AI assistant
Pandox — Annual Report 2020
Mar 17, 2021
2956_10-k_2021-03-17_ecaddbfb-8a6f-4131-8b38-ba9fdc9344ba.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Årsredovisning
Detta är en länkad/klickbar pdf. Varje rad i innehållsförteckningen länkar direkt till respektive sida. För att komma tillbaka till innehållet klickar du på huset som finns överst på varje sida.

Introduktion
| Hotelism by Pandox | 1 |
|---|---|
| Detta är Pandox | 2 |
| Kort om året | 4 |
| VD har ordet | 6 |
| Interna röster | 12 |
| Externa röster | 14 |
Strategi & verksamhet
| Vision, affärsidé och strategi | 16 |
|---|---|
| Pandoxmetoden | 17 |
| Affärsmodell | 18 |
| Partnerskap | 20 |
| Verksamheten | 22 |
| Fastighetsförvaltning | 24 |
| Operatörsverksamhet | 26 |
| Värdeskapande i praktiken | 28 |
Marknad & trender
| Här finns Pandox | 30 |
|---|---|
| Trender och drivkrafter | 31 |
| Marknads- och avtalsstruktur | 32 |
| Marknadsöversikt | 34 |
| RevPAR | 35 |
| Pandoxaktien | 36 |
Hållbarhet
| Pandox hållbarhetsagenda | 41 |
|---|---|
| Pandox värdekedja | 43 |
| Hållbarhetsmål och -strategi | 44 |
| Fokusområden | 46 |
| Miljö och klimat | 46 |
| Ansvarsfulla och rättvisa affärer | 52 |
| Nöjda och trygga gäster | 54 |
| Attraktiv och jämställd arbetsplats | 58 |
| Levande lokalsamhällen | 60 |
Fastighetsportföljen
| Geografisk översikt | 62 | |
|---|---|---|
| Fastighetsportfölj | 74 | |
| Värdeförändring fastigheter | 75 | |
| Hotellfastighetsförteckning | 76 |
Risker
| Risker och riskhantering | 84 |
|---|---|
| -------------------------- | ---- |
Finansiellt
| Innehåll | 91 |
|---|---|
| CFO-ord och läsanvisning | 92 |
| Förvaltningsberättelse | 94 |
| Finansiella rapporter koncernen | 102 |
| Finansiella rapporter moderbolaget | 108 |
| Noter | 112 |
Hållbarhetsnoter 146
Bolagsstyrning
| Ordförandeord | 157 |
|---|---|
| Bolagsstyrningsrapport | 158 |
| Årsredovisningens undertecknande | 164 |
| Revisionsberättelse | 165 |
Övrigt
| Styrelse och revisor | 170 |
|---|---|
| Ledande befattningshavare | 172 |
| Flerårsöversikt | 174 |
| Kvartalsdata | 175 |
| Finansiella definitioner | 176 |
| Övriga definitioner och begrepp | 177 |
| GRI-index | 178 |
| TCFD-index | 180 |
Den formella årsredovisningen som granskats av bolagets revisorer återfinns på sidorna 94–145 och 164. Pandox hållbarhetsredovisning omfattar sidorna 41–61 och 146–156. Hållbarhetsredovisningen har upprättats i enlighet med kraven för GRI Standards och uppfyller nivå Core. Den utgör också Pandox Communication on Progress mot FN Global Compact och Pandox lagstadgade hållbarhetsrapport.

Hotelism by Pandox Läran om värdeskapande i hotell i en värld i ständig förändring
Hotelism är läran om hur man genom lönsam och hållbar hotelldrift skapar och försvarar värde i hotellfastigheter. Hotelism bygger på renodlat fokus på hotellfastigheter, kunskapsfördel genom analys och insikter, aktivt ägande tillsammans med starka hotelloperatörer, fri rörelse över hotellvärdekedjan, riskspridning genom diversifiering, industriellt och långsiktigt perspektiv på värdeskapande samt en affärskultur som präglas av nyfikenhet och viljan att ha roligt.
Ett ledande hotellfastighetsbolag
Pandox äger och hyr ut hotellfastigheter till ledande hotelloperatörer. Sedan grundandet 1995 har Pandox målmedvetet byggt en paneuropeisk affärsplattform och en fastighetsportfölj med ett marknadsvärde om cirka 60 miljarder kronor, vilket är cirka hundra gånger större än vid starten. Pandox har en integrerad affärsmodell och är aktiva över hela hotellvärdekedjan med målet att erbjuda den mest attraktiva plattformen för hotellverksamhet.

Pandox är ett paneuropeiskt fastighetsbolag helt specialiserat på hotellfastigheter. Pandox äger 156 fastigheter som hotelloperatörer hyr för att driva hotellverksamhet i. Pandox fastigheter finns i 90 städer i 15 länder, däribland Tyskland och Storbritannien som är två av de största hotellmarknaderna i världen.

Paneuropeisk position Portfölj av hög kvalitet
Pandox har en diversifierad portfölj med i huvudsak stora hotellfastigheter i form av fullservicehotell av hög kvalitet. Hotellen har starka lägen i sina delmarknader och tillhör huvudsakligen mellanpris- till premiumsegmenten. Det bidrar till en diversifierad efterfrågan och en god intäktsbalans.

Pandox har under de senaste åren förvärvat och investerat i hotellfastigheter för betydande belopp på stora hotellmarknader i Europa. Den internationella andelen av portföljens marknadsvärde har under dessa år mer än fördubblats och uppgår nu till cirka 60 procent. Tyskland, som är den största hotellmarknaden i Europa, utgör cirka 25 procent av portföljens totala marknadsvärde.
| 13.0637 03.01.2013 |
PLUMA POSITIVO |
|---|---|
| CMYK NEGATIVO PANTONE NEGATIVO P. 654 C |
PLUMA NEGATIVO |
Nätverk i världsklass
Pandox fastighetsportfölj har en god spridning mellan geografiska marknader, hotelloperatörer, hotellvarumärken och typer av efterfrågan, vilket skapar stabilitet över hotellkonjunkturcykeln. Genom ett nätverk i världsklass med ledande hotelloperatörer och varumärken skapas hela tiden nya affärsmöjligheter.

Expertis och aktivt ägande
Pandox är en aktiv ägare med djup hotellkunskap och erfarenhet av alla förekommande driftsmodeller på hotellmarknaden. Kärnan är omsättningsbaserade hyresavtal där en viss andel av hotellets omsättning blir Pandox hyresintäkt. Pandox kan också driva hotell i egen regi i fastigheter som företaget äger. Det ökar handlingsutrymmet och minskar risken.
Ett historiskt år
2020 saknar motstycke i hotellindustrins historia. Året dominerades av covid-19 och de restriktioner som infördes för att stoppa virusets spridning, vilka hade en tydligt negativ påverkan på efterfrågan i hotellmarknaden.

En tydlig spelidé i ett svårt läge
- Det första kvartalet inleddes positivt med stabil tillväxt i januari och februari, men avslutades med en historisk efterfrågekollaps i mars på grund av covid-19 och de extraordinära samhällsåtgärder som vidtogs för att minska virusets spridning.
- Som en konsekvens av kraftiga fall i ekonomisk aktivitet på samtliga nyckelmarknader redovisade Pandox både lägre intäkter och driftnetto i det första kvartalet jämfört med föregående år. Styrelsens utdelningsförslag för 2019 drogs tillbaka för att stärka Pandox finansiella ställning.
- Pandox utvecklade ett strategiskt ramverk för att arbeta strukturerat i det svåra läget: Respond, Restart, Reinvent.
- Pandox arbetade med fem prioriteringar: säkerställa god likviditet, balansera intäkter och kostnader, hålla hotellen öppna, vara redo att agera för att försvara värdet i hotellfastigheterna, samt ha ett öppet, aktivt och synligt ledarskap.

Återstart från en stark position
- Det andra kvartalet var historiskt svagt för hotellmarknaden med april som botten. Hotellmarknaden återhämtade sig därefter i linje med Pandox förväntningar.
- Huvuddelen av Pandox intäkter bestod av kontrakterade minimihyror och fasta hyror. Koncernens kostnader hade samtidigt sänkts till en nivå i paritet med intäkterna.
- Pandox totala intäkter och driftnetto minskade med 59 respektive 60 procent jämfört med motsvarande period året innan.
- Pandox tog den 1 april över driften av Hotel Mayfair och Hotel Twentyseven i centrala Köpenhamn, två hotellfastigheter som Pandox redan ägde. Övertagandet skedde då hyresgästen inte längre kunde fullfölja avtalet.
| Sammandrag (MSEK) | 2020 | 2019 | Förändring, % | |
|---|---|---|---|---|
| 458 MSEK |
Intäkter Fastighetsförvaltning | 2 399 | 3 129 | –23 |
| Driftnetto Fastighetsförvaltning | 2 018 | 2 764 | –27 | |
| Driftnetto Operatörsverksamhet | –168 | 625 | n.a. | |
| Trots pandemins negativa | EBITDA | 1 699 | 3 231 | –47 |
| Årets resultat | –1 408 | 2 700 | n.a. | |
| effekter på hotellindustrin | Resultat per aktie, SEK1) | –7,61 | 15,91 | n.a. |
| redovisar Pandox ett posi | Cash earnings | 660 | 2 177 | –70 |
| tivt resultat före värdeför | Cash earnings per aktie, SEK1) | 3,64 | 12,84 | –72 |
| ändringar. | Räntebärande nettoskuld | 29 007 29 191 |
–1 | |
| Belåningsgrad fastigheter, % | 48,7 | 46,0 | n.a. | |
| Räntetäckningsgrad, ggr 2) | 2,0 | 4,1 | n.a. | |
| Marknadsvärde fastigheter | 59 542 | 63 469 | –6 | |
| EPRA NRV per aktie, SEK3) | 167,60 | 186,40 | –10 | |
1) För uppgift om antal aktier se sidan 38.
2) För mer information, se sida 112.
3) Mätt som tillväxt i EPRA NRV i årstakt med återlagd utdelning. För 2019 även med avdrag för emissionslikvid. Se nyckeltal på sidan 112.

Två steg framåt, ett steg bakåt
- I det tredje kvartalet fortsatte hotellmarknaden sin återhämtning. Sommarsäsongen utvecklades till och med starkare än förväntat drivet av god inhemsk efterfrågan från fritidssegmentet i regionala städer i alla länder.
- Huvuddelen av Pandox intäkter utgjordes fortsatt av kontrakterade minimihyror och fasta hyror. Intäkter från rent omsättningsbaserade hyresavtal och Operatörsverksamhet ökade dock jämfört med det andra kvartalet.
- Pandox totala intäkter och driftnetto minskade med 54 respektive 47 procent jämfört med motsvarande period året innan, men ökade med 5 respektive 36 procent sekventiellt.
- Det allt annat överskuggande hotet var nya myndighetsrestriktioner, och när sådana åter började införas i många länder mot slutet av kvartalet dämpades efterfrågan på nytt.

Dags att tänka framåt
- Hotellmarknaden försvagades återigen under fjärde kvartalet på grund av ökad smittspridning och nya restriktioner.
- Med stöd av återkommande intäkter från kontrakterade minimihyror och fasta hyror i Fastighetsförvaltning samt god kostnadskontroll i Opertörsverksamhet, uppgick EBITDA och resultat före värdeförändringar till 378 MSEK respektive 62 MSEK.
- Även om en ljusning börjat synas på horisonten så är hotellmarknadens återhämtning helt beroende av när, och i vilken takt, restriktionerna avvecklas.
- Baserat på den positiva marknadsutvecklingen under sommaren och tidig höst 2020 i Europa, tillsammans med en tydlig förbättring på stora hotellmarknader utanför Europa, bedöms förutsättningarna för en stark återhämtning vara goda när väl restriktionerna lättar.

Totala intäkter, MSEK
Nettoomsättningen uppgick till 3 178 (5 553) MSEK. För jämförbara enheter minskade nettoomsättningen med 50 procent justerat för valutakurseffekter.
Totalt driftnetto, MSEK

Totalt driftnetto uppgick till 1 850 (3 389) MSEK, en minskning med 45 procent. Minskningen förklaras i sin helhet av låg efterfrågan till följd av covid-19.
Total cash earnings, MSEK

Total cash earnings uppgick till 660 (2 177) MSEK, en minskning med 70 procent. Pandox totala kostnader har under året varit i paritet med intäkterna från kontrakterade minimihyror och fasta hyror.
En tydlig spelidé i ett svårt läge
2020 var ett historiskt år i dubbel bemärkelse för Pandox. Dels för att Pandox som företag firade 25 år, dels för att 2020 går till historien som det svagaste året någonsin för hotell- och reseindustrin till följd av covid-19. Tack vare en väl beprövad affärsmodell, omfattande kriserfarenhet, tydliga prioriteringar och en snabbfotad organisation har Pandox lyckats navigera relativt väl genom stormen.
Blå himmel med enstaka cirrusmoln när vi gick in i 2020…
2019 var ännu ett i raden av starka år för den globala rese-, hotell- och turistindustrin. Enligt UNWTO ökade antal internationella ankomster med cirka 4 procent till rekordnivåer. Hotellbranschen såg fram emot ett fortsatt stabilt 2020 – om än med en något lägre tillväxt i efterfrågan i kombination med en högre tillväxt i hotellrumsutbud. Året inleddes också i linje med förväntningarna med stabil tillväxt i januari och februari.
…sedan kom covid-19
Från topp till botten på 19 dagar
Den 21 februari 2020 når Pandox-aktien ny rekordnivå på 227,50 SEK. Kort därefter sprids covid-19 till Europa och lamslår såväl samhällen som kapitalmarknaden. Den 18 mars – endast 19 handelsdagar efter toppnoteringen – står Pandoxaktien i 50,20 SEK, ett fall om cirka 78 procent.
Läs mer från Anders på sidan 13.
När WHO den 11 mars meddelar att covid-19 är en pandemi införs en lång rad restriktioner i många länder...
...vilket leder till en historisk efterfrågekollaps på samtliga nyckelmarknader. I april uppgår beläggningsgraden till 5–25 procent, beroende på marknad och efterfrågesegment.
Jan 20 Feb 20 Mar 20
ETT SPECIALISERAT HOTELLFASTIGHETSBOLAG
Pandox är ett av Europas ledande hotellfastighetsbolag med 156 hotellfastigheter och fler än 35 000 rum i 90 större städer i 15 länder, främst i norra Europa. Sedan grundandet 1995 har Pandox målmedvetet byggt en paneuropeisk affärsplattform och en fastighetsportfölj med ett marknadsvärde om cirka 59 500 MSEK, vilket är cirka hundra gånger mer än vid starten 1995. Portföljen består av välrenoverade hotellprodukter av hög kvalitet i övre mellanpris- och fullservicesegmentet. Samtliga hotell har naturligt starka lägen och en genomsnittsstorlek om 225 rum, vilket ger kritisk massa och förutsättningar för god och stabil lönsamhet. Portföljen är diversifierad över flera dimensioner, såsom geografi, läge, efterfrågan, varumärke och hotellprodukt, vilket skapar en stark industriell plattform. 84 procent av portföljen utgörs av hotell i inhemska och regionala städer med i huvudsak inhemsk efterfrågan.

Ett år med flera ansikten En insikt vi tar med oss från 2020 är hur snabbt marknader och affärsförutsättningar kan förändras. Att en pandemi lamslår ett samhälle på det här sättet fanns nog inte i många företagsriskkalkyler. Läs mer från Jonas på sidan 12. Apr 20 Maj 20 Jun 20 Pandox totala intäkter och driftnetto minskar i det andra kvartalet med 59 respektive 60 procent jämfört med året innan. Per 30 juni är cirka 77 procent av hotellen i Pandox portfölj öppna. Tack vare en snabbfotad och kompetent organisation med tidigare kriserfarenhet kan Pandox snabbt organisera och landa de viktigaste frågorna. Det strategiska ramverket Respond, Restart, Reinvent tas fram för att prioritera arbetet framåt och för att teckna scenarier för återhämtning. Pandox styrelse beslutar att dra tillbaka tidigare lagt utdelningsförslag om 3,60 SEK per aktie. Pandox säkrar nyfinansiering av tidigare slutförda förvärv om motsvarande cirka 1 665 MSEK och stärker likviditeten ytterligare. Pandox tar över driften av Hotel Mayfair och Hotel Twentyseven i centrala Köpenhamn. Hotellfastigheterna äger Pandox sedan tidigare. Övertagandet genomförs på endast några dagar.


PANDOX HAR ÖVERLEVT MÅNGA KRISER
Pandox bildades 1995 som en sammanslagning av Securums och Skanskas hotellfastighetsportföljer. Fastighetskrisen hade skapat insikter om att det krävdes både industriell hotellexpertis och fastighetskunskap för att skapa värde i hotellfastigheter. Pandox har sedan dess framgångsrikt navigerat genom flera stora kriser: den nyss nämnda stora svenska finans- och fastighetskrisen under 90-talet, terrorattackerna i New York 2001 och i Bryssel 2016, SARS-viruset 2003 och den stora finanskrisen 2008–2009. Orsaken till kriserna har varit olika men utvecklingen under och efter respektive kris har följt liknande mönster. Varje gång har skeptiker proklamerat resandets undergång och att människans beteende i grunden har förändrats. När beteendeförändringarna uteblivit har Pandox istället efter varje kris kunnat dra fördel av situationen och flyttat fram sin affärsposition.
NY HOTELLKAPACITET PRIMÄRT BEKYMMER INFÖR 2020
Inför 2020 såg Pandox goda förutsättningar för fortsatt tillväxt. Framåtblickande ekonomiska indikatorer för världsekonomin var positiva och de långsiktiga drivkrafterna för hotellmarknaden var intakta. Dock fanns vissa orostecken. Mycket nytt kapital hade strömmat in i hotellmarknaden, dels i form av köpare utan industriell erfarenhet av hotellfastigheter ("yieldturister"), dels i form av ny hotellkapacitet som räknades hem på kalkyler om evig tillväxt, låga kapitalkostnader och ett ständigt gynnsamt finansieringsklimat. Industriell hotellkunskap värderades allt lägre och risktagande allt högre.
I vd-ordet för årsredovisningen 2019 nämnde jag kort att det nya coronaviruset förväntades ha viss dämpande effekt på efterfrågan på internationella destinationer. Där och då kunde vi inte ana att händelseförloppet skulle bli så dramatiskt som det blev.

Pandox Årsredovisning 2020
RESPOND, RESTART, REINVENT
Det första kvartalet inleddes positivt med stabil tillväxt i januari och februari, men avslutades med en historisk efterfrågekollaps i mars på grund av covid-19 och de extraordinära samhällsåtgärder som vidtogs för att minska virusets spridning. Det ledde till kraftiga fall i beläggningsgrad och RevPAR oavsett land, stad, efterfrågeprofil eller delsegment.
Vi kunde – tack vare en kriserfaren organisation med korta beslutsvägar och medarbetare i världsklass – snabbt anpassa oss till det nya läget. Vi ställde om från anfall till försvar och anpassade vår affärsmodell i princip över en långhelg när vi förstod att våra worst case-scenarion inte var tillräckligt negativa. Istället för förvärv och expansion prioriterades nu likviditet, kostnadsbesparingar och nya betalningsvillkor med våra hyresgäster.
Vi tog snabbt fram ett strategiskt ramverk för att kunna arbeta strukturerat genom krisen: Respond, Restart, Reinvent. Respond handlar om de åtgärder som vi vidtar för att motverka den akuta krisen, till exempel prioriteringar för att säkerställa likviditet, balansera intäkter med kostnader, hålla våra hotell öppna, vara redo att agera för att försvara värdet i våra hotellfastigheter, samt att visa ett öppet, aktivt och synligt ledarskap.
Parallellt började vi arbeta med Restart där vi tecknade olika scenarier för hur hotellmarknadens återhämtning skulle kunna se ut. Vi bröt ner marknaden i olika delsegment och försökte förstå de underliggande drivkrafterna. En tydlig trend vi har sett är att det är restriktioner som håller tillbaka efterfrågan i hotellmarknaden, inte beteendeförändringar. När restriktionerna minskar så ökar efterfrågan och vice versa. Det kan låta trivialt, men har stor betydelse för synen på hotellmarknadens potential till återhämtning när restriktionerna väl lättar. Ett exempel är att personer som inte får resa i tjänsten ändå reser privat inom landet,
vilket bidragit till att hotellbranschens viktigaste segment, inhemskt resande, har varit relativt starkt samtidigt som internationell efterfrågan har varit låg. Ekonomi-, mellanklass-, resort- och lägenhetshotell i regionala centralorter och attraktiva fritidsdestinationer – enkla att nå med bil eller tåg – har varit vinnarna. Förlorarna har framförallt varit internationella premiumhotell och stora möteshotell.
HÅLLBARHET I FOKUS UNDER PANDEMIN
Även om året övervägande handlat om att hantera den akuta krisen har det varit viktigt att inte tappa tempo i kritiska långsiktiga frågor, som till exempel hållbarhet. Vi stödjer FN Global Compact och dess tio principer som rör mänskliga rättigheter, anställningsförhållanden, miljö och antikorruption. Genom vår verksamhet vill vi bidra till att på lång sikt uppnå FN:s globala mål för hållbar utveckling. Pandox är fast beslutsamt att
84%
Andelen av Pandox portfölj, mätt i antal rum, belägna i inhemska och regionala städer.

Regionala städer, 42% Internationella städer, 16% En andravåg av coronaviruset slår till mot samhället som svarar med nya restriktioner vilka får en direkt negativ påverkan på efterfrågan på hotellnätter.

Defensiva styrkor i vår affärsmodell
Trots pandemin visar Pandox affärsmodell styrka. Även om bidraget från omsättningsbaserade hyror varit lågt har kontrakterade minimihyror och fasta hyror om cirka 500 MSEK per kvartal varit tillräckliga för att täcka samtliga våra kostnader. Pandox redovisar för året 2020 ett positivt resultat före värdeförändringar.
Läs mer från Liia på sidan 92.
Den 9 november kablas de första nyheterna om ett potentiellt vaccin mot covid-19 ut. Pandox aktiekurs avancerar med cirka 30 procent samma dag.
Pandox Årsredovisning 2020
hålla sig till sin långsiktiga hållbarhetsstrategi om att erbjuda hyresgästerna gröna fastigheter. Vi har tagit ytterligare steg för att integrera hållbarhetsarbetet i vår verksamhet, och driver arbetet inom fem fokusområden med tydliga aktiviteter och mål. Under året BREEAM-certifierades tre pilotfastigheter med betyg Very Good och vårt gröna investeringsprogram inom Operatörsverksamhet ligger fast. Åtgärderna minskar verksamhetens klimatpåverkan och ökar möjligheten att hantera klimatriskerna. De bidrar också positivt till Pandox resultat genom kassaflödesdrivande investeringar och nya affärsmöjligheter.
STÄNDIGT ARBETE MED ATT FÖRSTÅ FÖRÄNDRINGAR
Det sista steget i ramverket, Reinvent, handlar om att skapa insikter om hur hotellmarknaden kan komma att förändras till följd av covid-19 när det gäller konsumtionstrender, avtalsformer, affärsmodeller, distribution och varumärken. Vissa covid-19-relaterade
förändringar kommer säkert att bestå, såsom utökade program för städning och rengöring, ökad kontaktlöshet vid in- och utcheckningar och utveckling av multifunktionella rum. Läs fler trendspaningar signerat min kollega Aldert på sidan 15.
Vår bedömning är att inhemskt resande fortsatt kommer att vara ledande i återhämtningen i hotellmarknaden vilket innebär möjliga förändringar i flera led, bland annat att nationella och regionala hotellvarumärken kommer att stärkas i förhållande till globala varumärken. Fritidsresande kommer att öka proportionerligt och bli ännu viktigare för tillväxten i hotellmarknaden framöver. Onlineresebyråer (OTA:s)
-10%
uvecklingen i EPRA NRV på årssbasis
kommer troligtvis att flytta fram sina positioner då de inte är beroende av globala varumärken utan snabbt kan anpassa sig till nya trender i marknaden. Till exempel är Google numera den viktigaste utgångspunkten för att söka resor. Deras lokala sökstrategi, med hotellförslag djupt integrerade i exempelvis Google Maps, kommer att skapa starkare förutsättningar för lokala varumärken att driva lokal efterfrågan.
Hyresavtalen kommer troligen att förändras genom att fasta hyresavtal blir färre och omsättningsbaserade avtal – där operatören och fastighetsägaren delar på risk, uppsida och investeringar – blir fler. Det är en utveckling som Pandox är välpositionerat för eftersom den absoluta majoriteten av våra hyresavtal redan har en omsättningsbaserad komponent och vi har omfattande hotellindustriell kompetens.
FULL KONCENTRATION, HELA MATCHEN
Vi är övertygade om att människor kommer att börja resa igen när de får. Med en stark
"Hygien och säkerhet, kontaktlöst och nya digitala lösningar!" Läs Aldert Schaaphoks, SVP Director International Operations på Pandox, trendspaningar inom hotellbranschen på sidan 15.
"De lärdomar som hotellbranschen kan dra av pandemin är desamma som från en skräckfilm." Läs Robin Rossmanns, Managing Director STR International, lärdomar från pandemin på sidan 15.
"Hotellbranschen har redan strikta rutiner för hygien och rengöring som bara behöver anpassas avseende covid-19. Jag tror att hotellbranschen kommer att komma ur den här krisen på ett bra sätt." Läs mer från Martin Ingvar, professor i kognitiv neurofysiologi, på sidan 14.

"Jag tror att vi kommer att kunna hantera situationen ekonomiskt. Och dessutom har vi verkligen inget val. Stimulanspaketen är absolut nödvändiga för att kunna komma igenom detta."
Läs Annika Winsths, chefsekonom på Nordea, syn på framtiden på sidan 15.

och flexibel affärsmodell där vi både kan äga och driva hotell, en stabil finansiell ställning, en högkvalitativ och välpositionerad portfölj samt medarbetare i världsklass som tillsammans skapar en stark företagskultur, är vi redo för alla framtidsscenarier. Bring it on!
Tack till alla Pandoxare, aktieägare, affärspartners och andra intressenter för ert stöd under detta historiska år! Tack också till våra kära kontorshundar – the Pandogs – för er positiva attityd, lekfullhet, samarbetsvilja och för insikten att det alltid finns något spännande runt hörnet.
Stockholm i mars 2021 Anders Nissen
Sex steg för hotellmarknadens 6 återhämtning

Interna röster…

Fokus på rätt saker
Jonas Törner, SVP Business Intelligence Vilka fokusområden har ni haft under året?
De har minst sagt skiftat. Från dagligt analysarbete och transaktioner i januari och februari, till att i mars snabbt försöka prognostisera de omedelbara effekterna av pandemin och myndighetsrestriktioner i Pandox alla marknader och delsegment – fram till punkten då vi insåg att det inte fanns någon efterfrågan kvar på kort sikt. Vid det läget blev det istället viktigare att fokusera på tänkbara återhämtningsscenarier, effekter av en kraftigt försämrad lönsamhet i branschen med beaktande av olika länders stödpaket och hur dessa påverkar Pandox och våra samarbetspartners. När efterfrågan kom tillbaka under sommaren, i linje med våra förväntningar, intensifierade vi analysarbetet för att ytterligare förstå hotellmarknadens olika delsegment i en återhämtningsfas. Dels genom erfarenheter från helt andra hotellmarknader, till exempel Kina, dels genom att samla in och analysera helt nya datapunkter.
Vilka är de största insikterna?
Det vi framförallt tar med oss är hur snabbt marknader och förutsättningar kan förändras – att en pandemi med påföljande myndighetsrestriktioner lamslår hela samhällen på det här sättet fanns nog inte i många företags riskkalkyler. En annan lärdom kopplat till detta är hur viktigt det är att ha en flexibel organisation med korta beslutsvägar och som snabbt kan ställa om när det krävs.
Vilka är dina tips för att hålla uppe "team spirit" i coronatider?
Behåll lugnet: var metodisk, fokusera på rätt saker, se till att dina kollegor har bra förutsättningar att arbeta hemifrån och utgå från varje individs förutsättningar. Hitta små delsegrar längs vägen – vi trodde aldrig att vi skulle bli glada för 40 procents beläggning…

Adopt, Adapt, Improve
Aldert Schaaphok, SVP Director International Operations Vilka fokusområden har ni haft under året?
Från skadekontroll i början, till att sedan anpassa service- och rengöringsrutiner på hotellen drivet av krav på social distansering och hygienrekommendationer. På några hotell begränsades eller stoppades renoveringsarbeten tillfälligt på grund av reserestriktioner. Vi anpassade layouten i hotellmiljön och i restauranger samtidigt som vi behövde hitta fungerande och trygga lösningar för både gäster och medarbetare. Vi valde certifieringsföretaget Bureau Veritas (läs mer på sidan 77) för att certifiera alla våra hotell utifrån deras covid-19-standarder, vilket krävde utbildningsprogram och test av olika lösningar. Vi ordnade också så att de flesta hotell kunde erbjuda gäster och medarbetare snabbtester för covid-19 som gav provsvar inom 10 minuter.
Vilka är de största insikterna?
Människor är sociala varelser: vi behöver interagera med varandra, läsa kroppsspråk och ansiktsuttryck. En insikt är också vikten av att stödja den lokala ekonomin och den hållbara aspekten av vårt konsumtionsbeteende.
Vilka är dina tips för att hålla uppe "team spirit" i coronatider?
Vi ökade våra motivations- och kommunikationsinsatser eftersom människor blir mer isolerade i sin hemmiljö. Detta innebär ökad digital kommunikation, mer uppmärksamhet till individer som behöver det, ökat fokus på att ge komplimanger och visa uppskattning. Framförallt gjorde jag mitt bästa för att medarbetare och chefer skulle se det relativa i saker, att skratta, och inte låta denna kris påverka privatlivet för mycket.
Läs Alderts spaningar om nya trender inom hotellbranschen på sidan 15.

Organiserade för att accelerera
"Trots global pandemi där vi befunnit oss i stormens öga har vi under året visat beslutsamhet i att nå vårt långsiktiga mål; att erbjuda hållbara hotellfastigheter till våra hyresgäster."
Caroline Tivéus, SVP Director of Sustainable Business
Läs Carolines hållbarhetsord på sidan 42.
…om ett år med covid-19

Tänk framåt
Anders Berg, SVP Head of Communications & IR Vilka fokusområden har ni haft under året?
Det första steget var att skapa ett lämpligt strategiskt och kommunikativt ramverk för att kunna arbeta strukturerat genom krisen, det som vi kallar Respond, Restart, Reinvent. Vi är ett aktivt bolag med många investerarkontakter även ett vanligt år men det är väl ingen överdrift att kalla 2020 extremt. Pandoxaktien föll från all-time high till all-time low på 19 dagar i februari/mars och den rörelsen skapade ett enormt intresse från såväl institutioner som privatsparare och därmed många möten och kontaktpunkter. I tider av osäkerhet blir ju också den interna kommunikationen särskilt viktig och vi har haft många videomöten där hela företaget samlades.
Vilka är de största insikterna?
Framförallt värdet av en tydlig spelidé, bra dataunderlag och en stark analyskapacitet för att kunna navigera riktningsbestämt och fatta välgrundade beslut. Det finns också ett stort värde i att orka arbeta i flera parallella spår samtidigt, att våga lyfta blicken och vara konstruktiv även när det ser som mörkast ut. Sedan är det förstås väldigt lärorikt att få vara med om en kris av den här omfattningen även om jag naturligtvis önskar att den aldrig inträffat. Sist men inte minst är en viktig insikt att fysiska möten funkar bäst när det betyder som mest.
Vilka är dina tips för att hålla uppe "team spirit" i coronatider?
Att ha fasta rutiner i vardagen och planera för roliga andningshål som bryter det monotona mönstret. Vi har lyckats arrangera både en sommarfest och en kick-off, vilket jag tror bidragit till att hålla uppe humöret hos många. Sedan är förstås ett gångbart tips att vara öppen och tillgänglig för samtal om allt möjligt, inte bara internkommunicera om sådant som hör till affären. När osäkerheten är stor kan även små frågor snabbt växa sig onödigt stora.

Våga planera för en ljusare framtid
Lars Häggström, EVP Asset Management & Development Vilka fokusområden har ni haft under året?
Det har framförallt varit att analysera och förstå vilka konsekvenser pandemin för med sig för Pandox och för industrin. Covid-19 innebar en stor förändring i de flesta av våra projekt, planerade som pågående. Mycket energi har gått åt till att anpassa tidsplaner och omförhandla redan ingångna överenskommelser.
Trots stora praktiska och avtalsmässiga utmaningar har vi under 2020 investerat motsvarande cirka 900 MSEK i tillväxtdrivande investeringar.
Vilka arbetssätt har ni behövt förändra?
Vi har kunnat ägna mer tid åt att strukturera arbetsprocesser, dokumentation och åt att studera fler detaljfrågor. Vidare så har vi också ägnat mycket tid att analysera framtida koncept, det vill säga hur hotellen ska utvecklas för att möta de behov som gästerna har på både kort och lång sikt. Den kunskapen blir en viktig del i vår strategi för framtida tillväxt.
Vilka är de största insikterna?
Ta ingenting för givet. Hotellbranschen har haft många goda år med några kriser längst vägen men ingenting kan mäta sig med coronakrisen. Jag tror också att miljömedvenheten kommer att öka och med den också insikten om att vårt nuvarande levnadssätt inte fungerar långsiktigt. En annan viktig insikt är också hur viktigt det är att vara situationsanpassad i sin organisation och i sina beslut.
Vilka är dina tips för att hålla uppe "team spirit" i coronatider?
Enkla saker men som ofta underskattas: var positiv, visa framåtanda och lösningsfokus. Skratta och ha roligt trots att krisen är i samma rum. Våga planera för framtiden och ha tilltro till era etablerade arbetssätt, metoder och processer.

Från anfall till aktivt försvarsspel "Tidigare års fokus på förvärv och tillväxt byttes i mars snabbt ut mot frågor kring likviditet, finansiell ställning, minimihyror och statliga stödprogram."
Liia Nõu, Senior Executive Vice President and CFO
Läs Liias CFO-ord på sidan 92.
Nya trender i en föränderlig hotellvärld
Pandox höll sin årliga Hotellmarknadsdag den 17 november 2020. Årets tema var "Nya trender i en föränderlig hotellvärld" som utforskades med hjälp av välkända talare och industriexperter. Eventet var för första gången digitalt och har setts av över 2 000 personer på Pandox hemsida.
Hjärnan i en nedstängd värld
Martin Ingvar är professor i kognitiv neurofysiologi och en av världens ledande experter på den mänskliga hjärnan.
Din forskning handlar främst om beteende. Vad händer med människor nu när vi arbetar hemifrån och kanske också är rädda för viruset?
– Amygdala är ett område i hjärnan som aktiveras när vi är rädda. Och rädslan för att bli smittad under pandemin har antagligen resulterat i en högre aktivitet i den delen av hjärnan, vilket orsakar mycket stress. Dessutom har vi arbetssituationen. För de flesta som redan var mobila innan pandemin började har situationen i allmänhet varit obekväm men uthärdlig. Men för dem med mindre rörlighet och kanske också mindre
socialt nätverk kring sig har situationen varit mycket svårare.
Hur ser du på hotellbranschen i denna kris? – Jag är normalt en ivrig resenär och jag tycker att hotell i allmänhet alltid gör ett mycket bra jobb. De har redan strikta rutiner för hygien och rengöring som bara behöver anpassas till covid-19-situationen. Jag tror att hotellbranschen kommer att ta sig ur det här på ett bra sätt.

Frågor till publiken
Under eventet ombads publiken att svara på ett antal frågor om deras beteenden när pandemin väl är över. Här är resultatet.

Pandemin som en skräckfilm
I samtal med Vassilis Syropoulos, chef för RMC på Pandox, hävdade Robin Rossmann, Managing Director STR International, att de lärdomar som hotellbranschen kan dra från pandemin är desamma som från skräckfilmer. Det här är hans tre råd.

1. Somna inte! Stäng inte ditt hotell. Hotell som höll öppet under pandemin har ett stort försprång jämfört med de som stängde.
2. Håll ögonen öppna! Var vaken så att du kan se de nya trenderna inom hotellbranschen.
3. Var beredd att springa väldigt snabbt! Sitt inte still när snabba förändringar råder på marknaden. Var beredd att agera snabbt för att göra nödvändiga anpassningar.

Ekonomisk utsikt
Annika Winsth är chefsekonom på Nordea och en frekvent gäst på nyheterna och i finansiella medier.
Hur är ekonomin i världen för närvarande?
– Det beror verkligen på var du tittar. I Kina till exempel ligger både tillverknings- och servicesektorn över de nivåer som de var på innan pandemin. Och eftersom Kina är en viktig motor för världshandeln betyder det naturligtvis mycket. Det spås faktiskt att Kinas BNP kommer att växa med cirka 2 procent under 2020, trots pandemin.
Vad är din tanke kring var vi är idag?
– Först och främst tycker jag att det bör betonas vilken allvarlig situation vi befinner oss i. Vi bör alla vara ödmjuka inför detta. Men å andra sidan är de senaste vaccintesterna mycket lovande, och om vi får fram effektiva vacciner är vi på en mycket bättre plats. Om vi kan börja hantera riskgrupperna från början av 2021 skulle det betyda mycket för ekonomin över hela världen.
När det gäller Europa ser Annika Winsth en mycket mer stressad situation. Men samtidigt sticker Sverige ut relativt väl jämfört med andra länder. Svensk export och industriproduktion är tillbaka på nivåer före pandemin, vilket huvudsakligen beror på att världshandeln har återuppstått efter låsningarna i våras.
Intervjun med Annika Winsth hölls den 17 november 2020.

Trender i hotellmarknaden
Aldert Schaaphok, Senior Vice President – Director International Operations på Pandox, talade om nya trender som kommer att dominera hotellbranschen de kommande åren.
- 1. Hygien & trygghet certifieringar kring renlighet och anpassade städ- och hygienrutiner kommer att skapa en ny standard.
- 2. Mer kontaktlöst eliminera onödiga administrativa interaktioner för gäster. Detta innebär kontaktlösa in- och utcheckningar och kanske till och med göra receptionisten till en värd som svarar på frågor om staden eller lokala platsen.
- 3. Nya digitala lösningar samla in personlig information om besökaren för att ge bättre service. Fler tekniska lösningar som tillexempel röststyrning i hotellrum.
- 4. Mat & dryck färre och mindre bufféer, fler färdiga portioner. Färre val, mindre avfall och ökad kvalitet.
- 5. Hållbarhet kortare leverantörskedjor och mer lokalt handlande. Veganskt och vegetariskt kommer att bli standard.
- 6. Lokala upplevelser de framgångsrika hotellen kommer att vara de med förmågan att bjuda in gäster till lokalsamhället.
Väl beprövad strategi och unik affärsmodell
Pandox affärsidé är att äga och hyra ut hotellfastigheter till starka hotelloperatörer under långa omsättningsbaserade hyresavtal och genom specialistkompetens för aktivt ägande skapa värde genom hela hotellvärdekedjan. Visionen är att bli ett av världens ledande hotellfastighetsbolag.

Enbart hotellfastigheter
Pandox strategi är inriktad på hotellfastigheter som enda tillgångsslag, där specialisering och kunskap är avgörande för resultatet.

Stora hotellfastigheter i strategiska lägen
Pandox fokuserar på stora hotellfastigheter i fullservicesegmentet med strategiska lägen i kommersiellt och kulturellt viktiga städer.

Omsättningsbaserade hyresavtal med delade investeringar
Pandox kärnaffär är att teckna långa omsättningsbaserade hyresavtal med de bästa hotelloperatörerna och delade investeringar, vilket lägger grunden till en hållbar hotell-
fastighetsportfölj av hög kvalitet.

Djup hotellexpertis
Pandox är en aktiv ägare med djup hotellkunskap och erfarenhet av alla förekommande driftsmodeller på hotellmarknaden, vilket tillsammans med analys och insikter ger kunskapsfördelar i hotellmarknaden.

Diversifiering i flera dimensioner
Pandox hotellfastighetsportfölj är diversifierad genom geografi, efterfrågan, varumärken och hotellprodukter, vilket balanserar och jämnar ut effekter av fluktuationer över en hotellkonjunktur.

Flexibilitet och egen hotelldrift minskar risk
Pandox kan röra sig fritt över hela hotellvärdekedjan och även driva egna hotell. Det minskar risken och öppnar samtidigt nya affärsmöjligheter.
Pandoxmetoden
En arbetsmetod där expertis och intelligence skapar insikter och informationsfördelar som bidrar till att maximera kassaflödet och minimera risken i varje enskild hotellinvestering.

Värdeskapande genom lönsam och hållbar drift
Affärsprocesser


0
Resultat Samhällsbidrag
| Intressentbidrag | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 |
| Hyresgäster | ||
| Hyresintäkter | 2 399 | 3 129 |
| Investeringar | 492 | 412 |
| Hotellgäster (egen drift) | ||
| Nettoomsättning | 779 | 2 424 |
| Investeringar | 406 | 257 |
| Medarbetare | ||
| Ersättningar | 539 | 939 |
| Kapitalägare | ||
| Utdelning | — | — |
| Tillväxt i substansvärde, %1) | –10 | 17 |
| Räntor och avgifter | 902 | 866 |
| Levarantörer | ||
| Betalningar | 2 413 | 2 926 |
| Samhälle | ||
| Skatter och avgifter 2) | 319 | 479 |
| Mottaget statsstöd 3) | –249 | — |
1) Tillväxt i årstakt i EPRA NRV med återlagd utdelning samt avdrag för eventuell emissionslikvid.
2) Inkluderar sociala kostnader för löner, fastighetsskatt samt redovisad skatt.
3) Varav –117 MSEK som överförts direkt från myndigheter till Pandox anställda i form av lönestöd för permitterad personal.
Socialt bidrag
- Direkta och indirekta arbetstillfällen
- Socialt sammanhang och personlig utveckling för medarbetarna
- Produktiva miljöer för möten och rekreation
- Positivt bidrag till utveckling av närmiljö och lokalsamhälle
Pandox roll i samhället
Pandox är genom sina hotell en viktig del av infrastrukturen i turism- och reseindustrin, som i sin tur fyller en viktig funktion i samhället. Pandox är därför på många sätt ett samhällsnyttigt företag. Pandox har dock endast ett berättigande om företagets hyresgäster och hotellgäster är villiga att betala tillräckligt för de tjänster som Pandox erbjuder och om företaget gör vinst och dessa vinster är hållbara.
0 0
2016 2017 2018 2019 2020
Ett starkt nätverk av partners och varumärken
Pandox har ett av hotellindustrins starkaste nätverk av affärspartners och varumärken. Det är resultatet av ett långsiktigt arbete grundat på djup hotellkunskap. Valet av affärspartner och varumärke är viktigt för värdeskapandet.
| 13.0637 03.01.2013 |
PLUMA POSITIVO | |
|---|---|---|
| CMYK NEGATIVO PANTONE NEGATIVO P. 654 C |
PLUMA NEGATIVO | |
| Totalt samarbetar Pandox med fler än 30 affärspartners och varumärken |
DJUPA, BREDA OCH LÅNGSIKTIGA SAMARBETEN
Helt avgörande för Pandox framgång är de samarbeten som företaget har med sina hyresgäster, vilka består av ett 30-tal hotelloperatörer och hotellvarumärken med olika karaktär och geografisk räckvidd i 15 länder och 90 städer. Här finns globala varumärken som Hilton, regionala varumärken som Scandic och lokala oberoende varumärken som Park Centraal Amsterdam.
Pandox strävan att skapa en diversifierad fastighetsportfölj märks inte enbart genom spridningen av hotell på inhemska, regionala och internationella städer. Ytterligare diversifiering uppnås också genom hotelltyp och affärsmix. Genom sitt fokus på stora fullservicehotell i goda lägen attraherar Pandox hotellfastigheter alla former av efterfrågan. Pandox största efterfrågesegment är traditionellt sett affärsresenärer och möten, men andelen fritidsresenärer har ökat betydligt. Det följer av en global ökning av fritidsresandet samt gemensam utveckling – tillsammans med hyresgästerna – av nya hotellprodukter med en mer attraktiv fritidsprofil.
Under 2020 har framförallt inhemskt fritidsresande varit den primära drivkraften bakom hotellmarknadens periodvisa återhämtning och Pandox förväntar sig att det mönstret kommer att bestå när covid-19 restriktionerna återigen lättar.
PRODUKTIVITET OCH LÖNSAMHET ALLTID I FOKUS
För Pandox är det viktigt att hyresgästen är en hotelloperatör med god kommersiell förståelse och ett starkt fokus på produktivitet. Produktivitet skapar lönsamhet vilket i sin tur skapar förutsättningar för nya investeringar i hotellprodukten.
OLIKA VARUMÄRKEN, OLIKA LÖFTEN
Samtidigt som antalet varumärkesägare i hotellmarknaden har minskat så har antalet hotellvarumärken ökat. En anledning är den starka tillväxten för resebyråer på internet (OTA:s) vilket har drivit fram en ökad mångfald i utbudsledet. Numera sker mer än hälften av alla hotellbokningar i världen digitalt och andelen fortsätter att öka. För Pandox som hotellfastighetsägare skapar digitaliseringen stora möjligheter. Ett ökat utbud av varumärken och låga barriärer för att själv skapa och distribuera oberoende hotellprodukter digitalt ger Pandox unika möjligheter att ge nyförvärvade och/eller nyligen övertagna hotellfastigheter rätt identitet och position. Relevansen och
kraften i olika varumärken beror på delmarknaden. Scandic och Nordic Choice, med bland annat varumärkesnamnen Clarion och Quality, är ledande aktörer på den regionala hotellmarknaden i Norden. I Storbritannien är Jurys Inn ett motsvarande exempel. Inget av dessa varumärken har dock samma attraktionskraft för internationella affärsresenärer och möten som Hilton eller Crowne Plaza. För en hotellfastighetsägare som Pandox är det viktigt att förstå vilka varumärken som fungerar var, vilken efterfrågan de attraherar i sina respektive delmarknader och vilken position hotellet måste ha för att bli så lönsamt som möjligt.
OBEROENDE VARUMÄRKE IBLAND BÄTTRE
För Pandox uppstår ibland situationer då det är bättre att skapa ett eget oberoende hotellvarumärke. Anledningar till detta kan vara att det nuvarande varumärket inte ger rätt signaler i marknaden, att det är för kostsamt i förhållande till den efterfrågan varumärket genererar eller att det på annat sätt inte passar för marknaden eller hotellet i fråga. En oberoende strategi är framför allt aktuell när en större förändring av hotellprodukten är nödvändig, till exempel vid ett förvärv av ett underpresterande hotell eller ett övertagande av ett avvecklat hyreskontrakt. I sådana situationer är det oftast effektivare och enklare att förändra både produkten och organisationen under ett oberoende varumärke. Frihetsgraden är större och avkastningen ofta högre.
Några exempel på hotell som genomgått en sådan förändring är:
- Urban House Copenhagen (från Omena)
- Hotell Lillehammer (från Radisson Blu)
- The Hub Hotel & Livingroom (från Mr Chip)
- Hotel BLOOM! (från Mercure)
- The Hotel Brussels (från Hilton)
- Hotel Berlin, Berlin (från Clarion)
- Hotel Hubert Brussels Grand Place (från Scandic)
- Hotel Mayfair (från First Hotel)
- Hotel Twentyseven (från First Hotel)
För de fyra första hotellen har hyresavtal tecknats med nya hyresgäster efter genomförd ompositionering och andra aktiva åtgärder i hotellets verksamhet.
KORT FAKTA OM NÅGRA AV PANDOX AFFÄRSPARTNERS
Scandic är Nordens största hotelloperatör med cirka 280 hotell och 58 000 rum i sex länder med tydligt driftsfokus och en stark position på den regionala hotellmarknaden i Norden.

Fattal, med varumärkena Leonardo, Jurys Inn och NYX, är en av Europas mest snabbväxande hotellkedjor med över 200 hotell, 42 000 rum och en aktiv pipeline i Europa och Israel.
| NORDIC CHOICE HOTELS |
|---|
Nordic Choice Hotels är Nordens näst största hotelloperatör efter Scandic med över 200 hotell och cirka 37 000 rum och longstay-produkter. Nordic Choice har en stark position på den regionala hotellmarknaden i Norden.

HR Group är en av de snabbast växande hotellägarna i Centraleuropa och en av de ledande hotelloperatörerna i Tyskland. Portföljen omfattar idag 55 hotell med fler än 9 500 rum i Tyskland, Nederländerna, Schweiz och Spanien.

Hilton Worldwide är en av världens största varumärkesägare och distributionsbolag på hotellmarknaden med fler än 18 varumärken spridda över närmare 6 300 hotell i 118 länder.

Radisson är ett av världens största hotellföretag med 1 400 hotell och fler än 226 000 rum i 120 länder. Radisson har en stark position i den internationella hotellmarknaden med attraktiva varumärken. PLUMA POSITIVO

PLUMA NEGATIVO
P. 654 C 03.01.2013
13.0637
NH är en Europas större regionala hotelloperatörer med 400 hotell och cirka 60 000 rum i 25 länder. NH har i likhet med Scandic ett tydligt fokus på hotelldrift och konstruktiv affärsutveckling.
Pandox kärnaffär är att förvärva, förädla och hyra ut hotellfastigheter till marknadens bästa operatörer
STRATEGI & VERKSAMHET verksamheten
Pandox kan också driva hotellverksamhet i egen regi
The Midland Manchester
Två segment skapar fler möjligheter
Pandox har en integrerad affärsmodell och är aktiva genom hela hotellvärdekedjan. Förutom att äga och hyra ut hotellfastigheter kan Pandox också driva hotell i egen regi. Det minskar risken, skapar nya affärsmöjligheter och bidrar till ökad avkastning.
Fastighetsförvaltning
136 fastigheter
50 181MSEK marknadsvärde fastigheter
5,44% direktavkastningskrav
Hyresintäkter per land 2020

Andelen hyresintäkter utanför Norden har gradvis ökat sedan börsnoteringen 2015. 1) Inklusive engångsintäkt om 28 MSEK.
Operatörsverksamhet
20 fastigheter
9 361 MSEK marknadsvärde fastigheter
6,37% direktavkastningskrav
Intäkter per land 2020

Intäktsfördelningen i Operatörsverksamhet har varit stabil sedan börsnoteringen 2015.
Pandox totalt
156 Hotellfastigheter
Pandox hotellfastighetsportfölj består av 156 fastigheter med en genomsnittsstorlek om 225 rum. Portföljen är väldiversifierad över geografier, länder, städer, efterfrågetyper och delsegment.
59 542 MSEK Totalt marknadsvärde portfölj
Under 2020 har marknadsvärdet för den totala hotellfastighetsportföljen minskat med cirka 6 procent.
Fastighetsförvaltning Motståndskraft i svåra tider
Fastighetsförvaltning är kärnan i Pandox verksamhet och bygger på omsättningsbaserade hyreskontrakt med lång löptid, goda garantihyresnivåer och stabil intjäning. Hotellfastigheterna hyrs ut till hyresgäster som driver hotellverksamhet under olika varumärken. För 2020 redovisade Fastighetsförvaltning en minskning i driftnetto på 27 procent förklarat av covid-19 och extraordinära myndighetsåtgärder. För jämförbara enheter var minskningen 31 procent, justerat för valutakurseffekter.
VÄLKÄNDA OCH STARKA HYRESGÄSTER
Pandox hyresgästbas utgörs av välrenommerade hotelloperatörer med starka hotellvarumärken. Hyresgästerna är dels regionala operatörer, till exempel Scandic Hotels Group (den största hotelloperatören i Norden), Fattal Hotels Group (Leonardo, Jurys Inn), HR Group och Nordic Choice Hotels, dels globala operatörer, till exempel Hilton, Radisson och NH Hotel Group.
HYRESAVTAL MED RÄTT INCITAMENT
Pandox hyresavtal är huvudsakligen kopplade till hotellets omsättning och innehåller ofta en garanterad minimihyra. Det ger möjlighet till såväl ökade intäkter i en bättre marknad som skydd vid nedgång i en sämre marknad. Pandox föredrar omsättningsbaserade hyresavtal som normalt har två olika hyresnivåer: (1) En högre procentuell hyra som baseras på operatörens rumsintäkter och operatörens intäkter från uthyrning av konferensrum. (2) En lägre procentuell hyra på andra operatörsintäkter, främst intäkter från mat och dryck. Här ingår också operatörsintäkter som kan vara specifika för hotellets verksamhet, som till exempel garage och spa.
Omsättningsbaserade hyresavtal innebär att fastighetsägaren och operatören har gemensamma incitament att utveckla hotellprodukten och skapa god produktivitet och lönsam tillväxt. Pandox arbetar tillsammans med hyresgästen för att identifiera lämpliga kassaflödesdrivande investeringar i fastighetsportföljen. Gemensamma investeringsprojekt omfattar normalt en förlängning av hyresavtalsperioden och en justering av den procentuella hyran. Nya eller omförhandlade hotellhyresavtal löper vanligtvis på 10–25 år. Den 31 december 2020 hade Pandox hyresportfölj en viktad kvarvarande hyresperiod (WAULT) på 14,6 (15,6) år.
DELADE INVESTERINGAR MINSKAR RISK
Fördelningen av underhållskostnader och investeringar mellan hyresgäst och fastighetsägare i hotellhyresavtal är en viktig faktor som särskiljer hotellfastigheter från andra fastighetsslag som till exempel kontorsfastigheter. Ansvarsfördelningen mellan parterna regleras i en så kallad krysslista. I Norden är hyresgästen normalt ansvarig för underhåll av hotellrum, restauranger, lobbyområde och andra allmänna utrymmen,


inklusive inventarier. Fastighetsägaren är normalt sett ansvarig för tekniska investeringar och installationer i fastigheten, tekniskt underhåll samt oftast badrum. Generellt gäller att hyresgästens ansvar är större utanför Norden.
Investeringar höjer hotellets standard och ökar konkurrenskraften, vilket betyder ökade intäkter och förbättrad lönsamhet för operatören och därmed en högre omsättningsbaserad hyra för Pandox. Hyresavtalens långa löptider, tillsammans med hyresgästens ansvar för underhåll och kassaflödesdrivande investeringar, betyder att Pandox som hotellfastighetsägare har ett


Pandox Årsredovisning 2020
mindre ekonomiskt ansvar för investeringar jämfört med en ägare av en typisk kontorsfastighet. Pandox bedömer att hyresgästerna bidrar med en betydande andel av de totala investeringarna över tid.
PANDOX BIDRAG I ETT SVÅRT LÄGE
2020 har varit ett svårt år för både hotelloperatörer och hotellfastighetsägare. Pandox har erbjudit sina hyresgäster stöd framförallt genom justerade betalningsvillkor. I de fall hyresavtalen är helt rörliga har naturligtvis Pandox bidragit till att bära kostnaderna för pandemin genom väsentligt lägre hyror.
INGA FÖRVÄRV UNDER ÅRET
Till följd av covid-19 och betydande osäkerhet i hotellmarknaden har Pandox inte genomfört några förvärv eller avyttringar inom segmentet Fastighetsförvaltning under året. Förvärvet av Maritim Hotel Nürnberg, som annonserades 2019, slutfördes i januari 2020, innan pandemins utbrott.
TVÅ OMKLASSIFICERINGAR
I april tog Pandox över driften av Hotel Twentyseven och Hotel Mayfair i Köpenhamn, vilka då omklassificerades till Operatörsverksamhet.

Varumärken i Fastighetsförvaltning 31 december 2020
Omsättningsbaserat hyresavtal med minimihyra, 69% Omsättningsbaserat hyresavtal utan minimihyra, 24% Fasta hyresavtal, 7%


P. 654 C 03.01.2013
13.0637
Fördelning avtalstyp, antal rum Fördelning samarbetspartners, antal rum

Scandic, 37% Jurys Inn, 15% Leonardo, 12% Nordic Choice, 6% NH, 6% Radisson Blu, 5% Oberoende, 4%
Övriga, 11% Hilton, 4%


Operatörsverksamhet Hög produktivitet och lokal kunskap
Operatörsverksamhet är en viktig del av Pandox strategi att vara aktiv över hela värdekedjan och speglar företagets aktiva ägarmodell. Kunskapen om och förmågan att kunna driva hotell i egen regi skapar strategiskt handlingsutrymme. För 2020 redovisade Operatörsverksamhet ett negativt driftnetto om 168 MSEK på grund av covid-19. Nettoomsättningen uppgick till 779 MSEK, en minskning om 68 procent.
AKTIVT ÄGANDE MINSKAR RISK
Pandox kan välja att driva hotellverksamheten i egen regi om det inte är möjligt att ingå ett hyresavtal på attraktiva villkor. Pandox kan därmed balansera effekten av förändrade affärsmodeller och konsolidering på hotellmarknaden. Förmågan att ta över driften av ett hotell minskar risken när hyresavtal förfaller och/eller när hyresgästen inte kan fullgöra sina skyldigheter. Det är också värdefullt i situationer då hotell måste renoveras från grunden och det för tillfället inte är finansiellt intressant att hyra ut till tredje part. Målet är dock att träffa nya hyresavtal till kommersiellt attraktiva nivåer och utveckla relationen med en befintlig eller ny hyresgäst. Pandox djupa kunskap om hotelldrift möjliggör dessutom en effektiv uppföljning av hyresgästernas prestation i hela portföljen. Operatörskunskapen skapar också möjligheter att genomföra förvärv av blandade portföljer som innehåller både hotellfastigheter och hotelldrift.
FULL RÖRELSEEXPONERING
MSEK
Inom segmentet Operatörsverksamhet tillfaller hotellens intäkter och driftnetto Pandox i sin helhet. Intäkter inkluderar
2016 2017 2018 2019 2020
Omsättning Drinetto

EXTERNA OCH EGNA VARUMÄRKEN
Pandox marknadsför hotellen i Operatörsverksamhet antingen under internationellt kända hotellvarumärken, som till exempel Radisson Blu, Hilton eller Novotel, eller under egna oberoende hotellvarumärken anpassade till specifika marknadsförhållanden.
Per 31 december 2020 drivs tio hotellfastigheter inom Operatörsverksamhet genom franchiseavtal, sex genom oberoende varumärken som ägs av Pandox och fyra genom managementavtal.

Nettoomsättning –68%
STATLIGA STÖDPROGRAM UNDER 2020
Pandox har tagit del av stödprogram inom Operatörsverksamhet i Belgien, Tyskland, Nederländerna, Kanada och Finland om motsvarande cirka 97 MSEK för helåret 2020, vilket redovisas som en kostnadsreduktion inom Kostnader Operatörsverksamhet. Därutöver har cirka 117 MSEK för helåret överförts direkt från myndigheter till Pandox anställda i form av lönestöd för permitterad personal. Dessa ingår således inte i Pandox redovisade siffror.

Pandox Årsredovisning 2020

"Simma mot strömmen" Driva hotell i ett stängt land
Hilton Garden Inn London Heathrow Airport, som Pandox äger och driver i egen regi, beslöt i mars att hålla hotellet öppet trots att de brittiska myndigheterna den 23 mars annonserat om nedstängning av barer, restauranger och hotell. För Richard Lee, hotelldirektör på Hilton Garden Inn, innebar det en mycket speciell utmaning: hotellet var fullt av gäster som väntade på att kunna flyga hem. Att be gästerna att lämna – utan att de hade någon annanstans att ta vägen då samtliga närliggande hotell också stängde ner – var inte ett alternativ. Istället började Richard och hans kollegor undersöka möjligheterna kring att hålla hotellet öppet. Det innebar givetvis utmaningar – från legala frågor, till driftsfrågor och personalfrågor; kan hotellet begära att de anställda ska jobba trots att landet är nedstängt? Efter flera kritiska avvägningar beslutades att hålla hotellet öppet.
Trots utmaningarna lyckades Richard och hans kollegor navigera sig igenom våren tack vare nya rutiner kring social distansering, nya arbetsflöden och gästanpassning. Hotellet tog emot flera grupper av gäster som blivit nekade övernattning på andra hotell på Heathrow. Dessutom visade hotellet viss lönsamhet. Ännu viktigare var att hotellet hjälpt hundratals människor genom att förse dem med en säker och välkomnande miljö i en svår tid.
Varumärken i Operatörsverksamhet 31 december 2020
"Leva som man lär" Ta över drift och försvara värde
Den 1 april 2020, mitt under brinnande pandemi, tog Pandox över driften av Hotel Mayfair med 203 rum och Hotel Twentyseven med 200 rum i centrala Köpenhamn i hotellfastigheter som Pandox ägde sedan tidigare. Övertagandena skedde i linje med Pandox affärsmodell och strategi att säkerställa hotellfastigheternas långsiktiga värde och utvecklingspotential. Driftsövertagandena var effektiva och Pandox kunde snabbt rekrytera nyckelkompetens, implementera affärssystem och upprätta nya affärsplaner för hotellen.



Nycklarna till Pandox värdeskapande
Hotellfastigheter har vissa särdrag som skiljer dem från andra typer av fastigheter. För att skapa värde i hotellfastigheter krävs djup kunskap om hotellmarknaden och dess drivkafter, produktivitet och hotelldrift, fastighetsutveckling, tillväxtdrivande investeringar, varumärken och koncept, samt erfarenhet från hur hotellfastigheter värderas.

Pandox har en aktiv förvärvsstrategi som bygger på industriellt kunnande, långsiktighet och förmåga att fritt agera över hela hotellvärdekedjan. Möjligheterna för Pandox att skapa värde genom förvärv ökar när förvärvsobjektet är underpresterande eller när transaktionens komplexitet är hög, till exempel i portföljer som omfattar både hotellfastigheter och hotelldrift.
En stor och väldiversifierad portfölj erbjuder goda möjligheter till värdeskapande och tillväxtdrivande investeringar. Pandox för en löpande dialog med varje hyresgäst om gemensamma investeringsprojekt för att ytterligare öka hotellets intäkter och lönsamhet. Till exempel nya bäddar i existerande rum, nya rum i befintliga hotellfastigheter eller nya rum genom tillbyggnad av befintliga hotellfastigheter.

Expertis och intelligence ger kunskapsfördelar
Så följer och utvecklar Pandox marknaden
Pandox har en stark affärsposition på hotellmarknaden eftersom företaget arbetar med många olika hotellvarumärken och är verksamt på många olika marknader och destinationer med olika karaktär och efterfrågan. Pandox följer och analyserar löpande viktiga trender och drivkrafter på hotellmarknaden, vilket blir underlag i diskussioner med hyresgästerna.
Pandox har en individuell affärsplan för varje hotellfastighet, där också en så kallad "peer group" med ett antal relevanta konkurrenthotell definierats, mot
vilka hotellfastighetens prestation löpande utvärderas. Genom en kombination av kunskap, erfarenhet och nyfikenhet utmanar och inspirerar Pandox sina hyresgäster till att se nya affärs- och investeringsmöjligheter.
Har hotellet rätt position? Vilka investeringar är lämpliga? Vad är avkastningen om vi investerar? Hur skall risk och avkastning delas?
I sin verktygslåda har Pandox dessutom kunskap om hur oberoende hotellvarumärken kan etableras.
Nyckelfrågor för en hotellfastighetsägare
| Val av driftsform • Hyresavtal • Egen drift, franchise • Egen drift, oberoende • Managementavtal |
Val av affärspartner • Hotelloperatör |
Avtalsstruktur • Omsättningsbaserade hyresavtal med garanti • Omsättningsbaserade hyresavtal utan garanti • Fasta hyresavtal • Specialavtal |
Hotellprodukt • Ledning och organisation • Produktivitet och lönsamhet • Investeringar och utveckling |
Revenue management • Driva intäkter |
Varumärke & distribution • Positionering • Segmentering • Kanaler • Varumärke |
|---|---|---|---|---|---|
| -------------------------------------------------------------------------------------------------------------- | ------------------------------------------ | --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- | ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- | ------------------------------------------- | ---------------------------------------------------------------------------------------------- |
Tillväxtdrivande investeringar oavsett konjunkturläge
Under 2020 har Pandox investerat motsvarande cirka 900 MSEK i befintlig portfölj trots den osäkerhet och de praktiska begränsningar som pandemin medfört. Investeringarna, som syftar till att driva framtida tillväxt, har omfattat bland annat om- och tillbyggnader, varumärkesbyten och ompositioneringar.

Clarion Collection Hotel Arcticus (Harstad) Tillskapande av 37 nya rum, med utsikt över berg och hav, vilket ger hotellet totalt 112 rum.

Pilot Airport Hotel (Vantaa, Finland) Vitalisering genom nytt varumärke, ombyggnad och renovering av alla rum och publika ytor.
Färdigställda renoveringar under 2020

Midland Manchester Renovering av samtliga rum och publika utrymmen, inklusive lobby, resturanger och barer.

Skyline Airport Hotel (Vantaa, Finland) Nytt varumärke samt renovering av samtliga rum, publika ytor och interiör.

Hilton Garden Inn London Heathrow Airport Renovering av samtliga rum, reception, restaurang, bar, gym och tre nya möteslokaler.

Scandic Copenhagen Renovering av toppvåning med tillskapande av 14 nya rum och nya konferensum.

Crowne Plaza Brussels – Le Palace Total renovering av rum, korridorer, publika ytor, resturanger, möteslokaler och tekniska system.

Mercure Hotel München Neuperlach Süd Renovering av rum, badrum och korridorer samt nytt gym med relaxavdelning.

Pågående renoveringar
Scandic Luleå
Ny hotellbyggnad med nio våningar och 112 nya rum. Renovering av befintlig hotellbyggnad.

Quality Park Södertälje Ombyggnad omfattande 30 nya hotellrum, utökad restaurang samt ett nytt gym och relaxavdelning.

Hotel Berlin, Berlin Renovering av lobby, fyra större mötesrum samt tillskapande av ny mötesavdelning.

Hotel NH Brussels Bloom Utveckling av rum, badrum samt publika ytor för uppgradering till NH:s premiumvarumärke NHOW.
Stark position på inhemska marknader
Pandox har en väldiversifierad portfölj med närvaro i 90 städer i 15 länder, inräknat delmarknaderna England, Wales, Nordirland och Skottland. Portföljen har störst exponering – cirka 84 procent mätt i antal rum – mot inhemska och regionala städer med i huvudsak inhemsk efterfrågan.

Internationella städer
KÄNNETECKEN
- Internationellt etablerade destinationer
- Hög grad av dynamik • Knutpunkter för
- internationellt resande • Marknader med stark
- köpkraft • Komplett uppsättning
- drivkrafter för efterfrågan • Efterfrågan från alla
- gästsegment
EXEMPEL I PANDOX PORTFÖLJ
London (som även är en megastad), Amsterdam, Montreal, Bryssel, Berlin, Wien och Dublin.
Pandoxfakta
17 hotell 5 737 rum
Andel av totalt antal rum


Regionala städer
KÄNNETECKEN
- Växande destinationer som är "på väg upp"
- Vissa inslag av dynamik • Efterfrågan är framförallt
- regional och inhemsk
- Vissa inslag av internationell efterfrågan
- Flera olika drivkrafter för efterfrågan
- Efterfrågan från många olika gästsegment
EXEMPEL I PANDOX PORTFÖLJ
Hamburg, München, Köln, Frankfurt, Haag, Köpenhamn, Stockholm, Oslo, Helsingfors, Manchester, Birmingham och Basel.
Pandoxfakta
61 hotell 14 861 rum
Andel av totalt antal rum


Inhemska städer
KÄNNETECKEN
- Inhemsk efterfrågan är central drivkraft
- Låg grad av dynamik
- Ingen eller begränsad internationell efterfrågan
- Färre kommersiella drivkrafter
- Större beroende av offentlig sektor
- Övervägande syftesdrivet resande
EXEMPEL I PANDOX PORTFÖLJ
Leeds, Sheffield, Göteborg, Jönköping, Örebro, Jyväskylä, Kuopio, Bergen, Bodø, Dortmund, Mönchengladbach och Wolfsburg.
Total portfölj
DIVERSIFIERING PÅ FLERA OLIKA SÄTT
- Efterfrågan
- Destinationer
- Lägen
- Varumärken
- Hotellprodukter
PORTFÖLJTÄNK MINSKAR RISKEN
Genom att kombinera olika marknader, typer av efterfrågan och varumärken balanserar Pandox ut svängningar på enskilda marknader. Det ökar motståndskraften och minskar risken.
Pandoxfakta
78 hotell 14 462 rum
Andel av totalt antal rum

Pandoxfakta
156 hotell 35 060 rum 15 länder* 90 städer
* Inräknat delmarknaderna England, 16% Wales, Nordirland och Skottland

Starka långsiktiga trender
Pandox är aktivt i en dynamisk bransch med flera starka trender och drivkrafter: ett ökat välstånd, en växande medelklass, ett mer sammanflätat affärsliv kombinerat med digitaliseringens möjligheter. Covid-19 har påverkat efterfrågan på hotellmarknaden negativt genom en stark koppling mellan restriktioner och resande. När restriktionerna minskar kommer resandet att öka igen.
| Växande medelklass | Världens befolkning växer och dess medelklass med den – något som normalt medför ett ökat resande. Människor lever också längre vilket innebär att många söker nya reseupplevelser även senare i livet. Inhemskt fritidsresande kommer att vara en stark drivkraft i hotellmarknaden när väl restriktionerna lättar efter covid-19. |
|---|---|
| Upplevelser viktigare | Den nya generationens konsumenter är ofta mer intresserade av att samla på upplevel ser än materiella ting. Kännetecknande för dem kan vara att de letar efter den bästa destinationen, det bästa boendet och den bästa matmenyn. Hotell är inte längre bara en plats för övernattning utan en del av en livsstil. Covid-19 har utan tvekan skapat ett stort uppdämt upplevelse- och resebehov. |
| Digitaliseringen förenklar | Digitalisering är trend som har förstärkts ytterligare under pandemin. Digitaliseringen har krympt världen och suddat ut gränsen mellan arbete och fritid. Den har också skru vat upp förändringstakten och gjort det mycket enklare att boka både resor och boende. En konsekvens av covid-19 är också att de digitala kraven ökar i den fysiska hotellmiljön. |
| Kortare avstånd | De allra flesta gäster kommer till sitt hotell med hjälp av bil, buss och tåg – en trend som förstärkts till följd av covid-19. Lågprisflyg på både korta och långa distanser är också en stark underliggande drivkraft för hotellindustrin på lång sikt genom att det driver efter frågan från mer högbetalande segment i hotellmarknaden. |
| Hållbarhet och värderingar | Hållbarhetskraven ökar i takt med att konsumenternas och samhällets kunskapsnivå ökar. För konsumenter blir det allt viktigare att den tjänst man köper motsvarar ens egna värderingar. Covid-19 är en katalysator inte minst när det gäller lokal förankring. |
En ledande hotellfastighetsägare på en marknad med god potential
Pandox har etablerat sig som en ledande hotellfastighetsägare i Europa med hjälp av en integrerad affärsmodell som täcker hela hotellvärdekedjan. Hotellfastighetsmarknaden är fragmenterad med goda tillväxtmöjligheter, där covid-19 kan förväntas förstärka redan pågående trender.
Goda förutsättningar för Pandox …
| Stor och fragmenterad marknad |
Hotellfastighetsmarknaden i Europa är fragmenterad. Pandox, som är en av de största aktörerna, har en samlad marknadsandel om knappt 1 procent, mätt i antalet rum på de marknader där företaget är etablerat. Konkurrerande hotellfastighetsbolag är sällan internationella specialister utan oftast finansiella aktörer eller nationella fastighetsbolag med olika fastighetstyper i portföljen. Totalt rör det sig om en handfull konkurrenter på respektive marknad, varav endast ett fåtal är aktiva på flera marknader. |
|---|---|
| Höga inträdesbarriärer |
Inträdesbarriärerna på hotellfastighetsmarknaden är höga. Hotellfastigheter har unika särdrag och det krävs omfattande specialistkompetens och betydande kapital för att skapa en portfölj med attraktiv risk- och avkastningsprofil. En väl inarbetad hotellfastighet i ett strategiskt läge har naturliga konkurrensfördelar som är svåra att kopiera. En väldiversifierad hotellfastighets portfölj är ännu svårare att återskapa då det krävs ett långsiktigt perspektiv och en internationell närvaro. |
| Behovet av operatörskunskap ökar |
I takt med att stora hotellkedjor blir mer varumärkesorienterade ökar behovet av specialiserade hotellfastighetsägare och starka operatörer. Det beror på att det varumärkeslöfte som ges i digitala kanaler måste omsättas till en positiv gästupplevelse i en fysisk miljö på hotellet. Det kräver kunskap om hur en attraktiv hotellprodukt skapas genom en kombination av effektiv drift och värdeskapande investeringar. Här har skickliga operatörsbolag gradvis flyttat fram positionerna. Utvecklingen har också skapat utrymme även för Pandox att ta över driften när förutsättningarna för ett lönsamt hyresavtal saknas. |
| Flexibilitet och snabbhet skapar möjligheter |
Pandox paneuropeiska position och förmåga att arbeta med alla driftsmodeller skapar tydliga konkurrensfördelar och tillväxt möjligheter. Pandox kärnaffär är att äga hotellfastigheter och hyra ut dem till starka hotelloperatörer under omsättningsbaserade hyresavtal. Det betyder att Pandox hyresintäkter växer i takt med operatörens omsättning. Pandox rör sig dessutom fritt över hela hotellvärdekedjan och kan också driva hotellverksamhet i fastigheter som företaget äger. Det minskar risken och skapar nya affärsmöjligheter. |
… på en hotellmarknad i ständig rörelse
| Förändrade affärsmodeller i hotellmarknaden |
Den internationella hotellmarknaden har genomgått en omfattande strukturförändring. Stora internationella hotellkedjor har förändrat sina affärsmodeller och avyttrat sina hotellfastigheter samt lagt ut driften av hotellen till andra parter. I stället har de utvecklat olika former av asset light-strategier som kräver mindre kapital, framförallt distribution (bokningar) och varu märkesutveckling (franchising). De stora hotellbolagen har idag relativt lite att göra med hotellens dagliga drift. Den sköts istället oftast av specialiserade oberoende driftsbolag genom franchise- och managementavtal. |
|---|---|
| Asset-light kräver stora volymer för lönsamhet |
I en asset light-strategi består intäkterna primärt av franchise- och bokningsavgifter. Affärsmodellen kräver stora volymer för lönsamhet. Det övergripande målet är att öka antalet franchisetagare och rumsbokningar, helst genom egna distributionskanaler. Affärsmodellen kräver inte bara stora marknadsinvesteringar utan också en stadig ökning av antalet rum i portföljen, vilket lett till en jakt på nya franchisetagare och i vissa fall konsolidering. En bidragande orsak till utvecklingen är internetbaserade resebyråer (OTA:s) som aggregerar utbud och matchar efterfrågan med hjälp av effektiv teknik och omfattande marknadsföring. |
| Färre operatörer men fler varumärken |
Konsolideringen har minskat antalet varumärkesägare medan antalet varumärken har ökat. Anledningen är att många hotellkedjor lägger stora resurser på att diversifiera sina varumärkesportföljer och attrahera kundefterfrågan i nya segment. |
| Covid-19 kommer sannolikt att förstärka redan pågående trender, som till exempel ett ökat intresse för omsättningsbaserade | |
| hyresavtal som balanserar avkastning och risk mellan fastighetsägare och hyresgäst på ett bättre sätt än fasta hyresavtal. Det ökar i sin tur behovet och värdet av djupare kunskap om hotellverksamhet vilket är positivt för Pandox. |
Hyresavtalet centralt för Pandox
Hyresavtal är den dominerande avtalsmodellen för Pandox. Hyresavtalet har tydliga fördelar både för fastighetsägare och hyresgäst eftersom det gör det möjligt att dela avkastning, risk och investeringar mellan parterna. Det finns fyra driftsmodeller i hotellfastighetsmarknaden och Pandox arbetar med dem alla.
FASTIGHETSFÖRVALTNING
1 Hyresavtal
Avtal med många fördelar Pandox arbetar med omsättningsbaserade hyresavtal, ofta med en garanterad minimihyra. Avtalsmodellen har flera fördelar:
- Långsiktigt perspektiv
- Gemensamma incitament
- Delade investeringar och delad risk
- Produktivitet och lönsamhet i fokus
Så fungerar det
Ett omsättningsbaserat hyresavtal är knutet till hotellrörelsens utveckling där en viss andel av hotellets omsättning betalas i hyra till Pandox. När hotellets omsättning ökar så ökar också Pandox hyresintäkt och vice versa. Hotellfastighetsägare och hotelloperatör delar därmed både uppsida och nedsida och har tydliga gemensamma incitament att öka hotellets lönsamhet och därmed hotellfastighetens värde. I många hyresavtal finns också garantinivåer under vilka hyresintäkten inte kan falla. De täcker de kapitalkostnader Pandox har för fastigheternas finansiering. I några enstaka fall har Pandox också fasta hyresavtal.
Intresset för hyresavtalet ökar
Pandox har under de senaste åren förvärvat, förnyat och nytecknat ett stort antal hyresavtal på befintliga och nya marknader och ser ett ökat intresse för avtalsformen. En förklaring är en ökad specialisering i hotellmarknaden och framväxten av starka regionala hotelloperatörer som delar synen på hyresavtalets fördelar. För Pandox som hotellfastighetsägare är hyresavtalet en central del av värdeskapandet i hotellverksamheten eftersom det bidrar till delade investeringar och delad risk samt gör den underliggande tillgången mer likvid.
OPERATÖRSVERKSAMHET
2 Egen drift med varumärke under franchiseavtal
När en hotellfastighetsägare äger både hotellfastigheten och hotellrörelsen kan ett
De fyra driftsmodellerna i hotellfastighetsmarknaden

franchiseavtal med en varumärkesägare vara lämpligt. Hotellfastighetsägaren kan då dra fördel av franchisegivarens varumärke och distributionskraft. Vanligen betalar franchisetagaren royaltyavgifter baserade på omsättningen samt ytterligare avgifter för tillgång till andra tjänster. Franchiseavtal är vanliga i Operatörsverksamhet.
3 Egen drift med oberoende varumärke
I vissa fall kan det vara bättre att ge hotellet en helt egen profil med hjälp av ett oberoende varumärke, till exempel i en lokal miljö där ett internationellt varumärke har låg igenkänningsfaktor och kostnaden för rättigheter och distribution inte är motiverade.
4 Managementavtal
Ett managementavtal är ett agentavtal där hotellfastighetsägaren även äger hotellrörelsen och uppdrar åt en hotelloperatör att driva och förvalta hotellet för hotellfastighetsägarens räkning. För detta betalar fastighetsägaren en managementavgift, som ofta är omsättningsbaserad, till operatören.
Managementavtal är ofta mycket långa och innebär att operatören förbinder sig att driva hotellet enligt givna varumärkesstrategier. Med denna avtalsstruktur bär hotellfastighetsägaren samtliga investeringsåtaganden, vilket innebär ett ekonomiskt ansvar för både hotelldriften och fastigheten.
Marknadsöversikt 2020
ETT ÅR PRÄGLAT AV COVID-19
Hotellmarknaden har under 2020 starkt präglats av covid-19 och de restriktioner som införts av myndigheter i alla länder rörande allt från inrikes- och utrikesresande, riktlinjer för affärs- och mötesverksamheter till social distansering.
Året inleddes med stabil efterfrågan och goda utsikter för hotellmarknaden. När en omfattande smittspridning – som inledningsvis förväntades vara begränsad till Kina – noterades i Europa och WHO uppgraderade covid-19 till en pandemi i mars, minskade efterfrågan i hotellmarknaden mycket kraftigt och snabbt. Hotellmarknaden i Europa nådde sin botten i mitten av april och påbörjade därefter en gradvis återhämtning genom återstoden av det andra kvartalet. I samband med att den europeiska semestersäsongen inleddes i juli, vilken sammanföll med vissa lättnader i nationella och internationella reserestriktioner, noterades en väsentlig ökning i efterfrågan framförallt drivet av inhemskt fritidsresande. Den positiva trenden från sommaren fortsatte in i oktober då en ny våg av smittspridning och myndighetsrestriktioner ånyo sänkte efterfrågan, vilket resulterade i en väsentligt minskad beläggning i hotellmarknaden under årets sista månader.
RESTRIKTIONER AVGÖR EFTERFRÅGAN
Insikten från återhämtningen i Europa under sommarmånaderna är att det framförallt är restriktioner som håller tillbaka efterfrågan i hotellmarknaden, inte beteendeförändringar. När restriktionerna minskar så ökar efterfrågan och vice versa, framförallt drivet av ökat inhemskt resande. Stöd för detta finns också i hotellmarknader utanför Europa (Kina, Indien, Australien och Nya Zeeland) som har sett en relativt snabb återhämtning drivet av
en lägre smittspridning, minskade restriktioner och en stark inhemsk efterfrågan där vissa inhemska delmarknader nått beläggningsgrader nästan i paritet med föregående års nivåer. Ett tydligt mönster i exempelvis Kina är att en stor del av tidigare inhemsk internationell efterfrågan (outbound) har konverterats till rent inhemsk efterfrågan (inbound) och att inhemska segment nu är större än tidigare. Återhämtningen för internationella destinationer har dock gått trögt.
Sammantaget stödjer denna utveckling Pandox uppfattning om att de underliggande drivkrafterna för och potentialen i hotellmarknadens återhämtning efter covid-19 är relevanta även i Europa. Efterfrågan är inhemsk och det är ekonomi-, mellanklass-, resort- och lägenhetshotell i regionala centralorter och attraktiva fritidsdestinationer – enkla att nå med bil eller tåg – som är vinnare. Förlorare är framförallt premiumhotell och stora möteshotell med en internationell profil.
Rumspriserna är stabila per segment, men snittpriserna faller på grund av mixeffekter från en lägre andel internationellt resande, färre möten och färre kompressionsnätter 1).
HOTELLMARKNADEN ÄR KOMPLEX
Hotellmarknaden är komplex och efterfrågan drivs av en kombination av faktorer. Det som vid en första anblick kan se enkelt ut blir vid en djupare analys betydligt mer komplicerat. Skälet är att det finns många delsegment och destinationsspecifika faktorer.
För Pandox del har väghotell och citynära hotell i inhemska städer genomgående utvecklats bäst genom pandemin medan hotell i internationella städer utvecklats sämst, vilket förklaras av att inhemsk efterfrågan dominerar.
Det finns en i grunden god underliggande efterfrågan i hotellmarknaden och dessutom ett stort uppdämt behov av att resa hos både företag och privatpersoner.
Pandox har hög exponering mot inhemsk efterfrågan som förväntas leda hotellmarknadens återhämtning när väl reserestriktionerna avvecklas.
PANDOX TRENDSPANING
- Marknader med dominerande lokal och/ eller regional efterfrågan vänder upp snabbast
- Stor potential för ökad inhemsk turism, exempelvis i länder som Storbritannien och Tyskland
- Hotell som enkelt nås med bil och tåg har återhämtat sig snabbare
- Destinationer med ett starkt fritidserbjudande är mest attraktiva i tidig fas, till exempel kustorter i Norden, Tyskland och Nederländerna
- Hotell i ekonomi- och mellanprissegmenten har visat större motståndskraft och är också först ut i återöppningsfasen
- Premiumhotell och hotell med stor mötesverksamhet som är beroende av internationell efterfrågan kommer ha en längre återhämtningsperiod
- Marknader med stora kapacitetstillkott är särskilt sårbara i återhämtningsfasen
- Hushållens sparande har ökat kraftigt under året vilket ytterligare kommer att stärka efterfrågan på hotelltjänster när restriktionerna minskar
- Människor som befunnit sig i olika former av lockdown kommer resa mycket och gärna när tillfälle ges
1) När beläggningsgraden överstiger 90 procent.
RevPAR-tillväxt på viktigare geografiska marknader

