AI assistant
Matas — Interim / Quarterly Report 2016
Aug 16, 2016
3407_rns_2016-08-16_1d3f150a-0f5b-4405-bc6d-03619f6ae0c4.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
salas
Selskabsmeddelelse 14 2016/17
Allerød den 16. august 2016
Delårsrapport - 1. kvartal 2016/17
(1. april – 30. juni 2016)
Stigende omsætning – forventninger fastholdes – nyt aktietilbagekøb
Omsætningen i 1. kvartal 2016/17 udgjorde DKK 848,1 mio. svarende til en vækst på 2,6 % i forhold til 1. kvartal 2015/16. Den underliggende like-for-like vækst i butiksomsætningen udgjorde 2,9 % i 1. kvartal 2016/17.
EBITA udgjorde DKK 136,9 mio. i 1. kvartal 2016/17 svarende til en EBITA margin på 16,1 % i forhold til 16,7% i samme periode året før.
Forventningerne til 2016/17 er uforandrede; en like-for-like omsætningsvækst på 1-3% og en EBITA margin i underkanten af 17%.
Grundet en betydelig generering af likviditet igangsættes i overensstemmelse med selskabets kapitalstrukturspolitik et nyt aktietilbagekøbsprogram på DKK 150 mio. Programmet vil starte 1. september 2016.
Terje List, adm. direktør udtaler: "Om end det er glædeligt, at omsætningen udviser en ganske positiv udvikling i kvartalet, kan den positive salgsudvikling fortrinsvist tilskrives flere handelsdage samt en bedre solsæson i forsommeren. Vi har i kvartalet fortsat udrulningen af en række strategiske initiativer med henblik på at øge den langsigtede vækst i omsætning og indtjening for Matas, og konkret ikke mindst relanceringen af Club Matas, hvor kunderne nu kan vælge individualiserede fordele, der matcher deres købsadfærd. Igangsættelsen af endnu et aktietilbagekøb understreger, at Matas er en meget likviditetsgenererende virksomhed, med fokus på løbende afkast til aktionærerne".
- Omsætningen i 1. kvartal 2016/17 blev DKK 848,1 mio. svarende til en stigning på 2,6 % sammenlignet med 1. kvartal 2015/16. Like-for-like væksten udgjorde 2,9%. Omsætningen var positivt påvirket af antallet af handelsdage, samt i mindre grad udviklingen i sæsonsalget sammenlignet med samme periode i året før.
- Bruttoresultatet i 1. kvartal 2016/17 blev DKK 401,1 mio. svarende til en bruttomargin på 47,3%, hvilket var en forbedring på 0,6 %-point i forhold til 46,7% i 1. kvartal 2015/16.
- EBITA udgjorde DKK 136,9 mio. i 1. kvartal 2016/17 svarende til en EBITA margin på 16,1% i forhold til 16,7% i den samme periode året før.
- Resultat efter skat for perioden blev DKK 84,6 mio. og Justeret resultat efter skat korrigeret for amortiseringer, der ikke er relateret til software blev DKK 99,4 mio. i forhold til DKK 100,9 mio. i 1. kvartal af 2015/16.
- Pengestrøm fra primær drift faldt til DKK 86,5 mio. i 1. kvartal 2016/17 fra DKK 199,5 mio. i første kvartal året før. De frie pengestrømme i 1. kvartal 2016/17 var DKK 25,7 mio. mod DKK 177,5 mio. i 1. kvartal af 2015/16. (Den lavere pengestrøm i kvartalet er en effekt af køb af fire associerede butikker, investeringer i butikkerne samt en bevidst lageropbygning for at mindske antallet af situationer, hvor produkter er udsolgt.)
- Bruttogælden udgjorde DKK 1.534,2 mio. pr. 30. juni 2016. Målsætningen er uændret at have en bruttogæld på DKK 1.600-1.800 mio. Den rentebærende nettogæld udgjorde DKK 1.428,1 mio. pr. 30. juni 2016 svarende til 2,2 gange rullende 12 måneders EBITDA før særlige poster mod 2,5 gange ved udgangen af 1. kvartal 2015/16.
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 1 af 16
Det blev på selskabets generalforsamling den 29. juni 2016 vedtaget at betale DKK 6,3 i udbytte pr. aktie á DKK 2,5 svarende til et samlet udbytte på DKK 254 mio., der er udbetalt i starten af 2. kvartal 2016/17.
- Club Matas fortsatte nettofremgangen i antal medlemmer i 1. kvartal 2016/17 og fastholder dermed positionen som Danmarks største kundeklub. Mod slutningen af kvartalet relanceredes Club Matas med yderligere kundefordele, der er individualiserede og baseret på bl.a. kundens købshistorik.
- Matas' e-handelsforretning fastholdt den høje vækst i kvartalet.
- Matas har efter kvartalets afslutning underskrevet en hensigtserklæring (Letter of Intent) med Estée Lauder Company vedrørende udrulningen af en række shop-in-shop butikker for det internationalt kendte make-up brand M·A·C, i første fase i de fem StyleBox-butikker samt i en Matas-butik.
- Der er indgået aftale om det første shop-in-shop apotek i en Matas-butik i Sønderborg.
- I kvartalet overtog Matas fire associerede butikker; en i Skagen, en i Haderslev og to i Sønderborg.
Forventninger til 2016/17
De finansielle forventninger til koncernen i 2016/17 er uforandret følgende:
- Like-for-like omsætningen forventes at vokse med 1-3%.
