Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Midsona Interim / Quarterly Report 2013

Apr 26, 2013

3078_10-q_2013-04-26_7d280939-d5d1-4a34-b76a-6b9edaa046a6.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Delårsrapport januari-mars 2013

JANUARI-MARS 2013 KVARVARANDE VERKSAMHETER (FÖRSTA KVARTALET)

  • Nettoomsättningen uppgick till 242 Mkr (221), en ökning med 10 procent.
  • Bruttomarginalen förbättrades till 46 procent (44).
  • Rörelseresultatet förbättrades till 16 Mkr (11).
  • Periodens resultat förbättrades till 13 Mkr (6).
  • Resultat per aktie ökade till 0,57 kr (0,25).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten förbättrades till 34 Mkr (19).
  • Midsona avtalade i mars 2013 om förvärv av Supernature AS, den ledande aktören i Norge inom segmentet för så kallad supermat.

HÄNDELSER EFTER RAPPORTPERIODENS UTGÅNG

• Styrelsen för Midsona beslutade om nya långsiktiga finansiella mål för tillväxt, resultat och skuldsättning samt policy för utdelning.

Finansiell översikt,
kvarvarande verksamheter
jan–mars
2013
jan–mars
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning, Mkr 242 221 890 869
Nettoomsättningstillväxt, % 9,5 -15,6 -10,1 -15,6
Rörelseresultat, före avskrivningar (EBITDA), Mkr 19 14 64 59
Rörelseresultat, Mkr 16 11 52 47
Rörelsemarginal, % 6,6 5,0 5,8 5,4
Periodens resultat, Mkr 13 6 57 50
Resultat per aktie, kr 0,57 0,25 2,52 2,20
Nettoskuldsättning, Mkr 144 209 144 178
Nettoskuldsättning / EBITDA, ggr 2,3 3,0

Notera

Informationen i denna delårsrapport är sådan som Midsona AB (publ) ska offentliggöra enligt lag om värdepappersmarknad. Informationen lämnades för offentliggörande den 26 april 2013 klockan 08.00.

För ytterligare information Peter Åsberg, CEO +46 730 26 16 32 Lennart Svensson, CFO +46 767 74 33 04

Koncernchefens kommentar

Årets första kvartal var starkt med tvåsiffrig försäljningstillväxt och ett mer än fördubblat resultat jämfört med samma period föregående år. Strategin att fokusera på starka varumärken inom hälsa och välbefinnande har återigen visat sig fungera väl.

Midsonas varumärken utvecklades försäljningsmässigt överlag väl under kvartalet. Prioriterade varumärken såsom Friggs, Dalblads, Miwana och MyggA uppvisade alla försäljningsökningar. De flesta av våra större licensierade produkter hade också god försäljningstillväxt. Utvecklingen för Naturdiet var däremot svagare. Marknaden för viktkontrollprodukter har fortsatt att vika i Sverige då en del konsumenter tycks välja andra dietmetoder, främst så kallad LCHF-diet. För att tillfredsställa dessa konsumenter har Midsona under varumärket Naturdiet utvecklat en ny typ av produkter med samlingsnamnet Naturdiet LCHP (Low Carb High Protein). Två produkter lanserades under det fjärde kvartalet 2012 och ytterligare två under första kvartalet 2013. Produkterna har fått ett gott kund- och konsumentmottagande.

Varumärkesportföljen har den senaste tiden förstärkts ytterligare genom två strategiska förvärv. Vid årsskiftet förvärvades Dalblads Nutrition AB, en välkänd aktör i det expansiva segmentet för sport nutrition-produkter. Under första kvartalet har vi startat integrationen av verksamheten samtidigt som vi lyckats skapa stark försäljningstillväxt. Alldeles nyligen tillträdde Midsona förvärvet av Supernature AS som är den ledande aktören inom så kallad supermat i Norge med en omsättning år 2012 på cirka 50 miljoner norska kronor. Supermat är en stark trend bland annat i USA. Vi har ambitionen att lansera Supernature i fler marknader och är just i färd med att etablera varumärket i Sverige.

Midsona har under de senaste kvartalen uppnått sina finansiella mål och det är därför nu naturligt att höja ribban. De nya målen är ambitiösa men det är styrelsens och ledningens bedömning att det är realistiskt att kunna leverera på vissa av målen relativt omgående och att uppnå samtliga mål på några års sikt. Följande finansiella mål har fastställts:

  • Årlig tillväxt, totalt 10 procent
  • Rörelsemarginal (EBIT) >10 procent
  • Nettoskuldsättning / EBITDA <2 ggr
  • Utdelningspolicy >30 procent av resultat efter skatt

Under 2013 är avsikten fortsätta att fokusera ännu mer på vår kärnverksamhet. Ambitionen är att skapa tillväxt för våra prioriterade varumärken, ta ansvar för utvalda licensvarumärken och framgångsrikt integrera förvärvade Dalblads och Supernature. Med detta skall vi närma oss våra nya finansiella mål och uppfylla vår vision att bli ledande i Norden inom hälsa och välbefinnande.

Peter Åsberg, vd och koncernchef

VIKTIGA HÄNDELSER 2013

Första kvartalet

Midsona avtalade om förvärv av Supernature AS, den ledande aktören i Norge inom segmentet för så kallad supermat, med tillträde 17 april 2013.

Två nya sprayer, en nässpray som fungerar lindrande och läkande på nässlemhinnor som är påverkade av förkylningssymtom och en halsspray mot torrhosta, lanserades i den svenska apotekshandeln under varumärket Miwana.

