AI assistant
Kinnevik — Interim / Quarterly Report 2012
Oct 19, 2012
2935_10-q_2012-10-19_bcc66d03-2333-4bb1-8621-e9117b3ed972.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Investment AB Kinnevik
Skeppsbron 18 P.O. Box 2094 SE-103 13 Stockholm Sweden www.kinnevik.se
(Publ) Reg no 556047-9742 Phone +46 8 562 000 00 Fax +46 8 20 37 74
DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI-30 SEPTEMBER 2012
Finansiell utveckling under tredje kvartalet
- t 4VCTUBOTWÊSEFU ÚLBEF VOEFS USFEKF LWBSUBMFU NFE 3,5 % och uppgick till 59.799 Mkr vid utgången av september jämfört med 57.749 Mkr vid utgången BW KVOJ 4VCTUBOTWÊSEFU QFS BLUJF ÚLBEF UJMM LS
- t ,PODFSOFOT UPUBMB JOUÊLUFS VQQHJDL UJMM .LS
- t #FEÚNE WÊSEFGÚSÊOESJOH BW POPUFSBEF JOOFIBW inom Online och erhållna utdelningar uppgick UJMM .LS WBSBW .LS BWTÌH Rocket Internet med portföljbolag.
- t 3FTVMUBU FGUFS TLBUU JOLMVTJWF GÚSÊOESJOH J WFSLMJHU WÊSEF BW mOBOTJFMMB UJMMHÌOHBS VQQHJDL UJMM .LS NPUTWBSBOEF LSPOPS QFS aktie.
- t *OWFTUFSJOHBS J BLUJFS PDI ÚWSJHB WÊSEFQBQQFS VQQHJDL UJMM .LS VOEFS USFEKF LWBSUB-MFU WBSBW .LS BWTÌH JOWFTUFSJOHBS JOPN 0OMJOF och Mikrofinansiering.
Finansiell utveckling under de första nio månaderna
- t 4VCTUBOTWÊSEFU NJOTLBEF VOEFS EF GÚSTUB OJP NÌnaderna med 3,3 % till 59.799 Mkr vid utgången av september.
- t %FO KVOJ USÊGGBEF ,JOOFWJL BWUBM NFE #JMMFSVE AB om ett samgående mellan Korsnäs och Billerud, se vidare sidan 4. Korsnäs redovisas från och NFE EFU BOESB LWBSUBMFU TPN wWFSLTBNIFU under avveckling" i Kinneviks räkenskaper.
- t ,PODFSOFOT UPUBMB JOUÊLUFS VQQHJDL UJMM Mkr.
- t 3FTVMUBU FGUFS TLBUU JOLMVTJWF GÚSÊOESJOH J WFSLMJHU WÊSEF BW mOBOTJFMMB UJMMHÌOHBS VQQHJDL UJMM .LS NPUTWBSBOEF LSPOPS QFS aktie.
Kinneviks substansvärde 2007-2012
Proforma justerat för förvärvet av Emesco kvartal 3 2009. Siffror i Mkr.
Marknadsvärde Noterade innehav
Siffror i Mkr.
Siffrorna i denna rapport gäller tredje kvartalet och de första nio månaderna 2012 exklusive verksamhet under avveckling om inte annat anges. Siffrorna inom parentes gäller motsvarande period 2011.
"Kinneviks investeringar inom online bidrog till värdeökningen i det tredje kvartalet. Tillväxten är hög och vi fortsatte att investera i sektorn. I oktober ökade Kinnevik sitt ägande i Zalando, ett av Europas största e-handelsbolag. Med vår växande portfölj av onlinebolag och våra starka marknadspositioner inom mobiltelefoni och media i Europa och i tillväxtländer har Kinnevik en spännande plattform för fortsatt värdeskapande," säger Mia Brunell Livfors, Verkställande direktör och Koncernchef för Kinnevik.
,JOOFWJL HSVOEBEFT PDI SFQSFTFOUFSBS EÊSNFE FO sjuttiofemårig företagartradition under samma grupp av huvudaktieägare. Kinneviks innehav består av tillväxtbolag fördelade på följande sektorer: Telekom & Tjänster, Online, Media, Papper & kartong, Mikrofinansering, samt Jordbruk & Förnyelsebar energi. Kinnevik har länge investerat i utvecklingsländer vilket har gett en betydande exponering mot konsumentsektorer i dessa marknader. Kinnevik söker att aktivt verka genom företagens styrelser.
Totalavkastning
Kinnevikaktiens genomsnittliga årliga totalavkastning
| De senaste 30 åren 1) | 20% |
|---|---|
| De senaste 10 åren | 29% |
| De senaste 5 åren | 3% |
| De senaste 12 månaderna | 11% |
1) Beräknad under antagande att aktieägaren har behållit tilldelade aktier i Tele2, MTG, Transcom och CDON.
Händelser under tredje kvartalet
- t 6OEFS ÌSFUT USFEKF LWBSUBM JOWFTUFSBEF ,JOOFWJL TBNNBO-MBHU .LS JOPN 0OMJOF .JLSPmOBOTJFSJOH PDI +PSE-CSVL WBSBW .LS J 3PDLFU *OUFSOFU NFE QPSUGÚMKCPMBH vilket innebär att ca 4,5 miljarder kronor hade investerats inom online, mikrofinansiering, jordbruk och förnyelsebar energi under årets första nio månader.
- t ,JOOFWJL FSIÚMM FO VUEFMOJOH GSÌO 3PDLFU *OUFSOFU PN Mkr under kvartalet.
Händelser efter rapportperiodens utgång
- t .JMMJDPN NFEEFMBEF J PLUPCFS BUU TUZSFMTFO GÚSFTMÌS FO FYUSB VUEFMOJOH PN 64% QFS BLUJF BUU CFTMVUBT WJE FO FYUSB CPMBHTTUÊNNB J EFU GKÊSEF LWBSUBMFU %FU JOOFCÊS BUU ,JOOFWJL LPNNFS BUU FSIÌMMB FO VUEFMOJOH PN .64% FMMFS DB .LS
- t ,JOOFWJL LPNNFS BUU FSIÌMMB FO VUEFMOJOH GSÌO 3PDLFU *OUFSOFU J EFU GKÊSEF LWBSUBMFU PN DB .LS
- t %FO PLUPCFS BOOPOTFSBEF ,JOOFWJL BUU NBO IBS GÚS-WÊSWBU ZUUFSMJHBSF BW BLUJFSOB J ;BMBOEP GÚS FO UPUBM LÚQFTLJMMJOH PN .&63 4ÊMKBSF ÊS EF UJEJHB JOWFTterarna Holtzbrinck Ventures, Tengelmann och Rocket Internet, som säljer en mindre del av sina innehav men behåller merparten. Efter transaktionen är Kinneviks äga-SBOEFM BW WJMLFU ÊHT EJSFLU PDI ÊHT JOEJSFLU via Rocket Internet.
Kinnevik kommer att finansiera förvärvet inom befintliga låneramar. Zalando har värderats på samma nivå som i USBOTBLUJPOFO J ,JOOFWJLT TVCTUBOTWÊSEF QFS TFQUFNCFS vilket, tillsammans med övriga förändringar i bedömda verkliga värden, resulterat i en förändring av verkligt värde BW POPUFSBEF JOOFIBW JOPN POMJOF PN NJMKBSEFS LSPOPS redovisad i koncernens resultaträkning för det tredje kvar-UBMFU
4PN FO EFM BW USBOTBLUJPOFO IBS ,JOOFWJL NÚKMJHIFU BUU
GÚSWÊSWB ZUUFSMJHBSF BLUJFS J ;BMBOEP GÚS UPUBMU VQQ UJMM .&63 NPUTWBSBOEF DB BW BLUJFSOB UJMM TBNNB WÊSEFring av samma säljare. Om Kinnevik får en utdelning från Rocket Internet till följd av deras försäljning av aktier i Zalando har Kinnevik åtagit sig att investera utdelningen J BLUJFS J ;BMBOEP TPN FO EFM BW EF .&63
Finansiell översikt
4JGGSPSOB J EFOOB SBQQPSU HÊMMFS USFEKF LWBSUBMFU PDI EF GÚSTUB OJP NÌOBEFSOB FYLMVTJWF WFSLTBNIFU VOEFS BWWFDLMJOH PN JOUF BOOBU BOHFT 4JGGSPSOB JOPN QBSFOUFT HÊMMFS NPUTWBSBOEF QFSJPE .FUSP JOHÌS J LPODFSOFOT omsättning och resultat från och med det andra kvartalet
Koncernens resultat för det tredje kvartalet
,PODFSOFOT JOUÊLUFS GÚS USFEKF LWBSUBMFU VQQHJDL UJMM .LS KÊNGÚSU NFE .LS GÚSFHÌFOEF ÌS
,PODFSOFOT SÚSFMTFSFTVMUBU VQQHJDL UJMM .LS
Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar in-LMVTJWF FSIÌMMOB VUEFMOJOHBS VQQHJDL UJMM .LS WBSBW .LS BWTÌH OPUFSBEF JOOFIBW PDI .LS BWTÌH POPUFSBEF mOBOTJFMMB UJMMHÌOHBS WBSBW .LS BWTÌH 3PDLFU *OUFSOFU NFE QPSUGÚMKCPMBH
3FTVMUBU FGUFS TLBUU VQQHJDL UJMM .LS NPU-TWBSBOEF LSPOPS QFS BLUJF
Koncernens resultat för de nio första månaderna
Koncernens intäkter för de första nio månaderna uppgick UJMM .LS KÊNGÚSU NFE .LS GÚSFHÌFOEF ÌS
,PODFSOFOT SÚSFMTFSFTVMUBU VQQHJDL UJMM .LS
Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar JOLMVTJWF FSIÌMMOB VUEFMOJOHBS VQQHJDL UJMM .LS WBSBW .LS BWTÌH OPUFSBEF JOOFIBW PDI .LS BWTÌH POPUFSBEF mOBOTJFMMB UJMMHÌOHBS
3FTVMUBU FGUFS TLBUU VQQHJDL UJMM .LS NPU-TWBSBOEF LSPOPS QFS BLUJF
Koncernens kassaflöde och investeringar
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive förändring i rörelsekapital uppgick under de första OJP NÌOBEFSOB UJMM .LS 3ÚSFMTFLBQJUBMFU ÚLBEF NFE .LS
Investeringar i materiella och biologiska samt immate-SJFMMB BOMÊHHOJOHTUJMMHÌOHBS VQQHJDL VOEFS QFSJPEFO UJMM .LS
6OEFS EF GÚSTUB OJP NÌOBEFSOB UFDLOBEF ,JOOFWJL BWUBM PN JOWFTUFSJOHBS J ÚWSJHB BLUJFS PDI WÊSEFQBQQFS PN Mkr som framgår av tabellen nedan, medan under perioden erlagt likvidbelopp för investeringar i övriga aktier och WÊSEFQBQQFS VQQHJDL UJMM .LS
Finansiell översikt
4BNUMJHB JOWFTUFSJOHBS J mOBOTJFMMB UJMMHÌOHBS GSBNHÌS BW följande tabeller.
| 1 jan-30 sept 2012 | Finansiellt instrument | Belopp (Mkr) |
|---|---|---|
| Dotterbolag | ||
| Metro | aktier, teckningsoptioner | 546 |
| Metro | förlagslån | 271 |
| Investering inom Metro | aktier | 9 |
| Investering inom G3 Group | aktier | 105 |
| 931 | ||
| Övriga aktier och värdepapper Online |
||
| Rocket Internet med portföljbolag | aktier/teckningsoptioner | 4 153 |
| Avito | 70 | |
| Övriga online investeringar | 41 | |
| Mikrofinansiering | ||
| Bayport | 116 | |
| Seamless | aktier | 16 |
| Övrigt mikrofinansiering | 32 | |
| Jordbruk | ||
| Black Earth Farming | aktieägarlån | 8 |
| 4 436 | ||
| 1 jan-30 sept 2011 | ||
| Dotterbolag | ||
| G3 Group | aktier | 143 |
| Övriga dotterbolag | aktier | 5 |
| 148 | ||
| Online | ||
| Avito | aktier | 62 |
| Rocket Internet med portföljbolag | aktier/teckningsoptioner | 1 629 |
| CDON | aktier | 101 |
| Övriga online investeringar | 82 |
Erhållna utdelningar framgår av följande tabeller:
| 1 jan-30 sept 2012 | Belopp (Mkr) |
|
|---|---|---|
| Millicom | 2,40 USD/aktie | 656 |
| Tele2 | 13 kr/aktie | 1 761 |
| MTG | 9 kr/aktie | 122 |
| Rocket Internet | 294 | |
| Summa erhållna utdelningar | 2 833 | |
| Varav ordinarie utdelningar | 1 659 | |
| 1 jan-30 sept 2011 | ||
Mikrofinansiering 10
| Millicom | 1,80 USD/aktie | 420 |
|---|---|---|
| Tele2 | 6+21 kr/aktie | 3 659 |
| MTG | 7,50 kr/aktie | 101 |
| Summa erhållna utdelningar | 4 180 | |
| Varav ordinarie utdelningar | 1 334 |
* KVOJ TÌMEF ,JOOFWJL TBNUMJHB EJSFLUÊHEB BLUJFS J (SPVQPO 'ÚSTÊKOJOHTMJLWJEFO VQQHJDL UJMM .LS .64% WJMLFU NPUTWBSBS FUU HFOPNTOJUUMJHU QSJT PN 64% QFS BLUJF
Koncernens likviditet och finansiering
Koncernens tillgängliga likvida medel, inklusive kortfristiga placeringar och tillgängliga kreditlöften, uppgick per den TFQUFNCFS UJMM .LS PDI QFS EFO EFDFNCFS UJMM .LS JOLMVTJWF ,PSTOÊT
Koncernens räntebärande nettoskuldsättning uppgick QFS EFO TFQUFNCFS UJMM .LS PDI QFS EFO EF-DFNCFS UJMM .LS "W UPUBM OFUUPTLVME QFS EFO TFQUFNCFS VUHKPSEFT .LS BW FYUFSO OFUUPTLVME JOPN Korsnäs eller med aktier i Korsnäs som säkerhet.
