AI assistant
Kinnevik — Interim / Quarterly Report 2011
Oct 20, 2011
2935_10-q_2011-10-20_f962ebff-4170-414d-96bd-55f8d7e83ecd.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Investment AB Kinnevik
Skeppsbron 18 P.O. Box 2094 SE-103 13 Stockholm Sweden www.kinnevik.se
(Publ) Reg no 556047-9742
Phone +46 8 562 000 00
Fax +46 8 20 37 74
DELÅRSRAPPORT 1 JANUARI-30 SEPTEMBER 2011
Finansiell utveckling under tredje kvartalet
- t 4VCTUBOTWÊSEFU VQQHJDL UJMM .LS WJE VU-HÌOHFO BW TFQUFNCFS KÊNGÚSU NFE .LS WJE utgången av juni.
- t ,PSTOÊT SÚSFMTFSFTVMUBU VQQHJDL UJMM .LS PDI SÚSFMTFNBSHJOBMFO WBS
- t ,PODFSOFOT UPUBMB JOUÊLUFS VQQHJDL UJMM .LS
- t 3FTVMUBU FGUFS TLBUU JOLMVTJWF GÚSÊOESJOH J WFSLMJHU WÊSEF BW mOBOTJFMMB UJMMHÌOHBS VQQHJDL UJMM .LS NPUTWBSBOEF LSPOPS QFS aktie.
Finansiell utveckling under årets första nio månader
- t 4VCTUBOTWÊSEFU NJOTLBEF VOEFS ÌSFUT GÚSTUB OJP NÌOBEFS NFE .LS GSÌO .LS WJE VU-HÌOHFO BW
- t ,PSTOÊT SÚSFMTFSFTVMUBU VQQHJDL UJMM .LS PDI SÚSFMTFNBSHJOBMFO WBS
- t ,PODFSOFOT UPUBMB JOUÊLUFS VQQHJDL UJMM .LS
- t 3FTVMUBU FGUFS TLBUU JOLMVTJWF GÚSÊOESJOH J WFSLMJHU WÊSEF BW mOBOTJFMMB UJMMHÌOHBS VQQHJDL UJMM .LS NPUTWBSBOEF LSPOPS QFS BLUJF
Kinneviks substansvärde 2006-2011
Marknadsvärde Noterade innehav
"Jag är nöjd med Kinneviks utveckling i det tredje kvartalet. Korsnäs har fortsatt stabil utveckling och bra rörelsemarginal och våra telekombolag visar styrka med god försäljningstillväxt och fortsatt höga marginaler. Våra mediabolag har utvecklats väl trots den makroekonomiska osäkerheten. Inom våra nya investeringar är aktiviteten fortsatt hög och mandatet för nyinvesteringar i år har ökat, vilket visar de möjligheter vi ser att investera i framtida tillväxt" säger Mia Brunell Livfors, Verkställande direktör och Koncernchef för Kinnevik.
,JOOFWJL HSVOEBEFT PDI SFQSFTFOUFSBS EÊSNFE FO NFS ÊO TKVUUJPÌSJH GÚSFUBHBSUSBEJUJPO VOEFS TBNNB HSVQQ av huvudaktieägare. Kinneviks innehav består av tillväxtbo-MBH GÚSEFMBEF QÌ TKV TFLUPSFS 1BQQFS LBSUPOH 5FMFLPN UKÊOTUFS .FEJB 0OMJOF .JLSPmOBOTFSJOH +PSECSVL PDI Bioenergi. Kinnevik har länge investerat i utvecklingsländer WJMLFU IBS HFUU FO CFUZEBOEF FYQPOFSJOH NPU LPOTVNFOUsektorer i dessa marknader. Kinnevik söker att aktivt verka genom företagens styrelser.
Totalavkastning
Kinnevikaktiens genomsnittliga årliga totalavkastning
| De senaste 30 åren 1) | 20% |
|---|---|
| De senaste 5 åren | 11% |
| De senaste 12 månaderna | -7% |
1) Beräknad under antagande att aktieägaren har behållit tilldelade aktier i Tele2, MTG, Metro, Transcom och CDON.
Händelser under tredje kvartalet
- t 6OEFS ÌSFUT USFEKF LWBSUBM UFDLOBEF ,JOOFWJL BWUBM PN BUU JOWFTUFSB TBNNBOMBHU .LS JOPN POMJOF WBSBW .LS J 3PDLFU *OUFSOFU NFE QPSUGÚMKCPMBH "W CFMPQQFU BW-TFFOEF 3PDLFU *OUFSOFU NFE QPSUGÚMKCPMBH IBEF .LS ännu ej betalats ut vid kvartalets slut.
- t 6OEFS ÌSFUT OJP GÚSTUB NÌOBEFS IBS BWUBM UFDLOBUT PN BUU JOWFTUFSB TBNNBOMBHU DJSLB .LS JOPN POMJOF PDI NJLSPmOBOTJFSJOH 4UZSFMTFO IBS CFTMVUBU BUU VUÚLB
UJEJHBSF HJWFU NBOEBU PN .LS GÚS OZB JOWFTUFSJOHBS inom sektorerna online, mikrofinansiering, jordbruk och CJPFOFSHJ VOEFS UJMM .LS
Händelser efter rapportperiodens utgång
%FO PLUPCFS NFEEFMBEF ,JOOFWJL BUU NBO IBS GÚS BWTJLU BUU UFDLOB TJO EFM BW FO OZFNJTTJPO J 5SBOTDPN TBNU HBSBOUFSB SFTUFSBOEF BW FNJTTJPOFO TPN JOUF PNfattas av teckningsåtaganden från andra aktieägare. Emissionen, som sker med företrädesrätt till befintliga aktieägare i 5SBOTDPN LPNNFS BUU VQQHÌ UJMM DJSLB .LS
Finansiell översikt
Koncernens resultat för det tredje kvartalet
,PODFSOFOT JOUÊLUFS GÚS USFEKF LWBSUBMFU VQQHJDL UJMM .LS KÊNGÚSU NFE .LS GÚSFHÌFOEF ÌS
,PODFSOFOT SÚSFMTFSFTVMUBU VQQHJDL UJMM .LS Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar
VQQHJDL UJMM .LS WBSBW .LS BWTÌH OPUFSBEF JOOFIBW PDI .LS BWTÌH POPUFSBEF finansiella tillgångar.
3FTVMUBU FGUFS TLBUU VQQHJDL UJMM .LS NPU-TWBSBOEF LSPOPS QFS BLUJF
Koncernens resultat för de första nio månaderna
,PODFSOFOT JOUÊLUFS GÚS EF GÚSTUB OJP NÌOBEFSOB VQQHJDL UJMM .LS KÊNGÚSU NFE .LS GÚSFHÌFOEF ÌS
Kinneviks proportionella andel av innehavens intäkter och rörelseresultat
| Redovisade | Proportionell andel | Förändring jämfört med jan-sept 2010 |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jan-sept 2011 (Mkr) | Kapitalandel | intäkter | EBIT | intäkter | EBIT | intäkter | EBIT |
| Korsnäs | 100,0% | 6 241 | 784 | 6 241 | 784 | 1% | -3% |
| Millicom | 36,9% | 21 493 | 5 925 | 7 931 | 2 186 | 14% | 15% |
| Tele2 | 30,5% | 29 911 | 5 306 | 9 123 | 1 618 | 1% | 2% |
| Transcom | 22,3% | 3 705 | 26 | 826 | 6 | -7% | -77% |
| MTG | 20,3% | 9 762 | 1 879 | 1 982 | 381 | 3% | 17% |
| Metro | 46,6% | 1 251 | 42 | 583 | 20 | 16% | E/T |
| CDON | 25,1% | 2 087 | 78 | 524 | 20 | 45% | -19% |
| Black Earth Farming 1) | 24,9% | 280 | -183 | 70 | -45 | -29% | E/T |
| Övriga onoterade innehav | 3 394 | -302 | 748 | -4 | 106% | E/T | |
| Summa Kinneviks proportionella andel intäkter/ | |||||||
| rörelseresultat | 28 027 | 4 966 | 7% | 7% |
1) Rapporteras med ett kvartals eftersläpning.
5BCFMMFO PWBO ÊS FO TBNNBOTUÊMMOJOH ÚWFS JOOFIBWFOT SFEPWJTBEF JOUÊLUFS PDI SÚSFMTFSFTVMUBU GÚS EF GÚSTUB OJP NÌOBEFSOB "WZUUSBEF WFSLTBNIFUFS UJMMHÌOHBS TPN JOOFIBT GÚS GÚSTÊMKOJOH PDI FOHÌOHTQPTUFS IBS FYLMVEFSBUT
PMBHFOT SFEPWJTBEF JOUÊLUFS PDI SÚSFMTFSFTVMUBU IBS NVMUJQMJDFSBUT NFE ,JOOFWJLT ÊHBSBOEFM WJE VUHÌOHFO BW SFEPWJTOJOHTQFSJPEFO WBSWJE ,JOOFWJLT QSPQPSUJPOFMMB BOEFM BW CPMBHFOT JOUÊLUFS PDI SÚSFMTFSFTVMUBU GSBNHÌS 7JE PNSÊLOJOH BW JOUÊLUFS PDI SÚSFMTFSFTVMUBU GÚS EF CPMBH TPN IBS BOOBO SBQQPSUFSJOHTWBMVUB ÊO TWFOTLB LSPOPS IBS TBNNB WBMVUBLVST BOWÊOUT GÚS CÌEB ÌSFO
1SPQPSUJPOFMM BOEFM JOUÊLUFS PDI SÚSFMTFSFTVMUBU IBS JOHFO LPQQMJOH UJMM ,JOOFWJLT SFEPWJTOJOH VUBO ÊS FOEBTU FO UJMMÊHHTVQQMZTOJOH
Finansiell översikt
,PODFSOFOT SÚSFMTFSFTVMUBU VQQHJDL UJMM .LS Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar och FSIÌMMOB VUEFMOJOHBS VQQHJDL UJMM .LS WBSBW .LS BWTÌH OPUFSBEF JOOFIBW PDI .LS avsåg onoterade finansiella tillgångar.
3FTVMUBU FGUFS TLBUU VQQHJDL UJMM .LS NPUTWBSBOEF LSPOPS QFS BLUJF
Koncernens kassaflöde och investeringar
,PODFSOFOT LBTTBnÚEF GSÌO EFO MÚQBOEF WFSLTBNIFUFO FY-LMVTJWF GÚSÊOESJOH J SÚSFMTFLBQJUBM VQQHJDL VOEFS EF GÚSTUB OJP NÌOBEFSOB UJMM .LS 3ÚSFMTFLBQJUBMFU ÚLBEF NFE NJOTLOJOH .LS PDI GÚSLMBSBT GSÊNTU BW ÚLBU varulager inom Korsnäs.
Investeringar i materiella och immateriella anläggnings-UJMMHÌOHBS VQQHJDL VOEFS QFSJPEFO UJMM .LS WBSBW .LS JOPN ,PSTOÊT *OWFTUFSJOHBS J BLUJFS PDI ÚWSJHB WÊSEFQBQQFS GSBNHÌS BW GÚMKBOEF UBCFMMFS
| 1 jan-30 sept 2011 | Finansiellt instrument | Likvid (Mkr) |
|
|---|---|---|---|
| Dotterbolag | |||
| G3 Good Governance Group | aktier | 143 | |
| Övriga dotterbolag | aktier | 5 | |
| 148 | |||
| Övriga aktier och värdepapper | |||
| Papper & kartong | |||
| Bomhus Energi | aktier | 50 | |
| Online | |||
| Avito | aktier | 62 | |
| CDON | aktier | 101 | |
| Rocket Internet med portföljbolag | aktier/teckningsoptioner | 1 629 | |
| Övriga online investeringar | 82 | ||
| Mikrofinansiering | 10 | ||
| 1 934 | |||
| 1 jan-30 sept 2010 | |||
| Papper & kartong | |||
| Bomhus Energi | aktier | 65 | |
| Online | |||
| Rocket Internet med portföljbolag | aktier/teckningsoptioner | 470 | |
| Avito | aktier/aktieägartillskott | 153 | |
| Övriga online inversteringar | 13 | ||
| Mikrofinansiering | |||
| Bayport | aktier/teckningsoptioner | 294 | |
| Övriga mikrofinansierings investeringar | 8 | ||
| Jordbruk | |||
| Black Earth Farming | aktier | 124 | |
| 1 127 |
Koncernens likviditet och finansiering
Koncernens tillgängliga likvida medel, inklusive kortfristiga QMBDFSJOHBS PDI UJMMHÊOHMJHB LSFEJUMÚGUFO VQQHJDL QFS EFO TFQUFNCFS UJMM .LS PDI QFS EFO EFDFNCFS UJMM .LS
,PODFSOFOT SÊOUFCÊSBOEF OFUUPTLVMETÊUUOJOH VQQHJDL QFS TBNNB EBUVN UJMM .LS SFTQFLUJWF .LS "W UPUBM OFUUPTLVME QFS EFO TFQUFNCFS VUHKPSEFT .LS av extern nettoskuld inom Korsnäs eller med aktier i Korsnäs som säkerhet.
