Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Intrum Interim / Quarterly Report 2021

Oct 21, 2021

2930_10-q_2021-10-21_2ed75bc9-e3b9-4419-98a0-c48b54d39b53.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

I takt med att vår operativa miljö gradvis normaliseras fokuserar vi på våra två främsta strategiska prioiteringar - framsteg i ONE Intrum transformationen och bygga en varaktig organisk tillväxttakt

Delårsrapport Kvartal 3 2021

Kvartal 3, 2021

  • Gynnsamt ekonomiskt klimat under kvartalet, med stöd av gradvis normalisering, ökad konsumtion och starka ekonomiska tillväxtutsikter.
  • Säsongsmässigt svagare tredje kvartal, särskilt jämfört med den exceptionellt starka, återhämtningsdrivna perioden i tredje kvartalet 2020.
  • Hög kommersiell aktivitet med ökad efterfrågan på våra tjänster drivet av ekonomisk återhämtning och tillväxtförväntningar, men också att uppdragsgivare inom finansiell sektor hanterar sina balansräkningar proaktivt.
  • Transformationsprogrammet fortsätter enligt plan, där utbyggnaden av globala front offices ligger före plan och ärendemigreringen accelererar.
  • I tredje kvartalet minskade cash EBIT till 1 394 MSEK (1 659), cash RoIC till 7,8 procent (9,2) and cash earnings per share (cash EPS) till SEK 3,68 (5,88).
  • Cash EBIT för Kredithanteringstjänster minskade till 396 SEKM (495) och den justerade rörelsemarginalen minskade till 23 procent (29). Segmentets cash RoIC för kvartalet uppgick till 8,2 procent (10,2).
  • Cash EBIT för Strategiska marknader minskade till 482 MSEK (819)och justerad rörelsemarginal minskade till 22 procent (30). Segmentets cash RoIC för kvartalet uppgick till 12,3 procent (19,6).
  • Cash EBIT för Portföljinvesteringar ökade till 907 MSEK (748), cash RoIC uppgick till 9,9 procent (8,4) och totala portföljinvesteringar uppgick till 1 633 SEKM (873) för kvartalet.
Rullande tolv
Tredje kvartalet 9 månader månader Helår
juli–sep juli–sep Förändring jan–sep jan–sep Förändring okt 2020–
MSEK, om inte annat anges 2021 2020 % 2021 2020 % sep 2021 2020
Omsättning 4 294 4 521 -5 12 919 11 739 10 18 028 16 848
Justerad omsättning 4 183 4 520 -7 12 803 12 372 3 17 162 16 731
Rörelseresultat (EBIT) 1 341 1 688 -21 4 435 3 495 29 5 635 4 695
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1 533 1 687 -9 4 659 4 127 13 6 270 5 738
Resultat per aktie, SEK 4,33 6,97 -38 16,90 11,80 43 23,38 15,18
Cash EBITDA 2 906 3 142 -8 8 583 8 484 1 11 706 11 607
Cash EBIT 1 394 1 659 -16 4 172 4 058 3 5 694 5 580
Cash EPS, SEK 3,68 5,88 -37 15,03 16,40 -8 24,04 25,28
Cash RoIC, % 7,8 9,2 -1,4 ppt 7,8 7,4 0,4 ppt 8,0 7,7
Nettoskuld /RTM cash EBITDA, x 4,2 4,0
Cash EBIT: Kredithanteringstjänster 396 495 -20 1 202 1 315 -9 1 484 1 596
Cash EBIT: Strategiska marknader 482 819 -41 1 699 1 664 2 2 574 2 539
Cash EBIT: Portföljinvesteringar 907 748 21 2 662 2 357 13 3 496 3 190
Totala portföljinvesteringar 1 633 873 87 5 423 3 856 41 6 696 5 129
Bokfört värde portföljinvesteringar 36 179 34 940 4 36 179 34 940 4 36 179 33 305
Justerad avkastning portföljinvesteringar, (ROI),% 14 12 2 ppt 14 12 2 ppt 14 12

Vd-kommentar

Gradvis normalisering på våra marknader och accelererande transformation till ONE Intrum

Det tredje kvartalet 2021 kännetecknades av fortsatt gradvis normalisering, både i termer av konsument- och affärsbeteende. Med stigande vaccinationsnivåer och fortsatta lättnader i restriktionerna återgick européerna till fritidsaktiviteter och semesterresor under sommarmånaderna samt till mer fysisk närvaro på kontoren när semestern var över. För Intrum återspeglades normaliseringen i ett säsongsmässigt långsammare tredje kvartal, i linje med mer normala säsongsmönster från perioden före pandemin. Vi fortsätter dock att hålla en generellt hög nivå på kassaflödesbaserade intäkter, endast 5 procent lägre än det andra kvartalet det här året och 4 procent lägre än förra årets exceptionellt starka, återhämtningsdrivna, tredje kvartal.

Den övergripande ekonomiska utvecklingen i Europa var på fortsatt höga nivåer under hela kvartalet. Våra kunder och klienter fortsätter att ha en positiv syn på den närmaste framtiden, vilket stödjs av en ökad konsumtion och en stark tilltro till den ekonomiska tillväxten. Vi fortsätter att se en ökande efterfrågan på våra tjänster, vilket drivs av den ekonomiska återhämtningen och tillväxtförväntningarna, men också av att våra uppdragsgivare inom den finansiella tjänstesektorn proaktivt behöver hantera sina balansräkningar.

För det tredje kvartalet redovisade vi en minskning av cash EBIT med 16 procent mot samma kvartal förra året. Om vi tittar på årets första nio månader jämfört med samma period 2020 såg vi dock en tillväxt på 3 procent. Skuldsättningsgraden låg på 4,2 ggr nettoskuld i förhållande till cash EBITDA. Rullande tolvmånaders cash vinst per aktie (RTM Cash EPS) uppgick till 24,04 SEK i slutet av det tredje kvartalet.

Transformationsprogrammet går som planerat med utbyggnad av globla front offices före plan

Transformationsprogrammet går som planerat och utbyggnaden av de fyra globala front offices ligger långt före plan. Vi täcker nu 14 länder och har totalt 302 agenter. Teamledarna på våra globala front offices använder den senaste tekniken för att genomföra över 100 000 samtal per dag. Vi har ett fortsatt starkt fokus på rekrytering, introduktion och utbildning av våra nya kollegor med betoning på de etiska och sunda inkassoprinciper som vi lanserade under andra kvartalet och att bygga upp en gemensam företagskultur. Den framgångsrika etableringen av våra globala front offices visar tydligt på fördelarna med transformationsprogrammet ONE Intrum.

Ärendemigrationen gick snabbare under tredje kvartalet och vi slutförde den hittills största migrationen när vi överförde en av våra största marknader, Spanien, till den nya globala plattformen med mer än 2,2 miljoner migrerade ärenden. Detta genomfördes i en batch med minimala avvikelser, vilket visar mognadsgraden i det migrationskoncept och de processer vi har. Migrationen mer än tredubblade antalet ärenden på den nya plattformen och vi förväntar oss att migrera ytterligare 4,5 miljoner ärenden under fjärde kvartalet. Det är spännande och glädjande att se hur smidigt hastighetsökningen i ärendemigrationen fungerade i praktiken – en ledande indikator för vårt transformationsprogram ONE Intrum – likväl som den ökande användningen av vår nya globala plattform.

Inflödet av nya ärenden fortsätter att normaliseras

Semesterperiodens kulmen samt mer normaliserade konsumtionsmönster ledde till säsongsmässigt lägre intäkter i vårt segment CMS, både jämfört med andra kvartalet 2021 och tredje kvartalet 2020. Trenden för inflödet av nya ärenden fortsätter att gradvis förbättras efter den brytpunkt som observerades under det första kvartalet. Vi ligger nu cirka 5 procent lägre jämfört med nivåerna före pandemin och förväntar oss att denna utveckling gradvis kommer att fortsätta under fjärde kvartalet och över till 2022. Vi förväntar oss att ärendevolymerna till CMS, både från befintliga och nya uppdragsgivare, med tiden kommer att driva på tillväxt i både intäkter och lönsamhet. Den kommersiella aktiviteten är fortsatt hög och under kvartalet tecknade vi bland annat ett avtal med en stor nischbank om att bli deras huvudsakliga serviceleverantör i Sverige, vilket visar upp vår fortsatta framgång inom den viktiga bank- och finanssektorn.

Cash EBIT för CMS har gått ner med 20 per cent jämfört med tredje kvartalet 2020 och avkastningen på investerat kapital var 8,2 procent.

"Den global utbyggnaden av front offices ligger före plan och vi har accelererat ärendemigreringen"

Viktiga kommersiella framgångar under ett säsongsmässigt svagare kvartal

Säsongsvariation på våra strategiska marknader återgår till de säsongsmönster som rådde före pandemin, vilket visar framgången av de vaccinationskampanjer som genomförts och framstegen i att återöppna våra samhällen. På grund av mer normalt beteendemönster, redovisade vi ett svagare kvartal inom Strategiska marknader ur ett omsättnings- och lönsamhetsperspektiv, trots det var den kommersiella aktivitetsnivån fortsatt hög, bland annat tecknade vi nya betydande serviceavtal i Spanien och Italien. Till exempel ett banbrytande kontrakt i Spanien för att hantera en portfölj på mer än 1 miljard EUR i osäkra fordringar (Unlikely to Pay, "UTP"), en portfölj som påvisar Intrums position som ledande aktör av osäkra fastighetskrediter. Dessutom adderar vi ytterligare volym i Italien från flera viktiga uppdragsgivare genom att bredda våra nuvarande avtal.

Cash EBIT-resultatet hamnade 41 procent lägre än under tredje kvartalet förra året och avkastningsnivån på investerat kapital var 12,3 procent under tredje kvartalet.

