Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Intrum Interim / Quarterly Report 2020

Oct 23, 2020

2930_10-q_2020-10-23_fb89b5f6-18ed-44ec-872a-75cb6b7da656.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Delårsrapport Kvartal 3 2020

Kvartal 3, juli–september 2020

  • Nettoomsättningen ökade till 4 521 MSEK (3 786) och den justerade nettoomsättningen ökade till 4 520 (3 777).
  • Rörelseresultatet uppgick till 1 688 MSEK (1 375). Det justerade rörelseresultatet ökade till 1 687 MSEK (1 476). Rörelsemarginalen för kvartalet uppgick till 37 procent (36) och den justerade rörelsemarginalen uppgick till 37 procent (39).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 2 060 MSEK (1 306) och tillgänglig likviditet vid kvartalets slut uppgick till 16 miljarder SEK. Skuldsättningskvoten minskade till 4,2x (4,4x) tack vare ett starkt kassaflöde.
  • För segmentet Kredithanteringstjänster ökade marginalen till 29 procent (26) och den justerade marginalen ökade till 29 procent (28). För Strategiska marknader förbättrades marginalen till 30 procent (16) och den justerade marginalen ökade till 30 procent (17).
  • Avkastningen på portföljinvesteringar (ROI) uppgick till 12 procent (15) i kvartalet. Kvartalets portföljinvesteringar uppgick till 837 MSEK (831).
  • Kvartalets resultat uppgick till 864 MSEK (579) och resultatet per aktie var 6,97 kr (4,26).
Rullande tolv
Tredje kvartalet 9 månader månader Helår
juli–sep juli–sep Förändring jan–sep jan–sep Förändring okt 2019–
MSEK, om inte annat anges 2020 2019 % 2020 2019 % sep2020 2019
Nettoomsättning 4 521 3 786 19 11 739 11 322 4 16 402 15 985
Justerad nettoomsättning 4 520 3 777 20 12 372 11 118 11 17 034 15 780
Rörelseresultat (EBIT) 1 688 1 375 23 3 495 4 197 -17 1 358 2 060
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1 687 1 476 14 4 127 4 387 -6 5 948 6 208
Resultat per aktie, SEK 6,97 4,26 64 11,80 16,06 -26 -6,73 –2,76
Kassaflöde från löpande verksamheten 2 060 1 306 58 7 228 4 555 57 9 065 6 392
Justerat segmentsresultat Kredithanteringstjänster 482 489 -2 1 285 1 362 -6 1 716 1 793
Justerat segmentsresultat Strategiska marknader 515 161 220 962 601 60 1 479 1 118
Justerat segmentsresultat Portföljinvesteringar 1 093 1 236 -12 3 133 3 739 -16 4 341 4 947
Portföljinvesteringar 837 831 1 3 754 3 544 6 7 534 7 324
Bokfört värde portföljinvesteringar 34 940 33 196 5 34 940 33 196 5 34 940 35 429
Avkastning portföljinvesteringar, ROI,% 12 15 9 15 10 15
Justerad avkastning portföljinvesteringar, ROI,% 12 15 12 15 12 15
Cash EBITDA 3 142 2 609 20 8 484 7 593 12 11 546 11 444
Nettoskuld /rullande tolv månaders Cash EBITDA 4,2 4,3

Från och med 1 januari 2020 rapporteras Intrum med tre affärsområden, Kredithanteringstjänster (CMS), Portföljinvesteringar (PI) och Strategiska marknader (Grekland, Italien och Spanien). Den tidigare indelningen i fyra geografiska regioner har tagits bort.

Q3 i korthet VD-kommentar

Rörelsesegment översikt

Koncernen översikt

Finansiella rapporter

information Definitioner Om Intrum

Vd-kommentar Starkt kvartal men fortsatt osäkerhet

Det är med stolthet och stor ödmjukhet som jag i min nya roll som vd och koncernchef för Intrum skriver mitt första vd-ord. Jag vill börja med att tacka Mikael Ericson för hans betydande insatser som vd i Intrum de senaste 4 åren, där det senaste kvartalet är ett av bolagets starkaste under de senaste åren.

För när vi nu har lagt det tredje kvartalet bakom oss ser vi en betydligt mer positiv utveckling i vår affär än vad vi förutspådde under våren. Verksamheten i våra samtliga 25 länder har varit igång under kvartalet och vi har framgångsrikt arbetat aktivt med att serva våra kunder med bibehållen kostnadskontroll. Vanligtvis är aktivitetsnivån lugnare under det tredje kvartalet eftersom semesterperioden infaller då, men i spåren av pandemin noterar vi att säsongsmönstret tett sig annorlunda hittills under 2020. Vi har till viss del återvunnit affärsvolym under det tredje kvartalet, volym som tidigare väntades under det första och andra kvartalet i år, men som fördröjdes på grund av pandemin.

Vi är mycket nöjda med den starka utvecklingen under det tredje kvartalet, samtidigt som vi är försiktiga med att extrapolera för mycket av denna återhämtning in i årets avslutande kvartal, då affärsvolymer från nyförsäljningen alltjämt är fortsatt begränsad. Detta förväntar vi kommer att reflekteras i siffrorna också för det fjärde kvartalet. Med det sagt bibehåller vi vår optimistiska syn kring affärsmöjligheter för 2021 och framåt, vilket stöds av bland annat megatrender inom konsumentbeteende, digitalisering, fortsatt reglering inom finanssektorn såväl som volymer i efterdyningarna av pandemin.

Arbetet med att harmonisera och effektivisera vår verksamhet över alla marknader har intensifierats under tredje kvartalet. Vi arbetar målinriktat med att skapa "Ett Intrum", där vi samordnar och förenklar så mycket vi kan vad gäller system, processer och arbetssätt, allt i syfte att vässa vårt kunderbjudande för att möta våra uppdragsgivare och kunder på ett enhetligt, lyhört och effektivt sätt. Denna centralisering av processer och stödfunktioner gör oss samtidigt mer konkurrenskraftiga och låter oss dra nytta av skalfördelarna i att vara den största aktören i Europa.

God organisk tillväxt med stärkt finansiell position

Koncernens omsättning uppgick till 4 521 MSEK (3 786). Den organiska omsättningen ökade med 10 procent jämfört med föregående år medan den förvärvade verksamheten i Grekland bidrog med 14 procentenheter till tillväxten. Rörelseresultatet för kvartalet uppgick till 1 688 MSEK (1 375).

Kassaflödet från löpande verksamheten ökade med 58 procent till 2 060 MSEK (1 306). Vår Cash EBITDA uppgick till 3 142 MSEK (2 609), motsvarande en ökning om 20 procent jämfört med föregående år. Tack vare en sjunkande nettoskuld och stigande Cash EBITDA minskade skuldsättningskvoten till 4.2x att jämföra med 4.4x vid utgången av andra kvartalet.

Intrums finansiella ställning är stark och vid utgången av kvartalet hade vi en tillgänglig likviditet om 16.0 miljarder SEK. Under kvartalet har vi refinansierat delar av vår lånestruktur samt förlängt förfalloprofilen och har därmed mycket begränsade lånevolymer som förfaller under de kommande tre åren. Detta tillsammans med vår likviditetsposition och starka kassaflöde ger goda förutsättningar för attraktiva investeringsmöjligheter i förfallna fordringar som vi förutser komma till marknaden under 2021 och framåt.

Stärkt lönsamhet trots minskande omsättning inom Kredithanteringstjänster

Utvecklingen inom segmentet Kredithanteringstjänster var stabil även om trenden från andra kvartalet med ett lägre inflöde av nya affärsvolymer fortsatte att påverka omsättningen negativt. Organiskt minskade omsättningen med 4 procent medan verksamhetsresultatet om 482 MSEK (489) minskade med 1 procent jämfört med föregående år. Den justerade verksamhetsmarginalen om 29 procent (28) stöds av god intern kostnadskontroll och föregående års kostnadsbesparingsprogram men hålls samtidigt tillbaka av den lägre omsättningen i kvartalet.

"Arbetet med att harmonisera och effektivisera vår verksamhet över alla marknader har intensifierats under tredje kvartalet."

Q3 i korthet VD-kommentar

Koncernen översikt

Rörelsesegment Finansiella

rapporter

översikt

Övrig

information Definitioner Om Intrum

Stark återhämtning av affärsvolym för Strategiska Marknader

Strategiska Marknader rapporterar ett mycket starkt kvartal med ett verksamhetsresultat om 515 MSEK (161). Jämfört med föregående år ingår vår verksamhet i Grekland i årets resultat då denna verksamhet konsoliderades det fjärde kvartalet 2019 men även exklusive Grekland ökade resultatet starkt jämfört med föregående år. Kvartalet har präglats av en generellt god affärsaktivitet och återhämtning av tidigare kvartals fördröjda volymer. Den justerade verksamhetsmarginalen stärktes till 30 procent (17) tack vare den för säsongen höga affärsvolymen samt från besparingar från det kostnadsbesparingsprogram som lanserades under 2019.

