Skip to main content

AI assistant

Sign in to chat with this filing

The assistant answers questions, extracts KPIs, and summarises risk factors directly from the filing text.

Intrum Earnings Release 2022

Jan 26, 2023

2930_10-k_2023-01-26_47d198b7-9038-4326-88d6-4d7e54a5cde8.pdf

Earnings Release

Open in viewer

Opens in your device viewer

Bokslutskommuniké Kvartal 4, 2022

Kvartal 4, 2021

  • Stark avslutning på året, särskilt inom segmenten Strategiska marknader och Portföljinvesteringar
  • Inom Kredithanteringstjänster såg vi ökande inflöden, främst av ärenden med lägre nominellt belopp och lägre marginaler
  • Alla segment bidrog positivt till kassaflödesbaserade intäkter för helåret
  • Kassaflödesbaserade intäkter ökade med 12% och cash EBITDA med 2%, medan cash EBIT minskade med 11% under Q4 '22 jämfört med Q4 förra året
  • Skuldsättningsgraden är stabil på 4,0x, med negativa valutaeffekt jämfört med förra året
  • Vi förväntar oss att 2023 kommer att bli ett övergångsår där vi kommer att se ökade inflöden avseende finansiella tjänster till vår kredithanteringsverksamhet och en måttlig investeringstakt i våra marknader mot bakgrund av en mer osäker riskmiljö och för att adressera skuldsättningsgraden
  • Vi ser fram emot att presentera ytterligare detaljer om våra strategiska prioriteringar under en kapitalmarknadsdag som kommer att hållas under Q2 '23
  • Styrelsen föreslår en utdelning om 13,50 SEK (13,50) per aktie som betalas ut vid två tillfällen, hälften i maj och hälften i november 2023, motsvarande totalt 1 627 MSEK (1 632)
Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec Förändring Förändring
MSEK, om inte annat anges 2022 2021 % 2022 2021 %
Omsättning 5 557 4 870 14 19 485 17 789 10
Justerad omsättning 5 134 4 853 6 18 960 17 656 7
Rörelseresultat (EBIT) -1 153 2 040 -157 154 6 475 n.m.
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1 928 2 355 -18 6 664 7 014 -5
Periodens resultat -3 576 1 251 n.m. -4 379 3 391 n.m.
Resultat per aktie, SEK -30,14 8,98 n.m. -37,07 25,88 n.m.
Justerat resultat per aktie, SEK -2,74 10,69 -126 15,21 28,86 -47
Cash revenues 6 759 6 053 12 24 627 22 215 11
Cash EBITDA 3 786 3 726 2 13 238 12 310 8
Cash EBIT 1 943 2 171 -11 6 344 6 343 0
Cash EPS, SEK 8,56 13,93 -39 24,76 28,98 -15
Cash RoIC, % 10,3 12,0 -14 8,4 8,9 -6
Nettoskuld /RTM cash EBITDA, x 4,0 3,9
Cash EBIT: Kredithanteringstjänster 315 437 -29 1 317 1 640 -20
Cash EBIT: Strategiska marknader 1 137 1 310 -13 3 399 3 009 13
Cash EBIT: Portföljinvesteringar 1 234 901 37 4 240 3 561 19
Totala portföljinvesteringar 1 277 2 683 -52 7 538 8 106 -7
Bokfört värde portföljinvesteringar 37 109 38 231 -3 37 109 38 231 -3
Justerad avkastning portföljinvesteringar, (ROI),% 15 14 1 14 14 0

Stark avslutning på 2022 lägger en gedigen grund för framtiden

Jag känner mig stolt och glad över att ha fått förtroendet att leda Intrum genom nästa kapitel som vd och koncernchef, vilket kommunicerades den 18 januari. Vi har en mycket solid plattform med många styrkor, och jag ser också stora möjligheter till ytterligare kommersiell utveckling och organisatoriska förbättringar. Fjärde kvartalet 2022 avslutade ett starkt år, vilket lägger en bra grund för en positiv utveckling de kommande åren.

Stark kassagenerering och ett starkt avslut 2022

Vårt resultat för såväl helåret som för fjärde kvartalet 2022 visar Intrums grundläggande styrkor, särskilt mot bakgrund av en utmanande makroekonomisk omvärld i de marknader där vi verkar. Vår integrerade affärsmodell som spänner över flera marknader har gjort det möjligt för oss att avsevärt öka de kassaflödesbaserade intäkterna, vilka steg 11 respektive 12 procent, samt cash EBITDA, som steg 8 respektive 2 procent, på årsbasis respektive kvartalet. Den positiva utvecklingen berodde på starka bidrag från segmenten Portföljinvesteringar och Strategiska marknader. Portföljinvesteringar levererade ett starkt resultat med underliggande inkassering om 108% för helåret och 111% jämfört med prognosen för det fjärde kvartalet, vilket är ett kvitto på vår styrka inom underwriting och workout kompetens, och särskilt viktigt i en utmanande marknad. I linje med tidigare kommunikation har vi slagit av något på investeringstakten, med investeringar på 7,5 miljarder SEK under 2022 och 1,2 miljarder SEK under fjärde kvartalet, till en ökande förväntad avkastning på 15% under andra halvåret av 2022 jämfört med 12% under det första. Strategiska marknader hade en stabil stark utveckling under hela året och i synnerhet Grekland och Italien överpresterade relativt förväntan och i jämförelse med andra marknader.

Samtidigt har utmaningarna hållit i under året, då segmentet Kredithanteringstjänster ännu inte har sett någon väsentlig ökning av inflödet av ärenden från den finansiella sektorn med högre nominellt belopp och högre marginaler. Kostnaderna har också ökat på grund av den högre aktivitetsnivå som krävs för att bibehålla intäkter, när vi inkasserar på fakturor med lägre nominellt belopp och lägre marginal. De totala kostnaderna har även påverkats av vårt arbete att möjliggöra och stödja transformationsprogrammet ONE Intrum, samt att bygga upp och förbättra våra kommersiella insatser och data- och analyskapacitet.

Skuldsättningsgraden låg fortfarande på 4,0 ggr i slutet av året, och påverkades negativt av den svagare kronan under 2022 samt utbetalningen under derivatavtalet med CarVal. Vi avser fortsatt att uppnå vårt skuldsättningsmål om 3,5x så snart som möjligt.

Vår framgång gynnar viktiga intressenter och samhället

Bortsett från finansiella indikatorer har vi gjort betydande framsteg tillsammans med våra uppdragsgivare, vilka drar fördel av våra lösningar och gör det möjligt för oss att både vinna fler uppdrag och utveckla befintliga avtal. Under 2022 tecknade Intrum nya servicekontrakt till ett årsvärde som var 36 procent högre jämfört med 2021.

Ökningen kommer till stor del från nya uppdragsgivare, men också från befintliga samarbeten. Några av de största affärerna förra året gjordes med Sainsbury's Bank i Storbritannien, Credit Agricole Italy och Vattenfall i Sverige. Nöjda uppdragsgivare är också en mycket viktig faktor för vår kommersiella framgång. I vår årliga kundundersökning för uppdragsgivare fick vi ett betyg på 7,6 av 10 totalt och 8,4 av 10 för större nyckelkunder.

Minst lika viktigt är det att vi har hjälpt våra uppdragsgivares kunder att lösa sina finansiella utmaningar på ett schysst och etiskt sätt. Under 2022 blev cirka 4 miljoner kunder skuldfria hos Intrum. Det visar på betydelsen av vår roll i det finansiella ekosystemet och är bara möjligt tack vare våra mycket kompetenta och engagerade medarbetare. Vårt medarbetarengagemang är fortsatt starkt med ett medarbetarindex på 80 av 100 och vårt kulturindex uppgick till 85 av 100.

Styrkor, möjligheter och initiativ

Vi förväntar oss en ökad efterfrågan på våra tjänster och lösningar under 2023. Steg 2-lånen har ökat från 1,2 triljard till 2,0 triljarder de senaste tre åren och hushållens lånekostnader har mer än dubblerats under 2022, samtidigt som ett av tre europeiska hushåll räknar med att missa minst en räkning under det kommande året.

"Vårt resultat för såväl helåret som för fjärde kvartalet 2022 visar Intrums grundläggande styrkor, särskilt mot bakgrund av en utmanande makroekonomisk miljö i de marknader där vi verkar."

Dessutom har den övergripande riskmiljön börjat justeras efter stigande räntor och riskpremier.

Vi förväntar oss därför att 2023 kommer att bli ett övergångsår där vi kommer att se: (i) ett ökat flöde av ärenden från finansiella aktörer till vår servicingverksamhet utöver det redan starka flödet av industriella ärenden och (ii) en mer måttlig investeringstakt mot bakgrund av den mer osäkra riskmiljön och vår ambition av att minska skuldsättningsgraden.

Framöver bedömer vi att en betydande ökning i volymerna av potentiella investeringar (som genereras av drivkrafterna för steg 2-lån och hushållens upplåningskostnader) kommer att börja i slutet av 2023 och fortsätta i flera år. Under tiden kommer vi att fokusera på att förbättra effektiviteten i inkasseringen i vår befintliga portfölj i den allt mer utmanande ekonomiska miljön.

Servicingverksamhet kommer att drivas av ett allmänt ökat behov av våra tjänster och, mer specifikt, den fortsatt starka utvecklingen på de marknader där vi har en stark ledande position – Skandinavien, Grekland, Italien, Spanien och Storbritannien. I tillägg är det centralt att fortsätta förbättra effektiviteten och servicefunktionaliteten på alla våra nyckelmarknader genom en fortsatt fortsatt översyn av vår verksamhet.

Sammanfattningsvis förväntar vi oss att 2023 kommer att ge ökande flöden av ärenden från finansiella aktörer, måttliga och selektiva investeringar samt fokus på att minska skuldkvoten.

