AI assistant
Midsona — Interim / Quarterly Report 2008
Aug 22, 2008
3078_ir_2008-08-22_754d7127-ec35-4af7-822a-45706a85c501.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Halvårsrapport för Midelfart Sonesson
q2
januari – juni 2008
ANDRA KVARTALET 2008
Nettoomsättning 379 Mkr (424)
Rörelseresultat 16 Mkr (–12)
Resultat före skatt 6 Mkr (–20)
Periodens resultat 4 Mkr (–16)
Periodens resultat per aktie 0,07 kr (–0,29)
FÖRSTA HALVÅRET 2008
Nettoomsättning 753 Mkr (870)
Rörelseresultat 40 Mkr (8)
Resultat före skatt 18 Mkr (–7)
Periodens resultat 15 Mkr (–4)
Periodens resultat per aktie 0,27 kr (–0,08)
Koncernchefens kommentar
Rörelseresultatet förbättrades under andra kvartalet i jämförelse med motsvarande period föregående år. Den svenska verksamheten fortsatte att utvecklas väl med försäljningsökningar i framförallt dagligvaru- och apotekshandeln. I den norska verksamheten började tidigare kommunicerade omorganisation och sänkning av kostnadsbasen att ge resultat. Trots en omsättningsminskning, på grund av förlorade försäljningsuppdrag, ökade resultatet väsentligt i den norska verksamheten. Vi har fortsatta utmaningar i direktförsäljningsverksamheten, som hade en svag försäljningsutveckling. Direktförsäljningsverksamheten kommer att koncentreras till Malmö, varför verksamheten i Norrköping avvecklas. Vidare inleds en strategisk översyn av verksamheten under ledning av nytillträdd VD.
Som tidigare kommunicerats pågår projekt som ingår i det långsiktiga åtgärdsprogrammet Avstamp 2008 som siktar på att i) öka integrationen inom koncernen ii) fokusera på våra kärnområden och iii) bredda distributionen av våra produkter i Norden.
Integration och förstärkning av organisationen fortsatte under det andra kvartalet. Den nya koncernledningen och organisationsstrukturen är nu i princip implementerad. Vidare har nya VDar tillsatts för ett antal av våra viktigaste dotterbolag. För att driva på integrationen i koncernen avser vi under hösten att etablera ett nytt huvudkontor i Malmö, där delar av verksamheter i Malmö-regionen kommer att samlokaliseras.
Ett annat prioriterat område är att skapa organisk tillväxt genom produktinnovation och varumärkesbyggande inom våra kärnområden. Genom ett intensifierat arbete och högt engagemang kommer redan under hösten ett stort antal nya produkter, under såväl eget som under uppdragsgivares varumärke, att lanseras. Flertalet av produkterna kommer att lanseras nordiskt.
Arbetet med att förbättra lönsamheten går enligt plan. Vi är väl rustade för att konkurrera på en marknad där avreglering av apoteken och omstrukturering av hälsofackhandeln nu öppnar nya affärsmöjligheter.
Vi fortsätter arbetet med att bygga ett stabilt Midelfart Sonesson med god tillväxt och lönsamhet.
Peter Åsberg VD och koncernchef
Finansiell översikt
Nettoomsättning
ANDRA KVARTALET
Nettoomsättningen uppgick till 379 Mkr (424), en minskning med 11%. Minskningen i nettoomsättningen var 12% exklusive valutaomräkningseffekter för jämförbara enheter. Koncernens vikande försäljningsutveckling beror i huvudsak på förlorade försäljningsuppdrag inom den norska verksamheten, på en vikande försäljning via telemarketing i direktförsäljningsverksamheten och på att olönsamma verksamheter avvecklades i direktförsäljningsverksamheten. Det initierade förbättringsprogrammet i den norska verksamheten fortgår enligt plan och flera positiva tecken på en vändning finns nu. I direktförsäljningsverksamheten pågår ett arbete med att hitta nya försäljningskanaler för att kompensera för försäljningsbortfallet via telemarketing.
