AI assistant
Intrum — Interim / Quarterly Report 2022
Jul 21, 2022
2930_ir_2022-07-21_5afb9841-3f43-4bda-9247-f126b5ad1c08.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport Kvartal 2 2022
Kvartal 2, 2022
- Ett säsongsmässigt starkt andra kvartal, med en ökning av EBIT på 13 procent jämfört med Q1 2022 och Q2 2021.
- Cash EPS upp 99 procent från Q1 2022 och 61 procent från Q2 2021
- Fortsatt starkt resultat för Strategiska marknader och rekordhög inkassering inom Portföljinvesteringar
- Betydligt förbättrade fundamenta och utsikter för CMS
- Tillfälligt högre skuldsättningsgrad på grund av ett starkt investeringskvartal, utdelning och negativa valutaeffekter
- Resultaten överensstämmer med ett fullt normalt säsongsmönster, med förväntan om ett säsongsmässigt svagt sommarkvartal och en stark avslutning på året
- Under andra kvartalet ökade cash EBIT till 1 595 MSEK (1 413), cash RoIC ökade till 8,4 procent (8,0) och cash vinst per aktie (cash EPS) ökade till 9,12 SEK (5,67). Periodens resultat uppgick till 734 MSEK (810)
- För segmentet CMS minskade cash EBIT till 342 MSEK (411) och den justerade rörelsemarginalen minskade till 19 procent (23). Segmentets cash RoIC var 7,0 procent (8,6) för kvartalet
- För Strategiska marknader ökade cash EBIT till 834 MSEK (572) och den justerade rörelsemarginalen ökade till 35 procent (26). Segmentets cash RoIC var 22,5 procent (14,6) för kvartalet
- Cash EBIT för Portföljinvesteringar ökade till 1 065 MSEK (925), cash RoIC var 10,3 procent (10,3) och de totala portföljinvesteringarna uppgick till 3 141 MSEK (2 051) för kvartalet
| Rullande tolv | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Andra kvartalet | 6 månader | månader | Helår | |||||
| apr–juni | apr–juni | Förändring | jan–juni | jan–juni | Förändring | juli 2021– | ||
| MSEK, om inte annat anges | 2022 | 2021 | % | 2022 | 2021 | % | juni 2022 | 2021 |
| Omsättning | 4 879 | 4 424 | 10 | 9 357 | 8 625 | 8 | 18 521 | 17 789 |
| Justerad omsättning | 4 825 | 4 422 | 9 | 9 296 | 8 620 | 8 | 18 332 | 17 656 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 561 | 1 563 | 0 | 2 884 | 3 094 | -7 | 6 265 | 6 475 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 1 701 | 1 594 | 7 | 3 173 | 3 126 | 2 | 7 061 | 7 014 |
| Periodens resultat | 734 | 810 | -9 | 1 356 | 1 597 | -15 | 3 150 | 3 391 |
| Resultat per aktie, SEK | 5,50 | 6,48 | -15 | 10,07 | 12,54 | -20 | 23,40 | 25,88 |
| Justerat resultat per aktie, SEK | 6,28 | 6,70 | -6 | 11,62 | 12,76 | -9 | 27,75 | 28,86 |
| Cash EBITDA | 3 408 | 2 966 | 15 | 6 443 | 5 678 | 13 | 13 075 | 12 310 |
| Cash EBIT | 1 595 | 1 413 | 13 | 3 004 | 2 778 | 8 | 6 569 | 6 343 |
| Cash EPS, SEK | 9,12 | 5,67 | 61 | 13,70 | 11,34 | 21 | 31,34 | 28,98 |
| Cash RoIC, % | 8,4 | 8,0 | 0,4 ppt | 8,0 | 7,9 | -0,1 ppt | 9,0 | 8,9 |
| Nettoskuld /RTM cash EBITDA, x | 4,0 | 3,9 | ||||||
| Cash EBIT: Kredithanteringstjänster | 342 | 411 | -17 | 656 | 807 | -19 | 1 489 | 1 640 |
| Cash EBIT: Strategiska marknader | 834 | 572 | 46 | 1 562 | 1 217 | 28 | 3 354 | 3 009 |
| Cash EBIT: Portföljinvesteringar | 1 065 | 925 | 15 | 2 007 | 1 754 | 14 | 3 814 | 3 561 |
| Totala portföljinvesteringar | 3 141 | 2 051 | 53 | 4 925 | 3 790 | 30 | 9 241 | 8 106 |
| Bokfört värde portföljinvesteringar | 41 869 | 35 629 | 18 | 41 869 | 35 629 | 18 | 41 869 | 38 231 |
| Justerad avkastning portföljinvesteringar, (ROI),% | 14 | 15 | -1 ppt | 14 | 15 | -1 ppt | 14 | 14 |
Ett säsongsenligt starkt kvartal med rekordhög nyförsäljning
Ett säsongsmässigt starkt andra kvartal med mer att vänta under andra halvåret
Under det andra kvartalet levererade vi det säsongsmässigt starkare resultatet som tidigare kommunicerats, samtidigt som vi fortsatte på vår transformationsresa. Jämfört med samma kvartal förra året ökade vi de kassaflödesbaserade intäkterna med 12 procent där alla segment bidrog positivt. Det fortsatt förbättrade resultatet syns tydligt i cash EBIT, som ökade med 13 procent och cash vinst per aktie (cash EPS), som ökade med 61 procent under samma period. Vår skuldsättningsgrad på 4,0 gånger är tillfälligt högre på grund av ett starkt investeringskvartal, utdelning och negativa valutaeffekter.
Under det andra kvartalet noterades ett rekordhögt antal nya servicekontrakt, en ökning med mer än 60 procent jämfört med samma kvartal förra året. Vi fick netto 555 nya medelstora och stora uppdragsgivare och särskilt positivt är att den kommersiella framgången också är mycket brett baserad geografiskt.
Vi fortsätter att leverera organisk tillväxt och på transformationen mot ONE Intrum utan synliga negativa effekter av den ökande makroekonomiska osäkerheten.
Vi är redo att hjälpa våra uppdragsgivare och ta tillvara på de växande möjligheterna inom kredithantering
Under andra kvartalet fortsatte det makroekonomiska läget att försämras i Europa. Inflationen fortsätter att stiga och konsumentpriserna i euroområdet ökade med 8,6 procent på årsbasis. Samtidigt ökade också lånekostnaderna för hushåll och företag kraftigt. Mot denna bakgrund är det inte förvånande att konsumenternas ekonomiska självförtroende inom EU fortsätter att sjunka och att hushållens uppfattning om framtidsutsikterna för sin privatekonomi nådde en rekordlåg nivå i juni. Samtidigt fortsatte steg 2-lånen i bankernas balansräkningar att stiga och landade på 9,1 procent i slutet av första kvartalet. Vår nyligen publicerade European Payment Report indikerar också att företagen förväntar sig att sena betalningar kommer att växa avsevärt under de kommande månaderna, som en effekt av den stigande inflationen och ränteläget.
Denna bild bekräftas av många av våra uppdragsgivare som pekar på ett ökande inflöde av nya ärenden och ett ökat behov av våra tjänster framöver.
Sett till vår kapacitet och utökade förmåga genom vårt pågå-
ende ONE Intrum-program, står vi redo att hjälpa våra uppdragsgivare med att lösa de ökande volymerna av sena betalningar, hitta relevanta och hållbara lösningar, och samtidigt hjälpa kunderna att få kontroll på sina betalningar.
Starka resultat inom Strategiska marknader och Portföljinvesteringar, förbättrade fundamenta inom CMS
Strategiska marknader fortsätter att prestera starkt med bättre resultat och större tillgångar under förvaltning. Under första halvåret ökade vi de förvaltade tillgångarna i Italien och Spanien med sammanlagt ca 40 miljarder SEK, vilket visar på styrkan i dessa marknader.
Portföljinvesteringar överträffade den aktiva prognosen med 15 procent under det andra kvartalet. Betalningsplaner fortsätter sin stabila utveckling, samtidigt som det har blivit något svårare att nå avslut i ärenden. Denna utveckling stämmer överens med den gradvisa normaliseringen mot vårt historiska intervall på 5–10 procent överprestation jämfört med den aktiva prognos som vi nämnde i början av året.
CMS påverkas fortfarande av lägre inflöden jämfört med 2019 och före pandemins utbrott, särskilt när det gäller fordringar inom finansiella tjänster med högre värde, vilket påverkade resultatet för andra kvartalet. Med tanke på de betydande försäljningsframgångarna under de senaste tolv månaderna har de totala förvaltade tillgångarna, värdet av ärendena och antalet ärenden i slutet av kvartalet ökat betydligt i alla marknader. Även om den utmanande makromiljön som beskrivs ovan förväntas påverka inkasseringen och intäkterna samtidigt som det driver kostnader på marginalen, förväntas dessa faktorer uppvägas mer än väl av en större mängd tillgångar under förvaltning och det ökande inflödet av ärenden, vilket kommer att leda till lönsamhets- och marginalförbättringar över tid.
Ett långsammare sommarkvartal med en stark avslutning på året förväntas
När vi blickar framåt förväntar vi oss ett säsongsmässigt långsammare sommarkvartal och en stark avslutning på året, helt i linje med ett normalt säsongsmönster. I den nuvarande turbulenta miljön ger Intrums diversifierade och makrosäkrade affärsmodell stabilitet över hela konjunkturcykeln.
Inom Strategiska marknader förutser vi fortsatt stark utveck-
"Vi fortsätter att leverera organisk tillväxt och på transformationen"
ling, särskilt under fjärde kvartalet, baserat på fortsatta resultatförbättringar och växande tillgångar under förvaltning. CMS kommer att dra nytta av ett ökat inflöde av nya ärenden senare under året, till följd av den mer utmanande makroekonomiska miljön och dess inverkan på konsumenternas och småföretagens ekonomi. Portföljinvesteringar förväntas också leverera starkt, inklusive den väntade normaliseringen.
Under andra halvåret förväntar vi oss en mer måttlig investeringstakt mot bakgrund av den ökande makroosäkerheten, samt en fortsatt tillväxt i EBITDA. Detta kommer att bli särskilt tydligt under det fjärde kvartalet, då skuldsättningsgraden förväntas ligga runt 3,5 gånger, i linje med våra finansiella mål.
Vi står fast vid vår strategi med fokus på organisk tillväxt och ONE Intrum-transformationen, och alla fördelar väntas förverkligas under de kommande 18 månaderna.
Stockholm, juli 2022
Anders Engdahl
Vd och koncernchef
Finansiella nyckeltal
Kassaflödesbaserade mått
Kassaflödesbaserade mått underlättar för oss att presentera en transparent bild av verksamhetens resultat. Vår verksamhet inom kredithanteringstjänster är kapitallätt, men i vår investeringsverksamhet går kapital in och blir kvar där i form av investeringar. Dessa investeringar och våra kredithanteringstjänster genererar intäkter och för att bedriva verksamheten har vi utgifter. Vid justering av kassautflöden, till exempel ersättningscapex, övriga capex, finansiell nettokassa och skatteintäkter, har vi ett resultatmått för kassaflödespåverkande avkastning på investerat kapital (Cash RoIC) samt för kassaflödespåverkande resultat per aktie (Cash EPS) på återkommande basis.
De kassaflödesbaserade måtten är centrala för våra finansiella mål som fastställdes på kapitalmarknadsdagen i slutet av 2020.
