Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Intrum Earnings Release 2024

Jan 30, 2025

2930_10-k_2025-01-30_54c04c1b-0fa9-4adc-8d62-96c5ac9ce00e.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Bokslutskommuniké

Fjärde kvartalet 2024

  • Stabil avslutning på 2024 med förbättrad lönsamhet inom Servicing och inkasseringar inom Investing som överträffade vår prognos
  • Intäkter och justerade intäkter minskade med 4 procent jämfört med fjärde kvartalet 2023 och ökade 2 procent jämfört med helåret 2023
  • Justerad EBIT ökade med 5 procent jämfört med fjärde kvartalet 2023 och ökade marginellt jämfört med helåret 2023
  • Skuldsättningsgraden ökade med 0,1 till 4,5 till följd av att Cash EBITDA minskat efter tillgångsförsäljning
  • Betydande framsteg uppnådda för strategiska initiativ:
  • Den amerikanska Chapter 11-planen har bekräftats och ansökan om svensk företagsrekonstruktion beviljats
  • Rekapitaliseringen förväntas vara slutförd under första halvåret 2025
  • Hittills avtalat om förvärv av 12 portföljer inom investeringspartnerskapet med Cerberus, uppgående till >2 miljarder kronor
  • Ophelos har lanserats på fem marknader och den operativa effekten har bekräftats ytterligare i Belgien och Nederländerna, förväntad lansering på upp till nio marknader år 2025
  • Ej justerade redovisningsmått för 2023 och 2024d har i rapporten justerats för att rensa för avvecklade verksamheter, huvudsakligen relaterade till försäljningen av investeringsportföljen som avtalades i januari 2024, och är anpassade till de primära finansiella rapporterna på sidan 12 och framåt
  • Styrelsen för Intrum AB har inte för avsikt att föreslå någon utdelning för 2024 till nästa årsstämma.
Kvartal 4, 2024 Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec Förändring Förändring
MSEK, om inte annat anges 2024 2023 % 2024 2023 %
Ej justerade redovisningsmått1
Intäkter 4 825 5 007 -4 18 033 17 705 2
EBITDA 1 257 1 901 -34 3 578 4 313 -17
EBIT 570 1 361 -58 1 941 2 777 -30
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare -914 17 N/M -3 697 57 N/M
Justerade redovisningsmått1
Justerade intäkter 4 825 5 007 -4 18 033 17 705 2
Justerat EBITDA 2 051 2 014 2 5 824 5 887 -1
Justerad EBIT 1 696 1 616 5 4 548 4 464 2
Justerade kassamått1
Kassaflödesbaserade intäkter 5 714 5 866 -3 21 577 21 064 2
Cash EBITDA från kvarvarande verksamheter 2 918 2 789 5 9 287 9 137 2
Investeringscapex 277 532 -48 1 383 5 508 -75
Cash EBITDA inklusive avvecklade verksamheter 10 866 13 001
Nettoskuld före övriga förpliktelser/RTM cash EBITDA, x 4,5x 4,4x

1) Jämförelsetal för 2023 och 2024 har räknats om för avvecklade verksamheter i hela rapporten, se sidan 5 och 6 för en detaljerad uppdelning

Stabilt Q4-resultat och betydande framsteg med strategiska initiativ

Som den oomstridda europeiska marknadsledaren inom kredithanteringstjänster ligger Intrum i framkant med att stötta kunder och konsumenter som möter ökad ekonomisk press och osäkerhet. Vi har en bärande roll i det finansiella systemet, där vi hjälper människor att bli fria från skulder och förbättra sin ekonomi, samtidigt som vi levererar exceptionell service till våra uppdragsgivare.

Fortsatt marknadsledare

När omvärlden fortsätter förändras påverkas inte bara våra uppdragsgivare och kunder, utan också Intrum. För att utvecklas som företag och säkerställa vår marknadsledande position måste vi ständigt anpassa oss, vara beslutsamma och vidta väl genomtänkta åtgärder. Därför lanserade vi under hösten 2023 en omarbetad strategisk agenda och operativ modell i form av vår kapitallätta strategi. Syftet är att minska skuldsättningen, driva teknikdriven operationell effektivitet genom AI-integration, ökat kommersiellt fokus samt att driva tillväxt i vår Investeringsverksamhet med externt kapital. Sedan dess har vi haft fullt fokus på att genomföra detta i en makroekonomisk miljö med fortsatt hög efterfrågan på kredithanteringstjänster. Exempelvis exempel ökade Steg 3-lånen i EU med 2,4 miljarder EUR mellan Q2 och Q3 2024 och uppgick till 2,2 % av de totala lånen.

Framgångsrikt genomförande av vår strategi

När vi nu summerar 2024 är jag glad att kunna meddela att Intrums team har levererat det vi har åtagit oss att göra. Under hela året har vi gjort konsekventa, kontrollerade och betydelsefulla framsteg inom våra tre strategiska prioriteringar: operationell excellens, uppdragsgivarfokus och vår förflyttning mot en kapitallätt organisation. Vi har uppnått detta samtidigt som vi till fullo behållit vårt kommersiella fokus och skapat ökat värde för våra uppdragsgivare och kunder.

Sedan införandet av vår uppdaterade strategiska agenda och operativa modell har vi gjort betydande framsteg, bland annat:

  • Markant förbättrad lönsamhet inom Servicing, med ytterligare förbättringar att vänta under 2025. Servicing förbättrade sin justerade EBIT-marginal från 16% till 19% (över vår målsättning för året) under 2024.
  • Inkassering inom Investing nådde 103 % av den aktiva prognosen för helåret (111 % av ursprunglig prognos) trots en utmanande makroekonomisk miljö.
  • Vi sålde delar av vår back-book och och började saminvesteria med Cerberus för att starta vår kapitallätta strategi och vår tranformation av investeringsverksamheten. Total capex för portföljkapital uppgick till 2 266 MSEK, mot förväntad IRR på 18,5%, varav Intrum investerade 680 MSEK. Nettoinkassering ligger kvar på en hög nivå på RTM-basis: SEK 6,6 miljarder jämfört med ett genomsnitt på SEK 3,5 miljarder under de senaste tre åren.
  • Ophelos lanserades i fem marknader och uppvisade betydande förbättringar inom kostnaden per inkassering och högre inkasseringsnivåer. Sett till utrullningen i Nederländerna minskade kostnaden per inkassering med 22% samtidigt som inkasseringsgraden ökade med 25%. Vi planerar att vara verksamma med Ophelos i ytterligare fem marknader under 2025, en omfattning som motsvarar nära 60% av vår kommersiella verksamhet.
  • Vi gjorde betydande framsteg i att förbättra vår kapitalstruktur och att anpassa skuldprofilen till bolagets transformationsresa genom rekapaitaliseringen. Mer om detta nedan.

"Under hela året har vi gjort konsekventa, kontrollerade och betydelsefulla framsteg inom våra tre strategiska prioriteringar: operationell excellens, uppdragsgivarfokus och vår förflyttning mot en kapitallätt organisation."

Överväldigande stöd från borgenärer, aktieägare och uppdragsgivare

Intrums arbete med att genomföra Rekapitaliseringstransaktionen fortsätter framåt med överväldigande stöd från alla våra intressenter. Vi fortsätter att bedriva vår verksamhet som vanligt, utan avbrott, samtidigt som alla våra medarbetare fortsätter att leverera affärskritiska tjänster till våra uppdragsgivare och kunder.

Vid kvartalets slut fastställdes vår s.k. pre-packaged Chapter 11-plan av en amerikansk domstol, följt av att Stockholms tingsrätt tidigt i januari godkände vår ansökan om svensk företagsrekonstruktion. Den 24 januari hölls borgenärsmötet som planerat, och processen fortsätter]. Nästa steg i den svenska företagsrekonstruktionen är i början av mars, när borgenärerna röstar om vår plan, Borgenärer som undertecknat lock-up-avtalet (97 % av banker och 73% av obligationsinnehavarna) är juridiskt bundna att rösta för avtalet.

Efter att alla villkor är uppfyllda, förväntat i H1 2025, kommer Rekapitaliseringstransaktionen att slutföras och befintliga obligationer att bytas mot nya instrument.

Accelererat momentum under 2025

Vi förväntar oss att avsluta Rekapitaliseringstransaktionen med tillräckligt handlingsutrymme att effektivt genomföra vår affärsplan. När vi blickar in i 2025 är jag övertygad om att vi kommer att fortsätta leverera framsteg inom våra strategiska prioriteringar och mot våra finansiella mål.

Jag vill rikta ett stort tack till hela Intrum-teamet för deras fantastiska engagemang och till våra kreditgivare, aktieägare och uppdragsgivare för deras överväldigande stöd. Vi kommer att fortsätta driva både rekapitalisering och strategi med kraft och beslutsamhet, och jag ser fram emot att hålla fortsatt nära kontakt med alla våra intressenter under året.

Stockholm i januari 2025

Andrés Rubio VD och koncernchef "Intrums arbete med att slutföra rekapitaliseringstransaktionen fortsätter framåt – och med starkt stöd från samtliga intressenter fortsätter vi att driva verksamheten utan störningar."

Finansiella nyckeltal

Utveckling under kvartalet

Justerad EBIT ökade med 5 procent till 1 696 MSEK (2023: 1 616 MSEK) för kvartalet och med 2 procent till 4 548 MSEK (2023: 4 464 MSEK) för helåret. Intäktsökningen jämfört med föregående år (2 procent) motverkas av högre kostnader till följd av engångsposter främst relaterade till finansiell och operativ omstrukturering. Icke-justerad EBIT för kvartalet minskade med 58 procent till 570 MSEK från 1 361 MSEK under fjärde kvartalet 2023. Detta beror på marginellt svagare intäkter (-4 procent) i kombination med 12 procent högre totala kostnader, även om de justerade kostnaderna fortsätter att minska, under kvartalet. EBIT för helåret landade på 1 941 MSEK, 30 procent lägre än helåret 2023 (2023: 2 777 MSEK).

