AI assistant
Intrum — Earnings Release 2020
Jan 28, 2021
2930_10-k_2021-01-28_83db4cb1-d9ec-40ac-b785-b2183e723cb0.pdf
Earnings Release
Open in viewerOpens in your device viewer

Bokslutskommuniké Kvartal 4 2020
Kvartal 4, oktober–december 2020
- Nettoomsättning ökade till SEK 5 109 M (4 663) och justerad nettoomsättning minskade till SEK 4 359 M (4 662). Justerat EBIT uppgick till 1 611 (1 821).
- Cash EBITDA ökade till SEK 3 124 M SEK(3 063) och tillgänglig likviditet vid kvartalets slut uppgick till 17 miljarder. Skuldsättningskvoten minskade till 4,0x (4,3x).
- För segmentet Kredithanteringstjänster minskade Cash EBIT till 281 MSEK (413) och justerad rörelsemarginalen minskade till 20 procent (24). För Strategiska marknader förbättrades Cash EBIT till 875 MSEK (583) och den justerade rörelsemarginalen ökade till 44 procent (31). Segments Cash RoIC för fjärde kvartalet 5,8 (8,0) för Kredithanteringstjänster och 21,5 (13,3) för Strategiska marknader.
- Cash EBIT för portföljinvesteringar ökade MSEK 834 (722) och Cash RoIC för segmentet var 9,6 procent (8,3) för kvartalet. Portföljinvesteringarna i det fjärde kvartalet uppgick till SEK 1 258 M (3 780) och SEK 5 012 M (7 324) för helåret, vilket är i linje med bolagets återinvesteringsnivå. Ytterligare ca SEK 750 M portföljer är vunna men transaktionerna kommer stängas under första kvartalet 2021.
- Kvartalets resultat uppgick till SEK 576 M (-2,482), och cash earnings per share (Cash EPS) uppgick till SEK 9,58 (5,92), årets resultat 2 078 M (-285) och årets Cash EPS till 26,96 (14,81).
- Styrelsen föreslår en aktieutdelning på 12,00 kr (11,00) per aktie, motsvarande totalt 1 450 MSEK (1 332).
| Fjärde kvartalet | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| okt–dec | okt–dec | Förändring | Förändring | |||
| MSEK, om inte annat anges | 2020 | 2019 | % | 2020 | 2019 | % |
| Nettoomsättning | 5 109 | 4 663 | 10 | 16 848 | 15 985 | 5 |
| Justerad nettoomsättning | 4 359 | 4 662 | -6 | 16 731 | 15 780 | 6 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 200 | -2 137 | – | 4 695 | 2 060 | 128 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 1 611 | 1 821 | -12 | 5 738 | 6 208 | -8 |
| Resultat per aktie, SEK | 3,40 | -18,84 | – | 15,18 | -2,76 | – |
| Cash EBITDA | 3 124 | 3 063 | 2 | 11 607 | 11 444 | 1 |
| Cash EBIT | 1 523 | 1 419 | 7 | 5 580 | 4 618 | 21 |
| Cash EPS | 9,58 | 5,92 | 62 | 26,96 | 14,81 | 82 |
| Cash RoIC, % | 8,7 | 7,7 | 1 | 7,7 | 6,4 | 1 |
| Nettoskuld /rullande tolv månaders Cash EBITDA | 4,0 | 4,3 | ||||
| Justerat segmentsresultat Kredithanteringstjänster | 328 | 430 | -24 | 1 613 | 1 793 | -10 |
| Justerat segmentsresultat Strategiska marknader | 691 | 517 | 34 | 1 653 | 1 118 | 48 |
| Justerat segmentsresultat Portföljinvesteringar | 1 063 | 1 208 | -12 | 4 195 | 4 947 | -15 |
| Portföljinvesteringar | 1 258 | 3 780 | -67 | 5 012 | 7 324 | -32 |
| Bokfört värde portföljinvesteringar | 33 305 | 35 429 | -6 | 33 305 | 35 429 | -6 |
| Avkastning portföljinvesteringar, ROI,% | 8 | 14 | -6 | 9 | 15 | -6 |
| Justerad avkastning portföljinvesteringar, ROI,% | 12 | 14 | -2 | 12 | 15 | -3 |
Intrum leder vägen till en sund ekonomi genom att samverka med våra uppdragsgivare och deras kunder, för att bidra till deras finansiella välmående och till ett finansiellt hållbart samhälle i stort.
översikt
Finansiella rapporter
Övrig
information Definitioner Om Intrum
Vd-kommentar Redo för omställningen till ONE Intrum
2020 kommer att kommas ihåg som det året då Covid-19-pandemin överraskade och lamslog världen. I en sådan extraordinär miljö kommer välbefinnandet hos våra medarbetare, uppdragsgivare och kunder alltid först. Vi lyckades framgångsrikt fortsätta bedriva vår verksamhet och bistå våra uppdragsgivare och kunder, samtidigt som upp till 75 procent av våra medarbetare arbetade på distans. Jag är genuint imponerad av medarbetarnas hängivenhet som möjliggjort att vi har kunnat leverera ett starkt resultat, inte minst mot bakgrund av den utmanande tid vi befinner oss i. Vi förbättrade såväl samtliga kassabaserade nyckeltal som avkastningsnivåer jämfört med föregående år och jag tycker att vi har många anledningar att vara stolta över de framsteg vi har gjort under detta mycket speciella år.
Vid Intrums kapitalmarknadsdag i november 2020 presenterade vi vårt transformationsprogram - ONE Intrum. Vi förändrar vårt sätt att arbeta som företag på ett fundamentalt sätt och det kommer att gynna såväl uppdragsgivare som kunder. Vi förflyttar oss från att vara en multilokal organisation till att skapa en global plattform, vilket kommer att förstärka vår marknadsledande position och skapa ett än starkare erbjudande med fokus på kundvård.
Ett mycket motståndskraftigt resultat trots utmanande förhållanden
Det fjärde kvartalet fortsatte att bevisa motståndskraften i vår affärsmodell i kontexten av en andra pandemivåg, vilket på övergripande nivå ledde till ett resultatmässigt starkare avslut än väntat på ett utmanande år. Under dessa omständigheter är jag mycket nöjd över att vi lyckades leverera ett cash EBIT som är upp 7 procent för kvartalet och 21 procent på årsbasis.
Tack vare en växande underliggande kassaflödesgenerering, levererade vi en kassabaserad avkastning på investerat kapital för koncernen på 7.7 procent, minskade vår skuldsättningskvot till 4.0x, och genererade cash EPS på 27.0 per aktie.
Framtidsutsikterna i närtid är dock något osäkra mot bakgrund av effekterna av olika regeringsbeslut kopplade till att motverka den fortsatta spridningen av pandemin. Samtidigt ökar våra uppdragsgivare sina avsättningar för framtida kreditförluster och många kunder är noggrannare med sina betalningar.
Ur ett bredare perspektiv är det en betydande uppbyggnad av NPL-volymer i det europeiska finansiella ekosystemet och baserat på våra samtal med kunder förväntar vi oss att försäljnings- och servicevolymerna gradvis kommer att öka under 2021. Intrum är mycket väl positionerat och är redo. Jag är nöjd över att vi tack vare vår motståndskraft och omställningsförmåga lyckades hantera pandemin under 2020 och samtidigt positionera oss väl för att tillvarata organiska tillväxtmöjligheter som uppstår i kölvattnet av pandemin.
Kredithanteringstjänster –Positionerade för växande efterfrågan med rekordstark pipeline
Under 2020 såg vi ett lägre inflöde av nya affärer främst mot bakgrund av förlängda betalningstider och försenade NPL-processer på grund av olika moratorium. Minskningen av nya ärenden påverkade kassagenereringen från segmentet Kredithanteringstjänster detta år.
Å andra sidan hade vi ett rekordstort antal kontrakt som tecknades under 2020
"Jag är genuint imponerad av medarbetarnas hängivenhet som möjliggjort att vi har kunnat leverera ett starkt resultat, inte minst mot bakgrund av den utmanande tid vi befinner oss i."
Rörelsesegment översikt
Finansiella rapporter
Övrig
information Definitioner Om Intrum
vilket understryker den ökade relevansen av vårt kunderbjudande. Det reflekteras särskilt av megatrenden som vi pratade om på kapitalmarknadsdagen, med ökad outsourcing av kredithanteringstjänster mot bakgrund av regulatoriskt tryck och effektivitetsvinster för våra uppdragsgivare. En branschstudie spår en genomsnittlig årlig tillväxttakt av serviceintäkter mellan 2019–2023 på över 15 procent från det viktiga klientsegmentet bank och finans. Covid-19 förtydligar ytterligare Intrums roll att leda vägen till en sund ekonomi genom att stötta många små och medelstora företag i Europa i behov av likviditet, och samtidigt möta våra kunder med lyhördhet och respekt, inte minst de som direkt påverkats av Covid-19. Vi är väl positionerade för att möta den växande efterfrågan från befintliga uppdragsgivare och fortsätta att expandera i växande sektorer, såsom e-handel och SME:s. Den nya mer agila och effektiva gemensamma driftsplattformen som kommer med vårt transformationsprogram kommer att stärka vår förmåga att möta större volymer med lägre marginalkostnader, och därigenom öka lönsamheten ytterligare för segmentet.
Koncernen översikt
Kassaflödesbaserade intäkter minskade med 7 procent under det fjärde kvartalet jämfört med föregående år med en årlig kassabaserad avkastning på investerat kapital på 8.1 procent under 2020.
