Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Pandox Earnings Release 2015

Feb 18, 2016

2956_10-k_2016-02-18_3863d224-42d7-4dd4-b455-274a553d9e99.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Bokslutskommuniké

The Hotel

$\mathbf{I}$ - and

Januari-december 2015

  • Intäkter från Fastighetsförvaltning uppgick till 365 (359) MSEK. Ökningen var 6 procent justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter.
  • Driftnettot från Fastighetsförvaltning uppgick till 306 (289) MSEK. Ökningen var 11 procent justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter.
  • Driftnettot från Operatörsverksamhet uppgick till 104 (81) MSEK, en ökning med 28 procent. Ökningen var 15 procent justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter.
  • EBITDA uppgick till 381 (341) MSEK, en ökning med 12 procent.
  • Periodens resultat uppgick till 681 (124) MSEK, en ökning med 557 MSEK.
  • Cash earnings uppgick till 234 (193) MSEK, en ökning med 21 procent inklusive extra skattekostnad om -29 MSEK.

  • Intäkter från Fastighetsförvaltning uppgick till 1 543 (1 478) MSEK. Ökningen var 7 procent justerat för engångsintäkt, valutakurseffekter och jämförbara enheter.

  • Driftnettot från Fastighetsförvaltning uppgick till 1 280 (1 186) MSEK. Ökningen var 8 procent justerat för engångsintäkt, valutakurseffekter och jämförbara enheter.
  • Driftnettot från Operatörsverksamhet uppgick till 416 (320) MSEK. Ökningen var 19 procent justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter.
  • Periodens resultat uppgick till 2 131 (1 253) MSEK, en ökning med 878 MSEK.
  • Cash earnings uppgick till 1 130 (873) MSEK, en ökning med 29 procent.
  • Substansvärdet (EPRA NAV) per aktie var 107,71 (92,11) SEK.
  • Styrelsen föreslår en utdelning om 3,80 SEK per aktie, motsvarande drygt 50 procent av cash earnings.

• Efter periodens slut har avtal ingåtts om avyttring av åtta förvaltningsfastigheter i Sverige för 850 MSEK.

*

Pandox driftnetto ökade med drygt 12 procent justerat för valutakurseffekter och för jämförbara enheter i det fjärde kvartalet, trots ett bortfall i driftnetto för Operatörsverksamhet i Bryssel om cirka 18 MSEK på grund av det förhöjda säkerhetsläget i staden under november och december.

Av samma skäl har Brysselverksamheten inlett 2016 något svagare än motsvarande period 2015. Pandox bedömning är dock att hotellmarknaden i Bryssel sedan mitten av januari 2016 har återgått till normala bokningsnivåer och att en återhämtning i driftnetto pågår. Trots störningarna i Bryssel ökade driftnetto Operatörsverksamhet med 15 procent i det fjärde kvartalet justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter.

Utvecklingen för Fastighetsförvaltning var stark med tillväxt i driftnetto på drygt 11 procent justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter, drivet av en positiv utveckling på hotellmarknaden där renoverade hotell återgått till full kapacitet och vunnit marknadsandelar. En fortsatt marknadsåterhämtning i Helsingfors där Pandox har flera större hotellfastigheter, däribland Scandic Park Helsinki, bidrog positivt. Lägre finansieringskostnader gav också stöd till resultatökningen i kvartalet.

2015 var ett nytt bra år för Pandox med god tillväxt och hög lönsamhet. Cash earnings, justerat för engångsposter, ökade med 24 procent, vilket speglar en stark hotellfastighetsportfölj, en väl fungerande affärsmodell och en god underliggande hotellmarknad.

2015 var ett starkt år för den globala hotellmarknaden med en ökning av internationell turism på drygt 4 procent, enligt World Tourism Organization (UNWTO). Hotellkonjunkturen fortsatte överlag att stärkas i det fjärde kvartalet med god tillväxt i RevPAR på de flesta hotellmarknader globalt. Ökningen i RevPAR drivs för närvarande framförallt av stigande snittpriser per rum, vilket speglar en mer mogen hotellkonjunktur. Samtliga Pandox nyckelmarknader, förutom Bryssel, visade stabilt hög RevPAR-tillväxt i det fjärde kvartalet, med Köpenhamn som den starkaste marknaden. I Helsingfors fortsatte återhämtningen i det fjärde kvartalet och hotellmarknaden växte med 6 procent för det andra kvartalet i rad. Tillväxten på Pandox regionala marknader var stabilt positiv med stöd av en god affärs-, mötes- och eventmarknad samt med bidrag från hotell som renoverats och vunnit marknadsandelar.

I början av december förvärvade Pandox 18 hotellfastigheter med 3 415 rum i Tyskland. Förvärvet stärker Pandox position på Europas största hotellmarknad och ger ett värdefullt tillskott till vår hyresportfölj. Förvärvet uppfyller samtliga Pandox kriterier när det gäller storlek, ort, läge, marknadsposition och lönsamhet, samt bekräftar vår strategi och affärsmodell av långa hyresavtal med starka operatörer. Som en del av förvärvsavtalet tecknades nya 25-åriga omsättningsbaserade hyresavtal med goda garantihyresnivåer. Hotellen tillhör det stabila mellanklassegmentet och förväntas ge ett betydande tillskott i hyresintäkter och cash earnings 2016.

De förvärvade hotellen är fullserviceprodukter och ligger i internationella städer som Frankfurt, Düsseldorf och Hamburg samt regionstäder som Köln, Hannover och Mönchengladbach, vilket totalt sett ger en god efterfrågebalans. Flertalet hotell har mycket starka lägen för affärssegmentet och ligger i städer som har en dynamisk eventmarknad både för företagsoch fritidssegmentet. Pandox ser god potential i att tillsammans med Fattal Hotels göra framtida kassaflödesdrivande investeringar i den förvärvade portföljen.

Pandox viktigaste drivkrafter för cash earnings är hotellmarknadens tillväxt och den organiska tillväxt vi själva skapar genom vår goda hotellportfölj och kassaflödesdrivande investeringar, samt naturligtvis möjligheten till kompletterande förvärv. Sammantaget står Pandox väl rustad inför 2016.

Pandox är ett av Europas ledande hotellfastighetsbolag, med ett geografiskt fokus på norra Europa. Pandox strategi går ut på att äga stora hotellfastigheter i övre mellan- till högprissegmentet med strategiska lägen på viktiga fritids- och företagsdestinationer. Pandox är en aktiv ägare med en affärsmodell som har sin utgångspunkt i att ingå långa hyresavtal med marknadens bästa operatörer. Om dessa förutsättningar saknas har Pandox en lång erfarenhet av att driva verksamhet i egen regi, vilket skapar affärsmöjligheter över hela hotellvärdekedjan.

Vid utgången av det fjärde kvartalet 2015 bestod Pandox hotellfastighetsportfölj av 121 hotell med sammanlagt 25 190 hotellrum i åtta länder med ett marknadsvärde på drygt 31 miljarder SEK. Av de 121 hotellen var 103 uthyrda genom långtidskontrakt till välkända hyresgäster med etablerade varumärken som ger stabila intäkter, lägre investeringskostnader och minskade risker för bolaget. Förvaltningsfastigheter hade en viktad genomsnittlig kvarvarande hyresperiod (WAULT) på drygt 11 år. De övriga 18 hotellfastigheterna ägs och drivs av Pandox.

Därutöver har Pandox förvaltningsavtal för nio hotell och driver ytterligare ett hotell under ett långsiktigt hyresavtal.

  • Portfölj av hög kvalitet med stora premiumhotellfastigheter belägna i strategiska orter.
  • Geografisk spridning som möjliggör konjunkturell riskspridning.
  • Stabila intäkter från välrenommerade hyresgäster med långa kontrakt.
  • Fokus på stabila ekonomier och förmåga att fånga marknadens tillväxt.
  • Stark organisk tillväxt från renovering och ompositionering av hotell.
  • Attraktiv avkastning, stabil kassaflödesgenerering och potential för lägre räntekostnader.
  • Aktivt ägande som skapar värden och valmöjligheter.

  • Utdelningspolicy Pandox målsättning är en utdelningsandel på 40–60 procent av cash earnings1 , med en genomsnittlig utdelningsandel över tid på cirka 50 procent. Framtida utdelningar, och storleken på sådana utdelningar, beror på Pandox framtida utveckling, finansiella ställning, kassaflöden, rörelsekapitalbehov, investeringsplaner och andra faktorer.

  • Kapitalstruktur Pandox målsättning är en belåningsgrad (loan-to-value2) på 45–60 procent, beroende på marknadsutvecklingen och rådande möjligheter.

Hotellmarknadens utveckling

God marknadstillväxt i det fjärde kvartalet

Hotellmarknaderna i Europa uppvisade en fortsatt positiv utveckling även under det fjärde kvartalet vilket domineras av affärsresesegmentet med en ökning av RevPAR (intäkt per tillgängligt rum) för Europa som helhet med 6 procent. Terroristhandlingarna i Paris och kopplingen till Bryssel hade en negativ effekt på RevPAR för dessa båda delmarknader i november och i december. Pandox bedömning är att Brysselmarknaden, i termer av rumsbokningar, har återgått till normala nivåer sedan mitten av januari 2016. Enligt UNWTO ökade den globala internationella turismen med drygt 4 procent 2015 vilket är det sjätte året i följd med tillväxt över 4 procent. Utsikterna för 2016 ser fortsatt positiva ut enligt UNWTO men med en något lägre tillväxttakt jämfört med de senaste två åren. Tillväxtförutsättningarna för de nordiska länderna är fortsatt varierande där svensk ekonomi ligger i täten följt av Danmark.

Genomgående stark global marknadstillväxt

nevi in accentigna
.
$101$ and $111$ $101$ and $101$ $101$
År
2012
År
2013
År
2014
År
2015
Kv1
2014
Kv2
2014
Kv3
2014
Kv4
2014
Kv1
2015
Kv2
2015
Kv3
2015
Kv4
2015
USA 7% 5% 8% 6% 6% 8% 8% 9% 8% 7% 6% 5%
New York 1 6% 4% 3% $-2%$ $-1%$ 5% 4% 1% -4% $-2%$ 1% -2%
Montreal $-2\%$ 6% 10% 7% 5% 7% 17% 7% 8% 9% 5% 6%
Europa 5% 2% 6% 7% 6% 4% 5% 7% 6% 6% 10% 6%
London 1 $2\%$ 1% 3% 2% $7\%$ $1\%$ 2% 4% $2\%$ $-2%$ 5% 1%
Bryssel -2% 2% 3% 2% 5% 4% 3% 1% $2\%$ 8% 13% $-10%$
Berlin 9% 0% 5% 8% 2% 1% 10% 5% 5% 15% 7% 7%
Stockholm $-5%$ 0% 2% 9% 4% 0% 3% 1% 6% $-3%$ 23% 11%
Oslo -3% 4% 1% 8% 7% $-5%$ 3% 0% 1% 14% 10% 7%
Helsingfors 4% $-5%$ 2% 2% 2% 0% 4% 3% $-1%$ -3% 6% 6%
Köpenhamn 5% 6% 4% 11% 13% 2% 3% 1% 9% 10% 12% 14%

RevPAR-utveckling kvartalsvis förändring (i lokal valuta)

Källa: STR (USA, Canada, Europe, Finland), Benchmarking Alliance (Sweden, Norway, Denmark).