- EBITA marginen forventes realiseret i underkanten af 17%.
- Investeringer, eksklusiv overtagelse af butikker, forventes realiseret i niveauet DKK 90-100 mio.
Conference call
Matas afholder telefonkonference for investorer og analytikere tirsdag den 16. august kl. 12.30.
Telefonkonferencen og præsentation vil være tilgængelig via Matas' investor hjemmeside: www.investor.matas.dk.
Følgende numre kan benyttes af investorer og analytikere:
DK +45 32 71 16 60
UK: +44 (0)20 3427 1904
US: +1 646 254 3388
Event kode: 2054771
Kontaktpersoner
Terje List
Adm. direktør, tlf. 48 16 55 55
Søren Mølbak
Head of Investor Relations, tlf. 48 16 55 48
Anders T. Skole-Sørensen
Finansdirektør, tlf. 48 16 55 55
Henrik Engberg Johannsen
Informationschef, tlf. 21 71 24 74
Udtalelser om fremtiden
Denne delårsrapport indeholder udtalelser om fremtiden, herunder udtalelser om Matas A/S' fremtidige driftsresultater, økonomiske stilling, pengestrømme, forretningsstrategi og fremtidige målsætninger. Disse udtalelser er kendetegnet ved brug af ord som "tror", "mener", "forventer", "skønner", "antager", "forudser", "fortsætter", "regner med" eller "påtænker" eller lignende ord med tilsvarende betydning. Udtalelserne er baseret på forventninger eller forudsigelser, som ledelsen anser for at være rimelige på tidspunktet for offentliggørelsen af denne rapport. Udsagn om fremtiden er forbundet med risici og usikkerhed og en række faktorer, hvoraf mange vil være uden for Matas A/S' kontrol, kan medføre at den faktiske udvikling og det faktiske resultat afviger væsentligt fra forventningerne i delårsrapporten. Uden at være udtømmende omfatter sådanne faktorer generelle økonomiske og forretningsmæssige forhold, herunder markeds- og konkurrence-, leverandørforhold samt finansielle forhold.
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 2 af 16
matas
Hoved- og nøgletal
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| 1. kvartal | 1. kvartal | |
| Resultatopgørelse | ||
| Nettoomsætning | 848,1 | 826,5 |
| Bruttoresultat | 401,1 | 386,0 |
| EBITDA | 152,6 | 152,4 |
| Resultat af primær drift | 117,9 | 118,7 |
| Resultat før skat | 108,4 | 113,1 |
| Periodens resultat | 84,6 | 86,4 |
| EBITA | 136,9 | 137,7 |
| Justeret resultat efter skat | 99,4 | 100,9 |
| Balance | ||
| Aktiver i alt | 5.443,7 | 5.474,4 |
| Egenkapital i alt | 2.468,2 | 2.472,9 |
| Nettoarbejdskapital | -105,5 | -122,6 |
| Nettorentebærende gæld | 1.428,1 | 1.645,1 |
| Pengestrømsopgørelse | ||
| Pengestrøm fra driftsaktivitet | 77,4 | 189,3 |
| Pengestrøm til investeringsaktivitet | -51,7 | -11,8 |
| Frie pengestrømme | 25,7 | 177,5 |
| Nøgletal | ||
| Omsætningsvækst | 2,6% | -0,1% |
| Like-for-like vækst | 2,9% | 0,4% |
| Bruttomargin | 47,3% | 46,7% |
| EBITDA margin | 18,0% | 18,4% |
| EBITA margin | 16,1% | 16,7% |
| EBIT margin | 13,9% | 14,4% |
| Cash conversion | 44,5% | 125,3% |
| Resultat pr. aktie, DKK | 2,17 | 2,16 |
| Udvandet resultat pr. aktie, DKK | 2,15 | 2,15 |
| Aktiekurs ultimo perioden, DKK | 113,5 | 142,5 |
| Afkast på den investerede kapital før skat | 14,2% | 14,7% |
| Afkast på den investerede kapital før skat, ekskl. goodwill | 133,4% | 130,7% |
| Nettoarbejdskapital i procent af omsætningen | -3,0% | -3,6% |
| Investeringer i procent af omsætningen | 6,1% | 1,4% |
| Nettorentebærende gæld / justeret EBITDA | 2,2 | 2,5 |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere | 2.138 | 2.112 |
For definitioner af hoved- og nøgletal henvises til side 76 i 2015/16 Årsrapporten.
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 3 af 16
Ledelsesberetning
Omsætningen i 1. kvartal 2016/17
Matas realiserede i 1. kvartal af 2016/17 en samlet omsætning på DKK 848,1 mio. svarende til en stigning på 2,6% i forhold til 1. kvartal 2015/16.
Væksten i salget til de butikker, som blev drevet af koncernen i såvel 1. kvartal 2016/17 som 1. kvartal 2015/16 (Like-for-like væksten), udgjorde 2,9%. Antallet af transaktioner steg en smule i perioden, men justeres der for tilkøbte butikker, var der et mindre fald. Den gennemsnitlige transaktionsstørrelse udviste en stigning. E-handelssalget fortsatte de høje vækstrater i forhold til året før.
