Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Midsona Interim / Quarterly Report 2013

Jul 19, 2013

3078_ir_2013-07-19_9009b6a0-c7f7-46e7-9476-fa482ad10316.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Halvårsrapport januari-juni 2013

APRIL-JUNI 2013 KVARVARANDE VERKSAMHETER (ANDRA KVARTALET)

  • Nettoomsättningen uppgick till 220 Mkr (210), en ökning med 5 %.
  • Bruttomarginalen förbättrades till 47 % (46).
  • Rörelseresultatet förbättrades till 13 Mkr (3).
  • Periodens resultat förbättrades till 9 Mkr (-2).
  • Resultat per aktie ökade till 0,40 kr (-0,07).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten förbättrades till 0 Mkr (-2).

JANUARI-JUNI 2013 KVARVARANDE VERKSAMHETER (SEX MÅNADER)

  • Nettoomsättningen uppgick till 462 Mkr (431), en ökning med 7 %.
  • Bruttomarginalen förbättrades till 46 % (45).
  • Rörelseresultatet förbättrades till 29 Mkr (14).
  • Periodens resultat förbättrades till 22 Mkr (4).
  • Resultat per aktie ökade till 0,97 kr (0,18).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten förbättrades till 34 Mkr (17).
Finansiell översikt,
kvarvarande verksamheter
april–juni
2013
april–juni
2012
jan–juni
2013
jan–juni
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning, Mkr 220 210 462 431 900 869
Nettoomsättningstillväxt, % 4,8 -12,9 7,2 -14,3 -6,1 -15,6
Rörelseresultat, före avskrivningar (EBITDA), Mkr 17 6 36 20 75 59
Rörelseresultat, Mkr 13 3 29 14 62 47
Rörelsemarginal, % 5,9 1,4 6,3 3,2 6,9 5,4
Periodens resultat, Mkr 9 -2 22 4 68 50
Resultat per aktie, kr 0,40 -0,07 0,97 0,18 2,99 2,20
Nettoskuldsättning, Mkr 182 173 182 173 182 178
Nettoskuldsättning / EBITDA, ggr 2,4 3,0

Notera

Informationen i denna halvårsrapport är sådan som Midsona AB (publ) ska offentliggöra enligt lag om värdepappersmarknad. Informationen lämnades för offentliggörande den 19 juli 2013 klockan 08.00.

Midsona AB (publ) * Organisationsnummer 556241-5322 2

Koncernchefens kommentar

Midsona fortsätter den positiva utvecklingen från föregående kvartal. I det andra kvartalet, som traditionellt är koncernens säsongsmässigt svagaste, ökade nettoomsättningen med 5 procent och periodens rörelseresultat från kvarvarande verksamheter ökade till 13 Mkr (3). Efter första halvåret har nettoomsättningen ökat med 7 procent och periodens rörelseresultat från kvarvarande verksamheter ökat till 29 Mkr (14). Det är tydliga tecken på att vår strategi att fokusera på prioriterade varumärken inom hälsa och välbefinnande fungerar.

I Sverige var utvecklingen positiv med ökad nettoomsättning och väsentligt förbättrad lönsamhet. De flesta av koncernens prioriterade varumärken uppvisade försäljningsökningar. Särskilt glädjande var att vi såg stark tillväxt för varumärket Naturdiet efter en period av sviktande försäljning. Ett nytt marknadsföringskoncept, lansering av så kallade LCHP produkter och framgångsrika butikskampanjer förklarar utvecklingen. Integrationen av Dalblads, som förvärvades vid årsskiftet, har gått helt enligt plan. Nettoomsättningen ökade samtidigt som identifierade kostnadssynergier realiserades.

I Norge ökade nettoomsättningen, men resultatmässigt blev andra kvartalet något svagare. Det var integrationskostnader i samband med förvärvet av Supernature som kortsiktigt tyngde resultatet. I takt med att integrationen genomförs förväntar vi oss resultatförbättringar i Supernature. Varumärkesportföljen utvecklades i övrigt väl. Vi lanserade med framgång nya produkter under varumärket Biopharma och flera av våra andra varumärken utvecklades också väl.

I Finland minskade nettoomsättningen som en följd av avslutat uppdrag för Reckitt Benckiser och generellt sett svag privatkonsumtion. Under kvartalet intensifierade vi arbetet med att skapa tillväxt för våra prioriterade varumärken.

Under 2013 är avsikten att fortsatt fokusera på att bygga vår kärnverksamhet. Ambitionen är att skapa tillväxt för våra prioriterade varumärken, ta ansvar för utvalda licensvarumärken och integrera förvärvade Dalblads och Supernature. Halvvägs in i året är bedömningen att vi är på rätt väg mot vår vision att bli ledande i Norden inom hälsa och välbefinnande.

Första kvartalet VIKTIGA HÄNDELSER 2013

Midsona avtalade om förvärv av Supernature AS, den ledande aktören i Norge inom segmentet för så kallad supermat, med tillträde 17 april 2013.

Två nya sprayer, en nässpray som fungerar lindrande och läkande på näsans slemhinnor vid förkylningssymtom och en halsspray mot torrhosta, lanserades i den svenska apotekshandeln under varumärket Miwana.

Två nya viktkontrollprodukter i den nya LCHP serien (Low Carb High Protein) under varumärket Naturdiet lanserades i den svenska dagligvaru- och servicehandeln, en Rich Chocolate dryck och en Strawberry Intense dryck.

Andra kvartalet

Styrelsen för Midsona beslutade om nya långsiktiga finansiella mål för tillväxt, resultat och skuldsättning samt

policy för utdelning. Midsona har som mål att:

  • Uppnå en årlig nettoomsättningstillväxt 10 procent, genom organisk tillväxt och förvärv.
  • Uppnå en rörelsemarginal >10 procent.
  • Uppnå ett förhållande mellan nettoskuldsättning/ rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar på materiella- och immateriella anläggningstillgångar (EBITDA) <2 gånger.
  • Över tid lämna en utdelning >30 procent av resultat efter skatt.

Förvärvet av Supernature AS slutfördes. Koncernen får genom förvärvet tillgång till ett starkt varumärke, Supernature, i segmentet supermat.

