 | -75 |
| Uppskjuten skatt Periodens resultat |
55 36 |
59 -305 |
ਤੇ ਤੇ -103 |
-1 -332 |
100 -668 |
-03 1 291 |
-536 242 |
-140 760 |
| Ovrigt totalresultat | 632 | -796 | 46 | -920 | 660 | -199 | -250 | 135 |
| Periodens totalresultat | 668 | -1 101 | -57 | -1 252 | -8 | 1 092 | -8 | 895 |
| Rapport over finansiell stallning for koncernen 1 | ||||||||
| sammandrag | 2021 | 2020 | 2019 | |||||
| Belopp i MSEK | 31-mar | 31-dec | 30-sep | 30-jun | 31-mar | 31-dec | 30-sep | 30-jun |
| TILLGANGAR | ||||||||
| Fastigheter inklusive inventarier | 59 057 | 57 555 | ಕಡಿ 85ರಿ | 59 877 | 62 570 | 60 558 | 56759 | 54 543 |
| Nyttjanderätter | 3016 | 2926 | 3 071 | 3 051 | 3 176 | 3 064 | 2 940 | 2 957 |
| Ovriga anläggningstillgångar | 423 | 268 | 84 | 85 | 108 | 151 | 78 | 75 |
| Uppskjuten skattefordran | 502 | 631 | 559 | 570 | 546 | 383 | 765 | 540 |
| Omsättningstillgångar Likvida medel |
893 2610 |
813 2622 |
1 261 2 309 |
1 008 2 298 |
803 1 220 |
1 025 632 |
832 550 |
1 192 450 |
| Summa tillgångar | 66 501 | 64 815 | 67 143 | 66 889 | 68 513 | 65 813 | 61 904 | 59757 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||||
| Eget kapital | 24756 | 24 088 | 25 189 | 25 246 | 26 498 | 26 506 | 22 405 | 22413 |
| Uppskjuten skatteskuld | 4 293 | 4 307 | 4 407 | 4458 | 4623 | 4 552 | 4879 | 3653 |
| Räntebärande skulder | 32735 | 31 452 | 32 173 | 31 981 | 31 882 | 29 621 | 29 158 | 28 541 |
| Leasingskulder Icke räntebärande skulder |
3018 1 699 |
2928 2 040 |
3 073 2 301 |
3 052 2 152 |
3 177 2 333 |
3 064 2 070 |
2 941 2 521 |
2 957 223 |
| Summa eget kapital och skulder | 66 501 | 64 815 | 67 143 | 66 889 | 68 513 | 65 813 | 61 904 | 59757 |
| Nyckeltal | ||||||||
| 2021 | 2020 | 2019 | ||||||
| Belopp i MSEK | Jan-mar | Okt-dec | Jul-sep | Apr-jun | Jan-mar | Okt-dec | Jul-sep | Apr-jun |
| Driftnetto Fastighetsförvaltning | 462 | 478 | 531 | 448 | 561 | 716 | 761 | 704 |
| Driftnetto Operatörsverksamhet EBITDA |
-80 350 |
-64 378 |
-39 456 |
-85 327 |
20 538 |
159 834 |
160 886 |
212 872 |
| Resultat per aktie, före och efter utspädning, SEK | 0,22 | -1,63 | -0,56 | -1,79 | -3,63 | 7,30 | 1,45 | 4,53 |
| Cash earnings | 85 | 129 | 194 | 75 | 262 | 654 | 586 | 570 |
| Cash earnings per aktie, före och efter utspädning, SEK | 0,49 | 0,73 | 1,06 | 0,42 | 1,43 | 3,72 | 3,51 | 3,39 |
| RevPAR-tillväxt (Operatörsverksamhet) för jämförbara enheter | -81 | -89 | -81 | -92 | -30 | -4 | 4 | 12 |
| och jämförbar valutakurs, % |
| 2021 | 2020 | 2019 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 31-mar | 31-dec | 30-sep 30-jun 31-mar | 31-dec 30-sep | 30-jun | ||||
| Räntebärande nettoskuld. MSEK | 30 288 | 29 007 | 30 056 | 29 878 | 30 862 | 29 191 | 28 806 | 28 248 |
| Belåningsgrad fastigheter, % | 49.5 | 48.7 | 48.5 | 48.0 | 47.2 | 46.0 | 48.3 | 49.0 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 1.6 | 2.0 | 2.3 | 2.0 | 2.6 | 4.1 | 4.1 | 4.0 |
| Marknadsvärde fastigheter, MSEK | 61 161 | 59 542 | 62 022 | 62 259 | 65 345 | 63 469 | 59 661 | 57 618 |
