Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Midsona Interim / Quarterly Report 2013

Oct 24, 2013

3078_10-q_2013-10-24_a868e053-72ac-4f49-aef4-ca5685a14d9e.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Delårsrapport januari-september 2013

Starkt resultat och kassaflöde i det tredje kvartalet

JULI–SEPTEMBER 2013 KVARVARANDE VERKSAMHETER (TREDJE KVARTALET)

  • Nettoomsättningen uppgick till 229 Mkr (215), en ökning med 7 procent.
  • Bruttomarginalen uppgick till 46 procent (46).
  • Rörelseresultatet uppgick till 19 Mkr (16).
  • Periodens resultat uppgick till 17 Mkr (13).
  • Resultat per aktie uppgick till 0,75 kr (0,57).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 19 Mkr (-4).

JANUARI–SEPTEMBER 2013 KVARVARANDE VERKSAMHETER (NIO MÅNADER)

  • Nettoomsättningen uppgick till 691 Mkr (646), en ökning med 7 procent.
  • Bruttomarginalen uppgick till 46 procent (45).
  • Rörelseresultatet uppgick till 48 Mkr (30).
  • Periodens resultat uppgick till 39 Mkr (17).
  • Resultat per aktie uppgick till 1,71 kr (0,75).
  • Kassaflöde från den löpande verksamheten uppgick till 53 Mkr (13).
Finansiell översikt,
kvarvarande verksamheter
juli–sept
2013
juli–sept
2012
jan–sept
2013
jan–sept
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning, Mkr 229 215 691 646 914 869
Nettoomsättningstillväxt, % 6,5 -20,1 7,0 -16,3 1,0 -15,6
Rörelseresultat, före avskrivningar (EBITDA), Mkr 22 19 58 39 78 59
Rörelseresultat, Mkr 19 16 48 30 65 47
Rörelsemarginal, % 8,3 7,4 6,9 4,6 7,1 5,4
Periodens resultat, Mkr 17 13 39 17 72 50
Resultat per aktie, kr 0,75 0,57 1,71 0,75 3,17 2,20
Nettoskuldsättning, Mkr 158 175 158 175 158 178
Nettoskuldsättning / EBITDA, ggr 2,0 3,0

Notera

Informationen i denna delårsrapport är sådan som Midsona AB (publ) ska offentliggöra enligt lag om värdepappersmarknad. Informationen lämnades för offentliggörande den 24 oktober 2013 klockan 08.00.

För ytterligare information Peter Åsberg, CEO +46 730 26 16 32 Lennart Svensson, CFO +46 767 74 33 04

Koncernchefens kommentar

Midsona fortsatte den positiva trenden med ökad omsättning och förbättrat rörelseresultat jämfört med samma kvartal föregående år. I det tredje kvartalet ökade nettoomsättningen med 7 procent och rörelseresultatet förbättrades till 19 Mkr (16). Rörelsemarginalen uppgick till 8,3 procent (7,4).

Den positiva resultatutvecklingen förklaras huvudsakligen av att flera av koncernens prioriterade varumärken uppvisade ökad försäljning i kvartalet. Särskilt positiv var utvecklingen för hälsolivsmedel såsom Naturdiet, Friggs riskakor och Dalblads proteinbars. Kosttillskott och naturläkemedel hade däremot en svagare utveckling. Sannolikt påverkade den varma sommaren dessa produktgrupper negativt. I kvartalet ingick Midsona avtal om att marknadsföra och sälja Alli, ett av de ledande varumärkena globalt inom viktkontroll, i Sverige och Finland. Kontraktet stärker koncernens ställning inom det prioriterade segmentet viktkontroll.

I Sverige fortsatte Naturdiet att visa försäljningstillväxt. Nya produkter och nytt marknadsföringskoncept har mottagits väl av konsumenter och Naturdiet har vunnit marknadsandelar i en återigen växande marknad. Integrationen av Dalblads följer planen och i slutet av kvartalet lanserades delar av Dalblads sortiment i dagligvaruhandeln. Lanseringen av Supernature intensifierades och som en del i denna släpptes boken "Supermat – Hälsomat från naturens hjärta". Författare är John Opsahl som är Nordens ledande expert på supermat och som har coachat människor över hela världen till en bättre livsstil.

I Norge var utvecklingen överlag positiv med en ökad nettoomsättning och förbättrad lönsamhet. Flertalet större egna såväl som licensierade varumärken hade en stark utveckling. Integrationen av det förvärvade Supernature som organisatoriskt tillhör affärsområde Norge slutfördes och samtliga integrationskostnader är därmed tagna.

I Finland minskade nettoomsättningen medan resultatet var stabilt. Som tidigare kommunicerats beror minskningen i omsättning på ett förlorat försäljningsuppdrag samtidigt som privatkonsumtionen varit svag. Vi fokuserar nu på att öka försäljningen av våra prioriterade varumärken samtidigt som vi lanserar Alli och hoppas därmed att kunna uppvisa tillväxt igen från och med 2014.

Koncernens renodling och strategi att fokusera på prioriterade varumärken inom hälsa och välbefinnande har varit framgångsrik. Omsättningen såväl som rörelseresultatet ökade för fjärde kvartalet i rad. Strategin fungerar och vi ser därmed positivt på framtiden. Vi tar steg i rätt riktning mot våra nya och ambitiösa finansiella mål såväl som vår vision att bli ledande i Norden inom hälsa och välbefinnande.

Peter Åsberg, vd och koncernchef

Första kvartalet

Midsona avtalade om förvärv av Supernature AS, den ledande aktören i Norge inom segmentet för så kallad supermat, med tillträde 17 april 2013.

Två nya sprayer, en nässpray som fungerar lindrande och läkande på näsans slemhinnor vid förkylningssymtom och en halsspray mot torrhosta, lanserades i den svenska apotekshandeln under varumärket Miwana.

Två nya viktkontrollprodukter i den nya LCHP serien (Low Carb High Protein) under varumärket Naturdiet lanserades i den svenska dagligvaru- och servicehandeln, en Rich Chocolate dryck och en Strawberry Intense dryck.

