Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Intrum Earnings Release 2023

Jan 25, 2024

2930_10-k_2024-01-25_7fca11ec-0087-442b-99ed-a48de33a5276.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Bokslutskommuniké Kvartal 4, 2023 Fjärde kvartalet Helår

Fjärde kvartalet 2023

  • Säsongsmässigt stark avslutning på ett övergångsår
  • Intäkter oförändrade eller starkare i fjärde kvartalet 2022 och upp 3% jämfört med 2022.
  • EBIT för helåret ökade till 4 364 MSEK jämfört med 154 MSEK för helåret 2022 (inklusive nedskrivningen i ett joint venture under 2022)
  • EBIT inkluderar 541 MSEK för helåret 2023 avseende kostnader för genomförandet av besparingsprogrammet
  • Justerade intäkter ökade med 8 % jämfört med fjärde kvartalet 2022 och 5% jämfört med helåret 2022, främst drivet av förvärvsaktiviteter i Servicing-segment
  • Justerad EBIT minskade med 1% jämfört med fjärde kvartalet 2022 och 13% jämfört med helåret 2022 till följd av kostnadsökningar som översteg intäkterna
  • Skuldsättningsgraden oförändrad på 4,4x (inklusive 0,1x i positiv effekt från valutakursförändringar) och nettoskulden minskade med 1,7 miljarder SEK trots utbetalning av den sista delen av 2022 års utdelning och förvärvsaktivitet
  • Framsteg på flera strategiska marknader: (i) överenskommelse att sälja en del av investeringsportföljen till Cerberus, (ii) existerande utvalda marknader och (iii) aviserade besparingar om ~800 MSEK på årsbasis
  • Styrelsen i Intrum AB har för avsikt att förslå till nästa årsstämma att det inte betalas ut någon utdelning 2024
okt–dec okt–dec Förändring Förändring
MSEK, om inte annat anges 2023 2022 % 2023 2022 %
Ej justerade redovisningsmått
Intäkter 5 540 5 542 0 20 000 19 368 3
EBITDA 2 180 -602 462 5 907 2 192 170
EBIT 1 646 -1 155 242 4 364 154 2 761
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 187 -3 633 105 -188 -4 473 95
Resultat per aktie, SEK 1,56 -30,14 105 -1,56 -37,07 95
Justerade redovisningsmått
Justerade intäkter 5 540 5 134 8 20 000 18 960 5
Justerat EBITDA 2 298 2 292 0 7 219 8 117 -11
Justerad EBIT 1 899 1 927 -1 5 786 6 664 -13
Justerat resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare 345 -331 204 1 114 1 834 -39
Justerat resultat per aktie, SEK 2,87 -2,75 204 9,24 15,21 -39
Justerade kassamått
Kassaflödesbaserade intäkter 6 966 6 686 4 25 385 24 280 5
Cash EBITDA 3 732 3 786 -1 12 854 13 238 -3
Investeringscapex 532 1 277 -58 5 508 7 538 -27
Cash EBITDA (proforma) 13 001
Nettoskuld före övriga förpliktelser/RTM cash EBITDA, x 4,4x 4,1x

Ett händelserikt och utmanande 2023 med tydlig riktning för 2024

När jag ser tillbaka på mitt första hela kalenderår som vd och koncernchef för Intrum präglades 2023 av omfattande externa utmaningar och viktiga transformativa steg internt. Det var ett år med förändringar av ledningen, strategiska förändringar och specifika åtgärder för att driva vår långsiktiga framgång. Den strategiska inriktningen, som presenterades på vår kapitalmarknadsdag i september, att Förenkla & Fokusera samt Växa & Transformera verksamheten i syfte att bli en kapitallätt och kundcentrerad plattform med en kontinuerlig förbättringskultur för att säkerställa en verksamhet i toppklass. Under 2023 och början av 2024 har vi tagit betydande steg mot detta mål, och jag är övertygad om att vi är på rätt väg för att leverera på vår strategi som ledare inom kredithanteringstjänster.

Utmaningar i 2023 påverkade miljön för inkasso

I och med ökade levnadskostnader kämpar många européer för att få ekonomin att gå ihop och kräver löneökningar samt tar krediter för att klara sina utgifter. Samtidigt spenderar europeiska små- och medelstora företag enorma mängder tid på att driva in sena betalningar. Den tuffare inkassomiljön under 2023 krävde en ökad aktivitetsnivå och därmed ökade kostnaderna för att uppnå samma inkasseringsbelopp. Detta belyser ytterligare vikten av att leverera på vår strategiska agenda och fokusera på initiativ som är anpassade till de tre prioriteringarna: operativ excellens, uppdragsgivarfokus och kapitallätt.

Försäljning av tillgångar för att öka likviditeten och hantera skulder som förfaller 2024 och 2025

Med den transaktion som tillkännagavs tidigare i veckan uppnådde vi en viktig milstolpe i vår taktiska agenda, att minska risken och den absoluta skulden i vår balansräkning. Transaktionen består av ~10 000 portföljer i 13 jurisdiktioner, vilket är en rättvis representation av vår totala back book. Vid slutförandet förväntas vi erhålla 8,2 miljarder SEK i nettointäkter, som kommer att användas i sin helhet för att återbetala skulder. Detta ökar likviditetspositionen avsevärt och förbättrar vår förmåga att betala våra förfallande skulder 2024 och 2025 utan att vara beroende av tillgång till kapitalmarknaderna.

Ännu viktigare är att denna affär fördjupar vår redan starka relation med Cerberus, en ledande investerare inom området och en av våra största kunder, och påskyndar vår utveckling mot att bli ett ledande kundservicebolag med en kapitallätt investeringsverksamhet.

Ett säsongsmässigt starkare kvartal i ett övergångsår

Justerade intäkter ökade med åtta procent i kvartalet och med fem procent för helåret till 5 540 MSEK (5 134) respektive 20 000 MSEK (18 960). Trots ökad marginal i det fjärde kvartalet behöver vi fortsätta att arbeta med lönsamheten för hela plattformen. Cash EBITDA och justerad EBIT minskade med en procent till 3 732 MSEK (3 786) respektive 1 899 MSEK (1 927).

I slutet av 2023 hade vi uppnått merparten av de löpande kostnadsbesparingarna om 800 MSEK. Vi förväntar oss inte bara att uppnå målet på 800 MSEK under 2024 utan även att genomföra ytterligare kostnadsbesparingar med ytterligare åtgärder, vilket är nödvändigt givet den rådande inflationsmiljön.

Trots att vi betalade ut den sista delen av vår utdelning 2022 och slutförde förvärvet av eCollect minskade vår nettoskuldsättning med nästan 2 miljarder SEK och skuldsättningsgraden (nettoskuld före övriga förpliktelser/RTM Cash EBITDA) var fortsatt på 4,4x (4,4xjämfört med tredje kvartalet 2023: 4,4), med en positiv påverkan från FX med ~0,1x. Proforma för den förväntade likviditeten från den offentliggjorda försäljningen av tillgångar

"Vi tagit betydande steg mot våra mål, och jag är övertygad om att vi är på rätt väg för att leverera på vår strategi som ledare inom kredithanteringstjänster"

minskar vår skuldsättning till 49,1 miljarder SEK, en ungefärlig helår siffra rapporterat i 2020

Fortsatt kommersiell framgång

I den svagare ekonomiska miljön behövs våra tjänster mer än någonsin, vilket blev tydligt under året av den höga kommersiella aktivitetsnivån i vårt Servicing-segment. Vi nådde en rekordhög volym av nya kontrakt, långt över målet för året. Under 2023 tecknade vi årliga kontraktsvärden ("ACV") om 1 405 MSEK (901) med högre marginaler i alla våra regioner, eftersom kunderna inser värdet och kvaliteten på de tjänster vi tillhandahåller. Under kvartalet vann vi till exempel ett stort kontrakt med Lyse AS och TF Bank i Norge och två andra inom den finansiella sektorn i Storbritannien tack vare vår omfattande förståelse för kundernas behov och det värde vi skapar.

De externa Servicing-intäkterna ökade med 17 procent i kvartalet och 10 procent för helåret, främst drivet av förvärv, och uppgick till 3 918 MSEK (3 631) respektive 13 962 MSEK (13 088). Effekterna av de ökade kostnaderna är dock synliga och vinstmarginalerna minskade med fyra respektive fem procentenheter för kvartalet och året. EBIT-marginalen för Servicing uppgick till 23 procent (27) för det fjärde kvartalet och 16 procent (21) för helåret.

Extrahera kapital och övergå till en kapitallätt investeringsverksamhet

I vårt segment Investing tog vi ett taktiskt beslut att moderera investeringstakten under 2023, vilket senare understöddes av den strategi som lanserades på kapitalmarknadsdagen som syftade att extrahera kassaflöde och omvandla till en kapitallätt affärsmodell. Under året investerade vi 5 508 MSEK (7 538) till en förväntad avkastning på 16 procent (13). Fjärde kvartalets investeringar uppgick till 532 MSEK (1 277) med en förväntad avkastning på 19 procent (16).

Cash EBITDA och justerad ROI uppgick till 10 810 MSEK (10 528) och 14 procent (14) för helåret 2023 samt 2 734 MSEK (2 861) och 14 procent (15) i det fjärde kvartalet.

När levnadskostnaderna ökar och konsumenternas förtroende sjunker får det en tydlig påverkan på vår förmåga att inkassera i våra portföljer. Trots detta inkasserade vi 102 procent (108) av den aktiva prognosen under året och 103 procent (111) under kvartalet, vilket är ett bevis på motståndskraften i vår back book.

Ett händelserikt 2023 med en tydlig riktning för 2024

2023 var ett år av förändring som lade grunden till ett starkare bolag som bygger på våra tre strategiska prioriteringar: operativ excellens, uppdragsgivarfokus och kapitallätt. Under året har vi ökat vårt fokus och ansvarstagande inom ledningsgruppen. Vi har tagit viktiga steg för att förbättra vårt fokus på uppdragsgivarna och lagt grunden för en mer effektiv kapitalallokering och minskad balansräkningsintensitet.

Det finns mycket mer att göra och viktiga åtgärder att genomföra under 2024. Jag är glad och förväntansfull över att fortsätta den resa vi har påbörjat och vill också tacka alla våra medarbetare för en fantastisk insats under ett utmanande och omvälvande år.

Stockholm, januari 2024

Andrés Rubio Vd och koncernchef

"Det finns mycket mer att göra och viktiga åtgärder att genomföra under 2024 och jag är glad och förväntansfull över att fortsätta den resa vi har påbörjat"

Finansiella nyckeltal

Utveckling under kvartalet

EBIT för kvartalet ökade till 1 646 MSEK (-1 155) jämfört med fjärde kvartalet 2022 på grund av effekten av JV-nedskrivningen 2022. Justerad EBIT minskade med 1% till 1 899 MSEK (1 927) för kvartalet och minskade med 13% till 5 786 MSEK (6 664) för helåret på grund av ökade kostnader i förhållande till ökade intäkter.

