AI assistant
MOJ S.A. — Management Reports 2017
Jun 15, 2018
5719_rns_2018-06-15_36e39753-be6b-4f17-8944-7a6fb94e5b86.pdf
Management Reports
Open in viewerOpens in your device viewer
Raport SA-R 2017
SPRAWOZDANIE ZARZĄDU MOJ S.A. Z DZIAŁALNOŚCI JEDNOSTKI W 2017 R.
MOJ S.A. ul. Tokarska 6 40-859 Katowice
Tel.: (32) 604 09 00 Faks: (32) 604 09 01 Email: [email protected] Internet: www.moj.com.pl
KRS 0000266718 Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
Katowice, dnia 30 kwietnia 2018 r.
1. Podstawowe informacje o Emitencie30
Nazwa Emitenta:
MOJ Spółka Akcyjna ; 40 – 859 Katowice , ul. Tokarska 6.
Podstawa prawna działalności Emitenta.
Spółka powstała poprzez przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę akcyjną, na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników FASING – MOJ Sp. z o. o. z dnia 9 października 2006 r. oraz połączenia z dniem 01.10.2013 r. z Fabryką Wyrobów Metalowych Kuźnia Osowiec Sp. z o. o. z Osowca.
Kodeks Spółek Handlowych – ustawa z dnia 15.09.2000 r. ( DZ.U.Nr 94, poz.1037 z póz. zmianami).
Organ rejestrowy i data wpisu do rejestru.
Spółka została zarejestrowana w dniu 31.10.2006 r. w Krajowym Rejestrze Sądowym Sądu Rejonowego Katowice – Wschód ,Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem :
KRS 0000266718
Numery identyfikacyjne.
REGON : 273548901 nadany w dniu 15.07.1997 r. NIP : 634 – 21 – 39 – 773 nadany w dniu 01.08.1997 r. VAT UE PL6342139773 nadany w dniu 19.04.2004 r.
Okres sprawozdawczy oraz osoby Zarządzające i Nadzorujące
Niniejsze opracowanie prezentuje osiągnięte wyniki finansowe MOJ S.A.za okres od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2017 r. .
W 2017 r. w stosunku do stanu na koniec 2016 roku wstąpiły następujące zmiany w organach Spółki:
Rada Nadzorcza
- w dniu 11 września Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MOJ S.A. dokonało zmian w Statucie Spółki poszerzając skład Rady Nadzorczej na 5 do 7 członków . W oparciu o te zmiany Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MOJ S.A. z dnia 9 października 2017 r. wybrało Pana Daniela Kraszewskiego na nowego szóstego członka Rady Nadzorczej z dniem wpisania w Krajowym Rejestrze Sądowym zmian w statucie przyjętych w dniu 11 września 2017 r. Zmiany zostały wpisane w dniu 14 listopada 2017 r.
I tak w Radzie Nadzorczej Spółki w 2017 r. zasiadali :
- Pan Andrzej Ryszard Bik Przewodniczący
- Pan Tadeusz Demel Sekretarz
- Pan Kazimierz Bik Członek
-
Pan Mateusz Bik Członek
-
Pan Sławomir Kubicki Zastępca Przewodniczącego
- Pan Daniel Kraszewski Członek ( od 14 listopada 2017 r.).
Zarząd Spółki
W 2017 roku nie nastąpiły żadne zmiany w składzie Zarządu w stosunku do stanu na koniec 2016 roku i tak funkcje w Zarządzie pełnili :
- Pan Roman Łój Prezes Zarządu-Dyrektor Naczelny
- Pan Przemysław Biskup Wiceprezes Zarządu- Dyrektor ds. Logistyki i Inwestycji
Podział zakresu odpowiedzialności w Zarządzie.
Prezes Zarządu – Dyrektor Naczelny odpowiada za :
- zarządzanie i prowadzenia dokumentacji organizacyjnej Spółki,
- sprawy osobowe i zatrudnienie,
- politykę płacową,
- sprawy wojskowe i ochronę mienia,
- współpracę z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie, Komisją Nadzoru Finansowego oraz relacje inwestorskie,
- kontrolę wewnętrzną,
- koordynację działalności socjalnej,
- stan bezpieczeństwa i higieny pracy,
- sprawy administracyjne i majątkowe,
- przekształcenia strukturalne i własnościowe,
- współpracę z organizacjami związków zawodowych,
- nadzór nad ustalaniem krótko i długookresowych planów Spółki,
- ustalanie polityki cenowej i jej realizację,
- planowanie i nadzór nad realizacją przedsięwzięć w zakresie promocji Spółki i jej wyrobów oraz działalności marketingowej,
- nadzór nad prowadzeniem badań i analiz rynków zbytu na wyroby i usługi Spółki,
- organizację współpracy z odbiorcami wyrobów Spółki oraz pośrednikami handlowymi,
- organizację i nadzór nad realizacją eksportu,
- nadzór nad pracą Oddziału Katowice i Oddziału Kuźnia Osowiec,
- nadzór nad budową Osiedla Zalesie
- nadzoruje prace Dyrektora ds. Ekonomicznych oraz Głównego Księgowego w sferze płynności finansowej i księgowej Spółki.
Wiceprezes Zarządu- Dyrektor ds. Logistyki i Inwestycji odpowiada za:
- planowanie, organizowanie, koordynowanie oraz nadzór realizacji w zakresie działalności inwestycyjnej Spółki,
- nadzorowanie i koordynowanie działań w zakresie planowania i realizacji konserwacji i remontów urządzeń, instalacji, sieci, systemów, obiektów Spółki,
- nadzór działań w zakresie gospodarki materiałowej i magazynowej,
- nadzór nad planami zapotrzebowania na materiały i części zamienne z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym,
- nadzór i kontrolę nad prawidłową działalnością logistyki i transportu oraz jej budżetem,
- koordynację kontaktów firmy z klientami, partnerami i dostawcami,
- nadzór nad funkcjonowaniem pracy magazynów Oddziału Osowiec i Oddziału Katowice,
- bezpieczeństwo i higienę pracy, przestrzeganiem przepisów przeciwpożarowych i ochroną środowiska w podległych komórkach organizacyjnych,
Przedmiot działalności
W 2017 r. Spółka zajmowała się:
- W zakładzie zlokalizowanym w Katowicach produkcją i dystrybucją urządzeń i narzędzi tzw. małej mechanizacji głównie dla potrzeb przemysłu wydobywczego, ze szczególnym uwzględnieniem sektora górnictwa podziemnego.
Na rynku górniczym Spółka oferuje sprzęgła, sprzęt wiertniczy (wiertarki i kotwiarki), klucze dynamometryczne, pompy, agregaty hydrauliczne, smarownice, podpory oraz stojaki cierne Valent. Podejmując działania mające na celu poszerzenie własnego obszaru działalności i lepszego wykorzystania posiadanych mocy Spółka świadczy usługi remontowe i konserwacyjne wyrobów własnych oraz innych producentów maszyn i urządzeń.
W ramach strategii rozszerzania rynków zbytu Spółka podejmuje i kontynuuje działania umożliwiające zaspokojenie jak najszerszego zakresu potrzeb na inne przemysły w dziedzinie sprzęgieł. Oprócz przemysłu górniczego i energetycznego oferta Spółki kierowana jest w dużym stopniu także do:
- przedsiębiorstw przemysłu energetycznego,
- producentów przekładni, przenośników taśmowych, kubełkowych, zgrzebłowych itp., pomp, wentylatorów i kruszarek,
- przedsiębiorstw przemysłu cementowego
- przedsiębiorstw przemysłu cukrowniczego, drzewnego , papierniczego.
W ofercie MOJ S.A. znajdują się wyroby własne, jak i produkty innych wytwórców – głównie sprzęgła, przekładnie i motoreduktory. Dzięki kompleksowej ofercie przeznaczonej dla odbiorców działających w różnych sektorach przemysłu, Spółka zwiększa swoje udziały w rynkach poza górniczych.
Spółka posiada Dział konstrukcyjno – wdrożeniowy prowadzący między innymi prace nad nowymi produktami oraz modernizacją dotychczas wytwarzanych produktów. Nowe wdrożenia oraz unowocześnianie oferty umożliwia Spółce sprostanie wymogom stawianych przez rynek.
-
- W Oddziale Kuźnia Osowiec w Osowcu wykonuje się produkcję stalowych odkuwek matrycowych kutych na gorąco o masie od 0.1kg do 25 kg, głównie na zamówienie klienta, według jego projektu. W zakresie produkowania odkuwek Firma oferuje następujące prace:
- wykonywanie odkuwek w oparciu o dostarczoną dokumentację techniczną wyrobu bądź wzór,
- tworzenie dokumentacji w technice przestrzennej 3D CAD/CAM przy wykorzystaniu systemu NX z uwzględnieniem symulacji kucia przeprowadzonej w programie SIMUFACT,
- obróbka cieplna odkuwek,
- śrutowanie,
- obróbka mechaniczna odkuwek,
- kontrola wad powierzchniowych metodą defektoskopii magnetycznej,
- przeprowadzanie badań metalograficznych i wytrzymałościowych odkuwek.
Zaletami procesu kucia matrycowego są niewielkie czasy wykonania wyrobu oraz możliwość produkowania odkuwek o skomplikowanych kształtach,
- Budową osiedla mieszkaniowego w dzielnicy Katowice Zarzecze, pomiędzy ulicami Kaskady i Grota-Roweckiego. Projekt architektoniczny przewiduje wybudowanie na powierzchni ok.21,4 ha 345 domów jednorodzinnych w zabudowie wolnostojącej ,bliźniaczej, szeregowo-łańcuchowej i szeregowo-gniazdowej oraz 92 apartamentów w budynkach dwu i trzy kondygnacyjnych. Budowa pierwszych ośmiu domów w czterech zespołach bliźniaczych rozpoczęta w czwartym kwartale 2012 roku została zakończona i ostatni dom sprzedano w I kw. 2017 r.. W kwietniu 2016 roku Spółka we współpracy ze spółką KARBON 2 Sp. z o.o. rozpoczęła budowę kolejnych 12 domów w zabudowie szeregowej łańcuchowej doprowadzając je
w 2017 roku do stanu surowego zamkniętego. Zgodnie z umową ich sprzedażą zajmuje się spółka KARBON 2.
Po podpisaniu porozumienia z miastem w sprawie realizacji przez miasto inwestycji drogowej Spółka opracowała projekt budowlany drogi, uzyskała pozwolenie na budowę, sprzedała na rzecz miasta działki przeznaczone pod nową drogę oraz dokonała darowiznę dokumentacji drogowej na rzecz miasta. Miast w październiku 2017 r. oddało I etap drogi gwarantujący dojazd do zbudowanych domów do użytkowania.
