AI assistant
Intrum — Interim / Quarterly Report 2015
Jul 16, 2015
2930_10-q_2015-07-16_813bc3a9-cc0c-46ce-9cbe-d2254e78832b.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRSRAPPORT JANUARI-JUNI 2015
- Koncernens nettoomsättning andra kvartalet 2015 uppgick till 1 476 MSEK (1 301).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 448 MSEK (372). I rörelseresultatet ingår omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om 45 MSEK (23). Rörelsemarginalen exklusive omvärderingar var 28 procent (27).
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 324 MSEK (252), och resultatet per aktie var 4,38 SEK (3,23).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 739 MSEK (570).
- Det redovisade värdet av köpta fordringar har ökat med 7 procent jämfört med det andra kvartalet 2014. Kvartalets investeringar i köpta förfallna fordringar uppgick till 509 MSEK (574).
| MSEK om inte annat anges |
April-juni 2015 |
2014 | April-juni Förändring % |
Jan-juni 2015 |
2014 | Jan-juni Förändring % |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
1 476 1 431 |
1 301 1 278 |
13 12 |
2 846 2 808 |
2 505 2 492 |
14 13 |
| Rörelseresultat (EBIT) Rörelsemarginal, % Resultat före skatt Periodens resultat Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK |
448 30 405 324 4,38 |
372 29 326 252 3,23 |
20 24 29 36 |
787 28 710 568 7,65 |
655 26 563 436 5,58 |
20 26 30 37 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
739 | 570 | 30 | 1 222 | 1 100 | 11 |
| Redovisat värde köpta fordringar Avkastning på köpta fordringar, % Investeringar i köpta fordringar |
6 435 24 509 |
6 030 21 574 |
7 -11 |
6 435 22 978 |
6 030 20 1 193 |
7 -18 |
| Kassaflöde från köpta fordringar | 693 | 625 | 11 | 1 334 | 1 228 | 9 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar |
2,0 | 1,9 | 2,0 | 1,9 |
KVARTAL 2
37%
Tillväxt i vinst per aktie senaste tolv månaderna
11%
Förändring rörelseresultat (justerat för valuta och omvärderingar av förfallna fordringar)
7%
Förändring redovisat värde av köpta fordringar senaste tolv månaderna
24%
Avkastning på köpta fordringar
509 MSEK
Investeringar i köpta fordringar
693 MSEK
Kassaflöde från köpta fordringar
Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande torsdagen den 16 juli 2015, kl 07.00.
Kommentar från VD och koncernchef Lars Wollung
Intrum Justitia fortsatte att utvecklas väl under det andra kvartalet 2015, med god intjäning i såväl Finansiella Tjänster som Kredithanteringstjänster. Jämfört med samma period föregående år ökade koncernens intäkter med 13 procent, varav organisk tillväxt uppgick till 5 procent. Rörelseresultatet justerat för valutaeffekter samt omvärderingar av portföljer ökade med 11 procent.
Under det andra kvartalet uppnådde vi för första gången samtliga finansiella mål som vi annonserade för två år sedan. Tillväxten i vinst per aktie uppgick till 37 procent de senaste tolv månaderna, väl över vårt mål om en ökning med 10 procent. Avkastningen på köpta fordringar uppgick till 24 procent, överstigande vårt mål om 15 procent. Slutligen uppnådde vi även det lägre intervallet för vår kapitalstruktur, där vår nettoskuld i relation till rörelseresultat exklusive avskrivningar och amorteringar uppgick till 2,0.
Inom våra regioner uppvisar samtliga tre enheter en förbättring av rörelseresultatet exklusive omvärderingar och valutaeffekter. Utvecklingen är särskilt positiv i Centrala Europa, där ett flertal operationella förbättringsinitiativ har resulterat i förbättrad inkassering och därmed ökad lönsamhet inom Köpta Fordringar.
Inom våra verksamhetsområden har främst Finansiella Tjänster haft en positiv utveckling under det andra kvartalet. Det redovisade värdet för köpta fordringar ökade med 7 procent jämfört med samma period föregående år till följd av de senaste årens ökning av investeringsnivåer. Inkasseringen på våra portföljer utvecklades positivt under kvartalet, vilket genererade en förbättrad avkastning jämfört med andra kvartalet föregående år. Investeringsnivån för kvartalet uppgick till 509 MSEK för det andra kvartalet, 11 procent lägre än samma period föregående år. I likhet med vad vi noterat under tidigare kvartal ser vi ett gott utbud i flera länder men också en betydande prispress.
För vårt verksamhetsområde Kredithanteringstjänster har vi också en positiv resultatutveckling under det andra kvartalet. Förvärvade enheter fortsätter att utvecklas väl. Inför kommande år är vår ambition att öka förvärvstakten av små och medelstora bolag inom Kredithantering, där vi ser en god potential för värdeskapande genom främst kostnadssynergier.
Intrum Justitia har under de senaste åren haft en mycket god utveckling. Grunden till detta är vårt fokus och förmåga att skapa värde för våra kunder. Genom en kombination av tjänster för kredithantering och finansiering kan vi stärka våra kunders konkurrenskraft, genom förbättrade kassaflöden och ett ökat fokus på den egna kärnverksamheten. Inför kommande år är vi fortsatt beslutsamma att bidra till ett väsentligt värdeskapande för våra kunder och därmed skapa förutsättningar för fortsatt lönsam tillväxt för Intrum Justitia.