2024 har varit ett transformativt år med fokus på att omstrukturera bolagets finansiella och operativa ramverk, vilket har resulterat i ett antal extraordinära poster. Totala kostnader uppgick till 4 302 MSEK (3 834 MSEK) för kvartalet och 15 772 MSEK (2023: 15 284 MSEK) för året. Jämförelsestörande poster uppgår till 1 126 MSEK för kvartalet och 2 610 MSEK för helåret, där de viktigaste posterna är nedskrivningar (1 140 MSEK), förvärvsrelaterade (743 MSEK) och omstrukturering av koncernen (296 MSEK).

De underliggande kostnaderna, exklusive jämförelsestörande poster, minskade med 11 procent till 3 321 MSEK (3 601 MSEK) för kvartalet och med 6 procent till 14 003 MSEK (13 941 MSEK) för helåret. Effekterna av de kostnadsbesparingsprogram som lanserades och exekverades under 2023 och 2024 är tydliga i vår minskande underliggande kostnadsbas.

Inom Servicing fortsätter vi att ha momentum efter ett rekordstarkt 2023 och tecknade avtal med årligt kontraktsvärde (ACV) om 181 MSEK i kvartalet, vilket ger ett totalt ACV för helåret 2024 om 942 MSEK. Externa Servicing-intäkter minskade med 6 procent till 3 425 MSEK (3 624 MSEK) på kvartalsbasis men ökade med 2 procent till 12 578 MSEK (12 297 MSEK) på årsbasis. Justerad EBIT och Justerad EBIT-marginal för kvartalet uppgick till 1 138 MSEK respektive 30 procent, jämfört med 902 MSEK för 2023 och 2 672 MSEK för helåret, 26 procent över 2 113 MSEK för 2023.

Den starka utvecklingen inom Investing fortsatte för både kvartalet och helåret. Under kvartalet överträffade inkasseringarna prgnosen och uppgick till 103 procent (103 procent) jämfört med den aktiva prognosen med en justerad avkastning på 13 procent (14 procent). För helåret uppgick inkasseringarna till 101 procent (102 procent) med en ROI på 12 procent (14 procent).

Skuldsättningsgraden ökade från 4,2 till 4,5 under perioden, främst på grund av en minskning av Cash EBITDA relaterad till tillgångsförsäljningen under första halvåret 2024, delvis motverkad av en förbättrad Cash EBITDA jämfört med samma period föregående år.

Tillväxt i externa justerade Servicing-intäkter, rullande tolv månader (RTM) miljarder SEK

EBIT marginal >25% Justerad servicing marginal

Justerad Servicing-EBIT-marginal, rullande tolv månader (RTM)

Investeringsportfölj exklusive omvärderingar, kvartalsslut

Skuldsättningsgrad 3,5x Skuldsättningsgrad vid slutet av 2026

Skuldsättningsgrad, rullande tolv månader (RTM)

Rörelsesegment översikt

Nyckeltal, 2024

Fjärde kvartalet, okt–dec 2024 Helår, 2024
Inklusive avvecklad verksamhet Avvecklade verksamheter Inklusive avvecklad verksamhet Avvecklade verksamheter
Elimin Elimin Elimin Elimin
MSEK Servicing Investing Central eringar Konsoliderat Servicing Investing eringar Konsoliderat Servicing Investing Central eringar Konsoliderat Servicing Investing eringar Konsoliderat
Externa intäkter 3 425 1 350 50 - 4 825 - - - 4 825 12 245 6 518 130 - 18 893 334 -1 194 - 18 033
Interna intäkter 414 - 45 -459 - - - - - 2 148 - 189 -2 337 - -446 - 446 -
Intäkter 3 839 1 350 95 -459 4 825 - - - 4 825 14 393 6 518 319 -2 337 18 893 -112 -1 194 446 18 033
Jämförelsestörande poster intäkter - - - - - - - - - - - - - - - - - -
Justerade intäkter 3 839 1 350 95 -459 4 825 - - - 4 825 14 393 6 518 319 -2 337 18 893 -112 -1 194 446 18 033
Direkta kostnader -2 545 -591 -306 453 -2 989 - - - -2 989 -9 414 -2 914 -415 2 294 -10 449 7 492 -446 -10 396
Indirekta kostnader -694 -95 -535 11 -1 313 - - - -1 313 -3 268 -425 -1 769 41 -5 421 17 24 - -5 380
Andelar i intresseföretag och joint
ventures
7 178 - - 185 - - - 185 36 218 - - 254 - 263 - 517
Kreditvinster/kreditförluster, netto - -47 - - -47 - - - -47 - -79 - - -79 - - - -79
Övriga driftsposter -91 - - - -91 - - - -91 -759 - - - -759 - - - -759
EBIT 516 795 -746 5 570 - - - 570 988 3 318 -1 865 - 2 441 -88 -415 - 1 941
Jämförelsestörande poster EBIT 622 41 464 - 1 126 - - - 1 126 1 772 199 639 - 2 610 - - - 2 610
Justerad EBIT 1 138 836 -282 5 1 696 - - - 1 696 2 760 3 517 -1 226 - 5 051 -88 -415 - 4 548
Kassaflödespåverkande intäkter 3 839 2 239 95 -459 5 714 - - - 5 714 14 393 10 961 318 -2 337 23 336 -113 -2 090 444 21 577
Cash EBITDA 1 390 1 711 -183 - 2 918 - - - 2 918 3 726 8 096 -956 - 10 866 -89 -1 490 - 9 287
Justerade intäkter 3 839 1 350 95 -459 4 825 - - - 4 825 14 393 6 518 319 -2 337 18 893
– varav norra Europa 746 251 - -54 943 - - - 997 3 044 1 449 - -375 4 119
– varav mellersta Europa 989 455 - -145 1 299 - - - 1 444 3 903 2 074 - -741 5 236
– varav södra Europa 1 994 374 - -110 2 258 - - - 2 367 6 946 1 884 - -553 8 277
– varav östra Europa 110 271 - -106 275 - - - 380 499 1 112 - -479 1 132
– varav centrala - - 95 -45 50 - - - -364 - - 319 -189 130
Justerad EBIT 1 138 836 -282 5 1 696 - - - 1 696 2 760 3 517 -1 226 - 5 051
– varav norra Europa 21 263 - - 284 - - - 284 401 1 135 - - 1 536
– varav mellersta Europa 168 192 - - 360 - - - 360 384 869 - - 1 253
– varav södra Europa 926 294 - - 1 220 - - - 1 220 1 885 1 136 - - 3 021
– varav östra Europa 23 87 - - 110 - - - 110 90 377 - - 467
– varav centrala - - -282 5 -277 - - - -277 - - -1 226 - -1 226

1) Refererar till sidan 10 för mer detaljerad beskrivning av jämförelsestörande poster

Nyckeltal, 2023

Fjärde kvartalet, okt–dec 2023 Helår, 2023
Inklusive avvecklad verksamhet Avvecklade verksamheter Inklusive avvecklad verksamhet Avvecklade verksamheter
Elimin Elimin Elimin Elimin
MSEK Servicing Investing Central eringar Konsoliderat Servicing Investing eringar Konsoliderat Servicing Investing Central eringar Konsoliderat Servicing Investing eringar Konsoliderat
Externa intäkter 3 416 2 114 10 - 5 540 209 -742 - 5 007 11 444 8 545 12 20 001 854 -3 150 - 17 705
Interna intäkter 502 - 93 -595 - -229 - 229 - 2 518 - 232 -2 750 - -1 051 - 1 051 -
Intäkter 3 918 2 114 103 -595 5 540 -20 -742 229 5 007 13 962 8 545 243 -2 750 20 001 -196 -3 150 1 051 17 705
Jämförelsestörande poster i intäkter - - - - - - - - - - - - - - -
Justerade intäkter 3 918 2 114 103 -595 5 540 -20 -742 229 5 007 13 962 8 545 243 -2 750 20 001 -196 -3 150 1 051 17 705
Direkta kostnader -2 372 -833 -53 573 -2 685 12 285 -229 -2 618 -8 881 -3 294 -234 2 701 -9 708 46 1 304 - 1 051 -9 409
Indirekta kostnader -1 175 -66 -46 22 -1 265 19 30 - -1 216 -3 732 -356 -1 971 49 -6 010 75 61 - -5 874
Andelar i intresseföretag och joint 8 47 - - 55 - 134 - 189 21 53 - - 74 - 539 - 613
ventures
Kreditvinster/(kreditförluster), netto - 2 - - 2 - -1 - 1 - 9 - - 9 - -266 - -257
EBIT 379 1 264 3 - 1 646 9 -294 - 1 361 1 370 4 957 -1 962 - 4 366 -76 -1 512 - 2 777
Jämförelsestörande poster i EBIT 515 26 -288 - 253 - 1 1 255 821 191 410 - 1 422 - 266 1 688
Justerad EBIT 894 1 290 -285 - 1 899 9 -293 1 1 616 2 191 5 148 -1 552 - 5 787 -76 -1 246 - 4 464
-
Kassaflödespåverkande intäkter 3 918 3 540 102 -595 6 965 -20 -1 308 229 5 866 13 962 13 930 243 -2 750 25 385 -197 -5 175 1 051 21 064
Cash EBITDA 1 236 2 731 -235 - 3 732 7 -952 - 2 787 3 411 10 810 -1 365 - 12 856 -85 -3 638 - 9 137
Justerade intäkter 3 918 2 114 103 -595 5 540 - - - 5 540 13 962 8 545 243 -2 750 20 000
– varav norra Europa 664 397 - -89 972 - - - 972 2 736 1 692 - -384 4 044
– varav mellersta Europa 861 644 - -110 1 395 - - - 1 395 3 429 2 501 - -847 5 083
– varav södra Europa 2 217 604 - -166 2 655 - - - 2 655 7 047 2 444 - -702 8 789
– varav östra Europa 176 469 - -137 508 - - - 508 750 1 908 - -585 2 073
– varav centrala - - 103 -93 10 - - - 10 - - 243 -232 11
Justerad EBIT 893 1 289 -285 - 1 897 - - - 1 897 2 191 5 146 -1 551 - 5 786
– varav norra Europa 30 292 - - 322 - - - 322 200 1 213 - - 1 413
– varav mellersta Europa 74 343 - - 417 - - - 417 196 1 313 - - 1 509
– varav södra Europa 785 409 - - 1 194 - - - 1 194 1 883 1 597 - - 3 480
– varav östra Europa 4 245 - - 249 - - - 249 -88 1 023 - - 935
– varav centrala - - -285 - -285 - - - -285 - - -1 551 - -1 551 - - -

1) Refererar till sidan 10 för mer detaljerad beskrivning av jämförelsestörande poster

Servicing (exkluderar avvecklade verksamheter)

Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkassering.

