AI assistant
Logistea — Earnings Release 2019
Oct 25, 2019
3073_10-q_2019-10-25_50a90ae7-a455-418b-98b4-c728e55128da.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer
Odd Molly International AB (publ) Stockholm den 25 oktober 2019
Besparingsprogram ger effekt – förbättrat resultat mot föregående år i kvartalet
1 JULI – 30 SEPTEMBER 2019
- Den totala nettoomsättningen minskade med 23 procent till 76,6 MSEK (99,5).
- Bruttovinstmarginalen uppgick till 47,6 procent (51,0).
- Rörelseresultatet uppgick till -9,3 MSEK (-19,3).
- Resultat efter skatt uppgick till -9,0 MSEK (-15,7).
- Resultat per aktie uppgick till -0,61 SEK (-1,87).
1 JANUARI – 30 SEPTEMBER 2019
- Den totala nettoomsättningen minskade med 20 procent till 225,5 MSEK (281,2).
- Bruttovinstmarginalen uppgick till 49,1 procent (54,0).
- Rörelseresultatet uppgick till -44,7 MSEK (-38,0).
- Resultat efter skatt uppgick till -47,4 MSEK (-32,8).
- Resultat per aktie uppgick till -4,39 SEK (-4,91).
VÄSENTLIGA HÄNDELSER UNDER KVARTALET
- I september stängdes butikerna på Karl Johan i Oslo och i köpcentrumet Mall of Scandinavia i Stockholm.
- Den 30 september meddelade bolaget att ett licensavtal med option till förvärv ingåtts avseende rätten till distribution i samtliga kanaler av varumärket Hunkydory. Odd Molly förbereder en relansering av Hunkydory för höst-/vinterkollektionen 2020 med försäljningsstart under det andra halvåret 2020 via webbshop och utvalda återförsäljare.


| NYCKELTAL | jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | jan-dec | okt 18- |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018* | 2019** | 2018* | 2018* | sep 19*** | |
| Total nettoomsättning, MSEK | 76,6 | 99,5 | 225,5 | 281,2 | 346,9 | 291,2 |
| Förändring total nettoomsättning, % | -23 | -26 | -20 | -18 | -20 | |
| Bruttovinstmarginal, % | 47,6 | 51,0 | 49,1 | 54,0 | 53,7 | 49,8 |
| Rörelseresultat, MSEK | -9,3 | -19,3 | -44,7 | -38,0 | -60,6 | -67,4 |
| Rörelsemarginal, % | -12,1 | -19,4 | -19,8 | -13,5 | -17,5 | -23,1 |
| Resultat efter skatt, MSEK | -9,0 | -15,7 | -47,4 | -32,8 | -53,5 | -68,1 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | -0,61 | -1,87 | -4,39 | -4,91 | -7,52 | -6,68 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | -0,61 | -1,87 | -4,39 | -4,91 | -7,52 | -6,68 |
| Avkastning på eget kapital, % | -14,7 | -14,9 | -71,4 | -34,8 | -64,2 | -88,4 |
| Soliditet, % | 38 | 53 | 38 | 53 | 47 | 38 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK *Resultat påverkat av omstruktureringskostnader om 5,8 MSEK. |
-1,9 | -20,6 | -4,1 | -21,2 | -30,6 | -13,5 |
**Resultat påverkat av omstruktureringskostnader om 3,8 MSEK.
***Resultat påverkat av omstruktureringskostnader om 9,6 MSEK.


Caroline Winberg
"Tillväxten i webbhandeln samt en accelererande positiv effekt av kostnadsbesparingarna genom våra åtgärdsprogram ledde till att resultatet i kvartalet förbättrades jämfört med föregående år."
Kommentar från VD
Tuff marknad – med tydliga ljusglimtar i verksamheten
Det tredje kvartalet präglades av fortsatta utmaningar för branschen, men även goda nyheter gällande Odd Mollys strategi. Försäljningsutvecklingen var fortsatt svag i en mycket tuff marknad, men också till följd av genomförda och planerade butiksstängningar. Webben visade god tillväxt. En större andel av försäljningen från sommarrean tillsammans med utförsäljningar i samband med butiksstängningar påverkade emellertid bruttovinstmarginalen negativt. Tillväxten i webbhandeln samt en accelererande positiv effekt av kostnadsbesparingarna genom våra åtgärdsprogram ledde ändå till att resultatet i kvartalet förbättrades jämfört med föregående år. I slutet av september kunde vi också annonsera licenseringen av Hunkydory – i linje med strategin att nå nya kunder på hemmamarknaden och internationellt.
Hunkydory – starkt komplement till vår plattform
Licenseringen av det väletablerade svenska varumärket Hunkydory är ett steg för att stärka vår position som varumärkesaktör. Hunkydory har under många år varit ett starkt varumärke med en tydlig stil och position på marknaden. Då vi frigjort kapacitet inom olika områden genom vårt omfattande omstruktureringsarbete, ser vi att en relansering av Hunkydory till hösten 2020 är fullt görbar utan att addera några betydande kostnader. Vi bedömer att Hunkydory kan integreras i verksamheten med skalfördelar och synergieffekter på den starka struktur vi format. Varumärket licenseras fram till och med 2023, med option till förvärv därefter.
Öka effektiviteten och stärka varumärket
Odd Mollys uttalade strategi för hållbar tillväxt är att öka onlineförsäljningen och stärka den internationella plattformen. Det pågående åtgärdsprogrammet väntas sänka Odd Mollys driftskostnader med omkring 75 MSEK på helårsbasis med full effekt under 2020. Under kvartalet accelererade takten i arbetet och resulterade i kostnadsbesparingar om totalt 16 MSEK i kvartalet och 28 MSEK för årets första nio månader, rensat för omstruktureringskostnader som påverkat både innevarande och föregående år.
Vi fortsätter målmedvetet arbetet för att stärka Odd Mollys position bland annat med stöd av namnkunniga varumärkesambassadörer. Under kvartalet lanserade vi nya kampanjer med Titiyo och Neneh Cherry samt med modellen Caroline Winberg.
Sammantaget fortsätter vi ta steg för steg mot en effektivare verksamhet genom strategiskt fokus och implementering av åtgärdsprogram, kombinerat med initiativ för att stärka varumärke och nå nya kunder.
Jennie Högstedt Björk, VD
NYCKELTAL FÖRSTA NIO MÅNADERNA 2019 INTÄKTER PER LAND,
- Total nettoomsättning 225,5 MSEK (281,2)
- Rörelseresultat -44,7 MSEK (-38,0)
- Rörelsemarginal -19,8% (-13,5)




RÖRELSERESULTAT PER KVARTAL

FÖRSÄLJNING RULLANDE 12 MÅN

RÖRELSERESULTAT RULLANDE 12 MÅN

Q3-14 Q3-15 Q3-16 Q3-17 Q3-18 Q3-19
Koncernens utveckling
TOTAL NETTOOMSÄTTNING
Tredje kvartalet 1 juli - 30 september 2019
Den totala nettoomsättningen under tredje kvartalet uppgick till 76,6 MSEK (99,5), en minskning med 23 procent jämfört med samma period föregående år. Bolagets detaljhandelsverksamhet (egen försäljning till konsument via butiker och webbshop) minskade med 14 procent till 45,3 MSEK (52,5), påverkad av de genomförda och pågående butiksstängningarna samt minskad kundtrafik. Bolagets egen webbshop visade god tillväxt. Jämförbar försäljning i detaljhandelsverksamheten, exklusive stängda butiker, var oförändrad jämfört med föregående år. Intäkterna från grossistverksamheten (försäljning till återförsäljare och partners) minskade med 34 procent jämfört med föregående år och uppgick under tredje kvartalet till 30,9 MSEK (46,9). Det nya segmentet licensverksamhet genererade intäkter om 0,3 MSEK under kvartalet.