Två nya viktkontrollprodukter i den nya LCHP-serien (Low Carb High Protein) under varumärket Naturdiet lanserades i den svenska dagligvaru- och servicehandeln, en Rich Chocolate-dryck och en Strawberry Intense-dryck.

FINANSIELL INFORMATION

Samtliga kommentarer avser kvartalssiffror för kvarvarande verksamheter om inte annat anges. Samtliga kommentarer avser efter poster av engångskaraktär om inte annat anges.

Koncernen

Nettoomsättning

Nettoomsättningen uppgick till 242 Mkr (221), en ökning med 10 procent. Justerat för valutaomräkningseffekter och strukturförändringar minskade nettoomsättningen med 2 procent.

Rörelsekostnader

Rörelsekostnaderna, netto, uppgick till 226 Mkr (210), en ökning med 8 procent. Justerat för valutaomräkningseffekter och strukturförändringar minskade rörelsekostnaderna med 2 procent. Minskningen i rörelsekostnader beror i huvudsak på en lägre kostnad för sålda varor till följd av den lägre justerade nettoomsättningen och lägre försäljningskostnader.

Resultat

Rörelseresultatet förbättrades till 16 Mkr (11). Resultat före skatt förbättrades till 13 Mkr (6), där finansiella poster netto var -3 Mkr (-5) till följd av lägre skuldsättning till kreditinstitut. Periodens resultat förbättrades till 13 Mkr (6), motsvarande ett resultat per aktie på 0,57 kr (0,25).

Kassaflöde, likviditet och finansiell ställning

Kassaflöde från den löpande verksamheten förbättrades till 34 Mkr (19), vilket i huvudsak förklaras av en starkare underliggande verksamhet före förändringar i rörelsekapital och av en lägre kapitalbindning i rörelsefordringar till följd av några större kundinbetalningar innan periodens utgång. Kassaflöde från investeringsverksamheten uppgick till -3 Mkr (-2), vilket i huvudsak utgjordes av investeringar i materiella- och immateriella anläggningstillgångar. Kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick till -5 Mkr (-13) och utgjordes av ett minskat utnyttjande av befintlig checkräkningskredit medan jämförelsesiffran för 2012 utgjorde amortering på lån. Likvida medel uppgick till 66 Mkr (42). Dessutom fanns det outnyttjade krediter på 110 Mkr (109) vid periodens utgång.

Nettoskuldsättningen uppgick vid periodens slut till 144 Mkr (209). Nettoskuldsättningen minskade innevarande kvartal med 34 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden var 0,2 ggr (0,3). Förhållandet mellan nettoskuldsättningen och EBITDA på rullande 12-månaders basis var 2,3 ggr, en minskning med 0,7 ggr jämfört med utgången av föregående kvartal.

Det egna kapitalet uppgick till 688 Mkr (658). Vid utgången av föregående kvartal uppgick det egna kapitalet till 686 Mkr. Förändringarna i det egna kapitalet under innevarande kvartal utgjordes av omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter -11 Mkr och periodens resultat 13 Mkr.

Soliditeten var vid periodens slut 58 procent (56).

Investeringar

Investeringar i immateriella- och materiella anläggningstillgångar uppgick till 3 Mkr (2). Periodens avskrivningar uppgick till 3 Mkr (3), fördelade på immateriella anläggningstillgångar 2 Mkr (2) och materiella anläggningstillgångar 1 Mkr (1).

Affärsområden

Sverige

Extern nettoomsättning per affärsområde kvarvarande verksamheter, januari-mars 2013, procent

Nyckeltal Sverige
jan–mars
2013
jan–mars
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning, Mkr 117 117 411 411
Rörelseresultat, Mkr 12 9 36 33
Antal anställda, per balansdagen 52 48 52 52

Nettoomsättningen uppgick till 117 Mkr (117), där framförallt försäljningen av volymprodukter och försäljningen i direktverksamheten gick sämre än förväntat. Nettoomsättning ingick med 15 Mkr från förvärvad verksamhet.

Försäljningen i dagligvaru- och servicehandeln var vikande. Framförallt var försäljningen under varumärket Naturdiet i kategorin viktkontroll svag, dock med bibehållen marknadsandel på en vikande marknad. En ny marknads- och kommunikationsplattform för Naturdiet sjösattes för att stärka varumärket på marknaden. Dessutom lanserades två nya viktkontrollprodukter i den nya LCHP serien (Low Carb High Protein) under varumärket Naturdiet i den svenska dagligvaru- och servicehandeln, en Rich Chocolate-dryck och en Strawberry Intense-dryck. Försäljningen under varumärket Naturdiet återhämtade sig i slutet av perioden. Fokus ligger på såväl butikskampanjer som reklam i media för att stärka försäljningen.

Försäljningen i apotekshandeln var stabil, trots den senaste tidens avvaktande hållning från apotekshandelns aktörer. Försäljningen stöddes av centrala kampanjer tillsammans med apotekshandeln för prioriterade varumärken, där försäljningen under varumärket Miwana var särskilt lyckosam. Två nya sprayer, en nässpray som fungerar lindrande och läkande på nässlemhinnor som är påverkade av förkylningssymtom och en halsspray mot torrhosta, lanserades i den svenska apotekshandeln under varumärket Miwana. Dessutom lanserades en produktserie av problemlösande medicintekniska produkter under det licensierade varumärket I SAY i apotekshandeln. Fokus ligger på kampanjer för att ytterligare driva upp försäljningen.