Koncernen
| MSEK | April-juni | April-juni Förändring | Jan-juni | Jan-juni Förändring | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Nettoomsättning | 1 476 | 1 301 | 13 | 2 846 | 2 505 | 14 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 448 | 372 | 20 | 787 | 655 | 20 |
| Rörelsemarginal, % | 30 | 29 | 28 | 26 | ||
| Finansnetto | -43 | -46 | -7 | -77 | -92 | -16 |
| Skatt | -81 | -74 | 9 | -142 | -127 | 12 |
| Periodens resultat | 324 | 252 | 29 | 568 | 436 | 30 |
| Medeltal anställda | 3 880 | 3 815 | 2 | 3 843 | 3 780 | 2 |
Omsättning och resultat
Ökningen av koncernens nettoomsättning under det andra kvartalet var 13 procent och består av organisk tillväxt 5 procent, förvärvseffekter 2 procent, omvärderingar av köpta fordringar 2 procent samt valutaeffekter 4 procent. Rörelseresultatet förbättrades med 20 procent under kvartalet och justerat för valutaeffekter och omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar var ökningen 11 procent. I likhet med det första kvartalet har valutaeffekter, främst på grund av en starkare schweizerfranc, haft en positiv påverkan på rörelseresultatet under det andra kvartalet om ca 17 MSEK jämfört med samma period föregående år. Omvärderingar av Köpta fordringar har vidare förbättrat rörelseresultatet med 45 MSEK för det andra kvartalet, jämfört med 23 MSEK för samma period föregående år. Ökningen av rörelseresultatet exklusive valutaeffekter och omvärderingar jämfört med samma period föregående år är främst hänförlig till Köpta Fordringar, genom tillväxt i redovisat värde samt god inkassering, vilket genererat en ökad avkastning. Inom koncernens regioner är det främst Norra Europa och Centrala Europa som ökat rörelseresultatet exklusive omvärderingar och valutaeffekter.
Vinsten per aktie för kvartalet ökade med 26 procent jämfört med samma period föregående år. Under det andra kvartalet har vinsten per aktie påverkats av återköp som reducerat genomsnittligt antal utestående aktier med 4,3 procent jämfört med andra kvartalet 2014.
Finansnetto
Kvartalets finansnetto uppgick till –43 MSEK (–46). Kursdifferenser ingår i finansnettot med –4 MSEK (1) och övriga finansiella poster ingår med –7 MSEK (–7). Övriga finansiella poster avser huvudsakligen bankavgifter och liknande i samband med koncernens upplåning.
Skatt
Kvartalets resultat belastas med 20 procent skatt. Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' för ytterligare information om pågående skattetvist.
Kassaflöde och investeringar
| MSEK | April-juni | April-juni Förändring | Jan-juni | Jan-juni Förändring | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % |
| Kassaflöde från den | 739 | 570 | 30 | 1 222 | 1 100 | 11 |
| löpande verksamheten | ||||||
| Kassaflöde från | -640 | -576 | 11 | -1 186 | -1 268 | -6 |
| investeringsverksamheten | ||||||
| Betalningar för köpta | 589 | 537 | 10 | 1 067 | 1 225 | -13 |
| fordringar | ||||||
| Kassaflöde från köpta | 693 | 625 | 11 | 1 334 | 1 228 | 9 |
| fordringar |
Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 739 MSEK, en ökning om 169 MSEK jämfört med samma period föregående år, främst hänförlig till ett högre rörelseresultat exklusive avskrivningar och amorteringar samt förbättrat kassaflöde från rörelsekapitalet. Det negativa kassaflödet från investeringsverksamheten uppgick till 640 MSEK, en ökning om 64 MSEK jämfört med samma period föregående år, främst på grund av att kvartalets utbetalningar för investeringar i köpta fordringar var högre än bokförda investeringar, och även högre än utbetalningarna under samma kvartal förra året.
Kassaflöde från köpta fordringar för andra kvartalet uppgick till 693 MSEK (625), definierat som inkasserade medel på köpta fordringar, 984 MSEK (867), minskade med verksamhetsområdets kostnader, framför allt för inkassering 291 MSEK (242).
Finansiering
| MSEK om inte annat anges |
April-juni 2015 |
2014 | April-juni Förändring % |
|---|---|---|---|
| Nettoskuld Nettoskuld/RTM rörelseresultat före avskrivningar och |
6 234 2,0 |
5 423 1,9 |
15 |
| amorteringar Eget kapital Likvida medel |
2 844 261 |
2 982 229 |
-5 14 |
Intrum Justititias nettoskuld har ökat med ca 0,8 miljarder SEK jämfört med samma period föregående år, främst till följd av återköp av egna aktier, som vidtagits för att justera koncernens kapitalstruktur. Koncernens nettoskuld uttryckt som en multipel av rörelseresultatet före avskrivningar och amorteringar uppgår till 2,0 vilket är inom intervallet för Intrum Justitias finansiella mål för denna relation om 2,0-3,0. Under kvartalet erhöll koncernen det långfristiga kreditbetyget BBB– från Standard & Poor's.
Intrum Justitia återköpte under andra kvartalet 384 439 aktier för 100 MSEK. Genomsnittligt antal utestående aktier under andra kvartalet är därmed 73 263 643 aktier. Genomsnittligt antal utestående aktier under första halvåret är 73 476 541 aktier. Enligt beslut vid årsstämman 2015 genomfördes en indragning av de 3 939 616 aktier som då utgjorde eget innehav. De aktier som återköpts under andra kvartalet utgör eget innehav vid kvartalets utgång. Antalet utestående aktier vid slutet av kvartalet, efter avdrag för eget innehav, var 73 036 889 aktier.
Goodwill
Koncernens goodwill uppgick till 2 753 MSEK per den 30 juni 2015, att jämföra med 2 719 MSEK per den 31 december 2014. Ökningen sedan årsskiftet var hänförlig till förvärv i Schweiz 36 MSEK, samt valutakursdifferenser –2 MSEK.
