Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Nelly Group Annual Report 2015

Apr 19, 2016

3179_10-k_2016-04-19_273c425c-b989-451d-8bac-fb7f74df6a48.pdf

Annual Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Årsredovisning 2015

Qliro Group AB Nasdaq Stockholm: QLRO

Innehållsförteckning Innehållsförteckning

VD har ordet 1
Ansvarstagande 3
5 år i sammandrag 5
Förvaltningsberättelse 6
Bolagsstyrningsrapport 22
Styrelse 28
Verkställande ledning 30
Koncernens räkenskaper 32
Moderbolagets räkenskaper 37
Noter 42
Underskrifter 74
Revisionsberättelse 75
Definitioner 76

VD har ordet

2015 var ett händelserikt år för Qliro Group då vi genomfört flera viktiga operationella initiativ och investeringar. Vi har fortsatt utrullningen av Qliro Financial Services i Norden men också genomfört två lagerflyttar och förstärkt ledningsgrupperna inom flera segment. Våra bolag har fortsatt starka marknadspositioner och under 2015 fortsatte antalet aktiva kunder att växa och uppgår nu till över 4,2 miljoner i Norden. Detta skapar mycket fina förutsättningar för spännande framtida utveckling.

E-handel växer i Norden i takt med att allt fler handlar på nätet, och handlar oftare. Det innebär många möjligheter men även att konkurrensen inom e-handel ökar. För att lyckas i denna omgivning gäller det för vår grupp att alltid sätta kunden i centrum och fortsätta att leverera bästa möjliga utbud, kvalitet och service. Med över 4 miljoner aktiva kunder gäller det för oss att hela tiden utvecklas och att vara relevanta och konkurrenskraftiga inom våra segmet. Att vara duktig på e-handel handlar till stor del om att ständigt ha kontroll över detaljerna och att följa upp arbetet på daglig basis. Ett viktigt kvitto på att vi gör många saker rätt är att flera av gruppens bolag än en gång stod som vinnare då Prisjakt och Pricerunner utsåg årets bästa e-handlare under 2015. Detta var naturligtvis mycket glädjande. Ett annat kvitto var att vi som grupp återigen visade rekordförsäljning under Black Friday, ett dygn då vi attraherade över 3,5 miljoner besök i våra butiker och sålde omkring 800 000 varor.

Utveckling av kunderbjudandet

Ett bra exempel på hur Qliro Group och våra bolag utvecklas för att möta nya kundbeteenden och leverera bästa möjlig utbud är CDON. Från att ha varit en renodlad underhållningsbutik, genomgår CDON en omvandling till att bli Nordens ledande varuhus på nätet i och med utvecklingen av CDON Marketplace. Varuhuskonceptet lanserades under 2013 för att möjliggöra för externa parter att sälja sina varor genom CDON.com. Satsningen har fallit väl ut och bolaget nu har nu över 800 externa handlare anslutna till CDON Marketplace och andelen av försäljningen som genereras från marknadsplatsen ökar ständigt.

Fortsatta framsteg inom Qliro Financial Services

Ytterligare en central del i kundupplevelsen inom e-handel är kopplad till betalningar och finansiella tjänster. Betallösningar är en mycket viktig del av värdekedjan och ger möjligheter att ytterligare förstärka kundrelationen. Av denna anledning fattade vi som grupp beslutet att inom det nya segmentet Qliro Financial Services lansera vår egen betallösning, i form av Qliro, under slutet av 2014. Qliro har fått ett mycket gott mottagande i marknaden och har under 2015 fortsatt att utvecklas i enlighet med våra högt ställda förväntningar. Under 2015, som var Qliros första helår, har Qliro hanterat 3,1 miljoner order och en affärsvolym på över 2,5 miljarder kronor, vilket är imponerande siffror på kort tid efter lanseringen. Denna utveckling ger också en indikation på den framtida potentialen inom segmentet, inte minst då vi planerar att lansera i Norge och introducera nya finansiella tjänster efter att det förväntade tillståndet att bli kreditmarknadsbolag erhålls från Finansinspektionen.

Stark plattform inför framtiden

Vi ser att våra bolag har fortsatt starka marknadspositioner och vi har dessutom genomfört flera strategiskt viktiga initiativ under året. Både CDON och Lekmer har genomfört lagerflyttar, samtidigt som Nelly fortsätter att växa i Norden och inom försäljning av egna varumärken. Gymgrossisten har genomfört en omorganisation för att ytterligare stärka bolagets nordiska position och Tretti fortsatte att uppvisa stadig tillväxt under året. Fokus framöver blir att arbeta för fortsatt tillväxt samtidigt som vi ska uppnå våra långsiktiga lönsamhetsmål. Vi har en stark plattform på plats för att möjliggöra detta.

Avslutningsvis vill jag tacka samtliga medarbetare för era insatser under 2015 och, å hela Qliro Groups vägnar, även tacka för det förtroende vi fått av er som kunder och aktieägare under året. Vi önskar er alla välkomna till våra butiker under 2016.

Paul Fischbein VD och koncernchef Qliro Group AB

Ansvarstagande inom QliroGroup

Qliro Group är en del av samhället. Vår förmåga att ta ansvar för hur vi sköter våra affärer är grundläggande för vår förmåga att bygga en trovärdig och långsiktigt värdeskapande verksamhet. Inom Qliro Group ser vi det som vår möjlighet och skyldighet att i våra dagliga beslut agera ur ett ekonomiskt, socialt och miljömässigt hållbart perspektiv.

Vi sköter våra affärer ansvarsfullt

Qliro Group verkar för en företagskultur med öppenhet och ansvarstagande och vi agerar alltid med ärlighet och integritet.

Vi agerar ansvarsfullt gentemot samhället

Qliro Group stödjer valda sociala initiativ för att åstadkomma en positiv förändring i samhället där vi verkar. Vi söker ständigt nya vägar för att minska vår miljöpåverkan och uppmuntrar till miljöansvar hos våra medarbetare och leverantörer, hos allmänheten och i samhället i stort.

Vi agerar ansvarsfullt gentemot våra kollegor

Qliro Group garanterar en jämställd arbetsplats, investerar i utveckling av anställda och säkerställer att våra bolag är bra och säkra arbetsplatser.

Qliro Group är en del av samhället och vi engagerar oss, tillsammans med våra anställda, i vår omvärld. Detta gör vi bland annat genom att arbeta tillsammans med frivilligorganisationer för att skapa uppmärksamhet i frågor som ligger nära vår verksamhet och som vi stödjer.

Gemensamt för gruppens dotterbolag under 2015 är att samtliga samarbetade med Reach For Change, en ideell organisation som arbetar för att skapa en bättre värld för barn. Genom Reach for Change får sociala entreprenörer den finansiering, kunskap

och nätverk de behöver för att utveckla sina idéer. Qliro Group samverkade både som sponsor för Reach For Change och genom vårt arbete som rådgivare i verksamheterna Peppy Pals, Barnrättsbyrån, Föreningen Storasyster och Föreningen Tilia. Reach för Change är verksamma i 17 länder på tre kontinenter och är godkända av Svensk Insamlingskontroll. Under 2015 fick 133 sociala entreprenörer runtom i världen stöd genom Reach for Changes inkubatorprogram, en ökning med 40% jämfört med 2014. Tack vare de sociala entreprenörernas arbete fick hundratusentals barn hjälp till ett bättre liv.

Koncernens bolag genomför dessutom separata initiativ som ligger nära deras verksamhet. Under året lanserade Nelly ett nytt varumärke, NLY Together, där produkter tas fram i syfte att stödja utvalda välgörenhetsprojekt. Den första produkten som lanserades under 2015 var ett armband, där vinsten oavkortat gick till UNHCRs arbete för att stödja unga kvinnor och flickor på flykt. CDON var under året engagerade i både rosa bandet och mustaschkampen, till förmån för forskning kring bröst- respektive prostatacancer. Lekmer stödde under året ett antal organisationer inriktade på barn, bland annat SOS Barnbyar, Superhjältar mot Cancer och Mannerheim League for Child Welfare. Vidare samarbetade Tretti med UNHCR, Rädda Regnskog och Reach for Change genom att ha donationsmöjligheter i bolagets kassa, vilket möjliggjorde för kunderna att skänka pengar till respektive organisation.

Ansvarsfullt företagande

Ansvarsfullt företagande kan definieras på många sätt, inom Qliro Group ser vi det som vår möjlighet och skyldighet att alltid ta ansvar gentemot direkta och indirekta intressenter men också framtida generationer. Qliro Group har framförallt fokus på hållbarhet ur ett ekonomiskt, socialt och miljömässigt perspektiv. Vi eftersträvar att relationer med samarbetspartners ska ske på ett korrekt sätt och vår strävan är att endast inleda samarbete med företag som sköter sin verksamhet i enlighet med rådande lagar och etiska principer. Mänskliga rättigheter, jämställdhet och miljötänkande ska alltid uppfyllas och Qliro Group strävar efter att leverantörer och samarbetspartners i så stor utsträckning som möjligt följer och lever upp till detta.

Vår uppförandekod, eller "koden", förklarar grundläggande normer som förväntas följas av våra anställda i alla situationer. Koden innehåller regler för att skydda Qliro Groups intressen och dess aktieägare, för att säkerställa överensstämmelser med lagar och tydliggöra Qliro Groups ställning i moraliska och etiska frågor. Koden finns för att säkerställa att vi som individer tar ansvar för att bedriva verksamheten i enlighet med Qliro Groups värderingar. Vi tar alltid fram information om och följer relevanta lagar, förordningar och internationella konventioner i de länder vi arbetar.

Inom Qliro Group har vi som mål att alltid vara ärliga och affärsmässiga i relationer med leverantörer och underleverantörer. Vi strävar alltid efter att ha och utveckla affärsrelationer med företag som sköter sin verksamhet i enlighet med etiska principer. Qliro Groups leverantörspolicy är en integrerad del av uppförandekoden.

All egenproduktion som koncernen bedriver sker utomlands, främst i Kina men även i exempelvis Turkiet och Storbritannien. I till exempel Nellys fall arbetar man uteslutande och oavsett marknad med leverantörer som skrivit under bolagets standardavtal för leverantörer och förbundit sig att följa Nellys etiska regelverk. Under 2015 genomförde representanter för Nelly besök och återbesök på ett stort antal av de produktionsanläggningar som bolaget arbetar med. Nelly är även medlemmar i branschorganisationen Textilimportörerna, som arbetar för fri och hållbar handel, samt organisationen The Swedish Shoe Environmental Initiative (SSEI), som arbetar med verktyg som ska underlätta för enskilda företag att producera skor på ett mer hållbart sätt. På liknande sätt arbetar de andra bolagen inom Qliro Group med att ställa krav på leverantörer.

Qliro Groups riktlinjer för ansvarsfullt företagande med rådande uppförandekod, leverantörspolicy och miljöpolicy finns på koncernens hemsida http://www.qlirogroup.com/sv/ Foretagsansvar/.

Hållbart miljöarbete

Miljön är allas ansvar, både som privatperson och företag. Qliro Groups förmåga att ta ansvar för en hållbar utveckling är viktig för att stärka vårt förtroende hos allmänheten. Inom Qliro Group söker vi ständigt nya vägar för att ytterligare minska vår miljöpåverkan.

Qliro Groups verksamhet kräver lagerenheter, emballage och transporter. Kunder, ägare och samhället i stort förväntar sig att vi kan erbjuda miljöeffektiva val och att verksamheten drivs på ett långsiktigt hållbart sätt.

Under en längre tid har Qliro Group utvecklat urvalet av förpackningar för att varje försändelse ska ha en optimal förpackning som skyddar produkterna och samtidigt ger minsta möjliga materialåtgång och miljöpåverkan. Det har gett emballage med mindre format och lägre vikt. Större delen av Qliro Groups försändelser skickas i kartonger som producerats av återvunnen fiber och bolag inom Qliro Group bidrar till finansiering av retursystem genom medlemskap i Förpacknings- och tidningsinsamlingen (FTI) i Sverige och Grönt Punkt i Norge.

Under året slutfördes CDON.coms lagersamordning genom flytten av de fyra återstående lagerenheterna till bolagets nya centrallager. Lagersamordningen leder till färre försändelser och transporter samt mindre materialåtgång.

De flesta av Qliro Groups försändelser distribueras av Post-Nord, Bring och Posti till kund. PostNord är den ledande aktören inom logistiktjänster till, från och inom Norden. PostNord bedriver ett aktivt miljö- och klimatarbete där de minskat koldioxidutsläppen sedan 2009 med 23 procent, främst beroende på effektiviseringar i transportkedjan, investeringar i bränslesnåla fordon, ökad inblandning av biodrivmedel samt inköp av grön el. Brings miljövision är att arbeta målinriktat för en miljöeffektiv drift och hållbar utveckling för att göra Bring till världens mest framtidsinriktade post- och logistikkoncern. Posti som används av Qliro Group i Finland är IS0 14001 certifierade, anslutna till UN Global Compact och erbjuder koldioxidneutrala gröna tjänster. Posti har som mål att sänka bolagets koldioxidutsläpp med 30% till år 2020, mätt från 2007 och i relation till nettoomsättningen.

Ansvarstagande gentemot kollegor

Inom Qliro Group förlitar vi oss på våra kompetenta och motiverade anställda för att driva vår verksamhet och vi värderar våra medarbetare högt. För oss är det av största vikt att alla behandlas rättvist och jämlikt och att deras arbetsinsats uppskattas. Qliro Group är en arbetsgivare som erbjuder alla anställda samma möjligheter.

Inom Qliro Group värdesätter vi mångfald och erbjuder lika behandling, för oss är det prestationen som avgör möjligheterna att utvecklas inom koncernen. Vi strävar konstant efter att förbättra oss som arbetsgivare och uppmuntrar delaktighet, intresse och engagemang från våra medarbetare. Varje år genomförs en medarbetarundersökning och utvecklingssamtal hålls med samtliga anställda för att identifiera förbättringsområden men även för att identifiera talanger inom koncernen.

5 år i sammandrag

Koncernen (Mkr) 2015 2014 2013 2012 2011
Rörelsens intäkter och resultat
Nettoomsättning 5.174 5.015 4.441 4.462 3.404
Bruttoresultat 683 711 594 471 587
Rörelseresultat (EBIT) -123 33 -48 -174 129
Resultat efter finansnetto -130 8 -82 -201 111
Periodens resultat -102 5 -67 -152 83
Lönsamhet och lönsamhets
relaterade nyckeltal
Bruttomarginal 13,2% 14,2% 13,4% 10,6% 17,3%
Rörelsemarginal -2,4% 0,7% -1,1% -3,9% 3,8%
Avkastning på sysselsatt kapital -11,8% 4,4% -5,7% -23,3% 18,7%
Avkastning på eget kapital -8,0% 0,3% -12,9% -41,3% 22,0%
Kapitalstruktur och
kapitalstrukturerade nyckeltal
Bruttoskuld koncernen, exkl. Qliro
Financial Services
- - -232 -373 -380
Bruttoskuld Qliro Financial Services -328 - - - -
Likvida medel 324 534 289 126 417
Nettoskuld (-) / Nettokassa (+) -4 534 57 -247 38
Soliditet 45,5% 55,7% 39,2% 15,8% 25,7%
Operativa nyckeltal
Antal besök, miljoner 284,5 275,3 249 244 172
Antal order, miljoner 8,6 8,5 7,2 7,1 6
Genomsnittlig kundkorg, kronor 661 656 621 603 546

För definitioner av nyckeltalen se sid 76.

Förvaltningsberättelse

Qliro Group AB (publ) är en ledande e-handelskoncern i Norden. I koncernen ingår även betal- och konsumentfinansieringslösningen Qliro. Qliro Groups aktie handlas på Nasdaq Stockholms Mid Cap-lista under symbolen QLRO. Bolagets säte är Sveavägen 151, Box 19525, SE-10432 Stockholm. Organisationsnumret är 556035-6940.

Verksamhet

Lanseringen av CDON.com 1999 blev grunden för det som idag är Qliro Group. Qliro Group har vuxit kraftigt sedan dess genom att bredda produktsortimentet och lansera nya internetbutiker och sidotjänster, i kombination med genomförda förvärv. Bolaget omsätter idag mer än 5 miljader kronor och har nio internetbutiker och är därmed en stor aktör på den nordiska marknaden för detaljhandel på internet. Sortimentet består av ett brett urval av bland annat medieprodukter, leksaker, barnoch babyprodukter, hemelektronik, kläder, skönhetsprodukter, vitvaror och kosttillskott. Utöver internetbutikerna driver koncernen även betal- och konsumentfinansieringslösningen Qliro, som möjliggör för koncernens kunder att betala via faktura eller delbetalning. Kunddatabasen består av cirka 4,2 miljoner aktiva kunder. Qliro Group delar in sin verksamhet i sex segment; CDON Marketplace, Nelly, Gymgrossisten, Tretti, Lekmer samt Qliro Financial Services.

CDON Marketplace

Verksamheten i segmentet CDON Marketplace bedrivs genom internetbutiken CDON.com där även marknadsplatsen CDON Marketplace återfinns. Butiken registrerade 86,8 miljoner besök under 2015 och tog emot 3,5 miljoner order.

CDON.com

CDON.com lanserades 1999 och är idag en ledande internetbutik med en mycket stark position på marknaden i Norden. CDON.com erbjuder ett av nordens största sortiment och finns representerad med lokala versioner i Sverige, Norge, Danmark och Finland. Produktutbudet på CDON.com är brett och innehåller allt från hemelektronik och mobil till böcker, spel, film, sport & fritid, kläder & skor och leksaker. Segmentets strategiska målsättning är att omforma CDON.com från att vara en renodlad underhållningsbutik till att bli ett ledande e-handelsvaruhus genom att fokusera på att stärka försäljningsvolymerna från framtida tillväxtområden. Under 2013 utvecklades varuhuskonceptet och CDON.com öppnade en marknadsplats för externa butiker som vill sälja sina produkter via CDON Marketplace. Under 2015 har CDON Marketplace fortsatt att utvecklas och har nu över 800 externa handlare anslutna och en omsättning om totalt cirka 224 Mkr.

Nelly

Verksamheten i segmentet Nelly bedrivs genom internetbutikerna Nelly.com, NLYman.com och Members.com. Under 2015 registrerade butikerna tillsammans 133,4 miljoner besök och tog emot cirka 2,8 miljoner order.

Nelly.com

Nelly.com lanserades 2004. Efter att Qliro Group förvärvade internetbutiken 2007 har Nelly.com expanderat snabbt och produktutbudet har breddats från att initialt bestå av underkläder och badkläder för kvinnor till att även innefatta kläder, accessoarer, skönhetsprodukter och sportkläder. Segmentet fokuserar främst på den nordiska marknaden, men Nelly.com driver även sajter för Tyskland, Nederländerna, Österrike, Storbritannien, Frankrike, Belgien, Polen samt en global internetbutik som möjliggör för kunder på ytterligare cirka 100 geografiska marknader att handla från Nelly.com.

Herravdelningen på Nelly.com bröts under 2014 ut till den renodlade herrbutiken NLYman.com. Totalt erbjuder Nelly.com och NLYman.com mer än 800 varumärken och har lanserat ett antal egna varumärken samt har även genomfört lyckade designsamarbeten med välkända modeprofiler. Utbudet av produkter under Nelly.coms egna varumärken, som alla är samlade under familjenamnet "NLY" och tillsammans står för cirka 36 procent av Nellys omsättning, har vuxit och innehåller idag ett brett sortiment av kläder, skor, accessoarer, underkläder, badkläder och träningskläder.

Members.com

Members.com är en shoppingklubb som lanserades över hela Norden 2011 och där registrerade medlemmar varje dag kan ta del av nya unika e-handelserbjudanden på noga utvalda märkesvaror och tjänster. Från att initialt ha fokuserat på modekläder erbjuder sajten nu även sportartiklar, inredning, samt skönhetsprodukter.

Gymgrossisten

Verksamheten i segmentet Gymgrossisten bedrivs genom internetbutikerna Gymgrossisten.com (Fitnesstukku.fi i Finland, Bodystore.dk i Danmark, Gymsector.com i Tyskland, Österrike och i andra EU-länder), Bodystore.com och Milebreaker.com. Sedan 2015 ingår även Fitness Market Nordic AB, som säljer kosttillskott främst till dagligvaruhandeln, i segmentet. Tillsammans registrerade internetbutikerna 23,5 miljoner besök och tog emot 1,1 miljoner order under 2015.

Gymgrossisten.com

Gymgrossisten.com grundades 1996 och är idag, även sett till den totala marknaden, den ledande butiken för kosttillskott i Norden. Gymgrossisten.com förvärvades av Qliro Group under 2008. Gymgrossisten.coms strategiska fokus ligger på Norden men butiken fanns under 2015 även i Tyskland och Österrike samt genom en EU-butik. Utöver försäljningen via internetbutiken säljer Gymgrossisten.com även genom fysiska franchisebutiker i Sverige, Norge och Finland. Gymgrossisten.com har ett brett utbud av olika typer av kosttillskott. Produkterna erbjuds i flera olika former, som exempelvis bars, i pulverform och som drycker. Produkterna används främst för muskelökning, måltidsersättning, prestationsförhöjning, fettförbränning samt för att uppnå allmänt god hälsa. Innehållet utgörs bland annat av vitaminer, mineraler, kolhydrater och proteiner. Internetbutiken erbjuder attraktiva externa varumärken tillsammans med egna varumärken som Star Nutrition, Chained Nutrition, Vitaprana, Conscious Chef och Smart Supps. Gymgrossisten.com har även ett växande utbud av träningsredskap, träningskläder och hälsosamma livsmedel.

Bodystore.com

Bodystore.com är en internetbutik för skönhet, hälsokost och välbefinnande. Internetbutiken ingick i förvärvet av Gymgrossisten 2008. Bodystore har etablerat sig som en ledande internetbutik inom hälsokost och välbefinnande i Sverige. Det ständigt växande produktsortimentet är mångfacetterat. I utbudet finns allt från hälso- och kroppsvårdsprodukter, livsmedel, naturläkemedel, receptfria läkemedel och skönhetsprodukter till kosttillskott, träningskläder och träningsredskap. Sortimentet utgörs av externa såväl som egna varumärken.

Milebreaker.com

Milebreaker.com lanserades i april 2013 på den svenska marknaden som en internetbutik speciellt inriktad mot konditionsidrottare.

Fitness Market Nordic

Som en del i segmentets satsning på B2B-försäljning förvärvades Fitness Market Nordic AB under det första kvartalet 2015. Fitness Market Nordic AB är ett bolag som säljer kosttillskott främst till dagligvaruhandeln. Sortimentet utgörs av externa såväl som egna varumärken.

Tretti

Verksamheten i segmentet Tretti bedrivs genom internetbutiken Tretti.com samt en fysisk butik i anslutning till lagret i Jordbro utanför Stockholm. Internetbutiken registrerade 12 miljoner besök under 2015 och tog emot cirka 343 tusen order.

Tretti.com

Tretti.com är en av Nordens största internetbutiker för vitvaror och hushållsapparater med mer än 10.000 artiklar från välkända varumärken som AEG, Bosch, Electrolux, Smeg, Miele, KitchenAid, Samsung, OBH Nordica, Siemens och Whirlpool. Tretti.com grundades 2004, börsnoterades 2005 och lanserades i Norge och Danmark under 2010. I juni 2011 köptes bolaget ut från NASDAQ OMX First North av Qliro Group och samma månad lanserades bolaget i Finland.

Lekmer

Verksamheten i segmentet Lekmer bedrivs genom internetbutiken Lekmer.com och en fysisk butik i Barkarby Handelscentrum utanför Stockholm samt en temporär outletbutik i InfraCity utanför Stockholm. Internetbutiken registrerade 28,8 miljoner besök under 2015 och tog emot cirka 859 tusen order.

Lekmer.com

Lekmer.com lanserades i Sverige 2006 och är idag Nordens största butik för leksaker och produkter för barn på internet. Lekmer.com förvärvades av Qliro Group i mars 2010 och företaget har internetbutiker i Sverige, Norge, Danmark och Finland. Lekmers ambition är att presentera ett fullsortiment för barnfamiljen. Direkt från lager erbjuder företaget fler än 1.000 varumärken inom produktkategorierna leksaker, baby, barnkläder och inredning för barnrum.

Qliro Financial Services

Qliro Financial Services utgörs av betal- och konsumentfinansieringslösningen Qliro. Qliro är en tjänst som erbjuder Qliro Groups kunder möjlighet att betala sina köp via faktura eller genom delbetalning. Genom att erbjuda kunderna faktura- och delbetalning via Qliro får Qliro Group större kontroll över värdekedjan och möjlighet att fördjupa relationen med kunderna. Betaltjänsten Qliro är även lanserad hos flera handlare utanför Qliro Group.

Betaltjänsten är grundad av Qliro Group och Qliro lanserades på den svenska marknaden i det fjärde kvartalet 2014. Under 2015 fortsatte utrullningen av betallösningen i Sverige och Qliro lanserades även i Finland och Danmark. Under 2015 hanterade Qliro över 3,1 miljoner order samt en affärsvolym om cirka 2,6 miljarder kr. Segmentet Qliro Financial Services hade vid årsskiftet 90 heltidsanställda och organisationen förväntas fortsätta växa i takt med att segmentet utvecklas och fortsätter att expandera på befintliga och nya marknader. I februari 2015 ansökte Qliro om tillstånd hos Finansinspektionen att bli kreditmarknadsbolag. Ett tillstånd möjliggör bland annat inträde på den norska marknaden samt inlåning från allmänheten.

Viktiga händelser under 2015

Namnbyte till Qliro Group genomfört

Qliro Group, tidigare CDON Group, tillkännagav i januari 2015 att Bolagsverket registrerat bolagets nya bolagsordning och att bolagets firma fortsättningsvis kommer vara Qliro Group AB (publ.). Bolagets aktier, vilka handlas på Nasdaq Stockholms Mid-cap lista, bytte därmed namn till Qliro Group med symbolen "QLRO".

Nytt lager för Lekmer

Under första halvåret 2015 genomförde Lekmer en flytt av lagerverksamheten från Falkenberg till Arlandastad utanför Stockholm. Flytten medförde en engångskostnad om cirka 16,5 Mkr. Under 2015 kostnadsfördes ytterligare 26,2 Mkr, hänförligt till Lekmers varulager, vilket redovisas under poster av engångskaraktär. För ytterligare information om engångsposter se sidan 8.

Betaltjänsten Qliro ansökte om tillstånd att bli kreditmarknadsbolag

I februari 2015 ingav betaltjänsten Qliro ansökan till Finansinspektionen om att bli kreditmarknadsbolag. Vid publiceringen av denna årsredovisning hade inget tillstånd ännu erhållits.

Betaltjänsten Qliro öppnade för externa handlare och lanserade i Finland samt Danmark

I mars 2015 tillkännagavs att betaltjänsten Qliro öppnade verksamheten även för externa handlare. För att möjliggöra detta hade Qliro utvecklat integrationsmoduler för plattformarna Magento och Askås. I april offentliggjordes att betaltjänsten Qliro lanserats i Finland och i oktober tillkännagavs att betaltjänsten Qliro har expanderat till Danmark.

Ny VD för CDON och ny VD för Lekmer

I augusti 2015 tillkännagav Qliro Group att Magnus Fredin utnämnts till ny VD för dotterbolaget CDON. I december tillkännagavs att Niklas Jarl utnämnts till ny VD för dotterbolaget Lekmer.

Ny VD och koncernchef för Qliro Group

I september 2015 tillgännagav Qliro Group att Paul Fischbein beslutat sig för att lämna uppdraget som VD och koncernchef för Qliro Group. Efter periodens utgång, i februari 2016, tillkännagav Qliro Group att Marcus Lindqvist utsågs till ny VD och koncernchef för Qliro Group och tillträder senast under augusti 2016.

Koncernens finansiella resultat och ställning Koncernens finansiella resultat

(Mkr) 2015 2014 Förändring
(%)
Nettoomsättning 5.174,1 5.014,9 3,2%
Bruttoresultat 683,3 711,0 -3,9%
Bruttomarginal (%) 13,2% 14,2%
Rörelseresultat -122,7 33,0 -
Rörelsemarginal (%) -2,4% 0,7%
Finansnetto -7,4 -24,7
Resultat före skatt -130,0 8,4 -
Resultat efter skatt -101,6 5,4 -
Resultat per aktie
före utspädning (kr)
-0,68 0,02 -
Resultat per aktie
efter utspädning (kr)
-0,68 0,02 -
Balansomslutning 2.651,1 2.367,9 12,0%

Sammandrag av försäljning av rörelse och engångsposter

(Mkr) 2015 2014
Nettoomsättning - 48,0
Försäljning av rörelse (Heppo & Rum 21) - 48,0
Rörelseresultat -57,1 24,4
CDON Marketplace -9,8 -11,6
Gymgrossisten -4,6 -
Lekmer -42,7 -
Försäljning av rörelse
(Heppo & Rum 21 samt övrigt)
- 36,0

Koncernens finansiella resultat exklusive försäljning av rörelse och engångsposter

Förändring
(Mkr) 2015 2014 (%)
Nettoomsättning 5.174,1 4.966,8 4%
Bruttoresultat 729,7 710,4 3%
Bruttomarginal (%) 14,1% 14,3%
Rörelseresultat -65,6 8,6
Rörelsemarginal (%) -1,3% 0,2%

Omsättning

Koncernens nettoomsättning, exklusive föregående års avyttrade rörelser, ökade med 4 procent under 2015, till 5.174,1 (4.966,7) Mkr. Koncernens internetbutiker hade totalt 285,5 (275,3) miljoner besök och genererade 8,6 (8,5) miljoner order.

Rörelsens kostnader

Koncernens kostnad för sålda varor uppgick till 4.490,8 (4.303,9) Mkr, inklusive engångsposter om 46,3 (10,0) Mkr. Bruttomarginalen uppgick till 13,2% (14,2%). Exklusive engångsposter och avyttring av rörelse uppgick bruttomarginalen till 14,1% (14,3%). Bruttomarginalen påverkades negativt av ökade varukostnader till följd av negativa valutakurseffekter samt av ökade varuhanterings- och distributionskostnader.

Koncernens försäljnings- och administrationskostnader uppgick till 823,1 (717,6) Mkr.

Koncernens rörelseresultat exklusive engångsposter och försäljning av rörelse för helåret uppgick till -65,6 (8,6) Mkr med en rörelsemarginal på -1,3% (0,2%). Inklusive engångsposter och försäljning av rörelse uppgick rörelseresultatet till -122,7 (33,0) Mkr och rörelsemarginalen till -2,4% (0,7%).

Finansnetto

Koncernens finansnetto uppgick till -7,4 (-24,7) Mkr vilket i huvudsak avsåg räntekostnader samt kostnader för kontrakterade kreditfaciliteter. Föregående års finansnetto avsåg i huvudsak kostnader relaterade till det konvertibla skuldebrev som förtidslöstes i december 2014. Koncernens resultat före skatt uppgick till -130,0 (8,4) Mkr.

Skatt

Koncernen redovisade en skatteintäkt om 28,4 (skattekostnad om 3,0) Mkr som en följd av aktiverade underskottsavdrag. För mer information rörande skatter se not 9.

Nettoresultat och resultat per aktie

Koncernens resultat efter skatt uppgick till -101,6 Mkr jämfört med 5,4 Mkr föregående år.

Det totala antalet utfärdade aktier uppgick till 150.444.779. Koncernen redovisade ett resultat per aktie före och efter utspädning om -0,68 (0,02) kronor för helåret, baserat på vägt genomsnittligt antal utestående aktier under perioden.

Koncernens finansiella ställning

Koncernens totala tillgångar per balansdagen ökade med 12% jämfört med föregående år till 2.651,1 (2.367,9) Mkr främst hänförligt till ökade kortfristiga fordringar, drivet av Qliro Financial Services ökade utlånging till allmänheten. Lagernivån ökade jämfört med föregående år till 702,0 (657,9) Mkr.

Kassaflödet från den löpande verksamheten, före förändringar i rörelsekapital, uppgick till -91,8 (16,0) Mkr. Koncernen redovisade en förändring i rörelsekapital om -328,2 (-122,5) Mkr, i huvudsak drivet av Qliro Financial Services ökade utlånining till allmänheten. Koncernens avkastning på sysselsatt kapital för de senaste 12 månaderna var negativ (4,4%).

Koncernens kassaflöde till investeringsverksamheten uppgick till -117,7 (-19,0) Mkr, vilket i huvudsak var en effekt av investeringar i Qliro Financial Services samt löpande investeringar i koncernens webplattformar och logistikverksamhet. Föregående års kassaflöde till investeringsverksamheten påverkades positivt av avyttringar av verksamheter om 77,2 Mkr.