Stark kassabaserad avkastning för Strategiska Marknader under återhämtning
För segmentet Strategiska Marknader karaktäriserades det fjärde kvartalet av en andra pandemivåg vilket innebar fortsatta restriktioner och distansarbete. För första gången var vår grekiska verksamhet inkluderade i våra resultat för hela kalenderåret. Resultatet har varit mycket tillfredsställande och oaktat pandemin, har Grekland levererat i enlighet med den ursprungliga affärsplanen.
Trots den andra vågen hade de strategiska marknaderna endast en ensiffrig kassaflödesbaserad minskning under kvartalet jämfört med föregående år. Den kassabaserade avkastningen på investerat kapital för de strategiska marknaderna motsvarar 15,0 procent för helåret.
Imponerande resultat för portföljinvesteringar i kombination med låga investeringsnivåer
Vi är särskilt nöjda över resultatet inom portföljinvesteringsverksamheten under 2020, vilket visar på den starka motståndskraften i segmentet, inom samtliga tillgångsklasser. Under året har vi inkasserat 102 procent jämfört med prognosen som vi lämnade före Covid-19, med ett ännu starkare resultat om 112% under det fjärde kvartalet. Segmentet hade kassaflödesbaserade intäkter på 3,041 MSEK och den kassabaserade avkastningen på investerat kapital uppgick till 9.6 procent.
Under Q4 investerade vi 1.3 miljarder SEK i nya portföljer. Jämfört med ett normalår var uppdragsgivare mindre benägna att sälja portföljer samt att stänga portföljtransaktionerna före årsskiftet. Vi förväntar oss därför att ungefär 750 miljoner SEK i vunna transaktioner under 2020 kommer att stängas 2021. Investeringarna för helåret låg på återinvesteringsnivå i enlighet med vad vi kommunicerade i våras, och till högre avkastning jämfört med avkastningsnivån före Covid-19.
Ökad takt mot One Intrum
Transformationsresan vi påbörjat för att bli ONE Intrum är ett av de viktigaste steg som vi som företag har tagit. ONE Intrum innebär en global digital end-to-end inkasseringsprocess som baseras på en gemensam global infrastruktur. Som ONE Intrum kommer vi att kunna förbättra effektiviteten betydligt och samtidigt stärka vårt värdeerbjudande till uppdragsgivare och kunder. Under fjärde kvartalet stärkte vi organisation och styrning av transformationsprogrammet för att säkra såväl kvalitet som tidplan. Den centrala operativa plattformen är från Q4 2020 tillgänglig för samtliga våra SME-uppdragsgivare. Detta är ett mycket viktigt första steg mot vår stärkta globala kapacitet och ett förbättrat erbjudande gentemot våra uppdragsgivare.
Under det fjärde kvartalet har vi gått live med de första tre länderna i det flerspråkiga callcentret i Aten, och ärenden hanteras för fullt. Öppnandet av kontaktcenter i Bukarest och Malaga fortskrider enligt plan där vi är igång med rekryteringen av kvalificerade medarbetare. Vad gäller våra nyckeltal för transformationen följer

"Vi förflyttar oss från att vara en multilokal organisation till att skapa en global plattform, vilket kommer att förstärka vår marknadsledande position och skapa ett än starkare erbjudande med fokus på kundvård. "
Q4 i korthet VD-kommentar
Koncernen översikt
Rörelsesegment översikt
Finansiella rapporter
Övrig
vi planen både vad gäller antalet migrerade ärenden och minskade inkasseringskostnader. Vi förväntar oss att se fortsatt leverans mot dessa nyckeltalsprognoser. Under andra halvan av 2021 förväntar vi oss en betydande ärendemigrering till den nya plattformen. Hittills har vi spenderat 18 procent av den totala budgeterade miljarden för transformationsprogrammet.
Effektivitetsvinsterna från transformationsprogrammet kommer att stötta lägre marginalkostnader, och skapar därmed betydande hävstång när marknaderna återhämtar sig från Covid-19. Detta, i kombination med en förbättrad skalbarhet, kommer möjliggöra organisk tillväxt och samtidigt bibehålla en attraktiv avkastning framöver.
Pandemins effekter på europeiska konsumenter - Ökad relevans för Intrums nya värdeerbjudande
Under pandemin har vi genomfört en omfattande undersökning kring konsumenters finansiella ställning och beteenden, då både hushåll och företag kämpat med att hantera de finansiella effekterna från Covid-19. Resultatet presenterades i Intrums European Consumer Payment Report, där 24 000 europeiska konsumenter i 24 länder tillfrågats, och rapporten publicerades under kvartalet.
Den visade på att Europa kämpar med att hantera den omedelbara hälsokrisen som följer av pandemin samtidigt som både hushåll och företag upplevt en påtaglig om än i olika utsträckning stark påverkan på konsumenternas ekonomi. Generellt fortsätter det finansiella välbefinnandet hos konsumenterna att försämras, vilket tydligast drabbar konsumentgrupper med lägre inkomster och otrygga anställningar. Trots detta visar många en stark vilja att förbättra sina finansiella kunskaper och få en större kontroll över sin privatekonomi. Till exempel svarade fyra av tio att de vidtagit åtgärder för att förbättra sin finansiella kompetens, kunskap och kontroll, vilket är en positiv och hoppingivande utveckling.
Imponerande engagemang från organisationen och framtidsutsikter
Det fjärde kvartalet var, liksom mycket annat under föregående år, annorlunda för Intrum. Under ett "normalt" år upplever vi hög aktivitet inom såväl inkassering som portföljinvesteringar. Trots ett fokuserat arbete och den totalt högsta kassaflödesbaserade intäkterna vi sett, i absoluta tal, sjönk den säsongsbaserade aktivitetsökningen något under fjärde kvartalet jämfört med "normala" år. Jag är dock oerhört imponerad och stolt över våra medarbetare som verkligen levererat starkt under en oförutsägbar och utmanande tid. Jag vill rikta ett stort tack till dem för deras dedikerade arbete och lojalitet.
Vi är fortsatt optimistiska på medellång sikt. På kort sikt ser vi fortsatt högre nivå av osäkerhet, men när pandemins effekter lägger sig förväntar vi oss såväl en normalisering som en ökad efterfrågan på våra tjänster och ett utbud av portföljer med attraktiv avkastning som stödjer våra framtidsutsikter. Framförallt har vi en tydlig vision för transformationen mot ett stärkt Intrum, vilket kommer att gynna våra uppdragsgivare, kunder, medarbetare, investerare och samhället. Intrum står rustat för fortsatt tillväxt med solid avkastning och en sund balansräkning. Utifrån detta föreslår vi en utdelning per aktie om 12,00 SEK per aktie.
Jag ser fram emot vår mycket spännande transformationsresa mot ONE Intrum, som kommer att sätta en ny branschstandard. Morgondagens Intrum kommer att vara ett enkelt, skalbart, digitalt, relevant och växande bolag.
Stockholm, januari 2021
Anders Engdahl Vd & koncernchef
"Jag är nöjd över att vi tack vare vår motståndskraft och omställningsförmåga lyckades hantera pandemin under 2020 och samtidigt positionera oss väl för att tillvarata organiska tillväxtmöjligheter som uppstår i kölvattnet av pandemin."
Rörelsesegment översikt
Koncernen översikt
Koncernen översikt
Utveckling under det fjärde kvartalet
Omsättning och rörelseresultat
Koncernens nettoomsättning under det fjärde kvartalet ökade till 5 109 MSEK (4 663), motsvarande en ökning på 10 procent, förklarat av organisk tillväxt 2 procent, portföljomvärderingar 13 procent och valutaeffekter -5 procent. Andelen omsättning i Euro uppgick till 61 procent (66).
Koncernens rörelseresultat (EBIT) för det fjärde kvartalet uppgick till 1 200 MSEK (-2 137), påverkat av jämförelsestörande poster på -411 MSEK (-3 959). Det justerade rörelseresultatet, exklusive jämförelsestörande poster, minskade till 1 611 MSEK (1 821).
Jämförelsestörande poster
I kvartalets rörelseresultat ingår jämförelsestörande poster med -411 MSEK (-3 959). Portföljomvärderingar uppgår till 599 MSEK, transkationskostnader för förvärv för kvartalet uppgår till -1 MSEK samt jämförelse störande poster hänförligt till joint venture om -1 040 MSEK, jämförelsestörande poster för portföljavskrivnignar 150 MSEK och övriga jämföresleströande poster om -119 MSEK. Under det fjärde kvartalet har Intrum ändrat uppskattningar och bedömningar för beräkning av upplupet anskaffningsvärde genom effektivräntemetoden av de finansiella tillgångarna i segmentet portföljinvesteringar, för mer information se sektionen övrig information.
Finansnetto
Kvartalets finansnetto uppgick till -505 MSEK (-540). Räntenettot uppgick till -416 (-405), räntekostnader för leasingskulder uppgick till MSEK -10 (-10), kursdifferenser till -4 MSEK (3) och övriga finansiella poster till -75 MSEK (-128).
Periodens resultat och skatt
Skattekostnaden för kvartalet uppgick till 119 MSEK, vilket motsvarar 17,1% av resultat före skatt. Skattekostnaden för helåret 2020 var 555 MSEK, 21,1%. Skattekostnaden påverkas av flera delvis kvittade poster med en positiv nettoeffekt på skattesatsen. Kvartalets resultat uppgick därmed till 576 MSEK (-2 482), motsvarande ett resultat per aktie på 3,40 kr (-18,84) före och efter utspädning.