1Pandox har ingen direkt affärsexponering mot dessa marknader men de är viktiga för bedömningen av den globala hotellmarknaden.

Nordamerika stabilt på en hög nivå

I USA och Kanada uppgick tillväxten i RevPAR för det fjärde kvartalet till 5 respektive 1 procent med motsvarande helårssiffror på 6 respektive 4 procent. Montreal summerade ett starkt hotellår med ökad efterfrågan från bland annat konferenssegmentet samt ökat inresande från den amerikanska marknaden. Trenden med stadigt förbättrade snittpriser och begränsat kapacitetstillskott har fortsatt prägla den amerikanska marknaden, tillväxttakten har dock minskat under året. Ökad sysselsättning och löneökningar tillsammans med ett lågt oljepris förväntas ge bränsle till en fortsatt god efterfrågan från den inhemska marknaden. En stark dollar förväntas dock ge en viss dämpande effekt på den internationella efterfrågan i synnerhet på destinationer med en stor andel utländska besökare som exempelvis New York.

God tillväxt i Europa och Norden

Europa avslutade året stabilt, RevPAR ökade med 6 procent det fjärde kvartalet och med 7 procent för helåret med stöd av en god inhemsk efterfrågan, i synnerhet från fritidssegmentet, samt ökad efterfrågan från utomeuropeiska resenärer delvis som en följd av en stark dollar gentemot euron. Bryssels hotellmarknad backade med 10 procent i kvartalet som en följd av det förhöjda säkerhetsläget i staden kopplat till terrorattentaten i Paris. Den nordiska hotellmarknaden uppvisade generellt sett ett starkt fjärde kvartal med överlag stabil tillväxt i flertalet storstäder och regionala orter. I Stockholm ökade RevPAR med 11 procent för kvartalet i en omgivning präglad av hög ekonomisk aktivitet. Tillväxten i Köpenhamn fortsatte upp med 14 procent i kvartalet, till lika delar drivet av både efterfrågan och snittpris. Trots motvind i norsk ekonomi som en konsekvens av krisen i oljeindustrin ökade Oslos RevPAR med 7 procent i kvartalet. Efterfrågan fick viss draghjälp från en kraftigt deprecierad norsk krona under slutet av året. Helsingforsmarknaden, som kommer från relativt låga nivåer, avslutade året med två positiva kvartal med tillväxt om 6 procent vardera, helt drivet av förbättrad beläggning.

Intäkterna från Fastighetsförvaltning uppgick till 365 (359) MSEK, en ökning med 2 procent. Omklassificeringar av Mr Chip Hotel Kista, Radisson Blu Lillehammer Hotel samt Quality Hotel Prince Philip till Rörelsefastigheter påverkar hela perioden. Avyttring av Scandic Antwerpen påverkar med en månad. Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter ökade intäkterna med 6 procent. Intäktsökningen förklaras huvudsakligen av en generellt förbättrad hotellmarknad och hotell som efter renovering vunnit marknadsandelar.

Intäkter från Operatörsverksamhet uppgick till 536 (445) MSEK, en ökning med 20 procent inklusive intäkter från Grand Hotel Oslo samt intäkter från omklassificering av Mr Chip Hotel Kista, Radisson Blu Lillehammer och Quality Hotel Prince Philip hela perioden. Tillväxten påverkades negativt av det förhöjda säkerhetsläget i Bryssel under november och december, vilket resulterade i ett intäktsbortfall om cirka 25 MSEK. Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter minskade intäkterna med 0,7 procent och RevPAR ökade med 0,4 procent. Justerat för intäktsbortfallet i Bryssel ökade intäkterna med cirka 5 procent och RevPAR med cirka 7 procent.

Koncernens nettoomsättning uppgick till 901 (804) MSEK, en ökning med 12 procent. Justerat för valutaeffekter och jämförbara enheter steg omsättningen med 2 procent.

Driftnettot från Fastighetsförvaltning, vilket motsvarar bruttoresultatet, uppgick till 306 (289) MSEK, en ökning med 6 procent. Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter steg driftnettot med 11 procent. Ökningen förklaras av bättre villkor på hotellmarknaden, högre hyror, minskade fastighetskostnader samt att renoverade hotellfastigheter vunnit marknadsandelar.

Driftnettot från Operatörsverksamhet, vilket motsvarar bruttoresultat plus avskrivningar som ingår i kostnader Operatörsverksamhet, uppgick till 104 (81) MSEK, en ökning med 28 procent trots ett temporärt bortfall i driftnetto, som uppskattas till cirka 18 MSEK till följd av det förhöjda säkerhetsläget i Bryssel under november och december. Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter ökade driftnettot med 15 procent, vilket förklaras av en kombination av faktorer, inklusive produktivitetsvinster, lägre underhålls- och fastighetskostnader till följd av tidigare investeringar, en högre aktivitetsnivå i hotellportföljen som helhet samt ett visst bidrag i bruttoresultat från omklassificerade verksamheter.

Kostnaderna för den centrala administrationen uppgick till -30 (-29) MSEK.

EBITDA (bruttoresultat plus avskrivningar som ingår i kostnader för Operatörsverksamheten, minus centrala administrationskostnader exklusive avskrivningar) uppgick till 381 (341) MSEK, en ökning med 12 procent och förklaras av förbättrade underliggande driftnetton för både Fastighetsförvaltning och Operatörsverksamhet.

De finansiella kostnaderna uppgick till -106 (-133) MSEK, en minskning med 27 MSEK, vilket förklaras av en lägre räntebärande nettoskuld genomsnittligt under kvartalet samt lägre räntor.

Resultatet före värdeförändringar uppgick till 236 (173) MSEK, en ökning med 36 procent.

Orealiserade värdeförändringar för Förvaltningsfastigheter uppgick till 484 (151) MSEK. Ökningen förklaras av en kombination av något lägre avkastningskrav, vilket resulterade i lägre direktavkastningskrav och därmed lägre diskonteringsräntor vid värdering av Förvaltningsfastigheter, samt högre underliggande kassaflöden i Pandox fastighetsportfölj.

Realiserade värdeförändringar för Förvaltningsfastigheter uppgick till 4 (0) MSEK, vilket i sin helhet är hänförligt till avyttringen av Scandic Antwerpen som slutfördes den 1 december 2015.

Den 5 december 2015 meddelade Pandox att avtal ingåtts om förvärv av 18 hotellfastigheter i Tyskland. Förvärvet slutfördes och konsoliderades i balansräkningen per den 31 december 2015. Slutgiltig köpeskilling uppgick till motsvarande cirka 3 654 MSEK. Förvärvet hade ingen resultateffekt i perioden.

Värdeförändringar på derivat uppgick till 93 (-168) MSEK, efter en uppgång i marknadsräntan jämfört med den fasta räntan på ränteswappar.

Den aktuella skatten uppgick till -42 (-16) MSEK, inräknat extra skattekostnad om -29 MSEK som hänför sig till tidigare perioder på grund av ett eftertaxeringsbeslut från Skatteverket hänförligt till historiska negativt justerade anskaffningsutgifter på andelar i handels- och kommanditbolag, vilket beskrivs på sidan 23 i "Inbjudan till förvärv av B-aktier i Pandox Aktiebolag (publ)". Pandox har överklagat beslutet och fått anstånd med betalningen men reserverat beloppet fullt ut. Aktuell skatt har indirekt påverkats av bland annat skattemässiga avdragsgilla avskrivningar och investeringar via det skattemässigt utvidgade reparationsbegreppet samt underskottsavdrag från tidigare år. Uppskjuten skattekostnad uppgick till -94 (-16) MSEK.

Periodens resultat uppgick till 681 (124) MSEK, vilket motsvarar 4,54 (0,83) SEK per aktie före och efter full utspädning.

Cash earnings uppgick till 234 (193) MSEK, en ökning med 21 procent. Justerat för extra skattekostnad ökade cash earnings med 36 procent.

Intäkterna från Fastighetsförvaltning uppgick till 1 543 (1 478) MSEK, en ökning på 4 procent. Justerat för engångsintäkt om 60 MSEK avseende förlikning i det tredje kvartalet 2015 var intäkterna oförändrade, trots avyttring av 15 hotellfastigheter i april 2014 och Scandic Antwerpen i december 2015, samt omklassificeringar av Mr Chip Hotel Kista (juni 2015), Radisson Blu Lillehammer Hotel (juni 2015) och Quality Hotel Prince Philip (juni 2015). Justerat för engångsintäkt, valutakurseffekter och jämförbara enheter var intäktsökningen 7 procent.

Intäkter från Operatörsverksamhet uppgick till 2 046 (1 598) MSEK, en ökning med 28 procent, inklusive intäkter från Grand Hotel Oslo för tio månader, intäkter från omklassificering av Mr Chip Hotel Kista och Radisson Blu Lillehammer Hotel för sju månader samt Quality Hotel Prince Philip för tre månader. Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter ökade intäkterna med 5 procent och RevPAR med 7 procent. Tillväxten påverkades negativt av det förhöjda säkerhetsläget i Bryssel under november och december, vilket temporärt resulterade i sämre beläggning och ett visst intäktsbortfall.

Koncernens nettoomsättning uppgick till totalt 3 589 (3 076) MSEK, en ökning med 17 procent. Justerat för engångsintäkt, valutaeffekter och jämförbara enheter steg omsättningen med 6 procent.

Driftnettot från Fastighetsförvaltning, vilket motsvarar bruttoresultatet, uppgick till 1 280 (1 186) MSEK, en ökning med 8 procent. Justerat för engångsintäkt om 60 MSEK ökade driftnettot med 3 procent. Justerat för engångsintäkt, valutakurseffekter och jämförbara enheter steg driftnettot med 8 procent, vilket speglar en god underliggande marknads- och portföljutveckling samt minskade fastighetskostnader.

Driftnettot från Operatörsverksamhet, vilket motsvarar bruttoresultat plus avskrivningar som ingår i kostnader operatörsverksamhet, uppgick till 416 (320) MSEK, en ökning med 30 procent trots ett temporärt lägre driftnetto i Bryssel till följd av det förhöjda säkerhetsläget under november och december. Den negativa effekten på driftnettot i det fjärde kvartalet uppskattas till cirka 18 MSEK. Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter ökade driftnettot med 19 procent. Ökningen förklaras främst av stigande efterfrågan på marknaden och successivt förbättrade snittpriser, att renoverade och ompositionerade hotell vunnit marknadsandelar, en god produktivitetsutveckling, lägre underhålls- och fastighetskostnader till följd av tidigare investeringar samt ett visst bidrag i bruttoresultat från omklassificerade verksamheter.

Kostnaderna för den centrala administrationen uppgick till -94 (-82) MSEK. Ökningen speglar en förstärkning av koncerngemensamma funktioner, inklusive kostnader för bolagets långsiktiga incitamentsprogram.

EBITDA (bruttoresultat plus avskrivningar som ingår i kostnader för Operatörsverksamheten, minus centrala administrationskostnader exklusive avskrivningar) uppgick till 1 603 (1 425) MSEK, en ökning med 12 procent. Justerat för engångsintäkt om 60 MSEK var ökningen 8 procent, vilket förklaras av förbättrade underliggande driftnetton för både Fastighetsförvaltning och Operatörsverksamhet. Jämförelsebasen påverkades av avyttringen av 15 förvaltningsfastigheter i april 2014 med fyra månader, samt avyttring av Scandic Antwerpen i december 2015.