Przedmiotem działalności Spółki według Polskiej Klasyfikacji Działalności jest:
-
- Produkcja opakowań drewnianych (PKD 16.24.Z),
-
- Produkcja azotów i związków azotowych (PKD 20.15.Z),
-
- Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych (PKD 22.22.Z),
-
- Produkcja surówki, żelazostopów, żeliwa i stali oraz wyrobów hutniczych (PKD 24.10.Z),
-
- Produkcja rur, przewodów, kształtowników zamkniętych i łączników, zestali (PKD 24.20.Z),
-
- Produkcja prętów ciągnionych na zimno (PKD 24.31.Z),
-
- Produkcja wyrobów formowanych na zimno (PKD 24.33.Z),
-
- Produkcja drutu (PKD 24.34.Z),
-
- Odlewnictwo metali lekkich (PKD 24.53.Z),
-
- Produkcja konstrukcji metalowych i ich części (PKD 25.11.Z),
- 11.Kucie, prasowanie, wytłaczanie i walcowanie metali; metalurgia proszków (PKD 25.50.Z),
-
- Obróbka metali i nakładanie powłok na metale (PKD 25.61.Z),
-
- Obróbka mechaniczna elementów metalowych (PKD 25.62.Z),
-
- Produkcja narzędzi ( PKD 25.73.Z),
-
- Produkcja pojemników metalowych (PKD 25.91.Z),
-
- Produkcja wyrobów z drutu, łańcuchów i sprężyn (PKD 25.93.Z),
-
- Produkcja złączy i śrub (PKD 25.94.Z),
- 18.Produkcja elektrycznych silników, prądnic, transformatorów, aparatury rozdzielczej i sterowniczej energii elektrycznej (PKD 27.1),
-
- Produkcja elektrycznych silników, prądnic i transformatorów (PKD 27.11.Z),
-
- Produkcja silników i turbin, z wyłączeniem silników lotniczych, samochodowych i motocyklowych (PKD 28.11.Z),
-
- Produkcja sprzętu i wyposażenia do napędu hydraulicznego i pneumatycznego (PKD 28.12.Z),
-
- Produkcja pozostałych pomp i sprężarek (PKD 28.13.Z),
-
- Produkcja łożysk, kół zębatych, przekładni zębatych i elementów napędowych (PKD28.15.Z),
-
- Produkcja narzędzi ręcznych mechanicznych (PKD 28.24.Z),
-
- Produkcja maszyn dla górnictwa i do wydobywania oraz budownictwa (PKD 28.92.Z),
-
- Produkcja nadwozi do pojazdów silnikowych; produkcja przyczep i naczep (PKD 29.20.Z),
-
- Produkcja pozostałych części i akcesoriów do pojazdów silnikowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 29.32.Z),
-
- Naprawa i konserwacja metalowych wyrobów gotowych (PKD 33.11.Z),
-
- Naprawa i konserwacja maszyn (PKD 33.12.Z),
-
- Naprawa i konserwacja urządzeń elektrycznych (PKD 33.14.Z),
-
- Naprawa i konserwacja pozostałego sprzętu i wyposażenia (PKD 33.19.Z),
-
- Instalowanie maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia (PKD 33.20.Z),
-
- Wytwarzanie energii elektrycznej (PKD 35.11.Z),
-
- Przesyłanie energii elektrycznej (PKD 35.12.Z),
-
- Dystrybucja energii elektrycznej (PKD 35.13.Z),
-
- Handel energią elektryczną (PKD 35.14.Z),
-
- Wytwarzanie paliw gazowych (PKD 35.21.Z),
-
- Dystrybucja paliw gazowych w systemie sieciowym (PKD 35.22.Z),
-
- Handel paliwami gazowymi w systemie sieciowym (PKD 35.23.Z),
-
- Wytwarzanie i zaopatrywanie w parę wodną, gorącą wodę i powietrze do układów klimatyzacyjnych (PKD 35.30.Z),
-
- Pobór, uzdatnianie i dostarczanie wody (PKD 36.00.Z),
-
- Odprowadzanie i oczyszczanie ścieków (PKD 37.00.Z),
-
- Zbieranie odpadów innych niż niebezpieczne (PKD 38.11.Z),
-
- Obróbka i usuwanie odpadów innych niż niebezpieczne (PKD 38.21.Z),
-
- Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z),
-
- Roboty związane z budową rurociągów przesyłowych i sieci rozdzielczych (PKD 42.21.Z),
-
- Roboty związane z budową linii telekomunikacyjnych i elektroenergetycznych (PKD 42.22.Z),
-
- Roboty związane z budową obiektów inżynierii wodnej (PKD 42.91.Z),
-
- Roboty związane z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 42.99.Z),
-
- Wykonywanie instalacji elektrycznych (PKD 43.21.Z),
- 51.Wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych (PKD 43.22.Z),
-
- Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych (PKD 43.29.Z),
-
- Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyfikowane (PKD 43.99.Z),
-
- Działalność agentów zajmujących się sprzedażą maszyn, urządzeń przemysłowych, statków i samolotów (PKD 46.14.Z),
-
- Działalność agentów specjalizujących się w sprzedaży pozostałych określonych towarów (PKD 46.18.Z),
-
- Sprzedaż hurtowa paliw i produktów pochodnych (PKD 46.71.Z),
-
- Sprzedaż hurtowa wyrobów metalowych oraz sprzętu i dodatkowego wyposażenia hydraulicznego i grzejnego (PKD 46.74.Z),
-
- Sprzedaż hurtowa odpadów i złomu (PKD 46.77.Z),
-
- Sprzedaż hurtowa niewyspecjalizowana (PKD 46.90.Z),
-
- Sprzedaż detaliczna drobnych wyrobów metalowych, farb i szkła prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.52.Z),
-
- Pozostała sprzedaż detaliczna prowadzona poza siecią sklepową, straganami i targowiskami (PKD 47.99.Z),
-
- Transport drogowy towarów (PKD 49.41.Z),
-
- Magazynowanie i przechowywanie paliw gazowych (PKD 52.10.A),
-
- Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania (PKD 55.20.Z),
-
- Pozostałe zakwaterowanie (PKD 55.90.Z),
-
- Pozostałe formy udzielania kredytów (PKD 64.92.Z),
-
- Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych (PKD 64.99.Z),
-
- Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek (PKD 68.10.Z),
-
- Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z),
-
- Wynajem i dzierżawa pozostałych pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli (PKD 77.12.Z),
-
- Wynajem i dzierżawa maszyn i urządzeń budowlanych (PKD 77.32.Z),
-
- Wynajem i dzierżawa pozostałych maszyn, urządzeń oraz dóbr materialnych, gdzie indziej niesklasyfikowane ( PKD 77.39.Z),
-
- Działalność pomocnicza związana z utrzymaniem porządku w budynkach (PKD 81.10.Z)
- 2. Omówienie podstawowych wielkości ekonomiczno-finansowych, ujawnionych w sprawozdaniu finansowym, w szczególności opis czynników i zdarzeń, w tym o nietypowym charakterze, mających znaczący wpływ na działalność emitenta i osiągnięte przez niego zyski lub poniesione straty w okresie sprawozdawczym, a także omówienie perspektyw rozwoju działalności emitenta
RACHUNEK WYNIKÓW
Przychody ze sprzedaży ogółem
Na przychody Spółki , w 2017 roku istotny wpływ miała poprawa sytuacji gospodarczej na świecie, stopniowa poprawa aktywności gospodarczej w Unii Europejskiej ( głównego partnera gospodarczego Polski) skutkująca wzrostem aktywności w większości gałęzi przemysłu. Wystąpiła również poprawa w branży górnictwa węgla kamiennego w wyniku przeprowadzonej restrukturyzacji. Z drugiej strony możliwy wzrost jest hamowany polityką energetyczną Unii mającą na celu wyeliminowanie węgla kamiennego z mixu energetycznego i polityka antysmogowa gmin w Polsce. Powoduje to utrzymanie poziomu walki konkurencyjnej o odbiorców , utrzymanie działań w kierunku obniżki kosztów wytwarzania , w tym kosztów energii i jej nośników. Nakładające się na to braki inwestycyjne w górnictwie z poprzednich lat spowodowały spadek możliwości produkcyjnych tej branży uniemożliwiające pełnego wykorzystania znaczącego wzrostu cen węgla na rynkach światowych . Niepewność tej sytuacji odbija się MOJ S.A. podwójnie :
- jako bezpośredniego dostawcę do kopalń
oraz
- jako dostawcę do przedsiębiorstw zaplecza górniczego produkującego maszyny i urządzenia dla górnictwa.
Sytuacja ta spowodowała kontynuację wzrostu nacisku działań marketingowych prowadzonych przez Spółkę na:
-
poszukiwanie odbiorców poza górniczych,
-
poszerzenie oferty poprzez świadczenie usług w zakresie remontów wszystkich typów sprzęgieł hydrokinetycznych, obróbki cieplnej, frezowania, spawania.
Dodatkowym elementem oddziaływującym negatywnie na sprzedaż wyrobów Spółki ma sytuacja polityczna w regionie – utrzymujący się konflikt pomiędzy Rosją i Ukrainą ograniczający możliwości dostawy towarów na tym kierunku.
Pomimo tak złożonej sytuacji Spółka w 2017 r. zanotowała istotny wzrost przychodów ze sprzedaży produktów i usług własnych o 15,8% w stosunku do roku 2016 . Spadek wartości sprzedaży towarów i materiałów o 9,6% został głównie spowodowany ostatecznym wycofaniem się Spółki ze sprzedaży hurtowej ze względu na niską marżę nie pokrywającą kosztów finansowych ponoszonych przez Spółkę dla obsługi tej sprzedaży. Ostatecznie ze sprzedaży Spółka osiągnęła kwotę netto w wysokości 44 871 tys. zł - wzrost o 12,5 % w stosunku do 2016 roku.
Wyniki sprzedaży w 2017 r. i ich porównanie do analogicznego okresu roku ubiegłego prezentuje tabela nr 1.
Tabela 1. Przychody netto ze sprzedaży ( 2017 i 2016)
| realizacja | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | różnica (tys. zł) | różnica (%) | |
| Przychody netto ze sprzedaży w tym: |
44 871 | 39 874 | 4 997 | 112,5 |
| Przychody netto ze sprzedaży produktów i usług | 40 206 | 34 714 | 5 492 | 115,8 |
| Przychody netto ze sprzedaży towarów i materiałów | 4 665 | 5 160 | -495 | 90,4 |
Struktura przychodów ze sprzedaży produktów i usług
Podstawowym elementem dochodów Spółki w 2017r. była sprzedaż własnych wyrobów i usług. Ich udział w strukturze sprzedaży w 2017 r. wyniósł 89,6 % . Największy wzrost w stosunku do roku 2016 odnotowano na sprzedaży wyrobów o 16,9 %. Wzrosła również sprzedaż usług o 8,1 %.
Szczegółowe zestawienie przychodów ze sprzedaży za 2017 r. zawiera tabela 2
Tabela 2. Przychody ze sprzedaży wg asortymentu (2017 r. i 2016 r.)
| 2017 | 2016 | różnica | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Asortyment | tys. zł | struktura % |
tys.zł | struktura % |
tys. zł | 2017/2016 (%) |
| Wyroby i usługi, w tym: |
40 206 | 89,6 | 34 714 | 87,1 | 5 492 | 115,8 |
| - wyroby | 35 684 | 79,5 | 30 529 | 76,6 | 5 155 | 116,9 |
| - usługi | 4 521 | 10,1 | 4 184 | 10,5 | 337 | 108,1 |
| Towary i materiały | 4 665 | 10,4 | 5 160 | 12,9 | -495 | 90,4 |
| Razem | 44 871 | 100,0 | 39 874 | 100,0 | 4 997 | 112,5 |
Koszty
Koszty rodzajowe
Koszty działalności operacyjnej w 2017 roku w stosunku do 2016 roku wzrosły o 6 453 tys. zł (17,4%) głównie w związku ze wzrostem wartości sprzedanych produktów i usług o 5 492 tys. zł (15,8%). Największe wzrosty kosztów wystąpiły w grupach :
- zużycia materiałów i energii o 32,7 %
- usług obcych o 29,4%
- wynagrodzenia o 8,4 %
- ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia o 7,9 %
Poniższa tabela ilustruje skalę zjawiska w podziale na poszczególne grupy kosztów.
Tabela 3. Koszty w układzie rodzajowym ( 2017 r. i 2016 r.)
| realizacja | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | różnica (tys. zł) |
2017/2016 (%) |
||||
| Koszty działalności operacyjnej razem | 43 642 | 37 189 | 6 453 | 117,4 | |||
| Amortyzacja | 1 484 | 1 730 | -246 | 85,8 | |||
| Zużycie materiałów i energii | 21 070 | 15 873 | 5 197 | 132,7 | |||
| Usługi obce | 3 503 | 2 706 | 797 | 129,4 | |||
| Podatki i opłaty | 628 | 711 | -83 | 88,3 | |||
| Wynagrodzenia | 10 000 | 9 222 | 777 | 108,4 | |||
| Ubezpieczenia społeczne i inne świadczenia | 2 329 | 2 159 | 170 | 107,9 | |||
| Pozostałe koszty rodzajowe | 634 | 449 | 184 | 141,0 | |||
| Wartość sprzedanych towarów i materiałów | 3 995 | 4 338 | -343 | 92,1 |
Koszty w ujęciu kalkulacyjnym
Wzrost wartości sprzedaży produktów i usług o 15,8 % pociągnął za sobą wzrost kosztów sprzedanych produktów i usług o 13,2% na który składają się wyższe wydatki na zatrudnienie , na materiały i energię oraz usługi obce. W 2017 roku Spółka znacząco podniosła w stosunku do roku 2016 koszty sprzedaży o 21,2 %. Jest to spowodowane udziałem w Targach Górnictwa w Katowicach , kosztami pozyskiwania nowych kontrahentów z poza górnictwa oraz wprowadzaniem nowych wyrobów i usług.