Våra prioriteringar framöver

Våra grundläggande och långsiktiga strategiska prioriteringar är oförändrade - lönsam tillväxt och förbättrad effektivitet genom ett antal nyckelinitiativ. Våra övergripande teman blir att förenkla och fokusera samt att växa och transformera.

Förenkla och fokusera innebär att göra vår organisation och kommunikation mer målinriktad, sammanhållen och transparent. Vi kommer att öka vårt fokus på de marknader där vi har eller kan uppnå en ledande position inom både serviceverksamheten och investeringar för att lägga grunden för god tillväxt och lönsamhet. Växa och transformera omfattar alla initiativ som möjliggör lönsam tillväxt och som främjar en kultur av ständiga förbättringar. Under 2023 kommer vi därför att driva ett antal specifika initiativ.

Organisation och geografisk närvaro: Vi kommer att förenkla och fokusera på två verksamheter – Servicing och Investing – samt att gruppera geografiska marknader som har tydliga gemensamma nämnare. De kännetecknas av franchisemarknader i norra, mellersta och södra Europa samt investeringsdominerade taktiska marknader främst i östra Europa. Franchisemarknader definieras av starka, djupa och långvariga kundrelationer där vi har en ledande position inom både Servicing och Investing, medan taktiska marknader är beroende av kontinuerliga investeringsvolymer och vår närvaro kommer att utvärderas löpande över tid. I linje med ökat fokus och förenkling utvärderar vi förutsättningarna för att lämna Baltikum, Rumänien och Brasilien – vilket skulle minska vår marknadsnärvaro från 25 länder till 20.

Utökad värdekedja: På våra franchisemarknader vill vi fortsätta att vidga vårt kunderbjudande i linje med kundernas föränderliga behov. Detta omfattar tidiga lösningar såväl som hantering av säkerställda fordringar samt ett utökat erbjudande gällande fordringar relaterade till fastigheter. Det kommer att möjliggöra en breddning och fördjupning av våra kundrelationer samt stötta tillväxten inom Servicing.

Kundfokus: Värdeskapandet för våra uppdragsgivare och kunder är centralt i allt vi gör. Vi kommer att fortsätta att harmonisera vår tekniska plattform, med fokus på att öka effektiviteten i våra kontaktpunkter med uppdragsgivare och kunder. Under 2023 kommer vi att uppdatera och harmonisera våra portaler för uppdragsgivare och kunder, rulla ut ett toppmodernt uppringningssystem samt introducera en helt digitaliserad inkasseringslösning på våra nyckelmarknader.

Investeringspartnerskap: Vi kommer att undersöka möjligheterna för att på kort sikt etablera investeringssamarbeten för att möjliggöra kapitallätta investeringar tillsammans med en finansiell partner. Detta ger oss ytterligare intäktsmöjligheter genom att koordinera, prissätta och effektivt inkassera fler portföljer. Dessutom tillåter det oss att avsevärt öka de totala portföljinvesteringarna och därigenom tillgångsbasen för vår serviceplattform, samtidigt som vårt bokförda värde av investeringar hålls stabilt.

Vi kommer att utveckla dessa övergripande teman, mål samt vägen dit på en kapitalmarknadsdag som kommer att hållas under det andra kvartalet.

Stockholm, januari 2023

Andrés Rubio Vd och koncernchef "Våra grundläggande och långsiktiga strategiska prioriteringar förblir oförändrade - lönsam tillväxt och förbättrad effektivitet och effektivitet genom vårt övergripande transformationsprogram. I detta sammanhang och framöver är mina nyckelteman för vår långsiktiga utveckling att förenkla och fokusera samt växa och transformera."

Finansiella nyckeltal

Kassaflödesbaserade mått

Kassaflödesbaserade mått underlättar för oss att presentera en transparent bild av verksamhetens resultat. Vår verksamhet inom kredithanteringstjänster är kapitallätt, men i vår investeringsverksamhet går kapital in och blir kvar där i form av investeringar. Dessa investeringar och våra kredithanteringstjänster genererar intäkter och för att bedriva verksamheten har vi utgifter. Vid justering av kassautflöden, till exempel ersättningscapex, övriga capex, finansiell nettokassa och skatteintäkter, har vi ett resultatmått för kassaflödespåverkande avkastning på investerat kapital (Cash RoIC) samt för kassaflödespåverkande resultat per aktie (Cash EPS) på återkommande basis.

De kassaflödesbaserade måtten är centrala för våra finansiella mål som fastställdes på kapitalmarknadsdagen i slutet av 2020.

Finansiella mål

Avkastning: Cash RoIC >10% på medellång sikt Tillväxt: Cash EPS >10% i årlig genomsnitt på medellång sikt Skuldsättningskvot: Nettoskuld/Cash EBITDA 2,5–3,5x i slutet

av 2022

Utdelning till aktieägare: Absolut årlig ökning av utdelning per aktie

Utveckling under kvartalet

Fjärde kvartalet 2022 var ett säsongsenligt starkare kvartal, med ett starkt och motståndskraftigt underliggande resultat. Strategiska marknader fortsatte att prestera starkt. Vi börjar se en normalisering av den betydande överprestanda vi har sett inom Portföljinvesteringar, samtidigt som Kredithanteringstjänster fortsatt påverkas av ett lägre inflöde av ärenden från den finansiella sektorn. Skuldsättningsgraden påverkas fortsatt negativt av valutakursrörelserna.

Under kvartalet ökade de kassaflödesbaserade intäkterna till 6 759 MSEK (6 053), Cash EBITDA till 3 786 MSEK (3 726) och Cash EBIT minskade till 1 943 MSEK (2 171). Cash EPS var 8,56 SEK (13,93), Cash RoIC var 10,3 (12,0) och skuldsättningsgraden 4,0x (3,9x).

På rullande tolvmånadersbasis ökade de kassaflödesbaserade intäkterna till 24 627 MSEK (22 215), cash EBITDA till 13 328 MSEK (12 310) och cash EBIT till 6 344 MSEK (6 343). Cash EPS minskade till 24,76 SEK (28,98) och cash RoIC minskade till 8,4 % (8,9).

Kassaflödesbaserade intäkter, MSEK Kassaflödesbaserade intäkter, rullande tolv månader, MSEK

Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

Cash EPS, MSEK Cash EPS, rullande tolv månader,

2022

2022

2022

2021

2022

Cash RoIC, %

Cash RoIC, rullande tolv månader, %

Nettoskuld/RTM cash EBITDA

ONE Intrum

Transformation av den operativa modellen för att till fullo dra nytta av skalfördelar och effektivitet

Intrum vilar på en stabil grund och har ett stolt arv med fler än 80 000 uppdragsgivare över hela Europa, vilket gör oss till marknadsledare. Transformationsprogrammet ONE Intrum har omfattat ett antal milstolpar för att säkerställa att Intrum fortsätter att vara relevant och anpassat efter en marknad i konstant förändring.

Vi har implementerat en global operationell modell och etablerat operationella hubbar. Vi inför förenklade, mer datadrivna affärsprocesser och har överfört portföljer från ett flertal länder till ett globalt inkasseringssystem.

Våra globala front office-kontor servar 18 av Intrums marknader och hanterar 19,2 procent av alla inkommande samtal. Det globala inkasseringssystemet är vårt största inkasseringssystem som hanterar 9,4 miljoner ärenden från sju marknader, vilket motsvarar 25 procent av samtliga ärenden. Inga nya ärendemigreringar genomfördes under tredje kvartalet 2022.

I slutet av fjärde kvartalet 2022 uppgick våra löpande besparingar för hela året från transformationsprogrammet till 290 miljoner kronor. Vår rullande tolvmånaders kostnadskvot för inkasso förbättrades till 5,8 procent under Q4 2022 jämfört med 6,2 procent under Q4 2021

Ett bredare fokus för ökad kundorientering och värdeskapande

Våra övergripande strategiska prioriteringar ligger fast – lönsam tillväxt och förbättrad effektivitet genom vårt transformationsprogram. För att lyckas kommer vi att öka fokus på att leverera värde i våra frontend-lösningar för uppdragsgivare och kunder, med ett mer agilt, behovsanpassat förhållningssätt till att konvertera ytterligare länder till ett globalt inkasseringssystem. Vi kommer att fortsätta harmonisera våra teknologiska plattformar, frontend och backend, på ett flexibelt sätt och i balans med andra strategiska prioriteringar.

För att stärka den kommersiella utvecklingen av Intrum kommer våra övergripande teman vara att förenkla och fokusera vår operationella verksamhet och marknadsnärvaro, samt att växa och transformera för att nå lönsam tillväxt och främja en kultur av löpande förbättringar.

