Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Kinnevik Interim / Quarterly Report 2009

Oct 22, 2009

2935_10-q_2009-10-22_87dc192f-55a0-4038-bf41-827efc0381b3.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

{# SEO P0-1: filing HTML is rendered server-side so Googlebot sees the full text without executing JS or following an iframe to a Disallow'd CDN path. The content has already been sanitized through filings.seo.sanitize_filing_html. #}

Investment AB Kinnevik

Skeppsbron 18 P.O. Box 2094 SE-103 13 Stockholm Sweden www.kinnevik.se

(Publ) Reg no 556047-9742 Phone +46 8 562 000 00 Fax +46 8 20 37 74

Delårsrapport 2009 1 januari - 30 september

Finansiell utveckling under tredje kvartalet

  • • Marknadsvärdet på koncernens aktier och andelar i Noterade Kärninnehav uppgick per 30 september till 36.925 Mkr, vilket är en ökning med 5.761 1) Mkr motsvarande 20% sedan den 30 juni 2009.
  • • Korsnäs intäkter uppgick till 1.915 (1.768) Mkr och rörelseresultatet var 322 (219) Mkr.
  • • Koncernens totala intäkter uppgick till 1.981 (1.851) Mkr och rörelseresultatet var 311 (211) Mkr.
  • • Resultat efter skatt, inklusive förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar, uppgick till 5.942 (-13.139) Mkr.
  • • Resultat per aktie uppgick till 22,58 (-49,83) kronor.

Händelser under tredje kvartalet

  • Förvärvet av Emesco AB slutfördes den 17 september.
  • Inom Nya Investeringar har Kinnevik och Asset & Resource Management Company Ltd ("ARM"), en av Nigerias största kapitalförvaltare, inlett ett samarbete med syfte att skapa en av Västafrikas ledande private equity fonder.

Finansiell utveckling under årets första nio månader

  • • Marknadsvärdet på koncernens aktier i Noterade Kärninnehav ökade under årets första nio månader med 11.180 1) 2) Mkr motsvarande 46%.
  • • Korsnäs intäkter uppgick till 6.018 (5.728) Mkr och rörelseresultatet var 609 (567) Mkr.
  • • Koncernens totala intäkter uppgick till 6.266 (5.923) Mkr och rörelseresultatet var 604 (578) Mkr.
  • • Resultat efter skatt, inklusive förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar, uppgick till 11.639 (-18.957) Mkr.
  • • Resultat per aktie uppgick till 44,51 (-71,84) kronor.

1) Exklusive förvärvsvärdena på aktier och andelar som ingick vid förvärvet av Emesco AB, 2.232 Mkr. 2) Inklusive erhållna utdelningar.

Kinnevik grundades 1936 och representerar därmed en mer än sjuttioårig företagartradition under samma grupp av huvudaktieägare. Kinneviks innehav består av tillväxtbolag fördelade på tre övergripande affärsområden; Onoterade Kärninnehav som består av kartong- och pappersbolaget Korsnäs inklusive aktier i Bergvik Skog, Noterade Kärninnehav som består av Millicom International Cellular S.A. ("Millicom"), Tele2 AB ("Tele2"), Modern Times Group MTG AB ("MTG"), Transcom WorldWide S.A. ("Transcom") och Metro International S.A. ("Metro"), samt Nya Investeringar som är aktivt i att finna nya investeringar i företag i tidiga skeden med betydande tillväxtpotential. Kinnevik har länge investerat i utvecklingsländer vilket har gett en betydande exponering mot konsumentsektorer i dessa marknader. Kinnevik söker att aktivt verka genom företagens styrelser.

AVKASTNING

Under de senaste 30 åren har Kinnevikaktien, genom kursstegring och utdelningar inklusive värdet av erbjudanden om teckning av aktier, givit en genomsnittlig totalavkastning om 18% per år. För de senaste fem åren är motsvarande siffra 13%. Totalavkastningen beräknas under antagande att aktieägaren behållit tilldelade aktier i Tele2, MTG, Transcom och Metro.

FÖRVÄRV AV EMESCO

Den 23 april träffade Kinnevik avtal om att förvärva samtliga aktier i Emesco AB från Sapere Aude Trust reg., Jan Hugo Stenbecks dödsbo och Hugo Stenbecks Stiftelse. Emescos tillgångar utgörs av en aktieportfölj som, förutom Kinnevik, består av Tele2, MTG, Transcom och Metro. Då erforderliga tillstånd hade erhållits slutfördes förvärvet den 17 september vilket innebär att Kinnevik har ökat kapitalandelarna i Tele2 till 30,8%, MTG till 20,5%, Transcom till 22,3% och Metro till 46,6%.

Betalning av Emescos aktieportfölj skedde genom en nyemission av 16.676.260 Kinnevik B-aktier till aktieägarna i Emesco, motsvarande cirka 6,0% av kapitalet och 2,3% av rösterna i Kinnevik efter emissionen. Vid fastställande av antalet B-aktier som skulle emitteras värderades B-aktierna i Kinnevik till en kurs som motsvarade en premie på 17,5%, och 12,1% under substansvärdet, jämfört med det volymvägda genomsnittet under de senaste tio handelsdagarna innan affären avtalades den 23 april. Härutöver betalade Kinnevik 24.780.367 A-aktier i Kinnevik, vilket motsvarade Emescos innehav av A-aktier, samt en kontantbetalning som motsvarade Emescos nettokassa vid slutförandet av transaktionen justerat för investeringar i värdepapper och utdelningar som mottagits av Emesco från att transaktionen avtalades fram till att den slutfördes.

I koncernredovisningen har förvärvet redovisats som ett förvärv av tillgångar vilket innebär att Emescos innehav i finansiella tillgångar har värderats till marknadsvärdet vid förvärvstidpunkten den 17 september. För specifikation per innehav se tabellen över investeringar på sidan 3. En uppskjuten skattefordran har vid förvärvet värderats till 16 Mkr. Skillnaden mellan marknadsvärdet på förvärvade tillgångar och marknadsvärdet på de nyutgivna Kinnevik B-aktierna om 635 Mkr har tillsammans med värdet av de nyutgivna B-aktierna om 1.618 Mkr redovisats mot eget kapital.

Kinneviks proportionella andel av Innehavens intäkter och rörelseresultat

Mkr Redovisade Proportionell andel Förändring jämfört
med jan-sept 2008
Jan-sept 2009 Kapitalandel intäkter EBIT intäkter EBIT intäkter EBIT
Korsnäs 100,0% 6 018 609 6 018 609 5% 7%
Millicom 34,9% 19 249 4 920 6 718 1 717 6% 6%
Tele2 30,8% 29 376 4 238 9 048 1 305 4% 29%
MTG 20,5% 10 097 1 199 2 070 246 8% -32%
Transcom 22,3% 4 444 228 991 51 -14% -9%
Metro 46,6% 1 605 -132 748 -61 -23% E/T
Nya Investeringar - 754 -168 349 -33 9% E/T
Summa Kinneviks proportionella
andel intäkter/rörelseresultat
25 941 3 833 3% 8%

Tabellen ovan är en sammanställning över innehavens redovisade intäkter och rörelseresultat för de första nio månaderna 2009. Avyttrade verksamheter, tillgångar som innehas för försäljning och engångsposter har exkluderats.

Av bolagen redovisade intäkter och rörelseresultat har multiplicerats med Kinneviks ägarandel vid utgången av redovisningsperioden varvid Kinneviks proportionella andel av bolagens intäkter och rörelseresultat framgår.

Proportionell andel intäkter och rörelseresultat har ingen koppling till Kinneviks redovisning utan är endast en tilläggsupplysning.

I moderbolaget har redovisat värde på de förvärvade aktierna i Emesco baserats på värdet på de nyemitterade B-aktierna i Kinnevik.

KONCERNENS RESULTAT FÖR DET TREDJE KVAR-TALET

Koncernens intäkter för tredje kvartalet uppgick till 1.981 Mkr jämfört med 1.851 Mkr föregående år.

Koncernens rörelseresultat uppgick till 311 (211) Mkr. Ökningen är hänförlig till ett förbättrat rörelseresultat inom Korsnäs med 103 Mkr. Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar uppgick till 5.734 (-13.203) Mkr, varav 5.761 (-12.642) Mkr avsåg Noterade Kärninnehav och -32 (-566) Mkr Nya Investeringar. Resultat efter skatt uppgick till 5.942 (-13.139) Mkr, motsvarande 22,58 (-49,83) kronor per aktie.

KONCERNENS RESULTAT FÖR DE FÖRSTA NIO MÅNADERNA

Koncernens intäkter för de första nio månaderna uppgick till 6.266 Mkr jämfört med 5.923 Mkr föregående år.

