Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Midsona Interim / Quarterly Report 2009

Aug 19, 2009

3078_ir_2009-08-19_d5274ade-9e70-4c0e-8594-5cb641050e29.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Halvårsrapport för Midelfart Sonesson

januari – juni 2009

Andra kvartalet 2009

Nettoomsättning 337 Mkr (379) Rörelseresultat 3 Mkr (16) Resultat före skatt –2 Mkr (6) Periodens resultat –4 Mkr (4) Periodens resultat per aktie –0,07 kr (0,07) Periodens totalresultat –8 Mkr (7) Kassaflöde efter investeringsverksamheten 2 Mkr (–12)

Första halvåret 2009

Nettoomsättning 705 Mkr (753) Rörelseresultat 19 Mkr (40) före och 19 Mkr (32) efter engångsposter Resultat före skatt 8 Mkr (18) före och 8 Mkr (10) efter engångsposter Periodens resultat 7 Mkr (15) före och 7 Mkr (7) efter engångsposter Periodens resultat per aktie 0,13 kr (0,27) Periodens totalresultat 30 Mkr (13) Kassaflöde efter investeringsverksamheten –4 Mkr (26)

Koncernchefens kommentar

Rörelseresultatet för första halvåret blev 19 Mkr att jämföra med 40 Mkr föregående år. Resultatet före skatt blev 8 Mkr jämfört med 18 Mkr samma period föregående år. Det försämrade resultatet förklaras av ofördelaktig valutakursutveckling samt svag försäljning under april och maj. I resultatet för första halvåret 2008 ingick också en positiv engångspost på 8 Mkr.

Verksamheterna Sverige, Norge och Direkt hade en vikande försäljning medan verksamheterna Finland och Supply ökade försäljningen under första halvåret.

Efter svag försäljning i april och maj såg vi en väsentlig förbättring i juni månad. Den positiva trenden har fortsatt under början av tredje kvartalet. Genomförda prisökningar kommer att ge full effekt från det tredje kvartalet. Vidare genomförs ytterligare effektivitetshöjande åtgärder för att förbättra resultatet.

Arbetet med att fokusera på koncernens kärnverksamhet har fortsatt. Dotterbolaget HKC Egenvård AB har erhållit partihandelstillstånd för distribution av läkemedel vilket skapar förutsättningar för samarbete alternativt strategiska allianser med apoteksaktörer. Efter andra kvartalets utgång har avtal ingåtts om att avyttra verksamheten i dotterbolaget Bioglan AB med en reavinst om cirka 55 Mkr. Avyttringen av Bioglan är i linje med koncernens strategi, att fokusera på kärnområden.

Peter Åsberg

VD OCH KONCERNCHEF

Finansiell information

april–juni
2009
april–juni
2008
jan–juni
2009
jan–juni
2008
juli 2008–
juni 2009
Helår
2008
Nettoomsättning Mkr 337 379 705 753 1 410 1 458
Bruttoresultat Mkr 132 154 271 309 535 573
Bruttomarginal % 39,2 40,6 38,4 41,0 37,9 39,3
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar Mkr 9 23 31 54 45 68
före engångsposter Mkr 9 23 31 46 45 60
Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar % 2,7 6,1 4,4 7,2 3,2 4,7
före engångsposter % 2,7 6,1 4,4 6,1 3,2 4,1
Rörelseresultat Mkr 3 16 19 40 21 42
före engångsposter Mkr 3 16 19 32 21 34
Rörelsemarginal % 0,9 4,2 2,7 5,3 1,5 2,9
före engångsposter % 0,9 4,2 2,7 4,2 1,5 2,3
Resultat före skatt Mkr –2 6 8 18 –9 1
före engångsposter Mkr –2 6 8 10 –9 –7
Vinstmarginal % –0,6 1,6 1,1 2,4 –0,6 0,1
före engångsposter % –0,6 1,6 1,1 1,3 –0,6 –0,5
Periodens resultat Mkr –4 4 7 15 9 17
Periodens totalresultat Mkr –8 7 30 13 23 6
Kassaflöde efter investeringsverksamheten Mkr 2 –12 –4 26 8 38

Viktiga händelser 2009

Första kvartalet

Ett distributionsavtal tecknades med tyska naturläkemedelsföretaget Dr Willmar Schwabe GmbH & Co KG (Schwabe), vilket innebär att försäljnings- och marknadsansvaret för Schwabes produkter i Norden tas över. Samarbetet stärker Midelfart Sonessons ställning på naturmedelsmarknaden i Norden och kommer att säkra ett starkt utgångsläge när EU:s direktiv om naturläkemedel implementeras i medlemsländerna i april 2011.

