Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Intrum Interim / Quarterly Report 2021

Apr 29, 2021

2930_10-q_2021-04-29_64f8e1e7-878b-468c-a3fb-ba7501431c2e.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Ett växande Intrum skapar värde i samhället genom att möjliggöra en väl fungerande kreditmarknad. Etiska och hållbara kredithanteringstjänster utgör kärnan av Intrums verksamhet.

Delårsrapport Kvartal 1 2021

Kvartal 1, 2021

  • Omsättningen ökade till 4 200 MSEK (3 333) och justerad omsättning ökade till 4 198 MSEK (3 969). Justerat rörelseresultat (EBIT) steg till 1 532 MSEK (1 095).
  • Cash EBITDA ökade till 2 712 MSEK (2 633) och tillgänglig likviditet vid kvartalets slut uppgick till 18 386 MSEK (17 061). Skuldsättningskvoten ökade till 4,1x (4,0x) främst drivet av förändringar i valutakurser och dess påverkan på nettoskulden.
  • Cash EBIT ökade till 1 365 MSEK (1 105), cash RoIC till 7,8 (5,9) och kassaflödesbaserat resultat per aktie (Cash EPS) uppgick till 5,68 SEK (2,90).
  • För segmentet Kredithanteringstjänster minskade cash EBIT till 396 MSEK (446) och den justerade rörelsemarginalen minskade till 22 procent (25). Segmentets Cash RoIC var 8,3 (8,8) procent för kvartalet.
  • För Strategiska marknader förbättrades cash EBIT till 645 MSEK (320) och den justerade rörelsemarginalen ökade till 31 procent (9). Första kvartalets Cash RoIC var 16,3 (7,1) procent.
  • För segmentet Portföljinvesteringar minskade cash EBIT till 830 MSEK (834), Cash RoIC var 9,6 procent (9,2) och totala portföljinvesteringar uppgick till 1 739 MSEK (1 674) för kvartalet.
Rullande tolv
Första kvartalet Helår
jan–mar jan–mar Förändring
MSEK, om inte annat anges 2021 2020 % 2021 2020
Omsättning 4 200 3 333 26 17 715 16 848
Justerad omsättning 4 198 3 969 6 16 960 16 731
Rörelseresultat (EBIT) 1 531 459 234 5 767 4 695
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1 532 1 095 40 6 175 5 738
Resultat per aktie, SEK 6,06 -0,25 n.m. 21,80 15,18
Cash EBITDA 2 712 2 633 3 11 686 11 607
Cash EBIT 1 365 1 105 24 5 840 5 580
Cash EPS 5,68 2,90 96 30,16 26,96
Cash RoIC, % 7,8 5,9 1,9 ppt 8,2 7,7
Nettoskuld /RTM cash EBITDA, x 4,1 4,0
Cash EBIT: Kredithanteringstjänster 396 446 -11 1 546 1 596
Cash EBIT: Strategiska marknader 645 320 101 2 864 2 539
Cash EBIT: Portföljinvesteringar 830 834 -0 3 186 3 190
Totala portföljinvesteringar 1 739 1 674 4 5 194 5 129
Bokfört värde portföljinvesteringar 35 104 36 297 -3 35 104 33 305
Justerad avkastning portföljinvesteringar, ROI,% 14 11 3 ppt 12 12

Vd-kommentar

Stabil start på året och stadiga förbättringar under kvartalet

Med årets första kvartal bakom oss kan vi nu konstatera att Covid-19-pandemin fortsätter sätta världen på prov. De makroekonomiska förhållandena påverkas av osäkerheten kring hur snabbt och hur väl våra samhällen kommer att kunna återgå till det normala. Vi följer naturligtvis noga utvecklingen på de marknader där vi är verksamma. Mot den bakgrunden är det förstås särskilt glädjande att se de första tecknen på återhämtning, inte minst när det gäller den ekonomiska utvecklingen. Detta gör oss mer förvissade om en ljusning i våra finansiella och operativa resultat i takt med att vi närmar oss sommaren. Under mars månad hade vi en stark inkassering i våra egna portföljer där några marknader levererade rekordhög inkassoaktivitet och vi hade en rekordförsäljning inom vår spanska fastighetsserviceverksamhet. Utvecklingen under första kvartalet gällande både pandemin och vårt affärsklimat var blandad, men glädjande nog ser vi på flera håll tecken på bättring.

Den finansiella utvecklingen under första kvartalet var i linje med förväntningarna. Valutajusterat steg våra kassaflödesbaserade intäkter med 6 procent och cash EBIT steg med 24 procent jämfört med föregående år. Skuldsättningskvoten var 4,1x nettoskuld genom cash EBITDA och RTM cash EPS uppgick till 30,16 SEK vid kvartalets slut. Totalt sett bidrog Intrums diversifiering till den positiva utvecklingen, där ett något dämpat bidrag från segmentet Kredithanteringstjänster kompenserades av bidragen från Portföljinvesteringar och Strategiska marknader.

Branschens bästa ESG-betyget

Jag är mycket stolt över att vi tilldelades det bästa ESG-betyget i vår branschkategori av Sustainalytics under första kvartalet. Till grund för betyget ligger vår förmåga att leverera hög standard utifrån ett ESG-perspektiv och leda vägen till hållbar inkassering. Betyget är ett kvitto på att vi är på rätt spår och vi kommer fortsätta utveckla och arbeta med vår ESG-agenda, där S:et som i "Social" utifrån människor, företag och samhället i stort är en av stöttepelarna i vår verksamhet.

I samband med kapitalmarknadsdagen förra året presenterade vi våra mål och vår strategi för hållbarhet. Det är tillfredställande att se att vi nu gör tydliga framsteg mot samtliga mål. Nyligen publicerade vi vår års- och hållbarhetsredovisning för 2020 som innehåller närmare information.

Fortsatta framsteg mot ONE Intrum

Arbetet med Intrums transformationsprogram ONE Intrum fortlöper bra. Som ONE Intrum kommer vi tydligt skilja oss från våra konkurrenter genom en global och skalbar plattform. Detta kommer att skapa ökad relevans och ett förbättrat erbjudande till våra uppdragsgivare och bidra till en hållbar organisk tillväxt. Under första kvartalet levererade vi över förväntan när det gäller ärendemigreringen till den nya gemensamma plattformen och personalkostnaden direkt kopplad till inkasseringen följer vår prognos.

Från och med mars bistår vi sex marknader från våra två nya globala front office i Aten och Bukarest, där vi dagligen försöker kontakta cirka 20 000 kunder. Det tredje globala front office i Malaga planeras öppnas under andra kvartalet. Vi har också gjort stora framsteg på datasidan och har samlat all data avseende våra icke säkerställda portföljer till en gemensam plattform.

Att ha möjligheten att globalt nyttja hela vårt data-set av icke säkerställda portföljer till avancerad analys är en fantastisk fördel som ytterligare stärker vårt kunderbjudande över alla marknader. På så vis är vi redo att ta oss an den ökande NPL-volymen i spåren av pandemin och vara en integrerad del av lösningen runtom i Europa. Genom våra anpassade lösningar för globala kunder och ett skalbart effektivt klienterbjudande kan vi möta uppdrags-

"Jag är mycket stolt över att vi tilldelades det bästa ESG-betyget i vår branschkategori "

givarna i deras behov med den respekt och etik som uppgiften kräver.

Ökad efterfrågan på kredithanteringstjänster

Under kvartalet upplevde våra Kredithanteringstjänster en ökande efterfrågan med tydliga tecken på förbättringar i affärsklimatet. Under perioden noterades också stadiga förbättringar i våra finansiella nyckeltal. De underliggande kassaflödesbaserade intäkterna var 9 procent lägre än för motsvarande kvartal föregående år. Lönsamheten i segmentet påverkades av ett minskat inflöde av nya ärendevolymer. Avkastningen på investerat kapital i segmentet uppgick till 8,3 procent i det första kvartalet.

Ljuspunkter och bättre ekonomiskt stämningsläge efter ett tufft 2020

Det har redan gått ett år sedan Covid-19-utbrottet ledde till en total nedstängning i de länder som ingår i vårt affärsområde Strategiska marknader. Vi avslutade 2020 med sviter av den pågående pandemin, men såg också en generell ökning i affärsaktivitet även om den var lägre än normalt. Vi inledde 2021 med varierande resultat i segmentet, men kunde småningom konstatera att den finansiella utvecklingen och kassaflödet accelererade genom kvartalet. En särskild ljuspunkt var de goda resultaten från vår fastighetsverksamhet i Spanien.

