AI assistant
Intrum — Earnings Release 2021
Jan 27, 2022
2930_10-k_2022-01-27_d42be5bf-0669-49d8-8b74-4e0fdd7e0a29.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer

Bokslutskommuniké Kvartal 4 2021
Kvartal 4, 2021
- Ett säsongsmässigt starkt fjärde kvartal
- Affärsverksamheten påverkades inte av omikronvarianten under fjärde kvartalet
- Fortsatt positivt ekonomisk stämningsläge, trots inflationstryck och utmaningar i leverantörskedjan
- Leverans av de viktigaste prioriteringarna transformation och organisk tillväxt
- Snabbare ärendemigrering och ökad användning av globala front offices
- Synlig skalbarhet i den operativa plattformen med en robust tillväxt i kassaflödesbaserade intäkter och stabila kassaflödesbaserade kostnader som driver på marginalexpansionen
- Betydelsefulla kundvinster och behållna kunder, inklusive en transformationsaffär för kredithanteringstjänster (CMS) i Storbritannien
- Under fjärde kvartalet ökade cash EBIT till 2 171 MSEK (1 523), cash RoIC till 12,0 procent (8,7) och cash vinst per aktie (cash EPS) till 13,93 SEK (9,00)
- För segmentet CMS ökade cash EBIT till 437 MSEK (281) och den justerade rörelsemarginalen ökade till 23 procent (20). Segmentets cash RoIC var 9,1 procent (5,8) för kvartalet
- För Strategiska marknader ökade cash EBIT till 1,310 MSEK (875) och den justerade rörelsemarginalen ökade till 60 procent (44). Segmentets cash RoIC var 34,3 procent (21,5) för kvartalet
- Cash EBIT för Portföljinvesteringar ökade till 901 MSEK (834), cash RoIC var 9,6 procent (9,6) och de totala portföljinvesteringarna uppgick till 2 683 MSEK (1 273) för kvartalet
- Styrelsen föreslår en aktieutdelning på 13,50 SEK (12,00) per aktie, motsvarande totalt 1 631 MSEK (1 450)
| Fjärde kvartalet | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okt–dec | Okt–dec | Förändring | Förändring | |||
| MSEK, om inte annat anges | 2021 | 2020 | % | 2021 | 2020 | % |
| Omsättning | 4 870 | 5 109 | -5 | 17 789 | 16 848 | 6 |
| Justerad omsättning | 4 853 | 4 359 | 11 | 17 656 | 16 731 | 6 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 2 040 | 1 200 | 70 | 6 475 | 4 695 | 38 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 2 355 | 1 611 | 46 | 7 014 | 5 738 | 22 |
| Resultat per aktie, SEK | 8,98 | 3,40 | 164 | 25,88 | 15,18 | 70 |
| Justerat resultat per aktie, SEK | 10,55 | 6,02 | 75 | 28,86 | 21,70 | 33 |
| Cash EBITDA | 3 726 | 3 124 | 19 | 12 310 | 11 607 | 6 |
| Cash EBIT | 2 171 | 1 523 | 43 | 6 343 | 5 580 | 14 |
| Cash EPS, SEK | 13,93 | 9,00 | 55 | 28,98 | 25,28 | 15 |
| Cash RoIC, % | 12,0 | 8,7 | 3,3 ppt | 8,9 | 7,7 | 1,2 ppt |
| Nettoskuld /Helår cash EBITDA, x | 3,9 | 4,0 | ||||
| Cash EBIT: Kredithanteringstjänster | 437 | 281 | 56 | 1 640 | 1 596 | 3 |
| Cash EBIT: Strategiska marknader | 1 310 | 875 | 50 | 3 009 | 2 539 | 19 |
| Cash EBIT: Portföljinvesteringar | 901 | 834 | 8 | 3 561 | 3 190 | 12 |
| Totala portföljinvesteringar | 2 683 | 1 273 | 111 | 8 106 | 5 129 | 58 |
| Bokfört värde portföljinvesteringar | 38 231 | 33 305 | 15 | 38 231 | 33 305 | 15 |
| Justerad avkastning portföljinvesteringar, (ROI),% | 14 | 12 | 2 ppt | 14 | 12 | 2 ppt |
Vd-kommentar
Leverans av transformation och organisk tillväxt
Under 2021 har vi fortsatt att fokusera på framför allt två huvudprioriteringar – att fortsätta vår ONE Intrum transformation och att bygga organisk tillväxt. Jag är stolt över våra hängivna och engagerade medarbetare som gjort det möjligt för oss att återigen förbättra alla kassabaserade nyckeltal, både på årsbasis och jämfört med nivåerna före pandemin 2019.
För 2021 såg vi en tillväxt av de kassaflödesbaserade intäkterna med 4 procent, vilket också drevs av ett säsongsmässigt starkt fjärde kvartal. Under samma period ökade cash EBITDA med 6 procent och cash EBIT med 14 procent, vilket visar verksamhetens operativa leveransförmåga. Skuldsättningsgraden var 3,9 gånger nettoskuld i förhållande till cash EBITDA och 2021 års cash vinst per aktie uppgick till 28,98 SEK. I linje med vårt finansiella mål om årlig ökning i utdelning så föreslår styrelsen en utdelning på 13,50 SEK (12,00) per aktie för 2021.
Viktiga framsteg mot att leverera återkommande vinster på 1 miljard SEK
Under 2021 har vi gjort viktiga framsteg på vägen mot ONE Intrum. Sammantaget bidrar de till förbättrade tjänster och ett stärkt erbjudande till både våra uppdragsgivare och kunder. När vi tittar på utvecklingen av kassaflödesbaserade intäkter respektive utgifter sedan 2019 ser vi tydligt effekterna av vår storlek och skala, liksom av det pågående transformationsprogrammet med betydande hävstångseffekter. Genom att optimera resursfördelningen och fokusera på modernare gemensamma plattformar har vi ökat kassaflödesbaserade intäkter med 10 procent samtidigt som vi har kunnat hålla kassaflödesbaserade utgifter oförändrade mellan 2019 och 2021.
Jag är nöjd över framstegen i våra globala front offices som är viktiga för att standardisera bästa praxis och använda gemensamma, toppmoderna processer och system. I december, servades 15 av Intrums marknader och cirka 16 procent av alla Intrum-samtal globalt av våra nya globala front offices.
Vår nya plattform är nu vårt största inkasseringssystem med cirka 8 miljoner ärenden, vilket motsvarar cirka 20 procent av alla Intrum-ärenden. Under 2021 har vi minskat riskerna betydligt och förfinat vårt migreringskoncept, genomfört storskaliga migrationer med minimala avvikelser på ett antal marknader, tömt vårt första äldre inkasseringssystem, samt fortsatt att utveckla och förbättra vår nya operativa plattform.
Jag är mycket entusiastisk över den potential som data-, analys- och automatiseringstekniken kan frigöra när den implementeras i globala processer och system. Vi kan redan se betydande fördelar från avancerad analys och automatiseringsfärdplan som redan är synlig utöver transformationens omfattning och tidsram. Vi är på rätt väg mot att leverera 1 miljard kronor i återkommande vinster.
Kommersiell framgång och fortsatt normalisering inom kredithanteringstjänster, CMS
Under 2021 normaliserades inflödet av nya ärenden inom segmentet kredithanteringstjänster gradvis till följd av den vändpunkt som noterades under första kvartalet. Denna trend har fortsatt in i fjärde kvartalet med förbättrade inflöden över hela linjen inklusive nya ärenden med högre värde och detta förväntas fortsätta under 2022.
Under 2021 fokuserade vi på vårt kunderbjudande och dess relevans i kombination med hög kommersiell aktivitet. Detta har gjort det möjligt för oss att vinna nya viktiga uppdragsgivare och behålla befintliga. I Storbritannien fick vi bland annat ett omfattande uppdrag från en stor bank som omfattade outsourcing av bankens tjänster inom sena betalningar och inkassoverksamheten. Intrum bidrar med sin egenutvecklade teknik och prisbelönad kundtjänst, samtidigt som vi tar över 220 medarbetare från nuvarande leverantör. I Frankrike har vi fått förnyat förtroende från vår långvariga kund EDF inom energisektorn. I Skandinavien betjänar vi nu alla de sex stora nordiska bankerna samt ett betydande antal

"Vi är på rätt väg mot att leverera 1 miljard kronor i återkommande vinster."
andra aktörer inom finansiella tjänster. Dessa viktiga kundförtroenden belyser utvecklingsmöjligheterna och fördelarna med ONE Intrum och vår förstärkta plattform, vilket positionerar oss som den ledande samarbetspartnern till europeiska finansiella institutioner. Det innebär också ett erkännande för vårt ökade fokus på kundvård, regelefterlevnad och etisk inkassopraxis.
Jag är nöjd över att den positiva kommersiella utvecklingen fortsätter. Jag ser också fram emot att dessa samarbeten ska börja påverka den organiska intäktstillväxten och lönsamheten i CMS-segmentet positivt, utöver den fortsatta underliggande gradvisa normaliseringen under de kommande kvartalen.
Nya kontraktsvärden undertecknade 2021 ökade med cirka 80 procent från föregående år och motsvarar mer än 10 procent av den nuvarande intäktsbasen för kredithanteringstjänster. Det kassaflödesbaserade rörelseresultatet, cash EBIT, för segmentet under fjärde kvartalet var 437 MSEK (281), en uppgång med 56 procent jämfört med samma kvartal föregående år. För helåret 2021 var cash EBIT 1 640 MSEK (1 596), en ökning med 3 procent jämfört med 2020. För fjärde kvartalet var avkastningen på eget kapital 9,1 procent och 8,5 procent för helåret 2021.
Mycket stark avslutning på året för Strategiska marknader
Inom Strategiska marknader ser vi en bred och tydlig återhämtning från pandemin, även tack vare återgången till ett mer normalt och uttalat säsongsmönster med en mycket stark avslutning på 2021. Ett antal händelser är särskilt värda att uppmärksamma.
I Spanien fortsätter särskilt vår fastighetsverksamhet att utvecklas starkt med en försäljning av RE (real estate) på 3,7 miljarder kronor under fjärde kvartalet och 12,8 miljarder kronor för helåret, vilket representerar cirka 2,4 procent av all motsvarande försäljning i Spanien. Jag är nöjd med de kommersiella framgångarna och den fortsatta potentialen för tillväxt och förbättrad lönsamhet i Spanien.
I Italien har vi sett en fortsatt normalisering av rättssystemets effektivitet, vilken fortsatte under fjärde kvartalet. När jag blickar framåt ser jag betydande möjligheter till ytterligare tillväxt i Italien, särskilt inom området för s.k. UtPs (Unlikely to Pay). På många sätt har dessa förväntningar redan börjat slå in med 53 miljarder kronor i AuM (tillgångar under förvaltning) som lades till plattformen under 2021 och som nu uppgår till 387 miljarder kronor, vilket motsvarar en ökning med 9 procent jämfört med förra året.
I Grekland fortsätter den starka resultatutvecklingen. Under 2021 har cirka 165 miljarder kronor i bokfört bruttovärde, eller 70 procent av de exponeringar som omfattades av det ursprungliga joint venture med Piraeus Bank, överförts till sex HAPS-värdepapperiseringar och Intrum har säkrat att fortsatt serva tillgångarna långsiktigt.
Vid skiftet till en mer brett baserad plattform som är förankrad i starka strategiska partnerskap, har Strategiska marknader gynnats av vissa transaktionsintäkter, t.ex. avgifter för rådgivning och inköp som är återkommande till sin natur, men mindre förutsägbara från kvartal till kvartal. Framöver förväntar vi oss att sådana transaktionsposter kommer att ha mindre påverkan och ersättas av mer diversifierade och förutsägbara intäkter, bland annat genom att utöka våra tillgångar under förvaltning från en allt mer diversifierad kundbas. Det kassaflödesbaserade rörelseresultatet, cash EBIT, för segmentet var under fjärde kvartalet 1 310 MSEK (875), en ökning med 50 procent jämfört med samma kvartal föregående år. För helåret 2021 var cash EBIT 3 009 MSEK (2 539), en ökning med 19 procent jämfört med 2020. För fjärde kvartalet var det kassaflödesbaserande avkastningen på investerat kapital 34,3 procent och 19,2 procent för helåret 2021.