Fortsatt starkt resultat när det gäller inkassering och avkastning

Starkt operativt resultat, med fokus på rimliga och stabila betalningsplaner för våra kunder såväl som en positiva ekonomiska utsikter hos våra kunder stödjer en fortsatt stark resultatutveckling på alla våra marknader för segmentet Portföljinvesteringar. Under det tredje kvartalet uppgick vår bruttoinkassering till cirka 3 miljarder kronor, vilket motsvarar 112 procent av den aktiva prognosen.

Nya investeringarna i portföljer uppgick till 1,6 miljarder kronor, nästan dubbelt så mycket som under tredje kvartalet 2020. Vi fortsätter att investera på attraktiva avkastningsnivåer och de nyligen förvärvade portföljerna är geografiskt väldiversifierade. Segmentet står redo för ett säsongsmässigt mer aktivt fjärde kvartal då vi förväntar oss ökade volymer och hög aktivitetsnivå fram till årets slut.

Cash EBIT från segmentet ökade till 907 MSEK (748) och avkastningsnivån på investerat kapital ökar till 9,9 procent jämfört med 8,4 procent under det tredje kvartalet 2020.

Ett transparent klimatavtryck

Klimatförändringen är en av vår tids största utmaningar och den påverkar alla nationer, branscher och bolag. För oss som företag är det viktigt att ta hänsyn till och hantera klimatrelaterade risker inom ramen för vår verksamhet för att bidra till ett hållbart samhälle.

Transparens i rapportering kring klimatrelaterade risker och möjligheter, stödjer en minskning av utsläppen och bidrar till en snabbare förändring mot en lägre förbrukning fossila bränslen i vårt samhälle. En sådan förändring behövs för att minimera både klimatrelaterade risker och de negativa effekterna på våra ekosystem och ekonomier. Öppenhet är även en förutsättning för att våra intressenter ska kunna fatta insiktsfulla beslut och därmed bidra till att begränsa klimatpåverkan.

Därför har vi på Intrum valt att stödja Task Force on Climate-related Financial Disclosures (TCFD) rekommendationer och har börjat implementera dem. Parallellt har vi också börjat rapportera till Carbon Disclosure Project (CDP) som utvärderar företagens klimatinsatser och åtgärder för att mildra effekterna.

Dessa är viktiga verktyg för vårt sätt att bedriva vår verksamhet eftersom de ger ramar för hur vi ska beskriva och kommunicera om vårt klimatarbete.

Ett år med leverans av transformationprojektet och organisk tillväxt

När jag reflekterar över mitt första år som vd för Intrum är jag glad över den väg vi har slagit in på med vår transformationsresa mot ONE Intrum liksom de framsteg som hittills gjorts. I kombination med att hantera pandemirelaterade utmaningar har vi de fyra senaste kvartalen fokuserat på två saker – och endast två saker – vår transformationsprogram och att bygga upp en grund för hållbar organisk tillväxt. Jag är mycket stolt över alla medarbetares ihärdiga engagemang för att hitta lösningar på alla utmaningar, lösningar som är skräddarsydda för uppdragsgivare och kunder, samt för att betjäna alla intressenter på ett empatiskt och etiskt sätt.

Jag är övertygad om att de megatrender vi ser i samhället utgör en positiv utgångspunkt för vår fortsatta framgång, vilket syns i aktivitetsnivån bland våra uppdragsgivare, både när det gäller servicetjänster såväl som investeringsmöjligheter. Jag ser fram emot ett aktivt fjärde kvartal med viktiga milstolpar i transformationsprogrammet såväl som många affärsmöjligheter att adressera.

Stockholm, oktober 2021

Anders Engdahl Vd & koncernchef "Stark verksamhet, fokus på överkomliga och stabila betalningsplaner såväl som en positiv uppfattning hos kunderna understödjer en fortsatt positiv resultatutveckling på alla marknader inom vårt segment Portföljinvesteringar"

Koncernen översikt

Utveckling under tredje kvartalet

Omsättning och rörelseresultat

Omsättningen för kvartalet minskade med 5 procent till 4 294 MSEK (4 521), av vilken den organiska tillväxten stod för -6 procent, omvärderingar för 2 procent och valutaeffekter för -1 procent jämfört med tredje kvartalet förra året. Andelen omsättning i EUR uppgick till 60 procent (67).

Rörelseresultatet (EBIT) för kvartalet uppgick till 1 341 MSEK (1 688), med jämförelsestörande poster på -192 MSEK (1). Det justerade rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, minskade till 1 533 MSEK (1 687).

Jämförelsestörande poster

Kvartalets rörelseresultat omfattar jämförelsestörande poster på -192 MSEK (1). Portföljomvärderingar uppgick till 112 MSEK, jämförelsestörande poster hänförliga till joint ventures till -219 MSEK och andra jämförelsestörande poster till -85 MSEK.

Finansnetto

Kvartalets finansnetto uppgick till -579 MSEK (-573). Räntenettot uppgick till -468 MSEK (-442), räntekostnader för leasingskulder till -9 MSEK (-10), kursdifferenser till -15 MSEK (19) och övriga finansiella poster till -87 MSEK (-139).

Periodens resultat och skatt

Skattekostnaden för kvartalet uppgick till 221 MSEK, vilket motsvarar 22,5 procent av resultatet före skatt exkluderat nedskrivningar i joint ventures. Kvartalets resultat uppgick till 541 MSEK (864), vilket motsvarar en vinst per aktie på 4,33 SEK (6,97) före och efter utspädning.

Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20–25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.

Kassaflöde och investeringar

Kontanta intäkter minskade till 5 322 MSEK (5 549). Cash EBITDA och Cash EBIT minskade till 2 906 MSEK (3 142) respektive 1 394 MSEK (1 659). Cash EPS för kvartalet uppgick till 3,68 SEK per aktie (5,88). Cash EBIT motsvarar en avkastningsnivå på investerat kapital (Cash RoIC) om 7,8 procent (9,2) för kvartalet. RTM ökade de kontanta intäkterna till 21 763 (21 527), Cash EBIT till 5 694 (5 477) och Cash RoIC till 8,0 procent (7,4).

Tillgångar och finansiering

Totala tillgångar vid kvartalets slut uppgick till 84 888 MSEK, jämfört med 84 275 MSEK i slutet av tredje kvartalet föregående år. Nettoskulden uppgick till 48 693 MSEK (48 880). Nettoskulden i relation till tolvmånaders Cash EBITDA var 4,2x jämfört med 4,2x i slutet av tredje kvartalet 2020. Intrum hade vid tredje kvartalets utgång 3 891 MSEK (1 557) utestående företagscertifikat. Ökningen återspeglar en på kort sikt mer positiv uppfattning om krediter och likviden har använts för att återbetala dragningar från den revolverande kreditfaciliteten. I slutet av kvartalet hade 2 684 (3 720) MSEK nyttjats av Intrums revloverande kreditfacilitet. I juli emitterade Intrum en treårig icke säkerställd obligation på 1 500 miljoner kronor till STIBOR 3m +325 räntepunkter inom ramen för det svenska MTN-programmet. Likviden användes för att omfinansiera en fastförräntad obligation med förfall 2022. Under kvartalet emitterade Intrum även en femårig icke säkerställd obligation under det svenska MTN-programmet på 1 000 MSEK till STIBOR 3m +330 räntepunkter. Likviden från tilläggsemissionen användes för att återbetala utestående belopp under Intrums revolverande kreditfacilitet.

Kassaflödesbaserade intäkter, MSEK Kassaflödesbaserade intäkter, rullande tolv månader, MSEK

5 549 5 601 5 249 5 591 5 322
21 527 21 377 21 376 21 990 21 763
Q 3
2020
Q 4
2020
Q 1
2021
Q 2
2021
Q 3
2021

Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

Cash RoIC, % Cash RoIC, rullande tolv månader, %

Nettoskuld/RTM cash EBITDA

Rörelsesegment översikt

Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar

Nyckeltal, Kvartal 3 2021

Kredithanterings Strategiska Portfölj Koncern
MSEK tjänster marknader investeringar gemensamt Koncernen
Kassaflödesbaserade intäkter 996 1 160 3 166 5 322
Redovisat segmentsresultat 356 265 1 198 -479 1 341
Jämförelsestörande poster 6 107 79 192
Justerat segmentsresultat 356 271 1 305 -400 1 533
Avskrivningar 60 223 2 46 330
EBITDA 416 488 1 200 -433 1 671
Portföljavskrivningar 1 072 1 072
Justering resultat i joint ventures 121 121
Justering kassaflöde joint ventures 67 67
Justering for jämförelsestörande poster 6 -111 79 -25
Cash EBITDA 416 494 2 350 -354 2 906
Ersättnings capex -1 443 -1 443
Övrig capex -21 -12 -36 -69
Cash EBIT 396 482 907 -390 1 394
Kassaflödesbaserat finansnetto -630
Kassaflödesbaserad inkomstskatt -320
Konsoliderad kassaflödesbaserat resultat 445
Genomsnittligt antal utestående aktier 121
Cash EPS, SEK 3,68
Genomsnittligt investerat kapital 19 379 15 692 36 478 229 71 778
Cash RoIC, % 8,2 12,3 9,9 7,8
Redovisade intäkter 1 541 1 257 2 138 -642 4 294
Jämförelsestörande poster -112 -112
Justerade intäkter 1 541 1 257 2 027 -642 4 183
Redovisat segmentsresultat 356 265 1 198 -479 1 341
Jämförelsestörande poster 60 223 2 46 330
Avskrivningar 6 107 79 192
Justerat EBITDA 416 494 1 307 -354 1 863
Avskrivningar -60 -223 -2 -46 -330
Justerad EBIT 356 271 1 305 -400 1 533

Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar, fortsättning

Nyckeltal, Kvartal 3 2020

Kredithanterings Strategiska Portfölj Koncern
MSEK tjänster marknader investeringar gemensamt Koncernen
Kassaflödesbaserade intäkter 1 089 1 637 2 823 5 549
Redovisat segmentsresultat 482 515 1 094 -403 1 688
Jämförelsestörande poster -1 -1
Justerat segmentsresultat 482 515 1 093 -403 1 687
Avskrivningar 55 380 2 48 485
EBITDA 537 895 1 096 -355 2 173
Portföljavskrivningar 972 972
Justering resultat i joint ventures -60 -60
Justering kassaflöde joint ventures 57 57
Justering for jämförelsestörande poster -1 -1
Cash EBITDA 537 895 2 065 -355 3 142
Ersättnings capex -1 317 -1 317
Övrig capex -42 -76 -48 -166
Cash EBIT 495 819 748 -403 1 659
Kassaflödesbaserat finansnetto -812
Kassaflödesbaserad inkomstskatt -135
Konsoliderad kassaflödesbaserat resultat 712
Genomsnittligt antal utestående aktier 121
Cash EPS, SEK 5,88
Genomsnittligt investerat kapital 19 500 16 755 35 440 243 71 938
Cash RoIC, % 10,2 19,6 8,4 9,2
Redovisade intäkter 1 647 1 738 1 795 -659 4 521
Jämförelsestörande poster -1 -1
Justerade intäkter 1 647 1 738 1 794 -659 4 520
Redovisat segmentsresultat 482 515 1 094 -403 1 688
Jämförelsestörande poster 55 380 2 48 485
Avskrivningar -1 -1
Justerat EBITDA 537 895 1 095 -355 2 172
Avskrivningar -55 -380 -2 -48 -485
Justerad EBIT 482 515 1 093 -403 1 687

Kredithanteringstjänster

Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso. Segmentet inkluderar 21 av våra totalt 24 Europeiska länder där Intrum har kredithanteringsverksamhet.

Tredje kvartalet 9 månader
juli–sep juli–sep Förändring jan–sep jan–sep Förändring
MSEK 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Kassaflödesbaserade intäkter 996 1 089 -9 3 046 3 276 -7 4 375
Cash EBITDA 416 537 -23 1 256 1 499 -16 1 891
Övrig capex -21 -42 -50 -54 -184 -71 -295
Cash EBIT 396 495 -20 1 202 1 315 -9 1 596
Externa intäkter 996 1 089 -9 3 046 3 276 -7 4 375
Interna intäkter 545 559 -3 1 651 1 667 -1 2 232
Summa intäkter 1 541 1 647 -6 4 697 4 943 -5 6 607
Jämförelsestörande poster
Justerade intäkter 1 541 1 647 -6 4 697 4 943 -5 6 607
Segmentsresultat 356 482 -26 1 075 1 285 -16 1 613
Jämförelsestörande poster 0 n.m. 1 n.m.
Justerat segmentsresultat 356 482 -26 1 073 1 285 -16 1 613
Nyckeltal
Genomsnittligt investerat kapital 19 379 19 500 -1 19 311 19 898 -3 19 747
Segment cash RoIC, % 8,2 10,2 -2,0 ppt 8,3 8,8 -0,5 ppt 8,1
Extern tillväxt, % -9 -8 -7 -8 -7
– varav organisk, % -8 -4 -5 -6 -5
– varav valutaeffekter,% -1 -4 -2 -2 -2
– varav förvärvad omsättning,%
Rörelsemarginal,% 23 29 -6 ppt 23 26 -3 ppt 24
Justerad rörelsemarginal,% 23 29 -6 ppt 23 26 -3 ppt 24

Normalisering av konsument- och affärsmönster ledde till säsongsmässigt lägre intäkter inom CMS segmentet, både jämfört med andra kvartalet 2021 såväl som tredje kvartalet 2020. Till följd av normaliseringen fortsätter nya inflöden av ärenden gradvis att förbättras från den vändningspunkt vi observerade under det första kvartalet 2021 och är cirka 5 procent under nivåerna före pandemin. Cash EBIT och justerad rörelsemarginal visade en stabil utveckling under hela 2021. Segmentets kassaflödesbaserade intäkter minskade med 9 procent och cash EBIT minskade med 20 procent jämfört med tredje kvartalet föregående år. Cash RoIC minskade med 2 procentenheter till 8,2 procent (10,2).

Kredithanteringstjänster, justerad rörelsemarginal, % och Segment Cash RoIC, %

Kredithanteringstjänster, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

Strategiska marknader

Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso i Grekland, Italien och Spanien.

Tredje kvartalet 9 månader Helår
juli–sep juli–sep Förändring jan–sep jan–sep Förändring
MSEK 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Kassaflödesbaserade intäkter 1 160 1 637 -29 3 822 3 948 -3 5 409
Cash EBITDA 494 895 -45 1 740 1 808 -4 2 722
Övrig capex -12 -76 -84 -41 -144 -72 -183
Cash EBIT 482 819 -41 1 699 1 664 2 2 539
Externa intäkter 1 160 1 637 -29 3 822 3 948 -3 5 409
Interna intäkter 97 101 -4 287 249 15 346
Summa intäkter 1 257 1 738 -28 4 108 4 197 -2 5 755
Jämförelsestörande poster
Justerade intäkter 1 257 1 738 -28 4 108 4 197 -2 5 755
Segmentsresultat 265 515 -49 1 074 962 12 1 547
Jämförelsestörande poster 6 n.m. 9 n.m. 106
Justerat segmentsresultat 271 515 -47 1 083 962 13 1 653
Nyckeltal
Genomsnittligt investerat kapital 15 692 16 755 -6 15 800 17 468 -9 17 175
Segment cash RoIC, % 12,3 19,6 -7,3 ppt 14,3 12,7 1,6 ppt 14,8
Extern tillväxt, % -29 82 -3 53 29
– varav organisk, % -28 28 1 -7 -7
– varav valutaeffekter,% -1 -4 -4 -1
– varav förvärvad omsättning,% 58 60 37
Rörelsemarginal, % 21 30 -9 ppt 26 23 3 ppt 27
Justerad rörelsemarginal, % 22 30 -8 ppt 26 23 3 ppt 29

Segmentet Strategiska marknaders säsongsvariationer går också tillbaka till likartade säsongsmönster som innan pandemin, vilket påvisar framgångarna med ökad vaccinering och framsteg i återöppning av samhällen. Drivet av en normalisering noterade vi ett lugnare kvartal i Strategiska marknader ur ett intäkts- och lönsamhetsperspektiv. Resultaten i Grekland och Spanien fortsätter i enlighet med de två föregående kvartalen. Italien påverkas fortfarande mer av pandemirelaterade utmaningar, i synnerhet effektiviteten i rättssystemet som gradvis återgår till kapacitetsnivån före pandemin. Kassaflödesbaserade intäkter minskade med 29 procent jämfört med föregående år, främst på grund av exceptionellt stark upphämtning när marknaderna öppnade igen under tredje kvartalet 2020. Cash EBIT minskade med 41 procent jämfört med samma period förra året. Cash RoIC uppgick till 12,3 procent (19,6) för kvartalet.

Strategiska marknader, justerad rörelsemarginal, % och Segment Cash RoIC, %

Strategiska marknader, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

Portföljinvesteringar

Intrum investerar i portföljer med förfallna fordringar, varefter Intrums serviceverksamhet inkasserar fordringarna för egen räkning.

Tredje kvartalet 2021 Tredje kvartalet 2020
Inkassering Inkassering
förfallna Finansiella Joint Segment förfallna Finansiella Joint Segment
MSEK fordringar Fastigheter tjänster ventures totalt fordringar Fastigheter tjänster ventures totalt
Kassaflödesbaserade intäkter 2 980 58 61 67 3 166 2 700 30 36 57 2 823
Cash EBITDA 2 236 7 41 67 2 350 1 990 -2 20 57 2 065
Ersättnings capex -1 443 -1 443 -1 317 -1 317
Cash EBIT 793 7 41 67 907 673 -2 20 57 748
Intäkter 2 019 58 61 2 138 1 729 30 36 1 795
Jämförelsestörande poster -112 -112 -1 -1
Justerade intäkter 1 908 58 61 2 027 1 728 30 36 1 794
Segmentsresultat 1 273 7 40 -121 1 198 1 017 -2 19 60 1 094
Jämförelsestörande poster -112 0 219 107 -1 -1
Justerat segmentsresultat 1 161 7 40 97 1 305 1 016 -2 19 60 1 093
Nyckeltal
Genomsnittligt investerat kapital 29 570 336 575 5 998 36 478 27 999 411 497 6 532 35 440
Segment cash RoIC, % 10,7 8,3 28,5 4,5 9,9 9,6 -1,9 16,1 3,5 8,4
Totala portföljinvesteringar 1 420 24 189 1 633 837 36 873
Money-on-money multiple (RTM) 2,05 2,05 2,05 2,05
Bokfört värde 29 840 326 6 013 36 179 27 966 416 6 557 34 940
ERC 62 603 411 7 308 70 322 55 082 710 8 601 64 393
Inkasseringskostnader, % 25 89 26 26 107 27
Avskrivningskvot, % 36 36 36 36
Rörelsemarginal,% 63 11 67 66 59 -7 53 61
Justerad rörelsemarginal,% 61 11 67 64 59 -7 53 61
Avkastning portföljinvesteringar,
ROI%
17 8 -8 13 15 -1 4 12
Justerad avkastning
portföljinvesteringar, ROI%
16 7 6 14 15 -1 4 12

Portföljinvesteringar, Justerad ROI, %, Cash RoIC, %

Portföljinvesteringar, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

4 procent, inklusive nettoomvärderingar och nedskrivningar på -107 MSEK (1).

