AI assistant
Intrum — Interim / Quarterly Report 2016
Apr 20, 2016
2930_10-q_2016-04-20_1f97ae31-77cb-435b-a2e0-e30f462efcde.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
- Koncernens nettoomsättning första kvartalet 2016 uppgick till 1 408 MSEK (1 370).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 428 MSEK (339). I rörelseresultatet ingår omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om 5 MSEK (–7). Rörelsemarginalen exklusive omvärderingar av köpta fordringar var 30 procent (25).
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 310 MSEK (244), och resultatet per aktie var 4,26 SEK (3,27).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 730 MSEK (483).
- Det redovisade värdet av köpta fordringar har ökat med 17 procent jämfört med det första kvartalet 2015. Kvartalets investeringar i köpta förfallna fordringar uppgick till 738 MSEK (469).
Tillväxt i vinst per aktie senaste tolv månaderna
Förändring rörelseresultat (justerat för valuta och omvärderingar av förfallna fordringar)
Förändring redovisat värde av köpta fordringar senaste tolv månaderna
Avkastning på köpta fordringar
| rrasanng pa nopia rorannge | ||
|---|---|---|
Investeringar i köpta fordringar
Kassaflöde från köpta fordringar
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Nettoomsättning | 1 408 | 1 370 | 3 | 5 628 |
| Nettoomsättning exklusive | 1 403 | 1 377 | 2 | 5 597 |
| omvärderingar | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 428 | 339 | 26 | 1 624 |
| Rörelsemarginal, % | 30 | 25 | 29 | |
| Resultat före skatt | 387 | 305 | 27 | 1 457 |
| Periodens resultat | 310 | 244 | 27 | 1 172 |
| Resultat per aktie före och efter | 4,26 | 3,27 | 30 | 15,92 |
| utspädning, SEK | ||||
| Kassaflöde från den löpande | 730 | 483 | 51 | 2 905 |
| verksamheten | ||||
| Redovisat värde köpta fordringar | 7 403 | 6 338 | 17 | 7 027 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 20 | 19 | 20 | |
| Investeringar i köpta fordringar | 738 | 469 | 57 | 2 428 |
| Kassaflöde från köpta fordringar | 717 | 641 | 12 | 2 724 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat före | 1,9 | 1,9 | 1,8 | |
| avskrivningar och amorteringar |
Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande onsdagen den 20 april 2016, kl 07.00.
Intrum Justitia arbetar för en sund ekonomi genom att erbjuda tjänster som gör affärer smidiga, säkra och rättvisa. Vi är en marknadsledande aktör som stärker våra kunders konkurrenskraft och finansiella ställning, samtidigt som vi anstränger oss för att bemöta både våra kunder och deras kunder på ett ansvarsfullt sätt. Vi möter dagligen människor som har fått kravbrev från oss och vårt mål är alltid att hitta lösningar som är bra för alla parter.
Intrum Justitias verksamhet utvecklades väl under det första kvartalet. Vårt rörelseresultat exklusive omvärderingar och valutaeffekter ökar med 23 procent. Lönsam tillväxt inom Finansiella Tjänster bidrar till att vår rörelsemarginal ökar till 30 procent i kvartalet, jämfört med 25 procent samma period föregående år. Vinst per aktie har de senaste tolv månaderna ökat med 17 procent, väl över vårt finansiella mål om minst 10 procents ökning.
Samtliga regioner förbättrar sitt resultat jämfört med samma period föregående år. Det är framför allt inom verksamhetsområdet Köpta Fordringar som vi ser en god resultatförbättring. Inom regionen Västra Europa bidrar även ett förvärv inom verksamhetsområdet Kredithantering positivt, samt vissa jämförelsestörande kostnader i första kvartalet 2015.
Inom våra verksamhetsområden har vi en stabil utveckling för Kredithantering, med viss tillväxt och marginaler i nivå med föregående år. Inom verksamhetsområdet Finansiella Tjänster har vi en god tillväxt och ökad intjäning, till följd av ökade investeringsnivåer för Köpta Fordringar och fortsatt god inkassering. Avkastningen på Köpta Fordringar, exklusive omvärderingar, är fortsatt på en hög nivå om 19 procent, att jämföra med 20 procent för samma period föregående år. Kvartalets investeringar i Köpta Fordringar utvecklades också positivt och nådde 738 MSEK, att jämföra med 469 MSEK samma period föregående år. Den positiva utvecklingen härrör sig främst från några större förvärv av skuldportföljer i den finansiella sektorn.
Marknadsförutsättningarna är goda – vår bedömning är att utbudet av köpta fordringar och värdeskapande förvärvsmöjligheter av små och medelstora bolag inom kredithantering kommer att vara betydande under kommande år, dock med en fortsatt prispress inom området Köpta Fordringar.