4BNUMJHB MÌO IBS IÚHTU USF NÌOBEFST SÊOUFCJOEOJOH -ÌOFO IBS FO SÊOUFTBUT PN 4UJCPS FMMFS MJLOBOEF CBTSÊOUB NFE FO HFOPNTOJUUMJH NBSHJOBM PN 1FS EFO TFQUFNCFS VQQHJDL HFOPNTOJUUMJH ÌUFSTUÌFOEF MÚQUJE GÚS TBNUMJHB MÌOFSBNBS UJMM ÌS
"W LPODFSOFOT SÊOUFLPTUOBEFS PDI BOESB mOBOTJFMMB LPTUOBEFS PN .LS VQQHJDL SÊOUFLPTUOBEFSOB UJMM .LS %FUUB JOOFCÊS BUU EFO HFOPNTOJUUMJHB SÊOUFTBUTFO GÚS EF GÚSTUB OJP NÌOBEFSOB WBS SÊLOBU TPN SÊOUFLPTUOBEFS J SFMBUJPO UJMM HFOPNTOJUUMJHB SÊOUFCÊSBOEF TLVMEFS
,PODFSOFOT VQQMÌOJOH TLFS J IVWVETBL J TWFOTLB kronor. Nettoflödet av utländsk valuta, exklusive erhållna VUEFMOJOHBS VQQHÌS QÌ ÌSTCBTJT UJMM FUU OFUUPJOnÚEF PN DJSLB .LS WJMLFU GSÊNTU VUHÚST BW ,PSTOÊT GÚSTÊMKOJOH J &VSP PDI (#1
Översikt över redovisade och verkliga värden
| 30 sept 2011 | Redovisade | Verkliga | Verkliga | Verkliga | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Andel kapital |
Andel röster |
värden 2011 |
värden 2011 |
värden 2010 |
värden 2010 |
Total avkastning |
|
| Mkr | (%) | (%) | 30 sept | 30 sept | 30 sept | 31 dec | 2011 6) |
| Papper & kartong | |||||||
| Korsnäs Industri och Skog | 100 | 100 | 7 299 | 9 742 1) | 9 735 1) | 9 774 1) | |
| Bergvik Skog 2) | 5 | 5 | 585 | 585 | 533 | 556 | |
| Räntebärande nettoupplåning mot Korsnäs | -5 112 | -5 112 | -5 211 | -5 575 | |||
| Summa Papper & kartong | 2 771 | 5 215 | 5 057 | 4 755 | |||
| Telekom & tjänster | |||||||
| Millicom | 36,9 | 36,9 | 25 898 | 25 898 | 24 328 | 24 309 | 8% |
| Tele2 | 30,5 | 47,7 | 17 059 | 17 059 | 19 173 | 18 915 | 10% |
| Transcom | 22,3 | 44,5 | 128 | 128 | 312 | 333 | -62% |
| Summa Telekom & tjänster | 43 085 | 43 085 | 43 813 | 43 557 | |||
| Media | |||||||
| MTG | 20,3 | 49,9 | 3 720 | 3 720 | 6 779 | 6 009 | -36% |
| Metro aktier | 46,6 | 42,4 | 175 | 175 | 263 | 285 | -40% |
| Metro teckningsoptioner 3) | 194 | 194 | 359 | 374 | -48% | ||
| Metro förlagsbevis, räntebärande | 253 | 276 | 251 | 268 | |||
| Summa Media | 4 342 | 4 365 | 7 652 | 6 936 | |||
| Online | |||||||
| Rocket Internet med portföljbolag | 3 193 | 3 193 | 485 | 1 407 | |||
| Avito (direkt och via Vosvik) | 52 4) | 28 | 336 | 336 | 274 | 274 | |
| CDON | 25,1 | 25,1 | 419 | 419 | - | 420 | -19% |
| Övriga Online investeringar | 174 | 174 | 83 | 95 | |||
| Summa Online | 4 122 | 4 122 | 842 | 2 196 | |||
| Mikrofinansiering | |||||||
| Bayport | 37 5) | 37 5) | 380 | 380 | 310 | 332 | |
| Övriga mikrofinansinvesteringar | 29 | 29 | 14 | 16 | |||
| Summa Mikrofinansiering | 409 | 409 | 324 | 348 | |||
| Jordbruk | |||||||
| Black Earth Farming | 24,9 | 24,9 | 538 | 538 | 578 | 824 | -35% |
| Rolnyvik | 100 | 100 | 183 | 250 | 250 | 250 | |
| RawAgro | - | - | 21 | 21 | |||
| Summa Jordbruk | 721 | 788 | 849 | 1 095 | |||
| Bioenergi | |||||||
| Latgran | 75 | 75 | 142 | 266 | 138 | 259 | |
| Vireo | 75 | 75 | 12 | 22 | 2 | 8 | |
| Bioenergi | 154 | 288 | 140 | 267 | |||
| Räntebärande nettoupplåning mot noterade | |||||||
| innehav | -1 350 | -1 350 | -1 647 | -1 706 | |||
| Övriga tillgångar och skulder | 267 | 267 | 185 | 65 | |||
| Summa eget kapital/substansvärde | 54 521 | 57 189 | 57 215 | 57 513 | |||
| Substansvärde per aktie | 206,32 | 206,44 | 207,51 | ||||
| Slutkurs B-aktien, kronor | 127,50 | 142,60 | 137,00 | -4% |
1) Genomsnittet av marknadsvärderingar gjorda av de analytiker som aktivt följer Kinnevik.
2) Motsvarande 5% av bolagets eget kapital.
3) Teckningsoptioner i Metro värderas till verkligt värde.
4) Efter full utspädning.
5) Efter utnyttjande av optioner.
6) Inklusive erhållna utdelningar.
Kinneviks innehav
Papper & kartong
Korsnäs
Kinneviks helägda dotterbolag Korsnäs är den näst största QSPEVDFOUFO J WÊSMEFO BW WÊUTLFLBSUPOH EFO OÊTU TUÚSTUB QSPEVDFOUFO BW CFTUSVLFO XIJUF UPQ LSBGUMJOFS 85- PDI FO BW EF TUÚSSF QSPEVDFOUFSOB BW DBSUPOCPBSE 'ÚSFUBHFU har två integrerade anläggningar i Gävle och Frövi för kar-UPOH PDI QBQQFSTQSPEVLUJPO TBNU UJMMWFSLBS \$5.1 NBTTB GÚS JOUFSOU CSVL WJE BOMÊHHOJOHFO J 3PDLIBNNBS .FE TJO MÌOHB PDI HFEJHOB FSGBSFOIFU PNGBUUBOEF LPNQFUFOT PDI BWBODFSBEF UFLOPMPHJ TLBQBS ,PSTOÊT GÚSVUTÊUUOJOHBS GÚS BUU NÚUB TJOB LVOEFST IÚHB LSBW ,PSTOÊT 4LPH IBS BOTWBS GÚS JOLÚQ BW TLPHTSÌWBSB UJMM ,PSTOÊT *OEVTUSJ TBNU CFESJWFS även extern försäljning av främst sågtimmer. Korsnäs äger ÊWFO BW BLUJFSOB J #FSHWJL 4LPH "#
| jan-sept | juli-sept | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (Mkr) | 2011 | 2010 | 2010 | ||
| Korsnäs Industri | |||||
| Intäkter | 5 406 | 5 397 | 1 794 | 1 766 | |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 752 | 774 | 330 | 352 | |
| Rörelsemarginal | 13,9% | 14,3% | 18,4% | 19,9% | |
| Korsnäs Skog | |||||
| Intäkter | 835 | 783 | 268 | 252 | |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 32 | 36 | 12 | 16 | |
| Korsnäskoncernen | |||||
| Intäkter | 6 241 | 6 180 | 2 062 | 2 018 | |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 784 | 810 | 342 | 368 | |
| Rörelsemarginal | 12,6% | 13,1% | 16,6% | 18,2% | |
| Avkastning på operativt kapital | 12,8% | 13,9% | 16,7% | 19,0% | |
| Operativt kassaflöde i sammandrag | |||||
| Rörelseresultat före avskrivningar | 1 239 | 1 259 | 494 | 519 | |
| Förändring i rörelsekapital | -444 | 22 | -162 | -86 | |
| Kassaflöde från den löpande verk samheten |
593 | 1 020 | 270 | 384 | |
| Investeringar i materiella anläggnings tillgångar |
-395 | -371 | -122 | -98 | |
| Produktion, tusentals ton | 814 | 776 | 280 | 278 | |
| Leveranser, tusentals ton | 764 | 780 | 255 | 259 |
Korsnäs Industris försäljningsvolym fördelat per produktgrupp januari-september 2011
Siffror inom parentes anger motsvarande period föregående år.
Korsnäs rörelseresultat för årets nio första månader VQQHJDL UJMM .LS KÊNGÚSU NFE .LS GÚS NPUTWBSBOEF QFSJPE GÚSFHÌFOEF ÌS 3ÚSFMTFSFTVMUBUFU GÚS JOOFWBSBOEF ÌS IBS QÌWFSLBUT OFHBUJWU BW FUU ESJGUBWCSPUU QÌ FO UVSCJO J (ÊWMF JOLMVEFSBU CMBOE FOFSHJLPTUOBEFS TBNU IÚHSF LPTU-OBEFS GÚS WFE PDI LFNJLBMJFS WJMLB JOUF GVMMU VU IBS LPNQFO-TFSBUT NFE IÚHSF GÚSTÊMKOJOHTQSJTFS &OFSHJLPTUOBEFSOB ÊS trots den negativa effekten från avbrott i turbinen, lägre än NPUTWBSBOEF QFSJPE GÚSFHÌFOEF ÌS GSÊNTU UJMM GÚMKE BW FOFS-HJJOWFTUFSJOHBS J (ÊWMF * SFTVMUBUFU GÚS BOESB LWBSUBMFU JOHJDL LPOnJLUFSTÊUUOJOH GSÌO 4WFOTLU /ÊSJOHTMJW NFE .LS TPN LPNQFOTFSBUJPO GÚS EJSFLUB LPTUOBEFS J TBNCBOE med arbetsmarknadskonflikt.
3ÚSFMTFSFTVMUBUFU GÚS ÌSFUT USFEKF LWBSUBM WBS TWBHBSF ÊO GÚSFHÌFOEF ÌS PDI VQQHJDL UJMM .LS WFO SFTVMtatförsämringen för det tredje kvartalet förklaras av högre kostnader för ved och kemikalier, som inte fullt ut har LPNQFOTFSBUT NFE IÚHSF GÚSTÊMKOJOHTQSJTFS
'ÚSLMBSJOHTQPTUFSOB GSBNHÌS BW GÚMKBOEF UBCFMM
Förklaringsposter till förändringar i rörelse-
| resultat (Mkr) | jan-sept | juli-sept |
|---|---|---|
| Rörelseresultat 2010 | 810 | 368 |
| Leverans- och produktionsvolymer samt förändrad produktmix |
67 | -1 |
| Försäljningspriser inklusive valutaeffekter | 123 | 42 |
| Kostnadsförändring energi | 47 | 7 |
| Kostnadsförändring massaved och extern massa | -124 | -54 |
| Kostnadsförändring kemikalier | -37 | -16 |
| Konfliktersättning 2010 | -84 | - |
| Förändring fasta kostnader | -34 | -12 |
| Övrigt | 16 | 8 |
| Rörelseresultat 2011 | 784 | 342 |
Marknad
3 2 1 Marknadsläget har sammantaget för årets första nio må-OBEFS MFHBU QÌ FO OPSNBM OJWÌ &GUFSGSÌHBO QMBOBEF VOEFS GÚSTUB LWBSUBMFU VU QÌ FO SFMBUJWU IÚH OJWÌ GÚS BUU VOEFS BOESB LWBSUBMFU TKVOLB UJMM FO MÊHSF OJWÌ 6OEFS USFEKF LWBStalet ser vi en större avvaktan hos kunderna som reducerar sina lager och avvaktar med beställningar, då det finns en PTÊLFSIFU WBSU NBSLOBEFO UBS WÊHFO+ÊNGÚSU NFE som kännetecknades av en stark efterfrågan, har efterfrå-HBO WBSJU MÊHSF &GUFS WJTTB QSPEVLUJPOTQSPCMFN VOEFS GKÊSEF LWBSUBMFU WBS ,PSTOÊT MBHFSOJWÌFS MÌHB WJE JOHÌOHFO BW ÌSFU 6OEFS BOESB LWBSUBMFU IBEF 'SÚWJBOMÊHHOJOHFO FO EFM QSPEVLUJPOTQSPCMFN %FTTB UWÌ GBLUPSFS JOOFCÊS BUU MFWFSBO-TFSOB GÚSTUB IBMWÌSFU QÌWFSLBEFT BW CSJTU QÌ NBUFSJBM BUU MFWFSFSB NFEBO USFEKF LWBSUBMFU NFS IBS QÌWFSLBUT BW PTÊLFSIFU QÌ NBSLOBEFO-FWFSBOTFS BW WÊUTLFLBSUPOH IBS ÚLBU OÌHPU NFEBO ÚWSJHB QSPEVLUPNSÌEFO IBS MÊHSF leveransvolymer jämfört med de första nio månaderna 1SPEVLUTPSUJNFOUFU JOPN SFTQFLUJWF QSPEVLUPNSÌEFO IBS GPSUTBUU VUWFDLMBUT NPU QSJPSJUFSBEF QSPEVLUFS J FOMJHIFU NFE CPMBHFUT MÌOHTJLUJHB TUSBUFHJ 1SJTIÚKOJOHBS HFOPN-
Kinneviks innehav
GÚSEFT GSÌO KBOBVSJ J FOMJHIFU NFE BWUBM NFE TUÚSSF LVOEFS JOPN WÊUTLFLBSUPOH PDI ÊWFO GÚS ÚWSJHB QSPEVLU-PNSÌEFO IBS QSJTIÚKOJOHBS TLFUU VOEFS ÌSFUT OJP GÚSTUB månader.