Bolagets bedömning är att skattekostnaden under de närmaste åren kommer att uppgå till 20–25 procent av resultatet före skatt för respektive år, exklusive utfallet av eventuella skattetvister.
Kassaflöde och investeringar
Nettoomsättning ökade till 5 109 MSEK (4 663) i kvartalet till 16 848 MSEK (15 985) jämfört föregående år. Cash EBITDA och Cash EBIT ökade till 3 124 MSEK (3 063) respektive 1 523 MSEK (1 419) i kvartalet. Cash EBITDA för helåret uppgick till 11 607 MSEK (11 444), och Cash EBIT för samma period uppgick till 5 580 MSEK (4 618). Vilket ger oss ett Cash EPS på 9,58 SEK per aktie (5,92) för kvartalet och 26,96 SEK per aktie (14,81) för hela 2020. Kassaflödet motsvarar en avkastningsnivå på Investerat kapital om (Cash RoIC) 8,7% (7,7%) i kvartalet och 7,7% (6,4) på helåret.
I det fjärde kvartalet förvärvade Intrum en resterande del i Intrum Brasil Consultoria e Participaçoes, S.A, Intrums serviceverksamhet i Brasilien. Investeringen var på 29 MSEK och efter förvärvet innehar Intrum samtliga aktier i bolaget.
Kassaflödesbaserade intäkter, MSEK

Justerad EBIT, MSEK

Cash EBIT, MSEK

| Q4 i korthet VD-kommentar |
Koncernen översikt |
Rörelsesegment översikt |
Finansiella rapporter |
Övrig information |
Definitioner | Om Intrum |
|---|---|---|---|---|---|---|
| ------------------------------ | ----------------------- | ---------------------------- | -------------------------- | ---------------------- | -------------- | ----------- |
Tillgångar och finansiering
Totala tillgångar uppgick vid kvartalets slut till 81 SEK miljarder, jämfört med 86 SEK miljarder vid senaste årsskiftet. Nettoskulden uppgick till 47 SEK miljarder, vilket är 2 SEK miljarder lägre än vid fjärde kvartalet 2019. Nettoskulden i relation till tolv månaders justerad Cash EBITDA uppgick till 4.0x att jämföra med 4.3x vid fjärde kvartalet 2019.
I juli emitterade Intrum en femårig icke säkerställd obligation om 600 EUR miljoner till en fast räntesats om 4.875%. Likviden användes för att refinansiera en fastförräntad obligation med förfall 2022. I september genomfördes en tilläggsemission om 250 EUR miljoner till en emissionskurs om 100.75 vilket ger en effektiv räntesats om 4.70%. Likviden av tilläggsemissionen användes för att återbetala utestående belopp under Intrums kreditfacilitet. Under tredje kvartalet emitterade Intrum två icke säkerställda obligationer, en tvåårig om 750 MSEK till STIBOR 3m +250 baspunkter samt en femårig om 1,250 MSEK till STIBOR 3m +460 baspunkter. Obligationerna utfärdades inom ramen för det existerande svenska MTN-programmet.
Under fjärde kvartalet ökade Intrum upplåningen genom utgivna företagscertifikat med SEK 100 M jämfört med fjärde kvartalet 2019. Ökningen av utgivna företagscertifikat har använts för att återbetala utestående belopp under Intrums kreditfacilitet. I slutet på kvartalet har 2 SEK miljarder nyttjats av Intrums kreditfacilitet, en minskning med 4 SEK miljarder jämfört med fjärde kvartalet 2019.
Nettoskuld/RTM Cash EBITDA

Rörelsesegment översikt
Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar
Nyckeltal, Kvartal 4 2020
| Kredithanterings | Strategiska | Portfölj | Koncern | ||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | tjänster | marknader | investeringar | gemensamt | Koncernen |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 1 099 | 1 461 | 3 041 | – | 5 601 |
| Redovisat segmentsresultat | 328 | 585 | 751 | -464 | 1 200 |
| Jämförelsestörande poster | – | 106 | 312 | -7 | 411 |
| Justerat segmentsresultat | 328 | 691 | 1 063 | -471 | 1 611 |
| Avskrivningar | 64 | 223 | 2 | 45 | 335 |
| Avskrivningar | 64 | 223 | 2 | 45 | 335 |
| EBITDA | 392 | 808 | 753 | -418 | 1 536 |
| Jämförelsestörande poster | – | 106 | -578 | -7 | -479 |
| Portföljavskrivningar | – | – | 1 063 | – | 1 063 |
| Justering resultat i joint ventures | – | – | 977 | – | 977 |
| Justering kassaflöde joint ventures | – | – | 28 | – | 28 |
| Cash EBITDA | 392 | 914 | 2 243 | -425 | 3 124 |
| Ersättnings capex | – | – | -1 409 | – | -1 409 |
| Övrig capex | -111 | -39 | – | -41 | -191 |
| Cash EBIT | 281 | 875 | 834 | -466 | 1 523 |
| Kassaflödesbaserat finansnetto | – | – | – | – | -238 |
| Kassaflödesbaserad inkomstskatt | – | – | – | – | -128 |
| Konsoliderad kassaflödesbaserat resultat | – | – | – | – | 1 159 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier | – | – | – | – | 121 |
| Cash EPS | – | – | – | – | 9,59 |
| Genomsnittligt investerat kapital | 19 292 | 16 297 | 34 602 | 239 | 70 430 |
| Cash RoIC, % | 5,8 | 21,5 | 9,6 | – | 8,7 |
| Redovisade intäkter | 1 664 | 1 558 | 2 549 | -662 | 5 109 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | -749 | – | -749 |
| Justerade intäkter | 1 664 | 1 558 | 1 800 | -662 | 4 359 |
| Redovisat segmentsresultat | 328 | 585 | 751 | -464 | 1 200 |
| Jämförelsestörande poster | – | 106 | 312 | -7 | 411 |
| Avskrivningar | 64 | 223 | 2 | 45 | 335 |
| Justerat EBITDA | 392 | 914 | 1 065 | -426 | 1 946 |
| Avskrivningar | -64 | -223 | -2 | -45 | -335 |
| Justerad EBIT | 328 | 691 | 1 063 | -471 | 1 611 |
Övrig
Kredithanteringstjänster, Strategiska marknader och Portföljinvesteringar, fortsättning
Nyckeltal, Kvartal 4 2019
| Kredithanterings | Strategiska | Portfölj | Koncern | ||
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | tjänster | marknader | investeringar | gemensamt | Koncernen |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 1 182 | 1 610 | 2 959 | – | 5 751 |
| Redovisat segmentsresultat | 255 | -2 702 | 1 195 | -884 | -2 137 |
| Jämförelsestörande poster | 176 | 3 219 | 13 | 550 | 3 959 |
| Justerat segmentsresultat | 430 | 517 | 1 208 | -334 | 1 821 |
| Avskrivningar | 120 | 129 | 2 | 95 | 346 |
| Avskrivningar | 120 | 129 | 2 | 95 | 346 |
| EBITDA | 375 | -2 573 | 1 197 | -789 | -1 790 |
| Jämförelsestörande poster | 176 | 3 219 | 13 | 550 | 3 959 |
| Portföljavskrivningar | – | – | 1 058 | – | 1 058 |
| Justering resultat i joint ventures | – | – | -195 | – | -195 |
| Justering kassaflöde joint ventures | – | – | 31 | – | 31 |
| Cash EBITDA | 551 | 646 | 2 104 | -239 | 3 063 |
| Ersättnings capex | – | – | -1 382 | – | -1 382 |
| Övrig capex | -138 | -63 | – | -60 | -261 |
| Cash EBIT | 413 | 583 | 722 | -299 | 1 419 |
| Kassaflödesbaserat finansnetto | – | – | – | – | -322 |
| Kassaflödesbaserad inkomstskatt | – | – | – | – | -322 |
| Konsoliderad kassaflödesbaserat resultat | – | – | – | – | 775 |
| Genomsnittligt antal utestående aktier | – | – | – | – | 131 |
| Cash EPS | – | – | – | – | 5,92 |
| Genomsnittligt investerat kapital | 20 737 | 17 520 | 34 818 | 290 | 73 365 |
| Cash RoIC, % | 8,0 | 13,3 | 8,3 | – | 7,7 |
| Redovisade intäkter | 1 792 | 1 665 | 1 867 | -661 | 4 663 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | -1 | – | -1 |
| Justerade intäkter | 1 792 | 1 665 | 1 866 | -661 | 4 662 |
| Redovisat segmentsresultat | 255 | -2 702 | 1 195 | -884 | -2 137 |
| Jämförelsestörande poster | 176 | 3 219 | 13 | 550 | 3 959 |
| Avskrivningar | 120 | 129 | 2 | 95 | 346 |
| Justerat EBITDA | 551 | 646 | 1 210 | -239 | 2 168 |
| Avskrivningar | -120 | -129 | -2 | -95 | -346 |
| Justerad EBIT | 430 | 517 | 1 208 | -334 | 1 821 |

Övrig
information Definitioner Om Intrum
Kredithanteringstjänster
Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso. Segmentet inkluderar 21 av våra totalt 24 Europeiska länder där Intrum har kredithanteringsverksamhet.