De finansiella kostnaderna uppgick till -441 (-541) MSEK, en minskning med 100 MSEK och förklaras i huvudsak av återbetalning av räntebärande skulder efter avyttringen av 15 förvaltningsfastigheter i april 2014, samt lägre räntor.

Resultatet före värdeförändringar inklusive engångsposter uppgick till 1 027 (779) MSEK, en ökning med 32 procent.

Orealiserade värdeförändringar uppgick till 1 387 (906) MSEK för Förvaltningsfastigheter. Ökningen förklaras av en kombination av lägre avkastningskrav på flera marknader, vilket resulterade i lägre direktavkastningskrav och därmed lägre diskonteringsräntor vid värdering av Förvaltningsfastigheter, samt högre underliggande kassaflöden i Pandox fastighetsportfölj.

Realiserade värdeförändringar för Förvaltningsfastigheter uppgick till 12 MSEK, varav 8 MSEK hänförligt till slutavräkning köpeskilling för avyttringen av Hilton London Docklands som genomfördes i april 2014 och 4 MSEK hänförligt till av avyttringen av Scandic Antwerpen i december 2015.

Den 5 december 2015 meddelade Pandox att avtal ingåtts om förvärv av 18 hotellfastigheter i Tyskland. Förvärvet slutfördes och konsoliderades i balansräkningen per den 31 december 2015. Slutgiltig köpeskilling uppgick till motsvarande cirka 3 654 MSEK. Förvärvet hade ingen resultateffekt i perioden.

Värdeförändringar på derivat uppgick till 203 (-622) MSEK.

Den aktuella skatten uppgick till -35 (-16) MSEK, inräknat kompensation för tidigare skattekostnad motsvarande 19 MSEK, hänförlig till Tyskland, i det tredje kvartalet samt extra skattekostnad om -29 MSEK till följd av ett eftertaxeringsbeslut från Skatteverket hänförligt till historiska negativt justerade anskaffningsutgifter på andelar i handels- och kommanditbolag, vilket beskrivs på sidan 23 i "Inbjudan till förvärv av B-aktier i Pandox Aktiebolag (publ)". Pandox har överklagat beslutet och fått anstånd med betalningen men reserverat beloppet fullt ut. Aktuell skatt har påverkats av bland annat skattemässiga avdragsgilla avskrivningar och investeringar via det skattemässigt utvidgade reparationsbegreppet samt underskottsavdrag från tidigare år. Uppskjuten skattekostnad uppgick till -463 (-85) MSEK.

Periodens resultat uppgick till 2 131 (1 253) MSEK, vilket motsvarar 14,21 (8,35) SEK per aktie före och efter full utspädning.

Cash earnings uppgick till 1 130 (873) MSEK, en ökning med 29 procent, trots avyttring av 15 hotellfastigheter i april 2014 och Scandic Antwerpen i december 2015. Justerat för engångsintäkt, kompensation för tidigare skattekostnad samt extra skattekostnad ökade cash earnings med 24 procent.

Pandox verksamhet är indelad i Fastighetsförvaltning, som består av 103 Förvaltningsfastigheter som genom långtidskontrakt hyrs ut till marknadsledande regionala och internationella hotelloperatörer, och Operatörsverksamhet, som består av 18 egenägda Rörelsefastigheter i vilka Pandox bedriver hotelloperatörsverksamhet.

Varje segment delas i sin tur in i fem geografiska områden: Sverige, Norge, Finland, Danmark och Internationellt. För en fullständig segmentrapportering, se sidan 31.

Därutöver har Pandox externa förvaltningsavtal för nio hotell, varav åtta (i Oslo) redovisas under Fastighetsförvaltning, och ett förvaltningsavtal (Pelican Bay Resort på Bahamas) redovisas under Operatörsverksamhet. I det fjärde kvartalet uppgick intäkter och EBITDA från de åtta externa förvaltningsavtalen i Oslo till 0,7 (0) MSEK respektive 0,4 (0) MSEK.

Vidare driver Pandox Grand Hotel Oslo under ett långsiktigt hyresavtal med en extern närstående fastighetsägare, vilket redovisas under Operatörsverksamhet.

MSEK Kv 4
2015
Kv 4
2014
Helår
2015
Helår
2014
Totalt bruttoresultat 371 334 1559 1397
- varav bruttoresultat Fastighetsförvaltning 306 289 1280 1186
- varav bruttoresultat Operatörsverksamhet 65 45 279 211
Driftnetto Fastighetsförvaltning
- Driftnetto motsvarar bruttoresultat 306 289 1 2 8 0 1 1 8 6
Driftnetto Operatörsverksamhet
– Bruttoresultat 65 45 279 211
- Plus: Avskrivningar inkluderade i kostnader, Operatörsverksamhet 1 39 36 137 109
- Driftnetto Operatörsverksamhet 104 81 416 320
Totalt driftnetto 410 370 1696 1506
Central administration, exklusive avskrivningar 1 $-29$ $-29$ -93 -81
EBITDA 381 341 1603 1425

Den 31 december 2015 hade Pandox fastighetsportfölj ett marknadsvärde på sammanlagt 31 437 (26 504) MSEK, inräknat de 18 förvärvade hotellfastigheterna i Tyskland.

MSEK Kv4
2015
Kv 4
2014
Helår
2015
Helår
2014
Hyresintäkter 351 343 1431 1418
Övriga fastighetsintäkter 14 16 112 60
Kostnader, exklusive fastighetsadministration $-44$ -54 $-197$ $-229$
Driftnetto, före fastighetsadministration 321 305 1 3 4 6 1 2 4 9
Fastighetsadministration $-15$ $-16$ -66 $-63$
Bruttoresultat 306 289 1280 1186
Driftnetto, efter fastighetsadministration 306 289 1 2 8 0 1 1 8 6

Hyresintäkter och övriga fastighetsintäkter uppgick till 365 (359) MSEK, en ökning med 2 procent.

Jämförelsen påverkas av omklassificering av Mr Chip Hotel Kista (juni 2015), Radisson Blu Lillehammer Hotel (juni 2015), Quality Hotel Prince Philip (oktober 2015) till Rörelsefastigheter samt avyttring av Scandic Antwerpen (december 2015).

Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter ökade de totala hyresintäkterna med 6 procent till följd av god underliggande tillväxt på hotellmarknaden och nyrenoverade hotell som vunnit marknadsandelar inom det gemensamma utvecklingsprogrammet med Scandic (Shark-projektet) där Scandic Park i Helsingfors är ett exempel.

Redovisat driftnetto efter fastighetsadministration ökade med 6 procent. Justerat för valutakurseffekter och för jämförbara enheter, ökade driftnettot med 11 procent, till följd av högre hyresintäkter samt lägre kostnader.

De förvärvade 18 hotellfastigheterna i Tyskland konsoliderades i balansräkningen per den 31 december 2015, men ingår i resultatet först från och med den 1 januari 2016.

Förvaltningsfastigheter omfattar 103 fastigheter vilka redovisas till marknadsvärde. Den 31 december 2015 hade Förvaltningsfastigheter en viktad genomsnittlig kvarvarande hyresperiod (WAULT) på 11,2 år (31 december 2014: 9,0), inklusive de 18 hotellfastigheterna i Tyskland för vilka nya 25-åriga omsättningsbaserade hyresavtal ingåtts. Hyresavtalens förfalloprofil diversifieras därmed ytterligare.

1Pandox hyresavtal är i huvudsak kopplade till hotellintäkter och omfattar normalt en minimihyresnivå som erbjuder operationell uppsida samt skydd i händelse av en sämre utveckling för hotelloperatören.

MSEK Kv 4
2015
Kv 4
2014
Helår
2015
Helår
2014
Intäkter 536 445 2046 1598
Kostnader $-471$ $-400$ $-1767$ $-1.387$
Bruttoresultat 65 45 279 211
Plus: Avskrivningar inkluderade i kostnader 39 36 137 109
Driftnetto 104 81 416 320

Intäkterna från Operatörsverksamhet uppgick till 536 (445) MSEK, en ökning med 20 procent, och driftnettot uppgick till 104 (81) MSEK, en ökning med 28 procent.

Ökningen i driftnetto i det fjärde kvartalet för Operatörsverksamhet var lägre än förväntat på grund av ett temporärt bortfall i intäkter om cirka 25 MSEK och driftnetto om cirka 18 MSEK i Bryssel - där Pandox driver fem hotell i egen regi - på grund av det förhöjda säkerhetsläget i november och december. Pandox bedömer att hotellmarknaden i Bryssel sedan mitten av januari 2016 återgått till normala bokningsnivåer och att en återhämtning i driftnetto pågår. RevPAR för Bryssel-marknaden sjönk med cirka 10 procent i det fjärde kvartalet.

Trots Bryssel-effekten ökade driftnettot justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter med 15 procent, vilket förklaras av en kombination av faktorer, inklusive produktivitetsvinster, lägre underhålls- och fastighetskostnader till följd av tidigare investeringar och en högre aktivitetsnivå i hotellportföljen som helhet.

Driftnettomarginalen var 19,5 (18,3) procent i fjärde kvartalet. Justerat för Grand Hotel Oslo, som är en ren operatörsverksamhet utan fastighetsägande till en lägre verksamhetsmarginal, var driftnettomarginalen 22,6 (18,3) procent.

Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter minskade intäkterna med 0,7 procent, vilket förklaras i sin helhet av den sämre beläggningen i Bryssel under november och december. RevPAR justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter ökade 0,4 procent påverkad av den negativa Bryssel-effekten. RevPAR justerat för Bryssel-effekt ökade med cirka 7 procent.

Grand Hotel Oslo - som Pandox driver genom ett långsiktigt hyresavtal med Eiendomsspar AS sedan den 1 mars 2015 – och de under 2015 omklassificerade hotellen Mr Chip Hotel Kista, Radisson Blu Lillehammer Hotel samt Quality Hotel Prince Philip ingår hela kvartalet. Intäkterna för Grand Hotel Oslo uppgick till 50 (0) MSEK.

Rörelsefastigheterna omfattar 18 ägda hotellfastigheter i vilka Pandox bedriver hotelloperatörsverksamhet, vilka redovisas till anskaffningsvärde minus avskrivningar och eventuella nedskrivningar.

I slutet av perioden bestod Pandox fastighetsportfölj av 121 (31 december 2014: 104) hotellfastigheter med 25 190 (31 december 2014: 21 969) hotellrum i åtta länder. Bolagets huvudsakliga geografiska fokus, som utgör cirka 69 procent av portföljen mätt i marknadsvärde, är Norden. Av de helägda hotellfastigheterna hyrs 103 ut till extern part, vilket innebär att cirka 80 procent av portföljens marknadsvärde täcks av externa hyreskontrakt. Dessa redovisas under segmentet Fastighetsförvaltning. De återstående 18 hotellen ägs och drivs av Pandox samt redovisas under segmentet Operatörsverksamhet.