Inkasseringskostnader per heltidsanställd RTM, %

Planerade vs. realiserade programbesparingar, löpande MSEK

Rörelsesegment översikt

Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar

Nyckeltal, Q4 2022

Kredithanteringst Strategiska Portfölj Koncern
MSEK jänster marknader investeringar gemensamt Koncernen
Kassaflödesbaserade intäkter 1 149 1 785 3 825 6 759
Redovisat segmentsresultat 208 675 -1 230 -806 -1 153
Avskrivningar 46 430 2 76 553
Portföljavskrivningar 1 552 1 552
Justering resultat i joint ventures -10 2 980 2 970
Justering kassaflöde joint ventures 5 68 73
Justering for jämförelsestörande poster 78 90 -416 40 -208
Cash EBITDA 332 1 190 2 955 -690 3 786
Ersättnings capex -1 721 -1 721
Övrig capex -17 -53 -52 -122
Cash EBIT 315 1 137 1 234 -742 1 943
Kassaflödesbaserat finansnetto -666
Kassaflödesbaserad inkomstskatt -245
Konsoliderad kassaflödesbaserat resultat 1 032
Genomsnittligt antal utestående aktier 121
Cash EPS, SEK 8,56
Genomsnittligt investerat kapital 20 892 15 182 38 969 200 75 243
Cash RoIC, % 6,0 30,0 12,7 10,3%
Redovisade intäkter 1 688 1 943 2 628 -702 5 557
Jämförelsestörande poster -424 -424
Justerade intäkter 1 688 1 943 2 205 -702 5 134
Redovisat segmentsresultat 208 675 -1 230 -806 -1 153
Jämförelsestörande poster 78 278 2 686 40 3 081
Justerat segmentsresultat 286 952 1 455 -766 1 928

Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar, fortsättning

Nyckeltal, Q4 2021

Kredithanteringst Strategiska Portfölj Koncern
MSEK jänster marknader investeringar gemensamt Koncernen
Kassaflödesbaserade intäkter 1 056 1 802 3 195 6 053
Redovisat segmentsresultat 355 901 1 312 -527 2 040
Avskrivningar 74 376 2 66 518
Portföljavskrivningar 1 111 1 111
Justering resultat i joint ventures -124 -124
Justering kassaflöde joint ventures 88 88
Justering for jämförelsestörande poster 16 63 -14 28 92
Cash EBITDA 444 1 340 2 375 -433 3 726
Ersättnings capex -1 474 -1 474
Övrig capex -7 -30 -44 -81
Cash EBIT 437 1 310 901 -477 2 171
Kassaflödesbaserat finansnetto -419
Kassaflödesbaserad inkomstskatt -68
Konsoliderad kassaflödesbaserat resultat 1 683
Genomsnittligt antal utestående aktier 121
Cash EPS, SEK 13,93
Genomsnittligt investerat kapital 19 089 15 118 37 798 239 72 224
Cash RoIC, % 9,2 34,7 9,6 12,0
Redovisade intäkter 1 602 1 903 2 012 -646 4 870
Jämförelsestörande poster -17 -17
Justerade intäkter 1 602 1 903 1 995 -646 4 853
Redovisat segmentsresultat 355 901 1 312 -527 2 040
Jämförelsestörande poster 19 242 25 28 314
Justerat segmentsresultat 374 1 142 1 337 -499 2 355

Kredithanteringstjänster

Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso. Segmentet inkluderar 21 av våra totalt 24 Europeiska länder där Intrum har kredithanteringsverksamhet.

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec Förändring Förändring
MSEK 2022 2021 % 2022 2021 %
Kassaflödesbaserade intäkter 1 149 1 056 9 4 264 4 102 4
Cash EBITDA 332 444 -26 1 364 1 701 -20
Övrig capex -17 -7 143 -47 -61 -23
Cash EBIT 315 437 -28 1 317 1 640 -20
Externa intäkter 1 149 1 056 9 4 264 4 102 4
Interna intäkter 539 546 -1 2 164 2 197 -2
Summa intäkter 1 688 1 602 5 6 428 6 299 2
Jämförelsestörande poster
Justerade intäkter 1 688 1 602 5 6 428 6 299 2
Segmentsresultat 208 355 -41 1 039 1 430 -27
Jämförelsestörande poster 78 19 311 141 17 729
Justerat segmentsresultat 286 374 -24 1 180 1 447 -18
Nyckeltal
Genomsnittligt investerat kapital 20 892 19 089 9 19 876 19 103 4
Segment cash RoIC, % 6,0 9,2 -3,3 ppt 6,6 8,6 -2,0 ppt
Extern tillväxt, % 9 -4 4 -6
– varav organisk, % 2 -5 -1 -4
– varav valutaeffekter,% 7 1 5 -2
– varav förvärvad omsättning,%
Rörelsemarginal,% 12 22 -10 ppt 16 23 -7 ppt
Justerad rörelsemarginal,% 17 23 -6 ppt 18 23 -5 ppt

Kredithanteringstjänster, justerad rörelsemarginal, % och Segment Cash RoIC, %

Kredithanteringstjänster, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

Under fjärde kvartalet 2022 såg vi ökade inflöden, främst av ärenden med lägre nominellt belopp och lägre marginaler. Inflöden avseende finansiella tjänster med högre nominellt belopp och högre marginaler fortsatte att minska under perioden. Med tanke på de utmanande makroekonomiska förutsättningarna på de marknader vi verkar inom och den försämrade kreditkvaliteten i Europa, vilket tydliggörs av att steg 2-lånen nästan har fördubblats under de senaste tre åren, bedömer vi att Kredithanteringstjänster har gynnsamma utsikter från 2023 och kan se fram emot ökande intäkter och marginaler med tiden.

Under året har vi sett en trend mot ökande kostnader inom segmentet. På grund av att befintliga ärenden åldrats, de faktiska inflödena har lägre marginaler och nya ärenden avseende finansiella tjänster har minskat har kostnaderna inom segmentet ökat markant, för en mindre uttalad ökning av intäkterna.

Som ett resultat av detta har de kassaflödesbaserande intäkterna ökat med 9 procent och cash EBIT minskat med 28 procent jämfört med fjärde kvartalet förra året. De kassaflödesbaserade intäkterna för helåret 2022 ökade med 4 procent och cash EBIT minskade med 20 procent. För kvartalet var den kassaflödesbaserade avkastningen på investerat kapital 6,0 (9,2) procent och 6,6 (8,6) procent för helåret.

Strategiska marknader

Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso i Grekland, Italien och Spanien.

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec Förändring Förändring
MSEK 2022 2021 % 2022 2021 %
Kassaflödesbaserade intäkter 1 785 1 802 -1 6 172 5 624 10
Cash EBITDA 1 190 1 340 -11 3 497 3 080 14
– varav joint ventures 5 12
Övrig capex -53 -30 77 -99 -72 38
Cash EBIT 1 137 1 310 -13 3 399 3 009 13
Externa intäkter 1 780 1 802 -1 6 160 5 624 10
Interna intäkter 163 101 61 500 387 29
Summa intäkter 1 943 1 903 2 6 660 6 011 11
Jämförelsestörande poster
Justerade intäkter 1 943 1 903 2 6 660 6 011 11
Segmentsresultat 675 901 -25 1 681 1 974 -15
– varav joint ventures 10 25
Jämförelsestörande poster 278 242 15 834 251 232
Justerat segmentsresultat 952 1 142 -17 2 513 2 225 13
Nyckeltal
Genomsnittligt investerat kapital 15 182 15 118 0 14 951 15 504 -4
Segment cash RoIC, % 30,0 34,7 -4,7 ppt 22,7 19,4 -3,3 ppt
Extern tillväxt, % -1 23 10 4
– varav organisk, % -8 25 5 8
– varav valutaeffekter,% 7 -2 5 -4
– varav förvärvad omsättning,%
Rörelsemarginal, % 35 47 -12 ppt 25 33 -8 ppt
Justerad rörelsemarginal, % 49 60 -11 ppt 38 37 1 ppt

Strategiska marknader, justerad rörelsemarginal, % och Segment Cash RoIC, %

Strategiska marknader, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

Strategiska marknader levererade ett starkt helårsresultat och de kassaflödesbaserade måtten steg jämfört med föregående år. Italien och Grekland hade i synnerhet ett starkt år, med signifikanta förbättringar jämfört med 2021, drivet av förbättrade inkasseringsresultat och med stöd av vissa transaktionsintäkter under året. Spanien levererade ett solitt och stabilt år trots förlusten av SAREB-kontraktet. Under 2023 förväntar vi oss en stabilisering av resultatutvecklingen på alla strategiska marknader.

De kassaflödesbaserade intäkterna var något lägre och uppgick

till 1 785 MSEK (1 802) för fjärde kvartalet och 6,172 MSEK (5,624) för året, en minskning med 1 procent respektive en ökning med 10 procent jämfört med samma period förra året. Cash EBITDA och cash EBIT för kvartalet minskade med 11 respektive 13 procent. För helåret ökade cash EBITDA och cash EBIT med 14 respektive 13 procent. Cash RoIC var 30,0 (34,7) procent under fjärde kvartalet och 22,7 (19,4) procent för helåret.

Portföljinvesteringar

Intrum investerar i portföljer med förfallna fordringar, varefter Intrums serviceverksamhet inkasserar fordringarna för egen räkning.

Fjärde kvartalet 2022 Fjärde kvartalet 2021
Inkassering Inkassering
förfallna Finansiella Joint Segment förfallna Finansiella Joint Segment
MSEK fordringar Fastigheter tjänster ventures total fordringar Fastigheter tjänster ventures total
Kassaflödesbaserade intäkter 3 659 65 33 68 3 825 3 022 37 47 88 3 195
Cash EBITDA 2 856 17 15 68 2 955 2 260 3 24 88 2 375
Ersättnings capex -1 721 -1 721 -1 474 -1 474
Cash EBIT 1 135 17 15 68 1 234 786 3 24 88 901
Intäkter 2 122 65 441 2 628 1 927 37 47 2 012
Jämförelsestörande poster -15 -408 -424 -17 -17
Justerade intäkter 2 108 65 33 2 205 1 911 37 47 1 995
Segmentsresultat 1 317 10 422 -2 980 -1 230 1 165 1 22 124 1 312
Jämförelsestörande poster -15 7 -408 3 102 2 686 -17 1 1 40 25
Justerat segmentsresultat 1 302 17 14 122 1 455 1 148 3 23 164 1 337
Nyckeltal
Genomsnittligt investerat kapital 35 403 299 568 2 699 38 969 33 659 320 593 6 226 37 798
Segment cash RoIC, % 17,4 22,3 -277,3 10,0 12,7 10,3 3,8 16,2 5,7 9,6
Totala portföljinvesteringar 1 240 38 1 277 2 342 7 333 2 683
Money-on-money multiple (RTM) 2,12 2,12 2,04 2,04
Bokfört värde 35 645 302 1 162 37 109 31 478 315 6 438 38 231
ERC 75 302 377 1 954 77 634 64 901 389 9 047 74 337
Inkasseringskostnader, % 22 84 23 25 97 26
Avskrivningskvot, % 43 43 37 37
Rörelsemarginal,% 62 16 96 -47 60 3 48 65
Justerad rörelsemarginal,% 62 26 44 66 60 7 49 67
Avkastning portföljinvesteringar,
ROI%
15 14 -441 -17 15 1 8 14
Justerad avkastning
portföljinvesteringar, ROI%
15 22 18 15 15 3 11 14

Portföljinvesteringar, Justerad ROI, %, Cash RoIC, %

Portföljinvesteringar, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

Inkasseringsresultatet för det fjärde kvartalet var 118 procent högre än den aktiva prognosen och 112 procent för helåret. Under 2022 såldes några små portföljer över det redovisade värdet till ett sammanlagt värde av 381 MSEK, vilket gav en försäljningsvinst på 106 MSEK. Dessa portföljförsäljningar omfattade ärenden utanför vår normala affärsverksamhet. Om man justerar inkasseringsresultatet för försäljningar uppgick det för fjärde kvartalet till 111 procent över den aktiva prognosen och 108 procent för helåret. Under 2023 förväntar vi oss att Portföljinvesteringars överprestationer gradvis kommer att minska och vi räknar också med en mer måttlig investeringstakt under större delen av året. För kvartalet var den kassaflödesbaserade avkastningen på investerat kapital 12,7 (9,6) procent och 10,5 (9,8) procent för helåret.

