AI assistant
Intrum — Interim / Quarterly Report 2012
Jul 20, 2012
2930_ir_2012-07-20_ae57b7d1-b106-466d-b61e-3edcd344aca3.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
- Koncernens nettoomsättning andra kvartalet 2012 uppgick till 1 040 MSEK (977). Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 7 procent med en organisk tillväxt på 7 procent (3).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 218 MSEK (210). I rörelseresultatet ingår omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om 2 MSEK (16). Rörelsemarginalen var 21 procent (21). Exklusive omvärderingar av portföljer med köpta fordringar uppgick rörelsemarginalen till 21 procent (20).
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 139 MSEK (110) och resultatet per aktie var 1,77 SEK (1,39).
- Utbetalningar för investeringar i köpta avskrivna fordringar uppgick till 667 MSEK (276).
- Kassaflödet från rörelsen uppgick till 410 MSEK (326).
- I maj slutfördes förvärvet av en polsk skuldportfölj med ett utestående värde på ca 1,5 miljarder SEK.
- I juni omförhandlades delar av koncernens banklån. Den omförhandlade syndikerade lånefaciliteten uppgår till 5 miljarder SEK.
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring |
|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % |
| Nettoomsättning | 1 040 | 977 | 6 | 2 001 | 1 909 | 5 |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 1 038 | 961 | 8 | 2 040 | 1 887 | 8 |
| Organisk tillväxt, % | 7 | 3 | 6 | 1 | ||
| Rörelseresultat (EBIT) | 218 | 210 | 4 | 378 | 376 | 1 |
| Rörelsemarginal, % | 21 | 21 | 19 | 20 | ||
| Resultat före skatt | 185 | 186 | -1 | 308 | 331 | -7 |
| Periodens resultat | 139 | 110 | 26 | 231 | 219 | 5 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 410 | 326 | 26 | 853 | 649 | 31 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning, SEK |
1,77 | 1,39 | 27 | 2,92 | 2,74 | 7 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 19 | 24 | 16 | 22 | ||
| Investeringar i köpta fordringar | 667 | 276 | 142 | 962 | 646 | 49 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar |
1,54 | 1,48 | 1,54 | 1,48 |
Organisk tillväxt
Förändring rörelseresultat (justerat för valuta och omvärderingar av köpta fordringar)
Rörelseresultat
Rörelsemarginal
Resultat per aktie
Investeringar i köpta fordringar
Avkastning på köpta fordringar
Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande fredagen den 20 juli 2012, kl 07.00.
Årets andra kvartal innebär en fortsatt positiv utveckling för Intrum Justitia jämfört med samma period förra året. Den organiska tillväxten uppgick till 7 procent och rörelseresultatet ökade med 11 procent justerat för valutaeffekter och omvärderingar av portföljer.
Kassaflödet från rörelsen ökar med 26 procent till 410 MSEK under det andra kvartalet och koncernens finansiella ställning är stark. För att kunna ta vara på möjligheter till expansion under de kommande åren har vi under kvartalet fortsatt arbetet med att stärka vår lånefinansiering genom att utöka vår möjlighet till bankupplåning och förbättra lånens förfallostruktur.
Vårt verksamhetsområde Finansiella tjänster, med tonvikt främst inom köp av förfallna fordringar, utvecklas fortsatt väl. Intäkterna ökade med 12 procent under det andra kvartalet, med fortsatt höga marginaler och med en mycket god avkastning. Investeringsnivån under andra kvartalet var den högsta i Intrum Justitias historia främst tack vare höga investeringar i Norra Europa.
I vår Kredithanteringsverksamhet ser vi en fortsatt stabil trend med en omsättningstillväxt på 5 procent under det andra kvartalet. Tillväxten drivs både av ökande investeringar i portföljer med avskrivna fordringar och av tillväxt inom kredithantering på uppdrag av externa kunder. Rörelseresultatet påverkas kortsiktigt negativt av fortsatta ökningar i kostnader för att ta ärenden genom de rättsliga systemen, en utveckling som kommer att fortsätta också under andra halvåret. Långsiktigt skapar detta goda förutsättningar för att stärka lönsamheten och öka stabiliteten i avkastningen på våra portföljer med avskrivna fordringar.
I våra regioner har Norra Europa en fortsatt positiv trend för såväl intäkter som rörelseresultat till följd av ökade investeringar i portföljer med avskrivna fordringar samt en god organisk utveckling inom kredithantering. I Centrala Europa utvecklades resultat och marginaler positivt under det andra kvartalet men med en otillfredsställande nivå vad gäller investeringar i portföljer med avskrivna fordringar. I Västra Europa har vi en god organisk utveckling inom kredithantering men en negativ påverkan på intäkter och resultat från selektivt minskade investeringsnivåer inom avskrivna fordringar, till följd av den osäkra makroutvecklingen i flera av länderna inom regionen.
Arbetet med att utveckla vårt tjänsterbjudande i den tidiga delen av betalningskedjan fortsätter enligt plan, där vi mot slutet av det andra kvartalet lanserade en factoringtjänst på den svenska marknaden.
