AI assistant
Intrum — Interim / Quarterly Report 2011
May 3, 2011
2930_10-q_2011-05-03_321dfeb0-ceea-4e50-8864-2cd47f73e6c2.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
- Koncernens nettoomsättning första kvartalet 2011 uppgick till 931,8 MSEK (955,2). Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 5,1 procent varav den organiska tillväxten uppgick till 1,4 procent (1,4).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 165,7 MSEK (157,0) inklusive förlust vid avyttring av koncernens aktier i ett isländskt intresseföretag på –8,1 MSEK. Justerat för denna förlust samt valutaeffekter motsvarar det en ökning av rörelseresultatet med 18,2 procent.
- Rörelsemarginalen exklusive förlusten vid avyttring av intressebolaget på Island var 18,7 procent.
- Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 108,8 MSEK (100,4) och resultatet per aktie var 1,35 SEK (1,26).
- Investeringar i köpta avskrivna fordringar uppgick till 370,0 MSEK (170,8), en ökning med 117 procent.
- Kassaflödet från rörelsen är fortsatt starkt och uppgår till 322,8 MSEK (327,0).
- Koncernens kreditfacilitet har utökats till 4 miljarder SEK. Inom ramen för avtalet finns utrymme för ytterligare 2 miljarder SEK i kompletterande finansiering. Det nya avtalet är giltigt i fem år.
| M SEK om inte annat anges |
Jan-mar 2011 |
Jan-mar 2010 |
H elår 2010 |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 931,8 | 955,2 | 3 766,0 |
| Nettoomsättning exklusive omvärderingar | 926,0 | 957,6 | 3 762,8 |
| Organisk tillväxt, % | 1,4 | 1,4 | -0,8 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 165,7 | 157,0 | 730,6 |
| Rörelsemarginal, % | 17,8 | 16,4 | 19,4 |
| Resultat före skatt | 145,1 | 133,8 | 639,3 |
| Periodens resultat | 108,8 | 100,4 | 452,0 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 322,8 | 327,0 | 1 629,8 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 1,35 | 1,26 | 5,67 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 1,35 | 1,26 | 5,67 |
| Antal inneliggande inkassoärenden, miljoner | 20,0 | 16,9 | 19,2 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 19,3 | 15,7 | 16,3 |
* Justerat för valutaeffekter samt en förlust vid försäljning av intresseföretag på Island om 8,1 MSEK under första kvartalet 2011.
Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande tisdagen den 3 maj 2011, kl 07.00.
organisk tillväxt
förändring rörelseresultat*
Rörelseresultat
Rörelsemarginal
resultat före skatt
resultat per aktie
avkastning på köpta fordringar
nettoskuld/eget kapital
Intrum Justitia har haft en god inledning på 2011 och vårt rörelseresultat ökar med 18 procent justerat för valutaeffekter samt en förlust i samband med avyttring av vårt intresseföretag på Island.
Intrum Justitias verksamhetsområde Köp av fordringar utvecklas mycket väl under kvartalet. Investeringsnivån har mer än dubblerats till 370 MSEK jämfört med föregående år. Rörelseresultatet ökar med 44 procent justerat för valutaeffekter och avkastningen under kvartalet uppgick till 19,3 procent. Vi ser fortsatt en god aktivitet när det gäller små och medelstora portföljer och efterfrågan på integrerade tjänster som innehåller sk forward-flow-kontrakt ökar.
Utvecklingen i Intrum Justitias Kredithanteringsverksamhet är god. De åtgärder som vidtagits det senaste året för att effektivisera verksamheten och öka säljaktiviteterna har givit önskade resultat. Därtill utvecklas integrationen av nya och tidigare förvärv enligt plan. Resultatet i första kvartalet dras emellertid ner av ett lägre resultat i Nederländerna jämfört med föregående år, medan länder som exempelvis Frankrike och de nordiska länderna utvecklas väl.
Region Norra Europa utvecklas väl, inom såväl kredithantering som köp av fordringar. Investeringsnivån har, glädjande nog, ökat kraftigt jämfört med förra året, med en en god marginalförbättring till följd. Det valutajusterade rörelseresultatet ökar med 47 procent och marginalen stärks till ca 20 procent.
I region Centrala Europa försämras det valutajusterade resultatet med 28 procent och marginalen är 17 procent. Regionens resultattillväxt är emellertid god om man exkluderar den tyska verksamheten. I Tyskland medför den åldrande portföljen med köpta fordringar att volymerna sjunker. Nu skapas en ny landsorganisation med stort fokus på säljaktiviteter samt sökandet av nya portföljer med fordringar. I Ungern, Slovakien och Tjecken fortsätter den positiva trenden även under inledningen av året, med ökad rörelsevinst.
I region Västra Europa ökar det valutajusterade rörelseresultatet med 9 procent och marginalen stärks till 16 procent. Tack vare god kostnadskontroll inom kredithanteringsverksamheten och en stark utveckling när det gäller köp av fordringar lyckas vi väl, trots det fortsatt utmanande makroekonomiska klimatet. I Nederländerna har åtgärder för att anpassa kostnadsbasen börjat ge effekt men utvecklingen i kvartalet har ej varit tillfredsställande.
Allt tyder på att efterfrågan på tjänster som kombinerar traditionell kredithantering med att köpa fordringar kommer att fortsätta öka under 2011. Ett marknadsledande bolag som Intrum Justitia, med ett integrerat tjänsteutbud inom dessa områden, gynnas av den här trenden. Vi ser goda möjligheter att fortsätta expandera vårt tjänsteutbud, framförallt i den tidiga delen av betalningskjedjan som exempelvis kreditbeslut och betalningslösningar. Våra omfattande åtgärdsprogram för att öka resultatet i Kredithanteringsverksamheten fortsätter och förväntas ge god effekt kommande år. Vi bedömer därtill att koncernens investeringar i fordringar kommer att överstiga 1 miljard SEK under 2011.