Den utmanande inkasseringsmiljön under 2023 innebar att den aktivitetsnivå som krävdes för att uppnå samma inkasseringsvolym som under tidigare år var högre. Detta kan ses i ökningen av direkta och indirekta kostnader på totalt 3 951 MSEK för kvartalet och 15 718 MSEK för året. Kostnadsökningarna har främst drivits av förvärvsaktiviteter och jämförelsestörande poster relaterade till kostnadsbesparingsprogrammet (541 MSEK för året) och IT-transformation (308 MSEK för året). De underliggande kostnaderna, exklusive jämförelsestörande poster, ökade med 11% till 3 716 MSEK (3 339) och med 12 % till 14 373 MSEK (12 841) för kvartalet respektive året, främst drivet av företagsförvärv. Kostnadsbesparingsprogrammet, som hittills har uppnått löpande besparingar på ~800 MSEK, kommer främst att fokusera på justerade kostnader som inte direkt driver intäkterna och kommer att gynna vårt resultat för 2024.

Inom Servicing fortsätter inflödet av nya ärenden och förvaltat kapital att växa med årligt kontraktsvärde (ACV) på 303 MSEK under kvartalet, vilket innebär att ACV-avtalen för året uppgår till rekordhöga 1 405 MSEK. De externa servicing-intäkterna för kvartalet har gynnats avsevärt av förvärvsaktiviteter och ökade servicingintäkterna med 23% jämfört med samma kvartal förra året. Den justerade Servicing-marginalen för kvartalet minskade dock till 23% (27) på grund av att kostnaderna ökade mer än intäkterna. Portföljinvesteringarnas resultat för kvartalet var över förväntan och uppgick till 103% (111) av den aktiva prognosen med en justerad avkastning på 14% (15). Skuldsättningsgraden var oförändrad på 4,4x jämfört med föregående kvartal, inklusive 0,1x i positiv effekt från valutakursförändringar, trots utbetalning av den sista delen av 2022 års utdelning och förvärvsaktivitet.

Tillväxt i externa justerade Servicing-intäkter, rullande tolv månader (RTM) miljarder SEK

EBIT marginal >25% Justerad servicing marginal

Justerad Servicing-EBIT-marginal, rullande tolv månader (RTM)

Investeringsportfölj exklusive omvärderingar, kvartalsslut

Skuldsättningsgrad 3.5x Skuldsättningsgrad slutet av 2025/2026

Skuldsättningsgrad, rullande tolv månader (RTM)

Rörelsesegment översikt

Nyckeltal, 2023

Fjärde kvartalet, okt–dec 2023 Helår, 2023
MSEK Servicing Investing Central Eliminations Consolidated Servicing Investing Central Eliminations Consolidated
Externa intäkter 3 415 2 114 10 - 5 540 11 444 8 545 12 - 20 000
Interna intäkter 502 - 93 -595 - 2 518 - 232 -2 750 -
Intäkter1 3 918 2 114 103 -595 5 540 13 962 8 545 243 -2 750 20 000
Jämförelsestörande poster i intäkter1 - - - - - - - - - -
Justerade intäkter 3 918 2 114 103 -595 5 540 13 962 8 545 243 -2 750 20 000
Direkta kostnader -2 373 -832 -54 572 -2 687 -8 881 -3 294 -234 2 701 -9 708
Indirekta kostnader -1 175 -65 -46 23 -1 264 -3 732 -356 -1 971 49 -6 010
Andelar i intresseföretag och joint ventures 8 47 - - 55 21 53 - - 74
Kreditvinster/(kreditförluster), netto - 2 - - 2 - 9 - - 9
EBIT2 378 1 265 3 - 1 646 1 370 4 956 -1 962 - 4 364
Jämförelsestörande poster i EBIT3 515 26 -287 - 253 821 191 410 - 1 422
Justerad EBIT 893 1 291 -284 - 1 899 2 191 5 147 -1 551 - 5 786
Kassaflödespåverkande intäkter 3 918 3 540 103 -595 6 966 13 962 13 930 243 -2 750 25 385
Cash EBITDA 1 234 2 734 -236 - 3 732 3 409 10 810 -1 365 - 12 854
Justerade intäkter 3 918 2 114 103 -595 5 540 13 962 8 545 243 -2 750 20 000
– varav norra Europa 662 397 - -89 971 2 736 1 692 - -384 4 044
– varav mellersta Europa 860 644 - -108 1 396 3 429 2 502 - -847 5 083
– varav södra Europa 2 218 604 - -167 2 655 7 047 2 444 - -702 8 789
– varav Taktiska marknader 177 469 - -139 508 750 1 908 - -585 2 073
– varav centrala - - 103 -93 10 - - 243 -232 12
Justerad EBIT 893 1 291 -284 - 1 899 2 191 5 147 -1 551 - 5 786
– varav norra Europa 30 292 - - 321 200 1 213 - - 1 413
– varav mellersta Europa 75 343 - - 418 196 1 313 - - 1 509
– varav södra Europa 785 410 - - 1 195 1 883 1 598 - - 3 482
– varav Taktiska marknader 4 245 - - 249 -88 1 023 - - 935
– varav centrala - - -284 - -284 - - -1 551 - -1 551

1) Intäkterna på 5 540 MSEK under fjärde kvartalet 2023 och 20 000 MSEK för tolvmånadersperioden som slutade per den 31 December 2023, inkluderar 16 MSEK

respektive 147 MSEK kopplat till avslutade verksamheter under fjärde kvartalet 2023 och för tolvmånadersperioden som slutade per den 31 December 2023.

2) Rörelseresultat (EBIT) på 1 646 MSEK för fjärde kvartalet 2023 och 4 364 MSEK för tolvmånadersperioden som slutade per den 31 december 2023, inkluderar 0 MSEK

respektive 10 MSEK kopplat till avslutade verksamheter för fjärde kvartalet 2023 och för den tolvmånadersperioden som slutade per den 31 december 2023.

3) Se sida 10 för detaljer om poster som påverkar jämförbarheten

Nyckeltal, 2022

Helår, 2022
MSEK Servicing Investing Fjärde kvartalet, okt–dec 2022
Central
Eliminations Consolidated Servicing Investing Central Eliminations Consolidated
Externa intäkter 2 929 2 613 - - 5 542 10 424 8 944 - - 19 368
Interna intäkter 702 - 19 -721 - 2 664 - 94 -2 758 -
Intäkter1 3 631 2 613 19 -721 5 542 13 088 8 944 94 -2 758 19 368
Jämförelsestörande poster i intäkter - -408 - - -408 - -408 - - -408
Justerade intäkter 3 631 2 205 19 -721 5 134 13 088 8 536 94 -2 758 18 960
Direkta kostnader -2 263 -835 -41 737 -2 402 -8 543 -3 246 -89 2 774 -9 104
Indirekta kostnader -768 -142 -414 -17 -1 341 -2 900 -528 -1 561 -17 -5 005
Andelar i intresseföretag och joint ventures 10 -2 980 - - -2 970 24 -5 246 - - -5 223
Kreditvinster/(kreditförluster), netto - 15 - - 15 - 117 - - 116
EBIT2 610 -1 329 -436 - 1 155 1 669 42 -1 556 - 153
Jämförelsestörande poster i EBIT 363 2 687 32 3 082 1 065 5 333 112 - 6 510
Justerad EBIT 973 1 358 -404 - 1 927 2 734 5 374 -1 444 - 6 664
Kassaflödespåverkande intäkter 3 631 3 757 19 -721 6 686 13 087 13 857 94 -2 758 24 280
Cash EBITDA 1 283 2 861 -354 - 3 786 3 983 10 528 -1 269 - 13 238
Justerade intäkter 3 631 2 205 19 -721 5 134 13 087 8 536 19 -2 682 18 960
– varav norra Europa 694 425 - -99 1 020 2 669 1 826 - -424 4 071
– varav mellersta Europa 755 616 - -262 1 108 2 835 2 530 - -1 023 4 341
– varav södra Europa 1 999 771 - -195 2 575 6 873 2 440 - -624 8 689
– varav Taktiska marknader 183 393 - -145 431 710 1 740 - -591 1 859
– varav centrala - - 19 -19 - - - 19 -19 -
Justerad EBIT 973 1 358 -404 - 1 927 2 732 5 375 -1 444 - 6 664
– varav norra Europa 61 293 - - 353 415 1 296 - - 1 711
– varav mellersta Europa 69 317 - - 386 249 1 307 - - 1 556
– varav södra Europa 891 556 - - 1 447 2 300 1 893 - - 4 193
– varav Taktiska marknader -48 192 - - 145 -233 879 - - 647
– varav centrala - - -404 - -404 - - -1 444 - -1 444

1) Intäkterna på 5 542 MSEK under fjärde kvartalet 2022 och 19 368 MSEK för tolvmånadersperioden som slutade per den 31 december 2022, inkluderar 57 MSEK

respektive 237 MSEK kopplat till avslutade verksamheter under fjärde kvartalet 2022 och för tolvmånadersperioden som slutade per den 31 December 2022.

2) Rörelseresultat (EBIT) på -1 155 MSEK för fjärde kvartalet 2022 och 153 MSEK för tolvmånadersperioden som slutade per den 31 december 2022, inkluderar 14 MSEK

respektive 86 MSEK kopplat till avslutade verksamheter under fjärde kvartalet 2022 och för tolvmånadersperioden som slutade per den 31 december 2022.

Servicing

Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso.

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec Förändring Förändring
MSEK 2023 2022 % 2023 2022 %
Externa intäkter 3 415 2 929 17 11 444 10 424 10
Interna intäkter 502 702 -28 2 518 2 664 -5
Intäkter 3 918 3 631 8 13 962 13 088 7
Jämförelsestörande poster i intäkter - - - - - -
Justerat resultat 3 918 3 631 8 13 962 13 088 7
Direkta kostnader -2 373 -2 263 -5 -8 881 -8 543 -4
Indirekta kostnader -1 175 -768 -53 -3 732 -2 900 -29
Andelar i intresseföretag och joint ventures 8 10 -21 21 24 -13
EBIT 378 610 -38 1 370 1 669 -18
Jämförelsestörande poster i EBIT 515 363 42 821 1 065 -23
Justerad EBIT 893 973 -8 2 191 2 734 -20
Kassaflödespåverkande intäkter 3 918 3 631 8 13 962 13 087 7
Cash EBITDA 1 234 1 285 -4 3 409 3 983 -14
Nyckeltal
Förändring i justerat resultat, % 17 3 14ppt 10 7 3ppt
– varav organisk tillväxt -10 -5 -5ppt -6 2 -8ppt
– varav förvärv 23 0 23ppt 9 - 9ppt
– varav utländsk valuta 4 7 -3ppt 6 5 1ppt
Justerad EBIT-marginal 23 27 -4ppt 16 21 -5ppt
Utnyttjad capex 89 69 29 206 146 42

Under årets sista kvartal fortsatte den starka kommersiella utvecklingen med nytecknade årliga kontraktsvärden (ACV) om 303 MSEK. Nytecknade avtal för året nådde 1 405 MSEK (901), en ökning med 57% jämfört med 2022.