Koncernens bankfaciliteter löper med en räntesats om 4UJCPS FMMFS MJLOBOEF CBTSÊOUB NFE FO HFOPNTOJUUMJH NBS-HJOBM PN 4BNUMJHB CBOLMÌO IBS IÚHTU USF NÌ-OBEFST SÊOUFCJOEOJOH 1FS EFO TFQUFNCFS VQQHJDL genomsnittlig återstående löptid för samtliga låneramar till ÌS 6UÚWFS VUFTUÌFOEF CBOLMÌO IBEF LPODFSOFO QFS EFO TFQUFNCFS FNJUUFSBU GÚSFUBHTDFSUJmLBU PN Mkr med en genomsnittlig återstående löptid om 4,5 måna-EFS PDI NFE FO HFOPNTOJUUMJH SÊOUFTBUT PN
Av koncernens räntekostnader och andra finansiella LPTUOBEFS PN .LS VQQHJDL SÊOUFLPTUOBEFSOB UJMM .LS %FUUB JOOFCÊS BUU EFO HFOPNTOJUUMJHB SÊOUF-TBUTFO GÚS EF GÚSTUB OJP NÌOBEFSOB WBS SÊLOBU som räntekostnader i relation till genomsnittliga räntebä-SBOEF TLVMEFS
Koncernens upplåning sker i huvudsak i svenska kro-OPS 'ÚS GÚSWÊOUBT FUU OFUUPnÚEF BW VUMÊOETL WBMVUB exklusive erhållna utdelningar och gjorda investeringar, om DJSLB .LS BWTFFOEF ,PSTOÊT GÚSTÊMKOJOH J GSÊNTU &63 PDI GBP.
Skatt
1 884
%FU TWFOTLB 4LBUUFWFSLFU NFEEFMBEF J GFCSVBSJ J FO SFvisionspromemoria att man avser att höja koncernens CFTLBUUOJOH NFE DJSLB .LS J TBNCBOE NFE ,JOOFWJLT GÚSWÊSW BW &NFTDP "# 4LBUUFWFSLFU IBS FGUFS TLSJGUväxling och ett antal möten i ärendet, vidhållit sitt övervägande att tolka transaktionens beskaffenhet på ett sätt som Kinnevik bestämt avfärdar. Kinnevik har anlitat ett antal experter inom juridik och beskattning vilka samtliga bekräftar Kinneviks syn i ärendet. I april svarade Kinne-WJL QÌ SFWJTJPOTQSPNFNPSJBO WBSFGUFS 4LBUUFWFSLFU J KVOJ muntligen meddelade Kinnevik att man fortsatt avser att ifrågasätta den skattemässiga behandlingen av transaktionen. Tidpunkten för meddelande av beslut i ärendet, för EFU GBMM 4LBUUFWFSLFU GPSUTÊUUFS WJEIÌMMB TJO TUÌOEQVOLU ÊS FK LÊOE GÚS OÊSWBSBOEF 0N 4LBUUFWFSLFU ESJWFS GSÌHBO WJEBSF mot bolaget kommer Kinnevik att överklaga ett sådant beslut eftersom Kinnevik är av den bestämda uppfattningen BUU 4LBUUFWFSLFUT UPMLOJOH BW MBHFO ÊS GFMBLUJH *OHFO SFTFSvation har gjorts i räkenskaperna avseende det potentiella skattekravet.
Avvecklad verksamhet
%FO KVOJ USÊGGBEF ,JOOFWJL BWUBM NFE #JMMFSVE "# PN FUU samgående mellan Korsnäs och Billerud. Kinnevik kom-NFS BUU FSIÌMMB NJMKBSEFS LSPOPS LPOUBOU TBNU OZFNJUterade aktier i vederlag och bli det nya bolagets största ÊHBSF NFE FO ÊHBSBOEFM PN BMMU OFUUP FGUFS QMBOFSBE GÚSFUSÊEFTFNJTTJPO J #JMMFSVE PN DB NJMKBSEFS LSPOPS %F OZFNJUUFSBEF BLUJFSOB IBS ÌTBUUT FUU WÊSEF PN NJMKBSEFS kronor i transaktionen. Billerud övertar samtidigt skulder om 5,7 miljarder kronor hänförliga till Korsnäs och Latgran. I transaktionen värderas Korsnäs, inklusive 5% av aktierna J #FSHWJL 4LPH PDI BW BLUJFSOB J -BUHSBO UJMM DB miljarder kronor på skuldfri basis.
,JOOFWJL SFEPWJTBS GSÌO PDI NFE BOESB LWBSUBMFU resultat samt tillgångar och skulder hänförliga till Korsnäs, #FSHWJL 4LPH PDI -BUHSBO TPN wBWWFDLMBE WFSLTBNIFU tillgångar som innehas till försäljning samt skulder direkt hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning". Realisationsvinsten från försäljningen av Korsnäs har ännu inte redovisats då transaktionens slutförande är villkorat av sedvanligt godkännande från konkurrensmyndigheter.
När transaktionen slutförs minskar Kinnevikkoncernens OFUUPTLVME NFE NJMKBSEFS LSPOPS LPOUBOU WFEFSMBH miljarder kronor och skulder hänförliga till Korsnäs om 5,7 NJMKBSEFS LSPOPS
Förvärvad verksamhet
%FO GFCSVBSJ MBEF ,JOOFWJL CVE QÌ TBNUMJHB BLUJFS och andra finansiella instrument i Metro vilket ledde till att ,JOOFWJL CMFW NBKPSJUFUTÊHBSF J .FUSP EFO NBST NFE FUU ÊHBOEF PN BW LBQJUBMFU FGUFS GVMM VUTQÊEOJOH &GUFS ZUUFSMJHBSF BLUJFLÚQ VQQHJDL ÊHBOEFU UJMM QFS EFO TFQUFNCFS ,JOOFWJL LPOTPMJEFSBS .FUSP GSÌO PDI NFE EFO NBST WJMLFU ÊS EFU GÚSTUB EBUVN TPN .FUSP upprättade konsoliderade räkenskaper efter förvärvet. Förvärvsvärdet för hela Metro inklusive Kinneviks tidigare innehav samt ägarandelar utan bestämmande inflytande har FOMJHU GÚSWÊSWTBOBMZTFO CFSÊLOBUT UJMM .LS JOLMVTJWF GÚSMBHTMÌO PN .LS
Verkligt värde av Metros identifierbara tillgångar och skulder på förvärvsdagen har uppskattats enligt nedan:
| Verkligt värde vid förvärvstidpunkten |
|
|---|---|
| Immateriella anläggningstillgångar | 462 |
| Materiella och biologiska anläggningstillgångar | 44 |
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen |
86 |
| Aktie i intresseföretag redovisade i enlighet med kapitalandelsmetoden |
40 |
| Kundfordringar och övriga fordringar | 482 |
| Likvida medel | 388 |
| Summa tillgångar | 1 502 |
| Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande | |
|---|---|
| inflytande | -17 |
| Räntebärande lån | -546 |
| Leverantörsskulder och övriga skulder | -484 |
| Summa skulder | -1 047 |
| Totalt identifierade nettotillgångar värderade till verkligt | |
| värde | 455 |
| Goodwill | 472 |
| Förvärvsvärde för aktier och warranter | 927 |
| Analys av förvärvsvärdet: |
| 927 |
|---|
| 39 |
| 315 |
| 573 |
Analys av kassaflödet från förvärvet:
| Nettokassaflöde | -185 |
|---|---|
| Kassaflöde från förvärv av aktier och warranter | -573 |
| Förvärvade likvida medel | 388 |
Metro har sedan förvärvet haft en omsättning på 797 Mkr PDI FO SÚSFMTFWJOTU QÌ .LS 0N GÚSWÊSWFU IBEF HKPSUT J CÚSKBO BW ÌSFU IBEF PNTÊUUOJOH VQQHÌUU UJMM .LS PDI SÚSFMTFWJOTUFO IBEF VQQHÌUU UJMM .LS
5SBOTBLUJPOTLPTUOBEFS QÌ VOHFGÊS .LS IBS LPTUOBETförts som administrationskostnader i resultaträkning och ingår i kassaflöde från den löpande verksamheten i koncernens kassaflödesanalys.
Översikt över redovisade och verkliga värden
| Mkr | Andel kapital (%) |
30 sept 2012 Andel röster (%) |
Redovisade värden 2012 30 sept |
Verkliga värden 2012 30 sept |
Verkliga värden 2011 30 sept |
Verkliga värden 2011 31 dec |
Total avkastning 2012 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Telekom & tjänster | |||||||
| Millicom | 38,0 | 38,0 | 23 061 | 23 061 | 25 898 | 26 088 | -9% |
| Tele2 | 30,5 | 47,7 | 16 124 | 16 124 | 17 059 | 18 129 | -1% |
| Transcom | 33,0 | 39,7 | 251 | 251 | 128 | 189 | 33% |
| Summa Telekom & tjänster | 39 436 | 39 436 | 43 085 | 44 406 | |||
| Online | |||||||
| Rocket Internet med portföljbolag | 7 298 | 7 298 | 1 724 | 4 376 | |||
| Zalando | 16 | 16 | 3 703 | 3 703 | 1 019 | 1 058 | |
| Groupon, direktägda aktier | - | - | 450 | 1 197 | |||
| Avito (direkt och via Vosvik) | 39 1) | 22 | 768 | 768 | 336 | 336 | |
| CDON | 25,1 | 25,1 | 681 | 681 | 419 | 629 | 8% |
| Övriga Online investeringar | 175 | 213 | 174 | 204 | |||
| Summa Online | 12 625 | 12 663 | 4 122 | 7 800 | |||
| Media | |||||||
| MTG | 20,3 | 49,8 | 3 917 | 3 917 | 3 720 | 4 436 | -9% |
| Metro | 99,0 2) | 99,0 2) | 961 | 961 | 369 | 277 | |
| Metro förlagsbevis, räntebärande | 276 | 287 | |||||
| Räntebärande nettokassa, Metro | 138 | 138 | - | - | |||
| Summa Media | 5 016 | 5 016 | 4 365 | 5 000 | |||
| Papper & kartong | |||||||
| Korsnäs 4) | 100 | 100 | 8 295 | 11 000 3) | 10 593 3) | 10 449 3) | |
| Räntebärande nettoupplåning mot Korsnäs | -5 724 | -5 724 | -5 112 | -5 212 | |||
| Summa Papper & kartong | 2 571 | 5 276 | 5 481 | 5 237 | |||
| Mikrofinansiering | |||||||
| Bayport | 43 2) | 43 2) | 573 | 573 | 380 | 405 | |
| Seamless | 12 2) | 12 2) | 51 | 51 | - | - | 214% |
| Övriga mikrofinansinvesteringar | 70 | 82 | 29 | 41 | |||
| Summa Mikrofinansiering | 694 | 706 | 409 | 446 | |||
| Jordbruk och förnyelsebar energi | |||||||
| Black Earth Farming | 24,9 | 24,9 | 378 | 378 | 538 | 427 | -12% |
| Rolnyvik | 100 | 100 | 178 | 250 | 250 | 250 | |
| Vireo | 78 | 78 | 58 | 118 | 22 | 58 | |
| Summa Jordbruk och förnyelsebar energi | 614 | 746 | 810 | 735 | |||
| Räntebärande nettoupplåning mot noterade | |||||||
| innehav | -4 239 | -4 239 | -1 350 | -1 605 | |||
| Skuld, ej betalda investeringar | -122 | -122 | 0 | -490 | |||
| Övriga tillgångar och skulder | 317 | 317 | 267 | 310 | |||
| Summa eget kapital/substansvärde | 56 912 | 59 799 | 57 189 | 61 839 | |||
| Substansvärde per aktie | 215,74 | 206,32 | 223,10 | ||||
| Slutkurs B-aktien, kronor | 136,30 | 127,50 | 133,80 | 6% |
1) Efter full utspädning.
2) Efter utnyttjande av optioner.
3) Per september 2012 värde i enlighet med avtal med Billerud AB, se vidare sidan 4. Per september och december 2011 genomsnittet av marknadsvärderingar av Korsnäs gjorda av de analytiker som aktivt följer Kinnevik.
4) Inklusive 5% av aktierna i Bergvik Skog AB samt 75% i Latgran Biofuels AB.
Kinneviks innehav
Kinneviks tillgångar
Värdeskapande i Kinnevik drivs av bolagets exponering mot snabbväxande konsumentmarknader på såväl mogna marknader som tillväxtmarknader. Geografiskt sett sker mer ÊO BW GÚSTÊMKOJOHFO QÌ UJMMWÊYUNBSLOBEFS J ½TUFVSPQB och Ryssland, Latinamerika och Afrika. Ekonomisk tillväxt och ökad privat konsumtion i dessa regioner är en viktig tillväxtmotor för Kinnevik.
Förskjutningen av konsumentbeteendet mot onlineköp påverkar tillväxten positivt för många av Kinneviks bolag QÌ TBNUMJHB LPOUJOFOUFS .JMMJDPN PDI 5FMF IBS FYFNQFMWJT dragit fördel av nya tjänster och kundernas ökade efterfrå-HBO QÌ EBUBUKÊOTUFS ESJWFS QÌ NPCJMUSBmL PDI JOUÊLUFS %F internetbaserade företagen tar marknadsandelar från butiker offline och medieföretagen anpassar sina affärsmodeller för att tillmötesgå sina tittare och läsare när dessa väljer internetbaserade tjänster.
Med det avtalade samgåendet mellan Korsnäs och Billerud kommer Kinneviks fokus på snabbväxande konsumentmarknader att öka ytterligare.
Kinneviks sektorer
Siffrorna inom parantes gäller motsvarande period föregående år.
Telekom & Tjänster
| Investering (Mkr) | Ägarandel Bedömda verkliga värden | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Millicom | 38,0% | 23 061 | |||
| Tele2 | 30,5% | 16 124 | |||
| Transcom | 33,0% | 251 | |||
| Summa | 39 436 |
| Avkastning Telekom & Tjänster | 1 år | 5 år |
|---|---|---|
| Genomsnittlig årlig avkastning (IRR) | -1% | 6% |
.FE .JMMJDPN PDI 5FMF IBS ,JOOFWJL FO TUBSL QPTJUJPO QÌ mobiltelefonimarknaden i Latinamerika, Afrika söder om 4BIBSB TVC4BIBSB 4LBOEJOBWJFO #BMUJLVN PDI 3ZTTMBOE 5PUBMU UÊDLFS ,JOOFWJLT UFMFLPNGÚSFUBH FO CFGPMLOJOH QÌ NJMKPOFS PDI CPMBHFO IBS NJMKPOFS NPCJMBCPOOFOUFS J länder.