Koncernens rörelseresultat uppgick till 604 (578) Mkr. Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar och erhållna utdelningar uppgick till 11.308 (-19.081) Mkr, varav 11.180 (-18.456) Mkr avsåg Noterade Kärninnehav och 111 (-649) Mkr Nya Investeringar. Erhållna utdelningar uppgick till 687 (1.703) Mkr, varav ordinarie utdelningar 496 (453) Mkr.

Resultat efter skatt uppgick till 11.639 (-18.957) Mkr, motsvarande 44,51 (-71,84) kronor per aktie.

KONCERNENS KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR

Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive förändring i rörelsekapital uppgick under de första nio månaderna till 1.055 (730) Mkr. Det förbättrade kassaflödet förklaras främst av förbättrat rörelseresultat inom Korsnäs samt att föregående års första kvartal påverkades av skattebetalningar om 190 Mkr avseende 2007 års resultat. Förändring i rörelsekapital uppgick till 193 (-212) Mkr. I årets förändring av rörelsekapital ingår en positiv effekt från reduktion av varulager om 180 Mkr.

Investeringar i dotterbolag uppgick till 147 Mkr och avser Korsnäs förvärv av verksamhet i Rockhammars Bruk.

Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick under perioden till 441 (151) Mkr varav 196 Mkr avser den påbörjade investeringen i en ny indunstningsanläggning för massabruket i Gävle.

Under det andra kvartalet deltog Kinnevik i refinansiering av Metro varvid 274 Mkr investerades i förlagsbevis och teckningsoptioner. Kinnevik tecknade 51,9% av den totala emissionen, varav 44,1% med företrädesrätt och 7,8% utöver detta i enlighet med utställd emissionsgaranti. I Kinneviks redovisning värderas förlagsbevisen till upplupet anskaffningsvärde genom användande av effektivräntemetoden. Teckningsoptionerna redovisas till verkligt värde i balansräkningen och värdeförändringarna redovisas i resultaträkningen.

Investeringar i aktier och övriga värdepapper framgår av följande tabeller.

Investeringar i aktier och övriga värdepapper

Förvärvad andel Likvid
(Mkr)
1 jan-30 sept 2009
Dotterbolag
Korsnäs Rockhammar 100% 147
147
Övriga aktier och
värdepapper
Vosvik/Kontakt East konvertibel 14
RawAgro, Ukraina 30% 33
Microvest II fondandel 10
R2 International 33% 21
Bayport 6% 17
Metro teckningsoptioner 106
Metro förlagsbevis 168
369
Genom förvärvet av
Emesco AB
Tele2 2,3% 982
MTG 5,4% 1 114
Transcom 5,1% 108
Metro aktier 2,5% 13
Metro teckningsoptioner 15
Metro förlagsbevis 9
2 241
1 jan-30 sept 2008
Dotterbolag
Karskär Energi AB 59% 200
Relevant Traffic Europe AB 42% 48
Övriga aktier och 248
värdepapper
Bayport 3
Black Earth Farming Ltd 3
Vosvik/Kontakt East 152
158

ÖVERSIKT ÖVER REDOVISADE OCH VERKLIGA VÄRDEN

A-aktier B-aktier Andel
kapital
(%)
Andel
röster
(%)
Redo
visade
värden 30
sept 2009
(Mkr)
Verkliga
värden 30
sept 2009
(Mkr)
Föränd
ring i
börskurs
sedan
31 dec
2008 1)
Onoterade Kärninnehav
Korsnäs 100 100 6 519 2)
9 011
Bergvik Skog 5 5 460 4603)
Räntebärande nettoupplåning mot
Korsnäs
-5 772 -5 772
Summa Onoterade Kärninnehav 1 207 3 699
Noterade Kärninnehav 4)
Millicom 37 835 438 34,9 34,9 19 220 19 220 43%
Tele2 20 493 492 115 002 645 30,8 48,0 12 533 12 533 42%
MTG 5 820 491 7 683 365 20,5 48,0 4 071 4 071 82%
Transcom 16 339 448 22,3 44,6 485 485 95%
Metro aktier 112 122 875 133 798 591 46,6 42,4 271 271 59%
teckningsoptioner 5) 345 345
förlagsbevis, räntebärande 185 192
Övrig räntebärande nettoupplåning
mot Noterade Kärninnehav
-2 780 -2 780
Summa Noterade Kärninnehav 34 330 34 337
Nya Investeringar
Black Earth Farming 25 977 238 20,9 20,9 618 6184) 31%
Onoterade nya investeringar 752 802 6)
Räntebärande nettoupplåning mot
Nya Investeringar
-153 -153
Summa Nya Investeringar 1 217 1 267
Övriga tillgångar och skulder 49 497)
Summa eget kapital/substansvärde 36 803 39 352
Substansvärde per aktie, kronor 141,99
Slutkurs B-aktien 30 september 2009, kronor 91,25 48%

1) Inklusive erhållna utdelningar.

2) Genomsnittet av marknadsvärderingar gjorda av de analytiker som aktivt följer Kinnevik.

3) Motsvarande 5% av bolagets eget kapital.

4) Marknadsvärde.

5) Teckningsoptioner i Metro värderas till verkligt värde och är inkluderade i värdeförändringen för Noterade Kärninnehav.

6) För fördelning per innehav se tabell sid 9.

7) Bokfört värde.

KONCERNENS LIKVIDITET OCH FINANSIERING

Koncernens tillgängliga likvida medel, inklusive kortfristiga placeringar och tillgängliga kreditlöften, uppgick per den 30 september 2009 till 2.729 Mkr och per den 31 december 2008 till 2.031 Mkr.

Koncernens räntebärande nettoskuldsättning uppgick till 8.397 Mkr per den 30 september 2009 och per den 31 december 2008 till 8.906 Mkr. Av total nettoskuld per den 30 september 2009 utgjordes 5.772 Mkr av extern nettoskuld inom Korsnäs eller med aktier i Korsnäs som säkerhet samt 2.780 Mkr av nettoskuld säkerställd av aktier inom Noterade Kärninnehav.

Belåningsgraden inom Onoterade Kärninnehav och Noterade Kärninnehav har utvecklats enligt graferna nedan.

(Mkr) Onoterade Kärninnehav

Nettoskuld i Mkr (grön stapel) och EBITDA i Mkr (röd stapel) Linjen visar nettoskuldens storlek i förhållande till EBITDA (höger axel) (Mkr) Noterade Kärninnehav Nettoskuld i Mkr (grön stapel) och marknadsvärde i Mkr (röd stapel) Linjen visar nettoskuld i procent av marknadsvärde

Samtliga lån har högst tre månaders räntebindning och löper med en räntesats om Stibor eller liknande basränta och en genomsnittlig marginal om 1,0%. Av koncernens räntekostnader och andra finansiella kostnader om 183 (420) Mkr under årets nio första månader uppgick räntekostnaderna till 174 (411) Mkr och valutakursdifferenser till -2 (1) Mkr. Detta innebär att den genomsnittliga räntesatsen för de första nio månaderna var 2,4% (5,5%) (räknat som räntekostnader i relation till genomsnittliga räntebärande skulder).

Per den 30 september uppgick genomsnittlig återstående löptid för samtliga låneramar till 2,0 år. Under delårsperioden förlängdes kreditfaciliteter om 2.050 Mkr i ytterligare 3 år. Därutöver har en ny kreditfacilitet om 350 Mkr med en löptid på 3 år tecknats. Koncernens upplåning sker i huvudsak i svenska kronor. Nettoflödet av utländsk valuta uppgår på årsbasis till ett nettoinflöde om cirka 600 Mkr, vilket främst utgörs av Korsnäs försäljning i Euro.

ONOTERADE KÄRNINNEHAV – KORSNÄS

jan-sept juli-sept
(Mkr) 2009 2008 2009 2008
Intäkter 6 018 5 728 1 915 1 768
Rörelseresultat före
avskrivningar
1 068 1 033 472 374
Rörelseresultat
efter
avskrivningar 609 567 322 219
Rörelsemarginal 10,1% 9,9% 16,8% 12,4%

Korsnäs och dess dotterbolag bedriver verksamhet inom tillverkning av fiberbaserade förpackningsmaterial från skogsråvara för företrädesvis konsumentprodukter vid de två anläggningarna i Gävle och Frövi. Korsnäs äger även 5% av aktierna i Bergvik Skog.

Korsnäs Industri

Nedgången i världskonjunkturen har resulterat i en fortsatt allmänt svag efterfrågan under årets nio första månader. Nedgången har dock planat ut under perioden och efterfrågan stabiliserats. Trots det svaga marknadsläget har Korsnäs lyckats öka leveransvolymerna för kartong- och pappersprodukter med 10 Kton till totalt 781 Kton under årets första nio månader jämfört med 771 Kton för samma period föregående år. För det tredje kvartalet uppgick leveranserna till 255 Kton jämfört med 247 Kton föregående år, vilket motsvarar en ökning om 3%.

