AI assistant
Kinnevik — Interim / Quarterly Report 2021
Apr 22, 2021
2935_10-q_2021-04-22_e80ecf04-3121-43c7-8d49-6800ceabb5a6.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRS-RAPPORT FÖRSTA KVARTALET 2021
DISTRIBUTIONEN AV ZALANDO ÄR ETT SPRÅNGSTEG FÖR VÅR OMVANDLING
Kinnevik startade 2021 med en genomgående stark position i vår portfölj och vi har fortsatt att bygga på den plattformen under det första kvartalet. Den planerade distributionen av våra aktier i Zalando gör det möjligt för Kinnevik att ta ett språngsteg i vår strategiska omvandling och ytterligare öka vårt fokus på vår yngre tillväxtportfölj.
Georgi Ganev, Kinneviks vd
Viktiga strategiska händelser
- Föreslog att distribuera Zalando till Kinneviks aktieägare
- Deltog med 30 MUSD i en finansieringsrunda för Cityblock
- Materiell värdehöjning i Cedar till följd av en finansieringsrunda om 200 MUSD
- Materiell höjning i värderingen av VillageMD till följd av stark operationell utveckling och höjda multiplar
- Investerade 70 MUSD i Vivino, den ledande vinappen och marknadsplatsen för vin på nätet
- Substansvärdet påverkades negativt av lägre värderingar i våra bolag i utvecklingsmarknader och svagare aktieutveckling i Zalando
- Kinnevik rankades som #1 i Sverige och #62 globalt i Equileaps Global Report on Gender Equality, och vi publicerade vår TCFD-rapport med en scenarioanalys av klimatförändringar
Investeringsverksamhet
- Under kvartalet uppgick totala investeringar till 1 006 Mkr varav:
- 586 Mkr i Vivino
- 255 Mkr i Cityblock
- 66 Mkr i TravelPerk
- Vidare frigjorde vi 196 Mkr med avyttringen av aktier i Alliance Data, som mottogs som en del av försäljningen av Bread under Q4 2020, vilket genererade en realiserad IRR på över 30 procent
Finansiell ställning
- Substansvärdet uppgick till 117,8 Mdkr (424 kr per aktie), en ökning med 6,1 Mdkr eller 5% under kvartalet
- Nettokassan uppgick till 3,9 Mdkr, motsvarande 3,4% av portföljvärdet vid kvartalets slut
Händelser efter kvartalet
• I april tillkännagav Kinnevik sitt deltagande med 200 MNOK i en finansieringsrunda av Kolonial.no/Oda, och är därmed den största aktieägaren i bolaget som tagit in de nya partnerna Softbank och Prosus i ägarlistan
Årsstämma
- Ordförande Dame Amelia Fawcett och vice ordförande Henrik Poulsen har beslutat att inte ställa upp för omval till styrelsen efter att ha lett Kinneviks omvandling under de senaste åren, och Wilhelm Klingspor har valt att avgå efter mer än 20 år som styrelseledamot
- James Anderson föreslagen som ny styrelseordförande och Harald Mix föreslagen som ny styrelseledamot
Viktig finansiell information
| Mkr | 31 mar 2021 |
31 dec 2020 |
31 mar 2020 |
|---|---|---|---|
| Substansvärde | 117 752 | 111 671 | 64 925 |
| Substansvärde per aktie, kr | 423,91 | 402,02 | 234,72 |
| Aktiekurs, kr | 425,15 | 417,35 | 164,35 |
| Nettokassa / -skuld (+/-) | 3 895 | 4 817 | -1 468 |
| Mkr | Q1 2021 |
Q1 2020 |
Helår 2020 |
| Periodens resultat | 6 072 | -8 372 | 40 274 |
| Resultat per aktie, före utspädning, kr | 21,86 | -30,27 | 145,29 |
| Resultat per aktie, efter utspädning, kr | 21,86 | -30,27 | 145,22 |
| Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar | 6 136 | -8 296 | 39 850 |
| Erhållna utdelningar | - | - | 1 689 |
| Lämnad utdelning | - | - | -1 928 |
| Investeringar | 1 006 | 403 | 2 329 |
| Försäljningar | -207 | -1 | -8 871 |
Substansvärde 117,8Mdkr
Förändring av Substansvärde Q/Q 5%
Totalavkastning (12 Månader)
163%
Årlig Totalavkastning (5 år) 26%
VD-KOMMENTAR
Kära aktieägare, Kinnevik startade 2021 med en genomgående stark position i vår portfölj och vi har fortsatt att bygga på den plattformen under det första kvartalet. Under kvartalet fortsatte vi se betydande operationell dragkraft och investerarintresse i våra bolag. Flera av dem, såsom Budbee, Cedar, Cityblock och Kolonial, attraherade kapital från nya partners. Detta kommer möjliggöra för dem att fortsätta växa sin affär medan digitaliseringsskiftet i våra sektorer fortsätter i hög takt. Den planerade distributionen av våra aktier i Zalando gör det möjligt för Kinnevik att ta ett språngsteg i vår strategiska omvandling och ytterligare öka vårt fokus på vår yngre tillväxtportfölj.

inneviks resultat för det första kvartalet
Kinneviks substansvärde uppgick till 117,8 Mdkr eller 424 kronor per aktie vid slutet av det första kvartalet. Det är en ökning med
6,1 Mdkr eller 5 procent jämfört med slutet på 2020. Den starka operationella utvecklingen i vår portfölj backades även upp av kapitalmarknadens fortsatta uppvärdering av digitala konsumentbolag. Värdeökningen i vår privata portfölj var väl utspridd mellan olika bolag men koncentrerades till hälsovårdstjänster, med väsentliga uppvärderingar i Cityblock, Cedar och VillageMD. Substansvärdet påverkades negativt av svagare aktieutveckling i Zalando och lägre värderingar i våra bolag i utvecklingsmarknader. Valutaeffekter bidrog positivt med 1,2 Mdkr till vår privata portfölj och vår finansiella ställning var fortsatt stark med en nettokassa på 3,9 Mdkr vid slutet av kvartalet.
Zalandodistributionen
I februari meddelade Kinnevik att vi planerar att dela ut hela vårt aktieinnehav i Zalando till våra aktieägare. Distributionen innebär att vi väsentligt ökar vår portföljs fokus på yngre tillväxtbolag.
Zalandodistributionen representerar en utdelning till våra aktieägare av ett värde om cirka 46 Mdkr, eller 168 kronor per aktie per den 31 mars 2021. Vi investerade tidigt i Zalando och under de tio år vi varit ägare har vi konsekvent och aktivt stöttat teamet medan de växt sitt bolag från en liten startup till Europas ledande modeplattform, och levererat en avkastning om 7,4 gånger vårt investerade kapital. Ett fantastik värdeskapande och exempel på hur vi arbetar som investerare, samt en inspiration för våra yngre bolag. Efter Zalandos starka utveckling under 2020 anser vi att Om än jag är förväntansfull över att se Zalando fortsätta exekvera på sin tillväxtstrategi och skapa signifikant värde för sina aktieägare ser jag ännu mer fram emot den transformation av Kinnevik som distributionen innebär.


det här är rätt tid att ge våra aktieägare möjligheten att fortsätta vara investerade i Zalando, eller att avyttra sin exponering i utbyte mot kontanter – som de kan välja att återinvestera i Kinnevik. Vi är övertygade om att Zalando kommer fortsätta sin goda utveckling, påskyndad av konsumenternas accelererade digitaliseringsskifte. Och även om jag är förväntansfull över att se Zalando fortsätta exekvera på sin tillväxtstrategi och skapa värde för sina aktieägare ser jag ännu mer fram emot den transformation av Kinnevik som distributionen innebär.
Ytterligare bevis för vår matvision
Mat, hälsa och hållbarhet går hand i hand. Då Kinneviks övertygelse är att leverera både ekonomiskt och socialt värde passar mat och livsmedel perfekt med vår investeringsstrategi och har klivit fram som en viktig del av vår portfölj med konsumenttjänster under de senaste tre åren. Mat och livsmedel representerar också den största delen av konsumenternas plånbok, och är den sista, stora konsumentkategorin att genomgå ett materiellt skifte från offline till online.
Efter våra investeringar i nordisk dagligvaruhandel på nätet genom MatHem och Kolonial har vi börjat applicera vår expertis inom sektorn globalt och genom ekosystemet. Vi bygger en portfölj med uppströms, nedströms och vertikalt integrerade matbolag. Vi började med investeringarna i HungryPanda och Simple Feast, som i februari i år följdes upp med investeringen på 70 MUSD i Vivino, den ledande vinappen och marknadsplatsen för vin på nätet.
För tre år sedan var Kolonial vår första investering inom mat och livsmedel och utvecklingen vi sett i bolaget sedan dess bekräftar vår tes. Bolaget har levererat på sina löften om hög tillväxt, över-
VD-KOMMENTAR
lägsen kundupplevelse och effektivitet och har blivit en ledande dagligvaruhandel online. I april deltog vi med glädje i Kolonials, nu under namnet Oda, finansieringsrunda som stöttar bolagets internationella expansionsplaner för att ta deras unika onlinebaserade dagligvaruhandelsupplevelse till miljoner kunder utanför Norge. Den senaste investeringen gör Kinnevik till Odas största ägare med 21 procent av bolaget, och vårt partnerskap med bolaget är ett väldigt bra exempel på vårt teams arbete och ambition att tidigt identifiera förändringar i konsumenttrender.
Exceptionell utveckling för hälsovård
Det senaste året har än en gång demonstrerat den fundamentala vikten av, och enorma ojämlikheten i, hälsovårdssystem runt om i världen. Överallt ökar efterfrågan och kostnader, medan effektivitet och resultat verkar halka efter. Kinnevik har en bred och intressant portfölj inom hälsovårdstjänster med bolag som tydligt visar potentialen hos teknologi och digital innovation för att förbättra denna dystra bild.
Under det första kvartalet attraherade Cityblock nytt kapital som kommer användas för att accelerera utrullningen av deras värdebaserade vårdmodell över USA. Vår investering i Cityblock har hittills genererat en avkastning på 3,3 gånger och vi värderar nu vårt innehav till 2,1 Mdkr.
VillageMD har utvecklats starkt de senaste tolv månaderna, då bolaget lyckades hålla sina kliniker öppna under pandemin samtidigt som situationen pressade bolaget till en ny nivå av innovation och teknologisk anpassning. Nedgången i sjukhus- och akutrumsbesök, drivet av att VillageMD tillhandahåller primärvård med hög tillgänglighet, ledde också till positiv utveckling för deras riskbaserade kontrakt. På sidan 13 i denna rapport hittar du en intervju med Tim Barry, medgrundare och vd för företaget.
Cedar, den platform för patientengagemang och finansiell teknik som Kinnevik först investerade i 2018, anskaffade nytt kapital och visade på signifikant tillväxt till följd av deras höga nivåer av kundnöjdhet och digitala engagemang. Med en avkastning på investerat kapital på över nio gånger hittills är bolaget ännu ett exempel på hur Kinnevik backar affärsmodeller som utgör grunden för en hälsovårdssektor i snabb förändring.
Spännande möjligheter för Enablers
Trots att vi investerat mindre kapital i finansiella tjänster under de senaste tre åren är vi fortsatt övertygade om att sektorn har en lång tid av förändring framför sig och en plats i Kinneviks investeringsstrategi då den uppfyller ett viktigt behov i människors liv.
5%
Kinneviks substansvärde ökade med 5% under första kvartalet 2021
Kinnevik erbjuder en unik möjlighet för investerare att få tillgång och exponering mot en portfölj av snabbt växande, innovativa och till hög grad onoterade bolag.

