AI assistant
Matas — Annual Report 2016
May 30, 2017
3407_rns_2017-05-30_ad342da3-0538-460c-8657-8c213c8e4208.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
matas
Matas A/S
Årsrapport 2016/17
(1. april 2016 – 31. marts 2017)
Matas A/S, Rørmosevej 1, DK- 3450 Allerød, CVR nr. 27 52 84 06
5 års hoved- og nøgletal
| DKK mio. | 2012/13 | 2013/14 | 2014/15 | 2015/16 | 2016/17 |
|---|---|---|---|---|---|
| Resultatopgørelse | |||||
| Nettoomsætning | 3.200,0 | 3.344,5 | 3.433,3 | 3.426,1 | 3.463,4 |
| Bruttoresultat | 1.471,2 | 1.541,3 | 1.595,0 | 1.604,5 | 1.611,8 |
| EBITDA | 588,8 | 599,8 | 660,5 | 652,1 | 620,1 |
| Resultat af primær drift | 456,3 | 464,4 | 526,2 | 513,6 | 475,1 |
| Finansielle poster, netto | -80,6 | -82,5 | -64,5 | -36,5 | -38,7 |
| Resultat før skat | 375,7 | 381,9 | 461,7 | 477,1 | 436,4 |
| Årets resultat | 263,0 | 248,9 | 340,3 | 364,5 | 338,7 |
| Særlige poster, netto | -16,0 | -29,9 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| EBITDA før særlige poster | 604,8 | 629,7 | 660,5 | 652,1 | 620,1 |
| EBITA | 548,1 | 570,8 | 602,1 | 589,6 | 551,1 |
| Justeret resultat efter skat | 335,9 | 374,1 | 397,5 | 422,5 | 398,0 |
| Balance | |||||
| Aktiver | 5.770,3 | 5.487,6 | 5.336,8 | 5.315,3 | 5.270,6 |
| Egenkapital | 2.359,4 | 2.599,9 | 2.643,5 | 2.658,3 | 2.572,5 |
| Nettoarbejdskapital | -54,9 | -121,1 | -77,4 | -172,0 | -158,0 |
| Nettorentebærende gæld | 1.748,9 | 1.623,3 | 1.564,4 | 1.423,6 | 1.515,0 |
| Pengestrømsopgørelse | |||||
| Pengestrøm fra driftsaktivitet | 391,5 | 350,0 | 422,3 | 566,9 | 482,6 |
| Investering i materielle aktiver | -17,7 | -39,9 | -27,9 | -45,4 | -43,3 |
| Frie pengestrømme | 321,0 | 173,8 | 360,2 | 496,6 | 348,1 |
| Nøgletal | |||||
| Omsætningsvækst | 3,3% | 4,5% | 2,7% | -0,2% | 1,1% |
| Underliggende (like for like) omsætningsvækst | 2,9% | 3,4% | 1,5% | 0,3% | 1,3% |
| Bruttomargin | 46,0% | 46,1% | 46,5% | 46,8% | 46,5% |
| EBITDA margin | 18,4% | 17,9% | 19,2% | 19,0% | 17,9% |
| EBITDA margin før særlige poster | 18,9% | 18,8% | 19,2% | 19,0% | 17,9% |
| EBITA margin | 17,1% | 17,1% | 17,5% | 17,2% | 15,9% |
| EBIT margin | 14,3% | 13,9% | 15,3% | 15,0% | 13,7% |
| Cash conversion | 96,3% | 101,6% | 85,9% | 103,6% | 85,0% |
| Resultat pr. aktie, DKK | 6,45 | 6,12 | 8,39 | 9,17 | 8,79 |
| Udvandet resultat pr. aktie, DKK | 6,45 | 6,11 | 8,38 | 9,11 | 8,75 |
| Udbytte pr. aktie (foreslået), DKK | - | 5,50 | 5,80 | 6,30 | 6,30 |
| Aktiekurs ultimo, DKK | - | 152,0 | 158,5 | 132,5 | 99,0 |
| ROIC før skat | 12,9% | 13,5% | 14,3% | 14,3% | 13,6% |
| ROIC før skat, ekskl. goodwill | 79,5% | 96,7% | 114,9% | 133,6% | 156,2% |
| Nettoarbejdskapital i procent af omsætningen | -1,7% | -3,6% | -2,3% | -5,0% | -4,6% |
| Investeringer i procent af omsætningen | 2,2% | 5,3% | 1,8% | 2,1% | 3,9% |
| Nettorentebærende gæld / justeret EBITDA | 2,9 | 2,6 | 2,4 | 2,2 | 2,4 |
| Antal egne butikker | 258 | 273 | 275 | 272 | 277 |
| Antal associerede butikker | 36 | 23 | 20 | 19 | 10 |
| Gennemsnitligt antal medarbejdere (FTE) | 2.051 | 2.216 | 2.226 | 2.163 | 2.197 |
For definitioner henvises til "Definitioner af hoved- og nøgletal" på side 80
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | 5 års hoved- og nøgletal
Indholdsfortegnelse
Ledelsesberetning
- 5 års hoved- og nøgletal 2
- Indholdsfortegnelse 3
- Brev til aktionærerne 4
- Om Matas 5
- Strategi og finansielle forventninger 7
- Koncernens udvikling i 2016/17 11
- Risikostyring 15
- God selskabsledelse 16
- Samfundsansvar 19
- Aktionærinformation 24
- Bestyrelse og direktion 26
Påtegninger
- Ledelsespåtegning 28
- Den uafhængige revisors revisionspåtegning 29
Koncernregnskab
- Koncernregnskab 2016/17 32
- Totalindkomstopgørelse 33
- Pengestrømsopgørelse 34
- Aktiver pr. 31. marts 35
- Passiver pr. 31. marts 36
- Egenkapitalopgørelse 37
- Noteoversigt 38
- Noter 39
- Koncernoversigt 68
Moderselskab
- Årsregnskab for moderselskabet Matas A/S 2016/17 69
- Definitioner af hoved- og nøgletal 80
- Kvartalsoversigt 81
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Indholdsfortegnelse
Brev til aktionærerne
Kære aktionær,
Regnskabsåret 2016/17 var et travlt og udfordrende år, hovedsageligt præget af implementeringen af 2020 strategien "Den ultimative forskel" samt den nødvendige tilpasning til de hastige ændringer på det danske marked for personlig pleje.
Målet med 2020 strategien er, at Matas skal levere markedets bedste kundeoplevelse og styrke vores digitale førerposition. Implementeringen forløber som planlagt, og vi har sideløbende fået positioneret os stærkt i forhold til en fortsat intensiveret konkurrencesituation og ændret forbrugeradfærd, der i stigende grad påvirkes af digitaliseringen. På baggrund af Matas koncernens ambition om løbende at kunne øge indtjeningen, betragter vi imidlertid årets økonomiske resultat som mindre tilfredsstillende.
Markedets bedste kundeoplevelse
Kundeoplevelsen i Matas er centreret omkring mødet med kunden, både det fysiske møde i butikkerne og det digitale møde online. I 2016/17 har vi igangsat initiativer for at forbedre det fysiske møde blandt andet gennem et omfangsrig udviklingsprogram for alle Matas butiksmedarbejdere, gennem en styrkelse af ledelsen på salgsområdet med ansættelsen af en salgsdirektør og via en storstilet opgradering af butiksnettet. Samtidig er det i forhold til en konsistent butiksoplevelse sikret, at Matas med udgangen af januar 2018 kontrollerer driften af alle Matas butikker med undtagelse af butikken på Grønland.
Kundeoplevelsen påvirkes endvidere positivt af den igangværende opdatering af sortimentet. På kosmetikområdet er internationale mærker som NYX og MAC implementeret som shop in shop løsninger. Matas egne mærker differentierer os fra konkurrenterne, og vi har i 2016/17 igangsat et udviklingsarbejde for at styrke Matas' egne mærker yderligere. Særligt fokus er der på Striberne, der fyldte 50 år i maj 2017.
På digitaliseringsområdet har fokus fortsat været at videreudvikle Club Matas samt at øge integrationen med Matas.dk og butiksnettet. Det er sket gennem en styrkelse af den individuelt tilpassede kommunikation via det nye fordelprogram, introduceret i maj 2016, til hver af vores mere end 1,7 mio. medlemmer, og ved lancering af en ny og forbedret app, der allerede benyttes af mere end 500.000 kunder. Resultatet har været øget loyalitet hos vores store gruppe af kernekunder og fornyet interesse omkring hele Club Matas. Styrkelsen af kundeoplevelse på tværs af alle salgskanaler har bidraget til en vækst i vores online salg væsentligt over markedet.
Ændret konkurrencesituation
Regnskabsåret 2016/17 var påvirket af øget konkurrence, primært inden for personlig pleje til hverdagsbrug (Mass Beauty). Dels via åbningen af et øget antal udsalgssteder med fokus på faste lave priser og dels af en intensiveret priskonkurrence. Som en konsekvens heraf valgte vi i regnskabsårets andet halvår at skærpe vores priskommunikation og gennemføre et omkostningsreduktionsprogram.
Årets resultat og forventninger til 2017/18
For regnskabsåret 2016/17 har vi i Matas evnet at skabe en vækst i vores underliggende (like for like) omsætning på 1,3%, hvilket ligger inden for den forventede vækst på mellem 0 og 2%. Omkostningerne til implementering af 2020 strategien og den intensiverede priskonkurrence har imidlertid sænket den samlede indtjening, der således er mindre tilfredsstillende.
For 2016/17 foreslår vi, at der udbetales et udbytte på DKK 6,30 pr. aktie, hvilket er på niveau med vores tidligere udmelding om at udlodde minimum 60 % af justeret resultat efter skat.
Vores forventninger til 2017/18 er at skabe en positiv underliggende omsætningsvækst på mellem 1 og 3% samt at kunne forøge den samlede indtjening i Matas koncernen. Vi forventer dertil, at vores pengestrømme i 2017/18 vil sætte os i stand til at lancere endnu et aktietilbagekøbsprogram. På baggrund af de positive effekter fra implementeringen af 2020 strategien og vores stærke markedsposition, er vi fortsat optimistiske omkring Matas' evne til også i fremtiden at skabe øget værdi for vores aktionærer.
Vi vil gerne at takke vores loyale og dedikerede medarbejdere for en god og engageret indsats.
God læselyst!
Lars Vinge Frederiksen
Bestyrelsesformand
Terje List
Adm. direktør
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Brev til aktionærerne
Om Matas
Matas kort fortalt
Matas koncernen er Danmarks største detailvirksomhed inden for salg af produkter til skønhedspleje, personlig pleje og sundhed.
Matas har siden 1949 opbygget sin nuværende stærke markedsposition. Udgangspunktet er dels en målsætning om at tilbyde kunderne et bredt udvalg af kvalitetsprodukter til rimelige priser og dels at yde en høj kundeservice, hvilket kommer til udtryk gennem mottoet: "Det gode råd gør forskellen".
Inklusiv en webshop bestod Matas kæden pr. 31. marts 2017 af 287 Matas butikker i Danmark. Matas koncernen ejede og drev ved udgangen af regnskabsåret 276 af kædens butikker samt webshoppen. De resterende 10 Matas butikker var selvstændigt ejede (associerede butikker) og er tilknyttet kæden via en samarbejdsaftale. I løbet af første kvartal i regnskabsåret 2017/18 har Matas erhvervet to af de associerede butikker og er aktuelt i gang med at færdigforhandle detaljerne ved køb af yderligere to butikker.
Ud over Matas butikkerne har Matas koncernen siden 2013 drevet StyleBox, der består af seks fysiske butikker, herunder en shop-in-shop, samt en webshop. StyleBox tilbyder kunderne et udvalg af selektiv distribuerede skønhedsprodukter inden for professionel hår- og neglepleje samt udvalgte makeup brands. Derudover tilbydes kunderne rådgivning om personlig styling samt frisørydelser og neglebehandlinger.
Matas' samlede markedsandel på det danske marked for produkter inden for skønhed og personlig pleje vurderes at udgøre ca. 40%.
I regnskabsåret 2016/17 udgjorde Matas' samlede omsætning DKK 3.463 mio. med en EBITA på DKK 551 mio. Salget fra egne butikker udgjorde 98,0% af omsætningen, mens engrossalget til de associerede butikker udgjorde 2,0%.
Matas beskæftiger i alt ca. 2.800 medarbejdere, primært butiksansatte, hvoraf ca. 70 % er uddannede eller under uddannelse til materialist.
One-stop butikskoncept
Matas er kendetegnet ved et stort produktsortiment inden for skønhedspleje, personlig pleje, sundhed og problemløsende husholdningsprodukter. Denne brede produktsammensætning skaber et unikt one-stop butikskoncept for kunderne, der mødes af fire shop in shops fokuseret på Beauty, Vital, Material og MediCare.
Beauty. Beauty Shoppen tilbyder et bredt udvalg af produkter inden for kosmetik, duft, hudpleje og hårpleje, som både dækker kundernes luksus- og hverdagsbehov. Beauty er det største område i Matas og udgjorde 74% af omsætningen fra Matas' egne butikker i 2016/17. Matas havde i 2016/17 en anslået markedsandel inden for Beauty området på omkring 40%.
Inden for High-End Beauty området, som indeholder selektiv distribuerede mærkevareprodukter fra de store parfume- og kosmetikvirksomheder er Matas med den højeste markedsandel den største udbyder på markedet. High-end udgør omkring 1/3 af Matas' omsætning.
De væsentligste konkurrenter inden for Beauty udgøres af supermarkeder, stormagasiner, parfumerier, fødevarediscountbutikker, parallelimportører samt e-handelsbutikker.
Vital. Vital Shoppen omfatter produkter inden for vitaminer, mineraler, kosttilskud, specialfødevarer, naturlægemidler mv. Salget fra Vital udgjorde 11% af den samlede omsætning fra Matas' egne butikker i 2016/17. De væsentligste konkurrenter er supermarkeder, apoteker og helsekostbutikker samt e-handelsbutikker.
Material. Material Shoppen tilbyder et bredt sortiment af husholdningsprodukter og personlig pleje, herunder produkter til rengøring og vedligeholdelse, babypleje og sportsrelaterede produkter. Salget fra Material udgjorde 8% af salget i 2016/17 fra Matas' egne butikker. Den væsentligste konkurrent er supermarkeder.
MediCare. MediCare tilbyder en bred vifte af produkter, herunder håndkøbsmedicin og sygeplejeprodukter. Salget udgjorde 5% af den samlede omsætning fra Matas' egne butikker i 2016/17 og de væsentligste konkurrenter er apoteker, supermarkeder og discountbutikker.
Matas vurderer, at den årlige markedsvækst inden for de fire områder vil være nogle få procent de
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Om Matas
kommende år, drevet af tendensen til at bruge flere penge på hverdagsluksus. Beauty området, der udgør størstedelen af omsætningen, forventes at vokse mest.
Egne varer
Matas markedsfører et bredt og forskelligartet sortiment, som omfatter både internationale og danske mærker. Dertil kommer, at Matas markedsfører egne varer, blandt andet Striberne, Matas Natur og Plaisir. Striberne blev introduceret i 1967 som et prisvenligt alternativ til mærkevareprodukterne og er siden, blevet et af de førende skønhedsbrands til både kvinder, mænd og familier i Danmark. Matas har i dag mere end 1.000 forskellige produkter under egne mærker, der er kendetegnet ved et godt forhold mellem pris og kvalitet samt reduktion i brugen af miljøskadelige stoffer. Den samlede omsætning af egne mærker i 2016/17 udgjorde ca. 15% af omsætningen, og størstedelen af omsætningen lå inden for Beauty.
Omnichannel markedsføringsstrategi
One-stop butikskonceptet med et uovertruffet produktsortiment i de fire shop in shops, understøttes af en omfattende omnichannel strategi.
Med udgangspunkt i den enkelte kundes adfærd i Matas' butikker og på webshoppen mødes kunden af individuelt tilpasset information og tilbud på tværs af salgskanaler og kommunikationsplatforme. Dertil kommer den brede markedsføring med Matas' fysiske tilbudsavis, der udsendes hver anden uge til ca. 60% af alle danske husstande.
Matas' markedsføringsaktiviteter understøttes af loyalitetsprogrammet Club Matas, som pr. 31. marts 2017 havde mere end 1,7 mio. medlemmer. Ved regnskabsårets udløb var over 70% af alle kvinder mellem 18 og 65 år i Danmark medlem af Club Matas.
Club Matas muliggør en klar, direkte og individuelt tilpasset kommunikation til medlemmerne baseret på kundens købshistorik. Matas arbejder løbende med at øge relevansen for det enkelte medlem for at styrke loyaliteten yderligere. Dette muliggøres af et tæt samspil mellem Club Matas, tilbudsavisen og webshoppen samt aktiviteter på sociale medier, primært Facebook og Instagram.
Udvidelsen af loyalitetsprogrammet med Club Matas Partnerprogram har siden 2012 givet Club Matas medlemmer adgang til et bredere, partnerbaseret loyalitetsnetværk. Ved udgangen af 2016/17 havde medlemmerne mulighed for at optjene Club Matas point hos 21 partnere i Danmark inden for blandt
andet rejser, telekommunikation, oplevelser og beklædning.
StyleBox
I juni 2013 lancerede Matas et komplementært butikskoncept under navnet StyleBox. I dag består StyleBox af seks fysiske butikker, herunder en shop in shop, samt en webshop. StyleBox tilbyder kunderne et udvalg af selektiv distribuerede skønhedsprodukter inden for professionel hår- og neglepleje samt udvalgte makeup brands. Derudover tilbydes kunderne rådgivning om personlig styling samt behandlinger som frisørydelser og neglebehandlinger.

KONCERNENS NETTOOMSÆTNING, DKK MIO.

FORDELING AF OMSÆTNING FRA EGNE BUTIKKER
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Om Matas
Strategi og finansielle forventninger
I foråret 2016 gennemførtes en revision af Matas 2020 strategi. Arbejdet tog sit udgangspunkt i Matas' kundeløfte om at være "Stedet for skønhed og velvære" og mission om at "Hjælpe alle med at have det godt, se godt ud og være i godt humør".
Resultatet var en fokusering af den eksisterende 2020 strategi "Den ultimative forskel", der sigter mod proaktivt at opfylde kundernes behov og levere markedets bedste indkøbsoplevelse på tværs af alle salgs- og kommunikationskanaler. Strategien er koncentreret om to elementer: Kundefokus og Digitalisering.
Kundefokus: Kundens behov sættes i centrum med henblik på at levere markedets bedste indkøbsoplevelse på tværs af salgs- og kommunikationskanaler. Dette sker via initiativer inden for tre områder
- Kundemødet
- Den bedste butiksoplevelse
- Pris og kampagneeffektivitet.
Digitalisering: Ved anvendelse af intelligent kundedataanalyse opfyldes kundens behov med individualiserede budskaber og tilbud i alle salgskanaler. Initiativerne er koncentreret inden for to områder
- En effektiv omnichannel platform
- Club Matas kundedatabase.
I løbet af regnskabsåret 2016/17 iværksatte vi en række tiltag for at understøtte de to strategiske områder. Samtidig var vores marked udfordret af lav vækst og øget konkurrence, hvilket nødvendiggjorde løbende tilpasninger til de ændrede markedsforhold. For at kompensere for det øgede konkurrencepres og investeringerne inden for de strategiske områder igangsatte vi i 3. kvartal et omkostningsreduktionsprogram med en helårseffekt på DKK 25-30 mio. Omkostningsreduktionerne var fuldt indfasede ved regnskabsårets udgang.
Strategiske tiltag
1. Kundemødet
Et relationsopbyggende kundemøde i butikken er et helt centralt element i Matas strategi. Med udgangspunkt i vores tro på, at det er det gode råd,
der gør forskellen, har Matas i 68 år sat kundens behov i centrum.
Med henblik på yderligere at styrke kundemødet, blev der i efteråret 2016 ansat en ny salgsdirektør, igangsat et træningsprogram for at forbedre interaktionen mellem kunde og butiksmedarbejder samt startet et struktureret Mystery Shopping program, der løbende måler butikkernes præstation i kundemødet. Den omfangsrige træning, måling og opfølgning har allerede medvirket til, at butikkerne opnår en meget høj score i kundemødet, hvilket har medvirket til at, kundernes gennemsnitlige varekøb er øget. Der er imidlertid fortsat et betydeligt potentiale i at øge det gennemsnitlige varekøb. Indsatserne vil fortsætte i regnskabsåret 2017/18.
En vigtig del af vores arbejde med at sætte kundens behov i centrum er at tilbyde den optimale sortimentssammensætning på tværs af produktkategorier. Derfor igangsatte vi i regnskabsåret et struktureret Category Management projekt, der løbende skal optimere fremtidens sortiment på tværs af produktkategorier og tilpasse sortimentet til butiksstørrelse og beliggenhed.
Arbejdet har allerede givet anledning til øget fokus på helseområdet og lancering af stærke nye kosmetikbrands som NYX og Smashbox. Vi har samtidig intensiveret arbejdet med at styrke vores sortiment af egne varer og varer, hvor vi har eneret på forhandlingen i Danmark.
I september 2016 indgik vi eksempelvis aftale med Estée Lauder Companies om eneret på fremtidig forhandling af kosmetikbrandet MAC uden for stormagasiner, hvilket er med til at styrke vores position som markedets førende udbyder inden for skønhedsprodukter. I november 2016 lancerede vi et nyt egenvarebrand, My Moments, der indtil videre består af produkter inden for spa- og hudpleje.
Arbejdet med sortimentssammensætning vil fortsætte i 2017/18, hvor vi blandt andet planlægger at lancere et nyt og forbedret sortiment af solpleje under Striberne samt forventer at indgå flere aftaler om produktserier, der i Danmark udelukkende distribueres via Matas' salgskanaler.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | | Strategi og finansielle forventninger
8
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Strategi og finansielle forventninger
2. Den bedste butiksoplevelse
Vores arbejde med at sammensætte fremtidens sortiment går hånd i hånd med bestræbelserne på at skabe et mere nyt og mere tidssvarende indretningskoncept, der præsenterer sortimentet på bedste vis og fremmer den positive kundeoplevelse.
I regnskabsåret fortsatte vi derfor opgraderingen af de største butikker. Vi forventer, at alle de største butikker senest ved udgangen af 2017/18 vil fremstå fuldt tidssvarende og således sikre, at kunderne oplever en positiv og konkurrencedygtig indkøbsoplevelse. Nye konceptelelementer testes løbende i de nyindrettede butikker, hvilket giver os mulighed for at implementere succesfulde elementer i de øvrige butikker. Eksempelvis har vi med stor succes etableret MAC shop in shops i en række af de ombyggede butikker, og dette koncept vil blive udbredt yderligere i forbindelse med de kommende moderniseringer og i andre butikker, hvor konceptet passer ind. Udvidelse af helsekostafdelingerne er ligeledes succesfuldt implementeret som en del af det nye butikskoncept, og området vil samtidig få yderligere fokus også i de resterende butikker.
For bedre at udnytte StyleBox’s vækstpotentiale, gennemgik de fem ’stand-alone’ StyleBox butikker i efteråret 2016 en ombygning. Ændringerne omfattede også her etablering af MAC shop in shop løsninger og har allerede resulteret i et markant omsætningsløft. I 2017/18 vil vores fokus primært være at udvikle StyleBox i bofællesskab med store Matas butikker.
Ud over den igangværende opgradering af de største butikker har vi intensiveret vedligehold og ”face lifts” på den øvrige del af butiksnettet, hvor vi i året gennemgik mere end 100 butikker.
I efteråret 2016 åbnede vi vores hidtil største Matas butik på 560 m² (inklusiv et apotek på 60 m²) i Sønderborg. Butikken er den første, hvor vi tester et bofællesskab med en ekstern apoteker. Butikken, der også indeholder en MAC shop in shop, har udvist stærk omsætningsvækst og har overgået vores forventninger. I 2017/18 forventer vi at åbne yderligere butikker, hvor bl.a. bofællesskab med et apotek udgør et vigtigt element i butiksoplevelsen.
Efter 68 år, hvor selvstændige butiksindehavere har været medlemmer af Matas kæden, er epoken med selvstændige butikker nu tæt på sin afslutning. Matas A/S har i løbet af de seneste 11 år erhvervet eller nyåbnet mere end 290 butikker i Danmark. 5 butikker har valgt at udtræde af Matas samarbejdet og fortsætte som selvstændige under nyt navn
Matas kæden vil senest pr. 31. januar 2018 alene bestå af butikker ejet og drevet af Matas A/S, dog med undtagelse af butikken i Grønland. På de beliggenheder, hvor ejerne forlader samarbejdet, vil Matas A/S etablere egne butikker. Eksempelvis er der allerede indgået aftale om etablering af vores hidtil største butik til åbning i efteråret 2017 i Rødovre Centrum.
3. Pris og kampagneeffektivitet
I regnskabsåret 2016/17 var vores marked udfordret af lav vækst og øget konkurrence, hvilket nødvendiggjorde løbende tilpasninger, blandt andet i form af øget pris og kampagneeffektivitet.
En markant stigning i antallet af konkurrerende butiksenheder inden for personlig pleje til dagligdagsbrug (Mass Beauty) medførte et øget prispres inden for denne produktkategori. Som en naturlig konsekvens heraf, skærpede vi i efteråret 2016 vores kampagnepriser og introducerede faste lave priser på en række særligt konkurrenceudsatte produkter. I regnskabsårets sidste kvartal skærpede vi endvidere vores priskommunikation for at sikre, at kundernes prisopfattelse harmonerer med vores dokumenterbart konkurrencedygtige priser.
4. Markedsledende omnichannel platform
Det er vores ambition, at Matas fysiske og digitale markedsføringsplatform fortsætter med at være den stærkeste kommunikationsplatform på markedet inden for skønheds- og helsekostprodukter. Markedsføringsplatformen består af Matas avisen og matas.dk, Matas butikkerne og Club Matas, der via et personligt medlemssite, app og emails med tilbud og inspiration, skaber kundetrafik. I tillæg hertil kommunikerer Matas på de sociale medier hvilket sammen med budskaber fra markedsføringsplatformen skaber høj kundetrafik og danner en attraktiv kommunikationsplatform for Matas i forhold til både kunder og leverandører.
Sideløbende arbejder vi på at målrette relevante og attraktive digitale kommunikationstilbud til den enkelte kunde ved at anvende kundeadfærdsdata og intelligent kundedataanalyse. Således vil det i løbet af 2017 blandt andet blive muligt i realtid at vise individuelt tilpassede reklamebudskaber, når den enkelte kunde er på internettet, baseret på kundens købsadfærd i de fysiske butikker, Matas.dk og adfærd på Matas’ digitale platforme.
I april 2017 gik vi i gang med at implementere et nyt POS (kasse) butikssystem, der optimerer kampagner og rabatter i forhold til det enkelte medie og den
enkelte kunde. Systemet forventes færdig-implementeret i alle butikker og salgskanaler i slutningen af efteråret 2017, og vil sikre, at de samme kundedata anvendes i kundemødet på alle platforme.
Webshoppen på matas.dk, der er en vigtig del af vores omnichannel strategi, har gennemgået en omfattende udvikling i løbet af regnskabsåret og opnået en markant vækst i omsætningen. Vi har investeret i en forbedret online kundeoplevelse, hvilket blandt andet indebar en ny og forbedret brugerflade med bedre filtreringsmuligheder og forbedret navigation. Derudover har vi yderligere udvidet sortimentet. Eksempelvis lancerede vi i oktober 2016, som de første i Europa, det eksklusive kosmetikbrand Dior i et nyt og speciel designet onlineunivers. I april 2017 lancerede webshoppen MAC, som længe har været det mest efterspurgte kosmetikbrand på internettet.
Samtidig har vi øget fokus på varegrupper, der ikke kan købes i vores fysiske butikker, men som på grund af relevans for vores kunder har vist et betydeligt vækstpotentiale. Andelen af disse varegrupper udgjorde i året mere end 20% af den samlede onlineomsætning, og vi vil udvikle potentialet yderligere i det kommende regnskabsår.
Vi har endvidere igangsat udviklingen af et inspirationsunivers, der skal være med til at manifestere vores stærke kunderelation. De første elementer af inspirationsuniverset er blevet lanceret i foråret 2017 med aktuelle nyheder, trends og tutorials målrettet kunder, der går op i skønhed og sundhed. I maj 2017 lancerede vi Club Mamma, der er et nyt koncept med inspiration og personlige tilbud målrettet kvinden, der snart skal være mor eller i forvejen har små børn. Universet er tilpasset kvindens behov i perioden fra hun er gravid til hun forlader Club Mamma, når barnet er blevet 3 år.
Endelig har vi fortsat vores integration mellem indkøbsoplevelsen i Matas butikkerne og på matas.dk. Med personalehjulpet netadgang til matas.dk i alle butikker har kunderne nu adgang til Matas fulde sortiment i enhver butik, uanset størrelse og beliggenhed. I kombination med afhentningsmulighed og bytteordning i alle butikker har Matas med dette skridt skabt markedets stærkeste omnichannel løsning. Mere end 60% af alle varer bestilt fra webshoppen afhentes i dag i en af de fysiske butikker, og en betydelig del af de kunder, der afhenter deres ordre i en butik, foretager i den forbindelse et tillægskøb. Denne tendens tegner konturerne af et uudnyttet potentiale ved bedre at udnytte kontaktfladen til kunden på tværs af salgskanalerne.