Inom vätskekartong har den svaga världskonjunkturen medfört en allmän avmattning i tillväxten, varför Korsnäs leveranser minskade något under årets tre första kvartal jämfört med motsvarande period föregående år. Korsnäs har flerårsavtal med ett antal kunder om leveranser av vätskekartong och prishöjningar har skett i enlighet med kontrakten. Under andra kvartalet förlängdes kontraktet med Korsnäs största kund att gälla fram till den 31 december 2010.

Marknaden för White Top Liner (WTL) präglades under första halvåret av överutbud och prispress på flera marknader. Under tredje kvartalet har efterfrågan stärkts vilket lett till att prishöjningar har aviserats. Korsnäs leveranser har för delårsperioden varit något högre än under de nio första månaderna 2008.

Inom Cartonboard har efterfrågan varit lägre än föregående år och konkurrensen är fortsatt hård, men priserna har varit stabila under perioden. Korsnäs leveranser ligger strax under nivån för de nio första månaderna 2008.

Efterfrågan på säck- och kraftpapper har successivt förbättrats under delårsperioden och har under det tredje kvartalet varit god. Korsnäs leveranser har för de nio första månaderna varit högre än under samma period 2008. Prisnivån har stabiliserats under tredje kvartalet och med stöd av efterfrågeökningen har prishöjningar kunnat aviseras.

Produktionsutfallet uppgick för delårsperioden till 764 Kton att jämföra med 817 Kton motsvarande period 2008. Den minskade produktionen förklaras av såväl konjunkturrelaterade produktionsstopp under främst inledningen av 2009 som underhållsstopp i Gävle såväl som Frövi samt ett oplanerat driftstopp av sodapannan i Frövi. De konjunkturrelaterade produktionsstoppen under första kvartalet hade i syfte att reducera kapitalbindningen i varulager.

I april hade anläggningen i Gävle sitt årliga underhållsstopp och i samband med underhållsstoppet genomfördes en ombyggnad av tork- och presspartiet på PM5 för cirka 65 Mkr. I Frövifabriken har underhållsstopp genomförts under andra och tredje kvartalet. Föregående år genomfördes underhållsstoppen i såväl Gävle som Frövi under fjärde kvartalet.

Investeringsprojektet avseende en ny indunstningsanläggning för massabruket i Gävle löper enligt plan. Investeringen beräknas uppgå till totalt 570 Mkr varav 196 Mkr har utbetalats under de nio första månaderna 2009. Indunstningsanläggningen planeras driftsättas under maj 2010 och kommer att halvera oljeförbrukningen i Gävlefabriken.

I november 2008 lanserades ett resultatförbättringsprogram med målsättningen att Korsnäs åter ska nå en rörelsemarginal över 10%. Programmet, som bland annat omfattar en bemanningsreduktion om 125 befattningar, löper enligt plan och har haft positiv effekt på rörelseresultatet och kapitalbindningen under rapportperioden.

I mars tecknade Korsnäs avtal om att förvärva verksamhet med fastigheter och anläggning för produktion av massa i Rockhammars Bruk från Rottneros. Rockhammars Bruk har idag tillstånd att producera 60.000 ton kemisk termomekanisk massa, CTMP, per år och har i ett pågående koncessionsärende ansökt om att öka produktionen till 90.000 ton per år. En ökad produktion i Rockhammar kommer att innebära att Korsnäs blir självförsörjande av massa till hela koncernens pappers- och kartongproduktion, vilket förväntas sänka produktionskostnaderna. Köpeskillingen inklusive transaktionskostnader uppgick till 147 Mkr. Enligt förvärvsanalysen gav transaktionen upphov till en goodwill om 37 Mkr. Korsnäs Rockhammar har bidragit till koncernens resultat med 3 Mkr sedan förvärvet slutfördes den 1 april. I resultatet ingår kostnader i samband med integrationen av Rockhammar med bruket i Frövi, varvid bland annat en bemanningsreduktion förhandlats med de fackliga organisationerna. All försäljning från Korsnäs Rockhammar efter förvärvet har skett internt inom Korsnäs. Om Korsnäs Rockhammar hade ingått i koncernen från 1 januari beräknas resultatet ha varit cirka 8 Mkr högre.

Korsnäs Industris intäkter uppgick för årets nio

första månader till 5.341 (5.143) Mkr och rörelseresultatet var 595 (540) Mkr. Minskade kostnader för massaved och extern massa om cirka 200 Mkr och ökade försäljningspriser, inklusive valutaeffekter, om cirka 180 Mkr har haft en positiv effekt på resultatet. Lägre produktionsvolym samt ändrad produktmix har påverkat resultatet negativt med cirka 155 Mkr. Övriga negativa förklaringsposter är kostnadsökningar på energi, kemikalier och löner om totalt cirka 130 Mkr, samt ökade underhållskostnader i jämförelse med föregående år i samband med ovan beskrivna produktionsstopp om cirka 40 Mkr.

Rörelseresultatet för det tredje kvartalet uppgick till 315 (208) Mkr. Positiva förklaringsposter jämfört med tredje kvartalet 2008 är minskade kostnader för massaved och extern massa om cirka 95 Mkr, samt ökade försäljningspriser, inklusive valutaeffekter, om cirka 65 Mkr. Negativa förklaringsposter är lägre produktionsvolym samt ändrad produktmix vilka påverkat resultatet med cirka 15 Mkr samt kostnadsökningar på energi, kemikalier och löner om totalt cirka 35 Mkr.

Lägre pris på massaved i förhållande till föregående år samt det pågående resultatförbättringsprogrammet förväntas fortsätta påverka resultatet positivt under det fjärde kvartalet. Vid jämförelse med fjärde kvartalet föregående år skall även beaktas att inga längre underhållsstopp är planerade under resterande del av 2009. På grund av det osäkra marknadsläget, med kort visibilitet i efterfrågan, kan det dock inte uteslutas att konjunkturrelaterade produktionsstopp på enskilda pappersmaskiner kan behöva genomföras under det fjärde kvartalet för att undvika ökad kapitalbindning i varulager.

Korsnäs Skog

Prisnedgången på massaved som inleddes i slutet av 2008 fortsatte under första kvartalet 2009. Virkesmarknaden har sedan andra kvartalet kännetecknats av ökad efterfrågan på sågtimmer medan efterfrågan och prisläget varit oförändrat för massaved.

Korsnäs Skog har under delårsperioden fokuserat på att reducera kapitalbindningen i lager av avverkningsrätter och massaved.

Korsnäs Skogs intäkter, exklusive intern försäljning till Korsnäs Industri, uppgick under årets nio första månader till 677 (585) Mkr. Rörelseresultatet uppgick till 14 (27) Mkr.

NOTERADE KÄRNINNEHAV

Marknadsvärdet på koncernens innehav i Noterade Kärninnehav ökade under de första nio månaderna med 11.180 Mkr motsvarande 46%, inklusive erhållna utdelningar men exklusive förvärvsvärdet på de innehav som förvärvats genom Emesco om 2.232 Mkr. Marknadsvärdet uppgick per 30 september till 36.925 Mkr (24.085 Mkr 31 december 2008). Värdeförändringarna redovisas över koncernens resultaträkning. Se vidare tabell på sidan 21 för fördelning per innehav. Erhållna utdelningar från Noterade Kärninnehav uppgick till 677 (1.699) Mkr, varav 627 (985) Mkr från Tele2, 50 (149) Mkr från MTG, 0 (541) Mkr från Millicom och 0 (24) Mkr från Transcom.

Per den 21 oktober 2009 uppgick marknadsvärdet på de noterade kärninnehaven till 38.147 Mkr, vilket är en ökning med 3% sedan den 30 september 2009.

Millicom

jan-sept juli-sept
(MUSD) 2009 2008 2009 2008
Intäkter 1) 2 449 2 310 856 800
Rörelseresultat före
avskrivningar
(EBITDA)1)
1 115 984 392 346
Rörelseresultat efter
avskrivningar
(EBIT)1)
626 588 217 200
Nettoresultat 397 451 143 161
Antal abonnenter
per 30 sept
(miljoner)1) 31,9 26,5

1) Exkluisve tillgångar som innehas för försäljning (Asien).

Marknadsvärdet på Kinneviks innehav av aktier i Millicom uppgick per den 30 september 2009 till 19.220 Mkr. Millicoms aktie är noterad på NASDAQ i New York och ingår i NASDAQ Global Select Market, NAS-DAQ 100 samt på NASDAQ OMX Stockholms lista för stora bolag och ingår i sektorn för telekomoperatörer.

