AI assistant
Logistea — Interim / Quarterly Report 2011
Aug 19, 2011
3073_ir_2011-08-19_cc4d9e68-5825-4857-856e-095c32474462.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Odd Molly International AB (publ) Stockholm den 19 augusti 2011
Delårsrapport 1 januari – 30 juni 2011
STABILT KVARTAL OCH PÅGÅENDE UTVECKLINGSARBETE
1 januari – 30 juni 2011
- Nettoomsättningen uppgick till 149,7 MSEK (161,6)
- Bruttovinstmarginalen ökade till 57,0 procent (56,8)
- Rörelseresultatet uppgick till 16,0 MSEK (19,4), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 10,7 procent (12,0)
- Resultat efter skatt var 10,6 MSEK (12,4)
- Resultat per aktie uppgick till 1,85 SEK (2,16) (baserat på genomsnittligt antal aktier)
Händelser under perioden
• Christina Tillman lämnar sin post som VD i Odd Molly och till hennes efterträdare har Anna Attemark utsetts. VD-skiftet sker senast i december
1 april – 30 juni 2011
- Nettoomsättningen ökade till 28,6 MSEK (11,1)
- Bruttovinstmarginalen uppgick till 59,3 procent (72,7)
- Rörelseresultatet var -7,4 MSEK (-12,5)
- Resultat efter skatt uppgick till -5,4 MSEK (-10,3)
- Resultat per aktie var -0,94 SEK (-1,79)
- I april rapporterade Odd Molly ett ordervärde för höst- och vinterkollektionerna 2011 på 140 MSEK
Händelser efter perioden
• Odd Molly visade vår- och sommarkollektionen 2012 under modeveckan i Stockholm på Berns
| Nyckeltal | april-juni 2011 |
april-juni 2010 |
Procentuell förändring |
jan-juni 2011 |
jan-juni 2010 |
Procentuell | förändring Helår 2010 | juli 2010- juni 2011 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 28,6 | 11,1 | 156 | 149,7 | 161,6 | -7 | 355,6 | 343,6 |
| Bruttovinstmarginal, % | 59,3 | 72,7 | 57,0 | 56,8 | 56,6 | 56,8 | ||
| Rörelseresultat, MSEK | -7,4 | -12,5 | 16,0 | 19,4 | -17 | 50,7 | 47,3 | |
| Rörelsemarginal, % | neg | neg | 10,7 | 12,0 | 14,3 | 13,0 | ||
| Resultat efter skatt, MSEK | -5,4 | -10,3 | 10,6 | 12,4 | -14 | 36,2 | 34,4 | |
| Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK | -0,94 | -1,79 | 1,85 | 2,16 | -14 | 6,30 | 6,0 | |
| Antal aktier vid periodens slut | 5 752 000 | 5 752 000 | 5 752 000 | 5 752 000 | 5 752 000 | 5 752 000 | ||
| Antal aktier före och efter utspädning | 5 752 000 | 5 752 000 | 5 752 000 | 5 752 000 | 5 752 000 | 5 752 000 |
VD kommenterar utvecklingen
Försäljningen under det andra kvartalet är i linje med plan och inkluderar de sista vår- och sommarvarorna. Även den första höstleveransen, s.k. pre-fall, fakturerades under kvartalet till skillnad från föregående år då motsvarande kollektion levererades i det tredje kvartalet.
Stabil bruttomarginal – men utvecklingsarbete krävs
Vi är nöjda med bruttovinstmarginalnivån som är stabil på 57 procent, men bevakar noga rörelsekostnaderna som är högre jämfört med föregående år främst till följd av fler butiker, förstärkning av organisationen och ökade distributionskostnader.
Viktigast inom Odd Molly är alltjämt arbetet med att utveckla och balansera de kommande kollektionerna, men det kommer att ta tid innan förändringarna får fullt genomslag. En del i denna utveckling är att vi anställt en sortimentschef, tillika vVD, med ansvar för designprocess och sortiment, Jennie Högstedt Björk, med lång erfarenhet av liknande arbete från H&M.