Salget i egne butikker steg 3,2% i forhold til 1. kvartal 2015/16. Konsolideringen af de tilkøbte aktiviteter løftede salget fra egne butikker med ca. DKK 3,8 mio. i 1. kvartal 2016/17 i forhold til 1. kvartal 2015/16. Engrossalget til de associerede Matas butikker mv. faldt 13,2%, bl.a. som følge af overtagelsen af associerede butikker i den mellemliggende periode.
OMSÆTNING FORDELT PÅ SALGSKANALER
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 | Vækst |
|---|---|---|---|
| 1. kvartal | 1. kvartal | ||
| Beauty | 606,0 | 589,3 | 2,8% |
| Vital | 92,2 | 84,1 | 9,6% |
| Material | 74,4 | 74,0 | 0,6% |
| MediCare | 47,0 | 46,0 | 2,1% |
| Øvrige inkl. butikker i Sverige | 5,1 | 6,1 | -17,2% |
| I alt fra egne butikker | 824,7 | 799,5 | 3,2% |
| Engrossalg til associerede butikker mv. | 23,4 | 27,0 | -13,3% |
| Nettoomsætning i alt | 848,1 | 826,5 | 2,6% |
Note: Produktsalget fra StyleBox er inkluderet i Beauty, mens salget af services er inkluderet i Øvrige.
Beautyområdet tilbyder hverdags- og luksusskønhedsprodukter samt produkter til personlig pleje, herunder kosmetik, duft, hudpleje- og hårplejeprodukter. Omsætningen inden for Beauty steg samlet set med 2,8% i forhold til 1. kvartal 2015/16. Salget af High-end beauty produkter udviste en pæn vækst på 4,7%, mens salgsudviklingen på Mass Beauty området udviste en lidt lavere vækst på 1,4%.
Beautys andel af den samlede omsætning fra egne butikker faldt marginalt i 1. kvartal 2016/17 til 73,5% fra 73,7% i samme periode sidste år.
Vitalområdet, der omfatter vitaminer, mineraler, kosttilskud og sundhedsrelaterede fødevarer fortsatte den positive udvikling med en fremgang i omsætningen på 9,6% i 1. kvartal 2016/17. Et stigende fokus på området i butikkerne og et positivt marked har medvirket til den pæne fremgang, ligesom en ekstra kampagne i kvartalet har understøttet den solide vækst.
Omsætningen i Material Shoppen, der indeholder produkter til kompleks problemløsning i husholdningen samt inden for fodpleje, sport mv., har udvist en marginal fremgang på 0,6% i forhold til 1. kvartal 2015/16, der primært kan tilskrives ekstra salg fra de overtagne butikker.
MediCare, der tilbyder håndkøbsmedicin og sygeplejeprodukter, oplevede en stigning i omsætningen i 1. kvartal 2016/17 på 2,1%.
Antallet af medlemmer i Club Matas loyalitetsprogrammet steg fortsat i 1. kvartal 2016/17. I kvartalet blev en ny og mere individualiseret version af Club Matas udrullet, der giver kunderne yderligere fordele knyttet til den enkeltes købsadfærd. Partnerprogrammet ClubM omfatter pr. dags dato 20 eksterne partnere.
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 4 af 16
matas
Matas kæden i Danmark bestod pr. 30. juni 2016 af 291 butikker fordelt på 275 egne fysiske butikker og en webshop og 15 associerede butikker. Der er i kvartalet købt fire associerede butikker; en i Skagen, en i Haderslev og to butikker i Sønderborg. I StyleBox var der uændret 5 butikker, en shop-in-shop og en webshop.
Matas overvåger kontinuerligt den konkurrencemæssige situation i markedet, herunder et parallelimportkoncept inden for visse af Matas' produktkategorier. Matas' analyse af salgsdata fra butikker i konkurrenceudsat nærhed til parallelkonceptets butikker udviser fortsat en meget lille negativ salgspåvirkning i perioden kort efter parallelimportørens butiksåbning, og at denne effekt formindskes efter den initiale periode. Det er således fortsat Matas' opfattelse, at det relativt nye koncepts primære effekt på markedet har været en forøgelse af en allerede intens priskonkurrence i markedet, en udvidelse af det samlede marked, samt at dagligvarehandlen mister markedsandele på området.
Matas lancerede i løbet af 1. kvartal 2016/17 en strategiopdatering med navnet "Den Ultimative Forskel". Strategien har som ambition at øge Matas' omsætning til over DKK 4 mia. i 2020/21 og indeholder to hovedspor: Øget Kundefokus og Digitalt Lederskab. Målet er en yderligere styrkelse af Matas som kundernes foretrukne destination for skønheds- og helseprodukter gennem øget kundefokus, en forbedret butiksoplevelse, en mere effektiv pris- og rabatstruktur, omnichannel lederskab samt i endnu højere grad at udnytte potentialet i Club Matas.
Matas har efter kvartalet afslutning underskrevet en hensigtserklæring (Letter of Intent) med Estée Lauder Company vedrørende udrulningen af en række shop-in-shop butikker for det internationalt anerkendte mærke M-A-C, blandt andet i de fem StyleBox-butikker. Alle detaljer i aftalen er endnu ikke færdigforhandlet, men det ventes at de første M-A-C shop-in-shops kan udrulles i løbet af anden halvdel af kalenderåret 2016.
Som følge af det lave antal tilbageværende associerede butikker er den gældende aftale, der regulerede samhandlen, bortfaldet. Matas har igangsat en dialog med ejerne af de tilbageværende associerede butikker angående en ny aftale. Det ventes, at en aftale kan færdigforhandles i løbet af 2016/17. Der pågår desuden konkret dialog om yderligere butiksøvertagelser.
