AI assistant
Intrum — Interim / Quarterly Report 2009
Oct 22, 2009
2930_10-q_2009-10-22_cacb337c-fd21-4d39-a91e-ee204b291bc8.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
DELÅRSRAPPORT JANUARI - SEPTEMBER 2009
Tredje kvartalet 2009
- Koncernens nettoomsättning tredje kvartalet 2009 uppgick till 1 023,2 MSEK (905,4), en ökning med 13,0 procent. Den organiska tillväxten uppgick till 5,2 procent (10,3).
- Rörelseresultatet (EBIT) uppgick till 147,2 MSEK (208,2). I omsättningen och rörelseresultatet ingår upp- och nedvärderingar av köpta fordringar om netto –6,5 MSEK (+0,4). I resultatet ingår engångskostnader om 54,1 MSEK avseende region Storbritannien & Irland. Exklusive dessa poster var rörelseresultatet (EBIT) oförändrat 207,8 MSEK (207,8), motsvarande en rörelsemarginal om 20,2 procent (23,0).
- Nettoresultatet minskade med 22,0 procent, till 98,7 MSEK (126,6).
- Resultat per aktie före utspädning uppgick till 1,24 SEK (1,60).
- Utbetalningar för investeringar i Köp av avskrivna fordringar uppgick till 179,7 MSEK (211,9).
Intrum Justitia-koncernen – Delårsrapport januari-september 2009
MSEK Jul-sep Jul-sep Jan-sep Jan-sep om inte annat anges 2009 2008 2009 2008
Nettoomsättning 1 023,2 905,4 3 081,5 2 657,7 Nettoomsättning exklusive omvärderingar 1 029,7 905,0 3 113,5 2 651,5 Organisk tillväxt, % 5,2 10,3 4,9 10,5 Rörelseresultat (EBIT) 147,2 208,2 462,1 554,4 Rörelseresultat exklusive omvärderingar 153,7 207,8 494,1 548,2 Rörelsemarginal exklusive omvärderingar 14,9 23,0 15,9 20,7 Resultat före skatt 131,7 168,8 402,5 460,9 Nettoresultat 98,7 126,6 301,9 345,7 Resultat per aktie före utspädning, SEK 1,24 1,60 3,79 4,37 Resultat per aktie efter utspädning, SEK 1,24 1,59 3,79 4,35 Antal inneliggande inkassoärenden, miljoner 16,6 16,2 16,6 16,2 Avkastning på köpta fordringar, % 15,9 17,2 14,7 16,1
13,0% ökning nettoomsättning
5,2% organisk tillväxt
207,8 MSEK
rörelseresultat exkl omvärderingar och engångskostnader
20,2% rörelsemarginal exkl omvärderingar och
engångskostnader 131,7 MSEK
resultat före skatt
1,24 SEK resultat per aktie
15,9%
avkastning på köpta fordringar
94,4% nettoskuld/eget kapital
Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia är skyldigt att offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande torsdagen den 22 oktober 2009, kl 07.00.
Kommentar från VD och koncernchef Lars Wollung
Tredje kvartalets organiska omsättningstillväxt blev 5 procent. Exklusive region Storbritannien & Irland blev tillväxten 7 procent. Koncernens rörelseresultat (EBIT) är i linje med föregående år, exklusive engångskostnader i Storbritannien & Irland.
Effekten av den finansiella världskrisen har sammantaget påverkat oss negativt, men har också skapat intressanta möjligheter framåt.
Marknaden för Köp av avskrivna fordringar håller sakteligen på att tina. Baserat på portföljinvesteringar gjorda under årets första nio månader om 659 MSEK förväntas helårsinvesteringarna överstiga vår tidigare målsättning om 700 MSEK. Avkastningen på investerat kapital uppgår till 15,9 procent och inkasseringen ligger fortsatt över våra modellantaganden.
I region Skandinavien blev omsättningen oförändrad jämfört med motsvarande kvartal 2008 och pågående organisatoriska förbättringsprogram fortlöper enligt plan. Vår bedömning är att regionen kommer att bidraga till koncernens resultattillväxt under 2010.
Finland och de baltiska staterna återhämtade sig under kvartalet och har uppnått en bättre balans
mellan intäkter och kostnaderna gällande vidtagna rättsliga inkassoåtgärder.
I region Schweiz, Tyskland & Österrike satsar vi nu för att vidareutveckla vår verksamhet. I denna region har vi också några extraordinärt stora portföljer med avskrivna fordringar som med ålderns rätt klingar av under kommande kvartal.
Utvecklingen har varit stark i region södra Europa, med en ökning av rörelsevinsten om 72 procent, exklusive omvärderingar av portföljer.
Vår region centrala och östra Europa är den enskilda region som drabbats hårdast av den makroekonomiska krisen. Osäkerheten är fortfarande betydande, men vi arbetar för att anpassa oss till den nya situationen.
Omstruktureringen av region Storbritannien & Irland är nu slutförd.
Sammanfattningsvis bedömer vi att efterfrågan för kredithantering kommer att vara gynnsam under de kommande åren. Med vår marknadsledande position och en stabil investeringsverksamhet, trots en finansiell världskris, står Intrum Justitia väl rustat att tillsammans med våra klienter stärka deras kassaflöden.
Omsättning och resultat
Juli-september 2009
Koncernens nettoomsättning under årets tredje kvartal uppgick till 1 023,2 MSEK (905,4). Omsättningsökningen uppgick till 13,0 procent, vilket inkluderar en organisk tillväxt om 5,2 procentenheter, valutaeffekter om 8,2 procentenheter, förvärvseffekt om 0,4 procentenheter samt effekten av omvärderingar av köpta fordringar om –0,8 procentenheter. Rörelseresultatet uppgick till 147,2 MSEK (208,2). I omsättningen och rörelseresultatet ingår uppoch nedvärderingar av köpta fordringar om netto –6,5 MSEK (+0,4). I resultatet ingår engångskostnader om –43,8 MSEK i samband med effektivisering av verksamheten i England,
samt –10,3 MSEK i avsättning för förväntade förluster avseende garantier i samband med uthyrning av bolagets tidigare lokaler. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar och engångskostnader var oförändrat 207,8 MSEK (207,8), motsvarande en rörelsemarginal om 20,2 procent (23,0). Rörelseresultatet har också belastats med förvärvsrelaterade avskrivningar på immateriella tillgångar med –5,4 MSEK (–2,6). Resultatet före skatt för kvartalet minskade med 22,0 procent till 131,7 MSEK (168,8) och nettoresultatet var 98,7 MSEK (126,6).
Januari–september 2009
Koncernens nettoomsättning under årets första nio månader uppgick till 3 081,5 MSEK (2 657,7). Omsättningsökningen uppgick till 15,9 procent, vilket inkluderar en organisk tillväxt om 4,9 procentenheter, valutaeffekter om 11,4 procentenheter, förvärvseffekt om 1,0 procentenheter samt effekten av omvärderingar av köpta fordringar om –1,4 procentenheter. Rörelseresultatet uppgick till 462,1 MSEK (554,4). I omsättningen och rörelseresultatet ingår upp- och nedvärderingar av köpta fordringar om netto –32,0 MSEK (+6,2). I resultatet för perioden ingår en förlust om 16,2 MSEK vid avyttring av verksamheten i Skottland, engångskostnader om –43,8 MSEK i samband med effektivisering av verksamheten i England, samt –10,3 MSEK i avsättning för
förväntade förluster avseende garantier i samband med uthyrning av bolagets tidigare lokaler.
I resultatet för motsvarande period föregående år ingår en vinst om 8,9 MSEK vid avyttring av verksamheten i det schweiziska kreditundersökningsföretaget KISS Kredit-Info-Service-System AG. Rörelseresultatet exklusive omvärderingar, engångskostnader och effekt av avyttringar var 564,4 MSEK (539,3), motsvarande en rörelsemarginal om 18,1 procent (20,3). Rörelseresultatet har också belastats med förvärvsrelaterade avskrivningar på immateriella tillgångar med –16,6 MSEK (– 6,7). Resultatet före skatt för perioden minskade med 12,7 procent till 402,5 MSEK (460,9) och periodens nettoresultat var 301,9 MSEK (345,7).