Ett avtal med Disney Consumer Products tecknades om rättigheterna för att i Norden använda Disneys varumärke och karaktärerna Musse Pigg och Kalle Anka till produkter inom segmentet kosttillskott. Produktserien är avsedd för barn och där ingår tuggtabletter C-vitamin och multivitamin/mineral, tuggkapsel Omega-3 samt D-droppar. Produkterna är utvecklade av Midelfart Sonesson, som även kommer att tillverka och packa produkterna.

Andra kvartalet

Midelfart Sonesson erhöll ett partihandelstillstånd av Läkemedelsverket för lagerhållning och distribution avseende alla former av läkemedel. I samband med det statliga apoteksmonopolets upphörande den 1 juli 2009 och med nya aktörer på marknaden har förberedelser gjorts för att Midelfart Sonesson ska kunna vara en del av den omreglerade partihandelsmarknaden.

Nettoomsättning

Nettoomsättningen för det första halvåret uppgick till 705 Mkr (753), en minskning med 6 %. Minskningen i nettoomsättningen exklusive valutaeffekter och strukturförändringar var även 6 %.

Nettoomsättningen för det andra kvartalet uppgick till 337 Mkr (379), en minskning med 11 % inklusive och en minskning med 11 % exklusive valutaeffekter och strukturförändringar. Minskningen kan dels hänföras till en generellt svag försäljning under april och maj, dels till att reducerade försäljningsuppdrag fick fullt genomslag i kvartalet. Verksamheterna Supply och Finland uppvisade en stabil ökning i försäljningen medan verksamheterna Sverige, Norge och Direkt hade en lägre försäljning i jämförelse med motsvarande period föregående år. Den lägre försäljningen i Sverige beror i huvudsak på reducerade volymer till hälsofackhandeln, medan den lägre försäljningen i Norge förklaras med en tillfällig nedgång i försäljningen under kvartalets två första månader. Försäljningen återhämtade sig sedan på ett bra sätt i juni. Den vikande försäljningen i Direktverksamheten beror på att lönsamhet prioriterats framför försäljningstillväxt. Genom en ny affärsmodell i Direktverksamheten, med bl.a. ett mer målgruppsinriktat arbete och förbättrade kundrelationer, förväntas försäljningen öka under det andra halvåret 2009.

Resultat

Bruttoresultat

Bruttoresultatet för det första halvåret uppgick till 271 Mkr (309), vilket var en minskning med 12 %. Minskningen beror i huvudsak på högre kostnader för inköp av råvaror och färdigvaror tillföljd av den svenska kronans försvagning mot framförallt EUR och USD. Bruttomarginalen var 38 % (41), en försämring med 3 procentenheter.

Bruttoresultatet för det andra kvartalet uppgick till 132 Mkr (154), en minskning med 14 %. Minskningen beror dels på högre kostnader för inköp av råvaror och färdigvaror tillföljd av den svenska kronans försvagning mot framförallt EUR och USD, dels på att genomförda prishöjningar motverkades av den svaga försäljningen i kvartalet. Bruttomarginalen var 39 % (41), en försämring med 2 procentenheter.

Rörelseresultat

Resultateffekter av engångskaraktär påverkade jämförbarheten med motsvarande period föregående år. Rörelseresultatet för det första halvåret 2008 påverkades positivt av en intäkt av engångskaraktär uppgående till 8 Mkr avseende omförhandlad tilläggsköpeskilling hänförlig till tidigare förvärv.

Rörelseresultatet före poster av engångskaraktär för det första halvåret uppgick till 19 Mkr (32). Rörelsens försäljnings- och administrationskostnader var i perioden 257 Mkr (277), vilket var en minskning med 7 %. Justerat för valutaeffekter och strukturförändringar minskade försäljnings- och administrationskostnaderna med 8 %.

Rörelseresultatet för det andra kvartalet minskade till 3 Mkr (16), vilket främst förklaras med det försämrade bruttoresultatet till följd av den svaga försäljningen under kvartalet. Verksamheten i Finland uppvisade en fortsatt stabil resultatförbättring medan övriga verksamheters rörelseresultat försämrades i jämförelse med motsvarande period föregående år.

Rörelsens försäljnings- och administrationskostnader för det andra kvartalet var 130 Mkr (138), en minskning med 6 %. Justerat för valutaeffekter och strukturförändringar minskade försäljnings- och administrationskostnaderna med 7 %. Det är framförallt i verksamheterna Norge och Direkt som försäljnings- och administrationskostnaderna reducerats tillföljd av personalanpassningar till lägre affärsvolymer och således även lägre marknadsföringskostnader.

Resultat före skatt

Resultatet före skatt för det första halvåret uppgick till 8 Mkr (18).