Der er en indgået aftale om det første shop-in-shop apotek i en ny Matas-butik i Sønderborg, som forventes åbnet i løbet af efteråret.
Udvikling i omkostninger og primær drift
Bruttoresultat for 1. kvartal 2016/17 udgjorde DKK 401,1 mio. mod DKK 386,0 mio. i samme periode 2015/16.
Bruttomarginen i 1. kvartal 2016/17 blev realiseret med 47,3% i forhold til 46,7% året før. Den bedre udvikling i bruttoresultatet i 1. kvartal 2016/17 kan således henføres til såvel den positive udvikling i omsætningen som i bruttomarginen. Den bedre bruttomarginal var et resultat af bedre indkøbsbonusser i forbindelse med et højere indkøbsvolumen hos leverandører, en positiv effekt på bruttomarginalen fra salg til detailmarginal ved konsolideringen af de fire overtagne butikker, samt en marginalt bedre indtjening fra partnerprogrammet ClubM.
Andre eksterne omkostninger steg i 1. kvartal 2016/17 med DKK 8,3 mio. i forhold til samme periode sidste år. I procent af omsætningen steg andre eksterne omkostninger til 9,1% i 1. kvartal 2016/17 fra 8,4% i samme periode året før, hvilket især kan tilskrives forøgede marketingomkostninger, bl.a. DKK 4,3 mio. i forbindelse med relanceringen af Club Matas samt at der i sammenligningskvartalet (første kvartal af 2015/16) var ekstraordinært lave nettomarketingomkostninger.
Personaleomkostningerne steg med DKK 6,6 mio. i 1. kvartal 2016/17 i forhold til året før til DKK 170,9 mio. Stigningen skete på baggrund af øgede lønomkostninger på hovedkontoret i forbindelse med eksekveringen af Matas' strategiske tiltag, almindelig lønstigning pr. 1. april 2016 samt på baggrund af en mindre stigning i antallet af butiksansatte bl.a. som følge af overtagelsen af butikker. I procent af omsætningen steg personaleomkostningerne til 20,2% i 1. kvartal 2016/17 fra 19,9% i samme periode sidste år. Der indgår DKK 0,7 mio. i personaleomkostninger i 1. kvartal 2016/17 relateret til selskabets langsigtede aktieaf lønningsprogram.
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 5 af 16
UDVIKLING I OMKOSTNINGER
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 | Vækst |
|---|---|---|---|
| 1. kvartal | 1. kvartal | ||
| Andre eksterne omkostninger | 77,6 | 69,3 | 12,0% |
| I procent af omsætning | 9,1% | 8,4% | |
| Personaleomkostninger | 170,9 | 164,3 | 4,0% |
| I procent af omsætning | 20,2% | 19,9% |
EBITDA i 1. kvartal 2016/17 blev DKK 152,6 mio., hvilket er en stigning på 0,1% i forhold til samme periode sidste år. EBITDA marginen blev dermed realiseret med 18,0%, hvilket er en tilbagegang på 0,4%-point.
EBIT udgjorde DKK 117,9 mio. i 1. kvartal 2016/17. EBITA faldt 0,6% til DKK 136,9 mio. svarende til en EBITA margin på 16,1% mod 16,7% i 1. kvartal 2015/16, hvor faldet i marginen primært kan henføres til stigningen i de eksterne omkostninger, herunder nettomarketingomkostninger.
UDVIKLING I EBITA
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 | Vækst |
|---|---|---|---|
| 1. kvartal | 1. kvartal | ||
| Resultat af primær drift | 117,9 | 118,7 | -0,7% |
| Amortisering på immaterielle aktiver | 19,0 | 19,0 | |
| EBITA | 136,9 | 137,7 | -0,6% |
| EBITA margin | 16,1% | 16,7% |
Finansielle poster
De samlede finansielle omkostninger steg med DKK 3,9 mio. i 1. kvartal 2016/17 til DKK 9,5 mio.
I 1. kvartal 2016/17 indgik dagsværdiregulering af en renteswap med DKK 0,3 mio. mod DKK 5,3 mio. i samme periode sidste år. Nettorenteudgifterne eksklusive dagsværdireguleringer udgjorde således DKK 9,8 mio., hvilket svarer til et fald på DKK 1,1 mio. i forhold til året før.
UDVIKLINGEN I NETTORENTEUDGIFTER
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| 1. kvartal | 1. kvartal | |
| Netto finansielle udgifter | 9,5 | 5,6 |
| Dagsværdiregulering af renteswap | 0,3 | 5,3 |
| Netto renteudgifter, justeret for swap | 9,8 | 10,9 |
Periodens resultat
Den effektive skatteprocent i 1. kvartal 2016/17 udgjorde 22,0% svarende til en skatteudgift på DKK 23,8 mio. Periodens resultat efter skat udgjorde DKK 84,6 mio. og Justeret resultat efter skat blev 99,4 mio., hvilket er en tilbagegang på 1,5% i forhold til DKK 100,9 mio. i 1. kvartal 2015/16.
Balancen
Balancen udgjorde DKK 5.443,7 mio. pr. 30. juni 2016 mod DKK 5.474,4 mio. pr. 30. juni 2015.