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| Nettoomsättning | 1 040 | 977 | 6 | 2 001 | 1 909 | 5 | 3 950 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 218 | 210 | 4 | 378 | 376 | 1 | 868 |
| Rörelsemarginal, % | 21 | 21 | 19 | 20 | 22 | ||
| Finansnetto | -33 | -24 | 38 | -70 | -45 | 56 | -115 |
| Skatt | -46 | -76 | -39 | -77 | -112 | -31 | -200 |
| Periodens resultat | 139 | 110 | 26 | 231 | 219 | 5 | 553 |
| M edeltal anställda |
3 386 | 3 188 | 6 | 3 381 | 3 181 | 6 | 3 331 |
Omsättningsökningen i andra kvartalet var 6 procent och består av organisk tillväxt 7 procent, förvärvseffekter 1 procent, förändring av omvärderingar av köpta fordringar –1 procent, samt valutaeffekter –1 procent. Den förbättrade organiska tillväxten är främst hänförligt till den ökade investeringsvolymen inom köp av förfallna fordringar men också av en organisk tillväxt inom kredithantering på uppdrag av externa kunder. Rörelseresultatet förbättrades med 4 procent under det andra kvartalet, men justerat för valutaeffekter samt omvärderingar av portföljer med köpta fordringar var ökningen 11 procent. Det förbättrade rörelseresultatet och rörelsemarginalen är i huvudsak hänförlig till en förändrad mix av tjänster samt god kostnadskontroll och förbättrad intern effektivitet. Se nedan för en mer detaljerad beskrivning av den operativa utvecklingen inom koncernens regioner samt verksamhetsområden.
Kvartalets finansnetto uppgick till –33 (–24). Ökningen förklaras främst av ökad lånevolym. Därutöver har kursdifferenser påverkat finansnettot med 0 MSEK (–2) samt övriga finansiella poster med –7 MSEK (–3).
Kvartalets resultat belastas med 25 procent skatt, motsvarande bedömd genomsnittlig skattekostnad för helåret 2012. Skattekostnaden under andra kvartalet 2011 inkluderade en engångskostnad på 29 MSEK hänförlig till en skattetvist i Finland. Se nedan under stycket 'Skattemässiga bedömningar' för ytterligare information om vissa pågående skattetvister.
Kassaflödet från den löpande verksamheten under kvartalet uppgick till 410 MSEK (326). Ökningen jämfört med föregående år är främst hänförlig till ett förbättrat rörelseresultat exklusive avskrivningar och amorteringar. Betalningar under kvartalet för investeringar i köpta avskrivna fordringar uppgick till 667 MSEK (276).
| M SEK om inte annat anges |
A pril-juni 2012 |
April-juni 2011 |
Förändring % |
|---|---|---|---|
| Nettoskuld | 3 231 | 2 578 | 25 |
| Nettoskuld/RTM rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar |
1,54 | 1,48 | |
| Eget kapital | 2 685 | 2 534 | 6 |
| Likvida medel | 419 | 356 | 18 |
Ökningen av koncernens nettoskuld jämfört med samma period föregående år är främst hänförlig till en hög nivå av investeringar i förfallna fordringar. Genom en god resultatutveckling och starkt kassaflöde är koncernens nettoskuld i relation till rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar på en relativt oförändrat och låg nivå om 1,54.
I juni omförhandlade bolaget delar av koncernens banklån i syfte att förbättra strukturen för koncernens långsiktiga finansiering. Den omförhandlade syndikerade lånefaciliteten uppgår till 5 miljarder SEK, där ca 2 miljarder SEK utnyttjats vid kvartalets slut. Den nya bankfinansieringen innebär en mer flexibel förfallostruktur där lånet, inklusive ett obligationslån om SEK 1 miljard, förfaller med 2 miljarder SEK per år under 2015-2017. För kortfristig finansiering använder sig koncernen av ett certifikatprogram med en upplåning om 615 MSEK per den 30 juni 2012.
Koncernens goodwill uppgick till 2 405 MSEK, jämfört med 2 204 MSEK per den 31 december 2011. Förändringen var hänförlig till förvärv under första kvartalet, 224 MSEK, samt kursdifferenser på –23 MSEK.
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | H elår |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | ||||
| Nettoomsättning | 487 | 440 | 11 | 942 | 848 | 11 | 1 777 | |||
| Rörelseresultat | 120 | 117 | 3 | 233 | 202 | 15 | 453 | |||
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 486 | 428 | 14 | 939 | 834 | 13 | 1 759 | |||
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar | 119 | 105 | 13 | 230 | 188 | 22 | 435 | |||
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % | 24 | 25 | 24 | 23 | 25 |
Kvartalets omsättning ökade med 15 procent och rörelseresultatet förbättrades med 13 procent justerat för valutaeffekter och omvärderingar, jämfört med samma period föregående år. Den starka omsättningstillväxten i regionen drivs av fortsatt höga investeringsnivåer inom köp av fordringar samt en god utveckling inom kredithanteringsverksamheten. Rörelseresultatet utvecklas väl genom organiska förbättringar samt positiva effekter från förvärvade verksamheter under föregående år, där rörelseresultatet för andra kvartalet föregående år belastades med integrationskostnader om –5 MSEK. I regionen fortsätter kostnaderna för rättsliga inkassoåtgärder att öka jämfört med föregående år vilket har en kortsiktig negativ resultatpåverkan.