Produktion
'ÚS ,PSTOÊT (ÊWMF IBS QSPEVLUJPOFO MÚQU WÊM VOEFS ÌSFUT GÚSTUB OJP NÌOBEFS VUBO OÌHSB TUÚSSF ESJGUQSPCMFN ,PSTOÊT 'SÚWJ mDL FGUFS TJUU ÌSMJHB VOEFSIÌMMTUPQQ VOEFS BOESB LWBS-UBMFU FO EFM QSPEVLUJPOTTUÚSOJOHBS TPN CFSÊLOBT IB PSTBLBU FUU QSPEVLUJPOTCPSUGBMM QÌ ESZHU ,UPO QBQQFST PDI LBSUPOHQSPEVLUFS 6OEFS GÚSTUB IBMWÌSFU QÌWFSLBEFT ,PSTOÊT QSPEVLUJPO OFHBUJWU NFE FUU QSPEVLUJPOTCPSUGBMM QÌ DJSLB ,UPO QÌ HSVOE BW PQMBOFSBEF ESJGUTUPQQ J TPEBQBOnorna och en arbetsmarknadskonflikt.
5JMM GÚMKE BW FOFSHJJOWFTUFSJOHBS J (ÊWMF IBS FOFSHJLPTU-OBEFSOB TÊOLUT WÊTFOUMJHU KÊNGÚSU NFE NPUTWBSBOEF QFSJPE %FO OZB JOEVOTUOJOHTBOMÊHHOJOHFO TPN ESJGUTBUUFT J NBK IBS NJOTLBU PMKFGÚSCSVLOJOHFO WÊM J MJOKF NFE EFO CFSÊLOBEF CFTQBSJOHFO QÌ N QFS ÌS* BQSJM havererade dock en turbin i Gävle vilket resulterade i ett driftavbrott för turbinen fram till i slutet av juli. Driftavbrot-UFU CFSÊLOBT IB NFEGÚSU FYUSB LPTUOBEFS PN DJSLB .LS
.BTTBWFETQSJTFSOB IÚKEFT GSÌO EFO KBOVBSJ NFE LSNGVC CFSPFOEF QÌ TPSUJNFOU PDI VQQUBH-OJOHTPNSÌEF 6OEFS TPNNBSFO BOOPOTFSBEFT ZUUFSMJHBSF QSJTIÚKOJOHBS PN LSNGVC WJMLB EPDL BMESJH mDL HFOPNTMBH QÌ ,PSTOÊT JOLÚQTQSJTFS JOOBO FO QSJTTÊOLOJOH NFE VQQ UJMM LSNGVC GSÌO ,PSTOÊT UJEJHBSF QSJTOJWÌ BO-OPOTFSBEFT J TFQUFNCFS 1SJTGÚSÊOESJOHBS QÌ NBTTBWFE GÌS FGGFLU QÌ ,PSTOÊT SÚSFMTFSFTVMUBU NFE DJSLB NÌOBEFST FGUFSTMÊQOJOH
Fördelning av rörelsekostnader januari-september 2011
Exklusive avskrivningar, Korsnäs Industri. Siffror inom parentes anger motsvarande period föregående år.
Investeringar och underhållsstopp
1SPKFLUFU BWTFFOEF FO OZ CJPFOFSHJBOMÊHHOJOH QÌ ,PSTOÊT JOEVTUSJPNSÌEF QÌHÌS J FUU NFE (ÊWMF &OFSHJ "# TBNÊHU CPMBH #PNIVT &OFSHJ "# 4ZGUFU NFE CJPFOFSHJBOMÊHH-OJOHFO ÊS BUU GSÌO TÊLSB MFWFSBOT BW NJMKÚWÊOMJH FM och ånga till Korsnäs fabrik i Gävle samt fjärrvärme till (ÊWMF &OFSHJT LVOEFS "SCFUFU MÚQFS FOMJHU QMBO PDI TBNU-MJHB IVWVELPNQPOFOUFS ÊS VQQIBOEMBEF JOPN QSPKFLUFUT
CVEHFUSBNBS'ÚS ,PSTOÊT LPNNFS JOWFTUFSJOHFO J BW BLUJFS PDI GÚSMBHTMÌO J #PNIVT BUU VQQHÌ UJMM DJSLB .LS WBSBW .LS VUCFUBMBEFT VOEFS PDI .LS IBS VUCFUBMBUT VOEFS EF GÚSTUB OJP NÌOBEFSOB * UJMMÊHH UJMM investeringen i Bomhus Energi kommer Korsnäs att göra ZUUFSMJHBSF FOFSHJJOWFTUFSJOHBS PN DJSLB .LS J CFmOUMJH BOMÊHHOJOH GÚS MFWFSBOT BW TQJMMWÊSNF UJMM (ÊWMF &OFSHJ "# WBSBW .LS VUCFUBMBEFT PDI .LS IBS VUCFUBMBUT VOEFS EF OJP GÚSTUB NÌOBEFSOB
6OEFS USFEKF LWBSUBMFU IBS CFTMVU GBUUBUT PN BUU JOWFTUFSB .LS J PNCZHHOBE BW 1. J (ÊWMF 0NCZHHOBEFO CFSÚS flera delar av maskinen och är en offensiv kvalitetsinveste-SJOH GÚS BUU GÚSCÊUUSB ZUPSOB QÌ LBSUPOHFO 0NCZHHOBEFO LPNNFS BUU HFOPNGÚSBT VOEFS PSEJOBSJF VOEFSIÌMMTTUPQQ IÚTUFO
I juli erhöll Korsnäs Gävle en dom från Mark- och Miljödomstolen vid Östersunds tingsrätt. Enligt domen skall ,PSTOÊT ZUUFSMJHBSF TÊOLB VUTMÊQQFO BW 50\$ 5PUBM 0SHBOJD \$BSCPO TZSFGÚSCSVLBOEF ÊNOFO GSÌO GBCSJLFO J (ÊWMF ,PSTOÊT CFIÚWFS EÊSGÚS VOEFS JOWFTUFSB DJSLB Mkr i sin externa reningsanläggning. Korsnäs har överklagat domen till Mark- och miljööverdomstolen.
¯SFUT VOEFSIÌMMTTUPQQ J GBCSJLFSOB J (ÊWMF PDI 'SÚWJ GSBNHÌS BW OFEBOTUÌFOEF UBCFMM 6OEFSIÌMMTLPTUOBEFSOB J TBNCBOE NFE QSPEVLUJPOTTUPQQFU J (ÊWMF VOEFS EFU GKÊSEF LWBSUBMFU GÚSWÊOUBT VQQHÌ UJMM DJSLB .LS WJMLFU ÊS QÌ samma nivå som föregående år. I tillägg till underhållskostnaderna kommer rörelseresultatet för fjärde kvartalet även BUU QÌWFSLBT BW QSPEVLUJPOTCPSUGBMM J TBNCBOE NFE VOEFS-IÌMMTTUPQQFU
Genomförda samt planerade
| underhållsstopp | 2011 | 2010 |
|---|---|---|
| Korsnäs Gävle | Kv 4: 10 dygn | Kv 2: 2 dygn Kv 4: 9 dvan |
| Korsnäs Frövi | Kv 2: 8 dygn | Kv 2: 11 dygn |
Kinneviks innehav
Telekom & tjänster
,JOOFWJL IBS HFOPN JOOFIBWFO J .JMMJDPN PDI 5FMF TUBSLB NBSLOBETQPTJUJPOFS JOPN NPCJMUFMFGPOJ J 4LBOEJBWJFO #BM-UJLVN 3ZTTMBOE -BUJOBNFSJLB PDI "GSJLB TÚEFS PN 4BIBSB 5PUBMU UÊDLFS ,JOOFWJLT UFMFLPNCPMBH FO CFGPMLOJOH QÌ NJMKPOFS PDI EF IBS NJMKPOFS BCPOOFOUFS J MÊOEFS
Millicom
.JMMJDPN FSCKVEFS QSJTWÊSEB PDI MÊUUJMMHÊOHMJHB GÚSCFUBMEB NPCJMUFMFGPOJUKÊOTUFS J MÊOEFS J -BUJOBNFSJLB PDI "GSJLB
| jan-sept | juli-sept | |||
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (MUSD) | 2011 | 2010 1) | 2011 | 2010 1) |
| Intäkter | 3 352 | 2 949 | 1 151 | 1 018 |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) | 1 551 | 1 399 | 529 | 484 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) | 924 | 801 | 321 | 266 |
| Nettoresultat | 693 | 1 495 | 288 | 1 205 |
| Antal mobilabonnenter (miljoner) | 42,2 | 37,4 |
1) Pro forma inklusive full konsolidering av verksamheten i Honduras
.JMMJDPNT GÚSTÊMKOJOHTUJMMWÊYU J MPLBM WBMVUB WBS J EFU USFEKF LWBSUBMFU KÊNGÚSU NFE TBNNB LWBSUBM #PMBHFU MJHHFS WÊM J MJOKF NFE TJO BNCJUJPO BUU VQQWJTB FO UJMMWÊYU PN DB J MPLBM WBMVUB GÚS IFMÌSFU &#*5%"NBSHJOBMFO WBS USPUT GPSUTBUUB JOWFTUFSJOHBS J OZB UKÊOTUFS
Den starka tillväxt Millicom ser i data och mobila finan-TJFMMB UKÊOTUFS J IFMB HSVQQFO HZOOBS CPMBHFUT UJMMWÊYUBNCJtioner. Investeringar i nya tjänster kommer att öka intäkter, "316 &#*5%" PDI BWLBTUOJOH QÌ JOWFTUFSBU LBQJUBM NFO EF LPNNFS BUU TQÊ VU &#*5%"NBSHJOBMFO
4UZSFMTFO LPNNFS BUU LBMMB UJMM FO FYUSB CPMBHTTUÊNNB GÚS BUU CFTMVUB PN FO FYUSB VUEFMOJOH PN 64% QFS BLUJF att utbetalas i december. Denna utdelning innebär att Milli-DPNT UPUBMB ÌUFSGÚSJOH BW LBQJUBM UJMM BLUJFÊHBSOB VQQHÌS UJMM NJMKBSE EPMMBS GÚS IFMÌSFU
Tele2
5FMF FSCKVEFS QSPEVLUFS PDI UKÊOTUFS JOPN GBTU PDI NPCJM UFMFGPOJ CSFECBOE EBUBOÊU PDI LBCFM57 NFE HFPHSBmTLU GPLVT QÌ 3ZTTMBOE ½TUFVSPQB PDI /PSEFO
| jan-sept | juli-sept | |||
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (Mkr) | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
| Intäkter | 29 911 | 30 055 | 10 340 | 9 989 |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) | 8 061 | 7 796 | 2 893 | 2 751 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) | 5 328 | 5 732 | 1 950 | 1 892 |
| Nettoresultat | 3 593 | 5 382 | 1 259 | 2 484 |
| Antal kunder (miljoner) | 33,5 | 30,1 |
5FMFT OFUUPPNTÊUUOJOH VOEFS USFEKF LWBSUBMFU VQQHJDL UJMM .LS WJMLFU NPUTWBSBS FO UJMMWÊYU FYLMVTJWF WBMVUBGÚSÊOESJOHBS PDI QPTUFS BW FOHÌOHTLBSBL-UÊS QÌ 0NTÊUUOJOHTVUWFDLMJOHFO WBS GSÊNTU FUU SFTVMUBU av fortsatta framgångar inom mobila tjänster, till viss del utjämnat av en negativ försäljningsutveckling inom fast telefoni.
