Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Kinnevik Interim / Quarterly Report 2011

Jul 21, 2011

2935_ir_2011-07-21_75793809-84a2-4f94-973f-2b562009e763.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Investment AB Kinnevik

Skeppsbron 18 P.O. Box 2094 SE-103 13 Stockholm Sweden www.kinnevik.se

(Publ) Reg no 556047-9742
Phone +46 8 562 000 00
  Fax +46 8 20 37 74

DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI-30 JUNI 2011

Finansiell utveckling under andra kvartalet

  • t 4VCTUBOTWÊSEFU ÚLBEF VOEFS BOESB LWBSUBMFU UJMM 58.770 Mkr från 57.746 Mkr vid utgången av mars. Under de senaste 12 månaderna har substansvärdet ökat med 11,7%.
  • t ,PSTOÊT SÚSFMTFSFTVMUBU VQQHJDL UJMM .LS PDI SÚSFMTFNBSHJOBMFO WBS
  • t ,PODFSOFOT UPUBMB JOUÊLUFS VQQHJDL UJMM .LS
  • t 3FTVMUBU FGUFS TLBUU JOLMVTJWF GÚSÊOESJOH J WFSLMJHU värde av finansiella tillgångar, uppgick till 2.490 .LS NPUTWBSBOEF LSPOPS QFS aktie.

Finansiell utveckling under första halvåret

  • t 4VCTUBOTWÊSEFU ÚLBEF VOEFS GÚSTUB IBMWÌSFU NFE .LS GSÌO .LS WJE VUHÌOHFO BW
  • t ,PSTOÊT SÚSFMTFSFTVMUBU VQQHJDL UJMM .LS PDI SÚSFMTFNBSHJOBMFO WBS
  • t ,PODFSOFOT UPUBMB JOUÊLUFS VQQHJDL UJMM .LS
  • t 3FTVMUBU FGUFS TLBUU JOLMVTJWF GÚSÊOESJOH J WFSLMJHU WÊSEF BW mOBOTJFMMB UJMMHÌOHBS VQQHJDL UJMM .LS NPUTWBSBOEF LSPOPS QFS aktie.

Kinneviks substansvärde 2006-2011

"Trots turbulensen i den globala ekonomin ökade Kinneviks substansvärde i det andra kvartalet till följd av fortsatt goda resultat och starka kassaflöden i våra telekom och mediabolag samt de erhållna utdelningarna. I Korsnäs planade efterfrågan ut något efter en period av stark tillväxt. Vi har under kvartalet tecknat avtal om att investera 901 Mkr inom online, vilket vi förväntar oss kommer att bidra till Kinneviks långsiktiga tillväxt" säger Mia Brunell Livfors, Verkställande direktör och Koncernchef för Kinnevik.

,JOOFWJL HSVOEBEFT PDI SFQSFTFOUFSBS EÊSNFE FO mer än sjuttioårig företagartradition under samma grupp av huvudaktieägare. Kinneviks innehav består av tillväxtbolag fördelade på sju sektorer: Papper & kartong, Telekom & tjänster, Media, Online, Mikrofinansering, Jordbruk och Bioenergi. Kinnevik har länge investerat i utvecklingsländer vilket har gett en betydande exponering mot konsumentsektorer i dessa marknader. Kinnevik söker att aktivt verka genom företagens styrelser.

Totalavkastning

Kinnevikaktiens genomsnittliga årliga totalavkastning

De senaste 30 åren 1) 20%
De senaste 5 åren 12%
De senaste 12 månaderna 15%

1) Beräknad under antagande att aktieägaren har behållit tilldelade aktier i Tele2, MTG, Metro, Transcom och CDON.

Händelser under andra kvartalet

t 6OEFS ÌSFUT BOESB LWBSUBM UFDLOBEF ,JOOFWJL BWUBM PN BUU JOWFTUFSB TBNNBOMBHU .LS JOPN POMJOF WBSBW .LS J 3PDLFU *OUFSOFU NFE QPSUGÚMKCPMBH PDI .LS J "WJ-UP "W CFMPQQFU BWTFFOEF 3PDLFU *OUFSOFU NFE QPSUGÚMKCP-MBH IBEF .LS ÊOOV FK CFUBMBUT VU WJE LWBSUBMFUT TMVU 6OEFS GÚSTUB LWBSUBMFU JOWFTUFSBEFT .LS JOPN POMJOF PDI NJLSPmOBOTJFSJOH WJMLFU JOOFCÊS BUU DJSLB .LS av styrelsens lämnade mandat om 2.000 Mkr till nya

investeringar inom sektorerna online, mikrofinansiering, jordbruk och bioenergi under 2011 har nyttjats under det första halvåret.

  • t6UÚWFS JOWFTUFSJOHBS JOPN TFLUPSFSOB CFTLSJWOB PWBO IBS ,JOOFWJL VOEFS BOESB LWBSUBMFU ÊWFO JOWFTUFSBU .LS J ( (PPE (PWFSOBODF (SPVQ FUU CPMBH TPN UJMMIBOEBhåller strategiska rådgivningstjänster avseende utvecklingsmarknader till multinationella klienter, ett tillväxt-PNSÌEF J EBHFOT HMPCBMJTFSBEF FLPOPNJ ( IBS DJSLB anställda baserade i London. Kinnevik är efter förvärvet bolagets majoritetsägare.
  • t6OEFS BOESB LWBSUBMFU FSIÌMMOB VUEFMOJOHBS GSÌO OPUFSBEF innehav samt av Kinnevik erlagd utdelning framgår av tabellen nedan:

Erhållna utdelningar från noterade innehav (Mkr) Millicom 1,80 USD/aktie 420 Tele2 6+21 kr/aktie 3 659 MTG 7,50 kr/aktie 101 Summa erhållna utdelningar från noterade innehav 4 180 Varav ordinarie utdelningar 1 334 Erlagd utdelning till Kinneviks ak- tieägare 4,50 kr/aktie 1 247

Utdelningen till Kinneviks aktieägare motsvarade cirka BW EF PSEJOBSJF VUEFMOJOHBSOB GSÌO .JMMJDPN 5FMF PDI MTG.

Kinneviks proportionella andel av innehavens intäkter och rörelseresultat

Redovisade Proportionell andel Förändring jämfört
med jan-juni 2010
Jan-juni 2011 (Mkr) Kapitalandel intäkter EBIT intäkter EBIT intäkter EBIT
Korsnäs 100,0% 4 179 442 4 179 442 0% 0%
Millicom 36,2% 14 036 3 846 5 081 1 392 14% 13%
Tele2 30,5% 19 571 3 336 5 969 1 017 0% 1%
Transcom 22,3% 2 489 -1 555 0 -6% E/T
MTG 20,3% 6 656 1 365 1 351 277 3% 15%
Metro 46,6% 918 76 428 35 20% E/T
CDON 22,6% 1 261 39 285 9 36% -41%
Black Earth Farming 1) 24,9% 154 -193 38 -48 -45% E/T
Övriga onoterade innehav 2 076 -155 340 -1 55% E/T
Summa Kinneviks proportionella andel intäkter/
rörelseresultat 18 226 3 124 5% 6%

1) Rapporteras med ett kvartals eftersläpning.

5BCFMMFO PWBO ÊS FO TBNNBOTUÊMMOJOH ÚWFS JOOFIBWFOT SFEPWJTBEF JOUÊLUFS PDI SÚSFMTFSFTVMUBU GÚS EFU GÚSTUB IBMWÌSFU "WZUUSBEF WFSLTBNheter, tillgångar som innehas för försäljning och engångsposter har exkluderats.

Bolagens redovisade intäkter och rörelseresultat har multiplicerats med Kinneviks ägarandel vid utgången av redovisningsperioden varvid Kinneviks proportionella andel av bolagens intäkter och rörelseresultat framgår. Vid omräkning av intäkter och rörelseresultat för de bolag som har annan rapporteringsvaluta än svenska kronor har samma valutakurs använts för båda åren.

Proportionell andel intäkter och rörelseresultat har ingen koppling till Kinneviks redovisning utan är endast en tilläggsupplysning.

Finansiell översikt

Finansiell översikt

Koncernens resultat för det andra kvartalet

Koncernens intäkter för andra kvartalet uppgick till 2.160 Mkr jämfört med 2.080 Mkr föregående år.

,PODFSOFOT SÚSFMTFSFTVMUBU VQQHJDL UJMM .LS Det försämrade rörelseresultatet är främst hänförligt till Korsnäs.

Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar och FSIÌMMOB VUEFMOJOHBS VQQHJDL UJMM .LS WBSBW .LS BWTÌH OPUFSBEF JOOFIBW PDI .LS avsåg onoterade finansiella tillgångar.

3FTVMUBU FGUFS TLBUU VQQHJDL UJMM .LS NPU-TWBSBOEF LSPOPS QFS BLUJF

Koncernens resultat för det första halvåret

Koncernens intäkter för det första halvåret uppgick till .LS KÊNGÚSU NFE .LS GÚSFHÌFOEF ÌS

,PODFSOFOT SÚSFMTFSFTVMUBU VQQHJDL UJMM .LS Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar och FSIÌMMOB VUEFMOJOHBS VQQHJDL UJMM .LS WBSBW .LS BWTÌH OPUFSBEF JOOFIBW PDI .LS avsåg onoterade finansiella tillgångar.

