AI assistant
Kinnevik — Annual Report 2010
Jul 14, 2011
2935_10-k_2011-07-14_0e5e86dd-499e-404a-8166-52fc3ef7968b.pdf
Annual Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Årsredovisning 2010
"En mer än sjuttioårig företagartradition under samma grupp av huvudägare"
Innehåll
| Femårsöversikt | 3 |
|---|---|
| VD har ordet | 4 |
| Styrelse | 6 |
| Ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner | 7 |
| Kinnevikaktien | 8 |
| Historik | 10 |
| Corporate Responsibility | 11 |
| Kinneviks strategiska fokus | 14 |
| Översikt över redovisade och verkliga värden | 16 |
| Proportionell andel intäkter och resultat | 17 |
| Onoterade Kärninnehav | |
| Korsnäs | 18 |
| Noterade Kärninnehav | |
| Millicom | 22 |
| Tele2 | 23 |
| Modern Times Group MTG | 24 |
| CDON | 25 |
| Metro | 25 |
| Transcom | 25 |
| Nya Investeringar | 26 |
| Årsredovisning och koncernredovisning för 2010 | |
| Förvaltningsberättelse | 29 |
| Koncernens finansiella rapporter jämte noter | 37 |
| Moderbolagets finansiella rapporter jämte noter | 63 |
| Revisionsberättelse | 70 |
| Definitioner av finansiella nyckeltal | 71 |
Femårsöversikt
| (Mkr) | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nyckeltal | |||||
| Rörelsemarginal, % | 10,3 | 10,0 | 5,2 | 11,5 | 7,6 |
| Sysselsatt kapital | 62 111 | 50 462 | 33 067 | 59 778 | 44 629 |
| Räntabilitet på sysselsatt kapital, % | 24,8 | 40,1 | -54,5 | 32,0 | 31,6 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 28,3 | 50,2 | -69,8 | 38,2 | 40,0 |
| Soliditet, % | 84 | 78 | 66 | 80 | 72 |
| Nettoskuld | 7 123 | 8 233 | 8 906 | 9 205 | 9 856 |
| Skuldsättningsgrad, ggr | 0,1 | 0,2 | 0,4 | 0,2 | 0,3 |
| Andel riskbärande kapital, % | 85,7 | 80,4 | 69,0 | 82,2 | 75,3 |
| Uppskattat marknadsvärde, Onoterade Kärninnehav | 10 330 | 10 232 | 8 026 | 11 659 | 11 559 |
| Marknadsvärde, Noterade Kärninnehav | 50 913 | 41 128 | 24 085 | 50 761 | 36 906 |
| Uppskattat marknadsvärde, Nya Investeringar | 3 563 | 1 411 | 1 233 | 1 907 | 559 |
| Totala tillgångar | 64 833 | 53 240 | 35 871 | 62 818 | 47 733 |
| Substansvärde | 57 513 | 44 829 | 24 325 | 54 941 | 39 168 |
| Substansvärde per aktie, kr | 208 | 162 | 93 | 208 | 148 |
| Slutkurs B-aktien, kr | 137 | 107 | 63 | 147 | 115 |
| Börsvärde Kinnevik | 37 971 | 29 656 | 16 410 | 38 739 | 30 358 |
| Resultaträkningar i sammandrag | |||||
| Intäkter | 8 593 | 8 397 | 7 719 | 7 673 | 6 305 |
| Rörelseresultat | 889 | 842 | 398 | 885 | 478 |
| Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar | 9 899 | 14 826 | -27 429 | 15 540 | 10 974 |
| Resultat efter finansiella poster | 13 737 | 16 516 | -25 872 | 16 266 | 11 608 |
| Årets resultat | 13 622 | 16 373 | -25 762 | 16 179 | 11 549 |
| Resultat per aktie | 49,08 | 61,66 | -97,94 | 61,29 | 43,74 |
| Kassaflödesanalyser i sammandrag | |||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 310 | 1 698 | 524 | 878 | 1 533 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 716 | -475 | 1 261 | 695 | -3 302 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -2 113 | -1 495 | -1 382 | -1 581 | 1 717 |
| Kassaflöde från avvecklad verksamhet | - | - | - | - | -50 |
| Årets kassaflöde | -87 | -272 | 403 | -8 | -102 |
För definitioner av finansiella nyckeltal, se sid 71.
VD har ordet
Kinneviks portföljbolag visade fortsatt styrka under 2010 och det totala värdet av våra innehav ökade med 12,7 miljarder kronor till totalt 57,5 miljarder kronor i slutet av året. Bakom det starka resultatet står ett antal ledningsgrupper som varje dag ser till att företagen är konkurrenskraftiga på de marknader där de verkar, vare sig det rör sig om mobiltelefoni i Guatemala, Tchad eller Sverige, eller tidningar i Chile, Hongkong eller Danmark. Jag är verkligen nöjd med hur våra innehav har tagit marknadsandelar och levererat rekordhög lönsamhet kvartal efter kvartal på de fler än 60 marknader där vi är verksamma och inom produkter som spänner från vätskekartong till internethandel.
En stor del av min tid som VD för Kinnevik lägger jag på arbetet som styrelseledamot i våra noterade innehav där jag jobbar med allt från strategisk utveckling och riskhantering till finansiella frågor. Jag försöker också besöka många av företagen på deras olika marknader. Det är alltid fascinerande att se hur företagen har lyckats anpassa sig till sina lokala marknader samtidigt som de har en företagskultur som präglar de flesta av Kinneviks innehav var de än finns i världen. Starkt fokus på försäljning, god kostnadskontroll, liten administration och tydliga etiska riktlinjer är några av de gemensamma faktorer som är viktiga hörnstenar i Kinneviks portföljbolag.
Under 2010 vidareutvecklade vi vårt arbete inom socialt ansvarstagande och hur vi ska rapportera våra insatser på det här området. Korsnäs, Tele2 och MTG utarbetar för första gången en GRI-rapport, världens mest använda internationella verktyg för hållbarhetsredovisning.
Eftersom Millicom och Tele2 är de två största företagen i Kinneviks portfölj är tillväxtkrafterna på telekommarknaderna viktiga värdeskapande faktorer för vår portfölj. Under 2010 såg vi hur mervärdestjänster och datatrafik utvecklades till allt viktigare intäktskällor för båda telekombolagen. Inom Millicom kom nästan en fjärdedel av intäkterna från nya tilläggstjänster under 2010. Inom Tele2 bidrog så kallade smartphones, inklusive lanseringen av Iphone, till kraftigt ökade intäkter från datatrafik. Den ryska marknaden fortsatte att vara Tele2s tillväxtmotor och Tele2 Ryssland ökade antalet abonnenter med 4 miljoner, till sammanlagt 18,4 miljoner kunder.
Inom mediasektorn gjorde MTGs starka marknadsställ-
ning i Norden, inom både fri-TV och betal-TV, att företaget kunde öka försäljningen och samtidigt förbättra marginalerna. MTG står inför stora utmaningar på grund av det dramatiskt förändrade medielandskapet där TV blir en allt mer mobil lösning. Tillgängligheten från plattformar som IPTV ökar och betal-TV "on demand" kan ses från TV-apparater och handenheter med tillgång till internet. MTG lanserar också nya tjänster som 3D-TV.
Inom Metro syns nu resultatet av föregående års omstrukturering allt tydligare. I Sverige bidrog Metros starka marknadsställning och återhämtningen på annonsmarknaden till en god lönsamhet. Metro redovisade också stark tillväxt på de nya marknader som företaget har tagit sig in på under de senaste åren, framför allt framväxande marknader i Latinamerika och Ryssland.
Korsnäs skapar värde genom att fokusera produktionen på förpackningssegment där marginalerna är höga. Omkring två tredjedelar av produktionen är vätskekartong och resten framför allt kartong av hög kvalitet för förpackning av lyxprodukter som parfym och choklad. Korsnäs gjorde ett starkt år med en försäljningsökning på 2% och rörelsemarginal på 11,3%. Företaget tecknade ett nytt treårsavtal med en av sina största kunder. För Korsnäs är det viktigt med långsiktiga kundrelationer eftersom det gör att företaget kan fokusera på kontinuerlig produkt- och kvalitetsutveckling.
Under det senaste året har Kinnevik aktivt förnyat sin portfölj och gjort ett antal nyinvesteringar. Totalt investerade vi under året 1,4 miljarder kronor. I takt med att övriga portföljbolag mognar är det viktigt att investera i nya tillväxtbolag som kan säkerställa fortsatt hög tillväxt i portföljen. Vi tittar på investeringsmöjligheter i sektorer där vi tror att Kinnevik kan utveckla företagen genom att vara en bra ägare med stark ledningskapacitet och erfarenhet av verksamheterna. Andra viktiga förutsättningar är att investeringarna ska ha stor tillväxtpotential och kunna växa genom skalbarhet. Investeringarna inriktas på fyra huvudområden: online, mikrofinansiering, jordbruk och förnyelsebar energi.
Inom online ligger fokus på kundrelaterade tjänster med beprövade affärsmodeller. I det här segmentet är jag övertygad om att vi är på väg att bygga upp en mycket intressant portfölj. Kinnevik har investerat i Rocket Internet, ett företag som äger en portfölj med olika e-handelsföretag och andra konsumentinriktade internetföretag som e-handelsplatsen Zalando, Groupon, e-Darling och prisjämförelsesajten R2.
Inom onlinesegmentet delade också MTG ut sina aktier i CDON i slutet av 2010. Kinnevik blev därmed CDONs största ägare. CDON är den största internethandelsverksamheten inom underhållningsprodukter i Norden och det här tillskottet till våra noterade portföljinnehav känns spännande. I Ryssland investerade Kinnevik vidare i Avito.ru, den ledande internettjänsten för rubrikannonsering i Ryssland. Avito är den största sajten i sitt slag i Ryssland med mer än 11 miljoner unika besökare per månad.
Inom mikrofinansiering är det största innehavet Bayport som erbjuder mikrokrediter och finansiella tjänster i Ghana, Uganda, Zambia, Tanzania och Botswana. Ghana och Zambia är de största marknaderna, medan Tanzania uppvisar snabb tillväxt. Bayport grundades 2002 och har vuxit under lönsamhet till ett ledande afrikanskt mikrokreditföretag. På de marknader där Bayport är verksamt är sektorn för finansiella tjänster outvecklad. I en första fas erbjuds därför framför allt mikrolån, men vi tror att sektorn kommer att utvecklas med bredare finansiella tjänster med intressanta tillväxtmöjligheter.
Black Earth Farming, vår största jordbruksinvestering, fick ett tufft år med en extrem värmebölja i Ryssland under sommaren som fick allvarliga konsekvenser för skörden. Företaget har stärkt ledningen och fokuserar starkt på lönsamhet trots dessa utmaningar. Under 2011 planerar Black Earth Farming att öka den totala odlade arealen och fortsätta arbetet med att sänka kostnaderna. Inom förnyelsebar energi bygger Latgran sin tredje pelletsfabrik i Lettland och vi undersöker olika investeringsmöjligheter i framför allt Östeuropa.
Kinneviks balansräkning stärktes ytterligare under 2010 tack vare utdelningar från Tele2, Millicom och MTG. Styrelsen har reviderat målet för Kinneviks belåning. För att kunna behålla den finansiella flexibiliteten är målet att ha ingen eller låg belåning mot de noterade innehaven. För Korsnäs är belåningsmålet oförändrat. Efter ett mycket starkt år föreslår styrelsen att utdelningen höjs från 3 till 4,50 kronor per aktie. De senaste 30 åren har Kinnevikaktien givit en genomsnittlig totalavkastning om 20% per år, och med våra innehav inom snabbväxande kommunikationstjänster och intressanta tillväxtmarknader finns det goda möjligheter att fortsätta skapa långsiktig tillväxt.
Jag vill tacka våra medarbetare för deras utmärkta arbete och även ta tillfället i akt att tacka alla våra aktieägare för deras förtroende för Kinnevik.
Mia Brunell Livfors
Styrelse
Investment AB Kinneviks styrelse, verkställande direktör och bolagssekreterare.
Från vänster: Geron Forsman, Tobias Söderholm, Erik Mitteregger, Magnus Borg, Allen Sangines-Krause, Vigo Carlund, Cristina Stenbeck, Stig Nordin, Mia Brunell Livfors, Wilhelm Klingspor, Bo Myrberg, John Hewko och Mikael Larsson. Se sidorna 34-35 för information om enskilda styrelseledamöter.
Ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner
Bakre raden: Warren Campbell, Christer Simrén, Henrik Persson, Richard Warburton, Joakim Andersson Främre raden: Mikael Larsson, Mia Brunell Livfors, Torun Litzén
Mia Brunell Livfors VD och koncernchef Investment AB Kinnevik Ekonomlinjen Stockholms Universitet, född 1965. Diverse chefsbefattningar inom Modern Times Group MTG AB under åren 1992-2001 och finansdirektör 2001-2006. Verkställande direktör och koncernchef i Investment AB Kinnevik sedan 2006. Styrelseordförande i Metro International S.A. sedan 2008, styrelseledamot sedan 2006. Styrelseledamot i Korsnäs AB, Tele2 AB och Transcom WorldWide S.A. sedan 2006, Millicom International Cellular S.A. och Modern Times Group MTG AB sedan 2007, H&M Hennes & Mauritz AB sedan 2008 samt CDON Group AB sedan 2010. Innehav: 14.000 B-aktier.
Henrik Persson Direktör Nya Investeringar
Ekonom Lunds Universitet, född 1974.
Anställningsår 2004. Informationsdirektör 2004-2007. Styrelseledamot i Black Earth Farming Ltd, Kontakt East Holding AB och Relevant Traffic Europe AB sedan 2006, Avito Holding AB och Bayport Management Ltd sedan 2009 samt CDON Group AB och Vireo Energy AB sedan 2010.
Innehav: 1.000 A-aktier och 6.000 B-aktier.
Mikael Larsson Ekonomidirektör Civilekonom Uppsala Universitet, född 1968. Anställningsår 2001. Styrelseledamot i Relevant Traffic Europe AB sedan 2007, Bergvik Skog AB och Sia Latgran sedan 2008 samt Vireo Energy AB sedan 2010.
Innehav: 6.000 B-aktier.
Torun Litzén Informationsdirektör Civilekonom Handelshögskolan i Stockholm, född 1967. Anställningsår 2007. Styrelseledamot i Transcom WorldWide S.A. sedan 2008. Innehav: 5.000 B-aktier.
Joakim Andersson Group Treasurer Civilekonom Växjö Universitet, född 1974. Anställningsår 2007. Diverse befattningar inom Banque Invik Luxembourg Filial 2001-2007, varav filialchef 2006-2007.
Innehav: 4.200 B-aktier.
Christer Simrén VD Korsnäs AB Teknologie Doktor Industriell Organisation och Civilingenjör vid Chalmers Tekniska Högskola, Civilekonom vid Handelshögskolan Göteborg, född 1961. Anställningsår 2008. Tidigare VD och koncernchef Wermland Paper AB, VD och koncernchef Mediabricks (nuvarande Handmark US), vice VD Korsnäs AB, VD Applied Value Scandinavia, VD CHAMPS (Chalmers Advanced Management Programs). Styrelseordförande i Sia Latgran sedan 2008 och Vireo Energy AB sedan 2011. Styrelseledamot i AB Geveko sedan 2008. Innehav: 60.000 B-aktier.
Richard Warburton Ansvarig för Kinneviks jordbruksinvesteringar Lantbruksexamen Newcastle University, MBA, född 1966. Anställningsår 2010. Tidigare Partner och Head of Agribusiness Bidwells 1999-2010 och Direktör British Field Products 1994-1998. COO i Black Earth Farming Ltd. Styrelseledamot i Black Earth Farming Ltd, Rolnyvik och RawAgro sedan 2010. Innehav: 700 B-aktier
Warren Campbell Ansvarig för Kinneviks investeringar inom Förnyelsebar Energi
Civilingenjör Sydney University och MBA Melbourne University, född 1968. Tidigare partner på McKinsey and Company 2000-2010, Commercial Manager BHP Petroleum 1998-1999 och olika befattningar inom Exxon Mobil 1990-1997. VD och grundare Vireo Energy AB sedan 2010. Styrelseledamot i Vireo Energy AB sedan 2010 och Sia Latgran sedan 2011. Innehav: 1.500 B-aktier.
Kinnevikaktien
Kursutveckling
Kinneviks B-aktie steg under 2010 med 28%, vilket var bättre än OMX30 på NASDAQ OMX Stockholm som steg med 21%.
Nedanstående diagram visar Kinnevikaktiens kursutveckling de senaste fem åren.
Börsnotering
Kinneviks A- och B-aktier är noterade på NASDAQ OMX Stockholm sedan den 12 november 1992. Aktierna handlas på den nordiska listan för stora bolag och ingår i sektorn finans. Aktien handlas under kortnamnen KINV A och KINV B. Under 2010 har i genomsnitt omsatts 840.838 B-aktier motsvarande drygt 110 Mkr per handelsdag.
Totalavkastning
De senaste 30 åren har Kinnevikaktien, genom kursstegring, kontant- och sakutdelningar inklusive värdet av erbjudanden om teckning av aktier, givit en genomsnittlig totalavkastning om 20% per år. Totalavkastningen har beräknats under antagande att aktieägaren behållit under perioden tilldelade aktier i Tele2, MTG, CDON, Metro och Transcom.
Under de senaste fem åren har Kinnevikaktien givit en genomsnittlig totalavkastning om 15% per år. Vid årets slut noterades Kinneviks B-aktie i 137 kronor, vilket ger en totalavkastning om 31% under 2010.
Aktiekapital
Antalet aktier i Investment AB Kinnevik uppgick per den 31 december 2010 till 277.583.190 aktier, varav 48.665.324 A-aktier med tio röster vardera, 228.492.866 B-aktier med en röst vardera samt 425.000 C-aktier med en röst vardera i eget förvar. Det totala antalet röster i bolaget uppgick till 715.571.106 (715.146.106 exklusive 425.000 C-aktier i eget förvar).
Under året har, efter godkännande på årsstämman, antalet aktier förändrats genom nyemission av 135.000 C-aktier som innehas i eget förvar för leverans till deltagare i prestationsbaserade incitamentsprogram.
Styrelsen har bemyndigande att återköpa maximalt 10% av samtliga aktier i bolaget. Styrelsen har inte nyttjat detta mandat under 2010. Det finns inga utestående konvertibler eller teckningsoptioner.
Utdelning
För verksamhetsåret 2010 föreslår styrelsen en utdelning om 4,50 kronor per aktie med avstämningsdag den 19 maj 2011. Aktieägarna biföll vid årsstämman den 17 maj 2010 styrelsens förslag om en kontantutdelning om 3,00 kronor per aktie.
Ägarförteckning
Kinneviks 20 största ägares aktier och röster enligt Euroclear per 31 december 2010.
| Andel i % av |
Andel i % av |
|||
|---|---|---|---|---|
| Ägare | A-aktier | B-aktier | kapital | röster |
| Verdere S.à.r.l. | 25 102 545 | 0 | 9,0 | 35,1 |
| Familjen Klingspor | 5 496 472 | 1 670 758 | 2,6 | 7,9 |
| Sapere Aude Trust | 4 237 390 | 12 565 940 | 6,1 | 7,7 |
| JP Morgan Bank | 2 856 761 | 5 627 563 | 3,1 | 4,8 |
| Alecta Pensionsförsäkring | 766 000 | 19 059 000 | 7,1 | 3,7 |
| SIX SIS AG | 1 806 021 | 3 471 960 | 1,9 | 3,0 |
| Familjen von Horn | 1 801 261 | 449 024 | 0,8 | 2,6 |
| Hugo Stenbecks Stiftelse | 1 567 052 | 659 578 | 0,8 | 2,3 |
| Korsnäs AB:s sociala fond | 1 213 195 | 0 | 0,4 | 1,7 |
| SSB CL Omnibus | 190 100 | 7 287 059 | 2,7 | 1,3 |
| Swedbank Robur fonder | 0 | 8 763 313 | 3,2 | 1,2 |
| Skandia fonder | 239 073 | 4 850 850 | 1,8 | 1,0 |
| Unionen | 0 | 5 179 890 | 1,9 | 0,7 |
| SEB & SEB Investment Management |
0 | 4 383 694 | 1,6 | 0,6 |
| AMF | 0 | 4 322 077 | 1,6 | 0,6 |
| Lannebo fonder | 0 | 3 622 000 | 1,3 | 0,5 |
| Nordea & Nordea fonder | 0 | 3 509 525 | 1,3 | 0,5 |
| Handelsbanken & Handelsbanken fonder |
0 | 3 242 856 | 1,2 | 0,5 |
| Andra AP-fonden | 0 | 2 780 018 | 1,0 | 0,4 |
| Folksam - KPA - Förenade Liv | 0 | 2 516 750 | 0,9 | 0,4 |
| Övriga | 3 389 454 | 134 531 011 | 49,9 | 23,6 |
| Totalt | 48 665 324 | 228 492 866 | 100,0 | 100,0 |
| C-aktier i eget förvar | 0 | 425 000 | ||
Totalt inklusive aktier i eget förvar 48 665 324 228 917 866
Aktieägarna Verdere S.à.r.l., Sapere Aude Trust med flera, med aktier omfattande sammanlagt 48,3% av rösterna och 17,4% av kapitalet i Kinnevik, har meddelat bolaget att de träffat avtal om samordnat utövande av rösträtten på sina aktier.
Data per aktie
| 263 982 |
|---|
| 43,74 |
| 130,35 |
| 115,00 |
| 1,70 |
| 1,5% |
1) Föreslagen kontantutdelning.
Aktiefördelning i storleksklasser
| Storlek aktieposter | Antal ägare | % | Antal aktier | % |
|---|---|---|---|---|
| 100 001 - | 265 | 0,5 | 214 784 192 | 77,5 |
| 50 001 - 100 000 | 126 | 0,2 | 9 084 254 | 3,3 |
| 10 001 - 50 000 | 764 | 1,4 | 16 313 924 | 5,9 |
| 5 001 - 10 000 | 1 043 | 1,9 | 7 733 978 | 2,8 |
| 1 001 - 5 000 | 7 262 | 12,9 | 16 534 477 | 6,0 |
| 1 - 1 000 | 46 619 | 83,1 | 12 707 365 | 4,6 |
| Totalt | 56 080 | 100,0 | 277 158 190 | 100,0 |
Antal aktieägare 31 december 2010 var 56,080 (49,520).
Investment AB Kinnevik grundades den 18 december 1936 av vännerna Robert von Horn, Wilhelm Klingspor och Hugo Stenbeck. Koncernen har förts vidare av deras efterkommande och vi är nu framme vid den tredje generationen. Kinnevik representerar därmed en mer än sjuttioårig företagartradition under samma grupp av huvudaktieägare. Större investeringar gjordes fram till 1970-talet i huvudsak genom köp av betydande minoritetsposter i börsnoterade företag.
Koncernen har sedan sin tillkomst ägt större jordbruksfastigheter. Betydande investeringar gjordes ursprungligen i skogs-, järn- och stålindustrierna, samt med de senare förknippad manufaktur. 1978 förvärvades aktier i Fagersta AB i syfte att söka samordna stålverksamheterna inom Fagersta och Sandvik. Efter det att Skanska AB gemensamt med Investment AB Beijer köpt betydande aktieposter i Sandvik AB sålde Kinnevik sina aktier i detta bolag. Under 1984 träffades slutligen avtal om en rationalisering av den svenska specialstålindustrin. Tillgångarna i Fagersta ABs rostfria tillverkning såldes till andra tillverkare varefter Fagersta AB sammanfördes i en koncern med sin huvudaktieägare Investment AB Kinnevik. Kloster Speedsteel AB, Kinneviks sista större investering inom specialståltillverkning, såldes 1991.
Kinnevik lade 1992 ett uppköpserbjudande på de utestående aktierna i Korsnäs AB, ett bolag Kinnevik varit aktieägare i sedan 1936. Genom ett samgående mellan Korsnäs och Kinnevik erbjöds möjlighet att investera Korsnäs överskott inom andra snabbare växande verksamhetsområden.
Då priserna för etablerade företag föreföll att vara höga startade Kinnevik, istället för att investera i etablerade företag, under 1980- och 1990-talen företag kring nya produkter och tjänster huvudsakligen inom informationsdistribution i begreppets vidaste mening, från telefoni till television. Förvandlingen från ett konglomerat inom traditionella näringar som skog och stål till en internationell telekom- och mediegrupp skedde under den andra generationen med Jan H Stenbeck som ordförande i Kinnevik.
1981 lanserades det analoga mobiltelefonisystemet Comvik, det första utanför det statliga telemonopolet i Sverige, vilket idag ingår i Tele2 AB ("Tele2"). 1985 påbörjades investeringar i mobiltelefonilicenser utanför Europa, i bland annat Hongkong, Sri Lanka, Mauritius, Costa Rica, Filippinerna och Pakistan. 1990 deltog Kinnevik i bildandet av den internationella mobiloperatören Millicom International Cellular S.A. ("Millicom") varvid Kinneviks internationella mobiltelefonilicenser apporterades in i Millicom. Kinnevik blev därmed största aktieägare i Millicom. Kinnevik hade också en roll i etablerandet och driften av den första Astra-satelliten 1985, för TV-distribution via satellit till hem i Europa. Under åren 1987-1989 startades bolag verksamma inom kabel-TV, den första kommersiella TV-kanalen i Skandinavien (TV3), det fristående TV-produktionsbolaget Strix Television och betal-TV (TV1000). Kinnevik var också med från starten av kommersiell radio i Sverige, det som idag blivit det största nationella
radionätverket RIX FM. Den globala dagstidningen Metro lanserades i Stockholm 1995. Inkasso- och kundvårdsrelaterade tjänster, vilka idag ingår i Transcom WorldWide S.A. ("Transcom"), startades under åren 1995-1996.
Under uppbyggnadsskedet var det en fördel för de nya rörelserna att ingå i Kinnevik och att därigenom kunna dra nytta av dess samlade finansiella tillgångar och ledningsresurser. När bolagen uppnådde en viss mognad var det eftersträvansvärt att synliggöra de ekonomiska värdena och att möjliggöra en högre grad av självstyrning, varför Kinnevik genom fission delade ut underkoncernerna Tele2 1996, Modern Times Group MTG AB ("MTG") 1997 och Transcom 2001. MTG delade i sin tur ut aktierna i Metro International S.A. ("Metro") till sina aktieägare 2000 och aktierna i CDON Group ("CDON") 2010. Den 31 december 2010 var summan av börsvärdet på aktierna i Tele2, Millicom, MTG, Metro, Transcom och CDON 165 miljarder kronor.
Jan Stenbeck avled den 19 augusti 2002, varefter arvet förts vidare av den tredje generationen Stenbeck, von Horn och Klingspor, med Cristina Stenbeck som styrelseledamot och sedan 2007 som styrelseordförande i Kinnevik.
Genom fusionen av Kinnevik och dess ägarbolag Invik & Co. AB ("Invik") avslutades 2004 perioden med två holdingbolag med korsvist ägande inom sfären. Genom sitt aktieägande i Kinnevik hade Invik erhållit betydande aktieposter i Tele2, MTG, Metro och Transcom som utdelning. Kinnevik blev därmed återigen huvudaktieägare i de bolag man tidigare delat ut till aktieägarna. Inviks verksamheter inom den finansiella sektorn sammanfördes i en ny underkoncern som Kinnevik delade ut till aktieägarna 2005. Kinnevik kvarstod som minoritetsaktieägare i Invik fram till att ett externt bud lades på bolaget under 2007.
Under perioden 2002-2006 genomfördes ett antal större transaktioner inom Korsnäs som transformerade bolaget till en större och än mer nischad producent av kartong- och pappersprodukter inom särskilt utvalda segment. Genom två transaktioner 2002 och 2004 avyttrades i princip all skogsmark i Sverige. Genom ägandet av aktier i Bergvik Skog fortsätter Korsnäs efter skogsförsäljningarna att trygga delar av råvaruförsörjningen. 2006 förvärvades kartongbruket Frövi varvid Korsnäs samlade produktion av kartong- och pappersprodukter ökade från cirka 700 Kton till cirka 1.100 Kton per år.
De ovan beskrivna transaktionerna har tillsammans med den starka utvecklingen inom de noterade innehaven, främst mobiltelefoni, gjort att Kinnevik har finansiell styrka att investera i nya verksamheter. Hittills gjorda nya investeringar omfattar bland annat konsumentrelaterade onlinetjänster i Västeuropa och Ryssland, mikrofinansiering i Afrika söder om Sahara, jordbruksverksamhet i Ryssland och Ukraina samt pelletstillverkning i Lettland. Den 31 december 2010 hade Nya Investeringar ett bedömt marknadsvärde om 3,5 miljarder kronor.
Corporate Responsibility
Corporate Responsibility inom Kinnevik
För Kinnevik innebär Corporate Responsibility (CR) frågor som syftar till socialt ansvarstagande, miljöhänsyn och etik. I utformandet av policies inom dessa områden har Kinnevik utgått från FNs Global Compact och dess tio principer, samt OECDs riktlinjer för multinationella företag.
Strategi och syfte
Det främsta syftet för Kinneviks verksamhet är att bereda vinst till sina aktieägare, i huvudsak genom värdeökning i sin portfölj av tillgångar. Som ägare och investerare har Kinnevik även ett stort ansvar för sina portföljbolag (dotterbolag och intressebolag) gentemot sina intressenter. Att ta hänsyn till intressenterna genom att aktivt arbeta med CR-relaterade frågor är för Kinnevik en förutsättning för fortsatt god och långsiktig lönsamhet.
Guidelines och styrdokument
Kinnevik har tagit fram tydliga instruktioner för hur bolaget förväntar sig att portföljbolagen ska arbeta med CR inom socialt ansvarstagande, miljöhänsyn och etik.
Utöver policyn för CR har Kinneviks ledning tillsammans med styrelsen utarbetat instruktioner som berör hållbarhetsoch ansvarsfrågor. Dessa behandlas bland annat i uppförandekoden (Code of Conduct) och Whistleblower policy som alla anställda eller övriga som representerar företaget utan undantag ska ta del av och följa.
Implementering och uppföljning
För Kinnevik som har begränsad egen verksamhet påträffas de främsta CR-frågorna i innehavens respektive verksamheter. En omfattande riskanalys görs periodvis i samtliga bolag och innefattar CR-relaterade frågor. Riskerna varierar beroende på företag, verksamhet och land och består bland annat av geografisk risk, miljöpåverkan, politiskt klimat, varumärkesrisker samt leverantörsrisker. Då flera av innehaven verkar i utvecklingsländer med risk för bristfälligt stöd för mänskliga rättigheter och risk för korruption är det särskilt viktigt att Kinnevik ställer krav på hur innehaven hanterar dessa frågor.
Kinnevik arbetar aktivt via styrelserepresentation för att intresseföretag och dotterbolag ska utforma en egen CRpolicy. CR-policyn ska efterlevas genom analys och ständig förbättring av verksamheterna med hänsyn till socialt ansvarstagande, etik och miljö. Bolagen uppmuntras även att kommunicera effekterna av sitt CR-arbete. I de Noterade Kärninnehaven ska varje bolags styrelse ha en person som är ansvarig att driva bolagets CR-frågor och till vilken en CRansvarig medarbetare ska rapportera.
För att hitta ett gemensamt verktyg för att redovisa framsteg på CR-området valde många av Kinneviks portföljbolag under 2010 att redovisa enligt Global Reporting Initiative (GRI), världens mest använda verktyg för hållbarhetsredovisning. En redovisning enligt GRI innefattar merparten av informationen om företagets arbete inom miljö, socialt ansvar och bolagsstyrning.
Corporate Responsibility under 2010 – exempel på CR-arbete i Kinneviks portföljbolag
Korsnäs
Korsnäs miljöarbete är inriktat på både skogsbruk och industriverksamhet. Inom skogsbruket har stor betoning lagts på frågor som rör biologisk mångfald. Korsnäs har också varit mycket involverat i arbetet med att bli godkänd för att kunna kvalificera privata skogsägare genom gruppcertifikat för FSC. Inom industriverksamheten har fokus till stor del legat på aktiviteter som rör klimatförändringar. Under våren invigdes en ny indunstningsanläggning i Gävle. Anläggningen minskar oljeförbrukningen med 19.000 ton per år, vilket motsvarar 51.000 ton koldioxid. Styrelsen har också beslutat att företaget tillsammans med Gävle kommun ska investera 1,8 miljarder kronor i en ny bioenergianläggning som kommer att minska oljeförbrukningen med ytterligare 21.000 ton per år (64.000 ton koldioxid) när den står klar i slutet av 2012.
Korsnäs redovisar enligt GRI för första gången 2010. För att analysera vilka nyckeltal företaget skulle använda gjorde Korsnäs en noggrann analys bland sina viktigaste intressenter och hur de rankar de olika nyckeltalen. Bland dessa intressenter fanns ägare, medarbetare, relevanta myndigheter, kunder, leverantörer, lokala myndigheter, frivilligorganisationer och branschorganisationer. De flesta av de valda nyckeltalen fokuserar på Korsnäs miljönyckeltal, ett område där Korsnäs strävar efter kontinuerliga förbättringar.
Korsnäs fullständiga GRI-redovisning finns på www. korsnas.com.
Tele2
Tele2 har under 2010 lanserat ett omfattande CR-program för att införliva hållbarhetsfrågor i företagsstrukturen. Bolaget antog en ny övergripande uppförandekod som utgår från FNs initiativ Global Compact.
Under året utfördes en väsentlighetsanalys samt analys av risker och möjligheter för att hitta kritiska områden inom Tele2s påverkansområde. För att få ett större externt perspektiv inledde Tele2 också ett antal intressentdialoger. Resultatet av det här arbetet och Tele2s höga ambitioner lade grunden för nya mål på lång, medellång och kort sikt.
För att redovisa det arbete som har utförts under 2010 för intressenterna publicerar Tele2 för första gången en CRrapport enligt riktlinjerna från Global Reporting Initiative. På www.tele2.com finns en fullständig rapport.
Millicom
Ansvaret för att ta fram en global ram för all verksamhet kopplad till Millicoms CSR-program ligger på koncernnivå. Syftet med ramen är att fastställa parametrarna för CSR-programmet och se till att resurser fördelas så att Millicom kan få så stort inflytande som möjligt över de tre fokusområdena: utbildning, miljö och hälsa.
Millicom är medvetet om att det förekommer kränkningar av de mänskliga rättigheterna i nästan alla länder där företaget är verksamt. Som riktlinjer för sitt arbete utgår Millicom
från FNs initiativ Global Compact och dess tio allmänt accepterade principer inom mänskliga rättigheter, arbete, miljö och antikorruption. Millicom arbetar också för att hjälpa till att uppnå millenniemålen för utveckling.
Varje operativt dotterföretag kan använda koncernens globala ram för arbetet på lokal nivå. Det är en flexibel ram där varje dotterföretag får göra en egen tolkning av de tre globala temaområdena så att behoven på respektive marknad tillgodoses. Uppförandekoden för leverantörer säkerställer att varje operativt dotterföretag och dess leverantörer följer FN Global Compacts principer.
Millicom har börjat mäta effekten av företagets policies och program genom att följa upp ett antal nyckeltal som är relevanta för antingen ett av de tre fokusområdena eller för strategin för medarbetarengagemang och insamling genom försäljning av sändningstid.
Ytterligare information finns på www.tigotogether.com.
MTG
Underhållning är det som står i fokus för Modern Times Groups verksamhet och det är också det som är kärnan i företagets arbete med modernt ansvarstagande, den titel man valt att ge företagets CR-arbete.