5. Fuld værdi af Club Matas
Med mere end 1,7 mio. medlemmer af Club Matas, svarende til over 70% af alle kvinder i Danmark mellem 18 og 65 år, var fokus i regnskabsåret koncentreret om yderligere værdiskabelse inden for den eksisterende medlemsbase.
Eksempelvis lancerede vi en overbygning på det eksisterende loyalitetsprogram, hvor kunderne opnår en række individuelt tilpassede fordele i tillæg til at kunne optjene point. Det nye loyalitetselement blev lanceret samtidig med en ny forbedret app, der blandt andet giver kunden adgang til at til at se deres status i loyalitetsprogrammet. Med app'en er medlemsfordelene altid lige ved hånden, og via notifikationer får kunden blandt andet at vide, når hun har adgang til at vælge en fordel eller benytte et personligt tilbud.
Ved regnskabsårets udgang benyttede mere end 500.000 Club Matas kunder den nye app, hvilket har resulteret i øget loyalitet hos vores store gruppe af kernekunder. App'en betragtes som en meget vigtig kommunikationskanal i den fremtidige interaktion med kunderne.
Samtidig hermed introducerede vi muligheden for, at kunderne kan anvende opsparede points til at opnå kontantrabatter i butikkerne. En forenkling af belønningsmodellen som kunderne har taget rigtig godt imod og som vil fortsætte i indeværende regnskabsår.
En yderligere anvendelse af kundedata for forbedring af kundemødet og skabelse af mersalg står naturligt højt på agendaen i indeværende regnskabsår.
Club Matas Partnerprogram, der ved udgangen af 2016/17 tæller 21 partnerskaber, er i en spændende udvikling, og samarbejdet med partnerne udvikles fortsat mod flere nye loyalitetsskabende aktiviteter mod vore fælles kunder. Vi ser meget positivt på en fortsat udvikling af denne forretningsmodel og forventer lancering af flere nye initiativer sammen med vores partnere i indeværende regnskabsår.
Finansielle målsætninger
De finansielle forventninger til koncernen i 2017/18 er følgende:
- En underliggende (like for like) omsætningsvækst på 1-3% efter hensyntagen til en negativ kalendereffekt.
- EBITA forventes realiseret på et højere niveau end for regnskabsåret 2016/17.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Strategi og finansielle forventninger
- Investeringer på omkring DKK 90 - 100 mio. (eksklusiv overtagelse af butikker).
De finansielle forventninger til 2017/18 er baseret på forventninger om et svagt stigende forbrug, fortsat intensiveret konkurrence og stort set ingen prisudvikling. Salget i 2017/18 forventes at blive negativt påvirket af færre handelsdage sammenlignet med 2016/17.
Under disse markedsvilkår og med den vedtagne strategi forventes koncernen at være i stand til fortsat at bevare markedsandelen i 2017/18.
Det er koncernens mål for de næste 3-5 år:
- At opnå en vækst, der ligger over markedsvæksten for det samlede marked for produkter inden for skønhedspleje, personlig pleje og sundhed.
- At EBITA vil være fortsat stigende igennem perioden.
- At de løbende investeringer normaliseres på et niveau under de nuværende 3% af omsætningen fra regnskabsåret 2018/19 og frem.
Kapitalallokering og udbyttepolitik
Efter investeringer i den fortsatte organiske vækst forventes Matas' forretningsmodel, med en relativ lille kapitalbinding, at genere et betydeligt likviditetsoverskud.
Under hensyntagen til dette vurderes det, at et passende niveau for koncernens bruttogæld på nuværende tidspunkt ligger på DKK 1.600-1.800 mio.
Det er koncernens politik også fremadrettet at udlodde overskydende kapital til aktionærerne igennem en kombination af udbytter, der vil udgøre minimum 60% af Justeret resultat efter skat og løbende aktietilbagekøb.
Ved eventuelle betydelige ændringer i koncernen kan bestyrelsen revurdere målsætningen for kapitalstrukturen.
Udsagn om fremtiden
Denne årsrapport indeholder udtalelser om fremtiden, herunder udtalelser om Matas koncernens fremtidige driftsresultater, økonomiske stilling, pengestrømme, forretningsstrategi og fremtidige målsætninger. Udtalelserne er baseret på forventninger eller forudsigelser, som ledelsen anser for at være rimelige på tidspunktet for offentliggørelsen af denne årsrapport. Udsagn om fremtiden er forbundet med risici og usikkerhed samt en række faktorer, hvoraf mange vil være uden for Matas koncernens kontrol. Dette kan medføre, at den faktiske udvikling og det faktiske resultat afviger væsentligt fra forventningerne i årsrapporten. Uden at være udtømmende omfatter sådanne faktorer generelle økonomiske og forretningsmæssige forhold, herunder markeds-, konkurrence- og leverandørforhold samt finansielle og lovgivningsmæssige forhold.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Strategi og finansielle forventninger
Koncernens udvikling i 2016/17
Årets resultat
Nettoomsætning
Nettoomsætningen steg i 2016/17 med 1,1% i forhold til 2015/16 og udgjorde DKK 3.463 mio.
Matas realiserede i 4. kvartal 2016/17 en samlet omsætning på DKK 779 mio., svarende til en stigning på 1,9% i forhold til 4. kvartal 2015/16.
Salget i egne butikker steg 2,5% i forhold til 2015/16. Engrossalget til de associerede Matas butikker mv. faldt 39,0%, primært drevet af faldet i antallet af associerede butikker, et lavere salg til de tilbageværende associerede butikker samt en lavere indtægt fra Club Matas Partnerprogram.
Omsætningen i egne butikker steg med DKK 30 mio. til DKK 765 mio. i 4. kvartal 2016/17 svarende til en stigning på 4,1%, mens omsætningen til de associerede butikker m.v. faldt DKK 15 mio. primært som følge af overtagelserne af associerede butikker.
Væksten i salget i de butikker, som blev drevet af koncernen i begge perioder (den underliggende vækst), udgjorde 1,3% i 2016/17, hvilket var på linje med de senest udmeldte forventninger om en underliggende vækst i 2016/17 på omkring 0 - 2%.
Væksten var fortsat positivt påvirket af udviklingen i den gennemsnitlige transaktionsstørrelse, men blev modvirket af et lavere antal transaktioner. En fremgang i onlinesalget på over 30% i forhold til året før samt en pæn stigning i omsætningen i StyleBox påvirkede omsætningsudviklingen positivt i regnskabsåret.
Igennem det meste af regnskabsåret var forbrugsudviklingen hos husholdningerne svag, hvilket reducerede den underliggende vækst.
Forskellen mellem den underliggende vækst på 1,3% og den rapporterede vækst på 2,5% i egne butikker var primært drevet af den tilførte omsætning fra de overtagne associerede butikker, hvilket ikke indregnes i den underliggende vækst.
Den underliggende vækst i 4. kvartal 2016/17 var 2,5% mod -1,3% i samme periode i 2015/16. Det højere niveau kan primært tilskrives forskydning af påsken i forhold til året før. Det generelle marked var også i 4. kvartal 2016/17 udfordrende med fortsat intensiveret konkurrence og begrænsede tegn på en mere generel vækst i forbruget.
OMSÆTNING FORDELT PÅ SHOP IN SHOPS
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 | Vækst | 2016/17 | 2015/16 | Vækst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Helår | Helår | 4. kvartal | 4. kvartal | |||
| Beauty | 2.517,8 | 2.452,2 | 2,7% | 541,0 | 514,9 | 5,1% |
| Vital | 389,5 | 374,8 | 3,9% | 108,5 | 108,3 | 0,2% |
| Material | 268,3 | 274,7 | -2,3% | 56,1 | 58,5 | -4,2% |
| MediCare | 185,1 | 182,5 | 1,4% | 44,2 | 44,3 | -0,1% |
| Øvrige* | 32,5 | 26,7 | 21,8% | 15,4 | 9,4 | 64,9% |
| I alt fra egne butikker | 3.393,2 | 3.310,9 | 2,5% | 765,2 | 735,4 | 4,1% |
| Engrossalg til associerede butikker mv. | 70,2 | 115,2 | -39,0% | 14,2 | 29,5 | -51,7% |
| Nettoomsætning i alt | 3.463,4 | 3.426,1 | 1,1% | 779,4 | 764,9 | 1,9% |
Note: Produktsalget fra StyleBox er inkluderet i Beauty, mens salget af services er inkluderet i Øvrige.
Omsætningsudviklingen fordelt på shop in shops
Omsætningen inden for Beauty steg med 2,7% i 2016/17. 4. kvartal 2016/17 udviste en fremgang i Beauty på 5,1% i forhold til samme periode sidste år.
Inden for Beauty området oplevede High End Beauty en flot vækst på 6,5% i 2016/17. Især High End damehudpleje og make-up produkter viste en positiv tendens.
Markedet inden for Mass Beauty er fortsat præget af intensiv priskonkurrence. Som følge heraf realiserede Mass Beauty en mindre tilbagegang i salget i forhold til 2015/16.
Beauty's andel af den samlede omsætning i egne butikker var uændret på 74,2% i 2016/17 i forhold til 74,1% i 2015/16.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Koncernens udvikling 2016/17
Vital området udviste en fremgang i omsætningen på 3,9% i 2016/17 sammenlignet med året før.
Omsætningen inden for Material faldt 2,3% i 2016/17 drevet at generel tilbagegang inden for området.
MediCare oplevede en mindre stigning i omsætningen i 2016/17 på 1,4% i forhold til 2015/16.
Samlet set vurderes det, at Matas fastholdt sin markedsandel til trods for at markedet for produkter inden for skønhedspleje, personlig pleje og sundhed kun viste svag vækst og var præget af intensiv konkurrence i 2016/17. Loyalitetsprogrammet Club Matas vurderes at have spillet en væsentlig rolle i forhold til den stabile markedsandel, idet Club Matas fortsatte den positive udvikling med en yderligere tilgang på ca. 100.000 medlemmer i løbet af året. Pr. 31. marts 2017 var antallet af medlemmer i Club Matas således over 1,7 mio.
Club Matas Partnerprogrammet havde tilgang i antallet af partnere og omfattede 21 eksterne partnere pr. 31. marts 2017 i forhold til 18 året før.
Der blev lukket fem Matas butikker i Danmark i 2016/17, heraf fire butikker ejet af Matas A/S samt en associeret butik. Tre af lukningerne vedrører butikker, som er blevet erstattet af en større nyåbnet butik i samme område. Matas kæden i Danmark bestod således pr. 31. marts 2017 af 287 butikker fordelt på 276 egne butikker, en webshop samt 10 associerede butikker.
Koncernen har ikke aktiviteter uden for Danmark, idet butikken på Færøerne og den associerede butik på Grønland i denne sammenhæng betragtes som danske butikker.
StyleBox, der komplementerer Matas butikkerne, videreudvikles fortsat og oplevede i løbet af regnskabsåret et stigende forretningsomfang og positive effekter af en række koncepttilpasninger, hvor det væsentligste var introduktionen af MAC shop in shops. Rentabiliteten blev forbedret i løbet af regnskabsåret, men er endnu ikke tilfredsstillende, idet StyleBox på linje med forventningerne realiserede et mindre underskud.
UDVIKLING I OMKOSTNINGER
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 | Vækst | 2016/17 | 2015/16 | Vækst |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Helår | Helår | 4. kvartal | 4. kvartal | |||
| Andre eksterne omkostninger | 302,0 | 296,0 | 2,0% | 71,6 | 83,4 | -14,1% |
| I procent af omsætning | 8,7% | 8,6% | 9,2% | 10,9% | ||
| Personaleomkostninger | 689,7 | 656,4 | 5,1% | 167,4 | 163,0 | 2,7% |
| I procent af omsætning | 19,9% | 19,2% | 21,5% | 21,3% |
Udvikling i omkostninger og indtjening
Bruttoresultatet steg med 0,5% i 2016/17 og udgjorde DKK 1.612 mio.
Bruttomarginen blev i 2016/17 realiseret med 46,5% i forhold til 46,8% året før. Den lille tilbagegang kan henføres til intensiveret konkurrence.
Stigningen i bruttoresultatet kan således henføres til fremgangen i omsætningen, der kun delvist blev modvirket af den lidt lavere bruttomargin.
I 4. kvartal 2016/17 udgjorde bruttoresultatet DKK 361 mio., hvilket var et fald på 0,8% i forhold til 4. kvartal 2015/16. Dette svarede til en bruttomargin på 46,4% i forhold til 47,6% i 4. kvartal året før.
Andre eksterne omkostninger steg med DKK 6,0 mio. i 2016/17 i forhold til 2015/16, svarende til 2,0%. Stigningen var drevet af øgede omkostninger til husleje i forbindelse med overtagelsen af otte af de
associerede butikker i løbet af regnskabsåret. I procent af omsætningen var andre eksterne omkostninger stort set uændrede til 8,7% i 2016/17 fra 8,6% i 2015/16.
Andre eksterne omkostninger faldt i 4. kvartal 2016/17 med DKK 11,8 mio. i forhold til året før og udgjorde DKK 72 mio. Dette svarede i procent af omsætningen til et fald til 9,2% i 4. kvartal 2016/17 fra 10,9% i samme periode året før. Faldet var drevet af lavere nettomarkedsføringsudgifter. Samtidigt var der sidste år visse omkostningsposter af enkeltstående karakter i forbindelse med strategiarbejdet.
Personaleomkostningerne steg med DKK 33 mio. i 2016/17 i forhold til året før. Stigningen skyldtes et øget antal af medarbejdere, hovedsageligt i butiksleddet som konsekvens af overtagelsen af otte associerede butikker.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Koncernens udvikling 2016/17
Der indgik DKK 8,4 mio. i personaleomkostninger i 2016/17 relateret til koncernens langsigtede aktieaf lønningsprogram, hvilket var en stigning på 5,2 mio. i forhold til 2015/16. Stigningen var drevet af en kontant afregning af værdien af et eksisterende optionsprogram, som blev annulleret i september 2016, hvilket øgede omkostningerne med DKK 6,6 mio.
På baggrund af ovenstående steg personaleomkostningerne i procent af omsætningen til 19,9% i 2016/17 fra 19,2% året før.
De samlede personaleomkostninger udgjorde DKK 167 mio. i 4. kvartal 2016/17 svarende til en stigning på 2,7% i forhold til året før. Målt som procent af omsætningen var personaleomkostninger stort set uændrede på 21,5% i 4. kvartal 2016/17 i forhold til 21,3% året før.
Resultat før afskrivninger og finansielle poster (EBITDA) blev DKK 620,1 mio. i 2016/17, hvilket er et fald på 4,9% i forhold til året før.
EBITDA marginen udgjorde 17,9% i forhold til 19,0% året før, drevet af at stigningen i omkostningerne var væsentligt højere end stigningen i omsætningen, kombineret med et marginalt fald i bruttomarginen.
EBITA faldt 6,5% til DKK 551 mio. svarende til en EBITA margin på 15,9% mod 17,2% i 2015/16. Resultatet er på linje med den senest udmeldte forventning om en EBITA margin i 2016/17 omkring 16%. I 4. kvartal 2016/17 blev EBITA DKK 102 mio. Dette svarede til en EBITA margin på 13,1% mod 13,2% året før.
Resultat af primær drift (EBIT) udgjorde DKK 475 mio. i 2016/17.
Koncernen beskæftigede i 2016/17 2.197 fuldtidsansatte (FTE), mod 2.163 sidste år. Stigningen er primært drevet af butiksovertagelser.
| UDVIKLING I EBITA | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 | Vækst | 2016/17 | 2015/16 | Vækst |
| Helår | Helår | 4. kvartal | 4. kvartal | |||
| Resultat af primær drift | 475,1 | 513,6 | -7,5% | 83,1 | 81,7 | 1,8% |
| Amortisering på immaterielle aktiver | 76,0 | 76,0 | 19,0 | 19,0 | ||
| EBITA | 551,1 | 589,6 | -6,5% | 102,1 | 100,7 | 1,4% |
| EBITA margin | 15,9% | 17,2% | 13,1% | 13,2% |
For definition af EBITA henvises til side 80.
Finansielle poster og skat
De samlede nettorenteomkostninger udgjorde DKK 39 mio. i 2016/17. Heri indgik dagsværdiregulering af en renteswap med en indtægt på DKK 10 mio.
Nettorenteudgifterne eksklusive dagsværdireguleringer udgjorde således DKK 48 mio., hvilket er en stigning på DKK 7 mio. i forhold til 2015/16.
I 4. kvartal 2016/17 udgjorde de samlede nettorenteomkostninger DKK 13 mio., hvilket var en stigning på DKK 2 mio. Eksklusive DKK 0 mio. i dagsværdiregulering af renteswappen i 2015/16 og DKK 2,4 mio. i 2016/17 steg nettorenteudgifterne med DKK 5 mio. i 4. kvartal 2016/17.
| UDVIKLING I NETTORENTEUDGIFTER | ||||
|---|---|---|---|---|
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 | 2016/17 | 2015/16 |
| Helår | Helår | 4. kvartal | 4. kvartal | |
| Netto finansielle udgifter | 38,7 | 36,5 | 12,8 | 10,6 |
| Dagsværdiregulering af renteswap | 9,7 | 5,3 | 2,4 | -0,1 |
| Netto renteudgifter, justeret for swap | 48,4 | 41,8 | 15,2 | 10,5 |
Den effektive skattesats blev 22,4% i 2016/17 i forhold til 23,6% året før. Faldet skyldes primært at selskabsskatten er sænket til 22,0% i 2016 fra 23,5% i 2015.
Der henvises til note 28 til koncernregnskabet for yderligere information om koncernens skattesager.
Den effektive skatteprocent i 4. kvartal 2016/17 udgjorde 25,1%.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Koncernens udvikling 2016/17
14
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Koncernens udvikling 2016/17
Årets resultat efter skat
Årets resultat efter skat udgjorde DKK 339 mio. i forhold til DKK 365 mio. i 2015/16.
Justeret resultat efter skat blev DKK 398 mio. i 2016/17, jf. note 13. Dette er et fald på 5,8% i forhold til 2015/16. I 4. kvartal 2016/17 blev Justeret resultat efter skat DKK 67 mio. mod DKK 69 mio. i 4. kvartal 2015/16.
Balance
Balancen udgjorde DKK 5.271 mio. pr. 31. marts 2017 mod DKK 5.315 mio. pr. 31. marts 2016. Omsætningsaktiverne udgjorde DKK 888 mio., svarende til et fald på DKK 32 mio. i forhold til året før.
Varebeholdningerne lå 4,6% højere end ved udgangen af 2015/16. I forhold til de seneste 12 måneders omsætning udgjorde varelageret 20,0% ved udgangen af 2016/17 mod 19,3% i 2015/16. Stigningen er drevet af overtagelsen af de otte associerede butikker. Det vurderes, at lagrene igennem året har haft et niveau, der nogenlunde har balanceret ønsket om lav lagerbeholdning med behovet for at sikre en lav andel af udsolgte varenumre i butikkerne.
Tilgodehavender fra salg faldt med DKK 9 mio. til DKK 21 mio., primært drevet af faldet i antallet af associerede butikker i løbet af regnskabsåret.
Den likvide beholdning udgjorde DKK 33 mio. sammenlignet med DKK 70 mio. året før.
Leverandørgælden steg med DKK 4 mio.
Den samlede nettoarbejdskapital ekskl. deposita pr. 31. marts 2017 udgjorde DKK -158 mio., hvilket var en forøgelse på DKK 14 mio. i forhold til 31. marts 2016. I forhold til omsætningen for de seneste 12 måneder udgjorde arbejdskapitalen -4,6% i forhold til -5,0% året før.
Egenkapitalen udgjorde DKK 2.573 mio. pr. 31. marts 2017 sammenlignet med DKK 2.658 mio. pr. 31. marts 2016. Der er i regnskabsåret 2016/17 betalt DKK 246 mio. i udbytte i perioden og tilbagekøbt 1.625.338 stk. egne aktier for i alt DKK 181 mio. indtil 31. marts 2017. Der henvises til note 17 for nærmere information.
Den samlede bankgæld udgjorde pr. 31. marts 2017 DKK 1.548 mio., hvilket er marginalt under den fastsatte målsætning om en bruttogæld i niveauet DKK 1.600-1.800 mio. Den nettorentebærende gæld pr. 31. marts 2017 udgjorde DKK 1.515 mio., hvilket er en stigning på DKK 91 mio. i forhold til året før. Den nettorentebærende gæld svarer til 2,4 gange 12 måneders løbende EBITDA.
Pengestrømme
Pengestrøm fra primær drift blev DKK 619 mio. i 2016/17 i forhold til DKK 749 mio. året før.
Pengestrømme fra driftsaktiviteterne blev DKK 483 mio. i 2016/17 i forhold til DKK 567 mio. i 2015/16. Faldet var drevet dels af stigningen i varelagrene, dels af faldet i EBITDA.
Pengestrømme fra driftsaktiviteterne i 4. kvartal 2016/17 blev DKK 73 mio., hvilket er et fald på DKK 19 mio. i forhold til samme kvartal året før.
Pengestrømme fra investeringer udgjorde DKK -135 mio. i 2016/17 mod DKK -70 mio. sidste år. Stigningen kan henføres til køb af otte associerede butikker mod ingen køb i 2015/16, investeringer i butiksnætværket og i det nye butikskoncept samt åbningen af den nye Matas butik i Sønderborg.
I 4. kvartal 2016/17 udgjorde pengestrømme fra investeringer DKK -28 mio.
De frie pengestrømme udgjorde DKK 348 mio. i 2016/17 og DKK 45 mio. i 4. kvartal 2016/17.
Afkast på den investerede kapital
Afkast på den investerede kapital før skat for de seneste 12 måneder udgjorde 13,6% (157,0% eksklusiv goodwill) i forhold til 14,3% året før (133,7% eksklusiv goodwill).
Udvikling i moderselskabet
Årets resultat i moderselskabet udgjorde DKK 285 mio. i 2016/17 i forhold til DKK 304 mio. i 2015/16. Årets resultat er faldet primært som følge af, at der i 2015/16 var indeholdt indtægter vedrørende management fee ordningen for flere år samt omkostninger til tilbagekøb af optionsprogrammer, som opvejes af faldende eksterne omkostninger, idet der i 2015/16 var indeholdt poster af enkeltstående karakter.
Egenkapitalen udgjorde DKK 2.104 mio. pr. 31. marts 2017 i forhold til DKK 2.244 mio. pr. 31. marts 2016.
Begivenheder efter balancedagen
Der er ikke indtruffet væsentlige begivenheder efter balancedagen af betydning for koncernens og selskabets finansielle stilling.
Risikostyring
Risikostyring er en integreret del af ledelsesprocessen i Matas koncernen med det formål at begrænse usikkerheder og risici i forhold til de fastsatte finansielle og strategiske målsætninger for koncernen.
Direktionen forbereder, implementerer og vedligeholder kontrol- og risikostyringssystemer. Disse godkendes af bestyrelsen, som har det overordnede ansvar for risikostyring i koncernen. Gennem rapportering fra direktionen overvåger revisionskomitéen løbende, om virksomhedens interne kontrol- og risikostyringssystemer fungerer effektivt og bliver overholdt, ligesom der løbende føres kontrol med udviklingen i og håndteringen af større risici. Bestyrelsen modtager mindst en gang om året et oversigtsskema over enkeltrisici og den estimerede følsomhed på EBITDA, således at der om nødvendigt kan iværksættes foranstaltninger til at imødegå og mindske disse risici.
Væsentlige operationelle risici
Konjunkturudviklingen
Matas er i væsentligt omfang eksponeret mod konjunkturudviklingen i Danmark, hvor stort set hele omsætningen genereres. Der opleves stadig en tilbageholdenhed hos den danske forbruger, hvilket potentielt kan påvirke koncernens salg eller produktmix. Koncernen følger på daglig basis salgsudviklingen og kan derfor hurtigt reagere på et eventuelt vigende salg ved at iværksætte salgsfremmende tiltag.
Brancheudviklingen
Markedet for produkter inden for skønhedspleje, personlig pleje og sundhed er præget af intensiv konkurrence fra såvel etablerede som nye aktører. Matas søger hele tiden at styrke sin markedsposition gennem udvikling af butiksnettet, sortiment, markedsføring, onlinehandel og loyalitetsprogrammet Club Matas med det mål at bringe koncernen tættere på kunderne.
Produkter og leverandører
For at imødegå eventuelle ændrede leveringsvilkår eller reduceret adgang til vigtige produktkategorier benytter Matas sig af et stort antal forskellige leverandører og markedsfører et bredt udvalg af forskellige mærker inden for hver produktkategori.
Produktansvar
Koncernens virksomhed indebærer risici som potentielt kan føre til produktansvarskrav herunder for personskade. Koncernen har udarbejdet en
risikostyringspolitik og procedurer for at reducere risikoen for sådanne risici og har ligeledes tegnet almindelig forsikringsdækning.
Lovgivning og afgifter
Koncernen følger nøje eventuelle ændringer i love og bestemmelser, som potentielt kan ændre koncernens ageren eller åbne for nye muligheder, for at kunne tage de nødvendige forholdsregler på så tidligt et tidspunkt som muligt.
Væsentlige finansielle risici
Matas er i nogen grad eksponeret over for finansielle risici såsom rente-, likviditets- og kreditrisici. Der henvises til note 29 i koncernregnskabet for yderligere oplysninger om disse risici.
Skattesag
Matas er involveret i en sag med de danske skattemyndigheder om rentekildeskat for indkomstårene 2006-2009.
Matas er derudover involveret i en sag med de danske skattemyndigheder om udtagningsmoms.
Der henvises til note 28 'Eventualforpligtelser og sikkerhedsstillelse' i koncernregnskabet for yderligere oplysninger.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Risikostyring
God selskabsledelse
Matas lægger vægt på god selskabsledelse, og bestyrelsen evaluerer derfor mindst én gang om året koncernens ledelsessystemer for at sikre en hensigtsmæssig struktur i forhold til koncernens aktionærer og øvrige interessenter.
Anbefalinger for god selskabsledelse
Nasdaq Copenhagen har indarbejdet Komitéen for god Selskabsledelses anbefalinger i Regler for udstedere af aktier. Anbefalingerne kan rekvireres på Komitéen for god Selskabsledelses hjemmeside www.corporate-governance.dk. Matas følger samtlige anbefalinger. Koncernens redegørelser for god selskabsledelse er tilgængelig på selskabets hjemmeside: investor.matas.dk/governance.cfm.
Kommunikation med investorer og øvrige interessenter
Det er Matas’ mål at have en konstruktiv dialog og en høj grad af gennemsigtighed i kommunikationen med aktionærerne og andre interessenter for herigennem at sikre disse muligheder for at udøve så stor grad af aktiv ejerskab som muligt. Bestyrelsen har derfor vedtaget politikker for 'Kommunikation og interessenter', 'Investor Relations' og 'CSR'.
Matas overholder lovkravene vedrørende offentliggørelse af væsentlige oplysninger, der er relevante for aktionærernes og de finansielle markeders vurdering af koncernens aktiviteter, forretningsmål, strategier og resultater.
Ud over politikker for 'Investor Relations' og 'Kommunikation og interessenter' har bestyrelsen godkendt et internt regelsæt, der skal sikre, at offentliggørelsen af oplysninger overholder gældende børsretlige regler.
Alle selskabsmeddelelser offentliggøres via Nasdaq Copenhagen og kan efterfølgende ses på selskabets hjemmeside: investor.matas.dk. Alle meddelelser offentliggøres på dansk og engelsk.
Matas offentliggør delårs- og årsrapporter samt afholder investorpræsentationer og telefonkonferencer efter offentliggørelsen af hver delårs- og årsrapport. Derudover afholder Matas møder med danske og udenlandske investorer. Investorer og analytikere kan ligeledes kontakte Matas’ Investor Relations, hvis de har yderligere spørgsmål i forhold til de offentliggjorte rapporter.
Derudover sikrer selskabets generalforsamling mulighed for aktiv ejerskab fra aktionærernes side.
Senest otte uger før dagen for den påtænkte afholdelse af moderselskabets ordinære generalforsamling offentliggøres datoen for generalforsamlingen samt datoen for den seneste fremsættelse af krav om optagelse af et bestemt forslag på dagsordenen. I overensstemmelse med vedtægterne indkaldes generalforsamlinger af bestyrelsen med tidligst fem ugers og senest tre ugers varsel. Generalforsamlingsindkaldelser vil blive offentliggjort på selskabets hjemmeside: investor.matas.dk, og vil via andre kanaler blive sendt til alle navnenoterede aktionærer, der har anmodet herom.
Hver enkelt aktionær har ret til at få behandlet et bestemt emne på den ordinære generalforsamling, såfremt der fremsættes en skriftlig anmodning herom over for bestyrelsen senest seks uger før generalforsamlingen. De aktionærer, der deltager i generalforsamlingen, har mulighed for at stille spørgsmål til bestyrelsen og direktionen vedrørende punkterne på dagsordenen.