Regioner
Norra Europa
| MSEK | April-juni | April-juni Förändring | Jan-juni | Jan-juni Förändring | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 | |
| Nettoomsättning | 717 | 648 | 11 | 1 335 | 1 226 | 9 | 2 556 |
| Rörelseresultat | 228 | 212 | 8 | 377 | 344 | 10 | 750 |
| Nettoomsättning exklusive | 705 | 636 | 11 | 1 356 | 1 226 | 11 | 2 539 |
| omvärderingar | |||||||
| Rörelseresultat exklusive | 216 | 200 | 8 | 398 | 344 | 16 | 733 |
| omvärderingar | |||||||
| Rörelsemarginal exklusive | 31 | 31 | 29 | 28 | 29 | ||
| omvärderingar, % |
Kvartalets omsättning ökade med 11 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar ökade omsättningen med 9 procent. Rörelseresultatet förbättrades med 8 procent. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar förbättrades resultatet med 6 procent. Integreringen av det danska förvärvet har belastat resultatet med integrationskostnader om 3 MSEK under det andra kvartalet 2015. Resultatförbättringen exklusive valutaeffekter och omvärderingar är hänförlig till ökade intäkter från såväl organisk som förvärvad tillväxt, med fortsatt mycket goda marginaler inom Köpta fordringar och Kredithanteringstjänster. Vidare har utvecklingen jämfört med samma period föregående år påverkats positivt av förbättrade resultat inom regionens enheter för finansiering av fakturor före förfall.
| MSEK | April-juni 2015 |
April-juni 2014 |
Förändring % |
Jan-juni 2015 |
Jan-juni 2014 |
Förändring % |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 433 | 345 | 26 | 861 | 684 | 26 | 1 433 |
| Rörelseresultat | 140 | 95 | 47 | 283 | 192 | 47 | 431 |
| Nettoomsättning exklusive | 414 | 337 | 23 | 824 | 674 | 22 | 1 418 |
| omvärderingar | |||||||
| Rörelseresultat exklusive | 121 | 87 | 39 | 246 | 182 | 35 | 416 |
| omvärderingar | |||||||
| Rörelsemarginal exklusive | 29 | 26 | 30 | 27 | 29 | ||
| omvärderingar, % |
Centrala Europa
Kvartalets omsättning ökade med 26 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar var ökningen 11 procent. Rörelseresultatet förbättrades med 47 procent. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar var ökningen 26 procent. Regionen har en fortsatt stark förbättring av resultatet exklusive omvärderingar och valutaeffekter, främst till följd av god inkassering
inom Köpta Fordringar, där ett flertal operationella förbättringsprogram bidrar till lönsam tillväxt.
Västra Europa
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 | |
| Nettoomsättning | 326 | 308 | 6 | 650 | 595 | 9 | 1 195 |
| Rörelseresultat | 80 | 65 | 23 | 127 | 119 | 7 | 249 |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar |
312 | 305 | 2 | 628 | 592 | 6 | 1 192 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar |
66 | 62 | 6 | 105 | 116 | -9 | 246 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % |
21 | 20 | 17 | 20 | 21 |
Kvartalets omsättning ökade med 6 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar minskade omsättningen med 1 procent. Rörelseresultatet förbättrades med 23 procent. Justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar var förbättringen 3 procent. Intäktsutvecklingen exklusive omvärderingar och valutaeffekter har påverkats positivt av tillväxt inom Köpta Fordringar men negativt av minskade intäkter inom Kredithantering. Regionen har därför en viss ökning av rörelsemarginalen då Köpta Fordringar har en relativt högre lönsamhet. Under kvartalet förvärvades en minoritetspost i ett franskt bolag för Kredithantering inom konsumentfordringar, varvid ägandet ökade från 70 procent till 100 procent, och där investeringen uppgick till 13 MSEK.
Verksamhetsområden
Kredithantering
| MSEK | April-juni | April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 | |
| Nettoomsättning Verksamhetsresultat Verksamhetsmarginal, % |
1 024 255 25 |
957 235 25 |
7 9 |
2 026 492 24 |
1 865 413 22 |
9 19 |
3 844 912 24 |
Kvartalets omsättning ökade med 7 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter var ökningen 3 procent. Verksamhetsresultatet förbättrades med 9 procent. Justerat för valutaeffekter var förbättringen 5 procent. Intäktstillväxten för det andra kvartalet justerat för valutaeffekter är främst hänförlig till de förvärv som gjorts, i Danmark i oktober 2014 samt i Schweiz i februari 2015. Intäktstillväxten har genererat ett förbättrat verksamhetsresultat, med marginaler i nivå med med samma period föregående år.
Finansiella tjänster
| MSEK | April-juni 2015 |
April-juni 2014 |
Förändring % |
Jan-juni 2015 |
Jan-juni 2014 |
Förändring % |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 672 | 554 | 21 | 1 246 | 1 039 | 20 | 2 173 |
| Verksamhetsresultat | 381 | 312 | 22 | 689 | 576 | 20 | 1 159 |
| Verksamhetsmarginal, % | 57 | 56 | 55 | 55 | 53 | ||
| Avkastning köpta fordringar, % | 24 | 21 | 22 | 20 | 20 | ||
| Investeringar i köpta fordringar | 509 | 574 | -11 | 978 | 1 193 | -18 | 1 937 |
| Redovisat värde, köpta | 6 435 | 6 030 | 7 | 6 435 | 6 030 | 7 | 6 197 |
| fordringar |
Kvartalets omsättning ökade med 21 procent jämfört med samma period föregående år. Justerat för valutaeffekter var ökningen 15 procent. Verksamhetsresultatet förbättrades med 22 procent. Justerat för valutaeffekter förbättrades resultatet med 17 procent. Intäkter och verksamhetsresultat exklusive omvärderingar ökar främst till följd av ett högre redovisat värde på köpta fordringar, beroende på de senaste årens ökade investeringsnivåer, samt god inkassering som ökat avkastningen till 24 procent, jämfört med 21procent föregående år. Verksamhetsresultatet har även påverkats positivt av omvärderingar om 45 MSEK, att jämföra med 23 MSEK samma period föregående år. Exklusive omvärderingar var avkastningen på köpta fordringar 21 procent, jämfört med 20 procent föregående år. Investeringsnivån i köpta fordringar var något lägre än samma period föregående år med marknadsförutsättningar i linje med tidigare kvartal, med ett gott utbud i flera marknader men med en betydande priskonkurrens.