Millicom erbjuder prisvärda och lättillgängliga förbetalda mobiltelefonitjänster till alla marknadssegment i 12 länder i Latinamerika och Afrika.

Under det tredje kvartalet meddelade Millicom att bolaget har träffat avtal om försäljning av verksamheterna i Sierra Leone, Kambodja samt Laos. Den kambodjanska verksamheten kommer att förvärvas av bolagets partner i landet och Millicoms andel om 58,4% såldes för 346 MUSD. I Laos såldes 74,1% av verksamheten till VimpelCom för 65 MUSD. Samtliga försäljningar ska godkännas av berörda myndigheter.

I oktober såldes Millicoms verksamhet i Sri Lanka för 155 MUSD.

Millicom hade per den 30 september 2009 xx miljoner abonnenter, vilket är en ökning med 20% sedan 30 september 2008.

Tele2

jan-sept juli-sept
(Mkr) 2009 2008 2009 2008
Intäkter 29 376 28 286 9 763 9 520
Rörelseresultat före
avskrivningar (EBITDA)
6 997 6 007 2 375 2 240
Rörelseresultat efter
avskrivningar (EBIT)1)
4 238 3 292 1 451 1 388
Nettoresultat 3 736 1 025 2 184 156
Antal kunder per 30 sept
(miljoner)
25,7 23,5

1) Exkluisve poster av engångskaraktär.

Marknadsvärdet på Kinneviks innehav av aktier i Tele2 uppgick per den 30 september 2009 till 12.533 Mkr. Tele2s aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholms lista för stora bolag och ingår i sektorn för telekomoperatörer.

Tele2 erbjuder produkter och tjänster inom fast och mobil telefoni, bredband, datanät och kabel-TV och har 25,7 miljoner kunder i 10 länder med geografiskt fokus på Ryssland, Östeuropa och Norden.

I oktober meddelade Tele2 att företaget har tecknat avtal att sälja verksamheten i Frankrike till Virgin Mobile. Virgin Mobile kommer att betala kontant cirka 575 Mkr på skuldfri basis. Slutförandet av affären förväntas ske efter godkännande från relevanta regulatoriska myndigheter.

Tele2s finansiella utveckling är ett resultat av ett fortsatt fokus på mobila tjänster över egen infrastruktur kompletterat i vissa länder med tjänster inom fast bredband och business-to-business. Försäljningen av mobila tjänster fortsatte att utvecklas starkt jämfört med samma period föregående år och ett ökat fokus på mobila tjänster över egen infrastruktur har lett till en uthållig positiv utveckling av EBITDA-marginalen.

Inom fast telefoni väntas en fortsatt nedgång och Tele2 kommer att fokusera på att maximera avkastningen.

Den ryska verksamheten är Tele2s viktigaste tillväxtmaskin. Under det tredje kvartalet hade den ryska verksamheten ett robust kundintag och 1,1 miljoner nya användare adderades.

MTG

jan-sept juli-sept
(Mkr) 2009 2008 2009 2008
Intäkter 10 097 9 320 3 177 2 960
Rörelseresultat efter
avskrivningar
(EBIT)1) 1 199 1 753 377 582
Nettoresultat 836 2 400 254 405

1) Exklusive avyttrad verksamhet.

Marknadsvärdet på Kinneviks innehav av aktier i MTG uppgick per den 30 september 2009 till 4.071 Mkr. MTGs aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholms lista för stora bolag och ingår i sektorn för sällanköpsvaror.

MTG är ett internationellt medieföretag vars kärnverksamhet återfinns inom television. MTG är den största fri- och betal-TV-operatören i Norden och Baltikum och den största aktieägaren i Rysslands största oberoende TV-nätverk CTC Media. Viasats kanaler når mer än 100 miljoner människor och distribueras genom Viasats satellit-TV-plattform och tredjepartsbolag i 29 länder i framför allt Norden, Baltikum och Östeuropa.

MTGs försäljning ökade givet konstanta valutakurser med 3% under det tredje kvartalet jämfört med föregående år och med 2% under årets första nio månader. Det tredje kvartalet är det säsongsmässigt svagaste kvartalet vad gäller reklamförsäljning och koncernens fortsatta tillväxt drevs av Betal-TV Norden och Betal-TV Tillväxtmarknader, liksom av affärsområdena Online och Modern Studios samt konsolideringen av Nova Televizia.

Transcom

jan-sept apr-sept
(MEUR) 2009 2008 2009 2008
Intäkter 414,9 479,9 134,3 147,7
Rörelseresultat efter
avskrivningar
(EBIT) 21,3 23,4 7,1 6,7
Nettoresultat 17,6 14,1 6,0 4,0

Marknadsvärdet på Kinneviks innehav av aktier i Transcom uppgick per den 30 september 2009 till 485 Mkr. Transcoms aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholms lista för medelstora bolag och ingår i industrisektorn.

Transcom är verksamt inom outsourcing av Customer Relationship Management (CRM) och inkasso. Bolaget bedriver idag verksamhet genom 75 servicecenter i 29 länder. Transcom tillhandahåller lösningar inom CRM till företag inom ett flertal industrisektorer som bland annat telekommunikation, elektronisk handel, resor & turism, handel, finansiella tjänster samt inom basindustrin.

I det tredje kvartalet ökade Transcoms bruttomarginal med en procentenhet till 23% som ett resultat av Transcoms strategiska plan att förbättra effektiviteten och minska kostnaderna samt genom att framgångsrikt driva lönsam tillväxt både inom off-shore- och onshore-verksamheten.

Metro

(MEUR) jan-sept apr-sept
2009 2008 2009 2008
Intäkter1) 149,9 195,6 42,4 51,8
Rörelseresultat efter
avskrivningar
(EBIT)1) -12,3 -7,0 -4,6 -8,7
Nettoresultat -27,5 13,8 -8,6 22,2

1) Kvarvarande verksamhet och exklusive resultat vid försäljning av dotterbolag.

Marknadsvärdet på Kinneviks innehav av aktier i Metro uppgick per den 30 september 2009 till 271 Mkr. Utöver detta har Kinnevik teckningsoptioner i Metro till ett marknadsvärde av 345 Mkr samt förlagsbevis till ett marknadsvärde av 192 Mkr. Metros aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholms lista för mindre bolag och ingår i sektorn för sällanköpsvaror.

Metro är världens största internationella dagstidning och publiceras i över 100 större städer i 18 länder runt om i Europa, Nord- och Sydamerika samt Asien. Metro har en global räckvidd som lockar en läsekrets om över 17 miljoner dagliga läsare.

Under det tredje kvartalet träffade Metro avtal om försäljning av Metro Italien. Som en del av transaktionen har Metro slutit ett franchise-avtal med de nya ägarna som kommer att fortsätta publicera Metro i Italien.

NYA INVESTERINGAR

Bolag Andel
kapital
och
röster
Verksamhet Typ av innehav Första
investe
ring
Redovisade
värden 30
sept 2009
(Mkr)
Uppskat
tade
verkliga
värden 30
sept 2009
(Mkr)
Black Earth
Farming, Ryssland 21% jordbruksverksamhet noterat intressebolag 2006 618 618
Rolnyvik, Polen 100% jordbruksverksamhet dotterbolag 2001 200 250
RawAgro, Ukraina 30% jordbruksverksamhet onoterat intressebolag 2009 33 33
Sia Latgran, Lettland 51% pelletsproduktion dotterbolag 2005 190 190
Kontakt East, Ryssland 50% sök- och vägledningsmedia joint venture 2006 119 119
Relevant Traffic,
Europa
99% sökmarknadsföring dotterbolag 2006 54 54
R2 International,
Europa
33% prisjämförelsesiter onoterat intressebolag 2009 21 21
Bayport, Afrika 6% mikrokrediter aktier /räntebärande
fordran 2007 126 126
Microvest II - mikrokrediter fondandelar 2009 9 9
1 370 1 420

Inom Nya Investeringar investerar Kinnevik i sektorer och marknader som kännetecknas av en hög tillväxtpotential. Hittills gjorda investeringar finns främst inom tillväxtmarknader där Kinnevik har en lång tradition och en stark plattform att utnyttja de tillväxtmöjligheter som finns. Kinneviks nya investeringar ska ha en betydande marknadspotential och investeringarna måste ha förutsättningar att växa genom marknadstillväxt och skalbarhet. Kinnevik investerar i ett tidigt skede och är en aktiv ägare.

Rörelseresultatet inom Nya Investeringar uppgick under de nio första månaderna till 23 (7) Mkr, varav 7 (19) Mkr avsåg Rolnyvik, 21 (7) Mkr Sia Latgran och -4 (-18) Mkr Relevant Traffic. Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar uppgick till 111 (-649) Mkr, där 148 (-689) avsåg Black Earth Farming och -36 (21) Mkr avsåg Kontakt East.