Andra kvartalet

Styrelsen för Midsona beslutade om nya långsiktiga finansiella mål för tillväxt, resultat och skuldsättning samt policy för utdelning. Midsona har som mål att:

  • Uppnå en årlig nettoomsättningstillväxt 10 procent, genom organisk tillväxt och förvärv.
  • Uppnå en rörelsemarginal >10 procent.
  • Uppnå ett förhållande mellan nettoskuldsättning/ rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar (EBITDA) <2 gånger.
  • Över tid lämna en utdelning >30 procent av resultat efter skatt.

Förvärvet av Supernature AS slutfördes. Koncernen får genom förvärvet tillgång till ett starkt varumärke, Supernature, i segmentet supermat.

Fästing, en produkt för att möta det växande behovet av att skydda sig mot fästingar, lanserades i den svenska apotekshandeln.

Tredje kvartalet

Butiksrörelsen i Supernature AS avyttrades till Life Scandinavia AS. Köpeskillingen uppgick till 3 Mkr, vilket medförde en mindre realisationsvinst. Vid tidpunkten för avyttringen hade rörelsen 10 anställda. Avyttringen är ett led i koncernens strategi att fokusera på kärnverksamheten.

Boken "Supermat – Hälsomat från naturens hjärta" av John Opsahl publicerades i Sverige, som en del i lanseringen av varumärket Supernature i den svenska hälsofackhandeln. Boken är en uppslagsbok i ämnet supermat och innehåller förutom en introduktion till begreppet supermat även beskrivningar av olika ingredienser samt recept för hur de kan användas i matlagning.

Ett distributionsavtal tecknades med GlaxoSmithKline om att ta över försäljnings- och marknadsföringsansvaret för dess viktkontrollprodukter under varumärket Alli på den svenska och finska apoteksmarknaden från september 2013.

En ny serie teer, Te+ energi, immun och sockerbalans, lanserades under varumärket Friggs i den svenska dagligvaruhandeln. Teerna är berikade med ämnen som har positiva effekter för kroppen och välbefinnandet.

Sportnutritionsprodukter under varumärket Dalblads lanserades i den svenska dagligvaruhandeln. Produkterna vänder sig såväl till vardagsmotionären som till elitidrottaren.

Finansiell information

Viktiga händelser 2013 Samtliga kommentarer avser kvartalssiffror för kvarvarande verksamheter om inte annat anges. Samtliga kommentarer avser efter poster av engångskaraktär om inte annat anges.

Koncernen

Nettoomsättning

Nettoomsättningen uppgick till 229 Mkr (215), en ökning med 7 procent. Justerat för valutaomräkningseffekter och strukturförändringar minskade nettoomsättningen med 1 procent.

Rörelsekostnader

Rörelsekostnaderna, netto, uppgick till 210 Mkr (199), en ökning med 6 procent. Justerat för valutaomräkningseffekter och strukturförändringar minskade rörelsekostnaderna med 3 procent.

Resultat

Rörelseresultatet förbättrades till 19 Mkr (16). Resultat före skatt förbättrades till 17 Mkr (13), där finansiella poster netto var -2 Mkr (-3). Periodens resultat förbättrades till 17 Mkr (13), motsvarande ett resultat per aktie på 0,75 kr (0,57).

Kassaflöde, likviditet och finansiell ställning

Kassaflöde från den löpande verksamheten förbättrades till 19 Mkr (-4), vilket förklaras av såväl en starkare underliggande verksamhet som ett starkare kassaflöde från förändringar i rörelsekapital. Kassaflöde från investeringsverksamheten uppgick till 3 Mkr (0), vilket utgjordes av försäljning av rörelse 2 Mkr, försäljning av immateriell tillgång 2 Mkr och investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar -1 Mkr. Kassaflöde från finansieringsverksamheten uppgick till -8 Mkr (-12). Likvida medel uppgick till 51 Mkr (49). Dessutom fanns det outnyttjade krediter på 112 Mkr (110) vid periodens utgång.

Nettoskuldsättningen uppgick vid periodens slut till 158 Mkr (175). Nettoskuldsättningen minskade innevarande kvartal med 24 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden var 0,2 ggr (0,3). Förhållandet mellan nettoskuldsättningen och EBITDA på rullande 12 månaders basis var 2,0 ggr, jämfört med 2,4 ggr vid utgången av föregående kvartal.

Det egna kapitalet uppgick till 699 Mkr (647). Vid utgången av föregående kvartal uppgick det egna kapitalet till 690 Mkr. Förändringarna i det egna kapitalet under innevarande kvartal utgjordes av omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter -8 Mkr och periodens resultat 17 Mkr.

Soliditeten var 59 procent (56) vid periodens utgång.

Investeringar

Investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar uppgick till 1 Mkr (0). Periodens avskrivningar uppgick till 3 Mkr (3), fördelade på immateriella anläggningstillgångar 2 Mkr (2) och materiella anläggningstillgångar 1 Mkr (1).

Affärsområden

Extern nettoomsättning per affärsområde kvarvarande verksamheter, juli–september 2013, procent

Sverige

Nyckeltal Sverige
juli–sept
2013
juli–sept
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning, Mkr 104 98 430 411
Rörelseresultat, Mkr 12 12 45 33
Antal anställda, per balansdagen 57 40 57 52

Nettoomsättningen uppgick till 104 Mkr (98), en ökning med 6 procent. Nettoomsättning ingick med 10 Mkr från förvärvad verksamhet.

Försäljningen i dagligvaru- och servicehandeln var stark med stöd av butikskampanjer och reklam i media för prioriterade varumärken, där framförallt försäljningen under varumärket Friggs, i kategorierna riskakor och preparat, var särskilt lyckosam. Den positiva utvecklingen för varumärket Naturdiet fortsatte i perioden med en bra försäljningstillväxt och där i synnerhet LCHP serien (Low Carb High Protein), med bars och drycker, uppvisade en stark försäljning. En ny serie teer, Te+ energi, immun och sockerbalans, lanserades under varumärket Friggs i dagligvaruhandeln. Teerna är berikade med ämnen som har positiva effekter för kroppen och välbefinnandet. Två C-brus med stevia, en citrus och en röda bär, lanserades under varumärket Friggs. Dessutom lanserades sportnutritionsprodukter under varumärket Dalblads i den svenska dagligvaruhandeln med bra listningar. Produkterna vänder sig såväl till vardagsmotionären som till elitidrottaren. Inriktningen framöver ligger dels på att väsentligt öka distribution av varumärket Dalblads till dagligvaru- och servicehandeln och dels på starka butikskampanjer och en ökad aktivitet i butik för prioriterade varumärken.

