AI assistant
Nelly Group — Interim / Quarterly Report 2010
Feb 2, 2011
3179_10-k_2011-02-02_0d275812-b23c-4d1e-a627-cdf79243c77b.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Bokslutskommuniké 2010
CDON Group AB (publ) ("koncernen" eller "CDON Group") (Nasdaq OMX Stockholm Mid Cap: CDON) offentliggör resultatet för det fjärde kvartalet och helåret 2010.
Höjdpunkter fjärde kvartalet
- Koncernens nettoomsättning ökade med 25 % till 768,9 (615,1) Mkr
- Bruttoresultatet uppgick till 139,0 (116,4) Mkr med en bruttomarginal på 18,1%
- Rörelseresultatet uppgick till 50,7 (50,7) Mkr och rörelsemarginalen till 6,6% efter exkludering av engångsposter för notering på 12,6 Mkr
- Totalt rörelseresultat uppgick till 38,1 (50,7) Mkr och rörelsemarginalen till 5,0%
- Resultatet efter skatt uppgick till 26,0 (35,4) Mkr
- Resultatet per aktie uppgick till 0,41 SEK (69,88) kronor1
Höjdpunkter 2010
- Koncernens nettoomsättning ökade med 27% till 2.210,0 (1.746,2) Mkr
- Bruttoresultatet uppgick till 420,2 (348,5) Mkr med en bruttomarginal på 19,0%
- Rörelseresultatet uppgick till 147,3 (125,1) Mkr och rörelsemarginalen till 6,7% efter exkludering av engångsposter för notering på 12,6 Mkr
- Totalt rörelseresultat uppgick till 134,6 (125,1) Mkr och rörelsemarginalen till 6,1%
- Resultatet efter skatt uppgick till 90,2 (80,5) Mkr
- Resultatet per aktie uppgick till 5,00 (159,09) kronor2
Mikael Olander, VD och koncernchef, kommenterade: "Vi redovisade en rekordförsäljning för både det fjärde kvartalet och för helåret med en tillväxt på mer än 25% och en omsättning som för första gången i koncernens historia översteg 2 miljarder kronor. Samtliga segment genererade en sund tillväxt och var lönsamma, försäljningen inom segmentet Mode mer än fördubblades jämfört med föregående år. Vidare avknoppades koncernen framgångsrikt från MTG och började sitt liv som ett fristående börsnoterat bolag i slutet av året och vi utfärdade en femårig konvertibel skuldförbindelse för att finansiera koncernens fortsatta expansion. "
"Våra resultat visar styrkan och skalbarheten i vår e-handelsplattform och återspeglar den pågående övergången från traditionell butikshandel till internet. Vi skiftar verksamheten mot nya och växande produktområden i allt större utsträckning och driver vår tillväxtstrategi genom utvidgningen av våra produktsortiment, den geografiska expansionen av våra verksamheter och genom att addera nya verksamheter till vår portfölj."
"Koncernen levererade ett högre rörelseresultat för året trots den nyligen genomförda lanseringen av Heppo.com, förvärvet och utvecklingen av Lekmer.com, den nordiska expansionen av ett flertal av våra internetbutiker, testlanseringen av Nelly.com i Tyskland och Nederländerna samt de kostnader som har uppstått i samband med vår börsnotering. Våra goda kassaflöden och starka finansiella ställning gör det möjligt att återinvestera i koncernens fortsatta utveckling, både för organisk tillväxt,
1 Baserat på det genomsnittligt viktade antalet aktier om 66.264.645 för perioden okt-dec 2010 och 500.000 för perioden okt-dec 2009.
2 Baserat på det genomsnittligt viktade antalet aktier om 18.153.748 för perioden jan-dec 2010 och 500.000 för perioden jan-dec 2009.
genom nyetableringar och genom förvärv, vilket det i veckan offentliggjorda förvärvet av ehandelsbutiken RUM21.se för märkesmöbler och heminredning är ett exempel på."
"Marknaden för medieprodukter väntas förbli utmanande. E-handeln kommer emellertid fortsätta växa och snabbt öka sin andel av den totala detaljhandeln, vi kommer därför att fortsätta investera i tillväxt under 2011 genom att utveckla såväl våra befintliga verksamheter som de nyligen tillkomna. Investeringarna kommer påverka lönsamheten, framför allt under första halvåret, men för året som helhet förväntar vi oss en viss förbättring av den underliggande rörelsemarginalen."
Viktiga händelser
CDON Group blev avknoppat från tidigare moderbolaget Modern Times Group MTG AB ("MTG") och utdelat till MTGs aktieägare. CDON Groups aktier noterades på Nasdaq OMX Stockholm under symbolen "CDON" med första handelsdag den 15 december 2010.
Efter ett beslut som antogs vid CDON Groups extra bolagsstämma i Stockholm den 25 november 2010 emitterade koncernen den 2 december 2010 en femårig konvertibel skuldförbindelse om 250 miljoner kronor. MTG tecknade 100% av skuldförbindelsen, som löper med en årlig kupongränta om 2,85%.
Den 24 september hölls en extra bolagsstämma i CDON Group där beslut togs att genomföra en kvittningsemission, genom vilken moderbolaget Modern Times Group AB har tecknat totalt 65.545.122 aktier i CDON Group till en kurs om 3,646 kronor per aktie. Betalningen för aktierna har skett genom kvittning av en fordran på CDON Group om 239.000.000 kronor. Genom emissionen har CDON Groups aktiekapital ökat till 132.090.244 kronor.
Den 15 oktober förvärvades ytterligare 5,54% aktier från minoritetsägare i NLY Scandinavia AB (Nelly.com) mot en köpeskilling av 21,0 Mkr. CDON Group AB innehar efter transaktionen 95,54% av aktierna i bolaget.
CDON Group introducerade Heppo.com, en internetbutik för skor, i Sverige den 31 augusti 2010 och lanserade den i Norge, Danmark och Finland under september 2010. Heppo.com är en del av CDON Groups Mode-segment.
CDON Group förvärvade 90,1 % av aktierna i Lekmer AB den 31 mars, för en köpeskilling av cirka 7,2 Mkr. Lekmer.com konsolideras och redovisas sedan 1 april 2010 llning. Lekmer har därefter lanserats över hela Norden.
Viktiga händelser efter balansdagen
CDON Group förvärvade 90,1% av aktierna i RUM21 AB, en familjeägd internetbutik för märkesmöbler och heminredning, den 31 januari 2011. Bolaget, utan kassa och skulder, förvärvades för en köpeskilling av 10,0 Mkr, varav 5,0 Mkr utbetalas som en uppskjuten del av köpeskillingen över en tvåårsperiod med start 2012. RUM21.se breddar koncernens online portfölj inom ett branschsegment som är väl lämpat för e-handel och har en betydande tillväxtpotential. Resultatet för
RUM21 konsolideras från och med 1 februari 2011. RUM21s omsättning för helåret 2010 uppgick till 11,2 Mkr och bolaget hade fyra anställda vid årets slut.