Under kvartalet investerade vi 1 277 MSEK (2 683) i nya portföljer till en money-on-money-multipel på 2,12 (2,04) och en IRR på 18 (12) procent.

Cash EBITDA och cash EBIT ökade med 24 respektive 37 procent jämfört med fjärde kvartalet förra året. För året har cash EBITDA och cash EBIT ökat med 17 respektive 19 procent. Det justerade segmentresultatet ökade med 9 procent under kvartalet och med 8 procent för året.

Helår 2022 Helår 2021
Inkassering Inkassering
förfallna Finansiella Joint Segment förfallna Finansiella Joint Segment
MSEK fordringar Fastigheter tjänster ventures total fordringar Fastigheter tjänster ventures total
Kassaflödesbaserade intäkter 13 435 192 230 334 14 191 11 853 198 190 248 12 490
Cash EBITDA 10 319 33 103 334 10 790 8 843 16 107 248 9 215
Ersättnings capex -6 550 -6 550 -5 654 -5 654
Cash EBIT 3 769 33 103 334 4 240 3 190 16 107 248 3 561
Intäkter 8 231 192 638 9 061 7 676 198 190 8 063
Jämförelsestörande poster -116 -408 -525 -133 -133
Justerade intäkter 8 116 192 230 8 537 7 543 198 190 7 931
Segmentsresultat 5 111 20 507 -5 246 392 4 659 -14 105 293 5 043
Jämförelsestörande poster -116 12 -406 5 768 5 257 -133 29 1 288 185
Justerat segmentsresultat 4 995 32 101 521 5 648 4 526 15 106 581 5 229
Nyckeltal
Genomsnittligt investerat kapital 33 953 311 674 5 323 40 260 29 423 354 539 5 893 36 209
Segment cash RoIC, % 10,1 2,0 75,9 6,3 10,5 10,9 4,5 19,5 4,2 9,8
Totala portföljinvesteringar 7 385 152 7 538 7 004 99 1 002 8 106
Money-on-money multiple (RTM) 2,05 2,05 2,04 2,04
Bokfört värde 35 645 302 1 162 37 109 31 478 315 6 438 38 231
ERC 75 302 377 1 954 77 634 64 901 389 9 047 74 337
Inkasseringskostnader, % 23 90 24 26 107 24
Avskrivningskvot, % 40 40 36 36
Rörelsemarginal,% 61 10 80 4 61 -7 55 63
Justerad rörelsemarginal,% 62 16 44 66 60 8 56 66
Avkastning portföljinvesteringar,
ROI%
15 6 -99 1 16 -6 5 14
Justerad avkastning
portföljinvesteringar, ROI%
15 10 10 14 15 6 10 14

Finansiell översikt

Alternativ resultaträkning

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2022 2021 2022 2021 2020 2019
Externa kredithanteringsintäkter 3 034 2 956 10 854 10 148 10 082 9 368
– därav Kredithanteringstjänster 1 149 1 056 4 264 4 102 4 375 4 736
– därav Strategiska marknader 1 780 1 802 6 160 5 624 5 409 4 180
– därav Övriga intäkter 105 98 430 422 298 452
Inkasserade belopp 3 652 3 008 13 426 11 818 10 957 10 772
Kassaflöde från joint ventures 73 88 347 248 338 197
Kassaflödesbaserade intäkter 6 759 6 053 24 627 22 215 21 377 20 337
Kassaflödesbaserade kostnader -2 973 -2 327 -11 389 -9 905 -9 770 -9 681
– därav personal -1 667 -1 440 -6 183 -5 584 -5 434 -5 215
– därav icke-personal -1 306 -887 -5 206 -4 321 -4 336 -4 466
Cash EBITDA 3 786 3 726 13 238 12 310 11 607 10 656
Ersättnings capex -1 721 -1 474 -6 550 -5 654 -5 355 -5 339
Övrig capex -122 -81 -345 -314 -672 -699
Cash EBIT 1 943 2 171 6 344 6 343 5 580 4 618
Kassaflödesbaserat finansnetto -666 -420 -2 431 -2 013 -1 974 -1 875
Kassaflödesbaserad inkomstskatt -245 -68 -926 -828 -474 -802
Konsoliderad kassaflödesbaserat resultat 1 032 1 683 2 987 3 502 3 133 1 941
Genomsnittligt antal utestående aktier 121 121 121 121 124 131
Cash EPS, SEK 8,57 13,93 24,76 28,98 25,28 14,81

Nyckeltal från balansräkningen

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
2021
2022 2021 2020 2019
MSEK 2022
Totala portföljinvesteringar 1 277 2 683 7 538 8 106 5 129 7 556
Bokfört värde 37 109 38 231 37 109 38 231 33 305 35 429
ERC 77 634 74 337 77 634 74 337 65 457 64 995
– därav förfallna fordringar 75 302 64 901 75 302 64 901 58 490 55 311
– därav joint ventures 1 954 9 047 1 954 9 047 6 288 6 539
– därav fastigheter 377 389 377 389 689 382
Nettoskuld
Skulder till kreditinstitut 8 430 4 060 8 430 4 060 2 081 6 186
Obligationslån 46 958 44 443 46 958 44 443 43 706 41 644
Avsättningar för pensioner 141 329 141 329 381 387
Företagscertifikat 1 130 3 998 1 130 3 998 2 916 2 794
Likvida medel -3 474 -4 553 -3 474 -4 553 -2 134 -1 906
Nettoskuld vid periodens slut 53 185 48 277 53 185 48 277 46 951 49 105
Nettoskuld/RTM cash EBITDA 4,0 3,9 4,0 4,3

Justerade koncernsiffror

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2022 2021 2022 2021
Jämförelsestörande poster per resultaträkningsrad
Omsättning 408 408
Positiva omvärderingar portföljinvesteringar 545 321 1 795 1 789
Negativa omvärderingar portföljinvesteringar -530 -304 -1 679 -1 656
Kostnad sålda varor och tjänster -386 -263 -1 044 -299
Försäljnings-, marknadsförings- och
administrationskostnader
-18 -28 -223 -84
Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures -3 102 -40 -5 768 -288
Summa jämförelsestörande poster i
rörelseresultatet
-3 081 -314 -6 510 -538
Andra jämförelsestörande poster per
verksamhetsområde
Kredithantering -78 -19 -141 -17
Strategiska marknader -278 -242 -834 -251
Portföljinvesteringar -2 686 -25 -5 257 -185
Gemensamma kostnader -40 -28 -278 -85
Summa andra jämförelsestörande poster -3 081 -314 -6 510 -538
Justerad omsättning
Omsättning 5 557 4 870 19 485 17 789
Jämförelsestörande poster -424 -17 -525 -133
Justerad omsättning 5 134 4 853 18 960 17 656
Justerat rörelseresultat
Rörelseresultat -1 153 2 040 154 6 475
Jämförelsestörande poster 3 081 314 6 510 538
Justerat rörelseresultat 1 928 2 355 6 664 7 014
Justerat resultat per aktie, SEK
Periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets
aktieägare
-3 633 1 085 -4 473 3 127
Jämförelsestörande poster hänförligt till moderbolag 3 303 206 6 307 361
ets aktieägare och motsvarande skattebelopp
Genomsnittligt antal utestående aktier 121 121 121 121
Justerat resultat per aktie, SEK -2,74 10,69 15,21 28,86
Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2022 2021 2022 2021
Portföljinvesteringar, resultat exklusive
jämförelsestörande poster
Resultat portföljinvesteringar -1 653 1 289 -117 4 938
Jämförelsestörande poster för investeringar 3 094 25 5 663 185
Resultat exklusive jämförelsestörande poster 1 441 1 314 5 546 5 122
Genomsnittligt redovisat värde
Genomsnittligt redovisat värde på 35 403 30 659 33 953 29 423
portföljinvesteringar i fordringar
Genomsnittligt redovisat värde på joint venture 2 699 6 226 5 322 5 893
Genomsnittligt redovisat värde på fastigheter 299 320 311 353
Totalt genomsnittligt redovisat värde 38 401 37 205 39 586 35 670
Avkastning inklusive jämförelsestörande poster -17 14 1 14
Avkastning exklusive jämförelsestörande poster 15 14 14 14
Cash EBITDA
EBIT -1 153 2 040 154 6 475
Avskrivningar 553 518 2 038 1 500
Portföljavskrivningar 1 552 1 111 5 320 4 310
Portföljomvärderingar -15 -17 -117 -133
Justeringar enligt låneavtal
Justering resultat i joint ventures 2 970 -124 5 224 -293
Justering kassaflöde joint ventures 73 88 346 248
Jämförelsestörande poster exkluderad 2 908 148 6 041 489
portföljomvärderingar
Justering for jämförelsestörande poster joint venture -3 102 -40 -5 768 -288
Cash EBITDA 3 786 3 726 13 238 12 310