5 'ÚS CÌEF .JMMJDPN PDI 5FMF ÊS OZDLFMO UJMM GPSUTBUUB framgångar att bolagen lyckas på den växande marknaden GÚS EBUBUSBmL 6OEFS USFEKF LWBSUBMFU TUPE OZB LBUFHPSJFS BW tjänster inklusive data, underhållning och mobila finansiella UKÊOTUFS GÚS BW GÚSTÊMKOJOHTUJMMWÊYUFO J .JMMJDPN .JMMJ-DPN IBS OV NJMKPOFS BOWÊOEBSF BW NPCJMB EBUBUKÊOTUFS WJMLFU SFQSFTFOUFSBS DJSLB BW EFO UPUBMB LVOECBTFO * 5FMF WÊYUF EFO NPCJMB EBUBUSBmLFO HÌOHFS TOBCCBSF ÊO den över fast bredband.
Kinneviks proportionella andel av innehavens intäkter och rörelseresultat
| Proportionell andel | Förändring jämfört med jan-sept 2011 |
||||
|---|---|---|---|---|---|
| Jan-sept 2012 (Mkr) | intäkter | EBIT | intäkter | EBIT | |
| Telekom & Tjänster | 20 360 | 3 448 | 7% | -14% | |
| Online | 3 450 | -841 | 126% | E/T | |
| Media | 3 199 | 368 | 1% | -14% | |
| Papper & Kartong | 6 797 | 785 | 5% | -3% | |
| Mikrofinansiering | 248 | 86 | 22% | 48% | |
| Jordbruk och Förnyelsebar energi | 195 | -21 | 87% | E/T | |
| Summa Kinneviks proportionella andel | |||||
| intäkter/rörelseresultat | 34 249 | 3 825 | 12% | -26% |
Tabellen ovan är en sammanställning över Kinneviks proportionella andel av innehavens redovisade intäkter och rörelseresultat för de första OJP NÌOBEFSOB 4JGGSPSOB J UBCFMMFO JOLMVEFSBS BWWFDLMBEF WFSLTBNIFUFS
Bolagens redovisade intäkter och rörelseresultat har multiplicerats med Kinneviks ägarandel vid utgången av redovisningsperioden. Vid omräkning av intäkter och rörelseresultat för de bolag som har annan rapporteringsvaluta än svenska kronor har genomsnittlig valutakurs för BOWÊOUT GÚS CÌEB ÌSFO 'ÚS CPMBH TPN ÊOOV JOUF SBQQPSUFSBU VUGBMMFU GÚS EFU USFEKF LWBSUBMFU SFEPWJTBT JOUÊLUFS PDI SFTVMUBU NFE FUU kvartals eftersläpning.
Proportionell andel intäkter och rörelseresultat har ingen koppling till Kinneviks redovisning utan är endast en tilläggsupplysning.
Kinneviks innehav
Millicom
| jan-sept | juli-sept | |||
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (MUSD) | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 |
| Intäkter | 3 548 | 3 352 | 1 199 | 1 151 |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) | 1 537 | 1 551 | 507 | 529 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) | 838 | 924 | 264 | 320 |
| Nettoresultat | 421 | 744 | 114 | 345 |
| Antal mobilabonnenter (miljoner) | 46,0 | 42,2 |
Millicoms underliggande intäkter i lokal valuta ökade NFE VOEFS USFEKF LWBSUBMFU PDI GÚS EF GÚSTUB OJP NÌOBEFSOB %FU USFEKF LWBSUBMFU MJLOBEF EF UWÌ föregående kvartalen då investeringar för framtida tillväxt QÌWFSLBEF &#*5%"NBSHJOBMFO OFHBUJWU TBNUJEJHU TPN EFO höga organiska tillväxten fortsatte.
I Latinamerika ökade intäkterna under det tredje kvartalet med 9% i lokal valuta, trots fortsatt prispress i El 4BMWBEPS PDI FO OFEHÌOH J JOUÊLUFS GSÌO JOUFSOBUJPOFMMU JO-LPNNBOEF TBNUBM J (VBUFNBMB * 4ZEBNFSJLB ÌUFSIÊNUBEF sig tillväxten som resultat av migrationen från röst till data. I Afrika accelererade intäktstillväxten i lokal valuta till nära 7% under det tredje kvartalet.
%BUBTFHNFOUFU GPSUTÊUUFS BUU WÊYB TUBSLU PDI SFQSFTFOterar mer än hälften av den underliggande omsättningstill-WÊYUFO J MPLBM WBMVUB 7JE TMVUFU BW TFQUFNCFS BOWÊOEF NFS ÊO BW EF MBUJOBNFSJLBOTLB BCPOOFOUFSOB NPCJMB datatjänster.
6OEFS USFEKF LWBSUBMFU JOWFTUFSBEF .JMMJDPN J POMJOF tjänster och i e-handelsföretag genom att förvärva andelar i Rocket Internets verksamheter i Latinamerika och Afrika. Investeringen är i linje med Millicoms ambition till ökad innovation och utnyttja nya tillväxtmöjligheter inom onlinesektorn.
4UZSFMTFO LPNNFS BUU GÚSFTMÌ FO FYUSB CPMBHTTUÊNNB BUU CFTMVUB PN FO FYUSB VUEFMOJOH PN 64% QFS BLUJF TPN JOOFCÊS BUU .JMMJDPNT UPUBMU IBS ÌUFSGÚSU DB .64% UJMM sina aktieägare under året.
Tele2
| jan-sept | juli-sept | |||
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (Mkr) | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 |
| Intäkter | 32 451 | 30 149 | 10 906 | 10 429 |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) | 8 288 | 8 339 | 3 002 | 2 986 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) | 4 129 | 5 387 | 1 317 | 1 977 |
| Nettoresultat | 2 699 | 3 593 | 980 | 1 259 |
| Antal kunder (miljoner) | 37,7 | 33,5 |
Nettoomsättningen under tredje kvartalet, exklusive WBMVUBLVSTEJGGFSFOTFS ÚLBEF NFE 5FMFT NPCJMB UKÊOTUFS TWBSBS OV GÚS OÊTUBO BW EF UPUBMB JOUÊLUFSOB &#*5%" NBSHJOBMFO ÌUFSIÊNUBEF TJH UJMM
5FMF 4WFSJHF CJESPH NFE FUU SFLPSEIÚHU &#*5%" TPN VQQHJDL UJMM .LS WJMLFU NPUTWBSBS FO SÚSFMTFNBSHJOBM på 33% och mobila intäkterna ökade med 4% till följd av en GPSUTBUU FGUFSGSÌHBO QÌ TNBSUQIPOFT PDI EBUBUKÊOTUFS 5FMF Norge utvecklas väl allt eftersom nätverkskapaciteten för-
CÊUUSBEFT WJMLFU MFEEF UJMM FO TUBCJM VUWFDLMJOH BW &#*5%" marginalen trots lägre samtrafikavgifter.
3ZTTMBOE ÊS 5FMFT WJLUJHBTUF UJMMWÊYUNPUPS PDI CPMBHFU IBS (4.MJDFOTFS J SFHJPOFS ,POLVSSFOTTJUVBUJPOFO QÌ marknaden var mer balanserad under tredje kvartalet och 5FMFT SZTLB LVOECBT WÊYUF NFE VOEFS QFSJPEFO %FO UPUBMB LVOECBTFO VQQHJDL UJMM NJMKPOFS 5FMF GPSUTÊUUFS BUU GÚSB FO OÊSB EJBMPH NFE EF ryska tillsynsmyndigheterna i frågan om teknikneutralitet.
* TFQUFNCFS OÌEEF 5FMF NJMTUPMQFO NJMKPOFS LVOEFS J ,B[BLTUBO MÌOHU GÚSF QMBO ,VOEJOUBHFU VQQHJDL UJMM 5FMF GPSUTÊUUFS NFE OÊUVUCZHHOBE J ,B[BLTUBO för att ha en geografisk täckning som är jämförbar med konkurrenternas vid slutet av året.
5FMF /FEFSMÊOEFSOBT LVOECBT GPSUTBUUF WÊYB VOEFS kvartalet, påverkat av ett ett högt intag av mobilkunder. Trots att intäkterna minskade något på grund av säsongsef-GFLUFS WBS &#*5%"NBSHJOBMFO PDI LBTTBnÚEFU TUBCJMU
Transcom
| jan-sept | juli-sept | |||
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (MEur) | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 |
| Intäkter | 442,7 | 411,1 | 148,2 | 132,7 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) | 3,7 | -30,1 | 1,1 | -5,8 |
| Nettoresultat | -5,5 | -48,9 | -3,5 | -22,9 |
5SBOTDPNT JOUÊLUFS ÚLBEF NFE VOEFS EFU USFEKF kvartalet, drivet av organisk tillväxt till såväl befintliga som nya kunder. Trots att intäkterna minskade något inom Cre-EJU .BOBHFNFOU 4FSWJDFT \$.4 CJESPH BMMB SFHJPOFS JOPN CRM med tillväxt.
&#*5" WBS .&63 PDI QÌWFSLBEFT BW FYQBOsionskostnader under kvartalet, främst i Filippinerna.
Transcom kommer att fortsätta arbetet med att effektivisera verksamheten för att möta det rådande marknadsläget och se över företagets organisation för att minska kostnaderna.
Kinneviks innehav
Online
| Investering (Mkr) | Ägarandel | Nettoin- vesterat belopp |
Bedömda verkliga värden |
|---|---|---|---|
| CDON | 25,1% | 517 1) | 681 |
| Onoterade bolag | |||
| Zalando | 16% | 2 197 | 3 703 |
| Bigfoot I (Dafiti, Lamoda, Namshi) | 33% | 1 536 | 1 448 |
| Bigfoot II (The Iconic, Zalora, Zando) | 34% | 760 | 595 |
| Rocket Internet GmbH och övriga portföljbolag |
varierande | 2 778 | 5 255 |
| Avito (direkt och via Vosvik) | 39% | 356 | 768 |
| Övriga | varierande | 576 | 213 |
| Summa onoterade bolag | 8 203 | 11 982 | |
| Summa investeringar inom online | 8 720 | 12 663 |
1) Värdet av erhållen utdelning från MTG vid utdelningstillfället och senare förvärv.
| Avkastning Online | 1 år | 5 år |
|---|---|---|
| Genomsnittlig årlig avkastning (IRR) | 66% | 40% |
Onlinetjänster växer kraftigt och Kinnevik söker olika investeringar som gynnas av att en allt större del av hushållens tid och budget läggs online. Huvudfokus är konsumentnära tjänster med beprövade affärsmodeller. Merparten av investerade medel har allokerats till olika affärsmodeller inom e-handel.
CDON
\$%0/ ÊS FO MFEBOEF FIBOEFMTLPODFSO NFE OÌHSB BW /PSdens mest välkända och uppskattade varumärken.
| jan-sept | juli-sept | |||
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (Mkr) | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 |
| Intäkter | 2 889 | 2 087 | 982 | 826 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar EBIT | -63,2 | 57,9 | -7,6 | 18,7 |
| Nettoresultat | -61,4 | 34,6 | -11,3 | 11,5 |
\$%0/ (SPVQ IBS VOEFS GPSUTBUU BUU WÊYB NFE FO rekordhög nettoomsättning som jämfört med motsvarande QFSJPE GÚSFHÌFOEF ÌS ÚLBEF VOEFS EFU USFEKF LWBSUBMFU PDI GÚS EF GÚSTUB OJP NÌOBEFSOB
6OEFS USFEKF LWBSUBMFU MBOTFSBEF \$%0/ FO 4QPSU 'SJtidskategori samt tretti.se sortiment av vitvaror, hushållsap-QBSBUFS PDI VUPNIVTQSPEVLUFS QÌ \$%0/DPN -BOTFSJOHFO JOOFCÊS FO CSFEEOJOH BW \$%0/DPNT TPSUJNFOU PDI TUÊSLFS bolagets position som Nordens ledande e-handelsvaruhus.
%FO PLUPCFS GÚSWÊSWBEF \$%0/ LPODFSOFOT MPHJT-UJLWFSLTBNIFU J 'BMLFOCFSH 4WFSJHF 'ÚSWÊSWFU ÊS FUU MFE J koncernens strävan att kontrollera hela värdekedjan och leverera en hög nivå av kundnöjdhet.
,PODFSOFOT OÊUCVUJLFS IBEF NJMKPOFS CFTÚL PDI HFOFSFSBEF NJMKPOFS PSEFS VOEFS USFEKF LWBS-UBMFU PDI NJMKPOFS CFTÚL PDI PSEFS under årets nio första månader.
Onoterade bolag inom online
Kinneviks proportionella andel av de onoterade onlinebo-MBHFOT JOUÊLUFS ÚLBEF NFE KÊNGÚSU NFE GÚSFHÌFOEF ÌS PDI VQQHJDL UJMM .LS VOEFS ÌSFUT GÚSTUB OJP NÌOBEFS Omsättningstillväxten är starkast i det andra och fjärde kvartalet, vilket förklaras av säsongsvariationer i sko- och NPEFJOEVTUSJO %FO TUBSLB UJMMWÊYUFO J LPNCJOBUJPO NFE FO kort verksamhetshistoria medför att de onoterade bolagen inom Kinneviks onlineportfölj fortfarande redovisar negativa rörelseresultat. Förlusterna har fortsatt att öka under UJMM GÚMKE BW EFO HFPHSBmTLB FYQBOTJPOFO PDI MBOTF-SJOHFO BW OZB GÚSFUBH %PDL ÊS EF TUÚSSF GÚSFUBHFO J QPSUGÚMjen väl kapitaliserade och har kapital för fortsatt expansion tills de når positivt resultat.
