AI assistant
Nelly Group — Interim / Quarterly Report 2011
Apr 19, 2011
3179_10-q_2011-04-19_33e007e2-8a28-4c89-a5da-c4e07190612d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport, 1 januari – 31 mars 2011
22% FÖRSÄLJNINGSTILLVÄXT UNDER FÖRSTA KVARTALET
CDON Group AB (publ) ("CDON Group" eller "koncernen") (Nasdaq OMX Stockholm Mid Cap: CDON) offentliggör resultatet för det första kvartalet som slutade 31 mars 2011.
Höjdpunkter första kvartalet
- Koncernens nettoomsättning ökade med 22% till 571,8 (469,7) Mkr
- Bruttoresultatet ökade 17 % jämfört med föregående år och uppgick till 109,9 (93,6) Mkr med en bruttomarginal på 19,2%
- Rörelseresultatet uppgick till 20,1 (37,9) Mkr och rörelsemarginalen till 3,5%
- Resultatet efter skatt uppgick till 12,7 (25,0) Mkr
- Resultatet per aktie uppgick till 0,19 (49,46) kronor1
- Förvärv av RUM21.se, en internetbutik för märkesmöbler- och heminredning
- Lansering av Gymgrossistens internetbutik för sport och hälsa i Danmark under namnet Bodystore.dk
- Modebutiken Nelly.com beslutade, efter en positiv utvärdering, att göra sin närvaro i Tyskland permanent samt lanserade Österrike som ny testmarknad
Mikael Olander, VD och koncernchef, kommenterade: "Vår rekordförsäljning för det första kvartalet är ytterligare ett bevis på skalbarheten i vår plattform samt på vår kapacitet för att utveckla de nuvarande verksamheterna, förvärva och lansera nya internetbutiker samt utvidga vår verksamhet till nya marknader. Koncernens försäljning ökade med 22% jämfört med föregående år och bruttovinsten ökade med 17%, med en bruttomarginal på 19,2%. Vi uppnådde dessa resultat trots det allt snabbare skiftet från mediaprodukter till produktgrupper med högre tillväxt, som hemelektronik vilken växte till att bli den näst största produktgruppen inom Underhållningssegmentet."
"Under det första kvartalet fortsatte vi att växa verksamheten i linje med vår strategi, genom förvärvet av RUM21.se, en internetbutik för märkesmöbler och heminredning, samt genom lanseringen av Nelly.com i Tyskland, och testlanseringarna i Holland och Österrike. Vi lanserade även Gymgrossisten.com i Danmark som Bodystore.dk och breddade sortimentet för alla våra internetbutiker. Utvecklingen av vår försäljning och lönsamhet jämfört med föregående år återspeglade även lanseringen av Heppo.com i Sverige i september 2010, förvärvet av Lekmer.com i slutet av första kvartalet föregående år samt den nordiska expansionen av båda dessa internetbutiker."
"Den förväntade minskningen i lönsamhet jämfört med föregående år återspeglar de investeringar vi har genomfört, skiftet i försäljningsmixen och de kostnader som uppstår av att vara ett fristående börsnoterat bolag, samt att den svenska kronan, som är koncernens rapporteringsvaluta, stärkts påtagligt jämfört med föregående år. Vi förväntar oss fortfarande att redovisa en något förbättrad underliggande rörelsemarginal för helåret. Vi har de nödvändiga medlen för att fortsätta utveckla vår verksamhet och dra nytta av att e-handelns andel av den totala handeln växer. Vi fortsätter även att löpande utvärdera nya möjligheter att ytterligare expandera verksamheten, både geografiskt och genom förvärv."
1 Resultat per aktie för för jan-mar 2010 har räknats om med hänsyn till den genomförda split 250:1 i september 2010. Vägt genomsnittligt antal aktier för perioden var 500.000. Vägt genomsnitt antal aktier före utspädning för första kvartalet 2011 uppgick till 66.342.124. Vägt genomsnitt antal aktier efter utspädning för första kvartalet 2011 uppgick till 72.921.071.
Viktiga händelser
CDON Group förvärvade 90,1% av aktierna i RUM21 AB, en internetbutik för märkesmöbler och heminredning, den 31 januari 2011. Bolaget förvärvades för en köpeskilling av 14,0 Mkr, varav 7,3 Mkr kommer att utbetalas som en uppskjuten del av köpeskillingen över en treårsperiod med start 2012. Resultatet för RUM21.se konsolideras från och med 1 februari 2011. RUM21.ses omsättning för helåret 2010 uppgick till 11,2 Mkr.
Konverteringskursen för koncernens femåriga konvertibla skuldförbindelse om 250,0 Mkr fastställdes den 19 januari 2011 till 38,00 kronor, motsvarande 125% av det volymviktade handelspriset för CDON Groups aktier mellan 15 december 2010 och 14 januari 2011 (de 20 första handelsdagarna för CDON Group aktien). MTG kan därmed konvertera skuldförbindelsen till maximalt 6.578.947 aktier i CDON Group mellan den 15 juni 2012 och 1 december 2015, vilket motsvarar en utspädningseffekt om 9,0% baserat på antalet utgivna aktier 31 december 2010.