Solid inkasseringsnivå i Portföljinvesteringar

Segmentet Portföljinvesteringar rapporterade ett solitt verksamhetsresultat om 1 093 MSEK (1 236). Resultatet stödjs av en solid inkasseringsnivå då koncernen som helhet inkasserade 117 procent av Covid-19 justerad prognos och 102 procent av prognosen före Covid-19 i kvartalet. För de första nio månaderna inkasserar vi 99 procent av prognosen som låg före utbrottet av pandemin. Resultatminskningen jämfört med föregående år är helt hänförlig till att resultatet från andelar i joint ventures minskade till 60 MSEK (310) i kvartalet. Resultatet i andelar i joint ventures inkluderar främst vår italienska SPV portfölj som hade en stark utveckling under 2019 och som har en naturligt avtagande resultat över dess livstid samtidigt som resultatbidraget under 2020 även hålls tillbaka som en konsekvens av pandemin.

Portföljinvesteringarna uppgick till 837 MSEK (831) i kvartalet. Den förväntade avkastningen på investeringar gjorda i kvartalet fortsätter att vara väsentligen över den nivå vi investerade till under 2019 och innan utbrottet av pandemin. Detta är naturligtvis uppmuntrande men vi är samtidigt medvetna om att med vår ambition att öka investeringsnivån under 2021 och framåt så kommer sannolikt inte nuvarande avkastningsnivåer att bestå.

Viktig roll i det finansiella ekosystemet

Intrum publicerade nyligen en rapport, European Payment Report 2020, där ca 10 000 företag i 29 länder i Europa intervjuats om hur betalningar påverkar deras verksamheter. Det är tydligt att pandemin har haft en negativ påverkan och många vidtar nu åtgärder, såsom kostnadsbesparingar och försiktigare kreditgivning, för att parera en ekonomisk inbromsning. Betaltiderna ökar över lag inte minst i södra Europa, där mer än hälften av de tillfrågade menar att de accepterar längre betaltider än önskat för att inte förlora kunder.

Nedgången i BNP har under året påverkat de europeiska företagens intäkter och haft en stark negativ inverkan på såväl likviditet som kassaflöde. På Intrum arbetar vi varje dag för att hjälpa företag att få betalt för de varor och tjänster som de sålt. Intrums roll, att verka för en sund samhällsekonomi, bygger på att vi i nära dialog med våra uppdragsgivare finner lösningar för att bistå deras kunder med att hitta betalningsupplägg som är individanpassade och resultatinriktade för alla parter. Att ständigt ha vårt syfte "att leda vägen till en sund ekonomi" och värdeskapandet för våra olika målgrupper i fokus, är kärnan i vår hållbarhetsagenda. Detta gäller inte minst i dessa utmanande tider då en sund ekonomi är A och O för att Europa snabbt ska återgå till normalitet.

Enkelhet i stärkt kunderbjudande

Även om Intrum naturligtvis är påverkat av pandemin, så ser jag tillbaka på de första tre kvartalen med stolthet och tillförsikt. Det är fantastiskt att se hur organisationen har hanterat de utmaningar som uppstått och jag vill rikta ett stort tack till alla dedikerade medarbetare. Jag ser fram emot att ta mig an rollen som vd för Intrum, ett bolag som jag har lärt känna mycket väl under mina sex år på olika ledande befattningar. Tillsammans med bolagsledningen och alla medarbetare kommer min prioritet vara att utveckla en ny effektivare operativ modell, vilket kommer göra oss mer konkurrenskraftiga och möjliggöra ett ännu starkare erbjudande till våra kunder och slutkunder. På så vis skapar vi ytterligare möjligheter för långsiktig organisk tillväxt och lönsamhet. Jag ser fram emot att uppdatera er mer kring vår väg framåt samt våra uppdaterade finansiella mål vid den digitala kapitalmarknadsdag som vi kommer att hålla den 18 November.

Stockholm i oktober 2020

Anders Engdahl vd och koncernchef

"Att ständigt ha vårt syfte "att leda vägen till en sund ekonomi" och värdeskapandet för våra olika målgrupper i fokus, är kärnan i vår hållbarhetsagenda."

Finansiella rapporter

Koncernen översikt

Utveckling under det tredje kvartalet

Omsättning och rörelseresultat

Koncernens nettoomsättning under det tredje kvartalet ökade till 4 521 MSEK (3 786), motsvarande en ökning på 19 procent, förklarat av organisk tillväxt 10 procent, förvärv 14 procent och valutaeffekter –5 procent. Andelen omsättning i Euro uppgick till 67 procent (61).

Koncernens rörelseresultat (EBIT) för det tredje kvartalet uppgick till 1 688 MSEK (1 375), påverkat av jämförelsestörande poster på 1 MSEK (–101). Det justerade rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, ökade till 1 687 MSEK (1 476).

Jämförelsestörande poster

I kvartalets rörelseresultat ingår jämförelsestörande poster med 1 MSEK (–101).

Finansnetto

Kvartalets finansnetto uppgick till –573 MSEK (–633). Räntenettot uppgick till –452 (–381), kursdifferenser till 19 MSEK (–17) och övriga finansiella poster till –140 MSEK (–235). Övriga finansiella poster för kvartalet inkluderar –87 MSEK (-190) i kostnader i samband med förtida inlösen av obligationer.

Periodens resultat och skatt

Kvartalets skattekostnad uppgår till 22,5 procent av resultatet före skatt. Kvartalets resultat uppgick därmed till 864 MSEK (579), motsvarande ett resultat per aktie på 6,97 kr (4,26) före och efter utspädning.

Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20–25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.

Kassaflöde och investeringar

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under tredje kvartalet till 2 060 MSEK (1 306). Ökningen beror till stor del av positiv förändring av rörelsekapital.

Tillgångar och finansiering

Totala tillgångar uppgick vid kvartalets slut till 84 miljarder kr, jämfört med 86 miljarder kr vid senaste årsskiftet. Nettoskulden uppgick till 48,9 miljarder kr, vilket är 0,2 miljarder kr lägre än vid årsskiftet trots att Intrum genomfört aktieåterköp och utdelning om totalt 2,5 miljarder kr. Nettoskulden i relation till tolv månaders justerad Cash EBITDA uppgick till 4,2x att jämföra med 4,3x vid årsskiftet.

I juli emitterade Intrum en femårig icke säkerställd obligation om 600 miljoner euro till en fast räntesats om 4,875%. Likviden användes för att refinansiera en fastförräntad obligation med förfall 2022. I september genomfördes en tilläggsemission om 250 miljoner euro till en emissionskurs om 100,75 vilket ger en effektiv räntesats om 4,70%. Likviden av tilläggsemissionen användes för att återbetala utestående belopp under Intrums kreditfacilitet.

Under kvartalet har Intrum emitterat två icke säkerställda obligationer, en tvåårig om 750 miljoner SEK till STIBOR 3m +250 baspunkter samt en femårig om 1 250 MSEK SEK till STIBOR 3m +460 baspunkter. Obligationerna utfärdades inom ramen för det existerande svenska MTN-programmet.

Under kvartalet har Intrum ökat upplåningen genom utgivna företagscertifikat med 0,3 miljarder SEK.

Likviden från emissionerna under MTN-programmet samt ökningen av utgivna företagscertifikat har använts för att återbetala utestående belopp under Intrums kreditfacilitet.

I slutet på kvartalet har 3,7 miljarder SEK nyttjats av Intrums kreditfacilitet, en minskning med 5,5 miljarder SEK jämfört med andra kvartalet.

Justerad omsättning, MSEK

Justerad EBIT, MSEK

Nettoskuld/RTM Cash EBITDA

Rörelsesegment översikt

Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar

Nyckeltal, Kvartal 3 2020

Kredithanterings Strategiska Portfölj Koncern
MSEK tjänster marknader investeringar gemensamt Koncernen
Redovisade intäkter 1 647 1 738 1 795 -659 4 521
Jämförelsestörande poster -1 -1
Justerade intäkter 1 647 1 738 1 794 -659 4 520
Redovisat segmentsresultat 482 515 1 094 -403 1 688
Jämförelsestörande poster -1 -1
Justerat segmentsresultat 482 515 1 093 -403 1 687
Avskrivningar 55 380 2 48 485
Avskrivningar 55 380 2 48 485
EBITDA 537 895 1 096 -355 2 173
Jämförelsestörande poster -1 -1
EBITDA exklusive jämförelsestörande poster 537 895 1 095 -355 2 172
Portföljavskrivningar 972 972
Justering resultat i joint ventures -60 -60
Justering kassaflöde joint ventures 57 57
Cash EBITDA 537 895 2 065 -355 3 142

Nyckeltal, Kvartal 3 2019

Kredithanterings Strategiska Portfölj Koncern
MSEK tjänster marknader investeringar gemensamt Koncernen
Redovisade intäkter 1 764 961 1 696 -635 3 786
Jämförelsestörande poster -9 -9
Justerade intäkter 1 764 961 1 687 -635 3 777
Redovisat segmentsresultat 459 153 1 246 -482 1 375
Jämförelsestörande poster 30 8 -8 71 101
Justerat segmentsresultat 489 161 1 238 -411 1 476
Avskrivningar 87 166 2 46 301
Avskrivningar 87 166 2 46 301
EBITDA 546 319 1 246 -436 1 676
Jämförelsestörande poster 30 8 -8 71 101
EBITDA exklusive jämförelsestörande poster 576 327 1 238 -365 1 777
Portföljavskrivningar 1 061 1 061
Justering resultat i joint ventures -310 -310
Justering kassaflöde joint ventures 81 81
Cash EBITDA 576 327 2 070 -365 2 609

Finansiella rapporter

Övrig

Kredithanteringstjänster

Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso. Segmentet inkluderar 21 av våra totalt 24 Europeiska länder där Intrum har kredithanteringsverksamhet.