Friggs, den ledande leverantören inom hälsosamma livsmedel, kosttillskott och naturläkemedel till dagligvaruhandeln, hade en bra försäljning av sitt bassortiment och var framgångsrika med nylanseringar, framför allt med lanseringen av Naturdiet Smoothie. Max Medica hade framgångar i sin försäljning till apotek, men detta motverkades dock av en i motsvarande grad lägre försäljning till hälsofackhandeln. Under kommande kvartal intensifieras bearbetningen av hälsofackhandeln genom ett flertal nylanseringar. Miwana, som utvecklar och producerar egna näs- och ögonprodukter, ökade sin försäljning jämfört med samma period föregående år, vilket förklaras av lyckade nylanseringar av Renässans Plus och Renässans Pollen samt en fortsatt god försäljning i det övriga sortimentet. De producerande enheterna Bioglan, inom hudläkemedel, och Vitamex, inom kosttillskott och naturläkemedel, hade båda en stabil försäljning i nivå med samma period föregående år. Likaså grossist- och logistikföretaget HKC Egenvård hade en stabil försäljning i nivå med samma period föregående år. Beaktande hårdnande konkurrens på grossistmarknaden i branschen och den förväntade avregleringen av apoteksmarknaden inleddes en strategisk översyn av HKC Egenvård.
För affärsområde Health Care uppgick nettoomsättningen till 319 Mkr (346) medan den var 109 Mkr (110) för affärsområdet Personal Care. I affärsområde Health Care ingår marknadsenheterna Friggs, Max Medica, Vitalas och Helsedivisionen i den norska verksamheten, produktionsenheterna Miwana, Bioglan och Vitamex samt grossistenheten HKC Egenvårds avdelning Hälsa. I affärsområde Personal Care ingår Massmarketdivisionen i den norska verksamheten, produktionsenheten Australian Bodycare samt grossistenheten HKC Egenvårds avdelning Kosmetik.
FÖRSTA HALVÅRET
Nettoomsättningen för det första halvåret uppgick till 753 Mkr (870), en minskning med 13 %. Minskningen var 16 % exklusive valutaomräkningseffekter för jämförbara enheter. Den vikande försäljningsutvecklingen beror i huvudsak på förlorade försäljningsuppdrag inom den norska verksamheten och på att försäljningen inom direktförsäljningsverksamheten hade en svag utveckling.
Försäljningen till dagligvaruhandeln via Friggs och till apotek och hälsofackhandel via Max Medica ökade jämfört med samma period föregående år. Likaså ökade Miwana sin försäljning främst beroende på lyckade nylanseringar. Hudläkemedelsföretaget Bioglan ökade sin försäljning i perioden genom fler externa utvecklingsuppdrag medan kosttillskotts- och naturläkemedelsföretaget Vitamex hade en något lägre försäljning jämfört med samma period föregående år. Även för grossistföretaget HKC Egenvård minskade försäljningen jämfört med föregående år, beroende på ett svagare första kvartal 2008.
För affärsområdet Health Care uppgick nettoomsättningen till 658 Mkr (704) medan den var 192 Mkr (235) för affärsområdet Personal Care.
Resultat
Resultateffekter av engångskaraktär påverkade jämförbarheten med motsvarande perioder föregående år. Rörelseresultatet första kvartalet 2008 påverkades positivt av en intäkt av engångskaraktär uppgående till 8 Mkr avseende omförhandlad tilläggsköpeskilling hänförlig till tidigare förvärv. Rörelseresultatet för det andra kvartalet 2007 belastades med 17 Mkr enligt skiljedom i en tvist. Rörelseresultatet exklusive poster av engångskaraktär förbättrades till 32 Mkr (25) för det första halvåret.
ANDRA KVARTALET
Bruttoresultatet uppgick till 154 Mkr (177) motsvarande en bruttomarginal på 41 % (42).
Försäljningskostnaderna uppgick till 86 Mkr vilket var en minskning med 29 Mkr, som främst beror på lägre affärsvolymer och minskade marknadsaktiviteter i direktförsäljningsverksamheten. Dessutom har försäljningsoch marknadsaktiviteter i större utsträckning samordnats på ett mer kostnadseffektivt sätt inom koncernen. Administrationskostnaderna uppgick till 52 Mkr (57). Sammantaget minskade försäljnings- och administrationskostnaderna med 34 Mkr, där även åtgärdsprogram i den norska verksamheten och integration mellan direktförsäljningsverksamheterna Naturpost och Vitalas givit avsedd effekt.