Medan investeringar inom området för företagtill-konsumenter (B2C) inom finansiella tjänster blivit allt mer konkurrensutsatt, har vi haft en rad framgångar inom företag-till-företag-till-konsument (B2B2C) som gör det möjligt för företag i våra andra sektorer att leverera en överlägsen kundupplevelse. Vi kallar dessa enablers. Vi har redan bra exempel på enablers i vår portfölj som Budbee, Cedar och Pleo. Ett annat exempel är Bread – en investering med en realiserad IRR som överstiger 30%.
Framöver strävar vi efter att investera mer kapital i dessa typer av spännande enabler-företag och utnyttja vår insikt, expertis och vårt nätverk från alla våra kärnsektorer.
Hållbar avkastning, även om 30 år
Våra djupt förankrade hållbarhetsprinciper, med tydligt uttalade mål för att driva mångfald och inkludering och miljömässig hållbarhet är nyckeln till långsiktig avkastning. Vi har nyligen publicerat vår andra TCFD-rapport, där vi denna gång tagit analysen ett steg vidare och utvärderat hur vår investeringsstrategi sannolikt skulle utvecklas i två olika klimatscenarior; ett där utsläpp reduceras i linje med Parisavtalet och ett där utsläpp fortsätter att öka i dagens takt.
Avslutande kommentar
Kinnevik erbjuder en unik möjlighet för investerare att få tillgång till och exponering mot en portfölj av snabbt växande, innovativa och till hög grad onoterade bolag. Våra prioriteringar är fortsatt tydliga – vi kommer fortsätta att utveckla portföljen mot en högre andel tillväxtbolag i våra fokussektorer och -marknader, stärka portföljens balans mellan sektorer och mognadsgrader och omallokera kapital dynamiskt.
Efter den föreslagna Zalandodistributionen kommer våra yngre bolag att få mer uppmärksamhet för deras kvaliteter och utveckling. Enligt vårt nuvarande ramverk för kapitalallokering, som finns på sidan 16, förväntar vi oss att investera någonstans mellan 2,3 och 4,6 Mdkr under 2021. Vi kommer igen sannolikt att vara något överviktade mot nya investeringar i förhållande till ramverket då vi fortsätter att bygga en mer balanserad tillväxtportfölj över sektorer, stadier och affärsmodeller.
Jag vill tacka er, våra aktieägare, för ert stöd på denna spännande resa!
Georgi Ganev, Kinneviks vd
KINNEVIK I KORTHET
Kinneviks ambition är att vara Europas ledande börsnoterade tillväxtinvesterare och vi stöttar de bästa digitala företagen för att göra människors liv bättre och leverera betydande avkastning. Vi förstår komplexa och snabbt föränderliga konsumentbeteenden och har en stark och expanderande portfölj inom healthtech, konsumenttjänster, foodtech och fintech. Som en långsiktig investerare tror vi starkt på att investeringar i hållbara affärsmodeller och team med mångfald kommer att ge störst avkastning för aktieägarna. Vi stöttar våra företag i varje skede av deras resa och investerar i Europa, med fokus på Norden samt i USA. Kinnevik grundades 1936 av familjerna Stenbeck, Klingspor och von Horn. Kinneviks aktier är noterade på Nasdaq Stockholms lista för stora bolag under kortnamnen KINV A och KINV B.


Sammansättning av portföljvärde
Substansvärdets utveckling (Mdkr)

Not: Den genomsnittliga totalavkastningen inkluderar återinvesterad utdelning.
SUBSTANSVÄRDE
| Innehav (Mkr) | Kinneviks ägarandel |
Netto investerat kapital |
Verkligt värde Q1 2021 |
Verkligt värde Q4 2020 |
Verkligt värde Q1 2020 |
Totalavkastning 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Budbee | 28% | 337 | 948 | 769 | 348 | 23% |
| Common | 11% | 226 | 245 | 173 | - | 14% |
| Global Fashion Group | 37% | 6 920 | 9 067 | 7 688 | 911 | 18% |
| Omio | 5% | 560 | 462 | 438 | 495 | 5% |
| TravelPerk | 14% | 453 | 799 | 380 | 467 | 79% |
| HungryPanda | 11% | 311 | 343 | 300 | - | 14% |
| Karma | 20% | 68 | 43 | 43 | 62 | - |
| Kolonial.no / Oda | 21% | 711 | 1 610 | 1 087 | 610 | 44% |
| MatHem | 37% | 1 071 | 1 490 | 1 315 | 1 039 | 13% |
| Simple Feast | 11% | 105 | 113 | 96 | - | 8% |
| Vivino | 11% | 586 | 641 | - | - | 9% |
| Övrigt | - | - | - | - | 260 | - |
| Summa Konsumenttjänster | 11 348 | 15 761 | 12 290 | 4 193 | 21% | |
| ADS | - | - | - | 168 | - | 16% |
| Betterment | 15% | 1 065 | 1 008 | 970 | 1 224 | 4% |
| Bread | - | - | - | - | 333 | - |
| Deposit Solutions | 6% | 273 | 262 | 247 | 250 | 2% |
| Monese | 28% | 447 | 427 | 429 | 441 | -1% |
| Pleo | 13% | 152 | 434 | 407 | 355 | 7% |
| Summa Finansiella Tjänster | 1 937 | 2 131 | 2 221 | 2 603 | 4% | |
| Babylon | 16% | 804 | 2 680 | 2 525 | 2 675 | 6% |
| Cedar | 9% | 270 | 2 431 | 572 | 210 | 325% |
| Cityblock | 8% | 634 | 2 116 | 841 | - | 93% |
| Joint Academy | 19% | 131 | 131 | 131 | - | - |
| Teladoc / Livongo | 5% | 197 | 11 868 | 12 302 | 3 577 | -4% |
| Town Hall Ventures | - | 74 | 65 | 62 | 74 | 5% |
| VillageMD | 9% | 986 | 7 280 | 4 842 | 887 | 50% |
| Summa Hälsovårdstjänster | 3 097 | 26 571 | 21 275 | 7 423 | 23% | |
| Summa Utvecklingsmarknader | 2 109 | 1 323 | 1 835 | 2 643 | -28% | |
| Övrigt | - | - | 322 | 140 | - | 130% |
| Summa Tillväxtportfölj | 18 491 | 46 108 | 37 761 | 16 862 | 20% | |
| varav Onoterade Innehav | 11 374 | 24 851 | 17 462 | 12 113 | 35% |
Notera: Totalavkastning Inkluderar investeringar och försäljningar.
Netto investerat kapital i Teladoc motsvarar summan av investeringar i Livongo minus den erhållna kontantlikviden vid fusionen av de två bolagen som ägde rum i oktober 2020.
SUBSTANSVÄRDE (FORTS.)
| Innehav (Mkr) | Kinneviks ägarandel |
Verkligt värde Q1 2021 |
Verkligt värde Q4 2020 |
Verkligt värde Q1 2020 |
Totalavkastning 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Tele2 | 27% | 22 073 | 20 450 | 24 849 | 8% |
| Zalando | 21% | 46 310 | 49 346 | 24 625 | -6% |
| Summa Portföljvärde | 114 490 | 107 556 | 66 336 | 6% | |
| Bruttokassa | - | 6 902 | 7 800 | 3 804 | - |
| Bruttoskuld | - | -3 007 | - 2 983 | - 5 272 | - |
| Nettokassa / Nettoskuld | - | 3 895 | 4 817 | - 1 468 | - |
| Övriga Nettotillgångar/skulder | - | - 633 | - 702 | 57 | - |
| Summa Eget Kapital /Substansvärde | - | 117 752 | 111 671 | 64 925 | 5% |
| Substansvärde per aktie, kronor | - | 423,91 | 402,02 | 234,72 | 5% |
| Slutkurs B-aktien, kronor | - | 425,15 | 417,35 | 164,35 | 2% |
Note: Totalavkastning Inkluderar investeringar och försäljningar.
Baserat på uppdaterade regler för redovisning av osäkra skattepositioner i IFRIC23 har Kinnevik gjort en reservation på 832 Mkr hänförligt till en potentiell kapitalskattekostnad relaterad tillfusionen mellan Teladoc och Livongo. Kinnevik anser att transaktionen faller under ett av de applicerbara undantagen och bör därför anses vara skatteneutral och kommer att deklarera transaktionen på detta sätt.