Marknadsutsikter
Europa präglas av betydande regionala skillnader och osäkerheten är stor kring den makroekonomiska utvecklingen i flera länder. En väsentligt försämrad makroekonomisk situation i Europa med ökad arbetslöshet påverkar Intrum Justitia negativt.
Intrum Justitias bedömning är att koncernens strategiska inriktning med en breddning av kredithanteringstjänster och en sammankoppling med riskreducerande finansiella tjänster byggd på en stark, marknadsledande inkassoverksamhet, är väl anpassad till marknadens utveckling. Företagens behov av att skapa ett starkare och mer förutsägbart kassaflöde ökar och därtill ökar behovet av att skapa fler alternativ till att finansiera rörelsekapitalet exempelvis genom försäljning av fordringar. Detta är trender som långsiktigt gynnar Intrum Justitia.
Skattemässiga bedömningar
Efter skatterevision i koncernens svenska moderbolag för inkomståret 2009 beslutade Skatteverket under 2011 om skattetillägg på 19 MSEK, och bolaget har efter överklaganden förlorat i Kammarrätten i februari 2014. Beloppet är kostnadsfört i moderbolaget och har betalats till Skatteverket under 2014. Bolaget ansökte i maj 2014 om prövningstillstånd för att få frågan avgjord av Högsta Förvaltningsdomstolen.
Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20- 25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.
Moderbolaget
Koncernens moderbolag Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för första halvåret om 43 MSEK (40) och ett resultat före skatt om –62 MSEK (–21). Moderbolaget investerade 0 MSEK (0) i anläggningstillgångar under halvåret och hade vid dess utgång 53 MSEK (7) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 52 (51).
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunkturutvecklingen, förändringar i regelverk, ryktesrisker, risker hänförliga till kundkännedom och penningtvätt, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med köp av förfallna fordringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2014. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
Händelser efter periodens utgång
Den 9 juli utsågs Harry Vranjes till regionschef för region Västra Europa. Harry Vranjes har haft flera roller inom Intrum Justitia sedan 2002 och sedan 2012 har han varit medlem i koncernledningen i rollen som IT-direktör. Sedan mars 2015 har han också haft rollen som tillförordnad regionschef i västra Europa.
Styrelsen beslutade den 15 juli att fortsätta bolagets återköpsprogram med återköp av egna aktier under tredje kvartalet om högst 100 MSEK.
Presentation av bokslutskommunikén
Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Lars Wollung samt ekonomi- och finansdirektör Erik Forsberg i en telefonkonferens med start idag kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring +46 (0) 8 566 426 65 (SE) eller +44 (0) 20 342 814 13 (UK).
Ytterligare information
Lars Wollung, verkställande direktör och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Erik Forsberg, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02
Finansiell kalender 2015
21 oktober, delårsrapport januari-oktober 28 januari 2016, bokslutskommuniké januari-december 2015
Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat, samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 16 juli 2015
| Lars Lundquist | Matts Ekman | Charlotte Strömberg |
|---|---|---|
| Styrelseordförande | Styrelseledamot | Styrelseledamot |
Lars Lundquist Matts Ekman Charlotte Strömberg
Synnöve Trygg Fredrik Trägårdh Magnus Yngen Styrelseledamot Styrelseledamot Styrelseledamot
Ragnhild Wiborg Styrelseledamot
Lars Wollung VD och koncernchef
Delårsrapporten har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
Om Intrum Justitia-koncernen
Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster, inklusive köp av fordringar, som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 3 800 anställda i 20 länder. Koncernens omsättning uppgick 2014 till 5,2 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid NASDAQ OMX Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.
