AI assistant
Intrum — Interim / Quarterly Report 2007
Nov 8, 2007
2930_10-q_2007-11-08_94c01ef8-f7f2-43c9-924a-6a247ff7f08d.pdf
Interim / Quarterly Report
Open in viewerOpens in your device viewer
Intrum Justitia AB (publ) Stockholm den 8 november 2007 Organisationsnummer: 556607-7581
Informationen nedan är sådan som Intrum Justitia ska offentliggöra enligt lagen om värdepappersmarknaden och/eller lagen om handel med finansiella instrument. Informationen lämnades för offentliggörande torsdagen den 8 november 2007, kl 07.00.
Delårsrapport januari–september 2007
- Koncernens nettoomsättning tredje kvartalet 2007 uppgick till 792,5 MSEK (725,6), en ökning med 9,2 procent; organisk tillväxt uppgick till 10,6 procent.
- Rörelseresultatet (EBIT) ökade med 10,1 procent till 172,6 MSEK (156,7). I rörelseresultatet ingår upp- och nedskrivningar av köpta portföljer om netto –2,5 MSEK (+10,2). Exklusive omvärderingar ökade rörelseresultatet med 19,5 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 22,0 procent (20,5).
- Nettoresultatet för årets tredje kvartal ökade med 11,3 procent, till 115,4 MSEK (103,7).
- Resultat per aktie före utspädning uppgick till 1,46 SEK (1,30) för kvartalet. För årets första nio månader blev resultatet 3,90 SEK (3,24) per aktie.
- Investeringar i Köp av avskrivna fordringar uppgick under tredje kvartalet till 143,0 MSEK (271,9). Avkastning på köpta fordringar uppgick till 17,1 procent (18,9). För årets första nio månader uppgick avkastningen till 18,5 procent (15,7).
| MSEK, | Jul–sep | Jul–sep | Jan–sep | Jan–sep | Helår |
|---|---|---|---|---|---|
| om inte annat anges | 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 |
| Nettoomsättning | 792,5 | 725,6 | 2 337,2 | 2 142,1 | 2 939,6 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 172,6 | 156,7 | 461,3 | 388,9 | 586,7 |
| Rörelsemarginal, % | 21,8 | 21,6 | 19,7 | 18,2 | 20,0 |
| Resultat före skatt | 153,8 | 138,3 | 409,7 | 345,1 | 527,1 |
| Nettoresultat | 115,4 | 103,7 | 307,3 | 258,8 | 407,5 |
| Resultat per aktie före utspädning, SEK | 1,46 | 1,30 | 3,90 | 3,24 | 5,09 |
| Resultat per aktie efter utspädning, SEK | 1,46 | 1,28 | 3,88 | 3,20 | 5,04 |
| Antal inneliggande inkassoärenden, miljoner | 16,1 | 14,8 | 16,1 | 14,8 | 15,4 |
Michael Wolf
"Utvecklingen i det tredje kvartalet, med organisk tillväxt om 10,6 procent och förbättrad lönsamhet med 1,5 procentenhet ökad rörelsemarginal, exklusive portföljomvärderingar, ger ytterligare stöd till våra finansiella mål. Vi har ett bra inflöde av nya kunder och i viktiga länder som Sverige och Finland ser vi att merförsäljningsinsatser på befintliga kunder ger resultat. Regionen Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern har för andra kvartalet i rad markant ökat såväl omsättning som resultat. Åtgärderna i England har ännu inte fått fullt genomslag i lönsamheten, trots att vi har lyckats med att attrahera nya kunder. Vår kunskap om konsumenternas betalningsbeteenden har stor betydelse för verksamhetsområdet Kredithantering, som rapporterar god tillväxt, med 7,3 procent. Köp av avskrivna fordringar fortsätter att utvecklas väl med en omsättningsväxt om 35 procent och en avkastning om 17,1 procent. Den strategiska förändringen av Intrum Justitia löper på enligt plan."
| Juli–september 2007: Omsättning och resultat |
Koncernens nettoomsättning under årets tredje kvartal uppgick till 792,5 MSEK (725,6). Omsättningsökningen uppgick till 9,2 procent, vilket inkluderar en organisk tillväxt om 10,6 procentenheter, valutaeffekter om 0,4 procentenheter samt –1,8 procentenheter relaterat till portföljnedskrivning. Rörelseresultatet uppgick till 172,6 MSEK (156,7). I rörelseresultatet ingår upp- och nedskrivningar av köpta portföljer om netto –2,5 MSEK (+10,2) samt kostnader om 7,0 MSEK för avveckling av hyreskontrakt i Stratford-upon-Avon. Resultatet före skatt för perioden ökade med 11,2 procent till 153,8 MSEK (138,3) och periodens nettoresultat var 115,4 MSEK (103,7). Exklusive omvärderingen uppgick omsättningen till 795,0 MSEK (715,4) en ökning med 11,1 procent. Rörelseresultatet uppgick till 175,1 MSEK (146,5), en ökning med 19,5 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 22,0 procent (20,5). |
|---|---|
| Januari–september 2007: Omsättning och resultat |
Koncernens nettoomsättning under årets första nio månader uppgick till 2 337,2 MSEK (2 142,1). Av omsättningsökningen om 9,1 procent svarade organisk tillväxt för 9,8 procent enheter, valutaeffekter –0,7 procentenheter samt 0,0 procentenheter som en följd av omvär deringar av portföljer. Rörelseresultatet uppgick till 461,3 MSEK (388,9). Resultatet före skatt för perioden ökade med 18,7 procent, till 409,7 MSEK (345,1) och periodens nettoresultat uppgick till 307,3 MSEK (258,8). I periodens rörelseresultat ingår upp- och nedskrivningar av köpta portföljer om netto +9,7 MSEK (+10,2). Exklusive omvärderingen uppgick omsättningen till 2 327,5 MSEK (2 131,9), en ökning med 9,2 procent. Rörelseresultatet uppgick till 451,6 MSEK (378,7), en ökning med 19,3 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 19,4 procent (17,8). |
| KOMMENTARER TILL UTFALLET OCH HÄNDELSER AV VÄSENTLIG BETYDELSE UNDER KVARTALET |
|
| Geografiska regioner Sverige, Norge & Danmark |
Regionens omsättning under årets tredje kvartal uppgick till 177,9 MSEK (181,5). Rörelsere sultatet uppgick till 61,3 MSEK (68,6). I omsättning och resultat ingår omvärdering av köpta portföljer med netto 0,0 MSEK (+18,7). Exklusive denna omvärdering uppgick omsättningen till 177,9 MSEK (162,8) en ökning med 9,3 procent. Rörelseresultatet uppgick till 61,3 MSEK (49,9), en ökning med 22,8 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 34,5 procent (30,7). En ökning av lyckade kundaktiviteter på såväl gamla och som nya kunder har lett till en högre omsättningsutvecklingstakt. Detta, tillsammans med den svenska omorganisationen som påbörjades under det första kvartalet 2007, har påverkat rörelsemarginalen positivt. |
| Nederländerna, Belgien & Tyskland |