Kommentarer till utfallet och händelser av väsentlig betydelse
under kvartalet
Som tidigare meddelats tillämpas från och med 2009 en ny redovisningsstandard, IFRS 8 Rörelsesegment. En effekt härav är att den externa rapporteringen sedan första kvartalet 2009 har anpassats till hur verksamheten i regionerna är samordnad och styrs. De nya redovisade regionerna är således: Sverige, Norge & Danmark; Nederländerna & Belgien;
Schweiz, Tyskland & Österrike; Frankrike, Spanien, Portugal & Italien; Finland, Estland, Lettland & Litauen; Storbritannien & Irland samt Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern. Den nya regionsindelningen innebär en mindre ändring jämfört med den finansiella rapporteringen under tidigare år.
Sverige, Norge & Danmark
Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, minskade under kvartalet med 0,2 procent till 185,2 MSEK (185,5). Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 55,9 MSEK (67,0), motsvarande en marginal om 30,2 procent (36,1). Ett antal nya viktiga kundkontrakt har erhållits under kvartalet.
Vidare har verksamheten under kvartalet omorganiserats för att minska kostnader och för att möjliggöra framtida tillväxt och ökad effektivitet. Ändrad lagstiftning i Norge gällande gäldenärsavgifter kommer från 2010 att påverka omsättning och resultat negativt.
Nederländerna & Belgien
Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, ökade under kvartalet med 16,1 procent till 156,9 MSEK (135,1). Rörelseresultatet, exklusive omvärderingar, uppgick till 21,4 MSEK (24,7), motsvarande en marginal om 13,6 procent (18,3).
Verksamheten Kredithantering har en stabil tillväxt i båda länderna där flera nya kunder vunnits inom branscherna telekom, energi och finansiella tjänster. Pågående arbete med tydligare lagregler gällande gäldenärsavgifter förväntas gynna branschen. Lägre investeringar i köpta fordringar påverkade marginalen negativt.
Schweiz, Tyskland & Österrike
Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, ökade under kvartalet med 20,6 procent till 229,1 MSEK (190,0). Rörelseresultatet, exklusive omvärderingar, uppgick till 63,3 MSEK (64,3), motsvarande en marginal om 27,6 procent (33,8). Tillsammans med partners gjorde Intrum Justitia tre förvärv av stora portföljer med köpta avskrivna fordringar under åren 2006, 2007 samt 2008.
Andel av omsättning 18%
Andel av omsättning 15%
Andel av omsättning 22%
Andel av resultat 29%
Andel av resultat 15%
Andel av resultat 42%
Frankrike, Spanien, Portugal & Italien
Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, ökade under kvartalet med 37,5 procent till 218,5 MSEK (158,9). Rörelseresultatet exklusive omvärderingar uppgick till 45,5 MSEK (26,4), motsvarande en marginal om 20,8 procent (16,6).
Samtliga portföljer har utvecklats mycket bra men resultatbidraget sjunker successivt när portföljerna blir äldre. Satsningar görs nu för att vidareutveckla verksamheten i regionen. Regionens finansiella utveckling under årets fjärde kvartal kommer att jämföras med en stark utveckling i motsvarande kvartal förra året.
Den organiska tillväxten är fortsatt stark tack vare nya kunder och utveckling av förbättrade tjänster. Marginalförbättringen är hänförlig till den starka tillväxten, kostnadskontroll, synergier och god inkassering.
Finland, Estland, Lettland & Litauen
Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, ökade under kvartalet med 25,1 procent till 157,4 MSEK (125,8). Rörelseresultatet, exklusive omvärderingar, uppgick till 58,1 MSEK (52,2), motsvarande en marginal om 36,9 procent (41,5).
Flera nya kunder har vunnits under kvartalet och en ny långsiktig försäljningskanal har erhållits genom ett samarbetsavtal med den finska banken Pohjola. Balansen mellan intäkter och kostnader för legala ärenden har förbättrats, men inkassokostnaden fortsätter att öka.
Storbritannien & Irland
Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 33,7 MSEK (53,6). Rörelseresultatet, exklusive omvärderingar, uppgick till –72,7 MSEK (–14,6). Resultatet inkluderar engångskostnader för uppsägning av personal och hyreskontrakt om totalt 43,8 MSEK i samband med effektivisering av verksamheten, samt ytterligare 10,3 MSEK i engångskostnader avseende förväntade förluster avseende garantier som lämnats i samband med uthyrning av bolagets tidigare lokaler. Kvartalets rörelseresultat exklusive omvärderingar och engångskostnader uppgick således till –18,6 MSEK (–14,6).
Per den 1 september avslutades förhandlingarna med de anställda i England och uppsägningar av personal genomfördes varigenom 247 anställda lämnade bolaget under tredje kvartalet. Även i Irland har antalet anställda minskat med 10 personer. Som en del i det engelska bolagets flytt till Liverpool under 2007 garanterade Intrum Justitia en viss del av den tillträdande hyresgästens hyreskostnader. Under september månad fick Intrum Justitia indikationer på att det kan bli aktuellt att betala ut garantibeloppet, varför beloppet 10,3 MSEK har reserverats. Bedömningen om att det löpande resultatet i regionen under det fjärde kvartalet kommer att bli positivt kvarstår.
Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern
Regionens omsättning, exklusive omvärderingar av köpta fordringar, uppgick under kvartalet till 48,9 MSEK (56,1). Rörelseresultatet, exklusive omvärderingar, uppgick till –4,5 MSEK (4,6). Resultatet för Polen har förbättrats, medan Ungern fortfarande redovisar stora förluster som en följd av finanskrisen.
Det finns vissa tecken på att den ungerska ekonomin stabiliseras. Regionen fokuserar på effektiviseringsförbättringar och att utveckla sina metoder inom rättsliga åtgärder för inkassoärenden, vilket på sikt förväntas leda till förbättrad produktivitet inom inkassoverksamheten och nya kunder.
Verksamhetsområden
Kredithantering
Omsättningen i verksamhetsområdet ökade med 10,5 procent under årets tredje kvartal, från 791,7 MSEK till 874,8 MSEK. Rörelseresultatet uppgick till 72,7 MSEK (134,1). Rörelseresultatet exklusive engångskostnader i England uppgick till 126,8 MSEK (134,1) motsvarande en rörelsemarginal på 14,5 procent (16,9). Den organiska omsättningstillväxten, exklusive förvärv och valutaeffekter, uppgick till 2,3 procent (8,5).
Tillväxten var särskilt stark i södra Europa och Finland samt inom affärsområdet International. Verksamhetsområdet påverkas generellt av den makroekonomiska situationen, särskilt i östra Europa, med ökade kostnader för inkasso och lägre utväxling på inkommande ärenden.
Köp av avskrivna fordringar
Omsättningen i verksamhetsområdet ökade med 20,0 procent under årets tredje kvartal, från 198,9 MSEK till 238,7 MSEK. Rörelseresultatet uppgick till 93,4 MSEK (89,8). I enlighet med IFRS tillämpar Intrum Justitia en redovisningsmodell (effektivräntemetoden) där det redovisade värdet för respektive portfölj med köpta avskrivna fordringar, och därmed kvartalets resultat, baseras på en diskontering av framtida kassaflöden som uppdateras kvartalsvis. Den diskonteringsränta som används varierar mellan olika portföljer på basis av uppskattad effektivränta vid förvärvstillfället. Vid ändringar i uppskattningarna om framtida kassaflöden kan effektivräntan justeras inom intervallet 8–25 procent, med syfte att det redovisade värdet inte ska påverkas av ändringar i kassaflödesprognoserna så länge effektivräntan ryms inom det angivna spannet. En portfölj redovisas aldrig högre än till sitt anskaffningsvärde. Det är alltså
inte fråga om en marknadsvärdering av portföljerna. Under kvartalet har det redovisade värdet av köpta avskrivna fordringar justerats till följd av förändringar i uppskattningar av framtida kassaflöden med netto –6,5 MSEK (+0,4). För specifikation per region, se sid 18. Justeringarna redovisas som en del av kvartalets amortering, vilket får som effekt att omsättning och rörelseresultat påverkas med samma belopp. Detta eftersom omsättningen inom Köp av avskrivna fordringar redovisas som netto av inkasserade belopp minus amorteringar.
