AI assistant
Intrum — Interim / Quarterly Report 2016
Oct 19, 2016
2930_10-q_2016-10-19_e5f5bed8-3026-43b8-85fa-903e9180facf.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRSRAPPORT
Januari–september 2016
DELÅRSRAPPORT JANUARI-SEPTEMBER 2016
- Koncernens nettoomsättning tredje kvartalet 2016 uppgick till 1 486 MSEK (1 386).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 517 MSEK (452). I rörelseresultatet ingår omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om 29 MSEK (29). Rörelsemarginalen exklusive omvärderingar var 33 procent (31). I resultatet ingår också en positiv effekt om 15 MSEK från avyttring av portföljer med köpta fordringar.
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 375 MSEK (330), och resultatet per aktie var 5,14 SEK (4,51).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 837 MSEK (805).
- Det redovisade värdet av köpta fordringar har ökat med 26 procent jämfört med det tredje kvartalet 2015. Kvartalets investeringar i köpta förfallna fordringar uppgick till 646 MSEK (320).
| MSEK | Juli-sept | Juli-sept Förändring | Jan-sept | Jan-sept Förändring | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % |
| Nettoomsättning | 1 486 | 1 386 | 7 | 4 369 | 4 232 | 3 |
| Nettoomsättning exklusive | 1 457 | 1 357 | 7 | 4 318 | 4 165 | 4 |
| omvärderingar | ||||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 517 | 452 | 14 | 1 419 | 1 239 | 15 |
| Rörelsemarginal, % | 35 | 33 | 32 | 29 | ||
| Periodens resultat | 375 | 330 | 14 | 1 039 | 898 | 16 |
| Resultat per aktie före och efter | 5,14 | 4,51 | 14 | 14,25 | 12,16 | 17 |
| utspädning, SEK | ||||||
| Kassaflöde från den löpande | 837 | 805 | 4 | 2 262 | 2 027 | 12 |
| verksamheten | ||||||
| Redovisat värde köpta fordringar | 8 059 | 6 418 | 26 | 8 059 | 6 418 | 26 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 21 | 20 | 20 | 21 | ||
| Investeringar i köpta fordringar | 646 | 320 | 102 | 1 934 | 1 298 | 49 |
| Kassaflöde från köpta fordringar | 787 | 659 | 19 | 2 257 | 1 993 | 13 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat före | 2,0 | 1,8 | 2,0 | 1,8 | ||
| avskrivningar och amorteringar |
KVARTAL 3
12%
Tillväxt i vinst per aktie senaste tolv månaderna
16%
Kvartalets förändring av rörelseresultat (justerat för valuta och omvärderingar av köpta fordringar)
26%
Förändring redovisat värde av köpta fordringar senaste tolv månaderna
21%
Kvartalets avkastning på köpta fordringar
646 MSEK
Kvartalets investeringar i köpta fordringar
787 MSEK
Kvartalets kassaflöde från köpta fordringar
KOMMENTAR FRÅN VD OCH KONCERNCHEF MIKAEL ERICSON
Intrum Justitia fortsätter att utvecklas väl under det tredje kvartalet. I likhet med det andra kvartalet så uppnår vi samtliga våra finansiella mål, avseende tillväxt i vinst per aktie, avkastning på köpta fordringar och kapitalstruktur. Vårt rörelseresultat om 517 MSEK är det hittills högsta i koncernens historia. Vinsten per aktie de senaste tolv månaderna har ökat med 12 procent.
Inom våra regioner innebar det tredje kvartalet en stark utveckling främst för Centrala Europa, där god tillväxt inom köpta fordringar och hög operativ effektivitet bidrar till lönsam tillväxt. Justerat för jämförelsestörande poster var rörelseresultatet i Norra Europa och Västra Europa för det tredje kvartalet något lägre än föregående år.
För våra tjänsteområden har vi en god tillväxt inom Finansiella Tjänster. För det tredje kvartalet uppgick investeringarna i köpta fordringar till 646 MSEK, att jämföra med 320 MSEK för samma period föregående år. Hittills i år har vi ökat investeringar inom köpta fordringar med cirka 50 procent jämfört med föregående år. Avkastningen på köpta fordringar justerat för jämförelsestörande poster och omvärderingar minskar jämfört med samma period föregående år men är fortsatt på en mycket god nivå om cirka 18 procent. Inom Kredithanteringstjänster har vi en stabil utveckling med oförändrade intäkter och verksamhetsmarginaler jämfört med samma period föregående år.
Jag ser fortsatt mycket positivt på Intrum Justitias förutsättningar för tillväxt på en marknad som präglas av betydande möjligheter. I vår kärnaffär har vi ett bra momentum, med en investeringsnivå inom köpta fordringar som uppgår till 3,1 miljarder SEK de senaste tolv månaderna, att jämföra med 1,8 miljarder SEK för samma period föregående år. Marknaden för köpta fordringar går för närvarande igenom en period av prispress, men vi ser också ett mycket starkt utbud under flera år framöver som innebär goda möjligheter att fortsatt öka vår intjäning. Inom Kredithantering har vi goda förutsättningar för lönsam tillväxt genom tilläggsförvärv. I oktober har vi slutfört två sådana transaktioner i Danmark och i Spanien och hittills i år har vi därmed gjort fyra tilläggsförvärv.
Vi fortsätter även arbetet med att öka vår adresserbara marknad genom att disciplinerat öka vår närvaro i nya tillgångsklasser för köpta fordringar samt genom tillväxt i nya kundsegment. På vissa av våra marknader ser vi till exempel goda möjligheter att växa genom förvärv av säkerställda fordringar. Inom såväl köpta fordringar som inom kredithantering ser vi god potential att växa inom kundsegmentet för små och medelstora företag. Vi utesluter heller inte expansion till nya länder inom Europa, om vi kan identifiera förvärv som möjliggör att vi kan nå en marknadsledande position. Sammantaget ser vi därför mycket goda tillväxtmöjligheter för Intrum Justitia under kommande år.
KONCERNEN
| MSEK om inte annat anges |
Juli-sept 2016 |
Juli-sept 2015 |
Förändring % |
Jan-sept 2016 |
Jan-sept 2015 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 486 | 1 386 | 7 | 4 369 | 4 232 | 3 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 517 | 452 | 14 | 1 419 | 1 239 | 15 |
| Rörelsemarginal, % | 35 | 33 | 32 | 29 | ||
| Finansnetto | -48 | -39 | 23 | -120 | -116 | 3 |
| Skatt | -94 | -83 | 13 | -260 | -225 | 16 |
| Periodens resultat | 375 | 330 | 14 | 1 039 | 898 | 16 |
| Medeltal anställda | 3 973 | 3 846 | 3 | 3 920 | 3 866 | 1 |
OMSÄTTNING OCH RESULTAT OCH RESULTAT
JULI-SEPTEMBER SEPTEMBERSEPTEMBER2016
Koncernens resultat efter skatt ökade med 14 procent jämfört med samma period föregående år. Vinsten per aktie för kvartalet ökade med 14 procent jämfört med samma period föregående år. Vinsten per aktie har påverkats av återköp under 2015 som reducerat genomsnittligt antal utestående aktier med 0,7 procent jämfört med tredje kvartalet 2015.