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec Förändring Förändring
MSEK 2024 2023 % 2024 2023 %
Externa intäkter1 3 425 3 624 -5 12 579 12 297 2
Interna intäkter1 414 272 52 1 702 1 468 16
Intäkter1 3 839 3 896 -2 14 281 13 765 4
Jämförelsestörande poster i intäkter1 - - - - -
Justerat resultat1 3 839 3 896 -2 14 281 13 765 4
Direkta kostnader1 -2 545 -2 360 8 -9 407 -8 837 -6
Indirekta kostnader1 -694 -1 156 40 -3 251 -3 657 11
Andelar i intresseföretag och joint ventures1 7 8 -13 36 21 71
Övriga driftsposter1 -91 - - -759 - -
EBIT1 516 388 33 900 1 292 -30
Jämförelsestörande poster i EBIT1 622 515 21 1 772 821 115
Justerad EBIT1 1 138 903 26 2 672 2 113 26
Kassaflödespåverkande intäkter1 3 839 3 918 -1 14 281 13 765 4
Cash EBITDA1 1 390 1 243 12 3 637 3 324 9
Nyckeltal
Förändring i justerat resultat, %2 -5 17 -100 2 10 -30
– varav organisk tillväxt -6 -10 -40 -6 -6 -17
– varav förvärv - 23 -100 8 9 -
– varav utländsk valuta 1 4 -75 - 6 -100
Justerad EBIT-marginal1 30 23 30 19 16 19
Utnyttjad capex1 396 89 345 534 206 159

1) Jämförelsetal för 2023 och 2024 har räknats om för avvecklade verksamheter i hela rapporten, se sidan 5 och 6 för en detaljerad uppdelning

2) 2024 "Förändring i justerat resultat, %" Nyckeltal har omräknats avseende avvecklad verksamhet. 2023 "Förändring i justerad inkomst, %" Nyckeltal har inte omräknats

Externa intäkter minskade med 6 procent jämfört med fjärde kvartalet 2023, drivet av Sydeuropa som befinner sig i en naturlig nedgång jämfört med våra andra marknader som gynnas av pågående nettoinflöden.

För helåret ökade externa intäkter med 2 procent drivet av vår förvärvsaktivitet i Spanien och Storbritannien under det andra halvåret 2023. Justerad EBIT växte betydligt under fjärde kvartalet med 26 procent till 1 137 MSEK jämfört med 902 MSEK under det fjärde kvartalet 2023. För helåret ökade justerad EBIT med 26 procent till 2 673 MSEK jämfört med 2 113 MSEK under 2023.

Den betydande förbättringen av justerad EBIT är ett resultat av

en lägre kostnads-/intäktsrelation på 6 procent under fjärde kvartalet och 2 procent för helåret jämfört med 2023. Denna utveckling drivs av kostnadsminskningar och fokus på kundlönsamhet. Som ett resultat av kostnadsminskningen ökade den justerade EBIT-marginalen betydligt till 30 procent jämfört med 23 procent i fjärde kvartalet 2023 och för helåret uppgick den justerade EBIT-marginalen till 19 procent jämfört med 16 procent för helåret 2023.

Vi förväntar oss att se fortsatt lönsamhetsutveckling och marginalökning inom Servicing och en positiv utveckling under 2025.

Investing (exkluderar avvecklade verksamheter)

Intrum investerar i portföljer med förfallna fordringar, varefter Intrums kredithanteringsverksamhet inkasserar fordringarna för egen räkning.

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec Förändring Förändring
MSEK 2024 2023 % 2024 2023 %
Intäkter1 1 350 1 372 -2 5 324 5 395 -1
Jämförelsestörande poster i intäkter1 - - - - - -
Justerat totalresultat1 1 350 1 372 -2 5 324 5 395 -1
– varav REO:er1 44 82 - 175 140
–varav övriga intäkter1 - 5 N/M - 20 N/M
Direkta kostnader1 -591 -548 -8 -2 422 -1 989 22
Indirekta kostnader1 -95 -36 164 -401 -295 36
Andelar i intresseföretag och joint ventures1 178 181 -2 481 592 -19
Kreditvinster/(kreditförluster), netto1 -47 1 N/M -79 -258 -69
EBIT1 795 970 -18 2 904 3 446 -16
Jämförelsestörande poster i EBIT1 41 27 52 199 457 -56
Justerad EBIT1 836 997 -16 3 103 3 903 -20
– varav REO:er1 414 - N/M 457 -27 N/M
– varav övriga intäkter1 - - - - 3
Kassaflödespåverkande intäkter1 2 239 2 232 - 8 901 8 855 1
Cash EBITDA1 1 711 1 779 -4 6 606 7 175 -8
Nyckeltal
Interna inkasserade belopp 2 143 3 487 -39 10 729 13 748 -22
Avskrivning % 41 41 - 41 39 5
Utnyttjad capex 277 532 -48 1 383 5 508 -75
ERC 53 067 76 058 -30 53 067 76 058 -30
Inkassoindex vs aktiv prognos 103 103 - 101 102 -1
Bokfört värde 25 302 25 842 -2 25 302 25 842 -2
Justerad avkastning portföljinvesteringar, ROI% 13 14 -7 12 14 -2

1) Jämförelsetal för 2023 och 2024 har räknats om för avvecklade verksamheter i hela rapporten, se sidan 5 för en detaljerad uppdelning

Det fjärde kvartalet 2024 var ett starkt kvartal med en inkassering på 103 procent (103 procent) av den aktiva prognosen för kvartalet och 101 procent (102 procent) av den aktiva prognosen för helåret. Inkassering jämfört med den ursprungliga prognosen uppgick till 110 procent under det fjärde kvartalet och 111 procent för helåret.

Justerad ROI uppgick till 13 procent (14 procent) för kvartalet och 12 procent (13 procent) för helåret. Under kvartalet investerade vi 512 MSEK (532 MSEK) i nya portföljer med en netto-IRR på 20 procent (19 procent).

Kassaflödesbaserade intäkter var stabila och uppgick till 2 239

MSEK (2 232 MSEK). Cash EBITDA för segmentet uppgick till 1 711 MSEK (1 779 MSEK) och justerad EBIT uppgick till 836 MSEK (997 MSEK), en minskning med 4 procent respektive 16 procent jämfört med samma kvartal föregående år. Resultatförsämringen jämfört med föregående år förklaras främst av högre kostnad för inkassering jämfört med för ett år sedan.

Bokförda värdet på totala portföljen minskade till 25,3 miljarder SEK från 25,8 miljarder SEK föregående kvartal på grund av en låg investeringstakt under kvartalet, i linje med vårt övergripande mål att minska våra egna portföljinvesteringar som en del av vår kapitallätta strategi.

Justerad finansiell femårsöversikt

Justerad resultaträkning

Fjärde kvartalet
okt–dec okt–dec
MSEK 2024 2023 2024 2023 2022 2021 2020
Justerade intäkter1 4 825 5 007 18 033 17 705 18 960 17 655 16 730
Justerade direkta kostnader1 -2 374 -2 434 -9 464 -9 052 -8 317 -7 910 -7 908
– varav personal1 -1 408 -1 320 -5 482 -4 930 -4 086 -3 968 -3 923
– varav övriga1 -966 -1 114 -3 982 -4 122 -4 231 -3 942 -3 985
Justerade indirekta kostnader1 -947 -1 167 -4 539 -4 889 -4 524 -3 312 -3 389
– varav personal1 -554 -551 -2 292 -2 376 -2 097 -1 617 -1 511
– varav övriga1 -393 -616 -2 247 -2 513 -2 427 -1 695 -1 878
Justerad andel av intresseföretag och joint ventures1 185 210 518 700 545 581 306
Justerad EBIT1 1 696 1 616 4 548 4 464 6 664 7 014 5 739
Justerade avskrivningar1 355 398 1 276 1 423 1 453 1 318 1 529
Justerat EBITDA1 2 051 2 014 5 824 5 887 8 117 8 332 7 268
Justerat EBITDA1 2 051 2 014 5 824 5 887 8 117 8 332 7 268
Amortering av portföljinvesteringar1 889 860 3 544 3 360 5 320 4 311 4 308
Resultat från intresseföretag och joint ventures1 -185 -210 -332 -700 -545 -581 -306
Likvida medel från intresseföretag och joint ventures1 163 126 267 590 347 248 338
Cash EBITDA från kvarvarande verksamheter 1 2 918 2 790 9 287 9 137 13 238 12 310 11 608
Justering avseende avvecklad verksamhet1 1 579
Cash EBITDA inklusive avvecklade verksamheter1 10 866