5FMF CJCFIÚMM FO TUBSL QPTJUJPO J 3ZTTMBOE PDI UPH ZU-UFSMJHBSF NBSLOBETBOEFMBS HFOPN BUU OZUUKB (WFSLTBNIF-UFO QÌ FUU GSBNHÌOHTSJLU TÊUU 5FMF IBS OÌUU EFO ÚWSF EFMFO BW TJO mOBOTJFMMB HVJEOJOH WBE HÊMMFS &#*5%" GÚS NBSLnadsområdet.
* 4WFSJHF GPSUTBUUF VUCZHHOBEFO BW ( PDI (OÊUFO GÚS BUU LVOOB NÚUB EFO TUÊOEJHU ÚLBEF FGUFSGSÌHBO QÌ EBUBBDcess hos kunderna.
-BOTFSJOHFO BW 5FMFT UKÊOTUFS J ,B[BLTUBO IBS HFOPNförts väl och förbättrade skalfördelar har lett till att verk-TBNIFUFO J /FEFSMÊOEFSOB IBS OÌUU FO GÚSCÊUUSBE &#*5%" nivå samtidigt som nya tillväxtmöjligheter utvärderas, TÌTPN NÚKMJHIFUFO GÚS 5FMF BUU CMJ NPCJMPQFSBUÚS NFE FHFU nätverk.
Kinneviks innehav
Transcom
5SBOTDPN ÊS WFSLTBNU JOPN PVUTPVSDJOH BW \$VTUPNFS 3FMBUJPOTIJQ .BOBHFNFOU \$3. PDI JOLBTTP #PMBHFU IBS ÚWFS BOTUÊMMEB PDI CFESJWFS FO HMPCBM WFSLTBNIFU J MÊOEFS
| jan-sept | juli-sept | |||
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (MEur) | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
| Intäkter | 411,1 | 440,3 | 132,7 | 144,5 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) | -30,1 | 12,6 | -5,8 | 4,6 |
| Nettoresultat | -48,9 | 9,1 | -22,9 | 3,3 |
5SBOTDPNT GÚSTÊMKOJOH J EFU USFEKF LWBSUBMFU WBS .&VS PDI &#*5 WBS .&VS 6OEFSMJHHBOEF &#*5" WBS MEur exklusive omstrukturerings- och engångskostnader.
5SBOTDPN BOOPOTFSBEF FO GVMMU HBSBOUFSBE GÚSFUSÊEFTF-NJTTJPO PN DB .LS WJMMLPSBU BW FO FYUSB CPMBHTTUÊNNB TPN TLBMM IÌMMBT EFO OPWFNCFS ,JOOFWJL IBS GÚS BWTJLU BUU UFDLOB TJO EFM BW 5SBOTDPNT OZFNJTTJPO TBNU garantera resterande del av emissionen som inte omfattas av teckningsåtaganden från andra aktieägare.
Bolaget har träffat avtal med sina banker att refinansiera TJO OVWBSBOEF LSFEJUGBDJMJUFU TPN MÚQFS UJMM BQSJM NFE FO OZ GBDJMJUFU PN .&VS NFE FO MÚQUJE QÌ ÌS
Media
,JOOFWJLT JOOFIBW JOPN .FEJB mOOT J UPUBMU NBSLOBEFS PDI IBS FO LPNCJOFSBE SÊDLWJEE PN NJMKPOFS EBHMJHB 57 UJUUBSF J .5( PDI NJMKPOFS MÊTBSF J .FUSP
Modern Times Group MTG
.5( ÊS FUU JOUFSOBUJPOFMMU NFEJFGÚSFUBH NFE EFO OÊTU TUÚST-UB HFPHSBmTLB TQSJEOJOHFO BW SBEJP PDI 57WFSLTBNIFU J &VSPQB .5(T GSJ PDI CFUBM57LBOBMFS OÌS NFS ÊO NJMKPOFS NÊOOJTLPS J MÊOEFS
| jan-sept | juli-sept | |||
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (Mkr) | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
| Intäkter | 9 762 | 9 484 | 3 106 | 3 017 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) |
1 879 | 1 608 | 514 | 427 |
| Nettoresultat | 1 276 | 1 182 | 306 | 359 |
4BNUMJHB .5(T GZSB BGGÊSTTFHNFOU JOPN 57 WÊYUF KÊNfört med föregående år och bidrog till koncernens försäljningsökning i det tredje kvartalet – vilket säsongsmässigt normalt är det svagaste i termer av försäljning. De skandi-OBWJTLB 57SFLMBNNBSLOBEFSOB GPSUTBUUF BUU WBSB TUBSLB PDI WJTTB BW UJMMWÊYUNBSLOBEFSOB VQQWJTBEF IÚHSF UJMMWÊYU ÊO GÚSSB LWBSUBMFU EÌ .5( UPH NBSLOBETBOEFMBS "OUBMFU OPSE-JTLB BCPOOFOUFS JOPN CFUBM57 WBS J TUPSU TFUU PGÚSÊOESBU PDI GÚSTÊMKOJOHTUJMMWÊYUFO ÌUFSTQFHMBEF ÚLBOEF "316OJWÌFS 4BNUJEJHU SFEPWJTBEF CÌEF WFSLTBNIFUFSOB GÚS LBOBMGÚS-TÊMKOJOH PDI CFUBM57QMBUUGPSNBSOB QÌ UJMMWÊYUNBSLOBEFSOB ytterligare ett kvartal av tvåsiffrig tillväxt jämfört med föregående år, både räknat i antal abonnenter och försäljning.
.5( IBS GPSUTBUU BUU JOWFTUFSB J TJOB QSPHSBNUBCMÌFS LBOBMFS QMBUUGPSNBS PDI LBNQBOKFS GÚS BUU UB JO BCPOOFOUFS CÌEF QÌ USBEJUJPOFMMB PDI OZB NBSLOBEFS NFO SFEPWJTBEF USPUT EFUUB FO ÚLBE SÚSFMTFNBSHJOBM QÌ LPODFSOOJWÌ GÚS kvartalet jämfört med föregående år.
Kinneviks innehav
Metro
Metro är världens största internationella dagstidning och QVCMJDFSBT J ÚWFS TUÚSSF TUÊEFS J MÊOEFS SVOU PN J &VSPQB /PSE PDI 4ZEBNFSJLB TBNU "TJFO .FUSP MPDLBS FO MÊTFLSFUT PN OÊSNBSF NJMKPOFS EBHMJHB MÊTBSF
| jan-sept | juli-sept | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (MEur) | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | ||
| Intäkter | 138,8 | 119,6 | 42,0 | 37,4 | ||
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) | 4,7 | 4,2 | -1,8 | 4,5 | ||
| Nettoresultat | -6,7 | -2,8 | -6,2 | 1,8 | ||
| Tabellen ovan avser kvarvarande verksamheter. B-Aktien Omsatt antal aktier 1000-tal OMX Stockholm PI 20 15 10 5 |
||||||
| 0.5 2006 2007 2008 2009 |
2010 | 2011 | 80 000 60 000 40 000 20 000 © NASDAQ OMX |
%FU USFEKF LWBSUBMFU ÊS .FUSPT TWBHBTUF QÌ HSVOE BW MÊHSF BOOPOTGÚSTÊMKOJOH J &VSPQB VOEFS TPNNBSNÌOBEFSOB Metro ökade sin försäljning i Danmark, den var oförändrad J 4WFSJHF PDI GÚSTÊMKOJOHFO GÚMM J )PMMBOE 7FSLTBNIFUFSOB i utvecklingsmarknader fortsatte att växa starkt och både \$IJMF PDI .FYJDP VQQWJTBEF EVCCFMTJGGSJH UJMMWÊYU
.FUSPT GÚSMVTU J EFU USFEKF LWBSUBMFU WBS .&VS GÚS LWBSWBSBOEF WFSLTBNIFU JOLMVTJWF FO SFTFSWFSJOH PN .&VS QÌ HSVOE BW FO UWJTU J 4QBOJFO TPN IBS ÚWFSLMBHBUT Metro förbättrade rörelseresultatet i Danmark samt Latin-BNFSJLB NFO J 4WFSJHF WBS EFU MÊHSF ÊO GÚSFHÌFOEF ÌS EÌ det var valår.
.FUSP IBS BOUBHJU FUU CVE GSÌO 5PSTUBS \$PSQPSBUJPO CPMBHFUT QBSUOFS J ,BOBEB BUU TÊMKB QSPDFOU BW FOHFMTLB .FUSP ,BOBEB GÚS .&VS GÚSF TLBUU WJMLFU JOOFCÊS BUU .FUSP CFIÌMMFS FUU ÊHBOEF PN QSPDFOU #VEFU GSJHÚS WÊS-EFO GÚS .FUSPT BLUJFÊHBSF PDI 5PSTUBS LBO VUOZUUKB TZOFSHJFS med sina befintliga medieverksamheter. Med försäljningar-OB J ,BOBEB 'SBOLSJLF PDI 6OHFSO LBO .FUSP OV GPLVTFSB sina resurser i utvecklingsmarknader. I det tredje kvartalet MBOTFSBEF .FUSP OZB VUHÌWPS J #PHPUB \$PMPNCJB (VBEBMB-KBSB .FYJLP #FMP )PSJ[POUF J #SBTJMJFO PDI -JNB J 1FSV
Online
| Investering (Mkr) | Ägarandel | Investerat belopp |
Bedömt marknads- värde |
|---|---|---|---|
| Rocket Internet med portföljbolag | varierande | 2 287 | 3 193 |
| Avito (direkt och via Vosvik) | 52% | 285 | 336 |
| CDON | 25,1% | 517 1) | 419 |
| Övriga online investeringar | varierande | 463 | 174 |
1) Värdet av erhållen utdelning från MTG vid utdelningstillfället och senare förvärv.
0OMJOFUKÊOTUFS WÊYFS LSBGUJHU PDI ,JOOFWJL TÚLFS PMJLB investeringar som gynnas av att en allt större del av hushål-MFOT UJE PDI CVEHFU MÊHHT POMJOF )VWVEGPLVT ÊS LPOTV-NFOUOÊSB UKÊOTUFS NFE SFMBUJWU CFQSÚWBEF BGGÊSTNPEFMMFS &YQBOTJPOFO JOPN LPOTVNFOUSFMBUFSBEF JOUFSOFUUKÊOTUFS ÊS LBQJUBMLSÊWBOEF PDI LPOLVSSFOTFO QÌ NBSLOBEFO ÊS IÌSE NFO TBNUJEJHU ÊS UJMMWÊYUQPUFOUJBMFO TUPS
6OEFS ÌSFUT OJP GÚSTUB NÌOBEFS IBS ,JOOFWJL UFDLOBU BWUBM PN BUU JOWFTUFSB TBNNBOMBHU DJSLB .LS JOPN POMJOF JOLMVTJWF .LS J 3PDLFU *OUFSOFU NFE QPSUGÚMK-CPMBH WBSBW .LS ÊOOV FK IBEF CFUBMBUT VU WJE USFEKF LWBSUBMFUT TMVU .LS J "WJUP TBNU .LS J \$%0/
CDON
\$%0/ (SPVQ ÊS FO MFEBOEF FIBOEFMTLPODFSO NFE OÌHSB BW /PSEFOT NFTU WÊMLÊOEB PDI VQQTLBUUBEF WBSVNÊSLFO
| jan-sept | juli-sept | |||
|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal (Mkr) | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
| Intäkter | 2 087 | 1 441 | 826 | 514 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar EBIT | 58 | 97 | 19 | 31 |
| Nettoresultat | 35 | 64 | 12 | 19 |
\$%0/T GZSB BGGÊSTTFHNFOU GPSUTÊUUBUUF BUU WÊYB TOBCCU PDI CJESPH UJMM LPODFSOFOT MÚOTBNIFU J EFU USFEKF LWBSUBMFU 6Oder året har bolaget förvärvat två verksamheter och under EFU TFOBTUF LWBSUBMFU IBS EFU ÊWFO TUBSUBU FO OZ WFSLTBNIFU TIPQQJOHLMVCCFO .FNCFSTDPN
%FO QÌHÌFOEF FYQBOTJPOFO BW 4QPSU )ÊMTB TFHNFOtet i Danmark, Norge och Finland bidrog till segmentets GPSUTBUU IÚHB UJMMWÊYU PDI TLJGUFU GSÌO NFEJFQSPEVLUFS UJMM IFNFMFLUSPOJL JOPN 6OEFSIÌMMOJOHTTFHNFOUFU IBS TUÊSLU försäljningsutvecklingen för koncernen även under det tred-KF LWBSUBMFU #ÌEF .PEF PDI )FN 5SÊEHÌSETTFHNFOUFO GPSUTÊUUFS EFO HFPHSBmTLB FYQBOTJPOFO NFE EFO QBOOPSE-JTLB MBOTFSJOHFO BW 5SFUUJTF PDI MBOTFSJOHFO BW /FMMZDPN QÌ OZB NBSLOBEFS J &VSPQFJTLB VOJPOFO WJMLFU ÊS GÚSTUB steget mot en global lansering av Nelly.com.