| MSEK | April-juni 2015 |
April-juni 2014 |
Jan-juni 2015 |
Jan-juni 2014 |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 476 | 1 301 | 2 846 | 2 505 | 5 184 |
| Kostnad sålda tjänster | -803 | -717 | -1 590 | -1 440 | -2 963 |
| Bruttoresultat | 673 | 584 | 1 256 | 1 065 | 2 221 |
| Försäljnings- och | -63 | -64 | -127 | -131 | -262 |
| marknadsföringskostnader | |||||
| Administrationskostnader | -162 | -147 | -341 | -282 | -585 |
| Goodwillnedskrivning | 0 | 0 | 0 | 0 | -111 |
| Återföring av skuld avseende | 0 | 0 | 0 | 0 | 164 |
| tilläggsköpeskilling för aktier i | |||||
| dotterföretag | |||||
| Resultatandelar i intresseföretag | 0 | -1 | -1 | 3 | 3 |
| och joint ventures | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 448 | 372 | 787 | 655 | 1 430 |
| Finansnetto | -43 | -46 | -77 | -92 | -183 |
| Resultat före skatt | 405 | 326 | 710 | 563 | 1 247 |
| Skatt | -81 | -74 | -142 | -127 | -206 |
| Periodens resultat | 324 | 252 | 568 | 436 | 1 041 |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 321 | 249 | 562 | 433 | 1 031 |
| Innehav utan bestämmande | 3 | 3 | 6 | 3 | 10 |
| inflytande | |||||
| Periodens resultat | 324 | 252 | 568 | 436 | 1 041 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning |
4,38 | 3,23 | 7,65 | 5,58 | 13,48 |
Intrum Justitia-koncernen – Resultaträkningar
Intrum Justitia-koncernen - Rapport över totalresultat
| MSEK | April-juni 2015 |
April-juni 2014 |
Jan-juni 2015 |
Jan-juni 2014 |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Periodens resultat Övrigt totalresultat, poster som kommer att återföras till resultatet: |
324 | 252 | 568 | 436 | 1 041 |
| Förändring av omräkningsreserv Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att återföras till resultatet: |
-25 | 50 | -31 | 44 | 122 |
| Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld |
0 | 0 | 0 | 0 | -22 |
| Periodens totalresultat | 299 | 302 | 537 | 480 | 1 141 |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 298 | 296 | 535 | 475 | 1 126 |
| Innehav utan bestämmande inflytande |
1 | 6 | 2 | 5 | 15 |
| Periodens totalresultat | 299 | 302 | 537 | 480 | 1 141 |
Intrum Justitia-koncernen – Balansräkningar
| MSEK | 30 jun 2015 |
30 jun 2014 |
31 dec 2014 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR Immateriella |
|||
| anläggningstillgångar Goodwill |
2 753 | 2 608 | 2 719 |
| Aktiverade kostnader för IT | 219 | 206 | 221 |
| utveckling och andra immateriella | |||
| anläggningstillgångar | |||
| Kundrelationer | 44 | 41 | 46 |
| Summa immateriella | 3 016 | 2 855 | 2 986 |
| anläggningstillgångar | |||
| Materiella anläggningstillgångar | 121 | 117 | 127 |
| Övriga anläggningstillgångar | |||
| Aktier och andelar i joint ventures | 2 | 0 | 0 |
| Köpta fordringar | 6 435 | 6 030 | 6 197 |
| Uppskjutna skattefordringar | 35 | 76 | 35 |
| Andra långfristiga fordringar | 18 | 16 | 17 |
| Summa övriga | 6 490 | 6 122 | 6 249 |
| anläggningstillgångar | |||
| Summa anläggningstillgångar | 9 627 | 9 094 | 9 362 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar | 332 | 330 | 307 |
| Klientmedel | 581 | 511 | 568 |
| Skattefordringar Övriga fordringar |
81 659 |
59 581 |
48 633 |
| Förutbetalda kostnader och | 193 | 165 | 157 |
| upplupna intäkter | |||
| Likvida medel | 261 | 229 | 266 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 107 | 1 875 | 1 979 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 11 734 | 10 969 | 11 341 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Hänförligt till moderbolagets | 2 768 | 2 896 | 2 948 |
| aktieägare | |||
| Hänförligt till innehav utan | 76 | 86 | 93 |
| bestämmande inflytande | |||
| Summa eget kapital | 2 844 | 2 982 | 3 041 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 2 432 | 1 795 | 1 727 |
| Obligationslån Övriga långfristiga skulder |
3 140 3 |
3 124 168 |
3 231 4 |
| Avsättningar för pensioner | 144 | 106 | 133 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 3 | 3 | 3 |
| Uppskjutna skatteskulder | 407 | 400 | 390 |
| Summa långfristiga skulder | 6 129 | 5 596 | 5 488 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 4 | 85 |
| Företagscertifikat | 784 | 627 | 728 |
| Klientmedelsskuld | 581 | 511 | 568 |
| Leverantörsskulder | 145 | 140 | 159 |
| Skatteskulder | 172 | 157 | 142 |
| Förskott från kunder | 14 | 16 | 16 |
| Övriga kortfristiga skulder | 308 | 311 | 325 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter |
757 | 625 | 789 |
| Summa kortfristiga skulder | 2 761 | 2 391 | 2 812 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
11 734 | 10 969 | 11 341 |
Verkligt värde på finansiella instrument
Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (köpta fordringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Koncernen har även finansiella tillgångar och skulder i form av valutaterminer som i redovisningen värderas till verkligt värde via resultaträkningen. Dessa uppgår till mindre belopp.