Betalningar för investeringar i köpta avskrivna fordringar uppgick under kvartalet till 179,7 MSEK (211,9). Avkastning på köpta fordringar uppgick till 15,9 procent (17,2) för kvartalet. Koncernen hade per den 30 september ett redovisat värde av köpta fordringar om 2 286,9 MSEK, att jämföra med 2 330,3 vid årsskiftet. Som en effekt av ändringar i valutakurser har det redovisade värdet minskat sedan årsskiftet, trots att periodens investeringar har överstigit periodens amorteringar.
Avskrivningar
Kvartalets rörelseresultat belastas med avskrivningar om 40,8 MSEK (29,8). Därmed uppgår rörelseresultatet före avskrivningar till 188,0 MSEK (238,0). Kundrelationer som
Finansnetto
Kvartalets finansnetto uppgick till –15,5 MSEK (–39,4), inklusive kursdifferenser om 0,0
Skatt
Kvartalsresultatet belastas med en skattekostnad motsvarande 25 procent skatt. Koncernens skattekostnad är bl a beroende av resultatets fördelning mellan dotterbolag med verksamhet i olika länder och därmed olika skattesatser. Sammantaget kvarstår bedömningen för år 2009 och framöver att skattekostnaden kommer att uppgå till omkring 25 procent av resultatet före skatt. Denna bedömning gäller trots ett negativt utfall av Regeringsrättens dom gällande koncernbidrag från Sverige till Italien, men inkluderar inte några eventuella effekter av koncernens pågående skattetvist i Finland.
Mot bakgrund av det sk Marks & Spencer-fallet ansökte bolaget i april 2006 om förhandsbesked, vilket beviljades av Skatterättsnämnden i mars 2007. Med stöd av detta förhandsbesked har koncernbidrag lämnats från koncernens svenska till koncernens italienska bolag, och avdrag har yrkats i de svenska bolagens deklarationer för 2006 och 2007 med 39,7 MSEK respektive 18,0
redovisas i balansräkningen och är hänförbara till omvärderingar till verkligt värde i samband med förvärv uppgår till 82,7 MSEK (50,8). De har under kvartalet skrivits av med 5,4 MSEK (2,6).
MSEK (–4,0). Räntenettot har påverkats positivt av en lägre räntesats om 1,5 procent (5,5).
MSEK. Skatteverket överklagade dock förhandsbeskedet under 2007 till Regeringsrätten, som meddelade sin dom i mars 2009. Enligt Regeringsrättens dom ska avdrag inte medges i Sverige eftersom det italienska koncernföretaget inte har likviderats.
Koncernens skattetvist i Finland avser ett belopp om 51,1 MSEK. Skattetillägg och räntor kan tillkomma. Skattetvisten gäller bland annat avdragsrätten för räntekostnader i ett holdingbolag efter en omstrukturering av koncernen i samband med utköpet från Londonbörsen 1998. Finska skatteverkets yrkanden står enligt Intrum Justitias uppfattning i strid med gällande praxis och bolaget redovisar ingen skuld i balansräkningen för denna skattetvist.
Koncernen hade vid årsskiftet förlustavdrag som kan utnyttjas mot framtida vinster med totalt 1 638,7 MSEK. Därav ligger 360,8 MSEK till
grund för uppskjutna skattefordringar om 102,5 MSEK som redovisas i balansräkningen eftersom förlustavdragen bedöms kunna
utnyttjas mot skattepliktiga vinster under de närmaste åren. Av förlustavdragen avser 193,0 MSEK Storbritannien.
Kassaflöde och investeringar
Kassaflödet från den löpande verksamheten under niomånadersperioden minskade till 362,7 MSEK (445,4). Periodens utbetalningar för investeringar i avskrivna fordringar uppgick till 659,3 MSEK (999,0). Under perioden investerades 172,9 MSEK (146,6) i materiella
och immateriella anläggningstillgångar. För helåret 2009 bedöms koncernens investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar uppgå till 190–210 MSEK.
Finansiering
Nettoskulden uppgick per kvartalsskiftet till 2 274,4 MSEK, att jämföra med 2 348,4 MSEK vid utgången av föregående år. Eget kapital inklusive minoritetens andel uppgick till 2 409,8 MSEK, jämfört med 2 395,3 MSEK vid årsskiftet. Koncernen hade vid kvartalsskiftet likvida medel om 444,9 MSEK, jämfört med 294,3 MSEK vid slutet av föregående år.
Goodwill
Koncernens goodwill uppgick till 1 803,4 MSEK, jämfört med 1 895,9 MSEK vid årsskiftet.
Anställda
Medelantalet anställda under årets första nio månader uppgick till 3 356 att jämföra med
Outnyttjade kreditlöften uppgick till 640,2 MSEK, jämfört med 959,0 MSEK vid årsskiftet. Koncernen har ett syndikerat lån om 310 MEUR med löptid till februari 2010. Skulden redovisas därför som kortfristig. Offerter avseende en förnyelse av krediterna har erhållits.
Minskningen är hänförlig till försäljning av den skottska verksamheten Stirling Park samt valutakursdifferenser.
3 134 under motsvarande period föregående år.
Aktierelaterade ersättningsprogram
Personaloptionsprogrammet 2003/2009 gav 20 anställda i ledande ställning inom koncernen möjlighet att förvärva sammanlagt 2 038 400 nytecknade aktier till ett lösenpris om 54,60 SEK per aktie under perioden 1 juli 2007–30 maj 2009. Per den 30 maj 2009 hade samtliga dessa optioner utnyttjats.
Under 2008 infördes ett nytt prestationsbaserat aktieprogram i enlighet med årsstämmans beslut, som per den 30 september 2009 kan ge 38 anställda möjlighet att förvärva sammanlagt högst 137 485 aktier till ett lösenpris om 10,00 SEK per aktie under perioderna 15 maj 2010-15 maj 2012 respektive
15 maj 2011-15 maj 2013. Antalet aktier har justerats och kan komma att justeras ytterligare med hänsyn till bland annat aktieutdelningar
samt förutsätter en viss förutbestämd tillväxt i koncernens resultat per aktie, där styrelsens bedömning för närvarande är att ca 50 procent av prestationsaktierna kommer att kunna utnyttjas för teckning av aktier. De aktierelaterade ersättningsprogrammen redovisas i enlighet med IFRS 2 Aktierelaterade ersättningar samt uttalandet UFR 7 från Rådet för finansiell rapportering. I enlighet härmed kan kostnaden variera mellan kvartalen beroende på bland annat aktiekursen, optionsvärdet och verkliga sociala kostnader vid utnyttjande av optionerna. Kvartalets resultateffekt av de aktierelaterade ersättningsprogrammen uppgick till en kostnad på 0,2 MSEK jämfört med en kostnadsminskning på 5,8 MSEK under motsvarande period förra året.
Moderbolaget
Det börsnoterade moderbolaget Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för
Redovisningsprinciper
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen samt IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.
Från och med 2009 tillämpas IFRS 8 Rörelsesegment, vilken bland annat föreskriver att finansiell information om rörelsesegmenten ska ta sin utgångspunkt från vilka siffror som följs upp internt av koncernens högste verkställande beslutsfattare (koncernchefen). Koncernchefen följer upp verksamheten utifrån geografiska områden. I samband med implementation av IFRS 8 har en mindre ändring av den geografiska regionindelningen
delårsperioden om 55,5 MSEK (43,8) och ett resultat före skatt om 1 153,9 MSEK (4 464,9). Moderbolaget investerade 0,5 MSEK (1,1) i anläggningstillgångar under perioden och hade vid dess utgång 81,7 MSEK (0,0) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 25 (25).
gjorts. I enlighet med hur verksamheten följs upp internt redovisas rörelseresultatet per region både inklusive och exklusive effekten av omvärderingar av köpta fordringar. Löpande uppföljning av koncernens tillgångar och skulder sker normalt sett bara på koncernnivå, inte per region.