Perioden 1 januari - 30 september 2019
Den totala nettoomsättningen under årets första nio månader uppgick till 225,5 MSEK (281,2), en minskning med 20 procent jämfört med samma period föregående år. Bolagets detaljhandelsverksamhet minskade med 16 procent till 136,6 MSEK (163,3) främst till följd av butiksstängningar. Jämförbar försäljning i detaljhandelsverksamheten, exklusive stängda butiker, minskade med 7 procent. Intäkterna från grossistverksamheten minskade med 27 procent till 86,1 MSEK (118,0). Det nya segmentet licensverksamhet genererade intäkter om 2,8 MSEK under perioden.
RESULTAT
Tredje kvartalet 1 juli - 30 september 2019
Bruttovinstmarginalen för kvartalet uppgick till 47,6 procent (51,0), påverkad av en relativt högre andel av försäljningen under rean jämfört med föregående år samt utförsäljning vid butiksstängningar.
Rörelseresultatet uppgick till -9,3 MSEK jämfört med -19,3 MSEK samma period föregående år som inkluderade omstruktureringskostnader om 5,8 MSEK. Resultatet under kvartalet påverkades negativt av den lägre försäljningen och bruttovinstmarginalen medan driftskostnaderna minskade med 21,9 MSEK. Exklusive omstruktureringskostnader om 5,8 MSEK förra året minskade driftskostnaderna med 16,1 MSEK. Kostnadsbesparingarna är en följd av de åtgärder som implementeras successivt där merparten av den totala besparingen om cirka 75 MSEK på helårsbasis kommer att realiseras under resterande del av 2019 och under 2020.
Personalkostnader uppgick till 15,4 MSEK (20,2 procent av total nettoomsättning) jämfört med 18,6 MSEK (18,7 procent av total nettoomsättning) föregående år. Övriga externa kostnader uppgick till 27,2 MSEK (35,5 procent av total nettoomsättning) jämfört med 47,7 MSEK (48,0 procent av total nettoomsättning) föregående år. Jämförelsen av övriga externa kostnader mellan åren påverkas av de 5,8 MSEK som reserverades för omstrukturering föregående år samt övergången till IFRS 16 där leasingkostnader för bland annat lokalhyror istället redovisas som avskrivning på nyttjanderättstillgång. För mer detaljer kring effekterna av IFRS 16 se sid. 9- 10.
Resultat efter skatt uppgick till -9,0 MSEK (-15,7) och resultat per aktie uppgick till -0,61 SEK (-1,87).
Perioden 1 januari - 30 september 2019
Bruttovinstmarginalen under årets första nio månader uppgick till 49,1 procent (54,0), negativt påverkad främst från den utförsäljning av äldre säsonger i lager som pågått under perioden samt valutaeffekter.
Rörelseresultatet uppgick till -44,7 MSEK, inklusive omstruktureringskostnader om 3,8 MSEK, jämfört med -38,0 MSEK, inklusive omstruktureringskostnader
om 5,8 MSEK, samma period föregående år. Resultatet påverkades främst av den lägre försäljningen och bruttovinstmarginalen, medan driftskostnaderna minskade med 28,4 MSEK, exklusive omstruktureringskostnader under de båda perioderna.
Personalkostnader uppgick till 51,7 MSEK (22,9 procent av total nettoomsättning) jämfört med 57,6 MSEK (20,5 procent av total nettoomsättning) föregående år. Övriga externa kostnader uppgick till 91,6 MSEK (40,6 procent av total nettoomsättning) och 122,3 MSEK (43,5 procent av total nettoomsättning) samma period föregående år. Jämförelsen av övriga externa kostnader mellan perioderna påverkas av kostnader som reserverades för omstrukturering under respektive år samt av övergången till IFRS 16 där leasingkostnader för bland annat lokalhyror istället redovisas som avskrivning på nyttjanderättstillgång. För mer detaljer kring effekterna av IFRS 16 se sid. 9- 10.
Resultat efter skatt uppgick till -47,4 MSEK (-32,8) och resultat per aktie uppgick till -4,39 SEK (-4,91).
Analys av rörelseresultat
| MSEK | jul-sep | jan-sep |
|---|---|---|
| Rörelseresultat 2018 | -19,3 | -38,0 |
| Effekt från lägre försäljning | -9,9 | -25,1 |
| Effekt från bruttovinstmarginal Distributions- och provisionskostnader (ersättning till avslutade agenter under H1 |
-2,6 | -11,2 |
| 2019) | +0,6 | -0,8 |
| Effekt från omstruktureringskostnader under innevarande och föregående år | +5,8 | +2,0 |
| Driftskostnadsbesparingar | +16,1 | +28,4 |
| Rörelseresultat 2019 | -9,3 | -44,7 |
INVESTERINGAR OCH KASSAFLÖDE
Under det tredje kvartalet 2019 uppgick investeringarna till 2,3 MSEK (0,0) avseende bland annat förvärv av rätten till licensering av varumärket Hunkydory samt inredning till showroom och fotostudio på bolagets huvudkontor. Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -1,9 MSEK (-20,6) och det totala kassaflödet uppgick till -8,0 MSEK (-20,7). Kassaflödet påverkades positivt både av det förbättrade rörelseresultatet samt en mer gynnsam utveckling av rörelsekapitalet.
Under årets första nio månader 2019 uppgick bolagets investeringar till totalt 2,8 MSEK (0,5). Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till -4,1 MSEK (-21,2). Det totala kassaflödet uppgick till 11,7 MSEK (13,6), inklusive tillförda medel från genomförd riktad nyemission och företrädesemission om totalt 27,3 MSEK efter emissionskostnader.
LAGER
Varulagret uppgick vid periodens slut till 56,0 MSEK jämfört med 77,4 MSEK vid tredje kvartalets utgång 2018. Jämfört med föregående kvartal ökade varulagret med 3,0 MSEK. Under året har stort fokus lagts på att sälja kvarvarande kvantiteter av äldre säsonger i lager. Samtidigt har inköpen optimerats utifrån rådande förutsättningar vilket också bidragit till den, jämfört med föregående år, lägre lagernivån.
FINANSIELL STÄLLNING
Koncernens balansomslutning var vid periodens slut 148,6 MSEK (183,1). Det egna kapitalet uppgick per den 30 september 2019 till 57,2 MSEK jämfört med 97,0 MSEK vid samma tidpunkt föregående år. Soliditeten uppgick vid periodens slut till 38 procent (53). Balansomslutning och soliditet påverkas av övergången till IFRS 16, se vidare sid. 9-10. Likvida medel uppgick till 17,9 MSEK (21,2). Nettolikviditeten, efter utnyttjande av delar av checkkrediten, uppgick till 4,2 MSEK (1,6). Kundfordringarna uppgick per den 30 september 2019 till 27,5 MSEK jämfört med 51,5 MSEK vid samma tidpunkt föregående år.