Konverteringskursen för koncernens femåriga konvertibla skuldförbindelse om 250,0 miljoner kronor fastställdes den 19 januari 2011 till 38,00 kronor, motsvarande 125% av det volymviktade handelspriset för CDON Groups aktier mellan 15 december 2010 och 14 januari 2011 (de 20 första handelsdagarna för CDON Group aktien). MTG kan därmed konvertera skuldförbindelsen till maximalt 6.578.947 aktier i CDON Group mellan den 15 juni 2012 och 1 december 2015, vilket motsvarar en utspädningseffekt om 9,0% baserat på antalet utgivna aktier 31 december 2010.
Finansiell information i sammandrag
| (Tkr) | 2010 Okt-dec |
2009 Okt-dec |
Förändring (%) |
2010 Jan-dec |
2009 Jan-dec |
Förändring (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 768.933 | 615.099 | 25,0% | 2.210.034 | 1.746.162 | 26,6% |
| Bruttoresultat | 139.034 | 116.355 | 19,5% | 420.220 | 348.471 | 20,6% |
| Bruttomarginal (%) | 18,1% | 18,9% | 19,0% | 20,0% | ||
| Rörelseresultat | 38.083 | 50.675 | -24,8% | 134.628 | 125.139 | 7,6% |
| Rörelsemarginal (%) | 5,0% | 8,2% | 6,1% | 7,2% | ||
| Finansnetto | -4.647 | -901 | - | -18.799 | -11.808 | - |
| Resultat före skatt | 33.436 | 49.773 | -32,8% | 115.829 | 113.331 | 2,2% |
| Resultat efter skatt | 26.002 | 35.354 | -26,5% | 90.234 | 80.496 | 12,1% |
| Resultat per aktie före utspädning (kr)* |
0,41 | 69,88 | - | 5,00 | 159,09 | - |
| Resultat per aktie efter utspädning (kr)* |
0,41 | 69,88 | - | 4,90 | 159,09 | - |
| Balansomslutning | 1.014.197 | 741.158 | 36,8% | 1.014.197 | 741.158 | 36,8% |
* Resultat per aktie för alla perioder har räknats om med hänsyn till genomförd split 250:1. Antal aktier för dessa perioder är 500.000. Resultat per aktie för perioderna jan-dec, okt-dec 2010 har, utöver hänsyn till split 250:1, räknats ut med hänsyn till två nyemissioner där antalet aktier i september ökats från 500.000 till 66.045.122, och i oktober till 66.342.124. Vägt genomsnitt antal aktier före utspädning för perioden jan-dec är 18.153.748 och för perioden okt-dec 2010 66.264.645. Vägt genomsnitt antal aktier efter utspädning för perioden jan-dec är 18.694.484 och för perioden okt-dec 2010 68.409.954.
Koncernsammandrag
Koncernens nettoomsättning ökade med 25% i det fjärde kvartalet och 27% för helåret till följd av fortsatt tillväxt och ökade marknadsandelar för koncernens samtliga segment för båda rapportperioderna. Koncernens internetbutiker lockade 37,4 (25,7) miljoner besökare och genererade 1.557.000 (1.317.000) order under det fjärde kvartalet. Under helåret registrerades totalt 114,1 (88,0) miljoner besök och 4,7 (3,9) miljoner order.
Koncernens konsoliderade kostnad för sålda varor ökade med 26% till SEK 629,9 (498,7) Mkr under fjärde kvartalet och med 28% till 1,789,8 (1,397.7) Mkr för helåret. Den minskade bruttomarginalen på 18,1% (18,9%) i kvartalet och 19,0% (20,0%) för helåret är en effekt av att den svenska kronan, i vilken
koncernen redovisar sina resultat, stärkts mot koncernens övriga handelsvalutor medan kostnaden för sålda varor är relativt opåverkad vilket leder till minskande bruttomarginaler. Bruttomarginalen påverkades även av den pågående övergången inom segmentet Underhållning från försäljning av CDskivor med högre marginal till tillväxtkategorier som hemelektronik, böcker och datorspel med lägre marginaler.
Försäljnings- och administrationskostnaderna ökade med 62% i kvartalet till 103,7 (64,1) Mkr och med 28% till 287,4 (224,1) Mkr för helåret, vilket återspeglade ökade försäljningsvolymer, konsolideringen av Lekmer.com i det andra kvartalet och lanseringen av Heppo.com i det tredje kvartalet. Koncernen har även ådragit sig centrala kostnader på 16,5 (0,0) Mkr i fjärde kvartalet och 17,8 (0,1) Mkr för helåret. Dessa består främst av 12,6 Mkr i engångskostnader för kvartalet och 12,6 Mkr för helåret härrörande till att koncernen blev ett fristående börsnoterat bolag med egna centrala funktioner och styrande organ. Koncernen förväntar sig centrala kostnader hänförbara till att vara ett fristående noterat bolag på upp till 15 Mkr under 2011.
Koncernen redovisade därför 25% minskat rörelseresultat för fjärde kvartalet och 8% ökning för året som helhet, med rörelsemarginaler på 5,0% (8,2%) och 6,1% (7,2%) för de två respektive perioderna.
Koncernens finansnetto uppgick till -4,6 (-0,9) Mkr för fjärde kvartalet och -18,8 (-11,8) Mkr för året som helhet, vilket i huvudsak berodde på den ökade skuldsättningsgraden under större delen av 2010 och utdelningen om 150,0 Mkr till koncernens före detta moderbolag i november 2009, samt valutakursvinster och -förluster för respektive period. Koncernen började också ådra sig räntekostnader hänförbara till den femåriga konvertibla skuldförbindelse som utfärdades den 2 december 2010. Det konvertibla skuldebrevet är ett sammansatt finansiellt instrument som enligt IFRS innebär att det ska redovisas dels i en eget kapitaldel, dels i en skulddel i koncernens och moderbolagets rapport över finansiell ställning. Det konvertibla skuldebrevet löper med en årlig kupong om 2,85 procent, men den effektiva ränta som belastar resultaträkningen är 6,99 procent årligen.
Koncernens resultat före skatt minskade med 33% i det fjärde kvartalet men ökade med 2% för helåret.
Koncernen redovisade skattekostnader på -7,4 (-14,4) Mkr i det fjärde kvartalet och -25,6 (-32,8) Mkr för helåret, vilket inkluderade tidigare ej värderade underskottsavdrag i det andra, tredje och fjärde kvartalet 2010 (se not 3). Koncernens konsoliderade resultat efter skatt minskade därmed med 26% i det fjärde kvartalet men ökade med 12% för helåret. Det totala antalet utestående aktier ökade från 2.000 i början av året och 66.045.122 i början av det fjärde kvartalet till 66.342.124 vid periodens slut. Koncernen redovisade därmed resultat per aktie om 0,41 kronor respektive 5,00 kronor för de två perioderna.