Koncernens nettoomsättning under kvartalet uppgick till 931,8 MSEK (955,2). Omsättningsutvecklingen uppgick till –2,4 procent, vilket inkluderar en organisk tillväxt om 1,4 procentenheter, valutaeffekter om –7,5 procentenheter, effekten av omvärderingar av köpta fordringar om 0,9 procentenheter, förvärvseffekt 5,3 procent samt effekten av ändrad redovisning i Nederländerna –2,5 procentenheter. Rörelseresultatet uppgick till 165,7 MSEK (157,0). I omsättningen och rörelseresultatet ingår upp- och nedvärderingar av köpta fordringar om netto 5,8 MSEK (–2,4).
Rörelseresultatet för kvartalet har belastats med förlust på –8,1 MSEK vid avyttring av koncernens 33-procentiga innehav i det isländska intresseföretaget Motus ehf (fd Intrum á Íslandi ehf), samt integrationskostnader på –7,8 MSEK avseende de förvärv som genomfördes under fjärde kvartalet 2010.
Resultatet före skatt för kvartalet ökade till 145,1 MSEK (133,8) och nettoresultatet var 108,8 MSEK (100,4).
Sedan fjärde kvartalet 2010 redovisas omsättning och resultat uppdelade på de tre nya geografiska regioner som införts från den 1 oktober 2010.
resultat Regionen består av Danmark, Estland, Finland, Lettland, Litauen, Norge, Polen, Ryssland och Sverige.
Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 405,6 MSEK (336,6). Omsättningen ökade i lokala valutor med 28,9 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 82,4 MSEK (59,3), motsvarande en marginal om 20,3 procent (17,6). Rörelseresultatet förbättrades i lokala valutor med 47,2 procent.
resultat Regionen består av Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.
Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 205,6 MSEK (247,3). Omsättningen minskade i lokala valutor med 12,7 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 35,9 MSEK (51,2), motsvarande en marginal om 17,5 procent (20,7). Rörelseresultatet försämrades i lokala valutor med 28,0 procent.
resultat Regionen består av Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna, Portugal, Spanien och Storbritannien.
Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 314,8 MSEK (373,7). Omsättningen minskade i lokala valutor med 5,7 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 50,4 MSEK (51,7), motsvarande en marginal om 16,0 procent (13,8). Rörelseresultatet förbättrades i lokala valutor med 9,2 procent.
Regionens resultat för kvartalet har belastats med integrationskostnader på 7,8 MSEK hänförliga till genomförda förvärv. Integrationen av de förvärvade bolagen går enligt plan.
Den positiva utvecklingen i regionen beror främst på ökade volymer inom köpta fordringar. Investeringarna har mer än dubblerats jämfört med samma period föregående år.
Utvecklingen i Ungern, Tjeckien och Slovakien är fortsatt god med positivt rörelseresultat i alla tre länderna. Även Schweiz och Österrike utvecklas väl. Regionen påverkas emellertid av en svag utveckling i Tyskland där såväl säljaktiviteter inom kredithanteringstjänster som investeringsaktiviteten avseende nya portföljer med avskrivna fordringar varit för låg under en längre tid.
Utvecklingen i regionen, exklusive Nederländerna, har varit god i inledningen av året tack vare stark utveckling av portföljer med fordringar samt god kostnadskontroll inom kredithanteringsverksamheten. Intäkter och kostnader påverkas negativt med 23,1 MSEK av en omklassifiering i redovisningen i Nederländerna som genomfördes under förra året. Rörelseresultatet påverkas inte av förändringen. Däremot är rörelseresultatet inom Kredithantering (CMS) i Nederländerna klart lägre än föregående år.
Omsättningen i verksamhetsområdet uppgick till 823,7 MSEK (786,4). Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 3,3 procent. Rörelseresultatet uppgick till 98,4 MSEK (105,6), motsvarande en rörelsemarginal på 12,5 procent (12,8).
Rörelseresultatet minskar med –1,7 procent justerat för valuta. Utvecklingen i verksamhetsområdet är generellt sett god under kvartalet men resultatet tyngs av otillfredsställande utveckling i Nederländerna.
Marknadspostionen inom Kredithantering har stärkts genom genomförda förvärv och integrationen går enligt plan.
Omsättningen i verksamhetsområdet ökade med 9,7 procent under årets första kvartal, från 217,0 MSEK till 238,1 MSEK. Rörelseresultatet uppgick till 117,5 MSEK (88,2).
Betalningar för investeringar i Köpta fordringar uppgick under kvartalet till 370,0 MSEK (170,8). Avkastningen på köpta fordringar uppgick till 19,3 procent (15,7) för kvartalet. Koncernen hade vid kvartalets slut ett redovisat värde av köpta fordringar om 2 503,9 MSEK jämfört med 2 373,4 MSEK vid senaste årsskiftet.
Aktiviteten inom köp av portföljer med fordringar har varit fortsatt mycket god under inledningen av året. Nya tjänster tidigare i kedjan introduceras med gott resultat och efterfrågan på tjänster som kombinerar kredithantering och köp av fordringar ökar.
I enlighet med IFRS tillämpar Intrum Justitia en redovisningsmodell (effektivräntemetoden) där det redovisade värdet för respektive portfölj med köpta fordringar, och därmed kvartalets resultat, baseras på en diskontering av framtida kassaflöden som uppdateras kvartalsvis.
Kvartalets rörelseresultat belastas med avskrivningar om 42,6 MSEK (43,5). Därmed uppgår rörelseresultatet före avskrivningar till 208,3 MSEK (200,5). Värdet av kundrelationer som
Kvartalets finansnetto uppgick till –20,6 MSEK (–23,2), inklusive kursdifferenser om +1,5 MSEK (–1,8).
