AI assistant
Intrum — Interim / Quarterly Report 2018
Jul 24, 2018
2930_ir_2018-07-24_860f1cdc-3590-4a1a-95cb-fd3372d94027.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Delårsrapport januari-juni 2018
Delårsrapport januari-juni 2018
Andra kvartalet 2018
- Koncernens nettoomsättning andra kvartalet 2018 ökade till 3 630 MSEK (1796). Pro forma för andra kvartalet 2017 var nettoomsättningen 3 204 MSEK.
- Rörelseresultatet förbättrades till 1 240 MSEK (476). Proforma för andra kvartalet 2017 var rörelseresultatet 865 MSFK.
- Rörelseresultatet om 1 240 MSEK inkluderar engångsposter (NRI's) om -173 MSEK (pro forma föregående år -192 MSEK), jämförelsestörande poster om 218 MSEK (pro forma föregående år 0 MSEK) och omvärderingar om -1 MSEK (pro forma föregående år 64 MSEK). Rörelseresultatet exklusive engångsposter, jämförelsestörande poster och omvärderingar ökade därför till 1196 MSEK (proforma föregående år 993 MSEK).
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 701 MSEK (98), och resultatet per $\bullet$ aktie var 5.33 SEK (1.32).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade till 1 679 MSEK (703).
- Det redovisade värdet av portföljinvesteringar har ökat med 7 procent sedan slutet av föregående kvartal. Kvartalets portföljinvesteringar uppgick till 2 385 MSEK (pro forma föregående år 1 287). Avkastningen på portföljinvesteringar var 15 procent (pro forma föregående år 17 procent).
- Inom Kredithantering var omsättningstillväxten på pro forma-basis 16 procent (6 procent exlusive jämförelsestörande poster), och verksamhetsmarginalen ökade till 34 procent (28 procent exklusive engångsposter och jämförelsestörande poster).
Pro forma
Samgåendet med Lindorff genomfördes den 27 juni 2017. Lindorff ingår därför i koncernens resultaträkning och balansräkning sedan andra kvartalet 2017. Jämförelsetal benämnda "pro forma" innebär att de redovisas med Lindorff konsoliderat sedan den 1 januari 2016. I samband med samgåendet åtog sig Intrum Justitia att avyttra sina norska dotterföretag samt Lindorffs svenska, finska, danska och estniska dotterföretag. Dessa dotterföretag har avyttrats under andra kvartalet 2018, och redovisas därför som avvecklade verksamheter.
Kvartal 2
20%
Kvartalets ökning i rörelseresultat exklusive engångsposter, jämförelsestörande poster och omvärderingar
$7%$
Kvartalets förändring av bokfört värde på portföljinvesteringar
15%
Kvartalets avkastning på portföljinvesteringar
28%
Kvartalets verksamhetsmarginal exklusive engångsposter och jämförelsestörande poster, för Kredithantering
2,4 miljarder SEK
Kvartalets investeringar i portföljer
| MSEK | April-juni | April-juni | Pro forma April-juni |
Pro forma Förändring |
Jan-juni | Jan-juni | Pro forma Jan-juni |
Pro forma Förändring |
Helår | Pro forma Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2018 | 2017 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | % | 2017 | 2017 |
| Nettoomsättning Därav nettoomsättning i Euro (%) |
3630 64 |
1796 49 |
3 2 0 4 63 |
13 | 6745 61 |
3 3 4 7 50 |
6 1 3 2 61 |
10 | 9433 56 |
12 219 59 |
| Cash EBITDA EBITDA EBIT Därav EBIT i Euro (%) |
2596 1593 1240 66 |
995 518 476 34 |
1843 1088 865 50 |
41 46 43 |
4544 2667 2 1 3 7 61 |
2006 1027 944 41 |
3579 2093 1706 54 |
27 27 25 |
5953 3165 2728 52 |
7526 4 2 3 1 3 4 8 9 57 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT Engångsposter (NRI's) i finansnettot Jämförelsestörande poster Avskrivningar på kundrelationer Omvärderingar av portföljinvesteringar |
$-173$ о 218 $-288$ -1 |
$-163$ $-316$ $\mathbf 0$ $-7$ 41 |
$-192$ $-316$ $\Omega$ n/a 64 |
$-262$ 0 218 $-378$ 12 |
$-180$ $-316$ $\circ$ $-13$ 40 |
$-282$ $-316$ $\mathbf 0$ n/a 105 |
$\Omega$ | $-397$ $-316$ 25 $-209$ -3 |
$-499$ $-316$ 25 $-362$ 63 |
|
| Cash EBITDA exkl NRI's EBITDA exkl NRI's EBIT exkl NRI's EBIT exkl NRI's, jämförelsestörande poster och omvärderingar |
2769 1766 1413 1196 |
1158 681 639 598 |
2035 1280 1057 993 |
36 38 34 20 |
4806 2929 2399 2169 |
2186 1207 1124 1084 |
3861 2 3 7 5 1988 1883 |
24 23 21 15 |
6350 3562 3 1 2 5 3103 |
8025 4730 3988 3900 |
| Periodens resultat | 701 | 98 | $-17$ | 1065 | 445 | 261 | 1503 | 1318 | ||
| CMS-tillväxt, % CMS verksamhetsmarginal exkl NRI's, % |
16 34 |
18 26 |
n/a 30 |
9 30 |
16 25 |
n/a 29 |
63 26 |
16 28 |
||
| Förväntad framtida inkassering, ERC Portföliinvesteringar Bokfört värde portföljinvesteringar Avkastning på portföljinvesteringar exkl NRI, % |
49 313 2385 24 244 15 |
40 006 835 18748 20 |
40 006 1287 18748 17 |
23 85 29 |
49 313 3758 24 24 4 15 |
40 006 3 2 0 9 18748 19 |
40 006 3809 18748 17 |
23 -1 29 |
44 603 7170 21 14 9 16 |
44 603 7804 21 1 4 9 16 |
| Nettoskuld/pro forma Cash EBITDA exkl NRI's |
3,9 | 3,9 | n/a | 3,9 | 3,9 | n/a | 4,1 | n/a |
Kommentar från VD och koncernchef Mikael Ericson
Jag är mycket nöjd med resultatet för det andra kvartalet 2018. Vår positiva utveckling från början av året fortsätter och vi ser även goda möjligheter framöver. Detta framgår tydligt av det underliggande rörelseresultatet, som ökar med 20 procent.
Portföljinvesteringar, som utgör halva vår verksamhet, fortsätter att leverera en uthållig omsättningstillväxt med en hög nivå på kvartalets investeringar, 2,4 miljarder kr. Samtidigt, och ännu viktigare, bibehåller vi en god avkastningsnivå, 15 procent, genom att fokusera på prisdisciplin och fortsatt goda inkasseringsresultat. Vi gör även framsteg inom Kredithantering, där synergivinster och kostnadsbesparingar börjar få effekt. Den underliggande omsättningen ökar med 2 procent och verksamhetsmarginalen ökar till 28 procent från 25 procent, under årets andra kvartal. Samtidigt har vi fortsatta utmaningar framför allt i Spanien, där omsättningen är pressad, vilket medför att vi kommer att vidta åtgärder för att minska kostnaderna ytterligare med syfte att undvika sjunkande marginaler.
Integrationen efter samgåendet med Lindorff fortsätter gå bra och samlokaliseringar, stängning av kontor samt personalminskningar är snart genomförda i alla berörda länder. Vid halvårsskiftet har vi uppnått synergivinster om 380 MSEK på årsbasis, och räknar med att kunna uppnå den tidigare utlovade fullständiga synergivinsten i tid och till förväntad kostnad.
Andra halvåret 2018 blir utan tvekan en tid av intensiv aktivitet inom marknaden för köp av förfallna fordringar i Europa, med flera stora förväntade transaktioner som avspeglar det generellt stora utbudet på portfölier att köpa. Mot bakgrund av vårt starka kassaflöde och finansiering är vi trygga med att vi kommer att kunna förhandla fram attraktiva förvärv med framtida god avkastning, vilket kommer att understödja våra målsättningar både vad gäller långsiktig tillväxt och minskad skuldsättning. Vidare fortgår de detalierade förberedelserna för genomförandet av vårt strategiska partnerskap med Banca Intesa Sanpaolo som planerat, och portföljen utvecklas som förväntat mycket väl. Det nära samarbetet mellan oss och Banca Intesa Sanpaolo har varit fruktsamt och vi räknar med att slutligt stänga transaktionen under fjärde kvartalet som planerat.
Efter kvartalets slut genomfördes vårt första förvärv i Brasilien, vilket kommer att ge oss möjlighet att utforska och bygga kunskap om den marknaden.
I slutet av maj publicerade vi vår årliga European Payment Report, som bland annat visade att en ekonomi i tillväxt leder till minskande kreditförluster bland Europas företag. Denna årliga rapport, som noga kartlägger rättvisa betalningsvillkor, är en av flera viktiga insatser vi gör för att främia det som vi kallar en sund ekonomi.
Vi räknar med fortsatt hög aktivitet på marknaden under resten av året. Vi har en välfylld lista med både investeringsmöjligheter för portföljer och möjligheter inom Kredithantering. Därför är vi säkra på att kunna dra nytta av vår robusta konkurrenskraft, breda och diupa marknadsnärvaro. och att vtterligare förbättra vår fundamentalt starka inkassoverksamhet och därigenom bygga vidare på vår goda utveckling hittills i år, på väg mot vår målsättning för 2020.