1) Jämförelsetal för 2023 och 2024 har räknats om för avvecklade verksamheter i hela rapporten, se sidan 5 för en detaljerad uppdelning

Nettoskuld beräkning

Fjärde kvartalet
okt–dec okt–dec
MSEK 2024 2023 2024 2023 2022 2021 2020
Upptagna lån 50 701 59 852 50 701 59 852 56 519 52 501 48 703
Leasingskuld 710 637 710 637 712 805 871
Uppskjutna skulder 416 348 416 348 384 406 1 073
Bruttoskuld 51 827 60 837 51 827 60 837 57 615 53 712 50 647
Likvida medel -2 504 -3 966 -2 504 -3 966 -3 474 -4 553 -2 134
Nettoskuld exkl. övriga förpliktelser 49 324 56 871 49 324 56 871 54 141 49 159 48 513
Nettoförpliktelse förmånsbestämda pensioner 88 142 88 142 141 329 381
Utestående till innehav utan bestämmande inflytande 246 330 246 330 397 430 -
Nettoskuld inkl. övriga förpliktelser 49 658 57 343 49 658 57 343 54 679 49 918 48 894
Nettoskuld före övriga förpliktelser/RTM cash EBITDA 4,5 4,4 4,5 4,4 4,1 4,0 4,2

Avstämning

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2024 2023 2024 2023
AVSTÄMNING AV RESULTAT1
Intäkter 4 825 5 007 18 033 17 705
Justerade intäkter 4 825 5 007 18 033 17 705
Portföljavskrivningar 889 859 3 544 3 360
Kassaflödespåverkande intäkter 5 714 5 866 21 577 21 064
AVSTÄMNING AV EBITDA1
EBIT 570 1 361 1 941 2 777
Avskrivningar 687 540 1 637 1 536
EBITDA 1 257 1 901 3 578 4 313
IAC - NCI
Nedskrivningar/(återföringar) 335 40 1 010 124
Kreditvinster/(kreditförluster) från 47 -2 79 -9
portföljinvesteringar
- därav portföljinvesterings kreditvinster -551 -199 -1 504 -1 258
- därav portföljinvesterings kreditförluster 598 197 1 583 1 249
Kreditvinster/kreditförluster från avvecklad
verksamhet
- 2 - 266
IAC - Omstrukturering
Kostnader för IT-transformation - 61 - 308
Fusioner och förvärv 286 57 743 88
Omstrukturering av koncernen 128 -45 296 676
- därav avsättningar för kostnadsprogrammet 34 -42 99 541
IAC - NRI:er
Skatteeffekter i Ungern -2 - 118 90
Justerat EBITDA 2 051 2 014 5 824 5 887
Kassajusteringar
Intäkter från intresseföretag och joint ventures -185 -210 -517 -700
Kassaflöden från intresseföretag och joint ventures 163 126 436 590
Portföljavskrivning 889 859 3 544 3 360
Cash EBITDA 2 918 2 789 9 287 9 137

1) Jämförelsetal för 2023 och 2024 har räknats om för avvecklade verksamheter i hela rapporten, se sidan 5 för en detaljerad uppdelning

Koncernens översikt

Årsöversikt, Koncernen

Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
MSEK 2024 2023 2022 2021 2020 MSEK 2024 2024 2024 2024 2023 2023 2023 2023
Intäkter1 18 033 17 705 19 368 17 655 16 880 Intäkter1 4 825 4 171 4 607 4 430 5 007 4 378 4 352 3 968
EBIT1 1 941 2 776 154 6 475 4 695 EBIT1 570 -127 1 024 476 1 356 54 704 662
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare1 -3 697 -187 -4 473 3 127 1 881 Resultat hänförligt till -914 -1 210 -1 334 -238 187 -411 14 23
Resultat per aktie, SEK1 -30 84 -1,56 -37,07 28,88 15,18 moderbolagets aktieägare1
Resultat per aktie, SEK1 -7,56 -10,04 -11,06 -1,98 1,56 -3,41 0,11 0,19
Justerade intäkter1 18 033 17 705 18 960 17 655 16 730
Justerad EBIT1 4 548 4 464 6 664 7 014 5 739 Justerade intäkter1 4 825 4 171 5 006 4 891 5 540 4 959 4 978 4 524
Justerat resultat hänförligt till moderbolagets -534 845 1 835 3 487 2 689 Justerad EBIT1 1 696 951 1 254 1 155 1 899 1 353 1 468 1 068
aktieägare1 Justerat resultat hänförligt till -77 -402 89 -144 345 222 136 133
Justerat resultat per aktie, SEK1 -3,62 7,01 15,21 28,86 21,70 moderbolagets aktieägare1
Räntabilitet på eget kapital, %1 -27 -1 -22 15 9 Räntabilitet på eget kapital, %1 -27 -19 -12 -3 -1 -21 -30 -27
Eget kapital per aktie, SEK1 111,01 138,89 153,68 183,33 154,28 Eget kapital per aktie, SEK1 -11,01 114,33 110,75 142,71 138,89 152,11 160,83 154,58
Medelantal heltidsanställda, (FTEs) 10 002 10 222 9 965 9 694 9 379 Heltidsanställda (FTEs) 9 354 9 664 10 331 10 671 11 099 11 066 10 907 10 240

Kvartalsöversikt, Koncernen

1) Jämförelsetal för 2023 och 2024 har räknats om för avvecklade verksamheter i hela rapporten, se sidan 5 för en detaljerad uppdelning

1) Jämförelsetal för 2023 och 2024 har räknats om för avvecklade verksamheter i hela rapporten, se sidan 5 för en detaljerad uppdelning

Regionsöversikt

Per kvartal

Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
MSEK 2024 2024 2024 2024 2023 2023 2023 2023
Norra Europa
Externa intäkter 943 919 1 152 1 103 1 145 1 205 1 232 1 137
Interna intäkter 54 58 138 125 129 141 146 128
Intäkter 997 978 1 289 1 228 1 274 1 346 1 378 1 265
EBIT 259 115 349 374 377 385 524 332
Justerade intäkter 997 978 1 289 1 228 1 274 1 346 1 378 1 265
Justerad EBIT 284 385 479 389 407 477 493 372
Mellaneuropa
Externa intäkter 1 299 1 220 1 362 1 355 1 396 1 372 1 206 1 109
Interna intäkter 145 148 206 242 108 229 258 252
Intäkter 1 444 1 368 1 568 1 597 1 504 1 601 1 464 1 362
EBIT 310 -173 327 227 304 418 188 336
Justerade intäkter 1 444 1 368 1 568 1 597 1 504 1 601 1 464 1 362
Justerad EBIT 360 266 338 288 418 396 350 345
Södra Europa
Externa intäkter 2 258 1 749 2 159 2 112 2 655 2 019 2 177 1 937
Interna intäkter 110 110 166 167 167 180 204 152
Intäkter 2 368 1 858 2 325 2 279 2 822 2 199 2 381 2 089
EBIT 621 198 575 654 806 544 842 664
Justerade intäkter 2 258 1 858 2 325 2 279 2 822 2 199 2 381 2 089
Justerad EBIT 1 129 466 625 713 1 195 706 887 693
Östra Europa
Externa intäkter 275 267 304 287 333 362 358 340
Interna intäkter 106 120 162 91 98 107 111 109
Intäkter 381 387 466 378 431 469 470 449
EBIT 121 152 254 -55 156 218 186 34
Justerade intäkter 381 387 466 378 431 469 470 449
Justerad EBIT 110 144 138 76 163 177 153 95

Segmentsöversikt

Per kvartal

Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
MSEK 2024 2024 2024 2024 2023 2023 2023 2023
Servicing
Externa intäkter1 3 425 2 904 3 181 3 068 3 624 3 016 2 947 2 711
Interna intäkter1 414 437 448 403 273 385 436 373
Intäkter1 3 839 3 341 3 629 3 471 3 897 3 401 3 383 3 084
EBIT1 516 -336 559 162 387 288 405 213
Justerade intäkter1 3 839 3 341 3 629 3 471 3 897 3 401 3 383 3 084
Justerad EBIT1 1 138 589 635 312 902 406 517 288
Justerad rörelsemarginal, %1 30 18 17 9 23 12 15 9
Investing
Intäkter1 1 350 1 250 1 396 1 328 1 373 1 362 1 404 1 256
EBIT1 795 629 731 748 972 816 763 895
Justerade intäkter1 1 350 1 250 1 396 1 328 1 373 1 362 1 404 1 256
– varav REO:er1 44 44 60 28 49 34 35 23
– varav övriga intäkter1 0 - - - - 5 8 7
Justerad EBIT1 836 673 731 864 998 999 990 915
Investeringscapex 277 311 425 371 532 530 2 783 1 664
Adjusted ROI, % 13 10 14 12 14 14 14 13
ERC 53 067 53 848 55 464 75 291 76 058 81 522 86 066 78 539

1) Jämförelsetal för 2023 och 2024 har räknats om för avvecklade verksamheter i hela rapporten, se sidan 5 för en detaljerad uppdelning