Rekordhög bruttoinkassering och återgång till tillväxt i investeringsvolymen
För helåret 2021 hade segmentet Portföljinvesteringar rekordhög bruttoinkassering på 11,8 miljarder kronor (11,0), vilket också drevs fram av ett starkt resultatindex på 111 procent, samt en återgång till tillväxt i form av insatt kapital på 8,1 miljarder kronor (5,1) med attraktiv avkastning. Portföljinvesteringar har signifikant överträffat förväntningarna under 2021. Detta resultat är brett baserat, det drivs av alla våra marknader och är ett bevis på styrkan i vår verksamhet, vår förmåga att välja ut och vinna transaktioner med en stark risk/avkastningsprofil, samt vår mycket diversifierade portföljsammansättning. Framöver räknar vi med att investera i linje med vårt tvåsiffriga organiska tillväxtmål.
Vi har nu genomfört refinansieringen av det italienska SPV (special purpose vehicle) som äger portföljen som Intrum tillsammans med partners förvärvade 2018. Som väntat har refinansieringen lett till en omformning och fördröjning av portföljens förväntade återstående inkasseringsvärde (ERC) som ökar till 7,1 miljarder SEK från 5,8 miljarder SEK.
"Jag är nöjd över att den positiva kommersiella utvecklingen fortsätter och att vi ingått avtal med viktiga nyckelkunder."
Cash EBIT för segmentet under fjärde kvartalet var 901 MSEK (834), en uppgång med 8 procent jämfört med samma kvartal föregående år. För helåret 2021 var cash EBIT 3 561 MSEK (3 190), en ökning med 12 procent jämfört med 2020. För fjärde kvartalet var kassaflödesbaserade avkastningen på investerat kapital 9,6 procent och 9,8 procent för helåret.
Framsteg för vår hållbarhetsagenda
2021 var också ett år där vi har gjort stora framsteg när det gäller våra hållbarhetsprioriteringar och vi närmar oss målen i vår strategi. Intrums kundnöjdhetsindex och index för medarbetarengagemang har ökat för tredje året i rad, från 75 till 77 och från 79 till 80, respektive, jämfört med 2020 – de högsta nivåerna hittills. Det gläder mig också att vårt hållbarhetsarbete har fått externt erkännande i form av ratings från Sustainalytics och MSCI, där Intrum placerar sig bland de 5 procent av företagen som är bäst i världen i Sustainalytics.
Hjärtat i vår verksamhet ligger i "S:et" i ESG, det vill säga de sociala aspekterna i vår verksamhet och för oss är det viktigt att vara medvetna om vår potentiella påverkan på våra uppdragsgivares kunder. Under hösten 2021 slutförde vi vår första granskning av mänskliga rättigheter i linje med FN:s vägledande principer för företagande och mänskliga rättigheter, och vi arbetar nu med att definiera åtgärder för att minska dessa risker, ett viktigt arbete som kommer att fortsätta under 2022.
Klimatförändringarna är en av vår tids största utmaningar som påverkar alla och för oss som företag är det viktigt att ha detta högt upp på vår dagordning. Vi strävar efter att ständigt utveckla vårt arbete och har nyligen anslutit oss till Task Force on Climate Related Financial Disclosures (TCFD) och också börjat rapportera till Carbon Disclosure Project (CDP). Vi finansierade även FN-certifierade projekt som skapar ett positivt klimatvärde motsvarande våra växthusgasutsläpp 2021 i syfte att ta ansvar för vårt CO2 fotavtryck.
Transformation, organisk tillväxt och säsongsmönster
Blickar fram emot 2022 och det mycket gynnsamma marknadsläget ser jag potentialen för ytterligare tillväxt och lönsamhetsförbättringar, vilket också frigörs av ONE Intrum transformationsprogrammet som kommer gynna oss i att fortsatt leverera mot våra finansiella mål.
Vi förväntar oss fortsatt normalisering i vårt CMS-segment, ytterligare pådrivet av att våra kommersiella framgångar från 2021 börjar bidra på ett betydelsefullt sätt och nyttjar skalfördelarna med ONE Intrum-plattformen. Inom Strategiska marknader är vi redo att dra fördel av de breda möjligheter som vi nu ser efter pandemin, med särskilt fokus på UtP samt små och medelstora företagsexponeringar. För segmentet Portföljinvesteringar förväntar vi oss resultat i linje med genomsnitten före pandemin.
År 2022 bör vi också se en återgång till ett normalt säsongsmönster med ett relativt svagare första och tredje kvartal och starkare andra och fjärde kvartal.
Våra två huvudprioriteringar förblir oförändrade för 2022 – fortsatt genomförande av ONE Intrum transformationen och organisk tillväxt.
Stockholm, Januari 2022
Anders Engdahl Vd och koncernchef "Blickar fram emot 2022 och det mycket gynnsamma marknadsläget ser jag potentialen för ytterligare tillväxt och lönsamhetsförbättringar, vilka också frigörs av ONE Intrum transformationsprogrammet som kommer gynna oss i att fortsatt leverera mot våra finansiella mål."
Koncernen översikt
Utveckling under fjärde kvartalet
Omsättning och rörelseresultat
Omsättningen för kvartalet minskade med 5 procent till 4 870 MSEK (5 109), av vilken den organiska tillväxten stod för 7 procent, omvärderingar för -11 procent och valutaeffekter för -1 procent jämfört med fjärde kvartalet förra året. Andelen omsättning i EUR uppgick till 62 procent (61).
Rörelseresultatet (EBIT) för kvartalet uppgick till 2 040 MSEK (1 200), med jämförelsestörande poster på -314 MSEK (-411). Det justerade rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, ökade till 2 355 MSEK (1 611).
Jämförelsestörande poster
Kvartalets rörelseresultat omfattar jämförelsestörande poster på -314 MSEK (-411). Portföljomvärderingar uppgick till 17 MSEK, jämförelsestörande poster hänförliga till joint ventures till -40 MSEK, jämförelsestörande poster hänförligt till avskrivningar -179, transformationsprogrammet -85 och andra jämförelsestörande poster till -28 MSEK.
Finansnetto
Kvartalets finansnetto uppgick till -565 MSEK (-505). Räntenettot uppgick till -462 MSEK (-416), räntekostnader för leasingskulder till -9 MSEK (-10), kursdifferenser till -1 MSEK (-4) och övriga finansiella poster till -95 MSEK (-75).
Kassaflödesbaserade intäkter, MSEK Kassaflödesbaserade intäkter, rullande tolv månader, MSEK
| 6 053 | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 5 601 | 5 249 | 5 591 | 5 322 | ||
| 21 377 21 376 21 990 21 763 | 22 215 | 1 523 | |||
| Q 4 | Q 1 | Q 2 | Q 3 | Q 4 | Q 4 |
| 2020 | 2021 | 2021 | 2021 | 2021 | 2020 |
Periodens resultat och skatt
Skattekostnaden för kvartalet uppgick till 225 MSEK, vilket motsvarar 17,9 procent av resultatet före skatt. Skattekostnaden för helåret uppgick till 910 MSEK, vilket motsvarar 21,2 procent av resultatet före skatt. Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20–25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.
Kvartalets resultat uppgick till 1,251 MSEK (576), vilket motsvarar en vinst per aktie på 8,98 SEK (3,40) före och efter utspädning.
Kassaflöde och investeringar
Kassaflödesbaserade intäkter ökade till 6 053 MSEK (5 601). Cash EBITDA och Cash EBIT ökade till 3 726 MSEK (3 142) respektive 2 171 MSEK
(1 523). Cash EPS för kvartalet uppgick till 13,93 SEK per aktie (9,00). Cash EBIT motsvarar en avkastningsnivå på investerat kapital (Cash RoIC) om 12,0 procent (8,7) för kvartalet. Helår ökade de kassaflödesbaserade intäkterna till 22 215 MSEK (21 377), Cash EBIT till 6 343 MSEK (5 580) och Cash RoIC till 8,9 procent (7,7).
Tillgångar och finansiering
Totala tillgångar vid kvartalets slut uppgick till 88 839 MSEK, jämfört med 80 768 MSEK i slutet av fjärde kvartalet föregående år. Nettoskulden uppgick till 48 264 MSEK (46 951). Nettoskulden i relation till helår Cash EBITDA var 3,9x jämfört med 4,0x i slutet av fjärde kvartalet 2020. Intrum hade vid fjärde kvartalets utgång 4 004 MSEK (2 922) utestående företagscertifikat. Ökningen återspeglar en på kort sikt mer positiv uppfattning om krediter och likviden har använts för att återbetala dragningar från den revolverande kreditfaciliteten. I slutet av kvartalet hade 4 167 MSEK (2 223) nyttjats av Intrums revloverande kreditfacilitet. I juli emitterade Intrum en treårig icke säkerställd obligation på 1 500 MSEK till STIBOR 3m +325 räntepunkter inom ramen för det svenska MTN-programmet. Likviden användes för att omfinansiera en fastförräntad obligation med förfall 2022. Under det fjärde kvartalet emitterade Intrum även en femårig icke säkerställd obligation under det svenska MTN-programmet på 1 000 MSEK till STIBOR 3m +330 räntepunkter. Likviden från tilläggsemissionen användes för att återbetala utestående belopp under Intrums revolverande kreditfacilitet.
Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK
| 2 171 | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1 365 | 1 413 | 1 394 | ||
| 5 581 | 5 840 | 5 959 | 5 694 | 6 343 |
| Q 4 2020 |
Q 1 2021 |
Q 2 2021 |
Q 3 2021 |
Q 4 2021 |
Cash RoIC, % Cash RoIC, rullande tolv månader, %

Nettoskuld/RTM cash EBITDA

Rörelsesegment översikt
Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar
Key figures, Q4 2021
| Kredithanterings | Strategiska | Portfölj | Koncern | ||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | tjänster | marknader | investeringar | gemensamt | Koncernen |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 1 056 | 1 802 | 3 195 | – | 6 053 |
| Redovisat segmentsresultat | 355 | 901 | 1 312 | -527 | 2 040 |
| Jämförelsestörande poster | 19 | 242 | 25 | 28 | 314 |
| Justerat segmentsresultat | 374 | 1 142 | 1 337 | -499 | 2 355 |
| Avskrivningar | 74 | 376 | 2 | 66 | 518 |
| EBITDA | 429 | 1 277 | 1 314 | -461 | 2 558 |
| Portföljavskrivningar | – | – | 1 111 | – | 1 111 |
| Justering resultat i joint ventures | – | – | -124 | – | -124 |
| Justering kassaflöde joint ventures | – | – | 88 | – | 88 |
| Justering for jämförelsestörande poster | 16 | 63 | -14 | 28 | 92 |
| Cash EBITDA | 444 | 1 340 | 2 375 | -433 | 3 726 |
| Ersättnings capex | – | – | -1 474 | – | -1 474 |
| Övrig capex | -7 | -30 | – | -44 | -81 |
| Cash EBIT | 437 | 1 310 | 901 | -477 | 2 171 |
| Kassaflödesbaserat finansnetto | -419 | ||||
| Kassaflödesbaserad inkomstskatt | -68 | ||||
| Konsoliderad kassaflödesbaserat resultat | 1 683 | ||||
| Genomsnittligt antal utestående aktier | 121 | ||||
| Cash EPS, SEK | 13,93 | ||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 19 296 | 15 282 | 37 798 | 221 | 72 597 |
| Cash RoIC, % | 9,1 | 34,3 | 9,6 | – | 12,0 |
| Redovisade intäkter | 1 602 | 1 903 | 2 012 | -646 | 4 870 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | -17 | – | -17 |
| Justerade intäkter | 1 602 | 1 903 | 1 995 | -646 | 4 853 |
| Redovisat segmentsresultat | 355 | 901 | 1 312 | -527 | 2 040 |
| Jämförelsestörande poster | 74 | 376 | 2 | 66 | 518 |
| Avskrivningar | 16 | 63 | 25 | 28 | 132 |
| Justerat EBITDA | 444 | 1 340 | 1 339 | -433 | 2 691 |
| Justerade avskrivningar | -71 | -198 | -2 | -66 | -336 |
| Justerad EBIT | 374 | 1 142 | 1 337 | -499 | 2 355 |
Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar, fortsättning
Nyckeltal, Kvartal 3 2020
| Kredithanterings | Strategiska | Portfölj | Koncern | ||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | tjänster | marknader | investeringar | gemensamt | Koncernen |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 1 099 | 1 461 | 3 041 | – | 5 601 |
| Redovisat segmentsresultat | 328 | 585 | 751 | -464 | 1 200 |
| Jämförelsestörande poster | – | 106 | 312 | -7 | 411 |
| Justerat segmentsresultat | 328 | 691 | 1 063 | -471 | 1 611 |
| Avskrivningar | 64 | 223 | 2 | 45 | 335 |
| EBITDA | 392 | 808 | 753 | -418 | 1 536 |
| Portföljavskrivningar | – | – | 1 063 | – | 1 063 |
| Justering resultat i joint ventures | – | – | 977 | – | 977 |
| Justering kassaflöde joint ventures | – | – | 28 | – | 28 |
| Justering for jämförelsestörande poster | – | 106 | -578 | -7 | -479 |
| Cash EBITDA | 392 | 914 | 2 243 | -425 | 3 124 |
| Ersättnings capex | – | – | -1 409 | – | -1 409 |
| Övrig capex | -111 | -39 | – | -41 | -191 |
| Cash EBIT | 281 | 875 | 834 | -466 | 1 523 |
| Kassaflödesbaserat finansnetto | -306 | ||||
| Kassaflödesbaserad inkomstskatt | -128 | ||||
| Konsoliderad kassaflödesbaserat resultat | 1 089 | ||||
| Genomsnittligt antal utestående aktier | 121 | ||||
| Cash EPS, SEK | 9,00 | ||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 19 292 | 16 297 | 34 602 | 239 | 70 430 |
| Cash RoIC, % | 5,8 | 21,5 | 9,6 | – | 8,7 |
| Redovisade intäkter | 1 664 | 1 558 | 2 549 | -662 | 5 109 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | -749 | – | -749 |
| Justerade intäkter | 1 664 | 1 558 | 1 800 | -662 | 4 359 |
| Redovisat segmentsresultat | 328 | 585 | 751 | -464 | 1 200 |
| Jämförelsestörande poster | 64 | 223 | 2 | 45 | 335 |
| Avskrivningar | – | 106 | 312 | -7 | 411 |
| Justerat EBITDA | 392 | 914 | 1 065 | -426 | 1 946 |
| Justerade avskrivningar | -64 | -223 | -2 | -45 | -335 |
| Justerad EBIT | 328 | 691 | 1 063 | -471 | 1 611 |
Kredithanteringstjänster
Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso. Segmentet inkluderar 21 av våra totalt 24 Europeiska länder där Intrum har kredithanteringsverksamhet.
| Fjärde kvartalet | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Okt–dec | Okt–dec | Förändring | Förändring | |||
| MSEK | 2021 | 2020 | % | 2021 | 2020 | % |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 1 056 | 1 099 | -4 | 4 102 | 4 375 | -6 |
| Cash EBITDA | 444 | 392 | 13 | 1 701 | 1 891 | -10 |
| Övrig capex | -7 | -111 | -94 | -61 | -295 | -79 |
| Cash EBIT | 437 | 281 | 56 | 1 640 | 1 596 | 3 |
| Externa intäkter | 1 056 | 1 099 | -4 | 4 102 | 4 375 | -6 |
| Interna intäkter | 546 | 565 | -3 | 2 197 | 2 232 | -2 |
| Summa intäkter | 1 602 | 1 664 | -4 | 6 299 | 6 607 | -5 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | – | – | – | – |
| Justerade intäkter | 1 602 | 1 664 | -4 | 6 299 | 6 607 | -5 |
| Segmentsresultat | 355 | 328 | 8 | 1 430 | 1 613 | -11 |
| Jämförelsestörande poster | 19 | – | n.m. | 17 | – | n.m. |
| Justerat segmentsresultat | 374 | 328 | 14 | 1 447 | 1 613 | -10 |
| Nyckeltal | ||||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 19 296 | 19 292 | 0 | 19 307 | 19 747 | -2 |
| Segment cash RoIC, % | 9,1 | 5,8 | 3,3 ppt | 8,5 | 8,1 | 0,4 ppt |
| Extern tillväxt, % | -4 | -7 | -6 | -7 | ||
| – varav organisk, % | -5 | -3 | -4 | -5 | ||
| – varav valutaeffekter,% | 1 | -4 | -2 | -2 | ||
| – varav förvärvad omsättning,% | – | – | – | – | ||
| Rörelsemarginal,% | 22 | 20 | 2 ppt | 23 | 24 | -1 ppt |
| Justerad rörelsemarginal,% | 23 | 20 | 3 ppt | 23 | 24 | -1 ppt |
Under fjärde kvartalet upplever CMS en fortsatt normalisering i inflödet av nya ärenden med märkbara förbättringar över hela linjen. Formella moratorier har nu, med mycket få undantag, löpt ut och samtal med kunderna tyder på att informella betalningsfrister nu också dragits tillbaka. Detta, tillsammans med mer normala konsumtionsmönster, stödjer också den gradvisa återhämtningen av inflödet inom finansiella tjänster i form av nya ärenden med högre värde som observerades under fjärde kvartalet och som kommer att fortsätta under 2022.
De kassaflödesbaserade intäkterna minskade med 4 procent jämfört med fjärde kvartalet föregående år, men cash EBIT ökade med 56 procent. Avkastningsnivån på investerat kapital (cash RoIC) har minskat med 3,3 procentenheter till 9,1 procent (5,8).
Kredithanteringstjänster, justerad rörelsemarginal, % och Segment Cash RoIC, %

Kredithanteringstjänster, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

Strategiska marknader
Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso i Grekland, Italien och Spanien.
| Fjärde kvartalet | Helår | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Okt–dec | Okt–dec | Förändring | Förändring | ||||
| MSEK | 2021 | 2020 | % | 2021 | 2020 | % | |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 1 802 | 1 461 | 23 | 5 624 | 5 409 | 4 | |
| Cash EBITDA | 1 340 | 914 | 47 | 3 080 | 2 722 | 13 | |
| Övrig capex | -30 | -39 | -23 | -72 | -183 | -61 | |
| Cash EBIT | 1 310 | 875 | 50 | 3 009 | 2 539 | 19 | |
| Externa intäkter | 1 802 | 1 461 | 23 | 5 624 | 5 409 | 4 | |
| Interna intäkter | 101 | 97 | 4 | 387 | 346 | 12 | |
| Summa intäkter | 1 903 | 1 558 | 22 | 6 011 | 5 755 | 4 | |
| Jämförelsestörande poster | – | – | – | – | – | – | |
| Justerade intäkter | 1 903 | 1 558 | 22 | 6 011 | 5 755 | 4 | |
| Segmentsresultat | 901 | 585 | 54 | 1 974 | 1 547 | 28 | |
| Jämförelsestörande poster | 242 | 106 | 128 | 251 | 106 | 137 | |
| Justerat segmentsresultat | 1 142 | 691 | 65 | 2 225 | 1 653 | 35 | |
| Nyckeltal | |||||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 15 282 | 16 297 | -6 | 15 670 | 17 175 | -9 | |
| Segment cash RoIC, % | 34,3 | 21,5 | 12,8 ppt | 19,2 | 14,8 | 4,4 ppt | |
| Extern tillväxt, % | 23 | -9 | 4 | 29 | |||
| – varav organisk, % | 25 | -6 | 8 | -7 | |||
| – varav valutaeffekter,% | -2 | -3 | -4 | -1 | |||
| – varav förvärvad omsättning,% | – | – | – | 37 | |||
| Rörelsemarginal, % | 47 | 38 | 9 ppt | 33 | 27 | 6 ppt | |
| Justerad rörelsemarginal, % | 60 | 44 | 16 ppt | 37 | 29 | 8 ppt |
Strategiska marknader, justerad rörelsemarginal, % och Segment Cash RoIC, %

Strategiska marknader, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

Inom våra Strategiska marknader ser vi en bred och brant återhämtning från pandemin, även tack vare återgången till ett mer normalt och uttalat säsongsmönster med en mycket stark avslutning på 2021.
I Spanien fortsätter särskilt vår fastighetsverksamhet att utvecklas starkt med 3.7 miljarder SEK i försäljningar av fastigheter under fjärde kvartalet och 12.8 miljarder SEK för helåret. Italien har vi sett en fortsatt normalisering av rättssystemets effektivitet, vilken fortsätter under fjärde kvartalet. I Grekland fortsätter kurvan för den starka resultatutvecklingen.
Segmentets kassaflödesbaserade intäkter ökade med 23 procent jämfört med fjärde kvartalet föregående år. Cash EBIT ökade med 50 procent jämfört med samma period förra året. Cash RoIC låg på 34,3 procent (21,5) för kvartalet.
Portföljinvesteringar
Intrum investerar i portföljer med förfallna fordringar, varefter Intrums serviceverksamhet inkasserar fordringarna för egen räkning.
| Fjärde kvartalet 2021 | Fjärde kvartalet 2020 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Overdue | Financial | Joint | Segment | Overdue | Financial | Joint | Segment | |||
| MSEK | receivables | REO | services | ventures | total | receivables | REO | services | ventures | total |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 3 022 | 37 | 47 | 88 | 3 195 | 2 944 | 24 | 45 | 28 | 3 041 |
| Cash EBITDA | 2 260 | 3 | 24 | 88 | 2 375 | 2 190 | -3 | 28 | 28 | 2 243 |
| Ersättnings capex | -1 474 | – | – | – | -1 474 | -1 409 | – | – | – | -1 409 |
| Cash EBIT | 786 | 3 | 24 | 88 | 901 | 781 | -3 | 28 | 28 | 834 |
| Intäkter | 1 927 | 37 | 47 | – | 2 012 | 2 480 | 24 | 45 | – | 2 549 |
| Jämförelsestörande poster | -17 | – | – | – | -17 | -749 | – | – | – | -749 |
| Justerade intäkter | 1 911 | 37 | 47 | 0 | 1 995 | 1 731 | 24 | 45 | – | 1 800 |
| Segmentsresultat | 1 165 | 1 | 22 | 124 | 1 312 | 1 725 | -24 | 27 | -977 | 751 |
| Jämförelsestörande poster | -17 | 1 | 1 | 40 | 25 | -749 | 21 | – | 1 040 | 312 |
| Justerat segmentsresultat | 1 148 | 3 | 23 | 164 | 1 337 | 976 | -3 | 27 | 63 | 1 063 |
| Nyckeltal | ||||||||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 30 659 | 320 | 593 | 6 226 | 37 798 | 27 812 | 399 | 479 | 5 912 | 34 602 |
| Segment cash RoIC, % | 10,3 | 3,8 | 16,2 | 5,7 | 9,6 | 11,2 | -3,0 | 23,4 | 1,9 | 9,6 |
| Totala portföljinvesteringar | 2,342 | 7 | – | 333 | 2,683 | 1 258 | 15 | – | – | 1 273 |
| Money-on-money multiple (RTM) | 2,04 | – | – | – | 2,04 | 2,08 | – | – | – | 2,08 |
| Bokfört värde | 31 478 | 315 | – | 6 438 | 38 231 | 27 658 | 381 | – | 5 266 | 33 305 |
| ERC | 64 901 | 389 | – | 9 047 | 74 337 | 58 490 | 689 | – | 6 288 | 65 467 |
| Inkasseringskostnader, % | 25 | 97 | – | – | 26 | 26 | 205 | – | – | 27 |
| Avskrivningskvot, % | 37 | – | – | – | 37 | 36 | – | – | – | 36 |
| Rörelsemarginal,% | 60 | 3 | 48 | – | 65 | 70 | -100 | 60 | – | 29 |
| Justerad rörelsemarginal,% | 60 | 7 | 49 | – | 67 | 56 | -18 | 60 | – | 59 |
| Avkastning portföljinvesteringar, | 15 | 1 | – | 8 | 14 | 25 | -25 | – | -66 | 8 |
| ROI% | ||||||||||
| Justerad avkastning | 15 | 3 | – | 11 | 14 | 14 | -4 | – | 4 | 12 |
| portföljinvesteringar, ROI% |
Portföljinvesteringar, Justerad ROI, %, Cash RoIC, %

Portföljinvesteringar, Cash EBIT, MSEK Cash EBIT, rullande tolv månader, MSEK

procent (9,6). Prisnivåerna är fortsatt attraktiva med rullande tolvmånaders money-on-money multipel (MoM) på 2,04 (2,08). Det totala bokförda värdet ligger på 38 231 MSEK, en ökning med 15 procent, inklusive nettoomvärderingar och nedskrivningar på 17 MSEK (749).
