Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Intrum Interim / Quarterly Report 2011

Jul 18, 2011

2930_ir_2011-07-18_ba1a8368-8654-4498-940f-cac665b07136.pdf

Interim / Quarterly Report

Open in viewer

Opens in your device viewer

  • Koncernens nettoomsättning andra kvartalet 2011 uppgick till 977,5 MSEK (922,5). Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 10,1 procent varav den organiska tillväxten uppgick till 2,7 procent (–1,2).
  • Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 210,6 MSEK (180,6). Justerat för valutaeffekter motsvarar det en ökning av rörelseresultatet med 22,2 procent. I rörelseresultatet ingår omvärderingar av portföljer med köpta fordringar om 15,9 MSEK (1,0).
  • Rörelsemarginalen var 21,5 procent (19,6).
  • Nettoresultatet för kvartalet uppgick till 110,7 MSEK (85,3) och resultatet per aktie var 1,39 SEK (1,07).
  • Investeringar i köpta avskrivna fordringar uppgick till 276,4 MSEK (198,3), en ökning med 39,4 procent.
  • Kassaflödet från rörelsen är fortsatt starkt och uppgår till 326,5 MSEK (365,8).
M
SEK
om inte annat anges
A
pril-juni
2011
April-juni
2010
Jan-juni
2011
Jan-juni
2010
Nettoomsättning 977,5 922,5 1 909,3 1 877,7
Nettoomsättning exklusive omvärderingar 961,6 921,5 1 887,6 1 879,1
Organisk tillväxt, % 2,7 -1,2 0,7 1,0
Rörelseresultat (EBIT) 210,6 180,6 376,3 337,6
Rörelsemarginal, % 21,5 19,6 19,7 18,0
Resultat före skatt 186,6 150,9 331,7 284,7
Periodens resultat 110,7 85,3 219,5 185,7
Kassaflöde från den löpande verksamheten 326,5 365,8 649,2 692,8
Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1,39 1,07 2,74 2,33
Antal inneliggande inkassoärenden, miljoner 20,2 17,1 20,2 17,1
Avkastning på köpta fordringar, % 22,7 19,4 21,0 17,3

* Justerat för valutaeffekter.

Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande måndagen den 18 juli 2011, kl 07.00.

organisk tillväxt

förändring rörelseresultat*

Rörelseresultat

Rörelsemarginal

resultat före skatt

resultat per aktie

avkastning på köpta fordringar

nettoskuld/eget kapital

Intrum Justitia fortsätter att utvecklas väl under 2011. Rörelseresultatet under andra kvartalet ökar med 22 procent justerat för valutaeffekter.

Vår Kredithanteringsverksamhet har en stabil utveckling och de åtgärder som vidtagits det senaste året för att effektivisera verksamheten och öka säljaktiviteterna har givit önskade resultat. Därtill utvecklas integrationen av nya och tidigare förvärv enligt plan. Den förvärvade verksamheten från Aktiv Kapital bidrar positivt till rörelseresultatet. Rörelseresultatet under andra kvartalet ökar med 9 procent justerat för valuta, och marginalen stärks till 13 procent. Den ökade investeringsnivån inom Köpta fordringar samt effekter av nyligen tecknade kontrakt med stora kunder bidrar till resultatförbättringen. Vårt operational excellence-program utvecklas väl och bäddar för ytterligare resultatförbättringar framgent.

Intrum Justitias verksamhetsområde Köp av fordringar utvecklas väl under såväl andra kvartalet som första halvåret. Investeringsnivån under det andra kvartalet ökade med 39 procent till 276 MSEK jämfört med föregående år. De senaste tolv månaderna har investeringarna uppgått till ca 1,3 miljarder SEK. Rörelseresultatet ökar med 47 procent justerat för valutaeffekter och avkastningen under kvartalet uppgick till 22,7 procent. Aktiviteten när det gäller små och medelstora portföljer är fortsatt god och efterfrågan på integrerade tjänster som innehåller sk forward-flow-kontrakt ökar. Därtill ser vi nu ökade aktiviteter avseende stora portföljer. Vårt ingångna avtal avseende en stor bankportfölj i Tyskland i slutet av juni är ett bra kvitto på detta.

I region Norra Europa ökar valutajusterade rörelseresultatet med 44 procent och marginalen stärks till ca 25 procent under andra kvartalet exklusive omvärderingar. Flera nya kundkontrakt har tecknats under kvartalet. En fortsatt god investeringsnivå inom köpta fordringar bidrar också till marginalförbättringen.

I region Centrala Europa ser vi fortsatt en försämring av rörelseresultatet. Det valutajusterade resultatet sjönk med 29 procent och marginalen är 14 procent. Sjunkande volymer i Tyskland till följd av att investeringsnivån när det gäller portföljer med fordringar varit för låg påverkar resultatet negativt. I slutet av juni ingick Intrum Justitia ett avtal om att förvärva en stor bankportfölj från Commerzbank med ett nominellt värde på 300 MEUR. Förvärvet kommer att ge positiva effekter i tredje kvartalet och framåt. I Ungern, Slovakien och Tjecken fortsätter den positiva trenden även under andra kvartalet, med ökad rörelsevinst.

I region Västra Europa ökar det valutajusterade rörelseresultatet med 6 procent och marginalen stärks till 19 procent. I regionen har vi fortsatt ett utmanande makroekonomiskt klimat men vi presterar trots det väl. Arbetet med att effektivisera och förbättra produktiviteten gör att vi är mycket konkurrenskraftiga, även i länder med svagare makroekonomisk utblick. I Nederländerna har våra åtgärder för att anpassa kostnadsbasen samt stärka säljorganisationen gett önskad effekt och vi har en ökning av resultatet såväl sekventiellt som jämfört med föregående år.

Allt tyder på att efterfrågan på tjänster som kombinerar traditionell kredithantering med att köpa fordringar kommer att fortsätta att öka. Ett marknadsledande bolag som Intrum Justitia, med ett integrerat tjänsteutbud inom dessa områden, gynnas av den här trenden. Vi ser goda möjligheter att fortsätta expandera vårt tjänsteutbud, framförallt i den tidiga delen av betalningskedjan som exempelvis kreditbeslut och betalningslösningar. Våra omfattande åtgärdsprogram för att öka resultatet i Kredithanteringsverksamheten fortsätter och förväntas ge god effekt kommande år.