Den diskonteringsränta som används varierar mellan olika portföljer på basis av uppskattad effektivränta vid förvärvstillfället. Vid ändringar i uppskattningarna om framtida kassaflöden kan effektivräntan justeras inom intervallet 8–25 procent, med syfte att det redovisade värdet inte ska påverkas av ändringar i kassaflödesprognoserna så länge effektivräntan ryms inom det angivna spannet.
En portfölj redovisas aldrig högre än till sitt anskaffningsvärde. Det är alltså inte fråga om en marknadsvärdering av portföljerna.Under kvartalet har det redovisade värdet av köpta fordringar justerats till följd av förändringar i uppskattningar av framtida kassaflöden med netto 5,8 MSEK (–2,4). För specifikation per region, se sid 16. Justeringarna redovisas som en del av kvartalets amortering, vilket får som effekt att omsättning och rörelseresultat påverkas med samma belopp. Detta eftersom omsättningen inom köp av fordringar redovisas som netto av inkasserade belopp minus amorteringar.
redovisas i balansräkningen och är hänförbara till omvärderingar till verkligt värde i samband med förvärv uppgår till 140,7 MSEK (70,0). De har under kvartalet skrivits av med 4,1 MSEK (4,0).
Den genomsnittliga räntesatsen under kvartalet uppgick till 2,9 procent (2,5).
Koncernens resultat före skatt belastas i delårsrapporten med en skattekostnad på 25 procent av resultatet före skatt.
Sammantaget kvarstår bedömningen för år 2011 och framöver att skattekostnaden kommer att uppgå till omkring 25 procent av resultatet före skatt exklusive skattejusteringar hänförliga till skattetvister och liknande engångsposter.
Den genomsnittliga skattekostnaden är bl a avhängig koncernens förmåga att uppnå positiva resultat i de länder där resultatet före skatt är negativt. I några fall finns förlustavdrag från tidigare år som kan utnyttjas mot framtida vinster. Vid utgången av 2010 uppgick sådana förlustavdrag totalt till 2 289,2 MSEK, varav 1 623,6 MSEK i Sverige och 326,7 MSEK i
Storbritannien. Uppskjutna skattefordringar hänförliga till förlustavdrag uppgick till 39,1 MSEK och avsåg andra länder än Sverige och Storbritannien.
Vid en pågående skatterevision av koncernens svenska moderbolag för inkomståret 2009 har skatteverket ifrågasatt beräkningen av avdraget för orealiserade kursförluster på koncerninterna lån samt avdragsrätten för koncerninterna räntor som erlagts till det belgiska dotterföretaget.
Får skatteverket rätt så kan koncernens underskottsavdrag hänförliga till Sverige komma att reduceras med ca 856 MSEK. Det får i så fall dock ingen effekt på koncernens skattekostnad för året eller på poster i balansräkningen.
Från och med delårsrapporten för andra kvartalet 2010 gjordes en korrigering av redovisningen av klientmedel i koncernens bolag i Nederländerna. Bolaget hade sedan första kvartalet 2009 baserat klassificeringarna i balansräkningen på delvis felaktig information vilket korrigerades i balansräkningen per 30 juni 2010. Effekten var en omklassificering i balansräkningen som berör raderna övriga kortfristiga fordringar, klientmedel och kortfristiga skulder till kreditinstitut.
Jämförelsetalen från första kvartalet 2010 har omräknats i enlighet med korrigeringen och effekten på balansräkningen är att klientmedel på tillgångssidan och skuldsidan vardera ökar med 93,9 MSEK samt att övriga kortfristiga fordringar och kortfristiga skulder till kreditinstitut också vardera ökar med 93,9 MSEK.
Kassaflödet från den löpande verksamheten under kvartalet uppgick till 322,8 MSEK (327,0). Kassaflödet från den löpande verksamheten inkluderar återläggning av periodens amortering på köpta fordringar.
Nettoskulden uppgick per den 31 mars 2011 till 2 209,5 MSEK, att jämföra med 2 193,3 MSEK per den 31 december 2010. Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande uppgick till 2 705,7 MSEK, jämfört med 2 576,6 MSEK vid årsskiftet. Per den 31 mars 2011 hade koncernen likvida medel om 295,0 MSEK, jämfört med 507,1 MSEK vid årsskiftet. Outnyttjade kreditlöften uppgick till 350,9 MSEK, jämfört med 233,7 MSEK vid årsskiftet.
Samtidigt korrigerades en bruttoredovisning i resultaträkningen gällande återbetalningar av utlägg i Nederländerna. Korrigeringen har ingen effekt på rörelseresultatet men medför att regionens omsättning minskar. Effekten på första kvartalet 2011 i jämförelse med samma period 2010 uppgår till 23,1 MSEK, varav 17,9 MSEK är hänförligt till verksamhetsområdet Kredithantering och 5,2 MSEK är hänförligt till Köp av avskrivna fordringar.
Betalningar under kvartalet för investeringar i köpta avskrivna fordringar uppgick till 370,0 MSEK (170,8).
Koncernens syndikerade lånefacilitet om 310 MEUR med löptid till mars 2013 har under april omförhandlats till en ny syndikerad lånefacilitet, med samma banker, om 4 miljarder SEK med löptid till mars 2016. Genom den nya faciliteten möjliggörs kompletterande finansiering på upp till ytterligare ca 2 miljarder SEK genom t ex utgivandet av företagsobligationer.
Koncernens goodwill uppgick till 2 136,2 MSEK, jämfört med 2 152,5 MSEK per den 31 mars 2010.
Medelantalet anställda under kvartalet uppgick till 3 169 (3 171).
Det börsnoterade moderbolaget Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring. Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för Förändringen var hänförlig till justering av förvärvsbalansen för Nice Invest Nordic +8,8 MSEK och valutakursdifferenser –25,1 MSEK.
kvartalet om 17,4 MSEK (16,8) och ett resultat före skatt om –19,1 MSEK (–26,9). Moderbolaget investerade 0,4 MSEK (0,2) i anläggningstillgångar under kvartalet och hade vid dess utgång 14,5 MSEK (212,2) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 28 (24).