BEDÖMNINGAR AV VERKLIGT VÄRDE FÖR ONOTERADE INNEHAV
Kinneviks onoterade innehav värderas med utgångspunkt i IFRS 13 och International Private Equity and Venture Capital Valuation Guidelines, varvid en samlad bedömning görs för att fastställa vilken värderingsmetod och vilka referenspunkter som är lämpligast för att bestämma det verkliga värdet av respektive innehav. Läs mer i Not 4 på sidorna 23-25.

KONSUMENTTJÄNSTER



kontrakterade enheter avser antal rum som Common åtagit sig att förvalta, varav många är under utveckling.
Verkligt värde 1,6 Mdkr Kinneviks andel 21%
KONSUMENTTJÄNSTER
Norges ledande dagligvaruhandel på nätet, vars ambition är att göra inköp av mat så enkelt och smidigt som möjligt

I april bytte Kolonial.no namn till Oda och tog in 2,2 MdNOK, varav 1,2 MdNOK i nya aktier, i en finansieringsrunda ledd av Softbank och Prosus, där Kinnevik deltog med 200 MNOK. Av Kinneviks deltagande på 200 MNOK i den nya finansieringsrundan var cirka 170 miljoner investerade redan under 2019 i form av ett konvertibelt lån vilket konverteras till aktier med en sedvanlig rabatt i finansieringsrundan.
Efter rundan är Kinnevik den största aktieägaren i Oda, med 21 procent av bolaget. Det nyligen resta kapitalet kommer användas för att finansiera bolagets internationella expansionsplaner som börjar i Finland med ett nytt lager som öppnar i Helsingfors senare i år.
Bolaget förbereder också en lansering under 2022 på den tyska dagligvarumarknaden som uppgår till 220 MdEUR.
Odas mission är att vara den mest effektiva onlinebaserade matbutiken i världen och de har världsledande plockeffektivitet på 212 UPH (enheter processade per arbetstimme i lagret), jämfört med 169 UPH hos den ledande brittiska onlinebaserade dagligvaruhandeln under 2020. Dess unika affärsmodell baseras på nordiska principer om anställdas välbefinnande och ett åtagande till hållbarhet såväl som proprietär lagerautomation och datadrivna processer.

Not: Antal genomförda ordrar 12 mån för Oda avser det totala antalet ordrar levererade till kund under de senaste tolv månaderna.
KONSUMENTTJÄNSTER
Sveriges ledande dagligvaruhandel på nätet, som når över hälften av Sveriges hushåll

Verkligt värde 1,5 Mdkr Kinneviks andel 37%

En global ledare inom hemleverans av asiatisk mat
Verkligt värde 343 Mkr Kinneviks andel 11%
En ledande leverantör av färdiga matkassar med växtbaserade ingredienser
Verkligt värde 113 Mkr Kinneviks andel 11%

Plattform som sammanför konsumenter med lokala restauranger och mataffärer med ett överskott av mat
Verkligt värde 43 Mkr Kinneviks andel 20%

Den ledande vinappen och marknadsplatsen för vin på nätet
Verkligt värde 641 Mkr Kinneviks andel 11%

I februari investerade Kinnevik 70 MUSD i Vivino. Vivino är världens största onlinenätverk för vin och den mest nedladdade vinappen med över 50 miljoner användare.
Det nya kapitalet kommer Vivino använda till att förbättra sin AI-plattform för att skapa bättre och mer personliga rekommendationer för sina användare. Bolaget kommer även utöka sitt fokus på utvalda marknader med störst tillväxtpotential, bland annat USA, Tyskland och Storbritannien.
Not: Antal genomförda ordrar 12 mån för MatHem avser det totala antalet ordrar levererade till kund under de senaste tolv månaderna. Antal räddade måltider för Karma avser antalet måltider som köpts via Karmas plattform under perioden.
FINANSIELLA TJÄNSTER

Not: Betterments förvaltade kapital anges per periodens slut, och kunder avser de med en kontobalans överstigande noll dollar vid periodens slut. Betterment har uppdaterat sin metod för att beräkna antal kunder och vissa historiska siffror har därför justerats. Anslutna kunder för Monese avser kunder som har påbörjat registreringsprocessen genom att lämna någon form av identifikation.
HÄLSOVÅRDSTJÄNSTER

HÄLSOVÅRDSTJÄNSTER
Tillskrivna patienter Februari 2021
En ledande aktör inom primärvård och en pionjär inom värdebaserad vård, baserad i USA
Verkligt värde 7,3 Mdkr Kinneviks andel 9%
"Vi har hittills lanserat över 65 Village Medical-kliniker. Nu lanserar vi mer än 2 kliniker per vecka."
Intervju med Tim Barry, grundare och VD för VillageMD

Vi är mer än ett år in i Covidpandemin. Hur har detta påverkat VillageMDs verksamhet och tillväxt?
Först vill jag lyfta fram att pandemin orsakade enorm förödelse över hela världen, med förlorade liv och människor som genomgick betydande hälsoproblem, inte bara fysiskt utan också i mental hälsa.
För VillageMD hade det en djupgående inverkan då pandemin tvingade oss att driva oss till en annan nivå av innovation och teknikinförande. Vi gick från ensiffrigt användande av virtuell vård bland våra kliniker till 80-90 procent under inledningen av pandemin.
Vi gjorde något som uppriktigt sagt var ganska unikt i branschen. Vi visste att de flesta inte skulle vilja gå in i en fysisk hälsovårdsmiljö; men samtidigt skulle kroniska sjukdomar inte bara försvinna på grund av Covid. Dessa patienter var nu tvungna att brottas med en helt annan variabel i hanteringen av sina sjukdomar. Vårt svar var att hålla våra kliniker öppna. Vi skapade en otrolig triage-process där vårdgivare, kliniker, sjuksköterskor och socialarbetare arbetade tillsammans med varandra. Det var fantastiskt att se dem arbeta, dag ut och dag in, med att möta de patienter som fysiskt behövde träffas.
För det andra såg vi en betydande minskning av de totala vårdkostnaderna. Minskningen av sjukhus- och akutrumsanvändningen ledde till stora framgångar i våra riskbaserade kontrakt, delvis också till följd av av att vi tillhandahåller primärvård med mycket hög tillgänglighet.
För det tredje kämpade många oberoende läkare för att få ekonomin att gå ihop då pandemin skapade mer ekonomisk stress för dem. Att ansluta till VillageMD blev ett fenomenalt alternativ för dessa kliniker. Som ett resultat har vi haft stark tillväxt och en mycket hälsosam pipeline av nya kliniker.
Investeringsmarknaden för sjukvård i USA håller på att hetta till – är det en utmaning för VillageMD vad gäller att konkurrera om kliniker?
474 000
Det råder ingen tvekan om att marknaden är het med många investeringar som flödar in på marknaden. En av de saker som särskilde VillageMD från början är att vår modell handlar om bättre patientvård. I slutändan bestämmer läkare var de vill jobba – i en verksamhet som inte drivs av den visionen, eller med VillageMD där fokus till 100 procent ligger på att att göra livet bättre för läkare och patienter?
Samtidigt är marknadsstorleken enorm och vi har årtionden av tillväxt framför oss. Till exempel är vi nu den största primärvårdsleverantören i Houston, den fjärde största staden i USA, och ändå är det en marknadsandel under 5 procent. Så även om vi växer otroligt snabbt har vi fortfarande bara en liten del av den totala marknadsmöjligheten idag.
Vi såg Walgreens-samarbetet accelerera, kan du förklara varför detta partnerskap är så framgångsrikt?
Vi tror att integrationen mellan primärvård och apotek är en av de mest kraftfulla kliniska innovationerna som kommer att hända de närmaste tio åren. Det är det bästa sättet att ta hand om patienter med kroniska sjukdomar, och de driver huvuddelen av sjukvårdskostnaderna. Det finns ingen bättre partner för detta än Walgreens. De har ett av de mest betrodda vårdmärkena i Amerika och de bästa lägena inom hälsovård.
Aktiva marknader Februari 2021
12
Vi har bevisat att när du sätter ihop läkaren och apotekaren kan du skapa bättre resultat. Statistiken som jag är mest stolt över är att patienterna vi tar hand om i Medicare-programmet har 5-stjärniga kvalitetsnivåer när det gäller att följa medicineringsplaner vid behandling av personer med diabetes, högt blodtryck och med högt kolesterol. Konsumenterna ger oss NPS poäng på nära 90 och säger att det är en otrolig upplevelse.
Vi har hittills lanserat 65 Village Medical-kliniker. Nu lanserar vi mer än två kliniker i veckan. Vi förväntar oss att detta kommer att fortsätta under de kommande fem åren i över 30 stater runt om i USA.
Vad är Village MDs långsiktiga mål och vision?
Efter de närmaste 5-10 åren kommer vi att vara 5-10 år närmare vår 100-åriga vision om att förändra hur vård levereras i Amerika och leverera välbehövliga förbättringar av kvalitet och minskade kostnader.
Not: VillageMDs tillskrivna patienter avser det totala antalet patienter som har tillskrivits en av bolagets primärvårdsläkare.
TMT
Erbjuder mobil- och fasttelefoni, bredband, datanät, TV och streaming Verkligt värde 22,1 Mdkr Kinneviks andel 27% Omsättning (Mdkr) Justerad EBITDAaL-marginal 6,7 6,7 6,6 6,9 7,2Q4 2019 Q1 2020 Q2 2020 Q3 2020 Q4 2020 Revenue Generating Units Sverige och Baltikum (m) Q4 2019 Q1 2020 Q2 2020 Q3 2020 Q4 2020 38% 34% 32% 33% 34% Q4 2019 Q1 2020 Q2 2020 Q3 2020 Q4 2020 9,3 9,3 9,4 9,2 9,3