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | H elår |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |||
| Nettoomsättning | 222 | 211 | 5 | 462 | 422 | 9 | 906 | ||
| Rörelseresultat | 41 | 32 | 28 | 89 | 73 | 22 | 200 | ||
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 221 | 208 | 6 | 462 | 414 | 12 | 899 | ||
| Rörelseresultat exklusive omvärderingar | 40 | 29 | 38 | 89 | 65 | 37 | 193 | ||
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % | 18 | 14 | 19 | 16 | 21 |
Kvartalets omsättning ökade med 6 procent och rörelseresultatet förbättrades med 32 procent justerat för valutaeffekter och omvärderingar, jämfört med samma period föregående år. Höga investeringsnivåer i avskrivna fordringar under 2011 samt en stabil utveckling inom kredithantering bidrar till det förbättrade resultatet. För att kompensera för minskade volymer i åldrande portföljer och stärka marknadpositionen, främst i Tyskland, har regionen ett fortsatt fokus på att öka volymer inom köp av fordringar.
| A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| 331 | 326 | 2 | 597 | 639 | -7 | 1 267 |
| 57 | 62 | -8 | 56 | 111 | -50 | 224 |
| 331 | 325 | 2 | 639 | 639 | 0 | 1 273 |
| 57 | 61 | -7 | 98 | 111 | -12 | 230 |
| 17 | 19 | 15 | 17 | 18 | ||
Kvartalets omsättning ökade med 3 procent och rörelseresultatet minskade med 4 procent justerat för valutaeffekter och omvärderingar, jämfört med samma period föregående år. Den positiva intäktsutvecklingen beror bland annat på en god volymutveckling inom kredithantering samt den förvärvade enheten i Nederländerna. Det osäkra makroekonomiska läget påverkar såväl omsättning som rörelseresultat negativt eftersom osäkerheten fått till följd att regionen under en längre tid valt att selektivt reducera investeringar i avskrivna fordringar. Vidare påverkas rörelseresultatet negativt av ökade kostnader för att inkassera fordringar, vilket Intrum Justitia inte kan kompensera sig för fullt ut på intäktssidan i det rådande marknadsläget. Rörelseresultatet har vidare påverkats positivt under det andra kvartalet av en engångseffekt om ca 7 MSEK.
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | H elår |
||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |||
| Nettoomsättning | 854 | 812 | 5 | 1 691 | 1 598 | 6 | 3 293 | ||
| Verksamhetsresultat | 197 | 196 | 1 | 395 | 388 | 2 | 843 | ||
| Verksamhetsmarginal, % | 23 | 24 | 23 | 24 | 26 |
Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 6 procent under kvartalet och verksamhetsresultatet var oförändrat jämfört med föregående år. Den positiva trenden från såväl det fjärde kvartalet 2011 som första kvartalet 2012 avseende organisk tillväxt har fortsatt under det andra kvartalet. Verksamhetsresultatet påverkas negativt av ökade kostnader för rättsliga inkassoåtgärder.
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | H elår |
|||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | ||||
| Nettoomsättning | 312 | 279 | 12 | 553 | 517 | 7 | 1 088 | |||
| Verksamhetsresultat | 166 | 156 | 6 | 272 | 282 | -4 | 591 | |||
| Verksamhetsmarginal, % | 53 | 56 | 49 | 55 | 54 | |||||
| Avkastning köpta fordringar, % | 19 | 24 | 16 | 22 | 21 | |||||
| Investeringar i köpta fordringar | 667 | 276 | 142 | 962 | 646 | 49 | 1 804 | |||
| Redovisat värde, köpta fordringar | 3 625 | 2 646 | 37 | 3 625 | 2 646 | 37 | 3 229 |
Aktiviteten inom köp av portföljer med förfallna fordringar är god och investeringsnivån i kvartalet var den högsta i Intrum Justitias historia, till följd av ett förvärv av en stor polsk bankportfölj samt god aktivitet avseende köp av små och medelstora portföljer. Förvärvet av den polska bankportföljen slutfördes i juni, vilket innebär att affären kommer att ha effekt på rörelseresultatet från kvartal 3. Portföljen har ett utestående värde på ca 1,5 miljarder SEK. Avkastningen på portföljen påverkas negativt i andra kvartalet till följd av att den polska bankportföljen inkluderats i det redovisade värdet, men utan att ha någon effekt på verksamhetsresultatet.
För information om Intrum Justitias redovisningsprincip för köpta fordringar, se Årsredovisningen 2011 sid 56-57.
Europa präglas av betydande regionala skillnader och osäkerheten är stor kring den makroekonomiska utvecklingen i flera länder. I en väsentligt försämrad makroekonomisk situation i Europa med ökad arbetslöshet påverkas Intrum Justitia negativt.
Intrum Justitias bedömning är att koncernens strategiska inriktning med en breddning av kredithanteringstjänster och en sammankoppling med riskreducerande finansiella tjänster byggd på en stark, marknadsledande inkassoverksamhet, är väl anpassad till marknadens utveckling. Företagens behov av att skapa ett starkare och mer förutsägbart kassaflöde ökar och därtill ökar behovet av att skapa fler alternativ till att finansiera rörelsekapitalet exempelvis genom försäljning av fordringar. Detta är trender som långsiktigt gynnar Intrum Justitia.