Kinneviks innehav
Online – onoterade investeringar
3PDLFU *OUFSOFU ÊHFS FO QPSUGÚMK NFE PMJLB FIBOEFMTCPMBH och andra konsumentinriktade onlinebolag, inklusive bland BOOBU FIBOEFMTQMBUTFO ;BMBOEP TPN CFESJWFS OÊUIBOEFM NFE GPLVT QÌ TLPS PDI NPEF J &VSPQB FIBOEFMTQMBUTFS GÚS TLPS J #SBTJMJFO %BmUJ PDI 3ZTTMBOE -BNPEB (SPV-QPO TPN FSCKVEFS HSVQQSBCBUUFS EBUJOHTJUFO F%BSMJOH TPN BSCFUBS NFEQSPmMNBUDIOJOH TBNU 8JNEV PDI "JSJ[V TPN ESJWFS NBSLOBETQMBUTFS GÚS GÚSNFEMJOH BW LPSUUJETCPFOEF
6OEFS USFEKF LWBSUBMFU IBS ,JOOFWJL UFDLOBU BWUBM PN BUU EJSFLUJOWFTUFSB TBNNBOMBHU .LS J 3PDLFUT QPSUGÚMKCPlag. Investeringarna omfattar såväl nystartade bolag som ytterligare finansiering till redan befintliga bolag. Bland annat IBS ZUUFSMJHBSF NFEFM JOWFTUFSBUT J FIBOEFMTQMBUTFSOB %BmUJ J #SBTJMJFO PDI -BNPEB J 3ZTTMBOE TBNU J (MPTTZCPY FUU CP-MBH TPN UJMMIBOEBIÌMMFS UKÊOTUFS GÚS TLÚOIFUTQSPEVLUFS ,JOnevik har även tecknat avtal om att direktinvestera i Möbel 1SPm FUU CPMBH TPN TUBSUBEFT GÚS BUU CFESJWB OÊUIBOEFM BW NÚCMFS NFE JOJUJBMU GPLVT QÌ EFO UZTLB NBSLOBEFO
6OEFS USFEKF LWBSUBMFU TMVUGÚSEFT FO ZUUFSMJHBSF mOBO-TJFSJOH BW FIBOEFMTQMBUTFO ;BMBOEP ;BMBOEP TUBSUBEF TJO WFSLTBNIFU J 5ZTLMBOE PDI IBS EF TFOBTUF NÌOB-EFSOB MBOTFSBU FIBOEFMTQMBUTFS J /FEFSMÊOEFSOB 'SBOLSJLF 4UPSCSJUBOOJFO ½TUFSSJLF *UBMJFO TBNU 4DIXFJ[ #PMBHFU BWTFS GPSUTÊUUB TJO FYQBOTJPO TÌWÊM HFPHSBmTLU TPN HFOPN utökat sortiment inom skor, mode och accessoarer.
"WJUPSV ÊS EFO MFEBOEF POMJOFUKÊOTUFO GÚS SBEBOOPOTFS DMBTTJmFET J 3ZTTMBOE 6OEFS EFU USFEKF LWBSUBMFU IBEF CPMBHFU J HFOPNTOJUU NJMKPOFS OZB BOOPOTFS QFS NÌOBE NPUTWBSBOEF QFSJPE GÚSFHÌFOEF ÌS NJMKPO PDI miljoner månatliga unika besökare. Bolaget har fortsatt att JOWFTUFSB GÚS BUU ZUUFSMJHBSF TUÊSLB TJO MFEBOEF QPTJUJPO PDI har bland annat utökat sitt erbjudande mot företagsannon-TÚSFS *OUÊLUFSOB LPNNFS GSÊNTU GSÌO SFLMBNGÚSTÊMKOJOH QÌ XFCCQMBUTFO 6OEFS BOESB LWBSUBMFU EFMUPH ,JOOFWJL J FO GÚSFUSÊEFTFNJTTJPO SJLUBE UJMM CFmOUMJHB BLUJFÊHBSF J "WJUP PDI JOWFTUFSBEF .LS GÚS BUU mOBOTJFSB CPMBHFUT GPSUTBUUB FYQBOTJPO
Mikrofinansiering
| Investering (Mkr) | Agarandel | belopp | Bedömt Investerat marknads- värde |
|---|---|---|---|
| Bayport | 37% | 329 | 380 |
| Övriga mikrofinansinvesteringar | varierande | 31 | 29 |
1Ì TBNNB TÊUU TPN ,JOOFWJL VUWFDLMBEF UFMFLPNUKÊOTUFS J UJMMWÊYUNBSLOBEFS HFOPN JOOPWBUJWB QSPEVLUFS PDI EJTUributionssätt söker Kinnevik nu investeringsmöjligheter i mikrofinanssektorn.
BZQPSU TPN FSCKVEFS NJLSPLSFEJUFS PDI mOBOTJFMMB UKÊOTUFS J GFN BGSJLBOTLB MÊOEFS (IBOB 6HBOEB ;BNCJB 5BO[BOJB PDI #PUTXBOB TBNU J \$PMPNCJB ÊS ,JOOFWJLT TUÚSTUB JOWFTUFSJOH J TFLUPSO #BZQPSU HSVOEBEFT PDI har vuxit under lönsamhet till ett ledande afrikanskt mikSPLSFEJUGÚSFUBH NFE UPUBMB UJMMHÌOHBS PN DJSLB .64% "OUBMFU LVOEFS VQQHÌS UJMM DJSLB PDI QSPEVLUQPSU-GÚMKFO VUÚLBT TUÊOEJHU GSBNGÚS BMMU NFE MÌO NFE MÊOHSF MÚQtid. Lånen används främst för att finansiera större engångsutgifter såsom skolavgifter, investeringar i jordbruk eller för att starta mindre företag.
(IBOB PDI ;BNCJB ÊS #BZQPSUT TUÚSTUB NBSLOBEFS NFEBO ÊWFO ÚWSJHB MÊOEFS VQQWJTBS TOBCC UJMMWÊYU #PMBHFUT FYQBOTJPO UJMM \$PMPNCJB TLFEEF VOEFS GÚSTUB LWBSUBMFU genom förvärv av aktiemajoriteten i det lokala mikrofinans-CPMBHFU 'J.4"
.JDSPWFTU ** ÊS FO GPOE TPN IBS GPLVT QÌ BLUJFJOWFTUFringar i mikrofinansbolag i utvecklingsländer. Fonden har i dagsläget fyra investeringar, två i Indien samt en i vardera 1BSBHVBZ PDI 1FSV
Jordbruk
| Investering (Mkr) | Agarandel | belopp | Bedömt Investerat marknads- värde |
|---|---|---|---|
| Black Earth Farming, Ryssland | 24.9% | 659 | 538 |
| Rolnyvik, Polen | 100% | 174 | 250 |
/VWBSBOEF GPLVT JOPN KPSECSVL ÊS BUU GPSUTÊUUB FYQBOEFSB inom mindre utvecklade områden där större arealer kan GÚSWÊSWBT UJMM SFMBUJWU MÌHB QSJTFS PDI VUWFDLMBT GÚS BUU OÌ FO IÚHSF QSPEVLUJWJUFU
Black Earth Farming
MBDL &BSUI 'BSNJOH #&' WBST BLUJF ÊS OPUFSBE QÌ /"4%"2 0.9 4UPDLIPMN ÊS FUU MFEBOEF KPSECSVLTCPMBH NFE WFSLTBNIFU J 3ZTTMBOE #PMBHFU GÚSWÊSWBS PDI CSVLBS KPSECSVLTNBSL J EFO CÚSEJHB 4WBSUB +PSEFOSFHJPOFO J TZE-WÊTUSB 3ZTTMBOE
| jan-juni | jan-juni | helår | |
|---|---|---|---|
| Nyckeltal (MUSD) | 2011 | 2010 | 2010 |
| Intäkter | 20.6 | 31.8 | 46.9 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | $-9.6$ | $-4.8$ | $-31.2$ |
| Nettoresultat | $-15.4$ | $-8.1$ | -42.5 |
BEF har under året rekryterat ett nytt management team TPN GPLVTFSBS QÌ BUU GÚSCÊUUSB EFO GSBNUJEB BWLBTUOJOHFO QFS IFLUBS
Kinneviks innehav
)JUUJMMT J ÌS IBS TLÚSEFO ESBCCBUT BW UPSLB J #MBDL Earth regionen under senvåren och den tidiga sommaren när en stor del av skörden inte fick regn från mitten av maj UJMM TMVUFU BW KVOJ .FE SFTQFLUJWF BW WJOUFSWFUF PDI LPSO TLÚSEBUÊS OFUUPBWLBTUOJOHFO QFS IFLUBS UPO GÚS WFUF PDI UPO GÚS LPSO
Jordbruk – övriga investeringar
,JOOFWJLT IFMÊHEB KPSECSVLTCPMBH 3PMOZWJL ESJWFS HÌSEBSOB #BSDJBOZ PDI 1PEMBXLJ NFE FO UPUBM BSFBM PN IFLUBS
3PMOZWJL SFEPWJTBEF FUU SÚSFMTFSFTVMUBU PN .LS för årets nio första månader. Det förbättrade rörelseresultatet förklaras främst av att en stor del av föregående års TLÚSE MBHSBEFT PDI TÌMEFT VOEFS JOMFEOJOHFO BW UJMM SÌEBOEF NBSLOBETQSJTFS GÚS TQBOONÌM WJMLB WBSJU IÚHSF ÊO
En torr tillväxtsäsong följd av en väldigt regnig skörde-TÊTPOH IBS SFTVMUFSBU J MÊHSF TLÚSE QFS IFLUBS KÊNGÚSU med föregående år.
6OEFS EFU USFEKF LWBSUBMFU IBS ,JOOFWJL BWZUUSBU TJUU JOOFIBW PN BW BLUJFSOB J EFU VLSBJOTLB KPSECSVLTCPMB-HFU 3BX"HSP GÚS .LS
Bioenergi
| Investering (Mkr) | Ägarandel | Investerat belopp |
Bedömt marknads- värde |
|---|---|---|---|
| Latgran | 75% | 129 | 266 |
| Vireo | 75% | 22 | 22 |
1SPEVLUJPO BW FOFSHJ GSÌO GÚSOZFMTFCBSB FOFSHJLÊMMPS GÚSWÊOUBT WÊYB LSBGUJHU J GSBNGÚS BMMU &VSPQB VOEFS EF kommande åren, en utveckling som drivs av åtaganden JOPN &6 BUU BW FOFSHJGÚSTÚSKOJOHFO TLBMM LPNNB GSÌO GÚSOZFMTFCBS FOFSHJ %FTTB FYUFSOB PNWÊSMETGBLUPSFS J kombination med Kinneviks erfarenheter från och investeringar inom jordbruks- och skogssektorn, gör att bioenergi ÊS BW TUSBUFHJTLU JOUSFTTF GÚS ,JOOFWJL 4USBUFHJO GPLVTFSBT LSJOH UWÌ LÊSOPNSÌEFO o TUPSTLBMJH QSPEVLUJPO BW QFMMFUT PDI MPLBM QSPEVLUJPO BW FOFSHJ GSÌO CJPHBT PDI CJPNBTTB (FPHSBmTLU ÊS JOWFTUFSJOHBSOB LPODFOUSFSBEF UJMM \$FOUSBM PDI ½TUFVSPQB PDI WFSLTBNIFUFO CFESJWT J EF UWÌ CPMBHFO Latgran och Vireo Energy.
| Latgran | jan-sept | juli-sept | ||
|---|---|---|---|---|
| Mkr | 2011 | 2010 | 2011 | 2010 |
| Intäkter | 215 | 207 | 54 | 55 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 24 | 37 | 1 | 9 |
| Produktion, tusentals ton | 188 | 173 | 60 | 50 |
| Leveranser, tusentals ton | 181 | 163 | 36 | 46 |
-BUHSBO CFESJWFS QSPEVLUJPO BW QFMMFUT GSÌO TLPHTSÌWBSB WJE CPMBHFUT USF QSPEVLUJPOTBOMÊHHOJOHBS J -FUUMBOE "MM QSPEVLUJPO FYQPSUFSBT UJMM FUU nFSUBM TUÚSSF JOEVTUSJFMMB LVO-EFS J 4LBOEJOBWJFO PDI ÚWSJHB OPSSB &VSPQB &GUFSGSÌHBO QÌ QFMMFUT IBS WBSJU GPSUTBUU HPE VOEFS ÌSFUT OJP GÚSTUB NÌOBEFS Ökade kostnader för råvaror och energi, vilket inte fullt ut LPNQFOTFSBUT BW IÚKEB GÚSTÊMKOJOHTQSJTFS IBS SFTVMUFSBU J BUU SÚSFMTFNBSHJOBMFO TKVOLJU UJMM KÊNGÚSU NFE GÚS NPUTWBSBOEF QFSJPE
6OEFS EFU USFEKF LWBSUBMFU IBS CPMBHFUT USFEKF QFMMFUTGB-CSJL J TZEÚTUSB -FUUMBOE UBHJUT J ESJGU FOMJHU QMBO *OWFTUFSJOH-FO IBS VQQHÌUU UJMM DJSLB .&63 PDI GBCSJLFO LPNNFS BUU IB FO QMBOFSBE ÌSTQSPEVLUJPO PN DJSLB ,UPO
7JSFP &OFSHZ TUBSUBEF WFSLTBNIFU NFE TZGUF BUU CZHHB ÊHB PDI ESJWB BOMÊHHOJOHBS TPN QSPEVDFSBS FOFSHJ GSÌO GÚSOZCBSB LÊMMPS *OJUJBMU GPLVTFSBS CPMBHFU QÌ BUU TUBSUB QSPKFLU GÚS BUU VUWJOOB FOFSHJ GSÌO BWGBMMTBOMÊHHOJOHBS PDI CJPHBT GSÌO ÚWSJHB GPSNFS BW SFTUQSPEVLUFS NFE HFPHSBmTLU GPLVT QÌ 1PMFO PDI OÊSMJHHBOEF NBSLOBEFS ,POUSBLU IBS tecknats om utvinning av biogas med ett antal avfallsan-MÊHHOJOHBS J 1PMFO PDI 7JUSZTTMBOE J WJMLB 7JSFP OV JOWFTUF-SBS GÚS BUU QÌCÚSKB GÚSTÊMKOJOH BW FOFSHJ VOEFS TMVUFU BW ÌSFU
Moderbolag och övrigt
"ENJOJTUSBUJPOTLPTUOBEFSOB JOPN NPEFSCPMBHFU PDI LPO-DFSOFOT ÚWSJHB CPMBH VQQHJDL UJMM OFUUP .LS GÚS EF första nio månaderna efter fakturering för utförda tjänster.
