AI assistant
Midsona — Interim / Quarterly Report 2007
Oct 1, 2007
3078_rns_2007-10-01_91f9b258-067c-49d1-bf92-b42c14bc48ce.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
HALVÅRSRAPPORT JANUARI – JUNI 2007
ANDRA KVARTALET 2007
- •NETTOOMSÄTTNING 424 MSEK (294)
- • RÖRELSERESULTAT FÖRE AVSKRIVNINGAR -4 MSEK (10) OCH RÖRELSERESULTAT -12 MSEK (6) JUSTERAT FÖR POSTER AV ENGÅNGSKARAKTÄR 13 MSEK (10) RESPEKTIVE 5 MSEK (6)
- •FINANSNETTOT UPPGICK TILL –8 MSEK (-4) OCH RESULTAT FÖRE SKATT -20 MSEK (2)
- • RESULTAT EFTER SKATT -16 MSEK (1) OCH RESULTAT PER AKTIE –0,29 KRONOR (0,03) JUSTERAT FÖR POSTER AV ENGÅNGSKARAKTÄR - 3 MSEK (1) RESPEKTIVE –0,06 KRONOR (0,03)
JANUARI – JUNI 2007
- •NETTOOMSÄTTNING 870 MSEK (595)
- • RÖRELSERESULTAT FÖRE AVSKRIVNINGAR 23 MSEK (26) OCH RÖRELSERESULTAT 8 MSEK (17) JUSTERAT FÖR POSTER AV ENGÅNGSKARAKTÄR 40 MSEK (26) RESPEKTIVE 25 MSEK (17)
- •FINANSNETTOT UPPGICK TILL –15 MSEK (-6) OCH RESULTAT FÖRE SKATT -7 MSEK (11)
- • RESULTAT EFTER SKATT -4 MSEK (10) OCH RESULTAT PER AKTIE –0,08 KRONOR (0,29) JUSTERAT FÖR POSTER AV ENGÅNGSKARAKTÄR 9 MSEK (10) RESPEKTIVE 0,18 KRONOR (0,29)
2007
HÄNT UNDER ANDRA KVARTALET
- FÖRVÄRVET AV VITALAS GENOMFÖRT OCH INTEGRATIONEN PÅBÖRJAD
- MBL-FÖRHANDLING I NORRKÖPING SLUTFÖRD
HÄNT EFTER PERIODENS SLUT
- BESLUT I SKILJEDOM MED SEMPER MEDFÖR EN KOSTNAD I ANDRA KVARTALET PÅ 17 MSEK
- PETER ÅSBERG UTNÄMND TILL NY VD OCH KONCERNCHEF
Midelfart Sonesson AB (publ), Box 210 09, SE-200 21 Malmö, Telefon: +46 40 601 82 00, Telefax: +46 40 601 82 01 [email protected], www.midelfartsonesson.com, organisationsnummer: 556241-5323
"MIDELFART SONESSON SKALL VARA DET LEDANDE FÖRETAGET PÅ DEN NORDISKA MARKNADEN INOM HÄLSA OCH VÄLBEFINNANDE"
Koncernchefens kommentar
" Genom förvärvet av norska Midelfart vid årsskiftet har omsättningen första halvåret för Midelfart Sonesson ökat med drygt 45% jämfört med samma period föregående år.
Första kvartalet gick enligt plan, både försäljnings- och resultatmässigt medan en svag försäljningsutveckling under andra kvartalet i Norge påverkade resultatet för kvartalet och halvåret i negativ riktning. Det är framförallt försäljningsutvecklingen till norska hälsofackkunder som uppvisar störst avvikelse. I norsk dagligvaru- och parfymerihandel har vi däremot under perioden genomfört lyckade lanseringar inom health care, personal care och household cleaning.
Koncernens verksamheter i Sverige och Finland har under perioden haft en stabil och bra utveckling och framför oss ser vi nya intressanta lanseringar under tredje kvartalet. Max Medicas övertagande av tyska Salus-Haus hälsoprodukter i Sverige har som vi tidigare nämnt varit betydelsefullt och Max Medica har haft en fortsatt bra utveckling på de svenska apoteken med Liposinol, Mygga, Renässans och Vitamax-serien. Lansering av den sjunde produkten i den egenproducerade Vitamax serien, B-active, beräknas ske under tredje kvartalet.