Koncernen
| MSEK om inte annat anges |
April-juni 2018 |
April-juni 2017 |
Pro forma April-juni 2017 |
Pro forma Förändring % |
Jan-juni 2018 |
Jan-juni 2017 |
Pro forma Jan-juni 2017 |
Pro forma Förändring % |
Helår 2017 |
Pro forma Helår 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3630 | 1796 | 3 2 0 4 | 13 | 6745 | 3 3 4 7 | 6 1 3 2 | 10 | 9 4 3 3 | 12 219 |
| EBIT | 1 240 | 476 | 865 | 43 | 2 1 3 7 | 944 | 1706 | 25 | 2728 | 3489 |
| Cash EBITDA exkl NRI's | 2769 | 1158 | 2035 | 36 | 4806 | 2186 | 3861 | 24 | 6 3 5 0 | 8 0 2 5 |
| EBITDA exkl NRI's | 766 | 681 | 280 | 38 | 2929 | 1 207 | 2375 | 23 | 3562 | 4730 |
| EBIT exkl NRI's | 1413 | 639 | 1057 | 34 | 2399 | 1 1 2 4 | 1988 | 21 | 3125 | 3988 |
| Finansnetto | $-344$ | $-358$ | $-883$ | $-61$ | $-667$ | $-404$ | $-1.373$ | $-51$ | $-404$ | $-1942$ |
| Skatt | $-194$ | $-21$ | $-59$ | $-320$ | $-105$ | $-183$ | $-105$ | $-467$ | ||
| Periodens resultat | 701 | 98 | $-17$ | 1065 | 445 | 261 | 445 | 1318 |
Omsättning och rörelseresultat
Koncernens nettoomsättning under det andra kvartalet ökade till 3 630 MSEK (1 796). Pro forma för andra kvartalet 2017 var nettoomsättningen 3 204 MSEK. Koncernens rörelseresultat för det andra kvartalet förbättrades till 1 240 MSEK (476). Ökningen av omsättning och rörelseresultat beror främst på samgåendet med Lindorff. Pro forma för andra kvartalet 2017 var rörelseresultatet 865 MSEK. Rörelseresultatet om 1 240 MSEK inkluderar engångsposter (NRI's) om -173 MSEK (pro forma föregående år -192 MSEK), jämförelsestörande poster om 218 MSEK (pro forma föregående år 0 MSEK) och omvärderingar om -1 MSEK (pro forma föregående år 64 MSEK). Rörelseresultatet exklusive engångsposter, jämförelsestörande poster och omvärderingar ökade därför till 1 196 MSEK (proforma föregående år 993 MSEK).
Utfallet för koncernens regioner samt verksamhetsområden redovisas nedan i mer detalj.
Finansnetto
Kvartalets finansnetto uppgick till -344 MSEK (-358). Räntenettot för kvartalet uppgick till -289 MSEK (-30). Kursdifferenser ingår i finansnettot med -5 MSEK (0), övriga finansiella poster ingår med -50 MSEK (-328). Övriga finansiella poster under andra kvartalet föregående år inkluderade engångskostnader i samband med koncernens omfinansiering om -316 MSEK. Räntenettot samt övriga finansiella poster har påverkats negativt av högre upplåning för att finansiera samgåendet med Lindorff.
Skatt
Kvartalets resultat belastas med 22 procent skatt. Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' angående bedömning av framtida skattekostnad.
Kassaflöde och investeringar
| MSEK om inte annat anges |
April-juni 2018 |
April-juni 2017 |
Jan-juni 2018 |
Jan-juni 2017 |
Helår 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten Kassaflöde från investeringsverksamheten Summa kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten |
1679 $-2865$ $-1186$ |
703 $-313$ 390 |
3 1 2 7 2765 5892 |
1398 $-2465$ $-1067$ |
4 5 3 5 $-7547$ $-3012$ |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten exkl likvida medel i förvärvade bolag |
$-2865$ | $-1278$ | 3165 | $-3439$ | $-8,585$ |
| Summa kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten exkl likvida medel i förvärvade bolag |
$-1186$ | $-575$ | 6 2 9 2 | $-2041$ | -4 050 |
Kassaflödet från den löpande verksamheten ökade under det andra kvartalet till 1679 MSEK (703). Ökningen är hänförlig till ökade kassaflöden genom samgåendet med Lindorff.
Finansiering
| MSEK | $30$ jun | 30 jun | Förändring |
|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2018 | 2017 | % |
| Nettoskuld Nettoskuld/pro forma Cash EBITDA exkl NRI's |
35 265 3,9 |
34 254 3,9 |
3 |
| Eget kapital | 23 150 | 21 1 9 8 | 9 |
| Likvida medel | 968 | 1 335 | -27 |
Koncernens nettoskuld har minskat med cirka 2 miljarder SEK sedan årsskiftet. Försäljningslikvid har mottagits för Intrum Justitias tidigare dotterföretag i Norge samt Lindorffs tidigare dotterföretag i Sverige, Danmark, Finland och Estland då försäljningstransaktionen avslutades den 20 mars 2018, men å andra sidan har utbetalningar gjorts för årets aktieutdelning samt investeringar i portföljer och joint venture.
Nettoskuld i relation till proforma rullande 12 månaders justerat Cash EBITDA uppgick per kvartalets slut till 3,9. Denna relation är beräknad genom att ställa koncernens aktuella nettoskuld per kvartalsskiftet i relation till pro forma Cash EBITDA inklusive verksamheter under avyttring och inklusive ett beräknat Cash EBITDA under hela perioden för större förvärvade enheter under perioden, samt exklusive engångsposter, NRI's. Nettoskuld i relation till proforma rullande 12 månaders justerat Cash EBITDA har ökat under det andra kvartalet med cirka 0,1.
I slutet av juni utfärdade Intrum en tvåårig, icke säkerställd obligation om 1 miljard kronor, på STIBOR 3m +190 baspunkter. Obligationerna utfärdas med likviddag i juli i det existerande svenska MTN-programmet och kommer att noteras på Nasdaq Stockholm. Medlen kommer att användas i bolagets löpande verksamhet.
Samgåendet med Lindorff genomfördes den 27 juni 2017 genom en apportemission där Intrum Justitia AB ställde ut 59 193 594 nya Intrum-aktier, i utbyte mot samtliga aktier i Lock TopCo AS, som är moderbolag i Lindorff-koncernen. Antalet utestående aktier i Intrum under senare delen av 2017 var därmed 131 541 320 aktier. Under andra kvartalet 2018 har 250 000 aktier återköpts för 56 MSEK. Genomsnittligt antal utestående aktier under andra kvartalet 2018 var därmed 131 491 591 och genomsnittligt antal utestående aktier under andra kvartalet 2017 var 74 299 163.
Goodwill
Koncernens goodwill uppgick till 31 783 MSEK per den 30 juni 2018, att jämföra med 29 565 MSEK per den 31 december 2017. Av ökningen är 169 MSEK hänförligt till justering av förvärvsanalysen från samgåendet med Lindorff, 8 MSEK till nya förvärv under halvåret, och 2041 MSEK till valutakursdifferenser.
Regioner
Norra Europa
| MSEK | April-iunil 2018 |
Pro forma April-juni 2017 |
Pro forma Förändring ℅ |
Ex valuta ℅ |
Jan-iuni 2018 |
Pro forma Jan-iuni 2017 |
Pro forma Förändring % |
Ex valuta | Pro forma Helår 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar EBIT exklusive omvärderingar och NRI's EBIT-marginal exklusive omvärderingar och NRI's, % |
020 400 39 |
983 380 39 |
935 688 36 |
1 910 678 35 |
3827 402 37 |
Omsättning och rörelseresultat på pro forma-basis ligger marginellt högre än förra året efter justering för valutaeffekter. Resultatförbättringen förklaras främst av organisk tillväxt inom Kredithantering.
Central- & Östeuropa
| MSEK | April-iuni 2018 |
Pro forma April-juni 2017 |
Pro forma Förändring |
Ex valuta | Jan-iuni 2018 |
Pro forma Jan-iuni 2017 |
Pro forma Förändring |
Ex valuta | Pro forma Helår 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 903 | 836 | 759 | 1 610 | 3 2 3 3 | ||||
| EBIT exklusive omvärderingar och NRI's | 361 | 322 | 12 | 660 | 587 | 12 | 1 1 1 7 | ||
| EBIT-marginal exklusive omvärderingar och NRI's. % |
40 l | 39 | 38 | 36 | 35 |
På pro forma-basis fortsätter båda verksamhetsområdena sin starka utveckling som stödjer tillväxten i omsättning och resultat. Resultatet stöds av en större investeringsportfölj och marginalförbättringar från operativ överlägsenhet. Höga investeringsnivåer under kvartalet kommer främst från stora portföljförvärv i Grekland och Ungern.
Väst- & Sydeuropa
| MSEK | April-juni 2018 |
Pro forma April-juni 2017 |
Pro forma Förändring |
Ex valuta | Jan-juni 2018 |
Pro forma Jan-juni 2017 |
Pro forma Förändring |
Ex valuta | Pro forma Helår 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar EBIT exklusive omvärderingar och NRI's EBIT-marginal exklusive omvärderingar och NRI's, % |
745I 186 25 |
613 97 16 |
22 91 |
16 86 |
433 372 26 |
1135 200 18 |
26 86 |
81 | 2391 522 22 |
På pro forma-basis understöddes tillväxten av en större investeringsportfölj och av goda inkasseringsresultat i hela regionen samt av en engångsökning genom förvärvet av det italienska företaget CAF under fjärde kvartalet 2017, som ökar både omsättning och resultat. Intrums strategiska partnership med Banca Intesa Sanpaolo påverkar inte resultatet förrän transaktionen genomförs. Intrums inbetalningar till joint venture-bolaget, främst avseende en förskottsbetalning för portföljen, redovisas i balansräkningen och kassaflödet, medan alla kostnader för extern finansiering av transaktionen aktiveras och kommer att betalas senare av joint venture-bolaget. Transaktionskostnader för förvärvet ingår i gemensamma kostnader som en jämförelsestörande post (NRI).