| EPRA NRV per aktie, SEK | 170,38 | 167.60 | 175,33 | 177,32 | 186.97 | 186.40 | 184.03 | 173,8 |
| WAULT (förvaltningsfastigheter), år | 14.4 | 14.6 | 14.9 | 15.2 | 15,3 | 15,6 | 15.5 | 15,5 |
I slutet av perioden bestod Pandox fastighetsportfölj av 156 (156) hotellfastigheter med 35 061 (35 060) hotellrum i 15 länder, inräknat delmarknaderna England, Skottland, Wales och Nordirland.
Pandox huvudsakliga geografiska fokus är norra Europa. Tyskland (25 procent) är Pandox enskilt största geografiska marknad mätt som andel av fastighetsportföljens totala marknadsvärde följt av Sverige (24 procent), Storbritannien (16 procent), Belgien (7 procent) och Finland (6 procent).
136 av hotellfastigheterna hyrs ut till externa parter, vilket innebär att 84 procent av portföljens marknadsvärde täcks av externa hyreskontrakt. Pandox hyresgäster är välrenommerade hotelloperatörer med starka hotellvarumärken.
Per 31 mars 2021 hade Förvaltningsfastigheter en viktad genomsnittlig kvarvarande hyresperiod (WAULT) på 14,4 (14,6) år.
| Antal | Marknadsvärde (MSEK) | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fastighetsförvaltning | Hotell | Rum | Per land | I % av totalt | Per rılm | |
| Sverige | 42 | 8788 | 14 579 | 24 | 1,7 | |
| Tyskland | 33 | 6 876 | 12 076 | 20 | 1,8 | |
| Storbritannien | 19 | 4675 | 9 177 | 15 | 2,0 | |
| Finland | 13 | 2922 | 3927 | 6 | 1,3 | |
| Norge | 14 | 2 573 | 3 262 | 5 | 1,3 | |
| Danmark | 6 | 1 442 | 2704 | 4 | 1,9 | |
| Osterike | 2 | 639 | 1 459 | 2 | 2,3 | |
| Belgien | 2 | 519 | 889 | 1 | 1,7 | |
| Irland | 3 | 445 | 1 393 | 2 | 3,1 | |
| Schweiz | 1 | 206 | 725 | 1 | 3,5 | |
| Nederländerna | 1 | 189 | 1 173 | 2 | 6,2 | |
| Summa Fastighetsförvaltning | 136 | 29 274 | 51 365 | 84 | 1,8 | |
| Operatörsverksamhet | ||||||
| Belgien | 7 | 1 955 | 3415 | 6 | 1,7 | |
| Tyskland | 5 | 1 490 | ਤੇ 169 | 5 | 2,1 | |
| Kanada | 2 | 952 | 1 249 | 2 | 1,3 | |
| Nederländerna | 1 | 216 | 347 | 1 | 1,6 | |
| Storbritannien | 2 | 611 | 846 | 1 | 1,4 | |
| Danmark | 2 | 403 | 744 | 1 | 1,8 | |
| Finland | 1 | 160 | 26 | 0 | 0,2 | |
| Summa Operatörsverksamhet | 20 | 5 787 | 9 796 | 16 | 1,7 | |
| Summa totalt | 156 | 35 061 | 61 161 | 100 | 1,7 |
| Antal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varumärke | Hotell | Rum | |||||
| Scandic | 50 | 10 908 | 31 | ||||
| Jurys Inn | 20 | 4410 | 13 | ||||
| Leonardo | 18 | 3 547 | 10 | ||||
| Hilton | 7 | 2 298 | 7 | ||||
| Radisson Blu | 8 | 2 033 | 6 | ||||
| Nordic Choice Hotels | 11 | 1 837 | 5 | ||||
| NH | 7 | 1 681 | 5 | ||||
| Dorint | ട് | 1 085 | 3 | ||||
| Mercure | 4 | 760 | 2 | ||||
| Crowne Plaza | 2 | 616 | 2 | ||||
| Elite Hotels | 2 | 493 | 1 | ||||
| Holiday Inn | 2 | 469 | 1 | ||||
| Novotel | 2 | 421 | 1 | ||||
| InterContinental | 1 | 357 | 1 | ||||
| Maritim | 1 | 316 | 1 | ||||
| Indigo | 1 | 284 | 1 | ||||
| Pullman | 1 | 252 | 1 | ||||
| Meininger | 1 | 228 | 1 | ||||
| Best Western | 1 | 103 | 0 | ||||
| Oberoende varumärken | 12 | 2 963 | 8 | ||||
| Totalt | 156 | 35 061 | 100 |