Koncernens nettoomsättning under kvartalet uppgick till 977,5 MSEK (922,5). Omsättningsökningen uppgick till 6,0 procent, vilket inkluderar en organisk tillväxt om 2,7 procentenheter, valutaeffekter om −4,1 procentenheter, effekten av omvärderingar av köpta fordringar om 1,6 procentenheter, förvärvseffekt 5,8 procent. Rörelseresultatet uppgick till 210,6 MSEK (180,6). I omsättningen och rörelseresultatet ingår upp- och nedvärderingar av köpta fordringar om netto 15,9 MSEK (1,0).

Koncernens nettoomsättning under delårsperioden uppgick till 1 909,3 MSEK (1 877,7). Omsättningsökningen uppgick till 1,6 procent, vilket inkluderar en organisk tillväxt om 0,7 procentenheter, valutaeffekter om −5,9 procentenheter, effekten av omvärderingar av köpta fordringar om 1,2 procentenheter, förvärvseffekt 5,6 procent. Rörelseresultatet uppgick till 376,3 MSEK (337,6). I omsättningen och rörelseresultatet ingår upp- och nedvärderingar av köpta fordringar om netto 21,7 MSEK (–1,4).

Rörelseresultatet för kvartalet har belastats med integrationskostnader på –5,0 MSEK avseende de förvärv som genomfördes under fjärde kvartalet 2010.

Resultatet före skatt för kvartalet ökade till 186,6 MSEK (150,9) och nettoresultatet var 110,7 MSEK (85,3).

Rörelseresultatet för delårsperioden har belastats med förlust på –8,7 MSEK vid avyttring av koncernens 33-procentiga innehav i det isländska intresseföretaget Motus ehf (fd Intrum á Íslandi ehf), samt integrationskostnader på –12,8 MSEK avseende de förvärv som genomfördes under fjärde kvartalet 2010.

Resultatet före skatt för halvåret ökade till 331,7 MSEK (284,7) och nettoresultatet var 219,5 MSEK (185,7).

I slutet av juni offentliggjordes ett avtal med Commerzbank om att förvärva en portfölj med avskrivna fordringar. Portföljen består av förfallna banklån och det nominella värdet på portföljen uppgår till ca 300 MEUR. Intrum Justitia kommer att ta över den befintliga lokalen i Hannover samt cirka 40 anställda från Commerzbank. Beräknat datum för övertagandet är 15 september 2011 med brytdatum den 1 januari 2011.

Under andra kvartalet meddelades att Erik Forsberg rekryterats till rollen som CFO.

resultat Regionen består av Danmark, Estland, Finland, Lettland, Litauen, Norge, Polen, Ryssland och Sverige.

Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 428,2 MSEK (353,8). Omsättningen ökade i lokala valutor med 26,0 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 105,0 MSEK (75,6), motsvarande en marginal om 24,5 procent (21,4). Rörelseresultatet förbättrades i lokala valutor med 44,1 procent.

Erik Forsberg kommer närmast från en position som CFO på PR-mjukvaruföretaget Cision. Den nuvarande ekonomi- och finansdirektören, Bengt Lejdström, kommer att fortsätta i sin nuvarande roll fram till någon gång under fjärde kvartalet 2011 när Erik Forsberg tillträder.

Sedan fjärde kvartalet 2010 redovisas omsättning och resultat uppdelade på de tre nya geografiska regioner som införts från den 1 oktober 2010.

Regionens resultat för kvartalet har belastats med integrationskostnader på 5,0 MSEK hänförliga till genomförda förvärv. Integrationen av de förvärvade bolagen går enligt plan.

Den positiva utvecklingen i regionen är en följd av att de bolag som förvärvats i slutet av 2010 utvecklas väl samt en fortsatt hög investeringsnivå inom köpta fordringar och ökad produktivitet och effektivitet inom kredithanteringsverksamheten. Investeringarna har mer än dubblerats jämfört med samma period föregående år.

resultat Regionen består av Schweiz, Slovakien, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.

Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 208,4 MSEK (228,4). Omsättningen minskade i lokala valutor med 8,1 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 29,7 MSEK (42,7), motsvarande en marginal om 14,3 procent (18,7). Rörelseresultatet försämrades i lokala valutor med 28,6 procent.

Regionen påverkas fortsatt av en svag utveckling i Tyskland där investeringsnivån i nya portföljer med avskrivna fordringar varit för låg under en längre tid. I slutet av juni förvärvades emellertid en stor bankportfölj med avskrivna fordringar från Commerzbank som förbättrar utsikterna framåt.

I Ungern, Tjeckien och Slovakien är trenden positiv med hög aktivitet inom såväl köp av fordringar som kredithantering.

Andel av omsättning Andel av 34% 31%

resultat Regionen består av Belgien, Frankrike, Irland, Italien, Nederländerna, Portugal, Spanien och Storbritannien.

Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 325,0 MSEK (339,3). Omsättningen ökade i lokala valutor med 2,6 procent. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 60,6 MSEK (61,1), motsvarande en marginal om 18,6 procent (18,0). Rörelseresultatet förbättrades i lokala valutor med 6,0 procent.

Den positiva utvecklingen fortsätter i regionen med en ökning av rörelseresultatet under andra kvartalet, tack vare stark utveckling av portföljer med fordringar samt god kostnadskontroll inom kredithanteringsverksamheten. Arbetet med att reducera kostnadsbasen samt öka säljaktiviterna i Nederländerna har gett resultat och rörelseresultatet bidrar positivt i regionen under andra kvartalet.

Den makroekonomiska situationen i länder som Spanien, Portugal, Italien och Irland är fortsatt utsatt, men Intrum Justitias arbete med effektivisering och ökad produktivitet ökar konkurrenskraften och intjäningsförmågan.

Omsättningen i verksamhetsområdet uppgick till 812,1 MSEK (814,8). Justerat för valutaeffekter ökade omsättningen med 4,1 procent. Rörelseresultatet uppgick till 104,1 MSEK (99,5), motsvarande en rörelsemarginal på 12,8 procent (12,2).