Koncernens nettoomsättning under det tredje kvartalet ökade med 7 procent jämfört med föregående år, förklarat av organisk tillväxt 6 procent och förvärvseffekter 1 procent. Omvärderingar av portföljer påverkade rörelseresultatet positivt med 29 MSEK i det tredje kvartalet jämfört med ett lika stort belopp under samma period föregående år. Rörelseresultatet förbättrades därmed med 14 procent under kvartalet, och justerat för valutaeffekter och omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar var förbättringen 16 procent.
I rörelseresultatet ingår en positiv jämförelsestörande post om 15 MSEK från avyttring av portföljer med köpta fordringar i Storbritannien, inom regionen Västra Europa och verksamhetsområdet Finansiella tjänster. De 15 MSEK har påverkat inkassering om +35 MSEK, amortering av köpta fordringar om –24 MSEK och rörelsekostnader om +4 MSEK. Rörelseresultatet för samma period föregående år belastades med en jämförelsestörande post om 31 MSEK, som huvudsakligen påverkade omsättningen och verksamhetsresultatet för Finansiella tjänster inom regionen Norra Europa.
Ökningen av rörelseresultatet exklusive omvärderingar och jämförelsestörande poster jämfört med samma period föregående år är främst hänförlig till förbättrade resultat inom Finansiella Tjänster, till följd av ökade investeringar inom köpta fordringar, medan utvecklingen för Kredithantering varit relativt oförändrad mot samma period föregående år. Inom koncernens regioner är det främst Centrala Europa som bidragit till resultatökningen för det tredje kvartalet.
FINANSNETTO
Kvartalets finansnetto uppgick till –48 MSEK (–39). Räntenettot för kvartalet uppgick till –35 MSEK (–31). Räntenettot har påverkats negativt av en högre upplåning men positivt av lägre marknadsräntor. Kursdifferenser ingår i finansnettot med –6 MSEK (–1) och övriga finansiella poster ingår med –7 MSEK (–7). Övriga finansiella poster avser huvudsakligen bankavgifter och liknande i samband med koncernens upplåning.
SKATT
Kvartalets resultat belastas med 20 procent skatt. Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' angående bedömning av framtida skattekostnad.
| MSEK om inte annat anges |
Juli-sept 2016 |
Juli-sept 2015 |
Förändring % |
Jan-sept 2016 |
Jan-sept 2015 |
Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
837 | 805 | 4 | 2 262 | 2 027 | 12 |
| Kassaflöde från | -767 | -288 | 166 | -2 387 | -1 474 | 62 |
| investeringsverksamheten Betalningar för köpta fordringar Kassaflöde från köpta fordringar |
736 787 |
251 659 |
193 19 |
2 202 2 257 |
1 318 1 993 |
67 13 |
KASSAFLÖDE OCH INVESTERINGAR TERINGAR
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick under tredje kvartalet till 837 MSEK (805). Kassaflödet från den löpande verksamheten har påverkats positivt av ett högre resultat exklusive avskrivningar och amorteringar samt lägre räntebetalningar jämfört med samma period föregående år. Kassaflödet har vidare påverkats av negativt kassaflöde från rörelsekapitalet, huvudsakligen på grund av kortfristiga mervärdesskattefordringar som övertagits i samband med förvärv av portföljer med köpta fordringar.
FINANSIERING
| MSEK | Juli-sept | Juli-sept | Förändring |
|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2016 | 2015 | % |
| Nettoskuld Nettoskuld/RTM rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar |
7 053 2,0 |
5 815 1,8 |
21 |
| Eget kapital | 3 673 | 3 077 | 19 |
| Likvida medel | 339 | 201 | 69 |
Intrum Justititias nettoskuld har ökat med 1,2 miljarder SEK jämfört med samma period föregående år. Koncernens nettoskuld uttryckt som en multipel av rörelseresultatet före avskrivningar och amorteringar uppgår till 2,0 vilket är inom intervallet för Intrum Justitias finansiella mål för denna relation om 2,0-3,0.
Inga återköp av egna aktier har skett under kvartalet och antal utestående aktier var därmed 72 347 726 aktier, att jämföra med 72 885 064 aktier i genomsnitt under motsvarande kvartal förra året.
GOODWILL
Koncernens goodwill uppgick till 2 909 MSEK per den 30 september 2016, att jämföra med 2 810 MSEK per den 31 december 2015. Av ökningen är 14 MSEK hänförligt till förvärv och 85 MSEK till valutakursdifferenser.
REGIONER
NORRA EUROPA EUROPA
| MSEK | Juli-sept 2016 |
Juli-sept 2015 |
Förändring % |
Förändring exkl valuta % |
effekt Jan-sept 2016 |
2015 | Jan-sept Förändring % |
Förändring exkl valuta effekt % |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
674 | 627 | 7 | 7 | 2 013 | 1 983 | 2 | 2 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
241 | 217 | 11 | 11 | 670 | 615 | 9 | 9 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
36 | 35 | 1 ppt | 33 | 31 | 2 ppt |
Regionens omsättning justerat för omvärderingar och valutaeffekter ökar med 7 procent jämfört med samma period föregående år. Rörelseresultat justerat för omvärderingar och valutaeffekter ökar med 11 procent jämfört med samma period föregående år. Intäkter och rörelseresultat för det tredje kvartalet 2015 belastades med en jämförelsestörande post om 31 MSEK. Intäkter och rörelseresultat exklusive jämförelsestörande poster har påverkats positivt av högre investeringsvolymer inom köpta fordringar och negativt av temporärt högre gemensamma kostnader.
CENTRALA EUROPA EUROPA
| Förändring exkl valuta |
Förändring exkl valuta |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Juli-sept | Juli-sept | Förändring | effekt Jan-sept | Jan-sept Förändring | effekt | ||
| 2016 | 2015 | % | % | 2016 | 2015 | % | % | |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
435 | 393 | 11 | 10 | 1 261 | 1 217 | 4 | 5 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
159 | 125 | 27 | 26 | 445 | 371 | 20 | 21 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
37 | 32 | 5 ppt | 35 | 30 | 5 ppt |
Regionens omsättningstillväxt justerat för omvärderingar och valutaeffekter är hänförlig till ökade intäkter inom Finansiella Tjänster, till följd av högre investeringar inom köpta fordringar. Den positiva utvecklingen för köpta fordringar ger också ett förbättrat rörelseresultat och rörelsemarginal jämfört med samma period föregående år. Regionens enhet för finansieringslösningar inom e-handel i Schweiz har blivit utvald som leverantör av betalningslösningar till SBB, det schweiziska järnvägsföretaget.