Portföljinvesteringar har visat ett mycket motståndskraftigt resultat under pandemins första år och har överträffat förväntningarna med råge under 2021 med ett starkt fjärde kvartal som har ett resultatindex om 113 procent. Detta resultat är brett baserat och drivs av hela vårt täckningsområde och är ett bevis på styrkan i vår verksamhet, vår förmåga att välja ut och vinna transaktioner med en stark risk/belöningsprofil, samt vår mycket diversifierade portföljkonstruktion med cirka 19 000 enskilda transaktioner i vår investeringsbok.
Vi har nu framgångsrikt genomfört refinansieringen av det italienska företag för särskilt ändamål som äger portföljen som Intrum tillsammans med partners förvärvade 2018.
Cash EBIT för segmentet ökade med 8 procent jämfört med fjärde kvartalet 2020 och cash RoIC för kvartalet uppgick till 9,6 Portföljinvesteringar, fortsättning
| Helår 2021 | Helår 2020 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Inkassering | Inkassering | ||||||||||
| förfallna | Finansiella | Joint | Segment | förfallna | Finansiella | Joint | Segment | ||||
| MSEK | fordringar Fastigheter | tjänster | ventures | totalt | fordringar Fastigheter | tjänster | ventures | totalt | |||
| Kassaflödesbaserade intäkter | 11 853 | 198 | 190 | 248 | 12 490 | 10 964 | 129 | 162 | 338 | 11 593 | |
| Cash EBITDA | 8 843 | 16 | 107 | 248 | 9 215 | 8 115 | 5 | 87 | 338 | 8 545 | |
| Ersättnings capex | -5 654 | – | – | – | -5 654 | -5 355 | – | – | – | -5 355 | |
| Cash EBIT | 3 190 | 16 | 107 | 248 | 3 561 | 2 760 | 5 | 87 | 338 | 3 190 | |
| Intäkter | 7 676 | 198 | 190 | – | 8 063 | 6 773 | 129 | 162 | – | 7 064 | |
| Jämförelsestörande poster | -133 | – | – | – | -133 | -117 | – | – | – | -117 | |
| Justerade intäkter | 7 543 | 198 | 190 | – | 7 931 | 6 656 | 129 | 162 | – | 6 947 | |
| Segmentsresultat | 4 659 | -14 | 105 | 293 | 5 043 | 3 917 | -15 | 84 | -735 | 3 251 | |
| Jämförelsestörande poster | -133 | 29 | 1 | 288 | 185 | -117 | 21 | – | 1 040 | 944 | |
| Justerat segmentsresultat | 4 526 | 15 | 106 | 581 | 5 229 | 3 800 | 6 | 84 | 305 | 4 195 | |
| Nyckeltal | |||||||||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 29 423 | 354 | 539 | 5 893 | 36 209 | 28 277 | 405 | 501 | 6 456 | 35 640 | |
| Segment cash RoIC, % | 10,9 | 4,5 | 19,5 | 4,2 | 9,8 | 9,8 | 1,9 | 17,1 | 5,2 | 9,0 | |
| Totala portföljinvesteringar | 7 004 | 99 | – | 1 002 | 8 106 | 5 012 | 117 | – | – | 5 129 | |
| Money-on-money multiple (RTM) | 2,04 | – | – | – | 2,04 | 2,08 | – | – | – | 2,08 | |
| Bokfört värde | 31 478 | 315 | – | 6 438 | 38 231 | 27 658 | 381 | – | 5 266 | 33 305 | |
| ERC | 64 901 | 389 | – | 9 047 | 74 337 | 58 490 | 689 | – | 6 288 | 65 467 | |
| Inkasseringskostnader, % | 26 | 107 | – | – | 24 | 26 | 112 | – | – | 25 | |
| Avskrivningskvot, % | 36 | – | – | – | 36 | 38 | – | – | – | 38 | |
| Rörelsemarginal,% | 61 | -7 | 55 | – | 63 | 58 | -12 | 52 | – | 46 | |
| Justerad rörelsemarginal,% | 60 | 8 | 56 | – | 66 | 56 | 4 | 52 | – | 60 | |
| Avkastning portföljinvesteringar, ROI% |
16 | -6 | – | 5 | 14 | 14 | -4 | – | -12 | 9 | |
| Justerad avkastning portföljinvesteringar, ROI% |
15 | 6 | – | 10 | 14 | 14 | 1 | – | 5 | 12 |
Finansiell översikt
Alternativ resultaträkning, justerade koncernsiffror
| Fjärde kvartalet | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föränd | Föränd | |||||
| Okt–dec | Okt–dec | ring | ring | |||
| MSEK | 2021 | 2020 | % | 2021 | 2020 | % |
| Externa intäkter | 2 956 | 2 636 | 12 | 10 148 | 10 082 | 1 |
| Inkasserade belopp | 3 008 | 2 937 | 2 | 11 818 | 10 957 | 8 |
| Kassaflöde från joint ventures | 88 | 28 | 214 | 248 | 338 | -27 |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 6 053 | 5 601 | 8 | 22 215 | 21 377 | 4 |
| Cash EBITDA | 3 726 | 3 124 | 19 | 12 310 | 11 607 | 6 |
| Ersättnings capex | -1 474 | -1 409 | 5 | -5 654 | -5 355 | 6 |
| Övrig capex | -81 | -191 | -58 | -314 | -672 | -53 |
| Cash EBIT | 2 171 | 1 523 | 43 | 6 343 | 5 580 | 14 |
| Kassaflödesbaserat finansnetto | -420 | -306 | 37 | -2 013 | -1 974 | 2 |
| Kassaflödesbaserad inkomstskatt | -68 | -128 | -47 | -828 | -474 | 75 |
| Recurring consolidated cash earnings | 1 683 | 1 089 | 55 | 3 502 | 3 133 | 12 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier | 121 | 121 | 0 | 121 | 124 | -2 |
| Cash EPS, SEK | 13,93 | 9,00 | 55 | 28,98 | 25,28 | 15 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten till Cash EBITDA |
||||||
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 3 206 | 1 422 | 125 | 10 042 | 8 506 | 18 |
| Kassaflödesbaserat finansnetto | 420 | 306 | 37 | 2 013 | 1 974 | 2 |
| Betald skatt | 68 | 623 | -89 | 893 | 970 | -8 |
| Förändring rörelsekapital | -125 | 547 | -123 | -1 057 | -465 | 127 |
| Övriga ej kassaflödespåverkande poster | 84 | -900 | -109 | 262 | -570 | -146 |
| Justering resultat i joint ventures | -124 | 977 | -113 | -293 | 735 | -140 |
| Justering kassaflöde joint ventures | 88 | 28 | 214 | 248 | 338 | -27 |
| Justering for jämförelsestörande poster joint venture |
108 | 121 | -11 | 202 | 121 | 67 |
| Cash EBITDA | 3 726 | 3 124 | 19 | 12 310 | 11 607 | 6 |
| Justerade avskrivningar | -336 | -335 | 0 | -1 319 | -1 529 | -14 |
| Portföljavskrivningar | -1 111 | -1 063 | 5 | -4 311 | -4 158 | 4 |
| Justering resultat i joint ventures | 124 | -977 | -113 | 293 | -735 | -140 |
| Justering kassaflöde joint ventures | -88 | -28 | 214 | -248 | -338 | -27 |
| Portföljavskrivningar jämförelsestörande | – | -150 | n.m. | – | -150 | n.m. |
| Justering for jämförelsestörande poster joint venture |
40 | 1 040 | -96 | 288 | 1 040 | -72 |
| Justerad EBIT | 2 355 | 1 611 | 46 | 7 014 | 5 738 | 22 |
Alternativ resultaträkning, justerade segmentssiffror
| Fjärde kvartalet 2021 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredithante | Strategiska | Portfölj– | Koncern | |||||||
| MSEK | ringstjänster | marknader | investeringar | gemensamt | Koncernen | |||||
| Externa intäkter | 1 056 | 1 802 | 98 | – | 2 956 | |||||
| Inkasserade belopp | – | – | 3 008 | – | 3 008 | |||||
| Kassaflöde från joint ventures | – | – | 88 | – | 88 | |||||
| Kassaflödesbaserade intäkter | 1 056 | 1 802 | 3 195 | – | 6 053 | |||||
| Cash EBITDA | 444 | 1 340 | 2 375 | -433 | 3 726 | |||||
| Justerade avskrivningar | -71 | -198 | -2 | -66 | -336 | |||||
| Portföljavskrivningar | – | – | -1 111 | – | -1 111 | |||||
| Justering resultat i joint ventures | – | – | 124 | – | 124 | |||||
| Justering kassaflöde joint ventures | – | – | -88 | – | -88 | |||||
| Justering for jämförelsestörande poster | – | – | 40 | – | 40 | |||||
| joint venture | ||||||||||
| Justerat segmentsresultat | 374 | 1 142 | 1 337 | -499 | 2 355 | |||||
| Cash EBITDA-marginal, % | 42 | 74 | 74 | – | 62 | |||||
| Helår 2021 | ||||||||||
| Kredithante | Strategiska | Portfölj– | Koncern | |||||||
| MSEK | ringstjänster | marknader | investeringar | gemensamt | Koncernen | |||||
| Externa intäkter | 4 102 | 5 624 | 423 | – | 10 149 | |||||
| Inkasserade belopp | – | – | 11 818 | – | 11 818 | |||||
| Kassaflöde från joint ventures | – | – | 248 | – | 248 | |||||
| Kassaflödesbaserade intäkter | 4 102 | 5 624 | 12 490 | – | 22 215 | |||||
| Cash EBITDA | 1 701 | 3 080 | 9 215 | -1 686 | 12 310 | |||||
| Justerade avskrivningar | -254 | -855 | -8 | -202 | -1 319 | |||||
| Portföljavskrivningar | – | – | -4 311 | – | -4 311 | |||||
| Justering resultat i joint ventures | – | – | 293 | – | 293 | |||||
| Justering kassaflöde joint ventures | – | – | -248 | – | -248 | |||||
| Justering for jämförelsestörande poster | – | – | 288 | – | 288 | |||||
| joint venture | ||||||||||
| Justerat segmentsresultat | 1 447 | 2 225 | 5 229 | -1 888 | 7 014 | |||||
Cash EBITDA-marginal, % 41 55 74 – 55
Finansiell översikt, fortsättning
Omsättning per intäktsslag
| Fjärde kvartalet | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föränd | Föränd | |||||
| Okt–dec | Okt–dec | ring | ring | |||
| MSEK | 2021 | 2020 | % | 2021 | 2020 | % |
| Externa kredithanteringsintäkter | 2 858 | 2 560 | 12 | 9 726 | 9 784 | -1 |
| Inkasserade belopp | 3 008 | 2 937 | 2 | 11 818 | 10 957 | 8 |
| Övriga intäkter av portföljinvesteringar | 98 | 76 | 29 | 423 | 298 | 42 |
| Kassaflöde från joint ventures | 88 | 28 | 214 | 248 | 338 | -27 |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 6 053 | 5 601 | 8 | 22 215 | 21 377 | 4 |
| Portföljavskrivningar | -1 111 | -1 063 | 5 | -4 311 | -4 158 | 4 |
| Portföljomvärderingar | 17 | 599 | -97 | 133 | -33 | -503 |
| Justering kassaflöde från joint ventures | -88 | -28 | 214 | -248 | -338 | -27 |
| Omsättning | 4 870 | 5 109 | -5 | 17 789 | 16 848 | 6 |
Förändring i omsättningen
| Fjärde kvartalet | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okt–dec | Okt–dec | ||||
| Förändring i nettoomsättningen, % | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | |
| Organisk tillväxt | 7 | 2 | 8 | -2 | |
| Förvärvad tillväxt | – | – | – | 10 | |
| Portföljomvärdering | -11 | 13 | 1 | -1 | |
| Valutaeffekter | -1 | -5 | -3 | -2 | |
| Totalt | -5 | 10 | 6 | 5 |
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet
| Fjärde kvartalet | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okt–dec | Okt–dec | ||||
| MSEK | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | |
| Positiva omvärderingar portföljinvesteringar | 321 | 3 030 | 1 789 | 3 145 | |
| Negativa omvärderingar portföljinvesteringar | -304 | -2 431 | -1 656 | -3 177 | |
| Transaktionskostnader förvärv | – | -1 | – | -1 | |
| Justering for jämförelsestörande poster joint | -40 | -1 040 | -288 | -1 040 | |
| venture | |||||
| Jämförelsestörande poster avskrivningar | -179 | – | -179 | – | |
| Transformationsprogrammet | -85 | – | -73 | – | |
| Övriga jämförelsestörande poster | -28 | -119 | -132 | -119 | |