För tillfället undersöker vi en omfinansiering av det italienska SPV som äger portföljen som Intrum, tillsammans med partners, förvärvade 2018. Vi förväntar oss att en sådan omfinansiering kommer att innebära en förändring och fördröjning av den förväntade kassaflödeskurvan, förväntad återstående inkassering (ERC).

Segmentet Portföljinvesteringar fortsätter att påvisa en positiv utveckling på samtliga marknader. Under det tredje kvartalet har segmentets kassabaserade inkassering ökat med 10 procent jämfört med föregående år och är 112 procent (117) av den aktiva prognosen. Den fortsatt höga inkasseringsnivån är ett bevis på våra inkassometoder skapar långsiktiga betalningsplaner som våra kunder kan fullgöra. Nya portföljinvesteringar under kvartalet uppgick till 1 633 MSEK (873). Bland annat investerade vi i en stor portfölj av icke säkerställda konsument lån i Danmark och en investering om 189 MSEK i en joint venture-struktur med Piraeus Bank i Grekland samt en större portfölj som förvärvats från Intesa San Paolo i Italien. Alla andraportföljköp under kvartalet var väl spridda geografiskt utan någon större koncentration till ett specifikt segment eller en plats.

Cash EBIT ökade med 21 procent. Prisnivåerna på portföljer är fortsatt attraktiva med en RTM money-on-money multipel (MoM) på 2,05 (2,05) och Cash RoIC ökade till 9,9 procent (8,4) Det totala bokförda värdet ligger på 36 179 MSEK, en ökning med Portföljinvesteringar, fortsättning

9 månader 2021 9 månader 2020
Inkassering Inkassering
förfallna Finansiella Joint Segment förfallna Finansiella Joint Segment
MSEK fordringar Fastigheter tjänster ventures totalt fordringar Fastigheter tjänster ventures totalt
Kassaflödesbaserade intäkter 8 831 160 143 160 9 295 8 020 105 117 310 8 552
Cash EBITDA 6 580 15 85 160 6 840 5 922 11 58 310 6 302
Ersättnings capex -4 179 -4 179 -3 945 -3 945
Cash EBIT 2 401 15 85 160 2 662 1 977 11 58 310 2 357
Intäkter 5 748 160 143 6 052 4 293 105 117 4 515
Jämförelsestörande poster -116 -116 632 632
Justerade intäkter 5 632 160 143 5 935 4 925 105 117 5 147
Segmentsresultat 3 495 -15 83 169 3 731 2 192 9 57 242 2 501
Jämförelsestörande poster -116 28 248 160 632 632
Justerat segmentsresultat 3 379 13 83 417 3 891 2 824 9 57 242 3 133
Nyckeltal
Genomsnittligt investerat kapital 29 011 365 521 5 783 35 680 28 432 407 509 6 637 35 986
Segment cash RoIC, % 11,0 5,5 21,8 3,7 9,9 9,3 3,6 15,2 6,2 8,7
Totala portföljinvesteringar 4 661 92 670 5 423 3 754 102 3 856
Money-on-money multiple (RTM) 2,05 2,05 2,05 2,05
Bokfört värde 29 840 326 6 013 36 179 27 966 416 6 557 34 940
ERC 62 603 411 7 308 70 322 55 082 710 8 601 64 393
Inkasseringskostnader, % 26 109 25 26 91 27
Avskrivningskvot, % 36 36 39 39
Rörelsemarginal,% 59 -9 58 62 51 9 49 55
Justerad rörelsemarginal,% 60 8 58 66 57 9 49 61
Avkastning portföljinvesteringar,
ROI%
16 -6 4 14 10 3 5 9
Justerad avkastning
portföljinvesteringar, ROI%
16 5 10 14 13 3 5 12

Finansiell översikt

Alternativ resultaträkning, justerade koncernsiffror

Tredje kvartalet Helår
Föränd 9 månader Föränd
juli–sep juli–sep ring jan–sep jan–sep ring
MSEK 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Externa intäkter 2 294 2 792 -18 7 192 7 446 -3 10 082
Inkasserade belopp 2 961 2 700 10 8 810 8 020 10 10 957
Kassaflöde från joint ventures 67 57 18 160 310 -48 338
Kassaflödesbaserade intäkter 5 322 5 549 -4 16 162 15 775 2 21 377
Cash EBITDA 2 906 3 142 -8 8 583 8 484 1 11 607
Ersättnings capex -1 443 -1 317 10 -4 179 -3 945 6 -5 355
Övrig capex -69 -166 -58 -232 -481 -52 -672
Cash EBIT 1 394 1 659 -16 4 172 4 058 3 5 580
Kassaflödesbaserat finansnetto -630 -812 -22 -1 596 -1 668 -4 -1 974
Kassaflödesbaserad inkomstskatt -320 -135 137 -760 -346 120 -474
Recurring consolidated cash earnings 445 712 -38 1 816 2 044 -11 3 133
Genomsnittligt antal utestående aktier 121 121 0 121 125 -3 124
Cash EPS, SEK 3,68 5,88 -37 15,03 16,40 -8 25,28
Kassaflöde från löpande verksamheten
till Cash EBITDA
Kassaflöde från löpande verksamhet 2 933 2 125 38 6 835 7 084 -4 8 506
Kassaflödesbaserat finansnetto 630 812 -23 1 596 1 668 -4 1 974
Betald skatt 320 135 137 825 346 138 970
Förändring rörelsekapital -1 116 36 n.m. -935 -1 013 -8 -466
Övriga ej kassaflödespåverkande poster -133 38 n.m. 179 330 -46 -570
Justering resultat i joint ventures 121 -60 n.m. -169 -242 30 735
Justering kassaflöde joint ventures 67 57 18 160 310 -48 338
Justering for jämförelsestörande poster
joint venture
85 n.m. 93 n.m. 121
Cash EBITDA 2 906 3 142 -8 8 583 8 484 1 11 607
Avskrivningar -330 -485 -32 -982 -1 194 -18 -1 529
Portföljavskrivningar -1 072 -972 10 -3 199 -3 095 3 -4 158
Justering resultat i joint ventures -121 60 n.m. 169 242 -30 -735
Justering kassaflöde joint ventures -67 -57 18 -160 -310 48 -338
Portföljavskrivningar jämförelsestörande -150
Justering for jämförelsestörande poster
joint venture
219 n.m. 248 n.m. 1 040
Justerad EBIT 1 533 1 687 -9 4 659 4 127 13 5 738

Alternativ resultaträkning, justerade segmentssiffror

Tredje kvartalet 2021
Kredithante Strategiska Portfölj– Koncern
MSEK ringstjänster marknader investeringar gemensamt Koncernen
Externa intäkter 996 1 160 138 2 294
Inkasserade belopp 2 961 2 961
Kassaflöde från joint ventures 67 67
Kassaflödesbaserade intäkter 996 1 160 3 166 5 322
Cash EBITDA 416 494 2 350 -354 2 906
Avskrivningar -60 -223 -2 -46 -330
Portföljavskrivningar -1 072 -1 072
Justering resultat i joint ventures -121 -121
Justering kassaflöde joint ventures -67 -67
Justering for jämförelsestörande poster 219 219
joint venture
Justerat segmentsresultat 356 271 1 305 -400 1 533
Cash EBITDA-marginal, % 42 43 74 55
9 månader 2021
Kredithante Strategiska Portfölj– Koncern
MSEK ringstjänster marknader investeringar gemensamt Koncernen
Externa intäkter 3 046 3 822 325 7 192
Inkasserade belopp 8 810 8 810
Kassaflöde från joint ventures 160 160
Kassaflödesbaserade intäkter 3 046 3 822 9 295 16 162
Cash EBITDA 1 256 1 740 6 840 -1 254 8 583
Avskrivningar -184 -657 -6 -136 -982
Portföljavskrivningar -3 199 -3 199
Justering resultat i joint ventures 169 169
Justering kassaflöde joint ventures -160 -160
Justering for jämförelsestörande poster 248 248
joint venture
Justerat segmentsresultat 1 073 1 083 3 891 -1 390 4 659
Cash EBITDA-marginal, % 41 46 74 53

Finansiell översikt, fortsättning

Omsättning per intäktsslag

Tredje kvartalet 9 månader Helår
Föränd Föränd
juli–sep juli–sep ring jan–sep jan–sep ring
MSEK 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Externa kredithanteringsintäkter 2 156 2 725 -21 6 867 7 224 -5 9 784
Inkasserade belopp 2 961 2 700 10 8 810 8 020 10 10 957
Övriga intäkter av portföljinvesteringar 138 66 90 325 222 37 298
Kassaflöde från joint ventures 67 57 18 160 310 -48 338
Kassaflödesbaserade intäkter 5 322 5 549 -4 16 162 15 775 2 21 377
Portföljavskrivningar -1 072 -972 10 -3 199 -3 095 3 -4 158
Portföljomvärderingar 112 1 n.m. 116 -632 -118 -33
Justering kassaflöde från joint ventures -67 -57 18 -160 -310 -48 -338
Omsättning 4 294 4 521 -5 12 919 11 739 10 16 848

Förändring i omsättningen

Tredje kvartalet 9 månader Helår
juli–sep juli–sep jan–sep jan–sep
Förändring i nettoomsättningen, % 2021 2020 2021 2020 2020
Organisk tillväxt -6 10 8 -3 -2
Förvärvad tillväxt 0 14 14 10
Portföljomvärdering 2 6 -6 -1
Valutaeffekter -1 -5 -4 -1 -2
Totalt -5 19 10 4 5

Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet

Tredje kvartalet 9 månader Helår
juli–sep juli–sep jan–sep jan–sep
MSEK 2021 2020 2021 2020 2020
Positiva omvärderingar
portföljinvesteringar
683 71 1 468 115 3 145
Negativa omvärderingar
portföljinvesteringar
-571 -71 -1 352 -746 -3 177
Transaktionskostnader förvärv -1
Justering for jämförelsestörande poster
joint venture
-219 -248 -1 040
Övriga jämförelsestörande poster -85 -93 -119
Portföljavskrivningar jämförelsestörande 150
Summa jämförelsestörande poster i
rörelseresultatet
-192 1 -224 -632 -1 043

Specifikation av finansnettot

Tredje kvartalet 9 månader Helår
Föränd Föränd
juli–sep juli–sep ring jan–sep jan–sep ring
MSEK 2021 2020 % 2021 2020 % 2020
Ränteintäkter 6 2 154 17 32 -47 43
Räntekostnader -474 -444 7 -1 365 -1 319 4 -1 746
Ränta på leasingskuld enligt IFRS 16 -9 -10 -12 -28 -31 -9 -41
Valutakursdifferenser -15 19 -178 -11 20 -154 16
Periodisering av upplåningskostnader -29 -46 -38 -78 -86 -9 -109
Engagemangsavgift -39 -24 65 -115 -89 30 -137
Övriga finansiella kostnader -19 -69 -73 -29 -84 -65 -88
Summa finansnetto -579 -573 1 -1 610 -1 557 -250 -2 062

Kvartalsöversikt

Koncernen

Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4
MSEK 2021 2021 2021 2020 2020 2020 2020 2019
Cash Revenue 5 322 5 591 5 249 5 601 5 549 4 977 5 250 5 751
Cash EBITDA 2 906 2 966 2 712 3 124 3 142 2 709 2 633 3 063
Cash EBIT 1 394 1 413 1 365 1 523 1 659 1 294 1 105 1 419
Cash EPS, SEK 3,68 5,67 5,68 9,00 5,88 7,98 2,78 5,92
Nettomsättning 4 294 4 424 4 200 5 109 4 521 3 885 3 333 4 663
Justerad omsättning 4 183 4 422 4 198 4 359 4 520 3 882 3 969 4 662
Rörelseresultat (EBIT) 1 341 1 563 1 531 1 200 1 688 1 348 459 –2 137
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1 533 1 594 1 532 1 611 1 687 1 345 1 095 1 821
Nettoresultat 541 810 787 576 864 671 –33 –2 482
Resultat per aktie, kr 4,33 6,48 6,06 3,40 6,97 5,39 –0,25 –18,84
Räntabilitet på eget kapital, % 11 16 15 8 16 13 0 -42
Eget kapital per aktie, kr 168,72 162,54 171,12 158,05 166,15 159,46 165,62 168,12
Kassaflöde från löpande
verksamheten, per aktie, kr
24,08 17,40 14,88 11,75 17,54 22,30 17,37 14,03
Investerat kapital 71 778 71 345 69 951 70 430 71 938 73 928 74 962 73 365
Cash RoIC, % 7,8 7,9 7,8 8,7 9,2 7,0 5,9 7,7
Medelantal heltidsanställda 9 733 9 786 9 626 9 458 9 446 9 366 9 188 9 430

Kredithanteringstjänster

Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4
MSEK 2021 2021 2021 2020 2020 2020 2020 2019
Cash Revenue 996 1 012 1 038 1 099 1 089 1 048 1 139 1 182
Cash EBIT 396 411 396 281 495 374 446 413
Intäkter 1 541 1 572 1 585 1 664 1 647 1 590 1 705 1 792
– varav externa kunder 996 1 012 1 038 1 099 1 089 1 048 1 139 1 182
– varav koncerninternt 545 560 546 565 559 542 566 610
Justerade intäkter 1 541 1 572 1 585 1 664 1 647 1 590 1 705 1 793
Segmentsresultat 356 367 352 328 482 383 420 255
Justerat segmentsresultat 356 367 350 328 482 383 420 430
Jämförelsestörande poster -1 –2 –176
Justerad rörelsemarginal, % 23 23 22 20 29 24 25 24
Genomsnittligt investerat kapital 19 379 19 381 19 173 19 292 19 500 19 874 20 321 20 737
Segment cash RoIC , % 8,2 8,5 8,3 5,8 10,2 7,5 8,8 8,0

Strategiska marknader

Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4
MSEK 2021 2021 2021 2020 2020 2020 2020 2019
Cash Revenue 1 160 1 315 1 346 1 461 1 637 1 202 1 108 1 610
Cash EBIT 482 572 645 875 819 525 320 583
Intäkter 1 257 1 416 1 434 1 558 1 738 1 265 1 194 1 665
– varav externa kunder 1 160 1 315 1 346 1 461 1 637 1 202 1 108 1 610
– varav koncerninternt 97 101 88 97 101 63 86 55
Justerade intäkter 1 257 1 416 1 434 1 558 1 738 1 265 1 194 1 665
Segmentsresultat 265 370 439 585 515 345 102 –2 702
Justerat segmentsresultat 271 373 439 691 515 345 102 517
Jämförelsestörande poster -6 -3 106 3 219
Justerad rörelsemarginal, % 22 26 31 44 30 27 9 31
Genomsnittligt investerat kapital 15 692 15 841 15 866 16 297 16 755 17 664 17 986 17 520
Segment cash RoIC , % 12,3 14,4 16,3 21,5 19,6 11,9 7,1 13,3

Quarterly overview, cont.

Portföljinvesteringar

Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4
MSEK 2021 2021 2021 2020 2020 2020 2020 2019
Cash Revenue 3 166 3 265 2 864 3 041 2 823 2 727 3 002 2 959
Cash EBITDA 2 350 2 402 2 089 2 243 2 065 1 998 2 239 2 104
Cash EBIT 907 925 830 834 748 775 834 722
Inkasserade belopp 2 961 3 108 2 740 2 937 2 700 2 536 2 784 2 826
Portföljavskrivningar -1 072 -1 120 -1 007 -1 063 -972 –994 –1 129 –1 058
Portföljomvärderingar 112 3 2 599 1 3 –636 1
Övriga intäkter av 138 107 80 76 66 90 66 98
portföljinvesteringar
Intäkter 2 138 2 098 1 816 2 549 1 795 1 635 1 085 1 867
Segmentsresultat 1 198 1 303 1 231 751 1 094 1 006 401 1 195
Justerat segmentsresultat 1 305 1 353 1 234 1 063 1 093 1 003 1 037 1 208
Investeringar i portföljer 1 420 1 739 1 503 1 258 837 1 267 1 650 3 780
Totalt bokfört värde 36 179 35 629 35 104 33 305 34 940 34 945 36 297 35 429
portföljinvesteringar
– varav förvärvade fordringar 29 840 29 300 28 984 27 658 27 966 28 032 29 026 28 508
– varav i joint venture 6 013 5 983 5 726 5 266 6 557 6 507 6 855 6 539
– varav fastigheter 326 347 394 381 416 406 416 382
Justerad avkastning 14 15 14 12 12 11 11 14
portföljinvesteringar, ROI,%
Avskrivningskvot, % 36 36 37 36 36 39 41 37
ERC 70 322 69 107 68 263 65 467 64 393 64 674 68 551 64 995
Ersättnings CAPEX -1 443 -1 477 -1 259 -1 409 -1 317 -1 223 -1 405 -1 382
Money-on-money multiple (RTM) 2,05 2,10 2,18 2,08 2,05 2,07 1,98 2,04
Genomsnittligt investerat kapital 36 478 35 888 34 673 34 602 35 440 36 134 36 383 34 818
Segment cash RoIC,% 9,9 10,3 9,6 9,6 8,4 8,6 9,2 8,3

Money-on-money multiple

Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4
2021 2021 2021 2020 2020 2020 2020 2019
Investeringar förfallna fordringar 1 445 1 680 1 443 1 256 837 1 267 1 650 3 780
ERC av köpta portföljer i 2 794 3 414 3 190 2 554 1 791 2 944 3 036 7 165
kvartalet
Kvartals MoM 1,93 2,03 2,21 2,03 2,14 2,32 1,84 1,90
RTM MoM (genomsnitt för
kvartalet)
2,05 2,10 2,18 2,08 2,05 2,07 1,98 2,04
Inkasserade belopp 2 961 3 108 2 740 2 937 2 700 2 536 2 784 2 826
RTM MoM (genomsnitt för
kvartalet)
2,05 2,10 2,18 2,08 2,05 2,07 1,98 2,04
Ersättnings Capex -1 443 -1 477 -1 259 -1 409 -1 317 -1 223 -1 405 -1 382
jan–sep
2021
Helår
2020
Helår
2019
Ersättnings capex -4 179 -5 355 -5 339

Femårsöversikt

Koncernen

MSEK 2020 2019 2018 2017 2016
Nettomsättning 16 848 15 985 13 442 9 434 5 869
Justerad omsättning 16 731 15 780 13 131 9 437 5 824
Rörelseresultat (EBIT) 4 695 2 060 3 978 2 728 1 921
Justerat rörelseresultat (EBIT) 5 738 6 208 4 500 3 128 1 866
Nettoresultat 2 078 –285 1 943 1 503 1 468
Resultat per aktie, kr 15,18 –2,76 14,18 14,62 20,15
Räntabilitet på eget kapital, % 37 –2 8 11 41
Eget kapital per aktie, kr 154,28 168,12 195,16 170,59 55,88
Kassaflöde från löpande
verksamheten, per aktie, kr
68,64 48,77 48,10 46,64
Medelantal heltidsanställda 9 379 8 766 7 910 6 293 3 865
Koncernen
Kvartal 3 Kvartal 3 Kvartal 3 Kvartal 3 Kvartal 3
MSEK 2021 2020 2019 2018 2017
Nettomsättning 4 294 4 521 3 786 3 180 2 986
Justerad omsättning 4 183 4 520 3 777 3 180 2 985
Rörelseresultat (EBIT) 1 341 1 688 1 375 834 977
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1 533 1 687 1 476 1 095 1 036
Cash EBITDA 2 906 3 142 2 609 2 247 2 065
Nettoresultat 541 864 579 396 615
Resultat per aktie, kr 4,33 6,97 4,26 3,02 4,68
Räntabilitet på eget kapital, % 11 16 9 7 11
Eget kapital per aktie, kr 168,72 166,15 193,28 177,57 166,46
Kassaflöde från löpande verksamheten,
per aktie, kr
24,08 17,01 9,97 9,25 13,65
Medelantal heltidsanställda 9 733 9 446 8 959 7 571 8 349