Källa: STR Global, Benchmarking Alliance, Statistics Finland



Pandox Årsredovisning 2020
RevPAR – ett centralt nyckeltal
RevPAR (revenue per available room eller intäkt per tillgängligt rum) är ett centralt nyckeltal i hotellindustrin och ett viktigt mått för Pandox. RevPAR är ett mått på ett hotells – eller i aggregerad form en marknads – intjäningsförmåga och beskriver både hur väl det lyckats belägga sina rum (efterfrågan) och till vilket pris (betalningsviljan). RevPAR varierar med ekonomisk aktivitet och efterfrågan från olika delsegment på resemarknaden samt strukturella faktorer som till exempel land, stad, läge, kommunikationer, produkttyp och utbud i hotellmarknaden. Därutöver finns flera starka marknadstrender som stödjer hotellmarknaden som till exempel att människor lägger mer pengar på upplevelser och gärna reser oftare. Se avsnittet om trender på sida 31.
Sverige RevPAR realt*

Källa: SCB, Pandox *Inflationsjusterat (KPI)
RevPAR kan användas på flera sätt:
-
Som en temperaturmätare på hotellkonjunkturen
-
- Som ett mått på hur en hotellmarknad presterar
-
- Som ett mått på hur ett hotell presterar i sin marknad
DAGLIG BEVAKNING OCH ANALYS
RevPAR är en del av Pandox affärsuppföljning. I affärssegmentet Fastighetsförvaltning sker uppföljning av RevPAR löpande medan den i Operatörsverksamhet sker dagligen inom ramen för det arbete som görs av hotellen och Pandox Revenue Management Centre i Bryssel. Den enskilde operatörens förmåga och prestation gör stor skillnad. Baserat på systematisk affärsanalys diskuterar Pandox olika möjligheter att stötta operatören i arbetet med att utveckla och förädla hotellprodukten för att på så sätt öka lönsamheten för operatören och öka hyresintäkterna för Pandox.
MARKNADER MED OLIKA KARAKTÄR
Pandox har verksamhet på hotellmarknader med olika karaktär och förutsättningar, vilket också avspeglas i RevPAR och därmed styr vilken typ av hotellinvesteringar som är möjliga att göra med lönsamhet. Ju högre RevPAR desto större utrymme för Pandox att göra värdeskapande investeringar.
Internationella destinationer som London och Amsterdam har en hög andel internationell efterfrågan och god efterfrågan i alla delsegment. Regionala städer som Stockholm, Köpenhamn, Manchester, Köln och Hamburg har ett mindre internationellt inslag men en generellt god efterfrågan från alla delsegment. Inhemska städer som Leeds, Linköping och Kuopio har ett större beroende av inhemsk efterfrågan och enstaka delsegment. Dessa är dock i regel stabila i sin utveckling över tid och mindre beroende av större globala skeenden.
Sammantaget har Pandox en tydlig efterfrågebalans i portföljen med god riskspridning mellan olika typer av marknader, länder och destinationer. Se avsnittet "Här finns Pandox" på sida 30.
STADSKATEGORIER MED EXEMPEL PÅ STÄDER SORTERADE PÅ REVPAR, SEK
| 2020 | 2019 | Förändring,% | |
|---|---|---|---|
| Internationella städer | |||
| London | 337 | 1 558 | –78 |
| Amsterdam | 260 | 1 284 | –79 |
| Dublin | 268 | 1 236 | –78 |
| Regionala städer | |||
| Köpenhamn | 260 | 1 074 | –76 |
| Hamburg | 314 | 946 | –66 |
| Köln | 286 | 938 | –68 |
| Stockholm | 247 | 804 | –69 |
| Manchester | 208 | 717 | –70 |
| Inhemska städer | |||
| Leeds | 206 | 669 | –69 |
| Kuopio | 313 | 659 | –52 |
| Dortmund | 210 | 652 | –67 |
| Sheffield | 176 | 533 | –66 |
| Linköping | 281 | 513 | –45 |
Källa: Statistikcentralen Finland, STR Global, Benchmarking Alliance
SÅ FUNGERAR REVPAR
Om det genomsnittliga rumspriset är 1 000 SEK och beläggningsgraden är 70 procent så är Rev-PAR 700 SEK (1 000 x 0,70 = 700). Ett hotell med 200 rum har därmed en årlig rumsintäkt på 51 100 000 SEK (700 x 200 x 365). Till detta kommer övriga intäkter som till exempel mat, dryck och konferens som per definition inte ingår i RevPAR-begreppet.
FRÅN REVPAR TILL HYRESINTÄKT
Pandox hyresavtal är omsättningsbaserade där en viss procentandel av hotellets intäkter blir Pandox hyra. Procentandelen är normalt sett högre för hotell- och konferensrum och lägre för mat och dryck samt övriga intäkter. Skillnaden förklaras av att lönsamheten, och därmed hyresbetalningsförmågan, är högre för logi än restaurang.
Om hyran i ovanstående fall utgår med 35 procent av rumsintäkten blir hyresintäkten för Pandox 17 885 000 SEK (51 100 000 x 0,35). Därutöver tillkommer normalt sett andra intäkter som i vissa fall kan vara betydande. Det innebär att Pandox faktiska hyrestillväxt kan vara både högre och lägre än marknadens RevPARtillväxt.
Kommentar: Net RevPAR, som tar hänsyn till kostnader för kundanskaffning, till exempel distribution och marknadsföring, är ett mer relevant mått för en hotelloperatör.
Pandox och kapitalmarknaden
FINANSIELL KALENDER
Årsstämma 2021 12 april 2021 Delårsrapport januari–mars 2021 27 april 2021 Delårsrapport april–juni 2021 16 juli 2021 Delårsrapport juli–september 2021 27 oktober 2021 Bokslutskommuniké 2021 10 februari 2022
Kontaktinformation

Anders Berg SVP, Head of Communications & IR +46 760 95 19 40 [email protected]

Erik Ax Communications & IR Manager +46 707 13 77 06 [email protected]
PANDOXAKTIENS TOTALAVKASTNING 18 juni 2015–31 december 2020

God totalavkastning över tid
Pandoxaktiens totalavkastning under 2020 var –34 procent. Räknat från aktiens första handelsdag, den 18 juni 2015, uppgick totalavkastningen vid årets slut till 53 procent.
ÅRSSTÄMMA
Pandox AB:s årsstämma äger rum måndagen den 12 april 2021. För information om årsstämman och formerna för dess genomförande, gå till www.pandox.se.
Årsstämmokalender
Avstämningsdag för årsstämma 31 mars 2021 Årsstämma 12 april 2021
FÖRSLAG TILL UTDELNING
Styrelsen föreslår årsstämman 2021 att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2020.
PANDOXAKTIEN OCH EPRA NRV PER AKTIE 18 juni 2015–31 december 2020

Substansvärdet viktigt vid värdering av fastighetsbolag
Värdering av ett fastighetsbolag grundas normalt på substansvärdet, vilket enkelt uttryckt är skillnaden mellan fastighetsportföljens marknadsvärde och nettoskulden. I de flesta fastighetsbolag finns också derivat, skattefordringar och skatteskulder som påverkar substansvärdet. Se sida 112 för definition av Pandox substansvärde enligt EPRA NRV. Premie är när börsvärdet är högre än substansvärdet och rabatt är när börsvärdet är lägre än substansvärdet.
Varför investera i Pandox?
| Goda tillväxtmöjligheter |
Goda förutsättningar för stark återhämtning i turism- och resemarknaden |
Stort uppdämt resebehov som kommer frigöras när samhällssituationen normaliseras |
|
|---|---|---|---|
| Låg marknadsandel i hotellfastighetsmarknaden |
<1% Mätt i tillgängliga rum på Pandox marknader |
||
| Stark marknadsposition |
Paneuropeisk position | 15 Länder |
|
| Attraktiv partner i hotellmarknaden | >30 Hotelloperatörer och varumärken |
||
| Balanserad risk |
Förmåga att agera genom hela värdekedjan |
Förmåga att driva hotell i egen regi sänker risk och skapar möjligheter |
|
| Hög exponering mot växande segment |
84 procent Av totalt antal rum i portföljen i städer med |
HOTELLFASTIGHETER EN LITEN DEL AV FASTIGHETSMARKNADEN
Fastigheter är en stor och växande tillgångsklass med bostäder, handel, kontor och industri som dominerande segment. Vid årsskiftet 2020/2021 utgjorde börsnoterade fastighetsbolag cirka 6 procent av värdet på Nasdaq Stockholm. Inom EU var motsvarande siffra cirka 4 procent. Även om hotellfastigheter växer som tillgångsklass är den fortfarande en liten del av den totala fastighetsmarknaden. Detsamma gäller på börsen. Börsnoterade specialiserade hotellfastighetsbolag utgör mindre än 1 procent av EPRA Developed Europe, som är ett ledande fastighetsindex.
FÅ BÖRSNOTERADE SPECIALISTER
Börsnoterade specialister inom hotellfastigheter i Europa är förutom Pandox (Nasdaq Stockholm, PNDX), PPHE Hotel Group (London Stock Exchange, PPH) och Covivio Hotels (Euronext Paris, COVH). Andra fastighetsbolag med en betydande hotellfastighetsexponering är bland annat Aroundtown (Frankfurt Stock Exchange, AT1) och Balder (Nasdaq Stockholm, BALD).
HOTELLFASTIGHETER ÄR ETT KRÄVANDE TILLGÅNGSSLAG
Hotellfastigheter är ett tillgångsslag som kräver specialisering, aktivt ägande och ett industriellt perspektiv för framgångsrikt värdeskapande. Tid är också en faktor som inte ska underskattas. Det tar helt enkelt lång tid att hitta och förvärva lämpliga fastigheter och ännu längre tid att bygga nödvändiga relationer med de hotelloperatörer och affärspartners som krävs för att utveckla och realisera hotellens fulla potential.
SVÅRT ATT KOPIERA STÖRRE HOTELLPORTFÖLJER
Det är svårt att bygga större hotellportföljer. Även om det finns kapital tillgängligt för förvärv krävs systematiskt och långsiktigt arbete i en tuff internationell miljö för att skapa en portfölj med en attraktiv risk- och avkastningsprofil.
Analytiker som följer Pandox
övervägande inhemsk och regional efterfrågan
ABG Sundal Collier Tobias Kaj Victor Krüeger
Carnegie Fredric Cyon Erik Granström
Nordea David Eriksson Flemmich Staffan Bülow SEB Stefan E Andersson
Morgan Stanley Christopher Fremantle
Kepler Chevreux Albin Sandberg
Handelsbanken Johan Edberg Oscar Lindqvist
DNB
Simen Mortensen Niklas Wetterling
Aktien och ägarbilden
NOTERAT PÅ NASDAQ STOCKHOLM
Pandox B-aktier är sedan 2015 noterade på Nasdaq Stockholms lista för stora bolag. B-aktierna omsätts också på flera alternativa marknadsplatser. Det är andra gången som Pandox är börsnoterat. Den första gången var 1997–2004.
KURSUTVECKLING OCH BÖRSVÄRDE
Per 31 december 2020 var sista betalkurs för B-aktien 145,20 (212,00) SEK och det synliga börsvärdet var 15 783 (23 076) MSEK. Inräknat de onoterade A-aktierna till samma kurs som B-aktierna var börsvärdet 26 658 (38 976) MSEK.
Under 2020 var värdeutvecklingen på Pandoxaktien –34 (45) procent, jämfört med OMX Stockholm Benchmark PI index som ökade med 11 (26) procent och OMX Stockholm Real Estate PI index som minskade med 6 (59) procent.
Räknat från första handelsdag den 18 juni 2015 hade värdet på Pandoxaktien vid årsskiftet 2020/2021 stigit med 30 procent jämfört med 131 procent för OMX Stockholm Real Estate PI index och 38 procent för OMX Stockholm Benchmark PI index. Pandoxaktiens totalavkastning var under samma period 53 procent.
HANDEL OCH LIKVIDITET
Handeln på Nasdaq Stockholm svarade för 60 (52) procent av all handel i Pandoxaktien under 2020. Löpande handel med direktavslut över börs uppgick till cirka 50 (33) procent och avslut utanför börs med efterregistrering på börs uppgick till cirka 9 (19) procent. Handel på andra marknadsplatser uppgick till cirka 41 (48) procent av handelsvolymen.
Under året omsattes cirka 179 (30) miljoner B-aktier på Nasdaq Stockholm, motsvarande cirka 164 (28) procent av utestående B-aktier vid årets slut, till ett värde om cirka 19 800 (5 500) MSEK. Genomsnittlig dagsomsättning uppgick under året till 708 576 (120 273) aktier, vilket motsvarade cirka 78 (22) MSEK i värde.
ÄGARBILD OCH ANTAL AKTIER
Per 31 december 2020 hade Pandox 12 854 (4 097) aktieägare. Pandox största ägare var Eiendomsspar AS, Helene Sundt AB och Christian Sundt AB. Övriga större ägare var i fallande ordning AMF Försäkring & Fonder, Swedbank Robur Fonder och Alecta Pensionsförsäkring.
Totalt antal aktier uppgick till 183 849 999, fördelat på 75 000 000 A-aktier och 108 849 999 B-aktier. A-aktien berättigar innehavaren till tre röster och B-aktien berättigar till en röst.
Aktiefakta
Marknad: Nasdaq Stockholm
Segment:
Large Cap
Sektor: Real Estate
Handelssymbol: PNDX B
Antal B-aktier (noterade): 108 849 999
Antal A-aktier (onoterade): 75 000 000
Börsvärde: 26 658 MSEK (A- och B-aktier)
Aktiens volatilitet: 38% (från 18 juni 2015, årsbasis)
Aktiens betavärde: 1,09 (från 18 juni 2015, OMXSBPI)
Genomsnittlig dagsomsättning: 708 576 aktier (2020)
Källa: Nasdaq, InFront, Euroclear, Pandox. Per 31 december 2020.
STÖRSTA AKTIEÄGARE PER 31 DECEMBER 2020
De femton största registrerade aktieägarna efter röstetal:
| Ägare | Antal A-aktier | Antal B-aktier | Andel av aktiekapital (%) |
Andel av röster (%) |
|---|---|---|---|---|
| Eiendomsspar AS | 37 314 375 | 10 144 375 | 25,8 | 36,6 |
| Helene Sundt AB | 18 657 188 | 4 912 187 | 12,8 | 18,2 |
| Christian Sundt AB | 18 657 187 | 4 312 187 | 12,5 | 18,1 |
| AMF Försäkring & Fonder | 18 942 099 | 10,3 | 5,7 | |
| Swedbank Robur Fonder | 6 058 466 | 3,3 | 1,8 | |
| Alecta Pensionsförsäkring | 5 787 577 | 3,1 | 1,7 | |
| Länsförsäkringar Fonder | 4 463 787 | 2,4 | 1,3 | |
| Lannebo Fonder | 3 463 388 | 1,9 | 1,0 | |
| Fjärde AP-fonden | 2 645 251 | 1,4 | 0,8 | |
| Vanguard | 2 422 037 | 1,3 | 0,7 | |
| BlackRock | 1 909 960 | 1,0 | 0,6 | |
| Tredje AP-fonden | 1 702 867 | 0,9 | 0,5 | |
| Norges Bank | 1 700 429 | 0,9 | 0,5 | |
| Nordea Fonder | 1 670 328 | 0,9 | 0,5 | |
| JP Morgan Asset Management | 1 508 178 | 0,8 | 0,5 | |
| Summa topp 15 ägare | 74 628 750 | 71 643 117 | 79,6 | 88,5 |
| Övriga ägare | 371 250 | 37 206 882 | 20,4 | 11,5 |
| Summa | 75 000 000 | 108 849 999 | 100 | 100 |
Information sammanställd av Monitor per 31 december 2020.
Källor: Euroclear Sweden, Morningstar, Finansinspektionen, Nasdaq och Millistream.


Ägare per land
i procent av kapitalet, 31 december 2020

Information sammanställd av Monitor per 31 december 2020. Källor: Euroclear Sweden, Morningstar, Finansinspektionen, Nasdaq och Millistream.
| Nyckeltal | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal per aktie, efter utspädningseffekter 1) 2) | |||||
| Totalt driftnetto, SEK | 10,06 | 18,43 | 18,25 | 15,05 | 12,87 |
| Årets resultat, SEK | –7,61 | 15,91 | 16,83 | 19,89 | 14,65 |
| Cash earnings, SEK 5) | 3,64 | 12,84 | 11,28 | 10,46 | 8,49 |
| Eget kapital, SEK 5) | 129,88 | 143,32 | 127,63 | 119,38 | 95,75 |
| Substansvärde (EPRA NRV), SEK | 167,60 | 186,40 | 164,04 | 144,54 | 126,24 |
| Utdelning, SEK 3) | — | — | 4,70 | 4,40 | 4,10 |
| Börsvärde och avkastning | |||||
| Börsvärde, MSEK | 26 658 | 38 976 | 24 555 | 26 549 | 22 240 |
| Avkastning, Pandoxaktien, % 4) | –33,9 | 45,2 | –7,5 | 12,1 | –9,3 |
| Avkastning OMX Stockholm Benchmark Index, % 4) | 10,9 | 26,3 | –8,3 | 6,6 | 5,0 |
| Avkastning OMX Stockholm Real Estate Index, % 4) | –5,9 | 59,2 | 9,7 | 6,7 | 8,2 |
| Utdelningsandel av cash earnings, % | — | — | 41,6 | 44,4 | 50,1 |
| Utdelningsandel av EPRA NRV, % | — | — | 2,9 | 3,0 | 3,2 |
| Direktavkastning, % | — | — | 3,2 | 2,8 | 2,9 |
| Aktien | |||||
| Stängningskurs B-aktien, SEK | 145,20 | 212,00 | 146,60 | 158,50 | 141,40 |
| Högsta kurs under året, SEK | 227,50 | 219,50 | 170,00 | 161,70 | 158,30 |
| Lägsta kurs under året, SEK | 50,20 | 143,00 | 135,00 | 134,30 | 121,50 |
| Genomsnittskurs under året, SEK | 110,76 | 182,55 | 151,73 | 147,87 | 139,02 |
| Genomsnittlig dagsomsättning, antal B-aktier 4) | 708 576 | 120 273 | 120 121 | 135 226 | 167 589 |
| Viktat genomsnittligt antal A-aktier, före utspädningseffekter, tusental 1) | 75 000 | 75 000 | 75 000 | 75 000 | 75 000 |
| Viktat genomsnittligt antal A-aktier, efter utspädningseffekter, tusental 1) | 75 000 | 75 000 | 75 000 | 75 000 | 75 000 |
| Antal A-aktier vid periodens slut, tusental 1) | 75 000 | 75 000 | 75 000 | 75 000 | 75 000 |
| Viktat genomsnittligt antal B-aktier, före utspädningseffekter, tusental 1) | 108 850 | 95 053 | 92 499 | 82 856 | 75 266 |
| Viktat genomsnittligt antal B-aktier, efter utspädningseffekter, tusental 1) | 108 850 | 95 053 | 92 499 | 82 856 | 75 266 |
| Antal B-aktier vid periodens slut, tusental 1) | 108 850 | 108 850 | 92 499 | 92 499 | 82 499 |
| Viktat genomsnittligt antal aktier totalt, efter utspädningseffekter, tusental 1) | 183 850 | 170 053 | 167 499 | 157 856 | 150 266 |
| Totalt antal aktier vid periodens slut, tusental 1) | 183 850 | 183 850 | 167 499 | 167 499 | 157 499 |
1) För perioden 2014–2015 retroaktivt justerat för aktiesplit i maj 2015 för jämförbarhet vid beräkning av nyckeltal.
2) För definitioner av nyckeltal se sidan 176.
3) För 2020 anges styrelsens förslag till utdelning.
4) För 2015 mätt från första noteringsdagen den 18 juni 2015.
5) Hänförligt till moderbolagets aktieägare.
AKTIEKAPITALETS UTVECKLING
| Förändring i antal aktier | Antal aktier efter transaktionen | Aktiekapital, SEK | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| År | Händelse | B | A | B | A | Totalt | Förändring | Totalt | |
| 1994 | Bildande | 2 500 | — | 2 500 | — | 2 500 | 150 000 | 150 000 | |
| 1995 | Nyemission | 1 250 000 | — | 1 252 500 | — | 1 252 500 | 75 000 000 | 75 150 000 | |
| 1995 | Fondemission | 1 247 500 | — | 2 500 000 | — | 2 500 000 | 74 850 000 | 150 000 000 | |
| 1997 | Split 4:1 | 7 500 000 | — | 10 000 000 | — | 10 000 000 | — | 150 000 000 | |
| 1998 | Nyemission | 5 000 000 | — | 15 000 000 | — | 15 000 000 | 75 000 000 | 225 000 000 | |
| 2000 | Nyemission | 9 900 000 | — | 24 900 000 | — | 24 900 000 | 148 500 000 | 373 500 000 | |
| 2013 | Nyemission | 100 000 | — | 25 000 000 | — | 25 000 000 | 1 500 000 | 375 000 000 | |
| 2015 | Nytt aktieslag och aktiesplit 6:1 | 50 000 000 | 75 000 000 | 75 000 000 | 75 000 000 | 150 000 000 | — | 375 000 000 | |
| 2016 | Nyemission | 7 499 999 | — | 82 499 999 | 75 000 000 | 157 499 999 | 18 749 998 | 393 749 998 | |
| 2017 | Nyemission | 10 000 000 | — | 92 499 999 | 75 000 000 | 167 499 999 | 25 000 000 | 418 749 998 | |
| 2019 | Nyemission | 16 350 000 | — | 108 849 999 | 75 000 000 | 183 849 999 | 40 875 000 | 459 624 998 |
Källa: Euroclear, Pandox.
AKTIEFÖRDELNING PER 31 DECEMBER 2020
| Innehav | Antal aktieägare |
Andel av aktiekapital (%) |
Andel av röster (%) |
|---|---|---|---|
| 1–500 | 11 046 | 0,6 | 0,3 |
| 501–1 000 | 773 | 0,3 | 0,2 |
| 1 001–5 000 | 674 | 0,9 | 0,5 |
| 5 001–10 000 | 120 | 0,5 | 0,3 |
| 10 001–15 000 | 38 | 0,3 | 0,1 |
| 15 001–20 000 | 22 | 0,2 | 0,1 |
| 20 001– | 181 | 97,2 | 98,5 |
| Summa | 12 854 | 100 | 100 |
Källa: Euroclear Sweden per 31 december 2020.

Pandox hållbarhetsagenda
HÅLLBARHET HÅLLBARHETSAGENDA
Pandox har certifierat sina tre första hotell enligt plan i enlighet med BREEAM Very Good. Ytterligare nio fastigheter har påbörjat certifiering under året
82% nöjda gäster i Pandox hotellverksamhet
81% nöjda medarbetare
Energianvändningen inom Pandox Operatörsverksamhet, kWh/kvm

CO2-utsläpp inom Pandox Operatörsverksamhet, kg CO2e/kvm

40
Vattenanvändning inom Pandox Operatörsverksamhet, l/kvm


Director of Sustainable Business Pandox roll i en hållbar värld
Trots en global pandemi, där Pandox befunnit sig mitt i stormens öga, har vi under året visat beslutsamhet i att nå vårt långsiktiga mål; att erbjuda hållbara hotellfastigheter till våra hyresgäster.
I egenskap av en ledande hotellfastighetsägare har Pandox stora möjligheter att påverka hur våra fastigheter renoveras, utvecklas och till viss del driftas på ett klimatsmart och resurseffektivt sätt. På så sätt kan vi bidra till FN:s globala mål. Detta är särskilt viktigt för oss och andra företag i fastighetsbranschen, eftersom sektorn står för 36 procent av energianvändningen och växthusgasutsläppen i Europa. Energibehovet förväntas eskalera om inte omställningen mot ökad resurseffektivitet går fortare1).
ORGANISERADE FÖR ATT ACCELERERA
För att kunna skapa meningsfulla resultat behövs mer än förståelse för frågorna inom organisationen. Det krävs dessutom ett genuint engagemang och fokus från både styrelse och ledningsgrupp, liksom en snabbrörlig organisation som kan hantera och driva frågorna med rätt kompetens, system och processer.
Pandox har sedan 2018 arbetat på ett mer strukturerat sätt med hållbarhet, vilket innebär att vi nu har både rätt förutsättningar och fokus för att ta oss an frågorna i en accelererande takt. Vi kan med tillförlitliga data, rätt prioriteringar, uppföljning och kommunikation hantera klimatutmaningarna på ett helt annat sätt än tidigare.
HÅLLBARHET PÅVERKAR ALLA
Hållbarhetsfrågorna omfattar direkt och indirekt alla Pandox medarbetare. Exempel på detta är affärsetik, mångfald och inkludering på arbetsplatsen, mänskliga rättigheter, genomlysning av leverantörskedjan vid kontraktsskrivning, regelefterlevnad samt medvetenhet kring resurseffektivitet och produktivitet vad gäller energi- och vattenrelaterade åtgärder.

Det är inte en checkbox i en lista utan ett förhållningssätt som börjar och slutar hos varje individ.
TAXONOMIN
Hållbarhetsfrågorna drivs allt starkare från politiskt håll, vilket kommande Taxonomilagstiftning är ett bra exempel på. Pandox kommer att omfattas av Taxonomin. Vi bjöd under året därför in våra största aktieägare till dialog och påbörjade vårt arbete för att kunna redovisa relevant information till nästa hållbarhetsrapport 2021.
GRÖNA INVESTERINGAR
Under pandemin blev det även påtagligt hur viktigt det är att ha kontroll och driva fastigheter på ett resurseffektivt sätt, när beläggningen på Pandox 156 hotell minskade drastiskt. Därför står vi fast vid vårt gröna investeringsprogram, även om vissa mer kapitalintensiva investeringar fått skjutas fram ett till två kvartal. I de fastigheter vi har påbörjat utrullningen av vårt gröna 1) https://ec.europa.eu/info/news/new-rules-greener-and- Läs mer om Taxonomin på sidan 45
investeringsprogram, kunde vi genom klimatsmarta lösningar i realtid anpassa energiförbrukningen efter faktiskt behov, ett arbete som vi kommer att fortsätta med kommande år.
GRÖNA AVTAL I FOKUS
Framöver kommer ett av våra största fokus vara att teckna gröna avtal med våra hyresgäster i Fastighetsförvaltning – ett arbete som pausats under pandemin när andra frågor stått i fokus. Vi behöver tillsammans hitta nya sätt att arbeta proaktivt för att säkerställa hållbara fastigheter och drift som står väl rustade i klimatomställningen, ökar vår konkurrenskraft och bidrar till kassaflödesdrivande investeringar med god avkastning.
Stockholm i mars 2021 Caroline Tivéus
smarter-buildings-will-increase-quality-life-all-europeans-2019-apr-15 en
Pandox värdekedja
Pandox äger 156 hotellfastigheter. I 136 av dessa drivs hotellverksamheten av externa hotelloperatörer under hyresavtal i affärssegmentet Fastighetsförvaltning. Det innebär att Pandox inte ansvarar för den löpande hotelldriften och därmed inte har inflytande
över den. Pandox har i dessa fall endast kontroll över tekniskt underhåll och drift, samt utveckling, renovering och om- eller tillbyggnad. Resterande 20 fastigheter drivs i egen regi inom affärssegmentet Operatörsverksamhet, i ett integrerat samarbete med
Fastighetsförvaltning. I Operatörsverksamhet råder full kontroll över hållbarhetsrelaterade frågor, hotelldrift, tekniskt underhåll och drift, samt utveckling av fastigheten.

Pandox inflytande i värdekedjan
Pandox inflytande på genomförande av hållbarhetsarbetet och anlitande av underleverantörer:
Full kontroll Inflytande Begränsat inflytande Inget inflytande
1) Pandox arbetar med fyra operativa modeller: (1) Hyresavtal med hotelloperatör (2) Egen drift med managementavtal (3) Egen drift med franchiseavtal (4) Egen drift med oberoende varumärke. Läs mer på sid. 22-27. Om Pandox tar över en fastighet med redan befintligt hyresavtal kan Pandox inte avsluta avtalet med befintlig hyresgäst förrän kontraktet löper ut. 2) I hotelldrift finns många olika delar där hållbarhetsfrågor är aktuella, till exempel fastighetsdrift, inköp, mat och dryck, avfall, städning och marknadsföring.
3) Undantag i form av managementavtal kan i några fall påverka möjlighet till kontroll.
Ansvar och inflytande i värdekedjan
Pandox rör sig genom hotellets hela värdekedja; från förvärv och fastighetsutveckling, via såväl tekniskt underhåll som egen hotelldrift, till ombyggnation, renovering alternativt eventuell försäljning av fastigheterna. Verksamheten är organiserad i två affärssegment; Fastighetsförvaltning och Operatörsverksamhet. Förutsättningarna för hållbarhetsarbetet skiljer sig åt mellan affärssegmenten.
I Fastighetsförvaltning, som utgör 84 procent av marknadsvärdet av fastighetsportföljen, är ansvaret uppdelat mellan hotelloperatören och Pandox. Pandox ansvar för fastighetsrelaterade frågor är reglerat i hyresavtalet med hotelloperatören. Hotelloperatören har generellt ett ansvar för driften, men ansvaret skiljer sig mellan Norden och övriga länder när det gäller investeringar av tekniska installationer. Övergripande så har Pandox ett större fastighetsansvar i Norden jämfört med övriga länder. Hotelloperatören, och inte fastighetsägaren, ansvarar för inköp av el, värme, vatten och kyla till hotellen. Detta medför att Pandox rent teoretiskt har begränsade möjligheter att påverka åtgärder för att minska energi- och vattenanvändning i de hotellfastigheter som drivs av Pandox hyresgäster i Fastighetsförvaltning. Detta har Pandox som målsättning att påverka genom att skapa gemensamma incitament i gröna avtal. I Operatörsverksamhet, som utgör 16 procent av marknadsvärdet, har Pandox full kontroll över både fastigheten och driften av hotellet.
Pandox hållbarhetsmål och -strategi
Pandox mål om att erbjuda sina hyresgäster hållbara fastigheter bidrar till FN:s globala mål för hållbar utveckling, till att minska verksamhetens klimatpåverkan och att hantera riskerna till följd av klimatförändringarna. Målen bidrar också positivt till Pandox resultat genom kassaflödesdrivande investeringar och nya affärsmöjligheter. Målen presenteras i kapitlen för fokusområdena.
Bolagets hållbarhetsstrategi baseras på Pandox vision och affärsmål, dess påverkan på omvärlden gällande hållbarhet och klimatförändringarna, samt vilka frågor som intressenterna anser är viktiga för Pandox
att jobba med. Hänsyn har även tagits till pågående trender och de risker och möjligheter som bolaget ser.
Under 2020 genomfördes en översyn av Pandox väsentliga hållbarhetsfrågor, vilka har delats in i fem fokusområden och mappats mot FN:s globala mål, se nedan.
Pandox vision, affärsidé, mål och strategi Läs mer på sidan 16.
Värdekedjan Läs mer på sidan 43. Hållbarhetsrisker Läs mer på sidan 84. Intressentdialog och väsentlighetsanalys Läs mer på sidan 147 i not K2.
Pandox fem fokusområden och väsentliga hållbarhetsfrågor bidrar till FN:s globala mål


Integrerat hållbarhetsarbete
Hållbarhet är integrerat i Pandox affärsmodell. Hållbarhetsarbetet drivs inom fem fokusområden med tydliga aktiviteter och mål. Fokusområdena tar hänsyn till att förutsättningarna för hållbarhetsarbetet skiljer sig åt mellan affärssegmenten Fastighetsförvaltning och Operatörsverksamhet, såsom graden av inflytande beroende på praxis och avtalsstruktur.
Pandox hållbarhetsarbete ska bidra till en lönsam och hållbar drift genom arbetsmetoder som utgår från insamling av data från verksamheten. Datan analyseras och ligger till grund för vilka projekt bolaget definierar som relevanta. Pandox entreprenöriella kultur tillsammans med dess storlek som ledande hotellfastighetsbolag medför en snabbhet, flexibilitet och möjlighet att testa och utvärdera olika
Klimatförändringarna och den politiska agendan
Klimatförändringarna står idag högt upp på den globala politiska agendan. Politikerna ställer ökade krav och inför nya lagar och subventioner för att snabba på klimatomställningen.
Genom klimataktivister som Greta Thunberg och medias ökade bevakning har även slutkonsumenter och medarbetare börjat ställa större krav på bolagen. Enligt en undersökning menade en av tre att det är mycket viktigt att arbetsgivaren arbetar med klimatfrågorna. Detta driver på utvecklingen hos företagen1).
Nettonoll växthusgasutsläpp
För att kunna uppfylla Parisavtalets mål, att hålla den globala medeltemperaturen väl under 2 grader, har EU åtagit sig att minska de samlade utsläppen med 40 procent till år 2030, jämfört med 1990, samt minska utsläppen av växthusgaser med mellan 80–95 procent till år 20502).
För Sveriges del antogs ett klimatpolitiskt ramverk med det långsiktiga målet om nettonollutsläpp av växthusgaser år 2045 för att kunna leva upp till sin del av Parisavtalet3). Detta innebär att intressenters krav på börsnoterade bolag ökar. Många företag har nu satt upp egna
mål om att nå nettonollutsläpp av växthusgaser. Pandox har som ambition att genomföra en sådan analys inom de kommande två åren.
Taxonomin
Den EU-gemensamma taxonomilagstiftningen för miljömässigt hållbara investeringar är ett annat exempel på hur EU nu agerar för att driva på omställningen. EU vill säkerställa finansieringen av en hållbar tillväxt och driva kapital till bolag som arbetar strukturerat med klimatomställningen.
Taxonomin innebär att hållbarhet blir ett reglerat område för finansbranschen, då en lagstadgad definition av vad som får kallas en hållbar investering införs. De finansiella aktörerna måste redovisa hur stor andel av sina innehav som överensstämmer med Taxonomin. Dessa krav förs vidare till bolagen att kunna redovisa. Resurseffektiva och hållbara fastigheter beräknas få en affärsfördel i och med potentiellt lägre finansieringskostnader. Pandox har inlett en analys tillsammans med PwC för att kunna redovisa den andel av omsättningen som härrör från hållbara aktiviteter. Målsättningen är att ha detta klart till utgången av 2021.
pilotprojekt. På så sätt minimeras risken för felaktiga beslut. Därefter finns möjligheten att skala upp framgångsrika projekt till att omfatta flera fastigheter inom portföljen. På så sätt säkerställer bolaget att rätt investeringsprioriteringar fattas, oavsett om det rör sig om exempelvis miljömässiga eller sociala frågor.
Pandox strategier och affärsmodell Läs mer på sidorna 16–18
Pandox stöd av externa initiativ och konventioner samt medlemskap
Internationella konventioner och initiativ
- FN:s Global Compact
- FN:s globala mål och Agenda 2030
- ILO:s deklaration om grundläggande
- principer och rättigheter i arbetslivet • UK Modern Slavery Act
- International Bill of Human Rights
Medlemskap i föreningar,
- organisationer och branschinitiativ
- Visitas referensgrupp för hållbarhet
- Sweden Green Building Council
- European Public Real Estate Association (EPRA)
- Fastighetsägarna
3) https://www.naturvardsverket.se/Miljoarbete-i-samhallet/Miljoarbete-i-Sverige/Uppdelat-efter-omrade/Klimat/Sveriges-klimatlag-och-klimatpolitiska-ramverk/
1) Young Professional Attraction Index 2020, Academic Work
2) https://www.naturvardsverket.se/Miljoarbete-i-samhallet/Miljoarbete-i-Sverige/Uppdelat-efter-omrade/Klimat/Sveriges-klimatataganden/
Fokusområde Miljö och klimat

Pandox viktigaste bidrag till en mer hållbar utveckling ligger i framväxten av lönsamma gröna fastigheter och gröna avtal med hotelloperatörer. Målet är att skapa resurseffektiva fastigheter och resurseffektiv drift som minskar Pandox klimatavtryck samtidigt som företaget växer.
Pandox mål och resultat inom fokusområde miljö och klimat
| Mål | Vilka berörs | Utfall 2020 | Utfall 2019 | Bidrar till FN:s globala mål |
|---|---|---|---|---|
| BREEAM-certifiera fastigheter på nivån Very Good 12 av totalt 20 fastigheter i Operatörs verksamhet senast år 2023, jmf med 2020 |
15% av 20 hotell | Påbörjades detta år | Delmål 6.4, 7.2, 7.3, 8.4, 11.6, 12.4, 12.5, 13.1 och 15.5 |
|
| Hållbarhetscertifiera driften 100% av Pandox egen drift, senast tre år efter förvärv |
100% av 20 hotell | 83% av 16 hotell | Delmål 6.3, 6.4, 7.2, 7.3, 8.4, 11.6, 12.4, 12.5 och 13.1 |
|
| 80% av externa hotelloperatörers hotellverksamheter senast år 2025, jmf med 2018 |
80% av 136 hotell | 69% av 138 hotell | Delmål 6.3, 6.4, 7.2, 7.3, 8.4, 11.6, 12.4, 12.5 och 13.1 |
|
| Använda förnybar energi i minst 90% av alla fastigheter i Operatörsverksamhet t.o.m. 2023, jmf med 2019 |
85% av 20 hotell | 80% av 16 hotell | Delmål 7.2 | |
| Installera solceller i 30% av alla hotell i Operatörsverk samhet senast 2023, jmf med 2019. Beräknat på nuvarande 20 hotell |
15% av 20 hotell | 19% av 16 hotell | Delmål 7.2 | |
| Minska matavfallet med i snitt 30% per hotell i Operatörsverksamhet t.o.m. 2023, jmf med 2020 |
Pausats på grund av covid-19 |
Implementeringen påbörjades |
Delmål 8.4, 12.3 och 12.5 | |
| Minska resursanvändningen Genomföra Pandox gröna investe ringsprogram senast år 2023 för att minska energianvändning, koldioxid utsläpp och vattenanvändning |
För utfall, se sidan 50 | För utfall, se sidan 50 | Delmål 6.4, 7.3, 8.2, 8.4 och 11.6 |
|
| Teckna gröna hyresavtal 1–5 tecknade avtal senast år 2025, jmf med 2019 |
Pausats på grund av covid-19 |
– | Delmål 6.4, 7.2, 7.3 och 8.4 |
Fastighetsförvaltning Operatörsverksamhet – egen hotelldrift
Miljöcertifiering av fastigheter
Pandox största miljöpåverkan kommer från fastigheterna och då främst från uppvärmning och el samt användning av byggmaterial. Därför fokuserar Pandox på olika aktiviteter för att minska energi- och vattenkonsumtionen, samt öka resurseffektiviteten när det gäller drift, produktion och distribution. Företaget ska öka återanvändning och återvinning av energi, vatten och material samt övergå till förnyelsebara energikällor när det är möjligt. En viktig del i arbetet är att certifiera samtliga 20 fastigheter i Operatörsverksamhet i enlighet med BREEAM in Use för att erhålla en oberoende kvalitetsmärkning på det arbete som genomförts i fastigheterna.
BREEAM är den etablerade standarden i Europa för gröna fastigheter. Vid certifieringen bedöms och poängsätts områdena energi, transporter, vatten, avfall, föroreningar, hälsa och inomhusmiljö, mark och ekologi, material, innovation och ledning. Certifieringen är ett verktyg för att förbättra miljöprestandan genom åtgärder i såväl byggnad som förvaltning och drift, samt ett sätt att öka kunskapen och engagemanget internt för miljöarbete. Pandox ambition är att uppnå betyget Very Good.
Målsättningen är att certifiera tolv av fastigheterna senast 2023. Under 2020 certifierades tre av fyra planerade fastigheter på nivån Very Good. Fastigheterna är belägna i Bremen, Dortmund och London. Den fjärde
Fördelarna med BREEAM-certifiering

fastigheten, i Glasgow, påverkades av covid-19-restriktionerna och har fått skjuta på processen till början av 2021. Övriga åtta fastigheter har haft uppstartsmöten.
Alla certifieringarna följer det gröna investeringsprogrammet för att säkerställa att relevanta BREEAM-poäng och affärsnytta inom energi- och vattenområdena kommer Pandox tillgodo. Resterande åtta fastigheter i Operatörsverksamhet som inte omfattas av det gröna investeringsprogrammet kommer det fattas beslut om under 2021.
Certifiering av Pandox fastigheter inom Fastighetsförvaltning är också av betydelse. Här behöver dock samsyn nås och samarbete inledas med Pandox hyresgäster innan beslut om certifiering kan fattas. Det kräver uppgraderingar av exempelvis system, teknikinstallationer och access till driftsrelaterad information. Dessutom krävs ett stort engagemang från hyresgästens personal att få fram relevant dokumentation, något som idag ligger utanför befintlig avtalsstruktur. Därför är certifieringen av pilotprojektet Scandic Luleås tillbyggnad, som påbörjades under 2019, av stor vikt. Denna förväntas färdigställas under 2021 på nivån Very Good för nybyggnad.

MILJÖCERTIFIERING AV HOTELLVERKSAMHETEN
Pandox ambition är att all hotelldrift inom Operatörsverksamhet ska vara miljöcertifierad enligt Green Key, om inte annan miljöcertifiering redan finns, senast tre år efter förvärv eller driftsövertagande. Andelen miljöcertifierade hotell vid utgången av 2020 var 100 (83) procent. Green Keycertifieringen är en av de ledande standarderna inom miljöansvar och hållbar drift inom turistnäringen, bland annat hotell.
Inom Fastighetsförvaltning har 80 (69) procent av hyresgästernas hotell någon form av miljöcertifiering. De certifieringar som används är bland annat Green Key, Svanen, ISO 14001 och Green Tourism. Pandox följer årligen upp miljöcertifieringarna och har en diskussion med de hyresgäster som inte har detta på plats ännu.
Läs mer i hållbarhetsnot K8
2020 motsvarande 380 flygresor t/r Stockholm–Montreal för en person.** * Scope 1 och 2
Minskning av växthusgasutsläppen*
** En flygresa t/r Stockholm–Montreal för en person i Ekonomiklass = 1 917 kg CO2e (Källa: klimatsmartsemester.se)

* En 42" plasma tv drar 0,350 kWh per timme.
Minskad klimatpåverkan
GRÖN EL
Pandox arbetar mot ett långsiktigt mål att öka användningen av förnybara energikällor, vilket är en del i företagets ambition att erbjuda gröna fastigheter. Under 2020 använde 77 (87) procent av de totalt 114 (95) hotell som redovisade sin data till Pandox någon typ av förnyelsebar energi, som till exempel el från vind och vattenkraft. I Fastighetsförvaltning var motsvarande siffra 76 (89) procent. Datainsamlingen för 2020 omfattar fler hotell i fastighetsportföljen som inte har förnyelsebar energi.
I Operatörsverksamhet var andelen förnyelsebar energi 85 (80) procent. Holiday Inn Lübeck gick under året över till grön el. Även Radisson Blu Glasgow tecknade ett grönt elavtal, som träder i kraft första

Solpaneler på Holiday Inn Brussels Airport
kvartalet 2021. Pandox förvärvade dessutom fyra hotell utan gröna elavtal under 2019. Två av hotellen övergick till grön el under 2020 och två hotell har tecknat gröna elavtal som startar 1 januari 2021. Vid publiceringen av årsredovisningen använder därmed 90 procent av fastigheterna i Operatörsverksamhet grön el.
I vissa hotell kan Pandox inte påverka valet av energi. Det gäller för Hilton Garden Inn London Heathrow Airport, där byggnaden inte är ansluten till det nationella elnätet och elektriciteten tillhandahålls via Heathrow Airport.
SOLCELLER
När förutsättningarna är goda installerar Pandox även solpaneler eller solvärme på byggnadernas tak inom företagets Operatörsverksamhet. Detta görs ofta i samband med en planerad renovering av taket och byggnaden. Alla byggnader är dock inte lämpliga för solpaneler på grund av takets lutning och tillgång till solinstrålning med mera. Målsättningen är att 30 procent av hotellen i Pandox Operatörsverksamhet ska ha solpaneler på taket senast 2023. Solpaneler kommer att installeras på Hilton Brussels Grand Place, Holiday Inn Lübeck och Hilton Garden Inn London Heathrow Airport.
MINSKADE VÄXTHUSGASUTSLÄPP
För Pandox är det viktigt att förbättra kunskapen om de växthusgasutsläpp som sker uppströms i värdekedjan och som företaget är indirekt ansvarigt för. Som ett första steg på vägen genomfördes en så kallad spend-analys av leverantörsreskontra för 2020. Företagets mest väsentliga Scope 3-utsläpp uppströms i värdekedjan kommer från inköpta varor, material och tjänster (framförallt vid ombyggnation av fastigheter). Pandox ambition är att förfina analysen av utsläppen i Scope 3 under kommande år.
Nedströms i värdekedjan är det utsläpp från hyresgästernas drift av hotellen, som är den största utsläppskategorin. Pandox har under året lyckats samla in utsläppsdata i Scope 3 från fler hyresgäster än tidigare år, men arbetet fortsätter för att kunna inkludera samtliga samt att öka medvetenheten för frågorna hos dem.
Tjänsteresor är affärskritiska för Pandox för att kunna utveckla sina fastigheter, analysera marknadstrender och för konkurrensbevakning. Pandox har en reseinstruktion i personalhandboken för huvudkontoret som uppmuntrar till att välja alternativa transportmedel till flyg, när det är försvarbart. Pandox använder även digitala mötestjänster såsom Zoom och Teams för att möjliggöra fler digitala möten. Under året minskade antal flygkilometer med 65 procent och tågresorna med 25 procent, till största del till följd av reserestriktionerna i kölvattnet av covid-19.
Totalt klimatkompenserade företaget för utsläpp om 35 (97) ton CO₂e genom ett solenergiprojekt i Indien. Projektet är certifierat enligt Golden Standard.
Vattenanvändning
Brist på vatten är ett accelererande problem i delar av världen. Även i Europa klassas numera områden som vattenstressade, det vill säga när mängden färskvatten inte längre räcker till för att täcka samhällets behov. Pandox använder vatten i områden med vattenstress, bland annat i London och Bryssel.
Pandox strävar efter att minska sin vattenförbrukning genom att installera vattenbesparande utrustning och förändra medarbetarnas och gästernas beteenden när det gäller vattenkonsumtion. Idag försöker majoriteten av hotellen i Pandox Operatörsverksamhet att involvera gästerna i arbetet genom information om hotellens ambition att minska vattenförbrukningen. Hotellen ber exempelvis gästen att hänga upp handduken om de kan tänka sig att använda den
igen samt uppmanar gästerna att inte låta vattnet rinna för länge i dusch och handfat.
Pandox har under 2020 fortsatt implementeringen av mätsystem för vattenförbrukning på hotell som ingår i Operatörsverksamhet. Läckage eller avvikelser i den normala dagliga vattenanvändningen registreras i realtid, vilket gör det möjligt att

* Ett fyllt badkar motsvarar cirka 150 liter vatten.
snabbt identifiera och åtgärda problem vid exempelvis läckage via larmhantering. 10 (6) av de 20 (16) hotell som drivs av Pandox har idag relevanta läckagesystem. Dessa finns bland annat i Bryssel och London. När det gröna investeringsprogrammet är helt utrullat år 2023 ska samtliga tolv hotell i Operatörsverksamhet, som omfattas av programmet, ha system på plats för att upptäcka läckor, inklusive mätare för att mer precist kunna hantera vattenkonsumtionen. Dessutom ska dusch- och kranmunstycken med lägre vattenförbrukning installeras som inte ger avkall på gästkomforten.
Läs mer om minskad vattenanvändning i Pandox gröna investeringsprogram på sidan 50.
Läs mer om vattenstresssade områden i not K6
Avfall
Pandox ambition är att kontinuerligt minska mängden avfall i verksamheten genom tydliga mål. Under 2020 genererades 1,5 (4,0) ton farligt avfall i form av till exempel ITutrustning och batterier, samt 1 276 (3 528) ton icke-farligt avfall i form av exempelvis hushållsavfall, papper och plast i Operatörsverksamhet. 540 (1 699) ton avfall gick till återvinning.
För att kunna sätta relevanta mål per fastighet i Operatörsverksamhet behöver en granskning genomföras per fastighet med hänsyn tagen till nationella lagar och praxis, samt fastighetens förutsättningar. Pandox påbörjade ett pilotprojekt på Crown Plaza Brussels – Le Palace under 2020, vilket

kommer att resultera i en plan med tydliga mål för att minska avfallet. Planen ska implementeras under 2021. En liknande avfallsanalys ska genomföras i samtliga hotell i egen drift senast år 2022 för att kunna sätta mål per hotell som aggregeras upp till ett koncernövergripande mål.
Den 1 januari 2020 började Pandox fasa ut alla plastflaskor i gästrum och i restauranger på samtliga hotell i Operatörsverksamhet med målsättningen att vara färdig under 2021. Istället ska glasflaskor premieras. På Crown Plaza Brussels återfinns vattenstationer för gästerna i korridorerna. På Hotel Indigo byttes över 15 000 plastflaskor ut till glasflaskor under året.
Minska matavfallet
I genomsnitt utgör matavfall 4–12 procent av matkostnaderna för hotellföretag¹). För att minska matavfallet genomförde Pandox under 2019 ett pilotprojekt med hotellen Radisson Blu Dortmund, Crown Plaza Brussels – Le Palace och The Hotel, Brussels tillsammans med foodtech-bolaget Winnow. Genom att kategorisera och registrera all mat som slängdes ökade kunskapen kring överproduktion och bättre inköpsplanering. I genomsnitt minskade kostnaden, mätt i procent av försäljningsintäkten, med drygt 40 procent till följd av mindre avfall från dyrare råvaror samt lägre produktion av produkter med begränsad efterfrågan på buffén.
Kemikalier
Kemikalier används huvudsakligen vid städning av hotellen i Operatörsverksamhet. Pandox ambition är att minska mängden farliga kemikalier, då de inte bara har en negativ inverkan på miljön utan även på medarbetarnas hälsa och arbetsmiljö.
Under 2020 började Holiday Inn Brussels Airport och The Hotel, Brussels använda en helt vattenbaserad lösning tillsammans med högteknologisk mikrofiber för att städa hotellen med minst samma höga kvalitet som tidigare. Det har resulterat i att kemikalier enbart behövs vid städning av toaletterna och att användningen av kemikalier vid städning minskat betydligt.
Planen var att rulla ut projektet hos majoriteten av hotellen i Pandox Operatörsverksamhet under 2020 med målet att minska matavfallet med i genomsnitt 30 procent per hotell till och med 2023. På grund av covid-19 har projektet senarelagts till när beläggningen återgår till normala nivåer, eftersom projektet bygger på volym. Vid utrullningen ska Winnows nya lösning med artificiell intelligens användas. Det innebär att en dator och kamera automatiskt skannar och kategoriserar all mat som kastas.
1) Enligt en analys genomförd av Winnow.
Pandox minskar matavfall i samarbete med foodtech-bolaget Winnow

De största besparingsmöjligheterna finns i överproduktionen av mat. Genom ett enkelt system blir de anställda medvetna om hur beteendeförändringar kan minska klimatavtrycket och samtidigt sänka kostnader.
Pandox gröna investeringsprogram
Då Pandox enbart förvärvar och äger befintliga fastigheter som ofta är äldre finns en stor potential och ansvar att utveckla och renovera fastigheterna så att de blir mer resurseffektiva. Pandox införde därför under 2019 ett grönt investeringsprogram som löper mellan åren 2020 till 2023. Tidsintervallet har inte påverkats nämnvärt på grund av covid-19. Däremot har de kapitalintensiva investeringarna skjutits fram ett till två kvartal, vilket gör att den stora besparingseffekten syns först under 2021. Programmet inkluderar tolv av Pandox 20 fastigheter i Operatörsverksamhet. Hotellen ligger i Tyskland, Belgien, England och Finland. Programmet fokuserar på energi- och vattenreducerande åtgärder samt teknikinstallationer, som exempelvis fastighetsövervakningssystem med integrerade undermätare. Vid årsskiftet hade 58 procent av hotellen fastighetsövervakningssystem installerade och samtliga hade undermätare. Ambitionen är att samtliga ska ha fastighetsövervakningssystem på plats under 2021. Därutöver är det viktigt att skapa engagemang och förståelse för frågorna hos hotelldirektörerna så att programmet får det fokus som krävs, särskilt från de tekniska förvaltarna, för att nå framgång. I detta ingår att utbilda dem för att de ska kunna hantera de nya systemen och dagligen övervaka konsumtionen samt anpassa
systemet efter verkligt behov. Investeringen uppgår till cirka 80 MSEK och den genomsnittliga avkastningen beräknas till cirka 20 procent.
Genom det gröna investeringsprogrammet kan Pandox arbeta proaktivt med tekniken i fastigheterna, öka resurseffektiviteten och sänka energi- och vattenanvändningen. Det ger betydande kostnadsbesparingar och gör det möjligt att formulera koncernmål för vatten- och energianvändning. Investeringarna bidrar dessutom till ökad gästkomfort genom bättre styrning av värme, ventilation och kyla. Under 2021 är målsättningen att inkludera resterande åtta hotell i Operatörsverksamhet.

Hotell drivna av Pandox
1) De kapitalintensiva investeringarna ska genomföras i början av 2021, vilket medför att de stora besparingarna först kommer under 2021.
2) Kraftigt minskad beläggning har påverkat siffrorna för 2020.
3) Den lägre utsläppsminskningen jämfört med den minskade användningen av elektricitet beror på att majoriteten av fastigheterna gick över till grön el under 2017 och 2018.
Besiktning av fastigheterna
Pandox utför årligen interna produkt- och avtalsbesiktningar inom Fastighetsförvaltning. Syftet är att säkerställa fastigheternas skick och att hyresgästerna lever upp till sina åtaganden. Besiktningarna utmynnar både i direkta åtgärder och fungerar som underlag vid kontraktsförhandlingar. Under 2020 genomfördes 69 (80) sådana besiktningar.
Pandox utför även löpande byggtekniska utvärderingar för att säkerställa fastigheternas skick och funktion, vilket är särskilt viktigt vid planerade om-, till- eller utbyggnader. Under 2020 infördes ett nytt digitalt projektsystem, där projektledarna för varje nytt projekt fyller i om projektet innefattar gröna åtgärder som bedöms minska koldioxidutsläppen, som exempelvis val av byggnadsmaterial, installation av LED-lampor och solceller. Målet är att bättre mäta resultatet av de åtgärder som genomförs.
Vid förvärv av fastigheter görs en genomlysning av fastighetens byggtekniska förutsättningar utifrån funktion och myndighetskrav, men även utifrån miljörisker såsom förorenad mark.
Utöver detta genomför Pandox försäkringsmäklare årligen riskutvärderingar på 10 procent av Pandox fastigheter med fokus på risk för brand och egendomsskada. Från 2020 ingår även risker som orsakas av klimatförändringen, exempelvis fastighetens exponering för översvämningar, kraftigt regn, jordskalv, värmeböljor etc.
Gröna hyresavtal
För att uppnå Pandox mål att erbjuda sina hyresgäster gröna fastigheter är det viktigt att öka kunskapen och engagemanget för miljö- och klimatarbetet, både bland medarbetare och hyresgäster. En viktig ambition i arbetet är att få till stånd gröna hyresavtal med hyresgästerna. Ambitionen är att skapa gemensamma incitament för att minska klimatpåverkan i fastigheten och driften, eftersom en samverkan är kritisk för att få bästa utfall. Det långsiktiga målet är att ingå gröna avtal med samtliga affärspartners.
Påbörjade samtal fick skjutas upp då pandemin slog till med full kraft under 2020. Förhoppningen är att kunna återuppta dessa dialoger under 2021, alternativt vid omförhandling av befintliga avtal.
Energibesparande projekt i Fastighetsförvaltning
Under året fick många planerade projekt med bland annat energibesparande åtgärder inom Fastighetsförvaltning skjutas på framtiden på grund av covid-19. Exempel på projekt som har genomförts är den omfattande uppgraderingen av ventilationen på Scandic Alexandra i Molde. Byggnaden försörjdes av en mängd separata fläktaggregat som saknade värmeåtervinning. Totalt har fem nya ventilationsaggregat med värmeåtervinning installerats. Detta beräknas spara ungefär

Scandic Malmen, Stockholm.
150 000 kWh per år. I övriga ventilationsaggregat har man installerat frekvensstyrning för effektivare styrning mot det aktuella behovet. Dessa är nu även utrustade med värmeåtervinning. Vidare har ny styr- och reglerutrustning installerats för att kunna optimera driften.
På Scandic Malmen i Stockholm uppdaterades ljusmiljön när belysningen byttes ut till LED på entréplanet med lobby, restaurang och bar. Pandox har investerat i belysningsarmaturer och Scandic har investerat i styrning av belysningen. Bytet av belysningen beräknas årligen minska elanvändningen med 50 000 kWh, vilket utgör cirka 4 procent av den totala användningen.
På Scandic Segevång i Malmö har 63 badrum renoverats med en beräknad minskad förbrukning om cirka 2 miljoner liter vatten årligen, vilket är cirka 15 procent av hotellets totala vattenanvändning. I tillägg beräknas energianvändningen minska med cirka 4 000 kWh till följd av effektivare belysning i badrummen.
Skyline Airport Hotel vid Helsingfors flygplats har under året genomgått en renovering av alla 214 rum. All belysning i hotellrum, badrum och korridor är utbytt till LED, och beräknas spara omkring 85 000 kWh per år. Dessutom är blandare och wc-stolar utbytta till snålspolande, vilket beräknas spara cirka 7 miljoner liter vatten per år.
Clarion Collection Hotel Arcticus i Harstad har länge varit ett av Pandox mindre hotell men har försetts med en tillbyggnad på 37 rum. Tillbyggnaden försörjs av ett eget ventilationsaggregat med värmeåtervinning, som minskar behovet av köpt energi då värmen i frånluften tas tillvara istället för att blåsas ut. Detta är kopplat till det befintliga styr- och reglersystemet för att kunna övervaka och styra allt på ett optimalt sätt. All belysning som installeras är LED och korridorerna är utrustade med rörelsesensorer för att ge en effektiv och trevlig belysning för gästerna. För att få en bättre inomhusmiljö har extern solavskärmning monterats på fasaderna.
En omfattande rums- och badrumsrenovering samt teknikrenovering på NH Bloom i Bryssel inleddes under 2020, där cirka 50 procent av renoveringen är slutförd med både vatten- och elbesparingar som följd. De aktiviteter som har väsentlig inverkan på energi- och vattenanvändningen ska genomföras under 2021. Däribland ingår ett nytt kylsystem med effektivare pumpar, ny styr- utrustning av hotellrum samt en ny kraft- värmeanläggning.
Rums- och badrumsrenoveringar på NH München Airport, NH Frankfurt Airport och NH Salzburg stoppades under andra kvartalet, men fortsätter enligt en uppdaterad plan under 2021/22. De rum och badrum som renoverats är utrustade med LED belysning och vattenreducerande åtgärder, såsom snålspolande kranar, duschmunstycken och toaletter.
För data om energianvändning, vattenkonsumtion, genererat avfall och växthusgasutsläpp, se Hållbarhetsnoterna K4, K5, K6 och K7.
Fokusområde Ansvarsfulla och rättvisa affärer
Pandox vill som ledande hotellfastighetsbolag agera ansvarsfullt och schysst i alla affärsrelationer. Bolaget ska vara en långsiktig och pålitlig partner och arbeta för att motverka de risker för korruption och brott mot mänskliga rättigheter som finns i branschen.
Pandox mål och resultat inom fokusområde ansvarsfulla och rättvisa affärer
| Mål | Vilka berörs | Utfall 2020 | Utfall 2019 | Bidrar till FN:s globala mål |
|---|---|---|---|---|
| Varje år säkerställa att 100% av koncernens medarbetare har gått Pandox utbildning i Code of Conduct |
91% | 83% | Delmål 3.4, 4.4, 4.5, 5.1, 5.5, 8.5, 8.7, 8.8, 10.2 och 16.5 |
|
| Ingen form av prostitution och sexuella övergrepp får förekomma i verksamheten |
1 fall | 0 fall | Delmål 8.7 | |
| Nolltollerans mot korruption såväl i Pandox egen verksamhet som i leverantörskedjan |
2 fall | 0 fall | Delmål 16.5 | |
Pandox (Fastighetsförvaltning + Operatörsverksamhet + huvudkontoret)
Affärsetik och anti-korruption
Pandox anti-korruptionspolicy och uppförandekod för medarbetare utgör basen för en god affärsetik och för att lagar och praxis efterföljs. Därutöver behövs fortlöpande utbildning för att säkerställa att styrningen följs. Pandox har därför ett mål om att samtliga medarbetare ska gå Pandox digitala Code of Conduct-utbildning. Under 2020 genomförde 91 (83) procent av medarbetarna utbildningen.
Då Pandox bedriver verksamhet på den brittiska marknaden, omfattas Pandox även av världens mest strikta mutlagstiftning, UK Bribery Act, vilket är en extrateritoriell lagstiftning som därmed omfattar alla marknader där Pandox är verksam.
Pandox har nolltolerans mot korruption, vilket framgår tydligt av anti-korruptionspolicyn. Under året genomfördes en fördjupad digital utbildning inom anti-korruption för samtliga medarbetare som är i riskgruppen för att bli exponerad för korruption på hotellen i Pandox Operatörsverksamhet. Vid minsta frågetecken eller misstanke om korruption ska medarbetare rådfråga sin chef eller chefens chef.
Två fall av korruption rapporterades, dels en anställd som i privat syfte utnyttjat sin ställning i förhållande till en leverantör, och dels en leverantör som erbjöd sina tjänster privat till medarbetare utan moms. Pandox vidtog direkt åtgärder och avslutade arbetsrelationen i båda fallen.
För att främja en öppen kultur där anställda och externa intressenter vågar rapportera om missförhållanden, finns ett externt visselblåsarsystem tillgängligt. Under året inkom två ärenden. Det avsåg
sexuellt ofredande och en intressekonflikt, vilket har utretts och hanterats i enlighet med Pandox interna processer för att det inte ska upprepas vid fler tillfällen.
Läs mer i hållbarhetsnot K10

Mänskliga rättigheter
Pandox är medlem i FN:s Global Compact, vilket innebär att företaget förbundit sig till att arbeta i enlighet med tio principer inom bland annat mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och anti-korruption. Pandox har
nolltolerans mot kriminalitet, prostitution och sexuellt utnyttjande.
Under 2020 inventerades utbildningsnivån inom mänskliga rättigheter med särskilt fokus på människohandel och

prostitution på respektive hotell i Operatörsverksamhet, vilket visade att majoriteten av hotellen genomför löpande utbildningar. Dessa håller en mycket hög nivå och är oftast framtagna av etablerade organisationer inom området. Utbildningarna ger en djupare förståelse för hur detta kan upptäckas, förebyggas och hanteras. Det är enbart enstaka hotell som inte har en heltäckande utbildning och dessa har fått tillgång till andra hotells utbildningar.
Ett fall av prostitution har rapporterats under året på ett hotell i Nederländerna. Det var hotellets personal som upptäckte fallet som omedelbart rapporterades till lokala polismyndigheter.
Pandox har även upprättat ett Modern Slavery Act-uttalande, där företaget starkt motsätter sig alla former av exploatering och utnyttjande av arbetskraft och barnarbete.
Kontroll över leverantörskedjan
Pandox uppförandekod för affärspartners beskriver de förväntningar som Pandox har på sina leverantörer avseende mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och anti-korruption. Uppförandekoden för affärspartners bygger på de tio principerna i FN:s Global Compact och ILO:s deklaration om grundläggande principer och rättigheter i arbetslivet.
Under 2020 genomförde Pandox flera åtgärder för att stärka sitt arbete med hållbara leverantörskedjor. Pandox uppdaterade sin uppförandekod för affärspartners för att tydliggöra kraven kring mänskliga rättigheter och miljö. Företaget implementerade också ett digitalt granskningssystem av leverantörer. Högriskklassade leverantörer inom fastighetsförvaltning, främst inom byggbranschen, fick fylla i ett själv-
88% av leverantörerna redovisade för sitt hållbarhetsarbete 2020
skattningsformulär, där de utvärderade sitt eget hållbarhetsarbete. Totalt mottog 90 befintliga leverantörer formuläret, varav 88 procent besvarade det. Pandox bjöd därefter in 54 leverantörer att delta i en utbildningsworkshop för att hjälpa dem komma igång eller stärka befintliga hållbarhetsrelaterade policyer och processer. Dessa ska följas upp under 2021.
Pandox har dessutom inlett personlig dialog med leverantörer som presterade i de nedre 10 procenten av respondenterna i självskattningsformuläret. Syftet är att påverka och stödja dem till att arbeta mer professionellt och strukturerat med de hållbarhetsfrågor som är kritiska för Pandox.
Vidare innebär granskningsförfarandet att Pandox kommer att premiera och fördjupa relationen med de leverantörer som rankas högt. Från och med 2021 är det ett krav att nya leverantörer inom Fastighetsförvaltning granskas enligt denna process innan kontraktsskrivning. Pandox ska också börja genomföra stickprover med start under 2021.
För att öka kompetensen har berörda medarbetare genomgått en intern utbildning i hållbara leverantörskedjor. Vad gäller leverantörer inom mat och dryck har
Pandox i kraft av sin position möjliggjort att samtliga hotell i Operatörsverksamhet, oavsett varumärke, får använda Hiltons leverantörsplattform. Det är ett digitalt inköpssystem som garanterar att leverantörerna är granskade och att eventuella rabatter kommer användarna tillgodo. Därmed minimeras situationer där mutor kan förekomma.
Under 2020 infördes en inköpspolicy för underhåll och utveckling inom Fastighetsförvaltning för att ställa krav internt på ett medvetet inköpsförfarande. Policyn omfattar bland annat avfallstjänster och inköp av trä, målarfärg och badrumsprodukter vid renoveringar. Träprodukterna ska vara miljöcertifierade, målarfärgen ska vara vattenbaserad och badrumsprodukterna behöver vara snålspolande, utan att kompromissa med gästupplevelsen. En underhållspolicy infördes också med syftet att beskriva den arbetsprocess och rutiner för underhåll som ska användas inom Pandox. Målsättningen är att säkerställa ett strukturerat arbete och god dokumentation av planerade åtgärder i respektive fastighet, vilket även bidrar till budgetplaneringen på medellång sikt.
För data om anti-korruption och leverantörsgranskning, se noterna K10 och K11
Fokusområde Nöjda och trygga gäster
Nöjda hotellgäster i den egna driften är resultatet av en framgångsrik verksamhet. Pandox fastigheter ska vara säkra och trygga för såväl de som arbetar där dagligen som de som tillfälligt besöker hotellen. Covid-19-pandemin har ställt nya krav på verksamheten.
Pandox mål och resultat inom fokusområde nöjda och trygga gäster
| Mål | Vilka berörs | Utfall 2020 | Utfall 2019 | Bidrar till FN:s globala mål | |
|---|---|---|---|---|---|
| Gästnöjdhet Minst 80% av hotellgästerna i Pandox egen drift ska rekommendera Pandox hotell till andra |
82% | 85% | n/a | ||
| Gästsäkerhet Gästerna i egen drift ska alltid uppleva Pandox verksamhet och hotell som säkra |
Inga incidenter rapporterades |
Inga incidenter rapporterades |
Delmål 3.4 och 8.8 | ||
| Gästintegritet och datasäkerhet Nolltolerans mot incidenter i egen drift |
Inga incidenter rapporterades |
En incident rapporterades | n/a | ||
| Operatörsverksamhet – egen hotelldrift Pandox (Fastighetsförvaltning + Operatörsverksamhet + huvudkontoret) |
Nöjda hotellgäster
Gästnöjdhet är det viktigaste måttet i affärssegmentet Operatörsverksamhet, då det visar hur väl hotellet lever upp till gästernas förväntningar och indirekt hur konkurrenskraftig produkt Pandox erbjuder sina hyresgäster i form av attraktiva fastigheter. Det som bland annat driver gästnöjdhet är personligt bemötande, individuell uppmärksamhet, prisvärda produkter, säkerhet, kontinuerlig kvalitet i service och produktleverans, samhällsengagemang och miljöarbete. Särskilt konferensbokare och affärsresenärer ställer krav på att hotellen ska vara miljöcertifierade. Även privatresande har börjat efterfråga detta, då allt fler är medvetna om klimatfrågan idag.
Pandox långsiktiga målsättning är att gästnöjdheten ska överstiga 80 procent för

hotell som ingått i Operatörsverksamhet i ett eller flera år. Gästnöjdheten var 82 (85) procent enligt Pandox årliga gästundersökning, genomförd av en extern part under 2020. Nedgången kan kopplas främst till restriktioner hänförliga till covid-19, såsom begränsningar i utbud med exempelvis stängda restauranger.
82%(85%) nöjda hotellgäster 2020
Hotellgästernas hälsa och säkerhet
Hotellgästerna förväntar sig att hotellen ska leverera trygga och minnesvärda gästupplevelser. Hotellens lokaler ska vara säkra och medarbetarna ska ha rätt kompetens för att kunna bedriva verksamheten på ett tryggt sätt.
Inom Fastighetsförvaltning är det hyresgästen som är ansvarig för all form av säkerhet, såsom skalskydd, exempelvis larm på fönster och dörrar, väktarbevakning och övervakningskameror. I Operatörsverksamhet ligger ansvaret för säkerheten på Pandox. Hotellsäkerhet regleras i Pandox

uppförandekod för medarbetare. Dessutom har alla hotell inom Pandox Operatörsverksamhet beredskapsplaner och säkerhetspolicyer.
Säkerhetsfrågorna ingår även i den koncernövergripande digitala utbildningen. Medarbetarna får även utbildning i första hjälpen och alla hotell genomför regelbundet brand- och evakueringsövningar. Inga incidenter gällande hotellgästernas hälsa och säkerhet rapporterades 2020.
För mer information om medarbetare och gäster, se not K9 och K12.
Åtgärder på grund av pandemin
Till följd av covid-19 har Pandox infört ytterligare säkerhetsåtgärder för att säkerställa att gästerna ska kunna vistas i lokalerna på ett säkert sätt. Pandox städar publika ytor i hotellen, såsom toaletter, entré och lobby, mer frekvent och rengör de mest vidrörda kontaktytorna i hotellen oftare.
Många hotell i Operatörsverksamhet, som exempelvis Hilton, har använt en säkerhetsförsegling på mötesrum och gästrum. Detta är ytterligare en försäkran om att rummet är städat och kan nyttjas på ett säkert sätt. Hotellen uppdaterar även kontinuerligt

informationen avseende olika restriktioner för att kunna vägleda och lugna gästerna.
Pandox har också utökat ventilationen för att förbättra luftkvaliteten och har installerat CO2-givare för att mäta koldioxidhalten i inomhusluften och effektivt kunna optimera luftflödena. Företaget har också ökat antal spolningar av vattensystemen för att minimera risken för legionella, då färre gäster vistas i lokalerna.
Proaktivt agerande under pandemin
Hallå Patrick Krueger, Director of Operations Germany, kan du lyfta fram något ni gjorde för att öka säkerheten under pandemin? – En viktig sak vi gjorde var att proaktivt certifiera samtliga fem hotell i egen drift enligt Bureau Veritas hygiencertifiering Safeguard. Hotellen var de första i Tyskland att bli certifierade. Certifieringen garanterar att lämpliga hälso-, säkerhets- och hygienförhållanden är på plats. Syftet var att kunna ta hand om gäster och medarbetare på ett säkert sätt under pandemin. Det innebar bland annat att personalen utbildades i de utökade hygienkrav som krävs vid en pandemi. Certifieringen kommunicerades sedan till gästerna via hotellets webbplats och synligt i hotellet för att försäkra gästen om att de kan vara trygga i fastigheten. Ett mycket uppskattat initiativ bland medarbetare och gäster.


Patrick Krueger, Director of Operations Germany
Datasäkerhet och kundintegritet
Datasäkerhet och skydd av gästernas personuppgifter är viktigt för Pandox. Riktlinjer avseende integritet och informationssäkerhet finns i uppförandekoden för medarbetarna. För att minska risken för dataöverträdelser sker utbildningar i datasäkerhet lokalt på varje hotell samt genom den obligatoriska koncernövergripande digitala utbildningen. För att skydda gästernas personuppgifter använder Pandox tekniska och organisatoriska skyddsåtgärder, till exempel brandväggar och lösenordsskyddade system. Vidare ska medarbetarna respektera gästernas integritet och säkerställa sekretessen av deras personuppgifter.
Under 2020 inträffade 0 (1) incidenter som handlade om brott mot GDPR och ingen kunddata gick förlorad.
Varför så få kvinnliga hotelldirektörer i Europa?
Hur är det att vara kvinna och hotelldirektör i en bransch där två av tre hotellchefer är män? Ellen Deboeck, hotelldirektör på Hilton Grand Place i Bryssel, delar med sig av sina erfarenheter.
VAD ÄR VIKTIGT FÖR ATT LYCKAS I ROLLEN SOM HOTELLDIREKTÖR?
– Det handlar ytterst om att göra skillnad genom rätt ledarskap, beslut och prioriteringar. Att förmedla en tydlig riktning för teamet och hålla sig uppdaterad kring nya trender gällande resande, kommunikation och konferens.
VARFÖR TROR DU ATT DET FINNS SÅ FÅ KVINNLIGA HOTELLDIREKTÖRER I EUROPA?
– Det finns många studier som visar att jämlika arbetsplatser skapar mer värde. Ändå är bara var tredje hotellchef en kvinna, trots att kvinnor utgör halva arbetskraften i Europa. Men jag tror att detta håller på att förändras. Idag är jämlikhet en viktig punkt på agendan både medialt och inom företagen, på ett sätt som inte var fallet för några år sedan. Detta återspeglar den nuvarande situationen. Med ökat fokus på jämlikhet ökar möjligheterna för kvinnor att nå högre positioner.
VAD ÄR DEN STÖRSTA UTMANINGEN MED ATT VARA KVINNA OCH HOTELLDIREKTÖR?
– Den största utmaningen är de stereotypa antaganden och dolda fördomar som blockerar jämlikhet på arbetsmarknaden. Den kvinnliga chefen får frågor om balansen mellan arbete och privatliv, något som männen aldrig tillfrågas om. Sedan antas det att kvinnor är mer känslodrivna och mindre beslutsmässiga, vilket är helt felaktigt.
VAD SER DU SOM DE STÖRSTA MÖJLIGHETERNA?
– På Pandox kan vi göra skillnad och fortsätta arbeta med att "krossa glastaket". När vi bygger våra karriärer och når framgång hedrar vi alla inspirerande kvinnor före oss, som banade väg för vår generation. På samma sätt är det vår plikt att bana väg för den kommande generationen och försöka göra hotellnäringen till en jämlik arbetsplats. Jag ser det som en del av vårt



– Pandox kultur är mycket tilltalande för kvinnliga ledare. Det finns alla förutsättningar för att även kvinnliga ledare ska få chansen att prestera på hög nivå, samtidigt som vi ger individen frihet, tillit och respekt. Vi behöver bara jobba mer strukturerat med frågan.
Ellen Deboeck, hotelldirektör på Hilton Brussels Grand Place.
ledaransvar. Men framförallt bidrar en högre grad av jämlikhet till ett bättre företag.
VAD KAN PANDOX GÖRA FÖR ATT BÄTTRE STÖTTA KVINNLIGA HOTELLDIREKTÖRER?
– Pandox kultur är mycket tilltalande för kvinnliga ledare. Det finns alla förutsättningar för att även kvinnliga ledare ska få chansen att prestera på hög nivå, samtidigt som vi ger individen frihet, tillit och respekt. Vi behöver bara jobba mer strukturerat med frågan och vara observanta så att vi inte
omedvetet påverkar möjligheter eller motivation för kvinnorna i företaget negativt. Det skapar förutsättningar för tillväxt! Jag har haft förmånen att vara omgiven av inspirerande ledare som gett mig möjligheten att påverka, lärt mig hur branschen fungerar och hur man skapar resultat i en mycket konkurrensutsatt bransch. Några förbättringsområden är nätverkande och mentorskap samt att arbeta med att fånga upp och utveckla kvinnliga talanger. Vi borde fråga våra talanger vad de behöver och säkerställa att vi skapar en kultur som stimulerar och underlättar för dem.