3FTVMUBU FGUFS TLBUU VQQHJDL UJMM .LS NPU-TWBSBOEF LSPOPS QFS BLUJF

Koncernens kassaflöde och investeringar

Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive förändring i rörelsekapital uppgick under första IBMWÌSFU UJMM .LS 3ÚSFMTFLBQJUBMFU ÚLBEF NFE NJOTLOJOH .LS PDI GÚSLMBSBT GSÊNTU BW ÚLBU WBSVMBHFS inom Korsnäs.

Investeringar i materiella och immateriella anläggnings-UJMMHÌOHBS VQQHJDL VOEFS QFSJPEFO UJMM .LS WBSBW .LS JOPN ,PSTOÊT *OWFTUFSJOHBS J BLUJFS PDI övriga värdepapper framgår av följande tabeller.

1 jan-30 juni 2011 Finansiellt instrument Likvid
(Mkr)
Dotterbolag
G3 Good Governance Group aktier 143
Övriga dotterbolag aktier 5
148
Övriga aktier och värdepapper
Papper & kartong
Bomhus Energi aktier 50
Online
Avito aktier 62
CDON aktier 48
Rocket Internet med portföljbolag aktier/teckningsoptioner 367
Övriga online investeringar 24
Mikrofinansiering 10
561

1 jan-30 juni 2010

Papper & kartong
Bomhus Energi aktier 33
Online
Rocket Internet med portföljbolag aktier/teckningsoptioner 373
Avito aktieägartillskott 79
Mikrofinansiering 8
Jordbruk
Black Earth Farming aktier 124
617

Förvärvad verksamhet

* TMVUFU BW NBK GÚSWÊSWBEF ,JOOFWJL BW BLUJFSOB J ( (PPE (PWFSOBODF (SPVQ w(w FUU CPMBH TPN UJMMIBOEBhåller strategiska rådgivningstjänster avseende utvecklingsmarknader, för en köpeskilling om 18 MGBP, inklusive en kassa på 5 MGBP. Enligt den preliminära förvärvsanalysen HFS USBOTBLUJPOFO VQQIPW UJMM FO HPPEXJMM PN .LS J ,JOOFWJLT LPODFSOSFEPWJTOJOH ( IBS VOEFS KVOJ CJESBHJU UJMM LPODFSOFOT SFTVMUBU NFE .LS 0N ( IBEF JOHÌUU J koncernen från 1 januari beräknas resultatet ha varit 8 Mkr högre.

Koncernens likviditet och finansiering

Koncernens tillgängliga likvida medel, inklusive kortfristiga placeringar och tillgängliga kreditlöften, uppgick per den KVOJ UJMM .LS PDI QFS EFO EFDFNCFS UJMM .LS

Koncernens räntebärande nettoskuldsättning uppgick QFS TBNNB EBUVN UJMM .LS SFTQFLUJWF .LS "W UPUBM OFUUPTLVME QFS EFO KVOJ VUHKPSEFT .LS BW extern nettoskuld inom Korsnäs eller med aktier i Korsnäs som säkerhet.

4BNUMJHB MÌO IBS IÚHTU USF NÌOBEFST SÊOUFCJOEOJOH -ÌOFO IBS FO SÊOUFTBUT PN 4UJCPS FMMFS MJLOBOEF CBTSÊOUB NFE FO HFOPNTOJUUMJH NBSHJOBM PN 1FS EFO KVOJ uppgick genomsnittlig återstående löptid för samtliga låneramar till 2,7 år.

"W LPODFSOFOT SÊOUFLPTUOBEFS PDI BOESB mOBOTJFMMB LPTUOBEFS PN .LS VQQHJDL SÊOUFLPTUOBEFSOB UJMM .LS %FUUB JOOFCÊS BUU EFO HFOPNTOJUUMJHB SÊOUF-TBUTFO GÚS EFU GÚSTUB IBMWÌSFU WBS SÊLOBU TPN räntekostnader i relation till genomsnittliga räntebärande TLVMEFS

Koncernens upplåning sker i huvudsak i svenska kronor. Nettoflödet av utländsk valuta, exklusive erhållna utdelningar, uppgår på årsbasis till ett nettoinflöde om cirka 600 Mkr, vilket främst utgörs av Korsnäs försäljning i Euro.

Översikt över redovisade och verkliga värden

30 juni 2011
Redovisade Verkliga Verkliga Verkliga
Andel Andel värden värden värden värden Total
Mkr kapital
(%)
röster
(%)
2011
30 juni
2011
30 juni
2010
30 juni
2010
31 dec
avkastning
2011 6)
Papper & kartong
Korsnäs Industri och Skog 100 100 7 184 10 126 1) 9 671 1) 9 774 1)
Bergvik Skog 2) 5 5 577 577 519 556
Räntebärande nettoupplåning mot Korsnäs -4 910 -4 910 -5 423 -5 575
Summa Papper & kartong 2 851 5 793 4 767 4 755
Telekom & tjänster
Millicom 36,2 36,2 24 953 24 953 24 082 24 309 4%
Tele2 30,5 47,7 16 937 16 937 15 853 18 915 9%
Transcom 22,3 44,5 214 214 392 333 -36%
Summa Telekom & tjänster 42 104 42 104 40 327 43 557
Media
MTG 20,3 48,6 5 635 5 635 5 809 6 009 -4%
Metro aktier 46,6 42,4 258 258 290 285 -10%
Metro teckningsoptioner 3) 323 323 388 374 -14%
Metro förlagsbevis, räntebärande 243 298 244 268
Summa Media 6 459 6 514 6 731 6 936
Online
Rocket Internet med portföljbolag 1 768 1 768 395 1 407
Avito (direkt och via Vosvik) 52 4) 28 336 336 154 274
CDON 22,6 22,6 578 578 - 420 24%
Övriga Online investeringar 122 122 144 95
Summa Online 2 804 2 804 693 2 196
Mikrofinansiering
Bayport 37 5) 37 5) 308 308 153 332
Övriga mikrofinansinvesteringar 24 24 15 16
Summa Mikrofinansiering 332 332 168 348
Jordbruk
Black Earth Farming 24,9 24,9 752 752 653 824 -9%
Rolnyvik 100 100 200 250 250 250
RawAgro 30 30 21 21 30 21
Summa jordbruk 973 1 023 933 1 095
Förnyelsebar energi
Latgran 75 75 140 263 119 259
Vireo 75 75 18 18 - 8
Summa förnyelsebar energi 158 281 119 267
Räntebärande nettoupplåning mot noterade
innehav -306 -306 -1 249 -1 706
Övriga tillgångar och skulder 225 225 124 65
Summa eget kapital/substansvärde 55 600 58 770 52 613 57 513
Substansvärde per aktie 212,03 189,83 207,51
Slutkurs B-aktien, kronor 140,40 125,80 137,00 6%

1) Genomsnittet av marknadsvärderingar gjorda av de analytiker som aktivt följer Kinnevik.

2) Motsvarande 5% av bolagets eget kapital.

3) Teckningsoptioner i Metro värderas till verkligt värde och är inkluderade i värdeförändringen för noterade innehav.

4) Efter full utspädning.

5) Efter utnyttjande av optioner.

6) Inklusive erhållna utdelningar.

Kinneviks innehav

Papper & kartong

Korsnäs

Kinneviks helägda dotterbolag Korsnäs är den näst största producenten i världen av vätskekartong, den tredje största QSPEVDFOUFO BW XIJUF UPQ LSBGUMJOFST 85- PDI FO BW EF större producenterna av cartonboard. Företaget har två integrerade anläggningar i Gävle och Frövi för kartong- och pappersproduktion samt tillverkar CTMP massa för internt CSVL WJE BOMÊHHOJOHFO J 3PDLIBNNBS .FE TJO MÌOHB PDI gedigna erfarenhet, omfattande kompetens och avancerade teknologi skapar Korsnäs förutsättningar för att möta sina LVOEFST IÚHB LSBW ,PSTOÊT 4LPH IBS BOTWBS GÚS JOLÚQ BW skogsråvara till Korsnäs Industri samt bedriver även extern försäljning av främst sågtimmer. Korsnäs äger även 5% av BLUJFSOB J #FSHWJL 4LPH "#

jan-juni april-juni
Nyckeltal (Mkr) 2011 2010 2011 2010
Korsnäs Industri
Intäkter 3 612 3 631 1 738 1 720
Rörelseresultat efter avskrivningar 422 422 168 234
Rörelsemarginal 11,7% 11,6% 9,7% 13,6%
Korsnäs Skog
Intäkter 567 531 306 283
Rörelseresultat efter avskrivningar 20 20 10 9
Korsnäskoncernen
Intäkter 4 179 4 162 2 044 2 003
Rörelseresultat efter avskrivningar 442 442 178 243
Rörelsemarginal 10,6% 10,6% 8,7% 12,1%
Avkastning på operativt kapital 11,0% 11,4% 8,8% 12,5%
Operativt kassaflöde i sammandrag
Rörelseresultat före avskrivningar 745 740 330 393
Förändring i rörelsekapital -282 108 -223 -17
Kassaflöde från den löpande verk
samheten
323 636 44 336
Investeringar i materiella anläggnings
tillgångar
-273 -273 -176 -144
Produktion, tusentals ton 534 498 256 237
Leveranser, tusentals ton 509 521 250 252

Korsnäs Industris försäljningsvolym fördelat per produktgrupp januari-juni 2011

Siffror inom parentes anger motsvarande period föregående år.