Avstämning nyckeltal

Rullande tolv
Tredje kvartalet
9 månader
månader Helår
juli–sep juli–sep jan–sep jan–sep okt 2020–
MSEK 2021 2020 2021 2020 sep 2021 2020
Jämförelsestörande poster i omsättningen
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 683 71 1 468 115 4 498 3 145
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar -571 -71 -1 352 -746 -3 784 -3 178
Jämförelsestörande portföljavskrivningar 150 150
Summa jämförelsestörande poster i 112 1 116 -632 865 117
omsättningen
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 683 71 1 468 115 4 498 3 145
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar -571 -71 -1 352 -746 -3 784 -3 178
Transaktionskostnader förvärv -1 -1
Justering for jämförelsestörande poster joint
ventures
-219 -248 -1 288 -1 040
Övriga jämförelsestörande poster -85 -93 -212 -119
Jämförelsestörande portföljavskrivningar 150 150
Summa jämförelsestörande poster i -192 1 -224 -632 -635 -1 043
rörelseresultatet
Jämförelsestörande poster per
resultaträkningsrad
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 683 71 1 468 115 4 498 3 145
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar -571 -71 -1 352 -746 -3 784 -3 178
Kostnad sålda varor och tjänster -6 -36 -6 30
Försäljnings-, marknadsförings- och
administrationskostnader
-79 -56 -56
Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures -219 -248 -1 288 -1 040
Summa jämförelsestörande poster i -192 1 -224 -632 -635 -1 043
rörelseresultatet
Andra jämförelsestörande poster per
verksamhetsområde
Kredithantering 0 1 1
Strategiska marknader -6 -9 -115 -106
Portföljinvesteringar -107 -160 -1 104 -944
Gemensamma kostnader -79 -56 -49 7
Summa andra jämförelsestörande poster -192 -224 -1 267 -1 043
Justerad omsättning
Omsättning 4 294 4 521 12 919 11 739 18 028 16 848
Jämförelsestörande poster -112 -1 -116 632 -865 -117
Justerad omsättning 4 183 4 520 12 803 12 372 17 162 16 731
Rullande tolv
Tredje kvartalet
9 månader
månader Helår
MSEK juli–sep
2021
juli–sep
2020
jan–sep
2021
jan–sep
2020
okt 2020–
sep 2021
2020
Justerat rörelseresultat
Rörelseresultat 1 341 1 688 4 435 3 495 5 635 4 695
Jämförelsestörande poster 192 -1 224 632 635 1 043
Justerat rörelseresultat 1 533 1 687 4 659 4 127 6 270 5 738
Portföljinvesteringar, resultat exklusive
jämförelsestörande poster
Resultat portföljinvesteringar 1 158 1 094 3 648 2 501 4 314 3 167
Jämförelsestörande poster för investeringar
Resultat exklusive jämförelsestörande poster
107
1 265
-1
1 093
160
3 808
632
3 133
472
4 786
944
4 111
Genomsnittligt redovisat värde
Genomsnittligt redovisat värde på 29 570 27 999 29 011 28 432 28 711 28 277
portföljinvesteringar i fordringar
Genomsnittligt redovisat värde på joint venture 5 998 6 532 5 783 6 637 5 815 6 456
Genomsnittligt redovisat värde på fastigheter 337 411 365 407 373 405
Totalt genomsnittligt redovisat värde 35 905 34 942 35 158 35 477 34 899 35 138
Avkastning inklusive jämförelsestörande poster 13 12 14 9 12 9
Avkastning exklusive jämförelsestörande poster 14 12 14 12 14 12
Cash EBITDA
EBIT 1 341 1 688 4 435 3 495 5 636 4 696
Avskrivningar 330 485 982 1 194 1 316 1 528
Portföljavskrivningar
Portföljomvärderingar
1 072
-112
972
-1
3 199
-116
3 095
632
-715 4 262 4 158
33
Justeringar enligt låneavtal
Justering resultat i joint ventures 121 -60 -169 -242 808 735
Justering kassaflöde joint ventures 67 57 160 310 188 338
Jämförelsestörande poster exkluderad
portföljomvärderingar
305 341 1 351 1 010
Justering for jämförelsestörande poster joint -219 -248 -1 288 -1 040
venture
Jämförelsestörande portföljavskrivningar 150 150
Cash EBITDA 2 906 3 142 8 583 8 484 11 706 11 607
Nettoskuld
Skulder till kreditinstitut 2 568 3 602 2 568 3 602 2 568 2 081
Obligationslån 45 229 45 743 45 229 45 743 45 229 43 706
Avsättningar för pensioner 384 400 384 400 384 382
Företagscertifikat 3 882 1 553 3 882 1 553 3 882 2 916
Likvida medel -3 371 -2 417 -3 371 -2 417 -3 371 -2 134
Nettoskuld vid periodens slut 48 693 48 880 48 693 48 880 48 693 46 951
Nettoskuld/RTM cash EBITDA 4,2 4,0

Finansiella rapporter

Koncernens resultaträkning i sammandrag

Tredje kvartalet 9 månader
juli–sep juli–sep jan–sep jan–sep
MSEK 2021 2020 2021 2020 2020
Externa intäkter 2 294 2 799 7 192 7 449 10 085
Intäkt från portföljinvesteringar enligt 1 889 1 721 5 610 4 922 6 796
effektivräntemetoden
Positiva omvärderingar av portföljinvesteringar 683 71 1 468 115 3 145
Negativa omvärderingar av portföljinvesteringar -571 -71 -1 352 -746 -3 178
Summa omsättning 4 294 4 521 12 919 11 739 16 848
Kostnad sålda varor och tjänster -2 317 -2 421 -7 127 -7 056 -9 501
Bruttoresultat 1 977 2 100 5 792 4 682 7 347
Försäljnings-, marknadsförings- och -515 -472 -1 526 -1 430 -1 918
administrationskostnader
Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures -121 60 169 242 -734
Rörelseresultat (EBIT) 1 341 1 688 4 435 3 495 4 695
Finansnetto -579 -573 -1 610 -1 557 -2 062
Resultat före skatt 762 1 115 2 825 1 938 2 633
Skatt -221 -251 -685 -436 -555
Periodens resultat 541 864 2 141 1 502 2 078
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 524 844 2 042 1 471 1 881
Innehav utan bestämmande inflytande 18 21 99 31 197
Periodens resultat 541 864 2 141 1 502 2 078
Genomsnittligt antal aktier före utspädning, '000 120 797 121 121 120 839 124 665 123 914
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, '000 120 797 – 120 839
Resultat per aktie före och efter utspädning
Resultat från kvarvarande verksamheter 4,33 6,97 16,90 11,80 15,18
Summa resultat per aktie före utspädning 4,33 6,97 16,90 11,80 15,18
Summa resultat per aktie efter utspädning 4,33 16,90

Koncernens rapport över totalresultat i sammandrag

Tredje kvartalet 9 månader Helår
juli–sep juli–sep jan–sep jan–sep
MSEK 2021 2020 2021 2020 2020
Periodens resultat 541 864 2 141 1,502 2,078
Övrigt totalresultat, poster som kommer att
återföras till resultatet:
Förändring av omräkningsreserv 198 29 705 -705 -2,250
Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att
återföras till resultatet:
Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld -3
Periodens totalresultat 739 893 2 845 797 -175
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 686 811 2 708 692 -202
Innehav utan bestämmande inflytande 53 82 137 105 27
Periodens totalresultat 739 893 2 845 797 -175

Koncernens balansräkning i sammandrag

30 sep 30 sep 31 dec
MSEK 2021 2020 2020
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill 32 304 32 855 31 650
Aktiverade kostnader för IT-utveckling och 866 868 861
andra immateriella anläggningstillgångar
Kundrelationer 4 444 5 386 4 936
Summa immateriella anläggningstillgångar 37 614 39 109 37 447
Materiella anläggningstillgångar
Nyttjanderätter 771 880 831
Fastighetsinvesteringar 1 0 2
Andra materiella anläggningstillgångar 211 199 209
Summa materiella anläggningstillgångar 983 1 079 1 042
Övriga anläggningstillgångar
Aktier och andelar i joint ventures 6 013 6 557 5 266
Övriga aktier och andelar 1 0 0
Portföljinvesteringar 29 840 27 966 27 658
Uppskjutna skattefordringar 1 418 1 274 1 438
Andra långfristiga fordringar 76 94 124
Summa övriga anläggningstillgångar 37 348 35 893 34 486
Summa anläggningstillgångar 75 945 76 080 72 975
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 1 323 1 157 1 184
Lager av fastigheter 326 416 379
Klientmedel 1 068 1 142 1 125
Skattefordringar 206 304 193
Övriga fordringar 1 568 1 410 1 338
Förutbetalda kostnader och upplupna
intäkter
1 081 1 349 1 441
Likvida medel 3 371 2 417 2 134
Summa omsättningstillgångar 8 943 8 195 7 793
SUMMA TILLGÅNGAR 84 888 84 275 80 768
30 sep 30 sep 31 dec
MSEK 2021 2020 2020
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 20 381 20 124 19 118
Hänförligt till innehav utan bestämmande 2 781 2 943 2 845
inflytande
Summa eget kapital
23 163 23 067 21 963
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 2 568 3 602 2 081
Obligationslån 43 379 45 743 42 606
Långfristiga leasingskulder 598 692 651
Övriga långfristiga skulder 740 684 622
Avsättningar för pensioner 384 400 381
Övriga långfristiga avsättningar 59 57 48
Uppskjutna skatteskulder 1 074 1 304 1 110
Summa långfristiga skulder 48 803 52 481 47 499
Kortfristiga skulder
Obligationslån 1 850 0 1 100
Företagscertifikat 3 882 1 553 2 916
Klientmedelsskuld 1 068 1 142 1 125
Leverantörsskulder 421 562 493
Skatteskulder 844 1 042 925
Förskott från kunder 50 65 64
Kortfristiga leasingskulder 220 227 220
Övriga kortfristiga skulder 1 093 1 541 1 515
Upplupna kostnader och förutbetalda
intäkter
3 480 2 559 2 924
Övriga kortfristiga avsättningar 14 35 24
Summa kortfristiga skulder 12 922 8 727 11 307
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 84 888 84 275 80 768