Rörelseresultatet uppgick till 16 Mkr (–12) inklusive poster av engångskaraktär och till 16 Mkr (5) exklusive poster av engångskaraktär, motsvarande en rörelsemarginal på 4,2 % (1,2). Rörelseresultatet för affärsområdet Health Care uppgick till 16 Mkr (7) och för affärsområdet Personal Care till 10 Mkr (3).
Finansnettot uppgick till –10 Mkr (–8) och resultat före skatt till 6 Mkr (–20) inklusive poster av engångskaraktär och 6 Mkr (–3) exklusive poster av engångskaraktär, motsvarande en vinstmarginal på 1,6 % (–0,7). Periodens resultat var 4 Mkr (–16), motsvarande ett resultat per aktie på 0,07 kr (–0,29).
FÖRSTA HALVÅRET
Rörelseresultatet uppgick till 40 Mkr (8) inklusive poster av engångskaraktär och till 32 Mkr (25) exklusive poster av engångskaraktär, motsvarande en rörelsemarginal på 4,2 % (2,9). Rörelseresultatet för affärsområdet Health Care uppgick till 37 Mkr (21) och för affärsområdet Personal Care till 7 Mkr (14). Resultat före skatt var 18 Mkr (–7) inklusive och 10 Mkr (10) exklusive poster av engångskaraktär, motsvarande en vinstmarginal på 1,3 % (1,1). Periodens resultat var 15 Mkr (–4), motsvarande ett resultat per aktie på 0,27 kr (–0,08).
I koncernens norska verksamhet genomfördes organisationsförändringar med personalreduceringar under årets första månader för att anpassa omkostnaderna till verksamhetens lägre volymer. Kostnadsreserveringar gjordes i koncernen i årsbokslutet 2007, varför uppsägningskostnader inte påverkade rörelseresultatet innevarande år.
Kassaflöde, finansiering och finansiell ställning ANDRA KVARTALET
Kassaflödet efter investeringsverksamheten förbättrades till –12 Mkr (–30), dels beroende på ett förbättrat kassaflöde från den löpande verksamheten och dels på en lägre investeringsverksamhet. Nettoinvesteringar i materiella- och immateriella anläggningstillgångar belastade investeringsverksamheten med –4 Mkr (–3), som även påverkades negativt till följd av utbetalningar av köpeskillingar avseende tidigare års förvärv med 5 Mkr. Föregående år påverkades investeringsverksamheten negativt med 14 Mkr till följd av förvärv av dotterföretag. Likvida medel uppgick till 44 Mkr (46). Dessutom fanns vid periodens slut outnyttjade krediter på 27 Mkr (30).
Nettoskuldsättningen var vid periodens utgång 551 Mkr (603). Räntebärande skulder uppgick till 595 Mkr och har under det andra kvartalet minskat med 3 Mkr.
Soliditeten uppgick vid periodens slut till 34 % (42).
FÖRSTA HALVÅRET
Kassaflödet efter investeringsverksamheten förbättrades till 26 Mkr (–45) i huvudsak beroende på väsentligt lägre kapitalbindning i varulager och rörelsefordringar, som delvis kan förklaras med lägre affärsvolymer i jämförelse med föregående år. Kapitalbindningen i varulager ökade något från årsskiftet enligt sedvanligt årsmönster inför sommarmånaderna. Nettoinvesteringar i materiella- och immateriella anläggningstillgångar påverkade investeringsverksamheten med –7 Mkr (–7).
Investeringar
Investeringar i immateriella- och materiella anläggningstillgångar uppgick för det andra kvartalet till 5 Mkr (3) och till 9 Mkr (7) för det första halvåret. Investeringarna avsåg främst ny- och ersättningsinvesteringar i producerande enheter.
Avskrivningarna under det andra kvartalet var 7 Mkr (8) medan avskrivningarna för det första halvåret uppgick till 14 Mkr (15).
Övrig information
Personal
Medelantal anställda var 404 (448) för det första halvåret. Antalet anställda vid periodens utgång uppgick till 393 (453). Minskningen hänförs främst till uppsägningar under 2007 relaterade till integrationen av direktförsäljningsverksamheterna i Malmö och Norrköping samt uppsägningar i koncernens norska verksamhet under 2007 och 2008.