| Portföljavskrivningar jämförelsestörande | – | 150 | – | 150 | |
| Summa jämförelsestörande poster i | -314 | -411 | -538 | -1 043 | |
| rörelseresultatet |
Specifikation av finansnettot
| Fjärde kvartalet | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Föränd | Föränd | |||||
| Okt–dec | Okt–dec | ring | ring | |||
| MSEK | 2021 | 2020 | % | 2021 | 2020 | % |
| Ränteintäkter | 5 | 11 | -55 | 22 | 43 | -49 |
| Räntekostnader | -467 | -427 | 9 | -1 832 | -1 746 | 5 |
| Ränta på leasingskuld enligt IFRS 16 | -9 | -10 | -10 | -37 | -41 | -10 |
| Valutakursdifferenser | -1 | -4 | -75 | -11 | 16 | -169 |
| Periodisering av upplåningskostnader | -25 | -23 | 9 | -103 | -109 | -6 |
| Engagemangsavgift | -38 | -48 | -21 | -153 | -137 | 12 |
| Övriga finansiella kostnader | -31 | -4 | 675 | -60 | -88 | -32 |
| Summa finansnetto | -565 | -505 | 12 | -2 174 | - 2 062 | 5 |
Kvartalsöversikt
Koncernen
| Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2021 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 |
| Cash Revenue | 6 053 | 5 322 | 5 591 | 5 249 | 5 601 | 5 549 | 4 977 | 5 250 |
| Cash EBITDA | 3 726 | 2 906 | 2 966 | 2 712 | 3 124 | 3 142 | 2 709 | 2 633 |
| Cash EBIT | 2 171 | 1 394 | 1 413 | 1 365 | 1 523 | 1 659 | 1 294 | 1 105 |
| Cash EPS, SEK | 13,93 | 3,68 | 5,67 | 5,68 | 9,00 | 5,88 | 7,98 | 2,78 |
| Nettomsättning | 4 870 | 4 294 | 4 424 | 4 200 | 5 109 | 4 521 | 3 885 | 3 333 |
| Justerad omsättning | 4 853 | 4 183 | 4 422 | 4 198 | 4 359 | 4 520 | 3 882 | 3 969 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 2 040 | 1 341 | 1 563 | 1 531 | 1 200 | 1 688 | 1 348 | 459 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 2 355 | 1 533 | 1 594 | 1 532 | 1 611 | 1 687 | 1 345 | 1 095 |
| Nettoresultat | 1 251 | 541 | 810 | 787 | 576 | 864 | 671 | –33 |
| Resultat per aktie, kr | 8,98 | 4,33 | 6,48 | 6,06 | 3,40 | 6,97 | 5,39 | –0,25 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 20 | 11 | 16 | 15 | 8 | 16 | 13 | 0 |
| Eget kapital per aktie, kr | 183,38 | 168,72 | 162,54 | 171,12 | 158,05 | 166,15 | 159,46 | 165,62 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten, per aktie, kr |
26,54 | 24,08 | 17,40 | 14,88 | 11,75 | 17,54 | 22,30 | 17,37 |
| Investerat kapital | 72 597 | 71 778 | 71 345 | 69 951 | 70 430 | 71 938 | 73 928 | 74 962 |
| Cash RoIC, % | 12,0 | 7,8 | 7,9 | 7,8 | 8,7 | 9,2 | 7,0 | 5,9 |
| Heltidsanställda (FTEs) | 9 664 | 9 733 | 9 786 | 9 626 | 9 458 | 9 446 | 9 366 | 9 188 |
Kredithanteringstjänster
| Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2021 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 |
| Cash Revenue | 1 056 | 996 | 1 012 | 1 038 | 1 099 | 1 089 | 1 048 | 1 139 |
| Cash EBIT | 437 | 396 | 411 | 396 | 281 | 495 | 374 | 446 |
| Intäkter | 1 602 | 1 541 | 1 572 | 1 585 | 1 664 | 1 647 | 1 590 | 1 705 |
| – varav externa kunder | 1 056 | 996 | 1 012 | 1 038 | 1 099 | 1 089 | 1 048 | 1 139 |
| – varav koncerninternt | 546 | 545 | 560 | 546 | 565 | 559 | 542 | 566 |
| Justerade intäkter | 1 602 | 1 541 | 1 572 | 1 585 | 1 664 | 1 647 | 1 590 | 1 705 |
| Segmentsresultat | 355 | 356 | 367 | 352 | 328 | 482 | 383 | 420 |
| Justerat segmentsresultat | 374 | 356 | 367 | 350 | 328 | 482 | 383 | 420 |
| Jämförelsestörande poster | 19 | – | -1 | –2 | – | – | – | – |
| Justerad rörelsemarginal, % | 23 | 23 | 23 | 22 | 20 | 29 | 24 | 25 |
| Genomsnittligt investerat kapital | 19 296 | 19 379 | 19 381 | 19 173 | 19 292 | 19 500 | 19 874 | 20 321 |
| Segment cash RoIC , % | 9,1 | 8,2 | 8,5 | 8,3 | 5,8 | 10,2 | 7,5 | 8,8 |
Strategiska marknader
| Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2021 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 |
| Cash Revenue | 1 802 | 1 160 | 1 315 | 1 346 | 1 461 | 1 637 | 1 202 | 1 108 |
| Cash EBIT | 1 310 | 482 | 572 | 645 | 875 | 819 | 525 | 320 |
| Intäkter | 1 903 | 1 257 | 1 416 | 1 434 | 1 558 | 1 738 | 1 265 | 1 194 |
| – varav externa kunder | 1 802 | 1 160 | 1 315 | 1 346 | 1 461 | 1 637 | 1 202 | 1 108 |
| – varav koncerninternt | 101 | 97 | 101 | 88 | 97 | 101 | 63 | 86 |
| Justerade intäkter | 1 903 | 1 257 | 1 416 | 1 434 | 1 558 | 1 738 | 1 265 | 1 194 |
| Segmentsresultat | 901 | 265 | 370 | 439 | 585 | 515 | 345 | 102 |
| Justerat segmentsresultat | 1 142 | 271 | 373 | 439 | 691 | 515 | 345 | 102 |
| Jämförelsestörande poster | 242 | -6 | -3 | – | 106 | – | – | – |
| Justerad rörelsemarginal, % | 60 | 22 | 26 | 31 | 44 | 30 | 27 | 9 |
| Genomsnittligt investerat kapital | 15 282 | 15 692 | 15 841 | 15 866 | 16 297 | 16 755 | 17 664 | 17 986 |
| Segment cash RoIC , % | 34,3 | 12,3 | 14,4 | 16,3 | 21,5 | 19,6 | 11,9 | 7,1 |
Kvartalsöversikt, fortsättning
Portföljinvesteringar
| Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2021 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 |
| Cash Revenue | 3 195 | 3 166 | 3 265 | 2 864 | 3 041 | 2 823 | 2 727 | 3 002 |
| Cash EBITDA | 2 375 | 2 350 | 2 402 | 2 089 | 2 243 | 2 065 | 1 998 | 2 239 |
| Cash EBIT | 901 | 907 | 925 | 830 | 834 | 748 | 775 | 834 |
| Inkasserade belopp | 3 008 | 2 961 | 3 108 | 2 740 | 2 937 | 2 700 | 2 536 | 2 784 |
| Portföljavskrivningar | -1 111 | -1 072 | -1 120 | -1 007 | -1 063 | -972 | –994 | –1 129 |
| Portföljomvärderingar | 17 | 112 | 3 | 2 | 599 | 1 | 3 | –636 |
| Övriga intäkter av | 98 | 138 | 107 | 80 | 76 | 66 | 90 | 66 |
| portföljinvesteringar | ||||||||
| Intäkter | 2 012 | 2 138 | 2 098 | 1 816 | 2 549 | 1 795 | 1 635 | 1 085 |
| Segmentsresultat | 1 312 | 1 198 | 1 303 | 1 231 | 751 | 1 094 | 1 006 | 401 |
| Justerat segmentsresultat | 1 337 | 1 305 | 1 353 | 1 234 | 1 063 | 1 093 | 1 003 | 1 037 |
| Investeringar i portföljer | 2 683 | 1 420 | 1 739 | 1 503 | 1 258 | 837 | 1 267 | 1 650 |
| Totalt bokfört värde | 38 231 | 36 179 | 35 629 | 35 104 | 33 305 | 34 940 | 34 945 | 36 297 |
| portföljinvesteringar | ||||||||
| – varav förvärvade fordringar | 31 478 | 29 840 | 29 300 | 28 984 | 27 658 | 27 966 | 28 032 | 29 026 |
| – varav i joint venture | 6 438 | 6 013 | 5 983 | 5 726 | 5 266 | 6 557 | 6 507 | 6 855 |
| – varav fastigheter | 315 | 326 | 347 | 394 | 381 | 416 | 406 | 416 |
| Justerad avkastning | 14 | 14 | 15 | 14 | 12 | 12 | 11 | 11 |
| portföljinvesteringar, ROI,% | ||||||||
| Avskrivningskvot, % | 37 | 36 | 36 | 37 | 36 | 36 | 39 | 41 |
| ERC | 74 337 | 70 322 | 69 107 | 68 263 | 65 467 | 64 393 | 64 674 | 68 551 |
| Ersättnings capex | -1 474 | -1 443 | -1 477 | -1 259 | -1 409 | -1 317 | -1 223 | -1 405 |
| Money-on-money multiple (RTM) | 2,04 | 2,05 | 2,10 | 2,18 | 2,08 | 2,05 | 2,07 | 1,98 |
| Genomsnittligt investerat kapital | 37 798 | 36 478 | 35 888 | 34 673 | 34 602 | 35 440 | 36 134 | 36 383 |
| Segment cash RoIC,% | 9,6 | 9,9 | 10,3 | 9,6 | 9,6 | 8,4 | 8,6 | 9,2 |
Money-on-money multiple
| Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021 | 2021 | 2021 | 2021 | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | |
| Investeringar förfallna fordringar | 2 133 | 1 445 | 1 680 | 1 443 | 1 256 | 837 | 1 267 | 1 650 |
| ERC av köpta portföljer i | 4 239 | 2 794 | 3 414 | 3 190 | 2 554 | 1 791 | 2 944 | 3 036 |
| kvartalet | ||||||||
| Kvartals MoM | 1,99 | 1,93 | 2,03 | 2,21 | 2,03 | 2,14 | 2,32 | 1,84 |
| RTM MoM (genomsnitt för kvartalet) |
2,04 | 2,05 | 2,10 | 2,18 | 2,08 | 2,05 | 2,07 | 1,98 |
| Inkasserade belopp | 3 008 | 2 961 | 3 108 | 2 740 | 2 937 | 2 700 | 2 536 | 2 784 |
| RTM MoM (genomsnitt för | 2,04 | 2,05 | 2,10 | 2,18 | 2,08 | 2,05 | 2,07 | 1,98 |
| kvartalet) Ersättnings Capex |
-1 474 | -1 443 | -1 477 | -1 259 | -1 409 | -1 317 | -1 223 | -1 405 |
| Helår 2021 |
Helår 2020 |
|||||||
| Ersättnings capex | -5 654 | -5 355 |
Femårsöversikt
Koncernen
| MSEK | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettomsättning | 17 789 | 16 848 | 15 985 | 13 442 | 9 434 |
| Justerad omsättning | 17 656 | 16 731 | 15 780 | 13 131 | 9 437 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 6 475 | 4 695 | 2 060 | 3 978 | 2 728 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 7 014 | 5 738 | 6 208 | 4 500 | 3 128 |
| Nettoresultat | 3 391 | 2 078 | –285 | 1 943 | 1 503 |
| Resultat per aktie, kr | 25,88 | 15,18 | –2,76 | 14,18 | 14,62 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 15 | 9 | –2 | 8 | 11 |
| Eget kapital per aktie, kr | 183,33 | 154,28 | 168,12 | 195,16 | 170,59 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten, per aktie, kr |
83,11 | 68,64 | 48,77 | 48,10 | – |
| Medelantal heltidsanställda | 9 710 | 9 379 | 8 766 | 7 910 | 6 293 |
| Koncernen | |||||
| Kvartal 4 | Kvartal 4 | Kvartal 4 | Kvartal 4 | Kvartal 4 | |
| MSEK | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 |
| Nettomsättning | 4 870 | 5 109 | 4 663 | 3 157 | 3 101 |
| Justerad omsättning | 4 853 | 4 359 | 4 662 | 3 441 | 3 145 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 2 040 | 1 200 | - 2 137 | 1 003 | 807 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 2 355 | 1 611 | 1 821 | 1 236 | 1 008 |
| Cash EBITDA | 3 726 | 3 124 | 3 063 | 2 401 | 2 100 |
| Nettoresultat | 1 251 | 576 | -2 482 | 482 | 443 |
| Resultat per aktie, kr | 8,98 | 3,40 | -18,84 | 3,70 | 3,37 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 20 | 8 | -42 | 8 | 8 |
| Eget kapital per aktie, kr | 183,38 | 158,05 | 168,12 | 180,26 | 170,56 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten, per aktie, kr |
26,54 | 12,32 | 14,03 | 13,81 | 10,19 |
| Heltidsanställda (FTEs) | 9 664 | 9 374 | 11 125 | 7 711 | 7 806 |
Avstämning nyckeltal
| Fjärde kvartalet | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| Okt–dec | Okt–dec | ||||
| MSEK | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | |
| Jämförelsestörande poster i omsättningen | |||||