Regionens omsättning under årets tredje kvartal uppgick till 153,7 MSEK (145,6). Rörelsere sultatet ökade med 9,8 procent till 29,1 MSEK (26,5). I omsättning och resultat ingår omvärde ring av köpta portföljer med netto –1,8 MSEK (+0,2). Exklusive denna omvärdering uppgick omsättningen till 155,5 MSEK (145,4), en ökning med 6,9 procent. Rörelseresultatet uppgick till 30,9 MSEK (26,3), en ökning med 17,5 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 19,9 procent (18,1). Hela regionen utvecklas positivt. Nederländerna följer plan beträffande ökad kapacitet att hantera mer komplicerade inkassoärenden. Under 2007 har Tyskland implementerat ett flertal schweiziska arbetsprocesser som lett till markant ökad lyckandegrad inom inkassohantering en. Under 2008 kommer man att införa det schweiziska produktionssystemet. |
| Schweiz, Österrike & Italien |
Regionens omsättning under kvartalet uppgick till 104,7 MSEK (100,2). Rörelseresultatet ökade med 5,8 procent, till 25,5 MSEK (24,1). I omsättning och resultat ingår omvärdering av köpta portföljer med netto 0,0 MSEK (+0,7). Exklusive denna omvärdering uppgick omsättningen till 104,7 MSEK (99,5), en ökning med 5,2 procent. Rörelseresultatet uppgick till 25,5 MSEK (23,4), en ökning med 9,0 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 24,4 procent (23,5). Arbetet med att utnyttja synergier och stordriftsfördelar inom olika områden, sk regionalise ring, påverkar både omsättning och resultat positivt. Österrike har integrerats produktions mässigt med Schweiz. |
| Frankrike, Spanien & Portugal |
Regionens omsättning under tredje kvartalet uppgick till 124,8 MSEK (95,5). Rörelseresultatet ökade med 116,1 procent, till 25,5 MSEK (11,8). I omsättning och resultat ingår omvärdering av köpta portföljer med netto –1,8 MSEK (–10,9). Exklusive denna omvärdering uppgick omsättningen till 126,6 MSEK (106,4), en ökning med 19,0 procent. Rörelseresultatet uppgick till 27,3 MSEK (22,7), en ökning med 20,3 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 21,6 procent (21,3). |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen |
Regionens omsättning under kvartalet uppgick till 115,3 MSEK (116,5). Rörelseresultatet uppgick till 57,1 MSEK (61,6). I omsättning och resultat ingår omvärdering av köpta portföljer med netto +5,1 MSEK (+20,8). Exklusive denna omvärdering uppgick omsättningen till 110,2 MSEK (95,7), en ökning med 15,2 procent. Rörelseresultatet till 52,0 MSEK (40,8), en ökning med 27,5 procent, motsva rande en rörelsemarginal om 47,2 procent (42,6). Det kontinuerliga arbetet med att bredda kunderbjudandet har stor betydelse för regionens tillväxt. |
| Storbritannien & Irland |
Regionens omsättning för kvartalet uppgick till 53,2 MSEK (42,4). Rörelseresultatet uppgick till –26,2 MSEK (–28,4). I omsättning och resultat ingår omvärdering av köpta portföljer med netto –10,2 MSEK (–24,4). Resultatet belastas även med en kostnad på 7,0 MSEK i samband med avveckling av hyreskontrakt för kontoret i Stratford-upon-Avon, med en ursprunglig löptid till år 2012. Genom att hyreskontraktet avslutats förbättras rörelseresultatet framöver med 1,2 MSEK per kvartal. |
|||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Exklusive omvärderingen av köpta portföljer samt avvecklingen av hyreskontrakt uppgick omsättningen till 63,4 MSEK (66,8), en minskning med 5,1 procent. Rörelseresultatet uppgick till –9,0 MSEK (–4,0). |
||||||
| Trots att ett omstruktureringsprogram framgångsrikt genomförts med början under fjärde kvartalet 2005 varvid årliga kostnader om 45 MSEK sparats in så når inte resultatet förväntad nivå. Det har varit en medveten strategi att inta en försiktig hållning till nya köp av avskrivna fordringar. Fortsatt innebär detta att inkassering från äldre lönsamma kundvolymer avslutas i snabbare takt än arbetet med nya volymer påbörjas. Arbetet i England med att långsiktigt förbättra lönsamheten fortskrider och England är ett av de prioriterade länderna för införande av processer som definierats som koncernens "best practice". |
||||||
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern |
Under årets tredje kvartal uppgick omsättningen till 62,9 MSEK (43,9). Rörelseresultatet ökade med 106,3 procent, till 19,6 MSEK (9,5). I omsättning och resultat ingår omvärdering av köpta portföljer med netto +6,2 MSEK (+5,1). Exklusive denna omvärdering uppgick omsättningen till 56,7 MSEK (38,8), en ökning med 46,1 procent. Rörelseresultatet uppgick till 13,4 MSEK (4,4), en ökning med 204,5 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 23,6 procent (11,3). Regionen har haft en god ekonomisk utveckling de senaste sex månaderna. |
|||||
| Verksamhets områden Kredithantering |
Verksamhetsområdets omsättning under årets tredje kvartal uppgick till 711,2 MSEK (662,9). Rörelseresultatet uppgick till 130,3 MSEK (125,4), en ökning med 3,9 procent, motsvarande en rörelsemarginal om 18,3 procent (18,9). |
|||||
| Köp av avskrivna fordringar |
Verksamhetsområdets omsättning under årets tredje kvartal uppgick till 130,6 MSEK (96,7), en ökning med 35,1 procent. Rörelseresultatet uppgick till 58,4 MSEK (46,5). Under kvartalet har det redovisade värdet av köpta avskrivna fordringar justerats till följd av förändringar i uppskattningar av framtida kassaflöden med netto –2,5 MSEK (+10,2). Exklusive denna omvärdering uppgick omsättningen till 133,1 MSEK (86,5). Rörelseresultatet uppgick till 60,9 MSEK (36,3), motsvarande en rörelsemarginal om 45,8 procent (42,0). I enlighet med IFRS tillämpas en redovisningsmodell (effektivräntemetoden) där det redovisa de värdet för respektive portfölj med köpta avskrivna fordringar, och därmed kvartalets resultat, baseras på en diskontering av framtida kassaflöden som uppdateras kvartalsvis. Omsättningsökningen påverkas positivt av den ökade investeringstakt som koncernen har haft sedan 2005. Justeringarna för tredje kvartalet 2007 fördelas enligt följande: |
|||||
| MSEK | Jul–sep | Jul–sep | Jan–sep | Jan–sep | ||
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |||
| Sverige, Norge & Danmark | 0,0 | +18,7 | +8,6 | +18,7 | ||
| Nederländerna, Belgien & Tyskland | –1,8 | +0,2 | –1,8 | +0,2 | ||
| Schweiz, Österrike & Italien | 0,0 | +0,7 | 0,0 | +0,7 | ||
| Frankrike, Spanien & Portugal | –1,8 | –10,9 | –1,8 | –10,9 | ||
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | +5,1 | +20,8 | +6,7 | +20,8 | ||
| Storbritannien & Irland | –10,2 | –24,4 | –10,6 | –24,4 | ||
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | +6,2 | +5,1 | +8,6 | +5,1 | ||
| Total | –2,5 | +10,2 | +9,7 | +10,2 | ||