Moderbolaget
Nettoomsättningen för det första halvåret uppgick till 13 Mkr (18) och avsåg i huvudsak koncerninterna tjänster. Resultatet före skatt blev –5 Mkr (2). Likvida medel inklusive outnyttjade krediter uppgick till 28 Mkr (39). Vid periodens utgång var antalet anställda 6 (4).
Aktien
Midelfart Sonessons A-aktie och B-aktie är noterade på OMX Nordic Exchange, Stockholm Small Cap List under benämningen MSON A respektive MSON B. En börspost motsvarar 500 aktier. Under perioden januari–juni 2008 omsattes 2.740.220 aktier. Högsta betalkurs för B-aktien var 11,25 kr medan lägsta betalkurs var 8,00 kr. Den 30 juni noterades aktien, senast betalt, till 8,90 kr. Det totala antalet aktier var vid periodens utgång 54 587 498 aktier, fördelade på 1 519 730 A-aktier och 53 067 768 B-aktier.
Transaktioner med närstående
För moderbolaget avser 13 Mkr (18) motsvarande 100 % (100) av försäljningen och 3 Mkr (1) motsvarande 17 % (9) av inköpen från dotterbolag inom koncernen. Försäljningen till dotterbolag avser i huvudsak administrativa tjänster medan inköp från dotterbolag i huvudsak avser konsulttjänster och kostnadsersättningar. All prissättning sker till marknadsmässiga priser.
Dotterbolaget Midelfart Sonesson AS hyr lagerlokal av en av huvudägarna, Midelfart Holding AS. Utöver vad som framgår ovan, finns inga väsentliga transaktioner med närstående.
Händelser efter rapportperiodens utgång
Från den 1 augusti 2008 ingår Anders Ström i koncernledningen, som marknadschef. Koncernledningens sammansättning är därefter Peter Åsberg (VD och koncernchef), Kent Sandin (CFO), Vidar Eskelund (chef Norge), Jukka Allos (chef Export och Affärsutveckling), Anders Ström (Marknadschef) och Anna Langåker från 1 september 2008 (chef Direktförsäljning).
Direktförsäljningsverksamheten koncentreras till Malmö, vilket medför att verksamheten i Norrköping avvecklas. MBL-förhandlingar har slutförts och medförde att 5 anställda blev övertaliga. Personluppsägningarna trädde i kraft den 1 augusti 2008 och kostnaderna för uppsägningarna kommer att belasta det tredje kvartalet 2008.
Eva Milesson kommer att tillträda som ny VD för Max Medica AB den 1 september 2008. Hon har lång erfarenhet från hälsobranschen, bland annat som VD för New Nordic i Sverige och Hälsomedia AB.
Övrigt
Delårsrapport för januari–september 2008 lämnas den 22 oktober 2008.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderföretagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderföretaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Malmö den 22 augusti 2008 Midelfart Sonesson AB (publ)
Harald Norvik STYRELSENS ORDFÖRANDE
STYRELSELEDAMOT STYRELSELEDAMOT
Lennart Bohlin Celina Midelfart
Sven Sandberg Martin Svalstedt STYRELSELEDAMOT STYRELSELEDAMOT
Peter Åsberg VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR
Granskning av revisor
Denna halvårsrapport har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisor.
Notera
Informationen är sådan som Midelfart Sonesson AB ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden.