Säljarbete pågår i en utmanande marknad
Införsäljningen av vår/sommar 2012 pågår för fullt, men det går inte att komma ifrån att vi möter en generellt svår marknad världen över. Bolagets strategiska fokus är inriktat på våra närmaste och största marknader. Som ett led i det genomförde vi Odd Mollys stora modevisning i augusti på hemmaplan igen efter att i flera säsonger visat i New York. Vi har också infört en ny organisationsstruktur inom försäljningsavdelningen för att förbättra direktkontakten med våra externa återförsäljare.
På Modegalan i förra veckan mottog vi pris i kategorin "Årets Inredningskoncept" för inredningen i våra egna konceptbutiker. Vi är mycket glada och stolta för detta pris, då det är ett relativt nytt område för oss.
Som vi tidigare kommunicerat kommer jag att lämna min roll som VD i bolaget efter sju år. Jag är mycket glad över att Anna Attemark, nu utvecklingschef på H&Ms inköpsavdelning, blir min efterträdare i december. Tills dess är det som vanligt full fart framåt.
Christina Tillman, verkställande direktör
Koncernens utveckling
Diagrammet ovan visar rullande 12 månaders försäljning per kvartal Q1 2005-Q2 2011
Nettoomsättning
Första halvåret 1 januari – 30 juni 2011
Nettoomsättningen första halvåret 2011 uppgick till 149,7 MSEK (161,6) vilket är en minskning med 7,0 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Som tidigare kommunicerats uppgick det sammanlagda ordervärdet för första halvåret till 155 MSEK. Det totala ordervärdet för vår- och sommarkollektionerna 2011 uppgick till 165 MSEK, av vilket 26 MSEK (17) avsåg pre-spring kollektionen som levererades och fakturerades under fjärde kvartalet 2010. Under juni månad levererades därutöver den första höstleveransen (pre-fall) om cirka 13 MSEK. Motsvarande kollektion föregående år levererades och fakturerades först under det tredje kvartalet. Orsakerna till att fakturerat belopp är något lägre än rapporterat ordervärde för första halvåret är viss valutaeffekt samt inställda leveranser till kunder med låg kreditvärdighet.
Diagrammet ovan visar försäljning per land första halvåret 2011 jämfört med första halvåret 2010.
Sverige stod för cirka 40 procent av periodens omsättning. Schweiz, Holland och Frankrike visade störst ökningar under perioden jämfört med samma period föregående år, medan bland andra Sverige, Norge och Storbritannien hade minskningar.
Andra kvartalet 1 april – 30 juni 2011
Nettoomsättningen för andra kvartalet uppgick till 28,6 MSEK (11,1), vilket var en ökning med 156 procent jämfört med motsvarande period föregående år. Under det andra kvartalet levererades och fakturerades de första höstvarorna motsvarande cirka 13 MSEK, vilka under 2010 levererades först under det tredje kvartalet.
Resultat
Perioden 1 januari – 30 juni 2011
Bruttovinstmarginalen uppgick under årets första sex månader till 57,0 procent (56,8). Ökade transport- och produktionskostnader motverkades av en för bolaget gynnsam valutakursutveckling samt lägre inkuransnedskrivningar av äldre lager än tidigare.
Rörelseresultatet uppgick till 16,0 MSEK (19,4) och rörelsemarginalen till 10,7 procent (12,0).
Övriga externa kostnader består till största delen av agentprovisioner, marknadsföring, varudistribution samt lokal- och hyreskostnader för butiker och kontor, och uppgick under perioden till 48,9 MSEK (56,5). Samma period föregående år ingick i övriga externa kostnader 4,2 MSEK relaterade till bolagets listbyte till NASDAQ OMX Stockholm.
Personalkostnader för perioden var 19,2 MSEK (15,5) vilket innebär att andelen personalkostnad i förhållande till omsättningen var 12,8 procent (9,6). Det ökade antalet egna butiker samt planenliga förstärkningar i organisationen i övrigt förklarar de ökade kostnaderna.
Resultat per aktie för perioden uppgick till 1,85 SEK (2,16).