Omsætningsaktiverne udgjorde DKK 1.027,9 mio. svarende til et fald på DKK 1,2 mio. i forhold til året før. Varebeholdningerne lå i 1. kvartal 2016/17 9% højere end ved udgangen af 1. kvartal 2015/16 inklusiv tilgang fra tilkøbte aktiviteter og butiksåbninger og -lukninger. I forhold til de seneste tolv måneders omsætning udgjorde varelageret 22,2% ved udgangen af 1. kvartal 2016/17 i forhold til 20,6% året før og 19,3% ved udgangen af 4. kvartal 2015/16.
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 6 af 16
matas
Stigningen i varebeholdningerne i første kvartal skyldes en normal lageropbygning til sommersæsonen, et ønske om i højere grad at undgå udsolgtsituationer, samt en DKK 12,9 mio. effekt af tilkøbte aktiviteter.
Tilgodehavender fra salg faldt DKK 3,3 mio. til DKK 27,9 mio. Leverandørgælden steg DKK 65,3 mio. i forhold til 30. juni 2015, bl.a. som følge af det øgede lager samt en række arbitraere forskydninger omkring betaling af udestående ved kvartalets afslutning.
Den samlede netto arbejdskapital ekskl. deposita pr. 30. juni 2016 udgjorde DKK -105,5 mio., i forhold til DKK -122,6 mio. året før. I forhold til omsætningen for de sidste 12 måneder udgjorde arbejdskapitalen -3,0% i forhold til -3,6% året før.
Ændringen i nettoarbejdskapitalen kan bl.a. tilskrives det øgede lagerniveau, samt at Matas i år har udbetalt udbytte i starten af 2. kvartal, hvor betalingen i 2015 fandt sted i slutningen af 1. kvartal. Den 30. juni 2015 var der således i overensstemmelse med dansk lovgivning indeholdt udbytteskat for aktionærerne, der pr. balancedagen endnu ikke var afregnet til skattemyndighederne.
Den likvide beholdning udgjorde DKK 106,1 mio. sammenlignet med DKK 191,2 mio. året før.
Egenkapitalen udgjorde DKK 2.468,2 mio. pr. 30. juni 2016 sammenlignet med DKK 2.472,9 mio. pr. 30. juni 2015.
Den samlede rentebærende bruttogæld udgjorde pr. 30. juni 2016 DKK 1.534,2 mio.
Den nettorentebærende gæld pr. 30. juni 2016 udgjorde DKK 1.428,1 mio., hvilket er et fald på DKK 217,0 mio. i forhold til samme dato året før. Den nettorentebærende gæld svarer til 2,2 gange 12 måneders løbende EBITDA før særlige poster.
Koncernens beholdning af egne aktier var 1.261.948 stk. pr. 30. juni 2016. Efter balancedagen er i alt 1.000.000 egne aktier, svarende til 2,5% af aktiekapitalen, annulleret som besluttet på Matas generalforsamling 29. juni 2016. Selskabets kapital består herefter af 39.291.492 aktier á DKK 2,50, hvoraf egne aktier udgør 261.948 stk. Beholdningen af egne aktier holdes bl.a. med henblik på at opfylde visse forpligtelser til at levere aktier til deltagerne i koncernens langsigtede incitamentsprogram.
Pengestrømme
Pengestrøm fra primær drift blev DKK 86,5 mio. i 1. kvartal 2016/17 i forhold til DKK 199,5 mio. samme kvartal året før. Forskellen er som beskrevet ovenfor hovedsagelig drevet af en pengestrøm fra ændring i arbejdskapitalen, der var negativ i 1. kvartal 2016/17, men positiv i 1. kvartal 2015/16.
Pengestrømme fra driftsaktiviteterne blev DKK 77,4 mio. i 1. kvartal 2016/17 i forhold til DKK 189,3 mio. i 1. kvartal 2015/16.
Pengestrømme fra investeringer udgjorde DKK -51,7 mio. i 1. kvartal 2016/17, mod DKK -11,8 i første kvartal 2015/16, hvor stigningen især kan henføres til overtagelsen af fire associerede butikker.
De frie pengestrømme udgjorde DKK 25,7 mio. i 1. kvartal 2016/17, mod DKK 177,5 mio. i 1. kvartal 2015/16.
Afkast på den investerede kapital
Afkast på den investerede kapital før skat for de seneste 12 måneder udgjorde 14,2% i forhold til 14,7% året før.
Begivenheder efter balancedagen for delårsrapporten
Der er ikke indtruffet nogen væsentlige begivenheder efter balancedagen for delårsrapporten.
Væsentlige risici
Som omtalt i årsrapporten for 2015/16 vurderes der ikke at være væsentlige driftsrisici udover hvad der er normalt i branchen. Matas er i nogen grad eksponeret overfor finansielle risici som rente-, likviditets- og kreditrisici. Der henvises til note 29 i koncernregnskabet for 2015/16 for yderligere oplysninger om disse risici.
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 7 af 16
Ledelsespåtegning
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt delårsrapporten for perioden 1. april – 30. juni 2016 for Matas A/S.
Delårsregnskabet, der ikke er revideret eller reviewet af selskabets revisor, aflægges i overensstemmelse med IAS 34 "Præsentation af delårsregnskaber" som er godkendt af EU, og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber.
Det er vores opfattelse, at delårsregnskabet giver et retvisende billede af koncernens aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 30. juni 2016 samt af resultatet af koncernens aktiviteter og pengestrømme for perioden 1. april – 30. juni 2016.
