Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Nelly Group Earnings Release 2011

Feb 1, 2012

3179_10-k_2012-02-01_57c6d37b-9b73-4621-b175-a77beae95a4a.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Bokslutskommuniké 2011

71 % FÖRSÄLJNINGSTILLVÄXT UNDER FJÄRDE KVARTALET

CDON Group AB (NASDAQ OMX Stockholm Mid Cap: CDON) offentliggör resultatet för det fjärde kvartalet och helåret 2011.

Fjärde kvartalet 2011

  • Nettoomsättningen ökade med 71% till 1.316,4 (768,9) Mkr och den organiska tillväxten var 49% (25%)*
  • Bruttoresultatet uppgick till 229,5 (139,0) Mkr med en bruttomarginal på 17,4%
  • Rörelseresultatet uppgick till 71,3 (38,1) Mkr och rörelsemarginalen till 5,4%
  • Resultatet efter skatt uppgick till 48,4 (26,0) Mkr
  • Resultatet per aktie uppgick till 0,73 (0,41) kronor 1

Helåret 2011

  • Nettoomsättningen ökade med 54% till 3.403,7 (2.210,0) Mkr och den organiska tillväxten var 37% (27%)*
  • Bruttoresultatet exklusive engångsposter uppgick till 602,3 (420,2) Mkr med en bruttomarginal på 17,7%
  • Rörelseresultatet exklusive engångsposter uppgick till 149,0 (134,6) Mkr och rörelsemarginalen till 4,4%
  • Investeringar i nyetableringar och geografisk expansion uppgick under året till 34 Mkr**
  • Resultatet efter skatt uppgick till 83,0 (90,2) Mkr
  • Resultatet per aktie uppgick till 1,26 (5,00) kronor 2
  • Förvärv av Tretti AB, en nordisk internetbutik för vitvaror och hushållsapparater, för 346 Mkr i juni

* Exklusive Tretti och Rum21

** Avser den geografiska expansionen av Nelly i Europa, Rum21 i Norden, Gymgrossisten i Tyskland och Danmark samt lanseringen av Members.com i Norden . Investeringar i Heppo och Lekmers expansion under året är ej inkluderat.

Paul Fischbein, VD och koncernchef, kommenterade: "Jag är nöjd med att presentera en bokslutskommuniké som visar stark tillväxt och ett kraftigt förbättrat resultat för CDON Group. På en detaljhandelsmarknad som överlag präglats av svag utveckling ökar vår försäljning till nya rekordnivåer; under det fjärde kvartalet med 71% jämfört med samma period föregående år och med 54% för helåret. Samtliga segment växer under lönsamhet och bidrar till koncernens resultat. Vi har både under kvartalet och helåret investerat kraftigt i tillväxt och resultatförbättringen under det fjärde kvartalet är ett kvitto på att detta har gett utdelning och visar på gruppens skalbarhet.

Fortsatt kraftig försäljningstillväxt är centralt för CDON Group och vi upplever att vi har starkt momentum i verksamheten. CDON Group verkar på en marknad med god underliggande tillväxt, trots att detaljhandeln generellt, som ett resultat av makroekonomisk osäkerhet, förväntas gå tuffare tider till mötes. I Norden utgör exempelvis e-handeln en mindre andel av den totala detaljhandeln jämfört med mer utvecklade marknader, som Storbritannien och USA, där penetrationen nästan är dubbelt så hög. CDON Group är marknadsledande i Norden inom samtliga sina segment: Underhållning, Mode, Sport & Hälsa samt Hem & Trädgård. Vi har därmed goda förutsättningar att dra nytta av och kapitalisera på den förväntat fortsatt starka e-handelstillväxten. Samtidigt finns det även flera externa drivkrafter som talar till vår fördel; i takt med att teknik, infrastruktur och logistik utvecklas, förbättras även möjligheterna för e-handelsbolag att operera över större geografiska områden, i synnerhet inom Modesegmentet.

Dessa möjligheter vill vi ta fasta på och vi kommer därför att öka investeringstakten genom fortsatt geografisk expansion inom Modesegmentet. Nelly.com tog sina första kliv ut i Europa under 2011 och sedan dess har

1 Baserat på det genomsnittligt viktade antalet aktier om 66.342.124 för perioden okt-dec 2011 och 66.264.645 för perioden okt-dec 2010.

2 Baserat på det genomsnittligt viktade antalet aktier om 66.342.124 för perioden jan-dec 2010 och 18.153.748 för perioden jan-dec 2010.

försäljningen ökat stadigt utanför Norden, och utgjorde under fjärde kvartalet Nellys tredje största marknad. Vi upplever därför att vi nu kan ta ytterligare steg i denna expansion och vidareutveckla satsningen i Europa, samtidigt som vi inleder nya initiativ på marknader utanför Europa.

Förutom de tidigare nämnda initiativen inom modesegmentet, kommer vi under 2012 att arbeta med att aggressivt bredda produktutbudet inom våra e-handelsbutiker, framför allt inom CDON.com. Tidigare dominerades försäljningen på CDON.com av medieprodukter. Under 2011, och i synnerhet under den senare delen av året, tog hemelektronik över som det största produktsegmentet på CDON.com. Vi har under året även framgångsrikt adderat leksaker till produktgrupperna på CDON.com, genom att integrera Lekmers sortiment. Detta är en utveckling som vi har för avsikt att fortsätta med under 2012.

Vidare har vi under 2011 expanderat segmentet Sport & Hälsa till Danmark och Tyskland, förvärvat både Rum21 och Tretti, lanserat dessa nordiskt och själva startat Members.com. Även om fokus just nu består i att vidareutveckla våra befintliga butiker vill vi, som en del av vår framtida tillväxtstrategi, också fortsättningsvis addera nya butiker till vår portfölj, antingen genom förvärv eller genom att vi startar nya verksamheter såsom Members.com och Heppo.com.

Sammanfattningsvis konstaterar vi att framtiden för internethandeln fortsätter att vara ljus och att e-handeln fortsätter att ta en allt större andel av den totala detaljhandeln. CDON Group har en stark position på den nordiska hemmamarknaden och vi är övertygade om att även 2012 kommer att bli ett år som präglas av stark tillväxt. Målsättningen är att, i linje med tidigare år, även framledes uppvisa en uthålligt högre tillväxttakt än den nordiska e-handelsmarknaden generellt.

CDON Group är inne i en intensiv tillväxtfas med tillhörande kraftiga investeringar för att tillvarata möjligheterna. Dessa investeringar, i kombination med det snabba skiftet från försäljning av medieprodukter till snabbt växande produktgrupper, såsom hemelektronik, inom CDON.com förväntas påverka marginalerna något under 2012. Under 2012 kommer vi att samtidigt arbeta med att realisera synergieffekter inom gruppen. Under helåret 2011 förbättrades den underliggande rörelsemarginalen jämfört med 2010. För 2012 är vår bedömning att den underliggande rörelsemarginalen, justerat för expansion, kommer fortsätta att stärkas."

