AI assistant
Midsona — Interim / Quarterly Report 2012
May 4, 2012
3078_10-q_2012-05-04_ac59dd2b-6347-4d24-9f9c-a6a4b45cf228.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari-mars 2012
JANUARI-MARS 2012 KVARVARANDE VERKSAMHETER (FÖRSTA KVARTALET)
- * Nettoomsättningen uppgick till 221 Mkr (262), en minskning med 16 procent. Justerat för avyttrad rörelse ökade nettoomsättningen med 7 procent.
- * Rörelseresultatet, EBIT, förbättrades till 11 Mkr (10).
- * Resultat per aktie före och efter utspädning uppgick till 0,25 kr (0,26).
- * Kassaflöde från den löpande verksamheten förbättrades till 19 Mkr (11).
| Finansiell översikt, kvarvarande verksamheter Midsona |
jan–mars 2012 | jan–mars 2011 | Rullande 12-mån | Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, Mkr | 221 | 262 | 990 | 1 031 |
| Rörelseresultat, EBIT, Mkr | 11 | 10 | 52 | 51 |
| Rörelseresultat, EBIT, före poster av engångskaraktär, Mkr | 10 | 10 | 41 | 41 |
| Rörelsemarginal, % | 5,0 | 3,8 | 5,3 | 4,9 |
| Resultat före skatt, Mkr | 6 | 6 | 32 | 32 |
| Periodens resultat, Mkr | 6 | 6 | 30 | 30 |
| Resultat per aktie efter skatt, kr | 0,25 | 0,26 | 1,31 | 1,33 |
Notera
Informationen i denna delårsrapport är sådan som Midsona AB (publ) ska offentliggöra enligt lag om värdepappersmarknad. Informationen lämnades för offentliggörande den 4 maj 2012 klockan 08.00.
För ytterligare information Peter Åsberg, CEO +46 730 26 16 32 Lennart Svensson, CFO +46 767 74 33 04
Koncernchefens kommentar
"Midsona redovisar ett rörelseresultat om 11 Mkr (10) för det första kvartalet. Försäljningen minskade med 16 procent vilket förklaras av att rörelsen HKC Egenvård (HKC) avyttrats. Justerat för avyttrad rörelse ökade försäljningen med 7 procent.
Bruttomarginalen ökade från 37 procent till 44 procent. Ökningen är ett resultat av den renodlingsprocess som företaget håller på att slutföra. HKC avyttrades i slutet av 2011 och vi har under första kvartalet 2012 annonserat vår intention att avyttra rörelsegrenen Supply som därmed redovisas som rörelsesegment som innehas för försäljning enligt IFRS 5.
En del av likviden från HKC har använts för att investera i kärnverksamheten genom att förvärva norska Nordsveen. Det förvärvade bolaget representerar välkända varumärken såsom Biopharma, Otrivin, Nicotinell, Listerine, Paracet och Ibux i den norska dagligvaruhandeln. Nordsveen nådde en försäljning på 74 mnok med en bruttomarginal på 53 procent och ett ebit resultat på 7 mnok 2011. Under andra halvan av 2011 vann Nordsveen ett par nya strategiska uppdrag vilket gör att bolaget har goda förutsättningar för försäljnings- och resultattillväxt framöver. Midsona tillträdde Nordsveen den 2 april.
Den positiva utvecklingen för kärnverksamheten, det vill säga koncernens varumärken i de tre geografiska områdena Sverige, Norge och Finland har fortsatt. Vi har ökat våra marknadsinvesteringar jämfört med samma period föregående år och det är därför glädjande att notera försäljningstillväxt.
Vi ser stora försäljningsökningar för viktkontrollprodukterna Glucosanol och Atkins. Försäljningen fortsatte även att öka för direktförsäljningsverksamheten. Försäljningen för Friggs kosttillskott och Naturdiet viktkontrollprodukter minskade i linje med generella marknadsnedgångar. Under kvartalet lanserade vi flera nyheter, bland annat Naturdiet laktosfria viktprodukter, Friggs rischips och Salus Magnesium.
Under 2012 är avsikten att fortsatt fokusera på att bygga vår kärnverksamhet. Ambitionen är att skapa tillväxt för våra prioriterade varumärken, ta ansvar för utvalda licensvarumärken och framgångsrikt integrera det förvärvade Nordsveen och med detta närma oss uppfyllande av vår vision att bli ledande i Norden inom hälsa och välbefinnande".
Peter Åsberg, vd och koncernchef
Viktiga händelser 2012
Första kvartalet
Midsona avtalade om förvärv av Nordsveen AS, en av de ledande aktörerna inom hälsa och egenvård i Norge, med tillträde den 2 april 2012.
Marknadens första laktosfria viktkontrollprodukter lanserades i den svenska dagligvaruhandeln under varumärket Naturdiet med ett bra mottagande. Den nya serien Naturdiet Free består av en Red Berries Smoothie och en Choco Fudge Shake.
En ny typ av snacksprodukt, puffade majs- och rischips, lanserades under varumärket Friggs i den svenska dagligvaruhandeln.
Styrelsen i Midsona AB (publ) beslutade om att inleda en process att avyttra rörelsegrenen Supply, vilket följer den tidigare kommunicerade strategin att fokusera på kärnverksamheten. Rörelsegrenen Supply redovisas i enlighet med IFRS 5 i de finansiella rapporterna.
