Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Intrum Interim / Quarterly Report 2018

Oct 26, 2018

2930_10-q_2018-10-26_ef145143-7654-43cf-a1e9-b45536aa2acc.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

Delårsrapport januari-september 2018

Delårsrapport januari-september 2018

Tredje kvartalet 2018

  • Koncernens nettoomsättning tredje kvartalet 2018 ökade till 3 180 MSEK $(2986)$ .
  • Rörelseresultatet uppgick till 838 MSEK (977).
  • Rörelseresultatet om 838 MSEK inkluderar engångsposter (NRI's) om -257 MSEK (-61 MSEK), jämförelsestörande poster om 0 MSEK (38 MSEK) och omvärderingar om O MSEK (1 MSEK). Rörelseresultatet exklusive engångsposter, jämförelsestörande poster och omvärderingar ("justerat rörelseresultat (EBIT)") ökade därför till 1 095 MSEK (999 MSEK).
  • Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 396 MSEK (615), och resultatet per aktie var 3,02 SEK (4,68).
  • Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 1 214 MSEK (1 796).
  • Det redovisade värdet av portföljinvesteringar har minskat marginellt sedan slutet av föregående kvartal. Kvartalets portföljinvesteringar uppgick till 927 MSEK (1 177). Avkastningen på portföljinvesteringar var 14 procent (15).
  • Inom Kredithantering var omsättningstillväxten 3 procent och verksamhetsmarginalen uppgick till 27 procent exklusive engångsposter.

Kvartal 3

10%

Kvartalets ökning i justerat rörelseresultat (EBIT)

$3,8$

Kvartalets nettoskuld / pro forma Cash EBITDA exkl NRI's

14%

Kvartalets avkastning nå portföljinvesteringar

$27%$

Kvartalets verksamhetsmarginal exklusive engångsposter för Kredithantering

927 MSEK

Kvartalets investeringar i portföljer

Pro forma

Samgåendet med Lindorff genomfördes den 27 juni 2017. Lindorff ingår därför i koncernens resultaträkning och balansräkning sedan andra kvartalet 2017. Jämförelsetal benämnda "pro forma" innebär att de redovisas med Lindorff konsoliderat sedan den 1 januari 2017. I samband med samgåendet åtog sig Intrum Justitia att avyttra sina norska dotterföretag samt Lindorffs svenska, finska, danska och estniska dotterföretag. Dessa dotterföretag har avyttrats under andra kvartalet 2018, och redovisas därför som avvecklade verksamheter.

Pro forma Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Jan-sept Förändring Helår Helår
om inte annat anges 2018 2017 % 2018 2017 2017 2017 2017
Nettoomsättning 3180 2 9 8 6 6 9925 6333 9 1 1 8 9 9433 12 219
Därav nettoomsättning i Euro (%) 58 58 60 54 58 56 59
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1095 999 10 3 2 6 4 2 0 8 2 2 8 8 2 13 3103 3 900
Cash EBITDA exkl NRI's 2247 2066 9 7053 4 2 5 1 5927 19 6350 8025
EBITDA exkl NRI's 1249 1200 4 4 1 7 8 2 4 0 6 3 5 7 5 17 3562 4730
EBIT exkl NRI's 1095 1038 6 3 4 9 4 2 1 6 1 3 0 2 6 15 3 1 2 5 3 9 8 8
Engångsposter (NRI's) i EBIT $-257$ $-61$ $-519$ $-240$ $-343$ $-397$ $-499$
Engångsposter (NRI's) i finansnettot $\mathbf o$ $\circ$ $\circ$ $-316$ $-316$ -316 $-316$
Jämförelsestörande poster $\mathbf o$ 38 218 38 38 25 25
Omvärderingar av portföljinvesteringar O $\mathbf{1}$ 12 41 105 -3 63
Cash EBITDA 1990 2 0 0 5 $-1$ 6534 4 0 11 5 5 8 4 17 5953 7526
EBITDA 992 1139 $-13$ 3 6 5 9 2 1 6 6 3 2 3 2 13 3165 4 2 3 1
EBIT 838 977 $-14$ 2 9 7 5 1921 2 6 8 3 11 2728 3 4 8 9
Därav EBIT i Euro (%) 47 54 59 48 55 52 57
Periodens resultat 396 615 1 4 6 1 1060 876 1503 1318
CMS-tillväxt, % 3 10 7 n/a 22 63 16
CMS verksamhetsmarginal exkl NRI's, % 27 28 27 26 28 26 28
Förväntad framtida inkassering, ERC 47874 40 179 19 47874 40 179 40 179 19 44603 44 603
Portföljinvesteringar 927 1 1 7 7 $-21$ 4 6 8 5 4386 4 9 8 6 $-6$ 7170 7804
Bokfört värde portföljinvesteringar
Avkastning på portföljinvesteringar exkl
23 914 19 0 54 26 23 914 19 0 54 19 0 54 26 21149 21 1 4 9
NRI, % 14 15 15 23 17 16 16
Nettoskuld/pro forma Cash EBITDA exkl
NRI's
3,8 3,9 3,8 n/a 3,9 4,1 n/a

Kommentar från VD och koncernchef Mikael Ericson

Vi bibehåller vårt momentum och uppnår en tillväxt på 10 procent i justerat rörelseresultat för det tredje kvartalet. Styrkan i en väl balanserad affärsmodell och regional diversifiering visas av att det samlade resultatet mer än väl täcker de kortsiktiga, tidigare kommunicerade, utmaningar vi har i Spanien, genom en mycket stark leverans av övriga affärsenheter. Vi växer för tredje kvartalet i rad och har 13 procents tillväxt hittills i år. Vår strategi levererar.

Kredithantering har fortsatt att göra framsteg under tredje kvartalet. Den justerade verksamhetsmarginalen på 27 procent (28) är bra och fortsätter att hämta in på det gap vi haft i början av året. Även för niomånadersperioden är marginalen 27 procent (28 pro forma). Vi fortsätter att effektivt driva synergivinster och kostnadsbesparingar, även om händelserna i Spanien påverkar marginalen. Som en konsekvens arbetar vi kontinuerligt med att justera vår kostnadsbas i Spanien.

Integrationsarbetet efter samgåendet med Lindorff fortsätter att gå bra. Till och med tredje kvartalet har vi uppnått synergivinster om 450 MSEK och vi kommer att uppnå den tidigare utlovade fullständiga synergivinsten om 680 MSEK i tid och till förväntad kostnad. Därutöver, har även ett utökat arbete påbörjats inom kredithanteringsverksamheten som syftar till att realisera operationella skalfördelar på ett sätt som bara Intrums storlek kan möjliggöra och som ligger i linje med vår strategi inför 2020.

Portföljinvesteringarna på 927 MSEK (1 177) under kvartalet är något lägre än föregående år och avkastningsnivån på 14 procent är till viss del säsongspåverkad av semesterperioder och fasning. Vi förväntar oss att den kommer att stiga igen på helårsbasis genom fortsatt fokus på prisdisciplin och goda inkasseringsresultat. Det råder ingen brist på möjligheter för flera stora transaktioner vilket avspeglar det stora utbudet på portföljer. Generellt upplever vi en stabilisering av nivåerna på förväntade internräntor under de senaste kvartalen.

Som en konsekvens av en något lägre investeringstakt i kombination med en resultatförbättring i kvartalet så minskar Net debt/justerat cash ebitda till 3,8x mot föregående kvartals 3,9x.

De detaljerade förberedelserna för genomförandet av vårt strategiska partnerskap med Banca Intesa Sanpaolo utvecklas väl och i november kommer vi att slutgiltigt stänga transaktionen. Som tidigare utlovat bifogas nu i samband med kvartalsrapporten en mer utförlig finansiell presentation av transaktionen. Den tydliggör klart den robusta strategiska, industriella och finansiella logik som ligger till grund för denna storaffär.

Läs gärna också vår nyligen publicerade rapport om marknaden för kredithantering i Norden, som analyserar makromiliön och trender inom respektive fyra länder. Vi kan se tydliga trender mot ökade krediter i en miljö där samtidigt ökade räntekostnader är i ankommande och hur det kan slå mot olika åldersgrupper och segment. Rapporten finns tillgänglig på vår hemsida.

Vi är mitt i en intensiv period för köp av förfallna fordringar samt möjligheter inom kredithantering. Vi förväntar oss goda avslut framöver. Med ett starkt kassaflöde och finansiering på plats känner vi oss trygga i vår förhandlingsposition, som tillsammans med ökat fokus på kredithanteringsverksamheten kommer att understödia våra målsättningar både vad gäller långsiktig tillväxt, god avkastning, minskad skuldsättning och ökat resultat per aktie gentemot 2020.