Miwana som producerar Renässans kommer att under september att lansera en sk hyperton nässpray, ett hälsosammare alternativ till de traditionella nässprayerna.
Friggs som är vårt starka varumärke i dagligvaruhandeln har under perioden påbörjat sin lansering av Naturdiet Soups, en matigare måltidersättning, vilken kommer att stödjas i media under tredje kvartalet.
Slutlig skiljedom i den under 2005 uppkomna tvisten mellan dotterföretaget Friggs AB och Semper AB har meddelats. Friggs AB ska enligt skiljedomen utge till Semper AB 17 MSEK vilket påverkar periodens resultat negativt.
Genom det i april genomförda förvärvet av Vitalas i Malmö, har vi fått en modern distanshandelsverksamhet. Integrationsarbetet med koncernens postorderdivision Naturpost har påbörjats och kostnadsbesparingar inom IT, inköp och personal kommer att kunna realiseras. Under hösten beräknas Vitalas – Naturpost vara ett företag med säte i Malmö. MBLförhandlingarna i Norrköping som blev en följd av integrationen är nu slutförda och berör ca 25 personer. Effekten av uppsägningarna kommer fullt ut ses under första hälften av 2008."
Lennart Nylander, VD
Koncernens utveckling
Nettoomsättningen uppgick till 870 MSEK (595) det första halvåret och till 424 MSEK (294) det andra kvartalet. Justerat för förvärvade verksamheter och valutaeffekter uppgick koncernens nettoomsättningen till 577 MSEK (595) det första halvåret och till 282 MSEK (294) det andra kvartalet.
Rörelseresultatet före avskrivningar (EBITDA) uppgick till 23 MSEK (26) det första halvåret, motsvarande en rörelsemarginal före avskrivningar på 2,6 % (4,4). Justerat för poster av engångskaraktär uppgick resultatet till 40 MSEK (26) motsvarande en rörelsemarginal på 4,6 % (4,4). Det andra kvartalet var rörelseresultatet före avskrivningar -4 MSEK (10), motsvarande en rörelsemarginal på –0,9 % (3,4). Justerat för poster av engångskaraktär uppgick resultatet till 13 MSEK (10) motsvarande en rörelsemarginal på 3,1 % (3,4).
Rörelseresultatet uppgick till 8 MSEK (17) det första halvåret, motsvarande en rörelsemarginal på 0,9 % (2,9). Justerat för poster av engångskaraktär uppgick resultatet till 25 MSEK (17) motsvarande en rörelsemarginal på 2,9 % (2,9). Rörelseresultatet det andra kvartalet var - 12 MSEK (6), motsvarande en rörelsemarginal på –2,8 % (2,0). Justerat för poster av engångskaraktär uppgick resultatet till 5 MSEK (6) motsvarande en rörelsemarginal på 1,2 % (2,0).
Resultatet före skatt uppgick till -7 MSEK (11) det första halvåret och till -20 MSEK (2) det andra kvartalet. Finansnettot uppgick till -15 MSEK det första halvåret jämfört med –6 MSEK föregående år, vilket främst beror på ökade räntekostnader till kreditinstitut för upplåning vid förvärv. Resultatet efter skatt uppgick till -4 MSEK (10) det första halvåret, vilket motsvarar ett resultat per aktie på –0,08 kronor (0,29). Justerat för poster av engångskaraktär uppgick resultatet till 9 MSEK (10) vilket motsvarar ett
resultat per aktie på 0,18 kronor (0,29). Det andra kvartalet var resultatet efter skatt –16 MSEK (1), motsvarande ett resultat per aktie på –0,29 kronor (0,03). Justerat för poster av engångskaraktär uppgick resultatet till -3 MSEK (1), vilket motsvarar ett resultat per aktie på –0,06 kronor (0,03).
Affärsområde Health Care
Nettoomsättningen under första halvåret för affärsområdet uppgick till 704 MSEK (636). Rörelseresultatet före avskrivningar uppgick till 34 MSEK (32). Minskad försäljning under andra kvartalet i Helsedivisionen än förväntat har påverkat periodens försäljning och resultat i negativ riktning. Naturpost har påbörjat integrationen med Vitalas. Övriga enheter har under perioden haft en stabil utveckling.
I affärsområdet ingår marknadsenheterna Friggs, Max Medica, Naturpost och Helsedivisionen i Norge, produktionsenheterna Miwana, Bioglan och Vitamex samt distributionsenheten HKC Egenvårds avdelning Hälsa.