Gröna hjältar
Du märker dem inte först. Det beror på att sanna hjältar inte är de skrytiga typerna. De arbetar tyst och metodiskt bakom kulisserna för att säkerställa att fastigheterna är resurseffektiva och erbjuder bra inomhusmiljö för medarbetare och gäster. Abdel Jabbar Rharssi är en av dem. Därför fick han Pandox utmärkelse, "Kvartalets gröna hjälte", för sitt arbete med hållbarhet på två av företagets hotell i Bryssel.
Abdel Jabbar Rharssi har arbetat inom Pandox sedan 2018. Han började på The Hotel i Bryssel och är nu även ansvarig för Hilton Brussels Grand Place. Abdel utsågs till en av Pandox Gröna hjältar under 2020. En proaktiv inställning, goda tekniska kunskaper och djupgående affärsfokus ledde fram till utmärkelsen.
HUR JOBBAR DU MED HÅLLBARHET I DITT DAGLIGA ARBETE?
– Jag inleder varje arbetsdag med att kontrollera energi- och vattenkonsumtionen i vårt energisystem. Jag kan då upptäcka om det är några maskiner eller någon utrustning som inte fungerar optimalt, för att snabbt kunna vidta åtgärder för att spara energi. Jag kan också upptäcka om vi har något vattenläckage och på så sätt minska risken för potentiella skador på byggnaden. Vi tänker först, fattar sedan övervägda beslut och agerar därefter.
Vi har installerat fler undermätare, så att vi kan se vilken energi som konsumeras i olika delar av byggnaden, vilket ger värdefull information. Till exempel visade en undermätare till en av våra hyresgäster i byggnaden, på hög konsumtion nattetid, trots att de
bara har verksamhet på dagen. Tillsammans med deras driftchef kunde vi ändra inställningarna nattetid och på så sätt spara energi och pengar.
VAD ÄR DET BÄSTA MED DITT JOBB?
– Jag uppskattar mina kollegor och att vi tillsammans löser de problem som uppstår. Till största del sker vårt arbete bakom kulisserna, inte alltid synligt, men fortfarande viktigt för att saker och ting ska fungera bra. Det är uppmuntrande att träffa nöjda gäster som gillar vårt hotell och vill komma tillbaka.
Fokusområde Attraktiv och jämställd arbetsplats
Pandox företagskultur är nyckeln till dess framgång. Den ger förutsättningar till motiverade och självständiga medarbetare med eget tydligt mandat och en jämlik arbetsplats. Pandox har 1 148 medarbetare från 91 olika länder, vilket speglar mångfalden i hotellbranschen.
Pandox mål och resultat inom fokusområde attraktiv och jämställd arbetsplats
| Mål | Vilka berörs | Utfall 2020 | Utfall 2019 | Bidrar till FN:s globala mål |
|---|---|---|---|---|
| Minst 80% nöjda medarbetare i årlig mätning |
81% | 80% | Delmål 3.4, 4.4, 4.5, 5.1, 5.5, 8.5, 8.7, 8.8 och 10.2 |
|
| Öka andelen kvinnliga hotelldirektörer och hotellchefer |
30% | 13% | Delmål 5.1, 5.5 och 10.2 | |
| Påbörja insamling av sjukfrånvaro från och med år 2020 |
Utfört | n/a | Delmål 3.4 och 8.8 | |
Operatörsverksamhet – egen hotelldrift Pandox (Fastighetsförvaltning + Operatörsverksamhet + huvudkontoret)
Effekterna av pandemin
När covid-19-pandemin slog till med full kraft under 2020, permitterades 760 medarbetare och 179 medarbetare fick sägas upp, räknat i antal heltidsanställda. Då stödpaketen har skiljt sig mellan länderna har permitteringsgraden varit störst i de länder där stöden varit störst. Majoriteten av hotellen har dock inte varit helt stängda för att vara beredda när restriktionerna släpper och då inte ha en för lång startsträcka. Detta visade sig vara en bra strategi när vissa restriktioner släppte under sommaren.
För mer information se not K9
Attraktiv arbetsgivare
Pandox strävar efter att vara en av de mest attraktiva arbetsgivarna i branschen. För att kunna vara en attraktiv arbetsgivare erbjuder Pandox en utvecklande, fartfylld men samtidigt trygg arbetsmiljö, där diskriminering och trakasserier inte är tillåtna. Anställda erbjuds ett eget tydligt mandat för att lyckas i sin roll. Då bolaget har en slimmad organisation, är en stark moralisk kompass och självständighet en förutsättning.
Under 2020 infördes en enhetlig medarbetarundersökning för hotellanställda inom Operatörsverksamhet. Syftet är att kvartalsvis mäta hur nöjda medarbetarna är och målsättningen på kort sikt är en medarbetarnöjdhet om 80 procent. Medarbetarna kan även komma med förslag på förbättringsåtgärder. Resultatet för 2020 blev
81 (80) procent. Inga fall av diskriminering rapporterades under 2020.
Personalomsättning är ett annat mätetal för hur nöjda medarbetarna är. För Pandox hotellanställda var denna 36 (22) procent under 2020. Personalomsättningen på huvudkontoret var 8 (2) procent. Alla Pandox medarbetare har möjlighet att ansluta sig till en fackförening. Inom Operatörsverksamhet används kollektivavtal och kollektiva förhandlingar sker. 2020 omfattades 72 (70) procent av de anställda i Operatörsverksamhet av kollektivavtal.
Dessutom utförs arbetsplatsutvärderingar av fysisk och psykisk arbetsmiljö vart tredje år eller när det skett stora förändringar i verksamheten, som exempelvis vid renovering och ombyggnation.
Utvecklingsmöjligheter
Personlig utveckling är prioriterat i bolaget. Pandox ambition är att erbjuda alla anställda utbildning, utvecklingsmöjligheter och karriärplanering, samt flexibilitet för att få ihop livspusslet. Under 2020 genomfördes utvecklingssamtal med 43 (66) procent av Pandox medarbetare. Minskningen är hänförlig till Operatörsverksamhet och beror på de färre antal timmar medarbetarna arbetat under 2020.
I och med att majoriteten av medarbetarna i Operatörsverksamhet var permitterade kunde dessutom bara ett fåtal utbildningar genomföras under året.
Hälsa och säkerhet
Alla medarbetare ska ha en hälsosam, trygg och säker arbetsmiljö. Riskbedömningar genomförs regelbundet. Identifierade risker är främst kopplade till byggarbetsplatser och fysiska risker i hotellverksamheten, exempelvis brand och fallolyckor. Alla medarbetare får årligen utbildning, information och instruktioner kring säkerhet. Det finns rutiner för löpande genomgång av utrymningsvägar och kontroll av nödbelysning och hänvisningsskyltar. Under pågående renoveringar säkerställs att nödutrymning är möjlig genom att utrymningsvägar hålls fria, nödbelysning fungerar och att branddetekteringen är aktiv.
Under året inträffade 0 (0) arbetsrelaterade dödsfall och 1 (5) allvarligare arbetsskada när en servitör halkade på ett blött
PANDOX VÄRDERINGAR
Det är viktigt för företaget att alla medarbetare har en stark moralisk kompass, tar egna initiativ och är självständiga. Detta då Pandox är en slimmad organisation som genomsyras av en entreprenörsanda, där alla hjälps åt och varje medarbetare är av stor vikt. Samtidigt har Pandox en humoristisk företagssymbol i den illustrerade hunden Pepper, som alltid hittar på något bus. Han ska påminna alla medarbetare om att ha kul på vägen och inte ta sig själva på så stort allvar.
golv och bröt knäet. Pandox har även börjat samla in data gällande sjukfrånvaro med syftet att analysera nuläget och se om företaget behöver sätta upp gemensamma mål för detta framöver.
Entreprenörer som anlitas vid renovering, om- eller tillbyggnad instrueras i Pandox rutiner för hälsa och säkerhet och är i egenskap av arbetsgivare formellt ansvarig för att utreda och genomföra åtgärder vid arbetsskador på sina anställda. Pandox har inte något formellt ansvar för de som är anställda av hyresgästerna. Pandox försöker dock påverka deras arbete genom sin Uppförandekod för affärspartners och leverantörer, som beskriver företagets förväntningar på dem.
För mer information om hälsa och säkerhet, se not K9
Friskvård
Pandox eftersträvar balans mellan arbete och fritid och uppmuntrar till fysisk aktivitet för att främja välbefinnande och prestation. Pandox Movement är ett initiativ, som omfattar huvudkontoret och Fastighetsförvaltning, där medarbetare tillsammans utövar sport eller andra fysiska aktiviteter. Medarbetare uppmuntras att utmana sig själva och sätta ambitiösa mål, som att delta i olika motionslopp, exempelvis Spring för Livet. I somras besteg ett trettiotal nyckelmedarbetare tillsammans Sveriges högsta berg Kebnekaise som en gemensam ledarskapsutmaning med syfte att öka teamkänslan. Något som var särskilt viktigt internt i spåren av covid-19.
Hotellen i Operatörsverksamhet är själva ansvariga för de friskvårdssatsningar som
erbjuds medarbetarna och det påverkas oftast av vilket varumärke de drivs under. Vissa hotell erbjuder anställda friskvård i form av att nyttja hotellets gym, pool och bastu före eller efter arbetstid. Några hotell erbjuder hjälp till medarbetare att sluta röka som hälsofrämjande åtgärd. Under 2020 har vissa initiativ pausats eller fått ändrade förutsättningar till följd av restriktioner relaterade till covid-19.
På Pandox huvudkontor erbjuds en hälsoundersökning med vissa givna tidsintervall beroende på ålder. De anställda har även möjlighet att få terminalglasögon bekostade av bolaget.
Mångfald och jämställdhet
Kommande generationers medarbetare efterfrågar att arbetsgivare tar sitt samhällsansvar och arbetar med hållbarhetsfrågor såsom jämställdhet, mångfald och klimatfrågor1). Hotellbranschen präglas av mångfald både vad gäller nationalitet och ålder. Pandox medarbetare bör återspegla den mångfald som finns bland gästerna. Överlag finns det dock brister gällande kvinnor på ledande befattningar, främst utanför Norden. Därför ställer Pandox krav på att båda könen ska vara representerade i rekryteringsprocessen till ledande befattningar i Operatörsverksamhet. Av årets tre nyrekryteringar till hotelldirektörer var två kvinnor och en man. Den totala andelen kvinnliga hotelldirektörer i slutet av 2020 var 30 (13) procent.
Vidare skulle en mångfalds- och inkluderingskartläggning bland medarbetarna genomföras under året för att ge företaget en tydligare bild av hur de upplever sin arbetssituation. Då majoriteten av de anställda varit permitterade har denna skjutits fram till 2021. Syftet är att säkerställa att Pandox lever upp till sina ambitioner om att vara ett jämlikt och rättvist bolag. Resultatet från analysen ska presenteras för ledningsgruppen för att ge god kännedom om vilka utmaningar och möjligheter som präglar företaget. I samband med detta tas även konkreta förslag fram på hur ett fortsatt arbete för att främja jämställdhet och mångfald ska bedrivas.
1 148 (1 433) medarbetare totalt
varav
- 1 100 (1 392) i driften av egna hotell
- 11 (9) i Fastighetsförvaltning
- 37 (32) på huvudkontoret
91 olika länder är Pandox medarbetare födda i
1) Viktigast vid valet av arbetsgivare – Young Professional Attraction Index 2020, Academic Work
För data om medarbetarna samt hälsa och säkerhet, se hållbarhetsnot K9
Fokusområde Levande lokalsamhällen

Hotellen har en viktig roll i lokalsamhället. De skapar arbetstillfällen, övernattningsmöjligheter och upplevelser, men bidrar också till en positiv samhällsutveckling samt trygga och levande stadskärnor.
Pandox mål och resultat inom fokusområde levande lokalsamhälle
| Mål | Vilka berörs | Utfall 2020 av 20 hotell | Utfall 2019 av 16 hotell | Bidrar till FN:s globala mål |
|---|---|---|---|---|
| Samhällsprojekt Varje hotell samt huvudkontoret ska vara involverad i minst ett projekt för att bidra till lokalsamhället under 2020 (Mål: minst 19 projekt) |
18 hotell | 15 hotell | Delmål 4.4, 4.5, 8.6 och 10.2 | |
| Samtliga hotell ska ha fasad- och/eller entrébelysning för att öka säkerheten i närområdet |
14 hotell | 11 hotell | Delmål 11.7 | |
| Operatörsverksamhet – egen hotelldrift Pandox (Fastighetsförvaltning + Operatörsverksamhet + huvudkontoret) |
För ett levande lokalsamhälle
Hotellen har en betydelsefull roll i lokalsamhället, som leverantör av övernattningsmöjligheter, upplevelser och mötesplatser, som arbetsgivare och som inköpare av lokala tjänster och produkter. Utöver det är hotellen en viktig del i turistindustrin som genererar inkomster till såväl stat, kommun och lokalsamhälle. Genom att arbeta tätt ihop med lokalsamhället och anställa personer som bor i området kan hotellen även bidra till social hållbarhet. Hotellfastigheterna har också en viktig roll i att skapa trygga och levande stadskärnor. Trygghet i närområdet kan skapas genom ljussättning av exempelvis entréer och fasader. 14 av de 20 hotellen i Operatörsverksamhet har belysning vid entrén och 15 hotell har kameraövervakning.

Samhällsengagemang
Som en del av Pandox ledarskap ingår att bidra till lokalsamhället där företaget är verksamt och inom områden där Pandox medarbetare har särskild kunskap, kompetens eller intresse. Pandox strategi inom samhällsengagemang kräver att alla hotell i Operatörsverksamhet samt huvudkontoret ska stödja minst ett lokalt projekt. Val av organisation eller projekt ska beslutas av medarbetarna, då äkta engagemang kommer från gräsrötterna.
Under 2020 hade alla hotell utom 2 (1) i Operatörsverksamhet lokala engagemang, vilket kommer att följas upp under 2021. Exempel på projekt är att hjälpa hemlösa med mat och erbjuda praktikplatser för ungdomar med funktionsnedsättning.
Ett urval av Pandox samarbetsprojekt
ENBACKSSKOLAN I TENSTA
Pandox har ett nära samarbete med Enbacksskolan i Tensta, som ligger i ett socioekonomiskt utsatt område utanför Stockholm. Syftet är att bredda elevernas kontaktnät på arbetsmarknaden och minska inträdesbarriärer i samhället genom att möjliggöra integration genom exempelvis studiebesök och praktikplatser. Tyvärr har dessa fått senareläggas på grund av covid-19-restriktioner. Däremot ska Pandox hjälpa Enbacksskolan att förverkliga Sveriges första utbildningsmässa för skolor i utsatta områden under 2021. Målet är att skapa en arena för utsatta skolor att diskutera aktuella ämnen, dela erfarenheter och driva olika frågor.
Enbacksskolans Podcaststudio, som Pandox skapade tillsammans med skolan för två år sedan, vann under 2020 det internationella priset Quality Innovation Award inom kategorin innovationer i utbildningssektorn. I podcastform intervjuas organisationer i samhället och experter inom olika ämnen, som elever

och föräldrar inte har en naturligt nära kontakt med. Eleverna har då möjlighet att omvandla samhällsorienterad teori på lektionen till praktik. Podcastformatet fungerar som en kanal för att öka interaktionen och elevernas medvetenhet, kunskap och samhällsengagemang. Detta initiativ resulterade även i ett samarbete med Nyhetsbyrån Järva.
Pandox vill även erbjuda eleverna fritidsaktiviteter utanför sitt lokalområde, som många sällan lämnar. På det viset får de på ett tryggt och roligt sätt uppleva andra delar av Stockholm med omnejd. Enbacksskolan kunde på så sätt åka till Romme för att lära högstadieeleverna att åka skidor under vintersäsongen. Dessutom ordnades det bussresor till olika badplatser och äventyrsparker under sommarlovet, då många elever har föräldrar som inte har råd med semester. Elever i årskurs 8 och 9 åkte på läger till Björnö naturreservat i augusti, där de tältade två nätter. Många av dessa elever hade inte varit i naturen tidigare och upplevelsen var gränsöverskridande för flera ämnen, såsom biologi, idrott och naturvetenskap. Enligt eleverna var denna aktivitet årets höjdpunkt.

MASKROSBARN
Pandox gav under sommaren stöd till organisationen Maskrosbarns sommarkampanj. Sommaren är en särskilt svår period för barn till föräldrar som har ett missbruk, lider av psykisk ohälsa eller som utsätter barnen för våld. Enligt BRIS ökade antalet samtal kring psykisk ohälsa med 30 procent varje vecka mellan mars till maj 2020.
Syftet med kampanjen var att samla in medel för att möjliggöra fritidsverksamhet, så att barnen kan få en paus i vardagen. Den ville också skapa fler platser på sommarläger, så att barnen kunde komma bort från en dysfunktionell vardag och träffa utbildade coacher och andra i liknande situation.
GIVING PEOPLE
Sommaren 2020 var extra prövande ekonomiskt för många barnfamiljer där föräldrarna blivit uppsagda eller permitterade. Pandox valde därför att stödja organisationen Giving People som hjälper familjer i utsatta områden med matkassar. Matkassarna gavs till barnfamiljer, som inte hade råd att köpa det allra nödvändigaste för att
klara dagen, speciellt då alla måltider skulle ätas hemma under pandemin. I många familjer får barnen enbart den mat som serveras i skolan.

FRÄLSNINGSARMÉN
Pandox valde att stödja Frälsningsarmén med en julgåva. Frälsningsarmén är en församlingsverksamhet som är verksam i 90 städer i Sverige och arbetar med att stödja bland annat ensamstående mammor och pensionärer som är i behov av mat, kläder, hygienprodukter, blöjor och inte minst råd och stöd i kontakt med olika myndigheter. Många lever på existensminimum, och en del till och med under den
gränsen och har helt enkelt svårt att få mat på bordet till sina barn. Under december delade Frälsningsarmén ut presentkort till dagligvaruföretaget ICA. Beloppen varierade beroende på storleken på hushållet.

Geografisk översikt
Belgien
Andel av Pandox totalt 6% 9 hotell 7% 2 474 rum 6% av marknadsvärdet

Efterfrågan Internationell Regional

Crowne Plaza Brussels - Le Palace 354 rum IHG Green Engage Green Key Safe Guard

Hotel Indigo Brussels - City 284 rum Inhemsk Green Key
Safe Guard

Hilton Grand Place Brussels 224 rum
Green Key IHG Green Engage
Safe Guard

Hotel NH Brussels Bloom 305 rum


Crowne Plaza Antwerpen 262 rum
IHG Green Engage
Safe Guard
Pandox Årsredovisning 2020
Danmark
Andel av Pandox totalt 5% 8 hotell 5% 1 845 rum 5% av marknadsvärdet

Efterfrågan Internationell Regional Inhemsk

Scandic Hvidovre 207 rum
Svanen

Urban House Copenhagen by MEININGER 228 rum

Scandic Copenhagen 486 rum

Scandic Glostrup 120 rum Svanen Svanen
Hotel Mayfair 203 rum
Green Key
Finland
Andel av Pandox totalt 9% 14 hotell 9% 3 081 rum 6% av marknadsvärdet

Efterfrågan Internationell Regional

Scandic Park Helsinki 523 rum Inhemsk Svanen

Scandic Imatran Valtionhotelli 137 rum

Pilot Airport Hotel 109 rum

Scandic Kuopio 137 rum
Svanen

Hilton Helsinki Strand 190 rum
Svanen
Kanada
Andel av Pandox totalt 1% 2 hotell 3% 952 rum 2% av marknadsvärdet


Regional

InterContinental Montreal
Green Key Safe Guard

InterContinental Montreal 357 rum Inhemsk Green Key
Safe Guard

DoubleTree by Hilton Montreal 595 rum
Safe Guard ISO14001

Green Key


InterContinental Montreal DoubleTree by Hilton Montreal
Green Key
Safe Guard
Pandox Årsredovisning 2020
Nederländerna
Andel av Pandox totalt 1% 2 hotell 1% 405 rum 3% av marknadsvärdet

Efterfrågan Internationell Regional Inhemsk

Novotel Den Haag World Forum 216 rum
Planet 21



Park Centraal Amsterdam 189 rum
Green Globe
Comfort Hotel Bergen 159 rum
ISO14001

Scandic Solli 226 rum
Svanen


Clarion Collection Bastion 99 rum Green Key ISO14001

Scandic Hafjell 210 rum
Radisson Blu Hotel, Bodø
191 rum

Scandic Lillehammer 303 rum

Scandic Sørlandet 210 rum
Svanen

Scandic Valdres 139 rum



Scandic Grand Örebro 224 rum

Vildmarkshotellet Kolmården 213 rum Svanen Svanen

Scandic Kramer 113 rum

Hilton Stockholm Slussen 289 rum
ISO14001, 9001, 50001 Svanen
Green Key


Schweiz
Andel av Pandox totalt 1% 1 hotell
1% 206 rum 1% av marknadsvärdet

Efterfrågan Internationell
Regional Inhemsk

Radisson Blu Hotel, Basel 206 rum
Green Key
Österrike
Andel av Pandox totalt
1% 2 hotell 2% 639 rum 2% av marknadsvärdet

Efterfrågan Internationell Regional
Inhemsk

Hotel NH Salzburg City 140 rum
Eco Friendly

Radisson Blu Hotel, Basel Hotel NH Vienna Airport


499 rum
ISO14001
Pandox Årsredovisning 2020
Tyskland
Andel av Pandox totalt 24% 38 hotell 24% 8 366 rum 25% av marknadsvärdet

Efterfrågan Internationell Regional Inhemsk

Dorint Hotel am Dom Erfurt 160 rum
Planet 21

Dorint Parkhotel Bad Neuneahr 238 rum
Planet 21

Leonardo Royal Köln - Am Stadtwald 150 rum

Holiday Inn Lübeck 159 rum



Hotel NH München Airport 236 rum IHG Green ISO14001 Eco Friendly



Leonardo Royal Hotel Frankurt 449 rum

Hotel NH Collection Hamburg 129 rum
Eco Friendly

Leonardo Hotel Hannover Airport 214 rum

Radisson Blu Hotel, Bremen 235 rum

BREEAM

Radisson Blu Hotel, Cologne 393 rum Green Key Safe Green Key
Storbritannien
Andel av Pandox totalt 13% 21 hotell 15% 5 286 rum 15% av marknadsvärdet

Efterfrågan Internationell Regional Inhemsk

Jurys Inn Glasgow 321 rum
Green Tourism Gold

The Midland Hotel Manchester 312 rum
Green Tourism Gold

Hilton Garden Inn London Heathrow Airport 364 rum
Safe Guard


Jurys Inn Sheffield 259 rum


Jurys Inn Birmingham 445 rum
Green Tourism Gold

Jurys Inn Dublin Christchurch 182 rum
Green Tourism Gold

Jurys Inn Dublin Christchurch
Green Tourism Gold

Andel av Pandox totalt
2% 3 hotell 1% 445 rum 2% av marknadsvärdet

Efterfrågan
Internationell Regional Inhemsk

Jurys Inn Galway 130 rum
Green Tourism Gold



Jurys Inn Cork 133 rum

Jurys Inn Cork
Fastighetsportfölj
Vid utgången av 2020 bestod Pandox fastighetsportfölj av 156 (155) hotellfastigheter med 35 060 (34 685) hotellrum i 15 (15) länder. Norden utgjorde cirka 41 (41) procent av fastighetsportföljen mätt i marknadsvärde. 136 av hotellfastigheterna hyrs ut till externa parter, vilket innebär att cirka 84 procent av fastighetsportföljens
marknadsvärde täcks av externa långsiktiga hyreskontrakt. De återstående 20 hotellfastigheterna ägs och drivs av Pandox. Pandox hyresgästbas utgörs av välrenommerade hotellopera-
törer med starka hotellvarumärken på respektive marknad.
PORTFÖLJÖVERSIKT PER SEGMENT OCH LAND 31 DECEMBER 2020
| Antal | Marknadsvärde (MSEK) | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Fastighetsförvaltning | Hotell | Rum | Per land | I % av totalt | Per rum | |
| Sverige (SE) | 42 | 8 788 | 14 573 | 24 | 1,7 | |
| Tyskland (GE) | 33 | 6 876 | 11 962 | 20 | 1,7 | |
| Storbritannien (GB) | 19 | 4 675 | 8 512 | 14 | 1,8 | |
| Finland (FI) | 13 | 2 921 | 3 851 | 6 | 1,3 | |
| Norge (NO) | 14 | 2 573 | 3 036 | 5 | 1,2 | |
| Danmark (DK) | 6 | 1 442 | 2 669 | 4 | 1,9 | |
| Österrike (AT) | 2 | 639 | 1 441 | 2 | 2,3 | |
| Belgien (BE) | 2 | 519 | 870 | 1 | 1,7 | |
| Irland (IE) | 3 | 445 | 1 366 | 2 | 3,1 | |
| Schweiz (CH) | 1 | 206 | 728 | 1 | 3,5 | |
| Nederländerna (NL) | 1 | 189 | 1 173 | 2 | 6,2 | |
| Summa Fastighetsförvaltning | 136 | 29 273 | 50 181 | 84 | 1,7 | |
| Operatörsverksamhet | ||||||
| Belgien (BE) | 7 | 1 955 | 3 266 | 5 | 1,7 | |
| Tyskland (GE) | 5 | 1 490 | 3 085 | 5 | 2,1 | |
| Kanada (CA) | 2 | 952 | 1 146 | 2 | 1,2 | |
| Storbritannien (GB) | 2 | 611 | 788 | 1 | 1,3 | |
| Danmark (DK) | 2 | 403 | 713 | 1 | 1,8 | |
| Nederländerna (NL) | 1 | 216 | 340 | 1 | 1,6 | |
| FInland (FI) | 1 | 160 | 23 | 0 | 0,1 |
Summa Operatörsverksamhet 20 5 787 9 361 16 1,6 Summa totalt 156 35 060 59 542 100 1,7
PORTFÖLJÖVERSIKT PER VARUMÄRKE 31 DECEMBER 2020 Antal Varumärke Hotell Rum I % av totalt Länder Scandic 50 10 908 31 SE, NO, FI, DK Jurys Inn 20 4 410 13 GB, IE Leonardo 18 3 547 10 GE Hilton 7 2 298 7 SE, FI, GB, BE,CA Radisson Blu 8 2 033 6 CH, GE, GB, NO, SE Nordic Choice Hotels 11 1 837 5 SE, NO NH 7 1 681 5 AT, BE, GE Dorint 5 1 085 3 GE Crowne Plaza 2 616 2 BE Mercure 4 760 2 GE Elite Hotels 2 493 1 SE Novotel 2 421 1 GE, NL Holiday Inn 2 469 1 BE, GE InterContinental 1 357 1 CA Maritim 1 316 1 GE Indigo 1 284 1 BE Pullman 1 252 1 GE Meininger 1 228 1 DK Best Western 1 103 0 SE Oberoende varumärken 12 2 962 7 SE, FI, BE, GE, NL, GB Totalt 156 35 060 100 151)
Rum per operatör/varumärke, 31 december 2020

Hyresavtalens förfalloprofil, 31 december 2020

1) Inräknat delmarknaderna England, Skottland, Wales och Nordirland.
Värdeförändring fastigheter
Vid utgången av 2020 hade Pandox fastighetsportfölj ett marknadsvärde på totalt 59 542 (63 469) MSEK, varav 50 181 (53 697) MSEK för förvaltningsfastigheter och 9 361 (9 772) MSEK för rörelsefastigheter. I januari 2020 slutfördes förvärvet av Maritim Hotel Nürnberg och i april 2020 övertog Pandox driften av två hotell i centrala Köpenhamn. Dessa omklassificerades samtidigt från Fastighetsförvaltning till Operatörsverksamhet. Marknadsvärdet för rörelsefastigheter redovisas endast i informationssyfte
VÄRDEFÖRÄNDRING FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
| MSEK | |
|---|---|
| Förvaltningsfastigheter, ingående balans (1 januari, 2020) | 53 697 |
| + Förvärv 1) | 693 |
| + Investeringar i befintlig portfölj | 492 |
| – Avyttringar | — |
| +/– Omklassificeringar 2) | –739 |
| + Årets omvärdering av materiella anläggningstillgångar i totalresultatet |
— |
| +/– Värdeförändring orealiserad | –1 779 |
| +/– Värdeförändring realiserad | — |
| +/– Valutakursförändring | –2 183 |
| Förvaltningsfastigheter, utgående balans (31 december, 2020) | 50 181 |
VÄRDEFÖRÄNDRING RÖRELSEFASTIGHETER (REDOVISAS ENDAST I INFORMATIONSSYFTE)
| MSEK | |
|---|---|
| Rörelsefastigheter, ingående balans (1 januari, 2020) | 9 772 |
| + Förvärv 3) | -4 |
| + Investeringar i befintlig portfölj | 406 |
| – Avyttringar | — |
| +/– Omklassificeringar 2) | 739 |
| +/– Värdeförändring orealiserad | –1 014 |
| +/– Värdeförändring realiserad | — |
| +/– Valutakursförändring | –538 |
| Rörelsefastigheter, utgående balans (31 december, 2020) | 9 361 |
1) Avser förvärv av en hotellfastighet i Tyskland om 639 MSEK, förvärv av kompletterande lokaler till Jurys Inn Cardiff samt justeringar av tidigare genomförda förvärv.
2) Avser omklassificering av två hotellfastigheter i Danmark från Fastighetsförvaltning till Operatörsverksamhet.
3) Avser justering Novotel Hannover (–2 MSEK) samt Novotel Den Haag World Forum (–2 MSEK).
och ingår i EPRA NRV. Rörelsefastigheter redovisas till anskaffningsvärde minus avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Vid utgången av perioden hade rörelsefastigheter ett redovisat värde på 7 363 (6 861) MSEK.
Vid utgången av 2020 uppgick det genomsnittliga direktavkastningskravet för förvaltningsfastigheter till 5,44 (5,41) procent och för rörelsefastigheter till 6,37 (6,41) procent.
Läs mer om Pandox värdering av hotellfastigheter på sidan 97.
KRAFTIGT FALL PÅ TRANSAKTIONSMARKNADEN 2020
Volymen på den globala hotelltransaktionsmarknaden minskade med cirka 60 procent under 2020, starkt påverkat av covid-19 och den osäkerhet pandemin fört med sig.
Trender på transaktionsmarknaden:
- Riskkapital och förmögna privatpersoner väntas vara aktiva köpare av hotellfastigheter 2021
- Utveckling av traditionella managementavtal
- Ändrade konsumentbeteenden påverkar designen på hotellrum
- ESG blir allt viktigare
STARK ÅTERHÄMTNING FÖRVÄNTAS 2021
Den globala transaktionsmarknaden förväntas öka med cirka 35–40 procent under 2021 jämfört med 2020. Investerare förväntas särskilt favorisera tillgångar i resortdestinationer och mindre befolkningstäta städer.
Källa: JLL Hotel Investment Outlook 2021.
Pandox egna varumärken, 31 december 2020




Pandox Årsredovisning 2020
Fastighetsförteckning
Fastighetsförvaltning
| Miljöcertifiering/ | ||||
|---|---|---|---|---|
| Hotell | Stad | Läge | Miljöledningssystem | Avtalsform1) |
| Sverige | ||||
| Best Western Royal Star, Älvsjö | Stockholm | Mässområde | Green Key | OG |
| Clarion Hotel Grand Helsingborg | Helsingborg | Stadskärna | ISO14001 | OG |
| Clarion Hotel Grand Östersund | Östersund | Stadskärna | ISO14001 | OG |
| Elite Park Avenue, Göteborg | Göteborg | Stadskärna | Green Key | OG |
| Elite Stora Hotellet, Jönköping | Jönköping | Stadskärna | Green Key | OG |
| Hilton Stockholm Slussen | Stockholm | Stadskärna | ISO 9001, ISO 14001, ISO 50001, Light Stay, Green Key |
O |
| Mora Hotell & Spa | Mora | Stadskärna | OG | |
| Quality Hotel Ekoxen | Linköping | Stadskärna | ISO14001 | OG |
| Quality Hotel Grand Borås | Borås | Stadskärna | ISO14001 | OG |
| Quality Hotel Luleå | Luleå | Stadskärna | ISO14001 | OG |
| Quality Hotel Park Södertälje | Södertälje | Stadskärna | ISO14001 | O |
| Quality Hotel Winn Göteborg | Göteborg | Ringled | ISO14001 | OG |
| Radisson Blu Hotel, Arlandia | Stockholm | Flygplats | Green Key | OG |
| Radisson Blu Hotel, Malmö | Malmö | Stadskärna | Green Key | OG |
| Scandic Alvik, Stockholm | Stockholm | Ringled | Svanen | OG |
| Scandic Backadal, Göteborg | Göteborg | Ringled | Svanen | OG |
| Scandic Crown, Göteborg | Göteborg | Stadskärna | Svanen | O |
| Scandic Elmia, Jönköping | Jönköping | Mässområde | Svanen | OG |
| Scandic Grand, Örebro | Örebro | Stadskärna | Svanen | O |
| Scandic Hallandia, Halmstad | Halmstad | Stadskärna | Svanen | O |
| Scandic Helsingborg Nord | Helsingborg | Ringled | Svanen | OG |
| Scandic Järva Krog, Stockholm | Stockholm | Ringled | Svanen | O |
| Scandic Kalmar Väst | Kalmar | Flygplats | Svanen | OG |
| Scandic Kista | Stockholm | Stadskärna | Svanen | O |
| Scandic Kramer, Malmö | Malmö | Stadskärna | Svanen | O |
| Scandic Kungens Kurva, Stockholm | Stockholm | Ringled | Svanen | OG |
| Scandic Linköping Väst | Linköping | Ringled | Svanen | OG |
| Scandic Luleå | Luleå | Ringled | Svanen, BREEAM-certifiering pågår | OG |
| Scandic Malmen, Stockholm | Stockholm | Stadskärna | Svanen | OG |
| Scandic Mölndal, Göteborg | Göteborg | Stadskärna | Svanen | O |
| Scandic Norrköping Nord | Norrköping | Ringled | Svanen | OG |
| Scandic Park, Stockholm | Stockholm | Stadskärna | Svanen | O |
| Scandic Plaza, Borås | Borås | Stadskärna | Svanen | O |
| Scandic S:t Jörgen, Malmö | Malmö | Stadskärna | Svanen | OG |
| Scandic Segevång, Malmö | Malmö | Ringled | Svanen | OG |
| Scandic Skärholmen | Stockholm | Stadskärna | Svanen | O |
| Scandic Star Sollentuna | Stockholm | Stadskärna | Svanen | OG |
| Scandic Sundsvall Nord | Sundsvall | Ringled | Svanen | OG |
| Scandic Södertälje | Södertälje | Ringled | Svanen | OG |
| Scandic Winn, Karlstad | Karlstad | Stadskärna | Svanen | O |
| Scandic Örebro Väst | Örebro | Ringled | Svanen | OG |
| Vildmarkshotellet, Kolmården | Norrköping | Resort | Svanen | OG |
| Norge | ||||
| Clarion Collection Hotel Arcticus | Harstad | Stadskärna | ISO14001 | OG |
| Clarion Collection Hotel Bastion | Oslo | Stadskärna | ISO14001 | O |
| Comfort Hotel Børsparken | Oslo | Stadskärna | ISO14001 | OG |
| Comfort Hotel Bergen | Bergen | Stadskärna | ISO14001 | OG |
| Scandic Alexandra, Molde | Molde | Stadskärna | Svanen | O |
| Radisson Blu Hotel, Bodø | Bodø | Stadskärna | Green Key | OG |
| Scandic Kokstad, Bergen | Bergen | Flygplats | Svanen | O |
| Scandic Bodø | Bodø | Stadskärna | Svanen | O |
| Scandic Hafjell | Øyer | Resort | Certifiering pågår | O |
| Scandic Lillehammer | Lillehammer | Stadskärna | Certifiering pågår | O |
| Scandic Ringsaker | Hamar | Ringled | Svanen | OG |
| Scandic Solli, Oslo | Oslo | Stadskärna | Svanen | OG |
| Scandic Sörlandet, Kristiansand | Kristiansand | Resort | Svanen | O |
| Scandic Valdres, Fagernes | Fagernes | Resort | Certifiering pågår | O |
1) O = Omsättningsbaserad, OG = Omsättningsbaserad med garantihyra, OR = Omsättnings- och resultatbaserad, R = Resultatbaserad, F = Fast, IO = Internationellt resultatbaserad, M = Managementavtal, FR = Franchiseavtal, AM = Asset management-avtal
| Efterfrågan1) | Varumärke | Antal rum | Kvm | Operatör/Varumärke |
|---|---|---|---|---|
| R | Best Western | 103 | 4 900 | Privat/Best Western |
| D | Nordic Choice Hotels | 158 | 8 555 | Nordic Choice Hotels/Clarion Hotel |
| D | Nordic Choice Hotels | 197 | 8 766 | Nordic Choice Hotels/Clarion Hotel |
| R | Elite Hotels | 326 | 21 998 | Elite/Elite Hotels |
| D | Elite Hotels | 167 | 11 378 | Elite/Elite Hotels |
| R | Hilton | 289 | 18 416 | Hilton/Hilton |
| D | Oberoende | 140 | 9 161 | Privat/Oberoende |
| D | Nordic Choice Hotels | 208 | 14 671 | Nordic Choice Hotels/Quality Hotel |
| D | Nordic Choice Hotels | 158 | 9 593 | Nordic Choice Hotels/Quality Hotel |
| D | Nordic Choice Hotels | 220 | 12 166 | Nordic Choice Hotels/Quality Hotel |
| D | Nordic Choice Hotels | 157 | 10 292 | Nordic Choice Hotels/Quality Hotel |
| R | Nordic Choice Hotels | 121 | 5 800 | Nordic Choice Hotels/Quality Hotel |
| R | Radisson Blu | 342 | 15 260 | Radisson Hospitality/Radisson Blu |
| D | Radisson Blu | 229 | 18 969 | Radisson Hospitality/Radisson Blu |
| R | Scandic | 324 | 12 075 | Scandic/Scandic |
| R | Scandic | 236 | 9 397 | Scandic/Scandic |
| R | Scandic | 338 | 24 380 | Scandic/Scandic |
| D | Scandic | 287 | 11 230 | Scandic/Scandic |
| Scandic | 224 | 12 900 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 170 | 7 617 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 240 | 9 399 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 215 | 11 300 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 150 | 5 485 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 149 | 5 517 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 113 | 7 441 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 257 | 11 581 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 153 | 6 105 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 160 | 5 565 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 332 | 15 130 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 208 | 11 000 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 151 | 6 768 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 203 | 12 290 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 204 | 10 592 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 288 | 24 401 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 169 | 6 284 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 208 | 7 400 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 270 | 18 573 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 169 | 4 948 | Scandic/Scandic | |
| Scandic | 131 | 5 630 | Scandic/Scandic | |
| D | Scandic | 199 | 10 580 | Scandic/Scandic |
| D | Scandic | 212 | 7 621 | Scandic/Scandic |
| D | Oberoende | 213 | 10 300 | Privat/Oberoende |
Norge
Miljöcertifiering/
| Nordic Choice Hotels D |
112 | 3 540 | Nordic Choice Hotels/Clarion Collection Hotel |
|---|---|---|---|
| Nordic Choice Hotels R |
99 | 4 688 | Nordic Choice Hotels/Clarion Collection Hotel |
| Nordic Choice Hotels R |
248 | 9 736 | Nordic Choice Hotels/Comfort Hotel |
| Nordic Choice Hotels D |
159 | 5 920 | Nordic Choice Hotels/Comfort Hotel |
| Scandic D |
165 | 18 356 | Scandic/Scandic |
| Radisson Blu D |
191 | 15 546 | Radisson Hospitality/Radisson Blu |
| Scandic D |
199 | 9 654 | Scandic/Scandic |
| Scandic D |
136 | 8 750 | Scandic/Scandic |
| Scandic D |
210 | 9 540 | Scandic/Scandic |
| Scandic D |
303 | 18 000 | Scandic/Scandic |
| Scandic D |
176 | 9 250 | Scandic/Scandic |
| Scandic R |
226 | 12 962 | Scandic/Scandic |
| Scandic D |
210 | 9 940 | Scandic/Scandic |
| Scandic D |
139 | 10 310 | Scandic/Scandic |
Bureau Veritas
Pandox har under året haft ett nära samarbete med Bureau Veritas, gällande de hotell Pandox driver i egen regi, i syfte att uppnå en hög standard vad gäller hälsa, säkerhet och hygien för både anställda och gäster, relaterat till covid-19.
Bureau Veritas är ett av världens största företag inom inspektion, klassificering, rådgivning och certifiering. Bureau Veritas har utfört distans- och platsrevisioner på Pandox hotell för att säkerställa efterlevnaden kring god hygienpraxis, social distansering och andra rekommendationer från myndigheterna i syfte att kontrollera risken för spridning av covid-19.
Under året har 15 hotell som Pandox driver i egen regi erhållit "The Safeguard Label", som visar att hotellen har adresserat väsentliga risker och uppfyllt strikta hygienstandarder.

The Hotel Brussels
1) D = Domestic (Inhemsk), R = Regional (Regional), I = International (Internationell)
| Hotell | Stad | Läge | Miljöcertifiering/ Miljöledningssystem |
Avtalsform1) |
|---|---|---|---|---|
| Danmark | ||||
| Urban House by Meininger Copenhagen | Köpenhamn | Stadskärna | OG | |
| Scandic Copenhagen | Köpenhamn | Stadskärna | Svanen | O |
| Scandic Glostrup | Köpenhamn | Ringled | Svanen | O |
| Scandic Hvidovre | Köpenhamn | Ringled | Svanen | O |
| Scandic Kolding | Kolding | Ringled | Svanen | OG |
| Scandic Sluseholmen | Köpenhamn | Ringled | Svanen | O |
| Finland | ||||
| Skyline Airport Hotel | Vantaa | Flygplats | Ekokompassi | OG |
| Pilot Airport Hotel | Vantaa | Flygplats | O | |
| Hilton Helsinki Kalastajatorppa | Helsingfors | Ringled | ISO14001, Light Stay | OG |
| Hilton Helsinki Strand | Helsingfors | Stadskärna | Svanen | OG |
| Scandic Imatran Valtionhotelli | Imatra | Stadskärna | Certifiering pågår | OG |
| Scandic Esbo | Esbo | Ringled | Svanen | O |
| Scandic Grand Marina, Helsingfors | Helsingfors | Stadskärna | Svanen | OG |
| Scandic Jyväskylä | Jyväskylä | Stadskärna | Svanen | OG |
| Scandic Kajanus | Kajaani | Mässområde | Svanen | O |
| Scandic Kuopio | Kuopio | Stadskärna | Svanen | OG |
| Scandic Park, Helsingfors | Helsingfors | Stadskärna | Svanen | OG |
| Scandic Rosendahl, Tampere | Tammerfors | Resort | Svanen | O |
| Scandic Tampere City | Tammerfors | Stadskärna | Svanen | OG |
| Tyskland | ||||
| Dorint Hotel am Main Taunus Zentrum Frankfurt | Frankfurt | Ringled | Planet 21 | F |
| Dorint Hotel an der Kongresshalle Augsburg | Augsburg | Stadskärna | Planet21 | OG |
| Dorint Hotel an den Westfalenhalle Dortmund | Dortmund | Mässområde | Planet 21 | OG |
| Dorint Hotel am Dom Erfurt | Erfurt | Stadskärna | Planet 21 | OG |
| Dorint Parkhotel Bad Neuenahr | Bad Neuenahr | Resort | Planet 21 | F |
| Mercure Hotel Frankfurt Airport | Frankfurt | Flygplats | Planet 21 | F |
| Mercure Hotel Frankfurt Eschborn Ost | Frankfurt | Stadskärna | Planet 21 | F |
| Mercure Hotel München Neuperlach | München | Stadskärna | Planet 21 | F |
| Pullman Hotel Stuttgart Fontana | Stuttgart | Stadskärna | Planet 21 | F |
| Mercure Hotel Schweinfurt Maininsel | Schweinfurt | Stadskärna | Planet 21 | F |
| Leonardo Hotel Aachen | Aachen | Stadskärna | OG | |
| Leonardo Hotel Düsseldorf Airport - Ratingen | Düsseldorf | Flygplats | OG | |
| Leonardo Hotel Düsseldorf City Center | Düsseldorf | Stadskärna | OG | |
| Leonardo Hotel Frankfurt City South | Frankfurt | Flygplats | OG | |
| Leonardo Hotel Hamburg City Nord | Hamburg | Stadskärna | OG | |
| Leonardo Hotel Hannover | Hannover | Stadskärna | OG | |
| Leonardo Hotel Hannover Airport | Hannover | Flygplats | OG | |
| Leonardo Hotel Heidelberg | Heidelberg | Stadskärna | OG | |
| Leonardo Hotel Heidelberg-Walldorf | Heidelberg | Stadskärna | OG | |
| Leonardo Hotel Karlsruhe | Karlsruhe | Stadskärna | OG | |
| Leonardo Hotel Köln-Bonn Airport | Köln | Flygplats | OG | |
| Leonardo Hotel Mannheim City Center | Mannheim | Stadskärna | OG | |
| Leonardo Hotel Mönchengladbach | Mönchengladbach | Stadskärna | OG | |
| Leonardo Royal Hotel Baden-Baden | Baden-Baden | Stadskärna | OG | |
| Leonardo Royal Hotel Düsseldorf Königsallee | Düsseldorf | Stadskärna | OG | |
| Leonardo Royal Hotel Frankfurt | Frankfurt | Stadskärna | OG | |
| Leonardo Royal Hotel Köln - Am Stadtwald | Köln | Stadskärna | OG | |
| Leonardo Hotel Wolfsburg City Center | Wolfsburg | Stadskärna | OG | |
| Maritim Hotel Nürnberg | Nürnberg | Stadskärna | Fair Pflichtet, ISO14040 | F |
| Hotel NH Collection Hamburg | Hamburg | Stadskärna | Eco Friendly | F |
| Hotel NH Frankfurt Airport | Frankfurt | Flygplats | Eco Friendly | OG |
| Hotel NH München Airport | München | Flygplats | ISO14001, Eco Friendly | OG |
| Radisson Blu Hotel, Cologne | Köln | Mässområde | Green Key | OG |
1) O = Omsättningsbaserad, OG = Omsättningsbaserad med garantihyra, OR = Omsättnings- och resultatbaserad, R = Resultatbaserad, F = Fast, IO = Internationellt resultatbaserad, M = Managementavtal, FR = Franchiseavtal, AM = Asset management-avtal
79
| Antal rum Varumärke |
Operatör/Varumärke Kvm |
|---|---|
| 228 Meininger |
Meininger/Meininger 8 158 |
| 486 Scandic |
Scandic/Scandic 31 500 |
| 120 Scandic |
Scandic/Scandic 5 767 |
| 207 Scandic |
Scandic/Scandic 9 005 |
| 186 Scandic |
Scandic/Scandic 10 472 |
| 215 Scandic |
Scandic/Scandic 14 177 |
| 214 Oberoende |
Privat/Oberoende 9 717 |
| 109 Oberoende |
Privat/Oberoende 3 570 |
| 238 Hilton |
Scandic/Hilton 26 171 |
| 190 Hilton |
Scandic/Hilton 18 450 |
| 137 Scandic |
Scandic/Scandic 12 234 |
| 96 Scandic |
Scandic/Scandic 6 407 |
| 470 Scandic |
Scandic/Scandic 29 607 |
| 150 Scandic |
Scandic/Scandic 8 952 |
| 181 Scandic |
Scandic/Scandic 13 405 |
| 137 Scandic |
Scandic/Scandic 9 538 |
| 523 Scandic |
Scandic/Scandic 32 271 |
| 213 Scandic |
Scandic/Scandic 18 348 |
| 263 Scandic |
Scandic/Scandic 19 012 |
| 282 Dorint |
HR Group/Dorint 13 518 |
| 184 Dorint |
HR Group/Dorint 9 300 |
| 221 Dorint |
HR Group/Dorint 14 000 |
| 160 Dorint |
HR Group/Dorint 15 050 |
| 238 Dorint |
HR Group/Dorint 22 496 |
| 150 Mercure |
HR Group/Mercure 5 325 |
| 224 Mercure |
HR Group/Mercure 10 000 |
| 253 Mercure |
HR Group/Mercure 9 557 |
| 252 Pullman |
HR Group/Pullman 10 306 |
| 133 Mercure |
HR Group/Mercure 9 929 |
| 99 Leonardo |
Fattal/Leonardo 5 320 |
| 199 Leonardo |
Fattal/Leonardo 9 900 |
| 134 Leonardo |
Fattal/Leonardo 10 544 |
| 295 Leonardo |
Fattal/Leonardo 15 800 |
| 182 Leonardo |
Fattal/Leonardo 9 237 |
| 178 Leonardo |
Fattal/Leonardo 10 350 |
| 214 Leonardo |
Fattal/Leonardo 11 777 |
| 169 Leonardo |
Fattal/Leonardo 9 484 |
| 161 Leonardo |
Fattal/Leonardo 7 966 |
| 147 Leonardo |
Fattal/Leonardo 8 857 |
| 177 Leonardo |
Fattal/Leonardo 7 900 |
| 148 Leonardo |
Fattal/Leonardo 10 300 |
| 128 Leonardo |
Fattal/Leonardo 6 018 |
| 121 Leonardo |
Fattal/Leonardo 8 300 |
| 253 Leonardo |
Fattal/Leonardo 20 771 |
| 449 Leonardo |
Fattal/Leonardo 24 000 |
| 150 Leonardo |
Fattal/Leonardo 9 500 |
| 343 Leonardo |
Fattal/Leonardo 19 275 |
| 316 Maritim 129 NH |
Maritim/Maritim 14 795 NH/NH Collection 11 611 |
| 158 NH |
NH/NH 14 564 |
| 236 NH |
NH/NH 7 148 |
Miljöcertifiering/
Radisson Blu Hotel, Cologne Köln Mässområde Green Key OG Radisson Hospitality/Radisson Blu 29 746 393 Radisson Blu R
1) D = Domestic (Inhemsk), R = Regional (Regional), I = International (Internationell)

FASTIGHETERNA fastighetsförteckning
| Hotell | Stad | Läge | Miljöcertifiering/ Miljöledningssystem |
Avtalsform1) |
|---|---|---|---|---|
| Storbritannien | ||||
| England | ||||
| Hilton London Heathrow Airport | London | Flygplats | ISO14001, LightStay | O |
| Jurys Inn Birmingham | Birmingham | Stadskärna | Green Tourism Gold | OG |
| Jurys Inn Bradford | Bradford | Stadskärna | Green Tourism Gold | OG |
| Jurys Inn Brighton Waterfront | Brighton | Stadskärna | Green Tourism Silver | OG |
| Jurys Inn Cheltenham | Cheltenham | Stadskärna | Certifiering pågår | OG |
| Jurys Inn East Midlands Airport | East Midlands | Flygplats | Green Tourism Bronze | OG |
| Jurys Inn Hinckley Island | Hinckley | Ringled | Certifiering pågår | OG |
| Jurys inn Leeds | Leeds | Stadskärna | Green Tourism Gold | OG |
| Jurys Inn London Croydon | London | Stadskärna | Green Tourism Gold | OG |
| Jurys Inn Manchester | Manchester | Stadskärna | Green Tourism Gold | OG |
| Jurys Inn Middlesbrough | Middlesbrough | Stadskärna | Green Tourism Silver | OG |
| Jurys Inn Oxford | Oxford | Ringled | Certifiering pågår | OG |
| Jurys Inn Sheffield | Sheffield | Stadskärna | Green Tourism Gold | OG |
| Jurys Inn Swindon | Swindon | Stadskärna | Green Tourism Gold | OG |
| The Midland Hotel Manchester | Manchester | Stadskärna | Green Tourism Gold | OG |
| Irland | ||||
| Jurys Inn Cork | Cork | Stadskärna | Green Tourism Gold | OG |
| Jurys Inn Dublin Christchurch | Dublin | Stadskärna | Green Tourism Gold | OG |
| Jurys Inn Galway | Galway | Stadskärna | Green Tourism Gold | OG |
| Nordirland | ||||
| Jurys Inn Belfast | Belfast | Stadskärna | Green Tourism Gold | OG |
| Skottland | ||||
| Jurys Inn Glasgow | Glasgow | Stadskärna | Green Tourism Gold | OG |
| Jurys Inn Inverness | Inverness | Stadskärna | Green Tourism Silver | OG |
| Wales | ||||
| Jurys Inn Cardiff | Cardiff | Stadskärna | Certifiering pågår | OG |
| Övriga | ||||
| Belgien | ||||
| Hotel NH Brussels Bloom | Bryssel | Stadskärna | Green Key | OG |
| Hotel NH Brussels EU Berlaymont | Bryssel | Stadskärna | Green Key | OG |
| Nederländerna | ||||
| Park Centraal Amsterdam | Amsterdam | Stadskärna | Green Globe | OG |
| Schweiz | ||||
| Radisson Blu Hotel, Basel | Basel | Stadskärna | Green Key | OG |
| Österrike | ||||
| Hotel NH Salzburg City | Salzburg | Stadskärna | Eco Friendly | OG |
| Hotel NH Vienna Airport | Wien | Flygplats | ISO14001 | OG |
1) O = Omsättningsbaserad, OG = Omsättningsbaserad med garantihyra, OR = Omsättnings- och resultatbaserad, R = Resultatbaserad, F = Fast, IO = Internationellt resultatbaserad, M = Managementavtal, FR = Franchiseavtal, AM = Asset management-avtal
| FAKTA PANDOX TOTALA PORTFÖLJ | Efterfrågan1) | Varumärke | Antal rum | Kvm | Operatör/Varumärke |
|---|---|---|---|---|---|
| Rum per avtalstyp, 31 december 2020 | I | Hilton | 398 | 25 090 | Hilton/Hilton |
| R | Jurys Inn | 445 | 27 455 | Fattal/Jurys Inn | |
| D | Jurys Inn | 198 | 6 092 | Fattal/Jurys Inn | |
| R | Jurys Inn | 210 | 11 866 | Fattal/Jurys Inn | |
| D | Jurys Inn | 122 | 6 416 | Fattal/Jurys Inn | |
| D | Jurys Inn | 164 | 7 869 | Fattal/Jurys Inn | |
| D | Jurys Inn | 362 | 28 290 | Fattal/Jurys Inn | |
| D | Jurys Inn | 248 | 13 615 | Fattal/Jurys Inn | |
| I | Jurys Inn | 240 | 12 749 | Fattal/Jurys Inn | |
| R | Jurys Inn | 265 | 10 160 | Fattal/Jurys Inn | |
| D | Jurys Inn | 132 | 8 625 | Fattal/Jurys Inn | |
| R | Jurys Inn | 240 | 16 755 | Fattal/Jurys Inn | |
| D | Jurys Inn | 259 | 11 600 | Fattal/Jurys Inn | |
| D | Jurys Inn | 229 | 9 589 | Fattal/Jurys Inn | |
| R | Oberoende | 312 | 34 500 | Fattal/Oberoende | |
| D | Jurys Inn | 133 | 4 708 | Fattal/Jurys Inn | |
| I | Jurys Inn | 182 | 6 475 | Fattal/Jurys Inn | |
| R | Jurys Inn | 130 | 5 107 | Fattal/Jurys Inn | |
| D | Jurys Inn | 270 | 13 023 | Fattal/Jurys Inn | |
| R | Jurys Inn | 321 | 14 465 | Fattal/Jurys Inn | |
| D | Jurys Inn | 118 | 4 993 | Fattal/Jurys Inn | |
| D | Jurys Inn | 142 | 10 400 | Fattal/Jurys Inn | |
| I | NH | 305 | 26 963 | NH/NH | |
| I | NH | 214 | 10 827 | NH/NH | |
| I | Oberoende | 189 | 10 811 | Grand City Hotels/Oberoende | |
| R | Radisson Blu | 206 | 19 493 | Radisson Hospitality/Radisson Blu | |
| R | NH | 140 | 7 301 | NH/NH | |
| I | NH | 499 | 22 208 | NH/NH |
Miljöcertifiering/


Rum per varumärke, 31 december 2020

1) D = Domestic (Inhemsk), R = Regional (Regional), I = International (Internationell)
Operatörsverksamhet
| Hotell | Stad | Läge | Miljöcertifiering/ Miljöledningssystem |
Avtalsform1) |
|---|---|---|---|---|
| Belgien | ||||
| Crowne Plaza Antwerpen | Antwerpen | Ringled | IHG Green Engage, Safe Guard, BREEAM-certifiering pågår |
FR |
| Crowne Plaza Brussels - Le Palace | Bryssel | Stadskärna | Green Key, IHG Green Engage, Safe Guard, BREEAM-certifiering pågår |
FR |
| Hilton Grand Place Brussels | Bryssel | Stadskärna | Green Key, ISO14001, LightStay, Safe Guard, BREEAM-certifiering pågår |
FR |
| Holiday Inn Brussels Airport | Bryssel | Flygplats | Green Key, ISO14001, LightStay, Safe Guard, BREEAM-certifiering pågår |
FR |
| Hotel Hubert Brussels | Bryssel | Stadskärna | Green Key, Safe Guard, BREEAM certifiering pågår |
IO |
| Hotel Indigo Brussels City | Bryssel | Stadskärna | Green Key, Safe Guard, BREEAM certifiering pågår |
FR |
| The Hotel Brussels | Bryssel | Stadskärna | Green Key, Safe Guard, BREEAM certifiering pågår |
IO |
| Finland | ||||
| Hotel Korpilampi, Esbo | Esbo | Resort | Green Key, BREEAM-certifiering pågår |
IO |
| Danmark | ||||
| Hotel Mayfair | Köpenhamn | Stadskärna | Green Key | IO |
| Hotel Twentyseven | Köpenhamn | Stadskärna | Green Key | IO |
| Kanada | ||||
| Doubletree by Hilton Montreal | Montreal | Stadskärna | Green Key, Safe Guard | FR |
| InterContinental Montreal | Montreal | Stadskärna | Green Key, Safe Guard | M |
| Nederländerna | ||||
| Novotel den Haag World Forum | Haag | Mässområde | Planet 21 | M |
| Storbritannien | ||||
| England | ||||
| Hilton Garden Inn London Heathrow Airport | London | Flygplats | ISO14001, LightStay, Safe Guard, BREEAM-certifiering pågår |
FR |
| Skottland | ||||
| Radisson Blu Hotel, Glasgow | Glasgow | City | Green Tourism Silver, BREEAM certifiering pågår |
M |
| Tyskland | ||||
| Holiday Inn Lübeck | Lübeck | Ringled | IHG Green Engage, Safe Guard, BREEAM-certifiering pågår |
FR |
| Hotel Berlin, Berlin | Berlin | Stadskärna | Green Key, ISO 14001, Safe Guard, BREEAM-certifiering pågår |
IO |
| Novotel Hannover | Hannover | Stadskärna | Planet 21, Safe Guard | M |
| Radisson Blu Hotel, Bremen | Bremen | Stadskärna | Green Key, BREEAM In Use, Safe Guard |
FR |
| Radisson Blu Hotel, Dortmund | Dortmund | Mässområde | Green Key, BREEAM In Use, Safe Guard |
FR |
Externa förvaltningsavtal
| Hotell | Stad | Läge | Avtalsform1) |
|---|---|---|---|
| Bahamas | |||
| Pelican Bay, Grand Bahama Island* | Lucaya | Resort | AM |
* Ägs av Sundt AS, närstående till Helene Sundt AS och CGS Holding AS som är en av Pandox huvudaktieägare. Pandox uppbär ersättning baserat på en procentsats av hotellomsättningen.
1) O = Omsättningsbaserad, OG = Omsättningsbaserad med garantihyra, OR = Omsättnings- och resultatbaserad, R = Resultatbaserad, F = Fast, IO = Internationellt resultatbaserad, M = Managementavtal, FR = Franchiseavtal, AM = Asset management-avtal
| Efterfrågan1) | Varumärke | Antal rum | Kvm | Operatör/Varumärke |
|---|---|---|---|---|
| D | Crowne Plaza | 262 | 18 340 | Pandox/Crowne Plaza |
| I | Crowne Plaza | 354 | 28 095 | Pandox/Crowne Plaza |
| I | Hilton | 224 | 22 186 | Pandox/Hilton |
| I | Holiday Inn | 310 | 21 072 | Pandox/Holiday Inn |
| I | Oberoende | 100 | 4 650 | Pandox/Oberoende |
| I | Indigo | 284 | 13 850 | Pandox/Indigo |
| I | Oberoende | 421 | 35 612 | Pandox /Oberoende |
| D | Oberoende | 160 | 12 918 | Pandox/Oberoende |
| R | Oberoende | 203 | 7 465 | Pandox/Oberoende |
| R | Oberoende | 200 | 7 963 | Pandox/Oberoende |
| I | Hilton | 595 | 44 148 | Pandox/Hilton |
| I | InterContinental | 357 | 25 524 | IHG/InterContinental |
| R | Novotel | 216 | 10 500 | Grape/Novotel |
| I | Hilton | 364 | 14 733 | Pandox/Hilton |
| Radisson Blu | 247 | 20 261 | Radisson Hospitality/Radisson Blu | |
| D | Holiday Inn | 159 | 7 022 | Pandox/Holiday Inn |
| I | Oberoende | 701 | 42 610 | Pandox/Oberoende |
| D | Novotel | 205 | 13 048 | Grape/Novotel |
| D | Radisson Blu | 235 | 26 900 | Pandox/Radisson Blu |
| D | Radisson Blu | 190 | 9 100 | Pandox/Radisson Blu |
FAKTA PANDOX TOTALA PORTFÖLJ