Black Earth Farming

Marknadsvärdet på Kinneviks innehav av aktier i Black Earth Farming uppgick per den 30 september 2009 till 618 Mkr. Black Earth Farmings aktie är sedan juni 2009 noterad på NASDAQ OMX Stockholms lista för medelstora bolag och ingår i sektorn för dagligvaror.

Black Earth Farming är ett ledande jordbruksbolag med verksamhet i Ryssland. Bolaget förvärvar, äger och brukar jordbruksmark huvudsakligen i den fertila Svarta Jorden-regionen i sydvästra Ryssland. Black Earth Farming har etablerat en stark position inom områdena Kursk, Tambov, Lipetsk, Samara, Voronezh och Ryazan. Per den 15 augusti 2009 kontrollerade Black Earth Farming 323.000 hektar mark, varav 180.000 hektar där ägarregistreringen var slutförd.

Under 2008 odlade bolaget 141.900 hektar mark och under 2009 har drygt 180.000 hektar odlats upp och skördats. Vete utgör den största grödan, följt av korn, raps, solrosor och majs.

Rolnyvik

Trots en förhållandevis gynnsam vår och försommar blev årets skörd vid det polska jordbruket Rolnyvik inte så hög som förväntat, då avsaknaden av regn under den känsliga försommarperioden begränsade utfallet. Därtill resulterade en ostadig väderlek under själva skördeperioden till en något högre skördekostnad än beräknat på grund av ett ökat torkningsbehov av spannmålen.

Tillgången av spannmål på marknaden är stor, delvis på grund av överlagring från förra årets skörd, vilket i kombination med en låg efterfrågan resulterar i låga priser. Rolnyvik kommer i likhet med tidigare år att lagra majoriteten av årets skörd till efter årsskiftet.

Rolnyvik omsatte 29 (43) Mkr under de nio första månaderna och redovisade ett rörelseresultat om 7 (19) Mkr.

RawAgro

I juni förvärvade Kinnevik 30% av aktierna i det ukrainska jordbruksbolaget RawAgro från det lokala investmentbolaget TAS för en köpeskilling om cirka 4 MUSD. Kinnevik har option att öka ägarandelen till 50% i bolaget. RawAgro kontrollerar cirka 17.000 hektar leasad jordbruksmark i Ukraina.

Sia Latgran

Pelletsproduktionen inom det lettiska bolaget Sia Latgran uppgick till 153 Kton under årets nio första månader, att jämföra med 63 Kton under motsvarande period föregående år. Produktionsökningen förklaras huvudsakligen av att bolagets andra produktionsanläggning i Jekabpils togs i drift under det tredje kvartalet 2008.

Efterfrågan på pellets har varit stark under delårsperioden och bolaget har tecknat kontrakt om försäljning av hela den planerade produktionen under resterande del av 2009 samt merparten av 2010 års volym. Försäljningspriserna i de nytecknade kontrakten har stigit något under perioden.

Såväl råvarukostnader som kostnader för sjöfrakter har sjunkit under delårsperioden. Till följd av den begränsade sågverksproduktionen i Lettland är dock utbudet av sågspån och flis otillräckligt för Sia Latgrans behov och bolaget tvingas därför att i högre utsträckning än normalt använda rundved i pelletsproduktionen, vilket medför en högre produktionskostnad.

Sia Latgrans totala intäkter uppgick under de första nio månaderna till 171 (74) Mkr och rörelseresultatet var 21 (7) Mkr.

Kontakt East

Kontakt Easts verksamhet med tryckta kataloger inom directory services har påverkats kraftigt negativt av nedgången i den ryska ekonomin och den svaga annonsmarknaden. Försvagningen har varit mest märkbar i Moskva och betydande omstruktureringar av verksamheten har genomförts. Resultatet under årets nio första månader har varit negativt men har stabiliserats under sommaren. Verksamheten inom directory services kommer framöver att fokuseras mer och mer mot on-line-tjänster. Utvecklingen för den konsumentinriktade e-handelsplattformen Avito.ru har varit positiv och tillväxten följer plan.

Relevant Traffic

Relevant Traffic är aktivt inom digital försäljning och marknadsföring på internet och agerar inom såväl mjukvara som hårdvara samt genom konsultation och kampanjhantering. Kunderna består av nationella och internationella, medelstora och större företag. Bolaget bedriver sin verksamhet från servicecenter i Sverige, Frankrike och Spanien.

Relevant Traffics totala intäkter för dessa tre marknader steg under årets nio första månader med 13% till 130 Mkr jämfört med 115 Mkr föregående år och rörelseresultatet var -4 (-11) Mkr. Tillväxten har drivits av en fortsatt god efterfrågan inom sökmarknadsföring från bolagets stabila kundbas. Satsningarna inom SEO (sökmotoroptimering) och vägledningsmedier har fortsatt att växa och bolaget ser betydande tillväxtmöjligheter inom området.

R2 International

Kinnevik har under andra och tredje kvartalet investerat 2 MEUR för motsvarande 33% av aktierna i R2 International. Bolaget driver ledande prisjämförelsesiter för tjänster såsom försäkringar och el på sina huvudmarknader Polen, Spanien och Turkiet.

Bayport

Bayport erbjuder mikrokrediter och finansiella tjänster i Ghana, Uganda, Zambia och Tanzania. Ghana och Zambia är de största marknaderna, medan Tanzania uppvisar snabb tillväxt. Bayport grundades 2002 och har vuxit under lönsamhet till ett ledande afrikanskt mikrokreditföretag. Antalet kunder fortsätter öka och produktportföljen utökas ständigt, framför allt med lån med längre löptid. Lånen används främst för att finansiera större engångsutgifter såsom skolavgifter, investeringar i jordbruk eller för att starta mindre företag.

Under tredje kvartalet förvärvade Kinnevik aktier i Bayport från en tidigare mindre aktieägare samt löste in aktieoptioner för en sammanlagd likvid om 17 Mkr. Efter dessa transaktioner äger Kinnevik 6% av kapital och röster i bolaget och har aktieoptioner som berättigar till ytterligare 1% av kapitalet efter full utspädning, utöver tidigare utställda krediter om 15,5 MUSD.

Microvest

Kinnevik har åtagit sig att investera 10 MUSD i mikrofinansfonden Microvest II som har fokus på aktieinvesteringar i mikrofinansbolag i utvecklingsländer. Per den 30 september hade 1,3 MUSD av åtagandet betalats ut. Kinnevik har för avsikt att aktivt arbeta tillsammans med fondens ledning och söka direktinvesteringar tillsammans med fonden.

Fondens första investering är en snabbväxande indisk mikrofinansinstitution med cirka 400.000 låntagare.

ARM Capital Partners

I augusti tecknade Kinnevik avtal med Asset & Resource Management Company Ltd ("ARM"), en av Nigerias största kapitalförvaltare, om att inleda ett samarbete med syfte att skapa en av Västafrikas ledande private equity fonder. Kinnevik kommer att äga 30% av ARM Capital Partners (fondbolaget) och Kinnevik och ARM har åtagit sig att investera 15 MUSD vardera i den första fonden som bolaget kommer att lansera.

MODERBOLAG OCH ÖVRIGT

Administrationskostnaderna inom moderbolaget och koncernens övriga bolag uppgick till netto -28 (-32) Mkr efter fakturering för utförda tjänster.

I jämförelsetal för 2008 ingår bland övriga rörelsekostnader en upplösning om 36 Mkr av en avsättning för pensionsåtagande i England, avseende tidigare bedriven verksamhet i dotterbolaget Korsnäs Paper Sacks Ltd.

RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER

Koncernens finansiering och hantering av finansiella risker är centraliserad till Kinneviks finansfunktion och bedrivs utifrån en av styrelsen fastställd finanspolicy. Koncernens operativa risker bedöms och hanteras främst inom respektive affärsområde och rapporteras till Kinneviks styrelse.

Koncernen har en modell för riskhantering, vilken syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Rapportering av identifierade risker och hantering av dessa sker en gång per kvartal till Kinneviks styrelse.

De operationella riskerna finns huvudsakligen inom Kinneviks helägda dotterbolag Korsnäs och är främst relaterade till relationer med kunder och leverantörer samt till risken för ett större haveri i produktionen.

Kinnevik är exponerat för finansiella risker främst vad avser värdeförändringar i den noterade aktieportföljen, förändringar i marknadsräntor, valutarisker samt likviditets- och refinansieringsrisk.

Koncernen är även exponerad för politiska risker eftersom de bolag Kinnevik investerat i har betydande verksamhet på utvecklingsmarknader i till exempel Latinamerika, Afrika och Ryssland.