Försäljningen i apotekshandeln var svag, med en fortsatt avvaktande och försiktig hållning från apotekshandelns aktörer. Trots att ett normalt antal kampanjer genomfördes tillsammans med apotekshandelns aktörer ville försäljningen inte riktigt ta fart i perioden. En viss kanalglidning kan skönjas för några produktkategorier till dagligvaruhandeln. Ett distributionsavtal tecknades med GlaxoSmith-Kline om att ta över försäljnings- och marknadsföringsansvaret för dess viktkontrollprodukter under varumärket Alli på den svenska apoteksmarknaden från september

  1. Prioritet ligger på nylanseringar, förbättra kampanjeffektiviteten tillsammans med försäljningskanalens aktörer och på att bredda och förbättra distributionen för prioriterade varumärken.

Försäljning i hälsofackhandeln var stabil för prioriterade varumärken. Färre centrala kampanjer tillsammans med hälsofackhandelns aktörer genomfördes dock i perioden än normalt, vilket inverkade negativt på försäljningen. Varumärket Supernature lanserades i den svenska hälsofackhandeln. Fokus ligger på att förbättra kampanjeffektiviteten tillsammans med försäljningskanalens aktörer och på att förbättra distributionen för prioriterade varumärken.

Ett nytt säljstödsystem implementerades i perioden för den gemensamma försäljnings- och kundorganisationen mot försäljningskanalerna apoteks- och hälsofackhandeln samt gym- och träningsanläggning, som ett led i att få till bättre kampanjuppföljning och för att generera fler och effektivare kundbesök.

Ett distributionsavtal tecknades med Nordens ledande träningsföretag, SATS, om försäljning av sportnutritionsprodukter under varumärket Dalblads på dess träningscenter på den nordiska marknaden.

I direktverksamheten var försäljningen stabil, men fortsatt på låga volymer. Fokus ligger på att bygga upp kundbasen med god kostnadskontroll.

Rörelseresultatet uppgick till 12 Mkr (12), som en följd av stabil försäljning med bra marginaler och kostnadskontroll i verksamheten. Förvärvad rörelse bidrog med ett rörelseresultat på 1 Mkr.

Norge

Nyckeltal Norge
juli–sept
2013
juli–sept
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning, Mkr 104 90 389 340
Rörelseresultat, Mkr 12 9 38 32
Poster av engångskaraktär
ingående i rörelseresultatet, Mkr
- - 1 1
Rörelseresultat, före poster av
engångskaraktär, Mkr
12 9 37 31
Antal anställda, per balansdagen 78 64 78 60

Nettoomsättningen uppgick till 104 Mkr (90), en ökning med 16 procent. I lokal valuta ökade nettoomsättningen med 20 procent. Nettoomsättning ingick med 9 Mkr från förvärvad verksamhet.

Försäljningen i dagligvaru- och servicehandeln var stark, med stöd av flera butikskampanjer och reklam i media för prioriterade varumärken. Framförallt var försäljningsutvecklingen stark för de licensierade varumärkena Biopharma och Simple. Flera produkter under det licensierade varumärket Biopharma lanserades i den norska dagligvaruhandeln, bland annat Norsk Barnetran som är en dryck med ny konsistens för barn innehållande viktiga omega-3 fettsyror samt vitamin A, D och E. De prioriterade varumärkena stärkte sina positioner i dagligvaru- och servicehandeln och med bra listningar i handeln ligger fortsatt fokus på starka butikskampanjer och ökad aktivitet i butik för att ytterligare driva upp försäljningen.

Försäljningen i apoteks- och fackhandeln var stark med

stöd av flera butikskampanjer för prioriterade varumärken, där framförallt försäljningen under varumärket Mygga och det licensierade varumärket Zendium var särskilt lyckosam. En ny hårvårdsserie under det licensierade varumärket Tony & Guy lanserades i fackhandeln, med bra införsäljning i perioden. Prioritet ligger på starka butikskampanjer tillsammans med försäljningskanalens stora aktörer.

Försäljningen i hälsofackhandeln var generellt sett svag, men närvaron i försäljningskanalen stärktes i och med det förvärvade varumärket Supernature. Inriktningen framöver ligger dels på att utveckla varumärket Supernature med en väsentlig ökad distribution och dels på starka centrala kampanjer tillsammans med de ledande hälsofackkedjorna.

Rörelseresultatet ökade till 12 Mkr (9), som en följd av stark försäljning och god kostnadskontroll. Integrationen av den förvärvade verksamheten med den befintliga norska verksamheten slutfördes i perioden. Förvärvad verksamhet bidrog med ett rörelseresultat på -1 Mkr.

Flera distributionsuppdrag för licensierade varumärken förlängdes i perioden.

Finland

Nyckeltal Finland
juli–sept
2013
juli–sept
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning, Mkr 27 34 122 144
Rörelseresultat, Mkr 4 4 12 15
Poster av engångskaraktär
ingående i rörelseresultatet, Mkr
- 1 3 6
Rörelseresultat, före poster av
engångskaraktär, Mkr
4 3 9 9
Antal anställda, per balansdagen 19 22 19 22

Nettoomsättningen uppgick till 27 Mkr (34), en minskning med 21 procent. I lokal valuta minskade nettoomsättningen med 26 procent. Minskningen var relaterad till såväl ett avslutat distributionsavtal som till en viss volymavmattning relaterad till lägre privatkonsumtion.

Försäljningen i dagligvaruhandeln var fortsatt något svag med vikande volymer och försämrade marginaler för några prioriterade varumärken bland annat till följd av en hårdnande konkurrens från lågprisvarumärken och lågpriskanaler. Försäljningen under varumärket Friggs var dock fortsatt stabil med stöd av butikskampanjer. Fyra nya viktkontrollprodukter lanserades i dagligvaruhandeln under det licensierade varumärket Atkins, med bra införsäljning. Fokus ligger på att öka distributionen med pris- och butikskampanjer för prioriterade varumärken.

