AI assistant
Intrum — Interim / Quarterly Report 2014
Apr 23, 2014
2930_10-q_2014-04-23_88e33567-b47e-4873-88de-2e00f412f83d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
- Koncernens nettoomsättning första kvartalet 2014 uppgick till 1 204 MSEK (1 048).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 283 MSEK (236). Rörelseresultatet belastas med omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om –10 MSEK (–4).
- Rörelsemarginalen var 24 procent (23) inklusive omvärderingar av portföljer med köpta fordringar.
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 184 MSEK (155) och resultatet per aktie var 2,35 SEK (1,94).
- Investeringar i köpta förfallna fordringar uppgick till 688 MSEK (920).
- Kassaflödet från den löpande verksamheten uppgick till 530 MSEK (464).
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Nettoomsättning | 1 204 | 1 048 | 15 | 4 566 |
| Nettoomsättning exklusive | 1 214 | 1 052 | 15 | 4 559 |
| omvärderingar | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 283 | 236 | 20 | 1 207 |
| Rörelsemarginal, % | 24 | 23 | 26 | |
| Resultat före skatt | 237 | 200 | 19 | 1 046 |
| Periodens resultat | 184 | 155 | 19 | 819 |
| Resultat per aktie före och efter | 2,35 | 1,94 | 21 | 10,30 |
| utspädning, SEK | ||||
| Kassaflöde från den löpande | 530 | 464 | 14 | 2 305 |
| verksamheten | ||||
| Avkastning på köpta fordringar, % | 19 | 20 | 21 | |
| Investeringar i köpta fordringar | 688 | 920 | -25 | 2 475 |
| Kassaflöde från köpta fordringar | 603 | 510 | 18 | 2 218 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat | 1,68 | 1,54 | 1,61 | |
| före avskrivningar och amorteringar |
Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om 2014 och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande onsdagen den 23 april 2014, kl 07.00.
Tillväxt i vinst per aktie senaste tolv månaderna
Förändring rörelseresultat (justerat för valuta och omvärderingar av förfallna fordringar)
Avkastning på köpta fordringar
Investeringar i köpta fordringar
Kassaflöde från köpta fordringar
Intrum Justitia hade en god utveckling under det första kvartalet 2014. Intäkterna ökade med 15 procent och rörelseresultatet ökade med 18 procent jämfört med samma period föregående år, justerat för omvärderingar av portföljer med fordringar samt valutaeffekter. Kassaflödet från rörelsen ökade med 14 procent och vinsten per aktie ökade med 21 procent.
Under kvartalet har Västra och Centrala Europa haft en stark utveckling. I Västra Europa drivs ökningen främst av förbättrad tillväxt och lönsamhet inom kredithantering medan Centrala Europa haft en god utveckling till följd av ökade investeringar inom köpta fordringar. I Norra Europa har vi haft en lägre tillväxt med relativt stora skillnader mellan enskilda länder.
Verksamhetsområdet Finansiella Tjänster utvecklas fortsatt stabilt, med en intäktsökning om 25 procent och en avkastning på köpta fordringar om 19 procent, väl över koncernens avkastningskrav om 15 procent. Investeringsnivån för köpta fordringar i kvartalet uppgick till 688 MSEK, ca 25 procent lägre än det mycket starka första kvartalet föregående år.
Verksamhetsområdet Kredithantering har en god intäktstillväxt under det första kvartalet, på grund av ökade volymer från egna portföljer samt viss förvärvad tillväxt. Verksamhetsresultatet var i nivå med föregående år men med något lägre marginaler. Arbetet med att öka inkasserings-effektivitet och därmed förbättra verksamhetsområdets marginaler fortskrider enligt plan.
Vi fortsätter arbetet med att utöka vårt erbjudande inom tjänster för finansieringslösningar innan eller i samband med att en faktura förfaller. Den svenska och finska verksamheten utvecklas i enlighet med plan medan vår holländska enhet inte nått upp till våra förväntningar varför vi arbetar med att anpassa våra kostnader och omstrukturera denna enhet.
| M SEK om inte annat anges |
Jan-mars 2014 |
Jan-mars 2013 |
Förändring % |
H elår 2013 |
|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 204 | 1 048 | 15 | 4 566 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 283 | 236 | 20 | 1 207 |
| Rörelsemarginal, % | 24 | 23 | 26 | |
| Finansnetto | -46 | -36 | 28 | -161 |
| Skatt | -53 | -45 | 18 | -227 |
| Periodens resultat | 184 | 155 | 19 | 819 |
| M edeltal anställda |
3 745 | 3 423 | 9 | 3 532 |
Omsättningsökningen under det första kvartalet var 15 procent och består av organisk tillväxt 9 procent, förvärvseffekter 4 procent, omvärderingar av köpta fordringar –1 procent samt valutaeffekter 3 procent. Rörelseresultatet förbättrades med 20 procent under det första kvartalet, och justerat för valutaeffekter samt omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar var ökningen 18 procent. Förbättringen av rörelseresultatet är hänförlig till den goda tillväxten för köpta fordringar som har en hög lönsamhet. I koncernens regioner är det främst Västra Europa och Centrala Europa som förbättrat sina rörelseresultat för det första kvartalet jämfört med samma period föregående år. Se nedan för en mer detaljerad beskrivning av den operativa utvecklingen inom koncernen.