I fjärde kvartalet 2023 ser vi den fulla effekten av våra förvärv under året. Detta i kombination med våra kommersiella framgångar syns i de externa intäkterna som uppgick till 3 415 MSEK för kvartalet och 11 444 MSEK för året, en ökning med 17% respektive 10 % jämfört med samma period föregående år. Ökningen av de externa intäkterna motverkas delvis av en minskning av de interna intäkterna, eftersom vi fullföljer vår strategi att minska det bokförda värdet av våra egna investeringar, från vilka de interna intäkterna genereras.

Totalt ökade Servicing-intäkterna för kvartalet med 8% till 3 918 MSEK (3 631) jämfört med fjärde kvartalet 2022 och med 7% för året till 13 962 MSEK (13 088) jämfört med 2022.

Vi ser också högre marginaler i nytecknade avtal jämfört med befintliga avtal, vilket ytterligare kommer att gynna 2024.

EBIT för Servicing minskade med 18% till 378 MSEK (610) och med 18 % till 610 MSEK (1 669) för kvartalet respektive året jämfört med samma period föregående år.

Under 2023 ökade våra kostnader mer än våra intäkter, vilket resulterade i att justerad EBIT minskade med 8% till 893 MSEK (973) för kvartalet och med 20% till 2 191 MSEK (2 734) för helåret.

Direkta kostnader ökade med 5% jämfört med fjärde kvartalet 2022 och 4% jämfört med 2022. Detta innebär en minskning av de direkta kostnaderna i procent av intäkterna jämfört med föregående år, men påverkas också av den utmanande inkasseringsmiljön samt av inflationen, där det krävs en högre aktivitetsnivå för att uppnå samma antal inkasseringar som under tidigare år.

Den främsta orsaken till de ökade Servicing-kostnaderna var indirekta kostnader som ökade med 53% till 1 175 MSEK (768) för kvartalet och med 29% till 3 732 Mkr (2 900) för helåret, främst drivet av kostnader för genomförandet av besparingsprogrammet (~230 MSEK för helåret) och nya förvärv som också driver på intäktstillväxten.

Investing

Intrum investerar i portföljer med förfallna fordringar, varefter Intrums kredithanteringsverksamhet inkasserar fordringarna för egen räkning.

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec Förändring Förändring
MSEK 2023 2022 % 2023 2022 %
Intäkter 2 114 2 613 -19 8 545 8 944 -4
Jämförelsestörande poster i intäkter - -408 n.m - -408 n.m
Justerat totalresultat 2 114 2 205 -4 8 545 8 536 0
– varav REO:er 49 65 -25 140 192 -27
–varav övriga intäkter 0 -94 105 20 103 -81
Direkta kostnader -832 -835 0 -3 294 -3 246 -1
Indirekta kostnader -65 -142 54 -356 -528 33
Andelar i intresseföretag och joint ventures 47 -2 980 102 53 -5 246 101
Kreditvinster/(kreditförluster), netto 2 15 -89 9 117 -92
EBIT 1 265 -1 329 195 4 956 42 12 008
Jämförelsestörande poster i EBIT 26 2 687 -99 191 5 333 -96
Justerad EBIT 1 291 1 358 -5 5 147 5 374 -4
– varav REO:er -5 17 -127 -27 32 -184
– varav övriga intäkter 1 136 -99 3 622 -100
Kassaflödespåverkande intäkter 3 540 3 757 -6 13 930 13 857 1
Cash EBITDA 2 734 2 859 -4 10 810 10 528 3
Nyckeltal
Interna inkasserade belopp 3 487 3 652 -5 13 748 13 426 2
Avskrivning % 41 43 -2 39 40 0
Utnyttjad capex 532 1 277 -58 5 508 7 538 -27
ERC 76 058 77 634 -2 76 058 77 634 -2
Inkassoindex vs aktiv prognos 103 111 -8ppt 102 108 -6ppt
Bokfört värde 36 585 37 109 -1 36 585 37 109 -1
Justerad avkastning portföljinvesteringar, ROI% 14 15 -1ppt 14 14 -

Kassaflödesbaserade intäkter, Helår

Cash EBITDA, Helår

Norra Europa: 2 389 Mellaneuropa: 3 260

Södra Europa: 3 070

Taktiska marknader: 2 091

Inkasseringen var över förväntan och uppgick till 103% av den aktiva prognosen för kvartalet och till 102% av den aktiva prognosen för helåret. Justerad avkastning (adjusted ROI) var 14% (15) för kvartalet och 14% (14) för helåret.

Under kvartalet investerade vi 532 MSEK (1 277) i nya portföljer med en netto-IRR på 19%. (Investeringarna under fjärde kvartalet 2023 var främst ett resultat av forward flow-åtaganden över hela vårt verksamhetsområde).

Kassaflödesbaserade intäkter uppgick till 3 540 MSEK (3 757), en minskning med 6% jämfört med samma kvartal föregående år. Cash EBITDA för segmentet uppgick till 2 734 Mkr (2 861) och justerad EBIT till 1 291 Mkr (1 358), en minskning med 4% respektive 5% jämfört med samma kvartal föregående år.

För året uppgick Cash EBITDA till 10 810 MSEK (10 528) och justerad EBIT till 5 147 MSEK (5 374), en ökning med 3% respektive en minskning med 4% jämfört med föregående år.

Vårt bokförda värde minskade till 36 585 MSEK från 38 785 MSEK förra kvartalet på grund av nya investeringar under ersättningscapex och avyttringen av våra portföljer i Rumänien. Detta är i linje med vår övergripande strategi att minska vårt bokförda värde för egna investeringar.

Justerad finansiell femårsöversikt

Justerad resultaträkning

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2023 2022 2023 2022 2021 2020 2019
Justerade intäkter 5 540 5 134 20 000 18 960 17 655 16 730 15 779
Justerade direkta kostnader -2 500 -2 138 -9 350 -8 317 -7 910 -7 908 -7 674
– varav personal -1 243 -1 090 -4 930 -4 086 -3 968 -3 923 -3 615
– varav övriga -1 257 -1 049 -4 420 -4 231 -3 942 -3 985 -4 059
Justerade indirekta kostnader -1 216 -1 201 -5 024 -4 524 -3 312 -3 389 -3 076
– varav personal -551 -578 -2 376 -2 097 -1 617 -1 511 -1 601
– varav övriga -665 -623 -2 648 -2 427 -1 695 -1 878 -1 475
Justerad andel av intresseföretag och joint ventures 76 132 161 545 581 306 1 179
Justerad EBIT 1 899 1 927 5 786 6 664 7 014 5 739 6 208
Justerade avskrivningar 399 365 1 432 1 453 1 318 1 529 1 246
Justerat EBITDA 2 298 2 292 7 219 8 117 8 332 7 268 7 454
Justerade finansiella poster -823 -766 -3 478 -2 409 -2 174 -2 062 -1 921
Justerad skatt -569 -662 -861 -1 129 -910 -555 -424
Justerat koncernresultat 507 499 1 448 3 126 3 930 3 122 3 863
Justerat koncernresultat hänförligt till 345 -331 1 114 1 835 3 487 2 689 2 797
moderbolagets aktieägare
Genomsnittligt antal utestående aktier 121 121 121 121 121 124 131
Justerad vinst per aktie, SEK 2,87 -2,75 9,24 15,21 28,86 21,70 21,34
Justerat EBITDA 2 298 2 292 7 219 8 117 8 332 7 268 7 454
Amortering av portföljinvesteringar 1 426 1 552 5 385 5 320 4 311 4 308 4 183
Resultat från intresseföretag och joint ventures -76 -132 -161 -545 -581 -306 -1 179
Likvida medel från intresseföretag och joint ventures 83 73 412 347 248 338 197
Cash EBITDA 3 732 3 786 12 854 13 238 12 310 11 608 10 655
Proforma justering 146
Cash EBITDA (proforma) 13 001

Nettoskuld beräkning

Fjärde kvartalet
Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2023 2022 2023 2022 2021 2020 2019
Upptagna lån 59 852 56 519 59 852 56 519 52 501 48 703 50 625
Leasingskuld 637 712 637 712 805 871 917
Uppskjutna skulder 348 384 348 384 406 1 073 926
Bruttoskuld 60 837 57 615 60 837 57 615 53 713 50 647 52 468
Likvida medel -3 966 -3 474 -3 966 -3 474 -4 553 -2 134 -1 906
Nettoskuld exkl. övriga förpliktelser 56 871 54 141 56 871 54 141 49 160 48 513 50 562
Nettoförpliktelse förmånsbestämda pensioner 142 141 142 141 329 381 387
Utestående till innehav utan bestämmande inflytande 330 397 330 397 430 - -
Nettoskuld inkl. övriga förpliktelser 57 342 54 678 57 342 54 678 49 919 48 894 50 949
Nettoskuld före övriga förpliktelser/RTM cash EBITDA 4,4 4,1 4,4 4,1 4,0 4,2 4,7

Avstämning

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2023 2022 2023 2022
AVSTÄMNING AV RESULTAT
Intäkter 5 540 5 542 20 000 19 368
IAC i intäkter 0 -408 0 -408
Justerade intäkter 5 540 5 134 20 000 18 960
Portföljavskrivningar 1 426 1 552 5 385 5 320
Kassaflödespåverkande intäkter 6 966 6 686 25 385 24 280
AVSTÄMNING AV EBITDA
EBIT 1 646 -1 155 4 364 154
Avskrivningar 534 553 1 543 2 038
EBITDA 2 180 -602 5 907 2 192
IAC - NCI
Nedskrivningar/(återföringar) 44 3 102 124 5 768
Kreditvinster/(kreditförluster) från -2 -15 -9 -117
portföljinvesteringar
- därav portföljinvesterings kredit vinster -198 -545 -1 258 -1 795
- därav portföljinvesterings kredit förluster 197 530 1 249 1 678
IAC - Omstrukturering
Kostnader för IT-transformation 65 160 308 512
Fusioner och förvärv 57 11 88 11
Omstrukturering av koncernen -45 -585 676 -583
- därav avsättningar för kostnadsprogrammet -42 - 541 -
IAC - NRI:er
Skatteeffekter i Ungern - - 90 74
Övrigt - 222 35 260
Justerat EBITDA 2 298 2 292 7 219 8 117
Justeringar av likvida medel Joint Ventures
IFRS-resultat -76 -132 -161 -545
Kassaresultat 83 73 412 347
Portföljavskrivning 1 426 1552 5 385 5 320
Cash EBITDA 3 732 3 786 12 854 13 238
Resultat per aktie-AVSTÄMNING
Resultat per aktie, SEK 1,56 -30,14 -1,56 -37,07
IAC - NCI
Nedskrivningar/(återföringar) 0,37 25,73 1,03 47,8
Övrigt rörelseresultat 0,95 1,66 9,77 4,47
Justerat resultat per aktie, SEK 2,87 -2,75 9,24 15,21