Spanien
| MSEK | April-juni 2018 |
Pro forma April-juni 2017 |
Pro forma Förändring |
Ex valuta | Jan-juni 2018 |
Pro forma Jan-juni 2017 |
Pro forma Förändring |
Ex valuta | Pro forma Helår 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar EBIT exklusive omvärderingar och NRI's EBIT-marginal exklusive omvärderingar och NRI's. % |
9631 467 48 |
708 195 28 |
36 139 |
31 136 |
606 667 42 |
372 418 30 |
60 | 54 | 2 705 883 33 |
Resultatet på pro forma-basis påverkas av en jämförelsestörande post om 401 MSEK i samband med ersättning för ett stort kundkontrakt som avslutats i förtid och -183 MSEK för nedskrivning
av det redovisade värdet av kundrelationer för ett kundkontrakt med Sabadell. Rörelseresultatet exklusive dessa jämförelsestörande poster ökade med 28 procent. Den starka tillväxten i rörelseresultatet exklusive jämförelsestörande poster jämfört med en relativt svag jämförelseperiod döljer tillfälligt effekten av att flera förvärvade kundkontrakt börjar klinga av. Samtidigt påverkas resultatet positivt av tillväxten i investeringsportföljen och av effekter från kostnadsbesparingar som meddelades under första kvartalet.
Den positiva jämförelsestörande posten om 401 MSEK utgör ersättning för förlorade framtida intäkter och har därmed en långsiktigt neutral resultateffekt för koncernen. Den negativa jämförelsestörande posten om -183 MSEK avser en nedskrivning av ett förvärvat kundkontrakt där det redovisade värdet inte längre stöds av förväntade framtida kassaflöden. Kontraktet innehåller ett väsentligt sämre avtalsmässigt skydd för koncernen än andra förvärvade kundkontrakt i Spanien.
Verksamhetsområden
Kredithantering
| MSEK | April-junil 2018 |
Pro forma April-juni 2017 |
Pro forma Förändring |
Ex valuta | Jan-juni 2018 |
Pro forma Jan-juni 2017 |
Pro forma Förändring |
Ex valuta | Pro forma Helår 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning Verksamhetsresultat exkl NRI's Verksamhetsmarginal exkl NRI's, % |
2651 905 34 |
2 292 684 30 |
16 32 |
29 | 4860 453 30 |
4 4 4 5 1269 29 |
14 | 8 8 5 2 2 4 7 5 28 |
Omsättnings- och resultatökningen på pro forma-basis påverkas positivt av nettoeffekten av stora positiva och negativa jämförelsestörande poster i Spanien. Underliggande, exklusive valutaeffekter, ökar omsättningen marginellt och verksamhetsresultatet minskar marginellt. De flesta enheterna utvecklas väl, med förbättrade inkassoresultat och kostnadseffektivitet som understödjer omsättningstillväxten, medan nedgången i underliggande volymer i Spanien dämpar den sammantagna tillväxttakten. Verksamhetsmarginalen för kvartalet, exklusive engångsposter (NRI's) och jämförelsestörande poster är 28 procent, vilket är 3 procentenheter högre än under första kvartalet, men fortfarande något lägre än föregående år. Synergivinster från integrationen med Lindorff och operationella effektivitetshöjande åtgärder börjar bidra, och förväntas öka mer framöver. Den organiska tillväxten i för extern Kredithantering var -1 procent.
Finansiella tjänster
| MSEK | April-juni 2018 |
Pro forma April-juni 2017 |
Pro forma Förändring ℅ |
Ex valuta % |
Jan-juni 2018 |
Pro forma Jan-juni 2017 |
Pro forma Förändring ℅ |
Ex valuta | Pro forma Helår 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 588 | 1462 | $\circ$ | 4 | 3096 | 2742 | 13 | 5506 | |
| Verksamhetsresultat exkl NRI's | 882 | 755 | 17 | 12 | 709 | 1451 | 18 | 14 | 2946 |
| Verksamhetsmarginal exkl NRI's, % | 56 | 52 | 55 | 53 | 54 | ||||
| Förväntad framtida inkassering, ERC | 49 313 | 40 006 | 23 | 49 313 | 40 006 | 23 | 44 603 | ||
| Portföljinvesteringar | 2 3 8 5 | 1 2 8 7 | 85 | 3758 | 3809 | $\overline{\phantom{0}}$ | 7170 | ||
| Redovisat värde av portföljer | 24 244 | 18748 | 29 | 24 244 | 18748 | 29 | 21149 | ||
| Avkastning portföljinvesteringar, % | 15 | 17 | 15 | 17 | 16 |
Ökningen av verksamhetsresultat på pro forma-basis förklaras främst av det större portföljvärdet. Tillväxten på pro forma-basis i portföljinvesteringar kombinerad med prisdisciplin och starka inkasseringsresultat ledde till ännu ett kvartal med en stark finansiell utveckling för verksamhetsområdet. Verksamhetsresultatet ökade med 12 procent exklusive valutaeffekter, och med 23 procent exklusive omvärderingar och valutaeffekter. Det redovisade värdet på portföljinvesteringar har ökat med 7 procent sedan slutet av första kvartalet, och med 29 procent sedan halvårsskiftet förra året. Den relativt höga investeringsnivån för kvartalet förklaras av några stora förvärv i Grekland och Ungern, men också av en diversifierad samling av mellanstora
portföljer som köpts både i mogna marknader och tillväxtmarknader. Avkastningen på portföljinvesteringar uppgick till 15 procent. De stora portföljer i Grekland och Ungern som köptes i slutet av kvartalet har ännu inte bidragit med något resultat, men ingår i det bokförda värdet vid kvartalets slut, och drar därför tillfälligt ned avkastningen marginellt.
Gemensamma kostnader
Gemensamma kostnader minskade med 15 MSEK jämfört med föregående kvartal, då synergivinsterna från integrationen med Lindorff börjat visa sig och kostnaderna för gemensamma aktiviteter på koncernnivå normaliserats som förväntat.
Skattemässiga bedömningar
Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20-25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.
Moderbolaget
Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisade en nettoomsättning för halvåret om 88 MSEK (48) och ett resultat före skatt om 2 382 MSEK (-849). Moderbolaget investerade 7 MSEK (0) i anläggningstillgångar under halvåret och hade vid dess utgång 68 MSEK (321) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 72 (55).
Transaktioner med närstående
Det har under kvartalet inte i övrigt förekommit några väsentliga transaktioner mellan Intrum och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.
Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av delårsrapporten.
Koncernen tillämpar IFRS 5 Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter. Koncernen var av konkurrensskäl skyldig att inom en viss tid efter samgåendet med Lindorff avyttra Intrum Justitias dotterföretag i Norge samt Lindorffs dotterföretag i Sverige, Finland, Danmark och Estland. I enlighet med IFRS 5 redovisas nettoresultatet efter skatt i dessa företag på egen rad i koncernens resultaträkning, periodens resultat från avvecklade
verksamheter efter skatt. Jämförelsetalen för tidigare perioder omräknas på motsvarande sätt. Tillgångar och skulder redovisas på egna rader i koncernens balansräkning, tillgångar och skulder i verksamhet som innehas för försäljning, från och med det tillfälle då koncernen åtog sig att sälja bolagen. I enlighet med IFRS 5 räknas jämförelsetalen i balansräkningarna för tidigare perioder inte om.
Från 1 januari 2018 tillämpar koncernen IFRS 9 Finansiella instrument. Koncerns redovisningsprinciper har därmed ändrats vad avser Portföljinvesteringar, på så sätt att koncernens tidigare begränsning att de aldrig kunde uppvärderas till ett högre värde än anskaffningsvärdet har tagits bort. Effekten är en ökning av det redovisade värdet per 1 januari 2018 om 53 MSEK och en ökning av eget kapital om 50 MSEK. I enlighet med det undantag som anges i IFRS 9 har jämförelsetal för tidigare perioder inte räknats om. I samband med införande av IFRS 9 har även IAS 1 Utformning av finansiella rapporter justerats, varför intäkter på portföljinvesteringar enligt effektivräntemetoden samt positiva och negativa omvärderingar numera redovisas på egna rader i koncernens resultaträkning.
Från 1 januari 2018 tillämpas även IFRS 15 Intäkter från kontakt med kunder. Införandet av IFRS 15 har dock inte haft någon väsentlig inverkan på koncernens resultat eller finansiella ställning. Enligt IFRS 15 ska koncernens intäkter specificeras i de finansiella rapporterna uppdelat på kategorier. Intrum redovisar intäkterna uppdelade på geografisk region, verksamhetsområde och intäktsslag. Se tabeller under rubriken 'Rörelsesegment'.
Koncernen förbereder sig för införandet at IFRS 16 Leasingavtal som träder i kraft 2019. Se även Not 1 i årsredovisningen för år 2017.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunkturutvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IToch informationshantering, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med köp av fordringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrums årsredovisning 2017. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
Samgående med Lindorff
Den 27 juni 2017 slutfördes sammanslagningen mellan Intrum Justitia och Lindorff, och Lock TopCoAS (moderbolag i Lindorff-koncernen) med samtliga dotterbolag ägs sedan dess Intrum AB (publ). Försäljningen av Lindorffs verksamhet i Danmark, Estland, Finland och Sverige samt Intrums verksamhet i Norge, som var ett villkor för EU-kommissionens godkännande av transaktionen, slutfördes den 20 mars 2018.