Trots den något trevande starten på kvartalet uppvisade vi ökning av de kassaflödesbaserade intäkterna på 21 procent jämfört med första kvartalet 2020. Avkastningen på investerat kapital var 16,3 procent jämfört med 7,1 procent förra året.

Portföljinvesteringar – stabil kassaflödesgenerering

Trots tuffa förhållanden fortsätter segmentet att pålitligt generera kassaflöde. Inkasseringen var 105 procent av prognosen och vi inkasserade över prognosen genom hela segmentet. De kassaflödesbaserade intäkterna var 2 864 MSEK och den kassabaserade avkastningen på investerat kapital uppgick till 9,6 procent.

Under kvartalet investerade vi 1 739 MSEK i nya portföljer. Den förväntade avkastningen på de investeringar som gjordes under kvartalet är väsentligt över den avkastningsnivå vi investerade till före pandemiutbrottet. Vi ser också en ökad kundaktivitet och räknar med att fortsätta investera över återinvesteringsnivån till en attraktiv förväntad avkastning och i ökad takt under året.

Tydligt momentum mot långsiktig hållbar tillväxt

Vår resa mot ONE Intrum är jag mycket nöjd med vårt arbete. Vi har en ambitiös agenda för att ställa om från en multilokal organisation till ett globalt företag. Beträffande nyckeltalen för omställningen är det särskilt glädjande att se att ärendemigreringen går bättre än väntat och att alla data för icke säkerställda portföljer nu är samlade på ett och samma ställe. Jag är verkligen stolt över det engagemang som våra medarbetare visat för att göra detta möjligt. Utvecklingen under första kvartalet i fråga om transformationsprogrammet och vårt ESG-betyg ger oss utmärkta förutsättningar att uppnå hållbar organisk tillväxt. Jag är övertygad om att vi nu stärker våra positioner som det naturliga valet när det gäller att möta både nya och befintliga uppdragsgivares behov och fortsätta leda vägen mot en sund ekonomi.

Vi ser genomgående en positiv trend för alla våra segment. Inom Portföljinvesteringar har vi stark inkassering och en ökande investeringstakt med avkastning kring femton procent, vilket bidrar till en tvåsiffrig tillväxt. I Kredithanteringstjänster har vi numer en positiv trend av nya ärenden som kommer bidra till omsättningstillväxt och återställa segmentets marginal över de kommande kvartalen. Dessutom har vi en rekordstor pipeline och nya påskrivna kontrakt. Vi ser en snabb förbättring i det operationella klimatet för våra Strategiska Marknader vilket leder oss mot normalisering och möjlighet att utnyttja den fulla potentialen i vår verksamhet. Ett tydligt momentum för resterande 2021 stöttar vår långsiktiga, hållbara och organiska tillväxtambition.

Stockholm, april 2021

Anders Engdahl Vd & koncernchef

"Förbättringarna under kvartalet speglades också i Intrums resultat då vi är en integrerad del av det finansiella ekosystemen"

Koncernen översikt

Utveckling under första kvartalet

Omsättning och rörelseresultat

Omsättningen för första kvartalet ökade med 26 procent till 4 200 MSEK (3 333), med en organisk tillväxt på 14 procent, portföljomvärderingar på 19 procent och valutaeffekter -7 procent. Andelen omsättning i euro var 63 procent (61).

Rörelseresultatet (EBIT) för första kvartalet uppgick till 1 531 MSEK (459), påverkat av jämförelsestörande poster på -1 MSEK (-636). Det justerade rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, ökade till 1 532 MSEK (1 095).

Jämförelsestörande poster

I första kvartalets rörelseresultat ingår jämförelsestörande poster med -1 MSEK (-636). Portföljomvärderingar uppgick till 2 MSEK, jämförelsestörande poster hänförliga till joint ventures till -2 MSEK och andra jämförelsestörande poster till -1 MSEK.

Finansnetto

Kvartalets finansnetto var -516 MSEK (-501). Räntenettot var -439 MSEK (-431), räntekostnader för leasingskulder -9 MSEK (-10), kursdifferenser 2 MSEK (-2) och övriga finansiella poster -70 MSEK (-58).

Periodens resultat och skatt

Skattekostnaden för kvartalet uppgick till 228 MSEK, vilket motsvarar 22,5 procent av resultat före skatt. Kvartalets resultat var 787 MSEK (-33), motsvarande ett resultat per aktie på 6,06 SEK (-0,25) före och efter utspädning.

Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20–25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.

Kassaflöde och investeringar

Kassaflödesbaserade intäkterna minskade till 5 249 MSEK (5 250) under första kvartalet. Cash EBITDA och cash EBIT ökade till 2 712 MSEK (2 633) respektive 1 365 MSEK (1 105) i kvartalet. Cash EPS för det första kvartalet uppgick till 5,68 SEK per aktie (2,90). Cash EBIT motsvarar en avkastningsnivå på investerat kapital (Cash RoIC) om 7,8 procent (5,9) under första kvartalet. För de senaste tolv månaderna uppgår kassaflödesbaserade intäkter till 21 376 (20 815), cash EBIT till 5 840 (4 894) och cash RoIC till 8,2 (6,6).

Tillgångar och finansiering

Totala tillgångar vid kvartalets slut var 83 123 MSEK, jämfört med 88 918 MSEK i slutet av första kvartalet föregående år. Nettoskulden uppgick till 47 367 MSEK påverkad av valutakursförändringar nettoskulden, vilket är 3 903 MSEK SEK lägre än för första kvartalet 2020. Nettoskulden i relation till tolv månaders cash EBITDA var 4,1x, jämfört med 4,0x för slutet av 2020, ökningen var främst en effekt av nettoskulden som påverkades negativt av valutakursförändringar. Under första kvartalet 2021 ökade Intrum upplåningen genom utgivna företagscertifikat med 3 172 MSEK. Ökningen av utgivna företagscertifikat har använts för att återbetala utestående belopp under Intrums kreditfacilitet. I slutet av kvartalet hade 1 704 MSEK nyttjats av Intrums kreditfacilitet, en minskning med 5 682 MSEK jämfört med första kvartalet 2020.

Kassaflödesbaserade intäkter, MSEK Kassaflödesbaserade intäkter, rullande tolv månader, MSEK

Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

Cash RoIC, % Cash RoIC, rullande tolv månader, %

Nettoskuld/RTM Cash EBITDA

Rörelsesegment översikt

Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar

Nyckeltal, Kvartal 1 2021

Kredithanterings Strategiska Portfölj Koncern
MSEK tjänster marknader investeringar gemensamt Koncernen
Kassaflödesbaserade intäkter 1 038 1 346 2 864 5 249
Redovisat segmentsresultat 352 439 1 231 -491 1 531
Jämförelsestörande poster -2 3 1
Justerat segmentsresultat 350 439 1 234 -491 1 532
Avskrivningar 62 218 2 44 326
EBITDA 414 657 1 233 -446 1 858
Jämförelsestörande poster 1 007 1 007
Portföljavskrivningar -196 -196
Justering resultat i joint ventures 44 44
Justering kassaflöde joint ventures -2 1 -1
Cash EBITDA 412 657 2 089 -446 2 712
Ersättnings capex -1 259 -1 259
Övrig capex -16 -12 -60 -88
Cash EBIT 396 645 830 -506 1 365
Kassaflödesbaserat finansnetto -599
Kassaflödesbaserad inkomstskatt -79
Konsoliderad kassaflödesbaserat resultat 687
Genomsnittligt antal utestående aktier 121
Cash EPS 5,68
Genomsnittligt investerat kapital 19 173 15 866 34 673 239 69 951
Cash RoIC, % 8,3 16,3 9,6 7,8
Redovisade intäkter 1 585 1 434 1 816 -634 4 200
Jämförelsestörande poster -2 -2
Justerade intäkter 1 585 1 434 1 814 -634 4 198
Redovisat segmentsresultat 352 439 1 231 -491 1 531
Jämförelsestörande poster 62 218 2 44 326
Avskrivningar -2 3 1
Justerat EBITDA 412 657 1 236 -446 1 859
Avskrivningar -62 -218 -2 -44 -326
Justerad EBIT 350 439 1 234 -491 1 532

Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar, fortsättning

Nyckeltal, Kvartal 1 2020

Kredithanterings Strategiska Portfölj Koncern
MSEK tjänster marknader investeringar gemensamt Koncernen
Kassaflödesbaserade intäkter 1 139 1 108 3 002 5 250
Redovisat segmentsresultat 420 102 401 -464 459
Jämförelsestörande poster 636 636
Justerat segmentsresultat 420 102 1 037 -464 1 095
Avskrivningar 79 226 2 31 338
EBITDA 499 328 403 –433 797
Jämförelsestörande poster 1 129 1 129
Portföljavskrivningar -81 -81
Justering resultat i joint ventures 152 152
Justering kassaflöde joint ventures 636 636
Cash EBITDA 499 328 2 239 –433 2 633
Ersättnings capex -1 405 -1 405
Övrig capex -53 -8 -63 -123
Cash EBIT 446 320 834 -496 1 105
Kassaflödesbaserat finansnetto -647
Kassaflödesbaserad inkomstskatt -80
Konsoliderad kassaflödesbaserat resultat 378
Genomsnittligt antal utestående aktier 130
Cash EPS 2,90
Genomsnittligt investerat kapital 20 321 17 986 36 383 272 74 962
Cash RoIC, % 8,8 7,1 9,2 5,9
Redovisade intäkter 1 705 1 194 1 085 -652 3 333
Jämförelsestörande poster 636 636
Justerade intäkter 1 705 1 194 1 721 -652 3 969
Redovisat segmentsresultat 420 102 401 -464 459
Jämförelsestörande poster 79 226 2 31 338
Avskrivningar 636 636
Justerat EBITDA 499 328 1 039 -433 1 433
Avskrivningar -79 -226 -2 -31 -338
Justerad EBIT 420 102 1 037 -464 1 095

Kredithanteringstjänster

Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso. Segmentet inkluderar 21 av våra totalt 24 Europeiska länder där Intrum har kredithanteringsverksamhet.

Första kvartalet
jan–mar jan–mar Förändring
MSEK 2021 2020 % 2020
Kassaflödesbaserade intäkter 1 038 1 139 -9 4 375
Cash EBITDA 412 499 -17 1 891
Övrig capex -16 -53 -70 -295
Cash EBIT 396 446 -11 1 596
Externa intäkter 1 038 1 139 -9 4 375
Interna intäkter 546 566 -4 2 232
Summa intäkter 1 585 1 705 -7 6 607
Jämförelsestörande poster
Justerade intäkter 1 585 1 705 -7 6 607
Segmentsresultat 352 420 -16 1 613
Jämförelsestörande poster -2 n.m.
Justerat segmentsresultat 350 420 -17 1 613
Nyckeltal
Genomsnittligt investerat kapital 19 173 20 321 -6 19 583
Segment cash RoIC, % 8,3 8,8 -0,5 ppt 8,1
Extern tillväxt, % -9 -3 -7
– varav organisk, % -5 -4 -5
– varav valutaeffekter,% -4 1 -2
– varav förvärvad omsättning,%
Rörelsemarginal,% 22 25 -3 ppt 24
Justerad rörelsemarginal,% 22 25 -3 ppt 24

Kredithanteringstjänster, justerad rörelsemarginal, % och Segment Cash RoIC, %

Kredithanteringstjänster, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

För segmentet observerade vi tidiga indikatorer på en förbättrade ekonomiska förutsättningar och positiva tecken på ökad efterfrågan från klienter under hela kvartalet. Kvartalets inflöden av nya ärenden var fortfarande något dämpade eftersom klienterna fortsatte att erbjuda förlängda betalningsvillkor och upskov.

Segmentets kassaflödesbaserade intäkter minskade med 5 procent jämfört med första kvartalet föregående år, justerat för valutaeffekter. Segmentets lönsamhet påverkas av den lägre inflödet av nya ärenden, vilket också framgår av cash EBIT minskningen med 11 procent och en lägre kassaflödesbaserade avkastning på investerat kapital på 8,3 procent (8,8) jämfört med första kvartalet 2020.

Strategiska marknader

Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso i Grekland, Italien och Spanien.

Första kvartalet Helår
jan–mar jan–mar Förändring
MSEK 2021 2020 % 2020
Kassaflödesbaserade intäkter 1 346 1 108 21 5 409
Cash EBITDA 657 328 100 2 722
Övrig capex -12 -8 43 -183
Cash EBIT 645 320 101 2 539
Externa intäkter 1 346 1 108 21 5 409
Interna intäkter 88 86 2 346
Summa intäkter 1 434 1 194 20 5 755
Jämförelsestörande poster
Justerade intäkter 1 434 1 194 20 5 755
Segmentsresultat 439 102 331 1 547
Jämförelsestörande poster 106
Justerat segmentsresultat 439 102 331 1 653
Nyckeltal
Genomsnittligt investerat kapital 15 866 17 986 -12 6 980
Segment cash RoIC, % 16,3 7,1 9,2 ppt 15,0
Extern tillväxt, % 21 45 29
– varav organisk, % 28 -35 -7
– varav valutaeffekter,% -7 2 -1
– varav förvärvad omsättning,% 78 37
Rörelsemarginal, % 31 9 22 ppt 27
Justerad rörelsemarginal, % 31 9 22 ppt 29

De pandemieffekter vi upplevde under 2020 fortsatte in i första kvartalet 2021 med lägre affärsaktivitet på grund av åtgärder för att minska virusspridningen och inflödet av nya ärenden var fortsatt dämpat. Det övergripande affärsklimatet förbättrades dock under kvartalet med något varierande resultat inom segmentet. Till exempel avslutade Spanien kvartalet starkt, särskilt inom fastighetshanteringsverksamheten. Tecknen på förbättringar inom affärsklimatet får oss att tro på en successiv normalisering under året, förutsatt att pandemiutvecklingen inte reverseras.

Det första kvartalet förra året påverkades av restriktioner och

nedstängningar i samhället vilket resulterade i att de kassaflödesbaserade intäkterna steg med 21 procent, trots negativa valutpåverkan om 7 procent, och cash EBITDA och cash EBIT ökade med 100 procent respektive 101 procent. Ökningen av lönsamheten var främst en följd av den förbättrade affärsmiljön jämfört med förra året samt en allmänt god kostnadskontroll inom segmentet.

Den kassaflödesbaserade avkastningen på investerat kapital i segmentet ökade till 16,3 procent (7,1) för kvartalet.

Strategiska marknader, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

Portföljinvesteringar

Intrum investerar i portföljer med förfallna fordringar, varefter Intrums serviceverksamhet inkasserar fordringarna för egen räkning.

Första kvartalet 2021 Första kvartalet 2020
Inkassering Inkassering
förfallna Finansiella Joint Segment förfallna Finansiella Joint Segment
MSEK fordringar Fastigheter tjänster ventures totalt fordringar Fastigheter tjänster ventures totalt
Kassaflödesbaserade intäkter 2 742 34 45 44 2 864 2 784 28 38 152 3 002
Cash EBITDA 2 019 1 25 44 2 089 2 076 -7 18 152 2 239
Ersättnings capex -1 259 -1 259 -1 405 -1 405
Cash EBIT 760 1 25 44 830 672 -7 18 152 834
Intäkter 1 737 34 45 1 816 1 019 28 38 1 085
Jämförelsestörande poster -2 -2 636 636
Justerade intäkter 1 735 34 45 1 814 1 655 28 38 1 721
Segmentsresultat 1 013 -3 25 196 1 231 309 -7 18 81 401
Jämförelsestörande poster -2 3 2 3 636 636
Justerat segmentsresultat 1 011 0 25 198 1 234 945 -7 18 81 1 037
Nyckeltal
Genomsnittligt investerat kapital 28 321 388 468 5 496 34 673 28 767 400 519 6 697 36 383
Segment cash RoIC, % 10,7 1,2 21,7 3,2 9,6 9,3 -7,0 13,9 9,1 9,2
Totala portföljinvesteringar 1 503 37 200 1 739 1 650 24 1 674
Money-on-money multiple (RTM) 2,18 2,18 1,98 1,98
Bokfört värde 28 984 394 5 726 35 104 29 026 416 6 855 36 297
ERC 60 956 429 6 878 68 263 58 476 683 9 392 68 551
Inkasseringskostnader, % 26 108 27 26 125 25
Avskrivningskvot, % 37 37 41 41
Rörelsemarginal,% 58 -8 55 68 30 –25 47 37
Justerad rörelsemarginal,% 58 2 55 68 57 –25 47 60
Avkastning portföljinvesteringar,
ROI%
14 -3 14 14 4 -7 5 4
Justerad avkastning
portföljinvesteringar, ROI%
14 1 14 14 13 -7 5 11

Portföljinvesteringar, Justerad ROI, %, Cash RoIC, %

Portföljinvesteringar, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

834 834 830
775 748
2 960 3 081 3 079 3 190 3 187
Q 1 Q 2 Q 3 Q 4 Q1
2020 2020 2020 2020 2021

Segmentet hade en stabil utveckling med god inkasseringsnivå och inkasserade 105 procent (103) av sin prognos. Även om kassaflödesbaserade intäkter sjönk med 5 procent jämfört med första kvartalet föregående år, drevs detta främst av lägre kassaflöden från våra joint ventures. Kassaflödesbaserade intäkter från förfallna fordringar utgör fortsatt en stabil bas för segmentet med en minskning med 2 procent jämfört med första kvartalet föregående år.