Koncernen översikt

Årsöversikt, Koncernen
MSEK 2023 2022 2021 2020 2019
Intäkter 20 000 19 368 17 655 16 880 15 957 MSEK
EBIT 4 364 154 6 475 4 695 2 060
Resultat hänförligt till moderbolagets aktieägare -188 -4 473 3 127 1 881 -362
Resultat per aktie, SEK -1,56 -37,07 28,88 15,18 -2,76
Justerade intäkter 20 000 18 960 17 655 16 730 15 779
Justerad EBIT 5 786 6 664 7 014 5 739 6 208
Justerat resultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare
1 114 1 835 3 487 2 689 2 797
Justerat resultat per aktie, SEK 9,24 15,21 28,86 21,70 21,34
Räntabilitet på eget kapital, % -1 -22 15 9 -2
Eget kapital per aktie, SEK 138,89 153,68 183,33 154,28 168,12
Medelantal heltidsanställda 10 641 9 965 9 694 9 379 8 766
Kvartalsöversikt, Koncernen
Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
MSEK 2023 2023 2023 2023 2022 2022 2022 2022
Intäkter 5 540 4 959 4 978 4 524 5 542 4 530 4 825 4 471
EBIT 1 646 509 1 291 919 -1 153 -1 576 1 561 1 323
Resultat hänförligt till 187 -411 14 23 -3 633 -2 055 663 553
moderbolagets aktieägare
Resultat per aktie, SEK 1,56 -3,41 0,11 0,19 -30,14 -17,05 5,50 4,57
Justerade intäkter 5 540 4 959 4 978 4 524 5 134 4 530 4 825 4 471
Justerad EBIT 1 899 1 353 1 468 1 068 1 928 1 564 1 701 1 471
Justerat resultat hänförligt till 507 222 136 133 -330 761 758 646
moderbolagets aktieägare
Justerat resultat per aktie, SEK 2,87 1,84 1,12 1,10 -2,74 6,31 6,28 5,34
Räntabilitet på eget kapital, % -1 -21 -30 -27 -23 1 12 13
Eget kapital per aktie, SEK 138,89 152,11 160,83 154,58 153,81 172,39 186,20 188,25
Heltidsanställda (FTEs) 11 099 11 066 10 907 10 240 10 238 10 054 9 920 9 750

Regionöversikt

Kvartalsöversikt, region

Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
MSEK 2023 2023 2023 2023 2022 2022 2022 2022
Norra Europa
Externa intäkter 971 1 035 1 056 981 1020 1 038 1 057 957
Interna intäkter 89 103 102 91 99 112 116 97
Intäkter 1 059 1 138 1 158 1 072 1 119 1 150 1 173 1 054
EBIT 233 277 367 258 297 517 528 361
Justerade intäkter 1 059 1 138 1 158 1 072 1 119 1 150 1 173 1 054
Justerad EBIT 321 390 401 301 352 499 478 378
Mellaneuropa
Externa intäkter 1 396 1 372 1 206 1 109 1 516 1 076 1 092 1 066
Interna intäkter 108 229 258 252 262 266 259 236
Intäkter 1 504 1 601 1 464 1 362 1 778 1 342 1 351 1 302
EBIT 304 418 188 336 -107 311 344 358
Justerade intäkter 1 504 1 601 1 464 1 362 1 370 1 342 1 351 1 302
Justerad EBIT 418 396 350 345 350 305 476 388
Södra Europa
Externa intäkter 2 655 2 019 2 177 1 937 2 575 1 955 2 192 1 967
Interna intäkter 167 180 204 152 195 140 159 130
Intäkter 2 822 2 199 2 381 2 089 2 770 2 095 2 351 2 097
EBIT 806 544 842 664 -1 286 -2 274 910 757
Justerade intäkter 2 822 2 199 2 381 2 089 2 770 2 095 2 351 2 097
Justerad EBIT 1 195 705 887 693 1 483 914 979 854
Taktiska marknader
Externa intäkter 508 532 537 495 431 461 485 482
Interna intäkter 139 145 155 146 145 137 153 156
Intäkter 646 677 692 642 576 598 637 638
EBIT 300 325 345 118 383 287 168 157
Justerade intäkter 646 677 692 642 576 598 637 638
Justerad EBIT 249 264 246 176 150 183 191 130

Segment översikt

Servicing

Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
MSEK 2023 2023 2023 2023 2022 2022 2022 2022
Externa intäkter 3 415 2 785 2 740 2 503 2 929 2 447 2 576 2 472
Interna intäkter 502 656 719 641 701 656 687 619
Intäkter 3 918 3 441 3 459 3 144 3 630 3 103 3 263 3 091
EBIT 378 298 451 243 614 62 570 423
Justerade intäkter 3 918 3 441 3 459 3 144 3 630 3 103 3 263 3 091
Justerad EBIT 893 416 564 318 978 558 658 543
Justerad rörelsemarginal, % 23 12 16 10 27 18 20 18

Investing

Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
MSEK 2023 2023 2023 2023 2022 2022 2022 2022
Intäkter 2 114 2 173 2 237 2 020 2 613 2 083 2 249 1 999
Justerade intäkter 2 114 2 173 2 237 2 020 2 205 2 083 2 249 1 999
– varav REO:er 49 34 35 23 65 35 44 49
– varav övriga intäkter 0 5 8 7 33 73 74 48
EBIT 1 265 1 266 1 290 1 134 -1 327 -1 220 1 380 1 210
Justerad EBIT 1 291 1 339 1 319 1 198 1 357 1 344 1 466 1 207
Investeringscapex 532 530 2 783 1 664 1 277 1 335 3 141 1 784
Justerad ROI, % 14 14 14 13 15 14 14 13
ERC 76 058 81 522 86 066 78 539 77 634 82 832 81 976 76 092

Finansiella rapporter

Primära räkenskaper Koncernens resultaträkning i sammandrag

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2023 2022 2023 2022
Kredithanteringsintäkter 3 167 2 354 10 294 8 978
Ränteintäkter 2 047 2 055 8 247 7 979
Övriga intäkter 311 1 074 1 313 2 174
Intäkter 5 525 5 483 19 853 19 131
Direkta kostnader -2 681 -2 358 -9 663 -9 023
Bruttoresultat 2 844 3 124 10 191 10 108
Kreditvinster/(kreditförluster), netto 2 15 25 112
Andelar i intresseföretag och joint ventures 55 -2 970 74 -5 223
Rörelseintäkter 2 901 170 10 290 4 997
Rörelsekostnader -1 256 -1 338 -5 935 -4 929
Nettorörelseintäkter/EBIT 1 644 -1 168 4 353 68
Finansiella kostnader, netto -871 -1 758 -3 515 -3 394
Resultat före skatt 774 -2 926 839 -3 326
Skatt -543 -662 -555 -1 131
Nettoresultat från kvarvarande verksamheter 231 -3 588 284 -4 457
Nettoresultat från avvecklade verksamheter 47 12 -227 78
Periodens nettoresultat 278 -3 576 56 -4 379
Varav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare 187 -3 633 -188 -4 473
Innehav utan bestämmande inflytande 91 57 244 93
Genomsnittligt antal aktier:
Före utspädning 120 537 120 537 120 537 120 637
Efter utspädning 120 537 120 537 120 537 120 637
Summa resultat per aktie
Före utspädning 1,56 -30,14 -1,56 -37,07
Efter utspädning 1,56 -30,14 -1,56 -37,07
Resultat per aktie från avvecklade verksamheter
Före utspädning 0,39 0,10 -1,88 0,65
Efter utspädning 0,39 0,10 -1,88 0,65

Koncernens rapport över totalresultat i sammandrag

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2023 2022 2023 2022
Nettoresultat från kvarvarande verksamheter 231 -3 588 284 -4 457
Omräkningsdifferenser i utländsk valuta, netto -1 792 1 121 -247 3 868
Säkringsresultat från nettoinvesteringar 743 -62 261 -1 017
Poster som senare omklassificerats till -1 049 1 059 14 2 851
resultaträkningen
Skillnader i värdering av pensionsförpliktelser, netto -11 129 -12 126
Poster som inte senare omklassificerats till -11 129 -12 126
resultaträkningen
Totalresultat från kvarvarande verksamheter -829 -2 400 286 -1 480
Totalresultat från avvecklade verksamheter 47 12 -227 78
Periodens totalresultat -782 -2 388 59 -1 402
Varav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -772 -2,495 -182 -1 737
Innehav utan bestämmande inflytande -10 107 240 335
Periodens totalresultat -782 -2,388 59 -1 402
Genomsnittligt antal aktier:
Före utspädning 120 537 120 537 120 537 120 637
Efter utspädning 120 537 120 537 120 537 120 637
Summa totalresultat per aktie
Före utspädning -6,40 -20,71 -1,51 -14,43
Efter utspädning -6,40 -20,71 -1,51 -14,43
Totalresultat per aktie för avvecklade verksamheter
Före utspädning 0,39 0,10 -1,88 0,65
Efter utspädning 0,39 0,10 -1,88 0,65

Koncernens rapport över finansiell ställning

MSEK 31 dec 2023 31 dec 2022 31 dec 2021
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar 39 829 39 053 37 811
Portföljinvesteringar 35 294 35 645 31 478
Investeringar i joint ventures 823 1 174 6 438
Anläggningstillgångar 280 241 218
Nyttjanderätter 584 659 756
Uppskjutna skattefordringar 2 197 1 891 1 748
Övriga finansiella tillgångar 175 53 90
Summa anläggningstillgångar 79 183 78 716 78 539
Tillgångar som innehas för försäljning 496 - -
Fastigheter 329 302 315
Skattefordringar 686 300 170
Derivatinstrument 324 253 107
Kundfordringar och övriga rörelsefordringar 4 316 4 536 4 158
Förvaltningstillgångar 1 106 1 130 1 063
Likvida medel 3 769 3 474 4 553
Summa omsättningstillgångar 11 025 9 994 10 366
SUMMA TILLGÅNGAR 90 208 88 710 88 905
MSEK 31 dec 2023 31 dec 2022 31 dec 2021
SKULDER OCH EGET KAPITAL
Pensionsförpliktelser, netto 142 141 329
Upptagna lån 51 899 50 709 47 754
Övriga finansiella skulder 641 406 478
Avsättningar 107 31 42
Uppskjutna skatteskulder 1 411 1 279 1 103
Leasingskuld 436 482 582
Summa långfristiga skulder 54 635 53 047 50 288
Skulder som innehas för försäljning 100 - -
Upptagna lån 7 953 5 810 4 748
Skatt att betala 572 665 1 198
Leverantörsskulder och övriga rörelseskulder 6 040 6 485 6 514
Derivatinstrument 303 138 173
Förvaltningsskulder 1 106 1 130 1 063
Avsättningar 376 8 10
Leasingskuld 193 230 223
Summa kortfristiga skulder 16 644 14 464 13 930
Aktiekapital 3 3 3
Reserver 18 428 18 809 20 770
Balanserade vinstmedel -1 679 -272 925
Eget kapital 16 753 18 540 21 698
Innehav utan bestämmande inflytande 2 176 2 659 2 989
SUMMA SKULDER OCH EGET KAPITAL 90 208 88 710 88 905

