AI assistant
Pandox — Earnings Release 2016
May 3, 2016
2956_10-q_2016-05-03_40d58ea7-4721-4d71-8732-fa0d0af984ca.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport
$\mathbb T$
I
Ţ
The manufacture
中
$|\Xi|$
$\overline{\mathbb{T}}$
HIL
Ric
$\overline{\mathbb{I}}$
H
$\blacksquare$
$\frac{1}{\sqrt{2}}$
Januari-mars 2016
Pandox-
$\bar{\mathbb{I}}$
THE
- Intäkter från Fastighetsförvaltning uppgick till 386 (332) MSEK. Ökningen var 1 procent justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter.
- Driftnettot från Fastighetsförvaltning uppgick till 320 (260) MSEK. Ökningen var 1 procent justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter.
- Driftnettot från Operatörsverksamhet uppgick till 54 (51) MSEK. Minskningen var 0,5 procent justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter.
- Den negativa effekten på driftnettot från Operatörsverksamhet, hänförligt till terrordåden i Bryssel, uppskattas till cirka 7 MSEK i det första kvartalet och cirka 40 MSEK för helåret 2016, effekten i det första kvartalet inräknad.
- EBITDA uppgick till 350 (290) MSEK.
- Periodens resultat uppgick till 376 (374) MSEK.
- Cash earnings uppgick till 235 (171) MSEK.
• Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens slut.
| * | ||
|---|---|---|
Pandox redovisar en god underliggande tillväxt och en stabil resultatutveckling i det första kvartalet. Driftnettot ökade med 1 procent justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter, trots att påsken i år inföll i mars och det första kvartalet därmed har en affärsresevecka mindre än föregående år, samt en negativ effekt från de tragiska terrordåden i Bryssel i slutet av mars. Drivkrafterna var en fortsatt positiv utveckling på hotellmarknaden och renoverade hotell som återgått till full kapacitet och vunnit marknadsandelar. Fastighetsförvaltning gynnades av stigande efterfrågan och högre snittpriser. Pandox förvärv och samarbete med Leonardo Hotels i Tyskland utvecklades enligt plan och hotellen hade en god resultatutveckling i kvartalet. Operatörsverksamhet påverkades negativt av påsken och av terrordåden i Bryssel.
Vid tidpunkten för terrordåden i Bryssel den 22 mars hade bokningsläget justerats till ett mer normalt mönster och intäkterna för de hotell som Pandox driver i egen regi i Bryssel hade ökat med cirka två procent jämfört med motsvarande period föregående år.
Terrordåden inträffade i slutet av kvartalet, vilket begränsade de negativa effekterna på intäkter och driftnetto för Operatörsverksamhet till cirka 11 MSEK respektive cirka 7 MSEK i det första kvartalet. Inräknat utfallet i det första kvartalet beräknas den totala negativa effekten i driftnetto för helåret 2016 uppgå till cirka 40 MSEK. Huvuddelen av återstående effekt förväntas belasta det andra kvartalet 2016.
Tillväxten på huvuddelen av Pandox nyckelmarknader var positiv i det första kvartalet, trots en negativ kalendereffekt. Den europeiska hotellmarknaden är generellt stabil men vissa externa analyser pekar på att den internationella inresemarknaden kan mattas något på grund av det upplevda säkerhetsläget Europa. Vi har dock inte sett detta materialiseras. Pandox goda geografiska diversifiering är i det sammanhanget en styrka. Efterfrågan på inhemska och regionala marknader var fortsatt god och stabila ökningar i RevPAR noterades på de flesta av Pandox nyckelmarknader, som till exempel Berlin med 6 procent, Helsingfors med 6 procent, Montreal med 5 procent samt Stockholm med 4 procent. RevPAR-ökningen i kvartalet förklaras av en kombination av ökad beläggning och stigande snittpriser. Sett till Pandox enskilt viktigaste marknader är Bryssel av naturliga skäl för närvarande den svagaste. Det är dock en marknad med goda förutsättningar för en stabil återhämtning.
Som ett led i omstruktureringen och konsolideringen av den nordiska hotellmarknaden har Pandox i sin operatörsverksamhet på relativt kort tid tagit över driften av fyra hotell i Norge och Sverige, samt ingått avtal om övertagande av ytterligare två hotell. Dessa övertaganden är en naturlig del av Pandox strategi att vara aktiv och ta den position i värdekedjan som gynnar bolaget mest när förutsättningar för en lönsam hyresrelation saknas. Med djup kunskap om både hotelldrift och hotellfastigheter kan Pandox välja att driva hotellrörelsen i egen regi och därigenom säkerställa hotellfastigheternas kvalitet och långsiktiga värdetillväxt.
För att ett övertaget hotell skall nå sin fulla potential krävs i de allra flesta fall en vitalisering av verksamheten genom en kombination av insatser och investeringar i till exempel varumärke, ledning/organisation och produktutveckling. Det är en förbättringsprocess som normalt tar cirka 18 månader innan den ger fullt resultat. De senaste övertagna hotellen drivs redan nu under egna och externa varumärken som bättre matchar efterfrågan och hotellens önskade marknadsposition. I Norge drivs till exempel Fagernes, och Kristiansand (från 28 maj 2016) under varumärket Thon Hotels och Hotel Prince Philip i Sverige under varumärket Best Western PLUS.
Samtliga hotell är bra exempel på Pandox förmåga att utnyttja möjligheter över hela värdekedjan och därigenom skapa tillväxtmöjligheter samt minimera riskerna. Genom att ta över och utveckla underpresterande hotell lägger Pandox grunden för en högre riskjusterad avkastning över tid.
Med en geografiskt väldiversifierad hotellfastighetsportfölj av hög kvalitet har Pandox en stark position på en växande hotellmarknad, vilket skapar förutsättningar för god långsiktig tillväxt i cash earnings.
Pandox är ett av Europas ledande hotellfastighetsbolag, med ett geografiskt fokus på norra Europa. Pandox strategi går ut på att äga stora hotellfastigheter i övre mellan- till högprissegmentet med strategiska lägen på viktiga fritids- och företagsdestinationer. Pandox är en aktiv ägare med en affärsmodell som har sin utgångspunkt i att ingå långa hyresavtal med marknadens bästa operatörer. Om dessa förutsättningar saknas har Pandox en lång erfarenhet av att driva verksamhet i egen regi, vilket skapar affärsmöjligheter över hela hotellvärdekedjan.
Vid utgången av första kvartalet 2016 bestod Pandox hotellfastighetsportfölj av 113 hotell med sammanlagt 24 225 hotellrum i åtta länder med ett marknadsvärde på 31 322 MSEK. Av de 113 hotellen var 94 uthyrda genom långtidskontrakt till välkända hyresgäster med etablerade varumärken som ger stabila intäkter, lägre investeringskostnader och minskade risker för bolaget. Förvaltningsfastigheter hade en viktad genomsnittlig kvarvarande hyresperiod (WAULT) på 11,3 år. De övriga 19 hotellfastigheterna ägs och drivs av Pandox.
Därutöver har Pandox förvaltningsavtal för nio hotell och driver ytterligare ett hotell under ett långsiktigt hyresavtal.
- Portfölj av hög kvalitet med stora premiumhotellfastigheter belägna i strategiska orter.
- Geografisk spridning vilket ger möjligheter till konjunkturell riskspridning.
- Stabila intäkter från välrenommerade hyresgäster med långa kontrakt.
- Fokus på stabila ekonomier och förmåga att fånga marknadens tillväxt.
- Organisk tillväxt från renovering och ompositionering av hotell.
- Attraktiv avkastning och stabil kassaflödesgenerering.
-
Aktivt ägande som skapar värden och valmöjligheter.
-
Utdelningspolicy Pandox målsättning är en utdelningsandel på 40–60 procent av cash earnings1 , med en genomsnittlig utdelningsandel över tid på cirka 50 procent. Framtida utdelningar, och storleken på sådana utdelningar, beror på Pandox framtida utveckling, finansiella ställning, kassaflöden, rörelsekapitalbehov, investeringsplaner och andra faktorer.
- Kapitalstruktur Pandox målsättning är en belåningsgrad (loan-to-value2) på 45–60 procent, beroende på marknadsutvecklingen och rådande möjligheter.
Scandic Leonardo Nordic Choice InterContinental Group Radisson Blu Hilton Övriga
Hotellmarknadens utveckling januari-mars 2016
Tillväxtutsikterna fortsatt positiva
Trots makroekonomiska utmaningar är utvecklingen i Europa relativt god med tillväxt i samtliga stora ekonomier inom EU. Den amerikanska ekonomin närmar sig full sysselsättning vilket förväntas driva löneutvecklingen och därmed inflationen samt penningpolitiken i riktning mot mer normaliserade räntenivåer. I Norden visar Sverige en stark tillväxt medan en mer måttlig tillväxttakt präglar grannländerna.