Utveckling per affärsområde
Underhållning
| (Tkr) | 2010 Okt-dec |
2009 Okt-dec |
Förändring (%) |
2010 Jan-dec |
2009 Jan-dec |
Förändring (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 561.971 | 497.769 | 12,9% | 1.492.154 | 1.336.693 | 11,6% |
| Rörelseresultat | 43.422 | 40.562 | 7,1% | 99.734 | 92.719 | 7,6% |
| Rörelsemarginal (%) | 7,7% | 8,1% | 6,7% | 6,9% | ||
| A al b ök ('000) | 23.189 | 18.200 | 27,4% | 68.564 | 62.362 | 9,9% |
| A al ('000) |
1.260 | 1.138 | 10,7% | 3.685 | 3.325 | 10,8% |
| Snittvarukorg (kr) | 400 | 410 | -2,4% | 375 | 375 | 0,0% |
Segmentet Underhållning omfattar internetbutikerna CDON.COM, BookPlus.fi och Lekmer.com. Segmentet ökade med 13% i kvartalet och 12% för helåret, trots den pågående och påtagliga nedgången i försäljning av CD-skivor som sker över hela marknaden samt den generella nedgången i försäljning av medieprodukter. Det fjärde kvartalet är den säsongsmässigt starkaste försäljningsperioden under året, i synnerhet för Lekmer.com, då en majoritet av butikens försäljning sker i det fjärde kvartalet. Segmentet Underhållning svarade för 73,1% (80,9%) av koncernens totala försäljning i kvartalet och 67,5% (76,6%) för helåret. Alla produktkategorier ökade under det fjärde kvartalet, förutom CD-skivor, som var den fjärde största produktkategorin i kvartalet. De snabbast växande kategorierna i segmentet Underhållning var leksaker, hemelektronik och böcker. CDON.COM befäste sin position som en marknadsledande internet-återförsäljare av mobiltelefoner och tillbehör, och breddade sitt sortiment ytterligare genom att introducera köksapparater i utbudet. BookPlus.fi fortsatte att utvecklas starkt och ökade sin marknadsandel på den finska ehandelsmarknaden för böcker. Lekmer.com som konsoliderades i det andra kvartalet 2010 utvecklades enligt plan och genererade en hälsosam försäljningstillväxt.
Segmentets rörelseresultat ökade med 7% i det fjärde kvartalet och 8% för helåret, med minskade rörelsemarginaler på 7,7% och 6,7% för de två respektive perioderna. Detta återspeglade det pågående skiftet i produktmixen, samt investeringar i utbyggnad av såväl befintliga som nyligen förvärvade företag och att den svenska kronan, som är koncernens rapportvaluta, stärkts mot övriga handelsvalutor.
Mode
| (Tkr) | 2010 Okt-dec |
2009 Okt-dec |
Förändring (%) |
2010 Jan-dec |
2009 Jan-dec |
Förändring (%) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 134.673 | 66.142 | 103,6% | 433.167 | 202.625 | 113,8% |
| Rörelseresultat | 1.857 | 4.780 | -61,2% | 16.078 | 7.011 | 129,3% |
| Rörelsemarginal (%) | 1,4% | 7,2% | 3,7% | 3,5% | ||
| A al b ök ('000) A al ('000) |
12.543 196 |
6.268 106 |
100,1% 84,9% |
39.312 635 |
20.846 328 |
88,6% 93,6% |
| Snittvarukorg (kr) | 661 | 643 | 2,8% | 655 | 611 | 7,2% |
Segmentet Mode omfattar internetbutikerna Nelly.com, LinusLotta.com och Heppo.com. Segmentets omsättning mer än fördubblades jämfört med föregående år, både för det fjärde kvartalet och för året som helhet, och stod för 17,5% (10,8%) av koncernens totala försäljning i kvartalet och 19,6% (11,6%) av omsättningen för helåret. Försäljningsökningen återspeglade den exponentiella tillväxten av Nelly.com efter dess nordiska expansion¸ utvidgningen av såväl företagets egna varumärken som tredjepartssortiment, liksom bidraget från det nyligen lanserade Heppo.com, som har fått en bra start. Det andra och fjärde kvartalet är de säsongsmässigt starkaste perioderna för segmentet Mode och konfektionsindustrin i allmänhet.
Segmentets rörelseresultat minskade i det fjärde kvartalet på grund av investeringar i den nordiska expansionen av Heppo.com och testlanseringarna av Nelly.com i Tyskland och Nederländerna. Segmentets rörelseresultat mer än fördubblades för helåret, med en ökad rörelsemarginal om 3,7%.
| 2010 | 2009 | Förändring | 2010 | 2009 | Förändring | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| (Tkr) | Okt-dec | Okt-dec | (%) | Jan-dec | Jan-dec | (%) |
| Nettoomsättning | 72.234 | 51.697 | 39,7% | 284.658 | 210.709 | 35,1% |
| Rörelseresultat | 8.405 | 6.079 | 38,3% | 35.358 | 26.200 | 35,0% |
| Rörelsemarginal (%) | 11,6% | 11,8% | 12,4% | 12,4% | ||
| A al b ök ('000) | 1.687 | 1.226 | 37,6% | 6.226 | 4.833 | 28,8% |
| A al ('000) |
101 | 73 | 38,4% | 391 | 280 | 39,6% |
| Snittvarukorg (kr) | 709 | 709 | 0,0% | 727 | 750 | -3,1% |
Sport & Hälsa
Segmentet Sport & Hälsa omfattar internetbutikerna Gymgrossisten.com, Fitnesstukku.fi samt Bodystore.com. Segmentets försäljning ökade med 40% i det fjärde kvartalet och 35% för helåret, och utgjorde 9,4% (8,4%) av koncernens totala försäljning i kvartalet och 12,9% (12,1%) för helåret. Omsättningsökningen återspeglade främst ökade marknadsandelar för Gymgrossisten.com på samtliga marknader. Det första kvartalet är den säsongsmässigt starkaste perioden för Sport & Hälsasegmentet på grund av högre intresse för motion och fysiskt välbefinnande i början av året medan resterande kvartal vanligtvis är likvärdiga i storlek.
Segmentets rörelseresultat ökade med 38% i det fjärde kvartalet och med 35% för helåret, med rörelsemarginaler om 11,6% och 12,4% för de två respektive perioderna trots koncernens investeringar för att öka sina marknadsandelar i Finland och Norge.
Finansiell ställning
Koncernens totala tillgångar per balansdagen ökade med 37% jämfört med föregående år till 1.014,2 (741,2) Mkr, vilket återspeglade den pågående expansionen av segmenten Mode och Underhållning. Lagernivån ökade jämfört med föregående år till 251,3 (153,0) Mkr. Den konvertibla skuldförbindelse om utfärdades av CDON Group i december 2010 redovisas delvis som skuld och delvis som eget kapital i koncernens och moderbolagets rapport över finansiell ställning.