Vinsten per aktie för kvartalet ökade med 21 procent jämfört med samma period föregående år, och med 32 procent på rullande tolv månaders basis. Under det första kvartalet har vinsten per aktie påverkats av återköp som reducerat genomsnittligt antal utestående aktier med 2,0 procent jämfört med första kvartalet förra året.
Koncernens tjänster för finansiering innan eller i samband med att en faktura förfaller är i en lanseringsfas och har belastat rörelseresultatet för första kvartalet 2014 med –14 MSEK (–8).
Kvartalets finansnetto uppgick till –46 MSEK (–36). Kursdifferenser ingår i finansnettot med –2 MSEK (–3) och övriga finansiella poster ingår med –10 MSEK (–6). Övriga finansiella poster avser huvudsakligen bankavgifter och liknande i samband med koncernens upplåning.
Kvartalets resultat belastas med 22,5 procent skatt. Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' för ytterligare information om vissa pågående skattetvister.
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 530 | 464 | 14 | 2 305 |
| Investeringar i köpta fordringar | 688 | 920 | -25 | 2 475 |
| Kassaflöde från köpta fordringar | 603 | 510 | 18 | 2 218 |
Kassaflödet från den löpande verksamheten har påverkats positivt av ett förbättrat rörelseresultat exklusive avskrivningar och amorteringar men negativt av högre betalda räntor. Betalda räntor för första kvartalet inkluderar årsräntan på obligationslånet.
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2014 | 2013 | % | 2013 |
| Nettoskuld | 4 664 | 3 565 | 31 | 4 328 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar |
1,68 | 1,54 | 1,61 | |
| Eget kapital | 3 275 | 3 057 | 7 | 3 316 |
| Likvida medel | 315 | 373 | -16 | 340 |
Ökningen av koncernens nettoskuld jämfört med föregående år beror främst på utdelning till aktieägare samt återköp av egna aktier. En god resultatutveckling och starkt operativt kassaflöde innebär att koncernens nettoskuld i relation till rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar är på en relativt låg nivå om 1,68 (1,54).
Under det första kvartalet har Intrum Justitia förvärvat 1 185 934 egna aktier för sammanlagt 219 MSEK inom ramen för det återköpsprogram som beslutades av årsstämman 2013. Därmed uppgår eget innehav till 2 383 707 aktier, och antalet utestående aktier vid kvartalets slut är 77 360 944, jämfört med 78 546 878 aktier vid årets början. Genomsnittligt antal utestående aktier under första kvartalet är 78 135 760 aktier. Styrelsen har föreslagit årsstämman 2014 att sätta ned aktiekapitalet genom indragning av de återköpta aktierna.
Koncernens goodwill uppgick till 2 542 MSEK, i stort sett oförändrat sedan årsskiftet.
Från och med 2014 har sammansättningen i koncernens rörelsesegment, de geografiska regionerna, ändrats. Ändringen innebär att verksamheten i Nederländerna ingår i regionen Norra Europa istället för i regionen Västra Europa. Jämförelsetalen för 2013 har räknats om i enlighet med den nya regionsstrukturen. Omräknade siffror för alla fyra kvartalen 2012 och 2013 har publicerats på bolagets hemsida.
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | % | 2013 | |
| Nettoomsättning | 578 | 578 | 0 | 2 476 |
| Rörelseresultat | 132 | 138 | -4 | 743 |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 590 | 581 | 2 | 2 481 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar | 144 | 141 | 2 | 748 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % | 24 | 24 | 30 |
Kvartalets omsättning och rörelseresultat var oförändrade, justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar, jämfört med samma period föregående år. I flertalet marknader har regionen en god tillväxt i rörelseresultatet till följd av tidigare års ökningar av investeringar i förfallna fordringar. I Polen har dock överbelastningen av ärenden i det legala systemen fortsatt under det första kvartalet vilket påverkat röresesultatet och investeringsvolymer i köpta fordringar negativt. Vidare påverkas regionen negativt av den högre förlusten inom nya finansiella tjänster.