VÄSTRA EUROPA EUROPA
| Förändring exkl valuta |
Förändring exkl valuta |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Juli-sept | Juli-sept | Förändring | effekt Jan-sept | Jan-sept Förändring | effekt | ||
| 2016 | 2015 | % | % | 2016 | 2015 | % | % | |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
348 | 337 | 3 | 3 | 1 044 | 965 | 8 | 8 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
88 | 81 | 9 | 12 | 253 | 186 | 36 | 37 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
25 | 24 | 1 ppt | 24 | 19 | 5 ppt |
Regionens omsättning justerat för omvärderingar och valutaeffekter ökar med 3 procent jämfört med samma period föregående år. Rörelseresultat justerat för omvärderingar och valutaeffekter ökar med 12 procent jämfört med samma period föregående år. Intäkterna för det tredje kvartalet 2016 har påverkats positivt av en jämförelsestörande post om 11 MSEK och rörelseresultatet med 15 MSEK. Utvecklingen i regionen exklusive jämförelsestörande poster är positiv för köpta fordringar inom Finansiella tjänster, med lönsam tillväxt och hög aktivitet i flera marknader. Inom Kredithantering har regionen en negativ utveckling främst på grund av lägre intäkter från externa kunder. Aktiviteter för att förbättra utvecklingen inom Kredithantering kommer att implementeras kommande kvartal.
VERKSAMHETSOMRÅDEN
KREDITHANTERING
| MSEK | Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Förändring exkl valuta |
effekt Jan-sept | Jan-sept Förändring | Förändring exkl valuta effekt |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | % | 2016 | 2015 | % | % | |
| Nettoomsättning Verksamhetsresultat |
1 047 286 |
1 008 279 |
4 3 |
3 2 |
3 123 809 |
3 034 771 |
3 5 |
4 6 |
| Verksamhetsmarginal, % | 27 | 28 | -1 ppt | 26 | 25 | 1 ppt |
Omsättningen för Kredithantering justerat för valutaeffekter ökade med 3 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för en korrigering av redovisad internomsättning under tredje kvartalet 2015 var intäkterna oförändrade jämfört med samma period föregående år. Intäkterna ökar från från inkassering av koncernens egna portföljer samt från förvärvade enheter medan förändringen i intäkter från externa kunder är negativ. Verksamhetsresultatet och verksamhetsmarginalen är i nivå med samma period föregående år. I oktober har två förvärv inom Kredithantering slutförts, se vidare stycket 'Händelser efter periodens utgång'.
FINANSIELLA TJÄNSTER
| Förändring exkl valuta |
Förändring exkl valuta |
|||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | Juli-sept | Juli-sept | Förändring | effekt Jan-sept | Jan-sept Förändring | effekt | ||
| 2016 | 2015 | % | % | 2016 | 2015 | % | % | |
| Nettoomsättning | 718 | 596 | 20 | 20 | 2 053 | 1 842 | 11 | 12 |
| Verksamhetsresultat | 413 | 328 | 26 | 26 | 1 162 | 1 017 | 14 | 15 |
| Verksamhetsmarginal, % | 58 | 55 | 3 ppt | 57 | 55 | 2 ppt | ||
| Investeringar i köpta fordringar | 646 | 320 | 102 | 1 934 | 1 298 | 49 | ||
| Avkastning köpta fordringar, % | 21 | 20 | 1 ppt | 20 | 21 | -1 ppt | ||
| Redovisat värde, köpta fordringar | 8 059 | 6 418 | 26 | 8 059 | 6 418 | 26 |
Omsättningen för Finansiella Tjänster ökade med 20 procent exklusive valutaeffekter och omvärderingar. Verksamhetsresultatet ökade med 26 procent exklusive valutaeffekter och omvärderingar. I resultatet för det tredje kvartalet ingår en positiv resultateffekt om 15 MSEK och en negativ resultateffekt om 31 MSEK för samma period föregående år som jämförelsestörande poster. Verksamhetsresultatet justerat för omvärderingar och de jämförelsestörande posterna ökar med 12 procent, främst till följd av ökade investeringar inom köpta fordringar som kompenserar för en något lägre avkastning på förvärvarde portföljer. Avkastningen på köpta fordringar justerat för omvärderingar och jämförelsestörande poster
uppgår till 18 procent för det tredje kvartalet, jämfört med 20 procent för samma period föregående år. Utbudet av köpta fordringar är gott och koncernen fortsätter att öka investeringsnivån. För det tredje kvartalet uppgick investeringar i köpta fordringar till 646 MSEK, jämfört med 320 MSEK för samma period föregående år.
SKATTEMÄSSIGA BEDÖMNINGAR
Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20-25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.
MODERBOLAGET
Koncernens moderbolag Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för januari-september om 67 MSEK (65) och ett resultat före skatt om –93 MSEK (–27). Moderbolaget investerade 0 MSEK (0) i anläggningstillgångar under niomånadersperioden och hade vid dess utgång 16 MSEK (3) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 55 (53).
REDOVISNINGSPRINCIPER
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
VÄSENTLIGA RISKER OCH OSÄKERHETSFAKTORER
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunkturutvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IToch informationshantering, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med köp av förfallna fordringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2015. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
FÖRVÄRV
I februari förvärvades ett mindre företag inom e-com-finansiering i Schweiz, Debitoren Services AG, med en preliminär köpeskilling om 69 MSEK.
Den 1 april slutfördes ett mindre förvärv av ett bolag inom kredithantering i Belgien, C&J Credit Services BVBA, med en köpeskilling om 13 MSEK.
HÄNDELSER EFTER PERIODENS UTGÅNG
FÖRVÄRV FÖRVÄRV
Den tredje oktober förvärvade Intrum Justitia det danska bolaget Dansk Kreditorservice A/S (DKS) för en köpeskilling om 95 miljoner DKK på netto skuldfri basis. Ytterligare 15 miljoner DKK kan komma att erläggas under 2018 om vissa finansiella mål uppnås för 2017. DKS är ett kredithanteringsföretag med en marknadsledande position inom kundsegmentet för små och medelstora företag, med 47 anställda. DKS hade intäkter om ca 43 miljoner DKK för 2015 med ett rörelseresultat om 13 miljoner DKK.
Den 14 oktober förvärvade Intrum Justitia det spanska bolaget Segestión Gabinete Técnico Empresarial, S.L, med dotterbolag, för en köpeskilling om 10 miljoner EUR på netto skuldfri basis. Segestión är ett kredithanteringsföretag med en marknadsledande position inom kundsegmentet för små och medelstora företag, med 170 anställda. Segestión hade intäkter om ca 7 miljoner EUR för 2015 med ett rörelseresultat om cirka 0,9 miljoner EUR.
Förvärven av DKS och Segestión stärker Intrum Justitias marknadsposition i Danmark och Spanien för små och medelstora företag, vilket är ett prioriterat kundsegment för koncernen att växa inom, för såväl kredithantering som köpta fordringar.
ÅTERKÖP ÅTERKÖP
Styrelsen beslutade den 18 oktober, i syfte att bibehålla en god finansiell flexibilitet för att kunna tillvarata möjliga investeringstillfällen i affärsverksamheten, att inte genomföra ytterligare återköp under det fjärde kvartalet 2016.