Andra kvartalet 1 april – 30 juni 2011
Bruttovinstmarginalen för det andra kvartalet uppgick till 59,3 procent jämfört med 72,7 procent motsvarande kvartal föregående år. Föregående år påverkade jämförelsestörande engångsposter om cirka 2 MSEK bruttovinsten, vilket förklarar den då mycket höga marginalen.
Rörelseresultatet för det andra kvartalet uppgick till -7,4 MSEK jämfört med -12,5 MSEK föregående år. Resultat efter skatt uppgick till -5,4 MSEK (-10,3) och resultat per aktie uppgick till -0,94 SEK (-1,79).
Säsongsvariationer
Odd Molly gör sex kollektioner per år (vår, sommar, höst och vinter samt två "förkollektioner", pre-spring och pre-fall) och av dessa har historiskt sett våren och hösten varit de försäljningsmässigt tyngsta kollektionerna. Odd Mollys verksamhet är starkt säsongsbetonad, vilket innebär att det första och det tredje kvartalet är starka, medan det andra och fjärde kvartalet är betydligt svagare. Detta innebär att Odd Mollys verksamhet, försäljning och resultat enklast följs halvårsvis. Odd Molly levererar vårkollektionen mellan 15 januari och 28 februari och sommarkollektionen mellan 15 mars och 15 april, vilket innebär att vårkollektionen samt delar av sommarkollektionen levereras under det första kvartalet. För att jämna ut leveranserna och ge återförsäljarna ytterligare möjlighet till försäljning är även en tidig höst- och en tidig vårleverans tillagda (leveranser i juni respektive december).
Diagrammet ovan visar försäljning per kvartal Q1 2006-Q2 2011
Finansiell ställning
Bolagets balansomslutning uppgick vid periodens slut till 153,1 MSEK (143,6). Det egna kapitalet var 120,4 MSEK vid slutet av halvåret jämfört med 113,3 MSEK vid samma tidpunkt föregående år. Soliditeten vid halvårets slut uppgick till 78,6 procent (79). Likvida medel uppgick vid slutet av perioden till 75,7 MSEK (81,9). Bolaget har inga långfristiga skulder.
Kundfordringarna ökade från 16,5 MSEK 2010 till 28,4 MSEK 2011 vilket förklaras framförallt av att den första höstleveransen fakturerades under perioden. Under 2010 fakturerades den först under juli månad. Andelen kundfordringar i förhållande till
omsättning ökade från 10,2 till 19,0 procent. För att minimera risker med kundförluster görs kontinuerlig kreditbevakning och utvärdering av kunder.
Varulagret per den 30 juni 2011 uppgick till 25,3 MSEK jämfört med föregående år då varulagret vid samma tidpunkt uppgick till 22,8 MSEK. Varulagrets andel av periodens omsättning uppgick till 16,9 procent jämfört med 14,1 procent föregående år. Varor i lager består dels av höstvaror vilka distribuerades till återförsäljarna under början av juli 2011, lager i de egna butikerna, säljkollektioner samt varor som blir kvar efter avslutade säsonger.
Investeringar och kassaflöde
Bolagets investeringar sker framförallt i inventarier, IT-system, den webbshop som är under utveckling samt i de fysiska butikerna. Under perioden uppgick investeringarna till 1,3 MSEK (2,6).
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 18,8 MSEK under det andra kvartalet jämfört med 46,5 MSEK motsvarande period 2010. Det svagare kassaflödet jämfört med samma period föregående år förklaras av att varor fakturerades kund i slutet av perioden men att betalning för dessa ännu inte hunnit inflyta. Därutöver lämnades en utdelning om 25,9 MSEK (20,1) till aktieägarna under andra kvartalet. Det totala kassaflödet uppgick till -7,2 MSEK (25,5) för det andra kvartalet 2011. Periodens kassaflöde för den löpande verksamheten uppgick till 13,5 MSEK (19,5). Periodens totala kassaflöde var -13,7 MSEK (-3,2).