Finansiella mål
Avkastning: Cash RoIC >10% på medellång sikt Tillväxt: Cash EPS >10% i årlig genomsnitt på medellång sikt Skuldsättningskvot: Nettoskuld/Cash EBITDA 2,5–3,5x i slutet av 2022
Utdelning till aktieägare: Absolut årlig ökning av utdelning per aktie
Utveckling under kvartalet
Andra kvartalet 2022 var ett säsongsenligt starkt kvartal, särskilt inom Portföljinvesteringar och Strategiska marknader, medan CMS fortsätter att påverkas av lägre inflöde av nya ärenden av samma storlek som före pandemin. Skuldsättningsgraden är tillfälligt högre på grund av ett starkt investeringskvartal, utdelning och negativ valutautveckling.
Under kvartalet ökade kassaflödesbaserade intäkterna till 6 266 MSEK (5 591), Cash EBITDA till 3 408 MSEK (2 966) och Cash EBIT till 1 595 MSEK (1 413). Cash EPS var 9,12 SEK (5,67), Cash RoIC var 8,4 (8,0) och skuldsättningsgraden 4,0x (4,1x). På rullande tolvmånadersbasis ökade kassaflödesbaserade intäkterna till 23 433 MSEK (21 990), cash EBITDA till 13 075 MSEK (11 943) och cash EBIT till 6 569 MSEK (5 959). Cash EPS ökade till 31,34 SEK (26,22) och cash RoIC ökade till 9,0 % (8,4).
Kassaflödesbaserade intäkter, MSEK Kassaflödesbaserade intäkter, rullande tolv månader, MSEK
Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK
Q 2 2021
Cash EPS, MSEK Cash EPS, rullande tolv månader, MSEK
Q 3 2021
3,68
2021
2022
2022
2021
2021
2021
Cash RoIC, % Cash RoIC, rullande tolv månader, %
7,7
Q 1 2022
Q 2 2022 Nettoskuld/RTM cash EBITDA
ONE Intrum
Operativa modellen transformeras för att till fullo dra nytta av skalfördelar och effektiviteten
Intrum vilar på en stabil grund och lång erfarenhet med fler än 80 000 uppdragsgivare över hela Europa, vilket gör oss till marknadsledare. Men, vår marknad håller på att förändras. För att ta tillvara tillväxtmöjligheterna måste vi agera som ett sammansatt företag, med modern IT-infrastruktur och en global operativ modell som anpassar sig efter uppdragsgivarnas och kundernas behov idag och i framtiden. Vi kommer att investera 1 miljard SEK på transformationen för att spara 1 miljard SEK netto per år.
Som en del av transformationsprogrammet implementerar vi EN teknikplattform på alla våra marknader och bygger ett globalt verksamhetsfotavtryck bestående av globala front- och back-offices i Aten, Bukarest, Malaga, Mauritius och Vilnius. Genom vårt transformationsprogram ONE Intrum inför vi en enklare, mer digital och skalbar affärsmodell som gör oss mer agila, kostnadseffektiva och datadrivna.
Transformationsprogrammet ONE Intrum kommer inte bara göra det möjligt för oss att behålla vår marknadsledande ställning utan även stärka den.
Transformationen av ONE Intrum är fortsatt på rätt spår
ONE Intrum-transformationen fortsatte med full fart under det andra kvartalet. Vi är stolta över framstegen inom alla initiativ, i synnerhet vår förmåga att kontinuerligt öka volymerna genom att dra nytta av vår globala organisation. Våra fyra globala front office-kontor servar nu 17 Intrum-marknader och hanterar 18 procent av alla samtal. Alla fyra anläggningar är ISO 27001-certifierade, och vi har anlitat Qualtrics som leverantör av kundundersökningar som omfattar både lokala och globala agenter på de aktuella marknaderna.
Den nya globala plattformen är vårt största inkasseringssystem med 9,4 miljoner ärenden, vilket är 25 procent av alla ärenden på sju marknader. En milstolpe i migreringen uppnåddes under kvartalet då de första service-ärendena migrerades i Spanien. Vi flyttade också våra första ärenden från Tyskland och Storbritannien under kvartalet.
I slutet av andra kvartalet 2022 är våra löpande besparingar för hela året från transformationsprogrammet 172 MSEK, vilket är en bra bit på väg mot vårt mål att uppnå återkommande besparingar på 1 miljard SEK i slutet av 2023. Löpande besparingar förväntas minska något under de kommande månaderna när vi fokuserar på att bygga upp våra globala center och säkerställa en bra kunskapsöverföring. Därefter förväntas de öka igen mot slutet av året när vi anpassar storleken på våra lokala organisationer.
Vi är mycket entusiastiska över potentialen hos data-, analys- och automatiseringstekniken för våra globala processer och system. Vi kan redan nu se hur våra planer inom IT-teknik kan ge ytterligare betydande fördelar och besparingar utöver våra uppsatta mål från och med 2024 och framåt.
Inkasseringskostnader per heltidsanställd RTM, %
Planerade vs. realiserade programbesparingar, löpande MSEK
Budget ackumulerade (RHS) Kostnader ackumulerade (RHS)
Jämförbara kostnader för inkassering per heltidsanställd minskat med 20%
Rörelsesegment översikt
Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar
Nyckeltal, Q2 2022
| Kredithanterings | Strategiska | Portfölj | Koncern | ||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | tjänster | marknader | investeringar | gemensamt | Koncernen |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 1 019 | 1 557 | 3 690 | – | 6 266 |
| Redovisat segmentsresultat | 272 | 556 | 1 498 | -765 | 1 561 |
| Avskrivningar | 46 | 244 | 2 | 57 | 350 |
| Portföljavskrivningar | – | – | 1 329 | – | 1 329 |
| Justering resultat i joint ventures | – | – | -88 | – | -88 |
| Justering kassaflöde joint ventures | – | – | 112 | – | 112 |
| Justering for jämförelsestörande poster | 30 | 50 | -36 | 101 | 145 |
| Cash EBITDA | 348 | 851 | 2 816 | -608 | 3 408 |
| Ersättnings capex | – | – | -1 751 | – | -1 751 |
| Övrig capex | -6 | -17 | – | -39 | -62 |
| Cash EBIT | 342 | 834 | 1 065 | -647 | 1 595 |
| Kassaflödesbaserat finansnetto | -397 | ||||
| Kassaflödesbaserad inkomstskatt | -98 | ||||
| Konsoliderad kassaflödesbaserat resultat | 1 100 | ||||
| Genomsnittligt antal utestående aktier | 121 | ||||
| Cash EPS, SEK | 9,12 | ||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 19 449 | 14 845 | 41 194 | 208 | 75 695 |
| Cash RoIC, % | 7,0 | 22,5 | 10,3 | – | 8,4 |
| Redovisade intäkter | 1 579 | 1 683 | 2 303 | -687 | 4 879 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | -54 | – | -54 |
| Justerade intäkter | 1 579 | 1 683 | 2 249 | -687 | 4 825 |
| Redovisat segmentsresultat | 272 | 556 | 1 498 | -765 | 1 561 |
| Jämförelsestörande poster | 30 | 41 | -32 | 101 | 140 |
| Justerat EBITDA | 302 | 597 | 1 466 | -664 | 1 701 |
Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar, fortsättning
Nyckeltal, Q2 2021
| Kredithanterings | Strategiska | Portfölj | Koncern | ||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | tjänster | marknader | investeringar | gemensamt | Koncernen |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 1 012 | 1 315 | 3 265 | – | 5 591 |
| Redovisat segmentsresultat | 367 | 370 | 1 303 | -477 | 1 563 |
| Avskrivningar | 61 | 216 | 2 | 45 | 325 |
| Portföljavskrivningar | – | – | 1 120 | – | 1 120 |
| Justering resultat i joint ventures | – | – | -95 | – | -95 |
| Justering kassaflöde joint ventures | – | – | 50 | – | 50 |
| Justering for jämförelsestörande poster | 1 | 3 | 22 | -23 | 3 |
| Cash EBITDA | 429 | 589 | 2 402 | -454 | 2 966 |
| Ersättnings capex | – | – | -1 477 | – | -1 477 |
| Övrig capex | -18 | -17 | – | -41 | -76 |
| Cash EBIT | 411 | 572 | 925 | -495 | 1 413 |
| Kassaflödesbaserat finansnetto | -368 | ||||
| Kassaflödesbaserad inkomstskatt | -361 | ||||
| Konsoliderad kassaflödesbaserat resultat | 685 | ||||
| Genomsnittligt antal utestående aktier | 121 | ||||
| Cash EPS, SEK | 5,67 | ||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 19 176 | 15 674 | 35 888 | 235 | 70 971 |
| Cash RoIC, % | 8,6 | 14,6 | 10,3 | – | 8,0 |
| Redovisade intäkter | 1 572 | 1 416 | 2 098 | -661 | 4 424 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | -3 | – | -3 |
| Justerade intäkter | 1 572 | 1 416 | 2 095 | -661 | 4 422 |
| Redovisat segmentsresultat | 367 | 370 | 1 303 | -477 | 1 563 |
| Jämförelsestörande poster | 1 | 3 | 50 | -23 | 31 |
| Justerat EBITDA | 367 | 373 | 1 353 | -499 | 1 594 |
Kredithanteringstjänster
Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso. Segmentet inkluderar 21 av våra totalt 24 Europeiska länder där Intrum har kredithanteringsverksamhet.
| Andra kvartalet | Helår | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| apr–juni | apr–juni | Förändring | jan–juni | jan–juni | Förändring | ||
| MSEK | 2022 | 2021 | % | 2022 | 2021 | % | 2021 |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 1 019 | 1 012 | 1 | 2 072 | 2 050 | 1 | 4 102 |
| Cash EBITDA | 348 | 429 | -19 | 671 | 840 | -20 | 1 701 |
| Övrig capex | -6 | -18 | -67 | -15 | -33 | -55 | -61 |
| Cash EBIT | 342 | 411 | -17 | 656 | 807 | -19 | 1 640 |
| Externa intäkter | 1 019 | 1 012 | 1 | 2 072 | 2 050 | 1 | 4 102 |
| Interna intäkter | 561 | 560 | 0 | 1 081 | 1 106 | -2 | 2 197 |
| Summa intäkter | 1 579 | 1 572 | 0 | 3 153 | 3 156 | 0 | 6 299 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | – | – | – | – | – |
| Justerade intäkter | 1 579 | 1 572 | 0 | 3 153 | 3 156 | 0 | 6 299 |
| Segmentsresultat | 272 | 367 | -26 | 536 | 718 | -25 | 1 430 |
| Jämförelsestörande poster | 30 | 1 | n.m. | 42 | -1 | n.m. | 17 |
| Justerat segmentsresultat | 302 | 367 | -18 | 578 | 717 | -19 | 1 447 |
| Nyckeltal | |||||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 19 449 | 19 176 | 1 | 19 263 | 19 074 | 1 | 19 103 |
| Segment cash RoIC, % | 7,0 | 8,6 | -1,6 ppt | 6,8 | 8,5 | -1,7 ppt | 8,6 |
| Extern tillväxt, % | 1 | -4 | 1 | -6 | -6 | ||
| – varav organisk, % | -3 | -1 | -3 | -3 | -4 | ||
| – varav valutaeffekter,% | 4 | -3 | 4 | -3 | -2 | ||
| – varav förvärvad omsättning,% | – | – | – | – | – | ||
| Rörelsemarginal,% | 17 | 23 | -6 ppt | 17 | 23 | -6 ppt | 23 |
| Justerad rörelsemarginal,% | 19 | 23 | -4 ppt | 18 | 23 | -5 ppt | 23 |
Under andra kvartalet fortsatte CMS att påverkas av lägre inflöden i jämförbara kategorier jämfört med 2019 och före pandemins utbrott, särskilt när det gäller fordringar inom finansiella tjänster med högre värde. Generellt upplever vi en betydande ökning av fordringar med låga saldon och låga provisioner där inkasseringen är högre men med lägre marginal. Detta och den långsammare återhämtningen inom finansiella tjänster uppväger för närvarande den underliggande tillväxten som kan hänföras till nya kontrakt som ökar indrivningskostnaderna. Men med tanke på de betydande kommersiella vinsterna under de senaste tolv månaderna har de totala förvaltade tillgångarna, värdet av ärendena och antalet ärenden i slutet av kvartalet ökat betydligt i alla markander. Även om den utmanande makromiljön förväntas påverka inkassering, konvertering av intäkter och kostnader negativt. Detta förväntas uppvägas väsentligt av en större mängd tillgångar under förvaltning och det ökande inflödet av ärenden, vilket kommer att leda till lönsamhets- och marginalförbättringar under andra halvåret 2022 och under 2023.