Samgåendet genomfördes genom en apportemission där Intrum AB ställde ut 59 193 594 nya Intrum-aktier, med ett totalt marknadsvärde om 17 332 MSEK, i utbyte mot samtliga aktier i Lock TopCo AS.
Den preliminära förvärvsanalysen som Intrum upprättade vid samgåendet har justerats till följande slutliga förvärvsanalys. En förändring från den tidigare upprättade preliminära
förvärvsanalysen är att eventualförpliktelser avseende vissa av Lindorffs pågående rättstvister och skattetvister vid transaktionstillfället redovisas som kortfristiga skulder och avsättningar i den slutliga förvärvsanalysen. Drollmin är fär är nonolug från i uni 2017 – Cluttig fär är nonolug från i uni 2010
| Preliminar lorvary sanalys lian juni 2017 | Sidulg forvary sanalys from juni 2018 | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| (MSEK) | Redovisat värde föreförvärvet |
Justeringar till verkligt värde | Verkligt värde | Justeringar till verkligt värde | Verkligt värde |
| Immateriella tillgångar | 19 0 0 1 | $-15248$ | 3753 | $-16072$ | 2929 |
| Databas med kreditinformation | 0 | 261 | 261 | ||
| Materiella tillgångar | 138 | 138 | 138 | ||
| Portföljinvesteringar | 7826 | 7826 | $-34$ | 7792 | |
| Övriga anläggningstillgångar | 508 | 334 | 842 | 489 | 997 |
| Omsättningstillgångar | 1778 | 1778 | 89 | 1867 | |
| Kassa och bank | 684 | 684 | 684 | ||
| Tillgångar för försäljning | 5 184 | 5 184 | 5 184 | ||
| Långfristiga skulder | $-22940$ | $-1392$ | $-24332$ | $-1408$ | $-24348$ |
| Kortfristiga skulder och avsättningar | $-2047$ | $-2047$ | $-155$ | $-2202$ | |
| Skulder i verksamhet för försäljning | $-3091$ | $-3091$ | $-3091$ | ||
| Nettotillgångar | 7 0 4 1 | $-16306$ | $-9265$ | $-16830$ | -9789 |
| Förvärvspris | 17 3 3 2 | 17332 | |||
| Goodwill | 26 5 97 | 27 121 | |||
| Därav i verksamhet för försäljning | 4 2 5 5 | 1826 | |||
| Därav i kvarvarande verksamhet | 22342 | 25 2 95 | |||
Partnerskap med Banca Intesa Sanpaolo
I enlighet med beskrivning i delårsrapporten för första kvartalet har Intrum i april ingått ett avtal om partnerskap med den italienska banken Banca Intesa Sanpaolo, som bidrar med en inkassoavdelning med 600 anställda samt en portfölj med förfallna fordringar som kommer att ägas tillsammans med andra investerare. Intrums nettoinvestering beräknas bli 670 MEUR.
Transaktionen förutsätter myndighetsgodkännanden, och förväntas genomföras under november. Den kommer att utgöra ett viktigt bidrag till Intrums planerade portföljinvesteringar och förvärvsstrategi för 2018 och stöder koncernens ambitioner för lönsam tillväxt.
Under andra kvartalet har Intrum gjort tillskott till det samägda bolaget att användas bl a till förskottsbetalning för portföljinvesteringen. I balansräkningen redovisas 1726 MSEK som andelar i joint ventures.
Händelser efter periodens utgång
I juli förvärvades en aktiemajoritet om 51 procent i det brasilianska kredithanteringsbolaget iPlatform för en köpeskilling om 3,6 miljoner USD. Bolaget kommer att namnändras till Intrum.
Presentation av delårsrapporten
Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Mikael Ericson samt tf finansdirektör Thomas Moss i en telefonkonferens med start den 24 juli kl 9.00. Presentationen kan även följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring 08-506 395 49 (SE), +44 20 300 898 17 (UK), eller +1-855-831-5947 (USA).
Ytterligare information
Mikael Ericson, VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Thomas Moss, tf finansdirektör, tel: 08-546 102 02
Thomas Moss är kontaktperson enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.
Informationen i denna halvårsrapport är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 24 juli 2018 kl. 7.00 CET.
Finansiell kalender 2018
26 oktober 2018, delårsrapport för tredje kvartalet 30 januari 2019, bokslutskommuniké för helåret
Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 24 juli 2018
| Per E. Larsson | Magnus Yngen | Hans Larsson |
|---|---|---|
| Styrelseordförande | Vice styrelseordförande | Styrelseledamot |
| Kristoffer Melinder | Andreas Näsvik | Magdalena Persson |
| Styrelseledamot | Styrelseledamot | Styrelseledamot |
| Synnöve Trygg | Fredrik Trägårdh | Ragnhild Wiborg |
| Styrelseledamot | Styrelseledamot | Styrelseledamot |
Mikael Ericson
VD och koncernchef
Delårsrapporten har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
Om Intrum-koncernen
Intrum är den branschledande leverantören av kredithanteringstjänster med närvaro på 24 marknader i Europa. Intrum hjälper företag att utvecklas genom att erbjuda lösningar som utformats för att förbättra företagens kassaflöde och långsiktiga lönsamhet samt genom att ta hand om deras kunder. En viktig del av bolagets mission är att se till att privatpersoner och företag får det stöd de behöver för att bli skuldfria. Intrum har över 8 000 engagerade och medkännande medarbetare som hjälper cirka 80 000 företag runt om i Europa. Under 2017 hade bolaget proformaintäkter på 12,2 miljarder kronor. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm och Intrum-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm. Mer information finns på www.intrum.com.
FINANSIELLA RAPPORTER
KONCERNENS RESULTATRÄKNING
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
| 2018 | 2017 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | |
| Intäkter från kunder | 2091 | 843 | 1773 | 3735 | 1648 | 3 4 4 1 | 6834 |
| Intäkt på portföljinvesteringar enligt | 1540 | 912 | 1368 | 2998 | 1659 | 2586 | 5322 |
| effektivräntemetoden | |||||||
| Positiva omvärderingar av | 216 | 78 | 100 | 261 | 133 | 198 | 398 |
| portföljinvesteringar | |||||||
| Negativa omvärderingar av | $-217$ | $-37$ | $-37$ | $-249$ | $-93$ | $-93$ | $-335$ |
| portföljinvesteringar | |||||||
| Summa omsättning | 3630 | 1796 | 3 2 0 4 | 6745 | 3347 | 6 132 | 12 219 |
| Kostnad sålda tjänster | $-1898$ | $-889$ | $-1680$ | $-3616$ | $-1727$ | $-3260$ | $-6583$ |
| Bruttoresultat | 1732 | 907 | 1524 | 3 1 2 9 | 1620 | 2872 | 5636 |
| Försäljnings-, marknadsförings- och | $-492$ | $-430$ | $-658$ | $-992$ | $-674$ | $-1164$ | $-2157$ |
| administrationskostnader | |||||||
| Resultatandelar i intresseföretag och | $\circ$ | $-1$ | $-1$ | $\mathbf 0$ | $-2$ | $-2$ | 10 |
| joint ventures | |||||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 1240 | 476 | 865 | 2 1 3 7 | 944 | 1706 | 3489 |
| Finansnetto | $-344$ | $-358$ | $-883$ | $-667$ | $-404$ | $-1373$ | $-1942$ |
| Resultat före skatt | 896 | 118 | $-18$ | 1470 | 540 | 333 | 1547 |
| Skatt | $-194$ | $-21$ | $-59$ | $-320$ | $-105$ | $-183$ | -467 |
| Periodens resultat från kvarvarande | 702 | 97 | -77 | 1150 | 435 | 150 | 1080 |
| verksamheter | |||||||
| Periodens resultat från avvecklade | $-1$ | 1 | 60 | $-85$ | 10 | 111 | 238 |
| verksamheter efter skatt | |||||||
| Periodens resultat | 701 | 98 | -17 | 1065 | 445 | 261 | 1318 |
| Därav hänförligt till: | |||||||
| Moderbolagets aktieägare | 701 | 98 | $-17$ | 1065 | 443 | 259 | 1318 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | $\mathbf 0$ | $\circ$ | $\circ$ | $\Omega$ | $\overline{2}$ | $\overline{2}$ | 2 |
| Periodens resultat | 701 | 98 | $-17$ | 1065 | 445 | 261 | 1320 |
| Resultat per aktie före och efter | |||||||
| utspädning | |||||||
| Resultat från kvarvarande verksamheter | 5,34 | 1,31 | 8,75 | 5,90 | |||
| Resultat från avvecklade verksamheter | $-0,01$ | 0,01 | $-0.65$ | O, 14 | |||
| Summa resultat per aktie före och efter utspädning |
5,33 | 1,32 | 8,10 | 6,04 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT - KONCERNEN
| MSEK | April-juni 2018 |
April-juni 2017 |
Jan-juni 2018 |
Jan-juni 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat Övrigt totalresultat, poster som kommer att återföras till resultatet: |
701 | 98 | 1065 | 445 |
| Förändring av omräkningsreserv Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att återföras till resultatet: |
123 | 27 | 902 | 27 |
| Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld |
O | $\circ$ | $\circ$ | $\circ$ |