Händelser under kvartalet
VD-skifte
Den 15 juni offentliggjordes att Christina Tillman beslutat sig för att lämna sin post som VD i Odd Molly efter nästan sju år. Till ny VD i Odd Molly utsågs Anna Attemark. Hon är idag utvecklingschef på H&Ms inköpsavdelning och kommer att tillföra mångårig erfarenhet och stor kunskap om ledarskap, sortimentsutveckling och arbetsmetoder inom den globala modeindustrin. Christina kvarstår som VD fram till dess att Anna tillträder, vilket väntas ske senast i december.
I juni hade företaget säljmöte för vår-och sommarkollektionerna 2012
Bilder från Post fire dews vår- och sommarkollektion 2012.
Händelser efter periodens slut
Modevisning på Berns
Den 11 augusti visade Odd Molly upp sina vår- och sommarkollektioner 2012 under modeveckan på Berns i Stockholm.
Antal aktier
Per den 30 juni 2011 fanns det 5 752 000 aktier utestående.
Medarbetare
Odd Molly har under de senaste åren stärkt organisationen. Jämfört med motsvarande period föregående år har framförallt butikspersonal tillkommit. Antalet medarbetare vid periodens slut uppgick till totalt 56 personer (50) (varav tre på det amerikanska kontoret) av vilka 8 är män och 48 är kvinnor. Medelantalet anställda under perioden var 56 personer (43).
Moderbolaget
Moderbolaget säljer till samtliga länder utom till USA, där försäljningen sköts via det helägda dotterbolaget Odd Molly Inc. Odd Molly har även ett dotterbolag i Danmark, Odd Molly Denmark Aps som står för retailverksamheten på den danska marknaden. All övrig försäljning sker genom moderbolaget.
Moderbolaget omsatte netto under perioden 144,5 MSEK (154,1) och redovisade ett rörelseresultat om 20,3 MSEK (24,8). Moderbolagets justerade egna kapital uppgick till 115,0 MSEK (122,1). Likvida medel uppgick till 73,3 MSEK (80,0).
Prognos
Odd Molly avser inte att lämna några prognoser, men kommer däremot att offentliggöra ordervärde två gånger per år, i april och oktober månad. Ordervärde för vår- och sommarkollektionerna 2012 offentliggörs den 7 oktober 2011.
Riskfaktorer
Det finns ett flertal faktorer som kan påverka Odd Mollys resultat och verksamhet. En stor del av riskerna kan hanteras och minimeras genom interna rutiner, men det finns risker som till stor del styrs av yttre faktorer.
- Odd Molly exponeras för valutarisk vid inköp från leverantörer samt vid försäljning till utlandet. Även om Odd Molly hanterar denna valutaexponering genom säkringstransaktioner finns det inga garantier för att säkringsstrategierna är tillräckliga för att skydda rörelseresultatet från effekterna av framtida valutasvängningar. Odd Molly säkrar ungefär hälften av nettoexponeringen i respektive valuta.
- Konjunkturpåverkan kan innebära att efterfrågan på Odd Mollys produkter minskar eller ökar.
- Odd Molly är i hög utsträckning beroende av kundernas preferenser för design, varumärke, kvalitet och pris. En missbedömning av kundernas preferenser kan medföra att efterfrågan på Odd Mollys produkter sjunker eller helt bortfaller vilket i sin tur kan få betydande negativ inverkan på bolagets verksamhet, resultat och finansiella ställning.
- Odd Molly har i dagsläget ingen extern upplåning och påverkas därmed inte av risker i refinansiering eller ändrade upplåningsvillkor. Bolagets likvida medel placeras med låg risk på inlåningskonto eller räntefond. Skillnader i ränteläge kan få effekt på koncernens ränteintäkter.
- Odd Mollys kunder erhåller kredit efter godkänd kreditprövning. Det kan dock inte uteslutas att Odd Molly kan åsamkas förluster om en kund inte förmår att erlägga betalning. Under 2010 var realiserade kundförluster 0,4 procent (0,2) av omsättningen. Kunders betalningssvårigheter kan även medföra ett ökat lager, då Odd Molly inte levererar till kunder med obetalda förfallna fakturor.
- Det kan inte uteslutas att eventuella framtida handelsrestriktioner, såsom höjda tulltariffer, skyddsåtgärder eller kvoter för kläder innebär att Odd Molly får ändrade inköpsrutiner och ökade inköpskostnader vilket i sin tur kan få
negativa konsekvenser för Odd Mollys verksamhet, resultat eller finansiella ställning.