Kassaflödesbaserade intäkter ökade med 1 procent till 1 019 MSEK jämfört med andra kvartalet 2021 medan cash EBITDA och cash EBIT minskade med 19 respektive 17 procent på grund av högre rörelsekostnader i segmentet. Cash RoIC var 7,0 procent (8,6) för kvartalet.
Kredithanteringstjänster, justerad rörelsemarginal, % och Segment Cash RoIC, %
Kredithanteringstjänster, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK
Strategiska marknader
Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso i Grekland, Italien och Spanien.
| Andra kvartalet | Helår | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| apr–juni | apr–juni | Förändring | jan–juni | 6 månader jan–juni |
Förändring | ||
| MSEK | 2022 | 2021 | % | 2022 | 2021 | % | 2021 |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 1 557 | 1 315 | 18 | 2 976 | 2 661 | 12 | 5 624 |
| Cash EBITDA | 851 | 589 | 44 | 1 589 | 1 246 | 28 | 3 080 |
| Övrig capex | -17 | -17 | -4 | -28 | -29 | -6 | -72 |
| Cash EBIT | 834 | 572 | 46 | 1 562 | 1 217 | 28 | 3 009 |
| Externa intäkter | 1 557 | 1 315 | 18 | 2 976 | 2 661 | 12 | 5 624 |
| Interna intäkter | 126 | 101 | 25 | 225 | 189 | 19 | 387 |
| Summa intäkter | 1 683 | 1 416 | 19 | 3 201 | 2 851 | 12 | 6 011 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | – | – | – | – | |
| Justerade intäkter | 1 683 | 1 416 | 19 | 3 201 | 2 851 | 12 | 6 011 |
| Segmentsresultat | 556 | 370 | 50 | 983 | 809 | 22 | 1 974 |
| Jämförelsestörande poster | 41 | 3 | n.m. | 96 | 3 | n.m. | 251 |
| Justerat segmentsresultat | 597 | 373 | 60 | 1 079 | 812 | 33 | 2 225 |
| Nyckeltal | |||||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 14 845 | 15 674 | -5 | 14 782 | 15 686 | -6 | 15 504 |
| Segment cash RoIC, % | 22,5 | 14,6 | 7,8 ppt | 21,0 | 15,5 | 5,5 ppt | 19,4 |
| Extern tillväxt, % | 18 | 9 | 12 | 15 | 4 | ||
| – varav organisk, % | 15 | 15 | 8 | 21 | 8 | ||
| – varav valutaeffekter,% | 3 | -6 | 4 | -6 | -4 | ||
| – varav förvärvad omsättning,% | – | – | – | – | – | ||
| Rörelsemarginal, % | 33 | 26 | 7 ppt | 30 | 28 | 2 ppt | 33 |
| Justerad rörelsemarginal, % | 35 | 26 | 9 ppt | 33 | 28 | 5 ppt | 37 |
Strategiska marknader hade en fortsatt stark utveckling under andra kvartalet med betydande förbättringar av alla KPI:er jämfört med andra kvartalet 2021. Vi fortsätter att förbättra utfallet och lägga till nya tredjepartsvolymer till våra plattformar, och tillgångarna under förvaltning i Italien och Spanien ökade med totalt cirka 40 miljarder SEK brutto under första halvåret. Trots den utmanande makroekonomiska miljön fortsätter Strategiska marknader att utmärka sig positivt över alla tre marknader. När det gäller Spanien har vi nu börjat avveckla SAREB-volymerna och alla överföringar förväntas vara slutförda i slutet av tredje kvartalet. Även om detta förväntas minska intäkterna med cirka 7 procent för 2022, förutser vi ingen betydande inverkan på det förväntade vinstbidraget från Spanien.
De kassaflödesbaserade intäkterna var 18 procent högre än under andra kvartalet 2021 och uppgick till 1 557 MSEK, medan cash EBITDA och cash EBIT ökade med 44 respektive 46 procent, vilket visar den operativa hävstångseffekten inom Strategiska marknader. Cash RoIC uppgick till 22,5 procent (14,6) för kvartalet.
Strategiska marknader, justerad rörelsemarginal, % och Segment Cash RoIC, %
Strategiska marknader, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK
Portföljinvesteringar
Intrum investerar i portföljer med förfallna fordringar, varefter Intrums serviceverksamhet inkasserar fordringarna för egen räkning.
| Andra kvartalet 2022 | Andra kvartalet 2021 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Inkassering | Inkassering | |||||||||
| förfallna | Finansiella | Joint | Segment | förfallna | Finansiella | Joint | Segment | |||
| MSEK | fordringar Fastigheter | tjänster | ventures | total | fordringar Fastigheter | tjänster | ventures | total | ||
| Kassaflödesbaserade intäkter | 3 460 | 44 | 74 | 112 | 3 690 | 3 109 | 68 | 38 | 50 | 3 265 |
| Cash EBITDA | 2 657 | 5 | 42 | 112 | 2 816 | 2 327 | 7 | 18 | 50 | 2 402 |
| Ersättnings capex | -1 751 | – | – | – | -1 751 | -1 477 | – | – | – | -1 477 |
| Cash EBIT | 907 | 5 | 42 | 112 | 1 065 | 849 | 7 | 18 | 50 | 925 |
| Intäkter | 2 184 | 44 | 74 | – | 2 303 | 1 992 | 68 | 38 | – | 2 098 |
| Jämförelsestörande poster | -54 | – | – | – | -54 | -3 | – | – | – | -3 |
| Justerade intäkter | 2 131 | 44 | 74 | – | 2 249 | 1 989 | 68 | 38 | – | 2 095 |
| Segmentsresultat | 1 380 | 3 | 26 | 88 | 1 497 | 1 209 | -19 | 18 | 95 | 1 303 |
| Jämförelsestörande poster | -54 | 2 | 16 | 4 | -32 | -3 | 25 | – | 27 | 50 |
| Justerat segmentsresultat | 1 326 | 5 | 42 | 92 | 1 465 | 1 206 | 6 | 18 | 122 | 1 353 |
| Nyckeltal | ||||||||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 33 544 | 321 | 704 | 6 626 | 41 194 | 29 142 | 371 | 521 | 5 854 | 35 888 |
| Segment cash RoIC, % | 10,8 | 6,6 | 24,0 | 6,7 | 10,3 | 11,7 | 7,3 | 14,1 | 3,4 | 10,3 |
| Totala portföljinvesteringar | 3 131 | 11 | – | – | 3 141 | 1 739 | 32 | – | 280 | 2 051 |
| Money-on-money multiple (RTM) | 1,98 | – | – | – | 1,98 | 2,10 | – | – | – | 2,10 |
| Bokfört värde | 34 827 | 310 | – | 6 732 | 41 869 | 29 300 | 347 | – | 5 983 | 35 629 |
| ERC | 72 291 | 385 | – | 9 300 | 81 976 | 61 459 | 390 | – | 7 258 | 69 107 |
| Inkasseringskostnader, % | 23 | 94 | – | – | 24 | 25 | 127 | – | – | 27 |
| Avskrivningskvot, % | 38 | – | – | – | 38 | 36 | – | – | 36 | |
| Rörelsemarginal,% | 63 | 6 | 35 | – | 65 | 61 | -28 | 47 | – | 62 |
| Justerad rörelsemarginal,% | 62 | 11 | 56 | – | 65 | 61 | 9 | 47 | – | 65 |
| Avkastning portföljinvesteringar, ROI% |
16 | 3 | – | 5 | 15 | 17 | -20 | – | 6 | 15 |
| Justerad avkastning portföljinvesteringar, ROI% |
16 | 6 | – | 6 | 14 | 17 | 6 | – | 8 | 15 |
Portföljinvesteringar, Justerad ROI, %, Cash RoIC, %
Portföljinvesteringar, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK
Inom Portföljinvesteringar hade vi ett rekordresultat för inkasseringar på 15 procent överprestation jämfört med den aktiva prognosen för det andra kvartalet. Befintliga betalningsplaner fortsätter sin stabila utveckling, men det har blivit något svårare att nå avslut i ärendena. Denna utveckling är i linje med en förmodad gradvis normalisering av vårt tidigare historiska intervall på 5–10 procent överprestation jämfört med den aktiva prognos som vi nämnde i början av året.
Andra kvartalet var också ett starkt kvartal ur ett nyinvesteringsperspektiv med 3 141 MSEK (2 051). Mot bakgrund av en utmanande makroekonomisk miljö har vi fokuserat på portföljer med en god riskjusterad avkastning baserad på hög kassakonvertering tack vare befintliga betalare. Även om sådana portföljer vanligtvis förknippas med såväl lägre avkastning som MoM-multipler, är de också mindre känsliga för faktorer som förändringar i inflation och sysselsättning, vilket ger ett bra skydd i den nuvarande miljön. Under andra halvåret förväntar vi oss en mer måttlig investeringstakt mot bakgrund av den ökande osäkerheten i omvärlden.