Resultatet före skatt för det andra kvartalet minskade till –2 Mkr (6). Minskningen beror främst på att ett försämrat bruttoresultat inte fullt ut kompenserats av minskade marknads- och försäljningskostnader. Resultatet påverkades dock positivt av väsentligt lägre räntekostnader till kreditinstitut i jämförelse med motsvarande period föregående år, som en följd av dels lägre marknadsräntor och dels lägre andel räntebärande skulder.

Periodens resultat

Periodens resultat för det första halvåret uppgick till 7 Mkr (15) motsvarande ett resultat per aktie på 0,13 kr (0,27). Periodens resultat för det andra kvartalet var –4 Mkr (4). Resultatet belastades med en skattekostnad på 2 Mkr avseende en i perioden fastställd dom i ett skattemål mot Skatteverket härrörande från verksamhetsåret 2002.

Periodens totalresultat

Periodens totalresultat för det första halvåret var 30 Mkr (13). Totalresultatet påverkades positivt med 23 Mkr (–2) av omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter, vilket i huvudsak beror på den svenska kronans försvagning mot den norska kronan under perioden.

Periodens totalresultat för det andra kvartalet var –8 Mkr (7). Totalresultatet påverkades negativt med –4 Mkr (3) av omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter, vilket i huvudsak beror på den svenska kronans förstärkning mot den norska kronan under det andra kvartalet.

Kassaflöde, likviditet och finansiell ställning

Kassaflödet efter investeringsverksamheten för det första halvåret uppgick till –4 Mkr (26). Förändringen i rörelsekapitalet påverkade kassaflödet negativt med –21 Mkr (14). Försämringen beror i huvudsak på en högre kapitalbindning i kundfordringar till följd av en bättre försäljning i juni månad jämfört med motsvarande period föregående år samt på att jämförelseperioden påverkades positivt av en väsentligt högre andel rörelseskulder. Nettoinvesteringar påverkade kassaflödet med –7 Mkr (–12). Likvida medel uppgick till 12 Mkr (44). Dessutom fanns det outnyttjade krediter på 20 Mkr (27) vid periodens utgång.

Nettoskuldsättningen uppgick vid periodens slut till 558 Mkr (551) och till 539 Mkr vid årsskiftet 2008/2009. Ökningen sedan årsskiftet beror i huvudsak på lägre likvida medel samt en negativ valutaomräkningseffekt på checkräkningskredit i norska kronor tillföljd av den svenska kronans försvagning mot den norska kronan sedan årsskiftet. Det egna kapitalet ökade till 535 Mkr (512). Vid årsskiftet 2008/2009 uppgick det egna kapitalet till 505 Mkr. Förändringarna i det egna kapitalet under det första halvåret 2009 utgjordes av omräkningsdifferenser vid omräkning av utländska verksamheter 23 Mkr och periodens resultat 7 Mkr. Nettoskuldsättningsgraden var 1,0 ggr (1,1).

Soliditeten var vid periodens slut 37 % (34).

Investeringar

Investeringar i immateriella- och materiella anläggningstillgångar uppgick för det första halvåret till 9 Mkr (9) och avsåg främst ersättningsinvesteringar i producerande verksamheter. Av periodens investeringar utgjordes 3 Mkr (–) av leasade tillgångar enligt finansiella leasingavtal, vilka således inte påverkade kassaflödet.

Periodens avskrivningar uppgick till 12 Mkr (14), fördelade på immateriella anläggningstillgångar 3 Mkr (4) och materiella anläggningstillgångar 9 Mkr (10).

Framtidsutsikter

Osäkerheten i marknaden är stor på grund av det rådande konjunkturläget, men bedömningen är dock att konsumtionen av hälsoprodukter är stabil. Bedömningen är att rörelseresultatet för 2009 blir bättre än för 2008.

Övrig information

Ny segmentrapportering

Midelfart Sonesson-koncernen tillämpar IFRS 8 sedan den 1 januari 2009. Den nya standarden kräver att segmentinformationen presenteras utifrån ledningens perspektiv, dvs. på det sätt som används i den interna rapporteringen, vilket leder till ett ökat antal rapporterade segment.

Av koncernens fem segment utgörs tre stycken av geografiska områden och två stycken av rörelsegrenar. Koncernens verksamhet är indelad i följande fem segment:

Sverige: Verksamheten bedrivs direkt via egna bolag genom marknadsföring och försäljning av kosttillskott, naturläkemedel, hälsolivsmedel, förkylnings-, hudvårds- och skönhetsprodukter till dagligvaruhandeln, apoteken, parfymerier och hälsofackhandeln på den svenska marknaden.

