AI assistant
Intrum — Interim / Quarterly Report 2017
Jul 25, 2017
2930_10-q_2017-07-25_fe4630cd-8777-45b1-8ea6-0d02d9fe8ce7.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRSRAPPORT
Januari–juni 2017
DELÅRSRAPPORT JANUARI-JUNI 2017
ANDRAKVARTALET KVARTALET 2017
- Samgåendet med Lindorff genomfördes den 27 juni 2017. Lindorff ingår därför inte i koncernens resultaträkning för andra kvartalet 2017 utan bara i balansräkningen per 30 juni 2017. I samband med samgåendet har Intrum Justitia åtagit sig att avyttra sina norska dotterföretag samt Lindorffs svenska, finska, danska och estniska dotterföretag. Intrum Justitias norska dotterföretag redovisas därför som avvecklade verksamheter för det andra kvartalet samt jämförelseperioderna.
- På sid 10-12 i delårsrapporten kommenteras den sammanslagna koncernens utveckling på pro forma-basis, beräknad som om Lindorff ingått i koncernen under hela delårsperioden och i jämförelsetalen. På pro forma basis redovisas de dotterföretag som ska avyttras som avvecklade verksamheter för det andra kvartalet 2017 samt jämförelseperioderna.
- Koncernens nettoomsättning andra kvartalet 2017 uppgick till 1 796 MSEK (1 421). Pro forma nettoomsättning uppgick till 3 205 MSEK (2 565).
- Rörelseresultatet (EBIT) exklusive engångsposter (NRI's) uppgick till 639 MSEK (467). På pro forma-basis uppgick EBIT exklusive NRI's till 1 059 MSEK (941).
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 98 MSEK (354), och resultatet per aktie var 1,32 SEK (4,85). Nettoresultatet på pro forma-basis uppgick till –17 MSEK (468).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 703 MSEK (686).
- Det redovisade värdet av köpta fordringar, exklusive Lindorffs fordringar, har ökat med 45 procent jämfört med det andra kvartalet 2016. Kvartalets investeringar i köpta förfallna fordringar uppgick till 835 MSEK (545). Avkastningen på köpta fordringar var 20 procent (20). På pro forma-basis har det redovisade värdet på köpta fordringar ökat med 31 procent jämfört med andra kvartalet 2016. Kvartalets investeringar på pro forma-basis i köpta fordringar uppgick till 1 287 MSEK (934). På pro forma-basis var avkastningen på köpta fordringar 17 procent (19).
- Kvartalets nettoomsättning för verksamhetsområdet Kredithantering ökade med 18 procent jämfört med motsvarande kvartal föregående år, med en verksamhetsmarginal exklusive NRI's på 26 procent (26). På pro forma-basis ökade omsättningen för Kredithantering med 26 procent och verksamhetsmarginalen exklusive NRI's var 30 procent (33).
- I samband med samgåendet med Lindorff har Intrum Justitia med framgång genomfört en omfinansiering av Intrum Justitias och Lindorffs utestående skuldsättning genom emission av obligationer om ca 3 miljarder EUR till en genomsnittlig räntesats om 2,85 procent.
KVARTAL 2
31%
Kvartalets förändring av pro forma bokfört värde på köpta fordringar
17%
Kvartalets pro forma avkastning på köpta fordringar
26%
Kvartalets ökning av pro forma omsättning för Kredithantering
30%
Kvartalets pro forma verksamhetsmarginal exklusive NRI's för Kredithantering
2,85%
Genomsnittlig räntesats på koncernens nya obligationslån
| MSEK om inte annat anges |
April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Förändring % |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 796 | 1 421 | 26 | 3 347 | 2 778 | 20 |
| Cash EBITDA | 995 | 880 | 13 | 2 006 | 1 702 | 18 |
| EBITDA | 518 | 498 | 4 | 1 027 | 954 | 8 |
| EBIT | 476 | 457 | 4 | 944 | 873 | 8 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT | -163 | -10 | -180 | -10 | ||
| Engångsposter (NRI's) i finansnettot | -316 | 0 | -316 | 0 | ||
| Omvärderingar av köpta fordringar | 41 | 17 | 40 | 22 | ||
| Cash EBITDA exkl NRI's | 1 158 | 890 | 30 | 2 186 | 1 712 | 28 |
| EBITDA exkl NRI's | 681 | 508 | 34 | 1 207 | 964 | 25 |
| EBIT exkl NRI's | 639 | 467 | 37 | 1 124 | 883 | 27 |
| Periodens resultat | 98 | 354 | -72 | 445 | 664 | -33 |
| Resultat per aktie (EPS), SEK | 1,32 | 4,85 | -73 | 6,04 | 9,11 | -34 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
703 | 686 | 2 | 1 398 | 1 399 | -0 |
| CMS-tillväxt, % | 18 | 4 | 16 | 3 | ||
| CMS verksamhetsmarginal exkl NRI's, % |
26 | 26 | 25 | 25 | ||
| Förväntad framtida inkassering, ERC (exkl Lindorff) |
22 260 | 15 191 | 47 | 22 260 | 15 191 | 47 |
| Investeringar i köpta fordringar (exkl Lindorff) |
835 | 545 | 53 | 3 209 | 1 278 | 151 |
| Bokfört värde köpta fordringar (exkl Lindorff) |
10 922 | 7 519 | 45 | 10 922 | 7 519 | 45 |
| Avkastning köpta fordringar, % (exkl Lindorff) |
20 | 20 | 19 | 20 | ||
| Nettoskuld/pro forma Cash EBITDA exkl NRI's |
3,9 | n/a | 3,9 | n/a |
KOMMENTAR FRÅN VD OCH KONCERNCHEF MIKAEL ERICSON
Under det andra kvartalet 2017 slutförde vi planenligt samgåendet med Lindorff och uppnådde därmed vårt mål att etablera den ledande aktören inom vår bransch, med en unik diversifiering och marknadsposition. Tillsammans med Lindorff har vi nu skapat en plattform för att accelerera vår tillväxt och lönsamhet under kommande år. EUs konkurrensundersökning resulterade i högre krav på eftergifter i Norden än vi initialt bedömde men den industriella logiken bakom fusionen och potentialen för betydande värdeskapande kvarstår. I slutet av juni nådde vi också en viktig framgång för det sammanslagna bolaget, då vi omfinansierade koncernen till en väsentligt lägre framtida kostnad än den ursprungliga bedömningen. Därutöver har vi utsett en ny koncernledning, där jag känner stor tillförsikt att vi nu har den ledning som krävs för att realisera det sammanslagna bolagets potential under kommande år.
Finansiellt hade vi en god utveckling under det andra kvartalet 2017. För Intrum Justitia exklusive Lindorff och enheter för försäljning nådde vi en ökning av vårt rörelseresultat exklusive engångsposter om 37 procent jämfört med samma period föregående år. Såväl Finansiella tjänster som Kredithantering bidrog till denna ökning, där köpta fordringar hade en särskilt stark utveckling med god tillväxt i investeringar och stark inkassering som gav en avkastning på köpta fordringar om cirka 20 procent för kvartalet.
Proforma inklusive Lindorff men exklusive enheter för försäljning hade vi också en god utveckling. Intäkterna ökade med 25 procent jämfört med föregående år, där både Finansiella tjänster och Kredithantering uppvisar samma starka tillväxt. Investeringar i köpta fordringar för de senaste tolv månaderna uppgår till 7 miljarder SEK och under det andra kvartalet gör vi två tilläggsförvärv, i Rumänien och i Italien. Vi ser ett fortsatt gott utbud av köpta fordringar och möjligheter till nya tilläggsförvärv inom Kredithantering.
Inom ramen för vårt arbete med hållbarhet och en sund ekonomi publicerade vi i maj vår årliga undersökning 'European Payment Report', som bland annat visar på en negativ trend för betalningar till små och medelstora företag med lägre tillväxt och nyanställningar som följd. Intrum Justitia bidrar till att adressera detta samhällsproblem genom information och kontakter med politiker samt genom att erbjuda små och medelstora företag tjänster för att förbättra sitt kassaflöde.
Intrum Justitia går in i det andra halvåret med styrka och beslutsamhet att fortsatt erbjuda våra kunder marknadens mest konkurrenskraftiga lösningar inom kredithantering och finansiella tjänster. Genom samgåendet med Lindorff ökar våra möjligheter att utveckla vårt kunderbjudande i flera dimensioner. I kombination med en fortsatt stark marknad ser jag därför betydande potential att uppnå lönsam tillväxt under kommande år. Under det fjärde kvartalet avser vi att närmare precisera koncernens strategier för kommande år.
KONCERNEN
| MSEK om inte annat anges |
April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Förändring % |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 796 | 1 421 | 26 | 3 347 | 2 778 | 20 |
| EBIT | 476 | 457 | 4 | 944 | 873 | 8 |
| Cash EBITDA exkl NRI's | 1 158 | 890 | 30 | 2 186 | 1 712 | 28 |
| EBITDA exkl NRI's | 681 | 508 | 34 | 1 207 | 964 | 25 |
| EBIT exkl NRI's | 639 | 467 | 37 | 1 124 | 883 | 27 |
| Finansnetto | -359 | -30 | 1 095 | -404 | -70 | 477 |
| Skatt | -21 | -86 | -76 | -161 | -329 | -51 |
| Periodens resultat | 98 | 354 | -72 | 445 | 664 | -33 |
| Medeltal anställda | 4 369 | 3 832 | 14 | 4 265 | 3 794 | 12 |
OMSÄTTNING OCH RÖRELSE OCH RÖRELSE RÖRELSERESULTAT RESULTATRESULTAT
Koncernens nettoomsättning under det andra kvartalet uppgick till 1 796 MSEK (1 421) för det andra kvartalet 2017. Detta var en ökning med 26 procent jämfört med samma period föregående år, förklarat av organisk tillväxt 17 procent, förvärvseffekter 3 procent, omvärderingar av köpta fordringar 2 procent samt valutaeffekter 4 procent.
Koncernens rörelseresultat under det andra kvartalet uppgick till 476 MSEK (457) och till 639 MSEK (509) exklusive engångsposter. Engångsposter påverkade rörelseresultatet negativt med –163 MSEK (–10) i det andra kvartalet avseende främst kostnader hänförliga till samgåendet med Lindorff. Omvärderingar av portföljer med köpta fordringar påverkade rörelseresultatet positivt med 41 MSEK (17) i det andra kvartalet. Valutaeffekter påverkade rörelseresultatet positivt i det andra kvartalet med 15 MSEK jämfört med föregående år.
Ökningen av rörelseresultatet exklusive omvärderingar, valutaeffekter och engångsposter uppgick till 30 procent för det andra kvartalet jämfört med samma period föregående år. Denna ökning är främst hänförlig till förbättrade resultat inom koncernens verksamhetsområde för Finansiella tjänster samt för regionen Centrala Europa. Utvecklingen för koncernens regioner samt verksamhetsområden kommenteras nedan mer i detalj.
FINANSNETTO
Kvartalets finansnetto uppgick till –359 MSEK (–30), varav engångsposter i samband med koncernens nya upplåning utgjorde –316 MSEK och övrigt finansnetto utgjorde –43 MSEK. Engångsposterna består av –299 MSEK i kostnad för att säkerställa ny upplåning i samband med samgående med Lindorff, samt –17 MSEK som avser avskrivning av kapitaliserade kostnader för koncernens tidigare upplåning. För koncernens övriga finansnetto uppgick räntenettot för kvartalet till –32 MSEK (–29). Räntenettot har påverkats negativt av en högre upplåning och positivt av en något lägre genomsnittlig räntenivå jämfört med samma period föregående år. Kursdifferenser ingår i finansnettot med 0 MSEK (5) och övriga finansiella poster ingår med –328 MSEK (–7), inklusive ovan nämnda engångsposter. Se nedan under stycket 'Finansiering' för ytterligare information avseende koncernens nya upplåning.