Under kvartalet inkasserade vi 3 459 MSEK, en ökning med 11 procent jämfört med samma kvartal förra året. Cash EBITDA för segmentet var 2 816 MSEK och cash EBIT var 1 065 MSEK, en ökning med 17 procent respektive 15 procent jämfört med andra kvartalet 2021. Cash RoIC låg på 10,3 procent (10,3) för kvartalet.
| 6 månader 2022 | 6 månader 2021 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Inkassering | Inkassering | |||||||||
| förfallna | Finansiella | Joint | Segment | förfallna | Finansiella | Joint | Segment | |||
| MSEK | fordringar Fastigheter | tjänster | ventures | total | fordringar Fastigheter | tjänster | ventures | total | ||
| Kassaflödesbaserade intäkter | 6 595 | 93 | 123 | 200 | 7 011 | 5 851 | 102 | 82 | 93 | 6 129 |
| Cash EBITDA | 5 026 | 9 | 68 | 200 | 5 303 | 4 346 | 9 | 43 | 93 | 4 491 |
| Ersättnings capex | -3 296 | – | – | – | -3 296 | -2 736 | – | – | – | -2 736 |
| Cash EBIT | 1 730 | 9 | 68 | 200 | 2 007 | 1 609 | 9 | 43 | 93 | 1 754 |
| Intäkter | 4 093 | 93 | 123 | – | 4 309 | 3 729 | 102 | 82 | – | 3 913 |
| Jämförelsestörande poster | -61 | – | – | – | -61 | -5 | – | – | – | -5 |
| Justerade intäkter | 4 033 | 93 | 123 | – | 4 249 | 3 724 | 102 | 82 | – | 3 908 |
| Segmentsresultat | 2 522 | 4 | 50 | 215 | 2 790 | 2 222 | -21 | 42 | 290 | 2 533 |
| Jämförelsestörande poster | -61 | 5 | 18 | 4 | -34 | -5 | 28 | – | 29 | 53 |
| Justerat segmentsresultat | 2 461 | 8 | 68 | 219 | 2 755 | 2 217 | 7 | 42 | 320 | 2 586 |
| Nyckeltal | ||||||||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 32 707 | 321 | 661 | 6 553 | 40 241 | 28 731 | 379 | 495 | 5 675 | 35 280 |
| Segment cash RoIC, % | 10,6 | 5,9 | 20,7 | 6,1 | 10,0 | 11,2 | 4,7 | 17,4 | 3,3 | 9,9 |
| Totala portföljinvesteringar | 4 819 | 106 | – | – | 4 925 | 3 241 | 69 | – | 480 | 3 790 |
| Money-on-money multiple (RTM) | 1,98 | – | – | – | 1,98 | 2,10 | – | – | – | 2,10 |
| Bokfört värde | 34 827 | 310 | – | 6 732 | 41 869 | 29 300 | 347 | – | 5 983 | 35 629 |
| ERC | 72 291 | 385 | – | 9 300 | 81 976 | 61 459 | 390 | – | 7 258 | 69 107 |
| Inkasseringskostnader, % | 24 | 96 | – | – | 25 | 26 | 121 | – | – | 27 |
| Avskrivningskvot, % | 39 | – | – | – | 39 | 36 | – | – | 36 | |
| Rörelsemarginal,% | 62 | 4 | 41 | – | 65 | 59 | -21 | 51 | – | 65 |
| Justerad rörelsemarginal,% | 61 | 9 | 55 | – | 65 | 60 | 7 | 51 | – | 66 |
| Avkastning portföljinvesteringar, ROI% |
15 | 2 | – | 7 | 14 | 15 | -11 | – | 10 | 14 |
| Justerad avkastning portföljinvesteringar, ROI% |
15 | 5 | – | 7 | 14 | 15 | 4 | – | 11 | 15 |
Finansiell översikt
Alternativ resultaträkning
| Andra kvartalet | 6 månader Rullande tolv månader |
Helår | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| apr–juni | apr–juni | jan–juni | jan–juni | juli2021– | ||||
| MSEK | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | juni 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
| Externa kredithanteringsintäkter | 2 695 | 2 433 | 5 254 | 4 898 | 10 504 | 10 148 | 10 082 | 9 191 |
| – därav Kredithanteringstjänster | 1 019 | 1 012 | 2 072 | 2 050 | 4 124 | 4 102 | 4 375 | 4 736 |
| – därav Strategiska marknader | 1 557 | 1 315 | 2 976 | 2 661 | 5 939 | 5 624 | 5 409 | 4 180 |
| – därav Övriga intäkter | 119 | 107 | 206 | 187 | 441 | 422 | 298 | 275 |
| Inkasserade belopp | 3 459 | 3 108 | 6 604 | 5 848 | 12 574 | 11 818 | 10 957 | 10 772 |
| Kassaflöde från joint ventures | 112 | 50 | 200 | 93 | 355 | 248 | 338 | 197 |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 6 266 | 5 591 | 12 058 | 10 840 | 23 433 | 22 215 | 21 377 | 20 160 |
| Kassaflödesbaserade kostnader | -2 858 | -2 625 | -5 616 | -5 162 | -10 359 | -9 905 | -9 770 | -9 504 |
| – därav personal | -1 506 | -1 414 | -3 012 | -2 818 | -5 778 | -5 584 | -5 434 | -5 215 |
| – därav icke-personal | -1 352 | -1 211 | -2 604 | -2 344 | -4 581 | -4 321 | -4 336 | -4 289 |
| Cash EBITDA | 3 408 | 2 966 | 6 443 | 5 678 | 13 075 | 12 310 | 11 607 | 10 656 |
| Ersättnings capex | -1 751 | -1 477 | -3 296 | -2 736 | -6 214 | -5 654 | -5 355 | -5 339 |
| Övrig capex | -62 | -76 | -143 | -163 | -294 | -314 | -672 | -699 |
| Cash EBIT | 1 595 | 1 413 | 3 004 | 2 778 | 6 569 | 6 343 | 5 580 | 4 618 |
| Kassaflödesbaserat finansnetto | -397 | -368 | -1 037 | -967 | -2 083 | -2 013 | -1 974 | -1 875 |
| Kassaflödesbaserad inkomstskatt | -98 | -361 | -313 | -440 | -701 | -828 | -474 | -802 |
| Recurring consolidated cash earnings | 1 100 | 685 | 1 654 | 1 371 | 3 785 | 3 502 | 3 133 | 1 941 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 124 | 131 |
| Cash EPS, SEK | 9,12 | 5,67 | 13,70 | 11,34 | 31,34 | 28,98 | 25,28 | 14,81 |
Nyckeltal från balansräkningen
| Andra kvartalet | 6 månader Rullande tolv månader |
Helår | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| apr–juni | apr–juni | jan–juni | jan–juni | juli2021– | ||||
| MSEK | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | juni 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
| Totala portföljinvesteringar | 3 141 | 2 051 | 4 925 | 3 790 | 9 241 | 8 106 | 5 129 | 7 556 |
| Bokfört värde | 41 869 | 35 629 | 41 869 | 35 629 | 41 869 | 38 231 | 33 305 | 35 429 |
| ERC | 81 976 | 69 107 | 81 976 | 69 107 | 81 976 | 74 337 | 65 457 | 64 995 |
| – därav förfallna fordringar | 72 291 | 61 459 | 72 291 | 61 459 | 72 291 | 64 901 | 58 490 | 55 311 |
| – därav joint ventures | 9 300 | 7 258 | 9 300 | 7 258 | 9 300 | 9 047 | 6 288 | 6 539 |
| – därav fastigheter | 385 | 390 | 385 | 390 | 385 | 389 | 689 | 382 |
| Nettoskuld | ||||||||
| Skulder till kreditinstitut | 8 472 | 3 851 | 8 472 | 3 851 | 8 472 | 4 060 | 2 081 | 6 186 |
| Obligationslån | 46 218 | 44 027 | 46 218 | 44 027 | 46 218 | 44 443 | 43 706 | 41 644 |
| Avsättningar för pensioner | 356 | 378 | 356 | 378 | 356 | 329 | 381 | 387 |
| Företagscertifikat | 2 069 | 3 724 | 2 069 | 3 724 | 2 069 | 3 998 | 2 916 | 2 794 |
| Likvida medel | -4 903 | -2 672 | -4 903 | -2 672 | -4 903 | -4 553 | -2 134 | -1 906 |
| Nettoskuld vid periodens slut | 52 213 | 49 309 | 52 213 | 49 309 | 52 213 | 48 277 | 46 951 | 49 105 |
| Nettoskuld/RTM cash EBITDA | 4,0 | 3,9 | 4,0 | 4,3 |
Justerade koncernsiffror
| Rullande | ||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| tolv | ||||||||
| Andra kvartalet | 6 månader | månader | Helår | |||||
| apr–juni | apr–juni | jan–juni | jan–juni | juli 2021– | ||||
| MSEK | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | juni 2022 | 2021 | ||
| Jämförelsestörande poster per | ||||||||
| resultaträkningsrad | ||||||||
| Positiva omvärderingar portföljinvesteringar | 426 | 468 | 680 | 786 | 1 683 | 1 789 | ||
| Negativa omvärderingar portföljinvesteringar | -372 | -466 | -619 | -781 | -1 494 | -1 656 | ||
| Kostnad sålda varor och tjänster | -89 | -29 | -160 | -30 | -429 | -299 | ||
| Försäljnings-, marknadsförings- och administrationskostnader |
-101 | 23 | -185 | 23 | -292 | -84 | ||
| Resultatandelar i intresseföretag och joint | -4 | -27 | -4 | -29 | -263 | -288 | ||
| ventures | ||||||||
| Summa jämförelsestörande poster i | -140 | -31 | -288 | -32 | -794 | -538 | ||
| rörelseresultatet | ||||||||
| Andra jämförelsestörande poster per | ||||||||
| verksamhetsområde | ||||||||
| Kredithantering | -30 | -1 | -42 | 1 | -60 | -17 | ||
| Strategiska marknader | -41 | -3 | -96 | -3 | -344 | -251 | ||
| Portföljinvesteringar | 32 | -50 | 34 | -53 | -98 | -185 | ||
| Gemensamma kostnader | -101 | 23 | -185 | 23 | -293 | -85 | ||
| Summa andra jämförelsestörande poster | -140 | -31 | -288 | -32 | -794 | -538 | ||
| Justerad omsättning | ||||||||
| Omsättning | 4 879 | 4 424 | 9 357 | 8 625 | 18 521 | 17 789 | ||
| Jämförelsestörande poster | -54 | -3 | -61 | -5 | -189 | -133 | ||
| Justerad omsättning | 4 825 | 4 422 | 9 296 | 8 620 | 18 332 | 17 656 | ||
| Justerat rörelseresultat | ||||||||
| Rörelseresultat | 1 561 | 1 563 | 2 884 | 3 094 | 6 265 | 6 475 | ||
| Jämförelsestörande poster | 140 | 31 | 288 | 32 | 794 | 538 | ||
| Justerat rörelseresultat | 1 701 | 1 594 | 3 173 | 3 126 | 7 061 | 7 014 | ||
| Justerat resultat per aktie, SEK | ||||||||
| Periodens nettoresultat hänförligt till moderbo | 663 | 786 | 1 216 | 1 516 | 2 827 | 3 127 | ||
| lagets aktieägare | ||||||||
| Jämförelsestörande poster hänförligt till | 95 | 24 | 188 | 25 | 524 | 361 | ||
| moderbolagets aktieägare och motsvarande | ||||||||
| skattebelopp | ||||||||
| Genomsnittligt antal utestående aktier | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | 121 | ||
| Justerat resultat per aktie, SEK | 6,28 | 6,70 | 11,62 | 12,76 | 27,75 | 28,86 |
| Rullande | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| tolv | ||||||
| Andra kvartalet | 6 månader | månader | Helår | |||
| MSEK | apr–juni 2022 |
apr–juni 2021 |
jan–juni 2022 |
jan–juni 2021 |
juli 2021– juni 2022 |
2021 |
| Portföljinvesteringar, resultat exklusive | ||||||
| jämförelsestörande poster | ||||||
| Resultat portföljinvesteringar | 1 471 | 1 285 | 2 741 | 2 491 | 5 188 | 4 938 |
| Jämförelsestörande poster för investeringar | -48 | 50 | -52 | 53 | 80 | 185 |
| Resultat exklusive jämförelsestörande poster | 1 423 | 1 335 | 2 689 | 2 544 | 5 267 | 5 122 |
| Genomsnittligt redovisat värde | ||||||
| Genomsnittligt redovisat värde på portföljinvesteringar i fordringar |
33 544 | 29 142 | 32 707 | 28 731 | 31 411 | 29 423 |
| Genomsnittligt redovisat värde på joint venture | 6 626 | 5 854 | 6 553 | 5 675 | 6 332 | 5 893 |
| Genomsnittligt redovisat värde på fastigheter | 321 | 371 | 322 | 379 | 325 | 353 |
| Totalt genomsnittligt redovisat värde | 40 491 | 35 367 | 39 581 | 34 785 | 38 068 | 35 670 |
| Avkastning inklusive jämförelsestörande | 15 | 15 | 14 | 14 | 14 | 14 |
| poster | ||||||
| Avkastning exklusive jämförelsestörande | 14 | 15 | 14 | 15 | 14 | 14 |
| poster | ||||||
| Cash EBITDA | ||||||
| EBIT | 1 561 | 1 563 | 2 884 | 3 094 | 6 265 | 6 475 |