Fästing, en produkt för att möta det växande behovet av att skydda sig mot fästingar, lanserades i den svenska apotekshandeln.

FINANSIELL INFORMATION

Samtliga kommentarer avser kvartalssiffror för kvarvarande verksamheter om inte annat anges. Samtliga kommentarer avser efter poster av engångskaraktär om inte annat anges.

Koncernen

Nettoomsättning

Nettoomsättningen uppgick till 220 Mkr (210), en ökning med 5 procent. Justerat för valutaomräkningseffekter och strukturförändringar minskade nettoomsättningen med 2 procent.

Rörelsekostnader

Rörelsekostnaderna, netto, uppgick till 207 Mkr (207). Justerat för valutaomräkningseffekter och strukturförändringar minskade rörelsekostnaderna med 7 procent. Minskningen beror på lägre kostnad för sålda varor såväl som lägre försäljnings- och administrationskostnader.

Resultat

Rörelseresultatet förbättrades till 13 Mkr (3). Resultat före skatt förbättrades till 9 Mkr (-1), där finansiella poster netto var -4 Mkr (-4). Periodens resultat förbättrades till 9 Mkr (-2), motsvarande ett resultat per aktie på 0,40 kr (-0,07).

Kassaflöde, likviditet och finansiell ställning

Kassaflöde från den löpande verksamheten förbättrades till 0 Mkr (-2), vilket i huvudsak förklaras av en starkare underliggande verksamhet före förändringar i rörelsekapital. Förändringar i rörelsekapital försämrades något till följd av minskade rörelseskulder. Kassaflöde från investeringsverksamheten uppgick till -27 Mkr (-25), vilket utgjordes av rörelseförvärv -12 Mkr (-25) och utbetald tilläggsköpeskilling avseende tidigare års förvärv -15 Mkr. Kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick till -2 Mkr (-13) och utgjordes av ett ökat utnyttjande av befintlig checkräkningskredit 9 Mkr och utdelning -11 Mkr medan jämförelsesiffran för 2012 utgjorde amortering på lån. Likvida medel uppgick till 38 Mkr (66). Dessutom fanns det outnyttjade krediter på 101 Mkr (109) vid periodens utgång.

Nettoskuldsättningen uppgick vid periodens slut till 182 Mkr (173). Nettoskuldsättningen ökade innevarande kvartal med 38 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden var 0,3 ggr (0,3). Förhållandet mellan nettoskuldsättningen och EBITDA på rullande 12 månaders basis var 2,4 ggr, jämfört med 2,3 ggr vid utgången av föregående kvartal.

Det egna kapitalet uppgick till 690 Mkr (641). Vid utgången av föregående kvartal uppgick det egna kapitalet till 688 Mkr. Förändringarna i det egna kapitalet under innevarande kvartal utgjordes av omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter 4 Mkr, periodens resultat 9 Mkr och utdelning -11 Mkr.

Soliditeten var vid periodens slut 58 procent (55).

Investeringar

Investeringar i immateriella- och materiella anläggningstillgångar uppgick till 0 Mkr (0). Periodens avskrivningar uppgick till 4 Mkr (3), fördelade på immateriella anläggningstillgångar 3 Mkr (2) och materiella anläggningstillgångar 1 Mkr (1).

Extern nettoomsättning per affärsområde kvarvarande verksamheter, april-juni 2013, procent

Affärsområden

Sverige

Nyckeltal Sverige
april–juni
2013
april–juni
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning, Mkr 109 96 424 411
Rörelseresultat, Mkr 12 3 45 33
Antal anställda, per balansdagen 56 42 56 52

Nettoomsättningen uppgick till 109 Mkr (96), en ökning med 14 procent. Nettoomsättning ingick med 14 Mkr från förvärvad verksamhet.

Försäljningen i dagligvaru- och servicehandeln var stark med stöd av butiks- och kedjekampanjer för prioriterade varumärken, där införsäljningen av varumärket Mygga inför sommarmånaderna var särskilt lyckosam. Försäljningen under varumärket Naturdiet återhämtade sig i perioden efter en tids vikande försäljning, med stöd av framgångsrika butikskampanjer och ny marknads- och kommunikationsplattform. Friggs Recovery, en brustablett för återställande av vätske- och elektrolytbalansen i samband med träning eller under varma sommardagar, lanserades i dagligvaruhandeln under varumärket Friggs. Inriktningen framöver ligger på såväl nylanseringar som på starka butikskampanjer och en ökad aktivitet i butik för prioriterade varumärken för att ytterligare stärka försäljningen i dagligvaru- och servicehandeln.

Försäljningen i apotekshandeln var vikande, med en fortsatt avvaktande hållning från apotekshandelns aktörer. Färre centrala kampanjer tillsammans med apotekshandelns aktörer genomfördes i perioden än normalt, vilket inverkade negativ på försäljningen. Införsäljningen av varumärket Mygga inför sommarmånaderna var dock lyckosam. Fästing, en produkt för att möta det växande behovet av att skydda sig mot fästingar, lanserades i den svenska apotekshandeln. Prioritet ligger på såväl nylanseringar som på att bredda och förbättra distributionen på befintliga produkter för att driva upp försäljningen i apotekshandeln.

I hälsofackhandeln stärktes närvaron väsentligt, med en förstärkt försäljnings- och kundorganisation, i och med förvärvet av Dalblads Nutrition AB. Försäljningen under varumärket Dalblads var stark med stöd av både butikskampanjer och reklam i media. På grund av utmaningar i hälsofackhandeln ligger fokus dels på att få till en bättre kampanjeffektivitet tillsammans med hälsofackhandelns aktörer och dels på att trimma den nya försäljnings- och kundorganisationen för generera fler kundbesök och bättre kampanjuppföljning.

I direktverksamheten var försäljningen stabil, men fortsatt på låga volymer. Fokus ligger på att bygga upp kundbasen med god kostnadskontroll.

Rörelseresultatet ökade till 12 Mkr (3), som en följd av stabil försäljning med bra marginaler och kostnadskontroll i verksamheten. Dessutom realiserades identifierade kostnadssynergier från förvärvad verksamhet i perioden. Förvärvad rörelse bidrog med ett rörelseresultat på 1 Mkr.