Viktiga händelser under fjärde kvartalet och helåret 2011

Geografisk expansion av Gymgrossisten

CDON Group expanderade Gymgrossisten den 22 februari 2011 till Danmark och den 21 december 2011 till Tyskland genom lanseringen av Bodystore.de. Gymgrossisten är därmed verksamt på de svenska, finska, norska, danska och tyska marknaderna.

Ledningsförändringar

Paul Fischbein utsågs till ny VD och koncernchef för CDON Group den 9 november 2011. Paul kommer närmast från posten som VD för Tretti AB, Nordens ledande internetbutik för vitvaror och hushållsapparater, som han innehaft sedan 2004. Tretti AB förvärvades av CDON Group under första halvåret 2011 och är idag en del av CDON Groups Hem- & Trädgårdssegment.

Geografisk expansion av Nelly.com

CDON Group lanserade den 29 september 2011 modebutiken Nelly.com i hela EU och har därmed kat sin räck idd med n a marknader. D rou llkännaga ä en i samband med den euro eiska lanseringen en kommande global lansering. -handelsbu ken är nu llgänglig i engelska, t ska, s enska, danska, norska, nska och holländska s r k ersioner.

Lansering av Members.com

CDON Group lanserade shoppingklubben Members.com i hela Norden den 5 se tember . embers.com är en ny och exklusiv e-shoppingklubb som varje dag resenterar n a unika erb udanden inom mode, sk nhet och li ss l f r ut alda medlemmar.

och geografisk expansion av Tretti AB

D rou ga e rekommenderat kontanterb udande ll ak eägarna i re den a ril . rb udandet ärderade re ll 346 Mkr, motsvarande 67,25 kronor per aktie. CDON Group begä rde t ngsinl sen a resterande ak er i re , i enlighet med aktiebolagslagen (2005:551) och Tretti AB avnoterades fr n D First orth, med sista handelsdag f r ak erna i bolaget den 15 juli 2011. Den 13 juni 2011 tillkännagav CDON Group att Tretti expanderat till Finland genom lanseringen av internetbutiken Tretti.fi och därmed är etablerat i hela Norden.

Förvärv och geografisk expansion av Rum21 AB

D rou f r är ade 90,1% av aktierna i Rum21 , en internetbu k f r märkesm bler och heminredning, den anuari . olaget f r är ades f r en k eskilling a , kr, ara , kr kommer a utbetalas som en u sk uten del a k eskillingen er en tre rs eriod med start 2012. Resultatet f r um21 AB konsoliderades fr n och med februari 2011. Rum21 etablerades i hela Norden under andra halvåret 2011, efter lansering av Room21.dk i Danmark och Room21.fi i Finland i september och Room21.no i Norge under oktober.

Redovisning av e

D rou llkännaga den 10 oktober 2011 att koncernen redovisade 15 Mkr i kostnader a eng ngskaraktär i resultatet f r det tred e k artalet och de f rsta nio m naderna . Dessa kostnader ters eglar en omräkning a norska tulla gi er och mer ärdesska under de senaste tre ren. ng ngskostnaderna erkar inte koncernens underliggande erksamhet, l nsamhet eller f rsäl nings ll ä t. ostnaderna redo isas en se arat rad i koncernens resultaträkning samt inkluderas i " oncernens centrala erksamheter" i segmentsra orteringen.

Viktiga händelser efter balansdagen

Skiljeförfarande avseende tvångsinlösen av utestående aktier i Tretti AB avslutas

CDON Group tillkännagav den 25 januari 2012 att skiljeförfarandet rörande tvångsinlösen av utestående aktier i Tretti AB hade avslutats. Skiljenämnden meddelade den 15 december 2011 en särskild skiljedom, enligt vilken skiljenämnden fastställde att CDON Group hade rätt och skyldighet att lösa in utestående aktier. CDON Group ägde 100 procent av aktierna i Tretti vid utgången av 2011. I en slutlig dom som meddelades den 19 januari 2012 fastställde skiljenämnden lösenbeloppet till 67,25 kr per aktie.

Finansiell information i sammandrag

(Tkr) 2011
Okt-Dec
2010
Okt-Dec
Förändring
(%)
2011
Jan-Dec
2010
Jan-Dec
Förändring
(%)
Nettoomsättning 1.316.415 768.933 71,2% 3.403.746 2.210.034 54,0%
Bruttoresultat exkl
engångsposter
229.500 139.034 65,1% 602.320 420.220 47,6%
Bruttomarginal (%) 17,4% 18,1% 17,7% 19,0%
Bruttoresultat inkl 229.500 139.034 65,1% 587.320 420.220 39,8%
engångsposter*
Bruttomarginal (%)
17,4% 18,1% 17,3% 19,0%
Rörelseresultat exkl 71.305 38.083 87,2% 148.966 134.628 10,7%
engångsposter
Rörelsemarginal (%)
5,4% 5,0% 4,4% 6,1%
Rörelseresultat inkl
engångsposter*
71.305 38.083 87,2% 129.226 134.628 -4,0%
Rörelsemarginal (%) 5,4% 5,0% 3,8% 6,1%
Finansnetto -5.401 -4.647 -18.178 -18.799
Resultat före skatt 65.904 33.436 111.048 115.829
Resultat efter skatt 48.402 26.002 83.009 90.234
Resultat per aktie före
utspädning (kr)**
0,73 0,41 1,26 5,00
Resultat per aktie efter
utspädning (kr)**
0,66 0,41 1,14 4,90
Balansomslutning 1.625.333 1.014.197 71,5% 1.625.333 1.014.197 71,5%

* Omfattar kostnader av engångskaraktär om 15,0 Mkr, hänförliga till omräkning av norska tullavgifter och mervärdesskatt för tre år tillbaka samt kostnader om 4,7 Mkr hänförliga till förvärvet av Tretti AB.

** Resultat per aktie före utspädning för okt-dec 2010 och jan-dec 2010 är baserat på vägt genomsnittligt utestående antal aktier för dessa perioder vilka är 66.264.645 respektive 18.153.748. Det genomsnittliga antalet utestående aktier före utspädning för okt-dec samt jan-dec 2011 är 66.342.124. Det genomsnittliga antalet aktier efter utspädning för okt-dec samt jan-dec 2011 är 72.921.071.

Koncernsammandrag

Koncernens nettoomsättning ökade med 71% i kvartalet och med 54% under helåret och organiskt ökade nettoomsättningen med 49% i kvartalet och 37% under helåret, som ett resultat av fortsatt försäljningstillväxt och ökade marknadsandelar för koncernens samtliga affärssegment. Koncernens internetbutiker hade 60,8 (37,4) miljoner besökare under kvartalet och genererade 2,2 (1,6) miljoner order under perioden. Under helåret 2011 registrerades totalt 171,8 (114,1) miljoner besök och 6,0 (4,7) miljoner order.

