AI assistant
MOJ S.A. — Management Reports 2020
Apr 28, 2021
5719_rns_2021-04-28_104700f3-9fa0-418b-918a-f5d3bcecc2b8.pdf
Management Reports
Open in viewerOpens in your device viewer

Raport SA-R 2020
SPRAWOZDANIE ZARZĄDU MOJ S.A. Z DZIAŁALNOŚCI JEDNOSTKI W 2020 R.
MOJ S.A. ul. Tokarska 6 40-859 Katowice
Tel.: (32) 604 09 00 Fax: (32) 604 09 01 Email: [email protected] Internet: www.moj.com.pl
KRS 0000266718 Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Katowice, marzec 2021 r.
1. Podstawowe informacje o Emitencie
Nazwa Emitenta:
MOJ Spółka Akcyjna ; 40 - 859 Katowice , ul. Tokarska 6.
Podstawa prawna działalności Emitenta.
Spółka powstała poprzez przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną, na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników FASING - MOJ Sp. z o. o. z dnia 9 października 2006 r. oraz połączenia z dniem 01.10.2013 r. z Fabryką Wyrobów Metalowych Kuźnia Osowiec Sp. z o. o. z Osowca.
Kodeks Spółek Handlowych - ustawa z dnia 15.09.2000 r. ( DZ.U.Nr 94, poz.1037 z póz. zmianami).
Organ rejestrowy i data wpisu do rejestru.
Spółka została zarejestrowana w dniu 31.10.2006 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego Katowice - Wschód, Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem :
KRS 0000266718
Numery identyfikacyjne.
REGON : 273548901 nadany w dniu 15.07.1997 r. NIP : 634-21-39-773 nadany w dniu 01.08.1997 r. VAT UE PL6342139773 nadany w dniu 19.04.2004 r.
Okres sprawozdawczy oraz osoby Zarządzające i Nadzorujące
Niniejsze opracowanie prezentuje osiągnięte wyniki finansowe MOJ S.A. za okres od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2020 r.
W 2020 r. w stosunku do stanu na koniec 2019 r. nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki:
Rada Nadzorcza
- w dniu 27 maja 2019 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MOJ S.A. powołało skład Rady Nadzorczej na piątą kadencję.
I tak w Radzie Nadzorczej Spółki w 2019 r. i na początku 2020 r. zasiadali :
- Pan Andrzej Ryszard Bik
- Pan Sławomir Kubicki
- Pan Mateusz Bik
- Pan Daniel Kraszewski
- Członek - Członek
- Pan Tadeusz Demel
-
Sekretarz.
-
Zastepca
-
Pan Kazimierz Bik
-
Członek
-
Przewodniczący
-
w lipcu 2020 roku Panowie Sławomir Kubicki i Daniel Kraszewski zrezygnowali z uczestnictwa w pracach Rady Nadzorczej MOJ S.A. składając pisemne oświadczenia na ręce Zarządu Spółki. W związku z powyższym Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MOJ S.A. na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2020 roku uzupełniło skład Rady Nadzorczej powołując do niej Panów Piotra Czaję i Pawła Płazę.
I tak w Radzie Nadzorczej Spółki od 15 lipca 2020 r. zasiadali :
- Pan Andrzej Ryszard Bik - Przewodniczący Pan Pawel Plaza - Zastępca Przewodniczącego Pan Tadeusz Demel - Sekretarz Pan Kazimierz Bik - Członek Pan Mateusz Bik - Członek Pan Piotr Czaja - Członek.
Działając w myśl § 27 ust.3 Statutu Spółki oraz § 7 Regulaminu Rady Nadzorczej, Rada na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2020 roku powołała spośród swoich członków Komitet Audytu w składzie :
| - Pan Piotr Czaja | - Przewodniczący Komitetu Audytu | |||
|---|---|---|---|---|
| - Pan Mateusz Bik | - Wicenrzewodniczacy Komitetu Audi |
- Wiceprzewodniczący Komitetu Audytu
- Pan Pawel Plaza
- Sekretarz Komitetu Audytu
Zarzad Spółki
W 2019 roku upłynęła czwarta wspólna kadencja Zarządu. W związku z powyższym Rada Nadzorcza na posiedzeniu w dniu 27 maja 2019 powołała Zarząd na wspólną piątą kadencję w dotychczasowym składzie, w osobach:
| - Pan Jacek Kudela | - Prezes Zarządu |
|---|---|
| - Pan Przemysław Biskup | - Wiceprezes Zarządu - Dyrektor ds. Logistyki |
| I Inwestycji. |
W 2020 roku Zarząd pracował w nie zmienionym składzie.
Podział zakresu odpowiedzialności w Zarządzie.
Prezes Zarządu kieruje całokształtem działalności, ze szczególny uwzględnieniem problematyki:
· zarządzanie i prowadzenie dokumentacji organizacyjnej Spółki,
- · spraw osobowych i zatrudnienia,
- · polityki płacowej,
- · spraw wojskowych i ochrony mienia,
- · współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, Komisją Nadzoru Finansowego oraz relacjami inwestorskimi,
- · kontroli wewnetrznej,
- · koordynacji działalności socjalnej,
- · stanu bezpieczeństwa i higieny pracy,
- · spraw administracyjno majatkowych,
- · przekształceń strukturalnych i własnościowych,
- · współpracy z organizacjami związków zawodowych,
- · nadzoru nad ustalaniem krótko i długookresowych planów Spółki,
- · ustalania polityki cenowej i jej realizacja,
- · planowania i nadzoru nad realizacją przedsiewzięć w zakresie promocji Spółki i jej wyrobów oraz działalności marketingowej,
- · nadzoru nad prowadzeniem badań i analiz rynków zbytu na wyroby i usługi Spółki,
- · organizacji współpracy z odbiorcami wyrobów Spółki oraz pośrednikami handlowymi,
- · organizacji i nadzoru nad realizacją eksportu,
- · nadzoru nad pracą Oddziału Katowice i Oddziału Kuźnia Osowiec,
- · nadzoru nad budową Osiedla Zalesie,
- · nadzoruje prace Dyrektora ds. Ekonomicznych oraz Głównego księgowego w sferze płynności finansowej i księgowej Spółki.
Wiceprezes Zarządu - Dyrektor ds. Logistyki i Inwestycji w szczególności jest zobowiązany do :
- · planowania, organizowania, koordynowania oraz nadzoru realizacji w zakresie działalności inwestycyjnej Spółki,
- · nadzorowania i koordynowania działań w zakresie planowania i realizacji konserwacji i remontów urządzeń, instalacji, sieci, systemów, obiektów Spółki,
- · nadzoru działań w zakresie gospodarki materiałowej i magazynowej,
- · nadzoru nad planami zapotrzebowania na materiały i części zamienne z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym,
- nadzoru i kontrolą nad prawidłową działalnością logistyki i transportu oraz jej . budżetem,
- · koordynacji kontaktów firmy z klientami, partnerami i dostawcami,
- · nadzoru nad funkcjonowaniem pracy magazynów Oddziału Osowiec i Oddziału Katowice,
- · bezpieczeństwa i higieny pracy, przestrzegania przeciwpożarowych i ochrony środowiska w podległych komórkach organizacyjnych.
Przedmiot działalności
W 2020 r. Spółka prowadziła działalność gospodarczą w Zakładzie w Katowicach w halach przy ul. Tokarskiej 6 i Modelarskiej 11 oraz w Oddziale "Kuźnia Osowiec". W obiektach tych zajmowała się:
SA-R 2020: Sprawozdanie Zarządu MOJ S.A. z działalności jednostki w 2020 r.
- W zakładzie zlokalizowanym w Katowicach przy ulicy Tokarskiej - produkcją i dystrybucją urządzeń i narzędzi tzw. małej mechanizacji głównie dla potrzeb przemysłu wydobywczego, ze szczególnym uwzglednieniem sektora górnictwa podziemnego.
Na rynku górniczym Spółka oferuje sprzęgła, sprzęt wiertniczy (wiertarki i kotwiarki), klucze dynamometryczne, pompy, agregaty hydrauliczne, smarownice, podpory oraz stojaki cierne Valent.
Podejmując działania mające na celu poszerzenie własnego obszaru działalności i lepszego wykorzystania posiadanych mocy Spółka świadczy usługi remontowe i konserwacyjne wyrobów własnych oraz innych producentów maszyn i urządzeń. Dodatkowo Spółka oferuje do sprzedaży towary handlowe poszerzające własną ofertę handlową.
W ramach strategii rozszerzania rynków zbytu Spółka podejmuje i kontynuuje działania umożliwiające:
a) zaspokojenie jak najszerszego zakresu potrzeb na inne przemysły w dziedzinie sprzęgieł. Oprócz przemysłu górniczego i energetycznego oferta Spółki kierowana jest w dużym stopniu także do:
- przedsiębiorstw przemysłu energetycznego,
- producentów przekładni, przenośników taśmowych, zgrzebłowych itp., pomp, wentylatorów i kruszarek,
- przedsiebiorstw przemysłu cementowego,
- przedsiębiorstw przemysłu cukrowniczego, drzewnego, papierniczego.
- b) rozwój usług w zakresie spawania i wytaczania konstrukcji stalowych dla przemysłu maszynowego.
W ofercie MOJ S.A. znajdują się wyroby własne, jak i produkty innych wytwórców głównie sprzęgła, przekładnie i motoreduktory. Dzięki kompleksowej ofercie przeznaczonej dla odbiorców działających w różnych sektorach przemysłu, Spółka zwiększa swoje udziały w rynkach poza górniczych.
Spółka posiada Dział Konstrukcyjno - Wdrożeniowy prowadzący między innymi prace nad nowymi produktami oraz modernizacja dotychczas wytwarzanych produktów. Nowe wdrożenia oraz unowocześnianie oferty umożliwia Spółce sprostanie wymogom stawianych przez rynek.
-
- W Oddziale Kuźnia Osowiec w Osowcu wykonuje się produkcje stalowych odkuwek matrycowych kutych na gorąco o masie od 0.1kg do 25 kg, głównie na zamówienie klienta, według jego projektu. W zakresie produkowania odkuwek Firma oferuje nastepujące prace:
- · wykonywanie odkuwek w oparciu o dostarczoną dokumentację techniczną wyrobu badź wzór.
- · tworzenie dokumentacji w technice przestrzennej 3D CAD/CAM przy wykorzystaniu systemu NX z uwzględnieniem symulacji kucia przeprowadzonej w programie SIMUFACT.
- . obróbkę cieplną odkuwek,
- śrutowanie, .
- · obróbkę mechaniczna odkuwek.
- · kontrole wad powierzchniowych metodą defektoskopii magnetycznej,
- · przeprowadzanie badań metalograficznych i wytrzymałościowych odkuwek.
Zaletami procesu kucia matrycowego są niewielkie czasy wykonania wyrobu oraz możliwość produkowania odkuwek o skomplikowanych kształtach.
- W dzierżawionej hali produkcyjnej w Katowicach przy ul. Modelarskiej 11 świadczeniem usług spawania i wytaczania konstrukcji stalowych dla przemysłu maszynowego.
2. Zasady przyjęte przy sporządzeniu raportu.
Raport za 2020 rok został sporządzony zgodnie z obowiązującymi zasadami rachunkowości (Ustawa o Rachunkowości z dnia 29 września 1994 r. - tekst jednolity Dz.U. z 2018 r. poz. 395 z późniejszymi zmianami) z uwzględnieniem współmierności przychodów i kosztów, ujmowanych według zasady memoriałowej z zachowaniem zasady ostrożności wyceny aktywów i pasywów oraz Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 marca 2018 r. w sprawie informacji bieżących i okresowych przekazywanych przez emitentów papierów wartościowych (Dz.U. z 2018 poz.757).
Omówienie zastosowanych zasad rachunkowości zostało opisane we Wprowadzeniu do sprawozdania finansowego za 2020 r. pkt. 11.
Podstawowe dane finansowe (również w przeliczeniu na euro) zostały zaprezentowane w sprawozdaniu finansowym raportu.
Do przeliczenia wartości podanych w złotówkach zastosowano kursy euro ustalone zgodnie z następującą metodologią:
- a) dla pozycji rachunku zysków i strat oraz sprawozdania z przepływów pieniężnych zastosowano kurs średni dla danego okresu sprawozdawczego, obliczany jako średnia arytmetyczna średnich kursów euro ustalonych przez Narodowy Bank Polski i obowiązujących w ostatnim dniu każdego miesiąca danego okresu sprawozdawczego. Dla okresu od 01.01.2020 do 31.12.2020 kurs ten wyniósł 4,4742 za 1 euro; dla okresu 01.01.2019 do 31.12.2019 kurs ten wymiósł 4,3018 za 1 euro,
- b) dla pozycji bilansowych zastosowano średni kurs ustalony przez Narodowy Bank Polski i obowiązujący w ostatnim dniu ostatniego miesiąca danego okresu sprawozdawczego. W dniu 31.12.2020 r. kurs ten wyniósł 4,6148 zł za 1 euro (tabela 255/A/NBP/2020). W dniu 31.12.2019 r. kurs ten wyniósł 4,2585 zł za 1 euro (tabela 251/A/NBP/2019).
Przeliczenia wartości wyrażonych w złotych na euro dokonano w pełnych złotych z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. W ten sposób powstałą wartość zaokrąglono do pełnych tysięcy euro (bez wykazywania miejsc po przecinku).
Najniższy kurs euro w okresie 01.01.2020-31.12.2020 wyniósł 4,2279zł za 1 euro (15.01.2020 r., średni kurs NBP tabela 009/A/NBP/2020).
Najniższy kurs euro w okresie 01.01.2019-31.12.2019 wyniósł 4,2406 zł za 1 euro (01.07.2019 r., średni kurs NBP tabela 125/A/NBP/2019).
Najwyższy kurs euro w okresie 01.01.2020-31.12.2020 wyniósł 4,6330zł za 1 euro (29.10.2020 r. średni kurs NBP, tabela 212/A/NBP/2020). Najwyższy kurs euro w okresie 01.01.2019-31.12.2019 wyniósł 4,3891zł za 1 euro (23.09.2019 r. średni kurs NBP, tabela 184/A/NBP/2019).
- Omówienie podstawowych wielkości ekonomiczno-finansowych, ujawnionych w sprawozdaniu finansowym, w szczególności opis czynników i zdarzeń, w tym o nietypowym charakterze, mających znaczący wplyw na działalność emitenta i osiągnięte przez niego zyski lub poniesione straty w okresie sprawozdawczym, a także omówienie perspektyw rozwoju działalności emitenta.
Czynniki i zdarzenia o nietypowym charakterze, mające znaczący wpływ na działalność Spółki
W okresie sprawozdawczym 2020 r. Spółka działa na bardzo trudnym rynku dostawców maszyn i urządzeń dla górnictwa węgla kamiennego. Pod koniec 2019 r. nadeszło prognozowane spowolnienie gospodarki krajowej. Spółki górnicze wstrzymywały się z lokowaniem nowych zamówień. Zamówienia już złożone ulegały zmniejszeniu lub przesuwaniu na okresy późniejsze.
Kolejnym nietypowym czynnikiem, który istotnie wpłynął na działalność i wynik Spółki w 2020 roku była pandemia COVID-19.
Pod koniec 2019 po raz pierwszy pojawiły się wiadomości z Chin dotyczące rozprzestrzeniania się koronawirusa. W pierwszych miesiącach 2020 roku wirus rozprzestrzenił się na całym świecie a jego negatywny wpływ na gospodarkę nabrał dynamiki.
Okres, którego dotyczy niniejsze sprawozdanie był okresem niepewności ze względu na pandemię COVID-19. Realizacja przedsięwzięć związanych z działalnością sprzedażową i marketingową była znacznie utrudniona ze względu na ograniczenia w przemieszczaniu się oraz konserwatywną politykę kontrahentów ograniczających koszty w celu utrzymania płynności. W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku obrotowego, Emitent odnotował spadek obrotów o około 33,7 %.