Rörelseresultatet ökar med 9,0 procent justerat för valuta. Utvecklingen i verksamhetsområdet är god under kvartalet med ökande intäkter och rörelseresultat. Arbetet med operational excellence utvecklas väl vilket skapar goda förutsättningar för fortsatt tillväxt.

Omsättningen i verksamhetsområdet uppgick till 279,2 MSEK (201,9). Rörelseresultatet uppgick till 146,2 MSEK (104,7), motsvarande en rörelsemarginal på 52,4 procent (51,9).

Betalningar för investeringar i Köpta fordringar uppgick under kvartalet till 276,4 MSEK (198,3). Avkastningen på köpta fordringar uppgick till 22,7 procent (19,4) för kvartalet. Koncernen hade vid kvartalets slut ett redovisat värde av köpta fordringar om 2 645,8 MSEK jämfört med 2 373,4 MSEK vid senaste årsskiftet.

Aktiviteten inom köp av portföljer med fordringar har varit fortsatt mycket god med fortsatt ökning av investeringar inom små och medlestora portföljer. Därtill har en stor bankportfölj förvärvats i slutet av perioden. I Norra Europa var utvecklingen inom köp av fordringar mycket stark, framförallt under juni månad.

I enlighet med IFRS tillämpar Intrum Justitia en redovisningsmodell (effektivräntemetoden) där det redovisade värdet för respektive portfölj med köpta fordringar, och därmed kvartalets resultat, baseras på en diskontering av framtida kassaflöden som uppdateras kvartalsvis.

Kvartalets rörelseresultat belastas med avskrivningar om 42,6 MSEK (43,0). Därmed uppgår rörelseresultatet före avskrivningar till 253,2 MSEK (223,6). Värdet av kundrelationer som

Kvartalets finansnetto uppgick till –24,0 MSEK (–29,7), inklusive kursdifferenser om –2,5 MSEK (–5,8).

Den diskonteringsränta som används varierar mellan olika portföljer på basis av uppskattad effektivränta vid förvärvstillfället. Vid ändringar i uppskattningarna om framtida kassaflöden kan effektivräntan justeras inom intervallet 8–25 procent, med syfte att det redovisade värdet inte ska påverkas av ändringar i kassaflödesprognoserna så länge effektivräntan ryms inom det angivna spannet.

En portfölj redovisas aldrig högre än till sitt anskaffningsvärde. Det är alltså inte fråga om en marknadsvärdering av portföljerna.Under kvartalet har det redovisade värdet av köpta fordringar justerats till följd av förändringar i uppskattningar av framtida kassaflöden med netto 15,9 MSEK (1,0). För specifikation per region, se sid 17. Justeringarna redovisas som en del av kvartalets amortering, vilket får som effekt att omsättning och rörelseresultat påverkas med samma belopp. Detta eftersom omsättningen inom köp av fordringar redovisas som netto av inkasserade belopp minus amorteringar.

redovisas i balansräkningen och är hänförbara till omvärderingar till verkligt värde i samband med förvärv uppgår till 138,6 MSEK (64,5). De har under kvartalet skrivits av med 4,1 MSEK (3,9).

Den genomsnittliga räntesatsen under kvartalet uppgick till 2,5 procent (2,8).

Koncernens resultat före skatt belastas i delårsrapporten med en skattekostnad på 25 procent av resultatet före skatt samt därutöver 29,3 MSEK hänförligt till koncernens tidigare skattetvist i Finland.

Koncernens finska bolag hade en tillkommande skattekostnad på 41,8 MSEK under 2010 genom att en skattetvist avgjordes till bolagets nackdel avseende åren 1999-2002. Under andra kvartalet 2011 har det finska skatteverket beslutat om omprövning även gällande åren 2003-2007 varigenom ytterligare 29,3 MSEK i skatt debiterats och kostnadsförts av försiktighetsskäl. Bolaget har överklagat med hänvisning dels till att omprövingen är felaktig i sak och dels till att tidsfristen för omprövning har löpt ut. Den räntekostnad för vilken bolaget vägrats avdrag upphörde efter 2007 så någon ytterligare tillkommande skatt för år 2008 eller senare kan inte uppkomma.

Sammantaget kvarstår bedömningen för år 2011 och framöver att skattekostnaden kommer att uppgå till omkring 25 procent av resultatet före skatt exklusive skattejusteringar hänförliga till skattetvister och liknande engångsposter.

Kassaflödet från den löpande verksamheten under halvåret uppgick till 649,2 MSEK (692,8). Kassaflödet från den löpande verksamheten inkluderar återläggning av periodens amortering på köpta fordringar.

Nettoskulden uppgick per den 30 juni 2011 till 2 578,0 MSEK, att jämföra med 2 193,3 MSEK per den 31 december 2010. Eget kapital inklusive innehav utan bestämmande inflytande uppgick till 2 534,4 MSEK, jämfört med 2 576,6 MSEK vid årsskiftet. Per den 30 juni 2011 hade koncernen likvida medel om 355,8 MSEK, jämfört med 507,1 MSEK vid årsskiftet. Outnyttjade kreditlöften uppgick till 1 183,5 MSEK, jämfört med 233,7 MSEK vid årsskiftet.

Koncernens goodwill uppgick till 2 193,3 MSEK, jämfört med 2 152,5 MSEK per den 30 juni 2010.

Medelantalet anställda under kvartalet uppgick till 3 188 (3 115).

Den genomsnittliga skattekostnaden är bl a avhängig koncernens förmåga att uppnå positiva resultat i de länder där resultatet före skatt är negativt. I några fall finns förlustavdrag från tidigare år som kan utnyttjas mot framtida vinster. Vid utgången av 2010 uppgick sådana förlustavdrag totalt till 2 289,2 MSEK, varav 1 623,6 MSEK i Sverige och 326,7 MSEK i Storbritannien. Uppskjutna skattefordringar hänförliga till förlustavdrag uppgick till 39,1 MSEK och avsåg andra länder än Sverige och Storbritannien.

Vid en pågående skatterevision av koncernens svenska moderbolag för inkomståret 2009 har skatteverket ifrågasatt beräkningen av avdraget för orealiserade kursförluster på koncerninterna lån samt avdragsrätten för koncerninterna räntor som erlagts till det belgiska dotterföretaget.