Fortsatt positiv utveckling på viktiga hotellmarknader
RevPAR-utveckling kvartalsvis förändring (i lokal valuta)
| År 2013 | År 2014 | År 2015 | Kv1 2015 |
Kv2 2015 |
Kv3 2015 |
Kv4 2015 |
Kv1 2016 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| USA | 5% | 8% | 6% | 8% | 7% | 6% | 5% | 3% |
| New York 1 | 4% | 3% | $-2%$ | $-4%$ | $-2%$ | 1% | $-2\%$ | $-1%$ |
| Montreal | 6% | 10% | 7% | 8% | 9% | 5% | 6% | 5% |
| Europa | 2% | 6% | 7% | 6% | 6% | 10% | 6% | 3% |
| London 1 | 1% | 3% | 2% | 2% | $-2%$ | 5% | 1% | $-4%$ |
| Bryssel | 2% | 3% | 2% | 2% | 8% | 13% | $-10%$ | $-8\%$ |
| Berlin | 0% | 5% | 8% | 5% | 15% | 7% | 7% | 6% |
| Stockholm | 0% | 2% | 9% | 6% | $-3%$ | 23% | 11% | 4% |
| Oslo | 4% | 1% | 8% | 1% | 14% | 10% | 7% | 2% |
| Helsingfors | $-5%$ | 2% | 2% | $-1%$ | $-3%$ | 6% | 6% | 6% |
| Köpenhamn | 6% | 4% | 11% | 9% | 10% | 12% | 14% | 3% |
Källa: STR (USA, Kanada, Europa, Finland), Benchmarking Alliance (Sverige, Norge, Danmark).
1 Pandox har ingen direkt affärsexponering mot dessa marknader men de är viktiga för bedömningen av den
globala hotellmarknaden.
Tillväxten bestod på hotellmarknaderna i Nordamerika
I USA och Kanada uppgick tillväxten i RevPAR (intäkt per tillgängligt rum) i kvartalet till 3 procent respektive 2 procent. I USA drev snittpriserna tillväxten medan beläggningen var oförändrad. New York påverkades bland annat av en stark dollar och ett betydande kapacitetstillskott, vilket gav en negativ RevPAR-utveckling i kvartalet. Sammantaget fortsatte den amerikanska hotellmarknaden att växa om än i en lägre takt. Marknaden i Montreal gynnades av en stark amerikansk dollar och en fortsatt god efterfrågan i mötes- och konferenssegmenten. Montreals attraktivitet som destination för både affärs- och fritidsresenärer har förstärkts genom ökad marknadsföring och infrastrukturinvesteringar, vilket gynnat den lokala hotellmarknaden. Sammantaget växte RevPAR med 5 procent i kvartalet huvudsakligen drivet av förbättringar i både efterfrågan och snittpris per rum.
Hotellmarknaden i Europa visade fortsatt tillväxt
Hotellmarknaderna i Europa utvecklades positivt i kvartalet trots att påsken i år inföll i mars. För Europa som helhet ökade RevPAR med 3 procent där framförallt södra och östra Europa uppvisade den starkaste tillväxten. Terrordåden i Bryssel den 22 mars fick en mycket negativ effekt på Bryssels hotellmarknad, med en nedgång i RevPAR i mars och det första kvartalet på -19 respektive -8 procent. Terrordåden har bidragit till en viss negativ effekt på resandet från internationella inresemarknader till Europa. Effekten på länder och regionala städer som anses säkrare är begränsad. Berlin såg en ökning i RevPAR med 6 procent i kvartalet och den tyska marknaden som helhet växte 3 procent. I London minskade RevPAR med -4 procent huvudsakligen som en följd av betydande kapacitetstillkott.
Den nordiska hotellmarknaden uppvisade generellt sett ett starkt kvartal med stabil tillväxt i flertalet storstäder och regionala orter trots påskeffekten. Tillväxten drevs både av förbättrade snittpriser och av ökad efterfrågan. I Stockholm ökade RevPAR med 4 procent i en miljö av god ekonomisk aktivitet. Tillväxten i Köpenhamn var 3 procent, till lika delar drivet av efterfrågan och snittpris. Hotellmarknaderna i Norge gynnades av en relativt stark privat konsumtion och en svag norsk krona, där RevPAR i Oslo ökade med 2 procent. Helsingfors, som avslutade 2015 med två positiva kvartal, visade återigen god tillväxt med en ökning på 6 procent i kvartalet drivet av förbättrad beläggning.
Överlag god utveckling på viktiga marknader RevPar-tillväxt Kv1 2016
God tillväxt i Europa RevPAR-tillväxt per kvartal
Intäkter från Fastighetsförvaltning uppgick till 386 (332) MSEK, en ökning med 16 procent inklusive intäkter från de förvärvade 18 tyska hotellen hela kvartalet. Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter ökade intäkterna med 1 procent, trots att påsken i år inföll i mars och att det första kvartalet därmed hade en affärsresevecka mindre jämfört med motsvarande period föregående år.
Intäkter från Operatörsverksamhet uppgick till 442 (367) MSEK, en ökning med 20 procent, inklusive intäkter från Thon Hotel Fagernes hela kvartalet. Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter ökade intäkterna med 4 procent och RevPAR med 1 procent, trots kalendereffekter och effekten av terrordåden i Bryssel.
Bortsett från Bryssel så gynnades båda affärssegmenten av en god hotellmarknad med ökade marknadsandelar för renoverade och ompositionerade hotell.
Koncernens nettoomsättning uppgick till totalt 828 (699) MSEK, en ökning med 18 procent. Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter steg omsättningen med 3 procent.
Driftnettot från Fastighetsförvaltning, vilket motsvarar bruttoresultatet, uppgick till 320 (260) MSEK, en ökning med 23 procent inklusive förvärv och omklassificeringar. Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter ökade driftnettot med 1 procent trots en negativ kalendereffekt. Ökningen förklaras av renoverade hotell som återgått till full kapacitet och vunnit marknadsandelar.
Driftnettot från Operatörsverksamhet, vilket motsvarar bruttoresultat plus avskrivningar som ingår i kostnader operatörsverksamhet, uppgick till 54 (51) MSEK, en ökning med 6 procent. Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter minskade driftnettot med 0,5 procent. Minskningen förklaras framförallt av Bryssel, kalendereffekt och Grand Hotel Oslo som är under renovering.
Terrordåden i Bryssel i slutet av mars hade en negativ effekt på driftnettot motsvarande cirka 7 MSEK i kvartalet.
Totalt driftnetto uppgick till 374 (311) MSEK, en ökning med 20 procent.
Kostnaderna för den centrala administrationen uppgick till -24 (-21) MSEK.
EBITDA (bruttoresultat plus avskrivningar som ingår i kostnader för Operatörsverksamheten, minus centrala administrationskostnader exklusive avskrivningar) uppgick till 350 (290) MSEK, en ökning med 21 procent, vilket förklaras av högre driftnetton för både Fastighetsförvaltning och Operatörsverksamhet.
De finansiella kostnaderna uppgick till -114 (-115) MSEK, en minskning med 1 MSEK. De finansiella intäkterna uppgick till 0 (1) MSEK.
Resultatet före värdeförändringar uppgick till 200 (144) MSEK, en ökning med 39 procent.
Orealiserade värdeförändringar för Förvaltningsfastigheter uppgick till 200 (363) MSEK och förklaras i huvudsak av lägre avkastningskrav och därmed lägre diskonteringsräntor vid värdering av Förvaltningsfastigheter, samt i viss mån underliggande kassaflöden i Pandox fastighetsportfölj. Realiserade värdeförändringar för Förvaltningsfastigheter uppgick till 159 MSEK och förklaras av avyttringen av åtta hotellfastigheter i Sverige som slutfördes den 31 mars 2016.
Värdeförändringar på derivat uppgick till -124 (-33) MSEK.
Den aktuella skatten uppgick till -1 (-5) MSEK. Uppskjuten skattekostnad uppgick till -58 (-95) MSEK.
Periodens resultat uppgick till 376 (374) MSEK och periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till 374 (374) MSEK, vilket motsvarar 2,49 (2,49) SEK per aktie efter full utspädning.
Cash earnings uppgick till 235 (171) MSEK, en ökning med 37 procent.
| MSEK | Kv 1 2016 |
Kv 1 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| Totalt bruttoresultat | 338 | 279 | 1 5 5 9 |
| – varav bruttoresultat Fastighetsförvaltning | 320 | 260 | 1 2 8 0 |
| - varav bruttoresultat Operatörsverksamhet | 18 | 19 | 279 |
| Driftnetto Fastighetsförvaltning | |||
| - Driftnetto motsvarar bruttoresultat | 320 | 260 | 1 2 8 0 |
| Driftnetto Operatörsverksamhet | |||
| - Bruttoresultat | 18 | 19 | 279 |
| – Plus: Avskrivningar inkluderade i kostnader, Operatörsverksamhet 1 |
36 | 32 | 137 |
| - Driftnetto Operatörsverksamhet | 54 | 51 | 416 |
| Totalt driftnetto | 374 | 311 | 1696 |
| Central administration, exklusive avskrivningar 1 | $-24$ | $-21$ | -93 |
| EBITDA | 350 | 290 | 1603 |
| MSEK | Kv 1 | Kv 1 | Helår |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2015 | |
| Hyresintäkter | 374 | 319 | 1431 |
| Övriga fastighetsintäkter | 12 | 13 | 112 |
| Kostnader, exklusive fastighetsadministration | $-48$ | -56 | $-197$ |
| Driftnetto, före fastighetsadministration | 338 | 276 | 1 3 4 6 |
| Fastighetsadministration | $-18$ | $-16$ | -66 |
| Bruttoresultat | 320 | 260 | 1280 |
| Driftnetto, efter fastighetsadministration | 320 | 260 | 1 2 8 0 |
Hyresintäkter och övriga fastighetsintäkter uppgick till 386 (332) MSEK och driftnettot uppgick till 320 (260) MSEK. Driftnetto före fastighetsadministration uppgick till 338 (276) MSEK.