Koncernens kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick till 330,3 (368,3) Mkr, vilket fullt ut var hänförligt till utnyttjande av Qliro Financial Services kreditfaciliteter, i syfte att finansiera den ökade utlåningen till allmänheten. Föregående års kassaflöde från finaniseringsverksamheten var i huvudsak hänförligt till den genomförda företrädesemissionen om 626,3 Mkr samt förtidslösen av koncernens konvertibla skuldebrev om -251,6 Mkr.

Koncernens totala räntebärande skuld uppgick till 328,0 (0,0) Mkr och var till fullo hänförlig till Qliro Financial Services finansiering av den ökade utlåningen till allmänheten.

Koncernens likvida medel uppgick till 324,2 (534,0) Mkr. Koncernens nettoskuld (definierat som räntebärande skulder minus likvida medel) uppgick till -3,8 (nettokassa om 534,0) Mkr.

Förvärv och avyttringar

Koncernen har under 2015 förvärvat 100% av aktierna i Fitness Market Nordic AB. Detta förvärv rapporteras inom verksamheten för Gymgrossisten Sweden AB.

CDON Marketplace

(Mkr) 2015 2014 Förändring
(%)
Bruttoförsäljningsvärde,
externa återförsäljare
223,9 145,5 54%
Totalt bruttoförsäljningsvärde2 2.058,3 2.024,4 2%
Nettoomsättning 1.853,5 1.887,8 -2%
EBITDA1 19,0 4,0
EBITDA-marginal 1,0% 0,2%
EBIT1 8,9 -4,0
EBIT-marginal 0,5% -0,2%
Kassaflöde från rörelsen 17,8 9,2
Investeringar (CAPEX) -29,0 -17,6
Kassaflöde efter investeringar -11,3 -8,3
Ingående lagervärde 237,9 188,7 26%
Utgående lagervärde 236,2 237,9 -1%
Antal aktiva kunder (tusental) 1.729 1.733 0%
Antal besök (tusental) 86.767 82.857 5%
Antal order (tusental) 3.500 3.647 -4%
Genomsnittlig kundkorg (kr) 590 551 7%

1 Exklusive engångsposter om -9,8 (-11,6) Mkr som redovisas på sidan 8.

2 Kommissionsintäkt är ersatt med bruttoförsäljningsvärde från externa återförsäljare.

Segmentet CDON Marketplace omfattar internetbutiken CDON.com där också CDON Marketplace återfinns. Från att ursprungligen uteslutande ha sålt medieprodukter har produktutbudet successivt breddats och omfattar idag allt från hemelektronik till sport & fritid, kläder & skor och leksaker. Skiftet från medieprodukter till andra kategorier fortsatte under 2015 inte

minst då den fortsatta uppbyggnaden av CDON Marketplace, där externa återförsäljare kan sälja sina varor genom CDON. com, bidrog till ökade försäljningsvolymer. Över 800 externa aktörer var knutna till CDON Marketplace vid slutet av 2015.

Nettoomsättningen minskade med 2% under helåret och utgjorde 36% (38%) av koncernens totala försäljning. Försäljningen som genererades åt externa återförsäljare ökade med 54% till 224 (145) Mkr under helåret. Bruttoförsäljningsvärdet, det vill säga nettoomsättning inklusive försäljning som genereras åt externa återförsäljare, ökade med 2% under helåret. Försäljningen av medierelaterade produkter (film, musik och spel, exkl. spelkonsoler) uppgick under året till 32% (35%) av den totala nettoomsättningen. Rörelseresultatet under året påverkades positivt av en högre bruttomarginal.

Under det tredje kvartalet 2015 slutförde CDON Marketplace den sista delen av den lagerkonsolidering som pågått sedan det fjärde kvartalet 2014. Genom det nya centrallagret i Ljungby förbättras kundupplevelsen, bland annat som ett resultat av samordnade kundleveranser. Engångskostnader, främst hänförliga till lagerkonsolideringen, uppgick till 9,8 Mkr under 2015. Se även sidan 8.

1.853 Nettoomsättning, Mkr 3.500 Antal order, tusental

1.729 Antal aktiva kunder, tusental

590 Genomsnittlig kundkorg, kronor

Nelly

(Mkr) 2015 2014 Förändring
(%)
Nettoomsättning 1.197,0 1.102,0 9%
EBITDA -11,7 -10,0
EBITDA-marginal -1,0% -0,9%
EBIT -19,4 -14,7
EBIT-marginal -1,6% -1,3%
Kassaflöde från rörelsen -6,7 -3,4
Investeringar (CAPEX) -22,3 -20,6
Kassaflöde efter investeringar -29,1 -24,0
Ingående lagervärde 196,2 124,7 57%
Utgående lagervärde 189,5 196,2 -3%
Antal aktiva kunder (tusental) 1.243 1.229 1%
Antal besök (tusental) 133.383 135.082 -1%
Antal order (tusental) 2.766 2.681 3%
Genomsnittlig kundkorg (kr) 620 585 6%

Segmentet Nelly omfattar internetbutikerna Nelly.com, NLYman.com samt Members.com. Segmentets försäljning ökade med 9 procent under året och utgjorde 23% (22%) av koncernens

totala försäljning. Under 2015 utgjorde den svenska marknaden 50% (43%) av segmentets totala försäljningsvolym. Nellys nordiska fokus har inneburit att försäljningen utanför Norden har minskat. Försäljningen utanför Norden stod för 10% (11%) av den totala försäljningen, där Nederländerna var den största marknaden. Segmentets produktmarginal var 44% (47%) och försäljningen av egna märkesvaror stod för 36% (31%) av den totala försäljningen. Returgraden uppgick under året till 33% (33%).

Rörelseresultatet under året påverkades negativt av valutakursförändringar främst hänförliga till förstärkningen av USD och GBP.

Övrig data 2015 2014 Förändring
(%-enheter)
Andel försäljning egna
varumärken
36% 31% 5%
Returgrad1 33% 33% 0%
Produktmarginal 44% 47% -3%
Varuhanterings- och
distributionskostnader
21% 25% -4%
Norden, andel av
nettoomsättningen
90% 89% 1%

1 Senaste 12 månaderna.

1.197 Nettoomsättning, Mkr

2.766 Antal order, tusental

1.243 Antal aktiva kunder, tusental

620 Genomsnittlig kundkorg, kronor

Gymgrossisten

Förändring
(Mkr) 2015 2014 (%)
Nettoomsättning 851,9 831,1 2%
EBITDA1 55,3 68,9
EBITDA-marginal 6,5% 8,3%
EBIT1 52,2 65,9
EBIT-marginal 6,1% 7,9%
Kassaflöde från rörelsen 48,6 76,3
Investeringar (CAPEX) -5,1 -6,9
Kassaflöde efter investeringar 43,6 69,4
Ingående lagervärde 97,1 85,9 13%
Utgående lagervärde 112,2 97,1 16%
Antal aktiva kunder (tusental) 570 527 8%
Antal besök (tusental) 23.495 20.090 17%
Antal order (tusental) 1.140 1.087 5%
Genomsnittlig kundkorg (kr) 749 768 -3%

1 Exklusive engångsposter om -4,6 (0,0) Mkr som redovisas på sidan 8.

Övrig data 2015 2014 Förändring
(%-enheter)
engångskostnad om 4,6 Mkr. Se även sidan 8.
Andel försäljning egna
varumärken
45% 43% 2%
Produktmarginal 34% 36% -2%
Varuhanterings- och
distributionskostnader
13% 13% 0%

Segmentet Gymgrossisten omfattar internetbutikerna Gymgrossisten.com (Fitnesstukku.fi i Finland, Gymsector.com i EU och Bodystore.dk i Danmark), som i huvudsak säljer kosttillskott, samt de svenska butikerna Bodystore.com som är en hälsokostbutik på nätet och Milebreaker.com som riktar sig till konditionsidrottare. Som en del i satsningen på B2B-försäljning förvärvades Fitness Market Nordic AB som säljer kosttillskott främst

till dagligvaruhandeln. Segmentets försäljning ökade med 2% under 2015 och segmentet utgjorde 16% (17%) av koncernens totala försäljning.

Gymgrossisten visade god försäljningstillväxt i Sverige under året medan övriga nordiska länder uppvisade en svagare utveckling. Gymgrossistens nordiska fokus med minskade marknadsaktiviteter utanför Norden resulterade i negativ försäljningstillväxt på dessa marknader. Antal kunder, order och besök visade god ökning under året, medan snittordervärdet var något lägre än föregående år. Försäljningen av varor under egna varumärken som Star Nutrition, Chained Nutrition och SmartSupps stod för 45% (43%) av den totala försäljningen under 2015.

Rörelseresultatet försämrades jämfört med föregående år på grund av en lägre produktmarginal och negativa valutakurseffekter hänförliga till inköp i USD och EUR. Gymgrossisten slutförde i oktober 2015 en omorganisation med syfte att stärka bolagets position inom viktiga segment på den nordiska marknaden samt säkra en plattform för fortsatt hög försäljning och intjäning. Omorganisationen innebar att verksamheten delades in i tre affärsområden – Gymgrossisten.com, Bodystore.com och Retail – och att personalstyrkan minskades. Personalminskningen redovisas som en

Tretti

(Mkr) 2015 2014 Förändring
(%)
Nettoomsättning 754,0 668,7 13%
EBITDA 4,4 6,5
EBITDA-marginal 0,6% 1,0%
EBIT 1,2 3,4
EBIT-marginal 0,2% 0,5%
Kassaflöde från rörelsen -18,1 6,7
Investeringar (CAPEX) -5,2 -1,3
Kassaflöde efter investeringar -23,3 5,4
Ingående lagervärde 61,5 64,2 -4%
Utgående lagervärde 79,8 61,5 30%
Antal aktiva kunder (tusental) 289 282 2%
Antal besök (tusental) 12.049 11.946 1%
Antal order (tusental) 343 336 2%
Genomsnittlig kundkorg (kr) 2.263 2.058 10%

Segmentet Tretti omfattar internetbutiken Tretti.com samt från och med 2015 även Trettis fysiska butik i Jordbro utanför Stockholm.

Tretti.com har en marknadsledande position inom e-handel avseende vitvaror i Norden och hade en positiv försäljningsutveckling under 2015, då försäljningen ökade med 13 procent under året och utgjorde 15% (13%) av koncernens totala försäljning.

Under det första halvåret genomfördes en flytt av Trettis huvudkontor från Malmö till Stockholm och bolaget öppnade en fysisk butik i Jordbro utanför Stockholm. Rörelseresultatet för helåret påverkades negativt av kostnader förknippade med kontorsflytten och butiksöppningen.

754 Nettoomsättning, Mkr

343 Antal order, tusental

289 Antal aktiva kunder, tusental

2.263 Genomsnittlig kundkorg, kronor

Lekmer

(Mkr) 2015 2014 Förändring
(%)
Nettoomsättning 481,8 484,0 0%
EBITDA1 -33,1 2,2
EBITDA-marginal -6,9% 0,5%
EBIT1 -34,9 0,5
EBIT-marginal -7,2% 0,1%
Ingående lagervärde 65,0 42,9 52%
Utgående lagervärde 84,0 65,0 29%
Antal aktiva kunder (tusental) 414 408 2%
Antal besök (tusental) 28.849 25.348 14%
Antal order (tusental) 859 782 10%
Genomsnittlig kundkorg (kr) 572 630 -9%

1 Exklusive engångsposter om -42,7 (0,0) Mkr som redovisas på sidan 8.

Segmentet Lekmer omfattar internetbutiken Lekmer.com, Lekmers fysiska butik i Barkarby Handelscentrum utanför Stockholm och under 2015 en temporär outletbutik i InfraCity utanför Stockholm.

Under 2015 uppvisade Lekmer en försäljning som var i linje med föregående år och som utgjorde 9 % (10 %) av koncernens totala försäljning. Lekmers fysiska butik i Barkarby uppvisade god utveckling under 2015.

Lekmer genomförde en lagerflytt under det första halvåret 2015 i syfte att få tillgång till en större lageryta och ett automatiserat varuflöde. Flytten till det nya lagret och driftsättningen av det nya lagersystemet visade sig vara mer komplicerat än förväntat vilket medförde stora operationella konsekvenser främst under det andra halvåret och särskilt i det fjärde kvartalet då bolaget fick betydande volymökningar under Black Friday och

inledningen av julhandeln. Den ökade orderingången skapade en stor belastning på lagret. Trots att Lekmer själva under andra halvåret tog över ledningen på lagret och lyckades öka produktiviteten kunde Lekmer inte uppnå den förväntade effektiviteten. Bolaget beslutade därför i slutet av november att minimera marknadsföring och försäljningsdrivande aktiviteter samt att fokusera uteslutande på att leverera redan lagda beställningar.

Driftstörningarna vid lagerverksamheten hade stor påverkan på bolagets försäljning och resultat under 2015. De stora operationella problemen bedöms nu vara lösta även om det uppskattningsvis tar ett till två kvartal under 2016 innan Lekmer är tillbaka i det goda skick som bolaget var i under 2014. Lekmers framtida höga potential bedöms vara oförändrad.

Lagerflytten medförde en engångskostnad om cirka 16,5 Mkr under första kvartalet 2015. Under 2015 kostnadsfördes ytterligare 26,2 Mkr, hänförligt till Lekmers varulager, vilket redovisas under poster av engångskaraktär. Se även sidan 8.

Qliro Financial Services

(Mkr) 2015 2014 Förändring
(%)
Ränteintäkter 19,8 0,2
Övriga intäker 90,9 2,1
Totala rörelseintäkter 110,7 2,3
Administrationskostnader -80,5 -12,0
Övriga rörelsekostnader -52,8 -3,1
EBTDA1 -22,6 -12,8
EBT1 -30,1 -12,8
Utlåning till allmänheten 527,8 181,2
varav externt finansierad 328,0
Affärsvolym 2.579 344
Antal order (tusental) 3.144 428
Genomsnittlig kundkorg (kr) 827 802

1 EBITDA respektive EBIT redovisas i Not 4. Qliro Financial Services betal- och konsumentfinansieringslösning, Qliro, lanserades på CDONs, Nellys och Lekmers svenska sajter under det fjärde kvartalet 2014. Under 2015 fortsatte utrullningen av betallösningen på ytterligare butiker i Sverige och Qliro lanserades även i Finland och Danmark samt för externa handlare. Under 2015 hanterade betallösningen 3,1 miljoner order och en total affärsvolym om cirka 2,6 miljarder kr. Vid årets utgång uppgick utlåningen till allmänheten till 527,8 (181,2) Mkr. Utlåningen var finansierad med 328,0 (0,0) Mkr via en kontrakterad lånefacilitet och resterande via egna medel.

Under året genomförde Qliro Financial Services en rad produktförbättringar i syfte att stärka konsument- och handlarerbjudandet och vid årets utgång hade segmentet 90 heltidsanställda. Utrullningen av betallösningen på befintliga marknader förväntas fortsätta under 2016 och vidare planeras förbättringar i erbjudandet samt förberedelser för lansering på den norska marknaden. Qliro Financial Services planerar att lansera i Norge samt introducera nya finansiella tjänster efter att det förväntade tillståndet att bli kreditmarknadsbolag erhållits från Finansinspektionen.

Framtidsutsikter

Qliro Groups långsiktiga mål för försäljningstillväxt är en tillväxt i linje med eller över marknaden för respektive segment. Qliro Groups långsiktiga lönsamhetsmål:

Under förutsättning att dotterbolagen levererar försäljningsvolymer enligt sina affärsplaner är målsättningen, som tidigare har kommunicerats, att Qliro Financial Services ska generera ett positivt resultat under helåret 2016 samt bidra med ett tillskott om cirka 100 Mkr till koncernens resultat före skatt (EBT) för helåret 2018. Under 2016 förväntas samma säsongsmönster som 2015 vilket innebär att resultatet inom Qliro Financial Services förväntas bli negativt under det första kvartalet 2016 och därefter gradvis förbättras under 2016.

Under första kvartalet 2016 kommer CDON Marketplace att genomföra effektiviseringsåtgärder som ett led i bolagets omvandling till att bli Nordens ledande marknadsplats på nätet. Effektiviseringsåtgärderna innefattar en personalminskning om cirka 35 tjänster på CDON:s kontor i Malmö. Personalminskningen berör samtliga avdelningar inom dotterbolaget och kommer att redovisas som en engångskostnad om cirka 15 Mkr i det första kvartalet 2016.

Den tidigare kommunicerade förväntade kostnadsbesparingen förknippad med Lekmers flytt av lagerverksamheten från Falkenberg till Arlandastad har reviderats. Kostnadsbesparingen förväntades, efter genomförd flytt och på årsbasis, överstiga flyttkostnaden som beräknades till 15-20 Mkr. Driftstörningarna vid Lekmers lager har tydliggjort att den tidigare förväntade besparingen inte kommer att uppnås under 2016. Bolaget förväntas behöva minst ett till två kvartal ytterligare under 2016 för att uppnå stabilitet i lagret vad gäller effektivitet och kostnader. Därefter förväntas Lekmers resultat på kvartalsbasis vara i nivå med 2014. Lekmers försäljningstillväxt har avstannat som en konsekvens av den operationella utmaningen på lagret. Vår bedömning är att tillväxten gradvis kommer att börja öka igen under det andra kvartalet 2016.

I övrigt lämnas ingen prognos för 2016.

Översikt av riskfaktorer

Ett antal faktorer påverkar eller kan komma att påverka verksamheten i Qliro Group, både sådana som direkt anknyter till Qliro Group och sådana som indirekt anknyter till dess verksamhet. Nedan sammanfattas utan inbördes rangordning några av de riskfaktorer och väsentliga förhållanden som bedöms vara av betydelse för Qliro Groups framtida utveckling.

Bransch- och marknadsrelaterade risker

  • Marknadsutveckling för e-handel
  • Säsongsvariationer
  • Risker relaterade till modetrender
  • Konjunkturläget och konsumenternas köpkraft

Verksamhetsrelaterade risker

  • Störningar eller brister i Qliro Groups IT- och styrsystem
  • Leverantörsrelationer
  • Varulager och distribution
  • Etablering på nya marknader samt inom nya segment
  • Förmågan att rekrytera och behålla personal

Finansiella risker

  • Valutarisker
  • Kreditrisker
  • Qliro Financial Services
  • Ränterisk
  • Likviditetsrisker
  • Immateriella anläggningstillgångar

Legala risker

  • Lagstiftning, reglering och regelefterlevnad
  • Immateriella rättigheter

Bransch- och marknadsrisker

Marknadsutveckling för e-handel

Marknaden för e-handel är under förändring. E-handeln i Norden har generellt vuxit med cirka 15% per år under de senaste åren. 2015 utgjorde e-handelsmarknaden i Sverige 6,9% av den totala detaljhandeln jämfört med 1,2% 2003 enligt HUI. Det finns inga garantier för att marknaden för e-handel kommer att fortsätta visa samma positiva utveckling, eller att de produkter som Qliro Group säljer gynnas av en positiv marknadsutveckling.

Säsongsvariationer

Inom segmenten CDON Marketplace och Lekmer är Qliro Group exponerat för stora säsongsvariationer då en stor del av försäljningen inträffar under det fjärde kvartalet. Även segmentet Nelly uppvisar säsongsvariationer där andra och fjärde kvartalen är de starkaste. En svagare efterfrågan under ett enskilt kvartal kan påverka ett segments och därmed koncernens omsättning och resultat negativt.

Risker relaterade till modetrender

Inom segmentet Nelly är Qliro Group exponerat mot svängningar i trender och mode och konsumenternas preferenser beträffande design, kvalitet och prisnivå. Om Qliro Group missbedömer konsumenternas preferenser, och inte lyckas sälja sina produkter, kan det leda till överskottslager av vissa produkter med prissänkningar som följd.

Konjunkturläget och konsumenternas köpkraft

Efterfrågan på de produkter som Qliro Group säljer påverkas av det allmänna konjunkturläget framför allt i Sverige och övriga Norden samt av utvecklingen på marknaden för e-handel och de produktmarknader som koncernen verkar på. Konjunkturen och konsumenternas köpkraft påverkas i sin tur av faktorer utanför Qliro Groups kontroll, bland annat räntenivåer, valutakurser, inflationsnivå, skatter, arbetslöshetsnivå och andra ekonomiska faktorer. En försvagning av konjunkturläget med minskad privatkonsumtion som följd kan komma att minska efterfrågan på Qliro Groups produkter, vilket kan påverka koncernens finansiella ställning och resultat negativt.

Verksamhetsrelaterade risker

Störningar eller brister i Qliro Groups IT- och styrsystem Qliro Groups verksamhet är i hög grad beroende av driftsäkra IT- och styrsystem som är väl anpassade till Qliro Groups verksamhet. Qliro Group har gjort betydande investeringar i sofistikerade IT- och styrsystem men vissa system är emellertid inte fullt ut integrerade och en del processer innehåller inslag av manuella handhavanden och antaganden vad gäller värderingar och reserveringar. Trots att förbättringar, underhåll, uppgraderingar och support av dessa system och processer sker löpande kan det inte uteslutas att systemen drabbas av driftstörningar eller avbrott, vilket skulle kunna leda till verksamhetsstörningar med negativ påverkan på koncernens finansiella ställning och resultat som följd.

Leverantörsrelationer

Qliro Group är beroende av hundratals externa leverantörers tillgänglighet för att kunna bedriva sin verksamhet. Qliro Group bedömer dock att det finns alternativ till merparten av bolagets nuvarande leverantörer, vilket gör att ett bortfall av en eller ett fåtal leverantörer bedöms ha begränsad negativ effekt på verksamheten.

Varulager och distribution

Qliro Group har ett flertal lager som är knutna till bolagets internetbutiker. Om något lager av någon anledning skulle bli förstört eller stängas eller om dess utrustning skulle skadas allvarligt kan bolaget eventuellt inte leverera produkterna till kunderna. Qliro Group är vidare beroende av fungerande transporter till och från lagren och är exponerat mot störningar i distributionsnätverket. Under sådana omständigheter, och i den mån Qliro Group inte kan finna ett alternativt lager, reparera lagret i fråga eller dess utrustning snabbt och kostnadseffektivt eller hitta alternativa transportlösningar, kan det få en avsevärd negativ effekt på bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning. Qliro Group arbetar löpande med skadeförebyggande åtgärder och har tecknat försäkringar för egendomsskador och produktionsavbrott men det finns inga garantier för att sådana belopp kan återvinnas helt eller att de återvunna beloppen är tillräckliga för att täcka eventuella förluster.

Etablering på nya marknader samt inom nya segment Qliro Group har en långsiktig strategi att växa i linje med eller över marknaden för respektive segment. Även om Qliro Group genomför en noggrann affärsmässig analys inför varje investering, kan eventuella etableringar på nya marknader, såväl geografiskt som branschmässigt medföra oförutsedda kostnader liksom lägre försäljning än förväntat för Qliro Group.

Förmåga att kunna rekrytera och behålla personal

Qliro Groups framtida framgångar beror i hög grad på förmågan att kunna rekrytera, behålla och utveckla kvalificerade ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner. Bolagen arbetar med program och initiativ för att personalutveckling, talangidentifiering och successionsplaner säkerställs för koncernens nyckelpersoner.

Finansiella risker

Valutarisker

Qliro Groups redovisningsvaluta är svenska kronor. Eftersom en betydande del av Qliro Groups omsättning, cirka 40 % för helåret 2015, finns utanför Sverige löper bolaget vissa risker vid transaktioner i olika valutor (transaktionsexponering). Qliro Group är även utsatt för den valutarisk som uppstår vid omräkning av utländska verksamheter till svenska kronor (omräkningsexponering). De viktigaste valutorna som Qliro Group är exponerat mot är norska och danska kronor tillsammans med euro för försäljning, samt norska och danska kronor, euro, amerikanska dollar och brittiska pund för inköp. Valutarisker säkras inte.

Kreditrisker

Kreditrisk innebär exponering mot förluster om en motpart inte kan infria sina åtaganden. Exponeringen baseras på bokfört värde för de finansiella tillgångarna, där merparten består av kundfordringar och likvida medel. Kreditrisken avseende Qliro Groups kundfordringar är spridd över ett stort antal kunder, huvudsakligen privatpersoner, med små belopp. Kundfordringarna säljs både till det interna bolaget Qliro AB (se även "Qliro Financial Services") och till externa factoringbolag. Den absoluta merparten av försäljningen av kundfordringar till externa factoringbolag sker med full övergång av kreditrisken till motparten.

Qliro Financial Services

Qliro AB ingår i segmentet Qliro Financial Services och är ett så kallat finansiellt institut registrerat hos Finansinspektionen. Faktura- och delbetalningar erbjuds genom Qliro Financial Services vid köp via alla koncernens svenska internetbutiker samt numera även via flera av koncernens finska och danska butiker och via ett antal externa handlare utanför koncernen. Konsumentverket utövar tillsyn avseende Qliros konsumentkreditgivning. Den verksamhet som Qliro bedrev under 2015 krävde inte något tillstånd, men verksamheten blir tillståndspliktig om den breddas till att omfatta nya geografiska marknader, såsom Norge. Qliro

har lämnat in en ansökan till Finansinspektionen för tillstånd att bedriva verksamhet som kreditmarknadsbolag. Tillståndet möjliggör inträde på den norska marknaden samt inlåning från allmänheten.

Qliros huvudsakliga risker hänför sig till operativa, strategiska, affärsmässiga, regelefterlevnads och ryktesrisker såväl som finansiella risker (dvs. kredit-, likviditets-, valuta- , och ränterisker). Bolagets verksamhet ger upphov till ett brett spektrum av risker som potentiellt kan påverka rörelseresultat och finansiell ställning.

De mest framträdande anses vara kreditrisk samt affärsrisk/ strategisk risk.

Med kreditrisk menas att Qliro inte erhåller betalning enligt utställd faktura och/eller kommer att göra en förlust på grund av en motparts oförmåga att infria sina förpliktelser.

Med affärsrisk/strategisk risk avses aktuell och framtida risk för förlust på grund av ändrade marknadsförutsättningar (förändringar i volymer, räntemarginaler och andra prisförändringar avseende kreditgivning) och felaktiga och misslyckade affärsbeslut, men även att konsumenterna väljer bort Qliros tjänster för andra betalningslösningar. Om de tjänster Qliro tillhandahåller inte uppfattas vara säkra, ekonomiskt fördelaktiga och lättanvända av internetbutikernas kunder kan det komma att leda till en lägre försäljning i Qliro Groups internetbutiker och ett försämrat renommé för Qliro Group som följd.

Ränterisk

Qliro Group kan från tid till annan komma att finansiera sin verksamhet genom upplåning. Vid utgången av 2015 hade Qliro Group en nettolåneskuld om 3,8 Mkr. En del av Qliro Financial Services verksamhet och utlåning till konsumenter finansieras via upplåning, främst genom en kortfristig revolverande kreditfacilitet. Vid utnyttjande av kreditfaciliteter kommer en del av Qliro Groups kassaflöde användas till betalning av räntor.

Likviditetsrisker

Likviditetsrisk är risken att koncernen inte kommer att kunna fullgöra sina skyldigheter som är förknippade med finansiella skulder. Risken hanteras centralt av moderbolaget som tillser att det alltid finns tillräckligt med likvida medel samt möjlighet att utöka den tillgängliga finansieringen. Tillgången till likvida medel för dotterbolagen säkerställs delvis genom användandet av cash pools. Totalt tillgängliga krediter uppgick per balansdagen till 700 Mkr, varav 550 Mkr var hänförliga till Qliro Financial Services. Per balansdagen var detta utrymme utnyttjat med bankgarantier om ca 77 Mkr och med utestånde lån hänförliga till Qliro Financial Services om 328,0 (0,0) Mkr. Vid utgången av 2015 hade koncernen likvida medel om 324,2 (534,0) Mkr. Nettolåneskulden vid årets slut uppgick till 3,8 Mkr.

För ytterligare information om finansiella risker hänvisas till not 21.

Legala risker

Lagstiftning, reglering och regelefterlevnad

Qliro Group bedriver sin verksamhet i ett flertal länder med skilda lagstiftningar, skatterättsliga regelverk samt regleringar avseende vissa av de varor som Qliro Group säljer. Exempelvis omfattas produkter inom segmentet Gymgrossisten av nationella regleringar för livsmedel. Dessa produkter ska därför godkännas av myndigheter i vissa av de länder som Qliro Group bedriver verksamhet i. För att öka kontrollen har Gymgrossisten tillsatt en avdelning som övervakar regler och förordningar på de marknader där Gymgrossisten är verksamma. Brott mot lagstiftning eller reglering, såsom livsmedelslagstiftningen, kan leda till att Qliro Group drabbas av sanktioner. Vidare kan kostnaderna för att efterleva regleringar vara väsentliga. Qliro Financial Services verksamhet kan komma att, om verksamheten breddas till att omfatta externa kunder och nya geografiska marknader, i framtiden vara föremål för regulatoriska krav, se vidare under riskavsnittet "Qliro Financial Services". Qliro Group strävar efter att efterleva de lagar och regler som finns och tar hjälp av extern expertis vid behov.

Immateriella rättigheter

Qliro Group arbetar aktivt för att skydda sina varumärken, namn och domännamn i de jurisdiktioner där Qliro Group är verksamt. Det kan inte desto mindre komma att visa sig att de åtgärder som koncernen vidtar inte är tillräckliga och följaktligen kunna få en negativ påverkan på Qliro Group.

Miljö

Qliro Groups verksamhet kräver lagerenheter, emballage och transporter. Kunder, ägare och samhället i övrigt förväntar sig att Qliro Group kan erbjuda miljöeffektiva val och att verksamheten i övrigt drivs på ett långsiktigt hållbart sätt.

Under en längre tid har Qliro Group utvecklat förpackningsurvalet för att varje försändelse ska ha en optimal förpackning som skyddar produkterna och samtidigt ger minsta möjliga materialåtgång och miljöpåverkan.

De flesta av Qliro Groups försändelser distribueras av PostNord, Bring och Posti till kund. PostNord är den ledande aktören inom logistiktjänster till, från och inom Norden. PostNord bedriver ett aktivt miljö- och klimatarbete där de minskat koldioxidutsläppen sedan 2009 med 23 procent, främst beroende på effektiviseringar i transportkedjan, investeringar i bränslesnåla fordon, ökad inblandning av biodrivmedel samt inköp av grön el. Brings miljövision är att arbeta målinriktat för en miljöeffektiv drift och hållbar utveckling för att göra Bring till världens mest framtidsinriktade post- och logistikkoncern. Posti som används av Qliro Group i Finland är IS0 14001 certifierade, anslutna till UN Global Compact och erbjuder koldioxidneutrala gröna tjänster. Posti har som mål att sänka bolagets koldioxidutsläpp med 30% till år 2020, mätt från 2007 och i relation till nettoomsättningen.

Det bedrivs inte någon tillstånds- eller anmälningspliktig verksamhet enligt miljöbalken inom koncernen.

Medarbetare

Qliro Group ser sina anställda som en avgörande faktor för verksamheten. Att attrahera och behålla personalen tillsammans med kompetensutveckling är nödvändigt för Qliro Groups framgång och för att möta uppsatta mål för tillväxt och affärsutveckling.

Qliro Groups medelantal anställda uppgick till 1.002 under året, jämfört med 899 under föregående år. Information om medelantal anställda och lönekostnaderna under året finns i not 23 och 24.

Förslag till riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Styrelsen föreslår att årsstämman 2016 beslutar att anta följande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare i Qliro Group-koncernen samt styrelseledamöter i moderbolaget, i den omfattning de erhåller ersättning utanför styrelseuppdraget.

Riktlinjer för ersättning

Qliro Group ska eftersträva att erbjuda en totalersättning som gör det möjligt för koncernen att attrahera, motivera och behålla ledande befattningshavare i konkurrens med jämförbara internationella företag, främst nordiska företag verksamma inom e-handel och detaljhandel med konsumentnära varumärken och produkter samt inom konsumentkreditgivning och betalningslösningar. Ersättning till ledande befattningshavare i Qliro Group ska både på kort och lång sikt baseras på den enskildes prestation och ansvar samt resultatet i Qliro Group och dess dotterbolag samt sammanlänka de ledande befattningshavarnas intressen och belöning med aktieägarnas. Därför ska de ledande befattningshavarna få ersättning enligt principen belöning efter prestation och uppmuntras att bygga upp ett, i förhållande till sin privatekonomi, betydande personligt aktieägande i Qliro Group.