Tredje kvartalet Helår
juli–sep juli–sep Förändring jan–sep 9 månader
jan–sep
Förändring
MSEK 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Externa intäkter 1 089 1 190 -9 3 276 3 563 -8 4 736
Interna intäkter 559 574 -3 1 667 1 658 1 2 278
Summa intäkter 1 647 1 764 -7 4 943 5 221 -5 7 014
Jämförelsestörande poster
Justerade intäkter 1 647 1 764 -7 4 943 5 221 -5 7 014
Segmentsresultat 482 459 5 1 285 1 303 -1 1 558
Jämförelsestörande poster 30 58 -100 235
Justerat segmentsresultat 482 489 -1 1 285 1 361 -6 1 793
Nyckeltal
Extern organisk tillväxt, % -4 -6
Valutaeffekter,% -4 -2
Förvärvad omsättning,%
Rörelsemarginal,% 29 26 3 26 25 1 22
Justerad rörelsemarginal,% 29 28 1 26 26 26

Verksamheten i segmentet utvecklades stabilt under det tredje kvartalet. Den organiska omsättningen minskade med 4 procent jämfört med föregående år men trenden förbättrades samtidigt sekventiellt. Precis som under det andra kvartalet fortsätter segmentet att uppleva ett lägre affärsflöde av nyligen förfallna fordringar då några uppdragsgivare infört temporära betalningslättnader för sina kunder.

Kredithanteringstjänster, justerad rörelsemarginal, %

Trots den organiska omsättningsminskningen om 4 procent och negativ valutaeffekt om 4 procent minskade rörelseresultatet enbart med 1 procent. Samtidigt ökade rörelsemarginalen till 29 procent (28) då omsättningsbortfallet till stor del kompenserades av god kostnadseffektivitet och föregående års kostnadsbesparingsprogram.

Kostnadsbesparingsprogrammets började att ge effekt under första kvartalet 2020. Det väntas således även ge stöd till lönsamhetsutvecklingen utifrån ett år-över-år perspektiv i det även om nyförsäljningen och trenden med det temporärt lägre affärsflödet väntas leda till en mer återhållsam resultatutveckling under årets sista kvartal.

Finansiella rapporter

Övrig

information Definitioner Om Intrum

Strategiska marknader

Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso i Italien, Spanien och Grekland.

Tredje kvartalet Helår
juli–sep juli–sep Förändring jan–sep jan–sep Förändring
MSEK 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Externa intäkter 1 637 899 82 3 948 2 570 54 4 180
Interna intäkter 101 62 62 249 200 25 256
Summa intäkter 1 738 961 81 4 197 2 770 52 4 436
Jämförelsestörande poster –177 -100 –177
Justerade intäkter 1 738 961 81 4 197 2 593 62 4 259
Segmentsresultat 515 153 236 962 728 32 –1 974
Jämförelsestörande poster 8 -100 -127 -100 3 092
Justerat segmentsresultat 515 161 219 962 601 60 1 118
Nyckeltal
Extern organisk tillväxt,% 28 -7
Valutaeffekter, % -4
Förvärvad omsättning, % 58 60
Rörelsemarginal, % 30 16 14 23 26 -3 –44
Justerad rörelsemarginal, % 30 17 13 23 23 26

Verksamheten i segmentet utvecklades mycket starkt under det tredje kvartalet. Den organiska omsättningen ökade med 28 procent samtidigt som den förvärvade omsättningen adderade 58 procent till omsättningen. Den förvärvade omsättning är i sin helhet hänförlig till vårt grekiska partnerskap med Piraeus. Segmentets omsättning i kvartalet gynnades av en god affärsaktivitet som vi bedömer till viss del vara hänförlig till tidigare kvartals fördröjda volymer.

Resultatet ökade kraftigt jämfört med föregående år och rörelsemarginalen ökade till 30 procent (17). Ökningen är i huvudsak relaterad till konsolideringen av vår grekiska verksamhet. Även justerat för Grekland ökade segmentsresultatet mer än tillväxten i den organiska omsättningen.

Den finansiella utvecklingen i segmentet är vanligtvis säsongsbetonad med en lägre aktivitetsnivå under sommarperioden. I spåren av pandemin och med återvunnen affärsvolym som fördröjts från det första och andra kvartalet ser vi dock ett annorlunda säsongsmönster under 2020 och förväntar oss en lugnare avslutning på året givet nuvarande inflöde av ny affärsvolym.

Kredithanteringstjänster, justerad rörelsemarginal, %

Portföljinvesteringar

Intrum investerar i portföljer med förfallna fordringar, varefter Intrums serviceverksamhet inkasserar fordringarna för egen räkning.

Koncernen översikt

Tredje kvartalet 2020 Tredje kvartalet 2019
Inkassering Inkassering
förfallna Finansiella Joint Segment förfallna Finansiella Joint Segment
MSEK fordringar Fastigheter tjänster ventures totalt fordringar Fastigheter tjänster ventures totalt
Inkasserade belopp 2 700 2 700 2 679 2 679
Portföljavskrivningar -972 -972 -1 061 -1 061
Portföljomvärderingar 1 1 9 9
Övriga intäkter 30 36 66 8 21 40 69
Intäkter 1 729 30 36 1 795 1 635 21 40 1 696
Inkasseringskostnader -711 -32 -17 -761 -728 -19 -13 -760
Resultat från joint ventures 60 60 310 310
Segmentsresultat 1 017 -2 19 60 1 094 907 1 27 310 1 245
Jämförelsestörande poster -1 -1 -9 -9
Justerat segmentsresultat 1 016 -2 19 60 1 093 898 1 27 310 1 236
Nyckeltal
Investeringar 837 36 873 831 50 880
Genomsnittligt bokfört värde 27 999 411 6 532 34 942 26,253 353 6,181 32,787
Bokfört värde 27 966 416 6 557 34 940 26,279 372 6,546 33,196
ERC 55 082 710 8 601 64 393 51,373 657 9,280 61,310
Kassamultipel 1,97 1,71 1,31 1,84 1.95 1.77 1.42 1.85
Inkasseringskostnader, % 26 107 27 27 94 28
Avskrivningskvot, % 36 36 40 40
Rörelsemarginal,% 59 -7 53 61 55 7 67 73
Justerad rörelsemarginal,% 59 -7 53 61 55 7 67 - 73
Avkastning portföljinvesteringar,
ROI%
15 -1 4 12 14 2 20 15
Justerad avkastning
portföljinvesteringar, ROI% 15 -1 4 12 14 2 20 15
Kassaflöde segment 1 989 -2 19 57 2 063 1,959 1 27 81 2,068
Återinvesteringsnivå 1 202 1 202 1,157 1,157
Kassaflöde efter
återinvesteringsnivå
787 787 802 802

Verksamheten i segmentet utvecklades väl under det tredje kvartalet med en solid inkasseringsnivå om 2 700 MSEK (2 679). För koncernen som helhet inkasserades 117 procent av Covid-19 justerad prognos och 99 procent av prognosen före Covid-19.

Segmentsresultatet minskade till 1 093 MSEK (1 236) i kvartalet och resultatminskningen jämfört med föregående år är helt hänförlig resultatet från andelar i joint ventures som minskade till 60 MSEK (310). Resultatet från andelar i joint ventures inkluderar främst vår Italienska SPV portfölj som hade en stark utveckling under 2019 och som har en naturligt avtagande resultat över dess livstid samtidigt som resultatbidraget under 2020 hålls tillbaka som en konsekvens av pandemin.

Portföljinvesteringarna uppgick till 0,8 miljarder (0,8) i kvartalet medan bokfört värde på våra investeringar ökade med 5 procent till 34,9 miljarder SEK (33,2) jämfört med samma kvartal föregående år. Avkastningen (ROI) på portföljen uppgick till 12 procent (15) och portföljomvärderingar om netto 1 MSEK (9) hade ingen marginel inverkan på verksamhetsresultatet. Den förväntade avkastningen på investeringar gjorda i kvartalet fortsätter att vara väsentliga över den nivå vi investerade till under 2019 och innan utbrottet av pandemin. Detta är naturligtvis positivt men vi är samtidigt medvetna om att med vår ambition att öka investeringsnivån under 2021 och framåt kommer sannolikt inte nuvarande avkastningsnivåer att bestå.