KASSAFLÖDE FRÅN LÖPANDE VERKSAMHET PER KVARTAL OCH RULLANDE 12 MÅN (LINJE)

INVESTERINGAR PER KVARTAL OCH RULLANDE 12 MÅN (LINJE)

Segment
Bolaget redovisar intäkter och rörelseresultat för fyra segment; grossistverksamhet, detaljhandelsverksamhet, licensverksamhet och koncerngemensamma kostnader. Rörelseresultatet för respektive segment belastas av för segmentet direkta kostnader. Kostnader som inte är direkt hänförbara till grossist-, detaljhandels- eller licensverksamheten redovisas i segmentet koncerngemensamma kostnader.
INTÄKTER PER SEGMENT GROSSIST DETALJHANDEL LICENS

- Återförsäljare (butiker och webb-butiker) • Butiker som drivs av partners
- Shop-in-shops som drivs av återförsäljare
- Webbshop
• Butiker som drivs av Odd Molly som fristående butiker, outlets, butiker i köpcentra och varuhus • Finns i Sverige, Norge, Finland
- Licenstagare som driver verksamheten på sina respektive marknader • Försäljning till återförsäljare
- och via Odd Molly-butiker
DETALJHANDELSVERKSAMHET Utveckling under januari-september 2019
- Försäljning ned 16 procent till följd av svag marknadsutveckling samt genomförda och pågående butiksstängningar.
- Positiv resultatutveckling från effektiviseringar som genererat kostnadsbesparingar.
| TSEK | jul-sep 2019 |
jul-sep 2018 |
jan-sep 2019 |
jan-sep 2018 |
jan-dec 2018 |
okt 18- sep 19 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 45 269 | 52 507 | 136 596 | 163 250 | 200 402 | 173 748 |
| Rörelseresultat | 4 275 | -1 853 | 16 094 | 6 888 | 7 177 | 16 383 |
| Rörelsemarginal, % | 9,4 | -3,5 | 11,8 | 4,2 | 3,6 | 9,4 |
GROSSISTVERKSAMHET
Utveckling under januari-september 2019
- Försäljning ned 27 procent påverkad av en generell nedgång på marknaden samt övergång till licensmodell på vissa utländska marknader.
- Lägre bruttovinstmarginal från försäljning av äldre säsonger till externa outlets till rabatterat pris.
- Lägre driftskostnader till följd av åtgärdsprogram.
| TSEK | jul-sep 2019 |
jul-sep 2018 |
jan-sep 2019 |
jan-sep 2018 |
jan-dec 2018 |
okt 18- sep 19 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 30 947 | 46 946 | 86 145 | 117 990 | 146 516 | 114 672 |
| Rörelseresultat | 2 807 | 5 198 | -4 193 | 12 389 | 8 481 | -8 100 |
| Rörelsemarginal, % | 9,1 | 11,1 | -4,9 | 10,5 | 5,8 | -7,1 |
LICENSVERKSAMHET
Bolaget har utarbetat en licensmodell för successiv implementering på flertalet internationella marknader. Under denna modell tar en lokal operatör över driften i det licenserade territoriet, vilket kan vara en eller flera marknader. Operatören bedriver grossist- och/eller detaljhandelsverksamhet och betalar en royalty till Odd Molly baserad på försäljningen i territoriet. Odd Molly fortsätter att driva e-handelsverksamheten via oddmolly.com. Licensmodellen ger förutsättningar att med lägre fasta kostnader, minskad kapitalbindning och lägre risk stärka Odd Mollys internationella fotfäste och samtidigt driva onlineförsäljningen i egen regi.
Med anledning av implementeringen av bolagets licensmodell har ett nytt segment adderats från det första kvartalet 2019. Inom detta segment redovisas royalty och andra direkta intäkter och kostnader hänförbara till denna del av verksamheten.
Utveckling under januari-september 2019
• Marknader som drivits av licenstagare under perioden: Portugal, Spanien, Tjeckien, Slovakien och Ungern.
| TSEK | jul-sep 2019 |
jul-sep 2018 |
jan-sep 2019 |
jan-sep 2018 |
jan-dec 2018 |
okt 18- sep 19 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Försäljning | 348 | - | 2 758 | - | - | 2758 |
| Rörelseresultat | 241 | - | 827 | - | - | 827 |
| Rörelsemarginal, % | 69,1 | - | 30,0 | - | - | 30,0 |
KONCERNGEMENSAMMA KOSTNADER
Som koncerngemensamma kostnader klassas driftskostnader som inte är direkt hänförbara till grossist-, licens- eller detaljhandelsverksamheten. Exempel är kostnader för design, produktion och marknadsföring som inte går att hänföra till respektive försäljningssegment samt gemensamma administrativa kostnader för ekonomi, logistik och IT.
Utveckling under januari-september 2019
- 0,2 MSEK högre kostnader mot föregående år inklusive omstruktureringskostnader om 3,8 MSEK i år samt om 5,8 MSEK föregående år.
- Underliggande kostnadsökning om 2,2 MSEK till följd av varumärkessatsningar, med begränsad effekt på kassaflödet tack vare det samarbete som ingicks med Aggregate Media under våren 2019. Dessa kostnadsökningar kompenseras delvis av besparingar inom andra områden.
| TSEK | jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | jan-dec | okt 18- |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 | sep 19 | |
| Rörelseresultat | -16 584 | -22 674 | -57 472 | -57 239 | -76 252 | -76 484 |
Övrigt
BUTIKER PER DEN 30 SEPTEMBER

HÄNDELSER UNDER KVARTALET
Butiker
I september stängdes butikerna på Karl Johan i Oslo och i köpcentrumet Mall of Scandinavia i Stockholm. Förhandlingar pågår med personal och hyresvärdar kring ytterligare butikstängningar i linje med planen att drastiskt minska det egna butiksnätet och fokusera på onlineförsäljning, starka återförsäljare och partnerskap via licens.
Licensering av varumärket Hunkydory
Den 30 september meddelade bolaget att ett avtal ingåtts gällande licensering av det väletablerade svenska varumärket Hunkydory för att stärka positionen som varumärkesaktör och nå nya målgrupper. Varumärket licenseras fram till och med 2023 med option att därefter förvärvas från det finska finansbolaget Bruk Financial Services Oy som i dagsläget äger varumärket.
Inom Odd Molly pågår ett omfattande förändringsarbete och bolaget bedömer att Hunkydory kan integreras i verksamheten och drivas på ett effektivt sätt med stora skalfördelar och synergieffekter som följd. Odd Molly förbereder en relansering av Hunkydory för höst-/vinterkollektionen 2020 med försäljningsstart under det andra halvåret 2020 via webbshop och utvalda återförsäljare. Avtalet väntas inte ha någon materiell inverkan på koncernens resultat eller finansiella ställning under innevarande räkenskapsår.
Åtgärdsprogram och strategi
Som tidigare kommunicerats pågår ett omfattande omställningsarbete där affärsmodellen anpassas för att möta branschens förändrade förutsättningar. Bolaget har i samband med detta identifierat åtgärder som innebär besparingar om cirka 75 MSEK på helårsbasis som successivt implementeras under året, med finansiell effekt främst under andra halvan av 2019 och under 2020. Under årets första nio månader realiserades besparingar om 28 MSEK varav 16 MSEK under det tredje kvartalet.
De huvudsakliga områdena i åtgärdsprogrammen är konsolidering av det egna butiksnätet, effektivisering av affärsmodellen på flertalet internationella marknader, effektivisering och digitalisering av försäljning till slutkunder såväl som återförsäljare samt optimering och reduktion av sortimentsbredden.