Finansiell information
Samtliga kommentarer avser kvartalssiffror för kvarvarande verksamheter om inte annat anges. Samtliga kommentarer avser efter poster av engångskaraktär om inte annat anges.
Koncernen
Nettoomsättning
Nettoomsättningen uppgick till 221 Mkr (262), en minskning med 16 procent. Justerat för valutaomräkningseffekter och strukturförändringar ökade nettoomsättningen med 6 procent
Rörelsekostnader
Rörelsekostnaderna uppgick till 210 Mkr (252), en minskning med 17 procent. Justerat för valutaomräkningseffekter och strukturförändringar ökade rörelsekostnaderna med 7 procent. Ökningen i rörelsekostnader beror på högre försäljnings- och marknadsföringskostnader i prioriterade varumärken. Justerade försäljnings- och marknadsföringskostnader ökade med 10 procent eller 7 Mkr medan justerade administrationskostnader minskade med 12 procent eller 2 Mkr.
Resultat
Rörelseresultatet, EBIT, uppgick till 11 Mkr (10). Rörelseresultatet, EBIT, före poster av engångskaraktär uppgick till 10 Mkr (10). Resultat före skatt uppgick till 6 Mkr (6), där netto finansiella poster påverkade resultatet med -5 Mkr (-4). Periodens resultat uppgick till 6 Mkr (6), motsvarande ett resultat per aktie på 0,25 kr (0,26). Periodens resultat totalt för koncernen uppgick till 6 Mkr (6), motsvarande ett resultat per aktie på 0,26 kr (0,28).
Kassaflöde, likviditet och finansiell ställning
Kassaflödet från den löpande verksamheten förbättrades till 19 Mkr (11), vilket i huvudsak förklaras av en lägre kapitalbindning i rörelsefordringar till följd av några större kundinbetalningar innan periodens utgång. Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till -2 Mkr (-25), där -22 Mkr avseende rörelseförvärv påverkade jämförelseperioden. Kassaflödet från finansieringsverksamheten uppgick till -13 Mkr (15) och utgjordes av amortering lån 13 Mkr. Likvida medel uppgick till 42 Mkr (34). Dessutom fanns det outnyttjade krediter på 109 Mkr (95) vid periodens utgång.
Nettoskuldsättningen uppgick vid periodens slut till 209 Mkr (268). Nettoskuldsättningen minskade innevarande kvartal med 15 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden var 0,3 ggr (0,4).
Det egna kapitalet uppgick till 658 Mkr (627). Vid utgången av föregående kvartal uppgick det egna kapitalet till 652 Mkr. Förändringarna i det egna kapitalet under innevarande kvartal utgjordes av omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter 0 Mkr och periodens resultat 6 Mkr.
Soliditeten var vid periodens slut 57 procent (51).
Investeringar
Investeringar i immateriella- och materiella anläggningstillgångar uppgick till 2 Mkr (1). Periodens avskrivningar uppgick till 3 Mkr (3), fördelade på immateriella anläggningstillgångar 2 Mkr (2) och materiella anläggningstillgångar 1 Mkr (1).
Affärsområden
Extern nettoomsättning per affärsområde kvarvarande verksamheter, januari-mars 2012, procent
Sverige
| Nyckeltal Sverige | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jan–mars 2012 |
jan–mars 2011 |
Rullande 12-mån |
Helår 2011 |
||||||||
| Nettoomsättning, Mkr | 117 | 166 | 603 | 652 | |||||||
| Rörelseresultat, EBIT, Mkr | 9 | 13 | 42 | 46 | |||||||
| Antal anställda, per balansdagen | 48 | 83 | 48 | 50 |
Nettoomsättningen uppgick till 117 Mkr (166), en minskning med 30 procent. För jämförelseperioden ingick nettoomsättning 55 Mkr från den avyttrade grossiströrelsen HKC Egenvård AB. Den justerade nettoomsättningen ökade med 3 procent och var i huvudsak relaterad till ökade försäljningsvolymer i direktförsäljningsverksamheten av omega-3 och produkter inom viktkontroll.
Försäljningen i dagligvaru- och servicehandeln var stabil, dock med avstannande volymer för några produktkategorier. Försäljningsvolymerna för varumärket Naturdiet var lägre än tidigare på en marknad för viktkontrollprodukter som fått vidkännas en generell nedgång. Åtgärder har vidtagits för att både på kort- och lång sikt ytterligare stärka marknadspositionen för varumärket Naturdiet. Försäljningen i både apoteks- och hälsofackhandeln återhämtade sig under perioden efter en tids vikande försäljning. I apotekshandeln var försäljningen av viktkontrollprodukter under varumärket Glucosanol framgångsrik. Flera nylanseringar gjordes under perioden. Marknadens första laktosfria viktkontrollprodukter lanserades i den svenska dagligvaruhandeln under varumärket Naturdiet med ett bra mottagande. Den nya serien Naturdiet Free består av en Red Berries Smoothie och en Choco Fudge Shake. En ny typ av snacksprodukt, puffade majs- och rischips, lanserades under varumärket Friggs i den svenska dagligvaruhandeln. Även en C-vitamin Boost och en C-vitamin Immun lanserades i dagligvaruhandeln under varumärket Friggs. Ett kosttillskott i flytande form för muskelåterhämtning lanserades i apoteks- och dagligvaruhandeln under varumärket Salus med ett bra mottagande av handeln.