För en mer detaljerad beskrivning av företagets risker och osäkerhetsfaktorer samt riskhantering hänvisas till förvaltningsberättelsen samt Not 30 i årsredovisningen för 2008.

REDOVISNINGSPRINCIPER

Vid upprättande av koncernredovisningen tillämpas International Financial Reporting Standards (IFRS) sådana de antagits av EU. Denna rapport har upprättats enligt Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering.

De redovisningsprinciper som har tillämpats i denna rapport är desamma som de som beskrivs i årsredovisningen för 2008, med undantag för vad som anges nedan.

Nya redovisningsprinciper 2009

Omarbetade IAS 1 Utformning av finansiella rapporter tillämpas från den 1 januari 2009. Ändringarna har påverkat Kinneviks redovisning retroaktivt från den 31 december 2007. Ändringarna medför bland annat att intäkter och kostnader som tidigare redovisats direkt i eget kapital numera redovisas i en separat rapport direkt efter resultatrapporten samt en ny uppställning över förändringar i eget kapital för koncernen.

Övriga nya eller reviderade IFRS samt tolkningsuttalanden från IFRIC har ej haft någon effekt på koncernens eller moderbolagets finansiella ställning eller resultat.

KINNEVIKS ÅRSSTÄMMA 2010

Årsstämman kommer att hållas i Stockholm den 17 maj 2010. Aktieägare som önskar få ett ärende behandlat på årsstämman skall inkomma med skriftligt förslag till [email protected], eller till Company Secretary, Investment AB Kinnevik, Box 2094, 103 13 Stockholm, senast sju veckor före årsstämman, för att garantera att ärendet kan inkluderas i kallelsen till årsstämman. Ytterligare information om hur och när registrering skall ske kommer att offentliggöras före årsstämman.

VALBEREDNING INFÖR ÅRSSTÄMMA 2010

I enlighet med beslut vid årsstämman 2009 har Cristina Stenbeck sammankallat en valberedning bestående av ledamöter som representerar de största aktieägarna i Kinnevik. Valberedningen består av Cristina Stenbeck, Ramsay Brufer som företrädare för Alecta, Henry Guy som företrädare för Anima Regni LP, Edvard von Horn som företrädare för familjen von Horn samt Wilhelm Klingspor som företrädare för familjen Klingspor.

Information om valberedningens arbete finns på Kinneviks hemsida www.kinnevik.se.

Aktieägare som önskar lämna förslag avseende representanter till Kinneviks styrelse kan inkomma med skriftligt förslag till [email protected] eller till Bolagssekreteraren, Investment AB Kinnevik, Box 2094, 103 13 Stockholm.

NÄSTA RAPPORTTILLFÄLLE

Bokslutskommuniké för helåret 2009 offentliggörs den 17 februari 2010.

Stockholm den 22 oktober 2009

Mia Brunell Livfors

Verkställande Direktör och Koncernchef

Informationen i denna delårsrapport är sådan som Kinnevik ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknad och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande den 22 oktober 2009 klockan 8.00 (CET).

GRANSKNINGSRAPPORT

Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Investment AB Kinnevik för perioden 1 januari – 30 september 2009. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och Årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning SÖG 2410 "Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor". En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och Årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med Årsredovisningslagen.

Stockholm den 22 oktober 2009

Ernst & Young AB

Thomas Forslund Auktoriserad revisor

FÖR YTTERLIGARE INFORMATION, BESÖK WWW.KINNEVIK.SE ELLER KONTAKTA:

Mia Brunell Livfors, Verkställande Direktör och Koncernchef, tel +46 (0) 8 562 000 00

Torun Litzén, Informations- och IR-chef tel +46 (0) 8 562 000 83, mobil +46 (0) 70 762 00 83

Investment AB Kinneviks syfte är att bereda vinst till sina aktieägare, i huvudsak genom värdeökning i sin portfölj av tillgångar. Kinnevik förvaltar en värdepappersportfölj fördelad på tre övergripande affärsområden; Onoterade Kärninnehav som består av kartong- och pappersföretaget Korsnäs inklusive aktier i Bergvik Skog, Noterade Kärninnehav som består av Millicom International Cellular, Tele2, Modern Times Group MTG, Metro International och Transcom WorldWide, samt Nya Investeringar som är aktivt i att finna nya investeringar i företag i tidiga skeden med betydande tillväxtpotential. Kinnevik söker att aktivt verka genom företagens styrelser.

Kinneviks aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholms lista för stora bolag och ingår i sektorn finans och fastigheter. Aktien handlas under kortnamnen KINV A och KINV B.

KONCERNENS RESULTATRÄKNING i Sammandrag (Mkr)

2009
1 jan
30 sept
2008
1 jan
30 sept
2009
1 juli
30 sept
2008
1 juli
30 sept
2008
Helår
Intäkter 6 266 5 923 1 981 1 851 7 719
Kostnad för sålda varor och tjänster -5 317 -5 077 -1 540 -1 548 -6 918
Bruttoresultat 949 846 441 303 801
Försäljnings- och administrationskostnader
samt forsknings- och utvecklingskostnader -369 -352 -121 -113 -480
Övriga rörelseintäkter 205 97 73 43 173
Övriga rörelsekostnader -181 -13 -82 -22 -96
Rörelseresultat 604 578 311 211 398
Erhållna utdelningar 687 1 703 3 - 1 703
Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar 10 621 -20 784 5 734 -13 203 -27 429
Ränteintäkter och andra finansiella intäkter 26 21 13 7 30
Räntekostnader och andra finansiella kostnader -183 -420 -46 -135 -574
Resultat efter finansiella poster 11 755 -18 902 6 015 -13 120 -25 872
Skatt -116 -55 -73 -19 110
Periodens resultat 11 639 -18 957 5 942 -13 139 -25 762
Varav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 11 631 -18 958 5 940 -13 139 -25 765
Minoriteten 8 1 2 0 3
Resultat per aktie före/efter utspädning, kronor 44,51 -71,84 22,58 -49,83 -97,94
Genomsnittligt antal utestående
aktier före/efter utspädning
261 337 123 263 887 589 263 019 622 263 701 982 263 078 396
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT FÖR KONCERNEN
(Mkr)
2009
1 jan
30 sept
2008
1 jan
30 sept
2009
1 juli
30 sept
2008
1 juli
30 sept
2008
Helår
Periodens resultat 11 639 -18 957 5 942 -13 139 -25 762
Periodens övriga totalresultat
Omräkningsdifferenser -26 24 -12 6 23
Kassaflödessäkringar -56 32 -95 -137 -211
Aktuariella vinster och förluster - - - - -59
Skatt hänförligt till övrigt totalresultat 15 -9 25 38 71
Summa övrigt totalresultat -67 47 -82 -93 -176
Periodens totalresultat 11 572 -18 910 5 860 -13 232 -25 938
Periodens totalresultat hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 11 566 -18 911 5 860 -13 232 -25 945
Minoriteten 6 1 0 0 7

KONCERNENS KASSAFLÖDESANALYS I SAMMANDRAG (Mkr)

.

2009
1 jan
30 sept
2008
1 jan
30 sept
2009
1 juli
30 sept
2008
1 juli
30 sept
2008
Helår
Periodens rörelseresultat 604 578 311 211 398
Justering för poster som inte ingår i kassaflödet 446 380 150 145 592
Betald skatt 5 -228 -13 -22 -234
Kassaflöde från den löpande verksamheten före
förändring av rörelsekapital
1 055 730 448 334 756
Förändring av rörelsekapital 193 -212 79 -98 -232
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 248 518 527 236 524
Förvärv av dotterbolag -147 -248 - - -248
Investeringar i materiella och biologiska
anläggningstillgångar
-441 -151 -165 -53 -226
Försäljning av materiella och biologiska
anläggningstillgångar
2 12 1 1 12
Investering i aktier och övriga värdepapper -369 -158 -30 -149 -193
Försäljning av aktier och övriga värdepapper - - - - 183
Erhållen utdelning 687 1 703 3 - 1 703
Förändring av lånefordringar - 4 - 1 -
Erhållen ränta 19 21 6 7 30
Kassaflöde från investeringsverksamheten -249 1 183 -185 -193 1 261
Förändring av räntebärande lån -638 -547 -349 305 -43
Betalda räntor -174 -420 -43 -133 -532
Erlagd utdelning -521 -528 - - -528
Återköp av egna aktier - -174 - -174 -279
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -1 333 -1 669 -392 -2 -1 382
Periodens kassaflöde -334 32 -50 41 403
Kursdifferens i likvida medel 0 3 0 3 5
Likvida medel vid periodens början 509 101 225 92 101
Likvida medel vid periodens slut 175 136 175 136 509

SEGMENTSREDOVISNING I SAMMANDRAG (Mkr)