Koncernens rapport över förändringar i eget kapital

2021 2020
Hänförligt Hänförligt
till moder Innehav till moder Innehav
bolagets utan best. bolagets utan best.
MSEK aktieägare inflytande Summa aktieägare inflytande Summa
Ingående balans, 1 januari 19 118 2 845 21 963 22 014 2 879 24 893
Återköp av aktier -1 332 -41 -1 373
Utdelning -1 451 -181 -1 633 -1 250 -1 250
Treasury aktier -41 -41
Periodens totalresultat 2 756 118 2 874 692 105 797
Utgående balans, 20 381 2 781 23 163 20 124 2 943 23 067
31 september

Koncernens kassaflöde i sammandrag

Tredje kvartalet 9 månader Helår
juli–sep juli–sep jan–sep jan–sep
MSEK 2021 2020 2021 2020 2020
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT) 1 341 1 688 4 435 3 495 4 695
Avskrivningar och nedskrivningar 330 485 982 1 194 1 529
Amortering/omvärdering av köpta fordringar 961 971 3 083 3 726 4 189
Övriga justeringar för ej kassaflödespåverkande poster 133 -38 -179 -330 570
Erhållen ränta 6 2 17 32 43
Erlagd ränta -578 -721 -1 467 -1 527 -1 792
Erlagda övriga finansiella kostnader -55 -93 -144 -173 -225
Betald inkomstskatt -320 -135 -825 -346 -969
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 819 2 160 5 902 6 072 8 041
före förändringar av rörelsekapitalet
Förändringar i factoring-fordran -36 -29 -144 -6 36
Andra förändringar i rörelsekapitalet 1 151 -7 1 076 1 019 429
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 933 2 124 6 835 7 084 8 506
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella och immateriella -66 -166 -226 -481 -672
anläggningstillgångar
Portföljinvesteringar i fordringar och lager av -1 552 -747 -4 645 -3 728 -5 135
fastigheter
Förvärv av dotterföretag och joint ventures 0 0 0 -6 -35
Annat kassaflöde från investeringsverksamheten -387 111 -458 404 398
Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 005 -802 -5 329 -3 811 -5 444
Finansieringsverksamheten
Upplåning och amorteringar -335 -1 737 1 242 -4 142
Återköp av egna aktier 0 0 -41 -1 250 -1 307
Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare 2 0 -1 451 -1 332 -1 332
Aktieutdelning till ägare utan bestämmande inflytande -1 -41 -181 -41 -72
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -334 -1 778 -432 -2 627 -2 569
Summa förändring av likvida medel 595 -456 1 074 645 494
Likvida medel vid periodens början 2 672 2 879 2 134 1 906 1 906
Kursdifferenser i likvida medel 104 -8 163 -136 -265
Likvida medel vid periodens slut 3 371 2 414 3 371 2 414 2 134
Koncernen totalt
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 933 2 124 6 835 7 084 8 506
Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 005 -802 -5 329 -3 811 -5 444
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -334 -1 778 -432 -2 627 -2 569

Viss jämförande information från tidigare år har reviderats för att överensstämma med aktuell årspresentation. I synnerhet redovisas nu valutakursdifferenser som klassificerats som minskning av betald ränta under "Upplåning och amortering.

Moderbolagets resultaträkning

9 månader Helår
jan–sep jan–sep
MSEK 2021 2020 2020
Omsättning 454 409 557
Bruttoresultat 454 409 557
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -21 -18 -28
Administrationskostnader -697 -552 -804
Rörelseresultat (EBIT) -264 -161 -275
Resultat från andelar i dotterföretag 935 114 1 382
Valutakursdifferens på monetär post klassificerad som
utvidgad nettoinvestering samt säkringsåtgärder
-224 297 678
Finansnetto övrigt -717 -721 -1 261
Resultat före skatt -270 -471 524
Skatt 0 81 -104
Periodens resultat -270 -390 420

Periodens totalresultat är samma som periodens resultat.

Moderbolagets balansräkning

30 sep 30 sep 31 dec
MSEK 2021 2020 2020
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 393 268 298
Materiella anläggningstillgångar 11 11 13
Finansiella anläggningstillgångar 73 447 69 409 68 195
Summa anläggningstillgångar 73 851 69 688 68 506
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 491 521 458
Likvida medel 505 294 533
Summa omsättningstillgångar 996 815 991
SUMMA TILLGÅNGAR 74 847 70 503 69 497
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Bundet eget kapital 670 285 285
Fritt eget kapital 9 782 11 170 11 923
Summa eget kapital 10 452 11 455 12 208
Långfristiga skulder 52 788 54 980 50 386
Kortfristiga skulder 11 607 4 068 6 902
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 74 847 70 503 69 497

Övrig information

Moderbolaget

Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.

Moderbolaget redovisar en omsättning för kvartalet om 454 MSEK (409) och ett resultat före skatt om -270 MSEK (-471). Moderbolaget investerade 30 MSEK (148) i anläggningstillgångar under kvartalet och hade vid dess utgång 505 MSEK (294) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 60 (56).

Redovisningsprinciper

Denna rapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.

Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av delårsrapporten.

Koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper är i all väsentligt oförändrade jämfört med års- och hållbarhetsredovisningen 2020 och förändringar i IFRS standarder från 1 januari 2021 har inte haft någon materiell påverkan på denna kvartalsrapport.

Transaktioner med närstående

Det har under kvartalet inte förekommit några väsentliga transaktioner utöver den normala verksamheten mellan Intrum och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.

Marknadsutveckling och framtidsutsikter

I Intrums integrerade affärsmodell, bestående av kredithanteringstjänster och portföljinvesteringar, Intrum ser en god utveckling på medellångsikt inom båda områdena. Intrum fortsätter att leverera på sitt transformationsprogram. Intrum kommer successivt att centralisera, standardisera och förbättra stora delar av inkassoprocessen. De åtgärder som vidtas inom detta område kommer att fortsätta att förbättra effektiviteten och stödja rörelsemarginalen framöver samt en hållbar organisk tillväxt.

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunktur- utvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IT och informationshantering, epidemi- och pandemirisk, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med portföljinvesteringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrums års- och hållbarhetsredovisning 2020. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i års- och hållbarhetsredovisningen.

Verkligt värde på finansiella instrument

Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (portföljinvesteringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För flertalet av dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Utestående obligationer med ett redovisat värde på totalt 44 129 MSEK (45 743) estimeras dock ha ett verkligt värde på 46 156 MSEK (43 076). Koncernen har även valutaterminer och andra finansiella tillgångar om 78 MSEK (384) samt finansiella skulder om 78 MSEK (100) värderade till verkligt värde via resultaträkningen.

Aktien

Intrums aktie är noterad på Nasdaq Stockholm Large Cap. Under perioden 1 juli–30 september 2021 har 17 603 044 aktier omsatts till ett värde om 4 612 MSEK, motsvarande 15 procent av totalt antal aktier vid slutet av perioden. Högsta betalkurs under perioden 1 juli–30 september 2021 var 289,4 kr (13 juli) och lägsta var 235,3 kr (30 september). Periodens sista handelsdag, den 30 september 2021, uppgick kursen till 238,6 kr (senast betald). Under perioden 1 juli–30 september 2021 minskade Intrum aktiekurs med 15 procent medan Nasdaq OMX Stockholm ökade med 0 procent.

Aktiekurs, SEK (1 oktober 2018 – 30 september 2021)

Ägare

Kapital och
30 september 2021 Antal aktier röster, %
Nordic Capital through companies 47 728 956 39,2
AMF Pension & Fonder 11 574 431 9,5
Swedbank Robur Fonder 5 825 116 4,8
Första AP-fonden 2 444 409 2,0
Vanguard 2 407 754 2,0
Handelsbanken Fonder 2 355 978 1,9
C WorldWide Asset Management 2 141 411 1,8
TIAA - Teachers Advisors 1 936 604 1,6
Robeco 1 250 000 1,0
BlackRock 1 176 486 1,0
Avanza Pension 1 135 833 0,9
Norges Bank 1 018 981 0,8
Intrum AB 923 654 0,8
Capital Group 900 000 0,7
SEB Fonder 829 248 0,7
Totalt, femton största ägare 83 648 861 68,7

Totalt antal aktier exklusive eget innehav 120 797 264

Källa: Modular Finance Holdings och Intrum

Eget innehav om 923 654 aktier ingår inte i antalet utestående aktier. Andelen svenskt ägande uppgick till 39,3 procent (institutioner 11,2 procentenheter, aktiefonder 17,8 procentenheter, privatpersoner 10,3 procentenheter).