ANTAL AKTIER OCH NYEMISSION
Efter genomförande under året av en riktad nyemission och en företrädesemission uppgår per den 30 september 2019 aktiekapitalet i Odd Molly till 1 486 556 SEK och det totala antalet aktier i bolaget till 14 865 555 aktier.
| Nyckeltal per aktie | 30 sep 2019 |
30 sep 2018 |
31 dec 2018 |
|---|---|---|---|
| Vägt genomsnittligt antal aktier före utspädning (jan-sep/helår) | 10 803 549 | 6 670 422 | 7 111 244 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier efter utspädning (jan-sep/helår) | 10 803 549 | 6 670 422 | 7 111 244 |
| Eget kapital per genomsnittlig aktie före utspädning, SEK | 5,29 | 14,54 | 10,63 |
| Ägare | Antal aktier | Innehav % |
|---|---|---|
| M2 Capital Management AB | 2 811 470 | 18,9 |
| Kattvik Financial Services AB | 2 380 961 | 16,0 |
| A.T.V. Holding AB | 1 469 685 | 9,9 |
| Aggregate Media Fund IX KB | 833 332 | 5,6 |
| New Moon Förvaltning AB | 684 352 | 4,6 |
| Björn Bengtsson | 500 000 | 3,4 |
| Rite Ventures | 360 000 | 2,4 |
| Jan-Olof Olson | 329 126 | 2,2 |
| Försäkringsaktiebolaget, Avanza Pension | 324 775 | 2,2 |
| Nordnet Pensionsförsäkring AB | 312 939 | 2,1 |
| Totalt 10 största aktieägare | 10 006 640 | 67,3 |
| Övriga | 4 858 915 | 32,7 |
| Total | 14 865 555 | 100,0 |
Per den 30 september 2019 ser bolagets ägarstruktur ut enligt följande:
MEDARBETARE
Antalet medarbetare var vid periodens slut totalt 80 (93) varav 7 män och 73 kvinnor. Medelantalet anställda under det tredje kvartalet uppgick till 78 personer (96).
MODERBOLAG
Moderbolaget omsatte under årets första nio månader 209,9 MSEK (264,3) och nådde ett rörelseresultat om -39,0 MSEK (-29,2). Moderbolagets justerade egna kapital uppgick till 35,1 MSEK (75,0). Likvida medel uppgick till 11,3 MSEK (12,9). Nettolikviditeten, efter utnyttjad checkkredit, uppgick till -2,4 MSEK (- 6,7).
Försäljningen i USA sker via det helägda dotterbolaget Odd Molly Inc. Odd Molly har även dotterbolag i Danmark, Norge, Finland och Sverige som driver verksamhet i respektive land. All övrig försäljning sker genom moderbolaget.
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE
Utöver moderbolagets försäljning av produkter till dotterbolagen har en transaktion med närstående gjorts under årets första nio månader 2019; i mars erhöll bolaget ett kortfristigt lån om 8 MSEK från Klosterhus AB. Lånet erhölls till marknadsmässiga villkor. Klosterhus AB är närstående bolag till styrelsens ordförande Patrik Tillman och till styrelseledamot Mia Arnhult. Lånet amorterades till fullo och upplupen ränta erlades under det andra kvartalet.
RISKFAKTORER
Odd Molly-koncernen är genom sin verksamhet exponerad för risker och osäkerhetsfaktorer. En detaljerad beskrivning av de risker och osäkerhetsfaktorer som Odd Molly är exponerat för finns i förvaltningsberättelsen samt i not 27 i Odd Mollys årsredovisning för 2018. Årsredovisningen finns publicerad på Odd Mollys webbplats. Där framgår även hur Odd Molly hanterar och försöker minimera riskerna. Bedömningen av dessa risker är oförändrad jämfört med bedömningen i årsredovisningen 2018.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Koncernen tillämpar från och med 1 januari 2008 International Financial Reporting Standards (IFRS) såsom de har antagits av EU. Denna rapport är upprättad enligt IAS 34 Delårsrapportering samt årsredovisningslagen. Koncernredovisningen upprättas vidare i enlighet med svensk lag genom tillämpning av Rådet för finansiell rapportering, "RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner". Vid upprättandet av moderbolagets finansiella rapporter har Rådet för finansiell rapportering "RFR 2 Redovisning för juridiska personer" tillämpats. De redovisningsprinciper som tillämpas i denna delårsrapport är de som beskrivs i årsredovisningen för 2018 på sid 51– 54. Redovisningsprinciperna är oförändrade jämfört med årsredovisningen föregående år med undantag för IFRS 16, se nedan.
Valutaderivat är värderade till verkligt värde inom nivå 2, enligt definitionen i IFRS 13, dvs verkligt värde fastställt utifrån värderingstekniker med observerbara marknadsdata. Per den 30 september 2019 uppgår terminskontrakt med positiva marknadsvärden till 0,1 MSEK (0,0 MSEK) vilket redovisas inom posten övriga kortfristiga fordringar. Terminskontrakt med negativa marknadsvärden uppgår till 0,0 MSEK (0,0). Övriga finansiella tillgångar har klassificerats som låne- och kundfordringar. Övriga finansiella skulder har klassificerats som övriga finansiella skulder värderade till upplupet anskaffningsvärde. Samtliga finansiella tillgångar och skulder löper med korta löptider och baserat på detta bedöms bokfört värde approximativt överensstämma med verkligt värde.
Koncernredovisningen omfattar Odd Molly International AB (moderbolaget), Odd Molly Sverige AB, Odd Molly Inc, Odd Molly Denmark ApS, Odd Molly Finland Oy samt Odd Molly Norway A/S. Med bolaget avses i denna delårsrapport Odd Molly-koncernen.
Nya IFRS och tolkningar som börjat tillämpas 1 januari 2019
IFRS 16 Leasing
IFRS 16 standarden trädde i kraft för räkenskapsåret som påbörjades den 1 januari 2019 och ersätter IAS 17 Leasingavtal samt tillhörande tolkningar. Standarden kräver att leasetagare redovisar tillgångar och skulder hänförliga till alla leasingavtal i balansräkningen, med några få undantag. Denna redovisning baseras på synsättet att leasetagare har en rättighet att använda en tillgång under en specifik tidsperiod och samtidigt en skyldighet att betala för denna rättighet.
Odd Mollys delårsrapport per 30 september 2019 är upprättad i enlighet med den nya standarden vilket innebär att tillgångar och skulder i balansräkningen har ökat med nyttjanderätt samt leasingskulder (fördelat på lång- och kortfristiga skulder). En förändring sker även i resultaträkningen då kostnaden har klassificerats om som avskrivning, räntekostnad samt valutajustering. Odd Molly har tillämpat den förenklade övergångsmetoden.
Den ingående effekten på balansräkningen i koncernen 2019 var en nyttjanderätt om 43,1 MSEK samt en långfristig leasingskuld om 30,1 MSEK och en kortfristig leasingskuld om 13,0 MSEK. Per den 30 sep 2019 uppgår nyttjanderätten till 16,6 MSEK medan långfristig leasingskuld uppgår till 4,3 MSEK och kortfristig leasingskuld till 12,5 MSEK. Förändringen i nyttjanderätt samt leasingskuld beror på att Odd Molly under året stängt flertalet butiker. Odd Molly har inte tillämpat några förenklingar för korta leasingavtal eller leasingavtal med lågt värde. Den diskonteringsränta som tillämpats är 6 procent. Nedan redovisas effekten i balans-, resultaträkning och nyckeltal som den nya standarden medför.