I hälsofackhandeln var försäljningen fortsatt stabil för prioriterade varumärken, med stöd av kampanjer tillsammans med hälsofackhandelns stora aktörer. Glädjande var den positiva försäljningsutvecklingen för varumärket Dalblads i kategorin sportsnutrition. Prioritet ligger på kampanjer och ökad aktivitet i butik för att ytterligare driva upp försäljningen.

Genom förvärvet av Dalblads togs steget in i försäljningskanalen gym- och träningsanläggning. Försäljningen var stark i perioden. Fokus ligger på att öka distributionen av prioriterade produktgrupper i denna försäljningskanal.

I direktverksamheten kom inte försäljningen igång som förväntat, till viss del beroende på förhöjda returer på några marknader. Fortsatt fokus ligger på att bygga upp kundbasen.

Rörelseresultatet ökade till 12 Mkr (9), trots vikande försäljning i några försäljningskanaler, genom en god kostnadskontroll. Förvärvad rörelse bidrog med ett rörelseresultat på 2 Mkr i perioden.

Norge

Nyckeltal Norge
jan–mars
2013
jan–mars
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning, Mkr 101 74 367 340
Rörelseresultat, Mkr 11 6 37 32
Poster av engångskaraktär
ingående i rörelseresultatet, Mkr
- - 1 1
Rörelseresultat, före poster av
engångskaraktär, Mkr
11 6 36 31
Antal anställda, per balansdagen 64 49 64 60

Nettoomsättningen uppgick till 101 Mkr (74), en ökning med 36 procent. I lokal valuta ökade nettoomsättningen med 40 procent. Nettoomsättning ingick med 28 Mkr från förvärvad verksamhet.

Försäljningen i dagligvaru- och servicehandeln var stark med stöd av flera butikskampanjer och reklam i media för prioriterade varumärken. Framförallt var försäljningsutvecklingen stark för det licensierade varumärket Biopharma. I perioden lanserades flera produkter under det licensierade varumärket Biopharma i den norska dagligvaruhandeln, bland annat Norsk Tran som är en dryck för såväl vuxna som barn innehållande viktiga omega-3 fettsyror samt vitamin A, D och E. Dessutom lanserades en bar, Atkins Brownie, under licensierade varumärket Atkins och ett antal andra licensierade produkter i den norska dagligvaruhandeln. Arbetet ligger på att fortsätta med starka butikskampanjer samt ytterligare öka distributionen för prioriterade varumärken i dagligvaru- och servicehandeln.

Försäljningen i apoteks- och fackhandeln var stark, med stöd av butikskampanjer. I perioden lanserades en bar, Atkins Caramel Crunch under licensierade varumärket Atkins i apotekshandeln. Även ett antal andra licensierade produkter lanserades i den norska apoteks- och fackhandeln.

I hälsofackhandeln var försäljningen stabil med flera butikskampanjer tillsammans med de ledande hälsofackkedjorna. Fokus ligger på starka centrala kampanjer tillsammans med de ledande hälsofackkedjorna.

Rörelseresultatet ökade till 11 Mkr (6), som en följd av stark försäljning med bra marginaler och kostnadskontroll i verksamheten. Förvärvad verksamhet bidrog med ett rörelseresultat på 5 Mkr i perioden.

Finland

Nyckeltal Finland

jan–mars
2013
jan–mars
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning, Mkr 32 37 139 144
Rörelseresultat, Mkr 1 3 13 15
Poster av engångskaraktär
ingående i rörelseresultatet, Mkr
- 1 5 6
Rörelseresultat, före poster av
engångskaraktär, Mkr
1 2 8 9
Antal anställda, per balansdagen 20 21 20 22

Nettoomsättningen uppgick till 32 Mkr (37), en minskning med 14 procent. I lokal valuta minskade nettoomsättningen med 9 procent. Minskningen var helt relaterad till ett i perioden avslutat distributionsavtal.

Försäljningen i dagligvaruhandeln var stabil med stöd av både butikskampanjer och reklam i media för prioriterade varumärken. Två nya viktkontrollprodukter, en Drinkmix Mjölkchoklad och en Choco Fudge-bar, lanserades i dagligvaruhandeln under varumärket Naturdiet. Dessutom lanserades en trippel omega- 3, innehållande A-, D- och E-vitamin, under varumärket Friggs i dagligvaruhandeln. Prishöjningar genomfördes i perioden på ett flertal produkter för att kompensera för, av finska Tullverket, uttagen punktskatt på bland annat brustabletter och mixturer. Fokus ligger på att öka distributionen för prioriterade varumärken i dagligvaruhandeln.

Försäljningen i apotekshandeln minskade till följd av ett avslutat distributionsavtal. Prioritet ligger på att få in nya försäljningsvolymer för att fortsätta bygga närvaro i apotekshandeln.

Försäljningen i hälsofackhandeln var fortsatt stabil, även om inga hälsofackhandelsspecifika lanseringar gjordes i perioden. Fokus ligger, dels fortsatt på centrala butikskampanjer i ett nära samarbete med de stora hälsofackkedjorna och dels på lanseringar under prioriterade varumärken för att ytterligare stärka närvaron i hälsofackhandeln.

En ny kommunikationsplattform sjösattes för det prioriterade varumärket Tri Tolonen för att stärka dess konkurrenskraft i såväl dagligvaruhandeln som hälsofack- och apotekshandeln.

Rörelseresultatet uppgick till 1 Mkr (3) och belastades med ytterligare kostnader om 2 Mkr som kan komma att utgå till det finska Tullverket avseende en retroaktiv punktskatt på bland annat brustabletter och mixturer för åren 2010-2012.