Jämförelsen påverkas av driftsövertagande och omklassificering av Mr Chip Hotel (1 juni 2015), Lillehammer Hotel (1 juni 2015), Best Western PLUS Hotel Prince Philip (1 oktober 2015) och Thon Hotel Fagernes (1 januari 2016) till Rörelsefastigheter samt förvärv. De sedan årsskiftet konsoliderade 18 hotellfastigheterna i Tyskland har utvecklats enligt plan.
Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter ökade de totala hyresintäkterna med 1 procent, med stöd av hotellmarknadens tillväxt, stigande efterfrågan och högre snittpriser.
Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter ökade driftnettot med 1 procent, framförallt till följd av högre hyresintäkter och en begränsad ökning av kostnader för fastighetsadministration.
Den 31 mars 2016 hade Förvaltningsfastigheter en viktad genomsnittlig kvarvarande hyresperiod (WAULT) på 11,3 år (31 december 2015: 11,2). Hyresavtalens förfalloprofil är totalt sett väldiversifierad.
I kvartalet uppgick intäkter från de åtta externa förvaltningsavtalen i Oslo till 0,7 (0) MSEK.
| MSEK | Kv 1 | Ky 1 | Helår |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2015 | |
| Intäkter | 442 | 367 | 2046 |
| Kostnader | $-424$ | $-348$ | $-1767$ |
| Bruttoresultat | 18 | 19 | 279 |
| Plus: Avskrivningar inkluderade i kostnader | 36 | 32 | 137 |
| Driftnetto | 54 | 51 | 416 |
Intäkterna från Operatörsverksamhet uppgick till 442 (367) MSEK och driftnettot uppgick till 54 (51) MSEK, en ökning med 20 respektive 6 procent. Thon Hotel Fagernes ingår hela perioden. Driftnettomarginalen uppgick till 12,2 (13,9) procent.
Ökningen i kvartalet begränsades av en negativ effekt på intäkter och driftnetto om cirka 11 MSEK respektive cirka 7 MSEK jämfört med motsvarande period föregående år, hänförligt till terrordåden i Bryssel den 22 mars. Inräknat utfallet i det första kvartalet beräknas den totala negativa effekten på driftnettot för helåret 2016 uppgå till cirka 40 MSEK. Huvuddelen av återstående effekt förväntas belasta det andra kvartalet 2016.
Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter ökade intäkterna med 4 procent – Bryssel- och kalendereffekt inkluderad – och driftnettot minskade marginellt med 0,5 procent.
De ökade intäkterna förklaras av underliggande tillväxt, Grand Hotel Oslo och en stabil återhämtning i Bryssel fram till tidpunkten för terrordåden. Minskningen i driftnetto förklaras av händelserna i Bryssel samt Grand Hotel Oslo som redovisar ett negativt resultat och inte ingick i jämförelsebasen 2015. Produktivitetsvinster, en högre aktivitetsnivå i hotellportföljen samt ett visst bidrag i bruttoresultat från nyligen driftsövertagna hotell bidrog positivt.
Justerat för valutakurseffekter och jämförbara enheter ökade RevPAR med 1 procent, främst beroende på förbättrad beläggning men också med stöd av förbättrade snittpriser per rum.
Intäkterna från Grand Hotel Oslo, som är en ren operatörsverksamhet utan fastighetsägande med en lägre verksamhetsmarginal, uppgick till 24 (0) MSEK och driftnetto till -8 (0) MSEK. Hotellet är för närvarande under renovering.
Justerat för Grand Hotel Oslo var driftnettomarginalen för Operatörsverksamhet 14,8 (13,9) procent.
I kvartalet uppgick intäkter från förvaltning av Pelican Bay Lucaya till 0,2 (0) MSEK.
Fastighetsportfölj
Värdeförändring fastigheter
I slutet av perioden hade Pandox fastighetsportfölj ett marknadsvärde på totalt 31 322 $(31437)$ MSEK, varav 24 673 (25 062) MSEK för Förvaltningsfastigheter och 6 649 (6 375) MSEK för Rörelsefastigheter. Marknadsvärdet för Rörelsefastigheter redovisas endast i informationssyfte.
Driftsövertagande och omklassificering av Thon Hotel Fagernes genomfördes den 1 januari 2016 och avyttring av åtta hotellfastigheter i Sverige slutfördes den 31 mars 2016.
Rörelsefastigheter redovisas till anskaffningsvärde minus avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Vid utgången av perioden hade Rörelsefastigheter ett redovisat värde på 5 325 (5 128) MSEK, Ökningen är i huvudsak ett resultat av omklassificeringen av Thon Hotel Fagernes samt valutaförändringar.
Värdeförändring Förvaltningsfastigheter
| MSEK | |
|---|---|
| Förvaltningsfastigheter, ingående balans (1 januari, 2016) | 25 0 62 |
| + Förvärv | |
| + Investeringar i befintlig portfölj | 53 |
| - Avyttringar 1 | $-887$ |
| +/- Omklassificeringar | $-72$ |
| +/-Värdeförändring orealiserad | 200 |
| +/- Värdeförändring realiserad 2 | 159 |
| +/-Valutakursförändring | 158 |
| Förvaltningsfastigheter, utgående balans (31 mars, 2016) | 24673 |
Värdeförändring Rörelsefastigheter, redovisas endast i informationssyfte
| MSEK | |
|---|---|
| Rörelsefastigheter, marknadsvärde (1 januari, 2016) | 6375 |
| + Förvärv | |
| + Investeringar i befintlig portfölj | 31 |
| - Avyttringar | |
| +/- Omklassificeringar | 72 |
| +/- Värdeförändring orealiserad | 76 |
| +/- Värdeförändring realiserad | |
| +/- Valutakursförändring | 95 |
| Rörelsefastigheter, marknadsvärde (31 mars, 2016) | 6649 |
1,2 Avser avyttring av åtta förvaltningsfastigheter den 31 mars 2016
För en översikt av fastighetsportföljens sammansättning per segment, geografi och varumärke se sidan 23.
Genomsnittligt direktavkastningskrav, %
(31 mars 2016)
Fastighetsvärdering
بالمساعدات
Pandox genomför interna värderingar av sin hotellfastighetsportfölj och Förvaltningsfastigheter redovisas till
verkligt värde i enlighet med redovisningsstandard IAS 40. Rörelsefastigheter redovisas till anskaffningsvärde minus avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Marknadsvärdet för Rörelsefastigheter redovisas endast i informationssyfte.
Alla fastigheter värderas dessutom av externa professionella fastighetsvärderare som är oberoende
av Pandox, och deras antaganden och värderingar utgör viktiga faktorer vid fastställandet av den interna värderingen.
Värderingsmodellen består av en accepterad och beprövad
kassaflödesmodell, där framtida kassaflöden som hotellfastigheterna förväntas generera diskonteras. Värderingen baseras på det berörda hotellets affärsplan, vilken uppdateras
minst två gånger per år, och tar bland annat hänsyn till utvecklingen inom de underliggande operatörsaktiviteterna, marknadsutvecklingen, avtalsläget, drifts- och underhållsfrågor och
investeringar som syftar till att maximera hotellfastighetens kassaflöde och avkastning på lång sikt.
Externa värderingar av alla fastigheter genomförs varje år av oberoende fastighetsvärderare. De externa värderarna genomför en mer djupgående inspektion minst var tredje år eller om fastigheten genomgått stora förändringar. De externa värderingarna är en viktig
referenspunkt för Pandox interna värderingar.
I det förstakvartalet har Pandox externvärderat en fjärdedel av portföljen. De externa värderingarna ligger väl i linje med och bekräftar Pandox interna värderingar.
Under delårsperioden uppgick investeringar i befintlig portfölj, exklusive förvärv, till 84 (86) MSEK, varav 53 (40) MSEK avsåg Förvaltningsfastigheter och 31 (46) MSEK Rörelsefastigheter.
Vid utgången av perioden uppgick beslutade investeringar för framtida projekt till motsvarande cirka 695 MSEK. Större investeringsprojekt omfattar Leonardo Wolfsburg City, Hotel Berlin, Berlin, Mr Chip Hotel Kista, Elite Park Avenue Göteborg, Elite Stora Hotellet i Jönköping, Quality Ekoxen Linköping, Lillehammer Hotel samt InterContinental Montreal.
Avyttringen av åtta förvaltningsfastigheter i Sverige slutfördes den 31 mars 2016.
| Förändring | Värdeeffekt |
|---|---|
| $+/- 0.5$ pp | $-1961/ + 2331$ |
| $+/-1%$ | $+/- 121$ |
| $+/-1%$ | $+/- 233$ |
| Förändring | Intäktseffekt |
| $+/-1%$ | $+/- 14$ |
| Förändring | Intäktseffekt |
| $+/-1%$ | $+/-18$ |
| Resultat före | |
| Förändring | värdeförändringar |
| $+/-1\%$ | $-/- 63$ |
| $+/-1%$ | $-/-152$ |
| $+/-1%$ | $-/- 394$ |
Vid utgången av delårsperioden uppgick belåningsgraden till 48,6 (49,5) procent. Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till 12 597 (12 092) MSEK, och substansvärdet (NAV) definierat enligt EPRA till 16 825 (16 156) MSEK. EPRA NAV per aktie var 112,2 (107,7) SEK. Likvida medel, inklusive outnyttjade långfristiga kreditfaciliteter, uppgick till 2 978 (1 561) MSEK.
Vid utgången av perioden uppgick låneportföljen till 15 219 (15 546) MSEK. Den genomsnittliga räntebindningstiden var 2,5 (2,6) år och den genomsnittliga räntan, som motsvarar räntenivån vid periodens slut, var 2,8 (2,8) procent, inklusive effekter av ränteswappar. Den genomsnittliga kapitalbindningstiden var 3,3 (3,4) år. Lånen säkerställs av en kombination av fastighetspanter och aktiepanter.