Rörelseresultatet, EBIT, uppgick till 9 Mkr (13). För jämförelseperioden ingick rörelseresultat, EBIT, med 0 Mkr från den avyttrade grossiströrelsen HKC Egenvård AB. Rörelseresultatet påverkades negativt av en ogynnsam produktmix. Höga kampanjkostnader belastade perioden till följd av ökade försäljningsaktiviteter och fortsatta marknadsinvesteringar i prioriterade varumärken gjordes under perioden.
Norge
| Nyckeltal Norge | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jan–mars 2012 |
jan–mars 2011 |
Rullande 12-mån |
Helår 2011 |
|||||||
| Nettoomsättning, Mkr | 74 | 74 | 283 | 283 | ||||||
| Rörelseresultat, EBIT, Mkr | 6 | 2 | 15 | 11 | ||||||
| Antal anställda, per balansdagen | 49 | 57 | 49 | 47 |
Nettoomsättningen uppgick till 74 Mkr (74), i nivå med föregående år. Försäljningen i dagligvaru- och servicehandeln var stark för prioriterade varumärken. Fortsatta investeringar i form av reklam i media och butikskampanjer genomfördes under perioden för prioriterade varumärken i syfte att bygga marknadsposition. Försäljningen i apotekshandeln var stabil. Viktkontrollprodukter under varumärket Atkins lanserades i den norska i apotekshandeln, vilket ytterligare stärker närvaron i den försäljningskanalen. Försäljningen i hälsofackhandeln var något vikande. Generellt växte sig de prioriterade varumärkena allt starkare och med bättre listningar i handeln ligger nu fokus på produktlanseringar, kampanjer och en ökad aktivitet i butik för att driva upp försäljningen.
Rörelseresultatet, EBIT, förbättrades till 6 Mkr (2), genom en gynnsam produktmix och god kostnadskontroll. Genomförda besparingsprogram med resulterade lägre driftskostnader och en optimal organisationsstruktur fick fullt genomslag under perioden.
Finland
| Nyckeltal Finland | |||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| jan–mars 2012 |
jan–mars 2011 |
Rullande 12-mån |
Helår 2011 |
||||||||
| Nettoomsättning, Mkr | 37 | 29 | 140 | 132 | |||||||
| Rörelseresultat, EBIT, Mkr | 3 | 4 | 18 | 19 | |||||||
| Poster av engångskaraktär ingående i rörelseresultatet, Mkr |
1 | - | 6 | 5 | |||||||
| Rörelseresultat, EBIT, före poster | |||||||||||
| av engångskaraktär, Mkr | 2 | 4 | 12 | 14 | |||||||
| Antal anställda, per balansdagen | 21 | 20 | 21 | 22 |
Nettoomsättningen uppgick till 37 Mkr (29), en ökning med 28 procent. Försäljningen i dagligvaruhandeln var fortsatt bra. Försäljningen i dagligvaruhandeln stöddes av både butikskampanjer och reklam i media för prioriterade varumärken. Försäljningen i apotekshandeln var stabil och arbetet fortsätter med att successivt bygga närvaro i apotekshandeln. Försäljningen i hälsofackhandeln var svag med vikande försäljningsvolymer, trots fortsatta stora reklamkampanjer tillsammans med hälsofackkedjorna. Försäljningen i hälsofackhandeln är fortsatt en utmaning.
Rörelseresultatet, EBIT, uppgick till 3 Mkr (4), vilket
var lägre än förväntat. Resultatet påverkades negativt av en ogynnsam produktmix och av ökade försäljnings- och marknadsföringskostnader till följd av fortsatta marknadsinvesteringar i prioriterade varumärken. Rörelseresultatet, EBIT, före poster av engångskaraktär uppgick till 2 Mkr (4). Rörelseresultatet, EBIT, påverkades positivt med 1 Mkr av en återförd villkorad köpeskilling rörande tidigare års förvärv.
Framtidsutsikter
Midsonas bedömning är att marknaden för egenvårds- och hälsoprodukter i Norden kommer att uppvisa en viss tillväxt för 2012. Ambitionen är att bolaget ytterligare ska kunna stärka sin marknadsposition.
Övrig information
Personal
För kvarvarande verksamheter var medelantal anställda under perioden januari-mars 130 (172) och antalet anställda var vid periodens utgång 128 (171). Totalt för koncernen var medelantal anställda under perioden januarimars 220 (286) och antalet anställda var vid periodens utgång 215 (284). Reduceringen av antalet anställda beror på genomförda omorganisationer för att öka effektiviteten och sänka kostnadsbasen samt på avyttring av rörelse.
Moderbolaget
Nettoomsättningen för perioden januari-mars uppgick till 6 Mkr (9) och resultat före skatt till -2 Mkr (1).
Investeringar i immateriella- och materiella anläggningstillgångar uppgick till 0 Mkr (0). Likvida medel, inklusive outnyttjade krediter, uppgick till 85 Mkr (98). Upplåningen från kreditinstitut var vid periodens utgång 157 Mkr (186).
Antalet anställda var vid periodens utgång 10 (11).