| Periodens totalresultat | 824 | 125 | 1967 | 472 |
| Därav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 824 | 125 | 1967 | 470 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | $\Omega$ | $\Omega$ | $\Omega$ | $\overline{2}$ |
| Periodens totalresultat | 824 | 125 | 1967 | 472 |
KONCERNENS BALANSRÄKNING
| MSEK | 30 jun | 30 jun | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2017 | |
| TILLGÄNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Goodwill | 31 783 | 25 453 | 29 565 |
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling | 449 | 1 2 6 3 | 422 |
| och andra immateriella anläggningstillgångar |
|||
| Kundrelationer | 1867 | 2495 | 2 703 |
| Summa immateriella | 34099 | 29 211 | 32690 |
| anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 252 | 249 | 245 |
| Övriga anläggningstillgångar | |||
| Aktier och andelar i joint ventures | 1726 | 20 | O |
| Övriga aktier och andelar Portföljinvesteringar |
4 24 244 |
$\overline{2}$ 18748 |
3 21 149 |
| Uppskjutna skattefordringar | 722 | 835 | 692 |
| Andra långfristiga fordringar | 41 | 48 | 36 |
| Summa övriga anläggningstillgångar | 26737 | 19653 | 21880 |
| Summa anläggningstillgångar | 61088 | 49113 | 54815 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar | 778 | 586 | 755 |
| Lager av fastigheter för försäljning | 132 | 6 | 93 |
| Klientmedel | 873 394 |
865 250 |
902 347 |
| Skattefordringar Övriga fordringar |
1391 | 875 | 931 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | 502 | 665 | 737 |
| intäkter | |||
| Likvida medel | 968 | 1335 | 881 |
| Summa omsättningstillgångar | 5038 | 4582 | 4646 |
| Tillgångar i verksamhet som innehas | O | 10 069 | 8 3 1 4 |
| för försäljning | |||
| SUMMA TILLGÅNGAR | 66 126 | 63764 | 67775 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 23 147 | 21 194 | 22 436 |
| Hänförligt till innehav utan bestämmande | 3 | 4 | 3 |
| inflytande | |||
| Summa eget kapital | 23 150 | 21 198 | 22439 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut Obligationslån |
1356 32 883 |
1798 32 524 |
2703 32 052 |
| Övriga långfristiga skulder | 404 | 302 | 374 |
| Avsättningar för pensioner | 193 | 162 | 175 |
| Ovriga långfristiga avsättningar | 11 | 21 | 9 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 2 5 8 | 1426 | 1 2 0 6 |
| Summa långfristiga skulder | 36 105 | 36 233 | 36 519 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 1 | 13 | 0 |
| Obligationslån | 1000 800 |
0 1075 |
1000 2 2 6 9 |
| Företagscertifikat Klientmedelsskuld |
873 | 865 | 902 |
| Leverantörsskulder | 548 | 501 | 572 |
| Skatteskulder | 611 | 252 | 364 |
| Förskott från kunder | 65 | 43 | 64 |
| Beslutad men ej utbetald aktieutdelning | 0 | 651 | 0 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1107 | 695 | 541 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda | 1 753 | 1 2 2 1 | 1794 |
| intäkter | |||
| Övriga kortfristiga avsättningar | 113 | 91 | 143 |
| Summa kortfristiga skulder | 6871 | 5 407 | 7 649 |
| Skulder i verksamhet som innehas för | 0 | 926 | 1168 |
| försäljning | |||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 66 126 | 63764 | 67775 |
VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT
Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (köpta fordringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Koncernen har även finansiella tillgångar och skulder i form av valutaterminer som i redovisningen värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Dessa uppgår till mindre belopp.
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL – KONCERNEN
| MSEK | 2018 | 2017 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | |
| Ingående balans, 1 januari | 22 4 36 | 3 | 22 439 | 4043 | 87 | 4130 |
| Ändrad redovisningsprincip enligt IFRS 9 | 50 | 50 | $\circ$ | |||
| Aktieutdelning | $-1250$ | $-1250$ | $-651$ | $-651$ | ||
| Nvemission | O | 17332 | 17 332 | |||
| Förvärvad minoritet | O | $-85$ | $-85$ | |||
| Återköp av aktier | -56 | -56 | $\circ$ | |||
| Periodens totalresultat | 1967 | 0 | 1967 | 470 | 2 | 472 |
| Utgående balans, 30 juni | 23 147 | 3 | 23 150 | 21 194 | 4 | 21 198 |
Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av delårsrapporten.
KASSAFLÖDESANALYS – KONCERNEN
| MSEK | April-juni 2018 |
April-juni 2017 |
Jan-juni 2018 |
Jan-juni 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från kvarvarande verksamhet | ||||
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 2 4 0 | 476 | 2 1 3 7 | 944 |
| Avskrivningar och nedskrivningar Amortering/omvärdering av köpta |
353 1003 |
42 478 |
530 1877 |
83 979 |
| fordringar | ||||
| Övriga justeringar för ej kassaflödespåverkande poster |
$-224$ | $-11$ | $-207$ | $-16$ |
| Erhållen ränta | 13 | 12 | 25 | 16 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | $-150$ | $-310$ | $-555$ | -361 |
| Betald inkomstskatt Kassaflöde från den löpande |
$-85$ 2 150 |
$-52$ 635 |
$-209$ 3598 |
-186 1 459 |
| verksamheten före förändringar av | ||||
| rörelsekapitalet | ||||
| Förändringar i factoring-fordran | -50 | $-15$ | $-70$ | $-45$ |
| Andra förändringar i rörelsekapitalet | $-421$ | 83 | $-401$ | $-16$ |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
1679 | 703 | 3 1 2 7 | 1398 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av materiella och immateriella anläggningstillgångar |
-80 | $-42$ | $-156$ | $-77$ |
| Portföljinvesteringar i fordringar och lager | $-1840$ | $-1123$ | -3 241 | $-3193$ |
| av fastigheter Förvärv av dotterföretag och |
$-1663$ | $-112$ | $-1663$ | $-169$ |
| intresseföretag | ||||
| Likvida medel i förvärvade/avyttrade dotterföretag |
O | 965 | $-400$ | 974 |
| Avyttring av dotterföretag och | O | O | 7511 | O |
| intresseföretag | 718 | $-1$ | 714 | O |
| Annat kassaflöde från investeringsverksamheten |
||||
| Kassaflöde från | $-2865$ | $-313$ | 2765 | $-2465$ |
| investeringsverksamheten | ||||
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Upplåning och amorteringar Återköp av egna aktier |
873 $-56$ |
911 O |
$-4534$ $-56$ |
2 2 8 8 O |
| Aktieutdelning till moderbolagets | $-1250$ | O | $-1250$ | O |
| aktieägare | $-433$ | |||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
911 | -5840 | 2288 | |
| Kassaflöden från kvarvarande | $-1619$ | 1 301 | 52 | 1 2 2 1 |
| verksamheter Kassaflöden från avvecklade verksamheter |
O | $-1$ | $-372$ | O |
| Summa förändring av likvida medel | $-1619$ | 1300 | $-320$ | 1221 |
| Likvida medel vid periodens början | 2583 | 318 | 1253 | 396 |
| Kursdifferenser i likvida medel | 4 | $-2$ | 35 | |
| Likvida medel vid periodens slut | 968 | 1616 | 968 | 1617 |
| Därav likvida medel i avvecklade verksamheter |
O | 281 | O | 281 |
| Avvecklade verksamheter | ||||
| Kassaflöde från den löpande | O | -2 | 13 | 10 |
| verksamheten Kassaflöde från investeringsverksamheten |
O | -2 | -589 | -5 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
O | 3 | 204 | -5 |
| Koncernen totalt | ||||
| Kassaflöde från den löpande | 1679 | 701 | 3 1 4 0 | 1408 |
| verksamheten Kassaflöde från investeringsverksamheten |
$-2865$ | $-315$ | 2 1 7 6 | $-2470$ |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
$-433$ | 914 | $-5636$ | 2 2 8 3 |
KVARTALSÖVERSIKT - KONCERNEN
| Kvartal 2 2018 |
Kvartal 1 2018 |
Kvartal 4 2017 |
Kvartal 3 2017 |
Kvartal 2 2017 |
Kvartal 1 2017 |
Kvartal 4 2016 |
Kvartal 3 2016 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 3630 | 3 1 1 5 | 3 1 0 1 | 2986 | 1796 | 1551 | 1657 | 1433 |
| Omsättningstillväxt, % | 102 | 101 | 4 | 66 | 26 | 14 | 23 | 7 |
| Cash EBITDA, MSEK | 2596 | 1948 | 1943 | 2005 | 995 | 1011 | 1034 | 934 |
| EBITDA, MSEK | 1593 | 1074 | 1000 | 1139 | 518 | 508 | 592 | 546 |
| EBIT, MSEK | 1240 | 897 | 807 | 977 | 476 | 468 | 543 | 506 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK | $-173$ | $-89$ | $-157$ | $-60$ | $-163$ | $-17$ | 5 | 15 |
| Engångsposter (NRI's) i finansnettot, MSEK | 0 | 0 | $\circ$ | O | $-316$ | 0 | 0 | $\circ$ |