Outnyttjade långfristiga kreditfaciliteter uppgick till 2 158 (1 391) MSEK. För att hantera ränterisk och öka förutsägbarheten i Pandox intäkter används räntederivat, framförallt ränteswappar. I slutet av perioden hade Pandox ränteswappar till ett belopp av 8 524 MSEK, varav cirka 51 procent av Pandox låneportfölj var säkrad mot ränterörelser på längre perioder än ett år.
| Räntebindning | Derivat | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (MSEK) | Krediter | Derivat | Belopp | Andel | Volvm | Andel | Genomsnittsränta derivat 1 |
| $< 1$ år | 15219 | $-7700$ | 7519 | 49.4% | 824 | 9.7% | 3.4% |
| 1–2 år | 817 | 817 | 5.4% | 817 | 9.6% | 3.7% | |
| $2-3$ år | 792 | 792 | 5.2% | 792 | 9.3% | 3.1% | |
| 3-4 år | 250 | 250 | 1.6% | 250 | 2.9% | 3,0% | |
| 4–5 år | . 750 | 1750 | 11.5% | 1750 | 20.5% | 2.7% | |
| > 5 år | 4091 | 4091 | 26.9% | 4091 | 48.0% | 2,3% | |
| Totalt/netto/snitt | 15 2 19 | 0 | 15 2 19 | 100% | 8 5 2 4 | 100% | 2,7% |
För att minska valutaexponeringen i utländska investeringar strävar Pandox efter att finansiera den tillämpliga delen av investeringen i lokal valuta. Eget kapital säkras normalt inte eftersom Pandox strategi är att ha ett långsiktigt perspektiv på sina investeringar. Valutaexponeringen är i huvudsak av karaktären valutaomräkningseffekter.
| Förfall $(MSEK)^1$ | SEK | DKK | EUR | CHF | CAD | NOK | Totalt | Andel $\%$ |
Ränta $\%$ 2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 946 | 533 | 4671 | 213 | 220 | 936 | 7519 | 49.4 | 2,9 |
| 2017 | 200 | 249 | 196 | 172 | 817 | 5,4 | 3,5 | ||
| 2018 | 250 | - | 231 | $\sim$ | 196 | 677 | 4,4 | 3,1 | |
| 2019 | 125 | 115 | 240 | 1.6 | 2,5 | ||||
| 2020 | 900 | 149 | 826 | 1875 | 12,3 | 2,8 | |||
| 2021 och senare | 2700 | 495 | 896 | 4091 | 26,9 | 2,3 | |||
| Totalt | 5 1 2 1 | 1 1 7 7 | 6988 | 213 | 416 | 1 3 0 4 | 15 2 19 | 100.0 | 2,8 |
| Andel förfall i valuta. % | 33.6 | 7.7 | 45.9 | 1.4 | 2,7 | 8.6 | 100 | ||
| Genomsnittlig ränta % | 3,3 | 2,1 | 2,4 | 0,8 | 3,5 | 3,6 | 2,8 | ||
| Genomsnittlig räntebindningstid år |
4,3 | 3,3 | 1.6 | 0,1 | 0.7 | 0.6 | 2,5 | ||
| Verkligt värde fastigheter | 12879 | 2704 | 11450 | 706 | 841 | 2742 | 31 3 22 |
Pandox använder räntederivat för att uppnå önskad ränteförfallostruktur. Derivatportföljen marknadsvärderas vid varje bokslut och värdeförändringen redovisas över resultaträkningen. Vid slutförfall har ett derivatkontrakts marknadsvärde upplösts i sin helhet och värdeförändringen över tid har därmed inte påverkat eget kapital.
Den 31 mars 2016 uppgick marknadsvärdet för Pandox finansiella derivat till -821 (-703) MSEK. Förändringen förklaras i huvudsak av en nedgång i marknadsräntan i förhållande till den fasta räntan i ränteswapavtalen.
| Förfall (MSEK) | Kapitalbindning 2 | Ränta, lån 1 | Nettoränta, ränteswappar, negativt värde |
Totalt |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 936 | 9 | 31 | 40 |
| 2017 | 246 | 29 | 32 | |
| 2018 | 4705 | 40 | 15 | 55 |
| 2019 | 5779 | 75 | 80 | |
| 2020 | 2 2 7 6 | 34 | 58 | 92 |
| 2021 och senare | 1277 | 18 | 102 | 120 |
| Totalt | 15219 | 179 | 240 | 419 |
Av förfall 2016 om 936 MSEK, har avtal träffats om refinansiering avseende 140 MSEK på fyra år med utbetalning i maj 2016 med utökat lånebelopp till 230 MSEK. För resterande lån med förfall 2016 (796 MSEK) har refinansieringsprocessen inletts och de nuvarande långivarna har uttryckt intresse att kvarstå som långivare.
Vid utgången av perioden uppgick de uppskjutna skattefordringarna till 829 (800) MSEK. Dessa utgör skattemässiga underskottsavdrag som bolaget bedömer kan utnyttjas under de kommande räkenskapsåren, samt temporära värderingsskillnader för räntederivat.
De uppskjutna skatteskulderna uppgick till 2 274 (2 281) MSEK.
| 31 mars 2016 | Pandox har slutfört avyttring av 8 hotellfastigheter |
|---|---|
| 30 mars 2016 | Kallelse till årsstämma |
| 18 februari 2016 | Bokslutskommuniké 2015 |
| 16 februari 2016 | Pandox avyttrar 8 hotell i Sverige för 850 MSEK |
| 11 februari 2016 | Pandox tar över driften av Quality Hotel & Resort Hafjell |
| 4 februari 2016 | Pandox tar över driften av Quality Hotel & Resort Kristiansand |
| 21 januari 2016 | Pandox bjuder in till kapitalmarknadsdag i Bryssel |
| 8 april 2016 | Pandox publicerar årsredovisningen 2015 |
|---|---|
| 1 april 2016 | Pandox tidigarelägger publicering av delårsrapport med en dag |
För fullständiga pressmeddelanden se www.pandox.se
Inga väsentliga händelser har inträffat efter periodens slut.
Den 31 mars 2016 hade Pandox motsvarande 1 667 (1 624) heltidsanställda. Av det totala antalet anställda var 1 634 (1 595) anställda inom segmentet Operatörsverksamhet och 33 (29) inom segmentet Fastighetsförvaltning samt central administration.
Aktiviteterna inom Pandox fastighetsägande företag administreras av personal som är anställda i moderbolaget, Pandox AB (publ). Kostnaderna för dessa tjänster faktureras Pandox dotterbolag. Faktureringen uppgick under perioden januari-mars 2016 till 15 (14) MSEK, och resultatet uppgick till -54 (-70) MSEK.
I slutet av perioden uppgick moderbolagets eget kapital till 2 787 (2 841) MSEK och den räntebärande skulden till 5 007 (5 810) MSEK, varav 3 996 (4 087) MSEK i form av långfristig skuld.
Moderbolaget genomför transaktioner med dotterbolag i koncernen. Sådana transaktioner omfattar i huvudsak allokering av centrala administrationskostnader samt räntekostnader hänförliga till fordringar och skulder. Alla transaktioner med närstående sker till marknadsmässiga villkor.
Pandox har nio förvaltningsavtal avseende åtta hotell i Oslo samt Pelican Bay Lucaya Resort på Bahamas, vilka ägs av Eiendomsspar AS, dotterbolag till Eiendomsspar AS samt närstående till Helene Sundt AS respektive CGS Holding AS. I det första kvartalet uppgick intäkterna för förvaltningsavtalen till 1 (0) MSEK. Från den 1 mars 2015 driver Pandox hotelloperatörsverksamhet för Grand Hotel Oslo under ett långsiktigt hyresavtal med fastighetsägaren Eiendomsspar AS. I det första kvartalet uppgick hyreskostnaden för Grand Hotel Oslo till 6 (0) MSEK.
Pandox följer International Financial Reporting Standards (IFRS) och tolkningarna (IFRIC) så som de antagits av EU. Den här delårsrapporten har upprättats i enlighet med IAS 34 "Delårsrapportering" samt "Årsredovisningslagen".
Moderbolagets delårsrapport har upprättats i enlighet med kapitel 9 Delårsrapport i Årsredovisningslagen.
Moderbolaget tillämpar Årsredovisningslagen och RFR2 "Redovisning för juridiska personer". Enligt RFR2 ska en juridisk enhets moderbolag tillämpa alla IFRS-principer och tolkningar som EU antagit, inom den ram som definieras av Årsredovisningslagen, och ta hänsyn till kopplingen mellan redovisning och beskattning.
Skillnaderna mellan Koncernens och Moderbolagets redovisningsprinciper beskrivs i detalj på sidan 26.
Vid utgången av perioden uppgick det totala antalet aktier, före och efter utspädning, till 75 000 000 A-aktier och 75 000 000 B-aktier. För en rättvisande jämförelse används detta antal aktier även vid beräkning av historiska nyckeltal.
Pandox strävar efter att uppnå lägsta möjliga finansieringskostnader samtidigt som man begränsar ränte-, valuta- och låneriskerna.
Pandox strävar efter att hantera risken för att förändrade räntor ska påverka Pandox resultat negativt. Pandox mål är att hantera ränteexponeringen så att ökade kostnader till följd av rimliga ränteförändringar kompenseras av högre intäkter. Pandox strävar efter att uppnå målet genom att ha en låneportfölj med varierande förfallodatum och löptider med fast ränta.