(högerskala)


Egen drift
Pandox AB följer International Financial Reporting Standards (IFRS) - och tolkningarna (IFRIC) - så som de antagits av EU. Den här delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 "Delårsrapportering" samt "Årsredovisningslagen".
Moderbolagets delårsrapport har upprättats i enlighet med kapitel 9 Delårsrapport i Årsredovisningslagen. Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och RFR2 "Redovisning för juridiska personer". Enligt RFR2 ska en juridisk enhets moderbolag tillämpa alla IFRS-principer och tolkningar som EU antagit, inom den ram som definieras av Årsredovisningslagen, och ta hänsyn till kopplingen mellan redovisning och beskattning.
Nyttjanderätter och långfristig leasingskuld har justerats jämförelsesiffrorna retroaktivt avseende två tomträtter.
Delårsrapporten omfattar sidorna 1–23 och sidorna 24–26 utgör således en integrerad del av denna finansiella rapport.
De redovisningsprinciper som tillämpas överensstämmer med de som beskrivs i Pandox årsredovisning för 2020.
Pandox rörelsesegment utgörs av verksamhetsgrenarna Fastighetsförvaltning och Operatörsverksamhet. Segment Fastighetsförvaltning förädlar och förvaltar fastigheter och tillhandahåller hotellokaler men även andra typer av lokaler till externa kunder i anslutning till hotellfastigheten. Operatörsverksamheten äger hotellfastigheter samt bedriver egen hotellverksamhet. Segmentet Operatörsverksamhet innefattar också ett förvaltningsavtal för en externt ägd hotellfastighet. Ej fördelade poster är poster som inte är hänförbara till ett specifikt segment eller är gemensamt för de två segmenten samt finansiella kostnader hänförliga till nyttjanderättstillgångar enligt IFRS 16. Segmenten är framtagna utifrån den rapportering som sker internt till företagsledning avseende utfall och ställning. Segmentsrapporteringen är uppställd utifrån de redovisningsprinciper som årsredovisningen i övrigt och summan av segmenten är lika med beloppen i koncernen. Scandic Hotels Group och Fattal Hotels Group är hyresgäster som, var för sig, står för mer än 10 procent av intäkterna.
För första kvartalet 2021 uppgick de omsättningsbaserade intäkterna i Fastighetsförvaltning till 31 MSEK.
| Rörelsesegment | Fastighetsförvaltning | Operatörsverksamhet | Koncerngemensamt, samt ej fördelade poster |
Totalt | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | Kv 1 2021 | Kv 1 2020 | Kv 1 2021 | Kv 1 2020 | Kv 1 2021 | Kv 1 2020 | Kv 1 2021 | Kv 1 2020 | |
| Intäkter Fastighetsförvaltning Hyresintäkter samt övriga fastighetsintäkter |
554 | 672 | 554 | 672 | |||||
| Intäkter Operatörsverksamhet | 92 | 419 | 92 | 419 | |||||
| Nettoomsättning | 554 | 672 | 92 | 419 | 646 | 1 091 | |||
| Kostnader Fastighetsförvaltning | -92 | -111 | -92 | -111 | |||||
| Kostnader Operatörsverksamhet | -241 | -456 | -241 | -456 | |||||
| Bruttoresultat | 462 | 561 | -149 | -37 | 313 | 524 | |||