Norge

Nyckeltal Norge
april–juni
2013
april–juni
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning, Mkr 92 84 375 340
Rörelseresultat, Mkr 4 6 35 32
Poster av engångskaraktär
ingående i rörelseresultatet, Mkr
- - 1 1
Rörelseresultat, före poster av
engångskaraktär, Mkr
4 6 34 31
Antal anställda, per balansdagen 85 63 85 60

Nettoomsättningen uppgick till 92 Mkr (84), en ökning med 10 procent. I lokal valuta ökade nettoomsättningen med 15 procent. Nettoomsättning ingick med 7 Mkr från förvärvad verksamhet.

Försäljningen i dagligvaru- och servicehandeln var stabil, med bra införsäljning inför sommarmånaderna, för prioriterade varumärken med stöd av flera butikskampanjer. Framförallt var försäljningsutvecklingen av viktkontrollprodukter stark för det licensierade varumärket Atkins. Generellt växte sig de prioriterade varumärkena allt starkare och med bra listningar i handeln ligger nu fokus på produktlanseringar, kampanjer och en ökad aktivitet i butik för att ytterligare driva upp försäljningen i dagligvaru- och servicehandeln.

Försäljningen i apoteks- och fackhandeln var något svag, i huvudsak till följd av färre butikskampanjer än planerat. Prioritet ligger nu på produktlanseringar inför handelns lanseringsfönster i september och fler kampanjer för att driva upp försäljningen i apoteks- och fackhandeln.

I hälsofackhandeln stärktes närvaron väsentligt i samband med förvärvet av Supernature AS. Försäljningen mer än fördubblades i kanalen jämfört med motsvarande period föregående år. Inriktningen framöver ligger dels på att utveckla varumärket Supernature med en väsentlig ökad distribution och dels på starka centrala kampanjer tillsammans med de ledande hälsofackkedjorna.

Rörelseresultatet minskade till 4 Mkr (6), där integrationskostnader av förvärvade Supernature AS belastade perioden. Integrationen av den förvärvade verksamheten

med den befintliga norska verksamheten kommer successivt att fortsätta under 2013, men kommer inte medföra några betydande omstruktureringskostnader. Förvärvad verksamhet bidrog med ett rörelseresultat på -1 Mkr i perioden.

Finland

Nyckeltal Finland

april–juni
2013
april–juni
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning, Mkr 25 35 129 144
Rörelseresultat, Mkr 3 4 12 15
Poster av engångskaraktär
ingående i rörelseresultatet, Mkr
- 1 4 6
Rörelseresultat, före poster av
engångskaraktär, Mkr
3 3 8 9
Antal anställda, per balansdagen 20 18 20 22

Nettoomsättningen uppgick till 25 Mkr (35), en minskning med 29 procent. I lokal valuta minskade nettoomsättningen med 25 procent. Minskningen var relaterad till dels ett avslutat distributionsavtal och dels till en viss volymavmattning relaterad till lägre privatkonsumtion, där den generella oron i marknaden skapat osäkerhet hos konsumenten samtidigt som handelsklimatet hårdnar.

Försäljningen i dagligvaruhandeln var något svag med vikande volymer för några prioriterade varumärken i huvudsak till följd av en hårdnande konkurrens från lågprisvarumärken och lågpriskanaler. Försäljningen under varumärket Friggs var dock fortsatt stabil med stöd av både butikskampanjer och reklam i media. Fokus ligger på att öka distributionen med pris- och butikskampanjer för prioriterade varumärken i dagligvaruhandeln.

Försäljningen i apotekshandeln minskade till följd av ett avslutat distributionsavtal. Prioritet ligger på att få in nya försäljningsvolymer för att fortsätta bygga närvaro i apotekshandeln.

Försäljningen i hälsofackhandeln var fortsatt stabil med stöd av centrala butikskampanjer i nära samarbete med de stora hälsofackkedjorna. Inriktningen framöver ligger, dels fortsatt på centrala butikskampanjer i ett nära samarbete med de stora hälsofackkedjorna och dels på lanseringar under prioriterade varumärken för att ytterligare stärka närvaron i hälsofackhandeln.

Rörelseresultatet uppgick till 3 Mkr (4), där jämförelsesiffran för föregående år påverkades positivt med 1 Mkr av en återförd villkorad tilläggsköpeskilling rörande förvärv. Lägre försäljningsvolymer motverkades av god kostnadskontroll i verksamheten så att rörelseresultatet kom in i nivå med föregående år.

FRAMTIDSUTSIKTER

Midsonas bedömning är att den nordiska marknaden för egenvårds- och hälsoprodukter kommer att uppvisa en viss tillväxt under 2013. Exempel på tillväxtområden är sportsnutrition och supermat. Midsona ser positivt på koncernens möjlighet att stärka sin ställning på marknaden genom att skapa tillväxt för egna prioriterade varumärken samt för representerade varumärken.

ÖVRIG INFORMATION

Personal

För kvarvarande verksamheter var medelantal anställda under perioden januari-juni 151 (134) och antalet anställda var vid periodens utgång 169 (133). Ökningen av antalet anställda beror på förvärv av rörelser.

Moderbolaget

Nettoomsättningen för perioden januari-juni uppgick till 11 Mkr (11) och resultat före skatt till -7 Mkr (7). I föregående års resultat före skatt ingick en realisationsförlust på 8 Mkr vid avyttring av aktier i dotterbolag och en utdelning från dotterbolag på 20 Mkr.

Det egna kapitalet uppgick till 559 Mkr (530), varav fritt eget kapital utgjorde 47 Mkr (18). Vid utgången av föregående kvartal uppgick det egna kapitalet till 570 Mkr. Förändringarna i det egna kapitalet under innevarande kvartal utgjordes av omräkningsdifferenser 0 Mkr, periodens resultat 0 Mkr och utdelning -11 Mkr.

Investeringar i immateriella- och materiella anläggningstillgångar uppgick till 2 Mkr (0) för perioden januarijuni. Likvida medel, inklusive outnyttjade krediter, uppgick till 101 Mkr (141). Upplåningen från kreditinstitut var vid periodens utgång 108 Mkr (120).

Antalet anställda var vid periodens utgång 8 (10).