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | % | 2013 | |
| Nettoomsättning | 339 | 250 | 36 | 1 088 |
| Rörelseresultat | 97 | 66 | 47 | 266 |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 337 | 252 | 34 | 1 087 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar | 95 | 68 | 40 | 265 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % | 28 | 27 | 24 |
Kvartalets omsättning ökade med 30 procent och rörelseresultatet förbättrades med 35 procent, justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar, jämfört med samma period föregående år. Resultatförbättringen i regionen drivs av ökade investingar i förfallna fordringar. Som tidigare rapporterats genomfördes även en större investering under det första kvartalet i Tjeckien, där en marknadsledande aktör inom köpta fordringar förvärvades.
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | % | 2013 | |
| Nettoomsättning | 287 | 220 | 30 | 1 002 |
| Rörelseresultat | 54 | 32 | 69 | 198 |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 287 | 219 | 31 | 991 |
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar | 54 | 31 | 74 | 187 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % | 19 | 14 | 19 |
Kvartalets omsättning ökade med 26 procent och rörelseresultatet förbättrades med 67 procent, justerat för valutaeffekter och omvärderingar av köpta fordringar, jämfört med samma period föregående år. Förbättringen av rörelseresultatet var stark under det första kvartalet, främst på grund av ökad tillväxt inom Kredithantering samt att resultatet för samma period föregående år var relativt svagt. Regionens investeringar i köpta fordringar uppvisar en positiv trend med goda framtidsutsikter inom flera marknader.
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | % | 2013 | |
| Nettoomsättning | 908 | 814 | 12 | 3 469 |
| Verksamhetsresultat | 178 | 180 | -1 | 823 |
| Verksamhetsmarginal, % | 20 | 22 | 24 | |
Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 9 procent under kvartalet och verksamhetsresultatet försämrades med 4 procent. Intäktstillväxten kommer främst från förvärv samt ökade volymer från kredithanteringstjänster till koncernens egna portföljer. Verksamhetsområdets lönsamhet minskade jämfört med samma period föregående år på grund av ökade kostnader för att effektivisera koncernens inkasseringsprocesser.
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | % | 2013 | |
| Nettoomsättning | 485 | 388 | 25 | 1 791 |
| Verksamhetsresultat | 264 | 207 | 28 | 969 |
| Verksamhetsmarginal, % | 54 | 53 | 54 | |
| Avkastning köpta fordringar, % | 19 | 20 | 21 | |
| Investeringar i köpta fordringar | 688 | 920 | -25 | 2 475 |
| Redovisat värde, köpta fordringar | 5 656 | 4 594 | 23 | 5 411 |
Intäkterna ökade till följd av högre investeringar i köpta fordringar under senare år. Inkasseringen under kvartalet var god vilket bidrog till en avkastning på köpta fordringar om 19 procent. Investeringsnivån i kvartalet jämfört med samma period föreågende år påverkades positivt av ett större förvärv i Tjeckien men negativt av lägre investeringar i Polen samt att investeringsnivån under föregående år var ovanligt hög.
För information om Intrum Justitias redovisningsprincip för förfallna fordringar, se Årsredovisningen 2013 sid 60.
Europa präglas av betydande regionala skillnader och osäkerheten är stor kring den makroekonomiska utvecklingen i flera länder. En väsentligt försämrad makroekonomisk situation i Europa med ökad arbetslöshet påverkar Intrum Justitia negativt.
Intrum Justitias bedömning är att koncernens strategiska inriktning med en breddning av kredithanteringstjänster och en sammankoppling med riskreducerande finansiella tjänster byggd på en stark, marknadsledande inkassoverksamhet, är väl anpassad till marknadens utveckling. Företagens behov av att skapa ett starkare och mer förutsägbart kassaflöde ökar och därtill ökar behovet av att skapa fler alternativ till att finansiera rörelsekapitalet exempelvis genom försäljning av fordringar. Detta är trender som långsiktigt gynnar Intrum Justitia.
Efter skatterevision i koncernens svenska moderbolag för inkomståret 2009 beslutade Skatteverket under 2011 om skattetillägg på 19 MSEK, och bolaget har efter överklaganden förlorat i Förvaltningsrätten i oktober 2012 samt i Kammarrätten i februari 2014. Intrum Justitia anser emellertid att någon oriktig uppgift inte har lämnats i deklarationen, varvid förutsättningen för skattetillägg inte är uppfylld. Bolaget har därför ansökt om prövningstillstånd och överklagat till Högsta Förvaltningsrätten.
Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20–25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.