Kinneviks proportionella andel av de onoterade onlinebolagens intäkter
| Kv1 2011 | Kv2 2011 | Kv3 2011 | Kv4 2011 | Helår 2011 | Kv1 2012 | Kv2 2012 | Kv3 2012 | Kv1-3 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter, Mkr | 263 | 346 | 391 | 614 | 1 613 | 724 | 940 | 1 063 | 2 727 |
| Kvartalsvis tillväxt | 32% | 13% | 57% | 18% | 30% | 13% | |||
| Årsvis tillväxt | 176% | 172% | 172% | 173% | |||||
| Ack investerat belopp | 8 203 |
Tabellen ovan är en sammanställning över de onoterade onlinebolagens redovisade intäkter multiplicerade med Kinneviks ägarandel vid rapportperiodens utgång, varvid tabellen visar Kinneviks proportionella andel av innehavens redovisade intäkter. Vid omräkning av intäkter för EF CPMBH TPN IBS BOOBO SBQQPSUFSJOHTWBMVUB ÊO TWFOTLB LSPOPS IBS HFOPNTOJUUMJH WBMVUBLVST GÚS BOWÊOUT GÚS CÌEB ÌSFO 'ÚS CPMBH TPN ÊOOV JOUF SBQQPSUFSBU VUGBMMFU GÚS TFQUFNCFS SFEPWJTBT JOUÊLUFS PDI SFTVMUBU NFE FO NÌOBET FGUFSTMÊQOJOH 1SPQPSUJPOFMM BOEFM JOUÊLUFS har ingen koppling till Kinneviks redovisning utan är endast en tilläggsupplysning.
Kinneviks innehav
Investeringar och värdering
6OEFS ÌSFUT OJP GÚSTUB NÌOBEFS JOWFTUFSBEF ,JOOFWJL .LS JOPN 0OMJOF WBSBW .LS J 3PDLFU *OUFSOFU NFE QPSUGÚMKCPMBH PDI .LS J "WJUP "W NFEMFO JOWFTUFSBEF J Rocket Internet med portföljbolag investerades merparten J &IBOEFMTCPMBHFO ;BMBOEP %BmUJ -BNPEB PDI /BNTIJ samt likvid erlagd för lösen av optioner i Rocket Internet.
Vid utgången av september värderades de onoterade JOWFTUFSJOHBSOB JOPN 0OMJOF EWT FYLMVTJWF \$%0/ UJMM TBNNBOMBHU .LS #FEÚNE WÊSEFGÚSÊOESJOH SFEPWJsad över koncernens resultaträkning och erhållna utdel-OJOHBS VQQHJDL UJMM .LS GÚS ÌSFUT OJP GÚSTUB NÌOBEFS WBSBW .LS BWTÌH 3PDLFU *OUFSOFU NFE QPSUGÚMKCPMBH PDI .LS "WJUP %FO QPTJUJWB WÊSEF-GÚSÊOESJOHFO PN .LS BWTFFOEF 3PDLFU *OUFSOFU NFE portföljbolag hänförs till positiv omvärdering av Zalando, %BmUJ -BNPEB PDI /BNTIJ WJMLB IBS NPUWFSLBUT BW OFHBUJW kursutveckling av Rockets aktier i Groupon samt negativa valutakursförändringar.
För det tredje kvartalet uppgick bedömd värdeförändring redovisad över koncernens resultaträkning och FSIÌMMOB VUEFMOJOHBS UJMM .LS WBSBW .LS BWTÌH 3PDLFU *OUFSOFU NFE QPSUGÚMKCPMBH PDI Mkr Avito.
Vid värdering av Kinneviks investering i Rocket Internet samt direktinvesteringar i bolag inom Rocket har samtliga QPSUGÚMKCPMBH VUPN ;BMBOEP %BmUJ -BNPEB /BNTIJ PDI Groupon värderats till anskaffningsvärde, vilket bedöms NPUTWBSB WFSLMJHU WÊSEF ;BMBOEP IBS WÊSEFSBUT UJMM NJMKBSEFS &VSP BW BLUJFSOB J CPMBHFU WJMLFU NPUTWBSBS EFO WÊSEFSJOH ,JOOFWJL J PLUPCFS GÚSWÊSWBU ZUUFSMJ-HBSF BW CPMBHFUT BLUJFS PDI EFO OJWÌ ;BMBOEP UJEJHBSF VOEFS OZFNJUUFSBU BLUJFS UJMM ,JOOFWJL QÌ TF WJEBSF VOEFS )ÊOEFMTFS FGUFS SBQQPSUQFSJPEFOT VUHÌOH TJEBO Rockets aktier i Groupon har värderats till aktuell börskurs vid periodens slut medan övriga Rocketbolag ej redovisade till anskaffningsvärde samt Avito har redovisats till bedömt verkligt värde genom att applicera en multipel på bolagets historiska försäljning. Multipeln har fastställts genom jämförelse med en grupp av jämförbara bolag.
6OEFS PDI EF GÚSTUB OJP NÌOBEFSOB IBS FUU antal av Rockets portföljbolag samt Avito nyemitterat aktier till externa investerare på värderingsnivåer som överstiger ,JOOFWJLT SFEPWJTBEF CFEÚNEB WFSLMJHB WÊSEFO %F OZFNJUterade aktierna har bättre preferens än Kinneviks aktier till portföljbolagens tillgångar vid likvidation eller försäljning varför Kinnevik anser att dessa värderingar inte utgör rele-WBOU HSVOE GÚS CFEÚNU WFSLMJHU WÊSEF J SFEPWJTOJOHFO %F senaste transaktionerna som genomförts med bättre preferens än Kinneviks innehav har skett på nivåer som räknat på Kinneviks ägarandelar överstiger av Kinnevik redovisat WÊSEF QFS TFQUFNCFS NFE ESZHU NJMKBSEFS LSPOPS
Rocket Internet
Rocket Internet är ett bolag som startar och utvecklar ehandelsbolag och andra konsumentinriktade onlinebolag. ,JOOFWJL ÊHFS BW 3PDLFU *OUFSOFU FGUFS BUU PQUJPOFS OZUUKBUT VOEFS GÚSTUB LWBSUBMFU
Kinnevik arbetar tillsammans med grundarna av Rocket Internet för att starta och bygga upp ledande internetbo-MBH 6OEFS EFU TFOBTUF ÌSFU IBS FUU BOUBM CPMBH FUBCMFSBUT QÌ tillväxtmarknader där Rocket Internets onlineexpertis kan LPNCJOFSBT NFE ,JOOFWJLT FSGBSFOIFU PDI OÊUWFSL 6UÚWFS investeringen i Rocket Internet har Kinnevik direktinvesterat i ett antal bolag grundande av Rocket Internet verksamma inom bland annat:
t &IBOEFM NFE GPLVT QÌ TLPS PDI NPEF EÊS ;BMBOEP ÊS WFSLTBNU J &VSPQB %BmUJ J #SBTJMJFO "SHFOUJOB \$IJMF PDI Mexiko; Lamoda i Ryssland; Namshi i Mellanöstern; The *DPOJD J "VTUSBMJFO ;BMPSB J 4ZEPTUBTJFO ;BOEP J 4ZEBGSJLB samt ett flertal andra nystartade bolag på tillväxtmarknader. t &IBOEFM BW NÚCMFS PDI IFNJOSFEOJOH EÊS )PNF PDI Westwing är verksamma i Europa och ett flertal nya bolag startats på tillväxtmarknader.
t &IBOEFM PNGBUUBOEF TQPSUBSUJLMBS PDI ÚWSJH EFUBMKIBOEFM EÊS ,BOVJ ÊS WFSLTBNU J #SBTJMJFO -B[BEB J 4ZEPTUBTJFO Linio i Latinamerika samt ett flertal andra nystartade bolag på andra tillväxtmarknader.
t .BSLOBETQMBUTFS GÚS GÚSNFEMJOH BW LPSUUJETCPFOEF HFOPN bolagen Wimdu och Airizu samt beställningstjänst för matvaror genom Foodpanda.
Zalando
;BMBOEP TUBSUBEF TJO WFSLTBNIFU J 5ZTLMBOE PDI CFESJver idag verksamhet inom e-handel även i Nederländerna, #FMHJFO 'SBOLSJLF 4UPSCSJUBOOJFO ½TUFSSJLF 4DIXFJ[ *UB-MJFO 4QBOJFO 4WFSJHF 'JOMBOE /PSHF %BONBSL PDI 1PMFO Bolaget har växt snabbt och är idag det största e-handels-CPMBHFU JOPN NPEFTFLUPSO J &VSPQB MBOTFSBEF ;BMBOdo sitt eget logistikcenter och öppnade sitt första varulager i egen drift. Ett nytt varulager har byggts i Erfurt i Tyskland PDI CÚSKBU UBT J ESJGU VOEFS EFU USFEKF LWBSUBMFU
;BMBOEP GPSUTÊUUFS BUU WÊYB TOBCCU SFEPWJTBEFCPMB-HFU FO OFUUPGÚSTÊMKOJOH PN .&63 PDI GÚS EFU GÚS-TUB IBMWÌSFU VQQHJDL OFUUPGÚSTÊMKOJOHFO UJMM .&63 På grund av den snabba tillväxten och etablering på nya NBSLOBEFS WBS SÚSFMTFSFTVMUBUFU OFHBUJWU %F NFS NPHOB NBSLOBEFSOB JOLMVTJWF 5ZTLMBOE ½TUFSSJLF PDI 4DIXFJ[ IBS uppvisat en snabb marginalförbättring samtidigt som man IBS GPSUTBUU BUU JOWFTUFSB J UJMMWÊYU 6OEFS EFU TFOBTUF ÌSFU IBS ;BMBOEP UBHJU JO OZ mOBOTJFSJOH GSÌO CMBOE BOOBU %45 JP Morgan samt Kinnevik och bolaget är väl kapitaliserat för att finansiera planerad framtida tillväxt.
Kinneviks innehav
Avito
"WJUP ÊS EFO MFEBOEF POMJOFUKÊOTUFO GÚS SBEBOOPOTFS DMBT-TJmFET J 3ZTTMBOE 6OEFS EFU USFEKF LWBSUBMFU IBEF CPMBHFU J HFOPNTOJUU NJMKPOFS OZB BOOPOTFS QFS NÌOBE NPU-TWBSBOEF QFSJPE GÚSFHÌFOEF ÌS NJMKPOFS PDI miljoner månatliga unika besökare. Bolaget har under det tredje kvartalet fortsatt att investera för att ytterligare stärka sin ledande position. Intäkterna kommer främst från reklamförsäljning på webbplatsen samt tilläggstjänster.
6OEFS EFU BOESB LWBSUBMFU HFOPNGÚSEF "WJUP FO LBQJUBM anskaffning där såväl befintliga som nya ägare tecknade ak-UJFS J CPMBHFU "W UPUBMU .64% J OZUU LBQJUBM JOWFTUFSBEF ,JOOFWJL .64% QÌ FO WÊSEFSJOH BW IFMB CPMBHFU PN .64% GÚSF OZFNJTTJPOFOT HFOPNGÚSBOEF &GUFS OZFNJTTJPOen äger Kinnevik direkt samt indirekt via Vosvik AB 39% av kapitalet i Avito efter utspädning från utestående optioner.
Media
| Investering (Mkr) | Ägarandel Bedömda verkliga värden | |
|---|---|---|
| Modern Times Group | 20,3% | 3 917 |
| Metro | 99% 1) | 1 099 |
| Summa | 5 016 | |
| 1) Efter nyttjande av optioner |
| Avkastning Media | 1 år | 5 år |
|---|---|---|
| Genomsnittlig årlig avkastning (IRR) | 2% | -7% |
Kinneviks medieföretag har starka marknadspositioner PDI WBSVNÊSLFO NFE WFSLTBNIFU QÌ UPUBMU NBSLOBEFS 5JMMTBNNBOT OÌS NBO NJMKPOFS 57UJUUBSF EBHMJHFO HFOPN .5( PDI NJMKPOFS MÊTBSF EBHMJHFO HFOPN .FUSP PDI UÊDLFS 4LBOEJOBWJFO ½TUFVSPQB "GSJLB PDI -BUJOBNFSJLB
Modern Times Group MTG
| jan-sept | juli-sept | |||
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (Mkr) | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 |
| Intäkter | 9 716 | 9 762 | 2 940 | 3 106 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) |
1 648 | 1 900 | 422 | 526 |
| Nettoresultat | 1 216 | 1 276 | 308 | 306 |
MTG redovisade en minskning av intäkterna med 5% under det tredje kvartalet, relaterade till en försämring av den danska reklammarknaden samt lägre marknadsandelar J 4WFSJHF PDI /PSHF 1Ì ÌSTCBTJT WBS JOUÊLUFSOB TUBCJMB
6OEFS LWBSUBMFU IBS .5( MBOTFSBU nFSB OZB LBOBMFS J både Norden och på sina tillväxtmarknader. Tittarsiffrorna J 4LBOEJOBWJFO IBS ÚLBU FMMFS TUBCJMJTFSBT BMMU FGUFSTPN CPlaget fortsätter att investera i att stärka sitt innehållserbjudande, särskilt i Norden där konkurrensen är hård.
MTG har ökat sina tittartids- och marknadsandelar på OÊTUBO BMMB UJMMWÊYUNBSLOBEFS %FTTVUPN GPSUTÊUUFS ZUUFSMJgare investeringar i utvecklingen av den onlinebaserade CFUBM57UKÊOTUFO 7JBQMBZ %F ÚLBEF ESJGUTLPTUOBEFSOB ESBS ner EBIT-resultatet för perioden.
%FO TFQUFNCFS NFEEFMBEF .5( BUU CPMBHFU IBS JOLMVEFSBUT J %PX +POFT 4VTUBJOBCJMJUZ 8PSME *OEFY GÚS GÚSTUB HÌOHFO TPN FUU SFTVMUBU BW FO ÌSMJH GÚSCÊUUSJOH BW LPODFSOFOT \$PSQPSBUF 4VTUBJOBCJMJUZ "TTFTTNFOU QPÊOH
Metro
Efter att det offentliga uppköpserbjudandet nu framgångsrikt avslutats, är det Kinneviks avsikt att fortsätta driva Metros verksamhet enligt den strategiska plan som upprättats av Metros ledning och fortsätta att investera i tillväxtländer. %FOOB TUSBUFHJ NFEGÚS FO BWWÊHOJOH NFMMBO CJCFIÌMMFO kostnadskontroll inom verksamheten för gratistidningar och fortsatta investeringar i tillväxtmarknader och inom onlineverksamheten.
Läsekrets och reklammarknaden
.FUSP QVCMJDFSBT J ÚWFS TUÚSSF TUÊEFS J MÊOEFS J &VSP-QB "TJFO /PSE PDI 4ZEBNFSJLB .FUSPT HMPCBMB MÊTFLSFUT IBS ÚLBU NFE KÊNGÚSU NFE TBNNB QFSJPE GÚSSB ÌSFU UJMM DB NJMKPOFS EBHMJHB MÊTBSF %F GSÊNTUB BOMFEOJOHBSOB
Kinneviks innehav
till denna ökning är lanseringen av nya utgåvor i Brasilien och Mexiko samt lansering i Colombia.