Omsättning per intäktsslag

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec Förändring Förändring
MSEK 2022 2021 % 2022 2021 %
Externa kredithanteringsintäkter 2 929 2 858 2 10 424 9 726 7
Inkasserade belopp 3 652 3 008 21 13 426 11 818 14
Övriga intäkter av 105 98 7 430 423 2
portföljinvesteringar
Kassaflöde från joint ventures 73 88 -17 346 248 40
Kassaflödesbaserade intäkter 6 759 6 053 12 24 627 22 215 11
Portföljavskrivningar -1 552 -1 111 40 -5 320 -4 311 23
Portföljomvärderingar 15 17 -12 116 133 -13
Justering kassaflöde från joint
ventures
-73 -88 -17 -346 -248 40
Jämförelsestörande poster i
omsättning
408 408
Omsättning 5 557 4 870 14 19 485 17 789 10

Förändring i omsättningen

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
Förändring i nettoomsättningen, % 2022 2021 2022 2021
Organisk tillväxt -2 7 3 8
Förvärvad tillväxt
Portföljomvärdering -11 1
Valutaeffekter 8 -1 5 -3
Jämförelsestörande poster 8 2
förändringar i omsättning
Totalt 14 -5 10 6

Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2022 2021 2022 2021
Positiva omvärderingar 545 321 1 795 1 789
portföljinvesteringar
Negativa omvärderingar -530 -304 -1 678 -1 656
portföljinvesteringar
Justering for jämförelsestörande -3 102 -40 -5 768 -288
poster joint venture
Jämförelsestörande poster -188 -179 -585 -179
avskrivningar
Transformationsprogrammet -163 -85 -512 -73
Övriga jämförelsestörande poster 355 -28 238 -132
Summa jämförelsestörande poster i -3 081 -314 -6 510 -538
rörelseresultatet

Specifikation av finansnettot

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec Förändring Förändring
MSEK 2022 2021 % 2022 2021 %
Ränteintäkter 32 5 558 85 22 284
Räntekostnader -694 -467 49 -2 325 -1 832 27
Ränta på leasingskuld enligt IFRS 16 -9 -9 -1 -33 -37 -10
Valutakursdifferenser -27 -1 n.m. -28 -11 144
Periodisering av upplåningskostnader -37 -25 50 -109 -103 5
Engagemangsavgift -32 -38 -16 -127 -153 -17
Övriga finansiella kostnader -995 -31 n.m. -867 -60 n.m.
Summa finansnetto -1 761 -565 212 -3 404 -2 174 57
Jämförelsestörande poster övriga 995 995
finansiella kostnader
Justerat finansnetto -766 -2,409

Koncernen översikt

Årsöversikt, Koncernen

MSEK 2022 2021 2020 2019 2018
Nettomsättning 19 485 17 789 16 848 15 985 13 442
Justerad omsättning 18 960 17 656 16 731 15 780 13 131
Rörelseresultat (EBIT) 154 6 475 4 695 2 060 3 978
Justerat rörelseresultat (EBIT) 6 664 7 014 5 738 6 208 4 500
Nettoresultat -4 379 3 391 2 078 –285 1 943
Resultat per aktie, kr -37,07 25,88 15,18 –2,76 14,18
Räntabilitet på eget kapital, % -22 15 9 –2 8
Eget kapital per aktie, kr 153,68 183,33 154,28 168,12 195,16
Kassaflöde från löpande verksamheten, per aktie, kr 53,93 83,11 68,64 48,77 48,10
Medelantal heltidsanställda 9 965 9 694 9 379 8 766 7 910

Kvartalsöversikt, Koncernen

Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
MSEK 2022 2022 2022 2022 2021 2021 2021 2021
Cash Revenue 6 759 5 810 6 266 5 792 6 053 5 322 5 591 5 249
Cash EBITDA 3 786 3 009 3 408 3 035 3 726 2 906 2 966 2 712
Cash EBIT 1 943 1 396 1 595 1 409 2 171 1 394 1 413 1 365
Cash EPS, SEK 5,57 2,48 9,12 4,58 13,93 3,68 5,67 5,68
Nettomsättning 5,557 4 570 4 879 4 478 4 870 4 294 4 424 4 200
Justerad omsättning 5,134 4 530 4 825 4 471 4 853 4 183 4 422 4 198
Rörelseresultat (EBIT) -1 153 -1 576 1 561 1 323 2 040 1 341 1 563 1 531
Justerat rörelseresultat (EBIT) 1 928 1 564 1 701 1 471 2 355 1 533 1 594 1 532
Nettoresultat -3,633 -2 158 734 622 1 251 541 810 787
Resultat per aktie, kr -30,14 -17,05 5,50 4,57 8,98 4,33 6,48 6,06
Räntabilitet på eget kapital, % -18 -39 12 10 20 11 16 15
Eget kapital per aktie, kr 153,81 172,39 186,20 188,25 183,38 168,72 162,54 171,12
Kassaflöde från löpande
verksamheten, per aktie, kr
9,24 10,11 18,27 16,30 26,54 24,08 17,40 14,88
Investerat kapital 75 243 76 930 75 695 73 299 72 224 71 405 70 971 69 578
Cash RoIC, % 10,3 7,3 8,4 7,7 12,0 7,8 8,0 7,8
Heltidsanställda (FTEs) 10 238 10 054 9 920 9 750 9 664 9 733 9 786 9 626

Segment översikt

Credit Management Services

Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
MSEK 2022 2022 2022 2022 2021 2021 2021 2021
Cash Revenue 1 149 1 042 1 019 1 054 1 056 996 1 012 1 038
Cash EBIT 315 346 342 314 437 396 411 396
Intäkter 1 688 1 586 1 579 1 574 1 602 1 541 1 572 1 585
– varav externa kunder 1 149 1 042 1 019 1 054 1 056 996 1 012 1 038
– varav koncerninternt 539 544 561 520 546 545 560 546
Justerade intäkter 1 688 1 586 1 579 1 574 1 602 1 541 1 572 1 585
Segmentsresultat 208 295 272 264 355 356 367 352
Justerat segmentsresultat 286 316 302 276 374 356 367 350
Jämförelsestörande poster 78 21 30 12 19 -1 –2
Justerad rörelsemarginal, % 17 20 19 18 23 23 23 22
Genomsnittligt investerat kapital 20 892 20 086 19 449 19 078 19 089 19 174 19 176 18 970
Segment cash RoIC , % 6,0 6,9 7,0 6,6 9,2 8,3 8,6 8,4

Strategic Markets

Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
MSEK 2022 2022 2022 2022 2021 2021 2021 2021
Cash Revenue 1 785 1 412 1 557 1 418 1 802 1 160 1 315 1 346
Cash EBIT 1 137 699 834 728 1 310 482 572 645
Intäkter 1 943 1 516 1 683 1 517 1 903 1 257 1 416 1 434
– varav externa kunder 1 780 1 405 1 557 1 418 1 802 1 160 1 315 1 346
– varav koncerninternt 163 112 126 99 101 97 101 88
Justerade intäkter 1 943 1 516 1 683 1 517 1 903 1 257 1 416 1 434
Segmentsresultat 675 23 556 427 901 265 370 439
Justerat segmentsresultat 952 483 597 482 1 142 271 373 439
Jämförelsestörande poster 278 460 41 55 242 -6 -3
Justerad rörelsemarginal, % 49 32 35 32 60 22 26 31
Genomsnittligt investerat kapital 15 182 15 056 14 845 14 719 15 118 15 526 15 674 15 699
Segment cash RoIC , % 30,0 18,6 22,5 19,8 34,7 12,4 14,6 16,4

Portföljinvesteringar

Kvartak 4 Kvartak 3 Kvartak 2 Kvartak 1 Kvartak 4 Kvartak 3 Kvartak 2 Kvartak 1
MSEK 2022 2022 2022 2022 2021 2021 2021 2021
Cash Revenue 3 825 3 356 3 690 3 320 3 195 3 166 3 265 2 864
Cash EBITDA 2 955 2 532 2 816 2 486 2 375 2 350 2 402 2 089
Cash EBIT 1 234 999 1 065 942 901 907 925 830
Inkasserade belopp 3 652 3 170 3 459 3 145 3 008 2 961 3 108 2 740
Portföljavskrivningar -1 552 -1 206 -1 329 -1 233 -1 111 -1 072 -1 120 -1 007
Portföljomvärderingar 15 40 54 7 17 112 3 2
Övriga intäkter av
portföljinvesteringar
105 119 119 87 98 138 107 80
Jämförelsestörande poster
nettoomsättning
408
Intäkter 2 628 2 124 2 303 2 006 2 012 2 138 2 098 1 816
Segmentsresultat -1 230 -1 169 1 497 1 293 1 312 1 198 1 303 1 231
Justerat segmentsresultat 1 455 1 438 1 465 1 290 1 337 1 305 1 353 1 234
Investeringar i portföljer 1 240 1 326 3 131 1 689 2 342 1 420 1 739 1 503
Totalt bokfört värde
portföljinvesteringar
37 109 39 693 41 869 39 113 38 231 36 179 35 629 35 104
– varav förvärvade fordringar 35 645 35 161 34 827 32 262 31 478 29 840 29 300 28 984
– varav i joint venture 1 162 4 236 6 732 6 520 6 438 6 013 5 983 5 726
– varav fastigheter 302 296 310 331 315 326 347 394
Justerad avkastning
portföljinvesteringar, ROI,%
15 14 14 13 14 14 15 14
Avskrivningskvot, % 43 38 38 39 37 36 36 37
ERC 77 634 82 832 81 976 76 092 74 337 70 322 69 107 68 263
Ersättnings capex -1 721 -1 533 -1 751 -1 545 -1 474 -1 443 -1 477 -1 259
Money-on-money multiple (RTM) 2,12 2,07 1,98 2,04 2,04 2,05 2,10 2,18
Genomsnittligt investerat kapital 38 968 41 587 41 194 39 289 37 798 36 478 35 888 34 673
Segment cash RoIC,% 12,7 9,6 10,3 9,6 9,5 9,9 10,3 9,6