Koncernens moderbolag Intrum Justitia AB (publ)s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för kvartalet om 20 MSEK (17) och ett resultat före skatt om –31 MSEK (–26). Moderbolaget investerade 0 MSEK (0) i anläggningstillgångar under året och hade vid dess utgång 6 MSEK (3) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 49 (44).
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.
Den 31 januari 2014 avtalade Intrum Justitia om förvärv av 100 procent av aktierna i det tjeckiska företaget Profidebt sro för en kontant köpeskilling för aktierna om 280 MCZK, motsvarande 90 MSEK. Bolagets verksamhet omfattar huvudsakligen köp av förfallna fordringar, och äger en portfölj med förfallna fordringar som Intrum Justitia i samband med förvärvet värderat till 862 MCZK, motsvarande 276 MSEK. Preliminärt redovisas företaget enligt följande i koncernredovisningen.
| Redovisat värde före |
Justering till verkligt |
Verkligt värde redovisat i |
|
|---|---|---|---|
| (M SEK) |
förvärvet | värde | koncernen |
| M ateriella anläggningstillgångar |
2 | 2 | |
| Köpta fordringar | 234 | 42 | 276 |
| Omsättningstillgångar | 5 | 5 | |
| Likvida medel | 4 | 4 | |
| Räntebärande lån | -164 | -164 | |
| Uppskjuten skatteskuld/fordran | -5 | -8 | -13 |
| Kortfristiga skulder | -20 | -20 | |
| Nettotillgångar | 56 | 34 | 90 |
| Erlagd överförd ersättning | -90 | ||
| Förvärvade likvida medel | 4 | ||
| Redovisas som förvärv av fordringar | 276 | ||
| Redovisas som upplåning | -164 | ||
| Nettoeeffekt på likvida medel | 26 |
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar strategiska risker relaterade till konjunkturutvecklingen och företagsförvärv lika väl som operativa risker relaterade bland annat till möjliga fel och misstag i verksamheten samt verksamhet i olika länder. Vidare finns risker relaterade till regelverk och reglerade verksamheter, samt finansiella risker såsom marknadsrisk, finansieringsrisk, kreditrisk, risker med köp av förfallna fordringar och garantier i samband med granskning av betalkortsansökningar. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2013. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
Styrelsen har föreslagit årsstämman ett mandat för återköp av egna aktier. Stämman hålls kl. 15.00 den 23 april 2014. Förutsatt att stämman beviljar styrelsen det föreslagna mandatet har styrelsen för avsikt att därefter fatta beslut för det andra kvartalet 2014 om fortsatta återköp om maximalt 150 MSEK under detta kvartal.
Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Lars Wollung samt ekonomi- och finansdirektör Erik Forsberg i en telefonkonferens med start idag kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring +46 (0) 8 505 564 78 (SE) eller +44 (0) 20 336 453 72 (UK).
Lars Wollung, verkställande direktör och koncernchef, tel: 08-546 10 200
Erik Forsberg, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 10 200
17 juli 2014, delårsrapport januari-juni 22 oktober 2014, delårsrapport januari-september 29 januari 2015, bokslutskommuniké helåret 2014
Ordinarie årsstämma 2014 hålls idag den 23 april 2014 kl 15.00 på Summit, Grev Turegatan 30 i Stockholm.
Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Stockholm den 23 april 2014
Lars Wollung Verkställande direktör och koncernchef
Delårsrapporten har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster, inklusive köp av fordringar, som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 3 500 anställda i 20 länder. Koncernens omsättning uppgick 2013 till 4,6 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid NASDAQ OMX Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | H elår |
|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| Nettoomsättning | 1 204 | 1 048 | 4 566 |
| Kostnad sålda tjänster | -723 | -640 | -2 663 |
| B rutto resultat |
481 | 408 | 1 903 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -67 | -54 | -211 |
| Administrationskostnader | -135 | -118 | -484 |
| Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures | 4 | 0 | -1 |
| R ö relseresultat (EB IT ) |
283 | 236 | 1 207 |
| Finansnetto | -46 | -36 | -161 |
| R esultat fö re skatt |
237 | 200 | 1 046 |
| Skatt | -53 | -45 | -227 |
| P erio dens resultat |
184 | 155 | 819 |
| D ärav hänfö rligt till: |
|||
| M oderbolagets aktieägare |
184 | 155 | 817 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 0 | 2 |
| P erio dens resultat |
184 | 155 | 819 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning | 2,35 | 1,94 | 10,30 |
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | H elår |
|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| Periodens resultat | 184 | 155 | 819 |
| Övrigt totalresultat, poster som kommer att återföras till resultatet: |
|||
| Förändring av omräkningsreserv | -6 | -84 | 30 |
| Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att återföras till resultatet: |
|||
| Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld | 0 | 0 | 3 |
| P erio dens to talresultat |
178 | 7 1 |
852 |
| D ärav hänfö rligt till: |
|||
| M oderbolagets aktieägare |
179 | 71 | 850 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -1 | 0 | 2 |
| P erio dens to talresultat |
178 | 7 1 |
852 |
| M SEK |
31 mar | 31 mar | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Goodwill | 2 542 | 2 298 | 2 542 |
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra immateriella anläggningstillgångar |
215 | 229 | 237 |
| Kundrelationer | 39 | 64 | 42 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 2 796 | 2 591 | 2 821 |
| M ateriella anläggningstillgångar |
110 | 9 5 |
105 |
| Övriga anläggningstillgångar | |||
| Aktier och andelar i joint ventures och intresseföretag | 0 | 14 | 0 |
| Köpta fordringar | 5 656 | 4 594 | 5 411 |
| Uppskjutna skattefordringar | 73 | 65 | 69 |
| Andra långfristiga fordringar | 7 | 13 | 6 |
| Summa ö vriga anläggningstillgångar |
5 736 | 4 686 | 5 486 |
| Summa anläggningstillgångar | 8 642 | 7 372 | 8 412 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar | 327 | 248 | 302 |
| Klientmedel | 507 | 424 | 525 |
| Skattefordringar | 24 | 17 | 25 |
| Övriga fordringar | 521 | 296 | 452 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 136 | 136 | 166 |
| Likvida medel | 315 | 373 | 340 |
| Summa o msättningstillgångar |
1 830 | 1 494 | 1 810 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 10 472 | 8 866 | 10 222 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
3 195 | 3 055 | 3 235 |
| Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | |||
| 80 | 2 | 81 | |
| Summa eget kapital | 3 275 | 3 057 | 3 316 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 2 210 | 2 060 | 1 847 |
| Obligationslån | 2 049 | 939 | 2 056 |
| Övriga långfristiga skulder | 165 | 207 | 170 |
| Avsättningar för pensioner | 103 | 87 | 102 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 3 | 2 | 3 |
| Uppskjutna skatteskulder | 395 | 235 | 383 |
| Summa långfristiga skulder | 4 925 | 3 530 | 4 561 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 62 | 274 | 51 |
| Företagscertifikat | 548 | 586 | 598 |
| Klientmedelsskuld | 507 | 424 | 525 |
| Leverantörsskulder | 154 | 108 | 145 |
| Skatteskulder | 104 | 68 | 78 |
| Förskott från kunder | 19 | 22 | 18 |
| Övriga kortfristiga skulder | 284 | 313 | 300 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter Summa ko rtfristiga skulder |
594 2 272 |
484 2 279 |
630 2 345 |
Intrum Justitita-koncernen - Förändringar i eget kapital
| MSEK | 2014 | 2013 | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | |
| Ingående balans, 1 januari | 3 2 3 5 | 81 | 3316 | 2984 | $\overline{2}$ | 2986 |
| Återköp av aktier | $-219$ | $-219$ | 0 | |||
| Periodens to talresultat | 179 | $-1$ | 178 | 71 | 71 | |
| Utgående balans, 31 mars | 3 195 | 80 | 3 2 7 5 | 3 0 5 5 | $\mathbf{2}$ | 3 0 5 7 |
Intrum Justitia-koncernen - Kassaflödesanalys
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Helår |
|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat (EBIT) | 283 | 236 | 1207 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 38 | 39 | 157 |
| Amortering/omvärdering av köpta avskrivna fordringar | 360 | 318 | 1320 |
| Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster | $\overline{2}$ | $\overline{2}$ | 6 |
| Erhållen ränta | 4 | 4 | 17 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | $-70$ | $-50$ | $-162$ |
| Betald inkomstskatt | -45 | $-37$ | $-111$ |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 572 | 512 | 2 4 3 4 |
| före förändringar av rörelsekapitalet | |||
| Förändringar i factoring-fordran | $-1$ | -8 | -89 |
| Andra förändringar i rörelsekapitalet | $-41$ | $-40$ | $-40$ |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 530 | 464 | 2 3 0 5 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av materiella och immateriella | $-28$ | $-28$ | $-121$ |
| Köp av fordringar | -688 | $-920$ | $-2475$ |
| Förvärv av dotterföretag och intresseföretag | 26 | $\Omega$ | 2 |
| Annat kassaflöde från investeringsverksamheten | $-2$ | $-4$ | 16 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | $-692$ | $-952$ | $-2578$ |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Upplåning och amorteringar | 357 | 520 | 860 |
| Återköp av egna aktier | $-219$ | 0 | $-200$ |
| Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare | $\Omega$ | $\Omega$ | $-399$ |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 138 | 520 | 261 |
| Förändring av likvida medel | $-24$ | 32 | - 12 |
| Likvida medel vid periodens början | 340 | 348 | 348 |
| Kursdifferenser i likvida medel | $-1$ | $-7$ |
Kassaflöde från köpta fordringar för första kvartalet 2014 (603 MSEK) är inkasserade medel på köpta fordringar (824 MSEK) minskade med verksamhetsområdets kostnader, framför allt för inkassering (221 MSEK).