| Omvärderingar av portföljinvesteringar, MSEK | $-1$ | 13 | $-44$ | 1 | 41 | $-1$ | 5 | $-29$ |
| Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK | 2769 | 2037 | 2 1 0 0 | 2065 | 1158 | 1028 | 1029 | 919 |
| EBITDA exkl NRI's, MSEK | 1766 | 1163 | 1157 | 1199 | 681 | 526 | 587 | 531 |
| EBIT exkl NRI's, MSEK | 1 4 1 3 | 986 | 967 | 1037 | 639 | 485 | 538 | 491 |
| Nettoresultat, MSEK | 701 | 364 | 443 | 615 | 98 | 347 | 429 | 375 |
| Resultat per aktie (EPS), SEK | 5,33 | 2,77 | 3,37 | 4,68 | 1,32 | 4,77 | 5,90 | 5,14 |
| EPS-tillväxt, % | 304 | $-42$ | $-43$ | $-9$ | $-73$ | 12 | 57 | 14 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 131 442 | 131 541 | 131 541 | 74 299 | 74 299 | 72 348 | 72 348 | 72 348 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 131 291 | 131 541 | 131 541 | 131 541 | 131 541 | 72 348 | 72 348 | 72 348 |
| Nettoskuld, MSEK | 35 265 | 32 043 | 37 322 | 34 2 9 0 | 34 254 | 8738 | 7260 | 7053 |
| VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
||||||||
| Kredithantering | 905 | 548 | 610 | 596 | 307 | 257 | 332 | 259 |
| Finansiella tjänster | 882 | 827 | 743 | 752 | 538 | 412 | 393 | 406 |
| Gemensamma kostnader | $-374$ | $-389$ | $-390$ | $-311$ | $-206$ | $-184$ | $-188$ | $-174$ |
| Förväntad framtida inkassering (ERC), MSEK | 49 313 | 46 929 | 44 603 | 40 179 | 40 006 | 21 4 0 9 | 17 6 45 | 16 012 |
| Avkastning portföljinvesteringar, % | 15 | 15 | 15 | 15 | 20 | 17 | 22 | 21 |
| Portföljinvesteringar, MSEK | 2 3 8 5 | 1373 | 2784 | 1177 | 835 | 2 3 7 4 | 1162 | 643 |
| Medelantal anställda | 7886 | 8318 | 7806 | 8349 | 4369 | 4 1 7 2 | 3993 | 3864 |
FEMÅRSÖVERSIKT - KONCERNEN
| 2018 | 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | |
|---|---|---|---|---|---|
| April-juni | April-juni | April-juni | April-juni | April-juni | |
| Nettoomsättning, MSEK | 3630 | 1796 | 1 4 2 1 | 1 4 1 9 | 1247 |
| Omsättningstillväxt, % | 102 | 26 | $\circ$ | 14 | 13 |
| Cash EBITDA, MSEK | 2596 | 995 | 880 | 805 | 721 |
| EBITDA, MSEK | 1593 | 518 | 498 | 468 | 392 |
| EBIT, MSEK | 1240 | 476 | 457 | 428 | 356 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK | $-173$ | $-163$ | $-10$ | $\circ$ | O |
| Engångsposter (NRI's) i finansnettot, MSEK | 0 | $-316$ | $\circ$ | 0 | $\circ$ |
| Omvärderingar av portföljinvesteringar, MSEK | $-1$ | 41 | 17 | 45 | 23 |
| Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK | 2769 | 1158 | 890 | 805 | 721 |
| EBITDA exkl NRI's, MSEK | 1766 | 681 | 508 | 468 | 392 |
| EBIT exkl NRI's, MSEK | 1 4 1 3 | 639 | 467 | 428 | 356 |
| Nettoresultat, MSEK | 701 | 98 | 354 | 324 | 252 |
| Resultat per aktie (EPS), SEK | 5,33 | 1,32 | 4,85 | 4,38 | 3,23 |
| EPS-tillväxt, % | 304 | $-73$ | 11 | 36 | 26 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 131 442 | 74 299 | 72 348 | 72 348 | 76 983 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 131 291 | 131 541 | 72 348 | 72 348 | 76 600 |
| Nettoskuld, MSEK | 35 265 | 34 254 | 6937 | 6234 | 5 4 2 3 |
| VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
|||||
| Kredithantering | 905 | 307 | 264 | 235 | 213 |
| Finansiella tjänster | 882 | 538 | 379 | 372 | 312 |
| Gemensamma kostnader | -374 | $-206$ | $-176$ | $-179$ | $-169$ |
| Förväntad framtida inkassering (ERC), MSEK | 49 313 | 22 260 | 15 1 91 | 10 945 | 13766 |
| Avkastning portföljinvesteringar, % | 15 | 20 | 20 | 24 | 21 |
| Portföljinvesteringar, MSEK | 2 3 8 5 | 835 | 545 | 502 | 529 |
| Medelantal anställda | 7886 | 4369 | 3832 | 3 771 | 3706 |
FEMÅRSÖVERSIKT - KONCERNEN
| 2017 Helår |
2016 Full Year |
2015 Full Year |
2014 Full Year |
2013 Full Year |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 9434 | 5869 | 5 4 1 9 | 4958 | 4355 |
| Omsättningstillväxt, % | 61 | 8 | 9 | 14 | 13 |
| Cash EBITDA, MSEK | 5 9 5 3 | 3 6 6 8 | 3 1 9 3 | 2 9 1 6 | 2623 |
| EBITDA, MSEK | 3 1 6 5 | 2090 | 1736 | 1546 | 1318 |
| EBIT, MSEK | 2728 | 1921 | 1577 | 1382 | 1168 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK | $-397$ | 10 | -54 | 36 | 0 |
| Engångsposter (NRI's) i finansnettot, MSEK | $-316$ | $\circ$ | $\circ$ | O | $-13$ |
| Omvärderingar av portföljinvesteringar, MSEK | $-3$ | 45 | 32 | 33 | 5 |
| Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK | 6350 | 3 6 5 8 | 3 2 4 7 | 2880 | 2 6 2 3 |
| EBITDA exkl NRI's, MSEK | 3 5 6 2 | 2080 | 1790 | 1510 | 1318 |
| EBIT exkl NRI's, MSEK | 3 1 2 5 | 1911 | 1631 | 1346 | 1168 |
| Nettoresultat, MSEK | 1503 | 1468 | 1172 | 1041 | 819 |
| Resultat per aktie (EPS), SEK | 14,62 | 20,15 | 15,92 | 13,48 | 10,30 |
| EPS-tillväxt, % | $-27$ | 27 | 18 | 31 | 41 |
| Aktieutdelning per aktie, SEK | 9,50 | 9,00 | 8,25 | 7,00 | 5,75 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 102 674 | 72 348 | 73 0 97 | 76 462 | 79306 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 131 541 | 72 348 | 72 348 | 73 848 | 78 5 47 |
| Nettoskuld, MSEK | 37 322 | 7260 | 6026 | 5 6 3 5 | 4328 |
| VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
|||||
| Kredithantering | 1770 | 1098 | 998 | 868 | 761 |
| Finansiella tjänster | 2 4 4 5 | 1521 | 1332 | 1190 | 958 |
| Gemensamma kostnader | $-1091$ | $-708$ | $-699$ | $-712$ | $-551$ |
| Förväntad framtida inkassering (ERC), MSEK | 44 603 | 17 645 | 15 0 73 | 13 682 | 12 454 |
| Avkastning portföljinvesteringar, % | 16 | 20 | 20 | 20 | 21 |
| Portföljinvesteringar, MSEK | 7170 | 3084 | 2 2 7 1 | 1909 | 2503 |
| Medelantal anställda | 6293 | 3865 | 3738 | 3694 | 3 4 2 7 |
AVSTÄMNING NYCKELTAL
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
| om inte annat anges | 2018 | 2017 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | ℅ | 2017 |
| Resultat portföljinvesteringar | 857 | 541 | 801 | $\overline{7}$ | 1671 | 944 | 1490 | 12 | 2979 |
| Genomsnittligt redovisat värde på | 23 4 21 | 10722 | 18 4 6 6 | 27 | 22 6 9 6 | 9764 | 17542 | 29 | 18743 |
| portföljinvesteringar | |||||||||
| Avkastning på portföljinvesteringar, % | 15 | 20 | 17 | $-16$ | 15 | 19 | 17 | $-13$ | 16 |
| EBIT | 1 2 4 0 | 476 | 865 | 43 | 2 1 3 7 | 944 | 1706 | 25 | 3489 |
| Avskrivningar | 353 | 42 | 223 | 58 | 530 | 83 | 387 | 37 | 742 |
| Amortering och omvärderingar | 1 0 0 3 | 477 | 755 | 33 | 1877 | 979 | 1486 | 26 | 3 2 9 5 |
| portföljinvesteringar | |||||||||
| Cash EBITDA | 2596 | 995 | 1843 | 41 | 4544 | 2006 | 3579 | 27 | 7526 |
| EBIT | 1 2 4 0 | 476 | 865 | 43 | 2 1 3 7 | 944 | 1706 | 25 | 3489 |
| Avskrivningar | 353 | 42 | 223 | 58 | 530 | 83 | 387 | 37 | 742 |
| EBITDA | 1593 | 518 | 1088 | 46 | 2667 | 1027 | 2093 | 27 | 4 2 3 1 |
| Cash EBITDA | 2596 | 995 | 1843 | 41 | 4 5 4 4 | 2006 | 3579 | 27 | 7526 |
| Engångsposter, NRI's | 173 | 163 | 192 | $-10$ | 262 | 180 | 282 | $-7$ | 499 |
| Cash EBITDA exkl NRI's | 2769 | 1158 | 2035 | 36 | 4806 | 2186 | 3861 | 24 | 8 0 2 5 |
| EBITDA | 1593 | 518 | 1088 | 46 | 2667 | 1027 | 2093 | 27 | 4 2 31 |
| Engångsposter, NRI's | 173 | 163 | 192 | $-10$ | 262 | 180 | 282 | $-7$ | 499 |
| EBITDA exkl NRI's | 1766 | 681 | 1280 | 38 | 2929 | 1 2 0 7 | 2375 | 23 | 4730 |
| EBIT | 1 2 4 0 | 476 | 865 | 43 | 2 1 3 7 | 944 | 1706 | 25 | 3489 |
| Engångsposter, NRI's | 173 | 163 | 192 | $-10$ | 262 | 180 | 282 | $-7$ | 499 |
| EBIT exkl NRI's | 1413 | 639 | 1057 | 34 | 2399 | 1124 | 1988 | 21 | 3988 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 3 5 7 | 1811 | 1811 | $-25$ | 1 3 5 7 | 1811 | 1811 | $-25$ | 2703 |
| Obligationslån | 33883 | 32 5 24 | 32 5 24 | $\overline{4}$ | 33 8 8 3 | 32 5 24 | 32 524 | $\overline{4}$ | 33 052 |
| Avsättningar för pensioner | 193 | 162 | 162 | 19 | 193 | 162 | 162 | 19 | 175 |
| Företagscertifikat | 800 | 1075 | 1075 | $-26$ | 800 | 1075 | 1075 | $-26$ | 2 2 6 9 |
| Övriga räntebärande skulder | $\circ$ | 17 | 17 | $-100$ | $\circ$ | 17 | 17 | $-100$ | $\overline{4}$ |
| Likvida medel | $-968$ | $-1335$ | $-1335$ | $-27$ | $-968$ | $-1335$ | $-1335$ | $-27$ | $-881$ |
| Nettoskuld | 35 265 | 34 254 | 34 254 | $\overline{\mathbf{3}}$ | 35 265 | 34 254 | 34 254 | 3 | 37 322 |
RÖRELSESEGMENT