Not: Definitionen av Tele2s nyckeltal finns på bolagets webbplats. Siffror för kvartal 1 2021 har ännu inte rapporterats.
KLIMAT, MÅNGFALD & INKLUDERING FORTSATT PRIORITET FÖR KINNEVIK
TCFD-rapport för 2020
Effekterna av klimatförändringarna är tydliga och kommer att få en allt mer påtaglig inverkan på Kinnevik och vår portfölj. Genom att implementera rekommendationerna från Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) kan vi identifiera, bedöma och hantera våra mest väsentliga klimatrelaterade risker och möjligheter.
Detta kvartal släppte vi vår TCFD-rapport för 2020, där vi för första gången har modellerat vår investeringsstrategi mot två potentiella klimatscenarier, ett där utsläppen minskar i linje med Parisavtalet och ett där utsläppen fortsätter att öka i nuvarande takt.
Vi tror att företag som arbetar på ett ansvarsfullt och hållbart sätt kommer att kunna förbli det bästa valet för konsumenterna samt rekrytera de bästa medarbetarna och därmed överträffa sina konkurrenter på lång sikt. Läs mer på https://www.kinnevik. com/sv/hallbarhet/tcfd

Kinnevik rankat ett av de bästa 100 företagen globalt för jämställdhet
I mars belystes vårt fokus på, och arbete inom, mångfald och inkludering när den globala rapporten om jämställdhet av Equileap rankade Kinnevik som Sveriges toppföretag och nummer 62 globalt. Motivationen lyder som följer:
"Kinnevik är det bästa svenska företaget och rankar 62 globalt med en jämställdhetspoäng på 63%. Kinnevik har uppnått en jämn könsfördelning (40-60% kvinnor) på styrelse-, lednings- och medarbetarsnivå, förutom på inom gruppen ledande befattningshavare. Företaget har en flexibel arbetsordningspolicy vad gäller både arbetstid och var arbetet genomförs samt en global föräldraledighetspolicy som erbjuder 39 veckors fullbetald ledighet till alla anställda. Kinnevik är ett av två svenska företag som har alla åtta policyer som bidrar till jämställdhet. "
FINANSIELL ÖVERSIKT
Allokering av kapital
| Innehav (Mkr) | Q1 2021 |
|---|---|
| Cityblock | 255 |
| Common | 42 |
| Deposit Solutions | 10 |
| Kolonial.no / Oda | 33 |
| Simple Feast | 9 |
| TravelPerk | 66 |
| Vivino | 586 |
| Övrigt | 5 |
| Investeringar | 1 006 |
| Alliance Data | -196 |
| Övrigt | -11 |
| Försäljningar | -207 |
| Nettoinvesteringar / (försäljningar) | 799 |
Ramverk för kapitalallokering
Under 2019-23 har Kinnevik som målsättning att systematiskt investera sitt kapital i enlighet med ett ramverk för kapitalallokering som innefattar att:
- Investera en tredjedel av vårt kapital i nya investeringar och två tredjedelar i tilläggsinvesteringar i de bolag som presterar bäst i vår tillväxtportfölj, i snitt per år
- Investera i ett eller två internationella bolag i ett något senare utvecklingsskede och ett eller två nordiska bolag i ett något tidigare utvecklingsskede, i snitt per år
- Distribuera vårt kapital jämnt över våra fokussektorer
- Eftersträva en ägarandel om 15-25 procent
- Eftersträva en portfölj med 30 bolag där värdet är mer jämnt fördelat mellan såväl bolag och sektorer som risknivåer och utvecklingsskeden
Under det första kvartalet investerade vi totalt 1.006 Mkr, varav 420 Mkr i våra befintliga verksamheter.
Våra största följdinvesteringar under kvartalet var 255 Mkr i Cityblock och 66 Mkr i Travelperk.
Vi lade till ett nytt bolag till portföljen under kvartalet med anknytning till såväl konsumenttjänster som mat och dagligvaror när vi investerade 586 MKr för en 11% ägarandel i Vivino, världens största vinapp och marknadsplats för vin på nätet.
Under kvartalet avyttrade vi aktierna i Alliance Data som mottogs i slutet på 2020 som en del av försäljningen av Bread, vilket genererade en realiserad IRR på över 30 procent.
Sedan början på 2019 har Kinnevik investerat 7,9 Mdkr i sin tillväxtportfölj. Cirka 43 procent av detta kapital har investerats i 8 nya bolag och 57 procent har använts till följdinvesteringar – i stort sett i linje med Kinneviks kapitalallokeringsramverk.
Under 2021 siktar Kinnevik på att investera mellan 2,3-4,6 Mdkr med något övervikt mot nya investeringar i relation till vårt ramverk, med 4-6 nya bolag i vår tillväxtportfölj.

KAPITALMARKNADSDAG 2021
Kinnevik höll en digital kapitalmarknadsdag den 24 februari 2021. Programmet innefattade en uppdatering av Kinneviks strategi, finansiella position och ramverk för kapitalallokering. Läs mer och se inspelning på kinnevik.com.