Att sända radio och TV, med en sådan genomslagskraft, innebär ett stort ansvar. Makten de har till sitt förfogande genom media måste användas med största omsorg och för MTG innebär det både möjligheter och skyldigheter. MTG tror på att bedriva en ärlig och ansvarsfull verksamhet med full insyn genom att verka som ett ansvarstagande företag.
MTG har kontroller för att se till att det följer internationella och lokala lagar och att företaget skyddar unga tittare. MTG tror på öppenhet och skyddar sina medarbetare med en "Whistleblower Policy" och ser till att konkurrensen med andra företag sker på ett rättvist sätt.
Under några år har Modern Times Group samlat in uppgifter centralt och redovisar 2010 fokusområden och mål för arbetet med det det moderna ansvarstagandet enligt Global Reporting Initiative, GRIs, riktlinjer.
En "Modernt ansvarstagande"-turné genomfördes under 2010 där alla MTG-kontor och ledningsgrupper besöktes. En av de viktigaste frågorna som togs upp till diskussion var uppförandekoden som kommer att uppdateras under 2011 för att betona åtgärder att motverka korruption. Ambitionen är att alla chefer senast i februari 2012 ska ha genomgått utbildning i korruptionsmotverkande åtgärder och att alla MTG-medarbetare ska ha utbildats ett år senare.
MTG arbetar för lika möjligheter och ser just nu över företagets strategier och åtgärder för att säkerställa att alla medarbetare erbjuds likabehandling, oavsett kön, etnisk bakgrund, religion, medborgarskap, fysiskt eller psykiskt funktionshinder, civilstånd, ålder eller sexuell läggning. MTG har som mål att utöka och förbättra arbetet med likabehandling i hela företaget senast i februari 2012.
MTG började mäta sitt koldioxidutsläpp i Norden och i Storbritannien 2008, där även elförbrukningen på kontoren och företagets affärsresor medräknades. För 2009 utvidgades mätningarna till att omfatta alla 19 länder där koncernen har kontor och i mätningarna ingick också fler utsläppskällor.
Bolagets mål är att mängden koldioxidutsläpp per anställd ska ha minskat med 5% senast under februari 2012, jämfört med 2009 års nivå. Bland åtgärderna för att nå målet ingår att hitta mer miljövänliga sätt att resa, ta fram en "grön" åtgärdsförteckning lokalt i alla länder under 2011, se till att 80% av alla anställda senast 2012 ska ha gått en utbildning i miljötänkande, öka antalet videokonferenser med 20% för att minska koldioxidutsläppen från flygresor och att utveckla gemensamma strategier tillsammans med leverantörerna för att minska koldioxidutsläppen.
Playing for Change ("PfC") är en oberoende ideell stiftelse grundad av Kinnevikgruppen. PfCs senior partners är Kinnevik, Korsnäs, Metro, MTG, Tele2, Millicom och Hugo Stenbecks stiftelse.
PfC stödjer sociala entreprenörer som gör livet bättre för barn och unga. Visionen är en värld där alla barn kan leka fritt och där alla hinder för lek är undanröjda. För att nå visionen måste PfC arbeta för alla rättigheter för barn som ingår i FNs konvention om barnets rättigheter.
PfC stödjer sociala entreprenörer som hjälper barn och unga att få ett bättre liv. PfC bidrar med pengar, näringslivserfarenheter, medieutrymme och marknadsföring. De sociala entreprenörerna bidrar med sin initiativkraft och en idé som kan förändra världen.
Idag stöder PfC tio sociala entreprenörer i Sverige och under våren 2011 tillkommer ytterligare fem i Ghana.
Urval
PfC utmanar sociala entreprenörer att presentera innovativa lösningar som bidrar till att ge barn och ungdomar ett bättre liv. I sitt sökande efter kandidater tar PfC hjälp både av sitt nätverk och av sina partners medieplattformar. Urvalsprocessen är bred och omfattande och de som går vidare till det sista steget presenteras för en jury som beslutar vilka som får bli PfCs sociala entreprenörer – så kallade Playmakers. Juryn består av erfarna affärsentreprenörer som företräder PfCs partners samt PfCs verkställande direktör.
Playmakers
En playmaker är en social entreprenör som har genomgått PfCs hårda selekteringsprocess och blivit utvald att delta i stiftelsens inkubator. Gemensamt för alla playmakers är att de arbetar med barn och ungas rättigheter, men deras verksamheter varierar kraftigt. Hittills har PfC lämnat stöd till allt från miljöutbildande leksaker och lekterapi för krigstraumatiserade flyktingbarn till kvällsskola för tonårsmödrar som tvingas arbeta för att försörja sina barn. Och det är bara början.
Träffa en playmaker
Läkande Lek
Projektet Läkande Lek har utvecklat en lekpedagogik som ger traumatiserade flyktingbarn utrymme att utvecklas på sin egen nivå. Målet är tryggare, mer studiemotiverade och bättre integrerade barn. Genom att ge traumatiserade barn möjligheten att bearbeta sina upplevelser inom lekens ram, tror Läkande Lek att utsatthet och kriminalitet kommer att minska på lång sikt. Grundaren Laila Lindberg har arbetat med traumatiserade flyktingbarn i mer än 20 år. Med tiden har hon utvecklat en lekpedagogik som är unik i Sverige. Genom Läkande Lek utbildar Laila lekpedagoger som i sin tur arbetar med asylsökande barn i hela Sverige.
Kinneviks strategiska fokus
Kinnevik är ett investmentbolag vars syfte är att bereda vinst till sina aktieägare, i huvudsak genom värdeökning i sin portfölj av tillgångar. För att uppnå detta fokuserar Kinnevik på följande:
1Identifiera tillväxtområden
I sin strävan att hitta lämpliga företag och skapa en optimal portföljsammansättning fokuserar Kinnevik på sektorer och marknader med stor tillväxtpotential. I Kinneviks portfölj ingår därför ett antal snabbväxande företag inom områdena telekom och tjänster, media, online, massa och papper, mikrofinansiering, jordbruk och bioenergi. Mer än 60 procent av tillgångarna finns på tillväxtmarknader i Latinamerika, Afrika och Östeuropa. Det finns inga formella begränsningar för vilka sektorer vi investerar i, men vi vill vara säkra på att vi har tillräckliga branschoch marknadskunskaper för att kunna utveckla det företag vi investerar i på bästa sätt. Detta förhållningssätt innebär att vi har en relativt koncentrerad portfölj med företag inom de sektorer och marknader som nämns ovan.
2Investera i ett tidigt skede
Många av företagen i Kinneviks portfölj grundades av Kinnevik. Kinnevik har ett starkt operativt fokus och är mycket framgångsrikt när det gäller att starta nya företag. Vi investerar i ett tidigt skede för att kunna påverka företaget under samtliga tillväxtfaser och för att kunna kontrollera såväl företagets framtid som dess historiska arv.
3 Tydlig ägarroll
Kinnevik vill ha en tydlig ägarroll i alla sina företag, för att kunna påverka såväl strategi som verksamhet. Det innebär att vi vill vara en av de största ägarna. I nästan samtliga Kinnevikägda företag har vi representanter i styrelsen. Det är i detta forum som vi tillsammans med ledningen utvecklar företagets strategi och verksamhet.
4 Operativt
Kinnevik är en operativ investerare med ett långsiktigt, strategiskt fokus. Vi har det tålamod och de branschkunskaper som krävs för att utveckla våra portföljföretag på lång sikt och vi har ingen tidsbestämd investeringshorisont. Men en långsiktig syn på investeringar betyder inte att vi inte kan sätta upp kortsiktiga mål. I alla våra företag fokuserar vi på försäljning och effektiv kostnadskontroll för att uppnå lönsam tillväxt.
Genom att fokusera på våra mål och värna vår kultur och vår kompetens har vi genom åren kunnat skapa ett betydande värde för Kinneviks aktieägare. Kinnevikaktiens årliga genomsnittliga avkastning har varit 20% under de senaste 30 åren.
Vårt strategiska fokus
Översikt över redovisade och verkliga värden
| A-aktier | B-aktier | Andel kapital (%) |
Andel röster (%) |
Redovisade värden 31 dec 2010 (Mkr) |
Verkliga värden 31 dec 2010 (Mkr) |
Verkliga värden 31 dec 2009 (Mkr) |
Totalav kastning 2010 1) |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Onoterade Kärninnehav | ||||||||
| Korsnäs Industri och Skog | 100 | 100 | 6 891 | 9 774 2) | 9 740 2) | |||
| Bergvik Skog | 5 | 5 | 556 | 556 3) | 492 3) | |||
| Räntebärande nettoupplåning mot | ||||||||
| Korsnäs | -5 575 | -5 575 | -6 419 | |||||
| Summa Onoterade Kärninnehav | 1 872 | 4 755 | 3 813 | |||||
| Noterade Kärninnehav 4) | ||||||||
| Millicom | 37 835 438 | 35,8 | 35,8 | 24 309 | 24 309 | 20 166 | 30% | |
| Tele2 | 18 507 492 | 116 988 645 | 30,6 | 47,8 | 18 915 | 18 915 | 14 932 | 32% |
| MTG | 5 199 491 | 8 304 365 | 20,4 | 47,8 | 6 009 | 6 009 | 4 805 | 35% |
| CDON | 13 503 856 | 20,4 | 20,4 | 420 | 420 | - | ||
| Transcom | 16 339 448 | 22,3 | 44,5 | 333 | 333 | 637 | -48% | |
| Metro aktier | 112 122 875 | 133 798 591 | 46,6 | 42,4 | 285 | 285 | 243 | 17% |
| teckningsoptioner, 717 715 821 5) | 374 | 374 | 345 | 8% | ||||
| förlagsbevis, räntebärande | 225 | 268 | 196 | |||||
| Övrig räntebärande nettoupplåning mot Noterade Kärninnehav |
-1 706 | -1 706 | -2 001 | |||||
| Summa Noterade Kärninnehav | 49 164 | 49 207 | 39 323 | |||||
| Nya Investeringar | ||||||||
| Black Earth Farming | 31 087 097 | 25,0 | 25,0 | 824 | 824 4) | 595 4) | 17% | |
| Onoterade Nya Investeringar | 2 550 | 2 739 6) | 816 | |||||
| Räntebärande nettoupplåning mot | ||||||||
| Nya Investeringar | -77 | -77 | -117 | |||||
| Summa Nya Investeringar | 3 297 | 3 486 | 1 294 | |||||
| Övriga tillgångar och skulder | 65 | 65 | 399 | |||||
| Summa eget kapital/substansvärde | 54 398 | 57 513 | 44 829 | |||||
| Substansvärde per aktie, kronor | 207,51 | 161,75 | ||||||
| Slutkurs B-aktien 31 december 2010, kronor |
137,00 | 107,00 | 31% |
1) Inklusive erhållna utdelningar.
2) Genomsnittet av marknadsvärderingar gjorda av de analytiker som aktivt följer Kinnevik.
3) Motsvarande 5% av bolagets eget kapital, värderat enligt IFRS.
4) Marknadsvärde.
5) Teckningsoptioner i Metro värderas till verkligt värde och är inkluderade i värdeförändringen för Noterade Kärninnehav.
6) För fördelning per innehav se tabell sid 26.
Proportionell andel intäkter och resultat
Tabellen nedan är en sammanställning över Kinneviks proportionella andel av innehavens redovisade intäkter och rörelseresultat för 2010. Portföljbolagens avyttrade verksamheter, tillgångar som innehas för försäljning och engångsposter har exkluderats.
Av bolagen redovisade intäkter och rörelseresultat har multiplicerats med Kinneviks ägarandel varvid Kinneviks proportionella andel av bolagens intäkter och rörelseresultat framgår. Vid omräkning av intäkter och rörelseresultat för de bolag som har annan rapporteringsvaluta än svenska kronor har 2010 års snittkurser använts för båda åren.
Proportionell andel intäkter och rörelseresultat har ingen koppling till Kinneviks redovisning utan är endast en tilläggsupplysning.
| Redovisade | Proportionell andel | Förändring jämfört med jan-dec 2009 |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jan-dec 2010 (Mkr) | Kapitalandel | intäkter | EBIT | intäkter | EBIT | intäkter | EBIT |
| Korsnäs | 100,0% | 8 178 | 926 | 8 178 | 926 | 2% | 9% |
| Millicom | 35,8% | 28 245 | 7 505 | 10 112 | 2 687 | 16% | 22% |
| Tele2 | 30,6% | 39 591 | 6 704 | 12 115 | 2 051 | 0% | 17% |
| MTG | 20,4% | 13 101 | 1 941 | 2 673 | 396 | 5% | 27% |
| CDON | 20,4% | 2 210 | 147 | 451 | 30 | 27% | 18% |
| Transcom | 22,3% | 5 620 | 122 | 1 253 | 27 | 5% | -47% |
| Metro | 46,6% | 1 970 | 52 | 918 | 24 | 8% | E/T |
| Nya Investeringar | - | 2 862 | -179 | 789 | -2 | 58% | E/T |
| Summa Kinneviks proportionella andel | |||||||
| intäkter/rörelseresultat | 36 488 | 6 140 | 7% | 20% |
Onoterade Kärninnehav
Korsnäs
Kinneviks helägda dotterbolag Korsnäs är den näst största producenten i världen av vätskekartong, den tredje största producenten av white top kraft liners (WTL) och en av de större producenterna av cartonboard. Företaget har två integrerade anläggningar i Gävle och Frövi för kartong- och pappersproduktion samt tillverkar CTMP massa för internt bruk vid anläggningen i Rockhammar. Den sammanlagda årliga produktionskapaciteten uppgår till 1.125 Kton pappers- och kartongprodukter, varav 700 Kton i Gävle och 425 Kton i Frövi. Efter förvärvet av massabruket Rockhammar under 2009 är Korsnäs från mars 2010 självförsörjande av massa till hela koncernens pappers- och kartongproduktion. Korsnäs har idag fyra maskiner för produktion; Pappersmaskin ("PM") 2, 4 och 5 i Gävle samt Kartongmaskin ("KM") 5 i Frövi.
Med sin långa och gedigna erfarenhet, omfattande kompetens och avancerad teknologi skapar Korsnäs förutsättningar för att möta sina kunders höga krav. Korsnäs har sedan länge en medveten strategi med inriktning mot högförädlade produkter. Kartong har därmed blivit det största produktområdet med fokus på vätskekartong, bestruken WTL samt cartonboard.
Korsnäs Skog har ansvar för inköp av skogsråvara till Korsnäs Industri samt bedriver även extern försäljning av främst sågtimmer. Korsnäs äger även 5% av aktierna i Bergvik Skog AB.
| Nyckeltal (Mkr) | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Korsnäs Industri | ||
| Intäkter | 7 148 | 7 098 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 879 | 826 |
| Rörelsemarginal | 12,3% | 11,6% |
| Korsnäs Skog | ||
| Intäkter | 1 030 | 941 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 47 | 25 |
| Korsnäskoncernen | ||
| Intäkter | 8 178 | 8 039 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 926 | 851 |
| Rörelsemarginal | 11,3% | 10,6% |
| Avkastning på operativt kapital | 11,9% | 10,8% |
| Operativt kassaflöde i sammandrag | ||
| Rörelseresultat före avskrivningar | 1 528 | 1 462 |
| Förändring i rörelsekapital | 113 | 337 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 314 | 1 798 |
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | -604 | -740 |
| Produktion, tusentals ton | 1 019 | 1 025 |
| Leveranser, tusentals ton | 1 021 | 1 034 |
| Antal anställda | 1 776 | 1 811 |
Korsnäs rörelseresultat uppgick till 926 Mkr för helåret 2010, en uppgång med 9% från 851 Mkr 2009. I resultatet ingår konfliktersättning från Svenskt Näringsliv med 84 Mkr. Resultatökningen förklaras huvudsakligen av höjda försäljningspriser i lokala valutor, högre produktion och högre leveranser (strejkeffekter borträknade) vilket motverkats av en stärkt valutakurs samt högre energikostnader. Förklaringsposterna framgår av följande tabell.
Förklaringsposter till förändringar i rörelseresultat
| (Mkr) | jan-dec |
|---|---|
| Rörelseresultat 2009 | 851 |
| Leverans- och produktionsvolymer samt förändrad produktmix |
21 |
| Kostnadsförändring kemikalier | 35 |
| Kostnadsförändring massaved och extern massa 1) | 3 |
| Kostnadsförändring energi | -80 |
| Försäljningspriser inklusive valutaeffekter | 15 |
| Förändring fasta kostnader | -13 |
| Erhållen konfliktersättning | 84 |
| Övrigt | 10 |
| Rörelseresultat 2010 | 926 |
1 ) Inkluderar lägre kostnad för CTMP massa till följd av förvärvet av Rockhammar.
Marknad
Under 2010 har efterfrågan på papper och kartong stärkts väsentligt jämfört med 2009. Under hösten har efterfrågan planat ut och närmat sig ett normalläge. Korsnäs har, i likhet med sina konkurrenter, höjt priserna på samtliga produkter under året. Effekterna från genomförda prishöjningar har dock motverkats av den stärkta kronkursen inom de produktområden där fakturering sker i annan valuta än svenska kronor.
Kunderna efterfrågar idag i allt högre utsträckning olika typer av produkter och lösningar för leveransservice. Korsnäs strävan är att erbjuda detta med en hög kvalitet och en för kunden låg totalkostnad. Korsnäs långsiktiga strategi, att fokusera på tillväxtmarknader samt erbjuda differentierade och nischade produkter som motsvarar mycket högt ställda krav på styrka, tryckbarhet, formbarhet och körbarhet i konvertering, har varit fortsatt framgångsrik under året med ökade volymer inom prioriterade tillväxtområden.
Vätskekartong
Vätskekartong används för att tillverka förpackningar till mjölkprodukter, juice och andra drycker, en marknad som fortsätter att växa främst i BRIC-länderna (Brasilien, Ryssland, Indien och Kina). Det är i första hand bestruken vätskekartong som visar tillväxt, som en följd av slutkundernas ökade krav på tryckkvaliteten på färdiga förpackningar. Världsmarknaden för vätskekartong ökar normalt med 2-3% årligen, men tillväxten för 2010 bedöms ha uppgått till cirka 6% och med tvåsiffriga procenttal för Asien. Korsnäs leveranser av vätskekartong under 2010 har följt produktionskapaciteten. Prishöjningar har skett i enlighet med de flerårsavtal Korsnäs har med ett antal kunder om leverans av vätskekartong.
Övriga stora leverantörer av vätskekartong är bland annat Stora Enso och Klabin. Konkurrens finns även från andra förpackningsmaterial, främst plastflaskor.
Korsnäs Industris försäljningsvolym fördelat per produktgrupp Siffror inom parantes anger föregående år.
Cartonboard
Korsnäs Cartonboard används främst inom utvalda segment för att förpacka bland annat kosmetika, luxuösa drycker, konfektyr och fryst mat. Inom cartonboard har leveranserna trots fortsatt hård konkurrens ökat med 12% jämfört med 2009 på en kartongmarknad som i Europa bedöms ha ökat med cirka 9%. Prishöjningar har genomförts vid två tillfällen under året. Leveranser av kartong med vit baksida, Korsnäs White, har i enlighet med bolagets målsättning ökat med hela 22%. Konkurrenter inom cartonboard är bland annat Stora Enso, M-Real och Holmen.
White Top Kraft Liner (WTL)
WTL används till ytterskiktet på wellpappförpackningar. Marknaden för WTL ökade med cirka 1% under 2010. Trots den relativt låga marknadstillväxten har efterfrågan varit större än utbudet och som ett resultat har Korsnäs höjt priserna tre gånger under 2010. Korsnäs leveranser av WTL har minskat något under året till förmån för andra mer lönsamma produkter. Leveranser av bestruken WTL har dock ökat i linje med bolagets långsiktiga strategi. På marknaden finns ett flertal leverantörer där M-Real är huvudkonkurrent.
Säck- och kraftpapper
Säck- och kraftpapper används till säckar, bärkassar och livsmedelsförpackningar. Efterfrågan på säck- och kraftpapper har varit stark under hela 2010 och Korsnäs har höjt priserna vid två tillfällen. Marknaden för vitt papper, vilket är det segment Korsnäs sedan ett par år tillbaka fokuserar på, befinner sig i en relativt bra balans mellan utbud och efterfrågan. Korsnäs försäljning av vitt papper ökade något under 2010, medan den totala volymen säck- och kraftpapper minskade något som en följd av förlorade volymer på brunt papper i samband med strejken i april. Billerud och UPM Kymmene är huvudkonkurrenter inom detta produktområde. Korsnäs position på marknaden karaktäriseras främst av produkter med hög styrka och god möjlighet till konvertering.
Produktion
Under årets första kvartal drabbades produktionen av oplanerade driftstopp i sodapannorna i såväl Gävle som Frövi vilket orsakade ett sammanlagt produktionsbortfall om cirka 14 Kton pappers- och kartongprodukter. 3 2
I april var Korsnäs Gävle och fem andra svenska pappersbruk uttagna i strejk utlyst av Svenska Pappersindustriarbetareförbundet, vilket innebar ett produktionsbortfall om cirka 24 Kton. De direkta ekonomiska konsekvenserna av strejken kompenserades enligt beslut av Svenskt Näringsliv. Korsnäs erhöll 84 Mkr i kompensation, vilket ingår i årets rörelseresultat.
Under fjärde kvartalet påverkades Korsnäs leveranser negativt av produktionsproblem vid anläggningen i Gävle i samband med igångkörning efter det årliga underhållsstoppet i oktober samt en brand i en kraftcentral i december. Det sammanlagda produktionsbortfallet till följd av produktionsstörningarna uppgick till cirka 21 Kton. Problemen har analyserats och åtgärder har vidtagits för att störningarna inte ska upprepas.
Strejken under det andra kvartalet och produktionsstörningar under både det första och fjärde kvartalet innebär att leveransvolymen för året inte återspeglar efterfrågeökningen jämfört med föregående år.
Investeringar och underhållsstopp
I mars tecknade Korsnäs avtal med Gävle Kommun om investering i Bomhus Energi AB ("Bomhus"), ett gemensamägt bolag som skall uppföra en ny bioenergianläggning på Korsnäs industriområde i Gävle. Syftet med den nya bioenergianläggningen är att från 2013 säkra leverans av miljövänlig el och ånga till Korsnäsfabriken samt fjärrvärme till Gävle Energis kunder. Arbetet med investeringen löper enligt plan och samtliga huvudkomponenter är upphandlade inom projektets budgetramar. För Korsnäs kommer investeringen i 50% av aktier och förlagslån i Bomhus att uppgå till cirka 320 Mkr, varav 115 Mkr utbetalats under 2010. I tillägg till investeringen i Bomhus kommer Korsnäs att göra ytterligare energiinvesteringar om cirka 145 Mkr i befintlig anläggning för leverans av spillvärme till Gävle Energi, varav 66 Mkr utbetalats under 2010. Investeringarna medför att Korsnäs oljeförbrukning minskar väsentligt samtidigt som elproduktionen och användandet av spillvärme från Korsnäs fabrik ökar. Korsnäs Gävle kommer i och med investeringarna att höja andelen egenproducerad el från 38% till 45%. Den nya bioenergianläggningen skall vara driftklar under hösten 2012. Investeringarna om cirka 465 Mkr påverkar Korsnäs kassaflöde under 2010-2012.
I maj driftsattes en ny indunstningsanläggning för massabruket i Gävle. Investeringen uppgick till totalt cirka 550 Mkr varav 190 Mkr har påverkat kassaflödet under 2010. Den nya indunstningsanläggningen förväntas reducera Korsnäs oljeförbrukning med cirka 19.000 m3 per år, och därmed leda till minskade energikostnader.
I samband med det årliga underhållsstoppet vid anläggningen i Gävle i oktober genomfördes en ombyggnad av utskotts- och bakvattensystemet på pappersmaskin 5 för cirka 75 Mkr. Ombyggnaden förväntas förbättra produktkvaliteten, öka effektiviteten och minska utsläpp till vatten.
Under fjärde kvartalet fattades beslut att installera en tredje arkmaskin i Frövi för cirka 30 Mkr. Drifttagandet är planerat till oktober 2011.
Fördelning av rörelsekostnader
Exklusive avskrivningar, Korsnäs Industri. Siffror inom parantes anger föregående år.
Korsnäs Skog
Korsnäs Skog har ansvar för inköp av virke och fiber till Korsnäs massa- och pappersbruk samt för utförandet av skogsbrukstjänster enligt avtal med Bergvik Skog. Korsnäs Skogs externa kunder är i huvudsak sågverk och granfiberförbrukare i Mellansverige och i Lettland.
Massavedspriserna har i Korsnäs upptagningsområde under 2010 höjts med 25 kr/m3fub i januari och från den 14 maj med 30 kr/m3fub för barrmassaved och 25 kr/m3fub för lövmassaved. Från den 1 januari 2011 höjdes priserna med ytterligare 10-30 kr/m3fub beroende på sortiment och upptagningsområde. Prishöjningarna på massaved får en negativ påverkan på Korsnäs rörelseresultat med cirka 3-6 månaders eftersläpning. Efter den senaste prishöjningen är massavedpriserna strax under prisnivån som rådde före finanskrisen 2008.
Forskning och utveckling
5 4 3 1 Korsnäs har under året fortsatt att förbättra och utveckla sina produkter i nära samarbete med de största kunderna. Utvecklingsarbetet har bland annat fokuserats på ett bestrykningskoncept inom samtliga bestrukna segment, med inriktning mot skräddarsydda förbättringar inom varje slutanvändningsområde. Förbättringarna implementeras successivt vilket kommer att fortsätta även under kommande år. En ny enkelbestruken produkt har lanserats inom folding cartonboard.
Arbetet med mervärdeskoncept har breddats till att gälla samtliga slutanvändningsområden. Flera koncept har tagits fram under året för kommande kvalificeringar och lanseringar. Korsnäs satsade 50 (49) Mkr på forskning och utveckling under året.
Riskhantering
Korsnäs operationella risker utgörs främst av relationer till kunder vad gäller betalningsförmåga och risk att förlora relationen, leverantörer vad gäller tillförlitlighet, kvalitet och pris samt större haveri i produktionsapparaten. Korsnäs genomför löpande översyn av kunder och leverantörer samt bedriver omfattande kontroller och underhåll för att minimera risken för produktionsstörningar.
Risken att kunderna inte kommer att fullgöra sina betalningsförpliktelser begränsas genom aktiv kreditkontroll samt selektiv kreditförsäkring, varvid samtliga kunder analyseras av säljansvariga och av ett kreditråd månadsvis. Därefter bevakas kunderna löpande av kreditfunktionen med hjälp av bland annat information från Dun &Bradstreet. Avvikelser mot uppgjorda avtal hanteras löpande i kreditrådet.
Inom produktionen utförs riskinventering med fokus på områden som kan tänkas orsaka allvarliga produktionsstörningar. För identifierade riskområden upprättas planer hur man i möjligaste mån förebygger dessa samt hur hantering av onormala situationer skall ske. Motsvarande inventering görs också för säkerhet och arbetsmiljö.
Korsnäs nettoköp av el uppgick under 2010 till 841 GWh. Dessutom förbrukades 518 GWh egenproducerad el. Korsnäs har sedan den nordiska elmarknaden avreglerades använt finansiella säkringar för att minska exponeringen mot tillfälliga fluktuationer i elpriset. Under slutet av 2009 fattades beslut om att upphöra med finansiella säkringar med motivet att samtliga övriga kostnadsposter, samt en stor del av intäkterna, påverkas omgående av förändrade marknadspriser, samt att elkostnaderna utgör en relativt liten, och efter att pågående energiinvesteringar slutförts allt mindre, del av företagets kostnadsbas. Inga nya säkringskontrakt ingås därför och resultatet av den portfölj som innehades i december 2009 kommer att redovisas i takt med att de förfaller. För 2010 uppgick resultatet av elsäkringar till 46 (-78) Mkr. Marknadsvärdet på återstående finansiella säkringar uppgick per 31 december 2010 till 75 (-22) Mkr, och omfattar 44% av bedömt nettoköp av el i Sverige för 2011 och 17% för 2012.
Vad gäller inköp av vedråvara motsvarades under 2010 cirka hälften av Korsnäs massavedsförbrukning av leveranser från Bergvik Skog och Sveaskog. Resterande vedråvara kommer från inköp i Sverige samt från Åland och Baltikum. Merparten av den svenska veden utgörs av barrfiber och
merparten av importen utgörs av lövfiber. Korsnäs avtal med Bergvik är långsiktigt och priserna uppdateras löpande.
Korsnäs nettoflöde av utländsk valuta uppgår på årsbasis till ett nettoinflöde om cirka 600 Mkr, vilket främst utgörs av försäljning i Euro. Koncernens policy är att inte säkra denna transaktionsexponering med motivet att det är ett jämnt löpande nettoinflöde av utländsk valuta som även med kurssäkring över tiden skulle påverkas av kursförändringar.
Medarbetare och organisation
Korsnäs arbete med att långsiktigt säkra tillgången på rätt kompetens och en effektiv organisation är en nyckelfråga för företagets förmåga att möta utvecklingen i omvärlden.
Personalförändringarna inom ramen för det genomförda resultatförbättringsprogrammet har under 2010 slutförts enligt plan. En harmonisering av HR-processerna inom hela företaget har fortsatt under året och det gemensamma synsättet på metod för medarbetarsamtal har utvecklats vidare och används nu även för delar av de kollektivanställda.
Under 2010 genomfördes en ny medarbetarundersökning inom hela företaget vilken visade förbättrat utfall av värdeskapande kapital och ledarskapsindex jämfört med tidigare undersökningar. Mätningen följer upp tidigare mätningar men är också utgångspunkt för mätningar av effekter av bland annat det större planerade och påbörjade införandet av ny metodik för målstyrning och kvalitetsutveckling – KOM (Korsnäs Operativa Målstyrning). Andra områden som ligger i fokus är ledarskapsutbildningar och coachning för individer och grupper med syfte att förbereda företagets ledare och medarbetare för framtida utmaningar och krav.
För att säkra det långsiktiga behovet av kompetens vid företagets produktionsanläggningar har under året ett företagsövergripande yrkestraineeprogram omfattande femton personer inletts.
Noterade Kärninnehav
Millicom
| Nyckeltal (MUSD)1) | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Intäkter | 3 920 | 3 373 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) | 1 042 | 851 |
| Antal mobilabonnenter per 31 dec (miljoner) | 38,6 | 33,9 |
1) Exklusive poster av engångskaraktär.
Marknadsvärdet på Kinneviks innehav av aktier i Millicom uppgick per den 31 december 2010 till 24.309 Mkr. Millicoms aktie är noterad på NASDAQ Global Select Market i New York och inkluderas i NASDAQ 100 samt på NASDAQ OMX Stockholms lista för stora bolag.
Millicom är en global telekommunikationskoncern med mobiltelefoniverksamhet i 13 länder i Latinamerika och Afrika. Bolaget bedriver även kabel- och bredbandsverksamhet i fem länder i Centralamerika. Totalt har koncernen verksamhet på marknader omfattande omkring 260 miljoner människor.
Millicom fokuserar på köpstarka kunder och på att stabilisera ARPU (genomsnittlig intäkt per abonnent) som ett led i en bredare värdeskapande strategi som har gjort att företaget når tillväxt med bättre kvalitet.
Hälften av alla nya kunder i Latinamerika under 2010 var 3G-kunder som ger högre ARPU. Millicom strävar efter att ha en omsättningsökning på cirka 10% i lokal valuta på medellång sikt. Målet ska nås genom att företaget gör fortsatta investeringar i sitt varumärke och i innovativa produkter och tjänster till rimliga priser, vilka har anpassats för att möta kundernas behov.
Mervärdestjänster (så kallade value-added services) för mobiltelefoner står redan för närmare en fjärdedel av intäkterna och är det totalt sett snabbast växande segmentet.
Millicom gjorde också ytterligare framsteg under 2010 med flera strategiska mål. För att optimera balansräkningen tecknade Millicom under 2010 tre avtal med Helios Towers Africa om försäljning av master. Nästan två tredjedelar av masterna i Afrika ska vara outsourcade i slutet av 2011, vilket motsvarar ett värde på drygt 400 MUSD i form av kontanter, eget kapital och framtida förväntade kostnadsminskningar. Detta gör dessutom att Millicom kan fokusera på områden där företaget verkligen kan differentiera sig från konkurrenterna.
Utdelning
Millicoms Styrelse har beslutat att föreslå att årsstämman 2011 beslutar om en utdelning om 1,80 USD per aktie avseende 2010, vilket är en ökning med 29% jämfört med föregående år. Millicom har också för avsikt att under 2011 återuppta aktieåterköpsprogrammet och styrelsen har godkänt ett nytt aktieåterköpsprogram på upp till 300 MUSD som kan genomföras före årsstämman i maj 2011.
Tele2
| Nyckeltal (Mkr)1) | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Intäkter | 39 591 | 39 420 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) | 6 704 | 5 747 |
| Antal kunder per 31 dec (miljoner) | 30,9 | 26,6 |
1) Exklusive poster av engångskaraktär.
Marknadsvärdet på Kinneviks innehav av aktier i Tele2 uppgick per den 31 december 2010 till 18.915 Mkr. Tele2s aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholms lista för stora bolag.
Tele2 erbjuder produkter och tjänster inom fast och mobil telefoni, bredband, datanät och kabel-TV och har 31 miljoner kunder i 11 länder med geografiskt fokus på Ryssland, Östeuropa och Norden.
Tele2 erbjuder mobiltelefoni i åtta länder. I de flesta av de här länderna erbjuder företaget mobiltelefoni till både privat- och företagskunder. Tele2 äger nätinfrastruktur i sex länder och hyr nätkapacitet från andra operatörer enligt MVNO-avtal (Mobile Virtual Network Operator) i två länder.
Tele2 erbjuder tjänster som är konkurrenskraftigt prissatta och enkla att använda, både för abonnemang och kontantkort. Tele2 har marknadsledande positioner inom kontantkortsmobiltelefoni i flera länder under framgångsrika varumärken som Comviq i Sverige och Zelta Zivtina i Lettland.
Tele2 erbjuder också mobila internettjänster i Sverige, Norge, Estland, Lettland, Litauen, Kroatien och Nederländerna.
På fastnätsidan betjänar Tele2 hushåll och företag med bredbandstjänster i fem länder. Utöver bredbandstjänster som bygger på DSL, erbjuder bolaget fibertjänster i Sverige till hushåll och företag som kräver hög bandbredd. På företagssidan tillhör Tele2 de främsta operatörerna på de österrikiska, nederländska och svenska marknaderna.
Under 2010 lyckades Tele2 bra enligt alla mått. Koncernens omsättning var 39,6 miljarder kronor och EBITDAmarginalen ökade till 26% (24). Justerat för valutakursföränd-
ringar ökade omsättningen med 6%.
I Ryssland har Tele2 mer än 18 miljoner kunder och de nya regionerna började bli lönsamma. Tele2 har lyckats kombinera en snabb expansion i 37 regioner och rekordhögt EBITDA-bidrag till koncernen för helåret, och Ryssland lyckades till och med bli Tele2s största marknadsområde 2010.
Tele2s värdemedvetna kunder började köpa smarta telefoner, så kallade smartphones, till mer överkomliga priser och företaget har utökat sitt utbud av telefoner för massmarknaden i Sverige. Den fortsatta uppgången för smartphones drev upp intäkterna från datatrafik- och tillbehörsförsäljningen. Under fjärde kvartalet 2010 köpte sju av tio kunder med mobilabonnemang i Sverige en smartphone, varav majoriteten även valde ett dataabonnemang.