| Avskrivningar | 350 | 325 | 740 | 651 | 1 589 | 1 500 |
| Portföljavskrivningar | 1 329 | 1 120 | 2 562 | 2 127 | 4 745 | 4 310 |
| Portföljomvärderingar | -54 | -3 | -61 | -5 | -189 | -133 |
| Justeringar enligt låneavtal | ||||||
| Justering resultat i joint ventures | -88 | -95 | -215 | -290 | -216 | -293 |
| Justering kassaflöde joint ventures | 112 | 50 | 200 | 93 | 355 | 248 |
| Jämförelsestörande poster exkluderad portföljomvärderingar |
203 | 33 | 337 | 36 | 790 | 489 |
| Justering for jämförelsestörande poster joint | -4 | -27 | -4 | -29 | -263 | -288 |
| venture | ||||||
| Cash EBITDA | 3 408 | 2 966 | 6 443 | 5 678 | 13 075 | 12 310 |
Omsättning per intäktsslag
| Andra kvartalet | Helår | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| apr–juni | apr–juni Förändring |
jan–juni jan–juni Förändring |
|||||
| MSEK | 2022 | 2021 | % | 2022 | 2021 | % | 2021 |
| Externa kredithanteringsintäkter | 2 576 | 2 327 | 11 | 5 048 | 4 711 | 7 | 9 726 |
| Inkasserade belopp | 3 459 | 3 108 | 11 | 6 604 | 5 848 | 13 | 11 818 |
| Övriga intäkter av | 119 | 107 | 11 | 206 | 187 | 10 | 423 |
| portföljinvesteringar | |||||||
| Kassaflöde från joint ventures | 112 | 50 | 124 | 200 | 93 | 115 | 248 |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 6 266 | 5 591 | 12 | 12 058 | 10 840 | 11 | 22 215 |
| Portföljavskrivningar | -1 329 | -1 120 | 19 | -2 562 | -2 127 | 20 | -4 311 |
| Portföljomvärderingar | 54 | 3 | n.m. | 61 | 5 | n.m. | 133 |
| Justering kassaflöde från joint | -112 | -50 | 124 | -200 | -93 | 115 | -248 |
| ventures | |||||||
| Omsättning | 4 879 | 4 424 | 10 | 9 357 | 8 625 | 8 | 17 789 |
Förändring i omsättningen
| Andra kvartalet | 6 månader | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| apr–juni | apr–juni | jan–juni | jan–juni | ||
| Förändring i nettoomsättningen, % | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Organisk tillväxt | 6 | 19 | 4 | 17 | 8 |
| Förvärvad tillväxt | – | – | – | – | – |
| Portföljomvärdering | 1 | – | 1 | 9 | 1 |
| Valutaeffekter | 3 | -5 | 3 | -6 | -3 |
| Totalt | 10 | 14 | 8 | 19 | 6 |
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet
| Andra kvartalet | 6 månader | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| apr–juni | apr–juni | jan–juni | jan–juni | ||
| MSEK | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Positiva omvärderingar portföljinvesteringar |
426 | 468 | 680 | 786 | 1,789 |
| Negativa omvärderingar | -372 | -466 | -619 | -781 | -1,656 |
| portföljinvesteringar Justering for jämförelsestörande |
-4 | -27 | -4 | -29 | -288 |
| poster joint venture | |||||
| Jämförelsestörande poster avskrivningar |
9 | – | -13 | – | -179 |
| Transformationsprogrammet | -115 | – | -237 | – | -73 |
| Övriga jämförelsestörande poster | -84 | -6 | -95 | -7 | -132 |
| Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet |
-140 | -31 | -288 | -32 | -538 |
Specifikation av finansnettot
| Andra kvartalet | 6 månader | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| apr–juni | apr–juni | Förändring | jan–juni | jan–juni | Förändring | ||
| MSEK | 2022 | 2021 | % | 2022 | 2021 | % | 2021 |
| Ränteintäkter | 15 | 7 | 106 | 27 | 11 | 140 | 22 |
| Räntekostnader | -537 | -448 | 20 | -1 023 | -891 | 15 | -1 832 |
| Ränta på leasingskuld enligt IFRS 16 | -8 | -10 | -19 | -17 | -19 | -13 | -37 |
| Valutakursdifferenser | -16 | 2 | n.m. | -14 | 4 | n.m. | -11 |
| Periodisering av upplåningskostnader | -24 | -25 | -2 | -49 | -49 | -1 | -103 |
| Engagemangsavgift | -30 | -37 | -19 | -68 | -76 | -11 | -153 |
| Övriga finansiella kostnader | -20 | -7 | 184 | -1 | -13 | -89 | -60 |
| Summa finansnetto | -620 | -517 | 20 | -1 146 | -1 034 | 11 | -2 174 |
Koncernen översikt
Årsöversikt, Koncernen
| MSEK | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettomsättning | 17 789 | 16 848 | 15 985 | 13 442 | 9 434 |
| Justerad omsättning | 17 656 | 16 731 | 15 780 | 13 131 | 9 437 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 6 475 | 4 695 | 2 060 | 3 978 | 2 728 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 7 014 | 5 738 | 6 208 | 4 500 | 3 128 |
| Nettoresultat | 3 391 | 2 078 | –285 | 1 943 | 1 503 |
| Resultat per aktie, kr | 25,88 | 15,18 | –2,76 | 14,18 | 14,62 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 15 | 9 | –2 | 8 | 11 |
| Eget kapital per aktie, kr | 183,33 | 154,28 | 168,12 | 195,16 | 170,59 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten, per aktie, kr | 83,11 | 68,64 | 48,77 | 48,10 | – |
| Medelantal heltidsanställda | 9 694 | 9 379 | 8 766 | 7 910 | 6 293 |
Kvartalsöversikt, Koncernen
| Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2022 | 2022 | 2021 | 2021 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 |
| Cash Revenue | 6 266 | 5 792 | 6 053 | 5 322 | 5 591 | 5 249 | 5 601 | 5 549 |
| Cash EBITDA | 3 408 | 3 035 | 3 726 | 2 906 | 2 966 | 2 712 | 3 124 | 3 142 |
| Cash EBIT | 1 595 | 1 409 | 2 171 | 1 394 | 1 413 | 1 365 | 1 523 | 1 659 |
| Cash EPS, SEK | 9,12 | 4,58 | 13,93 | 3,68 | 5,67 | 5,68 | 9,00 | 5,88 |
| Nettomsättning | 4 879 | 4 478 | 4 870 | 4 294 | 4 424 | 4 200 | 5 109 | 4 521 |
| Justerad omsättning | 4 825 | 4 471 | 4 853 | 4 183 | 4 422 | 4 198 | 4 359 | 4 520 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 561 | 1 323 | 2 040 | 1 341 | 1 563 | 1 531 | 1 200 | 1 688 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 1 701 | 1 471 | 2 355 | 1 533 | 1 594 | 1 532 | 1 611 | 1 687 |
| Nettoresultat | 734 | 622 | 1 251 | 541 | 810 | 787 | 576 | 864 |
| Resultat per aktie, kr | 5,50 | 4,57 | 8,98 | 4,33 | 6,48 | 6,06 | 3,40 | 6,97 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 12 | 10 | 20 | 11 | 16 | 15 | 8 | 16 |
| Eget kapital per aktie, kr | 186,20 | 188,25 | 183,38 | 168,72 | 162,54 | 171,12 | 158,05 | 166,15 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten, per aktie, kr |
18,27 | 16,30 | 26,54 | 24,08 | 17,40 | 14,88 | 11,75 | 17,54 |
| Investerat kapital | 75 695 | 73 299 | 72 224 | 71 405 | 70 971 | 69 578 | 70 057 | 71 565 |
| Cash RoIC, % | 8,4 | 7,7 | 12,0 | 7,8 | 8,0 | 7,8 | 8,7 | 9,3 |
| Heltidsanställda (FTEs) | 9 920 | 9 750 | 9 664 | 9 733 | 9 786 | 9 626 | 9 458 | 9 446 |
Segment översikt
Credit Management Services
| Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2022 | 2022 | 2021 | 2021 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 |
| Cash Revenue | 1 019 | 1 054 | 1 056 | 996 | 1 012 | 1 038 | 1 099 | 1 089 |
| Cash EBIT | 342 | 314 | 437 | 396 | 411 | 396 | 281 | 495 |
| Intäkter | 1 579 | 1 574 | 1 602 | 1 541 | 1 572 | 1 585 | 1 664 | 1 647 |
| – varav externa kunder | 1 019 | 1 054 | 1 056 | 996 | 1 012 | 1 038 | 1 099 | 1 089 |
| – varav koncerninternt | 561 | 520 | 546 | 545 | 560 | 546 | 565 | 559 |
| Justerade intäkter | 1 579 | 1 574 | 1 602 | 1 541 | 1 572 | 1 585 | 1 664 | 1 647 |
| Segmentsresultat | 272 | 264 | 355 | 356 | 367 | 352 | 328 | 482 |
| Justerat segmentsresultat | 302 | 276 | 374 | 356 | 367 | 350 | 328 | 482 |
| Jämförelsestörande poster | 30 | 12 | 19 | – | -1 | –2 | – | – |
| Justerad rörelsemarginal, % | 19 | 18 | 23 | 23 | 23 | 22 | 20 | 29 |
| Genomsnittligt investerat kapital | 19 449 | 19 078 | 19 089 | 19 174 | 19 176 | 18 970 | 19 093 | 19 302 |
| Segment cash RoIC , % | 7,0 | 6,6 | 9,2 | 8,3 | 8,6 | 8,4 | 5,9 | 10,3 |
Strategic Markets
| Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2022 | 2022 | 2021 | 2021 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 |
| Cash Revenue | 1 557 | 1 418 | 1 802 | 1 160 | 1 315 | 1 346 | 1 461 | 1 637 |
| Cash EBIT | 834 | 728 | 1 310 | 482 | 572 | 645 | 875 | 819 |
| Intäkter | 1 683 | 1 517 | 1 903 | 1 257 | 1 416 | 1 434 | 1 558 | 1 738 |
| – varav externa kunder | 1 557 | 1 418 | 1 802 | 1 160 | 1 315 | 1 346 | 1 461 | 1 637 |
| – varav koncerninternt | 126 | 99 | 101 | 97 | 101 | 88 | 97 | 101 |
| Justerade intäkter | 1 683 | 1 517 | 1 903 | 1 257 | 1 416 | 1 434 | 1 558 | 1 738 |
| Segmentsresultat | 556 | 427 | 901 | 265 | 370 | 439 | 585 | 515 |
| Justerat segmentsresultat | 597 | 482 | 1 142 | 271 | 373 | 439 | 691 | 515 |
| Jämförelsestörande poster | 41 | 55 | 242 | -6 | -3 | – | 106 | – |
| Justerad rörelsemarginal, % | 35 | 32 | 60 | 22 | 26 | 31 | 44 | 30 |
| Genomsnittligt investerat kapital | 14 845 | 14 719 | 15 118 | 15 526 | 15 674 | 15 699 | 16 126 | 16 582 |
| Segment cash RoIC , % | 22,5 | 19,8 | 34,7 | 12,4 | 14,6 | 16,4 | 21,7 | 19,8 |
Portföljinvesteringar
| Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2022 | 2022 | 2021 | 2021 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 |
| Cash Revenue | 3 690 | 3 320 | 3 195 | 3 166 | 3 265 | 2 864 | 3 041 | 2 823 |
| Cash EBITDA | 2 816 | 2 486 | 2 375 | 2 350 | 2 402 | 2 089 | 2 243 | 2 065 |
| Cash EBIT | 1 065 | 942 | 901 | 907 | 925 | 830 | 834 | 748 |
| Inkasserade belopp | 3 459 | 3 145 | 3 008 | 2 961 | 3 108 | 2 740 | 2 937 | 2 700 |
| Portföljavskrivningar | -1 329 | -1 233 | -1 111 | -1 072 | -1 120 | -1 007 | -1 063 | -972 |
| Portföljomvärderingar | 54 | 7 | 17 | 112 | 3 | 2 | 599 | 1 |
| Övriga intäkter av | 119 | 87 | 98 | 138 | 107 | 80 | 76 | 66 |
| portföljinvesteringar | ||||||||
| Intäkter | 2 303 | 2 006 | 2 012 | 2 138 | 2 098 | 1 816 | 2 549 | 1 795 |
| Segmentsresultat | 1 497 | 1 293 | 1 312 | 1 198 | 1 303 | 1 231 | 751 | 1 094 |
| Justerat segmentsresultat | 1 465 | 1 290 | 1 337 | 1 305 | 1 353 | 1 234 | 1 063 | 1 093 |
| Investeringar i portföljer | 3 131 | 1 689 | 2 683 | 1 420 | 1 739 | 1 503 | 1 258 | 837 |
| Totalt bokfört värde | 41 869 | 39 113 | 38 231 | 36 179 | 35 629 | 35 104 | 33 305 | 34 940 |
| portföljinvesteringar | ||||||||
| – varav förvärvade fordringar | 34 827 | 32 262 | 31 478 | 29 840 | 29 300 | 28 984 | 27 658 | 27 966 |
| – varav i joint venture | 6 732 | 6 520 | 6 438 | 6 013 | 5 983 | 5 726 | 5 266 | 6 557 |