* 4WFSJHF TÊLFSTUÊMMFS .FUSP TJO NBSLOBETQPTJUJPO PDI är den i särklass mest lästa tidningen i landet och den mest MÊTUB UJEOJOHFO J 4UPDLIPMN
;FOJUI0QUJNFEJB NBST QSPHOPTUJTFSBS FO ÚLOJOH BW EF HMPCBMB SFLMBNVUHJGUFSOB NFE VOEFS 'ÚS UJE OJOHBS GÚSWÊOUBT FO OFEHÌOH BW SFLMBNJOUÊLUFS NFE VOEFS J 7ÊTUFVSPQB PDI FO ÚLOJOH NFE J -BUJOBNFSJLB
Verksamhet
Nedan är en tabell över Metros operationella resultat:
| jan-sept | juli-sept | |||
|---|---|---|---|---|
| MEUR | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 |
| Intäkter | ||||
| Europa | 80,5 | 86,7 | 19,6 | 23,8 |
| Tillväxtmarknader | 56,3 | 48,5 | 20,6 | 17,0 |
| Huvudkontor | 5,1 | 3,6 | 1,5 | 1,2 |
| Total | 141,9 | 138,8 | 41,7 | 42,0 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) | ||||
| Europa | 5,4 | 9,3 | -0,4 | 1,0 |
| Tillväxtmarknader | 5,5 | 8,2 | 2,2 | 3,0 |
| Intresseföretag | 0,6 | -0,2 | 0,2 | 0,1 |
| Huvudkontor | -7,6 | -12,6 | -2,9 | -5,9 |
| Total | 3,9 | 4,7 | -0,9 | -1,8 |
*OUÊLUFSOB NJOTLBEF NFE KÊNGÚSU NFE GÚSFHÌende kvartal. I en jämförelse från år till år - justerat för nya investeringar, avyttringar och valuta – har intäkterna NJOTLBU NFE GÚS LWBSUBMFU NFE PNTÊUUOJOHTUJMMWÊYU QÌ tillväxtmarknader och intäktsnedgången i den europeiska verksamheten.
&#*5 GÚSMVTUFO GÚS USFEKF LWBSUBMFU VQQHJDL UJMM .&63 'ÚSSB ÌSFUT SFTVMUBU JOLMVEFSBS FO .&63 BWsättning. Exklusive denna avsättning minskade resultatet GÚS EFU USFEKF LWBSUBMFU NFE .&63 /FEHÌOHFO J &#*5 relaterades till lanseringskostnader i Colombia samt negativ försäljningstillväxt i Europa.
%FU USFEKF LWBSUBMFU ÊS FUU TÊTPOHTNÊTTJHU TWBHU LWBSUBM J &VSPQB QÌ HSVOE BW TFNFTUFSNÌOBEFS %FTTVUPN GPSUTÊUter den ekonomiska oron i euroområdet att ha en effekt på reklammarknaden. Annonsmarknaden för tidningar har WBSJU GPSUTBUU TWBH J %BONBSL PDI )PMMBOE PDI OV TZOT ÊWFO UFDLFO QÌ BUU BOOPOTNBSLOBEFO J 4WFSJHF CÚSKBU WJLB
Metros försäljning i Ryssland och Latinamerika fortsät-UFS WÊYB .FUSP .FYJLP WJTBEF GÚSTÊMKOJOHTUJMMWÊYU QÌ jämfört med samma period föregående år, delvis som ett resultat av lanseringen av en ny upplaga i Guadalajara men ÊWFO GSÌO FO ÚLBE NBSLOBETBOEFM J .FYJDP \$JUZ .FUSP 4U Petersburg hade en försäljningstillväxt på 4% jämfört med föregående år främst beroende på ökade annonspriser och följd av en ökad läsekrets.
.FUSP )PMMBOE TÌMEFT EFO BVHVTUJ UJMM 5FMFHSBBG .FEJB (SPFQ 4PN FO EFM BW USBOTBLUJPOFO IBS .FUSP JOHÌUU ett franchiseavtal med den nya ägaren som kommer att fortsätta att publicera tidningen Metro i Holland tillsammans NFE TJO BOESB HSBUJT EBHTUJEOJOH 4Q-UT
Papper & kartong
| Investering (Mkr) | Ägarandel Bedömda verkliga värden | |
|---|---|---|
| Korsnäs1) | 100% | 11 000 |
| Räntebärande nettoupplåning mot Korsnäs |
-5 724 | |
| Summa | 5 276 |
1) Inklusive 5% av aktierna i Bergvik Skog AB samt 75% i Latgran Biofuels AB.
| Avkastning Papper & kartong | 1 år | 5 år |
|---|---|---|
| Genomsnittlig årlig avkastning (IRR)2) | 13% | 12% |
2) Avkastning mätt som nettovinst i relation till genomsnittligt investerat kapital.
%FO KVOJ USÊGGBEF ,JOOFWJL BWUBM NFE #JMMFSVE "# PN FUU TBNHÌFOEF NFMMBO ,PSTOÊT JOLMVEFSBOEF BLUJFS J #FSHWJL 4LPH PDI -BUHSBO #JPGVFMT PDI #JMMFSVE ,JOOFWJL LPNNFS att bli det nya bolagets största ägare med en ägarandel om 4BNHÌFOEFU NFMMBO ,PSTOÊT PDI #JMMFSVE ÊS FUU OBUVSligt steg i att stärka Korsnäs och Billeruds framgångsrika verksamheter inom nyfiberbaserade förpackningsmaterial med målet att skapa en ledande internationell aktör inom förpackningsindustrin. Korsnäs och Billerud och deras respektive huvudägare ser betydande synergipotential som förväntas realiseras inom de närmaste åren till följd av transaktionen. Preliminärt uppskattas de årliga kostnadssy-OFSHJFSOB VQQHÌ UJMM NJOTU .LS 1FS -JOECFSH #JMMFSVET OVWBSBOEF 7% CMJS 7% PDI LPODFSODIFG J EFU OZB CPMBHFU NFEBO \$ISJTUFS 4JNSÏO ,PSTOÊT OVWBSBOEF 7% CMJS 7JDF 7% PDI \$IJFG 0QFSBUJOH 0GmDFS 5SBOTBLUJPOFOT TMVUGÚSBOEF är villkorat av sedvanligt godkännande från konkurrensmyndigheter.
Korsnäs
| jan-sept | juli-sept | |||
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (Mkr)1) | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 |
| Korsnäs Industri | ||||
| Intäkter | 5 696 | 5 406 | 1 845 | 1 794 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 742 | 752 | 304 | 330 |
| Rörelsemarginal | 13,0% | 13,9% | 16,5% | 18,4% |
| Korsnäs Skog | ||||
| Intäkter | 783 | 835 | 226 | 268 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 13 | 32 | 2 | 12 |
| Korsnäskoncernen | ||||
| Intäkter | 6 479 | 6 241 | 2 072 | 2 062 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 755 | 784 | 306 | 342 |
| Rörelsemarginal | 11,7% | 12,6% | 14,8% | 16,6% |
| Avkastning på operativt kapital | 11,9% | 12,8% | 15,0% | 16,7% |
| Operativt kassaflöde i sammandrag | ||||
| Rörelseresultat före avskrivningar | 1 218 | 1 239 | 461 | 494 |
| Förändring i rörelsekapital | 203 | -444 | -7 | -162 |
| Kassaflöde från den löpande verk samheten |
1 366 | 593 | 405 | 270 |
| Investeringar i materiella anläggnings tillgångar |
-411 | -395 | -103 | -122 |
| Produktion, tusentals ton | 785 | 814 | 264 | 280 |
| Leveranser, tusentals ton | 800 | 764 | 262 | 255 |
1) Exklusive Latgran Biofuels AB.
Korsnäs rörelseresultatet för det tredje kvartalet uppgick
Kinneviks innehav
UJMM .LS 3FTVMUBUGÚSTÊNSJOHFO CFSPS QÌ MÊHSF produktionsvolymer, något lägre försäljningspriser till följd av valutaeffekter, högre kostnader för kemikalier och högre fasta kostnader. Resultatet har påverkats positivt av lägre kostnader för massaved och lägre energikostnader.
Rörelseresultatet för årets första nio månader uppgick UJMM .LS KÊNGÚSU NFE .LS NPUTWBSBOEF QFSJPE föregående år. Resultatet har påverkats positivt av högre leveransvolymer samt av lägre kostnader för ved och energi. Lägre produktionsvolymer samt ökade kostnader för kemikalier och högre fasta kostnader har påverkat rörelseresultatet negativt.
6OEFS ÌSFUT GÚSTUB OJP NÌOBEFS IBS SFTFSWBUJPO GÚS avgångsersättningar, redovisade bland fasta kostnader, skett PN .LS WBSBW .LS VOEFS USFEKF LWBSUBMFU
Förklaringsposterna framgår av följande tabell.
Förklaringsposter till förändringar i rörelse-
| resultat (Mkr) | jan-sept | juli-sept |
|---|---|---|
| Rörelseresultat 2011 | 784 | 342 |
| Leverans- och produktionsvolymer samt förändrad produktmix |
-28 | -28 |
| Försäljningspriser inklusive valutaeffekter | -4 | -23 |
| Kostnadsförändring energi | 119 | 44 |
| Kostnadsförändring massaved och extern massa | 49 | 19 |
| Kostnadsförändring kemikalier | -65 | -30 |
| Förändring fasta kostnader | -99 | -26 |
| Övrigt | -1 | 8 |
| Rörelseresultat 2012 | 755 | 306 |
Marknad
Leveranserna av vätskekartong har ökat under de första nio NÌOBEFSOB KÊNGÚSU NFE NPUTWBSBOEF QFSJPE GÚSFHÌende år. För övriga produkter har efterfrågan varit svagare än föregående år och försäljningsvolymerna något lägre. Prishöjningar har genomförts i enlighet med avtal med större kunder inom vätskekartong. Prishöjningar har även genomförts inom affärsområdena säck- och kraftpapper under första halvåret och för White Top Liner under tredje kvartalet. För övriga produktområden har priserna i stort sett varit oförändrade under årets första nio månader.
Korsnäs Industris försäljningsvolym fördelat per produktgrupp januari-september 2012
Siffror inom parentes anger motsvarande period föregående år.
Produktion
6OEFS USFEKF LWBSUBMFU IBS QSPEVLUJPOTWPMZNFO QÌWFSLBUT av att Gävleanläggningen haft ett antal mindre produk-UJPOTQSPCMFN TPN ÌUHÊSEBUT MÚQBOEF 6OEFS BOESB LWBSUBlet påverkades produktionsvolymen av ett något förlängt underhållsstopp vid Frövianläggningen för att anpassa lagervolymen till efterfrågeläget.
5JMMHÌOHFO QÌ WFEmCFSSÌWBSB IBS WBSJU HPE VOEFS – särskilt på barrfiber. Efter de prissänkningar på svensk NBTTBWFE TPN TLFEEF VOEFS TMVUFU BW WBS QSJTFSOB PGÚSÊOESBEF VOEFS GÚSTUB IBMWÌSFU NFO IBS VOEFS tredje kvartalet återigen börjat sjunka. Importpriserna på barrmassaved har fortsatt att sjunka under perioden, medan björkmassaveden har stigit något under tredje kvartalet. %F PGmDJFMMB QSJTFSOB QÌ CBSSNBTTBWFE J .FMMBOTWFSJHF IBS TFEBO PLUPCFS TKVOLJU NFE DJSLB NFEBO QSJTFSOB QÌ CKÚSLNBTTBWFE TKVOLJU NFE DJSLB
Fördelning av rörelsekostnader januari-september 2012
Exklusive avskrivningar, Korsnäs Industri. Siffror inom parentes anger motsvarande period föregående år.
Investeringar och underhållsstopp
4 3 1 Projektetet avseende en ny bioenergianläggning på Korsnäs industriområde pågår i ett med Gävle Energi AB samägt CPMBH #PNIVT &OFSHJ "# 4ZGUFU NFE CJPFOFSHJBOMÊHH-OJOHFO ÊS BUU GSÌO TÊLSB MFWFSBOT BW NJMKÚWÊOMJH FM och ånga till Korsnäs fabrik i Gävle samt fjärrvärme till Gävle Energis kunder. Projektet löper enligt tidplan och inom projektets budgetramar. För Korsnäs kommer inves-UFSJOHFO J BW BLUJFS PDI GÚSMBHTMÌO J #PNIVT BUU VQQHÌ UJMM DJSLB .LS WBSBW .LS IJUUJMMT VUCFUBMBUT * UJMMÊHH till investeringen i Bomhus genomför Korsnäs ytterligare FOFSHJJOWFTUFSJOHBS PN DJSLB .LS J CFmOUMJH BOMÊHHOJOH GÚS MFWFSBOT BW TQJMMWÊSNF UJMM (ÊWMF &OFSHJ "# WBSBW Mkr hittills utbetalats. Biopannan har under tredje kvartalet startats upp och levererar nu kontinuerligt ånga till Korsnäs fabrik i Gävle. Rökgaskondenseringen togs i drift i början av oktober och påbörjade därmed de första leveranserna av fjärrvärme till Gävle Energi AB.
7JE (ÊWMFGBCSJLFO QÌHÌS FO PNCZHHOBE BW 1. GÚS .LS WBSBW .LS IJUUJMMT VUCFUBMBUT *OTUBMMBUJPOFO J NBTLJ-OFO TLFS VOEFS IÚTUTUPQQFU *OWFTUFSJOHFO ÊS FO PGGFOsiv kvalitetsinvestering för att förbättra ytan på kartongen.
FTMVU IBS ÊWFO GBUUBUT PN BUU JOWFTUFSB .LS J FO PNCZHHOBE BW ,. J 'SÚWJ WBSBW .LS IJUUJMMT VUCFUBMBUT
Kinneviks innehav
1SPKFLUFSJOHFO GÚS PNCZHHOBEFO QÌHÌS 4BNUMJHB TUÚSSF upphandlingar är genomförda och ombyggnaden kommer BUU TLF VOEFS PSEJOBSJF VOEFSIÌMMTTUPQQ WÌSFO 0Nbyggnaden kommer att förbättra kartongens utseende och tryckbarhet samt ge ett förbättrat styvhetsutbyte.