Norge: Verksamheten bedrivs direkt via egna bolag genom marknadsföring och försäljning av kosttillskott, naturläkemedel, hälsolivsmedel, förkylnings-, hudvårds- och skönhetsprodukter till dagligvaruhandeln, apoteken, parfymerier och hälsofackhandeln på den norska marknaden.

Finland: Verksamheten bedrivs direkt via egna bolag genom marknadsföring och försäljning av kosttillskott, naturläkemedel, hälsolivsmedel, förkylnings-, hudvårds- och skönhetsprodukter till dagligvaruhandeln, apoteken, parfymerier och hälsofackhandeln på den finska marknaden. Verksamheten bedrivs direkt via egna bolag.

Direkt: Verksamheten bedrivs direkt via egna bolag genom marknadsföring och försäljning av kosttillskott, naturläkemedel, hudvårds- och skönhetsprodukter direkt till konsument på den nordiska marknaden. Verksamheten bedrivs genom direktreklam, telefonförsäljning och kampanjer på internet.

Supply: Verksamheten bedrivs direkt via egna bolag genom produktion och försäljning av kosttillskott, naturläkemedel, hälsolivsmedel, förkylnings-, hudvårds- och skönhetsprodukter internt till koncernens andra rörelsesegment och kontraktstillverkning av färdiga konsumentprodukter, främst så kallande "private label" till internationella kunder.

Det geografiska området, Finland, och rörelsegrenen, Direkt, redovisas tillsammans i Övriga rörelsesegment då de inte uppfyller tröskelkraven på att redovisas som separata segment.

Personal

Medelantal anställda var under perioden januari till juni 377 (404). Minskningen beror i huvudsak på en anpassning av antalet anställda till en lägre affärsvolym för några verksamheter inom koncernen och på avyttring av verksamhet. Antalet anställda var vid periodens utgång 388 (393).

Moderbolaget

Moderföretagets verksamhet omfattar holdingverksamhet med huvudsaklig uppgift att äga och förvalta aktier i koncernens dotterföretag och huvudkontorsfunktioner, som koncernövergripande ledning och administration.

För det första halvåret uppgick nettoomsättningen till 14 Mkr (13) och resultat före skatt till –34 Mkr (–5). Resultatet före skatt påverkades negativt av nedskrivning aktier i dotterföretag med 34 Mkr i samband med lämnade aktieägartillskott för förlusttäckning till koncernens verksamheter. Räntekostnaderna till kreditinstitut var väsentligt lägre i perioden jämfört med motsvarande period föregående år till följd av en lägre räntenivå och en lägre andel räntebärande skulder. Investeringar i immateriella- och materiella anläggningstillgångar uppgick till 0 Mkr (0). Likvida medel, inklusive outnyttjade krediter, uppgick till 20 Mkr (28). Upplåningen från kreditinstitut var vid periodens utgång 425 Mkr (471).

Antalet anställda var vid periodens utgång 9 (6).

Aktien

Midelfart Sonessons A-aktie och B-aktie är noterade på NASDAQ OMX Stockholm Small Cap List under benämningen MSON A respektive MSON B. Under perioden januari–juni 2009 omsattes 3 956 329 aktier. Högsta betalkurs för B-aktien var 9,10 kr medan lägsta betalkurs var 4,80 kr. Den 30 juni noterades aktien, senast betalt, för 8,10 kr. Det totala antalet aktier var vid periodens utgång 54 587 498 aktier, fördelade på 1 519 730 A-aktier och 53 067 768 B-aktier.

Transaktioner med närstående

För moderbolaget avser 14 Mkr (13) motsvarande 100 % (100) av periodens försäljning och 4 Mkr (3) motsvarande 22 % (17) av periodens inköp dotterföretag inom koncernen. Försäljningen till dotterföretag avser i huvudsak administrativa tjänster medan inköp från dotterföretag i huvudsak avser konsulttjänster och kostnadsersättningar. All prissättning sker på marknadsmässiga villkor.

Midelfart Sonesson hyr lagerlokal på marknadsmässiga villkor av Mico Eiendom II AS som är ett dotterföretag till en av huvudägarna, Midelfart Holding AS.

Det har inte förekommit några lån, inköp eller försäljning med styrelse eller ledande befattningshavare som väsentligt påverkat företagets resultat och ställning.