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen samt IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.
Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen.
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar strategiska risker relaterade till konjunkturutvecklingen och företagsförvärv lika väl som operativa risker relaterade bland annat till möjliga fel och misstag i verksamheten samt verksamhet i olika länder. Vidare finns risker relaterade till regelverk samt finansiella risker såsom
marknadsrisk, finansieringsrisk, kreditrisk, risker med köp av avskrivna fordringar och garantier i samband med granskning av betalkortsansökningar. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2010. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
Vi ser en långsam makroekonomisk återhämtning i Europa, med betydande skillnader mellan olika regioner. Möjligheterna att lösa Intrum Justitias kunders (gäldenärers) ekonomiska problem är bättre jämfört med situationen vid den finansiella världskrisens kulmen. Inkasserbarheten är emellertid inte tillbaka på nivåerna under 2006 till första halvåret 2008. Däremot har situationen stabiliserats.
Vi ser en ökad efterfrågan på integrerade kredithanterings- och finansiella tjänster. Klienternas behov av att skapa ett starkare och mer förutsägbart kassaflöde ökar. Vidare ökar behovet av att skapa fler alternativ till att finansiera rörelsekapitalet.
Vår bedömning är att Intrum Justitias strategiska inriktning med en breddning av kredithanteringstjänster och en sammankoppling med riskreducerande och finansierande tjänster byggd på en stark, marknadsledande inkassoverksamhet, är väl anpassad till marknadens utveckling. Vi förväntar oss en god efterfrågan på den här typen av tjänster de kommande åren.
Intrum Justitias börsvärde per den 31 mars 2011 uppgick till 7 337 MSEK jämfört med 8 254 MSEK vid årsskiftet. Under kvartalet sjönk aktiekursen från 103,50 till 92,00 SEK, vilket
Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com > Investerare. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Lars Wollung samt ekonomi- och finansdirektör Bengt Lejdström i en telefonkonferens med start
Lars Wollung, verkställande direktör och koncernchef, tel: 08-546 10 202
Bengt Lejdström, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 10 237, mobil: 070-274 2200
Annika Billberg, IR & Kommunikationschef, Tel: 08-545 10 203, mobil: 070-267 9791
Koncernens förvärv av små och medelstora portföljer med avskrivna fordringar förväntas långsiktigt uppgå till mer än 800 MSEK per år. Under innevarande år förväntas investeringarna emellertid överstiga 1000 MSEK. Till detta kommer enskilda köp av större portföljer. Intrum Justitia har en långsiktig investeringsstrategi med låg riskprofil, vars stabilitet demonstrerats under den finansiella krisen.
I marknadsutsikterna har följande förändring gjorts:
Koncernens förvärv av små och medelstora portföljer med avskrivna fordringar förväntas långsiktigt uppgå till mer än 800 MSEK per år. (befintlig text) Under innevarande år förväntas investeringarna emellertid överstiga 1000 MSEK. (ny text)
motsvarar en kursminskning på 11,1 procent. Avkastningsjusterat index, enligt SIX Return Index, steg under motsvarande period med 0,7 procent. Antalet aktieägare uppgick per kvartalsskiftet till 8 154 st.
idag kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring +46 (0)8 5051 3793 (SE) eller +44 (0)20 7806 1967 (UK).
Intrum Justitia AB (publ) 105 24 Stockholm Tel: 08-546 10 200, fax: 08-546 10 211 Webbplats: www.intrum.com E-post: [email protected] Organisationsnummer: 556607-7581
18 juli 2011 delårsrapport januari-juni
26 oktober 2011 delårsrapport januari-september
8 februari 2012 bokslutskommuniké 2011
Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Stockholm den 3 maj 2011
Styrelsen i Intrum Justitia AB
Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster, inklusive köp av fordringar, som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 3 100 anställda i 22 länder. Koncernens omsättning uppgick 2010 till 3,8 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid NASDAQ OMX Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.
| M SEK |
Jan-mar | Jan-mar | H elår |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Nettoomsättning | 931,8 | 955,2 | 3 766,0 |
| Kostnad sålda tjänster | -570,9 | -609,0 | -2 322,6 |
| B rutto resultat |
360,9 | 346,2 | 1 443,4 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -64,9 | -84,0 | -303,8 |
| Administrationskostnader | -121,7 | -102,8 | -410,7 |
| Avyttring av aktier i intresseföretag | -8,1 | 0,0 | 0,0 |
| Resultatandelar i intresseföretag | -0,5 | -2,4 | 1,7 |
| R ö relseresultat (EB IT ) |
165,7 | 157,0 | 730,6 |
| Finansnetto | -20,6 | -23,2 | -91,3 |
| R esultat fö re skatt |
145,1 | 133,8 | 639,3 |
| Skatt | -36,3 | -33,4 | -187,3 |
| P erio dens resultat |
108,8 | 100,4 | 452,0 |
| D ärav hänfö rligt till: |
|||
| M oderbolagets aktieägare |
107,9 | 100,4 | 452,0 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0,9 | 0,0 | 0,0 |
| P erio dens resultat |
108,8 | 100,4 | 452,0 |
| Resultat per aktie före utspädning | 1,35 | 1,26 | 5,67 |
| Resultat per aktie efter utspädning | 1,35 | 1,26 | 5,67 |
| M SEK |
Jan-mar | Jan-mar | H elår |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Periodens resultat | 108,8 | 100,4 | 452,0 |
| Förändring av omräkningsreserv | 20,3 | -38,9 | -122,7 |
| P erio dens to talresultat |
129,1 | 61,5 | 329,3 |
| D ärav hänfö rligt till: |
|||
| M oderbolagets aktieägare |
128,2 | 61,5 | 329,3 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 0,9 | 0,0 | 0,0 |
| P erio dens to talresultat |
129,1 | 61,5 | 329,3 |
| SEK | Jan-mar | Jan-mar | H elår |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Börskurs vid utgången av perioden | 92,00 | 91,50 | 103,50 |
| Resultat per aktie före utspädning | 1,35 | 1,26 | 5,67 |
| Resultat per aktie efter utspädning | 1,35 | 1,26 | 5,67 |
| Eget kapital (substansvärde) före utspädning | 33,92 | 32,63 | 32,21 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning, '000 | 79 745 | 79 745 | 79 745 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, '000 | 79 745 | 79 745 | 79 745 |
| Antal aktier vid periodens slut '000 | 79 995 | 79 995 | 79 995 |
Antalet aktier vid slutet av respektive period anges inklusive eget innehav 250 000 aktier.