Money-on-money multiple

Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1 Kvartal 4 Kvartal 3 Kvartal 2 Kvartal 1
2022 2022 2022 2022 2021 2021 2021 2021
Investeringar förfallna fordringar 1 147 1 347 3 120 1 675 2 133 1 445 1 680 1 443
ERC av köpta portföljer i 2 528 3 096 5 589 3 667 4 239 2 794 3 414 3 190
kvartalet
Kvartals MoM 2,20 2,30 1,79 2,19 1,99 1,93 2,03 2,21
RTM MoM (genomsnitt för
kvartalet)
2,12 2,07 1,98 2,04 2,04 2,05 2,10 2,18
Inkasserade belopp 3 652 3 170 3 459 3 145 3 008 2 961 3 108 2 740
RTM MoM (genomsnitt för 2,12 2,07 1,98 2,04 2,04 2,05 2,10 2,18
kvartalet)
Ersättnings capex -1 721 -1 533 -1 751 -1 545 -1 474 -1 443 -1 477 -1 259
Helår Helår
2022 2021
Ersättnings capex -6 550 -5 654

Finansiella rapporter

Koncernens resultaträkning i sammandrag

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2022 2021 2022 2021
Externa intäkter 3 443 2 957 11 263 10 149
Intäkt från portföljinvesteringar enligt 2 099 1 897 8 105 7 507
effektivräntemetoden
Positiva omvärderingar av portföljinvesteringar 545 321 1 795 1 789
Negativa omvärderingar av portföljinvesteringar -530 -304 -1 678 -1 656
Summa omsättning 5 557 4 870 19 485 17 789
Kostnad sålda varor och tjänster -3 048 -2 428 -11 433 -9 555
Bruttoresultat 2 509 2 441 8 053 8 233
Försäljnings-, marknadsförings- och -693 -525 -2 676 -2 051
administrationskostnader
Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures -2 970 124 -5 223 293
Rörelseresultat (EBIT) -1 153 2 040 154 6 475
Finansnetto -1 761 -565 -3 404 -2 174
Resultat före skatt -2 914 1 476 -3 250 4 301
Skatt -662 -225 -1 129 -910
Periodens resultat -3 576 1 251 -4 379 3 391
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -3 633 1 085 -4 473 3 127
Innehav utan bestämmande inflytande 57 166 93 265
Periodens resultat -3 576 1 251 -4 379 3 391
Genomsnittligt antal aktier före utspädning, '000 120 537 120 797 120 637 120 828
Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, '000 120 537 120 799 120 637 120 830
Resultat per aktie före och efter utspädning
Resultat från kvarvarande verksamheter -30,14 8,98 -37,07 25,88
Summa resultat per aktie före utspädning -30,14 8,98 -37,07 25,88
Summa resultat per aktie efter utspädning -30,14 8,98 -37,07 25,88

Koncernens rapport över totalresultat i sammandrag

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2022 2021 2022 2021
Periodens resultat -3 576 1 251 -4 379 3 391
Övrigt totalresultat, poster som kommer att återföras
till resultatet:
Förändring av omräkningsreserv 1 121 1 051 3 868 1 753
Övrigt totalresultat hänförligt till säkring av valuta och
övrigt
-62 -411 -1 017 -411
Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att
återföras till resultatet:
Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld 129 64 126 51
Periodens totalresultat -2 388 1 954 -1 402 4 785
Därav hänförligt till:
Moderbolagets aktieägare -2 495 1 750 -1 737 4 446
Innehav utan bestämmande inflytande 107 204 335 338
Periodens totalresultat -2 388 1 954 -1 402 4 785

Koncernens balansräkning i sammandrag

31 dec 31 dec
MSEK 2022 2021 MSEK
TILLGÅNGAR
Immateriella anläggningstillgångar
Goodwill 35 143 32 758
Aktiverade kostnader för IT-utveckling och 891 917 inflytande
andra immateriella anläggningstillgångar
Kundrelationer 3 019 4 136
Summa immateriella anläggningstillgångar 39 053 37 811 Långfristiga skulder
Materiella anläggningstillgångar
Nyttjanderätter 659 756
Andra materiella anläggningstillgångar 241 218
Summa materiella anläggningstillgångar 899 974
Övriga anläggningstillgångar
Aktier och andelar i joint ventures 1 174 6 438
Portföljinvesteringar 35 645 31 478
Uppskjutna skattefordringar 1 891 1 748 Kortfristiga skulder
Långfristiga räntebärande fordringar 0 10
Andra långfristiga fordringar 53 79
Summa övriga anläggningstillgångar 38 764 39 754
Summa anläggningstillgångar 78 716 78 539
Omsättningstillgångar
Kundfordringar 1 080 1 299
Lager av fastigheter 302 315
Klientmedel 1 130 1 063 intäkter
Skattefordringar 300 170
Övriga fordringar 1 472 1 578
Förutbetalda kostnader och upplupna 2 236 1 366
intäkter
Likvida medel 3 474 4 553
Summa omsättningstillgångar 9 994 10 334
SUMMA TILLGÅNGAR 88 711 88 883
31 dec 31 dec
MSEK 2022 2021
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Hänförligt till moderbolagets aktieägare 18 540 21 698
Hänförligt till innehav utan bestämmande 2 659 2 989
inflytande
Summa eget kapital 21 200 24 687
Långfristiga skulder
Skulder till kreditinstitut 8 430 4 060
Obligationslån 42 279 43 693
Långfristiga leasingskulder 482 582
Övriga långfristiga skulder 406 478
Avsättningar för pensioner 141 329
Övriga långfristiga avsättningar 31 42
Uppskjutna skatteskulder 1 279 1 103
Summa långfristiga skulder 53 047 50 288
Kortfristiga skulder
Obligationslån 4 679 750
Företagscertifikat 1 130 3 998
Klientmedelsskuld 1 130 1 063
Leverantörsskulder 440 504
Skatteskulder 665 1 198
Förskott från kunder 26 29
Kortfristiga leasingskulder 230 223
Övriga kortfristiga skulder 1 967 1 908
Upplupna kostnader och förutbetalda 4 189 4 225
intäkter
Övriga kortfristiga avsättningar 8 10
Summa kortfristiga skulder 14 464 13 908
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 88 711 88 883

Koncernens rapport över förändringar i eget kapital

2022 2021
Hänförligt till Innehav Hänförligt till Innehav
moderbolag utan best. moderbolag utan best.
MSEK ets aktieägare inflytande Summa ets aktieägare inflytande Summa
Ingående balans, 1 januari 21 698 2 989 24 688 18 676 2 915 21 591
Utdelning -1 632 -392 -2 024 -1 451 -244 -1 696
Treasury aktier -72 -72 -41 -41
Aktiebaserad utbetalning 10 10 68 68
Förändring innehav utan 272 -272 0 -20 -20
best. inflytande
Periodens totalresultat -1 737 334 -1 402 4 446 338 4 784
Utgående balans, 18 540 2 659 21 200 21 698 2 989 24 687
30 december

Koncernens kassaflöde i sammandrag

Fjärde kvartalet Helår
okt–dec okt–dec
MSEK 2022 2021 2022 2021
Den löpande verksamheten
Rörelseresultat (EBIT) -1 153 2 040 154 6 475
Avskrivningar och nedskrivningar 553 518 2 038 1 500
Amortering/omvärdering av köpta fordringar 1 537 1 095 5 204 4 178
Övriga justeringar för ej kassaflödespåverkande poster 2 851 -84 5 170 -263
Vinst på försäljning av dotterbolag -408 -408
Erhållen ränta 32 5 85 22
Erlagd ränta -575 -356 -2 274 -1 822
Erlagda övriga finansiella kostnader -1 119 -69 -1 237 -213
Betald inkomstskatt -245 -68 -1 444 -893
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 472 3 082 7 286 8 985
före förändringar av rörelsekapitalet
Förändringar i factoring-fordran 115 29 -65 -115
Andra förändringar i rörelsekapitalet -473 96 -716 1 172
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 114 3 206 6 506 10 042
Investeringsverksamheten
Förvärv av immateriella anläggningstillgångar -88 -85 -275 -262
Förvärv av materiella anläggningstillgångar -43 -23 -87 -72
Försäljning av immateriella och materiella 10 4 11 3
anläggningstillgångar
Portföljinvesteringar i fordringar -1 802 -2 333 -7 109 -7 038
Lager av fastigheter 5 10 27 70
Köp av aktier i dotter- och intresseföretag -279 -279
Intäkter från avyttring av dotterbolag 781 781
Annat kassaflöde från investeringsverksamheten 119 -253 352 -710
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 298 -2 680 -6 579 -8 009
Finansieringsverksamheten
Upplåning och amorteringar -1 958 732 -130 2 139
Återköp av egna aktier -72 -41
Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare -1 632 -1 451
Aktieutdelning till ägare utan bestämmande inflytande -23 -63 -392 -244
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -1 981 669 -2 226 401
Summa förändring av likvida medel -2 164 1 195 -2 300 2 434
Likvida medel vid periodens början 4 541 3 372 4 553 2 134
Kursdifferenser i likvida medel 1 097 -14 1 221 -15
Likvida medel vid periodens slut 3 474 4 553 3 474 4 553
Koncernen totalt
Kassaflöde från den löpande verksamheten 1 114 3 206 6 506 10 042
Kassaflöde från investeringsverksamheten -1 298 -2 680 -6 579 -8 009
Kassaflöde från finansieringsverksamheten -1 981 669 -2 226 401

Moderbolagets resultaträkning

Helår
MSEK 2022 2021
Omsättning 891 690
Bruttoresultat 891 690
Försäljnings- och marknadsföringskostnader -41 -33
Administrationskostnader -1 780 -1 037
Rörelseresultat (EBIT) -930 -380
Resultat från andelar i dotterföretag 0 0
Valutakursdifferens på monetär post klassificerad som 591 -316
utvidgad nettoinvestering samt säkringsåtgärder
Finansnetto övrigt -765 912
Resultat före skatt -1 105 216
Skatt 276 0
Periodens resultat -828 216

Periodens totalresultat är samma som periodens resultat.