Koncernens rapport över förändringar i eget kapital

Övrigt Balanserade vinstmedel Hänförligt till Innehav utan
MSEK Aktiekapital tillskjutet kapital Reserver inkl. årets resultat moderbolagets aktieägare bestämmande inflytande Summa eget kapital
Ingående balans, 1 januari 2023 3 17 442 5 963 -4 868 18 540 2 659 21 199
Årets totalresultat 2023
Årets resultat - - - -188 -188 244 56
Övrigt totalresultat för året
Valutakursdifferenser - - -246 - -246 -1 -247
Säkringsdifferenser på nettoinvesteringar - - 281 - 281 281
Omvärderingsdifferenser på förmånsbestämda pensioner - - - -9 -9 -3 -12
Inkomstskatt på övrigt totalresultat - - -20 - -20 -20
Aktieutdelning - - - -1 627 -1 627 -380 -2 007
Återköp av egna aktier - - - - - - -
Aktierelaterad ersättning till anställda - - - 21 21 - 21
Skatter hänförliga till aktiebaserade ersättningar - - - - - - -
NCI aktieåterköp - - - - - -343 -343
Utgående balans, 31december 2023 3 17 442 5,978 -6 671 16 751 2 176 18 927
Ingående balans, 1 januari 2022 3 17 442 3,328 925 21 698 2 989 24 687
Årets totalresultat 2022
Årets resultat - - - -4 473 -4 473 93 -4 379
Övrigt totalresultat för året
Valutakursdifferenser - - 3 628 - 3 628 241 3 868
Säkringsdifferenser på nettoinvesteringar - - -1 311 - -1 311 - -1 311
Omvärderingsdifferenser på förmånsbestämda pensioner - - - 125 125 1 126
Inkomstskatt på övrigt totalresultat - - 294 - 294 - 294
Aktieutdelning - - - -1 632 -1 632 -392 -2 024
Återköp av egna aktier - - - -72 -72 - -72
Aktierelaterad ersättning till anställda - - 24 - 24 - 24
Skatter hänförliga till aktiebaserade ersättningar - - - -14 -14 - -14
Förvärv av minoritetsintresse - - - 272 272 -272 -
Utgående balans, 31 december 2022 3 17 442 5 962 -4 868 18 540 2 659 21 198

Koncernens kassaflöde i sammandrag

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
2023 2022 2023 2022
EBIT från kvarvarande verksamheter 1 644 -1 168 4 353 87
EBIT från avvecklade verksamheter 2 13 10 67
Rörelseresultat (EBIT) 1 646 -1 155 4 364 154
Ej kassaflödespåverkande poster
Avskrivningar och nedskrivningar 535 292 1 545 3 220
Kreditvinster/(kreditförluster), netto -2 -15 -9 -117
Övriga justeringar för ej kassaflödespåverkande -249 3 113 325 3 988
poster
Vinst vid försäljning av dotterföretag - -408 - -408
Icke-kassaflödespåverkande justeringar 284 2 981 1 861 6 683
Betalningar från joint ventures 83 73 412 346
Kassaflöde från löpande verksamhet före 2 014 1 900 6 636 7 183
förändringar i rörelsekapitalet
Förändringar i rörelsekapitalet -511 -307 -189 -757
Kassaflöde från löpande verksamhet före skatt 1 502 1 593 6 448 6 427
Betald inkomstskatt -202 -245 -1 137 -1 444
Nettokassaflöde från den löpande verksamheten 1 300 1 348 5 311 4 982
Fjärde kvartalet
Helår
okt–dec okt–dec
2023 2022 2023 2022
Investeringsverksamheten
Förvärv av portföljinvesteringar -426 -1 802 -5 114 -7 109
Försäljning av portföljinvesteringar - - - -
Avskrivning av portföljinvesteringar 1 426 1 552 5 385 5 320
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -117 -88 -229 -275
Avyttring av immateriella anläggningstillgångar -1 7 2 7
Förvärv av anläggningstillgångar -66 -43 -124 -87
Avyttring av anläggningstillgångar 21 3 1 4
Investeringar i intresseföretag/dotterföretag -687 -279 -2 347 -279
Avyttring av intresseföretag/dotterföretag - 781 -134 790
Kassaflöde från investeringsverksamheten 152 130 -2 561 -1 629
Finansieringsverksamheten
Upptagande (återbetalning) av lån 519 -1,131 3 349 519
Återbetalning av leasing 344 -73 -101 -249
Upptagande/(återbetalningar) från andra finansiella -92 -15 -291 -144
skulder
Återköp av egna aktier - - -355 -72
Erhållna finansiella intäkter 29 14 68 25
Betalda finansiella kostnader -526 -1 616 -2 994 -3 278
Intäkter från reglering av säkringsderivat 383 156 1 168 654
Betalningar för avveckling av säkringsderivat -507 -74 -776 -306
Nettobetalningar av övriga derivat -124 16 -321 -7
Utdelning till moderbolagets aktieägare -814 - -1 627 -1 632
Utdelning till ägare utan bestämmande inflytande -0 -22 -380 -392
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -788 -2 748 -2 262 -4 884
Summa förändring av likvida medel 664 -1 270 488 -1 531
Likvida medel vid periodens början 3 465 4 541 3 474 4 553
Kursdifferenser i likvida medel -164 203 492 452
Likvida medel vid periodens slut 3 966 3 474 3 966 3 474

Det utgående saldot av likvida tillgångar för tolvmånadersperioden och tremånadersperioden som avslutades den 31 december 2023, inklusive likvida medel från den avvecklade verksamheten på 197 MSEK.

Moderbolagets resultaträkning

Helår
MSEK 2023 2022
Övriga intäkter 1 617 891
Intäkter 1 617 891
Direkta kostnader -286 -206
Bruttoresultat 1 331 685
Rörelseintäkter 1 331 685
Indirekta kostnader -2 114 -1 615
Nettoresultat/EBIT -783 -930
Finansiella kostnader, netto 841 -1 356
Resultat före skatt 59 -2 287
Skatt 24 276
Periodens nettoresultat 82 -2 010

Periodens totalresultat är samma som periodens resultat.

Moderbolagets balansräkning i sammandrag

31 dec 31 dec
MSEK 2023 2022
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 527 547
Materiella anläggningstillgångar 4 6
Finansiella anläggningstillgångar 82 911 80 936
Summa anläggningstillgångar 83 442 81 490
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 1 452 1 437
Likvida medel 762 545
Summa omsättningstillgångar 2 215 1 982
SUMMA TILLGÅNGAR 85 657 83 472
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Bundet eget kapital 812 830
Fritt eget kapital 4 958 6 464
Summa eget kapital 5 770 7 294
Långfristiga lån 69 604 68 238
Kortfristiga skulder 10 283 7 940
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 85 657 83 472

Noter

Redovisningsprinciper

Denna rapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget. Upplysningar enligt IAS 34 framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av delårsrapporten.

Koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper är i all väsentligt oförändrade jämfört med års- och hållbarhetsredovisningen 2022.

Ändringar av primära finansiella rapporter

Som en del av den nya strategi som kommunicerades den 13 september och slutförandet av den tekniska granskningen av våra befintliga primära finansiella rapporter, har koncernen gjort följande förändringar för att öka transparensen och tydligheten i den finansiella information som kommuniceras till investerare.

    1. Tidigare inkluderade 'Omsättning' servicing-intäkter, ränteintäkter och andra vinster och förluster. 'Intäkter' kommer framgent att inkludera servicing-intäkter, ränteintäkter (exklusive intäkter som utgör en del av cash management), försäljning av fastighetsinnehav, portföljer och leasingintäkter. Baserat på det nya formatet är kvartalets intäkter är 25 MSEK lägre drivet av nettoomvärderingar på portföljinvesteringar.
    1. Tidigare presenterades 'Kostnader' baserat på funktionalanalys. 'Kostnader' kommer framgent att presenteras som 'Direkta kostnader' och 'Indirekta kostnader', baserat på typen av kostnadsslag. 'Direkta kostnader' inkluderar inkrementella och direkt relaterade kostnader till intäktsgenererande aktiviteter. Overheadkostnader som inte helt eller direkt relaterade till 'Intäkter' ingår i 'Indirekta kostnader'. Baserat på det nya formatet är kvartalets direkta kostnader lägre medan indirekta kostnader är högre med 2,8 miljarder SEK. Nio månaders bruttoresultat och rörelseintäkter är högre med 2,8 miljarder SEK.
    1. Tidigare har effekter från säkringsredovisning inte redovisats på ett tydligt sätt. Dessa redovisas nu i Rapport över övrigt totalresultat, Rapport över kassaflöden och Rapport över förändringar i eget kapital.
    1. Dessa poster kommer att aggregeras och redovisas som "Upplåning". Baserat på det gamla formatet uppgick 'Skulder till kreditinstitut' och 'Obligationslån' till 14,9 miljarder SEK , 0,7 miljarder SEK respektive 44,3 miljarder SEK .
    1. Tidigare redovisades 'Derivat' under Noter i de finansiella rapporterna. 'Derivat' ska redovisas på ett tydligt sätt i Rapport över finansiell ställning.
    1. Tidigare har "Goodwill", "Aktiverade kostnader relaterade till IT-utveckling och andra immateriella tillgångar" och "Kundrelationer" redovisats separat. Dessa poster kommer att aggregeras och redovisas som "immateriella tillgångar". Baserat på det gamla formatet uppgick 'Goodwill', 'Aktiverade kostnader relaterade till IT-utveckling och andra immateriella tillgångar' och 'Client Relationship' till 34,9 MSEK , 1,5 miljarder SEK respektive 2,8 miljarder SEK .
  • Tidigare redovisades 'Kundfordringar', 'Övriga fordringar' och 'Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter' separat i Rapport över finansiell ställning. Dessa ingår nu som en post, 'Fordringar och övriga rörelsetillgångar', och uppdelningen återfinns under Noter i de finansiella rapporterna.Kundfordringar, Övriga fordringar och Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter uppgick till 1,4 miljarder SEK, 0,8 miljarder SEK respektive 2,2 miljarder SEK.