Korsnäs rörelseresultat för det första halvåret uppgick till 442 Mkr, vilket är på samma nivå som föregående år. 3ÚSFMTFSFTVMUBUFU GÚS ÌSFUT BOESB LWBSUBM WBS TWBHBSF ÊO GÚSFHÌFOEF ÌS PDI VQQHJDL UJMM .LS * SFTVMUBUFU GÚS JOHJDL LPOnJLUFSTÊUUOJOH GSÌO 4WFOTLU /ÊSJOHTMJW med 84 Mkr som kompenseration för direkta kostnader i samband med arbetsmarknadskonflikt.

Halvårsresultatet har påverkats negativt av högre kostnader för ved och kemikalier, vilka dock i huvudsak har kompenserats med högre försäljningspriser. Energikostnaderna är lägre främst till följd av energiinvesteringar i Gävle.

3FTVMUBUGÚSTÊNSJOHFO BOESB LWBSUBMFU KÊNGÚSU NFE motsvarande kvartal föregående år förklaras av lägre pro-EVLUJPOT PDI MFWFSBOTWPMZNFS TUSFKLFGGFLUFS GÚSFHÌFOEF ÌS CPSUSÊLOBEF PDI IÚHSF FOFSHJLPTUOBEFS QÌ HSVOE BW FUU haveri i en turbin i Gävle.

Förklaringsposterna framgår av följande tabell.

Förklaringsposter till förändringar i rörelse
----------------------------------------------- --
resultat (Mkr) jan-juni april-juni
Rörelseresultat 2010 442 243
Leverans- och produktionsvolymer samt
förändrad produktmix
68 35
Försäljningspriser inklusive valutaeffekter 81 50
Kostnadsförändring energi 40 -28
Kostnadsförändring massaved och extern massa -70 -19
Kostnadsförändring kemikalier -21 -6
Konfliktersättning 2010 -84 -84
Förändring fasta kostnader -22 -17
Övrigt 8 4
Rörelseresultat 2011 442 178

Marknad

4 Marknadsläget har sammantaget för första halvåret legat på en normal nivå. Efterfrågan planade under första kvartalet ut på en relativt hög nivå, för att under andra kvartalet avta. Jämfört med första halvåret 2010, som kännetecknades av en stark efterfrågan, har efterfrågan totalt sett varit lägre. Efter produktionsproblem under fjärde kvartalet var Korsnäs lagernivåer låga vid ingången av året vilket innebar att leveranserna under inledningen av året påverkades negativt på grund av brist på material att leverera.

3 1 Leveranserna av vätskekartong har ökat något medan leveransvolymerna inom övriga produktområden har varit MÊHSF KÊNGÚSU NFE GÚSTUB IBMWÌSFU 4PSUJNFOUFU JOPN respektive produktområde har fortsatt att utvecklas mot prioriterade produkter med hög marginal i enlighet med bolagets långsiktiga strategi. I enlighet med avtal med större kunder inom vätskekartong har prishöjningar genomförts från 1 januari 2011. Även för övriga produktområden har prishöjningar skett under första halvåret.

Kinneviks innehav

Produktion

För Korsnäs Gävle har produktionen löpt väl under första halvåret utan några större driftproblem. Korsnäs Frövi fick efter sitt årliga underhållsstopp under andra kvartalet en del produktionsstörningar som beräknas ha orsakat ett produktionsbortfall på drygt 10 Kton pappers- och kartongprodukter. Under första halvåret 2010 påverkades Korsnäs produktion negativt med ett produktionsbortfall på cirka ,UPO QÌ HSVOE BW PQMBOFSBEF ESJGUTUPQQ J TPEBQBOOPSOB och en arbetsmarknadskonflikt.

Till följd av energiinvesteringar i Gävle har energikostnaderna sänkts väsentligt jämfört med motsvarande period 2010. Den nya indunstningsanläggningen som driftsattes i maj 2010 har minskat oljeförbrukningen väl i linje med EFO CFSÊLOBEF CFTQBSJOHFO QÌ N QFS ÌS* BQSJM havererade dock en turbin i Gävle vilket resulterade i ett driftavbrott för turbinen. Detta har medfört extra kostnader PN DJSLB .LS VOEFS LWBSUBMFU J GPSN ÚLBU CFIPW BW LÚQU el. Turbinen planeras tas i drift i slutet av juli.

Efter den prishöjning på massaved som genomfördes QÌ NBSLOBEFO GSÌO EFO KBOVBSJ NFE LS NGVC CFSPFOEF QÌ TPSUJNFOU PDI VQQUBHOJOHTPNSÌEF IBS priserna varit oförändrade under första halvåret. Ytterligare QSJTIÚKOJOHBS PN LSNGVC IBS BOOPOTFSBUT QÌ NBSLnaden för andra halvåret, men ännu ej genomförts. Prishöjningarna på massaved får en negativ påverkan på Korsnäs SÚSFMTFSFTVMUBU NFE DJSLB NÌOBEFST FGUFSTMÊQOJOH

Fördelning av rörelsekostnader januari-juni 2011

Exklusive avskrivningar, Korsnäs Industri. Siffror inom parentes anger motsvarande period föregående år.

Investeringar och underhållsstopp

Projektet avseende en ny bioenergianläggning på Korsnäs JOEVTUSJPNSÌEF QÌHÌS J FUU NFE (ÊWMF &OFSHJ "# TBNÊHU CPMBH #PNIVT &OFSHJ "# 4ZGUFU NFE CJPFOFSHJBOMÊHH-OJOHFO ÊS BUU GSÌO TÊLSB MFWFSBOT BW NJMKÚWÊOMJH FM PDI ånga till Korsnäs fabrik i Gävle samt fjärrvärme till Gävle &OFSHJT LVOEFS "SCFUFU MÚQFS FOMJHU QMBO PDI TBNUMJHB IVvudkomponenter är upphandlade inom projektets budgetramar. För Korsnäs kommer investeringen i 50% av aktier PDI GÚSMBHTMÌO J #PNIVT BUU VQQHÌ UJMM DJSLB .LS WBSBW 115 Mkr utbetalades under 2010 och 50 Mkr har utbetalats under första halvåret 2011. I tillägg till investeringen i

Bomhus Energi kommer Korsnäs att göra ytterligare energiinvesteringar om cirka 145 Mkr i befintlig anläggning för MFWFSBOT BW TQJMMWÊSNF UJMM (ÊWMF &OFSHJ "# WBSBW .LS utbetalades 2010 och 16 Mkr har utbetalats under första halvåret 2011.

Under fjärde kvartalet 2010 fattades beslut att instal-MFSB FO USFEKF BSLNBTLJO J 'SÚWJ GÚS DJSLB .LS WBSBW Mkr utbetalats under första halvåret 2011. Idrifttagandet är planerat till oktober 2011.

I början av juli erhöll Korsnäs Gävle en dom från Markoch Miljödomstolen vid Östersunds tingsrätt. I syfte att för-CÊUUSB NJMKÚO PDI ZUUFSMJHBSF TÊOLB VUTMÊQQFO BW 50\$ 5PUBM 0SHBOJD \$BSCPO TZSFGÚSCSVLBOEF ÊNOFO GSÌO GBCSJLFO J (ÊWMF CFIÚWFS ,PSTOÊT VOEFS JOWFTUFSB DJSLB Mkr i sin externa reningsanläggning. Korsnäs överväger att överklaga Mark- och Miljödomstolens dom.

Årets underhållsstopp i fabrikerna i Gävle och Frövi framgår av nedanstående tabell.

Genomförda samt planerade

underhållsstopp 2011 2010
Korsnäs Gävle Kv 4: 10 dygn Kv 2: 2 dygn
Kv 4: 9 dygn
Korsnäs Frövi Kv 2: 8 dygn Kv 2: 11 dygn

Kinneviks innehav

Telekom & tjänster

Kinnevik har genom innehaven i Millicom och Tele2 starka NBSLOBETQPTJUJPOFS JOPN NPCJMUFMFGPOJ J 4LBOEJBWJFO #BM-UJLVN 3ZTTMBOE -BUJOBNFSJLB PDI "GSJLB TÚEFS PN 4BIBSB 5PUBMU UÊDLFS ,JOOFWJLT UFMFLPNCPMBH FO CFGPMLOJOH QÌ miljoner och de har 74 miljoner abonnenter i 24 länder.

Millicom

Millicom erbjuder prisvärda och lättillgängliga förbetalda NPCJMUFMFGPOJUKÊOTUFS J MÊOEFS J -BUJOBNFSJLB PDI "GSJLB

jan-juni april-juni
Nyckeltal (MUSD) 2011 2010 1) 2011 2010 1)
Intäkter 2 202 1 931 1 120 977
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 1 022 915 513 464
Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) 603 535 293 276
Nettoresultat 405 290 175 134
Antal mobilabonnenter (miljoner) 41,3 36,7

1) Pro forma inklusive full konsolidering av verksamheten i Honduras

Millicoms underliggande tillväxt i lokal valuta var 11% i det andra kvartalet, trots ökade investeringar inom NBSLOBETGÚSJOH PDI &#*5%" NBSHJOBMFO WBS * -BUJOBNFSJLB ÚLBEF GÚSTÊMKOJOH PDI "316 NFE TUÚE BW ÚLBE EBUBUSBmL * "GSJLB ÚLBEF JOUÊLUFSOB NFE J MPLBM WBMVUB 1SJTCJMEFO IBS WBSJU NFS TUBCJM J "GSJLB VOEFS EFU GÚSsta halvåret 2011 och Millicom fortsätter att fokusera på att bibehålla tillgängligheten av Tigos produkter och tjänster samtidigt som man försvarar sina marginaler.