Affärsområde Personal Care
Nettoomsättningen under första halvåret för affärsområdet uppgick till 235 MSEK (37). Rörelseresultatet före avskrivningar uppgick till 16 MSEK (2). En något minskad försäljning under andra kvartalet i den norska verksamheten än förväntat medan övriga enheter har under perioden haft en stabil utveckling.
I affärsområdet ingår marknadsdivisionen Massmarket i Norge, produktionsenheten ABC samt distributionsenheten HKC Egenvårds avdelning Kosmetik.
Kassaflöde och finansiell ställning
Kassaflödet efter investeringar uppgick till –45 MSEK (-49) för det första halvåret och till –30
MSEK (-26) för det andra kvartalet. En högre rörelsekapitalbindning påverkade kassaflödet negativt det första halvåret med 41 MSEK (56), vilket främst var en effekt av sedvanligt årsmönster av ökade varulager och ökade kundfordringar. Investeringsverksamheten påverkades negativt under det andra kvartalet tillföljd av förvärv dotterföretag med 14 MSEK. Likvida medel uppgick till 46 MSEK (15) vid periodens utgång.
Nettoskulden var 603 MSEK (265) vid periodens utgång, vilket var en minskning med 178 MSEK sedan årets början tillföljd av bland annat en amortering under det första kvartalet 2007 av den upptagna bryggkrediten om 231 MSEK i december 2006 inför förvärvet av Midelfart AS. I jämförelse med föregående år ökade nettoskulden med 338 MSEK främst på grund av ökad upplåning för gjorda företagsförvärv.
Koncernens egna kapital ökade under perioden med 276 MSEK tillföljd av periodens resultat -4 MSEK, omräkningsdifferenser om 27 MSEK, en nyemission i februari 2007 som inbringade 224 MSEK samt en apportemission i maj 2007 om 29 MSEK.
Soliditeten vid periodens utgång var 42% (52).
Investeringar
Investeringar i immateriella- och materiella anläggningstillgångar, exklusive företagsförvärv, uppgick brutto till 7 MSEK (8) och avsåg främst ersättningsinvesteringar för producerande enheter. Avskrivningarna uppgick till 15 MSEK (9).
Personal
Genomsnittligt antal anställda i koncernen var under perioden 448 (320). Vid periodens utgång uppgick antalet anställda i koncernen till 453 (315). Ökningen jämfört med föregående år beror främst på gjorda företagsförvärv. Förvärvade företag under den senaste 12
månadersperioden hade vid förvärvstillfällena totalt 134 anställda tillsammans.
Förvärv
I april 2007 förvärvade koncernen samtliga aktier i Vitalas International AB för 60 MSEK, där 31 MSEK betalades kontant och 29 MSEK genom emittering av 1 340 000 B-aktier till 21,54 kr per aktie. Företaget utvecklar och säljer hälsoprodukter i abonnemangsform i Norden och Polen. Vid förvärvstidpunkten hade företaget 11 anställda med en för 2007 beräknad omsättning på cirka 80 MSEK och ett rörelseresultat före avskrivningar på cirka 8 MSEK.
Förvärvet ingår i Midelfart Sonesson koncernen från 2 april 2007. Under det andra kvartalet 2007 bidrog det förvärvade bolaget med en nettoomsättning på 18 MSEK och med ett resultat efter skatt på 0 MSEK till koncernen. Om förvärvet hade inträffat per 1 januari 2007, skulle koncernens nettoomsättning för det första halvåret ha uppgått till 887 MSEK och resultatet efter skatt till -7 MSEK. Redovisningen av rörelseförvärvet är preliminär och kan komma att förändras. För preliminär redovisning av det förvärvade företagets nettotillgångar vid förvärvstidpunkten hänvisas till sidan 11.
Nya informationskrav
I enlighet med ny svensk lagstiftning, vilken trädde i kraft 1 juli 2007, ska noterade företag avge information om väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer samt ytterligare information om moderbolaget. Bolagets styrelse ska även i halvårsrapporten avge en försäkran.
Moderbolaget
Nettoomsättningen uppgick till 18 MSEK (13) och resultatet före skatt till 2 MSEK (–2) det första halvåret. Periodens resultat var 2 MSEK (-1). Likvida medel var vid periodens utgång 5 MSEK (0).