Ersättning till ledande befattningshavare ska bestå av:

  • fast lön,
  • kortsiktig kontant rörlig ersättning,
  • möjlighet att delta i långsiktiga aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram, samt
  • pension och övriga förmåner.

Fast lön

De ledande befattningshavarnas fasta lön revideras årligen och ska vara konkurrenskraftig samt baseras på den enskildes kompetens, ansvar och prestation.

Rörlig ersättning

De ledande befattningshavarnas rörliga kontanta ersättning ska baseras på hur väl fastställda mål för deras respektive ansvarsområden samt för Qliro Group och dess dotterbolag har uppfyllts. Utfallet ska kopplas till mätbara mål (kvalitativa, kvantitativa, allmänna och individuella). Målen inom de ledande befattningshavarnas respektive ansvarsområde syftar till att främja Qliro Groups utveckling både på kort och lång sikt. Rörlig kontant ersättning kan uppgå till högst 100 procent av den ledande befattningshavarens fasta årslön. Styrelsen kan komma att besluta att en del av de ledande befattningshavarnas rörliga kontanta ersättning ska investeras i aktier eller aktiekursrelaterade instrument i Qliro Group.

Aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram ska innefatta en egen investering och vara kopplade till vissa förutbestämda finansiella och/eller aktie- eller aktiekursrelaterade prestationsmål och ska utformas så att de säkerställer ett långsiktigt engagemang för värdetillväxten i Qliro Group och dess dotterbolag samt sammanlänkar de ledande befattningshavarnas intressen och belöning med aktieägarnas.

För ledande befattningshavare som är anställda i Qliro Financial Services är utbetalning av en del av den rörliga ersättningen uppskjuten och kan uppgå till högsta belopp i enlighet med gällande regelverk för kreditmarknadsbolag och styrelsen har infört restriktioner för deras rörliga ersättning genom att göra utbetalningen villkorad av att den prestation som ersättningen var baserad på har visat sig hållbar över tid.

Pension och övriga förmåner

Pensionsutfästelserna tryggas genom premieinbetalningar till försäkringsbolag. Pensionsåldern är i normalfallet 65 år.

Övriga förmåner ska vara sedvanliga och bidra till att underlätta befattningshavarens möjligheter att fullgöra sina arbetsuppgifter. Övriga förmåner som kan erbjudas är till exempel företagsbil, företagshälsovård och sjukvårdsförsäkring.

Uppsägning och avgångsvederlag

Den maximala uppsägningstiden i de ledande befattningshavarnas kontrakt är generellt tolv månader, och i undantagsfall arton månader, under vilken tid lön kommer att utgå.

Ersättning till styrelseledamöter

Stämmovalda styrelseledamöter ska i särskilda fall kunna arvoderas för tjänster inom deras respektive kompetensområde som inte utgör styrelsearbete. För dessa tjänster ska utgå ett marknadsmässigt arvode vilket ska godkännas av styrelsen.

Avvikelser från riktlinjerna

Styrelsen äger rätten att, om den finner att särskilda skäl föreligga i ett enskilt fall, avvika från riktlinjerna. Om sådan avvikelse sker ska styrelsen redovisa skälen till avvikelsen vid närmast följande årsstämma.

Nuvarande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare i Qliro Group beskrivs i avsnittet Bolagsstyrningsrapport. För mer information om ersättning till VD och ledande befattningshavare se not 24.

Aktiebaserade långsiktiga incitamentsprogram

Qliro Group har tre utestående aktiebaserade långsiktiga incitamentsprogram beslutade på årsstämmorna 2013, 2014 och 2015. För information om dessa program se vidare not 24. Den totala kostnaden för det för årsstämman 2016 föreslagna incitamentsprogrammet beräknas uppgå till cirka 10,7 Mkr exklusive sociala avgifter i enlighet med IFRS 2. Kostnaden kommer att fördelas över åren 2016 - 2019. De beräknade kostnaderna för sociala avgifter kommer också att kostnadsföras som en personalkostnad genom löpande avsättningar. Kostnaderna för sociala avgifter beräknas uppgå till cirka 2,6 Mkr. Den maximala kostnaden för incitamentsprogrammet beräknas uppgå till cirka 14,5 Mkr och den maximala kostnaden för sociala avgifter till cirka 54,8 Mkr.

Moderbolaget

Qliro Group AB är koncernens moderbolag och är ansvarigt för koncernövergripande lednings-, administrations- och ekonomifunktioner. Qliro Groups finanspolicy omfattar tillhandahållande av en central cash-pool eller finansiering genom interna lån som stöd till koncernens bolag. Moderbolaget innehar aktier i dotterbolagen, specificerat i not 12. Moderbolaget har samma risker och osäkerhetsfaktorer som koncernen då moderbolagets verksamhet är avhängig koncernen.

Moderbolaget omsatte 19,9 (31,0) Mkr för helåret. Administrationskostnader uppgick till 61,0 (59,7) Mkr för helåret och reflekterade kostnader av löpande karaktär främst avseende koncerngemensamma funktioner men även relaterade till driften av Qliro Group AB som ett börsnoterat bolag och avser bland annat kostnader för centrala funktioner, styrelsearvoden, revisionsarvoden etc. Övrigt finansnetto uppgick till 17,5 (-17,2) Mkr för helåret. Moderbolaget har under året erhållit koncernbidrag från dotterbolag om 41,9 Mkr samt lämnat koncernbidrag till dotterbolag om -154,1 Mkr. Resultatet före skatt uppgick till -161,6 (-28,1) Mkr för helåret.

Moderbolagets likvida medel uppgick till 280,6 (495,3) Mkr vid årets slut.

Moderbolaget har genomfört investeringar om 41,6 (17,9) Mkr i anläggningstillgångar under året. Av investeringarna avsåg merparten, 40,0 Mkr, ett ovillkorat aktieägartillskott till Qliro AB.

Förslag till vinstdisposition

Följande medel står till aktieägarnas förfogande per den 31 december 2015 (kronor):

Totalt 885.161.017,75
Årets resultat -131.909.384,76
Balanserade vinstmedel -59.464.914,77
Överkursfond 1.076.535.317,28

Styrelsen föreslår att balanserade vinstmedel och överkursfond samt årets resultat, totalt 885.161.017,75 kr, förs över i ny räkning. Överkursfond uppgår till 1.076.535.317,28 kr.

Vad beträffar bolagets resultat och ställning i övrigt hänvisas till efterföljande finansiella rapporter med tillhörande noter och kommentarer.

Aktien

Qliro Groups aktie är noterad på Nasdaq Stockholms Mid Cap-lista under symbolen QLRO. Qliro Groups börsvärde på Nasdaq Stockholm den sista handelsdagen 2015 uppgick till 1,8 miljarder kr.

Aktieägare den 31 december 20151

Kapital
(%)
Röster
(%)
Antal
aktier
Investment AB Kinnevik 28,3% 28,5% 42 613 642
Swedbank Robur Fonder 6,7% 6,8% 10 112 338
Oppenheimer Fonder2 5,5% 5,5% 8 232 854
Henderson Fonder 2,9% 2,9% 4 401 671
Avanza Pension 2,8% 2,8% 4 158 456
Nordnet Pensionsförsäkring 2,1% 2,2% 3 218 325
AMF Försäkring & Fonder 2,1% 2,1% 3 135 081
Swedbank Försäkring 1,9% 1,9% 2 840 040
Nordea Fonder 1,5% 1,5% 2 263 219
Öhman Fonder 1,2% 1,2% 1 799 938
Fjärde AP-Fonden 1,1% 1,1% 1 701 215
Enter Fonder 1,1% 1,1% 1 618 025
DNB Fonder 1,0% 1,0% 1 511 238
Humle Fonder 0,9% 0,9% 1 400 000
Origo Fonder 0,9% 0,9% 1 370 000
Summa de 15 största
ägarna – innehavsmässigt
60,1% 60,5% 90 376 042
Övriga aktieägare 39,1% 39,5% 60 068 737
Återköpta aktier (C-aktier) 0,8% 0,0% 1 175 000
Summa utställda aktier1 100% 100% 150 444 779

1 Inkluderar 1 175 000 C-aktier som innehas av Qliro Group. Egna aktier som innehas av bolaget får ej företrädas vid bolagsstämman. I praktiken innebär det att en stamaktieägares ägarandel i% av röster blir något större än hennes/hans ägarandel i% av kapital.

2 Aktierna ägs helt eller delvis genom förvaltarregisterade konton. Ägandet har bekräftats via flaggningsmeddelanden till Finansinspektionen och uppgår per 2015-12-31 till 5-10% av aktiekapital/röster.

Aktiekapital

Per den 31 december 2015 var antalet utfärdade aktier 150.444.779 fördelat på 149.269.779 stamaktier och 1.175.000 C-aktier. Varje stamaktie och C-aktie berättigar till en (1) rösträtt. C-aktier är inte berättigade till utdelning. C-aktierna emitterades och återköptes av bolaget som en del av de av årsstämmorna 2011-2013 beslutade prestationsbaserade incitamentsprogrammen. C-aktierna har ett kvotvärde om 2 kr och innehas i sin helhet av Qliro Group AB. Qliro Group AB förvärvade C-aktierna för 2.350.000 kr. Koncernens aktiekapital uppgick till 300,9 Mkr vid årets slut. För förändringar i aktie-kapitalet mellan 2014 och 2015, se rapporten Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen.

Per 31 december 2015 fanns 1.238.838 utestående aktierätter och personaloptioner hänförliga till bolagets aktiebaserade incitamentsprogram. För mer information om incitamentsprogrammen se not 24.

Bolaget har ingen kännedom om avtal mellan aktieägare som kan medföra begränsningar i rätten att överlåta aktierna.

Utdelning

Moderbolaget betalade ingen utdelning under 2015 och styrelsen föreslår ingen utdelning för 2016.

Aktiens utveckling

Aktiekursen vid årets ingång upgick till 17,50 kr. Vid årets sista handelsdag var aktiekursen 12,10 kr.

Bolagsstyrningsrapport

Denna rapport beskriver Qliro Group AB:s principer för bolagsstyrning. Qliro Group är ett svenskt publikt aktiebolag. Bolagets styrning baseras på bolagsordningen, aktiebolagslagen, årsredovisningslagen, reglerna för notering på Nasdaq Stockholm, Svensk kod för bolagsstyrning och övriga relevanta svenska och internationella regelverk.

Bolaget tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning i de flesta avseenden och avviker från rekommendationerna endast avseende Valberedningens samt Ersättningsutskottets sammansättningar. Avvikelserna beskrivs nedan under Valberedning samt Ersättningsutskott.

Styrningen av Qliro Group sker genom flera organ. På årsstämman utövar aktieägarna sin rösträtt bland annat med avseende på styrelsens sammansättning och genom val av externa revisorer. Styrelsens arbetsuppgifter bereds delvis genom Qliro Groups VD och koncernchef. VD:n ansvarar för och leder koncernens löpande verksamhet i enlighet med styrelsens riktlinjer.

Aktier och aktieägare

Antalet aktieägare enligt aktieregistret som förs av Euroclear Sweden AB var 17.306 vid utgången av 2015. Aktierna som innehas av de tio största aktieägarna motsvarar cirka 52 procent av aktiekapitalet och rösterna. Svenska institutioner och aktiefonder äger cirka 60,5 procent av aktiekapitalet, internationella investerare cirka 21 procent och svenska privata investerare cirka 18,5 procent.

Aktiekapitalet består av två slags aktier, stam- och C-aktier. Inga begränsningar gäller för hur många röster varje aktieägare kan avge vid stämman. För ytterligare information om bolagets aktier, vänligen se Aktieavsnittet.

Den 18 maj 2015 bemyndigade Qliro Groups årsstämma styrelsen att besluta om nyemission (och återköp) av högst 2.200.000 C-aktier i bolaget. Syftet med bemyndigandet var att säkerställa leverans av aktier till deltagare i Qliro Groups aktiebaserade långsiktiga incitamentsprogram beslutat på årsstämman 2015. Det ovannämnda bemyndigandet har, vid utgången av 2015, ej utnyttjats.

Vidare bemyndigade årsstämman 2015 styrelsen att under tiden fram till nästa årsstämma, vid ett eller flera tillfällen, fatta beslut om att återköpa sammanlagt så många av bolagets egna stamaktier, att Qliro Groups innehav vid var tid inte överstiger 10 procent av samtliga aktier i Qliro Group. Det nyssnämnda bemyndigandet har, vid utgången av 2015, ej utnyttjats.

Information till aktieägarna som ges löpande inkluderar delårsrapporter och bokslutskommunikéer, årsredovisningar och pressmeddelanden om betydande händelser som inträffar under året. Alla rapporter, pressmeddelanden och övrig information återfinns på Qliro Groups hemsida www.qlirogroup.com.

Årsstämma

Årsstämman är det högsta beslutande organet i ett aktiebolag. Det är på årsstämman som samtliga aktieägare kan utöva sin rösträtt och besluta i ärenden som påverkar bolaget och dess verksamhet. Det framgår av aktiebolagslagen och bolagsordningen hur kallelse till årsstämma och extra bolagsstämma ska ske samt vem som har rätt att delta och rösta vid stämman.

Befogenheter och arbetsordning på årsstämman baseras främst på den svenska aktiebolagslagen och Svensk kod för bolagsstyrning tillsammans med av årsstämman fastställd bolagsordning. Årsstämman skall hållas inom sex månader efter räkenskapsårets slut. Årsstämman fattar beslut om fastställande av resultat- och balansräkning för bolaget och för koncernen, disposition av årets vinst eller förlust enligt fastställd balansräkning, ansvarsfrihet för styrelse och verkställande direktören, utnämnande av styrelseledamöter och dess ordförande och bolagets revisorer samt beslut i vissa andra frågor enligt lag och bolagsordning.

Årsstämman för räkenskapsåret 2015 hålls den 23 maj 2016 i Stockholm.

Valberedning

I valberedningens uppgifter ingår att:

  • Utvärdera styrelsens sammansättning och arbete
  • Lämna förslag till stämman avseende val av styrelse och styrelseordförande

  • Tillsammans med revisionsutskottet ta fram förslag avseende val av revisor när detta är aktuellt

  • Lägga fram förslag avseende arvode till styrelse och revisor
  • Lämna förslag avseende ordförande för stämman
  • Lämna förslag till stämman avseende följande års arbete och tillsättning av valberedningen.

I enlighet med den ordning för valberedningen som antogs vid Qliro Groups årsstämma 2015 har Qliro Groups styrelseordförande sammankallat en valberedning för att bereda förslagen inför bolagets årsstämma 2016.

Valberedningen ska bestå av minst tre ledamöter, utsedda av de största aktieägarna i bolaget som önskat utse en ledamot. Vidare ska även styrelsens ordförande vara ledamot av valberedningen. Valberedningen inför årsstämman 2016 består av Lars-Johan Jarnheimer i egenskap av styrelseordförande, Lorenzo Grabau utsedd av Investment AB Kinnevik, Annika Andersson utsedd av Swedbank Robur Fonder och Jan Särlvik utsedd av Nordea Fonder.

Lorenzo Grabau utsågs till valberedningens ordförande på valberedningens första möte. Eftersom Lorenzo Grabau även är styrelseledamot i Qliro Group innebär detta en avvikelse från Svensk kod för bolagsstyrning. Valberedningen har motiverat sitt val med att det ligger i bolagets och dess aktieägares intresse, och att det är en naturlig följd av att Lorenzo Grabau representerar Qliro Groups största aktieägare Investment AB Kinnevik.

Valberedningen representerade per den 30 december 2015 tillsammans över 36 procent av rösterna i Qliro Group AB. Valberedningens ledamöter erhåller ingen särskild ersättning för sitt arbete.

Valberedningen kommer att föreslå en styrelsesammansättning, revisor, arvode för styrelsen och styrelseordförande som presenteras för godkännande på årsstämman 2016.

Styrelse

Styrelseledamöterna väljs på årsstämman för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Qliro Groups bolagsordning innehåller inga restriktioner angående styrelseledamöternas valbarhet. Enligt bolagsordningen ska styrelsen bestå av lägst tre och högst nio ledamöter.

Styrelsens ansvar och arbetsuppgifter

Styrelsen har det övergripande ansvaret för Qliro Groups organisation och förvaltning. Styrelsen har antagit en arbetsordning för sitt arbete som innehåller regler för antal ordinarie styrelsemöten, vilka ärenden som skall behandlas vid ordinarie styrelsemöten och styrelseordförandens åligganden. Utöver arbetsordningen för styrelsen påverkas styrelsens arbete också av lagar och regler som inkluderar den svenska aktiebolagslagen, bolagsordningen och Svensk kod för bolagsstyrning.

För att kunna utföra sitt arbete på ett effektivt sätt har styrelsen tillsatt ett ersättningsutskott och ett revisionsutskott med särskilda arbetsuppgifter. Utskotten behandlar ärenden som faller inom deras respektive område och lägger fram rekommendationer och rapporter som underlag till styrelsens beslut och åtgärder. Alla styrelseledamöter har dock samma ansvar för samtliga beslut, oavsett om den aktuella frågan granskats i ett utskott.

Styrelsen har också utfärdat riktlinjer som skall följas av VD. Riktlinjerna kräver bland annat att investeringar i anläggningstillgångar till ett värde av mer än 2.000.000 kr måste godkännas av styrelsen. Styrelsen skall även godkänna andra större transaktioner, inbegripet förvärv och avyttringar eller nedläggning av verksamheter. Styrelsen har likaså utfärdat skriftliga instruktioner som anger när och hur information, som behövs för utvärdering av koncernens och dess dotterbolags finansiella ställning, skall redovisas för styrelsen.

I den arbetsordning som årligen beslutas av styrelsen ingår instruktioner om bland annat vilka ekonomiska rapporter och vilken finansiell information som ska lämnas till styrelsen. Utöver bokslutsrapport, delårsrapporter och årsredovisning granskar och utvärderar styrelsen omfattande finansiell information som avser såväl koncernen som helhet som olika enheter som ingår i koncernen. Styrelsen granskar också, i första hand genom revisionsutskottet, de mest väsentliga redovisningsprinciper som tillämpas i koncernen avseende den finansiella rapporteringen, liksom väsentliga förändringar av principerna. I revisionsutskottets uppgifter ingår även att granska rapporter om internkontroll och processerna för finansiell rapportering såväl som interna revisionsrapporter som sammanställs av koncernens funktion för internrevision. Koncernens externa revisor rapporterar till styrelsen vid behov men minst en gång per år. Åtminstone en av dessa rapporteringar sker utan att verkställande direktören eller någon annan medlem av koncernledningen är närvarande. Koncernens externa revisor deltar också i revisionsutskottets möten. Samtliga revisionsutskottsmöten protokollförs och protokollen är tillgängliga för alla styrelseledamöter och för revisorerna.

Namn Befattning Född Medborgarskap Invald Oberoende i
förhållande
till större
aktieägare
Oberoende i
förhållande till
bolaget och
ledningen
Ersättnings
utskottet
Revisions
utskottet
Lars-Johan Jarnheimer Ordförande 1960 Svenskt 2010 Ja Ja - -
Patrick Andersen Ledamot 1962 Danskt 2013 Ja Ja Ledamot -
Mengmeng Du Ledamot 1980 Svenskt 2010 Ja Ja - -
Lorenzo Grabau Ledamot 1965 Italienskt 2014 Nej Ja Ordförande Ledamot
Jens Grede Ledamot 1978 Svenskt 2015 Ja Ja - -
David Kelly Ledamot 1963 Brittiskt 2013 Ja Ja - Ledamot
Daniel Mytnik Ledamot 1971 Svenskt 2014 Ja Nej Ledamot -
Peter Sjunnesson Ledamot 1959 Svenskt 2015 Ja Ja - Ordförande

Styrelsens sammansättning per den 31 december 2015

Styrelsen i Qliro Group AB består av åtta ledamöter. Styrelseledamöterna är Lars-Johan Jarnheimer, Patrick Andersen, Mengmeng Du, Lorenzo Grabau, Jens Grede, David Kelly, Daniel Mytnik och Peter Sjunnesson. Biografiska data om var och en av styrelsens ledamöter finns i avsnittet "Styrelsen" i denna årsredovisning.

Qliro Groups styrelsesammansättning har under året uppfyllt Nasdaq Stockholms och kodens krav avseende oberoende ledamöter. Det betyder att majoriteten av de stämmovalda styrelseledamöterna är oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen. Minst två av dessa är även oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.

Ersättningsutskottet

Ersättningsutskottet består av Lorenzo Grabau, ordförande, Patrick Andersen och Daniel Mytnik.

Ersättningsutskottets uppgifter framgår av avsnitt 9.1 i Svensk kod för bolagsstyrning. Ersättningsutskottets huvudsakliga uppgifter är att: (i) bereda styrelsens beslut i frågor om ersättningsprinciper, ersättningar och andra anställningsvillkor för verkställande direktören och ledande befattningshavare; (ii) följa och utvärdera pågående och under året avslutade program för rörliga ersättningar (t ex långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram) för verkställande direktören, de ledande befattningshavarna och andra nyckelpersoner inom Qliro Group; samt (iii) följa och utvärdera tillämpningen av de riktlinjer för ersättningar till ledande befattningshavare som årsstämman enligt lag ska fatta beslut om samt gällande ersättningsstrukturer och ersättningsnivåer i bolaget.

Svensk kod för bolagsstyrning anger att ersättningsutskottets ledamöter ska vara oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen med undantag för att styrelsens ordförande oavsett om kritieriet uppfylls eller ej kan vara ordförande i utskottet. Ledamoten Daniel Mytnik är inte oberoende av bolaget och bolagsledningen, eftersom han har (efter ett beslut i styrelsen fattat under 2014) haft uppdrag som konsult för bolaget och utfört diverse rådgivningstjänster, vilka arvoderats enligt ett upprättat separat konsultavtal, se vidare not 24. Bolaget avviker därför från den aktuella regeln i koden. Motivet för avvikelsen är att Daniel Mytnik har omfattande erfarenhet från att fastställa och definiera ersättningsprinciper i noterade bolag och att utskottet därmed erhåller erforderlig kompetens.

Revisionsutskottet

Revisionsutskottet består av Peter Sjunnesson, ordförande, Lorenzo Grabau och David Kelly.

Revisionsutskottets uppgifter framgår av 8 kap 49b § aktiebolagslagen. Revisionsutskottets ansvar är att: (i) övervaka bolagets finansiella rapportering; (ii) med avseende på den finansiella rapporteringen övervaka effektiviteten i bolagets interna kontroll, internrevision och riskhantering; (iii) hålla sig informerat om revisionen av årsredovisningen och koncernredovisningen; (iv) granska och övervaka revisorns opartiskhet och självständighet och därvid särskilt uppmärksamma om revisorn tillhandahåller bolaget andra tjänster än revisionstjänster; och (v) biträda vid upprättandet av förslag till bolagsstämmans beslut om revisorsval. Revisionsutskottets arbete inriktas på bland annat utvärdering av kvaliteten och riktigheten i den finansiella rapporteringen, interna kontrollen, internrevisionen och riskbedömningarna.

Ersättning till styrelseledamöter

Det fasta styrelsearvodet för tiden intill slutet av årsstämman 2016 är sammanlagt 3.471.000 kronor, varav 670.000 kronor till styrelsens ordförande och 325.000 kronor till var och en av övriga styrelseledamöter och sammanlagt 526.000 kronor i arvode för arbetet inom styrelsens utskott. Ersättning till styrelseledamöter föreslås av valberedningen, som representerar bolagets största aktieägare, och godkänns av årsstämman. Valberedningens förslag baseras på jämförelse med ersättningen i andra bolag i samma bransch och storlek.

Styrelsens verksamhet under 2015

Under året har styrelsen regelbundet granskat Qliro Group-koncernens resultat, finansiella ställning, organisation och förvaltning. Styrelsen har under dess sammanträden bland annat behandlat ärenden rörande Qliro Groups strategi, budget och

andra finansiella prognoser, kapitalstruktur och finansiering, investeringar i anläggningstillgångar, potentiella förvärv, nyetableringar och avyttringar samt fortsatt effektivisering av interna rutiner och styrningsprocesser.

Styrelsen hade sammanlagt 16 sammanträden under 2015, varav fyra ordinarie styrelsemöten, ett konstituerande möte samt 11 extraordinära sammanträden (varav ett sammanträde per capsulam).

Närvaro vid styrelse- och utskottsmöten

Namn Styrelse
möten
Revisions
utskott
Ersättnings
utskott
Antal sammanträden
till 2015-05-18
3 2 3
Antal sammanträden
fr o m 2015-05-18
13 3 2
Totalt antal sammanträden
under 2015
16 5 5
Lars-Johan Jarnheimer 16/16 2/3
Patrick Andersen 14/16 2/2
Mengmeng Du 14/16
Lorenzo Grabau 10/16 3/3 5/5
Jens Grede (fr o m 2015-05-18) 10/13
David Kelly 15/16 5/5
Daniel Mytnik 15/16 2/2 5/5
Peter Sjunnesson
(fr o m 2015-05-18)
12/13 3/3
Mia Brunell Livfors
(till 2015-05-18)
3/3 2/2
Lars Nilsson (till 2015-05-18) 2/3 2/2

Anmärkning: Lars-Johan Jarnheimer var ledamot i ersättningsutskottet till 2015-05-18; Patrick Andersen är ledamot i ersättningsutskottet fr o m 2015-05-18; Mia Brunell Livfors var ledamot (och ordförande) i revisionsutskottet till 2015-05-18; Daniel Mytnik och Lars Nilsson var ledamöter i revisionsutskottet till 2015-05-18; Lorenzo Grabau är ledamot i revisionsutskottet fr o m 2015-05-18.

Externa revisorer

Qliro Group AB:s revisor KPMG AB valdes på årsstämman 2012 för en period om fyra år. KPMG har varit bolagets externa revisor sedan 1997. Cronie Wallquist, auktoriserad revisor, ansvarar för revisionen av bolaget för KPMGs räkning sedan september 2013. Revisorsval kommer att ske vid årsstämman 2016.

Revisorerna rapporterar resultatet av sin granskning genom revisionsberättelsen, som de presenterar för årsstämman. Dessutom rapporterar revisorerna resultatet av sin granskning till styrelsens revisionsutskott två gånger per år och till styrelsen en gång per år samt skall årligen lämna en skriftlig försäkran om sin opartiskhet och självständighet till revisionsutskottet.

KPMG biträdde även bolaget med vissa andra ärenden utöver revisionen för åren 2014 och 2015. Sådana ärenden inbegrep rådgivning i redovisnings- och skattefrågor samt andra revisionsrelaterade uppdrag.

Revisionsuppdraget omfattar granskning av årsredovisning, bokföring och styrelsens samt verkställande direktörens förvaltning, övriga uppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra och rådgivning eller annat arbete som kan föranledas på grundval av iakttagelser vid granskning eller vid genomförandet av andra sådana uppdrag.

För mer detaljerad information om revisionsarvoden för året, se not 25 i denna årsredovisning.

VD och verkställande ledning

Koncernens verkställande ledning består av verkställande direktören, finanschefen, verkställande direktörer för Qliro Groups operativa dotterbolag samt övriga ledande befattningshavare. Biografiska data om var och en i koncernens verkställande ledning finns i avsnittet "Verkställande ledning" i denna årsredovisning.

Verkställande direktören ansvarar för att den löpande förvaltningen av bolaget sköts enligt styrelsens riktlinjer och anvisningar.

Verkställande direktören och verkställande ledningen, med stöd av olika stabsfunktioner, ansvarar för koncernens efterlevnad avseende övergripande strategi, ekonomisk kontroll och verksamhetskontroll, koncernens finansiering, kapitalstruktur, riskhantering och förvärv. Detta inkluderar bland annat framtagande av finansiella rapporter, information till och kommunikation med investerare med mera.

Regelbundna styrelsemöten hålls i Qliro Groups operativa dotterbolag. Dotterbolagsstyrelserna består av Qliro Groups verkställande direktör och finanschef, respektive dotterbolags verkställande direktör samt i ett fall av en representant för minoritetsaktieägare. Vidare är tre externa ledamöter verksamma i styrelsen för Qliro AB. Qliro Groups verkställande direktör är ordförande i dotterbolagens styrelser och leder mötena. Även dotterbolagens ledningsgrupper kan delta i dotterbolagsstyrelsemötena. Styrelserna i de operativa dotterbolagen har antagit en arbetsordning för sitt arbete som innehåller regler för antal ordinarie styrelsemöten, vilka ärenden som skall behandlas vid ordinarie styrelsemöten m m. Vidare har riktlinjer som skall följas av dotterbolagens verkställande direktörer antagits.

Gällande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare

Nuvarande riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare i koncernen samt styrelseledamöter (i moderbolaget) i den omfattning de erhåller ersättning utanför styrelseuppdraget antogs på årsstämman den 18 maj 2015 enligt nedan.

Riktlinjer för ersättning

Qliro Group ska eftersträva att erbjuda en totalersättning som gör det möjligt för koncernen att attrahera, motivera och behålla ledande befattningshavare i konkurrens med jämförbara internationella företag, främst nordiska företag verksamma inom

e-handel och detaljhandel med konsumentnära varumärken och produkter samt inom konsumentkreditgivning och betalningslösningar. Ersättning till ledande befattningshavare i Qliro Group ska både på kort och lång sikt baseras på den enskildes prestation och ansvar samt resultatet i Qliro Group och dess dotterbolag samt sammanlänka de ledande befattningshavarnas intressen och belöning med aktieägarnas. Därför ska de ledande befattningshavarna få ersättning enligt principen belöning efter prestation och uppmuntras att bygga upp ett, i förhållande till sin privatekonomi, betydande personligt aktieägande i Qliro Group.

Ersättning till ledande befattningshavare ska bestå av:

  • fast lön,
  • kortsiktig kontant rörlig ersättning,
  • möjlighet att delta i långsiktiga aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram, samt
  • pension och övriga förmåner.

Fast lön

De ledande befattningshavarnas fasta lön revideras årligen och ska vara konkurrenskraftig samt baseras på den enskildes kompetens, ansvar och prestation.

Rörlig ersättning

De ledande befattningshavarnas rörliga kontanta ersättning ska baseras på hur väl fastställda mål för deras respektive ansvarsområden samt för Qliro Group och dess dotterbolag har uppfyllts. Utfallet ska kopplas till mätbara mål (kvalitativa, kvantitativa, allmänna och individuella). Målen inom de ledande befattningshavarnas respektive ansvarsområde syftar till att främja Qliro Groups utveckling både på kort och lång sikt. Rörlig kontant ersättning kan uppgå till högst 100 procent av den ledande befattningshavarens fasta årslön. Styrelsen kan komma att besluta att en del av de ledande befattningshavarnas rörliga kontanta ersättning ska investeras i aktier eller aktiekursrelaterade instrument i Qliro Group.

Aktie- eller aktiekursrelaterade incitamentsprogram ska vara kopplade till vissa förutbestämda finansiella och/eller aktieeller aktiekursrelaterade prestationsmål och ska utformas så att de säkerställer ett långsiktigt engagemang för värdetillväxten i Qliro Group och dess dotterbolag samt sammanlänkar de ledande befattningshavarnas intressen och belöning med aktieägarnas.

Pension och övriga förmåner

Pensionsutfästelserna tryggas genom premieinbetalningar till försäkringsbolag. Pensionsåldern är i normalfallet 65 år.

Övriga förmåner ska vara sedvanliga och bidra till att underlätta befattningshavarens möjligheter att fullgöra sina arbetsuppgifter. Övriga förmåner som kan erbjudas är till exempel företagsbil, företagshälsovård och sjukvårdsforsäkring.

Uppsägning och avgångsvederlag

Den maximala uppsägningstiden i de ledande befattningshavarnas kontrakt är generellt tolv månader, och i undantagsfall arton månader, under vilken tid lön kommer att utgå.

Ersättning till styrelseledamöter

Stämmovalda styrelseledamöter ska i särskilda fall kunna arvoderas för tjänster inom deras respektive kompetensområde som inte utgör styrelsearbete. För dessa tjänster ska utgå ett marknadsmässigt arvode vilket ska godkännas av styrelsen.

Avvikelser från riktlinjerna

Styrelsen äger rätten att, om den finner att särskilda skäl föreligga i ett enskilt fall, avvika från riktlinjerna. Om sådan avvikelse sker ska styrelsen redovisa skälen till avvikelsen vid närmast följande årsstämma.

Riktlinjerna följdes under 2015. Information om ersättningen till ledande befattningshavare återfinns i not 24 i denna årsredovisning.