Försäljningen i apotekshandeln minskade till följd av ett avslutat distributionsavtal. Ett distributionsavtal tecknades med GlaxoSmithKline om att ta över försäljningsoch marknadsföringsansvaret för dess viktkontrollprodukter under varumärket Alli på den finska apoteksmarknaden från september 2013. Prioritet ligger på att få in ytterligare nya försäljningsvolymer för att fortsätta bygga närvaro i apotekshandeln.

Försäljningen i hälsofackhandeln var fortsatt stabil för prioriterade varumärken med stöd av centrala butikskampanjer i samarbete med de stora hälsofackkedjorna. Framförallt var försäljningen under varumärket Tri Tolonen

lyckosam. Inriktningen framöver ligger, dels på centrala butikskampanjer i ett nära samarbete med försäljningskanalens stora aktörer, dels på lanseringar under prioriterade varumärken för att ytterligare stärka närvaron i hälsofackhandeln.

Rörelseresultatet uppgick till 4 Mkr (4) och påverkades positivt med 1 Mkr av en realisationsvinst vid avyttring av immateriell tillgång. Jämförelsesiffran för föregående år påverkades positivt med 1 Mkr av en återförd villkorad tilläggsköpeskilling rörande förvärv. Den lägre försäljningsvolymen motverkades av en god kostnadskontroll i verksamheten, vilket innebar ett rörelseresultat i nivå med föregående år.

Framtidsutsikter

Midsonas bedömning är att den nordiska marknaden för egenvårds- och hälsoprodukter kommer att uppvisa en viss tillväxt under 2013. Exempel på tillväxtområden är sportnutrition och supermat. Midsona ser positivt på koncernens möjlighet att stärka sin ställning på marknaden genom att skapa tillväxt för egna prioriterade varumärken samt för licensierade varumärken.

Övrig information

Personal

För kvarvarande verksamheter var medelantal anställda under perioden januari-september 155 (134) och antalet anställda var vid periodens utgång 162 (135). Ökningen av antalet anställda beror på förvärv av rörelser.

Moderbolaget

Nettoomsättningen för perioden januari-september uppgick till 16 Mkr (16) och resultat före skatt till -11 Mkr (29). I föregående års resultat före skatt ingick en realisationsförlust på 8 Mkr vid avyttring av aktier i dotterbolag, en nedskrivning av aktier i dotterbolag på 31 Mkr och utdelningar från dotterbolag på 76 Mkr.

Det egna kapitalet uppgick till 555 Mkr (551), varav fritt eget kapital utgjorde 43 Mkr (39). Vid utgången av föregående kvartal uppgick det egna kapitalet till 559 Mkr. Förändringarna i det egna kapitalet under innevarande kvartal utgjordes av omräkningsdifferenser 0 Mkr och periodens resultat -4 Mkr.

Investeringar i immateriella och materiella anläggningstillgångar uppgick till 2 Mkr (0) för perioden januariseptember. Likvida medel, inklusive outnyttjade krediter, uppgick till 112 Mkr (124). Upplåningen från kreditinstitut var vid periodens utgång 101 Mkr (108).

Antalet anställda var vid periodens utgång 8 (9).

Transaktioner med närstående

För moderbolaget avsåg 15 Mkr (15) motsvarande 95 procent (95) av periodens försäljning och 0 Mkr (0) motsvarande 1 procent (0) av periodens inköp dotterbolag inom koncernen. Försäljningen till dotterbolag avsåg i huvudsak administrativa tjänster, medan inköp från dotterbolag i huvudsak avser konsulttjänster och kostnadsersättningar. All prissättning sker på marknadsmässiga villkor.

Det har inte förekommit några lån, inköp eller försälj-

ning med styrelse eller ledande befattningshavare som väsentligt påverkat företagets resultat och ställning.

Säsongsvariationer

Midsonas verksamhet är inte i så stor utsträckning säsongsbetonad då försäljningen är relativt jämnt fördelad mellan kvartalen, beroende på att s.k. säsongsproduktkategorier mer eller mindre finns under varje kvartal.

Förvärv av rörelse

Den upprättade förvärvsanalysen för Dalblads Nutrition AB som presenterades som preliminär i bokslutskommunikén 2012 fastställdes i perioden. Ingen förändring i den fastställda förvärvsanalysen jämfört med den preliminära förvärvsanalysen.

Avyttring av rörelse

Butiksrörelsen i Supernature AS, ingående i rörelsesegment Norge, avyttrades till Life Scandinavia AS. Köpeskillingen uppgick till 3 Mkr, vilket medförde en mindre realisationsvinst som redovisades i posten övriga rörelseintäkter i periodens resultat från kvarvarande verksamheter. Vid tidpunkten för avyttringen hade rörelsen 10 anställda. Avyttringen är ett led i koncernens strategi att fokusera på kärnverksamheten.

Årsstämma

Årsstämma för 2014 kommer hållas i Malmö den 29 april 2014. Styrelsen kommer att publicera kallelsen till årsstämman senast den 1 april 2014.

Övrigt

Bokslutskommuniké för 2013 kommer att offentliggöras den 7 februari 2014.

Aktien

Midsonas A-aktie och B-aktie är noterade på NASDAQ OMX Stockholm Small Cap List under benämningen MSON A respektive MSON B.

Det totala antalet aktier var vid periodens utgång 22 744 790 aktier, fördelade på 379 932 A-aktier och 22 364 858 B-aktier. Antalet röster var vid periodens utgång 26 164 178 röster, där en A-aktie motsvarar tio röster och en B-aktie en röst. Aktiens kvotvärde var 20,00 kr.

Det fanns inga utestående optionsprogram vid periodens utgång.

Under perioden januari-september 2013 omsattes 3 330 425 aktier. Högsta betalkurs för B-aktien var 25,50 kr medan lägsta betalkurs var 13,40 kr. Den 30 september noterades aktien, senast betalt, till 24,00 kr.