Sysselsatt kapital ökade med 287,2 Mkr jämfört med föregående år och uppgick till 553,7 Mkr, vilket i huvudsak berodde på utfärdandet av den konvertibla skuldförbindelsen samt ökade lagernivåer. De ökade lagernivåerna var ett resultat av ökad försäljning i de mer lagerintensiva segmenten Mode och Sport & Hälsa. Koncernens avkastning på sysselsatt kapital för de senaste 12 månaderna minskade därför till 36,1% (37,5%).
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapitalet minskade till 44,3 (50,9) Mkr i det fjärde kvartalet och till 126,2 (127,7) Mkr för helåret. Minskningen återspeglade ökade räntekostnader i samband med en högre skuldsättningsgrad under större delen av året. Koncernen redovisade en förändring i rörelsekapital om 64,7 (72,7) Mkr i kvartalet, vilket i huvudsak berodde på ökade leverantörsskulder kopplade till förbättrade betalningsvillkor. Koncernen rapporterade en förändring i rörelsekapital om -32,9 (91,2) Mkr för helåret. Skillnaden mot föregående år förklaras huvudsakligen av en engångseffekt 2009 då koncernen flyttade hanteringen av CDON.COMs kundfordringar till en extern part i juni 2009, vilket gav en permanent minskning i nivån på koncernens kundfordringar.
Koncernens kassaflöde från investeringsverksamheten uppgick till -1,3 (-2,7) Mkr i kvartalet och -9,8 (-5.6) Mkr för helåret. Detta berodde i huvudsak på köpet av Lekmer.com i mars med en kassaflödeseffekt om -4,0 Mkr, samt en kassaflödeseffekt föregående år om 6,0 Mkr från försäljningen av en lagerlokal i september 2009.
Koncernens kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick till 311,3 (-125,8) Mkr i kvartalet och 353,8 (-254,9) Mkr för helåret. Detta återspeglade i huvudsak förvärvet av ytterligare 5,54% av aktierna i NLY Scandinavia AB (Nelly.com) från minoritetsägarna i oktober med en kassaflödeseffekt om -21,0 Mkr, förändringen i nyttjade av de kreditfaciliteter som tillhandahölls av det tidigare moderbolaget MTG före avyttringen och kvittningsemissionen samt likvida medel om 250,0 Mkr från den konvertibla skuldförbindelsen som utfärdades i december 2010 och tecknades av MTG.
Koncernens totala räntebärande skulder uppgick till 207,2 (258,4) Mkr vid årets slut. Detta återspeglade i huvudsak utfärdandet av den konvertibla skuldförbindelsen på 250,0 Mkr i december (se not 2) samt kvittningsemissionen där MTG tecknade sig för 65.545.122 nyutgivna aktier till ett pris om 3,646 kronor per aktie genom en kvittning av en fordran på CDON Group om 239,0 Mkr.
Koncernens tillgängliga likvida medel ökade därmed med 419,0 (-4,8) Mkr i kvartalet och med 437,3 (-41,6) Mkr på helåret, och uppgick till 431,3 Mkr per balansdagen jämfört med 3,0 Mkr vid utgången av 2009.
Koncernens nettokassa (definierat som likvida medel minus räntebärande skulder) uppgick till 224,1 Mkr vid periodens utgång, jämfört med 14,7 Mkr vid utgången av 2009.
Moderbolaget
Moderbolaget CDON Group omsatte 55,0 (0,0) Tkr under kvartalet och för helåret. Administrationskostnader uppgick till -16,5 (0,0) Mkr i kvartalet och -17,8 (-0,1) för helåret och reflekterade kostnader av engångskaraktär på 12,6 Mkr för kvartalet och 12,6 Mkr för helåret relaterade till noteringen av CDON Group på Nasdaq OMX Stockholm. Resterande administrationskostnader är av löpande karaktär och huvudsakligen relaterade till börsnoteringen, samt driften, av CDON Group som ett börsnoterat bolag och avser bland annat tillkommande kostnader för centrala funktioner, styrelsearvoden, revisionsarvoden etcetera.
Övrigt finansnetto uppgick till -0,8 (-17,0) Mkr i det fjärde kvartalet och -8,3 (-19,9) Mkr för helåret. Resultatet före skatt uppgick till -17,2 (-17,0) Mkr i kvartalet och -26,1 (-20,0) Mkr för helåret.
Moderbolagets likvida medel uppgick till 407,4 (0,0) Mkr vid årets slut och reflekterade gruppens cash pool samt 250,0 Mkr hänförliga till konvertibla skuldebrev emitterade under fjärde kvartalet 2010. Konvertibla skuldebrev är sammansatta finansiella instrument som redovisas uppdelade på en skulddel och en eget kapitaldel, i enlighet med IFRS.
Moderbolaget har i kvartalet genomfört investeringar om 21,0 Mkr i anläggningstillgångar avseende ytterligare 5,54% av aktierna i NLY Scandinavia AB (Nelly.com). CDON Groups ägande i NLY Scandinavia uppgår därmed till totalt 95,54%. I första kvartalet genomfördes investeringar om cirka 7,2 Mkr avseende 90,1% av aktierna i Lekmer AB (Lekmer.com).
Redovisningsprinciper
Denna rapport har upprättats genom tillämpning av reglerna i IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Koncernens finansiella rapporter har upprättats enligt samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som för 2009 års bokslut med undantag för tillämpningen av IFRS 3 Rörelseförvärv och den förändrade IAS 27 Koncernredovisning och separata finansiella rapporter. Omarbetningarna och förändringarna relaterar till:
- Definitionen av rörelse
- Utgifter som är hänförliga till förvärv ska kostnadsföras
- Villkorade köpeskillingar redovisas och värderas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. I efterföljande perioder omvärderas skulden och redovisas i periodens resultat
- Förvärv som sker efter att bestämmande inflytande erhållits redovisas som en ägartransaktion och ingen goodwill redovisas för denna typ av transaktioner. Justering av innehav utan bestämmande inflytande görs utifrån deras proportionerliga andel av nettotillgångarna i dotterbolaget
- Vid stegvisa förvärv omvärderas tidigare ägd andel som inte inneburit erhållande av bestämmande inflytande till verkligt värde och redovisas i periodens resultat
- Det finns två alternativ att redovisa innehav utan bestämmande inflytande och goodwill. Innehav utan bestämmande inflytande redovisas till verkligt värde eller dess proportionerliga andel av identifierbara nettotillgångar. Val av alternativ görs individuellt för varje förvärv
Övriga nya eller ändrade IFRS-principer och IFRIC-tolkningar har inte någon effekt på koncernens finansiella ställning eller resultat. Omklassificering av kostnader från kostnad sålda varor till försäljnings- och administrationskostnader har gjorts från 1 januari 2010. Förändringen framkommer i not 1 i denna rapport.