Får skatteverket rätt så kan koncernens underskottsavdrag hänförliga till Sverige komma att reduceras med ca 856 MSEK. Det får i så fall dock ingen effekt på koncernens skattekostnad för året eller på poster i balansräkningen.

Betalningar under perioden för investeringar i köpta avskrivna fordringar uppgick till 646,4 MSEK (369,1).

Koncernens syndikerade lånefacilitet om 310 MEUR med löptid till mars 2013 omförhandlades under april till en ny syndikerad lånefacilitet, med samma banker, om 4 miljarder SEK med löptid till april 2016. Genom den nya faciliteten möjliggörs kompletterande finansiering på upp till ytterligare ca 2 miljarder SEK genom t ex utgivandet av företagsobligationer.

Förändringen var huvudsakligen hänförlig till valutakursdifferenser.

Det börsnoterade moderbolaget Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring. Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för

Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i årsredovisningslagen samt IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.

halvåret om 35,2 MSEK (33,8) och ett resultat före skatt om –46,6 MSEK (–46,0). Moderbolaget investerade 0,5 MSEK (0,4) i anläggningstillgångar under halvåret och hade vid dess utgång 64,7 MSEK (20,8) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 30 (24).

Samma redovisningsprinciper och beräkningsmetoder har tillämpats som i den senaste årsredovisningen.

Koncernens och moderbolagets risker inkluderar strategiska risker relaterade till konjunkturutvecklingen och företagsförvärv lika väl som operativa risker relaterade bland annat till möjliga fel och misstag i verksamheten samt verksamhet i olika länder. Vidare finns risker relaterade till regelverk samt finansiella risker såsom

Vi ser en långsam makroekonomisk återhämtning i Europa, med betydande skillnader mellan olika regioner. Möjligheterna att lösa Intrum Justitias kunders (gäldenärers) ekonomiska problem är bättre jämfört med situationen vid den finansiella världskrisens kulmen. Inkasserbarheten är emellertid inte tillbaka på nivåerna under 2006 till första halvåret 2008. Däremot har situationen stabiliserats.

Vi ser en ökad efterfrågan på integrerade kredithanterings- och finansiella tjänster. Klienternas behov av att skapa ett starkare och mer förutsägbart kassaflöde ökar. Vidare ökar behovet av att skapa fler alternativ till att finansiera rörelsekapitalet.

marknadsrisk, finansieringsrisk, kreditrisk, risker med köp av avskrivna fordringar och garantier i samband med granskning av betalkortsansökningar. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2010. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.

Vår bedömning är att Intrum Justitias strategiska inriktning med en breddning av kredithanteringstjänster och en sammankoppling med riskreducerande och finansierande tjänster byggd på en stark, marknadsledande inkassoverksamhet, är väl anpassad till marknadens utveckling. Vi förväntar oss en god efterfrågan på den här typen av tjänster de kommande åren.

Koncernens förvärv av små och medelstora portföljer med avskrivna fordringar förväntas långsiktigt uppgå till mer än 800 MSEK per år. Under innevarande år förväntas investeringarna emellertid överstiga 1000 MSEK. Till detta kommer enskilda köp av större portföljer. Intrum Justitia har en långsiktig investeringsstrategi med låg riskprofil, vars stabilitet demonstrerats under den finansiella krisen.

Intrum Justitias börsvärde per den 30 juni 2011 uppgick till 7 440 MSEK jämfört med 8 254 MSEK vid årsskiftet. Under halvåret sjönk aktiekursen från 103,50 till 93,00 SEK, vilket justerat för utdelning om 4,10 SEK per aktie

motsvarar en kursminskning på 6,2 procent. Avkastningsjusterat index, enligt SIX Return Index, sjönk under motsvarande period med 0,7 procent. Antalet aktieägare uppgick per halvårsskiftet till 8 001.

Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com > Investor relations. Rapporten kommenteras av verkställande direktör och koncernchef Lars Wollung samt ekonomi- och finansdirektör Bengt Lejdström i en telefonkonferens med start

Lars Wollung, verkställande direktör och koncernchef, tel: 08-546 10 202

Bengt Lejdström, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 10 237, mobil: 070-274 2200

Annika Billberg, IR & Kommunikationschef, Tel: 08-545 10 203, mobil: 070-267 9791

26 oktober 2011 delårsrapport januari-september

8 februari 2012 bokslutskommuniké 2011

idag kl 9.00. Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring +46 (0)8 5051 3793 (SE) eller +44 (0)20 7806 1967 (UK).

Intrum Justitia AB (publ) 105 24 Stockholm Tel: 08-546 10 200, fax: 08-546 10 211 Webbplats: www.intrum.com

E-post: [email protected]

Organisationsnummer: 556607-7581

Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com

This interim report is also available in English.

Styrelsen och verkställande direktören försäkrar att halvårsrapporten ger en rättvisande översikt av moderbolagets och koncernens verksamhet, ställning och resultat samt beskriver väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer som moderbolaget och de företag som ingår i koncernen står inför.

Stockholm den 18 juli 2011

styrelseordförande styrelseledamot styrelseledamot

Lars Lundquist Matts Ekman Helen Fasth-Gillstedt

Joakim Rubin Charlotte Strömberg Fredrik Trägårdh Joakim Westh styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot styrelseledamot

Lars Wollung Verkställande direktör och koncernchef

Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster, inklusive köp av fordringar, som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har omkring 3 100 anställda i 22 länder. Koncernens omsättning uppgick 2010 till 3,8 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid NASDAQ OMX Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com.