Rum per efterfrågetyp, 31 december 2020

Rum per läge, 31 december 2020

| Stad Läge Avtalsform1) |
Operatör/Varumärke | Kvm | Antal rum | Varumärke | Efterfrågan1) |
|---|---|---|---|---|---|
| Pelican Bay, Grand Bahama Island* Lucaya Resort AM |
Sundt AS/Oberoende | NM | 186 | Oberoende |
Externa förvaltningsavtal
Operatörsverksamhet
* Ägs av Sundt AS, närstående till Helene Sundt AS och CGS Holding AS som är en av Pandox huvudaktieägare. Pandox uppbär ersättning baserat på en procentsats av hotellomsättningen.
Miljöcertifiering/
Safe Guard
Ett genomtänkt riskarbete som skapar möjligheter
Det finns en rad faktorer som påverkar eller skulle kunna påverka Pandox verksamhet, både direkt och indirekt. Pandox arbetar löpande och strukturerat med att identifiera verksamhetens risker för att kunna hantera dem så medvetet och effektivt som möjligt. En god riskhantering bidrar till lönsam tillväxt och stärker omvärldens förtroende för företaget.
Pandox riskarbete Omvärld 1 2
Risk är en osäkerhetsfaktor som skulle kunna hindra Pandox från att nå sina affärsmål. Risker behöver identifieras, värderas och hanteras löpande. Pandox riskarbete bygger på en kombination av kompetens, erfarenhet, organisation och ansvar samt policyer, regler och instruktioner.
HUR:
VAD:
HUR:
VAD:
Pandox styrelse är formellt sett ansvarigt för Pandox riskhantering. Det operativa ansvaret är dock delegerat till Pandox affärsledning som arbetar med riskfrågor som en del av företagets löpande verksamhet. Viktigare områden är värdering, finansering och förvärv av hotellfastigheter samt hyres- och avtalsrelationer, investeringar i hotellfastigheter och drift av hotellverksamhet.
Externa faktorer som till exempel ekonomisk konjunktur, ny hotellkapacitet, förändrade affärsmodeller, geopolitiska händelser, terrordåd och samhällsrestriktioner till följd av till exempel pandemier är faktorer som kan påverka resemarknaden och därmed hotellefterfrågan.
Pandox drar fördel av ett betydande flöde av omvärldsinformation genom en bred geografisk närvaro och ett stort nätverk av affärspartners och externa rådgivare. Tillsammans med en stark intern analyskapacitet kan affärsledning och styrelse snabbt identifiera, utvärdera och agera på de risker och möjligheter som uppstår i omvärlden.
Verksamhet Strategi 4 3
Interna faktorer som till exempel Pandox organisation, effektivitet och förmåga att skapa lönsam tillväxt och värde för företagets intressenter till en förutbestämd risknivå. Här ingår även efterlevnadsrisker hänföriliga till externa krav, regler och lagar.
Pandox värdeskapande och operativa risker utvärderas löpande av företagets affärsledning och styrelse. Risker hanteras genom en kombination av hög verksamhetskompetens och en organisation med tydlig ansvarsfördelning. Styrning och stöd finns också i policyer antagna av företagets styrelse samt kompletterande styrdokument och instruktioner.
Interna faktorer som direkt påverkar Pandox möjligheter att realisera sin strategi och nå sina affärsmål till en bestämd risknivå, till exempel tillgång till den specialistkompetens som behövs för att företaget skall kunna bedriva sin verksamhet på ett konkurrenskraftigt sätt.
Pandox styrelse och ledning utvärderar gemensamt viktiga strategirisker och prövar löpande behovet av justeringar i företagets strategi. Pandox arbetar aktivt med att säkerställa företagets attraktivitet för befintliga och nya medarbetare.
5 6
VAD:
HUR:
Externa och interna faktorer som till exempel fluktuerande räntenivåer och valutakurser, fel i värderingar av fastigheter, likviditetsrisk och motpartsrisk. Här ingår också refinansieringsrisk kopplat till hyresgästernas finansiella prestation och status.
Finansiella risker regleras framförallt i Pandox finanspolicy. Riskerna identifieras, värderas och hanteras löpande av Pandox affärsledning och styrelse, bland annat i ett särskilt finansutskott.
Finansiellt Hållbarhet
Strategiska och operativa risker hänförliga till miljö, mänskliga rättigheter, sociala och personrelaterade förhållanden samt korruption, vilka tillsammans med företagets ekonomiska prestation lägger grunden för omvärldens förtroende.
Pandox första försvarslinje är den enskilde medarbetarens kompetens och företagets värdegrund. Riskerna regleras i olika koder och policyer antagna av styrelsen och hanteras genom aktiv uppföljning och styrning i egen regi i Operatörsverksamhet och i samarbete med hyresgäster i Fastighetsförvaltning.
1
PANDOX RISKARBETE
Med Pandox affärsverksamhet följer risker som företaget arbetar strukturerat och proaktivt med att kartlägga, analysera och hantera. Pandox har under året, med hänsyn taget till de extraordinära omständigheter som covid-19 medfört, arbetat aktivt med hantering av risker framförallt hänförliga till hyresgästernas finansiella status, refinansiering av krediter och uppfyllande av villkor i krediter genom ett nyinrättat finansutskott. Riskerna har fortlöpande värderats och hanterats inom ramen för företagets strategiarbete och löpande verksamhet.
Pandox värderar varje risk baserat på dess bedömda påverkan (från obetydlig till mycket stor) om den händelse som utlöser risken inträffar och sannolikheten (från mycket låg till mycket hög) att risken då realiseras. Värderingen ligger sedan till grund för en bedömning av hur risken ska prioriteras, om den kräver särskild åtgärd eller om den kan hanteras inom ramen för Pandox normala förvaltning. Effektiviteten hos befintliga åtgärder för att motverka risker bedöms på en skala som sträcker sig från låg till hög kontroll.
Identifierade risker mappas i en riskmatris på basis av dess bedömda påverkan och sannolikhet. Genom ett aktivt arbete kan riskernas potentiella effekter på verksamheten minskas. Ett exempel på en sådan risk är fluktuationer i räntenivåer som framförallt hanteras genom Pandox finanspolicy och intern specialistkompetens inom treasury och risk.
| Förvaltningsfastigheter, påverkan verkligt värde | Förändring | Värdeeffekt, MSEK |
|---|---|---|
| Direktavkastningskrav 2 5 |
+/–0,5pp | –4 222 /+5 076 |
| 2 5 Valutakursförändring |
+/–1% | +/–356 |
| 2 4 5 6 Driftnetto* |
+/– 1% | +/– 391 (538) |
| Förvaltningsfastigheter, intäktseffekt* | Förändring | Intäktseffekt, MSEK |
| RevPAR (antag 50/50-split mellan beläggning och pris) | 2 4 5 +/–1% |
+/–3 (25) |
FINANSIELLA EFFEKTER AV FÖRÄNDRINGAR I VISSA NYCKELPARAMETRAR PER 31 DECEMBER 2020:
| Rörelsefastigheter, intäktseffekt* | Förändring | Intäktseffekt, MSEK | |||
|---|---|---|---|---|---|
| RevPAR (antag 50/50-split mellan beläggning och pris) | 2 | 4 | 5 | +/–1% | +/– 7 (23) |
| Finansiell känslighetsanalys, resultateffekt | Förändring | Resultateffekt före värdeförändringar, MSEK |
|||
| Räntekostnad vid nuvarande räntebindning förändrat ränteläge |
2 | 5 | +/–1% | –/+118 | |
| Räntekostnad vid förändring av genomsnittlig räntenivå |
2 | 5 | +/–1% | –/+316 | |
| Omvärdering av räntederivat vid förskjutning av räntekurvor |
2 | 5 | +/–1% | –/+868 |
FINANSIELL KÄNSLIGHETSANALYS
I känslighetsanalysen till vänster beskrivs de finansiella effekterna av förändringar i vissa nyckelparametrar kopplade till risker. Siffrorna anger vilket riskområde som är mest relevant för respektive parameter. När det gäller den finansiella rapporteringen, avseende såväl resultat som finansiell ställning, så är det framförallt fluktuerande räntenivåer, förändring i RevPAR och direktavkastningskrav som har störst påverkan.
* Det lägre värdet avser utfall 2020 och det högre värdet inom parantes avser normalår "pre-corona".
2020 har varit ett unikt år ur ett riskperspektiv. Pandox strategi, affärsmodell, organisation, medarbetare samt resultat- och balansräkning har testats i en aldrig tidigare upplevd omfattning på grund av en lång rad samverkande faktorer. Det huvudsakliga skälet är inskränkande samhällsåtgärder på en nivå som saknar modern historisk motsvarighet, i synnerhet i demokratiskt styrda länder, i kombination med otillräckliga statliga stödåtgärder som inte kompenserat för intäktsbortfallet. Inskränkningarna har dessutom haft hög korrelation mellan länder. Det har minskat efterfrågan dramatiskt på samtliga Pandox nyckelmarknader och i princip gjort företagets geografiska diversifiering verkningslös.
Den svagaste länken i riskkedjan utgörs för närvarande av finansiellt pressade operatörer som kanske inte klarar av att betala sina hyror. Det har i sin tur en koppling till de (diskonterade) kassaflöden som utgör värdet på Pandox hotellfastigheter och som i sin tur väsentligen påverkar Pandox finansiella nyckeltal som räntetäcknings- och belåningsgrad och i förlängningen också Pandox refinansieringsrisk.
Pandox finansiella skydd utgörs framförallt av kontrakterade minimihyror och fasta hyror som täcker Pandox samtliga kostnader och säkerställer en räntetäckningsgrad med tillfredsställande marginal mot finansiella kovenanter på koncernnivå. Pandox har dessutom en stark finansiell ställning med likvida medel och outnyttjade kreditfaciliteter om 5 221 MSEK per 31 december 2020. Därtill erbjuder Pandox förmåga att kunna ta över driften i hotellfastigheter som företaget äger ett betydande operativt och finansiellt skydd. Driftövertaganden i större skala kan dock belasta resultatet på kort sikt.
Se även sida 92–100 för mer information om Pandox arbete i covid-19-krisen.
PANDOX RISKER OCH FÖRETAGETS HANTERING AV DESSA BESKRIVS NÄRMARE NEDAN.
| Risk | Beskrivning | Riskhantering |
|---|---|---|
| 1. OMVÄRLDSRISKER | ||
| Konjunkturnedgång | Ekonomisk aktivitet är en primär drivkraft för både affärs och fritidsresande och en försvagad konjunktur kan därför påverka efterfrågan negativt. |
• Portföljen består av många stora hotellfastigheter med god spridning över geografi, läge, varumärke driftsmodell och typ av efterfrågan (internatio nell, inhemsk och regional) • Hotellfastigheterna är övervägande fullservicehotell i det övre mellan klassegmentet som historiskt uppvisat en högre stabilitet i intjäning än till exempel högprissegmentet |
| Disruptiva affärsmodeller |
Pandox affärsmodell kan utmanas genom framväxten av nya affärsmodeller, till exempel genom internetbaserade rese byråer (OTA:er) och så kallade home-sharing-tjänster. Om Pandox inte förmår hävda sig i konkurrensen kan intäkter och vinster påverkas negativt. |
• Pandox arbetar med närmare 30 olika hotelloperatörer och hotellvaru märken. Det ger företaget en unik position när det gäller information och kunskap om marknadsförändringar samt bidrar till en affärsmässig riskspridning • Pandox arbetsmetodik bygger på att optimera intäkterna med hänsyn taget till distributionslandskapet och dess påverkan på intäkter och kostnader, bland annat med stöd av ett koncerngemensamt Revenue Management Center • Långa hyresavtal med externa hotelloperatörer som innehåller bestämmelser som föreskriver en garanterad minimihyra och generella avdrag för kommissioner tillåts i regel inte |
| Geopolitiska händelser |
Säkerhetspolitiska och geopolitiska händelser kan få betydande effekter på resmönster och efterfrågan i hotell marknaden. |
• En genomarbetad strategi och affärsplan finns för varje enskild hotell fastighet och geografiskt område. Förmågan att löpande följa upp de ekonomiska förutsättningarna för varje enskild hotellfastighet skapar beredskap till snabba affärsbeslut när så krävs |
| Överetablering av hotellrum |
Kapacitetstillskott i form av nya hotell och hotellrum kan ha en betydande negativ påverkan på RevPAR på enskilda marknader. |
• Löpande marknadsanalys sker för respektive geografiskt verksamhets område och hotellfastighet, vilket betyder att förändringar i marknaden fångas upp tidigt och att åtgärder kan initieras utan dröjsmål |
| Pandemier | Global spridning av smittsam sjukdom som leder till extra ordinära samhällsåtgärder i många länder samtidigt, till exempel reserestriktioner, publik- och mötesbegränsningar och inskränkningar i möjligheterna att bedriva hotellverksamhet. |
• Geografiskt diversifierad hotellfastighetsportfölj • Exponering mot i huvudsak inhemsk efterfrågan • Betydande andel hyresavtal med garanterad minimihyresintäkt och fasta hyresintäkter |
| 2. STRATEGISKA RISKER | ||
| Tillväxt genom förvärv |
Risker hänförliga till förvärv är framförallt att betala för mycket för en tillgång, risken för felaktiga antaganden vad gäller framtida resultat för den förvärvade tillgången/verk samheten, risken att ta över oförmånliga hyresavtal eller andra avtal samt risken att bolagsledningens tid och andra resurser förbrukas på förvärv som inte fullföljs. |
• Pandox långsiktiga fokus på tillgångsslaget hotellfastigheter har skapat omfattande specialistkompetens • Aktiv styrelse och aktiva huvudägare, erfaren ledning och goda beslutsunderlag • Pandox har en genomarbetad strategi där land, stad, hotelltyp, varu märke, avtalsform, driftsform samt avkastningskrav kontinuerligt och konsekvent utvärderas • Väl beprövade due diligence-processer med stöd av interna och externa specialister minskar risken för felaktiga förvärv • Pandox arbetsmetodik (Pandoxmetoden) ökar kassaflödet och begränsar risken för respektive hotell |
| Stora investeringar i befintlig portfölj |
Det finns en risk att kostnader för investeringar kan bli högre än förväntat och avkastningen därmed lägre än förväntat på grund av felkalkyler, oprofessionell upphandling och ineffek tivt projektgenomförande. |
• Omfattande specialistkompetens när det gäller att identifiera, värdera och genomföra investeringar i befintlig hotellfastighetsportfölj • Långsiktig investeringshandläggning avseende åtgärder i fastighets beståndet • Investeringar överstigande 10 MSEK lämnas till styrelsen för beslut • Månadsgenomgång av samtliga investeringsprojekt • Uppföljning och efterkalkyler av genomförda investeringsprojekt |
| Påverkan av digitalisering |
Pandox förmåga att utveckla sin organisation och sitt arbets sätt med hänsyn till nya digitala möjligheter är avgörande för företagets långsiktiga konkurrenskraft. |
• Styrelsen har digital kompetens • Pandox arbetar aktivt på operativ nivå med kunskapsinhämtning i strategiska digitaliseringsfrågor • Arbete med riktade insatser pågår inom olika delar av företaget |
| Risk | Beskrivning | Riskhantering |
|---|---|---|
| 3. OPERATIVA RISKER | ||
| Beroende av enskilda nyckelpersoner |
Högt beroende av enskilda personer på nyckelbefattningar kan medföra risker för att det dagliga arbetet inte kan genom föras med tillräcklig effektivitet och kvalitet. |
• Plan för långsiktig kompetensförsörjning • God kännedom om externa personer i ledande befattningar för rekrytering • Starkt externt nätverk med stödjande specialistkompetenser • Ersättningskommitté som säkerställer konkurrenskraftiga ersättningsnivåer • Tydliga personliga incitament och långa avtalstider • Rutin och processbeskrivningar för viktiga funktioner för att minska personberoendet |
| Tillgång till rätt kompetens |
Risken att Pandox inte kan hitta eller tillräckligt snabbt säker ställa rätt kompetens på nya marknader eller ersätta förlorad kompetens på existerande marknader. |
• Som en del av det operativa HR-arbetet sker löpande prövning av rekryteringsbehov både centralt och lokalt • Starkt externt nätverk med stödjande specialistkompetenser • Attraktiv arbetsplats med stor personlig frihet i yrkesrollen och goda utvecklingsmöjligheter |
| Hyresgästernas affär och finansiella status |
Risken att hyresgäster underpresterar och/eller inte kan betala sin hyra. |
• Individuella affärsplaner för varje enskild hotellfastighet • Varje hyresgästs utfall följs upp månadsvis, vilket även gäller pågående investeringsprojekt • Olika garantier som under vissa omständigheter kan påkallas för att täcka obetalda hyror |
| Integration av förvärv |
Affärsmässiga, tekniska och redovisningsmässiga risker som uppstår inför, under och efter ett förvärv eller verksamhets övertagande. |
• Lång erfarenhet av integration av förvärv på många olika geografiska marknader • Tydlig projektorganisation och rollfördelning • Intern specialistkompetens inom fastighet, finans, skatt, värdering, juridik och kommunikation • Tydlig arbetsmetodik och process • Omfattande externt nätverk med specialistkompetens |
| Egen drift av hotell | Pandox är utsatt för vissa risker som är vanligt förekommande inom hotelloperatörsverksamhet, som till exempel ökade driftskostnader som inte fullt ut kan vägas upp av höjda priser på hotellrum eller andra tjänster på hotellen, kostnader för efterlevnad av lagar och förordningar, förmågan att prognosti sera beläggningsgrad och snittpriser samt planera bemanning, kvaliteten eller renomméet hos använda hotellvarumärken, oförmåga att hålla jämna steg med den tekniska utvecklingen, fel eller skador på IT-system samt kostnader och risker fören ade med att skydda gästernas personuppgifters integritet och fysiska säkerhet. |
• Strategiskt och operativt arbete med att säkerställa varje hotells optimala position i respektive marknad • Starkt lokalt management och en effektiv organisation • Koncerngemensamt Revenue Management Center för distribution • Moderna system för intäktsprognoser, bemanning och produktivitet • Löpande benchmarking och analys av varje hotells prestation i förhållande till sina närmaste konkurrenthotell |
| IT-risker | I takt med ökad digitalisering har risken för IT-incidenter som kan leda till förlust, manipulation eller låsning av data och system ökat. |
• Väl avgränsad systemmiljö med få användare på koncernnivå • Regelbunden riskanalys och fortlöpande underhåll av IT-säkerhet med stöd av extern expertis |
| Skatterisker | Pandox kan komma att påverkas av förändringar i skattelag stiftning eller praxis. Pandox skattesituation kan försämras om företagets tidigare eller nuvarande hantering och bedömning av skattefrågor ifrågasätts med framgång. |
• Pandox har intern skatteexpertis och arbetar tillsammans med välrenommerade externa skatterådgivare vid förvärv, avyttringar och löpande utvärdering av förändringar i skattelagstiftningen och dess tolkning i respektive verksamhetsland • Planering av åtgärder på grund av föreslagna förändringar i skatte lagstiftningen sker i ett tidigt skede • Vid eventuella förfrågningar från lokal skattemyndighet konsulteras välrenommerade externa skatterådgivare • Pandox har en skattepolicy antagen av styrelsen som bland annat uttryck ligen fastställer att Pandox skall följa alla lagar och regler som gäller där koncernens bolag är verksamma, att skattehanteringen skall vara etisk och affärsmässigt sund och grundas på försiktighet och genomlysning. Aggressiv eller avancerad skatteplanering ska inte förekomma |
| Risk | Beskrivning | Riskhantering | |||
|---|---|---|---|---|---|
| 4. FINANSIELLA RISKER | |||||
| Fluktuationer i räntenivåer |
Ränteutgifter är, och har historiskt varit, Pandox största utgiftspost. Ränteutgifter påverkas av marknadsräntor och av marginalerna hos kreditinstitut, liksom av Pandox strategi avseende räntebindning. Majoriteten av Pandox lånefaciliteter löper med rörlig ränta. Det finns en risk att Pandox ränte utgifter ökar om marknadsräntorna stiger, eller att Pandox binder sina räntor vid en nivå som är högre än marknads räntan. |
• För att hantera ränterisk och öka förutsägbarheten i Pandox resultat används räntederivat, framför allt ränteswappar • Rörliga räntor är delvis utbytta genom ränteswappar vilket ger Pandox fasta räntor • Pandox har en finanspolicy som reglerar riskmandat och som fastställs årligen av styrelsen • Intern specialistkompetens inom treasury och risk • Nära samarbete med extern finansiell expertis |
|||
| Refinansierings- och likviditetsrisk |
Med refinansieringsrisk avses risken att finansiering inte kan erhållas eller förnyas vid utgången av dess löptid, eller endast kan erhållas eller förnyas till betydligt högre kostnader. Med likviditetsrisk avses risken att Pandox inte kan uppfylla sina betalningsåtaganden på grund av bristande likviditet. |
• Pandox har tillgång till långsiktig finansiering • Pandox finanspolicy fastställer miniminivåer avseende outnyttjat kreditutrymme, samt belåningsgrad • Pandox har en likviditetsreserv för att säkerställa att företaget vid var tid kan uppfylla löpande betalningsförpliktelser • Pandox har god tillgång till långfristiga kreditfaciliter • Pandox har tillgång till långsiktig finansiering och har under 2020 ökat både likviditet och kreditutrymme • Pandox har en diversifierad portfölj med långivare som består av 11 nordiska och internationella relationsbanker • Pandox har inrättat ett särskilt finansutskott med medlemmar från Pandox styrelse och företagsledning för att hantera viktigare praktiska och strategiska frågor hänförliga till Pandox finansiering |
|||
| Villkors- och kovenantbrott i kreditavtal |
Med hänsyn till det extraordinära läge som covid-19 inne bär kan det inte uteslutas att en situation kan uppkomma där till exempel åtaganden och kovenanter i företagets kreditavtal inte efterlevs |
• Löpande uppföljning och kontroll av kreditportföljen och dess villkor och kovenanter • Proaktiv och nära dialog med långivare om anpassning av villkor och kovenanter i befintliga kreditavtal • Konkreta åtgärder som kan göras för att, vid behov, läka eventuella avsteg, är till exempel inbetalning av räntekostnad på spärrat bankkonto, ändrade kovenanter, kovenantfri period eller vissa återbetalningar • Under 2020 har långivare gett waivers i enskilda kreditavtal |
|||
| Valutarisk | Valutarisk definieras som risken att koncernens resultat räkning och rapport över finansiell ställning påverkas negativt av valutakursförändringar. Denna risk kan delas upp i trans aktionsexponering, det vill säga nettot av operativa och finan siella (räntor/amorteringar) flöden, och omräkningsexpone ring avseende nettoinvesteringar i utländska koncernbolag. |
• De utländska verksamheterna har i huvudsak både intäkter och kostnader i lokal valuta vilket gör att valutaexponering till följd av löpande flöden, det vill säga att transaktionsexponeringen, är begränsad. Till följd av den begränsade risken valutasäkrar Pandox inte dessa flöden såvida det inte finns särskild anledning till det • Eget kapital valutasäkras vid behov inför förvärv, investeringar och avyttringar för att undvika värdeförändringar i det egna kapitalet • Pandox minskar sin valutaexponering vad gäller nettoinvesteringar i utländska koncernbolag genom att uppta lån i lokal valuta |
|||
| Attester och behörigheter |
Behörigheter till beslut, attestordning och betalningsprocesser. | • Av styrelsen fastställd attestordning • Väl avgränsade behörigheter i interna system • Särskild kontroll vid utbetalningar och beställningar över viss nivå enligt attestordning |
|||
| Finansiell rapportering |
Direkta fel i eller ojämn kvalitet på både intern och extern rapportering,till exempel fel i hyresredovisning och fastighets värdering. Risken innefattar även sen rapportering eller att rapporte ringen inte är upprättad enligt koncernens redovisnings principer. |
• Pandox eftersträvar enhetliga rutiner och kontroller inom finansiell rap portering som är anpassade och stödjer verksamheten över hela koncernen • Manualer, instruktioner, tidsplaner och genomgångar med dotterbolagen i koncernen för att säkerställa konsekvent rapportering i tid • Ett av styrelsen utsett revisionsutskott granskar koncernens finansiella rapportering och riskarbete |
|||
| Fastighetsvärdering | Enskilda och systematiska fel i värderingsprocessen, till exempel felaktiga antaganden om tillväxt, lönsamhet och direktavkastningskrav. |
• Värderingsmodellen består av en accepterad och beprövad kassa flödesmodell, där framtida kassaflöden som hotellfastigheterna förväntas generera diskonteras • Värderingen baseras på det berörda hotellets affärsplan, vilken uppdateras minst två gånger per år, och tar bland annat hänsyn till utvecklingen inom de underliggande operatörsaktiviteterna, marknadsutvecklingen, avtals läget, drifts- och underhållsfrågor och investeringar som syftar till att maxi mera hotellfastighetens kassaflöde och avkastning på lång sikt • Externa värderingar av alla fastigheter genomförs varje år av oberoende fastighetsvärderare. De externa värderarna genomför en mer djupgående inspektion minst var tredje år eller om fastigheten genomgått stora förändringar. De externa värderingarna är en viktig referenspunkt för Pandox interna värderingar • Pandox använder alltid det direktavkastningskrav som kommer från externa fastighetsvärderare • Genomgång av värderingar kvartalsvis av ledning, revisionsutskott och styrelse innan finansiell rapportering avlämnas |
| Risk | Beskrivning | Riskhantering |
|---|---|---|
| 5. HÅLLBARHETSRISKER | ||
| Miljö | Pandox påverkar miljön genom användning av energi, vatten, kemikalier och material samt ger upphov till utsläpp och avfall. En sämre fysisk miljö kan påverka människor i och runt våra hotell samt fastigheterna negativt, vilket kan leda till ökade kostnader och behov av investeringar. |
• Miljöpolicy • Samarbeten med hyresgäster och affärspartners kring miljöförbättrande investeringar • Åtgärder för ökad resurseffektivitet genom vårt gröna investeringsprogram • Miljöcertifiering av hotelldrift och fastigheter |
| Klimatförändringar | Extremväder och översvämningar kan ge skador på fastig heterna. Högre temperaturer och fler värmeböljor kan leda till vattenbrist. Brist på naturresurser kan leda till ökade material och energikostnader. Samhällsomställningen kan medföra ett minskat internationellt, men ökat regionalt resande, som skapar nya affärsmöjligheter. |
• Miljöpolicy • Åtgärder för att minska energi- och vattenanvändningen samt minska utsläppen av växthusgaser och avfall • Miljöcertifiering av hotelldrift och fastigheter • Öka användning av förnybar energi och solceller |
| Mänskliga rättigheter |
Brister i leverantörskedjan och i verksamheten kan leda till kränkningar av mänskliga rättigheter. I fastighetsbranschen finns risk för illegal arbetskraft och lönedumpning, i hotell branschen handlar det främst om trafficking och prostitution i och runt hotellen. |
• Policy för mänskliga rättigheter • Uppförandekod för medarbetare och leverantörer • Riskanalys och uppföljandeprocess av leverantörer • Utbildningar om mänskliga rättigheter för medarbetarna • Visselblåsarsystem och process för uppföljning av incidenter • Modern Slavery Act-uttalande |
| Medarbetare | Det finns risker att Pandox kan uppfattas som en oattraktiv arbetsgivare och får svårt att behålla befintliga samt rekrytera nya medarbetare. Missnöjda medarbetare kan påverka både företaget, hotell gäster och affärspartners negativt, vilket är en risk för affärs verksamheten. |
• Uppförandekod för medarbetare • Hälso- och friskvårdsinsatser • Utvecklingssamtal och årlig lönerevision • Möjligheter till specialisering och vidareutbildning • Varierat arbete och stora möjligheter till egen påverkan |
| Hälsa och säkerhet | I hotellbranschen finns hälso- och säkerhetsrisker i form av tunga lyft, fallolyckor, bränn- och skärskador samt hot. Bränder är en annan säkerhetsrisk. Brister i rutiner för arbetet med hälsa och säkerhet kan leda till skador och ohälsa hos medarbetare, gäster och leverantörer. |
• Förebyggande hälso- och friskvårdsinsatser • Regelbundna brandskyddskontroller och utrymningsövningar • Beredskapsplaner och säkerhetspolicys • Utbildning i hjärt/lungräddning samt installation av hjärtstartare |
| Korruption | Pandox har nolltolerans mot korruption. Trots detta finns risk för korruption vid till exempel inköp av varor och tjänster, mutor och jäv i samband med avtalsskrivning samt interna oegentligheter. |
• Antikorruptionspolicy • Uppförandekod för medarbetare och leverantörer • Antikorruptionsutbildningar • Extern visselblåsartjänst för rapportering av oegentligheter • Rutiner för internkontroll |
| Datasäkerhet | Risk för brister i datasäkerhet och informationshantering kan leda till bristande kundintegritet. Risken för att drabbas av cyberbrott ökar också i samhället. |
• Styrelsen antar årligen en IT-policy • Uppförandekod för medarbetare • Tekniska och organisatoriska skyddsåtgärder som brandväggar och lösenordsskyddade system • Utbildningar av medarbetarna • Årlig risk-och sårbarhetsgenomgång |
Rapport över totalresultat för koncernen
| MSEK | Not | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Intäkter Fastighetsförvaltning | |||
| Hyresintäkter | C1, C2, E1 | 2 228 | 3 017 |
| Övriga fastighetsintäkter | C1,C2, E1 | 171 | 112 |
| Intäkter Operatörsverksamhet | C1 | 779 | 2 424 |
| Nettoomsättning | 3 178 | 5 553 | |
| Kostnader Fastighetsförvaltning | C1, C4 ,C6, C7, G5 | –381 | –365 |
| Kostnader Operatörsverksamhet | C1, C5 ,C6, C7, G5 | –1 182 | –1 993 |
| Bruttoresultat | 1 615 | 3 195 | |
| – varav bruttoresultat Fastighetsförvaltning | C1 | 2 018 | 2 764 |
| – varav bruttoresultat Operatörsverksamhet | C1 | –403 | 431 |
| Central administration | C1, C3, C6, C7 | –171 | –175 |
| Finansiella intäkter | C1, G1 | 2 | 1 |
| Finansiella kostnader | C1, G1 | –902 | –866 |
| Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar | G1, G5 | –86 | –81 |
| Resultat före värdeförändringar | 458 | 2 074 | |
| Värdeförändringar | |||
| Fastigheter, orealiserade | C1, E1 | –1 779 | 1 389 |
| Fastigheter, realiserade | C1, E1 | 0 | 70 |
| Derivat, orealiserade | C1, G2 | –221 | –39 |
| Resultat före skatt | –1 542 | 3 494 | |
| Aktuell skatt | C1, D1 | –57 | –122 |
| Uppskjuten skatt | C1, D1 | 191 | –672 |
| Årets resultat | –1 408 | 2 700 | |
| Övrigt totalresultat | |||
| Poster som har eller kan komma att omföras till resultaträkningen | |||
| Nettoinvesteringssäkring av utländska verksamheter | –659 | 520 | |
| Omräkningsdifferenser utländska verksamheter | –351 | –474 | |
| Årets övrigt totalresultat | –1 010 | 46 | |
| Årets totalresultat | –2 418 | 2 746 | |
| Moderbolagets aktieägare – andel av årets resultat | –1 399 | 2 706 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande – andel av årets resultat | –9 | –6 | |
| Moderbolagets aktieägare – andel av årets totalresultat | –2 379 | 2 749 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande – andel av årets totalresultat | –39 | –3 | |
| Data per aktie | G4 | ||
| Vägt genomsnittligt antal aktier | 183 849 999 | 170 053 287 | |
| Årets resultat efter skatt före och efter utspädning, per aktie, SEK | –7,61 | 15,91 |
Se kommentarer nästa sida.
Kommentarer Koncernens totalresultat
Nettoomsättning
Intäkter från Fastighetsförvaltning uppgick till 2 399 (3 129) MSEK, en minskning med 23 procent. I intäkterna ingår en engångsintäkt motsvarande 28 MSEK avseende en förlikning med Tribe Invest AS samt omställningsstöd motsvarande 35 MSEK.
För jämförbara enheter minskade intäkterna med 32 procent justerat för valutakurseffekter. Minskningen förklaras av låg efterfrågan på grund av omfattande myndighetsrestriktioner till följd av covid-19, som kraftigt begränsade möjligheterna att bedriva hotellverksamhet från och med mars.
Intäkter från Operatörsverksamhet uppgick till 779 (2 424) MSEK, en minskning med 68 procent. För jämförbara enheter minskade intäkter med 72 procent, justerat för valutakurseffekter. Även här förklaras minskningen av covid-19-relaterade effekter. Det relativt stora intäktsbortfallet jämfört Fastighetsförvaltning förklaras dels av att Pandox som operatör av hotellverksamheten har full exponering mot hotellets omsättning, och dels av en hög andel stora möteshotell i internationella marknader, framförallt Bryssel.
Koncernens nettoomsättning uppgick till 3 178 (5 553) MSEK. För jämförbara enheter minskade nettoomsättningen med 50 procent justerat för valutakurseffekter.
Driftnetto
Driftnetto från Fastighetsförvaltning uppgick till 2 018 (2 764) MSEK, en minskning med 27 procent. För jämförbara enheter minskade driftnettot med 31 procent justerat för valutakurseffekter.
Driftnetto från Operatörsverksamhet uppgick till –168 (625) MSEK. Minskningen förklaras i sin helhet av låg efterfrågan till följd av covid-19. Pandox har under perioden tagit fördel av statliga bidrag om
motsvarande cirka 97 MSEK inom Operatörsverksamhet som redovisas som en kostnadsreduktion. Därutöver har cirka 117 MSEK överförts direkt från myndighet till Pandox anställda i form av lönestöd för permitterad personal. Dessa ingår således inte i Pandox redovisade siffror.
Totalt driftnetto uppgick till 1 850 (3 389) MSEK, en minskning med 45 procent.
Specifikation över operatörsverksamhetens kostnader återfinns i not C5.
Central administration
Kostnaderna för den centrala administrationen uppgick till –171 (–175) MSEK. Administrationen består av kostnader för bolagsledningen, administrativ personal, IT och lokalhyror.
Finansiella intäkter och kostnader
De finansiella kostnaderna uppgick till –902 (–866) MSEK, varav –72 (–56) MSEK utgörs av avskrivningar av aktiverade uppläggningskostnader för lån.
De finansiella intäkterna uppgick till 2 (1) MSEK. Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar uppgick till –86 (–81) MSEK.
Värdeförändringar
Orealiserade värdeförändringar för Förvaltningsfastigheter uppgick till –1 779 (1 389) MSEK. Orealiserade värdeförändringar på derivat uppgick till –221 (–39) MSEK.
Aktuell och uppskjuten skatt
Den aktuella skatten uppgick till –57 (–122) MSEK, vilket framförallt förklaras av koncernutjämning. Att aktuell skatt utgår trots ett negativt resultat förklaras av att full koncernutjämning, exempelvis över landsgränserna, inte är möjlig. Uppskjuten skatt uppgick till 191 (–672) MSEK.
Årets resultat
Periodens resultat uppgick till –1 408 (2 700) MSEK och periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till –1 399 (2 706) MSEK, vilket motsvarar –7,61 (15,91) SEK per aktie.
Årets Övrigt totalresultat
I årets Övrigt totalresultat redovisas omräkningsdifferenser av utländska verksamheter och årets omvärdering av materiella anläggningstillgångar och relaterade säkringar avseende nettotillgångar i utländsk verksamhet.
Rapport över finansiell ställning för koncernen
| MSEK | Not | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Rörelsefastigheter | E3 | 6 872 | 6 307 |
| Inventarier/Inredning | E2 | 502 | 554 |
| Förvaltningsfastigheter | E1 | 50 181 | 53 697 |
| Uppskjutna långfristiga hyresfordringar hänförliga till nya temporära betalningsvillkor | E4 | 189 | — |
| Nyttjanderätter | G5 | 2 926 | 3 064 |
| Uppskjuten skattefordran | D1 | 631 | 383 |
| Derivat1) | G2, G3 | 43 | 117 |
| Andra långfristiga fordringar | E5, G3 | 36 | 34 |
| Summa anläggningstillgångar | 61 380 | 64 156 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 9 | 14 | |
| Aktuell skattefordran | D1 | 95 | 106 |
| Kundfordringar | E4, G3 | 180 | 367 |
| Uppskjutna kortfristiga hyresfordringar hänförliga till nya temporära betalningsvillkor | E4 | 250 | — |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | E6 | 110 | 288 |
| Övriga fordringar | 169 | 250 | |
| Likvida medel | 2 622 | 632 | |
| Summa omsättningstillgångar | 3 435 | 1 657 | |
| Summa tillgångar | 64 815 | 65 813 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | G4 | ||
| Aktiekapital | 460 | 460 | |
| Övrigt tillskjutet kapital | 7 525 | 7 525 | |
| Reserver | –714 | 258 | |
| Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | 16 609 | 18 107 | |
| Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 23 880 | 26 350 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 208 | 156 | |
| Summa eget kapital | 24 088 | 26 506 | |
| Skulder | |||
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder2)3) | G2, G3 | 26 034 | 23 587 |
| Övriga långfristiga skulder | 5 | 18 | |
| Långfristig leasingskuld | G5 | 2 901 | 3 034 |
| Derivat1) | G2, G3 | 841 | 694 |
| Avsättningar | F2 | 32 | 41 |
| Uppskjuten skatteskuld | D1 | 4 307 | 4 552 |
| Summa långfristiga skulder | 34 120 | 31 926 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Avsättningar | F2 | 139 | 97 |
| Kortfristiga räntebärande skulder 2)3) | G2, G3 | 5 418 | 6 034 |
| Kortfristig leasingskuld | G5 | 27 | 30 |
| Skatteskulder | D1 | 118 | 109 |
| Leverantörsskulder | G3 | 179 | 304 |
| Övriga kortfristiga skulder | 265 | 226 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | F1 | 461 | 581 |
| Summa kortfristiga skulder | 6 607 | 7 381 | |
| Summa skulder | 40 727 | 39 307 | |
| Summa eget kapital och skulder | 64 815 | 65 813 |
1) Derivaten värderas till verkligt värde enligt Nivå 2-värdering enligt IFRS, baserat på indata som är observerbara, antingen direkt eller indirekt. 2) De redovisade värdena för räntebärande skulder och andra finansiella instrument utgör en rimlig approximation för deras verkliga värden.
3) Uppläggningskostnader om 177 (202) MSEK har reducerat den räntebärande skulden.
Se kommentarer nästa sida.
Kommentarer Koncernens rapport över finansiell ställning
ANLÄGGNINGSTILLGÅNGAR Rörelsefastigheter
De 20 (18) fastigheter som används i Operatörsverksamheten klassificeras som Rörelsefastigheter och redovisas till anskaffningsvärde med avdrag för av- och nedskrivningar. Redovisat värde inklusive inventarier/inredning uppgick till 7 374 (6 861) MSEK. Under året har två hotellfastigheter omklassificerats från Fastighetsförvaltning till Operatörsverksamhet.
Förvaltningsfastigheter
Antalet Förvaltningsfastigheter uppgår vid årets slut till 136 (137). Redovisning sker till verkligt värde (marknadsvärde) och uppgick till 50 181 (53 697) MSEK. Under året har en fastighet i Tyskland förvärvats samt två hotellfastigheter i Danmark omklassificerats från Fastighetsförvaltning till Operatörsverksamhet. Årets orealiserade värdeförändringar på förvaltningsfastigheterna uppgick till –1 779 (1 389) MSEK. Under året uppgick totala investeringar i befintlig portfölj, exklusive förvärv, till 907 (674) MSEK varav 492 (412) MSEK avsåg Förvaltningsfastigheter och 406 (257) MSEK Rörelsefastigheter samt 9 (5) MSEK avsåg huvudkontoret.
Nyttjanderätter
Pandox tillämpar IFRS 16 från den 1 januari 2019. Nyttjanderättstillgångar uppgick till 2 926 (3 064) MSEK.
Uppskjuten skattefordran
Vid utgången av perioden uppgick de uppskjutna skattefordringarna till 631 (383) MSEK. Dessa utgörs främst av redovisat värde av skattemässiga underskottsavdrag som bolaget bedömer kan utnyttjas under de kommande räkenskapsåren, samt temporära värderingsskillnader för räntederivat. Se not D1.
OMSÄTTNINGSTILLGÅNGAR Kundfordringar
Pandox kundfordringar utgörs av hyresfordringar och kundfordringar i Operatörsverksamhet. Med anledning av covid-19 har överenskommelser med hyresgäster om temporära förändringar i betalningsvillkor skett under året. Per 31 december 2020 uppgick kundfordringar hänförliga till nya temporära betalningsvillkor till motsvarande 439 MSEK. Inga rabatter på hotellhyror har givits.
Se not E4.
Likvida medel
Pandox likvida medel om 2 622 (632) MSEK hanteras i huvudsak av moderbolaget genom en centralkontostruktur i bank där likviditeten samlas på ett gemensamt räntebärande konto. Överskott kan över tid placeras som tidsbunden inlåning i bank. Pandox har ej utnyttjade kreditfaciliteter om totalt 2 599 (3 583) MSEK.
EGET KAPITAL OCH SKULDER Finansiell ställning och substansvärde
Vid utgången av perioden uppgick belåningsgraden till 48,7 (46,0) procent. Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till 23 880 (26 350) MSEK, och substansvärdet (NRV) definierat enligt EPRA till 30 813 (34 270) MSEK. EPRA NRV per aktie var 167,60 (186,40) SEK.
LÅNGFRISTIGA SKULDER Räntebärande skulder
Vid utgången av perioden uppgick låneportföljen, exklusive uppläggningskostnader för lån, till 31 629 (29 823) MSEK. Den genomsnittliga räntebindningstiden var 2,8 (3,8) år och den genomsnittliga räntan, som motsvarar räntenivån vid periodens slut, var 2,6 (2,6) procent, inklusive effekter av räntederivat, men exklusive uppläggningskostnaderna. Den genomsnittliga kapitalbindningstiden uppgick till 2,8 (3,3) år. Lånen säkerställs av en kombination av fastighetspanter och aktiepanter.
Leasingskulder
Totalt uppgick leasingskulder till 2 928 (3 064) MSEK varav 27 (30) MSEK avser kortfristiga.
Derivat
För att hantera ränterisk och öka förutsägbarheten i Pandox resultat används räntederivat, framförallt ränteswappar. I slutet av perioden uppgick räntederivaten brutto till 22 395 MSEK och räntederivaten netto till 17 441 MSEK, vilket även utgör den räntesäkrade delen av Pandox låneportfölj. Cirka 51 procent netto av Pandox låneportfölj var därmed säkrad mot ränterörelser på längre perioder än ett år. Derivaten marknadsvärderas vid varje kvartalsbokslut och värdeförändringen redovisas över resultaträkningen. Den 31 december 2020 uppgick marknadsvärdet för Pandox finansiella derivat till –798 (–577) MSEK.
Avsättningar
Avsättningar 171 (138) MSEK utgörs av incitamentsprogram för ledande befattningshavare samt avsättning till pension.
Uppskjuten skatteskuld
De uppskjutna skatteskulderna uppgick till 4 307 (4 552) MSEK, vilka främst avser temporära skillnader mellan redovisat värde och skattemässigt värde avseende Rörelsefastigheter. Se not D1.
KORTFRISTIGA SKULDER Räntebärande skulder
Den del av låneskulden som förfaller inom ett år.
Övriga kortfristiga skulder
Skulderna består bland annat av förskottsbetalda hyror, upplupna räntekostnader och leverantörsskulder.
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Aktie kapital |
Övrigt tillskjutet kapital |
Omräknings reserver |
Omvärderings reserv3) |
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat |
Summa | Innehav utan bestämmande inflytande |
Totalt eget kapital |
| Ingående eget kapital 1 januari 2019 | 419 | 4 556 | 46 | 169 | 16 188 | 21 378 | 160 | 21 538 |
| Årets resultat | — | — | — | — | 2 706 | 2 706 | –6 | 2 700 |
| Övrigt totalresultat | — | — | 43 | — | — | 43 | 3 | 46 |
| Nyemission1) | 41 | 2 969 | — | — | — | 3 010 | — | 3 010 |
| Transaktioner med innehav utan bestämmande inflytande |
— | — | — | — | — | — | –1 | –1 |
| Utdelning | — | — | — | — | –787 | –787 | — | –787 |
| Utgående eget kapital per 31 december 2019 | 460 | 7 525 | 89 | 169 | 18 107 | 26 350 | 156 | 26 506 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2020 | 460 | 7 525 | 89 | 169 | 18 107 | 26 350 | 156 | 26 506 |
| Årets resultat | — | — | — | — | –1 399 | –1 399 | –9 | –1 408 |
| Övrigt totalresultat | — | — | –980 | — | — | –980 | –30 | –1 010 |
| Transaktioner med innehav utan bestämmande inflytande 2) |
— | — | 8 | — | –99 | –91 | 91 | — |
| Utgående eget kapital per 31 december 2020 | 460 | 7 525 | –883 | 169 | 16 609 | 23 880 | 208 | 24 088 |
1) Nyemissionsbeloppet redovisas netto efter avdrag för transaktionskostnader på –39 MSEK.
2) Omföring från moderbolagets aktieägare till innehav utan bestämmande inflytande
3) Avser verkligt värdeförändring av hotellfastigheter som omklassificerats från Operatörsverksamhet till Fastighetsförvaltning.
| År 2019 | |
|---|---|
| Utestående aktier vid årets slut | 183 849 999 |
| År 2020 | |
| Utestående aktier vid årets slut | 183 849 999 |
| Aktiens kvotvärde är 2,5 SEK. |
Kommentarer Rapport över kassaflöden för koncernen
Kassaflödet från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital uppgick till 613 (2 119) MSEK. Minskning beror främst på lägre omsättning.
Förändring av rörelsekapitalet uppgick till –153 (–185) MSEK.
Investeringsverksamheten påverkade kassaflödet med –1 598 (–5 188 ) MSEK. Under året tillträddes en förvaltningsfastighet i Tyskland. Därutöver aktiverades förvärvskostnader för de under 2019 förvärvade bolagen i Tyskland. Detta påverkade kassaflödet med –689 (–4 901) MSEK. Under året har inga fastigheter avyttrats, jämfört med 390 MSEK 2019. Investeringar i fastigheter och anläggningstillgångar uppgick till –907 (–674) MSEK. Finansieringsverksamheten påverkade kassaflödet med 3 071 (3 193) MSEK. Förändringen förklaras av upptagna lån 9 755 (12 565 ) MSEK samt amorteringar av lån –6 664 (–11 584) MSEK. Utbetald utdelning påverkade
kassaflödet med –20 (–798 ) MSEK. Årets kassaflöde uppgick till 1 933 (–61) MSEK. Likvida medel vid årets slut var 2 622 (632) MSEK.
Rapport över kassaflöden för koncernen
| MSEK | Not | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | |||
| Resultat före skatt | –1 542 | 3 494 | |
| Återföring av avskrivningar | 238 | 195 | |
| Realiserade värdeförändringar förvaltningsfastigheter | — | –96 | |
| Orealiserade värdeförändringar förvaltningsfastigheter | 1 779 | –1 389 | |
| Orealiserade värdeförändringar derivat | 221 | 39 | |
| Övriga poster som inte ingår i kassaflödet | I1 | –38 | 84 |
| Betald skatt | –45 | –208 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | 613 | 2 119 | |
| Ökning/minskning rörelsefordringar | –36 | –23 | |
| Ökning/minskning rörelseskulder | –117 | –162 | |
| Förändringar av rörelsekapital | –153 | –185 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 460 | 1 934 | |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Investeringar i förvaltningsfastigheter | –492 | –412 | |
| Investeringar i rörelsefastigheter | –348 | –152 | |
| Investeringar i inventarier/inredning | –67 | –110 | |
| Avyttring av hotellfastigheter, netto likviditetspåverkan | I1 | — | 390 |
| Förvärv av hotellfastigheter, netto likviditetspåverkan | I1 | –689 | –4 901 |
| Förvärv av finansiella tillgångar | –2 | –3 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –1 598 | –5 188 | |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | |||
| Nyemission | — | 3 049 | |
| Emissionskostnader | — | –39 | |
| Upptagna lån | 9 755 | 12 565 | |
| Amortering av skuld | – 6 664 | –11 584 | |
| Garantiutdelning minoritet | –20 | –11 | |
| Utbetald utdelning | — | –787 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 3 071 | 3 193 | |
| Årets kassaflöde | 1 933 | –61 | |
| Likvida medel vid årets början | 632 | 674 | |
| Kursdifferens i likvida medel | 57 | 19 | |
| Likvida medel vid årets slut | 2 622 | 632 | |
| Upplysningar om betalda räntor | |||
| Erhållen ränta uppgick till | 2 | 1 | |
| Betald ränta uppgick till | –819 | –782 | |
| Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar | –86 | –81 | |
| Upplysningar om likvida medel vid årets slut | 2 622 | 632 | |
| Likvida medel består av bankmedel |
Se sidan 106 för kommentarer.
Resultaträkning för moderbolaget
| MSEK | Not | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | B3 | 150 | 122 |
| Administrativa kostnader | C3, C7 | –219 | –226 |
| Rörelseresultat | –69 | –104 | |
| Resultat från andelar i koncernföretag | G1, B3 | — | 2 337 |
| Övriga räntekostnader och liknande resultatposter1) | G1, B3 | –383 | 376 |
| Derivat, orealiserade | –188 | –58 | |
| Resultat efter finansiella poster | –640 | 2 551 | |
| Bokslutsdispositioner | 1 | –252 | |
| Resultat före skatt | –639 | 2 299 | |
| Skatt på årets resultat | D1 | 0 | 0 |
| Uppskjuten skatt | D1 | 153 | 14 |
| Årets resultat | –486 | 2 313 |
1) Bolaget har ingen uppställning för Övrigt totalresultat då bolaget inte har några poster som rapporteras i Övrigt totalresultat.
Kommentarer Moderbolagets räkningar
Aktiviteterna inom Pandox fastighetsägande företag administreras av personal som är anställda i moderbolaget, Pandox AB (publ). Kostnaderna för dessa tjänster faktureras Pandox dotterföretag. Faktureringen uppgick under perioden januari– december 2020 till 150 (122) MSEK. Resultat från andelar i koncernföretag om — (2 337) MSEK och avser erhållna utdelningar från koncernföretag samt realisationsresultat vid avyttrande av dotterföretag. Bokslutsdispositioner är nettoredovisade lämnade respektive erhållna koncernbidrag. Årets resultat uppgick till –486 (2 313) MSEK. Det lägre resulatet
jämfört med 2019 förklaras främst av valutakurseffekter avseende interna lån samt inga utdelningar från dotterföretag.
Skatt på årets resultat är 0 (0) MSEK. Bolaget har under året bokfört skattefordran på sina skattemässiga underskottsavdrag samt temporära värderingsskillnader på räntederivat uppgående till 289 (136) MSEK. Se not D1.
Moderbolagets tillgångar består i huvudsak av aktier och andelar i koncernföretag samt fordringar på koncernföretag. Aktier och andelar i koncernföretag uppgår till 7 482 (7 393) MSEK och ökningen förklaras av lämnade aktieägartillskott. En riktad
nyemission har tillfört det egna kapitalet — (3 010) MSEK.
I slutet av perioden uppgick moderbolagets eget kapital till 8 603 (9 089) MSEK. Externa räntebärande skulder uppgick till 4 804 (6 305) MSEK, varav 3 294 (3 427) MSEK i form av långfristig räntebärande skuld. Ingen utdelning föreslås för 2020.
Balansräkning för moderbolaget
| MSEK | Not | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Inventarier | E2 | 11 | 4 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 11 | 4 | |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Aktier och andelar i koncernföretag | H1 | 7 482 | 7 393 |
| Fordringar koncernföretag | B3 | 11 637 | 14 148 |
| Övriga långfristiga fordringar | E5 | 24 | 21 |
| Uppskjuten skattefordran | D1 | 289 | 136 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 19 432 | 21 698 | |
| Summa anläggningstillgångar | 19 443 | 21 702 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Övriga fordringar | 10 | 14 | |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | E6 | 7 | 21 |
| Fordringar koncernföretag | 848 | 1 160 | |
| Kassa och bank | 1 756 | 84 | |
| Summa omsättningstillgångar | 2 621 | 1 279 | |
| Summa tillgångar | 22 064 | 22 981 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | G4 | ||
| Aktiekapital | 460 | 460 | |
| Reservfond | 10 | 10 | |
| Överkursfond | 2 969 | 2 969 | |
| Balanserade vinstmedel | 5 650 | 3 337 | |
| Årets resultat | –486 | 2 313 | |
| Summa eget kapital | 8 603 | 9 089 | |
| Avsättningar | F2 | 168 | 137 |
| Långfristiga skulder | |||
| Långfristiga räntebärande skulder1) | J2 | 3 294 | 3 427 |
| Skulder koncernföretag | 1 895 | 2 399 | |
| Derivat | 677 | 518 | |
| Summa långfristiga skulder | 5 866 | 6 344 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga räntebärande skulder1) | J2 | 1 510 | 2 878 |
| Leverantörsskulder | 6 | 7 | |
| Skulder koncernföretag | B3 | 5 837 | 4 455 |
| Övriga kortfristiga skulder | 11 | 11 | |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | F1 | 63 | 60 |
| Summa kortfristiga skulder | 7 427 | 7 411 | |
| Summa skulder | 13 461 | 13 892 | |
| Summa eget kapital och skulder | 22 064 | 22 981 |
1) Uppläggningskostnader om 18 (20) MSEK har reducerat den räntebärande skulden.
Rapport över förändringar i eget kapital för moderbolaget
| Bundet eget kapital | Fritt eget kapital | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Aktiekapital | Reservfond | Överkursfond | Balanserade vinstmedel |
Årets resultat |
Totalt eget kapital |
| Ingående eget kapital 1 januari 2019 | 419 | 10 | 0 | 3 390 | 734 | 4 553 |
| Vinstdisposition | — | — | — | 734 | –734 | — |
| Årets resultat1) | — | — | — | — | 2 313 | 2 313 |
| Utdelning | — | — | — | –787 | — | –787 |
| Nyemission2) | 41 | — | 2 969 | — | — | 3 010 |
| Utgående eget kapital per 31 december 2019 | 460 | 10 | 2 969 | 3 337 | 2 313 | 9 089 |
| Ingående eget kapital 1 januari 2020 | 460 | 10 | 2 969 | 3 337 | 2 313 | 9 089 |
| Vinstdisposition | — | — | — | 2 313 | –2 313 | — |
| Årets resultat1) | — | — | — | — | –486 | –486 |
| Utgående eget kapital per 31 december 2020 | 460 | 10 | 2 969 | 5 650 | –486 | 8 603 |
1) Bolaget har ingen uppställning för Övrigt totalresultat då bolaget inte har några poster som rapporteras i Övrigt totalresultat.
2) Nyemissionsbeloppet redovisas netto efter avdrag för transaktionskostnader på –39 MSEK.
| År 2019 | |
|---|---|
| Utestående aktier vid årets slut | 183 849 999 |
| År 2020 | |
| Utestående aktier vid årets slut | 183 849 999 |
| Aktiens kvotvärde är 2,5 SEK. |
Rapport över kassaflöden för moderbolaget
| MSEK | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| DEN LÖPANDE VERKSAMHETEN | ||
| Resultat efter finansiella poster | –640 | 2 551 |
| Återföring av avskrivningar | 2 | 1 |
| Övriga poster som inte ingår i kassaflödet | 189 | 95 |
| Betald skatt | 0 | 0 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital | –449 | 2 647 |
| Ökning/minskning rörelsefordringar | 20 | 9 |
| Ökning/minskning rörelseskulder | 1 692 | 86 |
| Förändringar av rörelsekapital | 1 712 | 95 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 263 | 2 742 |
| INVESTERINGSVERKSAMHETEN | ||
| Förändringar i aktier och andelar | –90 | — |
| Investeringar i inventarier | –9 | –5 |
| Förvärv av finansiella tillgångar | –4 192 | –5 090 |
| Avyttring av finansiella tillgångar | 6 700 | 674 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 2 409 | –4 421 |
| FINANSIERINGSVERKSAMHETEN | ||
| Nyemission | — | 3 049 |
| Emissionskostnader | — | –39 |
| Erhållna koncernbidrag | 214 | 692 |
| Lämnade koncernbidrag | –213 | –943 |
| Upptagna lån | 3 945 | 6 931 |
| Amortering av skuld | –5 946 | –7 224 |
| Utbetald utdelning | — | –787 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –2 000 | 1 679 |
| Årets kassaflöde | 1 672 | 0 |
| Likvida medel vid periodens början | 84 | 84 |
| Likvida medel vid årets slut | 1 756 | 84 |
| Upplysningar om betalda räntor | ||
| Erhållen ränta uppgick till | 389 | 370 |
| Betald ränta uppgick till | –312 | –321 |
| Upplysningar om likvida medel vid årets slut Likvida medel består av bankmedel |
1 756 | 84 |
A1 Alternativa nyckeltal
Om nyckeltal som inte definieras enligt IFRS
Flera beskrivningar och analyser i denna årsredovisning presenterar utveckling och status på finansiella och aktierelaterade nyckeltal som inte definieras enligt IFRS (International Financial Reporting Standards). Nedanstående alternativa finansiella nyckeltal ger värdefull kompletterande information till investerare och bolagets ledning då de möjliggör utvärdering av bolagets prestation. Eftersom
| Räntebärande nettoskuld Skuld långfristiga räntebärande Skuld kortfristiga räntebärande Uppläggningskostnader lån Likvida medel Räntebärande nettoskuld Belåningsgrad, netto% Räntebärande nettoskuld Marknadsvärde fastigheter Belåningsgrad, % Räntetäckningsgrad1), ggr EBITDA Minus: Finansiella kostnader nyttjanderätts tillgångar Netto räntekostnader Räntetäckningsgrad1), ggr 1) Anpassning till hur Pandox rapporterar räntetäckningsgrad avs ende finansiella kovenanter. Se vidare under definition finansiella nyckeltal sidan 176. Hittills presenterad Räntetäckningsgrad, ggr Resultat före värdeförändringar Räntekostnader Avskrivningar Hittills presenterad Räntetäckningsgrad, ggr Genomsnittlig skuldränta, % |
26 034 5 418 177 –2 622 29 007 29 007 59 542 48,7 1 699 –86 793 2,03 |
23 587 6 034 202 –632 29 191 29 191 63 469 46,0 3 231 –81 764 4,12 |
|---|---|---|
| 458 | 2 074 | |
| 795 | 765 | |
| 235 | 194 | |
| 1,87 | 3,96 | |
| Genomsnittlig räntekostnad | 811 | 782 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 26 034 | 23 587 |
| Uppläggningskostnader lån | 177 | 202 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 5 418 | 6 034 |
| Genomsnittlig skuldränta, % | 2,6 | 2,6 |
| Se not G2 för fullständig avstämning | ||
| Investeringar, inkl. moderbolag exkl. förvärv |
inte alla företag beräknar finansiella mått på samma sätt, är dessa inte alltid jämförbara med mått som används av andra företag. Dessa finansiella mått ska därför inte ses som en ersättning för mått som definieras enligt IFRS. Nedan presenteras mått som inte definieras enligt IFRS, om inte annat anges, samt avstämning av måtten. Vidare återfinns även definitionerna på sidan 176.
| AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL (MSEK) |
2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Driftnetto Fastighetsförvaltning | ||
| Hyresintäkter | 2 228 | 3 017 |
| Övriga fastighetsintäkter | 171 | 112 |
| Kostnader, exkl fastighetsadministration | –215 | –247 |
| Driftnetto Fastighetsförvaltning före | ||
| fastighetsadministration | 2 184 | 2 882 |
| Fastighetsadministration | –166 | –118 |
| Driftnetto Fastighetsförvaltning | 2 018 | 2 764 |
| Driftnetto Operatörsverksamhet | ||
| Intäkter Operatörsverksamhet | 779 | 2 424 |
| Kostnader Operatörsverksamhet | –1 182 | –1 993 |
| Bruttoresultat | –403 | 431 |
| Plus: Avskrivningar inkluderade i kostnader | 235 | 194 |
| Driftnetto Operatörsverksamhet | –168 | 625 |
| EBITDA | ||
| Totalt bruttoresultat, från respektive segment | 1 615 | 3 195 |
| Plus: Avskrivningar inkluderade i kostnader | ||
| Operatörsverksamhet | 235 | 194 |
| Minus: Central administration, exklusive avskrivningar |
–151 | –158 |
| EBITDA | 1 699 | 3 231 |
| Cash earnings | ||
| EBITDA | 1 699 | 3 231 |
| Plus: Finansiella intäkter | 2 | 1 |
| Minus: Finansiella kostnader | –902 | –866 |
| Minus: Finansiella kostnader nyttjanderätts | ||
| tillgångar | –86 | –81 |
| Minus: Orealiserad omräkningsintäkt bank tillgodohavanden |
4 | 14 |
| Minus: Aktuell skatt | –57 | –122 |
| Cash earnings | 660 | 2 177 |
| EPRA NRV | ||
| Koncernens eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare |
23 880 | 26 350 |
| Plus: Omvärdering av rörelsefastigheter | 1 998 | 2 915 |
| Plus: Verkligt värde finansiella derivat | 798 | 577 |
| Minus: Uppskjuten skattefordran, derivat | –171 | –123 |
| Plus: Uppskjuten skatteskuld, fastigheter | 4 307 | 4 552 |
| EPRA NRV | 30 813 | 34 270 |
| Tillväxt EPRA NRV, i årstakt, % | ||
| EPRA NRV hänförligt till moderbolagets | ||
| aktieägare IB | 34 270 | 27 476 |
| EPRA NRV hänförligt till moderbolagets | ||
| aktieägare UB | 30 813 | 34 270 |
| Återlagd utdelning innevarande år | — | 787 |
| Exklusive likvid nyemission | — | –3 010 |
Tillväxt i EPRA NRV, i årstakt, % –10,1 16,6
3
2
| FORTS. AVSTÄMNING ALTERNATIVA NYCKELTAL PER AKTIE 1) |
2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Totalresultat per aktie, SEK | ||
| Andel av periodens totalresultat, moderbolagets aktieägare, MSEK |
–2 379 | 2 749 |
| Viktat genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning |
183 849 999 | 170 053 287 |
| Totalresultat per aktie, SEK | –12,94 | 16,17 |
| Cash earnings per aktie, SEK | ||
| Andel av cash earnings, moderbolagets aktieägare, MSEK |
669 | 2 183 |
| Viktat genomsnitt antal aktier före och efter utspädning |
183 849 999 | 170 053 287 |
| Cash earnings per aktie, SEK | 3,64 | 12,84 |
| Substansvärde (EPRA NRV) per aktie, SEK | ||
| EPRA NRV, MSEK | 30 813 | 34 270 |
| Antal aktier vid årets slut | 183 849 999 | 183 849 999 |
| Substansvärde (EPRA NRV) per aktie, SEK | 167,60 | 186,40 |
| Utdelning per aktie, SEK | ||
| Utdelning, MSEK | — | — |
| Antal aktier vid tillfället för utdelning | 183 849 999 | 183 849 999 |
| Utdelning per aktie, SEK | — | — |
| Viktat genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning |
183 849 999 | 170 053 287 |
| Antal aktier vid årets slut | 183 849 999 | 183 849 999 |
| FASTIGHETSRELATERADE NYCKELTAL | ||
| Antal hotell, periodens slut2) | 156 | 155 |
| Antal rum, periodens slut2) | 35 060 | 34 685 |
| WAULT, år | 14,6 | 15,6 |
| Marknadsvärde fastigheter, MSEK | 59 542 | 63 469 |
| Marknadsvärde förvaltningsfastigheter, MSEK | 50 181 | 53 697 |
| Marknadsvärde rörelsefastigheter, MSEK | 9 361 | 9 772 |
| RevPAR (rörelsefastigheter) för jämförbara enheter till jämförbar valutakurs, SEK |
222 | 904 |
1) Totalt antal utestående aktier efter full utspädning uppgår till 183 849 999, varav 75 000 000 A-aktier och 108 849 999 B-aktier. Beräknat på totalt antal aktier för balansposter och viktat
antal aktier för resultatposter. 2) Pandox-ägda hotellfastigheter.

2
3
FÖRKLARINGAR Finansiell risk
Pandox äger, förvaltar och utvecklar hotellfastigheter samt driver hotell. Risktagandet uttrycks i en målsättning om en belåningsgrad på 45–60 procent, beroende på marknadsutvecklingen och rådande möjligheter. Utöver belåningsgrad så är räntetäckningsgrad, genomsnittlig skuldränta och räntebärande nettoskuld relevanta kompletterande mått på Pandox finansiella risk.
Tillväxt och lönsamhet
Pandox övergripande mål är att öka kassaflödet och fastighetsvärdet och därigenom skapa utrymme för investeringar som stödjer företagets fortsatta expansion. Eftersom Pandox både äger och driver hotellfastigheter behövs flera mått för att mäta företagets måluppfyllelse i detta avseende. Tillväxt i cash earnings är Pandox primära fokus och det är också basen för vad som årligen ska delas ut till aktieägarna, det vill säga 30–50 procent av cash earnings med en genomsnittlig utdelningsandel om 40 procent över tid. Driftnetto skapar transparens och jämförbarhet mellan bolagets två rörelsesegment samt med andra fastighetsbolag. EBITDA mäter Pandox samlade operativa lönsamhet på ett enhetligt sätt.
Substansvärde (EPRA NRV) och eget kapital
Substansvärdet (EPRA NRV) som motsvarar hittills rapporterat EPRA NAV, är det samlade kapital Pandox förvaltar för sina aktieägares räkning. Pandox mäter långsiktigt substansvärde med utgångspunkt från balansräkningen justerat för poster som inte innebär någon utbetalning i närtid, som derivat och skatteskuld. Marknadsvärdet för rörelsefastigheter ingår också i beräkningen.
Not A1, forts.
Substansvärde enligt EPRA NRV, EPRA NTA och EPRA NDV
Substansvärdet är det samlade kapital som företaget förvaltar åt sina ägare. Substansvärdet kan beräknas på olika sätt där framförallt tidsperspektivet och portföljens omsättningshastighet påverkar. Pandox har generellt ett industriellt och långsiktigt investeringsperspektiv.
Per 31 december 2020 redovisas nyckeltalen EPRA NRV (Net reinstatement value), som för Pandox motsvarar hittills rapporterat EPRA NAV, EPRA NTA (Net tangible assets) samt EPRA NDV (Net disposal value). Se sidan 176 för definitioner.
EPRA NRV är det långsiktiga substansvärdet och utgår från balansräkningen med justering av poster som ej innebär en utbetalning i närtid, såsom goodwill, finansiella derivat, uppskjuten skatteskuld samt övervärde Rörelsefastigheter. EPRA NTA är detsamma som långsiktigt substansvärde med skillnaden att goodwill, som inte är hänförligt till uppskjuten
skatt, skall återläggas samt att uppskjuten skatt kan marknadsvärderas med hänsyn till hur bolaget de senare åren genomfört fastighetstransaktioner. Då Pandox inte har någon goodwill samt har ett långsiktigt investeringsperspektiv medför det att värdet för NRV och NTA i Pandox fall blir detsamma. EPRA NDV är substansvärdet enligt eget kapital i balans räkningen med justering av goodwill (Pandox har ingen goodwill) och övervärde Rörelsefastigheter.
31 DECEMBER 2020
| Aktuella nyckeltal enligt EPRA | Hittills rapporterade nyckeltal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | EPRA NRV | SEK/aktie 2) | EPRA NTA | SEK/aktie 2) | EPRA NDV 1) | SEK/aktie 2) | EPRA NAV | SEK/aktie 2) |
| Koncernens eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare |
23 880 | 129,89 | 23 880 | 129,89 | 23 880 | 129,89 | 23 880 | 129,89 |
| Plus: Omvärdering av Rörelsefastigheter | 1 998 | 10,87 | 1 998 | 10,87 | 1 998 | 10,87 | 1 998 | 10,87 |
| Plus: Verkligt värde finansiella derivat | 798 | 4,34 | 798 | 4,34 | N/A | N/A | 798 | 4,34 |
| Minus: Uppskjuten skattefordran, derivat | –171 | –0,93 | –171 | –0,93 | N/A | N/A | –171 | –0,93 |
| Plus: Uppskjuten skatteskuld | 4 307 | 23,43 | 4 307 | 23,43 | N/A | N/A | 4 307 | 23,43 |
| Summa | 30 813 | 167,60 | 30 813 | 167,60 | 25 878 | 140,76 | 30 813 | 167,60 |
1) I nyckeltalet EPRA NDV återläggs ej finansiella derivat och uppskjuten skatteskuld. Se vidare sidan 176 för nyckeltalsdefinitioner.
2) Antal aktier vid årets slut.
31 DECEMBER 2019
| Aktuella nyckeltal enligt EPRA | Hittills rapporterade nyckeltal | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Belopp i MSEK | EPRA NRV | SEK/aktie 2) | EPRA NTA | SEK/aktie 2) | EPRA NDV 1) | SEK/aktie 2) | EPRA NAV | SEK/aktie 2) |
| Koncernens eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare |
26 350 | 143,32 | 26 350 | 143,32 | 26 350 | 143,32 | 26 350 | 143,32 |
| Plus: Omvärdering av Rörelsefastigheter | 2 915 | 15,85 | 2 915 | 15,85 | 2 915 | 15,85 | 2 915 | 15,85 |
| Plus: Verkligt värde finansiella derivat | 577 | 3,14 | 577 | 3,14 | N/A | N/A | 577 | 3,14 |
| Minus: Uppskjuten skattefordran, derivat | –123 | –0,67 | –123 | –0,67 | N/A | N/A | –123 | –0,67 |
| Plus: Uppskjuten skatteskuld | 4 552 | 24,76 | 4 552 | 24,76 | N/A | N/A | 4 552 | 24,76 |
| Summa | 34 270 | 186,40 | 34 270 | 186,40 | 29 265 | 159,18 | 34 270 | 186,40 |
1) I nyckeltalet EPRA NDV återläggs ej finansiella derivat och uppskjuten skatteskuld. Se vidare sidan 176 för nyckeltalsdefinitioner.
2) Antal aktier vid årets slut.
B Allmän information och övergripande redovisningsprinciper
B1 ÖVERGRIPANDE REDOVISNINGSPRINCIPER
Inledning
Koncernredovisningen omfattar Pandox AB (moderbolaget) och dess dotterbolag (koncernen). Moderbolaget Pandox AB (Publ) är ett svenskt bolag (org. nr 556030- 7885) som har sitt säte i Sverige på Vasagatan 11, 111 20 Stockholm. Pandox bildades 1995 och företagets B-aktier är sedan den 18 juni 2015 noterade på Nasdaq Stockholm. För information om ägandestruktur, se avsnitt "Aktien och ägarbilden" sidan 38. De finansiella rapporterna per den 31 december 2020 är godkända av styrelse och VD den 7 mars och för fastställande vid årsstämman den 12 april 2021.
Koncernledningen har med styrelsen diskuterat utvecklingen, valet och upplysningarna avseende koncernens viktiga redovisningsprinciper och uppskattningar samt tillämpningen av dessa.
Redovisningsprinciperna återfinns i respektive not när tillämpligt. För moderbolagets redovisningsprinciper se not J1. Dessa har följande indelning i noterna:
REDOVISNINGSPRINCIPER
Avser de principer, grunder, regler samt praxis som företaget tillämpar vid upprättande och utformningen av årsredovisningen.
VÄSENTLIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
För att upprätta finansiella rapporter krävs å ena sidan bedömningar vid tillämpning av redovisningsprinciper och å andra sidan uppskattningar vid värdering av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningar och antaganden baseras på historiska erfarenheter samt andra faktorer som bedöms vara relevanta och rimliga. Uppskattningar och antaganden ses över regelbundet och jämförs mot faktiskt utfall.
1. Grunder för redovisningen
1.1 Överensstämmelse med normgivning och lag
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen, International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) sådana de antagits av EU. Vidare har Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner tillämpats.
1.2 Värderingsgrunder
Förvaltningsfastigheter och derivatinstrument redovisas löpande till verkligt värde. Övriga tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden eller i förekommande fall till upplupet anskaffningsvärde vad gäller finansiella skulder och finansiella tillgångar som inte är derivat.
1.3 Funktionell valuta och rapporteringsvaluta
Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp anges i miljoner kronor, om inte annat anges.
1.4 Klassificering
Anläggningstillgångar och långfristiga skulder består av belopp som förväntas återvinnas eller betalas efter mer än tolv månader räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader räknat från balansdagen.
1.5 Redovisning av förvärv
I redovisningsstandarden IFRS 3 framgår att förvärv ska klassificeras som rörelseförvärv eller tillgångsförvärv. När det är en tillgång som förvärvas (ett så kallat asset purchase) omfattas förvärvet inte av IFRS 3. En individuell bedömning av förvärvets karaktär krävs för varje enskild transaktion. Avgörande för om ett förvärv ska klassificeras som ett tillgångsförvärv är om Pandox förvärvar fastigheten men
avstår från att förvärva ledning och drift av verksamheten. Vid rörelseförvärv använder Pandox egen personal för ledning och drift av den förvärvade fastigheten. Bolagsförväv vars huvudsakliga syfte är att förvärva det köpta bolagets fastigheter och där ingen förvaltningsorganisation finns redovisas som ett tillgångsförvärv.
Vidare, i samband med förvärvet ska värderingen av identifierbara tillgångar och skulder ske av såväl poster i det förvärvade bolagets balansräkning som ska redovisas enligt Pandox redovisningsprinciper samt poster som inte varit föremål för redovisning i det förvärvade bolagets balansräkning såsom verkligt värde på förvärvad fastighet. I normala fall föreligger inte några noterade priser för de tillgångar och skulder vilka ska värderas, varvid olika värderingstekniker måste tilllämpas. Dessa värderingstekniker bygger på ett flertal olika antaganden. Vidare kan det ta tid, utifrån den avstämning som ska göras med motparter och eventuella legala omstruktureringar som görs för att skilja övertagen verksamhet, för att fastställa övertagna tillgångar och skulder. Innan slutavräkning är upprättad eller legal omstrukturering genomförd så upprättas varje bokslut för att konsolidera förvärvade fastigheter, tillgångar och skulder utifrån tillgänglig information, genomgång och bedömning för att säkerställa tillämpning av Pandoxs redovisningsprinciper. Vid slutavräkning kan en skillnad uppstå som kräver justering av förvärvat fastighetsvärde. Vid tillgångsförvärv redovisas ingen separat uppskjuten skatt vid anskaffningstidpunkten utan tillgången redovisas till anskaffningsvärde motsvarande tillgångens verkliga värde efter avdrag för eventuell rabatt för skattemässigt ej avdragsgillt anskaffningsvärde. Transaktionsutgifter aktiveras och läggs till anskaffningsvärdet.
2. Nya redovisningsstandarder
Ändringar som trätt i kraft 2020 har inte haft någon väsentlig effekt på koncernens finansiella rapporter.
Den 1 januari 2021 träder fas 2 av ändringarna i IFRS 9 Finansiella instrument avseende säkringsredovisning i kraft. Fas 2 förtydligar hur effekterna på de finansiella rapporterna till följd av IBOR-reformen ska redovisas, inklusive av ändringar i kontraktuella kassaflöden eller säkringsrelationer som kan uppkomma som en konsekvens av referensräntereformen. Ändringarna bedöms inte ha någon påverkan på koncernens finansiella rapporter.
Ingen av de övriga publicerade standarder och tolkningar som är obligatoriska för koncernen räkenskapsåret 2021 bedöms ha någon påverkan på koncernens finansiella rapporter.
3. Utländsk valuta
3.1 Transaktioner i utländsk valuta
Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan och till den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Funktionell valuta är valutan i de primära ekonomiska miljöer bolagen bedriver sin verksamhet. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i årets resultat. Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till historiska anskaffningsvärden omräknas till valutakurs vid transaktionstillfället. Icke-monetära tillgångar och skulder som redovisas till verkliga värden omräknas till den funktionella valutan till den kurs som råder vid tidpunkten för värdering till verkligt värde.
3.2 Utländska verksamheters finansiella rapporter
Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter och koncernmässiga över- och undervärden, omräknas från utlandsverksamhetens funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta, svenska kronor, till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet omräknas till svenska kronor till en genomsnittskurs som utgör en approximation av de valutakurser som förelegat vid respektive transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av utlandsverksamheter och nettoinvesteringar eller andra
finansiella instrument som klassificerats som säkringsinstrument för sådana investeringar, redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i en separat komponent i eget kapital, benämnd omräkningsreserv. När bestämmande inflytande upphör för en utlandsverksamhet realiseras de till verksamheten hänförliga ackumulerade omräkningsdifferenserna, varvid de omklassificeras från omräkningsreserven i eget kapital till årets resultat. I de fall avyttring sker men bestämmande inflytande kvarstår överförs proportionell andel av ackumulerade omräkningsdifferenser från omräkningsreserven till innehav utan bestämmande inflytande.
Ackumulerade omräkningsdifferenser hänförliga till utlandsverksamheter har bolaget valt att ange till noll vid tidpunkten för övergång till IFRS.
VALUTAKURSER
Valutakurser som använts är hämtade från Sveriges Riksbank, www.riksbank.se.
| Valutakod | Ultimo 2019-12-31 |
Medel Jan–dec 2020 |
Ultimo 2020-12-31 |
|---|---|---|---|
| CAD | 7,128300 | 6,860300 | 6,399600 |
| CHF | 9,572917 | 9,797863 | 9,254141 |
| DKK | 1,396783 | 1,406762 | 1,349232 |
| EUR | 10,433600 | 10,486700 | 10,037500 |
| GBP | 12,214500 | 11,798100 | 11,087300 |
| NOK | 1,057883 | 0,978569 | 0,954564 |
| SEK | 1,000000 | 1,000000 | 1,000000 |
4. Konsolideringsprinciper
4.1 Bestämmande inflytande och förvärvsmetoden
Dotterföretag är företag som står under ett direkt eller indirekt bestämmande inflytande från moderbolaget. Bestämmande inflytande föreligger om moderbolaget direkt eller indirekt har inflytande över investeringsobjektet, är exponerad för eller har rätt till rörlig avkastning från sitt engagemang i investeringsobjektet och kan använda sitt inflytande över investeringsobjektet för att påverka storleken på sin avkastning.
Dotterföretag redovisas enligt förvärvsmetoden. Metoden innebär att förvärv av ett dotterföretag betraktas som en transaktion varigenom koncernen indirekt förvärvar dotterföretagets tillgångar och övertar dess skulder. Iförvärvsanalysen fastställs det verkliga värdet på förvärvsdagen av förvärvade identifierbara tillgångar och övertagna skulder samt eventuella innehav utan bestämmande inflytande. Transaktionsutgifter, med undantag av transaktionsutgifter som är hänförliga till emission av egetkapitalinstrument eller skuldinstrument, som uppkommer redovisas direkt i årets resultat.
4.2 Ändringar i ägande
Ägande i företag som ökas genom förvärv vid flera tillfällen redovisas som stegvisa förvärv. Sedan bestämmande inflytande uppnåtts, redovisas förändringar av ägande som omföring inom eget kapital mellan moderbolagets ägare och innehavare utan bestämmande inflytande. Vid minskning av ägande i sådan omfattning att bestämmande inflytande går förlorat bortbokas dotterföretagets tillgångar och skulder samt, i förekommande fall, innehav utan bestämmande inflytande, varvid realisationsresultat redovisas i resultatet tillsammans med vinst eller förlust på eventuellt kvarvarande innehav som värderas till verkligt värde med värdeförändringen redovisad i resultatet.
4.3 Tillgångsförvärv
Ett bolagsförvärv kan antingen betraktas som ett tillgångsförvärv eller ett rörelseförvärv. När det är en tillgång som förvärvas (ett s k asset purchase) omfattas förvärvet inte av IFRS 3. Se vidare rörande redovisning av förvärv under punkt 1.5.
5. Varulager
Varulagret avser lager av förbrukningsvaror i hotellverksamheten. Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärdet och nettoförsäljningsvärdet. Anskaffningsvärdet för varulager beräknas genom tillämpning av först in, först ut-metoden (FIFU) och inkluderar utgifter som uppkommit vid förvärvet av lagertillgångarna och transport av dem till deras nuvarande plats och skick.
Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den löpande verksamheten, efter avdrag för uppskattade kostnader för att åstadkomma en försäljning.
6. Nedskrivningar
Koncernens redovisade tillgångar bedöms vid varje balansdag för att avgöra om det finns indikation på nedskrivningsbehov. IAS 36 tillämpas avseende nedskrivningar av andra tillgångar än finansiella tillgångar vilka redovisas enligt IFRS 9. Varulager, uppskjutna skattefordringar, tillgångar som uppkommer i samband med ersättningar till anställda (IAS 19) samt förvaltningsfastigheter som redovisas till verkligt värde (IAS 40). För undantagna tillgångar enligt ovan bedöms det redovisade värdet enligt respektive standard.
6.1 Nedskrivning av materiella tillgångar
Om indikation på nedskrivningsbehov finns beräknas tillgångens återvinningsvärde enligt nedan. Om det inte går att fastställa väsentligen oberoende kassaflöden till en enskild tillgång, och dess verkliga värde minus försäljningskostnader inte kan användas, grupperas tillgångarna vid prövning av nedskrivningsbehov till den lägsta nivå där det går att identifiera väsentligen oberoende kassaflöden – en så kallad kassagenererande enhet.
En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande enhets redovisade värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning redovisas som kostnad i resultatet. Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde minus försäljningskostnader och nyttjandevärde. Vid beräkning av nyttjandevärde diskonteras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk som är förknippad med den specifika tillgången.
6.2 Nedskrivning av finansiella tillgångar
Vid varje rapporttillfälle utvärderar företaget om det finns objektiva bevis på att en finansiell tillgång eller grupp av tillgångar är i behov av nedskrivning. Objektiva bevis utgörs av observerbara förhållanden som inträffat och som har en negativ inverkan på möjligheten att återvinna anskaffningsvärdet.
Företaget går igenom vilka hyror som är obetalda innan den 10:e nästkommande månad.
Företaget klassificerar hyresfordringar och andra fordringar som osäkra utifrån individuella bedömningar i samband med den månatliga genomgången. För fordringarnas nedskrivningsbehov tillämpas den förenklade modellen och förlustreserver motsvarar de förväntade kreditförlusterna för återstående löptid. Fordringar med nedskrivningsbehov redovisas till nuvärdet av förväntade framtida kassaflöden. Fordringar med kort löptid diskonteras dock inte.
6.3 Återföring av nedskrivningar
En nedskrivning av tillgångar som ingår i IAS 36 tillämpningsområde reverseras om det både finns indikation på att nedskrivningsbehovet inte längre föreligger och det har skett en förändring i de antaganden som låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet. En reversering görs endast i den utsträckning som tillgångens redovisade värde efter återföring inte överstiger det redovisade värde som skulle ha redovisats, med avdrag för avskrivning där så är aktuellt, om ingen nedskrivning gjorts.
Nedskrivningar av lånefordringar och kundfordringar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde återförs om de tidigare skälen till nedskrivningar inte längre föreligger och att motsvarande betalning från kunden förväntas erhållas.
7. Tillgångar och skulder som innehas för försäljning
Innebörden av att en anläggningstillgång, eller en avyttringsgrupp, klassificerats som innehav för försäljning är att dess redovisade värde kommer att återvinnas i huvudsak genom försäljning och inte genom användning. En tillgång eller avyttringsgrupp klassificeras som att den innehas för försäljning om den är tillgänglig för omedelbar försäljning i befintligt skick, och det är mycket sannolikt att försäljning kommer att ske. Dessa tillgångar eller avyttringsgrupper redovisas på egen rad som omsättningstillgång respektive kortfristig skuld i rapporten över finansiell ställning. För avskrivningsbara tillgångar upphör avskrivningar efter omklassning till tillgång som innehas för försäljning.
Omedelbart före klassificering som innehav för försäljning, bestäms det redovisade värdet av tillgångarna och alla tillgångar och skulder i en avyttringsgrupp i enlighet med tillämpliga standarder. Vid första klassificering som innehav för försäljning, redovisas anläggningstillgångar och avyttringsgrupper till det lägsta av redovisat värde och verkligt värde med avdrag för försäljningskostnader. Vissa tillgångar, enskilt eller ingående i en avyttringsgrupp, är undantagna från ovan beskrivna värderingsregler såsom finansiella tillgångar och uppskjutna skattefordringar.
8. Potentiell effekt Brexit
Pandox verksamhet i Storbritannien omfattar främst lokala kunder och lokal valuta. Den preliminära bedömningen är att effekterna av Storbritanniens lämnar EU kommer att ha begränsad effekt på Pandox lokala verksamhet i Storbritannien. Påverkan på finansiering i brittiska pund och påverkan på värdering av förvaltningsfastigheter på sikt går inte att bedöma förutom vad som beskrivs i respektive not. Vid omräkning av de brittiska finansiella rapporterna till svenska kronor kommer eventuella förändringar av växelkursen mellan svenska kronor och brittiska pund att påverka koncernens finansiella rapporter.
B2 HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN
Det har inte skett några händelser eller transaktioner av betydelse efter den 31 december 2020 som påverkar de lämnade finansiella rapporterna för Pandoxkoncernens verksamhetsår 2020.
B3 NÄRSTÅENDETRANSAKTIONER
Närstående bolag definieras som de i Pandoxkoncernens ingående dotterföretag samt bolag där närstående fysiska personer har ett bestämmande, gemensamt bestämmande eller betydande inflytande. Som närstående personer räknas styrelsemedlemmar, personer i ledande befattningar samt nära familjemedlemmar till sådana. Det är tre huvudägare av Pandox AB, Eiendomsspar AS, Christian Sundt AB och Helen Sundt AB. Moderbolaget har närstående relation med sina dotterföretag. I ett mindre antal av dotterföretagens kreditavtal förekommer vissa restriktioner avseende utdelningar. Information om ersättningar till nyckelpersoner i ledande positioner återfinns i not C7. Information om dotterföretag återfinns i not H1.
Koncerninterna transaktioner sker till marknadsmässiga villkor. Transaktionerna består av utfördelning av centrala administrationskostnader, räntor avseende finansiella fordringar och skulder.
De förvaltningsavtal som Pandox har haft med Eiendomsspar AS avseende nio hotell i Oslo, vilka ägs av Eiendomsspar AS eller dotterbolag till Eiendomsspar AS, har avvecklats per 31 december 2019. Under 2020 uppgick därför intäkterna för förvaltningsavtalen till 0 (4) MSEK. Förvaltningsavtalet för Pelican Bay Lucaya Resort på Bahamas som ägs av närstående till Helene Sundt AS respektive CGS Holding AS kvarstår och intäkten uppgick till 0 (1) MSEK för 2020.
Eiendomsspar AS äger 5,1 procent av 22 fastigheter i Tyskland och 9,9 procent av ytterligare en hotellfastighet i Tyskland, vilka förvärvades av Pandox under 2015, 2016 och 2019.
Moderbolaget
Moderbolagets arvode för centrala administrativa tjänster från koncernföretag uppgick under året till 150 (122) MSEK. Inga övriga inköp har skett mellan moderföretaget och dess koncernföretag.
TRANSAKTIONER MELLAN MODERBOLAGET OCH NÄRSTÅENDE
| Moderbolaget MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Centrala administrationskostnader | 150 | 122 |
| Ränteintäkter från dotterföretag | 388 | 369 |
| Utdelning från dotterföretag | — | 2 337 |
| Räntekostnader till dotterföretag | –46 | –47 |
| Fordringar på närstående | 12 485 | 15 308 |
| Skulder till närstående | 7 732 | 6 854 |
| Erhållna koncernbidrag | 214 | 692 |
| Lämnade koncernbidrag | –213 | –943 |
C Intäkter och kostnader
C1 RÖRELSESEGMENT
REDOVISNINGSPRINCIPER
Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådrar sig kostnader och för vilka det finns fristående finansiell information tillgänglig. Ett rörelsesegments resultat följs vidare upp av företagets högste verkställande beslutsfattare (VD) för att utvärdera
Pandox rörelsesegment utgörs av verksamhetsgrenarna Fastighetsförvaltning och Operatörsverksamhet. Segment Fastighetsförvaltning förädlar och förvaltar fastigheter och tillhandahåller hotellokaler, men även andra typer av lokaler, till externa kunder i anslutning till hotellfastigheten. För 2020 inkluderar segmentet Fastighetsförvaltning också nio förvaltningsavtal för externt ägda hotellfastigheter. Dessa förvaltningsavtal avslutades 2019-12-31. Operatörsverksamheten äger hotellfastigheter samt bedriver egen hotellverksamhet. Segmentet Operatörsverksamhet
resultatet samt för att kunna allokera resurser till rörelsesegmentet. Pandox har segmenten Fastighetsförvaltning och Operatörsverksamhet. Segmentsrapporteringen är uppställd utifrån de redovisningsprinciper som årsredovisningen i övrigt och summan av segmenten är lika med beloppen i koncernen.
innefattar också ett förvaltningsavtal på ytterligare en externt ägd hotellfastighet. Ej fördelade poster är poster som inte är hänförbara till ett specifikt segment eller är gemensamt för de två segmenten, samt finansiella kostnader hänförliga till nyttjanderättstillgångar enligt IFRS 16. Segmenten är framtagna utifrån den rapportering som sker internt till företagsledning avseende utfall och ställning. Scandic Hotels Group och Fattal Hotels Group är hyresgäster som, var för sig, står för mer än 10 procent av intäkterna.
KONCERNEN 2020
| Rörelsesegment, MSEK | Fastighets förvaltning3) |
Operatörs verksamhet3) |
Koncerngemensamt samt ej fördelade poster |
Summa |
|---|---|---|---|---|
| Intäkter Fastighetsförvaltningsverksamhet | ||||
| Hyresintäkter samt övriga fastighetsintäkter1) | 2 399 | — | — | 2 399 |
| Intäkter Operatörsverksamhet | — | 779 | — | 779 |
| Nettoomsättning | 2 399 | 779 | — | 3 178 |
| Kostnader Fastighetsförvaltning | –381 | — | — | –381 |
| Kostnader Operatörsverksamhet2) | — | –1 182 | — | –1 182 |
| Bruttoresultat | 2 018 | -403 | — | 1 615 |
| Central administration | — | — | –171 | –171 |
| Finansiella intäkter | — | — | 2 | 2 |
| Finansiella kostnader | — | — | –902 | –902 |
| Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar | — | — | –86 | -86 |
| Resultat före värdeförändringar | 2 018 | –403 | –1 157 | 458 |
| Värdeförändringar | ||||
| Fastigheter, orealiserade | –1 779 | — | — | –1 779 |
| Fastigheter, realiserade | 0 | — | — | 0 |
| Derivat, orealiserade | — | — | –221 | –221 |
| Resultat före skatt | 239 | –403 | –1 378 | –1 542 |
| Aktuell skatt | — | — | –57 | –57 |
| Uppskjuten skatt | — | — | 191 | 191 |
| Årets resultat | 239 | –403 | –1 244 | –1 408 |
1) Övriga intäkter avseende statliga stöd uppgår till 35 MSEK. För helåret 2020 uppgick de omsättningsbaserade intäkterna i Fastighetsförvaltning till 249 MSEK.
2) Inklusive avskrivningar på Rörelsefastigheter om 235 MSEK samt kostnadsreduktion avseende statliga stöd om 97 MSEK.
3 ) Redovisning av förvaltningsintäkter redovisas över tid och fast ersättning erhålls i förskott. Rörlig ersättning i Fastighetsförvaltning sker i samband med avräkning som görs halvårsvis eller årsvis enligt avtal. Redovisning och betalning av intäkter i Operatörsverksamhet sker i sambanmed leverans av tjänst och/eller produkt.
2020
| Storbritannien | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Geografisk marknad, MSEK | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Tyskland | Belgien | Irland | Övriga | Summa |
| Nettoomsättning | |||||||||
| Fastighetsförvaltning | 559 | 123 | 145 | 204 | 664 | 46 | 480 | 178 | 2 399 |
| Operatörsverksamhet | — | 9 | — | 17 | 214 | 278 | 131 | 130 | 779 |
| Fastigheter, marknadsvärde 1) | 14 573 | 3 383 | 3 036 | 3 873 | 15 047 | 4 136 | 10 666 | 4 828 | 59 542 |
| Investeringar i fastigheter 2) | 192 | 43 | 36 | 117 | 92 | 240 | 108 | 70 | 898 |
| Förvärv fastigheter | — | — | — | — | 643 | — | 48 | –2 | 689 |
| Redovisat värde rörelsefastigheter | — | 724 | — | 26 | 1 914 | 2 535 | 878 | 1 286 | 7 363 |
| Totala anläggningstillgångar till redovisat värde exkl uppskjuten skatt |
15 182 | 3 406 | 3 038 | 4 552 | 14 455 | 3 579 | 11 514 | 4 834 | 60 560 |
1) Inkluderar även rörelsefastigheters verkliga värde om 9 361 MSEK
2) Inkluderar investeringar i inventarier/inredning i rörelsefastigheter 59 MSEK
Not C1, forts.
KONCERNEN 2019
| Rörelsesegment, MSEK | Fastighets förvaltning2) |
Operatörs verksamhet2) |
Koncerngemensamt samt ej fördelade poster |
Summa |
|---|---|---|---|---|
| Intäkter Fastighetsförvaltningsverksamhet | ||||
| Hyresintäkter samt övriga fastighetsintäkter | 3 129 | — | — | 3 129 |
| Intäkter Operatörsverksamhet | — | 2 424 | — | 2 424 |
| Nettoomsättning | 3 129 | 2 424 | — | 5 553 |
| Kostnader Fastighetsförvaltning | –365 | — | — | –365 |
| Kostnader Operatörsverksamhet1) | — | –1 993 | — | –1 993 |
| Bruttoresultat | 2 764 | 431 | — | 3 195 |
| Central administration | — | — | –175 | –175 |
| Finansiella intäkter | — | — | 1 | 1 |
| Finansiella kostnader | — | — | –866 | –866 |
| Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar | — | — | –81 | –81 |
| Resultat före värdeförändringar | 2 764 | 431 | –1 121 | 2 074 |
| Värdeförändringar | ||||
| Fastigheter, orealiserade | 1 389 | — | — | 1 389 |
| Fastigheter, realiserade | 70 | — | — | 70 |
| Derivat, orealiserade | — | — | –39 | –39 |
| Resultat före skatt | 4 223 | 431 | –1 160 | 3 494 |
| Aktuell skatt | — | — | –122 | –122 |
| Uppskjuten skatt | — | — | –672 | –672 |
| Årets resultat | 4 223 | 431 | –1 954 | 2 700 |
1) I kostnaderna för Operatörsverksamhet ingår avskrivningar på rörelsefastigheter med 194 MSEK.
2 ) Redovisning av förvaltningsintäkter redovisas över tid och fast ersättning erhålls i förskott. Rörlig ersättning i Fastighetsförvaltning sker i samband med avräkning som görs
halvårsvis eller årsvis enligt avtal. Redovisning och betalning av intäkter i Operatörsverksamhet sker i samband med leverans av tjänst och/eller produkt.
2019
| Storbritannien | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Geografisk marknad, MSEK | Sverige | Danmark | Norge | Finland | Tyskland | Belgien | Irland | Övriga | Summa |
| Nettoomsättning | |||||||||
| Fastighetsförvaltning | 915 | 235 | 219 | 312 | 550 | 56 | 652 | 190 | 3 129 |
| Operatörsverksamhet | — | — | — | 43 | 544 | 1 050 | 274 | 513 | 2 424 |
| Fastigheter, marknadsvärde 1) | 14 940 | 3 591 | 3 455 | 4 057 | 15 440 | 4 625 | 12 054 | 5 307 | 63 469 |
| Investeringar i fastigheter 2) | 155 | 25 | 59 | 79 | 49 | 161 | 50 | 91 | 669 |
| Förvärv fastigheter | — | — | — | — | 4 618 | 7 | –101 | 377 | 4 901 |
| Realiserad värdeförändring fastigheter | 96 | — | — | — | — | — | — | — | 96 |
| Redovisat värde rörelsefastigheter | — | — | — | 26 | 1 973 | 2 521 | 934 | 1 403 | 6 857 |
| Totala anläggningstillgångar till redovisat värde exkl uppskjuten skatt |
15 604 | 3 604 | 3 459 | 4 763 | 14 708 | 3 463 | 12 871 | 5 131 | 63 603 |
| 1) Inkluderar även rörelsefastigheters verkliga värde 9 772 MSEK. |
2) Inkluderar investeringar i inventarier/inredning i rörelsefastigheter 105 MSEK.
C2 INTÄKTER
REDOVISNINGSPRINCIPER
Hyresintäkter
Hyresintäkter från Fastighetsförvaltning redovisas linjärt baserat på villkoren i leasingavtalen (hyresavtalen). Hyresintäkter avser lokalytor för hotellverksamheter samt till mindre del även hyresintäkter från lokalhyror.
Övriga fastighetsintäkter och statliga bidrag
Övriga fastighetsintäkter utgörs huvudsakligen av utdebiterade kostnader för värme, el och fastighetsskatt och redovisas linjärt baserat på villkoren i leasingavtalen (hyresavtalen).
Statliga bidrag inom fastighetsförvaltning rör omställningsstöd och redovisas som en övrigt intäkt och presenteras i koncernens resultaträkning inom övriga fastighetsintäkter. Statliga stöd redovisas i samma period som de kostnader det avser att täcka och redovisas inte i resultaträkningen förrän det föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas.
Intäkter från Operatörsverksamheten
Intäkter från Operatörsverksamheten avser de hotellverksamheter som bedrivs genom managementavtal och franchiseavtal samt de hotellverksamheter som bedrivs i Pandox egen regi. Intäkterna kommer i huvudsak från logi, mat och dryck samt konferensverksamhet. Intäkter från hotelloperatörsverksamheten redovisas i den period då tjänsterna utförs.
Intäkter från fastighetsförsäljning
Intäkt av fastighetsförsäljningar redovisas normalt på tillträdesdagen om inte risker och förmåner övergått till köparen vid ett tidigare tillfälle. Kontrollen över tillgången kan ha övergått vid ett tidigare tillfälle än tillträdestidpunkten och om så har skett intäktsredovisas fastighetsförsäljningen vid denna tidigare tidpunkt. Vid bedömning av intäktsredovisningstidpunkt beaktas vad som avtalats mellan parterna beträffande risker och förmåner samt engagemang i den löpande förvaltningen. Därutöver beaktas omständigheter som kan påverka affärens utgång vilka ligger utanför säljarens och/eller köparens kontroll.
Vid försäljning av fastigheter där det förekommer hyresgarantier nuvärdesberäknas det sannolika utflödet av garantiutbetalningar och redovisas som avsättning.
Pandox intäkter hänför sig till segmenten Fastighetsförvaltning och Operatörsverksamhet.
Intäkter från Fastighetsförvaltningen består av hyresintäkter och en mindre del övriga fastighetsintäkter. Hyresintäkterna hänför sig till långa hyreskontrakt med välrenommerade hotelloperatörer. Hyreskontrakten är huvudsakligen kopplade till hotellets omsättning för logi, mat och dryck samt konferenser och innehåller vanligen en garanterad minimihyra, vilket ger möjlighet till såväl ökade intäkter som skydd vid nedgång. Hyresintäkter enligt avtal har omräknats till balansdagens kurs. De sammanlagda variabla hyresintäkter ingår med 249 (1 199) MSEK av de av totala hyresintäkterna om 2 228 (3 017) MSEK under 2020.
De förvaltningsavtal som Pandox haft med Eiendomsspar AS avseende nio hotell i Oslo, har avvecklats per 31 december 2019. Ett förvaltningsavtal kvarstår.
Segmentet Operatörsverksamhet genererar intäkter från hotell som bedrivs i Pandox egen regi. Inom segmentet tillfaller hotellens intäkter såsom logiintäkter, intäkter för mat och dryck samt konferensintäkter Pandox i sin helhet. De sammanlagda intäkterna inom Operatörsverksamheten uppgår till 779 (2 424) MSEK.
Återstående genomsnittlig hyreskontrakts längd vid räkenskapsårets slut uppgick till 14,6 (15,6 ) år för aktuell portfölj. Vid bokslutstillfället ser förfallostrukturen för de framtida hyresintäkterna ut som nedanstående tabell visar. Intäkterna som förfaller mer än ett år från balansdagen är framräknade utifrån utfall rörliga ersättningar 2020 och utgör således en uppskattning.
KONCERNEN
| HYRESINTÄKTER, FÖRFALLOSTRUKTUR KONTRAKTERAD HYRA | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 |
| Hyresintäkter | ||
| Förfaller till betalning inom ett år | 2 975 | 3 124 |
| Summa | 43 302 | 49 020 |
|---|---|---|
| Förfaller till betalning senare än 5 år | 27 312 | 31 136 |
| Förfaller till betalning mellan 1–5 år | 13 015 | 14 760 |
Cirka två procent av hyresintäkterna avser övriga hyror från kontor, butiker och andra mindre hyresintäkter. Löptiden på dessa avtal är betydligt kortare. Dessa hyresintäkter ingår ej i ovanstående uppställning.
Statliga bidrag
Fastighetsförvaltning
Pandox har tagit del av statligt omställningsstöd i Norge och Sverige om totalt motsvarande 35 MSEK under 2020, vilket intäktsförts under Övriga fastighetsintäkter.
Pandox har för avsikt att under 2021 ansöka om ytterligare statliga bidrag avseende kostnader under 2020, vilka kommer att redovisas när belopp är fastställda. I Sverige får beviljat stöd behållas under förutsättning att bolaget och alla dess moderbolag inte beslutar om utdelning till aktieägare före den 1 juli 2021. Det finns inga statliga bidrag skuldförda utan samtliga har uppfyllt villkoren för resultatföring, se även redovisningsprinciper.
För samlad information kring statliga bidrag se förvaltningsberättelsen samt not C7 rörande statliga bidrag inom Operatörsverksamhet.
C3 CENTRALA ADMINISTRATIONSKOSTNADER
I den centrala administrationen ingår kostnader för centrala funktioner som koncernens ledning, affärsutveckling, ekonomi, styrelse, personal, juridik, informationsteknologi, revision, bolagsadministration, investor relations, projektkostnader, kostnader för upprätthållande av börsnotering och avskrivningar på maskiner och inventarier hänförligt till den centrala administrationen.
ERSÄTTNING TILL REVISORER
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| PwC | ||||
| Revisionsuppdrag | –12,5 | –11,0 | –3,6 | –2,9 |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget1) |
–1,4 | –0,6 | –1,1 | –0,1 |
| (varav till moderbolagets revisor PricewaterhouseCoopers AB) |
–1,1 | –0,1 | — | — |
| Skatterådgivning1) | –0,2 | –0,2 | — | — |
| (varav till moderbolagets revisor PricewaterhouseCoopers AB) |
— | — | — | — |
| Övriga tjänster1) | –0,2 | — | –0,2 | — |
| (varav till moderbolagets revisor PricewaterhouseCoopers AB) |
–0,2 | — | — | — |
| Övriga revisorer | ||||
| Revisionsuppdrag | –1,4 | –0,2 | — | — |
| Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget |
— | — | — | — |
| Skatterådgivning | –0,2 | — | — | — |
| Övriga tjänster | — | — | — | — |
| Summa | –15,9 | –12,0 | –4,9 | –3,0 |
1) Revisionsverksamhet utöver revisionsuppdraget avser bland annat granskning statliga bidrag samt taxonomianalys.
C4 KOSTNADER FASTIGHETSFÖRVALTNING
KONCERNEN
| MSEK | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Driftskostnader | –52 | –41 |
| Underhållskostnader | –44 | –71 |
| Fastighetsskatt | –119 | –122 |
| Fastighetsadministration | –166 | –118 |
| Övriga förvaltningskostnader | 0 | –13 |
| Summa | –381 | –365 |
I driftskostnader ingår kostnader för bland annat el, värme, vatten och fastighetsskötsel. Underhållskostnaderna består av löpande åtgärder för att vidmakthålla fastighetens standard och tekniska system. Tomträttsavgäld är den avgift en ägare till byggnad på kommunalt ägd mark årligen betalar till kommunen. Till följd av IFRS 16 redovisas från 2019 den erlagda tomträttsavgälden som en finansiell kostnad, se vidare not G5.
En del av driftskostnaderna och fastighetsskatten vidaredebiteras till hyresgästerna. Dessa intäkter redovisas under rubriken "Övriga fastighetsintäkter" i resultaträkningen, 92 (112) MSEK. Fastighetsadministrationen om –166 (–118) MSEK utgör bland annat kostnader för bokföring, revision, legal rådgivning och övriga administrationsrelaterade kostnader.
C5 KOSTNADER OPERATÖRSVERKSAMHET
| KONCERNEN | |||
|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | |
| Personalkostnader 1) | –397 | –798 | |
| Marknadsföring och försäljning | –55 | –148 | |
| Reparation och underhåll | –41 | –42 | |
| Fastighetsskatt | –68 | –95 | |
| Övriga driftskostnader | –386 | –716 | |
| Avskrivningar | –235 | –194 | |
| Summa | –1 182 | –1 993 | |
1) Statliga bidrag har reducerat posten med 97 (–) MSEK.
I kostnader för Operatörsverksamheten ingår kostnader för personal, administration, marknadsföring, underhåll samt driftskostnader. Underhållskostnaderna består av löpande åtgärder för att vidmakthålla fastighetens standard och tekniska system. Utöver det ingår även avskrivningar på rörelsefastigheterna som redovisas till bokfört värde och belastas med årliga avskrivningar. Rörelsefastigheterna redovisas till anskaffningsvärde vilket löpande minskas med avskrivningar.
C6 RÖRELSENS KOSTNADER PER KOSTNADSSLAG
| KONCERNEN | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 |
| Personalkostnader 1) | –550 | –939 |
| Kostnad såld vara | –55 | –148 |
| Underhåll | –85 | –113 |
| Drift och administration | –603 | –906 |
| Fastighetsskatt | –187 | –217 |
| Avskrivningar | –254 | –210 |
| Summa | –1 734 | –2 533 |
1) Statliga bidrag har reducerat posten med 97 (–) MSEK.
I personalkostnader ingår lönekostnader med 547 (936) MSEK . Underhållskostnaderna består av löpande åtgärder för att vidmakthålla fastighetens standard och tekniska system. Utöver det ingår även avskrivningar på rörelsefastigheterna som redovisas till bokfört värde och belastas med årliga avskrivningar samt avskrivning på kontorsinventarier.
C7 LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER
REDOVISNINGSPRINCIPER
Kortfristiga ersättningar
Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redovisas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls. En skuld redovisas för den förväntade kostnaden för bonusbetalningar när koncernen har en gällande rättslig eller informell förpliktelse att göra sådana betalningar till följd av att tjänster erhållits från anställda och förpliktelsen kan beräknas tillförlitligt.
Avgiftsbestämda pensionsplaner
Avgiftsbestämda planer är planer för ersättningar efter avslutad anställning enligt vilka ett företag betalar fastställda avgifter till ett annat företag (normalt sett ett försäkringsbolag) och inte har någon legal förpliktelse eller informell förpliktelse att betala något ytterligare även om det andra företaget inte kan uppfylla sitt åtagande. I sådant fall beror storleken på den anställdes pension på de avgifter som företaget betalar till planen eller till ett försäkringsbolag och den kapitalavkastning som avgifterna ger. Följaktligen är det den anställde som bär den aktuariella risken att ersättningen blir lägre än förväntat och investeringsrisken, det vill säga att de investerade tillgångarna kommer att vara otillräckliga för att ge de förväntade ersättningarna. Företagets förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i resultatet i den takt de intjänas genom att de anställda utfört tjänster åt företaget under en period.
Kapitalförsäkringar för anställda
Företaget har avgiftsbestämda kapitalförsäkringar för anställda som har en pensionspremie som överstiger 10 prisbasbelopp, den delen som enligt företagets pensionspolicy överstiger 10 prisbasbelopp är placerad i en kapitalförsäkring, premien definieras i procent av lön med hänsyn tagen till lön och ålder, kapitalförsäkringarna är pantsatta till de anställda. Kapitalförsäkring skuldförs till beräknad skuld och motsvaras av en av moderbolaget ägd tillgång.
Incitamentsprogram för anställda
Pandox incitamentsprogram redovisas i enlighet med IFRS 2. Programmet ger upphov till ett åtagande gentemot programdeltagarna vilket värderas till verkligt värde och redovisas som en kostnad med en motsvarande ökning av avsättningar. Det verkliga värdet beräknas per utgången av varje rapportperiod. Kostnader inklusive sociala avgifter fördelas och avsättningen ackumuleras över programmets intjänandeperiod
Se vidare förvaltningsberättelsen för villkor kring styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare, ersättning till ledande befattningshavare samt anställningsvillkor.
Statliga bidrag
Inom Operatörsverksamhet har Pandox valt att utifrån verksamhetens artnettoredovisa samtliga statliga bidrag som en kostnadsreduktion och presenteras inom kostnader operatörsverksamhet i koncernens resultaträkning. Statliga stöd redovisas i samma period som kostnader som avses att täckas och redovisas inte i resultaträkningen innan det föreligger rimlig säkerhet att bidraget kommer att erhållas.
Koncernens och moderbolagets lönekostnader och styrelsearvoden uppgår till –553,6 (–939,3) MSEK och presenteras i nedanstående tabell.
LÖNER, ARVODEN OCH FÖRMÅNER
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Styrelsens ordförande | ||||
| Christian Ringnes | –0,8 | –0,8 | –0,8 | –0,8 |
| Övriga styrelseledamöter | ||||
| Leiv Askvig 1) | –0,2 | –0,5 | –0,2 | –0,5 |
| Ann-Sofi Danielsson | –0,5 | –0,5 | –0,5 | –0,5 |
| Jeanette Dyhre Kvisvik | –0,4 | –0,4 | –0,4 | –0,4 |
| Helene Sundt2) | – | –0,1 | – | –0,1 |
| Bengt Kjell | –0,7 | –0,7 | –0,7 | –0,7 |
| Jon Rasmus Aurdal | –0,5 | –0,5 | –0,5 | –0,5 |
| Jakob Iqbal 3) | –0,3 | — | –0,3 | — |
| Verkställande direktören | ||||
| Grundlön | –8,4 | –8,0 | –8,4 | –8,0 |
| Rörlig ersättning | –4,3 | –4,0 | –4,3 | –4,0 |
| Incitamentsprogram | –7,2 | –7,2 | –7,2 | –7,2 |
| Övriga ledande befattningshavare |
||||
| Grundlön | –17,7 | –15,7 | –17,7 | –15,7 |
| Rörlig ersättning | –5,8 | –5,0 | –5,8 | –5,0 |
| Andra ersättningar4) | –7,0 | –6,9 | –1,0 | –1,0 |
| Incitamentsprogram | –14,0 | –14,0 | –13,0 | –13,0 |
| Övriga anställda | –373,9 | –701,1 | –28,5 | –27,8 |
| Incitamentsprogram | –3,4 | –3,5 | –2,6 | –2,6 |
| Summa | –445,1 | –768,9 | –91,9 | –87,8 |
| Avtalsenliga pensionskostnader |
||||
| Verkställande direktör | –2,9 | –2,8 | –2,9 | –2,8 |
| Övriga ledande befattningshavare |
–6,4 | –7,2 | –6,4 | –7,2 |
| Övriga anställda | –22,5 | –20,2 | –6,0 | –3,6 |
| Summa | –31,8 | –30,2 | –15,3 | –13,6 |
| Sociala kostnader inkl. löneskatt |
||||
| Styrelsens ordförande | –0,1 | –0,1 | –0,1 | –0,1 |
| Övriga styrelseledamöter | –0,6 | –0,6 | –0,6 | –0,6 |
| Verkställande direktör | –6,9 | –6,7 | –6,9 | –6,7 |
| Övriga ledande befattnings havare, åtta personer |
–13,4 | –12,8 | –13,4 | –12,6 |
| Övriga anställda | –55,7 | –120,0 | –10,5 | –11,0 |
| Summa | –76,7 | –140,2 | –31,5 | –31,0 |
| Summa | –553,6 | –939,3 | –138,7 | –132,4 |
1) Avgick vid årsstämman i april 2020.
2) Avgick vid årsstämman i april 2019.
3) Tillträdde vid årsstämman i april 2020.
4) En ledande befattningshavare fakturerar sin ersättning.
Styrelsens förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare och styrelseledamöter Omfattning
Dessa riktlinjer omfattar bolagets styrelseledamöter och koncernledning, vilken inkluderar verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare. Riktlinjerna gäller för 2020 och skall tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antogs av årsstämman 2020. Riktlinjerna omfattar inte sådana ersättningar som beslutas av bolagsstämman.
Främjande av bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet Pandox vision är att vara ett av de ledande hotellfastighetsbolagen i världen. Pandox strategi är att äga stora hotellfastigheter i övre mellan- till högprissegmentet med strategiska lägen och hyra ut dem till starka hotelloperatörer under långa omsättningsbaserade hyresavtal. I situationer då förutsättningar för en lönsam hyresrelation saknas kan Pandox välja att driva hotellverksamheten i egen regi. Pandox är en aktiv ägare som rör sig fritt över hotellvärdekedjan, vilket både minskar risken och skapar nya affärsmöjligheter. Genom specialisering, affärsmässig flexibilitet och genomtänkt diversifiering i flera dimensioner lägger Pandox grunden för företagets värdeskapande.
Ett långsiktigt framgångsrikt och hållbart genomförande av bolagets affärsstrategi förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning.
Rörliga kontantersättningar som omfattas av dessa riktlinjer ska även de syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Ersättning till ledande befattningshavare
Formerna av ersättning m.m
Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av följande komponenter: fast kontantlön, kortsiktig rörlig kontantersättning, kontantbaserade incitamentsprogram, pensionsförmåner och andra förmåner. Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie-, aktiekursrelaterade eller prestationsbaserade ersättningar.
Den rörliga ersättningen får uppgå till högst sex månadslöner för den verkställande direktören, och fyra månadslöner för övriga ledande befattningshavare. Därutöver ska verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare, för att kunna erbjudas möjlighet att delta i långsiktiga kontantbaserade incitamentsprogram, vilka, om sådana införs av styrelsen och ersättningsutskottet, ska utformas likt Pandox befintliga kontantbaserade incitamentsprogram. För det fall ett sådant program implementeras ska det inom ramen för detta även fortsättningsvis vara möjlighet att erhålla flera årslöner om utväxlingen för bolagets aktieägare under samma period varit mycket god.
För verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner vara premiebestämda. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska kunna uppgå till högst 35 procent av den fasta årliga kontantlönen. Rörlig kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande.
Andra förmåner får innefatta bl.a. livförsäkring, sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Sådana förmåner ska inte utgöra en väsentlig del av den totala ersättningen.
Ytterligare kontant ersättning kan utgå vid extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang är tidsbegränsade och endast görs på individnivå antingen i syfte att rekrytera eller behålla befattningshavare, eller som ersättning för extraordinära arbetsinsatser utöver personens ordinarie arbetsuppgifter. Sådan ersättning ska vara affärsmässigt motiverad, stå i proportion till individens fasta lön och inte utges mer än en gång per år och per individ. Beslut om sådan ersättning ska fattas av styrelsen på förslag av ersättningsutskottet.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Kriterier för utdelning av rörlig kontantersättning m.m.
Den rörliga kontantersättningen och ersättning som utgår under eventuella kontantbaserade incitamentsprogram ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier som kan vara finansiella eller icke-finansiella. Uppfyllelse av kriterier för utbetalning av kortsiktig rörlig kontantersättning ska dock kunna mätas under en period om ett år. De kan också utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvalitativa mål. Kriterierna för såväl kortsiktig som långsiktig rörlig kontantersättning ska vara utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till affärsstrategin eller främja befattningshavarens långsiktiga utveckling.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning avslutats ska det fastställas i vilken utsträckning kriterierna uppfyllts. Ersättningsutskottet ansvarar för den bedömningen. Såvitt avser finansiella mål ska bedömningen baseras på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella informationen.
Styrelsen ska ha möjlighet att enligt lag eller avtal och med de begränsningar som må följa därav helt eller delvis återkräva rörlig ersättning som utbetalats på felaktiga grunder.
Ersättning till styrelseledamöter
Styrelseledamöters ersättning för arbete i Pandox styrelse beslutas av bolagsstämman. Styrelseledamöter har enbart rätt att erhålla sådant arvode som beslutats om av bolagsstämman. Eventuell ytterligare ersättning kan dock utgå för tjänster som styrelseledamöter tillhandahåller Pandox inom deras respektive expertisområden utanför deras uppdrag som styrelseledamöter. Sådan ersättning ska vara marknadsmässig och regleras i ett konsultavtal som godkänns av styrelsen.
Anställningsvillkor
Lön och anställningsvillkor för anställda
Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden för verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare vara högst sex till tolv månader. Vid uppsägning från ledande befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader. Vid bolagets uppsägning av verkställande direktören utgår ett avgångsvederlag om arton månadslöner som kan reduceras till följd av andra inkomster som den verkställande direktören erhåller. I övrigt utgår inga avgångsvederlag.
Beslutsprocess, förändringar och avvikelser, etc.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
Incitamentsprogram för anställda
Pandox har två Incitamentsprogram för ledande befattningshavare och nyckelpersoner:
- Incitamentsprogram 1 var ett bonusprogram som implementerades i 2015 och som, enligt avtal, skulle förfalla den 31 december 2020. Programmet byggde bland annat på en genomsnittlig ("Förfallokurs") med en justerad antagen initial aktiekurs ("Initial Aktiekurs") som justeras för en årlig avkastning samt gjorda utdelningar. Mellanskillnaden mellan Förfallokurs och Justerad Initial Aktiekurs multiplicerat med en fiktiv tilldelning av aktier per deltagare gav den ersättning som skulle betalas ut kontant till deltagarna. I samband med förfall utgick enligt programmet ersättning om totalt 60 MSEK exklusive sociala avgifter till ledande befattningshavare varav 22 MSEK till VD. Ersättningen utbetalas under 2021 eller senare.
- Incitamentsprogram 2 är ett kontinuerligt, fortlöpande, prestations- och kontantbaserat incitamentsprogram baserat på förutbestämda och mätbara finansiella och icke-finansiella kriterier.
Statliga bidrag
Operatörsverksamhet
Pandox har under 2020 dragit fördel av statliga bidrag om motsvarande cirka 214 MSEK varav 97 MSEK har redovisats i resultaträkningen som en kostnadsreduktion inom Kostnader Operatörsverksamhet.
Se nedan tabell rörande resultatförda staliga bidrag. Pandox har för avsikt att under 2021 ansöka om ytterligare statliga bidrag avseende kostnader för 2020, vilka kommer att redovisas när belopp är kända. Det finns inga statliga bidrag skuldförda utan samtliga har uppfyllt villkoren för resultatföring, se även redovisningsprinciper. För samlad information kring statliga bidrag se förvaltningsberättelsen.
STATLIGA BIDRAG REDOVISADE I RESULTATRÄKNINGEN
| Koncernen | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 |
| Operatörsverksamhet | ||
| Redovisad kostnadsreduktion inom kostnader operatörsverksamhet |
97 | — |
| Varav lönestöd inklusive sociala avgifter | 78 | — |
| Varav statliga bidrag rörande lokala skatter och avgifter | 11 | — |
| Varav lokala kommunala bidrag | 6 | — |
| Varav övriga statliga bidrag | 2 | — |
Styrelse moderbolag 2020:
| Christian Ringnes, | |
|---|---|
| styrelseordförande | |
| Jakob Iqbal | |
Jon Rasmus Aurdal Bengt Kjell Ann-Sofi Danielsson
Ledande befattningshavare 2020:
Anders Nissen, vd Liia Nõu, CFO Lars Häggström Jonas Törner
Aldert Schaaphok Martin Creydt
Erik Hvesser
Jeanette Dyhre Kvisvik
Anders Berg Karmen Bergholcs
Styrelse och ledande befattningshavare 2020:
Antal Moderbolaget: 14, varav 4 kvinnor
Antal Koncernen: 15, varav 4 kvinnor
Medelantalet anställda under 2020 uppgick till 841 (1 381) personer, fördelningen på länder och kön framgår nedan.
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Medelantal anställda | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Kvinnor | 412 | 663 | 20 | 18 | |
| Män | 429 | 718 | 21 | 16 | |
| Summa | 841 | 1 381 | 41 | 34 | |
| Styrelse | |||||
| Kvinnor | 2 | 2 | 2 | 2 | |
| Män | 4 | 4 | 4 | 4 | |
| Summa | 6 | 6 | 6 | 6 | |
| Ledande befattningshavare | |||||
| Kvinnor | 2 | 2 | 2 | 2 | |
| Män | 7 | 7 | 6 | 6 | |
| Summa | 9 | 9 | 8 | 8 | |
| Medelantal anställda per land | |||||
| Sverige | 41 | 34 | 41 | 34 | |
| Belgien | 245 | 509 | — | — | |
| Tyskland | 211 | 306 | — | — | |
| Kanada | 156 | 278 | — | — | |
| Danmark | 15 | 1 | — | — | |
| Finland | 20 | 26 | — | — | |
| Norge | 2 | 2 | — | — | |
| Nederländerna | 22 | 1 | — | — | |
| Storbritannien | 129 | 224 | — | — | |
| Summa | 841 | 1 381 | 41 | 34 |
D1 SKATT
REDOVISNINGSPRINCIPER
Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i årets resultat utom då underliggande transaktion redovisats i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital.
Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen. Till aktuell skatt hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.
Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Temporära skillnader beaktas inte i koncernmässig goodwill och inte heller för skillnad som uppkommit vid första redovisningen av tillgångar och skulder som inte är rörelseförvärv som vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar vare sig redovisat eller skattepliktigt resultat såsom vid s k tillgångsförvärv. Vidare beaktas inte heller temporära skillnader hänförliga till andelar i dotter- och intresseföretag som inte förväntas bli återförda inom överskådlig framtid. Värderingen av uppskjuten skatt baserar sig på hur underliggande tillgångar eller skulder förväntas bli realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.
Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms sannolikt att de kan utnyttjas.
När förvärv sker av andelar i dotterföretag utgör förvärvet antingen ett förvärv av rörelse eller förvärv av tillgångar. Vid rörelseförvärv redovisas uppskjuten skatt till nominellt gällande skattesats utan diskontering enligt principerna ovan. Vid tillgångsförvärv redovisas ingen uppskjuten skatt utan fastighetens värde minskas med det belopp som, vid förvärvstillfället, avser avdrag hänförligt till uppskjuten skatt på tillgången. På värdeförändringar under året hänförliga till förvaltningsfastigheter redovisas dock uppskjuten skatt.
VÄSENTLIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Pandox förfogar över skattemässiga förlustavdrag. Pandox har värderat de underskottsavdrag, enligt gällande skatteregler, som kommer att kunna nyttjas mot framtida vinster. Pandox kan dock inte lämna några garantier för att dagens, eller nya skatteregler inte innebär begränsningar i möjligheterna att utnyttja underskottsavdragen.
SKATT I RESULTATRÄKNINGEN
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Aktuell skatt | –57 | –122 | 0 | 0 | |
| Uppskjuten skatt | 191 | –672 | 153 | 14 | |
| Summa | 134 | –794 | 153 | 14 |
AVSTÄMNING AV EFFEKTIV SKATT
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Skatt | |||||
| Redovisat resultat före skatt | –1 542 | 3 494 | –639 | 2 299 | |
| Inkomstskatt beräkning enligt gällande skattesats |
330 | –748 | 138 | –492 | |
| Skatt hänförlig till tidigare år | 18 | 20 | — | — | |
| Ej skattepliktiga intäkter | 307 | 563 | 13 | 501 | |
| Fördelning av räntenetto | — | — | — | 9 | |
| Ej avdragsgilla kostnader | –403 | –341 | –1 | –3 | |
| Utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag |
18 | 61 | — | — | |
| Underskottsavdrag utan motsvarande aktivering av uppskjuten skatt |
–124 | –53 | — | — | |
| Aktivering av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag |
56 | 13 | — | — | |
| Justering av temporära skillnader | –94 | –333 | 9 | — | |
| Förändrad skattesats1) | –8 | 109 | –6 | –1 | |
| Effekt skatt utländska bolag | 34 | –85 | — | — | |
| Årets skatt enligt resultaträkningen | 134 | –794 | 153 | 14 |
1) Fr o m 1 januari 2019 är skattesatsen i Sverige 21,4 procent för företag med räkenskapsår som börjar 1 januari 2019 eller senare. Skattesatsen sänks till 20,6 procent för räkenskapsår som börjar 1 januari 2021 eller senare.
KONCERNEN UPPSKJUTEN SKATTEFORDRAN
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|
| Ingående balans underskottsavdrag | 179 | 320 | 26 | 25 | |
| Justerad ingående balans | 56 | 51 | — | — | |
| Tillkommande underskottsavdrag | 145 | 11 | 117 | 1 | |
| Utnyttjade underskottsavdrag | –1 | –208 | — | — | |
| Förändrad skattesats | — | 2 | — | — | |
| Omräkningsdifferens på utländska underskott |
–7 | 3 | — | — | |
| Utgående balans | 372 | 179 | 143 | 26 | |
| Ingående balans räntederivat | 124 | 118 | 105 | 92 | |
| Justerad ingående balans | 2 | — | — | — | |
| Årets förändring | 39 | 7 | 39 | 13 | |
| Förändrad skattesats | — | –1 | — | — | |
| Omräkningsdifferens | — | 0 | — | — | |
| Utgående balans | 165 | 124 | 144 | 105 | |
| Ingående balans övriga temporära skillnader |
80 | 27 | 5 | 4 | |
| Justerad ingående balans | 19 | 2 | — | — | |
| Årets förändring | 1 | 50 | –3 | 1 | |
| Omräkningsdifferens | –6 | 1 | — | — | |
| Utgående balans | 94 | 80 | 2 | 5 | |
| Utgående balans skattefordringar | 631 | 383 | 289 | 136 |
Koncernens ansamlade skattemässiga underskott beräknas uppgå till 2 663 (2 053) MSEK den 31 december 2020. Uppskjuten skattefordran har beräknats på 1 288 (769) MSEK av underskotten. Uppskjuten skattefordran har inte redovisats på skattemässiga underskott av 1 375 (1 284) MSEK där avräkning mot framtida beskattningsbara vinster är att anses vara osäker.
Årets förändring av uppskjuten skattefordran har redovisats över resultaträkningen förutom omräkningsdifferens på utländska underskott.
KONCERNEN UPPSKJUTEN SKATTESKULD
| MSEK | Förvaltnings fastigheter |
Rörelse fastigheter |
Obeskattade reserver |
Övriga temporära skillnader |
Summa |
|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 1 jan 2019 | 3 163 | 229 | 38 | — | 3 430 |
| Justerad ingående balans | 162 | 177 | — | 48 | 387 |
| Förändring redovisad i resultaträkningen | 703 | 16 | 6 | 13 | 738 |
| Försäljning | –5 | — | — | — | –5 |
| Förvärv | — | –2 | — | — | –2 |
| Valutaomräkning | 9 | –5 | 0 | 0 | 4 |
| Utgående balans 31 dec 2019 | 4 032 | 415 | 44 | 61 | 4 552 |
| Ingående balans 1 jan 2020 | 4 032 | 415 | 44 | 61 | 4 552 |
| Justerad ingående balans | — | — | — | –23 | –23 |
| Förändring redovisad i resultaträkningen | –172 | 56 | 6 | –1 | –111 |
| Valutaomräkning | –86 | –19 | –2 | –4 | –111 |
| Utgående balans 31 dec 2020 | 3 774 | 452 | 48 | 33 | 4 307 |
Uppskjuten skatteskuld avseende Förvaltningsfastigheter avser temporära skillnader mellan verkligt värde och justerat skattemässigt värde. Justeringsbeloppet utgörs av skillnaden mellan fastighetens redovisade anskaffningsvärde vid förvärsvstidpunkten, efter avdrag för skatterabatt, och fastighetens skattemässiga värde
vid förvärvstidpunkten. Uppskjuten skatteskuld avseende Rörelsefastigheter avser temporära skillnader mellan anskaffningsvärde och skattemässigt värde på fastigheterna.
E1 FÖRVALTNINGSFASTIGHETER
REDOVISNINGSPRINCIPER
Förvaltningsfastigheter är fastigheter som innehas i syfte att erhålla hyresintäkter, värdestegring eller en kombination av dessa båda syften. Förvaltningsfastigheter innefattar byggnader, mark, markanläggningar samt fastighetsinventarier. Även fastigheter under uppförande och ombyggnation som avses att användas som förvaltningsfastigheter när arbetena är färdigställda, klassificeras som förvaltningsfastigheter.
Förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde i enlighet med redovisningsstandarden IAS 40. Initialt redovisas förvaltningsfastigheter till anskaffningsvärde, vilket inkluderar till förvärvet direkt hänförbara utgifter.
Verkliga värden baseras på marknadsvärden och representerar det bedömda belopp som skulle erhållas i en transaktion vid värdetidpunkten mellan kunniga parter som är oberoende av varandra och som har ett intresse av att transaktionen genomförs efter sedvanlig marknadsföring där båda parter förutsätts ha agerat insiktsfullt, klokt och utan tvång.
Tillämpad värderingsmetod utgör en kombination av ortsprismetod och avkastningsbaserad metod. Värderingsmodellen utgörs av en kassaflödesmodell med diskontering av de framtida kassaflöden som förvaltningsfastigheterna förväntas generera. Utöver de interna värderingarna externvärderas samtliga förvaltningsfastigheter årligen. En fördjupad besiktning ska utföras minst vart tredje år eller om fastigheten genomgått stora förändringar. Beskrivning av tillämpade värderingsmetoder, betydande indata i värdebedömningarna samt vilken nivå i verkligt värdehierarkin som är aktuell för fastighetsbeståndet framgår av efterföljande sidor.
Såväl orealiserade som realiserade värdeförändringar redovisas i årets resultat. Realiserade värdeförändringar avser värdeförändringar från senaste kvartalsrapporten fram till avyttringstillfället för under perioden avyttrade fastigheter, efter hänsyn till under perioden aktiverade investeringsutgifter. Orealiserade värdeförändringar avser övriga värdeförändringar som inte härrör från förvärv eller aktiverade investeringsutgifter. Rörelsefastigheter som omklassificeras till förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde vid omklassificeringstidpunkten.
Fastighetsförsäljningar och fastighetsköp redovisas i samband med att risker och förmåner som förknippas med äganderätten övergår till köparen från säljaren.
Tillkommande utgifter läggs till det redovisade värdet för förvaltningsfastigheter endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiska fördelar som är förknippade med utgifterna kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den period de uppkommer. Utgifter för utbyte av identifierade komponenter och tillägg av nya komponenter läggs till det redovisade värdet, när de uppfyller kriterierna ovan. Reparationer och underhåll kostnadsförs i samband med att utgiften uppkommer.
Värdeförändringar på förvaltningsfastigheter samt orealiserade värdeförändringar på derivat
Orealiserade och realiserade förändringar i verkligt värde på förvaltningsfastigheter respektive orealiserade värdeförändringar på räntederivat redovisas i resultatet i särskilda poster efter de finansiella posterna under rubriken "Värdeförändringar".
VÄSENTLIGA UPPSKATTNINGAR OCH BEDÖMNINGAR
Pandox redovisar sina förvaltningsfastigheter enligt verkligt värdemetoden. Vid sjunkande marknadsvärde kommer bolagets balans- och resultaträkning att påverkas negativt. Detta kan inträffa till följd av bland annat en försvagad konjunktur, stigande räntor, ökade driftskostnader samt andra fastighetsspecifika händelser. Pandox internvärderar samtliga förvaltningsfastigheter och redovisar fastighetsbeståndet till verkligt värde. För att säkerställa de interna värderingarna så värderas normalt årligen samtliga förvaltningsfastigheter av de externa värderarna, men på grund av covid-19 har endast ett 60-tal externa värderingar, som referenspunkt för Pandox interna värderingar, genomförts under året. Läs mer på sida 128 avsnitt värderingsmetod samt i förvaltningsberättelsen avsnitt risker och osäkerhetsfaktorer sidorna 97–98. De externa värderarna gör också en fördjupad besiktning minst vart tredje år eller i samband med att större förändringar skett i förvaltningsfastigheten.
För rörelsefastigheter, det vill säga fastigheter där Pandox även verkar som hotelloperatör, se not E3. Av nedanstående tabell framgår förändringen av förvaltningsfastigheternas verkliga värde:
KONCERNEN
| MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Ingående balans | 53 697 | 47 139 |
| Förvärv (anskaffningsvärde)1) | 693 | 4 020 |
| Investeringar i befintlig portfölj | 492 | 412 |
| Avyttringar | — | –480 |
| Omklassificeringar till/från rörelsefastigheter 2) | –739 | — |
| Värdeförändring orealiserad | –1 779 | 1 389 |
| Värdeförändring realiserad | — | 96 |
| Valutakursförändring | –2 183 | 1 121 |
| Utgående balans | 50 181 | 53 697 |
1) Avser förvärv av en hotellfastighet i Tyskland samt justering av tidigare förvärv under 2019. 2) Avser omklassificering av två hotellfastigheter från Fastighetsförvaltning till Operatörs-
verksamhet.
Realiserade och orealiserade värdeförändringar redovisas i resultaträkningen på respektive rad.
Förändring per geografisk marknad framgår av nedanstående tabeller:
PER GEOGRAFISK MARKNAD 31 DECEMBER 2020
| Storbritannien | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Sverige Danmark | Norge | Finland | Tyskland | Belgien | Irland | Övriga | Summa | |
| Ingående balans | 14 940 | 3 591 | 3 455 | 4 034 | 12 104 | 920 | 11 127 | 3 524 | 53 697 |
| Förvärv | — | — | — | — | 645 | — | 48 | — | 693 |
| Investeringar i befintlig portfölj | 192 | 19 | 35 | 113 | 23 | 33 | 54 | 23 | 492 |
| Omklassificeringar till/från rörelsefastigheter | — | –739 | — | — | — | — | — | — | –739 |
| Värdeförändring orealiserad | –559 | –105 | -118 | –143 | –327 | –48 | –404 | –75 | –1 779 |
| Värdeförändring realiserad | — | — | — | — | — | 0 | — | — | 0 |
| Valutakursförändring | — | –97 | –337 | –153 | –483 | –35 | –947 | –131 | –2 183 |
| Utgående balans | 14 573 | 2 669 | 3 035 | 3 851 | 11 962 | 870 | 9 878 | 3 341 | 50 181 |
PER GEOGRAFISK MARKNAD 31 DECEMBER 2019
| Storbritannien | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Sverige Danmark Norge | Finland | Tyskland | Belgien | Irland | Övriga | Summa | ||
| Ingående balans | 14 940 | 3 495 | 3 223 | 3 922 | 7 392 | 846 | 10 138 | 3 181 | 47 139 |
| Förvärv | — | — | — | — | 4 088 | — | –68 | — | 4 020 |
| Investeringar i befintlig portfölj | 155 | 25 | 59 | 79 | 14 | 4 | 20 | 56 | 412 |
| Avyttringar | –480 | — | — | — | — | — | — | — | –480 |
| Värdeförändring orealiserad | 229 | 18 | 68 | -27 | 478 | 57 | 354 | 212 | 1 389 |
| Värdeförändring realiserad | 96 | — | — | — | — | — | — | — | 96 |
| Valutakursförändring | — | 53 | 105 | 60 | 132 | 13 | 683 | 75 | 1 121 |
| Utgående balans | 14 940 | 3 591 | 3 455 | 4 034 | 12 104 | 920 | 11 127 | 3 524 | 53 697 |
Värderingsmetod
Pandox marknadsvärderar samtliga förvaltningsfastigheter kvartalsvis och redovisar fastighetsbeståndet till verkligt värde. I syfte att säkerställa de interna värderingarna genomförs årliga externa värderingar normalt av samtliga förvaltningsfastigheter av oberoende fastighetsvärderare vars antaganden och värden utgör en viktig referens för Pandox i bedömningen av förvaltningsfastigheternas verkliga värden. De externa värderarna gör en fördjupad besiktning av varje objekt minst vart tredje år eller i samband med att större förändringar skett i en enskild förvaltningsfastighet.
Värderingsmodellen utgörs av en vedertagen och beprövad kassaflödesmodell med diskontering av de framtida kassaflöden som hotellfastigheten förväntas generera. Utgångspunkten i värderingen ligger i respektive hotellfastighets affärsplan vilken uppdateras minst två gånger årligen och där hänsyn bland annat tas till utveckling i underliggande operatörsverksamhet, marknadsutveckling, avtalssituation, drifts- och underhållsfrågor och investeringar i syfte att långsiktigt maximera hotellfastighetens kassaflöde och avkastning. Vid värderingen av hotellfastigheterna ingår i förekommande fall en förväntad tomträttsavgäld i beräkningen. Värderingsmodellen beräknar nuvärdet av förvaltningsfastigheternas driftsnetton, hyresinbetalningar minus utbetalningar avseende drift, underhåll, fastighetsskatt, försäkring och i förekommande fall tomträttsavgäld under 10 år minskat med beslutade och återstående investeringar under samma period. Restvärdet i slutet av år 10 utgörs av driftnettot dividerat med en direktavkastning som nuvärdesberäknas. Vid beräkning av restvärdet har ett marknadsmässigt direktavkastningskrav tillämpats.
Vid bedömning av hyresinbetalningarna och hotellfastigheternas framtida intjäningsförmåga beräknas de underliggande intäkterna i operatörens (hyresgästens) verksamhet med beaktande och analys av bland annat utbud och efterfrågan, marknadsandelar, segment och snittpriser. Utifrån analysen skattas operatörens intäkter per avdelning och den omsättningsbaserade hyran appliceras enligt avtal för att på så sätt beräkna total hotellhyra. I de fall den beräknade omsättningshyran understiger avtalad miniminivå används minimihyresnivån som inbetalning. I vissa fall kan en hotellfastighet innehålla andra hyresgäster (exempelvis kontor, garage, butiker, mobilmaster) vilka beräknas utifrån rådande hyresavtal. Flertalet
hyresgäster betalar tillägg för exempelvis fastighetsskatt och energi vilka beräknas i enlighet med rådande hyresavtal. Med fastighetsutbetalningar avses drift, underhåll, fastighetsskatt, försäkring och i förekommande fall tomträttsavgäld.
De direktavkastningskrav som tillämpas i kalkylerna tar sin utgångspunkt i marknadens direktavkastningskrav som i mån av tillgång härletts ur försäljningar av jämförbara hotellfastigheter. I brist på sådan information används en kombination av Pandox erfarenhet av hotellfastighetstransaktioner samt ortsprismetoden. Andra viktiga faktorer omfattar bland annat fastighetens skick, läge och utvecklingsmöjligheter. Obebyggd mark och byggrätter är av mindre omfattning i Pandox och uppgår till ett oväsentligt värde. Värdering sker utifrån nivå 3 i verkligt värdehierarkin för samtliga förvaltningsfastigheter.
På grund av covid-19 har endast ett 60-tal externa värderingar, som referenspunkt för Pandox interna värderingar, genomförts under året.
De externa värderingarna uppvisar stor spridning både inom och mellan marknader, vilket speglar en fortsatt stor osäkerhet. Genomförda externa värderingar ligger sammantaget cirka 6 procent under Pandox interna värderingar – inom ett intervall om cirka 0 till cirka -10 procent per land. Hotellfastigheter i Norden uppvisar genomgående en lägre differens och spridning mellan Pandox och de externa värderarnas värderingar, medan hotellfastigheter utanför Norden uppvisar en större differens.
Värderingsskillnaden för hotellfastigheter utanför Norden förklaras i huvudsak av att externa värderarna har höjt avkastningskravet på hotellfastigheter baserat på antagandet om bestående negativa effekter från covid-19.
KALKYLANTAGANDEN PER GEOGRAFISKT OMRÅDE 2020
| Verkligt värde, | Direktavkastningskrav | Diskonteringsränta | |||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Intervall, % | Snitt, % | Intervall, % | Snitt, % | |
| Sverige | 14 573 | 4,2–6,6 | 5,2 | 6,2–8,6 | 7,2 |
| –varav Stockholm | 5 564 | 4,2–5,8 | 4,9 | 6,2–7,8 | 6,9 |
| –varav Göteborg | 2 874 | 4,3–6,1 | 4,7 | 6,3–8,1 | 6,7 |
| –varav Malmö | 1 315 | 4,9–6,0 | 5,2 | 6,9–8,0 | 7,2 |
| –varav Övriga Sverige | 4 820 | 5,4–6,6 | 5,8 | 7,4–8,6 | 7,8 |
| Danmark | 2 669 | 4,8–6,2 | 5,2 | 6,8–8,2 | 7,2 |
| Norge | 3 035 | 4,2–8,3 | 5,7 | 6,2–10,3 | 7,7 |
| Finland | 3 851 | 4,4–8,0 | 5,6 | 6,2–9,8 | 7,4 |
| Tyskland | 11 962 | 4,8–6,6 | 5,6 | 6,8 -8,6 | 7,6 |
| Belgien | 870 | 6,0–6,1 | 6,0 | 8,0–8,1 | 8,0 |
| Storbritannien, Irland | 9 878 | 4,9–6,7 | 5,6 | 6,9–8,7 | 7,6 |
| Övriga | 3 343 | 5,2–6,1 | 5,5 | 6,7–7,6 | 7,0 |
| Summa | 50 181 | 4,2–8,3 | 5,4 | 6,2–10,3 | 7,4 |
KALKYLANTAGANDEN PER GEOGRAFISKT OMRÅDE 2019
| Verkligt värde, | Direktavkastningskrav | Diskonteringsränta | |||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Intervall, % | Snitt, % | Intervall, % | Snitt, % | |
| Sverige | 14 940 | 4,2–6,6 | 5,2 | 6,2–8,6 | 7,2 |
| –varav Stockholm | 5 825 | 4,2–5,8 | 4,9 | 6,2–7,8 | 6,9 |
| –varav Göteborg | 2 920 | 4,3–6,1 | 4,7 | 6,3–8,1 | 6,7 |
| –varav Malmö | 1 360 | 4,9–6,0 | 5,2 | 6,9–8,0 | 7,2 |
| –varav Övriga Sverige | 4 835 | 5,4–6,6 | 5,8 | 7,4–8,6 | 7,8 |
| Danmark | 3 591 | 4,8–6,2 | 5,3 | 6,8–8,2 | 7,3 |
| Norge | 3 455 | 4,3–8,3 | 5,7 | 6,3–10,3 | 7,7 |
| Finland | 4 034 | 4,4–8,0 | 5,5 | 6,2–9,8 | 7,3 |
| Tyskland | 12 104 | 4,6–6,6 | 5,4 | 6,6–8,6 | 7,4 |
| Belgien | 920 | 6,0–6,1 | 6,0 | 8,0–8,1 | 8,0 |
| Storbritannien, Irland | 11 127 | 4,9–6,7 | 5,6 | 6,9–8,7 | 7,6 |
| Övriga | 3 526 | 5,0–6,1 | 5,5 | 6,8–7,9 | 7,3 |
| Summa | 53 697 | 4,2–8,3 | 5,4 | 6,2–10,3 | 7,4 |
Nedanstående känslighetsanalys visar hur förändringar i en parameter isolerat påverkar värdet.
KÄNSLIGHETSANALYS VERKLIGT VÄRDE
| Förändring | Värdeeffekt 2020, MSEK | Värdeeffekt 2019, MSEK | |
|---|---|---|---|
| Direktavkastningskrav | +/–0,5pp | –4 222/+5 076 | –4 544/+5 470 |
| Valutakursförändring | +/–1% | +/–356 | +/–388 |
| Hyresintäkter 1) | +/–1% | +/-409 (582) | +/–602 |
| Diskonteringsränta | +/–0,5pp | –3 178/+ 3 640 | –3 408/+ 3 903 |
| Driftnetto 1) | +/–1% | +/–391 (538) | +/– 535 |
1) Det lägre värdet avser utfall 2020 och det högre värdet inom parentes avser normalår "pre-corona"
Väsentliga åtaganden
Vid utgången av 2020 uppgick beslutade investeringar för framtida projekt till motsvarande cirka 1 125 MSEK, varav cirka 790 MSEK förväntas genomföras under 2021. Större projekt utgörs bland annat av Crown Plaza Brussels Le Palace, NH Brussels Bloom, Hilton Brussels Grand Place, Doubletree by Hilton Montral, Holiday Inn Brussels Airport, Hotel Berlin Berlin, Hotel Pullman Stuttgart sant investeringsprogrammet för gröna investeringar.
Specifikation av fastighetsintäkter och relaterade kostnader
| MSEK | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Hyresintäkter/övriga fastighetsintäkter | 2 399 | 3 129 |
| – varav garantihyror | 1 939 | 1 760 |
| Direkta kostnader för förvaltningsfastigheter som genererat hyresintäkter under perioden (drift- och underhållskostnader, fastighetsskatt och tomträttsavgäld)1) |
–215 | –238 |
1) Exklusive fastighetsadministration och försäkringskostnader.
E2 INVENTARIER/INREDNING
REDOVISNINGSPRINCIPER
Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt kostnader direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Redovisningsprinciper för nedskrivningar framgår nedan. Det redovisade värdet för en materiell anläggningstillgång tas bort ur rapporten över finansiell ställning vid utrangering eller avyttring eller när inga framtida ekonomiska fördelar väntas från användning utrangering eller avyttring av tillgången. Vinst eller förlust som uppkommer vid avyttring eller utrangering av en tillgång utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde med avdrag för direkta försäljningskostnader.
Avskrivningsprinciper
Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod: – Maskiner och inventarier 3–15 år
Tillkommande utgifter
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den period de uppkommer.
Moderbolaget
Materiella anläggningstillgångar i moderbolaget redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar på samma sätt som för koncernen men med tillägg för eventuella uppskrivningar.
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
| Ingående anskaffningsvärden | 1 168 | 1 090 | 8 | 4 |
| Förvärv | –2 | 75 | — | — |
| Investeringar | 68 | 109 | 9 | 4 |
| Omföring från pågående arbete | 7 | 12 | — | — |
| Försäljningar/utrangeringar | — | –154 | — | — |
| Omklassificeringar | 122 | — | ||
| Omräkningsdifferenser | –68 | 36 | — | — |
| Utgående ackumulerade anskaffningsvärden |
1 295 | 1 168 | 17 | 8 |
| Ingående avskrivningar | –615 | –606 | –4 | –3 |
| Årets avskrivningar | –97 | –88 | –2 | –1 |
| Försäljningar/utrangeringar | — | 97 | — | — |
| Omklassificeringar | –122 | — | ||
| Omräkningsdifferenser | 41 | –17 | — | — |
| Utgående ackumulerade avskrivningar |
–794 | –615 | –6 | –4 |
| Planenligt restvärde | 502 | 554 | 11 | 4 |
E3 RÖRELSEFASTIGHETER
REDOVISNINGSPRINCIPER
De fastigheter som används i Operatörsverksamheten klassificeras som rörelsefastigheter. Rörelsefastigheter redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för avskrivningar och eventuella nedskrivningar.
Rörelsefastigheterna består av ett antal komponenter med olika nyttjandeperioder. Huvudindelningen är byggnader och mark. Ingen avskrivning sker på komponenten mark vars nyttjandeperiod bedöms som obegränsad. Byggnaderna består av flera komponenter vars nyttjandeperioder varierar.
Tillkommande utgifter läggs till anskaffningsvärdet endast om det är sannolikt att de framtida ekonomiska fördelar som är förknippade med tillgången kommer att komma företaget till del och anskaffningsvärdet kan beräknas på ett tillförlitligt sätt. Alla andra tillkommande utgifter redovisas som kostnad i den period de uppkommer.
En tillkommande utgift läggs till anskaffningsvärdet om utgiften avser utbyten av identifierade komponenter eller delar därav. Även i de fall ny komponent tillskapats läggs utgiften till anskaffningsvärdet. Eventuella oavskrivna redovisade värden på utbytta komponenter, eller delar av komponenter, utrangeras och kostnadsförs i samband med utbytet. Reparationer kostnadsförs löpande. Avskrivningstiden uppgår till mellan 3 och 200 år beroende på vilken komponent som avses.
Följande huvudgrupper av komponenter har identifierats och ligger till grund för avskrivningen på byggnader, linjär avskrivningsmetod tillämpas:
| – Stomme | 150–200 år |
|---|---|
| – Tak | 50 år |
| – Fasad | 50 år |
| – Inre ytskikt | 20 år |
| – Installationer | 25 år |
| – Badrum | 25 år |
| – Specialanpassningar | 50 år |
| – Fast inredning | 15–25 år |
| – Markanläggningar | 28 år |
| – Inventarier/inredning | 3–25 år |
Använda avskrivningsmetoder, restvärden och nyttjandeperioder omprövas vid varje års slut.
Rörelsefastigheter som omklassificeras till förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde vid omklassificeringstidpunkten. Skillnaden mellan verkligt värde och redovisat värde vid omklassificeringstidpunkten bokas mot
omvärderingsreserv via Övrigt totalresultat efter avdrag för uppskjuten skatt. Förvaltningsfastigheter som omklassificeras till rörelsefastigheter redovisas till verkligt värde vid omklassificeringstidpunkten.
KONCERNEN
| Byggnader Ingående anskaffningsvärden 6 287 5 369 Omklassificering 825 –97 Förvärv –2 780 Investeringar 64 70 Försäljningar/Utrangeringar — –33 Omföring från pågående ny-/ombyggnation 50 17 Omräkningsdifferens –388 181 Utgående ackumulerade anskaffningsvärden 6 836 6 287 Ingående avskrivningar –914 –844 Omklassificering –162 37 Försäljningar/Utrangeringar — 16 Årets avskrivningar –125 –101 Omräkningsdifferens 59 –22 Utgående ackumulerade avskrivningar –1 142 –914 Planenligt restvärde byggnader 5 694 5 373 Mark Ingående anskaffningsvärden 863 783 Omklassificering 76 — Förvärv — 62 Omräkningsdifferens –43 18 Utgående ackumulerade anskaffningsvärden mark 896 863 Totalt utgående planenligt restvärde 6 590 6 236 Pågående arbete rörelsefastighet Ingående anskaffningsvärden 71 18 Investeringar 284 82 Omföring från pågående ny-/ombyggnation –57 –29 Omräkningsdifferens –16 0 Utgående anskaffningsvärden pågående arbete 282 71 Summa rörelsefastigheter 6 872 6 307 |
MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|---|---|---|---|
Det verkliga värdet (marknadsvärdet) på rörelsefastigheterna överstiger anskaffningsvärdet och framgår nedan. För verkligt värde värderingsmetod se not E1.
| MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Marknadsvärde rörelsefastigheter | ||
| (inkl. inventarier/inredning) | 9 361 | 9 772 |
E4 KUNDFORDRINGAR SAMT UPPSKJUTNA HYROR HÄNFÖRLIGA TILL NYA TEMPORÄRA BETALNINGSVILLKOR
Kundfordringar består till uteslutande del av hyresfordringar avseende hotellverksamheten.
Med anledning av covid-19 har överenskommelser med hyresgäster om temporära förändringar i betalningsvillkor skett under året. Per 31 december 2020 uppgick kundfordringar hänförliga till nya temporära betalningsvillkor till motsvarande 439 MSEK. Inga rabatter på hotellhyror har givits.
KONCERNEN
| MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Långfristiga hyresfordringar hänförliga till nya temporära betalningsvillkor |
189 | — |
| Kortfristiga hyresfordringar hänförliga till nya temporära betalningsvillkor |
250 | — |
| Hyres- och kundfordringar | 180 | 367 |
| Utgående balans | 619 | 367 |
E5 ÖVRIGA LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
| Kapitalförsäkring | 24 | 21 | 24 | 21 |
| Förskottsbetald ersättning för markutnyttjande |
5 | 5 | — | — |
| Övriga långfristiga fordringar | 7 | 8 | — | — |
| Summa | 36 | 34 | 24 | 21 |
E6 FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
| Förutbetalda kostnader | 74 | 91 | 7 | 21 |
| Upplupna hyresintäkter | 36 | 197 | — | — |
| Summa | 110 | 288 | 7 | 21 |
"Bakvagn" 2020 Finansiellt, hållbarhetsnoter och bolagsstyrning