Fastighetsförvaltning
Förvaltningsfastigheter
Antal hotell Antal rum Fastighetsvärde
(MSEK)
Fastighetsvärde
i % av total
Värde per rum
(MSEK)
Sverige 50 9519 13 193 42.0% 1.4
Norge 13 2 1 9 9 2 3 7 7 7.6% $1.1\,$
Finland 13 2911 2978 9.5% 1.0
Danmark 1405 2041 6.5% 1.5
Internationellt 20 3721 4473 14.2% 1,2
Summa Förvaltningsfastigheter 103 19755 25 062 79.7% 1.3
Sverige 358 269 0.9% 0,8
Norge 303 234 0.7% 0,8
Finland 151 42 0.1% 0,3
Danmark 440 567 1.8% 1.3
Internationellt 4183 5262 16.7% 1.3
Summa Rörelsefastigheter 18 5435 6375 20,3% Τ,
Totalt ägda fastigheter 121 25 190 31437 100% 1.2

Större delen av Pandox hyresgästbas utgörs av välrenommerade hotelloperatörer med starka hotellvarumärken. Hyresgästerna är dels hotelloperatörer som inriktar sig på Norden, t.ex. Scandic (den största hotelloperatören i Norden med mer än 200 hotell) och Nordic Choice, dels operatörer inriktade på andra regioner samt globala marknader, t.ex. Fattal (Leonardo), Rezidor (Radisson Blu) och Hilton.

Varumärke Antal hotell Antal rum Länder
Scandic 49 10 1 20 SE, NO, FI, DK, BE
Leonardo 16 2921 DE
Nordic Choice 16 2629 SE, NO
Radisson Blu 7 1693 SE, NO, CH, DE
Hilton 4 1001 SE, FI, BE
Holiday Inn 4 963 BE, DE
First Hotels 6 882 SE, DK
Crowne Plaza 616 BE
Hyatt 607 CAN
Elite 452 SE
InterContinental 357 CAN
Best Western 355 SE, FI
Rantasipi 135 FI
Oberoende varumärken 9 2459 SE, FI, DK, BE, DE
Totalt 121 25 190 8

Per den 1 januari 2016 har franchiseavtalet avseende Radisson Blu Lillehammer Hotel avslutats och hotellet drivs nu under det egna varumärket Lillehammer Hotel. Per samma datum har franchiseavtalen avseende Quality Hotel Prince Philip och Quality Hotel Fagernes avslutats och hotellen drivs nu under varumärket Best Western PLUS Hotel Prince Philip respektive Thon Hotel Fagernes.

I slutet av perioden hade Pandox fastighetsportfölj ett marknadsvärde på totalt 31 437 (26 504) MSEK, varav 25 062 (20 843) MSEK för Förvaltningsfastigheter och 6 375 (5 661) MSEK för Rörelsefastigheter. Marknadsvärdet för Rörelsefastigheter redovisas endast i informationssyfte.

Omklassificering av Quality Hotel Prince Philip till Rörelsefastigheter genomfördes den 1 oktober 2015 och avyttringen av Scandic Antwerpen genomfördes den 1 december 2015.

Rörelsefastigheter redovisas till anskaffningsvärde minus avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Vid utgången av perioden hade Rörelsefastigheter ett redovisat värde på 5 128 (4 858) MSEK. Ökningen är i huvudsak ett resultat av omklassificeringen av Mr Chip Hotel Kista, Radisson Blu Lillehammer Hotel samt Quality Hotel Prince Philip.

-------
20843
3665
220
$-158$
$-517$
1387
12
$-390$
25 0 62
$-728$
24335
MSEK
Rörelsefastigheter, marknadsvärde (1 januari, 2015) 5661
+ Förvärv
+ Investeringar i befintlig portfölj 172
- Avyttringar
+/- Omklassificeringar 517
+/- Värdeförändring orealiserad 322
+/- Värdeförändring realiserad
+/- Valutakursförändring $-297$
Rörelsefastigheter, marknadsvärde (31 december, 2015) 6375
Urry girls & MCEK avons outgraphing Uilton London Docklands som austtrades i april 2014, och cirka. 151 MCEK avons Scandis Antworpen som austtrades i december.

I slutet av perioden uppgick det genomsnittliga direktavkastningskravet, som används i Pandox fastighetsvärderingar, för Förvaltningsfastigheter till 5,9 procent (31 december 2014: 6,1) och för Rörelsefastigheter till 7,5 procent (31 december 2014: 7,9).

Under perioden januari-december 2015 uppgick investeringar i befintlig portfölj, exklusive förvärv, till 392 (528) MSEK, varav 220 (353) MSEK avsåg Förvaltningsfastigheter och 172 (175) MSEK Rörelsefastigheter. De minskade investeringarna beror främst på att Shark-projektet tillsammans med Scandic är på väg att avslutas, men också att flera andra stora projekt slutförts under 2014.

Vid utgången av perioden uppgick beslutade investeringar för framtida projekt till motsvarande cirka 780 MSEK. Större investeringsprojekt omfattar Leonardo Wolfsburg City, Elite Park Avenue Göteborg, Elite Stora Hotellet i Jönköping, Hotel Berlin, Berlin, Quality Ekoxen Linköping, InterContinental Montreal och Lillehammer Hotel.

Den 1 december 2015 slutfördes avyttringen av hotellfastigheten Scandic Antwerpen i bolag med ett underliggande fastighetsvärde om motsvarande 151 MSEK.

Den 31 december 2015 slutfördes förvärvet av 18 hotellfastigheter i Tyskland för en slutgiltig köpeskilling om 3 654 MSEK på skuldfri basis.

Pandox ingick den 15 februari 2016 avtal med Midstar AB om avyttring av åtta förvaltningsfastigheter med totalt 965 rum i Sverige. Köpeskillingen uppgår till 850 MSEK efter uppskjuten skatt. Affären förväntas slutföras den 31 mars 2016 och realiserad värdeförändring, efter avsättning för förväntad betalning av garantihyra samt inklusive återföring av uppskjuten skatt om 59 MSEK, beräknas uppgå till cirka 160 MSEK första kvartalet 2016.

Pandox genomför interna värderingar av sin hotellfastighetsportfölj. Förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde i enlighet med redovisningsstandard IAS 40. Rörelsefastigheter redovisas till anskaffningsvärde minus avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Marknadsvärdet för Rörelsefastigheter redovisas endast i informationssyfte.

Värderingsmodellen består av en accepterad och beprövad kassaflödesmodell, där framtida kassaflöden som hotellfastigheterna förväntas generera diskonteras. Värderingen baseras på det berörda hotellets affärsplan, vilken uppdateras minst två gånger per år, och tar bland annat hänsyn till utvecklingen inom de underliggande operatörsaktiviteterna, marknadsutvecklingen, avtalsläget, drifts- och underhållsfrågor och investeringar som syftar till att maximera hotellfastighetens kassaflöde och avkastning på lång sikt.

Alla fastigheter värderas dessutom av Pandox oberoende fastighetsvärderare och deras antaganden och värderingar utgör viktiga faktorer vid fastställandet av den interna värderingen.

Externa värderingar av alla fastigheter genomförs varje år av oberoende fastighetsvärderare. De externa värderarna genomför en mer djupgående inspektion minst var tredje år eller om fastigheten genomgått stora förändringar. De externa värderingarna är en viktig referenspunkt för Pandox interna värderingar.

I det fjärde kvartalet har Pandox externvärderat en fjärdedel av portföljen. De externa värderingarna ligger väl i linje med och bekräftar Pandox interna värderingar.

Förvaltningsfastigheter, påverkan verkligt värde Förändring Värdeeffekt
Direktavkastningskrav $+/- 0.5$ pp $-1967/ + 2333$
Valutakursförändring $+/-1\%$ $+/- 119$
Driftnetto $+/-1\%$ $+/- 235$
Förvaltningsfastigheter, intäktseffekt Förändring Intäktseffekt
RevPAR (antag 50/50-split mellan beläggning och pris) $+/-1\%$ $+/- 14$
Rörelsefastigheter, intäktseffekt Förändring Intäktseffekt
RevPAR (antag 50/50-split mellan beläggning och pris) $+/-1\%$ $+/- 17$
Resultat före
Finansiell känslighetsanalys, resultateffekt Förändring värdeförändringar
Räntekostnad vid nuvarande räntebindning förändrat ränteläge $+/-1\%$ $-/- 66$
Räntekostnad vid förändring av genomsnittlig räntenivå $+/-1\%$ $-/- 155$
Omvärdering av räntederivat vid förskjutning av räntekurvor $+/-1\%$ $-/- 406$

Vid utgången av perioden uppgick belåningsgraden till 49,5 (48,7) procent. Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till 12 092 (10 402) MSEK, och substansvärdet (NAV) definierat enligt EPRA till 16 156 (13 816) MSEK. EPRA NAV per aktie var 107,71 (92,11) SEK. Likvida medel, inklusive långfristiga kreditfaciliteter, uppgick till 1 561 (1 901) MSEK.

Efter bokslutsårets utgång har Pandox i början av januari 2016 tecknat avtal om en femårig revolverande kreditfacilitet på 1 500 MSEK med två nordiska banker. Inräknat denna facilitet samt efter refinansiering av lån uppgår likvida medel inklusive långfristiga kreditfaciliteter till 2 333 MSEK.

Vid utgången av perioden uppgick låneportföljen till 15 546 (12 908) MSEK. Den genomsnittliga räntebindningstiden var 2,6 (3,8) år och den genomsnittliga räntan, som motsvarar räntenivån vid periodens slut, var 2,8 (3,6) procent, inklusive effekter av ränteswappar. Den genomsnittliga kapitalbindningstiden var 3,4 (4,6) år. Lånen säkerställs av en kombination av fastighetspanter och aktiepanter.

Outnyttjade långfristiga kreditfaciliteter uppgick till 1 391 (1 581) MSEK, respektive 2 163 MSEK med hänsyn taget till ny revolverande kreditfacilitet och refinansiering av lån i januari 2016.

För att hantera ränterisk och öka förutsägbarheten i Pandox resultat används räntederivat, framförallt ränteswappar. I slutet av perioden hade Pandox ränteswappar till ett belopp av 8 715 MSEK, varav 49,2 procent av Pandox låneportfölj var säkrad mot ränterörelser på längre perioder än ett år.

Räntebindning Derivat
(MSEK) Krediter Derivat Belopp Andel Volvm Andel Genomsnittsränta
derivat 1
$< 1$ år 15 5 46 $-7651$ 7895 50.8% 1064 12.2% 3.3%
$1-2$ år 802 802 5.2% 802 9.2% 3.4%
2–3 år 670 670 4.3% 670 7.7% 3.1%
3-4 år 239 239 1.5% 239 2.7% 2.5%
$4 - 5$ år 1864 1864 12.0% 1864 21.4% 2.8%
> 5 år 4076 4076 26.2% 4076 46.8% 2.3%
Totalt/netto/snitt 15 5 46 0 15 546 100% 8715 100% 2.7%
الفياسية مربوبا والمرامة فالانتشار والمتحددة والمتحدث والملاحظ أوالا والمتحدث

För att minska valutaexponeringen i utländska investeringar strävar Pandox efter att finansiera den tillämpliga delen av investeringen i lokal valuta. Eget kapital säkras normalt inte eftersom Pandox strategi är att ha ett långsiktigt perspektiv på sina investeringar. Valutaexponeringen är i huvudsak av karaktären valutaomräkningseffekter.