Datatrafik bidrar nu med mer än 10% av intäkterna i Latinamerika och står för halva tillväxten i regionen. Tigo Cash, Millicoms tjänst för att överföra pengar, lanserades i &M 4BMWBEPS VOEFS BOESB LWBSUBMFU PDI UKÊOTUFO mOOT OV J marknader.

Millicom fortsätter att sälja av tillgångar för att effektivisera sin balansräkning och bolaget slöt två avtal om försäljning av master i Guatemala och Colombia.

Tele2

Tele2 erbjuder produkter och tjänster inom fast och mobil telefoni, bredband, datanät och kabel-TV med geografiskt GPLVT QÌ 3ZTTMBOE ½TUFVSPQB PDI /PSEFO

jan-juni april-juni
Nyckeltal (Mkr) 2011 2010 2011 2010
Intäkter 19 571 20 066 9 998 10 539
Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) 5 168 5 045 2 711 2 687
Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) 3 378 3 840 1 719 2 294
Nettoresultat 2 334 2 898 1 108 1 649
Antal kunder (miljoner) 32,3 28,8

5FMFT OFUUPPNTÊUUOJOH VQQHJDL UJMM .LS motsvarande en tillväxt exklusive valutaförändringar och QPTUFS BW FOHÌOHTLBSBLUÊS QÌ 3ÚSFMTFSFTVMUBUFU GÚSF BWTLSJWOJOHBS VQQHJDL UJMM .LS WJMLFU SFTVMUF-SBEF J FO &#*5%"NBSHJOBM QÌ

* 3ZTTMBOE WBS EFU FO GPSUTBUU TUBCJM FGUFSGSÌHBO QÌ 5FMFT tjänster i samtliga regioner. Under kvartalet adderade Tele2 OZB LVOEFS PDI mDL TFY OZB (4.MJDFOTFS J EF ÚTUSB EFMBSOB BW MBOEFU 3ÚSFMTFSFTVMUBUFU GÚSF BWTLSJWOJOHBS WBS QPTJUJWU GÚS GÚSTUB HÌOHFO J EF OZB SFHJPOFSOB J 3ZTTland.

I Kazakstan introducerades varumärket Tele2 i fem större regioner och kundintaget har varit mycket bra. Tele2 kommer att lansera i samtliga 16 regioner före årets slut.

* 4WFSJHF GÚSCMJS NBSLOBETBOEFMFO WJLUJH 5FMF IBS WBSJU framgångsrika i att få sina kunder att gå från kontantkort till abonnemang genom att erbjuda mer tillgängliga mobiler i kombination med bra priser och paketerbjudanden. Tele2 kommer fortsätta att framgångsrikt adressera den konstant ökande efterfrågan på smarta telefoner och datatjänster.

Kinneviks innehav

Transcom

Transcom är verksamt inom outsourcing av Customer 3FMBUJPOTIJQ .BOBHFNFOU \$3. PDI JOLBTTP #PMBHFU IBS över 22.500 anställda och bedriver en global verksamhet i 29 länder.

jan-juni april-juni
Nyckeltal (MEUR) 2011 2010 2011 2010
Intäkter 278,4 295,8 134,3 148,8
Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) -24,3 8,0 -26,8 3,7
Nettoresultat -26,0 5,7 -27,9 2,6

Transcom utsattes för stora utmaningar under det andra kvartalet 2011. Volymerna föll mer än vad man förväntat i början av perioden och Transcoms intäkter uppgick till .&63 FO OFEHÌOH NFE KÊNGÚSU NFE GÚSSB kvartalet och med 9,7% jämfört med samma kvartal förra året. Utvecklingen förklaras främst av speciella problem i /PSEBNFSJLB "TJFO TBNU J /PSEFO * KVOJ BOOPOTFSBEF Transcom därför ett nytt omstruktureringsprogram vilket NFEGÚSU BUU PNTUSVLUVSFSJOHTLPTUOBEFS PN .&63 CFlastat resultatet för det andra kvartalet.

Transcoms fokus för det andra halvåret 2011 är att genomföra omstruktureringsprogrammet, att öka volymerna J /PSEBNFSJLB "TJFO TBNU BUU TUBCJMJTFSB WFSLTBNIFUFO J Norden med en ny affärsmodell för regionen.

Media

Kinneviks media innehav finns i totalt 41 marknader och har en kombinerad räckvidd om 125 miljoner dagliga TV tittare i MTG och 17 miljoner läsare i Metro.

Modern Times Group MTG

MTG är ett internationellt medieföretag med den näst största geografiska spridningen av radio- och TV-verksamhet i Europa. MTGs fri- och betal-TV-kanaler når mer än 125 NJMKPOFS NÊOOJTLPS J MÊOEFS

jan-juni april-juni
Nyckeltal (Mkr) 2011 2010 2011 2010
Intäkter 6 656 6 467 3 531 3 413
Rörelseresultat efter avskrivningar
(EBIT) 1 365 1 182 681 698
Nettoresultat 969 822 479 522

MTG redovisade en försäljningstillväxt på 9% både för kvartalet och det första halvåret exklusive valutakurseffekter, med ökad försäljning för samtliga fyra affärssegment inom TV i Norden och på tillväxtmarknaderna.

De nordiska reklam-TV-marknaderna har fortsatt att växa medan återhämtningen på tillväxtmarknaderna sker i en långsammare takt. MTG ökade sina tittartidsandelar jämfört med det första kvartalet 2011 på flertalet marknader. Den nordiska basen av betal-TV-abonnenter växer jämfört med föregående år där affärsmodellen som virtuell betal-57PQFSBUÚS GVOHFSBS WÊM PDI "316OJWÌFS JOPN QSFNJVNsegmentet ökade. Vidare har Viaplay, den nya streamingtjänsten i Norden, tagit fart. MTGs satellit-TV-plattformar och försäljning av kanaler på tillväxtmarknaderna utvecklades också snabbt.

Kinneviks innehav

Metro

Metro är världens största internationella dagstidning och publiceras i över 100 större städer i 18 länder runt om i &VSPQB /PSE PDI 4ZEBNFSJLB TBNU "TJFO .FUSP MPDLBS FO läsekrets om över 17 miljoner dagliga läsare.

jan-juni april-juni
Nyckeltal (MEur) 2011 2010 2011 2010
Intäkter 102,7 85,9 55,0 46,8
Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) 8,5 0,0 6,7 2,6
Nettoresultat 1,6 -4,2 2,8 0,5

Tabellen ovan avser kvarvarande verksamheter.

Metros rörelseresultat uppgick för det andra kvartalet UJMM .&63 GÚS LWBSWBSBOEF WFSLTBNIFUFS 4WFSJHF GPSUsatte att utvecklas starkt med en förbättring av rörelseresul-UBUFU PN .&63 UJMM UPUBMU .&63 .FYJLP PDI 4VC57 Chile, som inte konsoliderades förra året, bidrog med yt-UFSMJHBSF .&63 )ÚHSF SFTVMUBU GSÌO ,BOBEB CJESPH PDLTÌ till det förbättrade resultatet.

Försäljningen i utvecklingsmarknader fortsatte att växa NFE TUBSL UJMMWÊYU J \$IJMF .FYJLP PDI 4U 1FUFSTCVSH * &V-SPQB IBEF 4WFSJHF TUBSL UJMMWÊYU NFEBO JOUÊLUFSOB NJOTLBEF i Danmark och Nederländerna.

Metro står fast vid sina lönsamhetsmål med högre rörselsevinst jämfört med föregående år, över 15% rörelse-NBSHJOBM J FYJTUFSBOEF WFSLTBNIFU TBNU UWÌTJGGSJH VUUSZDLU J .&63 SÚSFMTFWJOTU J HSVQQFO

Online

Investering (Mkr) Ägarandel Investerat
belopp
Bedömt
marknads- värde
Rocket Internet med portföljbolag varierande 1 126 1 768
Avito (direkt och via Vosvik) 52% 285 336
CDON 22,6% 416 1) 578
Övriga online investeringar varierande 405 122

1) Värdet av erhållen utdelning från MTG vid utdelningstillfället och senare förvärv.

Onlinetjänster växer kraftigt och Kinnevik söker olika investeringar som gynnas av att en allt större del av hushållens tid och budget läggs online. Huvudfokus är konsumentnära tjänster med relativt beprövade affärsmodeller. Expansionen inom konsumentrelaterade internettjänster är kapitalkrävande och konkurrensen på marknaden är hård men samtidigt är tillväxtpotentialen stor.