Portföljinvesteringar, bokfört värde och justerad avkastning, Miljarder SEK

översikt

Portföljinvesteringar, fortsättning

9 månader 2020 9 månader 2019
Inkassering Inkassering
förfallna Finansiella Joint Segment förfallna Finansiella Joint Segment
MSEK fordringar Fastigheter tjänster ventures totalt fordringar Fastigheter tjänster ventures totalt
Inkasserade belopp 8 020 8 020 7 946 7 946
Portföljavskrivningar -3 095 -3 095 -3 125 -3 125
Portföljomvärderingar -632 -632 27 27
Övriga intäkter 105 117 222 9 223 108 340
Intäkter 4 293 105 117 4 515 4 857 223 108 5 188
Inkasseringskostnader -2 101 -95 -60 -2 257 -2 157 -203 -47 -2 407
Resultat från joint ventures 242 242 985 985
Segmentsresultat 2 192 9 57 242 2 501 2 700 20 61 985 3 765
Jämförelsestörande poster 632 632 -27 -27
Justerat segmentsresultat 2 824 9 57 242 3 133 2 673 20 61 985 3 739
Nyckeltal
Investeringar 3 754 102 3 856 3,544 195 3,739
Genomsnittligt bokfört värde 28 237 399 6 548 35 185 25,555 1,528 5,646 32,729
Bokfört värde 27 966 416 6 557 34 940 26,279 372 6,546 33,196
ERC 55 082 710 8 601 64 393 51,373 657 9,280 61,310
Kassamultipel 1,97 1,71 1,31 1,84 1.95 1.77 1.42 1.85
Inkasseringskostnader, % 26 91 27 27 91 29
Avskrivningskvot, % 39 39 39 39
Rörelsemarginal,% 51 9 49 55 56 9 56 73
Justerad rörelsemarginal,% 57 9 49 61 55 9 56 72
Avkastning portföljinvesteringar, 10 3 5 9 14 2 23 15
ROI%
Justerad avkastning
portföljinvesteringar, ROI% 13 3 5 12 14 2 23 15
Kassaflöde segment 5 919 9 57 310 6 295 5,798 20 61 166 6,045
Återinvesteringsnivå 3 607 3 607 3,471 3,471
Kassaflöde efter
återinvesteringsnivå
2 312 2 312 2,327 2,327

Finansiella rapporter

Övrig

information Definitioner Om Intrum

Finansiell översikt

Alternativ resultaträkning, justerade koncernsiffror

Tredje kvartalet 9 månader
juli–sep juli–sep Förändring jan–sep jan–sep Förändring
MSEK 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Externa intäkter 2 792 2 159 30 7 446 6 297 18 9 191
Inkasserade belopp 2 700 2 679 1 8 020 7 946 1 10 772
Kassaflöde från joint ventures 57 81 -30 310 166 87 197
Kassaflödesbaserade intäkter 5 549 4 919 13 15 775 14 409 9 20 160
Kostnader -2 407 -2 310 4 -7 292 -6 816 7 –9 504
Cash EBITDA exklusive pro-forma 3 142 2 609 20 8 484 7 593 12 10 656
justeringar
Cash EBITDA-marginal exklusive pro
forma justeringar, %
57 53 4 54 52 2 53
Avskrivningar -485 -301 61 -1 194 -900 33 –1 246
Portföljavskrivningar -972 -1 061 -8 -3 095 -3 125 -1 –4 183
Justering resultat i joint ventures 60 310 -81 242 985 -75 1 179
Justering kassaflöde joint ventures -57 -81 -30 -310 -166 87 –197
Justerad EBIT 1 688 1 476 14 4 127 4 387 -6 6 208
Kassaflöde från löpande
verksamheten till Cash EBITDA
Kassaflöde från löpande verksamhet, 2 060 1 306 58 7 228 4 555 59 6 392
Jämförelsestörande poster exklusive
nedskrivningar
110 -100 217 -100 1 138
Betalda finanskostnader 877 832 5 1 525 1 553 -2 1 875
Betald skatt 135 267 -50 346 480 -28 802
Förändring rörelsekapital 36 -24 -249 -1 013 590 -272 371
Övriga ej kassaflödespåverkande 38 346 -89 330 1 018 -68 1 059
poster
Justering resultat i joint ventures -60 -310 -81 -242 -985 -75 –1 179
Justering kassaflöde joint ventures 57 81 -30 310 166 87 197
Pro forma justeringar 789
Cash EBITDA 3 142 2 609 20 8 484 7 593 12 11 444

Alternativ resultaträkning, justerade segmentssiffror

Tredje kvartalet 2020 9 månader 2020
Kredithan Portfölj– Kredithan Portfölj–
terings Strategiska investe Koncern terings Strategiska investe Koncern
MSEK tjänster marknader ringar gemensamt Koncernen tjänster marknader ringar gemensamt Koncernen
Externa intäkter 1 089 1 637 66 2 792 3 276 3 948 222 7 446
Inkasserade belopp 2 700 2 700 8 020 8 020
Kassaflöde från joint ventures 57 57 310 310
Kassaflödesbaserade intäkter 1 089 1 637 2 823 5 549 3 276 3 948 8 552 15 775
Kostnader -552 -742 -759 -355 -2 407 -1 777 -2 140 -2 251 -1 125 -7 292
Cash EBITDA 537 895 2 065 -355 3 142 1 499 1 808 6 301 -1 125 8 484
Avskrivningar -55 -380 -2 -48 -485 -214 -846 -6 -128 -1 194
Portföljavskrivningar -972 -972 -3 095 -3 095
Justering resultat i joint ventures 60 60 242 242
Justering kassaflöde joint -57 -57 -310 -310
ventures
Justerat segmentsresultat 482 515 1 093 -403 1 687 1 285 962 3 133 -1 253 4 127
Cash EBITDA-marginal, % 49 55 73 57 46 46 74 54

översikt

Finansiella rapporter

Finansiell översikt, fortsättning

Nettoomsättning per intäktsslag

Tredje kvartalet Helår
juli–sep juli–sep Förändring jan–sep jan–sep Förändring
MSEK 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Externa kredithanteringsintäkter 2 725 2 090 30 7 224 6 134 18 8 930
Inkasserade belopp 2 700 2 679 1 8 020 7 946 1 10 772
Övriga intäkter av portföljinvesteringar 66 69 5 222 340 -35 438
Kassaflöde från joint ventures 57 81 -30 310 166 87 197
Kassaflödesbaserade intäkter 5 549 4 919 13 15 775 14 586 8 20 337
Portföljavskrivningar -972 -1 061 -8 -3 095 -3 125 -1 –4 183
Portföljomvärderingar 1 9 -90 -632 27 -2 441 28
Justering kassaflöde från joint ventures -57 -81 -30 -310 -166 87 –197
Nettoomsättning 4 521 3 786 19 11 739 11 322 4 15 985

Förändring i nettoomsättningen

Tredje kvartalet 9 månader
juli–sep juli–sep jan–sep
2020
jan–sep
Förändring i nettoomsättningen, % 2020 2019 2019 2019
Organisk tillväxt 10 -2 -3 -3 –2
Förvärvad tillväxt 14 19 14 14 18
Portföljomvärdering -6 0
Valutaeffekter -5 2 -1 3 3
Totalt 19 19 4 14 19

Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet

Tredje kvartalet 9 månader Helår
juli–sep juli–sep jan–sep jan–sep
MSEK 2020 2019 2020 2019 2019
Positiva omvärderingar 71 131 115 545 920
portföljinvesteringar
Negativa omvärderingar -71 -122 -746 -518 –892
portföljinvesteringar
Integrationskostnader Lindorff -22 -90 –224
Transaktionskostnader förvärv -27 -138 –274
Erhållen ersättning avslutat BPO 147 147
Goodwillnedskrivning –2 700
Effektivitetsprogram -35 -35 –656
Övriga jämförelsestörande poster -26 -100 –469
Summa jämförelsestörande poster i 1 -101 -632 -189 –4 148
rörelseresultatet

Specifikation av finansnettot

Tredje kvartalet Helår
juli–sep juli–sep Förändring jan–sep jan–sep Förändring
MSEK 2020 2019 % 2020 2019 % 2019
Ränteintäkter 2 22 -89 32 44 -27 63
Räntekostnader -444 -392 13 -1 319 -1 088 21 –1 512
Ränta på leasingskuld enligt IFRS 16 -10 -11 -7 -31 -33 -6 –43
Valutakursdifferenser 19 -17 -209 20 15 33 18
Periodisering av upplåningskostnader -46 -23 102 -86 -65 32 –94
Engagemangsavgift -24 -22 8 -89 -51 74 –80
Övriga finansiella kostnader -69 -190 -64 -84 -203 -59 –273
Summa finansnetto -573 -633 -9 -1 557 -1 381 13 –1 921