- Priser på råvaror såsom bomull, siden, ull mm kan öka på grund av ökad efterfrågan samt minskad tillgång, vilket kan leda till ökade inköpskostnader.
- Kapacitetsutnyttjande hos Odd Mollys leverantörer kan förändras vilket kan leda till längre leveranstider samt högre priser och att Odd Molly för att bibehålla leveranstiderna måste förboka material.
- Ytterligare en risk är beroendet av nyckelpersoner inom företaget. Denna risk minskar kontinuerligt genom uppbyggnad av en större och starkare organisation som blir mer personoberoende.
En mer detaljerad beskrivning av risker och osäkerhetsfaktorer som Odd Molly är exponerat för ges i Odd Mollys årsredovisning från 2010 samt i Odd Mollys prospekt inför noteringen på NASDAQ OMX Stockholm från 2010 som båda finns att hämta på Odd Mollys webbplats.
Redovisningsprinciper
Koncernen tillämpar International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de har antagits av EU. Denna rapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering samt årsredovisningslagen.
Koncernredovisningen upprättas vidare i enlighet med svensk lag genom tillämpning av Rådet för finansiell rapportering "RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner". Vid upprättandet av moderbolagets finansiella rapporter har Rådet för finansiell rapportering "RFR 2 Redovisning för juridiska personer " tillämpats. IFRS har tillämpats från och med 1 januari 2008.
Koncernredovisningen omfattar Odd Molly International AB (moderbolaget), Odd Molly Inc som är konsoliderat per 1 maj 2007 samt Odd Molly Denmark Aps som är konsoliderat per 1 mars 2010.
Med bolaget avses i denna kvartalsrapport Odd Molly-koncernen.
Denna rapport har ej granskats av bolagets revisorer.
| Koncernens totalresultat | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | april-juni 2011 |
april-juni 2010 |
jan-juni 2011 |
jan-juni 2010 |
Helår 2010 |
| Rörelsens intäkter | |||||
| Nettoomsättning | 28 558 | 11 137 | 149 714 | 161 634 | 355 551 |
| Övriga rörelseintäkter | 660 | 1 542 | 838 | 615 | 848 |
| 29 217 | 12 679 | 150 552 | 162 249 | 356 399 | |
| Rörelsens kostnader | |||||
| Handelsvaror | -11 609 | -3 038 | -64 345 | -69 830 | -154 436 |
| Övriga externa kostnader | -14 308 | -12 982 | -48 868 | -56 502 | -108 662 |
| Personalkostnader | -9 986 | -8 506 | -19 213 | -15 531 | -33 886 |
| Avskrivning av materiella och immateriella anläggningstillgångar | -1 040 | -612 | -2 081 | -1 022 | -3 348 |
| Övriga rörelsekostnader | 281 | 0 | 0 | 0 | -5 399 |
| -36 662 | -25 139 | -134 507 | -142 885 | -305 732 | |
| Rörelseresultat | -7 445 | -12 460 | 16 045 | 19 364 | 50 668 |
| Resultat från finansiella poster | |||||
| Ränteintäkter | 418 | 130 | 704 | 263 | 734 |
| Räntekostnader | 53 | -6 | -102 | -6 | 0 |
| 472 | 124 | 602 | 256 | 734 | |
| Resultat efter finansiella poster | -6 973 | -12 336 | 16 647 | 19 621 | 51 401 |
| Skatt | 1 576 | 2 065 | -6 016 | -7 208 | -15 176 |
| Årets/periodens | |||||
| resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | -5 397 | -10 271 | 10 631 | 12 413 | 36 226 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Omräkningsdifferens | -238 | -407 | -825 | -432 | 342 |
| Omklassificerat till rörelseresultat | 0 | 0 | -1 054 | 12 | -876 |
| Förändring verkligt värde värdepapper | -310 | 884 | -1 140 | 884 | 1 977 |
| Skatteeffekt verkligt värde värdepapper | 82 | -232 | 577 | -238 | -290 |
| Totalresultat för perioden hänförligt | |||||