Kapitalstruktur
Per den 31 mars 2021 hade Kinnevik en nettokassa om 3,9 Mdkr motsvarande 3,4% av portföljvärdet. Nettokassan består av 6,7 Mdkr i likvida medel och kortfristiga placeringar samt 2,9 Mdkr i icke säkerställda obligationer med en kvarvarande löptid om mer än 12 månader.
Finansiella mål
Attraktiv avkastning
Kinneviks mål är att generera en långsiktig totalavkastning till våra aktieägare som överstiger vår kapitalkostnad. Vi eftersträvar en årlig totalavkastning om 12-15% över konjunkturcykeln.
Låg belåning
Givet karaktären på Kinneviks investeringar är vårt mål att ha låg belåning, med en belåningsgrad ej överstigande 10% av portföljvärdet.
Utdelningspolicy
Kinnevik genererar avkastning främst genom värdestegring och strävar efter att dela ut överskottskapital som genereras från våra investeringar till aktieägarna genom extra utdelningar.
KONCERNENS RESULTATRÄKNING OCH ÖVRIGT TOTALRESULTAT I SAMMANDRAG
Koncernens resultaträkning och övrigt totalresultat i sammandrag
| Mkr | Not | Q1 | Q1 | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2020 | ||
| Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar | 4 | 6 136 | -8 296 | 39 850 |
| Erhållna utdelningar | 5 | - | - | 1 689 |
| Administrationskostnader | -69 | -40 | -404 | |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 2 | 12 | |
| Övriga rörelsekostnader | 0 | 0 | -4 | |
| Rörelseresultat | 6 070 | -8 334 | 41 143 | |
| Finansnetto | 2 | -38 | -37 | |
| Resultat efter finansiella poster | 6 072 | -8 372 | 41 106 | |
| Skatt | 0 | 0 | -832 | |
| Periodens resultat | 6 072 | -8 372 | 40 274 | |
| Periodens totalresultat | 6 072 | -8 372 | 40 274 | |
| Resultat per aktie före utspädning, kronor | 21,86 | -30,27 | 145,29 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, kronor | 21,86 | -30,27 | 145,22 | |
| Antal utestående aktier vid periodens utgång | 277 775 037 | 276 604 474 | 277 775 037 | |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning | 277 775 037 | 276 604 474 | 277 189 756 | |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning | 277 775 037 | 276 806 068 | 277 337 897 | |
Koncernens resultat för det första kvartalet
Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar uppgick under kvartalet till 6.136 (8,296) Mkr, varav -440 (-7,402) Mkr avsåg noterade finansiella tillgångar och 6.576 (-894) Mkr avsåg onoterade finansiella tillgångar. Se not 4 för detaljer.
Av -69 (-40) Mkr i administrationskostnader avsåg -17 (positiv 5) Mkr kostnader för Kinneviks utestående långsiktiga incitamentsprogram.
Det förbättrade finansnettot är främst hänförligt till positiva valuatakursdifferenser.
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG
Koncernens kassaflödesanalys i sammandrag
| Mkr | Not | Q1 2021 |
Q1 2020 |
Helår 2020 |
|---|---|---|---|---|
| Erhållna utdelningar | 5 | - | - | 1 689 |
| Kassaflöde från operativa kostnader | -103 | -107 | -311 | |
| Erhållna räntor | 0 | 0 | 1 | |
| Erlagda räntor | -28 | -28 | -52 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -130 | -135 | 1 327 | |
| Investeringar i finansiella tillgångar | -975 | -329 | -2 170 | |
| Försäljning av aktier och övriga värdepapper | 207 | 1 | 8 383 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -768 | -328 | 6 213 | |
| Återbetalning av räntebärande lån | - | -1 141 | -3 410 | |
| Ny upplåning | - | 1 500 | 1 500 | |
| Kontant utdelning till moderbolagets ägare | - | - | -1 928 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | - | 359 | -3 838 | |
| Periodens kassaflöde | -899 | -104 | 3 702 | |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar vid periodens början | 7 589 | 3 887 | 3 887 | |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar vid periodens slut | 6 690 | 3 784 | 7 589 | |
| TILLÄGGSINFORMATION KASSAFLÖDESANALYS | ||||
| Investeringar i finansiella tillgångar | 4 | -1 006 | -403 | -2 329 |
| Investeringar under perioden som ännu inte betalats | 107 | 74 | 147 | |
| Betalningar för tidigare gjorda investeringar | -76 | 0 | 0 | |
| Valutakursdifferenser för obetalda investeringar | - | 12 | ||
| Kassaflöde från investeringar i finansiella tillgångar | -975 | -329 | -2 170 | |
| Försäljning av aktier och andelar | 207 | 1 | 8 871 | |
| Avyttringar utan kassaflöde | - | - | -464 | |
| Valutakursdifferenser för ännu ej betalda avyttringar | - | - | -24 | |
| Kassaflöde från försäljning av aktier och andelar | 207 | 1 | 8 383 |
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
Koncernens balansräkning i sammandrag
| Mkr | Not | 31 mar 2021 |
31 mar 2020 |
31 dec 2020 |
|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||
| Anläggningstillgångar | ||||
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen | 4 | 114 490 | 66 336 | 107 556 |
| Materiella anläggningstillgångar | 50 | 49 | 50 | |
| Leasade tillgångar | 9 | 11 | 9 | |
| Övriga anläggningstillgångar | 215 | 27 | 214 | |
| Summa anläggningstillgångar | 114 764 | 66 423 | 107 829 | |
| Övriga omsättningstillgångar | 344 | 63 | 329 | |
| Kortfristiga placeringar | 3 883 | 3 039 | 3 878 | |
| Likvida medel | 2 807 | 745 | 3 711 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 121 798 | 70 270 | 115 747 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 117 752 | 64 925 | 111 671 | |
| Räntebärande skulder, långfristiga | 2 935 | 2 923 | 2 941 | |
| Räntebärande skulder, kortfristiga | 0 | 2 275 | 0 | |
| Icke räntebärande skulder | 1 111 | 147 | 1 135 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 121 798 | 70 270 | 115 747 | |
| Nyckeltal | Not | 31 mar 2021 |
31 mar 2020 |
31 dec 2020 |
| Skuldsättningsgrad | 0,02 | 0,08 | 0,03 | |
| Soliditet | 97% | 92% | 96% | |
| Koncernens nettoskuld inklusive lån till portföljbolag, netto | 6 | 4 080 | -924 | 5 283 |
| Koncernens nettoskuld exklusive lån till portföljbolag, netto | 6 | 3 895 | -1 468 | 4 817 |
| Belåningsgrad, inklusive lån till portföljbolag, netto | - | 2,2% | - |
FÖRÄNDRINGAR I KONCERNENS EGET KAPITAL
Förändringar i koncernens eget kapital
| Mkr | Q1 | Q1 | Helår |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2020 | |
| Belopp vid periodens ingång | 111 671 | 73 295 | 73 295 |
| Periodens resultat | 6 072 | -8 372 | 40 274 |
| Årets totalresultat | 6 072 | -8 372 | 40 274 |
| Transaktioner med aktieägare | |||
| Effekt av aktiesparprogram | 9 | 2 | 30 |
| Kontantutdelning | - | - | -1 928 |
| Belopp vid periodens utgång | 117 752 | 64 925 | 111 671 |
KONCERNENS NOTER (MKR)
Not 1 Redovisningsprinciper
Vid upprättande av koncernredovisningen tillämpas International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU. Denna rapport har upprättats i enlighet med Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering. Upplysningar enligt IAS 34 Delårsrapportering lämnas såväl i noter som på annan plats i delårsrapporten. Redovisningsprinciperna är desamma som beskrivs i årsredovisningen för 2020.
Not 2 Risker och osäkerhetsfaktorer
Kinneviks hantering av finansiella risker är centraliserad till Kinneviks finansfunktion och bedrivs utifrån en av styrelsen fastställd finanspolicy. Denna policy ses kontinuerligt över av finansfunktionen och uppdateras vid behov i samråd med revisionsutskottet, och med godkännande av Kinneviks styrelse. Kinnevik har en modell för riskhantering som syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Rapportering av identifierade risker och hanteringen av dessa sker kontinuerligt till Kinneviks utskott för risk, regelefterlevnad och hållbarhet, samt till styrelsen. Kinnevik är främst exponerat mot finansiella risker avseende:
- Värderingsrisk, i förhållande till negativa förändringar av värdet på portföljen
- Likviditets- och finansieringsrisk, i förhållande till ökade finansieringskostnader och svårigheter att refinansiera lån och faciliteter, vilket i förlängningen kan leda till att betalningsförpliktelser inte kan uppfyllas
- Valutakursrisk, i förhållande till transaktions- och omräkningsexponering mot utländska valutor
- Ränterisk, som bland annat kan påverka finansieringskostnader negativt
För en mer detaljerad beskrivning av företagets risker och osäkerhetsfaktorer samt riskhantering hänvisas till Not 17 för koncernen i årsredovisningen för 2020.
Not 3 Transaktioner med närstående
Transaktioner med närstående under rapportperioden är till karaktär desamma som beskrivs i årsredovisningen för 2020.
Not 4 Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
Kinneviks onoterade innehav värderas med utgångspunkt i IFRS 13 och International Private Equity and Venture Capital Valuation Guidelines, varvid en samlad bedömning görs för att fastställa vilken värderingsmetod och vilka referenspunkter som är lämpligast för att bestämma det verkliga värdet av respektive innehav. Även om en värdering från en finansieringsrunda inte används som värderingsmetod, så kan den fungera som en viktig referenspunkt för värderingen av tillgången i fråga, särskilt vad gäller yngre portföljbolag för vilka mer traditionella värderingsmetoder är mindre tillämpbara. Vid nyemissioner tas hänsyn till ifall de nyemitterade aktierna har andra rättigheter och/eller högre preferens till bolagets tillgångar än tidigare utgivna aktier. De värderingsmetoder som används av Kinnevik inkluderar att applicera relevanta multiplar på bolagets historiska eller förväntade bruttoförsäljning, nettoförsäljning och resultat. Vid en värdering baserad på multiplar beaktas skillnader i storlek, historisk tillväxt och lönsamhet samt kapitalkostnad. I sina värderingar tar Kinnevik även hänsyn till ett företags finansiella position, kapitalåtgång och kapitalanskaffningsmiljö.
Arbetet med att värdera Kinneviks onoterade innehav utförs av ett värderingsteam som är oberoende i förhållande till respektive innehavs investment manager. Precisionen och tillförlitligheten i den finansiella information som används i värderingarna säkerställs genom löpande kontakter med ledningen för respektive innehav samt regelbundna genomgångar av deras rapportering. Information och synpunkter på tillämpliga värderingsmetoder inhämtas periodvis från Kinneviks investment managers samt välrenommerade investmentbanker och revisionsfirmor. Värderingarna godkänns av finansdirektör och VD, varefter ett förslag diskuteras med Revisionsutskottet samt de externa revisorerna. Efter deras granskning och eventuella justeringar godkänns värderingarna av Revisionsutskottet och inkluderas i Kinneviks redovisning.
Verkligt värde avseende andra finansiella instrument fastställs med ledning av de metoder som i varje enskilt fall antas ge den bästa uppskattningen av verkligt värde. För tillgångar och skulder med förfall inom ett år antas nominellt värde justerat för ränta och premier ge en god approximation av verkligt värde.
Denna not innehåller upplysningar om finansiella tillgångar som värderas till verkligt värde med uppdelning i nedan nivåer:
Nivå 1: Verkligt värde fastställt utifrån noterade priser på en aktiv marknad för samma instrument.
Nivå 2: Verkligt värde fastställt utifrån värderingstekniker med observerbara marknadsdata, antingen direkt (som pris) eller indirekt (härlett från pris) och som inte inkluderats i Nivå 1.
Nivå 3: Verkligt värde fastställt med hjälp av värderingsteknik, med väsentliga inslag av indata som inte är observerbara på marknaden.
För de bolag som värderas baserat på multiplar hade en ökning av multipeln med 10% medfört en värdering som är totalt 2.315 Mkr högre. På samma sätt hade en motsvarande minskning av multipeln medfört en värdering som är totalt 2.321 Mkr lägre.
Likvidationspreferenser
Kinneviks onoterade portföljbolag tilllämpar varierande finansieringsstrukturer, och emitterar vid tillfällen aktier med likvidationspreferenser.
Likvidationspreferenser bestämmer hur realiserade värden fördelas mellan aktieägare. Denna fördelning kan bli alltmer komplex över tid, och Kinneviks andel av värden kan skilja sig markant från Kinneviks ägarandel i portföljbolaget. Följaktligen kan en ökning eller minskning av värdet i ett portföljbolag där likvidationspreferenser är tillämpliga resultera i en oproportionerlig ökning eller minskning av det bedömda verkliga värdet på Kinneviks aktier i det portföljbolaget. Likvidationspreferenser kan även innebära att det verkliga värdet för Kinneviks innehav är oförändrat trots att det uppskattade värdet för det specifika bolaget som helhet har minskat materiellt.
Ett onoterat portföljbolags övergång till ett publikt noterat bolag kan även påverka värdet på Kinneviks aktier genom att sådana bestämmelser avvecklas.
Konsumenttjänster
De nordiska marknaderna för mat på nätet och hemleveranstjänster har sedan coronavirusets utbrott i början av 2020 sett starkt ökad efterfrågan, vilket har lett till att många av våra portföljbolag sett sina affärsplaner tidigareläggas med 12-18 månader då tillväxttakten har varit betydligt högre än tidigare förutspått.
Värderingen av Kinneviks andel om 28 procent i Budbee uppgår till 948 Mkr, baserat på ett totalt värde av Budbees aktiekapital om 3,4 Mdkr. Värderingen är baserad på närtida framåtblickande multiplar från en jämförelsegrupp bestående av mer mogna logistikbolag, med referens till InPost, en utmanare inom last-mile leveranser, som börsnoterades under kvartalet. Multipeln som används i värderingen är i linje med värderingen i bolagets finansieringsrunda som genomfördes under det fjärde kvartalet av 2020, där Kinnevik deltog. Värderingsökningen är således driven av förväntad intäktstillväxt, underbyggd av Budbees förmåga att löpande leverera på eller över plan. Budbee fortsätter att prestera och planerar att tredubbla sina intäkter under 2021 - en betydligt högre tillväxttakt än jämförelsegruppen av mer mogna logistikföretag - med en bibehållen bruttomarginal på sunda nivåer.
Värderingen av Kinneviks andel om 37 procent i MatHem uppgår till 1.490 Mkr. Det totala värdet av MatHems aktiekapital uppgår till 4,0 Mdkr och är baserat på historiska försäljningsmultiplar från en jämförelsegrupp bestående av lagerhållande e-handelsbolag och bolag som säljer matkassar på nätet. Den uppskattade värderingen innebär en multipel om 1,7x bolagets intäkter under de senaste tolv månaderna per 31 december 2020. Motsvarande implicita försäljningsmultipel per 31 mars 2021 (datumet för vår värdering) har minskat betydligt och motsvarar en rabatt om 30 procent mot jämförelsegruppens genomsnittliga försäljningsmultipel. Rabatten motiveras av att MatHem befinner sig i ett tidi-
gare stadie av operationell effektivitet och lönsamhetsutveckling i relation till jämförelsegruppen.
Värderingen av Kinneviks andel om 21 procent i Kolonial.no / Oda uppgår till 1.610 Mkr. Bolagets aktiekapital värderas till sin helhet till 7,5 MdNOK baserat på historiska försäljningsmultiplar från samma jämförelsegrupp som MatHem. Den uppskattade värderingen innebär en multipel om 3,3x bolagets intäkter under de senaste tolv månaderna per 31 december 2020, vilket är i linje med värderingen i den finansieringsrunda som bolaget genomförde under det första kvartalet av 2021. Liksom för MatHem har motsvarande implicita försäljningsmultipel per 31 mars 2021 (datumet för vår värdering) minskat betydligt. Den implicita försäljningsmultipeln motsvarar en premie på cirka 15-25 procent jämfört med de starkast presterande bolagen i jämförelsegruppen, vilket motiveras av bolagets tillväxtpotential på lång sikt, starkare underliggande trender, och den egenutvecklade teknologins exceptionella operationella effektivitet.
Värderingen av Kinneviks andel om 11 procent i Simple Feast uppgår till 113 Mkr, och har baserats på framåtblickande försäljnings- och bruttovinstmultiplar från en jämförelsegrupp som består av bolag som säljer matkassar på nätet. Den uppskattade värderingen är i linje med den på vilken Kinnevik investerade i bolagets finansieringsrunda under det fjärde kvartalet av 2020.
Värderingen av Kinneviks andel om 11 procent i HungryPanda uppgår till 343 Mkr, och har baserats på framåtblickande bruttoförsäljningsmultiplar från en jämförelsegrupp av matleveransbolag. Den uppskattade värderingen är strax över den på vilken Kinnevik investerade i bolagets finansieringsrunda under det fjärde kvartalet av 2020, med anledning av positiva förändringar i hur jämförelsegruppen värderas.
Värderingen av Kinneviks andel om 11 procent i Vivino uppgår till 641 Mkr, och har baserats på framåtblickande bruttoförsäljningsmultiplar från en jämförelsegrupp av globala marknadsplatser på nätet med en hög engagemangsnivå bland användare. Den uppskattade värderingen
| Metod & Innehav | Verkligt Värde (Mkr) | % av Betydande Onoterade Innehav |
|---|---|---|
| Historiska försäljningsmultiplar (Mat på nätet, värdebaserad vård) |
12 496 | 53% |
| Framåtblickande försäljningsmultiplar | 9 983 | 42% |
| Framåtblickande bruttoförsäljningsmultiplar (Vivino, HungryPanda) |
984 | 4% |
| Övrigt | 65 | < 1% |
är i linje med den på vilken Kinnevik investerade i bolagets finansieringsrunda under det första kvartalet av 2021.
Coronavirusets utbrott och spridning fortsätter skapa stor osäkerhet inom resesektorn, där nya vågor av smittspridning kväver efterfrågan. Framåtblickande konsensusestimat har haft en platt utveckling under de första månaderna av 2021, efter att de nästan halverats under 2020, och aktiekurserna för resebokningsplattformar på nätet har utvecklats starkt under det första kvartalet. Vi eftersträvar att reflektera utvecklingen på aktiemarknaden i värderingarna av våra investeringar inom resesektorn samtidigt som vi applicerar ett konservativt synsätt i våra prognoser för våra innehavs utveckling och för resemarknadens återhämtning i stort.
Värderingen av Kinneviks andel om 5 procent och andra intressen i Omio uppgår till 462 Mkr och har baserats på försäljningsmultiplar för 2021 från en jämförelsegrupp av resebokningsplattformar på nätet såsom Trainline och Booking. En rabatterad multipel är applicerad på en uppskattning av Omios intäkter som reflekterar nya estimat kring coronaviruskrisens förväntade påverkan på resemarknaden, inklusive påverkan från utrullningen av vaccin. Omio presterar i stora drag i linje med de reviderade prognoser som upprättades under tidigare kvartal, och bolaget har snabbt anpassat sig till en aldrig tidigare skådad kris inom den globala reseindustrin. Under det tredje kvartalet av 2020 stärkte bolaget sin finansiella position genom ett konvertibellån som ska ta Omio genom den förväntade utvecklingen av krisen. Den uppskattade värderingen av bolaget innebär att vår investering inte längre fullt ut skyddas av de likvidationspreferenser som erhölls vid vår investering under 2018.
Värderingen av Kinneviks andel om 14
procent i TravelPerk uppgår till 799 Mkr och har baserats på försäljningsmultiplar för 2022 från en jämförelsegrupp av resebokningsplattformar på nätet, så som Corporate Travel Management och Serko, med referens till SaaS-bolag så som Atlassian och Salesforce. Vår värdering av TravelPerk styrks av en pågående finansieringsrunda som Kinnevik har investerat i, och reflekterar bolagets fortsatta anskaffning av nya företagskunder och tillhörande resebudgetar, samt bolagets potential i en mer normal resemarknad där bolagets SaaS-liknande egenskaper igen kan komma till sin rätta.
Värderingen av Kinneviks andel om 11 procent i Common uppgår till 245 Mkr, och har baserats på framåtblickande försäljnings- och bruttovinstmultiplar från en jämförelsegrupp som primärt består av fastighetsförvaltare och franchisebolag inom hotellbranschen. Den uppskattade värderingen är i linje med den värdering Kinnevik investerade under det första kvartalet av 2021 som en andra del av den finansieringsrunda som bolaget genomförde under det tredje kvartalet av 2020.
Finansiella tjänster
Värderingen av Kinneviks andel om 15 procent i Betterment uppgår till 1.008 Mkr, och har baserats på försäljningsmultiplar för 2021 från tre jämförelsegrupper bestående av finansiella teknologibolag, digitala plattformar för sparande och investeringar, och SaaSbolag med liknande finansiell profil som Betterment. Den mindre ökningen av det bedömda verkliga värdet beror primärt på positiva valutakursförändringar. Bolagets intäkter fortsätter att delvis vara beroende av den amerikanska och globala aktiemarknadens utveckling, vilka har fortsatt att utvecklas positivt under det första kvartalet, och vi är fortsatt övertyga-
de om att Betterments kunderbjudande blir än mer attraktivt under perioder med hög marknadsvolatilitet jämfört med dyrare och mindre kundfokuserade aktörer på marknaden.
Värderingen av Kinneviks andel om 6 procent och andra intressen i Deposit Solutions uppgår till 262 Mkr, och har baserats på framåtblickande försäljningsmultiplar från en jämförelsegrupp bestående av SaaS-, mjukvarulicens- samt fintech-bolag.
Värderingen av Kinneviks andel om 28 procent och andra intressen i Monese uppgår till 427 Mkr, och har baserats på framåtblickande försäljningsmultiplar från en jämförelsegrupp bestående av finansiella mäklare och prenumerationstjänster.
Värderingen av Kinneviks andel om 13 procent i Pleo uppgår till 434 Mkr och har baserats på framåtblickande försäljningsmultiplar från en jämförelsegrupp bestående av SaaS-bolag. Ökningen i verkligt värde reflekterar en minskande rabatt mot den genomsnittliga jämförelsegruppmultipeln, vilket motiveras av Pleos stabila operationella resultat och dess starka tillväxtutsikter i takt med att coronapandemins påverkan på människors sätt att leva och arbeta sakta avtar.
Hälsovårdstjänster
Under den andra halvan av 2020 gav börsnoteringen av Oak Street Health en indikation på investerares intresse av bolag som levererar värdebaserad vård så som VillageMD och Cityblock. Trots viss rotation ut ur aktier som gynnats av pandemin, fortsätter bolag inom virtuell hälsa och telemedicintjänster värderas till en kraftig premie jämfört med motsvarande fysiska hälsovårdsbolag. När vi värderar våra innehav fortsätter vi att fokusera på uppnådda finansiella resultat. Eftersom våra portföljbolag växer snabbare än börsnoterade jämförelsebolag innebär det att våra värderingar är implicit konseverativa på basis av framåtblickande multiplar i förhållande till jämförelsebolagen.
Värderingen av Kinneviks andel om 16 procent i Babylon uppgår till 2.680 Mkr, och har baserats på en "sum of the parts" värderingsmodell baserad på Babylons olika intäktsströmmar. Bedömningen av vårt innehavs verkliga värde bygger på försäljningsmultiplar från jämförbara noterade bolag såsom Oak Street Health, Teladoc och One Medical, och en konservativ syn gällande konvertering och tajming av de kontrakt som bolaget har i sin pipeline. Ökningen av det bedömda verkliga värdet beror primärt på valutakursförändringar.
Värderingen av Kinneviks andel om 9 procent i Cedar uppgår till 2.431 Mkr. Det totala värdet av Cedars aktiekapital uppgår till 3,2 MdUSD, i linje med värderingen i den finansieringsrunda som bolaget genomförde under det första kvartalet av 2021. Sett till 2021 motsvarar värderingen en kraftig premie mot genomsnittsmultipeln för en jämförelsegrupp bestående av mjukvaru- och analysbolag fokuserade på hälsovård. Multipeln normaliseras dock framåt 2022 och 2023.
Värderingen av Kinneviks andel om 8 procent i Cityblock uppgår till 2.116 Mkr, och har baserats på historiska försäljningsmultiplar från en jämförelsegrupp bestående av olika typer av vårdgivare och servicebolag inom vårdsektorn, inklusive One Medical och Oak Street Health, applicerat på bolagets försäljning under de senast tillgängliga tolv månaderna. Värderingen är i linje med bolagets finansieringsrunda som stängde i mars, i vilken Kinnevik deltog. Trots en kraftig ökning i värdering detta kvartal är multipeln alltjämt väsentligt rabatterad jämfört med de tidigare nämnda bolagen, med hänsyn till att Cityblock befinner sig i en tidigare utvecklingsfas och har en mer komplex målpopulation.
Värderingen av Kinneviks andel om 19 procent i Joint Academy uppgår till 131 Mkr, och har baserats på närtida framåtblickande försäljningsmultiplar från en jämförelsegrupp bestående av disruptiva vårdbolag, teknikbolag inom hälsovård samt bolag verksamma inom fysioterapi offline. Den uppskattade värderingen är i linje med det kapital Kinnevik investerade i bolagets senaste finansieringsrunda.
Värderingen av Kinneviks andel om 9 procent i VillageMD uppgår till 7.280 Mkr, och har baserats på historiska försäljningsmultiplar från en jämförelsegrupp bestående av olika typer av vårdgivare och servicebolag inom vårdsektorn, inklusive One Medical och Oak Street Health, applicerat på bolagets försäljning under de senast tillgängliga tolv månaderna. Värderingen av bolaget som helhet överstiger 10 MdUSD. Accelereringen av partnerskapet med Walgreens Boots Alliance, VillageMDs framtidsutsikter, samt utvecklingen i jämförelsebolagens börskurser, ger samtliga stöd för en markant ökning jämfört med den försäljningsmultipel som användes i värderingen i det föregående kvartalet. Med detta kvartals förhållandevis kraftiga ökning i multipel värderar vi bolaget till en smärre premie jämfört med de tidigare nämnda bolagen sett till historiska försäljningsmultiplar. Sett till 2021 är den använda multipeln alltjämt på en väsentlig, men reducerad, rabatt då VillageMD förväntas växa betydligt snabbare än jämförelsebolagen. I takt med att VillageMD fortsätter prestera bör rabatten till jämförelsebolagen minska på en framåtblickande basis, men i en lägre takt än under de senaste kvartalen, och värderingen kommer i högre utsträckning drivas av VillageMDs uppnådda resultat och framtidsutsikter.