översikt

Finansiella rapporter

Övrig

information Definitioner Om Intrum

Kvartalsöversikt

Koncernen

Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4
MSEK 2020 2020 2020 2019 2019 2019 2019 2018
Nettomsättning 4 521 3 885 3 333 4 663 3 786 3 784 3 752 3 517
Justerad omsättning 4 520 3 882 3 969 4 662 3 777 3 780 3 561 3 441
Rörelseresultat (EBIT) 1 688 1 348 459 –2 137 1 375 1 475 1 347 1 003
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1 687 1 345 1 095 1 821 1 476 1 561 1 350 1 236
Cash EBITDA 3 142 2 709 2 633 3 063 2 609 2 670 2 314 2 401
Nettoresultat 864 671 –33 –2 482 579 879 739 482
Resultat per aktie, kr 6,97 5,39 –0,25 –18,84 4,26 6,26 5,63 3,70
Räntabilitet på eget kapital, % 16 13 0 –42 9 13 12 8
Eget kapital per aktie, kr 166,15 159,46 165,62 168,12 193,28 187,54 188,55 195,16
Kassaflöde från löpande 17,01 23,88 17,37 14,03 9,97 14,47 10,30 13,81
verksamheten, per aktie, kr
Medelantal heltidsanställda 9 446 9 366 9 188 9 430 8 959 8 542 8 133 7 711

Kredithanteringstjänster

Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
MSEK 2020 2020 2020 2019 2019 2019 2019
Intäkter 1 647 1 590 1 705 1 792 1 764 1 741 1 716
– varav externa kunder 1 089 1 048 1 139 1 182 1 190 1 194 1 179
– varav koncerninternt 559 542 566 610 574 547 537
Justerade intäkter 1 647 1 590 1 705 1 793 1 765 1 740 1 716
Segmentsresultat 482 383 420 255 459 448 396
Justerat segmentsresultat 482 383 420 430 490 460 412
Jämförelsestörande poster –176 –30 –12 –15
Justerad rörelsemarginal, % 29 24 25 24 28 26 24

Strategiska marknader

Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
MSEK 2020 2020 2020 2019 2019 2019 2019
Intäkter 1 738 1 265 1 194 1 665 961 975 834
– varav externa kunder 1 637 1 202 1 108 1 610 899 905 766
– varav koncerninternt 101 63 86 55 62 70 68
Justerade intäkter 1 738 1 265 1 194 1 665 961 973 659
Segmentsresultat 515 345 102 –2 702 153 334 241
Justerat segmentsresultat 515 345 102 517 161 337 103
Jämförelsestörande poster –3 219 –8 –3 138
Justerad rörelsemarginal, % 30 27 9 31 17 35 16

Portföljinvesteringar

Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4
MSEK 2020 2020 2020 2019 2019 2019 2019 2018
Inkasserade belopp 2 700 2 536 2 784 2 826 2 679 2 671 2 594 2 663
Portföljavskrivningar -972 –994 –1 129 –1 058 –1 061 –1 068 –996 –1 055
Portföljomvärderingar 1 3 –636 1 9 2 16 76
Övriga intäkter av 66 90 66 98 68 80 193 57
portföljinvesteringar
Intäkter 1 795 1 635 1 085 1 867 1 695 1 685 1 807 1 741
Segmentsresultat 1 094 1 006 401 1 195 1 246 1 215 1 306 1 057
Justerat segmentsresultat 1 093 1 003 1 037 1 208 1 236 1 214 1 289 982
Investeringar i portföljer 837 1 267 1 650 3 780 831 1 436 1 277 5 444
Totalt bokfört värde 34 940 34 945 36 297 35 429 33 196 32 377 31 392 32 261
portföljinvesteringar
– varav förvärvade fordringar 27 966 28 032 29 026 28 508 26 279 26 228 25 628 24 830
– varav i joint venture 6 557 6 507 6 855 6 539 6 546 5 815 5 477 4 746
– varav fastigheter 416 406 416 382 371 334 287 2 685
Justerad avkastning 12 11 11 14 15 15 16 13
portföljinvesteringar, %
Avskrivningskvot, % 36 39 41 37 40 40 38 40
ERC 64 393 64 674 68 551 64 995 61 310 60 896 58 686 57 382
Kassamultipel 1,84 1,85 1,89 1,83 1,87 1,88 1,87 1,94
Q3 i korthet VD-kommentar
-------------- --------------

Rörelsesegment översikt

Finansiella rapporter

Övrig

information Definitioner Om Intrum

Femårsöversikt

Koncernen

MSEK 2019 2018 2017 2016 2015
Nettomsättning 15 985 13 442 9 434 5 869 5 419
Justerad omsättning 15 780 13 131 9 437 5 824 5 387
Rörelseresultat (EBIT) 2 060 3 978 2 728 1 921 1 577
Justerat rörelseresultat (EBIT) 6 208 4 500 3 128 1 866 1 599
Nettoresultat –285 1 943 1 503 1 468 1 172
Resultat per aktie, kr –2,76 14,18 14,62 20,15 15,92
Räntabilitet på eget kapital, % –2 8 11 41 38
Eget kapital per aktie, kr 168,12 195,16 170,59 55,88 42,66
Kassaflöde från löpande 48,77 48,10 46,64 39,74
verksamheten, per aktie, kr
Medelantal heltidsanställda 8 766 7 910 6 293 3 865 3 738

Koncernen

Kvartal 3 Kvartal 3 Kvartal 3 Kvartal 3 Kvartal 3
MSEK 2020 2019 2018 2017 2016
Nettomsättning 4 521 3 786 3 180 2 986 1 433
Justerad omsättning 4 520 3 777 3 180 2 985 1 462
Rörelseresultat (EBIT) 1 688 1 375 838 977 506
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1 687 1 476 1 095 1 036 520
Cash EBITDA 3 142 2 609 2 247 2 065 919
Nettoresultat 864 579 396 615 375
Resultat per aktie, kr 6,97 4,26 3,02 4,68 5,14
Räntabilitet på eget kapital, % 16 9 7 11 44
Eget kapital per aktie, kr 166,15 193,28 177,57 166,46 44,58
Kassaflöde från löpande 17,01 9,97 9,25 13,65 11,57
verksamheten, per aktie, kr
Medelantal heltidsanställda 9 446 8 959 7 571 8 349 3 864

översikt

Rörelsesegment översikt

Finansiella rapporter

Övrig

information Definitioner Om Intrum

Avstämning nyckeltal

Rullande tolv
Tredje kvartalet 9 månader månader Helår
juli–sep juli–sep jan–sep jan–sep okt 2019–
MSEK 2020 2019 2020 2019 sep2020 2019
Jämförelsestörande poster i omsättningen
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 71 131 115 545 490 920
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar -71 -122 -746 -518 -1 120 –892
Ersättning avslutat BPO 177 0 177
Summa jämförelsestörande poster i omsättningen 1 9 -632 204 -630 205
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 71 131 115 545 490 920
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar -71 -122 -746 -518 -1 120 –892
Integrationskostnader Lindorff -22 -90 -134 –224
Transaktionskostnader förvärv -27 -138 -136 –274
Erhållen ersättning avslutat BPO 147 147
Goodwillnedskrivning -2 700 –2 700
Effektivitetsprogram -35 -35 -621 –656
Övriga jämförelsestörande poster -26 -100 -369 –469
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet 1 -101 -632 -189 -4 591 –4 148
Jämförelsestörande poster per resultaträkningsrad
Intäkter från kunder 177 0 177
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 71 131 115 545 490 920
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar -71 -122 -746 -518 -1 120 –892
Kostnad sålda varor och tjänster -37 -109 -710 –819
Försäljnings-, marknadsförings
och administrationskostnader -72 -284 -550 –834
Goodwillnedskrivning -2 700 –2 700
Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet 1 -101 -632 -189 -4 591 –4 148
Andra jämförelsestörande poster per
verksamhetsområde
Kredithantering -30 -58 -177 –235
Strategiska marknader -8 127 -3 219 –3 092
Portföljinvesteringar -1 -2 -13 –15
Gemensamma kostnader -71 -284 -550 –834
Summa andra jämförelsestörande poster -110 -217 -3 959 –4 176
Justerad omsättning
Omsättning 4 521 3 786 11 739 11 322 16 402 15 985
Jämförelsestörande poster -1 -9 632 -204 631 –205
Justerad omsättning 4 520 3 777 12 371 11 118 17 032 15 780
Justerat rörelseresultat
Rörelseresultat 1 688 1 375 3 494 4 197 1 358 2 060
Jämförelsestörande poster -1 101 632 189 4 591 4 148
Justerat rörelseresultat 1 687 1 476 4 126 4 386 5 948 6 208