Od początku roku 2020 Spółka regularnie informowała o sytuacji związanej z pandemią COVID-19 oraz jej wpływem na działalność: w raportach bieżących nr 2/2020 i 6/2020, w sprawozdaniach Zarządu z działalności za rok 2019, oraz w sprawozdaniach Zarządu z działalności za I półrocze 2020 roku.
Spółka podjęła niezbędne kroki w celu zachowania bezpieczeństwa swoich pracowników. W obszarach, gdzie było to możliwe, wprowadzono system pracy zdalnej. Ponadto w swoich metodach funkcjonowania stosuje się do wytycznych publikowanych przez polskie i światowe instytucje sanitarne oraz regularnie monitoruje postep sytuacji epidemiologicznej.
Poniżej przedstawiono główne obszary na które miała wpływ pandemia COVID-19.
Wpływ otoczenia zewnetrznego:
Główne wskaźniki makroekonomiczne w 2020 roku
Spadek Produktu Krajowego Brutto oraz indeksu PMI odzwierciedlaja otoczenie, w którym funkcjonuje Spółka i Grupa.
Zmiany prawno-legislacyjne wprowadzone z związku z pandemią
Z powodu pandemii COVID-19 nie wprowadzono aktów prawnych dedykowanych branży, w której funkcjonuje Spółka i Grupa.
Sposób przeprowadzania procesu legislacyjnego (przekazywanie informacji w formie konferencji prasowych, zapowiedzi i często komunikatów sprzecznych ze sobą w formach, które nie stanowią źródła prawa, a publikacja regulacji prawnych w Dziennikach Ustaw z czasem niewystarczającym na reakcję i przygotowanie się Spółki) powoduje dużą niepewność.
Ponadto, pomimo zapewnień komunikowanych w mediach, że pomoc w ramach Tarczy Antykryzysowej będzie udzielana przedsiębiorcom szybko i skutecznie, w opinii Spółki pomoc nie była skuteczna i wystarczająca. Co więcej, Tarcza Antykryzysowa oferowała bardzo ograniczoną pomoc dla dużych przedsiębiorców. MOJ S.A., skorzystała jedynie z dopłat do wynagrodzeń w miesiącach czerwiec - sierpień 2020 z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Wpływ na wyniki Spółki:
Przychodv
Ze względu na spadającą produkcję i konsumpcję w skali światowej, a także niepewność, odbiorcy Spółki w wielu przypadkach ograniczali zakupy do niezbędnego minimum. W efekcie, zanotowano spadek przychodów o ok. 33,7%.
. Koszty
W krótkim terminie, Spółka i Grupa nie jest w stanie znacząco ograniczyć kosztów stałych. Aby osiągnąć znaczne oszczędności kosztowe w długim terminie, Spółka musiałaby dokonać grupowych zwolnień i zmniejszyć park maszynowy. Zarząd Spółki ocenia, że sytuacja związana z pandemią COVID-19 jest tymczasowa i należy jej wpływ rozpatrywać w krótkim terminie i w związku z tym nie podjęto decyzji o radykalnych działaniach.
■ Zysk
Ze względu na powyżej opisane czynniki wpływające na przychody i koszty, zysk Spółki odnotował duży spadek w porównaniu do 2019.
Wpływ na płynność Spółki:
Spadek przychodów 0
Ze względu na specyfikę działalności Spółki (zdecydowanie dłuższe terminy płatności należności handlowych niż zobowiązań handlowych) spadek sprzedaży spowodował, że zmniejszyły się potrzeby finansowania kapitału obrotowego co wpłyneło pozytywnie na płynność.
ם Akumulacja gotówki
Ze względu na dużą niepewność, która panowała w marcu, kwietniu i maju 2020 r., Spółka akumulowała gotówkę aby być przygotowanym na różne scenariusze rozwoju sytuacji.
Należności handlowe
W okresie największej niepewności (marzec - maj 2020) nastąpił wzrost należności przeterminowanych. Jednak w późniejszym okresie, sytuacja się unormowała.
Przewidywany rozwój sytuacji:
Na chwilę publikacji sprawozdania rocznego za 2020 r., sytuacja płynnościowa Spółki jest dobra, Zarząd obserwuje poprawę nastojów na rynku oraz otrzymuje pozytywne sygnały od kontrahentów. Z tego względu Zarząd pozytywnie ocenia zdolności do kontynuacji działalności.
Pomimo pandemii sytuacja kadrowa, majątkowa i finansowa Spółki i całej grupy jest stabilna. Spółka realizuje wszystkie swoje zobowiązania oraz na bieżąco monitoruje należności i utrzymuje je na poziomie nie zagrażającym dalszemu istnieniu Spółki.
RACHUNEK WYNIKÓW
Przychody ze sprzedaży ogółem
Wykorzystując mocne strony i atuty Spółki:
- wysoką jakość naszych produktów (sprzęgieł i urządzeń małej mechanizacji górniczej),
- znajomość potrzeb i oczekiwań odbiorców co do parametrów pracy naszych produktów,
- umiejętność dostosowania się do indywidualnych wymagań w zakresie rozwiązań konstrukcyjnych,
- status naszej Spółki podmiot notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie i przynależność do Grupy Kapitałowej FASING S.A,
w 2020 roku skutecznie konkurowaliśmy z innymi dostawcami i producentami urządzeń, sprzętu i podzespołów dla górnictwa pozostając na rynku, jako ugruntowany partner biznesowy.
Kluczowym elementem strategii Spółki, w obliczu narastających problemów w sektorze górnictwa pozostało pozyskiwanie nowych odbiorców i dywersyfikacja produkcji oraz wprowadzenie nowych produktów.
Skuteczna realizacja tej strategii pozwoliła Spółce utrzymać się na rynku, pomimo obniżenia sprzedaży produktów własnych i usług w 2020 r. w stosunku do 2019 r. o 36,6%. Sprzedaż produktów i usług w 2020 r. osiągnęła wartość 29 438 tys. zł wobec 46 447 tys. zł w 2019 r. Wzrost sprzedaży towarów i materiałów spowodował, że wartość sprzedaży ogółem była w tym samym okresie niższa o 33,7 %.
Wyniki sprzedaży w 2020 r. i ich porównanie do analogicznego okresu roku ubiegłego prezentuje Tabela nr 1.
SA-R 2020: Sprawozdanie Zarządu MOJ S.A. z działalności jednostki w 2020 r.
Tabela 1. Przychody netto ze sprzedaży (2020 i 2019)
| realizacja | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2020 (tys. zł) |
2019 (tys. zł) |
różnica (tys. zł) |
różnica (%) | |
| Przychody netto ze sprzedaży w tym: |
32 699 | 49 284 | -16 585 | 66,3% |
| Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług | 29 438 | 46 447 | -17 009 | 63,4% |
| Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów |
3 261 | 2 837 | 424 | 114,9% |
Struktura przychodów ze sprzedaży
Podstawowym elementem dochodów Spółki w 2020 r. była sprzedaż własnych wyrobów i usług. Ich udział w strukturze sprzedaży w 2020 r. wyniósł 90 % i był nizszy o 4,2 % w stosunku do roku 2019. Spadek w strukturze sprzedaży Spółka odnotowała głównie w obszarze produktów własnych.
Szczegółowe zestawienie przychodów ze sprzedaży za 2020 r. zawiera Tabela
| Zródła przychodów Sprzedaż wyrobów |
2020 rok tys. zł |
2019 rok tys. zł |
różnica (%) |
2020 rok struktura w % |
2019 rok struktura w 0/0 |
|---|---|---|---|---|---|
| Sprzedaż usług | 3912 | 5 551 | -1 639 | 11,96% | 11,26% |
| Sprzedaż towarów | 2 544 | 1 679 | 865 | 7,78% | 3,41% |
| Sprzedaż materiałów | 717 | 1 158 | -441 | 2,19% | 2,35% |
| Razem przychody | 32 699 | 49 284 | -16 585 | 100,00% | 100,00% |
Tabela 2. Przychody ze sprzedaży wg asortymentu (2020 i 2019)
Koszty
Koszty rodzajowe
Spadek sprzedaży musiał pociągnąć za sobą spadek kosztów działalności operacyjnej w 2020 roku w stosunku do 2019 roku. Były one niższe o 11 030 tys. zł (24,8 %) głównie dzięki spadkowi poniesionych nakładów na energię i materiały (35,2%). Niższy od spadku sprzedaży spadek kosztów wynagrodzeń jest efektem prowadzonej przez Zarząd polityki ochrony kadr pracowników w dobie kryzysu wywołanego przez pandemie koronawirusa przy współpracy załogi i związków zawodowych. Zmniejszenie zatrudnienia o 10 osób w skali roku to efekt odejść na własne życzenie i na emeryturę. Ponadto w miesiącach od czerwca do sierpnia ograniczono prace do czterech dni w tygodniu przy obniżeniu płac o 10%. Poniższa tabela ilustruje skalę zjawiska w podziale na poszczególne grupy kosztów.
| realizacja | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2020 (tys. zł) |
2019 (tys. zł) |
różnica (tys. zł) |
2020/2019 (%) |
|
| Koszty działalności operacyjnej razem | 33 486 | 44 516 | -11 030 | 75,2% |
| Amortyzacja | 2 041 | 2 034 | 6 | 100,3% |
| Zużycie materiałów i energii | 13 956 | 21 544 | -7 588 | 64,8% |
| Usługi obce | 3 606 | 4 790 | -1 184 | 75,3% |
| Podatki i opłaty | 664 | 754 | -90 | 88,1% |
| Wynagrodzenia | 8 204 | 10 282 | -2 078 | 79,8% |
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia |
1 928 | 2 394 | -465 | 80,6% |
| Pozostałe koszty rodzajowe | 542 | 581 | -39 | 93,3% |
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
2 544 | 2 136 | 409 | 119,1% |
Tabela 3. Koszty w układzie rodzajowym (2020 i 2019).
Koszty w ujęciu kalkulacyjnym
Spadek wartości sprzedaży produktów i usług o 36,6 % został osiągnięty przy spadku kosztów wytworzenia sprzedanych produktów i usług o 33,0 % . Wzrost sprzedaży towarów i materiałów o 14,9 % uzyskano przy wzroście kosztów pozyskania towarów i materiałów o 19,1 %. W 2020 roku Spółka obniżyła w stosunku do roku 2019 r. koszty sprzedaży o 21,3 % głównie z powodu ograniczeń wywołanych stanem pandemii - ograniczenia wyjazdów, organizacji imprez masowych takich jak targi, itd. Koszty ogólnego zarządu wzrosły o 3,9 %. Wyniki te są rezultatem elastycznego reagowania Zarządu na złożoną sytuację zewnętrzną w której działała Spółka.
Tabela 4. Koszty w ujęciu kalkulacyjnym (2020 i 2019)
| realizacja | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | różnica (tys. zł) |
2020/2019 (%) |
|
| Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów, w tym: |
24 916 | 35 513 | -10 597 | 70,2% |
| - Koszt wytworzenia sprzedanych produktów |
22 372 | 33 378 | -11 006 | 67,0% |
| - Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
2 544 | 2 136 | 409 | 119,1% |
| Koszty sprzedaży | 1 237 | 1 571 | -335 | 78,7% |
| Koszty ogólnego zarządu | 5 942 | 5719 | 223 | 103,9% |
Pozostałe przychody i koszty operacyjne
Pozostałe przychody operacyjne w 2020 r. wyniosły 3 932 tys. zł a pozostałe koszty operacyjne osiągnęły poziom 1 391 tys. zł. Złożyły się na to następujące pozycje:
| 2020 | 2019 | |||
|---|---|---|---|---|
| narastajaco | rok ubiegły | |||
| Lp. | POZOSTALE PRZYCHODY OPERACYJNE | wykon | wykonanie | wykonanie |
| (tys. zł) | 0/0 | |||
| Razem | ||||
| 3 932 | 165 | 2389,1% | ||
| 1 | Zysk za zbycia niefinansowych aktywów trwalych |
2 969 | 33 | 9048,6% |
| Przychody ze sprzedaży środków trwałych | 3 868 | 33 | 11788,1% | |
| Wartość sprzedanych środków trwałych | 899 | 0 | ||
| 2 | Dotacje | 732 | 0 | |
| 3 | Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych |
0 | 90 | |
| 4 | Inne | 232 | 42 | 555,2% |
| Cofnięcie odpisów aktualizujących zapasy | 11 | 0 | ||
| Cofnięcie odpisów aktualizujących należności | 11 | 0 | ||
| Aktualizacja wartości inwestycji długoterminowych |
0 | 0 | ||
| Otrzymane odszkodowania | 12 | 20 | 58,6% | |
| Nadwyżki inwentaryzacyjne | 1 | 3 | 19,1% | |
| Rozliczenie dotacji | 0 | 0 | ||
| Pozostałe przychody operacyjne | 197 | 18 | 1081,6% | |
| POZOSTALE KOSZTY OPERACY INE | ||||
| Razem | 1 391 | 1485 | 93,6% | |
| 1 | Strata za zbycia niefinansowych aktywów | 0 | ||
| trwalych Wartość sprzedanych środków trwałych |
0 | 0,00 | ||
| Przychody ze sprzedaży środków trwałych | 0 | 0,00 | ||
| Aktualizacja wartości aktywów | 0,00 | |||
| 2 | niefinansowych | 164 | 735 | 22,3% |
| Aktualizacja wartości zapasów | 132 | 220 | 60,3% | |
| Aktualizacja wartości należności | 32 | 513 | 6,2% | |
| Aktualizacja wartości ST i WNiP | 0 | 2 | 0,0% | |
| 3 | Inne | 1 227 | 751 | 163,5% |
| Koszty napraw - zdarzenia losowe pokryte ubezpieczeniem |
0 | 172 | ||
| Niedobory inwentaryzacyjne | 1 | 27 | 2,7% | |
| likwidacja jnwestycji długoterminowej | 0 | 0 | ||
| Darowizny | 10 | 18 | 55,2% | |
| Koszty reklamacji | 0 | 0 | ||
| Pozostałe koszty operacyjne | 1 216 | રે રે રે | 228,0% |
Tabela 5. Pozostałe przychody i koszty operacyjne (2020 i 2019)
Przychody i koszty finansowe
Przychody finansowe w okresie 2020 r. wyniosły 601 tys. zł. a koszt finansowe 986 tys. zł. Znaczące pozycje w tej grupie przychodów i kosztów to:
Tabela 6. Przychody i koszty finansowe (2020 i 2019)
| 2020 | 2019 | |||
|---|---|---|---|---|
| Lp. | PRZYCHODY FINANSOWE | wykon | wykonanie | różnica |
| (tys. zł) | % | |||
| Razem | 601 | 869 | 69,1% | |
| 1 | Dywidendy i udziały w zyskach | 0 | 0 | |
| w jednostkach powiązanych | 0 | 0 | ||
| w pozostałych jednostkach | 0 | |||
| 2 | Odsetki | 137 | 310 | 44,2% |
| od pożyczek | 0 | 0 | 0,0% | |
| od zwłoki w zapłacie należności | 137 | 288 | 47,6% | |
| pozostałe odsetki | 0 | 23 | 0,6% | |
| 3 | Zysk ze zbycia inwestycji | 0 | 0 | |
| Przychody ze sprzedanych inwestycji | 0 | 0 | ||
| Wartość sprzedanych inwestycji | 0 | 0 | ||
| 4 | Aktualizacja wartości inwestycji | 0 | 0 | |
| 5 | Inne | 463 | 559 | 82,9% |
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących | 225 | 143 | ||
| Różnice kursowe | 0 | 0 | ||
| Dodatnie | 0 | 0 | ||
| Ujemne | 0 | 0 | ||
| Pozostałe przychody finansowe | 238 | 416 | ||
| Lp. | KOSZTY FINANSOWE | |||
| Razem | 986 | 787 | 126% | |
| 1 | Odsetki | 670 | 454 | 148% |
| od leasingu | 133 | 133 | 100,4% | |
| od kredytów i pożyczek | 396 | 262 | 151,3% | |
| odsetki pozostałe | 5 | 0 | ||
| od zobowiązań | 135 | ਟਰੇ | 229% | |
| 2 | Strata ze zbycia inwestycji | 0 | 0 | |
| Wartość sprzedanych inwestycji | 0 | 0 | ||
| Przychody ze sprzedanych inwestycji | 0 | 0 | ||
| 3 | Aktualizacja wartości inwestycji | 0 | 0 | |
| 4 | Inne | 316 | 333 | 95% |
| Różnice kursowe | -149 | 5 | 2745,2% | |
| Dodatnie | 243 | 383 | 63,4% | |
| Ujemne | 94 | 388 | 24,2% |
| naležnosci | Odpisy aktualizujące - odsetki naliczone od | 138 | 111 | 123,9% |
|---|---|---|---|---|
| Koszty poręczeń i prowizji | 88 | 83 | 105.2% | |
| Pozostałe koszty finansowe | 240 | 134 | 179,4% |
Wynik finansowy
Osiągnięty w 2020 r. wynik finansowy netto 2 182 tys. zł jest niższy od wyników 2019 roku o 980 tys. zł tj. o 31% . Spółka wypracowała dodatni wynik na swej działalności pomimo rozszerzającego się kryzysu gospodarczego wywołanego ogólnoświatową pandemią koronawirusa i wprowadzanych przez rządy krajowe obostrzeń ograniczających, a nawet wstrzymujących możliwości działalności szeregu branż. Wynik ten osiągnięto pomimo spadku sprzedaży o 33,3% rok do roku.