En viktig milstolpe 2010 var att företaget passerade 30 miljoner kunder och kundbasen ökade under året med 16%.
Utdelning
Tele2 ABs styrelse har beslutat att föreslå att årsstämman 2011 beslutar om en total utdelning om 27,00 (5,85) kr per A- och B-aktie, varav en ordinarie utdelning om 6,00 (3,85) kr per aktie och en extra utdelning om 21,00 (2,00) kr per aktie.
Modern Times Group MTG
| Nyckeltal (Mkr)1) | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Intäkter | 13 101 | 12 427 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT)1) | 1 941 | 1 529 |
1) Exklusive poster av engångskaraktär.
Marknadsvärdet på Kinneviks innehav av aktier i MTG uppgick per den 31 december 2010 till 6.009 Mkr. MTGs aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholms lista för stora bolag.
MTG är ett internationellt medieföretag med den näst största geografiska spridningen av radio- och TV-verksamhet i Europa. MTGs Viasat Broadcasting är den största fri- och betal-TV-operatören i Skandinavien och Baltikum och driver även fri-TV-kanaler i Tjeckien, Ungern, Slovakien, Bulgarien och Ghana, betal-TV-kanaler i Central- och Östeuropa och i USA och satellit-TV-plattformar i Ukraina och Ryssland. Viasats TV-kanaler når mer än 125 miljoner människor i 30 länder. MTG är även den största ägaren i Rysslands största oberoende TV-bolag CTC Media, och den största kommersiella radiooperatören i Norden och Baltikum.
2010 ökade MTGs omsättning med 12% exklusive valutakurseffekter som en följd av tillväxt på reklammarknaden, fortsatt ökade reklammarknadsandelar och ett nettointag av abonnenter. Rörelseresultatet ökade med 27% för helåret exklusive resultatandelar från intresseföretag och poster av engångskaraktär under 2009, med en ökad rörelsemarginal på 15%. Detta tydliggör den påtagliga effektiviteten i verksamheten, och verksamheterna inom Fri-TV Skandinavien
och Betal-TV Norden redovisade ökade helårsmarginaler på 25% respektive 18%.
MTG fortsatte att dra nytta av en balanserad mix av reklam- och abonnemangsintäkter och de synergier som uppkommer av att vara en integrerad fri- och betal-TV-operatör med Europas största sändningsräckvidd. De skandinaviska reklammarknaderna uppvisade god utveckling under året med stigande volymer och priser. MTG ökade även omsättningen exklusive valutakurseffekter på tillväxtmarknaderna, där marknadsåterhämtningen fortfarande sker i långsammare tempo. MTG har nu mer än 1 miljon betal-TV-abonnenter inom premiumsegmentet i Norden och 50 miljoner abonnenter på mini-pay-kanaler i Central- och Östeuropa samt USA.
Under 2010 utökade MTG portföljen med nya kanaler och plattformar, och fri- och betal-TV-kanaler är nu tillgängliga för fler på fler plattformar än någonsin tidigare. MTG investerade även selektivt i program och i tjänster inom HD, 3D och video-on-demand.
I december delade MTG ut alla sina aktier i dotter bolaget CDON till aktieägarna. MTGs aktieägare fick en aktie i CDON för varje ägd MTG A- och B-aktie. Före avknoppningen från MTG utfärdade
CDON en konvertibel skuldförbindelse om 250 Mkr som MTG tecknade till 100%. Skuldförbindelsen kan konverteras till aktier i CDON mellan den 15 juni 2012 och 1 december 2015 motsvarande ca 9% av aktiekapitalet efter full utspädning.
Utdelning
MTGs styrelse har beslutat att föreslå att årsstämman 2011 beslutar om en ordinarie utdelning om 7,50 (5,50) kr per aktie.
CDON
| Nyckeltal (Mkr) | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Intäkter | 2 210 | 1 746 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) | 147 | 125 |
| Nettoresultat | 90 | 80 |
Marknadsvärdet på Kinneviks innehav av aktier i CDON uppgick per den 31 december 2010 till 420 Mkr. CDON Group är en ledande e-handelskoncern med några av Nordens mest välkända och uppskattade varumärken.
CDON Groups aktie noterades på Nasdaq OMX Stockholm under symbolen "CDON" med första handelsdag den 15 december 2010.
Omsättningen för 2010 var 2,2 miljarder kronor vilket innebar en försäljningstillväxt på 25% jämfört med 2009.
Försäljningen inom segmentet Mode mer än fördubblades jämfört med föregående år och samtliga segment genererade en god tillväxt och är lönsamma.
Metro
Marknadsvärdet på Kinneviks innehav av aktier i Metro uppgick per den 31 december 2010 till 285 Mkr. Utöver detta har Kinnevik teckningsoptioner i Metro till ett marknadsvärde av 374 Mkr och förlagsbevis till ett marknadsvärde av 225 Mkr. Metros aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholms lista för mindre bolag.
Metro är världens största internationella dagstidning och publiceras i över 100 större städer i 18 länder runt om i Europa, Nord- och Sydamerika samt Asien. Metro har en global räckvidd som lockar en läsekrets om över 17 miljoner dagliga läsare.
Metros omvändning fortsatte under 2010 och resultatet förbättrades för varje kvartal. Kostnadsminskningar i kombination med att annonsmarknaderna i många av Metros regioner åter började växa gav ett rörelseresultat för helåret på 5 MEUR. De verksamheter som presterade bra var Sverige, Kanada, Hongkong, Ryssland och Latinamerika som alla hade hög omsättningsökning. I Nederländerna, Danmark och Frankrike var omsättningen svag. Alla dotterbolag med undantag för Frankrike var lönsamma under 2010, där investeringar i upplagor fick en negativ inverkan på resultatet.
Vidtagna åtgärder under 2010 innefattar försäljning av Metro i Grekland, som var den enda kvarvarande sydeuropeiska verksamheten, och Metro i Sydkorea. I Sydkorea omvandlades Metro till en franchiseverksamhet och pengarna från försäljningen kommer att användas för att expandera verksamheten på tillväxtmarknader. Under 2010 fortsatte den latinamerikanska expansionen i Mexiko, Chile och Brasilien. I februari 2011 lanserades en Metrotidning i Guatemala som blir nav för den framtida expansionen i Centralamerika.
Transcom
| Nyckeltal (MEUR)1) | 2010 | 2009 |
|---|---|---|
| Intäkter | 589 | 560 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar (EBIT) | 13 | 24 |
| Antal anställda | 24 500 | 24 000 |
1) Exklusive poster av engångskaraktär.
Marknadsvärdet på Kinneviks innehav av aktier i Transcom uppgick per den 31 december 2010 till 333 Mkr. Transcoms aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholms lista för medelstora bolag.
Transcom är verksamt inom outsourcing av Customer Relationship Management (CRM) och inkasso. Bolaget har över 24.000 anställda och bedriver en global verksamhet i 27 länder.
Transcoms intäkter för 2010 var 589,1 MEUR. Intäkterna ökade i alla regioner utom i den södra där den franska verksamheten har haft en negativ inverkan. Transcom har beslutat att sälja två call-center i Frankrike. Transaktionen inkluderar en kostnad på 19,4 MEUR som inte reflekteras i tabellen ovan. Transaktionen innebär att förlusterna i Frankrike kommer att minska.
Transcom satsar vidare på att genomföra sitt förändringsprogram med tre huvudprioriteringar: tillväxt, fokus på icke presterande enheter och lansering av portfölj- och teknikförändringar.
Nya Investeringar
| Bolag/område | Andel kapital och röster |
Antal aktier | Redovisade värden 31 dec 2010 (Mkr) |
Uppskattade verkliga värden 31 dec 2010 (Mkr) |
|---|---|---|---|---|
| Jordbruk | ||||
| Black Earth Farming | 25% | 31 087 097 | 824 | 824 |
| Rolnyvik | 100% | 197 | 250 | |
| RawAgro | 30% | 21 | 21 | |
| Summa Jordbruk | 1 042 | 1 095 | ||
| Förnyelsebar energi | ||||
| Latgran | 75% | 123 | 259 | |
| Vireo Energy | 75% | 8 | 8 | |
| Summa Förenyelsebar energi | 131 | 267 | ||
| Online | ||||
| Rocket Internet med portföljbolag | 1 407 | 1 407 | ||
| Avito (direkt och via Vosvik) | 56% | 274 | 274 | |
| Övriga onlineinvesteringar | 95 | 95 | ||
| Summa Online | 1 776 | 1 776 | ||
| Mikrofinansiering | ||||
| Bayport | 37% | 332 | 332 | |
| Microvest | 17% | 16 | 16 | |
| Summa Mikrofinansiering | 348 | 348 | ||
| Summa Nya Investeringar | 3 297 | 3 486 |
Inom Nya Investeringar investerar Kinnevik i ett tidigt skede inom sektorer och marknader som förväntas ha en hög tillväxtpotential. Hittills gjorda investeringar finns främst inom tillväxtmarknader där Kinnevik har en lång tradition och en stark plattform eller inom nya tillväxtområden i mer mogna marknader. Kinneviks nya investeringar ska ha en betydande marknadspotential på sikt och investeringarna måste ha förutsättningar att växa genom marknadstillväxt och skalbarhet. Investeringarna inriktas på följande fyra områden: jordbruk, förnyelsebar energi, online och mikrofinansiering.
Rörelseresultatet inom Nya Investeringar uppgick under året till 10 (39) Mkr, varav 16 (12) Mkr avsåg Rolnyvik, 54 (36) Mkr Latgran och -43 (-8) Mkr Relevant Traffic (av årets resultat avser 34 Mkr goodwillnedskrivning). Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar uppgick till 734 (81) Mkr, där 105 (119) Mkr avsåg Black Earth Farming, 645 (0) Mkr Rocket Internet med portföljbolag och -2 (-36) Mkr avsåg Vosvik/Yellow Pages (tidigare Kontakt East). Värdeförändringen av Rocket Internet med portföljbolag hänför sig främst till aktieinnehavet i Groupon Inc., som Kinnevik äger strax över 1% i.
Jordbruk
Kinneviks investeringar inom jordbruk omfattar 25% av aktierna i Black Earth Farming, det helägda bolaget Rolnyvik i Polen samt 30% i det ukrainska jordbruksbolaget RawAgro.
Nuvarande fokus inom jordbruk är att fortsätta expandera inom mindre utvecklade områden där större arealer kan förvärvas till relativt låga priser och utvecklas för att nå en högre produktivitet.
Black Earth Farming, vars aktie är noterad på NASDAQ OMX Stockholm, är ett ledande jordbruksbolag med verksamhet i Ryssland. Bolaget förvärvar och brukar jordbruksmark i den bördiga Svarta Jorden-regionen i sydvästra Ryssland. Huvuddelen av marken har vid tillträdet legat i träda. Omfattande investeringar i maskiner med påföljande arbetsinsats krävs för att möjliggöra ett effektivt jordbruk. Potentialen är hög då de stora landarealerna medger en effektiv och storskalig produktion. Per den 31 december 2010 kontrollerade Black Earth Farming 328.000 hektar mark, varav 250.000 hektar där ägarregistreringen var slutförd.
Bolaget skördade under 2010 cirka 180.000 hektar. På grund av värmebölja och torka i Ryssland under sommaren blev skördeutfallet väsentligt lägre än föregående år. Totalt skördades 235.000 ton grödor, vilket resulterade i ett genomsnittligt skördeutfall om 1,3 ton per hektar att jämföra med 2,9 ton per hektar 2009. Den extrema väderleken resulterade i generellt låga skördar i hela Ryssland vilket har lett till kraftiga prisökningar på spannmål under det sista halvåret. Ryssland införde i mitten av augusti exportförbud av vete.
Black Earth Farming har under 2010 fortsatt arbetet med att effektivisera produktionen och sänka administrationskostnaderna. Bolaget rapporterade 22% lägre administrationskostnader under 2010 jämfört med föregående år.
Under första halvåret köpte Kinnevik aktier i Black Earth Farming på marknaden för 124 Mkr, motsvarande 3,9% av
bolagets kapital.
Kinneviks helägda jordbruksbolag Rolnyvik driver gårdarna Barciany och Podlawki med en total areal om 6.705 hektar.
Även i Polen blev skördeutfallet lägre än tidigare år på grund av ogynnsam väderlek. Resultatmässigt har den lägre skörden kompenserats av prishöjningar på spannmål. I likhet med tidigare år har en stor del av 2010 års skörd lagrats för försäljning under inledningen av 2011.
RawAgro kontrollerar cirka 14.000 hektar arrenderad jordbruksmark i Ukraina.
Förnyelsebar energi
Kinneviks investeringar inom förnyelsebar energi omfattar 75% av aktierna i Latgran, samt 75% av aktierna i Vireo Energy. Under det fjärde kvartalet köpte Kinnevik 24% av aktierna i Latgran från bolagets andra delägare för 7,75 MEUR.
| Latgran | ||
|---|---|---|
| Mkr | 2010 | 2009 |
| Intäkter | 299 | 265 |
| Rörelseresultat efter avskrivningar | 54 | 36 |
| Leveranser, tusentals ton | 237 | 197 |
| Produktion, tusentals ton | 239 | 213 |
Latgran bedriver produktion av pellets från skogsråvara vid bolagets två produktionsanläggningar i Lettland. All produktion exporteras till ett flertal större industriella kunder i Skandinavien och övriga norra Europa. Efterfrågan på pellets har varit fortsatt god under året och bolaget har tecknat ett antal nya flerårskontrakt med existerande och nya kunder om leveranser av pellets. Den ökade produktionen och stabila råvarukostnader har lett till en förbättrad lönsamhet. Latgrans rörelsemarginal uppgick till 18,1% för 2010 att jämföra med 13,7% 2009.
Projektet att uppföra en tredje pelletsfabrik i sydöstra Lettland för cirka 14 MEUR löper enligt plan. Fabriken kommer att ha en planerad årsproduktion om cirka 140 Kton från att den tas i drift under andra halvåret 2011.
Vireo Energy startade i juni verksamhet med syfte att bygga, äga och driva anläggningar som producerar energi från förnybara källor med geografiskt fokus på Östeuropa. Initialt fokuserar bolaget på att starta projekt för att utvinna energi från avfallsanläggningar i Polen. Under fjärde kvartalet tecknades kontrakt om utvinning av biogas med ett antal avfallsanläggningar. Vireo kommer under 2011 att investera i dessa anläggningar och påbörja försäljning av energi.
Online
Konsumentrelaterade onlinetjänster växer kraftigt och Kinnevik utvärderar aktivt olika investeringsmöjligheter som gynnas av att en allt större del av hushållens tid och budget läggs online. Huvudfokus är konsumentnära tjänster med relativt beprövade affärsmodeller. Kinneviks främsta investeringar inom online utgörs av investeringar i holdingbolaget Rocket Internet och dess portföljbolag, samt Avito.
Rocket Internet äger en portfölj med olika e-handels-
bolag och andra konsumentinriktade onlinebolag, inklusive e-handelsplatsen Zalando som bedriver näthandel med fokus på skor och mode, Groupon som erbjuder grupprabatter, datingsiten e-Darling som arbetar med profilmatchning, samt prisjämförelsesiten R2.
Expansionen inom konsumentrelaterade internettjänster är kapitalkrävande och konkurrensen på marknaden är hård men samtidigt är tillväxtpotentialen stor.
Avito.ru är den ledande onlinetjänsten för radannonser i Ryssland med drygt 2 miljoner nya annonser i månaden och fler än 11 miljoner månatliga unika besökare. Tillväxten är stark och bolaget har under 2010 fortsatt att investera för att ytterligare stärka sin ledande position. Intäkterna kommer främst från reklamförsäljning på webbplatsen.
Under 2010 har Kinnevik investerat sammanlagt 926 Mkr inom online.
Mikrofinansiering
På samma sätt som telekom har utvecklats starkt i tillväxtmarknader genom innovativa produkter och distributionssätt söker Kinnevik investeringsmöjligheter inom mikrofinansieringssektorn. Hittills är investeringen i Bayport den klart största investeringen i sektorn men Kinnevik letar aktivt efter nya investeringsmöjligheter.
Bayport erbjuder krediter och finansiella tjänster i Ghana,
Uganda, Zambia, Tanzania och Botswana. Ghana och Zambia är de största marknaderna, medan även övriga länder uppvisar snabb tillväxt. Bayport grundades 2002 och har vuxit under lönsamhet till ett ledande afrikanskt mikrokreditföretag. Antalet kunder uppgår till cirka 250.000 och produktportföljen utökas ständigt, framför allt med lån med längre löptid. Lånen används främst för att finansiera större engångsutgifter såsom skolavgifter, investeringar i jordbruk eller för att starta mindre företag.
Under 2010 har Kinnevik investerat sammanlagt 43 MUSD i Bayport varvid ägandet ökat till 37% från tidigare 7% efter full utspädning. Kinneviks investering resulterade i att Bayport kunde återbetala den förvärvsfacilitet som finansierade ledningens utköp av bolaget 2007 samt att bolaget kunde höja sin kapitalbas i syfte att stärka sin finansiella ställning och möjliggöra fortsatt tillväxt. Under fjärde kvartalet omfinansierade Bayport utestående obligationslån i moderbolaget med ett nytt obligationslån om 700 Mkr utgivet på den svenska marknaden, vilket kommer att leda till sänkta räntekostnader för bolaget. Det nya lånet har en löptid om fem år.
Microvest II är en fond som har fokus på aktieinvesteringar i mikrofinansbolag i utvecklingsländer. Fonden har i dagsläget fyra investeringar, två i Indien samt en i vardera Paraguay och Peru.
Förvaltningsberättelse
Investment AB Kinnevik ("Kinnevik") grundades 1936 och representerar därmed en mer än sjuttioårig företagartradition under samma grupp av huvudaktieägare. Kinneviks innehav består av tillväxtbolag fördelade på tre övergripande affärsområden; Onoterade Kärninnehav som består av kartong- och pappersbolaget Korsnäs inklusive aktier i Bergvik Skog, Noterade Kärninnehav som består av Millicom International Cellular S.A. ("Millicom"), Tele2 AB ("Tele2"), Modern Times Group MTG AB ("MTG"), CDON Group AB ("CDON"), Transcom WorldWide S.A. ("Transcom") och Metro International S.A. ("Metro"), samt Nya Investeringar som är aktivt i att finna nya investeringar i företag i tidiga skeden med betydande tillväxtpotential.
Kinnevik har länge investerat i utvecklingsländer vilket har gett en betydande exponering mot konsumentsektorer i dessa marknader. Kinnevik söker att aktivt verka genom företagens styrelser.
Kinnevik är ett börsnoterat företag. Koncernens A- och B-aktier handlas på NASDAQ OMX Stockholms Large Caplista under symbolerna KINV A och KINV B. Bolagets säte är Skeppsbron 18, Box 2094, SE-103 13 Stockholm. Bolagets organisationsnummer är 556047-9742.
De finansiella rapporterna godkändes av styrelsen den 25 mars 2011 och styrelsen och verkställande direktören avger härmed årsredovisning och koncernredovisning för räkenskapsåret 2010. Balans- och resultaträkningar för koncern och moderbolag ska framläggas på årsstämma den 16 maj 2011 för fastställande.
Viktiga händelser under 2010
Onoterade Kärninnehav
Korsnäs rörelseresultat uppgick till 926 Mkr för helåret 2010, en uppgång med 9% från 851 Mkr 2009. Under 2010 stärktes efterfrågan på papper och kartong väsentligt jämfört med 2009. Under hösten planade efterfrågan ut och närmade sig ett normalläge. Korsnäs höjde, i likhet med sina konkurrenter, priserna på samtliga produkter under året. Effekterna från genomförda prishöjningar motverkades dock av den stärkta kronkursen inom de produktområden där fakturering sker i annan valuta än svenska kronor.
Korsnäs producerade volym av papper och kartong påverkades under 2010 av störningar i produktionen under det första och fjärde kvartalet, vilka resulterade i ett sammanlagt produktionsbortfall om cirka 35 Kton. Produktionsvolymen påverkades även av att Korsnäs togs ut i en strejk utlyst av Svenska Pappersindustriarbetareförbundet i april. Korsnäs produktionsbortfall uppgick till 24 Kton, vilket kompenserades i form av 84 Mkr i ersättning från Svenskt Näringsliv som inkluderats i årets rörelseresultat. Strejken innebar att Korsnäs tvingats tacka nej till leveranser under del av året varför leveransvolymen för året inte återspeglar efterfrågeökningen på marknaden.
Under året har Korsnäs färdigställt investeringen i en ny indunstningsanläggning för massabruket i Gävle, vilken förväntas reducera oljeförbrukningen med cirka 19.000 m3 per år, och därmed leda till minskade energikostnader. Investeringen uppgick till totalt cirka 550 Mkr.
I mars tecknade Korsnäs avtal med Gävle Kommun om investering i Bomhus Energi AB ("Bomhus"), ett gemensamägt bolag som skall uppföra en ny bioenergianläggning på Korsnäs industriområde i Gävle. Syftet med den nya bioenergianläggningen är att från 2013 säkra leverans av miljövänlig el och ånga till Korsnäsfabriken samt fjärrvärme till Gävle Energis kunder. För Korsnäs kommer investeringen i 50% av aktier och förlagslån i Bomhus att uppgå till cirka 320 Mkr, varav 115 Mkr utbetalats under 2010. I tillägg till investeringen i Bomhus kommer Korsnäs att göra ytterligare energiinvesteringar om cirka 145 Mkr i befintlig anläggning för leverans av spillvärme till Gävle Energi AB, varav 66 Mkr utbetalats under 2010.
Noterade Kärninnehav
I december delade MTG ut samtliga sina aktier i dotterbolaget CDON till sina aktieägare, varvid Kinnevik erhöll aktier till ett marknadsvärde om 416 Mkr (baserat på genomsnittligt pris under de tre första handelsdagarna). Beloppet är redovisat under erhållna utdelningar i Kinneviks resultaträkning. Kinnevik äger efter utdelningen 20,4% av kapitalet och rösterna i CDON.
Nya Investeringar
Under året har Kinnevik investerat sammanlagt 1,4 miljarder kronor inom Nya Investeringar fördelat på:
- Online: 926 Mkr har investerats i främst Rocket Internet och dess portföljbolag samt Avito.
- Mikrofinansiering: 322 Mkr har investerats i framför allt Bayport, ett bolag där Kinnevik ökat ägandet från 7% till 37% efter full utspädning.
- Jordbruk och förnyelsebar energi: 203 Mkr har investerats i Black Earth Farming, Latgran och Vireo Energy.
Koncernens Resultat
Koncernens intäkter för helåret ökade till 8.593 Mkr jämfört med 8.397 Mkr föregående år.
Koncernens rörelseresultat ökade till 889 (842) Mkr. Det förbättrade rörelseresultatet är hänförligt till förbättrat rörelseresultat inom Korsnäs.
Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar och erhållna utdelningar uppgick till 13.004 (15.853) Mkr, varav 12.202 (15.722) Mkr avsåg Noterade Kärninnehav och 734 (81) Mkr Nya Investeringar. Erhållna utdelningar uppgick till 3.105 (1.027) Mkr varav ordinarie utdelningar 1.020 (496) Mkr.
Resultat efter skatt uppgick till 13.622 (16.373) Mkr, motsvarande 49,08 (61,66) kronor per aktie.
Kassaflöde och investeringar
Koncernens kassaflöde från den löpande verksamheten exklusive förändring i rörelsekapital uppgick under året till 1.198 (1.442) Mkr. Det lägre kassaflödet förklaras främst av högre betald skatt med 288 Mkr under 2010. Rörelsekapitalet minskade med 112 (256) Mkr. I förändringen av rörelsekapital ingår en positiv effekt från reduktion av varulager om 52 (266) Mkr.
Investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar uppgick under perioden till 717 (653) Mkr, varav 604 (640) Mkr inom Korsnäs.
Investeringar i dotterbolag uppgick till 85 (147) Mkr och investeringar i övriga aktier och andelar uppgick till 1.478 (2.629) Mkr.
Likviditet och finansiering
Koncernens tillgängliga likvida medel, inklusive kortfristiga placeringar och tillgängliga kreditlöften, uppgick per den 31 december 2010 till 4.923 Mkr och per den 31 december 2009 till 3.942 Mkr.
Koncernens räntebärande nettoskuldsättning uppgick per samma datum till 7.123 Mkr respektive 8.233 Mkr. Av total nettoskuld per den 31 december 2010 utgjordes 5.575 Mkr av extern nettoskuld inom Korsnäs eller med aktier i Korsnäs som säkerhet.
Belåningsgraden inom Onoterade Kärninnehav och Noterade Kärninnehav har utvecklats enligt graferna nedan.
Onoterade Kärninnehav
Nettoskuld i Mkr (grå stapel) och EBITDA i Mkr (röd stapel) Linjen visar nettoskuldens storlek i förhållande till EBITDA (höger axel)
Noterade Kärninnehav
Nettoskuld i Mkr (grå stapel) och marknadsvärde i Mkr (röd stapel) Linjen visar nettoskuld i procent av marknadsvärde
Under andra kvartalet träffade Kinnevik avtal om finansiering och förlängning av ett antal kreditramar i moderbolaget och i Korsnäs om sammanlagt 7.450 Mkr vilka ersatt tidigare kreditavtal om 7.060 Mkr. Efter refinansieringen har lånen en räntesats om Stibor eller liknande basränta med en genomsnittlig marginal om 1,4%. Samtliga lån har högst tre månaders räntebindning. Per den 31 december 2010 uppgick genomsnittlig återstående löptid för samtliga låneramar till 3,2 (1,8) år.
Av koncernens räntekostnader och andra finansiella kostnader om 216 (219) Mkr uppgick räntekostnaderna till 203 (214) Mkr. Detta innebär att den genomsnittliga räntesatsen för året var 2,4% (2,2%) (räknat som räntekostnader i relation till genomsnittliga räntebärande skulder).
Koncernens upplåning sker i huvudsak i svenska kronor. Nettoflödet av utländsk valuta, exklusive erhållna utdelningar, uppgår på årsbasis till ett nettoinflöde om cirka 600 Mkr, vilket främst utgörs av Korsnäs försäljning i Euro.
Forskning och utveckling
Korsnäs har under året fortsatt förbättra och utveckla sina produkter i nära samarbete med de största kunderna. Utvecklingsarbetet har bland annat fokuserat på ett bestrykningskoncept inom samtliga bestrukna segment. Koncernens forsknings- och utvecklingskostnader uppgick till 50 (49) Mkr, vilka avser Korsnäs.
Miljö
Kinnevikkoncernen bedriver inom Korsnäs tillståndspliktig verksamhet. Korsnäs industri- och skogsrörelse är ISO 14001-certifierade och skogsrörelsen är dessutom FSC och PEFC-certifierad. I verksamheten tillverkas massa, papper och kartong, vilket påverkar den yttre miljön i huvudsak genom utsläpp till luft och vatten samt genom buller.
Risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens finansiering och hantering av finansiella risker är centraliserad till Kinneviks finansfunktion och bedrivs utifrån en av styrelsen fastställd finanspolicy. Koncernens operativa risker bedöms och hanteras främst inom respektive affärsområde och rapporteras till Kinneviks styrelse.
Koncernen har en modell för riskhantering, vilken syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Rapportering av identifierade risker och hantering av dessa sker en gång per kvartal till Kinneviks styrelse.
De operationella riskerna finns huvudsakligen inom Kinneviks helägda dotterbolag Korsnäs och är främst relaterade till marknadsutveckling, relationer med kunder och leverantörer samt risken för ett större haveri i produktionen.
Kinnevik är exponerat för finansiella risker främst vad avser värdeförändringar i aktieportföljen, förändringar i marknadsräntor, valutarisker samt likviditets- och refinansieringsrisk.
Koncernen är även exponerad för politiska risker eftersom de bolag Kinnevik investerar i har betydande verksamhet på utvecklingsmarknader i till exempel Latinamerika, Afrika söder om Sahara och Ryssland.
För ytterligare beskrivning av hantering av finansiella risker, se Koncernen not 31.
Moderbolaget
Moderbolagets administrativa kostnader uppgick till -83 (-71) Mkr. Erhållna utdelningar uppgick till 1.445 (1.754) Mkr varav 0 Mkr (1.073) avser utdelningar från helägda koncernbolag. Resultat från finansiella anläggningstillgångar uppgick till 531 (15.128) Mkr. Jämförelsetal inkluderar resultat av en koncernintern försäljning mot revers av innehav i Millicom med 15.076 Mkr. Nettot av övriga finansiella intäkter och kostnader uppgick till 405 (-88) Mkr. Moderbolagets resultat efter finansiella poster blev 2.321 (16.748) Mkr.
Investeringar i materiella anläggningstillgångar uppgick till 1 (0) Mkr.
Moderbolagets likviditet inklusive kortfristiga placeringar och outnyttjade kreditlöften uppgick per 31 december 2010 till 4.051 Mkr och per 31 december 2009 till 3.182 Mkr. De räntebärande externa skulderna uppgick per samma datum till 2.551 (3.645) Mkr.
Aktiekapital
Antalet aktier i Investment AB Kinnevik uppgick per den 31 december 2010 till 277.583.190 aktier, varav 48.665.324 A-aktier med tio röster vardera, 228.492.866 B-aktier med en röst vardera samt 425.000 C-aktier med en röst vardera i eget förvar. Det totala antalet röster i bolaget uppgick till 715.571.106 (715.146.106 exklusive 425.000 C-aktier i eget förvar).
Under året har, efter godkännande på årsstämman i maj, en nyemission av 135.000 C-aktier genomförts som innehas i eget förvar för leverans till deltagare i prestationsbaserade incitamentsprogram.
Styrelsen har bemyndigande att återköpa maximalt 10% av samtliga aktier i bolaget. Styrelsen har inte nyttjat detta mandat under 2010. Det finns inga utestående konvertibler eller teckningsoptioner.
Per den 31 december 2010 fanns en aktieägare som innehade aktier som representerade mer än 10% av totala antalet röster i bolaget, Verdere S.à.r.l. med 35,1%.
Aktieägarna Verdere S.à r.l., Sapere Aude Trust, med flera, med aktier omfattande sammanlagt 48,3% av rösterna och 17,4% av kapitalet i Kinnevik, har meddelat bolaget att de träffat avtal om samordnat utövande av rösträtten på sina aktier.
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare
Följande riktlinjer godkändes av årsstämman den 17 maj 2010. Riktlinjerna gäller för ersättning till ledande befattningshavare i koncernen. Med ledande befattningshavare avses verkställande direktören tillika koncernchefen i
moderbolaget, övriga ledningspersoner i moderbolaget samt affärsområdeschefer inom koncernen. För närvarande uppgår antalet ledande befattningshavare till sex individer.
Ersättningen till ledande befattningshavare skall utgöras av grundlön, eventuell rörlig lön, möjlighet att delta i långsiktiga incitamentsprogram, pension samt sedvanliga ersättningar och förmåner. Dessa komponenter skall skapa en balanserad ersättning som återspeglar individuell prestation och erbjuder en marknadsmässig och konkurrenskraftig kompensation.
- Den fasta lönen revideras årligen och baseras på den enskilde befattningshavarens kompetens och ansvarsområde.
- Rörlig lön kan utgå med maximalt 50% av fast lön baserat på utfall i förhållande till uppsatta mål och individuella prestationer.
- Övriga förmåner skall utgöra ett begränsat värde i förhållande till den totala ersättningen och motsvara vad som är normalt förekommande på marknaden.
- Pensionspremier erläggs till försäkringsbolag inom ramen för avgiftsbestämda pensionslösningar om maximalt 20% av grundlön med rätt att erhålla pension från 65 års ålder.
- Vid uppsägning från bolagets sida föreligger rätt till lön under en uppsägningstid om lägst 6 och maximalt 18 månader. Lön under uppsägningstid avräknas mot lön erhållen från eventuell ny anställning under uppsägningstiden.
Styrelsen skall ha rätt att frångå dessa riktlinjer om det i ett enskilt fall finns särskilda skäl för det. Om sådan avvikelse sker skall information om detta och skälet till avvikelsen redovisas vid närmast följande årsstämma.
Styrelsen ämnar föreslå till årsstämman 2011 att ovanstående riktlinjer skall fortsätta gälla med följande ändringar:
-
Tydliggöra att med ledande befattningshavare avses verkställande direktören i moderbolaget, övriga ledningspersoner i moderbolaget och verkställande direktören för Korsnäs ("Ledningen"), samt styrelseledamöter, i den omfattning de erhåller ersättning utanför styrelseuppdraget. För närvarande uppgår antalet personer i Ledningen till sex individer.
-
Stryka texten om rätt att erhålla pension från 65 års ålder eftersom pensionsåldern saknar relevans då pensionslösningarna är avgiftsbestämda och ej förmånsbestämda.
-
Kinneviks stämmovalda styrelseledamöter ska i särskilda fall kunna arvoderas för tjänster inom deras respektive kompetensområde, som ej utgör styrelsearbete. För dessa tjänster ska utgå ett marknadsmässigt arvode vilket skall godkännas av styrelsen.
Finansiella mål
Kinneviks syfte är att bereda vinst till sina aktieägare, i huvudsak genom ökning av substansvärdet. Som ett led i att tydliggöra Kinneviks strategi har Kinneviks styrelse i februari 2011 beslutat om nedanstående finansiella mål. Dessa avspeglar hur Kinnevik utvärderar sin balansräkning, vilka
kriterier som läggs till grund för beslut om utdelning till aktieägarna samt de avkastningskrav som ställs på portföljbolagen.
Utdelningspolicy
Kinnevik avser att dela ut mer än 85% av erhållna ordinarie utdelningar från de noterade innehaven samma år. Kinneviks målsättning är att fortsatt generera en jämn tillväxt i årlig utdelning till sina aktieägare.
Mandat att återköpa Kinneviks egna aktier kommer att nyttjas när ett sådant program bedöms vara attraktivare än andra potentiella investeringar.
Balansräkningen
Belåningen i Kinnevik skall vara ett verktyg för att uppnå maximal långsiktig avkastning för aktieägarna. De olika målen är:
(i) Korsnäs: För att maximera avkastningen på Kinneviks investerade kapital skall Korsnäs ha en relativt hög belåning, vilket i nuvarande marknadsklimat innebär en belåning om minst 3xEBITDA.
(ii) Noterade innehav: För att ha finansiell flexibilitet i moderbolaget är målet att ha ingen eller låg belåning mot de noterade innehaven.
Avkastningskrav
Målet är att den genomsnittliga årliga avkastningen (IRR) på alla investeringar skall vara minst 15% givet nuvarande struktur på portföljen.