Förvärvad verksamhet
* TMVUFU BW NBK GÚSWÊSWBEF ,JOOFWJL BW BLUJFSOB J ( (PPE (PWFSOBODF (SPVQ w(w FUU CPMBH TPN UJMMIBOEBhåller strategiska rådgivningstjänster avseende utvecklings-NBSLOBEFS GÚS FO LÚQFTLJMMJOH PN .(#1 JOLMVTJWF FO LBTTB QÌ .(#1 &OMJHU EFO QSFMJNJOÊSB GÚSWÊSWTBOBMZTFO HFS USBOTBLUJPOFO VQQIPW UJMM FO HPPEXJMM PN .LS J ,JOOFWJLT LPODFSOSFEPWJTOJOH ( IBS VOEFS KVOJTFQUFN-CFS CJESBHJU UJMM LPODFSOFOT SFTVMUBU NFE .LS 0N ( IBEF JOHÌUU J LPODFSOFO GSÌO KBOVBSJ CFSÊLOBT SFTVMUBUFU IB WBSJU .LS IÚHSF
Risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens finansiering och hantering av finansiella risker är centraliserad till Kinneviks finansfunktion och bedrivs VUJGSÌO FO BW TUZSFMTFO GBTUTUÊMME mOBOTQPMJDZ ,PODFSOFOT PQFSBUJWB SJTLFS CFEÚNT PDI IBOUFSBT GSÊNTU JOPN SFTQFL-UJWF BGGÊSTPNSÌEF PDI SBQQPSUFSBT UJMM ,JOOFWJLT TUZSFMTF
Koncernen har en modell för riskhantering, vilken syftar UJMM BUU JEFOUJmFSB LPOUSPMMFSB PDI SFEVDFSB SJTLFS 3BQQPSUFring av identifierade risker och hantering av dessa sker en HÌOH QFS LWBSUBM UJMM ,JOOFWJLT TUZSFMTF
%F PQFSBUJPOFMMB SJTLFSOB mOOT IVWVETBLMJHFO JOPN Kinneviks helägda dotterbolag Korsnäs och är främst relaterade till marknadsutveckling, relationer med kunder och le-WFSBOUÚSFS TBNU SJTLFO GÚS FUU TUÚSSF IBWFSJ J QSPEVLUJPOFO
,JOOFWJL ÊS FYQPOFSBU GÚS mOBOTJFMMB SJTLFS GSÊNTU WBE BWTFS WÊSEFGÚSÊOESJOHBS J BLUJFQPSUGÚMKFO GÚSÊOESJOHBS J marknadsräntor, valutarisker samt likviditets- och refinansieringsrisk.
,PODFSOFO ÊS ÊWFO FYQPOFSBE GÚS QPMJUJTLB SJTLFS FGUFSsom de bolag Kinnevik investerat i har betydande verksam-IFU QÌ VUWFDLMJOHTNBSLOBEFS J UJMM FYFNQFM -BUJOBNFSJLB "GSJLB TÚEFS PN 4BIBSB PDI 3ZTTMBOE
För en mer detaljerad beskrivning av företagets risker och osäkerhetsfaktorer samt riskhantering hänvisas till förvalt-OJOHTCFSÊUUFMTFO TBNU /PU J ÌSTSFEPWJTOJOHFO GÚS
Redovisningsprinciper
7JE VQQSÊUUBOEF BW LPODFSOSFEPWJTOJOHFO UJMMÊNQBT *OUFS-OBUJPOBM 'JOBODJBM 3FQPSUJOH 4UBOEBSET *'34 TÌEBOB EF BOUBHJUT BW &6 %FOOB SBQQPSU IBS VQQSÊUUBUT FOMJHU ¯STSF-EPWJTOJOHTMBHFO PDI *"4 %FMÌSTSBQQPSUFSJOH
%F SFEPWJTOJOHTQSJODJQFS PDI CFSÊLOJOHTNFUPEFS TPN IBS UJMMÊNQBUT J EFOOB SBQQPSU ÊS EFTBNNB TPN EF TPN CFTLSJWT J ÌSTSFEPWJTOJOHFO GÚS
'SÌO PDI NFE VUHÚST SFEPWJTOJOHTTFHNFOUFO BW 1BQQFS LBSUPOH ,PSTOÊT ÚWSJHB SÚSFMTFESJWBOEF EPUUFS-CPMBH UJEJHBSF EFM BW /ZB *OWFTUFSJOHBS TBNU .PEFSCPMBH PDI ÚWSJHU 'ÚSÊOESJOHFO CFTLSJWT OÊSNBSF J OPU QÌ TJEBO J EFOOB SBQQPSU
Kinneviks årsstämma 2012
¯STTUÊNNBO LPNNFS BUU IÌMMBT J 4UPDLIPMN EFO NBK "LUJFÊHBSF TPN ÚOTLBS GÌ FUU ÊSFOEF CFIBOEMBU QÌ ÌSTTUÊNman skall inkomma med skriftligt förslag till arsstamma@ LJOOFWJLTF FMMFS UJMM \$PNQBOZ 4FDSFUBSZ *OWFTUNFOU "# ,JOOFWJL #PY 4UPDLIPMN TFOBTU TKV WFDLPS före årsstämman, för att garantera att ärendet kan inkluderas i kallelsen till årsstämman. Ytterligare information om hur och när registrering skall ske kommer att offentliggöras före årsstämman.
Valberedning inför årsstämma 2012
* FOMJHIFU NFE CFTMVU WJE ÌSTTUÊNNBO IBS \$SJTUJOB 4UFOCFDL TBNNBOLBMMBU FO WBMCFSFEOJOH CFTUÌFOEF BW MFEB-NÚUFS TPN SFQSFTFOUFSBS EF TUÚSTUB BLUJFÊHBSOB J ,JOOFWJL 7BMCFSFEOJOHFO CFTUÌS BW \$SJTUJOB 4UFOCFDL )FOSZ (VZ TPN GÚSFUSÊEBSF GÚS 7FSEFSF 4ËSM 8JMIFMN ,MJOHTQPS TPN GÚSFUSÊEBSF GÚS GBNJMKFO ,MJOHTQPS 3BNTBZ #SVGFS TPN GÚ-SFUSÊEBSF GÚS "MFDUB TBNU &EWBSE WPO )PSO TPN GÚSFUSÊEBSF GÚS GBNJMKFO WPO )PSO
*OGPSNBUJPO PN WBMCFSFEOJOHFOT BSCFUF mOOT QÌ ,JO-OFWJLT IFNTJEB XXXLJOOFWJLTF
"LUJFÊHBSF TPN ÚOTLBS MÊNOB GÚSTMBH BWTFFOEF SFQSFsentanter till Kinneviks styrelse kan inkomma med skriftligt förslag till [email protected] eller till Bolagssekretera-SFO *OWFTUNFOU "# ,JOOFWJL #PY 4UPDLIPMN
Finansiella rapporter
PLTMVUTLPNNVOJLÏ GÚS IFMÌSFU PGGFOUMJHHÚST EFO GFCSVBSJ
4UPDLIPMN PLUPCFS
Mia Brunell Livfors Verkställande Direktör och Koncernchef
*OGPSNBUJPOFO J EFOOB EFMÌSTSBQQPSU ÊS TÌEBO TPN ,JOOF-WJL TLB PGGFOUMJHHÚSB FOMJHU MBHFO PN WÊSEFQBQQFSTNBSLOBE PDIFMMFS MBHFO PN IBOEFM NFE mOBOTJFMMB JOTUSVNFOU *O-GPSNBUJPOFO MÊNOBEFT GÚS PGGFOUMJHHÚSBOEF EFO PLUPCFS LMPDLBO \$&5
Granskningsrapport
Inledning
7J IBS VUGÚSU FO ÚWFSTJLUMJH HSBOTLOJOH BW EFMÌSTSBQQPSUFO GÚS *OWFTUNFOU "# ,JOOFWJL GÚS QFSJPEFO KBOVBSJ o TFQ-UFNCFS %FU ÊS TUZSFMTFO PDI WFSLTUÊMMBOEF EJSFLUÚSFO TPN IBS BOTWBSFU GÚS BUU VQQSÊUUB PDI QSFTFOUFSB EFOOB EFM-ÌSTSBQQPSU J FOMJHIFU NFE *"4 PDI ÌSTSFEPWJTOJOHTMBHFO 7ÌSU BOTWBS ÊS BUU VUUBMB FO TMVUTBUT PN EFOOB EFMÌSTSBQQPSU HSVOEBE QÌ WÌS ÚWFSTJLUMJHB HSBOTLOJOH
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med 4UBOEBSE GÚS ÚWFSTJLUMJH HSBOTLOJOH 4½( ½WFSTJLUlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av BUU HÚSB GÚSGSÌHOJOHBS J GÚSTUB IBOE UJMM QFSTPOFS TPN ÊS ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt *OUFSOBUJPOBM 4UBOEBSET PO "VEJUJOH *4" PDI HPE SFWJTJPOTsed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om FO SFWJTJPO VUGÚSUT %FO VUUBMBEF TMVUTBUTFO HSVOEBE QÌ FO översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en VUUBMBE TMVUTBUT HSVOEBE QÌ FO SFWJTJPO IBS
Slutsats
(SVOEBU QÌ WÌS ÚWFSTJLUMJHB HSBOTLOJOH IBS EFU JOUF LPNmit fram några omständigheter som ger oss anledning att BOTF BUU EFMÌSTSBQQPSUFO JOUF J BMMU WÊTFOUMJHU ÊS VQQSÊUUBE GÚS LPODFSOFOT EFM J FOMJHIFU NFE *"4 PDI ÌSTSFEPWJTningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
4UPDLIPMN EFO PLUPCFS
&SOTU :PVOH "#
5IPNBT 'PSTMVOE "VLUPSJTFSBE SFWJTPS
För ytterligare information, besök www.kinnevik.se eller kontakta:
Mia Brunell Livfors, Verkställande Direktör och Koncern-DIFG UFM
5PSVO -JU[ÏO *OGPSNBUJPOT PDI *3DIFG UFM ? NPCJM
Investment AB Kinnevik grundades 1936 och representerar därmed en mer än sjuttioårig företagartradition under samma grupp av huvudägare. Kinneviks syfte är att bereda vinst till sina aktieägare, i huvudsak genom värdeökning i sin portfölj av tillgångar. Verksamheten omfattar sju sektorer: Papper & kartong, Telekom & tjänster, Media, Online, Mikrofinansiering, Jordbruk och Bioenergi.
Kinnevik har länge investerat i utvecklingsländer vilket har gett en betydande exponering mot konsumentsektorer i dessa marknader. Kinnevik söker att aktivt verka genom företagens styrelser.
Kinneviks aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholms lista för stora bolag, inom sektorn finans och fastigheter. Aktien handlas under kortnamnen KINV A och KINV B.