| Central administration | -37 | -47 | -37 | -47 | |||||
| Finansiella intäkter | 7 | 1 | 2 | ||||||
| Finansiella kostnader | -233 | -228 | -233 | -228 | |||||
| Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar |
-21 | -22 | -21 | -22 | |||||
| Resultat före värdeförändringar | 462 | 561 | -149 | -37 | -290 | -295 | 23 | 229 | |
| Värdeförändringar | |||||||||
| Fastigheter, orealiserade | -351 | -611 | -351 | -611 | |||||
| Fastigheter, realiserade | -6 | -6 | 0 | ||||||
| Derivat. orealiserade | 327 | -359 | 327 | -359 | |||||
| Resultat före skatt | 105 | -50 | -149 | -37 | 37 | -654 | -7 | -741 | |
| Aktuell skatt | -12 | -27 | -12 | -27 | |||||
| Uppskjuten skatt | 55 | 100 | 55 | 100 | |||||
| Periodens resultat | 105 | -50 | -149 | -37 | 80 | -581 | 36 | -668 |
| Belopp i MSEK | Sverige Danmark | Norge Finland Tyskland | Belgien | Storbritannien Irland |
Ovriga | Totalt | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | |||||||||
| – Fastighetsförvaltning | 126 | 18 | 30 | 51 | 159 | 11 | 116 | 43 | 554 |
| – Operatörsverksamhet | C | 10 | 55 | 11 | 11 | 92 | |||
| Marknadsvärde fastigheter | 14579 | 3449 | 3 262 | 3952 | 15 244 | 4304 | 11 417 | 4954 | 61 161 |
| Investeringar i fastigheter | 34 | 23 | 10 | g | 53 | 92 | 47 | 11 | 281 |
| Realiserad värdeförändring fastigheter | -6 | -6 | |||||||
| Redovisat värde Rörelsefastigheter | 751 | 30 | 1 961 | 2631 | 937 | 1370 | 7 679 | ||
| Totala anläggningstillgångar till redovisat värde exkl. uppskjuten skatt | 15 528 | 3 468 | 3 265 | 4645 | 14626 | 3 695 | 12 329 | 4936 | 62 492 |
| Belopp i MSEK | Sverige Danmark | Norge Finland Tyskland | Belgien | Storbritannien Irland |
Ovriga | Totalt | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | |||||||||
| – Fastighetsförvaltning | 172 | 38 | 38 | 57 | 177 | 12 | 133 | 45 | 672 |
| – Operatörsverksamhet | 111 | 180 | 49 | 72 | 419 | ||||
| Marknadsvärde fastigheter | 14766 | 3776 | 3 096 | 4277 | 16874 | 4818 | 12721 | 5517 | 65 345 |
| Investeringar fastigheter | 51 | 12 | 10 | 40 | 20 | 48 | 32 | 25 | 238 |
| Förvärv fastigheter | 643 | 49 | -3 | 689 | |||||
| Redovisat värde Rörelsefastigheter | 76 | 2098 | 2703 | 963 | 1419 | 7 209 | |||
| Totala anläggningstillgångar till redovisat värde exkl. uppskjuten skatt | 15 385 | 3790 | 3 099 | 5 026 | 16 193 | 3 804 | 13 079 | 5 404 | 65 780 |
Not 3 Omklassificeringar, förvärv och avyttringar baserat på datum för tillträde respektive avträde
Omklassificieringar, förvärv och avyttringar
| Datum | Hotellfastighet | Händelse |
|---|---|---|
| 1 april 2020 | Hotel Twentyseven | Omklassificering till Operatörsverksamhet |
| 1 april 2020 | Hotel Mayfair | Omklassificering till Operatörsverksamhet |
| 31 mars 2020 | Kontorsfastighet tillhörande Jurys Inn Cardiff | Förvärv Fastighetsförvaltning |
| 31 januari 2020 | Maritim Hotel Nürnberg | Förvärv Fastighetsförvaltning |
| 11 december 2019 | Sju hotellfastigheter i Tyskland | Förvärv Fastighetsförvaltning |