Händelser efter rapportperiodens utgång

Midelfart Sonesson ingick efter rapportperiodens utgång ett avtal med spanska Laboratorio Reig Jofré SA om att avyttra rörelsen i dotterföretaget Bioglan AB samt ett antal associerade varumärken som ägs av dotterföretaget Bioglan Pharma AB. Rörelsen, som har sin anläggning i Malmö, bedriver tillverkning av dermatologiska läkemedel under tillsyn av Läkemedelsverket. Köpeskillingen uppgick till 77 Mkr och beräknas ge en realisationsvinst på 55 Mkr. Avyttringen är villkorad av tredje parts godkännande och ett övertagande förväntas ske i slutet av det tredje kvartalet 2009. Bioglans verksamhet inklusive associerade varumärken hade under det första halvåret 2009 en omsättning på 48,8 Mkr och ett rörelseresultat på 6,4 Mkr. Bioglan AB hade vid tidpunkten för det ingångna avtalet 50 anställda, vilka kommer erbjudas anställning i det nya bolaget.

Övrigt

Delårsrapporten för januari-september 2009 kommer att offentliggöras den 22 oktober 2009.

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderföretagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderföretaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Malmö den 19 augusti 2009 Midelfart Sonesson AB (publ)

Harald Norvik

STYRELSENS ORDFÖRANDE

Lennart Bohlin Celina Midelfart STYRELSELEDAMOT STYRELSELEDAMOT

Sven Sandberg Johan Wester STYRELSELEDAMOT STYRELSELEDAMOT

Peter Åsberg

VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR

Granskning av revisor

Denna halvårsrapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisor.

Notera

Informationen är sådan som Midelfart Sonesson AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappershandel.

Resultaträkning koncernen

Mkr april–juni
2009
april–juni
2008
jan–juni
2009
jan–juni
2008
juli 2008–
juni 2009
Helår
2008
Nettoomsättning 337 379 705 753 1 410 1 458
Kostnad för sålda varor –205 –225 –434 –444 –875 –885
Bruttoresultat 132 154 271 309 535 573
Övriga rörelseintäkter 1 1 5 11 7 13
Försäljningskostnader –78 –86 –155 –172 –311 –328
Administrationskostnader –52 –52 –102 –105 –204 –207
Övriga rörelsekostnader 0 –1 0 –3 –6 –9
Rörelseresultat 3 16 19 40 21 42
Finansiella intäkter 1 1 1 1 3 3
Finansiella kostnader –6 –11 –12 –23 –33 –44
Resultat före skatt –2 6 8 18 –9 1
Skatt på periodens resultat –2 –2 –1 –3 18 16
Periodens resultat –4 4 7 15 9 17
Periodens resultat fördelas på:
Moderbolagets aktieägare (Mkr) –4 4 7 15 9 17
Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets
aktieägare (kr), före och efter utspädning –0,07 0,07 0,13 0,27 0,17 0,32
Antal aktier (tusen)
Per balansdagen 54 587 54 587 54 587 54 587 54 587 54 587
Genomsnittligt under perioden 54 587 54 587 54 587 54 587 54 587 54 587
Av- och nedskrivningar i rörelseresultatet 6 7 12 14 24 26
Rörelseresultat före av- och nedskrivningar 9 23 31 54 45 68

Totalresultaträkning koncernen

Mkr april–juni
2009
april–juni
2008
jan–juni
2009
jan–juni
2008
juli 2008–
juni 2009
Helår
2008
Periodens resultat –4 4 7 15 9 17
Periodens omräkningsdifferenser vid omräkning
av utländska verksamheter
–4 3 23 –2 14 –11
Övrigt totalresultat –4 3 23 –2 14 –11
Periodens totalresultat –8 7 30 13 23 6
Periodens totalresultat fördelas på:
Moderbolagets aktieägare (Mkr) –8 7 30 13 23 6

Balansräkning koncernen

Mkr 30 juni 2009 30 juni 2008 31 dec 2008
TILLGÅ
NGAR
Varumärken 293 297 295
Goodwill 602 590 575
Övriga immateriella anläggningstillgångar 7 8 7
Immateriella anläggningstillgångar 902 895 877
Materiella anläggningstillgångar 75 83 74
Finansiella anläggningstillgångar 68 82 70
Anläggningstillgångar 1 045 1 060 1 021
Varulager 189 227 195
Kundfordringar 167 149 139
Andra fordringar 30 32 44
Likvida medel 12 44 31
Omsättningstillgångar 398 452 409
Tillgångar 1 443 1 512 1 430
Eget
kapital
och skulder
Aktiekapital 273 273 273
Övrigt tillskjutet kapital 396 396 396
Ansamlad förlust, inklusive periodens totalresultat
och övriga reserver
–134 –157 –164
Eget kapital 535 512 505
Långfristiga räntebärande skulder 141 196 168
Avsättningar till pensioner 4 3 3
Andra avsättningar och andra skulder 83 114 86
Långfristiga skulder 228 313 257
Kortfristiga räntebärande skulder 425 396 399
Leverantörsskulder 177 174 176
Andra skulder 78 117 93
Kortfristiga skulder 680 687 668
Skulder 908 1 000 925
Eget kapital och skulder 1 443 1 512 1 430
Ställda säkerheter 705 935 828
Ansvarsförbindelser 0 5 11