Osiągnięte wyniki są efektem skutecznej działalności Zarządu elastycznie reagującego na zachodzące zmiany na rynku. W świetle utrzymującej się sytuacji kryzysowej na rynku, dużej konkurencji producentów maszyn i wyrobów dla górnictwa uniemożliwiającej przeniesienie wzrostu kosztów materiałów, energii i robocizny na odbiorców, osiągnięty wynik netto i brutto należy uznać za bardzo dobry.
Zestawienie poszczególnych wartości kształtujących wynik finansowy netto MOJ S.A. w badanym okresie przedstawia Tabela 7.
| 2020 | 2019 | różnica tys. zł |
różnica % |
|
|---|---|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | |||
| wynik na sprzedaży | 604 | 6 480 | -5 876 | 9,32% |
| wynik na działalności operacyjnej | 3 145 | ર 159 | -2 014 | 60,96% |
| wynik brutto | 2 760 | 4 432 | -1 672 | 62,29% |
| wynik netto | 2 182 | 3 162 | -980 | 69,00% |
Tabela 7. Wyniki finansowe ( 2020 r. i 2019 r.)
Marža
Stopniowe spowolnienie działalności górnictwa węgla kamiennego widoczne w IV kwartale 2019 roku wywołane prowadzoną polityką klimatyczną Unii Europejskiej podporządkowaną walce z ociepleniem klimatu oraz pogarszająca się sytuacja na skutek rozszerzania się oddziaływania koronawirusa prowadzącego do sytuacji pandemii spowodowało ograniczenie realizacji podpisanych w wyniku przetargów zamówień, ich przełożenie na IV kwartał aż ostatecznie do ich wypowiedzenia przez naszych kontrahentów. Zmniejszenie wielkości zamówień przy dużej konkurencji na rynku powoduje, że producenci rywalizujący ze sobą stosują politykę niskich marż.
Omawiane wielkości zostały zestawione w Tabeli nr 8
| Realizacja marży | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2020 | 2019 | różnica (tys. zł) |
2020/2019 (%) |
|
| marża brutto na sprzedaży wyrobów i usług (zł) |
7 066 | 13 069 | -6 003 | 148,43% |
| marża brutto na sprzedaży wyrobów i usług (%) |
24,00% | 28,14% | ||
| marża brutto na sprzedaży towarów i materiałów (zł) |
717 | 701 | રે રે | 108,55% |
| marża brutto na sprzedaży towarów i materiałów (%) |
21,98% | 24,72% | ||
| marża brutto na sprzedaży (zł) |
7 783 | 13 771 | 4319 | 145.70% |
| marża brutto na sprzedaży (%) |
23,80% | 27,94% |
Tabela 8. Zrealizowana marża (2020 i 2019).
MAJĄTEK I ŹRÓDŁA JEGO FINANSOWANIA
Struktura podstawowych pozycji bilansu.
Suma bilansowa na dzień 31.12.2020 r. wyniosła 63 846 tys. zł i była niższa o 4 674 tys. zł od wartości wykazanej na dzień 31.12.2019 r. Powyższy wynik jest spowodowany głównie przez:
a) po stronie aktywów:
- spadek aktywów trwałych o 2 857 tys. zł głównie w związku ze sprzedażą nożyc do cięcia Caddy i zginarki,
- spadek aktywów obrotowych o 1 817 tys. zł głównie na skutek obniżenia się należności krótkoterminowych ,
b) po stronie pasywów:
- spadek zobowiązań i rezerw o 6 855 tys. zł wynikający ze spadku zobowiązań krótkoterminowych - zobowiązań z tytułu dostaw materiałów i usług, podatków, itd. ,
- wzrost kapitału własnego o 2 182 tys. zł wartość wypracowanego zysku netto.
Zestawienie podstawowych pozycji bilansu prezentuje Tabela 9.
Tabela 9. Podstawowe pozycje bilansu
| bilans | odchylenia | struktura | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| na dzień 31.12 2020 |
na dzień 31.12 2019 |
różnica | różnica | 31.12.2020 | 31 12 2019 | |
| (tys. zł) | (tys. zł) | (tys. zł) | % | % | 0/0 | |
| Aktywa trwałe | 33 686 | 36 543 | -2 852 | 93% | 53% | 53.33% |
| Aktywa obrotowe | 30 160 | 31 977 | -1817 | તે રેજી જ | 47% | 46.67% |
| Kapital wasny | 44 04 | 41 859 | 2182 | 106% | 69% | 61,09% |
| Zobowiązania i rezerwy | 19 802 | 26 660 | -6 855 | 75% | 31% | 38,91% |
| Suma bilansowa | 63 846 | 68 520 | -4 674 | 94% | 100,00% | 100,00% |
Ocena perspektyw rozwoju działalności Emitenta została zawarta w pkt. 17.
4. Opis istotnych czynników ryzyka i zagrożeń, z określeniem w jakim stopniu emitent jest na nie narażony.
Ryzyko związane z możliwymi zmianami w sektorze górniczym.
Obecna sytuacja polskiego przemysłu wydobywczego węgla kamiennego wpływa bezpośrednio na sytuację Spółki i jej przyszłość. Pomimo prowadzonych działań marketingowych mających zwiększyć sprzedaż na eksport oraz do innych segmentów przemysłu, firmy te w dalszym ciągu są znaczącym odbiorcą Spółki, tym samym wszelkie problemy sektora górniczego w Polsce bezpośrednio przekładają się na sytuację Spółki, co przejawia się przede wszystkim spadkiem zamówień oraz wydłużeniem terminu spłaty zobowiązań. Problemy te mogą wpłynać na pogorszenie płynności Spółki w przyszłości. Sektor górniczy w Polsce od czasu przemian ustrojowych w latach 90 ubiegłego wieku przechodził istotne restrukturyzacje organizacyjne, które skutkowały stałym spadkiem wydobycia węgla. Obecnie ze względu na politykę energetyczną Unii Europejskiej oraz programy antysmogowe w dłuższej perspektywie należy spodziewać się zamykania i likwidacji kolejnych nierentownych kopalń.
Ryzyko ograniczonej dywersyfikacji źródeł przychodów Emitenta.
Przychody Emitenta w latach ubiegłych w połowie pozyskiwane były bezpośrednio z polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego. Znacząca część pozostałych przychodów jest generowana przez realizację zamówień dla przemysłu maszynowego pracującego na rzecz górnictwa. Mimo stałego wzrostu sprzedaży do innych sektorów gospodarki i ciągłego poszukiwania nowych odbiorców spoza branży górniczej cały czas Emitent w sposób istotny jest uzależniony od bieżącej koniunktury w tej branży. Ograniczenie zamówień ze strony polskiego górnictwa węgla kamiennego może powodować trudności w szybkim znalezieniu nowego kręgu odbiorców na produkty wytwarzane przez Emitenta i wpływać na pogorszenie się jego wyników finansowych.
Emitent stara się ograniczać powyższe ryzyko poprzez dywersyfikacje rynków zbytu i dywersyfikację swojej działalności. Pozwala ona wykorzystywać różnice w czynnikach kształtujących koniunkturę na rynkach lokalnych, zmniejszając w ten sposób prawdopodobieństwo jednoczesnego wystąpienia sytuacji kryzysowych.
Połączenie MOJ S.A. z Kuźnią Osowiec poprawiło dywersyfikację rynków zbytu.
Ryzyko związane z brakiem umów długoterminowych.
Sprzedaż produkowanych przez Emitenta urządzeń z Zakładu w Katowicach odbywa się na podstawie bieżących zamówień. Spółka bierze udział w przetargach publicznych ogłaszanych przez Spółki Węglowe. Podpisane w wyniku rozstrzygnięcia przetargów umowy nie gwarantują realizacji dostaw a są jedynie przepustką do udziału w licytacjach elektronicznych na pojedyncze zamówienia. Brak pewnych umów jest ograniczeniem dla organizacji procesów produkcyjno-zaopatrzeniowych i ma wpływ na optymalne planowanie wykorzystania zdolności produkcyjnych, co okresowo może negatywnie oddziaływać na osiągane przez Emitenta wyniki finansowe. Zagrożenie to pojawiło się zarówno w Zakładzie w Katowicach jak i w Oddziale Kuźnia Osowiec. Po obniżeniu zamówień ze strony przemysłu maszynowego pracującego na rzecz kopalń, Spółka została zmuszona do pozyskania nowych odbiorców i związania się z nimi nowymi umowami, co z reguły wymaga czasu.
Ryzyko kredytowe.
Ryzyko straty lub niekorzystnej zmiany sytuacji finansowej wynikające z wahań zdolności kredytowej emitentów papierów wartościowych, kontrahentów i wszelkich dłużników, w postaci ryzyka niewykonania zobowiązania przez kontrahenta lub koncentracji ryzyka rynkowego. W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem kredytowym Spółka zawiera transakcje z odbiorcami o dobrej renomie. W przypadku sprzedaży z odroczonym terminem płatności kontrahenci poddawani są weryfikacji pod kątem zdolności kredytowej. Aby ograniczyć ryzyko braku zapłaty od kontrahentów Spółka monitoruje stan swych należności, sprawdza czy są spłacane na bieżąco. Jeśli nie, to monituje swoich dłużników, dokonuje naliczeń odsetek ustawowych, a w ostateczności dochodzi swoich roszczeń na drodze powództwa sądowego.
Ryzyko utraty płynności.
W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem utraty płynności Spółka przygotowuje plany finansowe, które są co miesiąc aktualizowane. Umożliwia to precyzyjne zaplanowanie wpływów i wydatków związanych z działalnością Spółki, oraz wykrycie ewentualnych problemów, które mogą pojawić się w przyszłości. Dzieki temu Spółka ma czas na podjęcie odpowiednich działań (np. szybsze ściągnięcie swych należności od dłużników, zaciągnięcie krótkoterminowego kredytu obrotowego, itp.). Spółka monitoruje także stan swych należności, sprawdza czy są spłacane na bieżąco. Jeśli nie, to monituje swoich dłużników, nakłada na nich odsetki ustawowe, a w ostateczności dochodzi swoich roszczeń na drodze powództwa sądowego.
Ryzyko stopy procentowej.
Ryzyko związane z możliwością zmian wyniku finansowego danego podmiotu na skutek zmian stopy procentowej. Spółka korzysta z finansowania zewnętrznego (kredytów bankowych i pożyczek) w oparciu o umowy zawierane z instytucjami finansowymi na co najmniej roczny okres obowiązywania. Oprocentowanie kredytów i pożyczek jest uzależnione od polityki pieniężnej banku centralnego. Wzrost stóp procentowych powoduje wzrost kosztów finansowych spółki.
Zagrożenie związane z trudnościami w pozyskaniu wykwalifikowanej kadry w przyszłości.
Działalność Emitenta związana jest z zapotrzebowaniem na kadrę pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych, posiadających doświadczenie i umiejętności w produkcji zaawansowanych technologicznie urządzeń. Wdrażanie nowych wyrobów wymaga kadry inżynierskiej, posiadającej doświadczenie zawodowe. Wobec nasilającego się w Polsce zjawiska braku wykwalifikowanych pracowników branży metalowej i kuźniczej istnieje ryzyko, że w przyszłości utrudnione będzie zatrudnienie wystarczającej ilości osób z odpowiednim doświadczeniem, wykształceniem i kwalifikacjami zawodowymi, co może negatywnie oddziaływać na możliwość zwiększania produkcji oraz wdrażania nowych rozwiazań technicznych przez Emitenta. Obecna svtuacja gospodarcza umożliwia pozyskania kadry głównie niewykwalifikowanej lub bez doświadczenia zawodowego. Sytuacja ta, to efekt braku szkolenia nowych kadr po likwidacji szkół zawodowych oraz drenaż polskich specjalistów przez bardziej rozwinięte a co za tym idzie, bardziej atrakcyjne płacowo gospodarki Unii Europejskiej. W związku z powyższym Spółka wdrożyła program szkolenia pracowników we własnym zakresie, starając się zabezpieczyć swoje potrzeby kadrowe.
Zagrożenia ze strony konkurencji na nowych rynkach zbytu.
Potencjalne zagrożenie dla Emitenta w zakresie jego działalności na rynkach poza górniczych stanowią konkurenci - zwłaszcza podmioty zagraniczne, dysponujące nowoczesnymi laboratoriami badawczo - rozwojowymi i wykorzystujące efekty ekonomii skali. Posiadają one dobrze rozbudowaną sieć sprzedaży na terenie Polski oraz mogą pozwolić sobie na agresywne pozyskiwanie klientów. MOJ S.A. jest dla klientów poza górniczych stosunkowo nowym dostawca, dlatego - zwłaszcza w początkowym okresie obecności Emitenta na poza górniczych rynkach zbytu - jest narażony na działania konkurencji zmierzające do uniemożliwienia przejęcia części klientów. Zarząd Emitenta ocenia jednak, że Spółka jest dobrze przygotowana na tego typu działania.
- Zdarzenia istotnie wpływające na działalność jednostki, jakie nastąpiły w roku obrotowym, a także po jego zakończeniu, do dnia zatwierdzenia sprawozdania finansowego; informacje o przyjetej strategii rozwoju emitenta i jego grupy kapitałowej oraz działaniach podjętych w ramach jej realizacji w okresie objętym raportem wraz z opisem perspektyw rozwoju działalności emitenta co najmniej w najbliższym roku obrotowym.
W roku 2020 wystąpiły istotne zdarzenia, które wpłynęły na działalność Spółki i całej gospodarki światowej. Spółka nie posiada formalnie zatwierdzonego biznes planu na kilka lat do przodu lecz realizuje opracowane co rocznie plany techniczno - ekonomiczne, bazujące na przyjętych celach strategicznych :
CELE STRATEGICZNE
- · Bycie wiodącym producentem sprzęgieł przemysłowych i urządzeń tzw. małej mechanizacji górnictwa w kraju, oferującym wyroby w atrakcyjnej cenie rynkowej przy oczekiwanym przez rynek czasie dostawy.