Uppföljning av utfall 2010
| Beskrivning | Mål | Utfall 2010 |
|---|---|---|
| Utdelnings policy |
Att dela ut mer än 85% av erhållna ordinarie utdelningar från noterade innehav under samma år. |
Föreslagen utdelning för 2010, att godkännas av årsstämman i maj, uppgår till cirka 92% av förväntade erhållna ordinarie utdelningar under 2011. |
| Belåning av Korsnäs |
Nettoskuld på minst 3 gånger EBITDA. |
Per 31 december 2010 var nettoskulden 3,6 gånger EBITDA för 2010. |
| Belåning av no terade innehav |
Ingen eller låg belåning för att ha finansiell flexi bilitet i moderbolaget, vil ket innebär en förväntad belåning om 0-5 miljarder kronor under 2011. |
Nettoskulden i relation till de noterade innehaven var 1,7 Mdr kronor per 31 december 2010. |
| Avkastningsmål på investeringar | ||
| Korsnäs | Genomsnittlig årlig av kastning på minst 15%. |
Avkastningen, mätt som kassaflöde i relation till genomsnittligt investe rat kapital, var 16% för 2010. |
| Noterade kärn innehav |
Genomsnittlig årlig av kastning på minst 15%. |
Marknadsvärdet, inklu sive erhållna utdelningar, ökade med 30% under 2010. |
| Nya Investe ringar |
Genomsnittlig årlig av kastning på minst 15%. |
Avkastningen var 43% under 2010. |
Framtida utveckling
Koncernens framtida utveckling är beroende av utvecklingen i hel- och delägda investeringar. Vidare har utvecklingen på de finansiella marknaderna stor betydelse för koncernens redovisade resultat och ställning.
Styrelsen föreslår att årsstämman beslutar om en utdelning om 4,50 kronor per aktie, vilket innebär att den totala utdelningen till Kinneviks aktieägare 2011 kommer att uppgå till 1.248 Mkr motsvarande cirka 92% av de förväntade ordinarie utdelningarna från Millicom, Tele2 och MTG.
Under 2011 förväntas moderbolagets belåning mot noterade innehav uppgå till mellan 0 och 5 Mdr. Belåningen i Korsnäs förväntas ligga över 3xEBITDA.
Styrelsen har gett ett mandat om 2 Mdr kronor till Nya Investeringar 2011, en ökning med 40% jämfört med de 1,4 Mdr kronor Kinnevik investerade under 2010.
För att styrelsen skall ha flexibilitet att löpande kunna optimera kapitalstrukturen under året, avser styrelsen att begära att årsstämman ger ett förnyat mandat att återköpa bolagets egna aktier.
Förslag till vinstdisposition
Till förfogande för moderbolagets årsstämma står:
| Summa | 30.076.600.823 |
|---|---|
| Överkursfond | 1.615.929.594 |
| Balanserade vinstmedel | 28.460.671.229 |
Styrelsen och verkställande direktören föreslår att till årsstämmans förfogande stående vinstmedel samt överkursfond disponeras på följande sätt:
| Kontantutdelning om 4,50 kr per aktie, | |
|---|---|
| uppgående till | 1.247.623.155 1) |
| I ny räkning överföres: | |
| Överkursfond | 1.615.929.594 |
| Balanserade vinstmedel | 27.213.048.074 |
| Summa | 30.076.600.823 |
För moderbolagets innehav av egna aktier utgår ingen utdelning.
1) I förslaget om utdelning har antagits full tilldelning enligt det långsiktiga incitamentsprogram som löper ut den 31 mars 2011. I den utsträckning tilldelning sker före stämman kommer dessa aktier att vara berättigade till utdelning.
Bolagsstyrningsrapport
Bolagsstyrningen inom Kinnevikkoncernen utgår från svensk lagstiftning och allmänt vedertagen god sed på värdepappersmarknaden. Kinnevik tillämpar Svensk kod för bolagsstyrning ("Koden") 1). Denna bolagsstyrningsrapport utgör en del av förvaltningsberättelsen och har granskats av bolagets revisorer.
Under 2010 har Kinnevik avvikit från Kodens regel att styrelsens ordförande inte ska vara ordförande i valberedningen. Avvikelsen från Koden förklaras mer detaljerat nedan.
Bolagsstämma
Av aktiebolagslagen (2005:551) ("ABL") och bolagsordningen framgår hur kallelse till årsstämma och extra bolagsstämma ska ske samt vem som har rätt att delta och rösta vid stämman. Inga begränsningar gäller för hur många röster varje aktieägare kan avge vid stämman. Aktieägarna kan inte rösta eller på annat sätt delta i stämman på distans.
Uppgift om större aktieägare i bolaget samt av bolagsstämman lämnade emissionsbemyndiganden respektive bemyndiganden att förvärva egna aktier framgår av Not 10 för moderbolaget, Eget kapital.
Valberedning
Vid årsstämman 2010 beslutades att en valberedning bestående av minst tre ledamöter representerande bolagets största aktieägare skulle bildas under oktober 2010 efter samråd med de per den 30 september 2010 största aktieägarna i bolaget. Valberedningen skulle utses för en mandattid från att bolagets delårsrapport för det tredje kvartalet 2010 offentliggjordes fram till dess att nästa valberedning bildas. Avgår ledamot i förtid från valberedningen kan ersättare utses efter samråd med de största aktieägarna i bolaget. Om inte särskilda skäl föreligger ska dock inga förändringar ske i valberedningens sammansättning om endast marginella förändringar i röstetalet ägt rum eller om en förändring inträffar mindre än tre månader före årsstämma. Cristina Stenbeck ska vara ledamot av valberedningen samt ansvara för sammankallande av valberedningen. Valberedningen ska utse sin ordförande vid sitt första möte. Valberedningen ska ha rätt att på begäran erhålla resurser från bolaget såsom sekreterarfunktion i valberedningen samt rätt att belasta bolaget med kostnader för rekryteringskonsulter om det bedöms erforderligt.
I enlighet med årsstämmans beslut har Cristina Stenbeck sammankallat en valberedning inför årsstämman 2011. Valberedningen består av Cristina Stenbeck, Ramsay Brufer utsedd av Alecta, Henry Guy utsedd av Verdere S.à.r.l. med flera aktieägare, Edvard von Horn utsedd av familjen von Horn samt Wilhelm Klingspor utsedd av familjen Klingspor. Valberedningen har i uppgift att ta fram ett förslag till styrelse och revisor, för det fall revisor ska utses, och arvode för dessa samt förslag till stämmoordförande inför årsstämman 2011. Styrelsens ordförande Cristina Stenbeck har utsetts till ordförande i valberedningen, vilket avviker från vad Koden 1) hållits. Koden finns tillgänglig på http://www.bolagsstyrning.se.
föreskriver. De övriga ledamöterna av valberedningen har förklarat sitt beslut om val av ordförande i valberedningen med att det är i bolagets och alla aktieägares intresse och en naturlig följd av att Cristina Stenbeck lett valberedningens arbete de senaste åren samt hennes anknytning till bolagets största aktieägare.
Revisorer
Enligt bolagsordningen ska bolaget ha högst tre revisorer med högst tre suppleanter, eller ett registrerat revisionsbolag.
Vid årsstämman 2009 omvaldes det registrerade revisionsbolaget Ernst & Young AB med auktoriserade revisorn Thomas Forslund som ny huvudansvarig revisor för en mandatperiod om fyra år. Thomas Forslund, född 1965, har revisionsuppdrag i ett flertal andra noterade bolag såsom DGC One AB, Feelgood Svenska AB, Systemair AB, Tradedoubler AB samt WeSC AB. Revisorns oberoende ställning säkerställs dels av lagstiftning och yrkesetiska regler, dels av revisionsfirmans interna riktlinjer, samt av revisionsutskottets riktlinjer för vilka uppdrag revisionsfirman får åta sig utöver revisionen. Ernst & Young AB har under 2010 tillhandahållit vissa tjänster i frågor avseende intern kontroll, Corporate Responsibility och IFRS. Information om arvoden framgår av årsredovisningen not 24 för koncernen och not 5 för moderbolaget, Arvoden till valda revisorer.
Styrelse och koncernledning
Styrelseledamöterna väljs på årsstämman för tiden intill slutet av nästa årsstämma. Bolagsordningen innehåller inga restriktioner angående styrelseledamöternas valbarhet. Enligt bolagsordningen ska styrelsen bestå av lägst tre och högst nio ledamöter med högst tre suppleanter. Enligt lag har dessutom arbetstagarorganisationer rätt att utse två arbetstagarledamöter med två suppleanter.
Vid årsstämman 2010 omvaldes, efter förslag från bolagets dåvarande valberedning, Vigo Carlund, John Hewko, Wilhelm Klingspor, Erik Mitteregger, Stig Nordin, Allen Sangines-Krause och Cristina Stenbeck till styrelseledamöter i bolaget. Årsstämman omvalde Cristina Stenbeck till ordförande. De anställdas organisationer utsåg i maj 2010 Geron Forsman och Bo Myrberg till ordinarie arbetstagarledamöter med Magnus Borg och Tobias Söderholm som suppleanter.
Styrelseledamöternas oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen respektive till bolagets större ägare framgår av tabellen på sidorna 34-35. Ingen av styrelseledamöterna är anställd inom koncernen, med undantag för arbetstagarledamöterna. Uppgifter om koncernledningen framgår av sidan 7 samt not 29 för koncernen, Personal.
Styrelsens arbete
Kinneviks styrelse ansvarar för den övergripande förvaltningen av koncernen och för att organisera den i enlighet med ABL. Styrelsens arbets- och delegationsordning, instruktion till verkställande direktören och rapporteringsinstruktioner uppdateras och fastställs en gång per år efter att årsstämma
Viktiga frågor som särskilt behandlats av Kinneviks styrelse under 2010 omfattar bland annat hur utvecklingen i den globala ekonomin påverkat Kinnevik och de bolag Kinnevik investerat i, kapitalstrukturfrågor i såväl Kinnevik som de noterade intressebolagen, nya investeringsbeslut inom Nya Investeringar och uppföljning av tidigare gjorda investeringar, samt övergripande strategi för Korsnäs, de noterade innehaven och fokusområdena inom Nya Investeringar. Till grund för diskussionerna rörande de noterade intressebolagen har Kinneviks ledning presenterat oberoende analyser av respektive bolags strategi, verksamhet och bedömning av framtida möjligheter på de marknader där bolagen verkar.
Efterlevnad av lagar och regler, ansvarstagande samt marknadens förtroende för Kinnevik är några av de viktiga frågor som styrelsen aktivt arbetar med. I den policy för Corporate Responsibility som styrelsen har antagit beskrivs Kinneviks policy i frågor som syftar till socialt ansvarstagande,
miljöhänsyn och etik.
Inom styrelsen har ett ersättningsutskott, ett revisionsutskott och ett utskott för Nya Investeringar utsetts. Dessa utskott är för styrelsen beredande organ och inskränker inte styrelsens ansvar för bolagets skötsel och för de beslut som fattas.
Styrelsen följer ett fastställt förfarande för att utvärdera resultatet av styrelsens och utskottens arbete, hur väl arbetssättet fungerar och hur det kan förbättras. Även de enskilda styrelseledamöternas, inklusive ordförandens, resultat och insatser granskas.
Styrelsen har utsett ekonomidirektören Mikael Larsson till bolagssekreterare. Bolagssekreteraren ansvarar för att förfaranderegler följs och samtliga styrelseledamöter kan vända sig till sekreteraren för att få råd och hjälp i styrelsearbetet.
Kinneviks styrelse hade under 2010 sju styrelsemöten
Cristina Stenbeck,
Styrelseordförande Född: 1977
Nationalitet: Amerikansk och svensk medborgare Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning, inte oberoende gentemot bolagets större ägare.
Innehav inklusive eventuellt närstående fysisk person: 2.200 B-aktier. Utöver eget direktägt innehav är Cristina via Verdere S.à.r.l. indirekt ägare av ett betydande innehav av aktier i Kinnevik.
Uppdrag i utskott: Ledamot i Ersättningsutskottet och i utskottet för Nya Investeringar.
Cristina har varit styrelseordförande i Investment AB Kinnevik sedan 2007. Hon är även styrelseledamot i Metro International S.A., Modern Times Group MTG AB och Tele2 AB sedan 2003. Cristina var vice styrelseordförande i Investment AB Kinnevik 2004-2007 och Industriförvaltnings AB Kinnevik 2003-2004. Cristina har en fil kand i ekonomi från Georgetown
University, Washington DC, USA.
Vigo Carlund
Född: 1946
Nationalitet: Svensk medborgare
Oberoende: Beroende i förhållande till bolaget och dess ledning*, oberoende i förhållande till bolagets större ägare.
* Vigo var VD och koncernchef för Investment AB Kinnevik till 2006 och är därigenom inte oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning.
Innehav inklusive eventuellt närstående fysisk person: 500.000 B-aktier, innehas via försäkring. Uppdrag i utskott: -
Vigo har varit styrelseledamot i Investment AB Kinnevik sedan 2006. Han är styrelseordförande i Korsnäs AB sedan 2002 (styrelseledamot sedan 2001). Han är även styrelseledamot i Academic Work Solutions sedan 2006 och Net Entertainment NE AB sedan 2008. Vigo arbetade inom Kinnevik-koncernen 1968-2006 och var VD för Korsnäs AB 1998-2000, samt VD och koncernchef för Transcom WorldWide S.A. 2000-2002 och Kinnevik 1999-2006.
John Hewko
Född: 1957
Nationalitet: Amerikansk medborgare
Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning, oberoende i förhållande till bolagets större ägare. Innehav inklusive eventuellt närstående fysisk person: - Uppdrag i utskott: Ledamot i utskottet för Nya Investeringar. John har varit styrelseledamot i Investment AB Kinnevik sedan 2009. 2004-2009 var John Vice President för Operations/Compact Development vid Millennium Challenge Corporations ("MCC") i Washington, DC, och 1989-1992 anställd och 1992-2004 internationell delägare på advokatbyrån Baker & McKenzie, verksam i tillväxtmarknader framför allt i Central- och Östeuropa. John har en fil. kand (eng. Bachelor's Degree) från Hamilton College, New York, en Masters i Modern historia från Oxford University, England, samt en juristexamen från Harvard University, Massachusetts, USA.
Wilhelm Klingspor
Född: 1962
Nationalitet: Svensk medborgare Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget och
dess ledning, oberoende i förhållande till bolagets större ägare.
Innehav inklusive eventuellt närstående fysisk person: 1.103.080 A-aktier och 780.071 B-aktier Uppdrag i utskott: Ordförande i Ersättningsutskottet.
Ledamot i Revisionsutskottet.
Wilhelm har varit styrelseledamot i Investment AB Kinnevik sedan 2004 och var styrelseledamot i Industriförvaltnings AB Kinnevik mellan 1999-2004. Han har även varit styrelseledamot i Korsnäs AB sedan 2003. VD för Hellekis Säteri AB.
Wilhelm är utexaminerad skogsmästare vid Sveriges Lantbruksuniversitet i Skinnskatteberg.
Erik Mitteregger
Född: 1960
Nationalitet: Svensk medborgare
Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning, oberoende i förhållande till bolagets större ägare. Innehav inklusive eventuellt närstående fysisk person: 35.000 A-aktier och 35.000 B-aktier
Uppdrag i utskott: Ordförande i Revisionsutskottet. Ledamot i Ersättningsutskottet och i utskottet för Nya Investeringar.
Erik har varit styrelseledamot i Investment AB Kinnevik sedan 2004. Erik är styrelseordförande i Wise Group AB, styrelseledamot i Firefly AB och i Metro International (exklusive det konstituerande mötet), varav två avhölls per telefon. Arbetstagarledamoten Geron Forsman var frånvarande vid ett ordinarie möte. Övriga ordinarie ledamöter var närvarande vid samtliga styrelsemöten.
Ersättningsutskott
Ersättningsutskottets uppgifter framgår av avsnitt 9.1 i Koden, och omfattar frågor om löner, pensionsvillkor, incitamentsprogram och övriga anställningsvillkor för ledningen i moderbolaget och för affärsområdeschefer inom koncernen. Riktlinjer tillämpade under 2010 framgår av Förvaltningsberättelsen sidan 31.
Cristina Stenbeck, Wilhelm Klingspor och Erik Mitteregger var ledamöter av ersättningsutskottet under 2010. Ordförande i utskottet var Wilhelm Klingspor.
Ersättningsutskottet ska sammanträda minst en gång per år och därutöver vid behov, varvid protokoll ska föras. Ersättningsutskottet sammanträdde tre gånger under 2010, där samtliga ledamöter närvarade.
Revisionsutskott
Revisionsutskottets uppgifter framgår av 8 kap 49b § ABL. I dessa uppgifter ingår att revisionsutskottet ska upprätthålla och effektivisera kontakten med koncernens revisorer, utöva tillsyn över rutinerna för redovisning och finansiell rapportering samt över internrevisionen i koncernen. Revisionsutskottets arbete inriktas på kvaliteten och riktigheten i koncernens finansiella redovisning och därtill hörande rapportering samt arbetet med den interna finansiella kontrollen inom koncernen. Vidare utvärderar revisionsutskottet revisorernas arbete, kvalifikationer och oberoende. Revisionsutskottet följer hur redovisningsprinciper och krav på redovisning utvecklas, diskuterar andra väsentliga frågor som har samband med bolagets ekonomiska redovisning och rapporterar iakttagel-
S.A. sedan 2009 samt styrelseledamot i Tele2 AB sedan 2010.
Erik var grundare, delägare och fondförvaltare Brummer & Partners Kapitalförvaltning AB 1995-2002. 1989-1995 var han aktieanalysansvarig och medlem i koncernledningen Alfred Berg Fondkommission. Erik har en civilekonomexamen från Handelshögskolan i Stockholm.
Stig Nordin
Född: 1943
Nationalitet: Svensk medborgare
Oberoende: Oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning, oberoende i förhållande till bolagets större ägare. Innehav inklusive eventuellt närstående fysisk person: 43.668 B-aktier.
Uppdrag i utskott: Ledamot i Revisionsutskottet. Stig har varit styrelseledamot i Investment AB Kinnevik sedan 2004 och var styrelseledamot i Industriförvaltnings AB Kinnevik under 1992-2004. Han har även varit styrelseledamot i Korsnäs AB sedan 2004. Stig arbetade inom Kinnevik-koncernen 1975-2001 och var VD för Korsnäs AB 1993-1998, VD och koncernchef för Kinnevik 1992-1999. Stig har en civilingenjörsexamen från Chalmers Tekniska Högskola i Göteborg.
Allen Sangines-Krause
Född: 1959
Nationalitet: Engelsk och mexikansk medborgare Oberoende: Inte oberoende i förhållande till bolaget och dess ledning*, oberoende i förhållande till
bolagets större ägare.
* Se vidare not 29 för koncernen, Personal.
Innehav inklusive eventuellt närstående fysisk person: - Uppdrag i utskott: Ledamot i Revisionsutskottet och i utskottet för Nya Investeringar.
Allen har varit styrelseledamot i Investment AB Kinnevik sedan 2007. Han är även styrelseordförande i Millicom International Cellular S.A. sedan 2010 (ledamot sedan 2008) samt i BK Partners, ett kapitalförvaltningsbolag. Allen var Managing Director på Goldman Sachs 1993- 2008 där han ansvarade för Investment banking och affärsutveckling i Latinamerika, Spanien, Ryssland och övriga CIS-stater.
Allen är Ekonomie Doktor, Harvard University, Massachusetts, USA.
Bo Myrberg
Född: 1967
Nationalitet: Svensk medborgare
Oberoende: Inte oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, oberoende i förhållande till bolagets större ägare.
Innehav inklusive eventuellt närstående fysisk person: 119 B-aktier.
Bo är arbetstagarrepresentant i Investment AB Kinnevik och Korsnäs AB sedan 2008. Processoperatör, Korsnäs AB.
Geron Forsman
Född: 1956 Nationalitet: Svensk medborgare Oboeroende: Inte oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, oberoende i förhållande till bolagets större ägare.
Innehav inklusive eventuellt närstående fysisk person: 45 B-aktier.
Geron är arbetstagarrepresentant i Investment AB Kinnevik sedan 2008.
Driftservice pappersbruket serviceledare, Korsnäs AB.
Magnus Borg (Suppleant)
Född: 1970 Nationalitet: Svensk medborgare Oberoende: Inte oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, oberoende i förhållande till bolagets större ägare. Innehav inklusive eventuellt närstående fysisk person: - Magnus är arbetstagarrepresentant i Investment AB Kinnevik sedan maj 2009. Automationselektriker, Korsnäs AB.
Tobias Söderholm (Suppleant) Född: 1975
Nationalitet: Svensk medborgare Oberoende: Inte oberoende i förhållande till bolaget och bolagsledningen, oberoende i förhållande till bolagets större ägare. Innehav inklusive eventuellt närstående fysisk person: 100 B-aktier. Tobias är arbetstagarrepresentant i Investment AB Kinnevik sedan 2008. Utvecklingsingenjör, Korsnäs AB. Tobias har civilingenjörsutbildning i Kemiteknik, Chal-
mers Tekniska Högskola.
ser till styrelsen.
Wilhelm Klingspor, Stig Nordin, Erik Mitteregger och Allen Sangines-Krause var ledamöter av revisionsutskottet under 2010. Ordförande i utskottet var Erik Mitteregger.
Revisionsutskottet ska sammanträda minst fyra gånger per år. Revisionsutskottets sammanträden protokollförs och rapporteras till styrelsen vid nästföljande styrelsemöte. Revisionsutskottet hade åtta sammanträden under 2010, varav fyra avhölls per telefon. Erik Mitteregger och Allen Sangines-Krause var frånvarande vid ett möte. Övriga ledamöter var närvarande vid samtliga möten. Externrevisorerna har deltagit i samtliga möten och skriftligen och muntligen avrapporterat resultatet av sin granskning till såväl revisionsutskottet som styrelsen. Revisorerna har även haft ett årligt möte med styrelsen utan närvaro av bolagsledningen.
Utskott för Nya Investeringar
Utskottet för Nya Investeringar ansvarar för att utvärdera investeringsförslag presenterade av direktören för Nya Investeringar. Vad gäller mindre investeringar äger utskottet fatta beslut om investering, medan större investeringar presenteras för hela styrelsen för beslut. Styrelseledamöterna John Hewko, Erik Mitteregger, Allen Sangines-Krause och Cristina Stenbeck är ledamöter av utskottet för Nya Investeringar. Ordförande i utskottet är verkställande direktören Mia Brunell Livfors.
Utskottet för Nya Investeringar hade tre möten under 2010, varav två avhölls per telefon. Därutöver avhandlade kommittén ett antal frågor via e-post och telefon som resulterade i elva möten som avhölls per capsulum.
Styrelsens beskrivning av intern kontroll avseende den finansiella rapporteringen för räkenskapsåret 2010
Styrelsen ansvarar enligt ABL och Koden för den interna kontrollen. Denna beskrivning har upprättats i enlighet med avsnitt 7.4 i Koden och 6 kap 6 § och 7 kap 31 § årsredovisningslagen (1995:1554), och är därmed avgränsad till intern kontroll i samband med den finansiella rapporteringen.
Kontrollmiljö
Styrelsens arbetsordning och instruktioner för verkställande direktören och styrelsens utskott syftar till att säkerställa en tydlig roll- och ansvarsfördelning till gagn för en effektiv hantering av verksamhetens operationella och finansiella risker. Styrelsen har vidare fastställt ett antal grundläggande riktlinjer av betydelse för arbetet med den interna kontrollen, vilka finns beskrivna i Kinneviks Policy and Procedure Manual, vilken omfattar bland annat instruktioner för finansiell rapportering, attestrutiner, inköpspolicy, investeringspolicy, redovisningsprinciper, finansiell riskhantering och internrevision. Bolagets ledning rapporterar regelbundet till styrelsen utifrån fastställda rutiner. Härtill kommer rapporteringen från revisionsutskottets arbete. Bolagets ledning ansvarar för det
system av interna kontroller som krävs för att hantera risker i den löpande verksamheten. Här ingår bland annat riktlinjer för de anställda så att de ska förstå och inse betydelsen av sina respektive roller i arbetet med att upprätthålla en god intern kontroll. Bolagets operationella risker rapporteras kvartalsvis till styrelsen uppdelade utifrån vilka som är påverkbara respektive icke påverkbara, konsekvens och finansiell effekt för det fall riskerna materialiseras, hur och vem som utövar den löpande kontrollen över respektive risk samt hur dessa kan minimeras.
Riskbedömning och kontrollaktiviteter
Kinnevik har, baserat på COSOs ramverk för intern kontroll, implementerat en modell för bedömning av risker för fel i bokföringen och i den finansiella rapporteringen. De mest väsentliga posterna och processerna där risk för väsentliga fel typiskt sett kan föreligga omfattar för Korsnäs försäljning, inköp av virke, energi och andra insatsvaror, varulager samt investeringsprocessen. För moderbolaget och koncernen i övrigt utgör resultat- och balansräkningsposterna immateriella anläggningstillgångar och finansiella instrument de mest väsentliga områdena. Kinnevik har dokumenterat arbetssätt och utvärderar löpande hur väl kontrollerna avseende dessa poster och processer fungerar.
Internrevision
Bolaget anlitar externa revisorer som har i uppdrag att följa upp och utvärdera arbetet med riskhantering och intern kontroll. Arbetet innefattar bland annat att granska hur fastställda riktlinjer efterlevs. Internrevisionen utför sitt arbete på uppdrag av revisionsutskottet och rapporterar löpande resultatet av sin granskning i form av skriftliga rapporter till utskottet.
Information och kommunikation
Kinneviks Policy and Procedure Manual och övriga riktlinjer av betydelse för den finansiella rapporteringen uppdateras minst en gång per år. Det finns såväl formella som informella informationskanaler till bolagsledning och styrelsen för väsentlig information från medarbetarna. För extern kommunikation finns riktlinjer sammanställda i en Informationspolicy som säkerställer att bolaget lever upp till högt ställda krav på korrekt information till marknaden och övriga grupper såsom aktieägare, styrelseledamöter, anställda och kunder.
Uppföljning
Styrelsen utvärderar löpande den information som bolagsledningen och revisionsutskottet lämnar. Av särskild betydelse för uppföljningen av den interna kontrollen är revisionsutskottets arbete med att följa upp effektiviteten i bolagsledningens arbete på detta område. Arbetet innefattar bland annat att säkerställa att åtgärder vidtas rörande de brister och förslag till åtgärder som framkommit vid den interna och externa revisionen.
Koncernens Resultaträkning
| Not | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|
| Intäkter | 2 | 8 593 | 8 397 |
| Kostnad för sålda varor och tjänster | 4 | -7 315 | -7 075 |
| Bruttoresultat | 1 278 | 1 322 | |
| Försäljningskostnader | 4 | -146 | -149 |
| Administrationskostnader | 4 | -342 | -322 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | 4 | -50 | -49 |
| Övriga rörelseintäkter | 3 | 326 | 243 |
| Övriga rörelsekostnader | 3 | -177 | -203 |
| Rörelseresultat | 889 | 842 | |
| Erhållna utdelningar | 5 | 3 105 | 1 027 |
| Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar | 6 | 9 899 | 14 826 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 7 | 60 | 40 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 7 | -216 | -219 |
| Resultat efter finansiella poster | 13 737 | 16 516 | |
| Skatt | 9 | -115 | -143 |
| Årets resultat | 13 622 | 16 373 | |
| Varav hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | 13 602 | 16 361 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 20 | 12 | |
| Resultat per aktie före utspädning, kronor | 49,08 | 61,66 | |
| Resultat per aktie efter utspädning, kronor | 49,05 | 61,66 | |
| Föreslagen utdelning per aktie, kronor | 4,50 | 3,00 | |
| Genomsnittligt antal utestående aktier före utspädning | 277 158 190 | 265 324 899 | |
| Genomsnittligt antal utestående aktier efter utspädning | 277 286 286 | 265 324 899 |
Rapport över totalresultat för koncernen
| Not | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|
| Årets resultat | 13 622 | 16 373 | |
| Årets övriga totalresultat | |||
| Omräkningsdifferenser | -50 | -23 | |
| Kassaflödessäkringar | 19 | 97 | 81 |
| Aktuariella vinster och förluster | 6 | -1 | |
| Skatt hänförlig till kassaflödessäkringar | -26 | -20 | |
| Skatt hänförlig till aktuariella vinster och förluster | -1 | -1 | |
| Summa övrigt totalresultat | 26 | 36 | |
| Årets totalresultat | 13 648 | 16 409 | |
| Årets totalresultat hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | 13 634 | 16 398 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 14 | 11 |
Koncernens Kassa!ödesanalys
| Not | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||
| Årets rörelseresultat | 889 | 842 | |
| Justering för avskrivningar | 4,10 | 625 | 634 |
| Övriga poster som inte ingår i kassaflödet | -15 | -21 | |
| Betald skatt | -301 | -13 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
| förändring av rörelsekapital | 1 198 | 1 442 | |
| Förändring av varulager | 52 | 266 | |
| Förändring av kundfordringar och övriga rörelsetillgångar | -114 | -11 | |
| Förändring av leverantörsskulder och övriga rörelseskulder | 174 | 1 | |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 8 | 1 310 | 1 698 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av dotterbolag | 8 | -85 | -147 |
| Investeringar i materiella och biologiska anläggningstillgångar | 10 | -688 | -653 |
| Försäljning av materiella och biologiska anläggningstillgångar | 10 | 7 | 2 |
| Investering i immateriella anläggningstillgångar | 10 | -29 | - |
| Investering i aktier och övriga värdepapper | 8 | -1 478 | -388 |
| Erhållen utdelning | 5 | 3 029 | 687 |
| Förändring av lånefordringar | -63 | - | |
| Erhållen ränta | 23 | 24 | |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 716 | -475 | |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Upptagande av lån | 4 899 | 774 | |
| Amortering av lån | -5 978 | -1 525 | |
| Betalda räntor | -203 | -223 | |
| Erlagd utdelning | -831 | -521 | |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -2 113 | -1 495 | |
| Årets kassaflöde | -87 | -272 | |
| Kursdifferens i likvida medel | 0 | 0 | |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar vid årets början | 17 | 237 | 509 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar vid årets slut | 17 | 150 | 237 |
Koncernens Balansräkning
per den 31 december (Mkr)
| Not | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 10 | 828 | 836 |
| Materiella och biologiska anläggningstillgångar | 10 | 6 385 | 6 368 |
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde | |||
| via resultaträkningen | 11 | 54 324 | 42 584 |
| Finansiella tillgångar som hålles till förfall | 12 | 225 | 192 |
| Aktier redovisade i enlighet | |||
| med kapitalandelsmetoden | 13 | 126 | 11 |
| Summa anläggningstillgångar | 61 888 | 49 991 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Varulager | 14 | 1 663 | 1 725 |
| Kundfordringar | 15 | 829 | 741 |
| Skattefordringar | 12 | 16 | |
| Övriga omsättningstillgångar | 16 | 291 | 530 |
| Kortfristiga placeringar | 17 | 5 | 51 |
| Kassa och bank | 17 | 145 | 186 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 945 | 3 249 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 64 833 | 53 240 |
| Not | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 19 | ||
| Aktiekapital | 28 | 28 | |
| Övrigt tillskjutet kapital | 8 840 | 8 840 | |
| Reserver | 66 | 38 | |
| Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat | 45 464 | 32 731 | |
| Eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare | 54 398 | 41 637 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 27 | 38 | |
| Summa eget kapital | 54 425 | 41 675 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Räntebärande lån | 20 | 7 081 | 7 611 |
| Avsättningar för pensioner | 21 | 542 | 580 |
| Övriga avsättningar | 22 | 26 | 51 |
| Uppskjuten skatteskuld | 9 | 1 107 | 1 146 |
| Övriga skulder | 4 | 4 | |
| Summa långfristiga skulder | 8 760 | 9 392 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Räntebärande lån | 20 | 63 | 586 |
| Avsättningar | 22 | 39 | 59 |
| Leverantörsskulder | 23 | 981 | 843 |
| Skatteskulder | 24 | 163 | |
| Övriga skulder | 23 | 541 | 522 |
| Summa kortfristiga skulder | 1 648 | 2 173 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 64 833 | 53 240 | |
| Ställda säkerheter | 26 | ||
| Eventualförpliktelser | 27 |
Rapport över förändringar i eget kapital för koncernen
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Aktie kapital |
Övrigt till skjutet kapital |
Säkrings reserv |
Omräk ningsreserv |
Balan serade vinstme del inkl årets resultat |
Totalt | Innehav utan bestäm mande inflytande |
Totalt eget kapial |
|
| Belopp vid årets ingång 1 januari 2009 | 26 | 6 589 | -77 | 76 | 16 889 | 23 503 | 27 | 23 530 |
| Övrigt totalresultat | - | - | 61 | -22 | -2 | 37 | -1 | 36 |
| Årets resultat | 16 361 | 16 361 | 12 | 16 373 | ||||
| Årets totalresultat | - | - | 61 | -22 | 16 359 | 16 398 | 11 | 16 409 |
| Övriga förändringar i eget kapital | ||||||||
| Nyemission (tillgångsförvärv Emesco AB) 1) | 2 | 2 251 | 2 253 | 2 253 | ||||
| Effekt av aktiesparprogram | 4 | 4 | 4 | |||||
| Kontantutdelning 2) | -521 | -521 | -521 | |||||
| Belopp vid årets utgång 31 december 2009 | 28 | 8 840 | -16 | 54 | 32 731 | 41 637 | 38 | 41 675 |
| Övrigt totalresultat | - | - | 71 | -43 | 5 | 33 | -7 | 26 |
| Årets resultat | 13 602 | 13 602 | 20 | 13 622 | ||||
| Årets totalresultat | - | - | 71 | -43 | 13 607 | 13 635 | 13 | 13 648 |
| Övriga förändringar i eget kapital | ||||||||
| Förvärv från innehav utan bestämmande inflytande |
-47 | -47 | -24 | -71 | ||||
| Effekt av aktiesparprogram | 4 | 4 | 4 | |||||
| Kontantutdelning 3) | -831 | -831 | -831 | |||||
| Belopp vid årets utgång 31 december 2010 | 28 | 8 840 | 55 | 11 | 45 464 | 54 398 | 27 | 54 425 |
1) Genom emissionen av 16.676.260 B-aktier förvärvades Emesco ABs tillgångar bestående främst av en värdepappersportfölj med ett värde på 2.241 Mkr, (se not 8). Transaktionen bedömdes vara ett tillgångsförvärv och tillfört belopp bestämdes utifrån tillgångarnas verkliga värde.
2) Vid årsstämman den 11 maj 2009 beslutades om en kontant utdelning på 2,00 kronor per aktie, totalt 521 Mkr.
3) Vid årsstämman den 17 maj 2010 beslutades om en kontant utdelning på 3,00 kronor per aktie, totalt 831 Mkr.
Noter, till Koncernens !nansiella rapporter
Not 1 Redovisnings- och värderingsprinciper
Regelverk
Koncernredovisningen är upprättad i enlighet med International Financial Reporting Standards (IFRS). Eftersom moderbolaget är ett bolag inom EU tillämpas bara av EU godkända IFRS. Koncernredovisningen är vidare upprättad i enlighet med svensk lag genom tillämpning av rekommendation RFR 1 Kompletterande redovisningsregler för koncerner från Rådet för finansiell rapportering. Moderbolagets årsredovisning är upprättad i enlighet med svensk lag och med tillämpning av rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer från Rådet för finansiell rapportering. Detta innebär att IFRS värderings- och upplysningsregler tillämpas med de avvikelser som framgår av avsnittet Moderbolagets redovisningsprinciper.
Nya och förändrade standarder 2010
Följande standarder och förändringar i standarder tillämpas från den 1 januari 2010: – Ändringar i IAS 27R medför att förändringar i ägarandelar i ett dotterbolag, där majoritetsägaren inte tappar bestämmande inflytande, redovisas som eget kapitaltransaktioner istället för som tidigare som goodwill.
Följande standarder och förändringar i standarder tillämpas från den 1 januari 2010, men har ännu inte haft någon påverkan på koncernens resultat- och balansräkning: – Ändringar i IFRS 3R medför ett antal förändringar i redovisningen av rörelseförvärv vilket kommer att påverka storleken på redovisad goodwill, rapporterat resultat i den period som förvärvet genomförs samt framtida rapporterade resultat.