Selskabet har vedtaget en procedure i tilfælde af overtagelsesforsøg, som fastsætter, at bestyrelsen ikke uden generalforsamlingens godkendelse må forsøge at imødegå overtagelsesforsøget ved at træffe dispositioner, som reelt afskærer aktionærerne fra selv at tage stilling til overtagelsesforsøget.
Mangfoldighed i ledelsen
Bestyrelsen drøfter årligt mangfoldigheden på koncernens ledelsesniveauer og fastsætter konkrete mål.
Bestyrelsen i Matas består af 60% mænd og 40% kvinder og lever dermed op til en ligelig kønsmæssig fordeling i det øverste ledelsesorgan.
Det er bestyrelsens ambition at fastholde mangfoldigheden, således at sammensætningen i ledelsen reflekterer en lige fordeling af kønnene som defineret i selskabsloven. Ledelsen i Matas inklusive mellemledere består af 52% mænd (2015/16: 56%) og 48% kvinder (2015/16: 44%), og koncernen lever dermed op til det fastsatte måltal.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | God selskabsledelse
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | God selskabsledelse
Bestyrelsens opgaver og ansvar
Ledelsen og ansvaret i Matas er delt mellem selskabets bestyrelse og direktion. Der er ikke nogen personer, der er medlemmer af begge disse organer, og ingen medlemmer af bestyrelsen har tidligere været medlem af direktionen. Matas har en forretningsorden for bestyrelsen, der revideres årligt. Bestyrelsen afholder årligt tolv ordinære bestyrelsesmøder og mødes derudover til et strategiseminar samt på ad hoc basis om nødvendigt. I regnskabsåret 2016/17 blev der afholdt tolv bestyrelsesmøder (ti møder i 2015/16) og et strategiseminar.
Direktionen varetager koncernens daglige ledelse, mens bestyrelsen fører tilsyn med direktionens arbejde og er ansvarlig for den overordnede ledelsesmæssige og strategiske styring.
I relation hertil tager bestyrelsen årligt stilling til koncernens overordnede strategi med henblik på at sikre løbende værdiskabelse.
Kravene til direktionens rettidige, præcise og tilstrækkelige rapportering til bestyrelsen og til kommunikationen mellem disse to organer er fastsat i direktionens forretningsorden, der årligt gennemgås og godkendes af bestyrelsen.
Bestyrelsens sammensætning
Bestyrelsen består af 5 generalforsamlingsvalgte medlemmer og har valgt en formand og en næstformand. Bestyrelsesmedlemmerne udgør en gruppe af professionelt erfarne forretningsfolk, som også repræsenterer mangfoldighed, international erfaring samt kompetencer, der anses for relevante for Matas. Alle generalforsamlingsvalgte medlemmer vurderes at være uafhængige.
De generalforsamlingsvalgte medlemmer af bestyrelsen er valgt for ét år ad gangen. Genvalg af bestyrelsesmedlemmer kan finde sted. Kun personer, som er yngre end 70 år på valgtidspunktet, kan blive valgt til bestyrelsen.
Bestyrelsen fastlægger en gang om året de fornødne kvalifikationer, erfaringer og kompetencer, som kræves af bestyrelsen, for at den kan udføre sine opgaver bedst muligt, under hensyntagen til koncernens aktuelle behov. Bestyrelsen evaluerer årligt sit arbejde.
Revisionskomité
Bestyrelsen har nedsat en revisionskomité, som består af tre bestyrelsesmedlemmer, hvor formanden er uafhængig og besidder regnskabsmæssig kompetence. Komitéens formål er blandt andet at overvåge
regnskabsaflæggelsesprocessen og virksomhedens interne kontrol- og risikostyringssystemer, samt samarbejdet med den eksterne revision. Revisionskomitéen afholdt fire møder i regnskabsåret 2016/17 (fire møder i 2015/16).
Nomineringskomité
Bestyrelsen har nedsat en nomineringskomité, som består af 3 bestyrelsesmedlemmer. Det overordnede formål med nomineringskomitéen er at bistå bestyrelsen med at sikre, at der findes passende planer og procedurer for nominering af kandidater til bestyrelse og direktion. Nomineringskomitéen afholdt to møder i regnskabsåret 2016/17 (to møder i 2015/16).
Vederlagskomité
Bestyrelsen har nedsat en vederlagskomité bestående af tre medlemmer. Vederlagskomitéens formål er at sikre, at koncernen opretholder en vederlagspolitik for medlemmerne af bestyrelsen og direktionen såvel som overordnede retningslinjer for incitamentsaflønning til direktionen. Vederlagskomitéen afholdt to møder i regnskabsåret 2016/17 (to møder i 2015/16).
Bestyrelsens og direktionens vederlag
Bestyrelsen har vedtaget en vederlagspolitik og overordnede retningslinjer for incitamentsaflønning, som er godkendt af generalforsamlingen. Begge politikker kan findes på investor.matas.dk/governance.cfm.
Vederlagspolitikken understøtter målsætningen om at tiltrække, motivere og fastholde kvalificerede medlemmer af bestyrelsen og direktionen. Aflønningen er udformet, således at den skaber et passende interessesammenfald mellem bestyrelse, direktion og selskabets aktionærer, samt understøtter opfyldelsen af Matas' kort- og langsigtede strategiske mål og fremmer værdiskabelsen.
Der henvises til note 31 for en specifikation af vederlaget til direktionen og bestyrelsen pr. medlem.
Matas A/S kan opsige ansættelsesforholdet med et medlem af direktionen med op til 24 måneders varsel. Et direktionsmedlem kan opsige ansættelsesforholdet med mindst 4 måneders varsel. Aftaler om fratrædelsesgodtgørelse kan ikke overstige det samlede vederlag, som er blevet udbetalt til direktionsmedlemmet i løbet af de sidste 24 måneder.
Intern kontrol- og risikostyring i forbindelse med regnskabsaflæggelsen
For at sikre en ekstern regnskabsaflæggelse, der er i overensstemmelse med IFRS og øvrige gældende regler, og som giver et retvisende billede og ikke
indeholder væsentlig fejlinformation, arbejdes der efter en række interne kontrol- og risikostyringsprocesser i forbindelse med regnskabsaflæggelsesprocessen for koncernen.
Kontrolmiljø
Bestyrelsen fastlægger de overordnede rammer for den interne kontrol og risikostyring i koncernen, mens direktionen har det operationelle ansvar for etableringen af en effektiv kontrol og risikostyring i regnskabsaflæggelsen. Direktionen tilser således, at politikker og arbejdsgange i forbindelse med regnskabsaflæggelsen er hensigtsmæssige med henblik på at minimere risikoen for fejl. Den interne kontrol er forankret i de enkelte afdelinger med en adskillelse af regnskabs- og controllingfunktionen.
Revisionskomitéen bistår med overvågningen af regnskabsaflæggelsesprocessen. Dette indebærer en årlig evaluering af effektiviteten i risikostyringen og de interne kontroller, herunder en gennemgang af politikker og arbejdsgange, og en evaluering af bemanding og kvalifikationer i økonomi- og itorganisationerne.
Revisionskomitéen vurderer årligt behovet for en intern revisionsafdeling. Grundet en forholdsvis lav kompleksitet i koncernen og en sammensætning af direktionen, der vurderes at besidde tilstrækkelige kvalifikationer til at udøve en effektiv kontrol og risikostyring, er det ikke på nuværende tidspunkt fundet nødvendigt at etablere en intern revisionsafdeling.
Risikovurdering
Bestyrelsen og direktionen vurderer løbende de væsentligste risici i regnskabsaflæggelsen ud fra et væsentlighedskriterie. Dette inkluderer en evaluering af de overordnede regnskabsprincipper og mest betydelige regnskabsmæssige skøn samt den tilknyttede risiko- og følsomhedsvurdering. Derudover vurderes risikoen for besvigelser. For yderligere information om væsentlige regnskabsmæssige skøn henvises til note 2 i koncernregnskabet.
Kontrolaktiviteter
Med henblik på overvågning af de løbende resultater, butikkernes drift, finansiering og øvrige risici udarbejdes standardiserede månedsrapporter, som indeholder en opfølgning på budget og en række Key Performance Indicators (KPI'er).
Afslutning af perioderegnskaber sker efter en indarbejdet plan, der blandt andet omfatter afstemning af alle væsentlige regnskabsmæssige poster og yderligere intern finansiel kontrol, så eventuelle fejl identificeres og elimineres så tidligt som muligt. For at sikre en
funktionsadskillelse refererer controllingfunktionen direkte til direktionen.
Til imødegåelse af besvigelser i butikkerne sker der løbende afstemning af de likvide beholdninger og indlevering af kontanter til pengeinstitutter. På centralt hold er der i økonomifunktionen etableret dobbelte godkendelsesprocedurer i forbindelse med bankoverførsler.
Information og kommunikation
Koncernen har etableret en standardiseret proces for den eksterne rapportering, der tilsikrer et retvisende billede af udviklingen i koncernen.
Under hensyntagen til koncernens interne regler vedrørende insiderinformation har koncernen en åben kommunikation, der sikrer en effektiv kontrol med koncernens udvikling og en retvisende regnskabsaflæggelse. Et vigtigt element i bidraget hertil er en klarhed for hver enkelt medarbejder omkring dennes rolle og de relevante arbejdsgange.
Overvågning
Ledelsens løbende overvågning sker gennem den månedlige regnskabsrapportering, likviditetsanalyser og KPI-rapporter samt dialog med regnskabs- og controllingfunktionerne.
Revisionskomitéen overvåger og rapporterer til bestyrelsen omkring procedurerne for de væsentligste regnskabsposter og kontrollerer, at direktionen generelt overholder politikker og reagerer på eventuelle svagheder. Den eksterne revision mødes med revisionskomitéen mindst én gang om året uden direktionen og rapporterer i revisionsprotokollatet omkring eventuelle væsentlige svagheder.
I tillæg hertil findes en whistleblowerordning, hvor igennem det er muligt anonymt at indberette overtrædelser af love og regler, hvis anmelderen ønsker at undgå at benytte de normale kommunikationskanaler.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | God selskabsledelse
Samfundsansvar
Matas koncernen er en stor dansk detailvirksomhed med næsten 300 butikker, der hvert år er i kontakt med mange millioner danske forbrugere. Som en naturlig følge heraf, er Matas meget bevidste om det ansvar, virksomheden har i forhold til det omgivende samfund. Matas påvirker gennem sin forretning sin omverden gennem medarbejdernes arbejdsforhold, via den direkte og indirekte miljøpåvirkning, og gennem de produkter, Matas leverer til forbrugerne. Matas ønsker at begrænse den belastning, virksomhedens aktivitet har på omverdenen, sikre medarbejderne har et godt arbejdsmiljø samt at kunderne har adgang til de bedste produkter.
Matas' arbejde med samfundsansvar er forankret i koncernens kerneværdier om at være en troværdig, dynamisk og ansvarlig virksomhed.
Som en naturlig følge af Matas' CSR politik og mission om at "hjælpe alle kunder med at have det godt, se godt ud og være i godt humør", arbejder koncernen proaktivt på sundheds- og miljøområdet i tæt dialog med kompetencestærke forbrugerorganisationer og patientforeninger.
FN har opstillet 17 bæredygtighedsmål, hvoraf Matas har identificeret to områder, hvor virksomhedens CSR aftryk og adfærd i særdeleshed påvirker omgivelserne. De to mål ligger samtidig naturligt i forlængelse af virksomhedens CSR politik og mission. Matas har således valgt i særlig grad at prioritere områderne Sundhed og trivsel (FN's 3. mål) og Ansvarligt forbrug og produktion (FN's 12. mål).
Målet om Sundhed og trivsel er i Matas defineret som Forbrugernes og medarbejdernes sundhed og trivsel, der sammen med ansvarligt forbrug og produktion prioriteres højt i virksomheden. Matas indsats kan opdeles i følgende fem områder: Miljø- og Klimapåvirkning, Sygdomsforebyggelse og Sundhed, Menneskerettigheder, Arbejdsforhold (sociale forhold og medarbejderforhold) samt antikorruption.
Indsatsen er blandt andet reguleret af et Code Of Conduct, der indgår i de samhandelsaftaler Matas har med leverandører, og de partnerskabsaftaler koncernen har med NGO'ere. Samtidig indgår sundhed og miljø som en væsentlig del af butiksmedarbejdernes grunduddannelse til materialister for at sikre høj faglighed i kunderådgivningen eksempelvis om indholdsstoffer og miljøpåvirkninger.
Matas vil i det kommende regnskabsår videreudvikle den nuværende CSR politik samt skærpe strukturen i form af handlingsplaner og målepunkter på de prioriterede CSR-områder med henblik på i fremtiden mere stringent at evaluere Matas udvikling på områderne.
Miljø- og klimapåvirkning
For Matas er de væsentligste risici på det miljø- og klimamæssige område en utilsigtet høj indirekte CO2 emission, som følge af en ikke optimal styring af lys og varmeforbrug i koncernens butikker. Desuden kan emballage fra de produkter som sælges i Matas skabe lokale miljøproblemer, og problematiske indholdsstoffer kan påvirke miljøet såvel som forbrugernes sundhed negativt.
Miljøpåvirkning
For at fremme Ansvarligt forbrug prioriterer Matas cirkulære affaldsløsninger. Det betyder konkret, at al emballage der bruges til at transportere færdigvarer til Matas' hovedlagre og landets Matas butikker genbruges i koncernens landsdækkende genbrugsordning – Matas Retursystem. I 2016/17 blev det til 31 ton transportplast og 529 ton pap. Via samme genbrugssystem tilbyder Matas kunderne at returnere tomme emballager fra alle produkter solgt i Matas. Kunderne returnerede 18 ton plastemballage til genbrug i 2016/17. Emballagen er returneret, uden at kunderne har modtaget nogen pant eller anden form for økonomisk vinding. I alt blev der i regnskabsåret sendt 49 tons plast fra Matas til genbrug, hvilket er 3 tons mere end i sidste regnskabsår.

PLASTEMBALLAGE TIL GENBRUG FRA MATAS (TON)
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Samfundsansvar
Returneret plastemballage fra kunder til genbrug (ton)

Matas' genbrugssystem ligger i direkte tråd med EU's emballagedirektiv, der prioriterer genbrug frem for forbrænding. Matas vil de kommende år igangsætte kampagner i samarbejde med Danmarks Naturfredningsforening og organisationen Plastic Change med det mål at øge kundernes returnering med minimum 10 procent i forhold til det forgangne regnskabsår.
Matas og Danmarks Naturfredningsforening fortsatte i 2016/17 samarbejdet med at synliggøre de områder, hvor det vurderes, parterne sammen kan fremme et mere ansvarligt forbrug, herunder Matas Retursystem og koncernens udvikling og salg af varer med Svanemærket.
Derudover anbefaler Danmarks Naturfredningsforening forbrugerne at købe Matas' egne slidstærke og genbrugelige miljøbæreposer for at mindske antallet af udleverede engangsbareposer. Hele overskuddet fra miljøbæreposerne går til Matas Miljøfond, der donerer planter og skyggetelte til legepladser i børneinstitutioner. Fonden har til og med marts 2017 ydet økonomisk støtte til 2191 børneinstitutioner, heraf 83 institutioner i det forløbne regnskabsår. Der er hidtil ydet støtte til omkring halvdelen af alle ansøgere.
Substitution ved udvikling af egne varer
Matas har i regnskabsåret fortsat sit proaktive arbejde med at forbedre alle kædens egne varer i forhold til den nyeste viden om betydning for miljøet og brugernes sundhed. Fx er følgende lovlige stoffer helt udfaset af Matas egne varer: Mikroplast, Methylisothiazolinon (MI), Triclosan og alle deklarationspligtige parfumestoffer. Det samme er alle parabener, phtalater og alle andre stoffer, som står opført på EU's liste over stoffer, der er mistænkt for at være hormonforstyrrende på mennesker.
Matas er den detailkæde i Danmark, der tilbyder flest svanemærkede egne varer inden for personlig pleje. Koncernen har ved udgangen af regnskabsåret øget antallet af egne varer med Svanemærket til i alt 152 mod 107 i seneste regnskabsår. Svanemærket kan kun opnås på de varer, som er mest skånsomme inden for produkttypen. Matas forventer at øge antallet af Matas' egne varer med Svanemærket til minimum 170 i det kommende regnskabsår.
Med det formål at øge andelen af svanemærkede varer og serviceydelser i koncernens eget interne forbrug, er Matas medlem af Netværk for Miljømærket indkøb, der administreres af Miljømærkning Danmark, som er en del af Dansk Standard.
Matas har i regnskabsåret bidraget til at synliggøre applikationen Kemiluppen, som Forbrugerrådet TÆNK KEMI står bag. Med app'en kan forbrugerne scanne stregkoden på kosmetik og personlig pleje og derved få Forbrugerrådet TÆNK's uvildige vurdering af produktet i forhold til sundhed og miljø.
Alle Matas' egne varer er fortsat under løbende bakteriologisk 3. parts kontrol af Eurofins Steins Laboratorium, for på den måde at dobbeltsikre, at der ikke er kontamineringsproblemer.
Matas har i regnskabsåret kortlagt totalindholdet af palmeoliederivater i alle Matas' egne nonfood varer, samt hvor stor en andel heraf, der er Round Table on Sustainable Palm Oil (RSPO) certificeret - opdelt efter de tre RSPO certificeringer. Ved udgangen af regnskabsåret er ca. 5 pct. af det totale indhold af palmeoliederivater i Matas egne nonfood varer RSPO certificeret. Matas forventer at øge denne andel til 25 pct. i løbet af de kommende to år (min. Mass Balance-certificering).
I tillæg til koncernens Code Of Conduct på egne varer, stiller Matas også kontraktmæssige sundheds- og miljø krav til alle andre varer i sortimentet, som er højere end dem, der er stillet i dansk lovgivning. Eksempelvis har leverandørerne skrevet under på, at alle varer der leveres til Matas er uden PVC og Lawsone.
Klimapåvirkning
Matas har fokus på at reducere koncernens energiforbrug og CO₂ emission i form af to primære indsatsområder:
- Belysning og nedkøling udgør den største del af elforbruget i butikkerne, hvor medarbejderne har regler for daglig energirigtig brug af lys og klimaanlæg. Dertil foretages løbende udskiftning af traditionelle lyskilder til mere energieffektive LED-lys.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Samfundsansvar
- Matas vil i det kommende regnskabsår kortlægge energiforbruget ved transporten af varer mellem Matas' hovedlagre og Matas butikkerne samt ved transporten af tom emballage til genbrug. Koncernen vil i tæt dialog med transportørerne sætte mål for at reducere energiforbruget – uden at det går ud over rettidigheden i levering af varer til butikkerne.
Butikkernes strømforbrug var i kalenderåret 2016 1.100.000 kWh højere end i kalenderåret 2015. Dette skyldes primært følgende:
- I forbindelse med ombygninger til det nye butikskoncept er lyssætningen øget betragteligt. Strømforbruget begrænses imidlertid ved energieffektiv LED belysning.
- For at skabe bedre temperaturforhold i butikkerne er en række ældre klimaanlæg udskiftet fra ultimo 2015 og i løbet af 2016. Udskiftningen har medført et øget energiforbrug, som vil blive søgt reduceret via skærpede adfærdsregler.

ENERGIFORBRUG I MATAS BUTIKKERNE (MWH)
Fokus på reklamationsbehandling
Matas prioriterer fortsat god service ved behandling af klager fra kunder – dels i forbindelse med behandling af produktreklamationer, og dels via introduktion af et nyt værktøj til kundetilfredshedsmåling i butikkerne.
Sygdomsforebyggelse og sundhed
I tråd med koncernens fokus på at bidrage til forbrugernes sundhed og trivsel, har Matas fortsat sit tætte samarbejde med Hjerteforeningen og Kræftens Bekæmpelse i 2016/17 om sygdomsforebyggelse på to områder, hvor det i forhold til Matas' koncept giver ekstra god mening for koncernen at påtage sig et samfundsansvar.
Forebyggelse af hjertesygdomme hos kvinder
Danmark dør hver 4. kvinde af en hjertesygdom, og da langt de fleste af Matas medarbejdere samt kunder er kvinder har koncernen valgt at samarbejde med Hjerteforeningen for at bidrage til at færre kvinder rammes af hjertesygdomme samt at nedsætte dødeligheden hos de personer, der har en hjertesygdom. Matas har til og med regnskabsåret 2016/17 doneret kr. 19,1 mio. til Hjerteforeningen. I det forløbne regnskabsår var donationen på DKK 2,7 mio. Beløbet stammer fra fundraising bl.a. fra en andel af salget fra Matas' egen luksus hudplejeserie PLAISIR, støttearmbånd samt pakkevedhæng i forbindelse med jul. Dertil er det muligt for Club Matas medlemmer at bruge optjente Club Matas point til at tegne medlemskab af Hjerteforeningen.
I dag er 285.000 danskere ifølge Hjerteforeningen uvidende om, at de har forhøjet blodtryk, der ubehandlet kan føre til hjertesygdomme. I samarbejde med Hjerteforeningen tilbyder Matas løbende gratis blodtryksmåling i butikkerne, og også i dette regnskabsår har Matas og Hjerteforeningen tilbudt kunderne og vores medarbejdere gratis blodtryksmåling i butikkerne. I regnskabsåret foregik det i 180 Matas butikker, hvor 3.500 personer fik målt blodtryk. Heraf fik 9 % målt et moderat til svært forhøjet blodtryk, og de blev derfor af Hjerteforeningen anbefalet at konsultere deres private læge med henblik på opfølgende undersøgelser.
Forebyggelse af kræft i huden
Kræft i huden er den hyppigste kræftform i Danmark, og da Matas er et rådgivningskoncept samt markedsleder for salg af solcreme, har koncernen valgt at samarbejde med Kræftens Bekæmpelse specifikt om forebyggelse af hudkræft.
Kræft i huden kan forebygges ved at følge nogle vigtige solråd fra Kræftens Bekæmpelse. Matas og Kræftens Bekæmpelse udbreder solrådene sammen med fokus på at øge forbrugernes kendskab til ved hvilket UV-indeks, de skal beskytte sig, og hvordan de med skygge, tøj og korrekt brug af sollotion undgår solskoldning og dermed forebygger hudkræft. Solrådene formidles i alle Matas medier, på Matas egne solprodukter, og ved at Matas' uddannede personale rådgiver forbrugerne i butikkerne. Matas medarbejdernes kompetence på området opdateres årligt i form af et efteruddannelseskursus, der er udviklet af Kræftens Bekæmpelse.
Som udtrykt i koncernens CSR politik, søger Matas løbende at indgå samarbejde med kompetente interessenter omkring aktiviteter, der kan gøre en positiv forskel for forbrugernes sundhed. Eftersom ca. 300.000 danskere skønnes at have KOL uden at vide
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Samfundsansvar
det, har Matas i regnskabsåret fortsat sit samarbejde med Lungeforeningen. 50 Matas butikker tilbød således forbrugere og egne medarbejdere en lungefunktionsmåling udført af en lungesygeplejerske. I alt tog knap 2.100 personer imod tilbuddet, og af dem blev 17 % af sygeplejersken anbefalet at søge læge på baggrund af lungetjekket.
I sommeren 2016 blev stoffet Bisphenol A forbudt i kassebonner i EU. Forbuddet træder i kraft i 2019. Bisphenol A kan ifølge Miljøstyrelsen skade evnen til at få børn og er mistænkt for at være hormonforstyrrende. Helt i tråd med Matas højprioritering af vores kunders og medarbejderes sundhed valgte koncernen i 2014 kun at bruge kassebonner, som er helt uden Bisphenol A og andre bisphenoler.
Yderligere informationer omkring koncernens samarbejdsprojekter på Sundheds- og miljøområdet kan ses på www.matas.dk/ansvarlighed.
Menneskerettigheder
Matas har som princip at overholde alle gældende love og følge de gældende overenskomster for arbejdstagere.
Matas støtter og respekterer de internationalt erklærede menneskerettigheder jf. UNGP, blandt andet ved at undgå negativ indflydelse på medarbejdernes ret til at etablere fagforeninger, foreningsfrihed, ret til kollektiv forhandling og lige muligheder for kvinder og mænd. Herudover stiller Matas krav om, at leverandørerne har udviklet og produceret deres produkter uden udnyttende børnearbejde.
Matas har i regnskabsåret 2016/17 ikke konstateret, at solgte produkter er udviklet eller produceret ved brug af børnearbejde.
Matas arbejder løbende på at sikre mangfoldighed blandt egne medarbejdere og resultaterne af dette arbejde er omtalt andetsteds i denne årsrapport.
Matas vil i det nye regnskabsår arbejde videre med menneskerettighedsområdet og agter at vedtage en mere formel politik for menneskerettigheder, antikorruption og sociale forhold, der bygger på principperne i UN Guiding Principles on Business & Human Rights.
Arbejdsforhold (sociale forhold og medarbejderforhold)
Matas væsentligste risici med hensyn til medarbejdernes forhold ligger primært i manglende trivsel på arbejdspladsen, mens risikoen for arbejdsulykker og fysisk nedslidning er mindre, men naturligvis til stede især på koncernens centrallager.
Medarbejderkompetencer
Koncernens vidensressourcer vurderes som værende afgørende for opfyldelse af koncernens vækststrategi. Det er målet, at en professionel rådgivning i butikkerne under mottoet "Det gode råd gør forskellen" fører til, at kunden kan træffe et kvalificeret valg mellem forskellige produkter – såvel i forhold til kundens behov som til kundens ønsker til produkternes miljøprofil. Samtidig skal den kompetente rådgivning føre til fortsatte gode kundeoplevelser, så koncernens stærke markedsposition yderligere kan styrkes.
Matas har i regnskabsåret fortsat sin indsats for at være en attraktiv og god arbejdsplads, hvor medarbejderkompetencer og udvikling er i fokus. Der investeres derfor løbende i et struktureret uddannelsesprogram for alle Matas fuldtidsansatte butiksmedarbejdere.
Uddannelse og vidensressourcer
Matas er den eneste detailkæde, som uddanner materialister, og langt størstedelen af kædens medarbejdere er enten under uddannelse eller uddannede materialister. Den 2-årige uddannelse består af en elevtid i en af Matas egne butikker og et teoretisk uddannelsesforløb bestående af fire moduler af 2 ugers varighed samt et større udvalg af e-læringsopgave og salgstræning, samt en fagprøve. Efter endt uddannelse har materialisterne mulighed for at specialisere sig.
Sundhed og miljø indgår som en væsentlig del af materialisternes grunduddannelse for at sikre en høj faglig kompetence i medarbejdernes kunderådgivning. Det betyder uddannelse i produkter og indholdsstoffernes egenskaber, med henblik på at øge forbrugernes mulighed for at vælge produkter, der er særligt skånsomme for deres egen sundhed og/eller miljøet; viden om Matas' igangsatte initiativer på affaldsområdet; samt viden om de sygdomsforebyggende initiativer koncernen løbende tilbyder i butikkerne.
Butikscheferne i Matas modtager yderligere uddannelse i ledelse, coaching samt drift og regnskab med henblik på at sikre, at de har de nødvendige værktøjer til at håndtere den daglige drift af butikkerne.
Matas ønsker fortsat at tiltrække, fastholde og udvikle engagerede medarbejdere med kompetencer til at yde en specialiseret betjening. Derfor arbejdes der i
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Samfundsansvar
virksomheden med kompetenceplaner for den enkelte medarbejder på hovedkontoret såvel som for hver enkelt butiksmedarbejder i kæden.
Hos Matas er det medarbejdernes viden, der sikrer kunderne det bedste råd fra branchespecialister. Denne viden opdateres løbende i form af efteruddannelse inden for beauty og sundhed via kurser fra bl.a. leverandører. Koncernen ønsker i stort omfang at uddanne sine egne ledere. Derfor tilbydes en lederuddannelse i 5 niveauer til vores materialister. Lederuddannelsen er med til at udvikle kompetencerne hos vores butikschefer, stedfortrædere og unge talenter. Kompetencer, der er afgørende for materialisternes personlige og faglige udvikling samt for at løse de strategiske opgaver og projekter, der er nødvendige for koncernens videre succes.
Arbejdspladsen
Koncernen søger fortsat at fremme et rummeligt arbejdsmiljø med en mangfoldig arbejdsstyrke samt at fastholde et sikkert og sundt arbejdsmiljø for medarbejderne. I form af specielle ansættelsesbetingelser som deltidsordninger og Projekt KLAP bidrager Matas til mangfoldighed og et rummeligt arbejdsmarked. Matas samarbejder med landsforeningen LEV om Projekt KLAP, der har til formål at give mennesker med særlige behov og indlæringsvanskeligheder en hverdag i form af et job med indhold og mulighed for at møde andre mennesker. Ved regnskabsårets afslutning har koncernen 26 ansatte under Projekt KLAP.

MEDARBEJDERTILFREDSHED
Velfærd og ansvarlighed på arbejdspladsen
I Matas koncernen gøres en proaktiv indsats for at sikre trivsel på arbejdspladsen. Der arbejdes aktivt for at vedligeholde et sikkert og sundt arbejdsmiljø, hvorfor der laves årlige medarbejderudviklingssamtaler og halvårlige anonyme medarbejdertilfredshedsundersøgelser på alle led i koncernen.