Intrum Justitia-koncernen - Kvartalsöversikt
| Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013 | 2013 | 2013 | |
| Nettoomsättning, MSEK | 1204 | 1231 | 1135 | 1152 | 1048 |
| Omsättningstillväxt, % | 15 | 17 | 13 | 11 | 10 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 283 | 340 | 330 | 301 | 236 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, MSEK | 293 | 333 | 332 | 295 | 240 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 24 | 27 | 29 | 26 | 23 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA), MSEK |
681 | 721 | 708 | 662 | 593 |
Intrum Justitia-koncernen - Femårsöversikt
| 2014 | 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Jan-mars | Jan-mars | Jan-mars | Jan-mars | Jan-mars | |
| Nettoomsättning, MSEK | 1204 | 1048 | 956 | 932 | 955 |
| Omsättningstillväxt, % | 15 | 10 | 3 | $-2$ | $-5$ |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 283 | 236 | 160 | 166 | 157 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, MSEK | 293 | 240 | 201 | 160 | 159 |
| Rörelsemarginal exkl o mvärderingar, % | 24 | 23 | 20 | 17 | 17 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar | 681 | 593 | 481 | 405 | 403 |
| Resultat före skatt, M SEK | 237 | 200 | 123 | 145 | 134 |
| Nettoresultat, MSEK | 184 | 155 | 92 | 109 | 100 |
| Nettoskuld, MSEK | 4664 | 3565 | 2654 | 2210 | 1797 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och | 1.68 | 1.54 | 1.30 | 1.30 | 1.09 |
| Resultat per aktie, SEK | 2,35 | 1,94 | 1,16 | 1,35 | 1,26 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | 21 | 68 | $-14$ | $\overline{7}$ | 2 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 78 136 | 79745 | 79745 | 79745 | 79745 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 77 361 | 79745 | 79745 | 79745 | 79745 |
| A vkastning på köpta fordringar, % | 19 | 20 | 13 | 21 | 17 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 688 | 920 | 295 | 370 | 171 |
| M edelantal anställda | 3745 | 3423 | 3373 | 3 169 | 3 171 |
| 2013 | 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | |
| Helår | Helår | Helår | Helår | Helår | |
| Nettoomsättning, MSEK | 4566 | 4048 | 3950 | 3766 | 4 128 |
| Omsättningstillväxt, % | 13 | $\overline{2}$ | 5 | -9 | 12 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 1207 | 879 | 868 | 731 | 668 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, MSEK | 1200 | 958 | 849 | 727 | 704 |
| Rörelsemarginal exkl o mvärderingar, % | 26 | 23 | 22 | 19 | 17 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar | 2684 | 2 199 | 1929 | 1702 | 1650 |
| Resultat före skatt, M SEK | 1046 | 729 | 753 | 639 | 588 |
| Nettoresultat, MSEK | 819 | 584 | 553 | 452 | 441 |
| Nettoskuld, MSEK | 4 3 2 8 | 3 2 6 1 | 2692 | 2 193 | 2069 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och | 1,61 | 1,49 | 1,40 | 1,29 | 1,25 |
| Resultat per aktie, SEK | 10,30 | 7,32 | 6,91 | 5,67 | 5,53 |
| Tillväxt i resultat per aktie, % | 41 | 6 | 22 | 3 | $-1$ |
| Utdelning/föreslagen utdelning per aktie, SEK | 5,75 | 5.00 | 4.50 | 4,10 | 3.75 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 79 306 | 79745 | 79745 | 79745 | 79745 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 78 547 | 79745 | 79745 | 79745 | 79745 |
| A vkastning på köpta fordringar, % | 21 | 17 | 21 | 18 | 18 |
| Investeringar i köpta fordringar, MSEK | 2475 | 2014 | 1804 | 1050 | 871 |
| M edelantal anställda | 3532 | 3475 | 3331 | 3099 | 3372 |
Jämförelsetalen för 2012 ovan är omräknade enligt IFRS 11 och IAS19R.
Jämförelsetalen för tidigare år är inte omräknade.