Aktiebaserade långsiktiga incitamentsprogram

Qliro Group har tre utestående aktiebaserade långsiktiga incitamentsprogram beslutade på årsstämmorna 2013, 2014 och 2015. För information om dessa program se vidare not 24.

Intern kontroll över finansiell rapportering m m

Rutinerna för intern kontroll, riskbedömningar, kontrollaktiviteter och uppföljning avseende den finansiella rapporteringen har skapats för att säkra en tillförlitlig övergripande finansiell rapportering och en extern finansiell rapportering i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) samt tilllämpliga lagar och regler och övriga krav för bolag noterade på Nasdaq Stockholm. Detta arbete involverar styrelsen, bolagsledningen och andra medarbetare.

Kontrollmiljö

I tillägg till styrelsens arbetsordning och instruktioner för verkställande direktören och styrelsens utskott säkerställs en tydlig roll- och ansvarsfördelning till gagn för en effektiv hantering av verksamhetens risker. Styrelsen har vidare fastställt ett antal grundläggande riktlinjer av betydelse för arbetet med den interna kontrollen. I dessa ingår kontroll och uppföljning av utfall jämfört med planer och utfall tidigare år. Revisionsutskottet bistår styrelsen i olika frågor, såsom internrevision och de redovisningsprinciper som koncernen tillämpar.

Ansvaret för att upprätthålla en effektiv kontrollmiljö och det löpande arbetet med riskbedömning och intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen är delegerat till verkställande direktören. Chefer på olika nivåer i koncernen har i sin tur detta ansvar inom sina specifika ansvarsområden. Koncernledningen rapporterar regelbundet till styrelsen enligt fastställda rutiner och utöver revisionsutskottets rapporter. Ansvar och befogenheter, instruktioner, riktlinjer, manualer och principer bildar tillsammans med lagar och föreskrifter kontrollmiljön. Alla anställda ansvarar för att riktlinjerna följs.

Riskbedömning och kontrollaktiviteter

Bolaget har utarbetat en modell för bedömning av risker inom alla områden, där ett antal parametrar identifieras och mäts. Löpande genomgångar av identifierade risker görs av styrelse och revisionsutskott och inkluderar både risk för förlust av tillgångar såväl som oegentligheter och bedrägerier. Särskild vikt har lagts vid att utforma kontroller för att förebygga och upptäcka brister på dessa områden. Uppföljning sker löpande av viktiga områden såsom inköps-, logistik- och varulagerprocesser, utveckling och prestanda avseende webbplattform, samt IT-säkerhet. Bedöm ning och kontroll av risker involverar styrelserna inom varje ope rativt dotterbolag, där möten ska hållas minst fyra gånger per år. Qliro Groups verkställande direktör, finanschef samt cheferna för respektive dotterbolag deltar i dessa protokollförda möten. Mer information om dotterbolagsstyrelserna finns under rubri ken "Verkställande direktören och verkställande ledning".

Information och kommunikation

Väsentliga riktlinjer, manualer och dylikt av betydelse för den finansiella rapporteringen uppdateras och kommuniceras till berörda medarbetare löpande. Det finns såväl formella som informella informationskanaler till bolagsledningen och sty relsen för väsentlig information från medarbetarna. För extern kommunikation finns riktlinjer som säkerställer att bolaget lever upp till högt ställda krav på korrekt information till marknaden.

Uppföljning

Styrelsen utvärderar kontinuerligt den information som bolags ledningen och revisionsutskottet lämnar. Styrelsen erhåller regelbundet uppdaterad information om koncernens utveck ling mellan varje styrelsemöte. Koncernens finansiella ställning, strategier och investeringar diskuteras vid varje ordinarie sty relsesammanträde. Varje kvartalsrapport granskas av revisions utskottet före publicering. Revisionsutskottet ansvarar även för uppföljning av den interna kontrollen. Arbetet innefattar bland annat att säkerställa att åtgärder vidtas rörande eventuella bris ter och förslag till åtgärder som framkommit vid den interna och externa revisionen. De externa revisorerna deltar i revisions utskottets ordinarie möten.

Bolaget har en oberoende internrevisionsfunktion som ansva rar för att följa upp och utvärdera arbetet med riskhantering och internkontroll. Internrevisionen utförs av en extern part och arbetet innefattar bland annat att granska hur fastställda rikt linjer efterlevs. Internrevisionen planerar sitt arbete i samråd med revisionsutskottet och rapporterar löpande resultatet av sin granskning till revisionsutskottet.

Styrelse

Lars-Johan Jarnheimer Styrelseordförande Svensk medborgare, född 1960

Lars-Johan Jarnheimer har varit styrelseledamot i Qliro Group sedan augusti 2010 (ordförande sedan maj 2012). Han är för närvarande styrelseordförande i INGKA Holding B.V. (moderbolaget för Ikea-koncernen), Eniro AB och Arvid Nordquist Handelsaktiebolag samt styrelseledamot i SAS AB och Egmont International Holding A/S. Lars-Johan har tjänstgjort som VD och Koncernchef för Tele2 AB från 1999 till 2008 och har tidigare haft ett antal positioner bland annat på IKEA, Hennes & Mauritz och Comviq. Lars-Johan var styrelseledamot i Modern Times Group MTG AB 1997-2008 och i Millicom International Cellular S.A. 2001-2007.

Lars-Johan har en civilekonomexamen från Växjö och Lunds universitet.

Oberoende i förhållande till bolaget, verkställande ledningen och bolagets större ägare.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: 100.000 aktier

Patrick Andersen Styrelseledamot Dansk medborgare, född 1962

Patrick Andersen har varit styrelseledamot i Qliro Group sedan maj 2013. Han tjänstgör för närvarande som President för affärsområdet Americas (Nordamerika och Latinamerika) på Carlson Wagonlit Travel, där han har arbetat sedan 2008 och haft flertalet ledande befattningar fram tills han erhållit sin nuvarande befattning. Dessförinnan var Patrick konsult och ägare av PNA Consulting och hade innan det ett flertal uppdrag inom ledningen på DHL där han arbetade i över 20 år.

Patrick har studerat ledarskap vid London Business School.

Ledamot i ersättningsutskottet.

Oberoende i förhållande till bolaget, verkställande ledningen och bolagets större ägare.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: 45.000 aktier

Mengmeng Du Styrelseledamot Svensk medborgare, född 1980

Mengmeng Du har varit styrelseledamot i Qliro Group sedan september 2010. Mengmeng driver sedan november 2014 konsultföretaget Mimion AB som verkar inom digital strategi. Vidare är Mengmeng sedan september 2015 COO på Acast (ett företag som levererar podcasttjänster). Mengmeng är dessutom styrelseledamot i Livförsäkringsbolaget Skandia samt i Filippa K. Mellan augusti 2011 och oktober 2014 arbetade Mengmeng i ett flertal ledande befattningar på Spotify, senast som Director Global Marketing Operations. Hon hade dessförinnan arbetat som produktutvecklingschef på Stardoll (en av världens största mode- och spelcommunities för flickor), som projektledare på Alumni (en konsultbyrå inom executive search) och som managementkonsult på Bain & Company i Norden.

Mengmeng har en civilekonomexamen från Handelshögskolan i Stockholm, samt en civilingenjörsexamen i datateknik från Kungliga Tekniska högskolan i Stockholm.

Oberoende i förhållande till bolaget, verkställande ledningen och bolagets större ägare.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: 675 aktier

Lorenzo Grabau Styrelseledamot Italiensk medborgare, född 1965

Lorenzo Grabau har varit styrelseledamot i Qliro Group sedan maj 2014. Lorenzo är verkställande direktör och koncernchef för Investment AB Kinnevik sedan maj 2014. Lorenzo var styrelseledamot i Investment AB Kinnevik 2013-2014. Lorenzo Grabau är styrelseordförande i Global Fashion Group, vice-styrelseordförande i Zalando SE, styrelseledamot i Rocket Internet AG, Millicom International Cellular S.A. och Tele2 AB. Lorenzo var partner och managing director på Goldman Sachs International i London fram till 2011. Han började arbeta på Goldman Sachs Investment Banking-division 1994 och har under sina 17 år på bolaget innehaft ett antal ledningspositioner inom konsument- och handels-, samt media- och onlineområden, samt inom verksamheten Financial Sponsors. Lorenzo började sin investment banking-karriär 1990 då han började på Merrill Lynch, där han arbetade i fem år på London- och New Yorkavdelningarna för företagsförvärv och samgåenden.

Lorenzo har examen från Università degli Studi di Roma, La Sapienza i Italien.

Ordförande i ersättningsutskottet och ledamot i revisionsutskottet.

Oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, men beroende i förhållande till bolagets större ägare.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: -

Nuvarande styrelse valdes vid årsstämman den 18 maj 2015 för tiden intill slutet av nästa årsstämma som kommer att hållas den 23 maj 2016.

Jens Grede Styrelseledamot Svensk medborgare, född 1978

Jens Grede har varit styrelseledamot i Qliro Group sedan maj 2015. Jens är medgrundare av och styrelseordförande i Saturday Group, en av världens ledande marknadsföringsbyråer, och är även styrelseledamot i Global Fashion Group, e-handelskoncernen inom mode med fokus på tillväxtmarknader verksam under varumärkena Dafiti, Jabong, Lamoda, Namshi och Zalora. Sedan han var med och grundade Saturday Group 2003 har Jens ansvarat för byråns expansion inom sektorer såsom marknadsföring, e-handel, talangförmedling och varumärkesförvaltning. Innan han grundade Saturday Group arbetade Jens i tre år som projektledare på Wallpaper Group.

Oberoende i förhållande till bolaget, verkställande ledningen och bolagets större ägare.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: -

David Kelly Styrelseledamot Brittisk och irländsk medborgare, född 1963

David Kelly har varit styrelseledamot i Qliro Group sedan maj 2013. David var dessförinnan rådgivare åt CDON Groups styrelse under juni 2012 – april 2013. För närvarande är han styrelseordförande i Love Home Swap, Pure360 samt MBA & Company och är även styrelseledamot i Camelot UK Lotteries Limited, Holiday Extras, On the Beach, Simply Business samt Trinity Mirror Group. David var tidigare verksam i bolagsledningen och som verkställande direktör för Rackspace Cloud Hosting samt har haft ett flertal uppdrag på eBay, Amazon.com och Lastminute.com. David är dessutom en av grundarna av Mydeco.

David har en PhD i Business Strategy och en MBA i marknadsföring från City University Business School samt en BA i datorvetenskap från Leicester University.

Ledamot i revisionsutskottet.

Oberoende i förhållande till bolaget, verkställande ledningen och bolagets större ägare.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: -

Daniel Mytnik Styrelseledamot Svensk medborgare, född 1971

Daniel Mytnik har varit styrelseledamot i Qliro Group sedan maj 2014. Daniel är sedan 2015 partner på Ventiga Capital Partners i London. Daniel var desförinnan partner på Palamon Capital Partners i London fram till 2013. Under hans 7 år på Palamon identifierade och ledde Daniel ett betydande antal investeringar i snabbväxande serviceinriktade verksamheter primärt i de nordiska länderna och Storbritannien. Innan han började på Palamon Capital Partners var Daniel under fyra års tid verksam som managing director på investmentbanken Altium Capital, och innan det arbetade han i fem år på Morgan Stanleys Private Equityoch Investment Banking-avdelning i London.

Daniel har en BA i Philosophy, Politics & Economics och en M.Phil. i Economics från Oxford University.

Ledamot i ersättningsutskottet.

Beroende i förhållande till bolaget och bolagsledningen men oberoende i förhållande till bolagets större aktieägare.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: 131.513 aktier

Styrelseledamot Svensk medborgare, född 1959

Peter Sjunnesson har varit styrelseledamot i Qliro Group sedan maj 2015. Peter är sedan 2002 aktiv som konsult och rådger företag inom finans- och tjänstesektorn i tillväxtoch effektiviseringsprojekt. Peter är styrelseledamot i Lindorff Group, ett av Europas största kund- och kredithanteringsföretag, och var koncernens tillförordnade VD mellan oktober 2014 och april 2015. Peter är även styrelseledamot i Qliro Groups betallösningsbolag Qliro och ett flertal nystartade bolag, och har tidigare varit styrelseledamot i Dibs Payment Services och Klarna, det senare som styrelseordförande mellan 2006 och 2010. Innan han påbörjade sin konsultverksamhet var Peter VD för Intrum Justitia i fyra år fram till dess att bolaget noterades på Stockholmsbörsen under 2002.

Peter har en civilekonomexamen från Handelshögskolan i Stockholm.

Ordförande i revisionsutskottet.

Oberoende i förhållande till bolaget, verkställande ledningen och bolagets större aktieägare.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person i Qliro Group: 21.000 aktier

Verkställande ledning

Paul Fischbein VD och koncernchef

Född 1973

Paul Fischbein tillträdde som koncernchef för Qliro Group i november 2011. Paul kommer närmast från e-handelsföretaget Tretti AB (som förvärvades av Qliro Group 2011) som han grundat och varit VD för mellan 2004 och 2011. Innan Paul startade Tretti arbetade han som entreprenör inom internet och rekrytering.

Paul är civilekonom från Lunds universitet och har även studerat vid London School of Economics and Political Science.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: 135.000 aktier

Nicolas Adlercreutz

CFO Född 1970

Nicolas Adlercreutz tillträdde som CFO för Qliro Group i februari 2013. Nicolas kommer närmast från PA Resources AB (publ) där han var CFO och före det från Svenska Cellulosa Aktiebolaget SCA (publ) där han hade flera olika befattningar, bland annat Vice President Group Control.

Nicolas är civilekonom från Mittuniversitetet.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: 25.100 aktier

Jonas Danielsson Head of Tretti

Född 1969

Jonas Danielsson tillträdde som VD för Tretti AB i maj 2014. Jonas kommer närmast från Samsung där han var försäljningschef för hushållsprodukter. Dessförinnan var han inköpschef på Tretti och ingick i bolagets ledningsgrupp då Tretti tidigare var noterat som ett fristående bolag.

Jonas har en examen som marknadsekonom från IHM.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: 3.450 aktier

Magnus Fredin Head of CDON

Född 1981 Magnus Fredin anställdes som VD för CDON AB (marknadsplatsen CDON.com) i augusti 2015. Magnus kommer närmast från att ha varit VD för e-handelsbutikerna Babyshop och Alexandalexa (The Luxury Kids Group).

Dessförinnan arbetade Magnus under många år som VP Global Sales för Klarna.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: -

Therese Hillman Head of Gymgrossisten Född 1980

Therese Hillman anställdes som affärsutvecklare för Gymgrossisten 2007 och blev samma år bolagets CFO. 2009 utsågs hon till COO för Gymgrossisten och 2011 till VD. Vidare är Therese sedan maj 2015 styrelseledamot i Unibet Group. Innan Therese började arbeta på Gymgrossisten var hon verksam på Handelsbanken Capital Markets.

Therese är civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm och har även studerat MBA-kurser på Darden School of Business vid University of Virginia.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: 8.900 aktier

Patrik Illerstig

Head of Qliro Financial Services Född 1982

Patrik Illerstig anställdes som affärsutvecklingschef på Qliro Group 2012 och utsågs 2014 till VD för Qliro Financial Services. Innan Patrik började arbeta på Qliro Group var han VD och medgrundare av Rocket Internet Scandinavia och arbetade dessförinnan på McKinsey & Company.

Patrik är civilekonom från Handelshögskolan i Stockholm och har även studerat MBA-kurser vid Instituto Tecnológico Autónomo de México.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: 11.700 aktier

Magnus Månsson

Head of Nelly Född 1967

Magnus Månsson anställdes som VD för Nelly.com och Members.com 2012. Innan Magnus började arbeta på Qliro Group var han verksam på New Wave Group där han var VD för affärsområdet New Wave Sport samt för konfektionsbolaget Craft. Magnus har många års erfarenhet från sport- och modebranschen på bland annat Nike och Puma.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: 14.502 aktier

Niklas Jarl Head of Lekmer

Född 1979

Niklas Jarl anställdes som VD för Lekmer i december 2015. Niklas är en av Lekmers grundare och har sedan starten 2006 ingått i ledningsgruppen för bolaget. Niklas kommer närmast från positionen som Head of Sales & Marketing och har tidigare innehaft ett antal ledande befattningar inom Lekmer, inklusive Head of Purchasing och Head of Private Label.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: -

Erik Löfgren

Head of Communications Född 1981

Erik Löfgren tillträdde som Head of Communications för Qliro Group i augusti 2015. Erik kommer närmast från kommunikationsbyrån Kreab där han var Director. Dessförinnan var han IR-ansvarig på RusForest AB (publ).

Erik är civilekonom från Handelshögskolan vid Göteborgs universitet.

Aktieinnehav (inklusive eventuellt närstående fysisk person) i Qliro Group: -

Resultaträkning för koncernen

(Mkr) Not 2015 2014
Nettoomsättning 4 5 174,1 5 014,9
Kostnad för sålda varor 29 -4 490,8 -4 303,9
Bruttoresultat 683,3 711,0
Försäljnings- och administrationskostnader -823,1 -717,6
Övriga rörelseintäkter 7 45,7 57,8
Övriga rörelsekostnader 7 -28,6 -18,2
Rörelseresultat 4, 5, 6, 10, 11, 12, 13,
22, 24, 25, 27, 29
-122,7 33,0
Finansiella intäkter 8, 26 0,7 1,5
Finansiella kostnader 8, 26 -8,1 -26,2
Resultat före skatt -130,0 8,4
Skatt 9 28,4 -3,0
Årets resultat -101,6 5,4
Hänförligt till:
Moderbolagets ägare -101,6 2,8
Innehav utan bestämmande inflytande - 2,6
Årets resultat -101,6 5,4
Resultat per aktie, före och efter utspädning (kronor) 16 -0,68 0,02

Rapport över totalresultat för koncernen

(Mkr) Not 2015 2014
Årets resultat -101,6 5,4
Övrigt totalresultat
Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat
Årets omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska
verksamheter
-7,9 1,2
Årets övrigt totalresultat 17 -7,9 1,2
Årets totalresultat -109,5 6,6
Årets totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets ägare -109,5 4,0
Innehav utan bestämmande inflytande - 2,6
Årets totalresultat -109,5 6,6

Rapport över finansiell ställning för koncernen

(Mkr) Not 31 december
2015
31 december
2014
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 10
Pågående projekt 28,8 54,3
Utvecklingsutgifter 159,3 68,2
Domäner 3,3 4,0
Varumärken 102,4 102,4
Kundrelationer 0,4 1,5
Goodwill 455,3 455,5
Summa immateriella anläggningstillgångar 749,5 685,9
Materiella anläggningstillgångar 11
Förbättringsutgifter på annans fastighet 2,7 -
Inventarier 34,5 27,5
Pågående nyanläggningar - 0,7
Summa materiella anläggningstillgångar 37,1 28,2
Finansiella anläggningstillgångar
Övriga finansiella anläggningstillgångar - 1,6
Uppskjuten skattefordran 9 95,2 64,6
Summa finansiella anläggningstillgångar 95,2 1,6
Summa anläggningstillgångar 881,8 780,3
Omsättningstillgångar
Varulager 30
Färdiga varor och handelsvaror 696,8 651,7
Förskott till leverantörer 5,3 6,2
Summa varulager 702,0 657,9
Kortfristiga fordringar
Kundfordringar 14 98,9 85,5
Utlåning till allmänheten 14 527,8 181,2
Övriga fordringar, ej räntebärande 26,4 57,1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 15 90,0 72,0
Summa kortfristiga fordringar 743,1 395,8
Likvida medel 21
Kassa och bank 324,2 534,0
Summa likvida medel 324,2 534,0
Summa omsättningstillgångar 1 769,3 1 587,6
SUMMA TILLGÅNGAR 2 651,1 2 367,9
(Mkr) Not 31 december
2015
31 december
2014
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 17
Aktiekapital 300,9 300,9
Övrigt tillskjutet kapital 1 077,4 1 077,4
Reserver -8,1 -0,2
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat -165,5 -64,4
Summa eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 1 204,8 1 313,8
Innehav utan bestämmande inflytande
Innehav utan bestämmande inflytande 0,7 0,7
Summa eget kapital 1 205,4 1 314,5
Långfristiga skulder 21
Ej räntebärande
Uppskjuten skatteskuld 9 23,4 22,9
Övriga avsättningar 18 3,3 6,8
Summa långfristiga ej räntebärande skulder 26,7 29,7
Summa långfristiga skulder 26,7 29,7
Kortfristiga skulder 21
Räntebärande
Räntebärande lån 328,0 -
Summa kortfristiga räntebärande skulder 328,0 -
Ej räntebärande
Leverantörsskulder 680,4 604,2
Övriga skulder 119,2 117,0
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 19 291,4 302,5
Summa kortfristiga ej räntebärande skulder 1 091,0 1 023,7
Summa kortfristiga skulder 1 419,0 1 023,7
Summa skulder 1 445,6 1 053,4
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 2 651,1 2 367,9

För information om ställda säkerheter och eventualförpliktelser, se not 20.

Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare Innehav
(Mkr) Not 9, 17 Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Omräk
nings
reserv
Balanserade
vinstmedel
inkl årets
resultat
Summa utan
bestäm
mande
inflytande
Totalt
eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2014 201,4 579,1 -1,4 -90,5 688,7 2,2 690,9
Årets totalresultat
Årets resultat 2,8 2,8 2,6 5,4
Årets övrigt totalresultat 1,2 1,2 1,2
Årets totalresultat - - 1,2 2,8 4,0 2,6 6,6
Nyemission 99,5 531,3 630,8 630,8
Effekt inlösen av konvertibel -33,1 24,2 -8,9 -8,9
Förvärv av aktier från innehav utan bestämmande in
flytande där bestämmande inflytande redan föreligger
-2,4 -2,4 -4,1 -6,5
Aktiesparplan 1,4 1,4 1,4
Utgående eget kapital 31 december 2014 300,9 1 077,4 -0,2 -64,4 1 313,8 0,7 1 314,5
Ingående eget kapital 1 januari 2015 300,9 1 077,4 -0,2 -64,4 1 313,8 0,7 1 314,5
Årets totalresultat
Årets resultat -101,6 -101,6 0,0 -101,6
Årets övrigt totalresultat -7,9 -7,9 -7,9
Årets totalresultat - - -7,9 -101,6 -109,5 0,0 -109,5
Aktiesparplan 0,5 0,5 0,5
Utgående eget kapital 31 december 2015 300,9 1 077,4 -8,1 -165,5 1 204,8 0,7 1 205,4

2015

Inga transaktionskostnader under 2015.

2014

Transaktionskostnader om 20,5 Mkr (16 Mkr efter skatt) direkt hänförbara till emissionen av nya stamaktier redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden.

Rapport över kassaflöden för koncernen

(Mkr) Not 2015 2014
Den löpande verksamheten
Resultat efter finansiella poster -130,0 8,4
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 26 43,3 5,0
Betald inkomstskatt -5,0 2,6
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av rörelsekapital -91,8 16,0
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/minskning (+) av varulager -43,5 -151,9
Ökning (-)/minskning (+) av övriga kortfristiga fordringar1 -357,0 -179,1
Ökning (+)/minskning (-) av leverantörsskulder 75,9 132,1
Ökning (+)/minskning (-) av övriga kortfristiga skulder -3,6 76,5
Summa kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -328,2 -122,5
Kassaflöde från den löpande verksamheten -420,0 -106,4
Investeringsverksamheten
Investeringar i verksamheter2 6 -0,5 -0,6
Försäljning av rörelse 5 - 77,2
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -21,3 -14,4
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar -95,8 -81,2
Kassaflöde från investeringsverksamheten -117,7 -19,0
Finansieringsverksamheten
Nyemission - 646,8
Emissionskostnader - -20,5
Förvärv av aktier från innehav utan bestämmande inflytande 6 - -6,5
Utnyttjad kreditfacilitet3 330,3 -
Förtidsinlösen konvertibel - -251,6
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 330,3 368,3
Förändring i likvida medel -207,4 242,8
Likvida medel vid årets början 534,0 288,9
Valutakursdifferens i likvida medel -2,3 2,3
Likvida medel vid årets slut 324,2 534,0

1 Lån till allmänheten, se vidare Not 14.

2 Investeringar i verksamheter 2015 avser 0,5 Mkr förvärv av Fitness Market Nordic AB.

3 Utnyttjad kreditfacilitet 2015 inom Qliro Financial Services. Skillnanden mot koncernens balansräkning beror av omräkningsdifferenser.

Moderbolagets resultaträkning

(Mkr) Not 2015 2014
Nettoomsättning 19,9 31,0
Bruttoresultat 19,9 31,0
Administrationskostnader -61,0 -59,7
Rörelseresultat 22, 24, 25, 27 -41,1 -28,7
Resultat från andelar i dotterbolag -25,8 -
Ränteintäkter och liknande resultatposter 20,0 16,5
Räntekostnader och liknande resultatposter -2,5 -33,7
Resultat efter finansiella poster 8 -49,4 -45,9
Erhållna koncernbidrag 41,9 125,2
Lämnade koncernbidrag -154,1 -107,4
Resultat före skatt -161,6 -28,1
Skatt 9 29,7 6,7
Årets resultat -131,9 -21,4

Rapport över totalresultat för moderbolaget

(Mkr) 2015 2014
Årets resultat -131,9 -21,4
Övrigt totalresultat
Poster som har omförts eller kan omföras till årets resultat - -
Årets övrigt totalresultat - -
Årets totalresultat -131,9 -21,4

Moderbolagets balansräkning

(Mkr) Not 31 december
2015
31 december
2014
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar
Pågående projekt 10 1,6 1,3
Summa immateriella anläggningstillgångar 1,6 1,3
Materiella anläggningstillgångar
Inventarier 11 2,5 2,2
Summa materiella anläggningstillgångar 2,5 2,2
Finansiella anläggningstillgångar
Andelar i koncernföretag 12 863,0 848,6
Uppskjuten skattefordran 9 93,3 63,6
Summa finansiella anläggningstillgångar 956,4 912,2
Summa anläggningstillgångar 960,4 915,8
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar
Fordringar på koncernföretag 343,0 377,8
Övriga fordringar 4,1 4,9
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 15 2,6 3,1
Summa kortfristiga fordringar 349,8 385,8
Kassa och bank 21 280,6 495,3
Summa likvida medel 280,6 495,3
Summa omsättningstillgångar 630,3 881,1
Summa tillgångar 1 590,8 1 796,9
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
17
Bundet eget kapital
Aktiekapital
300,9
300,9
Reservfond
0,8
0,8
Summa bundet eget kapital
301,7
301,7
Fritt eget kapital
Överkursfond
1 076,5
1 076,5
Balanserat resultat
-59,4
-38,6
Årets resultat
-131,9
-21,4
Summa fritt eget kapital
885,2
1 016,5
Summa eget kapital
1 186,9
1 318,2
Avsättningar
Övriga avsättningar
18
0,9
1,4
Summa avsättningar
0,9
1,4
Kortfristiga skulder
Leverantörsskulder
6,3
13,8
Kortfristiga räntebärande lån koncernföretag
90,0
90,0
Andra räntebärande skulder koncernföretag
-
254,8
Skulder till koncernföretag
297,1
103,8
Övriga skulder
-
0,5
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter
19
9,7
14,3
Summa kortfristiga skulder
403,0
477,3
Summa skulder
403,9
478,7
Summa eget kapital och skulder
1 590,8
1 796,9
Ställda säkerheter och eventualförpliktelser för moderbolaget
20
Ställda säkerheter
Inga
Inga
(Mkr) Not 31 december
2015
31 december
2014
Eventualförpliktelser 203,5 147,1

Rapport över förändringar i eget kapital för moderbolaget

Bundet eget kapital Fritt eget kapital Totalt
(Mkr) Not 17 Aktie
kapital
Reserv
fond
Överkurs
fond
Balanserat
resultat
Årets
resultat
eget
kapital
Ingående eget kapital 1 januari 2014 201,4 0,8 578,3 125,6 -189,9 716,2
Årets totalresultat
Årets resultat -21,4 -21,4
Årets totalresultat - - - - -21,4 -21,4
Vinstdisposition -189,9 189,9 -
Nyemission 99,5 531,3 630,8
Aktiesparplan 1,4 1,4
Effekt inlösen av konvertibel -33,1 24,2 -8,9
Utgående eget kapital 31 december 2014 300,9 0,8 1 076,5 -38,6 -21,4 1 318,2
Ingående eget kapital 1 januari 2015 300,9 0,8 1 076,5 -38,6 -21,4 1 318,2
Årets totalresultat
Årets resultat -131,9 -131,9
Årets totalresultat - - - - -131,9 -131,9
Vinstdisposition -21,4 21,4 -
Aktiesparplan 0,5 0,5
Utgående eget kapital 31 december 2015 300,9 0,8 1 076,5 -59,4 -131,9 1 186,9

2015

Inga transaktionskostnader under 2015.

2014

Transaktionskostnader 2014 om 20,5 Mkr (16 Mkr efter skatt) direkt hänförbara till emissionen av nya stamaktier redovisas, netto efter skatt, i eget kapital som ett avdrag från emissionslikviden.

Moderbolagets kassaflödesanalys

(Mkr) Not 2015 2014
Kassaflöde från rörelsen
Resultat efter finansiella poster
-49,4 -45,9
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 26 16,1 22,7
Betald inkomstskatt - -0,1
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring
av rörelsekapital -33,4 -23,2
Kassaflöde från förändringar i rörelsekapital
Ökning (-)/minskning (+) av övriga kortfristiga fordringar -47,8 -39,2
Ökning (+)/minskning (-) av leverantörsskulder -7,5 11,6
Ökning (+)/minskning (-) av övriga kortfristiga skulder -102,3 128,0
Summa kassaflöde från förändringar i rörelsekapital -157,6 100,4
Kassaflöde från den löpande verksamheten -191,0 77,2
Investeringsverksamheten
Investeringar i aktier i dotterbolag 6 -0,1 -0,2
Försäljning i aktier i dotterbolag - 0,1
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar -0,3 -8,8
Investeringar i materiella anläggningstillgångar -1,0 -2,4
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1,3 -11,3
Finansieringsverksamheten
Nyemission - 646,8
Emissionskostnader - -20,5
Förvärv av aktier utan bestämmande inflytande - -6,5
Förtidsinlösen konvertibel - -251,6
Aktieägartillskott, utbetalade -40,2 -
Koncernbidrag, utbetalade -107,4 -263,2
Koncernbidrag, erhållna 125,2 56,6
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -22,4 161,6
Årets kassaflöde -214,7 227,5
Likvida medel vid årets början 495,3 267,7
Likvida medel vid årets slut 280,6 495,3

Nyemission 2014 avser emission av nya stamaktier om 646,8 Mkr.

Noter

Not1 Allmän information

Qliro Group AB har sitt säte i Stockholm, Sverige. Bolagets adress är Sveavägen 151, Box 195 25, SE-104 32 Stockholm, Sverige. De konsoliderade resultat- och balansräkningarna per den 31 december 2015 inkluderar moderbolaget och dess dotterbolag. Qliro Group är noterat på NASDAQ OMX i Stockholm under kortnamnet "QLRO".

Denna årsredovisning har den 15 april 2016 godkänts av styrelsen och verkställande direktören för offentliggörande.

Not2 Redovisnings- och värderingsprinciper 2.1 Överensstämmelse med normgivning och lag

Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB) samt tolkningsuttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC) sådana som de antagits av EU. Rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för Koncerner utgiven av Rådet för finansiell rapportering har likaledes tillämpats vid upprättandet av denna koncernredovisning.

Moderbolaget tillämpar samma redovisningsprinciper som koncernen utom i de fall som anges nedan under avsnittet "Moderbolagets redovisningsprinciper".

Moderbolagets funktionella valuta är svenska kronor som även utgör rapporteringsvalutan för moderbolaget och för koncernen. Det innebär att de finansiella rapporterna presenteras i svenska kronor. Samtliga belopp är, om inte annat anges, avrundade till närmaste miljontal.

De nedan angivna redovisningsprinciperna har, med de undantag som närmare beskrivs, tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i koncernens finansiella rapporter.

2.1.1. Upplysningar om sådana IFRS standarder eller tolkningsuttalanden som har trätt ikraft under 2015

De IFRS standarder som trätt ikraft 2015 har inte haft någon effekt på koncernens redovisning.