Koncernens resultaträkning
| MKR | APR–JUNI 2008 |
APR–JUNI 2007 |
JAN–JUNI 2008 |
JAN–JUNI 2007 |
JULI 2007– JUNI 2008 |
HELÅR 2007 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 379 | 424 | 753 | 870 | 1 542 | 1 659 |
| Kostnad för sålda varor | –225 | –247 | –444 | –518 | –1 114 | –1 188 |
| Bruttoresultat | 154 | 177 | 309 | 352 | 428 | 471 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 1 | 11 | 1 | 14 | 4 |
| Försäljningskostnader | –86 | –115 | –172 | –224 | –502 | –553 |
| Administrationskostnader | –52 | –57 | –105 | –103 | –208 | –207 |
| Övriga rörelsekostnader | –1 | –18 | –3 | –18 | –8 | –23 |
| Rörelseresultat | 16 | –12 | 40 | 8 | –276 | –308 |
| Finansiella intäkter | 1 | 1 | 1 | 4 | 3 | 6 |
| Finansiella kostnader | –11 | –9 | –23 | –19 | –45 | –41 |
| Resultat före skatt | 6 | –20 | 18 | –7 | –318 | –343 |
| Skatt på periodens resultat | –2 | 4 | –3 | 3 | 15 | 21 |
| PERIODENS RESULTAT | 4 | –16 | 15 | –4 | –303 | –322 |
| Periodens resultat fördelas på: | ||||||
| Moderbolagets aktieägare (Mkr) | 4 | –16 | 15 | –4 | –303 | –322 |
| Resultat per aktie hänförligt till moderbolagets | ||||||
| aktieägare (kr), före och efter utspädning | 0,07 | –0,29 | 0,27 | –0,08 | –5,56 | –6,27 |
| Antal aktier (tusen) | ||||||
| Per balansdagen | 54 587 | 54 587 | 54 587 | 54 587 | 54 587 | 54 587 |
| Genomsnittligt under perioden | 54 587 | 53 917 | 54 587 | 48 559 | 54 587 | 51 341 |
| Av- och nedskrivningar i rörelseresultatet | 7 | 8 | 14 | 15 | 289 | 290 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar | 23 | –4 | 54 | 23 | 13 | –18 |
Koncernens balansräkning
| MKR | 30 JUNI 2008 |
30 JUNI 2007 |
31 DEC 2007 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Varumärken | 297 | 430 | 300 |
| Goodwill | 590 | 719 | 598 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 8 | 22 | 7 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 895 | 1 171 | 905 |
| Materiella anläggningstillgångar | 83 | 90 | 89 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 82 | 66 | 80 |
| Anläggningstillgångar | 1 060 | 1 327 | 1 074 |
| Varulager | 227 | 284 | 211 |
| Kundfordringar | 149 | 212 | 166 |
| Andra fordringar | 32 | 59 | 37 |
| Likvida medel | 44 | 46 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 452 | 601 | 464 |
| Tillgångar | 1 512 | 1 928 | 1 538 |
| EGET KAPITAL och skulder |
|||
| Aktiekapital | 273 | 273 | 273 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 396 | 396 | 396 |
| Ansamlad förlust/Balanserad vinst, inklusive periodens resultat och övriga reserver | –157 | 145 | –170 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 512 | 814 | 499 |
| Minoritetsintresse | – | – | – |
| Eget kapital | 512 | 814 | 499 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 196 | 250 | 225 |
| Avsättningar till pensioner | 3 | 3 | 3 |
| Andra avsättningar och andra skulder | 114 | 153 | 133 |
| Långfristiga skulder | 313 | 406 | 361 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 396 | 396 | 399 |
| Leverantörsskulder | 174 | 209 | 163 |
| Andra skulder | 117 | 103 | 116 |
| Kortfristiga skulder | 687 | 708 | 678 |
| S k u l d e r | 1 000 | 1 114 | 1 039 |
| Eget kapital och skulder |
1 512 | 1 928 | 1 538 |
| POSTER INOM LINJEN | |||
| Ställda säkerheter | 935 | 1 012 | 952 |
| Ansvarsförbindelser | 5 | 5 | 5 |
Förändring i koncernens eget kapital
| 30 JUNI | 30 JUNI | 31 DEC | |
|---|---|---|---|
| MKR | 2008 | 2007 | 2007 |
| Ingående värde | 499 | 538 | 538 |
| Förändring omräkningsreserv | –2 | 27 | 30 |