SKATT
Kvartalets resultat belastas med 20 procent skatt, inklusive skatt i avvecklade verksamheter, och med 18 procent skatt i kvarvarande verksamheter. Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' angående bedömning av framtida skattekostnad.
Det kan noteras att en betydande del av kvartalets engångskostnader hänförliga till samgåendet mellan Intrum Justitia och Lindorff inte är avdragsgillla, men att dessa kostnader erlagts av moderbolaget som på grund av underskottsavdrag ändå inte beräknas betala skatt för räkenskapsåret. Den kortsiktiga negativa effekten på koncernens skattebetalningar av att vissa kostnader för samgåendet inte är avdragsgilla är därför begränsad.
| MSEK om inte annat anges |
April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Förändring % |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
703 | 686 | 2 | 1 398 | 1 399 | -0 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten |
-313 | -473 | -34 | -2 465 | -1 609 | 53 |
| Summa kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten |
390 | 213 | 83 | -1 067 | -210 | 408 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten exkl likvida medel i förvärvade bolag |
-1 278 | -473 | 170 | -3 439 | -1 610 | 114 |
| Summa kassaflöde från den löpande verksamheten och investeringsverksamheten exkl likvida medel i förvärvade bolag |
-575 | 213 | -370 | -2 041 | -211 | 867 |
KASSAFLÖDE OCH INVEST OCH INVEST ASSAFLÖDE INVESTERINGAR ERINGARERINGAR
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under det andra kvartalet till 703 MSEK (686). Kassaflödet från rörelseresultatet justerat före avskrivningar, omvärderingar, amorteringar samt engångsposter fortsätter att utvecklas positivt med en ökning om 280 MSEK eller 32 procent jämfört med samma period föregående år. Vidare har kassaflödet från den löpande verksamheten påverkats positivt av lägre utbetalningar för skatt samt förbättrat kassaflöde från rörelsekapitalet under det andra kvartalet. Kassaflödet från den löpande verksamheten är dock totalt sett i nivå med samma period på grund av utbetalningar för engångsposter hänförliga till samgåendet med Lindorff.
Kassaflödet från investeringsverksamheten justerat för likvida medel i förvärvade bolag uppgick under det andra kvartalet till –1 278 MSEK jämfört med –473 MSEK för samma period föregående år. Ökningen jämfört med föregående år är främst hänförlig till högre utbetalningar om 703 MSEK för investeringar i köpta fordringar.
FINANSIERING
| MSEK | 30 jun | 2016 | 30 jun Förändring |
|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2017 | % | |
| Nettoskuld Nettoskuld/pro forma Cash EBITDA exkl NRI's |
34 254 3,9 |
6 938 n/a |
394 |
| Eget kapital | 21 198 | 3 248 | 553 |
| Likvida medel | 1 335 | 557 | 140 |
Till följd av samgåendet med Lindorff slutfördes den tidigare annonserade omfinansieringen av Intrum Justitia framgångsrikt under juni. Koncernen emitterade seniora, ej säkerställda, obligationer om ca EUR 3 miljarder till en genomsnittlig räntekostnad om cirka 2,85% med en genomsnittlig löptid om cirka 5,6 år. Därutöver tog koncernen upp en ny revolverande lånefacilitet om EUR 1,1 miljarder med en löptid om 4,5 år. Nettoskulden ökade med cirka 25,3 miljarder SEK under det andra kvartalet, främst på grund av Lindorffs nettoskuld som utgjorde 22,6 miljarder SEK av ökningen.
Nettoskuld i relation till proforma rullande 12 månaders justerat Cash EBITDA uppgick den 30 juni 2017 till 3,9. Talet är beräknat genom att ställa koncernens aktuella nettoskuld per halvårsskiftet i relation till Pro forma Cash EBITDA inklusive verksamheter under avyttring och inklusive ett beräknat Cash EBITDA under hela perioden för större förvärvade enheter under perioden, samt exklusive engångsposter, NRI's.
Samgåendet med Lindorff genomfördes den 27 juni 2017 genom en apportemission där Intrum Justitia AB ställde ut 59 193 594 nya Intrum Justitia-aktier, med ett totalt marknadsvärde om 17 332 MSEK, i utbyte mot samtliga aktier i Lock TopCo AS, som är moderbolag i Lindorffkoncernen. Av de nya aktierna ställdes 57 728 956 aktier ut till Cidron 1748 sarl (Nordic Capital), och övriga 1 464 638 aktier till andra aktieägare i Lock TopCo AS. Antalet utestående aktier i Intrum Justitia är därmed 131 541 320 aktier. Genomsnittligt antal utestående aktier under andra kvartalet 2017 är 74 299 163 och genomsnittligt antal utestående aktier under första halvåret 2017 är 74 328 835.
GOODWILL
Koncernens goodwill uppgick till 25 453 MSEK per den 30 juni 2017, att jämföra med 3 120 MSEK per den 31 december 2016. Av ökningen är 22 341 MSEK MSEK hänförligt till förvärvet av Lindorff, 145 MSEK till övriga förvärv och –153 MSEK till valutakursdifferenser.
REGIONER
I det följande kommenteras koncernens finansiella utveckling utifrån de tre geografiska regioner som har motsvarat koncernens organisation till den 29 juni 2017. Från och med detta datum gäller en ny geografisk regionsindelning med fyra regioner som kommer att tillämpas för koncernens finansiella rapportering från och med delårsrapporten som ges ut efter tredje kvartalet 2017.
NORRA EUROPA EUROPA RRA EUROPA
| Förändring exkl valuta |
Förändring exkl valuta |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | effekt | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | effekt |
| 2017 | 2016 | % | % | 2017 | 2016 | % | % | |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
716 | 639 | 12 | 9 | 1 324 | 1 234 | 7 | 5 |
| EBIT exklusive omvärderingar och NRI's |
220 | 223 | -1 | -4 | 398 | 410 | -3 | -5 |
| EBIT-marginal exklusive omvärderingar och NRI's, % |
31 | 35 | -4 ppt | 30 | 33 | -3 ppt |
Intäkter exklusive omvärderingar, valutaeffekter och engångsposter ökade jämfört med samma period föregående år främst genom förvärvad och organisk tillväxt inom Kredithantering. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar, valutaeffekter och engångsposter minskade något jämfört med samma period föregående år. Regionens lönsamhet är fortsatt mycket god men åtgärder för att öka tillväxt och intjäning under kommande år fortsätter inom såväl köpta fordringar som Kredithantering.
CENTRALA EUROPA EUROPA
| Förändring exkl valuta |
Förändring exkl valuta |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | effekt | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | effekt |
| 2017 | 2016 | % | % | 2017 | 2016 | % | % | |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
632 | 411 | 54 | 48 | 1 183 | 826 | 43 | 39 |
| EBIT exklusive omvärderingar och NRI's |
280 | 145 | 93 | 85 | 495 | 286 | 73 | 67 |
| EBIT-marginal exklusive omvärderingar och NRI's, % |
44 | 35 | 9 ppt | 42 | 35 | 7 ppt |
Intäkter och rörelseresultat exklusive omvärderingar, valutaeffekter och engångsposter ökade markant jämfört med samma period föregående år, där förbättringsprogram för att stärka den operationella effektiviteten resulterat i lönsam tillväxt, främst inom köpta fordringar. Därutöver har vissa länder inom regionen en positiv påverkan från den makroenomiska utvecklingen. Nyetableringarna i Storbritannien samt Rumänien under 2017 fortsätter med en planenligt god utveckling.
VÄSTRA EUROPA EUROPA
| Förändring exkl valuta |
Förändring exkl valuta |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | effekt | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | effekt |
| 2017 | 2016 | % | % | 2017 | 2016 | % | % | |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
407 | 354 | 15 | 10 | 800 | 696 | 15 | 11 |
| EBIT exklusive omvärderingar och NRI's |
98 | 82 | 20 | 15 | 191 | 165 | 16 | 12 |
| EBIT-marginal exklusive omvärderingar och NRI's, % |
24 | 23 | 1 ppt | 24 | 24 | +/-0 ppt |
Intäkter och rörelseresultat exklusive omvärderingar, valutaeffekter och engångsposter uppvisar en god ökning jämfört med samma period föregående år, främst till följd av förvärvade enheter inom Kredithantering, tillväxt inom köpta fordringar samt genomförda initiativ för förbättrad kostnadseffektivitet. Utbudet av köpta fordringar utvecklas väl men med en fortsatt prispress i flertalet marknader.
VERKSAMHETSOMRÅDEN
KREDITHANTERING
| Förändring exkl valuta |
Förändring exkl valuta |
||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | effekt | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | effekt | |
| 2017 | 2016 | % | % | 2017 | 2016 | % | % | ||
| Nettoomsättning | 1 185 | 1 006 | 18 | 13 | 2 294 | 1 984 | 16 | 12 | |
| Verksamhetsresultat exkl NRI's Verksamhetsmarginal exkl NRI's, % |
307 26 |
264 26 |
16 1 ppt |
12 | 564 25 |
492 25 |
15 2 ppt |
11 |
Tillväxten för intäkterna exklusive valutaeffekter är hänförlig till förvärv samt ökade intäkter för inkassering på koncernens egna portföljer, medan intäkterna från externa kunder var relativt oförändrade jämfört med samma period föregående år. Verksamhetsresultatet ökade i nivå med intäkterna och verksamhetsmarginalen för kvartalet var därmed i nivå med föregående år. Verksamhetsmarginalen har påverkats positivt av volymtillväxt samt förbättrad effektivitet men negativt av främst prispress i vissa marknader.
FINANSIELLA TJÄNSTER
| Förändring exkl valuta |
Förändring exkl valuta |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | effekt | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | effekt |
| 2017 | 2016 | % | % | 2017 | 2016 | % | % | |
| Nettoomsättning | 982 | 682 | 44 | 40 | 1 752 | 1 311 | 34 | 31 |
| Verksamhetsresultat | 549 | 379 | 45 | 41 | 961 | 736 | 31 | 28 |
| Verksamhetsresultat exkl NRI's | 538 | 379 | 42 | 36 | 950 | 736 | 29 | 25 |
| Verksamhetsmarginal exkl NRI's, % | 55 | 56 | 1 ppt | 54 | 56 | -1 ppt | ||
| Förväntad framtida inkassering, ERC (exkl Lindorff) |
22 260 | 15 191 | 47 | 22 260 | 15 191 | 47 | ||
| Investeringar i köpta fordringar (exkl Lindorff) |
835 | 545 | 53 | 3 209 | 1 278 | 151 | ||
| Redovisat värde av köpta fordringar (exkl Lindorff) |
10 922 | 7 519 | 45 | 10 922 | 7 519 | 45 | ||
| Avkastning köpta fordringar, % (exkl Lindorff) |
20 | 20 | +/-0 ppt | 19 | 20 | 1 ppt |
Intäkter och resultat inom Finansiella tjänster utvecklades mycket väl under det andra kvartalet. Inkasseringen på köpta fordringar var god vilket gav en hög avkastning om 20 procent för kvartalet (19 procent exklusive omvärderingar som påverkade resultatet positivt med 41 MSEK i det andra kvartalet). Investeringstillväxten fortsatte under kvartalet där köpta fordringar förvärvades till ett värde av 835 MSEK, att jämföra med 545 MSEK samma period föregående år.