FRAMTIDSUTSIKTER

Midsonas bedömning är att den nordiska marknaden för egenvårds- och hälsoprodukter kommer att uppvisa en viss tillväxt under 2013. Exempel på tillväxtområden är sportsnutrition och supermat. Midsona ser positivt på koncernens möjlighet att stärka sin ställning på marknaden genom

att skapa tillväxt för egna prioriterade varumärken samt för representerade varumärken.

ÖVRIG INFORMATION

Personal

För kvarvarande verksamheter var medelantal anställda under perioden januari-mars 145 (130) och antalet anställda var vid periodens utgång 145 (128). Ökningen av antalet anställda beror på förvärv av rörelser. Totalt för koncernen var medelantal anställda under perioden januarimars 145 (220) och antalet anställda vid periodens utgång 145 (215). Reduceringen av antalet anställda beror på avyttring av rörelsegren.

Moderbolaget

Nettoomsättningen för perioden januari-mars uppgick till 6 Mkr (6) och resultat före skatt till -7 Mkr (-2).

Det egna kapitalet uppgick till 570 Mkr (520), varav fritt eget kapital utgjorde 58 Mkr (8). Vid utgången av föregående kvartal uppgick det egna kapitalet till 577 Mkr. Förändringarna i det egna kapitalet under innevarande kvartal utgjordes av omräkningsdifferenser om 0 Mkr och periodens resultat om -7 Mkr.

Investeringar i immateriella- och materiella anläggningstillgångar uppgick till 2 Mkr (0). Likvida medel, inklusive outnyttjade krediter, uppgick till 110 Mkr (85). Upplåningen från kreditinstitut var vid periodens utgång 98 Mkr (157).

Antalet anställda var vid periodens utgång 9 (10).

Aktien

Midsonas A-aktie och B-aktie är noterade på NASDAQ OMX Stockholm Small Cap List under benämningen MSON A respektive MSON B.

Det totala antalet aktier var vid periodens utgång 22 744 790 aktier, fördelade på 379 932 A-aktier och 22 364 858 B-aktier. Antalet röster var vid periodens utgång 26 164 178 röster, där en A-aktie motsvarar tio röster och en B-aktie en röst. Aktiens kvotvärde var 20,00 kr.

Det fanns vid periodens utgång 210 000 utestående teckningsoptioner som maximalt kan ge 52 500 B-aktier vid full konvertering. Teckningskursen för utestående teckningsoptioner översteg B-aktiens genomsnittskurs på balansdagen, varför resultat per aktie efter utspädning inte beräknas.

Under perioden januari-mars 2013 omsattes 1 487 559 aktier. Högsta betalkurs för B-aktien var 23,50 kr medan lägsta betalkurs var 13,40 kr. Den 28 mars noterades aktien, senast betalt, till 22,50 kr.

Transaktioner med närstående

För moderbolaget avsåg 5 Mkr (6) motsvarande 94 procent (96) av periodens försäljning och 0 Mkr (0) motsvarande 1 procent (1) av periodens inköp dotterbolag inom koncernen. Försäljningen till dotterbolag avsåg i huvudsak administrativa tjänster, medan inköp från dotterbolag i huvudsak avser konsulttjänster och kostnadsersättningar. All prissättning sker på marknadsmässiga villkor.

Det har inte förekommit några lån, inköp eller försäljning med styrelse eller ledande befattningshavare.

Säsongsvariationer

Midsonas verksamhet är inte i så stor utsträckning säsongsbetonad då försäljningen är relativt jämnt fördelad mellan kvartalen, beroende på att s.k. säsongsproduktkategorier mer eller mindre finns under varje kvartal.

Förvärv av rörelse

I mars 2013 avtalade Midsona om förvärv av samtliga aktier i det onoterade norska företaget Supernature AS, en av de ledande aktörerna inom produktsegmentet supermat i Norge, med tillträde 17 april 2013. Den totala köpeskillingen uppgick preliminärt till 7 miljoner norska kronor, där 0 miljoner norska kronor betalades kontant vid tillträdet och 7 miljoner norska kronor utgjorde villkorad köpeskilling.

Midsona får genom förvärvet bland annat tillgång till varumärket Supernature inom segmentet supermat, vilket kommer att utgöra ett av koncernens egna prioriterade varumärken. Förvärvet förväntas ge synergieffekter både i form av reducerade kostnader och ökade intäkter. Företaget, som utvecklar, marknadsför och säljer högkvalitativ supermat i huvudsak i den norska hälsofackhandeln, hade vid förvärvstidpunkten 35 anställda. För 2012 uppgick nettoomsättningen till 49 miljoner norska kronor och rörelseresultatet till -4 miljoner norska kronor.

Övriga förvärvsrelaterade uppgifter har inte varit tillgängliga i tid före utfärdandet av de finansiella rapporterna. En preliminär specifikation över förvärvet inklusive övriga förvärvsrelaterade uppgifter kommer att lämnas i halvårsrapporten för det andra kvartalet 2013.

Händelser efter rapportperiodens utgång

Förvärvet av Supernature AS slutfördes. Koncernen får genom förvärvet tillgång till ett starkt varumärke, Supernature, i segmentet supermat.

Styrelsen för Midsona beslutade om nya långsiktiga finansiella mål för tillväxt, resultat och skuldsättning samt policy för utdelning. Midsona har som mål att:

  • Uppnå en årlig nettoomsättningstillväxt 10 procent, genom organisk tillväxt och förvärv.
  • Uppnå en rörelsemarginal >10 procent.
  • Uppnå ett förhållande mellan nettoskuldsättning/rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar på materiella- och immateriella anläggningstillgångar (EBITDA) <2 gånger.
  • Över tid lämna en utdelning >30 procent av resultat efter skatt.