Förfall $(MSEK)^1$ SEK DKK EUR CHF CAD NOK Totalt Andel % Ränta $\mathbb{Z}^2$
2016 1847 526 4 1 7 8 220 211 913 7895 50.8 2,9
2017 200 $\overline{\phantom{000000000000000000000000000000000000$ 247 $\overline{\phantom{000000000000000000000000000000000000$ 188 167 802 5,2 3,4
2018 250 $\overline{\phantom{000000000000000000000000000000000000$ 228 191 669 4,3 3,1
2019 125 $\overline{\phantom{000000000000000000000000000000000000$ 114 $\overline{\phantom{000000000000000000000000000000000000$ 239 1.5 2,5
2020 900 147 818 $\overline{\phantom{000000000000000000000000000000000000$ 1865 12,0 2,8
2021 och senare 2700 490 886 4076 26,2 2,3
Totalt 6022 1 1 6 3 6471 220 399 1 2 7 1 15 5 46 100.0 2,8
Andel förfall i valuta. % 38.7 7,5 41,6 1,4 2,6 8,2 100.0
Genomsnittlig ränta % 3,1 2,1 2,4 0,8 3,4 3,6 2,8
Genomsnittlig räntebindningstid
år
3.8 3,4 1,8 0,1 0,8 0.7 2,6
Verkligt värde fastigheter 13463 2.607 11 284 702 770 2611 437
31

Den 31 december 2015 uppgick marknadsvärdet för Pandox finansiella derivat till -703 (-900) MSEK. Minskningen förklaras i huvudsak av en nedgång i marknadsräntan i förhållande till den fasta räntan i ränteswapavtalen. Stigande marknadsräntor i det fjärde kvartalet ledde till en omvärdering som påverkade resultatet med 93 (-168) MSEK.

Förfall (MSEK) Kapitalbindning 2 Ränta, lån 1 Nettoränta.
ränteswappar, negativt
värde 1
Totalt
2016 1673 16 35 51
2017 238 25 28
2018 4036 33 19 52
2019 6081 84
2020 2 2 5 2 34 56 90
2021 och senare 1266 19 104 123
Totalt 15 5 46 182 246 428

Som ett led i finansieringen av förvärvet av de 18 hotellfastigheterna i Tyskland upptog Pandox i slutet av december 2015 ett syndikerat lån på totalt 247 MEUR. Lånet löper på fem år.

Vid utgången av perioden uppgick de uppskjutna skattefordringarna till 800 (924) MSEK. Dessa utgör skattemässiga underskottsavdrag som bolaget bedömer kan utnyttjas under de kommande räkenskapsåren, samt temporära värderingsskillnader för räntederivat.

De uppskjutna skatteskulderna uppgick till 2 281 (1 993) MSEK. Ökningen är primärt hänförlig till ett ökat marknadsvärde för Förvaltningsfastigheter.

Styrelsen föreslår årsstämman 2016 att utdelning om 3,80 SEK per aktie lämnas för räkenskapsåret 2015, vilket motsvarar drygt 50 procent av cash earnings för räkenskapsåret 2015.

Den 11 december 2015 meddelades att Pandox tre största aktieägare påbörjat en intern omorganisation (fission/delning) av deras gemensamma holdingbolag SU-ES AB (nu namnändrat till Eidendomsspar Sverige AB), genom vilket de ägde aktierna i Pandox AB. Fissionen blev slutförd den 21 december 2015 och aktierna i Pandox AB ägs därefter av de tre aktieägarna separat via bolag.

Den 5 december meddelades att Pandox förvärvar 18 hotellfastigheter i Tyskland för 400 MEUR, motsvarande cirka 3 700 MSEK, med Eiendomsspar AS som minoritetsägare till 5,1 procent.

Den 23 november meddelades att Pandox styrelse, som tidigare i sin helhet har fullgjort ett revisionsutskotts uppgifter, utsett ett revisionsutskott bestående av Ann-Sofie Danielsson (ordförande), Bengt Kjell och Olaf Gauslå.

Den 23 november hölls en extra bolagsstämma i Pandox Aktiebolag (publ) för val av ny ordinarie styrelseledamot i Ann-Sofie Danielsson (oberoende) att ersätta Christian Sundt (CGS Holding AS). Kallelsen till den extra bolagsstämman publicerades den 27 oktober.

Den 8 oktober meddelades att valberedningen inför årsstämman 2016 har konstituerats i enlighet med av årsstämman fastställda principer. Valberedningen består av: Anders Ryssdal (ordförande), Christian Ringnes, Lars-Åke Bokenberger, Marianne Flink samt Johannes Wingborg.

Den 16 februari 2016 offentliggjorde Pandox avtal med Midstar AB om avyttring av åtta förvaltningsfastigheter med 965 rum i Sverige. Köpeskillingen uppgår till 850 MSEK. Affären förväntas slutföras den 31 mars 2016.

Den 11 februari 2016 meddelades att Pandox tar över driften av Quality Hotel & Resort Hafjell den 1 september 2016.

Den 4 februari 2016 meddelades att Pandox tar över driften av Quality Hotel & Resort Kristiansand den 28 maj 2016, samt att hotellet då kommer att drivas under varumärket Thon Hotels.

Den 4 januari 2016 meddelades att Pandox slutfört förvärvet av 18 hotellfastigheter i Tyskland med en slutgiltig köpeskilling om 400 MEUR, motsvarande cirka 3 654 MSEK.

Den 31 december 2015 hade Pandox 2 009 (1 810) anställda. Ökningen förklaras av omklassificeringar av Mr Chip Hotel Kista, Radisson Blu Lillehammer Hotel samt Quality Hotel Prince Philip. Av det totala antalet anställda var 1 981 (1 782) anställda inom segmentet Operatörsverksamhet och 28 (28) inom segmentet Fastighetsförvaltning samt central administration.

Aktiviteterna inom Pandox fastighetsägande företag administreras av personal som är anställda i moderbolaget, Pandox AB (publ). Kostnaderna för dessa tjänster faktureras Pandox dotterbolag. Faktureringen uppgick under perioden januari-december 2015 till 56 (56) MSEK, och resultatet uppgick till 571 (735) MSEK.

I slutet av perioden uppgick moderbolagets eget kapital till 2 841 (2 420) MSEK och den räntebärande skulden till 5 810 (4 592) MSEK, varav 4 087 (3 655) MSEK i form av långfristig skuld.

Moderbolaget genomför transaktioner med dotterbolag i koncernen. Sådana transaktioner omfattar i huvudsak allokering av centrala administrationskostnader samt räntekostnader hänförliga till fordringar och skulder. Alla transaktioner med närstående sker till marknadsmässiga villkor.

Pandox har ingått nio förvaltningsavtal avseende åtta hotell i Oslo och Pelican Bay Lucaya Resort på Bahamas, vilka ägs av Eiendomsspar AS, dotterbolag till Eiendomsspar AS samt närstående till Helene Sundt AS respektive CGS Holding AS. I det fjärde kvartalet uppgick intäkterna för förvaltningsavtalen till 1,1 (0) MSEK. Per den 1 mars 2015 driver Pandox hotelloperatörsverksamhet för Grand Hotel Oslo under ett långsiktigt hyresavtal med fastighetsägaren Eiendomsspar AS. I det fjärde kvartalet uppgick hyreskostnaden för Grand Hotel Oslo till 12 (0) MSEK.

Förvärv av 18 hotellfastigheter i Tyskland i december 2015 genomfördes tillsammans med Eiendomsspar AS som minoritetsägare med 5,1 procent.

Pandox AB upptog den 30 december 2015 ett kortfristigt lån om cirka 80 MEUR på marknadsmässiga och för Pandox AB kostnadsneutrala villkor med Eiendomsspar Sverige AB som långivare. Pandox AB:s kostnad för lånet uppgick till cirka 0,034 MEUR, motsvarande cirka 0,31 MSEK. Lånet återbetalades i sin helhet den 15 januari 2016.

Pandox följer International Financial Reporting Standards (IFRS) och tolkningarna (IFRIC) så som de antagits av EU. Den här delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 "Delårsrapportering" samt "Årsredovisningslagen".

Moderbolagets delårsrapport har upprättats i enlighet med kapitel 9 Delårsrapport i Årsredovisningslagen.

Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och RFR2 "Redovisning för juridiska personer". Enligt RFR2 ska en koncerns moderbolag tillämpa alla IFRS-principer och tolkningar som EU antagit, inom den ram som definieras av Årsredovisningslagen, och ta hänsyn till kopplingen mellan redovisning och beskattning.

Moderbolagets övergång till RFR2 har inte resulterat i några materiella effekter. Skillnaderna mellan Koncernens och Moderbolagets redovisningsprinciper beskrivs i detalj på sidan 35.

Redovisningsprinciperna och beräkningsmetoderna har förändrats jämfört med föregående års årsredovisning efter övergången från svenska redovisningsprinciper (GAAP) till IFRS.

Effekterna av övergången till IFRS beskrivs i prospektet som publicerades i anslutning till det publika erbjudandet att förvärva B-aktier i företaget. Prospektet beskriver också de redovisningsprinciper som tillämpats vid framtagandet av de finansiella rapporterna.

Vid utgången av perioden uppgick det totala antalet aktier, före och efter utspädning, till 75 000 000 A-aktier och 75 000 000 B-aktier. För en rättvisande jämförelse används detta antal aktier även vid beräkning av historiska nyckeltal.

Pandox strävar efter att uppnå lägsta möjliga finansieringskostnader samtidigt som man begränsar ränte-, valutaoch låneriskerna.

Pandox strävar efter att minska risken för att förändrade räntor ska påverka Pandox resultat negativt. Pandox mål är att hantera ränteexponeringen så att ökade kostnader till följd av rimliga ränteförändringar kompenseras av högre intäkter. Pandox strävar efter att uppnå målet genom en låneportfölj med varierande förfallodatum och löptider med fast ränta.

Pandox har även utvecklat och implementerat system och rutiner i syfte att stödja kontinuerlig uppföljning och rapportering av ränteexponering. Pandox ingår ränteswapavtal för att säkra vissa perioder till fast ränta.

Pandox balansräkning och resultaträkning är exponerade mot förändringar i värdet på den svenska kronan, eftersom vissa av koncernens tillgångar är noterade i utländsk valuta. Pandox strävar efter att säkra en del av exponeringen genom lån i lokal valuta där koncernen har sina tillgångar.

Pandox strävar efter att hantera risken för varierad tillgång till extern finansiering. Pandox strävar efter att där så är möjligt centralisera alla lån till moderbolaget för att uppnå flexibilitet och administrativa fördelar. Pandox mål är att ingå långfristiga ramavtal som möjliggör lån med olika löptid.

Pandox verksamhet och marknad är utsatta för vissa risker som ligger helt eller delvis utanför Pandox kontroll och som kan påverka Pandox verksamhet, finansiella ställning och verksamhetsresultat. Dessa direkta och indirekta risker är desamma för Koncernen och Moderbolaget, med den skillnaden att Moderbolaget inte har ett direkt eget engagemang i hotelloperatörsverksamheten. Riskerna är desamma både på kort och lång sikt.