Efter skatterevision i koncernens svenska moderbolag för inkomståret 2009 beslutade Skatteverket under 2011 om skattetillägg på 19 MSEK. Intrum Justitia anser emellertid att någon oriktig uppgift inte har lämnats i deklarationen, varmed förutsättningen för skattetillägg inte är uppfylld. Bolaget har därför överklagat beslutet vad gäller skattetillägget och har inte reserverat någon kostnad för detta.
Vid en skatterevision i Belgien ifrågasattes under 2011 bolagets rätt till avdrag för så kallad notional interest deduction. Bolaget för en diskussion med skattemyndigheterna, men riskerar i värsta fall tillkommande skatt för inkomståren 2008 och 2009 samt skattetillägg och ränta på sammanlagt 10 MEUR. Enligt bolagets mening är skattemyndighetens bedömning inte korrekt, då man hänvisar till rättsfall som avser andra situationer än den aktuella. Intrum Justitia har därför inte reserverat någon tillkommande skatt.
Intrum Justitia har under andra kvartalet 2012 inte haft anledning att ändra synen på vad det troligaste utfallet är av de pågående skattetvisterna, och reserverar därför ingen tillkommande skattekostnad i kvartalsbokslutet.
Koncernens moderbolag Intrum Justitia AB (publ)s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för halvåret om 36 MSEK (35) och ett resultat före skatt om –78 MSEK (–47). Moderbolaget investerade 0 MSEK (0) i anläggningstillgångar under halvåret och hade vid dess utgång 187 MSEK (65) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 39 (30).
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen samt IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar strategiska risker relaterade till konjunkturutvecklingen och företagsförvärv lika väl som operativa risker relaterade bland annat till möjliga fel och misstag i verksamheten samt verksamhet i olika länder. Vidare finns risker relaterade till regelverk samt finansiella risker såsom marknadsrisk, finansieringsrisk, kreditrisk, risker med köp av avskrivna fordringar och garantier i samband med granskning av betalkortsansökningar. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2011. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com/Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Lars Wollung samt ekonomi- och finansdirektör Erik Forsberg i en telefonkonferens med start idag kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring +46 (0) 8 505 597 72 (SE) eller +44 (0) 20 710 862 05 (UK).
Lars Wollung, verkställande direktör och koncernchef, tel: 08-546 10 202
Erik Forsberg, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 10 202
Annika Billberg, IR & Kommunikationschef, tel: 08-546 10 203, mobil: 070-267 9791
24 oktober 2012 delårsrapport januari-september 5 februari 2013 bokslutskommuniké 2012
Denna delårsrapport har inte granskats av bolagets revisorer.
Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av koncernens och moderbolagets verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.
Stockholm den 20 juli 2012
| Lars Lundquist | Matts Ekman | Helen Fasth-Gillstedt | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| styrelseordförande | styrelseledamot | styrelseledamot | ||||
| Joakim Rubin | Charlotte Strömberg | Fredrik Trägårdh | Joakim Westh | |||
| styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot | styrelseledamot |
Lars Wollung Verkställande direktör och koncernchef
Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster, inklusive köp av fordringar, som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 3 300 anställda i 20 länder. Koncernens omsättning uppgick 2011 till 4 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid NASDAQ OMX Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | |||||
| Nettoomsättning | 1 040 | 977 | 2 001 | 1 909 | 3 950 | ||||
| Kostnad sålda tjänster | -635 | -587 | -1 259 | -1 158 | -2 363 | ||||
| B rutto resultat |
405 | 390 | 742 | 751 | 1 587 | ||||
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -61 | -63 | -119 | -128 | -243 | ||||
| Administrationskostnader | -127 | -117 | -245 | -239 | -470 | ||||
| Avyttring av aktier i intresseföretag | 0 | -1 | 0 | -9 | -9 | ||||
| Resultatandelar i intresseföretag | 1 | 1 | 0 | 1 | 3 | ||||
| R ö relseresultat (EB IT ) |
218 | 210 | 378 | 376 | 868 | ||||
| Finansnetto | -33 | -24 | -70 | -45 | -115 | ||||
| R esultat fö re skatt |
185 | 186 | 308 | 331 | 753 | ||||
| Skatt | -46 | -76 | -77 | -112 | -200 | ||||
| P erio dens resultat |
139 | 110 | 231 | 219 | 553 | ||||
| D ärav hänfö rligt till: |