Finansiell information i sammandrag
| (Tkr) | 2011 Jan-Mar |
2010 Jan-Mar |
Förändring (%) |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 571.821 | 469.733 | 21,7% |
| Bruttoresultat | 109.897 | 93.571 | 17,4% |
| Bruttomarginal (%) | 19,2% | 19,9% | |
| Rörelseresultat | 20.138 | 37.911 | -46,9% |
| Rörelsemarginal (%) | 3,5% | 8,1% | |
| Finansnetto | -3.444 | -5.595 | -38,4% |
| Resultat före skatt | 16.694 | 32.316 | -48,3% |
| Resultat efter skatt | 12.669 | 25.013 | -49,4% |
| Resultat per aktie före utspädning (kr)* |
0,19 | 49,46 | - |
| Resultat per aktie efter utspädning (kr)* |
0,18 | 49,46 | - |
| Balansomslutning | 937.746 | 576.635 | 62,6% |
* Resultat per aktie för jan-mar har räknats om med hänsyn till genomförd split 250:1. Det vägda genomsnittliga antal aktier för dessa perioder var 500.000. Vägt genomsnitt antal aktier före utspädning för första kvartalet 2011 uppgick till 66.342.124. Vägt genomsnitt antal aktier efter utspädning för första kvartalet 2011 uppgick till 72.921.071.
Koncernsammandrag
Koncernens nettoomsättning ökade med 22% i kvartalet till följd av fortsatt tillväxt och ökade marknadsandelar för koncernens samtliga segment. Koncernens internetbutiker lockade 34,1 (26,1) miljoner besökare och genererade 1.250.000 (1.065.000) order under kvartalet.
Koncernens konsoliderade kostnad för sålda varor ökade med 23% till SEK 461,9 (376,2) Mkr under kvartalet. Den minskade bruttomarginalen på 19,2% (19,9%) i kvartalet är en effekt av att den svenska kronan, i vilken koncernen redovisar sina resultat, stärkts mot koncernens övriga handelsvalutor. Bruttomarginalen påverkades även av den pågående övergången inom segmentet Underhållning från försäljning av CD-skivor med högre marginal till tillväxtkategorier som hemelektronik och böcker med lägre marginaler.
Försäljnings- och administrationskostnaderna ökade med 63% i kvartalet till 90,2 (55,2) Mkr vilket återspeglade
ökade försäljningsvolymer, investeringar i marknadsföring för Lekmer.com och anpassning till högre försäljningsvolymer för Heppo.com och RUM21.se samt kostnader för marknadsföring av Nelly.com på den tyska marknaden. Koncernen räknar även med 20 Mkr högre kostnader för TV-reklam under helåret 2011 genom det avtal som koncernen under det fjärde kvartalet 2010 tecknade med Viasat Broadcasting, ett dotterbolag till koncernens tidigare moderbolag Modern Times Group. Koncernen har även ådragit sig centrala kostnader på 4,6 (0,3) Mkr i första kvartalet, vilka primärt förklaras av att koncernen blivit ett fristående börsnoterat bolag med egna centrala funktioner och styrande organ.
Koncernen redovisade därmed en minskning på 47% minskat i rörelseresultat för kvartalet, med en rörelsemarginal på 3,5% (8,1%).
Koncernens finansnetto uppgick till -3,4 (-5,6) Mkr kvartalet, vilket i huvudsak återspeglade att koncernen har en nettokassa under kvartalet jämfört med en nettoskuld i första kvartalet 2010, samt till räntekostnader relaterade till det konvertibla skuldebrevet om 250 Mkr som CDON Group utfärdade den 2 december 2010.
Koncernens resultat före skatt uppgick till 16,7 (32,3) Mkr och koncernen redovisade skattekostnader på -4,0 (-7,3) Mkr i kvartalet. Koncernens resultat efter skatt uppgick till 12,7 (25,0) Mkr under första kvartalet.
Det totala antalet utestående aktier var oförändrat under kvartalet och uppgick till 66.342.124 (500.000) vid periodens slut. Koncernen redovisade därmed ett resultat per aktie före utspädning om 0,19 (49,46) kronor samt ett resultat per aktie efter utspädning om 0,18 (49,46) kronor.
Utveckling per affärsområde
Underhållning
| (Tkr) | 2011 Jan-Mar |
2010 Jan-Mar |
Förändring (%) |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 361.215 | 328.941 | 9,8% |
| Rörelseresultat | 18.191 | 24.186 | -24,8% |
| Rörelsemarginal (%) | 5,0% | 7,4% | |
| Antal besök ('000) | 18.864 | 16.490 | 14,4% |
| Antal order ('000) | 935 | 861 | 8,6% |
| Snittvarukorg (kr) | 363 | 357 | 1,7% |
Segmentet Underhållning omfattar internetbutikerna CDON.COM, BookPlus.fi och Lekmer.com. Segmentet ökade sin omsättning med 10% i kvartalet och representerade 63% (70%) av koncernens totala försäljning i perioden.