Moderbolagets balansräkning

31 dec 31 dec
MSEK 2022 2021
TILLGÅNGAR
Anläggningstillgångar
Immateriella anläggningstillgångar 547 507
Materiella anläggningstillgångar 6 10
Finansiella anläggningstillgångar 80 936 73 991
Summa anläggningstillgångar 81 490 74 508
Omsättningstillgångar
Kortfristiga fordringar 1 437 1 930
Likvida medel 545 602
Summa omsättningstillgångar 1 982 2 532
SUMMA TILLGÅNGAR 83 472 77 040
EGET KAPITAL OCH SKULDER
Bundet eget kapital 830 786
Fritt eget kapital 6 464 10 212
Summa eget kapital 7 294 10 998
Långfristiga skulder 68 238 55 498
Kortfristiga skulder 7 940 10 544
SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER 83 472 77 040

Noter

Redovisningsprinciper

Denna rapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.

Upplysningar enligt IAS 34 framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av delårsrapporten.

Koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper är i all väsentligt oförändrade jämfört med års- och hållbarhetsredovisningen 2021.

Moderbolaget

Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.

Moderbolaget redovisar en omsättning för helåret om 891 MSEK (690) och ett resultat före skatt om -1 105 MSEK (216). Moderbolaget investerade 48 MSEK (238) i anläggningstillgångar under året och hade vid dess utgång 545 MSEK (602) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 97 (60).

Uteckling under perioden

Totala tillgångar per den 31 december 2022, på 88 711 MSEK, var oförändrade jämfört med samma period föregående år, 88 905 MSEK. Ökningen av portföljinvesteringar på 4 167 Mkr motverkades av negativa justeringar främst orsakade av sänkta inkassoförväntningar på specifika portföljer investerade via joint venture-arrangemang, främst de italienska SPV:erna som identifierats som en del av den ordinarie omvärderingsprocessen. Det bokförda värdet av de italienska joint ventures minskade med 5 548 MSEK till 212 MSEK, rörelsen redovisades i Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures i resultaträkningen. Som en direkt följd minskade kundrelationerna med 591 MSEK till 829 MSEK, rörelsen redovisades i kostnad för försäljning i resultaträkningen. För kundrelationsnedskrivningen användes diskonteringsräntan på 7,7% jämfört med 14,1% vid första redovisningen. Därutöver har en förlust av verkligt värde efter utnyttjandet av ett derivat relaterat till ovanstående italienska JV och uppgående till 1 091 MSEK redovisats i finansnettot i resultaträkningen.

Nettokursrörelsen berodde främst på SEK/EUR-exponeringen som förändrades med 2 557 MSEK i slutet av 2022. Rörelsekapitalet var -589 MSEK i slutet av december 2022 jämfört med -1 244 MSEK i slutet av december 2021. Andelen av intäkter denominerade i EUR uppgick till 71 procent (60).

Transaktioner med närstående

Det har under kvartalet inte förekommit några väsentliga transaktioner utöver den normala verksamheten mellan bolagets och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.

Investeringar i joint ventures

IAS 28 kräver redovisning av nedskrivningar avseende joint ventures om objektiva bevis finns tillgängliga för att stödja sådana förluster. En sådan bedömning inkluderar vanligtvis betydande bedömningar från ledningen och framåtblickande antaganden med begränsad observerbar data. Objektiva bevis som beaktas kan till exempel inkludera fortsatt underprestation jämfört med prognoser och/eller jämförbara transaktioner som genomförts av tredje part på armlängds avstånd.

Marknadsutveckling och framtidsutsikter

I bolagets integrerade affärsmodell, bestående av kredithanteringstjänster och portföljinvesteringar, Intrum ser en god utveckling på medellångsikt inom båda områdena. Intrum fortsätter att leverera på sitt transformationsprogram, som kommer successivt att centralisera, standardisera och förbättra stora delar av inkassoprocessen. De åtgärder som vidtas inom detta område kommer att fortsätta att förbättra effektiviteten och stödja rörelsemarginalen framöver samt en hållbar organisk tillväxt.

Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer

Koncernens och moderbolagets risker inkluderar men är inte begränsade till risker relaterade till konjunktur- utvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IT och informationshantering, epidemi- och pandemirisk, geopolitiska risker såsom politiska risker, civila oroligheter, störningar eller konflikter inklusive väpnade konflikter och krig som direkt eller indirekt påverkar platser där Intrum eller dess kunder bedriver eller bedriver verksamhet, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med portföljinvesteringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrums års- och hållbarhetsredovisning 2021. Hög osäkerhet med hög inflation och i synnerhet höga och stigande energipriser och räntor är ett stort problem för euroområdet. Intrum har en robust affärsmodell och efterfrågan på våra tjänster och lösningar förväntas öka under de kommande kvartalen. Inga nya väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i års- och hållbarhetsredovisningen.

Verkligt värde på finansiella instrument

Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (portföljinvesteringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För flertalet av dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Utestående obligationer med ett redovisat värde på totalt 46 958 MSEK (42 589) estimeras dock ha ett verkligt värde på 42 528 MSEK (45 006). Koncernen har även valutaterminer och andra finansiella tillgångar om 253 MSEK (107) samt finansiella skulder om 138 MSEK (173) värderade till verkligt värde via resultaträkningen.

Finansiering

Nettoskulden uppgick till 53 185 MSEK (48 277), andelen fast ränta uppgår till 73 procent av nettoskulden och består huvudsakligen av EUR-obligationer med löptider mellan 2024 och 2028. Nettoskulden i förhållande till RTM-kassan EBITDA uppgår till ca. 4,0x jämfört med 3,9x vid utgången av fjärde kvartalet 2021. Vid utgången av fjärde kvartalet hade Intrum 1 130 MSEK (3 998) utestående företagscertifikat, minskningen speglar ett mer negativt kortsiktigt kreditsentiment. Dragningar under den revolverande kreditfaciliteten har använts för att täcka detta. I slutet av kvartalet utnyttjades 8 430 MSEK (4 060) av Intrums revolverande kreditfacilitet.

Händelser efter balansdagen

Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.

Övrig information

Aktien

Intrum AB (publ):s aktie är noterad på Nasdaq Stockholm Large Cap. Under perioden 1 oktober–30 december 2022 har 45 091 631 aktier omsatts till ett värde om 6 068 MSEK, motsvarande 37 procent av totalt antal aktier vid slutet av perioden.

Högsta betalkurs under perioden 1 oktober–30 december 2022 var 167,2 kr (15 november) och lägsta var 111,5 kr (20 december). Periodens sista handelsdag, den 30 december 2022, uppgick kursen till 126,2 kr (senast betald). Under perioden 1 oktober–30 december 2022 minskade Intrum AB (publ):s aktiekurs med 9 procent och Nasdaq OMX Stockholm ökade med 6 procent.

Aktiekurs SEK (1 januari 2020 – 30 december 2022)

Ägare

Total number of shares excluding treasury 120 536 935
Total fifteen largest shareholders 78 275 550 64.3
Norges Bank 906 861 0,7
Dimensional Fund Advisors 913 224 0,8
Handelsbanken Fonder 1 036 949 0,9
State Street Global Advisors 1 099 097 0,9
BlackRock 1 152 562 0,9
Intrum AB 1 183 983 1,0
C WorldWide Asset Management 1 698 225 1,4
Avanza Pension 2 004 274 1,6
Swedbank Robur Fonder 2 145 402 1,8
Capital Group 2 150 237 1,8
TIAA - Teachers Advisors 2 363 983 1,9
Vanguard 2 721 842 2,2
Första AP-fonden 3 143 082 2,6
AMF Pension & Fonder 11 875 900 9,8
Nordic Capital through companies 43 879 929 36,0
30 september 2022 Antal aktier röster, %
Kapital och

shares

Källa: Modular Finance Holdings och Intrum

Eget innehav om 1 183 983 aktier ingår inte i antalet utestående aktier. Andelen svenskt ägande uppgick till 39,1 procent (institutioner 8,4 procentenheter, aktiefonder 14,4 procentenheter, privatpersoner 16,3 procentenheter).

Valutakurser

Slutkurs Slutkurs Snittkurs Snittkurs Snittkurs
31 dec 31 dec okt–dec okt–dec jan–dec
2022 2021 2022 2022 2021
1 EUR=SEK 11,12 10,25 10,63 10,14 10,48
1 CHF=SEK 11,29 9,92 10,59 9,38 9,80
1 NOK=SEK 1,06 1,03 1,05 0,99 0,98
1 HUF=SEK 0,0277 0,0277 0,0272 0,0283 0,0299

Ytterligare information

Andrés Rubio, VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Michael Ladurner, Ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02 Emil Folkesson, Investor Relations, tel: 08-546 102 02

Michael Ladurner är kontaktperson enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.

Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden.

Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 26 januari 2023 kl. 07.00 CET.

Delårsrapport och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com

This interim report is also available in English.

Stockholm, 26 januari 2023

Andrés Rubio

VD och koncernchef

Definitioner

Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal

Avkastning portföljinvesteringar (ROI)

Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive verksamhet inom factoring och betalningsgarantier (finansiella tjänster), omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål. Definitionen av genomsnittligt bokvärde baseras på genomsnittet av kvartalen. Början av året till rapportperioden och RTM beräknas med genom ingående och utgående balans för kvartalen under perioden.

Avskrivningsskvot

Periodens avskrivning på portföljinvesteringar uttryckt som procentandel av inkasserat belopp.

Cash EBIT

Cash EBITDA minus övrig capex och ersättnings capex.