Koncernens konsoliderade kostnad för sålda varor ökade med 73% till 1.086,9 (629,9) Mkr i det fjärde kvartalet och med 57% till 2.801,4 (1.789,8) Mkr samt med engångskostnader om 15 Mkr för helåret 2011. Bruttomarginalen blev därmed 17,4% (18,1%) i det fjärde kvartalet och 17,3% (19,0%) för helåret. Bruttomarginalen har minskat som ett resultat av den pågående övergången inom segmentet Underhållning från försäljning av medieprodukter till tillväxtkategorier, såsom hemelektronik, samt av konsolideringen av Tretti AB från och med den 3 juni 2011, eftersom bolaget har något lägre bruttomarginaler än koncernens genomsnitt. Minskningen på helåret beror även på engångskostnaderna hänförliga till omräkningen av historiska tullavgifter och mervärdesskatt.

Koncernens försäljnings- och administrationskostnader ökade med 50% till 155,3 (103,7) Mkr i det fjärde kvartalet och med 60% till 458,8 (287,4) Mkr för helåret, vilket återspeglade ökade försäljningsvolymer från

befintliga och nya segment, investeringar hänförliga till lanseringen av Members.com i Norden och Nelly.com i EU, samt investeringar i marknadsföring, såsom för Nelly.com på de tyska och holländska marknaderna och Gymgrossisten i Danmark, genom internetbutiken Bodystore.dk. CDON Group har som fristående koncern även högre kostnader för TV-reklam efter tecknandet av ett nytt avtal med koncernens tidigare moderbolag Modern Times Group i början av året. Koncernen har även centrala kostnader på 4,1 (15,6) Mkr i det fjärde kvartalet och 37,8 (16,5) Mkr för helåret 2011, vilka huvudsakligen härrör till att koncernen nu är ett fristående börsnoterat bolag med egna centrala funktioner och styrande organ samt till kostnader av engångskaraktär om 15,0 Mkr hänförliga till omräkningen av de norska tullavgifterna, som belastade resultatet under det tredje kvartalet samt om 4,7 Mkr hänförliga till förvärvet av Tretti AB under det andra kvartalet 2011.

Koncernen redovisade därmed ett rörelseresultat på 71,3 (38,1) Mkr för kvartalet och 149,0 (134,6) Mkr för helåret 2011, med en rörelsemarginal på 5,4% (5,0%) för kvartalet och 4,4% (6,1%) för helåret, exkluderat engångskostnaderna ovan. Koncernens rörelseresultat inklusive engångskostnader uppgick till 71,3 Mkr för kvartalet och till 129,2 Mkr för helåret.

Koncernens finansnetto uppgick till -5,4 (-4,6) Mkr för det fjärde kvartalet och -18,2 (-18,8) Mkr för helåret, vilket i huvudsak återspeglade räntekostnader relaterade till det konvertibla skuldebrevet som CDON Group utfärdade den 2 december 2010 samt koncernens revolverande kreditfacilitet.

Koncernens resultat före skatt uppgick till 65,9 (33,4) Mkr i det fjärde kvartalet och 111,0 (115,8) Mkr för helåret.

Koncernen redovisade skattekostnader på 17,5 (7,4) Mkr i fjärde kvartalet och 28,0 (25,6) Mkr för helåret 2011. Koncernens konsoliderade resultat efter skatt uppgick därmed till 48,4 (26,0) Mkr i fjärde kvartalet och 83,0 (90,2) Mkr för helåret.

Det totala antalet utfärdade aktier uppgick till 66.532.124 vid fjärde kvartalets slut och det totala antalet utestående aktier till 66.342.124. Koncernen redovisade ett resultat per aktie före utspädning om 0,73 (0,41) kronor för kvartalet och 1,26 (5,00) kronor för helåret, baserat på vägt genomsnittligt antal aktier under perioden. Koncernens resultat per aktie efter utspädning uppgick till 0,66 (0,41) kronor i kvartalet och 1,14 (4,90) kronor för helåret 2011, baserat på vägt genomsnittligt antal aktier under perioden.

Utveckling per segment

Underhållning

(Tkr) 2011
Okt-Dec
2010
Okt-Dec
Förändring
(%)
2011
Jan-Dec
2010
Jan-Dec
Förändring
(%)
Nettoomsättning 772.080 561.971 37,4% 1.928.927 1.492.154 29,3%
Rörelseresultat 50.474 43.422 16,2% 102.269 99.734 2,5%
Rörelsemarginal (%) 6,5% 7,7% 5,3% 6,7%
ntal bes k ('
)
27.519 23.189 18,7% 81.436 68.564 18,8%
ntal order ('
)
1.494 1.260 18,6% 4.201 3.685 14,0%
Snittvarukorg (kr) 484 400 20,9% 433 375 15,4%

Segmentet Underhållning omfattar internetbutikerna CDON.com, BookPlus.fi och Lekmer.com. Segmentets omsättning ökade med 37% i det fjärde kvartalet och med 29% under helåret. Segmentet representerade 59% (73%) av koncernens totala försäljning i det fjärde kvartalet och 57% (68%) av försäljningen för helåret.

Marknadsskiftet från medieprodukter till hemelektronik accelererade ytterligare under det fjärde kvartalet då nya leverantörssamarbeten och ett utökat sortiment bidrog till fortsatt stark försäljningsutveckling. Hemelektronik befäste under kvartalet positionen som den största kategorin även på helårsbasis.

Medieprodukterna visade tillväxt i både kvartalet och helåret trots en svag marknadsutveckling. Av medieprodukterna visade spel starkast utveckling i det fjärde kvartalet som bjöd på ovanligt många stora releaser, men även film- och bokkategorierna utvecklades positivt och ökade försäljningsvolymerna i de båda perioderna. Produktgruppen leksaker redovisade tresiffrig tillväxt även i det fjärde kvartalet, vilket drevs av efterfrågan på nya marknader samt av försäljning genom CDON.com efter att Lekmer.coms sortiment sedan tredje kvartalet även är tillgängligt via CDON.com. Segmentet ökade försäljningsvolymerna på samtliga marknader och alla produktkategorier stärkte sina positioner och marknadsandelar under båda perioderna.

Under fjärde kvartalet integrerade CDON.com även de digitala plattformarna för video-on-demand och digitala spel i CDON.coms butiksplattform, vilket har resulterat i ökad exponering och stärkta försäljningsvolymer av digitala produkter. Företaget lanserade även en mobilanpassad version av butiken.

Segmentets rörelseresultat och det genomsnittliga varukorgsvärdet ökade under kvartalet jämfört med föregående år som en följd av den ökade försäljningsvolymen och den snabba utvecklingen av hemelektronikförsäljning inom CDON.com. Hemelektronik är nu den största produktgruppen inom Underhållning även på helårsbasis och tillväxten inom kategorin förväntas fortsätta. Rörelsemarginalen påverkades även under det fjärde kvartalet av marknadsinvesteringar i utvecklingen av Lekmer.com, dock i lägre utsträckning än föregående kvartal.