M
SEK
A
pril-juni
April-juni Jan-juni Jan-juni H
elår
2011 2010 2011 2010 2010
Nettoomsättning 977,5 922,5 1 909,3 1 877,7 3 766,0
Kostnad sålda tjänster -587,2 -566,4 -1 158,1 -1 175,4 -2 322,6
B
rutto
resultat
390,3 356,1 751,2 702,3 1 443,4
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -62,8 -79,0 -127,7 -163,0 -303,8
Administrationskostnader -117,6 -98,4 -239,3 -201,2 -410,7
Avyttring av aktier i intresseföretag -0,6 0,0 -8,7 0,0 0,0
Resultatandelar i intresseföretag 1,3 1,9 0,8 -0,5 1,7
R
ö
relseresultat (EB
IT
)
210,6 180,6 376,3 337,6 730,6
Finansnetto -24,0 -29,7 -44,6 -52,9 -91,3
R
esultat fö
re skatt
186,6 150,9 331,7 284,7 639,3
Skatt -75,9 -65,6 -112,2 -99,0 -187,3
P
erio
dens resultat
110,7 85,3 219,5 185,7 452,0
D
ärav hänfö
rligt till:
M
oderbolagets aktieägare
110,6 85,3 218,5 185,7 452,0
Innehav utan bestämmande inflytande 0,1 0,0 1,0 0,0 0,0
P
erio
dens resultat
110,7 85,3 219,5 185,7 452,0
Resultat per aktie före utspädning 1,39 1,07 2,74 2,33 5,67
Resultat per aktie efter utspädning 1,39 1,07 2,74 2,33 5,67
M
SEK
A
pril-juni
April-juni Jan-juni Jan-juni H
elår
2011 2010 2011 2010 2010
Periodens resultat 110,7 85,3 219,5 185,7 452,0
Förändring av omräkningsreserv 45,0 -9,8 65,3 -48,7 -122,7
P
erio
dens to
talresultat
155,7 75,5 284,8 137,0 329,3
D
ärav hänfö
rligt till:
M
oderbolagets aktieägare
155,6 75,5 283,5 137,0 329,3
Innehav utan bestämmande inflytande 0,1 0,0 1,3 0,0 0,0
P
erio
dens to
talresultat
155,7 75,5 284,8 137,0 329,3
SEK A
pril-juni
April-juni Jan-juni Jan-juni H
elår
2011 2010 2011 2010 2010
Börskurs vid utgången av perioden 93,00 76,50 93,00 76,50 103,50
Resultat per aktie före utspädning 1,39 1,07 2,74 2,33 5,67
Resultat per aktie efter utspädning 1,39 1,07 2,74 2,33 5,67
Eget kapital (substansvärde) före utspädning 31,76 29,47 31,76 29,47 32,21
Genomsnittligt antal aktier före utspädning, '000 79 745 79 745 79 745 79 745 79 745
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, '000 79 745 79 745 79 745 79 745 79 745
Antal aktier vid periodens slut '000 79 995 79 995 79 995 79 995 79 995

Antalet aktier vid slutet av respektive period anges inklusive eget innehav 250 000 aktier.

Resultat per aktie före utspädning, SEK

Omvärderingar av köpta fordringar, MSEK

Investeringar i köpta fordringar, MSEK

M
SEK
30 jun 30 jun 31 dec
2011 2010 2010
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra
immateriella anläggningstillgångar
305,5 328,6 332,0
Kundrelationer 138,6 64,5 156,0
Goodwill 2 193,3 1 758,8 2 152,5
Summa immateriella anläggningstillgångar 2 637,4 2 151,9 2 640,5
M
ateriella anläggningstillgångar
70,0 76,5 83,9
Övriga anläggningstillgångar
Aktier och andelar i intresseföretag och andra företag 11,5 20,1 21,2
Köpta fordringar 2 645,8 2 151,6 2 373,4
Uppskjutna skattefordringar 76,3 112,5 75,9
Andra långfristiga fordringar 45,9 51,6 48,4
Summa ö
vriga anläggningstillgångar
2 779,5 2 335,8 2 518,9
Summa anläggningstillgångar 5 486,9 4 564,2 5 243,3
Omsättningstillgångar
Kundfordringar
274,3 253,7 268,3
Klientmedel 582,8 594,8 599,4
Skattefordringar 55,4 37,1 33,1
Övriga fordringar 302,6 378,0 325,1
Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter 127,0 133,4 138,7
Likvida medel 355,8 372,3 507,1
Summa o
msättningstillgångar
1 697,9 1 769,3 1 871,7
SUMMA TILLGÅNGAR 7 184,8 6 333,5 7 115,0
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Hänförligt till moderbolagets aktieägare
2 532,9 2 387,1 2 576,4
Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande 1,5 0,2 0,2
Summa eget kapital 2 534,4 2 387,3 2 576,6
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 2 826,5 2 234,1 2 588,6
Övriga långfristiga skulder 65,4 2,9 78,9
Avsättningar för pensioner 39,2 37,3 32,1
Övriga långfristiga avsättningar 11,8 15,8 15,1
Uppskjutna skatteskulder 74,3 30,2 79,3
Summa långfristiga skulder 3 017,2 2 320,3 2 794,0
Kortfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 2,0 22,3 0,4
Klientmedelsskuld 582,8 594,8 599,4
Leverantörsskulder 115,7 137,0 141,4
Skatteskulder 216,4 180,6 201,6
Förskott från kunder 27,7 29,5 27,2
Övriga kortfristiga skulder 206,0 200,8 260,5
Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter 473,5 447,5 502,6
Övriga kortfristiga avsättningar 9,1 13,4 11,3
Summa ko
rtfristiga skulder
1 633,2 1 625,9 1 744,4
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 7 184,8 6 333,5 7 115,0
M
SEK
Jan-juni Jan-juni H
elår
2011 2010 2010
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT) 376,3 337,6 730,6
Avskrivningar 85,2 86,5 171,4
Amortering av köpta avskrivna fordringar 386,3 395,7 800,1
Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster 5,1 -8,3 -14,3
Erhållen ränta 8,8 3,0 11,1
Erlagd ränta och finansiella kostnader -45,5 -41,1 -68,4
Betald inkomstskatt -128,7 -74,4 -105,0
Kassaflö
de från den lö
pande verksamheten