Finansiella rapporter

Koncernens resultaträkning i sammandrag

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2024 2023 2024 2023
Kredithanteringsintäkter 3 201 3 388 11 791 11 171
Ränteintäkter 1 255 1 339 5 093 5 232
Övriga intäkter 369 280 1 149 1 302
Intäkter 4 825 5 007 18 033 17 705
Direkta kostnader -2 806 -2 618 -10 209 -9 409
Bruttoresultat 2 020 2 389 7 824 8 296
Kreditvinster/(kreditförluster), netto -47 -1 -79 -258
Nedskrivning av goodwill -90 - -758 -
Andelar i intresseföretag och joint ventures 185 189 517 613
Rörelseintäkter 2 068 2 577 7 504 8 651
Indirekta kostnader -1 499 -1 209 -5 563 -5 875
Rörelseresultat/EBIT 570 1 368 1 941 2 776
Finansiella kostnader, netto -913 -820 -3 301 -2 944
Resultat före skatt -344 548 -1 360 -168
Skatt -423 -531 -624 -419
Nettoresultat från kvarvarande verksamheter -767 17 -1 985 -587
Nettoresultat från avvecklade verksamheter - 262 -1 360 644
Periodens nettoresultat -767 279 -3 345 57
Varav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -914 187 -3 697 -188
Innehav utan bestämmande inflytande 147 91 351 244
Genomsnittligt antal aktier:
Före utspädning 120 537 120 537 120 537 120 537
Efter utspädning 120 537 120 537 120 537 120 537
Summa resultat per aktie
Före utspädning -7,58 1,55 -30,67 -1,56
Efter utspädning -7,58 1,55 -30,67 -1,56
Resultat per aktie från avvecklade verksamheter
Före utspädning 0,00 2,17 -11,28 5,34
Efter utspädning 0,00 2,17 -11,28 5,34

Koncernens rapport över totalresultat i sammandrag

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2024 2023 2024 2023
Nettoresultat från kvarvarande verksamheter -767 17 -1 985 -587
Omräkningsdifferenser i utländsk valuta, netto 791 -1 792 -383 -247
Säkringsresultat från nettoinvesteringar -71 743 648 261
Poster som senare omklassificerats till 719 -1 049 264 14
resultaträkningen
Skillnader i värdering av pensionsförpliktelser, netto 16 -9 11 -12
Poster som inte senare omklassificerats till 16 -9 11 -12
resultaträkningen
Totalresultat från kvarvarande verksamheter -32 -1 041 -1 710 -585
Totalresultat från avvecklade verksamheter - 262 -1 361 644
Periodens totalresultat -32 -779 -3 071 59
Varav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -138 -772 -3 337 -182
Innehav utan bestämmande inflytande 106 -8 266 240
Periodens totalresultat -32 -780 -3 071 59
Genomsnittligt antal aktier:
Före utspädning 120 537 120 537 120 537 120 537
Efter utspädning 120 537 120 537 120 537 120 537
Summa totalresultat per aktie
Före utspädning -1,14 -6,40 -27,68 -1,51
Efter utspädning -1,14 -6,40 -27,68 -1,51

Koncernens rapport över finansiell ställning

MSEK 31 Dec 2024 31 Dec 2023
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar 39 184 39 829
Portföljinvesteringar 22 695 35 294
Investeringar i joint ventures 2 352 823
Anläggningstillgångar 225 280
Nyttjanderätter 679 584
Uppskjutna skattefordringar 1 986 2 197
Övriga finansiella tillgångar 890 175
Summa anläggningstillgångar 68 011 79 183
Tillgångar som innehas för försäljning - 496
Fastigheter 287 329
Skattefordringar 935 686
Derivatinstrument 16 324
Kundfordringar och övriga rörelsefordringar 5 213 4 316
Förvaltningstillgångar 1 281 1 106
Likvida medel 2 504 3 769
Summa omsättningstillgångar 10 236 11 025
SUMMA TILLGÅNGAR 78 247 90 208
MSEK 31 Dec 2024 31 Dec 2023
SKULDER OCH EGET KAPITAL
Pensionsförpliktelser, netto 88 142
Upptagna lån 37 892 51 899
Övriga finansiella skulder 616 641
Avsättningar 158 107
Uppskjutna skatteskulder 1 106 1 411
Leasingskuld 526 436
Summa långfristiga skulder 40 386 54 636
Skulder som innehas för försäljning - 100
Upptagna lån 12 809 7 953
Skatt att betala 562 572
Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder 7 248 6 041
Derivatinstrument 61 303
Förvaltningsskulder 1 281 1 106
Avsättningar 248 376
Leasingskuld 185 193
Summa kortfristiga skulder 22 394 16 644
Summa skulder 62 780 71 280
Aktiekapital 3 3
Reserver 21 370 18 428
Balanserade vinstmedel -7 985 -1 679
Eget kapital 13 388 16 752
Innehav utan bestämmande inflytande 2 079 2 176
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 78 247 90 208

Koncernens rapport över förändringar i eget kapital

Övrigt Balanserade vinstmedel Hänförligt till Innehav utan
MSEK Aktiekapital tillskjutet kapital Reserver inkl. årets resultat moderbolagets aktieägare bestämmande inflytande Summa eget kapital
Ingående balans, 1 jan 2024 3 17 442 5 977 -6 671 16 753 2 176 18 929
Årets totalresultat 2024
Årets resultat - - -3 697 -3 697 351 -3 346
Övrigt totalresultat för året
Skillnader i värdering av pensionsförpliktelser 11 11 - 11
Valutakursdifferenser - - -193 - -193 -85 -278
Säkringsdifferenser på nettoinvesteringar - - 542 - 542 - 542
Aktieutdelning - - - - - -285 -285
Aktierelaterad ersättning till anställda - - -26 - -26 -26
Skatter hänförliga till aktiebaserade ersättningar - - - - - -79 -79
Utgående balans, 31 dec 2024 3 17 442 6 300 -10 357 13 388 2 078 15 466
Ingående balans, 1 jan 2023 3 17 442 5 963 -4 869 18 539 2 661 21 200
Årets totalresultat 2023
Årets resultat - - -188 -188 243 56
Övrigt totalresultat för året
Valutakursdifferenser - - -247 - -247 -1 -248
Säkringsresultat från nettoinvesteringar - - 281 - 281 - 281
Förändring av förmånsbestämda pensionsplaner - - - -7 -7 -3 -10
Skatteeffekt avseende poster inom totalresultat - - -20 - -20 - -20
Summa totalresultat för året - - 14 -195 -181 238 59
Aktieutdelning - - - -1 627 -1 627 -380 -2 007
Aktierelaterad ersättning - - - - - - -
Återköp av aktier - - - 21 21 - 21
Skatter hänförliga till aktiebaserade ersättningar - - - - - -345 -345
Utgående balans, 31 dec2023 3 17 442 5 977 -6 670 16 752 2 176 18 928

Koncernens rapport över förändringar i eget kapital

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
2024 2023 2024 2023
EBIT från kvarvarande verksamheter 570 1 368 1 941 2 695
EBIT från avvecklade verksamheter - 276 504 1 669
Rörelseresultat (EBIT) 570 1 644 2 445 4 364
Ej kassaflödespåverkande poster
Avskrivningar och nedskrivningar 776 535 2 395 1 545
Kreditvinster/(kreditförluster), netto 47 -2 79 -9
Övriga justeringar för ej kassaflödespåverkande -112 -249 -92 325
poster
Icke-kassaflödespåverkande justeringar 711 284 2 382 1 861
Betalningar från intressebolag och joint ventures 165 84 351 412
Kassaflöde från löpande verksamhet före 1 446 2 012 5 178 6 637
förändringar i rörelsekapitalet
Förändringar i rörelsekapitalet -131 -279 100 -190
Kassaflöde från löpande verksamhet före skatt 1 315 1 733 5 278 6 447
Betald inkomstskatt -38 -202 -860 -1 137
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten 1 277 1 531 4 418 5 310
Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
2024 2023 2024 2023
Investeringsverksamheten
Förvärv av portföljinvesteringar -273 -676 -1 479 -5 114
Avskrivning av portföljinvesteringar 888 1 426 4 442 5 385
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -297 -116 -531 -229
Avyttring av immateriella anläggningstillgångar 23 -10 23 2
Förvärv av anläggningstillgångar -14 -66 -54 -124
Avyttring av anläggningstillgångar -8 21 6 1
Investeringar i intresseföretag/dotterföretag -153 -693 -1 570 -2 347
Avyttring av intresseföretag/dotterföretag - 22 8 640 -134
Övriga kassaflöden från investeringsverksamheten - - -274 -
Kassaflöde från investeringsverksamheten 166 -92 9 203 -2 560
Finansieringsverksamheten
Upptagande (återbetalning) av lån -1 549 959 -10 491 3 349
Upptagande/(återbetalningar) från andra finansiella -254 -295 -608 -291
skulder
Återbetalning av leasing -56 98 -229 -101
Återköp av egna aktier - - -63 -355
Erhållna finansiella intäkter 35 -23 122 68
Betalda finansiella kostnader -335 -390 -3 430 -2 994
Intäkter från reglering av säkringsderivat 85 670 767 1 168
Betalningar för avveckling av säkringsderivat -98 -544 -288 -776
Nettobetalningar av övriga derivat -96 -298 -790 -321
Utdelning till moderbolagets aktieägare - -813 - -1 627
Utdelning till ägare utan bestämmande inflytande - - -285 -382
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -2 268 -636 -15 295 -2 262
Summa förändring av likvida medel -825 803 -1 674 488
Likvida medel vid periodens början1 3 208 3 433 3 769 3 474
Kursdifferenser i likvida medel 120 -300 408 4
Likvida medel från avvecklade verksamheter - -167 - -197
Likvida medel vid periodens slut 2 503 3 769 2 503 3 769

1) Öppningsbalans för likvida medel har justerats för att vara i linje med stängningsbalansen för 2023 års granskade finansiella rapporter.

Moderbolagets resultaträkning i sammandrag

Helår Helår
MSEK 2024 2023
Övriga intäkter 1 335 1 617
Intäkter 1 335 1 617
Direkta kostnader -324 -286
Bruttoresultat 1 011 1 331
- -
Rörelseintäkter 1 011 1 331
Indirekta kostnader -2 149 -2 114
Nettoresultat/EBIT -1 138 -783
Finansiella kostnader, netto 2 944 841
Resultat före skatt 1 806 58
Skatt -161 24
Periodens nettoresultat 1 645 82

Periodens totalresultat är samma som periodens resultat.