Moderbolagets egna kapital uppgick vid periodens utgång till 732 MSEK, vilket var en ökning med 274 MSEK sedan årsskiftet tillföljd av en nyemission 224 MSEK, en apportemission 29 MSEK, omräkningsdifferenser 19 MSEK samt periodens resultat 2 MSEK.
Antalet anställda i moderbolaget uppgick vid periodens utgång till 4 (5).
Aktien
Midelfart Sonessons A- och B-aktier är noterade på OMX Nordic Exchange, Stockholm Small Cap list. I februari nyemitterades 17 749 166 Baktier i samband med förvärvet av Midelfart AS. Nyemissionen fulltecknades, varvid bolaget tillfördes 224 MSEK. I maj emitterades 1 340 000 B-aktier mot apport för delfinansiering av företagsförvärvet Vitalas International AB. Antalet aktier vid periodens utgång uppgick därmed till 1 519 730 av serie A och 53 067 768 av serie B.
Transaktioner med närstående
I samband med förvärvet av Midelfart AS garanterade Midelfart Sonessons två stora aktieägare Midelfart Holding AS och Stena Adactum AB en nyemission, där garantiprovisioner totalt uppgick till 2,5 MSEK. Övriga inköp från närstående har skett endast i ringa omfattning.
Prissättning av sålda och köpta varor och tjänster till närstående bolag har skett till marknadsmässiga villkor.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernen är i sin verksamhet utsatt för vissa operationella och finansiella risker som kan påverka resultatet i mindre eller större omfattning. De operationella riskerna hanteras av de operativa enheterna medan de finansiella riskerna hanteras av den centrala finansfunktionen i moderbolaget.
En stor del av de koncernens egenvårdsprodukter omfattas direkt eller indirekt av lagstiftning om läkemedel eller livsmedel. Förändringar i lagstiftning eller myndighetsbeslut kan utgöra en risk för koncernens möjlighet att marknadsföra och sälja en produkt eller produktgrupp. Vidare kan en eventuell avreglering av apoteksmonopolet få en väsentlig påverkan på verksamheten.
Inom koncernen finns både egna och licensierade varumärken. De licensierade varumärkena löper med långa distributionsavtal, där en risk föreligger vid avtalens utgång att de inte förnyas.
Koncernens producerande verksamheter är beroende av fortlöpande leveranser av råvaror. Priser på råvaror kan fluktuera mer eller mindre över tiden, vilket potentiellt kan påverka verksamheten negativt.
Moderbolaget bedriver ingen operativ verksamhet, varför riskerna i bolaget är begränsade till valuta-, ränte- och likviditetsrisker. Beträffande finansiella risker hänvisas till not 31 i Årsredovisningen 2006.
Väsentliga händelser efter periodens utgång
Den 20 juli meddelades slutlig skiljedom i den under 2005 uppkomna tvisten mellan dotterföretaget Friggs AB och Semper AB, vilken tidigare har informerats om både i Årsredovisning 2005 (not 31) och Årsredovisning 2006 (not 33). Friggs AB ska enligt skiljedomen utge ett kapitalbelopp inklusive ränta och ombudskostnader till Semper AB med 17 MSEK. Denna engångskostnad har belastat rörelseresultatet för det andra kvartalet under posten Övriga rörelsekostnader och Centrala poster i segmentsredovisningen.
Ny VD
Den 25 juli utsågs Peter Åsberg till ny VD och koncernchef för Midelfart Sonesson. Peter Åsberg är för närvarande VD för Cloetta Sverige AB. Han har tidigare varit VD för Coca Cola såväl i Sverige som i Finland samt haft chefsbefattningar inom Proctor & Gamble Scandinavia.
Peter Åsberg beräknas tillträda sin befattning senast vid kommande årsskifte. Han efterträder Lennart Nylander, 61, vars avtal löper fram till februari 2008.
Bedömningar och uppskattningar
Upprättande av bokslut i enlighet med gällande redovisningsprinciper kräver att företagsledningen gör bedömningar och uppskattningar samt antaganden som påverkar tillämpningen av gällande redovisningsprinciper och därmed redovisade poster i balans- och resultaträkningar. Sådana antaganden och uppskattningar grundar sig oftast på historisk erfarenhet men även på andra faktorer, som förväntningar på framtida händelser. Med andra bedömningar och uppskattningar kan resultatet bli ett annat och det verkliga utfallet kommer sällan att överensstämma med det uppskattade.