    1. Tidigare redovisades 'Leverantörsskulder', 'Förskott från uppdragsgivare', 'Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter' och 'Övriga finansiella skulder' separat i Rapport över finansiell ställning. Dessa ingår nu som en post, 'everantörsskulder och övriga rörelseskulder', och uppdelningen återfinns under Noter i de finansiella rapporterna. Leverantörsskulder, 'Förskott från kunder', 'Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter' och 'Övriga finansiella skulder' uppgick till 0,3 miljarder SEK, 0,1 miljoner SEK, 4,2 miljarder SEK respektive 1,5 miljarder SEK.
    1. Tidigare ingick 'Portföljavskrivningar' i Kassaflöde från den löpande verksamheten. Alla förändringar i Portföljinvesteringar ska inkluderas i Kassaflöde från investeringsverksamheten med undantag för ränteintäkter.
    1. Tidigare ingick 'Lager av fastigheter' i Kassaflöde från investeringsverksamheten. Eftersom detta är en del av kärnverksamheten ska det inkluderas som en del av förändringar i rörelsekapital i Kassaflöde från den löpande verksamheten.
    1. Tidigare redovisades 'Portföljinvesteringar', 'Kreditmarknadstjänster' och 'Strategiska marknader' som segment. Koncernen ska ha två affärssegment: 'Servicing' och 'Investing'. Koncernen ska ha fyra geografiska segment: "Norra Europa", "Mellersta Europa", "Södra Europa" och "Taktiska marknader".
    1. Tidigare redovisades 'Mogna marknader och tillväxtmarknader' och 'Strategiska marknader' som kassagenererande enheter ("Cash-Generating Units", "CGUs"). Koncernen kommer att redovisa kassagenererande enheter på marknadsnivå:
  • a. Norra Europa (4 marknader): 'Norge', 'Sverige', 'Danmark' och 'Finland'
  • b. Mellersta Europa (5 marknader): 'Österrike & Tyskland', 'Belgien & Nederländerna', 'Schweiz', 'Storbritannien & Irland' och 'Frankrike'
  • c. Södra Europa (4 marknader): 'Portugal', 'Spanien', 'Italien' och 'Grekland'
  • d. Taktiska marknader (6 marknader): 'Tjeckien', 'Rumänien', 'Slovakien', 'Ungern', 'Polen' och 'Baltikum'.
    1. Tidigare tillämpades WACC på den aggregerade CGU-nivån för 'Kredithanteringstjänster' och 'Strategiska marknader'. Koncernen ska från och med fjärde kvartalet 2023 tillämpa WACC på marknadsnivå enligt vad som anges ovan i punkt 11.
    1. Tidigare var prognosperioden för nedskrivningsprövning av goodwill 8 år. Koncernen har beslutat att minska prognosperioden till 5 år

Consolidated Statement of Income Presentation Reconciliation

31 december 2023
Tidigare Reviderat
SEKm format Not 1 Not 2 format
Intäkter (tidigare omsättning) 19 878 -25 19 853
Direkta kostnader (tidigare kostnad
såld vara)
-12 485 - 2 823 -9 663
Bruttoresultat 7 393 -25 2 823 10 191
Nettoomvärderingar Ökning/
(Minskning) på portföljnvesteringar
- 25 - 25
Andelar i intresseföretag och joint
ventures
74 - - 74
Rörelseresultat 7 467 - 2 823 10 289
Indirekta kostnader (tidigare
Försäljnings-, marknadsförings- och
administrationskostnader)
-3 114 - 2 823 -5 935
Nettoresultat/EBIT 4 353 - 4 353

Moderbolaget

Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.

Moderbolaget redovisar en omsättning för perioden om 1,617 MSEK (891) och ett resultat före skatt om 59 MSEK (-2 287). Moderbolaget investerade 69 MSEK (48) i anläggningstillgångar under perioden och hade vid dess utgång 762 MSEK (545) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 79 (97).

Utveckling under perioden

Balansomslutningen per den 31 december 2023 om 90 208 MSEK ökade med 1 498 MSEK, eller 2 %, jämfört med den 31 december 2022.

Den 1 juni 2023 slutförde koncernen sitt förvärv av Arrow Global Groups brittiska verksamhet för en total köpeskilling på ~524 MSEK. Koncernen förvärvade också 50 % av Arrow Globals brittiska portfölj (osäkrade) som uppgick till ~1 238 MSEK. Koncernen har gemensam kontroll med Arrow Global att hantera portföljen, vilket redovisas som en gemensam verksamhet. Portföljens resultat, tillgångar och skulder är proportionellt konsoliderat i koncernredovisningen.

Förvärvet från Arrow Global Group kommer att bidra till att öka kapaciteten inom säkerställda lån och tillgångsförvaltning och avsevärt bredda och fördjupa tjänsteutbudet till befintliga och nya uppdragsgivare. Integrationen av detta förvärv i den brittiska verksamheten kommer också att resultera i betydande kostnadssynergier.

Den 1 september 2023 slutförde koncernen sitt förvärv av Haya Real Estate i Spanien för en total köpeskilling om ~1 308 MSEK. Den förvärvade verksamheten omfattar en Servicing-plattform för säkerställda lån och tillgångar och har ingen huvudsaklig investeringsaktivitet.

Förvärvet förbättrar koncernens Servicing-verksamhet mot uppdragsgivare genom att fördjupa befintliga relationer. Efter förvärvet har koncernen blivit den viktigaste leverantören av tjänster till alla de ledande bankerna i Spanien. Integrationen av detta förvärv i den brittiska verksamheten kommer också att resultera i betydande kostnadssynergier.

Den 11 september 2023 slutförde koncernen sitt förvärv av eCollect -verksamheten i Schweiz för en total köpeskilling på ~257 MSEK. Den initiala kontanta köpeskillingen uppgick till 91 MSEK och den återstående köpeskillingen betalas 2026 och 2027 och är föremål för att vissa specificerade nyckeltal uppnås.

eCollect erbjuder en fullständig värdekedja av tjänster från fakturering, debitering, kundkommunikation via en molnbaserad digital plattform. Förvärvet förväntas hjälpa koncernen att utöka sitt erbjudande av digitala lösningar till en bredare kundbas.

Den 17 oktober 2023 slutförde koncernen förvärvet av Ophelos verksamhet i Storbritannien för en total köpeskilling om ~569 MSEK. Den initiala kontanta köpeskillingen uppgick till 390 MSEK och återstående köpeskilling betalas 2024, 2025 och 2026 och är föremål för att vissa specificerade nyckeltal uppnås. Ophelos är en AI-stödd inkassoplattform som tillhandahåller utökade data till sina kunder jämfört med traditionella inkassobolag. Koncernen strävar efter att främja utvecklingen av teknikbaserade lösningar i sitt erbjudande genom att ytterligare stärka sin marknadsledande position - en nyckelkomponent i att bygga en teknikdriven organisation.

Den efterföljande integrationen av Ophelos i samtliga marknader under de kommande tre åren kommer att förbättra Servicing-marginalerna genom att avsevärt minska inkasserings-kostnaderna och samtidigt öka möjligheterna att expandera Servicing-produkter till fler outforskade marknadsaktörer.

Avvecklade verksamheter

Den 24 maj 2023 slutförde koncernen försäljningen av den brasilianska verksamheten i linje med sin avyttringsstrategi för 2023. Försäljningen resulterade i en förlust om 35 MSEK.

Den 30 juni 2023 tecknade Intrum ett bindande avtal om att avyttra verksamheterna i Baltikum (Lettland, Litauen och Estland) och Rumänien. Den totala köpeskillingen uppgår till 30 MEUR för Baltikum och 17 MEUR för Rumänien. Köpeskillingen kommer att regleras genom uppskjutna betalningar med sista betalning i december 2024 för Baltikum och i december 2025 för Rumänien.

Nedskrivningen om 120 MSEK är drivet av avvecklade av servicing plattformarna främst i Baltikum och i mindre utsträckningen Rumänien.

De finansiella resultaten för avvecklade verksamheter är som följer:

31 december 2023
Inkluderar
Kvarvarande Avvecklade avvecklade
MSEK verksamheter verksamheter verksamheter
Intäkter 19 853 147 20 000
Direkta kostnader -9 663 -59 -9 722
Kreditvinster/(kreditförluster), 25 -16 9
netto
Andelar i intresseföretag och joint 74 - 74
ventures
Indirekta kostnader -5 935 -62 -5 997
Nettoresultat/EBIT 4 353 10 4 364
Finansiella kostnader, netto -3 515 -233 -3 747
Resultat före skatt 839 - 233 617
Skattekostnad -555 -4 -559
Periodens nettoresultat 284 -227 56
31 december 2022
Inkluderar
Kvarvarande Avvecklade avvecklade
MSEK verksamheter verksamheter verksamheter
Intäkter 19 131 237 19 368
Direkta kostnader -9 023 -78 -9 101
Kreditvinster/(kreditförluster), 112 5 117
netto
Andelar i intresseföretag och joint -5 223 -5 223
ventures
Indirekta kostnader -4 929 -78 -5 007
Nettoresultat/EBIT 68 86 154
Finansiella kostnader, netto -3 394 -10 -3 404
Resultat före skatt -3 326 76 -3 250
Skattekostnad -1 131 1 -1 130
Periodens nettoresultat -4 457 78 -4 379

Kassaflöden från avvecklade verksamheter följer:

31 dec 31 dec
MSEK 2023 2022
Kassaflöde från den löpande verksamheten 413 22
Kassaflöde från investeringsverksamheten 37 -125
Kassaflöde från finansieringsverksamheten 23 -26
Nettokassaflöde 474 -128

Påverkan på resultat per aktie från avvecklade verksamheter följer:

31 dec 31 dec
MSEK 2023 2022
Summa resultat per aktie före utspädning -1,88 0,65
Summa resultat per aktie efter utspädning -1,88 0,65

Den brasilianska verksamheten avyttrades under andra kvartalet 2023. Verksamheterna i Finland, Estland och Lettland avyttrades under tredje kvartalet 2023. Verksamheten i Rumänien avyttrades i fjärde kvartalet 2023. Koncernen förväntas avyttra verksamheten (inklusive portjolioinvesteringarna) i Litauen under första kvartalet 2024.

Alla tillgångar och skulder associerade med dessa marknader som såldes under 2023 ingår inte i den konsoliderade balansräkningen per den 31 december 2023.

Transaktioner med närstående

Det har under kvartalet inte förekommit några väsentliga transaktioner utöver den normala verksamheten mellan bolagets och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.

Goodwill
Marknad Segment 2023 2022 2021
Norge Norra 3 845 4 591 4 029
Sverige Norra 2 013 2 243 2 029
Danmark Norra 783 876 731
Finland Norra 2 541 2 838 2 366
Österike & Tyskland Mellan 2 008 2 243 1 870
Belgien & Nederländerna Mellan 1 232 1 375 1 147
Schweiz Mellan 3 211 3 372 2 681
Frankrike Mellan 3 506 3 916 3 265
Storbritannien & Irland Mellan 4 009 4 179 3 678
Portugal Södra 910 1 016 847
Spanien Södra 4 388 6 221 5 188
Italien Södra 1 831 4 056 3 382
Grekland Södra 5 083 1 806 1 506
Polen Taktiska 43 44 38
Övriga - 228 - -
Summa 35 632 38 777 32 758

Under tredje kvartalet 2023 har följande förändringar i företagsstrategi och koncernomorganisation för goodwillbalansen omfördelats till "Österrike & Tyskland", "Belgien & Nederländerna", "Tjeckien, Rumänien & Slovakien", "Finland", "Frankrike", "Ungern", " Polen", "Portugal", "Norge", "Sverige", "Danmark", "Schweiz", "Storbritannien & Irland", Spanien, "Italien" och "Grekland".