- · Bycie wiodącym producentem ustandaryzowanych produktów (wyrobów kutych), oferującym wyroby w atrakcyjnej cenie rynkowej przy oczekiwanym przez rynek czasie dostawy.
- · Inwestycje w zaplecze maszynowe i badawczo technologiczne Spółki jak również utrzymanie ścisłej współpracy z renomowanymi jednostkami naukowo - badawczymi, w celu rozwoju nowych rozwiązań i produktów, ograniczenia kosztów i zwiększenia wydajności.
- · Promocja rozwoju myśli technologicznej poprzez aktywne uczestnictwo w wydarzeniach branżowych na skale globalną. Umacnianie rozpoznawalności marki MOJ oraz FASING na scenie międzynarodowej.
- · Zaistnienie na rynku budownictwa mieszkaniowego w Katowicach i zbudowanie marki MOJ S.A. jako znanego i rzetelnego dewelopera oferujacego najwyższej jakości domy i apartamenty za godziwą cenę na miarę możliwości przyszłych właścicieli.
- · Zagwarantowanie w długim horyzoncie czasowym stałego wzrostu dodatniego wyniku finansowego, poprzez podjęcie pakietu działań proefektywnościowych i reorganizacyjnych we wszystkich obszarach działalności Spółki.
- · Zwiększenie skali sprzedaży, w szczególności na rynkach poza górniczych, przy zachowaniu oczekiwanego poziomu rentowności Spółki i optymalnym obłożeniu parku maszynowego poprzez wykorzystanie potencjałów produkcyjnych Kuźni Osowiec z MOJ S.A.
- · Zwiększenie skali sprzedaży na rynkach poza górniczych poprzez ofertę sprzedaży nowych towarów uzupełniających paletę oferowanych produktów własnych wykorzystując pojawiające się nisze rynkowe tzw. polowanie na okazje.
- · Ustalanie kierunków działań z uwzględnieniem dbałości o środowisko i otoczenie społeczne regionów, w jakich funkcjonują Spółki Grupy.
Bieżąca realizacja w/w celów strategicznych w latach ubiegłych pozwoliła Spółce elastycznie podejść do wyzwań stawianych przed nią w dobie kryzysu gospodarczego. Już w IV kwartale 2019 roku zauważalne było spowolnienie w górnictwie - spadek sprzedaży węgla na cele grzewcze z uwagi na ocieplenie klimatu oraz spadek cen na rynkach światowych poniżej kosztów polskich producentów. Wysoki stan zwałów, żadania załóg górniczych podwyższenia płac i import węgla powodują nasilanie się głosów o konieczności nowej restrukturyzacji. Dzięki prowadzonej w latach ubiegłych akcji marketingowo informacyjnej na rynkach poza górniczych oraz około górniczych, poziom podpisanych umów na rok 2020 pozwolił ograniczyć spadek sprzedaży wyrobów i usług Spółki do wielkości nie zagrażającej jej działalności.
Kolejnym, dominującym elementem który miał duży wpływ na działalność Spółki ma rozwijająca się na wszystkich kontynentach pandemia wywołana rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Wpływ tego zdarzenia na działalność Spółki omówiony został w pkt.3.
Pomimo pandemii produkty oferowane przez naszą Spółkę: sprzęt wiertniczy, sprzęgła, stojaki, odkuwki oraz cała gama towarów handlowych ciągle dostarczane są zarówno na rynek krajowy jak i zagraniczny. Naszymi odbiorcami są zarówno finalni użytkownicy jak i producenci maszyn i urządzeń przeznaczonych do pracy w przemysle wydobywczym, hutniczym i wielu innych.
Zarząd dokłada wszelkich starań, aby zapewnić odpowiednią ilość zamówień oraz ich bezproblemową realizację poprzez zapewnienie niezbędnych materiałów. Problemy na rynku chińskim i ukraińskim pośrednio przekładają się na wielkość zamówień naszych wyrobów głównie odkuwek. Po ponad 3-ch miesiącach zastoju, wywołanego miedzy innymi koronawirusem, który wstrzymał produkcje otrzymaliśmy pozytywne informacje od naszych spółek działających na tamtym rynku. Powoli wydobycie zmierza w kierunku normalnego poziomu, a co za tym idzie, zaczynają składać zamówienia i realizować zakupy na produkty, których częściami składowymi są nasze produkty. Podobnie jest z sytuacją sektora wydobywczego w naszym kraju. Po trzech miesiącach zauważalnego zastoju zauważamy powolną poprawę. Spółki lokują zamówienia na nasze produkty. Ponadto ogłaszane są postepowania przetargowe, aukcje spotowe oraz zlecenia usługowe, co pozwala nam optymistycznie spojrzeć w przyszłość. Informacje z pozostałych rynków, bałkańskiego i rosyjskiego są także pozytywne. Pomimo trwającej epidemii prognozy deklarowane przez tamtejsze władze jasno przedstawiają wzrostowy kierunek wydobycia węgla a to oznacza zwiększone zapotrzebowanie na wyroby i usługi oferowane przez naszą spółkę. Dobre informacje otrzymujemy również od rodzimych producentów maszyn i urządzeń. Zakończone postępowania przetargowe, których realizacja została czasowo zawieszona. wracają do realizacji. Odbiorcy podpisują umowy i składają zamówienia na dostawy m.in. przenośników, sekcji obudów zmechanizowanych oraz łańcuchów. Nasze produkty trafiają także na rynki zagraniczne w maszynach i urządzeniach zarówno krajowych jak i zagranicznych producentów maszyn. Ponownie toczą się postępowania przetargowe w Turcji, Bośni i Hercegowinie, Rosji oraz na Ukrainie. Ograniczenie kontaktów bezpośrednich nie stanowi też problemu. Obecnie w dobie internetu i szerokiej siatki telekomunikacyjnej działania marketingowe nie są problemem. Kontakt z kontrahentami utrzymujemy za pośrednictwem poczty elektronicznej, telekonferencji, rozmów telefonicznych, itd. Postepowania przetargowe i aukcje spotowe organizowane przez naszych potencialnych odbiorców, obsługiwane są w formie elektronicznej za pośrednictwem, internetu. Wszelkie ustalenia techniczne, ewentualne modernizacje i zakresy wykonywanych remontów ustalane są na bieżąco.
Dostawy materiałów okołoprodukcyjnych nie są obecnie zagrożone. Nie posiadamy dostawców znacznie dominujacych, a których ewentualne wstrzymanie działalności uniemożliwiłoby funkcjonowanie naszej spółki. Strategicznymi dostawcami są odlewnie żeliwa, aluminium, producenci wyrobów gumy i tworzyw sztucznych oraz huty. W ostatnim roku kilkakrotnie otrzymywaliśmy informacje od naszych kooperantów zarówno z Włoch jak i Francji o bezterminowym wstrzymaniu produkcji z uwagi na panującą epidemię koronawirusa. Nie stanowi to dużego problemu, ponieważ mamy szeroko zdywersyfikowaną
sieć dostawców, co gwarantuje nam ciągłość dostaw niezbędnych materiałów do zabezpieczenia produkcji, a to gwarantuje nam realizowanie celów sprzedażowych. Najpoważniejsze problemy zarówno z rynkiem zbytu i z zerwaniem łańcucha dostaw mogą wystąpić na skutek ewentualnych decyzji administracyjnych podjętych przez władze naszego kraju - zamknięcie całkowite kraju, zakaz poruszania się, wstrzymanie działalności zakładów pracy.
W związku z pandemią i ewentualnymi skutkami obecnej sytuacji Zarząd wystąpił o otrzymanie pomocy w ramach programów rządowych. I tak :
a) otrzymaliśmy po podpisaniu porozumienia ze Związkami Zawodowymi, świadczenia na rzecz ochrony miejsc pracy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych udzielone przez Wojewódzki Urzad Pracy w Katowicach:
-
za czerwiec - 225263,63 PLN (wykorzystane),
-
za lipiec - 225284,38 PLN (wykorzystane),
-
za sierpień - 231331,57 PLN (wykorzystane),
b) podpisaliśmy aneksy do umów z:
-
Idea Getin Leasing SA - obniżeniu 6 rat (od kwietnia 2020) o 80% wartości raty fimansowej i wydłużeniu okresu spłaty o 6 miesięcy
-
Millennium Leasing Sp. z o.o. - obniżeniu 6 rat (od kwietnia 2020) o 90% wartości raty finansowej i wydłużeniu okresu spłaty o 6 miesięcy.
Zarząd w pismach skierowanych do banków zwrócił się z prosbą o informację dotyczącą ewentualnych ulg w zakresie funkcjonujących kredytów, obniżenia rat odsetkowych lub czasową zmianę stawki referencyjnej lub marży. Przedstawiciele banków poinformowali nas, że na te chwilę nie ma automatycznych procedur zmian w zakresie funkcjonujących umów kredytowych. Jednocześnie biorąc pod uwage zmieniające się okoliczności gospodarcze i oczekiwania Klientów, będą indywidualnie rozpatrywać wnioski i prosby Klientów. Z uzyskanych informacji wynika, że Banki nie mają żadnych regulacji na ewentualność zawieszenia należnych odsetek lub rat kredytów z powodu pandemii ale z racji dynamicznie rozwijającej się sytuacji może je wprowadzą. Podsumowując, na ten moment pozostaje nam śledzić doniesienia medialne gdyż istnieje prawdopodobieństwo nałożenia na instytucje finansowe (w tym leasingodawców i banki odgórnej, np. rządowej dyrektywy w postaci umorzenia lub przesuniecia w czasie należności - rat kapitałowych, rat odsetkowych, odsetek miesięcznych za wykorzystany limit kredytowy). Zarząd, na podstawie powyższych informacji, analizie aktualnej sytuacji rynkowej, informacji medialnych oraz decyzji przedstawicieli władz naszego kraju w sprawie ograniczeniania się epidemii koronawirusa, stwierdza w oparciu o aktualnie dostępne dane, że spółka odczuła negatywne skutki tej epidemii, ale nie w takim stopniu aby doprowadziły do wstrzymania działalności.
6. Ważniejsze osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju.
W Spółce pracuje Dział Konstrukcyjno - Wdrożeniowy który oprócz realizacji zleceń dostosowywania produktów Spółki do indywidualnych potrzeb klientów pracuje również nad opracowywaniem nowych produktów wychodzących naprzeciw potrzeb potencjalnych odbiorców. W 2020 roku zakończono prace nad dokumentacją i wykonaniem 15 prototypów które oczekują na uzyskanie atestu i dopuszczenie do produkcji.
7. Udziały własne.
W 2020 roku ani w latach poprzednich Spółka nie prowadziła skupu własnych akcji.
8. Posiadane przez jednostkę oddziały (zakłady).
W skład MOJ S.A. nie wchodzą wewnętrzne jednostki organizacyjne prowadzące własną sprawozdawczość finansową. Sprawozdanie finansowe i dane porównywalne nie zawierają danych łącznych.
Instrumenty finansowe. 9.
Informacje o wykorzystywanych instrumentach finansowych Spółka zamieściła w Dodatkowych notach i objaśnieniach do sprawozdania SA-R 2020.
- Sprawozdanie na temat informacji niefinansowych sporządzone zgodnie z wymogami art. 49b ust. 2-8 ustawy o rachunkowości - w przypadku Emitenta spelniającego kryteria określone w art. 49b ust. 1 tej ustawy, który nie sporządza oświadczenia na temat informacji niefinansowych, o którym mowa w ust. 6 pkt 7.
Spółka nie spełnia kryteriów określonych w art.49b ust.1 ustawy o rachunkowości a tym samym nie sporządza samodzielnie oświadczenia na temat informacji niefinansowych.
- Stanowiące wyodrębnioną część tego sprawozdania oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego.
Oświadczenie o stosowaniu ładu korporacyjnego zawarte jest w załączniku nr 1 do Sprawozdania Zarządu z działalności jednostki w 2020 roku.
- Wskazanie nazwy i siedziby jednostki dominującej wyższego szczebla sporządzającej oświadczenie albo sprawozdanie na temat informacji niefinansowych obejmujące Emitenta i jego jednostki zależne.
Informacje niefinansowe Spółki są częścią informacji publikowanej przez spółkę nadrzędną GK FASING S.A. konsolidującą grupę i zamieszczona jest na stronie internetowej www.fasing.pl.
- Wskazanie istotnych postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej, dotyczących zobowiązań oraz wierzytelności Emitenta lub jego jednostki zależnej, ze wskazaniem przedmiotu postępowania, wartości przedmiotu sporu, daty wszczęcia postępowania, stron wszczętego postępowania oraz stanowiska emitenta.
Na dzień bilansowy jak i chwilę obecną nie toczą się w stosunku do Emitenta żadne postępowania przed sądem których wartość byłaby istotna w stosunku do kapitałów własnych.
W dniu 20.06.2016 r. w Spółce I Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu rozpoczął kontrolę w zakresie: prawidłowości wywiązywania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego dotycząca podatku VAT za okres od stycznia 2014 r. do września 2014 r. W dniu 11.01.2017 r. Spółka otrzymała Protokół Kontroli Podatkowej do którego w wymaganym terminie złożyła zastrzeżenia oraz złożyła odpowiednie korekty. Spółka nie zgadza się ze stanowiskiem Urzędu w kwestii sposobu określenia miejsca dostawy towarów hurtowych, sporna kwota podatku VAT opiewa na kwotę 3 369 159,43 zł. W dniu 9.02.2017 r. spółka otrzymała zawiadomienie z Urzędu, że zastrzeżenia nie zostały uwzględnione. Dnia 06.04.2017 r. spółka otrzymała postanowienie o wszczęciu postępowania podatkowego w powyższej sprawie. Ponadto w lipcu 2017 r. powiadomiono Spółkę o rozszerzeniu kontrolowanego okresu do marca 2015 r. a we wrześniu 2019 r. o kolejnym rozszerzeniu do czerwca 2016 roku. W dniach 18 i 23 marca b.r. Zarząd otrzymał dwie decyzje Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Katowicach w której zostały określone wysokości naliczonego podatku od towarów i usług za okresy X, XI, XII 2014 r. oraz I, II, III 2015 r. wskutek czego sporna kwota VAT wynosi kolejno 1 041 742,43 zł oraz 904 376,94 zł.
Istotne są ponadto zapisy w decyzjach:
" Od niniejszej decyzji, na podstawie art. 223 § 1 i § 2 pkt I i art. 221 a§ I ustawy Ordynacja podatkowa, służy stronie prawo wniesienia odwołania w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia, do Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno - Skarbowego w Katowicach, ul. Słoneczna 34, 40-136 Katowice.
Niniejsza decyzja, jako decyzja nieostateczna nie podlega wykonaniu (art, 239a ustawy Ordynacja podatkowa)."
Przedstawiony stan rzeczy sugeruje, iż dowody przeprowadzone w ramach zakończonej kontroli i postępowań miały charakter niepełny. Ich interpretacja będzie możliwa dopiero w ramach rozpatrywania na podstawie odwołania się od decyzji. Celem uzupełnienia materiału dowodowego w ramach przedmiotowych kontroli/postepowań Spółka złożyła szereg wniosków dowodowych, które nie zostały uwzględnione w przypadku decyzji a w przypadku postępowania podatkowego prowadzonego przez I Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu za okres 1 - IX 2014 r. i kontroli Urzędu Celno - Skarbowego za okresy IV -XII 2015 r. i I - VI 2016 r. - jeszcze nie przeprowadzone. Z jednej strony oznacza to. że twierdzenia protokołu kontroli oraz decyzji oparte są na szczątkowych danych, co zostało w nim odnotowane, a z drugiej strony, na tym etapie można mówić tylko o pewnym ryzyku niekorzystnego dla Spółki rozstrzygnięcia sprawy. W ocenie Spółki zarówno treść protokołu jak i decyzji, przewidująca wprost możliwość alternatywnej interpretacji stanu faktycznego (czy też dalszych ustaleń w tym zakresie), jak i sformułowane przez Spółkę wnioski dowodowe pozwalają na stwierdzenie, że powstanie zobowiązania podatkowego (rozumianego jako niekorzystna dla Spółki decyzja organów podatkowych w wyniku toczących się spraw) nie jest bardziej prawdopodobne niż uwzględnienie argumentacji MOJ S.A.