Uppskattningar och antaganden ses över regelbundet. Ändringar av uppskattningar redovisas i den period ändringen görs om ändringen endast påverkat denna period, eller i den period ändringen görs och framtida perioder om ändringen påverkar både aktuell period och framtida perioder.
Redovisningsprinciper
Denna halvårsrapport har för koncernen upprättats i enlighet med IAS 34 Delårsrapportering, vilket är i överensstämmelse med Redovisningsrådets rekommendation RR 31, Delårsrapportering för koncerner, samt i enlighet med årsredovisningslagen (ÅRL). Moderbolagets rapportering är upprättad i enlighet med RR 32:06, Redovisning för juridiska personer, samt årsredovisningslagen (ÅRL). Samma redovisningsprinciper har tillämpats, som i den senaste publicerade Årsredovisningen (2006).
De nya redovisningsstandarder och tolkningar som har införts från och med 1 januari 2007 har inte haft någon påverkan på koncernens resultat och ställning.
Kommande rapporttillfällen
Midelfart Sonesson AB (publ), Halvårsrapport januari – juni 2007 6
Delårsrapport för januari-september 2007 lämnas den 26 oktober. Bokslutskommunikè för 2007 lämnas i februari 2008.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderföretagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderföretaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Malmö den 23 augusti 2007
Midelfart Sonesson AB (publ)
Harald Norvik STYRELSENS ORDFÖRANDE
Martin Svalstedt Celina Midelfart Vidar Eskelund STYRELSELEDAMOT STYRELSELEDAMOT STYRELSELEDAMOT
Lennart Bohlin Lennart Nylander Sven Sandberg STYRELSELEDAMOT VERKSTÄLLANDE DIREKTÖR STYRELSELEDAMOT
För ytterligare information kontakta:
Lennart Nylander, VD, 0705-59 50 99, [email protected] Kent Sandin, CFO, 0705-82 77 95, [email protected]
Denna rapport har inte varit föremål för granskning av bolagets revisorer
Koncernens resultaträkning
| Mkr | april– | april– | jan– | jan– | juli | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| juni | juni | juni | juni | 2006– | 2006 | |
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | juni | ||
| 2007 | ||||||
| Nettoomsättning | 424 | 294 | 870 | 595 | 1 432 | 1 157 |
| Kostnad sålda varor | -247 | -178 | -518 | -372 | -906 | -760 |
| Bruttoresultat | 177 | 116 | 352 | 223 | 526 | 397 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 0 | 1 | 0 | 6 | 5 |
| Försäljningskostnader | -115 | -76 | -224 | -143 | -387 | -306 |
| Administrationskostnader | -57 | -34 | -103 | -63 | -157 | -117 |
| Övriga rörelsekostnader | -18 | 0 | -18 | 0 | -21 | -3 |
| Rörelseresultat | -12 | 6 | 8 | 17 | -33 | -24 |
| Finansiella intäkter | 1 | 0 | 4 | 1 | 4 | 1 |
| Finansiella kostnader | -9 | -4 | -19 | -7 | -31 | -19 |
| Resultat före skatt | -20 | 2 | -7 | 11 | -60 | -42 |
| Skatt på periodens resultat | 4 | -1 | 3 | -1 | 13 | 9 |
| Periodens resultat | -16 | 1 | -4 | 10 | -47 | -33 |
| Periodens resultat fördelas på: | ||||||
| Moderbolagets aktieägare (Mkr) | -16 | 1 | -4 | 10 | -47 | -33 |
| Resultat per aktie hänförligt till | ||||||
| moderbolagets aktieägare (kr) | -0,29 | 0,03 | -0,08 | 0,29 | -1,10 | -0,93 |
| Antal aktier (tusen) | ||||||
| Per balansdagen | 54 587 | 34 698 | 54 587 | 34 698 | 54 587 | 35 498 |
| Genomsnittligt under perioden | 53 917 | 34 698 | 48 559 | 34 698 | 42 346 | 34 944 |
| Avskrivningar i rörelseresultatet | -8 | -4 | -15 | -9 | -25 | -19 |
| Rörelseresultat före avskrivningar | -4 | 10 | 23 | 26 | -8 | -5 |
Koncernens balansräkning
| Tillgångar Mkr |
30 juni | 30 juni | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2006 | |
| Varumärken | 430 | 186 | 365 |
| Goodwill | 719 | 381 | 686 |
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 22 | 5 | 9 |
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 171 | 572 | 1 060 |
| Materiella anläggningstillgångar | 90 | 79 | 93 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 66 | 55 | 62 |
| Anläggningstillgångar | 1 327 | 706 | 1 215 |
| Varulager | 284 | 192 | 279 |
| Kundfordringar | 212 | 114 | 130 |