KOMMENTARER TILL PRO FORMA FINANSIELL RAPPORTERING INKLUSIVE LINDORFF
Den 27 juni 2017 slutfördes samgåendet med Lindorff. Pro forma finansiell rapportering för den samanslagna koncernen har tagits fram beräknad som om Lindorff ingått i koncernen under hela delårsperioden och i jämförelsetalen, och framgår av tabeller på sid 31-35. I samband med samgåendet har Intrum Justitia åtagit sig att avyttra sina norska dotterföretag samt Lindorffs svenska, finska, danska och estniska dotterföretag. På pro forma basis redovisas därför samtliga dessa dotterföretag som avvecklade verksamheter.
Nedan kommenteras koncernens pro forma finansiella utveckling under det andra kvartalet 2017 utifrån omsättning och röreseresultat samt utvecklingen inom de två verksamhetsområdena, Kredithantering och Finansiella tjänster. Från och med den 29 juni 2017 organiseras koncernen i fyra geografiska regioner, som kommer att tillämpas för koncernens finansiella rapportering från och med delårsrapporten som ges ut för det tredje kvartalet 2017.
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni Förändring | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 |
| Nettoomsättning | 3 205 | 2 565 | 25 | 6 133 | 4 852 | 26 | 10 503 |
| EBIT | 865 | 876 | -1 | 1 707 | 1 556 | 10 | 3 054 |
| Cash EBITDA excl NRI's | 2 037 | 1 713 | 19 | 3 861 | 3 152 | 22 | 6 772 |
| EBITDA exkl NRI's | 1 281 | 1 076 | 19 | 2 374 | 1 913 | 24 | 4 137 |
| EBIT exkl NRI's | 1 058 | 941 | 12 | 1 988 | 1 659 | 20 | 3 225 |
OMSÄTTNING OCH RÖRELSERESULTAT (PRO OCH (PRO (PROFORMA)
Koncernens nettoomsättning under det andra kvartalet uppgick till 3 205 MSEK (2 565) för det andra kvartalet 2017. Detta var en ökning med 25 procent jämfört med samma period föregående år, förklarat av organisk tillväxt och förvärvseffekter 18 procent, omvärderingar av köpta fordringar 2 procent samt valutaeffekter 5 procent.
Koncernens rörelseresultat under det andra kvartalet uppgick till 865 MSEK (876) och till 1 058 MSEK (941) exklusive engångsposter. Engångsposter påverkade rörelseresultatet negativt med –194 MSEK (–64) i det andra kvartalet avseende främst kostnader hänförliga till samgåendet med Lindorff. Omvärderingar av portföljer med köpta fordringar påverkade rörelseresultatet positivt med 64 MSEK (17) i det andra kvartalet. Valutaeffekter påverkade rörelseresultatet positivt i det andra kvartalet med 35 MSEK jämfört med föregående år.
Ökningen av rörelseresultatet exklusive omvärderingar, valutaeffekter och engångsposter uppgick till 4 procent för det andra kvartalet jämfört med samma period föregående år. Utvecklingen för de båda verksamhetsområdena kommenteras nedan i mer detalj.
FINANSNETTO FINANSNETTO(PRO FORMA) (PRO FORMA) FORMA)
Kvartalets finansnetto uppgick till –883 MSEK (–356). Finansnettot inkluderar engångsposter om –316 MSEK, enligt beskrivning i stycket Finansnetto på sid 5. Därutöver inkluderar andra kvartalets finansnetto kursdifferenser om –166 MSEK (39).
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni Förändring | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 | |
| Nettoomsättning | 2 292 | 1 823 | 26 | 4 445 | 3 452 | 29 | 7 650 |
| Verksamhetsresultat exkl NRI's | 684 | 602 | 14 | 1 269 | 1 021 | 24 | 2 038 |
| Verksamhetsmarginal exkl NRI's, % | 30 | 33 | 29 | 30 | 27 |
KREDITHANTERING KREDITHANTERING(PRO FORMA) (PRO FORMA) FORMA)
Tillväxten för intäkter exlusive valutaeffekter är främst hänförlig till förvärv samt ökade intäkter för inkassering på koncernens egna portföljer medan intäkter från externa kunder var relativt oförändrad jämfört med samma period föregående år. Avseende förvärv är det främst Aktua i Spanien som bidrar. Aktua konsoliderades från juni 2016 och hade en omsättning för det andra kvartalet 2017 om 337 MSEK att jämföra med 93 MSEK för samma period föregående år. Verksamhetsmarginalen minskar jämfört med samma period föregående år främst på grund av jämförelsestörande poster. Det andra kvartalet 2016 inkluderade en ersättning om 37 MSEK från en kund som avslutade ett kontrakt i förtid och det andra kvartalet 2017 inkluderar en nedskrivning av programvara om 13 MSEK.
FINANSIELLA TJÄNSTER TJÄNSTER(PRO FORMA) (PRO FORMA) FORMA)
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni Förändring | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 | |
| Nettoomsättning | 1 462 | 1 178 | 24 | 2 742 | 2 250 | 22 | 4 697 |
| Nettoomsättning exkl omvärderingar | 1 399 | 1 162 | 20 | 2 637 | 2 214 | 19 | 4 640 |
| Verksamhetsresultat | 766 | 656 | 17 | 1 462 | 1 253 | 17 | 2 561 |
| Verksamhetsresultat exkl NRI's | 755 | 658 | 15 | 1 451 | 1 256 | 16 | 2 483 |
| Verksamhetsmarginal exkl NRI's, % | 52 | 56 | 53 | 56 | 53 | ||
| Förväntad framtida inkassering, ERC | 40 006 | 31 079 | 29 | 40 006 | 31 079 | 29 | 35 312 |
| Investeringar i köpta fordringar | 1 287 | 934 | 38 | 3 809 | 1 801 | 111 | 4 979 |
| Redovisat värde av köpta fordringar | 18 748 | 14 280 | 31 | 18 748 | 14 280 | 31 | 16 336 |
| Avkastning köpta fordringar, % | 17 | 19 | 17 | 18 | 17 |
Intäkter och resultat inom Finansiella tjänster utvecklades väl under det andra kvartalet med en god avkastning på köpta fordringar om 17 procent (19) och en ökning av redovisat värde för köpta fordringar om 31 procent jämfört med samma period föregående år. Verksamhetsresultatet jämfört med samma period föregående år har påverkats av jämförelsestörande poster. Det andra kvartalet 2016 inkluderade en större inkassering om ca 36 MSEK och det andra kvartalet 2017 inkluderar en nedskrivning av programvara om 40 MSEK. Utvecklingen för koncernens portföljer som förvärvats tidigare år är god, vilket bland annat resulterat i omvärderingar av köpta fordringar under det andra kvartalet om 63 MSEK (16). Investesteringar i köpta fordringar uppgick till cirka 1,3 miljarder SEK (0,9) för det andra kvartalet. Inklusive avyttrade verksamheter uppgick investeringar i köpta fordringar till cirka 1,7 miljarder SEK (1,0). Marknaden för skuldportföljer fortsätter att präglas av betydande utbud och prispress i flertalet marknader.
SKATTEMÄSSIGA BEDÖMNINGAR
Bolagets bedömning av skattekostnaden under de närmaste åren efter förvärvet av Lindorff har ännu inte slutförts, men kommer att meddelas när den blir tillgänglig.
MODERBOLAGET
Koncernens moderbolag Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för halvåret om 48 MSEK (44) och ett resultat före skatt om –849 MSEK (–53). Moderbolaget investerade 0 MSEK (0) i anläggningstillgångar under kvartalet och hade vid dess utgång 321 MSEK (314) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 55 (55).
TRANSAKTIONER MED NÄRSTÅENDE I KONCERNEN
Sedan transaktionen den 27 juni då Lindorff förvärvades är Cidron 1748 sarl, ett bolag som kontrolleras av Nordic Capital, största aktieägare i Intrum Justitia. Enligt avtalet om förvärvet av Lindorff står vardera parten för sina egna transaktionskostnader. Cidron 1748 sarl har dock erhållit en aktieutdelning om 26,3 miljoner EUR från moderbolaget i Lindorff-koncernen för finansiering av sina transaktionskostnader, enligt beslut inför transaktionens slutförande.
Fördelningen av transaktionskostnader mellan parterna har beaktats vid fastställande av den ägarandel som Lindorffs ägare erhållit i det sammanslagna bolaget.
Det har under delårsperioden inte i övrigt förekommit några väsentliga transaktioner mellan Intrum Justitia och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.
REDOVISNINGSPRINCIPER
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen. Koncernen förbereder sig för de ändringar i redovisningsstandards gällande finansiella instrument och intäkter från kundavtal som träder i kraft 2018 samt gällande leasingavtal som träder i kraft 2019. En översiktlig beskrivning av förändringar i redovisningsprinciper och förväntad effekt på Intrum Justitias finansiella rapporter återfinns i Not 1 i årsredovisningen för år 2016. För närvarande finns inget nytt att tillföra i sammanhanget.
Koncernen tillämpar IFRS 5 Anläggningstillgångar som innehas för försäljning och avvecklade verksamheter. Koncernen är av konkurrensskäl skyldig att inom en viss tid efter samgåendet med Lindorff avyttra Intrum Justitias dotterföretag i Norge samt Lindorffs dotterföretag i Sverige, Finland, Danmark och Estland. I enlighet med IFRS 5 redovisas nettoresultatet efter skatt i dessa företag på egen rad i koncernens resultaträkning, periodens resultat från avvecklade verksamheter efter skatt. Jämförelsetalen för tidigare perioder omräknas på motsvarande sätt. Tillgångar och skulder redovisas på egna rader i koncernens balansräkning, tillgångar och skulder i verksamhet som innehas för försäljning, från och med det tillfälle då koncernen åtog sig att sälja bolagen. I enlighet med IFRS 5 räknas jämförelsetalen i balansräkningarna för tidigare perioder inte om.
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Till följd av samgåendet med Lindorff har en uppdaterad analys av koncernens risker publicerats på sid 58-83 i ett dokument som publicerades 12 juni 2017 och som återfinns på koncernens hemsida:
https://www.intrum.com/globalassets/corporate/ir/ijab_investorreport_170612.pdf
De risker som beskrivs omfattar bland annat den makroekonomiska utvecklingen, konkurrensförhållanden, tillgången på portföljer med fordringar att köpa till attraktiva priser, kundkoncentration, Storbritanniens utträde ur EU, fel och misstag i inkassoprocessen, kundernas benägenhet att anlita externa leverantörer för inkasso, regelverk och lagstiftning, möjliga avvikelser från koncernens interna regler, geografisk bredd, kontraktsrisker, avvikelser mot inkasseringsprognos på portföljer med köpta fordringar, fel i företagets statistiska modeller, risk att kundkontrakt inte förnyas, finansieringsrisker, beroende av banksystemet, beroende av leverantörer, komplexitet när nya tjänster erbjuds, risker hänförliga till förvärv, beroende av ITsystem, tillgång på publik information, risker hänförliga till personuppgiftslagstiftning, läckage av data, nyckelpersonberoende, svårigheter att behålla och rekrytera kompetent personal, stigande personalkostnader, tvister, skatterisker, omvärderingar av köpta fordringar, ökning av konkurser eller skuldsanering bland privatpersoner, tillgång till dokumentation om fordringar, resultatvariationer, valutarisker, strategirisker, säsongsmässighet, misstag i riskorganisationen, goodwill, risker med samgåendet med Lindorff, risker med försäljning av enheter, rättsliga risker med samgåendet, svårigheter att uppnå förväntade synergier samt integrationsrisker.