Cash EBITDA för segmentet minskar med 7 procent och cash EBIT minskar med mindre än 1 procent . Det relativt starkare cash EBIT återspeglar den mer gynnsamma prissättningsmiljön jämfört med förra året med en ökning av RTM money-on-money multipel (MoM) till 2,18 (1,98). Segmentets avkastning på investerat kapital uppgick till 9,6 procent (9,2) i slutet av kvartalet.

Under kvartalet investerade vi 200 MSEK i en joint venture-struktur för att förvärva en UTP-portfölj i Italien. Investeringar i förfallna fordringar uppgick till 1 503 MSEK (1 650) i kvartalet. Investeringarna i år, jämfört med första kvartalet förra året, gjordes med en betydligt högre MoM-multiple och atraktiva avkastningsnivåer. Det totala bokförda värdet på portföljen minskade med 3 procent jämfört med första kvartalet föregående år till 35 104 MSEK, inklusive nettoomvärderingar om 2 MSEK (-636).

Finansiell översikt

Alternativ resultaträkning, justerade koncernsiffror

Första kvartalet
jan–mar jan–mar Förändring
MSEK 2021 2020 % 2020
Externa intäkter 2 465 2 313 7 10 082
Inkasserade belopp 2 740 2 784 -2 10 957
Kassaflöde från joint ventures 44 152 -71 338
Kassaflödesbaserade intäkter 5 249 5 250 -0 21 377
Cash EBITDA 2 712 2 633 3 11 607
Övrig Capex -1 259 -1 405 -10 -5 355
Ersättnings Capex -88 -123 -28 -672
Cash EBIT 1 365 1 105 24 5 580
Kassaflödesbaserat finansnetto -599 -647 -7 -1 763
Kassaflödesbaserad inkomstskatt -79 -80 164 -474
Recurring consolidated cash earnings 687 378 82 3 343
Genomsnittligt antal utestående aktier 121 130 -7 124
Cash EPS 5,68 2,90 96 26,96
Kassaflöde från löpande verksamheten till Cash EBITDA
Kassaflöde från löpande verksamhet 1 798 2 267 -21 8 716
Jämförelsestörande poster exklusive nedskrivningar 599 647 -7 1 763
Betalda finanskostnader 211 80 164 970
Betald skatt 59 –596 -110 -465
Förändring rörelsekapital 196 163 13 -570
Övriga ej kassaflödespåverkande poster -196 –81 142 735
Justering resultat i joint ventures 44 152 -71 338
Justering kassaflöde joint ventures 1 n.m. 121
Cash EBITDA 2 712 2 633 3 11 607
Avskrivningar -326 -338 -4 -1 529
Portföljavskrivningar -1 007 -1 129 -11 -4 158
Justering resultat i joint ventures 196 81 142 -735
Justering kassaflöde joint ventures -44 -152 -71 -338
Portföljavskrivningar jämförelsestörande -150
Justering for jämförelsestörande poster joint venture 2 n.m. 1 040
Justerad EBIT 1 532 1 095 40 5 738

Alternativ resultaträkning, justerade segmentssiffror

Första kvartalet 2021
Kredithante Strategiska Portfölj– Koncern
MSEK ringstjänster marknader investeringar gemensamt Koncernen
Externa intäkter 1 038 1 346 80 2 465
Inkasserade belopp 2 740 2 740
Kassaflöde från joint ventures 44 44
Kassaflödesbaserade intäkter 1 038 1 346 2 864 5 249
Cash EBITDA 412 657 2 089 -446 2 712
Avskrivningar -62 -218 -2 -44 -326
Portföljavskrivningar -1 007 -1 007
Justering resultat i joint ventures 196 196
Justering kassaflöde joint ventures -44 -44
Justering for jämförelsestörande poster 2 2
joint venture
Justerat segmentsresultat 350 439 1 234 -491 1 532
Cash EBITDA-marginal, % 40 49 73 52

Finansiell översikt, fortsättning

Omsättning per intäktsslag

Helår
jan–mar jan–mar Förändring
MSEK 2021 2020 % 2020
Externa kredithanteringsintäkter 2 385 2 248 6 9 784
Inkasserade belopp 2 740 2 784 -2 10 957
Övriga intäkter av portföljinvesteringar 80 66 22 298
Kassaflöde från joint ventures 44 152 -71 338
Kassaflödesbaserade intäkter 5 249 5 250 -0 21 377
Portföljavskrivningar -1 007 –1 129 -11 -4 158
Portföljomvärderingar 2 –636 -100 -33
Justering kassaflöde från joint ventures -44 –152 -71 -338
Omsättning 4 200 3 333 26 16 848

Förändring i omsättningen

Första kvartalet
jan–mar jan–mar
Förändring i nettoomsättningen, % 2021 2020 2020
Organisk tillväxt 14 -11 -2
Förvärvad tillväxt 16 10
Portföljomvärdering 19 -17 -1
Valutaeffekter -7 1 -2
Totalt 26 -11 5

Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet

Första kvartalet Helår
jan–mar jan–mar
MSEK 2021 2020 2020
Positiva omvärderingar
portföljinvesteringar
317 3 145
Negativa omvärderingar
portföljinvesteringar
-315 -636 -3 177
Transaktionskostnader förvärv -1
Justering for jämförelsestörande poster
joint venture
-2 -1 040
Övriga jämförelsestörande poster -1 -119
Portföljavskrivningar jämförelsestörande 150
Summa jämförelsestörande poster i
rörelseresultatet
-1 -636 -1 043

Specifikation av finansnettot

Helår
jan–mar jan–mar Förändring
MSEK 2021 2020 % 2020
Ränteintäkter 4 19 -80 43
Räntekostnader -443 -450 -2 -1,746
Ränta på leasingskuld enligt IFRS 16 -9 -10 -10 -41
Valutakursdifferenser 2 -2 -196 16
Periodisering av upplåningskostnader -25 -18 35 -109
Engagemangsavgift -39 -34 15 -137
Övriga finansiella kostnader -6 -6 -1 -88
Summa finansnetto -516 -501 3 -2 062

Kvartalsöversikt

Koncernen

Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2
MSEK 2021 2020 2020 2020 2020 2019 2019 2019
Cash Revenue 5 249 5 601 5 549 4 977 5 250 5 751 4 919 4 895
Cash EBITDA 2 712 3 124 3 142 2 709 2 633 3 063 2 609 2 670
Cash EBIT 1 365 1 523 1 659 1 294 1 105 1 419 1 200 1 170
Cash EPS 5,68 9,58 5,31 9,57 2,90 5,92 0,77 6,89
Nettomsättning 4 200 5 109 4 521 3 885 3 333 4 663 3 786 3 784
Justerad omsättning 4 198 4 359 4 520 3 882 3 969 4 662 3 777 3 780
Rörelseresultat (EBIT) 1 531 1 200 1 688 1 348 459 –2 137 1 375 1 475
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1 532 1 611 1 687 1 345 1 095 1 821 1 476 1 561
Nettoresultat 787 576 864 671 –33 –2 482 579 879
Resultat per aktie, kr 6,06 3,40 6,97 5,39 –0,25 –18,84 4,26 6,26
Räntabilitet på eget kapital, % 15 8 16 13 0 -42 9 13
Eget kapital per aktie, kr 171,12 158,05 166,15 159,46 165,62 168,12 193,28 187,54
Kassaflöde från löpande
verksamheten, per aktie, kr
14,88 12,32 17,01 23,88 17,37 14,03 9,97 14,47
Investerat kapital 69 951 70 430 71 938 73 928 74 962 73 365 72 258 69 957
Cash RoIC, % 7,8 8,7 9,2 7,0 5,9 7,7 6,6 6,7
Medelantal heltidsanställda 9 626 9 458 9 446 9 366 9 188 9 430 8 959 8 542