| Periodens resultat | 15 | –4 | –322 |
| Summa förmögenhetsförändringar, exkl. transaktioner | |||
| med bolagets ägare | 13 | 23 | –292 |
| Nyemission | – | 253 | 253 |
| Förändring minoritetsintresse | – | 0 | 0 |
| Utgående värde | 512 | 814 | 499 |
Koncernens kassaflödesanalys
| APR–JUNI | APR–JUNI | JAN–JUNI | JAN–JUNI | JULI 2007– | HELÅR | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MKR | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | JUNI 2008 | 2007 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | ||||||
| före förändringar i rörelsekapital | 12 | 3 | 24 | 17 | 18 | 11 |
| Förändringar i rörelsekapital | –15 | –16 | 14 | –41 | 69 | 14 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | –3 | –13 | 38 | –24 | 87 | 25 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –9 | –17 | –12 | –21 | –24 | –33 |
| Kassaflöde efter investeringsverksamheten | –12 | –30 | 26 | –45 | 63 | –8 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –3 | 34 | –32 | 42 | –65 | 9 |
| Periodens kassaflöde | –15 | 4 | –6 | –3 | –2 | 1 |
| Likvida medel vid periodens början | 59 | 42 | 50 | 49 | 46 | 49 |
| Likvida medel vid periodens slut | 44 | 46 | 44 | 46 | 44 | 50 |
Koncernens segmentsredovisning, januari-juni
| OFÖRDELADE KONCERN GEMENSAMMA INTÄKTER |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| health | care | Personal | Care | OCH KOSTNADER | KONCERNEN | |||
| MKR | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 | 2008 | 2007 |
| Nettoomsättning | 658 | 704 | 192 | 235 | –97 | –69 | 753 | 870 |
| Rörelsekostnader | –621 | –683 | –185 | –221 | 93 | 42 | –713 | –862 |
| Rörelseresultat | 37 | 21 | 7 | 14 | –4 | –27 | 40 | 8 |
| Avskrivningar i rörelseresultatet | 12 | 13 | 2 | 2 | 0 | 0 | 14 | 15 |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 49 | 34 | 9 | 16 | –4 | –27 | 54 | 23 |
Nyckeltal för koncernen
| MKR | APR–JUNI 2008 |
APR–JUNI 2007 |
JAN–JUNI 2008 |
JAN–JUNI 2007 |
JULI 2007– JUNI 2008 |
HELÅR 2007 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bruttomarginal | % | 40,6 | 41,7 | 41,0 | 40,5 | 27,8 | 28,4 |
| Rörelsemarginal före av- och nedskrivningar | % | 6,1 | –0,9 | 7,2 | 2,6 | 0,8 | –1,1 |
| Rörelsemarginal | % | 4,2 | –2,8 | 5,3 | 0,9 | –17,9 | –18,6 |
| Vinstmarginal | % | 1,6 | –4,7 | 2,4 | –0,8 | –20,6 | –20,7 |
| Genomsnittligt sysselsatt kapital | Mkr | 1 105 | 1 433 | 1 117 | 1 416 | 1 285 | 1 247 |
| Avkastning på sysselsatt kapital | % | 1,5 | neg. | 3,7 | 0,8 | neg. | neg. |
| Avkastning på eget kapital | % | 0,8 | neg. | 3,0 | neg. | neg. | neg. |
| Nettoskuldsättning | Mkr | 551 | 603 | 551 | 603 | 551 | 577 |
| Skuldsättningsgrad | ggr | 1,2 | 0,8 | 1,2 | 0,8 | 1,2 | 1,3 |
| Räntetäckningsgrad | ggr | 1,5 | neg. | 1,8 | 0,6 | neg. | neg. |
| Soliditet | % | 33,9 | 42,2 | 33,9 | 42,2 | 33,9 | 32,5 |
Kvartalsdata för koncernen
| APR–JUNI jan | –mars okt | –dec ju | li–sep T apr |
–juni | JAN–MARS | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MKR | 2008 | 2008 | 2007 | 2007 | 2007 | 2007 |
| Nettoomsättning | 379 | 374 | 403 | 386 | 424 | 446 |
| Kostnad för sålda varor | –225 | –219 | –427 | –243 | –247 | –271 |
| Bruttoresultat | 154 | 155 | -24 | 143 | 177 | 175 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 10 | 1 | 2 | 1 | 0 |
| Försäljningskostnader | –86 | –86 | –234 | –96 | –115 | –108 |
| Administrationskostnader | –52 | –53 | –54 | –49 | –57 | –47 |
| Övriga rörelsekostnader | –1 | –2 | –4 | –1 | –18 | 0 |