Årets underhållsstopp i fabrikerna i Gävle och Frövi är, som framgår av nedanstående tabell, planerade i samma LWBSUBM TPN
| Genomförda samt planerade under- hållsstopp |
2012 | 2011 |
|---|---|---|
| Korsnäs Gävle | Kv 4: 11 dygn | Kv 4: 11 dygn |
| Korsnäs Frövi | Kv 2: 8 dygn | Kv 2: 8 dygn |
Latgran
Latgran bedriver produktion av pellets från skogsråvara vid bolagets tre produktionsanläggningar i Lettland. All produktion exporteras till ett flertal större industriella kunder i 4LBOEJOBWJFO PDI ÚWSJHB OPSSB &VSPQB
| jan-sept | juli-sept | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (Mkr) | 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | |
| Intäkter | 341 | 215 | 68 | 54 | |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 37 | 24 | 7 | 1 | |
| Produktion, tusentals ton | 300 | 188 | 94 | 60 | |
| Leveranser, tusentals ton | 295 | 181 | 65 | 36 |
Leveranser under årets nio första månader har skett enligt de fleråriga kontrakt bolaget har med sina större kunder. Försäljningspriserna har höjts i enlighet med avtalen, vilket kompenserat för ökade kostnader för energi och övriga insatsvaror varför bolaget lyckats bibehålla en rörelsemar-HJOBM QÌ VOEFS ÌSFUT OJP GÚSTUB NÌOBEFS %FO ÚLBEF produktionsvolymen jämfört med motsvarande period föregående år förklaras av att bolagets tredje pelletsfabrik i syd-ÚTUSB -FUUMBOE UPHT J ESJGU VOEFS EFU USFEKF LWBSUBMFU
Mikrofinansiering
| Investering (Mkr) | Ägarandel | Investerat belopp |
Bedömda verkliga värden |
|---|---|---|---|
| Bayport | 43% 1) | 445 | 573 |
| Seamless | 12% 1) | 16 | 51 |
| Milvik | 58% | 15 | 12 |
| Microvest II | fondandel | 41 | 39 |
| Övrigt | 28 | 31 | |
| Summa | 545 | 706 | |
| 1) Efter utnyttjande av optioner. |
| Avkastning Mikrofinansiering | 1 år | 5 år |
|---|---|---|
| Genomsnittlig årlig avkastning (IRR) | 41% | 17% |
På samma sätt som Kinnevik utvecklade telekomtjänster i tillväxtmarknader genom innovativa produkter och distributionssätt söker Kinnevik nu investeringsmöjligheter i mikrofinanssektorn.
Bayport, som erbjuder mikrokrediter och finansiella UKÊOTUFS J GFN BGSJLBOTLB MÊOEFS (IBOB 6HBOEB ;BNCJB 5BO[BOJB PDI #PUTXBOB TBNU J \$PMPNCJB ÊS ,JOOFWJLT TUÚSTUB JOWFTUFSJOH J TFLUPSO #BZQPSU HSVOEBEFT PDI har vuxit under lönsamhet till ett ledande afrikanskt mik-SPLSFEJUGÚSFUBH NFE UPUBMB UJMMHÌOHBS PN DJSLB .64% "OUBMFU LVOEFS VQQHÌS UJMM DJSLB PDI TÌWÊM EFO HFPgrafiska närvaron som produktportföljen utökas ständigt. Lånen används främst för att finansiera större engångsutgifter såsom skolavgifter, investeringar i jordbruk eller för att starta mindre företag. Ghana och Zambia är Bayports största marknader, medan även övriga länder uppvisar snabb tillväxt.
4FBNMFTT ÊS TQFDJBMJTFSBU QÌ MÚTOJOHBS GÚS CFUBMTZTUFN för mobiltelefoner såsom elektronisk kontantkortsladdning och andra relaterade tilläggstjänster för mobiloperatörer, IBOEMBSF PDI EJTUSJCVUÚSFS 4FBNMFTT USBOTBLUJPOTQMBUUGPSN &34 ¡ IBOUFSBS ÌSMJHFO ÚWFS NJMKBSEFS USBOTBLUJPOFS PDI TZTUFNFU ÊS JOTUBMMFSBU IPT NFS ÊO PQFSBUÚSFS J MÊOEFS 4FBNMFTT IBS OZMJHFO MBOTFSBU 4FBNMFTT 4&23 FO ny produkt för betalningar med mobil i butik och online TPN CZHHFS QÌ 23LPEFS PDI EÊS USBOTBLUJPOFO WFSJmFSBT PDI HFOPNGÚST WJB 4FBNMFTT FHOB CFUBMOJOHTWÊYFM 4FBNMFTT HSVOEBEFT PDI IBOEMBT QÌ /"4%"2 0.9 4UPDLIPMN 'ÚSFUBHFU IBS TJUU IVWVELPOUPS J 4UPDLIPMN PDI IBS LPOUPS i Accra, Lahore, Mumbai och Riga.
Milviks verksamhet består av att tillhandahålla teknik, distribution och försäkringslösningar som möjliggör för mobiloperatörer i utvecklingsländer att erbjuda mikroförsäkringsprodukter till sina slutkunder. Milvik har sin operativa WFSLTBNIFU J (IBOB 5BO[BOJB 4FOFHBM PDI #BOHMBEFTI
Microvest II är en fond som har fokus på aktieinvesteringar i mikrofinansbolag i utvecklingsländer. Fonden har i dagsläget nio investeringar, varav två i Indien, två i Peru, FO J WBSEFSB 1BSBHVBZ &M 4BMWBEPS &DVBEPS PDI ,B[BLTUBO samt en investering i en global mikrofinansgrupp.
Kinneviks innehav
Jordbruk & Förnyelsebar energi
| Investering (Mkr) | Ägarandel | Investerat belopp |
Bedömda verkliga värden |
|---|---|---|---|
| Black Earth Farming, Ryssland | 24,9% | 667 | 378 |
| Rolnyvik, Polen | 100% | 174 | 250 |
| Vireo Energy | 78% | 118 | 118 |
| Summa | 959 | 746 |
| Avkastning Jordbruk & Förnyelsebar energi | 1 år | 5 år |
|---|---|---|
| Genomsnittlig årlig avkastning (IRR) | -27% | -14% |
Kinneviks fokus inom jordbruk är att fortsätta utveckla de arealer som förvärvats till relativt låga priser inom mindre utvecklade områden i Polen och Ryssland för att nå en högre produktivitet och avkastning.
Inom förnyelsebar energi är fokus på lokal produktion BW FOFSHJ GSÌO CJPHBT PDI CJPNBTTB J ½TUFVSPQB
Black Earth Farming
MBDL &BSUI 'BSNJOH #&' WBST BLUJF ÊS OPUFSBE QÌ /"4%"2 0.9 4UPDLIPMN ÊS FUU MFEBOEF KPSECSVLTCPMBH med verksamhet i Ryssland. Bolaget förvärvar och brukar KPSECSVLTNBSL J EFO CÚSEJHB 4WBSUB +PSEFOSFHJPOFO J TZEvästra Ryssland.
| jan-juni | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (MUSD) | 2012 | 2011 | 2011 | |
| Intäkter | 46,5 | 17,6 | 77,6 | |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) | -4,1 | -8,2 | -25,2 | |
| Nettoresultat | -13,3 | -13,2 | -41,7 |
&' SFEPWJTBEF FO SÚSFMTFGÚSMVTU QÌ .64% VOEFS det andra kvartalet. Till följd av de höga internationella och nationella priserna på grödor ökade bruttovinsten. 0NTÊUUOJOHFO GÚS EFU GÚSTUB IBMWÌSFU ÚLBEF UJMM .64% .64% PDI LWBSWBSBOEF TLÚSE GSÌO TÌMEFT VOEFS andra kvartalet till högre priser än lagervärde.
6OEFS KVMJ FSIÚMM #&' FO SÚSFMTFLBQJUBMGBDJMJUFU QÌ .64% GSÌO EF UWÌ IVWVEÊHBSOB ,JOOFWJL PDI 7PTUPL /BGUB Faciliteten är utan säkerhet, löper med en årlig ränta på PDI GÚSGBMMFS J KVOJ
Rolnyvik
Kinneviks helägda jordbruksbolag Rolnyvik driver gårdarna #BSDJBOZ PDI 1PEMBXLJ NFE FO UPUBM BSFBM PN IFLUBS
3PMOZWJL SFEPWJTBEF FUU SÚSFMTFSFTVMUBU PN Mkr för de första nio månaderna. I likhet med tidigare år MBHSBEFT FO TUPS EFM BW ÌST TLÚSE PDI TÌMEFT VOEFS GÚSTUB IBMWÌSFU
Vireo Energy
7JSFP &OFSHZ TUBSUBEF WFSLTBNIFU NFE TZGUF BUU CZHHB äga och driva anläggningar som producerar energi från förnybara källor. Initialt fokuserar bolaget på att starta projekt för att utvinna energi från avfallsanläggningar och biogas
från övriga former av restprodukter med geografiskt fokus på Polen och närliggande marknader. Kontrakt har tecknats om utvinning av biogas med ett antal avfallsanläggningar i Polen och Vitryssland, i vilka Vireo nu investerar och påbörjar försäljning av energi.
Moderbolag och övrigt
Administrationskostnaderna inom moderbolaget och koncernens övriga bolag uppgick för årets nio första månader UJMM OFUUP .LS FGUFS GBLUVSFSJOH GÚS VUGÚSEB UKÊOTUFS
Risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens finansiering och hantering av finansiella risker är centraliserad till Kinneviks finansfunktion och bedrivs utifrån en av styrelsen fastställd finanspolicy. Koncernens operativa risker bedöms och hanteras främst inom respektive affärsområde och rapporteras till Kinneviks styrelse.
Koncernen har en modell för riskhantering, vilken syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Rapportering av identifierade risker och hantering av dessa sker en gång per kvartal till Kinneviks styrelse.
%F PQFSBUJPOFMMB SJTLFSOB mOOT IVWVETBLMJHFO JOPN Kinneviks helägda dotterbolag Korsnäs och är främst relaterade till marknadsutveckling, relationer med kunder och leverantörer samt risken för ett större haveri i produktionen.
Kinnevik är exponerat för finansiella risker främst vad avser värdeförändringar i aktieportföljen, förändringar i marknadsräntor, valutarisker samt likviditets- och refinansieringsrisk.
Koncernen är även exponerad för politiska risker eftersom de bolag Kinnevik investerat i har betydande verksamhet på utvecklingsmarknader i till exempel Latinamerika, "GSJLB TÚEFS PN 4BIBSB PDI 3ZTTMBOE
För en mer detaljerad beskrivning av företagets risker och osäkerhetsfaktorer samt riskhantering hänvisas till förvalt-OJOHTCFSÊUUFMTFO TBNU /PU J ÌSTSFEPWJTOJOHFO GÚS
Redovisningsprinciper
Vid upprättande av koncernredovisningen tillämpas Inter-OBUJPOBM 'JOBODJBM 3FQPSUJOH 4UBOEBSET *'34 TÌEBOB EF BOUBHJUT BW &6 %FOOB SBQQPSU IBS VQQSÊUUBUT FOMJHU ¯STSF-EPWJTOJOHTMBHFO PDI *"4 %FMÌSTSBQQPSUFSJOH
%F SFEPWJTOJOHTQSJODJQFS PDI CFSÊLOJOHTNFUPEFS TPN har tillämpats i denna rapport är desamma som de som CFTLSJWT J ÌSTSFEPWJTOJOHFO GÚS
Transaktioner med närstående
Transaktioner med närstående under rapportperioden är till karaktär och belopp desamma som beskrivs i årsredovis-OJOHFO GÚS
Kinneviks årsstämma 2013
¯STTUÊNNBO LPNNFS BUU IÌMMBT J 4UPDLIPMN EFO NBK "LUJFÊHBSF TPN ÚOTLBS GÌ FUU ÊSFOEF CFIBOEMBU på årsstämman skall inkomma med skriftligt förslag till BSTTUBNNB!LJOOFWJLTF FMMFS UJMM \$PNQBOZ 4FDSFUBSZ *O-WFTUNFOU "# ,JOOFWJL #PY 4UPDLIPMN TFOBTU sju veckor före årsstämman, för att garantera att ärendet kan inkluderas i kallelsen till årsstämman. Ytterligare information om hur och när registrering skall ske kommer att offentliggöras före årsstämman.
Valberedning inför årsstämma 2013
* FOMJHIFU NFE CFTMVU WJE ÌSTTUÊNNBO IBS \$SJTUJOB 4UFOCFDL TBNNBOLBMMBU FO WBMCFSFEOJOH CFTUÌFOEF BW MFEBmöter som representerar de största aktieägarna i Kinnevik. 7BMCFSFEOJOHFO CFTUÌS BW \$SJTUJOB 4UFOCFDL .BY 4UFOCFDL TPN GÚSFUSÊEBSF GÚS 7FSEFSF 4ËSM 8JMIFMN ,MJOHTQPS TPN företrädare för familjen Klingspor, Ramsay Brufer som företrädare för Alecta samt Edvard von Horn som företrädare för familjen von Horn.
Information om valberedningens arbete finns på Kinneviks hemsida www.kinnevik.se.