Riskfaktorer innefattar bland annat följande sektorrisker och verksamhetsrisker: (1) Värdet på Pandox tillgångar är utsatt för makroekonomiska fluktuationer och likviditeten på fastighetsmarknaden kan minska. (2) Pandox är utsatt för risker i verksamheten när det gäller att ompositionera och omvandla hotellfastigheter. (3) Pandox kostnader för att underhålla och förbättra sina existerande fastigheter kan bli högre än estimerat. (4) Pandox kan misslyckas med att identifiera och förvärva lämpliga hotellfastigheter. (5) Pandox kan från tid till annan förvärva nya hotellfastigheter, vilket är förenat med risker. (6) Pandox kan i framtiden misslyckas med att behålla och rekrytera nyckelpersonal. (7) Pandox är beroende av utomstående hotelloperatörers renommé, varumärke, förmåga att framgångsrikt bedriva sina verksamheter och finansiella ställning. (8) Pandox är exponerat för miljörisker. (9) Pandox är exponerat för fluktuerande räntenivåer. (10) Pandox är exponerat för risken att inte kunna refinansiera sina låneavtal när de förfaller till betalning. (11) Pandox är utsatt för vissa risker som är vanligt förekommande inom hotellbranschen vilka ligger utanför Bolagets kontroll. (12) Hotellbranschen präglas av intensiv konkurrens och Pandox kan bli oförmöget att konkurrera effektivt i framtiden. (13) Nya affärsmodeller kan komma att påverka hotellbranschen. (14) Framväxten av internetbaserade resebyråer (Online Travel Agencies, "OTA:s"), kan ha en väsentlig negativ inverkan på Bolagets verksamhet och lönsamhet.

Hotellbranschen är säsongsbunden till sin natur. De perioder som bolagets fastigheter redovisar högre intäkter varierar från fastighet till fastighet, främst beroende på läge och kundbas. Eftersom större delen av de kunder som bor på Pandox-ägda eller Pandox-drivna hotell är affärsresenärer, har bolagets totala intäkter historiskt sett varit högre under framförallt det andra kvartalet. Tidpunkten för semestrar och stora evenemang kan också påverka bolagets kvartalsresultat.

Pandox AB (publ) är ett svenskt aktiebolag (organisationsnummer 556030-7885) med säte i Stockholm. Pandox bildades 1995 och företagets B-aktier är sedan den 18 juni 2015 noterade på Nasdaq Stockholm.

Den här rapporten innehåller uttalanden om framtiden. Sådana uttalanden är förknippade med risker och osäkerhet. Den faktiska utvecklingen och resultaten kan avvika betydligt från de förväntningar vi ger uttryck för här, på grund av olika faktorer som till stor del ligger utanför Pandox AB:s (publ) kontroll.

Denna rapport ges även ut på engelska. Den svenska texten är giltig för alla syften. Om det skiljer mellan språkversionerna gäller den svenska lydelsen.

Årsstämma 2016 3 maj 2016
Delårsrapport kvartal 1, januari-mars 2016 4 maj 2016
Kapitalmarknadsdag i Bryssel 24 maj 2016
Delårsrapport kvartal 2, april-juni 2016 18 augusti 2016
Delårsrapport kvartal 3, juli-september 2016 10 november 2016

Mer information om Pandox och vår finansiella kalender finns på www.pandox.se.

Pandox presenterar bokslutskommunikén för institutionella investerare, analytiker och media via en webbsänd telefonkonferens den 18 februari kl. 09:00 CET.

För att följa presentationen online gå till http://media.fronto.com/cloud/pandox/160218. För att delta i telefonkonferensen och ställa frågor, vänligen ring in på något av nedanstående telefonnummer cirka tio minuter före presentationsstart. Presentationsmaterialet görs tillgängligt på www.pandox.se cirka kl 08:00 CET.

SE: +46 (0)8 5052 0114 UK: +44 (0)207 1620 177 US: +1 334 323 6203 Access Code: 957163

En inspelad version av presentationen kommer att finnas tillgänglig på www.pandox.se.

För ytterligare information vänligen kontakta:

Anders Nissen VD +46 (o)708 46 02 02

Liia Nõu CFO +46 (0)702 37 44 04

Camilla Weiner Head of Investor Relations +46 (0)707 52 08 57

Styrelsen och VD bekräftar att den här rapporten ger en rättvis bild av bolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat och att den beskriver de väsentliga risker och osäkerheter som bolaget och dess dotterbolag omfattas av. Denna bokslutskommuniké har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.

Stockholm, 17 februari 2016

Christian Ringnes Styrelseordförande

Leiv Askvig Styrelseledamot Olaf Gauslå Styrelseledamot Bengt Kjell Styrelseledamot

Ann-Sofie Danielsson Styrelseledamot

Helene Sundt Styrelseledamot Mats Wäppling Styrelseledamot

Anders Nissen VD

Pandox AB (publ) är skyldigt att offentliggöra denna information enligt lagen om handel med finansiella instrument och/eller lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 18 februari 2016 klockan 07:00 CET.

Finansiella rapporter i sammandrag

Rapport över resultat och övrigt totalresultat för koncernen i
sammandrag

MSEK Not Kv 4 2015 Kv 4 2014 Helår
2015
Helår
2014
Intäkter fastighetsförvaltning
Hyresintäkter $\mathbf{1}$ 351 343 1431 1418
Övriga fastighetsintäkter 14 16 112 60
Intäkter operatörsverksamhet $\mathbf{1}$ 536 445 2046 1598
Nettoomsättning 901 804 3589 3076
Kostnader fastighetsförvaltning $\mathbf{1}$ $-59$ $-70$ $-263$ $-292$
Kostnader operatörsverksamhet $\mathbf{1}$ $-471$ $-400$ $-1767$ $-1387$
Bruttoresultat 371 334 1559 1397
- varav bruttoresultat fastighetsförvaltning $\mathbf{1}$ 306 289 1280 1186
- varav bruttoresultat operatörsverksamhet $\mathbf{1}$ 65 45 279 211
Central administration $-30$ $-29$ $-94$ $-82$
Finansiella intäkter $\mathbf{1}$ $\mathbf{1}$ 3 5
Finansiella kostnader $-106$ $-133$ $-441$ $-541$
Resultat före värdeförändringar 236 173 1027 779
Värdeförändringar
Fastigheter, orealiserade 1 484 151 1387 906
Fastigheter, realiserade $\mathbf{1}$ 4 $\overline{\phantom{0}}$ 12 291
Derivat, orealiserade 93 $-168$ 203 $-622$
Resultat före skatt 817 156 2629 1 3 5 4
Aktuell skatt $-42$ $-16$ $-35$ $-16$
Uppskjuten skatt $-94$ $-16$ $-463$ $-85$
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 681 124 2 1 3 1 1253
Övrigt totalresultat
Poster som har eller kan komma att omföras till periodens resultat
Omräkningsdifferenser utländska verksamheter $-131$ $-21$ $-287$ $-3$
Omräkningsdifferenser vid realisation av utländska verksamheter $-4$ $\overline{\phantom{000000000000000000000000000000000000$ $-4$
Periodens övrigt totalresultat $-135$ $-21$ $-291$ $-3$
Periodens totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 546 103 1840 1 2 5 0
Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK 4.54 0.83 14.21 8,35
Totalresultat per aktie före och efter utspädning, SEK 3,64 0,69 12,27 8,33

Rapport över finansiell ställning för koncernen i sammandrag

MSEK 31-dec-15 31-dec-14
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Rörelsefastigheter 3,4 4747 4 1 3 5
Inventarier/Inredning 4 381 723
Förvaltningsfastigheter 24 3 3 5 20843
Uppskjuten skattefordran 800 924
Andra långfristiga fordringar 25 26
Summa anläggningstillgångar 30 288 26 651
Omsättningstillgångar
Varulager 14 11
Aktuell skattefordran 64 44
Kundfordringar 173 153
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 109 97
Ovriga fordringar 70 10
Likvida medel 170 321
Tillgångar som innehas för försäljning 5 732
Summa omsättningstillgångar 1332 636
Totala tillgångar 31 6 20 27 287
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Aktiekapital 375 375
Ovrigt tillskjutet kapital 2 1 3 8 2 1 3 8
Reserver $-408$ $-117$
Balanserade vinstmedel inklusive periodens resultat 9987 8006
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 12092 10 40 2
Innehav utan bestämmande inflytande 123
Summa eget kapital 12 2 15 10 40 2
SKULDER
Långfristiga skulder
Långfristiga räntebärande skulder 1 13720 11785
Derivat 2 703 900
Avsättningar 56 54
Uppskjuten skatteskuld 2 2 8 1 1993
Summa långfristiga skulder 16760 14732
Kortfristiga skulder
Avsättningar 12 12
Kortfristiga räntebärande skulder 1 1826 1 1 2 2
Skatteskulder 2 19
Leverantörsskulder 212 189
Skulder koncernföretag 208
Ovriga kortfristiga skulder 99 166
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 482 437
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning 5 12
Summa kortfristiga skulder 2645 2 1 5 3
Summa skulder 19 405 16885
Summa eget kapital och skulder 31620 27 287

1De redovisade värdena för räntebärande skulder och andra finansiella instrument utgör en rimlig approximation för deras verkliga värden.

2 Derivaten värderas till verkligt värde enligt Nivå 2-värdering enligt IFRS, baserat på indata som är observerbara, antingen direkt eller indirekt.

3 Förändringen är i huvudsak ett resultat av omklassificeringen av Mr Chip Hotel, Radisson Blu Lillehammer Hotel och Quality Hotel Prince Philip.

4Varav 310 MSEK omklassificering från inventarier till Rörelsefastigheter.

5 Härförligt till avyttring av åtta förvaltningsfastigheter i Sverige, varav 728 MSEK utgör bokfört värde fastigheter och 4 MSEK utgör övriga tillgångar.

Rapport över förändringar i koncernens eget kapital i sammandrag

Hänförligt till moderbolagets aktieägare
Övrigt
tillskjutet
Omräkning Balanserade Innehav utan
bestämmande
Totalt eget
MSEK Aktiekapital kapital reserver vinstmedel Summa inflytande kapital
Ingående eget kapital 1 januari
2014
375 2 1 3 8 $-114$ 8031 10 4 30 10 4 30
Periodens resultat 1253 1253 1253
Övrigt totalresultat $-3$ $-3$ $-3$
Periodens totalresultat $-3$ 1 2 5 3 1 2 5 0 1 2 5 0
Utdelning $-1103$ $-1103$ $-1103$
Koncernbidrag $-175$ $-175$ $-175$
Utgående eget kapital per 31
december 2014
375 2 1 3 8 $-117$ 8006 10 40 2 10 40 2
Ingående eget kapital per 1
januari 2015
375 2 1 3 8 $-117$ 8006 10 40 2 10 40 2
Periodens resultat 2 1 3 1 2 1 3 1 2 1 3 1
Övrigt totalresultat $-291$ $-291$ $-291$
Periodens totalresultat $-291$ 2 1 3 1 1840 1840
Utdelning $-150$ $-150$ $-150$
Förändringar avseende innehav
utan bestämmande inflytande
123 123
Utgående eget kapital per 31
december 2015
375 2 1 3 8 $-408$ 9987 12092 123 12 2 15