Förändringar i eget kapital koncernen

Mkr Aktie
kapital
Övrigt
tillskjutet
kapital
Reserver Balanserade
vinstmedel
inkl. perio
dens resultat
Summa
eget
kapital
Ingående eget kapital 2008-01-01 273 396 29 –199 499
Periodens totalresultat –2 15 13
Summa förmögenhetsförändringar,
exkl. transaktioner med bolagets ägare
–2 15 13
Utgående eget kapital 2008-06-30 273 396 27 –184 512
Ingående eget kapital 2009-01-01 273 396 18 –182 505
Periodens totalresultat 23 7 30
Summa förmögenhetsförändringar,
exkl. transaktioner med bolagets ägare
23 7 30
Utgående eget kapital 2009-06-30 273 396 41 –175 535

Kassaflödesanalys koncernen

Mkr april–juni
2009
april–juni
2008
jan–juni
2009
jan–juni
2008
juli 2008–
juni 2009
Helår
2008
Kassaflöde från den löpande verksamheten
före förändringar i rörelsekapital
10 12 24 24 32 32
Förändringar i rörelsekapital –5 –15 –21 14 –23 12
Kassaflöde från den löpande verksamheten 5 –3 3 38 9 44
Kassaflöde från investeringsverksamheten –3 –9 –7 –12 –1 –6
Kassaflöde efter investeringsverksamheten 2 –12 –4 26 8 38
Kassaflöde från finansieringsverksamheten –12 –3 –15 –32 –40 –57
Periodens kassaflöde –10 –15 –19 –6 –32 –19
Likvida medel vid periodens början 22 59 31 50 44 50
Likvida medel vid periodens slut 12 44 12 44 12 31

Segmentsredovisning

januari–juni Sverige Norge Supply Övr.
rörelse
segment
Koncern
gemensamma
funktioner,
koncern
justeringar och
elimineringar
Koncernen
Mkr 2009 2008 2009 2008 2009 2008 2009 2008 2009 2008 2009 2008
Nettoomsättning, extern 328 359 172 188 130 115 75 91 705 753
Nettoomsättning, koncernintern 12 13 21 15 25 35 1 0 –59 –63 0 0
Nettoomsättning 340 372 193 203 155 150 76 91 –59 –63 705 753
Rörelsekostnader, externa –284 –307 –180 –201 –144 –135 –66 –71 –12 1 –686 –713
Rörelsekostnader, koncerninterna –39 –37 –9 –7 –7 –7 –15 –22 70 73 0 0
Rörelsekostnader –323 –344 –189 –208 –151 –142 –81 –93 58 74 –686 –713
Rörelseresultat 17 28 4 –5 4 8 –5 –2 –1 11 19 40
Finansiella poster –11 –22
Resultat före skatt 8 18
Av- och nedskrivningar i rörelseresultatet 2 2 3 4 2 3 5 5 0 0 12 14
Rörelseresultat före av- och
nedskrivningar
19 30 7 –1 6 11 0 3 –1 11 31 54
Väsentliga intäkts- och kostnadsposter
som redovisas i resultaträkningen:
Intäkt av engångskaraktär avseende
omförhandlad tilläggsköpeskilling
hänförlig till tidigare förvärv
8 8
Medelantal anställda 84 91 79 87 177 179 29 41 8 6 377 404
Antal anställda, per balansdagen 81 93 79 79 190 179 29 36 9 6 388 393
april–juni Sverige Norge Supply Övr.
rörelse
segment
Koncern
gemensamma
funktioner,
koncern
justeringar och
elimineringar
Koncernen
Mkr 2009 2008 2009 2008 2009 2008 2009 2008 2009 2008 2009 2008
Nettoomsättning, extern 151 178 82 102 66 57 38 42 337 379
Nettoomsättning, koncernintern 7 6 7 6 10 19 0 0 –24 –31 0 0
Nettoomsättning 158 184 89 108 76 76 38 42 –24 –31 337 379
Rörelsekostnader, externa –138 –157 –84 –100 –70 –68 –35 –31 –7 –7 –334 –363
Rörelsekostnader, koncerninterna –15 –16 –4 –5 –4 –4 –7 –12 30 37 0 0
Rörelsekostnader –153 –173 –88 –105 –74 –72 –42 –43 23 30 –334 –363
Rörelseresultat 5 11 1 3 2 4 –4 –1 –1 –1 3 16
Finansiella poster –5 –10
Resultat före skatt –2 6
Av- och nedskrivningar i rörelseresultatet 1 1 1 2 1 1 3 3 0 0 6 7
Rörelseresultat före av- och
nedskrivningar
6 12 2 5 3 5 –1 2 –1 –1 9 23
Medelantal anställda 82 95 80 87 181 177 29 39 9 6 381 404
Antal anställda, per balansdagen 81 93 79 79 190 179 29 36 9 6 388 393