Årsstämma 2013

Årsstämman i Midsona AB (publ) kommer att hållas den 26 april kl 13:00 Malmö Börshus, Skeppsbron 2, i Malmö. Styrelsen publicerade kallelsen till årsstämman den 15 mars 2013.

Övrigt

Halvårsrapport för januari-juni 2013 kommer att offentliggöras den 19 juli 2013.

Malmö den 26 april 2013 Midsona AB (publ)

STYRELSEN

Granskning av revisor Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisor.

Resultaträkning i sammandrag koncernen
Mkr jan–mars
2013
jan–mars
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Kvarvarande verksamheter
Nettoomsättning 242 221 890 869
Kostnad för sålda varor1 -132 -124 -482 -474
Bruttoresultat 110 97 408 395
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -74 -69 -277 -272
Administrationskostnader -18 -18 -78 -78
Övriga rörelseintäkter 1 1 10 10
Övriga rörelsekostnader -3 0 -11 -8
Rörelseresultat 16 11 52 47
Finansiella intäkter 0 0 0 0
Finansiella kostnader -3 -5 -14 -16
Resultat före skatt 13 6 38 31
Skatt på periodens resultat 0 0 19 19
Periodens resultat från kvarvarande verksamheter 13 6 57 50
Avvecklad verksamhet2
Resultat för avvecklad verksamhet, netto efter skatt - 0 -15 -15
Periodens resultat 13 6 42 35
Periodens resultat fördelas på:
Moderbolagets aktieägare (Mkr) 13 6 42 35
Resultat per aktie före och efter utspädning hänförligt till moderbolagets
aktieägare (kr)
0,57 0,26 1,85 1,54
Moderbolagets aktieägare, kvarvarande verksamheter (Mkr) 13 6 57 50
Resultat per aktie före och efter utspädning hänförligt till moderbolagets
aktieägare från kvarvarande verksamheter (kr)
0,57 0,25 2,52 2,20
Antal aktier (tusen)
Per balansdagen, före och efter utspädning 22 745 22 745 22 745 22 745
Genomsnittligt under perioden, före och efter utspädning 22 745 22 745 22 745 22 745
Totalresultaträkning koncernen
jan–mars jan–mars Rullande Helår
Mkr 2013 2012 12-mån 2012
Periodens resultat 13 6 42 35
Poster som inte kan omföras till periodens resultat
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner 0 0 0 0
Skatt hänförlig till poster som inte kan återföras till periodens resultat 0 0 0 0
Poster som inte kan omföras till periodens resultat 0 0 0 0
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat
Periodens omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter -11 0 -12 -1
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat -11 0 -12 -1
Övrigt totalresultat -11 0 -12 -1
Periodens totalresultat 2 6 30 34
Periodens totalresultat fördelas på:
Moderbolagets aktieägare (Mkr) 2 6 30 34

1) I kostnad för sålda varor för kvarvarande verksamheter har kostnader för koncerninterna varuinköp från avvecklad verksamhet inkluderats, vilka efter avyttringen av rörelsegrenen Supply den 29 juni 2012 utgör externa varukostnader. Denna justering har gjorts för att få en rättvisande bild av kvarvarande verksamheters kostnad för sålda varor.

2) Intäkter och kostnader för avvecklad verksamhet som redovisas i periodens resultat
jan–mars jan–mars Rullande Helår
Mkr 2013 2012 12-mån 2012
Nettoomsättning - 28 14 42
Rörelsens kostnader - -28 -15 -43
Rörelseresultat - 0 -1 -1
Finansnetto - 0 0 0
Resultat före skatt - 0 -1 -1
Skatt på periodens resultat - 0 1 1
Periodens resultat - 0 0 0
Realisationsresultat på avvecklad verksamhet - - -15 -15
Skatt hänförlig till realisationsresultat på avvecklad verksamhet - - - -
Resultat för avvecklad verksamhet, netto efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare - 0 -15 -15
Balansräkning i sammandrag koncernen
Mkr 31 mars 2013 31 mars 2012 31 dec 2012
TILLGÅNGAR
Varumärken 317 305 320
Goodwill 513 441 525
Övriga immateriella anläggningstillgångar 9 12 10
Immateriella anläggningstillgångar 839 758 855
Materiella anläggningstillgångar 12 10 11
Finansiella anläggningstillgångar 0 0 0
Uppskjutna skattefordringar 44 39 46
Anläggningstillgångar 895 807 912
Varulager 96 108 97
Kundfordringar 106 107 119
Andra fordringar2 17 16 13
Likvida medel 66 42 43
Tillgångar som innehas för försäljning1 - 103 -
Omsättningstillgångar 285 376 272
TILLGÅNGAR 1 180 1 183 1 184
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital 455 455 455
Övrigt tillskjutet kapital 220 220 220
Balanserade vinstmedel, inklusive periodens totalresultat och övriga reserver 13 -17 11
Eget kapital 688 658 686
Långfristiga räntebärande skulder 207 200 212
Avsättningar och andra skulder 14 - 17
Uppskjutna skatteskulder 72 80 73
Långfristiga skulder 293 280 302
Kortfristiga räntebärande skulder 3 51 9
Leverantörsskulder 89 94 90
Avsättningar och andra skulder2 107 67 97
Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning1 - 33 -
Kortfristiga skulder 199 245 196
Skulder 492 525 498
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 180 1 183 1 184
Ställda säkerheter 788 656 789
Ansvarsförbindelser - 0 -
1) Tillgångar och skulder per undergrupp klassificerade som innehas för försäljning
Mkr 31 mars 2013 31 mars 2012 31 dec 2012
Tillgångar
Anläggningstillgångar - 52 -
Omsättningstillgångar - 44 -
Likvida medel - 7 -
Summa - 103 -
Skulder
Långfristiga skulder - 6 -
Kortfristiga skulder - 27 -
Summa - 33 -