Kredithanteringstjänster

Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2
MSEK 2021 2020 2020 2020 2020 2019 2019 2019
Cash Revenue 1 038 1 099 1 089 1 048 1 139 1 182 1 190 1 194
Cash EBIT 396 281 495 374 446 413 585 457
Intäkter 1 585 1 664 1 647 1 590 1 705 1 792 1 764 1 741
– varav externa kunder 1 038 1 099 1 089 1 048 1 139 1 182 1 190 1 194
– varav koncerninternt 546 565 559 542 566 610 574 547
Justerade intäkter 1 585 1 664 1 647 1 590 1 705 1 793 1 765 1 740
Segmentsresultat 352 328 482 383 420 255 459 448
Justerat segmentsresultat 350 328 482 383 420 430 490 460
Jämförelsestörande poster –2 –176 –30 –12
Justerad rörelsemarginal, % 22 20 29 24 25 24 28 26
Genomsnittligt investerat kapital 19 173 19 292 19 500 19 874 20 321 20 737 21 117 20 777
Segment cash RoIC , % 8,3 5,8 10,2 7,5 8,8 8,0 11,1 8,8

Strategiska marknader

Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2
MSEK 2021 2020 2020 2020 2020 2019 2019 2019
Cash Revenue 1 346 1 461 1 637 1 202 1 108 1 610 899 905
Cash EBIT 645 875 819 525 320 583 261 480
Intäkter 1 434 1 558 1 738 1 265 1 194 1 665 961 975
– varav externa kunder 1 346 1 461 1 637 1 202 1 108 1 610 899 905
– varav koncerninternt 88 97 101 63 86 55 62 70
Justerade intäkter 1 434 1 558 1 738 1 265 1 194 1 665 961 973
Segmentsresultat 439 585 515 345 102 –2 702 153 334
Justerat segmentsresultat 439 691 515 345 102 517 161 337
Jämförelsestörande poster 106 3 219 –8 –3
Justerad rörelsemarginal, % 31 44 30 27 9 31 17 35
Genomsnittligt investerat kapital 15 866 16 297 16 755 17 664 17 986 17 520 17 534 16 508
Segment cash RoIC , % 16,3 21,5 19,6 11,9 7,1 13,3 6,0 11,6

Kvartalsöversikt, fortsättning

Portföljinvesteringar

Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2
MSEK 2021 2020 2020 2020 2020 2019 2019 2019
Cash Revenue 2 864 3 041 2 823 2 727 3 002 2 959 2 829 2 796
Cash EBITDA 2 089 2 243 2 065 1 998 2 239 2 104 2 070 2 014
Cash EBIT 830 834 748 775 834 722 750 654
Inkasserade belopp 2 740 2 937 2 700 2 536 2 784 2 826 2 679 2 671
Portföljavskrivningar -1 007 -1 063 -972 –994 –1 129 –1 058 –1 061 –1 068
Portföljomvärderingar 2 599 1 3 –636 1 9 2
Övriga intäkter av 80 76 66 90 66 98 68 80
portföljinvesteringar
Intäkter 1 816 2 549 1 795 1 635 1 085 1 867 1 695 1 685
Segmentsresultat 1 231 751 1 094 1 006 401 1 195 1 246 1 215
Justerat segmentsresultat 1 234 1 063 1 093 1 003 1 037 1 208 1 236 1 214
Investeringar i portföljer 1 503 1 258 837 1 267 1 650 3 780 831 1 436
Totalt bokfört värde 35 104 33 305 34 940 34 945 36 297 35 429 33 196 32 377
portföljinvesteringar
– varav förvärvade fordringar 28 984 27 658 27 966 28 032 29 026 28 508 26 279 26 228
– varav i joint venture 5 726 5 266 6 557 6 507 6 855 6 539 6 546 5 815
– varav fastigheter 394 381 416 406 416 382 371 334
Justerad avkastning 14 12 12 11 11 14 15 15
portföljinvesteringar, ROI,%
Avskrivningskvot, % 37 36 36 39 41 37 40 40
ERC 68 263 65 467 64 393 64 674 68 551 64 995 61 310 60 896
Ersättnings CAPEX -1 259 -1 409 -1 317 -1 223 -1 405 -1 382 -1 320 -1 360
Money-on-money multiple (RTM) 2,18 2,08 2,05 2,07 1,98 2,04 2,03 1,96
Genomsnittligt investerat kapital 34 673 34 602 35 440 36 134 36 383 34 818 33 304 32 365
Segment cash RoIC,% 9,6 9,6 8,4 8,6 9,2 8,3 9,0 8,1

Money-on-money multiple

Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2
2021 2020 2020 2020 2020 2019 2019 2019
Investeringar förfallna fordringar 1 443 1 256 837 1 267 1 650 3 780 831 1 436
ERC av köpta portföljer i 3 190 2 554 1 791 2 944 3 036 7 165 1 856 2 811
kvartalet
Kvartals MoM 2,21 2,03 2,14 2,32 1,84 1,90 2,23 1,96
RTM MoM (genomsnitt för
kvartalet)
2,18 2,08 2,05 2,07 1,98 2,04 2,03 1,96
Inkasserade belopp 2 740 2 937 2 700 2 536 2 784 2 826 2 679 2 671
RTM MoM (genomsnitt för 2,18 2,08 2,05 2,07 1,98 2,04 2,03 1,96
kvartalet)
Ersättnings Capex -1 259 -1 409 -1 317 -1 223 -1 405 -1 382 -1 320 -1 360
Helår Helår
2020 2019
Ersättnings capex -5 355 -5 339

Femårsöversikt

Koncernen

MSEK 2020 2019 2018 2017 2016
Nettomsättning 16 848 15 985 13 442 9 434 5 869
Justerad omsättning 16 731 15 780 13 131 9 437 5 824
Rörelseresultat (EBIT) 4 695 2 060 3 978 2 728 1 921
Justerat rörelseresultat (EBIT) 5 738 6 208 4 500 3 128 1 866
Nettoresultat 2 078 –285 1 943 1 503 1 468
Resultat per aktie, kr 15,18 –2,76 14,18 14,62 20,15
Räntabilitet på eget kapital, % 37 –2 8 11 41
Eget kapital per aktie, kr 154,28 168,12 195,16 170,59 55,88
Kassaflöde från löpande
verksamheten, per aktie, kr
70,35 48,77 48,10 46,64
Medelantal heltidsanställda 9 379 8 766 7 910 6 293 3 865
Koncernen
Kvartal 1 Kvartal 1 Kvartal 1 Kvartal 1 Kvartal 1
MSEK 2021 2020 2019 2018 2017
Nettomsättning 4 200 3 333 3 752 3 115 1 551
Justerad omsättning 4 198 3 969 3 561 3 102 1 552
Rörelseresultat (EBIT) 1 531 459 1 347 897 468
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1 532 1 095 1 350 973 486
Cash EBITDA 2 712 2 633 2 314 1 948 1 029
Nettoresultat 787 –33 739 364 347
Resultat per aktie, kr 6,06 –0,25 5,63 2,77 4,77
Räntabilitet på eget kapital, % 15 –0 12 6 33
Eget kapital per aktie, kr 171,12 165,62 188,55 1 179,63 60,65
Kassaflöde från löpande verksamheten,
per aktie, kr
14,88 17,37 10,30 11,01 9,77 1
Medelantal heltidsanställda 9 626 9 188 8 133 8 318 4 172