Nyckeltal för koncernen

april–juni
2009
april–juni
2008
jan–juni
2009
jan–juni
2008
juli 2008–
juni 2009
Helår
2008
Bruttomarginal % 39,2 40,6 38,4 41,0 37,9 39,3
Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar % 2,7 6,1 4,4 7,2 3,2 4,7
Rörelsemarginal % 0,9 4,2 2,7 5,3 1,5 2,9
Vinstmarginal % –0,6 1,6 1,1 2,4 –0,6 0,1
Genomsnittligt sysselsatt kapital Mkr 1 120 1 105 1 090 1 117 1 106 1 101
Avkastning på sysselsatt kapital % 0,4 1,5 1,8 3,7 2,2 4,1
Avkastning på eget kapital % neg 0,8 1,3 3,0 1,7 3,5
Nettoskuldsättning Mkr 558 551 558 551 558 539
Nettoskuldsättningsgrad ggr 1,0 1,1 1,0 1,1 1,0 1,1
Räntetäckningsgrad ggr 0,7 1,5 0,7 1,5 0,7 1,0
Soliditet % 37,1 33,9 37,1 33,9 37,1 35,3

Kvartalsdata för koncernen

april–
juni
jan–
mars
okt–
dec
juli–
sept
apr–
juni
jan–
mars
okt–
dec
juli–
sept
Mkr 2009 2009 2008 2008 2008 2008 2007 2007
Nettoomsättning 337 368 363 342 379 374 403 386
Kostnad för sålda varor –205 –229 –229 –212 –225 –219 –427 –243
Bruttoresultat 132 139 134 130 154 155 –24 143
Övriga rörelseintäkter 1 4 1 1 1 10 1 2
Försäljningskostnader –78 –77 –82 –74 –86 –86 –234 –96
Administrationskostnader –52 –50 –54 –48 –52 –53 –54 –49
Övriga rörelsekostnader 0 0 –5 –1 –1 –2 –4 –1
Rörelseresultat 3 16 –6 8 16 24 –315 –1
Finansiella intäkter 1 0 2 0 1 0 2 0
Finansiella kostnader –6 –6 –11 –10 –11 –12 –12 –10
Resultat före skatt –2 10 –15 –2 6 12 –325 –11
Skatt på periodens resultat –2 1 20 –1 –2 –1 17 1
Periodens resultat –4 11 5 –3 4 11 –308 –10
Av- och nedskrivningar i rörelseresultatet 6 6 6 6 7 7 264 11
Rörelseresultat före av- och
nedskrivningar
9 22 0 14 23 31 –51 10
Kassaflöde efter investeringsverksamheten 2 –6 27 –15 –12 38 23 14
Antal anställda, per balansdagen 388 375 373 393 393 412 408 418

Resultaträkning moderbolaget

Mkr april–juni
2009
april–juni
2008
jan–juni
2009
jan–juni
2008
juli 2008–
juni 2009
Helår
2008
Nettoomsättning 7 7 14 13 25 24
Övriga rörelseintäkter 0 0 1 1
Administrationskostnader –10 –8 –18 –15 –36 –33
Övriga rörelsekostnader 0 0 0 0 0 0
Rörelseresultat –3 –1 –4 –2 –10 –8
Resultat från andelar i dotterföretag –34 –34 91 125
Finansnetto 2 –2 4 –3 –8 –15
Resultat före skatt –35 –3 –34 –5 73 102
Skatt på periodens resultat 0 0 4 4
Periodens resultat –35 –3 –34 –5 77 106

Balansräkning moderbolaget

Mkr 30 juni 2009 30 juni 2008 31 dec 2008
TILLGÅ
NGAR
Immateriella anläggningstillgångar 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 0 0 0
Andelar i dotterföretag 684 685 685
Uppskjutna skattefordringar 14 15 14
Fordringar hos dotterföretag 176 439 219
Finansiella anläggningstillgångar 874 1 139 918
Anläggningstillgångar 874 1 139 918
Fordringar hos dotterföretag 121 56 209
Övriga fordringar 3 2 2
Likvida medel 3 3
Omsättningstillgångar 124 61 214
Tillgångar 998 1 200 1 132
Eget
kapital
och skulder
Aktiekapital 273 273 273
Reservfond 233 233 233
Ansamlad förlust, inklusive periodens resultat
och övriga reserver
–49 –141 –29
Eget kapital 457 365 477
Skulder till kreditinstitut 138 195 167
Skulder till dotterföretag 8
Övriga långfristiga skulder 5 3
Långfristiga skulder 138 208 170
Skulder till kreditinstitut 287 276 289
Skulder till dotterföretag 109 346 186
Övriga kortfristiga skulder 7 5 10
Kortfristiga skulder 403 627 485
Eget kapital och skulder 998 1 200 1 132