2) Verkligt värde och redovisat i balansräkningen

Mkr Finansiella instrument
redovisade till verkligt värde
Finansiella instrument ej
redovisade till verkligt värde
Summa redovisat
värde 31 mars 2013
Andra fordringar
Valutaterminer1 0 - 0
Övriga andra fordringar - 17 17
Summa 0 17 17
Avsättningar och andra skulder
Valutaterminer1 1 - 1
Avsättningar och övriga andra skulder - 106 106
Summa 1 106 107

1) Koncernen innehar finansiella instrument i form av valutaterminskontrakt som redovisas till verkligt värde i balansräkningen.

Det verkliga värdet har för samtliga kontrakt värderats utifrån direkt eller indirekt observerbar marknadsdata, dvs. nivå 2 enligt IFRS 7.

För övriga finansiella instrument överensstämmer i allt väsentligt verkligt värde med bokfört värde. För ytterligare information hänvisas till not 29 i årsredovisningen för 2012.

Förändringar i eget kapital i sammandrag koncernen
Mkr Aktiekapital Övrigt
tillskjutet
kapital
Reserver Balanserad vinst
inkl periodens
resultat
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital 2012-01-01 455 220 24 -47 652
Periodens totalresultat - - 0 6 6
Utgående eget kapital 2012-03-31 455 220 24 -41 658
Ingående eget kapital 2012-04-01 455 220 24 -41 658
Periodens totalresultat - - -1 29 28
Utgående eget kapital 2012-12-31 455 220 23 -12 686
Ingående eget kapital 2013-01-01 455 220 23 -12 686
Periodens totalresultat - - -11 13 2
Utgående eget kapital 2013-03-31 455 220 12 1 688
Kassaflödesanalys i sammandrag koncernen5
Mkr jan-mars
2013
jan-mars
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Resultat före skatt1 13 6 22 15
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 4 6 33 35
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar i rörelsekapital
17 12 55 50
Förändringar i rörelsekapital 17 9 6 -2
Kassaflöde från den löpande verksamheten2 34 21 61 48
Kassaflöde från investeringsverksamheten3 -3 -2 -5 -4
Kassaflöde efter investeringsverksamheten 31 19 56 44
Kassaflöde från finansieringsverksamheten4 -5 -13 -35 -43
Periodens kassaflöde 26 6 21 1
Likvida medel vid periodens början 43 42 42 42
Omklassificering till tillgångar som innehas för försäljning - -7 7 -
Kursdifferens i likvida medel -3 1 -4 0
Likvida medel vid periodens slut 66 42 66 43
1) Resultat före skatt från kvarvarande verksamheter 13 6 38 31
2) Kassaflöde från den löpande verksamheten från kvarvarande verksamheter 34 19 64 49
3) Kassaflöde från investeringsverksamheten från kvarvarande verksamheter -3 -2 -66 -65
4) Kassaflöde från finansieringsverksamheten från kvarvarande verksamheter -5 -13 -35 -43

5) I kassaflöden från avvecklad verksamhet för jämförelseåret 2012 ingår effekten av avyttringen rörelsegrenen Supply om 62 Mkr.

Koncernens organiska nettoomsättning för kvarvarande verksamheter
januari-mars
Utfall Omräknings Struktur Justerat Utfall Struktur Justerat
Mkr 2013 effekt förändring 2013 2012 förändring 2012
Nettoomsättning 242 3 -28 217 221 - 221

Koncernens organiska rörelsekostnader för kvarvarande verksamheter

januari-mars
Mkr Utfall
2013
Omräknings
effekt
Struktur
förändring
Justerat
2013
Utfall
2012
Struktur
förändring
Justerat
2012
Rörelsekostnader, netto 226 3 -23 206 210 - 210
Realisationsvinster/-förluster 0 - - 0 0 - 0
Valutakursvinster/-förluster 0 0 - 0 0 - 0
Förvärvsrelaterade kostnader/intäkter - - - 0 1 - 1
Övriga jämförelsestörande poster -2 0 - -2 - - -
Avskrivningar -3 0 0 -3 -3 - -3
Justerade rörelsekostnader 221 3 -23 201 208 - 208

Segmentsredovisning

januari-mars
Mkr Sverige
Norge
Finland Supply
(avvecklad)
Koncern
gemensamma
funktioner
Koncernen Avgår Supply
(avvecklad)
Kvarvarande
verksamheter
2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012
Nettoomsättning,
extern
109 110 101 74 32 37 - 28 0 0 242 249 - -28 242 221
Nettoomsättning,
koncernintern
8 7 - - 0 0 - 14 -8 -21 0 0 - - 0 0
Nettoomsättning 117 117 101 74 32 37 - 42 -8 -21 242 249 - -28 242 221
Rörelsekostnader,
externa1
-104 -93 -85 -67 -28 -28 - -41 -9 -9 -226 -238 - 28 -226 -210
Rörelsekostnader,
koncerninterna
-1 -15 -5 -1 -3 -6 - -1 9 23 0 0 - - 0 0
Rörelsekostnader -105 -108 -90 -68 -31 -34 - -42 0 14 -226 -238 - 28 -226 -210
Rörelseresultat,
ofördelat
12 9 11 6 1 3 - 0 -8 -7 16 11 - 0 16 11
Finansiella poster -3 -5 - 0 -3 -5
Resultat före skatt 13 6 - 0 13 6
Väsentliga intäkts-och kostnadsposter som redovisas i resultaträkningen:
Återföring villko
rad köpeskilling
- - - - - 1 - - - - - 1 - - - 1
Medelantal
anställda
52 49 63 48 21 22 - 90 9 11 145 220 - -90 145 130
Antal anställda,
per balansdagen
52 48 64 49 20 21 - 87 9 10 145 215 - -87 145 128