Pandox har även utvecklat och implementerat system och rutiner i syfte att stödja kontinuerlig uppföljning och rapportering av ränteexponering. Pandox ingår ränteswapavtal för att säkra räntenivån på en viss andel av skuldportföljen.
Pandox balansräkning och resultaträkning är exponerade mot förändringar i värdet på den svenska kronan, eftersom en del av koncernens tillgångar är noterade i utländsk valuta. Pandox strävar efter att säkra en del av exponeringen genom lån i lokal valuta där koncernen har sina tillgångar.
Pandox strävar efter att hantera risken att det kan vara svårt att få tillgång till extern finansiering. Pandox strävar efter att där så är möjligt centralisera alla lån till moderbolaget för att uppnå flexibilitet och administrativa fördelar. Pandox mål är att ingå långfristiga ramavtal.
Pandox verksamhet och marknad är utsatta för vissa risker som ligger helt eller delvis utanför Pandox kontroll och som kan påverka Pandox verksamhet, finansiella ställning och verksamhetsresultat. Dessa direkta och indirekta risker är desamma för Koncernen och Moderbolaget, med den skillnaden att Moderbolaget inte har ett direkt eget engagemang i hotelloperatörsverksamheten. Riskerna är desamma både på kort och på lång sikt.
Riskfaktorer innefattar bland annat följande sektorrisker och verksamhetsrisker: (1) Värdet på Pandox tillgångar är utsatt för makroekonomiska fluktuationer och likviditeten på fastighetsmarknaden kan minska. (2) Pandox är utsatt för risker i verksamheten när det gäller att ompositionera och omvandla hotellfastigheter. (3) Pandox kostnader för att underhålla och förbättra sina existerande fastigheter kan bli högre än estimerat. (4) Pandox kan misslyckas med att identifiera och förvärva lämpliga hotellfastigheter. (5) Pandox kan från tid till annan förvärva nya hotellfastigheter, vilket är förenat med risker. (6) Pandox kan i framtiden misslyckas med att behålla och rekrytera nyckelpersonal. (7) Pandox är beroende av utomstående hotelloperatörers renommé, varumärke, förmåga att framgångsrikt bedriva sina verksamheter och finansiella ställning. (8) Pandox är exponerat för miljörisker. (9) Pandox är exponerat för fluktuerande räntenivåer. (10) Pandox är exponerat för risken att inte kunna refinansiera sina låneavtal när de förfaller till betalning. (11) Pandox är utsatt för vissa risker som är vanligt förekommande inom hotellbranschen vilka ligger utanför Bolagets kontroll. (12) Hotellbranschen präglas av intensiv konkurrens och Pandox kan bli oförmöget att konkurrera effektivt i framtiden. (13) Nya affärsmodeller kan komma att påverka hotellbranschen. (14) Framväxten av internetbaserade resebyråer (Online Travel Agencies, "OTA:s"), kan ha en väsentlig negativ inverkan på Bolagets verksamhet och lönsamhet.
Hotellbranschen är säsongsbunden till sin natur. De perioder som bolagets fastigheter redovisar högre intäkter varierar från fastighet till fastighet, främst beroende på läge och kundbas. Eftersom större delen av de kunder som bor på Pandox-ägda eller Pandox-drivna hotell är affärsresenärer, har bolagets totala intäkter historiskt sett varit högre under framförallt det andra kvartalet. Tidpunkten för semestrar och stora evenemang kan också påverka bolagets kvartalsresultat.
Pandox AB (publ) är ett svenskt aktiebolag (organisationsnummer 556030-7885) med säte i Stockholm. Pandox bildades 1995 och företagets B-aktier är sedan den 18 juni 2015 noterade på Nasdaq Stockholm.
Den här rapporten innehåller uttalanden om framtiden. Sådana uttalanden är förknippade med risker och osäkerhet. Den faktiska utvecklingen och resultaten kan avvika betydligt från de förväntningar vi ger uttryck för här, på grund av olika faktorer som till stor del ligger utanför Pandox AB:s (publ) kontroll.
Denna rapport ges även ut på engelska. Den svenska texten är giltig för alla syften. Om det skiljer mellan språkversionerna gäller den svenska lydelsen.
| Årsstämma 2016 | 3 maj 2016 |
|---|---|
| Kapitalmarknadsdag i Bryssel | 24 maj 2016 |
| Delårsrapport kvartal 2, april-juni 2016 | 18 augusti 2016 |
| Delårsrapport kvartal 3, juli-september 2016 | 10 november 2016 |
Mer information om Pandox och vår finansiella kalender finns på www.pandox.se.
Pandox presenterar delårsrapporten för institutionella investerare, analytiker och media via en webbsänd telefonkonferens den 3 maj kl. 09:00 CEST.
För att följa presentationen online gå till http://media.fronto.com/cloud/pandox/160503. För att delta i telefonkonferensen och ställa frågor, vänligen ring in på något av nedanstående telefonnummer cirka tio minuter före presentationsstart. Presentationsmaterialet görs tillgängligt på www.pandox.se cirka kl 08:00 CEST.
SE: +46 (0)8 503 36 434 UK LocalCall: 08444933800 US LocalCall: 16315107498 Conference ID: 83218808
En inspelad version av presentationen kommer att finnas tillgänglig på www.pandox.se.
För ytterligare information vänligen kontakta:
Anders Nissen VD +46 (o) 708 46 02 02
Liia Nõu CFO +46 (0) 702 37 44 04
Camilla Weiner Head of Investor Relations +46 (0) 707 52 08 57
Styrelsen och VD bekräftar att den här rapporten ger en rättvis bild av bolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat och att den beskriver de väsentliga risker och osäkerheter som bolaget och dess dotterbolag omfattas av. Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer.
Stockholm, 2 maj 2016
Christian Ringnes Styrelseordförande
Leiv Askvig Styrelseledamot
Olaf Gauslå Styrelseledamot
Bengt Kjell Styrelseledamot
Ann-Sofi Danielsson Styrelseledamot
Helene Sundt Styrelseledamot
Mats Wäppling Styrelseledamot
Anders Nissen VD
Pandox AB (publ) är skyldigt att offentliggöra denna information enligt lagen om handel med finansiella instrument och/eller lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 3 maj 2016 klockan 07:00 CEST.
Finansiella rapporter i sammandrag
Rapport över resultat och övrigt totalresultat för koncernen i sammandrag
| MSEK | Not | Kv 1 2016 |
Kv 1 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Intäkter fastighetsförvaltning | ||||
| Hyresintäkter | $\mathbf{1}$ | 374 | 319 | 1431 |
| Övriga fastighetsintäkter | 12 | 13 | 112 | |
| Intäkter operatörsverksamhet | 1 | 442 | 367 | 2046 |
| Nettoomsättning | 828 | 699 | 3589 | |
| Kostnader fastighetsförvaltning | $\mathbf{1}$ | $-66$ | $-72$ | $-263$ |
| Kostnader operatörsverksamhet | $\mathbf{1}$ | $-424$ | -348 | $-1767$ |
| Bruttoresultat | 338 | 279 | 1559 | |
| - varav bruttoresultat fastighetsförvaltning | $\mathbf{1}$ | 320 | 260 | 1280 |
| - varav bruttoresultat operatörsverksamhet | 1 | 18 | 19 | 279 |
| Central administration | -24 | $-21$ | -94 | |
| Finansiella intäkter | $\Omega$ | 1 | 3 | |
| Finansiella kostnader | $-114$ | $-115$ | $-441$ | |
| Resultat före värdeförändringar | 200 | 144 | 1027 | |
| Värdeförändringar | ||||
| Fastigheter, orealiserade | 1 | 200 | 363 | 1387 |
| Fastigheter, realiserade | $\mathbf{1}$ | 159 | 12 | |
| Derivat, orealiserade | $-124$ | $-33$ | 203 | |
| Resultat före skatt | 435 | 474 | 2629 | |
| Aktuell skatt | $-1$ | -5 | $-35$ | |
| Uppskjuten skatt | $-58$ | $-95$ | $-463$ | |
| Periodens resultat | 376 | 374 | 2 1 3 1 | |
| Övrigt totalresultat Poster som har eller kan komma att omföras till periodens resultat Omräkningsdifferenser utländska verksamheter |
131 | $-130$ | $-287$ | |
| Omräkningsdifferenser vid realisation av utländska verksamheter | $-4$ | |||
| Periodens övrigt totalresultat | 131 | $-130$ | $-291$ | |
| Periodens totalresultat | 507 | 244 | 1840 | |
| Moderbolagets aktieägare - andel av periodens resultat | 374 | 374 | 2 1 3 1 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande - andel av periodens resultat | $\overline{2}$ | |||