Innehåll
| CFO-ORD | 92 |
|---|---|
| FINANSIELL LÄSANVISNING | 93 |
Koncernens rapporter
| FÖRVALTNINGSBERÄTTELSE | 94 |
|---|---|
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN | 102 |
| KOMMENTARER KONCERNENS TOTALRESULTAT | 103 |
| RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING FÖR KONCERNEN | 104 |
| KOMMENTARER KONCERNENS RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING |
105 |
| RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL FÖR KONCERNEN | 106 |
| RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN FÖR KONCERNEN | 107 |
| KOMMENTARER RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN F KONCERNEN | 106 |
Moderbolagets rapporter
| RESULTATRÄKNING FÖR MODERBOLAGET | 108 |
|---|---|
| KOMMENTARER MODERBOLAGETS RÄKNINGAR | 108 |
| BALANSRÄKNING FÖR MODERBOLAGET | 109 |
| RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL FÖR MODERBOLAGET | 110 |
| RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN FÖR MODERBOLAGET | 111 |
Noter
Belopp i MSEK om inget annat anges
| A. | ALTERNATIVA NYCKELTAL | |
|---|---|---|
| A1. | EBITDA | 112 |
| CASH EARNINGS | 112 | |
| EPRA NRV | 112 | |
| BELÅNINGSGRAD | 112 | |
| ÖVRIGA ALTERNATIVA NYCKELTAL | 112 |
| B. | ALLMÄN INFORMATION OCH ÖVERGRIPANDE REDOVISNINGSPRINCIPER |
|
|---|---|---|
| B1. | ÖVERGRIPANDE REDOVISNINGSPRINCIPER | 115 |
| B2. | HÄNDELSER EFTER BALANSDAGEN | 117 |
| B3. | NÄRSTÅENDETRANSAKTIONER | 117 |
| C. | INTÄKTER OCH KOSTNADER | |
|---|---|---|
| C1. | RÖRELSESEGMENT | 118 |
| C2. | INTÄKTER | 120 |
| C3. | CENTRALA ADMINISTRATIONSKOSTNADER | 121 |
| C4. | KOSTNADER FASTIGHETSFÖRVALTNING | 121 |
| C5. | KOSTNADER OPERATÖRSVERKSAMHET | 121 |
| C6. | RÖRELSENS KOSTNADER PER KOSTNADSSLAG | 121 |
| C7. | LÖNER, ANDRA ERSÄTTNINGAR OCH SOCIALA KOSTNADER | 122 |
| D. | SKATT | |
|---|---|---|
| D1. | SKATT | 125 |
| E. | TILLGÅNGAR |
| E1. | FÖRVALTNINGSFASTIGHETER | 127 |
|---|---|---|
| E2. | INVENTARIER /INREDNING | 130 |
| E3. | RÖRELSEFASTIGHETER | 130 |
| E4. | KUNDFORDRINGAR SAMT UPPSKJUTNA HYROR HÄNFÖRLIGA TILL TEMPORÄRA BETALNINGSVILLKOR |
131 |
| E5. | ÖVRIGA LÅNGFRISTIGA FORDRINGAR | 131 |
| E6. | FÖRUTBETALDA KOSTNADER OCH UPPLUPNA INTÄKTER | 131 |
| F. | OPERATIVA SKULDER | |
|---|---|---|
| F1. | UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER | 132 |
| F2. | AVSÄTTNINGAR | 132 |
| F3. | STÄLLDA SÄKERHETER, ANSVARSFÖRBINDELSER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER |
132 |
| G. | FINANSIERING, KAPITALSTRUKTUR OCH EGET KAPITAL | |
| G1. | FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER | 133 |
| G2. | FINANSIELLA RISKER OCH RISKHANTERING | 133 |
| G3. | FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER, KATEGORIINDELNING, VERKLIGT VÄRDE OCH KVITTNING |
137 |
| G4. | EGET KAPITAL | 139 |
| G5. | NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNG OCH LEASINGSKULD | 140 |
| H. | KONCERNSTRUKTUR | |
| H1. | ANDELAR I DOTTERFÖRETAG | 141 |
| I. | KASSAFLÖDESANALYS | |
| I1. | SPECIFIKATION ÖVER KASSAFLÖDEN FÖR KONCERNEN | 144 |
| J. | MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER OCH TILLKOMMANDE UPPLYSNINGAR |
|
| J1. | MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER | 145 |
| J2. | KORT- OCH LÅNGFRISTIGA SKULDER MODERBOLAGET | 145 |
| J3. | VINSTDISPOSITION | 145 |
| K. | HÅLLBARHET | |
| K1. | OM HÅLLBARHETSRAPPORTEN | 146 |
| K2. | VÄSENTLIGHETSANALYS OCH INTRESSENTDIALOG | 147 |
| K3. | HÅLLBARHETSSTYRNING | 150 |
| K4. | ENERGI | 151 |
| K5. | KOLDIOXIDUTSLÄPP | 151 |
| K6. | VATTEN | 152 |
| K7. | AVFALL | 152 |
| K8. | HÅLLBARHETSCERTIFIERINGAR | 152 |
| K9. | MEDARBETARE | 153 |
| K10. ANTIKORRUPTION | 156 | |
| K11. LEVERANTÖRER | 156 | |
| K12. GÄSTER | 156 | |
| ORDFÖRANDEORD | 157 |
|---|---|
| BOLAGSSTYRNINGSRAPPORT | 158 |
| ÅRSREDOVISNINGENS UNDERTECKNANDE | 164 |
|---|---|
| REVISIONSBERÄTTELSE | 165 |
Den formella årsredovisningen som granskats av bolagets revisorer återfinns på sidorna 94–145 och 164.
CFO-ord Från anfall till aktivt försvarsspel
2020 var på nytt ett mycket aktivt år för Pandox – men av andra anledningar jämfört med tidigare år till följd av covid-19. Över en långhelg i mitten av mars ändrade vi helt taktik, från fokus på förvärv och tillväxt mot frågor kring likviditet, finansiell ställning, minimihyror och statliga stödprogram. Tack vare Pandox väl ihopspelade team kunde vi snabbt organisera oss och landa i de viktigaste frågorna för att stärka vår finansiella ställning och säkra likviditeten.

TYDLIGA PRIORITERINGAR I ETT SVÅRT LÄGE
När WHO den 11 mars 2020 fastslog att covid-19 var en pandemi ändrade vi affärsfokus över en långhelg. Från anfall, frågor om förvärv och tillväxt, till aktivt försvarsspel och frågor kring likviditet, finansiell ställning, fastighetsvärderingar, minimihyror och statliga stödprogram.
För mig och mina kollegor inom ekonomi och finans innebar det nya prioriteringar i vårt dagliga arbete. Den första prioriteringen var att säkerställa att vi arbetade i samma riktning och med de viktigaste frågorna. Vi ökade antalet dagliga avstämningar för att mer än någonsin ha ordning och reda med god kontroll över vår likviditet och in- och utbetalningar. Den andra prioriteringen var att anpassa befintliga rutiner med mer noggrannhet, exempelvis hur vi
säkerställde att våra hyror kom in på utsatt tid. Det tredje fokusområdet var att ha täta, konstruktiva och proaktiva dialoger med våra långivare för att de skulle känna trygghet i de beslut vi fattade. Den fjärde prioriteringen var kanske den viktigaste: att behålla lugnet, lita på vår arbetsmetodik, det "maskineri" som vi byggt upp under många år. Många av oss har arbetat tillsammans länge och vi är vana vid att samarbeta i såväl solsken som i ösregn.
MOTSTÅNDSKRAFTIG AFFÄRSMODELL
Pandox affärsmodell, med i huvudsak omsättningsbaserade hyror, har en offensiv utväxlingskraft när tiderna är goda i hotellmarknaden. De defensiva egenskaperna i affärsmodellen, minimi- och garantihyror, brukar hamna i skymundan under normala år men har varit särskilt viktiga under 2020. Trots att bidragen från omsättningsbaserade hyror varit låga har kontrakterade minimihyror och fasta hyror om cirka 500 MSEK per kvartal varit tillräckliga för att täcka samtliga våra kostnader. Med detta som grund redovisar Pandox för året 2020 ett positivt resultat före värdeförändringar, vilket är det yttersta beviset på de defensiva kvaliteterna i vår affärsmodell.
De proaktiva och konstruktiva dialogerna med våra elva nordiska och internationella relationsbanker har mynnat ut i att vi, förutom att ha refinansierat lån om cirka 5 000 MSEK, dessutom säkrat nyfinansiering av tidigare slutförda förvärv till ett belopp om cirka 1 665 MSEK. Det är jag extra nöjd över detta turbulenta år.
REDO FÖR ALLA SCENARIER
När samhället får kontroll över viruset och världen återgår till det normala vet vi inte och ligger bortom Pandox kontroll. Vad vi däremot kan påverka är vårt eget agerande.
Vi går in i 2021 med en stabil plattform, goda arbetsrutiner, en stark likviditet, en bevisad affärsmodell, goda relationer med långivare, långsiktiga aktieägare och en tydlig plan framåt. Inget av detta skulle dock vara möjligt utan ett starkt team av Pandoxare som visar lösningsfokus, mod och framåtanda. Vi är redo!
Stockholm i mars 2021 Liia Nõu
FINANSIELLT Finansiell läsanvisning
Finansiell läsanvisning
Ur ett finansiellt perspektiv driver Pandox två affärsverksamheter som också redovisas som egna affärssegment. Det största är Fastighetsförvaltning som med hänsyn taget till hotellfastigheters särdrag är fullt jämförbar med de flesta andra fastighetsbolag. Det
andra är Operatörsverksamhet där Pandox utöver att äga hotellfastigheten också driver hotellverksamheten i fastigheten. Kombinationen innebär att Pandox resultat på aggregerad nivå inte är fullt jämförbart med andra fastighetsbolags och att Pandox två affärs-
FINANSIELLT FINANSIELLA RAPPORTER FÖR KONCERNEN
segment inte heller är fullt jämförbara med varandra.
För att öka förståelsen för Pandox finansiella rapportering och underlätta den finansiella analysen beskriver vi ett antal viktigare poster nedan.
Se sidan 103 för fler kommentarer till Pandox resultat.
RESULTATRÄKNING
Nettoomsättning: Består av både hyresintäkter från Fastighetsförvaltning respektive omsättning från Operatörsverksamhet och är därför som aggregerat mått mindre användbart. Intäkter från respektive affärssegment bör bedömas var för sig.
Driftnetto: För att skapa jämförbarhet mellan affärssegmenten återläggs avskrivningar till bruttoresultatet för Operatörsverksamhet.
Värdeförändringar: Under denna rubrik redovisas tre olika typer av värdeförändringar:
-
Orealiserade värdeförändringar fastigheter avser förändringen (ökning/minskning) av marknadsvärdet för Förvaltningsfastigheter. Kom ihåg att Rörelsefastigheter inte marknadsvärderas enligt IFRS. De är istället upptagna till anskaffningsvärde. Pandox marknadsvärderar dock Rörelsefastigheterna löpande och redovisar värdet i informationssyfte och det ingår också i EPRA NRV.
-
Realiserade värdeförändringar fastigheter är skillnaden mellan fastigheternas bokförda värde och det värde som realiserats vid en avyttring.
-
Orealiserade värdeförändringar derivat avser förändringen (ökning/minskning) av marknadsvärdet på räntederivat som används för att uppnå en önskad ränteförfallostruktur.
Skatt: Består av aktuell skatt som är den skatt Pandox betalar i den löpande verksamheten och uppskjuten skatt som, förenklat uttryckt, motsvarar förändringen i skillnaden mellan verkligt värde och justerat skattemässigt värde för fastigheterna.
Cash earnings: Ett centralt mått på det finansiella värdeskapandet i Pandox verksamhet och basen för värderingen av hotellfastigheterna. Cash earnings utgörs av EBITDA minus finansiella kostnader (normalt betydande) plus finansiella intäkter (normalt marginella) och aktuell skatt. Cash earnings är mer volatilt än driftnetto eftersom det omfattar fler kostnadsposter, vilka dessutom kan variera mellan kvartalen.
Rapport över totalresultat för koncernen MSEK Not 2020 2019 Intäkter Fastighetsförvaltning Hyresintäkter C1, C2, E1 2 228 3 017 Övriga fastighetsintäkter C1,C2, E1 171 112 Intäkter Operatörsverksamhet C1 779 2 424 Nettoomsättning 3 178 5 553 Kostnader Fastighetsförvaltning C1, C4 ,C6, C7, G5 –381 –365 Kostnader Operatörsverksamhet C1, C5 ,C6, C7, G5 –1 182 –1 993 Bruttoresultat 1 615 3 195 – varav bruttoresultat Fastighetsförvaltning C1 2 018 2 764 – varav bruttoresultat Operatörsverksamhet C1 –403 431 Central administration C1, C3, C6, C7 –171 –175 Finansiella intäkter C1, G1 2 1 Finansiella kostnader C1, G1 –902 –866 Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar G1, G5 –86 –81 Resultat före värdeförändringar 458 2 074 Värdeförändringar Fastigheter, orealiserade C1, E1 –1 779 1 389 Fastigheter, realiserade C1, E1 0 70 Derivat, orealiserade C1, G2 –221 –39 Resultat före skatt –1 542 3 494 Aktuell skatt C1, D1 –57 –122 Uppskjuten skatt C1, D1 191 –672 Årets resultat –1 408 2 700 Övrigt totalresultat Poster som har eller kan komma att omföras till resultaträkningen Nettoinvesteringssäkring av utländska verksamheter –659 520 Omräkningsdifferenser utländska verksamheter –351 –474 Årets övrigt totalresultat –1 010 46 Årets totalresultat –2 418 2 746 Moderbolagets aktieägare – andel av årets resultat –1 399 2 706 Innehav utan bestämmande inflytande – andel av årets resultat –9 –6 Moderbolagets aktieägare – andel av årets totalresultat –2 379 2 749 Innehav utan bestämmande inflytande – andel av årets totalresultat –39 –3 Data per aktie G4 Vägt genomsnittligt antal aktier 183 849 999 170 053 287 Årets resultat efter skatt före och efter utspädning, per aktie, SEK –7,61 15,91
Pandox Årsredovisning 2020 102
BALANSRÄKNING
Se kommentarer nästa sida.
Anläggningstillgångar: Här redovisas Rörelsefastigheter (summan av Rörelsefastigheter och inventarier/inredning) till anskaffningsvärde och Förvaltningsfastigheter till verkligt värde (marknadsvärde).
Uppskjuten skattefordran: Dessa utgör redovisat värde av skattemässiga underskottsavdrag som Pandox bedömer kan utnyttjas under de kommande räkenskapsåren och temporära värderingsskillnader för räntederivat. Underskottsavdragen är i huvudsak hänförliga till nordiska marknader.
Uppskjuten skatteskuld: Dessa utgör till största del temporära skillnader mellan verkligt värde och justerat skattemässigt värde på Förvaltningsfastigheter och temporära skillnader mellan redovisat värde och skattemässigt värde på Rörelsefastigheter.
Soliditet: Soliditet är ett vanligt mått på hur ett företag är finansierat och dess förmåga att stå emot ekonomiska svårigheter och förluster. Ett företags verkliga soliditet kan dock avvika väsentligt från den redovisade soliditeten eftersom det inte tar hänsyn till så kallade dolda reserver, det vill säga tillgångar som inte finns med eller kanske är undervärderade i balansräkningen. I Pandox fall är EPRA NRV ett mer rättvisande mått på det egna kapitalet eftersom det inkluderar marknadsvärde för samtliga fastigheter, derivat samt uppskjutna skattefordringar och skatteskulder. Tillväxt i EPRA NRV är också Pandox mått på avkastningen på aktieägarnas totala kapital i företaget.
Rapport över finansiell ställning för koncernen
MSEK Not 31 dec 2020 31 dec 2019 TILLGÅNGAR Anläggningstillgångar Rörelsefastigheter E3 6 872 6 307 Inventarier/Inredning E2 502 554 Förvaltningsfastigheter E1 50 181 53 697 Uppskjutna långfristiga hyresfordringar hänförliga till nya temporära betalningsvillkor E4 189 — Nyttjanderätter G5 2 926 3 064 Uppskjuten skattefordran D1 631 383 Derivat1) G2, G3 43 117 Andra långfristiga fordringar E5, G3 36 34 Summa anläggningstillgångar 61 380 64 156 Omsättningstillgångar Varulager 9 14 Aktuell skattefordran D1 95 106 Kundfordringar E4, G3 180 367 Uppskjutna kortfristiga hyresfordringar hänförliga till nya temporära betalningsvillkor E4 250 — Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter E6 110 288 Övriga fordringar 169 250 Likvida medel 2 622 632 Summa omsättningstillgångar 3 435 1 657 Summa tillgångar 64 815 65 813 EGET KAPITAL OCH SKULDER Eget kapital G4 Aktiekapital 460 460 Övrigt tillskjutet kapital 7 525 7 525 Reserver –714 258 Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat 16 609 18 107 Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 23 880 26 350 Innehav utan bestämmande inflytande 208 156 Summa eget kapital 24 088 26 506 Skulder Långfristiga skulder Långfristiga räntebärande skulder2)3) G2, G3 26 034 23 587 Övriga långfristiga skulder 5 18 Långfristig leasingskuld G5 2 901 3 034 Derivat1) G2, G3 841 694 Avsättningar F2 32 41 Uppskjuten skatteskuld D1 4 307 4 552 Summa långfristiga skulder 34 120 31 926 Kortfristiga skulder Avsättningar F2 139 97 Kortfristiga räntebärande skulder 2)3) G2, G3 5 418 6 034 Kortfristig leasingskuld G5 27 30 Skatteskulder D1 118 109 Leverantörsskulder G3 179 304 Övriga kortfristiga skulder 265 226 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter F1 461 581 Summa kortfristiga skulder 6 607 7 381 Summa skulder 40 727 39 307 Summa eget kapital och skulder 64 815 65 813 1) Derivaten värderas till verkligt värde enligt Nivå 2-värdering enligt IFRS, baserat på indata som är observerbara, antingen direkt eller indirekt. 2) De redovisade värdena för räntebärande skulder och andra finansiella instrument utgör en rimlig approximation för deras verkliga värden. 3) Uppläggningskostnader om 177 (202) MSEK har reducerat den räntebärande skulden. Se kommentarer nästa sida. Pandox Årsredovisning 2020 104
FINANSIELLT FINANSIELLA RAPPORTER FÖR KONCERNEN
Se sidan 105 för fler kommentarer till Pandox finansiella ställning.
Förvaltningsberättelse
Styrelsen och verkställande direktören avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för verksamhetsåret 2020 för Pandox AB (publ.), org. nr 556030-7885, Box 15, 101 20 Stockholm, besöksadress Vasagatan 11.
Siffror inom parentes avser motsvarande period föregående år. De finansiella rapporterna är presenterade i hela miljoner kronor, vilket gör att avrundningsdifferenser kan förekomma i vissa tabeller. Årsredovisningens resultat- och balansräkningar föreslås att fastställas på årsstämman den 12 april 2021.
Hållbarhetsrapport på sidorna 146–156 (och 41–61), ordförandeord på sidan 157 samt bolagsstyrningsrapport på sidorna 158–163 (och 170–173) utgör information som ej har varit föremål för revision av bolagets revisorer och utgör ej en del av den lagstadgade årsredovisningen.
Vad beträffar företagets resultat och ställning i övrigt, hänvisas till efterföljande finansiella rapporter med tillhörande bokslutskommentarer.
VERKSAMHETEN
Pandox är noterat på listan för stora företag på Nasdaq Stockholm. Pandox är ett av Europas ledande hotellfastighetsbolag med ett geografiskt fokus på norra Europa. Pandox strategi är att äga stora hotellfastigheter i övre mellan- till högprissegmentet med strategiska lägen på viktiga fritids- och företagsdestinationer. Pandox är en aktiv ägare med en affärsmodell som har sin utgångspunkt i att ingå långa hyresavtal med marknadens bästa operatörer. Om dessa förutsättningar saknas har Pandox en lång erfarenhet av att driva verksamhet
i egen regi, vilket skapar affärsmöjligheter över hela hotellvärdekedjan.
Vid utgången av 2020 bestod Pandox hotellfastighetsportfölj av 156 (155) hotell med sammanlagt 35 060 (34 685) hotellrum i 15 länder med ett marknadsvärde om 59 542 (63 469) MSEK. Av de 156 hotellen var 136 (137) uthyrda genom långtidskontrakt till välkända hyresgäster med etablerade varumärken som ger stabila intäkter, lägre investeringskostnader och minskade risker för bolaget. Totalt 20 (18) hotellfastigheter ägs och drivs av Pandox under olika varumärken.
I affärssegmentet Fastighetsförvaltning har förvärvet av Maritim Hotel Nürnberg slutförts under 2020. Två fastigheter i Danmark har omklassificerats till Operatörsverksamhet. Därutöver har en kontorsfastighet förvärvats tillhörande Jurys Inn Cardiff.
Förvaltningsfastigheter hade en viktad genomsnittlig kvarvarande hyresperiod (WAULT) på 14,6 (15,6) år. Pandox har ett förvaltningsavtalet för Pelican Bay Lucaya Resort på Bahamas, som ägs av närstående till Helene Sundt AS respektive CGS Holding AS.
2020 saknar motstycke i hotellindustrins historia. Året dominerades av covid-19 och de restriktioner som infördes för att stoppa virusets spridning, vilka hade en tydligt negativ påverkan på efterfrågan i hotellmarknaden.
INTÄKTER OCH RESULTAT Koncernen
Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till -1 399 (2 706) MSEK. Minskningen förklaras huvudsakligen av nedgången i marknaden på grund av covid-19 samt orealiserade värdeförändringar på fastigheter som uppgår till –1 779 (1 389) MSEK. Koncernens nettoomsättning uppgick till totalt 3 178 (5 553) MSEK. För jämförbara enheter minskade nettoomsättningen med 50 procent justerat för valutakurseffekter.
Fastighetsförvaltning
Intäkter från Fastighetsförvaltning uppgick till 2 399 (3 129) MSEK, en minskning med 23 procent. I intäkterna ingår en engångsintäkt motsvarande 28 MSEK rörande förlikning med Tribe Invest, samt omställningsstöd motsvarande 35 MSEK.
För jämförbara enheter minskade intäkterna med 32 procent justerat för valutakurseffekter. Minskningen förklaras av låg efterfrågan på grund av omfattande myndighetsrestriktioner till följd av covid-19, som kraftigt begränsade möjligheterna att bedriva hotellverksamhet från och med mars. De negativa covid-19-effekterna mildrades till viss del av intäkter från kontrakterade minimihyror och fasta hyror, samt en tydlig förbättring i efterfrågeläget under semesterperioden i det tredje kvartalet och i början av hösten. Året avslutades dock med återinförda restriktioner vilket hade en kraftigt negativ effekt på efterfrågan på i princip samtliga Pandox delmarknader.
Driftnetto från Fastighetsförvaltning uppgick till 2 018 (2 764) MSEK, en minskning med 27 procent. För jämförbara enheter minskade driftnettot med 31 procent, justerat för valutakurseffekter.
Operatörsverksamhet
Intäkter från Operatörsverksamhet uppgick till 779 (2 424) MSEK, en minskning med 68 procent, även här förklaras minskningen av covid-19-relaterade effekter. Det relativt stora intäktsbortfallet jämfört Fastighets-
Affärssegmentens bidrag till resultatet
| MSEK | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Fastighetsförvaltning | |||||
| Bruttoresultat | 2 018 | 2 764 | 2 517 | 1 882 | 1 495 |
| Värdeförändringar orealiserade | –1 779 | 1 389 | 1 428 | 1 625 | 1 301 |
| Värdeförändringar realiserade | 0 | 70 | 67 | 6 | 159 |
| Bidrag Fastighetsförvaltning | 239 | 4 223 | 4 012 | 3 513 | 2 955 |
| Operatörsverksamhet | |||||
| Resultat före värdeförändringar | –403 | 431 | 377 | 324 | 292 |
| Värdeförändringar orealiserade | — | — | —. | — | — |
| Värdeförändringar realiserade | — | — | — | 283 | — |
| Bidrag Operatörsverksamhet | –403 | 431 | 377 | 607 | 292 |
förvaltning förklaras dels av att Pandox som operatör av hotellverksamheten har full exponering mot hotellets omsättning, och dels av en hög andel stora möteshotell i internationella marknader, framförallt Bryssel. För jämförbara enheter minskade intäkter och RevPAR med 72 respektive 75 procent, justerat för valutakurseffekter.
Driftnetto från Operatörsverksamhet uppgick till –168 (625) MSEK. Minskningen förklaras i sin helhet av låg efterfrågan till följd av covid-19. Pandox har under perioden dragit fördel av statliga bidrag om motsvarande cirka 214 MSEK inom Operatörsverksamhet. Läs mer i avsnittet rörande covid-19-effekter.
Koncernens EBITDA, finansiella kostnader och värdeförändringar
EBITDA uppgick till 1 699 (3 231) MSEK, en minskning med 47 procent, vilket förklaras av minskade underliggande driftnetton i både Fastighetsförvaltning och Operatörsverksamhet.
De finansiella kostnaderna uppgick till –902 (–866) MSEK och ökningen förklaras främst av ökad bruttoskuld.
Resultat före värdeförändringar uppgick till 458 (2 074) MSEK, en minskning med 78 procent som huvudsakligen förklaras av nedgången i marknaden på grund av covid-19. Orealiserade värdeförändringar för förvaltningsfastigheter uppgick till –1 779 (1 389) MSEK, se vidare under avsnittet rörande covid-19 effekter. Realiserade värdeförändringar uppgick totalt till 0 (70) MSEK. I slutet av perioden hade Pandox fastighetsportfölj ett marknadsvärde på totalt 59 542 (63 469) MSEK, varav 50 181 (53 697) MSEK för förvaltningsfastigheter och 9 361 (9 772) MSEK för rörelsefastigheter. Marknadsvärdet för rörelsefastigheter redovisas endast i informationssyfte och ingår i EPRA NRV.
En fullständig sammanställning över värdeförändring fastigheter återfinns på sidan 75.
Per 31 december 2020 uppgick det genomsnittliga direktavkastningskravet för Pandox förvaltningsfastigheter till 5,44 (5,41) procent och för rörelsefastigheter till 6,37 (6,41) procent.
Orealiserade värdeförändringar på derivat uppgick till –221 (–39) MSEK.
AKTUELL OCH UPPSKJUTEN SKATT
Den aktuella skatten uppgick till –57 (–122) MSEK, vilket framförallt förklaras av koncernutjämning. Att aktuell skatt utgår trots ett negativt resultat förklaras av att full koncernutjämning, exempelvis över landsgränserna, inte är möjlig. Uppskjuten skatt uppgick till 191 (–672) MSEK.
Se vidare not D1.
KASSAFLÖDE OCH CASH EARNINGS
Cash earnings uppgick till 660 (2 177) MSEK. Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital uppgick till 613 (2 119) MSEK. Betald skatt uppgick till –45 (–208) MSEK. Förändring av rörelsekapitalet påverkade kassaflödet med –153 (–185) MSEK. Kassaflödet från investeringsverksamheten påverkade kassaflödet med –1 598 (–5 188) MSEK och förklaras främst av färre förvärv. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till 3 071 (3 193) MSEK. Större poster utgörs av upptagna lån samt amortering av lån. Likvida medel uppgick vid periodens slut till 2 622 (632) MSEK.
FINANSIERING
Per 31 december 2020 uppgick belåningsgraden till 48,7 (46,0) procent. Likvida medel, inklusive kreditfaciliteter, uppgick till 5 221 (4 215) MSEK, varav outnyttjade kreditfaciliteter uppgick till 2 599 (3 583) MSEK.

Vid utgången av perioden uppgick låneportföljen, exklusive uppläggningskostnader för lån, till 31 629 (29 823) MSEK. Den genomsnittliga räntebindningstiden var 2,8 (3,8) år och den genomsnittliga räntan, som motsvarar räntenivån vid periodens slut, var 2,6 (2,6) procent, inklusive effekter av räntederivat, men exklusive uppläggningskostnaderna. Den genomsnittliga kapitalbindningstiden uppgick till 2,8 (3,3) år. Lånen säkerställs av en kombination av fastighetspanter och aktiepanter.
För att hantera ränterisk och öka förutsägbarheten i Pandox resultat används räntederivat, framförallt ränteswappar. I slutet av perioden uppgick räntederivaten brutto till 22 395 MSEK och räntederivaten netto till 17 441 MSEK, vilket även utgör den räntesäkrade delen av Pandox låneportfölj. Cirka 51 procent netto av Pandox låneportfölj var därmed säkrad mot ränterörelser på längre perioder än ett år.
Vid utgången av perioden uppgick marknadsvärdet netto för Pandox finansiella derivat till –798 (–577) MSEK.
EGET KAPITAL OCH SUBSTANSVÄRDE
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare uppgick till 23 880 (26 350) MSEK, och EPRA NRV (substansvärde) till 30 813 (34 270) MSEK. EPRA NRV per aktie var 167,60 (186,40) SEK.
FÖRVÄRV, FÖRSÄLJNINGAR OCH OMKLASSIFICERINGAR
I affärssegmentet Fastighetsförvaltning har förvärvet av Maritim Hotel Nürnberg slutförts under 2020 och två fastigheter i Danmark omklassificerats till Operatörsverksamhet. Därutöver har en kontorsfastighet förvärvats tillhörande Jurys Inn Cardiff.

.

INVESTERINGAR I BEFINTLIGA HOTELLFASTIGHETER
Under perioden januari–december 2020 uppgick investeringar i fastigheter och anläggningstillgångar, exklusive förvärv, till 907 (674) MSEK, varav 492 (412) MSEK för Förvaltningsfastigheter och 406 (257) MSEK för Rörelsefastigheter samt 9 (5) MSEK för huvudkontoret. Vid utgången av 2020 uppgick beslutade investeringar för pågående och framtida projekt till motsvarande cirka 1 125 MSEK, varav cirka 790 MSEK förväntas genomföras under 2021.
Större projekt utgörs av Crowne Plaza Brussels Le Palace, NH Brussels Bloom, Hilton Brussels Grand Place, Doubletree by Hilton Montreal, Holiday Inn Brussels Airport, Hotel Berlin Berlin, Hotel Pullman Stuttgart Fontana, Dorint Parkhotel Bad Neuenahr, Holiday Inn Lübeck, NH Frankfurt Airport, NH München Airport, The Midland Manchester, Scandic Luleå, Quality Park Södertälje, Hotel Twentyseven samt investeringsprogrammet för gröna investeringar.
MODERBOLAGET
Aktiviteterna inom Pandox fastighetsägande företag administreras av personal som är anställda i moderbolaget, Pandox AB (publ). Kostnaderna för dessa tjänster faktureras Pandox dotterbolag. Faktureringen uppgick under perioden januari–december 2020 till 150 (122) MSEK och periodens resultat uppgick till –486 (2 313) MSEK. Vid utgången av perioden uppgick moderbolagets eget kapital till 8 603 (9 089) MSEK och den externa räntebärande skulden till 4 804 (6 305) MSEK, varav 3 294 (3 427) MSEK i form av långfristig skuld.
AKTIER OCH ÄGANDE
Pandox AB (publ) B-aktier noterades den 18 juni 2015 på Nasdaq Stockholm. Pandox aktiekapital uppgick vid årets slut till 460 (460) MSEK fördelat på totalt 183 849 999 aktier, varav 75 000 000 A-aktier och 108 849 999 B-aktier. Aktierna är denominerade i SEK och varje aktie har ett kvotvärde om 2,50 SEK. Ägare till aktie av serie A har enligt bolagsordningen rätt att omvandla hela eller delar av innehavet av aktier i serie A till aktier i serie B. Begränsningar finns i bolagsordningen rörande möjligheten att överlåta aktier eller rösträtt för aktier i serie A. Samtliga B-aktier är fritt överlåtbara. Varje A-aktie i Pandox berättigar innehavaren till tre röster på bolagsstämman, medan varje B-aktie berättigar innehavaren till en röst på bolagsstämman. Det förekommer inte några utfästelser till personalen avseende aktieinnehav.
Vissa av koncernens större finansieringsavtal innehåller en sedvanlig så kallad "Change of Control"-klausul. Klausulen innebär att långivarna äger rätt att, under vissa förutsättningar, påkalla omförhandlingar av villkoren eller begära en förtida återbetalning om kontrollen över bolaget förändras.
Följande aktieägare har direkt eller indirekt ett ägande som representerar tio procent eller mer av röstetalet för samtliga aktier i bolaget:
| Innehav 2020-12-31 | Andel av röstetalet, % | ||
|---|---|---|---|
| Eiendomsspar Sverige AB | 36,6 | ||
| Helene Sundt AB | 18,2 | ||
| Christian Sundt AB | 18,1 |
KAPITALFÖRVALTNING Kapitalstruktur
Pandox målsättning är en belåningsgrad (loan-to-value) på 45–60 procent, beroende på marknadsutvecklingen och rådande möjligheter.
Nyckeltalet definieras som räntebärande skulder dividerat med summan av marknadsvärdet för förvaltningsfastigheter och rörelsefastigheter.
Se vidare nyckeltal på sidan 112.
Utdelning
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2020. Pandox målsättning är en utdelningsandel på 30–50 procent av cash earnings, med en genomsnittlig utdelningsandel över tid på cirka 40 procent. Cash earnings definieras som EBITDA plus finansiella intäkter minus finansiella kostnader och aktuell skatt. Framtida utdelningar, och storleken på sådana utdelningar, beror framförallt på Pandox framtida utveckling, finansiella ställning, kassaflöden och rörelsekapitalbehov.
Skuldförvaltning
Pandox strävar efter att uppnå lägsta möjliga finansieringskostnader samtidigt som man begränsar ränte-, valuta- och låneriskerna.
Pandox finanspolicy beskriver mer utförligt hur de finansiella riskerna ska hanteras.
För mer information se not G2 på sidan 133.
Finansiella mål
Pandox har ett utdelningsmål och ett kapitalstrukturmål.
Utdelning: Pandox målsättning är en utdelningssandel på 30–50 procent av cash earnings 1), med en genomsnittlig utdelningsandel över tid på cirka 40 procent.
UTDELNINGSANDEL av cash earnings, % BELÅNINGSGRAD netto, %

Utfall: För 2020 föreslås ingen utdelning. Framtida utdelningar, och storleken på sådana utdelningar, beror på Pandox framtida utveckling, finansiella ställning, kassaflöden, rörelsekapitalbehov, investeringsplaner och andra faktorer.
1) Definieras som EBITDA plus finansiella intäkter minus finansiella kostnader minus aktuell skatt.
Kapitalstruktur: En redovisad belåningsgrad 2) på 45–60 procent, beroende på marknadsutvecklingen och rådande möjligheter.