Kommande ändringar i IFRS
IFRS 9 Finansiella instrument, som är en del i en fullständig omarbetning av IAS 39, kommer bland annat att innebära en minskning av antalet värderingskategorier för finansiella tillgångar. IFRS 9, som ännu inte är antagen av EU, kommer troligen att tillämpas från och med 2013 och i avvaktan på att alla delar av standarden blir färdiga har Kinnevik ej utvärderat effekterna av den nya standarden. Övriga kommande standarder och förbättringar av IFRS bedöms inte ha någon väsentlig inverkan på de finansiella rapporterna för Kinnevik annat än i form av kompletterande upplysningar i vissa fall.
Underlag för upprättande av koncernredovisningen
Koncernredovisningen har upprättats på basis av historiska anskaffningsvärden, med undantag för investeringar i skog och andra biologiska tillgångar, derivat och vissa finansiella tillgångar vilka värderats till verkligt värde via resultaträkningen. Koncernredovisningen presenteras i svenska kronor (SEK) och alla värden avrundas till närmaste miljon utom när annat anges.
Koncernredovisning
Koncernredovisningen omfattar koncernens räkenskaper per den 31 december varje år. Dotterbolagens räkenskaper upprättas för samma redovisningsår som moderbolaget i enlighet med koncernens redovisningsprinciper.
Koncernredovisningen omfattar moderbolaget och samtliga bolag i vilka moderbolaget kontrollerar mer än 50% av röstetalet eller på annat sätt har bestämmande inflytande.
Dotterbolag konsolideras från och med den dag då kontrollen överförs till koncernen och upphör att konsolideras den dag då kontrollen skiljs från koncernen. När kontrollen över ett dotterbolag upphört inkluderas dotterbolagets resultat endast för den del av redovisningsåret under vilken koncernen hade kontroll över dotterbolaget.
Koncernredovisningen upprättas enligt förvärvsmetoden. Skillnaden mellan anskaffningsvärdet av dotterbolagsaktierna och verkligt värde på identifierbara tillgångar och skulder i dotterbolaget vid förvärvstillfället redovisas som goodwill.
Transaktioner mellan koncernföretag, balansposter och orealiserade vinster på transaktioner mellan företag elimineras. Även orealiserade förluster elimineras, såvida inte transaktionen påvisar behovet av att skriva ned den överförda tillgången.
Innehav utan bestämmande inflytande
Innehav utan bestämmande inflytande, vilka utgörs av den vinst- eller förlustandel och de nettotillgångar i koncernföretag som inte tillkommer moderbolagets aktieägare, redovisas som en särskild post i koncernens eget kapital. I koncernens resultaträkning ingår den andel som tillfaller innehav utan bestämmande inflytande i redovisat resultat och upplyses om i anslutning till resultaträkningen.
Valutaomräkning
Moderbolagets och dess svenska dotterbolags funktionella valuta och rapporteringsvaluta är svenska kronor (SEK). Transaktioner i utländska valutor redovisas i respektive bolags funktionella valuta till den växelkurs som gäller på transaktionsdagen. Koncernföretagens fordringar och skulder i utländsk valuta omräknas till svenska kronor genom att använda balansdagens kurser. Realiserade och orealiserade kursvinster/ förluster på fordringar och skulder av rörelsekaraktär redovisas i rörelseresultatet, medan kursdifferenser på finansiella fordringar och skulder i utländsk valuta redovisas bland finansiella poster. Korsnäs har delar av sina låneskulder i utländsk valuta med syfte att balansera nettoexponeringen av kortfristiga fordringar och skulder. Kursdifferenser på dessa lån redovisas i rörelseresultatet.
På balansdagen omräknas de dotterbolags tillgångar och skulder som inte har samma funktionella valuta som koncernens rapporteringsvaluta (SEK) till balansdagens kurs. Resultaträkningar för dotterbolag som inte har samma rapporteringsvaluta som koncernen omräknas med ett genomsnitt av årets valutakurser. De valutakursdifferenser som uppstår vid omräkningen förs till totalresultatet och redovisas som en separat komponent i eget kapital. Vid avyttring av ett utländskt bolag förs den uppskjutna ackumulerade omräkningsdifferensen inkluderad i eget kapital för det utländska bolaget via övrigt totalresultat till koncernens resultaträkning.
Långfristiga monetära mellanhavanden mellan moderbolag och dotterbolag kan anses representera en utvidgning eller reduktion av moderbolagets nettoinvestering i dotterbolaget. Kursdifferenser som uppkommer på sådana mellanhavanden redovisas i koncernens totalresultat på samma sätt som omräkningsdifferenser.
Immateriella tillgångar
Immateriella tillgångar med begränsad livslängd upptas till anskaffningskostnad och redovisas därefter med avdrag för ackumulerad avskrivning och eventuella ackumulerade nedskrivningar. Avskrivningarna görs linjärt baserat på tillgångarnas anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod.
Goodwill utgörs av det belopp varmed anskaffningsvärdet överstiger det verkliga värdet på koncernens andel i det förvärvade dotterbolagets/intressebolagets identifierbara nettotillgångar vid förvärvstillfället. Goodwill vid förvärv av dotterbolag redovisas som immateriella tillgångar. Immateriella tillgångar med obestämbar nyttjandeperiod inklusive goodwill skrivs ej av löpande utan testas årligen för att identifiera eventuellt nedskrivningsbehov och redovisas till anskaffningsvärde minskat med ackumulerade nedskrivningar. Vinst eller förlust vid avyttring av en enhet inkluderar kvarvarande redovisat värde på den goodwill som avser den avyttrade enheten.
Goodwill fördelas på kassagenererande enheter vid prövning av eventuellt nedskrivningsbehov.
Materiella och biologiska tillgångar
Materiella anläggningstillgångar redovisas till anskaffningsvärde efter avdrag för ackumulerade avskrivningar och eventuella nedskrivningar. I anskaffningsvärdet ingår inköpspriset, utgifter samt lånekostnader direkt hänförbara till tillgången för att bringa den på plats och i skick för att utnyttjas i enlighet med syftet med anskaffningen. Avskrivningarna görs linjärt baserat på tillgångarnas anskaffningsvärden och beräknad nyttjandeperiod. Tillgångarnas restvärden, nyttjandeperioder och metoder prövas vid utgången av varje räkenskapsår och justeras vid behov.
Skog och andra biologiska tillgångar redovisas till sitt verkliga värde.
Värdeminskning
Tillgångar prövas med avseende på värdeminskning närhelst händelser eller förändringar i förhållanden indikerar att det redovisade värdet kanske inte är återvinningsbart. För att bedöma nedskrivningsbehovet grupperas tillgångarna i kassagenererande enheter. En nedskrivning görs med det belopp med vilket tillgångens redovisade värde överstiger dess återvinningsvärde. Återvinningsvärdet är det högre av en tillgångs verkliga värde minskat med försäljningskostnader och nyttjandevärdet. Nyttjandevärdet utgörs av nuvärdet av samtliga in- och utbetalningar som är hänförliga till tillgången under den period den förväntas nyttjas i verksamheten med tillägg av nuvärdet av nettoförsäljningsvärdet vid nyttjandeperiodens slut.
Finansiella instrument
En finansiell tillgång eller finansiell skuld tas upp i balansräkningen när bolaget blir part till instrumentets avtalsmässiga villkor. Kundfordringar tas upp i balansräkningen när fakturan skickas. Skuld tas upp när motparten har presterat och avtalsenlig skyldighet föreligger att betala, även om fakturan ännu inte mottagits.
En finansiell tillgång tas bort från balansräkningen när rättigheterna i avtalet realiseras, förfaller eller bolaget förlorar kontrollen över dem. Detsamma gäller för del av en finansiell tillgång. En finansiell skuld tas bort från balansräkningen när förpliktelsen i avtalet fullgörs eller på annat sätt utsläcks. Detsamma gäller för del av finansiell skuld.
Förvärv och avyttringar av finansiella tillgångar redovisas på affärsdagen, som utgör den dag då bolaget förbinder sig att förvärva eller avyttra tillgången, förutom i de fall bolaget förvärvar eller avyttrar noterade värdepapper då likviddagsredovisning tillämpas.
Finansiella tillgångar
Finansiella tillgångar, med undantag för lånefordringar, kundfordringar samt tillgångar som hålles till förfall, värderas till verkligt värde via resultaträkningen.
Verkligt värde på finansiella instrument som handlas på en aktiv marknad baseras på noterade marknadspriser på balansdagen. Marknadspriset som används är den på balansdagen sista avgivna köpkursen. För bolag med två aktieslag används det mest likvida aktieslagets marknadskurs.
Kinneviks onoterade innehav inom affärsområdet Nya Investeringar värderas med utgångspunkt från "International Private Equity and Venture Capital Valuation Guidelines", varvid en samlad bedömning görs för att fastställa vilken värderingsmetod som är lämplig för respektive innehav. I första hand beaktas om det nyligen skett transaktioner på armlängds avstånd i innehavet, som till exempel nyemissioner till andra aktieägare än Kinnevik. I de fall inga transaktioner nyligen skett i innehavet görs en värdering genom att applicera relevanta multiplar på bolagets historiska och prognostiserade nyckeltal som till exempel EBITDA, låneportföljens storlek (bolag inom finansiella sektorn), antal hektar mark (bolag inom jordbrukssektorn), varvid jämförelse sedan sker mot en utvald grupp av jämförbara bolag. Vid en sådan jämförelse beaktas eventuella justeringar till följd av till exempel skillnad i storlek, historik eller geografisk marknad mellan aktuellt innehav och gruppen av jämförbara bolag. I de fall det finns annan metod som bättre återspeglar det verkliga värdet för ett innehav jämförs utfallet från denna metod med utfallet från övriga relevanta metoder. Därefter görs en bedömning av vilken metod som bäst avspeglar marknadsvärdet på det aktuella innehavet och innehavet värderas enligt denna metod.
Finansiella tillgångar som hålles till förfall värderas till upplupet anskaffningsvärde genom användande av effektivräntemetoden.
Verkligt värde avseende andra finansiella instrument fastställs med ledning av de metoder som i varje enskilt fall antas ge den bästa uppskattningen av verkligt värde. För tillgångar och skulder med förfall inom ett år antas nominellt värde justerat för ränta och premier ge en god approximation av verkligt värde.
Upplysningar lämnas i not 30 för koncernen per klass av finansiella instrument som värderas till verkligt värde i balansräkningen med uppdelning i nedanstående tre nivåer:
Nivå 1: Verkligt värde fastställt utifrån noterade priser på en aktiv marknad för samma instrument.
Nivå 2: Verkligt värde fastställt utifrån värderingstekniker med observerbara marknadsdata, antingen direkt (som pris) eller indirekt (härlett från pris) och som inte inkluderats i Nivå 1.
Nivå 3: Verkligt värde fastställt med hjälp av värderingsteknik, med väsentliga inslag av indata som inte är observerbara på marknaden.
Intressebolag
Företag i vilka koncernen har ett betydande inflytande och som inte är dotterbolag räknas som intressebolag.
I enlighet med IAS 28 punkt 1 värderas noterade och onoterade innehav i intressebolag inom affärsområdena Noterade Kärninnehav och Nya Investeringar till verkligt värde. För att fastställa verkligt värde på andelar i intressebolag används samma metoder som för finansiella instrument.
Övriga onoterade intressebolag redovisas enligt kapitalandelsmetoden. Intressebolagens bokslut justeras före beräkning av resultatandelar i enlighet med Kinneviks redovisningsprinciper.
Justering för internvinster uppkomna i transaktioner med intressebolagen sker vid beräkning av resultat- och kapitalandelarna. Upplösning av sådana internvinster sker i takt med realisering genom extern försäljning av tillgången i fråga och/eller reducering av Kinnevikkoncernens ägarengagemang i intressebolaget.
Lånefordringar och kundfordringar
Lånefordringar och andra fordringar är icke-derivata finansiella tillgångar med fastställda eller fastställbara betalningar och fastställd löptid som inte är noterade på en aktiv marknad. Värdering sker till upplupet anskaffningsvärde genom användning av effektivräntemetoden. Med denna beräknas den räntesats som krävs för att diskontera förväntade inbetalningar under det finansiella instrumentets bedömda löptid.
Kundfordringar, som i allmänhet förfaller till betalning efter 30-90 dagar, redovisas till fakturerat belopp med avdrag för bedömd eventuell förlustrisk. En uppskattning av osäkra fordringar görs när det inte längre är sannolikt att hela beloppet kan drivas in. Osäkra fordringar skrivs bort när förlusten är konstaterad.
Kundfordringar avser ett större antal kunder i främst Sverige och övriga Europa. Koncernen handlar endast med väletablerade och kreditvärdiga motparter, vilket minskar kreditrisken.
Kreditrisker avseende koncernens övriga finansiella tillgångar, som omfattar bland annat likvida medel, utgörs av risken för utebliven betalning från motparten. Den maximala risken motsvaras av de finansiella instrumentens redovisade värden.
Finansiella skulder
Finansiella skulder som inte innehas för handel värderas till upplupet anskaffningsvärde. Upplupet anskaffningsvärde bestäms utifrån den effektivränta som beräknades när skulden togs upp. Det innebär att över- och undervärden liksom direkta kostnader i samband med upptagande av lån periodiseras över skuldens löptid.
Långfristiga skulder har en förväntad löptid längre än ett år medan kortfristiga har en löptid kortare än ett år.
Leverantörsskulder har kort förväntad löptid och värderas utan diskontering till nominellt belopp.
Derivat och säkringsredovisning
Koncernens derivatinstrument utgörs i huvudsak av terminskontrakt för att täcka risker för elprisförändringar. Samtliga derivat redovisas initialt och löpande till verkligt värde i balansräkningen. Värdeförändring på derivat som är klassificerade som en kassaflödessäkring redovisas i övrigt totalresultat och återförs till resultaträkningen i den takt som det säkrade kassaflödet påverkar resultatet. Eventuell ineffektiv del i värdeförändringen redovisas direkt i resultaträkningen.
Varulager
Råvarulager, förbrukningsmaterial, pågående arbete och färdigvaror värderas till det lägsta av anskaffnings- och nettoförsäljningsvärde. Varulagret värderas enligt principen först in först ut.
Avverkningsrätter, det vill säga kostnaden för förvärv av rättighet att avverka skog på mark som koncernen ej äger, värderas till anskaffningskostnad och kostnadsförs när motsvarande virke används i produktion eller säljs. Avverkningsrätter omklassificeras som råvara (massaved och timmer) när skogen avverkas grundat på förhållandet mellan avverkningsrätternas återstående bokförda värde och uppskattad volym av återvinningsbart virke.
Anskaffningsvärde för varulager inkluderar inköpspris, importtullar och andra skatter (utom mervärdesskatt), samt kostnad för transport, hantering och övrigt som direkt kan hänföras till inköpet. Leverantörsrabatter och andra liknande poster dras av vid beräkning av anskaffningsvärdet.
Nettoförsäljningsvärdet motsvarar det uppskattade försäljningspriset vid normala affärsförhållanden, med avdrag för bedömda kostnader för att genomföra försäljningen.
Ersättningar till anställda
Koncernen har en förmånsbestämd plan som omfattar flera arbetsgivare försäkrade i Alecta (ITP-planen). Tillgång saknas till tillräcklig information, som gör det möjligt att redovisa koncernens proportionella andel av den förmånsbestämda förpliktelsen och av de förvaltningstillgångar och kostnader som är förbundna med planen. Därför redovisas planen som avgiftsbestämd, vilket innebär att erlagda premier redovisas som en kostnad.
Koncernen har härutöver en förmånsbestämd pensionsplan avseende anställda i Sverige. Kostnaden för att tillhandahålla förmåner i enlighet med denna plan fastställs genom den så kallade "PUCM-metoden" (Projected Unit Credit Method) på basis av aktuariella antaganden. Avvikelser mot faktisk pensionskostnad och avkastning utgör aktuariella vinster och förluster. Alla aktuariella vinster och förluster, med tillägg för eventuell löneskatt, redovisas i övrigt totalresultat. Pensionsutfästelser redovisas som skuld i balansräkningen. Skulden beräknas med utgångspunkt från företagsspecifika aktuariella antaganden där bland annat bedömda framtida pensionshöjningar beaktas.
Aktierelaterade ersättningar
Kinnevik har aktiesparprogram för vilka det verkliga värdet, beräknat vid tilldelningsdatum, på de tilldelade aktierelaterade instrumenten kostnadsförs i resultaträkningen över intjänandeperioden och redovisas mot eget kapital. Kostnaden baseras på koncernens bedömning av hur många aktier som kommer att tilldelas. Verkligt värde omräknas varje balansdag för beräkning av sociala kostnader som kostnadsförs löpande över intjänandeperioden i respektive bolag.
Övriga avsättningar
Avsättningar redovisas i de fall koncernen har en legal eller informell förpliktelse eller skyldighet enligt avtal att fullgöra ett åtagande, det är sannolikt att en betalning eller annan form av gottgörelse krävs för att reglera åtagandet och en tillförlitlig uppskattning av beloppet kan göras. Avsättningar redovisas till diskonterat nuvärde när tidshorisonten överstiger två år. En avsättning för omstrukturering redovisas när koncernen har presenterat en detaljerad plan för åtgärdernas genomförande och planen kommunicerats till berörda parter och en välgrundad förväntan är skapad.
Intäktsredovisning
Varuförsäljning
Intäkter från försäljning av varor redovisas, med avdrag för returer och leveransrabatter, när betydande risker och nyttjanderätten till varorna överförts och kan värderas på ett tillförlitligt sätt.
Tillhandahållande av tjänster
Intäkter från serviceverksamhet redovisas när tjänsterna tillhandahålles kunden efter avdrag för rabatter.
Ränta
Ränteintäkter redovisas i takt med att de intjänas baserat på de finansiella tillgångarnas fastställda värden.
Mottagen utdelning
Mottagen utdelning redovisas när aktieägarnas rätt till erhållande av utdelning har fastställts.
Kostnader för forskning och utveckling
Forsknings- och utvecklingskostnader resultatförs under det år de uppkommer, såvida inte bolaget kan påvisa att utgiften för utveckling kommer kunna generera framtida ekonomisk nytta.
Marknadsföringskostnader
Reklamkostnader och andra marknadsaktiviteter kostnadsförs löpande.
Skatt
Total skatt, vilken belastar årets resultat, utgörs av aktuell skatt och uppskjuten skatt. Skatter redovisas i resultaträkningen utom då underliggande transaktion redovisas i övrigt totalresultat eller direkt mot eget kapital. Aktuell skatt är skatt som skall betalas eller erhållas avseende aktuellt år samt justering av aktuell skatt hänförlig till tidigare perioder. Uppskjuten skatt beräknas enligt balansräkningsmetoden med utgångspunkt i temporära skillnader mellan redovisade och skattemässiga värden på tillgångar och skulder. Beloppen beräknas baserade på hur de temporära skillnaderna förväntas bli utjämnade och med tillämpning av de skattesatser och skatteregler som är beslutade eller aviserade per balansdagen. Temporära skillnader hänförliga till andelar i dotterbolag och intressebolag, som inte förväntas bli beskattade inom överskådlig framtid, beaktas ej. Obeskattade reserver delas i koncernredovisningen upp på uppskjuten skatteskuld och eget kapital. Uppskjutna skattefordringar i avdragsgilla temporära skillnader och underskottsavdrag redovisas endast i den mån det är sannolikt att dessa kommer att medföra lägre skattebetalningar i framtiden.
Utbetalda utdelningar
För sakutdelningar redovisas nettotillgångarnas marknadsvärde vid utdelningstidpunkten som utdelning. Kontantutdelningar till aktieägare redovisas under den redovisningsperiod som utdelningen beslutas.
Leasing
Leasing klassificeras i koncernredovisningen antingen som finansiell eller operationell leasing. Finansiell leasing föreligger då de ekonomiska riskerna och förmånerna som förknippas med ägandet av ett objekt i allt väsentligt överförs från leasinggivaren till leasingtagaren, oavsett om den legala äganderätten tillfaller leasinggivaren eller leasingtagaren. Tillgångar som innehas under finansiella leasingavtal redovisas som anläggningstillgångar och åtaganden för framtida betalningar redovisas som skuld i balansräkningen. Alla övriga hyresavtal som inte uppfyller förutsättningarna att klassificeras som finansiella anses vara operationell leasing. Leasingavgifter enligt operationella leasingavtal kostnadsförs linjärt över leasingperioden, även om betalningsplanen avviker.
Kassaflödesanalys
Vid upprättande av kassaflödesanalys i moderbolaget och koncernen inkluderas kassa och bank samt placeringar med en ursprunglig löptid om högst tre månader bland likvida medel. Bokfört värde av dessa tillgångar motsvarar marknadsvärde.
Väsentliga bedömningar och antaganden
Vid upprättande av års- och koncernredovisningen görs bedömningar och antaganden som påverkar redovisning och tilläggsupplysningar. Nedan följer en sammanfattning av väsentliga bedömningar från styrelse och företagsledning vid tillämpningen av IFRS samt antaganden och uppskattningar som till sin natur är svårbedömda.
Enligt IAS 28, som behandlar redovisning av innehav i intressebolag, kan Kinnevik redovisa innehaven till verkligt värde via resultaträkningen eller enligt kapitalandelsmetoden. Styrelsen och företagsledningen har bedömt att en redovisning till verkligt värde via resultaträkningen i de flesta fall bäst återspeglar hur koncernen följer och utvärderar intressebolagsinnehaven. Innehav i intressebolag redovisas således till övervägande del till verkligt värde i balansräkningen varvid värdeförändringen påverkar årets resultat. Kinneviks redovisade resultat och eget kapital påverkas därmed primärt av förändringar i marknadsvärdena på innehaven och endast indirekt av redovisade resultat hos intressebolagen till skillnad mot de innehav som redovisas i enlighet med kapitalandelsmetoden. Värdering av innehav som inte handlas på en aktiv marknad är i högre grad baserad på antaganden och bedömningar än värdering av innehav som handlas på en aktiv marknad.
Aktuariella och andra antaganden samt uppskattningar vid beräkning av avsättningar för pensioner (not 21) samt övriga avsättningar (not 22) kan ha en betydande inverkan på redovisningen. De antaganden som används baseras på historiska erfarenheter, marknadsinformation samt praxis och prövas löpande.
Not 2 Segmentsredovisning
| 1 jan-31 dec 2010 | Onoterade Kärninnehav |
Noterade Kärninnehav |
Nya Investeringar |
Moderbolag och övrigt |
Elimineringar | Summa koncern |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 8 178 | 508 | 25 | -118 | 8 593 | |
| Rörelsens kostnader | -6 803 | -459 | -91 | 125 | -7 228 | |
| Avskrivningar | -602 | -22 | -1 | -625 | ||
| Övriga intäkter och kostnader | 153 | -17 | 20 | -7 | 149 | |
| Rörelseresultat | 926 | 10 | -47 | 0 | 889 | |
| Erhållna utdelningar | 4 | 3 101 | 3 105 | |||
| Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar | 64 | 9 101 | 734 | 9 899 | ||
| Finansnetto | -116 | -19 | 12 | -33 | -156 | |
| Resultat efter finansiella poster | 878 | 12 183 | 756 | -80 | 0 | 13 737 |
| Investeringar i dotterbolag, aktier och övriga värde papper |
115 | 1 434 | 14 | 1 563 | ||
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar | 29 | 29 | ||||
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 604 | 82 | 2 | 688 | ||
| Nedskrivning av goodwill | -34 | -34 | ||||
| Tillgångar och skulder | ||||||
| Operativa tillgångar | 9 489 | 573 | 61 | 10 123 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 3 140 | 50 870 | 2 124 | 1 003 | -2 577 | 54 560 |
| Likvida medel | 86 | 30 | 34 | 150 | ||
| Totala tillgångar | 12 715 | 50 870 | 2 727 | 1 098 | -2 577 | 64 833 |
| Operativa skulder | 1 483 | 72 | 60 | 1 615 | ||
| Avsättningar för pensioner | 504 | 38 | 542 | |||
| Avsättningar för uppskjuten skatt | 1 115 | 8 | -16 | 1 107 | ||
| Räntebärande skulder | 5 158 | 1 706 | 107 | 2 750 | -2 577 | 7 144 |
| Totala skulder | 8 260 | 1 706 | 187 | 2 832 | -2 577 | 10 408 |
| 1 jan-31 dec 2009 | Onoterade Kärninnehav |
Noterade Kärninnehav |
Nya Investeringar |
Moderbolag och övrigt |
Elimineringar | Summa koncern |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Intäkter | 8 039 | 467 | 26 | -135 | 8 397 | |
| Rörelsens kostnader | -6 605 | -422 | -69 | 135 | -6 961 | |
| Avskrivningar | -611 | -19 | -4 | -634 | ||
| Övriga intäkter och kostnader | 28 | 13 | -1 | 40 | ||
| Rörelseresultat | 851 | 39 | -48 | 0 | 842 | |
| Erhållna utdelningar | 6 | 1 017 | 4 | 1 027 | ||
| Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar | 40 | 14 705 | 81 | 14 826 | ||
| Finansnetto | -148 | -48 | 17 | -179 | ||
| Resultat efter finansiella poster | 749 | 15 674 | 137 | -44 | 0 | 16 516 |
| Investeringar i aktier och övriga värdepapper | 2 515 | 114 | 2 629 | |||
| Investeringar i immateriella anläggningstillgångar (företagsförvärv) |
37 | 37 | ||||
| Investeringar i materiella anläggningstillgångar | 740 | 10 | 3 | 753 | ||
| - varav företagsförvärv | 100 | 100 | ||||
| Tillgångar och skulder | ||||||
| Operativa tillgångar | 9 265 | 489 | 462 | 10 216 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 2 919 | 41 320 | 919 | 76 | -2 447 | 42 787 |
| Likvida medel | 81 | 44 | 112 | 237 | ||
| Totala tillgångar | 12 265 | 41 320 | 1 452 | 650 | -2 447 | 53 240 |
| Operativa skulder | 1 509 | 57 | 76 | 1 642 | ||
| Avsättningar för pensioner | 541 | 39 | 580 | |||
| Avsättningar för uppskjuten skatt | 1 139 | 7 | 1 146 | |||
| Räntebärande skulder | 5 960 | 2 001 | 161 | 2 522 | -2 447 | 8 197 |
| Totala skulder | 9 149 | 2 001 | 218 | 2 644 | -2 447 | 11 565 |
Kinnevik är ett diversifierat bolag vars verksamhet består i att förvalta en portfölj av investeringar samt bedriva operativ verksamhet via dotterbolag. Kinnevikkoncernen är organiserad i följande tre segment:
Onoterade Kärninnehav vilket utgörs av kartong- och pappersföretaget Korsnäs.
Noterade Kärninnehav vilket består av Millicom, Tele2, MTG, CDON, Metro och Transcom.
Nya investeringar med Kinneviks innehav inom de fyra fokusområdena; jordbruk, förnyelsebar energi, online och mikrofinansiering.
Denna indelning sammanfaller med ledningens interna struktur för styrning och uppföljning av koncernens verksamhet under 2010. Redovisningsprinciper för rörelsesegmenten sammanfaller med koncernens redovisningsprinciper.
Intäkter inkluderar total försäljning reducerat med kassarabatter, mervärdesskatt och övriga skatter direkt relaterade till intäkterna.
Av totala intäkter om 8.593 (8.397) Mkr utgör 8.333 (8.132) Mkr varuförsäljning och 260 (265) Mkr tjänsteuppdrag.
Försäljning till en kund utgjorde 48% respektive 49% av totala intäkter för åren 2010 och 2009.
Externa intäkter omfattar försäljning till samtliga övriga parter än moderbolaget och dess dotterbolag. För information om försäljning till närstående, se not 28. Intern försäljning prissätts enligt samma principer som extern försäljning, det vill säga på marknadsmässiga villkor.
Koncerninterna intäkter i moderbolaget uppgick till 18 (14) Mkr.
Operativa tillgångar avser immateriella och materiella anläggningstillgångar, aktier i intressebolag redovisade enligt kapitalandelsmetoden, varulager och kortfristiga icke räntebärande fordringar.
Operativa skulder avser övriga avsättningar och kortfristiga icke räntebärande skulder.
Ny rapportstruktur 2011
Kinnevik kommer från första kvartalet 2011 att ändra rapportstrukturen varvid innehaven kommer att delas in i följande sektorer: telekom och tjänster, media, papper och kartong, online, mikrofinansering, jordbruk och bioenergi. Redovisningssegmenten kommer att utgöras av Papper och kartong (Korsnäs), Övriga rörelsedrivande dotterbolag (tidigare del av Nya Investeringar) samt Moderbolag och övrigt.
Intäkter fördelade på geografiska marknader
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Sverige | 1 902 | 1 707 |
| Övriga Norden | 310 | 276 |
| Övriga Europa | 4 868 | 4 873 |
| Nord- och Sydamerika | 21 | 21 |
| Asien | 1 332 | 1 354 |
| Afrika | 160 | 166 |
| 8 593 | 8 397 |
Intäkter per geografisk marknad är fördelade efter köparens hemvist.
Tillgångar fördelade på geografiska marknader
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Sverige | 9 480 | 9 614 |
| Övriga Europa | 654 | 613 |
| Övriga tillgångar | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 54 549 | 42 776 |
| Kortfristiga placeringar och likvida medel | 150 | 237 |
| 64 833 | 53 240 |
Investeringar i materiella och immateriella tillgångar per geografiska marknader
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Sverige | 627 | 780 |
| Övriga Europa | 90 | 10 |
| 717 | 790 |
Not 3 Övriga rörelseintäkter och övriga rörelsekostnader
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Kursvinst på fordringar/skulder av rörelsekaraktär | 143 | 192 |
| Strejkersättning, Korsnäs | 84 | 0 |
| Övrigt | 99 | 51 |
| Övriga rörelseintäkter | 326 | 243 |
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Kursförlust på fordringar/skulder av rörelsekaraktär | -146 | -194 |
| Förlust vid avyttring av materiella anläggningstillgångar | -11 | -1 |
| Återbetalning från pensionsplan, Storbritannien | 14 | - |
| Nedskrivning av goodwill | -34 | - |
| Övrigt | 0 | -8 |
| Övriga rörelsekostnader | -177 | -203 |
Not 4 Avskrivningar
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Rörelseresultatet inkluderar avskrivningar enligt följande: |
||
| Byggnader, mark och markanläggningar | -61 | -60 |
| Skogs- och lantbruksfastigheter | -1 | -1 |
| Maskiner och andra tekniska anläggningar | -545 | -556 |
| Inventarier och verktyg | -15 | -17 |
| Immateriella tillgångar | -3 | - |
| -625 | -634 |
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Avskrivningarna fördelas per funktion enligt följande: | ||
| Kostnad för sålda varor och tjänster | -613 | -623 |
| Försäljningskostnader | 0 | -1 |
| Administrationskostnader | -6 | -8 |
| Forsknings- och utvecklingskostnader | -3 | -2 |
| Övriga rörelsekostnader | -3 | - |
| -625 | -634 |
Not 5 Erhållna utdelningar
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde | ||
| Intresseföretag | ||
| Millicom International Cellular S.A. | 1 818 | 340 |
| Modern Times Group MTG AB, kontant utdelning | 74 | 50 |
| Modern Times Group MTG AB, aktier i CDON Group AB | 416 | - |
| Tele2 AB | 793 | 627 |
| Övriga företag | ||
| Bergvik Skog AB | 4 | 4 |
| Radio Components Sweden AB | - | 4 |
| Övriga | - | 2 |
| 3 105 | 1 027 |
Not 6 Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Bergvik Skog AB | 64 | 40 |
| Black Earth Farming Ltd | 105 | 119 |
| CDON Group AB | 4 | - |
| Kintas Ltd (RawAgro) | -8 | - |
| Kontakt East Holding AB | -2 | -36 |
| Metro International S.A. | 42 | 69 |
| Metro International S.A., teckningsoptioner | 28 | 224 |
| Millicom International Cellular S.A. | 4 143 | 6 735 |
| Modern Times Group MTG AB | 1 205 | 2 017 |
| Tele2 AB | 3 983 | 5 323 |
| Transcom WorldWide S.A. | -304 | 337 |
| Rocket Internet med portföljbolag | 639 | - |
| Övrigt | - | -2 |
| 9 899 | 14 826 |
Av förändring verkligt värde av finansiella tillgångar avser 93% (99%) tillgångar som handlas på en aktiv marknad, nivå 1.