Från och med 2009 gäller även en ny version av IAS 1 Utformning av finansiella rapporter. Implementationen har inneburit att koncernens totalresultat presenteras i en egen rapport och att uppställningen över förändringar i koncernens eget kapital endast visar transaktioner med ägarna.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar strategiska risker relaterade till konjunkturutvecklingen och företagsförvärv lika väl som operativa risker relaterade bland annat till möjliga fel och misstag i verksamheten samt verksamhet i olika länder. Vidare finns risker relaterade till regelverk samt finansiella risker såsom marknadsrisk, finansieringsrisk,
kreditrisk, risker med köp av avskrivna fordringar och garantier i samband med granskning av betalkortsansökningar. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2008. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
Marknadsutsikter
Denna text har ändrats sedan Bokslutskommunikén 2008
I nuvarande makroekonomiska miljö bör Intrum Justitias strategiska inriktning med en breddning av CMS-erbjudandet vara än mer relevant; våra befintliga och potentiella kunders medvetenhet ökar om behovet av kvalificerad kredithantering i varje kundrelation långt innan fakturan förfallit: redan vid kundprospektering och kreditbedömning. Detta bör öka våra möjligheter till både ny- och merförsäljning längs hela CMS-värdekedjan. Intrum Justitias verksamhet är till sin natur relativt motståndskraftig mot konjunkturnedgångar, om än inte kontracyklisk. Den försämrade betalningsförmågan hos många i samhället kan förväntas innebära ett större inflöde av ärenden till Intrum Justitias inkassooch betalningsbevakningstjänster. Med sämre
betalningsförmåga följer dock att varje enskilt ärende i genomsnitt kräver större resurser för att inkassera, vilket kan påverka marginalen i verksamheten negativt om den inte kompenseras för genom en volymökning. Analogt kan ett större utbud av portföljer med avskrivna fordringar förväntas, till ett förmodat lägre pris än under 2008. Även fordringar inom detta affärsområde kräver dock större resurser för att inkassera, vilket skulle kunna påverka både marginaler och värdering av befintliga portföljer. Intrum Justitia tillämpar dock en hög avskrivningstakt i den totala portföljen, som även håller en hög omsättningstakt samtidigt som hänsyn tas till en fortsatt svag makroekonomisk utveckling vid portföljvärdering. Koncernens förvärv av små och medelstora
portföljer förväntas långsiktigt uppgå till ca 700 MSEK per år. Till detta belopp kommer eventuella köp av stora portföljer. I rådande makroekonomiska situation iakttar Intrum Justitia största försiktighet vid köp av avskrivna fordringar för att bibehålla både låg riskprofil och finansiell kapacitet.
Denna marknadsutsikt har ändrats genom att det inledande stycket "Sedan i höstas har ekonomierna i framför allt Europa och USA präglats av kraftig finansiell turbulens. Någon ljusning syns ännu inte; de allra flesta bedömare förutspår fortsatt låg tillväxt och ökande arbetslöshet under 2009 och in i 2010." har tagits bort samt i inledande mening har ordet "denna" ersatts med "nuvarande".
Intrum Justitia-aktien
Intrum Justitias börsvärde den 30 september 2009 uppgick till 6 220 MSEK jämfört med 6 247 MSEK vid årsskiftet. Från årsskiftet till den 30 september 2009 sjönk aktiekursen med 0,6 procent från 78,50 till 78,00 SEK.
Under samma period steg OMX Stockholm 30 Index med 35,4 procent. Antalet aktieägare uppgick per den 30 september 2009 till 7 781.
Övriga händelser
Valberedningen har utsetts inför Intrum Justitias årsstämma, som kommer att hållas torsdagen den 25 mars 2010 i Stockholm. Valberedning består av: • Hannes J Hafstein representant för Horn
Fjárfestingarfélag ehf,
• Christer Gardell representant för Cevian Capital LP,
• Anders Rydin representant för SEB fonder,
• KG Lindvall representant för Swedbank Robur fonder, och
• Philip Wendt representant för Länsförsäkringar fonder.
Presentation av delårsrapport för tredje kvartalet
Delårsrapport och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com > Investerare. Rapporten kommenteras av VD och koncernchef Lars Wollung i en telefonkonferens med start idag kl 9.00.
Presentationen kan följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring 08-5051 3792 eller +44 (0)20 7806 1968.
Ytterligare information
Lars Wollung, verkställande direktör och koncernchef, tel: 08-546 10 202 Monika Elling, ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 10 201, mobil: 0705 12 02 01 (till och med den 31 oktober 2009). Bengt Lejdström tillträder tjänsten som CFO den 1 november 2009.
Intrum Justitia AB (publ) 105 24 Stockholm Tel: 08-546 10 200, fax: 08-546 10 211 Webbplats: www.intrum.com E-post: [email protected] Organisationsnummer: 556607-7581
Kommande rapporteringsdatum
Bokslutskommuniké för 2009 publiceras den 3 februari 2010.
Delårsrapport för första kvartalet (januari–mars) 2010 publiceras den 22 april 2010.
Denna delårsrapport har granskats av bolagets revisorer.
Delårsrapporten och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Stockholm den 22 oktober 2009
Lars Wollung Verkställande direktör och koncernchef
Om Intrum Justitia-koncernen
Intrum Justitia är Europas ledande företag inom Credit Management Services och erbjuder heltäckande kredithanteringstjänster som ska bidra till att förbättra kassaflöde och lönsamhet för företagets kunder. Intrum Justitia grundades 1923 och har 3 300 anställda i 23 länder. Koncernens omsättning uppgick 2008 till 3,7 miljarder kronor. Intrum Justitia AB är noterat vid NASDAQ OMX Stockholm sedan 2002. Mer information finns på www.intrum.com .
Revisors rapport över översiktlig granskning av finansiell delårsinformation
Till styrelsen i Intrum Justitia AB (publ) org nr 556607-7581
Inledning
Vi har utfört en översiktlig granskning av delårsrapporten för Intrum Justitia AB (publ) för perioden januari-september 2009. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och presentera denna delårsrapport i enlighet med IAS 34 och årsredovisningslagen. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna delårsrapport grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att den bifogade delårsrapporten inte, i allt väsentligt, är upprättad för koncernens del i enlighet med IAS 34 samt för moderbolagets del i enlighet med årsredovisningslagen.
Stockholm den 22 oktober 2009 KPMG AB
Carl Lindgren Auktoriserad revisor
Intrum Justitia-koncernen – Resultaträkningar
| MSEK | Jul-sep | Jul-sep | Jan-sep | Jan-sep | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008 | |
| Sålda tjänster | 796,1 | 714,5 | 2 436,0 | 2 117,7 | 2 921,3 |
| Inkasserade belopp på köpta fordringar | 424,2 | 362,9 | 1 258,2 | 1 019,6 | 1 410,2 |
| Amortering köpta fordringar | -190,6 | -172,4 | -580,7 | -485,8 | -656,0 |
| Omvärdering köpta fordringar | -6,5 | 0,4 | -32,0 | 6,2 | 2,2 |
| Summa nettoomsättning | 1 023,2 | 905,4 | 3 081,5 | 2 657,7 | 3 677,7 |
| Kostnad sålda tjänster | -628,0 | -539,0 | -1 945,7 | -1 590,6 | -2 186,4 |
| Bruttoresultat | 395,2 | 366,4 | 1 135,8 | 1 067,1 | 1 491,3 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -74,7 | -68,1 | -248,3 | -214,3 | -307,3 |
| Administrationskostnader | -172,3 | -90,4 | -409,5 | -307,8 | -426,8 |
| Avyttring av verksamhet/Goodwillnedskrivning | -1,1 | 0,0 | -16,2 | 8,9 | -60,7 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 0,1 | 0,3 | 0,3 | 0,5 | 0,8 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 147,2 | 208,2 | 462,1 | 554,4 | 697,3 |
| Finansnetto | -15,5 | -39,4 | -59,6 | -93,5 | -127,6 |
| Resultat före skatt | 131,7 | 168,8 | 402,5 | 460,9 | 569,7 |
| Skatt | -33,0 | -42,2 | -100,6 | -115,2 | -128,0 |
| Periodens nettoresultat | 98,7 | 126,6 | 301,9 | 345,7 | 441,7 |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 98,7 | 126,6 | 301,9 | 345,7 | 441,7 |
| Minoritetsintresse | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Periodens nettoresultat | 98,7 | 126,6 | 301,9 | 345,7 | 441,7 |
| Resultat per aktie före utspädning | 1,24 | 1,60 | 3,79 | 4,37 | 5,58 |
| Resultat per aktie efter utspädning | 1,24 | 1,59 | 3,79 | 4,35 | 5,56 |
Intrum Justitia-koncernen - Rapport över totalresultat
| SEK | Jul-sep | Jul-sep | Jan-sep | Jan-sep | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008 | |
| Periodens nettoresultat | 98,7 | 126,6 | 301,9 | 345,7 | 441,7 |
| Förändring av omräkningsreserv | -46,9 | 88,8 | -31,0 | 66,6 | 334,2 |
| Skatteeffekt av poster som redovisats mot eget kapital |
0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 47,3 |
| Periodens totalresultat | 51,8 | 215,4 | 270,9 | 412,3 | 823,2 |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 51,8 | 215,4 | 270,9 | 412,3 | 823,2 |
| Minoritetsintresse | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Periodens totalresultat | 51,8 | 215,4 | 270,9 | 412,3 | 823,2 |
Intrum Justitia-koncernen - Data per aktie
| SEK | Jul-sep | Jul-sep | Jan-sep | Jan-sep | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008 | |
| Börskurs vid utgången av perioden | 78,00 | 73,00 | 78,00 | 73,00 | 78,50 |
| Resultat per aktie före utspädning | 1,24 | 1,60 | 3,79 | 4,37 | 5,58 |
| Resultat per aktie efter utspädning | 1,24 | 1,59 | 3,79 | 4,35 | 5,56 |
| Eget kapital (substansvärde) före utspädning | 30,22 | 24,97 | 30,22 | 24,97 | 30,19 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning, '000 | 79 745 | 79 141 | 79 630 | 79 123 | 79 148 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, '000 | 79 745 | 79 559 | 79 656 | 79 560 | 79 446 |
| Antal aktier vid periodens slut '000 | 79 995 | 79 391 | 79 995 | 79 391 | 79 592 |
Antalet aktier vid slutet av respektive period anges inklusive eget innehav 250 000 aktier.