W zakresie kontrolowanych okresów: I - IX 2014 r. oraz IV - XII 2015 r. i I - VI 2016 r. do marca 2021 roku spółka nie otrzymywała, poza kolejnymi przedłużeniami terminu zakończenia postępowania, innych informacji z Krajowej Administracji Skarbowej.
Zatem ryzyko niekorzystnego dla Spółki rozstrzygnięcia sprawy z tytułu Protokół Kontroli Podatkowej nie wyczerpuje obowiazku - zgodnie z art. 35d. ust.1. pkt) 1 ustawy o rachunkowości - utworzenia przez Spółkę rezerwy z tego tytułu, a jedynie zobowiązania warunkowego, które zostało ujęte w punkcie 1.1.14 informacji dodatkowej, a opisane okoliczności w ocenie Spółki pozwalają przyjąć, że prawdopodobieństwo - mimo że obiektywnie istniejące - powstania zobowiązania podatkowego w przyszłości nie jest równoznaczne z określeniem powstania "o dużym stopniu prawdopodobieństwa" stanowiącego ustawową przesłankę dla tworzenia rezerw. Takie stanowisko zajęła kancelaria prawna obsługująca Spółkę.
- Informacje o podstawowych produktach, towarach lub usługach wraz z ich określeniem wartościowym i ilościowym oraz udziałem poszczególnych produktów, towarów i usług (jeżeli są istotne) albo ich grup w sprzedaży emitenta ogółem, a także zmianach w tym zakresie w okresie sprawozdawczym.
W 2020 roku Spółka realizowała produkcję oraz sprzedaż urządzeń i narzędzi, głównie dla potrzeb przemysłu wydobywczego, ze szczególnym uwzglednieniem sektora górnictwa podziemnego. Są to przede wszystkim sprzęgła i urządzenia wiertnicze, stojaki cierne, agregaty hydrauliczne, itp.
W związku z połączeniem się od 1 października 2013 r. z Fabryką Wyrobów Metalowych Kuźnia Osowiec Sp. z o.o. obszar działalności Spółki powiększył się o produkcję i dystrybucję odkuwek o masie od 0,1 kg do 23 kg.
Produkty wytwarzane w Zakładzie w Katowicach.
Katalog sprzęgieł własnej produkcji zawiera sprzęgła hydrokinetyczne, elastyczne, wysoko elastyczne, przeciążeniowe cierne, sworzniowe, paskowe, zębate i jest uzupełniony o produkty nie wytwarzane przez Spółkę (inny zakres mocy i konfiguracji wyżej wymienionych sprzęgieł oraz inne konstrukcje sprzegieł). Różnorodność oferty pozwala w wielu przypadkach na zaproponowanie klientom kilku wariantów rozwiązań technicznych. Ponadto Spółka projektuje i wykonuje sprzęgła według indywidualnych potrzeb klienta.
Wykaz ważniejszych typów urządzeń, w których mogą mieć zastosowanie wyżej wymienione sprzęgła:
- · przenośniki zgrzebłowe ścianowe i podścianowe,
- · przenośniki zgrzebłowe lekkie do transportu urobku,
- · kompleksy przenośników zgrzebłowych do pokładów niskich,
- · przenośniki zgrzebłowe do materiałów sypkich w zastosowaniu do kotłowni, silosów i magazynów,
- przenośniki taśmowe, ●
- kruszarki. 0
- pompy :
- a) wirowe wielostopniowe:
- średniociśnieniowe typu OS,
- wysokociśnieniowe typu OW,
- a) wirowe wielostopniowe:
- wysokociśnieniowe typu OWH,
- typu ZW-50,
- typu PWD-4,
- b) wirowe jednostopniowe.
- wentylatory:
- promieniowe ogólnego przeznaczenia typu WWOax,
- bebnowe do wentylacji i klimatyzacji typu WPOB,
- bebnowe do podmuchu kotłów typu WPB,
- osiowe do wentylacji hal typu WOPO
- promieniowe wysokociśnieniowe WPFO.
W ramach strategii rozszerzania rynków zbytu Spółka podejmuje i kontynuuje działania umożliwiające zaspokojenie jak najszerszego zakresu potrzeb przemysłu energetycznego w dziedzinie sprzęgieł wszelkiego zastosowania. Oprócz przemysłu górniczego i energetycznego oferta Spółki kierowana jest w dużym stopniu także do :
-
przedsiębiorstw przemysłu cementowego i stoczniowego,
-
producentów przenośników taśmowych, kubełkowych, zgrzebłowych itp., pomp, wentylatorów i kruszarek,
- przedsiębiorstw przemysłu cukrowniczego, drzewnego i papierniczego.
Ważnym elementem, który pozwala zwiększać sprzedaż swoich wyrobów jest bezpośrednia sprzedaż do producentów maszyn i urządzeń (tzw. odbiorców OEM). Producenci tacy jak Fawent, Famur, Patentus, JZR, Anżeromasz Rosja stosując nasze wyroby w swoich maszynach ujmują je w dokumentacjach techniczno - ruchowych i w ten sposób gwarantują, że finalny odbiorca zwraca się w późniejszym okresie do nas i kupuje poszczególne podzespoły jako części zamienne do całej maszyny. Na rynku górniczym Spółka jest producentem oraz dostawcą wysokiej jakości tzw. "małej mechanizacji górnictwa". Spółka oferuje sprzęt wiertniczy (wiertarki i kotwiarki) oraz stojaki cierne, klucze dynamometryczne, pompy, agregaty hydrauliczne, smarownice, podpory oraz świadczy usługi w zakresie remontów własnych produktów i firm zagranicznych.
Spółka produkuje sprzet wiertniczy - wiertarki i kotwiarki - znajdujący zastosowanie przede wszystkim w górnictwie. Kotwiarki to urządzenia służące do wykonywania otworów strzałowych i kotwicowych w stropach chodników górniczych, a także do osadzania kotew. Emitent produkuje trzy rodzaje tych urządzeń, które w zależności od charakterystyki wyrobiska mogą być wykorzystywane do pracy w skałach średnio twardych i twardych. Emitent zróżnicował asortyment sprzętu wiertniczego ze względu na media, którymi może być on zasilany, tj .: hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne.
Wiertarki wytwarzane przez MOJ S.A. można podzielić na trzy podstawowe kategorie:
- wiertarki pneumatyczne, zasilane sprężonym powietrzem,
- wiertarki hydrauliczne, zasilane olejem lub emulsją wodno-olejową,
- wiertarki elektryczne, zasilane pradem elektrycznym.
Podejmując działania mające na celu poszerzenie własnego obszaru działalności i lepszego wykorzystania posiadanych mocy Spółka produkuje wyroby takie jak:
- zawiesia o nośności 8 ton. Zawiesia transportowe używane są przez producentów maszyn i urządzeń do mocowania na transportowanych elementach konstrukcyjnych urządzenia umożliwiającego podwieszenie do środków transportu. - podzespoły maszyn i urządzeń górniczych takich jak:
- · człony gasienicowe kombajnów chodnikowych A75,
- · uchwyty nożowe do kombajnów chodnikowych,
- · hamulce szczękowe bębnowe i tarczowe ze zwalniakami hydraulicznymi,
- · elementy tras przenośników taśmowych,
- · w kooperacji z Konko elementy przenośników ścianowych (drabinki Eiekoff) i podzespoły sekcji obudowy zmechanizowanej.
- · maszyny i urządzenia przeróbcze oraz podzespoły do w/w urządzeń:
- · przesiewacz wibracyjne PWP, PWK,
- · burty i korpusy łożyskowe przesiewaczy wibracyjnych,
- · koła wynoszące wzbogacalników DISA wraz z bębnami napędowymi i rolkami prowadzącymi,
- · bebny napedowe, zwrotne, odciskowe, odwadniające,
- · elementy rurociągów tłoczonych i spustowych cieczy ciężkiej o zwiększonej odporności na ścieranie (we współpracy z firmą Bumach),
- · trójniki, kolanka, kolektory,
- · elementy konstrukcyjne odmulników DORR'a.
Istotnym elementem oferty Spółki jest świadczenie usług w zakresie przeglądów, konserwacji i napraw własnych urządzeń i maszyn produkowanych przez Spółkę jak również innych producentów. W ramach poszerzania zakresu swojej działalności Spółka wydzierżawiła halę produkcyjną w Katowicach przy ulicy Modelarskiej 11 w której po remoncie i przystosowaniu zaczeła świadczyć usługi spawania i wytaczania elementów stalowych konstrukcji dla przemysłu maszynowego.
Produkty wytwarzane w Oddziale Kuźnia Osowiec.
Oddział Kuźnia Osowiec produkuje stalowe odkuwki matrycowe kute na goraco o masie od 0,1 kg do 23 kg, głównie na zamówienie klienta, według jego projektu.
W zakresie produkowania odkuwek Firma oferuje następujące prace:
- · wykonywanie odkuwek w oparciu o dostarczoną dokumentację techniczną wyrobu badź wzór:
- · wykonanie dokumentacji w technice przestrzennej 3D CAD/CAM przy wykorzystaniu systemu NX z uwzględnieniem symulacji kucia przeprowadzonej w programie SIMUFACT;
- wykonanie obróbki cieplnej odkuwek, o
- śrutowanie, ●
- · wykonanie obróbki mechanicznej odkuwek;
- · kontrola wad powierzchniowych metodą defektoskopii magnetycznej.
- · przeprowadzenie badań metalograficznych i wytrzymałościowych odkuwek.
Zaletami procesu kucia matrycowego są niewielki czas wykonania wyrobu oraz możliwość produkowania odkuwek o skomplikowanych kształtach.
Produkty Oddziału Kuźnia Osowiec charakteryzują się wysoką jakością. Stosowana przez Firmę technologia pozwala na wytworzenie odkuwek dokładnie odpowiadających
oczekiwaniom klientów. Zauważa się, iż cena produktów Kuźni Osowiec jest porównywalna z cenami produktów konkurencyjnych. Istotną przewagą konkurencyjną Firmy jest ponadto możliwość kompleksowego zaspokojenia potrzeb klienta - od przygotowania projektu produktów, poprzez doradztwo w zakresie przygotowania odpowiednich odkuwek, do wykonania obróbki mechanicznej odkuwek. Jednakże, odkuwki Kuźni nie posiadają wystarczająco konkurencyjnych cech do zastosowania w przemyśle motoryzacyjnym, ponieważ Oddział Kuźnia Osowiec nie posiada odpowiednich maszyn wytworzenia wysokiej jakości i ilości odkuwek do zastosowani w produkcji samochodów (chodzi o prasy).
Głównymi odbiorcami Kuźni są przedsiębiorstwa produkcyjne z sektora górniczego, kolejowego, transportowego i maszynowego (w szczególności producenci maszyn rolniczych i budowlanych) oraz hydrauliki siłowej. Odbiorcy przedstawiają Firmie swoje wymagania w zakresie produktu, przygotowujac gotowy szczegółowy projekt lub określając ogólne wytyczne. Obecnie Kuźnia współpracuje z ok. 80 klientami, z czego połowe stanowią duże przedsiębiorstwa, bedace liderami w swoich branżach.
Oddział Kuźnia Osowiec odpowiada na wymagania swoich odbiorców. Stalowe odkuwki matrycowe jej produkcji charakteryzują się trwałością i precyzyjnością wykonania oraz dzięki najnowocześniejszym technikom projektowania możliwe jest wykonanie odkuwek o różnych skomplikowanych kształtach.
Szczegółowe zestawienie sprzedaży w 2020 r. według asortymentów i jej porównanie do roku 2019 przedstawia Tabela 10. Rok ubiegły dla tradycyjnej działalności Spółki - producenta sprzęgieł, stojaków, odkuwek oraz usług, z uwagi na sytuację gospodarczą, był rokiem gorszym od roku 2019. Swiadczy o tym spadek sprzedaży w stosunku do roku 2019 w większości asortymentów.
| 2020 rok | 2019 rok 12 m-cy |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Wykonanie | Asortyment MOJ S.A. | 2020 r. | Porównanie | |||
| (tys. zł) | 12 m-cy | 0/0 | ||||
| Wyroby i usługi, | 29 438 | 46 447,02 | -17 009 | 63,4% | ||
| w tym: | ||||||
| - sprzęgła | 3 082 | ર વેતેર | -2 913 | 51,4% | ||
| - sprzęt wiertniczy | 457 | 861 | -404 | 53,1% | ||
| - pozostałe | 205 | 385 | -180 | 53,1% | ||
| - stojaki Valent | 833 | 1 067 | -234 | 78,1% | ||
| -odkuwki | 19017 | 31 103 | -12 087 | 61,1% | ||
| - części | 1 933 | 1 485 | 448 | 130,1% | ||
| - ustugi | 3 912 | ર રહી | -1 639 | 70,5% | ||
| - w tym spawanie i wytaczanie | 976 | 2 295 | -1 319 | 42,5% | ||
| - domy | 0 | 0 | 0 | |||
| Towary i materiały | 3 261 | 2 837 | 424 | 114,9% | ||
| Razem | 32 699 | 49 284 | -16585 | 66,3% |
Tabela 10. Przychody ze sprzedaży wg asortymentu.
- Informacje o rynkach zbytu, z uwzględnieniem podziału na rynki krajowe i zagraniczne oraz informacje o źródłach zaopatrzenia w materiały do produkcji, w towary i usługi, z określeniem uzależnienia od jednego lub więcej odbiorców i dostawców, a w przypadku gdy udział jednego odbiorcy lub dostawcy osiąga co najmniej 10% przychodów ze sprzedaży ogółem - nazwy (firmy) dostawcy lub odbiorcy, jego udział w sprzedaży lub zaopatrzeniu oraz jego formalne powiązania z emitentem.
Emitent działa na rynku krajowym i zagranicznym. Głównym rynkiem sprzedaży dla Spółki z uwagi na specyfikę produkcji jest rynek krajowy (91,3 %) i główne działania marketingowe jako Spółki produkcyjnej są skierowane na ten rynek. Sprzedaż produktów na rynek wewnętrzny (krajowy) jest wysoka i wyniosła 94,5 %. Jednakże przy malejącym rynku krajowym Spółka stara się intensywnie o wzrost eksportu i pozyskanie na tych rynkach nowych odbiorców.
Podział osiągniętych w 2020 r. przychodów wg kryterium geograficznego przedstawiają poniższe tabele.
| 2020 rok | 2019 rok | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Katowice | Osowiec | Razem | Katowice | Osowiec | Razem | ||
| (tys. zł) | tys. zł) | (tys. zł) | ( tys. zł) | (tys. zł) | (tys. zł) | ||
| Przychody ze sprzedaży produktów |
10 012 | 19 425 | 29 438 | 14 995 | 31 452 | 46 447 | |
| w tym eksport | 840 | 781 | 620 | 652 | 249 | 901 | |
| w tym kraj | 9 173 | 18 645 | 27 817 | 14 342 | 31 203 | 45 546 | |
| Przychody ze | |||||||
| sprzedaży towarów | 2614 | 647 | 3 261 | 1 792 | 1 046 | 2 837 | |
| w tym eksport | 1215 | 0 | 1215 | 386 | 0 | 386 | |
| w tym kraj | 1 399 | 647 | 2 046 | 1 406 | 1 045 | 2 451 | |
| Ogółem przychody | 12 626 | 20 073 | 32 699 | 16 786 | 32 498 | 49 284 | |
| w tym eksport | 2 055 | 781 | 2 836 | 1 038 | 249 | 1 288 | |
| w tym kraj | 10 571 | 19 292 | 29 863 | 15 748 | 32 248 | 47 997 |
Tabela 11. Struktura geograficzna przychodów ze sprzedaży.