CDON.COM stärkte sina marknadsandelar inom samtliga produktkategorier. Försäljningen av hemelektronik ökade påtagligt och blev under kvartalet segmentets näst största produktkategori, och även leksaker och böcker redovisade god tillväxt. Den genomgående branschtrenden av vikande försäljning för medieprodukter, särskilt för CD-skivor, fortsatte under det första kvartalet och förväntas göra så även framöver. CDON.COM accelererade skiftet från medieprodukter mot framtida tillväxtområden och breddade sortimentet i alla kategorier, inklusive Böcker. Produktgruppen böcker finns nu tillgänglig på koncernens samtliga nordiska marknader. Både Bookplus.fi och Lekmer.com redovisade hälsosam tillväxt under kvartalet, vilket återspeglade effektiva kampanjer, den nordiska expansionen av Lekmer.com och det pågående skiftet från traditionell handel till e-handel. Barnkläder lanserades som en ny kategori på Lekmer.com under kvartalet.
Segmentets rörelseresultat minskade under året i kvartalet, vilket återspeglade skiftet i produktmixen, investeringar i utvecklingen av Lekmer.com och att den svenska kronan, som är koncernens rapporteringsvaluta, stärkts mot övriga handelsvalutor.
Mode
| (Tkr) | 2011 Jan–Mar |
2010 Jan–Mar |
|
|---|---|---|---|
| Change (%) | |||
| Nettoomsättning | 113.959 | 69.035 | 65,1% |
| Rörelseresultat | -4.259 | 3.857 | -210,4% |
| Rörelsemarginal (%) | -3,7% | 5,6% | |
| Antal besök ('000) | 12.848 | 7.997 | 60,7% |
| Antal order ('000) | 173 | 107 | 61,7% |
| Snittvarukorg (kr) | 643 | 639 | 0,6% |
Segmentet Mode omfattar internetbutikerna Nelly.com, LinusLotta.com och Heppo.com. Segmentets försäljning ökade med 65% i kvartalet och utgjorde 20% (15%) av koncernens totala försäljning för perioden.
Nelly.com fortsatte expandera till regioner utanför de nordiska hemmamarknaderna. Den tyska närvaron är nu permanent, test-lanseringen i Nederländerna fortgår och Österrike är bolagets nya test-marknad. Nelly.com lanserade en uppdaterad internetbutik med utökad funktionalitet, vilken ger kunderna en förbättrad köpupplevelse. Under kvartalet lanserade Nelly.com också ett modemagasin, det egna varumärket "Nelly Trend", samt sportkläder, vilket ytterligare utökar butikens sortiment. Heppo.com fortsatte att utvecklas enligt plan. RUM21.se, en internetbutik för märkesmöbler och heminredning, förvärvades och konsoliderades under kvartalet.
Segmentets rörelseresultat minskade under första kvartalet jämfört föregående år, vilket främst återspeglar ökade marknadsföringskostnader relaterade till expansionen av Heppo.com och lanseringen av Nelly.com i Tyskland samt integrationen av RUM21.se.
Sport & Hälsa
| (Tkr) | 2011 Jan-Mar |
2010 Jan-Mar |
Förändring (%) |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 96.660 | 71.757 | 34,7% |
| Rörelseresultat | 10.823 | 10.126 | 6,9% |
| Rörelsemarginal (%) | 11,2% | 14,1% | |
| Antal besök ('000) | 2.380 | 1.616 | 47,3% |
| Antal order ('000) | 142 | 97 | 46,4% |
| Snittvarukorg (kr) | 681 | 722 | -5,7% |
Segmentet Sport & Hälsa omfattar internetbutikerna Gymgrossisten.com, Fitnesstukku.fi samt Bodystore.com. Segmentets försäljning ökade med 35% i kvartalet och utgjorde 17% (15%) av koncernens totala försäljning i kvartalet.
Omsättningstillväxten återspeglade ökade marknadsandelar för Gymgrossisten.com på alla marknader under första kvartalet, vilket är segmentets säsongsmässigt starkaste period. Gymgrossisten.com lanserades i Danmark som Bodystore.dk den 22 februari och finns nu på samtliga nordiska marknader. Företaget har
investerat i utökat lager samt logistikkapacitet i Trollhättan. Det nya lagret ger segment Sport & Hälsa fördubblat lagerutrymme, vilket kommer att stödja segmentets tillväxt under de kommande åren.
Segmentets rörelseresultat ökade med 6,9% i kvartalet, med rörelsemarginaler om 11,2%, trots koncernens investeringar relaterade till lanseringen i Danmark, samt insatser för att öka marknadsandelarna på de nya marknaderna.