Malmö den 24 oktober 2013 Midsona AB (publ)

STYRELSEN

Granskning av revisor

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Midsona AB (publ) per 30 september 2013 och den niomånadersperiod som slutade detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning SÖG 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte framkommit några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Malmö den 24 oktober 2013 KPMG AB

Alf Svensson AUKTORISERAD REVISOR

Resultaträkning i sammandrag koncernen
Mkr juli–sept
2013
juli–sept
2012
jan–sept
2013
jan–sept
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Kvarvarande verksamheter
Nettoomsättning 229 215 691 646 914 869
Kostnad för sålda varor1 -123 -117 -371 -354 -491 -474
Bruttoresultat 106 98 320 292 423 395
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -69 -64 -214 -206 -280 -272
Administrationskostnader -19 -18 -58 -56 -80 -78
Övriga rörelseintäkter 1 2 3 5 8 10
Övriga rörelsekostnader 0 -2 -3 -5 -6 -8
Rörelseresultat 19 16 48 30 65 47
Finansiella intäkter 0 0 0 0 0 0
Finansiella kostnader -2 -3 -9 -12 -13 -16
Resultat före skatt 17 13 39 18 52 31
Skatt på periodens resultat 0 0 0 -1 20 19
Periodens resultat från kvarvarande verksamheter 17 13 39 17 72 50
Avvecklad verksamhet2
Resultat för avvecklad verksamhet, netto efter skatt - - - -15 - -15
Periodens resultat 17 13 39 2 72 35
Periodens resultat fördelas på:
Moderbolagets aktieägare (Mkr) 17 13 39 2 72 35
Resultat per aktie före och efter utspädning hänförligt till moderbolagets
aktieägare (kr)
0,75 0,57 1,71 0,09 3,17 1,54
Moderbolagets aktieägare, kvarvarande verksamheter (Mkr) 17 13 39 17 72 50
Resultat per aktie före och efter utspädning hänförligt till moderbolagets
aktieägare från kvarvarande verksamheter (kr)
0,75 0,57 1,71 0,75 3,17 2,20
Antal aktier (tusen)
Per balansdagen, före och efter utspädning 22 745 22 745 22 745 22 745 22 745 22 745
Genomsnittligt under perioden, före och efter utspädning 22 745 22 745 22 745 22 745 22 745 22 745
Totalresultaträkning koncernen
juli–sept juli–sept jan–sept jan–sept Rullande Helår
Mkr 2013 2012 2013 2012 12-mån 2012
Periodens resultat 17 13 39 2 72 35
Poster som inte kan omföras till periodens resultat
Omvärdering av förmånsbestämda pensionsplaner 0 0 0 0 0 0
Skatt hänförlig till poster som inte kan återföras till periodens resultat 0 0 0 0 0 0
Poster som inte kan omföras till periodens resultat 0 0 0 0 0 0
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat
Periodens omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter -8 -7 -15 -7 -9 -1
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat -8 -7 -15 -7 -9 -1
Övrigt totalresultat -8 -7 -15 -7 -9 -1
Periodens totalresultat 9 6 24 -5 63 34
Periodens totalresultat fördelas på:
Moderbolagets aktieägare (Mkr) 9 6 24 -5 63 34

1) I kostnad för sålda varor för kvarvarande verksamheter har kostnader för koncerninterna varuinköp från avvecklad verksamhet inkluderats, vilka efter avyttringen av rörelsegrenen Supply den 29 juni 2012 utgör externa varukostnader. Denna justering har gjorts för att få en rättvisande bild av kvarvarande verksamheters kostnad för sålda varor.

2) Intäkter och kostnader för avvecklad verksamhet som redovisas i periodens resultat
Mkr juli–sept
2013
juli–sept
2012
jan–sept
2013
jan–sept
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning - - - 42 - 42
Rörelsens kostnader - - - -43 - -43
Rörelseresultat - - - -1 - -1
Finansnetto - - - 0 - 0
Resultat före skatt - - - -1 - -1
Skatt på periodens resultat - - - 1 - 1
Periodens resultat - - - 0 - 0
Realisationsresultat på avvecklad verksamhet - - - -15 - -15
Skatt hänförlig till realisationsresultat på avvecklad verksamhet - - - - - -
Resultat för avvecklad verksamhet, netto efter skatt hänförligt till moderbolagets aktieägare - - - -15 - -15
Balansräkning i sammandrag koncernen
Mkr 30 sept 2013 30 sept 2012 31 dec 2012
TILLGÅNGAR
Varumärken 334 301 320
Goodwill 506 513 525
Övriga immateriella anläggningstillgångar 8 10 10
Immateriella anläggningstillgångar 848 824 855
Materiella anläggningstillgångar 10 8 11
Finansiella anläggningstillgångar 0 0 0
Uppskjutna skattefordringar 47 39 46
Anläggningstillgångar 905 871 912
Varulager 102 92 97
Kundfordringar 110 134 119
Andra fordringar1 18 16 13
Likvida medel 51 49 43
Omsättningstillgångar 281 291 272
TILLGÅNGAR 1 186 1 162 1 184
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital 455 455 455
Övrigt tillskjutet kapital 209 220 220
Balanserade vinstmedel, inklusive periodens totalresultat och övriga reserver 35 -28 11
Eget kapital 699 647 686
Långfristiga räntebärande skulder 203 211 212
Avsättningar och andra skulder 20 33 17
Uppskjutna skatteskulder 77 79 73
Långfristiga skulder 300 323 302
Kortfristiga räntebärande skulder 6 13 9
Leverantörsskulder 91 93 90
Avsättningar och andra skulder1 90 86 97
Kortfristiga skulder 187 192 196
Skulder 487 515 498
EGET KAPITAL OCH SKULDER 1 186 1 162 1 184
Ställda säkerheter 736 689 789
Ansvarsförbindelser - - -
1) Verkligt värde och redovisat i balansräkningen
Mkr Finansiella instrument
redovisade till verkligt värde
Finansiella instrument ej
redovisade till verkligt värde
Summa redovisat värde
30 september 2013
Andra fordringar
Valutaterminer1 0 - 0
Övriga andra fordringar - 18 18
Summa 0 18 18
Avsättningar och andra skulder
Valutaterminer1 0 - 0
Avsättningar och övriga andra skulder - 90 90
Summa 0 90 90

1) Koncernen innehar finansiella instrument i form av valutaterminskontrakt som redovisas till verkligt värde i balansräkningen.

Det verkliga värdet har för samtliga kontrakt värderats utifrån direkt eller indirekt observerbar marknadsdata, dvs. nivå 2 enligt IFRS 7.