| till moderbolagets aktieägare | -5 864 | -10 026 | 8 189 | 12 639 | 37 379 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK | -0,94 | -1,79 | 1,85 | 2,16 | 6,30 |
| Koncernens balansräkning | |||
|---|---|---|---|
| 30 juni | 30 juni | 31 december | |
| TSEK | 2011 | 2010 | 2010 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar Immateriella anläggningstillgångar |
|||
| Hyresrätter och övriga immateriella anläggningstillgångar | 2 386 | 2 954 | 2 770 |
| 2 386 | 2 954 | 2 770 | |
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Inventarier, verktyg och installationer | 7 506 | 6 936 | 8 051 |
| 7 506 | 6 936 | 8 051 | |
| Summa anläggningstillgångar | 9 892 | 9 890 | 10 821 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager m m | |||
| Färdiga varor och handelsvaror | 24 833 | 22 813 | 23 175 |
| Förskott till leverantörer | 471 | 0 | 0 |
| 25 304 | 22 813 | 23 175 | |
| Kortfristiga fordringar Kundfordringar |
28 400 | 16 519 | 38 388 |
| Derivatinstrument | 0 | 884 | 1 093 |
| Övriga fordringar | 9 464 | 3 716 | 3 336 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 4 402 | 7 891 | 4 995 |
| 42 266 | 29 010 | 47 812 | |
| Kassa och bank | 75 663 | 81 919 | 89 204 |
| Summa omsättningstillgångar | 143 233 | 133 742 | 160 191 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 153 125 | 143 632 | 171 012 |
| 30 juni | 30 juni | 31 december | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | 2011 | 2010 | 2010 |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | |||
| Aktiekapital (5 752 000 aktier) | 575 | 575 | 575 |
| Övrigt tillskjutet kapital | 26 010 | 26 010 | 26 010 |
| Reserver | -811 | 0 | 1 190 |
| Balanserade vinstmedel | 94 596 | 86 741 | 110 291 |
| Summa eget kapital | 120 370 | 113 326 | 138 066 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | |||
| Uppskjuten skatt | 7 826 | 4 876 | 8 455 |
| Summa långfristiga skulder | 7 826 | 4 876 | 8 455 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Förskott från kunder | 135 | 107 | 182 |
| Leverantörsskulder | 10 912 | 5 590 | 5 839 |
| Derivatinstrument | 1 101 | 0 | 0 |
| Aktuella skatteskulder | 695 | 6 280 | 2 607 |
| Övriga skulder | 1 297 | 1 374 | 4 737 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 10 789 | 12 078 | 11 125 |
| Summa kortfristiga skulder | 24 929 | 25 430 | 24 490 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 153 125 | 143 632 | 171 012 |
| Ställda säkerheter | 2 500 | 2 500 | 2 500 |
| Eventualförpliktelser | Inga | Inga | Inga |
Förändringar i koncernens egna kapital i sammandrag TSEK
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare: | 30 juni 2011 |
30 juni 2010 |
31 december 2010 |
|---|---|---|---|
| Eget kapital vid periodens/årets ingång | 138 066 | 120 819 | 120 819 |
| Utdelning | -25 884 | -20 132 | -20 132 |
| Årets / periodens totalresultat | 8 189 | 12 639 | 37 379 |
| Eget kapital vid periodens/årets utgång | 120 370 | 113 326 | 138 066 |
| Kassaflödesanalys för koncernen | april-juni | april-juni | jan-juni | jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | 2010 |
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat | -7 445 | -12 460 | 16 045 | 19 364 | 50 668 |
| Justeringar för poster som inte ingår i kassaflödet | |||||
| Avskrivningar och nedskrivningar | 1 040 | 612 | 2 081 | 1 022 | 3 348 |
| Kursvinster/-förluster | -743 | -60 | -1 818 | -165 | 1 974 |
| Erhållen ränta | 418 | 130 | 704 | 263 | 734 |
| Erlagd ränta | 53 | -6 | -102 | -6 | 0 |