|||||||||
| M oderbolagets aktieägare |
141 | 110 | 233 | 218 | 552 | ||||
| Innehav utan bestämmande inflytande | -2 | 0 | -2 | 1 | 1 | ||||
| P erio dens resultat |
139 | 110 | 231 | 219 | 553 | ||||
| Resultat per aktie före och efter utspädning | 1,77 | 1,39 | 2,92 | 2,74 | 6,91 |
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Jan-juni | Jan-juni | Jan-juni |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | |
| Periodens resultat | 139 | 110 | 231 | 219 | 553 |
| Förändring av omräkningsreserv | 1 | 46 | 0 | 66 | 11 |
| P erio dens to talresultat |
140 | 156 | 231 | 285 | 564 |
| D ärav hänfö rligt till: |
|||||
| M oderbolagets aktieägare |
142 | 156 | 233 | 284 | 562 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -2 | 0 | -2 | 1 | 2 |
| P erio dens to talresultat |
140 | 156 | 231 | 285 | 564 |
| M SEK |
30 jun | 30 jun | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2011 | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra immateriella anläggningstillgångar |
281 | 305 | 307 |
| Kundrelationer | 112 | 139 | 102 |
| Goodwill | 2 405 | 2 193 | 2 204 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 2 798 | 2 637 | 2 613 |
| M ateriella anläggningstillgångar |
6 6 |
7 0 |
66 |
| Övriga anläggningstillgångar | |||
| Aktier och andelar i intresseföretag och andra företag | 11 | 12 | 12 |
| Köpta fordringar | 3 625 | 2 646 | 3 229 |
| Uppskjutna skattefordringar | 71 | 76 | 71 |
| Andra långfristiga fordringar | 23 | 46 | 32 |
| Summa ö vriga anläggningstillgångar |
3 730 | 2 780 | 3 344 |
| Summa anläggningstillgångar | 6 594 | 5 487 | 6 023 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar | 269 | 274 | 266 |
| Klientmedel | 461 | 583 | 580 |
| Skattefordringar | 28 | 55 | 28 |
| Övriga fordringar | 287 | 303 | 266 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 164 | 127 | 119 |
| Likvida medel | 419 | 356 | 625 |
| Summa o msättningstillgångar |
1 628 | 1 698 | 1 884 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 8 222 | 7 185 | 7 907 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 2 685 | 2 533 | 2 811 |
| Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | 0 | 1 | 2 |
| Summa eget kapital | 2 685 | 2 534 | 2 813 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 1 930 | 2 827 | 2 588 |
| Obligationslån | 987 | - | - |
| Övriga långfristiga skulder | 229 | 65 | 61 |
| Avsättningar för pensioner | 47 | 39 | 46 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 3 | 12 | 3 |
| Uppskjutna skatteskulder Summa långfristiga skulder |
95 3 291 |
74 3 017 |
89 2 787 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 20 | 2 | 5 |
| Företagscertifikat | 615 | - | 617 |
| Klientmedelsskuld | 461 | 583 | 580 |
| Leverantörsskulder | 138 | 116 | 133 |
| Skatteskulder | 191 | 216 | 203 |
| Förskott från kunder | 23 | 28 | 27 |
| Övriga kortfristiga skulder | 267 | 206 | 229 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 526 | 474 | 505 |
| Övriga kortfristiga avsättningar | 5 | 9 | 8 |
| Summa ko rtfristiga skulder |
2 246 | 1 634 | 2 307 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 222 | 7 185 | 7 907 |
| MSEK | 2012 | 2011 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | ||
| Ingående balans, 1 januari | 2 811 | 2 | 2 813 | 2 576 | 0 | 2 576 | |
| Aktieutdelning | -359 | -359 | -327 | -327 | |||
| Periodens totalresultat | 233 | -2 | 231 | 284 | 1 | 285 | |
| Utgående balans, 30 juni | 2 685 | 0 | 2 685 | 2 533 | 1 | 2 534 |
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Jan-juni | Jan-juni | H elår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | |
| Den löpande verksamheten | |||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 218 | 210 | 378 | 376 | 868 |
| Avskrivningar | 44 | 42 | 86 | 85 | 173 |
| Amortering/omvärdering av köpta avskrivna fordringar | 275 | 190 | 568 | 386 | 888 |
| Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster Erhållen ränta |
-2 2 |
-2 4 |
0 10 |
5 9 |
9 22 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | -30 | -25 | -65 | -45 | -99 |
| Betald inkomstskatt | -40 | -65 | -89 | -129 | -177 |
| Kassaflö de från den lö pande verksamheten |
467 | 354 | 888 | 687 | 1 684 |
| fö re fö rändringar av rö relsekapitalet |
|||||
| Förändringar i rörelsekapitalet | -57 | -28 | -35 | -38 | 84 |
| Kassaflö de från den lö pande verksamheten |
410 | 326 | 853 | 649 | 1 768 |
| Investeringsverksamheten | |||||
| Förvärv av materiella och immateriella | -37 | -27 | -64 | -48 | -120 |
| anläggningstillgångar | |||||