Intrum Justitita-koncernen – Förändringar i eget kapital
| MSEK | 2015 | 2014 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | |
| Ingående balans, 1 januari | 2 948 | 93 | 3 041 | 3 235 | 81 | 3 316 |
| Aktieutdelning Förvärvad minoritet |
-514 -1 |
-7 -12 |
-521 -13 |
-445 | -445 0 |
|
| Återköp av aktier Periodens totalresultat Utgående balans, 30 juni |
-200 535 2 768 |
2 76 |
-200 537 2 844 |
-369 475 2 896 |
5 86 |
-369 480 2 982 |
Intrum Justitia-koncernen – Kvartalsöversikt
| Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2015 | 2014 | 2014 | 2014 | |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 476 | 1 370 | 1 370 | 1 309 | 1 301 |
| Omsättningstillväxt, % | 13 | 14 | 11 | 15 | 13 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 448 | 339 | 360 | 415 | 372 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, | 403 | 346 | 353 | 400 | 349 |
| MSEK Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA), MSEK |
28 834 |
25 748 |
26 771 |
31 794 |
27 750 |
Intrum Justitia-koncernen – Kassaflödesanalys
| MSEK | April-juni 2015 |
April-juni 2014 |
Jan-juni 2015 |
Jan-juni 2014 |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 448 | 372 | 787 | 655 | 1 430 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 40 | 40 | 81 | 78 | 170 |
| Amortering/omvärdering av köpta | 345 | 337 | 712 | 697 | 1 395 |
| avskrivna fordringar | |||||
| Justeringar för ej | 1 | 2 | 5 | 4 | -45 |
| kassaflödespåverkande poster Erhållen ränta |
3 | 4 | 6 | 8 | 13 |
| Erlagd ränta och finansiella | -64 | -42 | -130 | -112 | -175 |
| kostnader | |||||
| Betald inkomstskatt | -21 | -56 | -161 | -101 | -138 |
| Kassaflöde från den löpande | 752 | 657 | 1 300 | 1 229 | 2 650 |
| verksamheten före förändringar | |||||
| av rörelsekapitalet | |||||
| Förändringar i factoring-fordran Andra förändringar i |
-25 12 |
-24 -63 |
-45 -33 |
-25 -104 |
-38 60 |
| rörelsekapitalet | |||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten |
739 | 570 | 1 222 | 1 100 | 2 672 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av materiella och | -37 | -32 | -68 | -60 | -142 |
| immateriella anläggningstillgångar | |||||
| Köp av fordringar | -589 | -537 | -1 067 | -1 225 | -1 950 |
| Förvärv av dotterföretag och | -13 | 0 | -49 | 26 | -148 |
| intresseföretag | |||||
| Annat kassaflöde från | -1 | -7 | -2 | -9 | -10 |
| investeringsverksamheten | |||||
| Kassaflöde från | -640 | -576 | -1 186 | -1 268 | -2 250 |
| investeringsverksamheten | |||||
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Upplåning och amorteringar | 582 | 515 | 684 | 872 | 915 |
| Återköp av egna aktier | -100 | -150 | -200 | -369 | -968 |
| Aktieutdelning till moderbolagets | -514 | -445 | -514 | -445 | -445 |
| aktieägare | |||||
| Aktieutdelning till ägare utan | -7 | 0 | -7 | 0 | -3 |
| bestämmande inflytande Kassaflöde från |
-39 | -80 | -37 | 58 | -501 |
| finansieringsverksamheten | |||||
| Förändring av likvida medel | 60 | -86 | -1 | -110 | -79 |
| Likvida medel vid periodens | 203 | 315 | 266 | 340 | 340 |
| början | |||||
| Kursdifferenser i likvida medel | -2 | 0 | -4 | -1 | 5 |
| Likvida medel vid periodens slut | 261 | 229 | 261 | 229 | 266 |
Intrum Justitia-koncernen – Femårsöversikt
| 2015 | 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | |
|---|---|---|---|---|---|
| April-juni | April-juni | April-juni | April-juni | April-juni | |
| Nettoomsättning, MSEK | 1 476 | 1 301 | 1 152 | 1 037 | 977 |
| Omsättningstillväxt, % | 13 | 13 | 11 | 6 | 6 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, MSEK |
448 403 |
372 349 |
301 295 |
218 215 |
210 194 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 28 | 27 | 26 | 21 | 20 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och | 834 | 750 | 662 | 523 | 457 |
| amorteringar (EBITDA), MSEK Resultat före skatt, MSEK Nettoresultat, MSEK |
405 324 |
326 252 |
265 206 |
185 139 |
186 110 |
| Nettoskuld, MSEK Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) |
6 234 2,0 |
5 423 1,9 |
4 311 1,8 |
3 258 1,6 |
2 578 1,5 |
| Resultat per aktie, SEK | 4,38 | 3,23 | 2,57 | 1,77 | 1,39 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | 36 | 26 | 45 | 27 | 30 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 73 264 | 76 983 | 79 745 | 79 745 | 79 745 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 73 037 | 76 600 | 79 745 | 79 745 | 79 745 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 24 | 21 | 22 | 20 | 23 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 509 | 574 | 533 | 640 | 302 |
| Medelantal anställda | 3 880 | 3 815 | 3 524 | 3 386 | 3 188 |
| 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | |
| Helår | Helår | Helår | Helår | Helår | |
| Nettoomsättning, MSEK | 5 184 | 4 566 | 4 048 | 3 950 | 3 766 |
| Omsättningstillväxt, % | 14 | 13 | 2 | 5 | -9 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, MSEK |
1 430 1 395 |
1 207 1 200 |
879 958 |
868 849 |
731 727 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA), MSEK |
27 2 996 |
26 2 684 |
23 2 199 |
22 1 929 |
19 1 702 |
| Resultat före skatt, MSEK | 1 247 | 1 046 | 729 | 753 | 639 |
| Nettoresultat, MSEK | 1 041 | 819 | 584 | 553 | 452 |
| Nettoskuld, MSEK Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) |
5 635 1,9 |
4 328 1,6 |
3 261 1,5 |
2 692 1,4 |
2 193 1,3 |
| Resultat per aktie, SEK | 13,48 | 10,30 | 7,32 | 6,91 | 5,67 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | 31 | 41 | 6 | 22 | 3 |
| Utdelning per aktie, SEK | 7,00 | 5,75 | 5,00 | 4,50 | 4,10 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 76 462 | 79 306 | 79 745 | 79 745 | 79 745 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 73 848 | 78 547 | 79 745 | 79 745 | 79 745 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 20 | 21 | 17 | 21 | 18 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 1 937 | 2 524 | 2 132 | 1 752 | 1 121 |
| Medelantal anställda | 3 801 | 3 530 | 3 475 | 3 331 | 3 099 |
Jämförelsetalen för 2012 ovan är omräknade enligt IFRS 11 och IAS19R. Jämförelsetalen för tidigare år är inte omräknade.