Aktien

Midsonas A-aktie och B-aktie är noterade på NASDAQ OMX Stockholm Small Cap List under benämningen MSON A respektive MSON B.

Det totala antalet aktier var vid periodens utgång 22 744 790 aktier, fördelade på 379 932 A-aktier och 22 364 858 B-aktier. Antalet röster var vid periodens utgång 26 164 178 röster, där en A-aktie motsvarar tio röster och en B-aktie en röst. Aktiens kvotvärde var 20,00 kr.

Det fanns vid periodens utgång 190 000 utestående teckningsoptioner som maximalt kan ge 47 500 B-aktier vid full konvertering. Teckningskursen för utestående teckningsoptioner översteg B-aktiens genomsnittskurs på balansdagen, varför resultat per aktie efter utspädning inte beräknas.

Under perioden januari-juni 2013 omsattes 2 681 480 aktier. Högsta betalkurs för B-aktien var 24,90 kr medan lägsta betalkurs var 13,40 kr. Den 28 juni noterades aktien, senast betalt, till 23,10 kr.

Transaktioner med närstående

För moderbolaget avsåg 10 Mkr (11) motsvarande 94 procent (96) av periodens försäljning och 0 Mkr (0) motsvarande 0 procent (1) av periodens inköp dotterbolag inom koncernen. Försäljningen till dotterbolag avsåg i huvudsak administrativa tjänster, medan inköp från dotterbolag i huvudsak avser konsulttjänster och kostnadsersättningar. All prissättning sker på marknadsmässiga villkor.

Det har inte förekommit några lån, inköp eller försäljning med styrelse eller ledande befattningshavare som väsentligt påverkat företagets resultat och ställning.

Säsongsvariationer

Midsonas verksamhet är inte i så stor utsträckning säsongsbetonad då försäljningen är relativt jämnt fördelad mellan kvartalen, beroende på att s.k. säsongsproduktkategorier mer eller mindre finns under varje kvartal.

Förvärv av rörelse

Den 17 april 2013 förvärvade koncernen samtliga aktier i det onoterade norska företaget Supernature AS, den ledande aktören i Norge inom produktsegmentet supermat, med kontor i Oslo.

Midsona får genom förvärvet bland annat tillgång till varumärket Supernature, vilket ytterligare stärker positionen på den norska marknaden för produkter inom hälsa och välbefinnande. Dessutom ingick en mindre butiksrörelse med centralt läge i Oslo. Supernature kommer att utgöra ett av koncernens åtta egna prioriterade varumärken medan butiksrörelsen kommer att avyttras, då den inte utgör kärnverksamhet. Förvärvet förväntas ge synergieffekter både i form av ökade intäkter och reducerade kostnader. Företaget, som utvecklar, marknadsför och säljer högkvalitativ supermat i huvudsak i den norska hälsofackhandeln, hade vid förvärvstidpunkten 35 anställda. Från förvärvstidpunkten fram till 30 juni 2013 bidrog dotterbolaget med 7 Mkr till koncernens intäkter och -1 Mkr till koncernens rörelseresultat. Om förvärvet inträffat per den 1 januari 2013, hade uppskattningsvis koncernens nettoomsättning blivit 477 Mkr och koncernens rörelseresultat blivit 17 Mkr för perioden januari-juni.

Preliminär specifikation av förvärv

Det förvärvade företagets nettotillgångar vid förvärvstidpunkten, Mkr Verkligt värde
Immateriella anläggningstillgångar 21
Materiella anläggningstillgångar 2
Uppskjutna skattefordringar 3
Varulager 4
Kundfordringar 3
Andra kortfristiga fordringar 2
Likvida medel 2
Avsättningar och andra långfristiga skulder -1
Uppskjutna skatteskulder -6
Kortfristiga räntebärande skulder -13
Leverantörsskulder -1
Avsättningar och andra kortfristiga skulder -9
Summa 7
Koncerngoodwill 1
Summa 8
Överförd ersättning, Mkr
Kontant 0
Villkorad köpeskilling 8
Summa 8

Den totala köpeskillingen uppgick till 8 Mkr, där 0 Mkr betalades kontant vid tillträdet och 8 Mkr utgjorde villkorad köpeskilling. Den villkorade köpeskillingen kan komma att utges baserat på nettoomsättningsmål fram till augusti 2017 och dess verkliga värde utgår ifrån en bedömning av sannolikheten att uppställda mål nås. Det verkliga värdet på identifierade tillgångar och skulder netto uppgick till 8 Mkr, varav varumärke 21 Mkr och koncerngoodwill 1 Mkr.

Koncerngoodwill motsvarar det förvärvade företagets marknadsposition. Verkligt värde, tillika bruttovärdet, på kundfordringarna uppgick till 3 Mkr och blev i sin helhet reglerade i perioden. Förvärvsrelaterade utgifter uppgick till 0 Mkr och har redovisats som övriga rörelsekostnader i periodens resultat från kvarvarande verksamheter.

Den förvärvade verksamheten konsolideras i Midsona koncernen från och med den 17 april 2013 och ingår i affärsområde Norge som redovisas i rörelsesegment Norge i segmentredovisningen.

Integrationen av den förvärvade verksamheten med den befintliga norska verksamheten kommer successivt att ske under 2013. Integrationskostnader belastade det andra kvartalet, men fortsättningsvis kommer integrationen inte medföra några betydande omstruktureringskostnader.

Händelser efter rapportperiodens utgång

I juli avyttrades butiksrörelsen i Supernature AS till Life Scandinavia AS. Köpeskillingen uppgick till 3 Mkr, vilket kommer medföra en mindre realisationsvinst. Vid tidpunkten för avyttringen hade rörelsen 10 anställda. Avyttringen är ett led i koncernens strategi att fokusera på kärnverksamheten.

Årsstämma 2013

På årsstämman den 26 april avhandlades bland annat aktieutdelning, omval av styrelseledamöter samt omval av revisionsbolag. Beslut fattades om en utdelning till aktieägarna med 0,50 kr per aktie, motsvarande 11 Mkr, vilken utbetaldes den 7 maj. Vidare beslutade årsstämman om omval av Tina Andersson, Lennart Bohlin, Ola Erici, Celina Midelfart, Åke Modig, Ralph Mühlrad och Johan Wester till styrelseledamöter. Till styrelseordförande omvaldes Åke Modig. Till revisionsbolag omvaldes KPMG AB med Alf Svensson som huvudansvarig revisor.