Not 7 Finansiella intäkter och kostnader
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Ränteintäkter likvida medel | 5 | 6 |
| Ränteintäkter finansiella tillgångar värderade till verkligt värde |
17 | 18 |
| Ränteintäkter finansiella tillgångar som hålles till förfalll | 33 | 16 |
| Kursdifferenser | 5 | - |
| Finansiella intäkter | 60 | 40 |
| Räntekostnader, skulder till kreditinstitut | -185 | -193 |
| Periodiserade lånekostnader, skulder till kreditinstitut | -8 | -7 |
| Räntekostnader, avsättningar för pensioner PRI | -17 | -21 |
| Kursdifferenser | - | -1 |
| Övriga finansiella kostnader | -6 | 3 |
| Finansiella kostnader | -216 | -219 |
| Finansnetto | -156 | -179 |
Not 8 Tilläggsinformation kassaflödesanalys
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||
| Årets resultat | 13 622 | 16 373 |
| Justering för icke kassaflödespåverkande poster i rörel seresultatet |
||
| Avskrivningar | 625 | 634 |
| Nedskrivning goodwill | 34 | - |
| Kursvinst på fordringar/skulder av rörelsekaraktär | -143 | -192 |
| Kursförlust på fordringar/skulder av rörelsekaraktär | 146 | 194 |
| Vinst/förlust vid avyttring av materiella anläggningstill gångar |
5 | 1 |
| Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar | -9 899 | -14 826 |
| Erhållna utdelningar | -3 105 | - 1 027 |
| Räntenetto | 156 | 179 |
| Tillkommande kassaflödespåverkande poster från den löpande verksamheten |
||
| Årets förändring av övriga avsättningar | -45 | -59 |
| Övriga poster | -12 | 35 |
| Justering betald/obetald skatt | -186 | 130 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | ||
| förändring av rörelsekapital | 1 198 | 1 442 |
| Förändring av rörelsekapital | 112 | 249 |
| Förändring av rörelsekapital, förvärvad verksamhet | - | 7 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 310 | 1 698 |
| Investeringar i dotterbolag | ||
| Korsnäs Rockhammar AB | - | 147 |
| Sia Latgran, förvärv från innehav utan bestämmande inflytande |
71 | - |
| Tilläggsköpeskilling Emesco AB | 14 | |
| 85 | 147 | |
| Investeringar i övriga aktier och värdepapper | ||
| Avito Holding AB | 148 | - |
| Bayport Management Ltd | 313 | 17 |
| Black Earth Farming Ltd | 124 | 5 |
| Bomhus Energi AB | 115 | - |
| Celadorco Investments Ltd (Sapato) | 17 | - |
| Kintas Ltd (RawAgro) | - | 33 |
| Metro teckningsoptioner | - | 106 |
| Metro förlagsbevis | - | 168 |
| Microvest II | 9 | 10 |
| Rocket Internet med portföljbolag | 747 | 21 |
| Vosvik AB/Avito Holding AB | 5 | - |
| Vosvik AB/Kontakt East Holding AB | - | 28 |
| 1 478 | 388 | |
| Investeringar genom förvärvet av Emesco AB (ej kas saflödespåverkande) |
||
| MTG | - | 1 114 |
| Tele2 | - | 982 |
| Transcom | - | 108 |
| Metro | - | 13 |
| Metro teckningsoptioner | - | 15 |
| Metro förlagsbevis | - | 9 |
| - | 2 241 |
Not 9 Skatter
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Fördelning av resultat efter finansiella poster | ||
| Sverige | 13 612 | 16 472 |
| Övriga länder | 125 | 44 |
| 13 737 | 16 516 | |
| Fördelning av aktuell skattekostnad | ||
| Sverige | -160 | -220 |
| Övriga länder | -6 | -1 |
| Fördelning av uppskjuten skattekostnad | ||
| Sverige | 55 | 82 |
| Övriga länder | -4 | -4 |
| Summa skatt på årets resultat | -115 | -143 |
| Aktuell skattekostnad | ||
| Periodens skattekostnad | -191 | -189 |
| Skatt hänförlig till tidigare år | 25 | -32 |
| -166 | -221 | |
| Uppskjuten skattekostnad | ||
| Uppskjuten skatt avseende temporära skillnader | 38 | 82 |
| Uppskjuten skattekostnad till följd av utnyttjande av tidi gare aktiverat skattevärde i underskottsavdrag |
-23 | 0 |
| Aktiverat skattevärde i underskottsavdrag | 5 | 2 |
| Förändring av avsättning för eventuell tillkommande skatt | 31 | -6 |
| 51 | 78 | |
| Summa skatt på årets resultat | -115 | -143 |
Avstämning av effektiv skattesats
| 2010 | % | 2009 | % | |
|---|---|---|---|---|
| Resultat före skatt | 13 737 | 16 516 | ||
| Skatt enligt gällande skattesats för moderbolaget, 26,3% |
-3 613 | -26,3% | -4 344 | -26,3% |
| Effekt av andra skattesatser för utländ ska dotterbolag |
18 | 0,1% | 7 | 0,0% |
| Förändring i verkligt värde av finansiella tillgångar |
2 604 | 19,0% | 3 899 | 23,6% |
| Ej skattepliktiga erhållna utdelningar | 817 | 5,9% | 270 | 1,6% |
| Skatt hänförlig till tidigare år | 25 | 0,2% | -7 | 0,0% |
| Övriga ej skatteplliktiga intäkter | 8 | 0,1% | 2 | 0,0% |
| Nedskrivning av goodwill | -9 | -0,1% | - | - |
| Avsättning avseende eventuell tillkom mande skatt |
0 | 0,0% | -31 | -0,2% |
| Utnyttjade och aktiverade ej tidigare aktiverade underskottsavdrag |
38 | 0,3% | 57 | 0,3% |
| Övrigt | -3 | 0,0% | 4 | 0,0% |
| Effektiv skatt/skattesats | -115 | -0,8% | -143 | -1,0% |
Under året har en skattekostnad om 27 (21) Mkr redovisats mot övrigt totalresultat. Ingen skatt har redovisats mot eget kapital.
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Fordringar för uppskjuten skatt | ||
| Pensioner och övriga avsättningar | 29 | 37 |
| Underskottsavdrag | 21 | 25 |
| Kassaflödessäkringar redovisade i övrigt totalresultat | - | 6 |
| 50 | 68 | |
| Avsättningar för uppskjuten skatt | ||
| Materiella och biologiska anläggningstillgångar | -1 137 | -1 183 |
| Kassaflödessäkringar redovisade i övrigt totalresultat | -20 | - |
| Avsättning för eventuell tillkommande skatt | - | -31 |
| -1 157 | -1 214 | |
| Netto avsättning för uppskjuten skatt | -1 107 | -1 146 |
Av uppskjutna skatteskulder om 1.137 (1.183) Mkr avseende materiella och biologiska anläggningstillgångar hänförs 1.065 (1.064) Mkr till obeskattade reserver i form av ackumulerade överavskrivningar.
För innehav i intressebolag, dotterbolag och övriga aktier har uppskjuten skatt inte beaktats eftersom eventuell utdelning från dessa företag är skattefri och innehaven kan säljas utan realisationsvinstbeskattning.
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Fördelning av fordringar för uppskjuten skatt | ||
| Sverige | 45 | 68 |
| Övriga länder | 5 | 0 |
| 50 | 68 | |
| Fördelning av avsättningar för uppskjuten skatt | ||
| Sverige | -1 143 | -1 210 |
| Övriga länder | -14 | -4 |
| -1 157 | -1 214 | |
| Netto avsättning för uppskjuten skatt | -1 107 | -1 146 |
Underskottsavdrag
Koncernens underskottsavdrag uppgick per 31 december till 136 (199) Mkr, varav 87 (199) Mkr hänförs till Sverige. Uppskjuten skattefordran om 21 (25) Mkr har redovisats i koncernens balansräkning, varav 16 (16) Mkr avser underskottsavdrag i det under 2009 förvärvade dotterbolaget Emesco AB.
Skattetvister
Efter företagen skatterevision överklagade Skatteverket moderbolagets taxeringar för 2001 och 2002. Den huvudsakliga frågan rörde rätt till avdrag om 100 Mkr för avyttrad fordran. I mars 2010 avkunnade Kammarrätten dom i tvisten vilken var till bolagets fördel. Bolaget återfick därmed 22 Mkr i skatt som inbetalats under 2009 samt rätt till ytterligare underskottsavdrag om 23 Mkr (6 Mkr i skatteeffekt). Inklusive ränta om 4 Mkr har därmed sammanlagt 32 Mkr intäktsförts under 2010 till följd av den för bolaget positiva domen. Skatteverket överklagade inte Kammarrättens dom.
I juni 2010 gjorde Skatteverket en framställan till Förvaltningsdomstolen att Kinneviks försäljning av Invik 2007 inte är skattefri såsom den behandlats i Kinneviks räkenskaper. Kinneviks bestämda uppfattning i ärendet är att bolaget har följt gällande lag och praxis och att transaktionen är skattefri varför Skatteverkets framställan har bestridits. I det fall Skatteverket skulle visa sig ha framgång i tvisten är den maximala exponeringen för Kinnevik cirka 120 Mkr i tillkommande skatt efter kvittning mot tidigare ej nyttjade kapitalförluster som ej finns upptagna i räkenskaperna.
Not 10 Immateriella och materiella anläggningstillgångar
Immateriella tillgångar
| Goodwill | Övriga im materiella anlägg ningstill gångar |
|||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Ingående anskaffningsvärde | 873 | 836 | - | - |
| Årets investeringar | - | 37 | 29 | - |
| Utgående anskaffningsvärde | 873 | 873 | 29 | - |
| Ingående ackumulerade av-/nedskrivningar | -37 | -37 | - | - |
| Årets avskrivningar | - | - | -3 | - |
| Årets nedskrivningar | -34 | - | - | - |
| Utgående ackumulerade av-/nedskrivningar | -71 | -37 | -3 | |
| Utgående bokfört värde | 802 | 836 | 26 | - |
Goodwill som har uppkommit genom företagsförvärv är fördelade på tre kassagenererande enheter, Korsnäs avseende främst förvärvet av Frövi, Karskär Energi samt Rockhammar, Latsin i Lettland och Relevant Traffic. En prövning för att identifiera ett eventuellt nedskrivningsbehov har gjorts under slutet av 2010. Nyttjandevärdet för Korsnäs och Latsin har beräknats baserat på diskonterade kassaflöden med en årlig tillväxttakt på 2% baserat på budget för 2011 i båda enheterna och en diskonteringsränta på 10% (10%) före skatt som motsvarar bolagens genomsnittliga kapitalkost-
Taxeringsvärde mark 271 38
nad. Inget nedskrivningsbehov av goodwill för dessa enheter har identifierats. En känslighetsanalys där diskonteringsräntan har ökats med en procentenhet och en minskning av kassaflödet med 10% ger inte heller upphov till något nedskrivningsbehov.
För Relevant Traffic har använts en diskonteringsränta på 14% före skatt och ett positivt rersultat 2011, något positiv tillväxt för åren 2012 till 2015 och därefter en tillväxt på 2% vilket bedöms som rimligt beaktat bolagets historiska utveckling. Under 2010 skrevs goodwill hänförlig till Relevant Traffic ner med 34 Mkr.
Kassagenererande enheter
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Korsnäs | 769 | 769 |
| Latsin | 15 | 15 |
| Relevant Traffic | 18 | 52 |
| Utgående anskaffningsvärde | 802 | 836 |
Materiella och biologiska anläggningstillgångar
Anläggningstillgångarna klassificeras för beräkning av avskrivningar utifrån beräknad nyttjandeperiod i följande grupper:
| Industribyggnader | 20 – 67 år |
|---|---|
| Kontorsbyggnader | 20 – 67 år |
| Bostadsbyggnader | 20 – 67 år |
| Markanläggningar | 25 – 30 år |
| Maskiner och inventarier | 3 – 25 år |
| 2010 | Byggnader, mark, markanläggningar |
Skogs- och lant bruksfastigheter |
Maskiner, tekniska anläggningar |
Inventarier, verktyg |
Pågående nyanlägg ningar, förskott |
Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 1 969 | 143 | 11 003 | 333 | 556 | 14 004 |
| Årets investeringar | 12 | - | 28 | 5 | 643 | 688 |
| Årets försäljningar/utrangeringar | - | - | -6 | -2 | - | -8 |
| Årets omklassificeringar | 72 | - | 692 | 9 | -773 | 0 |
| Omräkningsdifferenser | -12 | -10 | -28 | -3 | -5 | -58 |
| Utgående anskaffningsvärden | 2 041 | 133 | 11 689 | 342 | 421 | 14 626 |
| Ingående ackumulerade avskrivningar | -1 107 | -6 | -6 243 | -280 | 0 | -7 636 |
| Årets försäljningar/utrangeringar | - | - | 3 | 2 | - | 5 |
| Årets avskrivningar | -61 | -1 | -545 | -15 | - | -622 |
| Omräkningsdifferenser | 2 | 2 | 7 | 1 | - | 12 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | -1 166 | -5 | -6 778 | -292 | 0 | -8 241 |
| Utgående bokfört värde | 875 | 128 | 4 911 | 50 | 421 | 6 385 |
| Taxeringsvärde byggnader | 1 111 | 9 |
| 2009 | Byggnader, mark, markanläggningar |
Skogs- och lant bruksfastigheter |
Maskiner, tekniska anläggningar |
Inventarier, verktyg |
Pågående nyanlägg ningar, förskott |
Totalt |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde | 1 912 | 149 | 10 802 | 323 | 102 | 13 288 |
| Tillgångar i förvärvad verksamhet | 24 | - | 76 | - | - | 100 |
| Årets investeringar | 14 | - | 3 | 4 | 632 | 653 |
| Årets försäljningar/utrangeringar | - | - | -11 | -2 | - | -13 |
| Årets omklassificeringar | 22 | - | 146 | 9 | -177 | 0 |
| Omräkningsdifferenser | -3 | -6 | -13 | -1 | -1 | -24 |
| Utgående anskaffningsvärden | 1 969 | 143 | 11 003 | 333 | 556 | 14 004 |
| Ingående ackumulerade avskrivningar | -1 048 | -6 | -5 701 | -265 | - | -7 020 |
| Årets försäljningar/utrangeringar | - | - | 11 | 1 | - | 12 |
| Årets avskrivningar | -60 | -1 | -556 | -17 | - | -634 |
| Omräkningsdifferenser | 1 | 1 | 3 | 1 | - | 6 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | -1 107 | -6 | -6 243 | -280 | - | -7 636 |
| Utgående bokfört värde | 862 | 137 | 4 760 | 53 | 556 | 6 368 |
| Taxeringsvärde byggnader | 1 193 | 9 | ||||
| Taxeringsvärde mark | 261 | 44 |
Not 11 Finansiella anläggningstillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen
| 2010 | Org nr | Säte | Antal aktier/optioner | Kapital/ röster (%) |
Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Intressebolag | |||||
| Avito Holding AB | 556690-0113 | Stockholm | 6 196 472 | 30/30 | 148 |
| Bayport Management Ltd 1) | Mauritius | 4 190 | 31/31 | 332 | |
| Black Earth Farming Ltd | Jersey | 31 087 097 | 25/25 | 824 | |
| CDON Group AB | 556035-6940 | Malmö | 13 503 856 | 20/20 | 420 |
| Kintas Ltd (RawAgro) | Cypern | 6 000 | 30/30 | 21 | |
| Vosvik AB (Kontakt East Holding AB/Avito Holding AB)) |
556757-1095 | Stockholm | 50 000 | 50/50 | 136 |
| Metro International S.A. | Luxemburg | 245 921 466 | 47/42 | 285 | |
| Metro International S.A. teckningsoptioner | Luxemburg | 717 115 821 | 374 | ||
| Millicom International Cellular S.A. | Luxemburg | 37 835 438 | 36/36 | 24 309 | |
| Modern Times Group MTG AB | 556309-9158 | Stockholm | 13 503 856 | 20/48 | 6 009 |
| Tele2 AB | 556410-8917 | Stockholm | 135 496 137 | 31/48 | 18 915 |
| Transcom WorldWide S.A. | Luxemburg | 16 339 448 | 22/45 | 333 | |
| 52 106 | |||||
| Andra företag | |||||
| Bergvik Skog AB | 556610-2959 | Falun | 353 | 5/5 | 556 |
| Celadorco Investments Ltd | Cypern | 3 419 | 14/14 | 17 | |
| Gävle Sjöfarts AB | 556010-6774 | Gävle | 1 080 | 10/10 | 0 |
| Microvest II | fondandel | 17 | 16 | ||
| Modern Holdings Inc. | USA | 2 646 103 | 18/18 | 26 | |
| Radio Components Sweden AB | 556573-3846 | Stockholm | 2 346 337 | 19/19 | 2 |
| Rocket Internet med portföljbolag 2) | Berlin | 1 407 | |||
| Vindin AB | 556713-5172 | Stockholm | 100 | 7/7 | 4 |
| Övrigt | 12 | ||||
2 040
| Förfall | ||
|---|---|---|
| Övriga finansiella tillgångar | ||
| Bayport Management Ltd, obligationslån | 2015 | 175 |
| Finansiella fordringar intressebolag | 3 | |
| 178 | ||
| Totalt | 54 324 |
1) Kinnevik äger 31,4% av aktierna samt optioner vilka berättigar till ytterligare 5,3% av bolaget efter full utspädning.
2) Kinnevik äger 11,7% av aktierna i moderbolaget Rocket Internet GmbH och har optioner att öka ägandet till 25%. Därutöver har Kinnevik direktinvesterat i fyra av Rocket Internets portföljbolag; Zalando GmbH, Groupon Inc, Bigfoot GmbH och R2 International GmbH. Per 31 december 2010 ägde Kinnevik drygt 1% av aktierna i Groupon Inc.
Av bokfört värde på finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultaträkningen avser 93% (98%) tillgångar som handlas på en aktiv marknad, nivå 1.
| 2009 | Org nr | Säte | Antal aktier/optioner | Kapital/ röster (%) |
Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|
| Intressebolag | |||||
| Black Earth Farming Ltd | Jersey | 26 203 296 | 21/21 | 595 | |
| Kintas Ltd (RawAgro) | Cypern | 6 000 | 30/30 | 33 | |
| Vosvik AB (Kontakt East Holding AB) | 556757-1095 | Stockholm | 50 000 | 50/50 | 133 |
| Metro International S.A. | Luxemburg | 245 921 466 | 47/42 | 243 | |
| Metro International S.A. teckningsoptioner | Luxemburg | 717 115 821 | 345 | ||
| Millicom International Cellular S.A. | Luxemburg | 37 835 438 | 35/35 | 20 166 | |
| Modern Times Group MTG AB | 556309-9158 | Stockholm | 13 503 856 | 20/48 | 4 805 |
| R2 International Internet GmbH | Tyskland | 2 | 33/33 | 21 | |
| Tele2 AB | 556410-8917 | Stockholm | 135 496 137 | 31/48 | 14 932 |
| Transcom WorldWide S.A. | Luxemburg | 16 339 448 | 22/45 | 637 | |
| 41 910 | |||||
| Andra företag | |||||
| Bayport Management Ltd | Mauritius | 856 | 6/6 | 17 | |
| Bergvik Skog AB | 556610-2959 | Falun | 353 | 5/5 | 492 |
| Gävle Sjöfarts AB | 556010-6774 | Gävle | 1 080 | 10/10 | 0 |
| Microvest II | fondandel | 17 | 8 | ||
| Modern Holdings Inc. | USA | 2 646 103 | 18/18 | 26 | |
| Radio Components Sweden AB | 556573-3846 | Stockholm | 2 346 337 | 19/19 | 2 |
| Vindin AB | 556713-5172 | Stockholm | 100 | 7/7 | 4 |
| Övrigt | 10 | ||||
| 559 |
| Förfall | ||
|---|---|---|
| Övriga finansiella tillgångar | ||
| Bayport Management Ltd | 2011-2013 | 112 |
| Finansiella fordringar intressebolag | 3 | |
| 115 | ||
| Totalt | 42 584 |
Förändring av bokfört värde
| Innnehav i intresseföretag |
Aktier i andra företag |
Övriga tillgångar |
Totalt | |
|---|---|---|---|---|
| Ingående balans 1 januari 2009 | 24 696 | 493 | 126 | 25 315 |
| Investeringar | 2 425 | 28 | - | 2 453 |
| Amortering på lånefordringar | - | - | -2 | -2 |
| Värdeförändring kvarvarande innehav, not 6 | 14 788 | 38 | - | 14 826 |
| Omräkningsdifferenser | 1 | - | -9 | -8 |
| Utgående balans 31 december 2009 | 41 910 | 559 | 115 | 42 584 |
| Investeringar | 590 | 773 | 175 | 1 538 |
| Erhållen sakutdelning, aktier i CDON Group AB | 416 | - | - | 416 |
| Omklassificering | -5 | 5 | - | 0 |
| Värdeförändring kvarvarande innehav, not 6 | 9 196 | 703 | - | 9 899 |
| Amortering på lånefordringar | - | - | -112 | -112 |
| Omräkningsdifferenser | -1 | - | - | -1 |
| Utgående balans 31 december 2010 | 52 106 | 2 040 | 178 | 54 324 |
Not 12 Finansiella tillgångar som hålles till förfall
| 2010 | 2009 | ||
|---|---|---|---|
| Metro International S.A., förlagsbevis | dec 2013 | 225 | 192 |
| Totalt | 225 | 192 | |
| 2010 | 2009 | ||
| Ingående balans, bokfört värde, 1 januari | 192 | 0 | |
| Årets investering | - | 176 | |
| Upplupna ränteintäkter | 33 | 16 | |
| Utgående balans, bokfört värde, 31 december | 225 | 192 | |
| Marknadsvärde, 31 december | 268 | 196 |
Not 13 Aktier redovisade i enlighet med kapitalandelsmetoden
| Typ av innehav | Org nr | Säte | Antal aktier | Kapital/röster (%) | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Altlorenscheurerhof S.A. | intressebolag | Luxemburg | 625 | 33 | 11 | 11 | |
| Bomhus Energi AB | joint venture | 556793-5217 | Gävle | 148 | 50 | 115 | - |
| SCD Invest AB i likvidation | intressebolag | 556353-6753 | Stockholm | 10 584 250 | 91/50 | 0 | 0 |
| Shared Services S.A. | intressebolag | Luxemburg | 200 | 30 | 0 | 0 | |
| Utgående bokfört värde | 126 | 11 |
Koncernens andel av joint ventures balansräkning
| 2010 | |
|---|---|
| Omsättningstillgångar | 161 |
| Anläggningstillgångar | 147 |
| Kortfristiga skulder | -93 |
| Långfristiga skulder | -100 |
| Nettotillgångar | 115 |
Koncernen har genom Korsnäs AB förbundit sig att investera ytterligare 205 Mkr i aktier och förlagslån i Bomhus Energi AB.
Koncernens andelar av övriga intressebolagens nettotillgångar överstiger 11 (11) Mkr.
Not 14 Varulager mm
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Råvaror och förnödenheter | 629 | 629 |
| Avverkningsrätter | 81 | 44 |
| Varor under tillverkning | 70 | 70 |
| Färdiga varor och handelsvaror | 702 | 800 |
| Förskott till leverantörer | 181 | 182 |
| 1 663 | 1 725 |
Av varulagret är 14 (29) Mkr värderat till nettoförsäljningsvärde. Resterande lager är värderat till anskaffningsvärde.
Not 15 Kundfordringar
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Kundfordringar | 839 | 754 |
| Reserv osäkra kundfordringar | -10 | -13 |
| 829 | 741 |
I kundfordringar ingår ej fakturerade upplupna försäljningsintäkter med 118 (101) Mkr. Ej reserverade kundfordringar förfallna sedan mer än 90 dagar uppgår till 3 (1) Mkr.
Avsättning för osäkra kundfordringar
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Ingående balans, 1 januari | 13 | 12 |
| Årets avsättningar | 3 | 8 |
| Konstaterade förluster | -4 | -6 |
| Under året återförda avsättningar | -2 | -1 |
| Utgående balans, 31 december | 10 | 13 |
Not 16 Övriga omsättningstillgångar
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Upplupna ränteintäkter | 3 | 3 |
| Övriga upplupna intäkter och förutbetalda kostnader | 76 | 84 |
| Derivat, kassaflödessäkring elhedge | 75 | - |
| Fordran Millicom avseende utdelning 2009 | - | 335 |
| Övriga fordringar | 137 | 108 |
| 291 | 530 |
Not 17 Likvida medel
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Banktillgodohavanden | 145 | 186 |
| Kortfristiga placeringar | 5 | 51 |
| 150 | 237 |
Kortfristiga placeringar avser likvida medel placerade med maximalt tre månaders ursprunglig bindningstid.
Per 31 december hade koncernen i tillägg till likvida medel redovisade ovan, outnyttjade kreditlöften om 4.773 (3.705) Mkr.
Not 19 Eget kapital
Aktiekapital
Aktiekapital avser moderbolagets aktiekapital, se vidare under not 10, Moderbolaget.
Övrigt tillskjutet kapital
Övrigt tillskjutet kapital består av moderbolagets överkursfond som har tillkommit genom konvertering av konvertibelt lån under 1997 och 1998, kapital tillskjutet i fusionen mellan Invik & Co. AB och Industriförvaltnings AB Kinnevik 2004, kapital tillskjutet vid en nyemission i samband med tillgångsförvärv av Emesco AB 2009 samt av moderbolagets reservfond. Under 2008 återköptes 3.500.000 B-aktier för en total köpeskilling om 279 Mkr. Dessa har makulerats i enlighet med beslut på årsstämman 2009.
Säkringsreserv
Säkringsreserven som i sin helhet är hänförlig till elterminer redovisade mot eget kapital om totalt 75 (-22) Mkr per 31 december 2010, före avdrag för uppskjuten skatt, beräknas utfalla med 65 Mkr 2011 och 10 Mkr 2012.
| Säkringsreserv | Brutto | Skatt | Netto |
|---|---|---|---|
| Ingående balans 1 januari 2009 | -103 | 26 | -77 |
| Överfört till resultaträkningen | 78 | -20 | 58 |
| Årets förändring | 3 | 0 | 3 |
| Utgående balans 31 december 2009 | -22 | 6 | -16 |
| Överfört till resultaträkningen | -46 | 12 | -34 |
| Årets förändring | 143 | -38 | 105 |
| Utgående balans 31 december 2010 | 75 | -20 | 55 |
Balanserade vinstmedel inklusive årets resultat
Balanserade vinstmedel redovisade i koncernen inkluderar årets och tidigare års resultat.
Kapital
Kinneviks förvaltade kapital utgörs av eget kapital. Det finns inga andra externa kapitalkrav än vad som följer av aktiebolagslagen. För utdelningspolicy och nettoskuldsättningsmål hänvisas till Förvaltningsberättelsen.
Not 18 Förvärvad verksamhet
2010
Under 2010 har inga verksamheter förvärvats.
2009
Korsnäs Rockhammar AB
I mars 2009 tecknade Korsnäs avtal om att förvärva verksamhet med fastigheter och anläggning för produktion av massa i Rockhammars Bruk från Rottneros. Köpeskillingen inklusive transaktionskostnader uppgick till 147 Mkr. Förvärvet gjordes via ett nybildat dotterbolag, Korsnäs Rockhammar AB, genom en inkråmsaffär. Enligt förvärvsanalysen fördelades förvärvskostnaden 147 Mkr enligt följande: goodwill 37 Mkr, anläggningstillgångar 100 Mkr, varulager 16 Mkr, och upplupna personalskulder 6 Mkr. Korsnäs Rockhammar bidrog till koncernens resultat med 10 Mkr under perioden 1 april - 31 december 2009. I resultatet ingår kostnader i samband med integrationen av Rockhammar med bruket i Frövi, varvid bland annat en bemanningsreduktion förhandlats med de fackliga organisationerna. All försäljning från Korsnäs Rockhammar efter förvärvet har skett internt inom Korsnäs. Om Korsnäs Rockhammar hade ingått i koncernen från 1 januari 2009 beräknas resultatet för 2009 ha varit cirka 8 Mkr högre.
Not 20 Räntebärande lån
Sammanställning över löptider och övriga villkor avseende skulder till kreditinstitut framgår nedan. Genomsnittlig återstående löptid av samtliga låneramar uppgick per 31 december 2010 till 3,2 (1,8) år. Samtliga lån har högst 3 månaders räntebindning och löper med en räntesats om Stibor eller liknande basränta och en genomsnittlig marginal om 1,4%. Under året periodiserade finansieringskostnader uppgår till 37 (9) Mkr. Krediterna är en blandning av så kallade revolverande lån och lån med fasta belopp (term loan) och båda typerna kan med kort varsel återbetalas och makuleras utan några vidare betalningsförpliktelser.
För ställda säkerheter avseende externa räntebärande skulder, se not 26.
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Räntebärande långfristiga lån | ||
| Skulder till kreditinstitut | 7 119 | 7 623 |
| Periodiserade finansieringskostnader | -38 | -12 |
| 7 081 | 7 611 | |
| Räntebärande kortfristiga lån | ||
| Skulder till kreditinstitut | 63 | 586 |
| 63 | 586 | |
| Summa lång- och kortfristiga räntebärande lån | 7 144 | 8 197 |
Förfallostruktur
Förfallostruktur avseende odiskonterade, kontrakterade räntebärande fordringar och skulder och därpå belöpande framtida räntebetalningar:
| 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | senare Summa | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Räntebärande fordringar |
23 | 23 | 382 | 23 | 195 | 646 |
| Räntebärande skulder |
-379 -2 024 | -835 | -153 -4 783 -8 174 | |||
| Summa per 31 december 2010 |
-356 | -2 001 | -453 | -130 | -4 588 | -7 528 |
| 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | Summa | |
|---|---|---|---|---|---|
| Räntebärande fordringar |
19 | 36 | 75 | 394 | 524 |
| Räntebärande skulder |
-717 -5 170 -2 512 | 0 -8 399 | |||
| Summa per 31 december 2009 |
-698 | -5 134 | -2 437 | 394 | -7 875 |
| Långivande bank | Låneram per Nyttjat belopp 31 dec 2010 31 dec 2010 |
Outnyttjat belopp 31 dec 2010 |
||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Långfristiga lån | ||||||||
| Moderbolaget | ||||||||
| Calyon Bank Stockholm Branch | 500 | 500 | 0 | SEK | ||||
| DnB NOR Bank ASA (Sweden Branch) | 1 000 | 600 | 400 | SEK | ||||
| Nordea Bank AB (publ) | 1 300 | 500 | 800 | SEK | ||||
| Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ) | 750 | 0 | 750 | SEK | ||||
| Svenska Handelsbanken AB (publ) | 2 400 | 675 | 1 725 | SEK | ||||
| Swedbank AB (publ) | 500 | 200 | 300 | SEK | ||||
| Summa moderbolaget | 6 450 | 2 475 | 3 975 | |||||
| Övriga koncernbolag | ||||||||
| AB Svensk Exportkredit (publ) | 600 | 600 | 0 | SEK | ||||
| DnB NOR Bank ASA 1) | 4 000 | 3 298 | 702 | SEK, EUR | ||||
| Nordea Bank AB (publ) | 600 | 600 | 0 | SEK | ||||
| Svenska Handelsbanken AB (publ) | 144 | 127 | 17 | EUR | ||||
| Övriga | 19 | 19 | 0 | EUR, SEK | ||||
| Summa koncernen | 11 813 | 7 119 | 4 694 | |||||
| Kortfristiga lån | ||||||||
| Moderbolaget | ||||||||
| Nordea Bank AB (publ) | 30 | 3 | 27 | SEK | ||||
| Svenska Handelsbanken AB (publ) | 102 | 54 | 48 | SEK, EUR | ||||
| Summa moderbolaget | 132 | 57 | 75 | |||||
| Övriga koncernbolag | ||||||||
| Nordea Bank AB (publ) | 9 | 5 | 4 | SEK | ||||
| Övriga | 1 | 1 | 0 | |||||
| Summa koncernen | 142 | 63 | 79 | |||||
| Summa skulder till kreditinstitut, koncernen | 11 955 | 7 182 | 4 773 |
1) DnB NOR Bank ASA agerar som facilitetsagent för ett syndikerat lån med Crédit Agricole Corporate & Investment Bank (France) Sweden Branch, DnB NOR Bank ASA London Branch, Nordea Bank AB (publ), Skandinaviska Enskilda Banken AB (publ), Svenska Handelsbanken AB (publ) och Swedbank AB (publ) som långivare. Lånevillkoren inkluderar bland annat krav på uppfyllande av finansiella nyckeltal inom Korsnäs omfattande främst nettoskuldsättning i relation till rörelseresultat före avskrivningar (EBITDA). Per 31 december 2010 var samtliga lånevillkor uppfyllda.
Not 21 Avsättningar för pensioner
Kinnevik har förmånsbaserade tjänstepensionsplaner för vissa tjänstemän inom Korsnäs i Sverige (ITP-plan) samt för vissa tjänstemän tidigare anställda inom moderbolaget. Vid ingången av 2010 stängdes Korsnäs plan för nyintjäning varvid Korsnäs under året istället erlagt pensionspremier till Alecta. Följande tabeller visar en översikt av de poster som ingår i nettokostnaden för de ersättningar som redovisas i koncernresultaträkningen för koncernens förmånsbestämda pensionsplaner. Vidare anges de belopp som redovisas i koncernens balansräkning för pensionsplanerna.
Förändringar av den i balansräkningen redovisade nettoförpliktelsen för förmånsbestämda planer
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Redovisad avsättning 1 januari | 580 | 580 |
| Utbetalda förmåner | -32 | -32 |
| Kostnad redovisad i resultaträkningen | 0 | 31 |
| Årets aktuariella förändring redovisad mot övrigt totalresultat | -6 | 1 |
| Redovisad avsättning 31 december | 542 | 580 |
Nettokostnad för förmånsbestämda pensionsplaner
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Intjänat under året | 0 | 10 |
| Reducering av pensionsförpliktelser | -16 | |
| Räntekomponent i årets ökning av nuvärdet av pensionsförpliktelsen | 16 | 21 |
| Redovisad pensionskostnad, netto | 0 | 31 |
Redovisad avsättning vid räkenskapsårets utgång
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Förpliktelser | 542 | 580 |
| Förvaltningstillgångar | - | - |
| Redovisad avsättning 31 december | 542 | 580 |
Årets aktuariella omvärdering resulterade i en vinst om 6 (förlust 1) Mkr, inklusive tillhörande löneskattekostnad 1 (0) Mkr, och har redovisats mot övrigt totalresultat. Ackumulerat uppgår aktuariella förluster till 87 (93) Mkr.
Viktigaste antagandena vid fastställandet av åtaganden för pensioner (%)
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Diskonteringsfaktor | 3,90 | 3,75 |
| Framtida lönehöjningar | E/T | 3,00 |
| Framtida pensionshöjningar (inflation) | 1,75 | 1,75 |
Delar av de förmånsbestämda pensionsåtagandena för tjänstemän inom Korsnäs i Sverige tryggas genom försäkring i Alecta. Då Alecta inte kan tillhandahålla tillräckliga uppgifter för att redovisa ITP-planen som förmånsbestämd redovisas den i enlighet med UFR 6 som avgiftsbestämd. Årets avgifter för pensionsförsäkringar som är tecknade i Alecta uppgick till 18 (5) Mkr. Alectas överskott kan fördelas till försäkringstagarna och/eller de försäkrade. Vid utgången av 2010 uppgick Alectas överskott i form av den kollektiva konsolideringsnivån till 146% (141%).
För samtliga avgiftsbestämda planer uppgick koncernens kostnad till 88 (70) Mkr (inklusive premier erlagda till Alecta). Under 2011 förväntas inbetalningar till förmånsbestämd plan uppgå till 15 Mkr.
Historisk information
| 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | |
|---|---|---|---|---|
| Nuvärde av förpliktelser | 542 | 580 | 580 | 972 |
| Verkligt värde av förvaltningstillgångar | - | - | - | -438 |
| Netto | 542 | 580 | 580 | 534 |
| Erfarenhetsbaserade justeringar | ||||
| Förmånsbestämda förpliktelser | - | -11 | 8 | 6 |
| Förvaltningstillgångar | - | - | - | 0 |
Koncernen har tidigare haft en förmånsbestämd plan för före detta anställda inom Korsnäs Paper Sacks Ltd i Storbritannien. Under 2008 avvecklades pensionsplanen genom att åtagandet återförsäkrades via ett externt försäkringsbolag. Pensionsplanens förvaltare informerade under 2009 bolaget om att det föreligger ett överskott i pensionsplanen efter att samtliga åtaganden återförsäkrats. Under 2010 har 14 Mkr erhållits från pensionsplanen redovisade under "Övriga rörelsekostnader" i koncernens resultaträkning. Det är ännu ej klargjort ifall bolaget kommer att erhålla ytterligare återbetalning.
Not 22 Övriga avsättningar
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Avgångsvederlag och övriga avsättningar för omstrukturering |
60 | 104 |
| Avsättning för miljöundersökningar | 5 | 5 |
| Övrigt | 0 | 1 |
| 65 | 110 | |
| Långfristiga | 26 | 51 |
| Kortfristiga | 39 | 59 |
| 65 | 110 | |
| Ingående balans, 1 januari | 110 | 137 |
| Utbetalda avgångsvederlag | -58 | -41 |
| Ny avsättning avgångsvederlag | 16 | 22 |
| Utbetalning av övriga avsättningar | 0 | -1 |
| Upplösning av övriga avsättningar | -3 | -7 |
| Utgående balans, 31 december | 65 | 110 |
Länsstyrelser har framfört krav på Kinnevik gällande miljöundersökningar vid ett antal platser där Fagersta AB (genom namnändringar och fusion Investment AB Kinnevik) bedrivit verksamhet fram till 1983. Kinneviks ståndpunkt är att bolagets ansvar att utföra eventuella saneringsåtgärder måste vara mycket begränsat, om ens något, främst med tanke på den långa tid som förflutit sedan eventuella föroreningsskador uppkommit och den lagstiftning som gällde då samt den omständighet att ett kvarts sekel förflutit sedan verksamheterna lades ner eller överläts till ny ägare. Kinnevik har därför inte gjort någon avsättning för eventuella kommande krav på saneringsåtgärder. 5 Mkr reserverades 2007 avseende krav på miljöundersökningar som Kinnevik kan behöva bekosta och av dessa har cirka 0,4 Mkr nyttjats under 2010.