REGIONER – NETTOOMSÄTTNING FRÅN EXTERNA KUNDER
| MSEK | April-juni | April-juni | Pro forma April-juni |
Pro forma Förändring |
Jan-juni | Jan-juni | Pro forma Jan-juni |
Pro forma Förändring |
Pro forma Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | ℅ | 2017 | |
| Norra Europa | 1022 | 567 | 984 | 4 | 1 951 | 1074 | 1930 | 3869 | |
| Central- & Östeuropa | 882 | 657 | 893 | - 1 | 761 | 1 204 | 675 | 3 2 4 6 | |
| Väst- & Sydeuropa | 756 | 512 | 618 | 22 | 1427 | 947 | 156 | 23 | 2 4 1 0 |
| Spanien | 970 | 60 | 709 | 37 | 606 | 122 | 371 | 2694 | |
| Summa nettoomsättning från externa kunder | 3630 | 1796 | 3204 | 13 | 6745 | 3347 | 6132 | 10 | 12 219 |
REGIONER – OMVÄRDERINGAR AV PORTFÖLJINVESTERINGAR
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
| 2018 | 2017 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | |
| Norra Europa | O | 16 | - 5 | 20 | 42 | ||
| Central- & Östeuropa | $-21$ | 37 | 57 | 32 | 65 | 13 | |
| Väst- & Sydeuropa | ь | -6 | 14 | 21 | 19 | ||
| Spanien | $\overline{\phantom{0}}$ | $\Omega$ | -5 | $\sim$ | $-11$ | ||
| Summa omvärdering | -1 | 41 | 64 | 12 | 40 | 105 | 63 |
REGIONER - NETTOOMSÄTTNING EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
| 2018 | 2017 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | ||
| Norra Europa | 020 | 567 | 983 | 4 | 1935 | 1077 | 1910 | 3827 | |
| Central- & Östeuropa | 903 | 620 | 836 | 8 | 1759 | 1 172 | 1 610 | 3 2 3 3 | |
| Väst- & Sydeuropa | 745 | 507 | 613 | 22 | 1433 | 933 | 1135 | 26 | 2 3 9 1 |
| Spanien | 963 | 61 | 708 | 36 | 1606 | 125 | 1372 | 2705 | |
| Summa nettoomsättning exkl omvärderingar | 3631 | 1755 | 3 1 4 0 | 16 | 6733 | 3307 | 6027 | 12 | 12 15 6 |
REGIONER – RÖRELSERESULTAT (EBIT)
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
| 2018 | 2017 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | ℅ | 2017 | |
| Norra Europa | 380 | 156 | 298 | 28 | 658 | 328 | 585 | 12 | 261 |
| Central- & Östeuropa | 274 | 248 | 314 | $-13$ | 567 | 431 | 568 | -0 | 971 |
| Väst- & Sydeuropa | 141 | 71 | 69 | 104 | 285 | 175 | 178 | 60 | 483 |
| Spanien | 445 | $\overline{ }$ | 185 | 141 | 627 | 10 | 375 | 67 | 773 |
| Summa EBIT | 1240 | 477 | 866 | 43 | 2 137 | 944 | 1706 | 25 | 3489 |
| Finansnetto | $-344$ | $-359$ | $-883$ | $-61$ | $-667$ | $-404$ | $-1373$ | $-51$ | $-1942$ |
| Resultat före skatt | 896 | 118 | $-17$ | $-5371$ | 1470 | 540 | 333 | 341 | 1547 |
REGIONER – ENGÅNGSPOSTER (NRI'S)
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| April-juni | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
| 2018 | 2017 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | 2017 |
| $-22$ | $-74$ | -83 | $-46$ | $-81$ | $-113$ | $-183$ |
| $-66$ | -60 | $-65$ | $-95$ | $-66$ | $-84$ | $-159$ |
| -56 | $-29$ | $-33$ | $-81$ | $-33$ | $-43$ | $-58$ |
| $-29$ | 0 | $-11$ | $-40$ | $-42$ | $-99$ | |
| $-173$ | $-163$ | -192 | $-262$ | $-180$ | -282 | -499 |
REGIONER - EBIT EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR OCH NRI'S
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
| 2018 | 2017 | 2017 | ℅ | 2018 | 2017 | 2017 | % | 2017 | |
| Norra Europa | 400 | 230 | 380 | 5 | 688 | 412 | 678 | 402 | |
| Central- & Östeuropa | 361 | 271 | 322 | 12 | 660 | 465 | 587 | 12 | 1 1 1 7 |
| Väst- & Sydeuropa | 186 | 95 | 97 | 91 | 372 | 194 | 200 | 86 | 522 |
| Spanien | 467 | 195 | 139 | 667 | 13 | 418 | 60 | 883 | |
| Summa EBIT exkl omvärderingar och NRI's | 1414 | 599 | 994 | 42 | 2387 | 1084 | 1883 | 27 | 3925 |
REGIONER – EBIT-MARGINAL EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR OCH NRI'S
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| April-juni | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår | |
| 2018 | 2017 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | |
| 39 | 41 | 39 | 36 | 38 | 35 | 37 | |
| 40 | 44 | 39 | 38 | 40 | 36 | 35 | |
| 25 | 19 | 16 | 26 | 21 | 18 | 22 | |
| 48 | 5 | 28 | 42 | 10 | 30 | 33 | |
| 39 | 34 | 32 | 35 | 33 | -31 | 32 | |
REGIONER – BOKFÖRT VÄRDE PORTFÖLJINVESTERINGAR
| MSEK | 30 jun 2018 |
30 jun 2017 |
Förändring ℅ |
30 jun 2018 |
30 jun 2017 |
Förändring % |
31 dec 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 7237 | 6326 | 14 | 7237 | 6326 | 14 | 6607 |
| Central- & Östeuropa | 7936 | 6367 | 25 | 7936 | 6367 | 25 | 6915 |
| Väst- & Sydeuropa | 5 8 1 7 | 3951 | 47 | 5817 | 3951 | 47 | 5004 |
| Spanien | 3 2 5 4 | 2 1 0 4 | 55 | 3 2 5 4 | 2 1 0 4 | 55 | 2623 |
| Summa bokfört värde (exkl i verksamhet som innehas för försäljning) |
24 244 | 18748 | 29 | 24 244 | 18748 | 29 | 21149 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN - NETTOOMSÄTTNING
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
| 2018 | 2017 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | % | 2017 | |
| Kredithantering | 2651 | l 185 | 2 2 9 2 | 16 | 4860 | 2 2 9 4 | 4 4 4 5 | 8852 | |
| Finansiella tjänster | 588 | 982 | 462 | o | 3096 | 1752 | 2742 | 5506 | |
| Eliminering av interntransaktioner | $-609$ | $-371$ | $-550$ | 11 | $-1211$ | $-699$ | $-1055$ | 15 | $-2138$ |
| Summa nettoomsättning | 3630 | 1796 | 3 2 0 4 | 13 | 6745 | 3347 | 6132 | 10 | 12 2 2 0 |
NETTOOMSÄTTNING PER INTÄKTSSLAG
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| April-juni | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
| 2018 | 2017 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | % | 2017 |
| 6714 | ||||||||
| 2 5 4 2 | 1 430 | 2 1 8 7 | 16 | 4887 | 2678 | 4178 | 17 | 8680 |
| $-1002$ | $-518$ | $-818$ | 22 | $-1889$ | $-1019$ | $-1591$ | 19 | $-3.358$ |
| ۰ | 41 | 63 | $-102$ | 12 | 40 | 105 | -89 | 63 |
| 49 | 29 | 30 | 63 | 86 | 53 | 50 | 121 | |
| 3630 | 1796 | 3 2 0 4 | 13 | 6745 | 3347 | 6132 | 10 | 12 2 2 0 |
| 2042 | 814 | 742 | 17 | 3649 | 595 | 3390 | 8 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN - VERKSAMHETSRESULTAT
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
| 2018 | 2017 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | ||
| Kredithantering | 845 | 307 | 676 | 25 | 371 | 564 | 254 | O | 2394 |
| Finansiella tjänster | 880 | 549 | 766 | 15 | ' 706 | 961 | 462 | 2957 | |
| Gemensamma kostnader | $-485$ | $-379$ | $-576$ | $-16$ | $-940$ | $-581$ | $-1010$ | Ξ. | $-1863$ |
| Summa EBIT | 1240 | 477 | 866 | 43 | 2 137 | 944 | 1706 | 25 | 3489 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – ENGÅNGSPOSTER (NRI'S)
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
| 2018 | 2017 | 2017 | 2018 | 2017 | 2017 | % | 2017 | |
| Kredithantering | $-60$ | -8 | $-82$ | -15 | 447 | $-81$ | ||
| Finansiella tjänster | -2 | 11 | -5 | $-127$ | 11 | |||
| Gemensamma kostnader | $-122$ | $-174$ | $-196$ | $-177$ | $-191$ | $-278$ | $-36$ | $-429$ |
| Summa NRI's | -184 | $-163$ | $-193$ | -262 | $-180$ | $-282$ | -7 | -499 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN - VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S
| Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | Pro forma | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
| 2018 | 2017 | 2017 | % | 2018 | 2017 | 2017 | 2017 | ||
| Kredithantering | 905 | 307 | 684 | 32 | 453 | 564 | 269 | 14 | 2 4 7 5 |
| Finansiella tjänster | 882 | 538 | 755 | 17 | 1709 | 950 | 451 | 18 | 2946 |
| Gemensamma kostnader | $-363$ | $-205$ | $-380$ | -4 | $-763$ | $-390$ | $-732$ | 4 | $-1434$ |
| Summa EBIT exkl NRI's | 1424 | 640 | 1 059 | 34 | 2399 | 1124 | 1 988 | 21 | 3988 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN - VERKSAMHETSMARGINAL EXKL NRI'S
| % | April-juni 2018 |
April-juni 2017 |
Pro forma April-juni 2017 |
Jan-juni 2018 |
Jan-juni 2017 |
Pro forma Jan-juni 2017 |
Pro forma Helår 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredithantering | 34 | 26 | 30 | 30 | 25 | 29 | 28 |
| Finansiella tjänster | 56 | 55 | 52 | 55 | 54 | 53 | 54 |
| EBIT-marginal exkl NRI's | 39 | 36 | 33 | 36 | 34 | 32 | 33 |
MODERBOLAGET INTRUM JUSTITIA AB (PUBL)
RESULTATRÄKNING - MODERBOLAGET
| MSEK | Jan-juni 2018 |
Jan-juni 2017 |
Helår 2017 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 88 | 48 | 159 |