Finansiell ställning
Koncernens totala tillgångar per balansdagen ökade med 63% jämfört med föregående år till 937,7 (576,7) Mkr, vilket återspeglade den pågående expansionen av segmenten Mode och Underhållning, men även den konvertibla skuldförbindelse om utfärdades av CDON Group i december 2010. Lagernivån ökade jämfört med föregående år till 295,8 (169,3) Mkr, vilket reflekterar koncernens tillväxt.
Sysselsatt kapital ökade med 259,1 Mkr jämfört med föregående år och uppgick till 569,6 Mkr (310,5). Ökningen berodde i huvudsak på utfärdandet av den konvertibla skuldförbindelsen nämnd ovan kombinerat med de ökade lagernivåerna vilket i sin tur var ett resultat av ökad försäljning i de mer lagerintensiva segmenten Mode och Sport & Hälsa samt generellt utökat sortiment i alla koncernens verksamheter. Koncernens avkastning på sysselsatt kapital för de senaste 12 månaderna minskade därför till 27,0% (41,3%).
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapitalet minskade till 2,2 (31,3) Mkr i kvartalet. 18,9 Mkr av minskningen förklarades av en engångsbetalning av bolagsskatt avseende 2010. Koncernen rapporterade en förändring i rörelsekapital om -164,1 (-96,6) Mkr för kvartalet. Skillnaden mot föregående år förklaras huvudsakligen av ökade lagernivåer vilket i sin tur var ett resultat av ökad försäljning i de mer lagerintensiva segmenten Mode och Sport & Hälsa, liksom försäljningscyklerna inom koncernens verksamhet.
Koncernens kassaflöde till investeringsverksamheten uppgick till -7,3 (-1,4) Mkr i kvartalet. Detta berodde i huvudsak på köpet av RUM21 AB i februari med en kassaflödeseffekt om -5,3 Mkr.
Koncernen hade inget kassaflöde från/till finansieringsverksamhet i det första kvartalet, jämfört med ett kassaflöde på 75.5 Mkr från finansieringsverksamhet i det första kvartalet 2010.
Koncernens totala räntebärande skulder uppgick till 209,0 (278,4) Mkr vid periodens slut. Detta återspeglade i huvudsak utfärdandet av den konvertibla skuldförbindelsen på 250,0 Mkr i december samt kvittningsemissionen där MTG tecknade sig för 65.545.122 nyutgivna aktier till ett pris om 3,646 kronor per aktie genom en kvittning av en fordran på CDON Group om 239,0 Mkr.
Koncernens tillgängliga likvida medel minskade därmed med 170,1 Mkr i kvartalet (ökade med 8,8 Mkr) i kvartalet, och uppgick till 261,3 Mkr per balansdagen jämfört med 11,8 Mkr vid utgången av det första kvartalet 2010.
Koncernens nettokassa (definierat som likvida medel minus räntebärande skulder) uppgick till 52,2 Mkr vid periodens utgång, jämfört med en nettoskuld om 186,9 Mkr vid utgången av det första kvartalet 2010.
Moderbolaget
Moderbolaget CDON Group omsatte 8,0 (0,0) Mkr under kvartalet, varav 99,8% till bolag inom koncernen. Försäljnings- och Administrationskostnaderna uppgick till -12,0 (0,0) Mkr i kvartalet. Övrigt finansnetto uppgick till -2,7 (-2,6) Mkr i kvartalet. Resultatet före skatt uppgick till -6,8 (-2,6) Mkr i kvartalet.
Moderbolagets investeringar i anläggningstillgångar under kvartalet avsåg investeringen i RUM21 AB, se ovan. Moderbolagets likvida medel uppgick till 222,4 (0,1) Mkr vid kvartalets slut.
Redovisningsprinciper
Denna rapport har upprättats genom tillämpning av reglerna i IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats enligt "Årsredovisningslagen". Redovisningsprinciperna i koncernens koncernredovisning och moderbolagets redovisning har upprättats enligt samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som för 2010 års bokslut.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Det finns ett flertal faktorer som kan påverka CDON Groups resultat och verksamhet. De flesta kan hanteras genom interna rutiner, medan vissa i högre utsträckning styrs av yttre faktorer. Risker och osäkerhetsfaktorer finns relaterade till IT- och styrsystem, leverantörer, säsongsvariationer och valutor, men kan även uppkomma på nya marknader, vid förändrade marknadsförhållanden, eller vid förändrade konsumtionsbeteenden vid ehandel. För moderbolaget föreligger även ränterisker.
Risker och osäkerhetsfaktorer beskrivs mer utförligt i årsredovisningen för 2010 under förvaltningsberättelsen och i not 20.
Transaktioner med närstående
Transaktioner med närstående är till karaktär och belopp de samma som beskrivs i årsredovisningen för 2010.