Rörelseresultat och -marginal, rullande 12 månader
Omvärderingar av köpta fordringar, MSEK
Resultat per aktie före utspädning, SEK
-25 -20 -15 -10 -5 0 5 10 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 Kv1 Kv2 Kv3 Kv4 Kv1 2008 2009 2010 2011
Investeringar i köpta fordringar, MSEK
| M SEK |
31 mar | 31 mar | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra immateriella anläggningstillgångar |
301,3 | 338,6 | 332,0 |
| Kundrelationer | 140,7 | 70,0 | 156,0 |
| Goodwill | 2 136,2 | 1 756,7 | 2 152,5 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 2 578,2 | 2 165,3 | 2 640,5 |
| M ateriella anläggningstillgångar |
67,9 | 83,3 | 83,9 |
| Övriga anläggningstillgångar Aktier och andelar i intresseföretag och andra företag |
13,1 | 18,7 | 21,2 |
| Köpta fordringar | 2 503,9 | 2 169,7 | 2 373,4 |
| Uppskjutna skattefordringar | 74,6 | 113,6 | 75,9 |
| Andra långfristiga fordringar | 50,2 | 61,4 | 48,4 |
| Summa ö vriga anläggningstillgångar |
2 641,8 | 2 363,4 | 2 518,9 |
| Summa anläggningstillgångar | 5 287,9 | 4 612,0 | 5 243,3 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar | 251,9 | 281,4 | 268,3 |
| Klientmedel | 572,4 | 586,7 | 599,4 |
| Skattefordringar | 58,1 | 41,9 | 33,1 |
| Övriga fordringar | 308,9 | 385,0 | 325,1 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 125,0 | 129,6 | 138,7 |
| Likvida medel | 295,0 | 564,0 | 507,1 |
| Summa o msättningstillgångar |
1 611,3 | 1 988,6 | 1 871,7 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 6 899,2 | 6 600,6 | 7 115,0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 2 704,6 | 2 610,6 | 2 576,4 |
| Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande | 1,1 | 0,2 | 0,2 |
| Summa eget kapital | 2 705,7 | 2 610,8 | 2 576,6 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 2 395,2 | 2 153,3 | 2 588,6 |
| Övriga långfristiga skulder | 74,4 | 2,3 | 78,9 |
| Avsättningar för pensioner | 32,5 | 37,6 | 32,1 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 13,4 | 14,7 | 15,1 |
| Uppskjutna skatteskulder | 76,3 | 31,9 | 79,3 |
| Summa långfristiga skulder | 2 591,8 | 2 239,8 | 2 794,0 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut Klientmedelsskuld |
1,3 572,4 |
169,9 586,7 |
0,4 599,4 |
| Leverantörsskulder Skatteskulder |
131,2 191,1 |
136,7 166,5 |
141,4 201,6 |
| Förskott från kunder | 26,5 | 30,5 | 27,2 |
| Övriga kortfristiga skulder | 180,2 | 174,9 | 260,5 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 489,4 | 467,3 | 502,6 |
| Övriga kortfristiga avsättningar | 9,6 | 17,5 | 11,3 |
| Summa ko rtfristiga skulder |
1 601,7 | 1 750,0 | 1 744,4 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER |
Intrum Justitia-koncernen - Kassaflödesanalys
| MSEK | Jan-mar | Jan-mar | Helår |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat (EBIT) | 165,7 | 157,0 | 730,6 |
| Avskrivningar | 42,6 | 43,5 | 171,4 |
| Amortering av köpta avskrivna fordringar | 196,3 | 202,4 | 800,1 |
| Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster | 6,9 | $-4,0$ | $-14,3$ |
| Erhållen ränta | 4.6 | 1,4 | 11.1 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | $-19,6$ | $-13,7$ | $-68,4$ |
| Betald inkomstskatt | $-63,8$ | $-28,0$ | $-105,0$ |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före förändringar av rörelsekapitalet |
332,7 | 358,6 | 1525,5 |
| Förändringar i rörelsekapitalet | $-9,9$ | $-31,6$ | 104,3 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 322,8 | 327,0 | 1629,8 |
| Investeringsverksamheten Förvärv av materiella och immateriella |
$-213$ | $-38,6$ | |
| anläggningstillgångar | $-145,5$ | ||
| Köp av fordringar | $-370,0$ | $-170,8$ | $-1049,6$ |
| Förvärv av dotterföretag och intresseföretag | 0,0 | $-10,2$ | $-460,9$ |
| A vyttring av dotterföretag och intresseföretag | 3,1 | 0,0 | 0,0 |
| Annat kassaflöde från investeringsverksamheten | 4,2 | 1,5 | 10,5 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | $-384,0$ | $-218,1$ | $-1645,5$ |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Upplåning och amorteringar | $-142,3$ | $-16,4$ | 337,5 |
| Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare | 0,0 | 0,0 | $-299.0$ |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | $-142,3$ | $-16,4$ | 38,5 |
| Förändring av likvida medel | $-203,5$ | 92,5 | 22,8 |
| Likvida medel vid årets början | 507,1 | 491,4 | 491,4 |
| Kursdifferenser i likvida medel | $-8,6$ | $-19.9$ | $-7,1$ |
| Likvida medel vid periodens slut | 295,0 | 564,0 | 507,1 |
Intrum Justitita-koncernen - Förändringar i eget kapital
| MSEK | 2011 2010 |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänfö rligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | Hänfö rligt till moderbolagets aktieägare |
Innehav utan best inflytande |
Summa | |