Tabela 4. Koszty w ujęciu kalkulacyjnym (2017 r. i 2016 r.)
| realizacja | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | różnica (tys. zł) |
2017/2016 (%) |
||||
| Koszty sprzedanych produktów, towarów i materiałów, w tym: |
35 961 | 31 766 | 4 195 | 113,2 | |||
| - Koszt wytworzenia sprzedanych produktów |
31 966 | 27 428 | 4 538 | 116,5 | |||
| - Wartość sprzedanych towarów i materiałów |
3 995 | 4 338 | -343 | 92,1 | |||
| Koszty sprzedaży | 1 921 | 1 585 | 336 | 121,2 | |||
| Koszty ogólnego zarządu | 6 069 | 5 440 | 628 | 111,6 |
Pozostałe przychody i koszty operacyjne
Pozostałe przychody operacyjne w 2017 r. wyniosły 707 tys. zł. a pozostałe koszty operacyjne osiągnęły poziom 468 tys. zł. Złożyły się na to następujące pozycje:
Tabela 5. Pozostałe przychody i koszty operacyjne (2017 r. i 2016 r.)
| 2017 | 2016 | |||
|---|---|---|---|---|
| narastająco | rok ubiegły | |||
| Lp. | POZOSTAŁE PRZYCHODY OPERACYJNE | wykon | wykonanie | wykonanie |
| (tys. zł) | (tys. zł) | % | ||
| Razem | 707 | 3 322 | 21,3% | |
| 1 | Zysk za zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 35 | 56 | 63,4% |
| Przychody ze sprzedaży środków trwałych | 35 | 74 | 47,9% | |
| Wartość sprzedanych środków trwałych | 0 | 18 | ||
| 2 | Dotacje | 157 | 157 | 100,0% |
| 3 | Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych | 483 | 2 581 | 18,7% |
| 4 | Inne | 31 | 527 | 5,9% |
| Cofnięcie odpisów aktualizujących należności | 0 | 0 | ||
| Aktualizacja wartości inwestycji długoterminowych | 0 | 0 | ||
| Otrzymane odszkodowania | 10 | 26 | 36,8% | |
| Nadwyżki inwentaryzacyjne | 20 | 471 | 4,3% | |
| Rozliczenie dotacji | 0 | 0 | ||
| Pozostałe przychody operacyjne | 1 | 31 | 4,9% |
SA-R 2017: Sprawozdanie Zarządu MOJ S.A. z działalności jednostki w 2017 r. Strona 9 z 30
| POZOSTAŁE KOSZTY OPERACYJNE | ||||
|---|---|---|---|---|
| Razem | 468 | 2 780 | 16,8% | |
| 1 | Strata za zbycia niefinansowych aktywów trwałych | 0 | 0 | |
| Wartość sprzedanych środków trwałych | 0 | 0 | ||
| Przychody ze sprzedaży środków trwałych | 0 | 0 | ||
| 2 | Aktualizacja wartości aktywów niefinansowych | 367 | 2 318 | 15,8% |
| Aktualizacja wartości zapasów | 47 | 11 | 438,9% | |
| Aktualizacja wartości należności | 315 | 66 | 480,7% | |
| Aktualizacja wartości ST i WNiP | 5 | 2 242 | 0,2% | |
| 3 | Inne | 100 | 462 | 21,7% |
| Koszty napraw - zdarzenia losowe pokryte ubezpieczeniem |
0 | 10 | ||
| Niedobory inwentaryzacyjne | 20 | 304 | 6,7% | |
| likwidacja inwestycji długoterminowej | 0 | 0 | ||
| Darowizny | 18 | 14 | 130,8% | |
| Koszty reklamacji | 9 | 33 | 26,2% | |
| Pozostałe koszty operacyjne | 53 | 100 | 53,3% |
Przychody i koszty finansowe
Przychody finansowe w okresie 2017 r. wyniosły 511 tys. zł. a koszt finansowe 1 158 tys. zł. Znaczące pozycje w tej grupie przychodów to:
Tabela 6. Przychody i koszty finansowe (2017 r. i 2016 r.)
| 2017 | 2016 | |||
|---|---|---|---|---|
| Lp. | PRZYCHODY FINANSOWE | wykonanie | wykonanie | wykonanie |
| (tys. zł) | (tys. zł) | % | ||
| Razem | 511 | 144 | 355,7% | |
| 1 | Dywidendy i udziały w zyskach | 0 | 0 | |
| w jednostkach powiązanych | 0 | 0 | ||
| w pozostałych jednostkach | 0 | 0 | ||
| 2 | Odsetki | 147 | 81 | 182,4% |
| od pożyczek | 2 | 3 | 56,7% | |
| od zwłoki w zapłacie należności | 145 | 77 | 188,5% | |
| pozostałe odsetki | 0 | 0 | ||
| 3 | Zysk ze zbycia inwestycji | 0 | 0 | |
| Przychody ze sprzedanych inwestycji | 0 | 0 | ||
| Wartość sprzedanych inwestycji | 0 | 0 | ||
| 4 | Aktualizacja wartości inwestycji | 0 | 0 | |
| 5 | Inne | 364 | 63 | 577,4% |
| Rozwiązanie odpisów aktualizujących | 0 | 0 | ||
| Różnice kursowe | 0 | 0 | ||
| Dodatnie | 0 | 0 | ||
| Ujemne | 0 | 0 | ||
| Pozostałe przychody finansowe | 364 | 63 | 577,4% |
| Lp. | KOSZTY FINANSOWE | |||
|---|---|---|---|---|
| Razem | 1 158 | 1 264 | 91,6% | |
| 1 | Odsetki | 754 | 741 | 101,8% |
| od leasingu | 26 | 48 | 54,7% | |
| od kredytów i pożyczek | 443 | 559 | 79,1% | |
| odsetki pozostałe | 155 | 99 | ||
| od zobowiązań | 131 | 34 | -282,3% | |
| 2 | Strata ze zbycia inwestycji | 0 | 0 | |
| Wartość sprzedanych inwestycji | 0 | 0 | ||
| Przychody ze sprzedanych inwestycji | 0 | 0 | ||
| 3 | Aktualizacja wartości inwestycji | 3 | 0 | |
| 4 | Inne | 401 | 523 | 76,6% |
| Różnice kursowe | 120 | 164 | 73,3% | |
| Dodatnie | 0 | -59 | 0,0% | |
| Ujemne | 120 | 105 | 114,8% | |
| Odpisy aktualizujące - odsetki naliczone od należności | 22 | 74 | 29,5% | |
| Koszty poręczeń i prowizji | 35 | 4 | 825,1% | |
| Pozostałe koszty finansowe | 224 | 281 | 79,6% |
Wynik finansowy.
Osiągnięty w 2017 r. wynik finansowy netto 367 tys. zł jest wyższy od wyników 2016 roku o 254 tys. zł głównie na skutek niższych obciążeń podatkowych.
Osiągnięte wyniki są efektem skutecznej realizacji przyjętej strategii rozwoju Spółki , obniżenia kosztów, racjonalnego wykorzystania posiadanych zasobów. W świetle utrzymującej się sytuacji na rynku , dużej konkurencji producentów maszyn i wyrobów dla górnictwa uniemożliwiającej przeniesienie wzrostu kosztów materiałów , energii i robocizny osiągnięty wynik netto i brutto należy uznać za korzystny , choć nie zadawalający.
Zestawienie poszczególnych wartości kształtujących wynik finansowy netto MOJ S.A. w badanym okresie przedstawia Tabela 7.
| 2017 | 2016 | różnica | różnica | |
|---|---|---|---|---|
| tys. zł | tys. zł | tys. zł | % | |
| wynik na sprzedaży | 920 | 1 083 | -162 | 15,0 |
| wynik na działalności operacyjnej | 1 160 | 1 625 | -465 | 71,4 |
| wynik brutto | 512 | 622 | -110 | 82,3 |
| wynik netto | 367 | 113 | 254 | 324,6 |
Tabela 7. Wyniki finansowe ( 2017 r. i 2016 r.)
Marża.
Realizowanie dostaw do górnictwa węgla kamiennego (największego odbiorcy Spółki ) w oparciu o umowy ramowe określające ceny maksymalne podpisywane na początku roku w wyniku rozstrzygniętych przetargów publicznych wyklucza możliwości wzrostu cen w trakcie roku. Ryzyko wzrostu cen materiałów, surowców i energii ponosi całkowicie dostawca. Duża konkurencja na rynku powoduje , że producenci rywalizujący w przetargach stosują politykę niskich marż. To wszystko spowodowało , konieczność dalszego obniżenia marż jednostkowych w stosunku do roku 2016 o 0,5 % na sprzedaży wyrobów i usług własnych. Spadek marż na sprzedaży towarów i materiałów o 1,4 % wynikało z tych samych powodów.
Omawiane wielkości zostały zestawione w tabeli nr.8
Tabela 8. Zrealizowana marża (2017 r. i 2016 r.)
| realizacja | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | różnica (tys. zł) |
2017/2016 (%) |
||||
| marża brutto na sprzedaży wyrobów i usług (zł) | 8 240 | 7 286 | 954 | 113,1% | |||
| marża brutto na sprzedaży wyrobów i usług (%) | 20,5% | 21,0% | |||||
| marża brutto na sprzedaży towarów i materiałów (zł) | 670 | 822 | -152 | 81,5% | |||
| marża brutto na sprzedaży towarów i materiałów (%) | 14,4% | 15,9% | |||||
| marża brutto na sprzedaży (zł) | 8 910 | 8 108 | 802 | 109,9% | |||
| marża brutto na sprzedaży (%) | 19,9% | 20,3% |
MAJĄTEK I ŹRÓDŁA JEGO FINANSOWANIA
Struktura podstawowych pozycji bilansu.
Suma bilansowa na dzień 31.12.2017 r. wyniosła 60 905 tys. zł i była niższa o 1 498 tys. zł od wartości wykazanej na dzień 31.12..2016 r. Powyższy wynik jest spowodowany głównie przez:
a) po stronie aktywów:
- spadek aktywów trwałych o 408 tys. zł -głównie w związku ze spadkiem inwestycji długoterminowych,
- spadek aktywów obrotowych o 1 090 tys. zł głównie na skutek spadku wartości należności
- krótkoterminowych o 1 280 tys. zł,
b) po stronie pasywów:
-
spadkiem zobowiązań i rezerw o 1 865 tys. zł wynikający ze spadku zobowiązań długoterminowych o 710 tys. zł i krótkoterminowych o 917 tys. zł.
-
wzrost kapitału własnego o 367 tys. zł – wartość wypracowanego zysku netto.
Zestawienie podstawowych pozycji bilansu prezentuje Tabela 9.
Tabela 9. Podstawowe pozycje bilansu
| bilans | odchylenia | struktura | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| na dzień na dzień 31.12 2017 31.12 2016 |
różnica | różnica | 31.12.2017 | 31.12.2016 | ||
| (tys. zł) | (tys. zł) | (tys. zł) | % | % | % | |
| Aktywa trwałe | 35 629 | 36 037 | -408 | -1,1 | 58,5 | 57,8 |
| Aktywa obrotowe | 25 276 | 26 367 | -1 090 | -4,1 | 41,5 | 42,3 |
| Kapitał własny | 37 345 | 36 979 | 367 | 1,0 | 61,3 | 59,3 |
| Zobowiązania i rezerwy | 23 560 | 25 425 | -1 865 | -7,3 | 38,7 | 40,7 |
| Suma bilansowa | 60 905 | 62 404 | -1 498 | -2,4 | 100,0 | 100,0 |
Ocena perspektyw rozwoju działalności Emitenta została zawarta w pkt. 17.
3. Opis istotnych czynników ryzyka i zagrożeń, z określeniem w jakim stopniu emitent jest na nie narażony.
Ryzyko związane z możliwymi zmianami w sektorze górniczym.
Sektor górniczy w Polsce od czasu przemian ustrojowych w latach 90 ubiegłego wieku przechodził istotne restrukturyzacje organizacyjne -w latach 90 ubiegłego wieku i na początku tego stulecia. Od 2012 roku koniunktura dla polskich kopalń ponownie zaczęła się pogorszać na skutek spadku cen na rynkach światowych. Spadek cen węgla energetycznego i koksującego na rynkach światowych został dodatkowo spotęgowany w Polsce zmniejszonym zużyciem węgla do celów grzewczych w sezonach zimowych na skutek bardzo łagodnych zim. Postawiło to w trudnej sytuacji polskie górnictwo, a w ślad za nim firmy przemysłu maszynowego pracującego dla górnictwa. Spowodowało to konieczność przygotowania i wdrożenia kolejnego programu restrukturyzacyjnego opartego na konsolidacji górnictwa oraz likwidacji kolejnych nierentownych kopalń. Mniejsze inwestycje odtworzeniowe w latach ubiegłych powodują mniejszą możliwość wykorzystania obecnej koniunktury. Ze względu na politykę energetyczną Unii Europejskiej oraz programy antysmogowe w dłuższej perspektywie należy spodziewać się zamykania i likwidacji kolejnych nierentownych kopalń.
Ryzyko ograniczonej dywersyfikacji źródeł przychodów Emitenta.
Przychody Emitenta w latach ubiegłych w połowie pozyskiwane były bezpośrednio z polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego. Znacząca część pozostałych przychodów jest generowana przez realizację zamówień dla przemysłu maszynowego pracującego na rzecz górnictwa. Mimo stałego wzrostu sprzedaży do innych sektorów gospodarki i ciągłego poszukiwania nowych odbiorców spoza branży górniczej cały czas Emitent w sposób istotny jest uzależniony od bieżącej koniunktury w tej branży. Ograniczenie zamówień ze strony polskiego górnictwa węgla kamiennego może powodować trudności w szybkim znalezieniu nowego kręgu odbiorców na produkty wytwarzane przez Emitenta i wpływać na pogorszenie się jego wyników finansowych.