För övriga finansiella instrument överensstämmer i allt väsentligt verkligt värde med bokfört värde. För ytterligare information hänvisas till not 29 i årsredovisningen för 2012.

Förändringar i eget kapital i sammandrag koncernen

Mkr Aktiekapital Övrigt
tillskjutet
kapital
Reserver Balanserad
vinst/ansamlad
förlust, inkl.
periodens resultat
Summa
eget kapital
Ingående eget kapital 2012-01-01 455 220 24 -47 652
Periodens totalresultat - - -7 2 -5
Utgående eget kapital 2012-09-30 455 220 17 -45 647
Ingående eget kapital 2012-10-01 455 220 17 -45 647
Periodens totalresultat - - 6 33 39
Utgående eget kapital 2012-12-31 455 220 23 -12 686
Ingående eget kapital 2013-01-01 455 220 23 -12 686
Periodens totalresultat - - -15 39 24
Utdelning - -11 - - -11
Utgående eget kapital 2013-09-30 455 209 8 27 699

Kassaflödesanalys i sammandrag koncernen5 Mkr juli–sept 2013 juli–sept 2012 jan–sept 2013 jan–sept 2012 Rullande 12-mån Resultat före skatt1 17 13 39 2 52 15 Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 4 6 10 32 13 35 Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar i rörelsekapital 21 19 49 34 65 50 Förändringar i rörelsekapital -2 -23 4 -22 24 -2 Kassaflöde från den löpande verksamheten2 19 -4 53 12 89 48 Kassaflöde från investeringsverksamheten3 3 0 -27 34 -65 -4 Kassaflöde efter investeringsverksamheten 22 -4 26 46 24 44 Kassaflöde från finansieringsverksamheten4 -8 -12 -15 -38 -20 -43 Periodens kassaflöde 14 -16 11 8 4 1 Likvida medel vid periodens början 38 66 43 42 49 42 Kursdifferens i likvida medel -1 -1 -3 -1 -2 0 Likvida medel vid periodens slut 51 49 51 49 51 43 1) Resultat före skatt från kvarvarande verksamheter 17 13 39 18 52 31 2) Kassaflöde från den löpande verksamheten från kvarvarande verksamheter 19 -4 53 13 89 49 3) Kassaflöde från investeringsverksamheten från kvarvarande verksamheter 3 0 -27 -27 -65 -65

4) Kassaflöde från finansieringsverksamheten från kvarvarande verksamheter -8 -12 -15 -38 -20 -43

5) I kassaflöden från avvecklad verksamhet för jämförelseåret 2012 ingår effekten av avyttringen rörelsegrenen Supply om 62 Mkr.

Helår 2012

Koncernens organiska nettoomsättning för kvarvarande verksamheter
juli–september
Utfall Omräknings Struktur Justerat Utfall Struktur Justerat
Mkr 2013 effekt förändring 2013 2012 förändring 2012
Nettoomsättning 229 3 -20 212 215 - 215
Koncernens organiska nettoomsättning för kvarvarande verksamheter
januari–september
Utfall Omräknings Struktur Justerat Utfall Struktur Justerat
Mkr 2013 effekt förändring 2013 2012 förändring 2012
Nettoomsättning 691 12 -84 619 646 - 646

Koncernens organiska rörelsekostnader för kvarvarande verksamheter

juli–september
Mkr Utfall
2013
Omräknings
effekt
Struktur
förändring
Justerat
2013
Utfall
2012
Struktur
förändring
Justerat
2012
Rörelsekostnader, netto 210 3 -21 192 199 - 199
Realisationsvinster/-förluster 1 0 0 1 0 - 0
Valutakursvinster/-förluster -2 0 0 -2 -1 - -1
Förvärvsrelaterade kostnader/intäkter - - - - 1 - 1
Övriga jämförelsestörande poster 1 0 0 1 -1 - -1
Avskrivningar -3 0 0 -3 -3 - -3
Justerade rörelsekostnader 207 3 -21 189 195 - 195

Koncernens organiska rörelsekostnader för kvarvarande verksamheter

januari–september
Mkr Utfall
2013
Omräknings
effekt
Struktur
förändring
Justerat
2013
Utfall
2012
Struktur
förändring
Justerat
2012
Rörelsekostnader, netto 643 11 -77 577 616 - 616
Realisationsvinster/-förluster 1 0 0 1 0 - 0
Valutakursvinster/-förluster -1 0 0 -1 0 - 0
Förvärvsrelaterade kostnader/intäkter 0 - - 0 0 - 0
Övriga jämförelsestörande poster 0 0 0 0 -1 - -1
Avskrivningar -10 0 0 -10 -9 - -9
Justerade rörelsekostnader 633 11 -77 567 606 - 606