EFFEKT AV IFRS 16 PÅ KONCERNENS RESULTATRÄKNING
| jul-sep 2019 | jul-sep 2019 | jul-sep 2019 | jan-sep 2019 | jan-sep 2019 | jan-sep 2019 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| inkl. IFRS 16 | IFRS 16 effekt | exkl. IFRS 16 | inkl. IFRS 16 | IFRS 16 effekt | exkl. IFRS 16 | |
| Rörelsens intäkter Rörelsens kostnader (justering på raden |
76 564 | - | 76 564 | 225 500 | - | 225 500 |
| Övriga externa kostnader) | -82 254 | -3 478 | -85 732 | -257 445 | -10 501 | -267 946 |
| Avskrivningar | -3 571 | 2 766 | -805 | -12 799 | 8 936 | -3 863 |
| Rörelseresultat | -9 262 | -711 | -9 973 | -44 744 | -1 565 | -46 309 |
| Finansnetto | 198 | -400 | -201 | -2 418 | 1 713 | -705 |
| Resultat före skatt | -9 063 | -1 111 | -10 174 | -47 163 | 149 | -47 014 |
| Skatt | 22 | - | 22 | -247 | - | -247 |
| Periodens resultat | -9 042 | -1 111 | -10 153 | -47 410 | 149 | -47 261 |
EFFEKT AV IFRS 16 PÅ KONCERNENS BALANSRÄKNING
| 30 sep 2019 | 30 sep 2019 | 30 sep 2019 | |
|---|---|---|---|
| TSEK | inkl. IFRS 16 | IFRS 16 effekt | exkl. IFRS 16 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Summa anläggningstillgångar | 27 656 | -16 632 | 11 023 |
| Summa omsättningstillgångar | 120 985 | - | 120 985 |
| Summa tillgångar | 148 640 | -16 632 | 132 008 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Summa eget kapital | 57 174 | 149 | 57 322 |
| Summa långfristiga skulder | 5 724 | -4 277 | 1 448 |
| Summa kortfristiga skulder | 85 742 | -12 504 | 73 238 |
| Summa eget kapital och skulder | 148 640 | -16 632 | 132 008 |
EFFEKT AV IFRS 16 PÅ KONCERNENS NYCKELTAL
| jul-sep 2019 | jul-sep 2019 | jan-sep 2019 | jan-sep 2019 | |
|---|---|---|---|---|
| TSEK | inkl. IFRS 16 | exkl. IFRS 16 | inkl. IFRS 16 | exkl. IFRS 16 |
| Total nettoomsättning, MSEK | 76,6 | 76,6 | 225,5 | 225,5 |
| Bruttovinstmarginal, % | 47,6 | 47,6 | 49,1 | 49,1 |
| Rörelseresultat, MSEK | -9,3 | -10,0 | -44,7 | -46,3 |
| Rörelsemarginal, % | -12,1 | -13,0 | -19,8 | -20,5 |
| Resultat efter skatt, MSEK | -9,0 | -10,2 | -47,4 | -47,3 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | -0,61 | -0,68 | -4,39 | -4,37 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | -0,61 | -0,68 | -4,39 | -4,37 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier, före utspädning | 14 865 555 | 14 865 555 | 10 803 549 | 10 803 549 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier, efter utspädning | 14 865 555 | 14 865 555 | 10 803 549 | 10 803 549 |
| Avkastning på eget kapital, % | -14,6 | -16,3 | -69,5 | -71,1 |
| Soliditet | 38 | 43 | 38 | 43 |
| Eget kapital per aktie före utspädning, SEK | 3,85 | 3,86 | 5,29 | 5,31 |
| Eget kapital per aktie efter utspädning, SEK | 3,85 | 3,86 | 5,29 | 5,31 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie |
-1,9 | -5,8 | -4,1 | -12,9 |
| före utspädning, SEK | -0,13 | -0,39 | -0,38 | -1,19 |
Alternativa nyckeltal
Nedan följer en definition av de begrepp och nyckeltal som identifierats som vitala för att beskriva bolagets utveckling och finansiella ställning och som därmed används i rapporten, men inte definieras eller anges som begrepp enligt IFRS.
BRUTTOVINSTMARGINAL
| jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | jan-dec | okt 2018- | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 | sep 2019 |
| Rörelsens intäkter | ||||||
| Nettoomsättning | 75 470 | 99 060 | 223 733 | 279 457 | 344 940 | 289 216 |
| Rörelsens kostnader | ||||||
| Handelsvaror | -39 556 | -48 528 | -113 931 | -128 629 | -159 766 | -145 068 |
| Bruttovinst | 35 914 | 50 532 | 109 802 | 150 828 | 185 173 | 144 148 |
| Bruttovinstmarginal, % | 47,6 | 51,0 | 49,1 | 54,0 | 53,7 | 49,8 |
Vid beräkning av bruttovinstmarginalen beräknas först bruttovinsten genom att subtrahera kostnad för handelsvaror från nettoomsättningen. Bruttovinsten sätts sedan i relation till nettoomsättningen för att erhålla nyckeltalet bruttovinstmarginal. Bruttovinstmarginalen anger därmed hur stor andel av nettoomsättningen som omsätts i vinst efter kostnaden för de sålda varorna, och påverkas av faktorer såsom prissättning, råvaru- och tillverkningskostnader, lagernedskrivningar och valutakursutveckling. Samtliga mått för beräkning återfinns i koncernens resultaträkning.
RÖRELSEMARGINAL
| jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | jan-dec | okt 2018- | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 | sep 2019 |
| Rörelsens intäkter | ||||||
| Nettoomsättning | 75 470 | 99 060 | 223 733 | 279 457 | 344 940 | 289 216 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 094 | 392 | 1 767 | 1 783 | 1 978 | 1 962 |
| Total nettoomsättning | 76 564 | 99 452 | 225 500 | 281 240 | 346 918 | 291 178 |
| Rörelseresultat | -9 262 | -19 330 | -44 744 | -37 963 | -60 593 | -67 375 |
| Rörelsemarginal, % | -12,1 | -19,4 | -19,8 | -13,5 | -17,5 | -23,1 |
Vid beräkning av rörelsemarginalen sätts rörelseresultatet i relation till den totala nettoomsättningen. Nyckeltalet anger därmed hur stor andel av den totala nettoomsättningen som omsätts i vinst efter rörelsens kostnader. Samtliga mått för beräkning återfinns i koncernens resultaträkning. Rörelsemarginal är ett av bolagets kommunicerade finansiella mål.
SOLIDITET
| 30 sep | 30 sep | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| TSEK | 2019 | 2018 | 2018 |
| Eget kapital | 57 174 | 97 020 | 75 604 |
| Summa tillgångar | 148 640 | 183 083 | 162 516 |
| Soliditet, % | 38 | 53 | 47 |
Soliditeten beräknas genom att sätta eget kapital i relation till de totala tillgångarna och är därmed ett mått på hur stor andel av tillgångarna som är finansierade med eget kapital. Samtliga mått för beräkning återfinns i koncernens balansräkning. Soliditet är ett av bolagets kommunicerade finansiella mål.
AVKASTNING PÅ EGET KAPITAL
| jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | jan-dec | okt 2018- | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 | sep 2019 |
| Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare (resultat efter skatt) |
-9 042 | - 15 712 | -47 410 | -32 759 | -53 477 | -68 128 |
| Genomsnittligt eget kapital | 61 481 | 105 230 | 66 389 | 94 011 | 83 303 | 77 097 |
| Avkastning på eget kapital, % | -14,7 | -14,9 | -71,4 | -34,8 | -64,2 | -88,4 |
Avkastning på eget kapital beräknas genom att sätta periodens resultat efter skatt i relation till det
genomsnittliga egna kapitalet under perioden (ingående värde + utgående värde delat med två). Avkastning på eget kapital mäter företagets avkastning under perioden på det kapital ägarna satt in i verksamheten och därmed hur lönsamt ett företag är för dess aktieägare. Mått för beräkning återfinns i koncernens balansräkning och resultaträkning.