| Köp av fordringar | -667 | -276 | -962 | -646 | -1 804 |
| Förvärv av dotterföretag och intresseföretag | 0 | -1 | -69 | -1 | -43 |
| Avyttring av dotterföretag och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 3 | 3 |
| Annat kassaflöde från investeringsverksamheten | 5 | 5 | 10 | 9 | 18 |
| Kassaflö de från investeringsverksamheten |
-699 | -299 | -1 085 | -683 | -1 946 |
| Finansieringsverksamheten | |||||
| Upplåning och amorteringar | 361 | 341 | 381 | 199 | 624 |
| Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare | -359 | -327 | -359 | -327 | -327 |
| Kassaflö de från finansieringsverksamheten |
2 | 14 | 2 2 |
-128 | 297 |
| F ö rändring av likvida medel |
-287 | 4 1 |
-210 | -162 | 119 |
| Likvida medel vid årets bö rjan |
706 | 295 | 625 | 507 | 507 |
| Kursdifferenser i likvida medel | 0 | 20 | 4 | 11 | -1 |
| Likvida medel vid perio dens slut |
419 | 356 | 419 | 356 | 625 |
| Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2012 | 2011 | 2011 | 2011 | |
| Nettoomsättning, M SEK |
1 040 | 961 | 1 042 | 998 | 977 |
| Omsättningstillväxt, % | 6 | 3 | 8 | 8 | 6 |
| Organisk tillväxt, % | 7 | 6 | 5 | 3 | 3 |
| Rörelseresultat (EBIT), M SEK |
218 | 160 | 228 | 263 | 210 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, M SEK |
216 | 200 | 234 | 260 | 194 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 21 | 20 | 22 | 26 | 20 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar | 537 | 496 | 527 | 540 | 457 |
| 2012 | 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | |
|---|---|---|---|---|---|
| A pril-juni |
April-juni | April-juni | April-juni | April-juni | |
| Nettoomsättning, M SEK |
1 040 | 977 | 922 | 1 051 | 891 |
| Omsättningstillväxt, % | 6 | 6 | -12 | 18 | 13 |
| Organisk tillväxt, % | 7 | 3 | -1 | 4 | 11 |
| Rörelseresultat (EBIT), M SEK |
218 | 210 | 181 | 158 | 180 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, M SEK |
216 | 194 | 180 | 164 | 179 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar, |
21 537 |
20 457 |
20 417 |
16 409 |
20 380 |
| M SEK |
|||||
| Resultat före skatt, M SEK |
185 | 186 | 151 | 140 | 149 |
| Nettoresultat, M SEK |
139 | 110 | 85 | 105 | 112 |
| Nettoskuld, M SEK |
3 231 | 2 578 | 1 923 | 2 701 | 2 311 |
| Eget kapital, M SEK |
2 685 | 2 534 | 2 387 | 2 358 | 1 767 |
| Nettoskuld/eget kapital | 120 | 102 | 81 | 115 | 131 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och |
1,54 | 1,48 | 1,16 | 1,72 | 1,65 |
| amorteringar | |||||
| Räntetäckningsgrad | 6,2 | 7,6 | 5,8 | 7,2 | 5,2 |
| Resultat per aktie, SEK Eget kapital per aktie, SEK |
1,77 33,67 |
1,39 31,76 |
1,07 29,47 |
1,32 29,57 |
1,42 22,32 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 650 | 79 103 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 141 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 19 | 23 | 19 | 16 | 16 |
| Investeringar i köpta fordringar, M SEK |
667 | 276 | 198 | 369 | 251 |
| M edelantal anställda |
3 386 | 3 188 | 3 115 | 3 416 | 3 157 |
| 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | |
| H elår |
Helår | Helår | Helår | Helår | |
| Nettoomsättning, M SEK |
3 950 | 3 766 | 4 128 | 3 678 | 3 225 |
| Omsättningstillväxt, % | 5 | -9 | 12 | 14 | 10 |
| Organisk tillväxt, % | 2 | -1 | 4 | 9 | 10 |
| Rörelseresultat (EBIT), M SEK |
868 | 731 | 668 | 697 | 668 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, M SEK |
849 | 727 | 704 | 695 | 656 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 22 | 19 | 17 | 19 | 20 |
| Rörelseresultat före avskrivningar och amorteringar, | 1 929 | 1 702 | 1 650 | 1 473 | 1 243 |
| M SEK |
|||||
| Resultat före skatt, M SEK |
753 | 639 | 588 | 570 | 596 |
| Nettoresultat, M SEK |
553 | 452 | 441 | 442 | 462 |
| Nettoskuld, M SEK |
2 692 | 2 193 | 2 069 | 2 348 | 1 527 |
| Eget kapital, M SEK |
2 813 | 2 577 | 2 549 | 2 395 | 1 843 |
| Nettoskuld/eget kapital | 96 | 85 | 81 | 98 | 83 |
| Nettoskuld/RTM Rörelseresultat före avskrivningar och |
1,40 | 1,29 | 1,25 | 1,59 | 1,23 |
| amorteringar | |||||
| Räntetäckningsgrad | 6,5 | 7,2 | 7,6 | 4,6 | 7,5 |
| Resultat per aktie, SEK | 6,91 | 5,67 | 5,53 | 5,58 | 5,86 |
| Eget kapital per aktie, SEK | 35,26 | 32,21 | 31,96 | 30,19 | 23,30 |
| Utdelning per aktie, SEK | 4,50 | 4,10 | 3,75 | 3,50 | 3,25 |
| Genomsnittligt antal aktier, '000 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 446 | 79 567 |
| Antal aktier vid periodens slut, '000 | 79 745 | 79 745 | 79 745 | 79 592 | 79 090 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 21 | 18 | 18 | 19 | 20 |