| Moderbolagets aktieägare - andel av periodens totalresultat | 505 | 244 | 1840 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande - andel av periodens totalresultat | $\overline{2}$ | |||
| Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK | 2,49 | 2,49 | 14,21 | |
| Totalresultat per aktie före och efter utspädning, SEK | 3,36 | 1,63 | 12,27 |
Rapport över finansiell ställning för koncernen i sammandrag
| MSEK | 31-mar-16 | 31-mar-15 | 31-dec-15 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Rörelsefastigheter | 4960 | 4001 | 4747 |
| Inventarier/Inredning | 365 | 707 | 381 |
| Förvaltningsfastigheter | 24673 | 21 233 | 24335 |
| Uppskjuten skattefordran | 829 | 898 | 800 |
| Andra långfristiga fordringar | 20 | 28 | 25 |
| Summa anläggningstillgångar | 30 847 | 26867 | 30 288 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 15 | 10 | 14 |
| Aktuell skattefordran | 65 | 42 | 64 |
| Kundfordringar | 141 | 115 | 173 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 114 | 75 | 109 |
| Övriga fordringar | 10 | 12 | 70 |
| Likvida medel | 820 | 378 | 170 |
| Tillgångar som innehas för försäljning 3 | 732 | ||
| Summa omsättningstillgångar | 1 1 6 5 | 632 | 1332 |
| Totala tillgångar | 32 012 | 27499 | 31620 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Aktiekapital | 375 | 375 | 375 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 2 1 3 8 | 2 1 3 8 | 2 1 3 8 |
| Reserver | $-277$ | $-247$ | $-408$ |
| Balanserade vinstmedel inklusive periodens resultat | 10 361 | 8380 | 9987 |
| Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets | |||
| aktieägare | 12 5 9 7 | 10646 | 12092 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 125 | 123 | |
| Summa eget kapital | 12722 | 10646 | 12 2 15 |
| SKULDER | |||
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder 1 | 14 001 | 11599 | 13720 |
| Derivat 2 | 821 | 933 | 703 |
| Avsättningar | 71 | 42 | 56 |
| Uppskjuten skatteskuld | 2 2 7 4 | 2074 | 2 2 8 1 |
| Summa långfristiga skulder | 17 167 | 14648 | 16760 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Avsättningar | 10 | 12 | 12 |
| Kortfristiga räntebärande skulder 1 | 1 2 1 8 | 1222 | 1826 |
| Skatteskulder | 6 | 17 | 2 |
| Leverantörsskulder | 163 | 143 | 212 |
| Skulder koncernföretag | 158 | ||
| Ovriga kortfristiga skulder | 181 | 150 | 99 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 545 | 503 | 482 |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning 3 | 12 | ||
| Summa kortfristiga skulder | |||
| 2 1 2 3 | 2 2 0 5 | 2645 | |
| Summa skulder | 19 2 9 0 | 16853 | 19 40 5 |
| Summa eget kapital och skulder | 32012 | 27 499 | 31620 |
$^1$ De redovisade värdena för räntebärande skulder och andra finansiella instrument utgör en rimlig approximation för deras verkliga värden. 2 Derivaten värderas till verkligt värde enligt Nivå 2-värdering enligt IFRS,
Rapport över förändringar i koncernens eget kapital i sammandrag
r
| MSEK | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital |
Omräkning reserver |
Balanserade vinstmedel inkl årets resultat |
Summa | Innehav utan bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående eget kapital 1 januari 2015 | 375 | 2 1 3 8 | $-117$ | 8006 | 10 40 2 | $\overline{\phantom{0}}$ | 10402 |
| Periodens resultat | 374 | 374 | 374 | ||||
| Övrigt totalresultat | $-130$ | $-130$ | $-130$ | ||||
| Periodens totalresultat | $-130$ | 374 | 244 | 244 | |||
| Utgående eget kapital per 31 mar 2015 |
375 | 2 1 3 8 | $-247$ | 8380 | 10 646 | 10646 | |
| Periodens resultat kvartal 2-4 2015 | 1757 | 1757 | 1757 | ||||
| Övrigt totalresultat kvartal 2-4 2015 | $-161$ | $-161$ | $-161$ | ||||
| Årets totalresultat kvartal 2-4 2015 | $\overline{\phantom{000000000000000000000000000000000000$ | — | $-291$ | 2 1 3 1 | 1840 | $\overline{\phantom{0}}$ | 1840 |
| Utdelning | $-150$ | $-150$ | $\overline{\phantom{000000000000000000000000000000000000$ | $-150$ | |||
| Förändringar avseende innehav utan bestämmande inflytande |
123 | 123 | |||||
| Utgående eget kapital per 31 december 2015 |
375 | 2 1 3 8 | $-408$ | 9987 | 12092 | 123 | 12 2 15 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2016 | 375 | 2 1 3 8 | $-408$ | 9987 | 12092 | 123 | 12 2 15 |
| Periodens resultat | $\overline{\phantom{a}}$ | $\overline{\phantom{0}}$ | 374 | 374 | 2 | 376 | |
| Övrigt totalresultat | 131 | 131 | $\theta$ | 131 | |||
| Periodens totalresultat | 131 | 374 | 505 | $\overline{\phantom{a}}$ | 507 | ||
| Utgående eget kapital per 31 mars 2016 |
375 | 2 1 3 8 | $-277$ | 10 361 | 12 5 9 7 | 125 | 12722 |
Hänförligt till moderbolagets aktieäe
Rapport över koncernens kassaflöde i sammandrag
| MSEK | Kv 1 2016 | Kv 1 2015 Helår 2015 | |
|---|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| Resultat före skatt | 435 | 473 | 2629 |
| Återföring av avskrivningar | 36 | 32 | 137 |
| Realiserade värdeförändringar förvaltningsfastigheter | $-159$ | $-12$ | |
| Orealiserade värdeförändringar förvaltningsfastigheter | $-200$ | $-363$ | $-1387$ |
| Orealiserade värdeförändringar derivat | 124 | 33 | $-203$ |
| Övriga poster som inte ingår i kassaflödet | 12 | ||
| Betald skatt | $-1$ | $-4$ | $-6$ |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av | 235 | 171 | 1 1 7 0 |
| rörelsekapital | |||
| Ökning/minskning rörelsefordringar | 38 | 12 | $-119$ |
| Ökning/minskning rörelseskulder | 69 | $-33$ | $-187$ |
| Förändringar av rörelsekapital | 107 | $-21$ | $-306$ |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 342 | 150 | 864 |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Investeringar i fastigheter och anläggningstillgångar | -84 | $-86$ | $-392$ |
| Avyttring av dotterföretag, netto likviditetspåverkan | 843 | 124 | |
| Förvärv av dotterföretag, netto likviditetspåverkan | $-3720$ | ||
| Förvärv av finansiella tillgångar | $-6$ | $\mathbf 0$ | $-1$ |
| Avyttring av finansiella tillgångar | 12 | 1 | $\overline{3}$ |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 765 | $-85$ | $-3986$ |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Upptagna lån | 1 1 8 5 | 3899 | |
| Amortering av skuld | $-1645$ | -8 | $-887$ |
| Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande | 123 | ||
| Utbetald utdelning | $-150$ | ||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | $-460$ | $-8$ | 2985 |
| Periodens kassaflöde | 647 | 57 | $-137$ |
| Likvida medel vid periodens början | 170 | 321 | 321 |
| Kursdifferens i likvida medel | 3 | $\mathbf 0$ | $-14$ |
| Likvida medel vid periodens slut | 820 | 378 | 170 |
| Upplysningar om betalda räntor | |||
| Erhållen ränta uppgick till | 0 | 1 | 3 |
| Betald ränta uppgick till | $-112$ | $-114$ | $-430$ |
| Upplysningar om likvida medel vid periodens slut | 820 | 378 | 170 |
| Likvida medel består av bankmedel. |
Vissa definitioner och nyckeltal
| Driftnetto (MSEK) | Kv 1 2016 | Ky 1 2015 | Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| FASTIGHETSFÖRVALTNING | |||
| Förvaltningsfastigheter | |||
| Hyresintäkter | 374 | 319 | 1431 |
| Övriga fastighetsintäkter | 12 | 13 | 112 |
| Kostnader, exkl fastighetsadministration | -48 | $-56$ | $-197$ |
| Driftnetto, före fastighetsadministration | 338 | 276 | 1 3 4 6 |
| Fastighetsadministration | $-18$ | $-16$ | -66 |
| Driftnetto efter fastighetsadministration motsvarar bruttoresultat | |||
| Fastighetsförvaltning | 320 | 260 | 1 2 8 0 |
| OPERATÖRSVERKSAMHET | |||
| Rörelsefastigheter | |||
| Intäkter | 442 | 367 | 2046 |
| Kostnader | $-424$ | -348 | $-1767$ |
| Bruttoresultat | 18 | 19 | 279 |
| Plus: Avskrivningar inkluderade i kostnader | 36 | 32 | 137 |
| Driftnetto | 54 | 51 | 416 |
| EBITDA-avstämning (MSEK) | |||