| Andra fordringar | 59 | 54 | 36 |
| Likvida medel | 46 | 15 | 49 |
| Omsättningstillgångar | 601 | 375 | 494 |
| Tillgångar | 1 928 | 1 081 | 1 709 |
| Eget kapital och skulder | 30 juni | 30 juni | 31 dec |
| Mkr | 2007 | 2006 | 2006 |
| Aktiekapital | 273 | 174 | 178 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 221 | 221 | 221 |
| Balanserad vinst och övriga reserver | 320 | 167 | 139 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 814 | 562 | 538 |
| Minoritetsintresse | - | - | 0 |
| Eget kapital | 814 | 562 | 538 |
| Långfristiga räntebärande skulder | 250 | 110 | 259 |
| Avsättningar till pensioner | 3 | 0 | 3 |
| Andra avsättningar och andra skulder | 153 | 41 | 119 |
| Långfristiga skulder | 406 | 151 | 381 |
| Kortfristiga räntebärande skulder | 396 | 170 | 568 |
| Leverantörsskulder | 209 | 137 | 141 |
| Andra skulder | 103 | 61 | 81 |
| Kortfristiga skulder | 708 | 368 | 790 |
| Skulder | 1 114 | 519 | 1 171 |
| Eget kapital och skulder | 1 928 | 1 081 | 1 709 |
| Ställda säkerheter | 1 012 | 639 | 908 |
| Ansvarsförbindelser | 5 | 0 | 4 |
Midelfart Sonesson AB (publ), Halvårsrapport januari – juni 2007 9
Koncernens segmentredovisning
| januari – juni | Health Care | Personal Care | Central poster och elimineringar |
KONCERNEN | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 |
| Nettoomsättning | 704 | 636 | 235 | 37 | -69 | -78 | 870 | 595 |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) |
34 | 32 | 16 | 2 | -27 | -8 | 23 | 26 |
Koncernens kassaflödesanalys
| Mkr | april– juni 2007 |
april– juni 2006 |
jan– juni 2007 |
jan– juni 2006 |
juli 2006– juni 2007 |
Helår 2006 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapital |
3 | 8 | 17 | 22 | 19 | 24 |
| Förändringar av rörelsekapital | -16 | -30 | -41 | -56 | -76 | -91 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
-13 | -22 | -24 | -34 | -57 | -67 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -17 | -4 | -21 | -15 | -388 | -382 |
| Kassaflöde efter investeringsverksamheten |
-30 | -26 | -45 | -49 | -445 | -449 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 34 | -6 | 42 | 15 | 476 | 449 |
| Periodens kassaflöde | 4 | -32 | -3 | -34 | 31 | 0 |
| Likvida medel vid periodens början | 42 | 47 | 49 | 49 | 15 | 49 |
| Likvida medel vid periodens slut | 46 | 15 | 46 | 15 | 46 | 49 |
Nyckeltal för koncernen
| april– | april– | jan– | jan– | juli | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| juni | juni | juni | juni | 2006– | 2006 | ||
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | juni | |||
| 2007 | |||||||
| Bruttomarginal | % | 41,7% | 39,5% | 40,5% | 37,5% | 36,7% | 34,3% |
| Rörelsemarginal före avskrivningar | % | -0,9% | 3,4% | 2,6% | 4,4% | -0,6% | -0,4% |
| Rörelsemarginal | % | -2,8% | 2,0% | 0,9% | 2,9% | -2,3% | -2,1% |
| Vinstmarginal | % | -4,7% | 0,7% | -0,8% | 1,8% | -4,2% | -3,6% |
| Nettoskuld | Mkr | 603 | 265 | 603 | 265 | 603 | 781 |
| Skuldsättningsgrad | ggr | 0,8 | 0,5 | 0,8 | 0,5 | 0,8 | 1,5 |
| Räntetäckningsgrad | ggr | neg. | 1,5 | 0,6 | 2,6 | neg. | neg. |
| Avkastning på eget kapital | % | neg. | 0% | neg. | 2% | neg. | neg. |
| Soliditet | % | 42% | 52% | 42% | 52% | 42% | 31% |
Midelfart Sonesson AB (publ), Halvårsrapport januari – juni 2007 10
Förändringar i koncernens eget kapital1
| Mkr | 30 juni | 30 juni | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2006 | |
| Ingående värde enligt fastställd balansräkning | 538 | 567 | 567 |
| Förändring omräkningsreserv | 27 | -1 | -4 |
| Periodens resultat | -4 | 10 | -33 |
| Summa förmögenhetsförändringar redovisade direkt mot eget kapital, | |||
| exkl. transaktioner med bolagets ägare | 561 | 576 | 530 |
| Nyemission | 253 | - | 22 |
| Utdelning | - | -14 | -14 |
| Förändring minoritetsintresse | 0 | - | 0 |
| Utgående värde | 814 | 562 | 538 |
| 1 Ingående värde eget kapital 2006 har justerats, på grund av fel i |
tidigare redovisad period. För mer information se Årsredovisningen 2006.