| – varav fastigheter | 310 | 331 | 315 | 326 | 347 | 394 | 381 | 416 |
| Justerad avkastning | 14 | 13 | 14 | 14 | 15 | 14 | 12 | 12 |
| portföljinvesteringar, ROI,% | ||||||||
| Avskrivningskvot, % | 38 | 39 | 37 | 36 | 36 | 37 | 36 | 36 |
| ERC | 81 976 | 76 092 | 74 337 | 70 322 | 69 107 | 68 263 | 65 467 | 64 393 |
| Ersättnings capex | -1 751 | -1 545 | -1 474 | -1 443 | -1 477 | -1 259 | -1 409 | -1 317 |
| Money-on-money multiple (RTM) | 1,98 | 2,04 | 2,04 | 2,05 | 2,10 | 2,18 | 2,08 | 2,05 |
| Genomsnittligt investerat kapital | 41 194 | 39 289 | 37 798 | 36 478 | 35 888 | 34 673 | 34 602 | 35 440 |
| Segment cash RoIC,% | 10,3 | 9,6 | 9,5 | 9,9 | 10,3 | 9,6 | 9,6 | 8,4 |
Money-on-money multiple
| Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022 | 2022 | 2021 | 2021 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | |
| Investeringar förfallna fordringar | 3 120 | 1 675 | 2 133 | 1 445 | 1 680 | 1 443 | 1 256 | 837 |
| ERC av köpta portföljer i | 5 589 | 3 667 | 4 239 | 2 794 | 3 414 | 3 190 | 2 554 | 1 791 |
| kvartalet | ||||||||
| Kvartals MoM | 1,79 | 2,19 | 1,99 | 1,93 | 2,03 | 2,21 | 2,03 | 2,14 |
| RTM MoM (genomsnitt för kvartalet) |
1,98 | 2,04 | 2,04 | 2,05 | 2,10 | 2,18 | 2,08 | 2,05 |
| Inkasserade belopp | 3 459 | 3 145 | 3 008 | 2 961 | 3 108 | 2 740 | 2 937 | 2 700 |
| RTM MoM (genomsnitt för | 1,98 | 2,04 | 2,04 | 2,05 | 2,10 | 2,18 | 2,08 | 2,05 |
| kvartalet) | ||||||||
| Ersättnings capex | -1 751 | -1 545 | -1 474 | -1 443 | -1 477 | -1 259 | -1 409 | -1 317 |
| Helår | Helår | |||||||
| 2021 | 2020 | |||||||
| Ersättnings capex | -5 654 | -5 355 |
Finansiella rapporter
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| Andra kvartalet | 6 månader | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| apr–juni | apr–juni | jan–juni | jan–juni | ||
| MSEK | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Externa intäkter | 2 695 | 2 434 | 5 254 | 4 898 | 10 149 |
| Intäkt från portföljinvesteringar enligt | 2 130 | 1 988 | 4 042 | 3 722 | 7 507 |
| effektivräntemetoden | |||||
| Positiva omvärderingar av portföljinvesteringar | 426 | 468 | 680 | 786 | 1 789 |
| Negativa omvärderingar av portföljinvesteringar | -372 | -466 | -619 | -781 | -1 656 |
| Summa omsättning | 4 879 | 4 424 | 9 357 | 8 625 | 17 789 |
| Kostnad sålda varor och tjänster | -2 739 | -2 446 | -5 372 | -4 810 | -9 555 |
| Bruttoresultat | 2 140 | 1 979 | 3 985 | 3 814 | 8 233 |
| Försäljnings-, marknadsförings- och | -668 | -510 | -1 316 | -1 011 | -2 051 |
| administrationskostnader | |||||
| Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures | 88 | 95 | 215 | 290 | 293 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 561 | 1 563 | 2 884 | 3 094 | 6 475 |
| Finansnetto | -620 | -517 | -1 146 | -1 034 | -2 174 |
| Resultat före skatt | 940 | 1 045 | 1 738 | 2 060 | 4 301 |
| Skatt | -207 | -235 | -382 | -464 | -910 |
| Periodens resultat | 734 | 810 | 1 356 | 1 597 | 3 391 |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 663 | 783 | 1 216 | 1 516 | 3 127 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 71 | 27 | 140 | 81 | 265 |
| Periodens resultat | 734 | 810 | 1 356 | 1 597 | 3 391 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning, '000 | 120 656 | 120 850 | 120 738 | 120 860 | 120 828 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, '000 | 120 672 | 120 887 | 120 753 | 120 897 | 120 830 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning | |||||
| Resultat från kvarvarande verksamheter | 5,50 | 6,48 | 10,07 | 12,54 | 25,88 |
| Summa resultat per aktie före utspädning | 5,50 | 6,48 | 10,07 | 12,54 | 25,88 |
| Summa resultat per aktie efter utspädning | 5,49 | 6,48 | 10,07 | 12,54 | 25,88 |
Koncernens rapport över totalresultat i sammandrag
| Andra kvartalet | 6 månader | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| apr–juni | apr–juni | jan–juni | jan–juni | ||
| MSEK | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Periodens resultat | 734 | 810 | 1 356 | 1 597 | 3 391 |
| Övrigt totalresultat, poster som kommer att | |||||
| återföras till resultatet: | |||||
| Förändring av omräkningsreserv | 1 419 | -364 | 2 112 | 507 | 1 753 |
| Övrigt totalresultat hänförligt till säkring av valuta | -543 | -714 | -411 | ||
| och övrigt | |||||
| Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att | |||||
| återföras till resultatet: | |||||
| Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld | 1 | -3 | 51 | ||
| Periodens totalresultat | 1 610 | 446 | 2 750 | 2 104 | 4 785 |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 1 419 | 455 | 2 466 | 2 020 | 4 446 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 192 | -9 | 285 | 84 | 338 |
| Periodens totalresultat | 1 610 | 446 | 2 750 | 2 104 | 4 785 |
Koncernens balansräkning i sammandrag
| 30 juni | 30 juni | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| MSEK | 2022 | 2021 | 2021 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Goodwill | 34 051 | 32 127 | 32 758 |
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling och | 897 | 943 | 917 |
| andra immateriella anläggningstillgångar | |||
| Kundrelationer | 3 892 | 4 605 | 4 136 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 38 840 | 37 675 | 37 811 |
| Materiella anläggningstillgångar | |||
| Nyttjanderätter | 696 | 792 | 756 |
| Andra materiella anläggningstillgångar | 211 | 213 | 218 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 908 | 1 005 | 974 |
| Övriga anläggningstillgångar | |||
| Aktier och andelar i joint ventures | 6 732 | 5 983 | 6 438 |
| Portföljinvesteringar | 34 827 | 29 300 | 31 478 |
| Uppskjutna skattefordringar | 1 696 | 1 392 | 1 748 |
| Långfristiga räntebärande fordringar | 10 | – | 10 |
| Andra långfristiga fordringar | 80 | 91 | 79 |
| Summa övriga anläggningstillgångar | 43 345 | 36 766 | 39 754 |
| Summa anläggningstillgångar | 83 092 | 75 446 | 78 539 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar | 1 237 | 1 091 | 1 299 |
| Lager av fastigheter | 310 | 347 | 315 |
| Klientmedel | 972 | 1 054 | 1 063 |
| Skattefordringar | 136 | 206 | 170 |
| Övriga fordringar | 1 553 | 1 305 | 1 578 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | 1 644 | 1 224 | 1 366 |
| intäkter | |||
| Likvida medel | 4 903 | 2 672 | 4 553 |
| Summa omsättningstillgångar | 10 756 | 7 897 | 10 334 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 93 848 | 83 343 | 88 883 |
| 30 juni | 30 juni | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| MSEK | 2022 | 2021 | 2021 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 22 466 | 19 202 | 21 698 |
| Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande |
3 079 | 2 819 | 2 989 |
| Summa eget kapital | 25 545 | 22 020 24 687 | |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 8 472 | 3 851 | 4 060 |
| Obligationslån | 45 468 | 42 927 | 43 693 |
| Långfristiga leasingskulder | 519 | 612 | 582 |
| Övriga långfristiga skulder | 426 | 515 | 478 |
| Avsättningar för pensioner | 356 | 378 | 329 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 55 | 64 | 42 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 149 | 1 083 | 1 103 |
| Summa långfristiga skulder | 56 445 | 49 430 | 50 288 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Obligationslån | 750 | 1 100 | 750 |
| Företagscertifikat | 2 069 | 3 724 | 3 998 |
| Klientmedelsskuld | 972 | 1 054 | 1 063 |
| Leverantörsskulder | 436 | 452 | 504 |
| Skatteskulder | 1 175 | 902 | 1 198 |
| Förskott från kunder | 36 | 44 | 29 |
| Kortfristiga leasingskulder | 229 | 223 | 223 |
| Övriga kortfristiga skulder | 2 044 | 1 908 | 1 908 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
4 139 | 2 472 | 4 225 |
| Övriga kortfristiga avsättningar | 7 | 14 | 10 |
| Summa kortfristiga skulder | 11 857 | 11 893 | 13 908 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 93 848 | 83 343 | 88 883 |
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
| 2022 | 2021 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt | Hänförligt | |||||
| till moder | Innehav | till moder | Innehav | |||
| bolagets | utan best. | bolagets | utan best. | |||
| MSEK | aktieägare | inflytande | Summa | aktieägare | inflytande | Summa |
| Ingående balans, 1 januari | 21 698 | 2 989 | 24 687 | 18 676 | 2 915 | 21 591 |
| Utdelning | -1 632 | -195 | -1 826 | -1 453 | -180 | -1 634 |
| Treasury aktier | -72 | -72 | -41 | -41 | ||
| Aktiebaserad utbetalning | 6 | 6 | ||||
| Periodens totalresultat | 2 466 | 285 | 2 750 | 2 020 | 84 | 2 104 |
| Utgående balans, 30 juni | 22 466 | 3 079 | 25 545 | 19 202 | 2 819 | 22 020 |
Koncernens kassaflöde i sammandrag
| Andra kvartalet | 6 månader | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| apr–juni | apr–juni | jan–juni | jan–juni | ||
| MSEK | 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 |
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 561 | 1 563 | 2 884 | 3 094 | 6 475 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 350 | 325 | 740 | 651 | 1 500 |
| Amortering/omvärdering av köpta fordringar | 1 276 | 1 117 | 2 502 | 2 122 | 4 178 |
| Övriga justeringar för ej kassaflödespåverkande | -139 | -116 | -249 | -312 | -263 |
| poster | |||||
| Erhållen ränta | 15 | 7 | 27 | 11 | 22 |
| Erlagd ränta | -386 | -331 | -986 | -889 | -1 822 |
| Erlagda övriga finansiella kostnader | -26 | -44 | -78 | -89 | -213 |
| Betald inkomstskatt | -98 | -294 | -313 | -505 | -893 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapitalet |
2 552 | 2 228 | 4 527 | 4 084 | 8 985 |
| Förändringar i factoring-fordran | -73 | -66 | -124 | -108 | -115 |
| Andra förändringar i rörelsekapitalet | -275 | -59 | -230 | -75 | 1 172 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 2 204 | 2 103 | 4 173 | 3 901 | 10 042 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av immateriella anläggningstillgångar | -54 | -55 | -126 | -129 | -72 |