| Justeringarna redovisas som en del av kvartalets amortering, vilket får som effekt att omsätt ning och rörelseresultat påverkas med samma belopp. Detta eftersom omsättningen inom Köp av avskrivna fordringar redovisas som netto av inkasserade belopp minus amorteringar. Investeringar i portföljer under årets tredje kvartal uppgick till 143,0 MSEK (271,9). Koncernen hade per den 30 september ett redovisat värde av köpta portföljer om 1 369,5 MSEK (1 075,2) en ökning med 27,4 procent jämfört med samma period förra året. Värdet för portföljer köpta under perioden 1 januari–30 september 2007 uppgick till 385,1 MSEK (479,8). |
||||||
| Avskrivningar | Tredje kvartalets rörelseresultat belastas med avskrivningar om 22,3 MSEK (20,6). Därmed uppgick rörelseresultatet före avskrivningar till 194,9 MSEK (177,3). Övriga immateriella anläggningstillgångar som redovisats i balansräkningen och är hänförbara till omvärderingar till verkligt värde i samband med förvärv uppgick till 14,2 MSEK (19,7). De har under kvartalet skrivits av med 1,5 MSEK (1,4). |
|||||
| Finansnetto | Kvartalets finansnetto uppgick till –18,8 MSEK (–18,4), inklusive kursdifferenser om +1,0 MSEK (–2,4). Det negativa räntenettot är högre som en följd av den högre nettoskulden. |
| Skatt | Kvartalsresultatet belastas med en skattekostnad motsvarande 25 procent skatt. Koncernens skattekostnad är bl a beroende av resultatets fördelning mellan dotterbolag med verksamhet i olika länder och därmed olika skattesatser. Sammantaget kvarstår bedömningen för år 2007 och framöver att skattekostnaden kommer att uppgå till omkring 25 procent av resultatet före skatt. Denna bedömning inkluderar inte den möjliga effekten av pågående rättsprocesser som kan komma att avgöras före årets slut, däribland frågan om utnyttjandet av förlustavdrag i Italien, vilka i enlighet med EG-domstolens sk Marks & Spencer-dom kan komma att minska koncernens skattekostnad även för 2007. Under 2006 minskades koncernens skattekostnad med 11,1 MSEK genom att koncernbidrag lämnades från Sverige till Italien med 39,7 MSEK, där beloppet kvittades mot förlustavdrag från tidigare år. Enligt bolagets uppfattning är det lämnade koncernbidraget avdragsgillt i Sverige, i enlighet med Marks & Spencer-domen. Bolagets tolkning av EG-reglerna bekräfta des i ett förhandsbesked från skatterättsnämnden i mars 2007. Skatteverket har överklagat förhandsbeskedet. Koncernens bolag har totalt förlustavdrag motsvarande 426,6 MSEK, för vilka ingen uppskju ten skattefordran redovisas. |
|---|---|
| Kassaflöde och investeringar |
Kassaflödet från den löpande verksamheten under perioden januari–september ökade med 2,0 procent, till 348,6 MSEK (341,7). Utbetalningar under delårsperioden för investeringar i portföljer med avskrivna fordringar uppgick till 385,1 MSEK (479,8). Investeringar i materiella och immateriella anläggningstillgångar uppgick till 75,6 MSEK (67,1) under årets första nio månader. Periodens betalda inkomstskatt överstiger skattekostnaden bland annat som en konsekvens av förfallodagarna i respektive land för preliminära skatter under året. För helåret 2007 bedöms koncernens investeringar i materiella och immateriella anläggnings |
| tillgångar uppgå till 100–130 MSEK att jämföra med 106,1 MSEK under 2006. | |
| Finansiering | Nettoskulden uppgick per den 30 september 2007 till 1 517,9 MSEK, att jämföra med 1 464,5 MSEK vid utgången av föregående år. Eget kapital inklusive minoritetens andel uppgick den 30 september 2007 till 1 645,5 MSEK, jämfört med 1 492,6 den 31 december 2006. Minoritetens andel har minskat från 32,8 till 0,1 MSEK genom koncernens förvärv av minoritetsaktierna i det holdingbolag som äger koncer nens rörelsedrivande bolag i Polen, Tjeckien, Slovakien och Ungern. Koncernen har genom de utländska dotterföretagen betydande nettotillgångar i andra valutor än svenska kronor. Som en effekt av stigande valutakurser, framför allt för euron, har eget kapital i koncernen påverkats under niomånadersperioden med kursdifferenser om 26,0 MSEK (–32,1). Per den 30 september 2007 hade koncernen likvida medel om 241,2 MSEK, jämfört med 217,4 per den 31 december 2006. Outnyttjade kreditlöften uppgick till 244,0 MSEK, jämfört med 278,9 MSEK per den 31 december 2006. |
| Goodwill | Koncernens goodwill uppgick till 1 597,6 MSEK, att jämföra med 1 524,4 MSEK vid årsskiftet. Av ökningen är 7,6 MSEK hänförligt till valutakursdifferenser medan 65,6 MSEK är hänförlig till förvärv av minoritetens aktier i Polen, Tjeckien, Slovakien och Ungern. |
| Anställda | Medeltalet anställda under årets första nio månader uppgick till 2 969 (2 824). Jämfört med motsvarande period föregående år har antalet anställda under kvartalet ökat främst i regio nerna Nederländerna, Belgien & Tyskland samt Frankrike, Spanien & Portugal och minskat i regionerna Storbritannien & Irland samt Sverige, Norge & Danmark. |
| Personaloptions program 2003/2009 |
Koncernens personaloptionsprogram 2003/2009, som antogs av den ordinarie bolagsstäm man 2003, gav 20 anställda i ledande ställning inom koncernen en möjlighet att förvärva nytecknade aktier till ett lösenpris av 54,60 SEK per aktie under perioden 1 juli 2007–30 maj 2009. Koncernens resultateffekt av optionsprogrammet beräknas enligt redovisningsrekom mendationen IFRS 2 Share-based Payment samt uttalandet URA 46 från Redovisningsrådets akutgrupp och uppgick till –7,8 MSEK (–10,8) för årets första nio månader, varav +2,4 MSEK (–3,5) under tredje kvartalet. Den sammanlagda beräknade kostnaden under intjänandeperio den, som löpte ut i och med utgången av andra kvartalet 2007, uppgick till 40,1 MSEK. Justering har skett under tredje kvartalet med hänsyn till verklig aktiekurs och verkliga sociala kostnader när optioner utnyttjats. Under kvartalet har 1 133 600 aktier nytecknats genom att optioner utnyttjats, varigenom aktiekapitalet ökat från 1 559 125,02 SEK till 1 581 797,02 SEK. Intrum Justitia informerar löpande om aktiekapitalökningar som sker med anledning av att personaloptionerna utnyttjas i enlighet med tillämpliga regler. Utspädningseffekten avseende återstående optioner motsvarar 408 816 aktier vid beräkning av resultatet per aktie. |