Förvärv av rörelse
Det förvärvade företaget, Vitalas, nettotillgångar vid förvärvstidpunkten:
| Mkr | |||
|---|---|---|---|
| Redovisat | värde | Värde i | |
| värde | justering | koncernen | |
| Immateriella anläggningstillgångar | 12 | 75 | 87 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | - | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 | - | 2 |
| Varulager | 6 | - | 6 |
| Kundfordringar och övriga fordringar | 9 | - | 9 |
| Likvida medel | 3 | - | 3 |
| Avsättningar | -1 | - | -1 |
| Räntebärande skulder | -11 | - | -11 |
| Leverantörsskulder och övriga skulder | -14 | -21 | -14 |
| Netto identifierbara tillgångar och skulder | 6 | 54 | 60 |
| Koncerngoodwill | - | ||
| Erlagd köpeskilling, kontant2 | 31 | ||
| Erlagd köpeskilling, eget kapital instrument | 29 | ||
| Erlagd köpeskilling, totalt | 60 | ||
| Kassa (förvärvad) | 3 | ||
| Netto kassautflöde | 14 | ||
| 2 Inklusive förvärvskostnader uppgående till 408 Tkr. |
Moderbolagets resultaträkning i sammandrag
| Mkr | april–juni 2007 |
april–juni 2006 |
jan– juni 2007 |
jan– juni 2006 |
juli 2006– juni 2007 |
Helår 2006 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 11 | 6 | 18 | 13 | 30 | 25 |
| Övriga rörelseintäkter | - | - | - | - | 0 | 0 |
| Administrationskostnader | -8 | -7 | -14 | -13 | -33 | -32 |
| Övriga rörelsekostnader | - | -1 | - | -1 | 0 | -1 |
| Rörelseresultat | 3 | -2 | 4 | -1 | -3 | -8 |
| Resultat från andelar i dotterföretag | - | - | - | - | -20 | -20 |
| Finansnetto | -1 | 0 | -2 | -1 | -9 | -8 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 | -2 | 2 | -2 | -32 | -36 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 0 | 0 |
| Skatt på periodens resultat | - | 0 | - | 1 | 4 | 4 |
| Periodens resultat | 2 | -2 | 2 | -1 | -28 | -32 |
Moderbolagets balansräkning i sammandrag
| Tillgångar | 30 juni | 30 juni | 31 dec |
|---|---|---|---|
| Mkr | 2007 | 2006 | 2006 |
| Immateriella anläggningstillgångar | - | 0 | - |
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | 1 | 1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 1 334 | 797 | 1 353 |
| Anläggningstillgångar | 1 334 | 798 | 1 354 |
| Omsättningstillgångar | 77 | 31 | 57 |
| Tillgångar | 1 411 | 829 | 1 411 |
| Eget kapital och skulder | 30 juni | 30 juni | 31 dec |
| Mkr | 2007 | 2006 | 2006 |
| Eget kapital | 732 | 456 | 458 |
| Obeskattade reserver | - | 0 | - |
| Långfristiga skulder | 270 | 111 | 269 |
| Kortfristiga skulder | 409 | 262 | 684 |
| Eget kapital och skulder | 1 411 | 829 | 1 411 |