| Förvärv av materiella anläggningstillgångar | -11 | -19 | -21 | -33 | -262 |
| Försäljning av immateriella och materiella | 2 | 1 | 2 | 3 | |
| anläggningstillgångar | |||||
| Portföljinvesteringar i fordringar | -3 770 | -1 998 | -4 738 | -3 133 | -7 038 |
| Lager av fastigheter | 24 | 47 | 10 | 40 | 70 |
| Annat kassaflöde från investeringsverksamheten | 97 | -134 | 196 | -71 | -710 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -3 713 | -2 157 | -4 679 | -3 324 | -8 009 |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Upplåning och amorteringar | 2 761 | 2 223 | 2 138 | 1 577 | 2 139 |
| Återköp av egna aktier | 0 | -42 | 0 | -42 | -41 |
| Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare | -1 632 | -1 454 | -1 632 | -1 454 | -1 451 |
| Aktieutdelning till ägare utan bestämmande inflytande |
-190 | -180 | -190 | -180 | -244 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 940 | 547 | 317 | -99 | 401 |
| Summa förändring av likvida medel | -569 | 494 | -189 | 479 | 2 434 |
| Likvida medel vid periodens början | 4 977 | 2 252 | 4 553 | 2 134 | 2 134 |
| Kursdifferenser i likvida medel | 495 | -74 | 539 | 59 | -15 |
| Likvida medel vid periodens slut | 4 903 | 2 672 | 4 903 | 2 672 | 4 553 |
| Koncernen totalt | |||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 2 204 | 2 103 | 4 173 | 3 901 | 10 042 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -3 713 | -2 157 | -4 679 | -3 324 | -8 009 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 940 | 547 | 317 | -99 | 401 |
Moderbolagets resultaträkning
| 6 månader | Helår | ||
|---|---|---|---|
| jan–juni | jan–juni | ||
| MSEK | 2022 | 2021 | 2021 |
| Omsättning | 355 | 459 | 690 |
| Bruttoresultat | 355 | 459 | 690 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -17 | -22 | -33 |
| Administrationskostnader | -783 | -692 | -1 037 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -445 | -255 | -380 |
| Resultat från andelar i dotterföretag | 0 | 0 | 0 |
| Valutakursdifferens på monetär post klassificerad som utvidgad nettoinvestering samt säkringsåtgärder |
307 | -178 | -316 |
| Finansnetto övrigt | -215 | 239 | 912 |
| Resultat före skatt | -354 | -194 | 216 |
| Skatt | -6 | 0 | 0 |
| Periodens resultat | -360 | -194 | 216 |
Periodens totalresultat är samma som periodens resultat.
Moderbolagets balansräkning
| 30 juni | 30 juni | 31 dec | |
|---|---|---|---|
| MSEK | 2022 | 2021 | 2021 |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 537 | 373 | 507 |
| Materiella anläggningstillgångar | 8 | 12 | 10 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 82 291 | 72 721 | 73 991 |
| Summa anläggningstillgångar | 82 835 | 73 106 | 74 508 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 1 186 | 249 | 1 930 |
| Likvida medel | 383 | 884 | 602 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 569 | 1 133 | 2 532 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 84 405 | 74 239 | 77 040 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Bundet eget kapital | 818 | 285 | 786 |
| Fritt eget kapital | 7 506 | 10 547 | 10 212 |
| Summa eget kapital | 8 324 | 10 832 | 10 998 |
| Långfristiga skulder | 67 009 | 55 088 | 55 498 |
| Kortfristiga skulder | 9 071 | 8 319 | 10 544 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 84 405 | 74 239 | 77 040 |
Noter
Redovisningsprinciper
Denna rapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.
Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av delårsrapporten.
Koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper är i all väsentligt oförändrade jämfört med års- och hållbarhetsredovisningen 2021.
Moderbolaget
Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en omsättning för kvartalet om 335 MSEK (459) och ett resultat före skatt om -354 MSEK (-194). Moderbolaget investerade 34 MSEK (35) i anläggningstillgångar under kvartalet och hade vid dess utgång 383 MSEK (844) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 72 (62).
Uteckling under perioden
De totala tillgångarna ökade under första halvåret med 4 943 MSEK till 93 848 MSEK i slutet av juni 2022 från 88 905 MSEK i slutet av 2021.
Ökningen berodde främst på nyförvärvade investeringar inom Portföljinvesteringar om 4 819 MSEK (se även avsnittet Portföljinvesteringar i denna rapport för mer information), delvis uppvägt av periodens avskrivningar på 2 502 MSEK.
Nettovalutautvecklingen, främst till följd av SEK/EUR-exponering, förändrades med 1 398 MSEK under första halvåret. Rörelsekapitalet uppgick till -1 015 MSEK i slutet av juni 2022 jämfört med -1 244 MSEK i slutet av december 2021. Förändringen berodde främst på valutakursförändringar under perioden.
Transaktioner med närstående
Det har under kvartalet inte förekommit några väsentliga transaktioner utöver den normala verksamheten mellan bolagets och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.
Investeringar i joint ventures
IAS 28 kräver redovisning av nedskrivningar avseende joint ventures om objektiva bevis finns tillgängliga för att stödja sådana förluster. En sådan bedömning inkluderar vanligtvis betydande bedömningar från ledningen och framåtblickande antaganden med begränsad observerbar data. Objektiva bevis som beaktas kan till exempel inkludera fortsatt underprestation jämfört med prognoser och/eller jämförbara transaktioner som genomförts av tredje part på armlängds avstånd.
Marknadsutveckling och framtidsutsikter
I bolagets integrerade affärsmodell, bestående av kredithanteringstjänster och portföljinvesteringar, Intrum ser en god utveckling på medellångsikt inom båda områdena. Intrum fortsätter att leverera på sitt transformationsprogram, som kommer successivt att centralisera, standardisera och förbättra stora delar av inkassoprocessen. De åtgärder som vidtas inom detta område kommer att fortsätta att förbättra effektiviteten och stödja rörelsemarginalen framöver samt en hållbar organisk tillväxt.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar men är inte begränsade till risker relaterade till konjunktur- utvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IT och informationshantering, epidemioch pandemirisk, geopolitiska risker såsom politiska risker, civila oroligheter, störningar eller konflikter inklusive väpnade konflikter och krig som direkt eller indirekt påverkar platser där Intrum eller dess kunder bedriver eller bedriver verksamhet, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med portföljinvesteringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrums års- och hållbarhetsredovisning 2021. Inga nya väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i års- och hållbarhetsredovisningen.
Verkligt värde på finansiella instrument
Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (portföljinvesteringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För flertalet av dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Utestående obligationer med ett redovisat värde på totalt 46 218 MSEK (44 270) estimeras dock ha ett verkligt värde på 40 988 MSEK (44 807). Koncernen har även valutaterminer och andra finansiella tillgångar om 239 MSEK (35) samt finansiella skulder om 278 MSEK (116) värderade till verkligt värde via resultaträkningen.
Tillgångar och finansiering
Totala tillgångar vid utgången av kvartalet uppgick till 93 848 MSEK, jämfört med 83 343 MSEK vid utgången av andra kvartalet föregående år. Nettoskulden uppgick till 52 213 MSEK (49 309), andelen fast ränta uppgår till 72 procent av nettoskulden och består huvudsakligen av EUR-obligationer med löptider mellan 2024 och 2027. Nettoskulden i förhållande till RTM-kassan EBITDA uppgår till ca. 4,0x jämfört med 4,1x vid utgången av andra kvartalet 2021. Vid utgången av andra kvartalet hade Intrum 2 072 MSEK (3 732) utestående företagscertifikat, minskningen speglar ett mer negativt kortsiktigt kreditsentiment. Dragningar under den revolverande kreditfaciliteten har använts för att täcka detta. I slutet av kvartalet utnyttjades 8 562 MSEK (3 975) av Intrums revolverande kreditfacilitet.
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Övrig information
Aktien
Intrum AB (publ):s aktie är noterad på Nasdaq Stockholm Large Cap. Under perioden 1 april–30 juni 2022 har 16 678 843 aktier omsatts till ett värde om 3 846 MSEK, motsvarande 14 procent av totalt antal aktier vid slutet av perioden.
Högsta betalkurs under perioden 1 april–30 juni 2022 var 273,8 kr (5 april) och lägsta var 192,4 kr (30 juni). Periodens sista handelsdag, den 30 juni 2022, uppgick kursen till 195,2 kr (senast betald). Under perioden 1 april–30 juni 2022 minskade Intrum AB (publ):s aktiekurs med 24 procent och Nasdaq OMX Stockholm minskade med 17 procent.
Aktiekurs, SEK (1 juli 2019 – 30 juni 2022)
Ägare
| Kapital och | ||
|---|---|---|
| 30 juni 2022 | Antal aktier | röster, % |
| Nordic Capital through companies | 47 728 956 | 39,2 |
| AMF Pension & Fonder | 9 243 542 | 7,6 |
| Swedbank Robur Fonder | 5 407 909 | 4,4 |
| Handelsbanken Fonder | 3 852 193 | 3,2 |
| Första AP-fonden | 2 931 960 | 2,4 |
| Vanguard | 2 540 410 | 2,1 |
| Länsförsäkringar Fonder | 2 452 997 | 2,0 |
| C WorldWide Asset Management | 2 073 411 | 1,7 |
| TIAA - Teachers Advisors | 1 748 999 | 1,4 |
| Capital Group | 1 700 000 | 1,4 |
| BlackRock | 1 197 863 | 1,0 |
| Intrum AB | 1 183 983 | 1,0 |
| State Street Global Advisors | 1 031 220 | 0,8 |
| Avanza Pension | 953 478 | 0,8 |
| Norges Bank | 912 756 | 0,7 |
| Totalt, femton största ägare | 84 959 677 | 69,8 |
| Totalt antal aktier exklusive eget innehav | 120 536 935 |
Källa: Modular Finance Holdings och Intrum
Eget innehav om 1 183 983 aktier ingår inte i antalet utestående aktier. Andelen svenskt ägande uppgick till 39,2 procent (institutioner 9,1 procentenheter, aktiefonder 18,8 procentenheter, privatpersoner 11,3 procentenheter).