Mode

(Tkr) 2011
Okt-Dec
2010
Okt-Dec
Förändring
(%)
2011
Jan-Dec
2010
Jan-Dec
Förändring
(%)
Nettoomsättning 275.136 134.673 104,3% 730.642 433.167 68,7%
Rörelseresultat 13.489 1.857 626,4% 19.871 16.078 23,6%
Rörelsemarginal (%) 4,9% 1,4% 2,7% 3,7%
ntal bes k ('
)
27.426 12.543 118,7% 74.980 39.312 90,7%
ntal order ('
)
445 196 126,9% 1.113 635 75,3%
Snittvarukorg (kr) 608 661 -8,0% 641 655 -2,2%

Segmentet Mode omfattar internetbutikerna Nelly.com, Heppo.com och Members.com. Segmentets försäljning ökade med 104% i kvartalet och 69% under helåret. Segmentet representerade 21% (18%) av koncernens totala försäljning i fjärde kvartalet och 21% (20%) för helåret.

Försäljningen inom modesegmentet ökar starkt trots att marknadsutvecklingen för kläder och skor generellt har varit svag. Den starka tillväxten är framför allt en effekt av de omfattande investeringar som genomförts inom segmentet för att utveckla nya varumärken som skobutiken Heppo.com som lanserades tredje kvartalet 2010, shoppingklubben Members.com som lanserades under det tredje kvartalet 2011 och den geografiska expansionen av modebutiken Nelly.com. Investeringarna utvecklas enligt plan och en global lansering av Nelly.com är planerad under 2012.

Nelly.com har under det fjärde kvartalet introducerat en rad nya egenproducerade varumärken, lanserat en mobilanpassad butik och genomfört marknadsföringskampanjer i Holland och Tyskland. Heppo.com har fokuserat på breddning av sortiment och varumärken och Members.com har under det fjärde kvartalet lanserats i Norge, Danmark och Finland.

Segmentet förbättrade sin lönsamhet i det fjärde kvartalet jämfört med föregående år trots nämnda investeringar. Högre försäljningsvolymer, förbättrad rörelsemarginal för Heppo.com och stärkta bruttomarginaler för Nelly.com är de främsta anledningarna bakom den positiva utvecklingen.

Sport & Hälsa

(Tkr) 2011
Okt-Dec
2010
Okt-Dec
Förändring
(%)
2011
Jan-Dec
2010
Jan-Dec
Förändring
(%)
Nettoomsättning 97.065 72.234 34,4% 377.138 284.658 32,5%
Rörelseresultat 10.257 8.405 22,0% 39.746 35.358 12,4%
Rörelsemarginal (%) 10,6% 11,6% 10,5% 12,4%
ntal bes k ('
)
2.863 1.687 69,7% 9.486 6.226 52,4%
ntal order ('
)
142 101 40,8% 545 391 39,5%
Snittvarukorg (kr) 688 709 -2,9% 692 727 -4,9%

Segmentet Sport & Hälsa omfattar internetbutikerna Gymgrossisten.com, Fitnesstukku.fi samt Bodystore.com. Segmentets försäljning ökade med 34% i kvartalet och med 33% under helåret och segmentet utgjorde 7% (9%) respektive 11% (13%) av koncernens totala försäljning för de två perioderna.

Den starka tillväxten under fjärde kvartalet är ett resultat av marknadsföringskampanjer och ökade marknadsandelar på samtliga marknader för Gymgrossisten.com. Produktkategorierna kosttillskott och protein fortsätter att visa god tillväxt, samtidigt som kategorierna träningskläder och hälsokost, där sortimentet breddats, också bidrar till tillväxten över båda perioderna.

Gymgrossisten lanserade butiken Bodystore.de på den tyska marknaden under det fjärde kvartalet. Bodystore.de erbjuder ett brett sortiment av internationella varumärken, ett tilläggssortiment bestående av tyska produkter samt Gymgrossistens eget varumärke Star Nutrition, som är ledande i Norden.

Segmentets rörelseresultat ökade med 22% i det fjärde kvartalet jämfört med föregående år, och med 12% under helåret. Segmentets rörelsemarginal minskade jämfört med föregående år som en följd av de ovannämnda marknadsinvesteringarna.

(Tkr) 2011
Okt-Dec
2010
Okt-Dec
Förändring
(%)
2011
Jan-Dec
2010
Jan-Dec
Förändring
(%)
Nettoomsättning 172.134 - - 367.050 - -
Rörelseresultat 1.231 - - 5,171 - -
Rörelsemarginal (%) 0,7% - - 1,4% - -
ntal bes k ('
)
2.958 - - 5.856 - -
ntal order ('
)
71 - - 136 - -
Snittvarukorg (kr) 2.450 - - 2.696 - -

Hem & Trädgård

Segmentet Hem & Trädgård omfattar den nyligen förvärvade internetbutiken Tretti.com samt Rum21.se. Segmentet utgjorde 13% (-) av koncernens totala försäljning i fjärde kvartalet och 11% (-) under helåret 2011.

Tretti har utvecklats enligt plan och stärkt sin position som den ledande vitvarubutiken på nätet i Norden. Den nordiska lanseringen samt sortimentsbreddning och ett ökat fokus på internetannonsering har bidragit till ökade marknadsandelar på en totalmarknad under kraftig prispress. Rum21 växer tresiffrigt, såväl i kvartalet som under helåret. Rum21 har under kvartalet expanderat till Norge, fortsatt att aggressivt utöka sortimentet, samt lanserat det egna varumärket Formaterial, aktiviteter vilka har pressat segmentets rörelseresultat i kvartalet.

Segmentets rörelsemarginal är något lägre i fjärde kvartalet än för helåret, vilket framför allt förklaras av nämnda satsningar, men också är ett resultat av kraftig prispress inom vitvarusegmentet. Vidare har en svag bostadsmarknad pressat premiumsegmentet inom Tretti.com.

Finansiell ställning

Koncernens totala tillgångar per balansdagen ökade med 60% jämfört med föregående år till 1.625,3 (1.014,2) Mkr. Vid utgången av det tredje kvartalet var koncernens balansomslutning 1.346,8 Mkr. Ökningen i kvartalet förklaras främst av den starka julhandelsförsäljningen och hänförlig förändring i rörelsekapital. Under kvartalet ökade koncernens likvida medel 281,9 Mkr och rörelsekapitalet minskade från 83,9 Mkr till -178,0 Mkr. Föregående år var rörelsekapitalet -107,0 Mkr vid årets utgång.

Lagernivån har under året ökat från 251,3 Mkr till 459,1 Mkr. Lagerökningen förklaras främst av att en högre andel av den totala försäljningen kommer från de mer lagerintensiva segmenten Mode och Sport & Hälsa, förvärvet av Tretti samt den förändrade produktmixen inom Underhållningssegmentet, med en större andel hemelektronik.