PRESENTATION AV DELÅRSRAPPORTEN
Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Mikael Ericson samt ekonomi- och finansdirektör Erik Forsberg i en telefonkonferens med start den 19 oktober kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring 08-566 426 98 (SE) eller +44 20 300 898 01 (UK).
YTTERLIGARE INFORMATION
Mikael Ericson, VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Erik Forsberg, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02
Informationen i denna delårsrapport är sådan information som Intrum Justitia AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades för offentliggörande den 19 oktober 2016 kl. 7.00 CET.
FINANSIELL KALENDER 2017
26 januari 2017, bokslutskommuniké januari-december 2016 25 april 2017, delårsrapport januari-mars 18 juli 2017, delårsrapport januari-juni 18 oktober 2017, delårsrapport januari-september
Intrum Justitias årsstämma 2017 hålls tisdagen den 25 april 2017 kl 15.00 på bolagets kontor, Hesselmans torg 14, Nacka.
Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Stockholm den 19 oktober 2016
Mikael Ericson VD och koncernchef
OM INTRUM JUSTITIA-KONCERNEN
Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster, inklusive köp av fordringar, som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 3 900 anställda i 20 länder. Koncernens omsättning uppgick 2015 till ca 5,6 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid Nasdaq Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.
GRANSKNINGSRAPPORT
Till styrelsen i Intrum Justitia AB (publ) org nr 556607-7581
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Intrum Justitia AB (publ) för perioden januari-september 2016. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med International Standard on Review Engagements ISRE 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt ISA International Standards on Auditing och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 19 oktober 2016 Ernst & Young AB
Erik Åström Auktoriserad revisor
FINANSIELLA RAPPORTER
RESULTATRÄKNING – KONCERNEN
| MSEK | Juli-sept | Juli-sept | Jan-sept | Jan-sept | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
| Nettoomsättning | 1 486 | 1 386 | 4 369 | 4 232 | 5 628 |
| Kostnad sålda tjänster | -753 | -742 | -2 296 | -2 332 | -3 087 |
| Bruttoresultat | 733 | 644 | 2 073 | 1 900 | 2 541 |
| Försäljnings- och | -60 | -59 | -178 | -186 | -252 |
| marknadsföringskostnader | |||||
| Administrationskostnader | -154 | -132 | -470 | -473 | -661 |
| Resultatandelar i intresseföretag | -2 | -1 | -6 | -2 | -4 |
| och joint ventures | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 517 | 452 | 1 419 | 1 239 | 1 624 |
| Finansnetto | -48 | -39 | -120 | -116 | -167 |
| Resultat före skatt | 469 | 413 | 1 299 | 1 123 | 1 457 |
| Skatt | -94 | -83 | -260 | -225 | -285 |
| Periodens resultat | 375 | 330 | 1 039 | 898 | 1 172 |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 372 | 329 | 1 031 | 891 | 1 164 |
| Innehav utan bestämmande | 3 | 1 | 8 | 7 | 8 |
| inflytande | |||||
| Periodens resultat | 375 | 330 | 1 039 | 898 | 1 172 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning |
5,14 | 4,51 | 14,25 | 12,16 | 15,92 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTAT – KONCERNEN
| MSEK | Juli-sept 2016 |
Juli-sept 2015 |
Jan-sept 2016 |
Jan-sept 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat Övrigt totalresultat, poster som |
375 | 330 | 1 039 | 898 | 1 172 |
| kommer att återföras till resultatet: Förändring av omräkningsreserv Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att återföras till resultatet: |
50 | 3 | 70 | -28 | -87 |
| Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld |
0 | 0 | 0 | 0 | -26 |
| Periodens totalresultat | 425 | 333 | 1 109 | 870 | 1 059 |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 420 | 331 | 1 098 | 866 | 1 053 |
| Innehav utan bestämmande inflytande |
5 | 2 | 11 | 4 | 6 |
| Periodens totalresultat | 425 | 333 | 1 109 | 870 | 1 059 |
BALANSRÄKNING – KONCERNEN
| MSEK | 30 sep 2016 |
30 sep 2015 |
31 dec 2015 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR Immateriella anläggningstillgångar |
|||
| Goodwill Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra immateriella anläggningstillgångar |
2 909 242 |
2 739 214 |
2 810 227 |
| Kundrelationer | 59 | 42 | 61 |
| Summa immateriella | 3 210 | 2 995 | 3 098 |
| anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 108 | 119 | 118 |
| Övriga anläggningstillgångar | |||
| Aktier och andelar i joint ventures | 10 | 8 | 6 |
| Övriga aktier och andelar | 0 | 183 | 1 |
| Köpta fordringar | 8 059 | 6 418 | 7 027 |
| Uppskjutna skattefordringar | 47 | 34 | 33 |
| Andra långfristiga fordringar | 5 | 12 | 11 |
| Summa övriga anläggningstillgångar |
8 121 | 6 655 | 7 078 |
| Summa anläggningstillgångar | 11 439 | 9 769 | 10 294 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar | 266 | 304 | 285 |
| Klientmedel | 654 | 563 | 569 |
| Skattefordringar | 100 | 77 | 42 |
| Övriga fordringar | 657 | 548 | 510 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | 176 | 161 | 180 |
| intäkter Likvida medel |
339 | 201 | 265 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 192 | 1 854 | 1 851 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 13 631 | 11 623 | 12 145 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 3 587 | 2 999 | 3 086 |
| Hänförligt till innehav utan | 86 | 78 | 80 |
| bestämmande inflytande | |||
| Summa eget kapital | 3 673 | 3 077 | 3 166 |
| Långfristiga skulder Skulder till kreditinstitut |
1 528 | 1 844 | 2 340 |
| Obligationslån | 3 726 | 3 180 | 3 124 |
| Övriga långfristiga skulder | 3 | 1 | 3 |
| Avsättningar för pensioner | 185 | 143 | 174 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 3 | 3 | 3 |
| Uppskjutna skatteskulder | 530 | 401 | 522 |
| Summa långfristiga skulder | 5 975 | 5 572 | 6 166 |
| Kortfristiga skulder Skulder till kreditinstitut |
42 | 65 | 17 |
| Obligationslån | 1 083 | 0 | 0 |
| Företagscertifikat | 825 | 785 | 635 |
| Klientmedelsskuld | 654 | 563 | 569 |
| Leverantörsskulder | 112 | 124 | 139 |
| Skatteskulder | 253 | 231 | 128 |
| Förskott från kunder | 15 | 14 | 14 |
| Övriga kortfristiga skulder | 300 | 493 | 613 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda | 699 | 699 | 698 |
| intäkter | |||
| Summa kortfristiga skulder | 3 983 | 2 974 | 2 813 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH | 13 631 | 11 623 | 12 145 |
| SKULDER |
VERKLIGT VÄRDE PÅ FINANSIELLA INSTRUMENT FINANSIELLA NANSIELLA INSTRUMENT
Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (köpta fordringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Koncernen har även finansiella tillgångar och skulder i form av valutaterminer som i redovisningen värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Dessa uppgår till mindre belopp.