Segmentsredovisning

juli–september
Mkr Sverige
Norge
Supply
Finland
(avvecklad)
Koncern
gemensamma
funktioner
Koncernen Avgår Supply
(avvecklad)
Kvarvarande
verksamheter
2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012
Nettoomsättning,
extern
99 91 103 90 27 34 - - 0 0 229 215 - - 229 215
Nettoomsättning,
koncernintern
5 7 1 0 0 0 - - -6 -7 - - - - - -
Nettoomsättning 104 98 104 90 27 34 - - -6 -7 229 215 - - 229 215
Rörelsekostnader,
externa
-90 -84 -91 -78 -20 -25 - - -9 -12 -210 -199 - - -210 -199
Rörelsekostnader,
koncerninterna
-2 -2 -1 -3 -3 -5 - - 6 10 - - - - - -
Rörelsekostnader -92 -86 -92 -81 -23 -30 - - -3 -2 -210 -199 - - -210 -199
Rörelseresultat,
ofördelat
12 12 12 9 4 4 - - -9 -9 19 16 - - 19 16
Finansiella poster -2 -3 - - -2 -3
Resultat före skatt 17 13 - - 17 13
Väsentliga intäkts-och kostnadsposter som redovisas i resultaträkningen:
Återföring villko
rad köpeskilling
- - - - - 1 - - - - - 1 - - - 1
Medelantal
anställda
56 41 82 64 20 20 - - 8 10 166 135 - - 166 135
Antal anställda,
per balansdagen
57 40 78 64 19 22 - - 8 9 162 135 - - 162 135
januari–september
Mkr Sverige Norge Supply
Finland
(avvecklad)
Koncern
gemensamma
funktioner
Koncernen Avgår Supply
(avvecklad)
Kvarvarande
verksamheter
2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012 2013 2012
Nettoomsättning,
extern
310 291 296 248 84 106 - 42 1 1 691 688 - -42 691 646
Nettoomsättning,
koncernintern
20 20 1 0 0 0 - 24 -21 -44 - - - - - -
Nettoomsättning 330 311 297 248 84 106 - 66 -20 -43 691 688 - -42 691 646
Rörelsekostnader,
externa1
-289 -259 -259 -220 -66 -79 - -66 -29 -35 -643 -659 - 43 -643 -616
Rörelsekostnader,
koncerninterna
-5 -28 -11 -7 -10 -16 - -1 26 52 - - - - - -
Rörelsekostnader -294 -287 -270 -227 -76 -95 - -67 -3 17 -643 -659 - 43 -643 -616
Rörelseresultat,
ofördelat
36 24 27 21 8 11 - -1 -23 -26 48 29 - 1 48 30
Finansiella poster -9 -12 - 0 -9 -12
Resultat före skatt 39 17 - 1 39 18
Väsentliga intäkts-och kostnadsposter som redovisas i resultaträkningen:
Återföring villko
rad köpeskilling
- - - - - 3 - - - - - 3 - - - 3
Medelantal
anställda
54 45 73 58 20 21 - 54 8 10 155 188 - -54 155 134
Antal anställda,

per balansdagen 57 40 78 64 19 22 - - 8 9 162 135 - - 162 135 1) I kostnad för sålda varor från kvarvarande verksamheter har kostnader för koncerninterna varuinköp från avvecklad verksamhet inkluderats, vilka efter avyttringen av rörelsegrenen Supply den 29 juni 2012 utgör externa varukostnader. Denna justering har gjorts för att få en rättvisande bild av kvarvarande verksamheters kostnad för sålda varor.

Nyckeltal för koncernen
juli–sept juli–sept jan–sept jan–sept Rullande Helår
Kvarvarande verksamheter 2013 2012 2013 2012 12-mån 2012
Nettoomsättningstillväxt, % 6,5 -20,1 7,0 -16,3 1,0 -15,6
Bruttomarginal, % 46,3 45,6 46,3 45,2 46,3 45,5
Rörelsemarginal före poster av engångskaraktär, % 8,3 7,0 6,9 4,2 6,7 4,6
Rörelsemarginal, % 8,3 7,4 6,9 4,6 7,1 5,4
Vinstmarginal, % 7,4 6,0 5,6 2,8 5,7 3,6
Genomsnittligt sysselsatt kapital, Mkr 909 876 908 895 890 913
Avkastning på sysselsatt kapital, % 2,1 1,8 5,3 3,4 7,3 5,2
Avkastning på eget kapital, % 2,4 2,0 5,6 2,6 10,7 7,5
Nettoskuldsättning, Mkr 158 175 158 175 158 178
Nettoskuldsättning / EBITDA, ggr 2,0 3,0
Nettoskuldsättningsgrad, ggr 0,2 0,3 0,2 0,3 0,2 0,3
Räntetäckningsgrad, ggr 9,5 5,3 5,3 2,5 5,0 2,9
Soliditet, % 58,9 55,7 58,9 55,7 58,9 57,9
Kvartalsdata för koncernen
Mkr juli–sept
2013
april–juni
2013
jan–mars
2013
okt–dec
2012
juli–sept
2012
april–juni
2012
jan–mars
2012
okt–dec
2011
Kvarvarande verksamheter
Nettoomsättning 229 220 242 223 215 210 221 258
Kostnad för sålda varor -123 -116 -132 -120 -117 -113 -124 -168
Bruttoresultat 106 104 110 103 98 97 97 90
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -69 -71 -74 -66 -64 -73 -69 -64
Administrationskostnader -19 -21 -18 -22 -18 -20 -18 -24
Övriga rörelseintäkter 1 1 1 5 2 2 1 9
Övriga rörelsekostnader 0 0 -3 -3 -2 -3 0 -1
Rörelseresultat 19 13 16 17 16 3 11 10
Finansiella intäkter 0 0 0 0 0 0 0 0
Finansiella kostnader -2 -4 -3 -4 -3 -4 -5 -5
Resultat före skatt 17 9 13 13 13 -1 6 5
Skatt på periodens resultat 0 0 0 20 0 -1 0 -1
Periodens resultat från kvarvarande
verksamheter
17 9 13 33 13 -2 6 4
Avvecklad verksamhet
Resultat för avvecklad verksamhet, netto
efter skatt
- - - - - -15 0 3
Periodens resultat 17 9 13 33 13 -17 6 7
Poster av engångskaraktär ingående
i rörelseresultatet
- - - -4 -1 -1 -1 -10
Rörelseresultat före poster av engångskaraktär 19 13 16 13 15 2 10 0
Avskrivningar och nedskrivningar på materi
ella och immateriella anläggningstillgångar
ingående i rörelseresultatet
3 4 3 3 3 3 3 4
Rörelseresultat före avskrivningar och
nedskrivningar (EBITDA)
22 17 19 20 19 6 14 14
Kassaflöde från den löpande verksamheten 19 0 34 36 -4 -2 19 27
Antal anställda, per balansdagen 162 169 145 143 135 133 128 130
Resultaträkning i sammandrag moderbolaget
Mkr juli–sept
2013
juli–sept
2012
jan–sept
2013
jan–sept
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Nettoomsättning 5 5 16 16 24 24
Försäljnings- och marknadsföringskostnader 0 -1 0 -1 0 -1
Administrationskostnader -7 -7 -23 -25 -31 -33
Övriga rörelseintäkter 2 1 4 2 5 3
Övriga rörelsekostnader -2 -1 -4 -11 -5 -12
Rörelseresultat -2 -3 -7 -19 -7 -19
Resultat från andelar i dotterbolag 0 25 0 45 23 68
Finansnetto -2 0 -4 3 1 8
Resultat före skatt -4 22 -11 29 17 57
Skatt på periodens resultat - - - - -2 -2
Periodens resultat -4 22 -11 29 15 55