Rapport över koncernens kassaflöde i sammandrag

MSEK Kv 4 2015 Kv 4 2014 Helår
2015
Helår
2014
DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN
Resultat före skatt 817 156 2629 1354
Återföring av avskrivningar 39 37 137 110
Realiserade värdeförändringar förvaltningsfastigheter $-4$ $\overline{\phantom{0}}$ $-12$ $-291$
Orealiserade värdeförändringar förvaltningsfastigheter -484 $-151$ $-1387$ $-906$
Orealiserade värdeförändringar derivat $-93$ 168 $-203$ 622
Övriga poster som inte ingår i kassaflödet 12 $\overline{\phantom{m}}$ 12 $\overline{\phantom{000000000000000000000000000000000000$
Betald skatt $-13$ $-8$ $-6$ $\text{--}8$
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital 274 202 1 1 7 0 881
$-119$ $-12$
Ökning/minskning rörelsefordringar 2
$-18$
53
196
$-187$ 12
Ökning/minskning rörelseskulder
Förändringar av rörelsekapital $-16$ 249 $-306$ $\mathbf 0$
Kassaflöde från den löpande verksamheten 258 451 864 881
INVESTERINGSVERKSAMHETEN
Investeringar i fastigheter och anläggningstillgångar $-158$ $-140$ $-392$ $-528$
Avyttring av dotterföretag, netto likviditetspåverkan 124 $\overline{\phantom{0}}$ 124 2607
Förvärv av dotterföretag, netto likviditetspåverkan $-3712$ $-3720$
Förvärv av finansiella tillgångar $\overline{\phantom{0}}$ $\overline{\phantom{000000000000000000000000000000000000$ $-1$ $-2$
Avyttring av finansiella tillgångar $\mathbf{1}$ 3 24
Kassaflöde från investeringsverksamheten $-3746$ $-139$ $-3986$ 2 1 0 1
FINANSIERINGSVERKSAMHETEN
Koncernbidrag till moderbolagets aktieägare $-175$ $-175$
Upptagna lån 3696 15 3899 422
Amortering av skuld $-788$ $-218$ $-887$ $-2387$
Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande 123 $\overline{\phantom{000000000000000000000000000000000000$ 123
Utbetald utdelning $\overline{\phantom{000000000000000000000000000000000000$ $\qquad \qquad$ $-150$ $-1103$
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 3031 $-378$ 2985 $-3243$
Periodens kassaflöde $-457$ $-66$ $-137$ $-261$
Likvida medel vid periodens början 636 402 321 589
Kursdifferens i likvida medel -9 $-15$ $-14$ $-7$
Likvida medel vid periodens slut 170 321 170 321
Upplysningar om betalda räntor
Erhållen ränta uppgick till 1 $\overline{2}$ 3 5
Betald ränta uppgick till $-101$ $-121$ $-430$ $-522$
Upplysningar om likvida medel vid periodens slut 170 321 170 321
$\sim$ 1.000
$\sim$ 0

Likvida medel består av bankmedel.

Nyckeltal och definitioner

Driftnetto (MSEK) Kv 4 2015 Kv 4 2014 Helår
2015
Helår
2014
FASTIGHETSFÖRVALTNING
Förvaltningsfastigheter
Hyresintäkter 351 343 1431 1418
Övriga fastighetsintäkter 14 16 112 60
Kostnader, exkl fastighetsadministration $-44$ $-54$ $-197$ $-229$
Driftnetto, före fastighetsadministration 321 305 1 3 4 6 1 2 4 9
Fastighetsadministration $-15$ $-16$ -66 $-63$
Driftnetto efter fastighetsadministration motsvarar bruttoresultat
Fastighetsförvaltning
306 289 1 2 8 0 1 1 8 6
OPERATÖRSVERKSAMHET
Rörelsefastigheter
Intäkter 536 445 2046 1598
Kostnader $-471$ $-400$ $-1767$ $-1387$
Bruttoresultat 65 45 279 211
Plus: Avskrivningar inkluderade i kostnader 39 36 137 109
Driftnetto 104 81 416 320
EBITDA-avstämning (MSEK)
Bruttoresultat
371 334 1559 1397
39
Plus: Avskrivningar inkluderade i kostnader Operatörsverksamhet
Minus: Central administration, exklusive avskrivningar
$-29$ 36
$-29$
137
$-93$
109
$-81$
EBITDA 381 341 1603 1425
Cash earnings (MSEK)
EBITDA 381 341 1603 1 4 2 5
Plus: Finansiella intäkter $\mathbf{1}$ $\mathbf{1}$ 3 5
Minus: Finansiella kostnader $-106$ $-133$ $-441$ $-541$
Minus: Aktuell skatt $-42$ $-16$ $-35$ $-16$
Cash earnings 234 193 1 1 3 0 873
Substansvärde EPRA NAV (MSEK)
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare $\overline{\phantom{a}}$ $\overline{\phantom{0}}$ 12092 10402
Plus: Omvärdering av Rörelsefastigheter 1248 803
Plus: Verkligt värde finansiella derivat 703 900
Minus: Uppskjuten skattefordran, derivat $-168$ $-219$
Plus: Uppskjuten skatteskuld, fastigheter 2 2 8 1 1930
EPRA NAV 16 15 6 13816

Nyckeltal

Finansiella nyckeltal Ky 4 2015 Kv 4 2014 Helår 2015 Helår 2014
Avkastning på eget kapital, % 5,8 1,2 18,9 12,0
Soliditet, % 38,6 38,1
Belåningsgrad, % 49,5 48,7
Räntetäckningsgrad 3,6 2,6 3,6 2,6
Genomsnittlig skuldränta vid periodens slut, % $-2,8$ $-3,6$
Räntebärande nettoskuld, MSEK 15 3 7 6 12 5 8 7
Investeringar, exklusive förvärv, MSEK 158 140 392 528
Aktierelaterade nyckeltal 1
Resultat per aktie, SEK 4,54 0,83 14,21 8,35
Cash earnings per aktie, SEK 1,56 1,29 7,53 5,82
Eget kapital per aktie, SEK 80,61 69,35
Substansvärde (EPRA NAV) per aktie, SEK 107,71 92,11
Utdelning per aktie, SEK 3 3,80 1,00
Viktat genomsnittligt antal aktier, efter utspädning, tusental 1 150 000 150 000 150 000 150 000
Fastighetsrelaterade nyckeltal
Antal hotell, periodens slut 2 121 104
Antal rum, periodens slut 2 25 190 21969
WAULT, år 11.2 9,0
Totalt marknadsvärde fastigheter, MSEK 31 4 3 7 26504
Marknadsvärde Förvaltningsfastigheter, MSEK 25062 20843
Marknadsvärde Rörelsefastigheter, MSEK 6375 5660
RevPAR (rörelsefastigheter) för jämförbara enheter och jämförbar valutakurs,
SEK
660 658 688 644

1 Retroaktivt justerat för aktiesplit i maj 2015. Totalt antal utestående aktier efter full utspädning uppgår till 150 000 000, varav 75 000 000 A-aktier och 75 000 000 B-aktier. För jämförbarheten har totala antalet aktier används för beräkning av nyckeltalen.
2 Pandox ägda hotellfastigheter.

3 För 2015 anges föreslagen utdelning. För 2014 anges ordinarie utdelning.

Resultaträkning för moderbolaget i sammandrag

MSEK Kv4
2015
Kv 4
2014
Helår
2015
Helår
2014
Övriga intäkter 24 14 65 56
Administrativa kostnader $-37$ -30 $-123$ -96
Rörelseresultat $-13$ $-16$ $-58$ -40
Ränteintäkter 46 89 59 106
Räntekostnader $-50$ $-63$ $-189$ $-226$
Erhållen utdelning 466 666 1265
Nedskrivning av aktier i dotterbolag $-466$ -466
Övriga finansiella intäkter och kostnader -8 $-16$ -40
Resultat efter finansiella poster $-15$ $\overline{2}$ 462 599
Intäkter av engångskaraktär 1 3 $\Omega$ 3 136
Bokslutsdispositioner 106 106 $\circ$
Resultat före skatt 94 2 571 735
Aktuell skatt
Uppskjuten skatt
Periodens resultat 94 2 571 735

$^{\rm 1}$ Hänförligt i huvudsak till avyttringen av förvaltningsfastigheter till Fastighets AB Balder i april 2014.

Balansräkning för moderbolaget i sammandrag

MSEK 31-dec-15 $31 - dec - 14$
Tillgångar
Materiella anläggningstillgångar 0
Finansiella anläggningstillgångar 11775 10770
Omsättningstillgångar 112 155
Summa tillgångar 11887 10 9 26
Eget kapital och skulder
Eget kapital
Avsättningar
Långfristiga skulder
Kortfristiga skulder
2841
30
4093
4923
2420
18
3655
4833
Summa eget kapital och skulder 11887 10 9 26

Noter

Not 1 Rörelsesegment

Pandox rörelsesegment utgörs av de olika verksamhetsgrenarna Fastighetsförvaltning och Operatörsverksamhet. Segmentet Fastighetsförvaltning förädlar och förvaltar fastighter och tillhandahåller hotellokaler men även andra typer av lokaler till externa kunder i anslutning till hotellfastigheten. Segment Fastighetsförvaltning inkluderar även åtta förvaltningsavtal för externt ägda hotellfastigheter. Operatörsverksamheten äger hotellfastigheter samt bedriver egen hotellverksamhet. Segmentet Operatörsverksamhet innefattar även ett hotell med ett långsiktigt hyresavtal som Pandox driver, samt ett förvaltningsavtal på ytterligare en externt ägd hotellfastighet. Ej fördelade poster är poster som inte är hänförbara till ett specifikt segment eller är gemensamt för alla. Segmenten är framtagna utifrån den rapportering som sker internt till företagsledning avseende utfall och ställning. Segmentsrapporteringen är uppställd utifrån de redovisningsprinciper som årsredovisningen i övrigt och summan av segmenten är lika med beloppen i koncernen. Väsentliga transaktioner mellan segmenten utgörs av interna lån som belöper med ränta. Det förekommer inte någon internförsäljning mellan segmenten. Scandic Hotels och Nordic Choice Hotels är kunder som står för mer än 10 procent av intäkterna.

Koncerngemensamt,
Ky 1-4 2015 Fastighetsförvaltning Operatörsverksamhet samt ej fördelade
poster
Totalt
Intäkter fastighetsförvaltningsverksamhet
Hyresintäkter samt övriga fastighetsintäkter 1543 1543
Intäkter operatörsverksamhet 2046 2046
Nettoomsättning 1543 2046 3589
Kostnader fastighetsförvaltning $-263$ $-263$
Kostnader operatörsverksamhet $-1767$ $-1767$
Bruttoresultat 1 2 8 0 279 1559
– varav bruttoresultat Fastighetsförvaltning
(driftnetto)
1280 1280
- varav bruttoresultat Operatörsverksamhet 279 279
Central administration -94 -94
Finansiella intäkter 3 3
Finansiella kostnader $-441$ $-441$
Resultat före värdeförändringar 1 2 8 0 279 $-532$ 1027
Värdeförändringar
Fastigheter, orealiserade 1387 1387
Fastigheter, realiserade 12 12
Derivat, orealiserade 203 203
Resultat före skatt 2679 279 $-329$ 2629
Aktuell skatt $-35$ $-35$
Uppskjuten skatt $-463$ $-463$
Periodens resultat 2679 279 $-827$ 2 1 3 1
Ky 1-4 2015 Sverige Danmark Norge Finland Internationellt Totalt
Geografisk marknad
Nettoomsättning
– Fastighetsförvaltning 882 142 242 221 56 1543
- Operatörsverksamhet 22 134 248 23 1619 2046
Marknadsvärde fastigheter 13463 2608 2611 3020 9735 31 4 3 7
Investeringar fastigheter 117 58 52 53 112 392
Förvärv fastigheter 3665 3665
Realiserad värdeförändring
fastigheter
12 12

Not 1 forts.