KONCERNENS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG (Mkr)
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 jan | 1 jan | 1 juli | 1 juli | 2010 | |
| Not | 30 sept | 30 sept | 30 sept | 30 sept | Helår |
| Intäkter | 6 610 | 6 442 | 2 168 | 2 079 | 8 593 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -5 492 | -5 406 | -1 719 | -1 617 | -7 315 |
| Bruttoresultat | 1 118 | 1 036 | 449 | 462 | 1 278 |
| Försäljnings- och administrationskostnader samt forsknings- och utvecklingskostnader |
-455 | -371 | -160 | -112 | -538 |
| Övriga rörelseintäkter | 87 | 257 | 26 | 54 | 326 |
| Övriga rörelsekostnader | -5 | -154 | 2 | -73 | -177 |
| Rörelseresultat | 745 | 768 | 317 | 331 | 889 |
| Erhållna utdelningar 2 |
4 184 | 2 689 | - | - | 3 105 |
| Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar 2 |
-3 190 | 9 968 | -1 315 | 4 305 | 9 899 |
| Ränteintäkter och andra finansiella intäkter | 49 | 47 | 12 | 12 | 60 |
| Räntekostnader och andra finansiella kostnader | -240 | -151 | -75 | -59 | -216 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 548 | 13 321 | -1 061 | 4 589 | 13 737 |
| Skatt | -129 | -144 | -59 | -77 | -115 |
| Periodens resultat | 1 419 | 13 177 | -1 120 | 4 512 | 13 622 |
| Varav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 1 417 | 13 159 | -1 120 | 4 509 | 13 602 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 2 | 18 | 0 | 3 | 20 |
| Resultat per aktie före utspädning, kronor | 5,11 | 47,48 | -4,04 | 16,27 | 49,08 |
| Resultat per aktie efter utspädning, kronor | 5,11 | 47,46 | -4,04 | 16,26 | 49,05 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier före utspäd ning |
277 170 733 | 277 158 190 | 277 183 276 | 277 158 190 | 277 158 190 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier efter ut spädning |
277 375 189 | 277 267 140 | 277 385 796 | 277 311 090 | 277 286 286 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN (Mkr)
| 2011 1 jan 30 sept |
2010 1 jan 30 sept |
2011 1 juli 30 sept |
2010 1 juli 30 sept |
2010 Helår |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 1 419 | 13 177 | -1 120 | 4 512 | 13 622 |
| Periodens övriga totalresultat | |||||
| Omräkningsdifferenser | 7 | -43 | -2 | -15 | -50 |
| Kassaflödessäkringar | -79 | 24 | -5 | -8 | 97 |
| Aktuariella vinster och förluster | 0 | 0 | 62 | 0 | 6 |
| Skatt hänförligt till övrigt totalresultat | 21 | -6 | -15 | 3 | -27 |
| Summa övrigt totalresultat | -51 | -25 | 40 | -20 | 26 |
| Periodens totalresultat | 1 368 | 13 152 | -1 080 | 4 492 | 13 648 |
| Periodens totalresultat hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 1 364 | 13 139 | -1 082 | 4 490 | 13 634 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 4 | 13 | 2 | 2 | 14 |
KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG (Mkr)
| 2011 1 jan 30 sept |
2010 1 jan 30 sept |
2011 1 juli 30 sept |
2010 1 juli 30 sept |
2010 Helår |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens rörelseresultat | 745 | 768 | 317 | 331 | 889 |
| Justering för poster som inte ingår i kassaflödet | 459 | 471 | 166 | 179 | 610 |
| Betald skatt | -160 | -269 | -57 | -55 | -301 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändring av | |||||
| rörelsekapital | 1 044 | 970 | 426 | 455 | 1 198 |
| Förändring av rörelsekapital | -467 | 10 | -211 | -84 | 112 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 577 | 980 | 215 | 371 | 1 310 |
| Förvärv av dotterbolag | -148 | - | - | - | -85 |
| Investeringar i materiella och biologiska anläggningstillgångar |
-463 | -406 | -148 | -110 | -688 |
| Försäljning av materiella och biologiska anläggningstillgångar |
7 | 0 | 7 | 0 | 7 |
| Investering i immateriella anläggningstillgångar | -4 | -22 | -4 | -9 | -29 |
| Investering i aktier och övriga värdepapper | -1 934 | -1 127 | -1 373 | -510 | -1 478 |
| Försäljning av aktier och övriga värdepapper | 28 | - | 28 | - | - |
| Erhållen utdelning | 4 184 | 3 029 | - | - | 3 029 |
| Förändring av lånefordringar | 9 | 54 | 0 | 54 | -63 |
| Erhållen ränta | 8 | 19 | 2 | 5 | 23 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 1 687 | 1 547 | -1 488 | -570 | 716 |
| Förändring av räntebärande lån | -666 | -1 506 | 1 388 | 328 | -1 079 |
| Betalda räntor | -242 | -138 | -77 | -55 | -203 |
| Erlagd utdelning | -1 247 | -831 | 0 | 0 | -831 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -2 155 | -2 475 | 1 311 | 273 | -2 113 |
| Periodens kassaflöde | 109 | 52 | 38 | 74 | -87 |
| Kursdifferens i likvida medel | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar vid periodens början | 150 | 237 | 221 | 215 | 237 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar vid periodens slut | 259 | 289 | 259 | 289 | 150 |
.
KONCERNENS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG (Mkr)
| Not TILLGÅNGAR |
2011 30 sept |
2010 30 sept |
2010 31 dec |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 952 | 823 | 828 |
| Materiella och biologiska anläggningstillgångar | 6 379 | 6 271 | 6 385 |
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt | |||
| värde via resultaträkningen 3 |
52 978 | 53 554 | 54 324 |
| - varav räntebärande | 175 | 67 | 188 |
| Finansiella tillgångar som hålles till förfall | 253 | 216 | 225 |
| Aktier i intresseföretag redovisade i enlighet | |||
| med kapitalandelsmetoden | 179 | 76 | 126 |
| 60 741 | 60 940 | 61 888 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 2 071 | 1 626 | 1 663 |
| Kundfordringar | 904 | 816 | 829 |
| Skattefordringar | 0 | 0 | 12 |
| Övriga omsättningstillgångar | 211 | 225 | 291 |
| Kortfristiga placeringar | 14 | 3 | 5 |
| Likvida medel | 245 | 286 | 145 |
| 3 445 | 2 956 | 2 945 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 64 186 | 63 896 | 64 833 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 54 521 | 53 950 | 54 398 |
| Eget kapital hänförligt till innehav utan bestämmande | |||
| inflytande | 55 | 50 | 27 |
| 54 576 | 54 000 | 54 425 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Räntebärande lån | 5 820 | 6 690 | 7 081 |
| Avsättningar för pensioner | 525 | 575 | 542 |
| Övriga avsättningar | 10 | 28 | 26 |
| Uppskjuten skatteskuld | 1 060 | 1 050 | 1 107 |
| Övriga skulder | 4 | 4 | 4 |
| 7 419 | 8 347 | 8 760 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Räntebärande lån | 658 | 11 | 63 |
| Avsättningar | 24 | 46 | 39 |
| Leverantörsskulder | 956 | 869 | 981 |
| Skatteskulder | 11 | 124 | 24 |
| Övriga skulder | 542 | 499 | 541 |
| 2 191 | 1 549 | 1 648 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 64 186 | 63 896 | 64 833 |
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL I SAMMANDRAG FÖR KONCERNEN (Mkr)
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 jan | 1 jan | 1 juli | 1 juli | 2010 | |
| 30 sept | 30 sept | 30 sept | 30 sept | Helår | |
| Eget kapital vid periodens ingång | 54 425 | 41 675 | 55 653 | 49 507 | 41 675 |
| Periodens totalresultat | 1 368 | 13 152 | -1 080 | 4 492 | 13 648 |
| Förvärv från innehav utan bestämmande inflytande |
- | - | - | - | -71 |
| Företagsförvärv, innehav utan bestäm mande inflytande |
22 | - | - | - | - |
| Tillskott från ägare utan bestämmande inflytande |
2 | - | - | - | - |
| Kontantutdelning | -1 247 | -831 | - | - | -831 |
| Effekt av aktiesparprogram | 6 | 4 | 3 | 1 | 4 |
| Eget kapital vid periodens utgång | 54 576 | 54 000 | 54 576 | 54 000 | 54 425 |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 54 521 | 53 950 | 54 521 | 53 950 | 54 398 |
| Hänförligt till innehav utan bestämmande | |||||
| inflytande | 55 | 50 | 55 | 50 | 27 |
| 2011 | 2010 | 2010 | |
|---|---|---|---|
| NYCKELTAL | 30 sept | 30 sept | 31 dec |
| Skuldsättningsgrad | 0,13 | 0,13 | 0,14 |
| Soliditet | 85% | 85% | 84% |
| Nettoskuldsättning | 6 316 | 6 704 | 7 123 |
DEFINITIONER AV NYCKELTAL
| Skuldsättningsgrad | Räntebärande skulder inklusive räntebärande avsättningar dividerat med eget kapital. |
|---|---|
| Soliditet | Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande i procent av balansomslut ningen. |
| Nettoskuld | Räntebärande skulder inklusive räntebärande avsättningar minus summan av räntebä rande fordringar, kortfristiga placeringar och likvida medel. |
| Rörelsemarginal | Rörelseresultat efter avskrivningar dividerat med nettoomsättning. |
| Operativt kapital | Periodens genomsnitt av immateriella och materiella anläggningstillgångar, aktier i in tresseföretag redovisade enligt kapitalandelsmetoden, varulager och kortfristiga icke räntebärande fordringar med avdrag för övriga avsättningar och kortfristiga icke ränte bärande skulder. |
| Avkastning på operativt kapital | Rörelseresultat efter avskrivningar dividerat med genomsnittligt operativt kapital. |
NOTER TILL KONCERNENS FINANSIELLA RAPPORTER (Mkr)
Not 1 Segmentsredovisning i sammandrag
Kinnevik är ett diversifierat bolag vars verksamhet består i att förvalta en portfölj av investeringar samt bedriva operativ verksamhet via dotterbolag. Kinnevikkoncernens redovisning delas från och med 2011 upp i följande tre redovisningssegment:
Papper & kartong - Korsnäs (tidigare Onoterade Kärninnehav).
Övriga rörelsedrivande dotterbolag - Latgran, Rolnyvik, Vireo Energy, Relevant Traffic, Guider Media, Duego Technologies, Milvik (tidigare dotterbolag redovisade inom Nya Investeringar) samt G3 Good Governance Group.
Moderbolag och övrigt - samtliga övriga bolag och finansiella tillgångar (inkluderar förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar tidigare redovisade inom Noterade Kärninnehav och Nya Investeringar).
Segmentsindelningen överensstämmer med hur Kinneviks ledning följer upp och styr verksamheten. Jämförelseperioderna har räknats om.