Avstämning nyckeltal

Rullande tolv
Första kvartalet månader Helår
jan–mar jan–mar apr 2020–
MSEK 2021 2020 mar 2021 2020
Jämförelsestörande poster i omsättningen
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 317 3 462 3 145
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar -315 –636 -2 857 -3 178
Jämförelsestörande portföljavskrivningar 150 150
Summa jämförelsestörande poster i omsättningen 2 –636 755 117
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 317 3 462 3 145
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar -315 –636 -2 857 -3 178
Transaktionskostnader förvärv -1 -1
Justering for jämförelsestörande poster joint venture -2 -1 042 -1 040
Övriga jämförelsestörande poster -1 -120 -119
Jämförelsestörande portföljavskrivningar 150 150
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet -1 –636 -408 -1 043
Jämförelsestörande poster per resultaträkningsrad
Intäkter från kunder
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 317 3 462 3 145
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar -315 –636 -2 857 -3 178
Kostnad sålda varor och tjänster -1 29 30
Försäljnings-, marknadsförings- och administrationskostnader
Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures -2 -1 042 -1 040
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet -1 –636 -408 -1 043
Andra jämförelsestörande poster per verksamhetsområde
Kredithantering 2 2
Strategiska marknader -106 -106
Portföljinvesteringar -3 -947 -944
Gemensamma kostnader 7 7
Summa andra jämförelsestörande poster -1 -1 044 -1 043
Justerad omsättning
Omsättning 4 200 3 333 17 715 16 848
Jämförelsestörande poster -2 636 -755 -117
Justerad omsättning 4 198 3 969 16 960 16 731
Rullande tolv
Första kvartalet månader Helår
jan–mar jan–mar apr 2020–
MSEK 2021 2020 mar 2021 2020
Justerat rörelseresultat
Rörelseresultat 1 531 459 5 767 4 695
Jämförelsestörande poster 1 636 408 1 043
Justerat rörelseresultat 1 532 1 095 6 175 5 738
Portföljinvesteringar, resultat exklusive jämförelsestörande
poster
Resultat portföljinvesteringar 1 206 383 3 990 3 167
Jämförelsestörande poster för investeringar 3 636 311 944
Resultat exklusive jämförelsestörande poster 1 209 1 019 4 301 4 111
Genomsnittligt redovisat värde
Genomsnittligt redovisat värde på portföljinvesteringar 28 321 28 767 28 160 28 171
i fordringar
Genomsnittligt redovisat värde på joint venture 5 496 6 697 6 014 6 296
Genomsnittligt redovisat värde på fastigheter 388 394 399 405
Totalt genomsnittligt redovisat värde 34 205 35 858 34 574 34 872
Avkastning inklusive jämförelsestörande poster 14 4 12 9
Avkastning exklusive jämförelsestörande poster 14 11 12 12
Cash EBITDA
EBIT 1 531 459 5 767 4 696
Avskrivningar 326 338 1 516 1 528
Portföljavskrivningar 1 007 1 129 4 036 4 158
Portföljomvärderingar -2 636 -605 33
Justeringar enligt låneavtal
Justering resultat i joint ventures -196 -81 620 735
Justering kassaflöde joint ventures 44 152 230 338
Jämförelsestörande poster exkluderad portföljomvärderingar 3 1 013 1 010
Justering for jämförelsestörande poster joint venture -2 -1 042 -1 040
Jämförelsestörande portföljavskrivningar 150 150
Cash EBITDA 2 712 2 633 11 686 11 607
Nettoskuld
Skulder till kreditinstitut 1 571 7 255 1 571 2 081
Obligationslån 44 493 43 828 44 493 43 706
Avsättningar för pensioner 389 410 389 382
Företagscertifikat 3 165 2 375 3 165 2 916
Likvida medel -2 252 –2 598 -2 252 -2 134
Nettoskuld vid periodens slut 47 367 51 270 47 367 46 951
Nettoskuld/RTM cash EBITDA 4 1 4 0

Finansiella rapporter

Koncernens resultaträkning i sammandrag

Första kvartalet Helår
jan–mar jan–mar
MSEK 2021 2020 2020
Externa intäkter 2 465 2 313 10 085
Intäkt på portföljinvesteringar enligt effektivräntemetoden 1 733 1 656 6 796
Positiva omvärderingar av portföljinvesteringar 317 0 3 145
Negativa omvärderingar av portföljinvesteringar -315 –636 -3 178
Summa omsättning 4 200 3 333 16 848
Kostnad sålda varor och tjänster -2 365 –2 401 -9 501
Bruttoresultat 1 836 932 7 347
Försäljnings-, marknadsförings- och administrationskostnader -500 –554 -1 918
Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures 196 81 -734
Rörelseresultat (EBIT) 1 531 459 4 695
Finansnetto -516 –501 -2 062
Resultat före skatt 1 015 –42 2 633
Skatt -228 9 -555
Periodens resultat 787 -33 2 078
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 732 –27 1 881
Innehav utan bestämmande inflytande 54 –6 197
Periodens resultat 787 –33 2 078
Genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning, '000 120 871 130 502 123 914
Resultat per aktie före och efter utspädning
Resultat från kvarvarande verksamheter 6,06 –0,25 15,18
Summa resultat per aktie före och efter utspädning 6,06 –0,25 15,18

Koncernens rapport över totalresultat i sammandrag

Första kvartalet Helår
jan–mar jan–mar
MSEK 2021 2020 2020
Periodens resultat 787 –33 2 078
Övrigt totalresultat, poster som kommer att återföras till
resultatet:
Förändring av omräkningsreserv 872 285 -2 250
Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att återföras till
resultatet:
Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld -3
Periodens totalresultat 1 658 252 -175
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 1 565 90 -202
Innehav utan bestämmande inflytande 93 162 27
Periodens totalresultat 1 658 252 -175

Koncernens balansräkning i sammandrag

31 mar 31 mar 31 dec
MSEK 2021 2020 2020
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill 32 523 33 792 31 650
Aktiverade kostnader för IT-utveckling och 887 861 861
andra immateriella anläggningstillgångar
Kundrelationer 4 855 6 191 4 936
Summa immateriella anläggningstillgångar 38 265 40 844 37 447
Materiella anläggningstillgångar
Nyttjanderätter 799 873 831
Fastighetsinvesteringar 1 11 2
Andra materiella anläggningstillgångar 213 213 209
Summa materiella anläggningstillgångar 1 013 1 097 1 042
Övriga anläggningstillgångar
Aktier och andelar i joint ventures 5 726 6 855 5 266
Övriga aktier och andelar 0 1 0
Portföljinvesteringar 28 984 29 026 27 658
Uppskjutna skattefordringar 1 335 1 417 1 438
Andra långfristiga fordringar 107 175 124
Summa övriga anläggningstillgångar 36 151 37 474 34 486
Summa anläggningstillgångar 75 429 79 415 72 975
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 1 270 1 635 1 184
Lager av fastigheter 394 405 379
Klientmedel 1 152 1 309 1 125
Skattefordringar 157 334 193
Övriga fordringar 1 253 1 247 1 338
Förutbetalda kostnader och upplupna 1 216 1 975 1 441
intäkter
Likvida medel 2 252 2 598 2 134
Summa omsättningstillgångar 7 694 9 503 7 793
SUMMA TILLGÅNGAR 83 123 88 918 80 768
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 83 123 88 918 80 768
Summa kortfristiga skulder 11 673 9 703 11 307
Övriga kortfristiga avsättningar 14 72 24
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
2 450 2 658 2 924
Övriga kortfristiga skulder 2 142 1 134 1 515
Kortfristiga leasingskulder 223 234 220
Förskott från kunder 55 90 64
Skatteskulder 832 398 925
Leverantörsskulder 542 644 493
Klientmedelsskuld 1 152 1 098 1 125
Företagscertifikat 3 165 2 375 2 916
Obligationslån 1 100 1 000 1 100
Kortfristiga skulder
Summa långfristiga skulder 47 829 54 560 47 499
Uppskjutna skatteskulder 1 113 2 001 1 110
Övriga långfristiga avsättningar 61 20 48
Avsättningar för pensioner 389 410 381
Övriga långfristiga skulder 680 1 372 622
Långfristiga leasingskulder 621 674 651
Obligationslån 43 393 42 828 42 606
Skulder till kreditinstitut 1 571 7 255 2 081
Långfristiga skulder
Summa eget kapital 23 622 24 655 21 963
inflytande
Hänförligt till innehav utan bestämmande 2 938 3 041 2 845
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 20 684 21 614 19 118
EGET KAPITAL OCH SKULDER
MSEK 2021 2020 2020
31 mar 31 mar 31 dec

Koncernens rapport över förändringar i eget kapital

2021 2020
Hänförligt Hänförligt
till moder Innehav till moder Innehav
bolagets utan best. bolagets utan best.
MSEK aktieägare inflytande Summa aktieägare inflytande Summa
Ingående balans, 1 januari 19 118 2 845 21 963 22 014 2 879 24 893
Återköp av aktier –490 -490
Periodens totalresultat 1 565 93 1 658 90 162 252
Utgående balans, 31 mars 20 684 2 938 23 622 21 614 3 041 24 655