| Moderbolaget | Det börsnoterade moderbolaget Intrum Justitia AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utveck lingsarbete samt service och marknadsföring. Moderbolaget redovisar för delårsperioden en nettoomsättning på 37,5 MSEK (40,1) och ett resultat före skatt om –34,4 MSEK (–82,5). Resultatförbättringen är hänförlig till mottagna aktieutdelningar från dotterföretag om 135,6 MSEK (0,0). Moderbolaget investerade 0,2 MSEK (1,3) i anläggningstillgångar under årets första nio månader och hade vid periodens |
| utgång 0,0 MSEK (0,0) i likvida medel samt 53,3 MSEK (0,0) i kortfristiga placeringar. Medeltalet anställda uppgick till 24 (24). |
|
|---|---|
| Redovisnings principer |
Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med årsredovisningslagen samt IAS 34 Interim Financial Reporting vad gäller koncernen samt i enlighet med årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Dessa redovisningsprinciper överensstämmer med dem som användes vid upprättandet av den senaste årsredovisningen. |
| Väsentliga risker och osäkerhets faktorer |
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar operativa risker relaterade till verksamhet i flera länder, expansion av verksamheten, nationellt eller EU-gemensamt regelverk och konjunkturens utveckling vilka kan påverka förväntade inkassoresultat. Vidare finns finansiella risker relaterade till kontokortsgarantier, valutakurser och räntenivåer. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrum Justitias årsredovisning 2006. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen. |
| Marknadsutsikter (upprepas, publicerades första gången den 15 |
De senaste fem åren har konsumentkrediter vuxit med 5–7 procent och både hushåll och företag har ökat sin skuldsättning. I det korta perspektivet finns inga tecken på att ökningen ska avta. Detta, i kombination med införandet av Basel II-reglerna, bör skapa större efterfrå gan på kvalificerade kredithanteringstjänster. |
| februari 2007) | Intrum Justitia uppskattar att det för närvarande endast är 10 procent av den totala markna den som är utkontrakterad till professionella aktörer inom kredithantering. Kundernas behov är likartade oavsett geografisk marknad och Intrum Justitia gör därför bedömningen att koncer nens erbjudande av tjänster med högt informationsinnehåll kommer att driva på ökningen av utkontrakteringsnivån. |
| Koncernens uppfattning är att det finns goda synergimöjligheter genom att etablera gemen samma affärsmodeller, processer och organisationsstrukturer. |
|
| Intrum Justitia aktien |
Intrum Justitias börsvärde den 30 september 2007 uppgick till 7 929 MSEK (5 534). Under perioden 1 januari–30 september 2007 steg aktiekursen från 88,75 till 100,25 SEK, en uppgång med 13,0 procent utöver aktieutdelningen om 2,75 SEK. Antalet aktieägare uppgick per den 30 september 2007 till 4 952 (4 716). Intrum Justitia AB (tickerkod: IJ) är noterat på Nordiska börsen, medelstora bolag. |
| Valberedning | Vid Intrum Justitia AB:s årsstämma den 25 april 2007 beslutades att ge styrelsens ordförande i uppdrag att, vid tredje kvartalets utgång, bilda en valberedning genom att sammankalla representanter för de största aktieägarna i bolaget. Efter kontakt med bolagets sex största aktieägare har nomineringar inkommit från fem av dessa i enlighet med följande: • Árni Thorbjörnsson, Landsbanki Íslands (11,6 procent av kapital och röster), |
| • Christer Gardell, Cevian Capital (10,0 procent av kapital och röster), • Jan Andersson, Swedbank Robur Fonder (4,9 procent av kapital och röster), • Björn Lind, SEB Fonder (4,2 procent av kapital och röster), samt |
|
| • Björn Fröling, Parkerhouse Investments (3,8 procent av kapital och röster). Valberedningen representerar tillsammans cirka 34,5 procent av kapital och röster i bolaget. Valberedningen kommer att ledas av en av dess ledamöter. Frågor att behandla för valbered ningen samt riktlinjerna för hur ledamöterna utses finns beskrivna på bolagets webbplats, www.intrum.com. |
|
| Aktieägare är välkomna att lämna förslag och synpunkter till valberedningen senast den 30 november 2007 genom e-post till [email protected]. Valberedningens förslag kommer att presenteras i kallelsen till årsstämman 2008 samt på bolagets webbplats. |
|
| Årsstämma 2008 | Årsstämma kommer att hållas torsdagen den 10 april 2008, kl 16.00, i World Trade Center, Stockholm. |
| Denna delårsrapport har granskats av bolagets revisor. | |
| Delårsrapporten och övrig finansiell information är tillgänglig via webbplatsen, www.intrum.com. |
|
| This Interim Report is also available in English | |
| Stockholm den 8 november 2007 | |
| Michael Wolf |
verkställande direktör och koncernchef
Revisors rapport över översiktlig granskning av finansiell delårsinformation
Till styrelsen i Intrum Justitia AB (publ) Org nr 556607-7581
Vi har utfört en översiktlig granskning av bifogade balansräkning för Intrum Justitia AB (publ) per den 30 september 2007 och till den hörande rapporter över resultat, förändring i eget kapital och förändring i kassaflödet under den niomånadersperiod som slutade per detta datum samt en sammanfattning av viktiga redovisningsprinciper och andra tilläggsupplysningar. Det är styrelsen och verkställande direktören som har ansvaret för att upprätta och rättvisande presentera denna finansiella delårsinformation i enlighet med IAS 34. Vårt ansvar är att uttala en slutsats om denna finansiella delårsinformation grundad på vår översiktliga granskning.
Den översiktliga granskningens inriktning och omfattning
Vi har utfört vår översiktliga granskning i enlighet med Standard för översiktlig granskning (SÖG) 2410 Översiktlig granskning av finansiell delårsinformation utförd av företagets valda revisor. En översiktlig granskning består av att göra förfrågningar, i första hand till personer som är ansvariga för finansiella frågor och redovisningsfrågor, att utföra analytisk granskning och att vidta andra översiktliga granskningsåtgärder. En översiktlig granskning har en annan inriktning och en betydligt mindre omfattning jämfört med den inriktning och omfattning som en revision enligt Revisionsstandard i Sverige RS och god revisionssed i övrigt har. De granskningsåtgärder som vidtas vid en översiktlig granskning gör det inte möjligt för oss att skaffa oss en sådan säkerhet att vi blir medvetna om alla viktiga omständigheter som skulle kunna ha blivit identifierade om en revision utförts. Den uttalade slutsatsen grundad på en översiktlig granskning har därför inte den säkerhet som en uttalad slutsats grundad på en revision har.