Tabela 12. Kierunki sprzedaży eksportowej w 2020 r.
| Lp. | Kraj | Produkty Wartość sprzedaży |
Udział procentowy |
Towary Wartość sprzedaży 2 |
Udział procentowy |
|---|---|---|---|---|---|
| tys. zł | 0/0 | tys. zł | 0/0 | ||
| 1. | Niemcy | 781 | 27,53 | 0,26 | 0,0 |
| 2. | Rosja | 294 | 10,38 | 248 | 8,7 |
| 3 | Turcja | 238 | 8,39 | 0 | 0,0 |
| 4. | Bośnia, Hercegowina | 182 | 6,41 | 393 | 13,9 |
| 5. | Cypr | ਦੇ ਤੋ | 1.86 | 0 | 0,0 |
| 6. | Czechy | રે રે | 1.86 | 0,18 |
SA-R 2020: Sprawozdanie Zarządu MOJ S.A. z działalności jednostki w 2020 r.
| 7. | Ukraina | 21 | 0.72 | 201 | 1.1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 8. | Rumunia | 0 | 224 | 7.9 | ||
| 9. | Kazachstan | 0 | 139 | 4.9 | ||
| 10. | Bulgaria | 0 | 9 | 0.3 | ||
| Razem | 1 621 | 57,1 | 1 215 | 42,9 | ||
| Ogółem | 2 836 |
Największym odbiorcą produktów i usług własnych Spółki pozostaje górnictwo. W okresie 2020 r. udział wartości sprzedaży do tego segmentu rynku krajowego wyniósł 50,9%. Bezpośrednia sprzedaż do spółek węglowych stanowiła 12,2% sprzedaży. Największymi odbiorcami w tej grupie byli PGG S.A., Jastrzebska Spółka Węglowa S.A. Pozytywnie należy przyjąć duży (38,7%) udział w sprzedaży przedsiębiorstw przemysłu maszyn górniczych. Największym odbiorcą w tej grupie w 2020 r. był FASING S.A. Spółka dominująca wobec MOJ S.A. - jeden z największych na świecie producentów łańcuchów przemysłowych.
W grupie pozostałych odbiorców dominują spółki reprezentujące przemysł hydrauliki maszynowej, motoryzacyjny, kolejowy oraz niewielkie firmy handlowo usługowe, działające głównie na rynku lokalnym. W grupie odbiorców tylko FASING S.A. i Węglokoks S.A. przekroczyły 10 % udziału w wartości zakupów. Obroty z FASING S.A. w 2020 r. osiągnęły poziom 36 % a Węglokoksu 11,7%
Aktualny stan podziału sprzedaży na górnictwo i rynek pozostały prezentuje poniższa Tabela 13.
| Wykonanie | Wykonanie 2019. |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| SECT TERITY TRANK O | 2020 r. | ||||
| Wartość sprzedaży tys. .zł) |
Struktura (%) |
Wartość sprzedaży (tys. zł) |
Struktura (%) |
||
| KRAJ w tym: |
29 863 | 91,3% | 47 996 | 97,4% | |
| Gornictwo | 16 641 | 50,9% | 33 302 | 67,6% | |
| Sprzedaż poza górnictwem | 13 222 | 40,4% | 14 694 | 29,8% | |
| EKSPORT | 2 836 | 8,7% | 1 288 | 2,6% | |
| OGOLEM | 32 699 | 100,00% | 49 284 | 100,00% |
Tabela 13. Struktura branżowa przychodów ze sprzedaży w 2020r.
Emitent zaopatruje się w materiały do produkcji głównie na rynku polskim. Z podmiotami zagranicznymi współpracuje w zakresie zaopatrzenia w półprodukty do produkcji własnej oraz towary handlowe. Wysoki udział w dostawach ma spółka Karbon 2 Sp. z o.o. (ok.38,4%). Wynika on ze specjalizowania się tej spółki w ramach Grupy Kapitałowej w obsłudze w tym zakresie pozostałych uczestników grupy. Pozwala to na wykorzystanie negocjowanej skali zakupów do obniżenia ich ceny. Pozostali dostawcy nie przekraczają granicy 10% wartości zakupów Emitenta.
- Informacje o zawartych umowach znaczących dla działalności Emitenta, w tym znanych emitentowi umowach zawartych pomiędzy akcjonariuszami (wspólnikami), ubezpieczenia, współpracy lub kooperacji.
Emitent, w okresie sprawozdawczym, podpisał następujące umowy znaczące przekazane przez emitenta do wiadomości publicznej w formie raportów bieżacych :
RB-4/2020 z dn. 21.05.2020 - Karbon 2 Sp. z o.o. - zamówienia złożone przez MOJ S.A. na dostawę środków do produkcji (prętów stalowych, walcówek ) i zakup złomu w okresie od 08.08.2019 r. do dnia 21.05.2020 r. na kwotę 6 511 tys. zł.
RB-17/2020 z dn. 04.08.2020 - GK FASING S.A. - zamówienia na odkuwki (ogniwa, zgrzebła i zamki) złożone w MOJ S.A. w okresie od 09.12.2019 r. do dnia 04.08.2020 r. na kwotę 6 395 tys. zł.
W okresie sprawozdawczym obowiązywały następujące polisy ubezpieczeniowe:
- · Compensa TU S.A .- umowa w zakresie ubezpieczenia komunikacyjnego na okres od 28.10.2019 r. do 27.10.2020 r.
- · Compensa TU S.A .- umowa w zakresie ubezpieczenia komunikacyjnego na okres od 28.10.2020 r. do 27.10.2021 r.
- · Alianz Polska S.A. umowa ubezpieczenia majatkowego na okres od 08.01.2019 r. do 31.01.2020 r.
- · AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. umowa ubezpieczenia majatkowego na okres od 01.02.2020 r. do 15.03.2021 r.
- · Alianz Polska S.A. umowa ubezpieczenia sprzętu elektronicznego na okres od 08.01.2019r. do 31.01.2020 r.
- · AXA Ubezpieczenia TUiR S.A umowa ubezpieczenia sprzętu elektronicznego na okres od 01.02.2020r. do 15.03.2021 r.
- · TUiR WARTA S.A. umowa Odpowiedzialności Cywilnej Zarządu na okres od 01.01.2019 r. do 31.01.2020 r ..
- · AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. umowa Odpowiedzialności Cywilnej na okres od 01.02.2020 r. do 15.03.2021 r.
- · TUiR WARTA S.A. umowa Odpowiedzialności Cywilnej na okres od 01.02.2020 r. do 31.01.2020 r.
-
- Informacje o powiązaniach organizacyjnych lub kapitałowych emitenta z innymi podmiotami oraz określenie jego głównych inwestycji krajowych i zagranicznych (papiery wartościowe, instrumenty finansowe, wartości niematerialne i prawne oraz nieruchomości), w tym inwestycji kapitałowych dokonanych poza jego grupą jednostek powiązanych oraz opis metod ich finansowania.
Spółka nie posiadała podmiotów zależnych.
Spółka MOJ S.A. należy do Grupy Kapitałowej FASING, gdzie podmiotem dominującym w stosunku do Emitenta jest przedsiębiorstwo działające pod firmą Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A. z siedzibą w Katowicach. Spółka dominująca posiadała w dniu 31.12.2020 r. 5 949 388 akcji, stanowiących 60,54% akcji ogółem i dających jej 72,54% głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta .
- Informacje o istotnych transakcjach zawartych przez emitenta lub jednostke od niego zależną z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż rynkowe, wraz z ich kwotami oraz informacjami określającymi charakter tych transakcji obowiązek uznaje się za spełniony poprzez wskazanie miejsca zamieszczenia informacji w sprawozdaniu finansowym.
W 2020 roku Emitent nie zawierał z podmiotami powiązanymi żadnych transakcji na innych warunkach niż rynkowe.
19. Informacje o zaciągniętych kredytach, umowach pożyczek, z uwzględnieniem terminów ich wymagalności oraz otrzymanych poręczeniach i gwarancjach.
| Nazwa instytucji finansowej |
Rodzaj zobowiązania |
Kwota zobowiąz ania (tys. ZI) |
Kwota pozostająca do spłaty na 31.12.2020 (tys. zł) |
Numer i data podpisania umowy lub aneksu |
Data wymagalnoś CI zobowiązani a |
Stopa % | Zabezpieczenie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Getin Noble Bank S.A. W-wa Oddział Katowice |
kredyt złotowy rewolwingowy odnawialny w rachunku kredytowym (bieżąca działalność w tym na spłatę faktoringu w ING Commercial Finanse - Osowiec) |
4080 | 3 890 | umowa nr S1741/KO/2013/REW z dnia 19.11.13, aneks nr 1 zmiana rachunku do EU aneks nr 2 o podw. Kredytu o 1 mln, aneks z 14.11.2014 o przedłużenie kredytu do 18.11.2014 r., aneks z 14.11.2014 o przedłużenie kredytu do 18.11.2015 r., aneks z 17.11.2015 o przedłużenie kredytu do 18.11.2016 r., aneks z 16.11.2016 o przedłużenie kredytu do 18.11.2017 r., aneks z 08.12.2017 o przedłużenie kredytu do 31.01.2019, aneks z 26.02.2019 o przedłużenie kredytu do 28.02.2020 aneksy techniczne przedłużające kredyt do 29.04.2020 ,aneks z 27.04.2020 o przedłużeniu kredytu do 29.04.2021 r. |
29.04.2021 | zmienna WIBOR 1M+ 2,7 P.P. |
wesel w. In blanco udzielenie pełnomocnictwa do rachunku, poreczenie wekslowe GK FASING, ośw.o poddaniu się egzekucji, hipoteka do wysokości 11.186.000,00 zł. na nieruchomości Katowice Zarzecze KW KA1K/00119394/7 |
| Getin Noble Bank S.A. W-wa Oddział Katowice |
kredyt odnawialny w rachunku bieżącym( w tym na spłatę kredytu w ING - Osowiec) |
2500 | 1978 | umowa nr S1740/MF/2013 z dnia 19.11.2013, aneks z 14.11.2014 o przedłużenie kredytu do 18.11.2014 r., aneks z 17.11.2015 o przedłużenie kredytu do 17.11.2015 r., aneks z 16.11.2016 o przedłużenie kredytu do 16.11.2017 r., aneks z 08.12.2017 o przedłużenie kredytu do 31.01.2019, aneks z 26.02.2019 o przedłużenie kredytu do 28.02.2020 aneksy techniczne do końca kwietnia, aneks z 27.04.2020 o przedłużeniu do29.04.2021. |
29.04.2021 | zmienna WIBOR IM + 2,3 P.P. |
wesel wh. In blanco ,udzielenie pełnomocnictwa do rachunku, poręczenie wekslowe GK FASING do 125 % kredytu, ośw. o poddaniu się egzekucji, hipoteka do wysokości 11.186.000,00 zł. na nieruchomości Katowice Zarzecze KW KA1K/00119394/7 |
Tabela 14. Kredyty wg stanu na dzień 31.12.2020 r.
| Slaski Bank Spóldzielczy SILESIA |
kredyt obrotowy w rachunku bieżącym |
4 500 | 4 284 | umowa nr 001/19/39 z 26.07.2019 r. do 30.06.2020r. . Aneks z 30.07.2020 o przedłużenie do 30.06.2021 |
30.06.2020 | zmienna WIBOR 1 M + 4,2 P.P. |
wesel wł. In blanco, ośw. o poddaniu sie egzekucji, poreczenie Fasing do 4,5 mln. pełn. do r-ku hipoteka do kwoty 4.000tys.złna 1 miejscu na nieruchomości Katowice ul. Tokarska 6, hipoteka do kwoty 2 750 tys złna 3 miejscu na nieruchomości Katowice ul. Tokarska 6,, cesja z polisy ubezpieczeniowej nieruchomości w Katowicach przy Tokarskiej 6. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Razem zobowiązani z tyt. kredytów 1 pożyczek |
11 080 | 10 152 |
W dniu 31.12.2020 r. Spółka posiadała 2 linii kredytowe w rachunku bieżącym i jeden kredyt rewolwingowy. Na dzień bilansowy wykazano saldo w wysokości 10 152 tys. zł.
Na dzień bilansowy 31.12.2020 r. Spółka posiadała zaciągnięte dwie pożyczki, które przedstawia Tabela nr 15. Zaciągnięte pożyczki na dzień 31.12.2020 r.
Tabela 15. Pożyczki wg stanu na dzień 31.12.2020 r.
| Firma udzielająca pożyczki |
Rodzaj produktu | Data zawarcia umowy |
Do kiedy umowa obowiązuje |
Kwota w PLN |
Kwota pozostająca do splaty w PLN |
Stopa % wedlug umowy |
Zabezpieczenie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BNP PARIBAS Leasing |
Pożyczka leasingowa na oprogramowanie dla Działu konstrukcyjnego w Katowicach |
na okres od 17.04.2020 |
do 13.05.2023 |
1 36 | 111 | WIBOR FIXED 6,09 |
Weksel in blanco z deklaracja wekslowa |
| SIEMISNS FINANCE SP. 700 |
Pożyczka na oprogramowanie dla Działu konstrukcyjnego w Osowcu |
na okres od 14.12.2020 |
do 31.12.2021 |
141,1 | 141,1 | 0 | Brak |
Tabela nr 16. Umowy leasingu na dzień 31.12.2020 r.
| Nazwa instytucji finansowej | Rodzaj leasingu/okres leasingu |
Data zawarcia umowy |
Do kiedy umowa obowiązuje |
Wartość netto w tys. PLN |
Saldo leasingu w PLN |
Stopa % | zabezpieczenie |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Millennium Leasing Sp. z o. o. | Bebnowa oczyszczarka srutowa /Osowiec |
22.06.2018 | 05.01 2024 | 359.7 | 193.4 | zmienna | weksel wraz z deklaracja wekslowa, kaucja gwarancyjna |
| Millennium Leasing Sp. z o. o. | Rozdzielnica kompaktowa CGM /Osowiec/ |
22.07.2018 | 05.01.2024 | 130,9 | 89,1 | zmienna | weksel wraz z deklaracją wekslową, kaucja gwarancyjna |
| Millennium Leasing Sp. z o. o. | Rozdzielnica RGnn z przewodem /Osowiec |
15.06.2018 | 05.01.2024 | 94.1 | 64,4 | zmienna | weksel wraz z deklaracją wekslowa |
SA-R 2020: Sprawozdanie Zarządu MOJ S.A. z działalności jednostki w 2020 r.