Kassaflödet från den löpande verksamheten, före förändringar i rörelsekapital, ökade till 73,1 (44,3) Mkr i det fjärde kvartalet, men minskade till 124,3 (126,2) Mkr för helåret. 18,9 Mkr av minskningen härrörde från en engångsbetalning av bolagsskatt avseende 2010. Koncernen redovisade en förändring i rörelsekapital om 231,6 (64,7) Mkr för fjärde kvartalet och 70,5 (-32,9) för helåret. Sysselsatt kapital ökade med 30,2 Mkr till 797,1 Mkr i det fjärde kvartalet. Koncernens avkastning på sysselsatt kapital för de senaste 12 månaderna minskade därför jämfört med föregående år till 18,7% (36,1%) i det fjärde kvartalet, vilket främst förklaras av förvärvet av Tretti AB i juni.

Koncernens kassaflöde till investeringsverksamhet uppgick till -22,3 (-1,3) Mkr i kvartalet och -358,5 (-9,8) Mkr för helåret, vilket i huvudsak var en effekt av förvärvet av Rum21 AB i februari med en kassaflödeseffekt om -5,3 Mkr, en kassaflödeseffekt om -317,5 Mkr från förvärvet av Tretti AB i juni samt förvärv av aktier från minoritetsaktieägare i NLY Scandinavia AB i november med en kassaflödeseffekt om -13,8 MSEK.

Koncernens kassaflöde till finansieringsverksamheten uppgick till 0,0 (311,3) Mkr i kvartalet och 150,0 (353,8) Mkr för helåret, vilket återspeglar koncernens kreditfacilitet.

Koncernens totala räntebärande skuld uppgick till 379,8 (207,2) Mkr i slutet av det fjärde kvartalet, jämfört med 377,8 Mkr i slutet av det tredje kvartalet 2011. Detta återspeglade i huvudsak koncernens revolverande kreditfacilitet och konvertibeln utställd av Modern Times Group.

Koncernens likvida medel ökade med 281,9 (410,0) Mkr i kvartalet till 417,4 (431,3) Mkr i slutet av det fjärde kvartalet, jämfört med 135,5 Mkr i slutet av det tredje kvartalet 2011. Koncernens nettokassa (definierat som räntebärande skulder minus likvida medel) uppgick till 37,6 (224,1) Mkr vid periodens utgång, jämfört med en nettoskuld om 242,3 Mkr vid utgången av det tredje kvartalet 2011.

Moderbolaget

Moderbolaget CDON Group omsatte 14,1 (0,1) Mkr under det fjärde kvartalet samt 42,4 (0,1) Mkr för helåret. Av omsättningen var 100,0% samt 99,9% till bolag inom koncernen för respektive period. Administrationskostnader uppgick till -20,5 (-16,5) Mkr i det fjärde kvartalet och -61,9 (-17,8) Mkr för helåret.

Övrigt finansnetto uppgick till -1,5 (-0,8) Mkr i det fjärde kvartalet och till -12,6 (-8,3) Mkr för helåret. Moderbolaget har under det fjärde kvartalet erhållit koncernbidrag från dotterbolag om 124,0 Mkr samt lämnat koncernbidrag till dotterbolag om -16,0 Mkr. Resultatet före skatt uppgick till 100,1 (-17,2) Mkr i det fjärde kvartalet och till 75,8 (-26,1) Mkr för helåret.

Moderbolagets likvida medel uppgick till 356,3 (407,4) Mkr vid periodens slut och reflekterade gruppens cash pool inklusive 250,0 Mkr relaterat till konvertibla skuldebrev.

Moderbolaget har investerat 43,4 Mkr (21,0) i anläggningstillgångar under kvartalet. Av investeringarna avsåg 13,8 Mkr förvärv av ytterligare 2,23% av aktierna NLY Scandinavia AB, 5,2 Mkr utlösen av minoritetsaktieägare i

Tretti AB, aktieägartillskott till och omvärdering av earn-out för Lekmer AB om 19,5 Mkr samt aktieägartillskott till och omvärdering av earn-out för Rum21 AB om 5,0 Mkr. CDON Group ABs ägande i NLY Scandinavia AB uppgår därmed totalt till 97,77%. Under året har moderbolaget, utöver ovanstående, genomfört ytterligare investeringar om 359,6 Mkr i anläggningstillgångar relaterade till Tretti AB, samt 90,1% av aktierna i Rum21 AB.

Redovisningsprinciper

Denna rapport har upprättats genom tillämpning av reglerna i IAS 34 Delårsrapportering och Årsredovisningslagen. Delårsrapporten för moderbolaget har upprättats enligt Årsredovisningslagen. Redovisningsprinciperna i koncernens koncernredovisning och moderbolagets redovisning har upprättats enligt samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som för 2010 års bokslut.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Det finns ett flertal faktorer som kan påverka CDON Groups resultat och verksamhet. De flesta kan hanteras genom interna rutiner, medan vissa i högre utsträckning styrs av yttre faktorer. Risker och osäkerhetsfaktorer finns relaterade till IT- och styrsystem, leverantörer, säsongsvariationer och valutor, men kan även uppkomma på nya marknader, vid förändrade marknadsförhållanden, eller vid förändrade konsumtionsbeteenden vid ehandel. För moderbolaget föreligger även ränterisker. Risker och osäkerhetsfaktorer beskrivs mer utförligt i årsredovisningen för 2010 under förvaltningsberättelsen och i not 20.

Transaktioner med närstående

Transaktioner med närstående är till karaktär och belopp de samma som beskrivs i årsredovisningen för 2010.

Övrig information

Årsstämma 2012

CDON Groups årsstämma 2012 kommer att hållas den 8 maj 2012 i Stockholm. Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman skall inkomma med skriftligt förslag till [email protected], eller till CDON Group AB, Box 385, 210 23 Stockholm, Sverige, senast sju veckor före årsstämman, för att ärendet ska kunna inkluderas i kallelsen till årsstämman. Ytterligare information om hur och när registrering skall ske kommer att offentliggöras före årsstämman.

Utdelning

Styrelsen kommer att föreslå för stämman 2012 att ingen utdelning betalas till aktieägarna för räkenskapsåret som slutade 31 december 2011 samt att bolagets återstående balanserade vinstmedel för året överförs till räkenskaperna för 2012.

Valberedning inför årsstämman 2012

I enlighet med beslut vid årsstämman 2011 har en valberedning bestående av större aktieägare i CDON Group bildats. Valberedningen består av Cristina Stenbeck som företrädare för Investment AB Kinnevik, Ryan Schaper som företrädare för Point Lobos Capital, LLC, Jeffrey Pierce som företrädare för Luxor Capital Group LP, samt Björn Lind som företrädare för AMF och AMF Fonder.

Årsredovisning 2011

Årsredovisningen för 2011 kommer att finnas tillgänglig på www.cdongroup.com och kan erhållas från bolagets huvudkontor på Bergsgatan 20, Malmö, Sverige, minst tre veckor innan årstämman 2012.

det första kvartalet 2012

D rou s resultat f r det första kvartalet 2012 o entligg rs den 18 april 2012.

Rapporten har inte varit föremål för granskning av koncernens revisorer.

1 februari 2012

Paul Fischbein VD och koncernchef

CDON Group AB Bergsgatan 20 Box 385 SE-201 23 Malmö Organisationsnummer: 556035-6940

Bolaget kommer arrangera ett konferenssamtal idag kl 15:00 Stockholm-tid, 14:00 London-tid och 09:00 New York-tid.