Slutsats
Grundat på vår översiktliga granskning har det inte kommit fram några omständigheter som ger oss anledning att anse att den bifogade finansiella delårsinformationen inte, i allt väsentligt, ger en rättvisande bild av företagets finansiella ställning per den 30 september 2007 samt av dess finansiella resultat och kassaflöde för den niomånadersperiod som slutade per detta datum i enlighet med IAS 34.
Stockholm den 8 november 2007 KPMG Bohlins AB Carl Lindgren Auktoriserad revisor
| Presentation av delårsrapporten |
i Stockholm. Presentationen kan |
Delårsrapporten och presentationsmaterial finns tillgängligt på www.intrum.com > Investerare. Rapporten kommenteras av vd och koncernchef Michael Wolf och ekonomi- och finansdirek tör Monika Elling i en analytikerträff och telefonkonferens idag kl 09.00. Plats: Operaterrassen även följas via www.intrum.com och/eller www.financialhearings.com. För att delta via telefon, ring 08-5352 6458 eller +44 20 7806 1968. |
|---|---|---|
| Ytterligare | Michael Wolf, verkställande direktör och | Intrum Justitia AB (publ) |
| information | koncernchef, tel: 08-546 10 200 | 105 24 Stockholm |
| Tel: 08-546 10 200, fax: 08-546 10 211 | ||
| Monika Elling, ekonomi- och finansdirektör, | Webbplats: www.intrum.com | |
| tel: 08-546 10 201, mobil: 0705 120 201 | E-post: [email protected] | |
| Organisationsnummer: 556607-7581 | ||
| Anders Antonsson, investerarrelationer | Tickerkoder: IJ SS i Bloomberg | |
| tel: 08-546 10 206, mobil: 0703 367 818 | IJ.ST i Reuters | |
| Kommande rapporteringsdatum |
Bokslutskommuniké 2007 publiceras den 12 februari 2008. Delårsrapporten för första kvartalet (januari–mars) 2008 publiceras den 23 april 2008. |
|
| Fakta om Intrum Justitia-koncernen |
Intrum Justitia är Europas ledande företag för tjänster inom kredithantering (Credit Manage ment Services). Vårt erbjudande spänner över alla faser i denna hantering, från kreditinforma tion och fakturering vidare till reskontraservice, påminnelser och inkasso till bevakning och inkassering av avskrivna fordringar. Vi arbetar även med köp av avskrivna fordringar samt |
vissa specialtjänster kopplade till kredithantering.
FINANSIELLA RAPPORTER, sida 7–15
Intrum Justitia-koncernen – Resultaträkningar
| MSEK | Juli–september | Januari–september | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 | |
| Nettoomsättning | 792,5 | 725,6 | 2 337,2 | 2 142,1 | 2 939,6 |
| Kostnad sålda tjänster | –463,1 | –415,0 | –1 370,5 | –1 268,9 | –1 705,9 |
| Bruttoresultat | 329,4 | 310,6 | 966,7 | 873,2 | 1 233,7 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | –65,5 | –64,2 | –206,2 | –190,3 | –261,9 |
| Administrationskostnader | –91,4 | –89,9 | –299,8 | –294,5 | –385,5 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 0,1 | 0,2 | 0,6 | 0,5 | 0,4 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 172,6 | 156,7 | 461,3 | 388,9 | 586,7 |
| Finansnetto | –18,8 | –18,4 | –51,6 | –43,8 | –59,6 |
| Resultat före skatt | 153,8 | 138,3 | 409,7 | 345,1 | 527,1 |
| Skatt | –38,4 | –34,6 | –102,4 | –86,3 | –119,6 |
| Periodens nettoresultat | 115,4 | 103,7 | 307,3 | 258,8 | 407,5 |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 115,3 | 101,1 | 304,9 | 252,6 | 397,0 |
| Minoritetsintresse | 0,1 | 2,6 | 2,4 | 6,2 | 10,5 |
| Periodens nettoresultat | 115,4 | 103,7 | 307,3 | 258,8 | 407,5 |
Intrum Justitia-koncernen – Data per aktie / antal aktier
| Helår | ||||
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 |
| 100,25 | 72,00 | 100,25 | 72,00 | 88,75 |
| 1,46 | 1,30 | 3,90 | 3,24 | 5,09 |
| 1,46 | 1,28 | 3,88 | 3,20 | 5,04 |
| 20,80 | 17,21 | 20,80 | 17,21 | 18,73 |
| 78 735 | 77 956 | 78 216 | 77 956 | 77 956 |
| 79 150 | 78 898 | 78 625 | 78 898 | 78 795 |
| 79 090 | 77 956 | 79 090 | 77 956 | 77 956 |
| Juli–september | Januari–september |
| Intrum Justitia-koncernen – Balansräkningar | |||
|---|---|---|---|
| MSEK | 30 september | 30 september | 31 december |
| 2007 | 2006 | 2006 | |
| TILLGÅNGAR | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | |||
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling och andra immateriella | |||
| anläggningstillgångar | 144,8 | 126,3 | 130,8 |
| Goodwill | 1 597,6 | 1 550,9 | 1 524,4 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 1 742,4 | 1 677,2 | 1 655,2 |
| Materiella anläggningstillgångar | 79,8 | 78,3 | 80,7 |
| Finansiella anläggningstillgångar | |||
| Aktier och andelar i intresseföretag och andra företag | 14,4 | 5,9 | 5,5 |
| Köpta avskrivna fordringar | 1 369,5 | 1 075,2 | 1 317,9 |
| Uppskjutna skattefordringar | 41,5 | 27,5 | 39,4 |
| Andra långfristiga fordringar | 29,0 | 9,5 | 19,6 |
| Summa finansiella anläggningstillgångar | 1 454,4 | 1 118,1 | 1 382,4 |
| Summa anläggningstillgångar | 3 276,6 | 2 873,6 | 3 118,3 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kundfordringar | 271,3 | 249,9 | 252,0 |
| Klientmedel | 409,4 | 414,3 | 480,3 |
| Skattefordringar | 43,2 | 24,4 | 36,3 |
| Övriga fordringar | 292,9 | 257,6 | 263,7 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 131,1 | 100,2 | 93,5 |
| Likvida medel | 241,2 | 190,7 | 217,4 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 389,1 | 1 237,1 | 1 343,2 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 4 665,7 | 4 110,7 | 4 461,5 |
Intrum Justitia-koncernen – Balansräkningar
| MSEK | 30 september 2007 |
30 september 2006 |
31 december 2006 |
|---|---|---|---|
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Eget kapital | |||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 1 645,4 | 1 341,4 | 1 459,8 |
| Hänförligt till minoriteten | 0,1 | 28,1 | 32,8 |
| Summa eget kapital | 1 645,5 | 1 369,5 | 1 492,6 |
| Långfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 1 687,7 | 1 446,8 | 1 618,6 |
| Övriga långfristiga skulder | 1,7 | 10,1 | 1,0 |
| Avsättningar för pensioner | 34,9 | 37,3 | 34,3 |
| Uppskjutna skatteskulder | 32,6 | 32,6 | 25,4 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 0,0 | 2,0 | 2,1 |
| Summa långfristiga skulder | 1 756,9 | 1 528,8 | 1 681,4 |
| Kortfristiga skulder | |||
| Skulder till kreditinstitut | 35,4 | 12,2 | 27,8 |
| Klientmedelsskuld | 409,4 | 414,3 | 480,3 |
| Leverantörsskulder | 114,6 | 105,8 | 118,6 |
| Skatteskulder | 49,7 | 60,9 | 78,1 |
| Förskott från kunder | 33,1 | 37,6 | 34,9 |
| Övriga kortfristiga skulder | 222,8 | 217,7 | 194,7 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 397,9 | 359,8 | 351,9 |
| Övriga kortfristiga avsättningar | 0,4 | 4,1 | 1,2 |
| Summa kortfristiga skulder | 1 263,3 | 1 212,4 | 1 287,5 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 4 665,7 | 4 110,7 | 4 461,5 |
Bolaget är involverat i skattevister i Norge och Finland efter taxeringsrevisioner genomförda under 2002–2003. I Norge föreligger sedan maj 2007 ett taxeringsbeslut som bolaget har överklagat till domstol. I Finland har bolaget fått rätt i första instans, men statens skatteombud har överklagat beslutet. De omtvistade skattebeloppen, utöver belopp som bolaget reserverat, uppgår till 4,8 MSEK i Norge och 20,9 MSEK i Finland. Skattetillägg och räntor kan tillkomma.