Transaktioner med närstående
För moderbolaget avsåg 6 Mkr (9) motsvarande 94 procent (100) av periodens försäljning och 0 Mkr (2) motsvarande 1 procent (18) av periodens inköp dotterföretag inom koncernen. Försäljningen till dotterföretag avsåg i huvudsak administrativa tjänster, medan inköp från dotterföretag i huvudsak avser konsulttjänster och kostnadsersättningar. All prissättning sker på marknadsmässiga villkor.
Det har inte förekommit några lån, inköp eller försäljning med styrelse eller ledande befattningshavare som väsentligt påverkat företagets resultat och ställning.
Förvärv av rörelse
I februari 2012 avtalade Midsona om förvärv av samtliga röstberättigade aktier i det onoterade bolaget Nordsveen AS, en av de ledande aktörerna inom hälsa och välbefinnande i Norge, med tillträde den 2 april 2012. Den totala köpeskillingen uppgick preliminärt till 68 miljoner norska kronor, där 27 miljoner norska kronor betalades kontant vid tillträdet och 41 miljoner norska kronor utgjorde villkorad köpeskilling.
Nordsveen AS representerar välkända varumärken som Biopharma, Otrivin, Nicotinell, Listerin, Paracet och Ibux i den norska dagligvaruhandeln. Koncernen stärker sin position på den norska marknaden och får genom förvärvet tillgång till en stark försäljningsorganisation. Förvärvet väntas ge synergieffekter både i form av reducerade kostnader och en ökad försäljning. Företaget, som marknadsför och säljer hälsoprodukter på den norska marknaden, hade vid förvärvstidpunkten 22 anställda. För 2011 uppgick nettoomsättningen till 74 miljoner norska kronor och rörelseresultatet, EBIT, till 7 miljoner norska kronor.
Övriga förvärvsrelaterade uppgifter har inte varit tillgängliga i tid före utfärdandet av de finansiella rapporterna. En preliminär specifikation över förvärvet inklusive övriga förvärvsrelaterade uppgifter kommer att lämnas i delårsrapporten för det andra kvartalet 2012.
Avvecklad verksamhet
Två tillverkningsenheter, som utgör hela rörelsesegment Supply, redovisas som innehas för försäljning enligt ett beslut av styrelsen i Midsona AB (publ) i mars 2012 att sälja denna avyttringsgrupp till följd av den tidigare kommunicerade strategin att fokusera på kärnverksamheten. Vid utgången av mars 2012 omfattade avyttringsgruppen tillgångar på 103 Mkr minus skulder på 33 Mkr.
Säsongsvariationer
Midsonas verksamhet är inte i så stor utsträckning säsongsbetonad då försäljningen är relativt jämnt fördelad mellan kvartalen, beroende på att s.k. säsongsproduktkategorier mer eller mindre finns under varje kvartal.
Årsstämma 2012
Årsstämman i Midsona AB (publ) kommer att hållas den 4 maj kl 13:00 Malmö Börshus, Skeppsbron 2, i Malmö. Styrelsen publicerade kallelsen till årsstämman den 28 mars 2012.
Övrigt
Halvårsrapport för januari-juni 2012 kommer att offentliggöras den 20 juli 2012.
Aktien
Midsonas A-aktie och B-aktie är noterade på NASDAQ OMX Stockholm Small Cap List under benämningen MSON A respektive MSON B.
Det totala antalet aktier var vid periodens utgång 22 744 790 aktier, fördelade på 379 932 A-aktier och 22 364 858 B-aktier. Antalet röster var vid periodens utgång 26 164 178 röster, där en A-aktie motsvarar tio röster och en B-aktie en röst. Aktiens kvotvärde var 20,00 kr.
Det fanns vid periodens utgång 495 000 utestående teckningsoptioner som maximalt kan ge 123 750 B-aktier vid full konvertering. Teckningskursen för utestående teckningsoptioner översteg B-aktiens genomsnittskurs på balansdagen, varför resultat per aktie efter utspädning inte beräknas.
Under perioden januari-mars 2012 omsattes 452 422 aktier. Högsta betalkurs för B-aktien var 15,40 kr medan lägsta betalkurs var 12,50 kr. Den 30 mars noterades aktien, senast betalt, till 13,45 kr.
Malmö den 4 maj 2012 Midsona AB (publ)
STYRELSEN
Granskning av revisor Denna delårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisor.