Strona 32 z 45
| Millennium Leasing Sp. z o. o. | Transformator Resiglas /Osowiec/ |
15.06.2018 | 05.01.2024 | 88,9 | 60,6 | zmienna | weksel wraz z deklaracją wekslową |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Idea Leasing | Sprężarka śrubowa (kompresor ze zbiornikiem) /Osowiec / |
15.10.2017 | 15.02.2023 | 221 | 97,6 | zmienna | weksel wraz z deklaracja wekslową |
| Idea Leasing | Przecinarka tarczowa /Osowiec / |
02.11.2017 | 31.03.2023 | 248,7 | 108 | zmienna | weksel wraz z deklaracja wekslową |
| Idea Leasing | Avia -pionowe centrum obróbkowe VMC 1300/ Katowice/ |
21.02.2018 | 31.10.2023 | 218 | 251,5 | zmienna | weksel wraz z deklaracją wekslowa |
| Idea Getin Leasing | Zestaw urządzeń spawalniczych /Katowice/ |
26.03.2018 | 31.08.2021 | 36.4 | 9.8 | zmienna | weksel wraz z deklaracją wekslowa |
| Millennium Leasing Sp. z o. o. | Sprężarka śrubowa GA 200 z osprzętem /Osowiec/ |
20.06.2018 | 05.12.2023 | 265 | 152,7 | zmienna | weksel wraz z deklaracją wekslowa |
| Idea Getin Leasing | Nagrzewnica Indukcyjna komp. 500 kW /Osowiec/ |
04.07.2018 | 30.04.2024 | 824,5 | 610 | zmienna | weksel wraz z deklaracją wekslowa, poreczenie FASING |
| Millennium Leasing Sp. z o. o. | Wozek widłowy HYUNDAI /Osowiec/ |
04.04.2019 | 05.10.2023 | 88,9 | 62,6 | zmienna | weksel wraz z deklaracją wekslową |
| PEAC FINANCE | Młot pneumatyczny MPM 10000B/Huta Zygmunt /Osowiec/ |
17.08.2018 | 10.08.2022 | 1224,5 | 706,2 | zmienna | weksel wraz z deklaracją wekslową, poreczenie KARBON 2 |
| Millennium Leasing Sp. z o. o. | Wozek widłowy HYUNDAI 18L 7M /Osowiec/ |
26.10.2019 | 05.05.2024 | 60,5 | 50,3 | zmienna | weksel wraz z deklaracją wekslową |
| Millennium Leasing Sp. z o. o. | Dacia DUSTER od do | 08.11.2019 | 05.04.2023 | 45,8 | 35,2 | zmienna | weksel wraz z deklaracją wekslową |
| Razem | 4 206.9 | 2 491.4 |
Na dzień 31.12.2020 r. Spółka posiadała 14 umów leasingowych z kwotą do spłaty w wysokości 2 491,4 tys. zł.
- Informacje o udzielonych pożyczkach, z uwzględnieniem terminów ich wymagalności, a także udzielonych poręczeniach i gwarancjach, ze szczególnym uwzględnieniem pożyczeń i gwarancji udzielonych jednostkom powiązanym emitenta.
W 2020 roku Emitent nie udzielił żadnej pożyczki.
- Informacje o udzielonych i otrzymanych w danym roku obrotowym poręczeniach i gwarancjach, ze szczególnym uwzględniem poręczeń i gwarancji udzielonych jednostkom powiązanym emitenta.
Na koniec 2020 roku Emitent posiadał trzy udzielone poręczenia za zobowiązania innych jednostek.
| Data udzielenia |
Do kiedy udzielone poręczenie |
Kwota poręczeni a w PLN |
Dla | Za zobowiązania |
Przedmiot poreczenia |
|---|---|---|---|---|---|
| 18 04.2013 | 31.05.2021 | 7425000 | SANTANDER POLSKA /BZ WBK/ |
FASING SA | multilinia |
| 07.01.2019 | Do dnia spłaty lub wygaśniecia zobowiązania |
30000000 | UM Chorzów | RUCH CHORZOW SA. |
pożyczka 412.740.42 wraz z późniejszymi aneksami |
| 27.06.2019 | 27.06.2022 | 6900000 | Administrator Zabezpieczeń (Administrator Hipoteki) - firma Spaczyński, Szczepaniak i Wspólnicy Sp. k. z siedzibą w Warszawie |
FASING SA | zabezpieczenie splaty wierzytelności pieniężnych przysługujących Administratorowi Hipoteki, wykonującemu prawa i obowiązki wierzyciela we własnym imieniu, lecz na rachunek obligatariuszy, wobec Emitenta z tytułu emisji 40000 zabezpieczonych Obligacji na Okaziciela serii Anie majacych postaci dokumentu o cenie emisyjnej 1000 zł każda, o wartości nominalnej 1000 zł każda i łacznej wartości nominalnej 40000000 wyemitowanych przez GK FASiNG SA |
Tabela nr 17. Poręczenia udzielone.
Przy połączeniu spółek Emitent przejął zobowiązanie zabezpieczone na majątku ( hipoteka na nieruchomości FWM Kuźnia Osowiec Sp. z o.o.) na kwotę 7 425 tys. zł dla Banku Zachodniego WBK S.A. z tytułu udzielonych kredytów GK FASING S.A. na okres od 18.04.2013 r. do 31.05.2021 r. W 2019 roku Spółka udzieliła dwóch poręczeń - miastu Chorzów za pożyczkę udzieloną Ruchowi Chorzów S.A. oraz firmie Spaczyński, Szczepaniak i wspólnicy Sp, k. jako zabezpieczenie emisji obligacji wyemitowanych przez FASING S.A. Grupa Kapitałowa FASING S.A. jest podmiotem dominującym wobec MOJ S.A.
Poręczenia i gwarancje otrzymane - stan na dzień 31.12.2020 r.
Na dzień 31.12.2020 roku Spółka posiadała następujące poręczenia :
| Nr poz. |
Data udzielenia |
Do kiedy udzielone poręczenie |
Kwota W PLN |
Dla | Poręczyciel | Przedmiot poręczenia |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 19.11.2013 | 29.04.2021 | 5100000 | Getin Noble Bank SA |
FASING SA | kredyt obrotowy rewolwingowy 4080000 nr 1741 |
| 2 | 19 11 2013 | 29.04.2021 | 3125000 | Getin Noble Bank SA |
FASING SA | kredyt w rachunku bieżącym 2500000 nr 1740 |
| 3 | 26.06.2018 | 30.08.2023 | 742050 | Idea Getin Leasing |
Karbon 2 Sp. Z 0.0. |
umowa leasingu nagrzewnicy indukcyjnej |
| 4 | 17.08.2018 | 10.08.2022 | 1224504 | Peac Finance | Karbon 2 Sp. Z 0.0. |
umowa leasingu na młot pneumatyczny MPM 10000B |
| 5 | 26.07.2019 | 30.07 2020 | 4500000 | SILESIA BS | FASING SA | kredyt w rachunku bieżącym 4500000 |
| 6 | 20.10.2020 | 19 10 2021 | 8000000 | ING Commercial Finance Polska S.A. |
FASING SA | faktoring 11 000 000 -nr um 248/2020, poręczenie do kwoty 8 mln PLN |
| RAZIEM | 22691554 |
Tabela nr 18. Poręczenia i gwarancje otrzymane na dzień 31.12.2020 r.
- W przypadku emisji papierów wartościowych w okresie objetym raportem - opis wykorzystania przez emitenta wpływów z emisji.
W 2020 r. Spółka nie przeprowadzała emisji papierów wartościowych .
- Objaśnienie różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w raporcie rocznym a wcześniej publikowanymi prognozami wyników na dany rok.
Zarzad MOJ S.A. nie publikował prognoz finansowych na 2020 r.
- Ocena, wraz z jej uzasadnieniem, dotycząca zarządzania zasobami finansowymi, ze szczególnym uwzględniem zdolności wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań, oraz określenie ewentualnych zagrożeń i działań, jakie emitent podjął lub zamierza podjąć w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom.
W dniu 31.12.2020 r. suma należności krótkoterminowych oraz środków pieniężnych w kasie i na rachunkach wyniosła 15 213 tys. zł i była ona mniejsza od wartości zobowiązań krótkoterminowych o 1 354 tys. zł. (poprawa o 3 898 tys. zł w stosunku do 2019 r).
Na dzień bilansowy 31.12.2020 r. wskaźniki płynności utrzymywały się na poziomach wskaźnik płynności bieżącej wyniósł 1,82 (wzrost o 0,45 pp do 2019 r.), wskaźnik szybkiej płynności wyniósł 0,92 (wzrost o 0,14 pp). Osiągnięty poziom wskaźników jest efektem zamrożeniem środków finansowych w posiadanych działkach budowlanych, przejętym zadłużeniem Kuźni w wyniku połączenia oraz finansowaniem programu inwestycyjnego budowa gniazda młota w Osowcu. Utrzymywanie się wskaźnika szybkiej płynności poniżej wartości 1,0 wskazuje na chwilowe zachwianie bieżącej płynności. Należy jednak zauważyć stała poprawe wskaźników świadczącą o prowadzeniu prawidłowej gospodarki finansowej Spółki.
Zarząd Spółki przykłada dużą wagę do poprawy płynności finansowej i zapewnienia bieżącego finansowania działalności. Sytuacja powinna się poprawić w najbliższym czasie w związku z poprawą windykacji należności.
25. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych, w tym inwestycji kapitałowych, w porównaniu do wielkości posiadanych środków z uwzględnieniem możliwości zmian w strukturze finansowania tej działalności.
W związku ze wzrostem zamówień ze strony kontrahentów na wyroby kuziennicze, w celu zwiekszenia zdolności produkcyjnych Kuźni Osowiec Zarząd Spółki podjął decyzję o uruchomieniu nowego gniazda kującego o mocy 63 kj. Zadanie zostało wykonane i gniazdo zostało uruchomione w 2019 r. Poza gniazdem prowadzono remonty i modernizacje urządzeń. Ogółem wydatki na inwestycje w 2019 r. wyniosły 806 tys. zł. W 2020 r. w związku z kryzysem gospodarczym wydatki na inwestycje ograniczono do niezbędnego poziomu wydając na ten cel 290 tys. zł. Spółka sfinansowała inwestycje z leasingu finansowego oraz bieżącej działalności. Na najbliższy rok Spółka ocenia swoje potrzeby inwestycyjne (na zakupy nowych maszyn oraz remontów budowli w najbliższych latach) na kwotę 4 704 tys. zł. Inwestycje będą realizowane ze środków własnych (amortyzacja) oraz umów leasingowych.
26. Ocena czynników i nietypowych zdarzeń mających wpływ na wynik z działalności za okres sprawozdawczy z określeniem stopnia wpływu tych czynników lub nietypowych zdarzeń na osiągnięty wynik.
Do nietypowych czynników, wpływających na osiągnięty w 2020 r. wynik finansowy MOJ S.A. należy zaliczyć:
- kryzys gospodarczy wywołany pandemią koronawirusa,
- dużą zmienność zachowania podmiotów gospodarczych.
- utrzymywanie sankcji gospodarczych wobec Federacji Rosyjskiej w zwiazku z aneksją Krymu i udziałem w konflikcie zbrojnym na wschodniej Ukrainie,
- zatory płatnicze w regulowaniu swoich zobowiązań przez przedsiębiorstwa,
- ograniczanie finansowania górnictwa węgla kamiennego i jego zaplecza przez instytucje finansowe w związku z polityką energetyczną Unii Europejskiej,
- proces występowania Wielkiej Brytania z Unii Europejskiej.
Zarząd ocenia, wpływ tych zdarzeń jako odczuwalny, pogarszający możliwość generowania zysków przez Emitenta. Dla poprawy sytuacji w Spółce uruchomiono program restrukturyzacji i ograniczania kosztów poprzez wzrost wydajności pracy.
27. Charakterystyka zewnętrznych i wewnetrznych czynników istotnych dla rozwoju przedsiębiorstwa Emitenta oraz opis perspektyw rozwoju działalności Emitenta.
Czynniki wewnętrzne
Sily:
- szeroki asortyment wytwarzanych wyrobów o stopniu zróżnicowania pozwalającym na występowanie na kilku segmentach rynku,
- wysoka jakość oferowanych produktów i usług,
- prace nad nowymi produktami,
- atrakcyjność warunków sprzedaży i po sprzedaży (serwis),
- własne zaplecze konstrukcyjno-wdrożeniowe,
- bardzo dobra znajomość rynku górniczego,
- doświadczona kadra konstrukcyjna,
- silna marka na polskim rynku górniczym,
- możliwość realizacji zamówień o nietypowym charakterze,
- profesjonalne doradztwo technologów Spółki w zakresie doboru parametrów technicznych,
- serwis własnych produktów,
- współpraca z jednostkami badawczo-rozwojowymi.
Słabości:
- wysoki udział odbiorców jednej branży sektora wydobywczego,
- stosunkowo mały udział sprzedaży wyrobów na rynki zagraniczne,
- zdekapitalizowany i zużyty w znacznej części park maszynowy.
Czynniki zewnetrzne:
Szanse:
- szeroki rynek zbytu na sprzęgła i urządzenia techniki napedowej poza rynkiem górniczym, stwarzający szansę dywersyfikacji sprzedaży Spółki,
- lokalizacja Spółki w regionie śląskim, silnie uprzemysłowionym, co ułatwia dostęp do potencjalnego klienta,
- podejmowanie działalności w nowych obszarach gospodarczych.
Zagrożenia:
- spowolnienie światowej gospodarki na skutek wojny celnej pomiędzy USA i Chinami,
SA-R 2020: Sprawozdanie Zarządu MOJ S.A. z działalności jednostki w 2020 r.
- emigracja zarobkowa wysokokwalifikowanych polskich pracowników do zachodnich krajów Unii Europejskiej,
- silna konkurencja zagraniczna na poza górniczych rynkach zbytu,
- polityka antysmogowa Unii Europejskiej,
- dalszy rozwój kryzysu gospodarczego na świecie w efekcie pandemii wywołanej przez koronawirusa.
Perspektywy rozwoju MOJ S.A. :
Prowadzona w latach ubiegłych akcja marketingowo - informacyjna na rynkach poza górniczych, górniczych, około górniczych tak w kraju jak i za granicą powoli przynosi efekty. Pomimo pandemii wywołana koronawirusem ograniczającej działalność gospodarczą na całym świecie Spółka zrealizowała pierwsze dostawy odkuwek dla odbiorców kolejowych w Niemczech i w Polsce. Pozyskanie certyfikatów na wyroby dla tych odbiorców znacząco ułatwi pozyskiwanie nowych zamówień. Spółka stara się pozyskać grono odbiorców na swoje dotychczasowe wyroby w energetyce, cementownictwie, przemysle maszynowym i stoczniowym. Wzrost ekspansji na rynki zagraniczne jest na razie ograniczony sytuacją geopolityczną wywołaną pandemią.
Zarząd uważa, że jest pełna szansa na realizację postawionych przed Spółką zadań i ukończenie roku co najmniej bez strat.
- Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem Emitenta i jego grupą kapitałową.
W 2020 r. nie nastapiły zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem Emitenta.
- Zmiany w składzie osób zarządzających i nadzorujących Emitenta w okresie sprawozdawczym, zasady dotyczące powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz uprawnienia osób zarządzających, w szczególności prawo do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji.
W 2020 roku Zarząd pracował w dotychczasowym składzie w osobach:
- Pan Jacek Kudela - Prezes Zarządu - Pan Przemysław Biskup - Wiceprezes Zarządu - Dyrektor ds. Logistyki
Zasady dotyczące powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnienia reguluje Statut Spółki. Członków Zarządu powołuje Rada Nadzorcza. Szerzej zasady te są omówione również w załączniku do sprawozdania - Oświadczeniu Zarządu o stosowaniu Ładu Korporacyjnego.
Zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności Członków Zarządu określa Regulamin Organizacyjny Spółki oraz Regulamin Zarządu.
Statut Spółki nie przewiduje szczególnych uprawnień dla Zarządu w zakresie prawa do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji.
W 2020 r. w stosunku do stanu na koniec 2019 roku nastąpiły zmiany w składzie Rady Nadzorczej Spółki:
Rada Nadzorcza
- w dniu 27 maja 2019 roku Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MOJ S.A. powołało skład Rady Nadzorczej na piątą kadencję.