Aktieägare som önskar lämna förslag avseende representanter till Kinneviks styrelse kan inkomma med skriftligt förslag till [email protected] eller till Bolagssekretera-SFO *OWFTUNFOU "# ,JOOFWJL #PY 4UPDLIPMN
Finansiella rapporter
PLTMVUTLPNNVOJLÏ GÚS LPNNFS BUU QVCMJDFSBT EFO GFCSVBSJ
4UPDLIPMN PLUPCFS
Mia Brunell Livfors 7FSLTUÊMMBOEF %JSFLUÚS PDI ,PODFSODIFG
Informationen i denna delårsrapport är sådan som Kinnevik ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknad och/eller lagen om handel med finansiella instrument. In-GPSNBUJPOFO MÊNOBEFT GÚS PGGFOUMJHHÚSBOEF EFO PLUPCFS LMPDLBO \$&5
Granskningsrapport
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten GÚS *OWFTUNFOU "# ,JOOFWJL GÚS QFSJPEFO KBOVBSJ o TFQ-UFNCFS %FU ÊS TUZSFMTFO PDI WFSLTUÊMMBOEF EJSFLUÚSFO som har ansvaret för att upprätta och presentera denna del-ÌSTSBQQPSU J FOMJHIFU NFE *"4 PDI ÌSTSFEPWJTOJOHTMBHFO Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med 4UBOEBSE GÚS ÚWFSTJLUMJH HSBOTLOJOH 4½( ½WFSTJLUlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt *OUFSOBUJPOBM 4UBOEBSET PO "VEJUJOH *4" PDI HPE SFWJTJPOT-TFE J ÚWSJHU IBS %F HSBOTLOJOHTÌUHÊSEFS TPN WJEUBT WJE FO översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om FO SFWJTJPO VUGÚSUT %FO VUUBMBEF TMVUTBUTFO HSVOEBE QÌ FO översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad GÚS LPODFSOFOT EFM J FOMJHIFU NFE *"4 PDI ÌSTSFEPWJTningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
4UPDLIPMN EFO PLUPCFS
Ernst & Young AB
Thomas Forslund Auktoriserad revisor
För ytterligare information, besök www.kinnevik.se eller kontakta:
.JB #SVOFMM -JWGPST 7FSLTUÊMMBOEF %JSFLUÚS PDI ,PODFSO-DIFG UFM
5PSVO -JU[ÏO *OGPSNBUJPOT PDI *3DIFG UFM ? NPCJM
Investment AB Kinnevik grundades 1936 och representerar därmed en sjuttiofemårig företagartradition under samma grupp av huvudägare. Kinneviks syfte är att bereda vinst till sina aktieägare, i huvudsak genom värdeökning i sin portfölj av tillgångar. Verksamheten omfattar följande sektorer: Telekom & tjänster, Online, Media, Mikrofinansiering, Papper & kartong och Jordbruk & Förnyelsebar energi.
Kinnevik har länge investerat i utvecklingsländer vilket har gett en betydande exponering mot konsumentsektorer i dessa marknader. Kinnevik söker att aktivt verka genom företagens styrelser.
Kinneviks aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholms lista för stora bolag, inom sektorn finans och fastigheter. Aktien handlas under kortnamnen KINV A och KINV B.
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG (Mkr)
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Not | 1 jan 30 sept |
1 jan 30 sept |
1 jul 30 sept |
1 jul 30 sept |
2011 Helår |
| KVARVARANDE VERKSAMHETER | |||||
| Intäkter | 1 061 | 233 | 410 | 85 | 330 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -623 | -163 | -239 | -54 | -232 |
| Bruttoresultat | 438 | 70 | 171 | 31 | 98 |
| Försäljnings- och administrationskostnader samt forsknings- och utvecklingskostnader |
-517 | -158 | -222 | -64 | -245 |
| Övriga rörelseintäkter | 35 | 17 | 15 | 5 | 23 |
| Övriga rörelsekostnader | -44 | -1 | -30 | -1 | -1 |
| Rörelseresultat | -88 | -72 | -66 | -29 | -125 |
| Erhållna utdelningar 2 |
2 833 | 4 180 | 294 | 0 | 4 947 |
| Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar 2 |
-4 217 | -3 218 | 1 626 | -1 323 | 1 074 |
| Ränteintäkter och andra finansiella intäkter | 35 | 48 | 8 | 11 | 67 |
| Räntekostnader och andra finansiella kostnader | -189 | -122 | -53 | -32 | -168 |
| Resultat efter finansiella poster | -1 626 | 816 | 1 809 | -1 373 | 5 795 |
| Skatt | -44 | 29 | -4 | 14 | 58 |
| PERIODENS RESULTAT FÖR KVARVARANDE | |||||
| VERKSAMHETER | -1 670 | 845 | 1 805 | -1 359 | 5 853 |
| Periodens resultat från avvecklade verksamheter 4 |
518 | 574 | 203 | 239 | 702 |
| Periodens resultat | -1 152 | 1 419 | 2 008 | -1 120 | 6 555 |
| Varav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | |||||
| Periodens resultat från kvarvarande verksamheter | -1 662 | 848 | 1 813 | -1 359 | 5 857 |
| Periodens resultat från avvecklade verksamheter | 510 | 569 | 202 | 239 | 696 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | |||||
| Periodens resultat från kvarvarande verksamheter | -9 | -3 | -9 | 0 | -4 |
| Periodens resultat från avvecklade verksamheter | 8 | 5 | 1 | 0 | 6 |
| Resultat per aktie | |||||
| Resultat per aktie före utspädning, kronor | -4,16 | 5,11 | 7,27 | -4,04 | 23,64 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kronor | -4,16 | 5,11 | 7,27 | -4,04 | 23,62 |
| Från kvarvarande verksamheter | |||||
| Resultat per aktie, kronor | -6,02 | 3,05 | 6,51 | -4,90 | 21,12 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kronor | -6,02 | 3,05 | 6,51 | -4,90 | 21,10 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier före utspädning |
277 183 276 | 277 170 733 | 277 183 276 | 277 166 552 | 277 173 242 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning |
277 474 307 | 277 375 189 | 277 483 975 | 277 365 154 | 277 396 143 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN (Mkr)
| 2012 1 jan 30 sept |
2011 1 jan 30 sept |
2012 1 jul 30 sept |
2011 1 jul 30 sept |
2011 Helår |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | -1 152 | 1 419 | 2 008 | -1 120 | 6 555 |
| Periodens övriga totalresultat | |||||
| Omräkningsdifferenser | -63 | 7 | -50 | -2 | -3 |
| Kassaflödessäkringar | 5 | -79 | 4 | -5 | -82 |
| Aktuariella vinster och förluster | 0 | 0 | 0 | 62 | -14 |
| Skatt hänförligt till övrigt totalresultat | -1 | 21 | -1 | -15 | 25 |
| Summa övrigt totalresultat | -59 | -51 | -47 | 40 | -74 |
| Periodens totalresultat | -1 211 | 1 368 | 1 961 | -1 080 | 6 481 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | -1 203 | 1 364 | 1 973 | -1 082 | 6 478 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -8 | 4 | -12 | 2 | 3 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG (Mkr)
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| Not | 1 jan 30 sept |
1 jan 30 sept |
1 jul 30 sept |
1 jul 30 sept |
2011 Helår |
| KVARVARANDE VERKSAMHETER | |||||
| Periodens rörelseresultat | -79 | -62 | -63 | -26 | -125 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 58 | 42 | 34 | 22 | 53 |
| Betald skatt | -77 | -6 | -34 | -8 | -1 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring | |||||
| av rörelsekapital | -98 | -27 | -63 | -12 | -73 |
| Förändring av rörelsekapital | -102 | -19 | -94 | -22 | 11 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -200 | -46 | -157 | -34 | -62 |
| Förvärv av dotterbolag | -527 | -148 | -53 | - | -148 |
| Försäljning av dotterbolag | 98 | - | 98 | - | - |
| Investeringar i materiella och biologiska | |||||
| anläggningstillgångar | -58 | -8 | -26 | -8 | -37 |
| Försäljning av materiella och biologiska anläggningstillgångar |
0 | 0 | 0 | 6 | 0 |
| Investering i immateriella anläggningstillgångar | -11 | -4 | -11 | -4 | -5 |
| Investering i aktier och övriga värdepapper | -4 806 | -1 884 | -508 | -1 373 | -2 632 |
| Försäljning av aktier och övriga värdepapper | 569 | 28 | 0 | 28 | 28 |
| Erhållen utdelning | 2 833 | 4 180 | 294 | 0 | 4 947 |
| Förändring av lånefordringar | 210 | 9 | 144 | 0 | -26 |
| Erhållen ränta | 25 | 7 | 22 | 2 | 26 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 667 | 2 180 | -40 | -1 350 | 2 153 |
| Förändring av räntebärande lån | 2 739 | -575 | -617 | 1 440 | -388 |
| Betalda räntor | -140 | -73 | -37 | -19 | -100 |
| Erhållet tillskott från ägare utan bestämmande infly | |||||
| tande | 15 | - | 15 | - | - |
| Erlagd utdelning till moderbolagets ägare | -1 524 | -1 247 | - | - | -1 247 |
| Erlagd utdelning till ägare utan bestämmande infly tande |
- | - | - | - | -4 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 1 090 | -1 895 | -639 | 1 421 | -1 740 |
| PERIODENS KASSAFLÖDE FRÅN KVARVARANDE VERKSAM | |||||
| HETER | -777 | 239 | -836 | 38 | 351 |
| Periodens kassaflöde från avvecklade verksamheter | 4 1 046 |
-130 | 222 | 0 | -319 |
| PERIODENS KASSAFLÖDE | 269 | 109 | -614 | 38 | 32 |
| Kursdifferens i likvida medel | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar vid | |||||
| periodens början | 182 | 150 | 1 065 | 221 | 150 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar vid | |||||
| periodens slut | 451 | 259 | 451 | 259 | 182 |
.
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG (Mkr)
| Not 30 sept 30 sept 31 dec TILLGÅNGAR Anläggningstillgångar Immateriella anläggningstillgångar 1 037 952 957 Materiella och biologiska anläggningstillgångar 265 6 379 6 526 Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen 3 57 112 52 978 58 615 - varav räntebärande 19 175 227 Finansiella tillgångar som hålles till förfall - 253 263 Aktier i intresseföretag redovisade i enlighet med kapitalandelsmetoden 61 179 242 58 475 60 741 66 603 Omsättningstillgångar Varulager 61 2 071 2 180 Kundfordringar 341 904 771 Skattefordringar - - 25 Övriga omsättningstillgångar 324 211 307 Kortfristiga placeringar 2 14 0 Likvida medel 387 245 182 1 115 3 445 3 465 Tillgångar som innehas till försäljning 4 10 782 - - SUMMA TILLGÅNGAR 70 372 64 186 70 068 EGET KAPITAL OCH SKULDER Eget kapital Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 56 912 54 521 59 637 Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande 92 55 50 57 004 54 576 59 687 Långfristiga skulder |
|---|
| Räntebärande lån 4 381 5 820 4 936 |
| Avsättningar för pensioner 39 525 534 |
| Övriga avsättningar 4 10 9 |
| Uppskjuten skatteskuld - 1 060 1 060 |
| Övriga skulder 17 4 12 |
| 4 441 7 419 6 551 |
| Kortfristiga skulder |
| Räntebärande lån 73 658 1 741 |
| Avsättningar 1 24 19 |
| Leverantörsskulder 155 956 999 |
| Skatteskulder 19 11 10 |
| Övriga skulder 469 542 1 061 |
| 717 2 191 3 830 |
| Skulder direkt hänförliga till tillgångar som innehas för försäljning 4 8 210 - - |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 70 372 64 186 70 068 |
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG FÖR KONCERNEN (Mkr)
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 jan | 1 jan | 1 jul | 1 jul | 2011 | |
| 30 sept | 30 sept | 30 sept | 30 sept | Helår | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 59 687 | 54 425 | 55 035 | 55 653 | 54 425 |
| Periodens totalresultat | -1 211 | 1 368 | 1 961 | -1 080 | 6 481 |
| Förvärv från innehav utan bestämmande inflytande | -25 | -5 | 0 | - | |
| Företagsförvärv, innehav utan bestämmande inflytande | 56 | 22 | 0 | 0 | 22 |
| Tillskott från ägare utan bestämmande inflytande | 12 | 2 | 7 | 0 | 2 |
| Utdelning till ägare utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 0 | -4 | |
| Kontantutdelning till moderbolagets aktieägare | -1 524 | -1 247 | 0 | 0 | -1 247 |
| Effekt av aktiesparprogram | 9 | 6 | 6 | 3 | 8 |
| Eget kapital vid periodens utgång | 57 004 | 54 576 | 57 004 | 54 576 | 59 687 |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 56 913 | 54 521 | 56 913 | 54 521 | 59 637 |
| Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | 91 | 55 | 91 | 55 | 50 |
| 2012 | 2011 | 2011 | |
|---|---|---|---|
| NYCKELTAL | 30 sept | 30 sept | 31 dec |
| Skuldsättningsgrad | 0,08 | 0,13 | 0,12 |
| Soliditet | 81% | 85% | 85% |
| Nettoskuldsättning | 4 084 | 6 316 | 6 539 |
| DEFINITIONER AV NYCKELTAL Skuldsättningsgrad |
Räntebärande skulder inklusive räntebärande avsättningar dividerat med eget kapital. |
|---|---|
| Soliditet | Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande i procent av balansomslut ningen. |
| Nettoskuld | Räntebärande skulder inklusive räntebärande avsättningar minus summan av räntebä rande fordringar, kortfristiga placeringar och likvida medel. |
| Rörelsemarginal | Rörelseresultat efter avskrivningar dividerat med nettoomsättning. |
| Operativt kapital | Periodens genomsnitt av immateriella och materiella anläggningstillgångar, aktier i in tresseföretag redovisade enligt kapitalandelsmetoden, varulager och kortfristiga icke räntebärande fordringar med avdrag för övriga avsättningar och kortfristiga icke ränte bärande skulder. |
| Avkastning på operativt kapital | Rörelseresultat efter avskrivningar dividerat med genomsnittligt operativt kapital. |
NOTER TILL KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER (Mkr)
Not 1 Segmentsredovisning i sammandrag
Kinnevik är ett diversifierat bolag vars verksamhet består i att förvalta en portfölj av investeringar samt bedriva operativ verksamhet via dotterbolag. Kinnevikkoncernens redovisning delas upp i följande tre redovisningssegment:
Metro - till följd av förvärvet av Metro den 29 mars 2012 redovisas Metro som ett redovisningssegment från och med andra kvartalet 2012.
Övriga rörelsedrivande dotterbolag - Rolnyvik, Vireo Energy, Relevant Traffic, Guider Media, Duego Technologies, Milvik samt G3 Good Governance Group.