| Förändring i verkligt värde (Mkr) | Q1 | Q1 | Helår |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2020 | |
| Alliance Data | 28 | - | 47 |
| Global Fashion Group | 1 379 | - 1 034 | 5 743 |
| Home24 | - | - 71 | 59 |
| Livongo | - | 609 | 11 033 |
| Qliro Group | - | - 127 | - 69 |
| Teladoc | - 434 | - | - 502 |
| Tele2 | 1 623 | - 591 | -4 991 |
| Zalando | - 3 036 | - 6 189 | 25 257 |
| Summa Noterade Innehav | -440 | - 7 402 | 36 577 |
| Babylon | 155 | - 133 | - 283 |
| Betterment | 38 | - 91 | - 345 |
| Bread | - | 18 | 180 |
| Budbee | 179 | 18 | 334 |
| Cedar | 1 859 | 13 | 293 |
| Cityblock | 1 021 | - | 461 |
| Common | 30 | - | - 11 |
| Deposit Solutions | 5 | - 35 | - 38 |
| HungryPanda | 43 | - | - 11 |
| Joint Academy | - | - | - |
| Karma | - | - | - 25 |
| Kolonial.no / Oda | 490 | - 78 | 392 |
| MatHem | 175 | - | 244 |
| Monese | - 3 | - 5 | - 47 |
| Omio | 23 | 27 | - 145 |
| Pleo | 27 | 12 | 64 |
| Simple Feast | 8 | - | - 1 |
| Town Hall Ventures II | 3 | - | - 12 |
| TravelPerk | 354 | - 39 | - 163 |
| VillageMD | 2 438 | 150 | 3 845 |
| Vivino | 55 | - | - |
| Utvecklingsmarknader och övrigt | - 504 | - 750 | -1 581 |
| Summa Onoterade Innehav | 6 394 | - 894 | 3 151 |
| Andra kontraktuella rättigheter | 182 | - | 122 |
| Summa | 6 136 | -8 296 | 39 850 |
| Bokfört värde av finansiella tillgångar (Mkr) | A-aktier | B-aktier | Kapital/Röster | 31 mar | 31 mar | 31 dec |
|---|---|---|---|---|---|---|
| (%) | 2021 | 2020 | 2020 | |||
| Alliance Data | - | - | - | - | - | 168 |
| Global Fashion Group | 79 093 454 | - | 36,8/36,8 | 9 067 | 911 | 7 688 |
| Home24 | - | - | - | - | 91 | - |
| Livongo | - | - | - | - | 3 577 | - |
| Qliro Group | - | - | - | - | 169 | - |
| Teladoc | 7 491 124 | - | 4,9/4,9 | 11 868 | - | 12 302 |
| Tele2 | 20 733 965 | 166 879 154 | 27,2/42,0 | 22 073 | 24 849 | 20 450 |
| Zalando | 54 047 800 | - | 20,9/20,9 | 46 310 | 24 625 | 49 346 |
| Summa Noterade Innehav | 89 317 | 54 223 | 89 954 | |||
| Babylon | 16/16 | 2 680 | 2 675 | 2 525 | ||
| Betterment | 15/15 | 1 008 | 1 224 | 970 | ||
| Bread | - | - | 333 | - | ||
| Budbee | 28/28 | 948 | 348 | 769 | ||
| Cedar | 9/9 | 2 431 | 210 | 572 | ||
| Cityblock | 8/8 | 2 116 | - | 841 | ||
| Common | 11/11 | 245 | - | 173 | ||
| Deposit Solutions | 6/6 | 262 | 250 | 247 | ||
| HungryPanda | 11/11 | 343 | - | 300 | ||
| Joint Academy | 19/19 | 131 | - | 131 | ||
| Karma | 20/20 | 43 | 62 | 43 | ||
| Kolonial.no / Oda | 21/21 | 1 610 | 610 | 1 087 | ||
| MatHem | 37/37 | 1 490 | 1 039 | 1 315 | ||
| Monese | 28/28 | 427 | 441 | 429 | ||
| Omio | 5/5 | 462 | 495 | 438 | ||
| Pleo | 13/13 | 434 | 355 | 407 | ||
| Simple Feast | 11/11 | 113 | - | 96 | ||
| Town Hall Ventures II | - | 65 | 74 | 62 | ||
| TravelPerk | 14/14 | 799 | 467 | 380 | ||
| VillageMD | 9/9 | 7 280 | 887 | 4 842 | ||
| Vivino | 11/11 | 641 | - | - | ||
| Utvecklingsmarknader och övrigt | - | 1 323 | 2 643 | 1 835 | ||
| Summa Onoterade Innehav | 24 851 | 12 113 | 17 462 | |||
| Andra kontraktuella rättigheter | 322 | - | 140 | |||
| Summa | 114 490 | 66 336 | 107 556 | |||