För att delta i konferenssamtalet, vänligen ring:

Sverige: +46 (0)8 5051 3793
Internationellt: +44 (0)20 7136 2051
US: +1 212 444 0896

Pin-koden som krävs för att delta i samtalet är 3496746. För att lyssna på konferenssamtalet online, besök www.cdongroup.com.

***

För ytterligare information, besök ww.cdongroup.com, eller kontakta: Paul Fischbein, koncernchef och verkställande direktör

Tfn: +46 (0) 10 703 20 00

Frågor från investerare och analytiker:

Martin Edblad, finanschef
Tfn: +46 (0) 700 80 75 03
E-post: [email protected]

Pressfrågor:

Fredrik Bengtsson, kommunikationschef
Tfn: +46 (0) 700 80 75 04
E-post: [email protected]

Om CDON Group

CDON Group är Nordens ledande e-handelskoncern. Sedan starten 1999 har gruppen utökat och breddat sin produktportfölj till att idag vara marknadsledande på e-handel inom Underhållning (CDON.COM, BookPlus.fi, Lekmer.com), Mode (Nelly.com, Heppo.com, Members.com), Sport & Hälsa (Gymgrossisten.com, Bodystore.com) och Hem & Trädgård (Tretti.com och Rum21.se). CDON Groups tio internetbutiker 172 miljoner besök der.

Informationen i denna delårsrapport värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 1 februari 2011 klockan 13:00 CET.

RESULTATRÄKNING FÖR KONCERNEN 2011 2010 2011 2010
I SAMMANDRAG (Tkr) Okt-Dec Okt-Dec Jan-Dec Jan-Dec
Nettoomsättning 1.316.415 768.933 3.403.746 2.210.034
Kostnad för sålda varor -1.086.915 -629.899 -2.801.426 -1.789.814
Engångsposter* 0 0 -15.000 0
Bruttoresultat 229.500 139.034 587.320 420.220
Försäljnings- och administrationskostnader -155.269 -103.749 -458.798 -287.382
Övriga rörelseintäkter och -kostnader, netto -2.926 2.798 704 1.790
Rörelseresultat 71.305 38.083 129.226 134.628
Finansnetto -5.401 -4.647 -18.178 -18.799
Resultat före skatt 65.904 33.436 111.048 115.829
Skatt -17.502 -7.434 -28.039 -25.595
Periodens resultat 48.402 26.002 83.009 90.234
Hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 48.184 27.265 83.299 90.835
Innehav utan bestämmande inflytande 218 -1.263 -290 -601
Periodens resultat 48.402 26.002 83.009 90.234
Resultat per aktie före utspädning (kr)** 0,73 0,41 1,26 5,00
Resultat per aktie efter utspädning (kr)** 0,66 0,41 1,14 4,90

* För en förklaring av Engångsposter se rubriken "Redovisning av engångskostnader" under avsnittet "Viktiga händelser under och efter fjärde kvartalet".

** Resultat per aktie för perioden okt-dec samt jan-dec 2011 har beräknats på genomsnittligt utestående antal aktier för för perioden, vilket uppgår till 66.342.124. Resultat per aktie för okt-dec 2010 och jan-dec 2010 är baserat på vägt genomsnittligt antal utestående aktier för dessa perioder vilka är 66.264.645 respektive 18.153.748. Resultat per aktie för perioden jan-dec 2010 har räknats ut med hänsyn till en split 250:1 samt två nyemissioner där antalet aktier i september ökats från 500.000 till 66.045.122, och i oktober till 66.342.124.

RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN
I SAMMANDRAG (Tkr)
Periodens resultat 48.402 26.002 83.009 90.234
Övrigt totalresultat
Periodens omräkningsdifferenser -1.234 -938 -230 -3.250
Övrigt totalresultat för perioden -1.234 -938 -230 -3.250
Summa totalresultat för perioden 47.168 25.064 82.779 86.984
Summa totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare 46.950 26.327 83.069 87.585
Innehav utan bestämmande inflytande 218 -1.263 -290 -601
Summa totalresultat för perioden 47.168 25.064 82.779 86.984
Utestående aktier vid periodens slut* 66.342.124 66.342.124 66.342.124 66.342.124
Aktier vid periodens slut, inkl konvertibel* 72.921.071 72.921.071 72.921.071 72.921.071
Genomsnittligt antal aktier före utspädning
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning
66.342.124
72.921.071
66.264.645
68.409.954
66.342.124
72.921.071
18.153.748
18.694.484

* Utestående aktier vid periodens slut samt genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning för perioden jan-dec 2010 har räknats ut med hänsyn till en split 250:1 samt två nyemissioner där antalet aktier i september ökas från 500.000 till 66.045.122, och i oktober till 66.342.124.

RAPPORT ÖVER FINANSIELL STÄLLNING 2011 2010
KONCERNEN I SAMMANDRAG (Tkr) 31-Dec 31-Dec
Anläggningstillgångar
Goodwill 446.950 188.966
Övriga immateriella anläggningstillgångar 137.958 65.878
Summa immateriella anläggningstillgångar 584.908 254.844
Finansiella anläggningstillgångar 7.608 0
Materiella anläggningstillgångar 10.754 3.660
Summa anläggningstillgångar 603.270 258.504
Omsättningstillgångar
Varulager 459.080 251.284
Kortfristiga räntebärande fordringar 0 0
Kortfristiga ej räntebärande fordringar 145.555 73.066
Summa kortfristiga fordringar 145.555 73.066
Likvida medel 417.428 431.343
Summa omsättningsstillgångar 1.022.063 755.693
Summa tillgångar 1.625.333 1.014.197
Eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 345.665
Innehav utan bestämmande inflytande 415.849 879
Summa eget kapital 1.442
417.291
346.544
Långfristiga skulder
Ej räntebärande
Uppskjuten skatteskuld
Övriga avsättningar
40.762
4.877
26.748
2.397
Räntebärande
Långfristiga lån 150.000 0
Konvertibelt skuldebrev 214.803 207.204
Summa långfristiga skulder 410.442 236.349
Kortfristiga skulder
Kortfristiga räntebärande skulder 15.000 0
Kortfristiga ej räntebärande skulder 782.600 431.304
Summa kortfristiga skulder 797.600 431.304
RAPPORT ÖVER KASSAFLÖDEN 2011 2010 2011 2010
KONCERNEN I SAMMANDRAG (Tkr) Okt-Dec Okt-Dec Jan-Dec Jan-Dec
Kassaflöde från den löpande verksamheten 73.135 44.259 124.261 126.162
Förändringar i rörelsekapitalet 231.584 64.660 70.473 -32.876
Kassaflöde från rörelsen 304.719 108.919 194.734 93.286
Investeringar i verksamheter* -13.845 596 -336.602 -4.459
Investeringar i andra anläggningstillgångar -8.438 -1.907 -21.946 -5.373
Övrigt kassaflöde från investeringsaktiviteter 0 45 0 0
Kassaflöde till/från investeringsaktiviteter -22.283 -1.266 -358.548 -9.832
Övrigt kassaflöde från/till finansiella aktiviteter 0 311.321 150.000 353.808
Kassaflöde till/från finansieringsverksamheten 0 311.321 150.000 353.808
Periodens förändring av likvida medel 282.436 418.974 -13.814 437.262
Likvida medel vid periodens början 21.333 3.045
Omräkningsdifferens likvida medel 135.513 -8.964 431.343 -8.964
Likvida medel vid periodens slut -521 431.343 -101 431.343
417.428 417.428

* Investeringar i verksamheter Jan-Dec 2011 avser 5.303 tkr förvärv av Rum21 AB, 317.454 tkr förvärv av Tretti AB, se not 1 och 2, och 13.845 tkr förvärv av aktier från minoriteten i NLY Scandinavia AB.

RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRING I EGET KAPITAL 2011 2010
KONCERNEN I SAMMANDRAG (Tkr) 31-Dec Jan-Dec
Ingående balans 346.544 8.211
Periodens resultat 83.009 90.234
Övrigt totalresultat -230 -3.250
Effekter av personaloptionsprogram 279 -
Nyemission 380 239.594
Återköpta egna aktier -380
Innehav utan bestämmande inflytande vid förvärv av delägt dotterbolag 1.535 827
Förvärv av aktier från innehav utan bestämmande inflytande -13.846 -21.033
Eget kapitalandel i konvertibelt skuldebrev (inkl skatteeffekt) - 31.960
Utgående balans 417.291 346.544

SEGMENTSREDOVISNING (Tkr)

NETTOOMSÄ
TTNING
2010
2010
2010
2010
2010
2011
2011
2011
2011
2011
(Tkr)
Jan-Mar
A
pr-Jun
Jul-Sep
Okt-Dec
Helår
Jan
-M
ar
A
p
r
-Ju
n
Ju
l-Se
p
Ok
t-De
c
Jan
-De
c
Underhållning
328.941
272.972
328.270
561.971
1.492.154
361.215
365.788
429.844
772.080
1.928.927
Mode
69.035
116.971
112.488
134.673
433.167
113.959
184.374
157.173
275.136
730.642
Sport & Häls
a
71.757
67.684
72.983
72.234
284.658
96.660
90.001
93.412
97.065
377.138
Hem & Trädgård
-
-
-
-
-
-
48.946
145.970
172.134
367.050
T
o
talt o
p
e
r
ativa affär
s
o
m
r
åd
e
n
469.733
457.627
513.741
768.878
2.209.979
571.834
689.109
826.399
1.316.415
3.403.757
Moderbolag oc
h holdingbolag
-
-
-
5
5
5
5
7.961
11.624
8.638
14.127
42.350
Elimineringar
0
0
0
0
0
-7.974
-11.622
-8.638
-14.127
-42.361
KONC
ERNEN T
OT
A
L
T
469.733
457.627
513.741
768.933
2.210.034
571.821
689.111
826.399
1.316.415
3.403.746
Intäkter f
rån andra s
egment
Underhållning
-
-
-
-
-
2
7
-
-
-
2
7
Mode
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Sport & Häls
a
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
Hem & Trädgård
Moderbolaget oc
h holdingbolag
-
-
-
-
-
7.947
11.622
8.638
14.127
42.334
T
o
talt
0
0
0
0
0
7.974
11.622
8.638
14.127
42.361
RÖRELSERESULTA
T
2010
2010
2010
2010
2010
2011
2011
2011
2011
2011
(Tkr)
Jan-Mar
A
pr-Jun
Jul-Sep
Okt-Dec
Helår
Jan
-M
ar
A
p
r
-Ju
n
Ju
l-Se
p
Ok
t-De
c
Jan
-De
c
Underhållning
24.186
11.175
20.951
43.422
99.734
18.191
9.861
23.743
50.474
102.269
Mode
3.857
8.906
1.458
1.857
16.078
-4.259
8.292
2.349
13.489
19.871
Sport & Häls
a
10.126
7.983
8.844
8.405
35.358
10.823
9.620
9.046
10.257
39.746
Hem & Trädgård
-
-
-
-
-
-
638
3.302
1.231
5.171
T
o
talt o
p
e
r
ativa affär
s
o
m
r
åd
e
n
38.169
28.064
31.253
53.684
151.170
24.755
28.411
38.440
75.451
167.057
Konc
ernens
c
entrala v
erks
amheter
-258
-210
-473
-15.601
-16.542
-4.617
-9.306
-19.762
-4.146
-37.831
KONC
ERNEN T
OT
A
L
T
37.911
27.854
30.780
38.083
134.628
20.138
19.105
18.678
71.305
129.226
SEGMENTSREDOVISNING (Tkr)
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
I SAMMANDRAG (Tkr)
2011
Okt-Dec
2010
Okt-Dec
2011
Jan-Dec
2010
Jan-Dec
Nettoomsättning 14.127 55 42.350 55
Bruttoresultat 14.127 55 42.350 55
Försäljnings- och administrationskostnader -20.491 -16.479 -61.910 -17.814
Rörelseresultat -6.364 -16.424 -19.560 -17.759
Finansnetto -1.541 -759 -12.631 -8.321
Erhållna koncernbidrag 124.000 0 124.000 0
Lämnade koncernbidrag -16.013 0 -16.013 0
Förändring av överavskrivningar -3 0 -3 0
Resultat före skatt 100.079 -17.183 75.793 -26.080
Skatt -26.359 4.342 -20.133 6.682
Periodens resultat 73.720 -12.841 55.660 -19.399
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR MODERBOLAGET
I SAMMANDRAG (Tkr)
Periodens resultat 73.720 -12.841 55.660 -19.399
Övrigt totalresultat 0 0 0 0
Summa totalresultat för perioden 73.720 -12.841 55.660 -19.399
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING 2011 2010
I SAMMANDRAG (Tkr) 31-Dec 30-Dec
Anläggningstillgångar
Aktier och andelar 280.282
Inventarier 683.918 0
Summa anläggningstillgångar 28
683.946
280.282
Omsättningstillgångar
Kortfristiga räntebärande fordringar 17.713 27.399
Kortfristiga ej räntebärande fordringar 131.502 139.815
Likvida medel 356.275 407.444
Summa omsättningsstillgångar 505.490 574.658
Summa tillgångar 1.189.436 854.940
Eget kapital
Bundet eget kapital 133.864 133.484
Fritt eget kapital 271.842 216.283
Summa eget kapital 405.706 349.767
Långfristiga skulder
Konvertibelt skuldebrev 214.803 207.204
Räntebärande skulder 150.000 0
Uppskjuten skatteskuld 9.257 11.255
Avsättningar 4.877 2.660
Summa långfristiga skulder 378.937 221.119
Kortfristiga skulder
Andra räntebärande skulder 241.311
Ej räntebärande skulder 344.747 42.743
Summa kortfristiga skulder 60.046 284.054
Summa eget kapital och skulder 404.793
1.189.436
854.940