Under första halvåret 2011 har Kinnevik tecknat avtal PN BUU JOWFTUFSB TBNNBOMBHU .LS JOPN POMJOF JOLMV-TJWF .LS J 3PDLFU *OUFSOFU NFE QPSUGÚMKCPMBH WBSBW .LS ÊOOV FK IBEF CFUBMBUT VU WJE IBMWÌSTTLJGUFU .LS J "WJUP TBNU .LS J \$%0/

CDON

CDON Group är en ledande e-handelskoncern med några av Nordens mest välkända och uppskattade varumärken.

jan-jun apr-jun
Nyckeltal (Mkr) 2011 2010 2011 2010
Intäkter 1 261 927 689 458
Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) 39 66 19 28
Nettoresultat 23 45 10 20

CDON Groups intäkter ökade med 51% i det andra kvartalet jämfört med samma period föregående år, vilket är en ökning från 22% som CDON redovisade för det första kvartalet, och försäljningen för både det andra kvartalet PDI EFU GÚSTUB IBMWÌSFU OÌEEF OZB SFLPSEOJWÌFS 4BNUMJHB BGfärssegment utvecklades positivt och redovisar både kraftig tillväxt och fortsatt lönsamhet i perioderna. CDON har adderat ett fjärde segment, Hem & Trädgård, som omfattar de OZMJHFO GÚSWÊSWBEF WFSLTBNIFUFSOB 5SFUUJDPN PDI 3VN se. Hemelektronik ersätter i en snabb takt försäljningen av de tidigare huvudkategorierna CD- och DVD-skivor inom Underhållningssegmentet och denna trend har påtagligt stärkt försäljningsutvecklingen i kvartalet.

Online – onoterade investeringar

3PDLFU *OUFSOFU ÊHFS FO QPSUGÚMK NFE PMJLB FIBOEFMTCPMBH och andra konsumentinriktade onlinebolag, inklusive bland annat e-handelsplatsen Zalando som bedriver näthandel med fokus på skor och mode i Europa, e-handelsplatser för TLPS J #SBTJMJFO +BQBO PDI 3ZTTMBOE (SPVQPO TPN FSCKVder grupprabatter, datingsiten e-Darling som arbetar med QSPmMNBUDIOJOH TBNU QSJTKÊNGÚSFMTFTJUFO 3

Under andra kvartalet har Kinnevik tecknat avtal om att

Kinneviks innehav

EJSFLUJOWFTUFSB TBNNBOMBHU .LS J 3PDLFUT QPSUGÚMKCPlag, varav 16 Mkr utbetalades under andra kvartalet. Inves-UFSJOHBSOB PNGBUUBS FUU BOUBM OZB CPMBH CMBOE BOOBU 8JNEV FO NBSLOBETQMBUT GÚS GÚSNFEMJOH BW LPSUUJETCPFOEF "JSJ[V FO LJOFTJTL WFSTJPO BW 8JNEV TBNU (MPTTZCPY FUU CPMBH TPN UJMMIBOEBIÌMMFS UKÊOTUFS GÚS TLÚOIFUTQSPEVLUFS 1Ì 8JN-EVT PDI EFTT LJOFTJTLB NPUTWBSJHIFU "JSJ[VT NBSLOBETQMBUser kan privatpersoner hyra ut rum, lägenheter eller hus till andra privatpersoner som behöver korttidsboende för TFNFTUFS FMMFS BSCFUF 8JNEV IBS BOTUÊMMEB J MÊOEFS och kontor i 15 länder i samtliga världsdelar.

"WUBM PN JOWFTUFSJOHBS UFDLOBEF VOEFS BOESB LWBSUBlet omfattar även ytterligare medel till e-handelsplatsen Zalando för att finansiera dess fortsatta expansion. Zalando startade sin verksamhet i Tyskland 2009 och har de senaste 12 månaderna lanserat e-handelsplatser i Nederländerna, 'SBOLSJLF 4UPSCSJUBOOJFO ½TUFSSJLF TBNU *UBMJFO #PMBHFU avser fortsätta sin expansion såväl geografiskt som genom utökat sortiment inom skor, mode och accessoarer.

"WJUPSV ÊS EFO MFEBOEF POMJOFUKÊOTUFO GÚS SBEBOOPOTFS DMBTTJmFET J 3ZTTMBOE * EFU TÊTPOHTNÊTTJHU TWBHB BOESB kvartalet hade bolaget i genomsnitt 2,1 miljoner nya an-OPOTFS QFS NÌOBE NPUTWBSBOEF QFSJPE GÚSFHÌFOEF ÌS NJMKPOFS PDI NJMKPOFS NÌOBUMJHB VOJLB CFTÚLBSF Bolaget har under första halvåret fortsatt att investera för att ytterligare stärka sin ledande position. Verksamhet har även startats i Ukraina. Intäkterna kommer främst från reklamförsäljning på webbplatsen. Under andra kvartalet har Kinnevik deltagit i en företrädesemission riktad till befintli-HB BLUJFÊHBSF J "WJUP PDI JOWFTUFSBU .LS GÚS BUU mOBOTJFSB bolagets fortsatta expansion.

Mikrofinansiering

Investering (Mkr) Ägarandel Investerat
belopp
Bedömt
marknads- värde
Bayport 37% 329 308
Övriga mikrofinansinvesteringar varierande 31 24

På samma sätt som Kinnevik utvecklade telekomtjänster i tillväxtmarknader genom innovativa produkter och distributionssätt söker Kinnevik nu investeringsmöjligheter i mikrofinanssektorn.

Bayport, som erbjuder mikrokrediter och finansiella UKÊOTUFS J GFN BGSJLBOTLB MÊOEFS (IBOB 6HBOEB ;BNCJB 5BO[BOJB PDI #PUTXBOB TBNU J \$PMPNCJB ÊS ,JOOFWJLT största investering i sektorn. Bayport grundades 2002 och har vuxit under lönsamhet till ett ledande afrikanskt mik-SPLSFEJUGÚSFUBH NFE UPUBMB UJMMHÌOHBS PN DJSLB .64% "OUBMFU LVOEFS VQQHÌS UJMM DJSLB PDI QSPEVLUQPSUföljen utökas ständigt, framför allt med lån med längre löptid. Lånen används främst för att finansiera större engångsutgifter såsom skolavgifter, investeringar i jordbruk eller för att starta mindre företag.

Ghana och Zambia är Bayports största marknader, medan även övriga länder uppvisar snabb tillväxt. Bolagets expansion till Colombia skedde under första kvartalet 2011 genom förvärv av aktiemajoriteten i det lokala mikrofinans-CPMBHFU 'J.4"

Microvest II är en fond som har fokus på aktieinvesteringar i mikrofinansbolag i utvecklingsländer. Fonden har i dagsläget fyra investeringar, två i Indien samt en i vardera Paraguay och Peru.

Kinneviks innehav

Jordbruk

Investering (Mkr) Ägarandel Investerat
belopp
Bedömt
marknads- värde
Black Earth Farming, Ryssland 24,9% 659 752
Rolnyvik, Polen 100% 174 250
RawAgro, Ukraina 30% 33 21

Nuvarande fokus inom jordbruk är att fortsätta expandera inom mindre utvecklade områden där större arealer kan förvärvas till relativt låga priser och utvecklas för att nå en högre produktivitet.

Black Earth Farming

MBDL &BSUI 'BSNJOH #&' WBST BLUJF ÊS OPUFSBE QÌ /"4%"2 0.9 4UPDLIPMN ÊS FUU MFEBOEF KPSECSVLTCPMBH NFE WFSLTBNIFU J 3ZTTMBOE #PMBHFU GÚSWÊSWBS PDI CSVLBS KPSECSVLTNBSL J EFO CÚSEJHB 4WBSUB +PSEFOSFHJPOFO J TZE-WÊTUSB 3ZTTMBOE

jan-mars jan-mars helår
Nyckeltal (MUSD) 2011 2010 2010
Intäkter 4,5 14,5 46,9
Rörelseresultat efter avskrivningar -11,2 -8,6 -31,2
Nettoresultat -15,8 -9,5 -42,5
B-Aktien
OMX Stockholm PI
Omsatt antal aktier 1000-tal
80
70
60
50
40
30
20 40 000
30 000
20 000
10 10 000
2009 2010 2011 © NASDAQ OMX

&' TÌEEF DB UVTFO IFLUBS VOEFS WÌSFO FO procentig ökning jämfört med 2010. Fokus fram till skörde perioden ligger på att maximera avkastningen per hektar TBNU BUU GPSUTBUU GÚSCÊUUSB GÚSVUTÊUUOJOHBSOB GÚS 4QBOOmålsprisernas utveckling är en mycket viktig faktor för bolagets intäkter. Dessa har historiskt varit volatila, och BEF har sålt en del av produktionen av oljeväxter och korn på termin. Bolaget fortsätter att fokusera på att förstärka management för att förbättra verksamheten och riskhantering för att stärka lönsamheten under det andra halvåret 2011.

Jordbruk – övriga investeringar

,JOOFWJLT IFMÊHEB KPSECSVLTCPMBH 3PMOZWJL ESJWFS HÌSEBSOB Barciany och Podlawki med en total areal om 6.705 hektar. 3PMOZWJL SFEPWJTBEF BUU SÚSFMTFSFTVMUBU PN .LS GÚS årets sex första månader. Det förbättrade rörelseresultatet förklaras främst av att en stor del av föregående års skörd har lagrats och sålts under första halvåret 2011 till rådande

marknadspriser för spannmål, vilka varit högre än 2010.

3BX"HSP LPOUSPMMFSBS DJSLB IFLUBS BSSFOEFSBE jordbruksmark i Ukraina.