Koncernens kassaflöde i sammandrag

Första kvartalet
Helår
jan–mar jan–mar
MSEK 2021 2020 2020
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT) 1 531 459 4 695
Avskrivningar och nedskrivningar 326 338 1 529
Amortering/omvärdering av köpta fordringar 1 005 1 764 4 189
Övriga justeringar för ej kassaflödespåverkande poster -196 –163 570
Erhållen ränta 4 49 43
Erlagd ränta -558 –638 -1 581
Erlagda övriga finansiella kostnader -45 –58 -225
Betald inkomstskatt -211 –80 -969
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 856 1 671 8 251
före förändringar av rörelsekapitalet
Förändringar i factoring-fordran -42 –6 36
Andra förändringar i rörelsekapitalet -16 602 430
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 798 2 267 8 716
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella och immateriella anläggningstillgångar -87 –123 -672
Portföljinvesteringar i fordringar och lager av fastigheter -1 142 –1 655 -5 135
Förvärv av dotterföretag och joint ventures -35
Annat kassaflöde från investeringsverksamheten 63 152 398
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 167 –1 626 -5 444
Finansieringsverksamheten
Upplåning och amorteringar -646 549 -68
Återköp av egna aktier –490 -1 307
Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare -1 332
Aktieutdelning till ägare utan bestämmande inflytande -72
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -646 59 -2 779
Summa förändring av likvida medel -15 700 491
Likvida medel vid periodens början 2 134 1 906 1 906
Kursdifferenser i likvida medel 133 -8 -263
Likvida medel vid periodens slut 2 252 2 598 2 134
Koncernen totalt
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 798 2 267 8 718
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 167 –1 626 -5 444
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -646 59 -2 779

Moderbolagets resultaträkning

Första kvartalet
jan–mar jan–mar
MSEK 2021 2020 2020
Omsättning 152 94 557
Bruttoresultat 152 94 557
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -7 –5 -28
Administrationskostnader -226 –182 -804
Rörelseresultat (EBIT) -81 –93 -275
Resultat från andelar i dotterföretag 0 0 1 382
Valutakursdifferens på monetär post klassificerad som -258 –127 678
utvidgad nettoinvestering samt säkringsåtgärder
Finansnetto övrigt -229 –176 -1 261
Resultat före skatt -568 –396 524
Skatt -104
Periodens resultat -568 –396 420

Periodens totalresultat är samma som periodens resultat.

Moderbolagets balansräkning

31 mar 31 mar 31 dec
MSEK 2021 2020 2020
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 348 197 298
Materiella anläggningstillgångar 13 12 13
Finansiella anläggningstillgångar 70 099 70 716 68 195
Summa anläggningstillgångar 70 460 70 925 68 506
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 367 1 143 458
Likvida medel 584 928 533
Summa omsättningstillgångar 951 2 071 991
SUMMA TILLGÅNGAR 71 410 72 996 69 497
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Bundet eget kapital 285 285 285
Fritt eget kapital 11 355 13 256 11 923
Summa eget kapital 11 640 13 541 12 208
Långfristiga skulder 52 758 54 572 50 386
Kortfristiga skulder 7 011 4 883 6 902
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 71 410 72 996 69 497

Övrig information

Moderbolaget

Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.

Moderbolaget redovisar en omsättning för kvartalet om 152 MSEK (94) och ett resultat före skatt om -568 MSEK (-396). Moderbolaget investerade 58 MSEK (60) i anläggningstillgångar under kvartalet och hade vid dess utgång 584 MSEK (928) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 63 (60).

Redovisningsprinciper

Denna rapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.

Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av delårsrapporten.

Koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper är i all väsentligt oförändrade jämfört med års- och hållbarhetsredovisningen 2020 och förändringar i IFRS standarder från 1 januari 2021 har inte haft någon materiell påverkan på denna kvartalsrapport.

Transaktioner med närstående

Det har under kvartalet inte förekommit några väsentliga transaktioner utöver den normala verksamheten mellan Intrum och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.

Marknadsutveckling och framtidsutsikter

I Intrums integrerade affärsmodell, bestående av kredithanteringstjänster och portföljinvesteringar, ser vi en god utveckling på medellångsikt inom båda områdena även om början av 2021 präglas av makroekonomisk osäkerhet på grund av pågående pandemi som på kort sikt påverkar våra kunders beslutsfattande. Intrum fortsätter att leverera på sitt transformationsprogram. Intrum kommer successivt att centralisera, standardisera och förbättra stora delar av inkassoprocessen. De åtgärder som vidtas inom detta område kommer att fortsätta att förbättra effektiviteten och stödja rörelsemarginalen framöver samt en hållbar organisk tillväxt.

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunktur- utvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IT och informationshantering, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med portföljinvesteringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrums års- och hållbarhetsredovisning 2020. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i års- och hållbarhetsredovisningen.

Verkligt värde på finansiella instrument

Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (portföljinvesteringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För flertalet av dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Utestående obligationer med ett redovisat värde per 31 mars 2021 på totalt 44 493 MSEK (43 828) estimeras dock ha ett verkligt värde på 44 829 MSEK (33 871). Koncernen har även valutaterminer och andra finansiella tillgångar om 172 MSEK (764) samt finansiella skulder om 245 MSEK (284) värderade till verkligt värde via resultaträkningen.

Aktien

Intrums aktie är noterad på Nasdaq Stockholm Large Cap. Under perioden 1 januari–31 mars 2021 har 22 653 561 aktier omsatts till ett värde om 5 462 MSEK, motsvarande 19 procent av totalt antal aktier vid slutet av perioden. Högsta betalkurs under perioden 1 januari–31 mars 2021 var 287,4 kr (31 mars) och lägsta var 219,8 kr (5 januari). Periodens sista handelsdag, den 31 mars 2020, uppgick kursen till 280,00 kr (senast betald). Under perioden 1 januari–31 mars 2021 ökade Intrum aktiekurs med 29 procent medan Nasdaq OMX Stockholm ökade med 12 procent.

Aktiekurs, SEK

Ägare

Kapital och
31 mars 2021 Antal aktier röster, %
Nordic Capital 57 728 956 47,8
AMF Försäkring & Fonder 11 820 371 9,8
Swedbank Robur Fonder 5 455 723 4,5
Första AP-fonden 2 294 409 1,9
Vanguard 1 953 055 1,6
Handelsbanken Fonder 1 660 311 1,4
TIAA - Teachers Advisors 1 645 541 1,4
C WorldWide Asset Management 1 521 999 1,3
BlackRock 1 099 484 0,9
Folketrygdfondet 1 047 404 0,9
Intrum AB 850 000 0,7
Dimensional Fund Advisors 809 542 0,7
Futur Pension 782 865 0,6
Livförsäkringsbolaget Skandia 746 820 0,6
Capital Group 700 000 0,6
Totalt, femton största ägare 90 116 480 74,6

Totalt antal aktier exklusive eget innehav 120 870 918

Källa: Modular Finance Holdings och Intrum

Eget innehav om 850 000 aktier ingår inte i antalet utestående aktier. Andelen svenskt ägande uppgick till 29,6 procent (institutioner 5,7 procentenheter, aktiefonder 15,6 procentenheter, privatpersoner 8,3 procentenheter).

Valutakurser

Kapital och Slutkurs Slutkurs Snittkurs Snittkurs Snittkurs
röster, % 31 mar 31 mar jan–mar jan–mar jan–dec
2021 2020 2021 2020 2020
1 EUR=SEK 10,24 11,06 10,12 10,66 10,48
1 CHF=SEK 9,25 10,45 9,27 10,00 9,80
1 NOK=SEK 1,02 0,96 0,99 1,02 0,98
1 HUF=SEK 0,028 0,0307 0,028 0,0314 0,0299

Händelser efter balansdagen

Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.

Ytterligare information

Anders Engdahl , VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02

Michael Ladurner, Ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02 Emil Folkesson, Investor Relations, tel: 08-546 102 02

Michael Ladurner är kontaktperson enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.

Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 29 april 2021 kl. 07.00 CET.

Delårsrapport och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com

This interim report is also available in English.

Stockholm den 29 april 2021

Anders Engdahl VD och koncernchef

Bokslutskommunikén har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.

Definitioner

Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal

Avkastning portföljinvesteringar

Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive verksamhet inom factoring och betalningsgarantier (finansiella tjänster), omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål. Definitionen av genomsnittligt bokvärde baseras på genomsnittet av kvartalen.

Avskrivningsskvot

Periodens avskrivning på portföljinvesteringar uttryckt som procentandel av inkasserat belopp.