Cash EBITDA

Cash EBITDA är det justerade rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt portföljavskrivningar. I tillägg justeras resultatandelar från joint ventures bort och ersätts med det faktiska kassaflödet från joint ventures.

Cash EPS

Cash EBIT minus kassaflödesbaserat finansnetto och kassaflödesbaserad inkomstskatt, justerad för jämförelsestörande skattebetalningar dividerat med antal genomsnittligt utestående aktier.

Cash Return on invested capital (RoIC)

Cash EBIT dividerat med genomsnittligt investerat kapital för perioden. Genomsnittet är beräknat genom kvartalets öppningsbalans och stängningsbalans. Början av året till rapportperioden och RTM beräknas med genom ingående och utgående balans för kvartalen under perioden.

EBITDA EBITDA är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar.

Ersättnings capex

Det beräknade portföljinvesteringarna som krävs för att upprätthålla en stabil ERC. Beräknas genom att dividera inkasserade belopp i kvartalet med RTM MoM-multipeln.

Externa intäkter

Intäkter från Intrums externa kunder samt omsättning från fastighetsverksamheten.

Förväntad återstående inkassering, ERC

Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar, inklusive Intrums förväntade kassaflöden från investering i joint ventures.

Förvärvad tillväxt

Förvärvad tillväst i kassaflödesbaserade intäkter relaterat till förvärv av koncernföretag.

Interna intäkter

Avser huvudsakligen Intäkter som betalas av segmentet Portföljinvesteringar till Kredithanteringstjänster samt Strategiska Marknader för utfört inkasseringsarbete på de portföljer som Intrum äger.

Justerad omsättning

Omsättning exklusive portföljomvärderingar och andra jämförelsestörande poster.

Justerad resultat per aktie

Periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare justerat för jämförelsestörande poster hänförligt till moderbolagets aktieägare och motsvarande skattebelopp dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier för perioden..

Justerad rörelsemarginal

Justerat rörelseresultat (EBIT) i förhållande till justerad omsättning.

Justerat rörelseresultat (EBIT)

Justerat rörelseresultat (EBIT) är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.

Justerat segmentsresultat

Justerat segmentresultat är segmentresultat exklusive omvärderingar av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.

Justering för jämförelsestörande poster

Väsentliga poster som påverkar nyckeltalens jämförbarhet justeras från siffror som rapporterats enligt IFRS för att ge externa användare mer relevant information. Jämförelsestörande poster kan indelas i tre undergrupper: Koncernomstruktureringar ("omstruktureringar"), engångsposter och ej kassaflödespåverkande poster. Omstruktureringar är kostnader relaterade till koncernomfattande transformationsprogram och transaktionskostnader för fusioner och förvärv. Inkrementella temporära kostnader utöver förväntade fasta nettokostnader rapporteras som jämförelsestörande poster. Engångsposter omfattar kostnader eller intäkter som inte uppkommit under tidigare rapporteringsperioder och som inte förväntas återkomma under framtida rapporteringsperioder. En post som är en del av kärnverksamheten rapporteras inte som en engångspost oavsett hur sällan den uppkommer i affärsverksamheten. För kassaflödesmått representerar ej kassaflödespåverkande poster alla värderingar, uppskattningar och avsättningar som inte är kassaflödespåverkande och avser framtida perioder. För övriga mått, utöver kassaflödesmått, representerar ej kassaflödespåverkande poster sådana poster som underlättar periodjämförelser, till exempel justeringar av framtida redovisningsförändringar, justeringar av mått för att matcha hopkopplade intäkter och kostnader eller redovisning av delvisa nedskrivningsförluster som avser den aktuella redovisningsperioden. Ej kassaflödespåverkande poster exkluderar normala förändringar i rörelsekapital. Ej kassaflödespåverkande poster kan uppkomma som en följd av omstruktureringar eller engångsposter.

Kassaflöde från joint ventures

Det kassaflöde som Intrum erhållit i form av utdelningar från investeringar i icke-konsoliderade joint ventures.

Kassaflödesbaserad inkomstskatt

Betald inkomstskatt justerat för jämförelsestörande poster.

Kassaflödesbaserad omsättning

Ett alternativt mått på omsättningen som inkluderar den justerade nettoomsättningen samt kassaflödena från inkasserade belopp och kassaflöde från joint ventures.

Nettoskuld

Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.

Nettoskuld/Cash EBITDA

Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens Cash EBITDA på rullande tolv månaders basis. Måtten beräknas enligt definition i koncernens låneavtal. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare. Nyckeltalet redovisas beräknat enligt de definitioner som anges i villkoren för koncernens revolverande syndikerade lånefacilitet, vilket bland annat innebär att resultatandelar i icke-konsoliderade joint ventures ingår bara till den del som resultatet delats ut till Intrum och att verksamheter som förvärvats under perioden ingår på pro formabasis under hela tolvmånadersperioden.

Omsättning

Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).

Organisk tillväxt

Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för portföljomvärderingar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.

Totala portföljinvesteringar

Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, investeringar i fastigheter samt i joint ventures vars verksamhet är att investera i portföljer med fordringar och fastigheter.

Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, avskrivningar och omvärderingar

Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens omsättning hänförlig till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens avskrivning och omvärderingar. Avskrivningen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.

Redovisat segmentsresultat

Segmentsresultat för varje segment Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader, Portföljinvesteringar och koncerngemensamt resultat.

REO

Ägda fastigheter.

Rörelsemarginal

Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.

Rörelsemarginal, segment

Rörelsemarginalen utgörs av segmentets rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.

RTM

Rullande tolv månader, RTM, hänvisar till siffror på de senaste 12 månaderna.

RTM MoM multiple

Det kvartalsvis genomsnittligt garanterat money-onmoney multiple för de senaste 12 månaderna. Beräknas genom att dividera livstids ERC för förvärvade portföljer i kvartalet med inköpspriset för förvärvade portföljer under kvartalet. MoM och ersättnings capex är justerat för att exkludera moms från portföljer samt särskilda portföljer utanför de ordinära portföljer Intrum investerar i.

Rörelseresultat (EBIT)

Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.

Valutaeffekter påverkan på ändringar i intäkter

Förändring i intäkter relaterade till valutakursförändringar.

Övrig capex

Investeringar gjorda för tillväxt inom verksamheten. Till exempel IT och materiella tillgångar.

Om Intrum

Intrum är det branschledande kredithanteringsföretaget i Europa med närvaro på 24 marknader. Vi hjälper företag att utvecklas genom att erbjuda lösningar för att förbättra kassaflöden och långsiktig lönsamhet, och genom att ta hand om deras kunder. Vårt fokus är att skapa gemensamt värde för både näringsliv och samhälle, vilka gynnas av att företag får betalt i tid och att privatpersoner får möjlighet att bli skuldfria. Intrum har cirka 10 000 dedikerade medarbetare som hjälper omkring 80 000 företag över hela Europa. År 2022 omsatte företaget 19,5 miljarder SEK. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm, Sverige och Intrum AB (publ):s aktie är noterad på Nasdaq Stockholmsbörsen. För mer information, besök www.intrum.com.

Affärsmodell

Vi ser till att företag får betalt genom att erbjuda ett komplett utbud av tjänster som täcker företagens hela kredithanteringskedja. I våra segment för Kredithanteringstjänster och inom Strategiska marknader arbetar vi med inkassering av sena betalningar för våra kunders räkning vilket genererar en provision. I vårt segment Portföljinvesteringar agerar vi som huvudmän och investerar i portföljer med förfallna fordringar där vi inkasserar för egen räkning.

Intrum som investering

Växande marknad - Marknaden för våra tjänster växer baserat på en ökad efterfrågan från våra kunder att hantera sina balansräkningar, en ökad reglering, fokus på kundernas kärnverksamheter samt generellt ökande volymer av portföljer av förfallna kundfordringar. Digitalisering och förändringar i kundbeteende leder också till att nya typer av fordringar genereras. Allt detta tillsammans utgör en stark grund för hållbar organisk tillväxt.

Marknadsledande position - Intrum är branschledande i Europa med närvaro i 24 länder. Vi har också partners för att täcka cirka 160 länder över hela världen. Med tanke på vår vida geografiska närvaro kan vi samarbeta med kunder över flera marknader. Vår breda kunskap spänner över många branscher och utifrån vår storlek och våra skalfördelar kan vi investera i de senaste teknologierna och i innovativa lösningar.

Ett komplett utbud - Intrum erbjuder ett komplett utbud av kredithanteringstjänster som täcker företagens hela kredithanteringskedja.

Stort förtroende och 100 års erfarenhet – Vårt arbete kan enbart bedrivas om vi har uppdragsgivarens fulla förtroende och bedriver vår verksamhet med etik och respekt för slutkunden. 100 års erfarenhet visar på styrkan i vår affärsmodell, vi bygger långsiktiga partnerskap med våra uppdragsgivare.

Intrum leder vägen till en sund ekonomi – En fungerande kreditmarknad är en förutsättning för att näringslivet och därmed hela samhället fungerar. Intrum fyller en viktig funktion i detta sammanhang.

Finansiella mål

Avkastning: Cash RoIC >10% på medellång sikt

Tillväxt: Cash EPS >10% i genomsnitt på medellång sikt

Skuldsättningskvot: Net debt/Cash EBITDA 2.5–3.5x i slutet av 2022

Policy för utdelning till aktieägare: Absolut årlig ökning av utdelning per aktie

För mer information, besök https://www.intrum.com/investors/ financial-info/financial-targets/

Finansiell kalender 2023

26 Januari 2023 Bokslutskommuniké 2022
27 April 2023 Delårsrapport för första kvartalet
27 April 2023 Årsstämma
20 Juli 2023 Delårsrapport för andra kvartalet

Intrum AB (publ)

Sicklastråket 4, Nacka 105 24 Stockholm, Sweden Tel +46 8 546 10 200 Fax +46 8 546 10 211 www.intrum.com [email protected]