RAPPORT ÖVER FÖRÄNDRINGAR I EGET KAPITAL – KONCERNEN
| MSEK | 2016 | 2015 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | |
| Ingående balans, 1 januari | 3 086 | 80 | 3 166 | 2 948 | 93 | 3 041 |
| Aktieutdelning Förvärvad minoritet |
-597 | -5 | -602 0 |
-514 -1 |
-7 -12 |
-521 -13 |
| Återköp av aktier Årets totalresultat |
1 098 | 11 | 0 1 109 |
-300 866 |
4 | -300 870 |
| Utgående balans, 30 september | 3 587 | 86 | 3 673 | 2 999 | 78 | 3 077 |
KASSAFLÖDESANALYS – KONCERNEN
| MSEK | Juli-sept 2016 |
Juli-sept 2015 |
Jan-sept 2016 |
Jan-sept 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 517 | 452 | 1 419 | 1 239 | 1 624 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 40 | 41 | 121 | 122 | 164 |
| Amortering/omvärdering av köpta | 397 | 355 | 1 160 | 1 067 | 1 495 |
| fordringar | |||||
| Övriga justeringar för ej | 3 | 1 | 8 | 6 | 15 |
| kassaflödespåverkande poster | |||||
| Erhållen ränta | 2 | 2 | 6 | 8 | 11 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | -11 | -67 | -89 | -197 | -242 |
| Betald inkomstskatt | -34 | -32 | -198 | -193 | -229 |
| Kassaflöde från den löpande | 914 | 752 | 2 427 | 2 052 | 2 838 |
| verksamheten före förändringar av | |||||
| rörelsekapitalet | |||||
| Förändringar i factoring-fordran | -25 | -5 | -45 | -50 | -44 |
| Andra förändringar i rörelsekapitalet | -52 | 58 | -120 | 25 | 111 |
| Kassaflöde från den löpande | 837 | 805 | 2 262 | 2 027 | 2 905 |
| verksamheten | |||||
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av materiella och immateriella | -33 | -27 | -104 | -95 | -135 |
| anläggningstillgångar | |||||
| Köp av fordringar | -736 | -251 | -2 202 | -1 318 | -2 186 |
| Förvärv av dotterföretag och | 0 | -17 | -87 | -66 | -181 |
| intresseföretag | |||||
| Annat kassaflöde från | 2 | 7 | 6 | 5 | 5 |
| investeringsverksamheten | |||||
| Kassaflöde från | -767 | -288 | -2 387 | -1 474 | -2 497 |
| investeringsverksamheten | |||||
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Upplåning och amorteringar | -297 | -479 | 789 | 205 | 522 |
| Återköp av egna aktier | 0 | -100 | 0 | -300 | -400 |
| Aktieutdelning till moderbolagets | 0 | 0 | -597 | -514 | -514 |
| aktieägare | |||||
| Aktieutdelning till ägare utan | 0 | 0 | -5 | -7 | -7 |
| bestämmande inflytande | |||||
| Kassaflöde från | -297 | -579 | 187 | -616 | -399 |
| finansieringsverksamheten | |||||
| Förändring av likvida medel | -227 | -62 | 62 | -63 | 9 |
| Likvida medel vid periodens | 557 | 261 | 265 | 266 | 266 |
| början Kursdifferenser i likvida medel |
9 | 2 | 12 | -2 | -10 |
| Likvida medel vid periodens slut | 339 | 201 | 339 | 201 | 265 |
KVARTALSÖVERSIKT – KONCERNEN
| Kvartal 3 2016 |
Kvartal 2 2016 |
Kvartal 1 2016 |
Kvartal 4 2015 |
Kvartal 3 2015 |
Kvartal 2 2015 |
Kvartal 1 2015 |
Kvartal 4 2014 |
|
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 1 486 | 1 475 | 1 408 | 1 396 | 1 386 | 1 476 | 1 370 | 1 370 |
| Omsättningstillväxt, % | 7 | 0 | 3 | 2 | 6 | 13 | 14 | 11 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 517 | 474 | 428 | 385 | 452 | 448 | 339 | 360 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, MSEK |
488 | 457 | 423 | 421 | 423 | 403 | 346 | 353 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 33 | 31 | 30 | 29 | 31 | 28 | 25 | 26 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA), MSEK |
954 | 904 | 842 | 854 | 846 | 834 | 748 | 771 |
| Nettoresultat, MSEK | 375 | 354 | 310 | 274 | 330 | 324 | 305 | 294 |
| Nettoskuld, MSEK | 7 053 | 6 937 | 6 465 | 6 026 | 5 815 | 6 234 | 5 775 | 5 635 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) |
2,0 | 2,0 | 1,9 | 1,8 | 1,8 | 2,0 | 1,9 | 1,9 |
| Resultat per aktie, SEK | 5,14 | 4,85 | 4,26 | 3,76 | 4,51 | 4,38 | 3,27 | 3,85 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | 14 | 11 | 30 | -2 | 10 | 36 | 39 | 28 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 72 348 | 72 348 | 72 348 | 72 561 | 72 885 | 73 264 | 73 678 | 74 797 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 72 348 | 72 348 | 72 348 | 72 348 | 72 693 | 73 037 | 73 421 | 73 848 |
| RÖRELSERESULTAT EXKL OMVÄRDERINGAR PER REGION, MSEK |
||||||||
| Norra Europa | 241 | 231 | 198 | 227 | 217 | 216 | 182 | 169 |
| Centrala Europa | 159 | 144 | 142 | 128 | 125 | 121 | 125 | 119 |
| Västra Europa | 88 | 82 | 83 | 66 | 81 | 66 | 39 | 65 |
| VERKSAMHETSRESULTAT PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
||||||||
| Kredithantering | 286 | 282 | 241 | 278 | 279 | 255 | 237 | 246 |
| Finansiella tjänster | 413 | 385 | 364 | 328 | 328 | 381 | 308 | 275 |
| Gemensamma kostnader | -182 | -193 | -177 | -221 | -155 | -188 | -206 | -161 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 21 | 20 | 20 | 19 | 20 | 24 | 19 | 18 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 646 | 550 | 738 | 1 130 | 320 | 509 | 469 | 477 |
| Medelantal anställda | 3 973 | 3 941 | 3 859 | 3 841 | 3 846 | 3 880 | 3 814 | 3 806 |
FEMÅRSÖVERSIKT – KONCERNEN
| 2016 | 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Juli-sept | Juli-sept | Juli-sept | Juli-sept | Juli-sept | |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 486 | 1 386 | 1 309 | 1 135 | 1 001 |
| Omsättningstillväxt, % | 7 | 6 | 15 | 13 | 0 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 517 | 452 | 415 | 330 | 271 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, MSEK |
488 | 423 | 400 | 332 | 264 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 33 | 31 | 31 | 29 | 27 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och | 954 | 846 | 794 | 708 | 561 |
| amorteringar (EBITDA), MSEK | |||||
| Nettoresultat, MSEK | 375 | 330 | 311 | 222 | 177 |