För moderbolaget har RFR 2 (December 2010) Redovisning för juridisk person tillämpats sedan den 1 januari 2010 och anger bland annat att den ändrade IAS 1 Utformning av finansiella rapporter skall tillämpas även för moderbolaget med vissa undantag. Utgifter hänförliga till rörelseförvärv (IFRS 3) skall ingå i anskaffningsvärdet i juridisk person.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Det finns ett flertal faktorer som kan påverka CDON Groups resultat och verksamhet. De flesta kan hanteras genom interna rutiner, medan vissa i högre utsträckning styrs av yttre faktorer. Risker och osäkerhetsfaktorer finns relaterade till IT- och styrsystem, leverantörer, säsongsvariationer och valutor, men kan även uppkomma på nya marknader, vid förändrade marknadsförhållanden, eller vid förändrade konsumtionsbeteenden vid e-handel. För moderbolaget föreligger även ränterisker.
Risker och osäkerhetsfaktorer beskrivs mer utförligt i noteringsprospektet 2010 samt i årsredovisningen för 2009 under förvaltningsberättelsen och i not 21.
Transaktioner med närstående
Sedan introduktionen på Nasdaq OMX Stockholm är MTG (tidigare moderbolag) inte längre att anse som ett närstående bolag.
Transaktioner med närstående som förekommit före introduktionen på Nasdaq OMX Stockholm är till karaktär och belopp de samma som de transaktioner som beskrivs i årsredovisningen för 2009.
Som anges under "Viktiga händelser" har MTG den 2 december 2010 tecknat en femårig konvertibel skuldförbindelse om 250,0 Mkr i CDON Group.
CDON G up ck a av al MTG b la V a a B a ca K L ("V a a ") 29 oktober 2010 om att köpa reklamutrymme på Viasats fri-TV-kanaler i Danmark, Norge och Sverige under 2011 och 2012. Det tvååriga avtalet kan, om båda parter samtycker, förlängas för ytterligare tolv månader i linje med kontraktets villkor. Priset återspeglar de marknadspriser CDON Group har betalat för reklamtid. CDON Group har historiskt haft möjlighet att nyttja osålt reklamutrymme på Viasats fri-TV-kanaler till rabatterade priser jämfört med rådande marknadspriser för sålt utrymme av va a ka ak ä , c a " aba " upp ka a a upp ll 20 (20) Mk fö p helåret 2010.
Övrig information
2011
CDON G up ä a 2011 k a lla 16 maj 2011 ck l Ak ä a ö ka f ä b a la p ä a kall k a k l fö la ll [email protected], eller till, CDON Group AB, Box 385, -2 0 2 Mal ö, v , a u v ck fö ä a , fö a ä ka ku a klu a kall l ll ä a l a f a u c ä kall k k a l ö a fö ä a .
Utdelning
l k fö l fö ä a 2011 att ingen utdelning betalas till aktieägarna för räkenskapsåret lu a c b 20 0 a a b la bala a v l fö öv fö ll äk kap a fö 2011.
Val 2011
En valberedning bestående av större aktieägare i CDON Group har sammankallats i enlighet med beslut taget på den extra bolagsstämman som hölls den 24:e september 2010. Valberedningen består av Cristina Stenbeck som företrädare för Investment AB Kinnevik, Johan Ståhl som företrädare för Lannebo Fonder och Hans Ek som företrädare för SEB Fonder. Information om arbetet i valberedningen finns på www.cdongroup.com. Aktieägare som önskar lämna förslag avseende val till CDON Group ABs styrelse skall lämna sina förslag skriftligen till [email protected] eller CDON Group AB, Box 385, SE-201 23 Malmö.
v 20 0 k a a ll ä l p c up c c ka lla f fö a uvu k p B a a 20, Malmö, Sverige, minst tre veckor innan årsstämman 2011.
2011
CDON G up ul a fö fö a kva al 2011 som avslutas 31 a 20 l ö den 19 april 2011.
Rapporten har inte varit föremål för granskning av bolaget revisorer.
2 februari 2011
Mikael Olander, VD och koncernchef
CDON Group AB Bergsgatan 20 Box 385 SE-201 23 Malmö Organisationsnummer: 556035-6940
Bolaget kommer arrangera ett konferenssamtal idag kl 15:00 Stockholm-tid, 14:00 London-tid och 09:00 New York-tid.
För att delta i konferenssamtalet, ring: Sverige: +46 (0)8 5352 6440 Internationellt: +44 (0)20 7138 0825 US: +1 212 444 0481 Pin-koden som krävs för att delta i samtalet är 8748960
För att lyssna på konferenssamtalet online, besök www.cdongroup.com.
***
För ytterligare information, besök www.cdongroup.com, eller kontakta:
Mikael Olander, koncernchef och verkställande direktör Martin Edblad, finanschef
| Tfn: | +46 (0) 10 703 20 00 |
|---|---|
| E-post: | [email protected] |
Frågor från investerare och analytiker:
| Andreas Ericsson, IR-chef | |
|---|---|
| Tfn: | +46 (0) 10 703 21 68 |
| E-post: | [email protected] |
Pressfrågor:
| Fredrik Bengtsson, kommunikationschef | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tfn: | +46 (0) 10 703 20 04 | ||||||
| E-post: | [email protected] |
- - (www.CDON.COM, www.BookPlus.fi, www.Lekmer.com), Mode (ww (www.Gymgrossisten.com, www.Fitnesstukku.fi, www.Bodystore.com) samt RUM21.se. CDON Groups tio .
Informationen i denna bo dan som CDON Group AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 2 februari 2011 klockan 13:00 CET.
| RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|---|
| I SAMMANDRAG (Tkr) | Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec | |
| Nettoomsättning | 768.933 | 615.099 | 2.210.034 | 1.746.162 | |
| Kostnad för sålda varor | -629.899 | -498.744 | -1.789.814 | -1.397.691 | |
| Bruttoresultat | Not 1 | 139.034 | 116.355 | 420.220 | 348.471 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -103.749 | -64.125 | -287.382 | -224.066 | |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader, netto | 2.798 | -1.556 | 1.790 | 734 | |
| Rörelseresultat | Not 1 | 38.083 | 50.675 | 134.628 | 125.139 |
| Finansnetto | Not 2 | -4.647 | -901 | -18.799 | -11.808 |
| Resultat före skatt | 33.436 | 49.773 | 115.829 | 113.331 | |
| Skatt | Not 3 | -7.434 | -14.419 | -25.595 | -32.835 |
| Periodens resultat | 26.002 | 35.354 | 90.234 | 80.496 | |
| Hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 27.265 | 34.938 | 90.835 | 79.554 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -1.263 | 416 | -601 | 942 | |
| Periodens resultat | 26.002 | 35.354 | 90.234 | 80.496 | |
| Resultat per aktie före utspädning (kr)* | 0,41 | 69,88 | 5,00 | 159,09 | |
| Resultat per aktie efter utspädning (kr)* | 0,41 | 69,88 | 4,90 | 159,09 | |
* Resultat per aktie för alla perioder har räknats om med hänsyn till genomförd split 250:1. Antal aktier för dessa perioder är 500.000. Resultat per aktie för perioderna jan-dec, okt-dec 2010 har, utöver hänsyn till split 250:1, räknats ut med hänsyn till två nyemissioner där antalet aktier i september ökats från 500.000 till 66.045.122, och i oktober till 66.342.124. Vägt genomsnitt antal aktier före utspädning för perioden jan-dec är 18.153.748 och för perioden okt-dec 2010 66.264.645. Vägt genomsnitt antal aktier efter utspädning för perioden jan-dec är 18.694.484 och för perioden okt-dec 2010 68.409.954.