Valutakurser
| Slutkurs | Slutkurs | Snittkurs | Snittkurs | Snittkurs | |
|---|---|---|---|---|---|
| 30 juni | 30 junie | apr–juni | apr–juni | jan–dec | |
| 2022 | 2021 | 2022 | 2021 | 2021 | |
| 1 EUR=SEK | 10,73 | 10,11 | 10,48 | 10,65 | 10,48 |
| 1 CHF=SEK | 10,77 | 9,21 | 10,15 | 10,04 | 9,80 |
| 1 NOK=SEK | 1,04 | 0,99 | 1,05 | 0,97 | 0,98 |
| 1 HUF=SEK | 0,0270 | 0,0287 | 0,0279 | 0,0303 | 0,0299 |
Ytterligare information
Anders Engdahl , VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Michael Ladurner, Ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02 Michael Ladurner, Investor Relations, tel: 08-546 102 02
Michael Ladurner är kontaktperson enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.
Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden.
Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 21 juli 2022 kl. 07.00 CET.
Delårsrapport och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Stockholm den 21 juli 2022
Anders Engdahl
VD och koncernchef
Definitioner
Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal
Avkastning portföljinvesteringar (ROI)
Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive verksamhet inom factoring och betalningsgarantier (finansiella tjänster), omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål. Definitionen av genomsnittligt bokvärde baseras på genomsnittet av kvartalen. Början av året till rapportperioden och RTM beräknas med genom ingående och utgående balans för kvartalen under perioden.
Avskrivningsskvot
Periodens avskrivning på portföljinvesteringar uttryckt som procentandel av inkasserat belopp.
Cash EBIT
Cash EBITDA minus övrig capex och ersättnings capex.
Cash EBITDA
Cash EBITDA är det justerade rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt portföljavskrivningar. I tillägg justeras resultatandelar från joint ventures bort och ersätts med det faktiska kassaflödet från joint ventures.
Cash EPS
Cash EBIT minus kassaflödesbaserat finansnetto och kassaflödesbaserad inkomstskatt, justerad för jämförelsestörande skattebetalningar dividerat med antal genomsnittligt utestående aktier.
Cash Return on invested capital (RoIC)
Cash EBIT dividerat med genomsnittligt investerat kapital för perioden. Genomsnittet är beräknat genom kvartalets öppningsbalans och stängningsbalans. Början av året till rapportperioden och RTM beräknas med genom ingående och utgående balans för kvartalen under perioden.
EBITDA
EBITDA är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar.
Ersättnings capex
Det beräknade portföljinvesteringarna som krävs för att upprätthålla en stabil ERC. Beräknas genom att dividera inkasserade belopp i kvartalet med RTM MoM-multipeln.
Externa intäkter
Intäkter från Intrums externa kunder samt omsättning från fastighetsverksamheten.
Förväntad återstående inkassering, ERC
Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar, inklusive Intrums förväntade kassaflöden från investering i joint ventures.
Förvärvad tillväxt
Förvärvad tillväst i kassaflödesbaserade intäkter relaterat till förvärv av koncernföretag.
Interna intäkter
Avser huvudsakligen Intäkter som betalas av segmentet Portföljinvesteringar till Kredithanteringstjänster samt Strategiska Marknader för utfört inkasseringsarbete på de portföljer som Intrum äger.
Justerad omsättning
Omsättning exklusive portföljomvärderingar och andra jämförelsestörande poster.
Justerad resultat per aktie
Periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare justerat för jämförelsestörande poster hänförligt till moderbolagets aktieägare och motsvarande skattebelopp dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier för perioden..
Justerad rörelsemarginal
Justerat rörelseresultat (EBIT) i förhållande till justerad omsättning.
Justerat rörelseresultat (EBIT)
Justerat rörelseresultat (EBIT) är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.
Justerat segmentsresultat
Justerat segmentresultat är segmentresultat exklusive omvärderingar av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.
Justering för jämförelsestörande poster
Väsentliga poster som påverkar nyckeltalens jämförbarhet justeras från siffror som rapporterats enligt IFRS för att ge externa användare mer relevant information. Jämförelsestörande poster kan indelas i tre undergrupper: Koncernomstruktureringar ("omstruktureringar"), engångsposter och ej kassaflödespåverkande poster. Omstruktureringar är kostnader relaterade till koncernomfattande transformationsprogram och transaktionskostnader för fusioner och förvärv. Inkrementella temporära kostnader utöver förväntade fasta nettokostnader rapporteras som jämförelsestörande poster. Engångsposter omfattar kostnader eller intäkter som inte uppkommit under tidigare rapporteringsperioder och som inte förväntas återkomma under framtida rapporteringsperioder. En post som är en del av kärnverksamheten rapporteras inte som en engångspost oavsett hur sällan den uppkommer i affärsverksamheten. För kassaflödesmått representerar ej kassaflödespåverkande poster alla värderingar, uppskattningar och avsättningar som inte är kassaflödespåverkande och avser framtida perioder. För övriga mått, utöver kassaflödesmått, representerar ej kassaflödespåverkande poster sådana poster som underlättar periodjämförelser, till exempel justeringar av framtida redovisningsförändringar, justeringar av mått för att matcha hopkopplade intäkter och kostnader eller redovisning av delvisa nedskrivningsförluster som avser den aktuella redovisningsperioden. Ej kassaflödespåverkande poster exkluderar normala förändringar i rörelsekapital. Ej kassaflödespåverkande poster kan uppkomma som en följd av omstruktureringar eller engångsposter.
Kassaflöde från joint ventures
Det kassaflöde som Intrum erhållit i form av utdelningar från investeringar i icke-konsoliderade joint ventures.
Kassaflödesbaserad inkomstskatt
Betald inkomstskatt justerat för jämförelsestörande poster.
Kassaflödesbaserad omsättning
Ett alternativt mått på omsättningen som inkluderar den justerade nettoomsättningen samt kassaflödena från inkasserade belopp och kassaflöde från joint ventures.
Nettoskuld
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Nettoskuld/Cash EBITDA
Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens Cash EBITDA på rullande tolv månaders basis. Måtten beräknas enligt definition i koncernens låneavtal. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare. Nyckeltalet redovisas beräknat enligt de definitioner som anges i villkoren för koncernens revolverande syndikerade lånefacilitet, vilket bland annat innebär att resultatandelar i icke-konsoliderade joint ventures ingår bara till den del som resultatet delats ut till Intrum och att verksamheter som förvärvats under perioden ingår på pro formabasis under hela tolvmånadersperioden.
Omsättning
Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).
Organisk tillväxt
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för portföljomvärderingar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
Totala portföljinvesteringar
Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, investeringar i fastigheter samt i joint ventures vars verksamhet är att investera i portföljer med fordringar och fastigheter.
Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, avskrivningar och omvärderingar
Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens omsättning hänförlig till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens avskrivning och omvärderingar. Avskrivningen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.
Redovisat segmentsresultat
Segmentsresultat för varje segment Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader, Portföljinvesteringar och koncerngemensamt resultat.
REO Ägda fastigheter.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
Rörelsemarginal, segment
Rörelsemarginalen utgörs av segmentets rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
RTM
Rullande tolv månader, RTM, hänvisar till siffror på de senaste 12 månaderna.
RTM MoM multiple
Det kvartalsvis genomsnittligt garanterat money-onmoney multiple för de senaste 12 månaderna. Beräknas genom att dividera livstids ERC för förvärvade portföljer i kvartalet med inköpspriset för förvärvade portföljer under kvartalet.
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.
Valutaeffekter
Tillväxt i kassaflödesbaserade intäkter relaterade till valutakursförändringar.
Övrig capex
Investeringar gjorda för tillväxt inom verksamheten. Till exempel IT och materiella tillgångar.
Om Intrum
Intrum är det branschledande kredithanteringsföretaget i Europa med närvaro på 24 marknader. Vi hjälper företag att utvecklas genom att erbjuda lösningar för att förbättra kassaflöden och långsiktig lönsamhet, och genom att ta hand om deras kunder. Vårt fokus är att skapa gemensamt värde för både näringsliv och samhälle, vilka gynnas av att företag får betalt i tid och att privatpersoner får möjlighet att bli skuldfria. Intrum har cirka 10 000 dedikerade medarbetare som hjälper omkring 80 000 företag över hela Europa. År 2021 omsatte företaget 17,8 miljarder SEK. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm, Sverige och Intrum AB (publ):s aktie är noterad på Nasdaq Stockholmsbörsen. För mer information, besök www.intrum.com.
Affärsmodell
Vi ser till att företag får betalt genom att erbjuda ett komplett utbud av tjänster som täcker företagens hela kredithanteringskedja. I våra segment för Kredithanteringstjänster och inom Strategiska marknader arbetar vi med inkassering av sena betalningar för våra kunders räkning vilket genererar en provision. I vårt segment Portföljinvesteringar agerar vi som huvudmän och investerar i portföljer med förfallna fordringar där vi inkasserar för egen räkning.
Intrum som investering
Växande marknad - Marknaden för våra tjänster växer baserat på en ökad efterfrågan från våra kunder att hantera sina balansräkningar, en ökad reglering, fokus på kundernas kärnverksamheter samt generellt ökande volymer av portföljer av förfallna kundfordringar. Digitalisering och förändringar i kundbeteende leder också till att nya typer av fordringar genereras. Allt detta tillsammans utgör en stark grund för hållbar organisk tillväxt.
Marknadsledande position - Intrum är branschledande i Europa med närvaro i 24 länder. Vi har också partners för att täcka cirka 160 länder över hela världen. Med tanke på vår vida geografiska närvaro kan vi samarbeta med kunder över flera marknader. Vår breda kunskap spänner över många branscher och utifrån vår storlek och våra skalfördelar kan vi investera i de senaste teknologierna och i innovativa lösningar.
Ett komplett utbud - Intrum erbjuder ett komplett utbud av kredithanteringstjänster som täcker företagens hela kredithanteringskedja.
Stort förtroende och 100 års erfarenhet – Vårt arbete kan enbart bedrivas om vi har uppdragsgivarens fulla förtroende och bedriver vår verksamhet med etik och respekt för slutkunden. 100 års erfarenhet visar på styrkan i vår affärsmodell, vi bygger långsiktiga partnerskap med våra uppdragsgivare.
Intrum leder vägen till en sund ekonomi – En fungerande kreditmarknad är en förutsättning för att näringslivet och därmed hela samhället fungerar. Intrum fyller en viktig funktion i detta sammanhang.
Finansiella mål
Avkastning: Cash RoIC >10% på medellång sikt
Tillväxt: Cash EPS >10% i genomsnitt på medellång sikt Skuldsättningskvot: Net debt/Cash EBITDA 2.5–3.5x i slutet av
2022
Policy för utdelning till aktieägare: Absolut årlig ökning av utdelning per aktie
För mer information, besök https://www.intrum.com/investors/ financial-info/financial-targets/
Finansiell kalender 2022
27 oktober Delårsrapport för tredje kvartalet 26 januari 2023 Bokslutskommuniké 2022
Intrum AB (publ)
Sicklastråket 4, Nacka 105 24 Stockholm, Sweden Tel +46 8 546 10 200 Fax +46 8 546 10 211 www.intrum.com [email protected]