Bioenergi

Investering (Mkr) Ägarandel Investerat
belopp
Bedömt
marknads- värde
Latgran 75% 129 263
Vireo 75% 18 18

Produktion av energi från förnyelsebara energikällor förväntas växa kraftigt i framför allt Europa under de kommande åren, en utveckling som drivs av åtaganden inom EU att 20% av energiförsörjningen skall komma från förnyelsebar energi 2020. Dessa externa omvärldsfaktorer, i kombination med Kinneviks erfarenheter från och investeringar inom jordbruks- och skogssektorn, gör att bioenergi ÊS BW TUSBUFHJTLU JOUSFTTF GÚS ,JOOFWJL 4USBUFHJO GPLVTFSBT kring två kärnområden – storskalig produktion av pellets och lokal produktion av energi från biogas och biomassa. Geografiskt är investeringarna koncentrerade till Centraloch Östeuropa och verksamheten bedrivs i de två bolagen Latgran och Vireo Energy.

Latgran jan-juni april-juni
Mkr 2011 2010 2011 2010
Intäkter 161 152 64 55
Rörelseresultat efter avskrivningar 23 28 9 8
Leveranser, tusentals ton 145 117 57 43
Produktion, tusentals ton 128 123 67 64

Latgran bedriver produktion av pellets från skogsråvara vid bolagets två produktionsanläggningar i Lettland. "MM QSPEVLUJPO FYQPSUFSBT UJMM FUU nFSUBM TUÚSSF JOEVTUSJFMMB LVOEFS J 4LBOEJOBWJFO PDI ÚWSJHB OPSSB &VSPQB &GUFSGSÌgan på pellets har varit fortsatt god under första halvåret. Ökade kostnader för råvaror och energi, vilket inte kunnat kompenseras av höjda försäljningspriser, har resulterat i att rörelsemarginalen sjunkit till 14% jämfört med 18% för det första halvåret 2010.

Projektet att uppföra en tredje pelletsfabrik i sydöstra -FUUMBOE GÚS DJSLB .&63 MÚQFS FOMJHU QMBO 'BCSJLFO kommer att ha en planerad årsproduktion om cirka 140 Kton från att den tas i drift under tredje kvartalet.

Vireo Energy startade 2010 verksamhet med syfte att bygga, äga och driva anläggningar som producerar energi från förnybara källor. Initialt fokuserar bolaget på att starta projekt för att utvinna energi från avfallsanläggningar och biogas från övriga former av restprodukter med geografiskt fokus på Polen och närliggande marknader. Kontrakt har tecknats om utvinning av biogas med ett antal avfallsanläggningar i Polen, i vilka Vireo nu investerar för att påbörja försäljning av energi under andra halvåret.

Moderbolag och övrigt

"ENJOJTUSBUJPOTLPTUOBEFSOB JOPN NPEFSCPMBHFU PDI LPO-DFSOFOT ÚWSJHB CPMBH VQQHJDL UJMM OFUUP .LS GÚS EFU första halvåret efter fakturering för utförda tjänster.

Risker och osäkerhetsfaktorer

Koncernens finansiering och hantering av finansiella risker är centraliserad till Kinneviks finansfunktion och bedrivs utifrån en av styrelsen fastställd finanspolicy. Koncernens operativa risker bedöms och hanteras främst inom respektive affärsområde och rapporteras till Kinneviks styrelse.

Koncernen har en modell för riskhantering, vilken syftar UJMM BUU JEFOUJmFSB LPOUSPMMFSB PDI SFEVDFSB SJTLFS 3BQQPSUFring av identifierade risker och hantering av dessa sker en gång per kvartal till Kinneviks styrelse.

De operationella riskerna finns huvudsakligen inom Kinneviks helägda dotterbolag Korsnäs och är främst relaterade till marknadsutveckling, relationer med kunder och leverantörer samt risken för ett större haveri i produktionen.

Kinnevik är exponerat för finansiella risker främst vad avser värdeförändringar i aktieportföljen, förändringar i marknadsräntor, valutarisker samt likviditets- och refinansieringsrisk.

Koncernen är även exponerad för politiska risker eftersom de bolag Kinnevik investerat i har betydande verksamhet på utvecklingsmarknader i till exempel Latinamerika, "GSJLB TÚEFS PN 4BIBSB PDI 3ZTTMBOE

För en mer detaljerad beskrivning av företagets risker och osäkerhetsfaktorer samt riskhantering hänvisas till förvalt-OJOHTCFSÊUUFMTFO TBNU /PU J ÌSTSFEPWJTOJOHFO GÚS

Redovisningsprinciper

Vid upprättande av koncernredovisningen tillämpas Inter-OBUJPOBM 'JOBODJBM 3FQPSUJOH 4UBOEBSET *'34 TÌEBOB EF antagits av EU. Denna rapport har upprättats enligt Årsre-EPWJTOJOHTMBHFO PDI *"4 %FMÌSTSBQQPSUFSJOH

De redovisningsprinciper och beräkningsmetoder som har tillämpats i denna rapport är desamma som de som beskrivs i årsredovisningen för 2010.

Från och med 2011 utgörs redovisningssegmenten av 1BQQFS LBSUPOH ,PSTOÊT ÚWSJHB SÚSFMTFESJWBOEF EPUUFS-CPMBH UJEJHBSF EFM BW /ZB *OWFTUFSJOHBS TBNU .PEFSCPMBH och övrigt. Förändringen beskrivs närmare i not 1 på sidan 18 i denna rapport.

Finansiella rapporter

Datum för 2011 års finansiella rapporter: 20 oktober Delårsrapport januari-september Februari 2012 Bokslutskommuniké 2011

Delårsrapporten har ej varit föremål för särskild granskning av bolagets revisorer.

Informationen i denna delårsrapport är sådan som Kinnevik ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknad PDIFMMFS MBHFO PN IBOEFM NFE mOBOTJFMMB JOTUSVNFOU *Oformationen lämnades för offentliggörande den 21 juli 2011 LMPDLBO \$&5

För ytterligare information, besök www.kinnevik.se eller kontakta:

Mia Brunell Livfors, Verkställande Direktör och Koncern-DIFG UFM

5PSVO -JU[ÏO *OGPSNBUJPOT PDI *3DIFG UFM ? NPCJM

Investment AB Kinnevik grundades 1936 och representerar därmed en mer än sjuttioårig företagartradition under samma grupp av huvudägare. Kinneviks syfte är att bereda vinst till sina aktieägare, i huvudsak genom värdeökning i sin portfölj av tillgångar. Verksamheten omfattar sju sektorer: Papper & kartong, Telekom & tjänster, Media, Online, Mikrofinansiering, Jordbruk och Bioenergi.

Kinnevik har länge investerat i utvecklingsländer vilket har gett en betydande exponering mot konsumentsektorer i dessa marknader. Kinnevik söker att aktivt verka genom företagens styrelser.

Kinneviks aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholms lista för stora bolag, inom sektorn finans och fastigheter. Aktien handlas under kortnamnen KINV A och KINV B.

4UZSFMTFO PDI WFSLTUÊMMBOEF EJSFLUÚSFO GÚSTÊLSBS BUU IBMWÌSTSBQQPSUFO HFS FO SÊUUWJTBOEF ÚWFSTJLU BW NPEFSCPMBHFUT PDI LPOcernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver de väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

4UPDLIPMN EFO KVMJ

\$SJTUJOB 4UFOCFDL 5PN #PBSENBO 7JHP \$BSMVOE 4UZSFMTFOT PSEGÚSBOEF 4UZSFMTFMFEBNPU 4UZSFMTFMFEBNPU

%BNF "NFMJB 'BXDFUU (FSPO 'PSTNBO 8JMIFMN ,MJOHTQPS 4UZSFMTFMFEBNPU 4UZSFMTFMFEBNPU 4UZSFMTFMFEBNPU "SCFUTUBHBSSFQSFTFOUBOU

&SJL .JUUFSFHHFS #P .ZSCFSH "MMFO 4BOHJOFT,SBVTF 4UZSFMTFMFEBNPU 4UZSFMTFMFEBNPU 4UZSFMTFMFEBNPU "SCFUTUBHBSSFQSFTFOUBOU

Mia Brunell Livfors Verkställande direktör

KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG (Mkr)

2011 2010 2011 2010
1 jan 1 jan 1 apr 1 apr 2010
Not 30 juni 30 juni 30 juni 30 juni Helår
Intäkter 4 442 4 363 2 160 2 080 8 593
Kostnad för sålda varor och tjänster -3 773 -3 789 -1 858 -1 829 -7 315
Bruttoresultat 669 574 302 251 1 278
Försäljnings- och administrationskostnader
samt forsknings- och utvecklingskostnader
-295 -259 -166 -135 -538
Övriga rörelseintäkter 61 203 36 144 326
Övriga rörelsekostnader -7 -81 -5 -27 -177
Rörelseresultat 428 437 167 233 889
Erhållna utdelningar
2
4 184 2 689 4 184 2 689 3 105
Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar
2
-1 875 5 663 -1 774 -1 008 9 899
Ränteintäkter och andra finansiella intäkter 37 35 18 18 60
Räntekostnader och andra finansiella kostnader -165 -92 -81 -45 -216
Resultat efter finansiella poster 2 609 8 732 2 514 1 887 13 737
Skatt -70 -67 -24 -56 -115
Periodens resultat 2 539 8 665 2 490 1 831 13 622
Varav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 2 537 8 650 2 490 1 827 13 602
Innehav utan bestämmande inflytande 2 15 0 4 20
Resultat per aktie före utspädning, kronor 9,15 31,21 8,98 6,59 49,08
Resultat per aktie efter utspädning, kronor 9,15 31,20 8,98 6,59 49,05
Genomsnittligt antal utestående aktier före utspäd
ning
277 166 552 277 158 190 277 170 733 277 158 190 277 158 190
Genomsnittligt antal utestående aktier efter ut
spädning
277 365 154 277 252 490 277 366 296 277 299 640 277 286 286

RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN (Mkr)

2011
1 jan
30 juni
2010
1 jan
30 juni
2011
1 apr
30 juni
2010
1 apr
30 juni
2010
Helår
Periodens resultat 2 539 8 665 2 490 1 831 13 622
Periodens övriga totalresultat
Omräkningsdifferenser 9 -28 17 -13 -50
Kassaflödessäkringar -74 32 -19 38 97
Aktuariella vinster och förluster -62 - -62 - 6
Skatt hänförligt till övrigt totalresultat 36 -9 22 -10 -27
Summa övrigt totalresultat -91 -5 -42 15 26
Periodens totalresultat 2 448 8 660 2 448 1 846 13 648
Periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 2 446 8 649 2 448 1 844 13 634
Innehav utan bestämmande inflytande 2 11 0 2 14

KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG (Mkr)

2011 2010 2011 2010
1 jan 1 jan 1 apr 1 apr 2010
30 juni 30 juni 30 juni 30 juni Helår
Periodens rörelseresultat 428 437 167 233 889
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 293 292 146 160 610
Betald skatt -103 -214 -44 -56 -301
Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av
rörelsekapital 618 515 269 337 1 198
Förändring av rörelsekapital -256 94 -248 -52 112
Kassaflöde från den löpande verksamheten 362 609 21 285 1 310
Förvärv av dotterbolag -148 - -143 - -85
Investeringar i materiella och biologiska
anläggningstillgångar -315 -296 -200 -165 -688
Försäljning av materiella och biologiska
anläggningstillgångar
- - - - 7
Investering i immateriella anläggningstillgångar 0 -13 0 -6 -29
Investering i aktier och övriga värdepapper -561 -617 -131 -152 -1 478
Erhållen utdelning 4 184 3 029 4 184 2 689 3 029
Förändring av lånefordringar 9 - 0 - -63
Erhållen ränta 6 14 0 5 23
Kassaflöde från investeringsverksamheten 3 175 2 117 3 710 2 371 716
Förändring av räntebärande lån -2 054 -1 834 -2 387 -1 778 -1 079
Betalda räntor -165 -83 -81 -45 -203
Erlagd utdelning -1 247 -831 -1 247 -831 -831
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -3 466 -2 748 -3 715 -2 654 -2 113
Periodens kassaflöde 71 -22 16 2 -87
Kursdifferens i likvida medel 0 0 0 0 0
Likvida medel och kortfristiga placeringar vid periodens början 150 237 205 213 237
Likvida medel och kortfristiga placeringar vid periodens slut 221 215 221 215 150

.

KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG (Mkr)

Not
TILLGÅNGAR
2011
30 juni
2010
30 juni
2010
31 dec
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 959 849 828
Materiella och biologiska anläggningstillgångar 6 395 6 325 6 385
Finansiella tillgångar värderade till verkligt
värde via resultaträkningen
3
52 960 48 839 54 324
- varav räntebärande 176 206 188
Finansiella tillgångar som hålles till förfall 243 208 225
Aktier i intresseföretag redovisade i enlighet
med kapitalandelsmetoden 176 44 126
60 733 56 265 61 888
Omsättningstillgångar
Varulager 1 936 1 526 1 663
Kundfordringar 922 843 829
Skattefordringar 0 0 12
Övriga omsättningstillgångar 325 273 291
Kortfristiga placeringar 18 6 5
Likvida medel 203 209 145
3 404 2 857 2 945
SUMMA TILLGÅNGAR 64 137 59 122 64 833
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 55 600 49 458 54 398
Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande
inflytande 53 49 27
55 653 49 507 54 425
Långfristiga skulder
Räntebärande lån 5 070 6 370 7 081
Avsättningar för pensioner 573 581 542
Övriga avsättningar 16 29 26
Uppskjuten skatteskuld 1 072 1 069 1 107
Övriga skulder 4 4 4
6 735 8 053 8 760
Kortfristiga skulder
Räntebärande lån 21 9 63
Avsättningar 27 52 39
Leverantörsskulder 1 072 917 981
Skatteskulder 0 77 24
Övriga skulder 629 507 541
1 749 1 562 1 648
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 64 137 59 122 64 833

RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG FÖR KONCERNEN (Mkr)

2011 2010 2011 2010
1 jan 1 jan 1 apr 1 apr 2010
30 juni 30 juni 30 juni 30 juni Helår
Eget kapital vid periodens ingång 54 425 41 675 54 427 48 490 41 675
Periodens totalresultat 2 448 8 660 2 448 1 846 13 648
Förvärv från innehav utan bestämmande
inflytande
- - - - -71
Företagsförvärv, innehav utan bestäm
mande inflytande
22 - 22 - -
Tillskott från förvärv utan bestämmande
inflytande
2 - 2 - -
Kontantutdelning -1 247 -831 -1 247 -831 -831
Effekt av aktiesparprogram 3 3 1 2 4
Eget kapital vid periodens utgång 55 653 49 507 55 653 49 507 54 425
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 55 600 49 458 55 600 49 458 54 398
Hänförligt till innehav utan bestämmande
inflytande
53 49 53 49 27
2011 2010 2010
NYCKELTAL 30 juni 30 juni 31 dec
Skuldsättningsgrad 0,10 0,14 0,14
Soliditet 87% 84% 84%
Nettoskuldsättning 5 024 6 331 7 123

DEFINITIONER AV NYCKELTAL

Skuldsättningsgrad Räntebärande skulder inklusive räntebärande avsättningar dividerat med eget kapital.
Soliditet Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande i procent av balansomslut
ningen.
Nettoskuld Räntebärande skulder inklusive räntebärande avsättningar minus summan av räntebä
rande fordringar, kortfristiga placeringar och likvida medel.
Rörelsemarginal Rörelseresultat efter avskrivningar dividerat med nettoomsättning.
Operativt kapital Periodens genomsnitt av immateriella och materiella anläggningstillgångar, aktier i in
tresseföretag redovisade enligt kapitalandelsmetoden, varulager och kortfristiga icke
räntebärande fordringar med avdrag för övriga avsättningar och kortfristiga icke ränte
bärande skulder.
Avkastning på operativt kapital Rörelseresultat efter avskrivningar dividerat med genomsnittligt operativt kapital.

NOTER TILL KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER (Mkr)

Not 1 Segmentsredovisning i sammandrag

Kinnevik är ett diversifierat bolag vars verksamhet består i att förvalta en portfölj av investeringar samt bedriva operativ verksamhet via dotterbolag. Kinnevikkoncernens redovisning delas från och med 2011 upp i följande tre redovisningssegment:

Papper & kartong - Korsnäs (tidigare Onoterade Kärninnehav).

Övriga rörelsedrivande dotterbolag - Latgran, Rolnyvik, Vireo Energy, Relevant Traffic, Guider Media och Duego Technologies (tidigare dotterbolag redovisade inom Nya Investeringar) samt G3 Good Governance Group. Moderbolag och övrigt - samtliga övriga bolag och finansiella tillgångar (inkluderar förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar tidigare redovisade inom Noterade Kärninnehav och Nya Investeringar).

Segmentsindelningen överensstämmer med hur Kinneviks ledning följer upp och styr verksamheten. Jämförelseperioderna har räknats om.

Övriga rörel
1 jan-30 juni 2011 Papper &
kartong
sedrivande
dotterbolag
Moderbolag
och övrigt
Elimi
neringar
Summa
koncern
Intäkter 4 179 313 12 -62 4 442
Rörelsens kostnader -3 476 -290 -51 64 -3 753
Avskrivningar -303 -12 0 -315
Övriga intäkter och kostnader 42 8 6 -2 54
Rörelseresultat 442 19 -33 0 428
Erhållna utdelningar 4 4 180 4 184
Förändring i verkligt värde av
finansiella tillgångar
20 -1 895 -1 875
Finansnetto -73 -1 -54 -128
Resultat efter finansiella poster 393 18 2 198 0 2 609
Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga
värdepapper 50 143 516 709
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 273 41 1 315
Övriga rörel
1 jan-30 juni 2010 Papper &
kartong
sedrivande
dotterbolag
Moderbolag
och övrigt
Elimi
neringar
Summa
koncern
Intäkter 4 162 253 12 -64 4 363
Rörelsens kostnader -3 537 -224 -44 67 -3 738
Avskrivningar -298 -10 -2 -310
Övriga intäkter och kostnader 115 7 3 -3 122
Rörelseresultat 442 26 -31 0 437
Erhållna utdelningar 4 2 685 2 689
Förändring i verkligt värde av
finansiella tillgångar
27 5 636 5 663
Finansnetto -38 7 -26 -57
Resultat efter finansiella poster 435 33 8 264 0 8 732
Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga
värdepapper
33 584 617
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar 13 13
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 273 22 1 296
Övriga rörel
1 apr-30 juni 2011 Papper &
kartong
sedrivande
dotterbolag
Moderbolag
och övrigt
Elimi
neringar
Summa
koncern
Intäkter 2 044 144 6 -34 2 160
Rörelsens kostnader -1 735 -140 -27 36 -1 866
Avskrivningar -152 -6 0 0 -158
Övriga intäkter och kostnader 21 4 8 -2 31
Rörelseresultat 178 2 -13 0 167
Erhållna utdelningar 4 4 180 4 184
Förändring i verkligt värde av
finansiella tillgångar
7 -1 781 -1 774
Finansnetto -33 0 -30 -63
Resultat efter finansiella poster 156 2 2 356 0 2 514
Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga
värdepapper
50 143 81 274
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 176 23 1 200
Övriga rörel
1 apr-30 juni 2010 Papper &
kartong
sedrivande
dotterbolag
Moderbolag
och övrigt
Elimi
neringar
Summa
koncern
Intäkter 2 003 103 9 -35 2 080
Rörelsens kostnader -1 725 -96 -25 38 -1 808
Avskrivningar -150 -5 -1 -156
Övriga intäkter och kostnader 115 3 2 -3 117
Rörelseresultat 243 5 -15 0 233
Erhållna utdelningar 4 2 685 2 689
Förändring i verkligt värde av
finansiella tillgångar 13 -1 021 -1 008
Finansnetto -18 4 -13 -27
Resultat efter finansiella poster 242 9 1 636 0 1 887
Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga
värdepapper 152 152
Investeringar i immateriella anläggningstillgångar 6 6
Investeringar i materiella anläggningstillgångar 144 20 1 165
Övriga
rörelse
1 jan-31 dec 2010 Papper &
kartong
drivande
dotterbolag
Moderbolag
och övrigt
Elimi
neringar
Summa
koncern
Intäkter 8 178 508 25 -118 8 593
Rörelsens kostnader -6 803 -459 -91 125 -7 228
Avskrivningar -602 -22 -1 -625
Övriga intäkter och kostnader 153 -17 20 -7 149
Rörelseresultat 926 10 -47 0 889
Erhållna utdelningar 4 3 101 3 105
Förändring i verkligt värde av
finansiella tillgångar
64 9 835 9 899
Finansnetto -116 -1 -39 -156
Resultat efter finansiella poster 878 9 12 850 0 13 737
Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga
värdepapper
115 1 448 1 563
Investeringar i immateriella anläggningstill
gångar
29 29
Investeringar i materiella anläggningstill
gångar
604 82 2 688
Nedskrivning av goodwill -34 -34