| Övriga rörel | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 jan-30 sept 2011 | Papper & kartong |
sedrivande dotterbolag |
Moderbolag och övrigt |
Elimi neringar |
Summa koncern |
| Intäkter | 6 241 | 440 | 17 | -88 | 6 610 |
| Rörelsens kostnader | -5 071 | -415 | -68 | 92 | -5 462 |
| Avskrivningar | -454 | -29 | -2 | -485 | |
| Övriga intäkter och kostnader | 68 | 12 | 6 | -4 | 82 |
| Rörelseresultat | 784 | 8 | -47 | 0 | 745 |
| Erhållna utdelningar | 4 | 4 180 | 4 184 | ||
| Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar |
28 | -3 218 | -3 190 | ||
| Finansnetto | -113 | -2 | -76 | -191 | |
| Resultat efter finansiella poster | 703 | 6 | 839 | 0 | 1 548 |
| Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga värdepapper |
50 | 143 | 1 889 | 2 082 | |
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 4 | 4 | |||
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 395 | 66 | 2 | 463 |
| Övriga rörel | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| Papper & | sedrivande | Moderbolag | Elimi | Summa | |
| 1 jan-30 sept 2010 | kartong | dotterbolag | och övrigt | neringar | koncern |
| Intäkter | 6 180 | 353 | 18 | -109 | 6 442 |
| Rörelsens kostnader | -5 047 | -316 | -61 | 114 | -5 310 |
| Avskrivningar | -449 | -15 | -3 | -467 | |
| Övriga intäkter och kostnader | 126 | -21 | 3 | -5 | 103 |
| Rörelseresultat | 810 | 1 | -43 | 0 | 768 |
| Erhållna utdelningar | 4 | 2 685 | 2 689 | ||
| Förändring i verkligt värde av | |||||
| finansiella tillgångar | 41 | 9 927 | 9 968 | ||
| Finansnetto | -84 | 11 | -31 | -104 | |
| Resultat efter finansiella poster | 771 | 12 | 12 538 | 0 | 13 321 |
| Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga | |||||
| värdepapper | 65 | 1 062 | 1 127 | ||
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 22 | 22 | |||
| Nedskrivning av goodwill Investeringar i materiella anläggningstillgångar |
371 | 34 | 1 | 406 | |
| -34 | -34 |
| Övriga rörel | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 juli-30 sept 2011 | Papper & kartong |
sedrivande dotterbolag |
Moderbolag och övrigt |
Elimi neringar |
Summa koncern |
| Intäkter | 2 062 | 127 | 5 | -26 | 2 168 |
| Rörelsens kostnader | -1 595 | -125 | -17 | 28 | -1 709 |
| Avskrivningar | -151 | -17 | -2 | 0 | -170 |
| Övriga intäkter och kostnader | 26 | 4 | 0 | -2 | 28 |
| Rörelseresultat | 342 | -11 | -14 | 0 | 317 |
| Förändring i verkligt värde av | |||||
| finansiella tillgångar | 8 | -1 323 | -1 315 | ||
| Finansnetto | -40 | -1 | -22 | -63 | |
| Resultat efter finansiella poster | 310 | -12 | -1 359 | 0 | -1 061 |
| Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga | |||||
| värdepapper | 0 | 0 | 1 373 | 1 373 | |
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 4 | 4 | |||
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 122 | 25 | 1 | 148 |
| Övriga rörel | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 juli-30 sept 2010 | Papper & kartong |
sedrivande dotterbolag |
Moderbolag och övrigt |
Elimi neringar |
Summa koncern |
| Intäkter | 2 018 | 100 | 6 | -45 | 2 079 |
| Rörelsens kostnader | -1 510 | -92 | -17 | 47 | -1 572 |
| Avskrivningar | -151 | -5 | -1 | -157 | |
| Övriga intäkter och kostnader | 11 | -28 | 0 | -2 | -19 |
| Rörelseresultat | 368 | -25 | -12 | 0 | 331 |
| Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar |
14 | 4 291 | 4 305 | ||
| Finansnetto | -46 | 4 | -5 | -47 | |
| Resultat efter finansiella poster | 336 | -21 | 4 274 | 0 | 4 589 |
| Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga värdepapper |
32 | 478 | 510 | ||
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 9 | 9 | |||
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 98 | 12 | 110 | ||
| Nedskrivning av goodwill | -34 | -34 |
| 1 jan-31 dec 2010 | Papper & kartong |
Övriga rörelse drivande dotterbolag |
Moderbolag och övrigt |
Elimi neringar |
Summa koncern |
|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 8 178 | 508 | 25 | -118 | 8 593 |
| Rörelsens kostnader | -6 803 | -459 | -91 | 125 | -7 228 |
| Avskrivningar | -602 | -22 | -1 | -625 | |
| Övriga intäkter och kostnader | 153 | -17 | 20 | -7 | 149 |
| Rörelseresultat | 926 | 10 | -47 | 0 | 889 |
| Erhållna utdelningar | 4 | 3 101 | 3 105 | ||
| Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar |
64 | 9 835 | 9 899 | ||
| Finansnetto | -116 | -1 | -39 | -156 | |
| Resultat efter finansiella poster | 878 | 9 | 12 850 | 0 | 13 737 |
| Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga värdepapper |
115 | 1 448 | 1 563 | ||
| Investeringar i immateriella anläggningstill gångar |
29 | 29 | |||
| Investeringar i materiella anläggningstill gångar |
604 | 82 | 2 | 688 | |
| Nedskrivning av goodwill | -34 | -34 |
Not 2 Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar och erhållna utdelningar
| 2011 | 2010 | 2011 | 2010 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 jan | 1 jan | 1 juli | 1 juli | 2010 | |
| 30 sept | 30 sept | 30 sept | 30 sept | Helår | |
| Noterade innehav | |||||
| Millicom | 2 009 | 5 980 | 946 | 246 | 5 961 |
| Tele2 | 1 802 | 5 034 | 122 | 3 320 | 4 776 |
| Transcom | -205 | -325 | -86 | -80 | -304 |
| MTG | -2 188 | 2 049 | -1 915 | 970 | 1 695 |
| Metro aktier | -111 | 20 | -84 | -27 | 42 |
| Metro teckningsoptioner | -179 | 13 | -129 | -29 | 28 |
| CDON | -101 | 0 | -211 | 0 | 4 |
| Black Earth Farming | -286 | -141 | -214 | -75 | 105 |
| Summa Noterade innehav | 741 | 12 630 | -1 571 | 4 325 | 12 307 |
| Onoterade innehav | |||||
| Papper & kartong | 32 | 44 | 8 | 13 | 68 |
| Online | 165 | -6 | 167 | -6 | 636 |
| Mikrofinansiering | 48 | -2 | 73 | -18 | 1 |
| Jordbruk | 8 | -9 | 8 | -9 | -8 |
| Summa Onoterade innehav | 253 | 27 | 256 | -20 | 697 |
| Summa | 994 | 12 657 | -1 315 | 4 305 | 13 004 |
Not 3 Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
| 30 sept 2011 | 2011 | 2010 | 2010 | ||
|---|---|---|---|---|---|
| A-aktier | B-aktier | 30 sept | 30 sept | 31 dec | |
| Noterade innehav | |||||
| Millicom | 37 835 438 | 25 898 | 24 328 | 24 309 | |
| Tele2 | 18 507 492 | 116 988 645 | 17 059 | 19 173 | 18 915 |
| Transcom | 16 339 448 | 128 | 312 | 333 | |
| MTG | 5 119 491 | 8 384 365 | 3 720 | 6 779 | 6 009 |
| Metro aktier | 112 122 875 | 133 798 591 | 175 | 263 | 285 |
| Metro teckningsoptioner, 717 715 821 st | 194 | 359 | 374 | ||
| CDON | 16 639 607 | 419 | 0 | 420 | |
| Black Earth Farming | 31 087 097 | 538 | 578 | 824 | |
| Summa Noterade innehav | 48 131 | 51 792 | 51 469 | ||
| Onoterade innehav | |||||
| Papper & kartong | 588 | 538 | 561 | ||
| Online | 3 639 | 783 | 1 708 | ||
| Mikrofinansiering | 406 | 379 | 348 | ||
| Jordbruk | 3 | 23 | 24 | ||
| Moderbolag och övrigt | 211 | 39 | 214 | ||
| Summa Onoterade innehav | 4 847 | 1 762 | 2 855 | ||
| Summa | 52 978 | 53 554 | 54 324 |
FINANSIELLA NYCKELTAL Korsnäs (Mkr)
| 2011 | 2011 | 2011 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | 2009 | 2009 | 2009 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| kv 3 | kv 2 | kv 1 | Helår | kv 4 | kv 3 | kv 2 | kv 1 | Helår | kv 4 | kv 3 | kv 2 | |
| Intäkter | ||||||||||||
| Korsnäs Industri | 1 794 | 1 738 | 1 874 | 7 148 | 1 751 | 1 766 | 1 720 | 1 911 | 7 098 | 1 757 | 1 730 | 1 823 |
| Korsnäs Skog | 268 | 306 | 261 | 1 030 | 247 | 252 | 283 | 248 | 941 | 264 | 185 | 317 |
| Summa Korsnäs | 2 062 | 2 044 | 2 135 | 8 178 | 1 998 | 2 018 | 2 003 | 2 159 | 8 039 | 2 021 | 1 915 | 2 140 |
| Rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA) |
||||||||||||
| Korsnäs Industri | 481 | 317 | 404 | 1 476 | 257 | 502 | 383 | 334 | 1 430 | 381 | 464 | 318 |
| Korsnäs Skog | 13 | 13 | 11 | 52 | 12 | 17 | 10 | 13 | 32 | 13 | 8 | 4 |
| Summa Korsnäs | 494 | 330 | 415 | 1 528 | 269 | 519 | 393 | 347 | 1 462 | 394 | 472 | 322 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) |
||||||||||||
| Korsnäs Industri | 330 | 168 | 254 | 879 | 105 | 352 | 234 | 188 | 826 | 231 | 315 | 165 |
| Korsnäs Skog | 12 | 10 | 10 | 47 | 11 | 16 | 9 | 11 | 25 | 11 | 7 | 2 |
| Summa Korsnäs | 342 | 178 | 264 | 926 | 116 | 368 | 243 | 199 | 851 | 242 | 322 | 167 |
| Rörelsemarginal | ||||||||||||
| Korsnäs Industri | 18,4% | 9,7% | 13,6% | 12,3% | 6,0% | 19,9% | 13,6% | 9,8% | 11,6% | 13,1% | 18,2% | 9,1% |
| Korsnäs Skog | 4,5% | 3,3% | 3,8% | 4,6% | 4,5% | 6,3% | 3,2% | 4,4% | 2,7% | 4,2% | 3,8% | 0,6% |
| Korsnäs | 16,6% | 8,7% | 12,4% | 11,3% | 5,8% | 18,2% | 12,1% | 9,2% | 10,6% | 12,0% | 16,8% | 7,8% |
| Operativt kapital | ||||||||||||
| Korsnäs Industri | 7 792 | 7 653 | 7 678 | 7 457 | 7 545 | 7 423 | 7 392 | 7 402 | 7 411 | 7 332 | 7 345 | 7 443 |
| Korsnäs Skog | 410 | 422 | 306 | 352 | 337 | 343 | 369 | 353 | 438 | 389 | 449 | 449 |
| Summa Korsnäs | 8 202 | 8 075 | 7 984 | 7 809 | 7 882 | 7 766 | 7 761 | 7 755 | 7 849 | 7 721 | 7 794 | 7 892 |
| Avkastning på operativt kapital |
||||||||||||
| Korsnäs Industri | 16,9% | 8,8% | 13,2% | 11,8% | 5,6% | 19,0% | 12,7% | 10,2% | 11,1% | 12,6% | 17,2% | 8,9% |
| Korsnäs Skog | 11,7% | 9,5% | 13,1% | 13,4% | 13,1% | 18,7% | 9,8% | 12,5% | 5,7% | 11,3% | 6,2% | 1,8% |
| Korsnäs | 16,7% | 8,8% | 13,2% | 11,9% | 5,9% | 19,0% | 12,5% | 10,3% | 10,8% | 12,5% | 16,5% | 8,5% |
| Produktion, tusentals ton | 280 | 256 | 278 | 1 019 | 243 | 278 | 237 | 261 | 1 025 | 261 | 268 | 253 |
| Leveranser, tusentals ton | 255 | 250 | 259 | 1 021 | 241 | 259 | 252 | 269 | 1 034 | 253 | 255 | 271 |
MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG (Mkr)
| 2011 1 jan 30 sept |
2010 1 jan 30 sept |
2011 1 juli 30 sept |
2010 1 juli 30 sept |
2010 Helår |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 | 14 | 5 | 4 | 19 |
| Administrationskostnader | -69 | -53 | -23 | -14 | -83 |
| Övriga rörelseintäkter | 1 | 3 | 0 | 0 | 4 |
| Rörelseresultat | -54 | -36 | -18 | -10 | -60 |
| Erhållna utdelningar | 3 623 | 1 140 | 140 | - | 1 445 |
| Resultat från finansiella anläggningstillgångar | -533 | 12 | -533 | 0 | 531 |
| Finansnetto | 262 | 315 | 97 | 105 | 405 |
| Resultat efter finansiella poster | 3 298 | 1 431 | -314 | 95 | 2 321 |
| Skatt | -55 | -45 | -21 | -25 | -57 |
| Periodens resultat | 3 243 | 1 386 | -335 | 70 | 2 264 |
MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG (Mkr)
| 2011 | 2010 | 2010 | |
|---|---|---|---|
| 30 sept | 30 sept | 31 dec | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 2 | 2 | 2 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 42 597 | 41 763 | 42 545 |
| Kortfristiga fordringar | 23 | 21 | 551 |
| Kassa och bank | 2 | 1 | 1 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 42 624 | 41 787 | 43 099 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 38 973 | 36 297 | 36 972 |
| Avsättningar | 31 | 39 | 36 |
| Långfristiga skulder | 2 853 | 5 340 | 5 216 |
| Kortfristiga skulder | 767 | 111 | 875 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 42 624 | 41 787 | 43 099 |
Moderbolagets likviditet inklusive kortfristiga placeringar och outnyttjade kreditlöften uppgick per 30 september 2011 till 4.635 Mkr och per 31 december 2010 till 4.051 Mkr. De räntebärande externa skulderna uppgick per samma datum till 1.976 (2.551) Mkr.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 1 (1) Mkr under perioden.
Resultat från finansiella anläggningstillgångar avser i huvudsak nedskrivningar av noterade innehav samt koncerninterna försäljningar av värdepapper.
Antalet aktier i Investment AB Kinnevik uppgick per den 30 september 2011 till 277.583.190 aktier, varav 48.665.324 A-aktier med tio röster vardera, 228.517.952 B-aktier med en röst vardera samt 399.914 C-aktier med en röst vardera i eget förvar. I maj omstämplades 25.086 C-aktier till B-aktier som sedan levererades till deltagarna i 2008 års aktiesparprogram. Det totala antalet röster i bolaget uppgick per 30 september till 715.571.106 (715.171.192 exklusive 399.914 C-aktier i eget förvar). Styrelsen har bemyndigande att återköpa maximalt 10% av samtliga aktier i bolaget. Styrelsen har inte nyttjat detta mandat under de första nio månaderna 2011. Det finns inga utestående konvertibler eller teckningsoptioner.