Under 2006 minskades koncernens skattekostnad med 11,1 MSEK genom att koncernbidrag lämnades från Sverige till Italien med 39,7 MSEK, där beloppet kvittades mot förlustavdrag från tidigare år. Enligt bolagets uppfattning är det lämnade koncernbidraget avdragsgillt i Sverige, i enlighet med EGdomstolens sk Marks & Spencer-dom. Bolagets tolkning av EG-reglerna bekräftas genom ett förhandsbesked som i mars 2007 erhölls från skatterättsnämnden. Skatteverket har överklagat förhandsbeskedet.
Intrum Justitia-koncernen – Kassaflödesanalys
| MSEK | Januari–september | Helår | |
|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2006 | |
| Den löpande verksamheten | |||
| Rörelseresultat (EBIT) | 461,3 | 388,9 | 586,7 |
| Avskrivningar | 65,4 | 61,8 | 80,8 |
| Justeringar för ej kassaflödespåverkande poster | 5,3 | 6,0 | 8,0 |
| Erhållen ränta | 10,4 | 8,7 | 14,3 |
| Erlagd ränta och finansiella kostnader | –48,8 | –50,8 | –69,2 |
| Betald inkomstskatt | –132,8 | –117,4 | –164,5 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten före | |||
| förändringar i rörelsekapitalet | 360,8 | 297,2 | 456,1 |
| Förändringar i rörelsekapitalet | –12,2 | 44,5 | 7,6 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 348,6 | 341,7 | 463,7 |
| Investeringsverksamheten | |||
| Förvärv av materiella och immateriella anläggningstillgångar | –75,6 | –67,1 | –106,1 |
| Köp av avskrivna fordringar | –385,1 | –479,8 | –869,7 |
| Amortering av köpta avskrivna fordringar | 332,9 | 285,2 | 409,8 |
| Förvärv av aktier i dotterföretag och intresseföretag | –110,1 | –2,0 | –1,9 |
| Annat kassaflöde från investeringsverksamheten | –9,4 | 0,0 | –6,4 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | –247,3 | –263,7 | –574,3 |
| Finansieringsverksamheten | |||
| Upplåning och amorteringar | 69,9 | 103,1 | 321,0 |
| Nyemissioner | 61,9 | — | — |
| Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare | –214,4 | –175,4 | –175,4 |
| Aktieutdelning till minoritetsaktieägare | — | –8,7 | –8,7 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | –82,6 | –81,0 | 136,9 |
| Förändring av likvida medel | 18,7 | –3,0 | 26,3 |
| Likvida medel vid årets början | 217,4 | 198,5 | 198,5 |
| Kursdifferenser i likvida medel | 5,1 | –4,8 | –7,4 |
| Likvida medel vid periodens slut | 241,2 | 190,7 | 217,4 |
Intrum Justitia-koncernen – Förändringar i eget kapital
| MSEK | 2007___ | 2006_____ | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Hänförligt till minoriteten |
Summa | Hänförligt till moderbolagets aktieägare |
Hänförligt till minoriteten |
Summa | |
| Ingående balans, 1 jan | 1 459,8 | 32,8 | 1 492,6 | 1 284,5 | 31,6 | 1 316,1 |
| Omräkningsdifferenser Effekt av personaloptionsprogram Nyemissioner i samband med |
25,4 7,8 |
0,6 | 26,0 7,8 |
–31,1 10,8 |
–1,0 | –32,1 10,8 |
| utnyttjande av personaloptioner Förvärv från minoritetsaktieägare Aktieutdelning Periodens nettoresultat |
61,9 –214,4 304,9 |
–35,7 2,4 |
61,9 –35,7 –214,4 307,3 |
–175,4 252,6 |
–8,7 6,2 |
0,0 –184,1 258,8 |
| Utgående balans, 30 sept | 1 645,4 | 0,1 | 1 645,5 | 1 341,4 | 28,1 | 1 369,5 |
Intrum Justitia-koncernen – Kvartalsöversikt
| Kvartal 3 2007 |
Kvartal 2 2007 |
Kvartal 1 2007 |
Kvartal 4 2006 |
Kvartal 3 2006 |
|
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 792,5 | 786,9 | 757,8 | 797,5 | 725,6 |
| Rörelseresultat (EBIT), MSEK | 172,6 | 147,7 | 141,0 | 197,8 | 156,7 |
| Organisk tillväxt, % | 10,6 | 11,7 | 7,2 | 6,7 | 3,1 |
| Antal inkassoärenden, miljoner | 16,1 | 15,4 | 15,3 | 15,4 | 14,8 |
| Totalt inkassovärde, SEK miljarder | 93,4 | 92,0 | 91,4 | 89,4 | 90,7 |
Intrum Justitia-koncernen – Femårsöversikt
| 2006 | 2005 | 2004 | 2003 | 20021 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning, MSEK | 2 939,6 | 2 823,2 | 2 740,5 | 2 864,6 | 2 774,9 |
| Rörelseresultat, MSEK | 586,7 | 503,6 | 430,6 | –93,9 | 346,2 |
| Resultat före skatt, MSEK | 527,1 | 472,2 | 394,2 | –146,8 | 238,4 |
| Nettoresultat, MSEK | 407,5 | 333,6 | 323,4 | –168,0 | 173,0 |
| Resultat per aktie, före utspädning, SEK | 5,09 | 3,84 | 3,68 | –2,12 | 2,61 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 8,1 | 11,2 | 9,3 | –1,5 | 3,0 |
| Avkastning på operativt kapital, % | 21,5 | 22,3 | 21,6 | 6,0 | 20,5 |
| Avkastning på eget kapital, % | 28,9 | 23,0 | 23,2 | –13,0 | 16,8 |
| Soliditet, % | 33,5 | 31,8 | 42,3 | 33,7 | 41,1 |
| Utdelning, SEK | 2,75 | 2,25 | * | — | 1,00 |
| Genomsnittligt antal anställda | 2 954 | 2 863 | 2 945 | 2 870 | 2 661 |
* Under 2005 genomfördes ett inlösenprogram som innebar att aktieägarna erbjöds att lösa in var tolfte aktie i Intrum Justitia AB mot en inlösenlikvid om 84 SEK per aktie. Totalt utbetalades 590 465 652 SEK till bolagets aktieägare, motsvarande ca SEK 6,95 per aktie.