Utfall: Den redovisade belåningsgraden uppgick vid utgången av 2020 till 48,7 (46,0) procent.
2) Definieras som räntebärande skulder minus likvida medel i förhållande till fastigheternas marknadsvärde vid periodens utgång.
RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER Sammanfattning av covid-19-effekter för Pandox
Affärssegment Fastighetsförvaltning Pandox följer och utvärderar affärsläget löpande och har en nära dialog med hyresgäster i affärssegmentet Fastighetsförvaltning avseende respektive parts affärssituation.
Kontrakterade minimihyror med garanti plus fasta hyror uppgår enligt avtal till motsvarande knappt 2 000 MSEK mätt i årstakt.
Överenskommelser med hyresgäster om temporära förändringar i betalningsvillkor sker när så är möjligt och lämpligt. Inga rabatter på hotellhyror har givits. Per 31 december 2020 uppgick kundfordringar hänförliga till uppskjutna hyror under nya temporära betalningsvillkor till motsvarande 439 MSEK.
Pandox har tagit del av statligt omställningsstöd i Norge och Sverige om totalt motsvarande 35 MSEK för helåret 2020, vilket intäktsförts under Övriga fastighetsintäkter.
För mer information, se sidan 24.
Affärssegment Operatörsverksamhet Pandox har tagit del av stödprogram inom Operatörsverksamhet i Belgien, Tyskland, Nederländerna, Kanada och Finland om motsvarande 97 MSEK för helåret 2020, vilket redovisas som en kostnadsreduktion inom Kostnader Operatörsverksamhet.
Därutöver har cirka 117 MSEK för helåret överförts direkt från myndigheter till Pandox anställda i form av lönestöd för permitterad personal. Dessa ingår således inte i Pandox redovisade siffror.
Totalt uppgår samtliga statliga bidrag inom Operatörsverksamhet till 214 MSEK för helåret 2020.
För mer information, se sidan 26.
Löpande resultatnivå
Vid utgången av året var Pandox totala kostnader i paritet med intäkterna från kontrakterade minimihyror och fasta hyror.
Investeringar
Planerade investeringar under 2021 uppgår till motsvarande cirka 790 MSEK, till vilket kommer underhåll om cirka 45 MSEK. Möjliga praktiska begränsningar på grund av covid-19 innebär en risk för att den planerade investeringsvolymen inte kan realiseras fullt ut 2021.
Värdering av hotellfastigheter Pandox genomför interna värderingar av sin hotellfastighetsportfölj och Förvaltningsfastigheter redovisas till verkligt värde i enlighet med redovisningsstandard IAS 40. Rörelsefastigheter redovisas till anskaffningsvärde minus avskrivningar och eventuella nedskrivningar. För Rörelsefastigheter redovisas interna värderingar endast i informationssyfte vilka ingår i EPRA NRV.
Värderingsmodellen består av en accepterad och beprövad kassaflödesmodell, där framtida kassaflöden som hotellfastigheterna förväntas generera diskonteras med marknadens avkastningskrav. Värderingen baseras på det berörda hotellets affärsplan, vilken uppdateras minst två gånger per år, och tar bland annat hänsyn till utvecklingen inom de underliggande operatörsaktiviteterna, marknadsutvecklingen, avtalsläget, drifts- och underhållsfrågor och investeringar som syftar till att maximera hotellfastighetens kassaflöde och avkastning på lång sikt. Externa värderingar av alla fastigheter genomförs normalt sett varje år av oberoende fastighetsvärderare. De externa värderarna genomför en mer djupgående inspektion minst var tredje år eller om fastigheten genomgått stora förändringar. De externa värderingarna är en viktig referenspunkt för Pandox interna värderingar.
Pandox har vid utgången av 2020 värderat hotellfastigheterna enligt samma metod och modell som använts sedan börsnoteringen 2015.
Osäkerheten om pandemins påverkan på framtida kassaflöden är fortsatt hög. Dels på grund av osäkerhet kring vaccinationsprogram, smittspridning och därtill relaterade myndighetsrestriktioner. Dels på grund av osäkerhet om eventuella bestående effekter av covid-19 på samhällsekonomin och på hotellmarknaden på längre sikt. Pandemins effekter på direktavkastningskrav kan ännu inte med rimlig säkerhet fastslås på grund av att vägledande evidens i transaktionsmarknaden och för värdering av hotellfastigheter är otillräckliga.
Parametrar som påverkar värderingarna följs noga och i takt med att effekterna av covid-19 klarnar kommer Pandox kunna uppskatta direktavkastningskrav och framtida kassaflöden med större precision.
På grund av covid-19 har endast ett 60-tal externa värderingar, som referenspunkt för Pandox interna värderingar, genomförts under året.
De externa värderingarna uppvisar stor spridning både inom och mellan marknader, vilket speglar en fortsatt stor osäkerhet.
Genomförda externa värderingar ligger sammantaget cirka 6 procent under Pandox interna värderingar – inom ett intervall om cirka 0 till cirka –10 procent per land. Hotellfastigheter i Norden uppvisar genomgående en lägre differens och spridning mellan Pandox och de externa värderarnas värderingar, medan hotellfastigheter utanför Norden uppvisar en större differens.
Värderingsskillnaden för hotellfastigheter utanför Norden förklaras i huvudsak av att de externa värderarna har höjt avkastningskravet på hotellfastigheter baserat på antagandet om fortsatta negativa effekter från covid-19.
För 2020 uppgick de orealiserade värdeförändringarna till –1 779 MSEK för Förvaltningsfastigheter, huvudsakligen som en effekt av lägre förväntade kassaflöden grund av covid-19.
För mer information, se sidan 75 samt not E1.
Finansiering
Pandox har en stark finansiell ställning. Per 31 december 2020 uppgick belåningsgraden netto till 48,7 procent och likvida medel plus outnyttjade kreditfaciliteter uppgick till 5 221 MSEK.
Pandox skuldfinansiering består uteslutande av kreditfaciliteter från elva nordiska och internationella banker i huvudsak mot säkerhet i fastighet. Kreditfaciliteter med en löptid mindre än ett år uppgår till 5 544 MSEK, varav 3 802 MSEK med förfall i december 2021. Konstruktiva diskussioner om refinansiering pågår.
Pandox finansiella kovenanter utgörs på koncernnivå av:
-
- Belåningsgrad, på en nivå där Pandox finansiella mål för belåningsgrad ger betryggande utrymme
-
- Räntetäckningsgrad, på en nivå där även enbart intäkter från kontrakterade minimihyror och fasta hyror ger tillfredsställande utrymme
Pandox har en positiv och nära dialog med sina långivare om nyfinansiering, refinansiering samt anpassning av villkor och kovenanter i befintliga kreditavtal med hänsyn till covid-19. Under 2020 har långivare gett waivers i enskilda kreditavtal.
För mer information, se sidan 95 och not G2.
Statliga stödprogram för hyresgäster och anställda
I vissa länder finns program som täcker en direkt andel av företagens fasta kostnader. Förvaltningsberättelse, forts.
Något generellt hyresstöd för fastighetsägare finns inte. Hyresgäster i Tyskland och Storbritannien har under delar av året kunnat skjuta på hyresbetalningar samt kapitalisera och betala dessa i efterskott över en längre period. Denna möjlighet har förlängts till 31 mars 2021 i Storbritannien men har utgått i Tyskland, som istället har infört intäktsstöd för bolag som blivit drabbade av restriktioner avseende november och december 2020.
Efter periodens utgång var det, förutom nämnda intäktsstöd i Tyskland, främst permitteringsstöd i Pandox olika marknader som fortfarande var tillgängliga och kunde utnyttjas.
Pandox har för avsikt att under 2021 ansöka om ytterligare statliga bidrag avseende kostnader under 2020, vilka kommer att redovisas när belopp är kända.
Skattemässiga åtgärder
För att hantera den finansiella effekten för Pandox med anledning av covid-19 har vissa skatteåtgärder vidtagits, till exempel korrigeringar av preliminära skatteinbetalningar, fastighetsskatt och uppskjutande av momsbetalningar. Exempelvis har skattebetalningar för 2020 uppgående till motsvarande cirka 93 MSEK, huvudsakligen rörande moms, skjutits upp till 2021.
Pandox har intagit en försiktig position avseende vissa stöd som medför en extra kostnad – till exempel kostnadsränta och uppskjutna skattebetalningar – för att på så vis minska engångseffekten när covid-19 krisen är över och åtgärdspaketen slutar gälla. Pandox följer kontinuerligt alla nya skatteincitament som presenteras i de jurisdiktioner där företaget är verksamt och kommer att agera när så bedöms lämpligt.
Potentiell effekt Brexit
Pandox verksamhet i Storbritannien omfattar främst lokala kunder och lokal valuta. Den preliminära bedömningen är att effekterna av Storbritannien lämnar EU kommer att ha begränsad effekt på Pandox lokala verksamhet i landet. Påverkan på finansiering i brittiska pund och påverkan på värdering av förvaltningsfastigheter på sikt går inte att bedöma förutom vad som beskrivs i respektive not. Vid omräkning av de brittiska finansiella rapporterna till svenska kronor kommer eventuella förändringar av växelkursen mellan svenska kronor och brittiska pund att påverka koncernens finansiella rapporter.
Generella risker och osäkerhetsfaktorer
Risker och osäkerhetsfaktorer med påverkan på Pandox resultat och kassaflöde från den löpande verksamheten är främst hänförliga till förändringar i hyresintäkter i Fastighetsförvaltning samt förändringar i intäkter och kostnader i Operatörsverksamhet.
De primära rörelseriskerna utgörs av en försvagning av hotellmarknaden och/eller ökad konkurrens, en sämre beläggning och därmed lägre intäkter, samt en ofördelaktig kostnadsutveckling och lägre produktivitet.
Pandox risker och riskhantering beskrivs vidare på sidorna 84–89.
Hyresintäkterna inom Fastighetsförvaltning är huvudsakligen kopplade till hotellets omsättning och innehåller normalt en garanterad minimihyra, vilket ger möjlighet till såväl ökade intäkter i en bättre marknad som skydd vid nedgång i en sämre marknad. I vissa fall kan dock minimihyran ligga på en väsentligt lägre nivå än den aktuella omsättningsbaserade hyran. Dessutom är det hotelloperatören som har driftsansvaret och därmed den yttersta möjligheten att påverka hotellets resultat. Fördelningen av underhållskostnader och investeringar mellan hyresgästen och hotellfastighetsägaren särskiljer hotellfastigheter från andra fastigheter genom att ett större ansvar läggs på hyresgästen. Detta beskrivs vidare på sidorna 24 och 33.
Inom Operatörsverksamheten har Pandox eget drift- och investeringsansvar och därmed full exponering mot rörelsens verksamhet och resultat. Detta beskrivs vidare på sidorna 26 och 33.
Pandox har en betydande låneportfölj och ränteutgifter är företagets största utgiftspost. Pandox är exponerat mot förändringar i räntenivåer som en effekt av förändrade marknadsräntor och/eller räntemarginaler från Pandox långivare. Refinansieringsrisk är risken att inte kunna erhålla eller förnya finansiering när ett lån förfallit, eller tvingas låna till en betydligt högre kostnad. Likviditetsrisk är risken att Pandox saknar tillräckliga medel för att uppfylla sina betalningsförpliktelser vid en given tidpunkt. Finansiella risker beskrivs utförligt på sidan 84 samt i not G2.
SKATTESITUATION
Vid utgången av året uppgick de uppskjutna skattefordringarna till 631 (383) MSEK. Dessa utgörs främst av redovisat värde av skattemässiga underskottsavdrag som bolaget bedömer kan utnyttjas under de kommande räkenskapsåren och temporära värderingsskillnader för räntederivat.
De uppskjutna skatteskulderna uppgick till 4 307 (4 552) MSEK, vilka främst avser temporära skillnader mellan verkligt värde och skattemässigt värde avseende Förvaltningsfastigheter, samt temporära skillnader mellan redovisat värde och skattemässigt värde avseende Rörelsefastigheter.
PÅGÅENDE TVISTER
Hyresgästen för Park Centraal Amsterdam har lämnat in en stämningsansökan mot dotterbolag till Pandox med krav på vissa temporära justeringar i existerande hyresavtal, framförallt avseende minimihyrans nivå. Domstolsförhandling förväntas inledas under det andra kvartalet 2021.
Dotterbolag till Pandox har lämnat in en stämningsansökan mot Köln Bonn Airport, som inte beviljat förlängning av en så kallad Heritage building right ("tomträtt") för hotellfastigheten Leonardo Hotel Köln Bonn Airport med 177 rum. En första muntlig förhandling i domstol hölls i slutet av januari 2021. Pandox bedömer möjligheterna till beslut, alternativt kompensation, till bolagets fördel som goda.
Som Pandox tidigare kommunicerat har företaget mottagit ett beslut från Skatteverket avseende koncernens internprissättning. Pandox har nu överklagat till Förvaltningsrätten och avvaktar ett avgörande som förväntas komma under 2021. Pandox vidhåller sin uppfattning att bolaget har följt gällande rätt. Pandox internprissättning skiljer sig inte från branschen i övrigt. Skatteverket är dock av uppfattningen att vinstallokeringen inte ska ske till det land där fastigheterna ligger och verksamheten bedrivs, utan i moderbolagets land, det vill säga Sverige. Pandox står fast vid att koncernens bolag följer och har följt gällande rätt för internprissättning och beskattning i de länder där koncernens bolag är verksamma. Pandox har beviljats anstånd från Skatteverket med anledning av osäkerheten kring utgången av ärendet. Pandox bedömer möjligheterna till beslut till bolagets fördel i högre instans som goda.
STYRELSENS ARBETE
Ordförandeord återfinns på sidan 157. En bolagsstyrningsrapport har upprättats och återfinns på sidorna 158–163 samt 170–173. Styrelsens arbete beskrivs i bolagsstyrningsrapporten. Se sidan 158.
PERSONAL
Den 31 december 2020 hade Pandox 634 (1 460) heltidsanställda, baserat på antal arbetade timmar omvandlat till heltidsanställda. Inom affärssegmentet Operatörsverksamhet uppgår antal anställda till 587 (1 419) och 47 (41) inom affärssegmentet Fastighetsförvaltning samt central administration. Medelantalet anställda uppgick till 841 (1 381) varav 412 (718) män och 429 (663) kvinnor.
MEDARBETARE OCH HÅLLBARHET
Pandox viktigaste bidrag till en mer hållbar utveckling ligger i utvecklingen av lönsamma gröna fastigheter och gröna avtal med hotelloperatörer. Under 2020 gjordes en översyn av Pandox väsentliga hållbarhetsfrågor, vilka har delas in i fem fokusområden och mappats mot FN:s globala mål. Dessa är; 1) Miljö och klimat 2) Ansvarsfulla och rättvisa affärer 3) Nöjda och trygga gäster 4) Attraktiv och jämställd arbetsplats 5) Levande lokalsamhällen. Trots rådande pandemi ligger det gröna investeringsprogrammet fast som innebär att 80 MSEK investeras i tolv av Pandox hotellfastigheter i Operatörsverksamhet mellan 2020–2023. Dessa beräknas generera en genomsnittlig avkastning om cirka 20 procent. De kapitalintensiva investeringarna har behövts skjutas upp ett till två kvartal varför den stora besparingseffekten kommer synas först under slutet av 2021/22. Som en del av programmet ingår certifiering av hotellfastigheterna i enlighet med BRE-EAM In Use på nivån Very Good. Pandox certifierade sina första tre hotellfastigheter enligt plan och ytterligare nio fastigheter har påbörjat certifieringen under året.
Under året permitterades 760 medarbetare och 179 medarbetare fick sägas upp, räknat i antal heltidsanställda. Då stödpaketen har skilt sig mellan länderna har permitteringsgraden varit störst i de länder där stöden varit störst.
Jämställdhet är ett prioriterat område för Pandox. Under året kunde Pandox öka andelen kvinnliga hotelldirektörer till 30 (13) procent genom det implementerade kravet på att båda könen ska vara representerade i rekryteringsprocessen till ledande befattningar.
En hållbarhetsrapport har upprättats och återfinns på sidorna 146–156 samt sidorna 41–61.
Pandox hållbarhetsarbete beskrivs utförligt på sidorna 41–61.
RIKTLINJER FÖR ERSÄTTNING OCH ANDRA ANSTÄLLNINGSVILLKOR FÖR BOLAGSLEDNINGEN
Dessa riktlinjer omfattar bolagets styrelseledamöter och koncernledning, vilken inkluderar verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare. Riktlinjerna är framåtblickande och ska tillämpas på ersättningar som avtalas, och förändringar som görs i redan avtalade ersättningar, efter det att riktlinjerna antagits av årsstämman 2021. Riktlinjerna omfattar inte sådana ersättningar som beslutas av bolagsstämman. Förslaget på riktlinjer är oförändrade jämfört med gällande riktlinjer.
Främjande av bolagets affärsstrategi, långsiktiga intressen och hållbarhet
Pandox vision är att vara ett av de ledande hotellfastighetsbolagen i världen. Pandox strategi är att äga stora hotellfastigheter i övre mellan- till högprissegmentet med strategiska lägen och hyra ut dem till starka hotelloperatörer under långa omsättningsbaserade hyresavtal. I situationer då förutsättningar för en lönsam hyresrelation saknas kan Pandox välja att driva hotellverksamheten i egen regi. Pandox är en aktiv ägare som rör sig fritt över hotellvärdekedjan, vilket både minskar risken och skapar nya affärsmöjligheter. Genom specialisering, affärsmässig flexibilitet och genomtänkt diversifiering i flera dimensioner lägger Pandox grunden för företagets värdeskapande.
Ett långsiktigt framgångsrikt och hållbart genomförande av bolagets affärsstrategi förutsätter att bolaget kan rekrytera och behålla kvalificerade medarbetare. För detta krävs att bolaget kan erbjuda konkurrenskraftig ersättning. Dessa riktlinjer möjliggör att ledande befattningshavare kan erbjudas en konkurrenskraftig totalersättning.
Rörliga kontantersättningar som omfattas av dessa riktlinjer ska även de syfta till att främja bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet.
Ersättning till ledande befattningshavare
Formerna av ersättning m.m Ersättningen ska vara marknadsmässig och får bestå av följande komponenter: fast kontantlön, kortsiktig rörlig kontantersättning, kontantbaserade incitamentsprogram, pensionsförmåner och andra förmåner.
Bolagsstämman kan därutöver – och oberoende av dessa riktlinjer – besluta om exempelvis aktie-, aktiekursrelaterade eller prestationsbaserade ersättningar.
Den rörliga ersättningen får uppgå till högst sex månadslöner för den verkställande direktören, och fyra månadslöner för övriga ledande befattningshavare. Därutöver ska verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare, för att kunna erbjudas möjlighet att delta i långsiktiga kontantbaserade incitamentsprogram, vilka, om sådana införs av styrelsen och ersättningsutskottet, ska utformas likt Pandox befintliga kontantbaserade incitamentsprogram. För det fall ett sådant program implementeras ska det inom ramen för detta även fortsättningsvis vara möjlighet att erhålla flera årslöner om utväxlingen för bolagets aktieägare under samma period varit mycket god.
För verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare ska pensionsförmåner vara premiebestämda. Pensionspremierna för premiebestämd pension ska kunna uppgå till högst 35 procent av den fasta årliga kontantlönen. Rörlig kontantersättning ska inte vara pensionsgrundande.
Andra förmåner får innefatta bland annat livförsäkring, sjukvårdsförsäkring och bilförmån. Sådana förmåner ska inte utgöra en väsentlig del av den totala ersättningen.
Ytterligare kontant ersättning kan utgå vid extraordinära omständigheter, förutsatt att sådana extraordinära arrangemang är tidsbegränsade och endast görs på individnivå antingen i syfte att rekrytera eller behålla befattningshavare, eller som ersättning för extraordinära arbetsinsatser utöver personens ordinarie arbetsuppgifter. Sådan ersättning ska vara affärsmässigt motiverad, stå i proportion till individens fasta lön och inte utges mer än en gång per år och per individ. Beslut om sådan ersättning ska fattas av styrelsen på förslag av ersättningsutskottet.
Beträffande anställningsförhållanden som lyder under andra regler än svenska får vederbörliga anpassningar ske för att följa tvingande sådana regler eller fast lokal praxis, varvid dessa riktlinjers övergripande ändamål så långt möjligt ska tillgodoses.
Kriterier för utdelning av rörlig kontantersättning m.m.
Den rörliga kontantersättningen och ersättning som utgår under eventuella kontantbaserade incitamentsprogram ska vara kopplad till förutbestämda och mätbara kriterier som kan vara finansiella eller ickefinansiella. Uppfyllelse av kriterier för
utbetalning av kortsiktig rörlig kontantersättning ska dock kunna mätas under en period om ett år. De kan också utgöras av individanpassade kvantitativa eller kvalitativa mål. Kriterierna för såväl kortsiktig som långsiktig rörlig kontantersättning ska vara utformade så att de främjar bolagets affärsstrategi och långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, genom att exempelvis ha en tydlig koppling till affärsstrategin eller främja befattningshavarens långsiktiga utveckling.
När mätperioden för uppfyllelse av kriterier för utbetalning av rörlig kontantersättning avslutats ska det fastställas i vilken utsträckning kriterierna uppfyllts. Ersättningsutskottet ansvarar för den bedömningen. Såvitt avser finansiella mål ska bedömningen baseras på den av bolaget senast offentliggjorda finansiella informationen.
Styrelsen ska ha möjlighet att enligt lag eller avtal och med de begränsningar som må följa därav helt eller delvis återkräva rörlig ersättning som utbetalats på felaktiga grunder.
Ersättning till styrelseledamöter
Styrelseledamöters ersättning för arbete i Pandox styrelse beslutas av bolagsstämman. Styrelseledamöter har enbart rätt att erhålla sådant arvode som beslutats om av bolagsstämman. Eventuell ytterligare ersättning kan dock utgå för tjänster som styrelseledamöter tillhandahåller Pandox inom deras respektive expertisområden utanför deras uppdrag som styrelseledamöter. Sådan ersättning ska vara marknadsmässig och regleras i ett konsultavtal som godkänns av styrelsen.
Anställningsvillkor
Lön och anställningsvillkor för anställda Vid beredningen av styrelsens förslag till dessa ersättningsriktlinjer har lön och anställningsvillkor för bolagets anställda beaktats genom att uppgifter om anställdas totalersättning, ersättningens komponenter samt ersättningens ökning och ökningstakt över tid har utgjort en del av ersättningsutskottets och styrelsens beslutsunderlag vid utvärderingen av skäligheten av riktlinjerna och de begränsningar som följer av dessa.
Upphörande av anställning
Vid uppsägning från bolagets sida får uppsägningstiden för verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare vara högst sex till tolv månader. Vid uppsägning från ledande befattningshavarens sida får uppsägningstiden vara högst sex månader. Vid bolagets uppsägning av verkställande direktören utgår ett avgångsvederlag om arton månadslöner som kan reduceras till följd av andra inkomster som den verkställande direktören erhåller. I övrigt utgår inga avgångsvederlag.
Beslutsprocess, förändringar och avvikelser, etc.
Beslutsprocessen för att fastställa, se över och genomföra riktlinjerna Styrelsen har inrättat ett ersättningsutskott. I utskottets uppgifter ingår att bereda styrelsens beslut om förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare. Styrelsen ska upprätta förslag till nya riktlinjer åtminstone vart fjärde år och lägga fram förslaget för beslut vid årsstämman. Riktlinjerna ska gälla till dess att nya riktlinjer antagits av bolagsstämman. Ersättningsutskottet ska även följa och utvärdera program för rörliga ersättningar för bolagsledningen, tillämpningen av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget. Ersättningsutskottets ledamöter är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Vid styrelsens behandling av och beslut i ersättningsrelaterade frågor närvarar inte verkställande direktören eller andra personer i bolagsledningen, i den mån de berörs av frågorna.
Frångående av riktlinjerna
Styrelsen får besluta att tillfälligt frångå riktlinjerna helt eller delvis, om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det och ett avsteg är nödvändigt för att tillgodose bolagets långsiktiga intressen, inklusive dess hållbarhet, eller för att säkerställa bolagets ekonomiska bärkraft. Som angivits ovan ingår det i ersättningsutskottets uppgifter att bereda styrelsens beslut i ersättningsfrågor, vilket innefattar beslut om avsteg från riktlinjerna.
FÖRVÄNTNINGAR AVSEENDE DEN FRAMTIDA UTVECKLINGEN
Pandox viktigaste drivkrafter för cash earnings är hotellmarknadens tillväxt, förvärv och den organiska tillväxt som bolaget själv skapar genom kassaflödesdrivande investeringar i befintlig portfölj.
VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står:
| SEK | 8 132 946 857 |
|---|---|
| Årets resultat | –486 372 393 |
| Balanserade vinstmedel | 8 619 319 250 |
Styrelsen föreslår att vinstmedlen disponeras enligt följande:
| SEK | 8 132 946 857 |
|---|---|
| Överföres i ny räkning | 8 132 946 857 |
HÄNDELSER EFTER BALANSDAGENS SLUT
Det har inte skett några händelser eller transaktioner av betydelse efter den 31 december 2020 som påverkar de lämnade finansiella rapporterna för Pandoxkoncernens verksamhetsår 2020.

F Operativa skulder
F1 UPPLUPNA KOSTNADER OCH FÖRUTBETALDA INTÄKTER
FÖRUTBETALDA INTÄKTER OCH UPPLUPNA KOSTNADER
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|
| Förskottsbetalda hyror | 171 | 191 | — | — | |
| Upplupna räntekostnader | 65 | 93 | 21 | 19 | |
| Upplupen fastighetsskatt | 10 | 5 | — | — | |
| Upplupna personalkostnader | 33 | 54 | 10 | 9 | |
| Övrigt | 182 | 238 | 32 | 32 | |
| Summa | 461 | 581 | 63 | 60 |
F2 AVSÄTTNINGAR
REDOVISNINGSPRINCIPER
En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder ovisshet om betalningstidpunkt eller beloppets storlek för att reglera avsättningen. En avsättning redovisas i rapporten över finansiell ställning när det finns en befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Avsättningar görs med det belopp som är den bästa uppskattningen av det som krävs för att reglera den befintliga förpliktelsen på balansdagen. En avsättning för förlustkontrakt redovisas när de förväntade fördelarna som koncernen väntas erhålla från ett kontrakt är lägre än de oundvikliga kostnaderna att uppfylla förpliktelserna enligt kontraktet.
Vid försäljning av fastigheter där det förekommer hyresgarantier nuvärdesberäknas det sannolika utflödet av garantiutbetalningar och redovisas som avsättning. Tvister kan uppkomma som en del av den löpande verksamheten men inget väsentligt har påverkat koncernens finansiella ställning.
Moderbolaget
I moderbolagets balansräkning redovisas avsättningar under egen rubrik. För redovisning av finansiella garantiavtal tillämpar moderbolaget lättnadsregeln i RFR2 som innebär att IFRS 9 Finansiella instrument inte tillämpas. Moderbolagets finansiella garantiavtal består i huvudsak av borgensförbindelser till förmån för dotterföretag och redovisas som ansvarsförbindelser. Om det föreligger ett åtagande för moderbolaget redovisas istället det finansiella garantiavtalet som en avsättning.
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
| Redovisat värde vid periodens ingång | 138 | 101 | 137 | 100 |
| Avsättningar som gjorts under perioden |
33 | 38 | 31 | 37 |
| Belopp som tagits i anspråk under perioden |
— | –1 | — | — |
| Redovisat värde vid periodens utgång | 171 | 138 | 168 | 137 |
| – varav långfristig del av avsättningarna | 32 | 41 | 29 | 40 |
| – varav kortfristig del av avsättningarna | 139 | 97 | 139 | 97 |
Avsättningarna utgörs av avsättning till pension, avsättning till incitamentsprogram samt avsättning till byggnadsinventarier.
Ingående avsättning uppgick för pensioner till 26 (21) MSEK, för incitamentsprogram till 111 (79) MSEK och för hyresgarantier för sålda hotell 2014 till 1 (1) MSEK. Årets förändring utgörs av 28 MSEK för incitamentsprogram, 3 MSEK till pension och 2 MSEK för byggnadsinventarier.
Utgående avsättning 29 (26) MSEK pensionsavsättningar, 139 (111) MSEK incitamentprogram samt 3 (1) MSEK avseende byggnadsinventarier.
F3 STÄLLDA SÄKERHETER, ANSVARSFÖRBINDELSER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
REDOVISNINGSPRINCIPER
En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser utom koncernens kontroll eller när det finns ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas eller inte kan beräknas med tillräcklig tillförlitlighet.
| Koncernen | Moderbolaget | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Ställda säkerheter till kreditinstitut |
|||||
| För egna skulder ställda säkerheter, fastigheter |
31 576 | 30 099 | — | — | |
| Deposition bank | 8 | 7 | — | — | |
| Summa ställda säkerheter | 31 584 | 30 106 | — | — | |
| Eventualförpliktelser | |||||
| Borgensförpliktelser för dotterföretag |
— | — | 26 938 | 26 766 | |
| Garantier för anställda | 24 | 21 | 24 | 21 | |
| Summa eventualförpliktelser | 24 | 21 | 26 962 | 26 787 |
Fastighetsinteckningarna är ställda som säkerhet för banklån. Garantier för anställda avser garantier för tecknade kapitalförsäkringar för fem personer.
Eventualförpliktelser utgörs i huvudsak av bankgarantier utställda för dotterbolagens räkning.
G Finansiering, kapitalstruktur och eget kapital
G1 FINANSIELLA INTÄKTER OCH KOSTNADER
REDOVISNINGSPRINCIPER
Finansiella intäkter består av ränteintäkter på likvida medel. Ränteintäkter redovisas med effektivräntemetoden i takt med att de intjänas.
Finansiella kostnader avser ränta, avgifter och andra kostnader som uppkommer när Pandox upptar räntebärande skulder. Dessa kostnader ingår i den räntekostnad som redovisas i enlighet med effektivräntemetoden.
Valutakursvinster och valutakursförluster redovisas netto.
Derivat används i syfte att ekonomiskt säkra risker för ränteexponering som koncernen utsätts för. Räntebetalningar avseende räntederivat (ränteswappar) redovisas som räntekostnad i den period de avser. Övrig förändring i räntederivats verkliga värde redovisas på separat rad i årets resultat.
Utdelningsintäkter redovisas när rätten till att erhålla utdelning fastställts på respektive dotterföretags årsstämma.
Moderbolaget
Anteciperad utdelning från dotterföretag redovisas i de fall moderföretaget ensamt har rätt att besluta om utdelningens storlek och moderföretaget har fattat beslut om utdelningens storlek innan moderföretaget publicerat sina finansiella rapporter.
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Finansiella intäkter | ||||
| Ränteintäkter | 2 | 1 | 1 | 0 |
| Ränteintäkter dotterföretag | — | — | 388 | 369 |
| Utdelning | — | — | — | 2 337 |
| Valutakurseffekter avseende interna lån |
— | — | — | 267 |
| Övriga finansiella intäkter | — | — | 43 | 71 |
| Summa finansiella intäkter | 2 | 1 | 432 | 3 044 |
| Finansiella kostnader | ||||
| Räntekostnader, lån värderade till upplupet anskaffningsvärde |
–564 | –527 | –88 | –89 |
| Räntekostnader, räntederivat värderade till verkligt värde |
–231 | –238 | –179 | –176 |
| Räntekostnader dotterföretag | — | — | –46 | –47 |
| Valutakurseffekter avseende interna lån |
— | — | –461 | — |
| Övriga finansiella kostnader | –107 | –101 | –41 | –19 |
| Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar |
–86 | –81 | — | — |
| Summa finansiella kostnader | –988 | –947 | –815 | –331 |
G2 FINANSIELLA RISKER OCH RISKHANTERING
Pandox är genom sin verksamhet exponerad mot olika typer av finansiella risker. Med finansiella risker avses fluktuationer i företagets resultat- och balansräkning samt kassaflöde. Pandox är främst exponerad mot finansiella risker såsom ränterisk, likviditetsrisk, refinansieringsrisk, valutarisk och kreditrisk. Pandox finanspolicy fungerar som ett övergripande ramverk för hantering av finansiella risker i koncernen med syfte att ange riktlinjer och regler för hur finansverksamheten i Pandox koncernen skall bedrivas, definiera finansiella risker och hur dessa skall begränsas, fastställa ansvarsfördelning och administrativa regler samt fungera som vägledning i det dagliga arbetet för CFO och Treasury. Finanspolicyn utvärderas och fastställs av styrelse på årsbasis samt revideras vid behov.
Låneavtalen med kreditinstituten är ofta villkorade av att koncernen och dotterbolagen uppfyller vissa på förhand fastställda nyckeltal och villkor. Utöver detta finns det vissa särskilda förbehåll och begränsningar i låneavtalen avseende ytterligare skuldsättning, garantiåtaganden och pantsättningar, väsentlig ändring av verksamheten samt förvärv och avyttringar, med mera.
Pandox skuldfinansiering består uteslutande av kreditfaciliteter från elva nordiska och internationella banker i huvudsak mot säkerhet i fastighet. Kreditfaciliteter med en löptid mindre än ett år uppgår till 5 544 MSEK, varav 3 802 MSEK med förfall i december 2021. Konstruktiva diskussioner om refinansiering pågår. Pandox finansiella kovenanter utgörs på koncernnivå av:
- Belåningsgrad, på en nivå där Pandox finansiella mål för belåningsgrad ger betryggande utrymme.
- Räntetäckningsgrad, på en nivå där även enbart intäkter från kontrakterade minimihyror och fasta hyror ger tillfredsställande utrymme.
Pandox har en positiv och nära dialog med sina långivare om nyfinansiering, refinansiering samt anpassning av villkor och kovenanter i befintliga kreditavtal med hänsyn till covid-19. Under 2020 har långivare gett waivers i enskilda kreditavtal. Läs mer i förvaltningsberättelsen, avsnitt covid-19-effekter. Med hänsyn till det extraordinära läge som covid-19 innebär kan det inte uteslutas att en situation kan uppkomma där till exempel åtaganden och kovenanter i företagets kreditavtal inte efterlevs. I sådana fall finns flera åtgärder som kan göras för att, vid behov, läka eventuella avsteg, som till exempel inbetalning av räntekostnad på spärrat bankkonto, ändrade kovenanter, kovenantfri period eller vissa återbetalningar.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Säkring av nettoinvestering
Säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet under IFRS 9. Säkringsrelationen löper under ett kvartal där den säkrade posten och säkringsinstrumentet identifieras och kopplas vid starten av kvartalet. Säkrad risk rör att valutakursförändringar i utlandsverksamhetens lokala valuta gentemot SEK orsakar förändringar i värdet av koncernens nettoinvestering när investeringen omräknas till SEK i koncernredovisningen. Enbart koncernexterna lån används som säkringsinstrument. Den effektiva delen av valutaomvärderingen på säkringsinstrumentet redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i omräkningsreserven i eget kapital. Den ineffektiva delen redovisas i finansnettot i resultaträkningen.
Det belopp som redovisats i övrigt totalresultat och ackumulerats i omräkningsreserven hänförligt till säkringsrelationen ska omklassificeras via övrigt totalresultat till resultaträkningen när Pandox helt eller delvis avyttrar dotterbolag.
Nettoinvesteringssäkring i utländsk verksamhet
Pandox bedriver verksamhet utomlands och blir i koncernredovisningen exponerat mot omräkningsrisk av nettotillgångar i utländsk valuta när den utländska rapporterande enheten inte har samma funktionella valuta, SEK, som Pandoxkoncernen. Pandox:s finanspolicy anger att beslut om säkring av valutarisk från omräkning tas inför förvärv och avyttringar. Pandox ska företrädesvis uppta externa lån i samma lokala valuta. Därmed minskas omräkningsexponeringen då nettotillgången i utländsk valuta minskar. Pandox har som mål att minska valutaexponeringen. Säkringens effektivitet kommer att bedömas löpande och som minimum vid varje rapporttillfälle eller vid en väsentlig förändring i omständigheterna som påverkar säkringens effektivitet. Mätning av effektivitet sker utifrån en kvalitativ bedömning av olika kritiska villkor.
Den effektiva delen av valutaomvärderingen på säkringsinstrumentet redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i omräkningsreserven i eget kapital. Den ineffektiva delen redovisas i finansnettot i resultaträkningen.
Derivat och ränterisk
Redovisning av ränterisk sker med uppdelning av räntekostnader respektive värdeförändringar på separata rader. För ekonomisk säkring av prognostiserade ränteflöden från upplåning till rörlig ränta används ränteswappar där företaget erhåller rörlig ränta och betalar fast ränta. Ränteswappar värderas till verkligt värde i rapporten över finansiell ställning. Räntekupongdelen redovisas löpande i årets resultat som en del av räntekostnaden. Orealiserade förändringar i verkligt värde på ränteswappar redovisas i resultatet efter de finansiella posterna på raden för värdeförändringar derivat.
Räntebärande skulder och krediter
Per den 31 december 2020 uppgick krediter till 34 228 MSEK.
Outnyttjade långfristiga kreditfaciliteter uppgick till 2 599 MSEK.
Pandox har ett svenskt företagscertifikatprogram med ett rambelopp om totalt 3 000 MSEK. Programmets syfte är att sänka finansieringskostnaderna samt därutöver diversifiera finansieringsstrukturen. Emitterade företagscertifikat backas till fullo upp av existerande långfristiga ej utnyttjade kreditfaciliteter.
SKULDÖVERSIKT OCH OUTNYYTJADE KREDITER 31 DECEMBER 2020
| MSEK | Förfallodag | Räntebas | Total kredit |
Utnyttjat belopp |
Out nyttjat belopp |
|---|---|---|---|---|---|
| Banklån | 0–6 år | Rörlig | 27 656 | 27 656 | 0 |
| Revolverande kreditfaciliteter |
0–4 år | Rörlig | 6 572 | 3 973 | 2 599 |
| Företagscertifikat | 0–1 år | Fast | — | — | — |
| Summa kreditfaciliteter | 34 228 | 31 629 | 2 599 |
Pandox ränte- och kapitalbindning förhåller sig på total nivå enligt nedan.
RÄNTE- OCH KAPITALBINDNING
| Genomsnittlig räntebindningstid, år |
Genomsnittlig ränta, % |
Kapital bindning, år |
|
|---|---|---|---|
| 2020 | 2,8 | 2,6 | 2,8 |
| 2019 | 3,8 | 2,6 | 3,3 |
Ränterisk
Ränterisk är risken för att det verkliga värdet och framtida kassaflöden påverkas till följd av förändringar i marknadsräntor. Ränterisk påverkar dels genom löpande räntekostnader för lån och derivatinstrument, dels genom marknadsvärdesförändringar i derivatinstrument. Ränteriskstrategin utgörs av en kombination av kort och lång räntebindningstid där primärt ränteswappar används för att åstadkomma önskad räntebindningstid. Ränteriskstrategin tar hänsyn till bolagets aggregerade tillgångar och skulder inklusive derivat. Ränteriskstrategin uttrycks som en normportfölj som definierar risklimiter och maximalt avvikelsemandat för respektive löptidsgruppering.
FÖRFALLOSTRUKTUR AVSEENDE RÄNTEBINDNING 31 DECEMBER 2020
| Total räntebindning | Räntebindning derivat | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Löptid (MSEK) | Belopp 1) | Andel, % | Volym | Andel, % | Genomsnitts ränta derivat% |
|
| 0–2 år | 19 359 | 61% | 5 171 | 30% | 1,2 | |
| 2–4 år | 1 533 | 5% | 1 533 | 9% | 2,8 | |
| 4–6 år | 1 905 | 6% | 1 905 | 11% | 0,4 | |
| 6–8 år | 6 723 | 21% | 6 723 | 39% | 0,9 | |
| 8–10 år | 2 108 | 7% | 2 108 | 12% | –0,1 | |
| >10 år | — | — | — — |
— | ||
| Summa | 31 629 | 100% | 17 441 | 100% | 1,0 |
1) Andel av kredit som har en räntebindning som förfaller under perioden.
FÖRFALLOSTRUKTUR AVSEENDE RÄNTEBINDNING 31 DECEMBER 2019
| Total räntebindning | Räntebindning derivat | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Löptid (MSEK) | Belopp 1) | Andel, % | Volym | Andel, % | Genomsnitts ränta derivat% |
|||
| 0–2 år | 14 361 | 48 | 5 627 | 26,7 | 1,7 | |||
| 2–4 år | 4 137 | 14 | 4 137 | 19,6 | 1,2 | |||
| 4–6 år | 430 | 1 | 430 | 2,0 | 0,0 | |||
| 6–8 år | 4 642 | 16 | 4 329 | 20,5 | 0,5 | |||
| 8–10 år | 5 732 | 19 | 6 305 | 29,9 | 0,8 | |||
| >10 år | 522 | 2 | 261 | 1,2 | 0,0 | |||
| Summa | 29 824 | 100% | 21 091 | 100 | 1,0 |
1) Andel av kredit som har en räntebindning som förfaller under perioden.
KÄNSLIGHETSANALYS AVSEENDE RÄNTEFÖRÄNDRINGAR FÖR 2020 RESPEKTIVE 2019
Nedanstående tabell visar förändringen i olika scenarier.
| 2020 | 2019 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föränd ring |
Resultat effekt, MSEK |
Föränd ring |
Resultat effekt, MSEK |
|||
| Räntekostnader vid förändrat ränte läge med nuvarande räntebindning |
+/–1% | –/+118 | +/–1% | –/+83 | ||
| Räntekostnader vid förändring av genomsnittlig räntenivå |
+/–1% | –/+316 | +/–1% | –/+298 | ||
| Omvärdering av räntederivat vid förskjutning av räntekurvor |
+/–1% | –/+868 | +/–1% | –/+1 092 |
Resultateffekten i tabellen till vänster rör specifika ränteförändringar som leder till motsvarande effekt, justerat för skatt (cirka 21 procent), på eget kapital.
Effekten på eget kapital är densamma som på resultatet. Om den rörliga marknadsräntan avviker från den i derivatet gällande fasta räntan uppstår ett över- eller undervärde av det finansiella instrumentet. Derivatet redovisas löpande till verkligt värde i Rapport över finansiell ställning och värdeförändringen, som inte är kassaflödespåverkande, redovisas i årets resultat.
Valutarisk
Valutarisk är risken att det verkliga värdet eller framtida kassaflöden påverkas till följd av förändringar i valutakurser. Pandox minskar företrädesvis valutaexponeringen i utländska investeringar genom att uppta lån i lokal valuta. Eget kapital valutasäkras vid behov inför förvärv, investeringar och avyttringar för att undvika värdeförändringar i det egna kapitalet. De utländska verksamheterna har i huvudsak både intäkter och kostnader i den lokala valutan vilket gör att valutaexponering till följd av löpande flöden är begränsad. Till följd av den begränsade risken valutasäkrar Pandox inte dessa flöden såtillvida inga särskilda motiv föreligger.
Lån och fastighetsinvesteringar till marknadsvärdering fördelar sig på olika valutor enligt nedan. Snittränta inklusive marginal lån.
BELÅNINGSGRAD OCH LÅN I RESPEKTIVE VALUTA 31 DECEMBER 2020
| MSEK1) | SEK | DKK | EUR | CHF | CAD | NOK | GBP | Summa | Andel, % | Ränta, %2) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa räntebärande skulder | 7 330 | 1 908 | 15 259 | 450 | 476 | 1 154 | 5 052 | 31 629 | 100% | 2,6% |
| Andel förfall i valuta, % | 23,2 | 6,0 | 48,2 | 1,4 | 1,5 | 3,6 | 16,0 | 100,0 | — | — |
| Genomsnittlig ränta % | 3,1 | 1,9 | 2,3 | 0,8 | 2,7 | 2,6 | 3,0 | 2,6 | — | — |
| Genomsnittlig räntebindningstid, år | 2,9 | 0,5 | 3,1 | 0,2 | 0,1 | 2,3 | 3,3 | 2,8 | — | — |
| Verkligt värde fastigheter | 14 573 | 3 383 | 27 377 | 728 | 1 146 | 3 036 | 9 300 | 59 542 | — | — |
BELÅNINGSGRAD OCH LÅN I RESPEKTIVE VALUTA 31 DECEMBER 2019
| MSEK1) | SEK | DKK | EUR | CHF | CAD | NOK | GBP | Summa | Andel, % | Ränta, %2) |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Summa räntebärande skulder | 4 788 | 1 983 | 15 091 | 475 | 527 | 1 308 | 5 651 | 29 824 | 100 | 2,6 |
| Andel förfall i valuta, % | 16,1 | 6,6 | 50,6 | 1,6 | 1,8 | 4,4 | 18,9 | 100,0 | — | — |
| Genomsnittlig ränta % | 3,7 | 2,1 | 2,1 | 0,8 | 4,2 | 3,5 | 3,2 | 2,6 | — | — |
| Genomsnittlig räntebindningstid, år | 5,3 | 1,0 | 3,9 | 0,2 | 0,1 | 2,2 | 3,9 | 3,8 | — | — |
| Verkligt värde fastigheter | 14 940 | 3 591 | 28 687 | 799 | 1 404 | 3 455 | 10 593 | 63 469 | — | — |
1) Värdena i tabellerna är omräknade till MSEK.
2) Genomsnittlig ränta inklusive bankens marginal, räntan beräknas på totalt utnyttjat kreditutrymme.
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER PER VALUTA 31 DECEMBER 2020, MILJONER I LOKAL VALUTA
| Totalt | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SEK | DKK | EUR | CHF | CAD | NOK | GBP | SEK | |
| Tillgångar | 16 923 | 3 099 | 2 675 | 80 | 156 | 3 254 | 1 083 | 64 815 |
| Varav Finansiella tillgångar | 1 480 | 586 | 66 | 1 | 2 | 2 | 33 | 3 320 |
| Skulder | 15 573 | 891 | 1 463 | 55 | 90 | 2 557 | 627 | 40 727 |
| Varav Finansiella skulder | 12 587 | 584 | 1 127 | 49 | 75 | 1 122 | 523 | 32 472 |
| Effekt på resultat +/–10% växelkurs | — | +/–6 | +/–46 | +/–2 | +/–11 | +/–10 | +/–67 | +/–142 |
| Effekt på eget kapital +/–10% växelkurs | — | +/–29 | +/–1040 | +/–43 | +/–46 | +/–107 | +/–530 | +/–1795 |
FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER PER VALUTA 31 DECEMBER 2019, MILJONER I LOKAL VALUTA
| SEK | DKK | EUR | CHF | CAD | NOK | GBP | Totalt SEK |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | 15 942 | 2 958 | 2 582 | 85 | 152 | 3 333 | 1 081 | 65 643 |
| Varav Finansiella tillgångar | 143 | 373 | 26 | 1 | 3 | 1 | 15 | 1 150 |
| Skulder | 14 535 | 521 | 1 191 | 56 | 90 | 2 537 | 621 | 39 137 |
| Varav Finansiella skulder | 11 700 | 580 | 902 | 50 | 79 | 1 139 | 528 | 30 619 |
| Effekt på resultat +/–10% växelkurs | — | +/–4 | +/–86 | +/–4 | +/–2 | +/–114 | +/–67 | +/–278 |
| Effekt på eget kapital +/–10% växelkurs | — | +/–28 | +/–884 | +/–47 | +/–52 | +/–120 | +/–606 | +/–1 737 |
Likviditets- och refinansieringsrisk
Likviditetsrisk är risken för att inte ha tillräcklig betalningsberedskap för att möta betalningsförpliktelser när dessa förfaller till betalning. Upprättandet av den konsoliderade likviditetsprognosen utgör basen för bolagets upplånings eller placeringsbehov samt kontroll av den totala likviditetsreserven. Ett långsiktigt mål för likviditetens storlek i form av likviditetsreserver (kassa, likvida räntebärande placeringar och prognostiserade nettokassaflöden under 12 månader) och kreditlöften är ett belopp som motsvarar minst 12 månaders kända utbetalningar inklusive räntebetalningar och löpande eller beslutade amorteringar. Pandox likviditetsreserv uppgick under årets slut till 5 221 (4 215) MSEK, och är fördelad enligt nedanstående tabell.
Refinansieringsrisk är risken att ett företag inte kan erhålla finansiering eller att finansiering endast kan erhållas till avsevärt ökade kostnader. Lånens förfallotider ska, i syfte att minska refinansieringsrisken, fördelas jämnt över tiden för att minska risken att en stor andel lån omsätts vid en och samma tidpunkt. Pandox arbetar aktivt med att minska refinansieringsrisken genom en välbalanserad förfalloprofil på skulderna, samt att nyttja flertalet finansieringskällor.
| MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Likvida medel | 2 622 | 632 |
| Outnyttjade kreditlöften | 2 599 | 3 583 |
| Total likviditetsreserv | 5 221 | 4 215 |
Förfallostruktur på finansiella skulder framgår av nedanstående tabell. Räntor beräknat enligt gällande villkor vid respektive tidpunkt.
FÖRFALLOSTRUKTUR FINANSIELLA SKULDER 31 DECEMBER 2020, MSEK
| Förfall | Övriga skulder3) | Krediter2) | Ränta, lån1) |
|---|---|---|---|
| 2021 | — | 5 544 | 85 |
| Förfall 0–1 mån | 179 | — | — |
| Förfall 1–3 mån | — | — | — |
| Förfall 3–12 mån | — | 5 544 | |
| 2022 | — | 3 750 | 39 |
| 2023 | — | 11 277 | 199 |
| 2024 | — | 11 585 | 244 |
| 2025 | — | 568 | 8 |
| 2026 | — | 1 504 | 17 |
| Summa | 179 | 34 228 | 591 |
FÖRFALLOSTRUKTUR FINANSIELLA SKULDER 31 DECEMBER 2019, MSEK
| Förfall | Övriga skulder3) | Krediter2) | Ränta, lån1) |
|---|---|---|---|
| 2020 | — | 5 679 | 75 |
| Förfall 0–1 mån | 304 | — | — |
| Förfall 1–3 mån | — | — | — |
| Förfall 3–12 mån | — | 5 679 | — |
| 2021 | — | 1 048 | 16 |
| 2022 | — | 2 843 | 33 |
| 2023 | — | 19 748 | 339 |
| 2024 | — | 1 888 | 41 |
| 2025 | — | 2 201 | 28 |
| Summa | 304 | 33 407 | 532 |
1) Beräkning baserad på utgående balans respektive år , och aktuella räntor per samma datum och en implicerad årlig räntekostnad för de olika förfalloperioderna. 2) Exklusive kontraktuell amortering. Inklusive outnyttjat belopp. Kontraktuell amortering uppgår till 402 MSEK för 2020.
3) Leverantörsskulder och övriga finansiella skulder förfaller normalt till betalning inom 30 dagar och har därmed klassificerats enligt detta i ovan tabeller.
Kreditrisk
Kreditrisk är risken för att en motpart inte kan uppfylla sina finansiella åtaganden mot Pandox. Kreditrisk inom Pandox finansiella verksamhet uppstår bland annat vid placering av likviditetsöverskott, vid tecknande av derivatkontrakt samt vid utställda kreditavtal. Risken ska spridas genom användning av flera parter och endast godkända motparter får användas. Tillåtna motparter vid tecknande av kreditlöften, revolverande faciliteter och derivatinstrument är nordisk motpart med rating om antingen minst A– (S&P) eller minst A3 (Moody's) eller annan motpart med rating om antingen minst A (S&P) eller minst A2 (Moody's).
Pandox har en väldiversifierad fastighetsportfölj vars hyresgäster kännetecknas av väletablerade, stabila och solida hyresgäster, vilket minskar kreditrisken på kundfordringarna. En ytterligare faktor som reducerar den potentiella kreditrisken är Pandox operativa beredskap vilket gör att man vid behov snabbt kan ta över den operativa verksamheten i fastigheten och på så sätt säkra kassaflödet. Uthyrningsgraden i Pandox helägda fastighetsportfölj uppgick till närmare 100 procent och de vakanta ytorna utgjordes av butiks- och kontorslokaler. Reserveringar för osäkra kundfordringar sker individuellt, dvs varje enskilt kundsaldo analyseras i reskontran.
Kapitalhantering
Pandox finansiella ställning följs i första hand upp baserat på belåningsgrad – mål 45–60 procent. Den interna uppföljningen av finansiell ställning fokuserar inte på eget kapital. Belåningsgraden uppgick vid utgången av 2020 till 48,7 (46,0) procent.
G3 FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER – KATEGORIINDELNING, VERKLIGT VÄRDE OCH KVITTNING
REDOVISNINGSPRINCIPER
Finansiella instrument
Finansiella instrument som redovisas i rapporten över finansiell ställning inkluderar bland tillgångarna finansiella placeringar, likvida medel, lånefordringar, hyres- och kundfordringar samt derivat. Bland skulderna återfinns leverantörsskulder, låneskulder samt derivat.
Redovisning i och borttagande från rapporten över finansiell ställning En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i rapporten över finansiell ställning när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. En fordran tas upp när bolaget presterat och en avtalsenlig skyldighet föreligger för motparten att betala, även om faktura ännu inte har skickats. Kundfordringar tas upp i rapporten över finansiell ställning när faktura har skickats. Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder tas upp när faktura mottagits.
En finansiell tillgång tas bort från rapporten över finansiell ställning när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort från rapporten över finansiell ställning när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Detsamma gäller för del av en finansiell skuld. En finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och redovisas med ett nettobelopp i rapporten över finansiell ställning endast när det föreligger en legal rätt att kvitta beloppen samt att det föreligger avsikt att reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och reglera skulden.
Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen som utgör den dag då bolaget förbinder sig att förvärva eller avyttra tillgången.
Klassificering och värdering
Finansiella instrument redovisas initialt till anskaffningsvärde motsvarande instrumentets verkliga värde med tillägg för transaktionskostnader för alla finansiella instrument förutom avseende de som tillhör kategorierna finansiell tillgång eller skuld som redovisas till verkligt värde via resultatet, vilka redovisas till verkligt värde exklusive transaktionskostnader. Ett finansiellt instrument klassificeras vid första redovisningen bland annat utifrån i vilket syfte instrumentet förvärvades. Klassificeringen avgör hur det finansiella instrumentet värderas efter första redovisningstillfället såsom beskrivs nedan.
Likvida medel består av kassamedel samt omedelbart tillgängliga tillgodohavanden hos banker och motsvarande institut samt kortfristiga likvida placeringar med en löptid från anskaffningstidpunkten understigande tre månader vilka är utsatta för endast en obetydlig risk för värdefluktuationer. Relevanta kategorier är följande:
- Finansiella tillgångar/skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde
- Finansiella tillgångar /skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen
- Finansiella tillgångar /skulder värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat
Finansiella tillgångar (och skulder) värderade till upplupet anskaffningsvärde
Kategorin avser finansiella tillgångar som inte är derivat, som har fastställda eller fastställbara betalningar och som inte är noterade på en aktiv marknad. Exempel på tillgångar i denna kategori är kundfordringar, likvida medel, leverantörsskulder och räntebärande skulder. Dessa tillgångar (och skulder) värderas till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden. Hyresfordringar och andra fordringar redovisas till det belopp som beräknas inflyta, dvs efter avdrag för osäkra fordringar.
Finansiella tillgångar (och skulder) värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Finansiella instrument i denna kategori värderas löpande till verkligt värde med värdeförändringar redovisade i resultatet. Till denna kategori hör derivatinstrument. Pandox utnyttjar inte möjligheten att värdera andra finansiella instrument till verkligt värde.
Finansiella tillgångar (och skulder) värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat
Säkring av nettoinvestering i utlandsverksamhet under IFRS 9. Finansiella instrument i denna kategori värderas löpande till verkligt värde med värdeförändringar redovisade i övrigt totalresultat. Se vidare not 18, redovisningsprinciper rörande säkringsredovisning.
Övriga finansiella skulder
Lån samt övriga finansiella skulder, t.ex. leverantörsskulder, ingår i denna kategori. Skulderna värderas till upplupet anskaffningsvärde med tillämpning av effektivräntemetoden.
Moderbolaget
Med anledning av sambandet mellan redovisning och beskattning, tillämpas inte reglerna om finansiella instrument och säkringsredovisning i IFRS 9, i moderbolaget som juridisk person.
I moderbolaget värderas finansiella anläggningstillgångar till anskaffningsvärde minus eventuell nedskrivning och finansiella omsättningstillgångar enligt lägsta värdets princip. Anskaffningsvärdet för räntebärande instrument justeras för den periodiserade skillnaden mellan vad som ursprungligen betalades, efter avdrag för transaktionskostnader, och det belopp som betalas på förfallodagen (överkurs respektive underkurs).
Ränteswappar som effektivt säkrar kassaflödesrisk i räntebetalningar på skulder värderas till nettot av upplupen fordran på rörlig ränta och upplupen skuld avseende fast ränta och skillnaden redovisas som räntekostnad respektive ränteintäkt. Säkringen är effektiv om den ekonomiska innebörden av säkringen och skulden är densamma som om skulden i stället hade tagits upp till en fast marknadsränta när säkringsförhållandet inleddes. Eventuell betald premie för swapavtalet periodiseras som ränta över avtalets löptid.
VERKLIGA VÄRDEN PÅ FINANSIELLA TILLGÅNGAR OCH SKULDER
| 31 DECEMBER 2020, MSEK | Kategori | Finansiella tillgångar/skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde |
Finansiella tillgångar/skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen |
Finansiella tillgångar/skulder värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat |
|---|---|---|---|---|
| Övriga långfristiga fordringar | 36 | — | — | |
| Hyres- och kundfordringar | 180 | — | — | |
| Uppskjutna hyresfordringar hänförliga till nya temporära betalningsvillkor |
439 | — | — | |
| Derivat | Nivå 2 | 43 | ||
| Likvida medel | 2 622 | — | — | |
| Summa finansiella tillgångar | 3 277 | 43 | — | |
| Långfristiga räntebärande skulder | 26 0341) | — | — | |
| Derivat | Nivå 2 | — | 841 | — |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 5 4181) | — | — | |
| Leverantörsskulder | 179 | — | — | |
| Summa finansiella skulder | 31 631 | 841 | — |
| 31 DECEMBER 2019, MSEK | Kategori | Finansiella tillgångar/skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde |
Finansiella tillgångar/skulder värderade till verkligt värde via resultaträkningen |
Finansiella tillgångar/skulder värderade till verkligt värde via övrigt totalresultat |
|---|---|---|---|---|
| Övriga långfristiga fordringar | 34 | — | — | |
| Hyres- och kundfordringar | 367 | — | — | |
| Derivat | Nivå 2 | — | 117 | — |
| Likvida medel | 632 | — | — | |
| Summa finansiella tillgångar | 1 033 | 117 | — | |
| Långfristiga räntebärande skulder | 23 5871) | — | — | |
| Derivat | Nivå 2 | — | 694 | — |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 6 0341) | — | — | |
| Leverantörsskulder | 304 | — | — | |
| Summa finansiella skulder | 29 925 | 694 | — | |
1) Uppläggningskostnader om cirka 177 (202) MSEK har reducerat den räntebärande skulden i balansräkningen.
Verkliga värden på finansiella tillgångar och skulder
De finansiella instrument för vilka verkligt värde är väsentligt att bedöma närmare utgörs av de räntebärande skulderna och derivat; övriga finansiella instrument har antingen en kort löptid eller uppgår till oväsentliga belopp. Lånen löper med korta räntor som motsvarar marknadsräntorna per balansdagen och företagets marginal på lånen bedöms motsvara den marginal som skulle erhållas per balansdagen. Bedömningen är sammantaget att det redovisade värdet på upplåningen utgör en rimlig approximation av det verkliga värdet. Derivaten, som utgörs av ränteswappar, värderas i nivå 2 i verkligt värdehierarkin – det vill säga baserat på indata som är direkt eller indirekt observerbara för tillgången eller skulden, utan inslag av betydande indata som inte är observerbara marknadsdata. Det verkliga värdet baseras på en diskontering av beräknade framtida kassaflöden enligt kontraktens villkor och förfallodagar med utgångspunkt i aktuella marknadsräntor. För att fastställa verkligt värde används marknadsräntor för respektive löptid noterade på bokslutsdagen.
Kvittning
Koncernens räntederivatavtal ingår under International Swaps and Derivatives Association (ISDA) master netting-avtal. Avtalen innebär att när en motpart inte kan reglera sina åtaganden enligt samtliga transaktioner avbryts avtalet och alla utestående mellanhavanden regleras med ett nettobelopp. ISDA-avtalen uppfyller inte kriterierna för kvittning i rapport över finansiell ställning. I övrigt förekommer inga master netting-avtal för Pandox finansiella instrument.
G4 EGET KAPITAL
REDOVISNINGSPRINCIPER
Innehav utan bestämmande inflytande
Innehav utan bestämmande inflytande, vilka utgörs av den vinst- eller förlustandel och de nettotillgångar i koncernföretag som inte tillkommer moderbolagets aktieägare, redovisas som en särskild post i koncernens eget kapital. I rapport över totalresultat för koncernen ingår den andel som tillfaller innehav utan bestämmande inflytande i årets totalresultat.
Utbetalning av kapital till ägarna
Utdelning Utdelningar redovisas som skuld efter det att årsstämman godkänt
Resultat per aktie
utdelningen.
Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i koncernen hänförligt till moderbolagets ägare och på det vägda genomsnittliga antalet aktier utestående under året. Inga potentiella stamaktier som skulle kunna ge utspädning förekommer för närvarande.
Poster i eget kapital
Aktiekapital
Aktiekapitalet består av 75 000 000 A-aktier och 108 849 999 B-Aktier, sammanlagt 183 849 999 (167 499 999) aktier med ett kvotvärde om 2,50 SEK per aktie, till ett sammanlagt värde av 460 MSEK. Se vidare information på sidorna 36–39 under avsnitt "Pandox och kapitalmarknaden".
Övrigt tillskjutet kapital
Övrigt tillskjutet kapital består av kapital som är tillskjutet av Pandox AB:s ägare i form av nyemission och aktieägartillskott.
Omräkningsreserv
Omräkningsreserven innefattar alla valutakursdifferenser som uppstår vid omräkning av finansiella rapporter från utländska verksamheter som har upprättat sina finansiella rapporter i en annan valuta än den valuta som koncernens finansiella rapporter presenteras i. Koncernen presenterar sina finansiella rapporter i miljoner svenska kronor.
Omvärderingsreserv
Omvärderingsreserven innehåller verkligt värde förändringar som uppstår vid omklassificering av hotellfastigheter mellan Pandox två affärssegment, Operatörsverksamhet och Fastighetsförvaltning.
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
Balanserade vinstmedel består av upparbetade vinstmedel från tidigare år, inklusive årets resultat.
Innehav utan bestämmande inflytande
Innehav utan bestämmande inflytande som uppkommit vid förvärv av förvaltningsfastigheter, samt minoritetens andel av Årets resultat och Övrigt totalresultat minskat med minoritetens utdelning.
Utdelning
Styrelsen föreslår att ingen utdelning lämnas för räkenskapsåret 2020.
Data per aktie
Genomsnittligt antal aktier för beräkning av resultat per aktie uppgår till 183 849 999. Årets resultat efter skatt per aktie uppgår till –7,61 SEK, (–1 398 856 000/183 849 999).
G5 NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNG OCH LEASINGSKULD
REDOVISNINGSPRINCIPER
Pandox valde vid standardens ikraftträdande att tillämpa den förenklade övergångsmetoden vilket innebär att jämförande information i tidigare perioder inte omräknats. Pandox tillämpar lättnadsreglerna avseende leasingavtal där den underliggande tillgången har ett lågt värde samt leasing på maximalt 12 månader ej medtas. Leasingavgiften fördelas mellan amortering och betalning av ränta samtidigt som de leasingavgifterna som tidigare redovisats som externa kostnader ersätts av avskrivningskostnader på nyttjanderätterna. För beräkning av nyttjanderättstillgången och leasingskulden tillämpar Pandox en bedömd finansieringskostnad i lokal valuta utifrån de olika leasingavtalens löptider. Redovisning baseras på synsättet att leasetagaren har en rättighet att använda en tillgång under en specifik tidsperiod och samtidigt en skyldighet att betala för denna rättighet.
Pandox inkluderar tre balansposter i balansräkningen: nyttjanderättstillgång samt långfristig leasingskuld och kortfristig leasingskuld. I resultaträkningen redovisas den finansiella komponenten i finansnettot på raden "Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar".
För tomträttsavgälden har den implicita räntan utifrån avtal använts och för övriga nyttjanderättstillgångar har marginallåneräntan använts. Räntespannet är mellan 1,29 procent till 4,45 procent.
I Sverige infördes tomträtter och kvarstår som ett komplement till äganderätten till en fastighet. Det är bara stat och kommun i Sverige som får upplåta en tomträtt. Innehavaren av en tomträtt har en rätt att använda marken på mycket lång tid och i vissa beskrivningar från kommuner anges "i princip evig tid". Genom detta ska det diskonterade värdet av tomträttsavgälder i Sverige redovisas, enligt IFRS 16, som en evig nyttjanderättstillgång och leasingskuld i balansräkningen. Den erlagda tomträttsavgälden redovisas till fullo som en finansiell kostnad mot att tidigare ha redovisats som en rörelsekostnad. Pandox har tomträtts- eller andra hyresavtal för mark i andra länder än Sverige. Dessa avtal är strukturerade på olika sätt, men förlängs vanligtvis. Andra klausuler finns att säkerställa att marken kan användas efter hyrestiden eller att ersättning utgår för den hotellbyggnad som är uppförd på marken i fråga. Pandox erfarenhet är att dessa avtal förlängs och utifrån det bedöms att dessa avtal hanteras på samma sätt som svenska tomträtter.
Pandox har hyresåtaganden för tomträtter eller annan hyrd mark, lokaler och fordon. Totalt uppgår dessa åtaganden till 2 928 MSEK utifrån nu gällande avtal. Av dessa åtaganden avser cirka 2 810 MSEK hyra av mark (tomträtter eller annan hyrd mark).
Lokaler (främst Pandox AB:s lokaler och några våningsplan som hyrs i The Hotel Brussels) och fordon (tjänstebilar) redovisas till diskonterade värden i balansräkningen som en nyttjanderättstillgång och en leasingskuld. I resultaträkningen skrivs nyttjanderättstillgången av över avtalstiden och betalning som sker till hyresvärd/leasinggivare redovisas dels som amortering på leasingskulden, dels som räntekostnad i resultaträkningen. För lokaler är förlängningsoption tillämplig, men då dessa inte bedömts väsentliga har de inte medräknats i leasingperioden. Totala leasingkostnader som ej inräknas inom ramen för IFRS 16, inklusive lågvärdesleasing och korta leasingavtal uppgår till oväsentliga belopp. Även eventuella rörliga delar uppgår till oväsentliga belopp varför inte heller anges separat. Nyttjanderätter och långfristig leasingskuld har justerat jämförelsesiffrorna retroaktivt avseende två tomträtter, se första tabellen i noten.
NYTTJANDERÄTTSTILLGÅNGAR
| MSEK | Tomt rätter |
Lokaler Fordon Övrigt | Summa | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 1 januari 2019 | 2 352 | 127 | 5 | 6 | 2 490 |
| Nya avtal/investeringar | 397 | 26 | 3 | 1 | 427 |
| Avyttringar och utrangeringar | –62 | 0 | 0 | –1 | –63 |
| Avskrivningar | — | –17 | –3 | –2 | –22 |
| Valutakursdifferenser | 60 | 2 | 0 | 0 | 62 |
| Utgående bokfört värde 2019-12-31 |
2 747 | 138 | 5 | 4 | 2 894 |
| Ingående balans 1 jan 2020 | 2 747 | 138 | 5 | 4 | 2 894 |
| Effekt retroaktiv justering | 170 | — | — | — | — |
| Ny ingående balans 1 jan 2020 | 2 917 | 138 | 5 | 4 | 3 064 |
| Nya avtal/investeringar | — | — | 3 | — | 3 |
| Ändrad leasingavgift eller period | 56 | — | — | 1 | 57 |
| Avyttringar och utrangeringar | –25 | — | 0 | — | –25 |
| Avskrivningar | — | –26 | –3 | –2 | –31 |
| Valutakursdifferenser | –138 | –4 | 0 | 0 | –142 |
| Utgående bokfört värde 2020-12-31 |
2 810 | 108 | 5 | 3 | 2 926 |
LEASINGSKULDER
| MSEK | 31 Dec 2020 |
31 Dec 2019 |
|---|---|---|
| Kortfristiga | 27 | 30 |
| Långfristiga | 2 901 | 3 034 |
| Summa leasingskulder | 2 928 | 3 064 |
REDOVISADE BELOPP I RESULTATRÄKNINGEN
| MSEK | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar 1) |
–86 | –81 |
| Avskrivningar avseende nyttjanderättstillgångar – inom kostnader operatörsverksamhet samt central administration |
–31 | –22 |
1) Varav erlagd tomträttsavgäld uppgår till 83 (78) MSEK.
LÖPTIDSANALYS LEASINGSKULDER 2020
| Förväntas att regleras inom | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mellan | Summa | ||||||
| Mindre | 6 och | avtals | |||||
| än | 12 | Mellan | Mellan | enliga | Redovisat | ||
| 6 måna | måna | 1 och | 2 och | Mer än | kassa | värde | |
| der | der | 2 år | 5 år | 5 år | flöden | leasingskuld | |
| Leasingskulder | 12 | 15 | 13 | 29 | 2 859 | 2 928 | 2 928 |
LÖPTIDSANALYS LEASINGSKULDER 2019
| Förväntas att regleras inom | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mindre än 6 måna |
Mellan 6 och 12 måna |
Mellan 1 och |
Mellan 2 och |
Mer än | Summa avtals enliga kassa |
Redovisat värde |
|
| der | der | 2 år | 5 år | 5 år | flöden | leasingskuld | |
| Leasingskulder | 13 | 17 | 27 | 32 | 2 976 | 3 064 | 3 064 |
H1 ANDELAR I DOTTERFÖRETAG
MODERBOLAGET
| MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärden | 8 880 | 8 880 |
| Lämnade aktieägartillskott | 89 | — |
| Likviderade dotterföretag | — | 0 |
| Summa ackumulerade anskaffningsvärden | 8 969 | 8 880 |
| Ingående nedskrivningar | –1 487 | –1 487 |
| Utgående ackumulerade nedskrivningar | –1 487 | –1 487 |
| Utgående balans | 7 842 | 7 393 |
| Direktägda dotterföretag | Org. nr. | Säte | Antal aktier | Andel kapital/ röster |
|---|---|---|---|---|
| HOTAB Förvaltning AB | 556475-5592 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 |
| Pandox Förvaltning AB | 556097-0815 | Stockholm, Sverige | 5 500 | 100 |
| Hotab 6 AB | 556473-6352 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 |
| Fastighets AB Grand Hotell i Helsingborg | 556473-6329 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 |
| Pandox Fastighets AB | 556473-6261 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 |
| Fastighets AB Stora Hotellet i Jönköping | 556469-4064 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 |
| Pandox Belgien AB | 556495-0078 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 |
| Hotellus Holding AB | 556475-9446 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 |
| Pandox Luxemburg AB | 556515-9216 | Stockholm, Sverige | 10 000 | 100 |
| Pandox i Halmstad AB | 556549-8978 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 |
| Pandox i Borås AB | 556528-0160 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 |
| Hotellus Mellansverige AB | 556745-4656 | Stockholm, Sverige | 100 000 | 100 |
| Grand i Borås Fastighets AB | 556030-7083 | Stockholm, Sverige | 6 506 | 100 |
| Hotellus International AB | 556030-2506 | Stockholm, Sverige | 7 480 000 | 100 |
| Hotellus Östersund AB | 556367-3697 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 |
| Ypsilon Hotell AB | 556481-4134 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 |
| Pandox Kolmården AB | 556706-8316 | Stockholm, Sverige | 100 000 | 100 |
| Hotellus Sverige Ett AB | 556778-8699 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 |
| Sech Holding AB | 556819-2214 | Stockholm, Sverige | 357 000 | 100 |
| Pandox Portfölj 2 AB | 556982-7040 | Stockholm, Sverige | 500 | 100 |
| Pandox Sollentuna Centrum 12 AB | 556660-3949 | Stockholm, Sverige | 1 000 | 100 |
| Pandox Sweden AB | 556942-1687 | Stockholm, Sverige | 500 | 100 |
| Pandox Operations AB | 556980-3207 | Stockholm, Sverige | 50 000 | 100 |
| Pandox i Malmö AB | 556704-3723 | Malmö, Sverige | 1 000 | 100 |
| Hotellus Denmark A/S | 28970927 | Danmark | 5 000 | 100 |
| Le Nouveau Palace SA | 0423.048.375 | Belgien | 3 000 | 99,971) |
| Pandox Royale SA | 0476.704.322 | Belgien | 68 808 | 99,992) |
| Pandox Belgium NV | 0890.427.732 | Belgien | 100 000 | 99,993) |
| Pandox RMC BVBA | 0552.929.692 | Belgien | 1 000 | 99,004) |
| Tenzing Holding BV | 70144427 | Nederländerna | 1 | 100 |
| Convention Hotel International AG | CHE-101.458.856 | Schweiz | 14 000 | 100 |
1) Le Nouveau Palace SA ägs till 0,03 procent av Hotellus International AB, vilket är helägt av Pandox AB (publ).
2) Pandox Royale SA ägs till 0,01 procent av Hotellus International AB, vilket är helägt av Pandox AB (publ).
3) Pandox Belgium NV ägs till 0,01 procent av Hotellus International AB, vilket är helägt av Pandox AB (publ).
4) Pandox RMC BVBA ägs till 1 procent av Hotellus International AB, vilket är helägt av Pandox AB (publ).
| Indirektägda dotterföretag | Org. nr | Säte | Indirektägda dotterföretag | Org. nr | Säte |
|---|---|---|---|---|---|
| Arlanda Flyghotell KB | 916500-8021 | Stockholm, Sverige | Oy Norgani 2 Ab | 2050598-9 | Finland |
| Fastighetsbolaget Utkiken KB | 916611-7755 | Stockholm, Sverige | Oy Norgani 3 Ab | 2050596-2 | Finland |
| Fastighets AB Hotell Kramer | 556473-6402 | Stockholm, Sverige | Oy Norgani 4 Ab | 2050594-6 | Finland |
| Hotellus Nordic AB | 556554-6594 | Stockholm, Sverige | Oy Norgani 5 Ab | 2050593-8 | Finland |
| Hotellus Järva Krog AB | 556351-7365 | Stockholm, Sverige | Oy Norgani 8 Ab | 2050586-6 | Finland |
| Hotellus Mölndal AB | 556554-6636 | Stockholm, Sverige | Oy Norgani 9 Ab | 2050625-2 | Finland |
| Vestervold KB | 916631-9534 | Stockholm, Sverige | Oy Norgani 10 Ab | 2050619-9 | Finland |
| Skogshöjd Handels & Fastighets AB | 556066-0432 | Stockholm, Sverige | Oy Norgani 11 Ab | 2050616-4 | Finland |
| Norgani Sweden Holding AB | 556660-3238 | Stockholm, Sverige | Oy Norgani 12 Ab | 2050612-1 | Finland |
| Norgani Alvik Hasselbacken AB | 556735-4872 | Stockholm, Sverige | Oy Norgani 13 Ab | 2050610-5 | Finland |
| Fastighets AB Prince Philip | 556488-0028 | Stockholm, Sverige | Oy Norgani 14 Ab | 2050609-2 | Finland |
| Norgani Mora Stranden 37:3 AB | 556660-3493 | Stockholm, Sverige | Oy Norgani 16 Ab | 2050603-3 | Finland |
| Norgani Luleå Tjädern 19 AB | 556660-4426 | Stockholm, Sverige | Norgani Finland Holding Oy | 1530970-5 | Finland |
| Norgani Kalmar Hammaren 4 AB | 556660-6538 | Stockholm, Sverige | Kiinteistö Oy Hotelli Pilotti | 0426438-8 | Finland |
| Norgani Linköping Ekoxen 9 och 11 AB | 556658-7407 | Stockholm, Sverige | Kiinteistö Oy Pakkalan Kartanonkoski 5 | 0747929-6 | Finland |
| Norgani Göteborg Backa 149:1 och 866:397 AB 556658-7480 | Stockholm, Sverige | Oy Korpilampi Ab | 1495021-8 | Finland | |
| Norgani Stockholm Gråberget 29 AB | 556688-7450 | Stockholm, Sverige | Hotellus Suomi Oy | 1495017-0 | Finland |
| Norgani Hotelleiendom i Göteborg AB | 556674-0709 | Stockholm, Sverige | Norgani Hotels AS | 988 016 683 | Norge |
| Norgani Hotelleiendom i Helsingborg AB | 556674-0063 | Stockholm, Sverige | Norgani Hotelleiendom AS | 988 201 227 | Norge |
| Norgani Hotelleiendom i Jönköping AB | 556674-0212 | Stockholm, Sverige | Hotellinvest Holding AS | 990 122 806 | Norge |
| Norgani Hotelleiendom i Luleå AB | 556674-0485 | Stockholm, Sverige | Norgani Eiendom Bodø AS | 991 393 48 | Norge |
| Norgani Hotelleiendom i Malmö AB | 556674-0436 | Stockholm, Sverige | Norgani Hotell Bastionen AS | 940 157 633 | Norge |
| Norgani Hotelleiendom i Sundsvall AB | 556674-0071 | Stockholm, Sverige | Norgani Norge Holding AS | 989 197 355 | Norge |
| Norgani Hotelleiendom i Södertälje AB | 556673-9768 | Stockholm, Sverige | Alexandra Hotell AS | 910 114 174 | Norge |
| Norgani Hotellfastighetsaktiebolaget Blyet | 556673-9685 | Stockholm, Sverige | Norgani Hotell Kristiansand AS | 938 214 964 | Norge |
| Norgani Hotellfastighetsaktiebolaget Osten | 556674-0469 | Stockholm, Sverige | Norgani Hotell Oslo AS | 951 361 542 | Norge |
| Norgani Hotellfastighetsaktiebolaget Radien | 556674-0196 | Stockholm, Sverige | Norgani Hotell Bergen AS | 967 989 371 | Norge |
| Norgani Hotellfastighetsaktiebolaget Vindmotorn 556673-9818 | Stockholm, Sverige | Norgani Hotell Hafjell AS | 938 214 875 | Norge | |
| Norgani Suomi Holding AB | 556705-2781 | Stockholm, Sverige | Norgani Hotell KNA AS | 890 618 812 | Norge |
| Norgani Suomi 2 AB | 556705-0694 | Stockholm, Sverige | Norgani Hotell Bergen Airport AS | 919 626 852 | Norge |
| Norgani Suomi 3 AB | 556704-9688 | Stockholm, Sverige | Norgani Fagernaes Turisthotell AS | 919 844 604 | Norge |
| Norgani Suomi 4 AB | 556705-0983 | Stockholm, Sverige | Norgani Olrud Hotell AS | 919 286 865 | Norge |
| Norgani Suomi 5 AB | 556704-8151 | Stockholm, Sverige | Norgani Hamnneset Hotell AS | 919 286 881 | Norge |
| Norgani Suomi 6 AB | 556704-8144 | Stockholm, Sverige | Norgani Hotell Lillehammer AS | 952 479 806 | Norge |
| Norgani Suomi 9 AB | 556705-0520 | Stockholm, Sverige | Lillehammer Turisthotell AS | 913 915 739 | Norge |
| Norgani Suomi 10 AB | 556704-4218 | Stockholm, Sverige | Norgani Hotell Bodø AS | 987 141 433 | Norge |
| Norgani Suomi 11 AB | 556704-8227 | Stockholm, Sverige | W.E. I Holidaystraat NV | 0806.015.461 | Belgien |
| Norgani Suomi 12 AB | 556704-8219 | Stockholm, Sverige | Grand Hotel of Brussels NV | 0443.822.213 | Belgien |
| Norgani Suomi 13 AB | 556704-8201 | Stockholm, Sverige | Town Hotel NV | 0437.378.839 | Belgien |
| Norgani Suomi 14 AB | 556704-8193 | Stockholm, Sverige | Elba Belgium Holding BVBA | 0889.537.114 | Belgien |
| Norgani Suomi 15 AB | 556704-8185 | Stockholm, Sverige | Elba Leasehold BVBA | 0889.633.520 | Belgien |
| Norgani Suomi 17 AB | 556704-8169 | Stockholm, Sverige | Elba Freehold BVBA | 0889.630.649 | Belgien |
| Norgani Stockholm Herrgården 2 AB | 556660-4285 | Göteborg, Sverige | Holcro NV | 0421.732.937 | Belgien |
| Norgani Hotelleiendom i Sverige AB | 556674-0170 | Stockholm, Sverige | HDI Brussels Management SA | 0550.918.428 | Belgien |
| Hotellinvest Holding DK 1 ApS | 29828644 | Danmark | Swiss Hotels Leasing Company SA | 0443.435.597 | Belgien |
| Hotellinvest Holding DK 2 ApS | 29830053 | Danmark | Hotel Charlemagne EU SPRL | 0674.930.156 | Belgien |
| Hotellinvest DK 1 ApS | 10998476 | Danmark | Pandox Leeds Propco Ltd | 71857419 | Storbritannien |
| Hotellinvest DK 2 ApS | 28886217 | Danmark | Flight Holdco SPV Ltd | 115845 | Storbritannien |
| Hotellinvest DK 3 ApS | 25241266 | Danmark | Pandox Wonderwall Ltd | 115558798) | Storbritannien |
| Norgani Hotel Cosmopole ApS | 25060407 | Danmark | Pandox Wonderwall PropCo Ltd | 109208548) | Storbritannien |
| K/S Norgani Hotel | 24250830 | Danmark | Pandox Highlander Holdco Ltd | 114714748) | Storbritannien |
| Komplementarselskabet Norgani Hotel ApS | 14446478 | Danmark | Pandox Highlander Opco Ltd | 11471650 | Storbritannien |
| Norgani Hotel København A/S | 20029633 | Danmark | Pandox Highlander Propco Ltd | 16752248) | Storbritannien |
| Urban House Hotel ApS | 35632654 | Danmark | Pandox Birmingham Propco Ltd | 111533468) | Storbritannien |
| Hotel 27 ApS | 41256923 | Danmark | Pandox Glasgow Propco Ltd | 111533918) | Storbritannien |
| Hotel Mayfair ApS | 41256931 | Danmark | Pandox Manchester Propco Ltd | 111533678) | Storbritannien |
| Oy Norgani 1 Ab | 2050600-9 | Finland | Pandox Heathrow Propco Ltd | 111533398) | Storbritannien |
Not H1, forts.
| Indirektägda dotterföretag | Org. nr | Säte |
|---|---|---|
| Pandox UK Opco Ltd | 11153341 | Storbritannien |
| Pandox Investment Management DAC | 615809 | Irland |
| Vesway DAC | 440248 | Irland |
| Pandox Group DAC | 418679 | Irland |
| Lhotse Holding DAC | 5757277) | Irland |
| Jurys Cork Holdings DAC | 5759977) | Irland |
| Jurys Cork CP DAC | 5759987) | Irland |
| Jesaway DAC | 4593117) | Irland |
| Jurys Inns (Europe) DAC | 4390607) | Irland |
| Jurys Inns Investments DAC | 5910637) | Irland |
| Dormben Hotel The Hague OpCo B.V. | 65626141 | Nederländerna |
| Pandox Intermediate Holdco B.V. | 70153590 | Nederländerna |
| Pandox Midco B.V. | 70156824 | Nederländerna |
| Pandox Holdco B.V. | 70159203 | Nederländerna |
| Pandox Bradford Propco B.V. | 70691681 | Nederländerna |
| Pandox Brighton Propco B.V. | 70691584 | Nederländerna |
| Pandox Cardiff Propco B.V. | 70691290 | Nederländerna |
| Pandox Cheltenham Propco B.V. | 70691363 | Nederländerna |
| Pandox East Midlands Propco B.V. | 70691150 | Nederländerna |
| Pandox Hinckley Propco B.V. | 70690227 | Nederländerna |
| Pandox Inverness Propco B.V. | 70690316 | Nederländerna |
| Pandox Leeds Propco B.V. | 71857419 | Nederländerna |
| Pandox Croydon Propco B.V. | 70691800 | Nederländerna |
| Pandox Middlesbrough Propco B.V. | 70690464 | Nederländerna |
| Pandox Oxford Propco B.V. | 70690545 | Nederländerna |
| Pandox Sheffield Propco B.V. | 70691029 | Nederländerna |
| Pandox Swindon Propco B.V. | 70691088 | Nederländerna |
| Jinns B.V. | 342658437) | Nederländerna |
| Euro Lifim Holding B.V . | 33227692 | Nederländerna |
| Pandox Holland B.V. | 34277494 | Nederländerna |
| Pandox Holland 2 B.V. | 34304039 | Nederländerna |
| Charlius Dutch Investment B.V. | 58524134 | Nederländerna |
| Charlius Amsterdam Hotel Property B.V. | 34234529 | Nederländerna |
| Hotellus Luxembourg SARL | B131027 | Luxemburg |
| Dormben Hotel Hanover PropCo S.à.r.l | B157335 | Luxemburg |
| Dormben Hotel The Hague PropCo S.à.r.l. | B143783 | Luxemburg |
| Hotellus Canada Holdings Inc. | BC0793511 | Kanada |
| Hotellus Montreal Holdings Inc. | BC0823951 | Kanada |
| Hotellus Montreal Inc. | BC0827355 | Kanada |
| Hotellus Montreal Services Inc. | BC1177715 | Kanada |
| 11028677 Canada Inc. | 1102867-7 | Kanada |
| Pandox Berlin GmbH | HRB 96069 B1) | Tyskland |
| Hotellus Deutschland GmbH | HRB 411512) | Tyskland |
| Charlius European Hotel properties GmbH | HRB 790312) | Tyskland |
| Hypnos Hotel Properties GmbH | HRB 763382) | Tyskland |
| Charlius Germany Hotels Holding GmbH | B158137 | Tyskland |
| Charlius Germany Hotel Properties GmbH | B158154 | Tyskland |
| Charlius Cologne Hotel Property GmbH | B131225 | Tyskland |
| Charlius Dutch Hotels Holding GmbH | B179720 | Tyskland |
| Hypnos Hotel Properties Holding GmbH | HRB 157303 B3) | Tyskland |
| Hypnos Hotel Properties West GmbH | HRB 157278 B3) | Tyskland |
| Hypnos Hotel Properties Ratingen GmbH | HRB 157320 B3) | Tyskland |
| Hypnos Hotel Properties Mannheim GmbH | HRB 157271 B3) | Tyskland |
| Hypnos Hotel Properties South GmbH | HRB 157308 B3) | Tyskland |
| Hypnos Hotel Properties North GmbH | HRB 157291 B3) | Tyskland |
| Grundstücksgesellschaft ATLANTIS GmbH | HRB 413812) | Tyskland |
| Pandox Germany GmbH | HRB 688092) | Tyskland |
| Indirektägda dotterföretag | Org. nr | Säte |
|---|---|---|
| Pandox Lübeck GmbH | HRB 688682) | Tyskland |
| Pandox Dortmund GmbH | HRB 688562) | Tyskland |
| Pandox Bremen GmbH | HRB 688472) | Tyskland |
| Lauralex Germany Hotel Properties III GmbH | HRB 87178 B | Tyskland |
| Lauralex Hotel Property Stuttgart GmbH | HRB 151637 | Tyskland |
| Lauralex Hotel Property Sulzbach GmbH | HRB 190617 | Tyskland |
| Lauralex Hotel Property Kelsterbach GmbH | HRB 151406 | Tyskland |
| Lauralex Hotel Property Eschborn Land GmbH HRB 157419 | Tyskland | |
| Lauralex Germany Hotel Properties IV GmbH | HRB 87194 B | Tyskland |
| Lauralex Hotel Property Neuperlach GmbH | HRB 151411 | Tyskland |
| Lauralex Hotel Property Schweinfurt GmbH | HRB 177435 | Tyskland |
| HR Hotel Estate Bad Neuenahr GmbH | HRB 190577 | Tyskland |
| Lauralex Hotel Property Eschborn GmbH | HRB 151668 | Tyskland |
| Philotes Germany Hotel Properties GmbH | HRB 86838 | Tyskland |
| Philotes Hotel Property Dortmund GmbH | HRB176724 B | Tyskland |
| Philotes Hotel Property Augsburg GmbH | HRB 177448 B | Tyskland |
| Philotes Hotel Property Erfurt GmbH | HRB 176730 B | Tyskland |
| Finolette Hotel Property Nürnberg | HRB 88039 | Tyskland |
| Dormben Hannover Hotel Property GmbH | HRB 87426 | Tyskland |
| Dormben Hann-Haag Hotels GmbH | HRB 87427 | Tyskland |
| Dormben Hotel Hanover OpCo GmbH | HRB 227807 | Tyskland |
| Pandox Deutschland GmbH & Co. KG4) | HRA 218262) | Tyskland |
| Charlius Austria Hotel Holding GmbH | FN 355800 | Österrike |
| Charlius Vienna Hotel Property GmbH | FN 39164 | Österrike |
| Charlius Salzburg Hotel Property GmbH | FN 72575 | Österrike |
| Intressebolag | Org. nr. | Säte |
|---|---|---|
| Pandox Verwaltungs GmbH5) | HRB 667262) | Tyskland |
1) Kommersiellt register som hålls av den lokala domstolen i Charlottenburg, Tyskland.
2) Kommersiellt register som hålls av den lokala domstolen i Düsseldorf, Tyskland.
3) Kommersiellt register som hålls av den lokala domstolen i Berlin-Charlottenburg, Tyskland. 4) Pandox AB (publ) äger 94 procent av aktierna och en tredje part äger de återstående 6 procen-
ten av aktierna.
5) Pandox AB (publ) äger 49 procent av aktierna och en tredje part äger de återstående 51 procenten av aktierna.
6) Kommersiellt register som hålls av den lokala domstolen i Frankfurt am Main, Tyskland. 7) Under likvidation
8) Bolaget är undantaget lagstadgad lokal revision då en moderbolagsgaranti har utfärdats i enlighet med brittiska redovisningsregler. Bolaget innefattas i revisionen av räkenskaperna för Pandoxkoncernen.
I Kassaflödesanalys
I1 SPECIFIKATION ÖVER KASSAFLÖDEN FÖR KONCERNEN
REDOVISNINGSPRINCIPER
Likvida medel består av bankmedel. Pandox redovisar kassaflödesanalysen enligt den indirekta metoden. Vid indirekt metod är utgångspunkten årets resultat före skatt och justeringar görs för resultatposter som inte är kassaflödespåverkande och för förändringar i rörelsekapital. Vid förvärv eller försäljning av bolag redovisas endast kassaförändringen. I kassaflödet från finansieringsverksamheten redovisas kassatransaktioner till följd av företagets finansiering.
| KONCERNEN | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 |
| Förvärv av hotellfastigheter och andra affärsenheter | ||
| Förvärvade tillgångar och skulder | ||
| Förvaltningsfastigheter | — | 3 984 |
| Rörelsefastigheter | — | 917 |
| Uppskjutna skattefordringar | — | 2 |
| Kortfristiga fordringar | — | 18 |
| Likvida medel | — | 177 |
| Summa tillgångar | — | 5 098 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | — | — |
| Kortfristiga skulder | — | 181 |
| Summa skulder | — | 181 |
| Köpeskilling: | ||
| Utbetald köpeskilling | 689 | 5 078 |
| Avgår: Likvida medel i den förvärvade verksamheten | 0 | –177 |
| Påverkan på likvida medel | 689 | 4 901 |
| Avyttring av hotellfastigheter och andra affärsenheter | ||
| Avyttrade tillgångar och skulder | ||
| Förvaltningsfastigheter | — | 480 |
| Kortfristiga fordringar | — | 2 |
| Summa tillgångar | — | 482 |
| Uppskjuten skatt | — | 5 |
| Kortfristiga skulder | — | 2 |
| Summa skulder | — | 7 |
| Försäljningspris: | ||
| Erhållen köpeskilling | — | 390 |
| Påverkan på likvida medel | — | 390 |
Avstämning av skulder som härrör från finansieringsverksamheten:
LÅN TILL KREDITINSTITUT
| MSEK | 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
|---|---|---|
| Ingående balans | 29 621 | 27 917 |
| Kassaflöden | 3 091 | 981 |
| Valutakursdifferenser | –1 260 | 723 |
| Utgående balans skulder till kreditinstitut | 31 452 | 29 621 |
Övriga poster som inte ingår i kassaflödet
| MSEK | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Periodisering av uppläggningskostnader för lån | 72 | 56 |
| Avsättningar | 34 | 37 |
| Förvärvsrelaterade poster | –23 | –53 |
| Kapitaliserad ränta | –24 | –18 |
| Nedskrivningar | 0 | 41 |
| Omräkningsdifferenser | –84 | 48 |
| Resultat vid försäljning av dotterbolag | — | –15 |
| Övrigt | –13 | –5 |
| Summa övriga poster som inte ingår i kassaflödet | –38 | 84 |
J Moderbolagets redovisningsprinciper och tillkommande upplysningar
J1 MODERBOLAGETS REDOVISNINGSPRINCIPER
Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolagets årsredovisning är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen, ÅRL (1995:1554) och rekommendationerna i Rådet för finansiell rapportering, RFR 2, Redovisning för juridiska personer samt uttalanden från Rådet för finansiell rapportering, UFR. RFR 2 innebär att moderbolaget ska tillämpa samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt det är möjligt inom ramen för ÅRL, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag från och tillägg till IFRS som ska göra, dessa beskrivs nedan.
Skillnader mellan koncernens och moderbolagets
redovisningsprinciper
Klassificering och uppställningsformer
För moderbolaget redovisas i årsredovisningen en resultaträkning och balansräkning i enlighet med 9 kap. ÅRL. Dessa är uppställda enligt uppställningsscheman i ÅRL. De skillnader mot koncernens rapporter som gör sig gällande i moderbolagets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning av finansiella intäkter och kostnader, anläggningstillgångar, eget kapital samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik i balansräkningen.
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning
Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter särredovisas inte i moderbolagets resultat- och balansräkning då moderbolaget följer ÅRLs uppställningsform för resultat- och balansräkning. Information om anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter lämnas i stället som notupplysning. Vidare sker avskrivning i enlighet med årsredovisningslagen.
Andelar i dotterföretag
Andelar i dotterföretag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för innehav i dotterföretag. Villkorade köpeskillingar värderas utifrån sannolikheten av att köpeskillingen kommer att utgå. Eventuella förändringar av avsättningen/fordran läggs på/reducerar anskaffningsvärdet. Värdet på aktier i dotterföretag prövas om en indikation om ett nedskrivningsbehov föreligger.
Koncernbidrag
Koncernbidrag redovisas som bokslutsdisposition i Resultaträkning för moderbolag.
Redovisning av leasingavtal
Leasingavgifter redovisas som kostnad linjärt över leasingperioden. Nyttjanderätt och leasingskuld redovisas därmed inte i balansräkningen.
J2 KORT- OCH LÅNGFRISTIGA SKULDER MODERBOLAGET
MODERBOLAGET
| MSEK | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Skulder till kreditinstitut som förfaller inom ett år | 1 510 | 2 878 |
| Skulder till kreditinstitut som förfaller mellan ett–fyra år | 3 312 | 2 850 |
| Skulder till kreditinstitut som förfaller från fem år och senare | — | 597 |
| Summa kort och långfristiga skulder1) | 4 822 | 6 325 |
1) Uppläggningskostnader om 18 (20) MSEK har reducerat den räntebärande skulden i balansräkningen.
J3 VINSTDISPOSITION
Till årsstämmans förfogande står:
| Balanserade vinstmedel | 8 619 319 250 |
|---|---|
| Årets resultat | –486 372 393 |
| SEK | 8 132 946 857 |
| Överföres i ny räkning | 8 132 946 857 |
| SEK | 8 132 946 857 |
K Hållbarhet
Denna sida och de följande sidorna 147–156 utgör del av bolagets hållbarhetsrapport och har ej varit föremål för revision av bolagets revisor.
K1 OM HÅLLBARHETSRAPPORTEN
Pandox årliga hållbarhetsredovisning har upprättats utifrån kraven i GRI Standarder och uppfyller nivå Core. Redovisningen utgör också Pandox legala hållbarhetsrapport och möter informationskraven i Årsredovisningslagens krav om hållbarhetsrapportering. Hållbarhetsredovisningen utgör också Pandox Communication on Progress Report mot de tio principerna i FN:s Global Compact. Pandox har i år även tagit ett första steg mot att rapportera enligt TCFD, men arbetet ska utvecklas de kommande åren.
Hållbarhetsredovisningen avser helåret 2020. Inga väsentliga förändringar har skett i organisationen och leverantörskedjan sedan föregående år. Under 2020 skedde inte heller förändringar i fastighetsbeståndet på grund av försäljning eller förvärv. Däremot ingår de två fastigheter som Pandox förvärvade i slutet av 2019 i årets i hållbarhetsrapportering samt två hotell som omklassificerades från Fastighetsförvaltning till Operatörsverksamhet under 2020. Datum för senast publicerad redovisning var 15 mars 2019.
Hållbarhetsredovisningen bygger på företagets väsentliga hållbarhetsfrågor och sammanfattas i fem fokusområden som ingår i Pandox hållbarhetsstrategi Fair Play 2.0. Hållbarhetsstrategin är framtagen med hjälp av intressentdialoger och en väsentlighetsanalys för att få en komplett bild av vilka hållbarhetsfrågor som är viktiga för verksamheten och dess intressenter. En översyn av de väsentliga frågorna, med utgångspunkt i SASB:s standard, har gjorts under året, för att säkerställa att Pandox redovisar de frågor som finansiella aktörer anser är viktiga.
Redovisningens fokus och inriktning är samma som tidigare år och omfattar de delar av verksamheten som Pandox har operationell kontroll över. Pandox affärsverksamhet är uppdelad i två affärssegment; Operatörsverksamhet (20 hotellfastigheter) och Fastighetsförvaltning (136 hotellfastigheter). Hållbarhetsdata inkluderar Pandox huvudkontor, Operatörsverksamhet och Fastighetsförvaltning. För hotellfastigheter i Fastighetsförvaltning exkluderas dock social och ekonomisk hållbarhetsdata för driften av hotellfastigheterna, eftersom hyresgästerna ansvarar för detta. När det gäller miljödata försöker Pandox så långt det är möjligt samla in och redovisa data gällande energi- och vattenanvändning samt avfall och utsläppsdata för hotellen inom Fastighetsförvaltning där hotellverksamheten drivs av
hyresgästerna. Utsläppsdata redovisas i Scope 3. Samtliga Pandox 20 hotell inom Operatörsverksamhet ingår. I segmentet Fastighetsförvaltning ingår i år 94 hotell, vilket motsvarar 69 procent av 136 hotell, bland annat samtliga hotell inom Scandic och Nordic Choice. För att Pandox ska kunna samla in miljö- och energidata från hyresgästerna krävs att dessa företag ger sitt godkännande. Hos 30 procent av hyresgästerna finns konkurrensmässiga och/eller organisatoriska överväganden som gör att de ännu inte tillåter detta.
Hotell som omklassificerats från Operatörsverksamhet till Fastighetsförvaltning har inkluderats i miljödata fram tills dess att omklassificering skett. Basår för miljödata är 2019.
Personaldata redovisas i Full Time Equivalents (FTE) per 31 december 2020 baserad på normal årlig arbetstid för en helttidstjänst i respektive land.
Informationen i Pandox hållbarhetsrapport är inte externt granskad.
Förändringar i årets redovisning
Pandox har tidigare år redovisat sektorspecifika upplysningar gällande energiintensitet och utsläppsintensitet (CRE-1 och CRE-3), som var en del av GRI G4:s sektortillägg för bygg- och fastighetsbranschen. GRI har nu pensionerat dessa och hänvisar till GRI 302-3 och 305-4, vilket Pandox redovisar. Pandox har också infört fem företagsspecifika upplysningar i år, för att täcka in de viktigaste delarna i hållbarhetsstrategin.
Kontaktinformation