| Ingående balans, 1 januari | 2576,4 | 0,2 | 2576,6 | 2548,7 | 0,2 | 2548,9 |
| Periodens totalresultat Effekt av personaloptionsprogram |
128,2 | 0,9 | 129,1 0,0 |
61,5 0,4 |
0,0 | 61,5 0,4 |
| Utgående balans, 31 mars | 2 7 0 4 , 6 | 1,1 | 2 7 0 5 , 7 | 2 6 10 ,6 | 0,2 | 2 6 10 ,8 |
Intrum Justitia-koncernen - Kvartalsöversikt
| Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | 2010 | 2010 | |
| Nettoomsättning exkl omvärderingar, MSEK | 926,0 | 960,0 | 923,7 | 921.5 | 957,6 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, MSEK | 159,9 | 176.4 | 212.0 | 179,6 | 159,4 |
| Organisk tillväxt, % | 1.4 | $-0,2$ | $-2.2$ | $-1,2$ | 1,4 |
| Antal inkasso ärenden, miljoner | 20,0 | 19,2 | 17.8 | 17,1 | 16,9 |
| Totalt inkassovärde, SEK miljarder | 142,6 | 123,3 | 113,1 | 110,9 | 115.6 |
Intrum Justitia-koncernen - Femårsöversikt
| 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | 2006 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Helår | Helår | Helår | Helår | Helår | |
| Nettoomsättning, MSEK | 3766,0 | 4 127,8 | 3677,7 | 3 2 2 5 , 2 | 2939,6 |
| Nettoomsättning exkl omvärderingar, MSEK | 3762,8 | 4 163,5 | 3675,5 | 3 2 13,7 | 2932,4 |
| Organisk tillväxt, % | $-0.8$ | 3,9 | 9,3 | 10,4 | 4,3 |
| Rörelseresultat, MSEK | 730,6 | 668,2 | 697.3 | 667,8 | 586,7 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, MSEK | 727,4 | 703,9 | 695.1 | 656,3 | 579,5 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 19,3 | 16,9 | 18,9 | 20,4 | 19,8 |
| Resultat före skatt, MSEK | 639,3 | 588,4 | 569,7 | 595,7 | 527,1 |
| Årets resultat (MSEK) | 452,0 | 440,6 | 441,7 | 462,0 | 407,5 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 5,67 | 5,53 | 5,58 | 5,86 | 5,09 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 7,2 | 7,6 | 4,6 | 7,5 | 8,1 |
| A vkastning på totalt kapital, % | 10,7 | 10,0 | 12,0 | 13,9 | 14,0 |
| A vkastning på sysselsatt kapital, % | 14,4 | 13,4 | 16,8 | 20,2 | 20,5 |
| A vkastning på operativt kapital, % | 15,7 | 14,3 | 17,2 | 21,1 | 21,5 |
| A vkastning på eget kapital, % | 17,6 | 17,8 | 20,8 | 27,8 | 28,9 |
| A vkastning på köpta fordringar, % | 16,3 | 15,6 | 16,6 | 17,0 | 14,4 |
| Soliditet, % | 36,2 | 37,5 | 35,5 | 34,2 | 33,5 |
| Utdelning/föreslagen utdelning, SEK | 4,10 | 3,75 | 3,50 | 3,25 | 2,75 |
| Genomsnittligt antal anställda | 3099 | 3372 | 3318 | 3093 | 2954 |
| 2011 | 2010 | 2009 | 2008 | 2007 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Jan-mar | Jan-mar | Jan-mar | Jan-mar | Jan-mar | |
| Nettoomsättning, MSEK | 931,8 | 955,2 | 1007,5 | 861,5 | 757,8 |
| Nettoomsättning exkl omvärderingar, MSEK | 926,0 | 957,6 | 1027,8 | 855,8 | 747,6 |
| Organisk tillväxt, % | 1,4 | 1,4 | 4,8 | 10,5 | 7,2 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 165,7 | 157,0 | 156,4 | 166,7 | 141,0 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, MSEK | 159,9 | 159,4 | 176,7 | 161.0 | 130,8 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 17,3 | 16,6 | 17,2 | 18,8 | 17,5 |
| Resultat före skatt, MSEK | 145,1 | 133,8 | 130,4 | 142,8 | 131,0 |
| Periodens resultat, MSEK | 108,8 | 100,4 | 97,8 | 107,1 | 98,2 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 1,35 | 1,26 | 1.23 | 1,35 | 1,24 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 6,8 | 6,4 | 5,4 | 6,0 | 11,2 |
| A vkastning på totalt kapital, % | 9,7 | 9,7 | 9,5 | 12,4 | 12,7 |
| A vkastning på sysselsatt kapital, % | 13,2 | 12,8 | 12,6 | 18,1 | 17,8 |
| A vkastning på operativt kapital, % | 13,9 | 14,2 | 13,1 | 18,9 | 18,7 |
| A vkastning på eget kapital, % | 16,3 | 15,6 | 15,9 | 22,8 | 25,0 |
| A vkastning på köpta fordringar, % | 19,3 | 15,7 | 11,4 | 15,3 | 18,7 |
| Soliditet, % | 39,2 | 40,7 | 36,9 | 33,6 | 36,0 |
| Genomsnittligt antal anställda | 3 169 | 3 171 | 3377 | 3048 | 2928 |
Rörelsesegment
Intrum Justitia-koncernen - Nettoomsättning från externa kunder per region
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | % | 2010 | |
| Norra Europa | 408,0 | 338,3 | 20,6 | 1445,1 |
| Centrala Europa | 210,4 | 243,2 | $-13,5$ | 924,3 |
| Västra Europa | 313,4 | 373.7 | $-16.1$ | 1396,6 |
| Summa nettoomsättning från externa kunder |
931,8 | 955,2 | $-2.4$ | 3766.0 |
Intrum Justitia-koncernen - Koncernintern nettoomsättning per region
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | % | 2010 | |
| Norra Europa | 23,5 | 20,8 | 13,0 | 93,2 |
| Centrala Europa | 40,6 | 44,6 | $-9,0$ | 173,4 |
| Västra Europa | 23,7 | 26,4 | $-10.2$ | 98,2 |
| Eliminering | $-87.8$ | $-91,8$ | $-4.4$ | $-364,8$ |
| Summa koncernintern | 0, 0 | 0, 0 | 0, 0 | |
| nettoomsättning |
Intrum Justitia-koncernen - Rörelseresultat (EBIT) per region
| MSEK | Jan-mars | Jan-mars | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | % | 2010 | |
| Norra Europa | 84,8 | 61,0 | 39,0 | 332,6 |