| Investeringar i finansiella tillgångar (Mkr) | Q1 | Q1 | Helår |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2020 | |
| Alliance Data | - | - | 121 |
| Summa Noterade Innehav | - | - | 121 |
| Babylon | - | - | - |
| Budbee | - | 106 | 211 |
| Cedar | - | - | 82 |
| Cityblock | 255 | - | 380 |
| Common | 42 | - | 184 |
| Deposit Solutions | 10 | - | - |
| HungryPanda | - | - | 311 |
| Joint Academy | - | - | 131 |
| Karma | - | - | 6 |
| Kolonial.no / Oda | 33 | 2 | 9 |
| MatHem | - | 150 | 182 |
| Monese | 1 | 63 | 93 |
| Omio | 1 | - | 116 |
| Pleo | - | - | - |
| Simple Feast | 9 | - | 96 |
| Town Hall Ventures II | - | 74 | 74 |
| TravelPerk | 66 | - | 38 |
| VillageMD | - | - | 260 |
| Vivino | 586 | - | - |
| Utvecklingsmarknader och övrigt | 3 | 7 | 34 |
| Summa Onoterade Innehav | 1 006 | 403 | 2 207 |
| Summa | 1 006 | 403 | 2 329 |
| Förändringar i onoterade innehav (Nivå 3) | Q1 | Q1 | FY |
| 2021 | 2020 | 2020 | |
| Ingående balans | 17 602 | 12 605 | 12 605 |
| Investeringar | 1 006 | 403 | 2 207 |
| Försäljningar | - 11 | - 1 | - 501 |
| Omklassificering | - | - | 18 |
| Förändring i verkligt värde | 6 576 | - 894 | 3 273 |
| Utgående balans | 25 173 | 12 113 | 17 602 |