Caroline Tivéus SVP, Director of Sustainable Business +46 735 32 74 41 [email protected]
K2 VÄSENTLIGHETSANALYS OCH INTRESSENTDIALOG
Synpunkter från Pandox intressenter på vårt hållbarhetsarbete har stor påverkan på företagets prioriteringar internt samt för förbättringsarbetet. De viktigaste intressentgrupperna är Pandox ägare, hyresgäster, investerare, intresseorganisationer, leverantörer och medarbetare. Dessa huvudintressenter kan i sin tur ha olika förväntningar och krav på Pandox hållbarhetsarbete.
Väsentlighetsanalys
2018 genomförde Pandox en väsentlighetsanalys för att säkerställa att de hållbarhetsfrågor, där företaget har störst påverkan på omvärlden och som är viktigast för intressenterna, prioriteras i det fortsatta hållbarhetsarbetet. De viktigaste intressentgrupperna identifierades genom en kartläggning av intressenternas inflytande på och intresse för Pandox verksamhet. För att kunna definiera och prioritera de mest väsentliga hållbarhetsfrågorna genomförde Pandox intervjuer och webbenkäter med de viktigaste intressentgrupperna. Genom extern benchmark, nulägesanalys och intervjuer med medarbetare identifierades Pandox viktigaste
Materialitetsanalys

hållbarhetsfrågor längs med värdekedjan. Hållbarhetsfrågorna prioriterades utifrån positiv och negativ påverkan på omvärlden ur miljömässigt, socialt och ekonomiskt perspektiv. Resultaten validerades i en workshop med ledande befattningshavare.
Under 2020 har en översyn av de väsentliga frågorna genomförts, med utgångspunkt i SASB:s standard, för att säkerställa att Pandox redovisar de frågor som finansiella aktörer anser är viktigast. Under året har även klimatförändringarna och pandemin hamnat i fokus i samhället och bland våra intressenter. Översynen visade att tidigare gjord väsentlighetsanalys ännu är aktuell. Det är fortfarande samma hållbarhetsfrågor som är väsentliga för Pandox, men för att förtydliga företagets arbete har företaget i år sammanfattat dem i fem fokusområden; Miljö och klimat, Ansvarsfulla och rättvisa affärer, Nöjda och trygga gäster, Attraktiv och jämställd arbetsplats, samt Levande lokalsamhällen.
HÅLLBARHETSFRÅGOR Miljö
- 1 Miljöcertifierade fastigheter
- 2 Öka användning av hållbara material
- 3 Återanvändning och återvinning av material och minimera avfall
- 4 Minskad energikonsumtion och CO2e- utsläpp
- 5 Minskad vattenkonsumtion
Socialt
- 6 Utbildning och kompetensutveckling för medarbetare
- 7 Mångfald, jämställdhet och ickediskriminering
- 8 Medarbetares hälsa och säkerhet
- 9 Rättvisa arbetsvillkor för medarbetare
- 10 Föreningsfrihet och rätt till kollektiva förhandlingar
- 11 Hotellsäkerhet
- 12 Lokalt samhällsengagemang
- 13 Proaktivt motverka trafficking och
- prostitution på hotell
Styrning
- 14 Styrelse och ledning är engagerade i hållbarhetsfrågor
- 15 Säkerställa kundintegritet och skydda kunddata
- 16 Proaktivt arbete mot korruption
- 17 Hållbar leverantörskedja
RESULTAT FRÅN INTRESSENTDIALOGER 2018
| Intressentgrupp | Dialogformat | Tre viktigaste hållbarhetsfrågorna |
|---|---|---|
| Gäster | Enkät | • Rättvisa arbetsvillkor för medarbetare • Återanvändning och återvinning av material och minimera avfall • Minskad energikonsumtion och CO2e-utsläpp |
| Affärspartners | Enkät/intervju | • Minskad vattenkonsumtion • Proaktivt motverka trafficking och prostitution på hotellen • Rättvisa arbetsvillkor för medarbetare |
| Samhället | Enkät | • Miljöcertifierade fastigheter • Mångfald, jämställdhet och icke-diskriminering • Styrelse och ledning är engagerade i hållbarhetsfrågor |
| Leverantörer | Enkät | • Minskad energikonsumtion och CO2e-utsläpp • Mångfald, jämställdhet och icke-diskriminering • Hotellsäkerhet |
| Analytiker | Intervju | • Utbildning och kompetensutveckling för medarbetare • Rättvisa arbetsvillkor för medarbetare • Hållbar leverantörskedja |
| Investerare | Enkät | • Minskad energikonsumtion och CO2e-utsläpp • Säkerställa kundintegritet och skydda kunddata • Transparent hållbarhetsrapportering |
| Ägare | Enkät | • Återanvändning och återvinning av material och minimera avfall • Hotellsäkerhet • Rättvisa arbetsvillkor för medarbetare |
| Styrelsen | Enkät | • Minskad energikonsumtion och CO2e-utsläpp • Mångfald, jämställdhet och icke-diskriminering • Hotellsäkerhet |
| Medarbetare på hotell | Enkät | • Återanvändning och återvinning av material och minimera avfall • Rättvisa arbetsvillkor för medarbetare • Utbildning och kompetensutveckling för medarbetare |
| Hotelldirektörer | Enkät | • Utbildning och kompetensutveckling för medarbetare • Återanvändning och återvinning av material och minimera avfall • Lokalt samhällsengagemang |
| Medarbetare på kontor | Enkät | • Återanvändning och återvinning av material och minimera avfall • Hotellsäkerhet • Hållbar leverantörskedja |
| Koncernledning | Enkät | • Minskad energikonsumtion och CO2e-utsläpp • Styrelse och ledning är engagerade i hållbarhetsfrågor • Hotellsäkerhet |
Löpande dialog med intressenterna
Utöver den specifika intressentdialog om hållbarhet som genomfördes 2018, har Pandox löpande dialoger med sina intressenter under ett verksamhetsår.
Dialogen med hyresgästerna styrs av kontraktet och vilka frågor som hanteras. På grund av omsättningshyra krävs det att parterna har ett konstruktivt samarbete för att förstå marknad och nå gemensamma mål. Under året dominerades dessa samtal av covid-19.
Vad gäller medarbetarna genomförs kvartalsvisa medarbetarundersökningar. Dialog med ägarna och investerare sker kvartalsvis i samband med delårsrapporten, genom road shows, informella möten och genom enkätundersökningar om vad de efterfrågar i årsredovisningen. Under året har Pandox även bjudit in sina tio största ägare till dialog kring kommande Taxonomilagstiftning och de förväntningar de kommer att ställa på Pandox, vilket kommer att påverka det strategiska interna arbetet. För mer information kring Taxonomin, se sidan 45.
Dessutom arrangerar Pandox årligen en hotellmarknadsdag med fokus på trender och kunskapsspridning. Till detta forum bjuds Pandox viktigaste intressenter in.
Dialogen med leverantörer har Pandox strukturerat genom sin process för leverantörsgranskning. Genom denna kan Pandox stödja och utveckla samarbetet samt påverka dem till att arbeta mer professionellt och strukturerat med hållbarhetsfrågorna. För att läsa mer om leverantörsgranskningen, se sidan 53.
Dialog med intresseorganisationer sker i samband med deras utvärderingar av Pandox hållbarhetsarbete, och resultat från undersökningar såsom GRESB, Sustainalytics och CDP. I anslutning till detta sker dialog direkt med organisationerna om förbättringar och möjligheter.
PANDOX VÄSENTLIGA HÅLLBARHETSFRÅGOR OCH KOPPLING TILL GRI-RAPPORTERING
| Fokusområde | Väsentliga hållbarhetsfrågor | Rapporterade GRI-upplysningar och företagsspecifika upplysningar | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Miljö och klimat | Energianvändning | GRI 302-1 Energianvändning inom den egna organisationen GRI 302-2 Energianvändning utom organisationen GRI 302-3 Energiintensitet |
||||
| Utsläpp av växthusgaser och påverkan på klimatförändringarna |
GRI 305-1 Direkta växthusgasutsläpp (Scope 1) GRI 305-2 Indirekta växthusgasutsläpp (Scope 2) GRI 305-3 Övriga indirekta växthusgasutsläpp (Scope 3) GRI 305-4 Utsläppsintensitet växthusgaser |
|||||
| Vattenanvändning | GRI 303-5 Vattenanvändning | |||||
| Avfall och återvinning | GRI 306-2 Typ av avfall och hanteringsmetod | |||||
| Hållbarhetscertifierade fastigheter och hotellverksamheter |
Företagsspecifika upplysningar: P-1 Andel hållbarhetscertifierade fastigheter P-2 Andel av Pandox Operatörsverksamhet som är hållbarhetscertifierad |
|||||
| Ansvarsfulla och rättvisa affärer | God affärsetik/Antikorruption | GRI 205-3 Bekräftade korruptionsincidenter och vidtagna åtgärder | ||||
| Hållbar leverantörskedja | GRI 308-1 Nya leverantörer som granskats avseende miljökriterier GRI 414-1 Nya leverantörer som granskats avseende sociala kriterier |
|||||
| Nolltolerans mot trafficing och prostitution |
Företagsspecifik upplysning: P-3 Antal fall av prostitution eller trafficking |
|||||
| Nöjda och trygga gäster | Nöjda gäster och partners | Företagsspecifik upplysning: P-4 Gästnöjdhet i hotelloperatörsverksamheten |
||||
| Gästernas hälsa och säkerhet | GRI 416-2 Avvikelser gällande produkters och tjänsters hälso- och säkerhetspåverkan | |||||
| Kundintegritet och datasäkerhet | GRI 418-1 Dokumenterade klagomål gällande brott mot kunders integritet och förlust av kunddata |
|||||
| Attraktiv och jämställd arbetsplats | Attraktiv och utvecklande arbetsplats | GRI 401-1 Nyanställningar och personalomsättning GRI 404-3 Andel anställda som får regelbunden utvärdering av sin prestation och karriärsutveckling |
||||
| Hälsa och säkerhet på arbetet | GRI 403-9 Arbetsrelaterade skador GRI 403-10 Arbetsrelaterade ohälsa |
|||||
| Rättvisa anställningsförhållanden och lika rättigheter |
GRI 405-1 Mångfald i ledningar och bland medarbetare GRI 406-1 Fall av diskriminering och vidtagna åtgärder |
|||||
| Levande lokalsamhällen | Bidra till lokalsamhället | Företagsspecifik upplysning: P-5 Andel hotell i Pandox operatörsverksamhet inklusive huvudkontoret med samhällsprojekt |
K3 HÅLLBARHETSSTYRNING
Beslutande organ gällande hållbarhet
Styrelsen har det övergripande ansvaret för den strategiska inriktningen av hållbarhets- och klimatarbetet. Styrelsen fattar också beslut om signifikanta investeringar, såsom det gröna investeringsprogrammet. Återrapportering till styrelsen sker halvårsvis via en styrelserapport samt årligen genom en muntlig presentation.
VD och ledningen ansvarar för löpande drift av företaget och att rapportera till styrelsen. De ansvarar för att leverera på mål och strategier samt fatta beslut om övergripande verksamhetsfrågor, däribland hållbarhet. De ska också se till att system finns för uppföljning och kontroll av bolagets verksamhet och risker, vilket även inkluderar klimatrelaterade risker och möjligheter.
Hållbarhetskommittén, bestående av representanter från ledningsgruppen, sakkunniga samt Director of Sustainable Business, hanterar löpande frågeställningar och beslut rörande hållbarhetsarbetet. Under 2020 avhandlades exempelvis gröna hyresavtal, som möjliggör ett strukturerat arbete med hållbarhetsfrågor även i Fastighetsförvaltning. Hållbarhetskommittén var också drivande i att skapa ett grönt investeringsprogram och inleda BREEAM-certifiering av samtliga fastigheter i Operatörsverksamhet.
Director of Sustainable Business ansvarar för att säkerställa att hållbarhetsfrågor integreras i Pandox löpande verksamhet tillsammans med berörd områdesansvarig, vilket oftast är affärsområdescheferna. Genom sitt deltagande på ledningsgruppsmötena säkerställs att hållbarhetsfrågorna alltid finns högt upp på agendan och integreras i affären. Director of Sustainable Business rapporterar kontinuerligt utfallet av hållbarhetsarbetet till ledningsgruppen, och hotellcheferna i Operatörsverksamhet, bland annat genom rapporten Green Update varje kvartal. Dessutom är hållbarhet ett stående inslag på de strategiska kick-offen för ledningsgruppen, styrelserepresentanter, medarbetare på huvudkontoret, Fastighetsförvaltning och nyckelbefattningshavare i Operatörsverksamhet.
Samtliga medarbetare i Pandox är ansvariga för att arbeta med hållbarhet i enlighet med de policyer och strategier som företaget har.
Styrdokument
Uppförandekod för medarbetarna utgör de etiska riktlinjerna för Pandox verksamhet. Inom ramen för sin arbetsplatsorientering, tar varje nyanställd del av uppförandekoden genom en koncernövergripande digital utbildning. Uppförandekoden anger även att medarbetarna inte får ta politisk ståndpunkt i företagets namn. Koden bygger på de tio principerna i FN:s Global Compact och de underliggande konventioner och deklarationer som omfattar mänskliga rättigheter, arbetsrätt (ILO), miljöskydd och bekämpning av korruption.
Även Pandox uppförandekod för affärspartners bygger på dessa principer och beskriver de förväntningar som Pandox har på sina leverantörer avseende mänskliga rättigheter, arbetsrätt, miljö och antikorruption.
Pandox anti-korruptionspolicy kompletterar uppförandekoden och anger att företaget har nolltolerans mot alla former av korruption.
Policyn för mänskliga rättigheter anger att vi ska respektera och främja mänskliga rättigheter i hela verksamheten, inklusive i värdekedjan och i de samhällen där vi verkar.
Pandox miljöpolicy slår fast de värderingar och riktlinjer Pandox har för miljöarbetet. Den omfattar bland annat energi- och vattenkonsumtion, utsläpp och avfall. Försiktighetsprincipen är en del av miljöpolicyn och innebär att verksamheten proaktivt ska undvika miljörisker.
I Pandox skattepolicy anges att Pandox alltid ska handla i enlighet med gällande skatteregler. Alla skatter och avgifter betalas enligt lokala lagar och förordningar i de länder där Pandox är verksamt. Skattehanteringen ska vara etisk och affärsmässigt sund. Vid osäkerhet gäller försiktighet och genomlysning. Aggressiv eller avancerad skatteplanering ska inte förekomma. Som en god företagsmedborgare ser Pandox skatt som en del av sitt sociala ansvar.
Alla ovanstående policyer signeras av styrelsen och kommuniceras på Pandox webbplats.
Under 2020 upprättades en formell inköpspolicy och underhållspolicy för att kunna drifta Pandox fastigheter på ett enhetligt sätt och göra proaktiva planer för respektive fastighet på kort och medellång sikt. Syftet är att underlätta budgetplaneringen, men de kommer även att vara till hjälp i BREEAM-certifieringen av fastigheterna.
Uppföljning och kontroll
För att göra en korrekt nulägesanalys och prioritera rätt när det gäller aktiviteter och investeringar fortsatte Pandox under 2020 att samla in hållbarhetsdata såsom vatten- och energiförbrukning samt avfall månadsvis. Denna data valideras kvartalsvis. I slutet av året var samtliga av företagets hotell i Operatörsverksamhet samt 70 procent av hotellen i Förvaltningsverksamhet inkluderade i systemet. För 2021 är målet att samtliga hotell ska rapportera i systemet. 2020 gjordes ytterligare framsteg i arbetet med att integrera hållbarhet i hela värdekedjan. Systemet för datainsamling har möjliggjort analys för att värdera och prioritera mellan olika miljöinvesteringar. Analyserna av data resulterade bland annat i det gröna investeringsprogram som rullas ut i Operatörsverksamhet under 2020–2023. Systemet har också underlättat kunskapsspridning och identifiering av goda exempel.
För att säkerställa efterlevnad av koderna har Pandox interna kontrollrutiner, såsom exempelvis "four-eyes"-principen, vilket bland annat innebär dubbelsignering vid kontraktsskrivning för att minimera risken för felaktigheter eller korruption. Vid nyanställning används "farfars"-principen, där VD alltid är involverad vid rekrytering av centrala chefsroller.
Visselblåsarsystem
Pandox värdesätter och arbetar för en öppen kultur där anställda vågar rapportera om missförhållanden eller problem på arbetsplatsen så att de kan åtgärdas. Pandox har därför ett oberoende externt visselblåsarsystem som är tillgängligt för medarbetare och andra intressenter. I systemet kan eventuella misstankar om oegentligheter eller avvikelser från Pandox policyer rapporteras anonymt. Inkomna ärenden hanteras av Pandox General Counsel ihop med Director of Sustainable Business.
VIKTIGA STYRDOKUMENT
Pandox har två uppförandekoder, en för medarbetarna och en för affärspartners, samt följande policyer; Miljöpolicy, Anti-korruptionspolicy, Policy för mänskliga rättigheter, Skattepolicy, Inköpspolicy, Underhållspolicy, Personuppgiftspolicy, Informationssäkerhetspolicy, och Insiderpolicy. Utöver detta har Pandox ett uttalande kring Modern Slavery Act.

Totalt redovisas energianvändning för 114 av totalt 156 fastigheter, för vilka Pandox erhållit data. 20 hotell inom Pandox operatörsverksamhet och 94 i Fastighetsförvaltning. Energiintensiteten per kvadratmeter minskade under året på grund av lägre beläggning till följd av covid-19. Detsamma gäller för våra hyresgäster. 38 (29) procent av total energianvändning 2020 kommer från förnyelsebara energikällor som vindkraft, vattenkraft och solel. I bränsle inkluderas gas, pellets och bränsleolja. Fyra hotell producerar egen elektricitet eller värme, vilket uppgick till
310 MWh under 2020. Denna produktion är inkluderad i energianvändning av icke-förnyelsebar elektricitet respektive värme, då information om källa saknas. I tabellen Energianvändning inom organisationen nedan redovisas data för Pandox 20 fastigheter i Operatörsverksamheten samt Pandox huvudkontor. I tabellen Energianvändning utanför den egna organisationen redovisas energianvändning nedströms i värdekedjan, hos Fastighetsförvaltningens hyresgäster. Data från 94 av 136 fastigheter ingår. Läs mer på sidan 48.
PANDOX ENERGIANVÄNDNING INOM DEN EGNA ORGANISATIONEN1)
| Förnyelsebar energi | Icke-förnyelsebar energi | Totalt | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (MWh) | 2020 | 2019 | 2018 | 2020 | 2019 | 2018 | 2020 | 2019 | 2018 | |
| Bränsle | 2 020 | 2 359 | 2 260 | 22 810 | 29 296 | 29 451 | 24 830 | 31 655 | 31 711 | |
| Elektricitet | 22 130 | 22 776 | 23 079 | 6 507 | 15 484 | 17 999 | 28 637 | 38 260 | 41 078 | |
| Värme | 0 | 0 | 0 | 6 119 | 9 010 | 8 434 | 6 119 | 9 010 | 8 434 | |
| Kyla | 0 | 0 | 0 | 4 579 | 8 089 | 6 671 | 4 579 | 8 089 | 6 671 | |
| Total energianvändning | 24 150 | 25 135 | 25 339 | 40 015 | 61 879 | 62 555 | 64 183 | 87 014 | 87 894 | |
| Total vädernormaliserad energi | 62 980 | 87 839 | 88 360 | |||||||
| Energiintensitet, kWh/kvm | 169 | 265 | 284 |
1) Datan omfattar Pandox egen verksamhet, det vill säga 20 hotell i Operatörsverksamhet samt Pandox huvudkontor. Den vädernormaliserade energiförbrukningen beräknas med hjälp av Heat Degree Days (HDD). HDD definieras som antalet grader beräknat utifrån skillnaden mellan medeltemperaturen utomhus och en bastemperatur; den senare är 18 grader Celsius för alla platser som studeras. Energiförbrukningen normaliseras sedan enligt den genomsnittliga HDD under de senaste tio åren. Energiintensitet per kvadratmeter är baserad på vädernormaliserad energi. Ingen egenproducerad energi säljs.
ENERGIANVÄNDNING UTANFÖR DEN EGNA ORGANISATIONEN1)
| Förnyelsebar energi | Icke-förnyelsebar energi | Totalt | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (MWh) | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Bränsle | 100 | 232 | 18 139 | 2 589 | 18 239 | 2 821 | |
| Elektricitet | 83 847 | 80 758 | 22 205 | 475 | 106 052 | 81 233 | |
| Värme | 94 595 | 79 591 | 94 595 | 79 591 | |||
| Kyla | 3 629 | 3 088 | 3 629 | 3 088 | |||
| Total energianvändning | 83 947 | 80 990 | 138 568 | 85 743 | 222 515 | 166 733 | |
| Vädernormaliserad | 200 317 | 165 865 | |||||
| Energiintensitet kWh/m2 | 174 | 228 |
1) Här redovisas energianvändning nedströms i värdekedjan, det vill säga bland de hyresgäster som ansvarar för driften av hotellfastigheterna inom Fastighetsförvaltning. 94 av totalt 136 fastigheter ingår i redovisade data för 2020, bland annat samtliga hotell inom Scandic och Nordic Choice. Data för 2019 inkluderar 62 hotell, vilket förklarar ökningen mellan åren. För att Pandox ska kunna samla in miljö- och energidata från hyresgästerna krävs att dessa företag ger sitt godkännande. Hos 25 procent av hyresgästerna finns konkurrensmässiga och/eller organisatoriska överväganden som gör att de ännu inte tillåter detta. Den totala andelen förnybar elektricitet uppgick till 68 (96) procent tack vare att operatörerna tecknat avtal på förnyelsebar energi.
K5 KOLDIOXIDUTSLÄPP
Totalt redovisas koldioxidutsläpp för 114 av totalt 156 fastigheter, för vilka Pandox erhållit data. Detta är en ökning från 2019 då data från enbart 77 av totalt 155 fastigheter var tillgänglig.
De totala växthusgasutsläppen inom den egna verksamheten (Scope 1 och 2) har minskat under 2020. Här ingår 20 (15) hotell inom Pandox Operatörsverksamhet och huvudkontoret. Utsläppsintensiteten uppgick till 21,5 (28) kg CO2e/kvm. Pandox förbränning av bränslen i den egna verksamheten och utsläpp av kylmedium ger upphov till Scope 1-utsläpp. Företaget köper in el, fjärrvärme och kyla som ger upphov till Scope 2-utsläpp. Pandox totala växthusgasutsläpp i Scope 1 och 2 uppgick till 7 979 ton CO2e, vilket motsvarar 4 162 flygresor tur och retur Sverige– Montreal för en person i Ekonomiklass enligt klimatsmartsemester.se.
Pandox har i år gjort en analys av Scope 3-utsläpp med hjälp av en så kallad spend-analys av leverantörsreskontra för 2020.4) Analysen visar livscykelutsläppen för respektive leverantör. Då 2020 års totalutsläpp inkluderar fler scope 3-kategorier, går det inte att jämföra 2020 med tidigare år.
Företagets mest väsentliga Scope 3-utsläpp uppströms i värdekedjan kommer från inköpta varor, material och tjänster (framförallt vid ombyggnation av fastigheter). På andra plats kommer kapitalvaror, som är varor med förlängd livslängd som i de finansiella räkenskaperna räknas som anläggningstillgångar.
Nedströms i värdekedjan är det utsläpp från hyresgästernas drift av hotellen, som är den största utsläppskategorin. Pandox ambition är att förfina analysen av utsläppen i Scope 3 under kommande år.
PANDOX-KONCERNENS VÄXTHUSGASUTSLÄPP
| (ton CO2e) | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Scope 11) | 4 276 | 5 761 | 5 628 |
| Scope 2 (market-based)1,2) | 3 703 | 2 946 | 3 115 |
| Totala utsläpp Scope 1 och 2 | 7 979 | 8 707 | 8 743 |
| Förändring, % | –8,4 | –0,4 | – |
| Förändring, ton CO2e | –728 | –36 | – |
| Scope 3-utsläpp3) | 137 795 | 19 613 | 20 913 |
| 1. Inköpta varor, material, tjänster4) | 93 000 | – | – |
| 2. Kapitalvaror4) | 6 000 | – | – |
| 3. Produktion av bränsle och energi1) | 1 209 | 1 741 | 1 832 |
| 4. Uppströms transporter4) | 1 000 | – | – |
| 5. Avfall genererat i organisationen4) | 4 000 | – | – |
| 6. Affärsresor 4) | 2 000 | 206 | 470 |
| 13. Nedströms leasade tillgångar1) | 30 586 | 17 666 | 18 611 |
| Totala utsläpp Scope 1, 2 och 3 | 145 774 | 28 320 | 29 656 |
1) Emissionsfaktorer hämtas från Defra, IEA, GaBi och RE-DISS. I vissa fall tillhandahålls emissionsfaktor direkt från leverantörer. Pandox verksamheter i olika länder rapporterar in i systemet Sphere som sammanställer data och tillhandahåller bakomliggande beräkningsfaktorer. De växthusgaser som ingår i beräkningarna är koldioxid, metan, dikväveoxid och ozon.
2) Scope-2 utsläpp beräknat enligt location-based metoden uppgick till 7 571 (9 229) ton CO2e. 3) Pandox redovisar Scope 3 för de kategorier av utsläpp som anses som väsentliga enligt GHG Protocol.
4) Dessa utsläppsberäkningar är baserade på inköpsdata där varje leverantör klassificerats till deras respektive sektor. Därefter appliceras en emissionsfaktor för koldioxidutsläpp per spenderad krona för respektive sektor. Emissionsfaktorerna är baserade på en "environmentally extended input output analysis", vilket inkluderar hela värdekedjan för respektive inköp.

Totalt redovisas vattenkonsumtion för 113 av totalt 156 fastigheter för vilka Pandox erhållit data. Ett hotell inom Fastighetsförvaltning har fått exkluderats då data för vattenförbrukning saknas. Den totala vattenkonsumtionen minskade under 2020 på grund av att restriktioner under pandemin minskade antalet gäster på hotellen. Även projekten för att minska vattenanvändningen genom gröna investeringsprogrammet började ge resultat. Läs mer detta på sidan 50. Att vattenkonsumtionen per gästnatt ökade under 2020 berodde på att det krävs viss underhållsspolning i rör och sanitetsutrustning, även utan gäster, för att inte leda till problem som kan uppstå om det blir för torrt. Ökningen berodde även på att det är färre antal gästnätter som förbrukningen fördelas på.
Pandox gjorde under 2020 en djupare analys av vilka av företagets hotell i egen drift som ligger i områden med extremt hög nivå av vattenstress. Analysen visar att det framförallt är de tätbefolkade områdena i nordvästra Europa, speciellt runt London och Bryssel, som har problem med vattenstress, det vill säga att efterfrågan på vatten är mycket större än tillgången2).
PANDOX VATTENKONSUMTION INOM DEN EGNA ORGANISATIONEN1)
| (m3) | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|
| Total vattenkonsumtion | 227 226 | 446 908 | 480 796 |
| – varav vattenkonsumtion i vattenstressade områden2) |
74 667 | – | – |
| Vattenintensitet (liter/kvm) | 611 | 1 438 | 1 550 |
| Vattenintensitet (liter/gästnatt) | 389 | 264 | 288 |
1) Datan för vattenkonsumtion omfattar Pandox 20 hotell i Operatörsverksamhet. Pandox huvudkontor är inhyrt i en kontorsbyggnad som ägs av annat fastighetsbolag där ingen separat mätning av vatten sker.
2) WRI:s nyckeltal för vattenstress anges i procent och beräknas genom att dela totalt vattenuttag med tillgängligt yt- och grundvatten. Ju högre tal desto större konkurrens om vattnet. I tabellen redovisas extremt hög vattenstress = > 80%. Pandox har använt WRI Aqueduct 2019 – Water risk atlas som källa vid värderingen av vilka hotell som ligger i vattenstressade områden.
VATTENKONSUMTION UTANFÖR DEN EGNA ORGANISATIONEN1)
| (m3) | 2020 | 2019 |
|---|---|---|
| Total vattenkonsumtion | 803 799 | 983 296 |
| – varav vattenkonsumtion i vattenstressade områden2) | 11 426 | – |
| Vattenintensitet (liter/m2) | 705 | 1 195 |
| Vattenintensitet (liter/gästnatt) | 246 | 173 |
1) Datan för vattenkonsumtion omfattar 93 av totalt 136 fastigheter inom Fastighetsförvaltning. Ett hotell har fått exkluderas då förbrukningsdata saknas.
2) WRI:s nyckeltal för vattenstress anges i procent och beräknas genom att dela totalt vattenuttag med tillgängligt yt- och grundvatten. Ju högre tal desto större konkurrens om vattnet. I tabellen redovisas extremt hög vattenstress = > 80%. Pandox har använt WRI Aqueduct 2019 – Water risk atlas som källa vid värderingen av vilka hotell som ligger i vattenstressade områden.
K8 HÅLLBARHETSCERTIFIERINGAR
Målet är att samtliga fastigheter i Pandox Operatörsverksamhet ska certifieras enligt BREEAM In-use på nivån Very Good. Under 2020 certifierades Pandox första tre fastigheter enligt plan på nivån Very Good. Certifieringsprocessen i en fjärde fastighet påverkades kraftigt av restriktionerna under covid-19 och förväntas att bli klar nästa år. Senast år 2023 ska ytterligare nio fastigheter certifieras och senast år 2025 de sista åtta fastigheterna.
Samtliga hotell i Pandox Operatörsverksamhet har hållbarhetscertifierat hotelldriften, och bland hyresgästerna har 82 procent certifierat hotelldriften. Läs mer på sidan 47.
K7 AVFALL
Avfallsmängden minskade betydligt under 2020 jämfört med 2019 till följd av den minskade beläggningen på hotellen på grund av restriktioner kring covid-19. Datan för genererat avfall under 2020 gäller för 18 av 20 hotell i Operatörsverksamhet samt Pandox huvudkontor. Novotel den Haag World Forum och Novotel Hannover kan ej få fram data då de delar utrymme för avfallshantering med två kongresshallar. Under 2020 fokuserade Pandox på att förbättra datans tillförlitlighet för att kunna inkludera den i års- och hållbarhetsredovisningen. Datan för 2019 inkluderar 15 hotell. Pandox använder sig inte av metoderna återanvändning, injicering i djup brunn eller lagring på plats.
GENERERAT AVFALL OCH BORTSKAFFNINGSMETOD I EGEN VERKSAMHET1)
| (ton) | 2020 | 2019 | ||
|---|---|---|---|---|
| Bortskaffningsmetod | Ofarligt avfall |
Farligt avfall |
Ofarligt avfall |
Farligt avfall |
| Återvinning | 540 | 1,4 | 1 699 | 4 |
| Kompostering | 31 | 44 | 0 | |
| Energiåtervinning | 372 | 895 | 0 | |
| Förbränning | 0 | 0,016 | 0 | 1 |
| Deponi | 333 | 890 | 0 | |
| Total mängd avfall | 1 276 | 1,5 | 3 528 | 5 |
1) Datan för genererat avfall under 2020 gäller för 18 av 20 hotell i Operatörsverksamhet samt Pandox huvudkontor. Novotel den Haag World Forum och Novotel Hannover kan ej få fram data då de delar utrymme för avfallshantering med två kongresshallar. Under 2020 fokuserade Pandox på att förbättra datans tillförlitlighet för att kunna inkludera den i års- och hållbarhetsredovisningen. Datan för 2019 inkluderar 15 hotell. Pandox använder sig inte av metoderna återanvändning, injicering i djup brunn eller lagring på plats.
HÅLLBARHETSCERTIFIERADE FASTIGHETER1)
| Totalt antal BREEAM certifierade objekt |
|||
|---|---|---|---|
| Pandox fastigheter | 2020 | 2019 | |
| Antalet certifierade fastigheter | 3 | 0 | |
| Certifierad area, kvm | 44 833 | 0 | |
| Certifierad andel av fastigheterna i operatörsverksamhet, % |
15 | 0 | |
| Certifierad andel av hela fastighetsbeståndet, % | 2 | 0 |
1) Data visar antal certifierade hotell enligt BREEAM In-Use inom Pandox Operatöreverksamhet.
HÅLLBARHETSCERTIFIERAD HOTELLDRIFT1)
| Totalt | Fördelning 2020 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Antal certifierade hotell | Typ av certifiering | |||||||||
| Pandox fastigheter | 2020 | 2019 | Svanen | Green Key | ISO 14001 | Green Tourism | Övriga | |||
| Antalet certifierade hotell | 129 | 115 | 47 | 22 | 17 | 23 | 38 | |||
| Certifierad area, kvm | 1 700 82 | 1 519 197 | 549 091 | 377 108 | 254 633 | 292 343 | 321 481 | |||
| Certifierad andel av hotellen i operatörsverksamhet, % |
100 | 89 | 0 | 55 | 10 | 10 | 65 | |||
| Certifierad andel av hotellen i totala fastighetsbeståndet, % |
83 | 74 | 30 | 14 | 12 | 15 | 24 |
1) Ett hotell kan ha flera typer av certifieringar. Totalen anger därför antal hotell med en eller flera typer av certifieringar respektive arean på dessa hotell. Fördelningen kan därför inte summeras och jämföras med totalen. Den vanligaste märkningen är Svanen, där Scandic står för största andelen, följt av Green Key som är vanligast inom Pandox operatörsverksamhet. För en översikt av hotellens hållbarhetscertifieringar, se sidan 76.
Denna sida har ej varit föremål för revision.
K9 MEDARBETARE
All personaldata redovisas i FTE (heltidsekvivalenter). Beräkning av heltidsekvivalenter (FTE) görs genom att en anställds schemalagda timmar divideras med varje lands lagstadgade arbetstimmar för en heltidstjänst. Notera att resultaten skiljer sig åt från den personaldata som redovisas i not C7 som utgår enbart från lagstadgade arbetstimmar i Sverige.
Antal anställda anges per den 31 december 2020.
Data för sociala hållbarhetsfrågor inkluderar samtliga medarbetare anställda av Pandox. Det inkluderar medarbetare i Operatörverksamhet, Fastighetsförvaltningen och på huvudkontoret.
Antal medarbetare
Pandox har till övervägande del tillsvidareanställda, men behöver ta in extra personal med visstidskontrakt under hotellens högsäsong. Inom hotellbranschen är deltidsarbete vanligt förekommande.
Under 2020 permitterades 760 medarbetare och 179 medarbetare fick sägas upp, räknat i antal heltidsanställda på grund av covid-19. Majoriteten av hotellen har dock inte varit helt stängda, för att vara beredda när restriktionerna släpper, vilket bland annat skedde under sommaren.
Norden är den enda region där antalet medarbetare har ökat under året jämfört med föregående år.
ANTAL MEDARBETARE (FTE) UPPDELAT PER KÖN, ANSTÄLLNINGSKONTRAKT OCH TYP AV ANTÄLLNING (HELTID ELLER DELTID)1)
| 2020 | 2019 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kvinnor | Män | Totalt | Kvinnor | Män | Totalt | |
| Tillsvidareanställning | 507 | 552 | 1 059 | 600 | 671 | 1 271 |
| Visstidsanställning | 46 | 43 | 89 | 91 | 71 | 162 |
| Totalt | 553 | 595 | 1 148 | 691 | 742 | 1 433 |
| Heltid | 449 | 533 | 982 | 517 | 625 | 1142 |
| Deltid | 59 | 18 | 77 | 83 | 46 | 129 |
1) Redovisning med denna indelning påbörjades 2019, därför redovisas ingen data för 2018.
ANTAL MEDARBETARE (FTE) UPPDELAT PÅ REGION OCH ANSTÄLLNINGSKONTRAKT (TILLSVIDARE- ELLER VISSTIDSANSTÄLLNING)1)
| 2020 | 2019 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillsvidare anställning |
Visstids anställning |
Totalt | Tillsvidare anställning |
Visstids anställning |
Totalt | ||
| Norden | 88 | 1 | 89 | 66 | 1 | 67 | |
| Europa | 856 | 87 | 943 | 881 | 159 | 1 040 | |
| Kanada | 116 | 0 | 116 | 324 | 2 | 326 | |
| Totalt | 1 060 | 88 | 1 148 | 1 271 | 162 | 1 433 |
1) Redovisning med denna indelning påbörjades 2019, därför redovisas ingen data för 2018.
Mångfald och jämställdhet
Pandox har en stor mångfald bland sin personal när det gäller exempelvis etnicitet, kön, religion och ålder. Jämställdheten är inte lika representerad på högre chefsbefattningar, där en övervägande andel av hotelldirektörerna är män. Under 2020
förbättrades denna siffra, mycket på grund av Pandox krav på att båda könen ska vara representerade i rekryteringsprocessen till ledande befattningar i Operatörsverksamhet. Detta är ett prioriterat område för företaget. En mångfalds- och inkluderingskartläggning planeras att genomföras under 2021. Läs mer på sidan 59.
KÖNSFÖRDELNING PER ANSTÄLLNINGSKATEGORI1)
| 2020 | 2019 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fördelning kön, % | Fördelning kön, % | ||||||
| Totalt antal | Kvinnor | Män | Totalt antal | Kvinnor | Män | ||
| Styrelse | 6 | 33% | 67% | 6 | 33% | 67% | |
| Koncernledning | 9 | 22% | 78% | 9 | 22% | 78% | |
| Operatörsverksamhet | |||||||
| Hotelldirektörer (senior management) | 63 | 41% | 59% | 14 | 14% | 86% | |
| Övriga hotellchefer (middle management) | 138 | 46% | 54% | 175 | 46% | 54% | |
| Hotellmedarbetare | 899 | 50% | 50% | 1 203 | 49% | 51% | |
| Fastighetsförvaltning | |||||||
| Direktörer/Chefer (senior management) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Övriga chefer (middle management) | 2 | 0 | 100% | 1 | 0 | 100% | |
| Medarbetare Förvaltning | 9 | 11% | 89% | 8 | 13% | 86% | |
| Huvudkontor | |||||||
| Direktörer/Chefer (senior management) | 5 | 40% | 60% | 4 | 50% | 50% | |
| Övriga chefer (middle management) | 1 | 100% | 0 | 1 | 100% | 0 | |
| Medarbetare huvudkontoret | 22 | 64% | 36% | 18 | 72% | 28% |
1) För 2019 anges antalet hotelldirektörer inom Pandox operatörsverksamhet. För 2020 anges fördelningen för hela hotellets ledningsgrupp. Könsfördelningen blir då något jämnare, dock är majoriteten på den ledningsnivån män.
Not K9 Medarbetare, forts.
ÅLDERSFÖRDELNING PER ANSTÄLLNINGSKATEGORI
| 2020 | 2019 | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Fördelning per åldersgrupp, % | Fördelning per åldersgrupp, % | |||||||
| Totalt antal | <30 år | 30–50 år | >50 år | Totalt antal | <30 år | 30–50 år | >50 år | |
| Styrelse | 6 | 0 | 50% | 50% | 6 | 0 | 33% | 67% |
| Koncernledning | 9 | 0 | 22% | 78% | 9 | 0 | 33% | 67% |
| Operatörsverksamhet | ||||||||
| Hotelldirektörer (senior management) | 63 | 1% | 64% | 35% | 14 | 7% | 64% | 29% |
| Övriga hotellchefer (middle management) | 138 | 18% | 66% | 16% | 175 | 13% | 73% | 14% |
| Hotellmedarbetare | 899 | 21% | 50% | 29% | 1 203 | 26% | 42% | 33% |
| Fastighetsförvaltning | ||||||||
| Direktörer/Chefer (senior management) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga chefer (middle management) | 2 | 0 | 100% | 0 | 1 | 0 | 100% | 0 |
| Medarbetare Förvaltning | 9 | 0 | 56% | 44% | 8 | 0 | 63% | 37% |
| Huvudkontor | ||||||||
| Direktörer/Chefer (senior management) | 5 | 0 | 80% | 20% | 4 | 0 | 75% | 25% |
| Övriga chefer (middle management) | 1 | 0 | 100% | 0 | 1 | 0 | 100% | 0 |
| Medarbetare huvudkontoret | 22 | 23% | 68% | 9% | 18 | 17% | 72% | 11% |
Nyanställda och personalomsättning
Andelen nyanställda och personalomsättningen är hög i ålderskategorin under 30 år. Arbeten inom hotellbranschen är vanligt bland unga människor, samt att medarbetare inom denna ålderskategori är mer rörliga inom arbetsmarknaden. Denna ålderskategori var överrepresenterad när hotellens behov av personal under året minskade, då de med kortast anställningstid fick lämna först. Den höga personalomsättningen förklaras även av att den räknas mot antalet anställda per sista december 2020 och påverkas därmed av händelserna under året beträffande det minskade behovet av personal till följd av pandemin och den lägre efterfrågan inom hotell och restaurang. Andelen nyanställda samt personalomsättningen i den ålderskategorin var högre än för övriga ålderskategorier även 2019, vilket visar på rörligheten inom gruppen.
NYANSTÄLLDA OCH PERSONALOMSÄTTNING UPPDELAT PÅ KÖN, ÅLDER OCH REGION1)
| 2020 | 2019 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyanställda, % | Personal omsättning, |
% Nyanställda, % | Personal omsättning, % |
|||
| Totalt antal (andel) | 102 (9%) | 416 (36%) | 299 (21%) | 313 (22%) | ||
| Kvinnor | 9% | 38% | 21% | 21% | ||
| Män | 8% | 34% | 19% | 23% | ||
| Ålder <30 | 58% | 100% | 55% | 40% | ||
| Ålder 30–50 | 36% | 22% | 16% | 24% | ||
| Ålder >50 | 6% | 13% | 3% | 5% | ||
| Norden | 13% | 12% | 8% | 5% | ||
| Europa | 9% | 35% | 25% | 24% | ||
| Kanada | 9% | 62% | 12% | 17% |
1) Personalomsättning räknas som antal anställda som lämnat organisationen frivilligt eller på grund av uppsägning, pension eller död i tjänst (inkluderar både fasta och tillfälligt anställda).
Kompetensutveckling
Under året genomfördes färre utvecklingssamtal till följd av den lägre fysiska närvaron på hotellen som arbetsplats inom Operatörsverksamhet. Nivån för Fastighetsförvaltning och Huvudkontor låg kvar på samma nivå som året innan. Läs mer om Pandox som attraktiv arbetsgivare på sidan 59.
ANDEL MEDARBETARE SOM GENOMGÅTT UTVECKLINGSSAMTAL, %
| 2020 Andel i % |
2019 Andel i % |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| 9 | 100% | 100% | 9 | 100% | 100% |
| 27 | 40% | 60% | 12 | 50% | 92% |
| 80 | 51% | 49% | 159 | 93% | 89% |
| 366 | 53% | 47% | 739 | 64% | 59% |
| 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 2 | 100% | 100% | 1 | 0 | 100% |
| 9 | 100% | 100% | 8 | 100% | 100% |
| 5 | 100% | 100% | 4 | 100% | 100% |
| 1 | 100% | 100% | 1 | 100% | 0 |
| 22 | 100% | 100% | 18 | 100% | 100% |
Denna sida har ej varit föremål för revision.
Hälsa och säkerhet
Specifik styrning av hälsa och säkerhet på arbetsplatsen
Att alla medarbetare ska ha en säker, hälsosam och trygg arbetsmiljö är prioriterat för Pandox då medarbetarna är en viktig resurs för verksamheten. Därför genomförs återkommande riskbedömningar, utbildningar och medarbetarundersökningar.
Den större andelen medarbetare finns inom Pandox Operatörsverksamhet. Varje hotell har ansvar för sina medarbetares fysiska och psykiska hälsa och säkerhet på arbetsplatsen och utformar egna processer och rutiner samt genomför riskbedömning, riskhantering och rapportering av incidenter och olyckor. Pandox har inget koncerngemensamt ledningssystem för hälsa och säkerhet, men Uppförandekoden för medarbetare omfattar bland annat hälsa och säkerhet, och ställer krav på Pandox som arbetsgivare.
Arbetsrelaterade olyckor och incidenter rapporteras årligen via Pandox system för insamling av sociala data från Operatörsverksamhet. Olyckornas orsak ska utredas och förebyggande åtgärder införas.
Att det finns rutiner och processer för hälsa och säkerhet på arbetsplatsen baseras dels på lagkrav i det enskilda landet, dels på krav från hotellbolagen som Pandox har franchise- eller managementavtal med.
På hotellen finns en eller flera arbetsmiljörepresentanter som medarbetarna kan kontakta gällande hälsa och säkerhet. Det finns också en förtroendemedarbetare och ett skyddsombud att vända sig till, om man inte vill prata med närmaste chef eller hotelldirektören. Förtroendemedarbetaren tar sedan frågan vidare och medarbetaren som uppmärksammade problemet hålls därigenom anonym. Det är även möjligt att rapportera anonymt genom systemet för medarbetarundersökningar och genom visselblåsarsystemet. Skyddsombudet, arbetsmiljörepresentanten och utvald förtroendeperson har regelbundna möten med arbetsmiljögruppen kring uppkomna problem, åtgärdsförslag, samt process för rapportering av incidenter och olyckor till respektive lands motsvarighet till det svenska Arbetsmiljöverket.
Hotellen ansvarar även för utbildning för att minimera risker vid potentiellt riskfyllda arbetsmoment, exempelvis vid användning av köksutrustning. Medarbetarna utbildas regelbundet i hur potentiellt hotfulla situationer på hotellet ska hanteras, både via hotellspecifika program och Pandox Uppförandekod för medarbetare. På huvudkontoret och många av hotellen har de anställda en sjukvårdsförsäkring som ger möjlighet till samtalsstöd om en medarbetare upplever svårigheter som påverkar vardag och arbetsliv, eller om de upplevt en obehaglig eller hotfull situation på eller i nära anslutning till arbetsplatsen. Läs mer om Pandox förebyggande arbete med hälsa och säkerhet på sidan 59.
Anlitade entreprenörer och underleverantörer är i egenskap av arbetsgivare formellt ansvarig för att utreda och genomföra åtgärder vid arbetsskador för sina anställda. Pandox har inte heller något formellt ansvar för hälsa och säkerhet för de medarbetare som är anställda av våra hyresgäster och affärspartners. Pandox försöker dock påverka deras hållbarhetsarbete genom vår Uppförandekod för affärspartners och leverantörer som beskriver våra förväntningar på dem, bland annat gällande hälsa och säkerhet på arbetsplatsen. Det är också Pandox uppgift att bedöma om det finns något i inträffade incidenter eller olyckor, som vi kan dra lärdom av i egenskap av byggherre och beställare.
De konsulter och andra leverantörer som jobbar dagligen på våra arbetsplatser ingår i rapporteringen av följande data.
Rapportering av arbetsrelaterade olyckor
Under 2020 inträffade färre arbetsrelaterade olyckor till följd av det minskade antalet arbetade timmar inom Operatörsverksamhet. De skador som skedde var enstaka fallolyckor samt skärsår och brännskador. En allvarligare olycka inträffade som gällde en fallolycka som ledde till ett skadat knä.
De vanligaste riskerna i hotell- och restaurangbranschen är belastningsskador på grund av tunga lyft, fallolyckor (på till exempel hala golv), förlorad kontroll över köksmaskiner samt bränn- och skärskador. Med hjälp av utbildning och information försöker Pandox begränsa antalet inträffade olyckor när situationerna inte helt kan undvikas.
ARBETSRELATERADE SKADOR1)
| 2020 | 2019 | |||
|---|---|---|---|---|
| Antal | Dödsfalls-/ olycksfalls frekvens |
Antal | Dödsfalls-/ olycksfalls frekvens |
|
| Medarbetare | ||||
| Dödsfall till följd av arbetsrelaterade skador |
0 | 0 | 0 | 0 |
| Allvarliga arbetsrelaterade skador (exkl. dödsfall) |
1 | 0,18 | 5 | 0,13 |
| Rapporterade arbets relaterade skador |
12 | 2,19 | 131 | 3,48 |
| Underleverantörer Dödsfall till följd av arbetsrelaterade skador |
0 | 0 | 0 | 0 |
| Allvarliga arbetsrelaterade skador (exkl. dödsfall) |
0 | 0 | 0 | 0 |
| Rapporterade arbets relaterade skador |
0 | 0 | 2 | 0,05 |
1) En arbetsrelaterad skada är en skada som uppstår på grund av eller under arbetets gång. Som allvarlig skada räknas skador som arbetstagaren inte återhämtat sig helt från inom sex månader. Olycksfalls- respektive dödsfallsfrekvensen definieras som antal arbetsolyckor respektive dödsfall delat på totalt antal arbetade timmar, multiplicerat med 200 000 arbetade timmar. Antalet arbetade timmar för egna medarbetare uppgick till 1 095 650 för 20 hotell under 2020 och under 2019 till 7 533 554 för 14 hotell.
Rapportering av arbetsrelaterad ohälsa
Inga fall av ohälsa rapporterades under året. Detta förklaras av det minskade antalet arbetade timmar i kombination med hotellens aktiva arbete i frågan. Läs mer om arbetet på sidan 59 samt i det inledande stycket i motstående kolumn.
ARBETSRELATERAD OHÄLSA1)
| 2020 | 2019 | ||
|---|---|---|---|
| Antal | Antal | ||
| Medarbetare | |||
| Dödsfall till följd av arbetsrelaterad ohälsa | 0 | 0 | |
| Rapporterade arbetsrelaterad ohälsa | 0 | 166 | |
| Underleverantörer | |||
| Dödsfall till följd av arbetsrelaterad ohälsa | 0 | 0 | |
| Rapporterade arbetsrelaterad ohälsa | 0 | 0 |
1) Som arbetsrelaterad ohälsa räknas dålig hälsa och sjukdomar som uppstått till följd av exponering för faror eller dålig arbetsmiljö på jobbet.
Pandox har även börjat samla in data gällande sjukfrånvaro under 2020 med syftet att analysera nuläget och se om företaget behöver sätta upp gemensamma mål för detta framöver.
SJUKFRÅNVARO PER SEGMENT1)
| Sjukfrånvaro, % | |
|---|---|
| Alla typer av sjukdom, ohälsa eller skador | 2020 |
| Operatörsverksamhet | 4,7 |
| Fastighetsförvaltning | 0,1 |
| Huvudkontor | 0,7 |
| Totalt | 4,5 |
1) Sjukfrånvaron anges i procent av totalt arbetad schemalagd arbetstid. 2020 är första året Pandox rapporterar sjukfrånvaro. Den lägre sjukfrånvaron för Fastighetsförvaltning och Huvudkontor kan förklaras av möjlighet till distansarbete under en period med pandemi.
K10 ANTIKORRUPTION
Under året inträffade två fall av korruption och dessa hanterades enligt Pandox riktlinjer. Läs mer i kapitlet Ansvarsfulla och rättvisa affärer på sidan 52.
ANTAL FALL AV KORRUPTION
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Totalt antal fall av korruption | 2 | 0 |
| – varav antal fall där anställda blivit avskedade på grund av korruption |
1 | 0 |
| – varav antal fall där avtal med affärspartners blivit uppsagda eller inte förlängda på grund av korruption |
1 | 0 |
| – varav antal rättsliga fall rörande korruption som väckts mot företaget eller våra anställda |
0 | 0 |
K11 LEVERANTÖRER
Pandox implementerade ett digitalt granskningssystem av leverantörer under 2020. Under året utvärderades 90 befintliga leverantörer utifrån miljökriterier och sociala kriterier gällande mänskliga rättigheter. Från och med 2021 är det ett krav att nya och återkommande leverantörer inom Fastighetsförvaltning ska granskas enligt denna process innan kontraktsskrivning. Pandox ska även börja genomföra stickprover med start under 2021. I nästa årsredovisning kommer företaget att kunna redovisa andel leverantörer som screenats med utgångspunkt i miljökriterier respektive sociala kriterier. Läs mer om årets arbete på sidan 53.
ANDEL NYA LEVERANTÖRER SOM SCREENATS1)
| 2020 | ||
|---|---|---|
| Antal | Andel av totalt antal nya leve rantörer |
|
| Nya leverantörer som screenats utifrån miljökriterier | 0 | – |
| Nya leverantörer som screenats utifrån sociala kriterier | 0 | – |
| Totalt antal nya leverantörer under året | – | – |
1) Uppgifter gällande totalt antal nya leverantörer är inte tillgängliga för 2020. Kraven på att screena nya leverantörer införs från och med 2021 och då ska även uppgift om antal nya leverantörer inhämtas.

Under året inträffade inga incidenter inom verksamheten där gästernas hälsa eller säkerhet påverkades negativt. Inga dataöverträdelser, såsom stöld av kunddata, eller incidenter som kränkte kundernas integritet inträffade heller. Läs mer om vårt arbete inom området på sidan 55.
PRODUKTERNAS OCH TJÄNSTERNAS PÅVERKAN PÅ PANDOX HOTELLGÄSTERS HÄLSA OCH SÄKERHET1)
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Totalt antal incidenter där gästernas eller besökarnas hälsa eller säkerhet har påverkats negativt vid ett besök på Pandox hotell |
0 | 0 |
| – varav antal incidenter av bristande efterlevnad av lagar |
0 | 0 |
| – varav antal incidenter av bristande efterlevnad av frivilliga standarder |
0 | 0 |
| – varav antal incidenter av bristande lagefterlevnad som ledde till böter eller annat straff |
0 | 0 |
| – varav antal incidenter av bristande lagefterlevnad som ledde till varning |
0 | 0 |
DATASÄKERHET OCH KUNDINTEGRITET1)
| 2020 | 2019 | |
|---|---|---|
| Totalt antal datasäkerhetsöverträdelser, som stöld av kunddata |
0 | 1 |
| Totalt antal inkomna klagomål gällande kränkning av kunders integritet |
0 | 0 |
| – andel av de totalt inkomna klagomålen som mottagits från externa parter |
0 | 0 |
| – andel av de totalt inkomna klagomålen som mottagits från myndigheter |
0 | 0 |
1) Inga fall rapporterade under 2020 som handlade om brott mot GDPR och ingen kunddata gick förlorad.
Ordförandeord Alla krisers moder
Att kalla 2020 exceptionellt är ingen överdrift. För Pandox och hela hotellindustrin fick året ett helt annat förlopp än vad vi förväntade oss vid årets början. De sorger och bekymmer vi hade då känns idag helt obetydliga mot bakgrund av den historiska samhällskris vi nu genomlever och som har drabbat så många människor så hårt.
OMFATTANDE ERFARENHET FRÅN TIDIGARE KRISER …
När jag ska beskriva Pandox svar på hotellindustrins utmaningar vill jag påminna om företagets historia. Pandox bildades 1995 med en mindre portfölj hotellfastigheter från Securum som var ett av den svenska statens skuldåtervinningsbolag i den svenska bankkrisen i början av 1990-talet. Pandox affärsledning, inklusive Anders Nissen som fortfarande är företagets vd, hade dessförinnan arbetat i flera år på Securum med omstrukturering och skuldåtervinning av en stor portfölj med krisdrabbade tillgångar inom rese- och hotellindustrin.
Det var ett hårt och i många stycken otacksamt arbete, men som också gav unika insikter i och erfarenheter om svåra krisförlopp. Pandox erfarenheter från de tidiga åren har därefter fortlöpande vässats genom flera stora externa kriser där företaget framgångsrikt flyttat fram sin position i hotellfastighetsmarknaden. Den kontinuitet som Pandox haft i både affärsledning och styrelse har gjort det möjligt för företaget att hela tiden bygga vidare på tidigare erfarenheter och snabbt kunna mobilisera organisationen i rätt riktning oavsett affärsfråga. Kontinuiteten är också en förklaring till Pandox tydliga identitet och starka företagskultur.
… SKAPADE FÖRUTSÄTTNINGAR FÖR SNABB OMSTÄLLNING
Som jag tidigare beskrivit vilar Pandox hantering av covid-19-krisen på betydande erfarenheter från tidigare kriser, vilket visade sig redan i början av mars då företaget snabbt ställde om från anfall till försvar. Viktiga frågor var och är hyresgästernas betalningsförmåga, vår egen kostnadsnivå, värdering av hotellfastigheter, relationer med långivare samt inte minst intern och extern kommunikation.
Ett område där styrelsen under året aktivt stöttat företagsledningen är bankoch finansieringsfrågor genom ett särskilt finansutskott bestående av mig själv, Jon Rasmus Aurdal, Bengt Kjell och företags-

ledningen genom vd Anders Nissen och CFO Liia Nõu samt Pandox finansavdelning.
MÅNGA INTRESSEN ATT TA HÄNSYN TILL I NUVARANDE KRIS
Pandox är ett paneuropeiskt hotellfastighetsbolag med kontaktytor mot många olika intressenter i många länder. I en kris av den magnituden vi nu ser är det många svåra avvägningar som måste göras, inte minst balansera tuffa diskussioner om hyror på kort sikt och samtidigt föra en konstruktiv dialog om ett fortsatt lönsamt samarbete på längre sikt. Vi har stor respekt och förståelse för det svåra läge Pandox affärspartners befinner sig i eftersom vi delar samma marknad. Pandox har genom sin affärsmodell, med övervägande omsättningsbaserade hyror och egen hotelldrift, en direkt exponering till hotellmarknaden. Pandox tillhandahåller genom sina hotellfastigheter en viktig del av infrastrukturen i turism- och reseindustrin där våra fasta hyror och minimihyror täcker kapitalkostnaden för hotellfastigheterna, som i sin tur är en förutsättning för att kunna bedriva hotellverksamhet.
REALISM OCH FRAMTIDSOPTIMISM
Vi har arbetat med ett stort mått av realism och beslutsamhet i krisen. Samtidigt har vi försökt att skapa hopp och framtidstro, vilket är särskilt viktigt när det ser som mörkast ut. Ett glädjeämne är alla de nya aktieägare som Pandox fått under 2020 och som ytterligare förstärkt en redan stark ägarbild. Pandox har en stark position i hotellfastighetsmarknaden och därmed också goda förutsättningar att ta del av den framtida tillväxt i hotellmarknaden som vi vet kommer. Jag både hoppas och tror att Pandox, när hotellmarknaden återhämtar sig, ska kunna skapa substantiellt värde för både aktieägare och andra intressenter.
Jag vill rikta ett särskilt tack till Pandox medarbetare, aktieägare, valberedning, styrelse och affärspartners för de gemensamma insatser som gjorts under 2020. Jag ser fram emot ett ljusare 2021.
Oslo i mars 2021 Christian Ringnes
Bolagsstyrningsrapport
Denna sida och de följande sidorna 159–163 samt 170–173 utgör bolagets Bolagsstyrningsrapport och har ej varit föremål för revision av bolagets revisor.
God bolagsstyrning handlar om att säkerställa att bolaget sköts på ett för aktieägarna så ansvarsfullt och effektivt sätt som möjligt. Bolagsstyrning beskriver hur rättigheter och skyldigheter fördelas mellan bolagets organ i enlighet med tillämpliga lagar, regler och interna processer. Pandox AB (publ) är ett svenskt publikt aktiebolag med säte i Stockholm. Bolagsstyrningen i Pandox utgår från svensk lag, bolagsordningen, Nasdaqs regelverk för emittenter och Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden"). Koden återfinns på www.bolagsstyrning. se och utgör god sed på aktiemarknaden. Pandox följer Koden utan avvikelser.
En reviderad kod för bolagsstyrning trädde i kraft den 1 januari 2020 med bland annat nya regler för ersättningsrapportering och transaktioner med närstående. Med anledning härmed antog Pandox ledningsgrupp under 2020, på uppdrag av styrelsen, en Policy för närståendetransaktioner. Vidare antogs nya riktlinjer för ersättningar till styrelseledamöter och vd vid årsstämman 2020. Därutöver kommer en ersättningsrapport tillställas årsstämman 2021 för godkännande.
ÄGARE OCH AKTIEN
Pandox B-aktie är sedan den 18 juni 2015 noterad på Nasdaq Stockholm på listan för stora bolag (Large Cap). Bolagets aktiekapital uppgick per den 31 december 2020 till 459 624 998 kronor, fördelat på 75 000 000 A-aktier och 108 849 999 B-aktier. Varje A-aktie berättigar innehavaren till tre röster på bolagsstämman, medan varje B-aktie berättigar innehavaren till en röst på bolagsstämman.
Pandox bolagsordning innehåller ett omvandlingsförbehåll och ett hembuds förbehåll för Pandox A-aktier. Samtliga B-aktier är fritt överlåtbara.
Följande aktieägare hade vid utgången av 2020 ett direkt eller indirekt ägande som representerade 10 procent eller mer av röstetalet för samtliga aktier i bolaget:
| Innehav 2020-12-31 | Andel av röstetalet, % |
|---|---|
| Eiendomsspar AS | 36,6 |
| Helene Sundt AB | 18,2 |
| Christian Sundt AB | 18,1 |
Bolagets börsvärde beräknat på både A- och B-aktier uppgick vid årets slut till 26 658 (38 976) MSEK.
Mer information om Pandoxaktien och ägarbilden finns på sidorna 30–33 samt på Pandox webbplats www.pandox.se.
För beskrivning av så kallade "Change of Control"-klausuler, se sidan 96 i förvaltningsberättelsen.
BOLAGSSTÄMMA
Bolagsstämman är Pandox högsta beslutande organ. På Pandox årsstämma utövar aktieägarna sin rösträtt i nyckelfrågor, till
Övergripande bolagsstyrningsstruktur

Denna sida har ej varit föremål för revision.
exempel fastställande av resultat- och balansräkningar, disposition av bolagets resultat, beviljande av ansvarsfrihet för styrelsens ledamöter och verkställande direktör, val av styrelseledamöter och revisorer samt ersättning till styrelsen och revisorerna. Genom aktieägarnas aktiva deltagande vid Pandox stämma läggs grunden för en god maktbalans mellan ägare, styrelse och bolagsledning.
Pandox styrelse ska kalla till extra bolagsstämma om en aktieminoritet med sammanlagt minst en tiondel av samtliga aktier i bolaget, eller bolagets revisor, begär det. Styrelsen kan också på eget initiativ kalla till extra bolagsstämma. Beslut vid bolagsstämma fattas normalt med enkel majoritet. Enligt bolagsordningen sker kallelse till bolagsstämma genom annonsering i Post och Inrikes Tidningar och genom att kallelsen hålls tillgänglig på Pandox webbplats pandox.se. Att kallelse har skett ska samtidigt annonseras i Svenska Dagbladet.
När datum och ort för bolagsstämma har fastställts ska uppgift om detta utan dröjsmål, inför årsstämma senast i samband med tredje kvartalsrapporten, lämnas på Pandox webbplats. Årsstämman 2021 hålls den 12 april 2021 i Stockholm.
Aktieägare som vill delta i Pandox bolagsstämma ska dels vara införd i den av Euroclear Sweden förda aktieboken fem vardagar före stämman, dels anmäla sig hos Pandox för deltagande i bolagsstämman senast den dag som anges i kallelsen till stämman. Aktieägare kan närvara personligen eller genom ombud och kan även biträdas av högst två personer (antalet biträden ska anges i anmälan). Vanligtvis är det möjligt för aktieägare att anmäla sig till bolagsstämman på flera olika sätt, vilka närmare anges i kallelsen till stämman. Aktieägare är berättigade att rösta för samtliga aktier som aktieägaren äger.
Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på bolagsstämman måste skicka en skriftlig begäran om det till Pandox styrelse. Denna begäran ska vara styrelsen till handa senast sju veckor före bolagsstämman. Inför årsstämman 2021 gäller att begäran ska vara styrelsen tillhanda senast den 22 februari 2021.
Årsstämma 2020
Pandox senaste årsstämma ägde rum den 3 april 2020 i Stockholm. Mot bakgrund av osäkerheten hänförlig till covid-19-pandemin drog styrelsen tillbaka sitt tidigare lagda utdelningsförslag om 4,70 SEK per aktie och föreslog istället att ingen utdelning skulle lämnas för 2019. Valberedningen drog också tillbaka sitt tidigare lagda förslag om ökat styrelsearvode, vilket därmed lämnades oförändrat.
Årstämman 2020 fattade bland annat följande beslut:
- Fastställelse av resultat- och balansräkning samt koncernresultaträkning och koncernbalansräkning.
- Disposition av bolagets vinst enligt den fastställda balansräkningen samt beslut om att inte lämna någon utdelning till aktieägarna.
- Ansvarsfrihet för styrelseledamöter och verkställande direktören.
- Arvoden till styrelsen och bolagets revisorer; 800 000 kronor till styrelsens ordförande, 600 000 kronor till styrelsens vice ordförande för det fall sådan utses, samt 400 000 kronor till envar av övriga av stämman valda ledamöter
- Arvoden till revisionsutskottet; 130 000 kronor till revisionsutskottets ordförande och 70 000 kronor till envar av övriga ledamöter.
- Arvoden till ersättningsutskottet; 50 000 kronor till envar av de två ledamöterna i ersättningsutskottet.
- Arvode till revisorer ska utgå enligt godkänd räkning.
- Omval av revisorer i form av revisionsbolaget PwC med Patrik Adolfson som huvudansvarig revisor.
- Omval av Christian Ringnes, Jon Rasmus Aurdal, Ann-Sofi Danielsson, Bengt Kjell och Jeanette Dyhre Kvisvik.
- Nyval av Jakob Iqbal.
- Omval av Christian Ringnes som styrelsens ordförande.
- Bemyndigande för styrelsen att emittera nya aktier uppgående till maximalt 10 procent av totalt antal utestående aktier.
- Fastställande av riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare.
- Antagande av principer för utseende av valberedning inför årsstämma 2021.
Fullständigt bolagsstämmoprotokoll finns tillgängligt på Pandox webbplats.
STYRELSE
Pandox styrelse är ansvarig för bolagets förvaltning och organisation. Ansvaret omfattar bland annat att:
• Fastställa Pandox mål och strategier.
- Tillsätta, utvärdera och vid behov entlediga VD.
- Säkerställa rutiner och system för utvärdering av fastställda mål.
- Fortlöpande utvärdera resultat och finansiell ställning.
- Säkerställa att årsredovisning och delårsrapporter är korrekta, tillförlitliga och relevanta.
Styrelseledamöterna väljs av årsstämman för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Enligt Pandox bolagsordning ska styrelsen, till den del den väljs av bolagsstämman, bestå av minst fyra och högst åtta ledamöter utan styrelsesuppleanter.
Pandox styrelseordförande väljs av årsstämman. Styrelseordföranden ansvarar för att styrelsens arbete är välorganiserat och effektivt.
Styrelsen följer en skriftlig arbetsordning som revideras årligen och fastställs på det konstituerande styrelsemötet. Arbetsordningen reglerar bland annat mötesformer, funktioner samt fördelningen av arbete mellan styrelseledamöterna och verkställande direktören. I samband med det konstituerande styrelsemötet fastställer styrelsen även instruktionen för verkställande direktören avseende finansiell rapportering.
Styrelsen sammanträder enligt ett årligen fastställt schema som normalt följer Pandox strategi och budgetprocess samt bolagets finansiella kalender. Ytterligare styrelsemöten kan sammankallas för att hantera tidskritiska frågor som kräver styrelsebeslut, till exempel förvärv, avyttring eller kapitalanskaffning.
Utöver styrelsemötena träffas styrelseordföranden och verkställande direktören kontinuerligt för att diskutera styrningen och ledningen av Pandox. Styrelsen utvärderar fortlöpande den verkställande direktörens arbete.
Pandox styrelse har till stöd för sitt arbete också ett revisionsutskott och ett ersättningsutskott.
Pandox styrelseledamöters och VDs andra uppdrag beskrivs på sidorna 170–173.
Denna sida har ej varit föremål för revision.
VIKTIGARE POLICYER OCH KODER ANTAGNA AV PANDOX STYRELSE
| Innehåll | |
|---|---|
| Finanspolicy | Principer och regler för hur finansverksamheten ska bedrivas |
| Insiderpolicy | Regler och riktlinjer för hantering av insiderinformation |
| Intern och extern personuppgiftspolicy | Regler och information om Pandox behandling av personuppgifter |
| IT- och informationssäkerhetspolicy | Principer och regler för hur IT-verksamheten ska bedrivas och hur IT-säkerheten säkerställs |
| Kommunikationspolicy | Principer och regler för hur intern och extern kommunikation ska skötas |
| Miljöpolicy | Regler och riktlinjer för Pandox miljöansvar |
| Uppförandekod för affärspartners | Principer och krav på Pandox affärspartners |
| Uppförandekod för medarbetare | Principer och krav på Pandox medarbetare |
| Antikorruptionspolicy | Principer och krav på Pandox medarbetare rörande antikorruption |
| Policy för mänskliga rättigheter | Principer och krav på Pandox avseende mänskliga rättigheter |
| Personuppgiftspolicy | Regler för behandling av personuppgifter |
| Riktlinjer för visselblåsartjänst | Beskriver hur medarbetare och externa intressenter kan anmäla misstankar om oegentligheter |
| Riktlinjer för kriskommunikation | Beskriver hur Pandox kommunicerar internt och externt i krissituationer |
PANDOX STYRELSE OCH UTSKOTT 2020
| Deltagande i antal möten | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Namn | Arvode, tkr3) | Styrelsen | Revisions utskott |
Ersättnings utskott |
Oberoende bolaget1) |
Oberoende ägare2) |
| Christian Ringnes, ordf. | 850 | 12 av 12 | 2 av 2 | Ja | Nej | |
| Leiv Askvig 3) | 150 | 4 av 12 | 1 av 2 | Ja | Nej | |
| Jon Rasmus Aurdal | 470 | 12 av 12 | 4 av 4 | Ja | Nej | |
| Ann-Sofi Danielsson | 530 | 11 av 12 | 4 av 4 | Ja | Ja | |
| Bengt Kjell, vice ordf | 670 | 12 av 12 | 4 av 4 | Ja | Ja | |
| Jeanette Dyhre Kvisvik | 400 | 12 av 12 | Ja | Ja | ||
| Jakob Iqbal 4) | 300 | 8 av 12 | 1 av 2 | Ja | Nej | |
1) Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
Pandox Årsredovisning 2020 159
2) Oberoende i förhållande till bolagets större ägare. 3) Utträdde ur styrelsen vid årsstämman 2020. 4) Tillträdde styrelsen vid årsstämman 2020.
Styrelsens arbete
2020 var ett utmanande år för Pandox på grund av effekterna från covid-19, vilket krävt ett omfattande och löpande engagemang från styrelsen särskilt gällande lönsamhets, finans- och riskfrågor. Därutöver har styrelsen under året arbetat med Pandox strategi och affärsplan, budget, utvecklingen på hotellmarknaden och övergripande riskanalys.
Styrelsen har under året haft tolv möten varav ett konstituerande. På det konstituerande styrelsemötet valdes Bengt Kjell till vice ordförande i styrelsen.
Styrelsen genomför årligen en utvärdering av sina arbetsformer och rutiner för att säkerställa att den har nödvändig kompetens samt väl fungerande processer för goda beslut. Resultatet av utvärderingen rapporteras till valberedningen och utgör en del av underlaget för nomineringsarbetet. Styrelsens bedömning är att ledamöterna har ändamålsenlig och väl kompletterande kompetens med hänsyn till Pandox verksamhet, vilket delas av valberedningen.
Under 2020 genomförde Pandox valberedning intervjuer med samtliga styrelse-
Styrelsearbetets normala årscykel*
ledamöter samt VD. Slutsatsen var att styrelsen fungerar väl och att ledamöterna kompletterar varandra på ett bra sätt. Med Bengt Kjell som vice ordförande i styrelsen är bedömningen att den interna kommunikationen och kvaliteten i tidskritiska beslutsprocesser, till exempel i samband med finansiella riskfrågor, har förstärkts.
Valberedningen har tillämpat regel 4.1 i Koden som mångfaldspolicy vid framtagandet av förslaget till styrelse, med målet att styrelsen ska vara sammansatt med ledamöter i varierande ålder, kön och geografiskt ursprung samt representera varierande utbildnings- och yrkesbakgrund.
Två av sex ledamöter i Pandox styrelse är kvinnor.
Valberedningen har bedömt att styrelsen uppfyller Kodens krav på oberoende.
Revisionsutskott
Pandox styrelse utsåg den 3 april 2020 ett revisionsutskott bestående av Ann-Sofi Danielsson (ordförande), Bengt Kjell och Jon Rasmus Aurdal. Revisionsutskottet ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka
Pandox finansiella rapportering, övervaka effektiviteten i Pandox interna kontroll och riskhantering, hålla sig informerat om revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen, granska och övervaka revisorns opartiskhet och självständighet och särskilt uppmärksamma om revisorn tillhandahåller Pandox andra tjänster än revisionstjänster, samt biträda vid upprättandet av förslag till bolagsstämmans val av revisor. Revisionsutskottet granskar också årsredovisningen och delårsrapporterna samt övervakar revisionen. Revisionsutskottet utför inte något revisionsarbete.
Revisionsutskottet har under året, utöver granskning av Pandox externa finansiella rapportering, löpande analyserat och bedömt Pandox ekonomiska, finansiella och rapporteringsmässiga risker med särskilt fokus på intäkter, resultat, fastighetsvärdering och finansiell ställning med hänsyn taget till covid-19.
Vidare har revisionsutskottet fortsatt behandlat frågor gällande intern kontroll, med avseende på uppbyggnad, verktyg, organisation och self-assessment. Bedömningen är att Pandox arbete med risk och