Övrig information
dra kvartalet 2011
D ro s res ltat för det andra kvartalet o h första sex månaderna som avsl tas 0 j ni 0 o entliggörs den 18 juli 2011.
Rapporten har inte varit föremål för granskning av bolaget revisorer.
19 april 2011
Mikael Olander, VD och koncernchef
CDON Group AB Bergsgatan 20 Box 385 SE-201 23 Malmö Organisationsnummer: 556035-6940
Bolaget kommer arrangera ett konferenssamtal idag kl 15:00 Stockholm-tid, 14:00 London-tid och 09:00 New York-tid.
För att delta i konferenssamtalet, ring: Sverige: +46 (0)8 5352 6440 Internationellt: +44 (0)20 7138 0826 US: +1 212 444 0481 Pin-koden som krävs för att delta i samtalet är 9499049
För att lyssna på konferenssamtalet online, besök www.cdongroup.com.
***
För ytterligare information, besök ww.cdongroup.com, eller kontakta: Mikael Olander, koncernchef och verkställande direktör Tfn: +46 (0) 10 703 20 00
Frågor från investerare och analytiker: Martin Edblad, finanschef Tfn: +46 (0) 700 80 75 03 E-post: [email protected]
Pressfrågor:
| Fredrik Bengtsson, kommunikationschef | |
|---|---|
| Tfn: | +46 (0) 700 80 75 04 |
| E-post: | [email protected] |
Om CDON Group
- - (CDON.COM, BookPlus.fi, Lekmer.com), Mode (Ne .
dan som CDON Group AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 19 april 2011 klockan 13:00 CET.
| RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN | 2011 | 2010 | 2010 |
|---|---|---|---|
| I SAMMANDRAG (Tkr) | Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec |
| Nettoomsättning | 571.821 | 469.733 | 2.210.034 |
| Kostnad för sålda varor | -461.924 | -376.162 | -1.789.814 |
| Bruttoresultat | 109.897 | 93.571 | 420.220 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -90.180 | -55.200 | -287.382 |
| Övriga rörelseintäkter och -kostnader, netto | 421 | -460 | 1.790 |
| Rörelseresultat | 20.138 | 37.911 | 134.628 |
| Finansnetto | -3.444 | -5.595 | -18.799 |
| Resultat före skatt | 16.694 | 32.316 | 115.829 |
| Skatt | -4.025 | -7.303 | -25.595 |
| Periodens resultat | 12.669 | 25.013 | 90.234 |
| Hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | |||
| 12.817 | 24.731 | 90.835 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -148 | 282 | -601 |
| Periodens resultat | 12.669 | 25.013 | 90.234 |
| Resultat per aktie före utspädning (kr)* | 0,19 | 49,46 | 5,00 |
| Resultat per aktie efter utspädning (kr)* | 0,18 | 49,46 | 4,90 |
* Resultat per aktie för jan-mar 2010 har räknats om med hänsyn till genomförd split 250:1 i september 2010. Antal aktier för denna period är 500.000. Resultat per aktie för perioderna jan-dec 2010 har, utöver hänsyn till split 250:1, räknats ut med hänsyn till två nyemissioner där antalet aktier i september ökats från 500.000 till 66.045.122, och i oktober till 66.342.124. Vägt genomsnitt antal aktier före utspädning för perioden jan-dec 2010 är 18.153.748. Vägt genomsnitt antal aktier efter utspädning för perioden jan-dec 2010 är 18.694.484. Vägt genomsnitt antal aktier före utspädning för perioden jan-mar 2011 är 66.342.124. Vägt genomsnitt antal aktier efter utspädning för perioden jan-mar 2011 är 72.921.071.
| I SAMMANDRAG (Tkr) Periodens resultat 12.669 25.013 Övrigt totalresultat Periodens omräkningsdifferenser -206 -855 Övrigt totalresultat för perioden -206 -855 Summa totalresultat för perioden 12.463 24.158 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 90.234 | ||||||
| -3.250 | ||||||
| -3.250 | ||||||
| 86.984 | ||||||
| Summa totalresultat hänförligt till: | ||||||
| Moderbolagets ägare 12.611 23.876 |
87.585 | |||||
| Innehav utan bestämmande inflytande 282 -148 |
-601 | |||||
| Summa totalresultat för perioden 12.463 24.158 |
86.984 |
| Utestående aktier vid periodens slut* | 66.342.124 | 500.000 | 66.342.124 |
|---|---|---|---|
| Aktier vid periodens slut, inkl konvertibel* | 72.921.071 | 500.000 | 72.921.071 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning* | 66.342.124 | 500.000 | 18.153.748 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning* | 72.921.071 | 500.000 | 18.694.484 |
* Utestående aktier vid utgången av perioden jan-mar 2010 samt genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning har räknats om med hänsyn till genomförd split 250:1 i september 2010. Utestående aktier vid periodens slut samt genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning för perioden jan-dec 2010 har, utöver hänsyn till genomförd split 250:1, räknats ut med hänsyn till två nyemissioner där antalet aktier i september ökas från 500.000 till 66.045.122, och i oktober till 66.342.124.
| RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING | 2011 | 2010 | 2011 |
|---|---|---|---|
| KONCERNEN I SAMMANDRAG (Tkr) | 31-Mar | 31-Mar | 31-Dec |
| Anläggningstillgångar | |||
| Goodwill | 197.101 | 189.548 | 188.966 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 71.952 | 61.461 | 65.878 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 269.053 | 251.009 | 254.844 |
| Materiella anläggningstillgångar | 4.947 | 2.058 | 3.660 |
| Summa anläggningstillgångar | 274.000 | 253.067 | 258.504 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 295.832 | 169.344 | 251.284 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar | 0 | 79.615 | 0 |
| Kortfristiga ej räntebärande fordringar | 106.627 | 62.791 | 73.066 |
| Summa kortfristiga fordringar | 106.627 | 142.406 | 73.066 |
| Likvida medel | 261.287 | 11.818 | 431.343 |
| Summa omsättningsstillgångar | 663.746 | 323.568 | 755.693 |
| Summa tillgångar | 937.746 | 576.635 | 1.014.197 |
| Eget kapital | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 358.275 | 29.096 | 345.665 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 2.266 | 3.033 | 879 |
| Summa eget kapital | 360.541 | 32.129 | 346.544 |
| Långfristiga skulder | |||
| Ej räntebärande | |||
| Uppskjuten skatteskuld | 28.111 | 14.850 | 26.748 |
| Övriga avsättningar | 4.708 | 1.326 | 2.397 |
| Räntebärande | |||
| Konvertibelt skuldebrev | 209.047 | 0 | 207.204 |
| Summa långfristiga skulder | 241.866 | 16.176 | 236.349 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Kortfristiga räntebärande skulder | 0 | 278.407 | 0 |
| Kortfristiga ej räntebärande skulder | 335.339 | 249.923 | 431.304 |
| Summa kortfristiga skulder | 335.339 | 528.330 | 431.304 |
| Summa eget kapital och skulder | 937.746 | 576.635 | 1.014.197 |
| RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN | 2011 | 2010 | 2010 |
|---|---|---|---|
| KONCERNEN I SAMMANDRAG (Tkr) | Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 2.150 | 31.271 | 126.162 |
| Förändringar i rörelsekapitalet | -164.056 | -96.600 | -32.876 |
| Kassaflöde från rörelsen | -161.906 | -65.329 | 93.286 |
| Investeringar i verksamheter* | -5.303 | -1.067 | -4.459 |
| Investeringar i andra anläggningstillgångar | -2.026 | -347 | -5.373 |
| Övrigt kassaflöde från investeringsaktiviteter | 0 | -16 | 0 |
| Kassaflöde till/från investeringsaktiviteter | -7.329 | -1.430 | -9.832 |
| Övrigt kassaflöde från/till finansiella aktiviteter | 0 | 75.532 | 353.808 |
| Kassaflöde till/från finansieringsverksamheten | 0 | 75.532 | 353.808 |
| Periodens förändring av likvida medel | -169.235 | 8.773 | 437.262 |
| Likvida medel vid periodens början | 431.343 | 3.045 | 3.045 |
| Omräkningsdifferens likvida medel | -821 | 0 | -8.964 |
| Likvida medel vid periodens slut | 261.287 | 11.818 | 431.343 |
* Investeringar i verksamheter 2011 avser 5.303 tkr förvärv av Rum21 AB, se not 1.
| RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL (Tkr) |
2011 31-Mar |
2010 31-Mar |
2010 Jan-Dec |
|---|---|---|---|
| Ingående balans | 346.544 | 8.211 | 8.211 |
| Periodens resultat | 12.669 | 25.013 | 90.234 |
| Övrigt totalresultat | -206 | -855 | -3.250 |
| Effekter av personaloptionsprogram | - | -240 | - |
| Nyemission | - | - | 239.594 |
| Innehav utan bestämmande inflytande vid förvärv av delägt dotterbolag | 1.535 | - | 827 |
| Förvärv av aktier från innehav utan bestämmande inflytande | - | - | -21.033 |
| Eget kapitalandel i konvertibelt skuldebrev (inkl skatteeffekt) | - | - | 31.960 |
| Utgående balans | 360.541 | 32.129 | 346.544 |
SEGMENTSREDOVISNING (Tkr)
| NETTOOMSÄTTNING | 2010 | 2010 | 2010 | $\frac{2010}{ }$ | 2010 | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| (Tkr) | Jan-Mar | Apr-Jun | Jul-Sep | Okt-Dec | Helår | Jan-Mar | |
| Underhållning | 328.941 | 272.972 | 328.270 | 561.971 | 1.492.154 | 361.215 | |
| Mode | 69.035 | 116.971 | 112.488 | 134.673 | 433.167 | 113.959 | |
| Sport & Hälsa | 71.757 | 67.684 | 72.983 | 72.234 | 284.658 | 96.660 | |
| Totalt operativa affärsområden | 469.733 | 457.627 | 513.741 | 768.878 | 2.209.979 | 571.834 | |
| Moderbolag och holdingbolag | 55 | 55 | 7.961 | ||||
| Elimineringar | 0 | $\mathbf 0$ | $\bf{0}$ | 0 | 0 | $-7.974$ | |
| SUMMA LOPANDE VERKSAMHETER | 469.733 | 457.627 | 513.741 | 768.933 | 2.210.034 | 571.821 | |
| KONCERNEN TOTALT | 469.733 | 457.627 | 513.741 | 768.933 | 2.210.034 | O 571.821 |
|
| Intäkter från andra segment Underhållning |
ä, | $\mathbf{r}$ | ä, | $\mathbf{r}$ | ä, | ||
| 27 | |||||||
| Mode | |||||||
| Sport & Hälsa | |||||||
| Moderbolaget och holdingbolag | 7.947 | ||||||
| Totalt | $\bf{0}$ | $\bf{0}$ | 0 | 0 | 0 | 7.974 | |
| RÖRELSERESULTAT | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | |
| (Tkr) | Jan-Mar | Apr-Jun | Jul-Sep | Oct-Dec | Full year | Jan-Mar | |
| Underhållning | 24.186 | 11.175 | 20.951 | 43.422 | 99.734 | 18.191 | |
| Mode | 3.857 | 8.906 | 1.458 | 1.857 | 16.078 | $-4.259$ | |
| Sport & Hälsa | 10.126 | 7.983 | 8.844 | 8.405 | 35.358 | 10.823 | |
| Totalt operativa affärsområden | 38.169 | 28.064 | 31.253 | 53.684 | 151.170 | 24.755 | |
| Koncernens centrala verksamheter | $-258$ | $-210$ | $-473$ | $-15.601$ | $-16.542$ | $-4.617$ | |
| KONCERNEN TOTALT | 37.911 | 27.854 | 30.780 | 38.083 | 134.628 | 20.138 |
| MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING | 2011 | 2010 | 2010 |
|---|---|---|---|
| I SAMMANDRAG (Tkr) | Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Dec |
| Nettoomsättning | 7.961 | 0 | 55 |
| Bruttoresultat | 7.961 | 0 | 55 |
| Försäljnings- och administrationskostnader | -12.041 | -26 | -17.814 |
| Rörelseresultat | -4.080 | -26 | -17.759 |
| Finansnetto | -2.689 | -2.604 | -8.321 |
| Resultat före skatt | -6.769 | -2.630 | -26.080 |
| Skatt | 1.740 | 1.037 | 6.682 |
| Periodens resultat | -5.029 | -1.593 | -19.399 |
| RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR MODERBOLAGET | 2011 | 2010 | 2010 |
| I SAMMANDRAG (Tkr) | Jan-Mar | Jan-Mar | Jan-Mar |
| Periodens resultat | -5.029 | -1.593 | -19.399 |
| Övrigt totalresultat | 0 | 0 | 0 |
| Summa totalresultat för perioden | -5.029 | -1.593 | -19.399 |
| MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING | 2011 | 2010 | 2010 |
| I SAMMANDRAG (Tkr) | 31-Mar | 31-Mar | 31-dec |
| Anläggningstillgångar | |||
| Aktier och andelar | 289.481 | 301.490 | 280.282 |
| Inventarier | 34 | 0 | 0 |
| Summa anläggningstillgångar | 289.515 | 301.490 | 280.282 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga räntebärande fordringar | 69.688 | 0 | 27.399 |
| Kortfristiga räntebärande fordringar, MTG cash pool-konton | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga ej räntebärande fordringar | 145.922 | 1.099 | 139.815 |
| Likvida medel Summa omsättningsstillgångar |
222.361 | 124 1.223 |
407.444 574.658 |
| Summa tillgångar | 437.971 | 302.713 | 854.940 |
| 727.486 | |||
| Eget kapital | |||
| Bundet eget kapital | 133.484 | 1.800 | 133.484 |