| Fjärde kvartalet | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| okt–dec | okt–dec | Förändring | Förändring | |||
| MSEK | 2020 | 2019 | % | 2020 | 2019 | % |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 1 099 | 1 182 | -7 | 4 375 | 4 736 | -8 |
| Kostnader | -707 | -631 | 12 | -2 484 | -2 574 | -3 |
| Cash EBITDA | 392 | 551 | -29 | 1 891 | 2 162 | -13 |
| Övrig capex | -111 | -138 | -20 | -295 | -369 | -20 |
| Cash EBIT | 281 | 413 | -32 | 1 596 | 1 793 | -11 |
| Externa intäkter | 1 099 | 1 182 | -7 | 4 375 | 4 736 | -8 |
| Interna intäkter | 565 | 610 | -7 | 2 232 | 2 278 | -2 |
| Summa intäkter | 1 664 | 1 792 | -7 | 6 607 | 7 014 | -6 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | – | – | – | – |
| Justerade intäkter | 1 664 | 1 792 | -7 | 6 607 | 7 014 | -6 |
| Segmentsresultat | 328 | 255 | 29 | 1 613 | 1 558 | 4 |
| Jämförelsestörande poster | – | 176 | -100 | – | 235 | -100 |
| Justerat segmentsresultat | 328 | 430 | -24 | 1 613 | 1 793 | -10 |
| Nyckeltal | ||||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 19 292 | 20 737 | -7 | 19 583 | 20 757 | -6 |
| Segment Cash RoIC, % | 5,8 | 8,0 | -2 | 8,1 | 8,6 | 0 |
| Extern organisk tillväxt, % | -3 | – | – | -5 | – | – |
| Valutaeffekter,% | -4 | – | – | -2 | – | – |
| Förvärvad omsättning,% | – | – | – | – | – | – |
| Rörelsemarginal,% | 20 | 14 | 6 | 24 | 22 | 2 |
| Justerad rörelsemarginal,% | 20 | 24 | -4 | 24 | 26 | -1 |
Segmentet har under fjärde kvartalet sett vi ett fortsatt lågt inflöde av ny affärsvolym. På grund av den andra Covid-19-vågen då en del av våra uppdragsgivare infört temporära betalningslättnader för sina kunder. Sammantaget har detta påverkat både kassaflöde och intjäning i det fjärde kvartalet.
De kassaflödesbaserade intäkterna minskade med 7 procent jämfört med fjärde kvartalet föregående år, de lägre intäkterna förklaras till viss del av negativ valutamix som står för - 4 procentenheter. Kvartalets kassaflödesbaserade EBIT minskade med 32 procent jämfört med fjärde kvartalet föregående år, och avkastningen på investerat kapital minskade till 5,8 procent (8,0) för fjärde kvartalet och till 8,1 procent (8,6) för helåret 2020.
Segmentet har under kvartalet jobbat aktivt med transformationsprogrammet som lanserades på vår kapitalmarknadsdag i november 2020. Transformationsprogrammet som i grunden kommer att förändra vår produktionsplattform kommer gradvis ge stöd till Intrums resultat- och marginal-utveckling genom ett attraktivare kunderbjudande och en skalbar produktionsplattform.
Kredithanteringstjänster, justerad rörelsemarginal, % och Segment Cash RoIC, %

Strategiska marknader
Kredithantering med fokus på sena betalningar och inkasso i Italien, Spanien och Grekland.
| Fjärde kvartalet | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| okt–dec | okt–dec | Förändring | Förändring | |||
| MSEK | 2020 | 2019 | % | 2020 | 2019 | % |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 1 461 | 1 610 | -9 | 5 409 | 4 180 | 29 |
| Kostnader | -547 | -964 | -43 | -2 687 | -2 435 | 10 |
| Cash EBITDA | 914 | 646 | 41 | 2 722 | 1 745 | 56 |
| Övrig capex | -39 | -63 | -38 | -183 | -170 | 8 |
| Cash EBIT | 875 | 583 | 50 | 2 539 | 1 575 | 61 |
| Externa intäkter | 1 461 | 1 610 | -9 | 5 409 | 4 180 | 29 |
| Interna intäkter | 97 | 55 | 76 | 346 | 255 | 36 |
| Summa intäkter | 1 558 | 1 665 | -6 | 5 755 | 4 436 | 30 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | – | – | -177 | -100 |
| Justerade intäkter | 1 558 | 1 665 | -6 | 5 755 | 4 259 | 35 |
| Segmentsresultat | 585 | -2 702 | -122 | 1 547 | -1 974 | -178 |
| Jämförelsestörande poster | 106 | 3 219 | -97 | 106 | 3 092 | -97 |
| Justerat segmentsresultat | 691 | 517 | 34 | 1 653 | 1 118 | 48 |
| Nyckeltal | ||||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 16 297 | 17 520 | -7 | 16 980 | 17 014 | 2 |
| Segment Cash RoIC, % | 21,5 | 13,3 | 8 | 15,0 | 9,3 | 6 |
| Extern organisk tillväxt,% | -6 | – | – | -7 | – | – |
| Valutaeffekter, % | -3 | – | – | -1 | – | – |
| Förvärvad omsättning, % | – | – | – | 37 | – | – |
| Rörelsemarginal, % | 38 | -162 | 200 | 27 | -44 | 73 |
| Justerad rörelsemarginal, % | 44 | 31 | 13 | 29 | 26 | 3 |
Segmentet hade lägre kassaflöde under det fjärde kvartalet jämfört med det fjärde kvartalet föregående år, trots det utvecklades intjäningen från segmentet starkt. Den kassaflödesbaserade intäkten minskade med 9 procent jämfört med fjärde kvartalet föregående år, men kassaflödesbaserade EBIT ökade med 50 procent till SEK 875 M (583). Detta tack vare strikt kostnadskontroll och full effekt från kostnadsprogrammet som lanserades 2019. Avkastningen på investerat kapital för segmentet ökade till 21,5 procent (13,3) för kvartalet, och till 15,0 procent (9,3) för helåret 2020.
Utvecklingen i segmentet är vanligtvis säsongsbetonad med en högre aktivitetsnivå under det fjärde kvartalet men i spåren av den andra pandemivågen ser bolaget ett annorlunda säsongsmönster. Segmentet fick en lugnare avslutning på året med nedstängning av marknader och minskad aktivitetsnivå. Jämfört med vårens åtgärder, är de åtgärder bolaget upplevde under fjärde kvartalet mer anpassade för att upprätthålla en generellt högre ekonomisk aktivitet. Trots mildare åtgärder påverkas processtiden av våra ärenden, speciellt ärenden som hanteras inom de legala systemen.
Kredithanteringstjänster, justerad rörelsemarginal, % och Segment Cash RoIC, %

Övrig
information Definitioner Om Intrum
Portföljinvesteringar
Intrum investerar i portföljer med förfallna fordringar, varefter Intrums serviceverksamhet inkasserar fordringarna för egen räkning.
Koncernen översikt
| Fjärde kvartalet 2020 | Fjärde kvartalet 2019 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Inkassering | Inkassering | |||||||||
| förfallna | Finansiella | Joint | Segment | förfallna | Finansiella | Joint | Segment | |||
| MSEK | fordringar Fastigheter | tjänster | ventures | totalt | fordringar Fastigheter | tjänster | ventures | totalt | ||
| Kassaflödesbaserade intäkter | 2 944 | 24 | 45 | 28 | 3 041 | 2 836 | 51 | 41 | 31 | 2 959 |
| Kostnader | -754 | -27 | -17 | – | -798 | -783 | -54 | -18 | – | -855 |
| Cash EBITDA | 2 190 | -3 | 28 | 28 | 2 243 | 2 053 | -3 | 23 | 31 | 2 104 |
| Ersättnings capex | -1 409 | – | – | – | -1 409 | -1 382 | – | – | – | -1 382 |
| Cash EBIT | 781 | -3 | 28 | 28 | 834 | 671 | -3 | 23 | 31 | 722 |
| Intäkter | 2 480 | 24 | 45 | – | 2 549 | 1 775 | 51 | 41 | – | 1 867 |
| Jämförelsestörande poster | -749 | – | – | – | -749 | -1 | – | – | – | -1 |
| Justerade intäkter | 1 731 | 24 | 45 | – | 1 800 | 1 774 | 51 | 41 | – | 1 866 |
| Segmentsresultat | 1 725 | -24 | 27 | -977 | 751 | 980 | -3 | 22 | 195 | 1 195 |
| Jämförelsestörande poster | -749 | 21 | – | 1 040 | 312 | 13 | – | – | – | 13 |
| Justerat segmentsresultat | 976 | -3 | 27 | 63 | 1 063 | 993 | -3 | 22 | 195 | 1 208 |
| Nyckeltal | ||||||||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 27 812 | 399 | 479 | 5 912 | 34 602 | 27 394 | 377 | 505 | 6 543 | 34 818 |
| Segment cash RoIC, % | 11,2 | -3,0 | 23,4 | 1,9 | 9,6 | 9,7 | 2,1 | 18,2 | 1,9 | 8,3 |
| Investeringar | 1 258 | 15 | – | – | 1 273 | 3 780 | 38 | – | – | 3 818 |
| Money-on-money multiple (RTM) | 2,08 | – | – | – | 2,08 | 2,04 | – | – | – | 2,04 |
| Bokfört värde | 27 658 | 381 | – | 5 266 | 33 305 | 28 508 | 382 | – | 6 539 | 35 429 |
| ERC | 58 490 | 689 | – | 6 288 | 65 467 | 55 311 | 695 | – | 8 989 | 64 995 |
| Inkasseringskostnader, % | 26 | 205 | – | – | 27 | 28 | 104 | – | – | 29 |
| Avskrivningskvot, % | 36 | – | – | – | 36 | 37 | – | – | – | 37 |
| Rörelsemarginal,% | 70 | -100 | 60 | – | 29 | 55 | -4 | 54 | – | 64 |
| Justerad rörelsemarginal,% | 56 | -18 | 60 | – | 56 | 56 | -4 | 54 | – | 65 |
| Avkastning portföljinvesteringar, ROI% |
25 | -25 | – | -66 | 8 | 14 | -3 | – | 12 | 14 |
| Justerad avkastning | ||||||||||
| portföljinvesteringar, ROI% | 14 | -4 | – | 4 | 12 | 14 | -3 | – | 12 | 14 |
Segmentet hade ett starkt inkasseringskvartal. Kvartalets investeringsnivå om SEK 1 258 M var lägre än fjärde kvartalet 2019, om än med högre förväntad avkastning. Den kassaflödesbaserade intjäningen i kvartalet steg med 3 procent jämfört med fjärde kvartalet föregående år och var SEK 3,041 M (2,955). Under the fjärde kvartalet inkasserade segmentet 112% av den icke Covid-19-justerade prognosen. För helåret 2020 var motsvarande siffra 102%.