Denna sida har ej varit föremål för revision.
kontroll har stärkts ytterligare genom förbättrade rutiner, kontroller och system samt stödjande insatser från finansutskottet (se nedan).
Under 2020 har revisionsutskottet haft fyra protokollförda möten, vilka avrapporterats till styrelsen.
Ersättningsutskott
Pandox har ett ersättningsutskott bestående av två ledamöter: Christian Ringnes och Jakob Iqbal.
Ersättningsutskottet ska:
- Bereda styrelsens beslut i frågor om ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställningsvillkor för bolagsledningen.
- Följa och utvärdera pågående och under året avslutade program för rörliga ersättningar till bolagsledningen.
- Följa och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare som årsstämman enligt lag ska fatta beslut om samt gällande ersättningsstruktur och ersättningsnivåer i bolaget.
- Granska och förbereda förslag om samtliga aktie och aktierelaterade incitamentsprogram till bolagsledningen.
Ersättningsutskottet har under året särskilt berett frågor rörande lön och ersättning för verkställande direktören och bolagsledningen. Därutöver har också frågor avseende incitamentsprogram för nyckelpersoner på Pandox hanterats.
Under 2020 har ersättningsutskottet haft två protokollförda möten, vilka avrapporterats till styrelsen.
Nyinrättat finansutskott
På grund av covid-19 har styrelsen under 2020 inrättat ett finansutskott bestående av styrelseledamöterna Christian Ringnes, Bengt Kjell och Jon Rasmus Aurdal. Pandox ledning i form av Anders Nissen (vd) och Liia Nõu (CFO) närvarar vid utskottets möten med rätt att delta i diskussioner men inte i beslut. Utskottet behandlar frågor av särskild betydelse för Pandox finansiella ställning, som till exempel hyresbetalningar och uppfyllande av villkor i kreditavtal. Erfarenheterna är goda och styrelsen har därför föreslagit valberedningen att en årlig prövning om behovet av ett finansutskott skall göras, och i de fall det inrättas, att arvodet för ledamöter från styrelsen skall vara på samma nivå som för revisionsutskottet.
Verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare
Den verkställande direktören är underställd styrelsen och ansvarar för Pandox löpande förvaltning och den dagliga driften. Arbetsfördelningen mellan styrelsen och verkställande direktören anges i Pandox arbetsordning för styrelsen och i instruktionen för verkställande direktören. Åtgärder som är utöver de vanliga eller av särskilt stor betydelse faller inte under den löpande förvaltningen och verkställande direktören är skyldig att bereda och inför styrelsen föredra sådana frågor. Verkställande direktören ansvarar också för att upprätta rapporter och sammanställa information inför styrelsemöten och denne är också föredragande av materialet på styrelsemöten.
Enligt instruktionerna för finansiell rapportering är den verkställande direktören ansvarig för Pandox finansiella rapportering och denne ska säkerställa att styrelsen erhåller tillräckligt med information för att hela tiden kunna utvärdera bolagets finansiella ställning.
Verkställande direktören ska hålla styrelsen kontinuerligt informerad om utvecklingen av Pandox verksamhet när det gäller intäkter och resultat, ekonomisk ställning, likviditets- och kreditläge, viktigare affärshändelser samt varje annan händelse, omständighet eller förhållande som kan antas vara av väsentlig betydelse för Pandox aktieägare.
Revision
Pandox revisor utses av bolagsstämman för att granska bolagets årsredovisning och bokföring samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning. Efter varje räkenskapsår ska revisorn lämna en revisionsberättelse som omfattar Pandox moderbolag och Pandoxkoncernen till årsstämman. Revisorerna har sitt uppdrag från och rapporterar till bolagsstämman och får i sitt arbete inte låta sig styras av Pandox styrelse eller bolagsledning.
Revisorerna ska också rapportera om någon styrelseledamot eller den verkställande direktören har företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet.
Enligt Pandox bolagsordning ska Pandox ha två revisorer och två revisorssuppleanter eller ett auktoriserat revisionsbolag. På uppdrag av revisionsutskottet genomförde Pandox under 2017 en revisionsupphandling som resulterade i valberedningens förslag om nyval av revisionsbolaget PwC, som också tillstyrktes av årsstämman 2017. Vid årsstämman 2020 omvaldes PwC med notering om auktoriserade revisorn Patrik Adolfson som huvudansvarig revisor.
Pandox revisor presenteras närmare på sidan 171.
Styrelsen träffar Pandox externa revisorer, utan att bolagsledningen är närvarande, minst en gång om året för att ta emot och beakta revisorernas synpunkter.
Revisionsutskottet träffar också revisorerna regelbundet för att ta del av och beakta deras synpunkter på delårsrapporter, årsredovisning, utfallet av revisorernas granskning av den interna kontrollen för finansiell rapportering samt andra frågor.
Pandox har ingen särskild granskningsfunktion (internrevision). Styrelsen utvärderar årligen behovet av en sådan funktion.
Valberedning
Valberedningen är bolagsstämmans organ och ska lämna förslag till ordförande och övriga ledamöter i styrelsen samt arvode och annan ersättning för styrelseuppdrag till var och en av styrelseledamöterna. Valberedningen ska också lämna förslag till val och arvodering av revisor/revisorer i samarbete med revisionsutskottet samt hur valberedningen ska formeras och sammankallas.
I enlighet med beslut på Pandox årsstämma 2020 ska Pandox valberedning inför årsstämman 2021 bestå av ledamöter som utsetts av de, per 31 juli 2020, fyra röstmässigt största aktieägarna, enligt den av Euroclear Sweden förda aktieboken, samt styrelseordföranden. Styrelseordföranden i Pandox AB ska också sammankalla det första mötet i valberedningen. Om en aktieägare som har rätt att utse en ledamot i valberedningen avsäger sig rätten att utse en ledamot, ska rätten att utse en ledamot övergå till den största aktieägaren som tidigare inte haft rätt att utse en ledamot till valberedningen. Helene Sundt AB och Christian Sundt AB representeras av en gemensam ledamot i valberedningen. Ledamoten som utsetts av den röstmässigt största aktieägaren ska utses till ordförande för valberedningen. Sammansättningen av valberedningen ska tillkännages senast sex månader före nästa årsstämma. Inget arvode ska utgå.
Den 8 september 2020 meddelade Pandox att valberedningen har konstituerats i enlighet med av årsstämman fastställda principer med följande sammansättning:
- Anders Ryssdal, Eiendomsspar Sverige AB (Valberedningens ordförande)
- Christian Ringnes, Styrelsens ordförande Pandox AB
- Jakob Iqbal, Helene Sundt AB och Christian Sundt AB gemensamt
- Dick Bergqvist, AMF
- Marianne Flink, Swedbank Robur Fonder
Vid framtagande av förslag till val av styrelse tillämpar valberedningen som mångfaldspolicy, och beträffande målen för denna, vad som föreskrivs i punkt 4.1 i Svensk kod för bolagsstyrning.
Aktieägare som önskar lämna förslag till valberedningen kan göra detta via e-post till [email protected] eller brev till Pandox AB, Valberedning, PO Box 15, SE-101 20 Stockholm senast den 12 januari 2021.
Valberedningens förslag inför årsstämman 2021 omfattar:
- Förslag till val av styrelseledamöter
- Förslag till val av revisor
- Principer för utseende av valberedning inför årsstämman 2022
Valberedningens förslag har publicerats i kallelsen till årsstämman 2021 och på Pandox webbplats. Årsstämman kommer att hållas den 12 april 2021 i Stockholm.
INTERNKONTROLL OCH FINANSIELL RAPPORTERING
Pandox styrelse ansvarar enligt den svenska aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning (Koden) för den interna kontrollen i bolaget. Denna rapport har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och Koden och avser framförallt att beskriva intern kontroll och riskhantering avseende den finansiella rapporteringen.
Det ramverk som ligger till grund för Pandox arbete med och beskrivning av intern styrning och kontroll är "COSO", the Committee of Sponsoring Organisations of the Treadway Commission. Internkontrollramverket COSO strukturerar intern kontroll
Pandox modell för internkontroll
utifrån fem komponenter; kontrollmiljö, riskbedömning, kontrollaktiviteter, uppföljning samt information och kommunikation.
Kontrollmiljö
Styrelsen har det övergripande ansvaret för att säkerställa god intern kontroll och effektiv riskhantering. Styrelsen fastställer årligen en arbetsordning som klargör styrelsens ansvar och som reglerar styrelsens inbördes arbetsfördelning. Styrelsen utövar sin kontroll främst genom att årligen fastställa policydokument, instruktion för VD, delegationsordningar, instruktion för den ekonomiska rapporteringen, verksamhetsmål och strategi samt affärsplan och budget.
Grunden för god intern kontroll avseende finansiell rapportering utgörs av kontrollmiljön. Pandox arbetar kontinuerligt med att tydliggöra, dokumentera och anpassa organisationsstruktur, beslutsvägar, ansvar och befogenheter vilket stärker Pandox företagskultur och kontrollmiljö.
Riskbedömning
Se Riskavsnittet sidorna 84–88 samt Hållbarhetsrapporten sidan 55.
Riskbedömningen avseende den finansiella rapporteringen innebär att Pandox har identifierat de arbetsprocesser och resultatoch balansposter där risk finns att felaktigheter, ofullständigheter eller oegentligheter skulle kunna uppstå om inte tillräckliga kontrollmoment byggs in i rutinerna. Vid riskbedömningen analyseras huruvida fel skulle kunna uppstå och i så fall hur och var i processen. I riskbedömningen har posterna där risken för väsentliga fel är högst identifierats. Det är poster där värdena i transaktionerna är stora eller där processen innehåller hög komplexitet med behov av stark intern kontroll.
Mål Verksamhet Resultat Kontrollmiljö Riskanalys In of mr ation Uppföljning Kontrollaktivitet
Denna sida har ej varit föremål för revision.
• Investerings- och renoveringsprogram Pandox har en väl etablerad operationell
riskmodell (Pandoxmetoden). Pandoxmetoden används för att värdera och dokumentera identifierade risker i hotellfastigheterna och är en viktig del av Pandox totala riskarbete. Arbetsmetoden bygger på en individuell affärsplan för varje hotellfastighet och skapar förutsättningar för ökat kassaflöde och lägre risk. Den ger också kunskapsfördelar som bidrar till affärsmöjligheter.
En bedömning av riskerna för fel i den finansiella rapporteringen sker årligen för varje rad i resultaträkningen, rapporten över finansiell ställning och kassaflödesanalysen. För de poster som är väsentliga och/eller har förhöjd risk för fel finns särskilda processer för att minimera riskerna. De tre viktigaste
Pandoxmetodens fyra delar är:
• Marknadsanalys
riskområdena är: • Fastighetsvärdering • Finansieringsverksamheten
- Marknadsstrategi
- Lönsamhetsoptimering
- Avtalsoptimering
För varje hotellfastighet finns en individuell affärsplan. Två gånger per år görs en genomgång av samtliga hotell och fastigheter samt en uppdatering av affärsplanen enligt Pandoxmetoden. Återkommande verksamhetsnära riskområden är intäkter/beläggning, fastighetsdrift-/underhåll, hyresavtalsfrågor och investeringar. De största riskerna dokumenteras i en "Hot Pile" som följs upp löpande samt i relevanta delar avrapporteras på koncernledningens månadsmöten. På dessa månadsmöten diskuteras även påverkan från makroekonomi, hotellkonjunkturcykeln, geografisk exponering och operatörs-/varumärkesexponering, hotellefterfrågan, utbud av ny kapacitet, konkurrenter med mera.
Pandox genomför interna värderingar av sin fastighetsportfölj varje kvartal. Externa värderingar av alla fastigheter genomförs normalt sett varje år av oberoende fastighetsvärderare. De externa värderingarna är en viktig referenspunkt för Pandox interna värderingar.
Värderingsmodellen består av en accepterad och beprövad kassaflödesmodell, där de framtida kassaflöden som hotellfastigheterna förväntas generera, diskonteras med marknadens avkastningskrav. Värderingen baseras på det berörda hotellets affärsplan som uppdateras minst två gånger per år. Den tar bland annat hänsyn till utvecklingen inom de underliggande
Pandox Årsredovisning 2020 162
operatörsaktiviteterna, marknadsutvecklingen, avtalsläget, drifts- och underhållsfrågor och investeringar som syftar till att maximera hotellfastighetens kassaflöde och avkastning på lång sikt.
Mer information om fastighetsvärdering finns på sidorna 97, 127–131 samt på Pandox webbplats www.pandox.se. I rollen som aktiv ägare av hotellfastigheter eftersträvar Pandox att tillsammans med sina hyrespartners identifiera gemensamma investerings- och renoveringsprogram för att säkerställa hotellens konkurrenskraft och bidra till ett ökat kassaflöde. Pandox har ett långsiktigt perspektiv och en strukturerad process för handläggning, genomförande och uppföljning av investeringar. Pandox arbetar normalt med underhållsplaner på 3–5 år samt därutöver med specifika projekt för kassaflödesdrivande investeringar. För investeringar överstigande 10 MSEK skrivs en PM som lämnas till styrelsen för beslut. En investeringsbudget upprättas varje år i samband med framtagandet av budget och verksamhetsplan, vilken fastställs av styrelsen och justeras kvartalsvis. Utfallet av investeringarna följs upp mot budget och redovisas för styrelsen.
Ränteutgifter är Pandox största utgiftspost. Ränteutgifter påverkas av marknadsräntor och av marginalerna hos kreditinstitut samt Pandox strategi avseende räntebindning. Med en högre andel lån i utländsk valuta påverkas ränteutgifterna även av fluktuationer i valutakurser.
Majoriteten av Pandox lånefaciliteter löper med rörlig ränta. För att hantera ränterisk och öka förutsägbarheten i Pandox resultat används räntederivat, framför allt ränteswappar. Rörliga räntor är delvis utbytta genom ränteswappar vilket ger Pandox fasta räntor. Pandox styrelse fastställer riskmandatet. Riskmandatet speglas i Pandox finanspolicy och säkerställer att företaget har tillgång till långsiktig finansiering. Finanspolicyn uppdateras årligen av styrelsen. Pandox arbetar nära sina långivare och extern expertis för att ha god framförhållning avseende sitt finansieringsbehov.
I samband med Pandox årliga strategi och budgetarbete presenterar koncernledningen en karta över koncernens viktigaste affärsrisker för styrelsen.
Kontrollaktiviteter
För att undvika felaktigheter är kontrollaktiviteter implementerade med syfte att säkerställa att kontrollmålen uppfylls. Pandox väsentligaste finansiella processer, såsom bokslut, konsolidering, uppföljning och rapportering finns dokumenterade i en Ekonomihandbok. Kontrollerna avser att säkerställa kvalitativ finansiell rapportering.
Samtliga koncernbolags implementerade nyckelkontroller avseende finansiell rapportering dokumenteras i en självutvärderingsmall som rapporteras till koncernfunktionen. Självutvärderingsmallen följs upp, anpassas och utvärderas av koncernfunktionen vilket stärker kontrollmiljön inom koncernen.
CFO, Business Intelligence och Group Accounting & Control har alla ett ansvar för att skapa den miljö som krävs för att uppnå transparent och rättvisande finansiell rapportering. Ledning och styrelse i Pandox utgör även viktiga kontrollinstanser i den externa finansiella rapporteringsprocessen.
Uppföljning
Pandox följer varje månad upp utfall i förhållande till bolagets operationella och finansiella mål. På resultatuppföljningsmöten deltar vd, CFO, Business Intelligence, Group Accounting & Control och affärsområdesansvariga. Materiella differenser utreds omedelbart av CFO och rapporteras i väsentliga fall till styrelsen. Eventuella identifierade höga risker följs upp av styrelsen minst varje kvartal. Revisionsutskottet granskar alltid de externa rapporterna innan de görs publika för aktiemarknaden.
Dessa processer för uppföljning utgör grunden för att säkerställa Pandox finansiella rapportering.
CFO redogör årligen för den interna kontrollen avseende den finansiella rapporteringen för styrelsen.
Utöver detta granskar även Pandox externa revisorer bolagets interna kontroll avseende finansiell rapportering och årsredovisning samt gör en översiktlig granskning av delårsrapporten för det tredje kvartalet. Av revisorerna eventuellt identifierade brister och/eller fel rapporteras till Pandox ledning eller vid allvarligare brister eller fel direkt till styrelsen.
Information och kommunikation
En förutsättning för god intern kontroll är att dess olika beståndsdelar och avsikter är kända i organisationen. Med andra ord är en tydlig och strukturerad kommunikation kring intern kontroll mycket viktig.
För att säkerställa ett effektivt kunskapsoch erfarenhetsutbyte inom ekonomifunktionerna genomförs regelbundna ekonomimöten. Styrande riktlinjer, policyer och instruktioner finns tillgängliga på koncernens intranät. Tillgängligheten till dokumenten för intern information på intranätet styrs via behörigheter. Dokumenten uppdateras löpande vid behov. Även vad gäller finansiell data för koncernen är detta centralt styrt via behörigheter.
Det finns ett nära samarbete mellan koncernfunktion och rapporterande dotterbolag, däribland arrangerar koncernfunktion årligen konferens och utbildning för ekonomiansvariga och controllers.
Ansvarig för Investor Relations hanterar tillsammans med medarbetare all extern information och kommunikation, inklusive den externa hemsidan.
Stockholm den 7 mars 2021
Styrelsen för Pandox AB
Årsredovisningens undertecknande
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att koncernredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och ger en rättvisande bild av koncernens ställning och resultat. Årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed och ger en rättvisande bild av moderbolagets ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för koncernen och moderbolaget ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför. Undertecknande avger härmed även Pandox hållbarhetsredovisning för 2020.
Stockholm den 7 mars 2021
Christian Ringnes Ordförande
Jon Rasmus Aurdal Jeanette Dyhre Kvisvik Ann-Sofi Danielsson Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Jakob Iqbal Bengt Kjell Styrelseledamot Styrelseledamot
Anders Nissen Verkställande direktör
Vår revisionsberättelse avseende denna årsredovisning och koncernredovisning har avgivits den 7 mars 2021.
PricewaterhouseCoopers AB
Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor
Patrik Adolfson Linda Andersson
Revisionsberättelse
Till bolagsstämman i Pandox Aktiebolag (publ), org. nr 556030-7885
RAPPORT OM ÅRSREDOVISNINGEN OCH KONCERN-REDOVISNINGEN
Uttalanden Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Pandox AB (publ) för år 2020 med undantag för bolagsstyrningsrapporten och hållbarhetsrapporten på sidorna 158–163 och 170–173 respektive 146–156 och 41–61 samt ordförandeord på sidan 157. Bolagets årsredovisning och koncern-
redovisning ingår på sidorna 94-164 i detta dokument. Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2020 och av dess finansiella resultat och kassaflöde för året enligt International Financial Reporting Standards (IFRS), så som de antagits av EU, och årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten och hållbarhetsrapporten på sidorna 158–163 och 170–173 respektive 146–156 och 41–61 samt ordförandeord på sidan 157. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker därför att bolagsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och koncernen.
Våra uttalanden i denna rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen är förenliga med innehållet i den kompletterande rapport som har överlämnats till moderbolagets revisionsutskott i enlighet med Revisorsförordningens (537/2014) artikel 11.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt dessa standarder beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav. Detta innefattar att, baserat på vår bästa kunskap och övertygelse, inga förbjudna tjänster som avses i revisorsförordningens (537/2014) artikel 5.1 har tillhandahållits det granskade bolaget eller, i förekommande fall, dess moderföretag eller dess kontrollerade företag inom EU.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Vår revisionsansats
Revisionens inriktning och omfattning
Vi utformade vår revision genom att fastställa väsentlighetnivå och bedöma risken för väsentliga felaktigheter i de finansiella rapporterna. Vi beaktade särskilt de områden där den verkställande direktören och styrelsen gjort subjektiva bedömningar, till exempel viktiga redovisningsmässiga uppskattningar som har gjorts med utgångspunkt från antaganden och prognoser om framtida händelser, vilka till sin natur är osäkra. Liksom vid alla revisioner har vi också beaktat risken för att styrelsen och verkställande direktören åsidosätter den interna kontrollen, och bland annat övervägt om det finns belägg för systematiska avvikelser som givit upphov till risk för väsentliga felaktigheter till följd av oegentligheter.
Vi har anpassat inriktningen och omfattningen av vår revision, under det att vi beaktat Pandox koncernstruktur och interna kontrollmiljö, för att kunna avge en revisionsberättelse på årsredovisningen och koncernredovisningen som en helhet.
Pandox är ett fastighetsbolag specialiserat på hotell med verksamhet i hela världen med ett bestånd till ett marknadsvärde om MSEK 59 542. Koncernens verksamhet är att äga och hyra ut hotellfastigheter till välkända hotelloperatörer under långa omsättningsbaserade hyresavtal med delade investeringar. När förutsättningar för en lönsam hyresrelation saknas kan Pandox välja att driva hotell i egen regi. Som en konsekvens av COVID 19-pandemin har efterfrågan på hotellmarknaden starkt påverkats och den har skiljts sig mellan marknader. Huvuddelen av Pandox intäkter under året utgjordes därmed av kontrakterade minimihyror och fasta hyror, och intäkter från rent omsättningsbaserade hyresavtal och Operatörsverksamhet var en mindre del än föregående år (omkring 32% jämfört med 65%). Koncernens verksamhet och resultat 2020 är därmed starkt påverkad av den rådande pandemin. Vår revision har därmed haft ett särskilt fokus av den finansiella påverkan av COVID 19-pandemin bl a avseende likviditet, finansieringsbehov och finansiella kovenanter, antaganden för värdering av hotellfastigheter som redovisas till verkligt värde, redovisning av statliga stödprogram och värdering av kundfordringar.
Vår revision omfattar granskning av samtliga väsentliga bolag inom koncernen. Revisionen täcker in verksamheten i 15 länder och vi har bl a genomfört följande aktiviteter:
- Gemensam granskning av värdering av hotellfastigheterna med tillhörande process för att fastställa redovisat värde;
- Granskning av intern kontroll över finansiell rapportering, rutiner och processer utifrån bedömda risker;
- Bedömt och diskuterat bokslutet 30 juni 2020 med företagsledning och revisionsutskott;
- Översiktligt granskat bokslutet 30 september 2020 i syfte att avge översiktlig granskningsrapport; och
- Granskning av årsbokslut och slutliga revisionsinsatser för att avge denna revisionsberättelse avseende årsredovisningen i moderbolaget och koncernen samt i förekommande fall andra legala enheter. I anslutning till detta utförs också granskningsinsatser för att avge vårt yttrande avseende efterlevnad av riktlinjer för ledande befattningshavare.
Granskningen utförs antingen av koncernrevisionsteamet eller av lokala revisionsteam som vanligtvis tillhör PwC-nätverket. När ett annat revisionsteam deltar i granskningen utfärdas specifika instruktioner hänförligt till koncernrevisionen och utfört arbete sker även i enlighet med lokala revisionskrav i respektive land avseende den lagstadgade revisionen. Utöver detta har huvudansvarig revisor och medrevisor under året genomfört digitala besök och möten med verksamheter i Kanada, Nederländerna och Tyskland. Detta har skett i syfte att skapa en förståelse för verksamheten i besökta enheter och förstå rutiner och kontroller för att utvärdera efterlevnaden av Pandox ramverk för intern kontroll samt göra en översiktlig genomgång av den finansiella rapporteringen utifrån koncernens redovisningsprinciper.
Väsentlighet
Revisionens omfattning och inriktning påverkades av vår bedömning av väsentlighet. En revision utformas för att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida de finansiella rapporterna innehåller några väsentliga felaktigheter. Felaktigheter kan uppstå till följd av oegentligheter eller fel. De betraktas som väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användarna fattar med grund i de finansiella rapporterna.
Baserat på professionellt omdöme fastställde vi vissa kvantitativa väsentlighetstal för den finansiella rapporteringen som helhet. Med hjälp av dessa och kvalitativa överväganden fastställde vi revisionens inriktning och omfattning och våra granskningsåtgärders karaktär,
Värdering av hotellfastigheter
Vi hänvisar till Förvaltningsberättelsen och beskrivningen över Pandoxkoncernens Övergripande redovisningsprinciper not B1 samt Not E1 Förvaltningsfastigheter.
Värdet på hotellfastigheterna uppgår per 31 december 2020 till MSEK 59 542 (varav förvaltningsfastigheter MSEK 50 181). Hotellfastigheterna utgör en väsentlig del av balansräkningen och värderingen av hotellfastigheterna är till sin natur subjektiv och föremål för ledningens bedömningar av t ex den specifika fastighetens läge, skick, framtida hyresintäkter och direktavkastningskrav.
Pandox har per 31 december 2020 värderat hotellfastigheterna enligt samma metod och modell som använts sedan börsnoteringen 2015. Värderingsmodellen är en kassaflödesmodell, där de framtida kassaflöden som hotellfastigheterna förväntas generera, diskonteras med direktavkastningskrav som erhålls från externa fastighetsvärderare. På grund av materiell osäkerhet om de bestående effekterna av COVID 19 på samhällsekonomin i stort, försvåras bedömningarna av framtida kassaflöden och direktavkastningskrav för Pandox hotellfastigheter. Pandox bedömning är att effekter på direktavkastningskrav ännu inte kan fastslås på grund av att evidens i transaktionsmarknaden för hotellfastigheter under rådande omständigheter fortfarande är otillräcklig. Kassaflödesprognoser har på grund av osäkerheterna utarbetats på ett avvikande sätt mot tidigare, innefattande att med 2019 års nivå som bas estimera en gradvis återgång med beaktan även av de trender som hittills har noterats på olika marknader.
Med anledning av COVID 19-pandemin har under räkenskapsåret enbart vissa fastigheter värderats av extern värderare till skillnad mot tidigare år då samtliga även externvärderades. Externa värderingar används som en viktig referenspunkt och Pandox har en intern process för att kvalitetssäkra de externa värderingarna när de utförs. Denna interna kvalitetssäkringsprocess innefattar bl a analys och kontroll av indata till värderingsmodellerna från bolaget, exempelvis avseende hyresnivåer, ytor samt övergripande analys av värdeutvecklingen per fastighet. Värderingarna granskas såväl centralt som genom medverkan av affärsområdeschefer och sker för att beakta i fall någon parameter i Pandox egen värdering, som är grund för den finansiella rapporteringen, behöver uppdateras.
Betydelsen av de uppskattningar och bedömningar som ingår i att fastställa det verkliga värdet, tillsammans med det faktum att endast en liten procentuell skillnad i de enskilda fastigheters parametrar tillsammans kan leda till väsentliga felaktigheter, gör att värderingen av förvaltningsfastigheter är ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
tidpunkt och omfattning. De kvantitativa väsentlighetstalen används också för att bedöma effekten av eventuella felaktigheter, enskilt och sammantaget, på de finansiella rapporterna som helhet.
Särskilt betydelsefulla områden
Särskilt betydelsefulla områden för revisionen är de områden som enligt vår professionella bedömning var de mest betydelsefulla för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen för 2020. Dessa områden behandlades inom ramen för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet, och när vi bildade oss en uppfattning om dem, men vi gör inte ett separat uttalande om dessa områden.
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
Vår revision har bland annat fokuserat på bolagets interna kontroll och kvalitetssäkring som finns både avseende de interna och externt utförda värderingarna per årsbokslutet 2020 och vi har bl a utfört följande granskningsinsatser:
- Koncernrevisionsteamet, inklusive våra värderingsspecialister, har inhämtat och granskat ett urval av värderingsrapporterna och granskat att värderingarna följer de av styrelsens beslutade riktlinjerna för värdering och korrekt värderingsmetod;
- Vi har utvärderat den interna och externa värderarens kompetens och erfarenhet för att bedöma om det fanns några omständigheter som skulle kunna ha påverkat deras objektivitet och begränsningar av deras arbete;
- Vidare har vi på stickprovsbasis granskat ledningens indata till värderingsmodellerna. Detta för att utvärdera om att informationen för fastighetsvärderingarna som används i värderingarna är korrekt och riktig;
- Vi har haft möten med ansvariga för värdering där viktiga antaganden och bedömningar diskuterats. Vårt arbete har fokuserat på att bedöma och utvärdera använda antaganden inklusive direktavkastningskrav och estimerade kassaflöden. Vi har inkluderat de beloppsmässigt största förvaltningsfastigheterna i portföljen, de väsentligaste antagandena samt de fastigheter där det varit störst variationer i värde jämfört med tidigare kvartal i vårt granskningsurval. Vi har bedömt de använda antaganden avseende avkastningskrav. Vi har även bedömt rimligheten för andra antaganden som inte har direkt jämförbar tillgänglig publik data. I de fall där antaganden och parametrar har varit utanför vår initiala förväntan har dessa avvikelser diskuterats med företrädare för bolaget och ytterligare revisionsbevis inhämtats som stöd för de använda antagandena; och
- Jämfört i årsredovisningen införda upplysningar mot kraven i IFRS 13, och fann dem att vara i allt väsentligt uppfyllda.
Värderingarna baseras på bedömningar och är till sin natur behäftade med en inneboende osäkerhet. Utifrån den pågående COVID 19-pandemin bedöms den inneboende osäkerheten vara större än föregående år. Baserat på vår granskning är vår bedömning att de av Pandox använda antagandena ligger inom ett skäligt intervall. Vi har som ett resultat av vår granskning inte rapporterat några väsentliga iakttagelser till revisionsutskottet.
Finansiering och finansiella kovenanter
Vi hänvisar till Förvaltningsberättelsen och beskrivningen i Not G2 Finansiella risker och riskhantering
Koncernen har en extern upplåning om MSEK 31 629 per 31 december 2020 vilket motsvarar en belåningsgrad om 49% och likvida medel plus outnyttjade kreditfaciliteter uppgick till MSEK 5 221 per detta datum.
Koncernens verksamhet förutsätter framtida likviditet och finansiering samt efterlevnad av koncernens låneavtal och relaterade finansiella kovenanter dessa avtal innehåller. De finansiella kovenanterna skiljer sig från avtal till avtal och avser bl a krav på i) belåningsgrad; och ii) räntetäckningsgrad. Pandox dialog och samarbete med sina långivare beskrivs på sid 133 och på sidan 9. Per avgivandet av denna årsredovisning har långivare gett waivers i enskilda låneavtal där det annars skulle finnas risk i att efterlevnad av avtal inte skett per bokslut eller där det bedöms finnas risk att så skulle ske under det kommande året Genom detta har företagsledningen bedömt att framtida likviditets- och finansieringsbehov finns för innevarande och nästkommande år.
Utifrån den påverkan som COVID 19-pandemin har på bolagets och koncernens resultat, och därmed möjligheten att efterleva finansiella kovenanter, utgör finansiering och efterlevnad av finansiella kovenanter ett särskilt betydelsefullt område i revisionen.
Särskilt betydelsefullt område Hur vår revision beaktade det särskilt betydelsefulla området
För att bedöma bolagets och koncernens fortlevnad och att lämnade upplysningar i årsredovisningen ger en rättvisande bild av det framtida finansiering- och likviditetsbehovet har vi bl a utfört följande granskningsåtgärder:
- Vi har tagit del av företagsledningens rapportering till styrelsen av förväntad affärspåverkan av COVID 19-pandemin och uppdaterade affärsplaner och prognoser för likviditet och finansieringsbehov. Vi har utmanat och bedömt rimligheten i väsentliga antaganden som ledningen gjort samt stickprovsmässigt prövat information och beräkningar. Vi har även utfört en känslighetsanalys för
- att utvärdera de underliggande antagandena i kassaflödesprognosen. • Vi har på sticksprovsbasis stämt av efterlevnad av finansiella kovenanter mot låneavtal och aktuell situation samt inhämtat waivers från kreditgivare i de fall finansiell kovenant inte uppnåtts för att bekräfta efterlevnad av låneavtal.
- Stämt av lämnade upplysningar avseende finansiering och finansiella kovenanter i bl a Not G2 i årsredovisningen mot underlag.
COVID 19 pandemin har en stor påverkan på samhällen, organisationer samt den verksamhet som Pandox bedriver. Som inkluderats i Not G2 har bolaget olika kovenanter där waiver erhållits men nya waivers kan krävas framöver. I dessa fall gör Pandox bedömningen att waivers kommer erhållas i fall den situationen uppstår. Denna bedömning är behäftad med osäkerhet och slutligt utfall kan avvika. Vi har belyst detta område i vår rapportering till revisionsutskottet.
Annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen Hållbarhetsrapporten på sidan 146–156 i årsredovisningen och sidan 41–61 i detta dokument utgör annan information utöver den innehåller detta dokument även annan information än årsredovisningen och koncernredovisningen och återfinns på sidorna 1–40, 62–93, 157 samt 174–182. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för denna andra information. Informationen i "Pandox ersättningsrapport 2020", vilken publiceras på bolagets hemsida samtidigt med denna rapport utgör också annan information.
Vårt uttalande avseende årsredovisningen och koncernredovisningen omfattar inte denna information och vi gör inget uttalande med bestyrkande avseende denna andra information.
I samband med vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen är det vårt ansvar att läsa den information som identifieras ovan och överväga om informationen i väsentlig utsträckning är oförenlig med årsredovisningen och koncernredovisningen. Vid denna genomgång beaktar vi även den kunskap vi i övrigt inhämtat under revisionen samt bedömer om informationen i övrigt verkar innehålla väsentliga felaktigheter.
Om vi, baserat på det arbete som har utförts avseende denna information, drar slutsatsen att den andra informationen innehåller en väsentlig felaktighet, är vi skyldiga att rapportera detta. Vi har inget att rapportera i det avseendet.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att årsredovisningen och koncernredovisningen upprättas och att den ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och, vad gäller koncernredovisningen, enligt IFRS så som de antagits av EU. Styrelsen och verkställande direktören ansvarar även för den interna kontroll som de bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.
Vid upprättandet av årsredovisningen och koncernredovisningen ansvarar styrelsen och verkställande direktören för bedömningen av bolagets förmåga att fortsätta verksamheten. De upplyser, när så är tillämpligt, om förhållanden som kan påverka förmågan att fortsätta verksamheten och att använda antagandet om fortsatt drift. Antagandet om fortsatt drift tillämpas dock inte om styrelsen och verkställande direktören avser att likvidera bolaget, upphöra med verksamheten eller inte har något realistiskt alternativ till att göra något av detta.
Styrelsens revisionsutskott ska, utan att det påverkar styrelsens ansvar och uppgifter i övrigt, bland annat övervaka bolagets finansiella rapportering.
Revisorns ansvar
Våra mål är att uppnå en rimlig grad av säkerhet om huruvida årsredovisningen och koncernredovisningen som helhet inte innehåller några väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel, och att lämna en revisionsberättelse som innehåller våra uttalanden. Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men är ingen garanti för att en revision som utförs enligt ISA och god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka en väsentlig felaktighet om en sådan finns. Felaktigheter kan uppstå på grund av oegentligheter eller fel och anses vara väsentliga om de enskilt eller tillsammans rimligen kan förväntas påverka de ekonomiska beslut som användare fattar med grund i årsredovisningen och koncernredovisningen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen finns på Revisorsinspektionens webbplats (www.revisorsinspektionen.se/rn/showdocument/documents/rev_dok/revisors_ansvar.pdf). Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
RAPPORT OM ANDRA KRAV ENLIGT LAGAR OCH ANDRA FÖRFATTNINGAR
Uttalanden
Utöver vår revision av årsredovisningen har vi även utfört en revision av styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Pandox AB (publ) för år 2020 samt av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust.
Vi tillstyrker att bolagsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Grund för uttalanden
Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige. Vårt ansvar enligt denna beskrivs närmare i avsnittet Revisorns ansvar. Vi är oberoende i förhållande till moderbolaget och koncernen enligt god revisorssed i Sverige och har i övrigt fullgjort vårt yrkesetiska ansvar enligt dessa krav.
Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.
Styrelsens och verkställande direktörens ansvar
Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust. Vid förslag till utdelning innefattar detta bland annat en bedömning av om utdelningen är försvarlig med hänsyn till de krav som bolagets och koncernens verksamhets art, omfattning och risker ställer på storleken av moderbolagets och koncernens egna kapital, konsolideringsbehov, likviditet och ställning i övrigt.
Styrelsen ansvarar för bolagets organisation och förvaltningen av bolagets angelägenheter. Detta innefattar bland annat att fortlöpande bedöma bolagets och koncernens ekonomiska situation, och att tillse att bolagets organisation är utformad så att bokföringen, medelsförvaltningen och bolagets ekonomiska angelägenheter i övrigt kontrolleras på ett betryggande sätt. Den verkställande direktören ska sköta den löpande förvaltningen enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar och bland annat vidta de åtgärder som är nödvändiga för att bolagets bokföring ska fullgöras i överensstämmelse med lag och för att medelsförvaltningen ska skötas på ett betryggande sätt.
Revisorns ansvar
Vårt mål beträffande revisionen av förvaltningen, och därmed vårt uttalande om ansvarsfrihet, är att inhämta revisionsbevis för att med en rimlig grad av säkerhet kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören i något väsentligt avseende:
- företagit någon åtgärd eller gjort sig skyldig till någon försummelse som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget
- på något annat sätt handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.
Vårt mål beträffande revisionen av förslaget till dispositioner av bolagets vinst eller förlust, och därmed vårt uttalande om detta, är att med rimlig grad av säkerhet bedöma om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.
Rimlig säkerhet är en hög grad av säkerhet, men ingen garanti för att en revision som utförs enligt god revisionssed i Sverige alltid kommer att upptäcka åtgärder eller försummelser som kan föranleda ersättningsskyldighet mot bolaget, eller att ett förslag till dispositioner av bolagets vinst eller förlust inte är förenligt med aktiebolagslagen.
En ytterligare beskrivning av vårt ansvar för revisionen av förvaltningen finns på Revisorsinspektionens webbplats: www.revisorsinspektionen.se/rn/showdocument/documents/rev_dok/revisors_ ansvar.pdf. Denna beskrivning är en del av revisionsberättelsen.
Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten (sidorna 158–163 samt 170–173)
Det är styrelsen som har ansvaret för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 158–163 samt 170–173 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 16 Revisorns granskning av bolagsstyrningsrapporten. Detta innebär att vår granskning av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för våra uttalanden.
En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Upplysningar i enlighet med 6 kap. 6 § andra stycket punkterna 2–6 årsredovisningslagen samt 7 kap. 31 § andra stycket samma lag är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar samt är i överensstämmelse med årsredovisningslagen.
Revisorns yttrande avseende den lagstadgade hållbarhetsrapporten (sidorna 146–156 samt 41–61)
Det är styrelsen som har ansvaret för hållbarhetsrapporten på sidorna 146–156 samt 41–61 och för att den är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.
Vår granskning har skett enligt FAR:s uttalande RevR 12 Revisorns yttrande om den lagstadgade hållbarhetsrapporten. Detta innebär att vår granskning av hållbarhetsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har. Vi anser att denna granskning ger oss tillräcklig grund för vårt uttalande.
En hållbarhetsrapport har upprättats.
PricewaterhouseCoopers AB, med Patrik Adolfson som huvudansvarig revisor, utsågs till revisorer av Pandox AB (publ) vid årsstämman som hölls den 3 april 2020 och har varit Pandox AB revisor sedan den 29 mars 2017.
Stockholm den 7 mars 2021 PricewaterhouseCoopers AB
Patrik Adolfson Linda Andersson Auktoriserad revisor Auktoriserad revisor Huvudansvarig revisor

169
Pandox styrelse

Christian Ringnes
Född 1954.
Styrelseordförande sedan 2004 samt ordförande i ersättningsutskottet. Master of Business Administration från Harvard Business School, kandidatexamen i företagsekonomi från École des Hautes Études Commerciales, examen Philosophicum från Universitetet i Oslo. VD Eiendomsspar AS och Victoria Eiendom AS (samt styrelseuppdrag i bolag i koncernen). Styrelseordförande Sundt AS (samt styrelseuppdrag i flera bolag i koncernen) och Dermanor AS. Styrelseledamot Schibsted ASA och medlem Fastighetsstyrelsen Norges Bank.
Christian Ringnes äger 42,1 procent av aktierna i Victoria Eiendom AS, som äger 54,1 procent av aktierna i Eiendomsspar AS , som i sin tur äger 37 314 375 A-aktier och 10 144 375 B-aktier i Pandox. Oberoende gentemot bolaget och bolagsledningen: Ja Oberoende gentemot större aktieägare: Nej
Jon Rasmus Aurdal
Född 1982.
Styrelseledamot sedan 2018 samt ledamot av revisionsutskottet.
Master of Science, Professional Accountancy från Norwegian Business School (BI) och Master of Business and Administration från Norwegian School of Economics (NHH). Chief Financial Officer Eiendomsspar AS och Victoria Eiendom AS. Styrelse- och ledningsuppdrag i flera dotterbolag till Eiendomsspar AS och Victoria Eiendom AS. Styrelseledamot Lillunn AS. Aktieinnehav: 2 000 B-aktier. Oberoende gentemot bolaget och bolagsledningen: Ja Oberoende gentemot större aktieägare: Nej
Jeanette Dyhre Kvisvik
Född 1972.
Styrelseledamot sedan 2017. Juridisk embetseksamen Laudabilis från Bergen Universitet (Norge). VD VILLOID AS. Styrelseledamot VILLOID AS. Aktieinnehav: 470 B-aktier. Oberoende gentemot bolaget och bolagsledningen: Ja Oberoende gentemot större aktieägare: Ja

Född 1959.
Styrelseledamot sedan 2015 samt ordförande i revisionsutskottet. Civilekonom från Uppsala universitet. Styrelseledamot Nordomatic AB och Vasakronan AB. Aktieinnehav: 1 000 B-aktier. Oberoende gentemot bolaget och bolagsledningen: Ja Oberoende gentemot större aktieägare: Ja
Född 1972. Styrelseledamot sedan 2020 samt ledamot av ersättningsutskottet. Master of Business Economics från BI
Norwegian Business School. Certified European Financial Analyst (AFA) vid NHH Norwegian School of Economics. Slutfört Advanced Management Program vid Harvard Business School. VD Sundt AS (samt styrelse- och ledningsuppdrag i flera bolag i koncernen). Styrelseordförande Helene Sundt AB och Christian Sundt AB. Styrelseledamot Equitile Investments Ltd.
Ledamot i valberedningen för Otello ASA, Panoro ASA och Ultimovacs ASA. Aktieinnehav: 7 000 B-aktier.
Oberoende gentemot bolaget och
bolagsledningen: Ja
Oberoende gentemot större aktieägare: Nej

Bengt Kjell
Född 1954.
Styrelseledamot sedan 1996. Vice ordförande samt ledamot av revisionsutskottet. Diplomerad från Handelshögskolan i Stockholm, DHS. Styrelseordförande Amasten Fastigheter AB, SSAB m.fl. Vice ordförande Indutrade AB. Styrelseledamot AB Industrivärden m.fl. Aktieinnehav: 2 000 B-aktier. Oberoende gentemot bolaget och bolagsledningen: Ja Oberoende gentemot större aktieägare: Ja
Revisor Patrik Adolfson
Född 1973.
Huvudansvarig auktoriserad revisor, PricewaterhouseCoopers AB. Patrik Adolfson har varit huvudansvarig revisor i Pandox sedan 2017. Andra revisionsuppdrag: AcadeMedia AB (publ), Attendo AB (publ), Bonava AB (publ), Securitas AB (publ) och SHH Bostad (publ). Medlem av FAR.
Pandox ledning

| Anders Nissen | 1. | Liia Nõu | 2. | Anders Berg | 3. | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Född 1957. Vd sedan 1995. Förvaltningslinjen, Lunds universitet. Styrelseledamot Svenska Handbollslandslaget AB. Aktieinnehav: 100 procent av aktierna i Blåklockevägen AS som äger 371 250 A-aktier och 371 250 B-aktier i Pandox. Optionsinnehav: 1 190 877 syntetiska optioner förvärvade av Eiendomsspar AS, CGS Holding AS och Helene Sundt AS. Om lösenpriset uppnåtts kan utställarna besluta att optionerna ska kontantavräknas eller ge rätt till B-aktier i Pandox. Optionerna medför ingen utspädning. |
Född 1965. Senior Executive Vice President and CFO sedan 2007. Civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm. Aktieinnehav: 13 700 B-aktier. |
Född 1967. Senior Vice President, Head of Communications and IR sedan 2016. Civilekonom från Linköpings Universitet, Certified European Financial Analyst (CEFA), Certfied Investor Relations Officer (CIRO) Aktieinnehav: 0. |
||||
| Karmen Bergholcs | 4. | Martin Creydt | 5. | Erik Hvesser | 6. | |
| Född 1970. Senior Vice President, General Counsel sedan 2016. Juristexamen från Stockholms Universitet. Aktieinnehav: 0. |
Född: 1965. Senior Vice President, Director of Property Management International sedan 2017. Advanced Management Program, Cornell University, Executive Program, INSEAD Business Degree Service Management, Göteborgs Universitet. Aktieinnehav: 1 000 B-aktier. |
Född 1969. Senior Vice President, Director of Property Management Nordics sedan 2006. Kandidatexamen i Business Administration från Norwegian School of Economics. Aktieinnehav: 0. |

| Lars Häggström | 7. | Aldert Schaaphok | 8. |
|---|---|---|---|
| Född 1954. Senior Executive Vice President, Asset and Technical Development sedan 2000. Sjöingenjör med examen från Sjöbefälsskolan i Stockholm samt ett års studier på Kungliga Tekniska Högskolan. Aktieinnehav: 10 000 B-aktier. |
Född 1959. Senior Vice President, Director International Operations sedan 2004. Kandidatexamen i företagsekonomi (hotelldirektion) från Hotelschool the Hague. Aktieinnehav: 0. |
||
| Caroline Tivéus | 9. | Jonas Törner | 10. |
| Född 1979. Senior Vice President, Director of Sustainable Business sedan 2018. Magister i redovisning från Lunds Universitet. Aktieinnehav: 0. |
Född 1971. Senior Vice President, Business Intelligence sedan 2005. Studier för Mastersexamen, Business Administration and Economics, Stockholms universitet. Studier för en Kandidatexamen, Bachelor of Science in Engineering, vid Kungliga Tekniska Högskolan i Stockholm. Aktieinnehav: 0. |
ÖVRIGT Flerårsöversikt
Flerårsöversikt
Pandox tillämpar IFRS 16 Leases från 2019. Jämförelsesiffrorna har inte räknats om.
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN I SAMMANDRAG | |
|---|---|
| Belopp MSEK | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter Fastighetsförvaltning | ||||||||
| Hyresintäkter | 2 228 | 3 017 | 2 809 | 2 121 | 1 717 | 1 431 | 1 418 | 1 523 |
| Övriga fastighetsintäkter | 171 | 112 | 162 | 81 | 70 | 112 | 60 | 67 |
| Intäkter Operatörsverksamhet | 779 | 2 424 | 2 153 | 2 067 | 2 158 | 2 046 | 1 598 | 1 308 |
| Nettoomsättning | 3 178 | 5 553 | 5 124 | 4 269 | 3 945 | 3 589 | 3 076 | 2 898 |
| Kostnader Fastighetsförvaltning | –381 | –365 | –454 | –321 | –292 | –263 | –292 | –313 |
| Kostnader Operatörsverksamhet | –1 182 | –1 993 | –1 776 | –1 743 | –1 866 | –1 767 | –1 387 | –1 200 |
| Bruttoresultat | 1 615 | 3 195 | 2 894 | 2 206 | 1 787 | 1 559 | 1 397 | 1 385 |
| Central administration | –171 | –175 | –148 | –124 | –117 | –94 | –82 | –64 |
| Finansnetto | –900 | –865 | –803 | –519 | –456 | –438 | –536 | –608 |
| Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar | –86 | –81 | — | — | — | — | — | — |
| Resultat före värdeförändringar | 458 | 2 074 | 1 943 | 1 563 | 1 214 | 1 027 | 779 | 713 |
| Värdeförändringar | ||||||||
| Fastigheter | –1 779 | 1 459 | 1 495 | 1 914 | 1 460 | 1 399 | 1 197 | 375 |
| Derivat, orealiserade | –221 | –39 | 25 | 173 | –39 | 203 | –622 | 321 |
| Resultat före skatt | –1 542 | 3 494 | 3 463 | 3 650 | 2 635 | 2 629 | 1 354 | 1 409 |
| Aktuell skatt | –57 | –122 | –216 | –73 | –72 | –35 | –16 | –197 |
| Uppskjuten skatt | 191 | –672 | –424 | –429 | –349 | –463 | –85 | –264 |
| Årets resultat | –1 408 | 2 700 | 2 823 | 3 148 | 2 214 | 2 131 | 1 253 | 948 |
| Årets övrigt totalresultat Årets totalresultat |
–1 010 –2 418 |
46 2 746 |
465 3 288 |
–185 2 963 |
359 2 573 |
–291 1 840 |
–3 1 250 |
–32 916 |
| RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING FÖR KONCERNEN I SAMMANDRAG | ||||||||
| Belopp i MSEK | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 |
| Tillgångar | ||||||||
| Fastigheter inklusive inventarier | 57 555 | 60 558 | 52 949 | 48 217 | 36 578 | 29 463 | 25 701 | 26 161 |
| Nyttjanderätter | 2 926 | 3 064 | — | — | — | — | — | — |
| Övriga anläggningstillgångar | 518 | 151 | 43 | 37 | 23 | 25 | 26 | 45 |
| Uppskjuten skattefordran | 631 | 383 | 465 | 613 | 748 | 800 | 924 | 733 |
| Omsättningstillgångar | 563 | 1 025 | 885 | 1 871 | 563 | 1 162 | 315 | 303 |
| Likvida medel | 2 622 | 632 | 674 | 999 | 517 | 170 | 321 | 589 |
| Summa tillgångar | 64 815 | 65 813 | 55 016 | 51 737 | 38 429 | 31 620 | 27 287 | 27 871 |
| Eget kapital och skulder | ||||||||
| Eget kapital | 24 088 | 26 506 | 21 538 | 19 027 | 15 258 | 12 215 | 10 402 | 10 429 |
| Uppskjuten skatteskuld | 4 307 | 4 552 | 3 430 | 3 026 | 2 582 | 2 281 | 1 993 | 1 708 |
| Räntebärande skulder | 31 452 | 29 621 | 27 917 | 26 298 | 18 841 | 15 546 | 12 907 | 14 575 |
| Leasingskulder | 2 928 | 3 064 | — | — | — | — | — | — |
| Icke räntebärande skulder | 2 040 | 2 070 | 2 131 | 3 386 | 1 748 | 1 578 | 1 985 | 1 159 |
| Summa eget kapital och skulder | 64 815 | 65 813 | 55 016 | 51 737 | 38 429 | 31 620 | 27 287 | 27 871 |
| NYCKELTAL | ||||||||
| Belopp i MSEK | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 |
| Driftnetto Fastighetsförvaltning | 2 018 | 2 764 | 2 517 | 1 882 | 1 495 | 1 280 | 1 186 | 1 277 |
| Driftnetto Operatörsverksamhet | –168 | 625 | 540 | 494 | 439 | 416 | 320 | 210 |
| EBITDA | 1 699 | 3 215 | 2 909 | 2 252 | 1 817 | 1 603 | 1 425 | 1 424 |
| Resultat per aktie, SEK | –7,61 | 15,91 | 16,83 | 19,89 | 14,65 | 14,21 | 8,35 | 6,31 |
| Cash earnings | 660 | 2 161 | 1 893 | 1 660 | 1 289 | 1 130 | 873 | 620 |
| Cash earnings per aktie, före och efter utspädning, SEK | 3,64 | 12,74 | 11,28 | 10,46 | 8,49 | 7,53 | 5,82 | 4,10 |
| RevPAR (rörelsefastigheter) för jämförbara enheter och jämförbar valutakurs |
222 | 904 | 873 | 806 | 657 | 684 | 644 | — |
| 31 dec 2020 |
31 dec 2019 |
31 dec 2018 |
31 dec 2017 |
31 dec 2016 |
31 dec 2015 |
31 dec 2014 |
31 dec 2013 |
|
| Räntebärande nettoskuld, MSEK | 29 007 | 29 191 | 27 421 | 25 474 | 18 324 | 15 376 | 12 587 | 13 986 |
| Belåningsgrad fastigheter, % | 48,7 | 46,0 | 49,7 | 50,8 | 47,9 | 49,5 | 48,7 | 55,5 |
| Räntetäckningsgrad, ggr1) | 2,0 | 4,1 | 3,8 | 4,4 | 4,0 | 3,6 | 2,6 | 2,3 |
| Marknadsvärde fastigheter, MSEK | 59 542 | 63 469 | 55 197 | 50 121 | 38 233 | 31 437 | 26 504 | 26 282 |
| EPRA NRV per aktie, SEK | 167,60 | 186,40 | 164,04 | 144,54 | 126,24 | 107,71 | 92,11 | 82,60 |
| WAULT (förvaltningsfastigheter), år | 14,6 | 15,6 | 15,7 | 15,6 | 13,9 | 11,2 | 9,0 | — |
1) Anpassning till hur Pandox rapporterar räntetäckningsgrad avseende finansiella kovenanter. Se vidare under definition finansiella nyckeltal sidan 176.
Kvartalsdata
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN I SAMMANDRAG | |
|---|---|
| Belopp i MSEK | Kv 4 2020 | Kv 3 2020 | Kv 2 2020 | Kv 1 2020 | Kv 4 2019 | Kv 3 2019 | Kv 2 2019 | Kv 1 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter Fastighetsförvaltning | ||||||||
| Hyresintäkter | 523 | 563 | 502 | 640 | 784 | 820 | 772 | 641 |
| Övriga fastighetsintäkter | 47 | 67 | 25 | 32 | 26 | 31 | 11 | 44 |
| Intäkter Operatörsverksamhet | 117 | 169 | 74 | 419 | 645 | 600 | 673 | 506 |
| Nettoomsättning | 687 | 799 | 601 | 1 091 | 1 455 | 1 451 | 1 456 | 1 191 |
| Kostnader Fastighetsförvaltning | –92 | –99 | –79 | –111 | –94 | –90 | –79 | –102 |
| Kostnader Operatörsverksamhet | –244 | –266 | –216 | –456 | –536 | –491 | –508 | –458 |
| Bruttoresultat | 351 | 434 | 306 | 524 | 825 | 870 | 869 | 631 |
| Central administration | –41 | –41 | –42 | –47 | –44 | –40 | –48 | –43 |
| Finansnetto | –227 | –227 | –220 | –226 | –234 | –224 | –202 | –205 |
| Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar | –21 | –21 | –22 | –22 | –21 | –20 | –21 | –19 |
| Resultat före värdeförändringar | 62 | 145 | 22 | 229 | 526 | 586 | 598 | 364 |
| Värdeförändringar | ||||||||
| Fastigheter, orealiserade | –533 | –315 | –320 | –611 | 396 | 353 | 509 | 131 |
| Fastigheter, realiserade | 0 | 0 | -— | -— | –41 | 110 | 1 | -— |
| Derivat, orealiserade | 109 | 51 | –22 | –359 | 444 | –211 | –133 | –139 |
| Resultat före skatt | –362 | –119 | –320 | –741 | 1 325 | 838 | 975 | 356 |
| Aktuell skatt | –2 | –17 | –11 | –27 | 59 | –60 | –75 | –46 |
| Uppskjuten skatt | 59 | 33 | –1 | 100 | –93 | –536 | –140 | 97 |
| Periodens resultat | –305 | –103 | –332 | –668 | 1 291 | 242 | 760 | 407 |
| Övrigt totalresultat | –796 | 46 | –920 | 660 | –199 | –250 | 135 | 360 |
| Periodens totalresultat | –1 101 | –57 | –1 252 | –8 | 1 092 | –8 | 895 | 767 |
| RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING FÖR KONCERNEN I SAMMANDRAG | ||||||||
| Belopp i MSEK | 31 dec 2020 |
30 sep 2020 |
30 jun 2020 |
31 mar 2020 |
31 dec 2019 |
30 sep 2019 |
30 jun 2019 |
31 mar 2019 |
| Tillgångar | ||||||||
| Fastigheter inklusive inventarier | 57 555 | 59 859 | 59 877 | 62 570 | 60 558 | 56 759 | 54 543 | 54 371 |
| Nyttjanderätter | 2 926 | 3 071 | 3 051 | 3 176 | 3 064 | 2 940 | 2 957 | 2 908 |
| Övriga anläggningstillgångar | 268 | 84 | 85 | 108 | 151 | 78 | 75 | 50 |
| Uppskjuten skattefordran | 631 | 559 | 570 | 546 | 383 | 765 | 540 | 539 |
| Omsättningstillgångar | 813 | 1 261 | 1 008 | 893 | 1 025 | 832 | 1 192 | 657 |
| Likvida medel | 2 622 | 2 309 | 2 298 | 1 220 | 632 | 530 | 450 | 923 |
| Summa tillgångar | 64 815 | 67 143 | 66 889 | 68 513 | 65 813 | 61 904 | 59 757 | 59 448 |
| Eget kapital och skulder | ||||||||
| Eget kapital | 24 088 | 25 189 | 25 246 | 26 498 | 26 506 | 22 405 | 22 413 | 22 305 |
| Uppskjuten skatteskuld | 4 307 | 4 407 | 4 458 | 4 623 | 4 552 | 4 879 | 3 633 | 3 544 |
| Räntebärande skulder | 31 452 | 32 173 | 31 981 | 31 882 | 29 621 | 29 158 | 28 541 | 28 266 |
| Leasingskulder | 2 928 | 3 073 | 3 052 | 3 177 | 3 064 | 2 941 | 2 957 | 2 908 |
| Icke räntebärande skulder | 2 040 | 2 301 | 2 152 | 2 333 | 2 070 | 2 521 | 2 213 | 2 425 |
| Summa eget kapital och skulder | 64 815 | 67 143 | 66 889 | 68 513 | 65 813 | 61 904 | 59 757 | 59 448 |
| NYCKELTAL | ||||||||
| Belopp i MSEK | Kv 4 2020 | Kv 3 2020 | Kv 2 2020 | Kv 1 2020 | Kv 4 2019 | Kv 3 2019 | Kv 2 2019 | Kv 1 2019 |
| Driftnetto Fastighetsförvaltning | 478 | 531 | 448 | 561 | 716 | 761 | 704 | 583 |
| Driftnetto Operatörsverksamhet | –64 | –39 | –85 | 20 | 159 | 160 | 212 | 95 |
| EBITDA | 378 | 456 | 327 | 538 | 834 | 886 | 872 | 639 |
| Resultat per aktie, SEK | –1,63 | –0,56 | –1,79 | –3,63 | 7,30 | 1,45 | 4,53 | 2,43 |
| Cash earnings | 129 | 194 | 75 | 262 | 654 | 586 | 570 | 367 |
| Cash earnings per aktie, före och efter utspädning, SEK | 0,73 | 1,06 | 0,42 | 1,43 | 3,72 | 3,51 | 3,39 | 2,18 |
| RevPAR-tillväxt (Operatörsverksamhet) för | ||||||||
| jämförbara enheter och jämförbar valutakurs, % | –89 | –81 | –92 | –30 | –4 | 4 | 12 | 9 |
| 31 dec | 30 sep | 30 jun | 31 mar | 31 dec | 30 sep | 30 jun | 31 mar | |
| 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 | |
| Räntebärande nettoskuld, MSEK | 29 007 | 30 056 | 29 878 | 30 862 | 29 191 | 28 806 | 28 248 | 27 513 |
| Belåningsgrad fastigheter, % | 48,7 | 48,5 | 48,0 | 47,2 | 46,0 | 48,3 | 49,0 | 48,5 |
| Räntetäckningsgrad, ggr1) | 2,0 | 2,3 | 2,0 | 2,6 | 4,1 | 4,1 | 4,0 | 3,5 |
| Marknadsvärde fastigheter, MSEK | 59 542 | 62 022 | 62 259 | 65 345 | 63 469 | 59 661 | 57 618 | 56 713 |
1) Anpassning till hur Pandox rapporterar räntetäckningsgrad avseende finansiella kovenanter. Se vidare under definition finansiella nyckeltal sidan 176.
EPRA NRV per aktie, SEK 167,60 175,33 177,32 186,97 186,40 184,03 173,83 170,52 WAULT (förvaltningsfastigheter), år 14,6 14,9 15,2 15,3 15,6 15,5 15,5 15,8 ÖVRIGT Finansiella definitioner
Finansiella definitioner
FINANSIELL INFORMATION
Avrundningar
Då belopp har avrundats till MSEK summerar inte alltid tabellerna.
Belåningsgrad netto, %
Räntebärande skulder, inklusive uppläggningskostnader för lån, minus likvida medel i förhållande till fastigheternas marknadsvärde vid periodens utgång.
Bruttoresultat, Fastighetsförvaltning, MSEK
Intäkter minus direkt relaterade kostnader för Fastighetsförvaltning.
Bruttoresultat, Operatörsverksamhet, MSEK
Intäkter minus direkt relaterade kostnader för Operatörsverksamhet inklusive avskrivningar i Operatörsverksamhet.
Cash earnings, MSEK
EBITDA plus finansiella intäkter, minus finansiella kostnader, minus finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar enligt IFRS 16, minus aktuell skatt, justerat för eventuell orealiserad omräkningseffekt banktillgodohavanden.
Driftnetto, Fastighetsförvaltning, MSEK
Driftnetto motsvaras av bruttoresultat Fastighetsförvaltning.
Driftnetto, Operatörsverksamhet, MSEK
Bruttoresultat Operatörsverksamhet plus avskrivningar inkluderade i kostnader Operatörsverksamhet.
Driftnettomarginal, Operatörsverksamhet, %
Driftnetto Operatörsverksamhet i förhållande till totala intäkter Operatörsverksamhet.
EBITDA, MSEK
Totalt bruttoresultat minus central administration (exklusive avskrivningar).
EPRA NAV, MSEK
Redovisat eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare, inklusive återföring av derivat, uppskjuten skattefordran derivat, uppskjuten skatteskuld fastigheter samt omvärdering Rörelsefastigheter.
EPRA NRV, MSEK
Redovisat eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare, inklusive återföring av derivat, uppskjuten skattefordran derivat, uppskjuten skatteskuld fastigheter samt omvärdering Rörelsefastigheter.
EPRA NTA, MSEK
Redovisat eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare, inklusive återföring av derivat, uppskjuten skattefordran derivat, uppskjuten skatteskuld fastigheter samt omvärdering Rörelsefastigheter.
EPRA NDV, MSEK
Redovisat eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare, inklusive omvärdering Rörelsefastigheter.
Genomsnittlig skuldränta, %
Genomsnittlig räntekostnad baserat på ränteförfall i respektive valuta i förhållande till räntebärande skulder.
Investeringar, exkl förvärv, MSEK
Investeringar i anläggningstillgångar exklusive förvärv.
Räntebärande nettoskuld, MSEK
Långfristiga och kortfristiga räntebärande skulder plus uppläggningskostnader för lån, minus likvida medel och kortfristiga placeringar som likställs med likvida medel. Lång- och kortfristiga leasingskulder enligt IFRS 16 ingår inte.
Räntetäckningsgrad, ggr
EBITDA minus finansiella kostnader nyttjanderättstillgångar dividerat med netto räntekostnader, som utgörs av räntekostnader minus ränteintäkter.
Hittills presenterad Räntetäckningsgrad, ggr
Resultat före värdeförändringar plus räntekostnader och avskrivningar delat med räntekostnader. Finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar enligt IFRS 16 ingår inte.
Tillväxt i EPRA NRV (substansvärdestillväxt), årstakt, %
Ackumulerad procentuell förändring i EPRA NRV, med återlagd utdelning samt avdrag för emissionslikvid, för den närmast föregående tolvmånadersperioden.
Tillväxt för jämförbara enheter justerat för valutakurseffekter, %
Tillväxtmått som exkluderar effekter av förvärv, avyttringar och omklassificeringar samt valutakursförändringar.
PER AKTIE
Cash earnings per aktie, SEK
EBITDA plus finansiella intäkter minus finansiella kostnader minus aktuell skatt, efter minoritetsandel, minus finansiella kostnader avseende nyttjanderättstillgångar enligt IFRS 16, justerat för eventuell orealiserad omräkningseffekt banktillgodohavanden, delat med det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier.
EPRA NAV, NRV, NTA, NDV (substansvärde) per aktie, SEK
EPRA NAV, NRV, NTA, NDV delat med det totala antalet utestående aktier efter utspädning vid periodens utgång.
Resultat per aktie, SEK
Periodens resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare delat med det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier.
Totalresultat per aktie, SEK
Periodens totalresultat, hänförligt till moderbolagets aktieägare, delat med det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier efter utspädning vid periodens utgång.
Utdelning per aktie, SEK
Årets föreslagna/beslutade utdelning delat med det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier efter utspädning vid periodens utgång.
Viktat genomsnittligt antal aktier, före utspädning, tusental
Det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier med hänsyn tagen till förändringar i antalet utestående aktier, före utspädning, under perioden.
Viktat genomsnittligt antal aktier, efter utspädning, tusental
Det viktade genomsnittliga antalet utestående aktier med hänsyn tagen till förändringar i antalet utestående aktier, efter utspädning, under perioden.
Övriga definitioner och begrepp
FASTIGHETSINFORMATION
Antal hotell
Antal ägda hotellfastigheter vid periodens utgång.
Antal rum
Antal rum i ägda hotellfastigheter vid periodens utgång.
Marknadsvärde fastigheter, MSEK
Marknadsvärdet för Förvaltningsfastigheter plus marknadsvärdet för Rörelsefastigheter.
RevPAR för Rörelsefastigheter (jämförbara enheter till en konstant valutakurs), SEK
Intäkter per tillgängliga rum, det vill säga totala intäkter från sålda rum delat med antalet tillgängliga rum. Jämförbara enheter definieras som hotellfastigheter som har ägts och drivits under hela den aktuella perioden och jämförelseperioden. Konstant valutakurs definieras som valutakursen för aktuell period och jämförelseperioden räknas om till denna valutakurs.
WAULT (Förvaltningsfastigheter)
Genomsnittlig återstående hyrestid till förfall, för hela fastighetsportföljen, viktat efter avtalade hyresintäkter.
ÖVRIGA BEGREPP
Compression night
En benämning på särskilt lönsamma gästnätter i hotellmarknaden, som infaller när beläggningsgraden på en viss hotellmarknad är högre än 90 procent.
IATA (International Air Transport Association)
IATA hanterar internationella regler för kommersiellt passagerarflyg, framförallt genom standardisering av till exempel biljetter, flygplatskoder och flygbolagskoder.
OTA – Online Travel Agency
Onlineföretag vars webbplatser tillåter konsumenter att boka olika reserelaterade tjänster.
UNWTO – United Nations World Tourism Organization
Mellanstatligt organ för främjande av turism med högkvarter i Madrid. Organisationen bildades på initiativ av Förenta Nationerna.
WTTC – World Travel & Tourism Council
En global sammanslutning av större aktörer inom rese- och turismindustrin. WTTC arbetar för att öka medvetenheten om resor, turism och hospitality som tillsammans svarar för mer än 10 procent av världens BNP och sysselsätter närmare 300 miljoner människor.
HÅLLBARHET
BREEAM
Building Research Establishment Environmental Assessment Method (BREEAM) är det mest utbredda miljöcertifieringssystemet för byggnader i Europa. Systemet utvärderar och betygsätter byggnaders totala miljöpåverkan.
FN:s Globala mål
Del av Agenda 2030 och består av 17 mål för hållbar utveckling som antagits av FN:s generalförsamling. Syftet är att avskaffa extrem fattigdom, minska ojämlikheter och orättvisor i världen, att främja fred och rättvisa samt lösa klimatkrisen till år 2030.
Full Time Equivalents (FTE)
Antal anställda omräknat till heltidsekvivalenter.
GRI Standarder
Världens mest utbredda standard för redovisning av hållbarhetsinformation. Standarden är utgiven av Global Reporting Initiative (GRI) och består av principer och upplysningar som organisationer ska mäta och redovisa för att följa upp sitt hållbarhetsarbete.
ILO
International Labour Organisation, är ett FN-organ som samlar regeringar, arbetsgivare och arbetstagare i 187 medlemsstater för att fastställa arbetsnormer, utveckla politik och utforma program som främjar anständigt arbete för alla kvinnor och män.
International Bill of Human Rights
Den internationella propositionen om mänskliga rättigheter består av den allmänna deklarationen om de mänskliga rättigheterna, internationella konventionen om ekonomiska, sociala och kulturella rättigheter samt den internationella konventionen om medborgerliga och politiska rättigheter.
Olycksfallsfrekvens
Ett jämförelsemått som avser förhållandet mellan antalet olycksfall och antalet arbetade timmar i företaget multiplicerat med 200 000 arbetstimmar. Det används vid jämförelser mellan olika företag. Även dödsfallsfrekvens och olycksfallsfrekvens av allvarliga olyckor redovisas.
TCFD
Taskforce on Climate-related Financial Disclosures.
UK Modern Slavery Act
En brittisk lag som syftar till att motverka alla sorters människohandel, tvångseller slavarbete i sin egen verksamhet och i leverantörskedjan. Alla företag med verksamhet eller dotterbolag i Storbritannien omfattas av lagen.
UN Global Compact
FN:s Global Compact bildades 1999 vid "World Economic Forum" i Davos. Syftet var att skapa internationella principer kring mänskliga rättigheter, arbetsrättsliga frågor, miljö och korruption riktade till företag. Principerna grundar sig på FN:s deklaration om de mänskliga rättigheterna,ILO:s grundläggande konventioner om de mänskliga rättigheterna i arbetslivet, Rio-deklarationen samt FN:s konvention mot korruption.
Väsentlighetsanalys
Analys för att fastställa vilka områden som är väsentliga för en organisation att prioritera i sitt hållbarhetsarbete. Analysen baseras på intressentdialoger tillsammans med ekonomisk, miljömässig och social påverkan.
ÖVRIGT GRI-index
GRI-index
| GRI Standard | Upplysning | Sida | FN Global Compact Principer |
|---|---|---|---|
| GRI 102: Generella upplysningar | |||
| ORGANISATIONSPROFIL | |||
| 102-1 Organisationens namn | 94 | ||
| 102-2 Aktiviteter, varumärken, produkter och tjänster | 2–3, 16, 20–21 | ||
| 102-3 Lokalisering av huvudkontor | 94 | ||
| 102-4 Länder där organisationen är verksam | 2 | ||
| 102-5 Ägarstruktur och juridisk form | 92 | ||
| 102-6 Marknadsnärvaro | 2–3, 16 | ||
| 102-7 Organisationens storlek | 2–3, 58–59, 153, 102, 104 |
||
| 102-8 Information om anställda | 153 | 1, 3 | |
| 102-9 Leverantörskedjan | 53, 156 | ||
| 102-10 Väsentliga förändringar i organisationen och dess leverantörskedja | 146 | ||
| 102-11 Försiktighetsprincipen | 150 | 7 | |
| 102-12 Externa initiativ | 45 | 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 |
|
| 102-13 Medlemskap i organisationer | 45 | ||
| STRATEGI | |||
| 102-14 Kommentar från senior beslutsfattare (vd) | 6–11 | ||
| ETIK OCH INTEGRITET | |||
| 102-16 Värderingar, principer, standarder och normer för uppträdande | 59, 150 | 10 | |
| BOLAGSSTYRNING | |||
| 102-18 Struktur för bolagsstyrning | 150, 158–161 | ||
| INTRESSENTDIALOG | |||
| 102-40 Lista på intressentgrupper | 148 | ||
| 102-41 Överenskommelse om kollektivavtal | 58 | ||
| 102-42 Identifiering och urval av intressenter | 147 | ||
| 102-43 Metod för samarbeten med intressenter | 147–148 | ||
| 102-44 Viktiga frågor som lyfts fram av intressenterna | 147–148 | ||
| REDOVISNINGSMETOD | |||
| 102-45 Affärsenheter inkluderade i redovisningen | 146 | ||
| 102-46 Fastställa redovisningens innehåll och frågornas omfattning | 43, 146 | ||
| 102-47 Lista på väsentliga hållbarhetsfrågor | 147, 149 | ||
| 102-48 Förändringar i tidigare rapporterad information | 146 | ||
| 102-49 Redovisningsförändringar | 146 | ||
| 102-50 Redovisningsperiod | 146 | ||
| 102-51 Datum för senaste redovisning | 146 | ||
| 102-52 Redovisningscykel | 146 | ||
| 102-53 Kontaktperson för frågor om redovisningen | 146 | ||
| 102-54 Uttalande om att redovisningen följer GRI Standarder | 146 | ||
| 102-55 GRI-index | 178–179 | ||
| 102-56 Externt bestyrkande | 146, 168 | ||
| SPECIFIKA UPPLYSNINGAR - GRI 200: Ekonomi | |||
| GRI 205: Anti-korruption, 2016 | 10 | ||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 52–53, 146–150 | |
| 205-3 Bekräftade korruptionsincidenter och vidtagna åtgärder | 52 | ||
| SPECIFIKA UPPLYSNINGAR - GRI 300: Miljö | |||
| GRI 302: Energi, 2016 | 7, 8, 9 | ||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 46–51, 146–150 | |
| 302-1 Energianvändning inom den egna organisationen | 151 | ||
| 302-2 Energianvändning utom organisationen | 151 | ||
| 302-3 Energiintensitet | 151 | ||
| GRI 303: Vatten, 2018 | 7, 8, 9 | ||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 46–51, 146–150 | |
| 303-5 Vattenkonsumtion1) | 48, 152 | ||
| GRI 305: Utsläpp, 2016 | 7, 8, 9 | ||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 46–51, 146–150 | |
| 305-1 Direkta utsläpp av växthusgaser (scope 1) | 151 | ||
| 305-2 Indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 2) | 151 |
| GRI Standard | Upplysning | Sida | FN Global | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Compact Principer |
|||||
| 305-3 Övriga indirekta utsläpp av växthusgaser (scope 3) | 151 | ||||
| 305-4 Utsläppsintensitet av växthusgaser | 151 | ||||
| GRI 306: Avfall, 2016 | 7, 8, 9 | ||||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 46–51, 146–150 | |||
| 306-2 Typ av avfall och hanteringsmetod | 152 | ||||
| GRI 308: Miljöbedömning av leverantörer, 2016 GRI 103: Styrning |
103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 46–51, 146–150 | 8 | ||
| 308-1 Nya leverantörer som granskats avseende miljökriterier1) | 53, 156 | ||||
| Företagsspecifik upplysning: Hållbarhetscertifieringar | 7, 8, 9 | ||||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 46–51, 146–150 | |||
| P-1 Andel hållbarhetscertifierade fastigheter | 152 | ||||
| P-2 Andel av Pandox operatörsverksamhet som är hållbarhetscertifierad | 152 | ||||
| SPECIFIKA UPPLYSNINGAR - GRI 400: Social | |||||
| GRI 401: Anställning, 2016 | 4, 5, 6 | ||||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 58–59, 146–150 | |||
| 401-1 Nyanställningar och personalomsättning | 154 | ||||
| GRI 403: Hälsa och säkerhet, 2018 | 3 | ||||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 58–59, | |||
| 146–150, 155 | |||||
| Ämnesspecifik styrning: | 403-1 Hälso- och säkerhetshanteringssystem | 155 | |||
| 403-2 Riskidentifiering, riskbedömning och incidentundersökning | 59, 155 | ||||
| 403-3 Hälsovårdstjänster | 59, 155 | ||||
| 403-4 Samråd och kommunikation om arbetshälsa och säkerhet | 59, 155 | ||||
| 403-5 Arbetstagarutbildning om arbetshälsa och säkerhet | 59, 155 | ||||
| 403-6 Främjande av arbetstagarnas hälsa | 59, 155 | ||||
| 403-7 Förebyggande och lindring av arbetsmiljöers hälsa och säkerhet | 53 | ||||
| Resultatupplysningar: | 403-9 Arbetsrelaterade skador | 155 | |||
| 403-10 Arbetsrelaterad ohälsa | 155 | ||||
| GRI 404: Träning och utbildning, 2016 6 |
|||||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 58–59, 146–150 | |||
| 404-3 Andel anställda som får utvärdering av sin prestation och karriärsutveckling | 154 | ||||
| GRI 405: Mångfald och lika möjligheter, 2016 1, 2, 6 |
|||||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 58–59, 146–150 | |||
| 405-1 Mångfald i ledningar och bland medarbetare | 153–154 | ||||
| GRI 406: Icke-diskriminering, 2016 | 1, 2, 6 | ||||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 58–59, 146–150 | |||
| 406-1 Fall av diskriminering och vidtagna åtgärder | 58 | ||||
| GRI 414: Bedömning av leverantörer utifrån sociala kriterier, 2016 | 1, 2, 6 | ||||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 52–53, 146–150 | |||
| 414-1 Nya leverantörer som granskats avseende sociala kriterier2) | 53, 156 | ||||
| GRI 416: Kunders hälsa och säkerhet, 2016 | |||||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 54–55, 146–150 | |||
| 416-2 Avvikelser gällande produkters och tjänsters hälso- och säkerhetspåverkan | 156 | ||||
| GRI 418: Kundens integritet, 2016 | |||||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 54–55, 146–150 | |||
| 418-1 Klagomål gällande brott mot kunders integritet och förlust av kunddata | 55, 156 | ||||
| Företagsspecifik upplysning: Gästnöjdhet GRI 103: Styrning |
103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 54–55, 146–150 | |||
| Företagsspecifik upplysning: Prostitution och trafficing | P-3 Gästnöjdhet i hotelloperatörsverksamheten | 54 | 4 | ||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 52–53, 146–150 | |||
| P-4 Antal fall av prostitution eller trafficking | 53 | ||||
| Företagsspecifik upplysning: Levande lokalsamhällen | |||||
| GRI 103: Styrning | 103-1/2/3 Hållbarhetsstyrning | 43–45, 52–53, 146–150 | |||
| P-5 Andel hotell i operatörsverksamhet inkl. huvudkontoret med samhällsprojekt | 60–61 | ||||
Avsteg från GRI Standarder:
1) GRI 303: Pandox har påbörjat rapportering enligt 2018 års standard, men data gällande den ämnesspcifika styrningen finns ej tillgänglig till fullo. Läs mer i not K.11.
2) GRI 308 + GRI 414: Data gällande nya leverantörer saknas i år, men förväntas vara tillgänglig i nästa årsredovisning. Läs mer om orsak i not K.11.
TCFD-index
Pandox har i år tagit ett första steg mot att rapportera enligt TCFD (Taskforce on Climate-related Financial Disclosures), men arbetet ska utvecklas under de kommande åren. Syftet med detta index är att underlätta för läsarna att hitta den information som ingår i TCFD-rapporteringen. Pandox kommer under de kommande åren att arbeta vidare med scenarioanalyser kopplade till klimatförändringarna.
| Styrning | Strategi | Riskhantering | Mål och mätetal |
|---|---|---|---|
| Rekommenderade upplysningar | Rekommenderade upplysningar | Rekommenderade upplysningar | Rekommenderade upplysningar |
| A. Beskrivning av styrelsens över vakning av klimatrelaterade risker och möjligheter. Se sidan 150 |
A. Beskrivning av klimatrelaterade risker och möjligheter organisationen har identifierat. Se sidan 89 |
A. Beskrivning av organisationens processer för att identifiera klimat relaterade risker. Se sidan 84–85 |
A. Beskrivning av organisationens indikatorer för att värdera klimat relaterade risker och möjligheter. Se sidan 89, 151 |
| B. Beskrivning av ledningens roll avseende bedömning och hantering av klimatrelaterade risker och möjlig heter. |
B. Beskrivning av påverkan från risker och möjligheter på organisationens verksamhet, strategi och finansiella planering. |
B. Beskrivning av organisationens processer för hantering av klimat relaterade risker. |
B. Redovisning av utsläpp av Scope 1, 2 och 3 enligt Greenhouse Gas Protocol. |
| Se sidan 150 | Se sidan 89 | Se sidan 44–51, 89 | Se sidan 151 |
| C. Beskrivning av organisationens beredskap att ställa om strategin med hänsyn till olika klimatrelaterade scenarier. |
C. Beskrivning av integrationen av ovanstående processer i organisatio nens generella riskhantering. |
C. Beskrivning av organisationens mål för att hantera klimatrelaterade risker och möjligheter samt utfall på målen. |
|
| Se sidan 180 | Se sidan 84–85 | Se sidan 46 |

MILJÖMÄRKT Trycksak 3041 0250

Bilden på omslagets framsida: Radisson Blu Hotel, Basel. Produktion: Pandox i samarbete med Hallvarsson & Halvarsson. Foto: Sandra Birgersdotter, Stefan Zander, Espen Indbjør, Ulf Blomberg, Peter Hoelstad, Mats Lundqvist, Olivier Pirard, Håkan Cedlöf, Daniel Gual med flera.
Tryck: Göteborgstryckeriet, 2021.


Pandox AB (publ) | Org. nr. 556030-7885 Postadress | Pandox AB | Box 15 | 101 20 Stockholm Besöksadress | Vasagatan 11 | 9 trappor | Stockholm Tel 08-506 205 50 | www.pandox.se