Emitent stara się ograniczać powyższe ryzyko poprzez dywersyfikację rynków zbytu i dywersyfikację swojej działalności. Pozwala ona wykorzystywać różnice w czynnikach kształtujących koniunkturę na rynkach lokalnych, zmniejszając w ten sposób prawdopodobieństwo jednoczesnego wystąpienia sytuacji kryzysowych. Połączenie MOJ S.A. z Kuźnią Osowiec poprawiło dywersyfikację rynków zbytu.
Ryzyko związane z brakiem umów długoterminowych.
Sprzedaż produkowanych przez Emitenta urządzeń z Zakładu w Katowicach odbywa się na podstawie bieżących zamówień. Spółka bierze udział w przetargach publicznych ogłaszanych przez Spółki Węglowe. Podpisane w wyniku rozstrzygnięcia przetargów umowy nie gwarantują realizacji dostaw a są jedynie przepustką do udziału w licytacjach elektronicznych na pojedyncze zamówienia. Brak pewnych umów jest ograniczeniem dla organizacji procesów produkcyjno-zaopatrzeniowych i ma wpływ na optymalne planowanie wykorzystania zdolności produkcyjnych, co okresowo może negatywnie oddziaływać na osiągane przez Emitenta wyniki finansowe. Zagrożenie to pojawiło się zarówno w Zakładzie w Katowicach jak i w Oddziale Kuźnia Osowiec. Po obniżeniu zamówień ze strony przemysłu maszynowego pracującego na rzecz kopalń Spółka została zmuszona do pozyskania nowych odbiorców i powiązania się z nimi nowymi umowami co z reguły wymaga czasu.
Ryzyko kredytowe
Ryzyko straty lub niekorzystnej zmiany sytuacji finansowej wynikające z wahań zdolności kredytowej emitentów papierów wartościowych, kontrahentów i wszelkich dłużników, w postaci ryzyka niewykonania zobowiązania przez kontrahenta lub koncentracji ryzyka rynkowego. W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem kredytowym Spółka zawiera transakcje z odbiorcami o dobrej renomie. W przypadku sprzedaży z odroczonym terminem płatności kontrahenci poddawani są weryfikacji pod kątem zdolności kredytowej. Aby ograniczyć ryzyko braku zapłaty od kontrahentów Spółka monitoruje stan swych należności , sprawdza czy są spłacane na bieżąco. Jeśli nie to monituje swoich dłużników, dokonuje naliczeń odsetek ustawowych, a w ostateczności dochodzi swoich roszczeń na drodze powództwa sądowego.
Ryzyko utraty płynności
W celu zabezpieczenia się przed ryzykiem utraty płynności Spółka przygotowuje plany finansowe, które są co miesiąc aktualizowane. Umożliwia to precyzyjne zaplanowanie wpływów i wydatków związanych z działalnością Spółki, oraz wykrycie ewentualnych problemów, które mogą pojawić się w przyszłości. Dzięki temu Spółka ma czas na podjęcie odpowiednich działań (np. szybsze ściągnięcie swych należności od dłużników, zaciągnięcie krótkoterminowego kredytu obrotowego itp.). Spółka monitoruje także stan swych należności, sprawdza czy są spłacane na bieżąco. Jeśli nie, to monituje swoich dłużników, nakłada na nich odsetki ustawowe, a w ostateczności dochodzi swoich roszczeń na drodze powództwa sądowego.
Ryzyko stopy procentowej
Ryzyko związane z możliwością zmian wyniku finansowego danego podmiotu na skutek zmian stopy procentowej. Spółka korzysta z finansowania zewnętrznego (kredytów bankowych i pożyczek) w oparciu o umowy zawierane z instytucjami finansowymi na co najmniej roczny okres obowiązywania. Oprocentowanie kredytów i pożyczek jest uzależnione od polityki pieniężnej banku centralnego. Wzrost stóp procentowych powoduje wzrost kosztów finansowych spółki.
Zagrożenie związane z trudnościami w pozyskaniu wykwalifikowanej kadry w przyszłości.
Działalność Emitenta związana jest z zapotrzebowaniem na kadrę pracowników o wysokich kwalifikacjach zawodowych, posiadających doświadczenie umiejętności w produkcji zaawansowanych technologicznie urządzeń. Wdrażanie nowych wyrobów wymaga kadry inżynierskiej posiadającej doświadczenie zawodowe. Wobec nasilającego się w Polsce zjawiska braku kwalifikowanych pracowników branży metalowej i kuzienniczej istnieje ryzyko, że w przyszłości utrudnione będzie zatrudnienie wystarczającej ilości osób z odpowiednim doświadczeniem, wykształceniem i kwalifikacjami zawodowymi, co może negatywnie oddziaływać na możliwość zwiększania produkcji, wdrażania nowych rozwiązań technicznych przez Emitenta. Obecna sytuacja gospodarcza umożliwia pozyskania kadry głównie niewykwalifikowanej lub bez doświadczenia zawodowego. Sytuacja ta to efekt braku szkolenia nowych kadr po likwidacji szkół zawodowych oraz drenaż polskich specjalistów przez bardziej rozwinięte a co za tym bardziej atrakcyjne płacowo gospodarki Unii Europejskiej . W związku z powyższym Spółka wdraża program szkolenia pracowników we własnym zakresie
starając się zabezpieczyć swoje potrzeby kadrowe.
Zagrożenia ze strony konkurencji na nowych rynkach zbytu.
Potencjalne zagrożenie dla Emitenta w zakresie jego działalności na rynkach poza górniczych stanowią konkurenci – zwłaszcza podmioty zagraniczne, dysponujące nowoczesnymi laboratoriami badawczorozwojowymi i wykorzystujące efekty ekonomii skali. Posiadają one dobrze rozbudowaną sieć sprzedaży na terenie Polski oraz mogą pozwolić sobie na agresywne pozyskiwanie klientów. MOJ S.A. jest dla klientów poza górniczych stosunkowo nowym dostawcą, dlatego – zwłaszcza w początkowym okresie obecności Emitenta na poza górniczych rynkach zbytu – jest narażony na działania konkurencji zmierzające do uniemożliwienia przejęcia części klientów. Zarząd Emitenta ocenia jednak, że Spółka jest dobrze przygotowana na tego typu działania.
4. Wskazanie postępowań toczących się przed sądem, organem właściwym dla postępowania arbitrażowego lub organem administracji publicznej z uwzględnieniem informacji w zakresie postępowania dotyczącego zobowiązań albo wierzytelności Emitenta, których wartość stanowi co najmniej 10 % kapitałów własnych.
Na dzień bilansowy jak i chwilę obecną nie toczą się w stosunku do Emitenta żadne postępowania przed sądem których wartość stanowi co najmniej 10 % kapitałów własnych.
I Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu w okresie od 20.06 2016 r. do 11.01.2017 r. przeprowadził w Spółce kontrolę w zakresie prawidłowości wywiązywania się z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego dotyczącą podatku VAT za okres od stycznia 2014 r. do września 2014 r. po zakończeniu której Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wszczął z urzędu postępowanie podatkowe. Do dnia sporządzenia informacji spółka nie otrzymała innych informacji z Krajowej Administracji Skarbowej o postępowaniu które do dnia dzisiejszego nie zostało zakończone.
5. Informacje o podstawowych produktach, towarach lub usługach wraz z ich określeniem wartościowym i ilościowym oraz udziałem poszczególnych produktów, towarów i usług (jeżeli są istotne) albo ich grup w sprzedaży emitenta ogółem, a także zmianach w tym zakresie w okresie sprawozdawczym.
W 2017 roku Spółka realizował produkcję i sprzedaż urządzeń i narzędzi, głównie dla potrzeb przemysłu wydobywczego, ze szczególnym uwzględnieniem sektora górnictwa podziemnego. Są to przede wszystkim sprzęgła i urządzenia wiertnicze , stojaki cierne, agregaty hydrauliczne , itp.
W związku z połączeniem się od 01 października 2013 r. z Fabryką Wyrobów Metalowych Kuźnia Osowiec Sp. z o. o. obszar działalności Spółki powiększył się o produkcję i dystrybucję odkuwek o masie od 0,1 kg do 23 kg. Ponadto od 2010 roku Spółka podjęła działalność w całkowicie nowym dla siebie obszarze jakim jest budownictwo mieszkaniowe. Po nabyciu pierwszych działek Spółka przystąpiła do opracowania założeń wybudowania w Katowicach nowego osiedla domów jednorodzinnych i po uzyskaniu warunków zabudowy i pierwszych pozwoleń na budowę rozpoczęła budowę ośmiu domów jednorodzinnych w czterech zespołach bliźniaczych. Budowa została ukończona w IV kwartale 2014 r. i budynki są w trakcie sprzedaży. W kwietniu 2016 r. rozpoczęto budowę 12 domów w zabudowie szeregowej łańcuchowej we współpracy ze spółką KARBON 2 sp. z o. o. . W ramach umowy MOJ S.A. udostępnił działki budowlane , projekt budowlany oraz niezbędne pozwolenia administracyjne oraz umowy z dostawcami mediów a KARBON 2 realizował budowę domów na własny koszt. Strony zobowiązały się do ostatecznego rozliczenia kosztów i zysków po sprzedaży domów. Ponadto w 2017 r. Spółka uzyskała warunki zabudowy pod kolejne domy.
Produkty wytwarzane w Zakładzie w Katowicach.
Katalog sprzęgieł własnej produkcji zawiera sprzęgła hydrokinetyczne, elastyczne, wysokoelastyczne, przeciążeniowe cierne, sworzniowe, paskowe, zębate i jest uzupełniony o produkty nie wytwarzane przez Spółkę (inny zakres mocy i konfiguracji wyżej wymienionych sprzęgieł oraz inne konstrukcje sprzęgieł). Różnorodność oferty pozwala w wielu przypadkach na zaproponowanie klientom kilku wariantów rozwiązań technicznych. Ponadto Spółka projektuje i wykonuje sprzęgła według indywidualnych potrzeb klienta.
Wykaz ważniejszych typów urządzeń, w których mogą mieć zastosowanie wyżej wymienione sprzęgła:
- przenośniki zgrzebłowe ścianowe i podścianowe,
- przenośniki zgrzebłowe lekkie do transportu urobku,
- kompleksy przenośników zgrzebłowych do pokładów niskich,
- przenośniki zgrzebłowe do materiałów sypkich w zastosowaniu do kotłowni, silosów i magazynów,
- przenośniki taśmowe,
- kruszarki,
- pompy :
- a)wirowe wielostopniowe:
- średniociśnieniowe typu OS,
- wysokociśnieniowe typu OW,
- wysokociśnieniowe typu OWH,
- typu ZW-50,
- typu PWD-4,
b)wirowe jednostopniowe,
- wentylatory:
- promieniowe ogólnego przeznaczenia typu WWOax,
- bębnowe do wentylacji i klimatyzacji typu WPOB,
- bębnowe do podmuchu kotłów typu WPB,
- osiowe do wentylacji hal typu WOPO
- promieniowe wysokociśnieniowe WPFO.
W ramach strategii rozszerzania rynków zbytu Spółka podejmuje i kontynuuje działania umożliwiające zaspokojenie jak najszerszego zakresu potrzeb przemysłu energetycznego w dziedzinie sprzęgieł wszelkiego zastosowania. Oprócz przemysłu górniczego i energetycznego oferta Spółki kierowana jest w dużym stopniu także do :
-
przedsiębiorstw przemysłu cementowego i stoczniowego,
-
producentów przekładni, przenośników taśmowych, kubełkowych, zgrzebłowych itp., pomp, wentylatorów i kruszarek,
-
przedsiębiorstw przemysłu cukrowniczego, drzewnego i papierniczego.
Ważnym elementem , który pozwala zwiększać sprzedaż swoich wyrobów jest bezpośrednia sprzedaż do producentów maszyn i urządzeń ( tzw. odbiorców OEM).
Producenci tacy jak Kopex,, Fawent, Famur stosując nasze wyroby w swoich maszynach ujmują je w dokumentacjach techniczno – ruchowych i w ten sposób gwarantują, że finalny odbiorca zwraca się w późniejszym okresie do nas i kupuje poszczególne podzespoły jako części zamienne do całej maszyny.
Na rynku górniczym Spółka jest producentem oraz dostawcą wysokiej jakości urządzeń tzw. "małej mechanizacji górnictwa". Spółka oferuje sprzęt wiertniczy (wiertarki i kotwiarki) oraz stojaki cierne, klucze dynamometryczne, pompy, agregaty hydrauliczne, smarownice, podpory oraz świadczy usługi w zakresie
remontów własnych produktów i firm zagranicznych.
Spółka produkuje sprzęt wiertniczy – wiertarki i kotwiarki – znajdujący zastosowanie przede wszystkim w górnictwie.
Kotwiarki to urządzenia służące do wykonywania otworów strzałowych i kotwicowych w stropach chodników górniczych, a także do osadzania kotew. Emitent produkuje trzy rodzaje tych urządzeń, które w zależności od charakterystyki wyrobiska mogą być wykorzystywane do pracy w skałach średnio twardych i twardych. Emitent zróżnicował asortyment sprzętu wiertniczego ze względu na media, którymi może być on zasilany, tj: hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne.