Finansiella rapporter

Övrig

Avstämning nyckeltal, fortsättning

Rullande tolv
Tredje kvartalet 9 månader månader Helår
juli–sep juli–sep jan–sep jan–sep okt 2019–
MSEK 2020 2019 2020 2019 sep2020 2019
Portföljinvesteringar,
resultat exklusive omvärderingar
Resultat portföljinvesteringar 1 094 1 219 2 501 3 704 3 674 4 877
Därav omvärderingar -1 -9 632 -27 631 –28
Resultat exklusive omvärderingar 1 093 1 210 3 133 3 677 4 304 4 849
Genomsnittligt redovisat värde
Genomsnittligt redovisat värde på portföljinvesteringar
i fordringar 27 999 26 253 28 237 25 555 28 383 26 669
Genomsnittligt redovisat värde på joint venture 6 532 6 181 6 548 5 646 6 615 5 643
Genomsnittligt redovisat värde på fastigheter 411 353 399 1 528 403 1 534
Totalt genomsnittligt redovisat värde 34 942 32 787 35 185 32 729 35 401 33 846
Avkastning inklusive omvärderingar 12 15 9 15 10 15
Avkastning exklusive omvärderingar 12 15 12 15 12 15
Cash EBITDA
EBIT 1 688 1 375 3 495 4 197 1 358 2 060
Avskrivningar 485 301 1 194 900 1 541 1 246
Portföljavskrivningar 972 1 061 3 095 3 125 4 153 4 183
Portföljomvärderingar -1 -9 632 -27 630 –28
Justeringar enligt låneavtal
Justering resultat i joint ventures -60 -310 -242 -985 -436 –1 179
Justering kassaflöde joint ventures 57 81 310 166 341 197
Goodwillnedskrivning 2 700 2 700
Jämförelsestörande poster 110 216 1 260 1 476
Övriga pro forma-justeringar 789
Cash EBITDA 3 142 2 609 8 484 7 593 11 546 11 444
Nettoskuld
Skulder till kreditinstitut 3 602 4 995 3 602 4 995 3 602 6 186
Obligationslån 45 743 40 883 45 743 40 883 45 743 41 644
Avsättningar för pensioner 400 268 400 268 400 387
Företagscertifikat 1 553 3 274 1 553 3 274 1 553 2 794
Likvida medel -2 417 -4 438 -2 417 -4 438 -2 417 –1 906
Nettoskuld vid periodens slut 48 880 44 982 48 880 44 982 48 880 49 105
Nettoskuld/Cash EBITDA 4,2 4,3

information Definitioner Om Intrum

Finansiella rapporter

Koncernen översikt

Koncernens resultaträkning i sammandrag

Rullande 12
Tredje kvartalet 9 månader månader Helår
juli–sep juli–sep jan–sep jan–sep okt 2019–
MSEK 2020 2019 2020 2019 sep2020 2019
Externa intäkter 2 799 2 159 7 449 6 474 10 346 9 368
Intäkt på portföljinvesteringar enligt 1 721 1 618 4 922 4 821 6 686 6 589
effektivräntemetoden
Positiva omvärderingar av portföljinvesteringar 71 131 115 545 490 920
Negativa omvärderingar av portföljinvesteringar -71 -122 -746 -518 -1 120 –892
Summa omsättning 4 521 3 786 11 739 11 322 16 402 15 985
Kostnad sålda varor och tjänster -2 421 -2 220 -7 056 -6 409 -10 454 –9 807
Bruttoresultat 2 100 1 566 4 682 4 913 5 948 6 178
Försäljnings-, marknadsförings- och -472 -501 -1 430 -1 701 -2 327 –2 597
administrationskostnader
Goodwillnedskrivning -2 700 –2 700
Resultatandelar i intresseföretag och joint
ventures
60 310 242 985 437 1 179
Rörelseresultat (EBIT) 1 688 1 375 3 494 4 197 1 358 2 060
Finansnetto -573 -633 -1 557 -1 381 -2 096 –1 921
Resultat före skatt 1 115 742 1 938 2 816 -739 139
Skatt -251 -163 -436 -619 -241 –424
Periodens resultat 864 579 1 502 2 197 -979 –285
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 844 558 1 471 2 105 -995 –362
Innehav utan bestämmande inflytande 21 21 31 92 17 77
Periodens resultat 864 579 1 502 2 197 -979 –285
Genomsnittligt antal aktier före och efter
utspädning, '000
121 121 130 941 124 665 131 108 126 363 131 066
Resultat per aktie före och efter utspädning
Resultat från kvarvarande verksamheter 6,97 4,26 11,80 16,06 -6,73 –2,76
Summa resultat per aktie före och efter
utspädning
6,97 4,26 11,80 16,06 -6,73 –2,76

Koncernens rapport över totalresultat i sammandrag

Tredje kvartalet 9 månader Helår
MSEK juli–sep
2020
juli–sep
2019
jan–sep
2020
jan–sep
2019
Rulland 12
månader
2019
Periodens resultat 864 579 1 502 2 197 -980 –285
Övrigt totalresultat, poster som kommer att
återföras till resultatet:
Förändring av omräkningsreserv 29 416 -705 981 -1 368 318
Övrigt totalresultat, poster som inte kommer
att återföras till resultatet:
Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld -32 –32
Periodens totalresultat 893 995 797 3 178 -2 388 1
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 811 875 692 2 987 -2 389 –94
Innehav utan bestämmande inflytande 82 120 105 191 9 95
Periodens totalresultat 893 995 797 3 178 -2 383 1

Koncernens balansräkning i sammandrag

Koncernen översikt

30 sep 30 sep 31 dec
MSEK 2020 2019 2019
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill 32 855 35 407 33 358
Aktiverade kostnader för IT-utveckling och
andra immateriella anläggningstillgångar 868 1 022 802
Kundrelationer 5 386 4 326 6 079
Summa immateriella anläggningstillgångar 39 109 40 755 40 239
Materiella anläggningstillgångar
Nyttjanderätter 880 632 888
Fastighetsinvesteringar 0 0 0
Andra materiella anläggningstillgångar 199 235 212
Summa materiella anläggningstillgångar 1 079 867 1 100
Övriga anläggningstillgångar
Aktier och andelar i joint ventures 6 557 6 546 6 539
Övriga aktier och andelar 0 0 0
Portföljinvesteringar 27 966 26 279 28 508
Uppskjutna skattefordringar 1 274 613 1 300
Andra långfristiga fordringar 94 199 183
Summa övriga anläggningstillgångar 35 893 33 637 36 530
Summa anläggningstillgångar 76 080 75 259 77 869
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 1 157 1 570 1 860
Lager av fastigheter 416 371 382
Klientmedel 1 142 1 059 1 060
Skattefordringar 304 291 382
Övriga fordringar 1 410 1 389 1 334
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 1 349 1 341 1 343
Likvida medel 2 417 4 438 1 906
Summa omsättningstillgångar 8 195 10 459 8 267
SUMMA TILLGÅNGAR 84 275 85 718 86 136
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 20 124 25 308 22 014
2 441 2 879
Hänförligt till innehav utan bestämmande 2 943
inflytande
Summa eget kapital 23 067 27 749 24 893
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 3 602 4 986 6 186
Obligationslån 45 743 39 883 40 644
Långfristiga leasingskulder 692 456 474
Övriga långfristiga skulder 684 1 038 1 303
Avsättningar för pensioner 400 268 387
Övriga långfristiga avsättningar 57 6 19
Uppskjutna skatteskulder 1 304 1 985 1 938
Summa långfristiga skulder 52 481 48 622 50 951
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 0 9 0
Obligationslån 0 1 000 1 000
Företagscertifikat 1 553 3 274 2 794
Klientmedelsskuld 1 142 1 059 1 060
Leverantörsskulder 562 406 512
Skatteskulder 1 042 490 422
Förskott från kunder 65 102 88
Kortfristiga leasingskulder 227 198 443
Övriga kortfristiga skulder 1 541 661 810
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 2 559 2 097 3 014
Övriga kortfristiga avsättningar
Summa kortfristiga skulder
35
8 727
51
9 347
149
10 292

Finansiella rapporter

Koncernens rapport över förändringar i eget kapital

2020 2019
Hänförligt till Hänförligt till
moderbolagets Innehav utan moderbolagets Innehav utan best.
MSEK aktieägare best. inflytande Summa aktieägare inflytande Summa
Ingående balans, 1 januari 22 014 2 879 24 893 23 666 2 006 25 672
Aktieutdelning -1 332 -41 -1 373 -1 247 -12 -1 259
Återköp av aktier -1 250 -1 250 -86 -86
Ändring av koncernstruktur -12 256 244
Avyttring av andelar i bolag med innehav
utan bestämmande inflytande
Periodens totalresultat 692 105 797 2 987 191 3 178
Utgående balans, 30 september 20 124 2 943 23 067 25 308 2 441 27 749