2.1.2 Upplysningar om sådana IFRS standarder eller tolkningsuttalanden som ännu inte har trätt ikraft

IFRS 9 Finansiella instrument kommer att ersätta IAS 39 Finansiella instrument: Redovisning och värdering. IASB har genom IFRS 9 färdigställt ett helt "paket" av förändringar avseende redovisning av finansiella instrument. Paketet innehåller nya utgångspunkter för klassificering och värdering av finansiella instrument, en framåtblickande ("expected loss") nedskrivningsmodell och förenklade förutsättningar för säkringsredovisning. IFRS 9 träder ikraft 1/1 2018 och tidigare tillämpning är tillåten givet att EU antar standarden. Koncernen har ännu inte utvärderat effekterna av införandet av standarden.

IFRS 15 Revenue from Contracts with Customers. Syftet med

en ny intäktsstandard är att ha en enda principbaserad standard för samtliga branscher som ska ersätta befintliga standarder och uttalanden om intäkter. Branscher som bedöms påverkas mest är telekom-, programvaru-, fastighets-, flyg-, förvars-, bygg- och anläggningsbranscherna samt företag som ägnar sig åt kontraktstillverkning. Alla företag kommer dock att påverkas av de nya, väsentligt utökade upplysningskraven. Tre alternativa sätt finns för övergången; full retroaktivitet, delvis retroaktivitet (inkluderar lättnadsregler) och en "ackumulerad effekt-metod" där eget kapital justeras per 1/1 2018 för kontrakt som är pågående enligt det gamla regelverket (IAS 11/IAS 18). IFRS 15 träder ikraft 2018 och tidigare tillämpning är tillåten givet att EU har antagit standarden. EU väntas godkänna IFRS 15 i Q2 2016.

IFRS 16 Leases. Ny standard avseende redovisning av leasing. För leasetagare försvinner klassificeringen enligt IAS 17 i operationell och finansiell leasing och ersätts med en modell där tillgångar och skulder för alla leasingavtal ska redovisas i balansräkningen. Undantag för redovisning i balansräkningen finns för leasingkontrakt av mindre värde samt kontrakt som har en löptid på högst 12 månader. I resultaträkningen ska avskrivningar redovisas separat från räntekostnader hänförliga till leasingskulden. IFRS 16 ska tillämpas fr o m 1 januari 2019. Tidigare tilllämpning är tillåten under förutsättning att även IFRS 15 tillämpas från samma tidpunkt. Tidpunkt för godkännande är ännu ej fastställt av EU. Koncernen har ännu inte utvärderat effekterna av införandet av standarden.

Övriga publicerade ändringar av redovisningsstandarder med framtida tillämpning bedöms inte komma att ha någon väsentlig effekt på koncernens redovisning.

2.1.3 Värderingsgrunder tillämpade vid upprättandet av de finansiella rapporterna

Tillgångar och skulder är redovisade till historiska anskaffningsvärden, förutom finansiella tillgångar och finansiella skulder som redovisas till upplupet anskaffningsvärde.

2.2 Klassificering

Anläggningstillgångar och långfristiga skulder förväntas i allt väsentligt återvinnas eller betalas efter tolv månader eller mer räknat från balansdagen. Omsättningstillgångar och kortfristiga skulder består i allt väsentligt av belopp som förväntas återvinnas eller betalas inom tolv månader från balansdagen.

2.3 Rörelsesegmentrapportering

Ett rörelsesegment är en del av koncernen som bedriver verksamhet från vilken den kan generera intäkter och ådrar sig kostnader och för vilka det finns fristående finansiell information tillgänglig. Ett rörelsesegments resultat följs vidare upp av företagets högste verkställande beslutsfattare för att utvärdera resultatet samt för att kunna allokera resurser till rörelsesegmentet. Se not 4 för ytterligare beskrivning av indelningen och presentationen av rörelsesegment.

2.4 Konsolideringsprinciper och rörelseförvärv Dotterbolag

Dotterbolag är företag som står under ett bestämmande inflytande från Qliro Group AB. Bestämmande inflytande innebär direkt eller indirekt en rätt att utforma ett företags finansiella och operativa strategier i syfte att erhålla ekonomiska fördelar. Vid bedömningen om ett bestämmande inflytande föreligger, beaktas potentiella röstberättigande aktier som utan dröjsmål kan utnyttjas eller konverteras.

Förvärv

Dotterbolag redovisas enligt förvärvsmetoden. Metoden innebär att förvärv av ett dotterbolag betraktas som en transaktion varigenom koncernen indirekt förvärvar dotterbolagets tillgångar och övertar dess skulder. I förvärvsanalysen fastställs det verkliga värdet på förvärvsdagen av förvärvade identifierbara tillgångar och övertagna skulder samt eventuella innehav utan bestämmande inflytande. Transaktionsutgifter, med undantag av transaktionsutgifter som är hänförliga till emission av eget kapital-instrument eller skuldinstrument, som uppkommer redovisas direkt i årets resultat.

Vid rörelseförvärv där överförd ersättning, eventuellt innehav utan bestämmande inflytande och verkligt värde på tidigare ägd andel (vid stegvisa förvärv) överstiger det verkliga värdet av förvärvade tillgångar och övertagna skulder som redovisas separat, redovisas skillnaden som goodwill. När skillnaden är negativ, s.k. förvärv till lågt pris, redovisas denna direkt i årets resultat.

Överförd ersättning i samband med förvärvet inkluderar inte betalningar som avser reglering av tidigare affärsförbindelser. Denna typ av regleringar redovisas i årets resultat.

Villkorade köpeskillingar redovisas till verkligt värde vid förvärvstidpunkten. I de fall den villkorade köpeskillingen är klassificerad som eget kapital-instrument, görs ingen omvärdering och reglering görs inom eget kapital. För övriga villkorade köpeskillingar omvärderas dessa vid varje rapporttidpunkt och förändringen redovisas i årets resultat.

I de fall förvärvet inte avser 100% av dotterföretaget uppkommer innehav utan bestämmande inflytande. Det finns två alternativ att redovisa innehav utan bestämmande inflytande. Dessa två alternativ är att redovisa innehav utan bestämmande inflytandes andel av proportionella nettotillgångar alternativt att innehav utan bestämmande inflytande redovisas till verkligt värde, vilket innebär att innehav utan bestämmande inflytande har andel i goodwill. Valet mellan de olika alternativen att redovisa innehav utan bestämmande inflytande kan göras förvärv för förvärv.

Vid förvärv som sker i steg fastställs goodwillen den dag då bestämmande inflytande uppkommer. Tidigare innehav värderas till verkligt värde och värdeförändringen redovisas i årets resultat.

Avyttringar som leder till att bestämmande inflytande förloras men där det finns ett kvarstående innehav värderas detta innehav till verkligt värde och värdeförändringen redovisas i årets resultat. Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande Förvärv av innehav utan bestämmande inflytande redovisas som en transaktion inom eget kapital, d v s mellan moderbolagets ägare (inom balanserade vinstmedel) och innehav utan bestämmande inflytande. Därför uppkommer inte goodwill i dessa transaktioner. Förändringen av innehav utan bestämmande inflytande baseras på dess proportionella andel av nettotillgångar.

Transaktioner som elimineras vid konsolidering

Koncerninterna fordringar och skulder, intäkter eller kostnader och orealiserade vinster eller förluster som uppkommer från koncerninterna transaktioner mellan koncernföretag, elimineras i sin helhet vid upprättandet av koncernredovisningen.

2.5 Utländsk valuta

2.5.1 Transaktioner i utländsk valuta

Transaktioner i utländsk valuta omräknas till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på transaktionsdagen. Funktionell valuta är valutan i de primära ekonomiska miljöer bolagen bedriver sin verksamhet. Monetära tillgångar och skulder i utländsk valuta räknas om till den funktionella valutan till den valutakurs som föreligger på balansdagen. Valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningarna redovisas i årets resultat.

2.5.2 Utländska verksamheters finansiella rapporter

Tillgångar och skulder i utlandsverksamheter, inklusive goodwill och andra koncernmässiga över- och undervärden, omräknas från utlandsverksamhetens funktionella valuta till koncernens rapporteringsvaluta, svenska kronor, till den valutakurs som råder på balansdagen. Intäkter och kostnader i en utlandsverksamhet omräknas till svenska kronor till en genomsnittskurs som utgör en approximation av de valutakurser som förelegat vid respektive transaktionstidpunkt. Omräkningsdifferenser som uppstår vid valutaomräkning av utlandsverksamheter redovisas i övrigt totalresultat och ackumuleras i en separat komponent i eget kapital, benämnd omräkningsreserv. I det fall den utländska verksamheten inte är helägd fördelas omräkningsdifferensen till innehav utan bestämmande inflytande utifrån dess proportionella ägarandel. Vid avyttring av en utlandsverksamhet realiseras de till verksamheten hänförliga ackumulerade omräkningsdifferenserna, varvid de omklassificeras från omräkningsreserven i eget kapital till årets resultat. I de fall avyttring sker, men bestämmande inflytande kvarstår, överförs proportionell andel av ackumulerade omräkningsdifferenser från övrigt totalresultat till innehav utan bestämmande inflytande.

2.6 Intäkter

2.6.1 Försäljning av varor och utförande av tjänsteuppdrag Intäkter för försäljning av varor redovisas i enlighet med försäljningsvillkoren, det vill säga när varorna har överlämnats till transportombud, efter avdrag för returer. Då den huvudsakliga försäljningen görs till konsumenter som, beroende på land,

oftast har lagstadgad ångerrätt vid distanshandel är avdraget för returer en relativt väsentlig post. Koncernens intäkter uppvisar säsongsvariationer. Intäkterna i det fjärde kvartalet överstiger väsentligen övriga kvartal på grund av julhandeln.

Intäkter för försäljning av tjänster redovisas när tjänsten levereras.

2.6.2 Bytesaffärer

Bytesaffärer ("barter") innebär utbyte av presentkort mot andra varor eller tjänster. Bytesaffärer redovisas till varornas eller tjänsternas verkliga värden. Verkliga värden bestäms av ingångna avtal för samma typ av tjänster med andra kunder. Intäkter från bytesaffärer redovisas när presentkorten används; kostnader bokförs när varan eller tjänsten förbrukas.

2.7 Leasing

2.7.1 Operationella leasingavtal

Kostnader avseende operationella leasingavtal redovisas i årets resultat linjärt över leasingperioden. Förmåner erhållna i samband med tecknandet av ett avtal redovisas i årets resultat som en minskning av leasingavgifterna linjärt över leasingavtalets löptid. Variabla avgifter kostnadsförs i de perioder de uppkommer. Se vidare not 22.

2.8 Finansiella intäkter och kostnader

Finansiella intäkter består av ränteintäkter på investerade medel.

Finansiella kostnader består av räntekostnader på lån. Låneutgifter redovisas i resultatet med tillämpning av effektivräntemetoden.

Valutakursvinster och valutakursförluster redovisas netto, rörelserelaterade inom rörelseresultatet och finansiella bland finansiella poster.

Effektivräntan är den ränta som diskonterar de uppskattade framtida in- och utbetalningarna under ett finansiellt instruments förväntade löptid till den finansiella tillgångens eller skuldens redovisade nettovärde. Beräkningen innefattar alla avgifter som erlagts eller erhållits av avtalsparterna, transaktionskostnader och alla andra över- och underkurser.

2.9 Skatter

Inkomstskatter utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Inkomstskatter redovisas i årets resultat utom då underliggande transaktion redovisats i övrigt totalresultat eller i eget kapital varvid tillhörande skatteeffekt redovisas i övrigt totalresultat eller i eget kapital.

Aktuell skatt är skatt som ska betalas eller erhållas avseende aktuellt år, med tillämpning av de skattesatser som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen. Till aktuell skatt hör även justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder.

Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Temporära skillnader

beaktas inte i koncernmässig goodwill och inte heller för skillnad som uppkommit vid första redovisningen av tillgångar och skulder som inte är rörelseförvärv som vid tidpunkten för transaktionen inte påverkar vare sig redovisat eller skattepliktig resultat.

Vidare beaktas inte heller temporära skillnader hänförliga till andelar i dotterbolag som inte förväntas bli återförda inom överskådlig framtid. Värderingen av uppskjuten skatt baserar sig på hur underliggande tillgångar eller skulder förväntas bli realiserade eller reglerade. Uppskjuten skatt beräknas med tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är beslutade eller i praktiken beslutade per balansdagen.

Uppskjutna skattefordringar avseende avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att kunna utnyttjas. Värdet på uppskjutna skattefordringar reduceras när det inte längre bedöms sannolikt att de kan utnyttjas.

Eventuellt tillkommande inkomstskatt som uppkommer vid utdelning redovisas vid samma tidpunkt som när utdelningen redovisas som en skuld.

2.10 Finansiella instrument

Finansiella instrument som redovisas i rapporten över finansiell ställning inkluderar på tillgångssidan likvida medel, lånefordringar och kundfordringar. På skuldsidan återfinns leverantörsskulder samt låneskulder.

2.10.1 Redovisning i och borttagande från

rapporten över finansiell ställning

En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i rapport över finansiell ställning när bolaget blir part enligt instrumentets avtalsmässiga villkor. En fordran tas upp när bolaget presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger för motparten att betala, även om faktura ännu inte skickats. Kundfordringar tas upp i rapport över finansiell ställning när faktura har skickats. Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om faktura ännu inte mottagits. Leverantörsskulder tas upp när faktura mottagits.

En finansiell tillgång tas bort från rapport över finansiell ställning när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort från rapport över finansiell ställning när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Detsamma gäller för del av en finansiell skuld.

En finansiell tillgång och en finansiell skuld kvittas och redovisas med ett nettobelopp i rapport över finansiell ställning endast när det föreligger en legal rätt att kvitta beloppen samt att det föreligger avsikt att reglera posterna med ett nettobelopp eller att samtidigt realisera tillgången och reglera skulden.

Förvärv och avyttring av finansiella tillgångar redovisas på likviddagen. Likviddagen är den dag då en tillgång levereras till eller från företaget.

2.10.2 Klassificering och värdering

Finansiella instrument som inte är derivat redovisas initialt till anskaffningsvärde motsvarande instrumentets verkliga värde med tillägg för transaktionskostnader för alla finansiella instrument förutom avseende de som tillhör kategorin "finansiell tillgång som redovisas till verkligt värde via resultatet", vilka redovisas till verkligt värde exklusive transaktionskostnader. Ett finansiellt instrument klassificeras vid första redovisningen bland annat utifrån i vilket syfte instrumentet förvärvades. Klassificeringen avgör hur det finansiella instrumentet värderas efter första redovisningstillfället såsom beskrivs nedan.

Likvida medel består av kassamedel.

2.10.3 Lånefordringar och kundfordringar

Lånefordringar och kundfordringar är finansiella tillgångar som inte är derivat, som har fastställda eller fastställbara betalningar och som inte är noterade på en aktiv marknad. Dessa tillgångar värderas till upplupet anskaffningsvärde. Upplupet anskaffningsvärde bestäms utifrån den effektivränta som beräknades vid anskaffningstidpunkten. Kundfordran redovisas till det belopp som beräknas inflyta, det vill säga efter avdrag för osäkra fordringar.

2.10.4 Finansiella skulder

Lån samt övriga finansiella skulder, till exempel leverantörsskulder, ingår i denna kategori. Skulderna värderas till upplupet anskaffningsvärde.

Till vilken kategori koncernens finansiella tillgångar och skulder hänförts framgår av not 20 Finansiella instrument och finansiell riskhantering. Redovisningen av finansiella intäkter och kostnader behandlas även under princip 2.8 ovan.

2.11 Materiella anläggningstillgångar

Materiella anläggningstillgångar redovisas i koncernen till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset samt utgifter direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Låneutgifter som är direkt hänförliga till inköp, konstruktion eller produktion av tillgångar som tar en betydande tid i anspråk att färdigställa för avsedd användning eller försäljning ingår i anskaffningsvärdet.

Det redovisade värdet för en materiell anläggningstillgång tas bort ur rapport över finansiell ställning vid utrangering eller avyttring eller när inga framtida ekonomiska fördelar väntas från användning eller utrangering/avyttring av tillgången. Vinst eller förlust som uppkommer vid avyttring eller utrangering av en tillgång utgörs av skillnaden mellan försäljningspriset och tillgångens redovisade värde med avdrag för direkta försäljningskostnader. Vinst och förlust redovisas som övrig rörelseintäkt/-kostnad.

2.11.1 Avskrivningsprinciper för materiella anläggningstillgångar Avskrivning sker linjärt över tillgångens beräknade nyttjandeperiod. Använda avskrivningsmetoder, restvärden och nyttjandeperioder omprövas vid varje års slut.

De beräknade nyttjandeperioderna är: Inventarier 3–10 år

2.12 Immateriella tillgångar

2.12.1 Immateriella tillgångar med obestämd nyttjandeperiod 2.12.1.1 Goodwill

Goodwill värderas till anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade nedskrivningar. Goodwill fördelas till kassagenererande enheter och prövas minst årligen för nedskrivningsbehov (se redovisningsprincip 2.15).

2.12.1.2 Varumärken

Varumärken redovisas till anskaffningsvärde minus eventuella ackumulerade nedskrivningar. Varumärken fördelas till kassagenererande enheter och prövas minst årligen för nedskrivningsbehov (se redovisningsprincip 2.14).

2.12.2 Immateriella tillgångar med bestämd nyttjandeperiod 2.12.2.1 Utvecklingsutgifter

Utgifter för utveckling för nya eller förbättrade produkter och processer redovisas som en tillgång i rapporten över finansiell ställning om processen är tekniskt och kommersiellt användbar och koncernen har tillräckliga resurser för färdigställande. Det redovisade värdet inkluderar direkta kostnader och, när det är tillämpligt, utgifter för löner och andel indirekta utgifter. Övriga utgifter redovisas i resultaträkningen som en kostnad när de uppkommer. I rapporten över finansiell ställning är aktiverade utvecklingsutgifter upptagna till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. Aktiverade utgifter avser huvudsakligen mjukvara och mjukvaruplattformar.

2.12.2.2 Domäner

Domäner redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar (se nedan) och eventuella nedskrivningar (se redovisningsprincip 2.14).

2.12.2.3 Kundrelationer

Kundrelationer redovisas till anskaffningsvärde minus ackumulerade avskrivningar (se nedan) och eventuella nedskrivningar (se redovisningsprincip 2.14).

2.12.3 Avskrivningsprinciper för immateriella tillgångar

Avskrivningar redovisas i årets resultat linjärt över immateriella tillgångars beräknade nyttjandeperioder, såvida inte sådana nyttjandeperioder är obestämbara. Nyttjandeperioderna omprövas minst årligen. Goodwill och varumärken med en obestämbar nyttjandeperiod prövas för nedskrivningsbehov årligen och dessutom så snart indikationer uppkommer som tyder på att till-

gången ifråga har minskat i värde. Immateriella tillgångar med bestämbara nyttjandeperioder skrivs av från den tidpunkt då de är tillgängliga för användning.

De beräknade nyttjandeperioderna är:

Utvecklingsutgifter 5 år
Domäner 5 år
Kundrelationer 4–5 år

2.13 Varulager

Varulager värderas till det lägsta av anskaffningsvärde och nettoförsäljningsvärde. Nettoförsäljningsvärdet är det uppskattade försäljningspriset i den löpande verksamheten minus beräknade kostnader för färdigställande och försäljning. Kostnaden för lager baseras på vägda genomsnitt och inkluderar utgifter som uppstår i samband med förvärv av varor och för att bringa varorna till dess tillstånd och plats. Reservering för inkurans inkluderas i kostnad såld vara.

2.14 Nedskrivningar

Koncernens redovisade tillgångar bedöms vid varje balansdag för att avgöra om det finns indikation på nedskrivningsbehov. IAS 36 tillämpas avseende nedskrivningar av andra tillgångar än finansiella tillgångar vilka redovisas enligt IAS 39.

2.14.1 Nedskrivning av materiella och immateriella tillgångar Om indikation på nedskrivningsbehov finns beräknas tillgångens återvinningsvärde (se nedan). För goodwill, varumärken och immateriella tillgångar som ännu ej är färdiga för användning beräknas återvinningsvärdet dessutom årligen. Om det inte går att fastställa väsentligen oberoende kassaflöden till en enskild tillgång, och dess verkliga värde minus försäljningskostnader inte kan användas, grupperas tillgångarna vid prövning av nedskrivningsbehov till den lägsta nivå där det går att identifiera väsentligen oberoende kassaflöden – en så kallad kassagenererande enhet.

En nedskrivning redovisas när en tillgångs eller kassagenererande enhets (grupp av enheters) redovisade värde överstiger återvinningsvärdet. En nedskrivning redovisas som kostnad i årets resultat. Då nedskrivningsbehov identifierats för en kassagenererande enhet (grupp av enheter) fördelas nedskrivningsbeloppet i första hand till goodwill. Därefter görs en proportionell nedskrivning av övriga tillgångar som ingår i enheten (gruppen av enheter).

Återvinningsvärdet är det högsta av verkligt värde minus försäljningskostnader och nyttjandevärde. Vid beräkning av nyttjandevärdet diskonteras framtida kassaflöden med en diskonteringsfaktor som beaktar riskfri ränta och den risk som är förknippad med den specifika tillgången.

2.14.2 Nedskrivning av finansiella tillgångar

Vid varje rapporttillfälle utvärderar företaget om det finns objektiva bevis på att en finansiell tillgång eller grupp av tillgångar är i behov av nedskrivning. Objektiva bevis utgörs av observerbara förhållanden som inträffat och som har en negativ inverkan på

möjligheten att återvinna anskaffningsvärdet.

Kundfordringarnas nedskrivningsbehov fastställs utifrån historiska erfarenheter av kundförluster på liknande fordringar. Kundfordringar med nedskrivningsbehov redovisas till värdet av förväntade framtida kassaflöden, i normalfallet skrivs kundfordringar ner med 100% 90 dagar efter förfall.

2.14.3 Återföring av nedskrivningar

En nedskrivning av tillgångar som ingår i IAS 36 tillämpningsområde reverseras om det både finns indikation på att nedskrivningsbehovet inte längre föreligger och det har skett en förändring i de antaganden som låg till grund för beräkningen av återvinningsvärdet. Nedskrivning av goodwill återförs dock aldrig. En reversering görs endast i den utsträckning som tillgångens redovisade värde efter återföring inte överstiger det redovisade värde som skulle ha redovisats, med avdrag för avskrivning där så är aktuellt, om ingen nedskrivning gjorts.

Nedskrivningar av lånefordringar och kundfordringar som redovisas till upplupet anskaffningsvärde återförs om de tidigare skälen till nedskrivningar inte längre föreligger och att full betalning från kunden förväntas erhållas.

2.15 Utbetalning av kapital till ägarna

2.15.1 Utdelningar

Utdelningar redovisas som skuld efter det att årsstämman godkänt utdelningen.

2.15.2 Återköp av egna aktier

Förvärv av egna aktier redovisas som en avdragspost från eget kapital. Likvid från avyttring av sådana eget kapital-instrument redovisas som en ökning av eget kapital. Eventuella transaktionskostnader redovisas direkt i eget kapital.

2.16 Resultat per aktie

Beräkningen av resultat per aktie baseras på årets resultat i koncernen hänförligt till moderbolagets ägare och på det vägda genomsnittliga antalet aktier utestående under året. Vid beräkningen av resultat per aktie efter utspädning justeras resultatet och det genomsnittliga antalet aktier för att ta hänsyn till effekter av utspädande potentiella stamaktier. Under rapporterade perioder har moderbolaget haft ett slags instrument som kan ge en potentiell utspädning i framtiden, c-aktier i eget förvar hänförliga till koncernens incitamentsprogram. Dessa har inte inkluderats i beräkningen av resultat per aktie eftersom de inte gav någon utspädningseffekt, vare sig 2015 eller 2014.

2.17 Ersättningar till anställda

2.17.1 Kortfristiga ersättningar

Kortfristiga ersättningar till anställda beräknas utan diskontering och redovisas som kostnad när de relaterade tjänsterna erhålls.

En avsättning redovisas för den förväntade kostnaden för bonusbetalningar när koncernen har en gällande rättslig eller informell förpliktelse att göra sådana betalningar till följd av att

tjänster erhållits från anställda och förpliktelsen kan beräknas tillförlitligt.

2.17.2 Avgiftsbestämda pensionsplaner

Som avgiftsbestämda pensionsplaner klassificeras de planer där företagets förpliktelse är begränsad till de avgifter företaget åtagit sig att betala. I sådant fall beror storleken på den anställdes pension på de avgifter som företaget betalar till planen eller till ett försäkringsbolag och den kapitalavkastning som avgifterna ger. Följaktligen är det den anställde som bär den aktuariella risken (att ersättningen blir lägre än förväntat) och investeringsrisken (att de investerade tillgångarna kommer att vara otillräckliga för att ge de förväntade ersättningarna). Företagets förpliktelser avseende avgifter till avgiftsbestämda planer redovisas som en kostnad i årets resultat i den takt de intjänas genom att de anställda utfört tjänster åt företaget under en period.

2.17.3 Ersättningar vid uppsägning

En kostnad för ersättningar i samband med uppsägningar av personal redovisas endast om företaget är bevisligen förpliktigat, utan realistisk möjlighet till tillbakadragande, av en formell detaljerad plan att avsluta en anställning före den normala tidpunkten. När ersättningar lämnas som ett erbjudande för att uppmuntra frivillig avgång, redovisas en kostnad om det är sannolikt att erbjudandet kommer att accepteras och antalet anställda som kommer att acceptera erbjudandet tillförlitligt kan uppskattas.

2.17.4 Aktierelaterade ersättningar

Koncernen har incitamentsprogram som riktar sig till vissa anställda, bestående av aktierätter och personaloptioner. Verkligt värde på programmen beräknas vid tilldelningstidpunkten. Det verkliga värdet inkluderar sociala kostnader och fördelas över intjänandeperioden, som baseras på koncernens bedömning av hur många aktier och personaloptioner som kommer att lösas in. Kostnaden för verkligt värde rapporteras i resultaträkningen som personalkostnad och med motsvarande ökning i eget kapital. Verkligt värde omvärderas varje kvartal för beräkningen av sociala kostnader. Denna kostnad justeras i efterföljande perioder för att till slut återspegla hur många aktier och personaloptioner som kommer att lösas in. Se vidare not 24.

2.18 Avsättningar

En avsättning skiljer sig från andra skulder genom att det råder ovisshet om betalningstidpunkt eller beloppets storlek för att reglera avsättningen. En avsättning redovisas i rapporten över finansiell ställning när det finns en befintlig legal eller informell förpliktelse som en följd av en inträffad händelse, och det är troligt att ett utflöde av ekonomiska resurser kommer att krävas för att reglera förpliktelsen samt en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras.

Avsättningar görs med det belopp som är den bästa uppskattningen av det som krävs för att reglera den befintliga förpliktelsen på balansdagen. Där effekten av när i tiden betalning sker är väsentlig, beräknas avsättningar genom diskontering av det förväntade framtida kassaflödet till en räntesats före skatt som återspeglar aktuella marknadsbedömningar av pengars tidsvärde och, om det är tillämpligt, de risker som är förknippade med skulden.

2.19 Eventualförpliktelser

En eventualförpliktelse redovisas när det finns ett möjligt åtagande som härrör från inträffade händelser och vars förekomst bekräftas endast av en eller flera osäkra framtida händelser eller när det finns ett åtagande som inte redovisas som en skuld eller avsättning på grund av det inte är troligt att ett utflöde av resurser kommer att krävas.

2.20 Moderbolagets redovisningsprinciper

Moderbolaget har upprättat sin årsredovisning enligt årsredovisningslagen (1995:1554) och Rådet för finansiell rapporterings rekommendation RFR 2 Redovisning för juridisk person. Även av Rådet för finansiell rapporterings utgivna uttalanden gällande för noterade företag tillämpas. RFR 2 innebär att moderbolaget i årsredovisningen för den juridiska personen ska tillämpa samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning. Rekommendationen anger vilka undantag från och tillägg till IFRS som ska göras.

2.20.1 Skillnader mellan koncernens och

moderbolagets redovisningsprinciper

Skillnaderna mellan koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper framgår nedan. De nedan angivna redovisningsprinciperna för moderbolaget har tillämpats konsekvent på samtliga perioder som presenteras i moderbolagets finansiella rapporter.

2.20.1.1 Ändrade redovisningsprinciper

Om inte annat anges nedan har moderbolagets redovisningsprinciper under 2015 förändrats i enlighet med vad som anges ovan för koncernen.

2.20.1.2 Klassificering och uppställningsformer

Moderbolaget använder benämningarna balansräkning respektive kassaflödesanalys för de rapporter som i koncernen har titlarna rapport över finansiell ställning respektive rapport över kassaflöden. Resultaträkning och balansräkning är för moderbolaget uppställda enligt årsredovisningslagens scheman, medan rapporten över totalresultat, rapporten över förändringar i eget kapital och kassaflödesanalysen baseras på IAS 1 Utformning av finansiella rapporter respektive IAS 7 Rapport över kassaflöden. De skillnader mot koncernens rapporter som gör sig gällande i moderbolagets resultat- och balansräkningar utgörs främst av redovisning av finansiella intäkter och kostnader, eget kapital samt förekomsten av avsättningar som egen rubrik i balansräkningen.

2.20.1.3 Dotterbolag

Andelar i dotterbolag redovisas i moderbolaget enligt anskaffningsvärdemetoden. Detta innebär att transaktionsutgifter inkluderas i det redovisade värdet för innehav i dotterföretag. I koncernredovisningen redovisas transaktionsutgifter hänförliga till dotterbolag direkt i årets resultat när dessa uppkommer.

Villkorade köpeskillingar värderas utifrån sannolikheten av att köpeskillingen kommer att utgå. Eventuella förändringar av avsättningen läggs på/reducerar anskaffningsvärdet. I koncernredovisningen redovisas villkorade köpeskillingar till verkligt värde med värdeförändringar över resultatet.

2.20.1.4 Koncernbidrag och aktieägartillskott för juridiska personer

Moderbolaget redovisar erhållna och lämnade koncernbidrag i enlighet med RFR 2 som bokslutsdisposition. Aktieägartillskott förs direkt mot eget kapital hos mottagaren och aktiveras i aktier och andelar hos givaren, i den mån det inte föreligger något nedskrivningsbehov.

Not 3 Uppskattningar och bedömningar

Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att styrelsen och företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Uppskattningarna och antagandena är baserade på historiska erfarenheter och ett antal andra faktorer som under rådande förhållanden synes vara rimliga. Resultatet av dessa uppskattningar och antaganden används sedan för att bedöma de redovisade värdena på tillgångar och skulder som inte annars framgår tydligt från andra källor. Det verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.

Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder. Utvecklingen, val av och upplysningarna avseende koncernens viktiga redovisningsprinciper och uppskattningar, samt tillämpningen av dessa principer och uppskattningar granskas av Qliro Groups Revisionsutskott.

Viktiga källor till osäkerhet i uppskattningar

Not 10 innehåller information om antaganden och riskfaktorer gällande nedskrivningsprövning i goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämd nyttjandeperiod. I not 18 finns en beskrivning av gjorda avsättningar.

Goodwill och övriga immateriella anläggningstillgångar

Goodwill och andra immateriella tillgångar med obestämd nyttjandeperiod nedskrivningsprövas årligen eller när indikationer

visar på behov av nedskrivning. Nedskrivningsprövningen fordrar att företagsledningen fastställer verkligt värde för kassagenererande enheter på basis av prognosticerade kassaflöden och interna affärsplaner och prognoser. För ytterligare information, se not 10 Immateriella tillgångar.

Inkuransbedömning lager

Lagret granskas varje månad för att bestämma eventuellt nedskrivningsbehov. En nedskrivning redovisas i kostnad såld vara till det belopp som, efter noggrann utvärdering, lagret bedöms vara inkurant. Om verklig inkurans skiljer sig från beräkningarna eller om företagsledningen gör framtida justeringar av gjorda antaganden, kan förändringar i värderingen komma att påverka resultatet för perioden liksom den finansiella ställningen.

Bedömning av returgrad

Vid varje månad bedöms reserveringsbehovet kopplat till framtida returer. Bedömningen görs baserat på historiskt utfall och faktisk försäljning. Reserveringsbehovet redovisas som en minskning av nettoomsättningen med motsvarande justering av kostnad såld vara.