1) I kostnad för sålda varor från kvarvarande verksamher har kostnader för koncerninterna varuinköp från avvecklad verksamhet inkluderats, vilka efter avyttringen av rörelsegrenen Supply den 29 juni 2012 utgör externa varukostnader. Denna justering har gjorts för att få en rättvisande bild av kvarvarande verksamheters kostnad för sålda varor.

Nyckeltal för koncernen Kvarvarande verksamheter jan-mars 2013 jan-mars 2012 Rullande 12-mån Helår 2012 Nettoomsättningstillväxt, % 9,5 -15,6 -10,1 -15,6 Bruttomarginal, % 45,5 43,9 45,8 45,5 Rörelsemarginal före poster av engångskaraktär, % 6,6 4,5 5,2 4,6 Rörelsemarginal, % 6,6 5,0 5,8 5,4 Vinstmarginal, % 5,4 2,7 4,3 3,6 Genomsnittligt sysselsatt kapital, Mkr 903 914 904 913 Avkastning på sysselsatt kapital, % 1,8 1,2 5,8 5,2 Avkastning på eget kapital, % 1,9 0,9 8,5 7,5 Nettoskuldsättning, Mkr 144 209 144 178 Nettoskuldsättning / EBITDA, ggr 2,3 3,0 Nettoskuldsättningsgrad, ggr 0,2 0,3 0,2 0,3 Räntetäckningsgrad, ggr 5,3 2,2 3,7 2,9 Soliditet, % 58,3 55,6 58,3 57,9

Kvartalsdata för koncernen
Mkr jan-mars
2013
okt-dec
2012
juli-sept
2012
april-juni
2012
jan-mars
2012
okt-dec
2011
juli-sept
2011
april-juni
2011
Kvarvarande verksamheter
Nettoomsättning 242 223 215 210 221 258 269 241
Kostnad för sålda varor -132 -120 -117 -113 -124 -168 -175 -149
Bruttoresultat 110 103 98 97 97 90 94 92
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -74 -66 -64 -73 -69 -64 -61 -57
Administrationskostnader -18 -22 -18 -20 -18 -24 -20 -23
Övriga rörelseintäkter 1 5 2 2 1 9 4 2
Övriga rörelsekostnader -3 -3 -2 -3 0 -1 0 0
Rörelseresultat 16 17 16 3 11 10 17 14
Finansiella intäkter 0 0 0 0 0 0 0 0
Finansiella kostnader -3 -4 -3 -4 -5 -5 -5 -5
Resultat före skatt 13 13 13 -1 6 5 12 9
Skatt på periodens resultat 0 20 0 -1 0 -1 -1 0
Periodens resultat från kvarvarande
verksamheter
13 33 13 -2 6 4 11 9
Avvecklad verksamhet
Resultat för avvecklad verksamhet, netto
efter skatt
- - - -15 0 3 2 -3
Periodens resultat 13 33 13 -17 6 7 13 6
Poster av engångskaraktär ingående
i rörelseresultatet
- -4 -1 -1 -1 -10 - -
Rörelseresultat före poster av engångskaraktär 16 13 15 2 10 0 17 14
Avskrivningar och nedskrivningar på materi
ella- och immateriella anläggningstillgångar
ingående i rörelseresultatet
3 3 3 3 3 4 3 3
Rörelseresultat före avskrivningar och
nedskrivningar (EBITDA) 19 20 19 6 14 14 20 17
Kassaflöde från den löpande verksamheten 34 36 -4 -2 19 27 4 -11
Antal anställda, per balansdagen 145 143 135 133 128 130 168 169
Resultaträkning i sammandrag moderbolaget
Mkr jan-mars
2013
jan-mars
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning 6 6 24 24
Försäljnings- och marknadsföringskostnader 0 0 -1 -1
Administrationskostnader -8 -8 -33 -33
Övriga rörelseintäkter 0 0 3 3
Övriga rörelsekostnader -1 -1 -12 -12
Rörelseresultat -3 -3 -19 -19
Resultat från andelar i dotterbolag 0 - 68 68
Finansnetto -4 1 3 8
Resultat före skatt -7 -2 52 57
Skatt på periodens resultat 0 0 -2 -2
Periodens resultat -7 -2 50 55
Totalresultaträkning moderbolaget
Mkr jan-mars
2013
jan-mars
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Periodens resultat -7 -2 50 55
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat
Valutakursdifferens på monetär post klassificerad som utvidgad investering 0 0 0 0
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat 0 0 0 0
Övrigt totalresultat 0 0 0 0
Periodens totalresultat -7 -2 50 55
Balansräkning i sammandrag moderbolaget
Mkr 31 mars 2013 31 mars 2012 31 dec 2012
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar 2 2 2
Materiella anläggningstillgångar 2 1 0
Andelar i dotterbolag 408 431 422
Fordringar hos dotterbolag 278 332 286
Uppskjutna skattefordringar 12 14 12
Finansiella anläggningstillgångar 698 777 720
Anläggningstillgångar 702 780 722
Fordringar hos dotterbolag 35 48 105
Övriga fordringar 5 6 4
Likvida medel - - -
Omsättningstillgångar 40 54 109
TILLGÅNGAR 742 834 831
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital 455 455 455
Reservfond 57 57 57
Balanserade vinstmedel, inklusive periodens resultat och övriga reserver 58 8 65
Eget kapital 570 520 577
Avsättningar 1 - 3
Skulder till kreditinstitut 95 83 95
Skulder till dotterbolag 20 25 93
Långfristiga skulder 115 108 188
Skulder till kreditinstitut 3 74 8
Skulder till dotterbolag 43 124 47
Övriga kortfristiga skulder 10 8 8
Kortfristiga skulder 56 206 63
EGET KAPITAL OCH SKULDER 742 834 831