| Rörelseresultat | 16 | 24 | –315 | –1 | –12 | 20 |
| Finansiella intäkter | 1 | 0 | 2 | 0 | 1 | 3 |
| Finansiella kostnader | –11 | –12 | –12 | –10 | –9 | –10 |
| Resultat före skatt | 6 | 12 | –325 | –11 | –20 | 13 |
| Skatt på periodens resultat | –2 | –1 | 17 | 1 | 4 | –1 |
| Periodens resultat | 4 | 11 | –308 | –10 | –16 | 12 |
| Av- och nedskrivningar i rörelseresultatet | 7 | 7 | 264 | 11 | 8 | 7 |
| Rörelseresultat före av- och nedskrivningar | 23 | 31 | –51 | 10 | –4 | 27 |
| Kassaflöde efter investeringsverksamheten | –12 | 38 | 23 | 14 | –30 | –15 |
| Antal anställda, per balansdagen | 393 | 412 | 408 | 418 | 453 | 447 |
Moderbolagets resultaträkning
| MKR | APR–JUNI 2008 |
APR–JUNI 2007 |
JAN–JUNI 2008 |
JAN–JUNI 2007 |
JULI 2007– JUNI 2008 |
HELÅR 2007 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 7 | 11 | 13 | 18 | 17 | 22 |
| Övriga rörelseintäkter | – | – | 0 | – | 0 | – |
| Administrationskostnader | –8 | –8 | –15 | –14 | –32 | –31 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | – | 0 | – | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | –1 | 3 | –2 | 4 | –15 | –9 |
| Resultat från andelar i dotterföretag | – | – | – | – | –360 | –360 |
| Finansnetto | –2 | –1 | –3 | –2 | –4 | –3 |
| Resultat före skatt | –3 | 2 | –5 | 2 | –379 | –372 |
| Skatt på periodens resultat | – | – | – | – | 2 | 2 |
| PERIODENS resultat | –3 | 2 | –5 | 2 | –377 | –370 |
Moderbolagets balansräkning
| 30 JUNI | 30 JUNI | 31 DEC | |
|---|---|---|---|
| MKR | 2008 | 2007 | 2007 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | – | 0 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 |
| Andelar i dotterföretag | 685 | 849 | 700 |
| Uppskjutna skattefordringar | 15 | 15 | 15 |
| Fordringar hos dotterföretag | 439 | 470 | 461 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 139 | 1 334 | 1 176 |
| Anläggningstillgångar | 1 139 | 1 334 | 1 176 |
| Fordringar hos dotterföretag | 56 | 66 | 39 |
| Övriga fordringar | 2 | 6 | 2 |
| Likvida medel | 3 | 5 | 6 |
| Omsättningstillgångar | 61 | 77 | 47 |
| Tillgångar | 1 200 | 1 411 | 1 223 |
| EGET KAPITAL | |||
| Aktiekapital | 273 | 273 | 273 |
| Reservfond | 233 | 233 | 233 |
| Ansamlad förlust/Balanserad vinst, inklusive periodens resultat och övriga reserver | –141 | 226 | –136 |
| Eget kapital | 365 | 732 | 370 |
| SKULDER | |||
| Skulder till kreditinstitut | 195 | 247 | 223 |
| Skulder till dotterföretag | 8 | – | 8 |
| Övriga långfristiga skulder | 5 | 23 | 22 |
| Långfristiga skulder | 208 | 270 | 253 |
| Skulder till kreditinstitut | 276 | 259 | 274 |
| Skulder till dotterföretag | 346 | 138 | 314 |
| Övriga kortfristiga skulder | 5 | 12 | 12 |
| Kortfristiga skulder | 627 | 409 | 600 |
| Eget kapital och skulder |
1 200 | 1 411 | 1 223 |
Bedömningar och uppskattningar
Att upprätta de finansiella rapporterna i enlighet med IFRS kräver att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt gör antaganden som påverkar tillämpningen av redovisningsprinciperna och de redovisade beloppen av tillgångar, skulder, intäkter och kostnader. Verkliga utfallet kan avvika från dessa uppskattningar och bedömningar.
Uppskattningarna och antaganden ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Midelfart Sonesson-koncernen är i sin verksamhet utsatt för vissa operationella och finansiella risker som kan påverka resultaten i mindre eller större omfattning. De operationella riskerna hanteras av de operativa enheterna medan de finansiella riskerna hanteras av den centrala finansfunktionen i moderbolaget.