Not 23 Leverantörsskulder och övriga skulder
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Fakturerade leverantörsskulder | 769 | 690 |
| Upplupna kostnader för varuinköp | 212 | 153 |
| Summa leverantörsskulder | 981 | 843 |
| Upplupna räntekostnader | 14 | 5 |
| Upplupna personalkostnader | 237 | 237 |
| Övriga upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 171 | 150 |
| Derivat, kassaflödessäkring elhedge | - | 23 |
| Övriga skulder | 119 | 107 |
| Summa övriga skulder | 541 | 522 |
För leverantörsskulder och övriga skulder till närstående, se not 28.
Not 24 Arvoden till valda revisorer
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Till Ernst & Young | ||
| Revisionsuppdrag | 2,3 | 2,6 |
| Övriga tjänster | 1,1 | 1,6 |
| 3,4 | 4,2 |
Not 25 Leasing
Koncernen hyr ett antal lokaler och andra anläggningstillgångar enligt operationella leasingavtal. Under 2010 har leasingbetalningarna uppgått till 20 (25) Mkr. Framtida minimibetalningar avseende ingångna avtal för förhyrda tillgångar per 31 december:
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Lokaler och andra anläggnings tillgångar |
Lokaler och andra anläggnings tillgångar |
|
| 2010 | 25 | |
| 2011 | 19 | 11 |
| 2012 | 15 | 10 |
| 2013 | 14 | 9 |
| 2014 | 12 | 12 |
| 2015 och senare | 22 | 1 |
| 82 | 68 |
Koncernen hade finansiella leasingavtal redovisade i balansräkningen om 4 (4) Mkr per 31 december 2010.
Not 26 Ställda säkerheter
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Avseende skulder till kreditinstitut | ||
| Pantbrev i fast egendom | 1 900 | 1 900 |
| Aktier i dotterbolag | 4 605 | 4 227 |
| Aktier i intressebolag och andra företag | 5 581 | 13 050 |
| Företagshypotek | 600 | 600 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar | - | 33 |
| 12 686 | 19 810 |
Noterade aktier i intressebolag, aktier i onoterade bolag samt aktier i dotterbolag har pantsatts till förmån för koncernens lån från ett antal banker. Pantsatta noterade aktiers marknadsvärde skall vid varje tillfälle uppgå till 200% av nyttjat lånebelopp. Pantbrev om 1.900 Mkr i fast egendom och företagshypotek om 600 Mkr i Korsnäs ingår som generell säkerhet avseende Korsnäs banklån.
Not 27 Eventualförpliktelser
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Borgens- och garantiförbindelser | 20 | 57 |
| Garantiåtaganden FPG | 9 | 9 |
| 29 | 66 |
Se även not 22 beträffande saneringskostnader för eventuella föroreningsskador.
Not 28 Upplysningar om närstående
Beträffande transaktioner med styrelse och företagsledning hänvisas till not 29. Kinnevik har under 2010 och 2009 haft transaktioner med följande närstående företag.
| Närstående företag | Närståenderelation |
|---|---|
| Bayport Management Ltd ("Bayport") | Intresseföretag till Kinnevik sedan juli |
| 2010, se not 11. | |
| Black Earth Farming Ltd | Intresseföretag till Kinnevik, se not 11. |
| Bomhus Energi AB | Intresseföretag till Kinnevik, se not 11. |
| CDON Group AB | Intresseföretag till Kinnevik, se not 11. |
| Tele2 AB ("Tele2") | Intresseföretag till Kinnevik, se not 11. |
| Modern Times Group MTG AB ("MTG") | Intresseföretag till Kinnevik, se not 11. |
| Metro International S.A. ("Metro") | Intresseföretag till Kinnevik, se not 11. |
| Transcom WorldWide S.A. ("Transcom") | Intresseföretag till Kinnevik, se not 11. |
| Millicom International Cellular S.A. ("Millicom") |
Intresseföretag till Kinnevik, se not 11. |
| Anima Regni Partners S.à.r.l ("Anima Regni") Närstående till Anima Regni äger aktier | i Kinnevik vilket ger ett betydande |
| inflytande över Kinnevik. | |
| Audit Value S.A. ("Audit Value") | Till Kinnevik närstående äger aktier i Audit Value, vilket ger ett betydande inflytande över Audit Value. |
| Altlorenscheurerhof S.A. | Intresseföretag till Kinnevik, se not 13. |
| Emesco AB ("Emesco") | Emesco med närstående ägde aktier i Kinnevik fram till 17 september 2009 |
| (då Kinnevik förvärvade Emesco), vilket innebar ett betydande inflytande över Kinnevik. |
Samtliga transaktioner med närstående parter har skett på armlängds avstånd, det vill säga på marknadsmässiga villkor. Vid förvärv och avyttringar har oberoende värderingar utgjort underlag vid förhandlingar om slutlig köpeskilling. Vid samtliga avtal avseende varor och tjänster jämförs priser med på marknaden aktuella priser från oberoende leverantörer för att säkerställa att samtliga avtal träffas på marknadsmässiga villkor.
Rörelseavtal med närstående
- Anima Regni, MTG och Tele2 hyr kontorslokaler av Kinnevik.
- Kinneviks dotterbolag Relevant Traffic utför tjänster inom digital försäljning och marknadsföring åt Tele2, MTG, CDON och Metro.
- Kinnevik köper telefonitjänster från Tele2 i ett flertal länder där båda bolagen bedriver verksamhet.
- Kinnevik köper internrevisionstjänster från Audit Value samt hyr lokaler av Altlorenscheurerhof.
- Övriga intäkter och rörelsekostnader avser i huvudsak vidarefakturering av kostnader samt utförda managementtjänster.
Finansiella lånetransaktioner med närstående
– Kinnevik har sedan 2008 haft en fordran i form av en förvärvsfinansiering och ett så kallat mezzaninlån på Bayport. Bayport har löpande betalat ränta på dessa lån. Under andra halvåret 2010 löstes dessa lån i sin helhet och Bayport ersatte sin finansiering med en noterad obligation där Kinnevik har tecknat 175 Mkr.
Övriga transaktioner
– Under andra kvartalet 2009 deltog Kinnevik i refinansieringen av Metro varvid 274 Mkr investerades i förlagsbevis och teckningsoptioner. Kinnevik tecknade 51,9% av den totala emissionen varav 44,1% med företrädesrätt och 7,8% utöver detta
i enlighet med utställd emissionsgaranti. Kinnevik erhöll ett arvode från Metro om 7,4 Mkr för utställd emissiongaranti i samband med refinansieringen. Förlagsbevisen redovisas till upplupet anskaffningsvärde genom användande av effektivräntemetoden med en årlig effektivränta om 16%.
– I april 2009 träffade Kinnevik avtal om att förvärva samtliga aktier i Emesco AB från Sapere Aude Trust reg., Jan Hugo Stenbecks dödsbo och Hugo Stenbecks Stiftelse, se vidare under Moderbolagets eget kapital, sidan 64.
Nedan följer sammanställning över Kinneviks intäkter, kostnader, fordringar och skulder till närstående.
| Koncernen | Moderbolaget | |||
|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | 2010 | 2009 | |
| Intäkter | ||||
| Anima Regni | 0,3 | - | - | - |
| Bayport | 0,9 | - | 0,4 | - |
| Black Earth Farming | 0,3 | 0,0 | 0,1 | 0,0 |
| Bomhus Energi | 4,5 | - | - | - |
| CDON | 1,1 | - | - | - |
| Emesco | - | 0,5 | - | - |
| Metro | 1,8 | 8,2 | 0,0 | 7,9 |
| Millicom | 0,1 | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| MTG | 4,6 | 3,4 | 0,1 | 0,3 |
| Tele2 | 7,7 | 12,8 | 0,1 | 0,0 |
| Transcom | 0,2 | 0,3 | 0,0 | 0,1 |
| 21,5 | 25,3 | 0,8 | 8,4 | |
| Rörelsekostnader | ||||
| Altlorenscheurerhof | -3,0 | -2,7 | -3,0 | -2,7 |
| Audit Value | -0,1 | -0,1 | - | - |
| Metro | -0,4 | -0,2 | -0,4 | -0,2 |
| MTG | -0,8 | -0,3 | -0,1 | -0,3 |
| Tele2 | -4,8 | -3,8 | -1,7 | -0,5 |
| -9,1 | -7,1 | -5,2 | -3,7 | |
| Ränteintäkter | ||||
| Bayport 1) | 7,6 | - | - | - |
| Metro, konvertibelt förlagslån | 33,0 | 15,5 | - | 6,4 |
| 40,6 | 15,5 | - | 6,4 | |
| Finansiella fordringar hos intressebolag |
||||
| Metro, konvertibelt förlagslån | 225 | 192 | - | - |
| Bayport, obligationslån | 175 | - | - | - |
| Övriga intressebolag | 3 | 3 | - | - |
| 403 | 195 | - | - | |
| Kundfordringar och övriga | ||||
| kortfristiga fordringar | ||||
| Bomhus Energi | 3 | - | - | - |
| CDON | 1 | - | - | - |
| MTG | 1 | 1 | - | - |
| Tele2 | 1 | 1 | - | - |
| 6 | 2 | - | - |
1) Bolaget blev närstående i juli 2010. Avser ränteintäkter juli till och med december 2010.
Not 29 Personal
Medelantal anställda
| 2010 | 2009 | |||
|---|---|---|---|---|
| män | kvinnor | män | kvinnor | |
| Koncernen | ||||
| Sverige | 1 379 | 229 | 1 406 | 235 |
| Tyskland | 3 | 1 | 4 | 1 |
| Lettland | 191 | 37 | 207 | 35 |
| Polen | 61 | 7 | 65 | 7 |
| Spanien | 7 | 4 | 5 | 5 |
| Schweiz | 1 | - | 1 | - |
| Storbritannien | 6 | - | 6 | - |
| Frankrike | 11 | 4 | 14 | 3 |
| Ryssland | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Kina | 1 | 1 | - | - |
| 1 660 | 283 | 1 709 | 287 | |
| Totalt antal anställda | 1 943 | 1 996 |
Fördelning mellan kvinnor och män i styrelsen och ledningsgruppen, koncernen 1)
| 2010 | 2009 | |||
|---|---|---|---|---|
| män | kvinnor | män | kvinnor | |
| Styrelseledamöter | ||||
| Valda av årsstämman | 31 | 4 | 24 | 5 |
| Arbetstagarrepresentanter, ordinarie |
4 | - | 4 | - |
| Arbetstagarrepresentanter, suppleanter |
4 | - | 4 | - |
| VD | - | 1 | - | 1 |
| Övriga personer i företagets ledning |
4 | 1 | 4 | 1 |
| 43 | 6 | 36 | 7 |
1) Koncernen har vad gäller fördelning mellan kvinnor och män i styrelsen och ledningsgruppen definierats som följande bolag: Investment AB Kinnevik, Korsnäs AB, Mellersta Sveriges Lantbruks AB, Sia Latgran, Relevant Traffic Europe AB och Vireo Energy AB.
Fördelning mellan kvinnor och män i styrelsen och ledningsgruppen, moderbolaget
| 2010 | 2009 | |||
|---|---|---|---|---|
| män | kvinnor | män | kvinnor | |
| Styrelseledamöter | ||||
| Valda av årsstämman | 6 | 1 | 6 | 1 |
| Arbetstagarrepresentanter, ordinarie |
2 | - | 2 | - |
| Arbetstagarrepresentanter, suppleanter |
2 | - | 2 | - |
| VD | - | 1 | - | 1 |
| Övriga personer i företagets ledning |
3 | 1 | 3 | 1 |
| 13 | 3 | 13 | 3 |
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader (Tkr)
| 2010 | 2009 | |||
|---|---|---|---|---|
| Styrelse VD och ledande befatt ningsha vare 1) |
Övriga an ställda 3) |
Styrelse VD och ledande befatt ningsha vare 1) |
Övriga an ställda 3) |
|
| Koncernen | ||||
| Sverige | 31 864 809 257 | 28 579 770 172 | ||
| Övriga länder | 4 727 | 56 674 | 7 053 | 63 334 |
| Totalt löner och andra ersättningar | 36 591 | 865 931 | 35 632 | 833 506 |
| Sociala kostnader | 20 100 355 879 | 17 983 336 048 | ||
| Varav pensionskostnader 2) | 10 880 | 92 995 | 6 567 | 84 842 |
1) Avser styrelse och VD för samtliga koncernbolag samt ledande befattningshavare i moderbolaget.
2) Uppgift avseende styrelse och VD avser nuvarande och tidigare styrelseledamöter samt verkställande direktörer.
3) I beloppet ingår 53 (36) Mkr i under året utbetalda ersättningar som avser kostnadsförda omstruktureringskostnader inom Korsnäs 2009 och tidigare.
Pensions- och övriga förpliktelser samt liknande förmåner till tidigare styrelseledamöter och VDar uppgår i koncernen till 48.322 (60.777) Tkr. Beloppen är skuldförda i koncernens balansräkning.
Principer
Riktlinjer för ersättning till ledande befattningshavare beslutade på årsstämman 2010 framgår av Förvaltningsberättelsen. Med utgångspunkt från dessa riktlinjer utarbetar ett ersättningsutskott principer och förslag till ersättningar för ledningen.
Styrelsen utser, efter konsultation med valberedningen, ledamöter och ordförande i Ersättningsutskottet. Ersättningsutskottets uppdrag omfattar frågor om löner, pensionsvillkor, incitamentsprogram, andra rörliga ersättningar och övriga anställningsvillkor för VD och övriga ledande befattningshavare i moderbolaget samt VD i Korsnäs.
Cristina Stenbeck, Wilhelm Klingspor och Erik Mitteregger var ledamöter av Ersättningsutskottet under 2010. Ordförande i utskottet var Wilhelm Klingspor.
Ersättning till verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare utgörs av grundlön, eventuell rörlig lön, sedvanliga förmåner samt pension. Rörlig lön kan utgå med maximalt 50% av fast lön. Under 2010 och 2009 uppgick antalet övriga ledande befattningshavare, utöver moderbolagets VD, till fem personer.
Ersättning till verkställande direktör och övriga ledande befattningshavare (Tkr)
| 2010 | 2009 | |||
|---|---|---|---|---|
| VD | Övriga ledande befatt nings havare |
VD | Övriga ledande befatt nings havare |
|
| Fast lön | 6 104 | 10 570 | 5 998 | 9 299 |
| Rörlig lön | 2 820 | 3 674 | 2 368 | 4 238 |
| Förmåner | 119 | 485 | 101 | 451 |
| Pensionskostnader | 1 220 | 2 192 | 1 174 | 1 788 |
| Beräknade kostnader för aktierela terade ersättningar |
2 158 | 3 904 | 1 284 | 1 760 |
Till moderbolagets VD har pensionspremieinbetalningar om 20% av fast lön utgått. För VD gäller att vid uppsägning från bolagets sida föreligger rätt till lön under en uppsägningstid om 18 månader. Lön under uppsägningstid avräknas mot lön erhållen från eventuell ny anställning under uppsägningstiden. Vid uppsägning från verkställande direktörens sida föreligger en uppsägningstid om 12 månader.
För övriga fem ledande befattningshavare har pensionspremieinbetalningar om maximalt 20% av fast lön utgått. Pensionspremier erläggs till försäkringsbolag. För öv-
Arvode till moderbolagets styrelseledamöter (Tkr)
| 2010 | 2009 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| För styrelse uppdrag i moder bolaget |
För styrel seuppdrag i dotterbolag |
Summa arvode |
För styrel seuppdrag i moder bolaget |
För styrel seuppdrag i dotterbolag |
Summa arvode |
|
| Cristina Stenbeck (ordförande) | 950 | 950 | 925 | 150 | 1 075 | |
| Vigo Carlund | 400 | 500 | 900 | 400 | 400 | 800 |
| John Hewko | 425 | 425 | 400 | - | 400 | |
| Wilhelm Klingspor | 525 | 150 | 675 | 525 | 150 | 675 |
| Erik Mitteregger | 600 | 600 | 575 | - | 575 | |
| Stig Nordin | 475 | 150 | 625 | 475 | 150 | 625 |
| Allen Sangines-Krause 1) | 500 | 500 | 500 | - | 500 | |
| 3 875 | 800 | 4 675 | 3 800 | 850 | 4 650 |
1) I januari 2011 tecknade Kinnevik avtal med Allen Sangines-Krause genom bolag som berättigar till konsultarvode om 2 Mkr per år för tjänster utförda åt styrelsen och företagsledningen för Kinnevik utöver sedvanligt styrelsearbete. Allen Sangines-Krause anses från detta datum inte vara oberoende styrelseledamot i förhållande till bolaget och bolagsledningen.
riga ledande befattningshavare föreligger vid uppsägning från bolagets sida rätt till lön under en uppsägningstid om lägst 6 och högst 18 månader. Lön under uppsägningstid avräknas mot lön erhållen från eventuell ny anställning under uppsägningstiden.
Incitamentsprogram
För ledande befattningshavare och andra nyckelpersoner anställda i Kinnevikkoncernen finns långsiktiga incitamentsprogram ("Planerna") som erfordrar att deltagarna äger Kinnevikaktier.
För varje aktie den anställde innehar inom ramen för Planerna har bolaget tilldelat målbaserade respektive prestationsbaserade aktierätter. Under förutsättning att vissa mål- och prestationsbaserade villkor för respektive period som Planerna omfattar (1 april 2008 - 31 mars 2011, 1 april 2009 - 31 mars 2012 samt 1 april 2010 - 31 mars 2013, "Mätperioderna") har uppfyllts, att deltagaren fortfarande är anställd i Kinnevikkoncernen vid offentliggörandet av Kinneviks delårsrapport för perioden januari - mars 2011, januari - mars 2012 respektive januari - mars 2013, samt att deltagaren har bibehållit de innehavda aktierna, berättigar varje målbaserad respektive prestationsbaserad aktierätt till erhållande av en B-aktie i bolaget.
Antalet aktier som den anställde kommer att erhålla är beroende av uppfyllandet av fastställda mål- och prestationsbaserde villkor under mätperioderna baserade på:
- Totalavkastningen på Kinneviks B-aktie
- Genomsnittlig årlig utveckling av substansvärdet, inklusive utdelningar
- Genomsnittlig årlig avkastning inom affärsområdet Nya Investeringar
- Genomsnittlig normaliserad avkastning på operativt kapital i Korsnäs
- Genomsnittlig EBITDA-marginal i Korsnäs i förhållande till en jämförelsegrupp
Vilka mål som ingår i respektive deltagares program är beroende av i vilket bolag deltagaren är anställd.
För att likställa deltagarnas intresse med aktieägarnas kommer bolaget kompensera för lämnade utdelningar genom att antalet aktier som respektive aktierätt berättigar till ökas.
Planen beslutad 2008 med mätperiod 1 april 2008 - 31 mars 2011 hade per 31 december 2010 ett deltagande omfattande sammanlagt 17.600 aktier som innehas av anställda och som ger en tilldelning av högst 91.400 aktierätter, varav 17.600 målbaserade aktierätter och 73.800 prestationsbaserade aktierätter. Planen omfattar följande antal aktier och maximalt antal aktierätter för de olika kategorierna: koncernens verkställande direktör totalt högst 4.000 innehavda aktier och 7 aktierätter per innehavd aktie, ledande befattningshavare i Kinnevik (kategori 1) och verkställande direktören för Korsnäs totalt högst 1.500 innehavda aktier och 5,5 aktierätter per innehavd aktie, ledande befattningshavare i Kinnevik (kategori 2) och övriga medlemmar i Korsnäs ledningsgrupp totalt högst 700 innehavda aktier och 4 aktierätter per innehavd aktie, samt övriga deltagare totalt högst 400 innehavda aktier och 4 aktierätter per innehavd aktie. Deltagarens maximala vinst är begränsad till 570 kronor per aktierätt. Den maximala utspädningen uppgår till högst 0,04% vad gäller utestående aktier, 0,02% av rösterna samt 0,03% vad gäller programmets kostnad enligt IFRS 2 i förhållande till Kinneviks börsvärde.
Planen beslutad 2009 med mätperiod 1 april 2009 - 31 mars 2012 hade per 31 december 2010 ett deltagande omfattande sammanlagt 27.700 aktier som innehas av anställda och som ger en tilldelning av högst 143.800 aktierätter, varav 27.700 målbaserade aktierätter och 116.100 prestationsbaserade aktierätter. Planen omfattar följande antal aktier och maximalt antal aktierätter för de olika kategorierna: koncernens verkställande direktör totalt högst 5.500 innehavda aktier och 7 aktierätter per innehavd aktie, verkställande direktören för Korsnäs totalt högst 3.000 innehavda aktier och 5,5 aktierätter per innehavd aktie, ledande befattningshavare i Kinnevik (kategori 1) totalt högst 2.000 innehavda aktier och 5,5 aktierätter per innehavd aktie, ledande befattningshavare i Kinnevik (kategori 2) och övriga medlemmar i Korsnäs ledningsgrupp totalt högst 1.000 innehavda aktier och 4 aktierätter per innehavd aktie, samt övriga deltagare totalt högst 550 innehavda aktier och 4 aktierätter per innehavd aktie. Deltagarens maximala vinst är begränsad till 320 kronor per aktierätt. Den maximala utspädningen uppgår till högst 0,07% vad gäller utestående aktier, 0,03% av rösterna samt 0,02% vad gäller programmets kostnad enligt IFRS 2 i förhållande till Kinneviks börsvärde.
Planen beslutad 2010 med mätperiod 1 april 2010 - 31 mars 2013 hade per 31 december 2010 ett deltagande omfattande sammanlagt 22.900 aktier som innehas av anställda och som ger en tilldelning av högst 115.600 aktierätter, varav 22.900 målbaserade aktierätter och 92.700 prestationsbaserade aktierätter. Planen omfattar följande antal aktier och maximalt antal aktierätter för de olika kategorierna: koncernens verkställande direktör totalt högst 4.000 innehavda aktier och 7 aktierätter per innehavd aktie, verkställande direktören för Korsnäs totalt högst 2.000 innehavda aktier och 5,5 aktierätter per innehavd aktie, ledande befattningshavare i Kinnevik (kategori 1) totalt högst 1.500 innehavda aktier och 5,5 aktierätter per innehavd aktie, ledande befattningshavare i Kinnevik (kategori 2) och övriga medlemmar i Korsnäs ledningsgrupp totalt högst 700 innehavda aktier och 4 aktierätter per innehavd aktie, samt övriga deltagare totalt högst 400 innehavda aktier och 4 aktierätter per innehavd aktie. Deltagarens maximala vinst är begränsad till 573 kronor per aktierätt. Den maximala utspädningen uppgår till högst 0,05% vad gäller utestående aktier, 0,02% av rösterna samt 0,02% vad gäller programmets kostnad enligt IFRS 2 i förhållande till Kinneviks börsvärde.
Planerna beskrivna ovan kan föranleda kostnader för Kinnevikkoncernen i form av dels sociala avgifter vid utnyttjande, dels personalkostnader under intjänandeperioden vilket reserveras löpande.
Årets kostnad uppgår till totalt 10 (4) Mkr och är beräknad utifrån aktuellt förväntat utfall om samtliga deltagare fortfarande är anställda vid mätperiodens slut.
Not 30 Finansiella tillgångar och skulder fördelade per kategori
| 2010 | Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultat räkningen |
Finansiella tillgångar som hålles till förfall |
Lånefordringar och kund fordringar |
Derivat, kassa flödes säkringar |
Finansiella skulder |
Summa redovisat värde |
Verkligt värde |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde, nivå 1 |
51 469 | 75 | 51 544 | 51 544 | |||
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde, nivå 3 |
2 852 | 2 852 | 2 852 | ||||
| Finansiella tillgångar som hålles till förfall | 225 | 225 | 268 | ||||
| Kundfordringar | 829 | 829 | 829 | ||||
| Övriga omsättningstillgångar | 3 | 288 | 291 | 291 | |||
| Kortfristiga placeringar | 5 | 5 | 5 | ||||
| Kassa och bank | 145 | 145 | 145 | ||||
| Summa finansiella tillgångar | 54 324 | 225 | 1 267 | 75 | 55 891 | 55 934 | |
| Räntebärande lån | 7 144 | 7 144 | 7 144 | ||||
| Leverantörsskulder | 981 | 981 | 981 | ||||
| Övriga skulder | 304 | 304 | 304 | ||||
| Summa finansiella skulder | 8 429 | 8 429 | 8 429 |
| 2009 | Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde via resultat räkningen |
Finansiella tillgångar som hålles till förfall |
Lånefordringar och kund fordringar |
Derivat, kassa flödes säkringar |
Finansiella skulder |
Summa redovisat värde |
Verkligt värde |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde, nivå 1 |
41 723 | 41 723 | 41 723 | ||||
| Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde, nivå 3 |
861 | 861 | 861 | ||||
| Finansiella tillgångar som hålles till förfall | 192 | 192 | 196 | ||||
| Kundfordringar | 741 | 741 | 741 | ||||
| Övriga omsättningstillgångar | 3 | 527 | 530 | 530 | |||
| Kortfristiga placeringar | 51 | 51 | 51 | ||||
| Kassa och bank | 186 | 186 | 186 | ||||
| Summa finansiella tillgångar | 42 587 | 192 | 1 505 | 44 284 | 44 288 | ||
| Räntebärande lån | 8 197 | 8 197 | 8 197 | ||||
| Leverantörsskulder | 843 | 843 | 843 | ||||
| Övriga skulder | 23 | 262 | 285 | 285 | |||
| Summa finansiella skulder | 23 | 9 302 | 9 325 | 9 325 |
Löptid
Löptiden för räntebärande lån framgår av not 20. Av övriga finansiella skulder förfaller merparten inom en till sex månader.
Verkligt värde
För finansiella instrument som redovisas till upplupet anskaffningsvärde och som löper med rörlig ränta eller där löptiden är kort så överensstämmer bokfört värde och verkligt värde. Det verkliga värdet för tillgångar som hålles till förfall avser marknadspriset på balansdagen på Nasdaq OMX Stockholmbörsen.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde fördelas enligt följande:
- Nivå 1: Verkligt värde fastställt utifrån noterade priser på en aktiv marknad för samma instrument.
- Nivå 2: Verkligt värde fastställt utifrån värderingstekniker med observerbara marknadsdata, antingen direkt (som pris) eller indirekt (härlett från pris) och som inte inkluderats i nivå 1.
- Nivå 3: Verkligt värde fastställt med hjälp av värderingsteknik, med väsentliga inslag av indata som inte är observerbara på marknaden.
Finansiella tillgångar värderade till verkligt värde, nivå 3
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Ingående bokfört värde 1 januari | 861 | 760 |
| Investeringar | 1 411 | 109 |
| Amortering på lånefordringar | -112 | - |
| Värdeförändring redovisat över resultaträkningen | 693 | 1 |
| Valutakursvinst/förlust redovisad över resultaträkningen | -1 | -9 |
| Utgående balans, 31 december | 2 852 | 861 |
I det utgående värdet per 31 december 2010 ingår 882 Mkr i orealiserat resultat.
Not 31 Finansiell riskhantering
Koncernens finansiering och hantering av finansiella risker är centraliserad till Kinneviks finansfunktion och bedrivs utifrån en av styrelsen fastställd finanspolicy. Koncernen har en modell för riskhantering, vilken syftar till att identifiera, kontrollera och reducera risker. Rapportering av identifierade risker och hantering av dessa sker en gång per kvartal till Kinneviks styrelse.
Kinnevik är exponerat mot finansiella risker främst avseende:
- Aktiekursförändringar, det vill säga värdeförändring i den noterade aktieportföljen.
- Ränteförändringar till följd av förändringar i marknadsräntor.
– Valutakurser bestående av transaktionsexponering och omräkningsexponering.
– Likviditet och refinansiering, det vill säga risken att kostnaden blir högre och finansieringsmöjligheterna begränsade när lån skall omsättas samt att betalningsförpliktelser inte kan uppfyllas som en följd av otillräcklig likviditet.
Aktiekursrisk
Kinneviks strategi är att aktivt vara delaktig i de bolag koncernen investerar i. Verksamheten består bland annat i förvaltning av en aktieportfölj med betydande investeringar i ett mindre antal noterade bolag. Det innebär att portföljen är koncentrerad till ett litet antal bolag vilket gör att avkastningen är beroende av hur dessa bolag och deras respektive industrier utvecklas. Genom att vara en aktiv ägare kan avkastningen maximeras och riskerna kontrolleras.
Koncernens tillgångar är, genom ägandet av aktier i olika bolag som bedriver verksamhet i mer än 60 länder, indirekt exponerade mot politisk risk. Av marknadsvärdet på Kinneviks totala tillgångar på cirka 65 miljarder kronor per 31 december 2010 var över 50% exponerade mot tillväxtmarknader i Latinamerika, Afrika söder om Sahara, Ryssland och Östeuropa.
Den koncentrerade aktieportföljen innebär att det finns en betydande likviditetsrisk i portföljen i den meningen att det är svårt för Kinnevik att utan kurspåverkan under en begränsad tid göra betydande förändringar i portföljens sammansättning.
Delar av aktieportföljen används som säkerhet för Kinneviks lån från banker. Per 31 december 2010 var 10% (30%) av aktieportföljen använd som säkerhet för koncernens lån, se vidare under not 26.
Aktiekursrisken i Kinneviks portfölj kan illustreras med att en procents förändring av kurserna på samtliga noterade aktieinnehav per 31 december 2010 skulle ha påverkat resultat och eget kapital med 515 Mkr.
Ränterisk
Kinneviks policy är att hålla en kort räntebindning eftersom bolagets uppfattning är att kort räntebindning leder till lägre räntekostnad över tiden. Koncernen har ingen upplåning med fast räntebindning längre än tre månader. Per den 31 december 2010 var samtliga Kinneviks skulder till kreditinstitut, 7.182 Mkr, exponerade mot ränteförändringar, varav 6.844 Mkr mot förändringar i Stibor och 338 Mkr mot förändringar i Euribor. En ökning av de korta marknadsräntorna skulle inom tre månader ha full effekt på Kinneviks räntekostnad. En ökning av den genomsnittliga räntan med 1% skulle ha påverkat resultatet med 72 Mkr. Kinnevik anser sig kunna hantera tillfälliga negativa förändringar i den underliggande räntan tack vare tillgången till ett positivt kassaflöde från Korsnäs, men följer risken för att kunna hantera eventuella konsekvenser en kraftig räntehöjning skulle ha på verksamheten.
Valutarisk
Transaktionsexponering
Koncernens intäkter och rörelsekostnader uppstår huvudsakligen i SEK och EUR. Koncernens policy är att sträva mot matchning av intäkter och kostnader i samma valuta. Nettoflödet av koncernens in- och utflöden i utländsk valuta uppgick under året till ett netttoinflöde om cirka 600 Mkr (600 Mkr), vilket främst består av EUR. Koncernens policy är att inte säkra denna transaktionsexponering, med motivet att det är ett jämnt löpande nettoinflöde av utländsk valuta som även med kurssäkring över tiden skulle påverkas av kursförändringar. Dock har Kinnevik möjlighet att kurssäkra
enstaka transaktioner där valutarisken är av stor betydelse. Den 31 december 2010 hade Kinnevik inga utestående terminskontrakt.
En förändring av EUR/SEK-kursen med +/-5% skulle påverkat koncernens resultat 2010 med cirka +/-30 Mkr.
Omräkningsexponering
Omräkningsexponering uppstår vid omräkning av de utländska dotterbolagens resultat och eget kapital till svenska kronor samt i den mån sysselsatt kapital inom koncernen och dess finansiering är i olika valutor. Kinneviks policy är att via extern upplåning i olika valutor finansiera sysselsatt kapital i samma valuta. Ifall detta ej är möjligt och betydande tillfälliga valutaexponeringar finns, ger koncernens finanspolicy möjlighet att använda valutasäkringar. Per den 31 december 2010 fanns inga sådana utestående terminskontrakt. Omräkningsexponering som uppstår till följd av omräkning av utländska dotterbolags resultat och eget kapital säkras inte då detta inte anses vara av materiell betydelse för Kinnevik. En förändring av PLN/SEK kursen med 5% skulle ha påverkat koncernens nettotillgångar med 9 (9) Mkr per den 31 december 2010. En förändring av LVL/SEK kursen med 5% skulle ha påverkat koncernens nettotillgångar med 7 (7) Mkr per samma datum. En förändring av EUR/SEK- eller USD/SEK-kursen skulle inte ha haft någon materiell påverkan på koncernens nettotillgångar.
Förutom den omräkningsexponering som finns inom de rörelsedrivande dotterbolagen är Kinnevik indirekt exponerad mot valutakursrisker genom sitt ägande av aktier i noterade bolag med utländsk verksamhet som till exempel Millicom, Tele2 och MTG. Den främsta valutakursrisken finns i Millicom, ett bolag som redovisas i USD och har sin huvudnotering i USA samt bedriver verksamhet i Latinamerika och Afrika. Per den 31 december 2010 uppgick det redovisade värdet av Kinneviks aktier i Millicom till 24.309 Mkr.
Likviditets- och refinansieringsrisk
Kinneviks likviditetsrisk begränsas genom att en stor del av tillgångarna utgörs av noterade aktier. Per 31 december 2010 fanns dessutom likvida medel och beviljade tillgängliga, ej nyttjade kreditramar om 4.923 Mkr.
Kinneviks refinansieringsrisk begränsas dels genom att ha lånefaciliteter från ett antal olika banker som förfaller vid olika tidpunkter och dels genom att sträva efter att refinansiera dessa minst sex månader innan förfall. Per 31 december 2010 uppgick de totala låneramarna från kreditinstitut till 11.955 (11.915) Mkr och hade en genomsnittlig återstående löptid om 3,2 (1,8) år.
Moderbolagets !nansiella rapporter
Moderbolagets resultaträkning
för tiden 1 januari-31 december (Mkr)
| Not | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 19 | 22 | |
| Administrationskostnader | -83 | -71 | |
| Övriga rörelseintäkter | 4 | 3 | |
| Rörelseresultat | -60 | -46 | |
| Erhållna utdelningar | 2 | 1 445 | 1 754 |
| Resultat från finansiella anläggningstillgångar, intresseföretag |
4 | 40 | 130 |
| Resultat från finansiella anläggningstillgångar, dotterföretag |
4 | 491 | 14 998 |
| Ränteintäkter och liknande resultatposter | 3 | 554 | 50 |
| Räntekostnader och liknande resultatposter | 3 | -149 | -138 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 321 | 16 748 | |
| Skatt | -57 | 34 | |
| Årets resultat 1) | 2 264 | 16 782 | |
| 1) Årets resultat överensstämmer med årets |
totalresultat.