| Resultaträkning i sammandrag koncernen | ||||
|---|---|---|---|---|
| jan–mars | jan–mars | Rullande | Helår | |
| Mkr | 2012 | 2011 | 12-mån | 2011 |
| Kvarvarande verksamheter | ||||
| Nettoomsättning | 221 | 262 | 990 | 1 031 |
| Kostnad för sålda varor1) | -124 | -164 | -617 | -657 |
| Bruttoresultat | 97 | 98 | 373 | 374 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -69 | -65 | -251 | -247 |
| Administrationskostnader | -18 | -22 | -85 | -89 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 2 | 16 | 17 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | -3 | -1 | -4 |
| Rörelseresultat | 11 | 10 | 52 | 51 |
| Finansiella intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella kostnader | -5 | -4 | -20 | -19 |
| Resultat före skatt | 6 | 6 | 32 | 32 |
| Skatt på periodens resultat | 0 | 0 | -2 | -2 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamheter | 6 | 6 | 30 | 30 |
| Avvecklad verksamhet 2) | ||||
| Resultat för avvecklad verksamhet, netto efter skatt | 0 | 0 | 2 | 2 |
| Periodens resultat | 6 | 6 | 32 | 32 |
| Periodens resultat fördelas på: | ||||
| Moderbolagets aktieägare (Mkr) | 6 | 6 | 32 | 32 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning hänförligt till moderbolagets aktieägare (kr) | 0,26 | 0,28 | 1,40 | 1,42 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning hänförligt till moderbolagets aktieägare från kvarvarande | ||||
| verksamheter (kr) | 0,25 | 0,26 | 1,31 | 1,33 |
| Antal aktier (tusen) | ||||
| Per balansdagen, före och efter utspädning | 22 745 | 22 745 | 22 745 | 22 745 |
| Genomsnittligt under perioden, före och efter utspädning | 22 745 | 22 745 | 22 745 | 22 745 |
| Totalresultaträkning koncernen | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | jan–mars 2012 |
jan–mars 2011 |
Rullande 12-mån |
Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 6 | 6 | 32 | 32 |
| Periodens omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter | 0 | 1 | -1 | 0 |
| Övrigt totalresultat | 0 | 1 | -1 | 0 |
| Periodens totalresultat | 6 | 7 | 31 | 32 |
| Periodens totalresultat fördelas på: | ||||
| Moderbolagets aktieägare (Mkr) | 6 | 7 | 31 | 32 |
1) I kostnad för sålda varor för kvarvarande verksamheter har kostnader för koncerninterna varuinköp från avvecklad verksamhet inkluderats, vilka efter den förestående avyttringen av rörelsegrenen Supply kommer utgöra externa varukostnader. Denna justering har gjorts för att få en rättvisande bild av kvarvarande verksamheters kostnad för sålda varor.
| 2) Intäkter och kostnader för avvecklad verksamhet som redovisas i periodens resultat | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | jan–mars 2012 |
jan–mars 2011 |
Rullande 12-mån |
Helår 2011 |
|||||
| Nettoomsättning | 28 | 34 | 137 | 143 | |||||
| Rörelsens kostnader | -28 | -34 | -137 | -143 | |||||
| Rörelseresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | |||||
| Finansnetto | 0 | 0 | 1 | 1 | |||||
| Resultat före skatt | 0 | 0 | 1 | 1 | |||||
| Skatt på periodens resultat | 0 | 0 | 1 | 1 | |||||
| Periodens resultat | 0 | 0 | 2 | 2 |
| Balansräkning i sammandrag koncernen | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 31 mars 2012 | 31 mars 2011 | 31 dec 2011 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Varumärken | 305 | 283 | 307 |
| Goodwill | 441 | 497 | 462 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 12 | 6 | 12 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 758 | 786 | 781 |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 32 | 36 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Uppskjutna skattefordringar | 39 | 40 | 40 |
| Anläggningstillgångar | 807 | 858 | 857 |
| Varulager | 108 | 155 | 125 |
| Kundfordringar | 107 | 160 | 128 |
| Andra fordringar | 16 | 24 | 24 |
| Likvida medel | 42 | 34 | 42 |
| Tillgångar som innehas för försäljning 1) | 103 | - | - |
| Omsättningstillgångar | 376 | 373 | 319 |
| TILLGÅNGAR | 1 183 | 1 231 | 1 176 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Aktiekapital | 455 | 455 | 455 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 220 | 336 | 220 |
| Ansamlad förlust, inklusive periodens totalresultat och övriga reserver | -17 | -164 | -23 |
| Eget kapital | 658 | 627 | 652 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 199 | 248 | 214 |
| Avsättningar till pensioner | 1 | 0 | 1 |
| Andra avsättningar och andra skulder | - | 10 | 7 |
| Uppskjutna skatteskulder | 80 | 75 | 80 |
| Långfristiga skulder | 280 | 333 | 302 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 51 | 54 | 51 |
| Leverantörsskulder | 94 | 146 | 106 |
| Avsättningar och andra skulder | 67 | 71 | 65 |
| Skulder hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning 1) | 33 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 245 | 271 | 222 |
| Skulder | 525 | 604 | 524 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 1 183 | 1 231 | 1 176 |
| Ställda säkerheter | 656 | 610 | 647 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 0 |
| 1) Tillgångar och skulder per undergrupp klassificerade som innehas för försäljning | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tillgångar | |||||||||
| Anläggningstillgångar | 52 | - - |
|||||||
| Omsättningstillgångar | 44 | - - |
|||||||
| Likvida medel | 7 | - - |
|||||||
| Summa | 103 | - - |
|||||||
| Skulder | |||||||||
| Långfristiga skulder | 6 | - - |
|||||||
| Kortfristiga skulder | 27 | - - |
|||||||
| Summa | 33 | - - |