Risker och osäkerhetsfaktorer

Midelfart Sonesson-koncernen är i sin verksamhet utsatt för både operationella risker och finansiella risker som kan påverka resultaten i mindre eller större omfattning. Utöver den finansiella oron på de globala finansmarknaderna och nedgången i världsekonomin är bedömningen att inga nya väsentliga risker eller osäkerhetsfaktorer har tillkommit. För en detaljerad redogörelse av risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till årsredovisningen för 2008.

Bedömningar och uppskattningar

Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Det verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.

Uppskattningarna och antagandena ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.

Bedömningar gjorda av företagsledningen vid tillämpningen av IFRS som har en betydande inverkan på de finansiella rapporterna och gjorda uppskattningar som kan medföra väsentliga justeringar i påföljande finansiella rapporter avser i huvudsak följande områden, intäktsredovisning, värdering osäkra kundfordringar samt värdering av goodwill, varumärken, uppskjutna skattefordringar och varulager.

Redovisningsprinciper

Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB), samt tolkningsuttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC). Vidare har rekommendation från Rådet för finansiell rapportering, RFR 1.2 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, tillämpats.

Denna halvårsrapport har för koncernen upprättats i enlighet med IAS 34 Interim Financial Reporting, samt i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL). Moderbolagets rapportering är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL) samt rekommendation från Rådet för finansiell rapportering, RFR 2.2 Redovisning för juridiska personer.

Koncernen tillämpar IFRS 8 sedan den 1 januari 2009. Den nya standarden kräver att segmentinformationen presenteras utifrån ledningens perspektiv, dvs. på det sätt som används i den interna rapporteringen, vilket leder till en förändring av rörelsesegment. Jämförelsesiffror för 2008 har beräknats i enlighet med IFRS 8.

Koncernen tillämpar ändring i IAS 1 sedan den 1 januari 2009. Ändringen innebär att intäkter och kostnader tidigare redovisade direkt i det egna kapitalet istället redovisas i koncernens totalresultaträkning. Jämförelsesiffror för 2008 har beräknats i enlighet med ändringen i IAS 1.

I övrigt har samma redovisningsprinciper tillämpats som i den senaste avgivna årsredovisningen. För detaljerad information om redovisningsprinciperna hänvisas till årsredovisningen för 2008.

Produktnyheter JUST GLOW – stor lansering av hårprodukter

Under september kommer Midelfart Sonesson att lansera en helt ny hårvårdsserie under det egna varumärket Just Glow i Sverige och Norge.

Handeln har varit positiv och produkterna har fått bra listning i butikerna, vilket innebär att det finns goda förutsättningar för att lanseringen ska lyckas. Serien

kommer att innehålla fyra schampon, fyra olika typer av balsam, en kombinationsprodukt med schampo och balsam samt en hårkur.

Midelfart Sonesson i Norge har lång erfarenhet inom segmentet Hårprodukter och lanseringen är ett resultat av den ökade integration mellan koncernens bolag som är en av koncernens huvudstrategier. Genom att bättre utnyttja koncernens samlade kompetens kan innovation främjas och gemensamma produkter utvecklas som kan säljas på flera marknader och genom olika försäljningskanaler.

disney

Koncernens kosttillskott under varumärket Disney får ytterligare en försäljningskanal. Förutom hälsofackhandeln, där lansering skedde under maj månad, kommer det från och med september även att vara möjligt att köpa produkterna i dagligvaruhandeln och i apotek.

Serien har mottagits mycket bra av såväl kunder, hälsofackhandel och av direktförsäljningsverksamheten i Vitalas.

För ytterligare information

Peter Åsberg, CEO, +46 730 26 16 32 eller Lennart Svensson, CFO, +46 767 74 33 04

Kommande informationstillfällen

Delårsrapport januari-september 2009 22 oktober 2009 Bokslutskommuniké 2009 Februari 2010

Midelfart Sonesson AB • ORGANISATIONSNUMMER: 556241-5322 Besöksadress: Dockplatsen 16, Malmö Postadress: Box 210 09 SE- 200 21 Malmö Telefon +46 40 601 82 00 Fax: +46 40 601 82 01 E-post: [email protected] • www.midelfartsonesson.com