Intrum Justitia-koncernen – Balansräkningar
| MSEK | 30 sep 2009 |
30 sep 2008 |
31 dec 2008 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra |
332,9 | 231,8 | 289,9 |
| immateriella anläggningstillgångar | |||
| Kundrelationer | 82,7 | 50,8 | 105,7 |
| Goodwill | 1 803,4 | 1 804,9 | 1 895,9 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 2 219,0 | 2 087,5 | 2 291,5 |
| Materiella anläggningstillgångar | 89,0 | 101,9 | 106,1 |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Aktier och andelar i intresseföretag och andra företag | 21,9 | 20,5 | 23,3 |
| Köpta fordringar | 2 286,9 | 2 120,3 | 2 330,3 |
| Uppskjutna skattefordringar | 129,8 | 97,9 | 132,8 |
| Andra långfristiga fordringar | 122,5 | 75,3 | 94,3 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 2 561,1 | 2 314,0 | 2 580,7 |
| Summa anläggningstillgångar | 4 869,1 | 4 503,4 | 4 978,3 |
| Omsättningstillgångar Kundfordringar |
319,5 | 277,3 | 315,2 |
| Klientmedel | 529,6 | 506,5 | 618,7 |
| Skattefordringar | 80,6 | 36,9 | 33,9 |
| Övriga fordringar | 310,6 | 312,3 | 333,0 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 126,5 | 157,5 | 167,6 |
| Likvida medel | 444,9 | 254,6 | 294,3 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 811,7 | 1 545,1 | 1 762,7 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 6 680,8 | 6 048,5 | 6 741,0 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
2 409,7 | 1 975,8 | 2 395,2 |
| Hänförligt till minoriteten | 0,1 | 0,1 | 0,1 |
| Summa eget kapital | 2 409,8 | 1 975,9 | 2 395,3 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 0,2 | 2 338,1 | 2 440,9 |
| Övriga långfristiga skulder | 2,0 | 3,6 | 2,3 |
| Avsättningar för pensioner | 40,9 | 37,0 | 39,4 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 44,5 | 56,2 | 20,8 |
| Uppskjutna skatteskulder | 58,3 | 24,7 | 60,5 |
| Summa långfristiga skulder | 145,9 | 2 459,6 | 2 563,9 |
| Kortfristiga skulder Skulder till kreditinstitut |
2 677,8 | 145,8 | 161,7 |
| Klientmedelsskuld | 529,6 | 506,5 | 618,7 |
| Leverantörsskulder | 136,3 | 142,5 | 211,8 |
| Skatteskulder | 97,1 | 164,6 | 130,9 |
| Förskott från kunder | 32,1 | 30,6 | 33,3 |
| Övriga kortfristiga skulder | 199,5 | 189,2 | 173,8 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 452,7 | 433,8 | 451,6 |
| Summa kortfristiga skulder | 4 125,1 | 1 613,0 | 1 781,8 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 6 680,8 | 6 048,5 | 6 741,0 |
Intrum Justitia-koncernen – Kassaflödesanalys
| MSEK | Jan-sep | Jan-sep | Helår |
|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2008 | |
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat (EBIT) | 462,1 | 554,4 | 697,3 |
| Avskrivningar och goodwillnedskrivning | 120,3 | 84,7 | 182,2 |
| Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster | 47,3 | -25,4 | -25,3 |
| Erhållen ränta | 7,6 | 13,5 | 31,1 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | -83,5 | -79,5 | -93,5 |
| Betald inkomstskatt | -169,7 | -68,4 | -136,1 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | 384,1 | 479,3 | 655,7 |
| förändringar av rörelsekapitalet | |||
| Förändringar i rörelsekapitalet | -21,4 | -33,9 | -48,2 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 362,7 | 445,4 | 607,5 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av materiella och immateriella anläggningstillgångar |
-172,9 | -146,6 | -193,6 |
| Köp av avskrivna fordringar | -659,3 | -999,0 | -1 204,1 |
| Amortering av köpta avskrivna fordringar | 612,7 | 479,6 | 653,8 |
| Förvärv av dotterföretag och intresseföretag | 0,0 | -149,8 | -207,3 |
| Avyttring av verksamhet | 7,6 | 6,5 | 15,5 |
| Annat kassaflöde från investeringsverksamheten | -36,8 | -44,7 | -57,4 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -248,7 | -854,0 | -993,1 |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Upplåning och amorteringar | 314,3 | 661,2 | 655,8 |
| Erhållen teckningslikvid vid utnyttjande av personaloptioner |
22,0 | 16,5 | 27,4 |
| Återköp av egna aktier, "treasury shares" | 0,0 | -25,7 | -25,7 |
| Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare | -278,4 | -257,2 | -257,2 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 57,9 | 394,8 | 400,3 |
| Förändring av likvida medel | 171,9 | -13,8 | 14,7 |
| Likvida medel vid årets början | 294,3 | 259,8 | 259,8 |
| Kursdifferenser i likvida medel | -21,3 | 8,6 | 19,8 |
| Likvida medel vid periodens slut | 444,9 | 254,6 | 294,3 |
Intrum Justitita-koncernen – Förändringar i eget kapital
| MSEK | 2009 | 2008 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Hänförligt till minoriteten |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Hänförligt till minoriteten |
Summa | ||
| Ingående balans, 1 januari | 2 395,2 | 0,1 | 2 395,3 | 1 842,4 | 0,1 | 1 842,5 | |
| Periodens totalresultat | 270,9 | 270,9 | 412,3 | 412,3 | |||
| Effekt av personaloptionsprogram | 0,0 | 0,0 | -12,5 | -12,5 | |||
| Erhållen teckningslikvid vid utnyttjande av personaloptioner |
22,0 | 22,0 | 16,5 | 16,5 | |||
| Förvärv av egna aktier, "treasury shares" |
0,0 | 0,0 | -25,7 | -25,7 | |||
| Aktieutdelning | -278,4 | -278,4 | -257,2 | -257,2 | |||
| Utgående balans, 30 september | 2 409,7 | 0,1 | 2 409,8 | 1 975,8 | 0,1 | 1 975,9 |
Intrum Justitia-koncernen – Kvartalsöversikt
| Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | |
|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2009 | 2009 | 2008 | 2008 | |
| Nettoomsättning exkl omvärderingar, MSEK | 1 029,7 | 1 056,0 | 1 027,8 | 1 024,0 | 905,0 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, MSEK | 153,7 | 163,7 | 176,7 | 211,2 | 210,4 |
| Organisk tillväxt, % | 5,2 | 4,0 | 4,8 | 6,2 | 10,3 |
| Antal inkassoärenden, miljoner | 16,6 | 16,6 | 16,4 | 16,6 | 16,2 |
| Totalt inkassovärde, SEK miljarder | 129,5 | 129,5 | 126,0 | 126,3 | 112,8 |
Intrum Justitia-koncernen – Femårsöversikt
| 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Helår | Helår | Helår | Helår | Helår | |
| Nettoomsättning, MSEK | 3 677,7 | 3 225,2 | 2 939,6 | 2 823,2 | 2 740,5 |