| Förändringar i eget kapital i sammandrag koncernen | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Aktiekapital | Övrigt tillskjutet kapital |
Reserver | Ansamlad förlust inkl periodens resultat |
Summa eget kapital |
| Ingående eget kapital 2011-01-01 | 455 | 336 | 24 | -195 | 620 |
| Periodens totalresultat | - | - | 1 | 6 | 7 |
| Utgående eget kapital 2011-03-31 | 455 | 336 | 25 | -189 | 627 |
| Ingående eget kapital 2011-04-01 | 455 | 336 | 25 | -189 | 627 |
| Periodens totalresultat | - | - | -1 | 26 | 25 |
| Behandling av förlust enligt årsstämma 2011 | - | -116 | - | 116 | 0 |
| Utgående eget kapital 2011-12-31 | 455 | 220 | 24 | -47 | 652 |
| Ingående eget kapital 2012-01-01 | 455 | 220 | 24 | -47 | 652 |
| Periodens totalresultat | - | - | 0 | 6 | 6 |
| Utgående eget kapital 2012-03-31 | 455 | 220 | 24 | -41 | 658 |
Kassaflödesanalys i sammandrag koncernen
| jan–mars | jan–mars | Rullande | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2012 | 2011 | 12-mån | 2011 |
| Resultat före skatt 1) | 6 | 6 | 33 | 33 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 6 | 4 | 9 | 7 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||||
| förändringar i rörelsekapital | 12 | 10 | 42 | 40 |
| Förändringar i rörelsekapital | 9 | 5 | 5 | 1 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten 2) | 21 | 15 | 47 | 41 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten 3) | -2 | -26 | 22 | -2 |
| Kassaflöde efter investeringsverksamheten | 19 | -11 | 69 | 39 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten 4) | -13 | 15 | -55 | -27 |
| Periodens kassaflöde | 6 | 4 | 14 | 12 |
| Likvida medel vid periodens början | 42 | 30 | 34 | 30 |
| Omklassificering till tillgångar som innehas för försäljning | -7 | - | - | - |
| Kursdifferens i likvida medel | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Likvida medel vid periodens slut | 42 | 34 | 49 | 42 |
1) Resultat före skatt för Midsonakoncernens kvarvarande verksamhet var 6 Mkr (6) och för avvecklad verksamhet 0 Mkr (0).
2) Kassaflöde från den löpande verksamheten för Midsonakoncernens kvarvarande verksamhet var 19 Mkr (11) och för avvecklad verksamhet 2 Mkr (4).
3) Kassaflöde från investeringsverksamheten för Midsonakoncernens kvarvarande verksamhet var -2 Mkr (-25) och för avvecklad verksamhet 0 Mkr (-1).
4) Kassaflöde från finansieringsverksamheten för Midsonakoncernens kvarvarande verksamhet var -13 Mkr (15) och för avvecklad verksamhet 0 Mkr (0).
Koncernens organiska nettoomsättning för kvarvarande verksamheter
| januari-mars | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Utfall 2012 | Omräknings effekt |
Justerat 2012 | Utfall 2011 | Struktur förändring 1) |
Justerat 2011 | ||
| Nettoomsättning | 221 | -2 | 219 | 262 | -55 | 207 |
Koncernens organiska rörelsekostnader för kvarvarande verksamheter
| januari-mars | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Utfall 2012 | Omräknings effekt |
Justerat 2012 | Utfall 2011 | Struktur förändring 1) |
Justerat 2011 | |||
| Rörelsekostnader | 210 | -2 | 208 | 252 | -54 | 198 | |||
| Realisationsvinster/-förluster | 0 | 0 | 0 | 0 | - | 0 | |||
| Valutakursvinster/-förluster | 0 | 0 | 0 | 0 | - | 0 | |||
| Förvärvsrelaterade kostnader/intäkter | 1 | 0 | 1 | -2 | - | -2 | |||
| Avskrivningar | -3 | 0 | -3 | -3 | 0 | -3 | |||
| Justerade rörelsekostnader | 208 | -2 | 206 | 247 | -54 | 193 |
1) Avser den i december 2011 avyttrade rörelsen HKC Egenvård AB.
| Segmentsredovisning | ||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | Sverige 1) | Norge | Finland | Supply (avvecklad) |
Koncern funktioner |
gemensamma | Koncernen | Avgår Supply (avvecklad) |
Kvarvarande verksamheter |
|||||||
| januari–mars | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 |
| Nettoomsättning, extern |
110 | 161 | 74 | 72 | 37 | 29 | 28 | 34 | 0 | - | 249 | 296 | -28 | -34 | 221 | 262 |
| Nettoomsättning, koncernintern |
7 | 5 | - | 2 | 0 | - | 14 | 19 | -21 | -26 | 0 | 0 | - | - | 0 | 0 |
| Nettoomsättning | 117 | 166 | 74 | 74 | 37 | 29 | 42 | 53 | -21 | -26 | 249 | 296 | -28 | -34 | 221 | 262 |
| Rörelsekostnader, externa 2) |
-93 | -133 | -67 | -69 | -28 | -20 | -41 | -52 | -9 | -12 | -238 | -286 | 28 | 34 | -210 | -252 |
| Rörelsekostnader, koncerninterna |
-15 | -20 | -1 | -3 | -6 | -5 | -1 | -1 | 23 | 29 | 0 | 0 | - | - | 0 | 0 |
| Rörelsekostnader | -108 | -153 | -68 | -72 | -34 | -25 | -42 | -53 | 14 | 17 | -238 | -286 | 28 | 34 | -210 | -252 |
| Rörelseresultat, ofördelat 3) |
9 | 13 | 6 | 2 | 3 | 4 | 0 | 0 | -7 | -9 | 11 | 10 | 0 | 0 | 11 | 10 |
| Finansiella poster | -5 | -4 | -5 | -4 | ||||||||||||
| Resultat före skatt | 6 | 6 | 6 | 6 | ||||||||||||
| Väsentliga intäkts-och kostnadsposter som redovisas i resultaträkningen: | ||||||||||||||||
| Återföring villko rad köpeskilling |
- | - | - | - | 1 | - | - | - | - | - | 1 | - | - | - | 1 | - |
| Medelantal anställda |
49 | 80 | 48 | 65 | 22 | 16 | 90 | 114 | 11 | 11 | 220 | 286 | -90 | -114 | 130 | 172 |
| Antal anställda, per balansdagen |
48 | 83 | 49 | 57 | 21 | 20 | 87 | 113 | 10 | 11 | 215 | 284 | -87 | -113 | 128 | 171 |
1) Den avyttrade rörelsen HKC Egenvård AB ingick i rörelsesegmentet Sverige fram till 29 december 2011. För perioden januari-mars 2011 ingick nettoomsättning 55 Mkr, rörelsekostnader -55 Mkr, rörelseresultat 0 Mkr, medelantal anställda 35 och antal anställda per balansdagen 39 från den avyttrade rörelsen i rörelsesegment Sverige.