Der arbejdes fortsat aktivt med at forbedre den generelle medarbejdertilfredshed i Matas kæden og
derved gøre Matas til en endnu bedre arbejdsplads og et bedre indkøbssted for kunderne.
Medarbejdertilfredshedsundersøgelsen viser, at tilfredsheden for hele koncernen er rigtig god med en score på 4,3 ud af 5. Sygefraværet i Matas kæden er væsentligt mindre end landsgennemsnittet på 8,1 %. Over året, opgjort pr. måned har Matas kædens medarbejdere haft et fravær på 5,15 %, inkl. alle medarbejdere, der har været ansat i regnskabsåret samt syge i forbindelse med graviditet. Fratrækkes medarbejdere, som er fratrådt i løbet af året og fraværet på grund af sygdom i relation til graviditet, er sygefraværsprocenten 2,2. Matas har i gennemsnit 102 medarbejdere på orlov i forbindelse med graviditet og fødsel.
Antikorruption
Matas er eksponeret for overtrædelser af gældende antikorruptionslovgivning fra både medarbejdere, leverandører og andre samarbejdspartnere. Matas er ligeledes eksponeret for de mulige indirekte økonomiske og juridiske effekter af sådanne overtrædelser af gældende lovgivning.
Matas har som politik at overholde al gældende lovgivning og aktivt modarbejde alle former for korruption.
Matas regelsæt på området udtrykker klart at ingen medarbejdere hverken må modtage eller give nogen form for ydelser, gaver eller betaling som kan opfattes som et forsøg på at opnå vinding hverken for dem selv eller virksomheden. En overtrædelse af reglerne på dette område har alvorlige disciplinære konsekvenser for de involverede medarbejdere.
Medarbejderne informeres løbende via koncernens intranet samt ved opslag i butikkerne om Matas' politik samt medarbejderens rolle og relevante arbejdsopgaver. Matas har implementeret en whistleblowerordning, hvori Matas' medarbejdere, anonymt, kan rapportere mistanke om ureglementeret adfærd som for eksempel overtrædelse af Matas' interne politikker, herunder overtrædelse af gældende lovgivning, økonomisk svig m.v. Der har i 2016/17 ikke været indberetninger hertil.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Samfundsansvar
Aktionærinformation
Matas aktien i 2016/17
Matas A/S har været noteret på Nasdaq Copenhagen siden 28. juni 2013 og indgår i OMX Copenhagen Mid Cap indekset. Aktiekursen sluttede den 31. marts 2017 i DKK 99, svarende til et fald på 25,3% i 2016/17. Der blev betalt et udbytte på DKK 6,30 pr. 1. juli 2016. Inklusiv dette udbytte blev faldet i aktiekursen på 21,1% i 2016/17. Til sammenligning gav OMX Copenhagen Mid Cap indekset et afkast på 20,0% i samme periode. Per 31. marts 2017 udgjorde markedsværdien af Matas A/S DKK 3.890 mio. Den gennemsnitlige daglige omsætning i Matas aktien var 82.256 aktier i 2016/17.

INDEKSERET UDVIKLING I AKTIEKURS
Aktiekapital
Selskabets samlede nominelle aktiekapital udgør pr. 31. marts 2017 DKK 98.228.730 fordelt på aktier á DKK 2,50, svarende til i alt 39.291.492 stk. aktier og 39.291.492 stemmer. I løbet af regnskabsåret er der gennemført en kapitalnedsættelse på DKK 2.500.000, svarende til i alt 1.000.000 aktier.
Pr. 31. marts 2017 ejede Matas 1.657.186 stk. egne aktier. Aktierne er ikke opdelt i aktieklasser.
Bemyndigelser vedrørende aktiekapitalen
I henhold til selskabets vedtægter har bestyrelsen i perioden indtil 1. april 2018 bemyndigelse til at forhøje UDVIKLING I AKTIEKAPITALEN I 2016/17
| Dato | Transaktion | Aktiekapital før ændring (DKK) | Ændring i aktiekapital | Aktiekapital efter ændring (DKK) | Antal aktier efter ændring |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. august 2016 | Kapitalnedsættelse | 100.728.730 | -2.500.000 | 98.228.730 | 39.291.492 |
selskabets aktiekapital uden fortegningsret for eksisterende aktionærer ad én eller flere gange med i alt op til nominelt DKK 5.000.000. Forhøjelsen skal ske til markedskurs og kan ske ved kontant betaling eller som vederlag for hel eller delvis overtagelse af en bestående virksomhed eller øvrige aktiver.
STAMDATA
| Aktiekapital, DKK | 98.228.730 |
|---|---|
| Antal aktier (á DKK 2,5) | 39.291.492 |
| Aktieklasser | 1 |
| Begrænsninger i omsættelighed og stemmeret | Ingen |
| Børs | Nasdaq Copenhagen |
| Handelssymbol | MATAS |
| ISIN-kode | DK0060497295 |
Bestyrelsen er desuden, indtil 1. april 2018, bemyndiget til, uden fortegningsret for selskabets eksisterende aktionærer, at forhøje selskabets aktiekapital ad én eller flere gange med i alt op til nominelt DKK 1.000.000 i forbindelse med udstedelse af nye aktier til fordel for selskabets medarbejdere. De nye aktier udstedes til en tegningskurs, der fastsættes af bestyrelsen, og som kan være lavere end markedskursen.
Bestyrelsen er bemyndiget til at fastsætte de nærmere vilkår for kapitalforhøjelser i henhold til ovenstående bemyndigelser og til at foretage de ændringer i selskabets vedtægter, der måtte være nødvendige som følge af bestyrelsens udnyttelse af de nævnte bemyndigelser.
Derudover er bestyrelsen bemyndiget til at købe egne aktier, i det omfang selskabets besiddelse af egne aktier ikke på noget tidspunkt overstiger 10% af aktiekapitalen. Købskursen må ikke afvige mere end 10% fra børskursen på Nasdaq Copenhagen på købstidspunktet. Bemyndigelsen er gældende indtil 29. juni 2017.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Aktionærinformation
25
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Aktionærinformation
Ejerforhold
Matas A/S havde pr. 31. marts 2017 ca. 11.600 navnenoterede aktionærer, som tilsammen ejede ca. 96 % af den samlede aktiekapital. Af de navnenoterede aktionærer udgjorde den udenlandske ejerandel 44 %. KIRKBI Invest A/S, Danmark har oplyst en ejerandel på 14,2 % pr. regnskabsaflæggelsestidspunkt.
Bestyrelsesmedlemmer ejede pr. 31. marts 2017 i alt 35.603 aktier, og medlemmer af direktionen ejede i alt 202.393 aktier, svarende til samlet 237.996 aktier eller 0,6 % af aktiekapitalen.
Egne aktier
Bestyrelsen fik på generalforsamlingen 29. juni 2016 bemyndigelse til at erhverve egne aktier op til 10 % af den samlede aktiekapital i perioden indtil generalforsamlingen 2017.
Som led i tilpasningen af koncernens kapitalstruktur blev der i september 2016 igangsat et aktietilbagekøbsprogram på i alt DKK 150 mio. Under tilbagekøbsprogrammet, der løb fra 1. september 2016 til 23. februar 2017, blev der i alt erhvervet 1.395.238 stk. egne aktier a nominelt DKK 2,50 svarende til 3,55 % af aktiekapitalen. Selskabet ejede dermed totalt 1.657.186 stk. egne aktier a nominelt DKK 2,50 pr. 31. marts 2017 svarende til 4,22 % af den samlede aktiekapital.
En andel af de egne aktier erhvervet under aktietilbagekøbsprogrammet forventes foreslået annulleret på generalforsamlingen i 2017. Øvrige egne aktier ejes med henblik på opfyldelse af forpligtelserne i det langsigtede incitamentsprogram for ledelsen.
Udbytte
Bestyrelsen foreslår, at der betales ordinært udbytte på DKK 6,30 pr. aktie for regnskabsåret 2016/17. Det foreslåede udbytte pr. aktie svarer til en samlet udbyttebetaling på DKK 247,5 mio., hvilket udgør 62,2 % af Justeret resultat efter skat.
Investor Relations politik
Det er Matas A/S politik at kommunikere præcist, aktiv og rettidigt til interessenterne på de finansielle markeder for at sikre, at alle investorer har lige og tilstrækkelig adgang til relevant information som grundlag for handel med og prisfastsættelse af selskabets aktier. Dette skal ske under hensyntagen til regler og lovgivning for selskaber noteret på Nasdaq Copenhagen.
Koncernen ønsker at blive opfattet som troværdigt og åben og ligge i toppen inden for Investor Relations blandt sammenlignelige selskaber. For at udbygge
kendskabet til Matas A/S blandt indenlandske og udenlandske investorer samt fastholde analysedækning af aktien fra de mest relevante banker pågår en række Investor Relations aktiviteter og roadshows. Der blev i regnskabsåret 2016/17 afholdt møder og telefonmøder med ca. 130 institutionelle investorer.
På selskabets Investor Relations hjemmeside på investor.matas.dk findes alle offentliggjorte regnskaber, investorpræsentationer, finanskalender corporate governance dokumenter mv.
Analytikerdækning
Matas A/S dækkes aktuelt af 4 analytikere.
ANALYTIKERDÆKNING
| ABG Sundal Collier | Michael Vitfell-Rasmussen |
|---|---|
| Danske Bank | Poul Ernst Jessen |
| Jyske Bank | Frans Høyer |
| Nordea | Claus Almer |
Kontakt
Den daglige kontakt med investorer og analytikere varetages af
Chef for Investor Relations (fra 1. august 2017)
Elisabeth Toftmann Klintholm
Tlf. +45 48 16 55 55
E-mail: [email protected]
Finansdirektør
Anders Skole-Sørensen
Tlf. +45 48 16 55 55
E-mail: [email protected]
Ordinær generalforsamling
Den ordinære generalforsamling afholdes onsdag den 29. juni 2017 kl. 16:00 i Tivoli Hotel & Congress Center, Arni Magnussons Gade 2-4, 1577 København V.
Finanskalender
Følgende finanskalender er gældende for regnskabsåret 2017/18.
FINANSKALENDER
| 29. juni 2017 | Ordinær generalforsamling for 2016/17 |
|---|---|
| 22. august 2017 | Delårsrapport 3 måneder 2017/18 |
| 8. november 2017 | Delårsrapport 6 måneder 2017/18 |
| 9. januar 2018 | Trading update for 3. kvartal 2017/18 |
| 6. februar 2018 | Delårsrapport 9 måneder 2017/18 |
| 16. maj 2018 | Årsrapport 2017/18 |
| 28. juni 2018 | Ordinær generalforsamling for 2017/18 |
Bestyrelse og direktion
Bestyrelse
Lars Vinge Frederiksen, formand
- Født 1958, dansk statsborger
- Stilling: Siden 2013 professionelt bestyrelsesmedlem
- Valgt til bestyrelsen første gang i 2013
- På valg: 2017
- Formand for vederlagskomitéen og nomineringskomitéen
- Uafhængigt bestyrelsesmedlem
- Medlem af bestyrelsen i Falck A/S, Widex A/S, Augustinus Industri A/S og Tate & Lyle, London. Formand for Hedorfs Fond og Komitéen for god Selskabsledelse samt medlem af Supervisory Board i PAI Partners SA, Frankrig.
- Særlige kompetencer: Ledelseserfaring fra børsnoterede selskaber, Chr. Hansen Holding A/S (adm. direktør) og generel erfaring med strategiudvikling.
Ingrid Jonasson Blank, bestyrelsesmedlem
- Født 1962, svensk statsborger
- Stilling: Siden 2010 professionelt bestyrelsesmedlem
- Valgt til bestyrelsen første gang i 2013
- Valgperiode udløber: 2017, genopstiller ikke
- Medlem af vederlagskomitéen og nomineringskomitéen
- Uafhængigt bestyrelsesmedlem
- Bestyrelsesmedlem i Ambea Sverige AB, Musti ja Mirri Grp Oy, Fiskars Oyj, Orkla ASA, Bilia AB, Royal Unibrew A/S, ZetaDisplay AB, Stor&Liten AB og Martin & Servera AB.
- Særlige kompetencer: Generel ledelseserfaring inden for detailvirksomhed fra en post som Executive Vice President i ICA Sverige AB og bestyrelseserfaring fra børsnoterede virksomheder.
Lars Frederiksen, næstformand
- Født 1969, dansk statsborger
- Stilling: Siden 2007 professionelt bestyrelsesmedlem
- Valgt til bestyrelsen første gang i 2007
- På valg: 2017
- Medlem af vederlagskomitéen, nomineringskomitéen og revisionskomitéen
- Uafhængigt bestyrelsesmedlem
- Bestyrelsesformand i Clea Capital Ltd., Burner International A/S, Burner Holding A/S og Jægersborg Ejendomme A/S
- Særlige kompetencer: Generel ledelseserfaring og detailhandelsekspertise.
Christian Mariager, bestyrelsesmedlem
- Født 1961, dansk statsborger
- Stilling: Siden 2015 professionelt bestyrelsesmedlem
- Valgt til bestyrelsen første gang i 2014
- På valg: 2017
- Medlem af revisionskomitéen
- Uafhængigt bestyrelsesmedlem
- Operating Partner I L Catterton samt bestyrelsesformand for Comitel A/S og Coffeebrewer Nordic A/S. Bestyrelsesnæstformand i Brunata A/S. Bestyrelsesmedlem i Imerco A/S, Michael Goldschmidt Holding A/S, Løgismose Meyers A/S og Pepe Jeans-Hackett London Ltd. Medlem af The Advisory Board, Columbia Business School.
- Særlige kompetencer: Generel strategi- og ledelseserfaring inden for konsumentvarer og detailhandel.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Bestyrelse og direktion
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Bestyrelse og direktion
27
Bestyrelse (fortsat)
Birgitte Nielsen, bestyrelsesmedlem
- Født 1963, dansk statsborger
- Stilling: Siden 2006 professionelt bestyrelsesmedlem
- Valgt til bestyrelsen første gang i 2013
- På valg: 2017
- Formand for revisionskomitéen
- Uafhængigt bestyrelsesmedlem
- Bestyrelsesmedlem i Kirk Kapital A/S, Arkil Holding A/S, Coloplast A/S, Gigtforeningen samt formand for revisionsudvalget i Arkil Holding A/S. Endvidere bestyrelsesmedlem i De Forenede Ejendomsselskaber A/S, herunder selskaberne Amager Strandvej 60-64/Ved Amagerbanen 37 ApS, Valby Maskinfabrik 7 ApS, Valby Maskinfabrik 8 ApS, Valby Maskinfabrik 10 ApS, Valby Maskinfabrik 11 ApS, Valby Maskinfabrik 12 ApS, Nimbusparken I ApS og Nimbusparken III ApS.
- Særlige kompetencer: Generel ledelseserfaring og omfattende finansiel og regnskabsmæssig forståelse. Bestyrelseserfaring fra børsnoterede virksomheder.
Direktion
Terje List
Administrerende direktør
- Født 1965, dansk statsborger
- Bestyrelsesmedlem: 3C RETAIL A/S (L'Easy), Synsam AB og Dansk Erhverv.
Anders Skole-Sørensen
Finansdirektør
- Født 1962, dansk statsborger
- Bestyrelsesmedlem: F. Uhrenholdt Holding A/S.
Ledelsespåtegning
Bestyrelse og direktion har dags dato behandlet og godkendt årsrapporten for 1. april 2016 – 31. marts 2017 for Matas A/S.
Årsrapporten er aflagt i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards, som godkendt af EU, og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet giver et retvisende billede af koncernens og selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. marts 2017 samt af koncernens og selskabets aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1. april 2016 – 31. marts 2017.
Det er endvidere vores opfattelse, at ledelsesberetningen indeholder en retvisende redegørelse for udviklingen i koncernens og selskabets aktiviteter og økonomiske forhold, årets resultater, pengestrømme og finansielle stilling samt en beskrivelse af de væsentligste risici og usikkerhedsfaktorer, som koncernen og selskabet står overfor.
Årsrapporten indstilles til generalforsamlingens godkendelse.
Allerød, den 30. maj 2017
Direktion
Terje List
Adm. direktør
Anders Skole-Sørensen
Finansdirektør
Bestyrelse
Lars Vinge Frederiksen
Formand
Lars Frederiksen
Næstformand
Ingrid Jonasson Blank
Christian Mariager
Birgitte Nielsen
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Bestyrelse og direktion
Den uafhængige revisors revisionspåtegning
Til kapitalejerne i Matas A/S
Konklusion
Vi har revideret koncernregnskabet og årsregnskabet for Matas A/S for regnskabsåret 1. april 2016 - 31. marts 2017, der omfatter totalindkomstopgørelse, balance, egenkapitalopgørelse, pengestrømsopgørelse og noter, herunder anvendt regnskabspraksis, for såvel koncernen som selskabet. Koncernregnskabet og årsregnskabet udarbejdes efter International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Det er vores opfattelse, at koncernregnskabet og årsregnskabet giver et retvisende billede af koncernens og selskabets aktiver, passiver og finansielle stilling pr. 31. marts 2017 samt af resultatet af koncernens og selskabets aktiviteter og pengestrømme for regnskabsåret 1. april 2016 - 31. marts 2017 i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Grundlag for konklusion
Vi har udført vores revision i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark. Vores ansvar ifølge disse standarder og krav er nærmere beskrevet i revisionspåtegningens afsnit "Revisors ansvar for revisionen af koncernregnskabet og årsregnskabet". Vi er uafhængige af koncernen i overensstemmelse med internationale etiske regler for revisorer (IESBA's Etiske regler) og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, ligesom vi har opfyldt vores øvrige etiske forpligtelser i henhold til disse regler og krav. Det er vores opfattelse, at det opnåede revisionsbevis er tilstrækkeligt og egnet som grundlag for vores konklusion.
Centrale forhold ved revisionen
Centrale forhold ved revisionen er de forhold, der efter vores faglige vurdering var mest betydelige ved vores revision af koncernregnskabet og årsregnskabet for regnskabsåret 1. april 2016 - 31. marts 2017. Disse forhold blev behandlet som led i vores revision af koncernregnskabet og årsregnskabet som helhed og udformningen af vores konklusion herom. Vi afgiver ikke nogen særskilt konklusion om disse forhold. For hvert af nedennævnte forhold er beskrivelsen af, hvordan forholdet blev behandlet ved vores revision, givet i denne sammenhæng.
Vi har opfyldt vores ansvar som beskrevet i afsnittet "Revisors ansvar for revisionen af koncernregnskabet og årsregnskabet", herunder i relation til nedennævnte centrale forhold ved revisionen. Vores revision har omfattet udformning og udførelse af revisionshandlinger som reaktion på vores vurdering af risikoen for væsentlig fejlinformation i koncernregnskabet og årsregnskabet. Resultatet af vores revisionshandlinger, herunder de revisionshandlinger vi har udført for at behandle nedennævnte forhold, danner grundlag for vores konklusion om koncernregnskabet og årsregnskabet som helhed.
Værdiansættelse af goodwill
Den regnskabsmæssige værdi af goodwill udgør 3.734,4 mio. kr. pr. 31. marts 2017, svarende til 71% af koncernens aktiver. Goodwill har en udefinerbar økonomisk levetid og ifølge International Financial Reporting Standards som godkendt af EU (IAS 36) er der som minimum krav om en årlig nedskrivningstest af goodwill. Der er i regnskabsåret ikke identificeret værdiforringelse af goodwill. Nedskrivningstesten er central for vores revision, da testen indeholder forudsætninger og skøn fastlagt af ledelsen, herunder om den fremtidige indtjening.
Yderligere oplysninger om den indregnede goodwill fremgår af note 2 og 15 til koncernregnskabet.
Vi har i forbindelse med vores revision efterprøvet den af ledelsen udarbejdede nedskrivningstest, der er foretaget efter discounted cash flow modellen, og vurderet, om de af ledelsen fastlagte forudsætninger er rimelige. Vi har vurderet, om den valgte beregningsmodel er relevant samt vurderet niveauet for diskonteringsfaktor og vækstrate anvendt til ekstrapolering. De forventede nettopengestrømme er baseret på budget for regnskabsåret 2017/18 og en fremskrivningen i den resterende budgetperiode til 2021/22 samt en terminalværdi. Vi har undersøgt procedurer for budgetudarbejdelse, og har sammenholdt budgetter med koncernens strategiarbejde på de enkelte områder. Vi har endvidere vurderet tilstrækkeligheden af oplysninger om goodwill i note 2 og 15.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Den uafhængige revisors påtegninger
30
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Den uafhængige revisors påtegninger
Indregning af nettoomsætning samt måling af leveringsforpligtelser (loyalitetsprogram)
I forbindelse med salg fra egne butikker samt udstedelse af point og striber i loyalitetsprogrammet "Club Matas" indregnes en leveringsforpligtelse relateret til den ikke leverede andel af nettoomsætningen, som knytter sig til udstedelsen af "Club Matas" -point og -striber. I forbindelse med kundernes efterfølgende anvendelse af "Club Matas" -point og -striber foretages indregning af den relaterede nettoomsætning. Indregningen af omsætning og målingen af endnu ikke-anvendte "Club-Matas" -point og -striber er central for vores revision, da opgørelsen var baseret på en af ledelsen skønnet dagsværdi, som af natur er behæftet med usikkerhed henset til den fremtidige faktiske indløsning.
Yderligere oplysninger om indregning af nettoomsætning og måling af forudbetalinger fra kunder (leveringsforpligtelser) vedrørende "Club-Matas" fremgår af note 2 og 23 til koncernregnskabet.
For måling af ikke-anvendte "Club-Matas" -point og -striber har vi efterprøvet de af ledelsen fastlagte dagsværdimodeller for måling, herunder har vi vurderet dagsværdien af ikke-anvendte "Club-Matas" -point og -striber med udgangspunkt i værdien for kunden baseret på den af ledelsen skønnede konverteringssats, og den af ledelsen forventede fremtidige udnyttelsesgrad baseret på historiske indløsningsrater. Vi har endvidere testet den matematiske nøjagtighed af dagsværdimodellen.
Udtalelse om ledelsesberetningen
Ledelsen er ansvarlig for ledelsesberetningen.
Vores konklusion om koncernregnskabet og årsregnskabet omfatter ikke ledelsesberetningen, og vi udtrykker ingen form for konklusion med sikkerhed om ledelsesberetningen.
I tilknytning til vores revision af koncernregnskabet og årsregnskabet er det vores ansvar at læse ledelsesberetningen og i den forbindelse overveje, om ledelsesberetningen er væsentligt inkonsistent med koncernregnskabet eller årsregnskabet eller vores viden opnået ved revisionen eller på anden måde synes at indeholde væsentlig fejlinformation.
Vores ansvar er derudover at overveje, om ledelsesberetningen indeholder krævede oplysninger i henhold til årsregnskabsloven.
Baseret på det udførte arbejde er det vores opfattelse, at ledelsesberetningen er i overensstemmelse med koncernregnskabet og årsregnskabet og er udarbejdet i overensstemmelse med årsregnskabslovens krav. Vi har ikke fundet væsentlig fejlinformation i ledelsesberetningen.
Ledelsens ansvar for koncernregnskabet og årsregnskabet
Ledelsen har ansvaret for udarbejdelsen af et koncernregnskab og et årsregnskab, der giver et retvisende billede i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven. Ledelsen har endvidere ansvaret for den interne kontrol, som ledelsen anser for nødvendig for at udarbejde et koncernregnskab og et årsregnskab uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl.
Ved udarbejdelsen af koncernregnskabet og årsregnskabet er ledelsen ansvarlig for at vurdere koncernens og selskabets evne til at fortsætte driften; at oplyse om forhold vedrørende fortsat drift, hvor dette er relevant; samt at udarbejde koncernregnskabet og årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift, medmindre ledelsen enten har til hensigt at likvidere koncernen eller selskabet, indstille driften eller ikke har andet realistisk alternativ end at gøre dette.
Revisors ansvar for revisionen af koncernregnskabet og årsregnskabet
Vores mål er at opnå høj grad af sikkerhed for, om koncernregnskabet og årsregnskabet som helhed er uden væsentlig fejlinformation, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, og at afgive en revisionspåtegning med en konklusion. Høj grad af sikkerhed er et højt niveau af sikkerhed, men er ikke en garanti for, at en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, altid vil afdække væsentlig fejlinformation, når sådan findes. Fejlinformationer kan opstå som følge af besvigelser eller fejl og kan betragtes som væsentlige, hvis det med rimelighed kan forventes, at de enkeltvis eller samlet har indflydelse på de økonomiske beslutninger, som regnskabsbrugerne træffer på grundlag af koncernregnskabet og årsregnskabet.
Som led i en revision, der udføres i overensstemmelse med internationale standarder om revision og de yderligere krav, der er gældende i Danmark, foretager vi faglige vurderinger og opretholder professionel skepsis under revisionen. Herudover:
- Identificerer og vurderer vi risikoen for væsentlig fejlinformation i koncernregnskabet og årsregnskabet, uanset om denne skyldes besvigelser eller fejl, udformer og udfører revisionshandlinger som reaktion på disse risici samt opnår revisionsbevis, der er tilstrækkeligt og egnet til at danne grundlag for vores konklusion. Risikoen for ikke at opdage væsentlig fejlinformation forårsaget af besvigelser er højere end ved væsentlig fejlinformation forårsaget af fejl, idet besvigelser kan omfatte sammensværgelser, dokumentfalsk, bevidste udeladelser, vildledning eller tilsidesættelse af intern kontrol.
- Opnår vi forståelse af den interne kontrol med relevans for revisionen for at kunne udforme revisionshandlinger, der er passende efter omstændighederne, men ikke for at kunne udtrykke en konklusion om effektiviteten af koncernens og selskabets interne kontrol.
- Tager vi stilling til, om den regnskabspraksis, som er anvendt af ledelsen, er passende, samt om de regnskabsmæssige skøn og tilknyttede oplysninger, som ledelsen har udarbejdet, er rimelige.
- Konkluderer vi, om ledelsens udarbejdelse af koncernregnskabet og årsregnskabet på grundlag af regnskabsprincippet om fortsat drift er passende, samt om der på grundlag af det opnåede revisionsbevis er væsentlig usikkerhed forbundet med begivenheder eller forhold, der kan skabe betydelig tvivl om koncernens og selskabets evne til at fortsætte driften. Hvis vi konkluderer, at der er en væsentlig usikkerhed, skal vi i vores revisionspåtegning gøre opmærksom på oplysninger herom i koncernregnskabet og årsregnskabet eller, hvis sådanne oplysninger ikke er tilstrækkelige, modificere vores konklusion. Vores konklusion er baseret på det revisionsbevis, der er opnået frem til datoen for vores revisionspåtegning. Fremtidige begivenheder eller forhold kan dog medføre, at koncernen og selskabet ikke længere kan fortsætte driften.
- Tager vi stilling til den samlede præsentation, struktur og indhold af koncernregnskabet og årsregnskabet, herunder noteoplysningerne, samt om koncernregnskabet og årsregnskabet afspejler de underliggende transaktioner og begivenheder på en sådan måde, at der gives et retvisende billede heraf.
- Opnår vi tilstrækkeligt og egnet revisionsbevis for de finansielle oplysninger for virksomhederne eller forretningsaktiviteterne i koncernen til brug for at udtrykke en konklusion om koncernregnskabet. Vi er ansvarlige for at lede, føre tilsyn med og udføre koncernrevisionen. Vi er eneansvarlige for vores revisionskonklusion.
Vi kommunikerer med den øverste ledelse om bl.a. det planlagte omfang og den tidsmæssige placering af revisionen samt betydelige revisionsmæssige observationer, herunder eventuelle betydelige mangler i intern kontrol, som vi identificerer under revisionen.
Vi afgiver også en udtalelse til den øverste ledelse om, at vi har opfyldt relevante etiske krav vedrørende uafhængighed og oplyser den om alle relationer og andre forhold, der med rimelighed kan tænkes at påvirke vores uafhængighed og, hvor dette er relevant, tilhørende sikkerhedsforanstaltninger.
Med udgangspunkt i de forhold, der er kommunikeret til den øverste ledelse, fastslår vi, hvilke forhold der var mest betydelige ved revisionen af koncernregnskabet og årsregnskabet for den aktuelle periode og dermed er centrale forhold ved revisionen. Vi beskriver disse forhold i vores revisionspåtegning, medmindre lov eller øvrig regulering udelukker, at forholdet offentliggøres, eller i de yderst sjældne tilfælde, hvor vi fastslår, at forholdet ikke skal kommunikeres i vores revisionspåtegning, fordi de negative konsekvenser heraf med rimelighed ville kunne forventes at veje tungere end de fordele, den offentlige interesse har af sådan kommunikation.