Moderbolagets balansräkning i sammandrag

31 Dec 31 Dec
MSEK 2024 2023
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 141 527
Materiella anläggningstillgångar 35 4
Finansiella anläggningstillgångar 83 093 82 912
Summa anläggningstillgångar 83 269 83 443
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 2 679 1 452
Likvida medel 672 762
Summa omsättningstillgångar 3 351 2 214
SUMMA TILLGÅNGAR 86 620 85 657
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Bundet eget kapital 426 812
Fritt eget kapital 6 986 4 958
Summa eget kapital 7 412 5 770
Långfristiga lån 62 265 69 604
Kortfristiga skulder 16 943 10 283
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 86 620 85 657

Noter

Redovisningsprinciper

Denna delårsrapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Upplysningar enligt IAS 34 framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av delårsrapporten.

Koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper är i all väsentligt oförändrade jämfört med års- och hållbarhetsredovisningen 2023.

Moderbolaget

Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.

Moderbolaget redovisar en omsättning för perioden om 1 335 MSEK (1 617) och ett resultat före skatt om 1 806 MSEK (58). Moderbolaget hade vid dess utgång 672 MSEK (7 624) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 71 (77).

Utveckling under perioden

Totala tillgångar per den 31 december 2024 på 78 247 MSEK har minskat med 11 961 MSEK, eller 13%, jämfört med 30 december 2023 främst drivet av försäljning av avvecklad verksamheter.

Rekapitaliseringstransaktion

Den 18 oktober 2024 lanserade Intrum ett röstförfarande för en s.k. prepackaged Chapter 11-process ("Planen") i syfte att minska skuldsättningen samt förlänga återbetalningsvillkoren. Intrum söker även samtycken under MTN för att underlätta Chapter 11 och Rekapitaliseringstransaktionen ("MTN Godkännanden").

Baserat på lock-up-avtalet är den stora majoriteten av fordringsägarna som redan stödjer Rekapitaliseringstransaktionen (ca 97 procent av Intrums RCF-långivare och ca 73 procent av obligationsinnehavare, var och en efter värde) skyldiga att åter bekräfta sitt stöd genom att rösta för Planen och, om tillämpligt, för MTN Godkännanden vilket ger Intrum säkerhet om utfallet enligt avsnitt 1126(c) i United States Bankruptcy Code. Efter röstförfarandeperioden lämnade Intrum in en ansökan om frivillig rekonstruktion i enlighet med Chapter 11 i United States i Texas södra distrikt, vilken blev godkänd 31 december 2024. Rekapitaliseringstransaktionen förväntas därefter träda i kraft under första halvan av 2025, efter att alla villkor har uppfyllts.

Rekapitaliseringstransaktionen kommer att avsevärt förbättra och stärka Intrums kapitalstruktur. Dess genomförande har utformats för att minimera påverkan på Koncernens verksamhet, leverantörer och anställda. Vidare har Intrum tillräcklig likviditet för att stödja fortsatt drift samtidigt som man genomför sin affärsplan under tiden Chapter 11 och företagsrekonstruktionsprocesserna pågår och kommer att fortsätta att uppfylla sina finansiella åtaganden gentemot alla fordringsägare och anställda i vanlig ordning, utan avbrott. Rekapitaliseringstransaktionen innefattar (i) tillförande av nytt kapital genom emission av nya seniora säkerställda obligationer på en 1,5-ranking till ett nominellt belopp om cirka 526 MEUR ("Nya Obligationer"), (ii) ändring och/eller utbyte av befintliga icke säkerställda obligationer utgivna av Intrum AB mot nya säkerställda obligationer ("Utbytesobligationer") emitterade av ett dotterbolag till Bolaget i enlighet medl lock-up-avtalet till ett nominellt belopp motsvarande 90 procent av sammanlagda nominella belopp för de icke-säkerställda obligationer som är föremål för utbytet samt nyemitterade stamaktier i Intrum motsvarande 10 procent av totalt aktiekapital efter utspädning att fördelas pro rata till innehavarna av de icke-säkerställda obligationerna som är föremål för utbytet, (iii) ändring och förlängning av Intrums RCF, samt (iv) ett pro rata-återköpserbjudande för 250 MEUR (eller ett lägre belopp om Nya Obligationer inte är fullt ut tecknade) av Utbytesobligationer inom 60 dagar efter genomförandet (till ett pris av 94,4 cent per euro av det nominella värdet av alla serier av Utbytesboligationer).

Händelser efter balansdagen

Den 8 januari 2025 gick Intrum in i en företagsrekonstruktion, vilket utgjorde ett viktigt steg i genomförandet av Intrums kapitaliseringsåtgärder.

Avvecklade verksamheter

Den 28 juni 2024 slutförde Intrum försäljningen av en del av sin investeringsportfölj till en tredjepartsinvesterare för en total köpeskilling om 9,6 miljarder SEK. Transaktionen resulterade i en total förlust om 1,4 miljarder SEK. De investeringar som avyttrats av Intrum förvärvades av en lånefinansierad förvärvsenhet. De förvärvade tillgångarna är finansierade till 57 procent genom skuld och till 27,95 procent av en tredjepartsinvesterare. Tredjepartsinvesteraren och Intrum innehar 65 procent respektive 35 procent av aktierna i den lånefinansierade förvärvsenheten. I samband med denna transaktion har Intrum ingått ett minst femårigt exklusivt servicing-avtal med förvärvsenheten, förutsatt att vissa nyckeltal uppfylls. Intrum planerar att använda nettolikviden från försäljningen, som uppgår till 7,2 miljarder SEK, för att minska skuldsättningen.

Den 30 juni 2023 tecknade Intrum ett bindande avtal om att avyttra verksamheterna i Baltikum (Lettland, Litauen och Estland) och Rumänien. Den totala köpeskillingen uppgick till 30 MEUR för Baltikum och 17 MEUR för Rumänien. Köpeskillingen för Baltikum har reglerats under december månad 2024 och den rumänska köpeskillingen kommer att regleras genom uppskjutna betalningar med sista betalning i december 2025.

Det finansiella resultatet för avvecklade verksamheter är enligt följande:

31 dec 2024
Inkluderar
Kvarvarande Avvecklade avvecklade
MSEK verksamheter verksamheter verksamheter
Intäkter 18 033 861 18 894
Direkta kostnader -10 209 -53 -10 263
Kreditvinster/(kreditförluster), -79 - -79
netto
Andelar i intresseföretag och joint
ventures
517 -263 254
Nedskrivning av goodwill -668 - -668
Indirekta kostnader -5 563 -41 -5 604
Nettoresultat/EBIT 2 031 504 2 532
Finansiella kostnader, netto -3 391 -186 -3 577
Förlust vid avyttring - -1 587 -1 587
Resultat före skatt -1 361 -1 269 -2 629
Skattekostnad -624 -92 -716
Periodens nettoresultat -1 985 -1 361 -3 345
31 dec 2023
Inkluderar
MSEK Kvarvarande
verksamheter
Avvecklade
verksamheter
avvecklade
verksamheter
Intäkter 17 705 2 296 20 001
Direkta kostnader -9 409 -313 -9 722
Kreditvinster/(kreditförluster), - 258 266 8
netto
Andelar i intresseföretag och joint 613 -539 74
ventures
Indirekta kostnader -5 875 -122 -5 997
Nettoresultat/EBIT 2 776 1 588 4 364
Finansiella kostnader, netto -2 944 -804 -3 748
Resultat före skatt -168 784 616
Skattekostnad -419 -140 -559
Periodens nettoresultat -587 644 57
Kassaflöden från avvecklade verksamheter är enligt följande:
MSEK 31 dec
2024
31 dec
2023
MSEK 2024 2023
Kassaflöde från den löpande verksamheten -1 387 456
Kassaflöde från investeringsverksamheten 556 -275
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -2 131 -61
Nettokassaflöde 2 962 120

Påverkan på resultat per aktie från avvecklade verksamheter är enligt följande:

31 dec 31 dec
MSEK 2024 2023
Summa resultat per aktie före utspädning -11,28 -5,32
Summa resultat per aktie efter utspädning -11,28 -5,32

Den brasilianska verksamheten avyttrades under andra kvartalet 2023. Alla tillgångar och skulder associerade med dessa marknader som såldes under 2023 och 2024 är exkluderade från den konsoliderade balansräkningen per den 31 december 2024.

Transaktioner med närstående

Det har under kvartalet inte förekommit några väsentliga transaktioner utöver den normala verksamheten mellan bolagets och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.

Goodwill
Marknad Segment 31 dec 2024 31 dec 2023
Norge North 3 497 3 845
Sverige North 2 013 2 013
Danmark North 807 783
Finland North 2 691 2 541
Österike & Tyskland Middle 2 092 2 008
Belgien & Nederländerna Middle 1 285 1 232
Schweiz Middle 3 268 3 211
Frankrike Middle 3 547 3 506
UK & Irland Middle 3 500 4 009
Portugal South 980 910
Spanien South 5 003 4 388
Italien South 1 901 1 831
Grekland South 5 011 5 083
Polen Eastern 43 43
Andra Central 236 228
Summa 35 871 35 632

Goodwillbalanserna bedöms årligen för nedskrivning genom att jämföra redovisade värden av goodwill med uppskattningar av nyttjandevärde. Dessa uppskattningar mäts baserat på kassaflödesprognoser efter skatt. Dessa prognoser baseras på historiska resultat justerade med nuvarande antaganden och framtida trender för respektive kassagenererande enhet. Dessa antaganden är baserade på historiska resultat justerade för nuvarande antaganden samt framtida prognoser for respektive kassagenererande enhet.