| Nettoskuld, MSEK | 7 053 | 5 815 | 5 215 | 4 500 | 3 016 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före | 2,0 | 1,8 | 1,8 | 1,7 | 1,4 |
| avskrivningar och amorteringar (EBITDA) | |||||
| Resultat per aktie, SEK | 5,14 | 4,51 | 4,09 | 2,79 | 2,21 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | 14 | 10 | 46 | 26 | 3 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 72 348 | 72 885 | 75 885 | 79 203 | 79 745 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 72 348 | 72 693 | 75 428 | 78 547 | 79 745 |
| RÖRELSERESULTAT EXKL | |||||
| OMVÄRDERINGAR PER REGION, | |||||
| MSEK | |||||
| Norra Europa | 241 | 217 | 220 | 214 | 173 |
| Centrala Europa | 159 | 125 | 115 | 69 | 55 |
| Västra Europa | 88 | 81 | 65 | 49 | 36 |
| VERKSAMHETSRESULTAT PER | |||||
| VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK | |||||
| Kredithantering | 286 | 279 | 253 | 217 | 210 |
| Finansiella tjänster | 413 | 328 | 308 | 235 | 172 |
| Gemensamma kostnader | -182 | -155 | -146 | -122 | -111 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 21 | 20 | 21 | 19 | 20 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 646 | 320 | 267 | 700 | 818 |
| Medelantal anställda | 3 973 | 3 846 | 3 855 | 3 589 | 3 406 |
FEMÅRSÖVERSIKT – KONCERNEN
| 2015 Helår |
2014 Helår |
2013 Helår |
2012 Helår |
2011 Helår |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK Omsättningstillväxt, % |
5 628 9 |
5 184 14 |
4 566 13 |
4 048 2 |
3 950 5 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK Rörelseresultat (EBIT) exkl |
1 624 1 593 |
1 430 1 395 |
1 207 1 200 |
879 958 |
868 849 |
| omvärderingar, MSEK Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA), MSEK |
28 3 282 |
27 2 996 |
26 2 684 |
23 2 199 |
22 1 929 |
| Nettoresultat, MSEK | 1 172 | 1 041 | 819 | 584 | 553 |
| Nettoskuld, MSEK Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) |
6 026 1,8 |
5 635 1,9 |
4 328 1,6 |
3 261 1,5 |
2 692 1,4 |
| Resultat per aktie, SEK Tillväxt i resultat per aktie, % Utdelning/föreslagen utdelning per aktie, |
15,92 18 8,25 |
13,48 31 7,00 |
10,30 41 5,75 |
7,32 6 5,00 |
6,91 22 4,50 |
| SEK Genomsnittligt antal aktier, '000 Antal aktier vid periodens slut, '000 |
73 097 72 348 |
76 462 73 848 |
79 306 78 547 |
79 745 79 745 |
79 745 79 745 |
| RÖRELSERESULTAT EXKL OMVÄRDERINGAR PER REGION, MSEK |
|||||
| Norra Europa | 842 | 733 | 748 | 622 | 488 |
| Centrala Europa Västra Europa |
499 252 |
416 246 |
265 187 |
192 144 |
193 178 |
| VERKSAMHETSRESULTAT PER VERKSAMHETSOMRÅDE, MSEK |
|||||
| Kredithantering | 1 049 | 912 | 823 | 827 | 843 |
| Finansiella tjänster Gemensamma kostnader |
1 345 -770 |
1 159 -641 |
969 -585 |
599 -547 |
591 -566 |
| Avkastning på köpta fordringar, % Investeringar i köpta fordringar, MSEK |
20 2 428 |
20 1 937 |
21 2 524 |
17 2 132 |
21 1 752 |
| Medelantal anställda | 3 846 | 3 801 | 3 530 | 3 475 | 3 331 |
Jämförelsetalen för 2012 ovan är omräknade enligt IFRS 11 och IAS19R. Jämförelsetalen för tidigare år är inte omräknade.
AVSTÄMNING NYCKELTAL
| MSEK | Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 |
| Resultat köpta fordringar | 405 | 327 | 24 | 1 136 | 1 008 | 13 | 1 329 |
| Genomsnittligt redovisat värde på köpta | 7 854 | 6 426 | 22 | 7 543 | 6 308 | 20 | 6 612 |
| fordringar | |||||||
| Avkastning på köpta fordringar, % | 21 | 20 | 20 | 21 | 20 | ||
| Inkasserade medel på köpta fordringar | 1 092 | 927 | 18 | 3 148 | 2 818 | 12 | 3 802 |
| Kostnader för verksamhetsområdet | -305 | -268 | 14 | -891 | -825 | 8 | -1 078 |
| Kassaflöde från köpta fordringar | 787 | 659 | 19 | 2 257 | 1 993 | 13 | 2 724 |
| Skulder till kreditinstitut | 1 570 | 1 909 | -18 | 1 570 | 1 909 | -18 | 2 357 |
| Obligationslån | 4 809 | 3 180 | 51 | 4 809 | 3 180 | 51 | 3 124 |
| Avsättningar för pensioner | 185 | 143 | 29 | 185 | 143 | 29 | 174 |
| Företagscertifikat | 825 | 785 | 5 | 825 | 785 | 5 | 635 |
| Övriga räntebärande skulder | 4 | 1 | 300 | 4 | 1 | 300 | 3 |
| Likvida medel | -339 | -201 | 69 | -339 | -201 | 69 | -265 |
| Övriga räntebärande tillgångar | -1 | -2 | -50 | -1 | -2 | -50 | -2 |
| Nettoskuld | 7 053 | 5 815 | 21 | 7 053 | 5 815 | 21 | 6 026 |
| Rörelseresultat RTM | 1 804 | 1 598 | 13 | 1 804 | 1 598 | 13 | 1 624 |
| Avskrivningar RTM | 162 | 174 | -7 | 162 | 174 | -7 | 163 |
| Amorteringar och omvärderingar RTM | 1 588 | 1 427 | 11 | 1 588 | 1 427 | 11 | 1 495 |
| Rörelseresultat före avskrivningar | 3 554 | 3 199 | 11 | 3 554 | 3 199 | 11 | 3 282 |
| och amorteringar RTM | |||||||
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar |
2,0 | 1,8 | 2,0 | 1,8 | 1,8 | ||
| (EBITDA) |
RÖRELSESEGMENT
REGIONER – NETTOOMSÄTTNING FRÅN EXTERNA KUNDER
| MSEK | Juli-sept 2016 |
Juli-sept 2015 |
Förändring % |
Jan-sept 2016 |
Jan-sept 2015 |
Förändring % |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 688 | 621 | 11 | 2 038 | 1 956 | 4 | 2 573 |
| Centrala Europa | 444 | 424 | 5 | 1 304 | 1 285 | 1 | 1 705 |
| Västra Europa | 354 | 341 | 4 | 1 027 | 991 | 4 | 1 350 |
| Summa nettoomsättning från | 1 486 | 1 386 | 7 | 4 369 | 4 232 | 3 | 5 628 |
| externa kunder |
REGIONER – KONCERNINTERN NETTOOMSÄTTNING
| MSEK | Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Norra Europa | 76 | 72 | 6 | 225 | 214 | 5 | 288 |
| Centrala Europa | 79 | 74 | 7 | 245 | 217 | 13 | 295 |
| Västra Europa | 58 | 46 | 26 | 160 | 125 | 28 | 171 |
| Eliminering | -213 | -192 | 11 | -630 | -556 | 13 | -754 |
| Summa koncernintern nettoomsättning |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
REGIONER – OMVÄRDERINGAR AV KÖPTA FORDRINGAR