Övrigt

Delårsrapport för januari-september 2013 kommer att offentliggöras den 24 oktober 2013.

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderföretagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderföretaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Malmö den 19 juli 2013 Midsona AB (publ)

Åke Modig STYRELSENS ORDFÖRANDE

STYRELSELEDAMOT STYRELSELEDAMOT STYRELSELEDAMOT

Tina Andersson Lennart Bohlin Ola Erici

Celina Midelfart Ralph Mühlrad Johan Wester STYRELSELEDAMOT STYRELSELEDAMOT STYRELSELEDAMOT

Peter Åsberg VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR

Granskning av revisor Denna halvårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisor.

Resultaträkning i sammandrag koncernen
april–juni april–juni jan–juni jan–juni Rullande Helår
Mkr 2013 2012 2013 2012 12-mån 2012
Kvarvarande verksamheter
Nettoomsättning 220 210 462 431 900 869
Kostnad för sålda varor1 -116 -113 -248 -237 -485 -474
Bruttoresultat 104 97 214 194 415 395
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -71 -73 -145 -142 -275 -272
Administrationskostnader -21 -20 -39 -38 -79 -78
Övriga rörelseintäkter 1 2 2 3 9 10
Övriga rörelsekostnader 0 -3 -3 -3 -8 -8
Rörelseresultat 13 3 29 14 62 47
Finansiella intäkter 0 0 0 0 0 0
Finansiella kostnader -4 -4 -7 -9 -14 -16
Resultat före skatt 9 -1 22 5 48 31
Skatt på periodens resultat 0 -1 0 -1 20 19
Periodens resultat från kvarvarande verksamheter 9 -2 22 4 68 50
Avvecklad verksamhet2
Resultat för avvecklad verksamhet, netto efter skatt - -15 - -15 - -15
Periodens resultat 9 -17 22 -11 68 35
Periodens resultat fördelas på:
Moderbolagets aktieägare (Mkr) 9 -17 22 -11 68 35
Resultat per aktie före och efter utspädning hänförligt till moderbolagets
aktieägare (kr)
0,40 -0,75 0,97 -0,48 2,99 1,54
Moderbolagets aktieägare, kvarvarande verksamheter (Mkr) 9 -2 22 4 68 50
Resultat per aktie före och efter utspädning hänförligt till moderbolagets
aktieägare från kvarvarande verksamheter (kr)
0,40 -0,07 0,97 0,18 2,99 2,20
Antal aktier (tusen)
Per balansdagen, före och efter utspädning 22 745 22 745 22 745 22 745 22 745 22 745
Genomsnittligt under perioden, före och efter utspädning 22 745 22 745 22 745 22 745 22 745 22 745
Totalresultaträkning koncernen
april–juni april–juni jan–juni jan–juni Rullande Helår
Mkr 2013 2012 2013 2012 12-mån 2012
Periodens resultat 9 -17 22 -11 68 35
Poster som inte kan omföras till periodens resultat
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner 0 0 0 0 0 0
Skatt hänförlig till poster som inte kan återföras till periodens resultat 0 0 0 0 0 0
Poster som inte kan omföras till periodens resultat 0 0 0 0 0 0
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat
Periodens omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter 4 0 -7 0 -8 -1
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat 4 0 -7 0 -8 -1
Övrigt totalresultat 4 0 -7 0 -8 -1
Periodens totalresultat 13 -17 15 -11 60 34
Periodens totalresultat fördelas på:
Moderbolagets aktieägare (Mkr) 13 -17 15 -11 60 34

1) I kostnad för sålda varor för kvarvarande verksamheter har kostnader för koncerninterna varuinköp från avvecklad verksamhet inkluderats, vilka efter avyttringen av rörelsegrenen Supply den 29 juni 2012 utgör externa varukostnader. Denna justering har gjorts för att få en rättvisande bild av kvarvarande verksamheters kostnad för sålda varor.

2) Intäkter och kostnader för avvecklad verksamhet som redovisas i periodens resultat
april–juni april–juni jan–juni jan–juni Rullande Helår
Mkr 2013 2012 2013 2012 12-mån 2012
Nettoomsättning - 14 - 42 - 42
Rörelsens kostnader - -15 - -43 - -43
Rörelseresultat - -1 - -1 - -1
Finansnetto - 0 - 0 - 0
Resultat före skatt - -1 - -1 - -1
Skatt på periodens resultat - 1 - 1 - 1
Periodens resultat - 0 - 0 - 0
Realisationsresultat på avvecklad verksamhet - -15 - -15 - -15
Skatt hänförlig till realisationsresultat på avvecklad verksamhet - - - - - -
Resultat för avvecklad verksamhet, netto efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare - -15 - -15 - -15
Balansräkning i sammandrag koncernen
Mkr 30 juni 2013 30 juni 2012 31 dec 2012
TILLGÅNGAR
Varumärken 338 304 320
Goodwill 515 519 525
Övriga immateriella anläggningstillgångar 8 11 10
Immateriella anläggningstillgångar 861 834 855
Materiella anläggningstillgångar 13 9 11
Finansiella anläggningstillgångar 0 0 0
Uppskjutna skattefordringar 47 38 46
Anläggningstillgångar 921 881 912
Varulager 100 101 97
Kundfordringar 106 95 119
Andra fordringar1 20 15 13
Likvida medel 38 66 43
Omsättningstillgångar 264 277 272
TILLGÅNGAR 1 185 1 158 1 184
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital 455 455 455
Övrigt tillskjutet kapital 209 220 220
Balanserade vinstmedel, inklusive periodens totalresultat och övriga reserver 26 -34 11
Eget kapital 690 641 686
Långfristiga räntebärande skulder 207 213 212
Avsättningar och andra skulder 22 33 17
Uppskjutna skatteskulder 77 80 73
Långfristiga skulder 306 326 302
Kortfristiga räntebärande skulder 13 26 9
Leverantörsskulder 87 82 90
Avsättningar och andra skulder1 89 83 97
Kortfristiga skulder 189 191 196
Skulder 495 517 498
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 185 1 158 1 184
Ställda säkerheter 733 705 789
Ansvarsförbindelser - - -
1) Verkligt värde och redovisat i balansräkningen
Finansiella instrument
Finansiella instrument ej
redovisade till verkligt värde
redovisade till verkligt värde
1 - 1
- 19 19
1 19 20
0 - 0
- 89 89
0 89 89

1) Koncernen innehar finansiella instrument i form av valutaterminskontrakt som redovisas till verkligt värde i balansräkningen.