Wiertarki wytwarzane przez MOJ S.A. można podzielić na trzy podstawowe kategorie:
- wiertarki pneumatyczne, zasilane sprężonym powietrzem,
- wiertarki hydrauliczne, zasilane olejem lub emulsją wodno-olejową,
- wiertarki elektryczne, zasilane prądem elektrycznym.
Podejmując działania mające na celu poszerzenie własnego obszaru działalności i lepszego wykorzystania posiadanych mocy Spółka podjęła się produkcji nowych wyrobów takich jak:
-
zawiesia o nośności 8 ton. Zawiesia transportowe używane są przez producentów maszyn i urządzeń do mocowania na transportowanych elementach konstrukcyjnych urządzenia umożliwiającego podwieszenie do środków transportu
-
podzespoły maszyn i urządzeń górniczych takich jak:
-
człony gąsienicowe kombajnów chodnikowych A75,
- uchwyty nożowe do kombajnów chodnikowych,
- hamulce szczękowe bębnowe i tarczowe ze zwalniakami hydraulicznymi,
- elementy tras przenośników taśmowych,
- w kooperacji z Konko elementy przenośników ścianowych (drabinki Eiekoff) i podzespoły sekcji obudowy zmechanizowanej.
- maszyny i urządzenia przeróbcze oraz podzespoły do w/w urządzeń:
- przesiewacz wibracyjne PWP, PWK,
- burty i korpusy łożyskowe przesiewaczy wibracyjnych,
- koła wynoszące wzbogacalników DISA wraz z bębnami napędowymi i rolkami prowadzącymi,
- bębny napędowe, zwrotne, odciskowe, odwadniające,
- elementy rurociągów tłoczonych i spustowych cieczy ciężkiej o zwiększonej odporności na ścieranie (we współpracy z firmą Bumach),
- trójniki, kolanka, kolektory,
- elementy konstrukcyjne odmulników DORR'a.
Produkty wytwarzane w Oddziale Kuźnia Osowiec.
Oddział Kuźnia Osowiec produkuje stalowe odkuwki matrycowe kute na gorąco o masie od 0,1 kg do 23 kg, głównie na zamówienie klienta, według jego projektu. W zakresie produkowania odkuwek Firma oferuje następujące prace:
- wykonywanie odkuwek w oparciu o dostarczoną dokumentację techniczną wyrobu bądź wzór;
- wykonanie dokumentacji w technice przestrzennej 3D CAD/CAM przy wykorzystaniu systemu NX z uwzględnieniem symulacji kucia przeprowadzonej w programie SIMUFACT;
-
wykonanie obróbki cieplnej odkuwek,
-
śrutowanie,
- wykonanie obróbki mechanicznej odkuwek;
- kontrola wad powierzchniowych metodą defektoskopii magnetycznej,
- przeprowadzenie badań metalograficznych i wytrzymałościowych odkuwek.
Zaletami procesu kucia matrycowego są niewielki czas wykonania wyrobu oraz możliwość produkowania odkuwek o skomplikowanych kształtach.
Produkty Oddziału Kuźnia Osowiec charakteryzują się wysoką jakością. Stosowana przez Firmę technologia pozwala na wytworzenie odkuwek dokładnie odpowiadających oczekiwaniom klientów. Zauważa się, iż cena produktów Kuźni Osowiec jest porównywalna z cenami produktów konkurencyjnych. Istotną przewagą konkurencyjną Firmy jest ponadto możliwość kompleksowego zaspokojenia potrzeb klienta – od przygotowania projektu produktów, poprzez doradztwo w zakresie przygotowania odpowiednich odkuwek, do wykonania obróbki mechanicznej odkuwek. Jednakże, odkuwki Kuźni nie posiadają wystarczająco konkurencyjnych cech do zastosowania w przemyśle motoryzacyjnym, ponieważ Oddział Kuźnia Osowiec nie posiada odpowiednich maszyn wytworzenia wysokiej jakości i ilości odkuwek do zastosowani w produkcji samochodów (chodzi o prasy).
Głównymi odbiorcami Kuźni są przedsiębiorstwa produkcyjne z sektora górniczego, kolejowego, transportowego i maszynowego (w szczególności producenci maszyn rolniczych i budowlanych) oraz hydrauliki siłowej. Odbiorcy przedstawiają Firmie swoje wymagania w zakresie produktu, przygotowując gotowy szczegółowy projekt lub określając ogólne wytyczne. Obecnie Kuźnia współpracuje z ok. 80 klientami, z czego połowę stanowią duże przedsiębiorstwa, będące liderami w swoich branżach.
Oddział Kuźnia Osowiec odpowiada na wymagania swoich odbiorców. Stalowe odkuwki matrycowe jej produkcji charakteryzują się trwałością i precyzyjnością wykonania oraz dzięki najnowocześniejszym technikom projektowania możliwe jest wykonanie odkuwek o różnych skomplikowanych kształtach.
Szczegółowe zestawienie sprzedaży w 2017 r. według asortymentów i jej porównanie do roku 2016 przedstawia tabela 10. Rok ubiegły dla tradycyjnej działalności Spółki – producenta sprzęgieł, urządzeń wiertniczych i małej mechanizacji z uwagi na poprawę koniunktury był rokiem lepszym od roku 2016. Świadczy o tym wzrost sprzedaży w stosunku do roku 2016 w większości asortymentów .
| realizacja | struktura | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | różnica (tys. zł) |
2015/2014 | 2017 | 2016 | ||
| (tys. zł) | (tys. zł) | (tys. zł) | % | % | % | ||
| Wyroby i usługi, | 40 206 | 34 714 | 5 492 | 115,8 | 89,6 | 87,1 | |
| w tym: | |||||||
| - sprzęgła | 3 855 | 3 192 | 663 | 120,8 | 8,6 | 8,0 | |
| - sprzęt wiertniczy | 1 327 | 1 018 | 308 | 130,3 | 3,0 | 2,6 | |
| - pozostałe | 372 | 268 | 104 | 139,0 | 0,8 | 0,7 | |
| - stojaki Valent | 1 350 | 1 221 | 128 | 110,5 | 3,0 | 3,1 | |
| -odkuwki | 25 514 | 20 087 | 5 426 | 127,0 | 56,9 | 50,4 | |
| -nowe produkty | 424 | 0 | 424 | 0,9 | 0,0 | ||
| - części | 1 283 | 1 156 | 127 | 111,0 | 2,9 | 2,9 | |
| - usługi | 4 521 | 4 184 | 337 | 108,1 | 10,1 | 10,5 | |
| - domy | 1 560 | 3 586 | -2 026 | 3,5 | 9,0 | ||
| Towary i materiały | 4 665 | 5 160 | -495 | 90,4 | 10,4 | 12,9 | |
| Razem | 44 871 | 39 874 | 4 997 | 112,5 | 100,0 | 100,0 |
Tabela 10. Przychody ze sprzedaży wg asortymentu.
6. Informacje o rynkach zbytu, z uwzględnieniem podziału na rynki krajowe i zagraniczne oraz informacje o źródłach zaopatrzenia w materiały do produkcji, w towary i usługi, z określeniem uzależnienia od jednego lub więcej odbiorców i dostawców, a w przypadku gdy udział jednego odbiorcy lub dostawcy osiąga co najmniej 10% przychodów ze sprzedaży ogółem – nazwy (firmy) dostawcy lub odbiorcy, jego udział w sprzedaży lub zaopatrzeniu oraz jego formalne powiązania z emitentem.
SA-R 2017: Sprawozdanie Zarządu MOJ S.A. z działalności jednostki w 2017 r. Strona 17 z 30
Emitent działa na rynku krajowym i zagranicznym. Głównym rynkiem sprzedaży dla produktów Spółki z uwagi na specyfikę produkcji jest rynek krajowy (96,5 %) i główne działania marketingowe jako Spółki produkcyjnej są skierowane na ten rynek. Sprzedaż produktów na rynek wewnętrzny (krajowy) jest wysoka i wyniosła 87,6%. Jednakże przy malejącym rynku krajowym. Spółka stara się intensywnie o wzrost eksportu i pozyskanie na tych rynkach nowych odbiorców.
Podział osiągniętych w 2017 r. przychodów wg kryterium geograficznego przedstawiają poniższe tabele.
| realizacja (tys. zł) | odchylenia | struktura (%) | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | różnica | 2017/2016 | 2017 | 2016 | |
| (tys. zł) | (tys. zł) | (tys. zł) | % | % | % | |
| Przychody ze sprzedaży produktów |
40 206 | 34 714 | 5 492 | 115,8 | 89,6 | 87,1 |
| w tym eksport | 910 | 1 194 | -285 | 76,2 | 2,0 | 3,0 |
| w tym kraj | 39 296 | 33 519 | 5 777 | 117,2 | 87,6 | 84,1 |
| Przychody ze sprzedaży towarów | 4 665 | 5 160 | -495 | 90,4 | 10,4 | 12,9 |
| w tym eksport | 655 | 2 245 | -1 590 | 29,2 | 1,5 | 5,6 |
| w tym kraj | 4 010 | 2 915 | 1 095 | 137,6 | 8,9 | 7,3 |
| Ogółem przychody | 44 871 | 39 874 | 4 997 | 112,5 | 100,0 | 100,0 |
| w tym eksport | 1 565 | 3 439 | -1 875 | 45,5 | 3,5 | 8,6 |
| w tym kraj | 43 306 | 36 434 | 6 872 | 118,9 | 96,5 | 91,4 |
Tabela 11. Struktura geograficzna przychodów ze sprzedaży.
Tabela 12. Kierunki sprzedaży eksportowej w 2017 r.
| Produkty | Towary | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lp. | Kraj | Wartość Udział sprzedaży procentowy |
Wartość sprzedaży |
Udział procentowy |
||
| (tys. zł) | % | (tys. zł) | % | |||
| 1. | Serbia | 339,23 | 37,3% | 13,20 | 2,0% | |
| 2. | Niemcy | 163,52 | 18,0% | 0,20 | 0,0% | |
| 3. | Chiny | 143,17 | 15,7% | 0,00 | 0,0% | |
| 4. | Bosnia, Hercegowina | 85,89 | 9,4% | 3,43 | 0,5% | |
| 5. | USA | 84,25 | 9,3% | 0,00 | 0,0% | |
| 6. | Turcja | 55,42 | 6,1% | 9,49 | 1,4% | |
| 7. | Rumunia | 19,85 | 2,2% | 616,56 | 94,1% | |
| 8. | Ukraina | 11,82 | 1,3% | 9,30 | 1,4% | |
| 9. | Estonia | 6,53 | 0,7% | 0,00 | 0,0% | |
| 10. | Czechy | 0,00 | 0,0% | 2,88 | 0,4% | |
| Razem | 909,68 | 100,0% | 655,05 | 100,0% | ||
| 14 | Ogółem | 1565 |
Największym odbiorcą produktów i usług własnych Spółki pozostaje górnictwo. W okresie 2017 r. udział wartości sprzedaży do tego segmentu rynku krajowego wyniósł 55,2%. Bezpośrednia sprzedaż do spółek węglowych stanowiła 14,5% sprzedaży. Największymi odbiorcami w tej grupie byli PGG Sp. z o. o. , Jastrzębska Spółka Węglowa S.A. Pozytywnie należy przyjąć duży udział w sprzedaży przedsiębiorstw przemysłu maszyn górniczych .Największym odbiorcą w tej grupie w 2017 r. był FASING S.A. spółka dominująca wobec MOJ S.A. – jeden z największych na świecie producentów łańcuchów przemysłowych. W grupie pozostałych odbiorców dominują spółki reprezentujące przemysł hydrauliki maszynowej, motoryzacyjny, kolejowy oraz niewielkie firmy handlowo usługowe, działające głównie na rynku lokalnym .W grupie odbiorców tylko FASING S.A. i Wasiak Industry (odbiorcy odkuwek ) przekraczyli 10 % udziału w wartości zakupów. Obroty z FASING S.A. w 2017 r. osiągnęły poziom36,3% a obroty Wasiak Industry 11,8 %
. Aktualny stan podziału sprzedaży na górnictwo i rynek pozostały prezentuje poniższa tabela 13.
| Wykonanie | Wykonanie | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| SEGMENTY RYNKU | 2017 r. | 2016 r. | |||
| Wartość sprzedaży ( tys. .zł) |
Struktura (%) |
Wartość sprzedaży ( tys. zł) |
Struktura (%) |
||
| KRAJ | 43 306 | 96,5% | 36 434 | 91,4% | |
| w tym: | |||||
| Górnictwo | 24 775 | 55,2% | 19 743 | 49,5% | |
| Sprzedaż poza górnictwem | 18 531 | 41,3% | 16 691 | 41,9% | |
| EKSPORT | 1 565 | 3,5% | 3 439 | 8,6% | |
| OGÓŁEM | 44 871 | 100,0% | 39 874 | 100,0% |
Tabela 13. Struktura branżowa przychodów ze sprzedaży w 2016r.