Goodwill har omfördelats till de relativa återvinningsvärdena per den 30 september 2023 för aktuella och jämförande rapporteringsperioder.

Goodwillbalanserna bedöms årligen för nedskrivning genom att jämföra redovisade värden av goodwill med uppskattningar av nyttjandevärde. Dessa uppskattningar mäts baserat på kassaflödesprognoser efter skatt. Dessa prognoser baseras på historiska resultat justerade med nuvarande antaganden och framtida trender för respektive kassagenererande enhet.

Estimaten för nyttjandevärdet baseras på en 5-årig prognosperiod. Prognosperioden innefattar en stadig tillväxttakt i början för att avta mot slutet. Mot slutet av år 5 estimeras ett slutvärde för att visa på värdet i relation till en evig investeringshorisont. Nyttjandevärdet utgör summan av prognosperioden och slutvärdet diskonterat för WACC efter skatt.

Under fjärde kvartalet 2023 har WACC minskat främst pga av den 10-åriga europeiska statsräntan. TGR har reducerats enligt den långsiktiga inflationen och den förväntade tillväxten.

Under fjärde kvartalet 2023 har nedskrivningarna resulterat i en förlust på 740 MSEK på den italienska marknaden.

Estimaten för nyttjandevärdet baseras på följande nyckelantaganden:

Viktiga antaganden 2023 2022
WACC (Efter skatt) 8,0% till 11,8% 7,5%
Skatt 15,4% till 27,9% 22%
Tillväxt -5,4% till 19,1% 3,6% till 12,9%
Terminal tillväxt 2,5% 2,5%

Estimaten för nyttjandevärdet är som mest känsligt för slutgiltig tillväxttakt och WACC. Se nedan känslighetsanalys som visar förändringar i utrymmet mellan goodwill och estimaten i nyttjandevärdet om WACC ökar med 50 BPS och ingen förändring i evig tillväxttakt ("TGR"):

WACC Känslighet

WACC känslighetsanalys, %
(100) (50) 50 100
Marknad Segment WACC BPS BPS WACC BPS BPS
Norge Norra 8,5% 36% 23% 12% 3% -4%
Sverige Norra 8,3% 37% 24% 12% 3% -5%
Danmark Norra 8,1% 39% 24% 12% 2% -6%
Finland Norra 8,6% 36% 23% 12% 3% -4%
Österike & Tyskland Mellan 8,1% 39% 24% 12% 2% -6%
Belgien & Mellan 9,0% 34% 22% 12% 4% -4%
Nederländerna
Schweiz Mellan 8,0% 38% 24% 12% 3% -5%
Frankrike Mellan 8,7% 36% 23% 12% 3% -4%
Storbritannien & Irland Mellan 9,9% 32% 21% 12% 4% -3%
Portugal Södra 10,8% 29% 20% 12% 6% -1%
Spanien Södra 10,4% 94% 82% 71% 62% 54%
Italien Södra 11,3% 92% 81% 71% 63% 55%
Grekland Södra 11,8% 91% 80% 71% 63% 55%
Polen Taktiska 11,1% 23% 18% 12% 8% 4%

Evig tillväxttakt är ytterligare en viktig komponent för att beräkna återvinningsvärdet.

Se nedan känslighetsanalys om evig tillväxttakt ändras med 50 BPS (TGR) och WACC är oförändrat:

Evig tillväxttakt Känslighet ??

TGR känslighetsanalys, %
(100) (50) 50 100
Marknad Segment TGR BPS BPS TGR BPS BPS
Norge Norra 2,5% -2% 5% 12% 21% 32%
Sverige Norra 2,5% -3% 4% 12% 22% 34%
Danmark Norra 2,5% -3% 4% 12% 23% 35%
Finland Norra 2,5% -2% 5% 12% 21% 32%
Österike & Tyskland Mellan 2,5% -3% 4% 12% 23% 35%
Belgien & Mellan 2,5% -1% 5% 12% 21% 31%
Nederländerna
Schweiz Mellan 2,5% -3% 4% 12% 22% 34%
Frankrike Mellan 2,5% -2% 5% 12% 21% 32%
Storbritannien & Irland Mellan 2,5% 0% 6% 12% 20% 29%
Portugal Södra 2,5% 2% 7% 12% 19% 26%
Spanien Södra 2,5% 58% 64% 71% 79% 89%
Italien Södra 2,5% 59% 65% 71% 78% 87%
Grekland Södra 2,5% 59% 65% 71% 78% 86%
Polen Taktiska 2,5% 6% 9% 12% 16% 20%

Marknadsutveckling och framtidsutsikter

I bolagets integrerade affärsmodell, bestående av servicing och investing, ser Intrum en god utveckling på medellångsikt inom båda affärsområden. Intrum fortsätter att leverera på sitt transformationsprogram, som kommer successivt att centralisera, standardisera och förbättra stora delar av inkassoprocessen. De åtgärder som vidtas inom detta område kommer att fortsätta att förbättra effektiviteten och stödja rörelsemarginalen framöver samt en hållbar organisk tillväxt.

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Koncernens och moderbolagets risker inkluderar men är inte begränsade till risker relaterade till konjunktur- utvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IT och informationshantering, epidemi- och pandemirisk, geopolitiska risker såsom politiska risker, civila oroligheter, störningar eller konflikter inklusive väpnade konflikter och krig som direkt eller indirekt påverkar platser där Intrum eller dess kunder bedriver verksamhet, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med portföljinvesteringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrums års- och hållbarhetsredovisning 2022. Hög osäkerhet med hög inflation och i synnerhet höga och stigande energipriser och räntor är ett stort problem för euroområdet. Intrum har en robust affärsmodell och efterfrågan på våra tjänster och lösningar förväntas öka under de kommande kvartalen. Inga nya väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i års- och hållbarhetsredovisningen.

Verkligt värde på finansiella instrument

Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (portföljinvesteringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För flertalet av dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet på koncern nivå. Utestående obligationer med ett redovisat värde på totalt 44 273 MSEK (46 958 i slutet på december 2022) i slutet av kvartalet estimeras verkligt värde på 39 566 MSEK (42 528 i slutet på december 2022). Koncernen har även valutaterminer och andra finansiella tillgångar om 324 MSEK (253 i slutet av december 2022) samt finansiella skulder om 303 MSEK(138 i slutet av december 2022) värderade till verkligt värde via resultaträkningen.

Specifikation av finansnettot

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec Förändring Förändring
MSEK 2023 2022 % 2023 2022 %
Ränteintäkter 36 32 13 127 85 50
Räntekostnader -893 -694 29 -3 417 -2 325 47
Räntekostnad på leasingskuld -9 -9 10 -36 -33 9
Valutakursdifferenser 32 -27 -258 3 -28 -110
Periodisering av upplåningskostnader -28 -37 -25 -100 -109 -8
Engagemangsavgift -23 -32 -27 -98 -127 -23
Övriga finansiella kostnader 15 -995 -102 6 -867 -101
Summa finansnetto -871 -1 761 -51 -3 515 -3 404 3
IAC i finansnetto - 995 - 995
Justerat finansnetto -871 -766 14 -3 515 -2 409 46

I det totala finansnettot för tolvmånadersperioden som slutade per den 31 december 2023, inkluderar finansiella kostnader kopplade till avslutade verk-

samheter om 11 MSEK respektive 5 MSEK.

Total finansiering

2023 2022
Per 1 januari 56 519 52 501
Intäkter 33 474 31 163
Återbetalning -30 223 -30 644
Valutakurseffekt -116 1 079
Amortering och övrigt 100 109
Per 31 december 59 852 56 519

Nettoskulden består huvudsakligen av EUR-obligationer , SEK-obligationer, företagscertivikat, banklån och dragningar av kreditfaciliter. Nettoskulden uppgick till 56 871 MSEK (54 141 vid slutet av december 2022), andelen fast ränta uppgår till 69% av nettoskulden och består huvudsakligen av EURobligationer med löptider mellan 2024 och 2028. Nettoskulden i förhållande till RTM EBITDA-kassan uppgår till 4,4x jämfört med 4,1x vid utgången av fjärde kvartalet 2022. Vid utgången av fjärde kvartalet hade Intrum 694 MSEK (1 130) utestående företagscertifikat, minskningen speglar ett mer negativt kortsiktigt kreditsentiment. Dragningar under den revolverande kreditfaciliteten har använts för att täcka detta. I slutet av kvartalet utnyttjades13 834 MSEK (8 430) av Intrums revolverande kreditfacilitet

Händelser efter balansdagen

[Den 22 januari 2024 avtalade Intrum om att sälja en del av sin back-book för portföljinvesteringar till en tredjepartsinvesterare för en total köpeskilling om ~9,6 miljarder SEK.

Transaktionen kommer att resultera i en total förlust om ~845 MSEK, vilken kommer att redovisas i koncernens resultaträkning för Q1 2024.

De investeringar som avyttrats av Intrum kommer att förvärvas av en belånad s.k. Special Purpose Vehicle ("SPV"). De förvärvade tillgångarna kommer att finansieras med 57 % skuld och 27,95 % av tredjepartsinvesteraren. Tredjepartsinvesteraren och Intrum kommer att förvärva en andel på 65 % respektive 35 % i detta skuldfinansierade spv. Intrum kommer att ha ett minst 5-årigt exklusivt serviceavtal med detta SPV, förutsatt att vissa nyckeltal uppfylls. Intrum planerar att använda nettolikviden från back book-försäljningen av, uppgående till 8,2 miljarder SEK, för att minska sin skuldsättning.

Övrig information

Aktien

Intrum AB:s (publ) aktie är noterad på Nasdaq Stockholm Large Cap. Under perioden 2 oktober - 31 december 2023 har 49 341 115 aktier omsatts till ett värde om 2 969 MSEK, motsvarande 41 % av totalt antal aktier vid slutet av perioden. Högsta betalkurs under perioden var 71,90 SEK (28 december) och lägsta var 51,14 SEK (1 december). Periodens sista handelsdag, den 29 december 2023, uppgick kursen till 69,78 SEK (senast betald). Under perioden minskade Intrum AB (publ):s aktiekurs med 7%, medan Nasdaq OMX Stockholm ökade med 13%.

Aktiekurs, SEK (1 oktober 2020 – 31 december 2023)

Intrum OMX Stockholm (Indexed)

Ägare

Capital and
31 Dec 2023 No of shares Votes, %
Nordic Capital Through Companies 38 769 929 31,9
AMF Pension & Fonder 9 081 539 7,5
Avanza Pension 3 576 105 2,9
Vanguard 2 846 133 2,3
Swedbank Robur Fonder 2 336 045 1,9
BlackRock 1 216 694 1,0
Swedbank Försäkring 1 205 567 1,0
Intrum AB 1 183 983 1,0
Handelsbanken Fonder 1 145 426 0,9
Nordnet Pensionsförsäkring 848 432 0,7
Lennart Laurén 801 650 0,7
Dimensional Fund Advisors 788 844 0,6
SEB Fonder 728 728 0,6
Fidelity International (FIL) 706 555 0,6
Futur Pension 701 310 0,6
Totalt, femton största ägare 65 936 940 54,2
Totalt antal aktier exklusive eget innehav 120 536 935

Källa: Modular Finance Holdings och Intrum

Eget innehav om 1 183 983 aktier ingår inte i antalet utestående aktier. Andelen svenskt ägande uppgick till 48,9 procent (institutioner 17,7 procentenheter, aktiefonder 4,2 procentenheter, privatpersoner 27,0 procentenheter).

Currency exchange rates

Slutkurs Slutkurs Snittkurs Snittkurs Snittkurs
31 dec 31 dec okt–dec okt–dec jan–dec
2023 2022 2023 2022 2022
1 EUR=SEK 11,10 11,12 11,49 10,60 10,63
1 CHF=SEK 11,98 11,29 11,81 10,55 10,59
1 NOK=SEK 0,99 1,06 1,01 1,05 1,05
1 HUF=SEK 0,029 0,028 0,030 0,027 0,027

Ytterligare information

Andrés Rubio, VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02
Anders Blomqvist, Interim CFO, tel: 08-546 102 02
Emil Folkesson, Investor Relations, tel: 08-546 102 02

Anders Blomqvist är kontaktperson enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.

Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden.

Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 25 januari 2024 kl. 07.00 CET.

Delårsrapport och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com

This interim report is also available in English.

Stockholm, 25 januari 2024

Andrés Rubio

VD och koncernchef

Definitioner

Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal

Avkastning portföljinvesteringar (ROI)

Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive verksamhet inom factoring och betalningsgarantier (finansiella tjänster), omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer segmentets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål. Definitionen av genomsnittligt bokfört värde baseras på genomsnittliga värden för kvartalen. Början av året till rapportperioden och RTM beräknas med genom ingående och utgående balans för kvartalen under perioden.

Avskrivningskvot

Periodens avskrivning på portföljinvesteringar uttryckt som procentandel av inkasserat belopp.

Cash EBITDA

Cash EBITDA är det justerade rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt portföljavskrivningar. I tillägg justeras resultatandelar från joint ventures bort och ersätts med det faktiska kassaflödet från joint ventures.

EBIT

EBIT består av intäkter minus rörelsekostnader enligt resultaträkningen.

EBITDA

EBITDA definieras som EBIT efter återläggning av avskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar.

Externa intäkter

Intäkter från Intrums externa kunder samt intäkter från fastighetsverksamheten.

Förväntad återstående inkassering, ERC

Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar, inklusive Intrums förväntade kassaflöden från investering i joint ventures.

Förvärvad tillväxt

Ökning av kassaflödespåverkande intäkter hänförligt till fusioner och förvärv i koncernföretag.

Interna intäkter

Portföljinvesteringar hänför sig främst till intäkter betalda av segmentet Portföljinvesteringar till Kredithanteringstjänster och Strategiska Marknader för utfört inkasseringsarbete på de portföljer som Intrum äger.

Intäkt

Koncernens intäkter inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).

Justerat resultat per aktie

Periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare justerat för jämförelsestörande poster hänförligt till moderbolagets aktieägare och motsvarande skattebelopp dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier för perioden.

Justerad EBIT

Justerat EBIT är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.

Justerad EBIT-marginal

Justerat rörelseresultat (EBIT) i förhållande till justerad omsättning.

Justerat EBITDA

EBITDA definieras som justerat EBIT efter återläggning av avskrivningar på materiella och immateriella anläggningstillgångar.

Justerade intäkter

Intäkter exklusive portföljomvärderingar och andra jämförelsestörande poster.

Jämförelsestörande poster

Väsentliga poster som påverkar nyckeltalens jämförbarhet justeras från siffror som rapporterats enligt IFRS för att ge externa användare mer relevant information. Jämförelsestörande poster kan indelas i tre undergrupper: Koncernomstruktureringar ("omstruktureringar"), engångsposter och icke-kassaflödespåverkande poster. Omstruktureringar är kostnader relaterade till koncernomfattande transformationsprogram och transaktionskostnader för fusioner och förvärv. Inkrementella temporära kostnader utöver förväntade fasta nettokostnader rapporteras som jämförelsestörande poster. Engångsposter omfattar kostnader eller intäkter som inte uppkommit under tidigare rapporteringsperioder och som inte förväntas återkomma under framtida rapporteringsperioder. En post som är en del av kärnverksamheten rapporteras inte som en engångspost oavsett hur sällan den uppkommer i affärsverksamheten. För kassaflödesmått representerar icke-kassaflödespåverkande poster alla värderingar, uppskattningar och avsättningar som inte är kassaflödespåverkande och avser framtida perioder. För övriga mått, utöver kassaflödesmått, representerar icke-kassaflödespåverkande poster sådana poster som underlättar periodjämförelser, till exempel justeringar av framtida redovisningsförändringar, justeringar av mått för att matcha hopkopplade intäkter och kostnader eller redovisning av delvisa nedskrivningsförluster som avser den aktuella redovisningsperioden. Ej kassaflödespåverkande poster exkluderar normala förändringar i rörelsekapital. Ej kassaflödespåverkande poster kan uppkomma som en följd av omstruktureringar eller engångsposter.

Kassaflöde från joint ventures

Det kassaflöde som Intrum erhållit i form av utdelningar från investeringar i icke-konsoliderade joint ventures.

Kassaflödesbaserad inkomstskatt

Betald inkomstskatt justerat för jämförelsestörande poster.

Kassaflödespåverkande intäkter

Justerade intäkter exklusive icke-kassaflödespåverkande intäkter såsom portföljavskrivningar.

Nettoskuld

Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Nettoskuld/Cash EBITDA

Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens Cash EBITDA på rullande tolv månaders basis. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare. Nyckeltalet redovisas beräknat enligt de definitioner som anges i villkoren för koncernens revolverande syndikerade lånefacilitet, vilket bland annat innebär att resultatandelar i icke-konsoliderade joint ventures ingår bara till den del som resultatet delats ut till Intrum och att verksamheter som förvärvats under perioden ingår på pro formabasis under hela tolvmånadersperioden.

Organisk tillväxt

Organisk tillväxt avser den genomsnittliga ökningen i justerade intäkter i lokal valuta, justerat för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, avskrivningar och omvärderingar

Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Intäkterna hänförliga till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minus periodens avskrivning och omvärderingar. Avskrivningen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.

REO

Ägda fastigheter.

RTM

Rullande tolv månader, RTM, hänvisar till siffror på de senaste 12 månaderna.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av intäkterna.

Rörelsemarginal, segment

Rörelsemarginalen utgörs av segmentets rörelseresultat uttryckt som procentandel av intäkterna.

Utnyttjad investeringscapex

Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, investeringar i fastigheter samt i joint ventures vars verksamhet är att investera i portföljer med fordringar och fastigheter.

Utnyttjad kredithanteringscapex

Investeringar gjorda för tillväxt inom verksamheten. Till exempel IT och materiella tillgångar.

Valutaeffekter påverkan på ändringar i intäkter Förändring i intäkter relaterad till valutakursförändringar.

Om Intrum

Intrum är det branschledande kredithanteringsföretaget i Europa med närvaro på 24 marknader. Vi hjälper företag att utvecklas genom att erbjuda lösningar för att förbättra kassaflöden och långsiktig lönsamhet, och genom att ta hand om deras kunder. Vårt fokus är att skapa gemensamt värde för både näringsliv och samhälle, vilka gynnas av att företag får betalt i tid och att privatpersoner får möjlighet att bli skuldfria. Intrum har cirka 10 000 dedikerade medarbetare som hjälper omkring 80 000 företag över hela Europa. År 2022 omsatte företaget 19,5 miljarder SEK. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm, Sverige och Intrum AB (publ):s aktie är noterad på Nasdaq Stockholmsbörsen. För mer information, besök www.intrum.com.

Affärsmodell

Vi ser till att företag får betalt genom att erbjuda ett komplett utbud av tjänster som täcker företagens hela kredithanteringskedja. I våra segment för Kredithanteringstjänster och inom Strategiska marknader arbetar vi med inkassering av sena betalningar för våra kunders räkning vilket genererar en provision. I vårt segment Portföljinvesteringar agerar vi som huvudmän och investerar i portföljer med förfallna fordringar där vi inkasserar för egen räkning.

Intrum som investering

Växande marknad - Marknaden för våra tjänster växer baserat på en ökad efterfrågan från våra kunder att hantera sina balansräkningar, en ökad reglering, fokus på kundernas kärnverksamheter samt generellt ökande volymer av portföljer av förfallna kundfordringar. Digitalisering och förändringar i kundbeteende leder också till att nya typer av fordringar genereras. Allt detta tillsammans utgör en stark grund för hållbar organisk tillväxt.

Marknadsledande position - Intrum är branschledande i Europa med närvaro i 24 länder. Vi har också partners för att täcka cirka 160 länder över hela världen. Med tanke på vår vida geografiska närvaro kan vi samarbeta med kunder över flera marknader. Vår breda kunskap spänner över många branscher och utifrån vår storlek och våra skalfördelar kan vi investera i de senaste teknologierna och i innovativa lösningar.

Ett komplett utbud -Intrum erbjuder ett komplett utbud av kredithanteringstjänster som täcker företagens hela kredithanteringskedja.

Stort förtroende och 100 års erfarenhet – Vårt arbete kan enbart bedrivas om vi har uppdragsgivarens fulla förtroende och bedriver vår verksamhet med etik och respekt för slutkunden. 100 års erfarenhet visar på styrkan i vår affärsmodell, vi bygger långsiktiga partnerskap med våra uppdragsgivare.

Intrum leder vägen till en sund ekonomi – En fungerande kreditmarknad är en förutsättning för att näringslivet och därmed hela samhället fungerar. Intrum fyller en viktig funktion i detta sammanhang.

Finansiella mål

Extern Servicing tillväxt: ~10% CAGR Servicing justerad EBIT marginal: >25% Bokvärde exklusive omvärderingar: SEK ~30bn Skuldsättningsgrad: Nettoskuld/Cash EBITDA: 3.5x till 2025

För mer information, besök https://www.intrum.com/investors/ financial-info/financial-targets/

Finansiell kalender 2024

24 april 2024 Delårsrapport för första kvartalet
24 april 2024 Årsstämma
18 juli 2024 Delårsrapport för andra kvartalet
23 oktober 2024 Delårsrapport för tredje kvartalet

Intrum AB (publ)

Sicklastråket 4, Nacka 105 24 Stockholm, Sweden Tel +46 8 546 10 200 Fax +46 8 546 10 211 www.intrum.com [email protected]