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|
| I SAMMANDRAG (Tkr) | ||||
| Periodens resultat | 26.002 | 35.354 | 90.234 | 80.496 |
| Övrigt totalresultat | ||||
| Periodens omräkningsdifferenser | -938 | 567 | -3.250 | -1.683 |
| Övrigt totalresultat för perioden | -938 | 567 | -3.250 | -1.683 |
| Summa totalresultat för perioden | 25.064 | 35.921 | 86.984 | 78.813 |
| Summa totalresultat hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 26.327 | 35.529 | 87.585 | 77.895 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -1.263 | 392 | -601 | 918 |
| Summa totalresultat för perioden | 25.064 | 35.921 | 86.984 | 78.813 |
| Utestående aktier vid periodens slut* | 66.342.124 | 500.000 | 66.342.124 | 500.000 |
| Aktier vid periodens slut, inkl konvertibel och option* | 72.921.071 | 500.000 | 72.921.071 | 500.000 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning* | 66.264.645 | 500.000 | 18.153.748 | 500.000 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning* | 68.409.954 | 500.000 | 18.694.484 | 500.000 |
* Utestående aktier vid periodens slut samt genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning för alla perioder har räknats om med hänsyn till genomförd split 250:1. Utestående aktier vid periodens slut samt genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning för perioden jan-dec och okt-dec 2010 har, utöver hänsyn till genomförd split 250:1, räknats ut med hänsyn till två nyemissioner där antalet aktier i september ökas från 500.000 till 66.045.122, och i oktober till 66.342.124.
| RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| KONCERNEN I SAMMANDRAG (Tkr) | 31-dec | 31-dec |
| Anläggningstillgångar | ||
| Goodwill | 188.966 | 189.865 |
| Övriga immateriella tillgångar | 65.878 | 62.696 |
| Summa immateriella tillgångar | 254.844 | 252.561 |
| Materiella tillgångar | 3.660 | 1.953 |
| Summa anläggningstillgångar | 258.504 | 254.514 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Varulager | 251.284 | 152.977 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar | 0 | 270.027 |
| Kortfristiga ej räntebärande fordringar | 73.066 | 60.595 |
| Summa kortfristiga fordringar | 73.066 | 330.622 |
| Likvida medel | 431.343 | 3.045 |
| Summa omsättningstillgångar | 755.693 | 486.644 |
| Summa tillgångar | 1.014.197 | 741.158 |
| Eget kapital | ||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets ägare | 345.664 | 6.738 |
| Innehav utan bestämmande inflytande Summa eget kapital |
879 346.543 |
1.473 8.211 |
| Långfristiga skulder | ||
| Ej räntebärande | ||
| Uppskjuten skatteskuld | 26.748 | 15.051 |
| Avsättningar | 2.397 | 1.217 |
| Räntebärande | ||
| Konvertibelt skuldebrev Not 2 Summa långfristiga skulder |
207.204 236.349 |
0 16.268 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 0 | 258.380 |
| Kortfristiga ej räntebärande skulder | 431.305 | 458.299 |
| Summa kortfristiga skulder | 431.305 | 716.679 |
| Summa eget kapital och skulder | 1.014.197 | 741.158 |
| RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| KONCERNEN I SAMMANDRAG (Tkr) | Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 44.259 | 50.909 | 126.162 | 127.703 |
| Förändringar i rörelsekapitalet | 64.660 | 72.715 | -32.876 | 91.235 |
| Kassaflöde från rörelsen | 108.919 | 123.624 | 93.286 | 218.938 |
| Investeringar i verksamheter* | 596 | 0 | -4.459 | -6.231 |
| Investeringar i andra anläggningstillgångar | -1.907 | -573 | -5.373 | -3.226 |
| Övrigt kassaflöde från investeringsaktiviteter | 45 | -2.114 | 0 | 3.861 |
| Kassaflöde till/från investeringsaktiviteter | -1.266 | -2.687 | -9.832 | -5.596 |
| Utdelning till aktieägare | 0 | -150.000 | 0 | -150.000 |
| Förvärv av aktier från innehav utan bestämmande inflytande | -21.033 | 0 | -21.033 | 0 |
| Övrigt kassaflöde från/till finansiella aktiviteter | 332.354 | 24.244 | 374.841 | -104.906 |
| Kassaflöde till/från finansieringsverksamheten | 311.321 | -125.756 | 353.808 | -254.906 |
| Periodens förändring av likvida medel | 418.974 | -4.819 | 437.262 | -41.564 |
| Likvida medel vid periodens början | 21.333 | 3.792 | 3.045 | 42.046 |
| Omräkningsdifferens likvida medel | -8.964 | 4.072 | -8.964 | 2.563 |
| Likvida medel vid periodens slut | 431.343 | 3.045 | 431.343 | 3.045 |
* Förvärv av verksamheter 2010 avser 3.392 förvärv av nytt dotterföretag (Q2) och 1.067 tilläggsköpeskilling avseende förvärv före 1 jan 2010 (Q1).
| RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| (Tkr) | 31-dec | 31-dec |
| Ingående balans | 8.211 | 171.452 |
| Periodens summa totalresultat | 86.984 | 78.813 |
| Effekter av personaloptionsprogram | 0 | 509 |
| Nyemission | 239.594 | 0 |
| Innehav utan bestämmande inflytande vid förvärv av delägt dotterbolag | 827 | 0 |
| Förvärv av aktier från innehav utan bestämmande inflytande | -21.033 | 0 |
| Utdelning till aktieägare | 0 | -150.000 |
| Koncernbidrag, netto efter skatt | 0 | -93.157 |
| Aktieägartillskott | 0 | 594 |
| Eget kapitalandel i konvertibelt skuldebrev (inkl skatteeffekt) | 31.960 | 0 |
| Utgående balans | 346.543 | 8.211 |
SEGMENTSREDOVISNING (Tkr)
| NETTOOMSÄTTNING | 2009 | 2009 | 2009 | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (Tkr) | Jan-mar | Apr-jun | Jul-sep | Okt-dec | Helår | Jan-mar | Apr-jun | Jul-sep | Okt-dec | Helår |
| Underhållning | 296.667 | 241.585 | 300.672 | 497.769 | 1.336.693 | 328.941 | 272.972 | 328.270 | 561.971 1.492.154 | |
| Mode | 34.010 | 55.141 | 47.332 | 66.142 | 202.625 | 69.035 | 116.971 | 112.488 | 134.673 | 433.167 |
| Sport & Hälsa | 56.683 | 49.740 | 52.589 | 51.697 | 210.709 | 71.757 | 67.684 | 72.983 | 72.234 | 284.658 |
| Totalt operativa affärsområden | 387.360 | 346.466 | 400.593 | 615.608 | 1.750.027 | 469.733 | 457.627 | 513.741 | 768.878 2.209.979 | |
| Moderbolag och holdingbolag | - | - | - | - | - | - | - | - | 55 | 55 |
| Elimineringar | -43 | -515 | -2.798 | -509 | -3.865 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| SUMMA LÖPANDE VERKSAMHETER | 387.317 | 345.951 | 397.795 | 615.099 | 1.746.162 | 469.733 | 457.627 | 513.741 | 768.933 2.210.034 | |
| KONCERNEN TOTALT | 387.317 | 345.951 | 397.795 | 615.099 | 1.746.162 | 469.733 | 457.627 | 513.741 | 768.933 2.210.034 | |
| Intäkter från andra segment | ||||||||||
| Underhållning | 43 | 504 | 2.796 | 522 | 3.865 | - | - | - | - | - |
| Mode | 0 | 0 | 0 | 0 | - | - | - | - | - | - |
| Sport & Hälsa | 0 | 11 | 2 | -13 | - | - | - | - | - | - |
| Moderbolaget och holdingbolag | 0 | - | - | - | - | |||||
| - | - | - | - | - | ||||||
| Totalt | 43 | 515 | 2.798 | 509 | 3.865 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| RÖRELSERESULTAT | 2009 | 2009 | 2009 | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 |
| (Tkr) | Jan-mar | Apr-jun | Jul-sep | Okt-dec | Helår | Jan-mar | Apr-jun | Jul-sep | Okt-dec | Helår |
| Underhållning | 18.496 | 12.213 | 21.448 | 40.562 | 92.719 | 24.186 | 11.175 | 20.951 | 43.422 | 99.734 |
| Mode | -3.159 | 3.056 | 2.334 | 4.780 | 7.011 | 3.857 | 8.906 | 1.458 | 1.857 | 16.078 |
| Sport & Hälsa | 5.359 | 6.861 | 7.901 | 6.079 | 26.200 | 10.126 | 7.983 | 8.844 | 8.405 | 35.358 |
| Totalt operativa affärsområden | 20.696 | 22.130 | 31.683 | 51.421 | 125.930 | 38.169 | 28.064 | 31.253 | 53.684 | 151.170 |
| Koncernens centrala verksamheter | -7 | -19 | -19 | -746 | -791 | -258 | -210 | -473 | -15.601 | -16.542 |
| KONCERNEN TOTALT | 20.689 | 22.111 | 31.664 | 50.675 | 125.139 | 37.911 | 27.854 | 30.780 | 38.083 | 134.628 |
| MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING | 2010 | 2009 | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|---|
| I SAMMANDRAG (Tkr) | Okt-dec | Okt-dec | Jan-dec | Jan-dec |
| Nettoomsättning | 55 | 0 | 55 | 0 |
| Bruttoresultat | 55 | 0 | 55 | 0 |
| Administrationskostnader | -16.479 | -39 | -17.814 | -77 |
| Rörelseresultat | -16.424 | -39 | -17.759 | -77 |
| Övrigt finansnetto Not 2 |
-759 | -16.951 | -8.320 | -19.925 |
| Resultat före skatt | -17.183 | -16.990 | -26.079 | -20.002 |
| Skatt | 4.342 | 327 | 6.682 | 1.119 |
| Periodens resultat | -12.841 | -16.663 | -19.397 | -18.883 |
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR MODER I SAMMANDRAG (Tkr) |
2010 Okt-dec |
2009 Okt-dec |
2010 Jan-dec |
2009 Jan-dec |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | -12.841 | -16.663 | -19.397 | -18.883 |
| Övrigt totalresultat | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Periodens resultat | -12.841 | -16.663 | -19.397 | -18.883 |
| I SAMMANDRAG (Tkr) 31-dec 31-dec Anläggningstillgångar Aktier och andelar 301.490 280.282 301.490 280.282 Omsättningstillgångar Kortfristiga räntebärande fordringar 27.399 0 Kortfristiga räntebärande fordringar, MTG cash pool-konton 0 142 Kortfristiga ej räntebärande fordringar 139.815 131.587 Likvida medel 0 407.444 131.729 574.658 Summa tillgångar 433.219 854.940 Eget kapital Bundet eget kapital 133.484 1.000 Fritt eget kapital 216.283 15.240 349.767 16.240 Långfristiga skulder Konvertibelt skuldebrev Not 2 0 207.204 Skulder MTG cash pool-konton 0 230.049 Uppskjuten skatteskuld 11.255 0 Avsättningar 2.660 0 221.119 230.049 Kortfristiga skulder Andra räntebärande skulder 0 241.311 Ej räntebärande skulder 186.930 42.743 284.054 186.930 Summa eget kapital och skulder 854.940 433.219 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING | 2010 | 2009 |
|---|---|---|---|
NYCKELTAL
| 2009 | 2009 | 2009 | 2009 | 2009 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NYCKELTAL | Jan-mar | Apr-jun | Jul-sep | Okt-dec | Helår | Jan-mar | Apr-jun | Jul-sep | Okt-dec | Helår |
| KONCERNEN | ||||||||||
| Försäljningstillväxt (%) | 33,1 | 33,5 | 35,9 | 39,3 | 36,0 | 21,3 | 32,3 | 29,1 | 25,0 | 26,6 |
| Förändring i rörelsekostnader (%) | 37,2 | 30,8 | 34,3 | 36,2 | 34,9 | 17,8 | 32,7 | 31,9 | 29,5 | 28,0 |
| Rörelsemarginal (%) | 5,3 | 6,4 | 8,0 | 8,2 | 7,2 | 8,1 | 6,1 | 6,0 | 5,0 | 6,1 |
| Bruttovinstmarginal (%) | 18,2 | 22,4 | 21,1 | 18,9 | 20,0 | 19,9 | 20,7 | 18,1 | 18,1 | 19,0 |
| Avkastning på sysselsatt kapital (%) | 22,0 | 25,1 | 28,5 | 37,5 | 37,5 | 41,3 | 44,9 | 44,1 | 36,1 | 36,1 |