| Nettoomsättning exkl omvärderingar, MSEK | 3 675,5 | 3 213,7 | 2 932,4 | 2 808,8 | 2 740,5 |
| Organisk tillväxt, % | 9,3 | 10,4 | 4,3 | -0,2 | 0,0 |
| Rörelseresultat, MSEK | 697,3 | 667,8 | 586,7 | 503,6 | 430,6 |
| Rörelseresultat exkl omvärderingar, MSEK | 695,1 | 656,3 | 579,5 | 489,2 | 430,6 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 18,9 | 20,4 | 19,8 | 17,4 | 15,7 |
| Resultat före skatt, MSEK | 569,7 | 595,7 | 527,1 | 472,2 | 394,2 |
| Nettoresultat (MSEK) | 441,7 | 462,0 | 407,5 | 333,6 | 323,4 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 5,58 | 5,86 | 5,09 | 3,84 | 3,68 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 4,6 | 7,5 | 8,1 | 11,2 | 9,3 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 12,0 | 13,9 | 14,0 | 13,4 | 12,1 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 16,8 | 20,2 | 20,5 | 20,5 | 19,2 |
| Avkastning på operativt kapital, % | 17,2 | 21,1 | 21,5 | 22,3 | 21,6 |
| Avkastning på eget kapital, % | 20,8 | 27,8 | 28,9 | 23,0 | 23,2 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 16,6 | 17,0 | 14,4 | 16,1 | 21,0 |
| Soliditet, % | 35,5 | 34,2 | 33,5 | 31,8 | 42,3 |
| Utdelning, SEK | 3,50 | 3,25 | 2,75 | 2,25 | - |
| Genomsnittligt antal anställda | 3 318 | 3 093 | 2 954 | 2 863 | 2 945 |
| 2008 | 2007 | 2006 | 2005 | 2004 | |
|---|---|---|---|---|---|
| juli-sept | juli-sept | juli-sept | juli-sept | juli-sept | |
| Nettoomsättning, MSEK | 905,4 | 792,5 | 725,6 | 705,0 | 681,9 |
| Nettoomsättning exkl omvärderingar, MSEK | 905,0 | 795,0 | 715,4 | 705,0 | 681,9 |
| Organisk tillväxt, % | 10,3 | 10,6 | 3,1 | -0,5 | -0,7 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 208,2 | 172,6 | 156,7 | 139,5 | 125,3 |
| Rörelseresultat (EBIT) exkl omvärderingar, MSEK | 207,8 | 175,1 | 146,5 | 139,5 | 125,3 |
| Rörelsemarginal exkl omvärderingar, % | 23,0 | 22,0 | 20,5 | 19,8 | 18,4 |
| Resultat före skatt, MSEK | 168,8 | 153,8 | 138,3 | 132,4 | 116,8 |
| Nettoresultat, MSEK | 126,6 | 115,4 | 103,7 | 99,3 | 88,4 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 1,60 | 1,46 | 1,30 | 1,13 | 1,00 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 4,8 | 7,9 | 7,8 | 14,2 | 10,4 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 14,3 | 15,0 | 15,7 | 14,4 | 14,2 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 19,4 | 20,8 | 22,7 | 22,1 | 21,7 |
| Avkastning på operativt kapital, % | 20,0 | 21,9 | 24,2 | 23,2 | 23,4 |
| Avkastning på eget kapital, % | 27,1 | 29,4 | 31,3 | 27,3 | 24,6 |
| Avkastning på köpta fordringar, % | 17,2 | 17,1 | 20,7 | 11,4 | 26,9 |
| Soliditet, % | 32,7 | 35,3 | 33,3 | 44,5 | 40,4 |
| Genomsnittligt antal anställda | 3 211 | 3 005 | 2 838 | 2 858 | 2 912 |
Rörelsesegment
Intrum Justitia-koncernen – Nettoomsättning från externa kunder per region
| MSEK | |||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Jul-sep | Jul-sep | Förändring | Jan-sep | Jan-sep | Förändring | Helår | |
| 2009 | 2008 | % | 2009 | 2008 | % | 2008 | |
| Sverige, Norge & Danmark | 185,2 | 186,1 | -0,5 | 540,5 | 537,6 | 0,5 | 712,3 |
| Nederländerna & Belgien | 156,9 | 135,1 | 16,1 | 476,4 | 390,5 | 22,0 | 543,4 |
| Schweiz, Tyskland & Österrike | 229,1 | 189,9 | 20,6 | 683,9 | 548,1 | 24,8 | 778,1 |
| Frankrike, Spanien, Portugal & Italien | 217,2 | 155,3 | 39,9 | 631,8 | 454,6 | 39,0 | 644,7 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 157,4 | 130,3 | 20,8 | 474,9 | 382,4 | 24,2 | 549,1 |
| Storbritannien & Irland | 31,5 | 51,0 | -38,2 | 139,9 | 168,9 | -17,2 | 223,9 |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | 45,9 | 57,7 | -20,5 | 134,1 | 175,6 | -23,6 | 226,2 |
| Summa nettoomsättning från externa | 1 023,2 | 905,4 | 13,0 | 3 081,5 | 2 657,7 | 15,9 | 3 677,7 |
| kunder |
Intrum Justitia-koncernen – Koncernintern nettoomsättning per region
| MSEK | Jul-sep | Jul-sep | Förändring | Jan-sep | Jan-sep | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | % | 2009 | 2008 | % | 2008 | |
| Sverige, Norge & Danmark | 4,6 | 8,3 | -44,6 | 13,7 | 21,1 | -35,1 | 29,4 |
| Nederländerna & Belgien | 1,9 | 3,1 | -38,7 | 10,3 | 9,0 | 14,4 | 12,7 |
| Schweiz, Tyskland & Österrike | 41,5 | 38,5 | 7,8 | 128,7 | 94,3 | 36,5 | 127,6 |
| Frankrike, Spanien, Portugal & Italien | 20,9 | 17,8 | 17,4 | 63,9 | 50,3 | 27,0 | 71,0 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 14,1 | 14,9 | -5,4 | 39,9 | 44,9 | -11,1 | 63,6 |
| Storbritannien & Irland | 4,7 | 3,9 | 20,5 | 13,8 | 14,2 | -2,8 | 18,2 |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | 4,9 | 5,3 | -7,5 | 16,6 | 15,6 | 6,4 | 21,0 |
| Eliminering | -92,6 | -91,8 | 0,9 | -286,9 | -249,4 | 15,0 | -343,5 |
| Summa koncernintern nettoomsättning | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
Intrum Justitia-koncernen – Rörelseresultat (EBIT) per region
| MSEK | Jul-sep | Jul-sep | Förändring | Jan-sep | Jan-sep | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | % | 2009 | 2008 | % | 2008 | |
| Sverige, Norge & Danmark | 55,9 | 67,6 | -17,3 | 135,3 | 159,8 | -15,3 | 190,9 |
| Nederländerna & Belgien | 21,4 | 24,7 | -13,4 | 71,6 | 62,6 | 14,4 | 96,9 |
| Schweiz, Tyskland & Österrike | 63,3 | 64,2 | -1,4 | 194,4 | 184,0 | 5,7 | 267,2 |
| Frankrike, Spanien, Portugal & Italien | 44,2 | 22,8 | 93,9 | 90,6 | 71,6 | 26,5 | 109,7 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 58,1 | 56,7 | 2,5 | 165,4 | 163,0 | 1,5 | 231,6 |
| Storbritannien & Irland | -74,9 | -17,2 | 335,5 | -111,2 | -31,9 | 248,6 | -117,0 |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | -7,5 | 6,2 | -221,0 | -22,7 | 26,1 | -187,0 | 21,7 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 0,1 | 0,3 | -66,7 | 0,3 | 0,5 | -40,0 | 0,8 |
| Centrala kostnader | -13,4 | -17,1 | -21,6 | -61,6 | -81,3 | -24,2 | -104,5 |
| Summa rörelseresultat (EBIT) | 147,2 | 208,2 | -29,3 | 462,1 | 554,4 | -16,6 | 697,3 |
| Finansnetto | -15,5 | -39,4 | -60,7 | -59,6 | -93,5 | -36,3 | -127,6 |
| Resultat före skatt | 131,7 | 168,8 | -22,0 | 402,5 | 460,9 | -12,7 | 569,7 |