Rörelsesegment
Regioner - Nettoomsättning från externa kunder
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | $\%$ | 2013 | |
| Norra Europa | 578 | 578 | $\mathbf 0$ | 2476 |
| Centrala Europa | 339 | 250 | 36 | 1088 |
| Västra Europa | 287 | 220 | 30 | 1002 |
| Summa nettoomsättning från externa kunder |
1204 | 1048 | 15 | 4566 |
Regioner - Koncernintern nettoomsättning
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | $\%$ | 2013 | |
| Norra Europa | 60 | 47 | 28 | 233 |
| Centrala Europa | 65 | 59 | 10 | 244 |
| Västra Europa | 26 | 22 | 18 | 94 |
| Eliminering | $-151$ | $-128$ | 18 | $-571$ |
| Summa koncernintern nettoomsättning |
0 | 0 | $\mathbf{0}$ |
Regioner - Omvärderingar av köpta fordringar
| Jan-mars | Jan-mars | Helår |
|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013 |
| $-12$ | -3 | -5 |
| $\overline{2}$ | $-2$ | $\mathbf{1}$ |
| $\Omega$ | 4 | 11 |
| - 10 | $-4$ | 7 |
Regioner - Nettoomsättning exklusive omvärderingar
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | $\%$ | 2013 | |
| Norra Europa | 590 | 581 | $\overline{2}$ | 2481 |
| Centrala Europa | 337 | 252 | 34 | 1087 |
| Västra Europa | 287 | 219 | 31 | 991 |
| Summa nettoomsättning exkl omvärderingar |
1214 | 1052 | 15 | 4559 |
Regioner - Förvärvsrelaterade avskrivningar
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Helår |
|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| Norra Europa | $-2$ | $-2$ | $-7$ |
| Centrala Europa | 0 | $\Omega$ | |
| Västra Europa | ი | -3 | $-12$ |
| Summa förvärvsrelaterade avskrivningar/nedskrivningar |
$-2$ | -5 | $-19$ |
Regioner - Rörelseresultat (EBIT)
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | $\%$ | 2013 | |
| Norra Europa | 132 | 138 | $-4$ | 743 |
| Centrala Europa | 97 | 66 | 47 | 266 |
| Västra Europa | 54 | 32 | 69 | 198 |
| Summa rörelseresultat (EBIT) | 283 | 236 | 20 | 1207 |
| Finansnetto | $-46$ | $-36$ | 28 | $-161$ |
| Resultat före skatt | 237 | 200 | 19 | 1046 |
Regioner - Rörelseresultat exklusive omvärderingar
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | $\%$ | 2013 | |
| Norra Europa | 144 | 141 | $\overline{2}$ | 748 |
| Centrala Europa | 95 | 68 | 40 | 265 |
| Västra Europa | 54 | 31 | 74 | 187 |
| Summa rörelseresultat exkl omvärderingar |
293 | 240 | 22 | 1200 |
Regioner - Rörelsemarginal exklusive omvärderingar
| $\frac{0}{2}$ | Jan-mars | Jan-mars | Helår |
|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| Norra Europa | 24 | 24 | 30 |
| Centrala Europa | 28 | 27 | 24 |
| Västra Europa | 19 | 14 | 19 |
| Rörelsemarginal för koncernen totalt | 24 | 23 | 26 |
Verksamhetsområden - Nettoomsättning
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | $\%$ | 2013 | |
| Kredithantering | 908 | 814 | 12 | 3469 |
| Finansiella tjänster | 485 | 388 | 25 | 1791 |
| Eliminering av interntransaktioner | $-189$ | $-154$ | 23 | $-694$ |
| Summa nettoomsättning | 1204 | 1048 | 15 | 4566 |
Nettoomsättning per intäktsslag
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | $\%$ | 2013 | |
| Externa kredithanteringsintäkter | 719 | 661 | 9 | 2775 |
| Inkasserade belopp på köpta fordringar | 824 | 691 | 19 | 3040 |
| Amortering köpta fordringar | $-350$ | $-314$ | 11 | $-1327$ |
| Omvärdering köpta fordringar | $-10$ | $-4$ | 150 | |
| Övriga intäkter av finansiella tjänster | 21 | 14 | 50 | 71 |
| Summa nettoomsättning | 1204 | 1048 | 15 | 4566 |
Verksamhetsområden - Verksamhetsresultat
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | % | 2013 | |
| Kredithantering | 178 | 180 | -1 | 823 |
| Finansiella tjänster | 264 | 207 | 28 | 969 |
| Gemensamma kostnader | $-159$ | $-151$ | 5 | $-585$ |
| Summa rörelseresultat | 283 | 236 | 20 | 1207 |
Verksamhetsområden - Verksamhetsmarginal
| $\%$ | Jan-mars | Jan-mars | Helår |
|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| Kredithantering | 20 | 22 | 24 |
| Finansiella tjänster | 54 | 53 | 54 |
| Rörelsemarginal för koncernen totalt | 24 | 23 | 26 |
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Helår |
|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| Nettoomsättning | 20 | 17 | 90 |