1 jan-30 sept 2009 Onoterade
Kärn
innehav
Noterade
Kärn
innehav
Nya
Investe
ringar
Moder
bolag och
övrigt
Elimi
neringar
Summa
koncern
Intäkter 6 018 329 22 -103 6 266
Rörelsens kostnader -4 965 -300 -47 103 -5 209
Avskrivningar -459 -14 -4 -477
Övriga intäkter och kostnader 15 8 1 24
Rörelseresultat 609 23 -28 0 604
Erhållna utdelningar 6 677 4 687
Förändring i verkligt värde av
finansiella tillgångar 7 10 503 111 10 621
Finansnetto -120 -45 8 -157
Resultat efter finansiella poster 502 11 135 142 -24 0 11 755
Investeringar i aktier och övriga
värdepapper
2 515 95 2 610
Investeringar i immateriella anlägg
ningstillgångar (företagsförvärv)
37 37
Investeringar i materiella
anläggningstillgångar
532 6 3 541
- varav företagsförvärv 100 100
1 jan-30 sept 2008 Onoterade
Kärn
innehav
Noterade
Kärn
innehav
Nya
Investe
ringar
Moder
bolag och
övrigt
Elimi
neringar
Summa
koncern
Intäkter 5 728 190 14 -9 5 923
Rörelsens kostnader -4 770 -181 -47 50 -4 948
Avskrivningar -466 -13 -2 -481
Övriga intäkter och kostnader 75 11 39 -41 84
Rörelseresultat 567 7 4 0 578
Erhållna utdelningar 4 1 699 1 703
Förändring i verkligt värde av
finansiella tillgångar
20 -20 155 -649 -20 784
Finansnetto -267 -130 -2 -399
Resultat efter finansiella poster 324 -18 586 -644 4 -18 902
Investeringar i aktier och övriga
värdepapper
158 158
Investeringar i materiella
anläggningstillgångar
102 49 151

SEGMENTSREDOVISNING I SAMMANDRAG (Mkr)

1 juli-30 sept 2009 Onoterade
Kärn
innehav
Noterade
Kärn
innehav
Nya
Investe
ringar
Moder
bolag och
övrigt
Elimi
neringar
Summa
koncern
Intäkter 1 915 88 4 -26 1 981
Rörelsens kostnader -1 435 -82 -14 26 -1 505
Avskrivningar -150 -4 -2 0 -156
Övriga intäkter och kostnader -8 -2 1 0 -9
Rörelseresultat 322 0 -11 0 311
Erhållna utdelningar 1 2 3
Förändring i verkligt värde av
finansiella tillgångar 5 5 761 -32 5 734
Finansnetto -32 -3 2 -33
Resultat efter finansiella poster 296 5 758 -30 -9 6 015
Investeringar i aktier och övriga
värdepapper
2 241 30 2 271
Investeringar i materiella anläggnings
tillgångar
160 3 2 165
1 juli-30 sept 2008 Onoterade
Kärn
innehav
Noterade
Kärn
innehav
Nya
Investe
ringar
Moder
bolag och
övrigt
Elimi
neringar
Summa
koncern
Intäkter 1 768 81 5 -3 1 851
Rörelsens kostnader -1 427 -73 -17 21 -1 496
Avskrivningar -155 -8 -1 -164
Övriga intäkter och kostnader 33 3 2 -18 20
Rörelseresultat 219 3 -11 0 211
Förändring i verkligt värde av
finansiella tillgångar 5 -12 642 -566 -13 203
Finansnetto -67 -59 -2 -128
Resultat efter finansiella poster 157 -12 701 -565 -11 -13 120
Investeringar i aktier och övriga
värdepapper
149 149
Investeringar i materiella
anläggningstillgångar
39 14 53

SEGMENTSREDOVISNING I SAMMANDRAG (Mkr)

1 jan-31 dec 2008 Onoterade
Kärn
innehav
Noterade
Kärn
innehav
Nya
Investe
ringar
Moder
bolag och
övrigt
Elimi
neringar
Summa
koncern
Intäkter 7 396 317 18 -12 7 719
Rörelsens kostnader -6 483 -288 -55 73 -6 753
Avskrivningar -624 -18 -3 -645
Övriga intäkter och kostnader 140 -41 39 -61 77
Rörelseresultat 429 -30 -1 0 398
Erhållna utdelningar 4 1 699 1 703
Förändring i verkligt värde av
finansiella tillgångar 33 -26 676 -786 -27 429
Finansnetto -372 -175 3 -544
Resultat efter finansiella poster 94 -25 152 -813 -1 -25 872
Investeringar i aktier och övriga
värdepapper
193 193
Investeringar i immateriella anlägg
ningstillgångar
126 89 215
Investeringar i materiella
anläggningstillgångar
171 53 2 226
Nedskrivning av goodwill -37 -37

KONCERNENS BALANSRÄKNING i sammandrag (Mkr)

TILLGÅNGAR 2009
30 sept
2008
30 sept
2008
31 dec
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 836 836 799
Materiella och biologiska anläggningstillgångar 6 305 6 346 6 268
Finansiella tillgångar värderade till verkligt
värde via resultaträkningen 38 539 32 210 25 315
varav räntebärande 310 209 122
Aktier i intresseföretag redovisade i enlighet
med kapitalandelsmetoden 11 11 11
Övriga anläggningstillgångar 0 9 0
45 691 39 412 32 393
Omsättningstillgångar
Varulager 1 810 1 997 1 977
Kundfordringar 791 788 718
Skattefordringar 12 12 63
Övriga omsättningstillgångar 164 178 211
Kortfristiga placeringar 0 14 4
Likvida medel 175 122 505
2 952 3 111 3 478
SUMMA TILLGÅNGAR 48 643 42 523 35 871
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital
Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare 36 803 30 640 23 503
Eget kapital hänförligt till minoriteten 33 23 27
36 836 30 663 23 530
Långfristiga skulder
Räntebärande lån 7 736 7 759 7 875
Avsättningar för pensioner 576 534 580
Övriga avsättningar 56 36 110
Uppskjuten skatteskuld 1 147 1 414 1 217
Övriga skulder 4 4 4
9 519 9 747 9 786
Kortfristiga skulder
Räntebärande lån 570 666 1 082
Avsättningar 55 55 27
Leverantörsskulder 845 897 833
Skatteskulder 115 8 4
Övriga skulder 703 487 609
2 288 2 113 2 555
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 48 643 42 523 35 871

RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL FÖR KONCERNEn (Mkr)

2009
1 jan
30 sept
2008
1 jan
30 sept
2009
1 juli
30 sept
2008
1 juli
30 sept
2008
Helår
Eget kapital vid periodens ingång 23 530 50 267 28 722 44 068 50 267
Periodens totalresultat 11 572 -18 910 5 860 -13 232 -25 938
Tillskott från minoriteten - 7 - - 7
Nyemission (tillgångsförvärv Emesco) 2 253 - 2 253 - -
Kontantutdelning -521 -528 - - -528
Effekt av aktiesparprogram 2 1 1 1 1
Återköp av egna aktier 0 -174 - -174 -279
Eget kapital vid periodens utgång 36 836 30 663 36 836 30 663 23 530
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 36 803 30 640 36 803 30 640 23 503
Hänförligt till minoriteten 33 23 33 23 27
2009
30 sept
2008
30 sept
2008
31 dec
NYCKELTAL
Skuldsättningsgrad 0,24 0,29 0,41
Soliditet 76% 72% 66%
Nettoskuldsättning 8 397 8 614 8 906

DEFINITIONER AV NYCKELTAL

Skuldsättningsgrad Räntebärande skulder inklusive räntebärande avsättningar dividerat med eget kapital.
Soliditet Eget kapital inklusive minoritet i procent av balansomslutningen.
Nettoskuld Räntebärande skulder inklusive räntebärande avsättningar minus summan av räntebärande
fordringar, kortfristiga placeringar och likvida medel.
Rörelsemarginal Rörelseresultat efter avskrivningar dividerat med nettoomsättning.
Operativt kapital Periodens genomsnitt av immateriella och materiella anläggningstillgångar, aktier i intresse
företag redovisade enligt kapitalandelsmetoden, varulager och kortfristiga icke räntebärande
fordringar med avdrag för övriga avsättningar och kortfristiga icke räntebärande skulder.
Avkastning på operativt kapital Rörelseresultat efter avskrivningar dividerat med genomsnittligt operativt kapital.