Kassaflödesbaserade EBIT i det fjärde kvartalet ökade med 16 procent jämfört föregående år och med 14 procent för helåret 2020. Vilket motsvarar en avkastning på investerat kapital om 9,6 procent (8,3) för kvartalet och 9,0 procent (8,4) för helåret 2020.
Kassaflödet från andelar i joint ventures minskade något till SEK 28 M (31) för kvartalet, men ökade för helåret 2020 och uppgick till SEK 338 (179). Under 2020 har investeringarna i joint ventures påverkats av Covid-19-pandemi med försenade kassaflöden. Effekten av de potentiellt försenade kassaflödena mot de ursprungliga förväntningarna samt osäkra ekonomiska utsikter gör att under fjärde kvartalet skrevs värdet ner på investeringarna med SEK 397 M.
Portföljinvesteringar uppgick till SEK 1,3 miljarder (3,8) i kvartalet och SEK 5,1 miljarder (7,6) för helåret 2020. Under året 2020 minskade bokfört värde på investeringarna med 6 procent till 33,3 miljarder SEK (35,4). Bokvärdeförändringen är till stor del förklarat av valutakursrörelser, som minskade det bokförda värdet med SEK 1.9 miljarder under 2020.
I kvartalet gjorde Intrum en regelverksanpassning av hur bolaget redovisar det
Portföljinvesteringar, Bokfört värde, Miljarder SEK, Justerad ROI, %, Cash RoIC, %

Bokfört värde, Miljarder SEK Justerad ROI, % Cash RoIC, %
Rörelsesegment översikt
Portföljinvesteringar, fortsättning
bokförda värdet av förfallna fodringar. Det betyder att bokvärdet under det fjärde kvartalet skrevs upp med SEK 899 samt att Intrums andelar i joint ventures skrevs ned med SEK 643 M. Den regelbundna omvärderingsprocessen av portföljerna resulterade i en nedskrivning med SEK 150 M (1) och aktierna och andelarna i joint ventures skrevs ned med SEK 397 M. Nettoeffekten av omvärderingar samt anpassning till regelverk för redovisning av portföljerna, exklusive aktier och andelar i joint ventures, är SEK 749 M (1) för fjärde kvartalet.
Koncernen översikt
Den förväntade avkastningen på investeringar gjorda i kvartalet fortsätter att vara väsentligen över den nivå bolaget investerade till innan utbrottet av Covid-19 pandemin. En högre förväntad avkastning är naturligtvis uppmuntrande men bolaget är samtidigt medveten om att nuvarande avkastningsnivå sannolikt inte kommer att bestå.
| Helår 2020 | Helår 2019 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Inkassering | Inkassering | |||||||||
| förfallna | Finansiella | Joint | Segment | förfallna | Finansiella | Joint | Segment | |||
| MSEK | fordringar Fastigheter | tjänster | ventures | totalt | fordringar Fastigheter | tjänster | ventures | totalt | ||
| Cash revenues | 10 964 | 129 | 162 | 338 | 11 593 | 10 786 | 274 | 149 | 197 | 11 406 |
| Kostnader | -2 849 | -124 | -75 | – | -3 048 | -2 933 | -254 | -63 | – | -3 250 |
| Cash EBITDA | 8 115 | 5 | 87 | 338 | 8 545 | 7 853 | 20 | 86 | 197 | 8 156 |
| Ersättnings capex | -5 355 | – | – | – | -5 355 | -5 339 | – | – | – | -5 339 |
| Cash EBIT | 2 760 | 5 | 87 | 338 | 3 190 | 2 514 | 20 | 86 | 197 | 2 817 |
| Intäkter | 6 773 | 129 | 162 | – | 7 064 | 6 632 | 274 | 149 | – | 7 055 |
| Jämförelsestörande poster | -117 | – | – | – | -117 | -28 | – | – | – | -28 |
| Justerade intäkter | 6 656 | 129 | 162 | – | 6 947 | 6 604 | 274 | 149 | – | 7 027 |
| Segmentsresultat | 3 917 | -15 | 84 | -735 | 3 251 | 3 680 | 18 | 83 | 1 179 | 4 960 |
| Jämförelsestörande poster | -117 | 21 | – | 1 040 | 944 | -13 | – | – | – | -13 |
| Justerat segmentsresultat | 3 800 | 6 | 84 | 305 | 4 195 | 3 667 | 18 | 83 | 1 179 | 4 947 |
| Nyckeltal | ||||||||||
| Genomsnittligt investerat kapital | 28 171 | 405 | 495 | 6 296 | 35 367 | 26 661 | 344 | 493 | 6 094 | 33 592 |
| Segment cash RoIC, % | 9,8 | 1,2 | 17,6 | 5,4 | 9,0 | 9,4 | 5,8 | 17,4 | 3,2 | 8,4 |
| Investeringar | 5 012 | 117 | – | – | 5 129 | 7 324 | 233 | – | – | 7 556 |
| Money-on-money multiple (RTM) | 2,05 | – | – | – | 2,05 | 2,04 | – | – | – | 2,04 |
| Bokfört värde | 27 658 | 381 | – | 5 266 | 33 305 | 28 508 | 382 | – | 6 539 | 35 429 |
| ERC | 58 490 | 689 | – | 6 288 | 65 467 | 55 311 | 695 | – | 8 989 | 64 995 |
| Inkasseringskostnader, % | 26 | 112 | – | – | 25 | 27 | 94 | – | – | 29 |
| Avskrivningskvot, % | 38 | – | – | – | 38 | 39 | – | – | – | 39 |
| Rörelsemarginal,% | 58 | -12 | 52 | – | 46 | 55 | 6 | 56 | – | 70 |
| Justerad rörelsemarginal,% | 56 | 4 | 52 | – | 59 | 56 | 6 | 56 | – | 70 |
| Avkastning portföljinvesteringar, ROI% |
14 | -4 | – | -12 | 9 | 14 | 5 | – | 19 | 15 |
| Justerad avkastning | ||||||||||
| portföljinvesteringar, ROI% | 14 | 1 | – | 5 | 12 | 14 | 5 | – | 19 | 15 |
Finansiella rapporter
information Definitioner Om Intrum
Finansiell översikt
Alternativ resultaträkning, justerade koncernsiffror
| Fjärde kvartalet | Helår | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| okt–dec | okt–dec | Förändring | Förändring | ||||
| MSEK | 2020 | 2019 | % | 2020 | 2019 | % | |
| Externa intäkter | 2 636 | 2 894 | -9 | 10 082 | 9 191 | 10 | |
| Inkasserade belopp | 2 937 | 2 826 | 4 | 10 957 | 10 772 | 2 | |
| Kassaflöde från joint ventures | 28 | 31 | -10 | 338 | 197 | 72 | |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 5 601 | 5 751 | -3 | 21 377 | 20 160 | 6 | |
| Kostnader | -2 477 | -2 688 | -8 | -9 770 | -9 504 | 3 | |
| Cash EBITDA | 3 124 | 3 063 | 2 | 11 607 | 10 656 | 9 | |
| Övrig Capex | -191 | -261 | -27 | -672 | -699 | -4 | |
| Ersättnings Capex | -1 409 | -1 382 | 2 | -5 355 | -5 339 | 0 | |
| Cash EBIT | 1 523 | 1 419 | 7 | 5 580 | 4 618 | 21 | |
| Kassaflödesbaserat finansnetto | -238 | -322 | 26 | -1 763 | -1 875 | 6 | |
| Kassaflödesbaserad inkomstskatt | -128 | -322 | 60 | -474 | -802 | -41 | |
| Recurring consolidated cash earnings | 1 159 | 775 | 50 | 3 343 | 1 941 | 73 | |
| Genomsnittligt antal utestående aktier | 121 | 131 | -8 | 124 | 131 | -5 | |
| Cash EPS | 9,58 | 5,92 | 62 | 26,96 | 14,81 | 82 | |
| Kassaflöde från löpande verksamheten till Cash EBITDA |
|||||||
| Kassaflöde från löpande verksamhet | 1 490 | 1 837 | -19 | 8 716 | 6 392 | 36 | |
| Jämförelsestörande poster exklusive nedskrivningar | 121 | 921 | -87 | 121 | 1 138 | -89 | |
| Betalda finanskostnader | 238 | 322 | -26 | 1 763 | 1 875 | -6 | |
| Betald skatt | 623 | 322 | 73 | 970 | 802 | 21 | |
| Förändring rörelsekapital | 547 | -218 | -367 | -465 | 371 | -224 | |
| Övriga ej kassaflödespåverkande poster | -900 | 42 | -2 169 | -570 | 1 059 | -154 | |
| Justering resultat i joint ventures | 977 | -194 | -604 | 735 | -1 179 | -162 | |
| Justering kassaflöde joint ventures | 28 | 31 | -10 | 338 | 197 | 72 | |
| Pro forma justeringar | – | – | – | 789 | |||
| Cash EBITDA | 3 124 | 3 063 | 2 | 11 607 | 11 444 | 1 | |
| Avskrivningar | -335 | -346 | -3 | -1 529 | -1 246 | 23 | |