| Betald inkomstskatt | 2 395 | -3 847 | -8 615 | -13 258 | -21 320 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| före förändringar av rörelsekapital | -4 282 | -15 630 | 8 294 | 7 220 | 35 403 |
| Förändringar i rörelsekapital | |||||
| Förändring av varulager | 611 | -1 860 | -2 295 | 2 170 | 1 348 |
| Förändring av fordringar | 39 909 | 85 855 | 5 218 | 11 347 | -7 444 |
| Förändring av kortfristiga skulder | -17 392 | -21 866 | 2 304 | -1 218 | 1 730 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 18 846 | 46 498 | 13 522 | 19 518 | 31 038 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -32 | 0 | -197 | -200 | -596 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -125 | -872 | -1 111 | -2 422 | -5 992 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -157 | -872 | -1 308 | -2 622 | -6 588 |
| Utbetald utdelning | -25 884 | -20 132 | -25 884 | -20 132 | -20 132 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -25 884 | -20 132 | -25 884 | -20 132 | -20 132 |
| Årets / periodens kassaflöde | -7 195 | 25 494 | -13 670 | -3 236 | 4 318 |
| Likvida medel vid periodens början | 82 532 | 56 346 | 89 204 | 85 035 | 85 035 |
| Kursdifferens i likvida medel | 326 | 79 | 129 | 120 | -149 |
| Likvida medel vid periodens slut | 75 663 | 81 919 | 75 663 | 81 919 | 89 204 |
| Moderbolagets resultaträkning | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | april-juni 2011 |
april-juni 2010 |
jan-juni 2011 |
jan-juni 2010 |
Helår 2010 |
| Rörelsens intäkter | |||||
| Nettoomsättning | 26 968 | 10 596 | 144 446 | 154 099 | 341 446 |
| Övriga rörelseintäkter | 938 | 485 | 838 | 485 | 874 |
| 27 906 | 11 080 | 145 284 | 154 584 | 342 320 | |
| Rörelsens kostnader | |||||
| Handelsvaror | -10 649 | -2 413 | -61 904 | -65 412 | -146 512 |
| Övriga externa kostnader | -12 635 | -10 964 | -44 318 | -49 705 | -102 919 |
| Personalkostnader | -9 198 | -7 481 | -17 477 | -13 943 | -29 866 |
| Avskrivning av materiella och immateriella anläggningstillgångar | -642 | -371 | -1 280 | -729 | -1 849 |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | -5 518 |
| -33 124 | -21 229 | -124 979 | -129 788 | -286 664 | |
| Rörelseresultat | -5 219 | -10 149 | 20 305 | 24 795 | 55 656 |
| Resultat från finansiella poster | |||||
| Ränteintäkter | 418 | 281 | 704 | 545 | 734 |
| Räntekostnader | 54 | -2 | -101 | -4 | -61 |
| Nedskrivning av redovisat värde på aktier i dotterbolag | 0 | 0 | 0 | 0 | -17 115 |
| 473 | 278 | 603 | 541 | -16 442 | |
| Resultat efter finansiella poster | -4 746 | -9 871 | 20 908 | 25 336 | 39 214 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | -14 300 |
| Skatt | 1 362 | 2 088 | -6 323 | -7 168 | -11 627 |
| Årets / periodens resultat | -3 384 | -7 783 | 14 585 | 18 168 | 13 287 |
| Moderbolagets totalresultat | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Årets / periodens resultat | -3 384 | -7 783 | 14 585 | 18 168 | 13 287 |
| Övrigt totalresultat | |||||
| Omklassificerat till rörelseresultat | 0 | 0 | -1 054 | 12 | -876 |
| Förändring verkligt värde värdepapper | -310 | 884 | -1 140 | 884 | 1 977 |
| Skatteeffekt verkligt värde värdepapper | 82 | -232 | 577 | -238 | -290 |
| Totalresultat för perioden | -3 613 | -7 131 | 12 968 | 18 826 | 14 098 |