NETTOLIKVIDITET
| 30 sep | 30 sep | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| TSEK, KONCERNEN | 2019 | 2018 | 2018 |
| Likvida medel | 17 925 | 21 156 | 16 528 |
| Utnyttjad checkkredit vid periodens slut | 13 687 | 19 569 | 24 881 |
| Nettolikviditet | 4 238 | 1 587 | -8 352 |
| 30 sep | 30 sep | 31 dec | |
| TSEK, MODERBOLAGET | 2019 | 2018 | 2018 |
| Likvida medel | 11 258 | 12 879 | 8 739 |
| Utnyttjad checkkredit vid periodens slut | 13 687 | 19 569 | 24 881 |
Nettolikviditeten beräknas genom att likvida medel minskas med den del av checkkrediten som utnyttjats. Mått för beräkning återfinns i koncernens och moderbolagets balansräkning och koncernens kassaflödesanalys.
EGET KAPITAL PER AKTIE
| 30 sep | 30 sep | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| 2019 | 2018 | 2018 | |
| Vägt genomsnittligt antal aktier före utspädning (jan-sep/helår) | 10 803 549 | 6 670 422 | 7 111 244 |
| Eget kapital, TSEK | 57 174 | 97 020 | 75 604 |
| Eget kapital per aktie före utspädning, SEK | 5,29 | 14,54 | 10,63 |
Eget kapital per aktie, även kallat ett bolags substansvärde, beräknas genom att sätta bolagets egna kapital i förhållande till genomsnittligt antal aktier före utspädning. Mått för beräkning återfinns i koncernens balansräkning och under sektionen Antal aktier.
MODERBOLAGETS JUSTERADE EGNA KAPITAL
| 30 sep | 30 sep | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| TSEK | 2019 | 2018 | 2018 |
| Eget kapital | 35 102 | 67 790 | 47 470 |
| 78/78,6 procent av obeskattade reserver | - | 7 254 | - |
| Justerat eget kapital | 35 102 | 75 044 | 47 470 |
Moderbolagets justerade egna kapital beräknas genom att 78 procent (2018) respektive 78,6 procent (2019 givet ändringen av bolagsskatt från 2019) av moderbolagets obeskattade reserver läggs till moderbolagets eget kapital. Samtliga mått för beräkning återfinns i moderbolagets balansräkning.
Finansiell information i sammandrag
KONCERNENS TOTALRESULTAT
| jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | jan-dec | okt 18- | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 | sep 19 |
| Rörelsens intäkter | ||||||
| Nettoomsättning | 75 470 | 99 060 | 223 733 | 279 457 | 344 940 | 289 216 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 094 | 392 | 1 767 | 1 783 | 1 978 | 1 962 |
| Total nettoomsättning | 76 564 | 99 452 | 225 500 | 281 240 | 346 918 | 291 178 |
| Rörelsens kostnader | ||||||
| Handelsvaror | -39 556 | -48 528 | -113 931 | -128 629 | -159 766 | -145 068 |
| Övriga externa kostnader | -27 196 | -47 730 | -91 600 | -122 295 | -156 049 | -125 282 |
| Personalkostnader | -15 444 | -18 626 | -51 667 | -57 582 | -78 005 | -72 163 |
| Avskrivningar | -3 571 | -3 089 | -12 799 | -9 187 | -12 048 | -15 660 |
| Övriga rörelsekostnader | -58 | -808 | -247 | -1 509 | -1 643 | -381 |
| Rörelseresultat | -9 262 | -19 330 | -44 744 | -37 963 | -60 593 | -67 375 |
| Resultat från finansiella poster | ||||||
| Ränteintäkter | 973 | 196 | 1 409 | 590 | 654 | 380 |
| Räntekostnader | -774 | -182 | -3 827 | -918 | -1 227 | -3 044 |
| Resultat efter finansiella poster | -9 063 | -19 315 | -47 163 | -38 290 | -61 167 | -70 039 |
| Skatt | 22 | 3 603 | -247 | 5 531 | 7 690 | 1 911 |
| Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | -9 042 | -15 712 | -47 410 | -32 759 | -53 477 | -68 128 |
| Övrigt totalresultat | ||||||
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | ||||||
| Omräkningsdifferens | -16 | -52 | 697 | 1 671 | 1 307 | 333 |
| Kassaflödessäkringar | 564 | -841 | 1 214 | 2 341 | 1 897 | 770 |
| Skatteeffekt kassaflödessäkringar | -121 | 185 | -260 | -515 | -406 | -151 |
| Totalresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare |
-8 615 | -16 420 | -45 759 | -29 262 | -50 679 | -67 176 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | -0,61 | -1,87 | -4,39 | -4,91 | -7,52 | -6,68 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | -0,61 | -1,87 | -4,39 | -4,91 | -7,52 | -6,68 |
KONCERNENS BALANSRÄKNING
| 30 sep | 30 sep | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| TSEK | 2019 | 2018 | 2018 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 940 | 2 072 | 1 211 |
| Materiella anläggningstillgångar | 19 769 | 7 324 | 5 564 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 689 | 1 087 | 1 087 |
| Uppskjuten skattefordran | 6 258 | 5 809 | 6 258 |
| 27 656 | 16 293 | 14 121 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 56 012 | 77 415 | 80 571 |
| Förskott till leverantör | 3 387 | 6 037 | 1 176 |
| Kundfordringar | 27 524 | 51 486 | 38 808 |
| Kortfristiga fordringar | 16 137 | 10 695 | 11 312 |
| Likvida medel | 17 925 | 21 156 | 16 528 |
| 120 985 | 166 790 | 148 395 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 148 640 | 183 083 | 162 516 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 57 174 | 97 020 | 75 604 |
| Uppskjuten skatt | 1 448 | 3 483 | 1 311 |
| Långfristiga skulder | 4 277 | - | - |
| Kortfristiga skulder | 85 742 | 82 580 | 85 602 |
| 148 640 | 183 083 | 162 516 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 148 640 | 183 083 | 162 516 |
Likvida medel redovisas som bruttobelopp, innan utnyttjad checkkredit. Beloppet för utnyttjad checkkredit redovisas under kortfristiga skulder. Skillnaden mellan nettolikviditet och bruttolikviditet redovisas i kassaflödesanalys för koncernen. Tillgångar med nyttjanderätt och motsvarande leasingskulder ingår från den 1 januari 2019 i materiella anläggningstillgångar respektive lång- och kortfristiga skulder. Nyttjanderätten uppgår per den 30 sep 2019 till 16 632 TSEK medan lång leasingskuld uppgår till 4 277 TSEK och kort leasingskuld till 12 504 TSEK. Jämförelsetalen har inte räknats om. Se vidare på sid. 9-10.
STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
| 30 sep | 30 sep | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| TSEK | 2019 | 2018 | 2018 |
| Företagsinteckningar | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Pantsatta fordringar | 12 109 | 9 503 | 6 222 |
| Eventualförpliktelser | 500 | 1 415 | 1 415 |
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGNA KAPITAL
| 30 sep | 30 sep | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| TSEK | 2019 | 2018 | 2018 |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare: | |||
| Eget kapital vid årets ingång | 75 604 | 91 002 | 91 002 |
| Nyemission | 27 329 | 35 280 | 35 280 |
| Periodens totalresultat | - 45 759 | -29 262 | -50 679 |
| Eget kapital vid periodens utgång | 57 174 | 97 020 | 75 604 |
KASSAFLÖDESANALYS FÖR KONCERNEN
| jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | jan-dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 |
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat | -9 262 | -19 330 | -44 744 | -37 963 | -60 593 |
| Justeringar | 5 200 | 3 985 | 15 859 | 11 821 | 14 502 |
| Erhållen ränta | 1 201 | 196 | 1 409 | 590 | 654 |
| Erlagd ränta | -1 003 | -182 | -3 827 | -918 | -1 227 |
| Betald inkomstskatt | -664 | -1 202 | -2 271 | -8 328 | -8 717 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | |||||
| före förändringar av rörelsekapital | -4 528 | -16 532 | -33 575 | -34 798 | -55 382 |
| Förändringar i rörelsekapital | |||||
| Förändring av varulager | -2 746 | -3 160 | 25 197 | 867 | -2 469 |
| Förändring av fordringar | 9 970 | -3 712 | 6 532 | 6 416 | 24 013 |
| Förändring av kortfristiga skulder | -4 575 | 2 786 | -2 247 | 6313 | 3 253 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -1 880 | -20 618 | -4 092 | -21 202 | -30 585 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -998 | - | -998 | - | - |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -1 278 | -46 | -1 764 | -558 | -896 |
| Upplösning av finansiella anläggningstillgångar | - | - | - | 45 | 45 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -2 276 | -46 | -2 761 | -512 | -851 |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Nyemission | - | - | 27 329 | 35 280 | 35 280 |
| Återbetalning av leasingskuld | -3 877 | - | -8 788 | - | - |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -3 877 | - | 18 541 | 35 280 | 35 280 |
| Periodens kassaflöde | -8 033 | -20 664 | 11 688 | 13 566 | 3 844 |
| Likvida medel vid periodens början | 16 526 | 26 138 | 16 528 | 17 050 | 17 050 |
| Utnyttjad checkkredit vid periodens början | 4 585 | 3 712 | 24 881 | 29 602 | 26 920 |
| Likvida medel vid periodens början, netto | 11 941 | 22 426 | -8 352 | -12 553 | -12 553 |
| Kursdifferens i likvida medel | 330 | -175 | 902 | 574 | 357 |
| Förändring utnyttjad checkkredit | 9 102 | 15 856 | -11 194 | -10 033 | -4 722 |
| Likvida medel vid periodens slut | 17 925 | 21 156 | 17 925 | 21 156 | 16 528 |
| Utnyttjad checkkredit vid periodens slut* | 13 687 | 19 569 | 13 687 | 19 569 | 24 881 |
| Likvida medel vid periodens slut, netto | 4 238 | 1 587 | 4 238 | 1 587 | -8 352 |
*Total kreditram för checkkredit och fakturabelåning uppgick per den 30 sep 2019 till 50 MSEK.
INTÄKTER OCH RÖRELSERESULTAT PER SEGMENT
| jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | jan-dec | okt 18- | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 | sep 19 |
| Grossistverksamhet | ||||||
| Intäkter | 30 947 | 46 946 | 86 145 | 117 990 | 146 516 | 114 672 |
| Rörelseresultat | 2 807 | 5 198 | -4 193 | 12 389 | 8 481 | -8 100 |
| Licens | ||||||
| Intäkter | 348 | - | 2 758 | - | - | 2 758 |
| Rörelseresultat | 241 | - | 827 | - | - | 827 |
| Detaljhandelsverksamhet | ||||||
| Intäkter | 45 269 | 52 507 | 136 596 | 163 250 | 200 402 | 173 748 |
| Rörelseresultat | 4 275 | - 1 853 | 16 094 | 6 888 | 7 177 | 16 383 |
| Koncerngemensamma kostnader | ||||||
| Rörelseresultat | -16 584 | -22 674 | -57 472 | -57 239 | -76 252 | -76 484 |
| Total | ||||||
| Intäkter | 76 564 | 99 452 | 225 500 | 281 240 | 346 918 | 291 178 |
| Rörelseresultat | -9 262 | -19 330 | -44 744 | -37 963 | -60 593 | -67 375 |
Bolaget redovisar intäkter och rörelseresultat för fyra segment; grossistverksamhet, detaljhandelsverksamhet, licensverksamheten och koncerngemensamma kostnader. Rörelseresultatet för respektive segment belastas av för segmentet direkta kostnader. Kostnader som inte är direkt hänförbara till grossist- eller detaljhandelsverksamheten redovisas i segmentet koncerngemensamma kostnader.
KVARTALSDATA
| Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | Q3 | Q2 | Q1 | Q4 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2019 | 2019 | 2019 | 2018 | 2018 | 2018 | 2018 | 2017 | |
| Total nettoomsättning, MSEK | 76,6 | 62,7 | 86,2 | 65,7 | 99,5 | 76,3 | 105,5 | 89,6 |
| Bruttovinstmarginal, % | 47,6 | 50,6 | 49,3 | 52,4 | 51,0 | 57,6 | 54,1 | 51,6 |
| Rörelseresultat, MSEK | -9,3 | -17,9 | -17,6 | -22,6 | -19,3 | -11,9 | -6,7 | -11,1 |
| Rörelsemarginal, % | -12,1 | -28,5 | -20,5 | -34,5 | -19,4 | -15,6 | -6,3 | -12,4 |
| Resultat efter skatt, MSEK | -9,0 | -19,2 | -19,2 | -20,7 | -15,7 | -10,3 | -6,7 | -9,2 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | -0,61 | -2,12 | -2,27 | -2,46 | -1,87 | -1,78 | -1,17 | -1,6 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | -0,61 | -2,12 | -2,27 | -2,46 | -1,87 | -1,78 | -1,17 | -1,6 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier före utspädning, tusental |
14 866 | 9 055 | 8 419 | 8 419 | 8 419 | 5 811 | 5 752 | 5 752 |
| Vägt genomsnittligt antal aktier efter utspädning, tusental |
14 866 | 9 055 | 8 419 | 8 419 | 8 419 | 5 811 | 5 752 | 5 752 |
| Avkastning på eget kapital, % | -14,6 | -30,3 | -28,2 | -24,0 | -14,9 | -10,3 | -7,6 | -9,7 |
| Soliditet, % | 38 | 38 | 31 | 47 | 53 | 63 | 47 | 50 |
| Eget kapital per aktie före utspädning, SEK | 3,85 | 7,27 | 7,13 | 8,98 | 11,52 | 19,52 | 15,14 | 15,82 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten, MSEK | -1,9 | 4,0 | -6,2 | -9,4 | -20,6 | 7,3 | -7,9 | 13,7 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten per aktie före utspädning, SEK |
-0,13 | 0,44 | -0,74 | -1,11 | -2,45 | 1,26 | -1,38 | 2,38 |
En del nyckeltal har påverkats av IFRS 16 per den 1 januari 2019. Jämförelsesiffror har inte räknats om. Se sid. 10 för proforma nyckeltal exklusive effekt av IFRS 16.