| Fritt eget kapital | 211.254 | 11.811 | 216.283 |
| Summa eget kapital | 344.738 | 13.611 | 349.767 |
| Långfristiga skulder | |||
| Konvertibelt skuldebrev | 209.047 | 0 | 207.204 |
| Skulder MTG cash pool-konton | 0 | 228.577 | 0 |
| Uppskjuten skatteskuld | 10.771 | 0 | 11.255 |
| Avsättningar | 4.660 | 0 | 2.660 |
| Summa långfristiga skulder | 224.478 | 228.577 | 221.119 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Andra räntebärande skulder | 133.450 | 0 | 241.311 |
| Ej räntebärande skulder | 24.820 | 60.525 | 42.743 |
| Summa kortfristiga skulder | 158.270 | 60.525 | 284.054 |
| Summa eget kapital och skulder | 727.486 | 302.713 | 854.940 |
NYCKELTAL
| 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| NYCKELTAL | Jan-Mar | Apr-Jun | Jul-Sep | Oct-Dec | Helår | Jan-Mar |
| KONCERNEN | ||||||
| Försäljningstillväxt (%) | 21.3 | 32.3 | 29.1 | 25.0 | 26.6 | 21,7 |
| Förändring i rörelsekostnader (%) | 17.8 | 32.7 | 31.9 | 29.5 | 28.0 | 27,8 |
| Rörelsem arginal (%) | 8,1 | 6,1 | 6,0 | 5,0 | 6,1 | 3,5 |
| Bruttovinstmarginal (%) | 19,9 | 20,7 | 18,1 | 18,1 | 19,0 | 19,2 |
| Avkastning på sysselsatt kapital (%) | 41,3 | 44.9 | 44.1 | 36.1 | 36.1 | 27,0 |
| Avkastning på eget kapital (%) | 62,7 | 81,0 | 62.0 | 60,6 | 60,6 | 35,4 |
| Soliditet (%) | 5,6 186,9 |
8,6 189.7 |
42.5 $-81.0$ |
34,2 $-224.1$ |
34.2 $-224.1$ |
34,2 |
| Nettoskuld (+) / Nettokassa (-) (Mkr) | $-52,2$ | |||||
| Kassaflöde från rörelsen (Mkr) | $-65.3$ | 9,2 | 40.5 | 108,9 | 93,3 | $-161,9$ |
| Resultat per aktie (kr)* | 49.46 | 39,00 | 4.05 | 0.41 | 5.00 | 0, 19 |
| Eget kapital per aktie (kr)* | 65.61 | 103,53 | 4.70 | 5.22 | 5,22 | 5,43 |
| Resultat per aktie (kr)** | 0,37 | 0,29 | 0,30 | 0,41 | 1,37 | 0, 19 |
| Eget kapital per aktie (kr)** | 0,44 | 0,77 | 4,65 | 5,22 | 5,22 | 5,43 |
| Antal besök ('000) | 26.102 | 23.807 | 26.774 | 37.419 | 114.102 | 34.092 |
| Antal order ('000) | 1.065 | 963 | 1.126 | 1.557 | 4.711 | 1.250 |
| Genomsnittlig kundkorg (kr) | 419 | 465 | 443 | 453 | 442 | 438 |
| Underhållning | ||||||
| Antal besök ('000) | 16.490 | 13.011 | 15.875 | 23.189 | 68.564 | 18.864 |
| Antal order ('000) | 861 | 697 | 867 | 1.260 | 3.685 | 935 |
| Genom snittlig kundkorg (kr) | 357 | 368 | 364 | 400 | 375 | 363 |
| Mode | ||||||
| Antal besök ('000) | 7.997 | 9.420 | 9.352 | 12.543 | 39.312 | 12.848 |
| Antal order ('000) | 107 | 173 | 159 | 196 | 635 | 173 |
| Genom snittlig kundkorg (kr) | 639 | 718 | 693 | 661 | 655 | 643 |
| Sport & Hälsa | ||||||
| Antal besök ('000) | 1.616 | 1.376 | 1.547 | 1.687 | 6.226 | 2.380 |
| Antal order ('000) | 97 | 93 | 100 | 101 | 391 | 142 |
| Genomsnittlig kundkorg (kr) | 722 | 727 | 731 | 709 | 727 | 681 |
| вешниопег | |
|---|---|
| Soliditet | Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande uttryckt som en procentandel av de totala tillgångarna. |
| Nettoskuld (+) / Nettokassa (-) | Räntebärande skulder minus räntebärande kort- och långfristiga tillgångar och likvida medel. |
| Antal besök | Antal besök brutto. |
| Avkastning på eget kapital | Periodens resultat för de senaste fyra kvartalen som en procentandel av genomsnittligt eget kapital för samma period. |
| Avkastning på sysselsatt kapital | Periodens rörelseresultat för de senaste fyra kvartalen som en procentandel av genomsnittliga totala anläggningstillgångar, likvida medel och rörelsekapital netto, reducerat för avsättningar, för de senaste fyra kvartalen. |
| Resultat per aktie | Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med det genomsnittliga antalet aktier för perioden. |
| Eget kapital per aktie | Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier vid periodens utgång. |
| Preliminär förvärvsanalys för förvärvet av Rum21 AB | Redovisat värde |
|---|---|
| Netto identifierbara tillgångar och skulder | 7.195 |
| Innehav utan bestämmande inflytande Koncerngoodwill |
$-1.535$ 8.314 |
| Köpeskilling | 13.974 |
| Uppskjuten köpeskilling Avsättning tilläggsköpeskilling Likvida medel i förvärvat bolag |
$-5.000$ $-2.311$ $-1.360$ |
| Kassaflöde netto | 5.303 |