| Positiva omvärderingar portföljinvesteringar | 321 | 3 030 | 1 789 | 3 145 | |
| Negativa omvärderingar portföljinvesteringar | -304 | -2 431 | -1 656 | -3 178 | |
| Jämförelsestörande portföljavskrivningar | – | 150 | – | 150 | |
| Summa jämförelsestörande poster i omsättningen | 17 | 749 | 133 | 117 | |
| Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet | |||||
| Positiva omvärderingar portföljinvesteringar | 321 | 3 030 | 1 789 | 3 145 | |
| Negativa omvärderingar portföljinvesteringar | -304 | -2 431 | -1 656 | -3 178 | |
| Transaktionskostnader förvärv | – | -1 | – | -1 | |
| Justering for jämförelsestörande poster joint ventures | -40 | -1 040 | -288 | -1 040 | |
| Jämförelsestörande poster avskrivningar | -179 | – | -179 | – | |
| Transformationsprogrammet | -85 | – | -73 | – | |
| Övriga jämförelsestörande poster | -28 | -119 | -132 | -119 | |
| Jämförelsestörande portföljavskrivningar | – | 150 | – | 150 | |
| Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet | -314 | -411 | -538 | -1 043 | |
| Jämförelsestörande poster per resultaträkningsrad | |||||
| Positiva omvärderingar portföljinvesteringar | 321 | 3 030 | 1 789 | 3 145 | |
| Negativa omvärderingar portföljinvesteringar | -304 | -2 431 | -1 656 | -3 178 | |
| Kostnad sålda varor och tjänster | -263 | 30 | -299 | 30 | |
| Försäljnings-, marknadsförings- och administrationskostnader | -28 | – | -84 | – | |
| Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures | -40 | -1 040 | -288 | -1 040 | |
| Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet | -314 | -411 | -538 | -1 043 | |
| Andra jämförelsestörande poster per verksamhetsområde | |||||
| Kredithantering | -19 | – | -17 | – | |
| Strategiska marknader | -242 | -106 | -251 | -106 | |
| Portföljinvesteringar | -25 | -312 | -185 | -944 | |
| Gemensamma kostnader | -28 | 7 | -85 | 7 | |
| Summa andra jämförelsestörande poster | -314 | -411 | -538 | -1 043 | |
| Justerad omsättning | |||||
| Omsättning | 4 870 | 5 109 | 17 789 | 16 848 | |
| Jämförelsestörande poster | -17 | -749 | -133 | -117 | |
| Justerad omsättning | 4 853 | 4 359 | 17 656 | 16 731 | |
| Justerat rörelseresultat | |||||
| Rörelseresultat | 2 040 | 1 200 | 6 475 | 4 695 | |
| Jämförelsestörande poster | 314 | 411 | 538 | 1 043 | |
| Justerat rörelseresultat | 2 355 | 1 611 | 7 014 | 5 738 |
| Fjärde kvartalet | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Okt–dec | Okt–dec | |||
| MSEK | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 |
| Justerat resultat per aktie, SEK | ||||
| Periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare | 1 085 | 411 | 3 127 | 1,881 |
| Jämförelsestörande poster hänförligt till moderbolagets aktieä | 189 | 318 | 361 | 808 |
| gare och motsvarande skattebelopp | ||||
| Genomsnittligt antal utestående aktier | 121 | 121 | 121 | 124 |
| Justerat resultat per aktie, SEK | 10,55 | 6.02 | 28,86 | 21.70 |
| Portföljinvesteringar, resultat exklusive jämförelsestörande | ||||
| poster | ||||
| Resultat portföljinvesteringar | 1 289 | 724 | 4 938 | 3 167 |
| Jämförelsestörande poster för investeringar | 25 | 312 | 185 | 944 |
| Resultat exklusive jämförelsestörande poster | 1 314 | 1 036 | 5 122 | 4 111 |
| Genomsnittligt redovisat värde | ||||
| Genomsnittligt redovisat värde på portföljinvesteringar i fordringar |
30 659 | 27 812 | 29 423 | 28 277 |
| Genomsnittligt redovisat värde på joint venture | 6 226 | 5 912 | 5 893 | 6 456 |
| Genomsnittligt redovisat värde på fastigheter | 320 | 399 | 353 | 405 |
| Totalt genomsnittligt redovisat värde | 37 205 | 34 123 | 35 670 | 34 138 |
| Avkastning inklusive jämförelsestörande poster | 14 | 8 | 14 | 9 |
| Avkastning exklusive jämförelsestörande poster | 14 | 12 | 14 | 12 |
| Cash EBITDA | ||||
| EBIT | 2 040 | 1 200 | 6 475 | 4 696 |
| Avskrivningar | 518 | 335 | 1 500 | 1 528 |
| Portföljavskrivningar | 1 111 | 1 063 | 4 310 | 4 158 |
| Portföljomvärderingar | -17 | -599 | -133 | 33 |
| Justeringar enligt låneavtal | ||||
| Justering resultat i joint ventures Justering kassaflöde joint ventures |
-124 88 |
977 28 |
-293 248 |
735 338 |
| Jämförelsestörande poster exkluderad portföljomvärderingar | 148 | 1 010 | 489 | 1 010 |
| Justering for jämförelsestörande poster joint venture | -40 | -1 040 | -288 | -1 040 |
| Jämförelsestörande portföljavskrivningar | – | 150 | – | 150 |
| Cash EBITDA | 3 726 | 3 124 | 12 310 | 11 607 |
| Nettoskuld | ||||
| Skulder till kreditinstitut | 4 060 | 2 081 | 4 060 | 2 081 |
| Obligationslån | 44 443 | 43 706 | 44 443 | 43 706 |
| Avsättningar för pensioner | 317 | 382 | 317 | 382 |
| Företagscertifikat | 3 998 | 2 916 | 3 998 | 2 916 |
| Likvida medel | -4 553 | -2 134 | -4 553 | -2 134 |
| Nettoskuld vid periodens slut | 48 264 | 46 951 | 48 264 | 46 951 |
| Nettoskuld/ Helår cash EBITDA | 3,9 | 4,0 |
Finansiella rapporter
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| Fjärde kvartalet | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Okt–dec | Okt–dec | |||
| MSEK | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 |
| Externa intäkter | 2 957 | 2 635 | 10 149 | 10 085 |
| Intäkt från portföljinvesteringar enligt | 1 897 | 1 874 | 7 507 | 6 796 |
| effektivräntemetoden | ||||
| Positiva omvärderingar av portföljinvesteringar | 321 | 3 030 | 1 789 | 3 145 |
| Negativa omvärderingar av portföljinvesteringar | -304 | -2 431 | -1 656 | -3 178 |
| Summa omsättning | 4 870 | 5 109 | 17 789 | 16 848 |
| Kostnad sålda varor och tjänster | -2 428 | -2 445 | -9 555 | -9 501 |
| Bruttoresultat | 2 441 | 2 664 | 8 233 | 7 347 |
| Försäljnings-, marknadsförings- och | -525 | -487 | -2 051 | -1 918 |
| administrationskostnader | ||||
| Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures | 124 | -977 | 293 | -734 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 2 040 | 1 200 | 6 475 | 4 695 |
| Finansnetto | -565 | -505 | -2 174 | -2 062 |
| Resultat före skatt | 1 476 | 695 | 4 301 | 2 633 |
| Skatt | -225 | -119 | -910 | -555 |
| Periodens resultat | 1 251 | 576 | 3 391 | 2 078 |
| Därav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 1 085 | 411 | 3 127 | 1 881 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 166 | 165 | 265 | 197 |
| Periodens resultat | 1 251 | 576 | 3 391 | 2 078 |
| Genomsnittligt antal aktier före utspädning, '000 | 120 797 | 120 956 | 120 828 | 123 914 |
| Genomsnittligt antal aktier efter utspädning, '000 | 120 799 | 120 956 | 120 830 | 123 914 |
| Resultat per aktie före och efter utspädning | ||||
| Resultat från kvarvarande verksamheter | 8,98 | 3,40 | 25,88 | 15,18 |
| Summa resultat per aktie före utspädning | 8,98 | 3,40 | 25,88 | 15,18 |
| Summa resultat per aktie efter utspädning | 8,98 | 3,40 | 25,88 | 15,18 |
Koncernens rapport över totalresultat i sammandrag
| Fjärde kvartalet | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| Okt–dec | Okt–dec | |||
| MSEK | 2021 | 2020 | 2021 | 2020 |
| Periodens resultat | 1 251 | 576 | 3 391 | 2 078 |
| Övrigt totalresultat, poster som kommer att återföras till resultatet: |
– | – | – | – |
| Förändring av omräkningsreserv | 1 051 | -1 545 | 1 756 | -2 250 |
| Övrigt totalresultat hänförligt till säkring av valuta och övrigt |
-411 | -411 | ||
| Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att återföras till resultatet: |
– | – | – | – |
| Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld | 64 | -3 | 64 | -3 |
| Periodens totalresultat | 1 954 | -972 | 4 799 | -175 |
| Därav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | 1 750 | -894 | 4 458 | -202 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 204 | -78 | 341 | 27 |
| Periodens totalresultat | 1 954 | -972 | 4 799 | -175 |
Koncernens balansräkning i sammandrag
| 31 Dec | 31 Dec | |
|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2020 |
| TILLGÅNGAR | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | ||
| Goodwill | 32 758 | 31 650 |
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling och | 851 | 861 |
| andra immateriella anläggningstillgångar | ||
| Kundrelationer | 4 136 | 4 936 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 37 745 | 37 447 |
| Materiella anläggningstillgångar | ||
| Nyttjanderätter | 756 | 831 |
| Fastighetsinvesteringar | 0 | 2 |
| Andra materiella anläggningstillgångar | 218 | 209 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 974 | 1 042 |
| Övriga anläggningstillgångar | ||
| Aktier och andelar i joint ventures | 6 438 | 5 266 |
| Övriga aktier och andelar | 0 | 0 |
| Portföljinvesteringar | 31 478 | 27 658 |
| Uppskjutna skattefordringar | 1 748 | 1 438 |
| Långfristiga räntebärande fordringar | 10 | – |
| Andra långfristiga fordringar | 79 | 124 |
| Summa övriga anläggningstillgångar | 39 754 | 34 486 |
| Summa anläggningstillgångar | 78 473 | 72 975 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kundfordringar | 1 299 | 1 184 |
| Lager av fastigheter | 315 | 379 |
| Klientmedel | 1 063 | 1 125 |
| Skattefordringar | 170 | 193 |
| Övriga fordringar | 1 600 | 1 338 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna | 1 366 | 1 441 |
| intäkter | ||
| Likvida medel | 4 553 | 2 134 |
| Summa omsättningstillgångar | 10 366 | 7 793 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 88 839 | 80 768 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 88 839 | 80 768 |
|---|---|---|
| Summa kortfristiga skulder | 13 291 | 11 307 |
| Övriga kortfristiga avsättningar | 10 | 24 |
| intäkter | ||
| Upplupna kostnader och förutbetalda | 4 225 | 2 924 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 291 | 1 515 |
| Kortfristiga leasingskulder | 223 | 220 |
| Förskott från kunder | 29 | 64 |
| Skatteskulder | 1 198 | 925 |
| Leverantörsskulder | 504 | 493 |
| Klientmedelsskuld | 1 063 | 1 125 |
| Obligationslån Företagscertifikat |
750 3 998 |
1 100 2 916 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Summa långfristiga skulder | 50 474 | 47 499 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 103 | 1 110 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 42 | 48 |
| Avsättningar för pensioner | 316 | 381 |
| Övriga långfristiga skulder | 677 | 622 |
| Långfristiga leasingskulder | 582 | 651 |
| Obligationslån | 43 693 | 42 606 |
| Skulder till kreditinstitut | 4 060 | 2 081 |
| Långfristiga skulder | ||
| Summa eget kapital | 25 074 | 21 963 |
| Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande |
2 922 | 2 845 |
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 22 152 | 19 118 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| MSEK | 2021 | 2020 |
| 31 Dec | 31 Dec | |
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
| 2021 | 2020 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt | Hänförligt | |||||
| till moder | Innehav | till moder | Innehav | |||
| bolagets | utan best. | bolagets | utan best. | |||
| MSEK | aktieägare | inflytande | Summa | aktieägare | inflytande | Summa |
| Ingående balans, 1 januari | 19 118 | 2 845 | 21 963 | 22 014 | 2 879 | 24 893 |
| Återköp av aktier | – | – | – | -1 307 | – | -1 307 |
| Utdelning | -1 451 | -244 | -1 696 | -1 332 | -60 | -1 392 |
| Förändring i | – | – | – | -54 | -1 | -55 |
| koncernstruktur | ||||||
| Treasury aktier | -41 | – | -41 | – | – | – |
| Aktiebaserad utbetalning | 68 | – | 68 | – | – | – |
| Omklassificering | – | -20 | -20 | – | – | – |
| Periodens totalresultat | 4 458 | 341 | 4 799 | -202 | 27 | -175 |
| Utgående balans, 31 september |
22 152 | 2 922 | 25 074 | 19 118 | 2 845 | 21 963 |
Koncernens kassaflöde i sammandrag
| Okt–dec Okt–dec 2021 2020 2021 2020 Den löpande verksamheten Rörelseresultat (EBIT) 2 040 1 200 6 475 4 695 Avskrivningar och nedskrivningar 518 335 1 500 1 529 Amortering/omvärdering av köpta fordringar 1 095 463 4 178 4 189 Övriga justeringar för ej kassaflödespåverkande poster -84 900 -262 570 Erhållen ränta 5 11 22 43 Erlagd ränta -356 -265 -1 822 -1 792 Erlagda övriga finansiella kostnader -69 -52 -213 -225 Betald inkomstskatt -68 -623 -893 -970 Kassaflöde från den löpande verksamheten 3 082 1 969 8 985 8 041 före förändringar av rörelsekapitalet Förändringar i factoring-fordran 29 42 -115 36 Andra förändringar i rörelsekapitalet 96 -589 1 172 429 Kassaflöde från den löpande verksamheten 3 206 1 422 10 042 8 506 Investeringsverksamheten Förvärv av materiella och immateriella -108 -191 -334 -672 anläggningstillgångar Sale of tangible and intangible fixed assets 4 – 4 – Portföljinvesteringar i fordringar och lager av -2 324 -1 407 -6 968 -5 135 fastigheter Förvärv av dotterföretag – -28 – -34 Annat kassaflöde från investeringsverksamheten -253 -6 -710 398 Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 680 -1 632 -8 009 -5 443 Finansieringsverksamheten Upplåning och amorteringar 732 146 2 139 142 Återköp av egna aktier – -58 -41 -1 307 Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare – 0 -1 451 -1 332 Aktieutdelning till ägare utan bestämmande inflytande -63 -31 -244 -72 Kassaflöde från finansieringsverksamheten 669 58 401 -2 569 Summa förändring av likvida medel 1 195 -152 2 434 494 Likvida medel vid periodens början 3 372 2 416 2 134 1 906 Kursdifferenser i likvida medel -14 -130 -15 -265 Likvida medel vid periodens slut 4 553 2 134 4 553 2 134 Koncernen totalt Kassaflöde från den löpande verksamheten 3 206 1 422 10 042 8 506 Kassaflöde från investeringsverksamheten -2 680 -1 632 -8 009 -5 443 |
Fjärde kvartalet | Helår | |||
|---|---|---|---|---|---|
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | 669 | 58 | 401 | -2 569 |
Viss jämförande information från tidigare år har reviderats för att överensstämma med aktuell årspresentation. I synnerhet redovisas nu valutakursdifferenser som klassificerats som minskning av betald ränta under "Upplåning och amortering.
Moderbolagets resultaträkning
| Helår | |||
|---|---|---|---|
| MSEK | 2021 | 2020 | |
| Omsättning | 690 | 557 | |
| Bruttoresultat | 690 | 557 | |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -33 | -28 | |
| Administrationskostnader | -1 037 | -804 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | -380 | -275 | |
| Resultat från andelar i dotterföretag | 0 | 1 382 | |
| Valutakursdifferens på monetär post klassificerad som | -314 | 678 | |
| utvidgad nettoinvestering samt säkringsåtgärder | |||
| Finansnetto övrigt | 910 | -1 261 | |
| Resultat före skatt | 216 | 524 | |
| Skatt | 0 | -104 | |
| Periodens resultat | 216 | 420 |
Periodens totalresultat är samma som periodens resultat.
Moderbolagets balansräkning
| MSEK | 30 Dec 2021 |
30 Dec 2020 |
|---|---|---|
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 507 | 298 |
| Materiella anläggningstillgångar | 10 | 13 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 73 991 | 68 195 |
| Summa anläggningstillgångar | 74 508 | 68 506 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kortfristiga fordringar | 1 952 | 458 |
| Likvida medel | 602 | 533 |
| Summa omsättningstillgångar | 2 554 | 991 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 77 062 | 69 497 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Bundet eget kapital | 786 | 285 |
| Fritt eget kapital | 10 212 | 11 923 |
| Summa eget kapital | 10 998 | 12 208 |
| Långfristiga skulder | 55 498 | 50 386 |
| Kortfristiga skulder | 10 566 | 6 902 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 77 062 | 69 497 |
Övrig information
Moderbolaget
Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en omsättning för kvartalet om 690 MSEK (557) och ett resultat före skatt om 216 MSEK (524). Moderbolaget investerade 238 MSEK (191) i anläggningstillgångar under kvartalet och hade vid dess utgång 602 MSEK (533) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 60 (58).
Redovisningsprinciper
Denna rapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.
Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av delårsrapporten.
Koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper är i all väsentligt oförändrade jämfört med års- och hållbarhetsredovisningen 2020 och förändringar i IFRS standarder från 1 januari 2021 har inte haft någon materiell påverkan på denna kvartalsrapport.
Transaktioner med närstående
Det har under kvartalet inte förekommit några väsentliga transaktioner utöver den normala verksamheten mellan Intrum och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.
Italienska SPV
Under 2018 förvärvade Intrum 80 procent av Profit Participating Notes (PPN) utgivna av Ithaca Investment DAC (Ithaca), som Intrum kontrollerar tillsammans med CarVal Investors. Ithaca investerade i 51 procent av junior- och mezzanine-obligationerna (Obligationerna) utgivna av det italienska företaget för särskilt ändamål "Penelope SPV S.R.L." (Penelope), för att finansiera förvärvet av en portfölj av förfallna fordringar (NPL) som såldes av Banca Intesa Sanpaolo (ISP) som investerade i de återstående 49 procent av obligationerna.
Den 29 december 2021 omstrukturerades Penelope och refinansierades med kreditobligationer med längre löptid. Seniorobligationerna är avsedda att vara berättigade till en statlig garanti, Garanzia Cartolarizzazione Sofferenze (GACS).
Som en del av omstruktureringen ökade Ithacas innehav i obligationerna från 51 procent till 95 procent. Dessutom minskade Intrum sitt innehav av PPN från 80 procent till 62,5 procent i Ithaca. Sammantaget resulterade detta i en nettovärderingsförlust på 40 MSEK för Intrum.
Intrum ingick också ett derivatkontrakt med vissa fonder förvaltade eller rådgivna av CarVal Investors för en ersättning på 10 MSEK, vilket gör det möjligt att förvärva den sistnämndas 37,5 procent PPN i Ithaca från 1 juli 2023 till 31 december 2027 och även kräver att Intrum gör det när bruttoinkassering av 12,8 miljarder SEK har uppnåtts eller den 31 december 2027.
Marknadsutveckling och framtidsutsikter
I Intrums integrerade affärsmodell, bestående av kredithanteringstjänster och portföljinvesteringar, Intrum ser en god utveckling på medellångsikt inom båda områdena. Intrum fortsätter att leverera på sitt transformationsprogram. Intrum kommer successivt att centralisera, standardisera och förbättra stora delar av inkassoprocessen. De åtgärder som vidtas inom detta område kommer att fortsätta att förbättra effektiviteten och stödja rörelsemarginalen framöver samt en hållbar organisk tillväxt.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunktur- utvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IT och informationshantering, epidemi- och pandemirisk, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med portföljinvesteringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrums års- och hållbarhetsredovisning 2020. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i års- och hållbarhetsredovisningen.
Verkligt värde på finansiella instrument
Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (portföljinvesteringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För flertalet av dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Utestående obligationer med ett redovisat värde på totalt 42 589 MSEK (42 606) estimeras dock ha ett verkligt värde på 45 006 MSEK (43 751). Koncernen har även valutaterminer och andra finansiella tillgångar om 107 MSEK (295) samt finansiella skulder om 173 MSEK (1,515) värderade till verkligt värde via resultaträkningen.
Aktien
Intrums aktie är noterad på Nasdaq Stockholm Large Cap. Under perioden 1 oktober–31 december 2021 har 19 471 599 aktier omsatts till ett värde om 4 624 MSEK, motsvarande 16 procent av totalt antal aktier vid slutet av perioden.
Högsta betalkurs under perioden 1 oktober–31 december 2021 var 257,4 kr (22 oktober) och lägsta var 215,5 kr (20 december). Periodens sista handelsdag, den 30 Decemer 2021, uppgick kursen till 233,4 kr (senast betald). Under perioden 1 oktober–31 december 2021 minskade Intrum aktiekurs med 3 procent medan Nasdaq OMX Stockholm ökade med 11 procent.
Aktiekurs SEK (1 januari 2019 – 31 december 2021)

Ägare
| Totalt antal aktier exklusive eget innehav | 120 797 264 | |
|---|---|---|
| Totalt, femton största ägare | 86 434 993 | 71,0 |
| Futur Pension | 840 632 | 0,7 |
| Capital Group | 900 000 | 0,7 |
| Intrum AB | 923 654 | 0,8 |
| BlackRock | 1 195 777 | 1,0 |
| Avanza Pension | 1 273 062 | 1,0 |
| Robeco | 1 400 000 | 1,2 |
| Norges Bank | 1 466 253 | 1,2 |
| TIAA - Teachers Advisors | 1 929 366 | 1,6 |
| C WorldWide Asset Management | 2 093 411 | 1,7 |
| Första AP-fonden | 2 444 409 | 2,0 |
| Vanguard | 2 468 662 | 2,0 |
| Handelsbanken Fonder | 4 560 417 | 3,7 |
| Swedbank Robur Fonder | 5 635 963 | 4,6 |
| AMF Pension & Fonder | 11 574 431 | 9,5 |
| Nordic Capital through companies | 47 728 956 | 39,2 |
| 31 december 2021 | Antal aktier | Kapital och röster, % |
Källa: Modular Finance Holdings and Intrum
Eget innehav om 923 654 aktier ingår inte i antalet utestående aktier. Andelen svenskt ägande uppgick till 39,3 procent (institutioner 11,2 procentenheter, aktiefonder 17,8 procentenheter, privatpersoner 10,3 procentenheter).
Valutakurser
| Slutkurs | Slutkurs | Snittkurs | Snittkurs | Snittkurs | |
|---|---|---|---|---|---|
| 31 dec | 31 dec | okt–dec | okt–dec | jan–dec | |
| 2021 | 2020 | 2021 | 2020 | 2021 | |
| 1 EUR=SEK | 10,25 | 10,03 | 10,14 | 10,19 | 10,48 |
| 1 CHF=SEK | 9,92 | 9,29 | 9,38 | 9,46 | 9,80 |
| 1 NOK=SEK | 1,03 | 0,96 | 0,99 | 0,95 | 0,98 |
| 1 HUF=SEK | 0,0277 | 0,0275 | 0,0283 | 0,0280 | 0,0299 |
Händelser efter balansdagen
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Ytterligare information
Anders Engdahl , VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Michael Ladurner, Ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02 Michael Ladurner, Investor Relations, tel: 08-546 102 02
Michael Ladurner är kontaktperson enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.
Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden.
Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 27 januari 2022 kl. 07.00 CET.
Delårsrapport och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Stockholm den 27 januari 2022
Anders Engdahl
VD och koncernchef
Definitioner
Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal
Avkastning portföljinvesteringar (ROI)
Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive verksamhet inom factoring och betalningsgarantier (finansiella tjänster), omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål. Definitionen av genomsnittligt bokvärde baseras på genomsnittet av kvartalen. Början av året till rapportperioden och RTM beräknas med genom ingående och utgående balans för kvartalen under perioden.
Avskrivningsskvot
Periodens avskrivning på portföljinvesteringar uttryckt som procentandel av inkasserat belopp.
Cash EBIT
Cash EBITDA minus övrig capex och ersättnings capex.
Cash EBITDA
Cash EBITDA är det justerade rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt portföljavskrivningar. I tillägg justeras resultatandelar från joint ventures bort och ersätts med det faktiska kassaflödet från joint ventures.
Cash EPS
Cash EBIT minus kassaflödesbaserat finansnetto och kassaflödesbaserad inkomstskatt, justerad för jämförelsestörande skattebetalningar dividerat med antal genomsnittligt utestående aktier.
Cash Return on invested capital (RoIC)
Cash EBIT dividerat med genomsnittligt investerat kapital för perioden. Genomsnittet är beräknat genom kvartalets öppningsbalans och stängningsbalans. Början av året till rapportperioden och RTM beräknas med genom ingående och utgående balans för kvartalen under perioden.
EBITDA
EBITDA är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar.
Ersättnings capex
Det beräknade portföljinvesteringarna som krävs för att upprätthålla en stabil ERC. Beräknas genom att dividera inkasserade belopp i kvartalet med RTM MoM-multipeln.
Externa intäkter
Intäkter från Intrums externa kunder samt omsättning från fastighetsverksamheten.
Förväntad återstående inkassering, ERC
Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar, inklusive Intrums förväntade kassaflöden från investering i joint ventures.
Förvärvad tillväxt
Förvärvad tillväst i kassaflödesbaserade intäkter relaterat till förvärv av koncernföretag.
Interna intäkter
Avser huvudsakligen Intäkter som betalas av segmentet Portföljinvesteringar till Kredithanteringstjänster samt Strategiska Marknader för utfört inkasseringsarbete på de portföljer som Intrum äger.
Justerad omsättning
Omsättning exklusive portföljomvärderingar och andra jämförelsestörande poster.
Justerad resultat per aktie
Periodens nettoresultat hänförligt till moderbolagets aktieägare justerat för jämförelsestörande poster hänförligt till moderbolagets aktieägare och motsvarande skattebelopp dividerat med genomsnittligt antal utestående aktier för perioden..
Justerad rörelsemarginal
Justerat rörelseresultat (EBIT) i förhållande till justerad omsättning.
Justerat rörelseresultat (EBIT)
Justerat rörelseresultat (EBIT) är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.
Justerat segmentsresultat
Justerat segmentresultat är segmentresultat exklusive omvärderingar av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.
Jämförelsestörande poster
Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Kan inkludera men är inte begränsade till portföljomvärderingar, omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än portföljinvesteringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivningskostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för flytt till nya kontorslokaler, uppsägnings- och rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Jämförelsestörande poster specificeras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.
Kassaflöde från joint ventures
Det kassaflöde som Intrum erhållit i form av utdelningar från investeringar i icke-konsoliderade joint ventures.
Kassaflödesbaserad inkomstskatt
Betald inkomstskatt justerat för jämförelsestörande poster.
Kassaflödesbaserad omsättning
Ett alternativt mått på omsättningen som inkluderar den justerade nettoomsättningen samt kassaflödena från inkasserade belopp och kassaflöde från joint ventures.
Nettoskuld
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Nettoskuld/Cash EBITDA
Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens Cash EBITDA på rullande tolv månaders basis. Måtten beräknas enligt definition i koncernens låneavtal. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare. Nyckeltalet redovisas beräknat enligt de definitioner som anges i villkoren för koncernens revolverande syndikerade lånefacilitet, vilket bland annat innebär att resultatandelar i icke-konsoliderade joint ventures ingår bara till den del som resultatet delats ut till Intrum och att verksamheter som förvärvats under perioden ingår på pro formabasis under hela tolvmånadersperioden.
Omsättning
Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).
Organisk tillväxt
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för portföljomvärderingar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
Totala portföljinvesteringar
Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, investeringar i fastigheter samt i joint ventures vars verksamhet är att investera i portföljer med fordringar och fastigheter.
Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, avskrivningar och omvärderingar
Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens omsättning hänförlig till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens avskrivning och omvärderingar. Avskrivningen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.
Redovisat segmentsresultat
Segmentsresultat för varje segment Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader, Portföljinvesteringar och koncerngemensamt resultat.
REO Ägda fastigheter.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
Rörelsemarginal, segment
Rörelsemarginalen utgörs av segmentets rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
RTM
Rullande tolv månader, RTM, hänvisar till siffror på de senaste 12 månaderna.
RTM MoM multiple
Det kvartalsvis genomsnittligt garanterat money-onmoney multiple för de senaste 12 månaderna. Beräknas genom att dividera livstids ERC för förvärvade portföljer i kvartalet med inköpspriset för förvärvade portföljer under kvartalet.
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.
Valutaeffekter
Tillväxt i kassaflödesbaserade intäkter relaterade till valutakursförändringar.
Övrig capex
Investeringar gjorda för tillväxt inom verksamheten. Till exempel IT och materiella tillgångar.
Om Intrum
Intrum är det branschledande kredithanteringsföretaget i Europa med närvaro på 24 marknader. Vi hjälper företag att utvecklas genom att erbjuda lösningar för att förbättra kassaflöden och långsiktig lönsamhet, och genom att ta hand om deras kunder. Vårt fokus är att skapa gemensamt värde för både näringsliv och samhälle, vilka gynnas av att företag får betalt i tid och att privatpersoner får möjlighet att bli skuldfria. Intrum har cirka 10 000 dedikerade medarbetare som hjälper omkring 80 000 företag över hela Europa. År 2021 omsatte företaget 17,8 miljarder kronor. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm, Sverige och Intrum-aktien är noterad på Nasdaq Stockholmsbörsen. För mer information, besök www.intrum.com.
Affärsmodell
Vi ser till att företag får betalt genom att erbjuda ett komplett utbud av tjänster som täcker företagens hela kredithanteringskedja. I våra segment för Kredithanteringstjänster och inom Strategiska marknader arbetar vi med inkassering av sena betalningar för våra kunders räkning vilket genererar en provision. I vårt segment Portföljinvesteringar agerar vi som huvudmän och investerar i portföljer med förfallna fordringar där vi inkasserar för egen räkning.
Intrum som investering
Växande marknad - Marknaden för våra tjänster växer baserat på en ökad efterfrågan från våra kunder att hantera sina balansräkningar, en ökad reglering, fokus på kundernas kärnverksamheter samt generellt ökande volymer av portföljer av förfallna kundfordringar. Digitalisering och förändringar i kundbeteende leder också till att nya typer av fordringar genereras. Allt detta tillsammans utgör en stark grund för hållbar organisk tillväxt.
Marknadsledande position - Intrum är branschledande i Europa med närvaro i 24 länder. Vi har också partners för att täcka cirka 160 länder över hela världen. Med tanke på vår vida geografiska närvaro kan vi samarbeta med kunder över flera marknader. Vår breda kunskap spänner över många branscher och utifrån vår storlek och våra skalfördelar kan vi investera i de senaste teknologierna och i innovativa lösningar.
Ett komplett utbud - Intrum erbjuder ett komplett utbud av kredithanteringstjänster som täcker företagens hela kredithanteringskedja.
Stort förtroende och 100 års erfarenhet – Vårt arbete kan enbart bedrivas om vi har uppdragsgivarens fulla förtroende och bedriver vår verksamhet med etik och respekt för slutkunden. 100 års erfarenhet visar på styrkan i vår affärsmodell, vi bygger långsiktiga partnerskap med våra uppdragsgivare.
Intrum leder vägen till en sund ekonomi – En fungerande kreditmarknad är en förutsättning för att näringslivet och därmed hela samhället fungerar. Intrum fyller en viktig funktion i detta sammanhang.
Finansiella mål
Avkastning: Cash RoIC >10% på medellång sikt
Tillväxt: Cash EPS >10% i genomsnitt på medellång sikt Skuldsättningskvot: Net debt/Cash EBITDA 2.5–3.5x i slutet av 2022
Policy för utdelning till aktieägare: Absolut årlig ökning av utdelning per aktie
För mer information, besök https://www.intrum.com/investors/ financial-info/financial-targets/
Finansiell kalender 2021
| 27 januari 2022 | Bokslutskommuniké 2021 |
|---|---|
| 29 april 2022 | Delårsrapport för första kvartalet |
| 29 april 2022 | Årsstämma |
| 21 juli 2022 | Delårsrapport för andra kvartalet |
Intrum AB (publ)
Sicklastråket 4, Nacka 105 24 Stockholm, Sweden Tel +46 8 546 10 200 Fax +46 8 546 10 211 www.intrum.com [email protected]