| Avkastning på eget kapital (%) | 22,7 | 26,9 | 31,3 | 49,6 | 49,6 | 62,7 | 81,0 | 62,0 | 60,6 | 60,6 |
| Soliditet (%) | 32,5 | 35,3 | 36,2 | 1,1 | 1,1 | 5,6 | 8,6 | 42,5 | 34,2 | 34,2 |
| Nettoskuld (+) / Nettokassa (–) (Mkr) | 110,7 | 42,3 | -43,3 | -14,7 | -14,7 | 186,9 | 189,7 | -81,0 | -224,1 | -224,1 |
| Kassaflöde från rörelsen (Mkr) | -68,1 | 79,5 | 83,9 | 123,6 | 218,9 | -65,3 | 9,2 | 40,5 | 108,9 | 93,3 |
| Resultat per aktie (kr)* | -71 27,22 |
0,7 24,00 |
88,8 38,00 |
213,1 69,88 |
159,11 | 49,46 | 39,00 | 4,05 | 0,41 | 5,00 |
| Eget kapital per aktie (kr)** | 372,73 | 393,42 | 427,76 | 13,48 | 13,48 | 65,61 | 103,53 | 4,70 | 5,22 | 5,22 |
| Resultat per aktie (kr)*** | 0,21 | 0,18 | 0,29 | 0,53 | 1,20 | 0,37 | 0,29 | 0,30 | 0,41 | 1,37 |
| Eget kapital per aktie (kr)*** | 2,78 | 2,97 | 3,22 | 0,10 | 0,10 | 0,44 | 0,77 | 4,65 | 5,22 | 5,22 |
| Antal besök ('000) | 23.014 | 18.403 | 20.931 | 25.694 | 88.042 | 26.102 | 23.807 | 26.774 | 37.419 | 114.102 |
| Antal order ('000) | 895 | 780 | 941 | 1.317 | 3.933 | 1.065 | 963 | 1.126 | 1.557 | 4.711 |
| Genomsnittlig kundkorg (kr) | 399 | 410 | 418 | 445 | 421 | 419 | 465 | 443 | 453 | 442 |
| Underhållning | ||||||||||
| Antal besök ('000) | 17.493 | 12.347 | 14.323 | 18.200 | 62.362 | 16.490 | 13.011 | 15.875 | 23.189 | 68.564 |
| Antal order ('000) | 763 | 628 | 796 | 1.138 | 3.325 | 861 | 697 | 867 | 1.260 | 3.685 |
| Genomsnittlig kundkorg (kr) | 351 | 346 | 370 | 410 | 375 | 357 | 368 | 364 | 400 | 375 |
| Mode | ||||||||||
| Antal besök ('000) | 4.202 | 4.985 | 5.391 | 6.268 | 20.846 | 7.997 | 9.420 | 9.352 | 12.543 | 39.312 |
| Antal order ('000) | 59 | 88 | 75 | 106 | 328 | 107 | 173 | 159 | 196 | 635 |
| Genomsnittlig kundkorg (kr) | 556 | 606 | 615 | 643 | 611 | 639 | 718 | 693 | 661 | 655 |
| Sport & Hälsa | ||||||||||
| Antal besök ('000) | 1.319 | 1.071 | 1.217 | 1.226 | 4.833 | 1.616 | 1.376 | 1.547 | 1.687 | 6.226 |
| Antal order ('000) | 73 | 64 | 70 | 73 | 280 | 97 | 93 | 100 | 101 | 391 |
| Genomsnittlig kundkorg (kr) | 776 | 772 | 746 | 709 | 750 | 722 | 727 | 731 | 709 | 727 |
* Resultat per aktie för alla perioder har räknats om med hänsyn till genomförd split 250:1. Antal aktier för dessa perioder är 500.000. Resultat per aktie för perioderna jan-dec, okt-dec 2010 har, utöver hänsyn till gennomförd split 250:1, räknats ut med hänsyn till nyemissioner där antalet aktier ökas från 500.000 till 66.342.124. Vägt genomsnittligt antal aktier för perioden jan-dec är 18.153.748 och för perioden okt-dec 2010, 66.264.645.
** Vid beräkningen av eget kapital per aktie har hänsyn tagits till ovan angivna split även avseende kvartalen och helåret 2009.
*** Baserat på aktuellt antal aktier, januari 2011, vilket uppgår till 66.342.124.
| Definitioner | |
|---|---|
| Soliditet | Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande uttryckt som en procentandel av de totala tillgångarna. |
| Nettoskuld (+) / Nettokassa (–) | Räntebärande skulder minus räntebärande kort- och långfristiga tillgångar och likvida medel. |
| Antal besök | Antal besök brutto. |
| Konverteringsnivå | Antal order som en procentandel av antal besök. |
| Avkastning på eget kapital | Periodens resultat för de senaste fyra kvartalen som en procentandel av genomsnittligt eget kapital för samma period. |
| Avkastning på sysselsatt kapital | Periodens rörelseresultat för de senaste fyra kvartalen som en procentandel av genomsnittliga totala anläggningstillgångar, |
| likvida medel och rörelsekapital netto, reducerat för avsättningar, för de senaste fyra kvartalen. | |
| Resultat per aktie | Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med det genomsnittliga antalet aktier för perioden. |
| Eget kapital per aktie | Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier vid periodens utgång. |
Not 1
| RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN | 2009 | 2009 | 2009 |
|---|---|---|---|
| I SAMMANDRAG (Tkr) | Jan-dec | Jan-dec | Jan-dec |
| Före | Efter | ||
| omklassificeringar | Omklassificeringar | omklassificeringar | |
| Nettoomsättning | 1.746.162 | 1.746.162 | |
| Kostnad för sålda varor | -1.476.858 | 79.167 | -1.397.691 |
| Bruttoresultat | 269.304 | 79.167 | 348.471 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -144.971 | -79.095 | -224.066 |
|---|---|---|---|
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader, netto | 806 | -72 | 734 |
| Rörelseresultat | 125.139 | 0 | 125.139 |
Omklassificering har gjorts avseende marknadsföringskostnader och vissa interna lagerhanteringskostnader. Kostnad sålda varor innefattar därmed varukostnader, distributionskostnader såsom lagerhanteringskostnader och fraktkostnader, betalningstransaktionskostnader samt konstaterade och förväntade kundförluster. Förändringen genomfördes från och med den 1 januari 2010 och 2009 års uppgifter har justerats för att underlätta jämförelser.
Not 2
| KONVERTIBELT SKULDEBREV | 2010 |
|---|---|
| Långfristiga skulder | |
| Nominellt värde efter utställande av konvertibelt skuldebrev, 2 december 2010 | 250.000 |
| Ursprungligt belopp klassificerat som eget kapital | -31.960 |
| Uppskjuten skatteskuld hänförlig till konvertibelt skuldebrev | -11.405 |
| Kapitaliserad ränta | 569 |
| Redovisad skuld, 31 december 2010 | 207.204 |
| Finansnetto | |
| Kapitaliserad ränta | -569 |
| Kupongränta | -554 |
| Konvertibelns påverkan på Finansnetto i resultaträkning för koncernen och moderbolaget | -1.123 |
Not 3
| SKATT | 2010 | 2010 |
|---|---|---|
| Okt-dec | Jan-dec | |
| Periodens skatt | -8.828 | -31.007 |
| Utnyttjad effekt av tidigare ej värderat underskott | 1.394 | 5.412 |
| Skatt | -7.434 | -25.595 |
Återstående skattemässigt värde av underskott vid periodens utgång, 2.477 Tkr, har inte värderats per balansdagen.