Koncernens kassaflöde i sammandrag

Tredje kvartalet 9 månader Helår
juli–sep juli–sep jan–sep jan–sep
MSEK 2020 2019 2020 2019 2019
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT) 1 688 1 375 3 495 4 197 2 060
Avskrivningar och nedskrivningar 485 301 1 194 900 4 284
Amortering/omvärdering av köpta fordringar 971 1 052 3 726 3 098 4 155
Övriga justeringar för ej kassaflödespåverkande poster -38 -347 -330 -1 017 –1 059
Erhållen ränta 2 22 32 44 62
Erlagd ränta -786 -609 -1 384 -1 317 –1 454
Erlagda övriga finansiella kostnader -93 -245 -173 -280 –483
Betald inkomstskatt -135 -267 -346 -480 –802
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 096 1 281 6 216 5 144 6 763
före förändringar av rörelsekapitalet
Förändringar i factoring-fordran -29 22 -6 -49 –47
Andra förändringar i rörelsekapitalet -7 3 1 019 -540 –324
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 060 1 306 7 228 4 555 6 392
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella och immateriella anläggningstillgångar -166 -89 -481 -438 –699
Portföljinvesteringar i fordringar och lager av fastigheter -747 -959 -3 728 -3 884 –7 612
Förvärv av dotterföretag och joint ventures 0 0 -6 -1 958 –5 135
Likvida medel i förvärvade/avyttrade dotterföretag 0 0 0 344 384
Avyttring av dotterföretag och intresseföretag 0 0 0 1 488 1 488
Annat kassaflöde från investeringsverksamheten 111 -11 404 -29 –72
Kassaflöde från investeringsverksamheten -802 -1 059 -3 811 -4 477 –11 646
Finansieringsverksamheten
Upplåning och amorteringar -1 671 2 908 -146 4 293 7 229
Återköp av egna aktier 0 0 -1 250 -86 –86
Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare 0 0 -1 332 -1 247 –1 247
Aktieutdelning till ägare utan bestämmande inflytande -41 -12 -41 -12 –58
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -1 712 2 896 -2 769 2 948 5 838
Summa förändring av likvida medel -457 3 143 644 3 026 584
Likvida medel vid periodens början 2 879 1 237 1 906 1 348 1 348
Kursdifferenser i likvida medel -8 58 -136 64 –26
Likvida medel vid periodens slut 2 414 4 438 2 414 4 438 1 906
Koncernen totalt
Kassaflöde från den löpande verksamheten 2 060 1,306 7 228 4 555 6 392
Kassaflöde från investeringsverksamheten -802 -1 059 -3 811 -4 477 –11 646
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -1 712 2 896 -2 769 2 948 5 838

Moderbolagets resultaträkning

9 månader Helår
jan–sep jan–sep
MSEK 2020 2019 2019
Nettoomsättning 409 174 402
Bruttoresultat 409 174 402
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -18 -17 –25
Administrationskostnader -552 -498 –793
Rörelseresultat (EBIT) -161 -341 –416
Resultat från andelar i dotterföretag 114 158 1 181
Valutakursdifferens på monetär post klassificerad som
utvidgad nettoinvestering samt säkringsåtgärder 297 -806 –578
Finansnetto övrigt -721 -315 –970
Resultat före skatt -471 -1 304 –783
Skatt 81 0 96
Periodens resultat -390 -1 304 –687

Periodens totalresultat är samma som periodens resultat.

Moderbolagets balansräkning

MSEK 30 sep
2020
30 sep
2019
31 dec
2019
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 268 118 141
Materiella anläggningstillgångar 11 13 13
Finansiella anläggningstillgångar 69 409 54 236 69 627
Summa anläggningstillgångar 69 688 54 367 69 781
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 521 16 512 1 484
Likvida medel 294 0 220
Summa omsättningstillgångar 815 16 512 1 704
SUMMA TILLGÅNGAR 70 503 70 879 71 485
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Bundet eget kapital 285 285 285
Fritt eget kapital 11 170 13 525 14 142
Summa eget kapital 11 455 13 810 14 427
Långfristiga skulder 54 980 49 087 50 192
Kortfristiga skulder 4 068 7 982 6 866
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 70 503 70 879 71 485

Rörelsesegment översikt

Övrig information

Koncernen översikt

Moderbolaget

Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.

Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för niomånadersperioden om 409 MSEK (174) och ett resultat före skatt om –471 MSEK (-1 304). Moderbolaget investerade 148 MSEK (97) i anläggningstillgångar under niomånadersperioden och hade vid dess utgång 294 MSEK (0) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 56 (68).

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.

Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av delårsrapporten.

Koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper är i all väsentligt oförändrade jämfört med årsredovisningen 2019 och förändringar i IFRS standarder från 1 januari 2020 har inte haft någon materiell påverkan på denna kvartalsrapport.

Transaktioner med närstående

Det har under kvartalet inte förekommit några väsentliga transaktioner utöver den normala verksamheten mellan Intrum och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.

Marknadsutveckling och framtidsutsikter

I Intrums integrerade affärsmodell, bestående av kredithanteringstjänster och portföljinvesteringar, ser vi en god utveckling inom båda områdena även om 2020 präglas av stor makroekonomisk osäkerhet som på kort sikt påverkar våra kunders beslutsfattande. Mycket av grundarbetet har nu genomförts för att göra det möjligt för oss att påbörja en transformation av vår kredithanteringsverksamhet. Intrum kommer successivt att centralisera, standardisera och förbättra stora delar av inkassoprocessen. De åtgärder som vidtas inom detta område kommer att fortsätta att förbättra effektiviteten och stödja rörelsemarginalen framöver.

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunkturutvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IT och informationshantering, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med portföljinvesteringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrums årsredovisning 2019. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.

Ny segmentsindelning från 2020

För att återspegla Intrums tillväxt i södra Europa har ett tredje affärsområde skapats, bestående av Intrums marknader i södra Europa, parallellt med de befintliga affärsområdena Kredithanteringstjänster och Portföljinvesteringar. Från och med 2020 är Intrum därmed organiserad och rapporterar med tre affärsområden, nämligen Kredithanteringstjänster (CMS), Portföljinvesteringar (PI) och Strategiska marknader (Grekland, Italien och Spanien). Den tidigare indelningen i fyra geografiska regioner har tagits bort.

Verkligt värde på finansiella instrument

Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (portföljinvesteringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För flertalet av dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga

Q3 i korthet VD-kommentar

värdet. Utestående obligationer med ett redovisat värde per 30 september 2020 på totalt 45 743 MSEK (40 883) beräknas dock ha ett verkligt värde på 43 076 MSEK (41 277). Koncernen har även valutaterminer och andra finansiella tillgångar om 384 MSEK (363) samt finansiella skulder om 100 MSEK (146) värderade till verkligt värde via resultaträkningen.

Aktien

Intrums aktie är noterad på Nasdaq Stockholm Large Cap. Under perioden 1 juli–30 september 2020 har 29 590 089 aktier omsatts till ett värde om 6 317 MSEK, motsvarande 24 procent av totalt antal aktier vid slutet av perioden. Högsta betalkurs under perioden 1 juli–30 september 2020 var 238,20 kr (16 juli) och lägsta var 168,70 kr (1 juli). Periodens sista handelsdag, den 30 september 2020, uppgick kursen till 220,8 kr (senast betald). Under perioden 1 juli–30 september 2020 ökade Intrum aktiekurs med 27 procent medan Nasdaq OMX Stockholm ökade med 10procent.

Ägare

Kapital och
30 sep 2020 Antal aktier röster, %
Nordic Capital 57 728 956 47,4
AMF Försäkring & Fonder 9 624 328 5,7
Handelsbanken Fonder 5 439 138 4,5
Swedbank Robur Fonder 3 171 125 2,6
Vanguard 2 559 805 2,1
Första AP-fonden 2 294 409 1,9
TIAA - Teachers Advisors 1 756 663 1,5
Nordnet Pensionsförsäkring 1 848 475 1,5
C WorldWide Asset Management 1 486 999 1,2
Lannebo Fonder 1 200 000 1,0
Degroof Petercam 1 134 402 0,9
Avanza Pension 1 169 108 0,9
BlackRock 1 063 550 0,9
Folketrygdfondet 1 047 404 0,9
Folksam 1 060 833 0,8
Totalt, femton största ägare 89 876 467 74,2
Totalt antal aktier exklusive eget innehav 121 120 918

Källa: Modular Finance Holdings och Intrum

Bolaget har under perioden 13 mars 2020 till 15 april 2020 förvärvat 9 829 402 aktier i ett återköpsprogram. Den 2 juni 2020, i enlighet med årsstämmans beslut, drogs alla dessa aktier in. Bolagets ägde sedan tidigare 600 000 aktier, vilka nu utgör bolagets totala innehav av egna aktier, motsvarande 0,49 procent av totala antalet aktier och röster i bolaget. Dessa 600 000 aktier kan komma att överlåtas i framtiden för att infria åtaganden enligt incitamentsprogram för företagsledningen. Ingen utspädningseffekt beräknas för dessa aktier.