En stor del av koncernens egenvårdsprodukter omfattas direkt eller indirekt av lagstiftning om läkemedel eller livsmedel. Förändringar i lagstiftning eller myndighetsbeslut kan utgöra en risk för koncernens möjlighet att marknadsföra och sälja en produkter eller produktgrupp. Vidare kan en avreglering av apoteksmonopolet få en väsentlig påverkan på verksamheten.
Inom koncernen finns både egna varumärken och licensierade varumärken. Licensierade varumärken löper med långa avtal, där en risk finns vid avtalens utgång att de inte förnyas. Dessutom finns avtal, med kortare löptid, med internationella samarbetspartners för marknadsföring och distribution av produkter.
Koncernens producerande verksamheter är beroende av fortlöpande leveranser av råvaror. Priser på råvaror kan flukuera mer eller mindre över tiden, vilket potentiellt kan påverka verksamheten negativt.
Moderbolaget bedriver ingen operativ verksamhet, varför riskerna i bolaget är begränsade till valuta-, ränte- och likviditetsrisker. För en detaljerad redogörelse av risker och osäkerhetsfaktorer hänvisas till årsredovisningen för 2007.
Redovisningsprinciper
Koncernredovisningen har upprättats i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS) utgivna av International Accounting Standards Board (IASB), samt tolkningsuttalanden från International Financial Reporting Interpretations Committee (IFRIC). Vidare har rekommendation från Rådet för finansiell rapportering, RFR 1.1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner, tillämpats.
Denna halvårsrapport har för koncernen upprättats i enlighet med IAS 34 Interim Financial Reporting, samt i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL). Moderbolagets rapportering är upprättad i enlighet med Årsredovisningslagen (ÅRL) samt rekommendation från Rådet för finansiell rapportering, RFR 2.1 Redovisning för juridiska personer.
Samma redovisningsprinciper har tillämpats som i den senast avgivna årsredovisningen. För detaljerad information om redovisningsprinciperna hänvisas till årsredovisningen för 2007.
För ytterligare information kontakta:
Kommande rapporttillfällen:
Peter Åsberg, VD och koncernchef, +46 730 26 16 32, [email protected]
Kent Sandin, CFO, +46 705 82 77 95, [email protected]
Produktnyheter
Flera produktnyheter till både hälsofackhandeln och apotek är lanseringsklara:
SuperFruit och SuperGreen Internationellt sett
är produktkategorin Antioxidanter den som har näst störst tillväxt efter Omega-3.
MaxMedica lanserar två pro-
duktnyheter inom Naturliga Antioxidanter; SuperFruit innehållande naturliga extrakter från; tranbär, blåbär och granatäpple samt Supergreen som innehåller motsvarande men från; spenat, grönkål och broccoli. Produkterna lanseras i två försäljningskanaler. På Apoteket under varumärket Vitamax samt i hälsofackhandeln under varumärket MaxMedica.
Delårsrapport januari–september 2008 • 22 oktober Bokslutskommuniké 2008 • Februari 2009
Max Medica Omega-3 Omega-3 är produktkategorin med den absolut största
tillväxten! MidelfartSonesson har mycket god kunskap och en innovativ produktportfölj som vi nu utnyttjar effektivt över alla försäljningskanaler.
Vi lanserar OmegaMax Hjärta som är en högkoncentrerad Omega-3 nu med extra tillsatt Q10. En unik kombination som är extra effektiv för alla som använder Omega-3 för att stärka hjärtat. Samt OmegaMax Forte som är den starkaste fiskoljan på marknaden med en 80% koncentration. Den lanseras endast i hälsofackhandeln i en första fas.
Midelfart Sonesson utvecklar, tillverkar och marknadsför väldokumenterade produkter inom områdena kost och hälsa, naturläkemedel, förkylning samt hygien. Midelfart Sonesson ska ha en ledande position i Norden med marknadsorganisationer för dagligvaruhandel, apotek, hälsofackhandel och direktförsäljning.
Midelfart Sonesson AB (publ.), organisationsnummer 556241-5322 Postadress: Box 210 09 SE- 200 21 Malmö Telefon +46 40 601 82 00 Fax: +46 40 601 82 01 E-post: [email protected], www.midelfartsonesson.com