| MSEK | Juli-sept | Juli-sept | Jan-sept | Jan-sept | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
| Norra Europa | 14 | -6 | 25 | -27 | -79 |
| Centrala Europa | 9 | 31 | 43 | 68 | 69 |
| Västra Europa | 6 | 4 | -17 | 26 | 41 |
| Summa omvärdering | 29 | 29 | 51 | 67 | 31 |
REGIONER – NETTOOMSÄTTNING EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
| MSEK | Juli-sept 2016 |
Juli-sept 2015 |
Förändring % |
Jan-sept 2016 |
Jan-sept 2015 |
Förändring % |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 674 | 627 | 7 | 2 013 | 1 983 | 2 | 2 652 |
| Centrala Europa | 435 | 393 | 11 | 1 261 | 1 217 | 4 | 1 636 |
| Västra Europa | 348 | 337 | 3 | 1 044 | 965 | 8 | 1 309 |
| Summa nettoomsättning exkl | 1 457 | 1 357 | 7 | 4 318 | 4 165 | 4 | 5 597 |
| omvärderingar |
REGIONER – FÖRVÄRVSRELATERADE AVSKRIVNINGAR
| MSEK | Juli-sept | Juli-sept | Jan-sept | Jan-sept | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
| Norra Europa | 0 | 1 | -2 | -5 | -7 |
| Centrala Europa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Västra Europa | -3 | -1 | -9 | -3 | -5 |
| Summa förvärvsrelaterade avskrivningar/nedskrivningar |
-3 | 0 | -11 | -8 | -12 |
REGIONER – RÖRELSERESULTAT (EBIT)
| MSEK | Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Norra Europa | 255 | 211 | 21 | 695 | 588 | 18 | 763 |
| Centrala Europa | 168 | 156 | 8 | 488 | 439 | 11 | 568 |
| Västra Europa | 94 | 85 | 11 | 236 | 212 | 11 | 293 |
| Summa rörelseresultat (EBIT) | 517 | 452 | 14 | 1 419 | 1 239 | 15 | 1 624 |
| Finansnetto | -48 | -39 | 23 | -120 | -116 | 3 | -167 |
| Resultat före skatt | 469 | 413 | 14 | 1 299 | 1 123 | 16 | 1 457 |
REGIONER – RÖRELSERESULTAT (EBIT) EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
| MSEK | Juli-sept 2016 |
Juli-sept 2015 |
Förändring % |
Jan-sept 2016 |
Jan-sept 2015 |
Förändring % |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 241 | 217 | 11 | 670 | 615 | 9 | 842 |
| Centrala Europa | 159 | 125 | 27 | 445 | 371 | 20 | 499 |
| Västra Europa | 88 | 81 | 9 | 253 | 186 | 36 | 252 |
| Summa rörelseresultat exkl omvärderingar |
488 | 423 | 15 | 1 368 | 1 172 | 17 | 1 593 |
REGIONER – RÖRELSEMARGINAL EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
| % | Juli-sept | Juli-sept | Jan-sept | Jan-sept | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
| Norra Europa | 36 | 35 | 33 | 31 | 32 |
| Centrala Europa | 37 | 32 | 35 | 30 | 31 |
| Västra Europa | 25 | 24 | 24 | 19 | 19 |
| Rörelsemarginal för | 33 | 31 | 32 | 28 | 28 |
| koncernen totalt | |||||
VERKSAMHETSOMRÅDEN – NETTOOMSÄTTNING
| MSEK | Juli-sept 2016 |
Juli-sept 2015 |
Förändring % |
Jan-sept 2016 |
Jan-sept 2015 |
Förändring % |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredithantering | 1 047 | 1 008 | 4 | 3 123 | 3 034 | 3 | 4 194 |
| Finansiella tjänster | 718 | 596 | 20 | 2 053 | 1 842 | 11 | 2 423 |
| Eliminering av interntransaktioner | -279 | -218 | 28 | -807 | -644 | 25 | -989 |
| Summa nettoomsättning | 1 486 | 1 386 | 0 | 4 369 | 4 232 | 3 | 5 628 |
NETTOOMSÄTTNING PER INTÄKTSSLAG
| MSEK | Juli-sept 2016 |
Juli-sept 2015 |
Förändring % |
Jan-sept 2016 |
Jan-sept 2015 |
Förändring % |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Externa kredithanteringsintäkter Inkasserade belopp på köpta |
768 1 092 |
790 927 |
-3 18 |
2 316 3 148 |
2 390 2 818 |
-3 12 |
3 205 3 802 |
| fordringar Amortering köpta fordringar Omvärdering köpta fordringar |
-426 29 |
-384 29 |
11 - |
-1 211 51 |
-1 134 67 |
7 - |
-1 526 31 |
| Övriga intäkter av finansiella tjänster |
23 | 24 | -4 | 65 | 91 | -29 | 116 |
| Summa nettoomsättning | 1 486 | 1 386 | 7 | 4 369 | 4 232 | 3 | 5 628 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSRESULTAT
| MSEK | Juli-sept | Juli-sept | Förändring | Jan-sept | Jan-sept | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | % | 2016 | 2015 | % | 2015 | |
| Kredithantering | 286 | 279 | 3 | 809 | 771 | 5 | 1 049 |
| Finansiella tjänster | 413 | 328 | 26 | 1 162 | 1 017 | 14 | 1 345 |
| Gemensamma kostnader | -182 | -155 | 17 | -552 | -549 | 1 | -770 |
| Summa rörelseresultat | 517 | 452 | 14 | 1 419 | 1 239 | 15 | 1 624 |
VERKSAMHETSOMRÅDEN – VERKSAMHETSMARGINAL
| % | Juli-sept | Juli-sept | Jan-sept | Jan-sept | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2016 | 2015 | 2015 | |
| Kredithantering | 27 | 28 | 26 | 25 | 25 |
| Finansiella tjänster | 58 | 55 | 57 | 55 | 56 |
| Rörelsemarginal för koncernen totalt |
35 | 33 | 32 | 29 | 29 |
MODERBOLAGET INTRUM JUSTITIA AB (PUBL)
RESULTATRÄKNING – MODERBOLAGET
| MSEK | Jan-sept 2016 |
Jan-sept 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning Bruttoresultat |
67 67 |
65 65 |
102 102 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader |
-14 | -11 | -17 |
| Administrationskostnader | -88 | -94 | -152 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -35 | -40 | -67 |
| Resultat från andelar i dotterföretag | 0 | 64 | 1 237 |
| Finansnetto övrigt | -58 | -51 | -80 |
| Resultat före skatt | -93 | -27 | 1 090 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 |
| Periodens resultat | -93 | -27 | 1 090 |
RAPPORT ÖVER TOTALRESULTATET – MODERBOLAGET
| MSEK | Jan-sept 2016 |
Jan-sept 2015 |
Helår 2015 |
|---|---|---|---|
| Periodens resultat | -93 | -27 | 1 090 |
| Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv (fond för verkligt värde) |
-277 | 30 | 107 |
| Periodens totalresultat | -370 | 3 | 1 197 |
BALANSRÄKNING – MODERBOLAGET
| MSEK | 30 sep | 30 sep | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2016 | 2015 | 2015 | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 630 | 7 452 | 7 536 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 630 | 7 452 | 7 536 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 4 530 | 3 317 | 4 743 |