Eget innehav om 600 000 aktier ingår inte i antalet utestående aktier. Andelen svenskt ägande uppgick till 33,3 procent (institutioner 6,8 procentenheter, aktiefonder 16,4 procentenheter, privatpersoner 10,1 procentenheter).

Q3 i korthet VD-kommentar

Övrig

information Definitioner Om Intrum

Valutakurser

Slutkurs
30 sep
2020
Slutkurs
30 sep
2019
Snittkurs
juli–sep
2020
Snittkurs
juli–sep
2019
Snittkurs
jan–sep
2020
Snittkurs
jan–sep
2019
1 EUR=SEK 10,57 10,72 10,35 10,67 10,57 10,23
1 CHF=SEK 9,78 9,87 9,62 9,75 9,88 8,82
1 NOK=SEK 0,95 1,08 0,97 1,08 0,99 1,07
1 HUF=SEK 0,0289 0,0320 0,0292 0,0325 0,0309 0,0322

Händelser efter balansdagen

Den 18 oktober 2020 beslutade styrelsen för Intrum AB att utse Anders Engdahl som VD och koncernchef. Som tillförordnad ekonomi- och finansdirektör har Michael Ladurner utsetts.

Ytterligare information

Anders Engdahl , VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Michael Ladurner, Ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02 Viktor Lindeberg, Investor Relations, tel: 08-546 102 02

Michael Ladurner är kontaktperson enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.

Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 23 oktober 2020 kl. 08.00 CET.

Delårsrapport och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com

This interim report is also available in English.

Stockholm den 23 oktober 2020

Anders Engdahl VD och koncernchef

Granskningsrapport

Till styrelsen i Intrum AB (publ) org nr 556607-7581

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av den finansiella informationen i sammandrag (delårsrapporten) för Intrum AB (publ) per 30 september 2020 och den niomånadersperiod som slutade detta datum. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Koncernen översikt

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utfört av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har.

De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Stockholm den 23 oktober 2020 Ernst & Young AB

Jesper Nilsson Auktoriserad revisor Rörelsesegment översikt

Finansiella rapporter

Definitioner

Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal

Koncernens nettoomsättning

Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).

Rörelseresultat (EBIT)

Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.

Justerad nettoomsättning/omsättning

Nettoomsättning/omsättning exklusive portföljomvärderingar och andra jämförelsestörande poster.

Justerat rörelseresultat (EBIT)

Justerat rörelseresultat (EBIT) är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.

Justerad rörelsemarginal

Justerat rörelseresultat (EBIT) i förhållande till justerad nettoomsättning/omsättning.

Kassaflödesbaserad omsättning

Ett alternativt mått på omsättningen som inkluderar den justerade nettoomsättningen samt kassaflödena från inkasserade belopp och kassaflöde från joint ventures.

Externa intäkter

Intäkter från Intrums externa kunder samt omsättning från fastighetsverksamheten.

Interna intäkter

Avser huvudsakligen Intäkter som betalas av segmentet Portföljinvesteringar till Kredithanteringstjänster samt Strategiska Marknader för utfört inkasseringsarbete på de portföljer som Intrum äger.

EBITDA

EBITDA är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar.

Cash EBITDA

Cash EBITDA är det justerade rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt portföljavskrivningar. I tillägg justeras vinstbidraget från joint ventures bort och ersätts med det faktiska kassaflödet från joint ventures. För rullande 12 månader och helår adderas även proforma-justeringar.

Jämförelsestörande poster

Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Inkluderar bland annat portföljomvärderingar, omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än portföljinvesteringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivningskostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för flytt till nya kontorslokaler, uppsägnings- och rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Jämförelsestörande poster specificeras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.

Portföljinvesteringar

Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, investeringar i fastigheter samt i joint ventures vars verksamhet är att investera i portföljer med fordringar och fastigheter.

Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, avskrivningar och omvärderingar

Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens nettoomsättning hänförlig till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens avskrivning och omvärderingar. Avskrivningen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.

Avskrivningsskvot

Periodens avskrivning på portföljinvesteringar uttryckt som procentandel av inkasserat belopp.

Avkastning portföljinvesteringar

Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive verksamhet inom factoring och betalningsgarantier (finansiella tjänster), omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål. Definitionen av genomsnittligt bokvärde baseras på genomsnittet av kvartalen.

Förväntad återstående inkassering, ERC

Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar, inklusive Intrums förväntade kassaflöden från investering i joint ventures.

Kassaflöde från joint ventures

Det kassaflöde som Intrum erhållit i form av utdelningar från investeringar i icke-konsoliderade joint ventures.

Kassamultipel

Summan av förväntad återstående inkassering (ERC) på koncernens samtliga portföljinvesteringar, som andel av nuvarande bokvärdesbelopp.

Återinvesteringsnivå

Återinvesteringsnivå definieras som ERC för kommande 12 månader dividerat med senaste 12 månaders kassamultipel (över fyra kvartal på kvartalsbasis).

Organisk tillväxt

Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för portföljomvärderingar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Nettoskuld

Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

RTM

Förkortningen RTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.

Pro-forma justeringar

Verksamheter som förvärvats under perioden ingår på pro forma-basis under hela tolvmånadersperioden.

Nettoskuld/Cash EBITDA

Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens Cash EBITDA på rullande tolv månaders basis. Måtten beräknas enligt definition i koncernens låneavtal. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare. Nyckeltalet redovisas beräknat enligt de definitioner som anges i villkoren för koncernens revolverande syndikerade lånefacilitet, vilket bland annat innebär att resultatandelar i icke-konsoliderade joint ventures ingår bara till den del som resultatet delats ut till Intrum och att verksamheter som förvärvats under perioden ingår på pro formabasis under hela tolvmånadersperioden.

Valutajusterad förändring

När det gäller utvecklingen av omsättning och rörelseresultat exklusive omvärderingar för respektive region anges den procentuella förändringen jämfört med motsvarande period föregående år både i form av förändringen av respektive tal i svenska kronor och i form av en valutajusterad förändring där effekten av förändrade valutakurser har exkluderats. Den valutajusterade förändringen är ett mått på den utveckling av koncernens verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Om Intrum

Q3 i korthet VD-kommentar

Intrum är den branschledande leverantören av kredithanteringstjänster med närvaro på 24 marknader i Europa. Intrum hjälper företag att utvecklas genom att erbjuda lösningar som utformats för att förbättra företagens kassaflöde och långsiktiga lönsamhet samt genom att ta hand om deras kunder. En viktig del av bolagets mission är att se till att privatpersoner och företag får det stöd de behöver för att bli skuldfria. Intrum har cirka 10 000 engagerade medarbetare som hjälper cirka 80 000 företag runt om i Europa. Under 2019 hade bolaget intäkter på 16,0 miljarder kronor. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm och Intrum-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm. Mer information finns på www.intrum.com.

Rörelsesegment översikt

Finansiella rapporter

Övrig

Affärsmodell

Vi ser till att företag får betalt genom att erbjuda två typer av tjänster. Kredithanteringstjänster med fokus på sena betalningar, det vill säga inkasso, samt köp av portföljer med förfallna fordringar. Utöver detta erbjuder vi ett komplett utbud av tjänster som täcker företags hela kredithanteringskedja.

Koncernen översikt

Intrum som investering

Växande marknad – Marknaden för våra tjänster växer. Genom digitalisering ökar kreditförsäljningen, marknaden konsolideras och nya typer av fordringar säljs då företag och banker i högre utsträckning vill fokusera på sin kärnverksamhet.

Marknadsledande position – Intrum är branschledande i Europa med närvaro i 24 länder. Dessutom har vi samarbetspartners i ytterligare cirka 160 länder. Tack vare vår storlek kan vi samarbeta med våra uppdragsgivare över flera marknader, vi har en bred kunskap som spänner över många branscher och vi har möjlighet att investera i ny teknologi och innovativa lösningar.

Ett komplett utbud – Intrum har ett komplett utbud av kredithanteringstjänster som täcker företags hela kredithanteringskedja.

Stort förtroende och 100 års erfarenhet – Vårt arbete kan enbart bedrivas om vi har uppdragsgivarens fulla förtroende och bedriver vår verksamhet med etik och respekt för slutkunden. 100 års erfarenhet visar på styrkan i vår syn på affärer och vår affärsmodell, och vi bygger långsiktiga partnerskap med våra uppdragsgivare.

Intrum leder vägen till en sund ekonomi – En fungerande kreditmarknad är en förutsättning för att näringslivet och därmed hela samhället fungerar. Intrum fyller en viktig funktion i detta sammanhang.

Finansiell kalender 2020

23 oktober 2020, delårsrapport för tredje kvartalet

18 november 2020, kapitalmarknadsdag

28 januari 2021, bokslutskommuniké 2020

29 april 2021, delårsrapport för första kvartalet

29 april 2021, årsstämma

Intrum AB (publ) Sicklastråket 4, Nacka 105 24 Stockholm, Sverige Tel +46 8 546 10 200 Fax +46 8 546 10 211 www.intrum.com [email protected]