København, den 30. maj 2017
Ernst & Young
Godkendt Revisionspartnerselskab
CVR-nr. 30 70 02 28
Peter Gath
statsaut. revisor
Kristian Bjerge
statsaut. revisor
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Ledelsesberetning | Den uafhængige revisors påtegninger
Koncernregnskab 2016/17
Totalindkomstopgørelse 33
Pengestrømsopgørelse 34
Aktiver pr. 31. marts 35
Passiver pr. 31. marts 36
Egenkapitalopgørelse 37
Noteoversigt 38
Noter 39
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Totalindkomstopgørelse
| (DKK mio.) | Note | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsætning | 3,4 | 3.463,4 | 3.426,1 |
| Vareforbrug | 5 | -1.851,6 | -1.821,6 |
| Bruttoresultat | 1.611,8 | 1.604,5 | |
| Andre eksterne omkostninger | 6 | -302,0 | -296,0 |
| Personaleomkostninger | 7 | -689,7 | -656,4 |
| Af- og nedskrivninger | 8 | -145,0 | -138,5 |
| Resultat af primær drift | 475,1 | 513,6 | |
| Finansielle indtægter | 9 | 9,7 | 7,1 |
| Finansielle omkostninger | 10 | -48,4 | -43,6 |
| Resultat før skat | 436,4 | 477,1 | |
| Skat af årets resultat | 11 | -97,7 | -112,6 |
| Årets resultat | 338,7 | 364,5 | |
| Anden totalindkomst | |||
| Anden totalindkomst efter skat | 0,0 | 0,0 | |
| Årets totalindkomst i alt | 338,7 | 364,5 | |
| Resultat pr. aktie: | |||
| Resultat pr. aktie, DKK | 12 | 8,79 | 9,17 |
| Udvandet resultat pr. aktie, DKK | 12 | 8,75 | 9,11 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Pengestrømsopgørelse
| (DKK mio.) | Note | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|
| Resultat før skat | 436,4 | 477,1 | |
| Af- og nedskrivninger | 8 | 145,0 | 138,5 |
| Finansielle indtægter | 9 | -9,7 | -7,1 |
| Finansielle omkostninger | 10 | 48,4 | 43,6 |
| Andre ikke-kontante driftsposter, netto | 8,4 | 3,4 | |
| Pengestrøm fra primær drift før ændring i driftskapital | 628,5 | 655,5 | |
| Ændring i driftskapital | 26 | -9,6 | 93,8 |
| Pengestrøm fra primær drift | 618,9 | 749,3 | |
| Renteindtægter, modtaget | 9 | 0,0 | 1,8 |
| Renteomkostninger, betalt | 10 | -41,9 | -40,7 |
| Betalt selskabsskat | -94,4 | -143,5 | |
| Pengestrøm fra driftsaktivitet | 482,6 | 566,9 | |
| Køb af immaterielle aktiver | 14 | -40,4 | -25,2 |
| Køb af materielle aktiver | 16 | -43,3 | -45,4 |
| Salg af værdipapirer | 0,2 | 0,3 | |
| Køb af dattervirksomheder og aktiviteter | 27 | -51,0 | 0,0 |
| Pengestrøm til investeringsaktivitet | -134,5 | -70,3 | |
| Frie pengestrømme | 348,1 | 496,6 | |
| Optagelse af lån hos kreditinstitutter | 1.492,0 | 0,0 | |
| Afvikling af gæld hos kreditinstitutter | -1.443,7 | -115,3 | |
| Betalt udbytte | -245,8 | -232,0 | |
| Tilbagekøb af optionsprogram | -6,6 | 0,0 | |
| Køb og salg af egne aktier | 17 | -180,6 | -120,9 |
| Pengestrøm fra finansieringsaktivitet | -384,7 | -468,2 | |
| Årets pengestrøm | -36,6 | 28,4 | |
| Likvider primo perioden | 69,9 | 41,5 | |
| Likvider ultimo perioden | 33,3 | 69,9 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Aktiver pr. 31. marts
| (DKK mio.) | Note | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|
| LANGFRISTEDE AKTIVER | |||
| Goodwill | 3.734,5 | 3.691,0 | |
| Varemærker og navnerettigheder | 361,8 | 435,7 | |
| Andelsbeviser | 3,9 | 3,9 | |
| Andre immaterielle aktiver | 49,2 | 37,2 | |
| Immaterielle aktiver i alt | 14, 15 | 4.149,4 | 4.167,8 |
| Grunde og bygninger | 92,7 | 96,5 | |
| Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 69,9 | 67,3 | |
| Indretning af lejede lokaler | 12,1 | 10,0 | |
| Materielle aktiver i alt | 16 | 174,7 | 173,8 |
| Udskudte skatteaktiver | 22 | 17,7 | 16,0 |
| Deposita | 39,7 | 36,9 | |
| Andre værdipapirer og kapitalandele | 0,7 | 0,9 | |
| Andre langfristede aktiver i alt | 58,1 | 53,8 | |
| Langfristede aktiver i alt | 4.382,2 | 4.395,4 | |
| KORTFRISTEDE AKTIVER | |||
| Varebeholdninger | 18 | 693,2 | 662,8 |
| Tilgodehavender fra salg | 19 | 20,7 | 29,5 |
| Tilgodehavende selskabsskat | 20 | 112,9 | 129,5 |
| Andre tilgodehavender | 11,4 | 4,5 | |
| Periodeafgrænsningsposter | 16,9 | 23,7 | |
| Likvide beholdninger | 33,3 | 69,9 | |
| Kortfristede aktiver i alt | 888,4 | 919,9 | |
| AKTIVER I ALT | 5.270,6 | 5.315,3 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Passiver pr. 31. marts
| (DKK mio.) | Note | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|
| PASSIVER | |||
| Aktiekapital | 21 | 98,2 | 100,7 |
| Overkurs ved emission | 0,0 | 1.787,3 | |
| Reserve for valutakursregulering | 0,3 | 0,3 | |
| Reserve for egne aktier | -185,3 | -137,4 | |
| Overført totalindkomst | 2.411,8 | 653,6 | |
| Foreslået udbytte for regnskabsåret | 13 | 247,5 | 253,8 |
| Egenkapital i alt | 2.572,5 | 2.658,3 | |
| Udskudt skat | 22 | 236,5 | 248,2 |
| Kreditinstitutter | 24 | 1.492,0 | 1.493,5 |
| Anden gæld | 25 | 13,1 | 22,8 |
| Langfristede forpligtelser i alt | 1.741,6 | 1.764,5 | |
| Kreditinstitutter | 24 | 56,3 | 0,0 |
| Forudbetalinger fra kunder | 23 | 156,5 | 149,8 |
| Leverandørgæld | 587,9 | 584,2 | |
| Anden gæld | 25 | 155,8 | 158,5 |
| Kortfristede forpligtelser i alt | 956,5 | 892,5 | |
| Forpligtelser i alt | 2.698,1 | 2.657,0 | |
| PASSIVER I ALT | 5.270,6 | 5.315,3 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Egenkapitalopgørelse
| DKK mio. | Aktie kapital | Overkurs ved emission | Reserve for valuta kurs-regulering | Reserve for egne aktier | Foreslået udbytte | Overført total-indkomst | I alt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Egenkapital 1. april 2016 | 100,7 | 1.787,3 | 0,3 | -137,4 | 253,8 | 653,6 | 2.658,3 |
| Overførsler * | 0,0 | -1.787,3 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 1.787,3 | 0,0 |
| 100,7 | 0,0 | 0,3 | -137,4 | 253,8 | 2.440,9 | 2.658,3 | |
| Anden totalindkomst | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Årets resultat | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 247,5 | 91,2 | 338,7 |
| Totalindkomst i alt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 247,5 | 91,2 | 338,7 |
| Transaktioner med ejere | |||||||
| Udbytte udbetalt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -245,8 | 0,0 | -245,8 |
| Udbytte egne aktier | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -8,0 | 8,0 | 0,0 |
| Kapitalnedsættelse | -2,5 | 0,0 | 0,0 | 130,9 | 0,0 | -128,4 | 0,0 |
| Køb af egne aktier | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -180,6 | 0,0 | 0,0 | -180,6 |
| Udnyttelse af aktieoptioner | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 1,8 | 0,0 | -1,7 | 0,1 |
| Tilbagekøb af aktieprogram | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -6,6 | -6,6 |
| Aktiebaseret vederlæggelse | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 8,4 | 8,4 |
| Transaktioner med ejere i alt | -2,5 | 0,0 | 0,0 | -47,9 | -253,8 | -120,3 | -424,5 |
| Egenkapital pr. 31. marts 2017 | 98,2 | 0,0 | 0,3 | -185,3 | 247,5 | 2.411,8 | 2.572,5 |
- Overkurs er en fri reserve efter dansk lovgivning og er derfor overført til "Overført resultat".
| DKK mio. | Aktie kapital | Overkurs ved emission | Reserve for valuta kurs-regulering | Reserve for egne aktier | Foreslået udbytte | Overført total-indkomst | I alt |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Egenkapital 1. april 2015 | 101,9 | 1.787,3 | 0,3 | -85,7 | 236,5 | 603,2 | 2.643,5 |
| Anden totalindkomst | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Årets resultat | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 253,8 | 110,7 | 364,5 |
| Totalindkomst i alt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 253,8 | 110,7 | 364,5 |
| Transaktioner med ejere | |||||||
| Udbytte udbetalt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -232,0 | 0,0 | -232,0 |
| Udbytte egne aktier | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -4,5 | 4,5 | 0,0 |
| Køb af egne aktier | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -120,9 | 0,0 | 0,0 | -120,9 |
| Kapitalnedsættelse | -1,2 | 0,0 | 0,0 | 69,2 | 0,0 | -68,0 | 0,0 |
| Aktiebaseret vederlæggelse | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 3,2 | 3,2 |
| Transaktioner med ejere i alt | -1,2 | 0,0 | 0,0 | -51,7 | -236,5 | -60,3 | -349,7 |
| Egenkapital pr. 31. marts 2016 | 100,7 | 1.787,3 | 0,3 | -137,4 | 253,8 | 653,6 | 2.658,3 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Noteoversigt
Note 1 - Anvendt regnskabspraksis 39
Note 2 - Regnskabsmæssige skøn og vurderinger 47
Note 3 - Segmentinformation 48
Note 4 - Nettoomsætning 48
Note 5 - Vareforbrug mv. 48
Note 6 - Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor 49
Note 7 - Personaleomkostninger 49
Note 8 - Af- og nedskrivninger 49
Note 9 - Finansielle indtægter 50
Note 10 - Finansielle omkostninger 50
Note 11 - Skat 50
Note 12 - Resultat pr. aktie 51
Note 13 - Udbytte pr. aktie 51
Note 14 - Immaterielle aktiver 52
Note 15 - Nedskrivningstest 53
Note 16 - Materielle aktiver 54
Note 17 - Egne kapitalandele 55
Note 18 - Varebeholdninger 55
Note 19 - Tilgodehavender fra salg 55
Note 20 - Tilgodehavende selskabsskat 56
Note 21 - Egenkapital 56
Note 22 - Udskudt skat 57
Note 23 - Forudbetalinger fra kunder 58
Note 24 - Gæld til kreditinstitutter 58
Note 25 - Anden gæld 58
Note 26 - Ændring i driftskapital 59
Note 27 - Køb af dattervirksomheder og aktiviteter 59
Note 28 - Eventualforpligtelser og sikkerhedstillelser 60
Note 29 - Finansielle risici og finansielle instrumenter 60
Note 30 - Operationelle leasingforpligtelser 63
Note 31 - Ledelsens aflønning, aktieoptioner og aktiebeholdninger 64
Note 32 - Nærtstående parter 67
Note 33 - Begivenheder efter balancedagen 67
Note 34 - Ny regnskabsregulering 67
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Noter
Note 1 - Anvendt regnskabspraksis
Matas A/S er et aktieselskab hjemmehørende i Danmark. Den finansielle del af årsrapporten for perioden 1. april 2016 – 31. marts 2017 omfatter både koncernregnskab for Matas A/S og dets dattervirksomheder (koncernen) samt årsregnskab for moderselskabet.
Koncernregnskabet for Matas A/S for 2016/17 aflægges i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Bestyrelsen og direktionen har den 30. maj 2017 behandlet og godkendt årsrapporten for 2016/17 for Matas A/S. Årsrapporten forelægges til Matas A/S' aktionærer til godkendelse på den ordinære generalforsamling den 29. juni 2017.
Grundlag for udarbejdelse
Koncernregnskabet præsenteres i millioner danske kroner.
Den anvendte regnskabspraksis, som er beskrevet nedenfor, er anvendt konsistent i regnskabsåret og for sammenligningstallene. For standarder, der implementeres fremadrettet, korrigeres sammenligningstallene ikke.
Matas A/S har implementeret alle nye eller ændrede regnskabsstandarder og fortolkningsbidrag, som er godkendt af EU med virkning for regnskabsåret 1. april 2016 – 31. marts 2017. Ingen af disse har haft væsentlig påvirkning på Matas' årsrapport for 2016/17. I note 34 er påvirkning af ny regnskabsregulering nærmere beskrevet.
Beskrivelse af anvendt regnskabspraksis
Koncernregnskabet
Koncernregnskabet omfatter modervirksomheden Matas A/S og dattervirksomheder, hvori Matas A/S har bestemmende indflydelse. Koncernen har bestemmende indflydelse på en virksomhed, hvis koncernen er eksponeret for, eller har ret til variable afkast fra sin involvering i virksomheden og har mulighed for at påvirke disse afkast gennem sin råderet over virksomheden.
Ved vurderingen af, om koncernen har bestemmende indflydelse, tages hensyn til de facto-kontrol og potentielle stemmerettigheder, der på balancetidspunktet er reelle og har substans.
Koncernregnskabet er udarbejdet som et sammendrag af moderselskabets og de enkelte dattervirksomheders regnskaber opgjort efter koncernens regnskabspraksis, elimineret for koncerninterne indtægter og omkostninger, aktiebesiddelser, interne mellemværender og udbytter samt realiserede og urealiserede fortjenester ved transaktioner mellem de konsoliderede virksomheder. Urealiserede tab elimineres på samme måde som urealiserede fortjenester, i det omfang der ikke er sket nedskrivning.
I koncernregnskabet indregnes dattervirksomhedernes regnskabsposter 100%.
Virksomhedssammenslutninger
Nyerhvervede eller nystiftede virksomheder indregnes i koncernregnskabet fra overtagelsestidspunktet. Solgte eller afviklede virksomheder indregnes i koncernregnskabet frem til afståelsestidspunktet. Sammenligningstal korrigeres ikke for nyerhvervede virksomheder.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 1 - Anvendt regnskabspraksis, fortsat
Ved køb af nye virksomheder, hvor Matas A/S opnår bestemmende indflydelse over den købte virksomhed, anvendes overtagelsesmetoden. De tilkøbte virksomheders identificerbare aktiver, forpligtelser og eventualforpligtelser måles til dagsværdi på overtagelsestidspunktet. Identificerbare immaterielle aktiver indregnes, hvis de kan udskilles eller udspringer fra en kontraktlig ret. Der indregnes udskudt skat af de foretagne omvurderinger.
Overtagelsestidspunktet er det tidspunkt, hvor Matas A/S faktisk opnår kontrol over den overtagne virksomhed.
Positive forskelsbeløb (goodwill) mellem på den ene side købsvederlaget og på den anden side dagsværdien af de overtagne identificerbare aktiver, forpligtelser og eventualforpligtelser indregnes som goodwill under immaterielle aktiver. Goodwill afskrives ikke, men testes årligt for nedskrivningsbehov. Første nedskrivningstest udføres inden udgangen af overtagelsesåret. Ved overtagelsen henføres goodwill til de pengestrømsfrembringende enheder, der efterfølgende danner grundlag for nedskrivningstest.
Købsvederlaget for en virksomhed består af dagsværdien af det aftalte vederlag i form af overdragne aktiver, påtagne forpligtelser og udstedte egenkapitalinstrumenter. Omkostninger, der kan henføres til virksomhedssammenslutninger, indregnes direkte i årets resultat ved afholdelsen.
Hvis der på overtagelsestidspunktet er usikkerhed om identifikation eller måling af overtagne aktiver, forpligtelser eller eventualforpligtelser, sker første indregning på baggrund af foreløbigt opgjorte værdier. Hvis det efterfølgende viser sig, at identifikation eller måling af købsvederlaget, overtagne aktiver, forpligtelser eller eventualforpligtelser var forkert ved første indregning, reguleres opgørelsen med tilbagevirkende kraft, herunder goodwill, indtil 12 måneder efter overtagelsen, og sammenligningstal tilpasses. Herefter reguleres goodwill ikke.
Fortjeneste og tab ved afhændelse eller afvikling af dattervirksomheder opgøres som forskellen mellem salgssummen eller afviklingssummen og den regnskabsmæssige værdi af nettoaktiver inkl. goodwill på salgstidspunktet samt omkostninger til salg eller afvikling.
Omregning af fremmed valuta
Transaktioner i fremmed valuta omregnes ved første indregning til den funktionelle valuta efter transaktionsdagens kurs. Valutakursdifferencer, der opstår mellem transaktionsdagens kurs og kursen på betalingsdagen, indregnes i resultatopgørelsen under finansielle indtægter eller omkostninger.
Tilgodehavender, gæld og andre monetære poster i fremmed valuta omregnes til den funktionelle valuta til balancedagens valutakurs. Forskellen mellem balancedagens kurs og kursen på tidspunktet for tilgodehavendets eller gældens opståen eller kursen i den seneste årsrapport indregnes i resultatopgørelsen under finansielle indtægter og omkostninger.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 1 - Anvendt regnskabspraksis, fortsat
Afledte finansielle instrumenter
Afledte finansielle instrumenter indregnes fra handelsdagen og måles i balancen til dagsværdi. Positive og negative dagsværdier af afledte finansielle instrumenter indgår i andre tilgodehavender henholdsvis anden gæld, og modregning af positive og negative værdier foretages alene, når virksomheden har ret til og intention om at afregne flere finansielle instrumenter netto. Dagsværdier for afledte finansielle instrumenter opgøres på grundlag af aktuelle markedsdata og anerkendte værdiansættelsesmetoder.
For afledte finansielle instrumenter, som ikke klassificeres som og/eller opfylder betingelserne for behandling som sikringsinstrumenter, indregnes ændringer i dagsværdi løbende i resultatopgørelsen under finansielle poster.
Resultatopgørelsen
Omsætning
Salg af handelsvarer indregnes i omsætningen, når levering og risikoovergang til køber har fundet sted, og såfremt indtægten kan opgøres pålideligt og forventes modtaget. Der foretages reduktion for leveringsforpligtigelser i relation til den ikke leverede andel af nettoomsætningen, som knytter sig til udstedelse af point og striber under loyalitetsprogrammet Club Matas.
Omsætningen måles til dagsværdien af det aftalte vederlag ekskl. moms og afgifter opkrævet på vegne af tredjepart. Alle former for afgivne rabatter indregnes i omsætningen.
Vareforbrug
Vareforbruget omfatter omkostninger til årets varekøb tillagt forskydninger på handelsvarelagrene for at opnå årets nettoomsætning.
Vareforbruget indregnes efter fradrag af leverandørrabatter og -bonus.
Andre eksterne omkostninger
Andre eksterne omkostninger omfatter primært omkostninger til husleje, nettomarkedsføringsudgifter, administration samt øvrige omkostninger til drift og vedligeholdelse.
Personaleomkostninger
Personaleomkostninger omfatter lønninger, gager, pension og øvrige personaleomkostninger.
Finansielle indtægter og omkostninger
Finansielle indtægter og omkostninger indeholder renter, kursgevinster og -tab på transaktioner i fremmed valuta. Desuden indgår amortisering af finansielle aktiver og forpligtelser, herunder tillæg og godtgørelser under acontoskatteordningen samt ændringer i dagsværdien af afledte finansielle instrumenter, der ikke kan eller er klassificeret som sikringsaftaler.
Skat af årets resultat
Moderselskabet og dets danske dattervirksomheder er omfattet af de danske regler om sambeskatning af Matas koncernen. De sambeskattede selskaber indgår i acontoskatteordningen.
Matas A/S er administrationsselskab for sambeskatningen og afregner som følge heraf alle betalinger af dansk selskabsskat med skattemyndighederne.
Den aktuelle danske selskabsskat fordeles ved afregning af sambeskatningsbidrag mellem de sambeskattede selskaber i forhold til disses skattepligtige indkomster.
Årets skat, der består af årets aktuelle skat og ændring i udskudt skat, indregnes i årets resultat, anden totalindkomst eller direkte i egenkapitalen.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
42
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 1 - Anvendt regnskabspraksis, fortsat
Balancen
Immaterielle aktiver
Goodwill
Goodwill indregnes ved første indregning i balancen til kostpris som beskrevet under "Virksomhedssammenslutninger". Efterfølgende måles goodwill til kostpris med fradrag af akkumulerede nedskrivninger. Der foretages ikke amortisering af goodwill.
Varemærker og navnerettigheder
Varemærker og navnerettigheder, erhvervet i forbindelse med virksomhedssammenslutning, måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Varemærker og navnerettigheder afskrives lineært over 15 år.
Andelsbeviser
Andelsbeviser indregnes ved første indregning i balancen til kostpris. Efterfølgende måles andelsbeviser til kostpris med fradrag af akkumulerede nedskrivninger. Der foretages ikke amortisering af andelsbeviser, idet levetiden af ledelsen vurderes som udefinerbar.
Andre immaterielle aktiver
Andre immaterielle aktiver, som primært består af software og betalinger ved overtagelse af lejemål, herunder immaterielle aktiver erhvervet i forbindelse med virksomhedssammenslutninger, måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger. Andre immaterielle aktiver afskrives lineært over 5-10 år.
Materielle aktiver
Grunde og bygninger, andre anlæg, driftsmateriel og inventar samt indretning af lejede lokaler måles til kostpris med fradrag af akkumulerede af- og nedskrivninger.
Kostprisen omfatter anskaffelsesprisen og omkostninger direkte tilknyttet anskaffelsen indtil det tidspunkt, hvor aktivet er klar til brug.
Efterfølgende omkostninger, f.eks. ved udskiftning af bestanddele af et materielt aktiv, indregnes i den regnskabsmæssige værdi af det pågældende aktiv, når det er sandsynligt, at afholdelsen vil medføre fremtidige økonomiske fordele for koncernen. De udskiftede bestanddele ophører med at være indregnet i balancen, og den regnskabsmæssige værdi overføres til resultatopgørelsen. Alle andre omkostninger til almindelig reparation og vedligeholdelse indregnes i resultatopgørelsen ved afholdelsen.
Kostprisen på et samlet aktiv opdeles i separate bestanddele, der afskrives hver for sig, hvis brugstiden på de enkelte bestanddele er forskellig. Materielle aktiver afskrives lineært over aktivernes/komponenternes forventede brugstid, der udgør:
| Bygning og bygningsbestanddele | 25-75 år |
|---|---|
| Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | 1-7 år |
| Indretning af lejede lokaler | 5-10 år |
Grunde afskrives ikke.
Afskrivningsgrundlaget opgøres under hensyntagen til aktivets scrapværdi og reduceres med eventuelle nedskrivninger. Afskrivningsperioden og scrapværdien fastsættes på anskaffelsestidspunktet og revurderes årligt. Overstiger scrapværdien aktivets regnskabsmæssige værdi, ophører afskrivning.
Ved ændring i afskrivningsperioden eller scrapværdien indregnes virkningen for afskrivninger fremadrettet som en ændring i regnskabsmæssigt skøn.
Note 1 - Anvendt regnskabspraksis, fortsat
Nedskrivningstest af langfristede aktiver
Goodwill og immaterielle aktiver med udefinerbar brugstid testes årligt for nedskrivningsbehov, første gang inden udgangen af overtagelsesåret.
Den regnskabsmæssige værdi af goodwill testes for nedskrivning sammen med de øvrige langfristede aktiver i den pengestrømsfrembringende enhed og nedskrives til genindvindingsværdi over resultatopgørelsen, hvis den regnskabsmæssige værdi er højere. Genindvindingsværdien opgøres som hovedregel som nutidsværdien af de forventede fremtidige nettopengestrømme.
Udskudte skatteaktiver vurderes årligt og indregnes kun i det omfang, det er sandsynligt, at de vil blive udnyttet.
Den regnskabsmæssige værdi af øvrige langfristede aktiver vurderes løbende for at afgøre, om der er indikation for nedskrivninger. Når en sådan indikation er til stede, beregnes aktivets genindvindingsværdi. Genindvindingsværdien er den højeste af aktivets dagsværdi med fradrag af forventede afhændelsesomkostninger eller kapitalværdi. Kapitalværdien beregnes som nutidsværdien af forventede fremtidige pengestrømme fra aktivet eller den pengestrømsfrembringende enhed, som aktivet er en del af.
En nedskrivning indregnes, når den regnskabsmæssige værdi af et aktiv henholdsvis en pengestrømsfrembringende enhed overstiger aktivets eller den pengestrømsfrembringende enheds genindvindingsværdi. Nedskrivningen indregnes i resultatopgørelsen under af- og nedskrivninger.
Nedskrivninger på goodwill tilbageføres ikke. Nedskrivninger på andre aktiver tilbageføres i det omfang, der er sket ændringer i de forudsætninger og skøn, der førte til nedskrivningen. Nedskrivninger tilbageføres kun i det omfang, aktivets nye regnskabsmæssige værdi ikke overstiger den regnskabsmæssige værdi, aktivet ville have haft efter afskrivninger, hvis aktivet ikke havde været nedskrevet.
Varebeholdninger
Varebeholdninger måles til kostpris opgjort efter FIFO-metoden eller nettorealisationsværdien, hvis denne er lavere.
Kostpris for handelsvarer omfatter anskaffelsespris med tillæg af hjemtagelsesomkostninger.
Nettorealisationsværdien for varebeholdninger opgøres som salgssum med fradrag af omkostninger, der afholdes for at effektuere salget, og fastsættes under hensyntagen til omsættelighed, ukurans og udvikling i forventet salgspris.
Tilgodehavender
Tilgodehavender måles til amortiseret kostpris. Der foretages nedskrivning til imødegåelse af tab, hvor der vurderes at være indtruffet en objektiv indikation på, at et individuelt tilgodehavende er værdiforringet.
Nedskrivninger opgøres som forskellen mellem den regnskabsmæssige værdi og nutidsværdien af de forventede pengestrømme, herunder realisationsværdi af eventuelle modtagne sikkerhedstillelser. Som diskonteringssats anvendes den effektive rente, som er anvendt på tidspunktet for første indregning af tilgodehavendet.
Periodeafgrænsningsposter
Periodeafgrænsningsposter, indregnet under aktiver, omfatter betalte omkostninger vedrørende efterfølgende regnskabsår og måles til kostpris.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 1 - Anvendt regnskabspraksis, fortsat
Egenkapital
Udbytte
Udbytte indregnes som en forpligtelse på tidspunktet for vedtagelse på den ordinære generalforsamling (deklareringstidspunktet). Udbytte, som foreslås udbetalt for året, vises som en særskilt post under egenkapitalen.
Overkurs ved emission
Overkurs ved emission omfatter beløb ud over den nominelle aktiekapital, som er indbetalt af aktionærerne ved kapitaludvidelser og gevinster og tab ved salg af egne aktier.
Reserve for valutakursregulering
Reserve vedrørende valutakursregulering i koncernregnskabet omfatter moderselskabets andel af valutakurs-differencer, opstået ved omregning af regnskaber for udenlandske virksomheder fra deres funktionelle valutaer til Matas koncernens præsentationsvaluta (danske kroner).
Reserve for egne aktier
Reserve for egne aktier indeholder anskaffelsessummer for beholdningen af egne aktier. Udbytte for egne aktier indregnes direkte i overført totalindkomst i egenkapitalen. Gevinst og tab ved salg af egne aktier føres på overkurs ved emission.
Medarbejderydelser
Pensionsforpligtelser og lignende langfristede forpligtelser
Koncernen har indgået pensionsaftaler og lignende aftaler med hovedparten af koncernens ansatte.
Forpligtelser vedrørende bidragsbaserede pensionsordninger, hvor koncernen løbende indbetaler faste pensionsbidrag til uafhængige pensionsselskaber, indregnes i resultatopgørelsen i den periode, de optjenes, og skyldige indbetalinger indregnes i balancen under anden gæld.
Koncernen har ikke indgået ydelsesbaserede pensionsaftaler.
Aktieoptionsprogram
Værdien af serviceydelser modtaget som modydelse for tildelte optioner måles til dagsværdi af optionerne.
For egenkapitalafregnede aktieoptioner måles dagsværdien på tildelingstidspunktet og indregnes i resultatopgørelsen under personaleomkostninger over den periode, hvor den endelige ret til optionerne optjenes (vesting-perioden). Modposten hertil indregnes direkte i egenkapitalen som en ejertransaktion.
I forbindelse med første indregning af aktieoptionerne skønnes over antallet af optioner medarbejderne forventes at erhverve ret til. Efterfølgende justeres for ændringer i skønnet over antallet af retserhvervede optioner, så den samlede indregning er baseret på det faktiske antal retserhvervede optioner.
Dagsværdien af de tildelte optioner estimeres ved anvendelse af en optionsprismodel. Ved beregningen tages der hensyn til de betingelser og vilkår, der knytter sig til de tildelte aktieoptioner.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 1 - Anvendt regnskabspraksis, fortsat
Betalbar skat og udskudt skat
Efter sambeskatningsreglerne overtager Matas A/S som administrationsselskab hæftelsen for dets danske dattervirksomheders selskabsskatter over for skattemyndighederne i takt med betaling af sambeskatningsbidrag til Matas A/S.