| Centrala Europa | 40,7 | 47,1 | $-13,6$ | 196,3 |
| Västra Europa | 49,0 | 51,7 | $-5,2$ | 202,6 |
| Förlust vid avyttring av aktier i intresseföretag | $-8,1$ | $\overline{\phantom{0}}$ | ||
| Resultatandelar Island | $-0,7$ | $-2,8$ | $-0.9$ | |
| Summa rörelseresultat (EBIT) | 165,7 | 157,0 | 5,5 | 730,6 |
| Finansnetto | $-20,6$ | $-23.2$ | $-11,2$ | $-91.3$ |
| Resultat före skatt | 145,1 | 133,8 | 8,4 | 639,3 |
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | H elår |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Norra Europa | 2,4 | 1,7 | 11,0 |
| Centrala Europa | 4,8 | -4,1 | -1,9 |
| Västra Europa | -1,4 | 0,0 | -5,9 |
| Summa o mvärdering |
5,8 | -2,4 | 3,2 |
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | % | 2010 | |
| Norra Europa | -1,0 | -0,1 | 900,0 | -0,6 |
| Centrala Europa | 0,0 | -0,4 | - | -1,5 |
| Västra Europa | -3,1 | -3,5 | -11,4 | -13,4 |
| Summa fö rvärvsrelaterade avskrivningar/ nedskrivningar |
-4,1 | -4,0 | 2,5 | -15,5 |
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | % | 2010 | |
| Norra Europa | 405,6 | 336,6 | 20,5 | 1 434,1 |
| Centrala Europa | 205,6 | 247,3 | -16,9 | 926,2 |
| Västra Europa | 314,8 | 373,7 | -15,8 | 1 402,5 |
| Summa netto o msättning exklusive o mvärderingar |
926,0 | 957,6 | -3,3 | 3 762,8 |
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | % | 2010 | |
| Norra Europa | 82,4 | 59,3 | 39,0 | 321,6 |
| Centrala Europa | 35,9 | 51,2 | -29,9 | 198,2 |
| Västra Europa | 50,4 | 51,7 | -2,5 | 208,5 |
| Förlust vid avyttring av aktier i intresseföretag | -8,1 | - | - | - |
| Resultatandelar Island | -0,7 | -2,8 | - | -0,9 |
| Summa rö relseresultat exkl o mvärderingar |
159,9 | 159,4 | 0,3 | 727,4 |
| % | Jan-mars | Jan-mars | H elår |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Norra Europa | 20,3 | 17,6 | 22,4 |
| Centrala Europa | 17,5 | 20,7 | 21,4 |
| Västra Europa | 16,0 | 13,8 | 14,9 |
| R ö relsemarginal fö r ko ncernen to talt |
17,3 | 16,6 | 19,3 |
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | % | 2010 | |
| Kredithantering | 786,4 | 823,7 | -4,5 | 3 274,3 |
| Köp av avskrivna fordringar | 238,1 | 217,0 | 9,7 | 860,5 |
| Eliminering av interntransaktioner | -92,7 | -85,5 | 8,4 | -368,8 |
| Summa netto o msättning |
931,8 | 955,2 | -2,4 | 3 766,0 |
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | % | 2010 | |
| Externa kredithanteringsintäkter | 693,7 | 738,2 | -6,0 | 2 905,5 |
| Inkasserade belopp på köpta fordringar | 424,1 | 409,7 | 3,5 | 1 614,9 |
| Amortering köpta fordringar | -202,1 | -200,0 | 1,1 | -803,3 |
| Omvärdering köpta fordringar | 5,8 | -2,4 | - | 3,2 |
| Övriga intäkter av finansiella tjänster | 10,3 | 9,7 | 6,2 | 45,7 |
| Summa netto o msättning |
931,8 | 955,2 | -2,4 | 3 766,0 |
| M SEK |
Jan-mars | Jan-mars | Förändring | H elår |
|---|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | % | 2010 | |
| Kredithantering | 98,4 | 105,6 | -6,8 | 471,9 |
| Köp av avskrivna fordringar | 117,5 | 88,2 | 33,2 | 382,6 |
| Förlust vid avyttring av aktier i intresseföretag | -8,1 | 0,0 | - | - |
| Resultatandelar Island | -0,7 | -2,8 | -75,0 | -0,9 |
| Centrala kostnader | -41,4 | -34,0 | 21,8 | -123,0 |
| Summa rö relseresultat |
165,7 | 157,0 | 5,5 | 730,6 |
| % | Jan-mars | Jan-mars | H elår |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Kredithantering | 12,5 | 12,8 | 14,4 |
| Köp av avskrivna fordringar | 49,3 | 40,6 | 44,5 |
| Ko ncernen to talt |
17,8 | 16,4 | 19,4 |
| N yckeltal |
Jan-mars | Jan-mars | H elår |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| Omsättningstillväxt, % | -2,4 | -5,2 | -8,8 |
| Organisk tillväxt, % | 1,4 | 1,4 | -0,8 |
| Tillväxt i rörelseresultat, % | 5,5 | 0,4 | 9,3 |
| Tillväxt i resultat före skatt, % | 8,4 | 2,6 | 8,7 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % | 17,3 | 16,6 | 19,3 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 9,7 | 9,5 | 10,7 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 13,2 | 12,6 | 14,4 |
| Avkastning på operativt kapital, % | 13,9 | 13,9 | 15,7 |
| Avkastning på eget kapital, % | 16,3 | 15,6 | 17,6 |
| Avkastning köpta avskrivna fordringar % | 19,3 | 15,7 | 16,3 |
| Nettoskuld, M SEK |
2 209,5 | 1 796,9 | 2 193,3 |
| Nettoskuld/eget kapital, % | 81,7 | 68,8 | 85,1 |
| Soliditet, % | 39,2 | 39,6 | 36,2 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 6,8 | 6,4 | 7,2 |
| Antal inkassoärenden, miljoner | 20,0 | 16,9 | 19,2 |
| Totalt inkassovärde, SEK miljarder | 142,6 | 115,6 | 123,3 |
| M edelantal anställda |
3 169 | 3 171 | 3 099 |
Definitioner
Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år. Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med köpta avskrivna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.
Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av avskrivna fordringar. Intäkterna från köpta avskrivna fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden. Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning på totalt kapital utgörs av rörelseresultatet plus finansiella intäkter, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittliga totala tillgångar.
Avkastning på sysselsatt kapital utgörs av rörelseresultatet plus finansiella intäkter, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittligt sysselsatt kapital. Sysselsatt kapital utgörs av summan av eget kapital inklusive minoritetens andel, räntebärande skulder och pensionsavsättningar.
Avkastning på operativt kapital utgörs av rörelseresultatet, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittligt operativt kapital. Operativt kapital utgörs av summan av eget kapital inklusive minoritetens andel, räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Avkastning på eget kapital är periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Avkastning köpta avskrivna fordringar är verksamhetsområdets rörelseresultat för perioden, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten köpta avskrivna fordringar.
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Soliditet är eget kapital inklusive minoritetens andel som en procentandel av balansomslutningen.
Räntetäckningsgrad är resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.
| 31 mars 2011 | A ntal aktier Kapital o |
ch |
|---|---|---|
| rö ster, % |
||
| Carnegie Fonder | 5 108 000 | 6,4 |
| CapM an Oyj |
3 607 550 | 4,5 |
| SEB Fonder | 3 271 910 | 4,1 |
| Swedbank Robur Fonder | 3 257 326 | 4,1 |
| Första AP-fonden | 2 509 611 | 3,1 |
| State of New Jersey Pension Fund | 2 500 000 | 3,1 |
| Lannebo Fonder | 2 381 000 | 3,0 |
| SHB Fonder | 2 148 199 | 2,7 |
| Fjärde AP-fonden | 2 096 683 | 2,6 |
| SEB | 1 679 730 | 2,1 |
| T o talt, tio stö rsta ägare |
28 560 009 | 35,7 |
| T o talt antal aktier: |
79 994 651 |
Andelen svenskt ägande uppgick till 60,2 procent (institutioner 25,2 procentenheter, aktiefonder 26,1 procentenheter, privatpersoner 8,9 procentenheter). Källa: SIS Aktieägarservice
Eget innehav uppgår till 250 000 aktier, och ingår i det totala antalet utestående aktier ovan.
| Jan-mars | Jan-mars | Helår | |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| 17,4 | 16,8 | 61,9 | |
| 17,4 | 16,8 | 61,9 | |
| -3,7 | -3,5 | -13,4 | |
| -32,4 | -32,6 | -106,3 | |
| -18,7 | -19,3 | -57,8 | |
| 0,0 | 0,0 | -250,8 | |
| -0,4 | -7,6 | -31,2 | |
| -19,1 | -26,9 | -339,8 | |
| 0,0 | 0,0 | 16,0 | |
| -19,1 | -26,9 | -323,8 | |
| P erio dens to talresultat |
26,6 | 102,3 | -73,1 |
|---|---|---|---|
| Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv (fond för verkligt värde) |
45,7 | 129,2 | 250,7 |
| Periodens resultat | -19,1 | -26,9 | -323,8 |
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| M SEK |
Jan-mars | Helår | Helår |
| M SEK |
31 mar | 31 mar | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2011 | 2010 | 2010 | |
| T ILLGÅ N GA R |
|||
| A nläggningstillgångar |
|||
| Immateriella anläggningstillgångar | 0,6 | 0,5 | 0,9 |
| M ateriella anläggningstillgångar |
0,6 | 0,2 | 0,4 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 149,8 | 7 557,4 | 7 478,6 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 151,0 | 7 558,1 | 7 479,9 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 2 293,1 | 1 699,7 | 1 863,3 |
| Likvida medel | 14,5 | 212,2 | 138,3 |
| Summa o msättningstillgångar |
2 307,6 | 1 911,9 | 2 001,6 |
| SUM M A T ILLGÅ N GA R |
9 458,6 | 9 470,0 | 9 481,5 |
| EGET KA P IT A L OC H SKULD ER |
|||
| Bundet eget kapital | 284,1 | 284,1 | 284,1 |
| Fritt eget kapital | 4 927,0 | 5 333,6 | 4 901,4 |
| Summa eget kapital | 5 211,1 | 5 617,7 | 5 185,5 |
| Avsättningar | 5,0 | 2,3 | 5,0 |
| Långfristiga skulder | 3 249,2 | 3 382,4 | 3 620,6 |
| Kortfristiga skulder | 993,3 | 467,6 | 670,4 |
| SUM M A EGET KA P IT A L OC H SKULD ER |
9 458,6 | 9 470,0 | 9 481,5 |
| Ställda säkerheter | Inga | Inga | Inga |
| Ansvarsförbindelser | Inga | Inga | Inga |