Moderbolag och övrigt - samtliga övriga bolag och finansiella tillgångar (inkluderar förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar). Segmentsindelningen överensstämmer med hur Kinneviks ledning följer upp och styr verksamheten.
| Övriga rörel | ||||
|---|---|---|---|---|
| sedrivande | Moderbolag | Summa | ||
| 1 jan-30 sept 2012 | Metro | dotterbolag | och övrigt | koncern |
| Intäkter | 797 | 258 | 6 | 1 061 |
| Rörelsens kostnader | -759 | -273 | -83 | -1 115 |
| Avskrivningar | -15 | -8 | -2 | -25 |
| Övriga intäkter och kostnader | 2 | -11 | 0 | -9 |
| Rörelseresultat | 25 | -34 | -79 | -88 |
| Erhållna utdelningar | 0 | 2 833 | 2 833 | |
| Förändring i verkligt värde av | ||||
| finansiella tillgångar | 4 | -4 221 | -4 217 | |
| Finansnetto | -47 | -107 | -154 | |
| Resultat efter finansiella poster | -18 | -34 | -1 574 | -1 626 |
| Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga | ||||
| värdepapper | 826 | 105 | 4 436 | 5 367 |
| Investeringar i materiella och biologiska och im | ||||
| materiella anläggningstillgångar | 7 | 60 | 2 | 69 |
| Nedskrivning av goodwill | -18 | -18 |
| Övriga rörel | |||
|---|---|---|---|
| sedrivande | Moderbolag | Summa | |
| 1 jan-30 sept 2011 | dotterbolag | och övrigt | koncern |
| Intäkter | 225 | 8 | 233 |
| Rörelsens kostnader | -232 | -68 | -300 |
| Avskrivningar | -19 | -2 | -21 |
| Övriga intäkter och kostnader | 10 | 6 | 16 |
| Rörelseresultat | -16 | -56 | -72 |
| Erhållna utdelningar | 0 | 4 180 | 4 180 |
| Förändring i verkligt värde av | |||
| finansiella tillgångar | 0 | -3 218 | -3 218 |
| Finansnetto | 2 | -76 | -74 |
| Resultat efter finansiella poster | -14 | 830 | 816 |
| Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga | |||
| värdepapper | 143 | 1 889 | 2 032 |
| Investeringar i materiella och biologiska och im | |||
| materiella anläggningstillgångar | 9 | 2 | 11 |
| Övriga rörel | ||||
|---|---|---|---|---|
| sedrivande | Moderbolag | Summa | ||
| 1 jul-30 sept 2012 | Metro | dotterbolag | och övrigt | koncern |
| Intäkter | 338 | 69 | 3 | 410 |
| Rörelsens kostnader | -343 | -80 | -25 | -448 |
| Avskrivningar | -8 | -4 | -1 | -13 |
| Övriga intäkter och kostnader | 2 | -17 | 0 | -15 |
| Rörelseresultat | -11 | -32 | -23 | -66 |
| Erhållna utdelningar | 0 | 0 | 294 | 294 |
| Förändring i verkligt värde av | ||||
| finansiella tillgångar | 2 | 0 | 1 624 | 1 626 |
| Finansnetto | 3 | 0 | -48 | -45 |
| Resultat efter finansiella poster | -6 | -32 | 1 847 | 1 809 |
| Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga | ||||
| värdepapper | 14 | 17 | 498 | 529 |
| Investeringar i materiella och biologiska och im | ||||
| materiella anläggningstillgångar | 5 | 31 | 1 | 37 |
| Nedskrivning av goodwill | -18 | -18 |
| 1 jul-30 sept 2011 | Övriga rörel sedrivande dotterbolag |
Moderbolag och övrigt |
Summa koncern |
|---|---|---|---|
| Intäkter | 83 | 2 | 85 |
| Rörelsens kostnader | -85 | -17 | -102 |
| Avskrivningar | -14 | -2 | -16 |
| Övriga intäkter och kostnader | 4 | 0 | 4 |
| Rörelseresultat | -12 | -17 | -29 |
| Erhållna utdelningar | 0 | 0 | 0 |
| Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar |
0 | -1 323 | -1 323 |
| Finansnetto | 1 | -22 | -21 |
| Resultat efter finansiella poster | -11 | -1 362 | -1 373 |
| Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga värdepapper |
0 | 1 373 | 1 373 |
| Investeringar i materiella och biologiska och im materiella anläggningstillgångar |
9 | 2 | 11 |
| Övriga rörel sedrivande |
Moderbolag | Summa |
|---|---|---|
| koncern | ||
| 318 | 12 | 330 |
| -332 | -121 | -453 |
| -22 | -2 | -24 |
| 15 | 7 | 22 |
| -21 | -104 | -125 |
| 4 947 | 4 947 | |
| 1 074 | 1 074 | |
| 0 | -101 | -101 |
| -21 | 5 816 | 5 795 |
| 143 | 3 127 | 3 270 |
| 39 | 2 | 41 |
| dotterbolag | och övrigt |
Not 2 Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar och erhållna utdelningar
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 jan | 1 jan | 1 jul | 1 jul | 2011 | |
| 30 sept | 30 sept | 30 sept | 30 sept | Helår | |
| Noterade innehav | |||||
| Millicom | -2 370 | 2 009 | -1 570 | 946 | 2 965 |
| Tele2 | -244 | 1 802 | 1 653 | 122 | 2 873 |
| Transcom | 61 | -205 | 28 | -86 | -314 |
| CDON | 52 | -101 | -1 | -211 | 108 |
| Groupon, direktägda | -627 | 0 | 0 | 0 | 747 |
| MTG | -397 | -2 188 | -393 | -1 915 | -1 472 |
| Metro 1) | 39 | -290 | 0 | -213 | -382 |
| Seamless | 34 | 0 | 19 | 0 | - |
| Black Earth Farming | -50 | -286 | 99 | -214 | -396 |
| Summa Noterade innehav | -3 502 | 741 | -165 | -1 571 | 4 129 |
| Onoterade innehav | |||||
| Online | 2 063 | 165 | 2 077 | 167 | 1 811 |
| Meida | 3 | - | 3 | - | - |
| Mikrofinansiering | 52 | 48 | 5 | 73 | 73 |
| Jordbruk | 0 | 8 | 0 | 8 | 8 |
| Summa Onoterade innehav | 2 118 | 221 | 2 085 | 248 | 1 892 |
| Summa | -1 384 | 962 | 1 920 | -1 323 | 6 021 |
Not 3 Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
| 30 september 2012 | 2012 | 2011 | 2011 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| A-aktier | B-aktier | 30 sept | 30 sept | 31 dec | |
| Noterade innehav | |||||
| Millicom | 37 835 438 | 23 061 | 25 898 | 26 088 | |
| Tele2 | 18 507 492 | 116 988 645 | 16 124 | 17 059 | 18 129 |
| Transcom | 247 164 416 | 163 806 836 | 250 | 128 | 189 |
| CDON | 16 639 607 | 681 | 419 | 629 | |
| Groupon, direktägda | - | - | 1 197 | ||
| MTG | 5 119 491 | 8 384 365 | 3 917 | 3 720 | 4 436 |
| Metro 1) | 0 | 369 | 277 | ||
| Seamless | 2 300 000 | 51 | - | - | |
| Black Earth Farming | 31 087 097 | 378 | 538 | 427 | |
| Summa Noterade innehav | 44 462 | 48 131 | 51 372 | ||
| Onoterade innehav | |||||
| Online | 11 925 | 3 639 | 5 895 | ||
| Media | 82 | - | - | ||
| Mikrofinansiering | - | 588 | 440 | ||
| Papper & kartong | 639 | 406 | 656 | ||
| Jordbruk | 3 | 3 | 3 | ||
| Moderbolag och övrigt | 1 | 211 | 249 | ||
| Summa Onoterade innehav | 12 650 | 4 847 | 7 243 | ||
| Summa | 57 112 | 52 978 | 58 615 |
1) Metro blev ett dotterbolag till Kinnevik den 29 mars 2012. Redovisad värdeförändring för de första nio månaderna 2012 avser tiden från 1 januari fram till att budet lades den 6 februari.
Not 4 Avvecklade verksamheter
Den 20 juni 2012 offentliggjorde Kinnevik ett avtal med Billerud AB om ett samgående mellan Korsnäs och Billerud. Kinnevik erhåller 2,7 miljarder kronor i kontant vederlag och blir det nya bolagets största ägare med en ägarandel om 25%, allt netto efter planerad företrädesemission i Billerud om ca 2 miljarder kronor. Aktierna i det nya bolaget har åsatts ett värde om 2,6 miljarder kronor. Billerud övertar samtidigt skulder om 5,7 miljarder kronor hänförliga till Korsnäs och Latgran. Totalt värderas Korsnäs därmed till ca 11 miljarder kronor.
Transaktionen förväntas slutföras under det fjärde kvartalet 2012 och är villkorat av sedvanligt godkännande från konkurrensmyndigheter.
Avyttringarna av Korsnäs, 75% av aktierna i Latgran Biofuel samt 5% av aktierna i Bergvik Skog har särredovisats som avvecklad verksamhet i resultaträkningen med retroaktiv effekt för tidigare perioder samt i balansräkningen från 30 juni 2012, i enlighet med IFRS 5-Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter.
Finansiella rapporter
Resultaträkning för avvecklade verksamheter
| 2011 Helår |
2011 | 2012 | 2011 | 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 jul - 30 sept | 1 jul - 30 sept | 1 jan - 30 sept | 1 jan - 30 sept | ||
| 1 974 8 699 |
2 123 | 6 386 | 6 744 | Intäkter | |
| -1 494 -7 268 |
-1 656 | -5 171 | -5 506 | Rörelsens kostnader | |
| -154 -623 |
-160 | -464 | -478 | Avskrivningar | |
| 20 143 |
9 | 66 | 41 | Övriga intäkter och kostnader | |
| 346 951 |
316 | 817 | 801 | Rörelseresultat | |
| 0 4 |
0 | 4 | 4 | Erhållna utdelningar | |
| Förändring i verkligt värde av finansiella | |||||
| 8 97 |
2 | 28 | 11 | tillgångar | |
| -42 -158 |
-46 | -117 | -133 | Finansnetto | |
| 312 894 |
272 | 732 | 683 | Resultat efter finansiella poster | |
| -73 -192 |
-69 | -158 | -165 | Skatt | |
Periodens resultat 518 574 203 239 702
Tillgångar och skulder som innehas för försäljning
| 2012 | |
|---|---|
| 30 sept | |
| Anläggningstillgångar | |
| Immateriella anläggningstillgångar | 781 |
| Materiella och biologiska anläggningstill | |
| gångar | 6 244 |
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt | |
| värde via resultaträkningen | 669 |
| Aktier i intresseföretag redovisade i enlighet | |
| med kapitalandelsmetoden | 276 |
| 7 970 | |
| Omsättningstillgångar | |
| Varulager | 1 838 |
| Kundfordringar | 780 |
| Övriga omsättningstillgångar | 135 |
| Likvida medel | 59 |
| 2 812 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 10 782 |
| 2012 | |
|---|---|
| 30 sept | |
| Långfristiga skulder | |
| Räntebärande lån | 5 302 |
| Avsättningar | 502 |
| Uppskjuten skatteskuld | 1 062 |
| 6 866 | |
| Kortfristiga skulder | |
| Avsättningar | 27 |
| Leverantörsskulder | 858 |
| Skatteskulder | 43 |
| Övriga skulder | 416 |
| 1 344 | |
| SUMMA SKULDER | 8 210 |
Kassaflödesanalys för avvecklade verksamheter
| 2012 1 jan - 30 sept |
2011 1 jan - 30 sept |
2012 1 jul - 30 sept |
2011 1 jul - 30 sept |
2011 Helår |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
1 401 | 623 | 400 | 249 | 843 |
| Kassaflöde från investerings verksamheten |
-443 | -493 | -103 | -138 | -855 |
| Kassaflöde från finansierings verksamheten |
88 | -260 | -75 | -111 | -307 |
| Periodens kassaflöde | 1 046 | -130 | 222 | 0 | -319 |
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG (Mkr)
| 2012 1 jan 30 sept |
2011 1 jan 30 sept |
2012 1 jul 30 sept |
2011 1 jul 30 sept |
2011 Helår |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 | 14 | 4 | 5 | 18 |
| Administrationskostnader | -80 | -69 | -25 | -23 | -121 |
| Övriga rörelseintäkter | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 |
| Rörelseresultat | -66 | -54 | -21 | -18 | -101 |
| Erhållna utdelningar | 3 756 | 3 623 | 0 | 140 | 3 640 |
| Resultat från finansiella anläggningstillgångar | 111 | -533 | 0 | -533 | -661 |
| Finansnetto | 255 | 262 | 88 | 97 | 111 |
| Resultat efter finansiella poster | 4 056 | 3 298 | 67 | -314 | 2 989 |
| Skatt | -18 | -55 | 0 | -21 | -8 |
| Periodens resultat | 4 038 | 3 243 | 67 | -335 | 2 981 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG (Mkr)
| 2012 | 2011 | 2011 | |
|---|---|---|---|
| 30 sept | 30 sept | 31 dec | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 3 | 2 | 2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 50 144 | 42 597 | 42 581 |
| Kortfristiga fordringar | 53 | 23 | 569 |
| Kassa och bank | 0 | 2 | 1 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 50 200 | 42 624 | 43 153 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 41 232 | 38 973 | 38 712 |
| Avsättningar | 31 | 31 | 32 |
| Långfristiga skulder | 8 609 | 2 853 | 1 828 |
| Kortfristiga skulder | 328 | 767 | 2 581 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 50 200 | 42 624 | 43 153 |
Moderbolagets likviditet inklusive kortfristiga placeringar och outnyttjade kreditlöften uppgick per 30 september 2012 till 3.191 Mkr och per 31 december 2011 till 4.437 Mkr. De räntebärande externa skulderna uppgick per samma datum till 8.636 (2.173) Mkr.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 2 (1) Mkr under perioden.
Antalet aktier i Investment AB Kinnevik uppgick per den 30 september 2012 till 277.583.190 aktier, varav 48.665.324 A-aktier med tio röster vardera, 228.653.284 B-aktier med en röst vardera samt 264.582 C-aktier med en röst vardera. I juni omstämplades 135.332 C-aktier till B-aktier, som ska tilldelas deltagarna i 2009 års långsiktiga incitamentsprogram. Det totala antalet röster i bolaget uppgick per 30 september 2012 till 715.571.106 (715.171.192 exklusive 264.582 C-aktier och 135.332 B-aktier i eget förvar). Styrelsen har bemyndigande att återköpa maximalt 10% av samtliga aktier i bolaget. Styrelsen har inte nyttjat detta mandat under de första nio månaderna 2012. Det finns inga utestående konvertibler eller teckningsoptioner.