Aktuelle skatteforpligtelser og tilgodehavende aktuel skat indregnes i balancen som beregnet skat af årets skattepligtige indkomst, reguleret for skat af tidligere års skattepligtige indkomster og for betalte acontoskatter. Udskudt skat måles efter den balanceorienterede gældsmetode af alle midlertidige forskelle mellem regnskabsmæssig og skattemæssig værdi af aktiver og forpligtelser. Der indregnes dog ikke udskudt skat af midlertidige forskelle vedrørende skattemæssigt ikke-afskrivningsberettiget goodwill og kontorejendomme samt andre poster, hvor midlertidige forskelle – bortset fra virksomhedsovertagelser – er opstået på anskaffelsestidspunktet uden at have effekt på resultat eller skattepligtig indkomst. I de tilfælde, hvor opgørelse af skatteværdien kan foretages efter forskellige beskatningsregler, måles udskudt skat på grundlag af den af ledelsen planlagte anvendelse af aktivet henholdsvis afvikling af forpligtelsen.
Udskudte skatteaktiver, herunder skatteværdien af fremførselsberettigede skattemæssige underskud, indregnes under andre langfristede aktiver med den værdi, hvortil de forventes at blive anvendt, enten ved udligning i skat af fremtidig indtjening eller ved modregning i udskudte skatteforpligtelser inden for samme juridiske skatteenhed og jurisdiktion.
Der foretages regulering af udskudt skat vedrørende foretagne elimineringer af urealiserede koncerninterne avancer og tab.
Udskudt skat måles på grundlag af de skatteregler og gældende skattesatser, der med balancedagens lovgivning vil være gældende, når den udskudte skat forventes udløst som aktuel skat. Ændring i udskudt skat som følge af ændringer i skattesatser indregnes i årets totalindkomst.
Forudbetalinger fra kunder
Forudbetalinger fra kunder består af leveringsforpligtelser vedrørende udstedte gavekort og kundeloyalitetsprogrammet "Club Matas".
Leveringsforpligtelser vedrørende gavekort indregnes på udstedelsestidspunktet.
Kundeloyalitetsprogrammets udstedte "Club Matas" point og striber indregnes som en leveringsforpligtelse på tidspunktet for indregning af salget, som knytter sig til udstedelsen. Leveringsforpligtelsen måles til skønnet dagsværdi af de udstedte "Club Matas" point og striber.
Forpligtelser vedrørende gavekort og kundeloyalitetsprogram indregnes i omsætningen i takt med udnyttelse og/eller udløb.
Finansielle forpligtelser
Finansielle forpligtelser mv. indregnes ved lånoptagelse til dagsværdi efter fradrag af afholdte transaktionsomkostninger. I efterfølgende perioder måles de finansielle forpligtelser til amortiseret kostpris ved anvendelse af "den effektive rentes metode", således at forskellen mellem provenuet og den nominelle værdi indregnes i resultatopgørelsen under finansielle omkostninger over låneperioden.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 1 - Anvendt regnskabspraksis, fortsat
Øvrige ikke-finansielle forpligtelser måles til nettorealisationsværdi.
Pengestrømsopgørelse
Pengestrømsopgørelsen viser pengestrømme fordelt på drifts-, investerings- og finansieringsaktivitet for året, årets forskydning i likvider samt likvider ved årets begyndelse og slutning.
Likviditetsvirkningen af køb og salg af virksomheder vises separat under pengestrømme fra investeringsaktivitet. I pengestrømsopgørelsen indregnes købte virksomheders pengestrømme fra overtagelsestidspunktet, og solgte virksomheders pengestrømme indregnes frem til salgstidspunktet.
Pengestrømme fra driftsaktivitet opgøres efter den indirekte metode som resultat før skat reguleret for ikke-kontante driftsposter, ændring i driftskapital, modtagne og betalte renter, modtagne udbytter og betalt selskabsskat.
Pengestrømme fra investeringsaktivitet omfatter betaling i forbindelse med køb og salg af virksomheder og aktiviteter, køb og salg af immaterielle, materielle og andre langfristede aktiver samt køb og salg af værdipapirer, der ikke medregnes som likvider.
Pengestrømme fra finansieringsaktivitet omfatter ændringer i størrelse eller sammensætning af aktiekapital og omkostninger forbundet hermed samt optagelse af lån, afdrag på rentebærende gæld, køb og salg af egne aktier samt betaling af udbytte til aktionærer.
Likvider omfatter likvide beholdninger og værdipapirer med en restløbetid på købstidspunktet på under 3 måneder, og som uden hindring kan omsættes til likvide beholdninger, og hvorpå der kun er ubetydelige risici for værdiændringer.
Segmentoplysninger
Segmentoplysningerne er udarbejdet i overensstemmelse med koncernens anvendte regnskabspraksis og følger den interne ledelsesrapportering.
Koncernen har ét rapporteringspligtigt segment. Segmentoplysningerne omfatter derfor alene oplysninger om produkter og tjenesteydelser og geografiske oplysninger på omsætningsniveau.
Geografiske oplysninger om omsætning og langfristede aktiver er baseret på den geografiske placering, hvor salgstransaktionen sker. Værdien af langfristede aktiver efter geografisk placering er eksklusiv værdien af udskudte skatteaktiver.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 2 - Regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Skønsmæssig usikkerhed
Opgørelsen af den regnskabsmæssige værdi af visse aktiver og forpligtelser kræver vurderinger, skøn og forudsætninger om fremtidige begivenheder.
De foretagne skøn og forudsætninger er baseret på historiske erfaringer og andre faktorer, som ledelsen vurderer forsvarlige efter omstændighederne, men som i sagens natur er usikre og uforudsigelige. Forudsætningerne kan være ufuldstændige eller unøjagtige, og uventede begivenheder eller omstændigheder kan opstå. Endvidere er virksomheden underlagt risici og usikkerheder, som kan føre til, at de faktiske udfald afviger fra disse skøn. Finansielle risici for Matas koncernen er nærmere omtalt i note 29.
Det kan være nødvendigt at ændre tidligere foretagne skøn som følge af ændringer i de forhold, der lå til grund for de tidligere skøn eller på grund af ny viden eller efterfølgende begivenheder.
Nedskrivningstest for goodwill
Ved den årlige nedskrivningstest af goodwill foretages skøn over, hvorledes den pengestrømsfrembringende enhed, som goodwillen knytter sig til, vil være i stand til at generere tilstrækkelige positive nettopengestrømme i fremtiden til at understøtte værdien af goodwill og øvrige nettoaktiver i virksomheden.
Som følge af forretningens karakter må der skønnes over forventede pengestrømme mange år ud i fremtiden, hvilket naturligt fører til en vis usikkerhed. Usikkerheden er afspejlet i den fastlagte diskonteringsrente.
Nedskrivningstesten og de særligt følsomme forhold i forbindelse hermed er nærmere beskrevet i note 15.
Måling af varebeholdninger
Varebeholdninger måles til kostpris opgjort efter FIFO-metoden eller nettorealisationsværdien, hvis denne er lavere. Handelsvarer opgøres til kostpris, som omfatter anskaffelsespris med tillæg af hjemtagelsesomkostninger. Nettorealisationsværdien af varebeholdninger opgøres som salgssum med fradrag af omkostninger, der afholdes for at effektuere salget, og fastsættes under hensyntagen til omsættelighed, ukurans og udvikling i forventet salgspris.
Den regnskabsmæssige værdi af varebeholdninger indregnet til nettorealisationsværdi udgør DKK 0,0 mio. pr. 31. marts 2017 (31. marts 2016: DKK 0,8).
Der foretages rullende lageroptælling i butikkerne jævnt fordelt over året. Derudover er der foretaget fuld lageroptælling for 21% af butikkerne ultimo regnskabsåret (2015/16: 21%). Varebeholdninger, hvor der er rullende lageroptælling, skal således måles under hensyntagen til svind. Svind estimeres til 1,3% af salget i 2016/17 (2015/16: 1,3%).
Måling af forudbetalinger
Forudbetalinger fra kunder består af leveringsforpligtelser vedrørende udstedte Matas gavekort og Matas kundeloyalitets-program "Club Matas".
Der foretages indregning af forudbetalinger vedrørende gavekort på udstedelsestidspunktet.
For kundeloyalitetsprogrammet "Club Matas" foretages der indregning af leveringsforpligtelser på tidspunktet for indregning af salget, som knytter sig til udstedelsen af "Club Matas" point og striber. Forpligtelsen måles til skønnet dagsværdi af de udstedte "Club Matas" point og striber. Opgørelsen af den skønnede dagsværdi er af natur behæftet med nogen usikkerhed henset til den fremtidige faktiske indløsning af point/striber og fleksibilitet af kundeloyalitetsprogrammet
Skattesag
Udfaldet af den igangværende sag med de danske skattemyndigheder om rentekildeskat er af natur usikker. Matas er derudover involveret i en sag med de danske skattemyndigheder om udtagningsmoms.
Der henvises til omtalen i note 28.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 3 - Segmentinformation
Matas koncernen har ét enkelt rapporteringspligtigt segment, der sælger produkter inden for Mass Beauty og High-end Beauty, vitaminer, mineraler og kosttilskud, husholdningsprodukter og produkter til personlig pleje samt håndkøbsmedicin.
Nettoomsætningen fordeler sig således:
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Beauty | 2.517,8 | 2.452,2 |
| Vital | 389,5 | 374,8 |
| Material | 268,3 | 274,7 |
| MediCare | 185,1 | 182,5 |
| Øvrige | 32,5 | 26,7 |
| I alt fra egne butikker | 3.393,2 | 3.310,9 |
| Engrossalg til associerede butikker mv. | 70,2 | 115,2 |
| Nettoomsætning i alt | 3.463,4 | 3.426,1 |
Note: Produktsalget fra StyleBox er inkluderet i Beauty, mens salget af services er inkluderet i Øvrige.
Geografiske oplysninger
Matas koncernen opererer i Danmark.
Omsætning gennem danske detailbutikker og til associerede butikker var 100,0% (2015/16: 100,0%).
Alle koncernens langfristede aktiver er fysisk placeret i Danmark pr. 31. marts 2017 (31. marts 2016: 100,0%)
Note 4 – Nettoomsætning
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Salg af handelsvarer fra detailbutikker | 3.393,2 | 3.310,9 |
| Salg af handelsvarer til associerede butikker | 70,2 | 115,2 |
| Nettoomsætning i alt | 3.463,4 | 3.426,1 |
Note 5 - Vareforbrug mv.
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Årets vareforbrug | 1.851,6 | 1.819,4 |
| Årets nedskrivning af varebeholdninger | 0,0 | 2,2 |
| Vareforbrug mv. ialt | 1.851,6 | 1.821,6 |
Koncernen har ikke haft forsknings- og udviklingsaktiviteter i regnskabsåret.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 6 - Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Honorar til EY | 0,9 | 0,8 |
| Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor i alt | 0,9 | 0,8 |
Der kan specificeres således:
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Revision | 0,8 | 0,7 |
| Andre erklæringsopgaver med sikkerhed | 0,0 | 0,0 |
| Skatte- og momsmæssig rådgivning | 0,0 | 0,1 |
| Andre ydelser | 0,1 | 0,0 |
| Honorar til generalforsamlingsvalgt revisor i alt | 0,9 | 0,8 |
Note 7 - Personaleomkostninger
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Gager og lønninger | 627,4 | 599,4 |
| Bidragsbaserede pensionsordninger | 44,2 | 42,1 |
| Aktiebaseret vederlæggelse | 8,4 | 3,2 |
| Andre omkostninger | 15,1 | 15,2 |
| Personaleomkostninger i alt | 695,1 | 659,9 |
Personaleomkostninger er indregnet således:
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Personaleomkostninger i totalindkomstopgørelse | 689,7 | 656,4 |
| Immaterielle aktiver | 5,4 | 3,5 |
| Personaleomkostninger i alt | 695,1 | 659,9 |
| Gennemsnitligt antal ansatte | 2.197 | 2.163 |
For information om vederlag til bestyrelsen, direktionen og øvrig ledelse inklusiv bonusprogrammer og optionsprogrammer henvises til note 31.
Note 8 - Af- og nedskrivninger
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Afskrivninger, immaterielle aktiver | 102,3 | 101,4 |
| Afskrivninger, materielle aktiver | 41,7 | 37,1 |
| Tab ved afgang, materielle aktiver | 1,0 | 0,0 |
| Af- og nedskrivninger i alt | 145,0 | 138,5 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 9 - Finansielle indtægter
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Dagsværdiregulering på afledte finansielle instrumenter | 9,7 | 5,3 |
| Rentegodtgørelse fra SKAT | 0,0 | 1,7 |
| Renter, likvide beholdninger m.v. | 0,0 | 0,1 |
| Finansielle indtægter i alt | 9,7 | 7,1 |
| Renter af finansielle aktiver målt til amortiseret kostpris udgør | 0,0 | 0,1 |
Note 10 - Finansielle omkostninger
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Renter, kreditinstitutter | 41,6 | 40,0 |
| Amortisering af finansieringsomkostninger | 6,5 | 2,9 |
| Øvrige | 0,3 | 0,7 |
| Finansielle omkostninger i alt | 48,4 | 43,6 |
| Renter på finansielle forpligtelser målt til amortiseret kostpris udgør | 27,3 | 24,0 |
Note 11 – Skat
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Årets skat kan opdeles således: | ||
| Skat af årets resultat | 97,7 | 112,6 |
| Skat i alt | 97,7 | 112,6 |
| Skat af årets resultat fremkommer således: | ||
| Aktuel skat | 111,7 | 126,4 |
| Udskudt skat | -13,4 | -13,7 |
| Aktuel skat vedrørende tidligere år | -0,4 | -0,1 |
| Skat i alt | 97,7 | 112,6 |
| Skat af årets resultat kan forklares således: | ||
| Beregnet 22,0 % skat af resultat før skat (24,5% i 2015/16) | 96,0 | 112,1 |
| Rentefradragsbegrænsning | 0,8 | 1,3 |
| Øvrige | 1,3 | 0,9 |
| Ændring af skatteprocent | 0,0 | -1,6 |
| Skat vedrørende tidligere år | -0,4 | -0,1 |
| Skat i alt | 97,7 | 112,6 |
| Effektiv skatteprocent | 22,4% | 23,6% |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 12 - Resultat pr. aktie
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Årets resultat | 338,7 | 364,5 |
| Gennemsnitligt antal aktier | 39.620.994 | 40.324.046 |
| Gennemsnitligt antal egne aktier | -1.071.546 | -599.600 |
| Gennemsnitligt antal aktier i omløb | 38.549.448 | 39.724.446 |
| Udestående aktieoptioners gns. udvandingseffekt | 152.261 | 266.113 |
| Udvandet gennemsnitligt antal aktier i omløb | 38.701.709 | 39.990.559 |
| Resultat pr. aktie a DKK 2,50 | 8,79 | 9,17 |
| Udvandet resultat pr. aktie a DKK 2,50 | 8,75 | 9,11 |
Note 13 - Udbytte pr. aktie
Bestyrelsen indstiller til generalforsamlingen, at der udbetales et udbytte pr. aktie på DKK 6,30 (2015/16: DKK 6,30).
Udbyttet er opgjort som ca. 62% af Justeret resultat efter skat for regnskabsåret 2016/17.
For definition af Justeret resultat efter skat henvises til 'Definition af hoved- og nøgletal' på side 80.
Justeret resultat efter skat er opgjort på følgende måde:
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Årets resultat | 338,7 | 364,5 |
| Heri tillægges afskrivning på immaterielle aktiver ekskl. software | 76,0 | 76,0 |
| Heri fratrækkes skatteeffekt af afskrivninger på immaterielle aktiver ekskl. software | -16,7 | -18,0 |
| Justeret resultat efter skat | 398,0 | 422,5 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 14 - Immaterielle aktiver
| (DKK mio.) | Goodwill | Varemærker og navneret-tigheder | Andels-beviser | Andre im-materielle aktiver | I alt |
|---|---|---|---|---|---|
| Kostpris 1. april 2016 | 3.691,0 | 1.107,1 | 3,9 | 181,7 | 4.983,7 |
| Tilgang ved køb af virksomheder og aktiviteter | 43,5 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 43,5 |
| Tilgang | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 40,4 | 40,4 |
| Kostpris 31. marts 2017 | 3.734,5 | 1.107,1 | 3,9 | 222,1 | 5.067,6 |
| Af- og nedskrivninger 1. april 2016 | 0,0 | 671,4 | 0,0 | 144,5 | 815,9 |
| Afskrivninger | 0,0 | 73,9 | 0,0 | 28,4 | 102,3 |
| Af- og nedskrivninger 31. marts 2017 | 0,0 | 745,3 | 0,0 | 172,9 | 918,2 |
| Regnskabsmæssig værdi 31. marts 2017 | 3.734,5 | 361,8 | 3,9 | 49,2 | 4.149,4 |
| Kostpris 1. april 2015 | 3.691,0 | 1.107,1 | 3,9 | 157,0 | 4.959,0 |
| Tilgang | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 25,2 | 25,2 |
| Afgang | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,5 | -0,5 |
| Kostpris 31. marts 2016 | 3.691,0 | 1.107,1 | 3,9 | 181,7 | 4.983,7 |
| Af- og nedskrivninger 1. april 2015 | 0,0 | 597,4 | 0,0 | 117,6 | 715,0 |
| Afskrivninger | 0,0 | 74,0 | 0,0 | 27,4 | 101,4 |
| Afgang | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -0,5 | -0,5 |
| Af- og nedskrivninger 31. marts 2016 | 0,0 | 671,4 | 0,0 | 144,5 | 815,9 |
| Regnskabsmæssig værdi 31. marts 2016 | 3.691,0 | 435,7 | 3,9 | 37,2 | 4.167,8 |
| Afskrives over | - | 15 år | - | 5-10 år |
Andre immaterielle aktiver omfatter software og nøglepenge vedrørende lejemål mv. Bortset fra goodwill og andelsbeviser er det vurderet, at alle immaterielle aktiver har en begrænset brugstid.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 15 - Nedskrivningstest
Goodwill
Koncernens regnskabsmæssige værdi af goodwill udgør DKK 3.734,5 mio. pr. 31. marts 2017 (31. marts 2016: DKK 3.691,0 mio.). Ledelsen gennemfører årligt værdiforringelsestests af de regnskabsmæssige værdier af goodwill, senest ved regnskabsaflæggelsen pr. 31. marts 2017.
Goodwill monitoreres af ledelsen på grundlag af den samlede gruppe af CGU'er (butikker).
Genindvindingsværdien er baseret på nytteværdien (value-in-use), som er fastlagt ved anvendelse af forventede nettopengestrømme på basis af godkendt budget for 2017/18, samt en fremskrivning i den resterende budgetperiode (årene 2018-2021) med en forventet omsætningsvækst på 3%.
Efterspørgslen forventes på langt sigt at blive påvirket af ændringerne i den demografi, forbrugersammensætning og forbrugeradfærd, der underbygger skønheds- og sundhedstendenserne i Danmark, samt prisudviklingen på produkterne. Desuden vil producenternes innovationsgrad og nye produktlanceringer påvirke efterspørgslen. Matas vurderer, at den langsigtede markedsvækst inden for Matas' produktområder i gennemsnit vil ligge omkring 2% pr. år under forudsætning af en fortsat stabil udvikling i dansk økonomi. På kortere sigt vil væksten bl.a. afhænge af den generelle udvikling i økonomien, herunder inflationen og om denne materialiserer sig i et øget privatforbrug.
Dækningsgraden i budgetperioden er fastsat på grundlag af den historiske gennemsnitlige dækningsgrad, der forventes at kunne fastholdes stort set uændret til trods for et fortsat konkurrencepræget marked.
Diskonteringsfaktoren før skat på udgør 8,5% (31. marts 2016: 9,0%).
Den vægtede gennemsnitlige vækstrate, brugt til ekstrapolering af fremtidige nettopengestrømme for årene efter 2021, er skønnet til 1,5% (31. marts 2016: 1,5%). Vækstraten vurderes ikke at overstige den langsigtede gennemsnitlige vækstrate inden for koncernens markeder.
Baseret på den foretagne værdiforringelsestest pr. 31. marts 2017 er der ikke aktuelle nedskrivningsbehov. Ledelsen vurderer, at sandsynlige ændringer i forhold til ovenstående grundlæggende forudsætninger ikke vil medføre, at den regnskabsmæssige værdi vil overstige genindvindingsværdien.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 16 - Materielle aktiver
| (DKK mio.) | Grunde og bygninger | Andre anlæg, driftsmateriel og inventar | Indretning af lejede lokaler | I alt |
|---|---|---|---|---|
| Kostpris 1. april 2016 | 119,4 | 205,5 | 161,5 | 486,4 |
| Tilgang | 0,0 | 36,1 | 7,2 | 43,3 |
| Afgang | 0,0 | -5,8 | -0,8 | -6,6 |
| Kostpris 31. marts 2017 | 119,4 | 235,8 | 167,9 | 523,1 |
| Af- og nedskrivninger 1. april 2016 | 22,9 | 138,2 | 151,5 | 312,6 |
| Afskrivninger | 3,8 | 32,8 | 5,1 | 41,7 |
| Afgang | 0,0 | -5,1 | -0,8 | -5,9 |
| Af- og nedskrivninger 31. marts 2017 | 26,7 | 165,9 | 155,8 | 348,4 |
| Regnskabsmæssig værdi 31. marts 2017 | 92,7 | 69,9 | 12,1 | 174,7 |
| Kostpris 1. april 2015 | 119,1 | 196,3 | 158,2 | 473,6 |
| Tilgang | 0,3 | 41,5 | 3,6 | 45,4 |
| Afgang | 0,0 | -32,3 | -0,3 | -30,1 |
| Kostpris 31. marts 2016 | 119,4 | 205,5 | 161,5 | 488,9 |
| Af- og nedskrivninger 1. april 2015 | 20,4 | 143,1 | 144,6 | 308,1 |
| Afskrivninger | 2,5 | 27,2 | 7,2 | 36,9 |
| Afgang | 0,0 | -32,1 | -0,3 | -29,9 |
| Af- og nedskrivninger 31. marts 2016 | 22,9 | 138,2 | 151,5 | 315,1 |
| Regnskabsmæssig værdi 31. marts 2016 | 96,5 | 67,3 | 10,0 | 173,8 |
| Afskrives over: | 25-75 år | 1-7 år | 5-10 år |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 17 - Egne kapitalandele
| (DKK mio.) | Antal stk. á DKK 2,5 | % af aktiekapital | ||
|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | 2015/16 | 2016/17 | 2015/16 | |
| 1. april | 1.045.693 | 626.443 | 2,60% | 1,54% |
| Overdraget ved udnyttelse af optioner | -13.845 | 0 | -0,03% | 0,00% |
| Kapitalnedsættelse besluttet på ordinær generalforsamling | -1.000.000 | -488.312 | -2,49% | 1,20% |
| 31.848 | 138.131 | 0,08% | 0,34% | |
| Køb af egne aktier | 1.625.338 | 907.562 | 4,14% | 2,25% |
| Egne kapitalandele pr. 31. marts | 1.657.186 | 1.045.693 | 4,22% | 2,60% |
Konzernen påbegyndte 1. september 2016 et aktietilbagekøbsprogram på DKK 150 mio., jf. omtale under Aktionærinformation. Dette program blev afsluttet den 23. februar 2017 og medførte i regnskabsåret 2016/17 køb af 1.395.238 stk. egne aktier for i alt DKK 150,0 mio. ekskl. transaktionsomkostninger.
I regnskabsåret 2016/17 er der under det tidligere program på DKK 125 mio. foretaget køb af i alt 230.100 stk. aktier for i alt DKK 29,5 mio. ekskl. transaktionsomkostninger. Der blev i regnskabsåret 2015/16 foretaget køb af i alt 750.763 stk. egne aktier for i alt DKK 95,5 mio.
For oversigt over udestående optionsprogrammer henvises til note 31.
Note 18 – Varebeholdninger
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Handelsvarer | 693,2 | 662,0 |
| Regnskabsmæssig værdi af varebeholdninger indregnet til nettosalgsværdi | 0,0 | 0,8 |
| Varebeholdninger pr. 31. marts | 693,2 | 662,8 |
Note 19 - Tilgodehavender fra salg
Tilgodehavender fra salg vedrører væsentligst engrossalg til associerede butikker, som ikke er ejet af koncernen. Nedskrivninger, der er indeholdt i den regnskabsmæssige værdi af tilgodehavender fra salg, har udviklet sig som følger:
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| 1. april | 0,3 | 0,5 |
| Nedskrivninger i året | 0,0 | 0,1 |
| Realiseret i året | -0,1 | -0,3 |
| Nedskrivninger pr. 31. marts | 0,2 | 0,3 |
Herudover indgår tilgodehavender fra salg, der pr. 31. marts var overforfaldne, men ikke værdiforringede, som følger:
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Forfaldsperiode: | ||
| Op til 30 dage | 0,4 | 0,9 |
| Mellem 30 og 90 dage | 0,0 | 0,7 |
| Overforfaldne pr. 31. marts | 0,4 | 1,6 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
56
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 20 - Tilgodehavende selskabsskat
I tilgodehavende selskabsskat er indeholdt DKK 79,6 mio. (2015/16: DKK 79,6 mio.) inkl. renter for betalt skat vedrørende SKATs afgørelse om rentekildeskat, jf. omtale i note 2 og note 28. Afgørelsen er påklaget til Landsskatteretten og afgørelse ventes inden for de kommende år.
Note 21 - Egenkapital
Aktiekapital
Den samlede nominelle aktiekapital udgør DKK 98.228.730 fordelt på aktier á DKK 2,50, svarende til i alt 39.291.492 stk. aktier og 39.291.492 stemmer. Aktierne er ikke opdelt i aktieklasser.
Kapitalstruktur
Koncernen har en målsætning om at fastholde en bruttogæld i niveauet DKK 1.600-1.800 mio. og distribuere overskydende kapital i form af udbytter og tilbagekøb af egne aktier. Det er koncernens politik at udbetale mindst 60% af Justeret resultat efter skat i årligt udbytte. For definition af Justeret resultat efter skat henvises til 'Definition af hoved- og nøgletal'. Kapitalen styres for koncernen som helhed.
Egenkapitalens andel af de samlede passiver pr. 31. marts 2017 udgør 48,8 % (31. marts 2016: 50,0%).
Note 22 - Udskudt skat
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Udskudt skat 1. april | 232,2 | 245,9 |
| Årets udskudte skat indregnet i årets resultat | -13,4 | -13,7 |
| Udskudt skat 31. marts | 218,8 | 232,2 |
| Udskudt skat indregnes således i balancen: | ||
| Udskudt skat (aktiv) | -17,7 | -16,0 |
| Udskudt skat (forpligtelse) | 236,5 | 248,2 |
| Udskudt skat 31. marts, netto | 218,8 | 232,2 |
| Udskudt skat vedrører: | ||
| Immaterielle aktiver | 218,8 | 231,5 |
| Materielle aktiver | 15,2 | 16,2 |
| Varebeholdninger | -17,7 | -16,0 |
| Øvrige aktiver | 2,5 | 0,5 |
| Udskudt skat 31. marts, netto | 218,8 | 232,2 |
Ikke indregnede udskudte skatteaktiver, som ikke forventes udnyttet i fremtidig indtjening, udgør DKK 17,3 mio. (2015/16: DKK 17,9 mio.).
Ændring i midlertidige forskelle i årets løb:
| (DKK mio.) | Indregnet i årets resultat, netto | ||
|---|---|---|---|
| Balance 1. april | Balance 31. marts | ||
| 2016/17 | |||
| Immaterielle aktiver | 231,5 | -12,7 | 218,8 |
| Materielle aktiver | 16,2 | -1,0 | 15,2 |
| Varebeholdninger | -16,0 | -1,7 | -17,7 |
| Øvrige aktiver | 0,5 | 2,0 | 2,5 |
| I alt | 232,2 | -13,4 | 218,8 |
| 2015/16 | |||
| Immaterielle aktiver | 246,9 | -15,4 | 231,5 |
| Materielle aktiver | 16,1 | 0,1 | 16,2 |
| Varebeholdninger | -18,0 | 2,0 | -16,0 |
| Øvrige aktiver | 0,9 | -0,4 | 0,5 |
| I alt | 245,9 | -13,7 | 232,2 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 23 - Forudbetalinger fra kunder
Forudbetalinger fra kunder består af leveringsforpligtelser vedrørende udstedte Matas gavekort og Matas kundeloyalitetsprogram "Club Matas". Der foretages indregning af forudbetalinger vedrørende gavekort på udstedelsestidspunktet.
For kundeloyalitetsprogrammet "Club Matas" foretages der indregning af leveringsforpligtelser på tidspunktet for indregning af salget, som knytter sig til udstedelsen af "Club Matas" point og striber. Leveringsforpligtelsen måles til skønnet dagsværdi af de udstedte "Club Matas" points og fordelsprogrammet "Striber". Opgørelsen af den skønnede dagsværdi er af natur behæftet med nogen usikkerhed henset til den fremtidige faktiske indløsning samt fleksibiliteten i kundeloyalitetsprogrammet.