| 3 december 2019 | Två hotell i Tyskland och Nederländerna | Förvärv Operatörsverksamhet |
| 2 september 2019 | Hotell Hasselbacken | Avyttring Fastighetsförvaltning |
| 1 juli 2019 | Tre hotellfastigheter i Tyskland | Förvärv Fastighetsförvaltning |
Not 4 Valutakurser
| Valutakurser januari-mars | Genomsnittskurs | Balansdagskurs | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 utländsk valuta = X SEK | 2021 | 2020 | 4% | 2021 | 2020 | 4% | |
| Euro (EUR) | 10.118 | 10.665 | -5% | 10.238 | 11.083 | -8% | |
| Brittiska pund (GBP) | 11,586 | 12.369 | -7% | 11.997 | 12,388 | -3% | |
| Danska kronor (DKK) | 1.360 | 1.427 | -5% | 1.377 | 1.484 | -8% | |
| Norska kronor (NOK) | 0.986 | 1.021 | -4% | 1.023 | 0.959 | 6% | |
| Kanadensiska dollar (CAD) | 6.634 | 7.200 | -9% | 6.923 | 7.104 | -2% | |
| Schweizerfranc (CHF) | 9.272 | 9.996 | -8% | 9.259 | 10.464 | -12% |
Pandox i korthet
Pandox är en ledande hotellfastighetsägare i norra Europa med fokus på större hotell på viktiga fritidsoch affärsdestinationer. Pandox hotellfastighetsportfölj omfattar 156 hotell med cirka 35 000 rum i 15 länder. Pandox verksamhet är organiserad i Fastighetsförvaltning, som omfattar hotellfastigheter med långa hyresavtal med marknadsledande hotelloperatörer, samt Operatörsverksamhet, som omfattar hotelloperatörsverksamhet som Pandox bedriver i sina helägda rörelsefastigheter. Pandox grundades 1995 och bolagets B-aktier är noterade på Nasdaq Stockholm.
Vision och affärsidé
Pandox vision är att vara ett av de ledande hotellfastighetsbolagen i världen. Pandox affärsidé är att äga hotellfastigheter och hyra ut dessa till starka hotelloperatörer under långa omsättningsbaserade hyresavtal. Pandox förmåga att agera genom hela hotellvärdekedjan både sänker risken och skapar nya affärsmöjligheter.
Strategi och affärsmodell
Pandox strategi och affärsmodell bygger på:
- (1) Fokus på hotellfastigheter
- (2) Stora hotellfastigheter i strategiska lägen
- (3) Långa omsättningsbaserade hyresavtal med de främsta hotelloperatörerna
- (4) Fastighetsportfölj av hög kvalitet med hållbart avtryck
- (5) Geografisk diversifiering minskar svängningar
- (6) Egen drift minskar risk
Overgripande mål
Pandox övergripande mål är att genom lönsam och ansvarsfull tillväxt skapa ett positivt bidrag till företagets intressenter:
- (1) Öka värdet för Pandox aktieägare genom ett högre kassaflöde och substansvärde
- (2) Skapa attraktiva hotellprodukter tillsammans med Pandox affärspartners
- (3) Bidra till en positiv utveckling för Pandox medarbetare
Organisation och genomförande
Pandox är organiserat i två affärssegment. Dels Fastighetsförvaltning, där Pandox äger och hyr ut hotellfastigheter till externa operatörer under långa omsättningsbaserade hyresavtal, dels Operatörsverksamhet, där Pandox både äger hotellfastigheter och driver hotellverksamheten under externa eller egna varumärken.