1Exklusive effekt av rättelse för redovisningsfel i England. Rättelsen redovisas som jämförelsestörande kostnader under 2003. Jämförelsetalen för åren 2002–2003 är inte omräknade till International Financial Reporting Standards (IFRS). Den största skillnaden gäller goodwillavskrivningar som, i enlighet med tidigare gällande redovisningsregler, belastat resultatet med 124,0 MSEK för år 2003 och med 126,7 MSEK för år 2002.
Intrum Justitia-koncernen – Nettoomsättning per geografisk region
| MSEK | Juli–september | Förändr. | Januari–september | Förändr. | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | % | 2007 | 2006 | % | ||
| Sverige, Norge & Danmark | 177,9 | 181,5 | –2,0 | 513,4 | 495,8 | 3,5 | |
| Nederländerna, Belgien & Tyskland | 153,7 | 145,6 | 5,6 | 458,1 | 429,5 | 6,7 | |
| Schweiz, Österrike & Italien | 104,7 | 100,2 | 4,5 | 314,8 | 296,9 | 6,0 | |
| Frankrike, Spanien & Portugal | 124,8 | 95,5 | 30,7 | 376,5 | 314,8 | 19,6 | |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 115,3 | 116,5 | –1,0 | 319,9 | 297,0 | 7,7 | |
| Storbritannien & Irland | 53,2 | 42,4 | 25,5 | 190,4 | 182,8 | 4,2 | |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | 62,9 | 43,9 | 43,3 | 164,1 | 125,3 | 31,0 | |
| Summa nettoomsättning | 792,5 | 725,6 | 9,2 | 2 337,2 | 2 142,1 | 9,1 |
Intrum Justitia-koncernen – Rörelseresultat per geografisk region
| MSEK | Juli–september | Förändr. | Januari–september | Förändr. | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | % | 2007 | 2006 | % | |
| Sverige, Norge & Danmark | 61,3 | 68,6 | –10,6 | 156,8 | 149,1 | 5,2 |
| Nederländerna, Belgien & Tyskland | 29,1 | 26,5 | 9,8 | 93,6 | 85,5 | 9,5 |
| Schweiz, Österrike & Italien | 25,5 | 24,1 | 5,8 | 77,3 | 68,5 | 12,8 |
| Frankrike, Spanien & Portugal | 25,5 | 11,8 | 116,1 | 80,7 | 59,0 | 36,8 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 57,1 | 61,6 | –7,3 | 128,9 | 119,2 | 8,1 |
| Storbritannien & Irland | –26,2 | –28,4 | — | –34,2 | –50,4 | — |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | 19,6 | 9,5 | 106,3 | 37,2 | 25,8 | 44,2 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 0,1 | 0,2 | –50,0 | 0,6 | 0,5 | 20,0 |
| Centrala kostnader | –19,4 | –17,2 | — | –79,6 | –68,3 | — |
| Summa rörelseresultat | 172,6 | 156,7 | 10,1 | 461,3 | 388,9 | 18,6 |
Rörelseresultatet för verksamhetsområden och regioner avser resultat efter avdrag för koncerngemensamma marknadsföringskostnader.
Centrala kostnader ovan inkluderar kostnader som fördelas per verksamhetsområde men inte per geografisk region.
Intrum Justitia-koncernen – Rörelsemarginal per geografisk region
| % | Juli–september | Januari–september | ||
|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | |
| Sverige, Norge & Danmark | 34,5 | 37,8 | 30,5 | 30,1 |
| Nederländerna, Belgien & Tyskland | 18,9 | 18,2 | 20,4 | 19,9 |
| Schweiz, Österrike & Italien | 24,4 | 24,1 | 24,6 | 23,1 |
| Frankrike, Spanien & Portugal | 20,4 | 12,4 | 21,4 | 18,7 |
| Finland, Estland, Lettland & Litauen | 49,5 | 52,9 | 40,3 | 40,1 |
| Storbritannien & Irland | –49,2 | –67,0 | –18,0 | –27,6 |
| Polen, Tjeckien, Slovakien & Ungern | 31,2 | 21,6 | 22,7 | 20,6 |
| Koncernen totalt | 21,8 | 21,6 | 19,7 | 18,2 |
Intrum Justitia-koncernen – Nettoomsättning per verksamhetsområde
| MSEK | Juli–september | Förändr. Januari–september |
Förändr. | |||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | % | 2007 | 2006 | % | |
| Kredithantering | 711,2 | 662,9 | 7,3 | 2 078,8 | 1 974,4 | 5,3 |
| Köp av avskrivna fordringar | 130,6 | 96,7 | 35,1 | 400,6 | 286,4 | 39,9 |
| Eliminering av interntransaktioner | –49,3 | –34,0 | — | –142,2 | –118,7 | — |
| Summa nettoomsättning | 792,5 | 725,6 | 9,2 | 2 337,2 | 2 142,1 | 9,1 |
Intrum Justitia-koncernen – Rörelseresultat per verksamhetsområde
| MSEK | Juli–september | Förändr. | Januari–september | Förändr. | ||
|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | % | 2007 | 2006 | % | |
| Kredithantering | 130,3 | 125,4 | 3,9 | 343,3 | 332,1 | 3,4 |
| Köp av avskrivna fordringar | 58,4 | 46,5 | 25,6 | 186,3 | 118,5 | 57,2 |
| Resultatandelar i intresseföretag | 0,1 | 0,2 | –50,0 | 0,6 | 0,5 | 20,0 |
| Centrala kostnader | –16,2 | –15,4 | — | –68,9 | –62,2 | — |
| Summa rörelseresultat | 172,6 | 156,7 | 10,1 | 461,3 | 388,9 | 18,6 |
Rörelseresultat för verksamhetsområden och regioner avser resultat efter avdrag för koncerngemensamma marknadsföringskostnader.