Valutakurser

Slutkurs Slutkurs Snittkurs Snittkurs Snittkurs
30 sep 30 sep jul–sep jul–sep jan–dec
2021 2020 2021 2020 2020
1 EUR=SEK 10,17 10,57 10,15 10,35 10,48
1 CHF=SEK 9,39 9,78 9,31 9,62 9,80
1 NOK=SEK 1,00 0,95 0,99 0,97 0,98
1 HUF=SEK 0,0282 0,0289 0,0284 0,0292 0,0299

Händelser efter balansdagen

Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.

Ytterligare information

Anders Engdahl , VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02
Michael Ladurner, Ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02
Emil Folkesson, Investor Relations, tel: 08-546 102 02

Michael Ladurner är kontaktperson enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.

Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden.

Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 21 oktober 2021 kl. 07.00 CET.

Delårsrapport och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com

This interim report is also available in English.

Stockholm den 21 oktober 2021

Anders Engdahl

VD och koncernchef

Revisors översiktliga granskningsrapport

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Intrum AB (publ) per den 30 september 2021 och den niomånadersperiod som slutade per detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor.

En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision i enligthet med International Standards on Auditing (ISA) och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten, inte i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 20 oktober 2021 Deloitte AB

Patrick Honeth

Auktoriserad revisor

Definitioner

Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal

Avkastning portföljinvesteringar (ROI)

Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive verksamhet inom factoring och betalningsgarantier (finansiella tjänster), omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål. Definitionen av genomsnittligt bokvärde baseras på genomsnittet av kvartalen. Början av året till rapportperioden och RTM beräknas med genom ingående och utgående balans för kvartalen under perioden.

Avskrivningsskvot

Periodens avskrivning på portföljinvesteringar uttryckt som procentandel av inkasserat belopp.

Cash EBIT

Cash EBITDA minus övrig capex och ersättnings capex.

Cash EBITDA

Cash EBITDA är det justerade rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt portföljavskrivningar. I tillägg justeras resultatandelar från joint ventures bort och ersätts med det faktiska kassaflödet från joint ventures.

Cash EPS

Cash EBIT minus kassaflödesbaserat finansnetto och kassaflödesbaserad inkomstskatt, justerad för jämförelsestörande skattebetalningar dividerat med antal genomsnittligt utestående aktier.

Cash Return on invested capital (RoIC)

Cash EBIT dividerat med genomsnittligt investerat kapital för perioden. Genomsnittet är beräknat genom kvartalets öppningsbalans och stängningsbalans. Början av året till rapportperioden och RTM beräknas med genom ingående och utgående balans för kvartalen under perioden.

EBITDA

EBITDA är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar.

Ersättnings capex

Det beräknade portföljinvesteringarna som krävs för att upprätthålla en stabil ERC. Beräknas genom att dividera inkasserade belopp i kvartalet med RTM MoM-multipeln.

Externa intäkter

Intäkter från Intrums externa kunder samt omsättning från fastighetsverksamheten.

Förväntad återstående inkassering, ERC

Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar, inklusive Intrums förväntade kassaflöden från investering i joint ventures.

Förvärvad tillväxt

Förvärvad tillväst i kassaflödesbaserade intäkter relaterat till förvärv av koncernföretag.

Interna intäkter

Avser huvudsakligen Intäkter som betalas av segmentet Portföljinvesteringar till Kredithanteringstjänster samt Strategiska Marknader för utfört inkasseringsarbete på de portföljer som Intrum äger.

Justerad omsättning

Omsättning exklusive portföljomvärderingar och andra jämförelsestörande poster.

Justerad rörelsemarginal

Justerat rörelseresultat (EBIT) i förhållande till justerad omsättning.

Justerat rörelseresultat (EBIT)

Justerat rörelseresultat (EBIT) är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.

Justerat segmentsresultat

Justerat segmentresultat är segmentresultat exklusive omvärderingar av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.

Jämförelsestörande poster

Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Kan inkludera men är inte begränsade till portföljomvärderingar, omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än portföljinvesteringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivningskostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för flytt till nya kontorslokaler, uppsägnings- och rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Jämförelsestörande poster specificeras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.

Kassaflöde från joint ventures

Det kassaflöde som Intrum erhållit i form av utdelningar från investeringar i icke-konsoliderade joint ventures.

Kassaflödesbaserad inkomstskatt

Betald inkomstskatt justerat för jämförelsestörande poster.

Kassaflödesbaserad omsättning

Ett alternativt mått på omsättningen som inkluderar den justerade nettoomsättningen samt kassaflödena från inkasserade belopp och kassaflöde från joint ventures.

Nettoskuld

Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Nettoskuld/Cash EBITDA

Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens Cash EBITDA på rullande tolv månaders basis. Måtten beräknas enligt definition i koncernens låneavtal. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare. Nyckeltalet redovisas beräknat enligt de definitioner som anges i villkoren för koncernens revolverande syndikerade lånefacilitet, vilket bland annat innebär att resultatandelar i icke-konsoliderade joint ventures ingår bara till den del som resultatet delats ut till Intrum och att verksamheter som förvärvats under perioden ingår på pro formabasis under hela tolvmånadersperioden.

Omsättning

Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).

Organisk tillväxt

Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för portföljomvärderingar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Totala portföljinvesteringar

Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, investeringar i fastigheter samt i joint ventures vars verksamhet är att investera i portföljer med fordringar och fastigheter.

Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, avskrivningar och omvärderingar

Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens omsättning hänförlig till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens avskrivning och omvärderingar. Avskrivningen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.

Redovisat segmentsresultat

Segmentsresultat för varje segment Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader, Portföljinvesteringar och koncerngemensamt resultat.

REO Ägda fastigheter.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.

Rörelsemarginal, segment

Rörelsemarginalen utgörs av segmentets rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.

RTM

Rullande tolv månader, RTM, hänvisar till siffror på de senaste 12 månaderna.

RTM MoM multiple

Det kvartalsvis genomsnittligt garanterat money-onmoney multiple för de senaste 12 månaderna. Beräknas genom att dividera livstids ERC för förvärvade portföljer i kvartalet med inköpspriset för förvärvade portföljer under kvartalet.

Rörelseresultat (EBIT)

Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.

Valutaeffekter

Tillväxt i kassaflödesbaserade intäkter relaterade till valutakursförändringar.

Övrig capex

Investeringar gjorda för tillväxt inom verksamheten. Till exempel IT och materiella tillgångar.

Om Intrum

Intrum är det branschledande kredithanteringsföretaget i Europa med närvaro på 24 marknader. Vi hjälper företag att utvecklas genom att erbjuda lösningar för att förbättra kassaflöden och långsiktig lönsamhet, och genom att ta hand om deras kunder. Vårt fokus är att skapa gemensamt värde för både näringsliv och samhälle, vilka gynnas av att företag får betalt i tid och att privatpersoner får möjlighet att bli skuldfria. Intrum har cirka 10 000 dedikerade medarbetare som hjälper omkring 80 000 företag över hela Europa. År 2020 omsatte företaget 16,8 miljarder kronor. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm, Sverige och Intrum-aktien är noterad på Nasdaq Stockholmsbörsen. För mer information, besök www.intrum.com.

Affärsmodell

Vi ser till att företag får betalt genom att erbjuda ett komplett utbud av tjänster som täcker företagens hela kredithanteringskedja. I våra segment för Kredithanteringstjänster och inom Strategiska marknader arbetar vi med inkassering av sena betalningar för våra kunders räkning vilket genererar en provision. I vårt segment Portföljinvesteringar agerar vi som huvudmän och investerar i portföljer med förfallna fordringar där vi inkasserar för egen räkning.

Intrum som investering

Växande marknad - Marknaden för våra tjänster växer baserat på en ökad efterfrågan från våra kunder att hantera sina balansräkningar, en ökad reglering, fokus på kundernas kärnverksamheter samt generellt ökande volymer av portföljer av förfallna kundfordringar. Digitalisering och förändringar i kundbeteende leder också till att nya typer av fordringar genereras. Allt detta tillsammans utgör en stark grund för hållbar organisk tillväxt.

Marknadsledande position - Intrum är branschledande i Europa med närvaro i 24 länder. Vi har också partners för att täcka cirka 160 länder över hela världen. Med tanke på vår vida geografiska närvaro kan vi samarbeta med kunder över flera marknader. Vår breda kunskap spänner över många branscher och utifrån vår storlek och våra skalfördelar kan vi investera i de senaste teknologierna och i innovativa lösningar.

Ett komplett utbud - Intrum erbjuder ett komplett utbud av kredithanteringstjänster som täcker företagens hela kredithanteringskedja.

Stort förtroende och 100 års erfarenhet – Vårt arbete kan enbart bedrivas om vi har uppdragsgivarens fulla förtroende och bedriver vår verksamhet med etik och respekt för slutkunden. 100 års erfarenhet visar på styrkan i vår affärsmodell, vi bygger långsiktiga partnerskap med våra uppdragsgivare.

Intrum leder vägen till en sund ekonomi – En fungerande kreditmarknad är en förutsättning för att näringslivet och därmed hela samhället fungerar. Intrum fyller en viktig funktion i detta sammanhang.

Finansiella mål

Avkastning: Cash RoIC >10% på medellång sikt

Tillväxt: Cash EPS >10% i genomsnitt på medellång sikt Skuldsättningskvot: Net debt/Cash EBITDA 2.5–3.5x i slutet av 2022

Policy för utdelning till aktieägare: Absolut årlig ökning av utdelning per aktie

För mer information, besök https://www.intrum.com/investors/ financial-info/financial-targets/

Finansiell kalender 2021

21 oktober 2021 Delårsrapport för tredje kvartalet
27 januari 2022 Bokslutskommuniké 2021
29 april 2022 Delårsrapport för första kvartalet
21 juli 2022 Delårsrapport för andra kvartalet

Intrum AB (publ)

Sicklastråket 4, Nacka 105 24 Stockholm, Sverige Tel +46 8 546 10 200 Fax +46 8 546 10 211 www.intrum.com [email protected]