Rörelsesegment
Regioner – Nettoomsättning från externa kunder
| MSEK | April-juni 2015 |
2014 | April-juni Förändring % |
Jan-juni 2015 |
2014 | Jan-juni Förändring % |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 717 | 648 | 11 | 1 335 | 1 226 | 9 | 2 556 |
| Centrala Europa | 433 | 345 | 26 | 861 | 684 | 26 | 1 433 |
| Västra Europa | 326 | 308 | 6 | 650 | 595 | 9 | 1 195 |
| Summa nettoomsättning från | 1 476 | 1 301 | 13 | 2 846 | 2 505 | 14 | 5 184 |
| externa kunder |
Regioner – Koncernintern nettoomsättning
| MSEK | April-juni 2015 |
2014 | April-juni Förändring % |
Jan-juni 2015 |
2014 | Jan-juni Förändring % |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 74 | 66 | 12 | 142 | 126 | 13 | 265 |
| Centrala Europa | 73 | 62 | 18 | 143 | 127 | 13 | 261 |
| Västra Europa | 44 | 31 | 42 | 79 | 57 | 39 | 122 |
| Eliminering | -191 | -159 | 20 | -364 | -310 | 17 | -648 |
| Summa koncernintern | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| nettoomsättning |
Regioner – Omvärderingar av köpta fordringar
| MSEK | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 | |
| Norra Europa | 12 | 12 | -21 | 0 | 17 |
| Centrala Europa | 19 | 8 | 37 | 10 | 15 |
| Västra Europa | 14 | 3 | 22 | 3 | 3 |
| Summa omvärdering | 45 | 23 | 38 | 13 | 35 |
Regioner – Nettoomsättning exklusive omvärderingar
| MSEK | April-juni 2015 |
2014 | April-juni Förändring % |
Jan-juni 2015 |
2014 | Jan-juni Förändring % |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa | 705 | 636 | 11 | 1 356 | 1 226 | 11 | 2 539 |
| Centrala Europa | 414 | 337 | 23 | 824 | 674 | 22 | 1 418 |
| Västra Europa | 312 | 305 | 2 | 628 | 592 | 6 | 1 192 |
| Summa nettoomsättning exkl | 1 431 | 1 278 | 12 | 2 808 | 2 492 | 13 | 5 149 |
| omvärderingar |
Regioner – Förvärvsrelaterade avskrivningar
| MSEK | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 | |
| Norra Europa | -4 | -2 | -6 | -4 | -8 |
| Centrala Europa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Västra Europa | -1 | -2 | -2 | -2 | -4 |
| Summa förvärvsrelaterade avskrivningar/nedskrivningar |
-5 | -4 | -8 | -6 | -12 |
Regioner – Rörelseresultat (EBIT)
| MSEK | April-juni | April-juni Förändring | Jan-juni | Jan-juni Förändring | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | % | 2015 | 2014 | % | 2014 | |
| Norra Europa | 228 | 212 | 8 | 377 | 344 | 10 | 750 |
| Centrala Europa | 140 | 95 | 47 | 283 | 192 | 47 | 431 |
| Västra Europa | 80 | 65 | 23 | 127 | 119 | 7 | 249 |
| Summa rörelseresultat (EBIT) | 448 | 372 | 20 | 787 | 655 | 20 | 1 430 |
| Finansnetto | -43 | -46 | -7 | -77 | -92 | -183 | |
| Resultat före skatt | 405 | 326 | 24 | 710 | 563 | 26 | 1 247 |
Regioner – Rörelseresultat exklusive omvärderingar
| MSEK | April-juni 2015 |
2014 | April-juni Förändring % |
Jan-juni 2015 |
2014 | Jan-juni Förändring % |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Norra Europa Centrala Europa Västra Europa Summa rörelseresultat exkl omvärderingar |
216 121 66 403 |
200 87 62 349 |
8 39 6 15 |
398 246 105 749 |
344 182 116 642 |
16 35 -9 17 |
733 416 246 1 395 |
Regioner – Rörelsemarginal exklusive omvärderingar
| % | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 | |
| Norra Europa | 31 | 31 | 29 | 28 | 29 |
| Centrala Europa | 29 | 26 | 30 | 27 | 29 |
| Västra Europa | 21 | 20 | 17 | 20 | 21 |
| Rörelsemarginal för koncernen totalt |
28 | 27 | 27 | 26 | 27 |
Verksamhetsområden – Nettoomsättning
| MSEK | April-juni 2015 |
2014 | April-juni Förändring % |
Jan-juni 2015 |
2014 | Jan-juni Förändring % |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredithantering | 1 024 | 957 | 7 | 2 026 | 1 865 | 9 | 3 844 |
| Finansiella tjänster | 672 | 554 | 21 | 1 246 | 1 039 | 20 | 2 173 |
| Eliminering av | -220 | -210 | 5 | -426 | -399 | 7 | -833 |
| interntransaktioner | |||||||
| Summa nettoomsättning | 1 476 | 1 301 | 13 | 2 846 | 2 505 | 14 | 5 184 |
Nettoomsättning per intäktsslag
| MSEK | April-juni 2015 |
2014 | April-juni Förändring % |
Jan-juni 2015 |
2014 | Jan-juni Förändring % |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Externa kredithanteringsintäkter | 804 | 747 | 8 | 1 600 | 1 466 | 9 | 3 011 |
| Inkasserade belopp på köpta | 984 | 867 | 13 | 1 891 | 1 691 | 12 | 3 469 |
| fordringar Amortering köpta fordringar |
-390 | -360 | 8 | -750 | -710 | 6 | -1 430 |
| Omvärdering köpta fordringar | 45 | 23 | - | 38 | 13 | - | 35 |
| Övriga intäkter av finansiella | 33 | 24 | 38 | 67 | 45 | 49 | 99 |
| tjänster | |||||||
| Summa nettoomsättning | 1 476 | 1 301 | 13 | 2 846 | 2 505 | 14 | 5 184 |
Verksamhetsområden – Verksamhetsresultat
| MSEK | April-juni 2015 |
2014 | April-juni Förändring % |
Jan-juni 2015 |
2014 | Jan-juni Förändring % |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredithantering | 255 | 235 | 9 | 492 | 413 | 19 | 912 |