Not 2 Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar och erhållna utdelningar

2011 2010 2011 2010
1 jan 1 jan 1 apr 1 apr 2010
30 juni 30 juni 30 juni 30 juni Helår
Noterade innehav
Millicom 1 063 5 734 2 539 1 610 5 961
Tele2 1 680 1 714 840 318 4 776
Transcom -119 -245 -93 -132 -304
MTG -273 1 079 -743 212 1 695
Metro aktier -27 47 -25 -27 42
Metro teckningsoptioner -50 42 -64 -144 28
CDON 110 0 65 0 4
Black Earth Farming -72 -66 -134 -173 105
Summa Noterade innehav 2 312 8 305 2 385 1 664 12 307
Onoterade innehav
Papper & kartong 24 31 11 17 68
Online -2 0 14 0 636
Mikrofinansiering -25 16 0 0 1
Jordbruk 0 0 0 0 -8
Summa Onoterade innehav -3 47 25 17 697
Summa 2 309 8 352 2 410 1 681 13 004

Not 3 Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen

30 juni 2011 2011 2010 2010
A-aktier B-aktier 30 juni 30 juni 31 dec
Noterade innehav
Millicom 37 835 438 24 953 24 082 24 309
Tele2 18 507 492 116 988 645 16 937 15 853 18 915
Transcom 16 339 448 214 392 333
MTG 5 199 491 8 304 365 5 635 5 809 6 009
Metro aktier 112 122 875 133 798 591 258 290 285
Metro teckningsoptioner, 717 715 821 st 323 388 374
CDON 15 003 856 578 0 420
Black Earth Farming 31 087 097 752 653 824
Summa Noterade innehav 49 650 47 467 51 469
Onoterade innehav
Papper & kartong 581 524 561
Online 2 156 609 1 708
Mikrofinansiering 332 170 348
Jordbruk 24 33 24
Moderbolag och övrigt 217 36 214
Summa Onoterade innehav 3 310 1 372 2 855
Summa 52 960 48 839 54 324

FINANSIELLA NYCKELTAL Korsnäs (Mkr)

2011
kv 2
2011
kv 1
2010
Helår
2010
kv 4
2010
kv 3
2010
kv 2
2010
kv 1
2009
Helår
2009
kv 4
2009
kv 3
2009
kv 2
2009
kv 1
Intäkter
Korsnäs Industri 1 738 1 874 7 148 1 751 1 766 1 720 1 911 7 098 1 757 1 730 1 823 1 788
Korsnäs Skog 306 261 1 030 247 252 283 248 941 264 185 317 175
Summa Korsnäs 2 044 2 135 8 178 1 998 2 018 2 003 2 159 8 039 2 021 1 915 2 140 1 963
Rörelseresultat före
avskrivningar (EBITDA)
Korsnäs Industri 317 404 1 476 257 502 383 334 1 430 381 464 318 267
Korsnäs Skog 13 11 52 12 17 10 13 32 13 8 4 7
Summa Korsnäs 330 415 1 528 269 519 393 347 1 462 394 472 322 274
Rörelseresultat efter
avskrivningar (EBIT)
Korsnäs Industri 168 254 879 105 352 234 188 826 231 315 165 115
Korsnäs Skog 10 10 47 11 16 9 11 25 11 7 2 5
Summa Korsnäs 178 264 926 116 368 243 199 851 242 322 167 120
Rörelsemarginal
Korsnäs Industri 9,7% 13,6% 12,3% 6,0% 19,9% 13,6% 9,8% 11,6% 13,1% 18,2% 9,1% 6,4%
Korsnäs Skog 3,3% 3,8% 4,6% 4,5% 6,3% 3,2% 4,4% 2,7% 4,2% 3,8% 0,6% 2,9%
Korsnäs 8,7% 12,4% 11,3% 5,8% 18,2% 12,1% 9,2% 10,6% 12,0% 16,8% 7,8% 6,1%
Operativt kapital
Korsnäs Industri 7 653 7 678 7 457 7 545 7 423 7 392 7 402 7 411 7 332 7 345 7 443 7 476
Korsnäs Skog 422 306 352 337 343 369 353 438 389 449 449 471
Summa Korsnäs 8 075 7 984 7 809 7 882 7 766 7 761 7 755 7 849 7 721 7 794 7 892 7 947
Avkastning på
operativt kapital
Korsnäs Industri 8,8% 13,2% 11,8% 5,6% 19,0% 12,7% 10,2% 11,1% 12,6% 17,2% 8,9% 6,2%
Korsnäs Skog 9,5% 13,1% 13,4% 13,1% 18,7% 9,8% 12,5% 5,7% 11,3% 6,2% 1,8% 4,2%
Korsnäs 8,8% 13,2% 11,9% 5,9% 19,0% 12,5% 10,3% 10,8% 12,5% 16,5% 8,5% 6,0%
Produktion, tusentals ton 256 278 1 019 243 278 237 261 1 025 261 268 253 243
Leveranser, tusentals ton 250 259 1 021 241 259 252 269 1 034 253 255 271 255

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG (Mkr)

2011
1 jan
30 juni
2010
1 jan
30 juni
2011
1 apr
30 juni
2010
1 apr
30 juni
2010
Helår
Nettoomsättning 9 10 5 5 19
Administrationskostnader -46 -39 -27 -21 -83
Övriga rörelseintäkter 1 3 0 2 4
Rörelseresultat -36 -26 -22 -14 -60
Erhållna utdelningar 3 483 1 140 3 483 1 140 1 445
Resultat från finansiella anläggningstillgångar 0 12 0 12 531
Finansnetto 165 210 85 118 405
Resultat efter finansiella poster 3 612 1 336 3 546 1 256 2 321
Skatt -34 -20 -17 -27 -57
Periodens resultat 3 578 1 316 3 529 1 229 2 264

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG (Mkr)

2011 2010 2010
30 juni 30 juni 31 dec
TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar 2 2 2
Finansiella anläggningstillgångar 43 211 41 841 42 545
Kortfristiga fordringar 22 136 551
Kassa och bank 1 16 1
SUMMA TILLGÅNGAR 43 236 41 995 43 099
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 39 304 36 226 36 972
Avsättningar 32 41 36
Långfristiga skulder 3 795 5 641 5 216
Kortfristiga skulder 105 87 875
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 43 236 41 995 43 099

Moderbolagets likviditet inklusive kortfristiga placeringar och outnyttjade kreditlöften uppgick per 30 juni 2011 till 6.068 Mkr och per 31 december 2010 till 4.051 Mkr. De räntebärande externa skulderna uppgick per samma datum till 542 (2.551) Mkr. Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 1 (1) Mkr under perioden.

Antalet aktier i Investment AB Kinnevik uppgick per den 30 juni 2011 till 277.583.190 aktier, varav 48.665.324 A-aktier med tio röster vardera, 228.517.952 B-aktier med en röst vardera samt 399.914 C-aktier med en röst vardera i eget förvar. I maj omstämplades 25.086 C-aktier till B-aktier som sedan levererades till deltagarna i 2008-års aktiesparprogram. Det totala antalet röster i bolaget uppgick per 30 juni till 715.571.106 (715.171.192 exklusive 399.914 C-aktier i eget förvar). Styrelsen har bemyndigande att återköpa maximalt 10% av samtliga aktier i bolaget. Styrelsen har inte nyttjat detta mandat under första halvåret 2011. Det finns inga utestående konvertibler eller teckningsoptioner.