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING
| jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | jan-dec | |
|---|---|---|---|---|---|
| TSEK | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 |
| Rörelsens intäkter | |||||
| Nettoomsättning | 67 737 | 89 847 | 209 237 | 262 736 | 319 198 |
| Övriga rörelseintäkter | 237 | 217 | 674 | 1 608 | 1 770 |
| Total nettoomsättning | 67 974 | 90 064 | 209 911 | 264 344 | 320 968 |
| Rörelsens kostnader | |||||
| Handelsvaror | -35 868 | -46 050 | -105 962 | -122 291 | -149 386 |
| Övriga externa kostnader | -29 548 | -44 409 | -97 758 | -115 964 | -146 911 |
| Personalkostnader | -13 463 | -16 299 | -45 014 | -50 225 | -68 190 |
| Avskrivning av materiella och immateriella anläggningstillgångar | -298 | -1 432 | -1 721 | -4 277 | -5 530 |
| Övriga rörelsekostnader | 1 663 | -803 | 1 505 | -803 | -815 |
| Rörelseresultat | -9 541 | -18 929 | -39 039 | -29 216 | -49 864 |
| Resultat från finansiella poster | |||||
| Ränteintäkter | 109 | 196 | 317 | 590 | 647 |
| Räntekostnader | -300 | -169 | -991 | -877 | -1 179 |
| Nedskrivning av fordringar till dotterbolag | - | - | - | - | -8 335 |
| Resultat efter finansiella poster | -9 732 | -18 902 | -39 713 | -29 503 | -58 731 |
| Bokslutsdispositioner | - | - | - | - | 9 300 |
| Resultat före skatt | -9 732 | -18 902 | -39 713 | -29 503 | -49 431 |
| Skatt | - | 3 438 | - | 5 801 | 5 801 |
| Resultat | -9 732 | -15 464 | -39 713 | -23 701 | -43 629 |
| MODERBOLAGETS TOTALRESULTAT | |||||
| jul-sep | jul-sep | jan-sep | jan-sep | jan-dec |
| TSEK | 2019 | 2018 | 2019 | 2018 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Poster som kommer att omklassificeras till resultatet | |||||
| Kassaflödessäkringar | 564 | -841 | 1 214 | 2 341 | 1 897 |
| Skatteeffekt kassaflödessäkringar | -121 | 185 | -260 | -515 | -406 |
| Totalresultat för perioden | -9 289 | -16 120 | -38 759 | -21 875 | -42 138 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING
| 30 sep | 30 sep | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| TSEK | 2019 | 2018 | 2018 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 990 | 253 | 183 |
| Materiella anläggningstillgångar | 2 355 | 3 987 | 2 945 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 24 784 | 25 019 | 25 006 |
| Uppskjuten skattefordran | 6 258 | 5 809 | 6 258 |
| 34 386 | 35 069 | 34 392 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 48 590 | 67 222 | 72 942 |
| Förskott till leverantör | 3 387 | 6 033 | 1 174 |
| Kundfordringar | 23 663 | 43 859 | 35 601 |
| Kortfristiga fordringar | 18 078 | 21 840 | 8 539 |
| Likvida medel | 11 258 | 12 879 | 8 739 |
| 104 976 | 151 833 | 126 995 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 139 362 | 186 902 | 161 387 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 35 102 | 67 790 | 47 470 |
| Obeskattade reserver | - | 9 300 | - |
| Uppskjuten skatt | 27 | 96 | - |
| Kortfristiga skulder | 104 233 | 109 717 | 113 917 |
| 139 362 | 186 902 | 161 387 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 139 362 | 186 902 | 161 387 |
Likvida medel redovisas som bruttobelopp, innan utnyttjad checkkredit. Beloppet för utnyttjad checkkredit redovisas under kortfristiga skulder.
MODERBOLAGETS STÄLLDA SÄKERHETER OCH EVENTUALFÖRPLIKTELSER
| 30 sep | 30 sep | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| TSEK | 2019 | 2018 | 2018 |
| Företagsinteckningar | 30 000 | 30 000 | 30 000 |
| Pantsatta fordringar | 12 109 | 9 503 | 6 222 |
| Eventualförpliktelser | 500 | 1 415 | 1 415 |
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att delårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 25 oktober 2019
| Patrik Tillman, styrelseordförande | Mia Arnhult, styrelseledamot |
|---|---|
| Anna Frick, styrelseledamot | Johan Mark, styrelseledamot |
| Elin Ryer, styrelseledamot | Jennie Högstedt Björk, verkställande direktör |
REVISORS GRANSKNINGSRAPPORT
Odd Molly International AB, org.nr 556627-6241
Till styrelsen
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella delårsinformationen i sammandrag (delårsrapporten) för Odd Molly International AB per 30 september 2019 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovis¬ningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk gransk¬ning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfatt¬ning som en revision enligt International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.
De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 25 oktober 2019 Ernst & Young AB
Andreas Troberg Auktoriserad revisor
KOMMANDE INFORMATIONSTILLFÄLLEN
- Bokslutskommuniké 2019 avges den 14 februari 2020.
- Delårsrapport januari-mars 2020 avges den 7 maj 2020.
- Delårsrapport januari-juni 2020 avges den 26 augusti 2020.
PRESENTATION AV RAPPORTEN
Rapporten presenteras på bolagets huvudkontor, Kornhamnstorg 6, Stockholm, den 25 oktober 2019 klockan 10:00. Anmälan till presentationen görs till [email protected].
För ytterligare information, vänligen kontakta: Jennie Högstedt Björk, VD, 08-522 28 509 Johanna Palm, CFO och vice VD, 0760-10 24 55
Denna information är sådan information som Odd Molly International AB är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersoners försorg, för offentliggörande den 25 oktober 2019 kl. 08:00 CET.
OM ODD MOLLY
Odd Molly är ett svenskt bolag som designar, marknadsför och säljer mode med ett tydligt stilkoncept. Bolagets produkter säljs via egna kanaler samt via egna säljare och externa agenter och licenstagare till återförsäljare. En ökande andel av försäljningen kommer från Odd Mollys egna kanaler, främst från bolagets webbshop, som når cirka 40 länder. Bolaget har även egna fysiska butiker samt butiker som drivs av partners på utvalda marknader. Odd Mollys aktie handlas på Nasdaq Stockholm, small cap.
VÅR STRATEGI
Odd Molly ska växa med lönsamhet genom att fortsätta skapa intressanta kollektioner, stärka varumärket samt utveckla befintliga och nya försäljningskanaler och modeller. Företagskulturen ska präglas av kvalitetsmedvetenhet, ansvarstagande och delaktighet. I slutet av 2018 formulerade Odd Molly en uppdaterad tillväxtstrategi för att stärka digital och internationell tillväxt med minskad kostnadsmassa, komplexitet och kapitalbindning:
Varumärke och sortiment Odd Molly ska stärka varumärkespositionen med ett mer renodlat sortiment.
Kanaler Odd Molly ska tydliggöra kanalstrategin med fokus på online – genom att öka egen e-handel och minska antalet egna butiker.
Expansion Odd Molly ska fokusera på internationell tillväxt genom licensmodell utanför strategiska huvudmarknader.
Hållbarhet Odd Mollys organisation ska upprätthålla högsta kvalitet, driv och engagemang och vara anpassad till bolagets långsiktiga behov och tillväxt. Hänsyn till Odd Mollys omvärld ska genomsyra verksamheten.
Odd Molly International AB, Kornhamnstorg 6, 111 27 STOCKHOLM, Växel: +46 8 522 28 500 www.oddmolly.com
Pressbilder finns att ladda ned från Odd Mollys hemsida www.oddmolly.com under "press". Odd Molly har även ett eget nyhetsbrev som rapporterar mindre nyheter från den dagliga verksamheten. För att prenumerera på det, gå till www.oddmolly.com.