×

Koncerngemensamt,
Ky 4 2015 Fastighetsförvaltning Operatörsverksamhet samt ej fördelade
poster
Totalt
Intäkter fastighetsförvaltningsverksamhet
Hyresintäkter samt övriga fastighetsintäkter 365 365
Intäkter operatörsverksamhet 536 536
Nettoomsättning 365 536 901
Kostnader fastighetsförvaltning $-59$ $-59$
Kostnader operatörsverksamhet $-471$ $-471$
Bruttoresultat 306 65 371
– varav bruttoresultat fastighetsförvaltning
(driftnetto) 306 306
- varav bruttoresultat operatörsverksamhet 65 65
Central administration $-30$ $-30$
Finansiella intäkter 1
Finansiella kostnader $-106$ $-106$
Resultat före värdeförändringar 306 65 $-135$ 236
Värdeförändringar
Fastigheter, orealiserade 484 484
Fastigheter, realiserade 4 4
Derivat, orealiserade 93 93
Resultat före skatt 794 65 $-42$ 817
Aktuell skatt $-42$ $-42$
Uppskjuten skatt $-94$ $-94$
Periodens resultat 794 65 $-178$ 681
Ky 4 2015 Sverige Danmark Norge Finland Internationellt Totalt
Geografisk marknad
Nettoomsättning
-Fastighetsförvaltning 222 34 39 56 14 365
-Operatörsverksamhet 15 35 69 411 536
Marknadsvärde fastigheter 13463 2608 2611 3020 9735 31 4 3 7
Investeringar fastigheter 33 30 24 15 56 158
Förvärv fastigheter 3665 3665
Realiserad värdeförändring
fastigheter
12

Not 1 forts.

×

Koncerngemensamt,
Kv 1-4 2014 Fastighetsförvaltning Operatörsverksamhet samt ej fördelade
poster
Totalt
Intäkter fastighetsförvaltningsverksamhet
Hyresintäkter samt övriga fastighetsintäkter 1478 1478
Intäkter operatörsverksamhet 1598 1598
Nettoomsättning 1478 1598 3076
Kostnader fastighetsförvaltning $-292$ $-292$
Kostnader operatörsverksamhet $-1387$ $-1387$
Bruttoresultat 1 1 8 6 211 1397
- varav bruttoresultat fastighetsförvaltning (driftnetto) 1186 1186
- varav bruttoresultat operatörsverksamhet 211 211
Central administration $-82$ $-82$
Finansiella intäkter 5 5
Finansiella kostnader $-541$ $-541$
Resultat före värdeförändringar 1 1 8 6 211 $-618$ 779
Värdeförändringar
Fastigheter, orealiserade 906 906
Fastigheter, realiserade 291 291
Derivat, orealiserade $-622$ $-622$
Resultat före skatt 2 3 8 3 211 $-1240$ 1 3 5 4
Aktuell skatt $-16$ $-16$
Uppskjuten skatt $-85$ $-85$
Periodens resultat 2 3 8 3 211 $-1341$ 1 2 5 3
Ky 1-4 2014 Sverige Danmark Norge Finland Internationellt Totalt
Geografisk marknad
Nettoomsättning
-Fastighetsförvaltning 869 143 199 206 61 1478
-Operatörsverksamhet 90 25 1483 1598
Marknadsvärde fastigheter 12349 2577 2636 3103 5839 26 504
Investeringar fastigheter 202 33 130 141 528
Realiserad värdeförändring
fastigheter
249 42 291

Not 1 forts.

×

Koncerngemensamt,
Kv 4 2014 Fastighetsförvaltning Operatörsverksamhet samt ej fördelade
poster
Totalt
Intäkter fastighetsförvaltningsverksamhet
Hyresintäkter samt övriga fastighetsintäkter 359 359
Intäkter operatörsverksamhet 445 445
Nettoomsättning 359 445 804
Kostnader fastighetsförvaltning $-70$ $-70$
Kostnader operatörsverksamhet $-400$ $-400$
Bruttoresultat 289 45 334
- varav bruttoresultat fastighetsförvaltning (driftnetto) 289 289
- varav bruttoresultat operatörsverksamhet 45 45
Central administration $-29$ $-29$
Finansiella intäkter 1
Finansiella kostnader $-133$ $-133$
Resultat före värdeförändringar 289 45 $-161$ 173
Värdeförändringar
Fastigheter, orealiserade 151 151
Fastigheter, realiserade
Derivat, orealiserade $-168$ $-168$
Resultat före skatt 440 45 $-329$ 156
Aktuell skatt $-16$ $-16$
Uppskjuten skatt $-16$ $-16$
Periodens resultat 440 45 $-361$ 124
Kv 4 2014 Sverige Danmark Norge Finland Internationellt Totalt
Geografisk marknad
Nettoomsättning
– Fastighetsförvaltning 211 33 48 54 13 359
– Operatörsverksamhet 21 $\mathbf{r}$ 419 445
Marknadsvärde fastigheter 12.349 2.577 2636 3 1 0 3 5839 26 504
Investeringar fastigheter 45 17 33 42 140
Realiserad värdeförändring
fastigheter
249 42 291

Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.

För moderbolaget redovisas i delårsrapporten en resultaträkning och balansräkning i enlighet med 9 kap. ÅRL. Dessa är uppställda enligt uppställningsscheman i ÅRL. De skillnader mot koncernens rapporter som gör sig gällande i moderbolagets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning av finansiella intäkter och kostnader, anläggningstillgångar, eget kapital samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik i balansräkningen.

Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för innehav i dotterföretag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter hänförliga till dotterföretag direkt i resultatet när dessa uppkommer.

Villkorade köpeskillingar värderas utifrån sannolikheten av att köpeskillingen kommer att utgå. Eventuella förändringar av avsättningen/fordran läggs på/reducerar anskaffningsvärdet. I koncernredovisningen redovisas villkorade köpeskillingar till verkligt värde med värdeförändringar över resultatet.

Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning, tillämpas inte reglerna om finansiella instrument och säkringsredovisning i IAS 39 i moderbolaget som juridisk person.

I moderbolaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning och finansiella omsättningstillgångar enligt lägsta värdets princip. Anskaffningsvärdet för räntebärande instrument justeras för den periodiserade skillnaden mellan vad som ursprungligen betalades, efter avdrag för transaktionskostnader, och det belopp som betalas på förfallodagen (överkurs respektive underkurs).

Ränteswappar som effektivt säkrar kassaflödesrisk i räntebetalningar på skulder värderas till nettot av upplupen fordran på rörlig ränta och upplupen skuld avseende fast ränta och skillnaden redovisas som räntekostnad respektive ränteintäkt. Säkringen är effektiv om den ekonomiska innebörden av säkringen och skulden är densamma som om skulden i stället hade tagits upp till en fast marknadsräntan när säkringsförhållandet inleddes. Eventuell betald premie för swapavtalet periodiseras som ränta över avtalets löptid.

Anteciperad utdelning från dotterföretag redovisas i de fall moderföretaget ensamt har rätt att besluta om utdelningens storlek och moderföretaget har fattat beslut om utdelningens storlek innan moderföretaget publicerat sina finansiella rapporter.

Moderbolaget redovisar inte segment enligt samma fördelning och samma omfattning som koncernen, utan upplyser om nettoomsättningens fördelning på moderbolagets verksamhetsgrenar.

Materiella anläggningstillgångar i moderbolaget redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar på samma sätt som för koncernen men med tillägg för eventuella uppskrivningar.

I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal enligt reglerna för operationell leasing.

Koncernbidrag som moderbolag erhåller från eller lämnar till dotterbolag redovisas som bokslutsdisposition i Resultaträkning för moderbolaget.

Avrundningar

Då belopp har avrundats till MSEK summerar inte alltid tabellerna.

Avkastning på eget kapital, %

Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt eget kapital.

Soliditet, %

Redovisat eget kapital i förhållande till totala tillgångar.

Belåningsgrad, %

Räntebärande skulder i förhållande till fastigheternas marknadsvärde vid periodens utgång.

Räntetäckningsgrad

Resultat före värdeförändringar plus finansiella kostnader och avskrivningar, delat med finansiella kostnader.

Genomsnittlig skuldränta, %

Genomsnittlig räntekostnad i förhållande till räntebärande skulder.

Räntebärande nettoskuld, MSEK

Räntebärande skulder minus likvida medel och kortfristiga placeringar som likställs med likvida medel.

Investeringar, exklusive förvärv, MSEK

Investeringar i anläggningstillgångar exklusive förvärv.

Bruttoresultat, Fastighetsförvaltning, MSEK

Intäkter minus direkt relaterade kostnader för fastighetsförvaltning.

Bruttoresultat, Operatörsverksamhet, MSEK

Intäkter minus direkt relaterade kostnader för operatörsverksamheten samt avskrivningar på anläggningstillgångar exklusive förvärv.

Driftnetto Fastighetsförvaltning, MSEK

Driftnetto motsvaras av bruttoresultat fastighetsförvaltning. Se sidan 28 för en fullständig redogörelse.

Driftnetto Operatörsverksamhet, MSEK

Bruttoresultat operatörsverksamhet plus avskrivningar inkluderade i kostnader operatörsverksamhet. Se sidan 28 för en fullständig redogörelse

EBITDA, MSEK

Totalt driftnetto minus central administration (exklusive avskrivning). Se sidan 28 för en fullständig redogörelse.

Resultat per aktie, SEK

Periodens resultat, hänförligt till moderbolagets aktieägare, delat med det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier.

Cash earnings, MSEK

EBITDA plus finansiella intäkter minus finansiella kostnader minus aktuell skatt. Se sidan 28 för en fullständig redogörelse.

Cash earnings per aktie, SEK

EBITDA plus finansiella intäkter minus finansiella kostnader minus aktuell skatt, delat med det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier.

Eget kapital per aktie, SEK

Eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare, delat med det totala antalet utestående aktier vid periodens utgång.

Substansvärde (EPRA NAV) per aktie, SEK

Redovisat eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare, inklusive återläggning av derivat och uppskjuten skatt samt omvärdering av Rörelsefastigheter, delat med det totala antalet utestående aktier efter utspädning vid periodens utgång. Se sidan 28 för en fullständig redogörelse.

Utdelning per aktie, SEK

Årets föreslagna/beslutade utdelning delat med det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier efter utspädning vid periodens utgång.

Viktat genomsnittligt antal aktier, före utspädning

Det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier med hänsyn tagen till förändringar i antalet utstående aktier, före utspädning, under perioden.

Viktat genomsnittligt antal aktier, efter utspädning

Det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier med hänsyn tagen till förändringar i antalet utstående aktier, efter utspädning, under perioden.

Antal hotell

Antal ägda hotellfastigheter, vid periodens utgång.

Antal rum

Antal rum i ägda hotellfastigheter, vid periodens utgång.

WAULT (förvaltningsfastigheter)

Genomsnittlig återstående hyrestid till förfall, för hela fastighetsportföljen, viktat efter avtalade hyresintäkter.

Marknadsvärde fastigheter, MSEK

Marknadsvärdet för Förvaltningsfastigheter plus marknadsvärdet för Rörelsefastigheter.

RevPAR för rörelsefastigheter (jämförbara enheter till en konstant valutakurs),

Intäkter per tillgängliga rum, dvs. totala intäkter från sålda rum delat med antalet tillgängliga rum. Jämförbara enheter definieras som hotellfastigheter som har ägts under hela den aktuella perioden och jämförelseperioden. Konstant valutakurs definieras som valutakursen för aktuell period och jämförelseperioden räknas om till denna valutakurs.