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsesberetningen indeholder en retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens aktiviteter og økonomiske forhold, periodens resultat og for koncernens finansielle stilling som helhed og en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen står overfor.
Allerød, den 16. august 2016
Direktion
Terje List
Adm. direktør
Anders T. Skole-Sørensen
Finansdirektør
Bestyrelse
Lars Vinge Frederiksen
Formand
Lars Frederiksen
Næstformand
Ingrid Jonasson Blank
Christian Mariager
Birgitte Nielsen
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 8 af 16
matas
Yderligere information
Finanskalender
Regnskabsåret dækker perioden 1. april – 31. marts og følgende datoer er fastsat for offentliggørelse m.v. for regnskabsåret 2016/17:
- november 2016
- januar 2017
- februar 2017
- maj 2017
- juni 2017
Delårsrapport 1. halvår 2016/17
Trading Update for perioden 1. oktober 2016 til 31. december 2016
Delårsrapport 9 måneder 2016/17
Årsrapport 2016/17
Generalforsamling
Selskabsinformation
Matas A/S
Rørmosevej 1
3450 Allerød
Tlf.: 48 16 55 55
www.matas.dk
investor.matas.dk
CVR-nr: 27 52 84 06
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 9 af 16
Totalindkomstopgørelse
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| 1. kvartal | 1. kvartal | |
| Nettoomsætning | 848,1 | 826,5 |
| Vareforbrug | -447,0 | -440,5 |
| Bruttoresultat | 401,1 | 386,0 |
| Andre eksterne omkostninger | -77,6 | -69,3 |
| Personaleomkostninger | -170,9 | -164,3 |
| Af- og nedskrivninger | -34,7 | -33,7 |
| Resultat af primær drift | 117,9 | 118,7 |
| Finansielle indtægter | 0,3 | 0,0 |
| Finansielle omkostninger | -9,8 | -5,6 |
| Resultat før skat | 108,4 | 113,1 |
| Skat af periodens resultat | -23,8 | -26,7 |
| Periodens resultat | 84,6 | 86,4 |
| Anden totalindkomst | ||
| Anden totalindkomst efter skat | 0,0 | 0,0 |
| Totalindkomst i alt | 84,6 | 86,4 |
| Resultat pr. aktie | ||
| Resultat pr. aktie, DKK | 2,17 | 2,16 |
| Udvandet resultat pr. aktie, DKK | 2,15 | 2,15 |
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 10 af 16
matas
Pengestrømsopgørelse
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| 1. kvartal | 1. kvartal | |
| Resultat før skat | 108,4 | 113,1 |
| Regulering for ikke-likvide driftsposter m.v.: | ||
| Af- og nedskrivninger | 34,7 | 33,7 |
| Andre ikke-kontante driftsposter, netto | 0,7 | 2,1 |
| Finansielle indtægter | -0,3 | 0,0 |
| Finansielle omkostninger | 9,8 | 5,6 |
| Pengestrøm fra primær drift før ændring i driftskapital | 153,3 | 154,5 |
| Ændring i driftskapital | -66,8 | 45,0 |
| Pengestrøm fra primær drift | 86,5 | 199,5 |
| Renteindtægter, modtaget | 0,0 | 0,0 |
| Renteomkostninger, betalt | -9,1 | -10,2 |
| Betalt selskabsskat | 0,0 | 0,0 |
| Pengestrøm fra driftsaktivitet | 77,4 | 189,3 |
| Køb af immaterielle aktiver | -9,2 | -5,3 |
| Køb af materielle aktiver | -8,7 | -6,4 |
| Køb af dattervirksomheder og aktiviteter | -33,8 | -0,1 |
| Pengestrøm til investeringsaktivitet | -51,7 | -11,8 |
| Frie pengestrømme | 25,7 | 177,5 |
| Optagelse og afvikling af gæld hos kreditinstitutter | 40,0 | 229,7 |
| Betalt udbytte | 0,0 | -232,0 |
| Køb og salg af egne aktier | -29,5 | -25,5 |
| Pengestrøm fra finansieringsaktivitet | 10,5 | -27,8 |
| Periodens pengestrøm | 36,2 | 149,7 |
| Likvider primo perioden | 69,9 | 41,6 |
| Likvider ultimo perioden | 106,1 | 191,2 |
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 11 af 16
Aktiver
(DKK mio.)