Det verkliga värdet har för samtliga kontrakt värderats utifrån direkt eller indirekt observerbar marknadsdata, dvs. nivå 2 enligt IFRS 7.

För övriga finansiella instrument överensstämmer i allt väsentligt verkligt värde med bokfört värde. För ytterligare information hänvisas till not 29 i årsredovisningen för 2012.

Förändringar i eget kapital i sammandrag koncernen

Mkr Aktiekapital Övrigt
tillskjutet
kapital
Reserver Balanserad vinst
inkl periodens
resultat
Summa eget
kapital
Ingående eget kapital 2012-01-01 455 220 24 -47 652
Periodens totalresultat - - 0 -11 -11
Utgående eget kapital 2012-06-30 455 220 24 -58 641
Ingående eget kapital 2012-07-01 455 220 24 -58 641
Periodens totalresultat - - -1 46 45
Utgående eget kapital 2012-12-31 455 220 23 -12 686
Ingående eget kapital 2013-01-01 455 220 23 -12 686
Periodens totalresultat - - -7 22 15
Utdelning - -11 - - -11
Utgående eget kapital 2013-06-30 455 209 16 10 690

Kassaflödesanalys i sammandrag koncernen5

april-juni april-juni jan-juni jan-juni Rullande Helår
Mkr 2013 2012 2013 2012 12-mån 2012
Resultat före skatt1 9 -17 22 -11 48 15
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 2 20 6 26 15 35
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändringar i rörelsekapital
11 3 28 15 63 50
Förändringar i rörelsekapital -11 -8 6 1 3 -2
Kassaflöde från den löpande verksamheten2 0 -5 34 16 66 48
Kassaflöde från investeringsverksamheten3 -27 36 -30 34 -68 -4
Kassaflöde efter investeringsverksamheten -27 31 4 50 -2 44
Kassaflöde från finansieringsverksamheten4 -2 -13 -7 -26 -24 -43
Periodens kassaflöde -29 18 -3 24 -26 1
Likvida medel vid periodens början 66 42 43 42 66 42
Omklassificering till tillgångar som innehas för försäljning - 7 - - - -
Kursdifferens i likvida medel 1 -1 -2 0 -2 0
Likvida medel vid periodens slut 38 66 38 66 38 43
1) Resultat före skatt från kvarvarande verksamheter 9 -1 22 5 48 31
2) Kassaflöde från den löpande verksamheten från kvarvarande verksamheter 0 -2 34 17 66 49
3) Kassaflöde från investeringsverksamheten från kvarvarande verksamheter -27 -25 -30 -27 -68 -65
4) Kassaflöde från finansieringsverksamheten från kvarvarande verksamheter -2 -13 -7 -26 -24 -43

5) I kassaflöden från avvecklad verksamhet för jämförelseåret 2012 ingår effekten av avyttringen rörelsegrenen Supply om 62 Mkr.

Koncernens organiska nettoomsättning för kvarvarande verksamheter
april-juni
Mkr Utfall
2013
Omräknings
effekt
Struktur
förändring
Justerat
2013
Utfall
2012
Struktur
förändring
Justerat
2012
Nettoomsättning 220 6 -21 205 210 - 210
Koncernens organiska nettoomsättning för kvarvarande verksamheter
januari-juni
Mkr Utfall
2013
Omräknings
effekt
Struktur
förändring
Justerat
2013
Utfall
2012
Struktur
förändring
Justerat
2012
Nettoomsättning 462 9 -64 407 431 - 431

Koncernens organiska rörelsekostnader för kvarvarande verksamheter

april-juni
Mkr Utfall
2013
Omräknings
effekt
Struktur
förändring
Justerat
2013
Utfall
2012
Struktur
förändring
Justerat
2012
Rörelsekostnader, netto 207 5 -20 192 207 - 207
Realisationsvinster/-förluster - - - 0 0 - 0
Valutakursvinster/-förluster 1 0 0 1 1 - 1
Förvärvsrelaterade kostnader/intäkter 0 - - 0 -2 - -2
Övriga jämförelsestörande poster 1 0 - 1 - - -
Avskrivningar -4 0 0 -4 -3 - -3
Justerade rörelsekostnader 205 5 -20 190 203 - 203

Koncernens organiska rörelsekostnader för kvarvarande verksamheter

januari-juni
Mkr Utfall
2013
Omräknings
effekt
Struktur
förändring
Justerat
2013
Utfall
2012
Struktur
förändring
Justerat
2012
Rörelsekostnader, netto 433 8 -56 385 417 - 417
Realisationsvinster/-förluster 0 - - 0 0 - 0
Valutakursvinster/-förluster 1 0 0 1 1 - 1
Förvärvsrelaterade kostnader/intäkter 0 - - 0 -1 - -1
Övriga jämförelsestörande poster -1 0 - -1 - - -
Avskrivningar -7 0 0 -7 -6 - -6
Justerade rörelsekostnader 426 8 -56 378 411 - 411

Segmentsredovisning

april-juni
Mkr Sverige Norge Supply
Finland
(avvecklad)
Koncern
gemensamma
funktioner
Koncernen Avgår Supply
(avvecklad)
Kvarvarande
verksamheter
2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012
Nettoomsättning,
extern
102 90 92 84 25 35 - 14 1 1 220 224 - -14 220 210
Nettoomsättning,
koncernintern
7 6 - 0 0 0 - 10 -7 -16 - - - - - -
Nettoomsättning 109 96 92 84 25 35 - 24 -6 -15 220 224 - -14 220 210
Rörelsekostnader,
externa1
-95 -82 -83 -75 -18 -26 - -25 -11 -14 -207 -222 - 15 -207 -207
Rörelsekostnader,
koncerninterna
-2 -11 -5 -3 -4 -5 - 0 11 19 - - - - - -
Rörelsekostnader -97 -93 -88 -78 -22 -31 - -25 0 5 -207 -222 - 15 -207 -207
Rörelseresultat,
ofördelat
12 3 4 6 3 4 - -1 -6 -10 13 2 - 1 13 3
Finansiella poster -4 -4 - 0 -4 -4
Resultat före skatt 9 -2 - 1 9 -1
Väsentliga intäkts-och kostnadsposter som redovisas i resultaträkningen:
Återföring villko
rad köpeskilling
- - - - - 1 - - - - - 1 - - - 1
Medelantal
anställda
54 45 74 62 20 20 - 65 9 10 157 202 - -65 157 137
Antal anställda,
per balansdagen
56 42 85 63 20 18 - - 8 10 169 133 - - 169 133