SAMGÅENDE MED LINDORFF
Den 12 juni 2017 godkände EU-kommissionen sammanslagningen av Intrum Justitia och Lindorff. Godkännandet villkorades av att Lindorffs verksamhet i Danmark, Estland, Finland och Sverige samt Intrum Justitias verksamhet i Norge avyttras. Den 27 juni 2017 slutfördes sammanslagningen mellan Intrum Justitia och Lindorff, och Lock TopCoAS (moderbolag i Lindorffkoncernen) med samtliga dotterbolag ägs sedan dess Intrum Justita AB (publ).
Sammanslagningen av Intrum Justitia och Lindorff skapar en ledande aktör inom kredithantering med lokal närvaro på 23 marknader i Europa och ca 8 000 anställda som är dedikerade till att verka för en sund ekonomi.
Samgåendet genomfördes genom en apportemission där Intrum Justitia AB ställde ut 59 193 594 nya Intrum Justitia-aktier, med ett totalt marknadsvärde om 17 332 MSEK, i utbyte mot samtliga aktier i Lock TopCo AS. I samband med emissionen publicerades ett prospekt, som finns tillgängligt på bolagets hemsida.
Den 29 juni meddelades att den sammanslagna koncernen kommer att vara organiserad i fyra geografiska regioner:
- Norra Europa (Danmark, Estland, Finland, Lettland, Litauen, Norge, Sverige).
- Central- & Östeuropa (Polen, Rumänien, Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern, Österrike).
- Väst- & Sydeuropa (Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna, Portugal, Storbritannien).
- Spanien.
Samtidigt meddelades att koncernledningen kommer att bestå av:
- Mikael Ericson (Koncernchef).
- Alejandro Zurbano (Regionsdirektör Spanien).
- Anders Engdahl (Investeringsdirektör).
- Anette Willumsen (Regionsdirektör Norra Europa).
- Anne Louise Eberhard (Säljdirektör).
- Annika Billberg (Kommunikationsdirektör).
- Cathrine Klouman (Operativ Direktör).
- Erik Forsberg (Finansdirektör).
- Harry Vranjes (Chef för Project Management Office).
- Jean-Luc Ferraton (HR-direktör).
- Johan Brodin (Chief Risk Officer).
- Marc Knothe (Regionsdirektör, Väst- & Sydeuropa).
- Niklas Lundquist (Chefsjurist).
- Per Christofferson (Regionsdirektör Central- & Östeuropa).
Transaktionen redovisas i Intrum Justitias koncernredovisning som ett förvärv med följande preliminära förvärvsanalys:
| Redovisat | Justering | Verkligt värde | |
|---|---|---|---|
| värde före | till verkligt | redovisat i | |
| (MSEK) | förvärvet | värde | koncernen |
| Immateriella anläggningstillgångar | 19 001 | -15 248 | 3 753 |
| Materiella anläggningstillgångar | 138 | 138 | |
| Köpta fordringar | 7 826 | 7 826 | |
| Övriga anläggningstillgångar | 508 | 334 | 842 |
| Omsättningstillgångar | 1 778 | 1 778 | |
| Likvida medel | 684 | 684 | |
| Tillgångar i verksamhet för försäljning | 5 184 | 5 184 | |
| Långfristiga skulder | -22 940 | -1 392 | -24 332 |
| Kortfristiga skulder | -2 047 | -2 047 | |
| Skulder i verksamhet för försäljning | -3 091 | -3 091 | |
| Nettotillgångar | 7 041 | -16 306 | -9 265 |
| Koncerngoodwill | 26 597 | ||
| Varav hänförligt till verksamhet för försäljning | 4 255 | ||
| Marknadsvärde av emitterade aktier i apportemission | 17 332 |
Förvärvet är stort och komplext, och förvärvsanalysen kan komma att justeras under kommande kvartal. Det genomfördes kort före kvartalsskiftet, och därför ingår siffrorna för Lindorff inte i koncernens resultaträkning för kvartalet utan bara i balansräkningen. På sid 31-35 i delårsrapporten redovisas pro forma-siffror med koncernens resultaträkning som om Lindorff hade ingått i koncernen under hela delårsperioden och i alla jämförelseperioder.
ÖVRIGA FÖRVÄRV
I april slutfördes förvärvet av Top Factoring, ett av de ledande företagen för köpta fordringar i Rumänien. Köpeskillingen uppgick totalt till cirka 25 MEUR på netto skuldfri basis hänförlig i huvudsak till en diversifierad portfölj av fordringar.
Top Factoring har cirka 210 anställda som arbetar huvudsakligen med köpta fordringar, men erbjuder även kredithanteringstjänster till externa kunder. Företaget är främst närvarande inom sektorerna bank och telekom, med ett flertal starka kundrelationer som genererar återkommande investeringsmöjligheter i portföljer med köpta fordringar. Köpeskillingen för aktierna i bolaget uppgick till 19 MSEK, och redovisad goodwill i koncernbalansräkningen uppgick till 16 MSEK.
Under första kvartalet slutfördes förvärvet av 1st Credit, som är ett medelstort företag verksamt inom köpta fordringar i Storbritannien. Den preliminära förvärvsanalysen framgår av delårsrapporten för januari-mars 2017 och har inte ändrats under andra kvartalet.
Under första kvartalet förvärvades även ett mindre företag inom kredithantering i Frankrike, Intractiv Wide Development SAS, enligt beskrivning i delårsrapporten för januari-mars 2017.
HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG
Intrum Justitia har i början av juli ingått avtal om att avyttra ett av sina dotterbolag i Nederländerna, Buckaroo BV, till BlackFin Capital Partners, ett private equityföretag med fokus på finansiella tjänster i Kontinentaleuropa. Avyttringen är villkorad av sedvanliga stängningsprocedurer samt godkännade av berörda myndigheter. Transaktionen väntas slutföras under det tredje kvartalet 2017. Buckaroo BV, som förvärvades av Intrum Justitia 2012, är en leverantör av fakturerings- och betalningstjänster med en marknadsledande position i Nederländerna. Efter en strategisk utvärdering har en process för att avyttra bolaget inletts, trots att företaget utvecklats väl som ett helägt dotterbolag i Intrum Justitia. Med sin nya ägare kommer företaget nu att ha möjlighet att till fullo dra nytta av den ledande betalningsplattform som bolaget byggt med Intrum Justitia som ägare.
PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN
Bokslutskommuniké och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Mikael Ericson samt finansdirektör Erik Forsberg i en telefonkonferens med start den 25 juli kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring 08-566 427 00 (SE) eller +44 20 300 898 07 (UK).
YTTERLIGARE INFORMATION
Mikael Ericson, VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Erik Forsberg, finansdirektör, tel: 08-546 102 02
Erik Forsberg är kontaktperson enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.
Denna information är sådan information som Intrum Justitia AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 25 juli 2017 kl. 7.00 CET.
FINANSIELL KALENDER 2017
18 oktober 2017, delårsrapport januari-september 25 januari 2018, bokslutskommuniké för helåret 2017
Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av företagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som företaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 25 juli 2017
Per E. Larsson Hans Larsson Kristoffer Melinder Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Andreas Näsvik Synnöve Trygg Fredrik Trägårdh
Ragnhild Wiborg Magnus Yngen
Styrelseledamot Styrelseledamot
Mikael Ericson VD och koncernchef
Delårsrapporten har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
OM INTRUM JUSTITIA-KONCERNEN
Den 27 juni 2017 slogs Intrum Justitia och Lindorff samman för att bilda branschens ledande leverantör av kredithanteringstjänster. Lindorff grundades 1898 och erbjuder såväl inkassotjänster som köp av skuldportföljer samt betalnings- och faktureringstjänster. Intrum Justitia grundades 1923 och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster, inklusive köp av fordringar, som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Det sammanslagna Intrum Justitia och Lindorff har närvaro i 23 länder i Europa och ett team på cirka 8 000 anställda som är dedikerade till att arbeta för en sund ekonomi. Den sammanslagna koncernens omsättning uppgick till ca 12,9 miljarder kronor, pro-forma för året som slutade i mars 2017. Intrum Justitia AB är noterat vid Nasdaq Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com eller lindorff.com.
FINANSIELLA RAPPORTER
RESULTATRÄKNING – KONCERNEN
| MSEK | April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 796 | 1 421 | 3 347 | 2 778 | 5 869 |
| Kostnad sålda tjänster | -888 | -745 | -1 727 | -1 483 | -3 069 |
| Bruttoresultat | 908 | 676 | 1 620 | 1 295 | 2 800 |
| Försäljnings-, marknadsförings- och | -430 | -217 | -674 | -419 | -871 |
| administrationskostnader | |||||
| Resultatandelar i intresseföretag | -1 | -2 | -2 | -3 | -8 |
| och joint ventures | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 476 | 457 | 944 | 873 | 1 921 |
| Finansnetto | -359 | -30 | -404 | -70 | -165 |
| Resultat före skatt | 118 | 427 | 540 | 803 | 1 756 |
| Skatt | -21 | -86 | -105 | -161 | -329 |
| Periodens resultat från | 97 | 341 | 435 | 642 | 1 427 |
| kvarvarande verksamheter | |||||
| Periodens resultat från avvecklade | 1 | 13 | 10 | 22 | 41 |
| verksamheter efter skatt | |||||
| Periodens resultat | 98 | 354 | 445 | 664 | 1 468 |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 98 | 351 | 443 | 659 | 1 458 |
| Innehav utan bestämmande | 0 | 3 | 2 | 5 | 10 |
| inflytande | |||||
| Periodens resultat | 98 | 354 | 445 | 664 | 1 468 |
| Resultat per aktie före och efter | |||||
| utspädning | |||||
| Resultat från kvarvarande | 1,31 | 4,67 | 5,90 | 9,04 | 19,59 |
| verksamheter Resultat från avvecklade |
0,01 | 0,18 | 0,14 | 0,07 | 0,57 |
| verksamheter | |||||
| Summa resultat per aktie före och efter utspädning |
1,32 | 4,85 | 6,04 | 9,11 | 20,15 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT – KONCERNEN
| MSEK | April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat Övrigt totalresultat, poster som |
98 | 354 | 445 | 664 | 1 468 |
| kommer att återföras till resultatet: Förändring av omräkningsreserv Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att återföras till resultatet: |
27 | 39 | 27 | 20 | 71 |
| Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld |
0 | 0 | 0 | 0 | 27 |
| Periodens totalresultat | 125 | 393 | 472 | 684 | 1 566 |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 125 | 389 | 470 | 678 | 1 554 |
| Innehav utan bestämmande inflytande |
0 | 4 | 2 | 6 | 12 |
| Periodens totalresultat | 125 | 393 | 472 | 684 | 1 566 |
BALANSRÄKNING – KONCERNEN
| MSEK | 30 jun 2017 |
30 jun 2016 |
31 dec 2016 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR Immateriella anläggningstillgångar |
|||
| Goodwill | 25 453 | 2 860 | 3 120 |
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra immateriella |
1 263 | 235 | 240 |
| anläggningstillgångar | |||
| Kundrelationer | 2 495 | 64 | 63 |
| Summa immateriella | 29 211 | 3 159 | 3 423 |
| anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 249 | 110 | 104 |
| Övriga anläggningstillgångar | |||
| Aktier och andelar i joint ventures Övriga aktier och andelar |
20 2 |
12 0 |
12 1 |
| Köpta fordringar | 18 748 | 7 649 | 8 733 |
| Uppskjutna skattefordringar | 835 | 44 | 25 |
| Andra långfristiga fordringar | 48 | 7 | 6 |
| Summa övriga anläggningstillgångar |
19 653 | 7 712 | 8 777 |
| Summa anläggningstillgångar | 49 113 | 10 981 | 12 304 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar | 586 | 285 | 305 |
| Klientmedel | 865 | 586 | 588 |
| Skattefordringar | 250 | 85 | 87 |
| Övriga fordringar Förutbetalda kostnader och upplupna |
881 665 |
567 192 |
557 167 |
| intäkter | |||
| Likvida medel | 1 335 | 557 | 396 |
| Summa omsättningstillgångar | 4 582 | 2 272 | 2 100 |
| Tillgångar i verksamhet som innehas för försäljning |
10 069 | 0 | 0 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 63 764 | 13 253 | 14 404 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 21 194 | 3 167 | 4 043 |
| Hänförligt till innehav utan | 4 | 81 | 87 |
| bestämmande inflytande Summa eget kapital |
21 198 | 3 248 | 4 130 |
| Långfristiga skulder Skulder till kreditinstitut |
1 798 | 1 890 | 1 520 |
| Obligationslån | 32 524 | 3 645 | 3 706 |
| Övriga långfristiga skulder | 302 | 2 | 16 |
| Avsättningar för pensioner | 162 | 180 | 157 |
| Övriga långfristiga avsättningar Uppskjutna skatteskulder |
21 1 426 |
3 524 |
0 638 |
| Summa långfristiga skulder | 36 233 | 6 244 | 6 037 |
| Kortfristiga skulder Skulder till kreditinstitut |
13 | 0 | 56 |
| Obligationslån | 0 | 1 059 | 1 077 |
| Företagscertifikat | 1 075 | 720 | 1 124 |
| Klientmedelsskuld | 865 | 586 | 588 |
| Leverantörsskulder Skatteskulder |
501 252 |
120 174 |
140 136 |
| Förskott från kunder | 43 | 14 | 46 |
| Beslutad men ej utbetalad | 651 | 0 | 0 |
| aktieutdelning | |||
| Övriga kortfristiga skulder | 695 | 407 | 325 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
1 221 | 681 | 718 |
| Övriga kortfristiga avsättningar | 91 | 0 | 27 |
| Summa kortfristiga skulder | 5 407 | 3 761 | 4 237 |
| Skulder i verksamhet som innehas | 926 | 0 | 0 |
| för försäljning | |||
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
63 764 | 13 253 | 14 404 |
VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT FINANSIELLA NANSIELLA INSTRUMENT
Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (köpta fordringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Koncernen har även finansiella tillgångar och skulder i form av valutaterminer som i redovisningen värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Dessa uppgår till mindre belopp.
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL – KONCERNEN
| MSEK | 2017 | 2016 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | |
| Ingående balans, 1 januari | 4 043 | 87 | 4 130 | 3 086 | 80 | 3 166 |
| Aktieutdelning Nyemission Förvärvad minoritet |
-651 17 332 |
-85 | -651 17 332 -85 |
-597 | -5 | -602 0 0 |
| Årets totalresultat | 470 | 2 | 472 | 678 | 6 | 684 |
| Utgående balans, 30 juni | 21 194 | 4 | 21 198 | 3 167 | 81 | 3 248 |
KASSAFLÖDESANALYS – KONCERNEN
| MSEK | April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från kvarvarande verksamhet | |||||
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 477 | 457 | 944 | 873 | 1 921 |
| Avskrivningar och nedskrivningar Amortering/omvärdering av köpta |
42 477 |
41 382 |
83 979 |
81 749 |
170 1 578 |
| fordringar | |||||
| Övriga justeringar för ej | -11 | 2 | -16 | 4 | 31 |
| kassaflödespåverkande poster | |||||
| Erhållen ränta | 12 | 2 | 16 | 4 | 11 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | -310 | -42 | -361 | -76 | -137 |
| Betald inkomstskatt Kassaflöde från den löpande |
-52 635 |
-131 711 |
-186 1 459 |
-154 1 481 |
-246 3 328 |
| verksamheten före förändringar av | |||||
| rörelsekapitalet | |||||
| Förändringar i factoring-fordran Andra förändringar i rörelsekapitalet |
-15 83 |
-33 8 |
-45 -16 |
-20 -62 |
-46 22 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
703 | 686 | 1 398 | 1 399 | 3 304 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av materiella och immateriella | -42 | -35 | -77 | -70 | -142 |
| anläggningstillgångar Köp av fordringar |
-1 123 | -420 | -3 193 | -1 456 | -3 357 |
| Förvärv av dotterföretag och | -112 | -18 | -169 | -88 | -283 |
| intresseföretag | |||||
| Likvida medel i förvärvade dotterföretag | 965 | 0 | 974 | 1 | 31 |
| Annat kassaflöde från | -1 | 0 | 0 | 4 | 6 |
| investeringsverksamheten | |||||
| Kassaflöde från investeringsverksamheten |
-313 | -473 | -2 465 | -1 609 | -3 745 |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Upplåning och amorteringar | 911 | 750 | 2 288 | 1 103 | 1 158 |
| Aktieutdelning till moderbolagets | 0 | -597 | 0 | -597 | -597 |
| aktieägare | |||||
| Aktieutdelning till ägare utan bestämmande inflytande |
0 | -5 | 0 | -5 | -5 |
| Kassaflöde från | 911 | 148 | 2 288 | 501 | 556 |
| finansieringsverksamheten | |||||
| Kassaflöden från kvarvarande | 1 301 | 361 | 1 221 | 291 | 115 |
| verksamheter | |||||
| Kassaflöden från avvecklade | -1 | -1 | 0 | -3 | -1 |
| verksamheter | |||||
| Summa förändring av likvida medel |
1 300 | 360 | 1 221 | 289 | 114 |
| Likvida medel vid periodens | 318 | 194 | 396 | 265 | 265 |
| början | |||||
| Kursdifferenser i likvida medel | -2 | 3 | -1 | 3 | 17 |
| Likvida medel vid periodens slut | 1 616 | 557 | 1 616 | 557 | 396 |
| Därav likvida medel i avvecklade verksamheter |
281 | 4 | 281 | 4 | 6 |
| Avvecklade verksamheter | |||||
| Kassaflöde från den löpande | -2 | 9 | 10 | 25 | 70 |
| verksamheten | |||||
| Kassaflöde från | -2 | -5 | -5 | -10 | -18 |
| investeringsverksamheten | |||||
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten |
3 | -5 | -5 | -17 | -53 |
| Koncernen totalt | |||||
| Kassaflöde från den löpande | 701 | 695 | 1 408 | 1 424 | 3 374 |
| verksamheten | |||||
| Kassaflöde från | -315 | -478 | -2 470 | -1 619 | -3 763 |
| investeringsverksamheten Kassaflöde från |
596 | 143 | 2 283 | 484 | 503 |
| finansieringsverksamheten |
KVARTALSÖVERSIKT – KONCERNEN
| Kvartal 2 2017 |
Kvartal 1 2017 |
Kvartal 4 2016 |
Kvartal 3 2016 |
Kvartal 2 2016 |
Kvartal 1 2016 |
Kvartal 4 2015 |
Kvartal 3 2015 |
Kvartal 2 2015 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 1 796 | 1 551 | 1 657 | 1 433 | 1 421 | 1 357 | 1 349 | 1 334 | 1 419 |
| Omsättningstillväxt, % | 26 | 14 | 23 | 7 | 0 | 3 | 3 | 7 | 14 |
| Cash EBITDA, MSEK | 995 | 1 011 | 1 034 | 934 | 880 | 822 | 846 | 824 | 805 |
| EBITDA, MSEK | 518 | 509 | 592 | 546 | 498 | 456 | 421 | 478 | 468 |
| EBIT, MSEK | 476 | 468 | 543 | 506 | 457 | 416 | 380 | 437 | 428 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK | -163 | -17 | 5 | 15 | -10 | 0 | -26 | 0 | 0 |
| Engångsposter (NRI's) i finansnettot, MSEK |
-316 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | -13 | 0 | 0 |
| Omvärderingar av köpta fordringar, MSEK | 41 | -1 | 5 | -29 | 17 | 5 | -40 | 28 | 45 |
| Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK | 1 158 | 1 028 | 1 029 | 919 | 890 | 822 | 872 | 824 | 805 |
| EBITDA exkl NRI's, MSEK | 681 | 526 | 587 | 531 | 508 | 456 | 447 | 478 | 468 |
| EBIT exkl NRI's, MSEK | 639 | 485 | 538 | 491 | 467 | 416 | 406 | 437 | 428 |
| Nettoresultat, MSEK | 98 | 347 | 429 | 375 | 354 | 310 | 274 | 330 | 324 |
| Resultat per aktie (EPS), SEK | 1,32 | 4,77 | 5,90 | 5,14 | 4,85 | 4,26 | 3,76 | 4,51 | 4,38 |
| EPS-tillväxt, % | -73 | 12 | 57 | 14 | 11 | 30 | -2 | 10 | 36 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 Antal aktier vid periodens slut, '000 |
74 299 131 541 |
72 348 72 348 |
72 348 72 348 |
72 348 72 348 |
72 348 72 348 |
72 348 72 348 |
72 348 72 348 |
72 348 72 348 |
72 348 72 348 |
| Nettoskuld, MSEK | 34 254 | 8 738 | 7 260 | 7 053 | 6 937 | 6 465 | 6 026 | 5 815 | 6 234 |
| EBIT EXKL OMVÄRDERINGAR OCH NRI'S PER REGION, MSEK |
|||||||||
| Norra Europa | 220 | 178 | 246 | 231 | 223 | 187 | 222 | 204 | 198 |
| Centrala Europa | 280 | 215 | 186 | 159 | 145 | 141 | 134 | 124 | 121 |
| Västra Europa | 98 | 93 | 109 | 72 | 82 | 83 | 80 | 81 | 51 |
| VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
|||||||||
| Kredithantering | 307 | 257 | 332 | 259 | 264 | 228 | 272 | 266 | 235 |
| Finansiella tjänster | 538 | 412 | 393 | 406 | 379 | 357 | 330 | 323 | 372 |
| Gemensamma kostnader | -206 | -184 | -188 | -174 | -176 | -169 | -196 | -152 | -179 |
| Förväntad framtida inkassering (ERC), MSEK |
22 260 | 21 409 | 17 645 | 16 012 | 15 191 | 14 816 | 15 073 | 13 784 | 10 945 |
| Avkastning köpta fordringar, % | 20 | 17 | 22 | 21 | 20 | 20 | 19 | 20 | 24 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 835 | 2 374 | 1 162 | 643 | 545 | 733 | 1 096 | 315 | 502 |
| Medelantal anställda | 4 369 | 4 172 | 3 993 | 3 864 | 3 832 | 3 750 | 3 732 | 3 737 | 3 771 |
FEMÅRSÖVERSIKT – KONCERNEN
| 2017 | 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | |
|---|---|---|---|---|---|
| April-juni | April-juni | April-juni | April-juni | April-juni | |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 796 | 1 421 | 1 419 | 1 247 | 1 100 |
| Omsättningstillväxt, % | 26 | 0 | 14 | 13 | 11 |
| Cash EBITDA, MSEK | 995 | 880 | 805 | 721 | 643 |
| EBITDA, MSEK | 518 | 498 | 468 | 392 | 325 |
| EBIT, MSEK | 476 | 457 | 428 | 356 | 288 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK Engångsposter (NRI's) i finansnettot, MSEK |
-163 -316 |
-10 0 |
0 0 |
0 0 |
0 0 |
| Omvärderingar av köpta fordringar, MSEK | 41 | 17 | 45 | 23 | 6 |
| Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK | 1 158 | 890 | 805 | 721 | 643 |
| EBITDA exkl NRI's, MSEK | 681 | 508 | 468 | 392 | 325 |
| EBIT exkl NRI's, MSEK | 639 | 467 | 428 | 356 | 288 |
| Nettoresultat, MSEK | 98 | 354 | 324 | 252 | 206 |
| Resultat per aktie (EPS), SEK | 1,32 | 4,85 | 4,38 | 3,23 | 2,57 |
| EPS-tillväxt, % | -73 | 11 | 36 | 26 | 45 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 74 299 | 72 348 | 72 348 | 76 983 | 79 745 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 131 541 | 72 348 | 72 348 | 76 600 | 79 745 |
| Nettoskuld, MSEK | 34 254 | 6 937 | 6 234 | 5 423 | 4 311 |
| EBIT EXKL OMVÄRDERINGAR OCH NRI'S PER REGION, MSEK Norra Europa Centrala Europa Västra Europa |
220 280 98 |
223 145 82 |
198 121 51 |
184 87 62 |
176 56 50 |
| VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK Kredithantering |
307 | 264 | 235 | 213 | 188 |
| Finansiella tjänster | 538 | 379 | 372 | 312 | 257 |
| Gemensamma kostnader | -206 | -176 | -179 | -169 | -157 |
| Förväntad framtida inkassering (ERC), MSEK |
22 260 | 15 191 | 10 945 | 13 766 | 11 432 |
| Avkastning köpta fordringar, % | 20 | 20 | 24 | 21 | 22 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 835 | 545 | 502 | 529 | 586 |
| Medelantal anställda | 4 369 | 3 832 | 3 771 | 3 706 | 3 415 |
FEMÅRSÖVERSIKT – KONCERNEN
| 2016 Helår |
2015 Full Year |
2014 Full Year |
2013 Full Year |
2012 Full Year |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK Omsättningstillväxt, % |
5 869 8 |
5 419 9 |
4 958 14 |
4 355 13 |
3 841 2 |
| Cash EBITDA, MSEK EBITDA, MSEK EBIT, MSEK |
3 668 2 090 1 921 |
3 193 1 736 1 577 |
2 916 1 546 1 382 |
2 623 1 318 1 168 |
2 179 1 024 846 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK Engångsposter (NRI's) i finansnettot, MSEK |
10 0 |
-54 0 |
36 0 |
0 -13 |
-17 0 |
| Omvärderingar av köpta fordringar, MSEK | 45 | 32 | 33 | 5 | -85 |
| Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK EBITDA exkl NRI's, MSEK EBIT exkl NRI's, MSEK |
3 658 2 080 1 911 |
3 247 1 790 1 631 |
2 880 1 510 1 346 |
2 623 1 318 1 168 |
2 196 1 041 863 |
| Nettoresultat, MSEK Resultat per aktie (EPS), SEK EPS-tillväxt, % Aktieutdelning per aktie, SEK Genomsnittligt antal aktier, '000 Antal aktier vid periodens slut, '000 |
1 468 20,15 27 9,00 72 348 72 348 |
1 172 15,92 18 8,25 73 097 72 348 |
1 041 13,48 31 7,00 76 462 73 848 |
819 10,30 41 5,75 79 306 78 547 |
584 7,32 6 5,00 79 745 79 745 |
| Nettoskuld, MSEK | 7 260 | 6 026 | 5 635 | 4 328 | 3 261 |
| EBIT EXKL OMVÄRDERINGAR OCH NRI'S PER REGION, MSEK Norra Europa Centrala Europa Västra Europa |
890 631 345 |
803 507 289 |
643 420 250 |
711 265 187 |
595 209 144 |
| VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
|||||
| Kredithantering Finansiella tjänster Gemensamma kostnader |
1 098 1 521 -708 |
998 1 332 -699 |
868 1 190 -712 |
761 958 -551 |
773 593 -503 |
| Förväntad framtida inkassering (ERC), | 17 645 | 15 073 | 13 682 | 12 454 | 9 717 |
| MSEK Avkastning köpta fordringar, % Investeringar i köpta fordringar, MSEK |
20 3 084 |
20 2 271 |
20 1 909 |
21 2 503 |
17 2 110 |
| Medelantal anställda | 3 865 | 3 738 | 3 694 | 3 427 | 3 369 |
AVSTÄMNING NYCKELTAL
| MSEK om inte annat anges |
April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Förändring % |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Resultat köpta fordringar | 541 | 372 | 45 | 944 | 718 | 31 |
| Genomsnittligt redovisat värde på köpta | 10 722 | 7 397 | 45 | 9 764 | 7 246 | 35 |
| fordringar | ||||||
| Avkastning på köpta fordringar, % | 20 | 20 | 19 | 20 | ||
| EBIT | 476 | 457 | 4 | 944 | 873 | 8 |
| Avskrivningar | 42 | 41 | 2 | 83 | 81 | 2 |
| Amortering och omvärderingar köpta | 477 | 382 | 25 | 979 | 748 | 31 |
| fordringar | ||||||
| Cash EBITDA | 995 | 880 | 13 | 2 006 | 1 702 | 18 |
| EBIT | 476 | 457 | 4 | 944 | 873 | 8 |
| Avskrivningar | 42 | 41 | 2 | 83 | 81 | 2 |
| EBITDA | 518 | 498 | 4 | 1 027 | 954 | 8 |
| Cash EBITDA | 995 | 880 | 13 | 2 006 | 1 702 | 18 |
| Engångsposter, NRI's | 163 | 10 | 1 530 | 180 | 10 | 1 700 |
| Cash EBITDA exkl NRI's | 1 158 | 890 | 30 | 2 186 | 1 712 | 28 |
| EBITDA | 518 | 498 | 4 | 1 027 | 954 | 8 |
| Engångsposter, NRI's | 163 | 10 | 1 530 | 180 | 10 | 1 700 |
| EBITDA exkl NRI's | 681 | 508 | 34 | 1 207 | 964 | 25 |
| EBIT | 476 | 457 | 4 | 944 | 873 | 8 |
| Engångsposter, NRI's | 163 | 10 | 1 530 | 180 | 10 | 1 700 |
| EBIT exkl NRI's | 639 | 467 | 37 | 1 124 | 883 | 27 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 811 | 1 890 | -4 | 1 811 | 1 890 | -4 |
| Obligationslån | 32 524 | 4 704 | 591 | 32 524 | 4 704 | 591 |
| Avsättningar för pensioner | 162 | 180 | -10 | 162 | 180 | -10 |
| Företagscertifikat | 1 075 | 720 | 49 | 1 075 | 720 | 49 |
| Övriga räntebärande skulder | 17 | 3 | 467 | 17 | 3 | 467 |
| Likvida medel | -1 335 | -557 | 140 | -1 335 | -557 | 140 |
| Övriga räntebärande tillgångar | 0 | -2 | -100 | 0 | -2 | -100 |
| Nettoskuld | 34 254 | 6 938 | 394 | 34 254 | 6 938 | 394 |
RÖRELSESEGMENT
REGIONER – NETTOOMSÄTTNING FRÅN EXTERNA KUNDER
| MSEK | April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Förändring % |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Förändring % |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 717 | 651 | 10 | 1 303 | 1 245 | 5 | 2 594 |
| Centrala Europa | 668 | 428 | 56 | 1 233 | 860 | 43 | 1 825 |
| Västra Europa | 411 | 342 | 20 | 811 | 673 | 21 | 1 450 |
| Summa nettoomsättning från | 1 796 | 1 421 | 26 | 3 347 | 2 778 | 20 | 5 869 |
| externa kunder |
REGIONER – KONCERNINTERN NETTOOMSÄTTNING
| MSEK | April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Förändring % |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Förändring % |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 110 | 74 | 49 | 169 | 138 | 22 | 295 |
| Centrala Europa | 112 | 80 | 40 | 208 | 166 | 25 | 334 |
| Västra Europa | 77 | 57 | 35 | 147 | 102 | 44 | 236 |
| Eliminering | -299 | -211 | 42 | -524 | -406 | 29 | -865 |
| Summa koncernintern nettoomsättning |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
REGIONER – OMVÄRDERINGAR AV KÖPTA FORDRINGAR
| MSEK | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
| Norra Europa | 1 | 12 | -21 | 11 | -11 |
| Centrala Europa | 36 | 17 | 50 | 34 | 50 |
| Västra Europa | 4 | -12 | 11 | -23 | 6 |
| Summa omvärdering | 41 | 17 | 40 | 22 | 45 |
REGIONER – NETTOOMSÄTTNING EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
| MSEK | April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Förändring % |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Förändring % |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 716 | 639 | 12 | 1 324 | 1 234 | 7 | 2 605 |
| Centrala Europa | 632 | 411 | 54 | 1 183 | 826 | 43 | 1 775 |
| Västra Europa | 407 | 354 | 15 | 800 | 696 | 15 | 1 444 |
| Summa nettoomsättning exkl | 1 755 | 1 404 | 25 | 3 307 | 2 756 | 20 | 5 824 |
| omvärderingar |
REGIONER – RÖRELSERESULTAT (EBIT)
| MSEK | April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Förändring % |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Förändring % |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 152 | 225 | -32 | 300 | 411 | -27 | 924 |
| Centrala Europa | 259 | 162 | 60 | 483 | 320 | 51 | 666 |
| Västra Europa | 65 | 70 | -7 | 161 | 142 | 13 | 331 |
| Summa EBIT | 476 | 457 | 4 | 944 | 873 | 8 | 1 921 |
| Finansnetto | -359 | -30 | 1 097 | -404 | -70 | 477 | -165 |
| Resultat före skatt | 117 | 427 | -73 | 540 | 803 | -33 | 1 756 |
REGIONER – ENGÅNGSPOSTER (NRI'S)
| MSEK | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
| Norra Europa | -69 | -10 | -77 | -10 | 45 |
| Centrala Europa | -57 | 0 | -62 | 0 | -15 |
| Västra Europa | -37 | 0 | -41 | 0 | -20 |
| Summa NRI's | -163 | -10 | -180 | -10 | 10 |
REGIONER – EBIT EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR OCH NRI'S
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 | |
| Norra Europa | 220 | 223 | -1 | 398 | 410 | -3 | 890 |
| Centrala Europa | 280 | 145 | 93 | 495 | 286 | 73 | 631 |
| Västra Europa | 98 | 82 | 20 | 191 | 165 | 16 | 345 |
| Summa EBIT exkl omvärderingar och NRI's |
598 | 450 | 33 | 1 084 | 861 | 26 | 1 866 |
REGIONER – EBIT-MARGINAL EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR OCH NRI'S
| % | April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 31 | 35 | 30 | 33 | 34 |
| Centrala Europa | 44 | 35 | 42 | 35 | 36 |
| Västra Europa | 24 | 23 | 24 | 24 | 24 |
| EBIT-marginal exkl omvärderingar och NRI's för koncernen totalt |
34 | 32 | 33 | 31 | 32 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – NETTOOMSÄTTNING
| MSEK | April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Förändring % |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Förändring % |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredithantering | 1 185 | 1 006 | 18 | 2 294 | 1 984 | 16 | 4 144 |
| Finansiella tjänster | 982 | 682 | 44 | 1 752 | 1 311 | 34 | 2 849 |
| Eliminering av interntransaktioner | -371 | -267 | 39 | -699 | -517 | 35 | -1 124 |
| Summa nettoomsättning | 1 796 | 1 421 | 26 | 3 347 | 2 778 | 20 | 5 869 |
NETTOOMSÄTTNING PER INTÄKTSSLAG
| MSEK | April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Förändring % |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Förändring % |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Externa kredithanteringsintäkter | 814 | 739 | 10 | 1 595 | 1 467 | 9 | 3 020 |
| Inkasserade belopp på köpta | 1 430 | 1 043 | 37 | 2 678 | 2 017 | 33 | 4 338 |
| fordringar | |||||||
| Amortering köpta fordringar | -518 | -398 | 30 | -1 019 | -769 | 33 | -1 624 |
| Omvärdering köpta fordringar | 41 | 16 | 156 | 40 | 21 | 90 | 45 |
| Övriga intäkter av finansiella tjänster | 29 | 21 | 38 | 53 | 42 | 26 | 90 |
| Summa nettoomsättning | 1 796 | 1 421 | 26 | 3 347 | 2 778 | 20 | 5 869 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSRESULTAT
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 | |
| Kredithantering | 307 | 264 | 16 | 564 | 492 | 15 | 1 072 |
| Finansiella tjänster | 549 | 379 | 45 | 961 | 736 | 31 | 1 606 |
| Gemensamma kostnader | -380 | -186 | 104 | -581 | -355 | 64 | -757 |
| Summa EBIT | 476 | 457 | 4 | 944 | 873 | 8 | 1 921 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – ENGÅNGSPOSTER (NRI'S)
| MSEK | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
| Kredithantering | 0 | 0 | 0 | 0 | -26 |
| Finansiella tjänster | 11 | 0 | 11 | 0 | 85 |
| Gemensamma kostnader | -174 | -10 | -191 | -10 | -49 |
| Summa NRI's | -163 | -10 | -180 | -10 | 10 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 | |
| Kredithantering | 307 | 264 | 16 | 564 | 492 | 15 | 1 098 |
| Finansiella tjänster | 538 | 379 | 42 | 950 | 736 | 29 | 1 521 |
| Gemensamma kostnader | -206 | -176 | 17 | -390 | -345 | 13 | -708 |
| Summa EBIT exkl NRI's | 639 | 467 | 37 | 1 124 | 883 | 27 | 1 911 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSMARGINAL EXKL NRI'S
| % | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
| Kredithantering | 26 | 26 | 25 | 25 | 26 |
| Finansiella tjänster | 55 | 56 | 54 | 56 | 54 |
| EBIT-marginal exkl NRI's | 36 | 33 | 34 | 32 | 33 |
PRO FORMA FINANSIELLA RAPPORTER
PRO FORMA RESULTATRÄKNING – KONCERNEN INKLUSIVE LINDORFF
| MSEK | Kv 1 | Kv 2 | Kv 3 | Kv 4 | Helår | Kv 1 | Kv 2 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2016 | 2016 | 2016 | 2016 | 2017 | 2017 | |
| Nettoomsättning | 2 287 | 2 565 | 2 623 | 3 028 | 10 503 | 2 927 | 3 205 |
| Kostnad sålda tjänster | -1 243 | -1 287 | -1 688 | -1 547 | -5 765 | -1 579 | -1 681 |
| Bruttoresultat | 1 044 | 1 277 | 935 | 1 482 | 4 738 | 1 348 | 1 524 |
| Försäljnings-, marknadsförings- och | -363 | -399 | -392 | -522 | -1 676 | -506 | -658 |
| administrationskostnader | |||||||
| Resultatandelar i intresseföretag och | -1 | -2 | -2 | -2 | -8 | -1 | -1 |
| joint ventures | |||||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 680 | 876 | 541 | 958 | 3 054 | 841 | 865 |
| Finansnetto | -306 | -356 | -331 | -516 | -1 509 | -490 | -883 |
| Resultat före skatt | 375 | 520 | 210 | 441 | 1 545 | 351 | -18 |
| Skatt | -112 | -161 | -228 | -115 | -616 | -124 | -59 |
| Periodens resultat från | 262 | 359 | -19 | 327 | 929 | 226 | -77 |
| kvarvarande verksamheter | |||||||
| Periodens resultat från avvecklade | 47 | 109 | 113 | 94 | 363 | 51 | 60 |
| verksamheter efter skatt | |||||||
| Periodens resultat | 310 | 468 | 94 | 421 | 1 292 | 277 | -17 |
| Därav hänförligt till: | |||||||
| Moderbolagets aktieägare | 308 | 465 | 91 | 419 | 1 282 | 275 | -17 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 2 | 3 | 3 | 2 | 10 | 2 | 0 |
| Periodens resultat | 310 | 468 | 94 | 421 | 1 292 | 277 | -17 |
PRO FORMA BALANSRÄKNING – KONCERNEN INKLUSIVE LINDORFF
| MSEK | 31 mar 2016 |
30 jun 2016 |
30 sep 2016 |
31 dec 2016 |
31 mar 2017 |
30 jun 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||||||
| Immateriella | ||||||
| anläggningstillgångar | ||||||
| Goodwill Aktiverade kostnader för IT-utveckling |
28 066 1 429 |
30 005 1 502 |
30 505 1 498 |
30 692 1 502 |
30 735 1 514 |
25 453 1 263 |
| och andra immateriella | ||||||
| anläggningstillgångar | ||||||
| Kundrelationer | 1 842 | 3 002 | 2 680 | 2 651 | 2 556 | 2 495 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar |
31 337 | 34 509 | 34 683 | 34 845 | 34 805 | 29 211 |
| Materiella anläggningstillgångar | 240 | 247 | 246 | 240 | 253 | 249 |
| Övriga anläggningstillgångar | ||||||
| Aktier och andelar i joint ventures | 1 | 12 | 10 | 14 | 14 | 20 |
| Övriga aktier och andelar Köpta fordringar |
6 17 206 |
1 17 918 |
1 18 483 |
2 19 995 |
1 21 776 |
2 18 748 |
| Uppskjutna skattefordringar | 1 028 | 1 022 | 692 | 731 | 788 | 835 |
| Andra långfristiga fordringar | 75 | 83 | 105 | 162 | 50 | 48 |
| Summa övriga | 18 316 | 19 036 | 19 291 | 20 904 | 22 629 | 19 653 |
| anläggningstillgångar | ||||||
| Summa anläggningstillgångar | 49 893 | 53 792 | 54 220 | 55 989 | 57 687 | 49 113 |
| Omsättningstillgångar | ||||||
| Kundfordringar | 494 | 634 | 555 | 663 | 659 | 586 |
| Klientmedel Skattefordringar |
927 95 |
943 225 |
957 215 |
944 183 |
984 228 |
865 250 |
| Övriga fordringar | 1 093 | 1 272 | 1 668 | 1 275 | 1 298 | 881 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | 417 | 461 | 465 | 485 | 482 | 665 |
| intäkter | ||||||
| Likvida medel | 677 | 1 050 | 967 | 966 | 1 026 | 1 335 |
| Summa omsättningstillgångar | 3 703 | 4 585 | 4 827 | 4 516 | 4 677 | 4 582 |
| Tillgångar i verksamhet som innehas för försäljning |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 069 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 53 596 | 58 377 | 59 047 | 60 505 | 62 364 | 63 764 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||||||
| Hänförligt till moderbolagets | 21 930 | 21 993 | 22 274 | 22 373 | 22 618 | 21 194 |
| aktieägare | ||||||
| Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande |
165 | 184 | 181 | 180 | 181 | 4 |
| Summa eget kapital | 22 095 | 22 177 | 22 455 | 22 553 | 22 799 | 21 198 |
| Långfristiga skulder | ||||||
| Skulder till kreditinstitut Obligationslån |
2 514 20 714 |
3 554 22 588 |
3 181 23 086 |
5 437 22 989 |
7 592 22 916 |
1 798 32 524 |
| Övriga långfristiga skulder | 9 | 2 | 204 | 325 | 292 | 302 |
| Avsättningar för pensioner | 244 | 252 | 258 | 182 | 188 | 162 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 11 | 286 | 286 | 94 | 97 | 21 |
| Uppskjutna skatteskulder | 976 | 1 123 | 1 083 | 1 238 | 1 306 | 1 426 |
| Summa långfristiga skulder | 24 468 | 27 805 | 28 098 | 30 265 | 32 391 | 36 233 |
| Kortfristiga skulder | ||||||
| Skulder till kreditinstitut | 2 069 | 2 909 | 2 937 | 1 048 | 1 520 | 13 |
| Obligationslån | 1 188 | 1 385 | 1 240 | 1 414 | 158 | 0 |
| Företagscertifikat Klientmedelsskuld |
745 927 |
720 943 |
825 957 |
1 124 944 |
1 360 984 |
1 075 865 |
| Leverantörsskulder | 309 | 335 | 333 | 450 | 431 | 501 |
| Skatteskulder | 236 | 277 | 456 | 269 | 296 | 252 |
| Förskott från kunder | 13 | 14 | 15 | 46 | 47 | 43 |
| Beslutad men ej utbetalad | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 651 |
| aktieutdelning Övriga kortfristiga skulder |
680 | 751 | 613 | 1 013 | 1 171 | 695 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda | 866 | 1 061 | 1 118 | 1 151 | 1 025 | 1 221 |
| intäkter | ||||||
| Övriga kortfristiga avsättningar | 0 | 0 | 0 | 228 | 182 | 91 |
| Summa kortfristiga skulder | 7 033 | 8 395 | 8 494 | 7 687 | 7 174 | 5 407 |
| Skulder i verksamhet som innehas för försäljning |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 926 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
53 596 | 58 377 | 59 047 | 60 505 | 62 364 | 63 764 |
PRO FORMA RÖRELSESEGMENT
VERKSAMHETSOMRÅDEN – NETTOOMSÄTTNING
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni Förändring | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 | |
| Kredithantering | 2 292 | 1 823 | 26 | 4 445 | 3 452 | 29 | 7 650 |
| Finansiella tjänster | 1 462 | 1 178 | 24 | 2 742 | 2 250 | 22 | 4 697 |
| Eliminering av interntransaktioner | -549 | -436 | 26 | -1 054 | -850 | 24 | -1 845 |
| Summa nettoomsättning | 3 205 | 2 565 | 25 | 6 133 | 4 852 | 26 | 10 503 |
NETTOOMSÄTTNING PER INTÄKTSSLAG
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni Förändring | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 | |
| Externa kredithanteringsintäkter | 1 743 | 1 387 | 26 | 3 391 | 2 602 | 30 | 5 806 |
| Inkasserade belopp på köpta | 2 187 | 1 793 | 22 | 4 178 | 3 444 | 21 | 7 235 |
| fordringar | |||||||
| Amortering köpta fordringar | -818 | -653 | 25 | -1 591 | -1 275 | 25 | -2 693 |
| Omvärdering köpta fordringar | 63 | 16 | - | 105 | 36 | - | 57 |
| Övriga intäkter av finansiella tjänster | 30 | 22 | 36 | 50 | 45 | 11 | 98 |
| Summa nettoomsättning | 3 205 | 2 565 | 25 | 6 133 | 4 852 | 26 | 10 503 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSRESULTAT
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni Förändring | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 | |
| Kredithantering | 676 | 561 | 20 | 1 254 | 950 | 32 | 1 930 |
| Finansiella tjänster | 766 | 656 | 17 | 1 462 | 1 253 | 17 | 2 561 |
| Gemensamma kostnader | -577 | -341 | 69 | -1 011 | -647 | 56 | -1 437 |
| Summa EBIT | 865 | 876 | -1 | 1 707 | 1 556 | 10 | 3 054 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – ENGÅNGSPOSTER (NRI'S)
| MSEK | April-juni 2017 |
April-juni 2016 |
Jan-juni 2017 |
Jan-juni 2016 |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kredithantering | -8 | -41 | -15 | -71 | -108 |
| Finansiella tjänster | 11 | -2 | 11 | -3 | 78 |
| Gemensamma kostnader | -197 | -22 | -279 | -29 | -141 |
| Summa NRI's | -194 | -64 | -283 | -103 | -171 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSRESULTAT EXKL NRI'S
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni Förändring | Helår | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | % | 2017 | 2016 | % | 2016 | |
| Kredithantering | 684 | 602 | 14 | 1 269 | 1 021 | 24 | 2 038 |
| Finansiella tjänster | 755 | 658 | 15 | 1 451 | 1 256 | 16 | 2 483 |
| Gemensamma kostnader | -380 | -319 | 19 | -732 | -618 | 18 | -1 295 |
| Summa EBIT exkl NRI's | 1 059 | 941 | 12 | 1 989 | 1 659 | 20 | 3 226 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSMARGINAL EXKL NRI'S
| % | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2017 | 2016 | 2016 | |
| Kredithantering | 30 | 33 | 29 | 30 | 27 |
| Finansiella tjänster | 52 | 56 | 53 | 56 | 53 |
| EBIT-marginal exkl NRI's för koncernen totalt |
33 | 37 | 32 | 34 | 31 |
PRO FORMA KVARTALSÖVERSIKT – KONCERNEN
| Kv 1 2016 |
Kv 2 2016 |
Kv 3 2016 |
Kv 4 2016 |
Helår 2016 |
Kv 1 2017 |
Kv 2 2017 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 2 287 | 2 565 | 2 623 | 3 028 | 10 503 | 2 928 | 3 205 |
| Cash EBITDA, MSEK | 1 401 | 1 649 | 1 669 | 1 883 | 6 601 | 1 735 | 1 843 |
| EBITDA, MSEK | 799 | 1 011 | 1 017 | 1 138 | 3 966 | 1 004 | 1 088 |
| EBIT, MSEK | 680 | 876 | 540 | 958 | 3 054 | 841 | 864 |
| Engångsposter (NRI's) i EBIT, MSEK | -38 | -64 | -27 | -42 | -171 | -89 | -194 |
| Omvärderingar av köpta fordringar, MSEK |
20 | 16 | 20 | 1 | 57 | 42 | 63 |
| Cash EBITDA exkl NRI's, MSEK | 1 439 | 1 713 | 1 696 | 1 925 | 6 772 | 1 824 | 2 037 |
| EBITDA exkl NRI's, MSEK | 837 | 1 076 | 1 044 | 1 180 | 4 137 | 1 093 | 1 281 |
| EBIT exkl NRI's, MSEK | 718 | 941 | 567 | 1 000 | 3 225 | 930 | 1 058 |
| Förväntad framtida inkassering (ERC), MSEK |
29 462 | 31 079 | 32 126 | 35 312 | 35 312 | 38 895 | 40 006 |
| Avkastning köpta fordringar, % | 17 | 19 | 16 | 18 | 17 | 16 | 17 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 567 | 934 | 828 | 2 350 | 4 979 | 2 522 | 1 287 |
| Bokfört värde köpta fordringar, MSEK | 13 567 | 14 280 | 14 838 | 16 336 | 16 336 | 18 184 | 18 748 |
MODERBOLAGET INTRUM JUSTITIA AB (PUBL)
RESULTATRÄKNING – MODERBOLAGET
| MSEK | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2016 | |
| Nettoomsättning | 48 | 44 | 105 |
| Bruttoresultat | 48 | 44 | 105 |
| Försäljnings- och | -10 | -9 | -20 |
| marknadsföringskostnader | |||
| Administrationskostnader | -259 | -58 | -151 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -221 | -23 | -66 |
| Resultat från andelar i dotterföretag | 0 | 0 | 224 |
| Valutakursdifferens på monetär post | -347 | 5 | -28 |
| klassificerad som utvidgad | |||
| nettoinvestering | |||
| Finansnetto övrigt | -281 | -35 | -89 |
| Resultat före skatt | -849 | -53 | 41 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 |
| Periodens resultat | -849 | -53 | 41 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET – MODERBOLAGET
| MSEK | Jan-juni 2016 |
Jan-juni 2016 |
Helår 2016 |
|---|---|---|---|
| Periodens resultat Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv (fond för verkligt värde) |
267 | -53 -126 |
41 -210 |
| Periodens totalresultat | 267 | -179 | -169 |
BALANSRÄKNING – MODERBOLAGET
| MSEK | 30 jun | 30 jun | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2017 | 2016 | 2016 | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | 53 144 | 7 578 | 8 333 |
| Summa anläggningstillgångar | 53 144 | 7 578 | 8 333 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 5 344 | 4 407 | 4 629 |
| Likvida medel | 321 | 314 | 8 |
| Summa omsättningstillgångar | 5 665 | 4 721 | 4 637 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 58 809 | 12 299 | 12 970 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Bundet eget kapital | 285 | 284 | 284 |
| Fritt eget kapital | 17 060 | 952 | 963 |
| Summa eget kapital | 17 345 | 1 236 | 1 247 |
| Långfristiga skulder | 36 768 | 7 415 | 7 658 |
| Kortfristiga skulder | 4 696 | 3 648 | 4 065 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH | 58 809 | 12 299 | 12 970 |
| SKULDER |
AKTIEKURSENS UTVECKLING
ÄGARSTRUKTUR
| 30 juni 2017 | Antal aktier Kapital och röster, % |
|
|---|---|---|
| Cidron 1748 sarl (Nordic Capital) | 57 728 956 | 43,9 |
| SEB Fonder | 5 538 944 | 4,2 |
| Jupiter Asset Management | 4 188 000 | 3,2 |
| AMF Försäkring & Fonder | 3 538 779 | 2,7 |
| Lannebo Fonder | 3 082 411 | 2,3 |
| Handelsbanken Fonder | 2 957 100 | 2,2 |
| Swedbank Robur Fonder | 2 371 136 | 1,8 |
| Odin Fonder | 2 153 707 | 1,6 |
| BlackRock | 1 883 311 | 1,4 |
| Vanguard | 1 525 336 | 1,2 |
| AFA Försäkring | 1 396 650 | 1,1 |
| Columbia Threadneedle | 1 314 228 | 1,0 |
| TIAA - Teachers Advisors | 1 283 679 | 1,0 |
| BNP Paribas Investment Partners | 1 156 142 | 0,9 |
| Schroders | 1 066 823 | 0,8 |
| Totalt, femton största ägare | 91 185 202 | 69,3 |
Totalt antal aktier:
131 541 320
aktiefonder 16,3 procentenheter, privatpersoner 4,1 procentenheter). Källa: Modular Finance Holdings och Intrum Justitia Andelen svenskt ägande uppgick till 23,2 procent (institutioner 2,8 procentenheter,
DEFINITIONER
RESULTATBEGREPP, NYCKELTAL OCH ALTERNATI NYCKELTAL OCH ALTERNATIKELTAL ALTERNATIVA NYCKELTAL VA NYCKELTALVA NYCKELTAL
KONCERNENS NETTOOMSÄTTNING
Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med köp av förfallna fordringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).
RÖRELSERESULTAT (EBIT)
Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
KÖPTA FORDRINGAR – INKASSERADE BELOPP, AMORTERINGAR OCH OMVÄRDERINGAR
Köpta fordringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens nettoomsättning hänförlig till köpta fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärderingar. Amorteringen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.
OMSÄTTNING, RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
Periodens omvärdering av köpta fordringar ingår i koncernens nettoomsättning och rörelseresultat. Omvärderingar sker vid förändringar i prognoser om framtida inkassering, och är därför till sin natur svåra att förutse. De har lågt prognosvärde för den framtida resultatutvecklingen, särskilt för en enskild geografisk region. Intrum Justitia redovisar därför även alternativa nyckeltal där omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal beräknats exklusive omvärderingar av köpta fordringar.
ORGANISK TILLVÄXT
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
VERKSAMHETSRESULTAT
Verksamhetsresultat avser rörelseresultatet för respektive verksamhetsområde Kredithantering och Finansiella tjänster, exklusive gemensamma kostnader för försäljning, marknadsföring och administration.
VERKSAMHETSMARGINAL
Verksamhetsmarginalen utgörs av verksamhetsresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
AVKASTNING KÖPTA FORDRINGAR
Avkastning köpta fordringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive koncernens nya tjänster som factoring och betalningsgarantier, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål.
NETTOSKULD
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
EBITDA
Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar utom köpta fordringar.
CASH EBITDA
Cash EBITDA är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av förfallna fordringar.
RTM
Förkortningen RTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.
NETTOSKULD/RTM RÖRELSERESULTAT FÖRE AVSKRIVNINGAR OCH AMORTERINGAR (EBITDA)
Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) på rullande tolv månaders basis. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare.
VALUTAJUSTERAD FÖRÄNDRING
När det gäller utvecklingen av omsättning och rörelseresultat exklusive omvärderingar för respektive region anges den procentuella förändringen jämfört med motsvarande period föregående år både i form av förändringen av respektive tal i svenska kronor och i form av en valutajusterad förändring där effekten av förändrade valutakurser har exkluderats. Den valutajusterade förändringen är ett mått på den utveckling av koncernens verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
ENGÅNGSPOSTER (NRI'S)
Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommander verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Engångsposter ("non-recurring items") inkluderar bland annat omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än köpta fordringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivarkostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för flytt till nya kontorslokaler, uppsägnings- och rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Engångposter specificeras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.
EBIT, EBITDA OCH CASH EBITDA EXCLUSIVE NRI'S
Nyckeltalen EBIT, EBITDA och Cash EBITDA enligt ovan anges även efter återläggning av engångsposter, NRI's.
FÖRVÄNTAD ÅERSTÅENDE INKASSERING, ERC
Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljer med köpta fordringar.
PRO FORMA FINANSIELLA RAPPORTER INKLUSIVE LINDORFF
Pro forma finansiella rapporter redovisas för koncernen inklusive Lindorff som om Lindorff ingått i koncernen under hela perioden och i jämförelsetalen. Pro forma resultat har beräknats genom att addera ihop Intrum Justitias och Lindorffs faktiska resultat för respektive period, utan justering för under vilken period transaktionskostnader hade infallit om förvärvet hade skett vid en annan tidpunkt. Justeringar till verkligt värde som görs i förvärvsanalysen vid Intrum Justitias förvärv av Lindorff redovisas inte i resultatet för någon period, oaktat att de kan redovisas som kostnader i den förvärvade juridiska enheten.
REGION NORRA EUROPA
Region Norra Europa omfattar under kvartalet koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Finland, Nederländerna, Norge, Polen och Sverige.
REGION CENTRALA EUROPA
Region Centrala Europa omfattar under kvartalet koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Schweiz, Slovakien, Storbritannien (från och med 2017), Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
REGION VÄSTRA EUROPA
Region Västra Europa omfattar under kvartalet koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Portugal, Spanien och Storbritannien (till och med 2016).