| Portföljavskrivningar | -1 063 | -1 058 | 0 | -4 158 | -4 183 | -1 | |
| Justering resultat i joint ventures | -977 | 195 | -601 | -735 | 1 179 | -162 | |
| Justering kassaflöde joint ventures | -28 | -31 | -10 | -338 | -197 | 72 | |
| Portföljavskrivningar jämförelsestörande | -150 | – | -100 | -150 | – | -100 | |
| Justering for jämförelsestörande poster joint venture | 1 040 | – | 100 | 1 040 | – | 100 | |
| Justerad EBIT | 1 611 | 1 821 | -12 | 5 738 | 6 208 | -8 |
Alternativ resultaträkning, justerade segmentssiffror
| Fjärde kvartalet 2020 | Helår 2020 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kredithan | Kredithan | |||||||||
| terings | Strategiska | Portfölj– | Koncern | Kon | terings | Strategiska | Portfölj– | Koncern | Kon | |
| MSEK | tjänster | marknader | investeringar | gemensamt | cernen | tjänster | marknader | investeringar | gemensamt | cernen |
| Externa intäkter | 1 099 | 1 461 | 76 | – | 2 636 | 4 375 | 5 409 | 298 | – | 10 082 |
| Inkasserade belopp | – | – | 2 937 | – | 2 937 | – | – | 10 957 | – | 10 957 |
| Kassaflöde från joint ventures | – | – | 28 | – | 28 | – | – | 338 | – | 338 |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 1 099 | 1 461 | 3 041 | – | 5 601 | 4 375 | 5 409 | 11 593 | – | 21 377 |
| Kostnader | -707 | -547 | -798 | -425 | -2 477 | -2 484 | -2 687 | -3 048 | -1 550 | -9 770 |
| Cash EBITDA | 392 | 914 | 2 243 | -425 | 3 124 | 1 891 | 2 722 | 8 545 | -1 550 | 11 607 |
| Avskrivningar | -64 | -223 | -2 | -45 | -335 | -278 | -1 069 | -8 | -173 | -1 529 |
| Portföljavskrivningar | – | – | -1 063 | – | -1 063 | – | – | -4 158 | – | -4 158 |
| Justering resultat i joint ventures | – | – | -977 | – | -977 | – | – | -735 | – | -735 |
| Justering kassaflöde joint ventures |
– | – | -28 | – | -28 | – | – | -338 | – | -338 |
| Portföljavskrivningar jämförelsestörande |
– | – | -150 | – | -150 | – | – | -150 | – | -150 |
| Justering for jämförelsestörande poster joint venture |
– | – | 1 040 | – | 1 040 | – | – | 1 040 | – | 1 040 |
| Justerat segmentsresultat | 328 | 691 | 1 063 | -471 | 1 611 | 1 613 | 1 653 | 4 195 | -1 723 | 5 738 |
| Cash EBITDA-marginal, % | 36 | 63 | 74 | – | 56 | 43 | 50 | 74 | – | 54 |
Finansiella rapporter
Finansiell översikt, fortsättning
Nettoomsättning per intäktsslag
| Fjärde kvartalet | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| okt–dec | okt–dec | Förändring | Förändring | |||
| MSEK | 2020 | 2019 | % | 2020 | 2019 | % |
| Externa kredithanteringsintäkter | 2 560 | 2 796 | -8 | 9 784 | 8 930 | 10 |
| Inkasserade belopp | 2 937 | 2 826 | 4 | 10 957 | 10 772 | 2 |
| Övriga intäkter av portföljinvesteringar | 76 | 98 | -22 | 298 | 438 | -32 |
| Kassaflöde från joint ventures | 28 | 31 | -10 | 338 | 197 | 72 |
| Kassaflödesbaserade intäkter | 5 601 | 5 751 | -3 | 21 377 | 20 337 | 5 |
| Portföljavskrivningar | -1 063 | -1 058 | 0 | -4 158 | -4 183 | -1 |
| Portföljomvärderingar | 599 | 1 | 100 | -33 | 28 | -218 |
| Justering kassaflöde från joint ventures | -28 | -31 | -10 | -338 | -197 | 72 |
| Nettoomsättning | 5 109 | 4 663 | 10 | 16 848 | 15 985 | 5 |
Förändring i nettoomsättningen
| Fjärde kvartalet | Helår | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| okt–dec | okt–dec | |||||
| Förändring i nettoomsättningen, % | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | ||
| Organisk tillväxt | 2 | 1 | -2 | -2 | ||
| Förvärvad tillväxt | – | 29 | 10 | 18 | ||
| Portföljomvärdering | 13 | – | -1 | – | ||
| Valutaeffekter | -5 | 3 | -2 | 3 | ||
| Totalt | 10 | 33 | 5 | 19 |
Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet
| Fjärde kvartalet | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| okt–dec | okt–dec | ||||
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Positiva omvärderingar portföljinvesteringar | 3 030 | 375 | 3 145 | 920 | |
| Negativa omvärderingar portföljinvesteringar | -2 431 | -374 | -3 177 | -892 | |
| Integrationskostnader Lindorff | – | -134 | – | -224 | |
| Transaktionskostnader förvärv | -1 | -136 | -1 | -274 | |
| Erhållen ersättning avslutat BPO | – | 0 | – | 147 | |
| Goodwillnedskrivning | – | -2 700 | – | -2 700 | |
| Effektivitetsprogram | – | -621 | – | -656 | |
| Justering for jämförelsestörande poster joint venture | -1 040 | – | -1 040 | – | |
| Övriga jämförelsestörande poster | -119 | -368 | -119 | -469 | |
| Portföljavskrivningar jämförelsestörande | 150 | – | 150 | – | |
| Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet | -411 | -3 958 | -1 043 | -4 148 |
Specifikation av finansnettot
| Fjärde kvartalet | Helår | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| okt–dec | okt–dec | Förändring | Förändring | ||||
| MSEK | 2020 | 2019 | % | 2020 | 2019 | % | |
| Ränteintäkter | 11 | 19 | -42 | 43 | 63 | -32 | |
| Räntekostnader | -427 | -424 | 1 | -1 746 | -1 512 | 15 | |
| Ränta på leasingskuld enligt IFRS 16 | -10 | -10 | 0 | -41 | -43 | -5 | |
| Valutakursdifferenser | -4 | 3 | -233 | 16 | 18 | -11 | |
| Periodisering av upplåningskostnader | -23 | -29 | -21 | -109 | -94 | 16 | |
| Engagemangsavgift | -48 | -29 | 66 | -137 | -80 | 71 | |
| Övriga finansiella kostnader | -4 | -70 | -94 | -88 | -273 | -68 | |
| Summa finansnetto | -505 | -540 | -6 | - 2 062 | -1 921 | 7 |
Finansiella rapporter
Övrig
information Definitioner Om Intrum
Kvartalsöversikt
Koncernen
| Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 |
| Cash Revenue | 5 601 | 5 549 | 4 977 | 5 250 | 5 751 | 4 919 | 4 895 | 4 596 |
| Cash EBITDA | 3 124 | 3 142 | 2 709 | 2 633 | 3 063 | 2 609 | 2 670 | 2 314 |
| Cash EBIT | 1 523 | 1 659 | 1 294 | 1 105 | 1 419 | 1 200 | 1 170 | 828 |
| Cash EPS | 9,58 | 5,31 | 9,57 | 2,90 | 5,92 | 0,77 | 6,89 | 1,23 |
| Nettomsättning | 5 109 | 4 521 | 3 885 | 3 333 | 4 663 | 3 786 | 3 784 | 3 752 |
| Justerad omsättning | 4 359 | 4 520 | 3 882 | 3 969 | 4 662 | 3 777 | 3 780 | 3 561 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 200 | 1 688 | 1 348 | 459 | –2 137 | 1 375 | 1 475 | 1 347 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 1 611 | 1 687 | 1 345 | 1 095 | 1 821 | 1 476 | 1 561 | 1 350 |
| Nettoresultat | 576 | 864 | 671 | –33 | –2 482 | 579 | 879 | 739 |
| Resultat per aktie, kr | 3,40 | 6,97 | 5,39 | –0,25 | –18,84 | 4,26 | 6,26 | 5,63 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 8 | 16 | 13 | 0 | -42 | 9 | 13 | 12 |
| Eget kapital per aktie, kr | 158,05 | 166,15 | 159,46 | 165,62 | 168,12 | 193,28 | 187,54 | 188,55 |
| Kassaflöde från löpande verksamheten, per aktie, kr |
12,32 | 17,01 | 23,88 | 17,37 | 14,03 | 9,97 | 14,47 | 10,30 |
| Investerat kapital | 70 430 | 71 938 | 73 928 | 74 962 | 73 365 | 72 258 | 69 957 | 67 960 |
| Cash RoIC, % | 8,7 | 9,2 | 7,0 | 5,9 | 7,7 | 6,6 | 6,7 | 4,9 |