Intrum Justitia-koncernen – Omvärderingar av köpta fordringar
| MSEK | Jul-sep | Jul-sep | Förändring | Jan-sep | Jan-sep | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | % | 2009 | 2008 | % | 2008 | |
| Sverige, Norge & Danmark | 0,0 | 0,6 | -100,0 | -0,3 | 0,1 | -400,0 | -0,9 |
| Nederländerna & Belgien | 0,0 | 0,0 | - | 0,0 | 0,0 | - | 0,0 |
| Schweiz, Tyskland & Österrike | 0,0 | -0,1 | - | 2,4 | 0,1 | 2 300,0 | -0,1 |
| Frankrike, Spanien, Portugal & Italien | -1,3 | -3,6 | -63,9 | -30,4 | -10,3 | 195,1 | -14,8 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 0,0 | 4,5 | -100,0 | 5,7 | 11,7 | -51,3 | 14,6 |
| Storbritannien & Irland | -2,2 | -2,6 | -15,4 | -2,2 | -2,6 | -15,4 | -2,6 |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | -3,0 | 1,6 | -287,5 | -7,2 | 7,2 | -200,0 | 6,0 |
| Summa omvärdering | -6,5 | 0,4 | -1 725,0 | -32,0 | 6,2 | -616,1 | 2,2 |
Intrum Justitia-koncernen – Förvärvsrelaterade avskrivningar/nedskrivningar
| MSEK | Jul-sep | Jul-sep | Förändring | Jan-sep | Jan-sep | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | % | 2009 | 2008 | % | 2008 | |
| Sverige, Norge & Danmark | 0,0 | 0,0 | - | 0,0 | 0,0 | - | 0,0 |
| Nederländerna & Belgien | -1,1 | -1,1 | 0,0 | -3,6 | -2,1 | 71,4 | -3,2 |
| Schweiz, Tyskland & Österrike | 0,0 | 0,0 | - | 0,0 | 0,0 | - | 0,0 |
| Frankrike, Spanien, Portugal & Italien | -2,5 | 0,0 | - | -7,7 | 0,0 | - | -0,8 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | -0,1 | -0,1 | 0,0 | -0,3 | -0,3 | 0,0 | -0,3 |
| Storbritannien & Irland | -1,3 | -1,1 | 18,2 | -3,8 | -3,3 | 15,2 | -65,2 |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | -0,4 | -0,3 | 33,3 | -1,2 | -1,0 | 20,0 | -1,5 |
| Summa förvärvsrelaterade avskrivningar/nedskrivningar |
-5,4 | -2,6 | 107,7 | -16,6 | -6,7 | 147,8 | -71,0 |
Intrum Justitia-koncernen – Nettoomsättning exklusive omvärderingar
| MSEK | Jul-sep | Jul-sep | Förändring | Jan-sep | Jan-sep | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | % | 2009 | 2008 | % | 2008 | |
| Sverige, Norge & Danmark | 185,2 | 185,5 | -0,2 | 540,8 | 537,5 | 0,6 | 713,2 |
| Nederländerna & Belgien | 156,9 | 135,1 | 16,1 | 476,4 | 390,5 | 22,0 | 543,4 |
| Schweiz, Tyskland & Österrike | 229,1 | 190,0 | 20,6 | 681,5 | 548,0 | 24,4 | 778,2 |
| Frankrike, Spanien, Portugal & Italien | 218,5 | 158,9 | 37,5 | 662,2 | 464,9 | 42,4 | 659,5 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 157,4 | 125,8 | 25,1 | 469,2 | 370,7 | 26,6 | 534,5 |
| Storbritannien & Irland | 33,7 | 53,6 | -37,1 | 142,1 | 171,5 | -17,1 | 226,5 |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | 48,9 | 56,1 | -12,8 | 141,3 | 168,4 | -16,1 | 220,2 |
| Summa nettoomsättning exklusive omvärderingar |
1 029,7 | 905,0 | 13,8 | 3 113,5 | 2 651,5 | 17,4 | 3 675,5 |
Intrum Justitia-koncernen – Rörelseresultat exklusive omvärderingar
| MSEK | Jul-sep | Jul-sep | Förändring | Jan-sep | Jan-sep | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | % | 2009 | 2008 | % | 2008 | |
| Sverige, Norge & Danmark | 55,9 | 67,0 | -16,6 | 135,6 | 159,7 | -15,1 | 191,8 |
| Nederländerna & Belgien | 21,4 | 24,7 | -13,4 | 71,6 | 62,6 | 14,4 | 96,9 |
| Schweiz, Tyskland & Österrike | 63,3 | 64,3 | -1,6 | 192,0 | 183,9 | 4,4 | 267,3 |
| Frankrike, Spanien, Portugal & Italien | 45,5 | 26,4 | 72,3 | 121,0 | 81,9 | 47,7 | 124,5 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 58,1 | 52,2 | 11,3 | 159,7 | 151,3 | 5,6 | 217,0 |
| Storbritannien & Irland | -72,7 | -14,6 | 397,9 | -109,0 | -29,3 | 272,0 | -114,4 |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | -4,5 | 4,6 | -197,8 | -15,5 | 18,9 | -182,0 | 15,7 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 0,1 | 0,3 | -66,7 | 0,3 | 0,5 | -40,0 | 0,8 |
| Centrala kostnader | -13,4 | -17,1 | -21,6 | -61,6 | -81,3 | -24,2 | -104,5 |
| Summa rörelseresultat exkl omvärderingar | 153,7 | 207,8 | -26,0 | 494,1 | 548,2 | -9,9 | 695,1 |
Intrum Justitia-koncernen – Rörelsemarginal exklusive omvärderingar
| % | Jul-sep | Jul-sep | Jan-sep | Jan-sep | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008 | |
| Sverige, Norge & Danmark | 30,2 | 36,1 | 25,1 | 29,7 | 26,9 |
| Nederländerna & Belgien | 13,6 | 18,3 | 15,0 | 16,0 | 17,8 |
| Schweiz, Tyskland & Österrike | 27,6 | 33,8 | 28,2 | 33,6 | 34,3 |
| Frankrike, Spanien, Portugal & Italien | 20,8 | 16,6 | 18,3 | 17,6 | 18,9 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 36,9 | 41,5 | 34,0 | 40,8 | 40,6 |
| Storbritannien & Irland | -215,7 | -27,2 | -76,7 | -17,1 | -50,5 |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | -9,2 | 8,2 | -11,0 | 11,2 | 7,1 |
| Rörelsemarginal för koncernen totalt | 14,9 | 23,0 | 15,9 | 20,7 | 18,9 |
Intrum Justitia-koncernen – Nettoomsättning per verksamhetsområde
| MSEK | Jul-sep | Jul-sep | Förändring | Jan-sep | Jan-sep | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | % | 2009 | 2008 | % | 2008 | |
| Kredithantering | 874,8 | 791,7 | 10,5 | 2 675,9 | 2 340,7 | 14,3 | 3 217,9 |
| Köp av avskrivna fordringar | 238,7 | 198,9 | 20,0 | 677,0 | 560,3 | 20,8 | 783,6 |
| Eliminering av interntransaktioner | -90,3 | -85,2 | 6,0 | -271,4 | -243,3 | 11,5 | -323,8 |
| Summa nettoomsättning | 1 023,2 | 905,4 | 13,0 | 3 081,5 | 2 657,7 | 15,9 | 3 677,7 |
Intrum Justitia-koncernen – Rörelseresultat per verksamhetsområde
| MSEK | Jul-sep | Jul-sep | Förändring | Jan-sep | Jan-sep | Förändring | Helår |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | % | 2009 | 2008 | % | 2008 | |
| Kredithantering | 72,7 | 134,1 | -45,8 | 291,8 | 380,0 | -23,2 | 509,9 |
| Köp av avskrivna fordringar | 93,4 | 89,8 | 4,0 | 254,9 | 240,9 | 5,8 | 349,3 |
| Avyttring av verksamhet/Goodwillnedskrivning | -1,1 | 0,0 | - | -16,2 | 8,9 | -282,0 | -60,7 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 0,1 | 0,3 | -66,7 | 0,3 | 0,5 | -40,0 | 0,8 |
| Centrala kostnader | -17,9 | -16,0 | 11,9 | -68,7 | -75,9 | -9,5 | -102,0 |
| Summa rörelseresultat | 147,2 | 208,2 | -29,3 | 462,1 | 554,4 | -16,6 | 697,3 |
Intrum Justitia-koncernen – Rörelsemarginal per verksamhetsområde