re fö
rändringar av rö
relsekapitalet
687,5 699,0 1 525,5
Förändringar i rörelsekapitalet -38,3 -6,2 104,3
Kassaflö
de från den lö
pande verksamheten
649,2 692,8 1 629,8
Investeringsverksamheten
Förvärv av materiella och immateriella
-47,7 -70,5 -145,5
anläggningstillgångar
Köp av fordringar -646,4 -369,1 -1 049,6
Förvärv av dotterföretag och intresseföretag -1,0 -10,2 -460,9
Avyttring av dotterföretag och intresseföretag 3,1 0,0 0,0
Annat kassaflöde från investeringsverksamheten 9,3 9,9 10,5
Kassaflö
de från investeringsverksamheten
-682,7 -439,9 -1 645,5
Finansieringsverksamheten
Upplåning och amorteringar 198,6 -68,5 337,5
Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare -327,0 -299,0 -299,0
Kassaflö
de från finansieringsverksamheten
-128,4 -367,5 38,5
F
ö
rändring av likvida medel
-161,9 -114,6 22,8
Likvida medel vid årets bö
rjan
507,1 491,4 491,4
Kursdifferenser i likvida medel 10,6 -4,5 -7,1
Likvida medel vid perio
dens slut
355,8 372,3 507,1
MSEK 2011 2010
Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
Innehav utan
best inflytande
Summa Hänförligt till
moderbolagets
aktieägare
Innehav utan
best inflytande
Summa
Ingående balans, 1 januari 2 576,4 0,2 2 576,6 2 548,7 0,2 2 548,9
Periodens totalresultat 283,5 1,3 284,8 137,0 0,0 137,0
Effekt av personaloptionsprogram 0,0 0,0 0,4 0,4
Aktieutdelning -327,0 -327,0 -299,0 -299,0
Utgående balans, 30 juni 2 532,9 1,5 2 534,4 2 387,1 0,2 2 387,3
Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2
2011 2011 2010 2010 2010
Nettoomsättning exkl omvärderingar, M
SEK
961,6 926,0 960,0 923,7 921,5
Rörelseresultat exkl omvärderingar, M
SEK
194,7 159,9 176,4 212,0 179,6
Organisk tillväxt, % 2,7 1,4 -0,2 -2,2 -1,2
Antal inkassoärenden, miljoner 20,2 20,0 19,2 17,8 17,1
Totalt inkassovärde, SEK miljarder 148,8 142,6 123,3 113,1 110,9
2010 2009 2008 2007 2006
H
elår
Helår Helår Helår Helår
Nettoomsättning, M
SEK
3 766,0 4 127,8 3 677,7 3 225,2 2 939,6
Nettoomsättning exkl omvärderingar, M
SEK
3 762,8 4 163,5 3 675,5 3 213,7 2 932,4
Organisk tillväxt, % -0,8 3,9 9,3 10,4 4,3
Rörelseresultat, M
SEK
730,6 668,2 697,3 667,8 586,7
Rörelseresultat exkl omvärderingar, M
SEK
727,4 703,9 695,1 656,3 579,5
Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % 19,3 16,9 18,9 20,4 19,8
Resultat före skatt, M
SEK
639,3 588,4 569,7 595,7 527,1
Årets resultat (M
SEK)
452,0 440,6 441,7 462,0 407,5
Resultat per aktie före utspädning, SEK 5,67 5,53 5,58 5,86 5,09
Räntetäckningsgrad, ggr 7,2 7,6 4,6 7,5 8,1
Avkastning på totalt kapital, % 10,7 10,0 12,0 13,9 14,0
Avkastning på sysselsatt kapital, % 14,4 13,4 16,8 20,2 20,5
Avkastning på operativt kapital, % 15,7 14,3 17,2 21,1 21,5
Avkastning på eget kapital, % 17,6 17,8 20,8 27,8 28,9
Avkastning på köpta fordringar, % 16,3 15,6 16,6 17,0 14,4
Soliditet, % 36,2 37,5 35,5 34,2 33,5
Utdelning/föreslagen utdelning, SEK 4,10 3,75 3,50 3,25 2,75
Genomsnittligt antal anställda 3 099 3 372 3 318 3 093 2 954
2011 2010 2009 2008 2007
A
pril-juni
April-juni April-juni April-juni April-juni
Nettoomsättning, M
SEK
977,5 922,5 1 050,8 890,8 786,9
Nettoomsättning exkl omvärderingar, M
SEK
961,6 921,5 1 056,0 890,7 784,9
Organisk tillväxt, % 2,7 -1,2 4,0 10,8 11,7
Rörelseresultat (EBIT), M
SEK
210,6 180,6 158,5 179,5 147,7
Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, M
SEK
194,7 179,6 163,7 179,4 145,7
Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % 20,2 19,5 15,5 20,1 18,6
Resultat före skatt, M
SEK
186,6 150,9 140,4 149,3 124,9
Periodens resultat, M
SEK
110,7 85,3 105,4 112,0 93,7
Resultat per aktie före utspädning, SEK 1,39 1,07 1,32 1,42 1,19
Räntetäckningsgrad, ggr 7,6 5,8 7,2 5,2 5,7
Avkastning på totalt kapital, % 12,2 11,3 9,3 12,8 13,0
Avkastning på sysselsatt kapital, % 16,3 15,1 12,3 18,0 18,2
Avkastning på operativt kapital, % 17,0 16,6 12,8 18,0 18,2
Avkastning på eget kapital, % 16,9 13,7 17,3 24,3 23,9
Avkastning på köpta fordringar, % 22,7 19,4 16,5 15,9 18,8
Soliditet, % 36,2 37,7 33,0 30,0 31,6
Genomsnittligt antal anställda 3 188 3 115 3 416 3 157 2 978
M
SEK
A
pril-juni
April-juni Förändring Jan-juni Jan-juni Förändring H
elår
2011 2010 % 2011 2010 % 2010
Norra Europa 440,3 354,0 24,4 848,3 692,3 22,5 1 445,1
Centrala Europa 211,1 229,5 -8,0 421,5 472,7 -10,8 924,3
Västra Europa 326,1 339,0 -3,8 639,5 712,7 -10,3 1 396,6
Summa netto
o
msättning från externa
kunder
977,5 922,5 6,0 1 909,3 1 877,7 1,7 3 766,0
A
pril-juni
April-juni Förändring Jan-juni Jan-juni Förändring H
elår
2011 2010 % 2011 2010 % 2010
30,3 24,3 24,7 53,8 45,1 19,3 93,2
41,9 46,2 -9,3 82,5 90,8 -9,1 173,4
23,3 24,5 -4,9 47,0 50,9 -7,7 98,2
-95,5 -95,0 0,5 -183,3 -186,8 -1,9 -364,8
0,0 0,0 0,0 0,0 0,0
M
SEK
A
pril-juni
April-juni Förändring Jan-juni Jan-juni Förändring H
elår
2011 2010 % 2011 2010 % 2010