Huvudkontor Pandox AB (publ) Box 15 101 20 Stockholm
Besöksadress
Vasagatan 11, plan 9 Stockholm
Tel: +46 8 506 205 50 www.pandox.se Org.nr 556030—7885
Då belopp har avrundats till MSEK summerar inte alltid tabellerna.
Räntebärande skulder, inklusive uppläggningskostnader för lån, minus likvida medel i förhållande till fastigheternas marknadsvärde vid periodens utgång.
Intäkter minus direkt relaterade kostnader för Fastighetsförvaltning.
Intäkter minus direkt relaterade kostnader för Operatörsverksamheten inklusive avskrivningar i Operatörsverksamheten.
EBITDA plus finansiella intäkter, minus finansiella kostnader, minus finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar enligt IFRS 16, minus aktuell skatt, justerat för eventuell orealiserad omräkningseffekt banktillgodohavanden.
Driftnetto motsvaras av bruttoresultat Fastighetsförvaltning.
Bruttoresultat Operatörsverksamhet plus avskrivningar inkluderade i kostnader Operatörsverksamhet.
Driftnetto Operatörsverksamhet i förhållande till totala intäkter Operatörsverksamhet.
Totalt bruttoresultat minus central administration (exklusive avskrivningar).
Redovisat eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare, inklusive återföring av derivat, uppskjuten skattefordran derivat, uppskjuten skatteskuld fastigheter samt omvärdering Rörelsefastigheter.
Redovisat eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare, inklusive återföring av derivat, uppskjuten skattefordran derivat, uppskjuten skatteskuld fastigheter samt omvärdering Rörelsefastigheter.
Redovisat eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare, inklusive återföring av derivat, uppskjuten skattefordran derivat, uppskjuten skatteskuld fastigheter samt omvärdering Rörelsefastigheter.
Redovisat eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare, inklusive omvärdering Rörelsefastigheter.
Genomsnittlig räntekostnad baserat på ränteförfall i respektive valuta i förhållande till räntebärande skulder.
Investeringar i anläggningstillgångar exklusive förvärv.
Långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder plus uppläggningskostnader för lån, minus likvida medel och kortfristiga placeringar som likställs med likvida medel. Lång- och kortfristiga leasingskulder enligt IFRS 16 ingår inte.
EBITDA minus finansiella kostnader nyttjanderättstillgångar dividerat med netto räntekostnader, som utgörs av räntekostnader minus ränteintäkter.
Ackumulerad procentuell förändring i EPRA NRV, med återlagd utdelning samt avdrag för emissionslikvid, för den närmast föregående tolvmånadersperioden.
Tillväxtmått som exkluderar effekter av förvärv, avyttringar och omklassificeringar samt valutakursförändringar.
EBITDA plus finansiella intäkter minus finansiella kostnader minus aktuell skatt, efter minoritetsandel, minus finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar enligt IFRS 16, justerat för eventuell orealiserad omräkningseffekt banktillgodohavanden, delat med det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier.
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare delat med det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier.
EPRA NAV, NRV, NTA, NDV delat med det totala antalet utestående aktier efter utspädning vid periodens utgång.
Periodens totalresultat, hänförligt till moderbolagets aktieägare, delat med det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier efter utspädning vid periodens utgång.
Årets föreslagna/beslutade utdelning delat med det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier efter utspädning vid periodens utgång.
Det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier med hänsyn tagen till förändringar i antalet utestående aktier, före utspädning, under perioden.
Det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier med hänsyn tagen till förändringar i antalet utestående aktier, efter utspädning, under perioden.
Antal ägda hotellfastigheter vid periodens utgång.
Antal rum i ägda hotellfastigheter vid periodens utgång.
Marknadsvärdet för Förvaltningsfastigheter plus marknadsvärdet för Rörelsefastigheter.
Intäkter per tillgängliga rum, dvs totala intäkter från sålda rum delat med antalet tillgängliga rum. Jämförbara enheter definieras som hotellfastigheter som har ägts och drivits under hela den aktuella perioden och jämförelseperioden. Konstant valutakurs definieras som valutakursen för aktuell period och jämförelseperioden räknas om till denna valutakurs.
Genomsnittlig återstående hyrestid till förfall, för hela fastighetsportföljen, viktat efter avtalade hyresintäkter.

Hotel NH Brussels Bloom 305 rum

InterContinental Montreal 357 rum

Elite Stora Hotellet Jönköping
167 rum

Hotel Mayfair
203 rum

Park Centraal Amsterdam 189 rum

Radisson Blu Hotel, Basel 206 rum

Scandic Kuopio 137 rum

Comfort Hotel Bergen
159 rum

Hotel NH Vienna Airport 499 rum

Dorint Hotel am Dom Erfurt 160 rum

The Midland Hotel Manchester 312 rum

Jurys Inn Dublin Christchurch
182 rum
Belgien / Danmark / Finland / Kanada / Nederländerna / Norge Sverige / Schweiz / Österrike / Tyskland / Storbritannien / Irland