| 30.06 2016 | 30.06 2015 | 31.03 2016 | |
|---|---|---|---|
| LANGFRISTEDE AKTIVER | |||
| Goodwill | 3.724,8 | 3.691,0 | 3.691,0 |
| Varemærker og navnerettigheder | 417,3 | 491,2 | 435,7 |
| Andelsbeviser | 3,9 | 3,9 | 3,9 |
| Andre immaterielle aktiver | 40,7 | 38,2 | 37,2 |
| Immaterielle aktiver i alt | 4.186,7 | 4.224,3 | 4.167,8 |
| Materielle aktiver | |||
| Grunde og bygninger | 95,9 | 98,2 | 96,5 |
| Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 65,9 | 53,1 | 67,3 |
| Indretning af lejede lokaler | 10,3 | 11,9 | 10,0 |
| Materielle aktiver i alt | 172,1 | 163,2 | 173,8 |
| Udskudte skatteaktiver | 18,8 | 20,6 | 16,0 |
| Deposita | 37,3 | 36,3 | 36,9 |
| Andre værdipapirer og kapitalandele | 0,9 | 0,9 | 0,9 |
| Andre langfristede aktiver i alt | 57,0 | 57,8 | 53,8 |
| Langfristede aktiver i alt | 4.415,8 | 4.445,3 | 4.395,4 |
| KORTFRISTEDE AKTIVER | |||
| Varebeholdninger | 766,0 | 705,4 | 662,8 |
| Tilgodehavender fra salg | 27,9 | 31,2 | 29,5 |
| Tilgodehavende selskabsskat | 99,6 | 75,0 | 129,5 |
| Andre tilgodehavender | 7,0 | 3,4 | 4,5 |
| Periodeafgrænsningsposter | 21,3 | 22,9 | 23,7 |
| Likvide beholdninger | 106,1 | 191,2 | 69,9 |
| Kortfristede aktiver i alt | 1.027,9 | 1.029,1 | 919,9 |
| AKTIVER I ALT | 5.443,7 | 5.474,4 | 5.315,3 |
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 12 af 16
matas
Passiver
(DKK mio.)
| 30.06 2016 | 30.06 2015 | 31.03 2016 | |
|---|---|---|---|
| EGENKAPITAL | |||
| Aktiekapital | 100,7 | 101,9 | 100,7 |
| Overkurs ved emission | 1.787,3 | 1.787,3 | 1.787,3 |
| Reserve for valutakursregulering | 0,3 | 0,3 | 0,3 |
| Reserve for egne aktier | -165,3 | -111,2 | -137,4 |
| Overført totalindkomst | 745,2 | 694,6 | 653,6 |
| Foreslået udbytte for regnskabsåret | 0,0 | 0,0 | 253,8 |
| Egenkapital i alt | 2.468,2 | 2.472,9 | 2.658,3 |
| FORPLIGTELSER | |||
| Udskudt skat | 245,3 | 256,9 | 248,2 |
| Kreditinstitutter | 1.534,2 | 1.836,3 | 1.493,5 |
| Anden gæld, langfristet | 22,5 | 22,8 | 22,8 |
| Langfristede forpligtelser i alt | 1.802,0 | 2.116,0 | 1.764,5 |
| Forudbetalinger fra kunder | 146,7 | 138,2 | 149,8 |
| Leverandørgæld | 624,8 | 559,5 | 584,2 |
| Udbytte | 245,8 | 0,0 | 0,0 |
| Anden gæld | 156,2 | 187,8 | 158,5 |
| Kortfristede forpligtelser i alt | 1.173,5 | 885,5 | 892,5 |
| Forpligtelser i alt | 2.975,5 | 3.001,5 | 2.657,0 |
| PASSIVER I ALT | 5.443,7 | 5.474,4 | 5.315,3 |
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 13 af 16
Egenkapitalopgørelse
| (DKK mio.) | Aktie kapital | Overkurs ved emission | Reserve for valuta kurs-regulering | Reserve for egne aktier | Foreslået udbytte | Overført total-indkomst | I alt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Egenkapital 1. april 2016 | 100,7 | 1.787,3 | 0,3 | -137,4 | 253,8 | 653,6 | 2.658,3 |
| Anden totalindkomst | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Periodens resultat | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 84,6 | 84,6 |
| Totalindkomst i alt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 84,6 | 84,6 |
| Transaktioner med ejere | |||||||
| Udbytte overført til forpligtelser | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -245,8 | 0,0 | -253,8 |
| Udbytte egne aktier | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -8,0 | 8,0 | 0,0 |
| Køb af egne aktier | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -29,7 | 0,0 | 0,0 | -29,7 |
| Udnyttelse af aktieoptioner | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 1,8 | 0,0 | -1,7 | 0,1 |
| Aktiebaseret vederlæggelse | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,7 | 0,7 |
| Transaktioner med ejere i alt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -27,9 | -253,8 | 7,0 | -274,7 |
| Egenkapital pr. 30. juni 2016 | 100,7 | 1.787,3 | 0,3 | -165,3 | 0,0 | 745,2 | 2.468,2 |
| (DKK mio.) | Aktie kapital | Overkurs ved emission | Reserve for valuta kurs-regulering | Reserve for egne aktier | Foreslået udbytte | Overført total-indkomst | I alt |
| --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- | --- |
| Egenkapital 1. april 2015 | 101,9 | 1.787,3 | 0,3 | -85,7 | 236,5 | 603,2 | 2.643,5 |
| Anden totalindkomst | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Periodens resultat | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 86,4 | 86,4 |
| Totalindkomst i alt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 86,4 | 86,4 |
| Transaktioner med ejere | |||||||
| Udbytte udbetalt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -232,0 | 0,0 | -232,0 |
| Udbytte egne aktier | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -4,5 | 4,5 | 0,0 |
| Køb af egne aktier | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -25,5 | 0,0 | 0,0 | -25,5 |
| Aktiebaseret vederlæggelse | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,5 | 0,5 |
| Transaktioner med ejere i alt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -25,5 | -236,5 | 5,0 | -257,0 |
| Egenkapital pr. 30. juni 2015 | 101,9 | 1.787,3 | 0,3 | -111,2 | 0,0 | 694,6 | 2.472,9 |
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 14 af 16
matas
Noter
Note 1 – Anvendt regnskabspraksis
Delårsrapporten aflægges i overensstemmelse med IAS 34 "Præsentation af delårsregnskaber" som godkendt af EU og danske oplysningskrav for børsnoterede selskaber.