| Investeringar i köpta fordringar, M SEK M edelantal anställda |
1 804 3 331 |
1 050 3 099 |
871 3 372 |
1 204 3 318 |
666 3 093 |
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Norra Europa | 487 | 440 | 11 | 942 | 848 | 11 | 1 777 |
| Centrala Europa | 222 | 211 | 5 | 462 | 422 | 9 | 906 |
| Västra Europa | 331 | 326 | 2 | 597 | 639 | -7 | 1 267 |
| Summa netto o msättning från externa kunder |
1 040 | 977 | 6 | 2 001 | 1 909 | 5 | 3 950 |
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Norra Europa | 37 | 30 | 23 | 72 | 54 | 33 | 116 |
| Centrala Europa | 48 | 42 | 14 | 100 | 82 | 22 | 192 |
| Västra Europa | 22 | 23 | -4 | 42 | 47 | -11 | 92 |
| Eliminering | -107 | -95 | 13 | -214 | -183 | 17 | -400 |
| Summa ko ncernintern |
0 | 0 | 0 | 0 | 0 | ||
| netto o msättning |
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Jan-juni | Jan-juni | H elår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | |
| Norra Europa | 1 12 |
3 | 14 | 18 | |
| Centrala Europa | 1 3 |
0 | 8 | 7 | |
| Västra Europa | 0 | 1 | -42 | 0 | -6 |
| Summa o mvärdering |
2 | 16 | -39 | 2 2 |
19 |
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Norra Europa | 486 | 428 | 14 | 939 | 834 | 13 | 1 759 |
| Centrala Europa | 221 | 208 | 6 | 462 | 414 | 12 | 899 |
| Västra Europa | 331 | 325 | 2 | 639 | 639 | 0 | 1 273 |
| Summa netto o msättning exklusive o mvärderingar |
1 038 | 961 | 8 | 2 040 | 1 887 | 8 | 3 931 |
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Jan-juni | Jan-juni | H elår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | |
| Norra Europa | -1 | -1 | -2 | -2 | -4 |
| Centrala Europa | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Västra Europa | -4 | -3 | -7 | -6 | -13 |
| Summa fö rvärvsrelaterade avskrivningar/ nedskrivningar |
- 5 |
- 4 |
- 9 |
- 8 |
-17 |
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Norra Europa | 120 | 117 | 3 | 233 | 202 | 15 | 453 |
| Centrala Europa | 41 | 32 | 28 | 89 | 73 | 22 | 200 |
| Västra Europa | 57 | 62 | -8 | 56 | 111 | -50 | 224 |
| Förlust vid avyttring av aktier i intresseföretag | - | -1 | - | - | -9 | - | -8 |
| Resultatandelar Island | - | 0 | - | - | -1 | - | -1 |
| Summa rö relseresultat (EB IT ) |
218 | 210 | 4 | 378 | 376 | 1 | 868 |
| Finansnetto | -33 | -24 | 38 | -70 | -45 | 56 | -115 |
| R esultat fö re skatt |
185 | 186 | - 1 |
308 | 331 | - 7 |
753 |
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Norra Europa | 119 | 105 | 13 | 230 | 188 | 22 | 435 |
| Centrala Europa | 40 | 29 | 38 | 89 | 65 | 37 | 193 |
| Västra Europa | 57 | 61 | -7 | 98 | 111 | -12 | 230 |
| Förlust vid avyttring av aktier i intresseföretag | - | -1 | - | - | -9 | - | -8 |
| Resultatandelar Island | - | 0 | - | - | -1 | - | -1 |
| Summa rö relseresultat exkl o mvärderingar |
216 | 194 | 11 | 417 | 354 | 18 | 849 |
| % | A pril-juni |
April-juni | Jan-juni | Jan-juni | H elår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | |
| Norra Europa | 24 | 25 | 24 | 23 | 25 |
| Centrala Europa | 18 | 14 | 19 | 16 | 21 |
| Västra Europa | 17 | 19 | 15 | 17 | 18 |
| R ö relsemarginal fö r ko ncernen to talt |
2 1 |
2 0 |
2 0 |
19 | 2 2 |
| A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 |
| 854 | 812 | 5 | 1 691 | 1 598 | 6 | 3 293 |
| 312 | 279 | 12 | 553 | 517 | 7 | 1 088 |
| -126 | -114 | 11 | -243 | -206 | 18 | -431 |
| 1 040 | 977 | 6 | 2 001 | 1 909 | 5 | 3 950 |
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Externa kredithanteringsintäkter | 728 | 698 | 4 | 1 448 | 1 392 | 4 | 2 862 |
| Inkasserade belopp på köpta fordringar | 574 | 472 | 22 | 1 098 | 897 | 22 | 1 930 |
| Amortering köpta fordringar | -277 | -219 | 26 | -530 | -421 | 26 | -907 |
| Omvärdering köpta fordringar | 2 | 16 | - | -39 | 22 | - | 19 |
| Övriga intäkter av finansiella tjänster | 13 | 10 | 30 | 24 | 19 | 26 | 46 |
| Summa netto o msättning |
1 040 | 977 | 6 | 2 001 | 1 909 | 5 | 3 950 |
| M SEK |
A pril-juni |
April-juni | Förändring | Jan-juni | Jan-juni | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | % | 2012 | 2011 | % | 2011 | |
| Kredithantering | 197 | 196 | 1 | 395 | 388 | 2 | 843 |
| Finansiella tjänster | 166 | 156 | 6 | 272 | 282 | -4 | 591 |
| Gemensamma kostnader | -145 | -141 | 3 | -289 | -294 | -2 | -566 |
| Summa rö relseresultat |
218 | 211 | 3 | 378 | 376 | 1 | 868 |
| % | A pril-juni |
April-juni | Jan-juni | Jan-juni | H elår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2012 | 2011 | 2011 | |