1) I kostnad för sålda varor från kvarvarande verksamher har kostnader för koncerninterna varuinköp från avvecklad verksamhet inkluderats, vilka efter avyttringen av rörelsegrenen Supply den 29 juni 2012 utgör externa varukostnader. Denna justering har gjorts för att få en rättvisande bild av kvarvarande verksamheters kostnad för sålda varor.

Segmentsredovisning

januari-juni
Mkr Sverige Norge Finland Supply
(avvecklad)
Koncern
gemensamma
funktioner
Koncernen Avgår Supply
(avvecklad)
Kvarvarande
verksamheter
2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012
Nettoomsättning,
extern
211 200 193 158 57 72 - 42 1 1 462 473 - -42 462 431
Nettoomsättning,
koncernintern
15 13 - 0 0 0 - 24 -15 -37 - - - - - -
Nettoomsättning 226 213 193 158 57 72 - 66 -14 -36 462 473 - -42 462 431
Rörelsekostnader,
externa1
-199 -175 -168 -142 -46 -54 - -66 -20 -23 -433 -460 - 43 -433 -417
Rörelsekostnader,
koncerninterna
-3 -26 -10 -4 -7 -11 - -1 20 42 - - - - - -
Rörelsekostnader -202 -201 -178 -146 -53 -65 - -67 0 19 -433 -460 - 43 -433 -417
Rörelseresultat,
ofördelat
24 12 15 12 4 7 - -1 -14 -17 29 13 - 1 29 14
Finansiella poster -7 -9 - 0 -7 -9
Resultat före skatt 22 4 - 1 22 5
Väsentliga intäkts-och kostnadsposter som redovisas i resultaträkningen:
Återföring villko
rad köpeskilling
- - - - - 2 - - - - - 2 - - - 2
Medelantal
anställda
53 47 69 56 20 21 - 77 9 10 151 211 - -77 151 134
Antal anställda,
per balansdagen
56 42 85 63 20 18 - - 8 10 169 133 - - 169 133

1) I kostnad för sålda varor från kvarvarande verksamher har kostnader för koncerninterna varuinköp från avvecklad verksamhet inkluderats, vilka efter avyttringen av rörelsegrenen Supply den 29 juni 2012 utgör externa varukostnader. Denna justering har gjorts för att få en rättvisande bild av kvarvarande verksamheters kostnad för sålda varor.

Nyckeltal för koncernen
april-juni april-juni jan-juni jan-juni Rullande Helår
Kvarvarande verksamheter 2013 2012 2013 2012 12-mån 2012
Nettoomsättningstillväxt, % 4,8 -12,9 7,2 -14,3 -6,1 -15,6
Bruttomarginal, % 47,3 46,2 46,3 45,0 46,1 45,5
Rörelsemarginal före poster av engångskaraktär, % 5,9 1,0 6,3 2,8 6,3 4,6
Rörelsemarginal, % 5,9 1,4 6,3 3,2 6,9 5,4
Vinstmarginal, % 4,1 -0,5 4,8 1,2 5,3 3,6
Genomsnittligt sysselsatt kapital, Mkr 904 895 909 899 895 913
Avkastning på sysselsatt kapital, % 1,4 0,3 3,2 1,6 6,9 5,2
Avkastning på eget kapital, % 1,3 neg. 3,2 0,6 10,2 7,5
Nettoskuldsättning, Mkr 182 173 182 173 182 178
Nettoskuldsättning / EBITDA, ggr 2,4 3,0
Nettoskuldsättningsgrad, ggr 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3 0,3
Räntetäckningsgrad, ggr 3,3 0,8 4,1 1,6 4,4 2,9
Soliditet, % 58,2 55,4 58,2 55,4 58,2 57,9
Kvartalsdata för koncernen
Mkr april-juni
2013
jan-mars
2013
okt-dec
2012
juli-sept
2012
april-juni
2012
jan-mars
2012
okt-dec
2011
juli-sept
2011
Kvarvarande verksamheter
Nettoomsättning 220 242 223 215 210 221 258 269
Kostnad för sålda varor -116 -132 -120 -117 -113 -124 -168 -175
Bruttoresultat 104 110 103 98 97 97 90 94
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -71 -74 -66 -64 -73 -69 -64 -61
Administrationskostnader -21 -18 -22 -18 -20 -18 -24 -20
Övriga rörelseintäkter 1 1 5 2 2 1 9 4
Övriga rörelsekostnader 0 -3 -3 -2 -3 0 -1 0
Rörelseresultat 13 16 17 16 3 11 10 17
Finansiella intäkter 0 0 0 0 0 0 0 0
Finansiella kostnader -4 -3 -4 -3 -4 -5 -5 -5
Resultat före skatt 9 13 13 13 -1 6 5 12
Skatt på periodens resultat 0 0 20 0 -1 0 -1 -1
Periodens resultat från kvarvarande
verksamheter
9 13 33 13 -2 6 4 11
Avvecklad verksamhet
Resultat för avvecklad verksamhet, netto
efter skatt
- - - - -15 0 3 2
Periodens resultat 9 13 33 13 -17 6 7 13
Poster av engångskaraktär ingående
i rörelseresultatet
- - -4 -1 -1 -1 -10 -
Rörelseresultat före poster av engångskaraktär 13 16 13 15 2 10 0 17
Avskrivningar och nedskrivningar på materi
ella- och immateriella anläggningstillgångar
ingående i rörelseresultatet
4 3 3 3 3 3 4 3
Rörelseresultat före avskrivningar och 17 19 20 19 6 14 14 20
nedskrivningar (EBITDA)
Kassaflöde från den löpande verksamheten 0 34 36 -4 -2 19 27 4
Antal anställda, per balansdagen 169 145 143 135 133 128 130 168
Resultaträkning i sammandrag moderbolaget
Mkr april-juni
2013
april-juni
2012
jan-juni
2013
jan-juni
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning 5 5 11 11 24 24
Försäljnings- och marknadsföringskostnader 0 0 0 0 -1 -1
Administrationskostnader -8 -10 -16 -18 -31 -33
Övriga rörelseintäkter 2 1 2 1 4 3
Övriga rörelsekostnader -1 -9 -2 -10 -4 -12
Rörelseresultat -2 -13 -5 -16 -8 -19
Resultat från andelar i dotterbolag 0 20 0 20 48 68
Finansnetto 2 2 -2 3 3 8
Resultat före skatt 0 9 -7 7 43 57
Skatt på periodens resultat 0 0 - - -2 -2
Periodens resultat 0 9 -7 7 41 55