Emitent zaopatruje się w materiały do produkcji głównie na rynku polskim. Z podmiotami zagranicznymi współpracuje w zakresie zaopatrzenia w półprodukty do produkcji własnej oraz towary handlowe. Wysoki udział w dostawach ma spółka Karbon 2 Sp. z o. o. (ok.44,1 %). Wynika on ze specjalizowania się tej spółki w ramach Grupy Kapitałowej w obsłudze w tym zakresie pozostałych uczestników grupy. Pozwala to na wykorzystanie negocjowanej skali zakupów do obniżenia ich ceny. Pozostali dostawcy nie przekraczają granicy 10% wartości zakupów Emitenta.
7. Informacje o zawartych umowach znaczących dla działalności emitenta, w tym znanych emitentowi umowach zawartych pomiędzy akcjonariuszami (wspólnikami), ubezpieczenia, współpracy lub kooperacji.
Emitent , w okresie sprawozdawczym , podpisał następujące umowy znaczące przekazane przez emitenta do wiadomości publicznej w formie raportów bieżących :
- RB 3/2017 z dn. 17.02.2017 transakcja z Karbon 2 Sp. z o. o. na zakup surowca (pręty stalowe) na kwotę 219 tys. zł - wartość złożonych zamówień od dn. 28.07.2016 r. ( RB 23/2016) wyniosła 6 525 tys. zł
- , RB - 4/2017 r. z dn.08.05.2017 r. . - przyjęcie zamówień od FASING S.A. na kwotę 607 tys. zł na dostawę odkuwek – wartość przyjętych zamówień od 23.11.2016 r. ( RB 25/2016) wyniosła 6 878 tys. zł ,
- RB- 11/2017 z dn.08.08.2017 r. podpisanie dwóch umów na remonty stojaków na kwotę 3 123 tys. zł -wartość złożonych zamówień i podpisanych umów w okresie 12 miesięcy wyniosła 5 943 tys. zł,
- RB-15/2017 z dn. 18.08.2017 r. transakcja z Karbon 2 Sp. z o. o. na zakup surowca (pręty stalowe) na kwotę 121 tys. zł - wartość złożonych zamówień od dn. 17.02.2017 r. ( RB 3/2017) wyniosła 6 066 tys. zł ,
- RB 21/2017 r. z dn.15.09.2017 r. . przyjęcie zamówień od FASING S.A. na kwotę 216 tys. zł na dostawę odkuwek – wartość przyjętych zamówień od 18.05.2017 r. ( RB 4/2017) wyniosła 6 103 tys. zł ,
- RB 26/2017 r. z dn.10.11.2017 r. . przyjęcie zamówień od FASING S.A. na kwotę 117 tys. zł na dostawę odkuwek – wartość przyjętych zamówień od 15.09.2017 r. ( RB 212017) wyniosła 6 083 tys. zł ,
- RB-27/17 z dn. 16.11.2017 r. Przedłużenie umów kredytowych z Getin Noble Bank S.A. na kwotę 7 900 tys. zł,
RB-28/2017 z dn. 22.11.2017 r. - transakcja z Karbon 2 Sp. z o. o. na zakup surowca (pręty stalowe) na kwotę 244 tys. zł - wartość złożonych zamówień od dn. 18.08.2017 r. ( RB 15/2017) wyniosła 6 241 tys. zł ,
W okresie sprawozdawczym obowiązywały następujące polisy ubezpieczeniowe:
- TUiR WARTA S.A. umowa w zakresie ubezpieczenia komunikacyjnego na okres od 28.10.2016r. do 27.10.2017r.
- PZU S.A. umowa w zakresie ubezpieczenia komunikacyjnego na okres od 28.10.2017r. do 27.10.2018r.
- Alianz Polska S.A. umowa ubezpieczenia majątkowego na okres od 01.01.2017r. do 31.12.2017r.
- Alianz Polska S.A. umowa ubezpieczenia sprzętu elektronicznego na okres od 01.01.2017r. do 31.12.2017r.
- TUiR WARTA S.A. umowa Odpowiedzialności Cywilnej Zarządu na okres od 01.01.2017r. do 31.12.2017r.
- TUiR WARTA S.A. umowa Odpowiedzialności Cywilnej na okres od 01.01.2017r. do 31.01.2018r.
8. Informacje o powiązaniach organizacyjnych lub kapitałowych emitenta z innymi podmiotami oraz określenie jego głównych inwestycji krajowych i zagranicznych (papiery wartościowe, instrumenty finansowe, wartości niematerialne i prawne oraz nieruchomości), w tym inwestycji kapitałowych dokonanych poza jego grupą jednostek powiązanych oraz opis metod ich finansowania.
Spółka nie posiadała podmiotów zależnych.
Spółka MOJ S.A. należy do Grupy Kapitałowej FASING, gdzie podmiotem dominującym w stosunku do Emitenta jest przedsiębiorstwo działające pod firmą Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa FASING S.A. z siedzibą w Katowicach. Spółka dominująca posiadała w dniu 31.12.2017 r. 4 593 475 akcji, stanowiących 46,74% akcji ogółem i dających jej 62,94% głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta .
9. Informacje o istotnych transakcjach zawartych przez emitenta lub jednostkę od niego zależną z podmiotami powiązanymi na innych warunkach niż rynkowe, wraz z ich kwotami oraz informacjami określającymi charakter tych transakcji - obowiązek uznaje się za spełniony poprzez wskazanie miejsca zamieszczenia informacji w sprawozdaniu finansowym;
W 2017 roku Emitent nie zawierał z podmiotami powiązanymi żadnych transakcji na innych warunkach niż rynkowe.
10. Informacje o zaciągniętych kredytach, umowach pożyczek, z uwzględnieniem terminów ich wymagalności, oraz otrzymanych poręczeniach i gwarancjach.
| Nazwa instytucji finansowej |
Rodzaj | Kwota pozostająca do spłaty (tys. zł) |
Data podpisania umowy | Okres kredytowania |
Stopa % | Zabezpieczenie |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ----------------------------------- | -------- | ------------------------------------------------ | ----------------------- | ----------------------- | --------- | ---------------- |
Tabela 14. Kredyty wg stanu na dzień 31.12.2017 r.
| PKO BP S.A.O/Katowice PKO BP |
kredyt w rachunku bieżącym kredyt inwestycyjny |
986 478 |
12.06.2006 -aneks nr 15 z 10.06.16 przedłuż. o dwa lata umowa nr |
11.06.2018 01.12.2018 |
zmienna WIBOR 1M + 1,8 P.P. zmienna |
weksel własny inblanco wraz z deklaracją wekslową, oświadcz. O poddaniu się egzekucji, hipoteka do kw.1.500.000,00 zł. Zarzecze ksiega nr KA1/00035794/8, gwarancja BGK hipoteka do kw. 4.500.000,00 zł na |
|---|---|---|---|---|---|---|
| S.A.O/Katowice | 77102023130000379600721928 z dnia 10.08.2011r. |
WIBOR 1M + 2,8 P.P. |
nieruchomości, KW nr KA 1/K/00035794/8 Księga Zarzecza |
|||
| BGŻ S.A. O/Katowice |
kredyt obrotowy w rachunku bieżącym |
842 | umowa z 04.10.2010 r, aneks nr 11 o przedł. kred. do 23.06.17 |
21.06.2018 | zmienna WIBOR 1M + 1,9 P.P. |
weksel własny in blanco wraz z deklaracją wekslową, pełnomocnictwo do r-ku bankowego, zastaw rejestrowy 1.308 000. ZŁ. |
| Getin Noble Bank S.A. W wa Oddział Katowice |
kredyt w r-ku kredytowym, obrotowy, rewolwingowy (bieżący na działalność) |
1 675 | umowa z 24.10.13 nr S1711/KO/2013/REW ,aneks z z 28.12.2017 o przedłużenie kredytu do 31.01.2019r |
31.01.2019 | zmienna WIBOR 1M + 1,8 P.P. |
udzielenie pełnomocnictwa do rachunku, poręczenie cywilne GK FASING ,ośw. o poddaniu się egzekucji, hipoteka do wysokości 12.750.000,00 zł. na nieruchomości Katowice Zarzecze KW KA1K/00119394/7 |
| Getin Noble Bank S.A. W wa Oddział Katowice |
kredyt złotowy rewolwingowy odnawialny w rachunku kredytowym(bieżąca działalność w tym na spłatę faktoringu w ING Commercial Finanse -Osowiec) |
3 369 | umowa nr S1741/KO/2013/REW z dnia 19.11.13 faktoring, aneks z 28.12.2017 o przedłużenie kredytu do 31.01.2019r. |
31.01.2019 | zmienna WIBOR 1M + 1,6 P.P. |
udzielenie pełnomocnictwa do rachunku, poręczenie cywilne GK FASING, ośw. o poddaniu się egzekucji, hipoteka do wysokości 11.050.000,00 zł. na nieruchomości Katowice Zarzecze KW KA1K/00119394/7 |
| Getin Noble Bank S.A. W wa Oddział Katowice |
kredyt odnawialny w rachunku bieżącym( w tym na spłatę kredytu w ING -Osowiec) |
1 494 | umowa nr S1740/MF/2013 z dnia 19.11.2013, aneks z z 28.12.2017 o przedłużenie kredytu do 31.01.2019r |
31.01.2019 | zmienna WIBOR 1M + 1,9 P.P. |
udzielenie pełnomocnictwa do rachunku, poręczenie cywilne GK FASING, ośw. o poddaniu się egzekucji, hipoteka do wysokości 11.050.000,00 zł. na nieruchomości Katowice Zarzecze KW KA1K/00119394/7 |
| Orzesko Knurowski Bank Spółdzielczy - oddział Zabrze |
kredyt obrotowy | 944,4 | umowa ramowa nr 4/Zab/2016/O |
24.06.2019 | zmienno stała stawka Wibor 3 M, marża 3,5 p.p. |
weksel wł. In blanco, ośw. o poddaniu się egzekucji, poręczenie Fasing do 1 mln. Hipoteka umowna łączna do kw. 4 mln Tokarska KW KA1K/00028949/8 I 29971/8 , .pełn. do r-ku |
| RAZEM KREDYTY |
9 787 |
W dniu 31.12.2017 r. Spółka posiadała 6 linii kredytowych w rachunku bieżącym i kredytowym oraz jeden kredyt inwestycyjny Na dzień bilansowy wykazano saldo w wysokości 9 787 tys. zł.
Na dzień bilansowy 31.12.2017 r. Spółka nie posiadała zaciągniętych pożyczek.
Tabela nr 15.Umowy leasingu na dzień 31.12.2017 r.
| Nazwa instytucji finansowej |
Przedmiot leasingu/okres leasingu |
Wartość netto - wg harmonogramu |
Saldo leasingu |
Stopa % | Zabezpieczenie |
|---|---|---|---|---|---|
| (tys. zł) | (tys. zł) | ||||
| Impuls Leasing | IMPULS- Kompresor od 04.06.2012 do 03.12.2017 |
207 | 2 | WIBOR 1M | weksel in blanco |
| mLeasing Warszawa |
GEKA HYDROC; UKOSOWARKA; ZNAKOWARKA od 06.03.2015 do 30.01.2018 |
277 | 64 | WIBOR 1M | weksel in blanco |
| mLeasing Warszawa |
URZĄDZ. DO WYKRAWANIA OTWORÓW GEKA PUMA od 01.06.2015 do 31.05.2018 |
125 | 40 | WIBOR 1M | weksel in blanco |
| mLeasing Warszawa |
ZNAKOWARKA TECHNIFOR FX 500 - mLeasing od 01.06.2015 do 31.05.2018 |
21 | 7 | WIBOR 1M | weksel in blanco |
| Impuls Leasing | Wózek widłowy Doosan (O) - Imp. Od 01.02.2015 do 31.01.2019 |
77 | 25 | WIBOR 1M | weksel in blanco |
| mLeasing Warszawa |
Szlifierka do otworów mLeasing od 16.01.2014 do 16.12.2018 |
345 | 58 | WIBOR 1M | weksel in blanco, zastaw rejestrowy - maszyna spec. Tokarka AFM Andrychów TAE 45 N/100, nr fabryczny 219 |
| Idea Leasing | Sprzęt komputerowy z oprogramowaniem od 27.04.2017 do 26.05.2020 |
171 | 114 | WIBOR 1M | weksel in blanco |
| Idea Leasing | Sprężarka śrubowa (kompresor ze zbiornikiem) od 15.10.2017 do 15.08.2022 |
221 | 210 | WIBOR 1M | weksel in blanco |
| Idea Leasing | Przecinarka tarczowa od 02.11.2017 do 30.09.2022 |
249 | 217 | WIBOR 1M | weksel in blanco |
| Alior Leasing | Renault Master od 20.09.2017 do 25.08.2020 |
33 | 31 | WIBOR 1M | weksel in blanco |
| SUMA | 1 725 | 769 |
Na dzień 31.12.2017 r. Spółka posiadała 10 umów leasingowych z kwotą do spłaty w wysokości 769 tys. zł.