Estimaten för nyttjandevärdet baseras på en 4-årig prognosperiod. Vid slutet av den fjärde prognosperioden estimeras ett slutvärde för att visa på värdet i relation till en evig investeringshorisont. Nyttjandevärdet utgör summan av prognosperioden och slutvärdet diskonterat för WACC efter skatt.

Estimaten för nyttjandevärdet baseras på följande nyckelantaganden:

Viktiga antaganden 2024 2023
WACC (Efter skatt) 7,7% to 11,6% 7,2% to 11,1%
Skatt 15,4% to 27,9% 15,4% to 27,9%
Tillväxt 0,0% to 25,6% -5,4% to 19,1%
Terminal tillväxt 2,0% 2,0%

WACC är en av nyckelkomponenterna för att estimera nyttjandevärdet. Följande känslighetsanalys belyser förändring mellan goodwill tillgångsvärde och nyttjandevärdet, när WACC ökar med 50 BPS och ingen förändring i evig tillväxttakt (TGR):

WACC känslighet

WACC känslighetsanalys, MSEK
(100) (50) 50 100
Marknad Segment WACC BPS BPS WACC BPS BPS
Norge Norra 8,2% 738 365 53 (214) (443)
Sverige Norra 7,7% 1 702 1 340 1 041 790 576
Danmark Norra 7,7% 403 282 182 98 27
Finland Norra 8,7% 1 630 1 275 974 714 488
Österike & Tyskland Mellan 8,2% 424 199 10 (151) (289)
Belgien & NederländernaMellan 8,4% 772 592 441 311 199
Schweiz Mellan 7,7% 3 047 2 431 1 924 1 498 1 135
Frankrike Mellan 9,1% 672 338 52 (197) (415)
UK & Irland Mellan 9,7% 1 347 986 671 396 152
Portugal Södra 9,9% 142 67 2 (55) (106)
Spanien Södra 10,3% 799 417 81 (218) (484)
Italien Södra 11,0% 595 451 324 210 108
Grekland Södra 11,6% 3 593 3 132 2 719 2 346 2 007
Polen Östra 8,9% 788 722 666 617 575

Evig tillväxttakt är ytterligare en viktig komponent för att beräkna återvinningsvärdet. Följande känslighetsanalys belyser förändring mellan goodwill tillgångsvärde och nyttjandevärdet, förändringar om evig tillväxttakt ändras med 50 BPS (TGR) och WACC är oförändrat:

Terminal tillväxttaktskänslighet (TGR)

TGR känslighetsanalys, MSEK
(100) (50) 50 100
Marknad Segment TGR BPS BPS TGR BPS BPS
Norge Norra 2,0% (365) (171) 53 316 630
Sverige Norra 2,0% 643 826 1 041 1 296 1 605
Danmark Norra 2,0% 49 110 182 267 371
Finland Norra 2,0% 570 758 974 1 224 1 519
Österike & Tyskland Mellan 2,0% (226) (117) 10 159 337
Belgien & NederländernaMellan 2,0% 237 332 441 568 719
Schweiz Mellan 2,0% 1 252 1 561 1 924 2 356 2 880
Frankrike Mellan 2,0% (333) (153) 52 287 562
UK & Irland Mellan 2,0% 249 447 671 926 1 219
Portugal Södra 2,0% (86) (44) 2 55 115
Spanien Södra 2,0% (375) (160) 81 352 660
Italien Södra 2,0% 150 232 324 427 542
Grekland Södra 2,0% 2 171 2 431 2 719 3 037 3 393
Polen Östra 2,0% 591 626 666 712 767

Marknadsutveckling och framtidsutsikter

Bolagets integrerade affärsmodell består av Servicing och Investing, och Intrum gynnas av en god utveckling på medellångsikt inom båda affärsområden. Bolaget fortsätter att leverera på sitt transformationsprogram, och kommer successivt att standardisera och förbättra stora delar av inkasseringsprocessen. Koncernens förväntan på de åtgärder som vidtas inom detta område kommer att fortsätta förbättra effektiviteten och stödja rörelsemarginalen, samt möjliggöra hållbar och organisk tillväxt.

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Koncernens och moderbolagets risker inkluderar men är inte begränsade till

risker relaterade till konjunktur- utvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IT och informationshantering, epidemi- och pandemirisk, geopolitiska risker såsom politiska risker, civila oroligheter, störningar eller konflikter inklusive väpnade konflikter och krig som direkt eller indirekt påverkar platser där Intrum eller dess kunder bedriver verksamhet, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med portföljinvesteringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrums års- och hållbarhetsredovisning 2023. Hög osäkerhet med hög inflation och i synnerhet höga och stigande energipriser och räntor är ett stort problem för euroområdet. Intrum har en robust affärsmodell och efterfrågan på våra tjänster och lösningar förväntas öka under de kommande kvartalen. Intrum är i färd med att en Rekapitaliseringstransaktionen, för att avsevärt förbättra och stärka dess kapitalstruktur. Mer information om denna transaktion finns i avsnittet "Rekapitaliseringstransaktion" på sidan 18.

Verkligt värde på finansiella instrument

Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (portföljinvesteringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För flertalet av dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet på koncern nivå. Utestående obligationer med ett redovisat värde på totalt 37 706 MSEK (44 273) i slutet av kvartalet estimeras verkligt värde på 27 618 MSEK (39 566). Koncernen har även valutaterminer och andra finansiella tillgångar om 17 MSEK (323) samt finansiella skulder om 61 MSEK (303) värderade till verkligt värde via resultaträkningen.

Total finansiering

2024 2023
Per 1 jan 59 852 56 519
Intäkter 12 219 33 474
Återbetalning -22 710 -30 223
Valutakurseffekt 1 170 -116
Amortering och övrigt 170 100
Per 31 dec 50 701 59 852

Nettoskulden består huvudsakligen av EUR-obligationer , SEK-obligationer, företagscertivikat, banklån och dragningar av kreditfaciliter. Nettoskulden uppgick till 49 658 MSEK (57 343), andelen fast ränta uppgår till 69% av nettoskulden och består huvudsakligen av EUR-obligationer med löptider mellan 2025 och 2028. Nettoskulden i förhållande till RTM EBITDA-kassan uppgår till 4,5x jämfört med 4,4x vid utgången av fjärde kvartalet 2024. I slutet av kvartalet utnyttjades 12 635 MSEK (13 834) av Intrums revolverande kreditfacilitet. Kassalikviditeten vid kvartalets slut var 2 504 MSEK (3 769).

Specifikation av finansnettot

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec Förändring Förändring
MSEK 2024 2023 % 2024 2023 %
Ränteintäkter 35 36 -3% 122 127 -4%
Räntekostnader -804 -894 -17% -3 442 -3 417 -1%
Räntekostnad på leasingskuld -17 -9 90% -53 -36 47%
Valutakursdifferenser 22 32 -32% -28 3 -1032%
Periodisering av upplåningskostnader -85 -27 215% -170 -100 70%
Engagemangsavgift -9 -23 -62% -44 -98 -55%
Övriga finansiella kostnader -54 62 -293% -1 456 -227 570%
Totalt finansnetto -912 -823 11% -5 073 -3 748 35%
Finansnetto avvecklade verksamheter - 4 -100% 1 772 804 120%
Summa finansnetto -912 -819 11% -3 301 -2 944 12%
IAC i finansnetto - -289 -100% 196 - 0%
Justerat finansnetto -912 -1 108 -18% -3 105 -2 944 5%

Övrig information

Aktien

Intrum AB:s (publ) aktie är noterad på Nasdaq Stockholm Large Cap. Under perioden 1 oktober - 31 december 2024 har 43 456 470 000 aktier omsatts till ett värde om 1 385 MSEK.

Högsta betalkurs under perioden var 48,80 SEK (1 oktober 2024) och lägsta var 25,40 SEK (10 december 2024). Vid periodens sista handelsdag, den 31 december 2024, uppgick kursen till 27,4 SEK (senast betald). Under perioden minskade Intrum AB (publ):s aktiekurs med 43%, medan Nasdaq OMX Stockholm ökade med 6%

Aktiekurs, SEK (1 januari 2021 – 31 december 2024)

Aktieägare

Capital and
31 december 2024 No of shares Votes, %
Nordic Capital through companies 34 509 696 28,35%
AMF Pension & Fonder 7 000 000 5,75%
Avanza Pension 5 514 730 4,53%
Magnus Lindquist 1 756 410 1,44%
Defa Endeavour AS 1 676 083 1,38%
Handelsbanken Fonder 1 496 148 1,23%
Lennart Laurén 1 201 650 0,99%
Intrum AB 1 119 055 0,92%
Kerstin Danielson 1 100 012 0,90%
Swedbank Försäkring 953 046 0,78%
SEB Investment Management 843 898 0,69%
Nordea Liv & Pension 740 352 0,61%
Vidarstiftelsen 737 160 0,61%
Andrés Rubio 710 246 0,58%
Fidelity International (FIL) 704 864 0,58%
Total för de 15 största aktieägarna 60 063 350 49,35%
Övriga aktieägare 59 376 344 48,78%
Totala antal aktier inklusive eget innehav 121 720 918 50,65%

Källa: Modular Finance Holdings och Intrum

Andelen svenskt ägande uppgick till 82,8 procent (institutioner 31,4 procentenheter, aktiefonder 10,8 procentenheter, privatpersoner 43,6 procentenheter).

Valutakurser

Slutkurs Slutkurs Snittkurs Snittkurs Snittkurs
31 dec 31 dec okt–dec okt–dec jan–dec
2024 2023 2024 2023 2023
1 EUR=SEK 11,46 11,10 11,42 11,49 11,48
1 CHF=SEK 12,17 11,98 11,70 11,81 11,82
1 NOK=SEK 0,97 0,99 0,98 1,01 1,01
1 HUF=SEK 0,028 0,029 0,029 0,030 0,03

För ytterligare information kontakta:

Andrés Rubio, President and CEO, tel: +46 8 546 102 02

Johan Åkerblom, CFO, tel: +46 8 546 102 02

Anders Bengtsson, Investor Relations, tel: +46 8 546 102 02

Johan Åkerblom is the contact under the EU Market Abuse Regulation.

Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden.

Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 30 januari 2025 kl. 07.00 CET.

Delårsrapport och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com

This interim report is also available in English.

Stockholm, 30 Januari 2025

Andrés Rubio

VD och koncernchef

Definitioner

Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal

Avkastning portföljinvesteringar (ROI)

Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive verksamhet inom factoring och betalningsgarantier (finansiella tjänster), omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer segmentets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål. Definitionen av genomsnittligt bokfört värde baseras på genomsnittliga värden för kvartalen. Början av året till rapportperioden och RTM beräknas med genom ingående och utgående balans för kvartalen under perioden.

Avskrivningskvot

Periodens avskrivning på portföljinvesteringar uttryckt som procentandel av inkasserat belopp.

Cash EBITDA

Cash EBITDA är det justerade rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt portföljavskrivningar. I tillägg justeras resultatandelar från joint ventures bort och ersätts med det faktiska kassaflödet från joint ventures.

EBIT

EBIT består av intäkter minus rörelsekostnader enligt resultaträkningen.

EBITDA

EBITDA definieras som EBIT efter återläggning av avskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar.

Externa intäkter

Intäkter från Intrums externa kunder samt intäkter från fastighetsverksamheten.

Förväntad återstående inkassering, ERC

Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar, inklusive Intrums förväntade kassaflöden från investering i joint ventures.

Förvärvad tillväxt

Ökning av kassaflödespåverkande intäkter hänförligt till fusioner och förvärv i koncernföretag.

Interna intäkter

Portföljinvesteringar hänför sig främst till intäkter betalda av segmentet Portföljinvesteringar till Kredithanteringstjänster och Strategiska Marknader för utfört inkasseringsarbete på de portföljer som Intrum äger.

Intäkt

Koncernens intäkter inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).

Justerat resultat per aktie

Periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare justerat för jämförelsestörande poster hänförligt till moderbolagets aktieägare och motsvarande skattebelopp dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier för perioden.

Justerad EBIT

Justerat EBIT är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.

Justerad EBIT-marginal

Justerat rörelseresultat (EBIT) i förhållande till justerad omsättning.

Justerat EBITDA

EBITDA definieras som justerat EBIT efter återläggning av avskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar.

Justerade intäkter

Intäkter exklusive portföljomvärderingar och andra jämförelsestörande poster.

Jämförelsestörande poster

Väsentliga poster som påverkar nyckeltalens jämförbarhet justeras från siffror som rapporterats enligt IFRS för att ge externa användare mer relevant information. Jämförelsestörande poster kan indelas i tre undergrupper: Koncernomstruktureringar ("omstruktureringar"), engångsposter och icke-kassaflödespåverkande poster. Omstruktureringar är kostnader relaterade till koncernomfattande transformationsprogram och transaktionskostnader för fusioner och förvärv. Inkrementella temporära kostnader utöver förväntade fasta nettokostnader rapporteras som jämförelsestörande poster. Engångsposter omfattar kostnader eller intäkter som inte uppkommit under tidigare rapporteringsperioder och som inte förväntas återkomma under framtida rapporteringsperioder. En post som är en del av kärnverksamheten rapporteras inte som en engångspost oavsett hur sällan den uppkommer i affärsverksamheten. För kassaflödesmått representerar icke-kassaflödespåverkande poster alla värderingar, uppskattningar och avsättningar som inte är kassaflödespåverkande och avser framtida perioder. För övriga mått, utöver kassaflödesmått, representerar icke-kassaflödespåverkande poster sådana poster som underlättar periodjämförelser, till exempel justeringar av framtida redovisningsförändringar, justeringar av mått för att matcha hopkopplade intäkter och kostnader eller redovisning av delvisa nedskrivningsförluster som avser den aktuella redovisningsperioden. Ej kassaflödespåverkande poster exkluderar normala förändringar i rörelsekapital. Ej kassaflödespåverkande poster kan uppkomma som en följd av omstruktureringar eller engångsposter.

Kassaflöde från joint ventures

Det kassaflöde som Intrum erhållit i form av utdelningar från investeringar i icke-konsoliderade joint ventures.

Kassaflödesbaserad inkomstskatt

Betald inkomstskatt justerat för jämförelsestörande poster.

Kassaflödespåverkande intäkter

Justerade intäkter exklusive icke-kassaflödespåverkande intäkter såsom portföljavskrivningar.

Nettoskuld

Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Nettoskuld/Cash EBITDA

Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens Cash EBITDA på rullande tolv månaders basis. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare. Nyckeltalet redovisas beräknat enligt de definitioner som anges i villkoren för koncernens revolverande syndikerade lånefacilitet, vilket bland annat innebär att resultatandelar i icke-konsoliderade joint ventures ingår bara till den del som resultatet delats ut till Intrum och att verksamheter som förvärvats under perioden ingår på pro formabasis under hela tolvmånadersperioden.

Organisk tillväxt

Organisk tillväxt avser den genomsnittliga ökningen i justerade intäkter i lokal valuta, justerat för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, avskrivningar och omvärderingar

Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Intäkterna hänförliga till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minus periodens avskrivning och omvärderingar. Avskrivningen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.

REO Ägda fastigheter.

RTM

Rullande tolv månader, RTM, hänvisar till siffror på de senaste 12 månaderna.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av intäkterna.

Rörelsemarginal, segment

Rörelsemarginalen utgörs av segmentets rörelseresultat uttryckt som procentandel av intäkterna.

Utnyttjad investeringscapex

Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, investeringar i fastigheter samt i joint ventures vars verksamhet är att investera i portföljer med fordringar och fastigheter.

Utnyttjad kredithanteringscapex

Investeringar gjorda för tillväxt inom verksamheten. Till exempel IT och materiella tillgångar.

Valutaeffekter påverkan på ändringar i intäkter

Förändring i intäkter relaterad till valutakursförändringar.

Om Intrum

Intrum är det branschledande kredithanteringsföretaget i Europa med närvaro på 20 marknader. Vi hjälper företag att utvecklas genom att erbjuda lösningar för att förbättra kassaflöden och långsiktig lönsamhet, och genom att ta hand om deras kunder. Vårt fokus är att skapa gemensamt värde för både näringsliv och samhälle, vilka gynnas av att företag får betalt i tid och att privatpersoner får möjlighet att bli skuldfria. Intrum har över 10 000 dedikerade medarbetare som hjälper omkring 80 000 företag över hela Europa. År 2023 omsatte företaget 20 miljarder SEK. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm, Sverige och Intrum AB (publ):s aktie är noterad på Nasdaq Stockholmsbörsen. För mer information, besök www.intrum.com.

Affärsmodell

Vi ser till att företag får betalt genom att erbjuda ett komplett utbud av tjänster som täcker företagens hela kredithanteringskedja. I våra segment för Kredithanteringstjänster och inom Strategiska marknader arbetar vi med inkassering av sena betalningar för våra kunders räkning vilket genererar en provision. I vårt segment Portföljinvesteringar agerar vi som huvudmän och investerar i portföljer med förfallna fordringar där vi inkasserar för egen räkning.

Intrum som investering

Växande marknad - Marknaden för våra tjänster växer baserat på en ökad efterfrågan från våra kunder att hantera sina balansräkningar, en ökad reglering, fokus på kundernas kärnverksamheter samt generellt ökande volymer av portföljer av förfallna kundfordringar. Digitalisering och förändringar i kundbeteende leder också till att nya typer av fordringar genereras. Allt detta tillsammans utgör en stark grund för hållbar organisk tillväxt.

Marknadsledande position - Intrum är branschledande i Europa med närvaro i 20 länder. Vi har också partners för att täcka cirka 160 länder över hela världen. Med tanke på vår vida geografiska närvaro kan vi samarbeta med kunder över flera marknader. Vår breda kunskap spänner över många branscher och utifrån vår storlek och våra skalfördelar kan vi investera i de senaste teknologierna och i innovativa lösningar.

Ett komplett utbud - Intrum erbjuder ett komplett utbud av kredithanteringstjänster som täcker företagens hela kredithanteringskedja.

Stort förtroende och 100 års erfarenhet – Vårt arbete kan enbart bedrivas om vi har uppdragsgivarens fulla förtroende och bedriver vår verksamhet med etik och respekt för slutkunden. 100 års erfarenhet visar på styrkan i vår affärsmodell, vi bygger långsiktiga partnerskap med våra uppdragsgivare.

Intrum leder vägen till en sund ekonomi – En fungerande kreditmarknad är en förutsättning för att näringslivet och därmed hela samhället fungerar. Intrum fyller en viktig funktion i detta sammanhang.

Finansiella mål

Extern Servicing tillväxt: ~10% CAGR Servicing justerad EBIT marginal: >25% Bokvärde exklusive omvärderingar: SEK ~30bn Skuldsättningsgrad: Nettoskuld/Cash EBITDA: 3.5x till 2025

För mer information, besök https://www.intrum.com/investors/ financial-info/financial-targets/

Finansiell kalender 2025

31 mar 2025 Årsredovisning 2024
7 maj 2025 Delårsrapport för första kvartalet
28 maj 2025 Årsstämma
31 jul 2025 Delårsrapport för andra kvartalet
30 okt 2025 Delårsrapport för tredje kvartalet

Intrum AB (publ)

Riddargatan 10 114 35 Stockholm, Sweden Tel +46 8 546 10 200 Fax +46 8 546 10 211 www.intrum.com [email protected]