Anvendt regnskabspraksis er bortset fra nedenstående uændret i forhold til regnskabspraksis anvendt i koncernregnskabet for 2015/16, hvortil der henvises.
Matas A/S har implementeret de standarder og fortolkningsbidrag, der træder i kraft for 2016/17. Ingen af de nye regnskabsstandarder og fortolkningsbidrag har påvirket indregning og måling væsentligt.
Note 2 – Regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Udarbejdelsen af delårsregnskaber kræver, at ledelsen foretager regnskabsmæssige skøn og estimater, som påvirker anvendelsen af regnskabspraksis og indregnede aktiver, forpligtelser, indtægter og omkostninger. Faktiske resultater kan afvige fra disse skøn.
Væsentlige regnskabsmæssige skøn og vurderinger er uændrede i forhold til koncernregnskabet for 2015/16.
Note 3 – Sæson
Koncernens aktiviteter i delårsperioden har kun i begrænset omfang været påvirket af sæson- eller konjunkturudsving.
Note 4 – Køb af dattervirksomheder og aktiviteter
Matas har i kvartalet erhvervet 4 associerede butikker. Den samlede anskaffelsessum i perioden for delårsrapporten udgjorde DKK 41,3 mio., inklusiv DKK 33,8 mio. i goodwill.
De erhvervede associerede butikker indgår i periodens omsætning med DKK 3,8 mio. og periodens EBITDA med DKK 0,4 mio. Som følge af løbende kontraktafvikling med sælgere kan der forekomme ændringer til det indregnede virksomhedskøb. Der er ikke afholdt transaktionsomkostninger.
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 15 af 16
Kvartalsoversigt
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 | 2015/16 | 2015/16 | 2015/16 |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. kvartal | 4. kvartal | 3. kvartal | 2. kvartal | 1. kvartal | |
| Resultatopgørelse | |||||
| Nettoomsætning | 848,1 | 764,9 | 1.051,5 | 783,2 | 826,5 |
| Bruttoresultat | 401,1 | 364,1 | 487,5 | 366,9 | 386,0 |
| EBITDA | 152,6 | 117,7 | 243,6 | 138,4 | 152,4 |
| Resultat af primær drift | 117,9 | 81,7 | 209,2 | 104,0 | 118,7 |
| Netto finansielle udgifter | -9,5 | -10,6 | -9,9 | -10,4 | -5,6 |
| Resultat før skat | 108,4 | 71,1 | 199,3 | 93,6 | 113,1 |
| Periodens resultat | 84,6 | 53,9 | 152,9 | 71,3 | 86,4 |
| Balance | |||||
| Aktiver i alt | 5.443,7 | 5.315,3 | 5.481,8 | 5.369,1 | 5.474,4 |
| Egenkapital i alt | 2.468,2 | 2.658,3 | 2.663,1 | 2.545,4 | 2.472,9 |
| Nettoarbejdskapital | -105,5 | -172,0 | -152,9 | -27,4 | -122,6 |
| Nettorente bærende gæld | 1.428,1 | 1.423,6 | 1.426,0 | 1.627,2 | 1.645,1 |
| Pengestrømsopgørelse | |||||
| Pengestrøm fra driftsaktivitet | 77,4 | 92,0 | 252,1 | 33,5 | 189,3 |
| Pengestrøm til investeringsaktivitet | -51,7 | -29,4 | -14,2 | -14,9 | -11,8 |
| Frie pengestrømme | 25,7 | 62,6 | 237,9 | 18,6 | 177,5 |
| Periodens pengestrøm | 36,2 | -146,8 | 116,9 | -91,4 | 149,7 |
| Key performance indicators | |||||
| Antal transaktioner (mio.) | 5,6 | 5,2 | 6,4 | 5,5 | 5,6 |
| Gennemsnitlig transaktionsstørrelse (DKK) | 145,4 | 140,1 | 156,4 | 136,0 | 141,4 |
| Samlet butiksareal (i tusinde m2) | 51,0 | 50,6 | 50,8 | 50,8 | 50,8 |
| Gennemsnitlig omsætning pr. m2 (DKKt) - LTM | 64,8 | 64,7 | 64,6 | 64,3 | 64,3 |
| Like-for-like vækst | 2,9% | -1,3% | 1,5% | 0,2% | 0,4% |
| Justerede tal | |||||
| EBITDA | 152,6 | 117,7 | 243,6 | 138,4 | 152,4 |
| Afskrivninger og software amortisering | -15,7 | -17,0 | -15,4 | -15,4 | -14,7 |
| EBITA | 136,9 | 100,7 | 228,2 | 123,0 | 137,7 |
| Justeret resultat efter skat | 99,4 | 68,5 | 167,4 | 85,8 | 100,9 |
| Bruttomargin | 47,3% | 47,6% | 46,4% | 46,8% | 46,7% |
| EBITDA margin | 18,0% | 15,4% | 23,2% | 17,7% | 18,4% |
| EBIT margin | 13,9% | 10,7% | 19,9% | 13,3% | 14,4% |
| EBITA margin | 16,1% | 13,2% | 21,7% | 15,7% | 16,7% |
Matas A/S, Rørmosevej 1, 3450 Allerød. CVR: 27 52 84 06 | Delårsrapport 1. kvartal 2016/17 | side 16 af 16