Cash EBIT

Cash EBITDA minus övrig capex och ersättnings capex.

Cash EBITDA

Cash EBITDA är det justerade rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt portföljavskrivningar. I tillägg justeras resultatandelar från joint ventures bort och ersätts med det faktiska kassaflödet från joint ventures.

Cash EPS

Cash EBIT minus kassaflödesbaserat finansnetto och kassaflödesbaserad inkomstskatt, justerad för jämförelsestörande skattebetalningar dividerat med antal genomsnittligt utestående aktier.

Cash Return on invested capital (RoIC)

Cash EBIT dividerat med genomsnittligt investerat kapital för perioden. Genomsnittet är beräknat genom kvartalets öppningsbalans och stängningsbalans.

EBITDA

EBITDA är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar.

ERC

Det beräknade återstående nominella värdet av de förväntade framtida kassaflöden på koncernens portföljinvesteringar, inklusive Intrums förväntade kassaflöden från investeringar i joint ventures.

Ersättnings capex

Det beräknade portföljinvesteringarna som krävs för att upprätthålla en stabil ERC. Beräknas genom att dividera inkasserade belopp i kvartalet med RTM MoM-multipeln.

Externa intäkter

Intäkter från Intrums externa kunder samt omsättning från fastighetsverksamheten.

Förväntad återstående inkassering, ERC

Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar, inklusive Intrums förväntade kassaflöden från investering i joint ventures.

Förvärvad tillväst

Förvärvad tillväst i kassaflödesbaserade intäkter relaterat till förvärv av koncernföretag.

Interna intäkter

Avser huvudsakligen Intäkter som betalas av segmentet Portföljinvesteringar till Kredithanteringstjänster samt Strategiska Marknader för utfört inkasseringsarbete på de portföljer som Intrum äger.

Justerad omsättning

Omsättning exklusive portföljomvärderingar och andra jämförelsestörande poster.

Justerad rörelsemarginal

Justerat rörelseresultat (EBIT) i förhållande till justerad omsättning.

Justerat rörelseresultat (EBIT)

Justerat rörelseresultat (EBIT) är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.

Jämförelsestörande poster

Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Inkluderar bland annat portföljomvärderingar, omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än portföljinvesteringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivningskostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för flytt till nya kontorslokaler, uppsägningsoch rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Jämförelsestörande poster specificeras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.

Kassaflöde från joint ventures

Det kassaflöde som Intrum erhållit i form av utdelningar från investeringar i icke-konsoliderade joint ventures.

Kassaflödesbaserad inkomstskatt

Betald inkomstskatt justerat för jämförelsestörande poster.

Kassaflödesbaserade intäkter

Kassaflödesbaserade intäkter är samma som periodens externa intäkter.

Kassaflödesbaserad omsättning

Ett alternativt mått på omsättningen som inkluderar den justerade nettoomsättningen samt kassaflödena från inkasserade belopp och kassaflöde från joint ventures.

Nettoskuld

Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Nettoskuld/Cash EBITDA

Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens Cash EBITDA på rullande tolv månaders basis. Måtten beräknas enligt definition i koncernens låneavtal. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare. Nyckeltalet redovisas beräknat enligt de definitioner som anges i villkoren för koncernens revolverande syndikerade lånefacilitet, vilket bland annat innebär att resultatandelar i icke-konsoliderade joint ventures ingår bara till den del som resultatet delats ut till Intrum och att verksamheter som förvärvats under perioden ingår på pro formabasis under hela tolvmånadersperioden.

Omsättning

Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).

Organisk tillväxt

Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för portföljomvärderingar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Totala portföljinvesteringar

Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, investeringar i fastigheter samt i joint ventures vars verksamhet är att investera i portföljer med fordringar och fastigheter.

Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, avskrivningar och omvärderingar

Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens omsättning hänförlig till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens avskrivning och omvärderingar. Avskrivningen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.

Redovisat segmentsresultat

Segmentsresultat för varje segment Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader, Portföljinvesteringar och koncerngemensamt resultat.

REO Ägda fastigheter.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.

RTM

Förkortningen RTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.

RTM MoM multiple

Det kvartalsvis genomsnittligt garanterat money-onmoney multiple för de senaste 12 månaderna. Beräknas genom att dividera livstids ERC för förvärvade portföljer i kvartalet med inköpspriset för förvärvade portföljer under kvartalet.

Rörelseresultat (EBIT)

Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.

Valutaeffekter

Tillväxt i kassaflödesbaserade intäkter relaterade till valutakursförändringar.

Återinvesteringsnivå

Återinvesteringsnivå definieras som ERC för kommande 12 månader dividerat med senaste 12 månaders kassamultipel (över fyra kvartal på kvartalsbasis).

Övrig capex

Investeringar gjorda för tillväxt inom verksamheten. Till exempel IT och materiella tillgångar.

Om Intrum

Intrum är det branschledande kredithanteringsföretaget i Europa med närvaro på 24 marknader. Vi hjälper företag att utvecklas genom att erbjuda lösningar för att förbättra kassaflöden och långsiktig lönsamhet, och genom att ta hand om deras kunder. Vårt fokus är att skapa gemensamt värde för både näringsliv och samhälle, vilka gynnas av att företag får betalt i tid och att privatpersoner får möjlighet att bli skuldfria. Intrum har cirka 10 000 dedikerade medarbetare som hjälper omkring 80 000 företag över hela Europa. År 2020 omsatte företaget 16,8 miljarder kronor. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm, Sverige och Intrum-aktien är noterad på Nasdaq Stockholmsbörsen. För mer information, besök www.intrum.com.

Affärsmodell

Vi ser till att företag får betalt genom att erbjuda ett komplett utbud av tjänster som täcker företagens hela kredithanteringskedja. I våra segment för Kredithanteringstjänster och inom Strategiska marknader arbetar vi med inkassering av sena betalningar för våra kunders räkning vilket genererar en provision. I vårt segment Portföljinvesteringar agerar vi som huvudmän och investerar i portföljer med förfallna fordringar där vi inkasserar för egen räkning.

Intrum som investering

Växande marknad - Marknaden för våra tjänster växer baserat på en ökad efterfrågan från våra kunder att hantera sina balansräkningar, en ökad reglering, fokus på kundernas kärnverksamheter samt generellt ökande volymer av portföljer av förfallna kundfordringar. Digitalisering och förändringar i kundbeteende leder också till att nya typer av fordringar genereras. Allt detta tillsammans utgör en stark grund för hållbar organisk tillväxt.

Marknadsledande position - Intrum är branschledande i Europa med närvaro i 24 länder. Vi har också partners för att täcka cirka 160 länder över hela världen. Med tanke på vår vida geografiska närvaro kan vi samarbeta med kunder över flera marknader. Vår breda kunskap spänner över många branscher och utifrån vår storlek och våra skalfördelar kan vi investera i de senaste teknologierna och i innovativa lösningar.

Ett komplett utbud - Intrum erbjuder ett komplett utbud av kredithanteringstjänster som täcker företagens hela kredithanteringskedja.

Stort förtroende och 100 års erfarenhet – Vårt arbete kan enbart bedrivas om vi har uppdragsgivarens fulla förtroende och bedriver vår verksamhet med etik och respekt för slutkunden. 100 års erfarenhet visar på styrkan i vår affärsmodell, vi bygger långsiktiga partnerskap med våra uppdragsgivare.

Intrum leder vägen till en sund ekonomi – En fungerande kreditmarknad är en förutsättning för att näringslivet och därmed hela samhället fungerar. Intrum fyller en viktig funktion i detta sammanhang.

Finansiella mål

Avkastning: Cash RoIC >10% på medellång sikt

Tillväxt: Cash EPS >10% i genomsnitt på medellång sikt

Skuldsättningskvot: Net debt/Cash EBITDA 2.5–3.5x i slutet av 2022

Policy för utdelning till aktieägare: Absolut årlig ökning av utdelning per aktie

För mer information, besök https://www.intrum.com/investors/ financial-info/financial-targets/

Finansiell kalender 2021

29 april 2021 Delårsrapport för första kvartalet
29 april 2021 Årsstämma
22 juli 2021 Delårsrapport för andra kvartalet
21 oktober 2021 Delårsrapport för tredje kvartalet
27 januari 2022 Bokslutskommuniké 2021

Intrum AB (publ)

Sicklastråket 4, Nacka 105 24 Stockholm, Sverige Tel +46 8 546 10 200 Fax +46 8 546 10 211 www.intrum.com [email protected]