Avsättningar och eventualförpliktelser

Skulder redovisas när det finns en befintlig förpliktelse till följd av en inträffad händelse, när det är sannolikt att ett utflöde av ekonomiska fördelar kommer att inträffa och en tillförlitlig bedömning av beloppet kan göras. I dessa fall görs en beräkning av avsättningen och redovisas i rapport över finansiell ställning. En eventualförpliktelse redovisas i not när en möjlig förpliktelse har uppkommit, men vars förekomst endast kan bekräftas av en eller flera osäkra framtida händelser utanför koncernens kontroll, eller när det inte är möjligt att beräkna beloppet. Realisering av eventualförpliktelser som inte redovisas eller inte upptagits i årsredovisning kan ha en väsentlig effekt på koncernens finansiella ställning.

Koncernen granskar regelbundet väsentliga utestående tvister för att avgöra behovet av avsättningar. Bland de faktorer som beaktas vid en sådan bedömning återfinns bland annat typ av rättstvist eller stämning, storleken på eventuella skadestånd, utvecklingen av tvisten, uppfattningar hos juridiska och andra rådgivare, erfarenhet från liknande fall och beslut fattade av koncernledningen angående koncernens agerande avseende dessa tvister. Gjorda uppskattningar behöver dock inte nödvändigtvis reflektera utgången av avgjorda rättstvister och skillnader mellan utfall och uppskattning kan väsentligt påverka företagets finansiella ställning och ha en ofördelaktig inverkan på rörelseresultat och likviditet. För ytterligare information, se not 18 Avsättningar.

Uppskjutna skatter

Koncernens uppskjutna skattefordran är baserad på underskottsavdrag i den svenska verksamheten. Ledningen har gjort antaganden och bedömningar om verksamhetens framtida intjäningsförmåga och utifrån detta bedöms möjligheterna till framtida utnyttjande av dessa underskottsavdrag.

Not 4 Segmentsrapportering

Koncernens verksamhet är indelad i sex segment. Varje segment har en VD som regelbundet rapporterar till koncernledningen som är koncernens högste verkställande beslutsfattare. Koncernens interna rapportering är uppbyggd så att koncernledningen kan följa respektive segments omsättningstillväxt och rörelseresultat.

  • CDON Marketplace verksamheten i bolaget bedrivs genom internetbutiken CDON.com, som företrädesvis säljer film, spel, musik, hemelektronik och böcker, och genom marknadsplatsen CDON Marketplace, som är en del av CDON.com.
  • Nelly verksamheten i Nelly.com bedrivs genom internetbutikerna Nelly.com, NLYman.com och Members.com som säljer kläder och accessoarer.
  • Gymgrossisten verksamheten bedrivs genom internetbutikerna Gymgrossisten.com (Fitnesstukku.fi i Finland, Gymsector.de i Tyskland, Gymsector.at i Österrike, Gymsector. com för de flesta andra EU-länder, Bodystore.dk i Danmark), Bodystore.com och Milebreaker.com. Gymgrossisten säljer

kosttillskott och träningsrelaterade produkter.

  • Tretti verksamheten bedrivs genom internetbutiken Tretti.com som säljer vitvaror och hushållsapparater.
  • Lekmer Lekmer.com är en av Nordens största internetbutiker för leksaker och produkter för barn på internet.
  • Qliro Financial Services verksamheten bedrivs genom betaloch konsumentfinansieringslösningen Qliro, som erbjuder kunden att betala via faktura eller mot delbetalning.

Koncerngemensamt

Under 2015 har moderbolaget försett koncernens segment med vissa tjänster. Sådan försäljning har skett till självkostnadspris. CDON Group Logistics AB har försett vissa av koncernens segment med logistiktjänster och Qliro Group Services AB har försett vissa av koncernens segment med bemanningstjänster. Prissättning av dessa tjänster har skett till marknadsmässiga villkor. Koncerngemensamt för 2014 inkluderar även försäljning av rörelse samt engångsposter som ej är hänförliga till de nya segmenten. Se sid. 8 för mer information om försäljning av rörelse samt engångsposter.

2015
Gym Koncern
Koncernen (Mkr) CDON Nelly grossisten Tretti Lekmer Qliro F.S. gemensamt Eliminering Koncernen
Extern försäljning 1 853,5 1 197,0 851,9 754,0 481,8 97,5 131,6 -193,2 5 174,1
Intern försäljning 30,6 14,4 3,1 2,8 5,2 5,7 151,2 -213,1 -
Kostnad för sålda varor -4 490,8
Försäljnings- och administrations
kostnader, exklusive avskrivningar
-781,2
Övriga rörelseintäkter 45,7
Övriga rörelsekostnader -28,6
EBITDA 9,2 -11,7 50,7 4,4 -75,8 -28,0 -29,5 -80,7
Rörelseresultat -0,9 -19,4 47,6 1,2 -77,7 -35,5 -37,9 -122,7
Finansiella intäkter 0,7
Finansiella kostnader -8,1
Resultat före skatt -130,0
2014
Koncernen (Mkr) CDON Nelly Gym
grossisten
Tretti Lekmer Qliro F.S. Koncern
gemensamt Eliminering
Koncernen
Extern försäljning 1 887,8 1 102,0 831,1 668,7 484,0 3,2 192,3 -154,3 5 014,9
Intern försäljning 6,8 1,2 0,0 0,9 0,4 0,9 175,1 -185,3 -
Kostnad för sålda varor -4 303,9
Försäljnings- och administrations
kostnader, exklusive avskrivningar
-691,4
Övriga rörelseintäkter 57,8
Övriga rörelsekostnader -18,2
EBITDA -7,7 -10,0 68,9 6,5 2,2 -14,2 13,5 59,2
Rörelseresultat -15,6 -14,7 65,9 3,4 0,5 -14,2 7,8 33,0
Finansiella intäkter 1,5
Finansiella kostnader -26,2
Resultat före skatt 8,4

Ingen enskild kund står för mer än 10% av koncernens omsättning.

Koncernens segment verkar huvudsakligen i Norden. Nettoomsättning och anläggningstillgångar redovisas nedan per geografiskt område. Försäljningen redovisas i de länder där försäljningen gjorts.

Nettoomsättning Anläggningstillgångar
(Mkr) 2015 2014 2015 2014
Sverige 3 103,0 2 810,3 855,6 757,8
Norge 964,2 1 081,4 - -
Finland 630,4 636,7 24,7 22,5
Danmark 351,2 327,8 1,5 -
Övriga Världen 125,3 158,7 - -
Totalt 5 174,1 5 014,9 881,8 780,3
Totalt nettoomsättning 5 174,1 5 014,9
Tjänster 198,0 151,5
Produkter 4 976,1 4 863,3
Omsättning per typ av intäkt (Mkr) 2015 2014

Not 5 Försäljning av rörelse

Försäljning av rörelse 2015:

Ingen försäljning av rörelse har skett under året.

Försäljning av rörelse 2014:

CDON Group Online Retailing AB (f.d. Rum21 AB): Qliro Group AB tillkännagav den 22 maj 2014 att det ingått ett avtal om försäljning av verksamheten i dotterbolaget CDON Group Online Retailing AB (f.d. Rum 21 AB) till Royal Design Group AB. Försäljningen är inte att anse som en avvecklad verksamhet enligt IFRS 5.

Avyttringen skedde genom en inkråmsaffär och innefattade merparten av CDON Group Online Retailing ABs tillgångar samt förpliktelser hänförliga till dessa. CDON Group Online Retailing AB ingick i koncernens centrala verksamheter och omsatte totalt cirka 90 Mkr med ett rörelseresultat om cirka -1,5 Mkr under 2013. Köpeskillingen uppgick till 68 Mkr, varav 61,5 Mkr erhölls vid övertagandet. Resterande delar erhölls vid två tillfällen i juni 2014 respektive december 2014. Resultateffekten av transaktionen uppgår till 39,5 Mkr. Övertagandet skedde den 27:e maj.

Koncernen (Mkr) 2015 2014
Intäkter - 48,0
Kostnader - -47,5
Resultat före skatt - 0,5
Skatt - -0,1
Resultat efter skatt men före
realisationsresultat vid såld verksamhet
- 0,4
Realisationsresultat vid avyttring av den
sålda rörelsen
- 39,5
Skatt hänförlig till ovanstående
realisationsresultat
- -10,5
Resultat från avyttring efter skatt - 29,0
Totalt resultat för perioden - 29,4

Nettokassaflöden från såld rörelse

Koncernen (Mkr) 2015 2014
Kassaflöde från rörelsen - -1,7
Kassaflöde till/från investeringsverksamheten - 68,0
Kassaflöde till/från finansieringsverksamheten - -
Nettokassaflöde från den såld rörelse - 66,3

Effekten på enskilda tillgångar och skulder i koncernen av försäljningen

Koncernen (Mkr) 2015 2014
Materiella anläggningstillgångar - -0,2
Immateriella anläggningstillgångar - -15,7
Varulager - -19,3
Kundfordringar och övriga fordringar - -2,5
Uppskjuten skatteskuld - 1,4
Leverantörsskulder och övriga skulder - 7,7
Avyttrade tillgångar och skulder netto - -28,5
Köpeskilling - 68,0
Uppskjuten köpeskilling - -
Kassaflöde netto - 68,0

CDON Group E-commerce AB (f.d. Heppo AB):

Resultatet belastades med 1,5 Mkr vid slutavräkning avseende försäljningen av CDON Group E-commerce AB (f.d. Heppo AB). Efter justering för detta så uppgick erhållen köpeskilling 2014 till 9,2 Mkr istället för 10,7. Total köpeskilling för försäljningen av CDON Group E-commerce AB uppgick till 41,4 Mkr.

Försäljning av rörelse 2014

Uppskjuten köpeskilling, CDON Group E-Commerce AB 9,2
Köpeskilling, CDON Group Online Retailing AB 68,0
Koncernen (Mkr) 2014

Not 6 Rörelseförvärv

Förvärv 2015

Koncernen har under året förvärvat 100% av aktierna i Fitness Market Nordic AB. Detta förvärv rapporteras inom segmentet för Gymgrossisten.

Förvärvade nettotillgångar (Tkr)1 Redovisat värde
Varulager 0,6
Kundfordringar och övriga fordringar 0,8
Likvida medel 0,2
Övriga långfristiga räntefria skulder -0,4
Leverantörsskulder och övriga skulder -1,5
Netto identifierbara tillgångar och skulder -0,3
Koncerngoodwill 0,7
Köpeskilling 0,4

1 Analysen av de förvärvade nettotillgångarna är preliminär och kan komma att förändras.

Transaktionskostnader

Transaktionskostnaderna för förvärvet av Fitness Market Nordic AB uppgår till 0,1 mkr och redovisas på raden "Försäljnings- och administrationskostnader" i resultaträkningen för koncernen.

Förvärv 2014

Koncernen har under 2014 förvärvat ytterligare 9,9% av aktierna i CDON Group Online Retailing AB (f.d. Rum 21 AB). Qliro Group ABs ägande i CDON Group Online Retailing AB uppgår därmed totalt till 100%. Detta förvärv rapporteras inom koncernens centrala verksamheter. Tilläggsköpeskilling betalades ut för CDON Group Online Retailing AB under året enligt förvärvsavtalet. Detta förvärv rapporteras inom centrala verksamheter.

Sammanfattning av förvärv

2014
Koncernen (Mkr) Kassa
flöde
netto
Netto iden
tifierbara
tillgångar
och skulder
Goodwill
Tilläggsköpeskilling från tidigare år,
CDON Group Online Retailing AB
-0,6 - -
Förvärv av aktier från innehav utan
bestämmande inflytande, CDON
Group Online Retailing AB
-6,5 - -
Total -7,1 - -

Transaktionskostnader

Inga transaktionskostnader för förvärvet av aktier från innehav utan bestämmande inflytande i CDON Group Online Retailing AB har uppkommit under året.

Not 7 Övriga rörelseintäkter och kostnader

Koncernen Moderbolaget
(Mkr): 2015 2014 2015 2014
Övriga rörelseintäkter
Vinst vid försäljning av
verksamheter
- 39,5 - -
Kursvinster på fordringar/
skulder av rörelsekaraktär
31,5 16,9 - -
Övriga rörelseintäkter 14,2 1,5 - -
Totalt 45,7 57,8 - -
Övriga rörelsekostnader
Kursförluster på fordringar/
skulder av rörelsekaraktär
-28,6 -18,2 - -
Totalt -28,6 -18,2 - -

Not 8 Finansiella poster

Koncernen Moderbolaget
(Mkr) 2015 2014 2015 2014
Förlust vid försäljning av
andelar i dotterbolag
- - -25,8 -
Resultat från andelar
i dotterbolag
- - -25,8 -
Ränteintäkter:
- Dotterbolag Qliro Group - - 8,9 15,2
- Ränteintäkter övriga 0,7 1,5 0,6 1,3
Netto valutakursdifferenser - - 10,6 -
Finansiella intäkter 0,7 1,5 20,0 16,5
Räntekostnader:
- Dotterbolag Qliro Group - - -0,7 -1,4
- Konvertibla skuldebrev (not 28) - -15,8 - -15,8
- Räntekostnader övriga -3,8 -3,1 -1,0 -1,2
Netto valutakursdifferenser -2,4 -5,7 - -13,9
Övrigt -1,9 -1,6 -0,8 -1,4
Finansiella kostnader -8,1 -26,2 -2,5 -33,7
Netto finansiella poster -7,4 -24,7 -8,3 -17,2

Not 9 Skatter

Koncernen Moderbolaget
Fördelning av skattekostnader (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Aktuell skattekostnad
Årets skattekostnad -1,7 -2,6 - -
Justering av skatt hänförlig till tidigare år - -0,2 - -
Totalt -1,7 -2,8 - -
Uppskjuten skatt
Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader 0,4 4,7 - 2,0
Uppskjuten skatteintäkt i under året aktiverat skattevärde i underskottsavdrag 29,7 4,7 29,7 4,7
Uppskjuten skattekostnad i under året nyttjade underskottsavdrag - -9,5 - -
Totalt 30,1 -0,2 29,7 6,7
Totalt redovisad skattekostnad i koncernen 28,4 -3,0 29,7 6,7
Koncernen Moderbolaget
Avstämning av skattekostnad (Mkr) 2015 % 2014 % 2015 % 2014 %
Resultat före skatt -130,0 8,3 -161,6 -28,1
Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget 28,6 -22,0 -1,8 -22,0 35,6 -22,0 6,2 -22,0
Effekt av andra skattesatser för utländska dotterbolag -0,8 0,6 0,0 -0,1 - - - -
Ej skattepliktiga intäkter 0,4 -0,3 -0,1 -1,1 - - 0,6 0,0
Ej avdragsgilla kostnader -1,2 0,9 -2,6 -31,1 -5,9 3,6 -2,1 7,3
Utnyttjande av tidigare ej aktiverade underskottsavdrag 0,1 -0,1 0,9 11,1 - - - -
Övriga permanenta effekter 0,7 -0,6 -1,1 -13,7 - - - -
Skatteeffekt av konvertibellån - - 2,0 23,6 - - 2,0 -7,0
Effekter av förändringar i skattesats 0,5 -0,4 - - - - - -
Skatt hänförlig till tidigare år - - -0,2 -2,5 - - - -
Effektiv skatt/skattesats 28,4 -21,8 -3,0 -35,8 29,7 -18,4 6,7 -21,7
Koncernen Moderbolaget
Skatteposter som redovisas direkt i eget kapital (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Aktuell skatt hänförlig till emissionskostnader - 4,5 - 4,5
Totalt - 4,5 - 4,5
Koncernen Moderbolaget
Redovisade uppskjutna skattefordringar och -skulder (Mkr) 31 december
2015
31 december
2014
31 december
2015
31 december
2014
Uppskjuten skattefordran
Underskottsavdrag 93,3 63,6 93,3 63,6
Temporära skillnader 1,1 1,0 - -
Totalt 95,2 64,6 93,3 63,6
Uppskjuten skatteskuld
Immateriella rättigheter 22,6 22,9 - -
Totalt 23,4 22,9 - -
Uppskjuten skatt, netto 71,8 41,8 93,3 63,6

Förändringen i temporära skillnader netto redovisas nedan:

2015
Ingående
balans
1 januari
Uppskjutna
skatte
intäkter
Uppskjutna
skatte
kostnader
Förvärv av
dotterbolag
Redovisat i
eget kapital
Övrigt Utgående
balans
31 december
63,6 29,7 93,3
-22,9 0,2 -22,6
1,0 0,1 1,1
-
41,8 30,0 - - - - 71,8
2014
Koncernen (Mkr) Ingående
balans
1 januari
Uppskjutna
skatte
intäkter
Uppskjutna
skatte
kostnader
Förvärv av
dotterbolag
Redovisat i
eget kapital
Övrigt Utgående
balans
31 december
Temporära skillnader:
Underskottsavdrag 64,0 -4,8 4,5 63,6
Immateriella rättigheter -24,6 1,7 -22,9
Temporära skillnader - 1,0 1,0
Långfristiga skulder -4,0 2,0 2,1 -
Totalt 35,3 -0,2 - - 6,6 - 41,8
Moderbolaget (Mkr) Ingående
balans
1 januari
Uppskjutna
skatte
intäkter
Redovisat
i eget
kapital
Utgående
balans 31
december
Temporära skillnader:
Underskottsavdrag 63,6 29,7 93,3
Långfristiga skulder - - -
Totalt 63,6 29,7 - 93,3

alla länder där det bedöms sannolikt att underskottsavdragen

Koncernen har redovisade underskottsavdrag utan förfallodag om 424,2 (289,3) Mkr per den 31 december 2015. Redovisningen 2015 inkluderar skattevärdet av en uppskjuten skattefordran i

2014
Moderbolaget (Mkr) Ingående
balans
1 januari
Uppskjutna
skatte
intäkter
Redovisat
i eget
kapital
Utgående
balans 31
december
Temporära skillnader:
Underskottsavdrag 54,4 4,7 4,5 63,6
Långfristiga skulder -4,0 2,0 2,0 -
Totalt 50,4 6,7 6,5 63,6

kommer att kunna användas mot skattepliktiga överskott.

Med långfristiga skulder avses skatteffekten vid nuvärdesberäkningen av konvertibellånet som förtidslöstes den 19 december 2014.

Koncernen Moderbolaget
Underskottsavdrag för vilka ingen uppskjuten skattefordran redovisas,
per förfallodag (Mkr)
31 december
2015
31 december
2014
31 december
2015
31 december
2014
Utan förfallodag - 2,9 - -
Totalt - 2,9 - -

Not 10 Immateriella anläggningstillgångar

Internt utvecklade immateriella tillgångar

Koncernen Moderbolaget
Pågående projekt (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden
54,3 14,2 1,3 2,1
Investeringar 67,4 53,4 0,3 8,8
Omklassificeringar -92,1 -13,1 - -
Avyttringar -0,9 -0,2 - -
Avyttringar internt - - - -9,5
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
28,8 54,3 1,6 1,3
Redovisade värden 28,8 54,3 1,6 1,3

Posten avser utgifter för projekt som inte har tagits i bruk än avseende huvudsakligen koncernens webbplattformar.

Både interna och externa utgifter har aktiverats. Inga låneutgifter har aktiverats.

Koncernen Moderbolaget
Utvecklingsutgifter (mkr) 2015 2014 2015 2014
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden
119,5 79,1 - -
Investeringar 28,4 27,7 - -
Omklassificeringar 92,1 13,1 - -
Avyttringar - -0,4 - -
Omräkningsdifferens -0,1 - - -
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
239,9 119,5 - -
Ingående ackumulerade
avskrivningar
-51,3 -34,5 - -
Årets avskrivningar -29,3 -16,9 - -
Avyttringar - 0,1 - -
Utgående ackumulerade
avskrivningar
-80,6 -51,3 - -
Redovisade värden 159,3 68,2 - -

Posten avser kostnader för koncernens webplattform.

Avskrivningskostnader om 29,3 (16,9) Mkr ingår i koncernens försäljnings- och administrationskostnader.

Både interna och externa utgifter har aktiverats. Inga låneutgifter har aktiverats.

Koncernen Moderbolaget
Domäner (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden
7,0 7,1 - -
Avyttringar - -0,1 - -
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
7,0 7,0 - -
Ingående ackumulerade
avskrivningar
-3,0 -2,2 - -
Årets avskrivningar -0,7 -0,8 - -
Utgående ackumulerade
avskrivningar
-3,7 -3,0 - -
Redovisade värden 3,3 4,0 - -

Posten avser kostnader för att registrera och upprätta bolagets internetdomäner.

Avskrivningskostnader om 0,7 (0,8) Mkr ingår i koncernens försäljnings- och administrationskostnader.

Endast externa utgifter har aktiverats. Inga låneutgifter har aktiverats.

Förvärvade immateriella tillgångar

Koncernen Moderbolaget
Varumärken (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden
102,4 108,7 - -
Nedskrivningar under perioden - -6,2 - -
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
102,4 102,4 - -
Redovisade värden 102,4 102,4 - -

Posten avser varumärkena Gymgrossisten Sweden AB, Lekmer AB och Tretti AB. Inga nedskrivningar har skett under perioden. Nedskrivningarna för 2014 avser CDON Group Online Retailing (f.d. Rum 21).

Koncernen Moderbolaget
Kundrelationer (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden
18,7 18,7 - -
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
18,7 18,7 - -
Ingående ackumulerade
avskrivningar
-17,3 -15,6 - -
Årets avskrivningar -1,1 -1,3 - -
Nedskrivningar under perioden - -0,4 - -
Utgående ackumulerade
avskrivningar
-18,3 -17,3 - -
Redovisade värden 0,4 1,5 - -

Posten avser identifierade kundrelationer vid förvärv av Gymgrossisten Sweden AB, Lekmer AB samt Tretti AB. Inga nedskrivningar har skett under året. Nedskrivningarna under 2014 avser CDON Group Online Retailing AB (f.d. Rum 21 AB).

Avskrivningskostnader om 1,1 (1,3) Mkr ingår i koncernens försäljnings- och administrationskostnader.

Koncernen Moderbolaget
Goodwill (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden
455,5 462,6 - -
Investeringar 0,7 - - -
Nedskrivningar under året - -8,5
Valutakursdifferenser -0,9 1,4 - -
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
455,3 455,5 - -
Redovisade värden 455,3 455,5 - -

Gymgrossisten Sweden AB har under året gjort en investering i Fitness Market Nordic AB.

Inga nedskrivningar har skett under året. Nedskrivningarna för 2014 avser CDON Group Online Retailing AB (f.d. Rum21).

Nedskrivningsprövningar för kassagenererande enheter innehållande goodwill

Följande kassagenerande enheter, vilka sammanfaller med koncernens dotterbolag och underkoncerner, redovisar betydande goodwillvärden i förhållande till koncernens totala redovisade goodwillvärden:

(Mkr) 2015 2014
CDON-koncernen 21,6 22,5
Gymgrossisten-koncernen 140,7 139,9
NLY-koncernen 24,1 24,1
Lekmer-koncernen 3,7 3,7
Qliro-koncernen - -
Tretti-koncernen 249,6 249,6
CDON Group Logistics AB 15,7 15,7
Totalt 455,3 455,5

Test av nedskrivningsbehov

Nedskrivningsbehovet för goodwill för kassagenererande enheter baseras på återvinningsvärdet (nyttjandevärdet), beräknat genom en diskonterad kassaflödesmodell. Kassaflödet prognostiseras över en femårsperiod och baseras på senast antagna budgetar och prognoser, vilka baseras på faktiska historiska utfall i rörelsen. De enskilt viktigaste variablerna i samband med upprättandet av nedskrivningstesterna är nettoomsättning och rörelsemarginal. Prognostiserad nettoomsättning är summan av den bedömda utvecklingen inom respektive produktsegment och prognostiserad rörelsemarginal är ett genomsnitt av produktmixen. De kassaflöden som beräknats för respektive enhet efter de första fem åren har baserats på en årlig tillväxt på 2,5% (2,5%).

Kassaflödet diskonteras för varje enhet med hjälp av en ändamålsenlig diskonteringsränta, med hänsyn till kapitalkostnad och risk. De beräknade kassaflödena har nuvärdesberäknats med en diskonteringsränta på 9,3% (9,3%) efter skatt. Verksamhetens art och marknad, och därmed risk, för samtliga enheter har bedömts vara så lika att samma diskonteringsränta används för samtliga enheter. Diskonteringsräntan före skatt uppgår till mellan 10,8 och 11,1% (10,7–13,8%).

Känslighet

De nedskrivningsprövningar som genomförts visar inte på ett behov av nedskrivning. Nedskrivningsprövningarna har generellt en marginal som innebär att eventuella negativa förändringar av enskilda parametrar rimligen inte medför att återvinningsvärdet sjunker under bokfört värde. Emellertid är prognostiserade kassaflöden osäkra och kan också påverkas av faktorer utanför företagets kontroll. Även om den uppskattade tillväxttakten som tillämpats efter den prognostiserade 5 års perioden hade varit 1% lägre skulle inget nedskrivningsbehov av goodwill föreligga. Även om den uppskattade diskonteringsräntan som tillämpats för diskonterade kassaflöden hade varit 1% högre skulle inget

nedskrivningsbehov av goodwill föreligga. Företaget bedömer inte heller att rimliga förändringar i övriga viktiga antaganden skulle medföra att återvinningsvärdet sjunker under bokfört värde.

Nedskrivningsprövningar för kassagenererande enheter innehållande varumärken

(Mkr) 2015 2014
Gymgrossisten-koncernen 48,9 48,9
Lekmer-koncernen 5,1 5,1
Tretti-koncernen 48,4 48,4
Totalt 102,4 102,4

För upplysningar om nedskrivningsprövningen av dessa kassagenererande enheter, se ovanstående avsnitt om goodwillprövning. Varumärken ingår i de kassagenererande enheter som prövats enligt ovan. Därutöver har varumärkena prövats individuellt, baserat på varumärkets del av omsättningen och/eller varumärkets marknadsvärde utifrån marknadsposition.

Obestämbar nyttjandeperiod

Redovisade varumärken bedöms ha en obestämbar nyttjandeperiod eftersom de avser på marknaden välkända varumärken som koncernen har för avsikt att behålla och vidareutveckla och således kan förväntas generera kassaflöden under obestämbar tid framåt.

Not 11 Materiella anläggningstillgångar

Koncernen Moderbolaget
Förbättringsutgifter på
annans fastighet (Mkr)
2015 2014 2015 2014
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden
- - - -
Investeringar - - - -
Omklassificeringar 3,6 - - -
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
3,6 - - -
Ingående ackumulerade
avskrivningar
- - - -
Årets avskrivningar -0,8 - - -
Omklassificeringar - - - -
Avyttringar - - - -
Utgående ackumulerade
avskrivningar
-0,8 - - -
Redovisade värden 2,7 - - -

Posten avser materiella investeringar för att utöka lagerutrymmet i Falkenberg.

Både interna och externa utgifter har aktiverats. Inga låneutgifter har aktiverats.

Koncernen Moderbolaget
Inventarier (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden 47,6 34,7 2,8 0,4
Investeringar 13,0 7,9 1,0 2,4
Omklassificeringar 5,4 5,9 - -
Avyttringar -1,9 -0,9 - -
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
64,1 47,6 3,8 2,8
Ingående ackumulerade
avskrivningar -20,1 -13,7 -0,6 0,0
Årets avskrivningar -10,0 -7,2 -0,8 -0,6
Omklassificeringar - 0,1 - -
Avyttringar 0,6 0,7 - -
Utgående ackumulerade
avskrivningar -29,6 -20,1 -1,3 -0,6
Redovisade värden 34,5 27,5 2,5 2,2

Avskrivningskostnader om 10,0 (7,2) Mkr ingår i koncernens försäljnings- och administrationskostnader.

Avskrivningskostnader om 0,8 (0,6) Mkr ingår i moderbolagets försäljnings- och administrationskostnader.

Koncernen Moderbolaget
Pågående nyanläggningar (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Ingående ackumulerade
anskaffningsvärden
0,7 0,0 - -
Investeringar 8,3 6,6 - -
Omklassificeringar -9,0 -5,9 - -
Utgående ackumulerade
anskaffningsvärden
- 0,7 - -
Redovisade värden - 0,7 - -

Posten avser utgifter för materiella investeringar under tiden fram till drifttagning.

Både interna och externa utgifter har aktiverats. Inga låneutgifter har aktiverats.

Not 12 Andelar i koncernföretag

Aktier i dotterbolag
(moderbolaget) (Mkr)
Organisations
nummer
Säte Antal
aktier
Aktie
kapital (%)
Rösträtts
andelar (%)
Redovisat värde
2015-12-31
Redovisat värde
2014-12-31
CDON AB 556406-1702 Malmö 1 000 100,0 100,0 27,8 27,8
CDON Group E-commerce AB 556533-8372 Stockholm 1 666 100,0 100,0 0,0 0,0
Gymgrossisten Sweden AB 556564-4258 Stockholm 1 000 100,0 100,0 202,1 202,1
NLY Scandinavia AB 556653-8822 Borås 172 100 100,0 100,0 196,9 196,9
Lekmer AB 556698-8035 Stockholm 901 90,1 90,1 35,3 35,3
CDON Group Online Retailing AB 556774-1300 Stockholm 1 000 100,0 100,0 0,0 25,6
Tretti AB 556665-7606 Stockholm 5 141 758 100,0 100,0 351,2 351,2
CDON Group Logistics AB 556904-0834 Malmö 50 000 100,0 100,0 0,1 0,1
Qliro AB 556962-2441 Stockholm 50 000 100,0 100,0 49,6 9,6
Qliro Group Services AB 559018-1185 Stockholm 50 000 100,0 100,0 0,1 -
Totalt 863,0 848,6
Aktier i dotterbolag
(koncernen)
Organisations
nummer
Säte Antal
aktier
Aktie
kapital (%)
Rösträtts
andelar (%)
CDON AB 556406-1702 Malmö 1 000 100,0 100,0
CDON Alandia AB 2143083-5 Finland 100 100,0 100,0
CDON Group E-commerce AB 556533-8372 Stockholm 1 666 100,0 100,0
Gymgrossisten Sweden AB 556564-4258 Stockholm 1 000 100,0 100,0
Fitness Market Nordic AB 556761-9282 Stockholm 1 000 100,0 100,0
NLY Scandinavia AB 556653-8822 Borås 172 100 100,0 100,0
NLY Norge AS 896 508 202 Norge 100 100,0 100,0
Lekmer AB 556698-8035 Stockholm 901 90,1 90,1
Scandinavian Kids Group AB 559000-6028 Stockholm 50 000 100,0 100,0
CDON Group Online Retailing AB 556774-1300 Stockholm 1 000 100,0 100,0
Tretti AB 556665-7606 Stockholm 5 141 758 100,0 100,0
Tretti Danmark ApS 32788300 Danmark 80 000 100,0 100,0
CDON Group Logistics AB 556904-0834 Malmö 50 000 100,0 100,0
Qliro AB 556962-2441 Stockholm 50 000 100,0 100,0
Qliro Group Services AB 559018-1185 Stockholm 50 000 100,0 100,0
Moderbolaget
Aktier och andelar i dotterbolag, (Mkr) 2015 2014
Ingående ackumulerade anskaffningsvärden 864,5 848,5
Förvärv 0,1 16,1
Aktieägartillskott 40,2 0,1
Försäljning - -0,1
Utgående balans den 31 december 904,8 864,5
Ingående ackumulerade nedskrivningar -16,0 -15,9
Under året gjorda nedskrivningar -25,8 -0,1
Utgående balans den 31 december -41,8 -16,0
Redovisat värde den 31 december 863,0 848,6

Not 13 Rörelsens kostnader fördelade på kostnadsslag

Koncernen
(Mkr) 2015 2014
Kostnader för varor -3 589,2 -3 588,1
Distributions- och lagerhanteringskostnader -661,7 -586,3
Personalkostnader -489,1 -425,7
Avskrivningar -41,9 -26,2
Övriga kostnader -528,1 -356,6
Summa kostnader -5 310,1 -4 982,9

Not 14 Kundfordringar

Kreditexponering

Kundfordringar redovisas efter hänsyn till under året uppkomna kreditförluster om 5,5 (2,9) Mkr i koncernen. Kreditförlusterna avser förluster på ett flertal mindre kunder. Se vidare not 21.

Koncernen
(Mkr) 31 december
2015
31 december
2014
Kundfordringar ej förfallna
eller nedskrivna
564,1 228,2
Kundfordringar förfallna men
ej nedskrivna
62,6 38,5
Kundfordringar nedskrivna 29,1 15,4
Reserv för osäkra kundfordringar -29,1 -15,4
Summa kundfordringar 626,7 266,7

Ovanstående tabell inkluderar utlåning till allmänheten.

Kreditrisken i kundfordringar som ej är förfallna eller nedskrivna bedöms ej vara stor. Ingen enskild kund står för mer än 10% av koncernens kundfordringar. För ytterligare information avseende kreditrisk se not 21.