PRODUKTNYHETER

NY GOD SMAK AV NATURDIET DRINKMIX Naturdiet Chocobanana Drinkmix är en kostersättning och en VLCD-produkt (Very Low Calorie Diet) som endast

innehåller 120 kcal per påse. Som enda kostkälla ger drinkmixen en snabb start på viktminskningen, och den kan också användas för att ersätta enstaka måltider. Produkten säljs i den svenska dagligvaruhandeln.

NORSK TRAN MED SMAK AV ÖRTER OCH CITRON

I Norge har Norsk Tran lanserats. Den är lätt att dricka, innehåller mindre fett och har en smak av örter och citron. Produkten innehåller de viktiga omega- 3-fettsyrorna samt vitamin A, D och E. Norsk Tran säljs främst i dagligvaruhandeln.

BLANDA DIN EGEN SPORTDRYCK MED FRIGGS RECOVERY

Under vecka 15 lanserades i den svenska dagligvaruhandeln Friggs Recovery, en brustablett med uppfriskande smak av grönt äpple och lime som återställer vätskeoch elektrolytbalansen i samband med träning eller under varma sommardagar. Friggs Recovery innehåller natrium och kalium för återställande av vätskebalansen, B-vitaminer för att minska tröttheten, C-vitamin som skyddar kroppens celler samt magnesium som bidrar till elektrolytbalansen och hjälper musklerna att fungera normalt. Friggs Recovery är sötad med natriumsackarinat.

FRIGGS TRIPPEL MED OMEGA-3

Under det första kvartalet 2013 lanserades en kvalitativ Friggs trippel omega-3, innehållande A-, D- och E-vitamin, i den finska dagligvaruhandeln. Produkten har fått ett bra mottagande.

Definitioner

  • EBITDA. Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar på materiella- och immateriella anläggningstillgångar.
  • Nettoomsättningstillväxt. Årets nettoomsättning minus föregående års nettoomsättning i förhållande till föregående års nettoomsättning.
  • Nettoskuldsättning. Räntebärande avsättningar och skulder minskat med likvida medel inklusive kortfristiga placeringar.
  • Nettoskuldsättning / EBITDA. Nettoskuldsättning i förhållande till rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar på materiella- och immateriella anläggningstillgångar.
  • Organisk förändring. Jämförelsetal år över år justerade för omräkningseffekter vid konsolidering samt för förändringar i strukturen.
  • För ytterligare definitioner hänvisas till årsredovisningen 2012, sid 79.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Midsona-koncernen är i sin verksamhet utsatt för både operationella risker och finansiella risker som kan påverka resultaten i mindre eller större omfattning. Bedömningen är att inga nya väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer har tillkommit. För en detaljerad redogörelse av risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till årsredovisningen för 2012.

Bedömningar och uppskattningar

Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Det verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.

Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.

För en detaljerad redogörelse, av bedömningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i påföljande finansiella rapporter, hänvisas till årsredovisningen för 2012.

Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB), samt tolkningsuttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC). Vidare har rekommendation från Rådet för finansiell rapportering, RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, tillämpats.

Denna delårsrapport har för koncernen upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, samt i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL). Moderbolagets rapportering är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL) samt rekommendation från Rådet för finansiell rapportering, RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Även av Rådet för finansiell rapporterings utgivna uttalanden gällande noterade företag tilllämpas, vilket innebär att moderbolaget tillämpar samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.

Följande ändringar i och omarbetningar av standards samt nya tolkningsuttalanden (IFRIC) som trädde i kraft 1 januari 2013 hade en icke väsentlig påverkan på koncernens redovisning under de första tre månaderna 2013. IAS 1 Utformning av finansiella rapporter, där ändringen avser hur poster inom övrigt totalresultat ska redovisas uppdelade i två kategorier. IAS 19 Ersättning till anställda, där ändringen påverkar redovisningen av förmånsbestämda pensioner och innebär att korridormetoden försvinner samt att aktuariella vinster och förluster ska redovisas i övrigt totalresultat. IFRS 13 Fair Value Measurement, med utökade informationskrav för finansiella instrument värderade till verkligt värde. I övrigt har samma redovisningsprinciper tillämpats som i den senaste avgivna årsredovisningen. För detaljerad information om redovisningsprinciperna hänvisas till årsredovisningen för 2012.

Kommande informationstillfällen

Halvårsrapport januari-juni 2013 19 juli 2013 Delårsrapport januari-september 2013 24 oktober 2013 Bokslutskommuniké 2013 februari 2014

Midsona AB (publ.) Organisationsnummer 556241-5322 Besöksadress: Dockplatsen 16, Malmö, Postadress: Box 210 09, SE-200 21 Malmö Telefon +46 40 601 82 00, E-post, [email protected], www.midsona.com