| Medelantal heltidsanställda | 9 458 | 9 446 | 9 366 | 9 188 | 9 430 | 8 959 | 8 542 | 8 133 |
Kredithanteringstjänster
| Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 |
| Cash Revenue | 1 099 | 1 089 | 1 048 | 1 139 | 1 182 | 1 190 | 1 194 | 1 179 |
| Cash EBIT | 281 | 495 | 374 | 446 | 413 | 585 | 457 | 338 |
| Intäkter | 1 664 | 1 647 | 1 590 | 1 705 | 1 792 | 1 764 | 1 741 | 1 716 |
| – varav externa kunder | 1 099 | 1 089 | 1 048 | 1 139 | 1 182 | 1 190 | 1 194 | 1 179 |
| – varav koncerninternt | 565 | 559 | 542 | 566 | 610 | 574 | 547 | 537 |
| Justerade intäkter | 1 664 | 1 647 | 1 590 | 1 705 | 1 793 | 1 765 | 1 740 | 1 716 |
| Segmentsresultat | 328 | 482 | 383 | 420 | 255 | 459 | 448 | 396 |
| Justerat segmentsresultat | 328 | 482 | 383 | 420 | 430 | 490 | 460 | 412 |
| Jämförelsestörande poster | – | – | – | – | –176 | –30 | –12 | –15 |
| Justerad rörelsemarginal, % | 20 | 29 | 24 | 25 | 24 | 28 | 26 | 24 |
| Genomsnittligt investerat kapital | 19 292 | 19 500 | 19 874 | 20 321 | 20 737 | 21 117 | 20 777 | 20 082 |
| Segment Cash RoIC , % | 5,8 | 10,2 | 7,5 | 8,8 | 8,0 | 11,1 | 8,8 | 6,7 |
Strategiska marknader
| Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 |
| Cash Revenue | 1 461 | 1 637 | 1 202 | 1 108 | 1 610 | 899 | 905 | 766 |
| Cash EBIT | 875 | 819 | 525 | 320 | 583 | 261 | 480 | 251 |
| Intäkter | 1 558 | 1 738 | 1 265 | 1 194 | 1 665 | 961 | 975 | 834 |
| – varav externa kunder | 1 461 | 1 637 | 1 202 | 1 108 | 1 610 | 899 | 905 | 766 |
| – varav koncerninternt | 97 | 101 | 63 | 86 | 55 | 62 | 70 | 68 |
| Justerade intäkter | 1 558 | 1 738 | 1 265 | 1 194 | 1 665 | 961 | 973 | 659 |
| Segmentsresultat | 585 | 515 | 345 | 102 | –2 702 | 153 | 334 | 241 |
| Justerat segmentsresultat | 691 | 515 | 345 | 102 | 517 | 161 | 337 | 103 |
| Jämförelsestörande poster | 106 | – | – | – | 3 219 | –8 | –3 | 138 |
| Justerad rörelsemarginal, % | 44 | 30 | 27 | 9 | 31 | 17 | 35 | 16 |
| Genomsnittligt investerat kapital | 16 297 | 16 755 | 17 664 | 17 986 | 17 520 | 17 534 | 16 508 | 15 439 |
| Segment Cash RoIC , % | 21,5 | 19,6 | 11,9 | 7,1 | 13,3 | 6,0 | 11,6 | 6,5 |
Finansiella rapporter
Övrig
information Definitioner Om Intrum
Kvartalsöversikt, fortsättning
Portföljinvesteringar
| Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 |
| Cash Revenue | 3 041 | 2 823 | 2 727 | 3 002 | 2 959 | 2 829 | 2 796 | 2 827 |
| Cash EBITDA | 2 243 | 2 065 | 1 998 | 2 239 | 2 104 | 2 070 | 2 014 | 1 968 |
| Cash EBIT | 834 | 748 | 775 | 834 | 722 | 750 | 654 | 692 |
| Inkasserade belopp | 2 937 | 2 700 | 2 536 | 2 784 | 2 826 | 2 679 | 2 671 | 2 594 |
| Portföljavskrivningar | -1 063 | -972 | –994 | –1 129 | –1 058 | –1 061 | –1 068 | –996 |
| Portföljomvärderingar | 599 | 1 | 3 | –636 | 1 | 9 | 2 | 16 |
| Övriga intäkter av | 76 | 66 | 90 | 66 | 98 | 68 | 80 | 193 |
| portföljinvesteringar | ||||||||
| Intäkter | 2 549 | 1 795 | 1 635 | 1 085 | 1 867 | 1 695 | 1 685 | 1 807 |
| Segmentsresultat | 751 | 1 094 | 1 006 | 401 | 1 195 | 1 246 | 1 215 | 1 306 |
| Justerat segmentsresultat | 1 063 | 1 093 | 1 003 | 1 037 | 1 208 | 1 236 | 1 214 | 1 289 |
| Investeringar i portföljer | 1 258 | 837 | 1 267 | 1 650 | 3 780 | 831 | 1 436 | 1 277 |
| Totalt bokfört värde | 33 305 | 34 940 | 34 945 | 36 297 | 35 429 | 33 196 | 32 377 | 31 392 |
| portföljinvesteringar | ||||||||
| – varav förvärvade fordringar | 27 658 | 27 966 | 28 032 | 29 026 | 28 508 | 26 279 | 26 228 | 25 628 |
| – varav i joint venture | 5 266 | 6 557 | 6 507 | 6 855 | 6 539 | 6 546 | 5 815 | 5 477 |
| – varav fastigheter | 381 | 416 | 406 | 416 | 382 | 371 | 334 | 287 |
| Justerad avkastning | 12 | 12 | 11 | 11 | 14 | 15 | 15 | 16 |
| portföljinvesteringar, ROI,% | ||||||||
| Avskrivningskvot, % | 36 | 36 | 39 | 41 | 37 | 40 | 40 | 38 |
| ERC | 65 467 | 64 393 | 64 674 | 68 551 | 64 995 | 61 310 | 60 896 | 58 686 |
| Ersättnings CAPEX | -1 409 | -1 317 | -1 223 | -1 405 | -1 382 | -1 320 | -1 360 | -1 277 |
| Money-on-money multiple (LTM) | 2,08 | 2,05 | 2,07 | 1,98 | 2,04 | 2,03 | 1,96 | 2,03 |
| Genomsnittligt investerat kapital | 34 602 | 35 440 | 36 134 | 36 383 | 34 818 | 33 304 | 32 365 | 32 137 |
| Segment Cash RoIC,% | 9,6 | 8,4 | 8,6 | 9,2 | 8,3 | 9,0 | 8,1 | 8,6 |
| Money-on-money multiple | ||||||||
| Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | Kvartal 4 | Kvartal 3 | Kvartal 2 | Kvartal 1 | |
| 2020 | 2020 | 2020 | 2020 | 2019 | 2019 | 2019 | 2019 | |
| Investeringar förfallna fordringar | 1 256 | 837 | 1 267 | 1 650 | 3 780 | 831 | 1 436 | 1 277 |
| ERC av köpta portföljer i kvartalet | 2 554 | 1 791 | 2 944 | 3 036 | 7 165 | 1 856 | 2 811 | 2 669 |
| Kvartals MoM | 2,03 | 2,14 | 2,32 | 1,84 | 1,90 | 2,23 | 1,96 | 2,09 |
| LTM MoM (genomsnitt för kvartalet) | 2,08 | 2,05 | 2,07 | 1,98 | 2,04 | 2,03 | 1,96 | 2,03 |
Inkasserade belopp 2 937 2 700 2 536 2 784 2 826 2 679 2 671 2 594 LTM MoM (genomsnitt för kvartalet) 2,08 2,05 2,07 1,98 2,04 2,03 1,96 2,03 Ersättnings Capex -1 409 -1 317 -1 223 -1 405 -1 382 -1 320 -1 360 -1 277
Helår 2020 Helår 2019
Ersättnings capex -5 355 -5 339
| Q4 i korthet | VD-kommentar |
|---|---|
översikt
Finansiella rapporter
Övrig
information Definitioner Om Intrum
Femårsöversikt
Koncernen
| MSEK | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettomsättning | 16 848 | 15 985 | 13 442 | 9 434 | 5 869 |
| Justerad omsättning | 16 731 | 15 780 | 13 131 | 9 437 | 5 824 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 4 695 | 2 060 | 3 978 | 2 728 | 1 921 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 5 738 | 6 208 | 4 500 | 3 128 | 1 866 |
| Nettoresultat | 2 078 | –285 | 1 943 | 1 503 | 1 468 |
| Resultat per aktie, kr | 15,18 | –2,76 | 14,18 | 14,62 | 20,15 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 37 | –2 | 8 | 11 | 41 |
| Eget kapital per aktie, kr | 154,28 | 168,12 | 195,16 | 170,59 | 55,88 |
| Kassaflöde från löpande | 70,35 | 48,77 | 48,10 | – | 46,64 |
| verksamheten, per aktie, kr | |||||
| Medelantal heltidsanställda | 9 379 | 8 766 | 7 910 | 6 293 | 3 865 |
Koncernen
| Kvartal 4 | Kvartal 4 | Kvartal 4 | Kvartal 4 | Kvartal 4 | |
|---|---|---|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 | 2018 | 2017 | 2016 |
| Nettomsättning | 5 109 | 4 663 | 3 157 | 3 101 | 1 657 |
| Justerad omsättning | 4 359 | 4 662 | 3 441 | 3 145 | 1 652 |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 200 | - 2 137 | 1 003 | 807 | 543 |
| Justerat rörelseresultat (EBIT) | 1 611 | 1 821 | 1 236 | 1 008 | 533 |
| Cash EBITDA | 3 124 | 3 063 | 2 401 | 2 100 | 1 926 |
| Nettoresultat | 576 | -2 482 | 482 | 443 | 429 |
| Resultat per aktie, kr | 3,40 | -18,84 | 3,70 | 3,37 | 5,90 |
| Räntabilitet på eget kapital, % | 8 | -42 | 8 | 8 | 45 |
| Eget kapital per aktie, kr | 158,05 | 168,12 | 180,26 | 170,56 | 55,88 |