FINANSIELLA NYCKELTAL

ONOTERADE KÄRNINNEHAV (Mkr)
----------------------------- --
2009
kv 3
2009
kv 2
2009
kv 1
2008
Helår1)
2008
kv 41)
2008
kv 3
2008
kv 2
2008
kv 1
2007
Helår
2007
kv 4
2007
kv 3
Intäkter
Korsnäs Industri 1 730 1 823 1 788 6 608 1 465 1 602 1 785 1 756 6 625 1 572 1 583
Korsnäs Skog 185 317 175 788 203 166 221 198 894 249 186
Summa Korsnäs 1 915 2 140 1 963 7 396 1 668 1 768 2 006 1 954 7 519 1 821 1 769
Rörelseresultat före
avskrivningar
(EBITDA)
Korsnäs Industri 464 318 267 1 090 89 361 332 308 1 353 155 431
Korsnäs Skog 8 4 7 34 2 13 8 11 96 6 40
Summa Korsnäs 472 322 274 1 124 91 374 340 319 1 449 161 471
Rörelseresultat
efter avskrivningar
(EBIT)
Korsnäs Industri 315 165 115 472 -68 208 178 154 745 2 279
Korsnäs Skog 7 2 5 28 1 11 6 10 91 5 39
Summa Korsnäs 322 167 120 500 -67 219 184 164 836 7 318
Rörelsemarginal
Korsnäs Industri 18,2% 9,1% 6,4% 7,1% -4,7% 13,0% 10,0% 8,8% 11,2% 0,1% 17,6%
Korsnäs Skog 3,8% 0,6% 2,9% 3,6% 0,5% 2,1% 2,7% 5,1% 10,2% 2,0% 21,0%
Korsnäs 16,8% 7,8% 6,1% 6,7% -4,1% 12,4% 9,2% 8,4% 11,1% 0,4% 18,0%
Operativt kapital
Korsnäs Industri 7 345 7 443 7 476 7 746 7 620 7 807 7 886 7 879 7 743 7 696 7 693
Korsnäs Skog 449 449 471 429 475 408 415 370 267 328 272
Summa Korsnäs 7 794 7 892 7 947 8 175 8 095 8 215 8 301 8 249 8 010 8 024 7 965
Avkastning på
operativt kapital
Korsnäs Industri 17,2% 8,9% 6,2% 6,1% -3,6% 10,7% 9,0% 7,8% 9,6% 0,1% 14,5%
Korsnäs Skog 6,2% 1,8% 4,2% 6,5% 0,8% 10,8% 5,8% 10,8% 34,1% 6,1% 57,4%
Korsnäs 16,5% 8,5% 6,0% 6,1% -3,4% 10,7% 8,9% 8,0% 10,4% 0,3% 16,0%
Produktion, tusentals
ton 268 253 243 1 052 235 273 270 274 1 069 243 281
Leveranser, tusentals
ton
255 271 255 993 222 247 264 260 1 073 252 256

1) Exklusive omstruktureringskostnader om 71 Mkr i kvartal 4 2008.

FINANSIELLA NYCKELTAL

NOTERADE KÄRNINNEHAV (Mkr)

2009
kv 3
2009
kv 2
2009
kv 1
2008
Helår
2008
kv 4
2008
kv 3
2008
kv 2
2008
kv 1
2007
Helår
2007
kv 4
2007
kv 3
Förändring i verkligt
värde och erhållna
utdelningar
Millicom 2 800 4 786 -1 797 -14 329 -4 200 -6 016 2 773 -6 886 11 974 7 454 -3 103
Tele2 1 776 1 713 63 -6 606 -1 129 -4 988 1 675 -2 164 3 899 -1 192 3 325
MTG 827 788 -281 -2 668 -765 -1 078 -437 -388 95 358 -258
Transcom 92 102 -9 -395 -67 -127 -29 -172 -386 16 -106
Metro aktier 94 -42 44 -979 -360 -433 -165 -21 -976 -395 -105
Metro tecknings
optioner 172 51 - - - - - - - - -
Invik 1) - - - - - - - - 407 - -
5 761 7 398 -1 980 -24 977 -6 521 -12 642 3 817 -9 631 15 013 6 241 -247
Bokfört värde vid
periodens utgång
Millicom 19 220 16 421 11 635 13 432 13 432 17 631 23 647 21 415 28 301 28 301 20 847
Tele2 12 533 9 775 8 690 8 627 8 627 9 756 14 744 14 054 16 218 16 218 17 410
MTG 4 071 2 131 1 393 1 674 1 674 2 439 3 517 4 103 4 491 4 491 4 133
Transcom 485 285 183 192 192 259 386 439 611 611 595
Metro aktier 271 163 204 160 160 521 954 1 119 1 140 1 140 1 535
Metro tecknings
optioner
345 157 - - - - - - - - -
36 925 28 932 22 105 24 085 24 085 30 606 43 248 41 130 50 761 50 761 44 520
Investeringar 2 232 106 - - - - - - - - -

1) Hela innehavet i Invik avyttrades den 28 juni 2007.

NYA INVESTERINGAR (Mkr)

2009
kv 3
2009
kv 2
2009
kv 1
2008
Helår
2008
kv 4
2008
kv 3
2008
kv 2
2008
kv 1
2007
Helår
2007
kv 4
2007
kv 3
Förändring i
verkligt värde över
resultaträkningen
Black Earth Farming -31 189 -10 -775 -86 -571 -397 279 717 351 78
Kontakt East 0 -36 0 -93 -114 0 28 -7 -15 -4 9
Övriga onoterade
innehav
-1 0 0 82 63 5 4 10 0 0 0
-32 153 -10 -786 -137 -566 -365 282 702 347 87
Bokfört värde vid
periodens utgång
Black Earth Farming 618 649 460 470 470 521 1 092 1 489 1 208 1 208 704
Kontakt East 119 118 149 141 141 254 105 77 81 81 54
Övriga onoterade
innehav
633 608 554 551 551 659 598 556 546 546 495
1 370 1 375 1 163 1 162 1 162 1 434 1 795 2 122 1 835 1 835 1 253
Investeringar 30 57 8 193 35 149 1 8 519 181 338

MODERBOLAGETS RESULTATRÄKNING I SAMMANDRAG (Mkr)

2009
1 jan
30 sept
2008
1 jan
30 sept
2009
1 juli
30 sept
2008
1 juli
30 sept
2008
Helår
Nettoomsättning 17 9 3 3 12
Administrationskostnader -46 -43 -14 -15 -53
Övriga rörelseintäkter 2 4 0 1 5
Rörelseresultat -27 -30 -11 -11 -36
Erhållna utdelningar 1 754 1 658 3 0 1 658
Resultat från finansiella anläggningstillgångar 8 851 0 19 -1 959
Finansnetto -75 -228 -12 -75 -307
Resultat efter finansiella poster 1 660 2 251 -20 -67 -644
Förändring av obeskattade reserver - - - - -1
Resultat före skatt 1 660 2 151 -20 -67 -645
Skatt 26 62 6 19 86
Periodens resultat 1 686 2 313 -14 -48 -559

MODERBOLAGETS BALANSRÄKNING I SAMMANDRAG (Mkr)

2009
30 sept
2008
30 sept
2008
31 dec
TILLGÅNGAR
Materiella anläggningstillgångar 2 2 2
Finansiella anläggningstillgångar 25 708 26 771 23 831
Kortfristiga fordringar 49 82 346
Kassa och bank 1 1 185
SUMMA TILLGÅNGAR 25 760 26 856 24 364
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Eget kapital 20 524 20 471 17 740
Avsättningar 46 76 70
Långfristiga skulder 4 562 5 574 5 396
Kortfristiga skulder 628 735 1 158
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 25 760 26 856 24 364

Moderbolagets likviditet inklusive kortfristiga placeringar och outnyttjade kreditlöften uppgick per 30 september 2009 till 1.929 Mkr och per 31 december 2008 till 1.302 Mkr. De räntebärande externa skulderna uppgick per samma datum till 4.345 (4.809) Mkr.

Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 0 (0) Mkr under perioden.

Antalet aktier i Investment AB Kinnevik uppgick per den 30 september 2009 till 277.448.190 aktier, varav 48.665.324 A-aktier med tio röster vardera, 228.492.866 B-aktier med en röst vardera samt 290.000 C-aktier med en röst vardera i eget förvar. Det totala antalet röster i bolaget uppgick till 715.436.106 (715.146.106 exklusive 290.000 C-aktier i eget förvar). Under rapportperioden har, efter godkännande på årsstämman och en extra bolagsstämma i maj, följande förändringar skett i antalet aktier: nyemission av 290.000 C-aktier som innehas i eget förvar för leverans till deltagare i prestationsbaserade incitamentsprogram, nyemission av 16.676.260 B-aktier erlagda till säljarna av Emesco samt makulering av 3.500.000 återköpta B-aktier. Netto har därmed antalet aktier ökat med 13.466.260. Styrelsen har bemyndigande att återköpa maximalt 10% av samtliga aktier i bolaget. Det finns inga utestående konvertibler eller teckningsoptioner.