| Intrum Justitia-koncernen – Rörelsemarginal per verksamhetsområde | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| % | Juli–september | Januari–september | |||
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | ||
| Kredithantering | 18,3 | 18,9 | 16,5 | 16,8 | |
| Köp av avskrivna fordringar | 44,7 | 48,1 | 46,5 | 41,4 | |
| Koncernen totalt | 21,8 | 21,6 | 19,7 | 18,2 |
Intrum Justitia-koncernen – Övrig information
| Nyckeltal, procent om inget annat anges | Juli–september | Januari–september | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 | |
| Omsättningsökning | 9,2 | 2,9 | 9,1 | 3,8 | 4,1 |
| Organisk tillväxt | 10,6 | 3,1 | 9,8 | 3,0 | 4,3 |
| Förändring av rörelseresultatet | 10,1 | 12,3 | 18,6 | 1,5 | 16,5 |
| Förändring av resultatet före skatt | 11,2 | 4,5 | 18,7 | –4,3 | 11,6 |
| Rörelsemarginal | 21,8 | 21,6 | 19,7 | 18,2 | 20,0 |
| Avkastning på operativt kapital | 21,9 | 24,2 | 20,1 | 20,0 | 21,5 |
| Avkastning på eget kapital | 29,4 | 31,3 | 26,2 | 25,7 | 28,9 |
| Avkastning på köpta avskrivna fordringar | 17,1 | 18,9 | 18,5 | 15,7 | 14,4 |
| Nettoskuld, MSEK | 1 517,9 | 1 306,6 | 1 517,9 | 1 306,6 | 1 464,5 |
| Nettoskuld/eget kapital | 92,2 | 95,4 | 92,2 | 95,4 | 98,1 |
| Soliditet | 35,3 | 33,3 | 35,3 | 33,3 | 33,5 |
| Räntetäckningsgrad, ggr | 7,9 | 7,8 | 7,7 | 7,6 | 8,1 |
| Antal inkassoärenden, miljoner | 16,1 | 14,8 | 16,1 | 14,8 | 15,4 |
| Total inkassofordran, SEK miljarder | 93,4 | 90,7 | 93,4 | 90,7 | 89,4 |
| Medeltal anställda | 3 005 | 2 838 | 2 969 | 2 824 | 2 954 |
Definitioner
Måtten på ökning av omsättning, rörelseresultat och resultat före skatt avser procentuell ökning av respektive resulträkningsbelopp jämfört med motsvarande period föregående år. Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för omvärderingar av portföljer med köpta avskrivna fordringar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag.
Koncernens nettoomsättning inkluderar rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter och intäkter i verksamheten med köp av avskrivna fordringar. Intäkterna från köpta avskrivna fordringar utgörs av inkasserade belopp minskade med amorteringen, dvs periodens minskning av portföljernas bokförda värden.
Rörelsemarginal är rörelseresultatet som en procentandel av nettoomsättningen.
Avkastning på operativt kapital utgörs av rörelseresultatet, omräknat till helårsbasis, delat med genomsnittligt operativt kapital. Operativt kapital utgörs av summan av eget kapital inklusive minoritetens andel, räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Avkastning på eget kapital är periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt eget kapital hänförligt till moderbolagets aktieägare.
Avkastning på köpta avskrivna fordringar är verksamhetsområdets rörelseresultat för perioden, omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten köpta avskrivna fordringar.
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Soliditet är eget kapital inklusive minoritetens andel som en procentandel av balansomslutningen.
Räntetäckningsgrad är resultatet efter finansnetto plus finansiella kostnader dividerat med finansiella kostnader.
Intrum Justitia-koncernen – Ägarstruktur
| 30 september 2007 | ||
|---|---|---|
| -- | ------------------- | -- |
| Kapital och | ||
|---|---|---|
| Totalt antal aktier: 79 089 851 | Antal aktier | röster, % |
| Landsbanki Íslands | 9 129 784 | 11,6 |
| Cevian Capital | 7 841 678 | 10,0 |
| Swedbank Robur fonder | 3 803 727 | 4,9 |
| Lannebo fonder | 3 374 950 | 4,3 |
| SEB fonder | 3 265 985 | 4,2 |
| Parkerhouse Investments | 3 000 000 | 3,8 |
| Nordea fonder | 2 049 226 | 2,6 |
| SHB/SPP fonder | 1 833 095 | 2,3 |
| Länsförsäkringar fonder | 1 344 600 | 1,7 |
| Harris Associates Fund | 1 332 943 | 1,7 |
| Totalt, tio största ägare | 36 975 988 | 46,8 |
Andelen svenskt ägande uppgick till 41,8 procent (institutioner 9,2 procentenheter, aktiefonder 25,2 procentenheter, privatpersoner 7,4 procentenheter). Källa: SIS Aktieägarservice
Intrum Justitia AB (moderbolag) – Resultaträkningar
| MSEK | Juli–september | Januari–september | Helår | ||
|---|---|---|---|---|---|
| 2007 | 2006 | 2007 | 2006 | 2006 | |
| Nettoomsättning | 13,1 | 12,6 | 37,5 | 40,1 | 34,2 |
| Bruttoresultat | 13,1 | 12,6 | 37,5 | 40,1 | 34,2 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | –4,4 | –3,2 | –13,7 | –11,5 | –15,3 |
| Administrationskostnader | –19,5 | –26,5 | –79,8 | –79,7 | –120,6 |
| Rörelseresultat (EBIT) | –10,8 | –17,1 | –56,0 | –51,1 | –101,7 |
| Finansnetto | –35,5 | –17,8 | 21,6 | –31,4 | –40,6 |
| Resultat före skatt | –46,3 | –34,9 | –34,4 | –82,5 | –142,3 |
| Skatt | 15,1 | 9,8 | 47,6 | 23,1 | 39,9 |
| Periodens nettoresultat | –31,2 | –25,1 | 13,2 | –59,4 | –102,4 |
Intrum Justitia AB (moderbolag) – Balansräkningar
| MSEK | 30 september 2007 |
30 september 2006 |
31 december 2006 |
|---|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | |||
| Anläggningstillgångar | |||
| Immateriella anläggningstillgångar | 2,0 | 2,0 | 2,6 |
| Materiella anläggningstillgångar | 0,6 | 0,5 | 0,6 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 7 165,4 | 7 162,7 | 7 679,7 |
| Summa anläggningstillgångar | 7 168,0 | 7 165,2 | 7 682,9 |
| Omsättningstillgångar | |||
| Kortfristiga fordringar | 1 450,8 | 2 131,4 | 1 878,6 |
| Kassa och bank | 0,0 | 0,0 | 0,0 |
| Kortfristiga placeringar | 53,3 | 0,0 | 18,7 |
| Summa omsättningstillgångar | 1 504,1 | 2 131,4 | 1 897,3 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 8 672,1 | 9 296,6 | 9 580,2 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | |||
| Summa eget kapital | 825,0 | 898,4 | 956,6 |
| Långfristiga skulder | 7 390,3 | 7 283,0 | 7 556,1 |
| Kortfristiga skulder | 456,8 | 1 115,2 | 1 067,5 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 8 672,1 | 9 296,6 | 9 580,2 |