Note 24 - Gæld til kreditinstitutter
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Gæld til kreditinstitutter er indregnet således i balancen: | ||
| Langfristede forpligtelser | 1.492,0 | 1.493,5 |
| Kortfristede forpligtelser | 56,3 | 0,0 |
| I alt | 1.548,3 | 1.493,5 |
| Nominel værdi | 1.556,3 | 1.500,0 |
| Forfalder senere end 5 år efter balancedagen, nominel værdi | 0,0 | 0,0 |
| Dagsværdi | 1.556,3 | 1.500,0 |
Dagsværdien af de finansielle gældsforpligtelser er opgjort som nutidsværdien af forventede fremtidige afdrags- og rentebetalinger. Som diskonteringsrente er anvendt koncernens aktuelle lånerente for tilsvarende løbetider.
Der er pr. 31. marts 2017 foretaget omlægning af koncernens langfristede lån hos kreditinstitutter. Gæld til kreditinstitutter er variabel forrentet og er prissat med initial marginal på 55 - 110 basispunkter over CIBOR (dog minimum 0% for hovedparten af gælden) og inkluderer en marginalregulering afhængig af gearingsniveauet. Pr. 31. marts 2017 udgør den effektive rente på nettogælden 0,3-0,9% p.a. (pr. 31. marts 2016: 1,4-1,5% p.a.)
Til afdækning af renterisici er indgået renteswap, jf. note 29.
Til koncernens lånefacilitet er knyttet særlige vilkår og betingelser (covenants), som koncernen har opfyldt siden låneoptagelsen.
Note 25 - Anden gæld
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| I langfristede forpligtelser indgår: | ||
| Dagsværdi af sikringsinstrument | 13,1 | 22,8 |
| Anden gæld, langfristede forpligtelser i alt | 13,1 | 22,8 |
| I kortfristede forpligtelser indgår: | ||
| Momsgæld | 40,2 | 37,2 |
| Feriepengeforpligtelse | 96,7 | 91,3 |
| Lønrelaterede gældsposter | 15,2 | 18,9 |
| Øvrige gældsposter | 3,7 | 11,1 |
| Anden gæld, kortfristede forpligtelser i alt | 155,8 | 158,5 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 26 - Ændring i driftskapital
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Ændring i varebeholdninger | -10,0 | -0,7 |
| Ændring i deposita og tilgodehavender | 6,5 | -2,7 |
| Ændring i leverandører og anden gæld | -6,1 | 97,2 |
| Ændring i driftskapital i alt | -9,6 | 93,8 |
Ændring i driftskapital er eksklusiv køb af dattervirksomheder og aktiviteter.
Note 27 - Køb af dattervirksomheder og aktiviteter
Koncernen erhvervede 8 associerede Matas butikker i 2016/17. Butikkerne er overtaget løbende gennem regnskabsåret således med en butik den 1. maj 2016, tre butikker pr. 15. juni 2016, en butik pr. 1. november 2016, en butik pr. 2. januar 2017, en butik pr. 1. februar 2017 og en butik pr. 1. marts 2017.
Den samlede anskaffelsessum udgør DKK 54,3 mio., hvoraf DKK 43,5 mio. vedrører goodwill efter indregning af identificerbare aktiver og forpligtelser til dagsværdi.
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Varebeholdninger | 20,4 | 0,0 |
| Andre tilgodehavender | 0,6 | 0,0 |
| Likvide beholdninger | 0,1 | 0,0 |
| Gældsforpligtelser | -10,3 | 0,0 |
| Overtagne nettoaktiver | 10,8 | 0,0 |
| Goodwill | 43,5 | 0,0 |
| Anskaffelsessum | 54,3 | 0,0 |
| Heraf likvid beholdning | -0,1 | 0,0 |
| Ikke betalt anskaffelsessum | -3,2 | 0,0 |
| Kontant anskaffelsessum | 51,0 | 0,0 |
Goodwill repræsenterer værdien af den eksisterende medarbejderstab og knowhow samt forventede synergier fra sammenlægningen med Matas kæden.
De erhvervede butikker indgår i omsætningen fra overtagelsesdagen til den 31. marts 2017 med DKK 31,7 mio. og i EBITDA fra overtagelsesdagen til den 31. marts 2017 med DKK 2,3 mio.
Nettoomsætning og årets resultat for koncernen, opgjort proforma som om de erhvervede butikker blev overtaget pr. 1. april 2016, udgjorde DKK 3.472,8 mio. henholdsvis DKK 340,1 mio.
Der er ikke afholdt transaktionsomkostninger i forbindelse med køb af butikker i 2016/17.
2015/16
Koncernen erhvervede i 2015/16 ikke nogen Matas butikker.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 28 - Eventualforpligtelser og sikkerhedstillelser
Matas A/S modtog i september 2013 en afgørelse fra SKAT om, at der vil blive opkrævet rentekildeskat for indkomstårene 2006, 2007, 2008 og 2009 af godskrevne renter til MHolding 1 AB. Det samlede beløb udgør DKK 79,6 mio. inklusiv renter (2015/16: DKK 79,6 mio.), jf. note 20.
På grund af SKAT's fortsatte rentetilskrivning på den påståede manglende indeholdte rentekildeskat, blev det fulde beløb indbetalt til SKAT i oktober 2013. I fald sagen mod SKAT som forventet vindes, vil beløbet blive tilbagebetalt tilskrevet renter.
Matas A/S er uenig i afgørelsen og har påklaget denne til Landsskatteretten. Der er ikke indregnet forpligtelser i relation til skattesagen, idet ledelsen vurderer, at det er overvejende sandsynligt, at koncernen vil få endeligt medhold.
Matas er derudover involveret i en sag med de danske skattemyndigheder om udtagningsmoms og part i en række mindre tvister, som ikke forventes at påvirke Matas' finansielle stilling eller fremtidige indtjening i væsentlig grad.
Operationelle leasingforpligtelser fremgår af note 30.
Note 29 - Finansielle risici og finansielle instrumenter
Koncernens risikostyringspolitik
Koncernen er som følge af sin finansiering eksponeret over for ændringer i renteniveauet. Koncernen er i begrænset omfang eksponeret over for ændringer i valutakurser. Det er koncernens politik ikke at foretage aktiv spekulation i finansielle risici. Koncernens finansielle styring retter sig således alene mod styring af de finansielle risici, der er en direkte følge af koncernens drift og finansiering.
Vedrørende beskrivelse af anvendt regnskabspraksis og metoder, herunder anvendte indregningskriterier og målingsgrundlag, henvises til omtale under anvendt regnskabspraksis.
Der er ingen ændringer i koncernens risikoeksponering eller risikostyring sammenholdt med tidligere år.
Renterisici
Det er koncernens politik helt eller delvist at afdække renterisici på koncernens lån, når det vurderes, at rentebetalingerne kan sikres på et tilfredsstillende niveau. Afdækningen foretages normalt ved indgåelse af renteswaps, hvor variabelt forrentede lån omlægges til en fast rente.
I 2013/14 indgik koncernen en renteswap med en hovedstol på DKK 750 mio. Renteswappen, som delvis afdækker koncernens renterisici på lån, er ikke regnskabsmæssigt valgt dokumenteret som et sikringsinstrument. Dagsværdien udgjorde DKK -13,1 mio. pr. 31. marts 2017 (31. marts 2016: DKK -22,8 mio.). Renten er i aftaleperioden fastlagt til 1,15%.
Vedrørende koncernens variabelt forrentede likvider og gæld til kreditinstitutter vil en stigning i renteniveauet på 1% p.a. i forhold til årets faktiske rentesatser alt andet lige have en negativ indvirkning på årets resultat med DKK 7 mio. (2015/16: DKK 9 mio.) og på egenkapital ultimo med DKK 7 mio. (31. marts 2016: DKK 9 mio.).
Forudsætninger for følsomhedsanalysen
De angivne følsomheder er opgjort baseret på de indregnede finansielle aktiver og forpligtelser pr. 31. marts. Der er ikke korrigeret for afdrag, låneoptagelser og lignende i løbet af året.
De opgjorte forventede udsving er baseret på den nuværende markedssituation og forventninger til markedsudviklingen i renteniveauet.
Valutarisici
Koncernens valutarisici kan primært knyttes til varekøb i EURO.
Koncernen har ikke indgået valutakontrakter.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 29 - Finansielle risici og finansielle instrumenter, fortsat
Likviditetsrisici
Koncernens likviditetsreserve består af likvide midler og uudnyttede kreditfaciliteter og udgør DKK 544 mio. pr. 31. marts 2017 (31. marts 2016: DKK 820 mio.). Det er koncernens målsætning at have et tilstrækkeligt likviditetsberedskab blandt andet til fortsat at kunne erhverve Matas butikker.
Koncernens finansielle gældsforpligtelser forfalder som følger:
| (DKK mio.) | Regn-skabs-mæssig værdi | Kontrakt-lige penge-strømme | Inden for 1 år | 1 til 3 år | 3 til 5 år | Efter 5 år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | ||||||
| Afledte finansielle instrumenter | ||||||
| Renteswap | 13,1 | 13,1 | 10,5 | 2,6 | 0,0 | 0,0 |
| Ikke-afledte finansielle instrumenter | ||||||
| Kreditinstitutter | 1.556,0 | 1.609,9 | 68,0 | 431,4 | 1.110,5 | 0,0 |
| Leverandørgæld | 587,9 | 587,9 | 587,9 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Finansielle gældsforpligtelser pr. 31. marts 2017 | 2.157,0 | 2.210,9 | 666,4 | 434,0 | 1.110,5 | 0,0 |
| 2015/16 | ||||||
| Afledte finansielle instrumenter | ||||||
| Renteswap | 22,8 | 22,5 | 10,0 | 12,5 | 0,0 | 0,0 |
| Ikke-afledte finansielle instrumenter | ||||||
| Kreditinstitutter | 1.493,5 | 1.559,8 | 26,6 | 1.533,2 | 0,0 | 0,0 |
| Leverandørgæld | 584,2 | 584,2 | 584,2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Finansielle gældsforpligtelser pr. 31. marts 2016 | 2.100,5 | 2.166,5 | 620,8 | 1.545,7 | 0,0 | 0,0 |
Forudsætninger for forfaldsanalysen
Forfaldsanalysen er baseret på alle udiskonterede pengestrømme inkl. estimerede rentebetalinger. Rentebetalinger er estimeret baseret på de nuværende markedsforhold.
På baggrund af koncernens forventninger til den fremtidige drift og koncernens aktuelle likviditetsberedskab er der ikke identificeret væsentlige likviditetsrisici.
Kreditrisici
Koncernens kreditrisici knytter sig til tilgodehavender og likvide beholdninger. Den maksimale kreditrisiko knyttet til finansielle aktiver svarer til de i balancen indregnede værdier.
Koncernen har ikke væsentlige risici vedrørende en enkelt kunde eller samarbejdspartner. Der sker således ikke forsikring af tilgodehavender fra salg. Der er ingen væsentlige forfaldne tilgodehavender, og der er som følge heraf alene foretaget mindre reservationer til imødegåelse af tab jf. note 19.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 29 - Finansielle risici og finansielle instrumenter, fortsat
| (DKK mio.) | Regn-skabs-mæssig værdi | Regn-skabs-mæssig værdi | ||
|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | 2016/17 | 2015/16 | 2015/16 | |
| Deposita | 39,7 | 39,7 | 36,9 | 36,9 |
| Tilgodehavender fra salg | 20,7 | 20,7 | 29,5 | 29,5 |
| Andre tilgodehavender | 11,4 | 11,4 | 4,5 | 4,5 |
| Likvide beholdninger | 33,3 | 33,3 | 69,9 | 69,9 |
| Udlån og tilgodehavender | 105,1 | 105,1 | 140,8 | 140,8 |
| Afledte finansielle instrumenter der indgår i handelsbeholdning | 13,1 | 13,1 | 22,8 | 22,8 |
| Finansielle forpligtelser, der måles til dagsværdi via resultatopgørelsen | 13,1 | 13,1 | 22,8 | 22,8 |
| Langsigtede finansielle forpligtelser | ||||
| Kreditinstitutter | 1.492,0 | 1.500,0 | 1.493,5 | 1.500,0 |
| Kortsigtede finansielle forpligtelser | ||||
| Kreditinstitutter | 56,3 | 56,3 | 0,0 | 0,0 |
| Leverandører | 587,9 | 587,9 | 584,2 | 584,2 |
| Finansielle forpligtelser, der måles til amortiseret kostpris | 2.136,2 | 2.144,2 | 2.077,7 | 2.084,2 |
Afledte finansielle instrumenter (renteswaps) værdiansættes til dagsværdi efter almindeligt anerkendte værdiansættelsesteknikker baseret på relevante observerbare rentekurver.
De anvendte metoder er uændrede sammenholdt med 2015/16.
| (DKK mio.) | Noterede priser (Niveau 1) | Observerbare input (Niveau 2) | Ikke-observerbare input (Niveau 3) | I alt |
|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | ||||
| Finansielle forpligtelser | ||||
| Afledte finansielle instrumenter der indgår i handelsbeholdning | 0,0 | 13,1 | 0,0 | 13,1 |
| Finansielle forpligtelser i alt | 0,0 | 13,1 | 0,0 | 13,1 |
| 2015/16 | ||||
| Finansielle forpligtelser | ||||
| Afledte finansielle instrumenter der indgår i handelsbeholdning | 0,0 | 22,8 | 0,0 | 22,8 |
| Finansielle forpligtelser i alt | 0,0 | 22,8 | 0,0 | 22,8 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 29 - Finansielle risici og finansielle instrumenter, fortsat
Afledte finansielle instrumenter
Koncernen anvender afledte finansielle instrumenter til delvis dækning af renterisikoen på koncernens lån. Det er koncernens politik ikke at foretage aktiv spekulation i renterisikoen.
Koncernen har indgået en renteswap med en hovedstol på DKK 750 mio. til delvis dækning af renterisikoen på koncernens lån. Renteswappen udløber 30. juni 2018. Regnskabsmæssigt er renteswappen ikke valgt dokumenteret som sikringsinstrument, hvorfor dagsværdiændringer er indregnet i finansielle poster i resultatopgørelsen.
| (DKK mio.) | Bereg-nings-mæssig hovedstol | Dagsværdi-regulering indregnet i resultat-opgørelsen | Dags-værdi | Rest-løbetid (mdr.) |
|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | ||||
| Interest rate risks | ||||
| Renteswap, handelsbeholdning | 750,0 | 9,7 | -13,1 | 15,0 |
| 2015/16 | ||||
| Interest rate risks | ||||
| Renteswap, handelsbeholdning | 750,0 | 5,3 | -22,8 | 27,0 |
Note 30 - Operationelle leasingforpligtelser
Koncernen leaser butikslokaler, ejendomme og driftsmateriel på operationelle leasingvilkår. Leasingperioden for butikslokaler er typisk mellem 3 og 12 måneder med mulighed for forlængelse efter periodens udløb. Hovedparten af leasingkontrakterne indeholder ikke betingede lejeydelser. For enkelte leasingkontrakter er ydelsen variabel afhængig af omsætningen.
Uopsigelige operationelle leasingydelser er som følger:
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| 0-1 år | 98,6 | 92,2 |
| 1-5 år | 22,0 | 9,6 |
| > 5 år | 1,8 | 0,0 |
| I alt | 122,4 | 101,8 |
Der er i resultatopgørelsen for koncernen indregnet DKK 174,6 mio. (2015/16: DKK 169,3 mio.) vedrørende operationel leasing. Dette omfatter husleje, billeasing samt leasing af visse andre aktiver.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 31 - Ledelsens aflønning, aktieoptioner og aktiebeholdninger
Bestyrelseshonoraret udgør DKK 300.000 pr. medlem. Formanden modtager 2,5 gange honoraret og næstformanden modtager 1,5 gange honoraret. Formanden for revisionskomitéen modtager 1,25 gange honoraret. Der modtages ikke særskilt vederlag for arbejde i nomineringskomité og vederlagskomité. Bestyrelsen er ikke omfattet af optionsprogrammet eller bonusordninger.
Direktionens faste løn består af løn, pensionsbidrag og øvrige benefits. Direktionen har endvidere mulighed for at opnå en kortsigtet bonus afhængig af aftalte finansielle mål. Bonusandelen kan for den administrerende direktør udgøre op til 70% af den faste løn, mens den for finansdirektøren kan udgøre op til 60%. Herudover kan medlemmerne af direktionen modtage aktieoptioner eller andre rettigheder såsom PSUer (Performance Share Units) med en værdi svarende til højest 75% af den faste grundløn eksklusiv pensionsbidrag på tildelingstidspunktet. Af det samlede beløb til personaleomkostninger (jf. note 7) udgør:
| (DKK mio.) | Fast løn inkl. benefits | Pensions-bidrag | Kortsigtet bonus 1) | I alt | PSUer | I alt inkl. PSUer |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | ||||||
| Terje List | 5,4 | 0,1 | 2,7 | 8,2 | 2,7 | 10,9 |
| Anders Skole-Sørensen | 2,6 | 0,3 | 1,1 | 4,0 | 1,3 | 5,3 |
| Direktionen i alt | 8,0 | 0,4 | 3,8 | 12,2 | 4,0 | 16,2 |
| Øvrige ledelse i alt | 9,3 | 0,6 | 2,5 | 12,4 | 2,3 | 14,7 |
| Lars Vinge Frederiksen | 0,8 | - | - | 0,8 | - | 0,8 |
| Lars Frederiksen | 0,4 | - | - | 0,4 | - | 0,4 |
| Birgitte Nielsen | 0,4 | - | - | 0,4 | - | 0,4 |
| Ingrid Jonasson Blank | 0,3 | - | - | 0,3 | - | 0,3 |
| Christian Mariager | 0,3 | - | - | 0,3 | - | 0,3 |
| Bestyrelsen i alt | 2,2 | 0,0 | 0,0 | 2,2 | 0,0 | 2,2 |
| I alt | 19,5 | 1,0 | 6,3 | 26,8 | 6,3 | 33,1 |
1) Betalt i året
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 31 - Ledelsens aflønning, aktieoptioner og aktiebeholdninger, fortsat
| (DKK mio.) | Fast løn inkl. benefits | Pensions-bidrag | Kortsigtet bonus 1) | I alt | Aktie-optioner 2) | I alt inkl. aktie-optioner |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015/16 | ||||||
| Terje List | 5,3 | 0,1 | 1,3 | 6,7 | 3,4 | 10,1 |
| Anders Skole-Sørensen | 2,5 | 0,3 | 0,6 | 3,4 | 1,7 | 5,1 |
| Direktionen i alt | 7,8 | 0,4 | 1,9 | 10,1 | 5,1 | 15,2 |
| Øvrige ledelse i alt | 8,6 | 0,5 | 1,4 | 10,5 | 2,9 | 13,4 |
| Lars Vinge Frederiksen | 0,8 | - | - | 0,8 | - | 0,8 |
| Lars Frederiksen | 0,4 | - | - | 0,4 | - | 0,4 |
| Birgitte Nielsen | 0,4 | - | - | 0,4 | - | 0,4 |
| Ingrid Jonasson Blank | 0,3 | - | - | 0,3 | - | 0,3 |
| Christian Mariager | 0,3 | - | - | 0,3 | - | 0,3 |
| Bestyrelsen i alt | 2,2 | 0,0 | 0,0 | 2,2 | 0,0 | 2,2 |
| I alt | 18,6 | 0,9 | 3,3 | 22,8 | 8,0 | 30,8 |
1) Betalt i året
2) Det anførte beløb er et udtryk for Black-Scholes værdien af de i regnskabsåret tildelte optioner. Aktieoptioner omkostningsføres som personaleomkostninger over optjeningsperioden. I personaleomkostninger er indregnet regnskabsårets andel af omkostninger til tildelte optioner.
I overensstemmelse med Matas A/S overordnede retningslinjer for Incitamentsaflønning blev der den 9. september 2016 tildelt i alt 66.968 PSU, fordelt med 42.501 PSUer til direktionen og 24.467 PSUer til nøglemedarbejdere, til køb af aktier i Matas A/S. Afhængigt af opnåelse af to KPIer, der vægtes med 50%, kan antallet af tildelte PSUer ved vesting variere i et interval mellem 75% og 150% af det oprindeligt tildelte. Den ene KPI er baseret på udviklingen i EBITDA og den anden er baseret på udviklingen i omsætningen i perioden frem til og med regnskabsåret 2018/19. PSUerne tildeles vederlagsfrit og forudsat PSUerne vester og ikke bortfalder, giver hver PSU ret til at modtage en aktie i Matas på vestingtidspunktet. Forudsat opfyldelse af de bekrevne KPIer modner tildelte PSUer efter offentliggørelse af årsrapporten for regnskabsåret 2018/19.
Ved henholdsvis minimal og maksimal opnåelse af de beskrevne KPIer i perioden indtil afslutning af regnskabsåret 2018/19 udgør værdien af PSUerne hhv. DKK 6,3 mio. og DKK 12,5 mio.
Som et led i tildelingen af PSUer har Matas efter gensidig aftale med deltagerne deri annulleret de hidtidige optionsprogrammer, der blev tildelt i 2014 og 2015. Modværdien af programmerne beregnet udfra en Black-Scholes model, DKK 6,6 mio., er kontant afregnet med deltagerne af de hidtidige programmer.
| Program | Antal med-arbejdere | Antal tildelte PSUer | Markeds-værdi ved udstedelse (DKK mio.) |
|---|---|---|---|
| 2016/17 | 9 | 66.968 | 6,3-12,5 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 31 - Ledelsens aflønning, aktieoptioner og aktiebeholdninger, fortsat
Udviklingen i udestående optioner:
| (Stk.) | Terje List | Anders Skole-Sørensen | Direktion i alt | Ledende med-arbejdere | I alt | Gns. Udnyttelseskurs pr. option |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Udestående 1. april 2016 | 115.882 | 56.078 | 171.960 | 96.648 | 268.608 | 133,71 |
| Udnyttet i 2016/17 | -6.141 | -2.948 | -9.089 | -4.756 | -13.845 | - |
| Tilbagekøb af optionsprogrammer | -109.741 | -53.130 | -162.871 | -91.892 | -254.763 | - |
| Udestående 31. marts 2017 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | - |
Udviklingen i udestående PSUer:
| (Stk.) | Terje List | Anders Skole-Sørensen | Direktion i alt | Ledende med-arbejdere | I alt | Markeds-værdi (DKK mio.) |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Udestående 1. april 2016 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0,0 |
| Tildelte PSUer i 2016/17 | 28.542 | 13.959 | 42.501 | 24.467 | 66.968 | 6,3-12,5 |
| Udestående 31. marts 2017 | 28.542 | 13.959 | 42.501 | 24.467 | 66.968 | 6,3-12,5 |
I 2016/17 udgør den i resultatet indregnede omkostning vedrørende aktieoptioner/PSU med DKK 8,4 mio.
Aktiebeholdninger
Bestyrelsen og direktionens aktiebeholdninger i Matas A/S samt ændringer i aktiebeholdninger i 2016/17 udgør:
| Beholdning pr. 1. april 2016 Stk. | Køb/salg i perioden Stk. | Beholdning pr. 31. marts 2017 Stk. | Markedsværdi pr. 31. marts 2017 (DKK mio.) | |
|---|---|---|---|---|
| Bestyrelse | ||||
| Lars Vinge Frederiksen, Formand | 8.695 | 10.400 | 19.095 | 1,9 |
| Lars Frederiksen | 8.269 | 0 | 8.269 | 0,8 |
| Birgitte Nielsen | 1.739 | 0 | 1.739 | 0,2 |
| Ingrid Jonasson Blank | 3.000 | 0 | 3.000 | 0,3 |
| Christian Mariager | 3.500 | 0 | 3.500 | 0,3 |
| Direktion | ||||
| Terje List | 94.095 | 13.641 | 107.736 | 10,7 |
| Anders Skole-Sørensen | 82.209 | 12.448 | 94.657 | 9,4 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Note 32 - Nærtstående parter
Matas koncernens nærtstående parter med betydelig indflydelse omfatter selskabernes bestyrelse og direktion samt disse personers relaterede familiemedlemmer. Nærtstående parter omfatter endvidere selskaber, hvori førnævnte personkreds har væsentlige interesser.
Efter akkvisionen af koncernen i 2007 blev der indgået lejeaftale med de tidligere butiksejere som udlejere af ca. 57 af koncernens nuværende butikslejemål, herunder bestyrelsesmedlem Lars Frederiksen, der indirekte ejer to butikslejemål. Huslejen vedrørende de to lejemål udgør DKK 0,9 mio. (2015/16: DKK 0,9 mio.).
Ledelsens aflønning er omtalt i note 31.
Note 33 - Begivenheder efter balancedagen
Der er ikke indtruffet begivenheder, der væsentligt påvirker koncernens finansielle stilling.
Note 34 - Ny regnskabsregulering
IASB har udsendt en række nye IFRS standarder, ændringer til eksisterende standarder, reviderede standarder og fortolkningsbidrag, som ikke er gældende for Matas A/S ved udarbejdelsen af denne årsrapport for 2016/17, væsentligst:
-
IFRS 9 "Finansielle instrumenter", der træder i kraft 1. januar 2018 (for Matas' regnskabsår 2018/19), ændrer på klassifikation, måling og ophør med indregning af finansielle aktiver, og introducerer nye regler for regnskabsmæssig sikring. De opdaterede krav til klassifikation og måling, på baggrund af nuværende portefølje, forventes ikke at påvirke årsrapporten væsentligt. De nye regler for regnskabsmæssig sikring forventes at forbedre Matas' mulighed for at anvende regnskabsmæssig sikring. I forbindelse med indgåelse af ny renteswap efter 30. juni 2018, vil Matas nærmere vurdere hvorvidt det er muligt at anvende regnskabsmæssig sikring.
-
IFRS 15 "Omsætning fra kontrakter med kunder", der træder i kraft 1. januar 2018 (for Matas' regnskabsår 2018/19) erstatter de nuværende omsætningsstandarder (IAS 11 og IAS 18) og fortolkningsbidrag. Den nye standard indfører en ny model for indregning og måling af omsætning vedrørende salgskontrakter med kunder. Matas er i gang med at foretage en analyse af indvirkning på indregning og måling. Analysen er ikke endeligt færdiggjort, dog forventes en mindre ændring i den regnskabsmæssige klassifikation af særligt Matas' kundeloyalitetsprogram "Club Matas".
-
IFRS 16 "Leasing" er udsendt i januar 2016 og træder i kraft for regnskabsår, der begynder 1. januar 2019 eller senere (for Matas' regnskabsår 2019/20). Standarden betyder, at alle leasingkontrakter uanset type – med få undtagelser – skal indregnes i balancen som et aktiv med en tilhørende leasingforpligtelse. Matas A/S har ikke afsluttet analysen af standardens nøjagtige effekt for koncernen, herunder fastlagt principperne for hvorledes de nuværende operationelle leasingaftaler skal opgøres til brug for den fremtidige indregning, heraf skøn over restløbetid for de individuelle lejemål. Det forventes, at leasingaftalernes indregning i balancen vil forøge de samlede aktiver, egenkapitalen vil være upåvirket, hvorved koncernens soliditetsgrad vil blive lavere. Standarden vil påvirke resultat af primær drift positivt som følge af reklassifikation af huslejeomkostninger til afskrivninger og rentebetalinger til finansielle omkostninger. De finansielle omkostninger vil derfor stige. Frie pengestrømme vil ligeledes blive øget som følge af, at huslejeomkostninger fremover klassificeres under pengestrømme fra finansieringsaktivitet og ikke som en del af pengestrøm fra driftsaktivitet. De samlede pengestrømme vil være upåvirkede.
Alle øvrige nye eller ændrede standarder og fortolkningsbidrag, som endnu ikke er trådt i kraft, forventes ikke at få væsentlig indvirkning på Matas' årsrapport.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernregnskab
Koncernoversigt
| Hjemsted | Ejerandel | |
|---|---|---|
| Moderselskab | ||
| Matas A/S | Danmark | |
| Dattervirksomheder | ||
| Danmark | ||
| MHolding 3 A/S | Danmark | 100% |
| MHolding 4 ApS | Danmark | 100% |
| MHolding 5 ApS | Danmark | 100% |
| MHolding 6 ApS | Danmark | 100% |
| Matas Operations A/S | Danmark | 100% |
| Matas Property A/S | Danmark | 100% |
| Stylebox A/S | Danmark | 100% |
| Materialisten på Frederiksberg ApS | Danmark | 100% |
| Skagen Materialhandel ApS | Danmark | 100% |
| Øvrige lande | ||
| Matas Torshavn P/F | Færøerne | 100% |
| Matas Sverige AB (ingen driftsaktivitet) | Sverige | 100% |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Koncernoversigt
Årsregnskab for moderselskabet Matas A/S 2016/17
| Totalindkomstopgørelse | 70 |
|---|---|
| Pengestrømsopgørelse | 71 |
| Balance | 72 |
| Egenkapitalopgørelse | 73 |
| Oversigt over noter | 74 |
| Noter | 75 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Moderselskab
Totalindkomstopgørelse
| (DKK mio.) | Note | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|
| Andre driftsindtægter | 3 | 10,3 | 27,4 |
| Andre eksterne omkostninger | -3,0 | -8,4 | |
| Personaleomkostninger | 4 | -22,3 | -15,3 |
| Resultat af primær drift | -15,0 | 3,7 | |
| Finansielle indtægter | 5 | 300,0 | 302,9 |
| Finansielle omkostninger | 6 | -5,0 | -1,0 |
| Resultat før skat | 280,0 | 305,6 | |
| Skat af årets resultat | 7 | 4,7 | -1,2 |
| Årets resultat | 284,7 | 304,4 | |
| Anden totalindkomst | |||
| Anden totalindkomst efter skat | 0,0 | 0,0 | |
| Årets totalindkomst i alt | 284,7 | 304,4 | |
| Forslag til resultatdisponering | |||
| Forslået udbytte 6,30 DKK pr. aktie (2015/16 DKK 6,30 pr. aktie) | 247,5 | 253,8 | |
| Overført totalindkomst | 37,2 | 50,6 | |
| I alt | 284,7 | 304,4 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Moderselskab
Pengestrømsopgørelse
| (DKK mio.) | Note | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|
| Resultat før skat | 280,0 | 305,6 | |
| Finansielle indtægter | 5 | -300,0 | -302,9 |
| Finansielle omkostninger | 6 | 5,0 | 1,0 |
| Ikke likvide driftsposter m.v. | 8,4 | 3,2 | |
| Pengestrøm fra primær drift før ændring i driftskapital | -6,6 | 6,9 | |
| Ændring i driftskapital | 10 | -6,6 | 5,2 |
| Pengestrøm fra primær drift | -13,2 | 12,1 | |
| Renteindtægter, modtaget | 5 | 0,0 | 2,9 |
| Renteomkostninger, betalt | 6 | -5,0 | -1,0 |
| Betalt selskabsskat | -89,7 | -144,6 | |
| Pengestrøm fra driftsaktivitet | -107,9 | -130,6 | |
| Pengestrøm til investeringsaktivitet | 0,0 | 0,0 | |
| Frie pengestrømme | -107,9 | -130,6 | |
| Optagelse/afvikling af gæld til tilknyttede virksomheder | 234,3 | 183,5 | |
| Udbytte betalt | -245,8 | -232,0 | |
| Udbytte modtaget | 5 | 300,0 | 300,0 |
| Køb og salg af egne aktier | -180,6 | -120,9 | |
| Pengestrøm fra finansieringsaktivitet | 107,9 | 130,6 | |
| Årets pengestrøm | 0,0 | 0,0 | |
| Likvider 1. april | 0,0 | 0,0 | |
| Likvider 31. marts | 0,0 | 0,0 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Moderselskab
Balance
| (DKK mio.) | Note | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|---|
| LANGFRISTEDE AKTIVER | |||
| Kapitalandele i dattervirksomheder | 8 | 2.036,3 | 2.036,3 |
| Langfristede aktiver i alt | 2.036,3 | 2.036,3 | |
| KORTFRISTEDE AKTIVER | |||
| Tilgodehavende hos tilknyttede virksomheder | 12 | 142,0 | 140,4 |
| Tilgodehavende selskabsskat | 7 | 114,1 | 130,1 |
| Periodeafgrænsningsposter | 0,7 | 0,5 | |
| Kortfristede aktiver i alt | 256,8 | 271,0 | |
| AKTIVER I ALT | 2.293,1 | 2.307,3 | |
| (DKK mio.) | Note | 2014/15 | 2015/16 |
| --- | --- | --- | --- |
| PASSIVER | |||
| Aktiekapital | 9 | 98,2 | 100,7 |
| Overkurs ved emission | 0,0 | 1.787,3 | |
| Reserve for egne aktier | -185,3 | -137,4 | |
| Overført totalindkomst | 1.943,7 | 239,5 | |
| Foreslået udbytte for regnskabsåret | 247,5 | 253,8 | |
| Egenkapital i alt | 2.104,1 | 2.243,9 | |
| Udskudt skat | 0,1 | 0,1 | |
| Langfristede forpligtelser i alt | 0,1 | 0,1 | |
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 12 | 188,2 | 56,1 |
| Leverandørgæld | 12 | 0,7 | 7,1 |
| Anden gæld | 0,0 | 0,1 | |
| Kortfristede forpligtelser i alt | 188,9 | 63,3 | |
| Forpligtelser i alt | 189,0 | 63,4 | |
| PASSIVER I ALT | 2.293,1 | 2.307,3 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Moderselskab
Egenkapitalopgørelse
| (DKK mio.) | Aktie kapital | Overkurs ved emission | Reserve for egne aktier | Foreslået udbytte | Overført total indkomst | I alt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Egenkapital 1. april 2016 | 100,7 | 1.787,3 | -137,4 | 253,8 | 239,5 | 2.243,9 |
| Overførelsler * | 0,0 | -1.787,3 | 0,0 | 0,0 | 1.787,3 | 0,0 |
| 100,7 | 0,0 | -137,4 | 253,8 | 2.026,8 | 2.243,9 | |
| Anden totalindkomst | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Årets resultat | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 247,5 | 37,2 | 284,7 |
| Totalindkomst i alt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 247,5 | 37,2 | 284,7 |
| Transaktioner med ejere | ||||||
| Udbytte betalt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -245,8 | 0,0 | -245,8 |
| Udbytte egne aktier | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -8,0 | 8,0 | 0,0 |
| Køb af egne aktier | 0,0 | 0,0 | -180,6 | 0,0 | 0,0 | -180,6 |
| Kapitalnedsættelse | -2,5 | 0,0 | 130,9 | 0,0 | -128,4 | 0,0 |
| Udnyttelse af aktieoptioner | 0,0 | 0,0 | 1,8 | 0,0 | -1,7 | 0,1 |
| Tilbagekøb af aktieprogram | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -6,6 | -6,6 |
| Aktiebaseret vederlæggelse | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 8,4 | 8,4 |
| Transaktioner med ejere i alt | -2,5 | 0,0 | -47,9 | -253,8 | -120,3 | -424,5 |
| Egenkapital pr. 31. marts 2017 | 98,2 | 0,0 | -185,3 | 247,5 | 1.943,7 | 2.104,1 |
- Overkurs er en fri reserve efter dansk lovgivning og er derfor overført til "Overført resultat".
| (DKK mio.) | Aktie kapital | Overkurs ved emission | Reserve for egne aktier | Foreslået udbytte | Overført total indkomst | I alt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Egenkapital 1. april 2015 | 101,9 | 1.787,3 | -85,7 | 236,5 | 249,2 | 2.289,2 |
| Anden totalindkomst | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Årets resultat | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 253,8 | 50,6 | 304,4 |
| Totalindkomst i alt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 253,8 | 50,6 | 304,4 |
| Transaktioner med ejere | ||||||
| Udbytte betalt | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -232,0 | 0,0 | -232,0 |
| Udbytte egne aktier | 0,0 | 0,0 | 0,0 | -4,5 | 4,5 | 0,0 |
| Køb af egne aktier | 0,0 | 0,0 | -120,9 | 0,0 | 0,0 | -120,9 |
| Kapitalnedsættelse | -1,2 | 0,0 | 69,2 | 0,0 | -68,0 | 0,0 |
| Aktiebaseret vederlæggelse | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 3,2 | 3,2 |
| Transaktioner med ejere i alt | -1,2 | 0,0 | -51,7 | -236,5 | -60,3 | -349,7 |
| Egenkapital pr. 31. marts 2016 | 100,7 | 1.787,3 | -137,4 | 253,8 | 239,5 | 2.243,9 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Moderselskab
Oversigt over noter
Note 1 - Anvendt regnskabspraksis 75
Note 2 - Regnskabsmæssige skøn og vurderinger 75
Note 3 – Andre driftsindtægter 76
Note 4 - Personaleomkostninger 76
Note 5 - Finansielle indtægter 76
Note 6 - Finansielle omkostninger 76
Note 7 - Skat 77
Note 8 - Kapitalandele i dattervirksomheder 77
Note 9 - Egenkapital og egne kapitalandele 77
Note 10 - Ændring i driftskapital 78
Note 11 - Eventualforpligtelser og sikkerhedsstillelser 78
Note 12 - Finansielle risici og finansielle instrumenter 78
Note 13 - Nærtstående parter 79
Note 14 - Ny regnskabsregulering 79
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Moderselskab
Noter
Note 1 - Anvendt regnskabspraksis
Det separate årsregnskab for modervirksomheden er indarbejdet i årsrapporten, fordi årsregnskabsloven kræver et separat modervirksomhedsregnskab for IFRS-aflæggere.
Modervirksomhedens årsregnskab aflægges i overensstemmelse med International Financial Reporting Standards som godkendt af EU og yderligere krav i årsregnskabsloven.
Anvendt regnskabspraksis er herudover uændret i forhold til sidste år.
Beskrivelse af anvendt regnskabspraksis
I forhold til den beskrevne anvendte regnskabspraksis for koncernregnskabet (se note 1 til koncernregnskabet) afviger modervirksomhedens anvendte regnskabspraksis på følgende punkter:
Finansielle indtægter
Udbytte i dattervirksomheder indtægtsføres i modervirksomhedens resultatopgørelse i det regnskabsår, hvor udbyttet deklareres. Hvis der udloddes mere end dattervirksomhedens totalindkomst i perioden, gennemføres nedskrivningstest.
Kapitalandele i dattervirksomheder
Kapitalandele i dattervirksomheder måles i modervirksomhedens årsregnskab til kostpris. I kostprisen indgår købsvederlaget opgjort til dagsværdi med tillæg af direkte købsomkostninger.
Hvis der er indikation på nedskrivningsbehov, foretages nedskrivningstest som beskrevet i anvendt regnskabspraksis for koncernregnskabet. Hvor den regnskabsmæssige værdi overstiger genindvindingsværdien, nedskrives til denne lavere værdi.
Ved udlodning af andre reserver end optjent overskud i dattervirksomheder, reducerer udlodningen kostprisen for kapitalandelene, når udlodningen har karakter af tilbagebetaling af modervirksomhedens investering.
Skat
Matas A/S er omfattet af de danske regler om tvungen sambeskatning af koncernens danske dattervirksomheder. Matas A/S er administrationsselskab for sambeskatningen og afregner som følge heraf alle betalinger af selskabsskat med skattemyndighederne. Sambeskatningsbidrag til/fra dattervirksomheder indregnes under skat af årets resultat. Skyldig og tilgodehavende skat opføres under kortfristede aktiver/forpligtelser. Skyldigt henholdsvis tilgodehavende sambeskatningsbidrag indregnes i balancen under tilgodehavender hos og gæld til tilknyttede virksomheder.
Selskaber, der anvender skattemæssige underskud i andre selskaber, betaler sambeskatningsbidrag til moderselskabet, svarende til skatteværdien af de udnyttede underskud, mens selskaber, hvis skattemæssige underskud anvendes af andre selskaber, modtager sambeskatningsbidrag fra moderselskabet, svarende til skatteværdien af de udnyttede underskud (fuld fordeling).
Note 2 - Regnskabsmæssige skøn og vurderinger
Skønsmæssig usikkerhed
Ved opgørelsen af den regnskabsmæssige værdi af visse aktiver og forpligtelser kræves skøn over, hvordan fremtidige begivenheder påvirker værdien af disse aktiver og forpligtelser på balancedagen. Skøn, der er væsentlige for regnskabsafslæggelsen for moderselskabet, foretages bl.a. ved vurdering af nedskrivningsbehov på kapitalandele i dattervirksomheder.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Moderselskab
Note 2 - Regnskabsmæssige skøn og vurderinger, fortsat
De anvendte skøn er baseret på forudsætninger, som ledelsen vurderer forsvarlige, men som i sagens natur er usikre og uforudsigelige. Forudsætningerne kan være ufuldstændige eller unøjagtige, og uventede begivenheder eller omstændigheder kan opstå. Desuden er virksomheden underlagt risici og usikkerheder, som kan føre til, at de faktiske resultater afviger fra disse skøn. Finansielle risici for Matas koncernen er omtalt i note 2 til koncernregnskabet.
Der er i noterne oplyst om forudsætninger om fremtiden og andre skønsmæssige usikkerheder på balancedagen, hvor der er betydelig risiko for ændringer, der kan føre til en væsentlig regulering af den regnskabsmæssige værdi af aktiver eller forpligtelser inden for det næste regnskabsår.
Note 3 – Andre driftsindtægter
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Management fee til koncernselskaber (inkl. regulering tidligere år) | 10,3 | 25,2 |
| Momsregulering vedrørende tidligere år | 0,0 | 2,2 |
| I alt | 10,3 | 27,4 |
Note 4 - Personaleomkostninger
Vederlag til moderselskabets bestyrelse og direktion indgår i resultatopgørelsen.
Bestyrelsens vederlag indgår med DKK 2,2 mio. (2015/16: DKK 2,1 mio.). Direktionens vederlag indgår i resultatopgørelsen med DKK 11,7 mio. (2015/16: DKK 10,0 mio.). Herudover indgår aktiebaseret vederlæggelse med DKK 8,4 mio. (2015/16: DKK 3,2 mio.).
For yderligere oplysninger om vederlag til bestyrelse og direktion henvises til koncernregnskabets note 31.
Note 5 - Finansielle indtægter
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Udbytte fra MHolding 3 A/S | 300,0 | 300,0 |
| Rentegodtgørelse fra SKAT | 0,0 | 1,7 |
| Renter, koncernvirksomheder | 0,0 | 1,2 |
| Finansielle indtægter i alt | 300,0 | 302,9 |
Note 6 - Finansielle omkostninger
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Rentetillæg selskabsskat | 0,0 | 0,4 |
| Renter, koncernvirksomheder | 5,0 | 0,6 |
| Finansielle omkostninger i alt | 5,0 | 1,0 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Moderselskab
Note 7 - Skat
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Årets skat kan opdeles således: | ||
| Skat af årets resultat | -4,7 | 1,2 |
| I alt | -4,7 | 1,2 |
| Skat af årets resultat fremkommer således: | ||
| Sambeskatningsbidrag | -4,7 | 1,1 |
| Udskudt skat | 0,0 | 0,1 |
| I alt | -4,7 | 1,2 |
| Skat af årets resultat kan forklares således: | ||
| Beregnet 22,0 % skat af resultat før skat (23,5% i 2015/16) | 61,6 | 71,8 |
| Ikke skattepligtige indtægter | -66,0 | -71,4 |
| Øvrige | -0,3 | 0,8 |
| I alt | -4,7 | 1,2 |
| Effektiv skatteprocent | -1,7 % | 0,4% |
Der henvises til koncernregnskabet note 20 vedrørende tilgodehavende selskabsskat.
Note 8 - Kapitalandele i dattervirksomheder
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Kostpris 1. april | 2.036,3 | 2.036,3 |
| Regnskabsmæssig værdi 31. marts | 2.036,3 | 2.036,3 |
Selskabets kapitalandel af MHolding 3 A/S udgør 100% pr. 31. marts 2017 (31. marts 2016: ejerandel 100%).
Note 9 - Egenkapital og egne kapitalandele
Aktiekapital
Den samlede nominelle aktiekapital udgør DKK 98.228.730 fordelt på aktier á DKK 2,50, svarende til i alt 39.291.492 stk. aktier og 39.291.492 stemmer. Aktierne er ikke opdelt i aktieklasser.
Kapitalstruktur
Selskabet vurderer løbende behovet for tilpasning af kapitalstrukturen. Kapitalen styres for koncernen som helhed.
Koncernen har en målsætning om at fastholde en bruttogæld i niveauet DKK 1.600-1.800 mio. og distribuere overskydende kapital i form af udbytter og tilbagekøb af egne aktier. Det er koncernens politik at udbetale mindst 60% af justeret resultat efter skat i årligt udbytte. For definition af Justeret resultat efter skat henvises til 'Definition af hoved- og nøgletal'. Kapitalen styres for koncernen som helhed.
Egenkapitalens andel af de samlede passiver pr. 31. marts 2017 udgør 91,8% (31. marts 2016 97,3%).
Egne kapitalandele
Der henvises til koncernregnskabets note 17.
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Moderselskab
Note 10 - Ændring i driftskapital
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 |
|---|---|---|
| Ændring i tilgodehavender | -0,2 | 0,0 |
| Ændring i leverandører, anden gæld | -6,4 | 5,2 |
| I alt | -6,6 | 5,2 |
Note 11 - Eventualforpligtelser og sikkerhedstillelser
Modervirksomheden er sambeskattet med øvrige danske virksomheder i Matas koncernen. Som administrations-selskab hæfter virksomheden ubegrænset og solidarisk med de øvrige virksomheder i sambeskatningen for danske selskabsskatter inden for sambeskatningskredsen. Skyldige selskabsskatter udgør DKK 0 pr. 31. marts 2017 (31. marts 2016: DKK 0). Eventuelle korrektioner af den skattepligtige sambeskatningsindkomst vil kunne medføre, at modervirksomhedens hæftelse udgør et større beløb.
Moderselskabet og Matas koncernens danske selskaber hæfter solidarisk for fællesregistreringen af moms.
Sikkerhedstillelser
Selskabet har kautioneret for al gæld, der stiftes i henhold til aftalen med kreditinstitutter.
Gælden til kreditinstitutter udgør pr. 31 marts 2017 DKK 1.500 mio. (31. marts 2016: DKK 1.500 mio.).
Note 12 - Finansielle risici og finansielle instrumenter
Selskabet har ingen aktivitet og har ingen direkte valutarisici.
Likviditetsrisici
Selskabets finansielle gældsforpligtelser forfalder som følger:
| (DKK mio.) | Regn-skabs-mæssig værdi | Kontrakt-lige penge-strømme | Inden for 1 år | 1 til 3 år | 3 til 5 år | Efter 5 år |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016/17 Ikke-afladte finansielle instrumenter | ||||||
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 188,2 | 188,2 | 188,2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Leverandørgæld | 0,7 | 0,7 | 0,7 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| 31. marts 2017 | 188,9 | 188,9 | 188,9 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| 2015/16 Ikke-afladte finansielle instrumenter | ||||||
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 56,1 | 56,1 | 56,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Leverandørgæld | 7,1 | 7,1 | 7,1 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| 31. marts 2016 | 63,2 | 63,2 | 63,2 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Moderselskab
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Moderselskab
79
Note 12 - Finansielle risici og finansielle instrumenter, fortsat
Forudsætninger for forfaldsanalysen
Forfaldsanalysen er baseret på alle udiskonterede pengestrømme inkl. estimerede rentebetalinger. Rentebetalinger er estimeret baseret på de nuværende markedsforhold.
På baggrund af selskabets forventninger til den fremtidige drift og selskabets aktuelle likviditetsberedskab er der ikke identificeret væsentlige likviditetsrisici.
Kreditrisici
Den maksimale kreditrisiko knyttet til finansielle aktiver svarer til de i balancen indregnede værdier.
Selskabet har ikke væsentlige kreditrisici.
| (DKK mio.) | Regn-skabs-mæssig værdi | Regn-skabs-mæssig værdi | ||
|---|---|---|---|---|
| 2016/17 | 2016/17 | 2015/16 | 2015/16 | |
| Tilgodehavender hos tilknyttede virksomheder | 142,0 | 142,0 | 140,4 | 140,4 |
| Udlån og tilgodehavender | 142,0 | 142,0 | 140,4 | 140,4 |
| Gæld til tilknyttede virksomheder | 188,2 | 188,2 | 56,1 | 56,1 |
| Leverandører | 0,7 | 0,7 | 7,1 | 7,1 |
| Finansielle forpligtelser, der måles til amortiseret kostpris | 188,9 | 188,9 | 63,2 | 63,2 |
Finansielle forpligtelser, der måles til amortiseret kostpris, har en kort kredit tid og vurderes at have en dagsværdi, som er lig med den regnskabsmæssige værdi.
Note 13 - Nærtstående parter
Ud over omtalen i koncernregnskabets note 32 omfatter moderselskabets nærtstående parter dattervirksomheder, jf. note 8 i moderselskabets årsregnskab.
Matas A/S er sambeskattet med dattervirksomhederne. Sambeskatningsbidrag fra dattervirksomheder i 2016/17 udgør DKK 4,7 mio. (2015/16: DKK 1,1 mio.). Matas A/S har modtaget DKK 300 mio. i udbytte fra dattervirksomhed.
Matas A/S har etableret management fee ordning med datterselskaberne og cash-pool ordning inkl. renter heraf.
Herudover har der ikke i årets løb været gennemført transaktioner med bestyrelse, direktion, væsentlige aktionærer eller andre nærtstående parter med undtagelse af ledelsesvederlag. For yderligere oplysninger om dette henvises til note 4 i moderregnskabet og note 31 i koncernregnskabet.
Note 14 - Ny regnskabsregulering
Der henvises til koncernregnskabets note 34.
Definitioner af hoved- og nøgletal
Bruttomargin
Bruttoresultat i procent af omsætning
EBIT margin
Resultat af primær drift i procent af omsætning
EBITA margin
Resultat af primær drift plus amortisering af varemærker og andre immaterielle aktiver foruden software plus eventuel nedskrivning af goodwill og andre immaterielle aktiver plus specifikke eksterne omkostninger, som efter ledelsens opfattelse ikke er en del af den normale drift, i procent af omsætning
EBITDA margin
Resultat af primær drift plus af- og nedskrivninger i procent af omsætning
EBITDA margin før særlige poster
Resultat af primær drift plus af- og nedskrivninger plus specifikke eksterne omkostninger, som efter ledelsens opfattelse ikke er en del af den normale drift, i procent af omsætning
Justeret resultat efter skat
Årets resultat efter skat plus den skattejusterede effekt af afskrivninger af immaterielle aktiver foruden software og nedskrivninger samt specifikke eksterne omkostninger, der ikke opfattes som en del af den normale drift
Effektiv skatteprocent
Skat af årets resultat divideret med resultat før skat
Resultat pr. aktie
Matas A/S aktionærernes andel af årets resultat divideret med gennemsnitlig antal aktier
Udvandet resultat pr. aktie
Matas A/S aktionærernes andel af årets resultat divideret med gennemsnitlig udvandet antal aktier
Udbytte pr. aktie
Foreslået udbytte pr. aktie
Nettoarbejdskapital
Summen af varebeholdninger, tilgodehavender fra salg, andre tilgodehavender og periodeafgrænsningsposter fratrukket summen af forudbetalinger fra kunder, leverandørgæld og anden kortfristet gæld
Frie pengestrømme
Pengestrøm fra driftsaktivitet reduceret med nettoinvesteringer inkl. køb af dattervirksomheder og aktiviteter
Cash conversion
EBITDA før særlige poster plus ændringer i nettoarbejdskapital minus anlægsinvesteringer divideret med EBITDA før særlige poster
Nettorentebærende gæld
Gældsforpligtelser til kreditinstitutter og anden rentebærende gæld fratrukket likvide beholdninger
Nettorentebærende gæld i forhold til EBITDA før særlige poster
Nettorentebærende gæld ultimo i forhold de seneste 12 måneders EBITDA før særlige poster
Underliggende (like for like) omsætningsvækst
Vækst for butikker der har været med i to sammenlignelige perioder
Investeret kapital
Summen af materielle aktiver, immaterielle aktiver og nettoarbejdskapital fratrukket dele af udskudt skat
Afkast på den investerede kapital (ROIC) før skat
EBITA i procent af den gennemsnitlige investerede kapital
Afkast på den investerede kapital (ROIC) før skat, ekskl. goodwill
EBITA i procent af den gennemsnitlige investerede kapital ekskl. goodwill
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Definitioner af hoved- og nøgletal
Kvartalsoversigt
(ikke-reviderede)
| (DKK mio.) | 2016/17 | 2015/16 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1. kvartal | 2. kvartal | 3. kvartal | 4. kvartal | 1. kvartal | 2. kvartal | 3. kvartal | 4. kvartal | |
| Resultatopgørelse | ||||||||
| Nettoomsætning | 848,1 | 771,6 | 1.064,3 | 779,4 | 826,5 | 783,2 | 1.051,5 | 764,9 |
| Bruttoresultat | 401,1 | 361,9 | 487,5 | 361,3 | 386,0 | 366,9 | 487,5 | 364,1 |
| EBITDA | 152,6 | 113,4 | 231,8 | 122,3 | 152,4 | 138,4 | 243,6 | 117,7 |
| Resultat af primær drift | 117,9 | 78,5 | 195,6 | 83,1 | 118,7 | 104,0 | 209,2 | 81,7 |
| Finansielle poster, netto | -9,5 | -8,4 | -7,8 | -12,9 | -5,6 | -10,4 | -9,9 | -10,6 |
| Resultat før skat | 108,4 | 70,1 | 187,8 | 70,2 | 113,1 | 93,6 | 199,3 | 71,1 |
| Periodens resultat | 84,6 | 54,6 | 147,0 | 52,6 | 86,4 | 71,3 | 152,9 | 53,9 |
| Balance | ||||||||
| Aktiver | 5.443,7 | 5.316,1 | 5.454,4 | 5.270,6 | 5.474,4 | 5.369,1 | 5.481,8 | 5.315,3 |
| Egenkapital | 2.468,2 | 2.493,8 | 2.552,6 | 2.572,5 | 2.472,9 | 2.545,4 | 2.663,1 | 2.658,3 |
| Nettoarbejdskapital | -105,5 | 3,7 | -160,5 | -158,0 | -122,6 | -27,4 | -152,9 | -172,0 |
| Nettorentebærende gæld | 1.428,1 | 1.732,1 | 1.522,3 | 1.515,0 | 1.645,1 | 1.627,2 | 1.426,0 | 1.423,6 |
| Pengestrømsopgørelse | ||||||||
| Pengestrøm fra driftsaktivitet | 77,4 | 1,6 | 330,7 | 73,0 | 189,3 | 33,5 | 252,1 | 92,0 |
| Pengestrøm til investeringsaktivitet | -51,7 | -23,4 | -31,3 | -28,1 | -11,8 | -14,9 | -14,2 | -29,4 |
| Frie pengestrømme | 25,7 | -21,8 | 299,4 | 44,9 | 177,5 | 18,6 | 237,9 | 62,6 |
| Periodens pengestrøm | 36,2 | -71,4 | 131,7 | -133,0 | 149,7 | -91,4 | 116,9 | -146,8 |
| Key performance indicators | ||||||||
| Antal transaktioner (mio.) | 5,6 | 5,3 | 6,3 | 5,0 | 5,6 | 5,5 | 6,4 | 5,2 |
| Gennemsnitlig transaktionsstørrelse (DKK) | 145,4 | 140,6 | 163,6 | 149,3 | 141,4 | 136,0 | 156,4 | 140,1 |
| Samlet butiksareal (i tusinde m2) | 51,5 | 51,5 | 51,9 | 52,3 | 50,8 | 50,8 | 50,8 | 50,6 |
| Gennemsnitlig omsætning pr. m2 (DKKt) - LTM | 65,1 | 64,8 | 65,0 | 65,0 | 64,3 | 64,3 | 64,6 | 64,7 |
| Like-for-like vækst | 2,9% | -1,5% | 1,3% | 2,5% | 0,4% | 0,2% | 1,5% | -1,3% |
| Justerede tal | ||||||||
| EBITDA | 152,6 | 113,4 | 231,8 | 122,3 | 152,4 | 138,4 | 243,6 | 117,7 |
| Særlige poster, netto | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| EBITDA før særlige poster | 152,6 | 113,4 | 231,8 | 122,3 | 152,4 | 138,4 | 243,6 | 117,7 |
| Afskrivning af materielle aktiver | -15,7 | -15,9 | -17,2 | -20,2 | -14,7 | -15,4 | -15,4 | -17,0 |
| EBITA | 136,9 | 97,5 | 214,6 | 102,1 | 137,7 | 123,0 | 228,2 | 100,7 |
| Justeret resultat efter skat | 99,4 | 69,4 | 161,8 | 67,4 | 100,9 | 85,8 | 167,4 | 68,5 |
| Bruttomargin | 47,3% | 46,9% | 45,8% | 46,4% | 46,7% | 46,8% | 46,4% | 47,6% |
| EBITDA margin | 18,0% | 14,7% | 21,8% | 15,7% | 18,4% | 17,7% | 23,2% | 15,4% |
| EBITDA margin før særlige poster | 18,0% | 14,7% | 21,8% | 15,7% | 18,4% | 17,7% | 23,2% | 15,4% |
| EBIT margin | 13,9% | 10,2% | 18,4% | 10,7% | 14,4% | 13,3% | 19,9% | 10,7% |
| EBITA margin | 16,1% | 12,6% | 20,2% | 13,1% | 16,7% | 15,7% | 21,7% | 13,2% |
Matas A/S | Årsrapport 2016/17 | Kvartalsoversigt
81
Matas A/S
Rørmosevej 1
3450 Allerød
Tlf. 48 16 55 55
www.matas.dk
CVR nr. 27 52 84 06
Årsrapport 1. april 2016 – 31. marts 2017
Offentliggjort 30. maj 2017