Norra Europa 117,1 75,8 54,5 201,9 136,8 47,6 332,6
Centrala Europa 32,4 43,8 -26,0 73,1 90,9 -19,6 196,3
Västra Europa 61,7 60,8 1,5 110,7 112,5 -1,6 202,6
Förlust vid avyttring av aktier i intresseföretag -0,6 - - -8,7 - - -
Resultatandelar Island 0,0 0,2 - -0,7 -2,6 - -0,9
Summa rö
relseresultat (EB
IT
)
210,6 180,6 16,6 376,3 337,6 11,5 730,6
Finansnetto -24,0 -29,7 -19,2 -44,6 -52,9 -15,7 -91,3
R
esultat fö
re skatt
186,6 150,9 23,7 331,7 284,7 16,5 639,3
M
SEK
A
pril-juni
April-juni Jan-juni Jan-juni H
elår
2011 2010 2011 2010 2010
Norra Europa 12,1 0,2 14,5 1,9 11,0
Centrala Europa 2,7 1,1 7,5 -3,0 -1,9
Västra Europa 1,1 -0,3 -0,3 -0,3 -5,9
Summa o
mvärdering
15,9 1,0 21,7 -1,4 3,2
M
SEK
A
pril-juni
April-juni Förändring Jan-juni Jan-juni Förändring H
elår
2011 2010 % 2011 2010 % 2010
Norra Europa -1,0 -0,1 900,0 -2,0 -0,2 900,0 -0,6
Centrala Europa 0,0 -0,4 - 0,0 -0,8 - -1,5
Västra Europa -3,1 -3,4 -8,8 -6,2 -6,9 -10,1 -13,4
Summa fö
rvärvsrelaterade
avskrivningar/
nedskrivningar
-4,1 -3,9 5,1 -8,2 -7,9 3,8 -15,5
M
SEK
A
pril-juni
April-juni Förändring Jan-juni Jan-juni Förändring H
elår
2011 2010 % 2011 2010 % 2010
Norra Europa 428,2 353,8 21,0 833,8 690,4 20,8 1 434,1
Centrala Europa 208,4 228,4 -8,8 414,0 475,7 -13,0 926,2
Västra Europa 325,0 339,3 -4,2 639,8 713,0 -10,3 1 402,5
Summa netto
o
msättning exklusive
o
mvärderingar
961,6 921,5 4,4 1 887,6 1 879,1 0,5 3 762,8
M
SEK
A
pril-juni
April-juni Förändring Jan-juni Jan-juni Förändring H
elår
2011 2010 % 2011 2010 % 2010
Norra Europa 105,0 75,6 38,9 187,4 134,9 38,9 321,6
Centrala Europa 29,7 42,7 -30,4 65,6 93,9 -30,1 198,2
Västra Europa 60,6 61,1 -0,8 111,0 112,8 -1,6 208,5
Förlust vid avyttring av aktier i intresseföretag -0,6 - - -8,7 - - -
Resultatandelar Island 0,0 0,2 - -0,7 -2,6 - -0,9
Summa rö
relseresultat exkl
o
mvärderingar
194,7 179,6 8,4 354,6 339,0 4,6 727,4
% A
pril-juni
April-juni Jan-juni Jan-juni H
elår
2011 2010 2011 2010 2010
Norra Europa 24,5 21,4 22,5 19,5 22,4
Centrala Europa 14,3 18,7 15,8 19,7 21,4
Västra Europa 18,6 18,0 17,3 15,8 14,9
R
ö
relsemarginal fö
r ko
ncernen to
talt
20,2 19,5 18,8 18,0 19,3
M
SEK
A
pril-juni
April-juni Förändring Jan-juni Jan-juni Förändring H
elår
2011 2010 % 2011 2010 % 2010
Kredithantering 812,1 814,8 -0,3 1 598,5 1 638,5 -2,4 3 274,3
Köp av avskrivna fordringar 279,2 201,9 38,3 517,3 418,9 23,5 860,5
Eliminering av interntransaktioner -113,8 -94,2 20,8 -206,5 -179,7 14,9 -368,8
Summa netto
o
msättning
977,5 922,5 6,0 1 909,3 1 877,7 1,7 3 766,0
M
SEK
A
pril-juni
April-juni Förändring Jan-juni Jan-juni Förändring H
elår
2011 2010 % 2011 2010 % 2010
Externa kredithanteringsintäkter 698,3 720,6 -3,1 1 392,0 1 458,8 -4,6 2 905,5
Inkasserade belopp på köpta fordringar 472,5 385,7 22,5 896,6 795,4 12,7 1 614,9
Amortering köpta fordringar -219,4 -194,3 12,9 -421,5 -394,3 6,9 -803,3
Omvärdering köpta fordringar 15,9 1,0 1 490,0 21,7 -1,4 - 3,2
Övriga intäkter av finansiella tjänster 10,2 9,5 7,4 20,5 19,2 6,8 45,7
Summa netto
o
msättning
977,5 922,5 6,0 1 909,3 1 877,7 1,7 3 766,0
M
SEK
A
pril-juni
April-juni Förändring Jan-juni Jan-juni Förändring H
elår
2011 2010 % 2011 2010 % 2010
Kredithantering 104,1 99,5 4,6 202,5 205,1 -1,3 471,9
Köp av avskrivna fordringar 146,2 104,7 39,6 263,7 192,9 36,7 382,6
Förlust vid avyttring av aktier i intresseföretag -0,6 0,0 - -8,7 0,0 - -
Resultatandelar Island 0,0 0,2 - -0,7 -2,6 - -0,9
Centrala kostnader -39,1 -23,8 64,3 -80,5 -57,8 39,3 -123,0
Summa rö
relseresultat
210,6 180,6 16,6 376,3 337,6 11,5 730,6
% A
pril-juni
April-juni Jan-juni Jan-juni H
elår
2011 2010 2011 2010 2010
Kredithantering 12,8 12,2 12,7 12,5 14,4
Köp av avskrivna fordringar 52,4 51,9 51,0 46,0 44,5
Ko
ncernen to
talt
21,5 19,6 19,7 18,0 19,4
N
yckeltal
A
pril-juni
April-juni Jan-juni Jan-juni Helår
2011 2010 2011 2010 2010
Omsättningstillväxt, % 6,0 -12,2 1,7 -8,8 -8,8
Organisk tillväxt, % 2,7 -1,2 0,7 1,0 -0,8
Tillväxt i rörelseresultat, % 16,6 13,9 11,5 7,2 9,3
Tillväxt i resultat före skatt, % 23,7 7,5 16,5 5,1 8,7
Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % 20,2 19,5 18,8 18,0 19,3
Avkastning på totalt kapital, % 12,2 11,3 10,8 10,4 10,7
Avkastning på sysselsatt kapital, % 16,3 15,1 14,5 13,9 14,4
Avkastning på operativt kapital, % 17,0 16,6 15,5 15,1 15,7
Avkastning på eget kapital, % 16,9 13,7 17,1 15,0 17,6
Avkastning köpta avskrivna fordringar % 22,7 19,4 21,0 17,3 16,3
Nettoskuld, M
SEK
2 578,0 1 922,7 2 578,0 1 922,7 2 193,3
Nettoskuld/eget kapital, % 101,7 80,5 101,7 80,5 85,1
Soliditet, % 35,3 37,7 35,3 37,7 36,2
Räntetäckningsgrad, ggr 7,6 5,8 7,2 6,1 7,2
Antal inkassoärenden, miljoner 20,2 17,1 20,2 17,1 19,2
Totalt inkassovärde, SEK miljarder 148,8 110,9 148,8 110,9 123,3
M
edelantal anställda
3 188 3 115 3 181 3 142 3 099