| Bruttoresultat | 88 | 48 | 159 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader |
-30 | $-10$ | -36 |
| Administrationskostnader | -356 | -259 | -460 |
| Rörelseresultat (EBIT) | $-298$ | $-221$ | -337 |
| Resultat från andelar i dotterföretag Valutakursdifferens på monetär post klassificerad som utvidgad nettoinvestering |
1 643 1 131 |
∩ -347 |
368 -166 |
| Finansnetto övrigt | $-94$ | $-281$ | -444 |
| Resultat före skatt | 2 3 8 2 | $-849$ | -579 |
| Skatt | Ω | Ω | 199 |
| Periodens resultat | 2 3 8 2 | -849 | -380 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET - MODERBOLAGET
| MSEK | Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|
| Periodens resultat | 2 3 8 2 | -849 | $-380$ |
| Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv (fond för verkligt värde) |
$-2.350$ | 267 | 47 |
| Periodens totalresultat | 32 | -582 | -333 |
BALANSRÄKNING – MODERBOLAGET
| MSEK | 30 jun | 30 jun | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2018 | 2017 | 2017 | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 13 | ∩ | 10 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 49 175 | 53 144 | 53 541 |
| Summa anläggningstillgångar | 49 188 | 53 144 | 53 551 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 9658 | 5344 | 7365 |
| Likvida medel | 68 | 321 | 95 |
| Summa omsättningstillgångar | 9726 | 5 6 6 5 | 7460 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 58 914 | 58809 | 61 011 |
EGET KAPITAL OCH SKULDER
| Bundet eget kapital Fritt eget kapital |
285 16036 |
285 17060 |
285 17310 |
|---|---|---|---|
| Summa eget kapital | 16321 | 17 345 | 17 595 |
| Långfristiga skulder | 36 402 | 36768 | 38006 |
| Kortfristiga skulder | 6 1 9 1 | 4 6 9 6 | 5410 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
58 914 | 58 809 | 61 011 |
AKTIEKURSENS UTVECKLING
ÄGARSTRUKTUR
| 30 juni 2018 | Antal aktier | Kapital och röster, % |
|---|---|---|
| Nordic Capital | 57728956 | 44,0 |
| NN Investment Partners | 6 831 746 | 5,2 |
| Handelsbanken Fonder | 5938000 | 4,5 |
| Lannebo Fonder | 4 577 767 | 3,5 |
| Jupiter Asset Management | 3 3 2 9 4 1 8 | 2,5 |
| AMF Försäkring & Fonder | 2876940 | 2,2 |
| Swedbank Robur Fonder | 2742936 | 2,1 |
| Vanguard | 2 254 890 | 1,7 |
| Odin Fonder | 2 2 4 3 7 0 7 | 1,7 |
| BNP Paribas Investment Partners | 1925167 | 1,5 |
| Janus Henderson Investors | 1802335 | 1,4 |
| TIAA - Teachers Advisors | 1114 202 | 0,8 |
| Baring Asset Management | 1074395 | 0,8 |
| BlackRock | 1 045 834 | 0,8 |
| AFA Försäkring | 1010831 | 0,8 |
| Totalt, femton största ägare | 96 497 124 | 73,5 |
Totalt antal aktier:
131 291 320
Eget innehav om 250 000 aktier ingår inte i antalet utestående aktier.
Andelen svenskt ägande uppgick till 25,4 procent (institutioner 5,4 procentenheter, aktiefonder 14,3 procentenheter, privatpersoner 5,7 procentenheter). Källa: Modular Finance Holdings och Intrum
Definitioner
Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal
Koncernens nettoomsättning
Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, amorteringar och omvärderingar
Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens nettoomsättning hänförlig till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärderingar. Amorteringen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.
Omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal exklusive omvärderingar
Periodens omvärdering av portföljinvesteringar ingår i koncernens nettoomsättning och rörelseresultat. Omvärderingar sker vid förändringar i prognoser om framtida inkassering, och är därför till sin natur svåra att förutse. De har lågt prognosvärde för den framtida resultatutvecklingen, särskilt för en enskild geografisk region. Intrum redovisar därför även alternativa nyckeltal där omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal beräknats exklusive omvärderingar av köpta fordringar.
Organisk tillväxt
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljinvesteringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
Verksamhetsresultat
Verksamhetsresultat avser rörelseresultatet för respektive verksamhetsområde Kredithantering och Finansiella tjänster, exklusive gemensamma kostnader för försäljning, marknadsföring och administration.
Verksamhetsmarginal
Verksamhetsmarginalen utgörs av verksamhetsresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning portföljinvesteringar
Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive koncernens nya tjänster som factoring och betalningsgarantier, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål.
Nettoskuld
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
FBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar utom portföljinvesteringar.
Cash EBITDA
Cash EBITDA är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av portföljinvesteringar.
RTM
Förkortningen RTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.
Nettoskuld/RTM rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA)
Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) på rullande tolv månaders basis. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare.
Valutajusterad förändring
När det gäller utvecklingen av omsättning och rörelseresultat exklusive omvärderingar för respektive region anges den procentuella förändringen jämfört med motsvarande period föregående år både i form av förändringen av respektive tal i svenska kronor och i form av en valutajusterad förändring där effekten av förändrade valutakurser har exkluderats. Den valutajusterade förändringen är ett mått på den utveckling av koncernens verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
Engångsposter (NRI's)
Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Engångsposter ("non-recurring items") inkluderar bland annat omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än portföljinvesteringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivarkostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för flytt till nya kontorslokaler,
uppsägnings- och rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Engångposter specificeras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.
Jämförelsestörande poster
Väsentliga resultatposter som visserligen ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som kan komma att återkomma i någon form, men som stör jämförelsen mellan tidsperioderna.
EBIT, EBITDA och Cash EBITDA exklusive NRI's
Nyckeltalen EBIT, EBITDA och Cash EBITDA enligt ovan anges även efter återläggning av engångsposter, NRI's.
Förväntad återstående inkassering, ERC
Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar.
Pro forma finansiella rapporter inklusive Lindorff
Pro forma finansiella rapporter redovisas för koncernen inklusive Lindorff som om Lindorff ingått i koncernen under hela perioden och i jämförelsetalen. Pro forma resultat har beräknats genom att addera ihop Intrums och Lindorffs faktiska resultat för respektive period, utan justering för under vilken period transaktionskostnader hade infallit om förvärvet hade skett vid en annan tidpunkt. Justeringar till verkligt värde som görs i förvärvsanalysen vid Intrum Justitias förvärv av Lindorff redovisas inte i resultatet för någon period, oaktat att de kan redovisas som kostnader i den förvärvade juridiska enheten.
Portföljinvesteringar
Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, samt investeringar i lager av fastigheter som förvärvats tillsammans med portföljer av fordringar.
Region Norra Europa
Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Lettland, Litauen, Finland, Norge, och Sverige.
Region Central- & Östeuropa
Region Central- & Östeuropa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Grekland, Polen, Rumänien, Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
Region Väst- & Sydeuropa
Region Väst- & Sydeuropa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna, Portugal och Storbritannien.
Region Spanien
Region Spanien omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Spanien.