Sammanfattningsvis är jag nöjd med en tioprocentig resultatförbättring i kvartalet och mycket nöjd med en fortsatt tillväxt för tredje kvartalet i rad. Vår strategi levererar, är robust och vårt fokus ligger på en stadig men ökande leverans gentemot Intrums finansiella mål 2020.

Koncernen

MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Pro forma
Jan-sept
Pro forma
Förändring
Helår Pro forma
Helår
om inte annat anges 2018 2017 % 2018 2017 2017 2017 2017
Nettoomsättning 3 1 8 0 2 9 8 6 6 9925 6333 9 1 1 8 9 9 4 3 3 12 219
EBIT 838 977 $-14$ 2 9 7 5 1 921 2 6 8 3 11 2728 3 4 8 9
Cash EBITDA exkl NRI's 2 2 4 7 2066 9 7053 4 2 5 1 5927 19 6350 8025
EBIT exkl NRI's 1095 038 6 3 4 9 4 2 1 6 1 3026 15 3 1 2 5 3 9 8 8
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1095 999 10 2 3 2 6 4 2 0 8 2 2882 13 3 1 0 3 3 900
Finansnetto $-329$ $-233$ 41 $-996$ $-637$ $-1606$ $-38$ $-973$ $-1942$
Skatt $-113$ $-161$ -30 $-433$ $-266$ $-344$ 26 $-389$ $-467$
Periodens resultat 396 615 -36 l 461 l 060 876 67 503 1318

Omsättning och rörelseresultat

Koncernens nettoomsättning under det tredje kvartalet ökade till 3 180 MSEK (2 986). Koncernens rörelseresultat för det tredje kvartalet uppgick till 838 MSEK (977). Rörelseresultatet om 838 MSEK inkluderar engångsposter (NRI's) om -257 MSEK (-61), jämförelsestörande poster om 0 MSEK (38) och omvärderingar om 0 MSEK (1). Rörelseresultatet exklusive engångsposter, jämförelsestörande poster och omvärderingar ("justerat rörelseresultat (EBIT)") ökade därför till 1095 MSEK (999).

Utfallet för koncernens regioner samt verksamhetsområden redovisas nedan i mer detalj.

Finansnetto

Kvartalets finansnetto uppgick till -329 MSEK (-233). Räntenettot för kvartalet uppgick till -292 MSEK (-231). Kursdifferenser ingår i finansnettot med 13 MSEK (56), övriga finansiella poster ingår med -50 MSEK (-58). Räntenettot har påverkats negativt av högre nettoskuld och högre genomsnittlig räntesats.

Skatt

Kvartalets resultat belastas med 22 procent skatt. Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' angående bedömning av framtida skattekostnad.

Kassaflöde och investeringar

MSEK
om inte annat anges
Juli-sept
2018
Juli-sept
2017
Jan-sept
2018
Jan-sept
2017
Helår
2017
Kassaflöde från den löpande
verksamheten
1 2 1 4 1796 4341 3 1 9 5 4535
Kassaflöde från investeringsverksamheten -994 $-1165$ 1 771 -3 630 -7 547
Summa kassaflöde från den löpande
verksamheten och
investeringsverksamheten
220 631 6 1 1 2 -435 $-3012$
Kassaflöde från investeringsverksamheten
exkl likvida medel i förvärvade bolag
-994 $-1165$ 2 1 7 1 -4 605 $-8585$
Summa kassaflöde från den löpande
verksamheten och
investeringsverksamheten exkl likvida
medel i förvärvade bolag
220 631 6512 -1 410 -4 050

Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under det tredje kvartalet till 1 214 MSEK (1796). Minskningen är hänförlig till negativa engångsposter i rörelseresultatet, tidsfasningen av utbetalningar av ränta på obligationslån samt nettoutbetalningar hänförliga till valutasäkringsåtgärder.

гшаныегше
MSEK 30 sep 30 sep Förändring $31$ dec
om inte annat anges 2018 2017 % 2017
Nettoskuld 34 698 34 2 9 0 37 322
Nettoskuld/pro forma Cash EBITDA exkl 3,8 3,9 4,1
NRI's
Eget kapital 23 3 26 21899 22 439
Likvida medel 1450 677 114 881

Koncernens nettoskuld har minskat med cirka 2,6 miljarder SEK sedan årsskiftet. Försäljningslikvid har mottagits för Intrum Justitias tidigare dotterföretag i Norge samt Lindorffs tidigare dotterföretag i Sverige, Danmark, Finland och Estland då försäljningstransaktionen avslutades den 20 mars 2018, men å andra sidan har utbetalningar gjorts för årets aktieutdelning samt investeringar i portföljer och joint venture.

Nettoskuld i relation till proforma rullande 12 månaders justerat Cash EBITDA uppgick per kvartalets slut till 3,8. Denna relation är beräknad genom att ställa koncernens aktuella nettoskuld per kvartalsskiftet i relation till pro forma Cash EBITDA inklusive verksamheter under avyttring och inklusive ett beräknat Cash EBITDA under hela perioden för större förvärvade enheter under perioden, samt exklusive engångsposter, NRI's. Nettoskuld i relation till proforma rullande 12 månaders justerat Cash EBITDA har minskat under det tredje kvartalet med cirka 0,1.

Samgåendet med Lindorff genomfördes den 27 juni 2017 genom en apportemission där Intrum Justitia AB ställde ut 59 193 594 nya Intrum-aktier, i utbyte mot samtliga aktier i Lock TopCo AS, som är moderbolag i Lindorff-koncernen. Antalet utestående aktier i Intrum under senare delen av 2017 var därmed 131 541 320 aktier. Under andra kvartalet 2018 återköptes 250 000 aktier för 56 MSEK. Genomsnittligt antal utestående aktier under tredje kvartalet 2018 var därmed 131 291 320 och genomsnittligt antal utestående aktier under tredje kvartalet 2017 var 131 541 320.

Goodwill

Eineneiering

Koncernens goodwill uppgick till 31 430 MSEK per den 30 september 2018, att jämföra med 29 565 MSEK per den 31 december 2017. Av ökningen är 169 MSEK hänförligt till justering av förvärvsanalysen från samgåendet med Lindorff, 8 MSEK till övriga justeringar av förvärvsanalyser, 15 MSEK till nya förvärv under niomånadersperioden, och 1 673 MSEK till valutakursdifferenser.

Regioner

Från och med tredje kvartalet 2018 har sammansättningen i koncernens rörelsesegment, de geografiska regionerna, ändrats. Ändringen innebär att verksamheten i Spanien, Portugal och Brasilien redovisas i regionen Iberiska halvön & Latinamerika. Verksamheten i Portugal ingår därmed inte längre i regionen Väst- & Sydeuropa. Jämförelsetalen för 2017 har räknats om i enlighet med den nya regionsstrukturen. Omräknade siffror för alla fyra kvartalen 2017 samt de två första kvartalen 2018 har publicerats på bolagets hemsida.

Norra Europa

Pro forma Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Ex valuta Jan-sept Jan-sept Förändring Exvaluta Helår
2018 2017 % 2018 2017 % 2017
Nettoomsättning exklusive omvärderingar 9831 984 -0 -6 2 918 2894 -3 3827
Justerat rörelseresultat (EBIT) 352 l 395 $-11$ $-16$ 040 073 -3 -6 1412
Justerad EBIT-marginal, % 361 40 36 37 37

Stora enstaka inbetalningar på portföljer med underliggande säkerhet under tredje kvartalet 2017 stör jämförelsen mellan åren. Efter justering för dessa effekter är regionens resultat relativt oförändrat, där en liten minskning av marginalerna inom portföljinvesteringar kompenseras av ett större bokfört värde. Det syns fortsatta tecken på en försiktig tillväxt inom kredithanteringsverksamheten för externa kunder.

Central- & Östeuropa

Pro forma Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Ex valuta Jan-sept Jan-sept Förändring Exvaluta Helår
2018 2017 2018 2017 % 2017
Nettoomsättning exklusive omvärderingar 9361 779 20 14 2 695 2389 3 2 3 3
Justerat rörelseresultat (EBIT) 396l 275 44 38 056 862 23 18 1 114
Justerad EBIT-marginal, % 42 35 39 36 34

Regionens fortsatt starka utveckling förklaras av en växande investeringsportfölj och fokus på operativ effektivitet. De betydande investeringar som gjorts på sistone i Grekland, Ungern och Rumänien ger alla goda bidrag. Den intensiva investeringsaktiviteten med stora förväntade transaktioner fortsätter.

Väst- & Sydeuropa

Pro forma Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Ex valuta Jan-sept Jan-sept Förändring Exvaluta Helår
2018 2017 $\%$ 2018 2017 % 2017
Nettoomsättning exklusive omvärderingar 6321 492 28 22 893 464 29 22 2 050
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1431 73 95 88 420 185 127 123 312
Justerad EBIT-marginal, % 23 15 22 13 15

Den starka omsättningstillväxten under kvartalet förklaras av en väsentlig tillväxt i portföljinvesteringsverksamhetens bokförda värde och av förvärvet av CAF i Italien. Förutom växande omsättning har operationella förbättringar och en helomvändning till positiva resultat i Italien bidragit till marginalförbättringen. Den höga investeringsnivån fortsätter i hela regionen, och förberedelserna för det strategiska partnerskapet med Intesa Sanpaolo framskrider väl med sikte på transaktionens genomförande under fjärde kvartalet.

Iberiska halvön & Latinamerika

MSEK Juli-sept
2018
2017 Juli-sept Förändring Ex valuta
Jan-sept
2018
Pro forma
Jan-sept
2017
Pro forma
Förändring Exvaluta
% Pro forma
Helår
2017
Nettoomsättning exklusive omvärderingar
och jämförelsestörande poster
629 730 $-14$ $-22$ 2184 2 2 6 5 -4 $-12$ 3046
Justerat rörelseresultat (EBIT)
Justerad EBIT-marginal, %
204
32
255
35
$-20$ $-28$ 748
34
763
34
-2 -8 1 062
35

Omsättning och rörelseresultat sjunker som väntat markant till följd av att kundkontrakt avslutades i förtid (rapporterat, och ersättning erhållen under andra kvartalet 2018) samtidigt som återstående kontrakt gradvis klingar av. En ökning i investeringsverksamheten samt kostnadsbesparingar i syfte att dimensionera kostnaderna bättre kompenserar delvis för de negativa effekterna av det avslutade kundkontraktet och stabiliserar marginalen. Marknaden för

portföljinvesteringar och företagsförvärv i Spanien är aktiv och ger vissa möjligheter, även om Intrum fortsatt investerar disciplinerat.

Verksamhetsområden

Kredithantering

MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Ex valuta Jan-sept Pro forma
Jan-sept
Pro forma
Förändring Ex valuta
Pro forma
Helår
2018 2017 % % 2018 2017 % % 2017
Nettoomsättning exklusive NRI's och
jämförelsestörande poster
Verksamhetsresultat exkl NRI's och
jämförelsestörande poster
2 2 1 7 1
597l
2 1 5 5
596
-4
-6
6854
832
6600
865
4
-2
0
-6
8852
2.450
Verksamhetsmarginal exkl NRI's och
jämförelsestörande poster, %
27 28 27 28 28

Den begränsade omsättningstillväxten förklaras av nedgången i Spanien till följd av det avslutade kundkontraktet, delvis motverkat av stigande interna intäkter på inkassoverksamhet avseende koncernens investeringsportföljer. Verksamhetsområdet fortsätter att göra framsteg mot marginalmålen för helåret genom fortsatt fokus på operativ effektivitet och synergivinster. Den externa organiska tillväxten i verksamhetsområdet är fortsatt dämpad, och marginellt negativ på ungefär -2 procent.

Finansiella tjänster

Pro forma Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Ex valuta Jan-sept Jan-sept Förändring Ex valuta Helår
2018 2017 % % 2018 2017 % % 2017
Nettoomsättning 557 358 15 8 4653 4100 13 8 5506
Verksamhetsresultat exkl NRI's 837 752 11 5 2546 2 2 0 3 16 13 2946
Verksamhetsmarginal exkl NRI's, % 54 55 55 54 54
Förväntad framtida inkassering, ERC 47 874 40 179 19 47874 40 179 19 44 603
Portföljinvesteringar 927 1 1 7 7 $-21$ 4685 4986 -6 7170
Redovisat värde av portföljer 23 914 19 054 26 23 914 19054 26 21 1 4 9
Avkastning portföljinvesteringar, % 14 1 15 15 17 16

Den väsentliga tillväxten vad gäller portföljernas bokförda värde fortsätter att stötta utvecklingen inom portföljinvesteringar. Avkastningen är marginellt lägre än motsvarande kvartal förra året i enlighet med den senaste tidens trend, även om det bör noteras att tredje kvartalet säsongsmässigt är svagt och att avkastningen därför kan förväntas öka igen under fjärde kvartalet. Generellt sett verkar prispressen på marknaden att mattas av och nedgången i förväntad avkastning på nya investeringar har därför fortsatt att minska.

Gemensamma kostnader

Koncernen uppvisar fortsatt stadiga framsteg vad gäller minskningen av gemensamma kostnader där huvuddelen av synergierna i detta område nu visar sig i resultatet. Gemensamma kostnader för tredje kvartalet 2017 inkluderade en positiv jämförelsestörande post om 38 MSEK (avseende fakturering av gemensamma kostnader till bolag som då redovisades som avvecklade verksamheter). Rensat för denna post har gemensamma kostnader minskat mot föregående år, trots att nya enheter förvärvats.

Skattemässiga bedömningar

Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20-25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.

Moderbolaget

Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.

Moderbolaget redovisade en nettoomsättning för niomånadersperioden om 133 MSEK (71) och ett resultat före skatt om 1858 MSEK (-836). Resultatförbättringen beror på större resultat från andelar i dotterföretag, i samband med försäljning av dotterföretag och mottagna aktieutdelningar. Moderbolaget investerade 11 MSEK (0) i anläggningstillgångar under perioden och hade vid dess utgång 439 MSEK (3) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 71 $(55)$ .

Transaktioner med närstående

Det har under kvartalet inte i övrigt förekommit några väsentliga transaktioner mellan Intrum och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.

Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av delårsrapporten.

Koncernen tillämpar IFRS 5 Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter. Koncernen var av konkurrensskäl skyldig att inom en viss tid efter samgåendet med Lindorff avyttra Intrum Justitias dotterföretag i Norge samt Lindorffs dotterföretag i Sverige, Finland, Danmark och Estland. I enlighet med IFRS 5 redovisas nettoresultatet efter skatt i dessa företag på egen rad i koncernens resultaträkning, periodens resultat från avvecklade verksamheter efter skatt. Jämförelsetalen för tidigare perioder omräknas på motsvarande sätt. Tillgångar och skulder redovisas på egna rader i koncernens balansräkning, tillgångar och skulder i verksamhet som innehas för försäljning, från och med det tillfälle då koncernen åtog sig att sälja bolagen. I enlighet med IFRS 5 räknas jämförelsetalen i balansräkningarna för tidigare perioder inte om.

Från 1 januari 2018 tillämpar koncernen IFRS 9 Finansiella instrument. Koncerns redovisningsprinciper har därmed ändrats vad avser Portföljinvesteringar, på så sätt att koncernens tidigare begränsning att de aldrig kunde uppvärderas till ett högre värde än anskaffningsvärdet har tagits bort. Effekten är en ökning av det redovisade värdet per 1 januari

2018 om 53 MSEK och en ökning av eget kapital om 50 MSEK. I enlighet med det undantag som anges i IFRS 9 har jämförelsetal för tidigare perioder inte räknats om. I samband med införande av IFRS 9 har även IAS 1 Utformning av finansiella rapporter justerats, varför intäkter på portföljinvesteringar enligt effektivräntemetoden samt positiva och negativa omvärderingar numera redovisas på egna rader i koncernens resultaträkning.

Från 1 januari 2018 tillämpas även IFRS 15 Intäkter från kontrakt med kunder. Införandet av IFRS 15 har dock inte haft någon väsentlig inverkan på koncernens resultat eller finansiella ställning. Enligt IFRS 15 ska koncernens intäkter specificeras i de finansiella rapporterna uppdelat på kategorier. Intrum redovisar intäkterna uppdelade på geografisk region, verksamhetsområde och intäktsslag. Se tabeller under rubriken 'Rörelsesegment'.

Koncernen förbereder sig för införandet av IFRS 16 Leasingavtal som träder i kraft 2019. Se även Not 1 i årsredovisningen för år 2017. Intrum har valt systemstöd för att göra de beräkningar som behövs för att redovisa enligt IFRS 16 och håller på att samla in information om berörda leasingavtal. De huvudsakliga effekterna på Intrums redovisning förväntas bli att koncernens balansomslutning ökar genom att en tillgång och skuld redovisas för de leasingavtal som är i kraft vid varie tidpunkt, samt att rörelseresultatet förbättras något genom att den implicita räntekostnaden i leasingavtalen redovisas i finansnettot istället för i rörelseresultatet.

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunkturutvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IToch informationshantering, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med köp av fordringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrums årsredovisning 2017. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.

Partnerskap med Banca Intesa Sanpaolo

I enlighet med beskrivning i delårsrapporten för första kvartalet har Intrum i april ingått ett avtal om partnerskap med den italienska banken Banca Intesa Sanpaolo, som bidrar med en inkassoavdelning med 600 anställda samt en portfölj med förfallna fordringar som kommer att ägas tillsammans med tredje investerare. Intrums nettoinvestering beräknas bli 670 MEUR.

Transaktionen förutsätter myndighetsgodkännanden, och förväntas genomföras under november. Den kommer att utgöra ett viktigt bidrag till Intrums planerade portföljinvesteringar och förvärvsstrategi för 2018 och stöder koncernens ambitioner för lönsam tillväxt.

Under andra kvartalet gjorde Intrum tillskott till det samägda bolaget att användas bl a till förskottsbetalning för portföljinvesteringen. I balansräkningen redovisas 1703 MSEK som andelar i joint ventures.

Övriga förvärv

I juli förvärvades en aktiemajoritet om 51 procent i det brasilianska kredithanteringsbolaget iPlatform för en köpeskilling om 15 MSEK. Bolaget kommer att namnändras till Intrum. Goodwill som redovisas vid förvärvet uppgår till 15 MSEK.

Valutakurser

30 sept
2018
30 sept
2017
31 dec
2017
jul-sept
2018
jul-sept
2017
jan-sept
2018
jan-sept
2017
jan-dec
2017
EUR 10.29 9.65 9.84 10.41 9.55 10,23 9.58 9,63
CHF 9,10 8,42 8,42 9,11 8,44 8,82 8,75 8,67
NOK 1,09 1.03 1.00 1.09 1.02 1.07 1.04 1,03
HUF 0.0317 0.0310 0,0317 0,0321 0.0312 0.0322 0.0311 0,0312

Presentation av delårsrapporten

Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Mikael Ericson samt finansdirektör Danko Maras i en telefonkonferens med start den 26 oktober kl 9.00. Presentationen kan även följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring 08-566 426 93 (SE), +44 20 3008 9817 (UK), eller +1-855-831-5947 $(USA)$ .

Ytterligare information

Mikael Ericson, VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Danko Maras, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02 Thomas Moss, investor relations, tel: 08-546 102 02

Danko Maras är kontaktperson enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.

Informationen i denna delårsrapport är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 26 oktober 2018 kl. 7.00 CET.

Finansiell kalender 2018

26 oktober 2018, delårsrapport för tredje kvartalet 30 januari 2019, bokslutskommuniké för helåret

Intrums årsstämma 2019 hålls fredagen den 26 april 2019 kl 15.00 på bolagets kontor, Hesselmans torg 14, Nacka.

Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com

This interim report is also available in English.

Stockholm den 26 oktober 2018

Mikael Ericson VD och koncernchef

Granskningsrapport

Till styrelsen i Intrum AB (publ) org nr 556607-7581

Inledning

Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Intrum AB (publ) för perioden januari-september 2018. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.

Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning

Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.

Slutsats

Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.

Övriga upplysningar

Den finansiella pro forma-informationen i delårsrapporten har inte varit föremål för vår översiktliga granskning.

Stockholm den 26 oktober 2018 Ernst & Young AB

Jesper Nilsson Auktoriserad revisor

Om Intrum-koncernen

Intrum är den branschledande leverantören av kredithanteringstjänster med närvaro på 24 marknader i Europa. Intrum hjälper företag att utvecklas genom att erbjuda lösningar som utformats för att förbättra företagens kassaflöde och långsiktiga lönsamhet samt genom att ta hand om deras kunder. En viktig del av bolagets mission är att se till att privatpersoner och företag får det stöd de behöver för att bli skuldfria. Intrum har över 7 500 engagerade och medkännande medarbetare som hjälper cirka 80 000 företag runt om i Europa. Under 2017 hade bolaget proformaintäkter på 12,2 miljarder kronor. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm och Intrum-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm. Mer information finns på www.intrum.com.

FINANSIELLA RAPPORTER

KONCERNENS RESULTATRÄKNING

Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Jan-sept Jan-sept Jan-sept Helår
2018 2017 2018 2017 2017 2017
Intäkter från kunder 1671 1650 5406 3 2 9 8 5 0 9 1 6834
Intäkt på portföljinvesteringar enligt 1509 1335 4507 2 9 9 4 3922 5322
effektivräntemetoden
Positiva omvärderingar av 126 101 387 234 298 398
portföljinvesteringar
Negativa omvärderingar av $-126$ $-100$ $-375$ $-193$ $-193$ $-335$
portföljinvesteringar
Summa omsättning 3180 2986 9925 6333 9118 12 219
Kostnad sålda tjänster $-1742$ $-1588$ -5358 $-3,315$ $-4848$ $-6583$
Bruttoresultat 1438 1398 4567 3018 4270 5636
Försäljnings-, marknadsförings- och $-600$ $-420$ $-1592$ $-1094$ $-1584$ $-2157$
administrationskostnader
Resultatandelar i intresseföretag och 0 $-1$ $\mathbf 0$ $-3$ -3 10
joint ventures
Rörelseresultat (EBIT) 838 977 2975 1921 2683 3489
Finansnetto $-329$ $-233$ $-996$ $-637$ $-1606$ $-1942$
Resultat före skatt 509 744 1979 1284 1077 1547
Skatt $-113$ -161 $-433$ $-266$ $-344$ $-467$
Periodens resultat från 396 583 1546 1018 733 1080
kvarvarande verksamheter
Periodens resultat från avvecklade 0 32 -85 42 143 238
verksamheter efter skatt
Periodens resultat 396 615 1461 1060 876 1318
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 397 615 1462 1058 874 1316
Innehav utan bestämmande $-1$ $\circ$ $-1$ $\overline{2}$ 2 2
inflytande
Periodens resultat 396 615 1461 1060 876 1318
Genomsnittligt antal aktier före och 131 290 131 541 131 424 92 946
efter utspädning, '000
Resultat per aktie före och efter
utspädning
Resultat från kvarvarande 3.02 4,43 11.12 10,93
verksamheter
Resultat från avvecklade 0,00 0,24 $-0,65$ 0,45
verksamheter
Summa resultat per aktie före och 3,02 4,68 10,48 11,38
efter utspädning

RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT – KONCERNEN

MSEK Juli-sept Juli-sept Jan-sept Jan-sept
2018 2017 2018 2017
Periodens resultat
Övrigt totalresultat, poster som
kommer att återföras till resultatet:
396 615 1461 1060
Förändring av omräkningsreserv $-229$ 86 673 113
Periodens totalresultat 167 701 2134 1173
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 167 702 2 1 3 4 1 1 7 2
Innehav utan bestämmande
inflytande
O $-1$ $\circ$ 1
Periodens totalresultat 167 701 2134 1173

KONCERNENS BALANSRÄKNING

MSEK 30 sep 30 sep 31 dec
2018 2017 2017
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill 31 430 25 5 9 7 29 565
Aktiverade kostnader för IT-utveckling 438 1270 422
och andra immateriella
anläggningstillgångar
Kundrelationer 1763 2400 2703
Summa immateriella 33 631 29 267 32 690
anläggningstillgångar
Materiella anläggningstillgångar 246 236 245
Ovriga anläggningstillgångar
Aktier och andelar i joint ventures 1703 18 0
Ovriga aktier och andelar 4 3 3
Portföljinvesteringar 23 914 19 0 54 21149
Uppskjutna skattefordringar 638 647 692
Andra långfristiga fordringar 39 33 36
Summa övriga anläggningstillgångar 26298 19755 21880
Summa anläggningstillgångar 60 175 49 258 54 815
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 720 596 755
Lager av fastigheter för försäljning 155 42 93
Klientmedel 853 817 902
304 282 347
Skattefordringar 1529 857 931
Ovriga fordringar 606 737
Förutbetalda kostnader och upplupna 617
intäkter
Likvida medel 1450 677 881
Summa omsättningstillgångar 5628 3877 4646
Tillgångar i verksamhet som innehas 0 9920 8314
för försäljning
SUMMA TILLGÅNGAR 65803 63 055 67775
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 23 314 21896 22 436
Hänförligt till innehav utan 12 3 3
bestämmande inflytande
Summa eget kapital 23 3 26 21899 22 439
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 109 1189 2703
Obligationslån 33 4 4 7 32516 32052
Övriga långfristiga skulder 374 301 374
Avsättningar för pensioner 194 164 175
Övriga långfristiga avsättningar 5 22 9
Uppskjutna skatteskulder 1 250 1255 1206
Summa långfristiga skulder 35 379 35 4 47 36519
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 18 64 O
O 1000
Obligationslån 1000
Företagscertifikat 1380 1030 2269
Klientmedelsskuld 853 817 902
Leverantörsskulder 476 473 572
Skatteskulder 440 317 364
Förskott från kunder 64 45 64
Ovriga kortfristiga skulder 1069 763 541
Upplupna kostnader och förutbetalda 1693 1325 1794
intäkter
Övriga kortfristiga avsättningar 105 90 143
Summa kortfristiga skulder 7098 4 9 2 4 7 649
Skulder i verksamhet som innehas för O 785 1168
försäljning
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 65803 63 055 67 775

VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT

Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (köpta fordringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För flertalet av dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Koncernen har även finansiella tillgångar och skulder i form av valutaterminer som i redovisningen värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Dessa uppgår till mindre belopp.

RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL – KONCERNEN

MSEK 2018 2017
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
Innehav utan
best inflytande
Summa Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
Innehav utan
best inflytande
Summa
Ingående balans, 1 januari 22 4 3 6 3 22 439 4043 87 4 1 3 0
Andrad redovisningsprincip enligt IFRS 9 50 50 $\Omega$
Aktieutdelning $-1250$ $-1250$ $-651$ $-651$
Nyemission 0 17 332 17 332
Förvärvad minoritet 9 9 $-85$ -85
Återköp av aktier -56 -56 $\Omega$
Periodens totalresultat 2134 0 2134 1172 1 1 7 3
Utgående balans, 30 september 23 314 12 23 3 26 21896 3 21899

Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av delårsrapporten.

KASSAFLÖDESANALYS – KONCERNEN

MSEK Juli-sept
2018
Juli-sept
2017
Jan-sept
2018
Jan-sept
2017
Kassaflöde från kvarvarande verksamhet
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT) 838
154
977
163
2975
684
1921
245
Avskrivningar och nedskrivningar
Amortering/omvärdering av köpta
998 866 2875 1845
fordringar
Övriga justeringar för ej $-10$ O $-217$ $-16$
kassaflödespåverkande poster
Erhållen ränta
18 $\overline{2}$ 43 18
Erlagd ränta -467 $-57$ -1100 $-144$
Erlagda övriga finansiella kostnader $-187$ $-70$ $-109$ $-344$
Betald inkomstskatt
Kassaflöde från den löpande
$-112$
1232
-97
1784
-321
4830
$-283$
3242
verksamheten före förändringar av
rörelsekapitalet
Förändringar i factoring-fordran $-4$ 7 $-74$ -39
Andra förändringar i rörelsekapitalet $-14$ 5 $-415$ -8
Kassaflöde från den löpande 1214 1796 4341 3195
verksamheten
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella och immateriella $-68$ $-38$ $-224$ $-115$
anläggningstillgångar
Portföljinvesteringar i fordringar och
$-917$ $-1124$ $-4158$ $-4317$
lager av fastigheter
Förvärv av dotterföretag och $-15$ $-2$ $-1678$ $-171$
intresseföretag 0 0 $-400$ 975
Likvida medel i förvärvade/avyttrade
dotterföretag
Avyttring av dotterföretag och 0 $\Omega$ 7511 0
intresseföretag
Annat kassaflöde från
investeringsverksamheten
6 $-1$ 720 $-2$
Kassaflöde från -994 $-1165$ 1771 $-3630$
investeringsverksamheten
Finansieringsverksamheten
Upplåning och amorteringar 259 $-638$ $-4275$ 1650
Återköp av egna aktier 0 0 $-56$ 0
Aktieutdelning till moderbolagets 0 $-651$ $-1250$ $-651$
aktieägare
Kassaflöde från
259 $-1289$ -5581 999
finansieringsverksamheten
Kassaflöden från kvarvarande 479 $-658$ 531 564
verksamheter
Kassaflöden från avvecklade
verksamheter
O -107 -372 -108
Summa förändring av likvida medel 479 $-765$ 159 456
Likvida medel vid periodens början 968 1617 1253 396
Kursdifferenser i likvida medel 3 12 38 12
Likvida medel vid periodens slut 1450 864 1450 864
Därav likvida medel i avvecklade O 187 0 187
verksamheter
Avvecklade verksamheter
Kassaflöde från den löpande 0 189 13 199
verksamheten
Kassaflöde från
investeringsverksamheten
0 $-230$ $-589$ $-236$
Kassaflöde från 0 -66 204 $-71$
finansieringsverksamheten
Koncernen totalt
Kassaflöde från den löpande
1 2 1 4 1985 4 3 5 4 3394
verksamheten
Kassaflöde från $-994$ -1395 1182 $-3866$
investeringsverksamheten
Kassaflöde från 259 $-1355$ $-5377$ 928

Intrum AB | Organisationsnummer 556607-7581

KVARTALSÖVERSIKT - KONCERNEN

Kvartal 3
2018
Kvartal 2
2018
Kvartal 1
2018
Kvartal 4
2017
Kvartal 3
2017
Kvartal 2
2017
Kvartal 1
2017
Kvartal 4
2016
Nettoomsättning, MSEK 3180 3 6 3 0 3 1 1 5 3 1 0 1 2986 1796 1551 1657
Omsättningstillväxt, % 6 102 101 4 66 26 14 23
Cash EBITDA, MSEK 1990 2596 1948 1943 2 0 0 5 995 1 0 1 1 1034
EBITDA, MSEK 992 1593 1074 1000 1139 518 508 592
EBIT, MSEK 838 1240 897 807 977 476 468 543
Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK $-257$ $-173$ -89 $-157$ -61 $-163$ -17 5
Engångsposter (NRI's) i finansnettot,
MSEK
0 $\circ$ $\Omega$ $\mathsf{O}\xspace$ $\circ$ $-316$ $\circ$ $\Omega$
Omvärderingar av portföljinvesteringar,
MSEK
0 $-1$ 13 -44 1 41 $-1$ 5
Jämförelsestörande poster, MSEK O 218 $\circ$ 25 38 0 $\circ$ O
Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK 2 2 4 7 2769 2 0 3 7 2 1 0 0 2065 1158 1028 1029
EBITDA exkl NRI's, MSEK 1249 1766 1163 1157 1199 681 526 587
EBIT exkl NRI's, MSEK 1095 1 4 1 3 986 967 1037 639 485 538
Justerat rörelseresultat (EBIT), MSEK 1095 1196 973 983 999 598 486 533
Nettoresultat, MSEK 396 701 364 443 615 98 347 429
Resultat per aktie (EPS), SEK 3,02 5,33 2,77 3,37 4,68 1,32 4,77 5,90
EPS-tillväxt, % $-35$ 304 $-42$ $-43$ $-9$ $-73$ 12 57
Genomsnittligt antal aktier, '000 131 291 131 442 131 541 131 541 74 299 74 299 72 348 72 348
Antal aktier vid periodens slut, '000 131 291 131 291 131 541 131 541 131 541 131 541 72 348 72 348
Nettoskuld, MSEK 34 698 35 265 32 043 37 322 34 2 9 0 34 254 8738 7260
VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S
OCH JÄMFÖRELSESTÖRANDE
POSTER PER VERKSAMHETSOMRÅDE,
MSEK
Kredithantering 597 687 548 585 596 307 257 332
Finansiella tjänster 837 882 827 743 752 538 412 393
Gemensamma kostnader $-338$ $-363$ $-400$ $-390$ $-349$ $-206$ $-184$ $-188$
Förväntad framtida inkassering (ERC),
MSEK
47874 49 313 46 929 44 603 40 179 21 409 17 645 16 012
Avkastning portföljinvesteringar, % 14 15 15 15 20 17 22 21
Portföljinvesteringar, MSEK 927 2385 2784 1 1 7 7 835 2 3 7 4 1162 643
Medelantal anställda 7571 7886 7806 8 3 4 9 4369 4 1 7 2 3 9 9 3 3864

FEMÅRSÖVERSIKT - KONCERNEN

2018
Juli-sept
2017
Juli-sept
2016
Juli-sept
2015
Juli-sept
2014
Juli-sept
Nettoomsättning, MSEK 3180 2986 1 4 3 3 1334 1250
Omsättningstillväxt, % 6 108 7 7 15
Cash EBITDA, MSEK 1990 2 0 0 5 934 824 773
EBITDA, MSEK 992 1139 546 478 440
EBIT, MSEK 838 977 506 437 402
Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK $-257$ $-61$ 15 $-31$ 0
Engångsposter (NRI's) i finansnettot,
MSEK
0 O $\circ$ 0 $\Omega$
Omvärderingar av portföljinvesteringar, $\mathbf 0$ 1 $-29$ 28 14
MSEK
Jämförelsestörande poster, MSEK $\circ$ 38 n/a n/a n/a
Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK 2 2 4 7 2065 919 855 773
EBITDA exkl NRI's, MSEK 1249 1199 531 509 440
EBIT exkl NRI's, MSEK 1095 1037 491 468 402
Justerat rörelseresultat (EBIT), MSEK 1095 999 520 440 388
Nettoresultat, MSEK 396 615 375 330 311
Resultat per aktie (EPS), SEK 3,02 4,68 5,14 4,51 4,09
EPS-tillväxt, % $-35$ -9 14 10 46
Genomsnittligt antal aktier, '000 131 291 74 299 72 348 72885 75885
Antal aktier vid periodens slut, '000 131 291 131 541 72 348 72 693 75 4 28
Nettoskuld, MSEK 34 698 34 290 7053 5815 5 2 1 5
VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S
OCH JÄMFÖRELSESTÖRANDE
POSTER PER VERKSAMHETSOMRÅDE,
MSEK
Kredithantering 597 596 259 266 237
Finansiella tjänster 837 752 406 354 285
Gemensamma kostnader $-338$ $-349$ $-174$ $-152$ $-120$
Förväntad framtida inkassering (ERC), 47874 40 179 16 012 13784 13724
MSEK
Avkastning portföljinvesteringar, % 14 15 21 20 21
Portföljinvesteringar, MSEK 927 1177 643 315 261
Medelantal anställda 7571 8 3 4 9 3864 3734 3748

FEMÅRSÖVERSIKT - KONCERNEN

2017
Helår
2016
Full Year
2015
Full Year
2014
Full Year
2013
Full Year
Nettoomsättning, MSEK 9434 5869 5 4 1 9 4958 4355
Omsättningstillväxt, % 61 8 9 14 13
Cash EBITDA, MSEK 5 9 5 3 3 6 6 8 3 1 9 3 2 9 1 6 2 6 2 3
EBITDA, MSEK 3 1 6 5 2090 1736 1546 1318
EBIT, MSEK 2728 1921 1577 1382 1168
Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK $-397$ 10 $-54$ 36 $\circ$
Engångsposter (NRI's) i finansnettot,
MSEK
$-316$ $\Omega$ $\Omega$ $\circ$ $-13$
Omvärderingar av portföljinvesteringar,
MSEK
$-3$ 45 32 33 5
Jämförelsestörande poster, MSEK 25 n/a n/a n/a n/a
Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK 6350 3 6 5 8 3 2 4 7 2880 2 6 2 3
EBITDA exkl NRI's, MSEK 3562 2080 1790 1510 1318
EBIT exkl NRI's, MSEK 3 1 2 5 1 911 1631 1346 1168
Justerat rörelseresultat (EBIT), MSEK 3 1 0 3 1866 1599 1 3 1 3 1163
Nettoresultat, MSEK 1503 1468 1172 1 0 4 1 819
Resultat per aktie (EPS), SEK 14,62 20,15 15,92 13,48 10,30
EPS-tillväxt, % $-27$ 27 18 31 41
Aktieutdelning per aktie, SEK 9,50 9,00 8,25 7,00 5,75
Genomsnittligt antal aktier, '000 102 674 72 348 73 097 76 4 62 79 306
Antal aktier vid periodens slut, '000 131 541 72 348 72 348 73 8 4 8 78 547
Nettoskuld, MSEK 37 322 7260 6026 5 6 3 5 4328
VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S
OCH JÄMFÖRELSESTÖRANDE
POSTER PER VERKSAMHETSOMRÅDE,
MSEK
Kredithantering 1745 1098 998 868 761
Finansiella tjänster 2 4 4 5 1521 1332 1190 958
Gemensamma kostnader $-1091$ $-708$ $-699$ $-712$ $-551$
Förväntad framtida inkassering (ERC),
MSEK
44 603 17 6 45 15 073 13 682 12 454
Avkastning portföljinvesteringar, % 16 20 20 20 21
Portföljinvesteringar, MSEK 7170 3084 2 2 7 1 1909 2503
Medelantal anställda 6293 3865 3738 3694 3 4 2 7

AVSTÄMNING NYCKELTAL

Pro forma Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
om inte annat anges 2018 2017 % 2018 2017 2017 % 2017
Resultat portföljinvesteringar 829 732 13 2 5 0 0 2 4 0 3 2 2 2 2 13 2 979
Genomsnittligt redovisat värde på 24 079 18 900 27 22 532 13829 17 694 27 18743
portföljinvesteringar
Avkastning på portföljinvesteringar, % 14 15 15 23 17 16
EBIT 838 977 $-14$ 2 975 1921 2 6 8 3 11 3 4 8 9
Avskrivningar 154 162 $-5$ 684 245 549 25 742
Amortering och omvärderingar 998 866 15 2 875 1845 2 3 5 2 22 3 2 9 5
portföljinvesteringar
Cash EBITDA 1990 2005 -1 6534 4011 5584 17 7526
EBIT 838 977 $-14$ 2 975 1921 2 6 8 3 11 3 4 8 9
Avskrivningar 154 162 $-5$ 684 245 549 25 742
EBITDA 992 1139 $-13$ 3659 2166 3 2 3 2 13 4 2 3 1
Cash EBITDA 1990 2 0 0 5 $-1$ 6534 4 0 11 5 5 8 4 17 7526
Engångsposter, NRI's 257 61 323 519 240 343 51 499
Cash EBITDA exkl NRI's 2247 2066 9 7053 4 2 5 1 5927 19 8025
EBITDA 992 1139 $-13$ 3659 2 1 6 6 3 2 3 2 13 4 2 3 1
Engångsposter, NRI's 257 61 323 519 240 343 51 499
EBITDA exkl NRI's 1249 1200 4 4178 2406 3575 17 4730
EBIT 838 977 $-14$ 2 975 1921 2 6 8 3 11 3 4 8 9
Engångsposter, NRI's 257 61 323 519 240 343 51 499
EBIT exkl NRI's 1095 1038 6 3494 2161 3026 15 3988
EBIT 838 977 $-14$ 2 975 1921 2 6 8 3 11 3 4 8 9
Engångsposter, NRI's 257 61 519 240 343 499
Omvärderingar av portföljinvesteringar 0 $-1$ $-12$ $-41$ $-105$ $-63$
Jämförelsestörande poster 0 $-38$ $-218$ $-38$ $-38$ $-25$
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1095 999 10 3264 2082 2882 13 3900
Skulder till kreditinstitut 127 1 2 5 3 $-90$ 127 1 2 5 3 1 2 5 3 $-90$ 2703
Obligationslån 34 447 32 516 6 34 447 32 516 32 516 6 33 052
Avsättningar för pensioner 194 164 18 194 164 164 18 175
Företagscertifikat 1380 1030 34 1380 1030 1030 34 2 2 6 9
Övriga räntebärande skulder 0 4 $-100$ $\circ$ 4 4 $-100$ 4
Likvida medel $-1450$ $-677$ 114 $-1450$ $-677$ $-677$ 114 $-881$
Nettoskuld 34698 34 290 1 34698 34 290 34 290 1 37 322

RÖRELSESEGMENT

REGIONER – NETTOOMSÄTTNING FRÅN EXTERNA KUNDER

Pro forma Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2018 2017 % 2018 2017 2017 2017
Norra Europa 977 997 $-2$ 2928 2070 2927 0 3869
Central- & Östeuropa 913 770 19 2674 1974 2 4 4 5 9 3 2 4 6
Väst- & Sydeuropa 624 496 26 853 1268 1 477 25 2056
Iberiska halvön & Latinamerika 666 723 -8 2 470 l 021 2 2 6 9 9 3048
Summa nettoomsättning från externa 3 180 2986 6 9925 6333 9 118 9 12 219
kunder

REGIONER – OMVÄRDERINGAR AV PORTFÖLJINVESTERINGAR

Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Jan-sept Jan-sept Jan-sept Helår
2018 2017 2018 2017 2017 2017
Norra Europa -6 13 10 10 33 42
Central- & Östeuropa $-23$ -9 $-21$ 23 56 13
Väst- & Sydeuropa -8 4 $-40$ 6 13 6
Iberiska halvön & Latinamerika 37 $-7$ 63 4 $\overline{2}$
Summa omvärdering ο 12 41 105 63

REGIONER – JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER I NETTOOMSÄTTNINGEN

MSEK Juli-sept Juli-sept Jan-sept Jan-sept Pro forma
Jan-sept
Pro forma
Helår
2018 2017 2018 2017 2017 2017
Norra Europa
Central- & Östeuropa C
Väst- & Sydeuropa C O
Iberiska halvön & Latinamerika C 223
Summa jämförelsestörande poster 223 O

REGIONER - NETTOOMSÄTTNING EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR OCH JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER

Pro forma Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2018 2017 % 2018 2017 2017 % 2017
Norra Europa 983 984 $-0$ 2918 2060 2894 3827
Central- & Östeuropa 936 779 20 2695 1951 2389 13 3 2 3 3
Väst- & Sydeuropa 632 492 28 1893 1 2 6 2 1464 29 2050
Iberiska halvön & Latinamerika 6291 730 $-14$ 2184 1019 2 2 6 5 $-4$ 3046
Summa nettoomsättning exkl
omvärderingar och jämförelsestörande
poster
3 180 2985 7 9690 6292 9 0 1 3 8 12 15 6

REGIONER – RÖRELSERESULTAT (EBIT)

Pro forma Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2018 2017 % 2018 2017 2017 % 2017
Norra Europa 316 399 $-21$ 974 727 984 $-1$ 1271
Central- & Osteuropa 341 262 30 908 693 830 9 968
Väst- & Sydeuropa -46 72 $-164$ 120 153 156 $-23$ 292
Iberiska halvön & Latinamerika 227 244 $-7$ 973 348 713 36 958
Summa EBIT 838 977 $-14$ 2975 1921 2683 11 3489
Finansnetto $-329$ $-233$ 41 $-996$ $-637$ $-1606$ $-38$ $-1942$
Resultat före skatt 509 744 -32 1979 1284 1077 84 1547

REGIONER – ENGÅNGSPOSTER (NRI'S)

Juli-sept
2018
Juli-sept
2017
Jan-sept
2018
Jan-sept
2017
Jan-sept
2017
Pro forma
Helår
2017
$-183$
$-32$ $-4$ $-127$ -78 -88 $-159$
$-181$ $-5$ $-260$ $-34$ $-41$ $-51$
$-14$ $-4$ -56 $-23$ $-53$ $-106$
$-257$ -61 $-519$ -240 -343 $-499$
$-30$ $-47$ -76 $-105$ $-160$

REGIONER – JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER I RÖRELSERESULTATET

Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Jan-sept Jan-sept Jan-sept Helår
2018 2017 2018 2017 2017 2017
Norra Europa 38 38 38
Central- & Östeuropa O
Väst- & Sydeuropa U 25
Iberiska halvön & Latinamerika 218
Summa jämförelsestörande poster 38 218 38 38 25

REGIONER – JUSTERAT RÖRELSERESULTAT (EBIT)

Pro forma Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2018 2017 % 2018 2017 2017 % 2017
Norra Europa 352 395 $-11$ l 040 784 1 073 -3 412
Central- & Östeuropa 396 275 44 1 056 748 862 23 1 1 1 4
Väst- & Sydeuropa 143 73 95 420 181 185 127 312
Iberiska halvön & Latinamerika 204 255 $-20$ 748 369 763 $-2$ 1 062
Summa justerat rörelseresultat (EBIT) 095 999 10 3 2 6 4 2082 2882 13 3900

REGIONER – JUSTERAD RÖRELSEMARGINAL

Pro forma Pro forma
% Juli-sept Juli-sept Jan-sept Jan-sept Jan-sept Helår
2018 2017 2018 2017 2017 2017
Norra Europa 36 40 36 38 37 37
Central- & Östeuropa 42 35 39 38 36 34
Väst- & Sydeuropa 23 15 22 14 13 15
Iberiska halvön & Latinamerika 32 35 34 36 34 35
Justerad rörelsemarginal 34 33 34 33 32 32

REGIONER – BOKFÖRT VÄRDE PORTFÖLJINVESTERINGAR

MSEK 30 sep 30 sep Förändring 30 sep 30 sep Förändring 31 dec
2018 2017 % 2018 2017 % 2017
Norra Europa 7178 6596 9 7178 6596 o 6 6 0 7
Central- & Östeuropa 7747 6 1 1 3 27 7 747 6 1 1 3 27 6916
Väst- & Sydeuropa 5 2 1 2 3535 47 5 2 1 2 3535 47 4 2 3 6
Iberiska halvön & Latinamerika 3777 2810 34 3777 2810 34 3390
Summa bokfört värde 23 914 19 054 26 23 914 19 054 26 21 14 9

VERKSAMHETSOMRÅDEN – NETTOOMSÄTTNING

Pro forma Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2018 2017 % 2018 2017 2017 % 2017
Kredithantering 2 2 1 7 2 1 5 5 3 7077 4449 6600 8852
Finansiella tjänster 557 1358 15 4653 3 1 1 0 4100 13 5506
Eliminering av interntransaktioner $-594$ $-527$ 13 $-1805$ $-1226$ $-1581$ 14 $-2138$
Summa nettoomsättning 3 180 2986 6 9925 6333 9 1 1 9 9 12 2 2 0

NETTOOMSÄTTNING PER INTÄKTSSLAG

Pro forma Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2018 2017 % 2018 2017 2017 % 2017
Externa kredithanteringsintäkter 623 1628 $-0$ 5 2 7 2 3 2 2 3 5019 5 6714
Inkasserade belopp på
portföljinvesteringar
2507 2 2 0 2 14 7394 4880 6380 16 8680
Amortering portföljinvesteringar $-998$ $-867$ 15 $-2887$ $-1886$ $-2458$ 17 $-3.358$
Omvärdering portföljinvesteringar O $-100$ 12 41 106 $-89$ 63
Övriga intäkter av finansiella tjänster 48 22 118 134 75 72 86 121
Summa nettoomsättning 3 1 8 0 2986 6 9925 6333 9 1 19 9 12 2 2 0

VERKSAMHETSOMRÅDEN - VERKSAMHETSRESULTAT

Pro forma Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2018 2017 % 2018 2017 2017 2017
Kredithantering 553 588 -6 1 924 1152 1 842 4 2394
Finansiella tjänster 837 743 13 2543 704 2 2 0 5 15 2957
Gemensamma kostnader $-552$ $-354$ 56 $-1492$ -935 $-1.364$ o $-1863$
Summa EBIT 838 977 -14 2975 1921 2683 11 3489

VERKSAMHETSOMRÅDEN – ENGÅNGSPOSTER (NRI'S)

MSEK Juli-sept
2018
Juli-sept
2017
Jan-sept
2018
Jan-sept
2017
Pro forma
Jan-sept
2017
Pro forma
Helår
2017
Kredithantering $-44$ -8 $-126$ -8 -23 -81
Finansiella tjänster Οl -9 -3 11
Gemensamma kostnader $-214$ -43 $-391$ $-234$ $-322$ $-429$
Summa NRI's $-257$ -60 $-519$ $-240$ -343 $-499$

VERKSAMHETSOMRÅDEN – JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER I NETTOOMSÄTTNINGEN

MSEK Juli-sept
2018
Juli-sept
2017
Jan-sept
2018
Jan-sept
2017
Pro forma
Jan-sept
2017
Pro forma
Helår
2017
Kredithantering
Finansiella tjänster
Gemensamma kostnader
U 223 O
0
Summa jämförelsestörande poster о 223 o

VERKSAMHETSOMRÅDEN – JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER I VERKSAMHETSRESULTATET

MSEK Juli-sept
2018
Juli-sept
2017
Jan-sept
2018
Jan-sept
2017
Pro forma
Jan-sept
2017
Pro forma
Helår
2017
Kredithantering O 218 25
Finansiella tjänster O O 0
Gemensamma kostnader 38 38 38 $\Omega$
Summa jämförelsestörande poster 0 38 218 38 38 25

VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S OCH JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER

Pro forma Pro forma Pro forma
MSEK Juli-sept Juli-sept Förändring Jan-sept Jan-sept Jan-sept Förändring Helår
2018 2017 % 2018 2017 2017 % 2017
Kredithantering 597 596 O 1 832 1160 1865 $-2$ 2450
Finansiella tjänster 837 752 11 2546 1702 2 2 0 3 16 2946
Gemensamma kostnader $-338$ $-349$ -3 $-1101$ $-739$ $-1080$ $-1434$
Summa EBIT exkl NRI's och
jämförelsestörande poster
1095 999 10 3 2 7 6 2 1 2 3 2988 10 3963

VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSMARGINAL EXKL NRI'S OCH JÄMFÖRELSESTÖRANDE POSTER

Pro forma Pro forma
% Juli-sept Juli-sept Jan-sept Jan-sept Jan-sept Helår
2018 2017 2018 2017 2017 2017
Kredithantering 27 28 27 26 28 28
Finansiella tjänster 54 55 55 55 54 54
EBIT-marginal exkl NRI's och 34 33 33 34 33 32
jämförelsestörande poster

MODERBOLAGET INTRUM AB (PUBL)

RESULTATRÄKNING – MODERBOLAGET

MSEK Jan-sept
2018
Jan-sept
2017
Helår
2017
Nettoomsättning 133 71 159
Bruttoresultat 133 71 159
Försäljnings- och -38 $-20$ -36
marknadsföringskostnader
Administrationskostnader $-577$ -323 -460
Rörelseresultat (EBIT) $-482$ $-272$ -337
Resultat från andelar i 1795 56 368
dotterföretag
Valutakursdifferens på monetär 927 $-247$ -166
post klassificerad som utvidgad
nettoinvestering
Finansnetto övrigt -382 $-373$ -444
Resultat före skatt 1858 $-836$ $-579$
Skatt O Ω 199
Periodens resultat 1858 $-836$ -380

RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET - MODERBOLAGET

MSEK Jan-sept
2018
Jan-sept
2017
Helår
2017
Periodens resultat
Övrigt totalresultat: Förändring av
omräkningsreserv (fond för verkligt
värde)
1858
$-1955$
-836
295
$-380$
47
Periodens totalresultat -97 -541

BALANSRÄKNING – MODERBOLAGET

MSEK 30 sep
2018
30 sep
2017
31 dec
2017
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 17 10
Finansiella anläggningstillgångar 48 776 52 2 2 4 53 541
Summa anläggningstillgångar 48793 52 224 53 551
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 8996 5025 7365
Likvida medel 439 3 95
Summa omsättningstillgångar 9 4 3 5 5028 7460
SUMMA TILLGÅNGAR 58 228 57 252 61 011

EGET KAPITAL OCH SKULDER

Bundet eget kapital 285 284 285
Fritt eget kapital 15 907 17103 17310
Summa eget kapital 16 192 17 387 17595
Långfristiga skulder 35 951 37124 38 006
Kortfristiga skulder 6085 2 7 4 1 5410
SUMMA EGET KAPITAL OCH 58 228 57 252 61 011
SKULDER

AKTIEKURSENS UTVECKLING

ÄGARSTRUKTUR

30 september 2018 Antal aktier Kapital och
röster, %
Nordic Capital 57 728 956 44,0
Sampo Oyi 6864969 5,2
NN Investment Partners 6 505 253 5,0
Handelsbanken Fonder 5 214 000 4,0
Lannebo Fonder 4 493 843 3,4
Jupiter Asset Management 3 615 418 2,8
AMF Försäkring & Fonder 2876940 2,2
Swedbank Robur Fonder 2820586 2,1
Vanguard 2629061 2,0
Odin Fonder 2 2 2 4 7 3 7 1,7
BNP Paribas Investments Partners 1965279 1,5
Nordnet Pensionsförsäkring 1 675 643 1,3
Janus Henderson Investors 1 300 000 1,0
BlackRock 1 039 639 0,8
TIAA - Teachers Advisors 1 014 965 0,8
Totalt, femton största ägare 101969289 77,7

Totalt antal aktier:

131 291 320

Eget innehav om 250 000 aktier ingår inte i antalet utestående aktier.

Andelen svenskt ägande uppgick till 26,2 procent (institutioner 5,6 procentenheter, aktiefonder 13,6 procentenheter, privatpersoner 7,0 procentenheter). Källa: Modular Finance Holdings och Intrum

Definitioner

Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal

Koncernens nettoomsättning

Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).

Rörelseresultat (EBIT)

Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.

Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, amorteringar och omvärderingar

Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens nettoomsättning hänförlig till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärderingar. Amorteringen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.

Omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal exklusive omvärderingar

Periodens omvärdering av portföljinvesteringar ingår i koncernens nettoomsättning och rörelseresultat. Omvärderingar sker vid förändringar i prognoser om framtida inkassering, och är därför till sin natur svåra att förutse. De har lågt prognosvärde för den framtida resultatutvecklingen, särskilt för en enskild geografisk region. Intrum redovisar därför även alternativa nyckeltal där omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal beräknats exklusive omvärderingar av köpta fordringar.

Organisk tillväxt

Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljinvesteringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Verksamhetsresultat

Verksamhetsresultat avser rörelseresultatet för respektive verksamhetsområde Kredithantering och Finansiella tjänster, exklusive gemensamma kostnader för försäljning, marknadsföring och administration.

Verksamhetsmarginal

Verksamhetsmarginalen utgörs av verksamhetsresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.

Avkastning portföljinvesteringar

Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive koncernens nya tjänster som factoring och betalningsgarantier, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål.

Nettoskuld

Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

FBITDA

Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar utom portföljinvesteringar.

Cash EBITDA

Cash EBITDA är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av portföljinvesteringar.

Justerat rörelseresultat (EBIT)

Justerat rörelseresultat (EBIT) är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinvesteringar, jämförelsestörande poster och engångsposter (NRI's).

RTM

Förkortningen RTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.

Nettoskuld/RTM rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA)

Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) på rullande tolv månaders basis. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare.

Valutajusterad förändring

När det gäller utvecklingen av omsättning och rörelseresultat exklusive omvärderingar för respektive region anges den procentuella förändringen jämfört med motsvarande period föregående år både i form av förändringen av respektive tal i svenska kronor och i form av en valutajusterad förändring där effekten av förändrade valutakurser har exkluderats. Den valutajusterade förändringen är ett mått på den utveckling av koncernens verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Engångsposter (NRI's)

Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Engångsposter ("non-recurring items") inkluderar

bland annat omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än portföljinvesteringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivarkostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för flytt till nya kontorslokaler, uppsägnings- och rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Engångposter specificeras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.

Jämförelsestörande poster

Väsentliga resultatposter som visserligen ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som kan komma att återkomma i någon form, men som stör jämförelsen mellan tidsperioderna.

EBIT, EBITDA och Cash EBITDA exklusive NRI's

Nyckeltalen EBIT, EBITDA och Cash EBITDA enligt ovan anges även efter återläggning av engångsposter, NRI's.

Förväntad återstående inkassering, ERC

Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar.

Pro forma finansiella rapporter inklusive Lindorff

Pro forma finansiella rapporter redovisas för koncernen inklusive Lindorff som om Lindorff ingått i koncernen under hela perioden och i jämförelsetalen. Pro forma resultat har beräknats genom att addera ihop Intrums och Lindorffs faktiska resultat för respektive period, utan justering för under vilken period transaktionskostnader hade infallit om förvärvet hade skett vid en annan tidpunkt. Justeringar till verkligt värde som görs i förvärvsanalysen vid Intrum Justitias förvärv av Lindorff redovisas inte i resultatet för någon period, oaktat att de kan redovisas som kostnader i den förvärvade juridiska enheten.

Portföljinvesteringar

Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, samt investeringar i lager av fastigheter som förvärvats tillsammans med portföljer av fordringar.

Region Norra Europa

Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Lettland, Litauen, Finland, Norge, och Sverige.

Region Central- & Östeuropa

Region Central- & Östeuropa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Grekland, Polen, Rumänien, Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.

Region Väst- & Sydeuropa

Region Väst- & Sydeuropa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna och Storbritannien.

Region Iberiska halvön & Latinamerika

Region Iberiska halvön & Latinamerika omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Spanien, Portugal och Brasilien.