Definitioner

Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år. Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med köpta avskrivna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.

Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av avskrivna fordringar. Intäkterna från köpta avskrivna fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden. Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.

Avkastning på totalt kapital utgörs av rörelseresultatet plus finansiella intäkter, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittliga totala tillgångar.

Avkastning på sysselsatt kapital utgörs av rörelseresultatet plus finansiella intäkter, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittligt sysselsatt kapital. Sysselsatt kapital utgörs av summan av eget kapital inklusive minoritetens andel, räntebärande skulder och pensionsavsättningar.

Avkastning på operativt kapital utgörs av rörelseresultatet, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittligt operativt kapital. Operativt kapital utgörs av summan av eget kapital inklusive minoritetens andel, räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Avkastning på eget kapital är periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.

Avkastning köpta avskrivna fordringar är verksamhetsområdets rörelseresultat för perioden, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten köpta avskrivna fordringar.

Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Soliditet är eget kapital inklusive minoritetens andel som en procentandel av balansomslutningen.

Räntetäckningsgrad är resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.

30 juni 2011 A
ntal aktier Kapital o
ch

ster, %
Carnegie Fonder 5 108 000 6,4
Fidelity Investment M
anagement
4 011 055 5,0
CapM
an Oyj
3 607 550 4,5
SEB Fonder 2 988 404 3,7
Swedbank Robur Fonder 2 754 000 3,4
SHB Fonder 2 607 218 3,3
State of New Jersey Pension Fund 2 500 000 3,1
Första AP-fonden 2 316 939 2,9
Fjärde AP-fonden 2 224 944 2,8
Lannebo Fonder 2 000 000 2,5
T
o
talt, tio
stö
rsta ägare
30 118 110 37,6
T
o
talt antal aktier:
79 994 651

Andelen svenskt ägande uppgick till 54,8 procent (institutioner 21,5 procentenheter, aktiefonder 25,0 procentenheter, privatpersoner 8,4 procentenheter). Källa: SIS Aktieägarservice

Eget innehav uppgår till 250 000 aktier, och ingår i det totala antalet utestående aktier ovan.

M
SEK
Jan-juni Jan-juni Helår
2011 2010 2010
Nettoomsättning 35,2 33,8 61,9
B
rutto
resultat
35,2 33,8 61,9
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -6,6 -7,0 -13,4
Administrationskostnader -70,1 -55,2 -106,3
R
ö
relseresultat (EB
IT
)
-41,5 -28,4 -57,8
Resultat från andelar i dotterföretag 0,0 0,0 -250,8
Finansnetto övrigt -5,1 -17,6 -31,2
R
esultat fö
re skatt
-46,6 -46,0 -339,8
Skatt 0,0 0,0 16,0
P
erio
dens resultat
-46,6 -46,0 -323,8
P
erio
dens to
talresultat
-75,4 120,2 -73,1
Övrigt totalresultat: Förändring av omräkningsreserv
(fond för verkligt värde)
-28,8 166,2 250,7
Periodens resultat -46,6 -46,0 -323,8
2011 2010 2010
M
SEK
Jan-juni Jan-juni Helår
M
SEK
30 jun 30 jun 31 dec
2011 2010 2010
T
ILLGÅ
N
GA
R
A
nläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 0,6 0,5 0,9
M
ateriella anläggningstillgångar
0,7 0,3 0,4
Finansiella anläggningstillgångar 7 161,4 7 521,0 7 478,6
Summa anläggningstillgångar 7 162,7 7 521,8 7 479,9
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 2 331,5 1 438,7 1 863,3
Likvida medel 64,7 20,8 138,3
Summa o
msättningstillgångar
2 396,2 1 459,5 2 001,6
SUM
M
A
T
ILLGÅ
N
GA
R
9 558,9 8 981,3 9 481,5
EGET
KA
P
IT
A
L OC
H
SKULD
ER
Bundet eget kapital 284,1 284,1 284,1
Fritt eget kapital 4 499,1 5 052,5 4 901,4
Summa eget kapital 4 783,2 5 336,6 5 185,5
Avsättningar 5,0 2,3 5,0
Långfristiga skulder 3 690,1 3 135,8 3 620,6
Kortfristiga skulder 1 080,6 506,6 670,4
SUM
M
A
EGET
KA
P
IT
A
L OC
H
SKULD
ER
9 558,9 8 981,3 9 481,5
Ställda säkerheter Inga Inga Inga
Ansvarsförbindelser Inga Inga Inga