| Bruttoresultat | 338 | 279 | 1559 |
| Plus: Avskrivningar inkluderade i kostnader Operatörsverksamhet | 36 | 32 | 137 |
| Minus: Central administration, exklusive avskrivningar | $-24$ | $-21$ | -93 |
| EBITDA | 350 | 290 | 1603 |
| Cash earnings (MSEK) | |||
| EBITDA | 350 | 290 | 1603 |
| Plus: Finansiella intäkter | 0 | 1 | 3 |
| Minus: Finansiella kostnader | $-114$ | $-115$ | -441 |
| Minus: Aktuell skatt | $-1$ | -5 | -35 |
| Cash earnings | 235 | 171 | 1 1 3 0 |
| Substansvärde EPRA NAV (MSEK) | |||
| Koncernens eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 12 5 9 7 | 10646 | 12092 |
| Plus: Omvärdering av Rörelsefastigheter | 1324 | 1054 | 1248 |
| Plus: Verkligt värde finansiella derivat | 821 | 933 | 703 |
| Minus: Uppskjuten skattefordran, derivat | $-191$ | $-205$ | $-168$ |
| Plus: Uppskjuten skatteskuld, fastigheter | 2 2 7 4 | 2011 | 2 2 8 1 |
| EPRA NAV | 16825 | 14 4 3 9 | 16 15 6 |
| Finansiella nyckeltal | Kv 12016 | Kv 1 2015 | Helår 2015 |
| Avkastning på eget kapital, % | 3,0 | 3,6 | 18,9 |
| Soliditet, % | 39,7 | 38,7 | 38,6 |
| Belåningsgrad, % | 48,6 | 47,5 | 49,5 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 3,1 | 2,5 | 3,6 |
| Genomsnittlig skuldränta vid periodens slut, % | $-2,8$ | -3,4 | $-2,8$ |
| Räntebärande nettoskuld, MSEK | 14 3 9 9 | 12 444 | 15 3 7 6 |
| Investeringar, exklusive förvärv, MSEK | 84 | 86 | 392 |
| Aktierelaterade nyckeltal 1 | |||
| Resultat per aktie, SEK | 2,49 | 2,49 | 14.21 |
| Cash earnings per aktie, SEK | 1,57 | 1,14 | 7,53 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 83,98 | 70,97 | 80,61 |
| Substansvärde (EPRA NAV) per aktie, SEK | 112,16 | 96,25 | 107,71 |
| Utdelning per aktie, SEK 5 | 3,80 | ||
| Viktat genomsnittligt antal aktier, efter utspädning, tusental 1 | 150 000 | 150 000 | 150 000 |
| Fastighetsrelaterade nyckeltal | |||
| Antal hotell, periodens slut 2 | 113 | 104 | 121 |
| Antal rum, periodens slut " | 24 2 2 5 | 21969 | 25 190 |
| WAULT, år | 11,3 | 8,7 | 11,2 |
| Totalt marknadsvärde fastigheter, MSEK | 31 322 | 26 996 | 31 437 |
| Marknadsvärde Förvaltningsfastigheter, MSEK | 24 673 | 21 233 | 25 062 |
| Marknadsvärde Rörelsefastigheter, MSEK RevPAR (rörelsefastigheter) för jämförbara enheter och jämförbar |
6649 | 5763 | 6375 |
| valutakurs, SEK | 547 | 540 | 668 |
1 Retroaktivt justerat för aktiesplit i maj 2015. Totalt antal utestående aktier efter full utspädning uppgår till
150 000 000, varav 75 000 000 A-aktier och 75 000 000 B-aktier. För jämförbarheten har totala antalet ak
Resultaträkning för moderbolaget i sammandrag
| Kv 1 | Kv 1 | Helår | |
|---|---|---|---|
| MSEK | 2016 | 2015 | 2015 |
| Nettoomsättning | 15 | 14 | 56 |
| Administrativa kostnader | $-33$ | $-27$ | $-123$ |
| Ovriga intäkter | 9 | ||
| Rörelseresultat | $-18$ | $-13$ | $-58$ |
| Resultat från andelar i koncernföretag | 0 | 669 | |
| Övriga ränteintäkter och liknande resultatposter | 11 | 4 | 65 |
| Övriga räntekostnader och liknande resultatposter | $-47$ | $-61$ | $-211$ |
| Resultat efter finansiella poster | $-54$ | $-70$ | 465 |
| Bokslutsdispositioner | 106 | ||
| Resultat före skatt | $-54$ | $-70$ | 571 |
| Skatt på periodens resultat | |||
| Periodens resultat | $-54$ | $-70$ | 571 |
Balansräkning för moderbolaget i sammandrag
| MSEK | 31-mar-16 | 31-mar-15 | 31-dec-15 |
|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | 11 355 | 10768 | 11775 |
| Omsättningstillgångar | 206 | 162 | 112 |
| Summa tillgångar | 11 5 6 1 | 10931 | 11887 |
| Eget kapital och skulder | |||
| Eget kapital | 2787 | 2336 | 2841 |
| Avsättningar | 33 | 6 | 30 |
| Långfristiga skulder | 3996 | 3610 | 4087 |
| Kortfristiga skulder | 4745 | 4979 | 4929 |
| Summa eget kapital och skulder | 11561 | 10931 | 11887 |
Portföljöversikt
I slutet av perioden bestod Pandox fastighetsportfölj av 113 (31 december 2015: 121) hotellfastigheter med 24 225 (31 december 2015: 25 190) hotellrum i åtta länder. Bolagets huvudsakliga geografiska fokus, som utgör cirka 68 procent mätt i marknadsvärde, är Norden. Av de helägda hotellfastigheterna hyrs 94 ut till extern part, vilket innebär att cirka 79 procent av portföljens marknadsvärde täcks av externa hyreskontrakt. Dessa redovisas under Fastighetsförvaltning. De återstående 19 hotellen ägs och drivs av Pandox samt redovisas under segmentet Operatörsverksamhet.
Portföljöversikt per segment och land
| Fastighetsförvaltning Förvaltningsfastigheter |
Antal hotell | Antal rum | Fastighetsvärde (MSEK) |
Fastighetsvärde i % av total |
Värde per rum (MSEK) |
|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 42 | 8554 | 12 5 8 4 | 40.2% | 1.5 |
| Norge | 12 | 2061 | 2423 | 7.7% | 1,2 |
| Finland | 13 | 2911 | 3020 | 9.6% | 1.0 |
| Danmark | 7 | 1405 | 2 1 0 3 | 6.7% | 1.5 |
| Internationellt | 20 | 3721 | 4543 | 14.5% | 1,2 |
| Summa | 94 | 18 6 5 2 | 24673 | 78.8% | 1,3 |
Operatörsverksamhet
| Rörelsefastigheter | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Sverige | 358 | 295 | 0.9% | 0.8 | |
| Norge | 441 | 319 | 1.0% | 0.7 | |
| Finland | 151 | 42 | 0.1% | 0,3 | |
| Danmark | 440 | 601 | 1.9% | 1.4 | |
| Internationellt | 12 | 4183 | 5392 | 17.2% | 1,3 |
| Summa | 19 | 5573 | 6649 | 21.2% | 1,2 |
| Totalt ägda fastigheter | 113 | 24 2 2 5 | 31 322 | 100% | 1.3 |
Större delen av Pandox hyresgästbas utgörs av välrenommerade hotelloperatörer med starka hotellvarumärken. Hyresgästerna är dels hotelloperatörer som inriktar sig på Norden, t.ex. Scandic (den största hotelloperatören i Norden med mer än 200 hotell) och Nordic Choice, dels operatörer inriktade på andra regioner samt globala marknader, t.ex. Fattal (Leonardo), Rezidor (Radisson Blu) och Hilton.
Pandox portföljöversikt per brand/varumärke
| Varumärke | Antal hotell | Antal rum | Länder |
|---|---|---|---|
| Scandic | 44 | 9449 | SE, NO. FI, DK, BE |
| Leonardo | 16 | 2921 | DE |
| Nordic Choice | 15 | 2 3 3 4 | SE. NO |
| Radisson Blu | 6 | 1390 | SE, NO, CH, DE |
| Hilton | 4 | 1001 | SE. FI. BE |
| Holiday Inn | 4 | 963 | BE, DE |
| First Hotels | 4 | 621 | SE. DK |
| Crowne Plaza | 2 | 616 | BE |
| Hyatt | 607 | CAN | |
| Best Western | 3 | 563 | SE, FI |
| Elite | 2 | 452 | SE |
| InterContinental | 357 | CAN | |
| Thon | 138 | NO | |
| Rantasipi | 135 | FI | |
| Oberoende varumärken | 9 | 2678 | SE, NO, FI, DK, BE, DE |
| Totalt | 113 | 24 2 2 5 | 8 |
Marknadsvärde fastigheter per kvartal, MSEK
Noter
Not 1 Rörelsesegment
Pandox rörelsesegment utgörs av verksamhetsgrenarna Fastighetsförvaltning och Operatörsverksamhet. Segment Fastighetsförvaltning förädlar och förvaltar fastigheter och tillhandahåller hotellokaler men även andra typer av lokaler till externa kunder i anslutning till hotellfastigheten. Segment Fastighetsförvaltning inkluderar också åtta förvaltningsavtal för externt ägda hotellfastigheter. Operatörsverksamheten äger hotellfastigheter samt bedriver egen hotellverksamhet. Segmentet Operatörsverksamhet innefattar också ett hotell med ett långsiktigt hyresavtal som Pandox driver, samt ett förvaltningsavtal på ytterligare en externt ägd hotellfastighet. Ej fördelade poster är poster som inte är hänförbara till ett specifikt segment eller är gemensamt för alla. Segmenten är framtagna utifrån den rapportering som sker internt till företagsledning avseende utfall och ställning. Segmentsrapporteringen är uppställd utifrån de redovisningsprinciper som årsredovisningen i övrigt och summan av segmenten är lika med beloppen i koncernen. Väsentliga transaktioner mellan segmenten utgörs av interna lån som belöper med ränta. Det förekommer inte någon internförsäljning mellan segmenten. Scandic Hotels och Leonardo Hotels är kunder som står för mer än 10 procent av intäkterna.