Som ny koncernchef för Intrum Justitia har jag en stark tilltro till våra möjligheter att under de kommande åren skapa ett fortsatt gott värde för våra aktieägare. Vi fortsätter att implementera den strategi som gjort oss framgångsrika, med en solid plattform inom kredithanteringsverksamheten. Den plattformen skapar goda förutsättningar för tillväxt inom finansiella tjänster som köpta fordringar. Vi ska fortsätta att vara ett marknadsledande kredithanteringsföretag i Europa som arbetar för en sund ekonomi för såväl företag som konsumenter.
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Nettoomsättning | 1 408 | 1 370 | 3 | 5 628 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 428 | 339 | 26 | 1 624 |
| Rörelsemarginal, % | 30 | 25 | 29 | |
| Finansnetto | -41 | -34 | 21 | -167 |
| Skatt | -77 | -61 | 26 | -285 |
| Periodens resultat | 310 | 244 | 27 | 1 172 |
| Medeltal anställda | 3 859 | 3 814 | 1 | 3 846 |
Ökningen av koncernens nettoomsättning under det första kvartalet var 3 procent och består av organisk tillväxt 2 procent, förvärvseffekter 1 procent, omvärderingar av köpta fordringar 1 procent samt valutaeffekter –1 procent. Rörelseresultatet förbättrades med 26 procent under kvartalet, och justerat för valutaeffekter och omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar var förbättringen 23 procent.
Ökningen av rörelseresultatet exklusive valutaeffekter och omvärderingar, jämfört med samma period föregående år, är främst hänförlig till ett förbättrat resultat för Finansiella Tjänster. Resultförbättringen inom Finansiella Tjänster följer av ökade investeringar och god inkassering inom Köpta fordringar . Samtliga koncernens regioner bidrar till resultatförbättringen. Förbättringen av rörelseresultatet har vidare påverkats av att samma period föregående år inkluderade en jämförelsestörande kostnad i samband med en ledningsförändring i Västra Europa.
Vinsten per aktie för kvartalet ökade med 30 procent jämfört med samma period föregående år. Vinsten per aktie har påverkats av återköp under 2015 som reducerat genomsnittligt antal utestående aktier med 1,8 procent jämfört med första kvartalet 2015.
Kvartalets finansnetto uppgick till –41 MSEK (–34). Räntenettot för kvartalet var oförändrat –31 MSEK (–31). Räntenettot har påverkats negativt av en högre upplåning men positivt av lägre marknadsräntor. Kursdifferenser ingår i finansnettot med –3 MSEK (5) och övriga finansiella poster ingår med –7 MSEK (–8). Övriga finansiella poster avser huvudsakligen bankavgifter och liknande i samband med koncernens upplåning.
Kvartalets resultat belastas med 20 procent skatt. Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' angående bedömning av framtida skattekostnad.
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
730 | 483 | 51 | 2 905 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten |
-1 142 | -546 | 109 | -2 497 |
| Betalningar för köpta fordringar | 1 041 | 478 | 118 | 2 186 |
| Kassaflöde från köpta fordringar | 717 | 641 | 12 | 2 724 |
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under första kvartalet till 730 MSEK (483), där ökningen jämfört med samma period är hänförlig till ett högre rörelseresultat exklusive avskrivningar och amorteringar, lägre räntebetalningar och lägre skattebetalningar.
Kassaflöde från köpta fordringar för första kvartalet uppgick till 717 MSEK (641), definierat som inkasserade medel på köpta fordringar, 993 MSEK (907), minskade med verksamhetsområdets kostnader, framför allt för inkassering 276 MSEK (266).
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Nettoskuld Nettoskuld/RTM rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar |
6 465 1,9 |
5 775 1,9 |
12 | 6 026 1,8 |
| Eget kapital | 3 457 | 3 179 | 9 | 3 166 |
| Likvida medel | 194 | 203 | -4 | 265 |
Intrum Justititias nettoskuld har ökat med 0,7 miljarder SEK jämfört med samma period föregående år. Koncernens nettoskuld uttryckt som en multipel av rörelseresultatet före avskrivningar och amorteringar uppgår till 1,9 vilket är strax under intervallet för Intrum Justitias finansiella mål för denna relation om 2,0-3,0.
Inga återköp av egna aktier har skett under kvartalet och antal utestående aktier var därmed 72 347 726 aktier, att jämföra med 73 678 484 aktier i genomsnitt under motsvarande kvartal förra året.
Koncernens goodwill uppgick till 2 804 MSEK per den 31 mars 2016, att jämföra med 2 810 MSEK per den 31 december 2015. Minskningen är hänförlig till valutakursdifferenser.
| MSEK | Jan-mars 2016 |
Jan-mars 2015 |
Förändring % |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 645 | 618 | 4 | 2 573 |
| Rörelseresultat Nettoomsättning exklusive |
197 646 |
149 651 |
32 -1 |
763 2 652 |
| omvärderingar | ||||
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
198 | 182 | 9 | 842 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
31 | 28 | 32 |
Kvartalets omsättning ökade med 4 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar ökade omsättningen med 1 procent. Rörelseresultatet förbättrades med 32 procent. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar förbätttrades rörelseresultatet med 10 procent. Regionens omsättning jämfört med samma period föregående år har påverkats positivt av ökade investeringar av köpta fordringar under 2015, medan intäkter för kredithantering minskat något. Ökningen inom köpta fordringar har vidare bidragit till ett förbättrat rörelseresultat och en högre rörelsemarginal jämfört med samma period föregående år. Integreringen av de två större skuldportföljer som förvärvades i december 2015 har under det första kvartalet slutförts enligt plan.
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Nettoomsättning | 432 | 428 | 1 | 1 705 |
| Rörelseresultat | 159 | 143 | 11 | 568 |
| Nettoomsättning exklusive | 415 | 410 | 1 | 1 636 |
| omvärderingar Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
142 | 125 | 14 | 499 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
34 | 30 | 31 |
Kvartalets omsättning ökade med 1 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar var ökningen 3 procent. Rörelseresultatet förbättrades med 11 procent. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar var ökningen 15 procent. Intäktstillväxten och den förbättrade lönsamheten följer av en god inkassering inom köpta fordringar. Regionens enhet för finansieringslösningar inom e-handel utvecklas väl med en ökning av nya kunder samt genom förvärv av en mindre konkurrent.
| MSEK | Jan-mars 2016 |
Jan-mars 2015 |
Förändring % |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 331 | 324 | 2 | 1 350 |
| Rörelseresultat | 72 | 47 | 53 | 293 |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
342 | 316 | 8 | 1 309 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
83 | 39 | 113 | 252 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
24 | 12 | 19 |
Kvartalets omsättning ökade med 2 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar ökade omsättningen med 9 procent. Rörelseresultatet förbättrades med 53 procent. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar var förbättringen 114 procent. Intäktsutvecklingen exklusive omvärderingar är god till följd av ökade investeringar inom Köpta fordringar samt genom förvärvade enheter inom Kredithantering. Dessa faktorer har även bidragit till ett högre rörelseresultat och en förbättrad marginal. Rörelseresultatet har, jämfört med samma period föregående år, vidare påverkats positivt av en kostnad för en ledningsförändring under det första kvartalet 2015.
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Nettoomsättning | 1 024 | 1 002 | 2 | 4 194 |
| Verksamhetsresultat | 241 | 237 | 2 | 1 049 |
| Verksamhetsmarginal, % | 24 | 24 | 25 |
Kvartalets omsättning ökade med 2 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter och en korrigering av redovisad internomsättning under första kvartalet 2015 var ökningen 2 procent. Denna ökning var främst hänförlig till förvärvade enheter samt ökade intäkter från inkassering av koncernens egna portföljer medan utvecklingen för intäkter från externa kunder var svagt negativ. Verksamhetsresultatet förbättrades med 2 procent. Justerat för valutaeffekter förbättrades verksamhetsresultatet med 3 procent med en verksamhetsmarginal i nivå med föregående år. Förvärvade enheter bidrar positivt till verksamhetsområdets resultatutveckling.
| MSEK | Jan-mars 2016 |
Jan-mars 2015 |
Förändring % |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 640 | 574 | 11 | 2 423 |
| Verksamhetsresultat | 364 | 308 | 18 | 1 345 |
| Verksamhetsmarginal, % | 57 | 54 | 56 | |
| Avkastning köpta fordringar, % | 20 | 19 | 20 | |
| Investeringar i köpta fordringar | 738 | 469 | 57 | 2 428 |
| Redovisat värde, köpta fordringar | 7 403 | 6 338 | 17 | 7 027 |
Kvartalets omsättning ökade med 11 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter var ökningen 13 procent. Verksamhetsresultatet förbättrades med 18 procent. Justerat för valutaeffekter förbättrades resultatet med 20 procent. Kvartalets omvärderingar har bidragit positivt till resultatet med 5 MSEK jämfört med negativt 7 MSEK under första kvartalet föregående år.
Verksamhetsresultatet exklusive omvärderingar har förbättrats främst genom tillväxt i investeringsnivån för köpta fordringar samt god inkassering i kvartalet. Exklusive omvärderingar uppgick avkastningen på köpta fordringar till 19 procent, jämfört med 20 procent samma period föregående år. Vidare har koncernens enheter för finansiering innan en fordran förfaller bidragit positivt till det förbättrade verksamhetsresultatet i kvartalet.
Investeringsnivån för köpta fordringar under kvartalet var god, främst på grund av några större förvärv av portföljer från finansiella institutioner. Marknadsläget för köpta fordringar under det första kvartalet 2016 var i linje med 2015, med ett gott utbud främst av större portföljer inom bank och finans-sektorn, men med en betydande priskonkurrens på flertalet marknader.
Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20- 25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.
Koncernens moderbolag Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för kvartalet om 22 MSEK (22) och ett resultat före skatt om –25 MSEK (–28). Moderbolaget investerade 0 MSEK (0) i anläggningstillgångar under kvartalet och hade vid dess utgång 7 MSEK (10) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 54 (52).
Under kvartalet har Mikael Ericson utsetts till verkställande direktör och koncernchef, med tillträde den 1 mars 2016. Mikael Ericson har arbetat i ett flertal ledande positioner i bankoch finansbranschen de senaste 30 åren, bland annat som chef för Handelsbanken Capital Markets och som koncernchef för Carnegie Investment Bank. Närmast kommer han från Danske Bank och rollen som chef för International Banking.
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunkturutvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IT- och informationshantering, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med köp av förfallna fordringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2015. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
I februari förvärvade Intrum Justitia ett mindre företag inom e-com-finansiering i Schweiz, Debitoren Services AG, med en preliminär köpeskilling om 69 MSEK.
Styrelsen har föreslagit årsstämman ett mandat för återköp av egna aktier till och med nästa års bolagsstämma. Stämman hålls idag den 20 april kl 15.00.
Styrelsen beslutade den 19 april, i syfte att bibehålla en god finansiell flexibilitet för att kunna tillvarata möjliga investeringstillfällen i affärsverksamheten, att inte genomföra ytterligare återköp under det andra kvartalet 2016.
Den 1 april slutfördes ett mindre förvärv av ett bolag inom kredithantering i Belgien, med årliga intäkter om cirka 1 MEUR.
Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Mikael Ericson samt ekonomi- och finansdirektör Erik Forsberg i en telefonkonferens med start idag kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring 08-566 426 98 (SE) eller +44 20 300 898 01 (UK).
Mikael Ericson, VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Erik Forsberg, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02
19 juli 2016, delårsrapport januari-juni 19 oktober 2016, delårsrapport januari-september 26 januari 2017, bokslutskommuniké januari-december 2016
Intrum Justitias årsstämma 2016 hålls idag den 20 april kl 15.00 på bolagets kontor, Hesselmans torg 14, Nacka.
Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Stockholm den 20 april 2016
Mikael Ericson VD och koncernchef
Delårsrapporten har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster, inklusive köp av fordringar, som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 3 850 anställda i 20 länder. Koncernens omsättning uppgick 2015 till 5,6 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid Nasdaq Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.
Intrum Justitia-koncernen - Resultaträkningar
| MSEK | Jan-mars 2016 |
Jan-mars 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 408 | 1 370 | 5 628 |
| Kostnad sålda tjänster | $-770$ | -787 | $-3087$ |
| Bruttoresultat | 638 | 583 | 2 5 4 1 |
| Försäljnings- och | $-59$ | $-64$ | $-252$ |
| Administrationskostnader | $-150$ | $-179$ | $-661$ |
| Resultatandelar i intresseföretag | $-1$ | $-1$ | $-4$ |
| och joint ventures | |||
| Rörelseresultat (EBIT) | 428 | 339 | 1 624 |
| Finansnetto | $-41$ | $-34$ | $-167$ |
| Resultat före skatt | 387 | 305 | 1 457 |
| Skatt | $-77$ | -61 | $-285$ |
| Periodens resultat | 310 | 244 | 1 172 |
| Därav hänförligt till: | |||
| Moderbolagets aktieägare | 308 | 241 | 1 1 6 4 |
| Innehav utan bestämmande | 2 | 3 | 8 |
| inflytande | |||
| Periodens resultat | 310 | 244 | 1 172 |
| Resultat per aktie före och efter | 4,26 | 3,27 | 15,92 |
| utspädning | |||
Intrum Justitia-koncernen - Rapport över totalresultat
| MSEK | Jan-mars 2016 |
Jan-mars 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| Periodens resultat Ovrigt totalresultat, poster som kommer att återföras till resultatet: |
310 | 244 | 1 172 |
| Förändring av omräkningsreserv Ovrigt totalresultat, poster som inte kommer att återföras till resultatet: |
$-19$ | -6 | -87 |
| Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld |
0 | O | -26 |
| Periodens totalresultat | 291 | 238 | 1059 |
| Därav hänförligt till: Moderbolagets aktieägare Innehav utan bestämmande inflytande |
289 2 |
237 1 |
1 053 6 |
| Periodens totalresultat | 291 | 238 | 1 059 |
Intrum Justitia-koncernen - Balansräkningar
| MSEK | 31 mar 2016 |
31 mar 2015 |
31 dec 2015 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR Immateriella anläggningstillgångar |
|||
| Goodwill Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra immateriella anläggningstillgångar |
2 8 0 4 226 |
2 7 6 3 185 |
2810 227 |
| Kundrelationer | 65 | 83 | 61 |
| Summa immateriella | 3 0 9 5 | 3 0 3 1 | 3098 |
| anläggningstillgångar Materiella anläggningstillgångar |
113 | 123 | 118 |
| Övriga anläggningstillgångar Aktier och andelar i joint ventures |
1 | 2 | 6 |
| Ovriga aktier och andelar | 5 | 0 | 1 |
| Köpta fordringar | 7 403 | 6 3 3 8 | 7 0 27 |
| Uppskjutna skattefordringar | 46 | 35 | 33 |
| Andra långfristiga fordringar | 7 | 17 | 11 |
| Summa övriga | 7462 | 6 3 9 2 | 7078 |
| anläggningstillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar | 10 670 | 9546 | 10 294 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar | 274 | 312 | 285 |
| Klientmedel | 586 | 618 | 569 |
| Skattefordringar Övriga fordringar |
46 564 |
73 638 |
42 510 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | 229 | 168 | 180 |
| intäkter | |||
| Likvida medel | 194 | 203 | 265 |
| Summa omsättningstillgångar | 1893 | 2012 | 1851 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 12 563 | 11 558 | 12 145 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 3 375 | 3 085 | 3 086 |
| Hänförligt till innehav utan | 82 | 94 | 80 |
| bestämmande inflytande | |||
| Summa eget kapital | 3 457 | 3 179 | 3 1 6 6 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut Obligationslån |
2514 2 0 9 9 |
1922 3 162 |
2 3 4 0 3 1 2 4 |
| Övriga långfristiga skulder | 2 | 3 | 3 |
| Avsättningar för pensioner | 175 | 144 | 174 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 3 | 3 | 3 |
| Uppskjutna skatteskulder | 522 | 410 | 522 |
| Summa långfristiga skulder | 5 3 1 5 | 5 644 | 6 166 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 85 | 25 | 17 |
| Obligationslån | 1 0 3 9 | 0 | 0 |
| Företagscertifikat | 745 | 729 | 635 |
| Klientmedelsskuld | 586 | 618 | 569 |
| Leverantörsskulder Skatteskulder |
131 187 |
160 105 |
139 128 |
| Förskott från kunder | 13 | 14 | 14 |
| Övriga kortfristiga skulder | 351 | 322 | 613 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda | 654 | 762 | 698 |
| intäkter | |||
| Summa kortfristiga skulder | 3791 | 2 735 | 2 813 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
12 563 | 11 558 | 12 145 |
Verkligt värde på finansiella instrument
Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (köpta fordringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Koncernen har även finansiella tillgångar och skulder i form av valutaterminer som i redovisningen värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Dessa uppgår till mindre belopp.
Intrum Justitita-koncernen - Förändringar i eget kapital
| MSEK | 2016 | 2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | |
| Ingående balans, 1 januari | 3 0 8 6 | 80 | 3 1 6 6 | 2 9 4 8 | 93 | 3 0 4 1 |
| Återköp av aktier Årets totalresultat |
289 | 2 | 0 291 |
$-100$ 237 |
1 | $-100$ 238 |
| Utgående balans, 31 mars | 3 3 7 5 | 82 | 3 4 5 7 | 3 0 8 5 | 94 | 3 1 7 9 |
Intrum Justitia-koncernen - Kvartalsöversikt
| Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2015 | 2015 | 2015 | |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 408 | 1 396 | 1 386 | 1476 | 1 370 |
| Omsättningstillväxt, % | 3 | 2 | 6 | 13 | 14 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK Rörelseresultat exkl omvärderingar, MSEK |
428 423 |
385 421 |
452 423 |
448 403 |
339 346 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA), MSEK |
30 842 |
29 854 |
31 846 |
28 834 |
25 748 |
Intrum Justitia-koncernen - Kassaflödesanalys
| MSEK | Jan-mars 2016 |
Jan-mars 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat (EBIT) | 428 | 339 | 1 624 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 40 | 41 | 164 |
| Amortering/omvärdering av köpta | 374 | 367 | 1 4 9 5 |
| fordringar | |||
| Övriga justeringar för ej | 2 | 4 | 15 |
| kassaflödespåverkande poster | |||
| Erhållen ränta | 2 | 3 | 11 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | -35 | -66 | $-242$ |
| Betald inkomstskatt | $-24$ | $-140$ | $-229$ |
| Kassaflöde från den löpande | 787 | 548 | 2838 |
| verksamheten före förändringar av | |||
| rörelsekapitalet | |||
| Förändringar i factoring-fordran | 13 | $-20$ | $-44$ |
| Andra förändringar i rörelsekapitalet | -70 | -45 | 111 |
| Kassaflöde från den löpande | 730 | 483 | 2 9 0 5 |
| verksamheten | |||
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av materiella och immateriella | -36 | -31 | -135 |
| anläggningstillgångar | |||
| Köp av fordringar | $-1041$ | -478 | -2 186 |
| Förvärv av dotterföretag och | -69 | -36 | $-181$ |
| intresseföretag | |||
| Annat kassaflöde från | 4 | -1 | 5 |
| investeringsverksamheten | |||
| Kassaflöde från | $-1142$ | -546 | $-2497$ |
| investeringsverksamheten | |||
| Finansieringsverksamheten | |||
| Upplåning och amorteringar | 341 | 102 | 522 |
| Återköp av egna aktier | 0 | $-100$ | $-400$ |
| Aktieutdelning till moderbolagets | 0 | 0 | $-514$ |
| aktieägare | |||
| Aktieutdelning till ägare utan | 0 | 0 | -7 |
| bestämmande inflytande | |||
| Kassaflöde från | 341 | $\mathbf{2}$ | $-399$ |
| finansieringsverksamheten | |||
| Förändring av likvida medel | -71 | -61 | 9 |
| Likvida medel vid periodens | 265 | 266 | 266 |
| början | |||
| Kursdifferenser i likvida medel | 0 | -2 | -10 |
| Likvida medel vid periodens slut | 194 | 203 | 265 |
| 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Jan-mars | Jan-mars | Jan-mars | Jan-mars | Jan-mars | |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 408 | 1 370 | 1 204 | 1 048 | 956 |
| Omsättningstillväxt, % | 3 | 14 | 15 | 10 | 3 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 428 | 339 | 283 | 236 | 160 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl | 423 | 346 | 293 | 240 | 201 |
| omvärderingar, MSEK Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % |
30 | 25 | 24 | 23 | 20 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och | 842 | 748 | 681 | 593 | 481 |
| amorteringar (EBITDA), MSEK | |||||
| Resultat före skatt, MSEK | 387 | 305 | 237 | 200 | 123 |
| Nettoresultat, MSEK | 310 | 244 | 184 | 155 | 92 |
| Nettoskuld, MSEK | 6 465 | 5 775 | 4 664 | 3 565 | 2 654 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före | 1,9 | 1,9 | 1,7 | 1,5 | 1,3 |
| avskrivningar och amorteringar (EBITDA) | |||||
| Resultat per aktie, SEK | 4,26 | 3,27 | 2,35 | 1,94 | 1,16 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | 30 | 39 | 21 | 68 | -14 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 Antal aktier vid periodens slut, '000 |
72 348 72 348 |
73 678 73 421 |
78 136 77 361 |
79 745 79 745 |
74 745 79 745 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 20 | 19 | 19 | 20 | 13 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 738 | 469 | 619 | 983 | 344 |
| Medelantal anställda | 3 859 | 3 814 | 3 745 | 3 423 | 3 373 |
| 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | |
| Helår | Helår | Helår | Helår | Helår | |
| Nettoomsättning, MSEK Omsättningstillväxt, % |
5 628 9 |
5 184 14 |
4 566 13 |
4 048 2 |
3 950 5 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 1 624 | 1 430 | 1 207 | 879 | 868 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl | 1 593 | 1 395 | 1 200 | 958 | 849 |
| omvärderingar, MSEK | |||||
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % Rörelseresultat före avskrivningar och |
28 3 282 |
27 2 996 |
26 2 684 |
23 2 199 |
22 1 929 |
| amorteringar (EBITDA), MSEK | |||||
| Resultat före skatt, MSEK | 1 457 | 1 247 | 1 046 | 729 | 753 |
| Nettoresultat, MSEK | 1 172 | 1 041 | 819 | 584 | 553 |
| Nettoskuld, MSEK Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före |
6 026 1,8 |
5 635 1,9 |
4 328 1,6 |
3 261 1,5 |
2 692 1,4 |
| avskrivningar och amorteringar (EBITDA) | |||||
| Resultat per aktie, SEK | 15,92 | 13,48 | 10,30 | 7,32 | 6,91 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | 18 | 31 | 41 | 6 | 22 |
| Utdelning/föreslagen utdelning per aktie, | 8,25 | 7,00 | 5,75 | 5,00 | 4,50 |
| SEK | |||||
| Genomsnittligt antal aktier, '000 Antal aktier vid periodens slut, '000 |
73 097 72 348 |
76 462 73 848 |
79 306 78 547 |
79 745 79 745 |
79 745 79 745 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 20 | 20 | 21 | 17 | 21 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 2 428 | 1 937 | 2 524 | 2 132 | 1 752 |
| Medelantal anställda | 3 846 | 3 801 | 3 530 | 3 475 | 3 331 |
Jämförelsetalen för 2012 ovan är omräknade enligt IFRS 11 och IAS19R. Jämförelsetalen för tidigare år är inte omräknade.
Rörelsesegment
Regioner - Nettoomsättning från externa kunder
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars Förändring | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Norra Europa | 645 | 618 | 4 | 2 573 |
| Centrala Europa | 432 | 428 | 1 705 | |
| Västra Europa | 331 | 324 | 2 | 1 350 |
| Summa nettoomsättning från externa kunder |
1 408 | 1 370 | 3 | 5 6 28 |
Regioner - Koncernintern nettoomsättning
| MSEK | Jan-mars 2016 |
2015 | Jan-mars Förändring % |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 69 | 68 | 288 | |
| Centrala Europa | 86 | 70 | 23 | 295 |
| Västra Europa | 45 | 35 | 29 | 171 |
| Eliminering | $-200$ | $-173$ | 16 | $-754$ |
| Summa koncernintern nettoomsättning |
0 | 0 | 0 |
Regioner - Omvärderingar av köpta fordringar
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Helår |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2015 | |
| Norra Europa | -1 | $-33$ | $-79$ |
| Centrala Europa | 17 | 18 | 69 |
| Västra Europa | $-11$ | 8 | 41 |
| Summa omvärdering | 5 | -7 | 31 |
Regioner - Nettoomsättning exklusive omvärderingar
| MSEK | Jan-mars 2016 |
2015 | Jan-mars Förändring % |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Norra Europa Centrala Europa Västra Europa |
646 415 342 |
651 410 316 |
-1 8 |
2652 1 636 1 309 |
| Summa nettoomsättning exkl omvärderingar |
1 403 | 1 377 | $\mathbf 2$ | 5 5 9 7 |
Regioner - Förvärvsrelaterade avskrivningar
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Helår |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2015 | |
| -2 | -7 | ||
| Norra Europa Centrala Europa |
-2 0 |
||
| Västra Europa | -3 | -1 | -5 |
| Summa förvärvsrelaterade avskrivningar/nedskrivningar |
-5 | -3 | $-12$ |
Regioner - Rörelseresultat (EBIT)
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Norra Europa | 197 | 149 | 32 | 763 |
| Centrala Europa | 159 | 143 | 11 | 568 |
| Västra Europa | 72 | 47 | 53 | 293 |
| Summa rörelseresultat (EBIT) | 428 | 339 | 26 | 1 624 |
| Finansnetto | $-41$ | $-34$ | 21 | $-167$ |
| Resultat före skatt | 387 | 305 | 27 | 1457 |
Regioner - Rörelseresultat exklusive omvärderingar
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Norra Europa | 198 | 182 | 9 | 842 |
| Centrala Europa | 142 | 125 | 14 | 499 |
| Västra Europa | 83 | 39 | 113 | 252 |
| Summa rörelseresultat exkl omvärderingar |
423 | 346 | 22 | 1 593 |
Regioner - Rörelsemarginal exklusive omvärderingar
| % | Jan-mars | Jan-mars | Helår |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2015 | |
| Norra Europa | 31 | 28 | 32 |
| Centrala Europa | 34 | 30 | 31 |
| Västra Europa | 24 | 12 | 19 |
| Rörelsemarginal för koncernen | 30 | 25 | 28 |
| totalt | |||
Verksamhetsområden - Nettoomsättning
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars Förändring | Helår | |
|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Kredithantering | 1 0 24 | 1 002 | $\mathcal{P}$ | 4 1 9 4 |
| Finansiella tjänster | 640 | 574 | 11 | 2 4 2 3 |
| Eliminering av interntransaktioner | $-256$ | $-206$ | 24 | $-989$ |
| Summa nettoomsättning | 1 408 | 1 370 | З | 5 6 28 |
Nettoomsättning per intäktsslag
| Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| 768 | 796 | -4 | 3 2 0 5 |
| 993 | 907 | 9 | 3802 |
| $-379$ | $-360$ | 5 | $-1.526$ |
| 5 | $-7$ | - | 31 |
| 21 | 34 | $-38$ | 116 |
| 1 408 | 1 370 | 3 | 5628 |
| 2016 | 2015 | % |
Verksamhetsområden - Verksamhetsresultat
| MSEK | Jan-mars 2016 |
2015 | Jan-mars Förändring % |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|
| Kredithantering Finansiella tjänster |
241 364 |
237 308 |
18 | 1 0 4 9 1 3 4 5 |
| Gemensamma kostnader | $-177$ | $-206$ | $-14$ | $-770$ |
| Summa rörelseresultat | 428 | 339 | 26 | 1624 |
Verksamhetsområden - Verksamhetsmarginal
| % | Jan-mars | Jan-mars | Helår |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2015 | |
| Kredithantering | 24 | 24 | 25 |
| Finansiella tjänster | 57 | 54 | 56 |
| Rörelsemarginal för koncernen totalt |
30 | 25 | 29 |
Intrum Justitia AB (moderbolaget) - Resultaträkningar
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Helår |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2015 | |
| Nettoomsättning | 22 | 22 | 102 |
| Bruttoresultat | 22 | 22 | 102 |
| Försäljnings- och | -5 | -3 | $-17$ |
| Administrationskostnader | $-25$ | -33 | $-152$ |
| Rörelseresultat (EBIT) | -8 | $-14$ | -67 |
| Resultat från andelar i dotterföretag | 0 | 0 | 1 237 |
| Finansnetto övrigt | $-17$ | $-14$ | -80 |
| Resultat före skatt | -25 | -28 | 1090 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 |
| Periodens resultat | -25 | -28 | 1090 |
Intrum Justitia AB (moderbolaget) - Rapport över totalresultatet
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Helår |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2015 | |
| Periodens resultat | $-25$ | -28 | 1 0 9 0 |
| Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv (fond för verkligt |
$-31$ | 13 | 107 |
| värde) | |||
| Periodens totalresultat | -56 | $-15$ | 1 197 |
Intrum Justitia AB (moderbolaget) - Balansräkningar
| MSEK | 31 mar 2016 |
31 mar 2015 |
31 dec 2015 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 547 | 7518 | 7 536 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 547 | 7518 | 7 536 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 4 522 | 3417 | 4 743 |
| Likvida medel | 7 | 10 | 37 |
| Summa omsättningstillgångar | 4 5 2 9 | 3 4 2 7 | 4780 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 12 076 | 10 945 | 12 316 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Bundet eget kapital | 284 | 284 | 284 |
| Fritt eget kapital | 1 673 | 1 330 | 1728 |
| Summa eget kapital | 1957 | 1614 | 2012 |
| Långfristiga skulder | 6429 | 6 7 3 5 | 7469 |
| Kortfristiga skulder | 3690 | 2 5 9 6 | 2835 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
12 076 | 10 945 | 12 316 |
| Ställda säkerheter | Inga | Inga | Inga |
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga | Inga |
| 31 mars 2016 | Antal aktier Kapital och | röster, % |
|---|---|---|
| SEB Fonder | 5 691 183 | 7,9 |
| AMF Försäkring & Fonder | 2 051 811 | 2,8 |
| Carnegie Fonder | 1 851 696 | 2,6 |
| Odin Fonder | 1 811 834 | 2,5 |
| Lannebo Fonder | 1 797 250 | 2,5 |
| Handelsbanken Fonder | 1 609 005 | 2,2 |
| Norges Bank Investment Management | 1 327 349 | 1,8 |
| Swedbank Robur Fonder | 1 256 006 | 1,7 |
| Standard Life Investment Fonder | 999 078 | 1,4 |
| Enter Fonder | 806 000 | 1,1 |
| Tredje AP-fonden | 697 969 | 1,0 |
| Folksam | 664 247 | 0,9 |
| DFA Fonder | 632 455 | 0,9 |
| Stichting Pensioenfonds ABP | 598 869 | 0,8 |
| Didner & Gerge Fonder | 493 452 | 0,7 |
| Totalt, femton största ägare | 22 288 204 | 30,8 |
Totalt antal aktier:
72 347 729
Eget innehav om 1 073 602 aktier ingår inte i antalet utestående aktier.
Andelen svenskt ägande uppgick till 38,6 procent (institutioner 8,8 aktiefonder 24,8 procentenheter, privatpersoner 4,9 procentenheter). Källa: Modular Finance Holdings
Definitioner
Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år.
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.
Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av förfallna fordringar. Intäkterna från köpta fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden.
Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning köpta fordringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive koncernens nya tjänster som factoring och betalningsgarantier, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar.
Kassaflöde från köpta fordringar är inkasserade medel på köpta fordringar minskade med verksamhetsområdets kostnader, framför allt för inkassering.
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av förfallna fordringar.
Förkortningen RTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.
Verksamhetsresultat är den del av rörelseresultat som kan hänföras till respektive verksamhetsområde, dvs exklusive gemensamma försäljnings- och administrationskostnader.
Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Finland, Nederländerna, Norge, Polen och Sverige.
Region Centrala Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
Region Västra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Portugal, Spanien och Storbritannien.