| B rutto resultat |
2 0 |
17 | 9 0 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -4 | -4 | -16 |
| Administrationskostnader | -34 | -30 | -142 |
| R ö relseresultat (EB IT ) |
-18 | -17 | -68 |
| Resultat från andelar i dotterföretag | 0 | 0 | 18 |
| Finansnetto övrigt | -13 | -9 | -40 |
| R esultat fö re skatt |
-31 | -26 | -90 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 |
| P erio dens resultat |
-31 | -26 | -90 |
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Helår |
|---|---|---|---|
| 2014 | 2013 | 2013 | |
| Periodens resultat | -31 | -26 | -90 |
| Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv (fond för verkligt värde) |
15 | 90 | -154 |
| P erio dens to talresultat |
-16 | 6 4 |
-244 |
| M SEK |
31 mar 2014 |
31 mar 2013 |
31 dec 2013 |
|---|---|---|---|
| T ILLGÅ N GA R |
|||
| A nläggningstillgångar |
|||
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | 1 | 0 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 260 | 7 012 | 7 409 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 260 | 7 013 | 7 409 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 3 580 | 2 943 | 3 424 |
| Likvida medel | 6 | 3 | 6 |
| Summa o msättningstillgångar |
3 586 | 2 946 | 3 430 |
| SUM M A T ILLGÅ N GA R |
10 846 | 9 959 | 10 839 |
| EGET KA P IT A L OC H SKULD ER |
|||
| Bundet eget kapital | 284 | 284 | 284 |
| Fritt eget kapital | 2 777 | 3 919 | 3 012 |
| Summa eget kapital | 3 061 | 4 203 | 3 296 |
| Långfristiga skulder | 5 554 | 3 992 | 5 524 |
| Kortfristiga skulder | 2 231 | 1 764 | 2 019 |
| SUM M A EGET KA P IT A L OC H SKULD ER |
10 846 | 9 959 | 10 839 |
| Ställda säkerheter | Inga | Inga | Inga |
| Ansvarsförbindelser | Inga | 83 | Inga |
| 31 mars 2014 | A ntal aktier Kapital o |
ch |
|---|---|---|
| rö ster, % |
||
| Fidelity Investment M anagement |
7 981 067 | 10,3 |
| Lannebo Fonder | 4 548 585 | 5,9 |
| SEB Fonder | 3 181 321 | 4,1 |
| SHB Fonder | 2 698 614 | 3,5 |
| State of New Jersey Pension Fund | 2 500 000 | 3,2 |
| AM F Försäkring och Fonder |
2 381 940 | 3,1 |
| Norges Bank Investment M anagement |
1 944 273 | 2,5 |
| Carnegie Fonder | 1 776 000 | 2,3 |
| Swedbank Robur Fonder | 1 686 552 | 2,2 |
| SEB AB | 1 410 640 | 1,8 |
| Fjärde AP-fonden | 1 163 776 | 1,5 |
| Odin Fonder | 977 874 | 1,3 |
| College Retirement Equities Fund | 951 259 | 1,2 |
| Svenskt Näringsliv | 800 000 | 1,0 |
| Standard Life Investment Funds | 744 801 | 1,0 |
| T o talt, femto n stö rsta ägare |
34 746 702 | 44,9 |
| T o talt antal aktier: |
77 360 944 |
Eget innehav om 2 383 707 aktier ingår inte i antalet utestående aktier.
Andelen svenskt ägande uppgick till 42,6 procent (institutioner 17,6 procentenheter, aktiefonder 19,3 procentenheter, privatpersoner 5,8 procentenheter). Källa: SIS Aktieägarservice
Definitioner
Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år.
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med förfallna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.
Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av förfallna fordringar. Intäkterna från köpta fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden.
Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning köpta fordringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive koncernens nya tjänster som factoring och betalningsgarantier, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar.
Kassaflöde från köpta fordringar är inkasserade medel på köpta fordringar minskade med verksamhetsområdets kostnader, framför allt för inkassering.
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar (EBITDA) är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av förfallna fordringar.
Verksamhetsresultat är den del av rörelseresultat som kan hänföras till respektive verksamhetsområde, dvs exklusive gemensamma försäljnings- och administrationskostnader.
Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Finland, Nederländerna, Norge, Polen, Ryssland och Sverige.
Region Centrala Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
Region Västra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Portugal, Spanien och Storbritannien.