| Likvida medel | 16 | 3 | 37 |
| Summa omsättningstillgångar | 4 546 | 3 320 | 4 780 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 12 176 | 10 772 | 12 316 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Bundet eget kapital | 284 | 284 | 284 |
| Fritt eget kapital | 761 | 634 | 1 728 |
| Summa eget kapital | 1 045 | 918 | 2 012 |
| Långfristiga skulder | 7 509 | 6 986 | 7 469 |
| Kortfristiga skulder | 3 622 | 2 868 | 2 835 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH | 12 176 | 10 772 | 12 316 |
| SKULDER | |||
| Ställda säkerheter | Inga | Inga | Inga |
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga | Inga |
AKTIEKURSENS UTVECKLING
ÄGARSTRUKTUR
| 30 september 2016 | Antal aktier Kapital och | |
|---|---|---|
| röster, % | ||
| SEB Fonder | 6 284 514 | 8,7 |
| AMF Försäkring & Fonder | 3 436 223 | 4,7 |
| Jupiter Asset Management | 3 078 000 | 4,3 |
| Handelsbanken Fonder | 2 581 585 | 3,6 |
| Lannebo Fonder | 2 478 093 | 3,4 |
| Carnegie Fonder | 1 841 696 | 2,5 |
| Fidelity | 1 794 295 | 2,5 |
| Odin Fonder | 1 794 218 | 2,5 |
| BlackRock | 1 680 592 | 2,3 |
| TIAA - Teachers Advisors | 1 676 193 | 2,3 |
| Standard Life | 1 397 873 | 1,9 |
| Invesco | 1 259 849 | 1,7 |
| JP Morgan Asset Management | 982 329 | 1,4 |
| Baring Asset Management | 918 399 | 1,3 |
| Enter Fonder | 914 940 | 1,3 |
| Totalt, femton största ägare | 32 118 799 | 44,4 |
Totalt antal aktier:
aktiefonder 30,1 procentenheter, privatpersoner 5,7 procentenheter). Källa: Modular Finance Holdings Andelen svenskt ägande uppgick till 44,8 procent (institutioner 9,0 procentenheter,
72 347 726
DEFINITIONER
RESULTATBEGREPP, NYCKELTAL OCH ALTERNATI NYCKELTAL OCH ALTERNATIKELTAL ALTERNATIVA NYCKELTAL VA NYCKELTALVA NYCKELTAL
KONCERNENS NETTOOMSÄTTNING
Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med köp av förfallna fordringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).
RÖRELSERESULTAT (EBIT)
Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.
RÖRELSEMARGINAL
Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
KÖPTA FORDRINGAR – INKASSERADE BELOPP, AMORTERINGAR OCH OMVÄRDERINGAR
Köpta fordringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens nettoomsättning hänförlig till köpta fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärderingar. Amorteringen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.
OMSÄTTNING, RÖRELSERESULTAT OCH RÖRELSEMARGINAL EXKLUSIVE OMVÄRDERINGAR
Periodens omvärdering av köpta fordringar ingår i koncernens nettoomsättning och rörelseresultat. Omvärderingar sker vid förändringar i prognoser om framtida inkassering, och är därför till sin natur svåra att förutse. De har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling. Intrum Justitia redovisar därför även alternativa nyckeltal där omsättning, rörelseresultat och rörelsemarginal beräknats exklusive omvärderingar av köpta fordringar.
ORGANISK TILLVÄXT
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
VERKSAMHETSRESULTAT
Verksamhetsresultat avser rörelseresultatet för respektive verksamhetsområde Kredithantering och Finansiella tjänster, exklusive gemensamma kostnader för försäljning, marknadsföring och administration.
VERKSAMHETSMARGINAL
Verksamhetsmarginalen utgörs av verksamhetsresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
AVKASTNING KÖPTA FORDRINGAR
Avkastning köpta fordringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive koncernens nya tjänster som factoring och betalningsgarantier, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kaptialbidningen, och ingår bland koncernens finansiella mål.
KASSAFLÖDE FRÅN KÖPTA FORDRINGAR
Kassaflöde från köpta fordringar är inkasserade medel på köpta fordringar minskade med verksamhetsområdets kostnader, framför allt för inkassering. Siffran är därmed ett mått på kassaflödet från de portföljer med köpta fordringar som förvärvats historiskt, utan hänsyn till investeringar i nya portföljer.
NETTOSKULD
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
RÖRELSEREULTAT FÖRE AVSKRIVNINGAR OCH AMORTERINGAR (EBITDA) Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av förfallna fordringar.
RTM
Förkortningen RTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.
NETTOSKULD/RTM RÖRELSERESULTAT FÖRE AVSKRIVNINGAR OCH AMORTERINGAR (EBITDA)
Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) på rullande tolv månaders basis. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare.
VALUTAJUSTERAD FÖRÄNDRING
När det gäller utvecklingen av omsättning och rörelseresultat exklusive omvärderingar för respektive region anges den procentuella förändringen jämfört med motsvarande period föregående år både i form av förändringen av respektive tal i svenska kronor och i form av en valutajusterad förändring där effekten av förändrade valutakurser har exkluderats. Den
valutajusterade förändringen är ett mått på den utveckling av koncernens verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
FÖRVÄRVSRELATERADE AVSKRIVNINGAR
Förvärvsrelaterade avskrivningar avser avskrivningar på kundrelationer och andra övervärden som redovisas i koncernbalansräkningen till följd av förvärv som Intrum Justitia har gjort.
REGION NORRA EUROPA
Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Finland, Nederländerna, Norge, Polen och Sverige.
REGION CENTRALA EUROPA
Region Centrala Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
REGION VÄSTRA EUROPA
Region Västra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Portugal, Spanien och Storbritannien.