Bolagets kundfordringar är i huvudsak i SEK. Någon väsentlig valutaexponering i kundfordringarna bedöms ej finnas.

Ökningen av kundfordringar jämfört med föregående år är främst hänförligt till Qliro Financial Services. Vid årets utgång uppgick Qliro Financial Services utlåning till allmänheten till 527,8 Mkr. Utlåning till allmänheten för 2014 var 181,2 Mkr.

Förfallna fordringar utan reservering för
osäkra fordringar (Mkr)
31 december
2015
31 december
2014
<30 dagar 31,4 20,9
30–90 dagar 30,4 16,5
>90 dagar 0,8 1,2
Totalt 62,6 38,5
>90 dagar 20,8 14,5
Totalt 29,1 15,4
<30 dagar 4,3 0,9
30–90 dagar 4,0 -
Förfallna fordringar med reservering för 31 december 31 december
osäkra fordringar (Mkr) 2015 2014
Reserv för osäkra kundfordringar (Mkr) 31 december
2015
31 december
2014
Ingående balans 1 januari 15,4 6,2
Avsättning för befarade förluster 17,0 10,7
Outnyttjade belopp som återförts
under perioden
-2,6 -2,3
Verkliga förluster -0,7 0,9
Utgående balans den 31 december 29,1 15,4

Not 15 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter

Koncernen Moderbolaget
(Mkr) 31 de
cember
2015
31 de
cember
2014
31 de
cember
2015
31 de
cember
2014
Förutbetalda försäkrings
kostnader
0,5 0,7 0,5 0,6
Förutbetalda hyror 10,7 10,0 0,1 0,7
Förutbetalda licenskostnader 2,7 2,5 1,1 1,2
Upplupna intäkter 58,7 34,0 - -
Övriga förutbetalda kostnader
& upplupna intäkter
17,4 24,8 0,9 0,6
Totalt 90,0 72,0 2,6 3,1

Not 16 Resultat per aktie

Koncernen
(kr) 2015 2014
Resultat per aktie, före och efter utspädning -0,68 0,02

De belopp som använts i täljare och nämnare redovisas nedan.

Resultat per aktie före och
efter utspädning
2015 2014
Årets resultat hänförligt till
moderbolagets aktieägare (Mkr)
-101,6 2,8
Genomsnittligt antal aktier 149 269 779 114 909 709
Resultat per aktie före
utspädning, kronor
-0,68 0,02

Resultat per aktie för 2014 har räknats ut med hänsyn tagen till genomförd nyemission, genom vilken antalet utestående aktier ökat från 99.513.186 till 149.269.779.

Moderbolagets C-aktier i eget förvar hänförliga till koncer-

Not 17 Eget kapital

Per den 31 december 2015 bestod aktiekapitalet av 150.444.779 (150.444.779) stycken aktier. Varje aktie har ett kvotvärde på 2 kr.

Utfärdade aktier (Mkr) Antal aktier Aktiekapital
Stamaktier 149 269 779 298,5
C-aktier 1 175 000 2,4
Antal utfärdade aktier/totalt
kvotvärde den 31 december 2015
150 444 779 300,9

nens incitamentsprogram (se vidare not 24) kan ge potentiell utspädningseffekt i framtiden. Dessa har inte inkluderats i beräkningen av resultat per aktie eftersom de inte gav någon utspädningseffekt, vare sig 2015 eller 2014.

Förändring i antal aktier/aktiekapital

Datum Händelse Förändring
aktiekapital (kr)
Förändring
antal aktier
Aktiekapital efter
förändring (kr)
Antal aktier efter
förändring
1936-12-11 Nybildning 1 000 000 2 000 1 000 000 2 000
2010-09-24 Split - 498 000 1 000 000 500 000
2010-09-24 Kvittningsemission 131 090 244 65 545 122 132 090 244 66 045 122
2010-10-26 Kontantemission 594 004 297 002 132 684 248 66 342 124
2011-05-31 Kontantemission C-aktier 380 000 190 000 133 064 248 66 532 124
2012-05-30 Kontantemission C-aktier 570 000 285 000 133 634 248 66 817 124
2013-06-14 Kontantemission 66 342 124 33 171 062 199 976 372 99 988 186
2013-09-03 Kontantemission C-aktier 1 400 000 700 000 201 376 372 100 688 186
2014-12-19 Kontantemission 99 513 186 49 756 593 300 889 558 150 444 779
Antal utfärdade aktier/aktiekapital den 31 december 2015 300 889 558 150 444 779 300 889 558 150 444 779

Den 17 november 2014 beslutade den extra bolagsstämman i Qliro Group AB att godkänna styrelsens beslut från den 21 oktober 2014 att genom nyemission av stamaktier öka bolagets aktiekapital. Qliro Group ABs aktiekapital ökade i samband med kontantemissionen med 99.513.186 kronor.

Den 14 maj 2013 beslutade den extra bolagsstämman i Qliro Group AB att godkänna styrelsens beslut från den 16 april 2013 att genom nyemission av stamaktier öka bolagets aktiekapital. Qliro Group ABs aktiekapital ökade i samband med kontantemissionen med 66.342.124 kronor.

Kontantemissionen av C-aktier 2013, 2012 och 2011 genomfördes för att användas i koncernens incitamentprogram. För mer information om incitamentsprogrammet se not 24. Alla C-aktier ägs av Qliro Group AB.

C-aktier får utges till ett antal motsvarande högst hela aktiekapitalet och berättigar inte till vinstutdelning. C-aktier kan omvandlas till stamaktier på begäran av styrelsen. Sedvanlig bestämmelse om primär respektive subsidiär företrädesrätt vid kontantemission gäller för C-aktier. C-aktier medför begränsad rätt till tillgångar vid bolagets upplösning.

Kvittningsemissionen 2010 genomfördes genom kvittningar mot tidigare utfärdade lån från Modern Times Group MTG AB till ett värde motsvarande 239.000.000 kronor. Qliro Group ABs aktiekapital ökade därigenom till 132.090.244 kronor.

Övrigt tillskjutet kapital/Överkursfond

Överkursfonden uppstår när aktier ställs ut till överkurs, dvs aktierna betalas till ett högre pris än kvotvärdet.

Omräkningsreserv

Omräkningsreserven består av samtliga omräkningsdifferenser som uppstår vid omräkningen av resultat- och balansräkningar till svenska kronor i de konsoliderade räkenskaperna.

Koncernen
(Mkr) 2015 2014
Ingående balans den 1 januari -0,2 -1,4
Årets omräkningsdifferens, netto efter skatt -7,9 1,2
Totalt ackumulerade omräkningsdifferenser -8,1 -0,2

Balanserade vinstmedel

Balanserade vinstmedel innefattar tidigare intjänat resultat.

Föreslagen utdelning

Styrelsen kommer föreslå för årsstämman 2016 att ingen utdelning betalas till aktieägarna för räkenskapsåret som slutade 31 december 2015 samt att bolagets återstående balanserade vinstmedel för året överförs till räkenskaperna för 2016.

Not 18 Övriga avsättningar

Koncernen Moderbolaget
Övriga avsättningar (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Avsättningar för sociala avgifter
på aktiebaserade ersättningar
0,9 1,4 0,9 1,4
Övriga avsättningar 2,4 5,4 - -
Totalt 3,3 6,8 0,9 1,4
Avsättningar för aktiebaserade Koncernen Moderbolaget
ersättningar (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Redovisat värde vid
periodens ingång
1,4 0,9 1,4 0,9
Upplösning av avsättning
under perioden
-0,5 0,5 -0,5 0,5
Redovisat värde vid
periodens utgång
0,9 1,4 0,9 1,4

För mer information om aktiebaserade ersättningar se not 24.

Koncernen Moderbolaget
Totala avsättningar (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Totalt redovisat värde vid
periodens ingång
6,8 3,3 1,4 0,9
Upplösning av avsättning
under perioden
-3,5 3,5 -0,5 0,5
Totalt redovisat värde vid
periodens utgång
3,3 6,8 0,9 1,4
Varav total långfristig del
av avsättningarna
3,3 6,8 0,9 1,4
Varav total kortfristig del
av avsättningarna
- - - -
Koncernen Moderbolaget
Betalningar (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Belopp varmed betalning förvän
tas efter mer än tolv månader
3,3 6,8 0,9 1,4

Not 19 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter

Koncernen Moderbolaget
Eventual
förpliktelser (Mkr)
31 decem
ber 2015
31 decem
ber 2014
31 decem
ber 2015
31 decem
ber 2014
Upplupna
personalkostnader
64,8 56,0 7,1 9,4
Upplupna kost
nader för kostnad
såld vara
54,9 80,7 - -
Upplupna distribu
tionskostnader
61,8 50,8 - -
Upplupna varuhan
teringskostnader
30,4 25,4 - -
Upplupna mark
nadsföringskost
nader
20,6 31,2 - -
Upplupna avsätt
ningar för returer
32,9 23,8 - -
Upplupna emis
sionskostnader
- - - 3,8
Övrigt 26,1 34,6 2,6 1,2
Totalt 291,4 302,5 9,7 14,3

Not 20 Ställda säkerheter och eventualförpliktelser

Koncernen Moderbolaget
Eventual
förpliktelser (Mkr)
31 decem
ber 2015
31 decem
ber 2014
31 decem
ber 2015
31 decem
ber 2014
Bankgarantier
samt borgen till
externa parter
77,0 114,5 77,0 114,5
Moderbolags
garantier till
externa parter
126,5 52,6 126,5 52,6
Totalt 203,5 167,1 203,5 167,1

Bankgarantier samt borgen för externa parter avser bankgarantier samt borgen som ställts till leverantörer och andra externa parter för bolagen i koncernen.

Moderbolagsgarantier till externa parter avser moderbolagsgarantier som ställts till leverantörer och andra externa parter för dotterbolagen i koncernen.

Moderbolaget har ställt kapitaltäckningsgarantier till dotterbolagen Qliro AB och CDON Group Logistics AB.

Skatteförvaltningen i Finland beslutade i december 2015 att, avseende räkenskapsåret 2012, efterbeskatta CDON AB:s finska dotterbolag CDON Alandia Ab med ca 3,8 MEUR samt påföra bolaget ett skattetillägg uppgående till ca 1,9 MEUR. CDON Alandia överklagade beslutet i mars 2016. Bolaget har ej reserverat någon kostnad för de påförda skatterna.

Koncernen Moderbolaget
Ställda säkerheter
(Mkr)
31 decem
ber 2015
31 decem
ber 2014
31 decem
ber 2015
31 decem
ber 2014
Pantsatta
kundfordringar
527,8 - - -
Totalt 527,8 - - -

Pantsatta kundfrodringar avser i sin helhet Qliro Financial Services, som använder sina kundfordringar som säkerhet för upplåning.

Not 21 Finansiella instrument och finansiell riskhantering

Kapitalhantering

Koncernens målsättning är att ha en god finansiell ställning, som bidrar till att bibehålla investerares, kreditgivares och marknadens förtroende samt utgöra en grund för fortsatt utveckling av affärsverksamheten; samtidigt som den långsiktiga avkastning som genereras till aktieägarna är tillfredsställande. Några uttalade kvantitativa mål avseende kapitalhantering, t.ex. gällande skuldsättningsgrad, finns dock inte.

Kapital definieras som totalt eget kapital.

Koncernen
Kapital (Mkr) 31 december
2015
31 december
2014
Totalt eget kapital 1 205,4 1 314,5

Varken moderbolaget eller något av dotterbolagen står under externa kapitalkrav.

Finanspolicy

Qliro Group är genom sin verksamhet exponerad för olika slags finansiella risker: marknadsrisk, likviditetsrisk och kreditrisk. Qliro-koncernens finansiella riskhantering är centraliserad till moderbolaget för att tillvarata stordriftsfördelar och synergieffekter samt för att minimera hanteringsrisker. Moderbolaget fungerar även som koncernens interna bank och ansvarar för finansiering och finanspolicy. Detta inkluderar poolning av likviditetsbehov. Den finanspolicy som har tagits fram av styrelsen omfattar den övergripande riskhanteringen och specifika områden såsom likviditetsrisk, ränterisk, valutarisk, kreditrisk, försäkringsrisk, användningen av finansiella instrument samt placering av överlikviditet.

Likviditetsrisk

Likviditetsrisk är risken att koncernen inte kommer att kunna fullgöra sina skyldigheter som är förknippade med finansiella skulder. Risken hanteras centralt av moderbolaget som tillser att det alltid finns tillräckligt med likvida medel samt möjlighet att utöka den tillgängliga finansieringen. Tillgången till likvida medel för dotterbolagen säkerställs delvis genom användandet av cash pools. Totalt tillgängliga krediter uppgick per balansdagen till 700 Mkr, varav 550 Mkr var hänförliga till Qliro Financial Services. Kundfordringar pantsätts löpande med avseende på Qliro Financial Services kreditfacilitet. Såväl Qliro Financial Services som koncernens kreditfaciliteter är kopplade till sedvanliga kovenanter. Per balansdagen var koncernens kreditfacilitet utnyttjad med bankgarantier om ca 77 Mkr och Qliro Financial Services kreditfacilitet var utnyttjad med utestånde lån om 328,0 Mkr. Per 2015-12-31 hade koncernen likvida medel om 324,2 (534,0) Mkr. Enligt koncernens finanspolicy skall det alltid finnas minst 50 Mkr i tillgängliga likvida medel.

Marknadsrisk – Ränterisk

Ränterisk är risken att värdet på finansiella instrument varierar på grund av förändringar i marknadsräntor.

Koncernens räntebärande skulder vid årets utgång uppgick till 328,0 (0,0) Mkr, vilket i sin helhet var hänförligt till utnyttjad del av Qliro Financial Services kreditfacilitet. Om den rörliga räntan på koncernens krediter under 2015 skulle ha ökat eller minskat med 1% hade detta påverkat koncernens finansnetto med 0,8 (0,2) Mkr.

Kreditrisk

Kreditrisk innebär exponering för förluster om en motpart till ett finansiellt instrument inte kan infria sina åtaganden. Exponeringen baseras på bokfört värde för de finansiella tillgångarna, där merparten består av kundfordringar och likvida medel. Koncernen har upprättat en kreditpolicy för hur kundkrediter skall hanteras.

Kreditrisken med avseende på koncernens kundfordringar är spridd över ett stort antal kunder, huvudsakligen privatpersoner. Under 2015 har en allt större del av kundfordringarna sålts till Qliro Financial Services. Övriga kundfordringar säljs likt tidigare till största delen till externa factoringbolag. Den absoluta merparten av dessa kundfordringar säljs med full övergång av kreditrisken till motparten. För ytterligare information avseende kundfordringar se not 14.

Marknadsrisk – valutakursrisk

Valutarisken är risken för att fluktuationer i valutakurser får effekt i resultaträkningen, finansiell ställning och/eller kassaflödet. Risken kan delas in i transaktionsexponering och omräkningsexponering.

Transaktionsexponering

Transaktionsexponering är den risk som uppstår i de in- och utflöden i utländska valutor som behövs i rörelsen och dess finansiering. Transaktionerna är inte valutasäkrade.

Nettoflödet i utländska valutor framkommer nedan:

Koncernen
Valutaflöden (Mkr) 2015 2014
DKK 294,1 271,0
NOK 788,1 816,7
EUR -136,8 -44,5
USD -269,7 -244,8
GBP -162,0 -197,0
PLN 6,4 4,5

En valutakursförändring om fem procent för respektive valuta skulle påverka rörelseresultatet med nedanstående belopp:

Koncernen
Känslighetsanalys (Mkr) 2015 2014
DKK ±14,7 ±13,5
NOK ±39,4 ±40,8
EUR ±6,8 ±2,2
USD ±13,5 ±12,2
GBP ±8,1 ±9,9
PLN ±0,3 ±0,2

Omräkningsexponering

Omräkningsexponering är den risk som uppstår vid omräkning av eget kapital i utländska dotterbolag. Omräkningsexponeringen valutasäkras inte. Utländska nettotillgångar inklusive goodwill och övriga immateriella tillgångar som uppstått vid förvärv fördelas enligt nedan:

Koncernen
Valuta (Mkr) 2015 % 2014 %
DKK -1,7 -35,3 -2,4 -156,8
NOK 2,3 48,2 1,3 87,2
EUR 4,2 87,1 2,6 169,7
Totalt 4,9 100,0 1,5 100,0

En valutakursförändring om fem procent för respektive valuta skulle påverka eget kapital med nedanstående belopp:

Koncernen
Känslighetsanalys (Mkr) 2015 2014
DKK ±0,1 ±0,1
NOK ±0,1 ±0,1
EUR ±0,2 ±0,1

Klassificering och kategorisering av finansiella tillgångar och skulder i koncernen

Värdering till verkligt värde innehåller en värderingshierarki avseende indata till värderingarna. Denna värderingshierarki indelas i tre nivåer, som överensstämmer med de nivåer som introducerades i IFRS 13 Finansiella instrument: Upplysningar. De tre nivåerna utgörs av:

Nivå 1: Noterade priser (ojusterade) på aktiva marknader för identiska tillgångar eller skulder som företaget har tillgång till vid värderingstidpunkten.

Nivå 2: andra indata än de noterade priser som ingår i Nivå 1, vilka direkt eller indirekt är observerbara för tillgången eller skulden. Det kan även avse andra indata än noterade priser som är observerbara för tillgången eller skulden såsom räntenivåer, avkastningskurvor, volatilitet och multiplar.

Nivå 3: Icke observerbara indata för tillgången eller skulden. På denna nivå ska beaktas antaganden som marknadsaktörer skulle använda sig av vid prissättningen av tillgången eller skulden, inkluderat riskantaganden.

För samtliga poster, med undantag av utlåning, är det bokförda värdet en approximation av det verkliga värdet, varför dessa poster inte indelas i nivåer enligt värderingshierarkin. Utlåning tillhör nivå 2. Då lån från kreditinstitut löper med rörlig ränta och korta bindningstider bedöms även bokfört värde på lån i allt väsentligt motsvara verkliga värden.

Redovisat värde
2015
Koncernen (Mkr)
Innehav för
handelsändamål
Låne- och
kundfordringar
Övriga skulder Totalt Totalt
Finansiella tillgångar som inte värderas till verkligt värde
Kundfordringar 98,9 98,9 98,9
Utlåning till allmänheten 527,8 527,8 527,8
Övriga fordringar 26,4 26,4 26,4
Upplupna intäkter 58,7 58,7 58,7
Likvida medel 324,2 324,2 324,2
Summa finansiella tillgångar - 1 036,0 - 1 036,0 1 036,0
Finansiella skulder som inte värderas till verkligt värde
Leverantörsskulder 680,4 680,4 680,4
Kreditfacilitet 328,0 328,0 328,0
Övriga skulder 119,2 119,2 119,2
Upplupna kostnader 291,4 291,4 291,4
Summa finansiella skulder - - 1 419,0 1 419,0 1 419,0
Redovisat värde
2015
Moderbolaget (Mkr)
Innehav för
handelsändamål
Låne- och
kundfordringar
Övriga skulder Totalt Totalt
Fordringar hos koncernföretag 343,0 343,0 343,0
Övriga fordringar 4,1 4,1 4,1
Likvida medel 280,6 280,6 280,6
Summa finansiella tillgångar - 627,7 - 627,7 627,7
Finansiella skulder som inte värderas till verkligt värde
Leverantörsskulder 6,3 6,3 6,3
Skulder till koncernföretag 387,1 387,1 387,1
Upplupna kostnader 9,7 9,7 9,7
Summa finansiella skulder - - 403,0 403,0 403,0
Redovisat värde
2014
Koncernen (Mkr)
Innehav för
handelsändamål
Låne- och
kundfordringar
Övriga skulder Totalt Totalt
Finansiella tillgångar som inte värderas till verkligt värde
Depositioner 1,6 1,6 1,6
Kundfordringar 85,5 85,5 85,5
Utlåning till allmänheten 181,2 181,2 181,2
Övriga fordringar 57,1 57,1 57,1
Likvida medel 534,0 534,0 534,0
Summa finansiella tillgångar - 859,3 - 859,3 859,3
Finansiella skulder som inte värderas till verkligt värde
Leverantörsskulder 604,2 604,2 604,2
Övriga skulder 117,0 117,0 117,0
Upplupna kostnader 302,5 302,5 302,5
Summa finansiella skulder - - 1 023,7 1 023,7 1 023,7

Depositioner redovisas i rapport över finansiell ställning under övriga finansiella anläggningstillgångar.

Verkligt värde
2014
Moderbolaget (Mkr)
Innehav för
handelsändamål
Låne- och
kundfordringar
Övriga skulder Totalt Totalt
Finansiella tillgångar som inte värderas till verkligt värde
Fordringar hos koncernföretag 377,8 377,8 377,8
Övriga fordringar 4,9 4,9 4,9
Likvida medel 495,3 495,3 495,3
Summa finansiella tillgångar - 878,0 - 878,0 878,0
Finansiella skulder som inte värderas till verkligt värde
Leverantörsskulder 13,8 13,8 13,8
Skulder till koncernföretag 358,7 358,7 358,7
Övriga skulder 0,5 0,5 0,5
Upplupna kostnader 14,3 14,3 14,3
Summa finansiella skulder - - 387,3 387,3 387,3
Koncernen Moderbolaget
Tilläggsköpeskillingar (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Redovisat värde vid
periodens ingång
- 0,6 - 0,6
Utbetalningar - -0,6 - -0,6
Redovisat värde vid
periodens utgång
- - - -

Förfallostruktur finansiella skulder – odiskonterade kassaflöden

Förfallostruktur avseende framtida avtalade räntebetalningar baserat på nuvarande räntenivåer samt amorteringar.

2015
Koncernen (Mkr) Totalt 0–3
mån
3 mån–
1 år
1–5 år >5 år
Leverantörsskulder 680,4 680,4
Övriga skulder 129,3 129,3
Utnyttjad kreditfacilitet 328,2 328,2
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
291,6 252,4 39,3
Summa 1 429,6 1 390,3 39,3 - -
2015
Moderbolaget (Mkr) Totalt 0–3
mån
3 mån–
1 år
1–5 år >5 år
Leverantörsskulder 6,3 6,3
Skulder till koncernbolag 243,6 243,6
Övriga skulder 0,6 0,6
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
9,7 7,0 2,7
Summa 260,1 257,4 2,7 - -
2014
Koncernen (Mkr) Totalt 0–3
mån
3 mån–
1 år
1–5 år >5 år
Leverantörsskulder 604,2 604,2
Övriga skulder 117,0 117,0
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
305,5 282,5 23,0
Summa 1 026,7 1 003,8 23,0 - -
Summa 222,5 219,8 2,6 - -
Upplupna kostnader och
förutbetalda intäkter
14,3 11,7 2,6
Övriga skulder 0,5 0,5
Skulder till koncernbolag 193,8 193,8
Leverantörsskulder 13,8 13,8
Moderbolaget (Mkr) Totalt 0–3
mån
3 mån–
1 år
1–5 år >5 år
2014

Not 22 Operationell leasing

Koncernen

Koncernen hyr i huvudsak kontors- och lagerlokaler genom operationella leasingavtal. Moderbolaget hyr i huvudsak kontorslokaler genom operationella leasingavtal.

Leasing och övriga åtaganden för framtida 2015
betalningar den 31 december 2015 (Mkr) Koncernen Moderbolaget
2016 54,5 10,0
2017 50,1 9,6
2018 21,3 9,0
2019 12,5 2,9
2020 2,6 -
2021 och därefter - -
Totala leasing- och övriga åtaganden 141,0 31,5
Årets leasingkostnader 52,1 2,9
Leasing och övriga åtaganden för framtida 2014
betalningar den 31 december 2014 (Mkr) Koncernen Moderbolaget
2015 49,7 7,6
2016 47,0 6,8
2017 43,4 6,2
2018 18,5 5,7
2019 3,5 1,9
2020 och därefter 0,5 -
Totala leasing- och övriga åtaganden 162,5 28,2
Årets leasingkostnader 3,7

Not 23 Medelantal anställda

2015 2014
Koncernen Män Kvinnor Män Kvinnor
Sverige 484 518 436 463
Total 484 518 436 463
Totalt medelantal anställda 1 002 899
2015 2014
Moderbolaget Män Kvinnor Män Kvinnor
Sverige 13 7 20 15
Total 13 7 20 15
Totalt medelantal anställda 20 35

Könsfördelning ledande befattningshavare

2015 2014
Koncernen Män % Kvinnor % Män % Kvinnor %
Styrelse 89 11 85 15
VD och övrig ledning 76 24 81 19
Totalt 83 17 83 17
2015 2014
Moderbolaget Män % Kvinnor % Män % Kvinnor %
Styrelse 88 12 75 25
VD och övrig ledning 100 0 78 22
Totalt 94 6 76 24

Not 24 Löner, andra ersättningar och sociala kostnader

Ersättningar till ledande befattningshavare

Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare, nedan "Befattningshavarna", antogs på årsstämman den 18 maj 2015 enligt nedan:

Riktlinjer för ersättning

Syftet med riktlinjerna är att tillförsäkra att Qliro Group kan attrahera, motivera och behålla ledande befattningshavare i förhållande till Qliro Groups internationella konkurrenter som främst består av nordiska företag verksamma inom e-handel och detaljhandel med konsumentnära varumärken och produkter samt inom konsumentkreditgivning och betallösningar. Ersättningen skall vara utformad så att den är konkurrenskraftig och samtidigt ligga i linje med aktieägarnas intressen. Ersättning till Befattningshavare skall utgöras av en kombination av fast och rörlig kontantlön, möjlighet att delta i långsiktiga aktiebaserade incitamentsprogram, sedvanliga förmåner samt pension. Dessa komponenter skall skapa en välbalanserad ersättning som både kortsiktigt och långsiktigt reflekterar den individuella prestationen och ansvaret samt Qliro Groups prestation i sin helhet.

Fast lön

Befattningshavarnas fasta lön revideras årligen och skall vara konkurrenskraftig och baseras på den individuella Befattningshavarens kompetens, ansvar och prestation.

Rörlig ersättning

Befattningshavarna kan, utöver fast lön, även erhålla rörlig lön och ersättning. De ledande Beffatningshavarnas rörliga kontanta ersättning ska baseras på hur väl fastställda mål uppfylls och utfallet ska kopplas till mätbara mål. Målen syftar till att främja

Qliro Groups utveckling både på kort och lång sikt. Den rörliga kontanta ersättningen kan uppgå till högst 100 % av Befattningshavarnas fasta årslön. Styrelsen kan komma att besluta att en del av Befattningshavarnas rörliga kontanta ersättning ska investeras i aktier eller aktiekursrelaterade instrument i Qliro Group.

Aktie- och aktierelaterade incitamentsprogram ska vara kopplade till vissa förutbestämda finansiella och/eller aktie- eller aktiekursrelaterade prestationsmål och ska utformas så att de säkerställer ett långsiktigt engagemang för värdetillväxten i Qliro Group och dess dotterbolag samt sammanlänkar Befattningshavarnas intressen och belöning med aktieägarnas.

Övriga förmåner

Qliro Group erbjuder andra förmåner till Befattningshavare i enlighet med lokal praxis. Andra förmåner är till exempel företagsbil, företagshälsovård och sjukvårdsförsäkring. I enskilda undantagsfall kan företagsbostad erbjudas under en begränsad period.

Pension

För Befattningshavarna finns sedvanliga pensionsutfästelser baserade på de normala villkoren i de länder där de är anställda. Pensionsutfästelserna tryggas genom premieinbetalningar till försäkringsbolag. Pensionsåldern är i normalfallet 65 år.

Uppsägning och avgångsvederlag

Den maximala uppsägningstiden i Befattningshavarnas kontrakt är generellt tolv månader, och i undantagsfall arton månader, under vilken tid lön kommer att utgå.

Ersättning till styrelseledamöter

Stämmovalda styrelseledamöter ska i särskilda fall kunna arvoderas för tjänster inom deras respektive kompetensområde, som inte är styrelsearbete. För dessa tjänster ska utgå ett marknadsmässigt arvode, vilket ska godkännas av styrelsen.

Avvikelser från riktlinjerna

Styrelsen skall ha rätt att frångå dessa riktlinjer om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det, som exempelvis ytterligare rörlig ersättning vid exceptionella prestationer. Om sådan avvikelse sker skall styrelsen redovisa skälen till avvikelsen vid närmast följande årsstämma.

Aktierelaterade ersättningar

2015 års långsiktiga incitamentsprogram

Årsstämman 2015 beslutade att anta nya långsiktiga aktierelaterade incitamentsprogram ("LTIP 2015"). LTIP 2015 består av: (a) ett långsiktigt prestationsaktieprogram ("PSP") med en liknande struktur som de långsiktiga incitamentsprogrammen årssstämman beslutande om 2011–2014, och (b) ett syntetiskt köpoptionsprogram som ska baseras på den underliggande värdetillväxten i Qliro Groups dotterbolag/segment (CDON.com, Gymgrossisten, Nelly, Lekmer, Tretti och Qliro Financial Services (tillsammans "Dotterbolagen" och var för sig "Dotterbolaget")), (det "Syntetiska Köpoptionsprogrammet").

Prestationsaktieprogrammet ("PSP") omfattar sammanlagt 51 ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner inom Qliro Group. För att delta i PSP krävs att deltagarna gör en personlig investering i Qliro Group-aktier ("Sparaktier"). Sparaktierna kan antingen innehas sedan tidigare eller förvärvas på marknaden i anslutning till anmälan om deltagande i PSP. För varje aktie, kommer Qliro Group att vederlagsfritt tilldela deltagarna mål- och prestationsbaserade aktierätter samt, till VD och ledande befattningsvhavare, prestationsbaserade personaloptioner. Under förutsättning att vissa mål- och prestationsbaserade villkor för perioden 1 april 2015 - 31 mars 2018 ("Mätperioden") har uppfyllts, berättigar varje aktierätt deltagaren att vederlagsfritt tilldelas en stamaktie i bolaget och varje personaloption berättigar deltagaren att förvärva en stamaktie till ett pris motsvarande 120 procent av aktiens marknadspris vid tiden för tilldelning av personaloptionen. Rätten att slutligen erhålla aktier är även villkorad av att deltagaren har behållit Sparaktierna samt, med vissa undantag, fortfarande är anställd i Qliro Group-koncernen vid offentliggörandet av Qliro Groups delårsrapport för perioden januari – mars 2018.

Det Syntetiska Köpoptionsprogrammet skulle omfatta de verkställande direktörerna och andra nyckelpersoner som arbetade i Dotterbolagen, sammanlagt ca 43 personer. Erbjudande om förvärv av och avtal avseende syntetiska köpoptioner skulle endast omfatta det Dotterbolag som deltagaren var anställd i. Värdet på de utställda syntetiska köpoptionerna hänförliga till respektive Dotterbolag skulle kunna uppgå till högst cirka 1 procent av Qliro Groups aktieinnehav i det underliggande Dotterbolaget.

Tilldelning av syntetiska köpoptioner skulle göras av styrelsen, eller ersättningsutskottet, i enlighet med de principer som årsstämman fastställt och skulle baseras på de anställdas kompetens, ansvarsområde och fasta årslön (brutto före skatt) ("Bruttolön"). Deltagarna skulle kunna förvärva syntetiska köpoptioner till ett belopp som motsvarade högst ca 7 procent av Bruttolönen per person. Totalt skulle de anställda kunna investera högst 2,7 miljoner kronor i det Syntetiska Köpoptionsprogrammet.

Av olika skäl har det Syntetiska Köpoptionsprogrammet för 2015 inte lanserats.

2014 års långsiktiga incitamentsprogram

Årsstämman 2014 beslutade att anta ett prestationsbaserat incitamentsprogram ("LTIP 2014" eller "Planen") för cirka 55 ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner inom Qliro Group. För att delta i Planen krävs att deltagarna gör en personlig investering i aktier i Qliro Group. Dessa aktier kan antingen innehas sedan tidigare eller förvärvas på marknaden i anslutning till anmälan om deltagande i Planen. Därefter kommer deltagarna att erhålla en vederlagsfri tilldelning av målbaserade samt prestationsbaserade aktierätter samt, i vissa fall, prestationsbaserade personaloptioner enligt på stämman beslutade villkor. Under förutsättning att vissa mål- och prestationsbaserade villkor för perioden 1 april 2014 – 31 mars 2017 ("Mätperioden") har uppfyllts, att deltagaren har behållit de ursprungligen innehavda aktierna under perioden från tilldelning till och med offentliggörandet av Qliro Groups delårsrapport för perioden januari – mars 2017 samt att deltagaren, med vissa undantag, fortfarande är anställd i Qliro-koncernen vid offentliggörandet av Qliro Groups delårsrapport för perioden januari – mars 2017, berättigar varje aktierätt deltagaren att vederlagsfritt erhålla en stamaktie i bolaget och varje option berättigar deltagaren att förvärva en stamaktie till ett pris motsvarande 120% av aktiepriset vid tiden för tilldelning.