Totalresultaträkning moderbolaget

Mkr juli–sept
2013
juli–sept
2012
jan–sept
2013
jan–sept
2012
Rullande
12-mån
Helår
2012
Periodens resultat -4 22 -11 29 15 55
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat
Valutakursdifferens på monetär post klassificerad som utvidgad investering 0 0 0 0 0 0
Poster som har omförts eller kan omföras till periodens resultat 0 0 0 0 0 0
Övrigt totalresultat 0 0 0 0 0 0
Periodens totalresultat -4 22 -11 29 15 55
Balansräkning i sammandrag moderbolaget
Mkr 30 sept 2013 30 sept 2012 31 dec 2012
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar 2 2 2
Materiella anläggningstillgångar 1 1 0
Andelar i dotterbolag 408 383 422
Fordringar hos dotterbolag 305 390 286
Uppskjutna skattefordringar 12 14 12
Finansiella anläggningstillgångar 725 787 720
Anläggningstillgångar 728 790 722
Fordringar hos dotterbolag 11 14 105
Övriga fordringar 7 5 4
Likvida medel - 14 -
Omsättningstillgångar 18 33 109
TILLGÅNGAR 746 823 831
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Aktiekapital 455 455 455
Reservfond 57 57 57
Balanserade vinstmedel, inklusive periodens resultat och övriga reserver 43 39 65
Eget kapital 555 551 577
Avsättningar - 3 3
Skulder till kreditinstitut 95 95 95
Skulder till dotterbolag 20 113 93
Långfristiga skulder 115 208 188
Skulder till kreditinstitut 6 13 8
Skulder till dotterbolag 61 41 47
Övriga kortfristiga skulder 9 7 8
Kortfristiga skulder 76 61 63
EGET KAPITAL OCH SKULDER 746 823 831

PRODUKTNYHETER

Friggs nya serie Te+ har under vecka 36 lanserats i dagligvaruhandeln där den fått ett bra mottagande. Teerna har berikats med ämnen som har positiva effekter för kroppen och välbefinnandet.

ENERGI är ett fräscht grönt te kombinerat med yerba mate. Det har en uppfriskande smak av citrus, mynta, citrongräs och guarana. En kopp Friggs ENERGI ger dig halva dagsbehovet av vitamin B1 (tiamin), B6 samt B12, som bidrar till normal energiomsättning och minskad trötthet. IMMUN är ett rooiboste med kryddig smak av ingefära som kombineras med en fruktig smak av apelsin, äpple och citrongräs. En kopp Friggs IMMUN ger halva dagsbehovet av vitamin C och zink. SOCKERBALANS är ett fylligt, välsmakande rooiboste

med smak av chaikryddor och söt choklad och är fritt från koffein. Teet har berikats med mineralen krom, som bidrar till att upprätthålla kroppens normala blodsockernivåer.

veckor finns boken

Hälsomat från naturens hjärta"

Sedan ett par

"Supermat –

av John Opsahl till försäljning i svenska Life-butiker. Boken är en del i lanseringen av varumärket Supernature på den svenska marknaden. Boken är tänkt som en uppslagsbok i ämnet supermat och innehåller förutom en introduktion till begreppet supermat också beskrivningar av olika ingredienser samt recept för hur de kan användas i matlagning.

Definitioner

EBITDA. Rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar.

Nettoomsättningstillväxt. Årets nettoomsättning minus föregående års nettoomsättning i förhållande till föregående års nettoomsättning.

Nettoskuldsättning. Räntebärande avsättningar och skulder minskat med likvida medel inklusive kortfristiga placeringar.

Nettoskuldsättning/EBITDA. Nettoskuldsättning i förhållande till rörelseresultat före avskrivningar och nedskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar.

Organisk förändring. Jämförelsetal år över år justerade för omräkningseffekter vid konsolidering samt för förändringar i strukturen.

För ytterligare definitioner hänvisas till årsredovisningen 2012, sid 79.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Midsona-koncernen är i sin verksamhet utsatt för både operationella risker och finansiella risker som kan påverka resultaten i mindre eller större omfattning. Bedömningen är att inga nya väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer har tillkommit. För en detaljerad redogörelse av risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till årsredovisningen för 2012.

Bedömningar och uppskattningar

Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Det verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.

Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.

För en detaljerad redogörelse, av bedömningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i påföljande finansiella rapporter, hänvisas till årsredovisningen för 2012.

Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB), samt tolkningsuttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC). Vidare har rekommendation från Rådet för finansiell rapportering, RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, tillämpats.

Denna delårsrapport har för koncernen upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, samt i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL). Moderbolagets rapportering är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL) samt rekommendation från Rådet för finansiell rapportering, RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Även av Rådet för finansiell rapporterings utgivna uttalanden gällande noterade företag tillämpas, vilket innebär att moderbolaget tillämpar samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.

Följande ändringar i och omarbetningar av standards samt nya tolkningsuttalanden (IFRIC) som trädde i kraft 1 januari 2013 hade en icke väsentlig påverkan på koncernens redovisning under de första sex månaderna 2013. IAS 1 Utformning av finansiella rapporter, där ändringen avser hur poster inom övrigt totalresultat ska redovisas uppdelade i två kategorier. IAS 19 Ersättning till anställda, där ändringen påverkar redovisningen av förmånsbestämda pensioner och innebär att korridormetoden försvinner samt att aktuariella vinster och förluster ska redovisas i övrigt totalresultat. IFRS 13 Fair Value Measurement, med utökade informationskrav för finansiella instrument värderade till verkligt värde. I övrigt har samma redovisningsprinciper tillämpats som i den senaste avgivna årsredovisningen. För detaljerad information om redovisningsprinciperna hänvisas till årsredovisningen för 2012.

Kommande informationstillfällen

Bokslutskommuniké 2013 7 februari 2014 Delårsrapport januari-mars 2014 29 april 2014 Halvårsrapport januari-juni 2014 18 juli 2014 Delårsrapport januari-september 2014 24 oktober 2014

Midsona AB (publ.) Organisationsnummer 556241-5322 Besöksadress: Dockplatsen 16, Malmö, Postadress: Box 210 09, SE-200 21 Malmö Telefon +46 40 601 82 00, E-post, [email protected], www.midsona.com