| % | Jul-sep | Jul-sep | Jan-sep | Jan-sep | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008 | |
| Kredithantering | 8,3 | 16,9 | 10,9 | 16,2 | 15,8 |
| Köp av avskrivna fordringar | 39,1 | 45,1 | 37,7 | 43,0 | 44,6 |
| Koncernen totalt | 14,4 | 23,0 | 15,0 | 20,9 | 19,0 |
Intrum Justitia-koncernen – Övrig information
| Nyckeltal | Jul-sep | Jul-sep | Jan-sep | Jan-sep | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2009 | 2008 | 2008 | |
| Omsättningstillväxt, % | 13,0 | 13,2 | 15,9 | 13,7 | 14,0 |
| Organisk tillväxt, % | 5,2 | 10,3 | 4,9 | 10,5 | 9,3 |
| Tillväxt i rörelseresultat, % | -29,3 | 20,6 | -16,6 | 20,2 | 4,4 |
| Tillväxt i resultat före skatt, % | -22,0 | 9,8 | -12,7 | 12,5 | -4,4 |
| Rörelsemarginal exklusive omvärderingar, % | 14,9 | 23,0 | 15,9 | 20,9 | 18,9 |
| Avkastning på totalt kapital, % | 8,7 | 14,3 | 9,4 | 13,3 | 12,0 |
| Avkastning på sysselsatt kapital, % | 11,3 | 19,4 | 12,4 | 18,7 | 16,8 |
| Avkastning på operativt kapital, % | 12,2 | 20,0 | 13,1 | 19,4 | 17,2 |
| Avkastning på eget kapital, % | 16,1 | 27,1 | 16,8 | 24,1 | 20,8 |
| Avkastning köpta avskrivna fordringar % | 15,9 | 17,2 | 14,7 | 16,1 | 16,6 |
| Nettoskuld, MSEK | 2 274,4 | 2 267,0 | 2 274,4 | 2 267,0 | 2 348,4 |
| Nettoskuld/eget kapital, % | 94,4 | 114,7 | 94,4 | 114,7 | 98,0 |
| Soliditet, % | 36,1 | 32,7 | 36,1 | 32,7 | 35,5 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 8,8 | 4,8 | 6,8 | 5,2 | 4,6 |
| Antal inkassoärenden, miljoner | 16,6 | 16,2 | 16,6 | 16,2 | 16,6 |
| Totalt inkassovärde, SEK miljarder | 123,4 | 112,8 | 123,4 | 112,8 | 126,0 |
| Medelantal anställda | 3 277 | 3 211 | 3 356 | 3 134 | 3 318 |
Definitioner
Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år. Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med köpta avskrivna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.
Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av avskrivna fordringar. Intäkterna från köpta avskrivna fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden. Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning på totalt kapital utgörs av rörelseresultatet plus finansiella intäkter, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittliga totala tillgångar.
Avkastning på sysselsatt kapital utgörs av rörelseresultatet plus finansiella intäkter, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittligt sysselsatt kapital. Sysselsatt kapital utgörs av summan av eget kapital inklusive minoritetens andel, räntebärande skulder och pensionsavsättningar.
Avkastning på operativt kapital utgörs av rörelseresultatet, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittligt operativt kapital. Operativt kapital utgörs av summan av eget kapital inklusive minoritetens andel, räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Avkastning på eget kapital är periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Avkastning köpta avskrivna fordringar är verksamhetsområdets rörelseresultat för perioden, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten köpta avskrivna fordringar.
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar. Soliditet är eget kapital inklusive minoritetens andel som en procentandel av balansomslutningen.
Räntetäckningsgrad är resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.
Intrum Justitia-koncernen – Ägarstruktur
| 30 september 2009 | Antal aktier | Kapital och |
|---|---|---|
| röster, % | ||
| NBI hf (fd Landsbanki Islands hf) | 9 129 784 | 11,4 |
| Cevian Capital | 5 462 612 | 6,8 |
| SEB fonder | 5 272 217 | 6,6 |
| Länsförsäkringar fonder | 2 814 922 | 3,5 |
| Swedbank Robur fonder | 2 683 178 | 3,4 |
| Lannebo fonder | 2 327 500 | 2,9 |
| Öresund Investment | 2 180 911 | 2,7 |
| State of New Jersey Pension Fund | 2 000 000 | 2,5 |
| Parkerhouse Investments | 2 000 000 | 2,5 |
| Fidelity fonder | 1 976 350 | 2,5 |
| Totalt, tio största ägare | 35 847 474 | 44,8 |
Totalt antal aktier: 79 994 651 Andelen svenskt ägande uppgick till 51,1 procent (institutioner 18,3 procentenheter,
aktiefonder 23,9 procentenheter, privatpersoner 8,8 procentenheter). Källa: SIS Aktieägarservice
Eget innehav uppgår till 250 000 aktier, och ingår i det totala antalet utestående aktier ovan.
Intrum Justitita AB (moderbolaget) – Resultaträkningar
| MSEK | Jan-sep | Jan-sep | Helår |
|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2008 | |
| Nettoomsättning | 55,5 | 43,8 | 60,9 |
| Bruttoresultat | 55,5 | 43,8 | 60,9 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -15,9 | -2,8 | -20,9 |
| Administrationskostnader | -70,5 | -74,1 | -88,4 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -30,9 | -33,1 | -48,4 |
| Aktieutdelningar från dotterföretag | 83,5 | 4 693,7 | 4 728,7 |
| Vinst på koncernintern aktietransaktion | 1 150,8 | 0,0 | 0,0 |
| Finansnetto övrigt | -49,5 | -195,7 | -296,0 |
| Resultat före skatt | 1 153,9 | 4 464,9 | 4 384,3 |
| Skatt | 0,0 | 64,1 | 35,1 |
| Periodens nettoresultat | 1 153,9 | 4 529,0 | 4 419,4 |
Intrum Justitia AB (moderbolaget) – Balansräkningar
| MSEK | 30 sep | 30 sep | 31 dec |
|---|---|---|---|
| 2009 | 2008 | 2008 | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 0,7 | 1,4 | 0,4 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,2 | 0,4 | 0,3 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 12 767,6 | 12 323,4 | 12 360,1 |
| Summa anläggningstillgångar | 12 768,5 | 12 325,2 | 12 360,8 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 1 967,8 | 2 156,1 | 2 284,7 |
| Likvida medel | 81,7 | 0,0 | 16,0 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 049,5 | 2 156,1 | 2 300,7 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 14 818,0 | 14 481,3 | 14 661,5 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Summa eget kapital | 5 096,9 | 4 928,9 | 4 377,7 |
| Långfristiga skulder och avsättningar | 6 556,0 | 8 562,8 | 9 576,3 |
| Kortfristiga skulder | 3 165,1 | 989,6 | 707,5 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 14 818,0 | 14 481,3 | 14 661,5 |