| Koncerngemensamt, | ||||
|---|---|---|---|---|
| Kv 1 2016 | Fastighets- förvaltning |
Operatörs- verksamhet |
samt ej fördelade | |
| Intäkter | poster | Totalt | ||
| fastighetsförvaltningsverksamhet | ||||
| Hyresintäkter samt övriga | ||||
| fastighetsintäkter | 386 | 386 | ||
| Intäkter operatörsverksamhet | 442 | 442 | ||
| Nettoomsättning | 386 | 442 | 828 | |
| Kostnader fastighetsförvaltning | $-66$ | $-66$ | ||
| Kostnader operatörsverksamhet | $-424$ | $-424$ | ||
| Bruttoresultat | 320 | 18 | 338 | |
| - varav bruttoresultat fastighetsförvaltning |
320 | 320 | ||
| - varav bruttoresultat | ||||
| operatörsverksamhet | 18 | 18 | ||
| Central administration | $-24$ | $-24$ | ||
| Finansiella intäkter | $\Omega$ | $\Omega$ | ||
| Finansiella kostnader | $-114$ | $-114$ | ||
| Resultat före värdeförändringar | 320 | 18 | $-138$ | 200 |
| Värdeförändringar | ||||
| Fastigheter, orealiserade | 200 159 |
200 159 |
||
| Fastigheter, realiserade Derivat, orealiserade |
$-124$ | $-124$ | ||
| Resultat före skatt | 679 | 18 | $-262$ | 435 |
| Aktuell skatt | $-1$ | $-1$ | ||
| Uppskjuten skatt | $-58$ | $-58$ | ||
| Periodens resultat | 679 | 18 | $-321$ | 376 |
| Ky 1 2016 | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Internationellt | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Geografisk marknad | ||||||
| Nettoomsättning | ||||||
| -Fastighetsförvaltning | 190 | 31 | 35 | 50 | 80 | 386 |
| -Operatörsverksamhet | 9 | 25 | 60 | 6 | 342 | 442 |
| Marknadsvärde fastigheter | 12879 | 2704 | 2742 | 3062 | 9935 | 31 322 |
| Investeringar fastigheter | 30 | 21 | 6 | 27 | 84 | |
| Förvärv fastigheter | ||||||
| Realiserad värdeförändring fastigheter |
159 | 159 |
Not 1 forts.
College
| Fastighets- | Operatörs- | Koncerngemensamt, samt ej fördelade |
||
|---|---|---|---|---|
| Kv 1 2015 | förvaltning | verksamhet | poster | Totalt |
| Intäkter fastighetsförvaltningsverksamhet |
||||
| Hyresintäkter samt övriga fastighetsintäkter |
332 | 332 | ||
| Intäkter operatörsverksamhet | 367 | 367 | ||
| Nettoomsättning | 332 | 367 | 699 | |
| Kostnader fastighetsförvaltning | $-72$ | $-72$ | ||
| Kostnader operatörsverksamhet | $-348$ | $-348$ | ||
| Bruttoresultat | 260 | 19 | 279 | |
| - varav bruttoresultat fastighetsförvaltning |
260 | 260 | ||
| - varay bruttoresultat operatörsverksamhet |
19 | 19 | ||
| Central administration | $-21$ | $-21$ | ||
| Finansiella intäkter Finansiella kostnader |
1 $-115$ |
$\mathbf{1}$ $-115$ |
||
| Resultat före värdeförändringar | 260 | 19 | $-135$ | 144 |
| Värdeförändringar | ||||
| Fastigheter, orealiserade | 363 | 363 | ||
| Fastigheter, realiserade | ||||
| Derivat, orealiserade | $-33$ | $-33$ | ||
| Resultat före skatt | 623 | 19 | $-168$ | 474 |
| Aktuell skatt | -5 | $-5$ | ||
| Uppskjuten skatt | $-95$ | $-95$ | ||
| Periodens resultat | 623 | 19 | $-268$ | 374 |
| Ky 1 2015 | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Internationellt | Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Geografisk marknad | ||||||
| Nettoomsättning | ||||||
| -Fastighetsförvaltning | 193 | 29 | 46 | 49 | 15 | 332 |
| - Operatörsverksamhet | 19 | 5 | 343 | 367 | ||
| Marknadsvärde fastigheter | 12.573 | 2549 | 2740 | 3084 | 6050 | 26996 |
| Investeringar fastigheter | 28 | 19 | 12 | 26 | 86 | |
| Förvärv fastigheter | ||||||
| Realiserad värdeförändring fastigheter |
Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.
För moderbolaget redovisas i delårsrapporten en resultaträkning och balansräkning i enlighet med 9. kap. ÅRL. Dessa är uppställda enligt uppställningsscheman i ÅRL. De skillnader mot koncernens rapporter som gör sig gällande i moderbolagets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning av finansiella intäkter och kostnader, anläggningstillgångar, eget kapital samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik i balansräkningen.
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för innehav i dotterföretag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter hänförliga till dotterföretag direkt i resultatet när dessa uppkommer.
Villkorade köpeskillingar värderas utifrån sannolikheten av att köpeskillingen kommer att utgå. Eventuella förändringar av avsättningen/fordran läggs på/reducerar anskaffningsvärdet. I koncernredovisningen redovisas villkorade köpeskillingar till verkligt värde med värdeförändringar över resultatet.
Värdet på aktier i dotterföretag prövas om en indikation om ett nedskrivningsbehov föreligger.
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning, tillämpas inte reglerna om finansiella instrument och säkringsredovisning i IAS 39 i moderbolaget som juridisk person.
I moderbolaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning och finansiella omsättningstillgångar enligt lägsta värdets princip. Anskaffningsvärdet för räntebärande instrument justeras för den periodiserade skillnaden mellan vad som ursprungligen betalades, efter avdrag för transaktionskostnader, och det belopp som betalas på förfallodagen (överkurs respektive underkurs).
Ränteswappar som effektivt säkrar kassaflödesrisk i räntebetalningar på skulder värderas till nettot av upplupen fordran på rörlig ränta och upplupen skuld avseende fast ränta och skillnaden redovisas som räntekostnad respektive ränteintäkt. Säkringen är effektiv om den ekonomiska innebörden av säkringen och skulden är densamma som om skulden i stället hade tagits upp till en fast marknadsräntan när säkringsförhållandet inleddes. Eventuell betald premie för swapavtalet periodiseras som ränta över avtalets löptid.
Anteciperad utdelning från dotterföretag redovisas i de fall moderföretaget ensamt har rätt att besluta om utdelningens storlek och moderföretaget har fattat beslut om utdelningens storlek innan moderföretaget publicerat sina finansiella rapporter.
Moderbolaget redovisar inte segment enligt samma fördelning och samma omfattning som koncernen, utan upplyser om nettoomsättningens fördelning på moderbolagets verksamhetsgrenar.
Materiella anläggningstillgångar i moderbolaget redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar på samma sätt som för koncernen men med tillägg för eventuella uppskrivningar.
I moderbolaget redovisas samtliga leasingavtal enligt reglerna för operationell leasing.
Koncernbidrag som moderbolag erhåller från eller lämnar till dotterbolag redovisas som bokslutsdisposition i Resultaträkning för moderbolaget.
Då belopp har avrundats till MSEK summerar inte alltid tabellerna.
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare i förhållande till genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Redovisat eget kapital i förhållande till totala tillgångar.
Räntebärande skulder i förhållande till fastigheternas marknadsvärde vid periodens utgång.
Resultat före värdeförändringar plus finansiella kostnader och avskrivningar, delat med finansiella kostnader.
Genomsnittlig räntekostnad i förhållande till räntebärande skulder.
Räntebärande skulder minus likvida medel och kortfristiga placeringar som likställs med likvida medel.
Investeringar i anläggningstillgångar exklusive förvärv.
Intäkter minus direkt relaterade kostnader för Fastighetsförvaltning.
Intäkter minus direkt relaterade kostnader för Operatörsverksamheten inklusive avskrivningar på anläggningstillgångar i Operatörsverksamheten.
Driftnetto motsvaras av bruttoresultat fastighetsförvaltning.
Bruttoresultat Operatörsverksamhet plus avskrivningar inkluderade i kostnader operatörsverksamhet.
Totalt driftnetto minus central administration (exklusive avskrivningar).
EBITDA plus finansiella intäkter minus finansiella kostnader minus aktuell skatt.
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare delat med det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier.
EBITDA plus finansiella intäkter minus finansiella kostnader minus aktuell skatt delat med det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier.
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare delat med antalet utestående aktier vid periodens utgång.
Redovisat eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare, inklusive återföring av derivat, uppskjuten skatt och omvärdering av Rörelsefastigheter, delat med det totala antalet utestående aktier efter utspädning vid periodens utgång.
Årets föreslagna/beslutade utdelning delat med det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier efter utspädning vid periodens utgång.
Det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier med hänsyn tagen till förändringar i antalet utestående aktier, före utspädning, under perioden.
Det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier med hänsyn tagen till förändringar i antalet utestående aktier, efter utspädning, under perioden.
Antal ägda hotellfastigheter vid periodens utgång.
Antal rum i ägda hotellfastigheter vid periodens utgång.
Genomsnittlig återstående hyrestid till förfall, för hela fastighetsportföljen, viktat efter avtalade hyresintäkter.
Marknadsvärdet för Förvaltningsfastigheter plus marknadsvärdet för Rörelsefastigheter.
Intäkter per tillgängliga rum, dvs totala intäkter från sålda rum delat med antalet tillgängliga rum. Jämförbara enheter definieras som hotellfastigheter som har ägts och drivits under hela den aktuella perioden och jämförelseperioden. Konstant valutakurs definieras som valutakursen för aktuell period och jämförelseperioden räknas om till denna valutakurs.
Pandox AB (publ) | Reg. Nr 556030-7885
Postadress | Pandox AB | Box 15 | 101 20 Stockholm
Besöksadress | Vasagatan 11 | 9 trappor | Stockholm
Tel 08-506 205 50 | www.pandox.com
E.