Moderbolagets balansräkning per den 31 december (Mkr)
| Not | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Inventarier | 6 | 2 | 2 |
| Aktier och andelar i koncernföretag | 8 | 17 725 | 17 310 |
| Fordringar hos koncernföretag | 14 108 | 13 146 | |
| Aktier och andelar i intressebolag | 7 | 10 679 | 10 334 |
| Aktier och andelar i andra företag | 7 | 29 | 46 |
| Uppskjuten skattefordran | 4 | 9 | |
| Övriga långfristiga fordringar | - | 1 | |
| Summa anläggningstillgångar | 42 547 | 40 848 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Fordringar hos koncernföretag | 533 | 397 | |
| Övriga fordringar | 16 | 11 | |
| Upplupna intäkter | 0 | 1 | |
| Förutbetalda kostnader | 2 | 3 | |
| Kortfristiga placeringar | - | 50 | |
| Likvida medel | 1 | 3 | |
| Summa omsättningstillgångar | 552 | 465 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 43 099 | 41 313 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | 10 | ||
| Bundet eget kapital | |||
| Aktiekapital (277.583.190 aktier med kvotvärde 0,10 kr) |
28 | 28 | |
| Reservfond | 6 868 | 6 868 | |
| Fritt eget kapital | |||
| Överkursfond | 1 616 | 1 616 | |
| Balanserat resultat | 26 196 | 10 446 | |
| Årets resultat | 2 264 | 16 782 | |
| Summa eget kapital | 36 972 | 35 740 | |
| Obeskattade reserver | 1 | 0 | |
| Not | 2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|
| Avsättningar | |||
| Avsättningar för pensioner | 26 | 28 | |
| Övriga avsättningar | 9 | 9 | 16 |
| Summa avsättningar | 35 | 44 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Externa räntebärande lån | 11 | 2 467 | 3 037 |
| Skulder till koncernföretag | 2 693 | 359 | |
| Summa långfristiga skulder | 5 160 | 3 396 | |
| Kortfristiga skulder | |||
| Externa räntebärande lån | 11 | 57 | 572 |
| Leverantörsskulder | 4 | 2 | |
| Skulder till koncernföretag | 809 | 1 507 | |
| Övriga skulder | 41 | 36 | |
| Upplupna kostnader | 12 | 20 | 16 |
| Summa kortfristiga skulder | 931 | 2 133 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 43 099 | 41 313 | |
| Ställda säkerheter | 13 | 8 035 | 10 443 |
| Eventualförpliktelser | 14 | 2 | 2 |
Moderbolagets kassaflödesanalys
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||
| Årets rörelseresultat | -60 | -46 |
| Poster som inte ingår i kassaflödet | -4 | -7 |
| Betald skatt | 13 | -31 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före föränd | ||
| ring av rörelsekapital | -51 | -84 |
| Förändring av rörelsetillgångar | 1 | -3 |
| Förändring av rörelseskulder | 21 | 4 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | -29 | -83 |
| Investeringsverksamheten | ||
| Investering i dotterbolag | -14 | - |
| Investering i materiella anläggningstillgångar | -1 | 0 |
| Försäljning av aktier och övriga värdepapper | 17 | -1 |
| Erhållen utdelning, extern | 789 | 681 |
| Erhållen ränta | 531 | 44 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | 1 322 | 724 |
| Finansieringsverksamheten | ||
| Upptagande av lån | 261 | 774 |
| Amortering av lån | -1 346 | -1 935 |
| Förändring koncernmellanhavanden | 722 | 1 069 |
| Betalda räntor | -151 | -160 |
| Erlagd utdelning | -831 | -521 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -1 345 | -773 |
| Årets kassaflöde | -52 | -132 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar vid årets början | 53 | 185 |
| Likvida medel och kortfristiga placeringar vid årets slut | 1 | 53 |
Förändringar i moderbolagets eget kapital (Mkr)
| Aktie kapital |
Reserv fond |
Fritt eget kapital |
Summa | |
|---|---|---|---|---|
| Belopp vid årets ingång | ||||
| 1 januari 2009 | 26 | 6 868 | 10 846 | 17 740 |
| Nyemission (förvärv Emesco) 1) | 2 | – | 1 616 | 1 618 |
| Kontantutdelning 2) | – | – | -521 | -521 |
| Koncernbidrag | – | – | 161 | 161 |
| Skatt på koncernbidrag | – | – | -42 | -42 |
| Effekt av aktiesparprogram | – | – | 2 | 2 |
| Årets resultat | – | – | 16 782 | 16 782 |
| Belopp vid årets utgång | ||||
| 31 december 2009 | 28 | 6 868 | 28 844 | 35 740 |
| Kontantutdelning 3) | – | – | -831 | -831 |
| Koncernbidrag | – | – | -275 | -275 |
| Skatt på koncernbidrag | – | – | 72 | 72 |
| Effekt av aktiesparprogram | – | – | 2 | 2 |
| Årets resultat | – | – | 2 264 | 2 264 |
| Belopp vid årets utgång | ||||
| 31 december 2010 | 28 | 6 868 | 30 076 | 36 972 |
1) Betalning av Emescos aktieportfölj skedde genom en nyemission av 16.676.260 Kinnevik B-aktier till aktieägarna i Emesco, motsvarande cirka 6,0% av kapitalet och 2,3% av rösterna i Kinnevik efter emissionen. Vid fastställande av antalet B-aktier som skulle emitteras värderades B-aktierna i Kinnevik till en kurs som motsvarade en premie på 17,5% och 12,1% under substansvärdet, jämfört med det volymvägda genomsnittet under de senaste tio handelsdagarna innan affären avtalades den 23 april. B-aktiens marknadsvärde den 17 september då affären slutfördes uppgick till 97 kronor.
2) Vid årsstämman den 11 maj 2009 beslutades om en kontant utdelning på 2,00 kronor per aktie, totalt 521 Mkr.
3) Vid årsstämman den 17 maj 2010 beslutades om en kontant utdelning på 3,00 kronor per aktie, totalt 831 Mkr.
Noter till moderbolagets finansiella rapporter
Not 1 Moderbolagets redovisningsprinciper
Moderbolagets årsredovisning är upprättad i enlighet med svensk lag och med tillämpning av rekommendation RFR 2 Redovisning för juridiska personer från Rådet för finansiell rapportering.
Moderbolagets redovisningsprinciper avviker från koncernens principer när det gäller värdering av finansiella instrument och pensionsskulder. Moderbolaget tillämpar RFR 2 vilken ger möjlighet till att inte följa IAS 39. Finansiella instrument värderas därmed inte till verkligt värde, som i koncernen, utan till anskaffningskostnad med avdrag för eventuell nedskrivning. Pensionsskulder redovisas i enlighet med svenska principer.
För information om transaktioner med närstående, hänvisas till not 28 för Koncernen.
Not 2 Erhållna utdelningar
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Dotterföretag | 0 | 1 073 |
| Intresseföretag | ||
| Modern Times Group MTG AB, kontant utdelning | 55 | 50 |
| Modern Times Group MTG AB, aktier i CDON Group AB | 306 | |
| SCD Invest AB (återbetalt aktieägartillskott) | 350 | |
| Tele2 AB | 734 | 627 |
| Övriga företag | ||
| Radio Components Sweden AB | - | 4 |
| 1 445 | 1 754 |
Not 3 Finansiella intäkter och kostnader
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Ränteintäkter från utomstående | 4 | 22 |
| Ränteintäkter från koncernföretag | 527 | 20 |
| Övriga finansiella intäkter | - | 8 |
| Kursdifferenser | 23 | - |
| Finansiella intäkter | 554 | 50 |
| Räntekostnader till kreditinstitut | -74 | -111 |
| Räntekostnader till koncernföretag | -75 | -23 |
| Kursdifferenser | - | -4 |
| Finansiella kostnader | -149 | -138 |
| Finansnetto | 405 | -88 |
Not 4 Resultat från finansiella anläggningstillgångar
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Återförd nedskrivning intresseföretag | 39 | 131 |
| Övrigt | 1 | -1 |
| Summa resultat från intresseföretag | 40 | 130 |
| Koncernintern försäljning av aktier i Millcellvik AB | - | 15 076 |
| Nedskrivning aktier i dotterföretag | -1 | -201 |
| Återförd nedskrivning dotterföretag | 480 | 123 |
| Återbetalning aktieägartillskott från dotterbolag | 12 | - |
| Summa resultat från dotterföretag | 491 | 14 998 |
Återförd nedskrivning av aktier i intressebolag 2010 avser Metro International S.A. och har gjorts till följd av en återhämtning av marknadsvärdet. Återförd nedskrivning dotterföretag avser Kinnevik New Ventures AB till följd av bedömd värdeuppgång.
Not 5 Arvoden till valda revisorer
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Till Ernst & Young | ||
| Revisionsuppdrag | 0,8 | 0,7 |
| Övriga tjänster | 0,3 | 0,7 |
| 1,1 | 1,4 |
Not 6 Materiella anläggningstillgångar
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Inventarier | ||
| Ingående anskaffningsvärde | 4 | 4 |
| Årets investeringar | 1 | 0 |
| Årets försäljningar/utrangeringar | -1 | 0 |
| Utgående anskaffningsvärden | 4 | 4 |
| Ingående ackumulerade avskrivningar | -2 | -2 |
| Årets försäljningar/utrangeringar | 0 | 0 |
| Årets avskrivningar | 0 | 0 |
| Utgående ackumulerade avskrivningar | -2 | -2 |
| Utgående restvärde | 2 | 2 |
| Not 7 Aktier och andelar | 2010 | 2009 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Intressebolag | Org nr | Säte | Antal aktier, 2010 |
Kapital/ röster (%) |
Bokfört värde |
Kapital/ röster (%) |
Bokfört värde |
| Altlorenscheurerhof S.A. | Luxemburg | 625 | 33 | 11 | 33 | 11 | |
| CDON Group AB | 556035-6940 | Malmö | 9 935 011 | 15 | 306 | - | - |
| Metro International S.A. | Luxemburg | 232 546 906 | 44/40 | 269 | 44/40 | 230 | |
| Metro International S.A. teckningsoptioner | 106 | 106 | |||||
| Modern Cartoons Ltd | USA | 2 544 000 | 23 | 0 | 23 | 0 | |
| Modern Times Group MTG AB | 556309-9158 | Stockholm | 9 935 011 | 15/36 | 1 133 | 15/36 | 1 133 |
| SCD Invest AB i likvidation | 556353-6753 | Stockholm | 10 584 250 | 91/50 | 0 | 91/50 | 0 |
| Shared Services S.A. | Luxemburg | 200 | 30 | 0 | 30 | 0 | |
| Tele2 AB | 556410-8917 | Stockholm | 125 481 525 | 28/37 | 8 601 | 28/37 | 8 601 |
| Transcom WorldWide S.A. | Luxemburg | 12 627 543 | 17/31 | 253 | 17/31 | 253 | |
| 10 679 | 10 334 |
| Andra företag | Org nr | Säte | Antal aktier | Kapital/ röster (%) |
Bokfört värde |
Kapital/ röster (%) |
Bokfört värde |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Bayport Management Ltd | - | 6 | 17 | ||||
| Modern Holdings Inc. | USA | 2 646 103 | 18 | 26 | 18 | 26 | |
| Radio Components Sweden AB | 556573-3846 | Stockholm | 2 346 337 | 19 | 2 | 19 | 2 |
| Bostadsrätter | 1 | 1 | |||||
| 29 | 46 |
Förändring av bokfört värde på aktier och andelar i intressebolag
Förändring av bokfört värde på aktier och andelar i andra företag
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde 1 januari | 11 490 | 11 384 |
| Erhållen sakutdelning, aktier i CDON Group AB | 306 | - |
| Årets investeringar | - | 106 |
| Utgående anskaffningsvärde 31 december | 11 796 | 11 490 |
| Ingående nedskrivningar 1 januari | -1 156 | -1 287 |
| Årets återföring av nedskrivningar | 39 | 131 |
| Utgående nedskrivningar 31 december | -1 117 | -1 156 |
| Utgående bokfört värde 31 december | 10 679 | 10 334 |
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde 1 januari | 46 | 29 |
| Årets koncerninterna försäljningar | -17 | - |
| Årets investeringar | 0 | 17 |
| Utgående anskaffningsvärde 31 december | 29 | 46 |
Not 8 Aktier och andelar i koncernföretag
Aktier och andelar i direktägda dotterbolag
| Org nr | Säte | Antal aktier | Kapital/ röster (%) |
2010 | 2009 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Assuransinvest AIA AB | 556051-6238 | Stockholm | 295 384 | 100/100 | 93 | 93 |
| Emesco AB | 556035-3749 | Stockholm | 1 635 | 100/100 | 7 692 | 7 678 |
| Frevik AB (likviderat 2010) | 556281-6040 | Stockholm | 1 000 | 100/100 | - | 1 |
| Gefle Borg Bryggeri AB | 556489-9689 | Gävle | 1 736 000 | 99/99 | 0 | 12 |
| Invik & Co. AB | 556061-4124 | Stockholm | 7 000 | 100/100 | 0 | 0 |
| Invik S.A. | Luxemburg | 551 252 | 100/100 | 211 | 174 | |
| Kinnevik UK Ltd | Storbritannien | 1 000 | 100/100 | 2 | 2 | |
| Förvaltnings AB Eris & Co. | 556035-7179 | Stockholm | 1 020 000 | 100/100 | 166 | 159 |
| Kinnevik New Ventures AB | 556736-2412 | Stockholm | 100 | 100/100 | 1 239 | 870 |
| Korsnäs AB | 556023-8338 | Gävle | 53 613 270 | 100/100 | 8 320 | 8 320 |
| Plonvik Sp.zo.o 1) | Polen | 1 | 0/0 | 1 | 0 | |
| Korsnäs Holding AB | 556170-7703 | Stockholm | 1 000 | 100/100 | 0 | 0 |
| Kinnevik Radio AB | 556237-4594 | Sollentuna | 7 500 | 100/100 | 1 | 1 |
| Kinnevik S.A. | Luxemburg | 1 249 | 100/100 | 0 | 0 | |
| Bokfört värde | 17 725 | 17 310 |
1) Delägs av moderbolaget. Resterande andel ägs av koncernbolag.
Förändring av bokfört värde på aktier och andelar i direktägda dotterbolag
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Ingående anskaffningsvärde 1 januari | 18 992 | 15 077 |
| Aktieägartillskott | 44 | 7 283 |
| Återbetalning aktieägartillskott | -123 | - |
| Årets förvärv | 14 | 1 678 |
| Koncernintern försäljning | - | -5 032 |
| Likvidation av dotterföretag | - | -14 |
| Utgående anskaffningsvärde 31 december | 18 927 | 18 992 |
| Ingående nedskrivningar 1 januari | -1 682 | -1 604 |
| Årets nedskrivningar | 0 | -201 |
| Årets återförda nedskrivningar | 480 | 123 |
| Utgående nedskrivningar 31 december | -1 202 | -1 682 |
| Utgående bokfört värde 31 december | 17 725 | 17 310 |
Ingen av dessa transaktioner har haft effekt på moderbolagets kassaflöde.
Utöver vad som redovisas som direktägda aktier och andelar i moderbolaget ingår följande bolag i koncernen:
| Org nr | Säte | Kapital/ röster (%) |
|
|---|---|---|---|
| Duego Technologies AB | 556820-3110 | Göteborg | 70/70 |
| Finvik AB | 556809-6308 | Stockholm | 100/100 |
| Guider Media Group Europe AB | 556800-3205 | Stockholm | 100/100 |
| Mellersta Sveriges Lantbruks AB | 556031-9013 | Vadstena | 100/100 |
| Plonvik Sp. z o.o. | Polen | 100/100 | |
| Rolnyvik Sp. z o.o. | Polen | 100/100 | |
| Kinnevik Holding SA | Luxemburg | 100/100 | |
| Kinnevik Mauritius Ltd | Mauritius | 100/100 | |
| Kinnevik Online Ventures AB | 556815-4958 | Stockholm | 100/100 |
| Latgran Biofules AB | 556811-4184 | Stockholm | 100/100 |
| Sia Latgran | Lettland | 75/75 | |
| Invik Mauritius Ltd | Mauritius | 100/100 | |
| Millcellvik AB | 556604-8285 | Sockholm | 100/100 |
| Millvik Ghana Ltd | Ghana | 100/100 | |
| Korsnäs Paper Sacks Ltd i likvidation | Storbritannien | 100/100 | |
| AB Stjernsunds Bruk | 556028-6881 | Gävle | 100/100 |
| Trävaru AB Dalerne | 556044-3920 | Gävle | 100/100 |
| Diacell AB | 556155-2786 | Gävle | 100/100 |
| Korsnäs Advanced Systems AB | 556560-8527 | Gävle | 100/100 |
| Korsnäs Asia Holding Ltd | Kina | 100/100 | |
| Korsnäs France S.A.S. | Frankrike | 100/100 | |
| Korsnäs GmbH | Tyskland | 100/100 | |
| Korsnäs Latvia Holding Sia | Lettland | 100/100 | |
| Korsnäs Rockhammar AB | 556761-2436 | Gävle | 100/100 |
| Korsnäs Shanghai Trading Ltd | Shanghai | 100/100 | |
| Korsnäs Switzerland AG | Schweiz | 100/100 | |
| Latsin Sia | Lettland | 100/100 | |
| Sia Freja | Lettland | 100/100 | |
| Korsnäs Sales Ltd | Storbritannien | 100/100 | |
| Korsnäs Sågverks AB | 556024-8477 | Gävle | 100/100 |
| Marma Skog 31 AB | 556580-2203 | Gävle | 100/100 |
| AB Marmaskog 75 | 556802-4359 | Gävle | 100/100 |
| AB Marmaskog 76 | 556802-4367 | Gävle | 100/100 |
| AB Marmaskog 77 | 556802-4375 | Gävle | 100/100 |
| Relevant Traffic Europe AB | 556618-1987 | Stockholm | 99/99 |
| Relevant Traffic Sweden AB | 556580-1650 | Stockholm | 100/100 |
| SAS Relevant Traffic | Frankrike | 100/100 | |
| Relevant Traffic Spain S.L. | Spanien | 100/100 | |
| Vireo Energy AB | 556798-5907 | Stockholm | 75/75 |
Not 9 Övriga avsättningar
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Ersättning till tidigare verkställande direktör | 4 | 9 |
| Avsättning för miljöundersökningar | 5 | 5 |
| Övrigt | 0 | 2 |
| 9 | 16 | |
| Långfristiga | 5 | 9 |
| Kortfristiga | 4 | 7 |
| 9 | 16 | |
| Årets förändring | ||
| Ingående balans, 1 januari | 16 | 24 |
| Utbetald ersättning till tidigare verkställande direktör | -5 | -5 |
| Upplösning av övriga avsättningar | -2 | -3 |
| Utgående balans 31 december | 9 | 16 |
Länsstyrelser har framfört krav på Kinnevik gällande miljöundersökningar vid ett antal platser där Fagersta AB (genom namnändringar och fusion Investment AB Kinnevik) bedrivit verksamhet fram till 1983. Kinneviks ståndpunkt är att bolagets ansvar att utföra eventuella saneringsåtgärder måste vara mycket begränsat, om ens något, främst med tanke på den långa tid som förflutit sedan eventuella föroreningsskador uppkommit och den lagstiftning som gällde då samt den omständighet att ett kvarts sekel förflutit sedan verksamheterna lades ner eller överläts till ny ägare. Kinnevik har därför inte gjort någon avsättning för eventuella kommande krav på saneringsåtgärder. 5 Mkr reserverades 2007 avseende krav på miljöundersökningar som Kinnevik kan behöva bekosta. Av dessa har cirka 0,4 Mkr nyttjats under 2010.
Not 10 Eget kapital
Förändringar i moderbolagets eget kapital jämfört med föregående års balansräkning framgår av Förändringar i moderbolagets eget kapital.
Aktiekapital
Investment AB Kinneviks aktiekapital var per 31 december 2010 fördelat på 277.583.190 aktier med ett kvotvärde på 0,10 kr per aktie.
Fördelningen per aktieslag var följande
| Antal aktier | Nominellt belopp (Tkr) |
|
|---|---|---|
| Utestående A-aktier | 48 665 324 | 4 867 |
| Utestående B-aktier | 228 492 866 | 22 849 |
| C-aktier i eget förvar | 425 000 | 42 |
| Registrerat antal aktier | 277 583 190 | 27 758 |
Under 2009 genomfördes efter godkännande på årsstämman och en extra bolagsstämma i maj, följande förändringar i antalet aktier: nyemission av 290.000 C-aktier som innehas i eget förvar för leverans till deltagare i prestationsbaserade incitamentsprogram, nyemission av 16.676.260 B-aktier erlagda till säljarna av Emesco samt makulering av 3.500.000 återköpta B-aktier. Netto ökade därmed antalet aktier med 13.466.260.
Under 2010 har, efter godkännande på årsstämman, en nyemission av ytterligare 135.000 C-aktier som innehas i eget förvar för leverans till deltagare i prestationsbaserat incitamentsprogram, genomförts.
En A-aktie berättigar till tio röster, en B-aktie till en röst och en C-aktie till en röst. Samtliga A- och B-aktier medför lika rätt till andel i Kinneviks tillgångar och vinst. C-aktierna är inte berättigade till vinstutdelning. Det totala antalet röster, för av Kinnevik utgivna aktier, är 715.571.106.
Aktieägarna Verdere S.à.r.l., Sapere Aude Trust, med flera, med aktier omfattande sammanlagt 48,3% av rösterna och 17,4% av kapitalet i Kinnevik, har meddelat bolaget att de träffat avtal om samordnat utövande av rösträtten på sina aktier.
Styrelsen erhöll på årsstämman 2010 bemyndigande för återköp av maximalt 10% av utestående aktier på Stockholmsbörsen. Under året har inga återköp genomförts. Det finns inga utestående konvertibler eller teckningsoptioner.
Beträffande aktiebaserade långsiktiga incitamentsprogram se not 29 för koncernen.
Not 11 Räntebärande lån
Räntebärande långfristiga lån
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Skulder till kreditinstitut | 2 475 | 3 046 |
| Periodiserade finansieringskostnader | -8 | -9 |
| 2 467 | 3 037 |
Räntebärande kortfristiga lån
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Skulder till kreditinstitut | 57 | 572 |
| 57 | 572 |
För ytterligare information kring moderbolagets räntebärande lån hänvisas till not 20 för koncernen.
Not 12 Upplupna kostnader
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Upplupna personalkostnader | 13 | 9 |
| Upplupna räntekostnader | 3 | 5 |
| Övrigt | 4 | 2 |
| 20 | 16 |
Not 13 Ställda säkerheter
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Avseende skulder till kreditinstitut | ||
| Aktier i dotterbolag | 8 320 | 6 629 |
| Aktier i intressebolag och andra företag | 1 406 | 3 814 |
| 9 726 | 10 443 |
Not 14 Eventualförpliktelser
| 2010 | 2009 | |
|---|---|---|
| Borgens- och garantiförbindelser för dotterbolag | 1 | 1 |
| Garantiåtaganden, FPG | 1 | 1 |
| 2 | 2 |
Se även not 9 beträffande saneringskostnader för eventuella föroreningsskador.
Not 15 Koncerninterna mellanhavanden
Koncerninterna intäkter i moderbolaget uppgick till 18 (14) Mkr, varav fakturering av tjänster till Korsnäs AB med 12 (12) Mkr och till Kinnevik New Ventures AB med 5 (2) Mkr.
Moderbolaget och dess svenska dotterbolag har sin likviditet samordnad genom ett antal centralkonton i olika valutor. Därutöver finns ett antal lån till dotterföretag. Samtliga mellanhavanden debiteras med marknadsmässig ränta.
Moderbolaget sålde under 2009 sitt innehav i Millcellvik AB till marknadsvärde till dotterbolaget Invik & Co. AB, vilket resulterade i en vinst på 15.076 Mkr.
Not 16 Personal
Löner, andra ersättningar och sociala kostnader (Tkr)
ersättningar 4 768 611 3 044 451
| Medelantal anställda | 2010 Styrelse, VD och övriga ledande befatt |
2009 Styrelse, VD och övriga ledande befatt |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010 | 2009 | ningsha | Övriga | ningsha | Övriga | ||||
| män | kvinnor | män | kvinnor | vare | anställda | vare | anställda | ||
| Moderbolaget | Löner och andra ersättningar | 21 550 | 3 447 | 20 805 | 3 148 | ||||
| Stockholm | 5 | 5 | 5 | 5 | Sociala kostnader 1) | 8 709 | 689 | 9 475 | 1 762 |
| - varav pensionskostnader 1) | 3 587 | -271 | 3 570 | 773 | |||||
| Avsättning för aktierelaterade |
1)Uppgift avseende övriga anställda inkluderar återföring av reserveringar för tidigare anställda avseende SPP och andra försäkringsbolag med 918 (0) Tkr. I uppgift avseende styrelse, VD och övriga ledande befattningshavare ingår även ersättning till tidigare anställda.
Lön och ersättning till styrelsen, verkställande direktören och övriga ledande befattningshavare framgår närmare av not 29 för Koncernen.
Not 17 Finansiella tillgångar och skulder fördelade per kategori
| 2010 | Finansiella tillgångar värderade till anskaffnings värde |
Lånefordringar och kundford ringar |
Finansiella skulder |
Summa redovisat värde |
|---|---|---|---|---|
| Fordringar på koncernföretag | - | 14 641 | 14 641 | |
| Fordringar på intressebolag | - | - | 0 | |
| Aktier och andelar i andra företag | 29 | - | 29 | |
| Räntebärande fordringar | - | - | 0 | |
| Övriga fordringar | - | 16 | 16 | |
| Kortfristiga placeringar | - | - | 0 | |
| Likvida medel | - | 1 | 1 | |
| Summa finansiella tillgångar | 29 | 14 658 | 14 687 | |
| Räntebärande lån | 2 524 | 2 524 | ||
| Skulder till koncernföretag | 3 502 | 3 502 | ||
| Leverantörsskulder | 4 | 4 | ||
| Övriga skulder | 48 | 48 | ||
| Summa finansiella skulder | 6 078 | 6 078 |
| 2009 | Finansiella tillgångar värderade till anskaffnings värde |
Kund och låne fordringar |
Finansiella skulder |
Summa redovisat värde |
|---|---|---|---|---|
| Fordringar på koncernföretag | - | 13 544 | 13 544 | |
| Fordringar på intressebolag | - | - | 0 | |
| Aktier och andelar i andra företag | 46 | - | 46 | |
| Räntebärande fordringar | 0 | - | 0 | |
| Övriga fordringar | - | 11 | 11 | |
| Kortfristiga placeringar | - | 50 | 50 | |
| Likvida medel | - | 3 | 3 | |
| Summa finansiella tillgångar | 46 | 13 608 | 13 654 | |
| Räntebärande lån | 3 965 | 3 965 | ||
| Skulder till koncernföretag | 1 510 | 1 510 | ||
| Leverantörsskulder | 2 | 2 | ||
| Övriga skulder | 43 | 43 | ||
| Summa finansiella skulder | 5 520 | 5 520 |
Verkligt värde
För finansiella instrument som redovisas till upplupet anskaffningsvärde och som löper med rörlig ränta eller där löptiden är kort så överensstämmer bokfört värde och verkligt värde.
Undertecknade försäkrar att koncern- och årsredovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS, sådana de antagits av EU, respektive god redovisningssed och ger en rättvisande bild av koncernens och moderbolagets ställning och resultat, samt att förvaltningsberättelsen ger en rättvisande översikt över utvecklingen av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 25 mars 2011
Cristina Stenbeck Vigo Carlund Geron Forsman Ordförande Styrelseledamot Styrelseledamot, arbetstagarrepresentant
John Hewko Wilhelm Klingspor Erik Mitteregger Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Styrelseledamot, Styrelseledamot Styrelseledamot arbetstagarrepresentant
Bo Myrberg Stig Nordin Allen Sangines-Krause
Mia Brunell Livfors Verkställande Direktör & Koncernchef
Vår revisionsberättelse har avgivits den 25 mars 2011 Ernst & Young AB
Thomas Forslund Auktoriserad revisor
Revisionsberättelse
Till årsstämman i Investment AB Kinnevik (publ)
Org nr 556047-9742
Vi har granskat årsredovisningen, koncernredovisningen och bokföringen samt styrelsens och verkställande direktörens förvaltning i Investment AB Kinnevik (publ) för år 2010. Bolagets årsredovisning och koncernredovisning ingår i den tryckta versionen av detta dokument på sidorna 29–69. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för räkenskapshandlingarna och förvaltningen och för att årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av årsredovisningen samt för att internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen tillämpas vid upprättandet av koncernredovisningen. Vårt ansvar är att uttala oss om årsredovisningen, koncernredovisningen och förvaltningen på grundval av vår revision.
Revisionen har utförts i enlighet med god revisionssed i Sverige. Det innebär att vi planerat och genomfört revisionen för att med hög men inte absolut säkerhet försäkra oss om att årsredovisningen och koncernredovisningen inte innehåller väsentliga felaktigheter. En revision innefattar att granska ett urval av underlagen för belopp och annan information i räkenskapshandlingarna. I en revision ingår också att pröva redovisningsprinciperna och styrelsens och verkställande direktörens tillämpning av dem samt att bedöma de betydelsefulla uppskattningar som styrelsen och verkställande direktören gjort när de upprättat årsredovisningen och koncernredovisningen samt att utvärdera den samlade informationen i årsredovisningen och koncernredovisningen. Som underlag för vårt uttalande om ansvarsfrihet har vi granskat väsentliga beslut, åtgärder och förhållanden i bolaget för att kunna bedöma om någon styrelseledamot eller verkställande direktören är ersättningsskyldig mot bolaget. Vi har även granskat om någon styrelseledamot eller verkställande direktören på annat sätt har handlat i strid med aktiebolagslagen, årsredovisningslagen eller bolagsordningen. Vi anser att vår revision ger oss rimlig grund för våra uttalanden nedan.
Årsredovisningen har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av bolagets resultat och ställning i enlighet med god redovisningssed i Sverige. Koncern-redovisningen har upprättats i enlighet med internationella redovisningsstandarder IFRS sådana de antagits av EU och årsredovisningslagen och ger en rättvisande bild av koncernens resultat och ställning. En bolagsstyrningsrapport har upprättats. Förvaltningsberättelsen och bolagsstyrningsrapporten är förenliga med årsredovisningens och koncernredovisningens övriga delar.
Vi tillstyrker att årsstämman fastställer resultaträkningen och balansräkningen för moderbolaget och för koncernen, disponerar vinsten i moderbolaget enligt förslaget i förvaltningsberättelsen och beviljar styrelsens ledamöter och verkställande direktören ansvarsfrihet för räkenskapsåret.
Stockholm den 25 mars 2011 Ernst & Young AB
Thomas Forslund Auktoriserad revisor
De!nitioner av !nansiella nyckeltal
Rörelsemarginal
Rörelseresultat dividerat med intäkter.
Sysselsatt kapital
Balansomslutning minus ej räntebärande skulder minus uppskjuten skatteskuld.
Räntabilitet på sysselsatt kapital
Resultat efter finansiella poster plus räntekostnader dividerat med genomsnittligt sysselsatt kapital.
Räntabilitet på eget kapital
Årets resultat dividerat med genomsnittligt eget kapital.
Soliditet
Eget kapital inklusive minoritet i procent av balansomslutningen.
Nettoskuld
Räntebärande skulder inklusive avsättningar för pensioner minus summan av räntebärande fordringar, kortfristiga placeringar och likvida medel.
Skuldsättningsgrad
Räntebärande skulder inklusive räntebärande avsättningar dividerat med eget kapital.
Andel riskbärande kapital
Eget kapital inklusive minoritetsintresse i eget kapital samt uppskjuten skatteskuld dividerat med balansomslutning.
Genomsnittligt antal aktier
Vägt genomsnitt av under året utestående antal aktier, justerat med hänsyn till emissioner, split och återköp.
Resultat per aktie
Årets resultat, hänförligt till moderbolagets aktieägare, dividerat med genomsnittligt antal aktier.
Eget kapital per aktie
Eget kapital, hänförligt till moderbolagets aktieägare, dividerat med antal aktier.
Marknadsnotering
Marknadsnotering per 31 december justerat för emissioner och split.
Utdelning per aktie
Utbetald eller föreslagen utdelning per aktie justerad för emissioner och split.
Direktavkastning
Utdelning dividerat med marknadsnotering 31 december.
Operativt kapital
Genomsnittet av immateriella och materiella anläggningstillgångar, aktier i bolag redovisade enligt kapitalandelsmetoden, varulager och kortfristiga icke räntebärande fordringar med avdrag för övriga avsättningar och kortfristiga icke räntebärande skulder.
Avkastning på operativt kapital
Rörelseresultat dividerat med genomsnittligt operativt kapital.
Substansvärde
Onoterade kärninnehav – Korsnäs – värderas enligt genomsnittet av marknadsvärderingar gjorda av de analytiker som följer Kinnevik.
Noterade kärninnehav värderas på noterade marknadspriser på balansdagen. Marknadspriset som används är den på balansdagen sista angivna köpkursen. För bolag med två aktieslag används det mest likvida aktieslagets marknadskurs. Värdet på icke noterade Nya Investeringar baseras på generellt accepterade värderingsmetoder som kassaflödesmodeller, multipelvärdering där rörelseresultat, nettovinst, pris per hektar etc ingår.
Årsstämma 2011
Tid och plats
Årsstämma hålls måndagen den 16 maj klockan 10.00 på Hotel Rival, Mariatorget 3, Stockholm. Dörrarna öppnas klockan 09.00 och registrering pågår till klockan 10.00 då dörrarna stängs.
Vem har rätt att delta?
Aktieägare som önskar delta i årsstämman skall
– dels vara införd i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken tisdagen den 10 maj 2011
– dels anmäla sin avsikt att delta senast tisdagen den 10 maj 2011 klockan 15.00
Aktieägarna kan inte rösta eller på annat sätt delta i stämman på distans.
Hur blir man införd i aktieboken?
Aktierna kan i den av Euroclear Sweden AB förda aktieboken vara registrerade i ägarens eller förvaltarens namn. Aktieägare som har sina aktier förvaltarregistrerade måste, för att äga rätt att delta i årsstämman, tillfälligt inregistrera aktierna i eget namn. Aktieägare som önskar sådan omregistrering måste underrätta förvaltaren om detta i god tid före den 10 maj 2011.
Hur anmäler man sig?
Anmälan skall ske till bolaget enligt ett av följande alternativ:
- via bolagets hemsida, www.kinnevik.se
- skriftligen till bolaget under adress: Investment AB Kinnevik, c/o Computershare AB, Box 610, 182 16 Danderyd
- per telefon 0771-246400, från och med den 14 april, vardagar klockan 9.00-16.00
Vid anmälan ska följande uppges:
- Namn
- Personnummer/Organisationsnummer
- Adress och telefonnummer
- Aktieinnehav
- Eventuella biträden
Sker deltagande med stöd av fullmakt bör denna insändas i samband med anmälan om deltagande i årsstämman. Anmälan skall vara bolaget tillhanda senast tisdagen den 10 maj 2011 klockan 15.00.
Valberedning inför årsstämma
I enlighet med beslut vid årsstämman 2010 har Cristina Stenbeck sammankallat en valberedning bestående av ledamöter som representerar de största aktieägarna i Kinnevik. Valberedningen består av Cristina Stenbeck, Ramsay Brufer som företrädare för Alecta, Henry Guy som företrädare för Verdere S.à.r.l. med flera aktieägare, Edvard von Horn som företrädare för familjen von Horn samt Wilhelm Klingspor som företrädare för familjen Klingspor.
Information om valberedningens arbete finns på Kinneviks webbplats www.kinnevik.se.
Rapporttillfällen
Delårsrapport januari-mars, 20 april 2011 Delårsrapport januari-juni, 21 juli 2011 Delårsrapport januari-september, 20 oktober 2011 Bokslutskommuniké för verksamhetsåret 2011, februari 2012 Årsredovisning för verksamhetsåret 2011, april 2012 Årsstämma, maj 2012
Årsredovisning 2007 Huvudkontor: Skeppsbron 18 Box 2094 103 13 Stockholm Tel. 08-562 000 00 Fax. 08-20 37 74 Organisationsnummer 556047-9742 www.kinnevik.se