Totalresultaträkning moderbolaget

Mkr april-juni
2013
april-juni
2012
jan-juni
2013
jan-juni
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Periodens resultat 0 9 -7 7 41 55
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat
Valutakursdifferens på monetär post klassificerad som utvidgad investering 0 0 0 0 0 0
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat 0 0 0 0 0 0
Övrigt totalresultat 0 0 0 0 0 0
Periodens totalresultat 0 9 -7 7 41 55
Balansräkning i sammandrag moderbolaget
Mkr 30 juni 2013 30 juni 2012 31 dec 2012
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar 2 2 2
Materiella anläggningstillgångar 2 1 0
Andelar i dotterbolag 408 414 422
Fordringar hos dotterbolag 315 329 286
Uppskjutna skattefordringar 12 14 12
Finansiella anläggningstillgångar 735 757 720
Anläggningstillgångar 739 760 722
Fordringar hos dotterbolag 7 29 105
Övriga fordringar 6 4 4
Likvida medel - 33 -
Omsättningstillgångar 13 66 109
TILLGÅNGAR 752 826 831
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital 455 455 455
Reservfond 57 57 57
Balanserade vinstmedel, inklusive periodens resultat och övriga reserver 47 18 65
Eget kapital 559 530 577
Avsättningar - 3 3
Skulder till kreditinstitut 95 95 95
Skulder till dotterbolag 20 113 93
Långfristiga skulder 115 208 188
Skulder till kreditinstitut 13 25 8
Skulder till dotterbolag 54 51 47
Övriga kortfristiga skulder 11 9 8
Kortfristiga skulder 78 85 63
EGET KAPITAL OCH SKULDER 752 826 831

PRODUKTNYHET

FÄSTING

Midsona lanserade i vecka 22 en ny medlem i MyggA-familjen under namnet FästinG för att tydligt ange användningsområdet. FästinG sprayas över oskyddad hud vid vistelse i områden där det finns fästingar och minskar risken för fästingbett i upp till 4 timmar. FästinG säljs bland annat på Apotek Hjärtat och Apoteksgruppen.

  • • EFFEKTIV
  • • LUKTAR GOTT
  • • KLADDAR INTE

Definitioner

EBITDA. Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar på materiella- och immateriella anläggningstillgångar.

Nettoomsättningstillväxt. Årets nettoomsättning minus föregående års nettoomsättning i förhållande till föregående års nettoomsättning.

Nettoskuldsättning. Räntebärande avsättningar och skulder minskat med likvida medel inklusive kortfristiga placeringar.

Nettoskuldsättning / EBITDA. Nettoskuldsättning i förhållande till rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar på materiella- och immateriella anläggningstillgångar.

Organisk förändring. Jämförelsetal år över år justerade för omräkningseffekter vid konsolidering samt för förändringar i strukturen.

För ytterligare definitioner hänvisas till årsredovisningen 2012, sid 79.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Midsona-koncernen är i sin verksamhet utsatt för både operationella risker och finansiella risker som kan påverka resultaten i mindre eller större omfattning. Bedömningen är att inga nya väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer har tillkommit. För en detaljerad redogörelse av risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till årsredovisningen för 2012.

Bedömningar och uppskattningar

Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Det verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.

Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.

För en detaljerad redogörelse, av bedömningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i påföljande finansiella rapporter, hänvisas till årsredovisningen för 2012.

Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB), samt tolkningsuttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC). Vidare har rekommendation från Rådet för finansiell rapportering, RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, tillämpats.

Denna halvårsrapport har för koncernen upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, samt i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL). Moderbolagets rapportering är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL) samt rekommendation från Rådet för finansiell rapportering, RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Även av Rådet för finansiell rapporterings utgivna uttalanden gällande noterade företag tillämpas, vilket innebär att moderbolaget tillämpar samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.

Följande ändringar i och omarbetningar av standards samt nya tolkningsuttalanden (IFRIC) som trädde i kraft 1 januari 2013 hade en icke väsentlig påverkan på koncernens redovisning under de första sex månaderna 2013. IAS 1 Utformning av finansiella rapporter, där ändringen avser hur poster inom övrigt totalresultat ska redovisas uppdelade i två kategorier. IAS 19 Ersättning till anställda, där ändringen påverkar redovisningen av förmånsbestämda pensioner och innebär att korridormetoden försvinner samt att aktuariella vinster och förluster ska redovisas i övrigt totalresultat. IFRS 13 Fair Value Measurement, med utökade informationskrav för finansiella instrument värderade till verkligt värde. I övrigt har samma redovisningsprinciper tillämpats som i den senaste avgivna årsredovisningen. För detaljerad information om redovisningsprinciperna hänvisas till årsredovisningen för 2012.

Kommande informationstillfällen

Delårsrapport januari-september 2013 24 oktober 2013 Bokslutskommuniké 2013 7 februari 2014

Midsona AB (publ.) Organisationsnummer 556241-5322 Besöksadress: Dockplatsen 16, Malmö, Postadress: Box 210 09, SE-200 21 Malmö Telefon +46 40 601 82 00, E-post, [email protected], www.midsona.com