11. Informacje o udzielonych pożyczkach, z uwzględnieniem terminów ich wymagalności, a także udzielonych poręczeniach i gwarancjach, ze szczególnym uwzględnieniem pożyczek, poręczeń i gwarancji udzielonych jednostkom powiązanym emitenta.
W 2017 roku Emitent nie udzielił żadnej pożyczki. Na dzień bilansowy pozostała do spłaty pożyczka udzielona pracownikowi w 2016 r. w kwocie 9,4 tys. zł.
12. Informacje o udzielonych i otrzymanych w danym roku obrotowym poręczeniach i gwarancjach, ze szczególnym uwzględnieniem poręczeń i gwarancji udzielonych jednostkom powiązanym emitenta
Na koniec 2017 roku Emitent nie udzielał żadnych poręczeń za zobowiązania innych jednostek.
W okresie sprawozdawczym Spółka nie udzielała żadnych gwarancji.
Poręczenia i gwarancje otrzymane – stan na dzień 31.12.2017 r.
Na dzień 31.12.2017 roku Spółka posiadała następujące poręczenia :
Tabela nr 16.Poręczenia i gwarancje otrzymane na dzień 31.12.2017 r.
| Data udzielenia |
KWOTA (w tys. zł) |
Dla | PORĘCZYCIEL | Przedmiot poręczenia | Rodzaj potęczenia |
Udzielone do dnia |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 24.10.2013 | 3 000 | Getin Noble Bank S.A. O/K-ce |
FASING S.A. | kredyt rewolwingowy aneks nr 1 do umowy z 19.11.13 |
poręczenie cywilne |
31.01.2019 |
| 19.11.2013 | 4 250 | Getin Noble Bank S.A. O/K-ce |
FASING S.A. | kredyt obrotowy rewolwingowy | poręczenie cywilne |
31.01.2019 |
| 19.11.2013 | 1 875 | Getin Noble Bank S.A. O/K-ce |
FASING S.A. | kredyt w r-ku bieżącym | poręczenie cywilne |
31.01.2019 |
| 15.07.2014 | 1 800 | Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. O/Rybnik |
FASING S.A. | kredyt obrotowy w r-ku bieżącym | poreczenie cywilne |
21.06.2018 |
| 01.06.2016 | 1 000 | Orzesko - Knurowski Bank Spółdzielczy O/Zabrze |
FASING S.A. | kredyt obrotowy | poręczenie wekslowe |
24.05.2019 |
| RAZEM | 11 925 |
13. W przypadku emisji papierów wartościowych w okresie objętym raportem – opis wykorzystania przez emitenta wpływów z emisji.
W 2017 r. Spółka nie przeprowadzała emisji papierów wartościowych .
14. Objaśnienie różnic pomiędzy wynikami finansowymi wykazanymi w raporcie rocznym a wcześniej publikowanymi prognozami wyników na dany rok.
Zarząd MOJ S.A. nie publikował prognoz finansowych na 2017 r.
15. Ocena, wraz z jej uzasadnieniem, dotycząca zarządzania zasobami finansowymi, ze szczególnym uwzględnieniem zdolności wywiązywania się z zaciągniętych zobowiązań, oraz określenie ewentualnych zagrożeń i działań, jakie emitent podjął lub zamierza podjąć w celu przeciwdziałania tym zagrożeniom.
W dniu 31.12.2017 r. suma należności krótkoterminowych oraz środków pieniężnych w kasie i na rachunkach wyniosła 12 703 tys. zł i była ona mniejsza od wartości zobowiązań krótkoterminowych o 8 739 tys.. zł. (pogorszenie o 495 tys. zł w stosunku do 2016 r).
Na dzień bilansowy 31.12.2017 r. wskaźniki płynności utrzymywały się na niskich poziomach – wskaźnik płynności bieżącej wyniósł 1,18 ( bez zmian do 2016 r.), wskaźnik szybkiej płynności wyniósł 0,59 (spadek o0,04 o 0,05 pp). Niski poziom wskaźników jest efektem bieżącego finansowania zobowiązań z tytułu budowy domów oraz przejęciem zadłużenia Kuźni w wyniku połączenia. Utrzymywanie się wskaźnika szybkiej płynności poniżej wartości 1,0 wskazuje na chwilowe zachwianie bieżącej płynności.
Zarząd Spółki przykłada dużą wagę do poprawy płynności finansowej i zapewnienia bieżącego finansowania działalności. Sytuacja powinna się poprawić w najbliższym czasie w związku z poprawą windykacji należności.
16. Ocena możliwości realizacji zamierzeń inwestycyjnych, w tym inwestycji kapitałowych, w porównaniu do wielkości posiadanych środków, z uwzględnieniem możliwości zmian w strukturze finansowania tej działalności.
W związku ze wzrostem zamówień ze strony kontrahentów na wyroby kuziennicze, w celu zwiększenia zdolności produkcyjnych Kuźni Osowiec Zarząd Spółki podjął decyzję o uruchomieniu nowego gniazda kującego o mocy 63 kj. Przewidywana wartość inwestycji wynosi ok. 2 700 tys.zł. Spółka sfinansuje inwestycję z leasingu finansowego oraz bieżącej działalności. Pozostałe wydatki na inwestycje Zarząd Spółki ograniczył do czasu poprawy płynności.
17. Ocena czynników i nietypowych zdarzeń mających wpływ na wynik z działalności za okres sprawozdawczy z określeniem stopnia wpływu tych czynników lub nietypowych zdarzeń na osiągnięty wynik.
Do nietypowych czynników, wpływających na osiągnięty w 2017 r. wynik finansowy MOJ S.A. należy zaliczyć:
- dużą zmienność zachowania podmiotów gospodarczych ,
- utrzymywanie sankcji gospodarczych wobec Federacji Rosyjskiej w związku z aneksją Krymu i udziałem w konflikcie zbrojnym na wschodniej Ukrainie,
-
zatory płatnicze w regulowaniu swoich zobowiązań przez przedsiębiorstwa,
-
ograniczanie finansowania górnictwa węgla kamiennego i jego zaplecza przez instytucje finansowe w związku z polityką energetyczną Unii Europejskiej.
Zarząd ocenia, wpływ tych zdarzeń jako odczuwalny, pogarszający możliwość generowania zysków przez Emitenta. Dla poprawy sytuacji w Spółce uruchomiono program restrukturyzacji i ograniczania kosztów poprzez wzrost wydajności pracy.
18. Charakterystyka zewnętrznych i wewnętrznych czynników istotnych dla rozwoju przedsiębiorstwa emitenta oraz opis perspektyw rozwoju działalności emitenta.
Czynniki wewnętrzne
Siły:
- szeroki asortyment wytwarzanych wyrobów o stopniu zróżnicowania pozwalającym na występowanie na kilku segmentach rynku,
- wysoka jakość oferowanych produktów i usług,
- prace nad nowymi produktami,
- atrakcyjność warunków sprzedaży i po sprzedaży (serwis),
- własne zaplecze konstrukcyjno-wdrożeniowe,
- bardzo dobra znajomość rynku górniczego,
- doświadczona kadra konstrukcyjna,
- silna marka na polskim rynku górniczym,
- możliwość realizacji zamówień o nietypowym charakterze,
- profesjonalne doradztwo technologów Spółki w zakresie doboru parametrów technicznych,
- serwis własnych produktów,
- współpraca z jednostkami badawczo-rozwojowymi.
Słabości:
- wysoki udział odbiorców jednej branży sektora wydobywczego,
- stosunkowo mały udział sprzedaży wyrobów na rynki zagraniczne.
- zdekapitalizowany i zużyty w znacznej części park maszynowy.
Czynniki zewnętrzne:
Szanse:
- szeroki rynek zbytu na sprzęgła i urządzenia techniki napędowej poza rynkiem górniczym, stwarzający szansę dywersyfikacji sprzedaży Spółki,
- lokalizacja Spółki w regionie śląskim, silnie uprzemysłowionym, co ułatwia dostęp do potencjalnego klienta,
- podejmowanie działalności w nowych obszarach gospodarczych.
Zagrożenia:
- skutki światowego kryzysu finansowego i gospodarczego z 2009 r.
- emigracja zarobkowa wysokokwalifikowanych polskich pracowników do zachodnich krajów Unii Europejskiej,
- silna konkurencja zagraniczna na poza górniczych rynkach zbytu,
- brak rozstrzygnięć o źródłach finansowania inwestycji w górnictwie.
Perspektywy rozwoju MOJ S.A. :
Dzięki prowadzonej w latach ubiegłych akcji marketingowo – informacyjnej na rynkach poza górniczych oraz zawierane umowy z firmami górniczymi i około górniczymi na rok 2018 wskazują, że sprzedaż wyrobów i usług Spółki powinna dalej rosnąć. Spółka stara się pozyskać grono odbiorców na swoje dotychczasowe wyroby w energetyce, cementownictwie, hutnictwie i przemyśle maszynowym. Wzrost ekspansji na rynki zagraniczne jest na razie ograniczony sytuacją geopolityczną wywołaną konfliktem między Rosją i Ukrainą. Spółka liczy na pozyskanie kontraktów do Rosji poprzez podjęcie działań marketingowych Spółka realizuje sprzedaż wybudowanych domów jednorodzinnych w Katowicach Zarzeczu oraz stara się poszerzyć swoją ofertę o sprzedaż wydzielonych działek pod zabudowę wolnostojącą . Miasto Katowice wybudowało pierwszyodcinek drogi łączącącej ul. Kaskady z ul. Gen. Grota – Roweckiego z pełną infrastrukturą techniczną udostępniającą zakupione przez Spółką działki pod dalszą budowę domów. Rozwija się działalność handlowa Spółki. Spółka poszukuje nisz pozwalających na zawarcie nowych kontaktów handlowych oraz w perspektywie podjęcia się produkcji nowych wyrobów.
Dla Oddziału Kuźni Osowiec Spółka posiada zamówienia na kilka miesięcy do przodu .Barierą jest przestarzały park maszynowy grożący awaryjnością i pozyskanie na rynku krajowym dobrej jakości materiałów do produkcji (prętów) .Połączenie z MOJ S.A. i wejście do dużej Grupy Kapitałowej zdecydowanie poprawiło sytuację w tym zakresie.
Zarząd uważa , że jest pełna szansa na realizację postawionych przed Spółką zadań co najmniej powrotu do przychodów bez sprzedaży hurtowej. na poziomie lat 2012 - 2013 r, , osiągnięcia założonych efektów synergii z połączenia Spółek oraz wypracowania zysku netto.
19. Zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem emitenta i jego grupą kapitałową.
W 2017 r. nie nastąpiły zmiany w podstawowych zasadach zarządzania przedsiębiorstwem Emitenta.
20. Zmiany w składzie osób zarządzających i nadzorujących emitenta w okresie sprawozdawczym, zasady dotyczące powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz uprawnienia osób zarządzających, w szczególności prawo do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji.
W 2017 roku nie nastąpiły żadne zmiany w składzie Zarządu w stosunku do stanu na koniec 2016 roku i tak funkcje w Zarządzie pełnili :
| Pan Roman Łój | - Prezes Zarządu-Dyrektor Naczelny |
|---|---|
| Pan Przemysław Biskup | - Wiceprezes Zarządu- Dyrektor ds. Logistyki i Inwestycji |
W dniu 11 września Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MOJ S.A. dokonało zmian w Statucie Spółki poszerzając skład Rady Nadzorczej na 5 do 7 członków . W oparciu o te zmiany Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MOJ S.A. z dnia 9 października 2017 r. wybrało Pana Daniela Kraszewskiego na nowego szóstego członka Rady Nadzorczej z dniem wpisania w Krajowym Rejestrze Sądowym zmian w statucie przyjętych w dniu 11 września 2017 r. Zmiany zostały wpisane w dniu 14 listopada 2017 r.
I tak w Radzie Nadzorczej Spółki w 2017 r. zasiadali :
| | Pan Andrzej Ryszard Bik | - Przewodniczący |
|---|---|---|
| | Pan Sławomir Kubicki | - Zastępca Przewodniczącego |
| | Pan Tadeusz Demel | - Sekretarz |
| | Pan Kazimierz Bik | - Członek |
| | Pan Mateusz Bik | - Członek |
| | Pan Daniel Kraszewski | - Członek ( od 14 listopada 2017 r.). |
Zasady dotyczące powoływania i odwoływania osób zarządzających oraz ich uprawnienia reguluje Statut Spółki. Członków Zarządu powołuje i odwołuje Rada Nadzorcza. Szerzej zasady te są omówione również w załączniku do sprawozdania - Oświadczeniu Zarządu o stosowaniu Ładu Korporacyjnego.