2) I kostnad för sålda varor för kvarvarande verksamher har kostnader för koncerninterna varuinköp från avvecklad verksamhet inkluderats, vilka efter den förestående avyttringen av rörelse grenen Supply kommer utgöra externa varukostnader. Denna justering har gjorts för att få en rättvisande bild av kvarvarande verksamheters kostnad för sålda varor.
3) Presentationen av rörelseresultat i segmentredovisningen har från 1 januari 2012 ändrats. Koncerngemensamma kostnader fördelas inte längre ut på respektive rörelsesegment. Jämförelsesiffror för 2011 är omräknade.
| Nyckeltal för koncernen | |||
|---|---|---|---|
| Kvarvarande verksamheter | jan–mars 2012 | jan–mars 2011 | Rullande 12-mån | Helår 2011 |
|---|---|---|---|---|
| Bruttomarginal, % | 43,9 | 37,4 | 37,7 | 36,3 |
| Rörelsemarginal före poster av engångskaraktär, % | 4,5 | 3,8 | 4,1 | 4,0 |
| Rörelsemarginal, % | 5,0 | 3,8 | 5,3 | 4,9 |
| Vinstmarginal, % | 2,7 | 2,3 | 3,2 | 3,1 |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital, Mkr | 914 | 919 | 919 | 913 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 1,2 | 1,1 | 5,7 | 5,6 |
| Avkastning på eget kapital, % | 0,9 | 1,0 | 4,7 | 4,7 |
| Nettoskuldsättning, Mkr | 209 | 268 | 209 | 224 |
| Nettoskuldsättningsgrad, ggr | 0,3 | 0,4 | 0,3 | 0,3 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 2,2 | 2,5 | 2,6 | 2,7 |
| Soliditet, % | 55,6 | 50,9 | 55,6 | 55,4 |
| Kvartalsdata för koncernen | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| jan-mars | okt-dec | juli-sept | april-juni | jan-mars | |
| Mkr | 2012 | 2011 | 2011 | 2011 | 2011 |
| Kvarvarande verksamheter | |||||
| Nettoomsättning | 221 | 260 | 268 | 241 | 262 |
| Kostnad för sålda varor | -124 | -170 | -174 | -149 | -164 |
| Bruttoresultat | 97 | 90 | 94 | 92 | 98 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -69 | -64 | -61 | -57 | -65 |
| Administrationskostnader | -18 | -24 | -20 | -23 | -22 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 9 | 4 | 2 | 2 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | -1 | 0 | 0 | -3 |
| Rörelseresultat | 11 | 10 | 17 | 14 | 10 |
| Finansiella intäkter | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Finansiella kostnader | -5 | -5 | -5 | -5 | -4 |
| Resultat före skatt | 6 | 5 | 12 | 9 | 6 |
| Skatt på periodens resultat | 0 | -1 | -1 | 0 | 0 |
| Periodens resultat från kvarvarande verksamheter | 6 | 4 | 11 | 9 | 6 |
| Avvecklad verksamhet | |||||
| Resultat för avvecklad verksamhet, netto efter skatt | 0 | 3 | 2 | -3 | 0 |
| Periodens resultat | 6 | 7 | 13 | 6 | 6 |
| Poster av engångskaraktär ingående i rörelseresultatet | -1 | -10 | - | - | - |
| Rörelseresultat före poster av engångskaraktär | 10 | 0 | 17 | 14 | 10 |
| Av- och nedskrivningar i rörelseresultatet | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar | 14 | 14 | 20 | 17 | 13 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 19 | 27 | 4 | -11 | 11 |
| Antal anställda, per balansdagen | 128 | 130 | 168 | 169 | 171 |
| Resultaträkning i sammandrag moderbolaget | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | jan–mars 2012 |
jan–mars 2011 |
Rullande 12-mån |
Helår 2011 |
||||
| Nettoomsättning | 6 | 9 | 33 | 36 | ||||
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | 0 | -1 | -4 | -5 | ||||
| Administrationskostnader | -8 | -9 | -34 | -35 | ||||
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 0 | 7 | 7 | ||||
| Övriga rörelsekostnader | -1 | 0 | -42 | -41 | ||||
| Rörelseresultat | -3 | -1 | -40 | -38 | ||||
| Resultat från andelar i dotterbolag | - | - | 39 | 39 | ||||
| Finansnetto | 1 | 2 | 8 | 9 | ||||
| Resultat före skatt | -2 | 1 | 7 | 10 | ||||
| Skatt på periodens resultat | 0 | 0 | 0 | - | ||||
| Periodens resultat | -2 | 1 | 7 | 10 | ||||
| Totalresultaträkning moderbolaget | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | jan–mars 2012 |
jan–mars 2011 |
Rullande 12-mån |
Helår 2011 |
||||
| Periodens resultat | -2 | 1 | 7 | 10 | ||||
| Valutakursdifferens på monetär post klassificerad som utvidgad investering | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||
| Övrigt totalresultat | 0 | 0 | 0 | 0 | ||||
| Periodens totalresultat | -2 | 1 | 7 | 10 |
| Balansräkning i sammandrag moderbolaget | |||
|---|---|---|---|
| Mkr | 31 mars 2012 | 31 mars 2011 | 31 dec 2011 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 2 | 1 | 2 |
| Materiella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 |