NYCKELTAL

2010 2010 2010 2010 2010 2011 2011 2011 2011 2011
NYC
KEL
T
A
L
Jan-Mar A
pr-Jun
Jul-Sep Okt-Dec Helår Jan-Mar A
pr-Jun
Jul-Sep Okt-Dec Helår
KONC
ERNEN
Förs
äljnings
tillv
äx
t (%
)
21.3 32.3 29.1 25.0 26.6 21.7 50.6 60.9 71.2 54.0
Förändring i rörels
ekos
tnader (%
)
17.8 32.7 31.9 29.5 28.0 27.8 65.3 66.8 49.5 59.5
Rörels
emarginal (%
)
8.1 6.1 6.0 5.0 6.1 3.5 2.8 2.3 5.4 3.8
Bruttov
ins
tmarginal (%
)
19.9 20.7 18.1 18.1 19.0 19.2 18.3 14.7 17.4 17.3
A
v
kas
tning på s
y
s
s
els
att kapital (%
)
41.3 44.9 44.1 36.1 36.1 27.0 20.6 15.8 18.7 18.7
A
v
kas
tning på eget kapital (%
)
62.7 81.0 62.0 60.6 60.6 35.4 24.1 17.5 22.0 22.0
Soliditet (%
)
5.6 8.6 42.5 34.2 34.2 38.4 29.2 28.9 25.7 25.7
Nettos
kuld (+) / Nettokas
s
a (–) (Mkr)
186.9 189.7 -81.0 -224.1 -224.1 -52.2 187.1 242.3 -37.6 -37.6
Kas
s
af
löde f
rån rörels
en (Mkr)
-65.3 9.2 40.5 108.9 93.3 -161.9 80.4 -28.4 304.7 194.7
Res
ultat per aktie (kr)*
49.46 39.00 4.05 0.41 5.00 0.19 0.16 0.18 0.73 1.26
Eget kapital per aktie (kr)* 65.61 103.53 4.70 5.22 5.22 5.43 5.68 5.86 6.29 6.29
Res
ultat per aktie (kr)**
0.37 0.29 0.30 0.41 1.37 0.19 0.16 0.18 0.73 1.26
Eget kapital per aktie (kr)** 0.44 0.77 4.65 5.22 5.22 5.43 5.68 5.86 6.29 6.29
26.102 23.807 26.774 37.419 114.102
A
ntal bes
ök ('000)
ntal order ('000)
1.065 963 1.126 1.557 4.711 34.092
1.250
35.611
1.235
41.289
1.358
60.765
2.151
171.758
5.996
A
Genoms
nittlig kundkorg (kr)
419 465 443 453 442 438 536 588 587 546
Un
d
e
r
h
ålln
in
g
A
ntal bes
ök ('000)
16.490 13.011 15.875 23.189 68.564 18.864 16.061 18.991 27.519 81.436
A
ntal order ('000)
861 697 867 1.260 3.685 935 818 954 1.494 4.201
Genoms
nittlig kundkorg (kr)
357 368 364 400 375 363 424 429 484 433
M
o
d
e
A
ntal bes
ök ('000)
7.997 9.420 9.352 12.543 39.312 12.848 16.814 17.892 27.426 74.980
A
ntal order ('000)
107 173 159 196 635 173 271 224 445 1.113
Genoms
nittlig kundkorg (kr)
639 659 693 661 655 643 657 686 608 641
Sp
o
r
t &
Häls
a
A
ntal bes
ök ('000)
1.616 1.376 1.547 1.687 6.226 2.380 2.036 2.207 2.863 9.486
A
ntal order ('000)
9
7
9
3
100 101 391 142 132 129 142 545
Genoms
nittlig kundkorg (kr)
722 727 731 709 727 681 679 723 688 692
He
m
&
T
r
äd
g
år
d
A
ntal bes
ök ('000)
- - - - - - 699 2.199 2.958 5.856
A
ntal order ('000)
- - - - - - 1
4
5
1
7
1
136
Genoms
nittlig kundkorg (kr)
- - - - - - 3.377 2.781 2.450 2.696

kv artalen 2010 har räknats om med häns y n till genomf örd s plit 250:1 i s eptember 2010. A ntal aktier f ör des s a perioder är 500.000. Res ultat per aktie f ör helåret 2010 oc h okt-dec 2010 har, utöv er häns y n till genomf örd s plit 250:1, räknats ut med häns y n till ny emis s ioner där antalet aktier ökas f rån 500.000 till 66.342.124. V ägt genoms nittligt antal aktier f ör helåret 2010 är 18.153.748 oc h f ör perioden okt-dec 2010, 66.264.645. ** Bas erat på aktuellt antal utes tående aktier, dec ember 2011, v ilket uppgår till 66.342.124.

De
fin
itio
n
e
r
Soliditet Eget kapital inklus
iv
e innehav
utan bes
tämmande inf
ly
tande uttry
c
kt s
om en proc
entandel av
de totala tillgångarna.
Nettos
kuld (+) / Nettokas
s
a (–)
Räntebärande s
kulder minus
räntebärande kort- oc
h långf
ris
tiga tillgångar oc
h likv
ida medel.
A
ntal bes
ök
A
ntal bes
ök brutto.
A
v
kas
tning på eget kapital
Periodens
res
ultat f
ör de s
enas
te f
y
ra kv
artalen s
om en proc
entandel av
genoms
nittligt eget kapital f
ör s
amma period.
A
v
kas
tning på s
y
s
s
els
att kapital
Periodens
rörels
eres
ultat f
ör de s
enas
te f
y
ra kv
artalen s
om en proc
entandel av
genoms
nittliga totala anläggnings
tillgångar,
likv
ida medel oc
h rörels
ekapital netto, reduc
erat f
ör av
s
ättningar, f
ör de s
enas
te f
y
ra kv
artalen.
Res
ultat per aktie
Å
rets
res
ultat hänf
örligt till moderbolagets
aktieägare div
iderat med det genoms
nittliga antalet aktier f
ör perioden.
Eget kapital per aktie Eget kapital hänf
örligt till moderbolagets
aktieägare div
iderat med antal aktier v
id periodens
utgång.

Not 1

Slutlig förvärvsanalys för förvärvet av Rum21 AB
Tkr
Redovisat värde
Netto identifierbara tillgångar och skulder
7.195
Innehav utan bestämmande inflytande
Koncerngoodwill
-1.535
8.453
Köpeskilling 14.113
Uppskjuten köpeskilling -5.000
Avsättning tilläggsköpeskilling -2.450
Likvida medel i förvärvat bolag -1.360
Kassaflöde netto 5.303

Not 2

Preliminär förvärvsanalys för förvärvet av Tretti AB
Tkr
Redovisat värde
Netto identifierbara tillgångar och skulder 96.163
Koncerngoodwill 249.620
Köpeskilling 345.783
Uppskjuten köpeskilling -5.084
Likvida medel i förvärvat bolag -23.245
Kassaflöde netto 317.454