I tak w Radzie Nadzorczej Spółki w 2019 r. i na początku 2020 r. zasiadali :
-
Pan Andrzej Ryszard Bik
-
Przewodniczący Pan Sławomir Kubicki - Zastępca Przewodniczącego
-
Pan Tadeusz Demel
- Sekretarz - Członek
- Pan Kazimierz Bik Pan Mateusz Bik
- Członek
- Pan Daniel Kraszewski
W lipcu 2020 roku Panowie Sławomir Kubicki i Daniel Kraszewski zrezygnowali z uczestnictwa w pracach Rady Nadzorczej MOJ S.A. składając pisemne oświadczenia na ręce Zarządu Spółki. W związku z powyższym Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MOJ S.A. na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2020 roku uzupełniło skład Rady Nadzorczej powołując do niej Panów Piotra Czaję i Pawła Płaze.
- Członek.
I tak w Radzie Nadzorczej Spółki od 15 lipca 2020 r. zasiadali :
- Pan Andrzej Ryszard Bik - Przewodniczący
- Pan Paweł Płaza - Zastępca Przewodniczącego
- Pan Tadeusz Demel
- Sekretarz - Członek
- Pan Kazimierz Bik
- Pan Mateusz Bik Pan Piotr Czaja
- Członek - Członek.
-
- Wszelkie umowy zawarte między emitentem a osobami zarzadzającymi, przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następuje z powodu połączenia emitenta przez przejęcia.
Emitent nie zawart takich umów.
- Wartość wynagrodzeń, nagród lub korzyści, w tym wynikających z programów motywacyjnych lub premiowych opartych na kapitale Emitenta, w tym programów opartych na obligacjach z prawem pierwszeństwa, zamiennych, warrantach subskrypcyjnych (w pieniadzu, naturze lub jakiejkolwiek innej formie), wypłaconych, należnych lub potencjalnie należnych, odrębnie dla każdej z osób zarządzających i nadzorujących Emitenta w przedsiębiorstwie Emitenta, bez
SA-R 2020: Sprawozdanie Zarzadu MOJ S.A. z działalności jednostki w 2020 r.
względu na to, czy odpowiednio były one zaliczane w koszty, czy też wynikały z podziału zysku; w przypadku gdy emitentem jest jednostka dominująca lub znaczący inwestor - oddzielnie informacje o wartości wynagrodzeń i nagród otrzymanych z tytułu pelnienia funkcji we władzach jednostek podporządkowanych; jeżeli odpowiednie informacje zostały przedstawione w sprawozdaniu finansowym obowiązek uznaje się za spełniony poprzez wskazanie miejsca ich zamieszczenia w sprawozdaniu finansowym.
Wartość wynagrodzeń otrzymanych w 2020 r. przez osoby zarządzające i nadzorujące prezentują Tabele nr 19 i 20. W Spółce nie funkcjonują żadne odrębne programy motywacyjne lub premiowe oparte na kapitale Emitent nie posiada jednostek podporządkowanych.
| L.p. | Nazwisko i imię | Kwota wynagrodzenia (ZI) |
|||
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | Bik Andrzej | 73 320,00 | |||
| 2. | Bik Mateusz | 64 521,00 | |||
| 3. | Bik Kazimierz | 64 521,00 | |||
| 4. | Demel Tadeusz | 64 521,00 | |||
| 5. | Daniel Kraszewski | 33 901,00 | |||
| 6. | Kubicki Sławomir | 33 901.00 | |||
| 7. | Pawel Plaza | 30 802,00 | |||
| 8. | Piotr Czaja | 30 802,00 |
Tabela 19. Rada Nadzorcza
Tabela 20. Zarząd
| L.p. | Nazwisko i imię | Kwota wynagrodzenia (zl) |
||
|---|---|---|---|---|
| 1. | Jacek Kudela | 229 500.00 | ||
| 2. | Przemysław Biskup | 187 124,40 |
- W przypadku spółek kapitałowych - określenie łacznej liczby i wartości nominalnej wszystkich akcji (udziałów) Emitenta oraz akcji i udziałów w jednostkach powiązanych Emitenta, będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących (dla każdej osoby oddzielnie).
| Liczba wyemitowanych Seria akcji akcji danej serii (szt.) |
Wartość nominalna jednej akcji danej seril (zł) |
Opis | |||
|---|---|---|---|---|---|
| A | 4 293 475 | 1.00 | Akcje imienne, dwukrotnie uprzywilejowane co do głosu |
||
| B | 315 525 | 1,00 | Akcje zwykłe na okaziciela | ||
| C | 440 000 | 1.00 | Akcje zwykłe na okaziciela | ||
| D | 160 000 | 1.00 | Akcje zwykłe na okaziciela | ||
| E | 3 350 000 | 1.00 | Prawo do akcji zwykłych na okaziciela |
||
| F | 1 268 114 | 1,00 | Akcje zwykłe imienne | ||
| ŁĄCZNA LICZBA AKCJI: | 9 827 114 | ŁACZNA WARTOSC NOMINALNA: 9 827 114,00 zł |
Tabela 21. Struktura akcji na dzień 31.12.2020 r.
Na dzień przekazania raportu rocznego Prezes Zarządu MOJ S.A. - Pan Jacek Kudela - nie posiadał akcji Emitenta.
Na dzień przekazania raportu rocznego Wiceprezes Zarządu MOJ S.A. - Pan Przemysław Biskup - posiadał 4 015 akcji Emitenta .
Na dzień przekazania raportu rocznego pozostali członkowie grupy menadżerskiej Spółki nie zgłosili faktu zakupu akcji Emitenta
- Wskazanie akcjonariuszy posiadających, bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne, co najmniej 5% w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta, wraz ze wskazaniem liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu.
Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta na dzień 31.12.2020 r. zawiera Tabela nr 22
| Tabela 22. Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio co najmniej 5% ogólnej liczby głosów | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| na Walnym Zgromadzeniu Emitenta na dzień przekazania raportu. |
| Nazwa podmiotu | Liczba posiadanych akcji |
Procentowy udział posiadanych akcji w kapitale zakładowym Emitenta |
Liczba glosow wynikających z posiadanych akcji |
Procentowy udział głosów w ogólnej liczbie głosów |
|
|---|---|---|---|---|---|
| GK FASING S.A. | 5 949 388 | 60.54 ' | 10 242 864 | 72.54 |
Według posiadanej przez Emitenta wiedzy, jedna spółka posiada obecnie posrednio powyżej 5% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu poprzez posiadane udziały w GK FASING S.A., jest to:
Karbon 2 Sp. z o.o. - Spółka ta posiada bezpośrednio 515 430 akcji MOJ S.A. co stanowi 5,24 % ogólnej liczby akcji Spółki dających 3,65 % głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta a ponadto spółka ta posiada 1 868 056 akcji GK FASING S.A., stanowiących 60,12 % ogólnej liczby akcji GK FASING S.A., co daje jej pośrednio 65,79 % udziału w kapitale zakładowym Emitenta oraz pośrednio 76,19% udziału w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
Karbon 2 Sp. z o.o. nie posiada akcji uprzywilejowanych tzn. liczba posiadanych akcji jest równa liczbie przysługujących głosów powyższemu podmiotowi na Walnym Zgromadzeniu GK FASING S.A.
- Informacje o znanych Emitentowi umowach (w tym również zawartych po dniu bilansowym) w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy i obligatariuszy.
MOJ S.A. poinformował, iż w dniu 25 września 2020 roku otrzymał, w trybie art. 69 w związku z art. 87 ust.1 pkt 5 i 6 oraz art. 87 ust. 3 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych dalej: Ustawy, zawiadomienie od Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa Fasing S.A. z siedzibą w Katowicach, dalej: Fasing S.A iz zostało zawarte Porozumienie pomiędzy Fasing S.A., Karbonem 2 Sp z o. o., Panią Anną Bik oraz Panem Zdzisławem Bik zobowiązujące Strony do współdziałania w zakresie wspólnego podjęcia czynności zmierzających do wycofania akcji MOJ S.A. z obrotu na rynku regulowanym, w tym w szczególności oddanie głosu "ZA" wycofaniem akcji Spółki z obrotu na rynku regulowanym. W celu realizacji zamierzenia strony z Porozumienia ogłosiły wezwanie do zapisywania się na sprzedaż 4.046.060 akcji Spółki, które reprezentują 41,17% kapitału zakładowego Spółki i uprawniają do 28,65% ogólnej liczby głosów na Walnym Zgromadzeniu. Każda z Akcji objętych Wezwaniem uprawnia do jednego głosu na Walnym Zgromadzeniu. Akcje objęte wezwaniem w ilości 3.765.525 są akcjami zdematerializowanymi i zarejestrowane sa w Krajowym Depozycie Papierów Wartościowych S.A. Akcje objęte wezwaniem w ilości 280.535 mają postać dokumentu i są akcjami zwykłymi imiennymi.
W wyniku transakcji nabycia akcji na dzień 31 grudnia 2020 r. Strony Porozumienia posiadają łącznie 7.136.967 akcji, stanowiących 72,63 % kapitału zakładowego i uprawniających do 11.430.443 głosów na walnym zgromadzeniu Spółki, co stanowi 80,95% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu, w tym:
-
4.293.475 akcji imiennych uprzywilejowanych dwukrotnie co do głosu, stanowiących 43,69% kapitału zakładowego i uprawniających do wykonywania 8.586.950 głosów, co stanowi 60,81% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki,
-
987.579 akcji imiennych zwykłych stanowiących 10,05% kapitału zakładowego i uprawniających do wykonywania 987.579 głosów, co stanowi 6,99% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki,
-
1.855.913 akcji zwykłych na okaziciela, stanowiących 18,88% kapitału zakładowego i uprawniających do wykonywania 1.855.913 głosów co stanowi 13,14% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Spółki.
Równolegle Zarząd spółki MOJ S.A. ("Spółka"), działając na podstawie art. 398, art. 399 § 1, art. 402 1 , art. 402 2 kodeksu spółek handlowych i § 11 Statutu Spółki na wniosek złożony na podstawie art. 400 § 1 kodeksu spółek handlowych przez działających w porozumieniu Akcjonariuszy reprezentujących powyżej jednej dwudziestej kapitału zakładowego Spółki tj .: Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa Fasing S.A., Karbon 2 Sp. z o.o., Pana Zdzisława Bik oraz Panią Annę Bik zwołał na dzień 18 listopada 2020 roku Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Spółki MOJ S.A. z siedzibą w Katowicach w celu podjęcie uchwały w sprawie wycofania akcji Spółki z obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie. Uchwała została przyjęta oraz oprotestowana prze akcjonariuszy mniejszościowych którzy złożyli wnioski do sądu o jej unieważnienie. Zarząd MOJ S.A. złożył wniosek do KNF o wyrażenie zgody na wycofanie akcji MOJ S.A. z obrotu na runku regulowanym a KNF zawiesił postępowanie do czasu rozstrzygnięcia pozwów przez sąd.
35. Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne w stosunku do Emitenta, wraz z opisem tych uprawnień.
Według posiadanych przez Emitenta informacji, jednostka dominująca w stosunku do MOJ S.A. - przedsiębiorstwo Fabryki Sprzętu i Narzedzi Górniczych Grupa Kapitałowa S.A. - posiada pakiet 4 293 475 imiennych akcji serii A, dwukrotnie uprzywilejowanych co do głosu, który wraz z posiadanymi 1 293 475 akcjami na okaziciela, dają temu podmiotowi 72,54% głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
Statut Spółki nie przewiduje specjalnych uprawnień kontrolnych wobec Emitenta dla żadnego posiadacza jego akcji.
- Informacje o systemie kontroli programów akcji pracowniczych.
Nie dotyczy.
-
Wskazanie:
-
a) daty zawarcia przez emitenta umowy z firmą audytorską o dokonanie badania lub przeglądu sprawozdania finansowego lub skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz okresu, na jaki została zawarta ta umowa,
- b) czy emitent korzystał z usług wybranej firmy audytorskiej, a jeżeli tak, to w jakim okresie i jaki był zakres tych usług,
- c) organu, który dokonał wyboru firmy audytorskiej,
SA-R 2020: Sprawozdanie Zarzadu MOJ S.A. z działalności jednostki w 2020 r.
- d) wynagrodzenia firmy audytorskiej wypłaconego lub należnego za rok obrotowy i poprzedni rok obrotowy, odrebnie za badanie rocznego sprawozdania finansowego, inne usługi atestacyjne, w tym przegląd sprawozdania finansowego, usługi doradztwa podatkowego i pozostałe usługi - z tym że obowiązek uznaje się za spełniony, jeżeli zostanie wskazane miejsce zamieszczenia tych informacji w sprawozdaniu finansowym.
- a. Uchwałą nr 11/V/2019 z dnia 27 maja 2019 r., Rada Nadzorcza Emitenta zgodnie z kompetencjami wynikającymi ze Statutu Spółki oraz z obowiązującymi przepisami i normami dokonała wyboru firmy audytorskiej dla zbadania jednostkowego rocznego sprawozdania finansowego za lata 2019, 2020i 2021 oraz przeglądu jednostkowego śródrocznego (półrocznego) sprawozdania finansowego za lata 2019, 2020 i 2021. Działając na podstawie w/w uchwały Rady Nadzorczej Emitent zawarł następujące umowy z Firma Audytorska INTERFIN Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedziba w Krakowie przy ulicy Radzikowskiego 27/03 wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych pod nr 529 zgodnie z Uchwałą nr 114/57/95 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów :
- · Umowę nr 04/B/19 z dn. 02.07.2019 r. w sprawie przeglądu śródrocznych jednostkowych sprawozdania finansowego za lata 2019, 2020 i 2021,
- · Umowe nr 13/B/19 z dn. 25.07.2019 r. w sprawie badania jednostkowego sprawozdania finansowego za lata 2019, 2020 i 2021.
- b. Spółka MOJ S.A. korzystała wcześniej z usług wybranej firmy audytorskiej przy przegladzie jednostkowego śródrocznego (półrocznego) sprawozdania finansowego za lata 2017 i 2018 oraz przy badaniu jednostkowego sprawozdania finansowego za lata 2017, 2018 .
- c. Wyboru dokonała Rada Nadzorcza na wniosek Komitetu Audytu zgodnie z przyjetą w Spółce polityka.
- d. Z tytułu wykonanej pracy firmie audytorskiej zgodnie z podpisanymi umowami przysługiwało wynagrodzenie:
za rok 2018:
| · Za przegląd śródroczny | 4 428 zł brutto |
|---|---|
| · La badanie jednostkowego sprawozdania finansowego - 11 685 zł brutto | |
| Razem | - 16 113 zł brutto |
za rok 2019 :
| Za przeglad śródroczny | 4 920 zł brutto | |||
|---|---|---|---|---|
| -- | ------------------------ | -- | -- | ----------------- |
| Razem | - 16 974 zł brutto | |
|---|---|---|
| - | 4 920 zł brutto | |
| i 2020 | - 15 744 zł brutto | |
| Razem | - 32 718 zł brutto | |
| · Za przeglad śródroczny | · Za badanie jednostkowego sprawozdania finansowego - 12 054zł brutto · Za badanie jednostkowego sprawozdania finansowego - 12 054zł brutto · Z tytułu oceny sprawozdania z wynagrodzeń za lata 2019 |
INTERFIN Sp. z o.o. nie świadczyła żadnych innych usług poza podpisanymi umowami i nie otrzymała dodatkowego wynagrodzenia.
Wiceprezes Zargdu MOJ S.A. Przemysław Biskup
za rok
Prezes Zanzadu MOJ S.A. acek Kudela
MOJ S.A. ul. Tokarska 6 40-859 Katowice
Tel .: (32) 604 09 00 Faks: (32) 604 09 01 Email: [email protected] Internet: www.moj.com.pl
KRS 0000266718 Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
ралдар айтыруу басырының құрысынан қаласында тұрға таса жылы жылы т