| Finansiella tjänster | 381 | 312 | 22 | 689 | 576 | 20 | 1 159 |
| Gemensamma kostnader | -188 | -175 | 7 | -394 | -334 | 18 | -641 |
| Summa rörelseresultat | 448 | 372 | 20 | 787 | 655 | 20 | 1 430 |
Verksamhetsområden – Verksamhetsmarginal
| % | April-juni | April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2015 | 2014 | 2015 | 2014 | 2014 | |
| Kredithantering | 25 | 25 | 24 | 22 | 24 |
| Finansiella tjänster | 57 | 56 | 55 | 55 | 53 |
| Rörelsemarginal för koncernen totalt |
30 | 29 | 28 | 26 | 28 |
Intrum Justitia AB (moderbolaget) – Resultaträkningar
| MSEK | Jan-juni 2015 |
Jan-juni 2014 |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 43 | 40 | 92 |
| Bruttoresultat | 43 | 40 | 92 |
| Försäljnings- och | -8 | -9 | -22 |
| marknadsföringskostnader | |||
| Administrationskostnader | -65 | -68 | -130 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -30 | -37 | -60 |
| Resultat från andelar i dotterföretag | 0 | 43 | 221 |
| Finansnetto övrigt | -32 | -27 | -59 |
| Resultat före skatt | -62 | -21 | 102 |
| Skatt | 0 | -19 | -19 |
| Periodens resultat | -62 | -40 | 83 |
Intrum Justitia AB (moderbolaget) – Rapport över totalresultatet
| MSEK | Jan-juni 2015 |
Jan-juni 2014 |
Helår 2014 |
|---|---|---|---|
| Periodens resultat Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv (fond för verkligt värde) |
-62 65 |
-40 -112 |
83 -237 |
| Periodens totalresultat | 3 | -152 | -154 |
Intrum Justitia AB (moderbolaget) – Balansräkningar
| MSEK | 30 jun 2015 |
30 jun 2014 |
31 dec 2014 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 500 | 7 674 | 7 585 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 500 | 7 674 | 7 585 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 3 641 | 3 642 | 3 570 |
| Likvida medel | 53 | 7 | 12 |
| Summa omsättningstillgångar | 3 694 | 3 649 | 3 582 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 11 194 | 11 323 | 11 167 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Bundet eget kapital | 284 | 284 | 284 |
| Fritt eget kapital | 734 | 2 046 | 1 445 |
| Summa eget kapital | 1 018 | 2 330 | 1 729 |
| Långfristiga skulder | 7 251 | 6 543 | 6 668 |
| Kortfristiga skulder | 2 925 | 2 450 | 2 770 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH | 11 194 | 11 323 | 11 167 |
| SKULDER | |||
| Ställda säkerheter | Inga | Inga | Inga |
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga | Inga |
Aktiekursens utveckling
Intrum Justitia-koncernen – Ägarstruktur
| 30 juni 2015 | Antal aktier Kapital och röster, % |
|
|---|---|---|
| SEB Fonder | 4 878 006 | 6,7 |
| Fidelity Fonder | 4 081 089 | 5,6 |
| Norges Bank Investment Management | 3 360 685 | 4,6 |
| State of New Jersey Pension Fund | 2 500 000 | 3,4 |
| SHB Fonder | 2 316 638 | 3,2 |
| Carnegie Fonder | 2 088 929 | 2,9 |
| Lannebo Fonder | 2 000 000 | 2,7 |
| Odin Fonder | 1 895 221 | 2,6 |
| AMF Försäkring & Fonder | 1 634 222 | 2,2 |
| Skandia Liv | 1 315 921 | 1,8 |
| Enter Fonder | 1 034 100 | 1,4 |
| College Retirement Equities Fund | 951 259 | 1,3 |
| Nordea Fonder | 853 618 | 1,2 |
| Standard Life Investment Fonder | 761 182 | 1,0 |
| Fjärde AP-fonden | 651 018 | 0,9 |
| Totalt, femton största ägare | 30 321 888 | 41,5 |
Totalt antal aktier: 73 036 889
Eget innehav om 384 439 aktier ingår inte i antalet utestående aktier.
Andelen svenskt ägande uppgick till 38,7 procent (institutioner 11,1 aktiefonder 22,0 procentenheter, privatpersoner 5,6 procentenheter). Källa: SIS Aktieägarservice
Definitioner
Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år.
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.
Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av förfallna fordringar. Intäkterna från köpta fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden.
Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning köpta fordringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive koncernens nya tjänster som factoring och betalningsgarantier, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar.
Kassaflöde från köpta fordringar är inkasserade medel på köpta fordringar minskade med verksamhetsområdets kostnader, framför allt för inkassering.
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av förfallna fordringar.
Förkortningen RTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.
Verksamhetsresultat är den del av rörelseresultat som kan hänföras till respektive verksamhetsområde, dvs exklusive gemensamma försäljnings- och administrationskostnader.
Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Finland, Nederländerna, Norge, Polen och Sverige.
Region Centrala Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
Region Västra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Portugal, Spanien och Storbritannien.