Zakres obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności Członków Zarządu określa Regulamin Organizacyjny Spółki oraz Regulamin Zarządu.
Statut Spółki nie przewiduje szczególnych uprawnień dla Zarządu w zakresie prawa do podjęcia decyzji o emisji lub wykupie akcji.
21. Wszelkie umowy zawarte między emitentem a osobami zarządzającymi, przewidujące rekompensatę w przypadku ich rezygnacji lub zwolnienia z zajmowanego stanowiska bez ważnej przyczyny lub gdy ich odwołanie lub zwolnienie następuje z powodu połączenia emitenta przez przejęcia.
Emitent nie zawarł takich umów.
22. Wartość wynagrodzeń, nagród lub korzyści, w tym wynikających z programów motywacyjnych lub premiowych opartych na kapitale emitenta, w tym programów opartych na obligacjach z prawem pierwszeństwa, zamiennych, warrantach subskrypcyjnych (w pieniądzu, naturze lub jakiejkolwiek innej formie), wypłaconych, należnych lub potencjalnie należnych, odrębnie dla każdej z osób zarządzających i nadzorujących emitenta w przedsiębiorstwie emitenta, bez względu na to, czy odpowiednio były one zaliczane w koszty, czy też wynikały z podziału zysku; w przypadku gdy emitentem jest jednostka dominująca lub znaczący inwestor – oddzielnie informacje o wartości wynagrodzeń i nagród otrzymanych z tytułu pełnienia funkcji we władzach jednostek podporządkowanych; jeżeli odpowiednie informacje zostały przedstawione w sprawozdaniu finansowym – obowiązek uznaje się za spełniony poprzez wskazanie miejsca ich zamieszczenia w sprawozdaniu finansowym.
Wartość wynagrodzeń otrzymanych w 2017 r. przez osoby zarządzające i nadzorujące prezentują tabele nr 14 i 15. W Spółce nie funkcjonują żadne odrębne programy motywacyjne lub premiowe oparte na kapitale Emitenta .
| L.p. | Nazwisko i imię | Kwota wynagrodzenia (zł) |
|---|---|---|
| 1. | Bik Andrzej | 77 638,00 |
| 2. | Bik Mateusz | 68 320,00 |
| 3. | Bik Kazimierz | 68 320,00 |
| 4. | Demel Tadeusz | 68 320,00 |
| 5. | Daniel Kraszewski | 10 161,00 |
| 6. | Kubicki Sławomir | 68 320,00 |
Tabela 17. Rada Nadzorcza
Tabela 18. Zarząd
| L.p. | Nazwisko i imię | Kwota wynagrodzenia (zł) |
|---|---|---|
| 1. | Roman Łój | 240 000,00 |
| 2. | Przemysław Biskup | 172 000,00 |
23. W przypadku spółek kapitałowych – określenie łącznej liczby i wartości nominalnej wszystkich akcji (udziałów) emitenta oraz akcji i udziałów w jednostkach powiązanych emitenta, będących w posiadaniu osób zarządzających i nadzorujących (dla każdej osoby oddzielnie).
Tabela 19. Struktura akcji na dzień 31.12.2017 r.
| Seria akcji | Liczba wyemitowanych akcji danej serii (szt.) |
Wartość nominalna jednej akcji danej serii (zł) |
Opis |
|---|---|---|---|
| A | 4 293 475 | 1,00 | Akcje imienne, dwukrotnie uprzywilejowane co do głosu |
| B | 315 525 | 1,00 | Akcje zwykłe na okaziciela |
| C | 440 000 | 1,00 | Akcje zwykłe na okaziciela |
| D | 160 000 | 1,00 | Akcje zwykłe na okaziciela |
| E | 3 350 000 | 1,00 | Prawo do akcji zwykłych na okaziciela |
| F | 1 268 114 | 1,00 | Akcje zwykłe imienne |
| ŁĄCZNA LICZBA AKCJI: | 9 827 114 | ŁĄCZNA WARTOŚĆ NOMINALNA: 9 827 114,00 zł |
----- |
SA-R 2017: Sprawozdanie Zarządu MOJ S.A. z działalności jednostki w 2017 r. Strona 27 z 30
Na dzień przekazania raportu rocznego Prezes Zarządu MOJ S.A. – Pan Roman Łój – nie posiadał akcji Emitenta.
Na dzień przekazania raportu rocznego Wiceprezes Zarządu MOJ S.A. – Pan Przemysław Biskup – posiadał 4 015 akcji Emitenta .
Na dzień przekazania raportu rocznego pozostali członkowie grupy menadżerskiej Spółki nie zgłosili faktu zakupu akcji Emitenta
24. Wskazanie akcjonariuszy posiadających, bezpośrednio lub pośrednio przez podmioty zależne, co najmniej 5% w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu emitenta, wraz ze wskazaniem liczby posiadanych przez te podmioty akcji, ich procentowego udziału w kapitale zakładowym, liczby głosów z nich wynikających i ich procentowego udziału w ogólnej liczbie głosów na walnym zgromadzeniu.
W okresie sprawozdawczym Emitent nie otrzymał zawiadomień dotyczących zbycia lub nabycia akcji MOJ S.A. przez osoby trzecie. Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta na dzień 31.12.2016 r. zawiera tabela nr.17
Tabela 20. Wykaz akcjonariuszy posiadających bezpośrednio co najmniej 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta na dzień przekazania raportu.
| Nazwa podmiotu | Liczba posiadanych akcji | Procentowy udział posiadanych akcji w kapitale zakładowym Emitenta |
Liczba głosów wynikających z posiadanych akcji |
Procentowy udział głosów w ogólnej liczbie głosów |
|---|---|---|---|---|
| GK FASING S.A. | 4 593 475 | 46,74 | 8 886 950 | 62,94 |
Według posiadanej przez Emitenta wiedzy, jedna spółka posiada obecnie pośrednio powyżej 5% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu poprzez posiadane udziały w GK FASING S.A., jest to:
- Karbon 2 Sp. z o.o. – spółka ta posiada bezpośrednio 515 430 akcji MOJ S.A. co stanowi 5,24 % ogólnej liczby akcji Spółki dających 3,65 % głosów na walnym zgromadzeniu Emitenta a ponadto spółka ta posiada 1 868 056 akcji GK FASING S.A., stanowiących 60,12 % ogólnej liczby akcji GK FASING S.A., co daje jej pośrednio 28,10% udziału w kapitale zakładowym Emitenta oraz pośrednio 37,84 % udziału w ogólnej liczbie głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
Karbon 2 Sp. z o.o. nie posiada akcji uprzywilejowanych tzn. liczba posiadanych akcji jest równa liczbie przysługujących głosów powyższemu podmiotowi na Walnym Zgromadzeniu GK FASING S.A.
Z informacji posiadanych przez Emitenta wynika, że nie zaszły zmiany w strukturze własności znaczących pakietów akcji Emitenta w okresie od przekazania poprzedniego raportu kwartalnego.
25. Informacje o znanych emitentowi umowach (w tym również zawartych pod dniu bilansowym) w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy i obligatariuszy.
Według stanu na dzień przekazania raportu Spółka nie jest w posiadaniu informacji o umowach, w wyniku których mogą w przyszłości nastąpić zmiany w proporcjach posiadanych akcji przez dotychczasowych jej akcjonariuszy.
SA-R 2017: Sprawozdanie Zarządu MOJ S.A. z działalności jednostki w 2017 r. Strona 28 z 30
26. Wskazanie posiadaczy wszelkich papierów wartościowych, które dają specjalne uprawnienia kontrolne w stosunku do emitenta, wraz z opisem tych uprawnień.
Według posiadanych przez Emitenta informacji, jednostka dominująca w stosunku do MOJ S.A. – przedsiębiorstwo Fabryki Sprzętu i Narzędzi Górniczych Grupa Kapitałowa S.A. – posiada pakiet 4 293 475 imiennych akcji serii A, dwukrotnie uprzywilejowanych co do głosu, który wraz z 300 000 akcji serii B na okaziciela, daje temu podmiotowi 62,94% głosów na Walnym Zgromadzeniu Emitenta.
27. Informacje o systemie kontroli programów akcji pracowniczych.
Nie dotyczy.
28. Informacja o:
a) dacie zawarcia przez emitenta umowy, z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych, o dokonanie badania lub przeglądu sprawozdania finansowego lub skonsolidowanego sprawozdania finansowego oraz określenie, na jaki okres została ona zawarta
Uchwałą z dnia 29 czerwca 2017 r., Rada Nadzorcza Emitenta zgodnie z kompetencjami wynikającymi ze Statutu Spółki oraz z obowiązującymi przepisami i normami dokonała wyboru firmy audytorskiej dla zbadania sprawozdań finansowych MOJ S.A. za 2017 rok. Wybrana została Firma Audytorska INTERFIN Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, z siedzibą w Krakowie przy ulicy Radzikowskiego 27/03 wpisana na listę podmiotów uprawnionych do badania sprawozdań finansowych pod nr 529 zgodnie z Uchwałą nr 114/57/95 Krajowej Rady Biegłych Rewidentów
Działając na podstawie w/w uchwały, Emitent zawarł umowy o dokonanie badania i oceny sprawozdania finansowego Spółki za rok 2017 oraz przeglądu jednostkowego za I półrocze 2017 r. Umowy zostały zawarte w dniach 20.07.2017 r. oraz 20.10.2017 r.
b) łącznej wysokości wynagrodzenia, wynikającego z umowy z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych, należnego lub wypłaconego z tytułu badania i przeglądu sprawozdania finansowego oraz, jeżeli spółka sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe, z tytułu badania i przeglądu skonsolidowanego sprawozdania finansowego, dotyczącego danego roku obrotowego,
Łączna wysokość wynagrodzenia z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych za 2017 r. z tytułu przeprowadzenia przeglądu sprawozdania finansowego za pierwsze półrocze 2017 r. oraz badania i oceny sprawozdania finansowego za 2017 r. wynosi 16 113,00 zł brutto
c) pozostałej łącznej wysokości wynagrodzenia, wynikającego z umowy z podmiotem uprawnionym do badania sprawozdań finansowych lub skonsolidowanych sprawozdań finansowych, należnego lub wypłaconego z innych tytułów niż określone w lit. b, dotyczącego danego roku obrotowego,
INTERFIN sp. z o. o. nie świadczyła żadnych innych usług poza podpisaną umową i nie otrzymała dodatkowego wynagrodzenia.
d) informacje określone w lit. b i c należy podać także dla poprzedniego roku obrotowego.
INTERFIN sp. z o. o., nie otrzymała od Spółki żadnego wynagrodzenia za rok 2016.
28. Informacje uzupełniające – ważniejsze wydarzenia formalno-prawne w 2017 roku.
a) 15 maj 2017 : Przyjęcie przez Radę Nadzorczą sprawozdania ze swojej działalności i pozytywnej oceny sytuacji Spółki za 2016 r. ,
- b) 31 maja 2017: zwołanie Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia MOJ S.A. na dzień 29 czerwca 2017 r. ,
- c) 29 czerwiec 2017: przyjęcie przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy sprawozdania Rady Nadzorczej MOJ S.A. za 12 miesięcy 2016 roku.,
- d) 29 czerwca 2017: zatwierdzenie przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy sprawozdania Zarządu MOJ S.A. za 12 miesięcy 2016 roku.,
- e) 29 czerwiec 2017 : Wybór przez Radę Nadzorczą biegłego rewidenta do badania sprawozdania finansowego za 2016 r.,
- f) 29 czerwca 2017: zatwierdzenie przez Zwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy sprawozdania finansowego za 2016 rok,
- g) 29 czerwca 2017: skwitowanie członków Zarządu i Rady Nadzorczej za działalność w 2016 r.
- h) 16 sierpień 2017 r.: zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia MOJ S.A. na dzień 11 września 2017 r.
- i) 11 września 2017 r.: przyjęcie przez NWZA MÓJ S.A. zmian w Statucie zwiększenie liczby członków Rady Nadzorczej na 5 do 7 członków, wprowadzenie do Statutu Komitetu Audytu.
- j) 12 września 2017 r.: zwołanie Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia MOJ S.A. na dzień 09 października 2017 r.
- k) 09 października 2017 r.: powołanie Pana Daniela Kraszewskiego na członka Rady Nadzorczej.
- l) 19 grudnia 2017 r.: powołanie przez Radę Nadzorczą składu Komitetu Audytu.
Przemysław Biskup Roman Łój
Wiceprezes Zarządu MOJ S.A. Prezes Zarządu MOJ S.A.
MOJ S.A. ul. Tokarska 6 40-859 Katowice
Tel.: (32) 604 09 00 Faks: (32) 604 09 01 Email: [email protected] Internet: www.moj.com.pl
KRS 0000266718 Sąd Rejonowy Katowice-Wschód w Katowicach Wydział VIII Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego