AI assistant
Intrum — Interim / Quarterly Report 2016
Jan 26, 2017
2930_10-q_2017-01-26_a31e0c3b-4d8e-4d9d-b155-0d8219044c18.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ
Januari–december 2016
BOKSLUTSKOMMUNIKÉ 2016
FJÄRDE KVARTALET 2016 2016
- Koncernens nettoomsättning fjärde kvartalet 2016 uppgick till 1 719 MSEK (1 396).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 559 MSEK (385). I rörelseresultatet ingår omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om –2 MSEK (–36). Rörelsemarginalen exklusive omvärderingar var 33 procent (29).
- I resultatet ingår också jämförelsestörande poster med en positiv påverkan på rörelseresultatet om 39 MSEK. Dessa avser en positiv effekt om 69 MSEK från avyttring av portföljer med köpta fordringar. Vidare belastas kvartalet med transaktionskostnader om 30 MSEK hänförliga till det planerade samgåendet med Lindorff.
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 429 MSEK (274), och resultatet per aktie var 5,90 SEK (3,76).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 1 112 MSEK (878).
- Det redovisade värdet av köpta fordringar har ökat med 24 procent jämfört med det fjärde kvartalet 2015. Kvartalets investeringar i köpta förfallna fordringar uppgick till 1 166 MSEK (1 130).
- Den extra bolagsstämman den 14 december 2016 biföll styrelsens förslag om samgående med Lindorff.
HELÅRET 2016
- Koncernens nettoomsättning helåret 2016 uppgick till 6 088 MSEK (5 628).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 1 978 MSEK (1 624). I rörelseresultatet ingår omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om 49 MSEK (31). Rörelsemarginalen exklusive omvärderingar var 32 procent (28).
- I resultatet ingår också jämförelsestörande poster med en positiv påverkan på rörelseresultatet om 54 MSEK. Dessa avser en positiv effekt om 84 MSEK från avyttringar av portföljer med köpta fordringar. Resultatet belastas vidare med årets transaktionskostnader om 30 MSEK hänförliga till det planerade samgåendet med Lindorff.
- Nettoresultatet för året uppgick till 1 468 MSEK (1 172), och resultatet per aktie var 20,15 SEK (15,92).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 3 374 MSEK (2 905).
- Årets investeringar i köpta förfallna fordringar uppgick till 3 100 MSEK (2 428).
- Styrelsen föreslår en utdelning på 9,00 kr (8,25) per aktie, motsvarande totalt 651 MSEK (597).
KVARTAL 4
27%
Tillväxt i vinst per aktie senaste tolv månaderna
19%
Kvartalets förändring av rörelseresultat (justerat för valuta och omvärderingar av köpta fordringar samt jämförelsestörande poster)
24%
Förändring redovisat värde av köpta fordringar senaste tolv månaderna
22%
Kvartalets avkastning på köpta fordringar
1 166 MSEK
Kvartalets investeringar i köpta fordringar
896 MSEK
Kvartalets kassaflöde från köpta fordringar
| 2016 | Okt-dec 2015 |
% | Helår 2016 |
Helår 2015 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 | |||||
| 1 721 | 1 432 | 20 | 6 039 | 5 597 | 8 |
| 559 | 385 | 45 | 1 978 | 1 624 | 22 |
| 25 | |||||
| 5,90 | 3,76 | 57 | 20,15 | 15,92 | 27 |
| 16 | |||||
| 8 733 | 7 027 | 24 | 8 733 | 7 027 | 24 |
| 22 | 19 | 20 | 20 | ||
| 1 166 | 1 130 | 3 | 3 100 | 2 428 | 28 |
| 896 | 731 | 23 | 3 153 | 2 724 | 16 |
| 1,9 | 1,8 | 1,9 | 1,8 | ||
| Okt-dec 1 719 33 429 1 112 |
1 396 28 274 878 |
Förändring 23 57 27 |
6 088 32 1 468 3 374 |
5 628 29 1 172 2 905 |
KOMMENTAR FRÅN VD OCH KONCERNCHEF MIKAEL ERICSON
Intrum Justitias fjärde kvartal 2016 är bland de mer händelserika i koncernens historia. I början av kvartalet slutförde vi två förvärv i Spanien och Danmark som stärker vår närvaro inom kredithantering för små och medelstora företag. I oktober kunde vi även annonsera koncernens första större investering i en portfölj med säkerställda fordringar, en tillgångsklass där vi ser mycket goda framtida tillväxtutsikter. I november ingick vi avtal om att förvärva 1st Credit i Storbritannien, vårt hittills största företagsförvärv, som möjliggör en attraktiv marknadsposition i en av Europas största marknader för köpta fordringar. Sist men inte minst avslutade vi året genom att annonsera ett planerat samgående med Lindorff, i syfte att skapa den ledande europeiska aktören i vår bransch med stort förväntat värdeskapande för den nya koncernens kunder, medarbetare och aktieägare.
Finansiellt gör vi ett starkt fjärde kvartal som visar vår organisations goda förmåga att bibehålla ett starkt kundfokus trots att vi har haft ett flertal transaktioner som krävt mycket uppmärksamhet. Vårt rörelseresultat är det hittills högsta i koncernens historia och vi har en god ökning av vår intjäning i samtliga tre regioner och i båda våra verksamhetsområden. Investeringsnivån var mycket god, där investeringar i köpta fordringar uppgick till cirka 1,2 miljarder SEK och företagsförvärv cirka 200 miljoner SEK.
För helåret 2016 kan vi också se tillbaka på en mycket stark utveckling, där vi agerat disciplinerat i enlighet med vår strategi. Vi har förbättrat vår marknadposition genom fem förvärv och genom fortsatt ökade investeringar i köpta fordringar, som nådde 3,1 miljarder SEK för 2016, att jämföra med 2,4 miljarder SEK för 2015. Genom förbättrad operationell effektivitet har vi ökat marginalen inom kredithanteringstjänster och bibehållit en god avkastning på köpta fordringar om cirka 20 procent. Vi har också fortsatt att utveckla vårt erbjudande genom att bredda vår närvaro i nya kundsegment och tillgångsklasser samt genom en fortsatt framgångsrik lansering av vårt erbjudande för betaltjänster till e-handlare. För vårt viktigaste finansiella nyckeltal, tillväxt i vinst per aktie, når vi en ökning om 27 procent för 2016, väl över vårt mål om minst 10 procent ökning per år.
Lika viktigt har varit att under året utveckla vår koncerns bidrag till samhällsnyttan, där vi till exempel undertecknat FNs tio principer "Global Compact" för att bland annat stärka mänskliga rättigheter och bekämpande av korruption. I vårt hållbarhetsarbete har vi även fortsatt att utveckla vårt bidrag till att förebygga överskuldsättning genom "Spendido", en interaktiv lektion för gymnasiet på temat krediter, konsumtion och hushållsekonomi.
Vi ser nu fram emot en fortsatt god utveckling för koncernen under 2017 med bibehållet fokus på att erbjuda våra kunder marknadens mest konkurrenskraftiga lösningar inom kredithantering och finansiering av fordringar. Genom den investeringsaktivitet vi haft under 2016 har vi ökat vår adresserbara marknad väsentligt och förstärkt vår plattform för lönsam tillväxt. Vårt planerade samgående med Lindorff fortsätter med en konkurrensprövning som vi bedömer blir slutförd under det andra kvartalet 2017. Jag ser med stor tillförsikt fram emot en stark utveckling för Intrum Justitia under de kommande åren.
KONCERNEN
| MSEK om inte annat anges |
Okt-dec 2016 |
Okt-dec 2015 |
Förändring % |
Helår 2016 |
Helår 2015 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 719 | 1 396 | 23 | 6 088 | 5 628 | 8 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 559 | 385 | 45 | 1 978 | 1 624 | 22 |
| Rörelsemarginal, % | 33 | 28 | 32 | 29 | ||
| Finansnetto | -48 | -51 | -6 | -168 | -167 | 1 |
| Skatt | -82 | -60 | 37 | -342 | -285 | 20 |
| Periodens resultat | 429 | 274 | 57 | 1 468 | 1 172 | 25 |
| Medeltal anställda | 4 102 | 3 841 | 7 | 3 975 | 3 846 | 3 |
OMSÄTTNING OCH RESULTAT OCH RESULTAT
OKTOBER- OKTOBER-DECEMBER DECEMBER DECEMBER2016
Koncernens resultat efter skatt ökade med 57 procent jämfört med samma period föregående år. Vinsten per aktie för kvartalet ökade med 57 procent jämfört med samma period föregående år. Vinsten per aktie har påverkats av återköp under 2015 som reducerat genomsnittligt antal utestående aktier med 0,3 procent jämfört med fjärde kvartalet 2015.
Koncernens nettoomsättning under det fjärde kvartalet ökade med 23 procent jämfört med föregående år, förklarat av organisk tillväxt 14 procent, förvärvseffekter 2 procent, omvärderingar av köpta fordringar 2 procent samt valutaeffekter 5 procent. Omvärderingar av portföljer påverkade rörelseresultatet med –2 MSEK i det fjärde kvartalet jämfört med –36 MSEK under samma period föregående år. Valutaeffekter påverkade rörelseresultatet positivt i det fjärde kvartalet med 23 MSEK jämfört med föregående år. Jämförelsestörande poster påverkade rörelseresultatet positivt med 39 MSEK i det fjärde kvartalet. Det rapporterade rörelseresultatet förbättrades därmed med 45 procent under kvartalet men justerat för valutaeffekter, omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar samt jämförelsestörande poster var förbättringen 19 procent.
Ökningen av rörelseresultatet exklusive omvärderingar, valutaeffekter och jämförelsestörande poster jämfört med samma period föregående år är hänförlig till förbättrade resultat inom båda koncernens verksamhetsområden. Inom Finansiella Tjänster har utvecklingen varit positiv främst på grund av ökade investeringsvolymer inom köpta fordringar under året. Inom Kredithantering förbättras resultatet genom ökade volymer från egna portföljer samt genom förvärvade enheter. Inom koncernens regioner bidrar samtliga enheter till resultatförbättringen med en särskild stark ökning inom Centrala Europa där hög operationell effektivitet bidrar till ökade intäkter och förbättrad lönsamhet.
Två jämförelsestörande poster har förbättrat rörelseresultatet med 39 MSEK i det fjärde kvartalet. Dessa avser en positiv effekt om 69 MSEK som uppkommit när regionen Norra Europa undantagsvis har avyttrat en portfölj med köpta fordringar. De 69 MSEK har påverkat inkassering om +89 MSEK, amortering av köpta fordringar om –8 MSEK och rörelsekostnader med –12 MSEK. Därutöver belastas kvartalet med transaktionskostnader om 30 MSEK hänförliga till det planerade samgåendet med Lindorff.
HELÅRET HELÅRET2016
Koncernens resultat efter skatt ökade med 25 procent jämfört med föregående år. Vinsten per aktie för kvartalet ökade med 27 procent jämfört med föregående år. Vinsten per aktie har
påverkats av återköp under 2015 som reducerat genomsnittligt antal utestående aktier med 1,0 procent jämfört med helåret 2015.
Koncernens nettoomsättning under året ökade med 8 procent jämfört med föregående år, förklarat av organisk tillväxt 6 procent, förvärvseffekter 1 procent och valutaeffekter 1 procent. Omvärderingar av portföljer påverkade rörelseresultatet med +49 MSEK under 2016 jämfört med +31 MSEK under föregående år. Valutaeffekter påverkade rörelseresultatet positivt under 2016 med 7 MSEK, jämfört med föregående år. Det rapporterade rörelseresultatet förbättrades med 22 procent under året, men justerat för valutaeffekter och omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar var förbättringen 21 procent.
Ökningen av rörelseresultatet exklusive omvärderingar och valutaeffekter jämfört med föregående år är främst hänförlig till förbättrade resultat inom Finansiella Tjänster, till följd av ökade investeringar inom köpta fordringar. Inom koncernens regioner bidrar främst Centrala Europa och Norra Europa till resultatökningen jämfört med föregående år.
FINANSNETTO
Kvartalets finansnetto uppgick till –48 MSEK (–51). Räntenettot för kvartalet uppgick till –36 MSEK (–29). Räntenettot har påverkats negativt av en högre upplåning. Kursdifferenser ingår i finansnettot med –6 MSEK (–4) och övriga finansiella poster ingår med –6 MSEK (–18). Övriga finansiella poster avser huvudsakligen bankavgifter och liknande i samband med koncernens upplåning. Övriga finansiella poster för det fjärde kvartalet 2015 inkluderade en post om –13 MSEK för att kostnadsföra tidigare aktiverade upplåningskostnader i samband med att en ny lånefacilitet undertecknades.
Finansnettot för helåret uppgick till –168 MSEK (–167), och bestod av räntenetto –131 MSEK (–122), kursdifferenser –7 MSEK (–5) och övriga finansiella poster –29 MSEK (–40).
SKATT
Skattekostnaden för helåret uppgick till 19 procent av resultatet före skatt. I årets första tre delårsrapporter hade skatt reserverats motsvarande en förväntad skattesats om 20 procent. När denna korrigeras till årets verkliga skattesats under fjärde kvartalet blir effekten att skattesatsen under detta kvartal blir 16 procent. Se nedan under stycket "Skattemässiga bedömningar" angående bedömning av framtida skattekostnad.
| MSEK om inte annat anges |
Okt-dec 2016 |
Okt-dec 2015 |
Förändring % |
Helår 2016 |
Helår 2015 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
1 112 | 878 | 27 | 3 374 | 2 905 | 16 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten |
-1 376 | -1 023 | 35 | -3 763 | -2 497 | 51 |
| Summa kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten |
-264 | -145 | 82 | -389 | 408 | - |
| Betalningar för köpta fordringar Kassaflöde från köpta fordringar |
1 172 896 |
868 731 |
35 23 |
3 374 3 153 |
2 186 2 724 |
54 16 |
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR TERINGAR
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under fjärde kvartalet till 1 112 MSEK (878). Kassaflödet från den löpande verksamheten har ökat jämfört med föregående år främst genom ett högre resultat exklusive avskrivningar och amorteringar.
Kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick under det fjärde kvartalet till –1 376 MSEK jämfört med –1 023 MSEK för samma period föregående år. Ökningen jämfört med föregående år är främst hänförlig till högre utbetalningar för investeringar i köpta fordringar.
FINANSIERING FINANSIERING
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring |
|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2016 | 2015 | % |
| Nettoskuld | 7 260 | 6 026 | 20 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat före | 1,9 | 1,8 | |
| avskrivningar och amorteringar Eget kapital Likvida medel |
4 130 396 |
3 166 265 |
30 49 |
Koncernens nettoskuld uttryckt som en multipel av rörelseresultatet före avskrivningar och amorteringar uppgår till 1,9 vilket är strax under intervallet för Intrum Justitias finansiella mål för denna relation om 2,0-3,0.
Inga återköp av egna aktier har skett under kvartalet och antal utestående aktier var därmed 72 347 726 aktier, att jämföra med 72 560 901 aktier i genomsnitt under motsvarande kvartal förra året.
GOODWILL
Koncernens goodwill uppgick till 3 120 MSEK per den 31 december 2016, att jämföra med 2 810 MSEK per den 31 december 2015. Av ökningen är 241 MSEK hänförligt till förvärv och 69 MSEK till valutakursdifferenser.
REGIONER
NORRA EUROPA EUROPA RA EUROPA
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Förändring exkl valuta effekt |
Helår | Helår Förändring | Förändring exkl valuta effekt |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | % | 2016 | 2015 | % | % | |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
807 | 669 | 21 | 17 | 2 820 | 2 652 | 6 | 6 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
318 | 227 | 40 | 36 | 988 | 842 | 17 | 17 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
39 | 34 | 5 ppt | 35 | 32 | 3 ppt |
Regionens omsättning justerat för omvärderingar och valutaeffekter ökar med 17 procent jämfört med samma period föregående år. Rörelseresultat justerat för omvärderingar och valutaeffekter ökar med 36 procent jämfört med samma period föregående år. I rörelseresultatet ingår en jämförelsestörande post från avyttring av portföljer med fordringar som påverkat regionens
omsättning för kvartalet positivt med 81 MSEK och resultatet med 69 MSEK. Resultatet för kvartalet belastas vidare med 14 MSEK avseende regionens andel av transaktionskostnader hänförliga till det planerade samgåendet med Lindorff. Intäkter och rörelseresultat exklusive omvärderingar, valutaeffekter och jämförelsestörande poster har ökat jämfört med samma period föregående år, främst genom tillväxt inom Kredithantering, organiskt samt genom förvärv, och genom lägre gemensamma kostnader.
CENTRALA EUROPA EUROPA
| Förändring exkl valuta |
Förändring exkl valuta |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | effekt | Helår | Helår Förändring | effekt | |
| 2016 | 2015 | % | % | 2016 | 2015 | % | % | |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
514 | 419 | 23 | 16 | 1 775 | 1 636 | 8 | 8 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
171 | 128 | 34 | 26 | 616 | 499 | 23 | 23 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
33 | 31 | 2 ppt | 35 | 31 | 4 ppt |
Regionens omsättning justerat för omvärderingar och valutaeffekter ökar med 16 procent jämfört med samma period föregående år. Rörelseresultat justerat för omvärderingar och valutaeffekter ökar med 26 procent jämfört med samma period föregående år. Resultatet för kvartalet belastas med 9 MSEK avseende regionens andel av transaktionskostnader hänförliga till det planerade samgåendet med Lindorff. Intäkter och rörelseresultat exklusive omvärderingar, valutaeffekter och jämförelsestörande poster har ökat jämfört med samma period föregående år, främst genom tillväxt inom Finansiella tjänster. Ett framgångsrikt arbete med ett flertal program för ökad operativ effektivitet har resulterat i förbättrad inkassering och högre investeringsnivåer inom köpta fordringar. Under kvartalet har regionen genomfört ett första större förvärv av en portfölj med säkerställda fordringar där investeringen uppgick till cirka 600 MSEK. Det planerade förvärvet av 1st Credit i Storbritannien, som beräknas slutföras i första kvartalet 2017, kommer att utgöra en del av Centrala Europa (se nedan under stycket "Förvärv" för mer detaljer).
VÄSTRA EUROPA EUROPA
| Förändring exkl valuta |
Förändring exkl valuta |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | effekt | Helår | Helår Förändring | effekt | |
| 2016 | 2015 | % | % | 2016 | 2015 | % | % | |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
400 | 344 | 16 | 11 | 1 444 | 1 309 | 10 | 9 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
72 | 66 | 9 | 4 | 325 | 252 | 29 | 28 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
18 | 19 | -1 ppt | 23 | 19 | 4 ppt |
Regionens omsättning justerat för omvärderingar och valutaeffekter ökar med 11 procent jämfört med samma period föregående år. Rörelseresultat justerat för omvärderingar och valutaeffekter ökar med 4 procent jämfört med samma period föregående år. Resultatet för kvartalet belastas med 7 MSEK avseende regionens andel av transaktionskostnader hänförliga till det planerade samgåendet med Lindorff. Intäkter och rörelseresultat exklusive omvärderingar, valutaeffekter och jämförelsestörande poster har ökat jämfört med samma period föregående år, främst till följd av ökade investeringvolymer för köpta fordringar inom Finansiella Tjänster samt genom förvärv inom Kredithantering. Rörelseresultatet för det fjärde kvartalet har påverkats negativt om 27
MSEK på grund av kostnader för att avveckla personal, i syfte att öka effektivitet, där motsvarande kostnad samma period föregående år uppgick till cirka 10 MSEK. Utbudet av köpta fordringar i regionen är fortsatt gott men med en betydande priskonkurrens.
VERKSAMHETSOMRÅDEN
KREDITHANTERING
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Förändring exkl valuta effekt |
Helår | Helår Förändring | Förändring exkl valuta effekt |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | % | 2016 | 2015 | % | % | |
| Nettoomsättning | 1 212 | 1 160 | 4 | 0 | 4 335 | 4 194 | 3 | 3 |
| Verksamhetsresultat | 325 | 278 | 17 | 12 | 1 134 | 1 049 | 8 | 7 |
| Verksamhetsmarginal, % | 27 | 24 | 3 ppt | 26 | 25 | 1 ppt |
Omsättningen för Kredithantering justerat för valutaeffekter var oförändrad jämfört med samma period föregående år. Intäkterna och rörelseresultatet för det fjärde kvartalet 2016 har påverkats positivt av verksamhetsområdets andel av en försäljning av portföljer med köpta fordringar om 11 MSEK. Intäkterna för det fjärde kvartalet 2015 har påverkats positivt med 87 MSEK genom en korrigering av en felklassificerad internomsättning för det årets tre första kvartal. Justerat för dessa effekter innebar det fjärde kvartalet en intäktstillväxt om cirka 8 procent exklusive valutaeffekt, främst genom förvärvade enheter samt tillväxt från intäkter för inkassering på koncernens egna portföljer medan intäkter från externa kunder minskade marginellt. Verksamhetsresultatet förbättrades till följd av de högre intäkterna. Verksamhetsmarginalen justerad för jämförelsestörande poster var relativt oförändrad mot föregående år om cirka 26 procent.
FINANSIELLA TJÄNSTER
| Förändring exkl valuta |
Förändring exkl valuta |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | effekt | Helår | Helår Förändring | effekt | |
| 2016 | 2015 | % | % | 2016 | 2015 | % | % | |
| Nettoomsättning | 849 | 581 | 46 | 40 | 2 902 | 2 423 | 20 | 19 |
| Verksamhetsresultat | 473 | 328 | 44 | 38 | 1 635 | 1 345 | 22 | 21 |
| Verksamhetsmarginal, % | 56 | 56 | 0 ppt | 56 | 56 | 0 ppt | ||
| Investeringar i köpta fordringar | 1 166 | 1 130 | 3 | 3 100 | 2 428 | 28 | ||
| Avkastning köpta fordringar, % | 22 | 19 | 3 ppt | 20 | 20 | 0 ppt | ||
| Redovisat värde, köpta fordringar | 8 733 | 7 027 | 24 | 8 733 | 7 027 | 24 |
Omsättningen för Finansiella Tjänster ökade med 40 procent exklusive valutaeffekter och med 32 procent exklusive valutaeffekter och omvärderingar. Verksamhetsresultatet ökade med 38 procent exklusive valutaeffekter och med 26 procent exklusive valutaeffekter och omvärderingar. I resultatet för det fjärde kvartalet ingår en positiv resultateffekt om 70 MSEK avseende verksamhetsområdets andel av resultateffekten vid försäljning av portföljer med köpta fordringar. Verksamhetsresultatet justerat för omvärderingar, valutaeffekt och de jämförelsestörande posterna ökar med 6 procent, främst till följd av ökade investeringar inom köpta fordringar som kompenserar för en något lägre avkastning på förvärvade portföljer. Investeringar i köpta fordringar under 2016 uppgick till SEK 3,1 miljarder jämfört med SEK 2,4 miljarder för 2015, vilket bidragit till en ökning av redovisat värdet om 24 procent. Inkasseringen under det fjärde kvartalet var mycket god och innebar en avkastning på köpta fordringar justerat för
omvärderingar och jämförelsestörande poster om 19 procent för det fjärde kvartalet, jämfört med 21 procent för samma period föregående år. Den något lägre avkastningen jämfört med samma kvartal föregående år beror på att priskonkurrensen ökat under senare år samt att andelen förvärv i portfölj-segment med lägre avkastning ökat. Den planerade etableringen i Storbritannien under det första kvartalet 2017 (se nedan under stycket "Förvärv" för mer detaljer) samt investeringar i säkerställda fordringar innebär att koncernens adresserbara marknad för köpta fordringar bedöms öka under kommande år.
SKATTEMÄSSIGA BEDÖMNINGAR
Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20-25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister och utan hänsyn tagen till det planerade samgåendet med Lindorff.
MODERBOLAGET
Koncernens moderbolag Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för helåret om 105 MSEK (102) och ett resultat före skatt om 41 MSEK (1 042) inklusive 224 MSEK (1 237) från resultat hänförliga till koncernbidrag, aktieutdelningar och nedskrivning av aktier i dotterföretag. Moderbolaget investerade 0 MSEK (0) i anläggningstillgångar under året och hade vid dess utgång 8 MSEK (37) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 55 (54).
REDOVISNINGSPRINCIPER
Denna bokslutskommuniké har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Moderbolaget tillämpar den uppdaterade versionen av RFR 2 Redovisning för juridiska personer, som bl a föreskriver att valutakursdifferenser på monetära poster klassificerade som utvidgad nettoinvestering i utländska dotterföretag ska redovisas i finansnettot istället för som tidigare i övrigt totalresultat. I övrigt har samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunkturutvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IToch informationshantering, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med köp av förfallna fordringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2015. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
FÖRVÄRV
I februari förvärvades ett mindre företag inom e-com-finansiering i Schweiz, Debitoren Services AG, med en preliminär köpeskilling om 69 MSEK.
Den 1 april slutfördes ett mindre förvärv av ett bolag inom kredithantering i Belgien, C&J Credit Services BVBA, med en köpeskilling om 13 MSEK.
Den 3 oktober förvärvade Intrum Justitia det danska bolaget Dansk Kreditorservice A/S (DKS) för en köpeskilling om 95 miljoner DKK på netto skuldfri basis. Ytterligare 15 miljoner DKK kan komma att erläggas under 2018 om vissa finansiella mål uppnås för 2017. DKS är ett kredithanteringsföretag med en marknadsledande position inom kundsegmentet för små och medelstora företag, med 47 anställda. DKS hade intäkter om ca 43 miljoner DKK för 2015 med ett rörelseresultat om 13 miljoner DKK. Preliminärt redovisas företaget enligt följande i koncernredovisningen:
| Redovisat | Justering | Verkligt värde | |
|---|---|---|---|
| värde före | till verkligt | redovisat i | |
| (M SEK) | förvärvet | värde | koncernen |
| Anläggningstillgångar | 1 | 1 | |
| Omsättningstillgångar | 4 | 4 | |
| Likvida medel | 7 | 7 | |
| Uppskjuten skatteskuld/fordran | 1 | 1 | |
| Övriga skulder | -10 | -10 | |
| N etto tillgångar | 3 | 0 | 3 |
| Koncerngoodwill | 126 | ||
| Erlagd överförd ersättning | -129 | ||
| Förvärvade likvida medel | 7 | ||
| N etto eeffekt på likvida medel | -122 |
Den 14 oktober förvärvade Intrum Justitia det spanska bolaget Segestión Gabinete Técnico Empresarial, S.L, med dotterbolag, för en köpeskilling om 10 miljoner EUR på netto skuldfri basis. Segestión är ett kredithanteringsföretag med en marknadsledande position inom kundsegmentet för små och medelstora företag, med 170 anställda. Segestión hade intäkter om ca 7 miljoner EUR för 2015 med ett rörelseresultat om cirka 0,9 miljoner EUR. Preliminärt redovisas företaget enligt följande i koncernredovisningen:
| Redovisat | Justering | Verkligt värde | |
|---|---|---|---|
| värde före | till verkligt | redovisat i | |
| (M SEK) | förvärvet | värde | koncernen |
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 10 | 10 |
| M ateriella anläggningstillgångar | 1 | 1 | |
| Omsättningstillgångar | 29 | 16 | 45 |
| Likvida medel | 23 | 23 | |
| Uppskjuten skatteskuld/fordran | 0 | -6 | -6 |
| Övriga skulder | -73 | -73 | |
| N etto tillgångar | -20 | 20 | 0 |
| Koncerngoodwill | 86 | ||
| Erlagd överförd ersättning | -60 | ||
| Skuld avseende köpeskilling | -26 | ||
| Förvärvade likvida medel | 23 | ||
| N etto eeffekt på likvida medel | -37 |
Intrum Justitia ingick den 10 november avtal om att förvärva 1st Credit, ett medelstort företag verksamt inom köpta fordringar i Storbritannien. Köpeskillingen uppgår till 130 MGBP på netto skuldfri basis hänförlig till en diversifierad portfölj av fordringar från olika säljare inom den finansiella sektorn. 1st Credits rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar på köpta fordringar uppgick till cirka 33 MGBP för 2015. Transaktionen beräknas slutföras under första kvartalet 2017. Förvärvsanalysen har inte färdigställts.
SAMGÅENDE MED LINDORFF
Intrum Justitia annonserade den 14 november 2016 att Intrum Justitia och Lindorffs ägare ingått ett avtal om ett planerat samgående mellan Intrum Justitia och Lindorff, en norsk koncern inom kredithantering med liknande affärsmodell som Intrum Justitia. Lindorff hade en omsättning om cirka 6,4 miljarder SEK för tolvmånadersperioden till och med den sista september 2016 och ett rörelseresultat om ca 2,4 miljarder SEK för samma period, proforma för förvärvade enheter samt exklusive vissa engångsposter. Lindorff hade per den sista september cirka 4 200 anställda i 13 länder i Europa, med huvudkontor i Oslo. Motivet till det planerade samgåendet är att skapa branschens ledande europeiska leverantör av tjänster inom kredithantering.
Transaktionen kommer att genomföras genom att Intrum Justitia förvärvar samtliga utestående aktier i Lindorff, i utbyte mot nyemitterade aktier i Intrum Justitia. En extra bolagsstämma den 14 december 2016 beslutade att godkänna samgåendet med Lindorff och bemyndigade styrelsen att besluta om en nyemission av aktier som vederlag för aktierna i Lindorff. Antalet nya aktier som kan emitteras får inte överstiga det antal aktier som motsvarar 45 procent av det totala antalet utestående aktier i bolaget efter emissionen.
Transaktionens genomförande är beroende av godkännande från tillsynsmyndigheter i relevanta jurisdiktioner samt av EUs konkurrensmyndighet. Transaktionen förväntas fullföljas under det andra kvartalet 2017, beroende på den tid som krävs för att erhålla nämnda myndighetsgodkännanden.
Förvärvsanalysen har inte färdigställts.
UTDELNINGSFÖRSLAG
Styrelsen i Intrum Justitia AB föreslår årsstämman att till aktieägarna utdela 9,00 SEK (8,25) per aktie, motsvarande totalt 651 MSEK (597).
PRESENTATION AV BOKSLUTSKOMMUNIKÉN
Bokslutskommuniké och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Mikael Ericson samt ekonomi- och finansdirektör Erik Forsberg i en telefonkonferens med start den 26 januari kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring 08-566 426 98 (SE) eller +44 20 300 898 01 (UK).
YTTERLIGARE INFORMATION
Mikael Ericson, VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Erik Forsberg, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02
Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan information som Intrum Justitia AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 26 januari 2017 kl. 7.00 CET.
FINANSIELL KALENDER 2017
25 april 2017, delårsrapport januari-mars 18 juli 2017, delårsrapport januari-juni 18 oktober 2017, delårsrapport januari-september
Intrum Justitias årsstämma 2017 hålls preliminärt tisdagen den 25 april 2017 kl 15.00 på bolagets kontor, Hesselmans torg 14, Nacka. Årsstämman kan komma att senareläggas p g a samgåendet med Lindorff men kommer att hållas senast den 30 juni 2017.
Bokslutskommunikén och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This year-end report is also available in English.
Stockholm den 26 januari 2017
Mikael Ericson VD och koncernchef Bokslutskommunikén har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
OM INTRUM JUSTITIA-KONCERNEN
Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster, inklusive köp av fordringar, som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 4 200 anställda i 20 länder. Koncernens omsättning uppgick 2016 till ca 6,1 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid Nasdaq Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.
FINANSIELLA RAPPORTER
RESULTATRÄKNING – KONCERNEN
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | |
| Nettoomsättning | 1 719 | 1 396 | 6 088 | 5 628 |
| Kostnad sålda tjänster | -898 | -755 | -3 194 | -3 087 |
| Bruttoresultat | 821 | 641 | 2 894 | 2 541 |
| Försäljnings- och | -52 | -66 | -230 | -252 |
| marknadsföringskostnader | ||||
| Administrationskostnader | -208 | -188 | -678 | -661 |
| Resultatandelar i intresseföretag | -2 | -2 | -8 | -4 |
| och joint ventures | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 559 | 385 | 1 978 | 1 624 |
| Finansnetto | -48 | -51 | -168 | -167 |
| Resultat före skatt | 511 | 334 | 1 810 | 1 457 |
| Skatt | -82 | -60 | -342 | -285 |
| Periodens resultat | 429 | 274 | 1 468 | 1 172 |
| Därav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 427 | 273 | 1 458 | 1 164 |
| Innehav utan bestämmande | 2 | 1 | 10 | 8 |
| inflytande | ||||
| Periodens resultat | 429 | 274 | 1 468 | 1 172 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning |
5,90 | 3,76 | 20,15 | 15,92 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT – KONCERNEN
| MSEK | Okt-dec 2016 |
Okt-dec 2015 |
Helår 2016 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat Övrigt totalresultat, poster som |
429 | 274 | 1 468 | 1 172 |
| kommer att återföras till resultatet: Förändring av omräkningsreserv Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att återföras till resultatet: |
1 | -59 | 71 | -87 |
| Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld |
27 | -26 | 27 | -26 |
| Periodens totalresultat | 457 | 189 | 1 566 | 1 059 |
| Därav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 456 | 187 | 1 554 | 1 053 |
| Innehav utan bestämmande inflytande |
1 | 2 | 12 | 6 |
| Periodens totalresultat | 457 | 189 | 1 566 | 1 059 |
BALANSRÄKNING – KONCERNEN
| MSEK | 31 dec 2016 |
31 dec 2015 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | ||
| Goodwill | 3 120 | 2 810 |
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling | 240 | 227 |
| och andra immateriella | ||
| anläggningstillgångar | ||
| Kundrelationer Summa immateriella |
63 3 423 |
61 3 098 |
| anläggningstillgångar | ||
| Materiella anläggningstillgångar | 104 | 118 |
| Övriga anläggningstillgångar | ||
| Aktier och andelar i joint ventures | 12 | 6 |
| Övriga aktier och andelar | 1 | 1 |
| Köpta fordringar Uppskjutna skattefordringar |
8 733 25 |
7 027 33 |
| Andra långfristiga fordringar | 6 | 11 |
| Summa övriga | 8 777 | 7 078 |
| anläggningstillgångar | ||
| Summa anläggningstillgångar | 12 304 | 10 294 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kundfordringar | 305 | 285 |
| Klientmedel Skattefordringar |
588 87 |
569 42 |
| Övriga fordringar | 557 | 510 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | 167 | 180 |
| intäkter | ||
| Likvida medel | 396 | 265 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 100 | 1 851 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 14 404 | 12 145 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 4 043 | 3 086 |
| Hänförligt till innehav utan | 87 | 80 |
| bestämmande inflytande | ||
| Summa eget kapital | 4 130 | 3 166 |
| Långfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 1 520 | 2 340 |
| Obligationslån Övriga långfristiga skulder |
3 706 16 |
3 124 3 |
| Avsättningar för pensioner | 157 | 174 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 0 | 3 |
| Uppskjutna skatteskulder | 638 | 522 |
| Summa långfristiga skulder | 6 037 | 6 166 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 56 | 17 |
| Obligationslån | 1 077 | 0 |
| Företagscertifikat | 1 124 | 635 |
| Klientmedelsskuld | 588 | 569 |
| Leverantörsskulder Skatteskulder |
140 136 |
139 128 |
| Förskott från kunder | 46 | 14 |
| Övriga kortfristiga skulder | 325 | 613 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda | 718 | 698 |
| intäkter | ||
| Övriga kortfristiga avsättningar | 27 | 0 |
| Summa kortfristiga skulder | 4 237 | 2 813 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
14 404 | 12 145 |
VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT FINANSIELLA NANSIELLA INSTRUMENT
Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (köpta fordringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Koncernen har även finansiella tillgångar och skulder i form av valutaterminer som i redovisningen värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Dessa uppgår till mindre belopp.
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL – KONCERNEN
| MSEK | 2016 | 2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | |
| Ingående balans, 1 januari | 3 086 | 80 | 3 166 | 2 948 | 93 | 3 041 |
| Aktieutdelning Förvärvad minoritet Återköp av aktier Årets totalresultat |
-597 1 554 |
-5 12 |
-602 0 0 1 566 |
-514 -1 -400 1 053 |
-7 -12 6 |
-521 -13 -400 1 059 |
| Utgående balans, 31 december | 4 043 | 87 | 4 130 | 3 086 | 80 | 3 166 |
KASSAFLÖDESANALYS – KONCERNEN
| MSEK | Okt-dec 2016 |
Okt-dec 2015 |
Helår 2016 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 559 | 385 | 1 978 | 1 624 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 50 | 42 | 171 | 164 |
| Amortering/omvärdering av köpta | 446 | 428 | 1 606 | 1 495 |
| fordringar | ||||
| Övriga justeringar för ej | 26 | 9 | 34 | 15 |
| kassaflödespåverkande poster | ||||
| Erhållen ränta | 5 | 3 | 11 | 11 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | -52 | -45 | -141 | -242 |
| Betald inkomstskatt | -59 | -36 | -257 | -229 |
| Kassaflöde från den löpande | 975 | 786 | 3 402 | 2 838 |
| verksamheten före förändringar av | ||||
| rörelsekapitalet | ||||
| Förändringar i factoring-fordran | -1 | 6 | -46 | -44 |
| Andra förändringar i rörelsekapitalet | 138 | 86 | 18 | 111 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
1 112 | 878 | 3 374 | 2 905 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av materiella och immateriella | -39 | -40 | -143 | -135 |
| anläggningstillgångar | ||||
| Köp av fordringar | -1 172 | -868 | -3 374 | -2 186 |
| Förvärv av dotterföretag och | -165 | -115 | -252 | -181 |
| intresseföretag Annat kassaflöde från |
0 | 0 | 6 | 5 |
| investeringsverksamheten | ||||
| Kassaflöde från | -1 376 | -1 023 | -3 763 | -2 497 |
| investeringsverksamheten | ||||
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Upplåning och amorteringar | 316 | 317 | 1 105 | 522 |
| Återköp av egna aktier | 0 | -100 | 0 | -400 |
| Aktieutdelning till moderbolagets | 0 | 0 | -597 | -514 |
| aktieägare | ||||
| Aktieutdelning till ägare utan | 0 | 0 | -5 | -7 |
| bestämmande inflytande | ||||
| Kassaflöde från | 316 | 217 | 503 | -399 |
| finansieringsverksamheten | ||||
| Förändring av likvida medel | 52 | 72 | 114 | 9 |
| Likvida medel vid periodens | 339 | 201 | 265 | 266 |
| början Kursdifferenser i likvida medel |
5 | -8 | 17 | -10 |
| Likvida medel vid periodens slut | 396 | 265 | 396 | 265 |
KVARTALSÖVERSIKT – KONCERNEN
| Kvartal 4 2016 |
Kvartal 3 2016 |
Kvartal 2 2016 |
Kvartal 1 2016 |
Kvartal 4 2015 |
Kvartal 3 2015 |
Kvartal 2 2015 |
Kvartal 1 2015 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 1 719 | 1 486 | 1 475 | 1 408 | 1 396 | 1 386 | 1 476 | 1 370 |
| Omsättningstillväxt, % | 23 | 7 | 0 | 3 | 2 | 6 | 13 | 14 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 559 | 517 | 474 | 428 | 385 | 452 | 448 | 339 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, MSEK |
561 | 488 | 457 | 423 | 421 | 423 | 403 | 346 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 33 | 33 | 31 | 30 | 29 | 31 | 28 | 25 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA), MSEK |
1 056 | 954 | 904 | 842 | 854 | 846 | 834 | 748 |
| Nettoresultat, MSEK | 429 | 375 | 354 | 310 | 274 | 330 | 324 | 305 |
| Nettoskuld, MSEK | 7 260 | 7 053 | 6 937 | 6 465 | 6 026 | 5 815 | 6 234 | 5 775 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) |
1,9 | 2,0 | 2,0 | 1,9 | 1,8 | 1,8 | 2,0 | 1,9 |
| Resultat per aktie, SEK | 5,90 | 5,14 | 4,85 | 4,26 | 3,76 | 4,51 | 4,38 | 3,27 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | 57 | 14 | 11 | 30 | -2 | 10 | 36 | 39 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 72 348 | 72 348 | 72 348 | 72 348 | 72 561 | 72 885 | 73 264 | 73 678 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 72 348 | 72 348 | 72 348 | 72 348 | 72 348 | 72 693 | 73 037 | 73 421 |
| RÖRELSERESULTAT EXKL OMVÄRDERINGAR PER REGION, MSEK |
||||||||
| Norra Europa | 318 | 241 | 231 | 198 | 227 | 217 | 216 | 182 |
| Centrala Europa | 171 | 159 | 144 | 142 | 128 | 125 | 121 | 125 |
| Västra Europa | 72 | 88 | 82 | 83 | 66 | 81 | 66 | 39 |
| VERKSAMHETSRESULTAT PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
||||||||
| Kredithantering | 325 | 286 | 282 | 241 | 278 | 279 | 255 | 237 |
| Finansiella tjänster | 473 | 413 | 385 | 364 | 328 | 328 | 381 | 308 |
| Gemensamma kostnader | -239 | -182 | -193 | -177 | -221 | -155 | -188 | -206 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 22 | 21 | 20 | 20 | 19 | 20 | 24 | 19 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 1 166 | 646 | 550 | 738 | 1 130 | 320 | 509 | 469 |
| Medelantal anställda | 4 102 | 3 973 | 3 941 | 3 859 | 3 841 | 3 846 | 3 880 | 3 814 |
FEMÅRSÖVERSIKT – KONCERNEN
| 2016 Okt-dec |
2015 Okt-dec |
2014 Okt-dec |
2013 Okt-dec |
2012 Okt-dec |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 1 719 | 1 396 | 1 370 | 1 231 | 1 054 |
| Omsättningstillväxt, % | 23 | 2 | 11 | 17 | 1 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 559 | 385 | 360 | 340 | 230 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, MSEK |
561 | 421 | 353 | 333 | 278 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 33 | 29 | 26 | 27 | 25 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA), MSEK |
1 056 | 854 | 771 | 721 | 631 |
| Nettoresultat, MSEK | 429 | 274 | 294 | 236 | 176 |
| Nettoskuld, MSEK | 7 260 | 6 026 | 5 635 | 4 328 | 3 261 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) |
1,9 | 1,8 | 1,9 | 1,6 | 1,5 |
| Resultat per aktie, SEK | 5,90 | 3,76 | 3,85 | 3,00 | 2,19 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | 57 | -2 | 28 | 37 | 7 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 72 348 | 72 561 | 74 797 | 78 547 | 79 745 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 72 348 | 72 348 | 73 848 | 78 547 | 79 745 |
| RÖRELSERESULTAT EXKL OMVÄRDERINGAR PER REGION, MSEK |
|||||
| Norra Europa | 318 | 227 | 169 | 204 | 190 |
| Centrala Europa | 171 | 128 | 119 | 72 | 48 |
| Västra Europa | 72 | 66 | 65 | 57 | 40 |
| VERKSAMHETSRESULTAT PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
|||||
| Kredithantering | 325 | 278 | 246 | 219 | 222 |
| Finansiella tjänster | 473 | 328 | 275 | 273 | 161 |
| Gemensamma kostnader | -239 | -221 | -161 | -152 | -153 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 22 | 19 | 18 | 21 | 18 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 1 166 | 1 130 | 477 | 308 | 240 |
| Medelantal anställda | 4 102 | 3 841 | 3 806 | 3 599 | 3 391 |
FEMÅRSÖVERSIKT – KONCERNEN
| 2016 Helår |
2015 Helår |
2014 Helår |
2013 Helår |
2012 Helår |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK Omsättningstillväxt, % |
6 088 8 |
5 628 9 |
5 184 14 |
4 566 13 |
4 048 2 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 1 978 | 1 624 | 1 430 | 1 207 | 879 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl | 1 929 | 1 593 | 1 395 | 1 200 | 958 |
| omvärderingar, MSEK | |||||
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % Rörelseresultat före avskrivningar och |
32 3 746 |
28 3 283 |
27 2 996 |
26 2 684 |
23 2 199 |
| amorteringar (EBITDA), MSEK | |||||
| Nettoresultat, MSEK | 1 468 | 1 172 | 1 041 | 819 | 584 |
| Nettoskuld, MSEK | 7 260 | 6 026 | 5 635 | 4 328 | 3 261 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före | 1,9 | 1,8 | 1,9 | 1,6 | 1,5 |
| avskrivningar och amorteringar (EBITDA) | |||||
| Resultat per aktie, SEK | 20,15 | 15,92 | 13,48 | 10,30 | 7,32 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | 27 | 18 | 31 | 41 | 6 |
| Utdelning/föreslagen utdelning per aktie, SEK |
9,00 | 8,25 | 7,00 | 5,75 | 5,00 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 72 348 | 73 097 | 76 462 | 79 306 | 79 745 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 72 348 | 72 348 | 73 848 | 78 547 | 79 745 |
| RÖRELSERESULTAT EXKL | |||||
| OMVÄRDERINGAR PER REGION, | |||||
| MSEK | |||||
| Norra Europa | 988 | 842 | 733 | 748 | 622 |
| Centrala Europa | 616 | 499 | 416 | 265 | 192 |
| Västra Europa | 325 | 252 | 246 | 187 | 144 |
| VERKSAMHETSRESULTAT PER | |||||
| VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK | |||||
| Kredithantering | 1 134 | 1 049 | 912 | 823 | 827 |
| Finansiella tjänster | 1 635 | 1 345 | 1 159 | 969 | 599 |
| Gemensamma kostnader | -791 | -770 | -641 | -585 | -547 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 20 | 20 | 20 | 21 | 17 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 3 100 | 2 428 | 1 937 | 2 524 | 2 132 |
| Medelantal anställda | 3 975 | 3 846 | 3 801 | 3 530 | 3 475 |
AVSTÄMNING NYCKELTAL
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % |
| Resultat köpta fordringar | 461 | 321 | 44 | 1 597 | 1 329 | 20 |
| Genomsnittligt redovisat värde på köpta | 8 396 | 6 722 | 25 | 7 880 | 6 612 | 19 |
| fordringar | ||||||
| Avkastning på köpta fordringar, % | 22 | 19 | 20 | 20 | ||
| Inkasserade medel på köpta fordringar | 1 272 | 984 | 29 | 4 420 | 3 802 | 16 |
| Kostnader för verksamhetsområdet | -376 | -253 | 49 | -1 267 | -1 078 | 18 |
| Kassaflöde från köpta fordringar | 896 | 731 | 23 | 3 153 | 2 724 | 16 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 576 | 2 357 | -33 | 1 576 | 2 357 | -33 |
| Obligationslån | 4 783 | 3 124 | 53 | 4 783 | 3 124 | 53 |
| Avsättningar för pensioner | 157 | 174 | -10 | 157 | 174 | -10 |
| Företagscertifikat | 1 124 | 635 | 77 | 1 124 | 635 | 77 |
| Övriga räntebärande skulder | 16 | 3 | 433 | 16 | 3 | 433 |
| Likvida medel | -396 | -265 | 49 | -396 | -265 | 49 |
| Övriga räntebärande tillgångar | 0 | -2 | -100 | 0 | -2 | -100 |
| Nettoskuld | 7 260 | 6 026 | 20 | 7 260 | 6 026 | 20 |
| Rörelseresultat RTM | 1 978 | 1 624 | 22 | 1 978 | 1 624 | 22 |
| Avskrivningar RTM | 171 | 164 | 4 | 162 | 164 | -1 |
| Amorteringar och omvärderingar RTM | 1 606 | 1 495 | 7 | 1 606 | 1 495 | 7 |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 3 755 | 3 283 | 14 | 3 746 | 3 283 | 14 |
| och amorteringar RTM | ||||||
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före | 1,9 | 1,8 | 1,9 | 1,8 | ||
| avskrivningar och amorteringar (EBITDA) |
RÖRELSESEGMENT
REGIONER – NETTOOMSÄTTNING FRÅN EXTERNA KUNDER
| MSEK | Okt-dec 2016 |
Okt-dec 2015 |
Förändring % |
Helår 2016 |
Helår 2015 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 775 | 617 | 26 | 2 813 | 2 573 | 9 |
| Centrala Europa | 521 | 420 | 24 | 1 825 | 1 705 | 7 |
| Västra Europa | 423 | 359 | 18 | 1 450 | 1 350 | 7 |
| Summa nettoomsättning från | 1 719 | 1 396 | 23 | 6 088 | 5 628 | 8 |
| externa kunder |
REGIONER – KONCERNINTERN NETTOOMSÄTTNING
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | |
| Norra Europa | 95 | 74 | 28 | 320 | 288 | 11 |
| Centrala Europa | 89 | 78 | 14 | 334 | 295 | 13 |
| Västra Europa | 76 | 46 | 65 | 236 | 171 | 38 |
| Eliminering | -260 | -198 | 31 | -890 | -754 | 18 |
| Summa koncernintern nettoomsättning |
0 | 0 | 0 | 0 |
REGIONER – OMVÄRDERINGAR AV KÖPTA FORDRINGAR
| MSEK | Okt-dec 2016 |
Okt-dec 2015 |
Helår 2016 |
Helår 2015 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | -32 | -52 | -7 | -79 | |
| Centrala Europa Västra Europa Summa omvärdering |
7 23 -2 |
1 15 -36 |
50 6 49 |
69 41 31 |
|
REGIONER – NETTOOMSÄTTNING EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
| MSEK | Okt-dec 2016 |
Okt-dec 2015 |
Förändring % |
Helår 2016 |
Helår 2015 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 807 | 669 | 21 | 2 820 | 2 652 | 6 |
| Centrala Europa | 514 | 419 | 23 | 1 775 | 1 636 | 8 |
| Västra Europa | 400 | 344 | 16 | 1 444 | 1 309 | 10 |
| Summa nettoomsättning exkl omvärderingar |
1 721 | 1 432 | 20 | 6 039 | 5 597 | 8 |
REGIONER – FÖRVÄRVSRELATERADE AVSKRIVNINGAR
| MSEK | Okt-dec 2016 |
Okt-dec 2015 |
Helår 2016 |
Helår 2015 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | -1 | -2 | -3 | -7 | |
| Centrala Europa | 0 | 0 | 0 | 0 | |
| Västra Europa | -3 | -2 | -12 | -5 | |
| Summa förvärvsrelaterade avskrivningar/nedskrivningar |
-4 | -4 | -15 | -12 |
REGIONER – RÖRELSERESULTAT (EBIT)
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | |
| Norra Europa | 286 | 175 | 63 | 981 | 763 | 29 |
| Centrala Europa | 178 | 129 | 38 | 666 | 568 | 17 |
| Västra Europa | 95 | 81 | 17 | 331 | 293 | 13 |
| Summa rörelseresultat (EBIT) | 559 | 385 | 45 | 1 978 | 1 624 | 22 |
| Finansnetto | -48 | -51 | -6 | -168 | -167 | 1 |
| Resultat före skatt | 511 | 334 | 53 | 1 810 | 1 457 | 24 |
REGIONER – RÖRELSERESULTAT (EBIT) EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | |
| Norra Europa | 318 | 227 | 40 | 988 | 842 | 17 |
| Centrala Europa | 171 | 128 | 34 | 616 | 499 | 23 |
| Västra Europa | 72 | 66 | 9 | 325 | 252 | 29 |
| Summa rörelseresultat exkl omvärderingar |
561 | 421 | 33 | 1 929 | 1 593 | 21 |
REGIONER – RÖRELSEMARGINAL EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
| % | Okt-dec | Okt-dec | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | ||
| Norra Europa | 39 | 34 | 35 | 32 | |
| Centrala Europa | 33 | 31 | 35 | 31 | |
| Västra Europa | 18 | 19 | 23 | 19 | |
| Rörelsemarginal för | 33 | 29 | 32 | 28 | |
| koncernen totalt | |||||
VERKSAMHETSOMRÅDEN – NETTOOMSÄTTNING
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | |
| Kredithantering | 1 212 | 1 160 | 4 | 4 335 | 4 194 | 3 |
| Finansiella tjänster | 849 | 581 | 46 | 2 902 | 2 423 | 20 |
| Eliminering av interntransaktioner | -342 | -345 | -1 | -1 149 | -989 | 16 |
| Summa nettoomsättning | 1 719 | 1 396 | 0 | 6 088 | 5 628 | 8 |
NETTOOMSÄTTNING PER INTÄKTSSLAG
| MSEK | Okt-dec 2016 |
Okt-dec 2015 |
Förändring % |
Helår 2016 |
Helår 2015 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Externa kredithanteringsintäkter | 870 | 815 | 7 | 3 186 | 3 205 | -1 |
| Inkasserade belopp på köpta fordringar |
1 272 | 984 | 29 | 4 420 | 3 802 | 16 |
| Amortering köpta fordringar | -444 | -392 | 13 | -1 655 | -1 526 | 8 |
| Omvärdering köpta fordringar | -2 | -36 | - | 49 | 31 | - |
| Övriga intäkter av finansiella tjänster |
23 | 25 | -8 | 88 | 116 | -24 |
| Summa nettoomsättning | 1 719 | 1 396 | 23 | 6 088 | 5 628 | 8 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSRESULTAT
| MSEK | Okt-dec | Okt-dec | Förändring | Helår | Helår | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | |
| Kredithantering | 325 | 278 | 17 | 1 134 | 1 049 | 8 |
| Finansiella tjänster | 473 | 328 | 44 | 1 635 | 1 345 | 22 |
| Gemensamma kostnader | -239 | -221 | 8 | -791 | -770 | 3 |
| Summa rörelseresultat | 559 | 385 | 45 | 1 978 | 1 624 | 22 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSMARGINAL
| % | Okt-dec 2016 |
Okt-dec 2015 |
Helår 2016 |
Helår 2015 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Kredithantering Finansiella tjänster |
27 56 |
24 56 |
26 56 |
25 56 |
|
| Rörelsemarginal för koncernen totalt |
33 | 28 | 32 | 29 |
MODERBOLAGET INTRUM JUSTITIA AB (PUBL)
RESULTATRÄKNING – MODERBOLAGET
| MSEK | Helår 2016 |
Helår 2015 |
|
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 105 | 102 | |
| Bruttoresultat | 105 | 102 | |
| Försäljnings- och | -20 | -17 | |
| marknadsföringskostnader | |||
| Administrationskostnader | -151 | -152 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | -66 | -67 | |
| Resultat från andelar i dotterföretag | 224 | 1 237 | |
| Valutakursdifferens på monetär post | -28 | -48 | |
| klassificerad som utvidgad | |||
| nettoinvestering | |||
| Finansnetto övrigt | -89 | -80 | |
| Resultat före skatt | 41 | 1 042 | |
| Skatt | 0 | 0 | |
| Periodens resultat | 41 | 1 042 | |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET – MODERBOLAGET
| MSEK | Helår | Helår | |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | ||
| Periodens resultat | 41 | 1 042 | |
| Övrigt totalresultat: Förändring av | -210 | 155 | |
| omräkningsreserv (fond för verkligt | |||
| värde) | |||
| Periodens totalresultat | -169 | 1 197 | |
BALANSRÄKNING – MODERBOLAGET
| MSEK | 31 dec 2016 |
31 dec 2015 |
|
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | 8 333 | 7 536 | |
| Summa anläggningstillgångar | 8 333 | 7 536 | |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 4 629 | 4 743 | |
| Likvida medel | 8 | 37 | |
| Summa omsättningstillgångar | 4 637 | 4 780 | |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 12 970 | 12 316 | |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Bundet eget kapital | 284 | 284 | |
| Fritt eget kapital | 963 | 1 728 | |
| Summa eget kapital | 1 247 | 2 012 | |
| Långfristiga skulder | 7 658 | 7 469 | |
| Kortfristiga skulder | 4 065 | 2 835 | |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH | 12 970 | 12 316 | |
| SKULDER | |||
| Ställda säkerheter | Inga | Inga | |
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga |
AKTIEKURSENS UTVECKLING
ÄGARSTRUKTUR
| 31 december 2016 | Antal aktier Kapital och | |
|---|---|---|
| röster, % | ||
| SEB Fonder | 7 017 696 | 9,7 |
| Jupiter Asset Management | 3 463 000 | 4,8 |
| Lannebo Fonder | 3 086 359 | 4,3 |
| AMF Försäkring & Fonder | 3 019 363 | 4,2 |
| Odin Fonder | 2 253 707 | 3,1 |
| Handelsbanken Fonder | 1 788 115 | 2,5 |
| TIAA - Teachers Advisors | 1 676 154 | 2,3 |
| BlackRock | 1 611 616 | 2,2 |
| BNP Paribas Investment Partners | 1 102 339 | 1,5 |
| JP Morgan Asset Management | 1 029 364 | 1,4 |
| Schroders | 933 778 | 1,3 |
| Baring Asset Management | 918 612 | 1,3 |
| Swedbank Robur Fonder | 907 636 | 1,3 |
| Columbia Threadneedle | 900 019 | 1,2 |
| Fidelity | 859 915 | 1,2 |
| Totalt, femton största ägare | 30 567 673 | 42,3 |
| Totalt antal aktier: |
aktiefonder 27,7 procentenheter, privatpersoner 5,6 procentenheter). Källa: Modular Finance Holdings Andelen svenskt ägande uppgick till 42,3 procent (institutioner 9,0 procentenheter,
72 347 726
DEFINITIONER
RESULTATBEGREPP, NYCKELTAL OCH ALTERNATI NYCKELTAL OCH ALTERNATIKELTAL ALTERNATIVA NYCKELTAL VA NYCKELTALVA NYCKELTAL
KONCERNENS NETTOOMSÄTTNING
Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med köp av förfallna fordringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).
RÖRELSERESULTAT (EBIT)
Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
KÖPTA FORDRINGAR – INKASSERADE BELOPP, AMORTERINGAR OCH OMVÄRDERINGAR
Köpta fordringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens nettoomsättning hänförlig till köpta fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärderingar. Amorteringen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.
OMSÄTTNING, RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
Periodens omvärdering av köpta fordringar ingår i koncernens nettoomsättning och rörelseresultat. Omvärderingar sker vid förändringar i prognoser om framtida inkassering, och är därför till sin natur svåra att förutse. De har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling. Intrum Justitia redovisar därför även alternativa nyckeltal där omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal beräknats exklusive omvärderingar av köpta fordringar.
ORGANISK TILLVÄXT
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
VERKSAMHETSRESULTAT
Verksamhetsresultat avser rörelseresultatet för respektive verksamhetsområde Kredithantering och Finansiella tjänster, exklusive gemensamma kostnader för försäljning, marknadsföring och administration.
VERKSAMHETSMARGINAL
Verksamhetsmarginalen utgörs av verksamhetsresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
AVKASTNING KÖPTA FORDRINGAR
Avkastning köpta fordringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive koncernens nya tjänster som factoring och betalningsgarantier, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbidningen, och ingår bland koncernens finansiella mål.
KASSAFLÖDE FRÅN KÖPTA FORDRINGAR
Kassaflöde från köpta fordringar är inkasserade medel på köpta fordringar minskade med verksamhetsområdets kostnader, framför allt för inkassering. Siffran är därmed ett mått på kassaflödet från de portföljer med köpta fordringar som förvärvats historiskt, utan hänsyn till investeringar i nya portföljer.
NETTOSKULD
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
RÖRELSEREULTAT FÖRE AVSKRIVNINGAR OCH AMORTERINGAR (EBITDA) Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av förfallna fordringar.
RTM
Förkortningen RTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.
NETTOSKULD/RTM RÖRELSERESULTAT FÖRE AVSKRIVNINGAR OCH AMORTERINGAR (EBITDA)
Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) på rullande tolv månaders basis. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare.
VALUTAJUSTERAD FÖRÄNDRING
När det gäller utvecklingen av omsättning och rörelseresultat exklusive omvärderingar för respektive region anges den procentuella förändringen jämfört med motsvarande period föregående år både i form av förändringen av respektive tal i svenska kronor och i form av en valutajusterad förändring där effekten av förändrade valutakurser har exkluderats. Den
valutajusterade förändringen är ett mått på den utveckling av koncernens verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
FÖRVÄRVSRELATERADE AVSKRIVNINGAR
Förvärvsrelaterade avskrivningar avser avskrivningar på kundrelationer och andra övervärden som redovisas i koncernbalansräkningen till följd av förvärv som Intrum Justitia har gjort.
REGION NORRA EUROPA
Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Finland, Nederländerna, Norge, Polen och Sverige.
REGION CENTRALA EUROPA
Region Centrala Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
REGION VÄSTRA EUROPA
Region Västra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Portugal, Spanien och Storbritannien.