| Andelar i dotterbolag | 431 | 392 | 431 |
| Fordringar hos dotterbolag | 332 | 378 | 301 |
| Uppskjutna skattefordringar | 14 | 14 | 14 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 777 | 784 | 746 |
| Anläggningstillgångar | 780 | 786 | 749 |
| Fordringar hos dotterbolag | 48 | 88 | 42 |
| Övriga fordringar | 6 | 4 | 6 |
| Likvida medel | - | 3 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 54 | 95 | 55 |
| TILLGÅNGAR | 834 | 881 | 804 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Aktiekapital | 455 | 455 | 455 |
| Reservfond | 57 | 173 | 57 |
| Ansamlad förlust, inklusive periodens resultat och övriga reserver | 8 | -114 | 10 |
| Eget kapital | 520 | 514 | 522 |
| Avsättningar | - | 3 | - |
| Skulder till kreditinstitut | 83 | 133 | 95 |
| Skulder till dotterbolag | 25 | 1 | 25 |
| Övriga långfristiga skulder | - | 0 | - |
| Långfristiga skulder | 108 | 134 | 120 |
| Skulder till kreditinstitut | 74 | 53 | 50 |
| Skulder till dotterbolag | 124 | 170 | 104 |
| Övriga kortfristiga skulder | 8 | 7 | 8 |
| Kortfristiga skulder | 206 | 230 | 162 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 834 | 881 | 804 |
PRODUKTNYHETER
SALUS
I vecka 13 lanserades Salus Magnesium som är ett flytande kosttillskott med god smak av örter, honung och fruktjuicer och som hjälper dina muskler att återhämta sig.
FRIGGS
Friggs lanserade i vecka 3 C-Vitamin Boost. Produkten innehåller koffein som ökar din skärpa och smakar gott av tropisk frukt.
FRIGGS
I mars placerades ännu en variant av Friggs riskakor i dagligvaruhyllorna: Puffade majs- och rischips. Det finns ingen liknande snacksprodukt idag. Chipsen kommer i tre klassiska chipssmaker; Sourcream, BBQ och Cheese och är gjorda på ris och majs, vilket ger chipsen en puffad och spröd karaktär. Chipsen är glutamatfria. Chipsen går att köpa i de flesta dagligvarubutiker i Sverige och är placerade i riskakshyllan.
Definitioner
För definitioner av nyckeltal hänvisas till årsredovisningen 2011, sid 80.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Midsona-koncernen är i sin verksamhet utsatt för både operationella risker och finansiella risker som kan påverka resultaten i mindre eller större omfattning. Bedömningen att inga nya väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer har tillkommit. För en detaljerad redogörelse av risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till årsredovisningen för 2011.
Bedömningar och uppskattningar
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Det verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.
För en detaljerad redogörelse, av bedömningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i påföljande finansiella rapporter, hänvisas till årsredovisningen för 2011.
Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International
Accounting Standards Board (IASB), samt tolkningsuttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC). Vidare har rekommendation från Rådet för finansiell rapportering, RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, tillämpats.
Denna delårsrapport har för koncernen upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, samt i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL). Moderbolagets rapportering är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL) samt rekommendation från Rådet för finansiell rapportering, RFR 2 Redovisning för juridiska personer. Även av Rådet för finansiell rapporterings utgivna uttalanden gällande noterade företag tillämpas, vilket innebär att moderbolaget tillämpar samtliga av EU antagna IFRS och uttalanden så långt detta är möjligt inom ramen för årsredovisningslagen, tryggandelagen och med hänsyn till sambandet mellan redovisning och beskattning.
De ändringar i och omarbetningar av standards samt nya tolkningsuttalanden (IFRIC) som trädde i kraft 1 januari 2012 påverkade inte koncernens redovisning under de tre första månaderna 2012.
I övrigt har samma redovisningsprinciper tillämpats som i den senaste avgivna årsredovisningen. För detaljerad information om redovisningsprinciperna hänvisas till årsredovisningen för 2011.
Kommande informationstillfällen Halvårsrapport, januari-juni 2012 20 juli 2012 Delårsrapport, januari-september 2012 26 oktober 2012
Midsona AB (publ.) Organisationsnummer 556241-5322 Besöksadress: Dockplatsen 16, Malmö, Postadress: Box 210 09, SE-200 21 Malmö Telefon +46 40 601 82 00, E-post, [email protected], www.midsona.com