2013 års långsiktiga incitamentsprogram

Årsstämman 2013 beslutade att anta ett prestationsbaserat incitamentsprogram ("LTIP 2013" eller "Planen") för cirka 40 ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner inom Qliro Group. För att delta i Planen krävs att deltagarna äger aktier i Qliro Group. Dessa aktier kan antingen innehas sedan tidigare eller förvärvas på marknaden i anslutning till anmälan om deltagande i Planen. Därefter kommer deltagarna att erhålla en vederlagsfri tilldelning av målbaserade samt prestationsbaserade aktierätter samt, i vissa fall, prestationsbaserade personaloptioner enligt på

stämman beslutade villkor. Under förutsättning att vissa mål- och prestationsbaserade villkor för perioden 1 april 2013 – 31 mars 2016 ("Mätperioden") har uppfyllts, att deltagaren har behållit de ursprungligen innehavda aktierna under perioden från tilldelning till och med offentliggörandet av Qliro Groups delårsrapport för perioden januari – mars 2016 samt att deltagaren, med vissa undantag, fortfarande är anställd i Qliro-koncernen vid offentliggörandet av Qliro Groups delårsrapport för perioden januari – mars 2016, berättigar varje aktierätt deltagaren att vederlagsfritt erhålla en stamaktie i bolaget och varje option berättigar deltagaren att förvärva en stamaktie till ett pris motsvarande 120% av aktiepriset vid tiden för tilldelning.

2012 års långsiktiga incitamentsprogram

Det av årsstämman 2012 antagna långsiktiga incitamentsprogrammet ("LTIP 2012") avslutades under andra kvartalet 2015. Ett av de av styrelsen fastställda prestationsbaserade villkoren i LTIP 2012 var Qliro Groups bruttoresultat under mätperioden (1 april 2012–31 mars 2015) som skulle uppgå till minst 2.810 miljoner kronor för att uppnå entry-nivån och till minst 3.120 miljoner kronor för att uppnå stretch-nivån. Inget av de mål- och prestationsbaserade villkoren uppfylldes i 2012 års långsiktiga incitamentsprogram – alla målbaserade samt prestationsbaserade aktierätter och personaloptioner har därmed förfallit.

Koncernen Moderbolaget
Personalkostnader (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Löner 329,9 301,6 21,0 26,4
Sociala kostnader 104,4 85,2 7,2 8,7
Pensionskostnader – avgifts
bestämda planer
23,4 20,0 3,2 3,1
Kostnader för aktierelaterade
ersättningar
0,6 1,4 0,6 1,4
Sociala kostnader för
aktierelaterade ersättningar
-0,5 0,5 -0,5 0,5
Totalt 457,8 408,8 31,5 40,2
Koncernen
Grundlön och rörlig ersättning (Mkr) 2015 2014
Ledande befattningshavare (13 personer) 20,2 22,4
varav rörlig del 1,9 5,4
2015
Ersättningar och övriga förmåner
Koncernen (Mkr)
Grundlön Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions
kostnader
Aktierätts
kostnader
Totalt
Paul Fischbein, Verkställande direktör 3,5 0,3 - 1,0 0,3 5,1
Ledande befattningshavare (12 personer) 14,8 1,6 - 3,7 0,2 20,3
Totalt 18,3 1,9 - 4,8 0,5 25,5

Beloppen som redovisas för 2015 avser helårssiffror. Rörlig ersättning avseende 2015 som utbetalas 2016 för koncernchefen 0,3 (1,0) Mkr. Ersättning avseende 2015 som utbetalas 2016 för övriga ledande befattningshavare 1,6 (4,4) Mkr.

Ersättningar och övriga förmåner
Koncernen (Mkr)
2014
Grundlön Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions
kostnader
Aktierätts
kostnader
Totalt
Paul Fischbein, Verkställande direktör 3,3 1,0 - 0,6 0,5 5,4
Ledande befattningshavare (10 personer) 13,8 4,4 - 3,4 0,9 22,5
Totalt 17,0 5,4 - 4,0 1,4 27,9

Beloppen som redovisas för 2014 avser helårssiffror. Rörlig ersättning avseende 2014 som utbetalas 2015 för koncernchefen 1,0 (0,3) Mkr. Ersättning avseende 2014 som utbetalas 2015 för övriga ledande befattningshavare 4,4 (3,0) Mkr.

Moderbolaget
Lönekostnader och andra ersättningar (Mkr) 2015 2014
Styrelse och ledande befattningshavare (13 personer) 12,0 14,8
varav rörlig del 0,7 2,4
Övriga anställda 9,5 13,1
Summa löner och andra ersättningar 21,5 27,9
2015
Ersättningar och övriga förmåner
Koncernen och moderbolaget (Mkr)
Grundlön,
styrelsearvode
För styrelse
uppdrag i
dotterbolag
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions
kostnader
Aktierätts
kostnader
Totalt
Lars-Johan Jarnheimer, Styrelsens ordförande 0,7 0,7
Peter Sjunnesson 0,5 0,2 0,7
Lorenzo Grabau 0,5 0,5
David Kelly 0,4 0,4
Patrick Andersen 0,4 0,4
Daniel Mytnik1 0,4 0,4
Jens Grede 0,3 0,3
Mengmeng Du 0,3 0,3
Paul Fischbein, Verkställande direktör
Ersättning från moderbolaget 3,5 0,3 - 1,0 0,3 5,1
Andra ledande befattningshavare (12 personer)
Ersättning från moderbolaget 3,9 0,4 - 0,9 0,2 5,5
Ersättning från dotterbolag 10,9 1,2 - 2,8 - 14,9
Totalt 21,7 0,2 1,9 - 4,8 0,5 29,1

1 Under 2015 förelåg konsultavtal mellan Qliro Group och Daniel Mytnik som berättigar honom till konsultarvode om 1,6 (0,0) MKr per år för tjänster utförda åt styrelsen och företagsledningen för Qliro Group utöver sedvanligt styrelsearbete. Daniel Mytnik ansågs därför inte vara oberoende styrelseledamot i förhållande till bolaget och bolagsledningen.

Beloppen som redovisas för 2015 avser helårssiffror. Upplupen rörlig ersättning att utbetalas efter årets slut är för koncernchefen 0,3 (1,0) Mkr och för övriga ledande befattningshavare 1,6 (4,4) Mkr. Styrelsen kommer att erhålla all sin ersättning från moderbolaget.

Uppsägningstid för VD är max arton månader vid uppsägning från bolagets sida och tolv månader vid uppsägning från medarbetarens sida. VD har ingen rätt till avgångsvederlag.

2014
Ersättningar och övriga förmåner
Koncernen och moderbolaget (Mkr)
Grundlön,
styrelsearvode
För styrelse
uppdrag i
dotterbolag
Rörlig
ersättning
Övriga
förmåner
Pensions
kostnader
Aktierätts
kostnader
Totalt
Lars-Johan Jarnheimer, Styrelsens ordförande 0,7 0,7
Mia Brunell Livfors 0,5 0,5
Lars Nilsson 0,4 0,4
Mengmeng Du 0,3 0,3
David Kelly 0,4 0,4
Patrick Andersen 0,3 0,3
Lorenzo Grabau 0,4 0,4
Daniel Mytnik 0,4 0,4
Paul Fischbein, Verkställande direktör
Ersättning från moderbolaget 3,3 1,0 - 0,6 0,5 5,4
Andra ledande befattningshavare (10 personer)
Ersättning från moderbolaget 4,2 1,4 - 0,9 0,9 7,5
Ersättning från dotterbolag 9,6 3,0 - 2,4 - 15,0
Totalt 20,5 - 5,4 - 4,0 1,4 31,3

Beloppen som redovisas för 2014 avser helårssiffror. Upplupen rörlig ersättning att utbetalas efter årets slut är för koncernchefen 1,0 (0,3) Mkr och för övriga ledande befattningshavare 4,4 (3,0) Mkr. Styrelsen kommer att erhålla all sin ersättning från moderbolaget.

Uppsägningstid för VD är max arton månader vid uppsägning från bolagets sida och tolv månader vid uppsägning från medarbetarens sida. VD har ingen rätt till avgångsvederlag.

Aktierelaterade ersättningar

Med början 2011 har Qliro Group AB:s årsstämma fastställt incitamentsprogram för ledningsgrupp och nyckelpersoner.

2015 års långsiktiga incitamentsprogram

PSP-programmet för 2015 riktar sig till 51 ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner inom Qliro Group. En personlig investering i Qliro Group ABs aktie behövs för att delta. Dessa aktier kan antingen vara tidigare innehav alternativt aktier som köps till marknadspris i samband med anmälan om deltagande i programmet. Deltagarna måste behålla aktierna under den treåriga intjänandeperioden. Därefter tilldelas deltagarna mål- och prestationsbaserade aktierätter samt, i vissa fall, personaloptioner, som sedermera kan utnyttjas beroende på hur definierade mål har uppfyllts. Målen avser avkastning på aktier, bruttovinstnivå samt avkastning på aktier jämfört med en referensgrupp. De måloch prestationsbaserade aktierätterna samt personaloptionerna tilldelades deltagarna gratis i början av juni 2015. De kan utnyttjas efter offentliggörandet av delårsrapporten för första kvartalet 2018. Programmet innehåller 142.800 målbaserade aktierätter, 870.000 prestationsbaserade aktierätter samt 208.000 prestationsbaserade personaloptioner.

Den Syntetiska Köpoptionsprogrammet för 2015 har inte lanserats.

2014 års långsiktiga incitamentsprogram

Programmet för 2014 riktar sig till cirka 55 ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner inom Qliro Group. En personlig investering i Qliro Group ABs aktie behövs för att delta. Dessa aktier kan antingen vara tidigare innehav alternativt aktier som köps till marknadspris i samband med anmälan om deltagande i programmet. Deltagarna måste behålla aktierna under den treåriga intjänandeperioden. Därefter tilldelas deltagarna mål- och prestationsbaserade aktierätter samt, i vissa fall, personaloptioner, som sedermera kan utnyttjas beroende på hur definierade mål har uppfyllts. Målen avser avkastning på aktier, bruttovinstnivå samt avkastning på aktier jämfört med en referensgrupp. De mål- och prestationsbaserade aktierätterna samt personaloptionerna tilldelades deltagarna gratis i början av juni 2014. De kan utnyttjas efter offentliggörandet av delårsrapporten för första kvartalet 2017. Programmet innehåller 90.100 målbaserade aktierätter, 537.500 prestationsbaserade aktierätter samt 116.000 prestationsbaserade personaloptioner.

2013 års långsiktiga incitamentsprogram

Programmet för 2013 riktar sig till cirka 40 ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner inom Qliro Group. En personlig investering i Qliro Group ABs aktie behövs för att delta. Dessa aktier kan antingen vara tidigare innehav alternativt aktier som köps till marknadspris i samband med anmälan om deltagande i programmet. Deltagarna måste behålla aktierna under den treåriga intjänandeperioden. Därefter tilldelas deltagarna mål- och prestationsbaserade aktierätter samt, i vissa fall, personaloptioner, som sedermera kan utnyttjas beroende på hur definierade mål har uppfyllts. Målen avser avkastning på aktier, bruttovinstnivå samt avkastning på aktier jämfört med en referensgrupp. De mål- och prestationsbaserade aktierätterna samt personaloptionerna tilldelades deltagarna gratis i början av juni 2013. De kan utnyttjas efter offentliggörandet av delårsrapporten för första kvartalet 2016. Programmet innehåller 61.700 målbaserade aktierätter, 361.600 prestationsbaserade aktierätter samt 344.400 prestationsbaserade personaloptioner.

2012 års långsiktiga incitamentsprogram

Det av årsstämman 2012 antagna långsiktiga incitamentsprogrammet avslutades under andra kvartalet 2015. Inget av de mål- och prestationsbaserade villkoren uppfylldes i 2012 års långsiktiga incitamentsprogram – alla målbaserade samt prestationsbaserade aktierätter har därmed förfallit.

Kostnadseffekter av incitamentsprogrammen

Programmen är eget kapital-reglerade program. Det verkliga värdet på tilldelningsdagen kostnadsförs över intjänandeperioden. Kostnaden för programmen redovisas i eget kapital och som en operativ kostnad. Kostnaden baseras på verkligt värde på Qliro

Group ABs aktie på tilldelningsdagen och antalet aktier som beräknas intjänas. Kostnaden för programmen under 2015 uppgick till 0,6 (1,4) Mkr exklusive sociala kostnader. När tilldelning av aktier sker ska sociala avgifter betalas för värdet av den anställdas förmån. Under intjänandeperioden görs avsättningar för dessa beräknade sociala avgifter.

Beräknat verkligt värde av mottagna tjänster i gengäld för beviljade personaloptioner baseras på Black & Scholes beräkningsmodell. Förväntad volatilitet baseras på historiska värden. Vidare har antagande om tio procents personalavgång under perioden gjorts. För de målbaserade programmen har sannolikheten att målen uppnås beaktats genom att använda justeringsfaktorer för de olika målen när kostnaden beräknats.

Omräkning av vissa villkor i incitamentsprogrammen antagna 2013–2014 p g a företrädesemissionen i Qliro Group

Vissa villkor för de långsiktiga incitamentsprogrammen antagna 2013-2014 har omräknats med anledning av Qliro Groups företrädesemission som genomfördes under Q4 2014. Det som har omräknats är a) antalet stamaktier, som varje mål- och prestationsbaserad aktierätt och personaloption som tilldelats 2013- 2014 berättigar till; b) lösenpriserna för personaloptionerna som tilldelats under 2013-2014; samt c) deltagarens maximala vinst per varje mål- och prestationsbaserad aktierätt eller personaloption som tilldelats 2013-2014. Själva antalet tilldelade måloch prestationsbaserade aktierätter och personaloptioner har ej påverkats av den ovannämnda omräkningen, d v s det är oförändrat.

Omräknat antal stamaktier, som varje mål- och prestationsbaserad aktierätt och personaloption som tilldelats 2013–2015 berättigar till:

Antal stamaktier, som varje mål- och
prestationsbaserad aktierätt och
personaloption berättigar till:
Efter
omräkningen
Före
omräkningen
Långsiktigt incitamentsprogram 2013 1,156 aktier 1,000 aktier
Långsiktigt incitamentsprogram 2014 1,156 aktier 1,000 aktier
Långsiktigt incitamentsprogram 2015 1,000 aktier 1,000 aktier

Det innebär att om samtliga 1.238.838 aktierätter och personaloptioner som tilldelats ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner under 2013-2015 skulle kunna utnyttjas per den 31 december 2015, skulle det, efter omräkningen, leda till en tilldelning av sammanlagt 1.331.256 stamaktier till deltagarna.

Utspädning

Om samtliga aktierätter samt optioner som tilldelats ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner skulle kunna utnyttjas per den 31 december 2015, skulle bolagets antal utfärdade aktier öka med 1.331.256 stamaktier, motsvarande en utspädning om 0,9% av kapitalet och rösterna vid slutet av 2015.

Utestående aktierätter och optioner Koncern
chef
Ledande befatt
ningshavare
Nyckel
personer
Totalt
Långsiktigt incitamentsprogram 2013 0 203 500 42 500 246 000
Långsiktigt incitamentsprogram 2014 0 176 800 169 626 346 426
Långsiktigt incitamentsprogram 2015 0 299 000 347 412 646 412
Totalt utestående per den 31 december 2015 0 679 300 559 538 1 238 838
2015 2014
Antal aktierätter
och optioner
Vägt
inlösenpris
Antal aktierätter
och optioner
Vägt
inlösenpris
Utestående aktierätter och optioner per den 1 januari 1 234 801 - 807 575 -
Utställda aktierätter och optioner under året 1 009 612 - 639 026 -
Förverkade aktierätter och optioner under året -1 005 575 - -211 800 -
Totalt utestående per den 31 december 1 238 838 - 1 234 801 -
Specifikation över
långsiktiga
incitamentsprogram
Antal aktie
rätter och
optioner
Antal
deltagare
Maximalt
inlösenpris1
Inlösen
period
Antal aktie
rätter och
optioner den
1 januari
Förverkade
under året
Inlösta
under året
Utestående
aktierätter
och optioner
den 31
december
Total tilldelning 20121
2012 267 300 20 196,3 2015 150 375 -150 375 - -
Total tilldelning 20131
2013 710 200 30 150,6 2016 507 800 -261 800 - 246 000
Total tilldelning 20141
2014 639 026 42 109,0 2017 576 626 -230 200 - 346 426
Total tilldelning 20152
Ledande befattningshavare 637 000 7 50,0 2018 - -338 000 - 299 000
Nyckelpersoner 372 612 30 82,0 2018 - -25 200 - 347 412
Totalt 2 626 138 1 234 801 -1 005 575 1 238 838

1 Omräknat pg a företrädesemissioner, v g se förklaringen ovan. 2 Avser endast prestationsaktieprogrammet ("PSP").

Koncernen Moderbolaget
Personalkostnader (Mkr) 2015 2014 2015 2014
Beviljade aktierätter 2011 - -0,5 - -0,5
Beviljade aktierätter och optioner 2012 - 0,1 - 0,1
Beviljade aktierätter och optioner 2013 0,1 1,1 0,1 1,1
Beviljade aktierätter och optioner 2014 0,3 0,6 0,3 0,6
Beviljade aktierätter och optioner 2015 0,2 - 0,2 -
Total kostnad redovisad som personalkostnader 0,6 1,4 0,6 1,4

Det av årsstämman 2012 antagna långsiktiga incitamentsprogrammet avslutades under andra kvartalet 2015. Inget av de måloch prestationsbaserade villkoren uppfylldes i 2012 års långsiktiga incitamentsprogram – alla målbaserade samt prestationsbaserade aktierätter och personaloptioner har därmed förfallit.

Not 25 Arvode och kostnadsersättning till revisorer

Koncernen Moderbolaget
(Mkr) 2015 2014 2015 2014
KPMG
Revisionsuppdrag 2,8 3,8 0,7 1,5
Revisionsnära tjänster - 0,7 - 0,7
Skatterådgivning 0,1 0,6 - 0,4
Övriga tjänster 0,1 0,1 - -
Totalt 3,0 5,1 0,7 2,6

Med revisionsuppdrag avses lagstadgad revision av årsredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning samt revision och annan granskning utförd i enlighet med överenskommelse eller avtal.

Detta inkluderar övriga arbetsuppgifter som det ankommer på bolagets revisor att utföra samt rådgivning eller annat biträde som föranleds av iakttagelser vid sådan granskning eller genomförandet av sådana övriga arbetsuppgifter.

Not 26 Tilläggsupplysningar till rapporter över kassaflöden

Poster i årets resultat som ej genererar kassaflöde från rörelsen.

Koncernen Moderbolaget
(Mkr) 2015 2014 2015 2014
Vinst/Förlust vid avyttring av verksamhet - -53,1 25,8 -
Förlust vid försäljning av anläggningstillgångar 2,2 - - -
Av- och nedskrivningar samt skrotning av anläggningstillgångar 41,9 41,3 0,8 0,6
Förändring övriga avsättningar -0,5 0,1 -0,5 -
Incitamentsprogram 0,6 1,9 0,6 1,9
Räntekostnader och - intäkter - 8,9 - 8,9
Orealiserade valutakursdifferenser -1,0 5,9 -10,6 13,9
Övriga poster - - - -2,6
Totalt 43,3 5,0 16,1 22,7
Övriga tilläggsupplysningar
Under räkenskapsåret erhållna räntor 0,7 1,5 0,6 13,9
Under räkenskapsåret betalda räntor -3,8 -18,9 -1,0 -18,4
Totalt -3,1 -17,4 -0,5 -4,5

Not 27 Transaktioner med närstående

Koncernen

Närstående
Investment AB Kinnevik
(Kinnevik)
Kinnevik innehar aktier i Qliro Group AB.
Till Kinnevik närstående:
Tele2 AB (Tele2) Kinnevik innehar ett betydande antal
aktier i Tele2.
Modern Times Group MTG AB
(MTG)
Kinnevik innehar ett betydande antal
aktier i MTG.

Samtliga transaktioner mellan närstående parter baseras på marknadsmässiga villkor och förhandlingar har gjorts på "armlängds avstånd".

Under året har koncernen även gjort inköp från Daniel Mytnik avseende utförda konsulttjänster inklusive utlägg om 1,6 (0,0) Mkr. Daniel Mytnik sitter i styrelsen för Qliro Group AB. Utöver detta har det inte skett några transaktioner med ledande befattningshavare utöver vad som framkommer i not 24.

Transaktioner med närstående

Koncernen köper tele- och datakommunikationstjänster samt marknadsföringstjänster från Kinnevik. Under 2015 uppgick totala inköp till 5,5 (16,3) Mkr. Bland 2014 års inköp inkluderas garantiprovision till Kinnevik i samband med nyemission.

Transaktioner med till Kinnevik närstående

Koncernen köper tele- och datakommunikation från Tele2. Koncernen köper reklamtjänster från MTG.

Moderbolaget

Moderbolaget har närstående relationer med sina dotterbolag (se not 12).

Sammanställning över närståendetransaktioner
(Mkr)
År Försäljning av
varor/ tjänster
till närstående
Inköp av varor/
tjänster från
närstående
Övrigt
(tex ränta,
utdelning)
Fordran på
närstående per
31 december
Skuld till
närstående per
31 december
Dotterbolag 2015 19,9 - -103,9 343,0 297,1
Dotterbolag 2014 31,0 - 29,0 377,8 358,7

Not 28 Väsentliga händelser efter räkenskapsårets utgång

Skatteförvaltningen i Finland har framfört krav om efterbeskattning mot CDON Alandia AB

Qliro Group AB meddelade efter årets utgång att Skatteförvaltningen i Finland beslutat att, avseende räkenskapsåret 2012, efterbeskatta CDON AB:s finska dotterbolag CDON Alandia Ab med ca 3,8 MEUR samt påföra bolaget ett skattetillägg uppgående till ca 1,9 MEUR.

Skatteförvaltningen hävdar att åländska CDON Alandia i samband med försäljning av varor till finska fastlandet har redovisat för lite mervärdesskatt till Finland och ska erlägga ca 3,3 MEUR i mervärdesskatt samt att bolaget har deklarerat skatter felaktigt och ska påföras ytterligare ca 0,5 MEUR i mervärdesskatt. Skatteförvaltningen har även beslutat att påföra CDON Alandia ett skattetillägg om ca 1,9 MEUR för räkenskapsåret 2012. Dröjsmålsränta beräknas från efterbeskattningens förfallodag.

CDON Alandia anser att bolaget har agerat korrekt och i enlighet med tillämplig lagstiftning och därmed att Skatteförvaltningens beslut är felaktigt. Bolaget kommer att överklaga beslutet till Helsingfors förvaltningsdomstol i Finland samt begära att beskattningsbeslutet avslås i sin helhet. Bolaget har därför ej reserverat någon kostnad för de påförda skatterna.

CDON genomför effektiviseringsåtgärder

Qliro Group AB meddelade efter årets utgång att dotterbolaget CDON genomför effektiviseringsåtgärder som ett led i bolagets omvandling till Nordens ledande marknadsplats på nätet.

Marcus Lindqvist utsedd till VD och koncernchef för Qliro Group

Qliro Group AB meddelade efter årets utgång att Marcus Lindqvist har utsetts till ny VD och koncernchef för Qliro Group. Han tillträder senast under augusti 2016. Marcus Lindqvist, 46 år, har lång erfarenhet av försäljning och marknadsföring inom IT och ehandel. Han kommer närmast från rollen som Head of B2B Sweden & Products inom Dustin. Han har tidigare bland annat varit Sverigechef för Hewlett Packards PC division samt haft ansvaret för DELLs kanalverksamhet i Norden.

Adlibris ansluts till CDON Marketplace

Qliro Group AB meddelade efter årets utgång att Adlibris, nordens ledande bokhandel på nätet, har ingått ett samarbetsavtal med CDON gällande försäljning av böcker via CDON Marketplace. I samband med lanseringen av Adlibris som ny Marketplace-kund kommer CDON att avveckla bolagets egen bokförsäljning för att istället erbjuda Adlibris bokutbud genom CDON Marketplace. CDONs nuvarande affärsvolym inom böcker uppgår till 200–250 MSEK på årsbasis. Samarbetet förväntas att lanseras under sommaren 2016.

Not 29 Varulager

I kostnad sålda varor för koncernen ingår nedskrivningar av varulager med 4,2 (3,7) Mkr.

Styrelsens intygande

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att årsredovisningen har upprättats i enlighet med god redovisningssed i Sverige och koncernredovisningen har upprättats i enlighet med de internationella redovisningsstandarder som avses i Europaparlamentets och rådets förordning (EG) nr 1606/2002 av den 19 juli 2002 om tillämpning av internationella redovisningsstandarder. Årsredovisningen respektive koncernredovisningen ger en rättvisande bild av moderbolagets och koncernens ställning och resultat. Förvaltningsberättelsen för moderbolaget respektive koncernen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm den 15 april 2016

Lars-Johan Jarnheimer Styrelseordförande

Paul Fischbein Verkställande direktör Peter Sjunnesson Styrelseledamot

Jens Grede Styrelseledamot

Lorenzo Grabau Styrelseledamot

Mengmeng Du Styrelseledamot

Patrick Andersen Styrelseledamot

David Kelly Styrelseledamot

Daniel Mytnik Styrelseledamot

Vår revisionsberättelse har lämnats den 15 april 2016

KPMG AB

Cronie Wallquist Auktoriserad revisor

Årsredovisningen och koncernredovisningen har, som framgår ovan, godkänts för utfärdande av styrelsen och verkställande direktören den 15 april 2016.

Revisionsberättelse

Till årsstämman i Qliro Group AB, org. Nr 556035-6940

Rapport om årsredovisningen och koncernredovisningen

Vi har utfört en revision av årsredovisningen och koncernredovisningen för Qliro Group AB (publ) för år 2015 med undantag för bolagsstyrningsrapporten på sidorna 22–31. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 6–73.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar för årsredovisningen och koncernredovisningen

Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta en årsredovisning som ger en rättvisande bild enligt årsredovisningslagen och en koncernredovisning som ger en rättvisande bild enligt International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de antagits av EU, och årsredovisningslagen, och för den interna kontroll som styrelsen och verkställande direktören bedömer är nödvändig för att upprätta en årsredovisning och koncernredovisning som inte innehåller väsentliga felaktigheter, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel.

Revisorns ansvar

Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen och koncernredovisningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige. Dessa standarder kräver att vi följer yrkesetiska krav samt planerar och utför revisionen för att uppnå rimlig säkerhet att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter.

En revision innefattar att genom olika åtgärder inhämta revisionsbevis om belopp och annan information i årsredovisningen och koncernredovisningen. Revisorn väljer vilka åtgärder som ska utföras, bland annat genom att bedöma riskerna för väsentliga felaktigheter i årsredovisningen och koncernredovisningen, vare sig dessa beror på oegentligheter eller på fel. Vid denna riskbedömning beaktar revisorn de delar av den interna kontrollen som är relevanta för hur bolaget upprättar årsredovisningen och koncernredovisningen för att ge en rättvisande bild i syfte att utforma granskningsåtgärder som är ändamålsenliga med hänsyn till omständigheterna, men inte i syfte att göra ett uttalande om effektiviteten i bolagets interna kontroll. En revision innefattar också en utvärdering av ändamålsenligheten i de redovisningsprinciper som har använts och av rimligheten i styrelsens och verkställande direktörens uppskattningar i redovisningen, liksom en utvärdering av den övergripande presentationen i årsredovisningen och koncernredovisningen.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Uttalanden

Enligt vår uppfattning har årsredovisningen upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av moderbolagets finansiella ställning per den 31 december 2015 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en i alla väsentliga avseenden rättvisande bild av koncernens finansiella ställning per den 31 december 2015 och av dess finansiella resultat och kassaflöden för året enligt International Financial Reporting Standards, såsom de antagits av EU, och enligt årsredovisningslagen. Våra uttalanden omfattar inte bolagsstyrningsrapporten på sidorna 22–31. Förvaltningsberättelsen är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.

Vi tillstyrker därför att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget samt resultaträkningen och rapport över finansiell ställning för koncernen.

Rapport om andra krav enligt lagar och andra författningar

Utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen har vi även utfört en revision av förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning för Qliro Group AB (publ) för år 2015. Vi har även utfört en lagstadgad genomgång av bolagsstyrningsrapporten.

Styrelsens och verkställande direktörens ansvar

Det är styrelsen som har ansvaret för förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust, och det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för förvaltningen enligt aktiebolagslagen samt att bolagsstyrningsrapporten på sidorna 22–31 är upprättad i enlighet med årsredovisningslagen.

Revisorns ansvar

Vårt ansvar är att med rimlig säkerhet uttala oss om förslaget till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust och om förvaltningen på grundval av vår revision. Vi har utfört revisionen enligt god revisionssed i Sverige.

Som underlag för vårt uttalande om styrelsens förslag till dispositioner beträffande bolagets vinst eller förlust har vi granskat om förslaget är förenligt med aktiebolagslagen.

Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi utöver vår revision av årsredovisningen och koncernredovisningen granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen.

Vi anser att de revisionsbevis vi har inhämtat enligt ovan är tillräckliga och ändamålsenliga som grund för våra uttalanden.

Därutöver har vi läst bolagsstyrningsrapporten och baserat på denna läsning och vår kunskap om bolaget och koncernen anser vi att vi har tillräcklig grund för våra uttalanden. Detta innebär att vår lagstadgade genomgång av bolagsstyrningsrapporten har en annan inriktning och en väsentligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i Sverige har.

Uttalanden

Vi tillstyrker att årsstämman disponerar vinsten enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.

En bolagsstyrningsrapport har upprättats, och dess lagstadgade information är förenlig med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.

Stockholm den 15 april 2016 KPMG AB

Cronie Wallquist Auktoriserad revisor

Definitioner

Avkastning på eget kapital %

Avkastning på eget kapital beräknas som periodens resultat för de fyra senaste kvartalen som en procentandel av genomsnittligt eget kapital för samma period.

Avkastning på sysselsatt kapital %

Avkastning på sysselsatt kapital beräknas som periodens rörelseresultat för de fyra senaste kvartalen som en procentandel av genomsnittligt sysselsatt kapital för samma period. Sysselsatt kapital beräknas på ett genomsnitt av totala anläggningstillgångar, likvida medel och rörelsekapital minus avsättningar.

Eget kapital per aktie

Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med antal aktier vid periodens utgång.

Kassaflöde från rörelsen (netto)

Kassaflöde från löpande verksamhet beräknas som rörelseresultat före avskrivningar och övriga icke kassaflödespåverkande poster plus/minus förändringar i rörelsekapital.

Nettoskuld / Nettokassa

Nettoskuld är summan av räntebärande skulder minus räntebärande kort- och långfristiga tillgångar och likvida medel.

Resultat per aktie

Årets resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare dividerat med det genomsnittliga antalet aktier för perioden.

Rörelsekapital

Rörelsekapital är summan av lager och kortfristiga fordringar minus leverantörsskulder och övriga kortfristiga skulder.

Rörelsemarginal %

Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättning.

Rörelseresultat (EBIT)

Rörelseresultat, också kallat EBIT, är resultat före räntor och skatt.

Soliditet

Soliditeten beräknas som eget kapital inklusive minoritetsintresse som en procentandel av de totala tillgångarna.

Investeringar/Nettoomsättning

Investeringar i materiella anläggningstillgångar dividerat med nettoomsättning för perioden.

Antal aktiva kunder

Antalet kunder som har handlat minst en gång under det senaste 12 månaderna.

Antal besök

Antal besök brutto i koncernens internetbutiker.

Genomsnittlig kundkorg

(Internetförsäljning + portointäkter)/ antal inkomna order.

Genomsnittlig kundkorg –Tretti

(Internetförsäljning + portointäkter + sålda tjänster) / antal inkomna order.

Affärsvolym – Qliro Financial Services

Brutto utlånat kapital under perioden (inkl. moms)

Poster av engångskaraktär

Poster av engångskaraktär, till exempel omstruktureringar och påverkan från förvärv och avyttringar.

Qliro Group AB Sveavägen 151 Box 195 25 104 32 Stockholm www.qlirogroup.com