| Kassaflöde från löpande | 12,32 | 14,03 | 13,81 | 10,19 | 15,37 |
| verksamheten, per aktie, kr | |||||
| Medelantal heltidsanställda | 9 374 | 11 125 | 7 711 | 7 806 | 3 993 |
Rörelsesegment översikt
Finansiella rapporter
Övrig
information Definitioner Om Intrum
Avstämning nyckeltal
| Fjärde kvartalet | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| okt–dec | okt–dec | ||||
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Jämförelsestörande poster i omsättningen | |||||
| Positiva omvärderingar portföljinvesteringar | 3 030 | 375 | 3 145 | 920 | |
| Negativa omvärderingar portföljinvesteringar | -2 431 | -374 | -3 178 | -892 | |
| Ersättning avslutat BPO | – | 0 | – | 177 | |
| Jämförelsestörande portföljavskrivningar | 150 | 150 | |||
| Summa jämförelsestörande poster i omsättningen | 749 | 1 | 117 | 205 | |
| Jämförelsestörande poster i rörelseresultatet | |||||
| Positiva omvärderingar portföljinvesteringar | 3 030 | 375 | 3 145 | 920 | |
| Negativa omvärderingar portföljinvesteringar | -2 431 | -374 | -3 178 | -892 | |
| Integrationskostnader Lindorff | – | -134 | – | -224 | |
| Transaktionskostnader förvärv | -1 | -136 | -1 | -274 | |
| Erhållen ersättning avslutat BPO | – | – | – | 147 | |
| Goodwillnedskrivning | – | -2 700 | – | -2 700 | |
| Effektivitetsprogram | – | -621 | – | -656 | |
| Justering for jämförelsestörande poster joint venture | -1040 | -1 040 | |||
| Övriga jämförelsestörande poster | -119 | -368 | -119 | -469 | |
| Jämförelsestörande portföljavskrivningar | 150 | 150 | |||
| Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet | -411 | -3 958 | -1 043 | -4 148 | |
| Jämförelsestörande poster per resultaträkningsrad | |||||
| Intäkter från kunder | – | – | – | 177 | |
| Positiva omvärderingar portföljinvesteringar | 3 030 | 375 | 3 145 | 920 | |
| Negativa omvärderingar portföljinvesteringar | -2 431 | -374 | -3 178 | -892 | |
| Kostnad sålda varor och tjänster | 30 | -710 | 30 | -819 | |
| Försäljnings-, marknadsförings- | – | – | |||
| och administrationskostnader | – | -549 | – | -834 | |
| Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures | -1 040 | -1 040 | |||
| Goodwillnedskrivning | – | -2 700 | – | -2 700 | |
| Summa jämförelsestörande poster i rörelseresultatet | -411 | -3 958 | -1 043 | -4 148 | |
| Andra jämförelsestörande poster per verksamhetsområde | |||||
| Kredithantering | – | -176 | – | -235 | |
| Strategiska marknader | -106 | -3 219 | -106 | -3 092 | |
| Portföljinvesteringar | -312 | -13 | -944 | -15 | |
| Gemensamma kostnader | 7 | -550 | 7 | -834 | |
| Summa andra jämförelsestörande poster | -411 | -3 959 | -1 043 | -4 176 | |
| Justerad omsättning | |||||
| Omsättning | 5 109 | 4 663 | 16 848 | 15 985 | |
| Jämförelsestörande poster | -749 | -1 | -117 | -205 | |
| Justerad omsättning | 4 359 | 4 662 | 16 731 | 15 780 | |
Rörelsesegment översikt
Finansiella rapporter
Övrig
information Definitioner Om Intrum
Avstämning nyckeltal, fortsättning
| Fjärde kvartalet | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| okt–dec | okt–dec | ||||
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Justerat rörelseresultat | |||||
| Rörelseresultat | 1 200 | -2 137 | 4 695 | 2 060 | |
| Jämförelsestörande poster | 411 | 3 958 | 1 043 | 4 148 | |
| Justerat rörelseresultat | 1 611 | 1 821 | 5 738 | 6 208 | |
| Portföljinvesteringar, resultat exklusive jämförelsestörande | |||||
| poster | |||||
| Resultat portföljinvesteringar | 724 | 1 173 | 3 167 | 4 877 | |
| Jämförelsestörande poster för investeringar | 312 | -1 | 944 | -28 | |
| Resultat exklusive jämförelsestörande poster | 1 036 | 1 172 | 4 111 | 4 849 | |
| Genomsnittligt redovisat värde | |||||
| Genomsnittligt redovisat värde på portföljinvesteringar | |||||
| i fordringar | 27 812 | 27 394 | 28 171 | 26 661 | |
| Genomsnittligt redovisat värde på joint venture | 5 912 | 6 543 | 6 296 | 6 094 | |
| Genomsnittligt redovisat värde på fastigheter | 399 | 377 | 405 | 344 | |
| Totalt genomsnittligt redovisat värde | 34 123 | 34 314 | 34 872 | 33 099 | |
| Avkastning inklusive jämförelsestörande poster | 8 | 14 | 9 | 15 | |
| Avkastning exklusive jämförelsestörande poster | 12 | 14 | 12 | 15 | |
| Cash EBITDA | |||||
| EBIT | 1 200 | -2 137 | 4 696 | 2 060 | |
| Avskrivningar | 335 | 346 | 1 528 | 1 246 | |
| Portföljavskrivningar | 1 063 | 1 058 | 4 158 | 4 183 | |
| Portföljomvärderingar | -599 | -1 | 33 | -28 | |
| Justeringar enligt låneavtal | |||||
| Justering resultat i joint ventures | 977 | -194 | 735 | -1 179 | |
| Justering kassaflöde joint ventures | 28 | 31 | 338 | 197 | |
| Goodwillnedskrivning | – | 2 700 | – | 2 700 | |
| Jämförelsestörande poster exkluderad portföljomvärderingar | 1 010 | 1 259 | 1 010 | 1 476 | |
| Justering for jämförelsestörande poster joint venture | -1 040 | – | -1 040 | – | |
| Jämförelsestörande portföljavskrivningar | 150 | – | 150 | – | |
| Övriga pro forma-justeringar | – | – | – | 789 | |
| Cash EBITDA | 3 124 | 3 063 | 11 607 | 11 444 | |
| Nettoskuld | |||||
| Skulder till kreditinstitut | 2 081 | 6 186 | 2 081 | 6 186 | |
| Obligationslån | 43 706 | 41 644 | 43 706 | 41 644 | |
| Avsättningar för pensioner | 382 | 387 | 382 | 387 | |
| Företagscertifikat | 2 916 | 2 794 | 2 916 | 2 794 | |
| Likvida medel | -2 134 | -1 906 | -2 134 | -1 906 | |
| Nettoskuld vid periodens slut | 46 951 | 49 105 | 46 951 | 49 105 | |
| Nettoskuld/Cash EBITDA | 4,0 | 4,3 |
Övrig
information Definitioner Om Intrum
Finansiella rapporter
Koncernen översikt
Koncernens resultaträkning i sammandrag
| Fjärde kvartalet | Helår | ||||
|---|---|---|---|---|---|
| okt–dec | okt–dec | ||||
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| Externa intäkter | 2 635 | 2 894 | 10 085 | 9 368 | |
| Intäkt på portföljinvesteringar enligt effektivräntemetoden | 1 874 | 1 768 | 6 796 | 6 589 | |
| Positiva omvärderingar av portföljinvesteringar | 3 030 | 375 | 3 145 | 920 | |
| Negativa omvärderingar av portföljinvesteringar | -2 431 | -374 | -3 178 | -892 | |
| Summa omsättning | 5 109 | 4 663 | 16 848 | 15 985 | |
| Kostnad sålda varor och tjänster | -2 445 | -3 398 | -9 501 | -9 807 | |
| Bruttoresultat | 2 664 | 1 265 | 7 347 | 6 178 | |
| Försäljnings-, marknadsförings- och administrationskostnader | -487 | -896 | -1 918 | -2 597 | |
| Goodwillnedskrivning | – | -2 700 | – | -2 700 | |
| Resultatandelar i intresseföretag och joint ventures | -977 | 194 | -734 | 1 179 | |
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 200 | -2 137 | 4 695 | 2 060 | |
| Finansnetto | -505 | -540 | -2 062 | -1 921 | |
| Resultat före skatt | 695 | -2 677 | 2 633 | 139 | |
| Skatt | -119 | 195 | -555 | -424 | |
| Periodens resultat | 576 | -2 482 | 2 078 | -285 | |
| