AI assistant
Intrum — Interim / Quarterly Report 2016
Jul 19, 2016
2930_ir_2016-07-19_2fd92a47-2c8c-49ed-aa86-b9b84e78ad5e.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRSRAPPORT
Januari–juni 2016
DELÅRSRAPPORT JANUARI-JUNI 2016
- Koncernens nettoomsättning andra kvartalet 2016 uppgick till 1 475 MSEK (1 476).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 474 MSEK (448). I rörelseresultatet ingår omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om 17 MSEK (45). Rörelsemarginalen exklusive omvärderingar var 31 procent (28).
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 354 MSEK (324), och resultatet per aktie var 4,85 SEK (4,38).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 695 MSEK (739).
- Det redovisade värdet av köpta fordringar har ökat med 19 procent jämfört med det andra kvartalet 2015. Kvartalets investeringar i köpta förfallna fordringar uppgick till 550 MSEK (509).
| MSEK om inte annat anges |
April-juni 2016 |
2015 | April-juni Förändring % |
Jan-juni 2016 |
2015 | Jan-juni Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 475 | 1 476 | 0 | 2 883 | 2 846 | 1 |
| Nettoomsättning exklusive | 1 458 | 1 431 | 2 | 2 861 | 2 808 | 2 |
| omvärderingar | ||||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 474 | 448 | 6 | 902 | 787 | 15 |
| Rörelsemarginal, % | 32 | 30 | 31 | 28 | ||
| Periodens resultat | 354 | 324 | 9 | 664 | 568 | 17 |
| Resultat per aktie före och efter | 4,85 | 4,38 | 11 | 9,11 | 7,65 | 19 |
| utspädning, SEK | ||||||
| Kassaflöde från den löpande | 695 | 739 | -6 | 1 425 | 1 222 | 17 |
| verksamheten | ||||||
| Redovisat värde köpta fordringar | 7 649 | 6 435 | 19 | 7 649 | 6 435 | 19 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 20 | 24 | 20 | 22 | ||
| Investeringar i köpta fordringar | 550 | 509 | 8 | 1 288 | 978 | 32 |
| Kassaflöde från köpta fordringar | 753 | 693 | 9 | 1 470 | 1 334 | 10 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat före | 2,0 | 2,0 | 2,0 | 2,0 | ||
| avskrivningar och amorteringar |
KVARTAL 2
11%
Tillväxt i vinst per aktie senaste tolv månaderna
15%
Förändring rörelseresultat (justerat för valuta och omvärderingar av köpta fordringar)
19%
Förändring redovisat värde av köpta fordringar senaste tolv månaderna
20%
Avkastning på köpta fordringar
550 MSEK
Investeringar i köpta fordringar
753 MSEK
Kassaflöde från köpta fordringar
KOMMENTAR FRÅN VD OCH KONCERNCHEF MIKAEL ERICSON
Intrum Justitia utvecklades fortsatt mycket väl under det andra kvartalet 2016. Vi nådde samtliga våra finansiella mål, avseende tillväxt i vinst per aktie, avkastning på köpta fordringar och kapitalstruktur. Vinsten per aktie ökade med 11 procent i kvartalet och 11 procent under de senaste tolv månaderna, strax över vårt mål om en tillväxt om 10 procent per år. Under kvartalet har vi även ökat vår finansiella flexibilitet genom att emittera obligationer till Svensk Exportkredit om EUR 160 miljoner vilket stärker våra beredskap att ta tillvara på framtida investeringsmöjligheter.
Vårt operativa utveckling är god, med en ökning av rörelseresultatet exklusive omvärderingar och valutaeffekter om 15 procent för det andra kvartalet. Geografiskt har vi en stabil utveckling där alla våra tre regioner redovisar förbättrade rörelseresultat och rörelsemarginaler, justerat för valutaeffekter och omvärderingar. Bland våra verksamhetsområden har vi en god resultatförbättring inom såväl Finansiella Tjänster som Kredithantering. Inom Finansiella Tjänster förbättras verksamhetsresultatet till följd av tillväxt i förvärv av portföljer med fordringar under de senaste tolv månaderna. Avkastningen på köpta fordringar minskar jämfört med samma period föregående år till följd av fortsatt prispress men når en god nivå om 19 procent exklusive omvärderingar. Investeringar i köpta fordringar uppgår till 2,7 miljarder SEK för tolvmånadersperioden till och med andra kvartalet 2016, att jämföra med 1,7 miljarder SEK för tolvmånadersperioden till och med andra kvartalet 2015. Inom Kredithantering ökar vi vårt verksamhetsresultat främst genom god kostnadskontroll samt positiv påverkan från förvärv.
I vår strävan att verka för en sund ekonomi undertecknade Intrum Justitia den 19 april Förenta Nationernas avtal "Global Compact". Därmed åtar sig Intrum Justitia att arbeta för att integrera de tio principerna avseende mänskliga rättigheter, rättigheter för arbetstagare, miljöarbete och bekämpande av korruption som Global Compact omfattar, samt att avge en årlig rapport som beskriver hur vår koncern följer dessa principer. Därutöver ska vi fortsätta vårt arbete med att bidra till ett hållbart näringsliv genom att förbättra våra kunders konkurrenskraft för ökad sysselssättning samt att hjälpa skuldsatta konsumenter till en bättre tillvaro genom att till exempel möjliggöra reglering av skulder i en takt som passar den enskilda individen.
Trots viss ökad politisk oro i Europa efter "Brexit" ser jag fortsatt positivt på Intrum Justitias framtida potential, där vi skall nå en värdeskapande tillväxt i linje med vårt mål för ökning av vinst per aktie om minst 10 procent per år. Marknadsförutsättningarna är generellt goda, främst avseende ett gott utbud av portföljer med fordringar samt möjligheter till förvärv inom Kredithantering. Vi har en beprövad och väl fungerande strategi där tillväxt inom köpta fordringar, ständiga förbättringar avseende operativ effektivitet samt värdeskapande förvärv utgör hörnstenarna för kommande år.
KONCERNEN
| MSEK om inte annat anges |
April-juni 2016 |
April-juni 2015 |
Förändring % |
Jan-juni 2016 |
Jan-juni 2015 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 475 | 1 476 | 0 | 2 883 | 2 846 | 1 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 474 | 448 | 6 | 902 | 787 | 15 |
| Rörelsemarginal, % | 32 | 30 | 31 | 28 | ||
| Finansnetto | -31 | -43 | -28 | -72 | -77 | -6 |
| Skatt | -89 | -81 | 10 | -166 | -142 | 17 |
| Periodens resultat | 354 | 324 | 9 | 664 | 568 | 17 |
| Medeltal anställda | 3 941 | 3 880 | 2 | 3 904 | 3 843 | 2 |
OMSÄTTNING OCH RESULTAT OCH RESULTAT
APRIL-JUNI 2016 JUNI 2016 2016
Koncernens nettoomsättning under det andra kvartalet var oförändrad jämfört med föregående år, förklarat av organisk tillväxt 3 procent, förvärvseffekter 1 procent, omvärderingar av köpta fordringar –2 procent samt valutaeffekter –2 procent. Valutaeffekter påverkade rörelseresultatet negativt i det andra kvartalet med ca 7 MSEK, jämfört med föregående år. Omvärderingar av portföljer påverkade rörelseresultatet positivt med 17 MSEK i det andra kvartalet jämfört med en positivt påverkan om 45 MSEK för samma period föregående år. Rörelseresultatet förbättrades därmed med 6 procent under kvartalet, och justerat för valutaeffekter och omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar var förbättringen 15 procent.
Ökningen av rörelseresultatet exklusive valutaeffekter och omvärderingar jämfört med samma period föregående år, är hänförlig till förbättrade resultat inom såväl Finansiella Tjänster som Kredithantering, främst till följd av ökade investeringar inom köpta fordringar samt god kostnadskontroll. Samtliga koncernens regioner redovisar förbättrade rörelsemarginaler och en ökning av rörelseresultatet, exklusive valutaeffekter och omvärderingar.
Koncernens resultat efter skatt ökade med 9 procent jämfört med samma period föregående år. Vinsten per aktie för kvartalet ökade med 11 procent jämfört med samma period föregående år. Vinsten per aktie har påverkats av återköp under 2015 som reducerat genomsnittligt antal utestående aktier med 1,3 procent jämfört med andra kvartalet 2015.
FINANSNETTO
Kvartalets finansnetto uppgick till –31 MSEK (–43). Räntenettot för kvartalet uppgick till –29 MSEK (–32). Räntenettot har påverkats negativt av en högre upplåning men positivt av lägre marknadsräntor samt en upplösning av upplupna räntekostnader om 4 MSEK i samband med slutreglering av en tvist. Kursdifferenser ingår i finansnettot med 5 MSEK (–4) och övriga finansiella poster ingår med –7 MSEK (–7). Övriga finansiella poster avser huvudsakligen bankavgifter och liknande i samband med koncernens upplåning.
SKATT
Kvartalets resultat belastas med 20 procent skatt. Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' angående bedömning av framtida skattekostnad.
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR TERINGAR
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
695 | 739 | -6 | 1 425 | 1 222 | 17 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten |
-478 | -640 | -25 | -1 620 | -1 186 | 37 |
| Betalningar för köpta fordringar | 425 | 589 | -28 | 1 466 | 1 067 | 37 |
| Kassaflöde från köpta fordringar | 753 | 693 | 9 | 1 470 | 1 334 | 10 |
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under andra kvartalet till 695 MSEK (739), där minskningen jämfört med samma period är hänförlig till högre skattebetalningar. Ökningen av skattebetalningar är till stor del hänförlig till koncernföretag där motsvarande skattebetalningar föregående år skedde under första kvartalet istället för andra kvartalet.
Kassaflöde från köpta fordringar för andra kvartalet uppgick till 753 MSEK (693), definierat som inkasserade medel på köpta fordringar, 1 063 MSEK (984), minskade med verksamhetsområdets kostnader, framför allt för inkassering 310 MSEK (291).
FINANSIERING FINANSIERING
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring |
|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2016 | 2015 | % |
| Nettoskuld | 6 937 | 6 234 | 11 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat före | 2,0 | 2,0 | |
| avskrivningar och amorteringar Eget kapital Likvida medel |
3 248 557 |
2 844 261 |
14 113 |
Intrum Justititias nettoskuld har ökat med 0,7 miljarder SEK jämfört med samma period föregående år. Koncernens nettoskuld uttryckt som en multipel av rörelseresultatet före avskrivningar och amorteringar uppgår till 2,0 vilket är inom intervallet för Intrum Justitias finansiella mål för denna relation om 2,0-3,0.
Intrum Justitia och AB Svensk Exportkredit (SEK) har under kvartalet tecknat ett långfristigt finansieringsavtal som innebär att SEK tillhandahåller finansiering om 160 miljoner EUR genom emittering av obligationer via en private placement. Obligationernas löptid är sjuårig, med förfall i juni 2023, och de löper med rörlig ränta.
Inga återköp av egna aktier har skett under kvartalet och antal utestående aktier var därmed 72 347 726 aktier, att jämföra med 73 263 643 aktier i genomsnitt under motsvarande kvartal förra året.
GOODWILL
Koncernens goodwill uppgick till 2 860 MSEK per den 30 juni 2016, att jämföra med 2 810 MSEK per den 31 december 2015. Av ökningen är 14 MSEK hänförligt till förvärv och 36 MSEK till valutakursdifferenser.
REGIONER
NORRA EUROPA EUROPA
| MSEK | April-juni 2016 |
April-juni 2015 |
Förändring % |
Förändring exkl valuta effekt % |
Jan-juni 2016 |
2015 | Jan-juni Förändring % |
Förändring exkl valuta effekt % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
693 | 705 | -2 | 0 | 1 339 | 1 356 | -1 | 0 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
231 | 216 | 7 | 8 | 429 | 398 | 8 | 9 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
33 | 31 | 2 ppt | 32 | 29 | 3 ppt |
Regionens omsättning justerat för omvärderingar och valutaeffekter är oförändrad jämfört med samma period föregående år. Intäkterna har påverkats positivt av högre investeringsvolymer inom köpta fordringar men negativt från lägre intäkter inom Kredithantering. Rörelseresultatet och rörelsemarginalen har ökat jämfört med samma period föregående år till följd av de ökade volymerna inom köpta fordringar samt förbättrad kostnadseffektivitet.
CENTRALA EUROPA EUROPA
| MSEK | April-juni 2016 |
April-juni 2015 |
Förändring % |
Förändring exkl valuta effekt % |
Jan-juni 2016 |
2015 | Jan-juni Förändring % |
Förändring exkl valuta effekt % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
411 | 414 | -1 | 2 | 826 | 824 | 0 | 3 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
144 | 121 | 19 | 22 | 286 | 246 | 16 | 19 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
35 | 29 | 6 ppt | 35 | 30 | 5 ppt |
Regionens intäktstillväxt om 2 procent justerat för omvärderingar och valutaeffekter är hänförlig till ökade intäkter inom Kredithantering. Rörelseresultatet och rörelsemarginalen förbättras jämfört med samma period föregående år främst till följd av lägre kostnader under kvartalet. Regionens enhet för finansieringslösningar inom e-handel i Schweiz fortsätter att tas emot väl på marknaden.
VÄSTRA EUROPA EUROPA
| MSEK | April-juni 2016 |
April-juni 2015 |
Förändring % |
Förändring exkl valuta effekt % |
Jan-juni 2016 |
2015 | Jan-juni Förändring % |
Förändring exkl valuta effekt % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
354 | 312 | 13 | 14 | 696 | 628 | 11 | 11 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
82 | 66 | 24 | 25 | 165 | 105 | 57 | 58 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
23 | 21 | 2 ppt | 24 | 17 | 7 ppt |
Regionens når en god intäktsökning om 14 procent justerat för omvärderingar och valutaeffekter, till följd av ökade investeringar inom köpta fordringar under de senaste tolv månaderna. Denna ökning ger ett förbättrat rörelseresultat och en positiv marginalutveckling. Förvärvade enheter under senare delen av 2015 har också påverkat resultatutvecklingen positivt.
VERKSAMHETSOMRÅDEN
KREDITHANTERING
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Förändring exkl valuta effekt |
Jan-juni | Jan-juni Förändring | Förändring exkl valuta effekt |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | % | 2016 | 2015 | % | % | |
| Nettoomsättning Verksamhetsresultat Verksamhetsmarginal, % |
1 052 282 27 |
1 024 255 25 |
3 11 2 ppt |
4 12 |
2 076 523 25 |
2 026 492 24 |
2 6 1 ppt |
4 8 |
Omsättningen för Kredithantering justerat för valutaeffekter ökade med 4 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för en korrigering av redovisad internomsättning under andra kvartalet 2015 var ökningen 1 procent, hänförlig till ökade intäkter från inkassering av koncernens egna portföljer samt förvärvade enheter. Verksamhetsresultatet förbättrades med 12 procent främst till följd av god kostnadskontroll samt resultat från förvärvade enheter.
| MSEK | April-juni 2016 |
April-juni 2015 |
Förändring % |
Förändring exkl valuta effekt % |
Jan-juni 2016 |
2015 | Jan-juni Förändring % |
Förändring exkl valuta effekt % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 695 | 672 | 3 | 5 | 1 335 | 1 246 | 7 | 9 |
| Verksamhetsresultat | 385 | 381 | 1 | 3 | 749 | 689 | 9 | 10 |
| Verksamhetsmarginal, % | 55 | 57 | -2 ppt | 56 | 55 | 1 ppt | ||
| Investeringar i köpta fordringar | 550 | 509 | 8 | 1 288 | 978 | 32 | ||
| Avkastning köpta fordringar, % | 20 | 24 | 20 | 22 | ||||
| Redovisat värde, köpta fordringar | 7 649 | 6 435 | 19 | 7 649 | 6 435 | 19 |
FINANSIELLA TJÄNSTER
Omsättningen för Finansiella Tjänster ökade med 10 procent exklusive valutaeffekter och omvärderingar. Verksamhetsresultatet ökade med 11 procent exklusive valutaeffekter och omvärderingar. Ökningen av omsättning och resultat är hänförlig till ökade investeringar inom köpta fordringar, som uppgår till 2,7 miljarder SEK för tolvmånadersperioden till och med andra kvartalet 2016, att jämföra med 1,7 miljarder SEK för tolvmånadersperioden till och med andra kvartalet 2015. Avkastningen på köpta fordringar exklusive omvärderingar når 19 procent för kvartalet, att jämföra med 21 procent samma period föregående år. Minskningen beror på prispress samt en volymökning i portföljsegment med lägre avkastning.
SKATTEMÄSSIGA BEDÖMNINGAR
Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20-25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.
MODERBOLAGET
Koncernens moderbolag Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för första halvåret om 44 MSEK (43) och ett resultat före skatt om –58 MSEK (–62). Moderbolaget investerade 0 MSEK (0) i anläggningstillgångar under havlåret och hade vid dess utgång 314 MSEK (83) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 55 (52).
REDOVISNINGSPRINCIPER
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunkturutvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IToch informationshantering, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med köp av förfallna fordringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2015. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
FÖRVÄRV
Den 1 april slutfördes ett mindre förvärv av ett bolag inom kredithantering i Belgien, C&J Credit Services BVBA, med en köpeskilling om 13 MSEK.
HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG
Styrelsen beslutade den 18 juli, i syfte att bibehålla en god finansiell flexibilitet för att kunna tillvarata möjliga investeringstillfällen i affärsverksamheten, att inte genomföra ytterligare återköp under det tredje kvartalet 2016.
PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN
Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Mikael Ericson samt ekonomi- och finansdirektör Erik Forsberg i en telefonkonferens med start idag kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring 08-566 426 98 (SE) eller +44 20 300 898 01 (UK).
YTTERLIGARE INFORMATION
Mikael Ericson, VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Erik Forsberg, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02
Informationen i denna delårsrapport är sådan information som Intrum Justitia AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 19 juli 2016 kl. 7.00 CET.
FINANSIELL KALENDER 2016
19 oktober 2016, delårsrapport januari-september 26 januari 2017, bokslutskommuniké januari-december 2016
Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Stockholm den 19 juli 2016
Lars Lundquist Tore Bertilsson Synnöve Trygg Styrelseordförande Styrelseledamot Styrelseledamot
Fredrik Trägårdh Ulrika Valassi Ragnhild Wiborg Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Magnus Yngen Karolina Sandahl Styrelseledamot Arbetstagarledamot
Mikael Ericson VD och koncernchef
Delårsrapporten har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
OM INTRUM JUSTITIA-KONCERNEN
Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster, inklusive köp av fordringar, som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 3 900 anställda i 20 länder. Koncernens omsättning uppgick 2015 till ca 5,6 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid Nasdaq Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.
FINANSIELLA RAPPORTER
RESULTATRÄKNING – KONCERNEN
| MSEK | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
| Nettoomsättning | 1 475 | 1 476 | 2 883 | 2 846 | 5 628 |
| Kostnad sålda tjänster | -773 | -803 | -1 543 | -1 590 | -3 087 |
| Bruttoresultat | 702 | 673 | 1 340 | 1 256 | 2 541 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader |
-59 | -63 | -118 | -127 | -252 |
| Administrationskostnader | -166 | -162 | -316 | -341 | -661 |
| Resultatandelar i intresseföretag | -3 | 0 | -4 | -1 | -4 |
| och joint ventures | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 474 | 448 | 902 | 787 | 1 624 |
| Finansnetto | -31 | -43 | -72 | -77 | -167 |
| Resultat före skatt | 443 | 405 | 830 | 710 | 1 457 |
| Skatt | -89 | -81 | -166 | -142 | -285 |
| Periodens resultat | 354 | 324 | 664 | 568 | 1 172 |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 351 | 321 | 659 | 562 | 1 164 |
| Innehav utan bestämmande | 3 | 3 | 5 | 6 | 8 |
| inflytande | |||||
| Periodens resultat | 354 | 324 | 664 | 568 | 1 172 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning |
4,85 | 4,38 | 9,11 | 7,65 | 15,92 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT – KONCERNEN
| MSEK | April-juni 2016 |
April-juni 2015 |
Jan-juni 2015 |
Jan-juni 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat Övrigt totalresultat, poster som |
354 | 324 | 664 | 568 | 1 172 |
| kommer att återföras till resultatet: Förändring av omräkningsreserv Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att återföras till resultatet: |
39 | -25 | 20 | -31 | -87 |
| Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld |
0 | 0 | 0 | 0 | -26 |
| Periodens totalresultat | 393 | 299 | 684 | 537 | 1 059 |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 389 | 298 | 678 | 535 | 1 053 |
| Innehav utan bestämmande inflytande |
4 | 1 | 6 | 2 | 6 |
| Periodens totalresultat | 393 | 299 | 684 | 537 | 1 059 |
BALANSRÄKNING – KONCERNEN
| MSEK | 30 jun 2016 |
30 jun 2015 |
31 dec 2015 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR Immateriella anläggningstillgångar |
|||
| Goodwill | 2 860 | 2 753 | 2 810 |
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra immateriella |
235 | 219 | 227 |
| anläggningstillgångar | |||
| Kundrelationer | 64 | 44 | 61 |
| Summa immateriella | 3 159 | 3 016 | 3 098 |
| anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 110 | 121 | 118 |
| Övriga anläggningstillgångar | |||
| Aktier och andelar i joint ventures Övriga aktier och andelar |
12 0 |
2 0 |
6 1 |
| Köpta fordringar | 7 649 | 6 435 | 7 027 |
| Uppskjutna skattefordringar | 44 | 35 | 33 |
| Andra långfristiga fordringar | 7 | 18 | 11 |
| Summa övriga | 7 712 | 6 490 | 7 078 |
| anläggningstillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar | 10 981 | 9 627 | 10 294 |
| Omsättningstillgångar Kundfordringar |
285 | 332 | 285 |
| Klientmedel | 586 | 581 | 569 |
| Skattefordringar | 85 | 81 | 42 |
| Övriga fordringar | 567 | 659 | 510 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | 192 | 193 | 180 |
| intäkter | |||
| Likvida medel | 557 | 261 | 265 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 272 | 2 107 | 1 851 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 13 253 | 11 734 | 12 145 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 3 167 | 2 768 | 3 086 |
| Hänförligt till innehav utan | 81 | 76 | 80 |
| bestämmande inflytande | |||
| Summa eget kapital | 3 248 | 2 844 | 3 166 |
| Långfristiga skulder Skulder till kreditinstitut |
1 890 | 2 432 | 2 340 |
| Obligationslån | 3 645 | 3 140 | 3 124 |
| Övriga långfristiga skulder | 2 | 3 | 3 |
| Avsättningar för pensioner | 180 | 144 | 174 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 3 | 3 | 3 |
| Uppskjutna skatteskulder | 524 | 407 | 522 |
| Summa långfristiga skulder | 6 244 | 6 129 | 6 166 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 0 | 17 |
| Obligationslån | 1 059 | 0 | 0 |
| Företagscertifikat | 720 | 784 | 635 |
| Klientmedelsskuld | 586 | 581 | 569 |
| Leverantörsskulder Skatteskulder |
120 174 |
145 172 |
139 128 |
| Förskott från kunder | 14 | 14 | 14 |
| Övriga kortfristiga skulder | 407 | 308 | 613 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda | 681 | 757 | 698 |
| intäkter | |||
| Summa kortfristiga skulder | 3 761 | 2 761 | 2 813 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
13 253 | 11 734 | 12 145 |
VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT FINANSIELLA NANSIELLA INSTRUMENT
Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (köpta fordringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Koncernen har även finansiella tillgångar och skulder i form av valutaterminer som i redovisningen värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Dessa uppgår till mindre belopp.
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL – KONCERNEN
| MSEK | 2016 | 2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | |
| Ingående balans, 1 januari | 3 086 | 80 | 3 166 | 2 948 | 93 | 3 041 |
| Aktieutdelning Förvärvad minoritet Återköp av aktier |
-597 | -5 | -602 0 0 |
-514 -1 -200 |
-7 -12 |
-521 -13 -200 |
| Årets totalresultat | 678 | 6 | 684 | 535 | 2 | 537 |
| Utgående balans, 30 juni | 3 167 | 81 | 3 248 | 2 768 | 76 | 2 844 |
KASSAFLÖDESANALYS – KONCERNEN
| MSEK | April-juni 2016 |
April-juni 2015 |
Jan-juni 2016 |
Jan-juni 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 474 | 448 | 902 | 787 | 1 624 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 41 | 40 | 81 | 81 | 164 |
| Amortering/omvärdering av köpta | 389 | 345 | 763 | 712 | 1 495 |
| fordringar | |||||
| Övriga justeringar för ej | 3 | 1 | 5 | 5 | 15 |
| kassaflödespåverkande poster | |||||
| Erhållen ränta | 2 | 3 | 4 | 6 | 11 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | -43 | -64 | -78 | -130 | -242 |
| Betald inkomstskatt | -140 | -21 | -164 | -161 | -229 |
| Kassaflöde från den löpande | 726 | 752 | 1 513 | 1 300 | 2 838 |
| verksamheten före förändringar av | |||||
| rörelsekapitalet | |||||
| Förändringar i factoring-fordran | -33 | -25 | -20 | -45 | -44 |
| Andra förändringar i rörelsekapitalet | 2 | 12 | -68 | -33 | 111 |
| Kassaflöde från den löpande | 695 | 739 | 1 425 | 1 222 | 2 905 |
| verksamheten | |||||
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av materiella och immateriella | -35 | -37 | -71 | -68 | -135 |
| anläggningstillgångar | |||||
| Köp av fordringar | -425 | -589 | -1 466 | -1 067 | -2 186 |
| Förvärv av dotterföretag och | -18 | -13 | -87 | -49 | -181 |
| intresseföretag | |||||
| Annat kassaflöde från | 0 | -1 | 4 | -2 | 5 |
| investeringsverksamheten | |||||
| Kassaflöde från | -478 | -640 | -1 620 | -1 186 | -2 497 |
| investeringsverksamheten | |||||
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Upplåning och amorteringar | 745 | 582 | 1 086 | 684 | 522 |
| Återköp av egna aktier | 0 | -100 | 0 | -200 | -400 |
| Aktieutdelning till moderbolagets | -597 | -514 | -597 | -514 | -514 |
| aktieägare | |||||
| Aktieutdelning till ägare utan | -5 | -7 | -5 | -7 | -7 |
| bestämmande inflytande | |||||
| Kassaflöde från | 143 | -39 | 484 | -37 | -399 |
| finansieringsverksamheten | |||||
| Förändring av likvida medel | 360 | 60 | 289 | -1 | 9 |
| Likvida medel vid periodens | 194 | 203 | 265 | 266 | 266 |
| början | |||||
| Kursdifferenser i likvida medel | 3 | -2 | 3 | -4 | -10 |
| Likvida medel vid periodens slut | 557 | 261 | 557 | 261 | 265 |
KVARTALSÖVERSIKT – KONCERNEN
| Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2016 | 2015 | 2015 | 2015 | 2015 | 2014 | 2014 | |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 475 | 1 408 | 1 396 | 1 386 | 1 476 | 1 370 | 1 370 | 1 309 |
| Omsättningstillväxt, % | 0 | 3 | 2 | 6 | 13 | 14 | 11 | 15 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 474 | 428 | 385 | 452 | 448 | 339 | 360 | 415 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, MSEK |
457 | 423 | 421 | 423 | 403 | 346 | 353 | 400 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 31 | 30 | 29 | 31 | 28 | 25 | 26 | 31 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA), MSEK |
904 | 842 | 854 | 846 | 834 | 748 | 771 | 794 |
| Nettoresultat, MSEK | 354 | 310 | 274 | 330 | 324 | 305 | 294 | 311 |
| Nettoskuld, MSEK | 6 937 | 6 465 | 6 026 | 5 815 | 6 234 | 5 775 | 5 635 | 5 215 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) |
2,0 | 1,9 | 1,8 | 1,8 | 2,0 | 1,9 | 1,9 | 1,8 |
| Resultat per aktie, SEK | 4,85 | 4,26 | 3,76 | 4,51 | 4,38 | 3,27 | 3,85 | 4,09 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | 11 | 30 | -2 | 10 | 36 | 39 | 28 | 46 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 72 348 | 72 348 | 72 561 | 72 885 | 73 264 | 73 678 | 74 797 | 75 885 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 72 348 | 72 348 | 72 348 | 72 693 | 73 037 | 73 421 | 73 848 | 75 428 |
| RÖRELSERESULTAT EXKL OMVÄRDERINGAR PER REGION, MSEK |
||||||||
| Norra Europa | 231 | 198 | 227 | 217 | 216 | 182 | 169 | 220 |
| Centrala Europa | 144 | 142 | 128 | 125 | 121 | 125 | 119 | 115 |
| Västra Europa | 82 | 83 | 66 | 81 | 66 | 39 | 65 | 65 |
| VERKSAMHETSRESULTAT PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
||||||||
| Kredithantering | 282 | 241 | 278 | 279 | 255 | 237 | 246 | 253 |
| Finansiella tjänster | 385 | 364 | 328 | 328 | 381 | 308 | 275 | 308 |
| Gemensamma kostnader | -193 | -177 | -221 | -155 | -188 | -206 | -161 | -146 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 20 | 20 | 19 | 20 | 24 | 19 | 18 | 21 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 550 | 738 | 1 130 | 320 | 509 | 469 | 477 | 267 |
| Medelantal anställda | 3 941 | 3 859 | 3 841 | 3 846 | 3 880 | 3 814 | 3 806 | 3 855 |
FEMÅRSÖVERSIKT – KONCERNEN
| 2016 April-juni |
2015 April-juni |
2014 April-juni |
2013 April-juni |
2012 April-juni |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 1 475 | 1 476 | 1 301 | 1 152 | 1 037 |
| Omsättningstillväxt, % | 0 | 13 | 13 | 11 | 6 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 474 | 448 | 372 | 301 | 218 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl | 457 | 403 | 349 | 295 | 215 |
| omvärderingar, MSEK | |||||
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 31 | 28 | 27 | 26 | 21 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och | 904 | 834 | 750 | 662 | 523 |
| amorteringar (EBITDA), MSEK | |||||
| Nettoresultat, MSEK | 354 | 324 | 252 | 206 | 139 |
| Nettoskuld, MSEK | 6 937 | 6 234 | 5 423 | 4 311 | 3 258 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före | 2,0 | 2,0 | 1,9 | 1,8 | 1,6 |
| avskrivningar och amorteringar (EBITDA) | |||||
| Resultat per aktie, SEK | 4,85 | 4,38 | 3,23 | 2,57 | 1,77 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | 11 | 36 | 26 | 45 | 27 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 72 348 | 73 264 | 76 983 | 79 745 | 79 745 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 72 348 | 73 037 | 76 600 | 79 745 | 79 745 |
| RÖRELSERESULTAT EXKL | |||||
| OMVÄRDERINGAR PER REGION, | |||||
| MSEK | |||||
| Norra Europa | 231 | 216 | 200 | 189 | 139 |
| Centrala Europa | 144 | 121 | 87 | 56 | 40 |
| Västra Europa | 82 | 66 | 62 | 50 | 36 |
| VERKSAMHETSRESULTAT PER | |||||
| VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK | |||||
| Kredithantering | 282 | 255 | 235 | 207 | 197 |
| Finansiella tjänster | 385 | 381 | 312 | 254 | 165 |
| Gemensamma kostnader | -193 | -188 | -175 | -160 | -144 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 20 | 24 | 21 | 22 | 20 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 550 | 509 | 537 | 597 | 667 |
| Medelantal anställda | 3 941 | 3 880 | 3 815 | 3 524 | 3 386 |
FEMÅRSÖVERSIKT – KONCERNEN
| 2015 Helår |
2014 Helår |
2013 Helår |
2012 Helår |
2011 Helår |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 5 628 | 5 184 | 4 566 | 4 048 | 3 950 |
| Omsättningstillväxt, % | 9 | 14 | 13 | 2 | 5 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 1 624 | 1 430 | 1 207 | 879 | 868 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, MSEK |
1 593 | 1 395 | 1 200 | 958 | 849 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 28 | 27 | 26 | 23 | 22 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA), MSEK |
3 282 | 2 996 | 2 684 | 2 199 | 1 929 |
| Nettoresultat, MSEK | 1 172 | 1 041 | 819 | 584 | 553 |
| Nettoskuld, MSEK | 6 026 | 5 635 | 4 328 | 3 261 | 2 692 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) |
1,8 | 1,9 | 1,6 | 1,5 | 1,4 |
| Resultat per aktie, SEK Tillväxt i resultat per aktie, % |
15,92 18 |
13,48 31 |
10,30 41 |
7,32 6 |
6,91 22 |
| Utdelning/föreslagen utdelning per aktie, SEK |
8,25 | 7,00 | 5,75 | 5,00 | 4,50 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 73 097 | 76 462 | 79 306 | 79 745 | 79 745 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 72 348 | 73 848 | 78 547 | 79 745 | 79 745 |
| RÖRELSERESULTAT EXKL | |||||
| OMVÄRDERINGAR PER REGION, MSEK |
|||||
| Norra Europa | 842 | 733 | 748 | 622 | 488 |
| Centrala Europa | 499 | 416 | 265 | 192 | 193 |
| Västra Europa | 252 | 246 | 187 | 144 | 178 |
| VERKSAMHETSRESULTAT PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
|||||
| Kredithantering | 1 049 | 912 | 823 | 827 | 843 |
| Finansiella tjänster | 1 345 | 1 159 | 969 | 599 | 591 |
| Gemensamma kostnader | -770 | -641 | -585 | -547 | -566 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 20 | 20 | 21 | 17 | 21 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 2 428 | 1 937 | 2 524 | 2 132 | 1 752 |
| Medelantal anställda | 3 846 | 3 801 | 3 530 | 3 475 | 3 331 |
Jämförelsetalen för 2012 ovan är omräknade enligt IFRS 11 och IAS19R. Jämförelsetalen för tidigare år är inte omräknade.
RÖRELSESEGMENT
REGIONER – NETTOOMSÄTTNING FRÅN EXTERNA KUNDER
| MSEK | April-juni 2016 |
April-juni 2015 |
Förändring % |
Jan-juni 2016 |
Jan-juni 2015 |
Förändring % |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 705 | 717 | -2 | 1 350 | 1 335 | 1 | 2 573 |
| Centrala Europa | 428 | 433 | -1 | 860 | 861 | -0 | 1 705 |
| Västra Europa | 342 | 326 | 5 | 673 | 650 | 4 | 1 350 |
| Summa nettoomsättning från | 1 475 | 1 476 | 0 | 2 883 | 2 846 | 1 | 5 628 |
| externa kunder |
REGIONER – KONCERNINTERN NETTOOMSÄTTNING
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Norra Europa | 80 | 74 | 8 | 149 | 142 | 5 | 288 |
| Centrala Europa | 80 | 73 | 10 | 166 | 143 | 16 | 295 |
| Västra Europa | 57 | 44 | 30 | 102 | 79 | 29 | 171 |
| Eliminering | -217 | -191 | 14 | -417 | -364 | 15 | -754 |
| Summa koncernintern nettoomsättning |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
REGIONER – OMVÄRDERINGAR AV KÖPTA FORDRINGAR
| MSEK | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
| Norra Europa | 12 | 12 | 11 | -21 | -79 |
| Centrala Europa | 17 | 19 | 34 | 37 | 69 |
| Västra Europa | -12 | 14 | -23 | 22 | 41 |
| Summa omvärdering | 17 | 45 | 22 | 38 | 31 |
REGIONER – NETTOOMSÄTTNING EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
| MSEK | April-juni 2016 |
April-juni 2015 |
Förändring % |
Jan-juni 2016 |
Jan-juni 2015 |
Förändring % |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 693 | 705 | -2 | 1 339 | 1 356 | -1 | 2 652 |
| Centrala Europa | 411 | 414 | -1 | 826 | 824 | 0 | 1 636 |
| Västra Europa | 354 | 312 | 13 | 696 | 628 | 11 | 1 309 |
| Summa nettoomsättning exkl | 1 458 | 1 431 | 2 | 2 861 | 2 808 | 2 | 5 597 |
| omvärderingar |
REGIONER – FÖRVÄRVSRELATERADE AVSKRIVNINGAR
| MSEK | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
| Norra Europa | 0 | -4 | -2 | -6 | -7 |
| Centrala Europa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Västra Europa | -3 | -1 | -6 | -2 | -5 |
| Summa förvärvsrelaterade avskrivningar/nedskrivningar |
-3 | -5 | -8 | -8 | -12 |
REGIONER – RÖRELSERESULTAT (EBIT)
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Norra Europa | 243 | 228 | 7 | 440 | 377 | 17 | 763 |
| Centrala Europa | 161 | 140 | 15 | 320 | 283 | 13 | 568 |
| Västra Europa | 70 | 80 | -13 | 142 | 127 | 12 | 293 |
| Summa rörelseresultat (EBIT) | 474 | 448 | 6 | 902 | 787 | 15 | 1 624 |
| Finansnetto | -31 | -43 | -28 | -72 | -77 | -6 | -167 |
| Resultat före skatt | 443 | 405 | 9 | 830 | 710 | 17 | 1 457 |
REGIONER – RÖRELSERESULTAT (EBIT) EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Norra Europa | 231 | 216 | 7 | 429 | 398 | 8 | 842 |
| Centrala Europa | 144 | 121 | 19 | 286 | 246 | 16 | 499 |
| Västra Europa | 82 | 66 | 24 | 165 | 105 | 57 | 252 |
| Summa rörelseresultat exkl omvärderingar |
457 | 403 | 13 | 880 | 749 | 17 | 1 593 |
REGIONER – RÖRELSEMARGINAL EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
| % | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
| Norra Europa | 33 | 31 | 32 | 29 | 32 |
| Centrala Europa | 35 | 29 | 35 | 30 | 31 |
| Västra Europa | 23 | 21 | 24 | 17 | 19 |
| Rörelsemarginal för | 31 | 28 | 31 | 27 | 28 |
| koncernen totalt |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – NETTOOMSÄTTNING
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Kredithantering | 1 052 | 1 024 | 3 | 2 076 | 2 026 | 2 | 4 194 |
| Finansiella tjänster | 695 | 672 | 3 | 1 335 | 1 246 | 7 | 2 423 |
| Eliminering av interntransaktioner | -272 | -220 | 24 | -528 | -426 | 24 | -989 |
| Summa nettoomsättning | 1 475 | 1 476 | 0 | 2 883 | 2 846 | 1 | 5 628 |
NETTOOMSÄTTNING PER INTÄKTSSLAG
| MSEK | April-juni 2016 |
April-juni 2015 |
Förändring % |
Jan-juni 2016 |
Jan-juni 2015 |
Förändring % |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Externa kredithanteringsintäkter | 780 | 804 | -3 | 1 548 | 1 600 | -3 | 3 205 |
| Inkasserade belopp på köpta fordringar |
1 063 | 984 | 8 | 2 056 | 1 891 | 9 | 3 802 |
| Amortering köpta fordringar | -406 | -390 | 4 | -785 | -750 | 5 | -1 526 |
| Omvärdering köpta fordringar | 17 | 45 | - | 22 | 38 | - | 31 |
| Övriga intäkter av finansiella | 21 | 33 | -36 | 42 | 67 | -37 | 116 |
| tjänster | |||||||
| Summa nettoomsättning | 1 475 | 1 476 | -0 | 2 883 | 2 846 | 1 | 5 628 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSRESULTAT
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Kredithantering | 282 | 255 | 11 | 523 | 492 | 6 | 1 049 |
| Finansiella tjänster | 385 | 381 | 1 | 749 | 689 | 9 | 1 345 |
| Gemensamma kostnader | -193 | -188 | 3 | -370 | -394 | -6 | -770 |
| Summa rörelseresultat | 474 | 448 | 6 | 902 | 787 | 15 | 1 624 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSMARGINAL
| % | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
| Kredithantering | 27 | 25 | 25 | 24 | 25 |
| Finansiella tjänster | 55 | 57 | 56 | 55 | 56 |
| Rörelsemarginal för | 32 | 30 | 31 | 28 | 29 |
| koncernen totalt |
MODERBOLAGET INTRUM JUSTITIA AB (PUBL)
RESULTATRÄKNING – MODERBOLAGET
| MSEK | Jan-juni 2016 |
Jan-juni 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 44 | 43 | 102 |
| Bruttoresultat | 44 | 43 | 102 |
| Försäljnings- och | -9 | -8 | -17 |
| marknadsföringskostnader | |||
| Administrationskostnader | -58 | -65 | -152 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -23 | -30 | -67 |
| Resultat från andelar i dotterföretag | 0 | 0 | 1 237 |
| Finansnetto övrigt | -35 | -32 | -80 |
| Resultat före skatt | -58 | -62 | 1 090 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 |
| Periodens resultat | -58 | -62 | 1 090 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET – MODERBOLAGET
| MSEK | Jan-juni 2016 |
Jan-juni 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| Periodens resultat | -58 | -62 | 1 090 |
| Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv (fond för verkligt värde) |
-121 | 65 | 107 |
| Periodens totalresultat | -179 | 3 | 1 197 |
BALANSRÄKNING – MODERBOLAGET
| MSEK | 30 jun | 30 jun | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2015 | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 578 | 7 500 | 7 536 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 578 | 7 500 | 7 536 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 4 407 | 3 641 | 4 743 |
| Likvida medel | 314 | 53 | 37 |
| Summa omsättningstillgångar | 4 721 | 3 694 | 4 780 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 12 299 | 11 194 | 12 316 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Bundet eget kapital | 284 | 284 | 284 |
| Fritt eget kapital | 952 | 734 | 1 728 |
| Summa eget kapital | 1 236 | 1 018 | 2 012 |
| Långfristiga skulder | 7 415 | 7 251 | 7 469 |
| Kortfristiga skulder | 3 648 | 2 925 | 2 835 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH | 12 299 | 11 194 | 12 316 |
| SKULDER | |||
| Ställda säkerheter | Inga | Inga | Inga |
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga | Inga |
AKTIEKURSENS UTVECKLING
ÄGARSTRUKTUR
| 30 juni 2016 | Antal aktier Kapital och röster, % |
|
|---|---|---|
| SEB Fonder | 6 011 526 | 8,3 |
| Jupiter Asset Management | 3 078 000 | 4,3 |
| Lannebo Fonder | 2 200 000 | 3,0 |
| Fidelity | 2 014 881 | 2,8 |
| JP Morgan Asset Management | 1 912 644 | 2,6 |
| Carnegie Fonder | 1 831 696 | 2,5 |
| Odin Fonder | 1 794 218 | 2,5 |
| Handelsbanken Fonder | 1 753 085 | 2,4 |
| TIAA - Teachers Advisors | 1 647 831 | 2,3 |
| AMF Försäkring & Fonder | 1 602 490 | 2,2 |
| BlackRock | 1 550 254 | 2,1 |
| Swedbank Robur Fonder | 1 475 331 | 2,0 |
| Standard Life | 1 277 468 | 1,8 |
| Invesco | 1 238 607 | 1,7 |
| Schroders | 934 307 | 1,3 |
| Totalt, femton största ägare | 30 322 338 | 41,9 |
Totalt antal aktier:
72 347 726
Andelen svenskt ägande uppgick till 39,7 procent (institutioner 7,5 aktiefonder 27,0 procentenheter, privatpersoner 5,2 procentenheter). Källa: Modular Finance Holdings
DEFINITIONER
RESULTATBEGREPP, NYCKELTAL OCH ALTERNATI NYCKELTAL OCH ALTERNATIKELTAL ALTERNATIVA NYCKELTAL VA NYCKELTALVA NYCKELTAL
KONCERNENS NETTOOMSÄTTNING
Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med köp av förfallna fordringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).
RÖRELSERESULTAT (EBIT)
Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
KÖPTA FORDRINGAR – INKASSERADE BELOPP, AMORTERINGAR OCH OMVÄRDERINGAR
Köpta fordringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens nettoomsättning hänförlig till köpta fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärderingar. Amorteringen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.
OMSÄTTNING, RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
Periodens omvärdering av köpta fordringar ingår i koncernens nettoomsättning och rörelseresultat. Omvärderingar sker vid förändringar i prognoser om framtida inkassering, och är därför till sin natur svåra att förutse. De har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling. Intrum Justitia redovisar därför även alternativa nyckeltal där omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal beräknats exklusive omvärderingar av köpta fordringar.
ORGANISK TILLVÄXT
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
VERKSAMHETSRESULTAT
Verksamhetsresultat avser rörelseresultatet för respektive verksamhetsområde Kredithantering och Finansiella tjänster, exklusive gemensamma kostnader för försäljning, marknadsföring och administration.
VERKSAMHETSMARGINAL
Verksamhetsmarginalen utgörs av verksamhetsresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
AVKASTNING KÖPTA FORDRINGAR
Avkastning köpta fordringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive koncernens nya tjänster som factoring och betalningsgarantier, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kaptialbidningen, och ingår bland koncernens finansiella mål.
KASSAFLÖDE FRÅN KÖPTA FORDRINGAR
Kassaflöde från köpta fordringar är inkasserade medel på köpta fordringar minskade med verksamhetsområdets kostnader, framför allt för inkassering. Siffran är därmed ett mått på kassaflödet från de portföljer med köpta fordringar som förvärvats historiskt, utan hänsyn till investeringar i nya portföljer.
NETTOSKULD
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
RÖRELSEREULTAT FÖRE AVSKRIVNINGAR OCH AMORTERINGAR (EBITDA) Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av förfallna fordringar.
RTM
Förkortningen RTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.
NETTOSKULD/RTM RÖRELSERESULTAT FÖRE AVSKRIVNINGAR OCH AMORTERINGAR (EBITDA)
Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) på rullande tolv månaders basis. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare.
VALUTAJUSTERAD FÖRÄNDRING
När det gäller utvecklingen av omsättning och rörelseresultat exklusive omvärderingar för respektive region anges den procentuella förändringen jämfört med motsvarande period föregående år både i form av förändringen av respektive tal i svenska kronor och i form av en valutajusterad förändring där effekten av förändrade valutakurser har exkluderats. Den
valutajusterade förändringen är ett mått på den utveckling av koncernens verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
FÖRVÄRVSRELATERADE AVSKRIVNINGAR
Förvärvsrelaterade avskrivningar avser avskrivningar på kundrelationer och andra övervärden som redovisas i koncernbalansräkningen till följd av förvärv som Intrum Justitia har gjort.
REGION NORRA EUROPA
Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Finland, Nederländerna, Norge, Polen och Sverige.
REGION CENTRALA EUROPA
Region Centrala Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
REGION VÄSTRA EUROPA
Region Västra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Portugal, Spanien och Storbritannien.