Not 5 Erhållna utdelningar
| Mkr | Q1 | Q1 | Helår |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2020 | |
| Tele2 | - | - | 1 689 |
| Summa erhållna utdelningar | - | - | 1 689 |
| Varav ordinarie utdelningar | - | - | 1 032 |
Not 6 Räntebärande tillgångar och skulder
Kinnevik hade en nettokassa, inklusive lån till portföljbolag, om 4,080 Mkr per den 31 mars 2021 (5.283 Mkr per den 31 december 2020). Nettokassan exklusive lån till portföljbolag uppgick till 3.895 Mkr (4,817 Mkr per den 31 december 2020). Kinneviks totala kreditramar (inklusive obligationsemissioner) uppgick till 9.030 Mkr per den 31 mars 2021, varav 6.000 Mkr härrörde från revolverande kreditfaciliteter och 2.900 Mkr från obligationsemissioner.
Koncernens tillgängliga likvida medel, inklusive kortfristiga placeringar och tillgängliga outnyttjade kreditlöften, uppgick per den 31 mars 2021 till 12.820 Mkr (13,719 Mkr per den 31 december 2020).
| Mkr | 31 mar | 31 mar | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2020 | |
| Räntebärande tillgångar | |||
| Lån till portföljbolag | 185 | 544 | 466 |
| Kortfristiga placeringar | 3 883 | 3 039 | 3 878 |
| Likvida medel | 2 807 | 745 | 3 711 |
| Övriga räntebärande tillgångar | 212 | 20 | 211 |
| Summa räntebärande tillgångar | 7 087 | 4 348 | 8 266 |
| Räntebärande långfristiga skulder | |||
| Kapitalmarknadsemissioner | 2 900 | 2 900 | 2 900 |
| Periodiserade finansieringskostnader | -7 | -14 | -9 |
| Övriga räntebärande skulder, inklusive leasingskuld | 42 | 37 | 50 |
| 2 935 | 2 923 | 2 941 | |
| Räntebärande kortfristiga skulder | |||
| Kapitalmarknadsemissioner | - | 1 815 | - |
| Företagscertifikat | - | 460 | - |
| - | 2 275 | 0 | |
| Summa räntebärande skulder | 2 935 | 5 198 | 2 941 |
| Netto räntebärande skulder | 4 152 | -850 | 5 325 |
| Skuld obetalda investeringar/avyttringar | -72 | -74 | -42 |
| Koncernens Nettoskuld inklusive lån till portföljbolag, netto | 4 080 | -924 | 5 283 |
| Koncernens Nettoskuld exklusive lån till portföljbolag, netto | 3 895 | -1 468 | 4 817 |
Kinnevik har för närvarande inga utestående banklån och bankfaciliteterna, när de nyttjas, löper med olika räntesatser. Kapitalmarknadsfinansieringen består av företagscertifikat samt icke säkerställda kapitalmarknadsemissioner (obligationer). Företagscertifikaten är utgivna med en maximal löptid om 12 månader under Kinneviks certifikatprogram om totalt 5 Mdkr och obligationerna är utgivna med en lägsta initial löptid om 12 månader inom Kinneviks obligationsprogram för emission av så kallade medium term notes med ett rambelopp om 6 Mdkr. För att säkra sig mot ränterisker har Kinnevik tecknat ett antal ränteswapar genom vilka Kinnevik betalar en fast årlig ränta även på obligationer utställda med rörlig ränta. Räntederivaten värderades med diskonterade kassaflöden med observerbar indata till ett negativt värde om 9 Mkr på balansdagen och redovisas inom räntebärande skulder. Derivaten omfattas av ISDA-avtal. Per den 31 mars 2021 uppgick den genomsnittliga räntan för Kinneviks utestående upplåning till 0,6% med en genomsnittlig återstående löptid för de totala kreditfaciliteterna, inklusive obligationen, om 2,0 år.
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | Q1 | Q1 | Helår |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2020 | |
| Administrativa kostnader | -57 | -37 | -386 |
| Övriga rörelseintäkter och rörelsekostnader | 0 | 0 | 5 |
| Rörelseresultat | -57 | -37 | -381 |
| Resultat från dotterbolag | 570 | -478 | 58 463 |
| Result from other financial assets | 75 | 189 | |
| Finansnetto | 15 | -40 | -71 |
| Resultat efter finansiella poster | 603 | -555 | 58 200 |
| Koncernbidrag | - | - | -88 |
| Resultat före skatt | 603 | -555 | 58 112 |
| Skatt | - | - | - |
| Periodens resultat | 603 | -555 | 58 112 |
| Periodens totalresultat | 603 | -555 | 58 112 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG
| Mkr | 31 mar | 31 mar | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2021 | 2020 | 2020 | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 4 | 3 | 4 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 97 540 | 49 279 | 97 091 |
| Långfristiga fordringar | 17 600 | 30 253 | 17 595 |
| Kortfristiga fordringar | 306 | 23 | 336 |
| Kortfristiga placeringar | 3 883 | 3 039 | 3 878 |
| Likvida medel | 2 607 | 68 | 3 454 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 121 940 | 82 665 | 122 358 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 112 966 | 55 588 | 112 354 |
| Avsättningar | 19 | 20 | 20 |
| Externa långfristiga räntebärande skulder | 2 902 | 2 889 | 2 908 |
| Externa kortfristiga räntebärande skulder | 0 | 2 275 | 0 |
| Övriga kortfristiga skulder | 6 053 | 21 893 | 7 076 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 121 940 | 82 665 | 122 358 |
Moderbolagets likviditet inklusive kortfristiga placeringar och outnyttjade kreditlöften uppgick per 31 mars 2021 till 12,804 (9.412) Mkr. De räntebärande externa skulderna uppgick per samma datum till 2.902 (5.164) Mkr. Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 1 (0) Mkr under perioden.
Fördelningen per aktieslag per 31 mars 2021 var följande:
| Antal röster | belopp (Tkr) |
|---|---|
| 337 554 320 | 3 375 |
| 241 718 279 | 24 172 |
| 539 636 | 54 |
| 695 970 | 70 |
| 1 065 720 | 107 |
| 153 080 | 15 |
| 192 927 | 19 |
| 581 919 932 | 27 812 |
Det totala antalet röster för utestående aktier i bolaget uppgick per 31 mars 2021 till 581.573.925 exklusive 192.927 röster hänförliga till B-aktier samt 153.080 C-D aktier avseende LTIP 2020 i eget förvar som ej får företrädas vid bolagsstämma.
DEFINITIONER AV NYCKELTAL
Kinnevik tillämpar de av Esma utgivna riktlinjerna för alternativa nyckeltal. Med alternativa nyckeltal avses finansiella mått över historisk eller framtida resultatutveckling, finansiell ställning, finansiellt resultat eller kassaflöden som inte definieras eller anges i tillämpliga regler för finansiell rapportering (för Kinneviks koncernredovisning innebär detta IFRS).
Alternativa nyckeltal anges då de i sina sammanhang kompletterar de mått som definieras i tillämpliga regler för finansiell rapportering. Utgångspunkten för lämnade alternativa nyckeltal är att de används av företagsledningen för att bedöma den finansiella utvecklingen och därmed anses ge analytiker och andra intressenter värdefull information. Nedan lämnas definitioner på samtliga använda alternativa nyckeltal. Avstämningar för ett urval av alternativa nyckeltal finns på vår hemsida www.kinnevik.com.
I nedanstående definitioner presenteras mått som inte definieras enligt IFRS:
| Belåningsgrad | Nettoskuld dividerat med portföljvärde |
|---|---|
| Internränta, IRR | Den årliga avkastningen beräknad i kvartalsintervall i svenska kronor som nollställer nuvärdet av (i) verkliga värden vid bör jan och slutet av respektive mätperiod, (ii) investeringar och försäljningar, och (iii) kontant- och sakutdelningar |
| Investeringar | Samtliga investeringar i noterade och ej noterade finansiella tillgångar inklusive lån till portföljbolag |
| Nettokassa/(Nettoskuld) | Räntebärande fordringar (exklusive utestående lån, netto, till portföljbolag), kortfristiga placeringar och likvida medel minus räntebärande skulder inklusive räntebärande avsättningar och ej utbetalda investeringar/avyttringar |
| Nettoinvesteringar | Samtliga investeringar med avdrag för försäljningar av noterade och ej noterade finansiella tillgångar |
| Portföljvärde | Summan av bokfört värde på finansiella anläggningstillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen |
| Substansvärde | Nettovärdet av samtliga tillgångar, motsvarande koncernens eget kapital |
| Skuldsättningsgrad | Räntebärande skulder inklusive räntebärande avsättningar dividerat med eget kapital |
| Soliditet | Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande i procent av balansomslutningen |
| Totalavkastning | Årlig totalavkastning på Kinnevik B-aktien under antagande att aktieägaren har återinvesterat samtliga erhållna medel från kontantutdelningar, sakutdelningar och obligatoriska inlösenprogram, före skatt, på den första respektive handelsdagen utan rätt till utdelning eller inlösenaktie. Värdet på Kinnevik B-aktierna i slutet av mätperioden delas med priset på Kinnevik B-aktien vid början av mätperioden, och den resulterade totala avkastningen omräknas sedan som en årligt mått |
KOMMANDE HÄNDELSER
Kinneviks årsstämma 2021
Årsstämman kommer att hållas den 29 april 2021. Ytterligare information om hur registrering ska ske finns på Kinneviks hemsida, www.kinnevik.com.
Datum för 2021 års rapporter
12 juli: Delårsrapport jan-jun 2021 20 oktober: Delårsrapport jan-sep 2021
Stockholm den 22 april 2021
Georgi Ganev Verkställande Direktör
Denna delårsrapport har inte varit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.
Denna information är sådan information som Kinnevik AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom nedanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 22 April 2021 kl. 08.00 CET.
För ytterligare information, besök www.kinnevik. com eller kontakta: Torun Litzén Informations- och IR-chef Telefon +46 (0)70 762 00 50 Email [email protected]
Kinneviks ambition är att vara Europas ledande börsnoterade tillväxtinvesterare och vi stöttar de bästa digitala företagen för att göra människors liv bättre och leverera betydande avkastning. Vi förstår komplexa och snabbt föränderliga konsumentbeteenden och har en stark och expanderande portfölj inom healthtech, konsumenttjänster, foodtech och fintech. Som en långsiktig investerare tror vi starkt på att investering i hållbara affärsmodeller och team med mångfald kommer att ge störst avkastning för aktieägarna. Vi stöttar våra företag i varje skede av deras resa och investerar i Europa, med fokus på Norden samt i USA. Kinnevik grundades 1936 av familjerna Stenbeck, Klingspor och von Horn. Kinneviks aktier är noterade på Nasdaq Stockholms lista för stora bolag under kortnamnen KINV A och KINV B.

För ytterligare information, besök www.kinnevik.com eller kontakta:
Torun Litzén Informations- och IR-chef Telefon +46 (0)70 762 00 50 E-post [email protected]