| Kredithantering | 23 | 24 | 23 | 24 | 26 |
| Finansiella tjänster | 53 | 56 | 49 | 55 | 54 |
| R ö relsemarginal fö r ko ncernen to |
talt 2 1 |
2 1 |
19 | 2 0 |
2 2 |
| M SEK |
Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2011 | |
| Nettoomsättning | 36 | 35 | 75 |
| B rutto resultat |
3 6 |
3 5 |
7 5 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -8 | -7 | -15 |
| Administrationskostnader | -68 | -70 | -140 |
| R ö relseresultat (EB IT ) |
-40 | -42 | -80 |
| Resultat från andelar i dotterföretag | 0 | 0 | 97 |
| Finansnetto övrigt | -38 | -5 | -35 |
| R esultat fö re skatt |
-78 | -47 | -18 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 |
| P erio dens resultat |
-78 | -47 | -18 |
| M SEK |
Jan-juni | Jan-juni | Helår |
|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2011 | |
| Periodens resultat | -78 | -47 | -18 |
| Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv (fond för verkligt värde) |
59 | -29 | 21 |
| P erio dens to talresultat |
-19 | -76 | 3 |
| M SEK |
30 jun | 30 jun | 31 dec | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | 2011 | 2011 | |||
| T ILLGÅ N GA R |
|||||
| A nläggningstillgångar |
|||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | ||
| M ateriella anläggningstillgångar |
1 | 1 | 1 | ||
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 501 | 7 161 | 7 717 | ||
| Summa anläggningstillgångar | 7 503 | 7 163 | 7 719 | ||
| Omsättningstillgångar | |||||
| Kortfristiga fordringar | 2 389 | 2 331 | 2 473 | ||
| Likvida medel | 187 | 65 | 272 | ||
| Summa o msättningstillgångar |
2 576 | 2 396 | 2 745 | ||
| SUM M A T ILLGÅ N GA R |
10 079 | 9 559 | 10 464 | ||
| EGET KA P IT A L OC H SKULD ER |
|||||
| Bundet eget kapital | 284 | 284 | 284 | ||
| Fritt eget kapital | 4 198 | 4 499 | 4 577 | ||
| Summa eget kapital | 4 482 | 4 783 | 4 861 | ||
| Avsättningar | 0 | 5 | 0 | ||
| Långfristiga skulder | 3 891 | 3 690 | 3 807 | ||
| Kortfristiga skulder | 1 706 | 1 081 | 1 796 | ||
| SUM M A EGET KA P IT A L OC H SKULD ER |
10 079 | 9 559 | 10 464 | ||
| Ställda säkerheter | Inga | Inga | Inga | ||
| Ansvarsförbindelser | 87 | Inga | 90 |
| 30 juni 2012 | A ntal aktier Kapital o |
ch |
|---|---|---|
| rö ster, % |
||
| Fidelity Investment M anagement |
7 981 067 | 10,0 |
| Lannebo Fonder | 4 482 536 | 5,6 |
| Carnegie Fonder | 4 063 000 | 5,1 |
| CapM an Oyj |
3 607 550 | 4,5 |
| Norska staten | 2 712 359 | 3,4 |
| State of New Jersey Pension Fund | 2 500 000 | 3,1 |
| SEB Fonder | 2 352 565 | 3,0 |
| Första AP-fonden | 2 316 939 | 2,9 |
| Swedbank Robur Fonder | 2 276 737 | 2,9 |
| Fjärde AP-fonden | 2 248 891 | 2,8 |
| SHB Fonder | 1 593 766 | 2,0 |
| Horn Fjaerfestingarfelag ehf | 1 529 784 | 1,9 |
| Svenskt Näringsliv | 1 500 000 | 1,9 |
| Invesco Fonder | 1 341 517 | 1,7 |
| Odin Fonder | 1 175 966 | 1,5 |
| T o talt, femto n stö rsta ägare |
41 682 677 | 52,3 |
T o talt antal aktier: 79 744 651 Andelen svenskt ägande uppgick till 45,3 procent (institutioner 16,6 procentenheter,
aktiefonder 22,4 procentenheter, privatpersoner 6,3 procentenheter). Källa: SIS Aktieägarservice
Definitioner
Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år.
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med köpta avskrivna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.
Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av avskrivna fordringar. Intäkterna från köpta avskrivna fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden.
Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning köpta fordringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten köpta fordringar.
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Resultat före avskrivningar och amorteringar är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt amortering och omvärdering av köpta fordringar. Siffran anges på rullande tolv månaders basis, förkortat RTM.
Räntetäckningsgrad är resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.
Verksamhetsresultat är den del av rörelseresultat som kan hänföras till respektive verksamhetsområde, dvs exklusive gemensamma försäljnings- och administrationskostnader.
Region Norra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Danmark, Estland, Finland, Norge, Polen, Ryssland och Sverige.
Region Centrala Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
Region Västra Europa omfattar koncernens verksamhet hänförlig till externa kunder och gäldenärer i Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna, Portugal, Spanien och Storbritannien.