| 30 juni 30 juni 2011 2010 2010 TSEK TILLGÅNGAR Anläggningstillgångar Immateriella anläggningstillgångar Hyresrätter och övriga immateriella anläggningstillgångar 2 386 2 954 2 770 2 386 2 954 2 770 Materiella anläggningstillgångar Inventarier, verktyg och installationer 2 751 2 852 2 340 2 751 2 852 2 340 Finansiella anläggningstillgångar Aktier i dotterbolag 343 343 343 Fordringar hos dotterbolag 3 520 14 178 3 466 3 862 14 521 3 808 Summa anläggningstillgångar 9 000 20 326 8 917 Omsättningstillgångar Varulager m m Färdiga varor och handelsvaror 21 594 18 703 19 708 Förskott till leverantörer 471 0 0 22 065 18 703 19 708 Kortfristiga fordringar Kundfordringar 27 950 15 767 37 498 Derivatinstrument 0 884 1 093 Fordringar koncernföretag 2 881 8 951 1 919 Övriga fordringar 8 646 2 003 2 134 Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 3 643 3 559 3 990 43 120 31 165 46 634 Kassa och bank 73 296 79 957 86 744 Summa omsättningstillgångar 138 481 129 825 153 086 SUMMA TILLGÅNGAR 147 481 150 152 162 004 EGET KAPITAL OCH SKULDER Eget kapital 91 458 109 045 104 374 Obeskattade reserver 31 956 17 656 31 956 Kortfristiga skulder Förskott från kunder 122 104 167 Leverantörsskulder 10 417 4 270 5 235 Kortfristig skuld koncernföretag 32 342 2 512 Derivatinstrument 1 101 0 0 Aktuella skatteskulder 695 6 281 2 602 Övriga skulder 1 225 1 058 4 636 Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 10 476 11 394 10 522 Summa kortfristiga skulder 24 067 23 450 25 674 SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 147 481 150 152 162 004 Ställda säkerheter 2 500 2 500 2 500 Ansvarsförbindelser Inga Inga Inga |
Moderbolagets balansräkning | ||
|---|---|---|---|
| 31 december | |||
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och det företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 19 augusti 2011
| Christer Andersson, styrelseordförande | Karin Wallin-Norman, styrelseledamot |
|---|---|
| Karin Jimfelt-Ghatan, styrelseledamot | Mia Arnhult, styrelseledamot |
| Patrik Tillman, styrelseledamot | Nils Vinberg, styrelseledamot |
Christina Tillman, verkställande direktör
För ytterligare information, vänligen kontakta:
Christina Tillman, VD Odd Molly, telefon: 08-522 28 502 eller mobil: 0733-10 60 00
Om Odd Molly
Odd Molly är ett svenskt bolag som designar, marknadsför och säljer mode. Odd Mollys produkter säljs genom cirka 1 300 externa återförsäljare i ett fyrtiotal länder runt om i världen. Därutöver har Odd Molly idag tre konceptbutiker i Stockholm, Los Angeles och Köpenhamn samt två outletbutiker i Kungsbacka och Barkarby. Odd Molly har 56 anställda. Bolagets lönsamma tillväxt bygger på kreativ design, konsekvent varumärkesarbete och en affärsmodell som möjliggör expansion med begränsat kapitalbehov och låg lagerrisk. Odd Mollys aktie handlas sedan den 21 juni 2010 på NASDAQ OMX Stockholm.
Kommande informationstillfällen
- Ordervärde för första halvåret 2012 (vår- och sommarkollektionerna) avges den 7 oktober 2011.
- Delårsrapport för det tredje kvartalet, juli-september 2011, avges den 21 oktober 2011.
Informationen i detta pressmeddelande har lämnats av Odd Molly International AB (publ) för offentliggörande den 19 augusti 2011, kl 08.00 CET, enligt lagen (2007:528) om värdepappersmarknaden och/eller lagen (1991:980) om handel med finansiella instrument.
Odd Molly International AB, Kornhamnstorg 6, 111 27 STOCKHOLM, Växel: +46 8 522 28 500 www.oddmolly.com
Pressbilder finns att ladda ned från Odd Mollys hemsida www.oddmolly.com under "press". Odd Molly har även ett eget nyhetsbrev som rapporterar mindre nyheter från den dagliga verksamheten. För att prenumerera på det, gå till www.oddmolly.com och klicka "sign up for our newsletter".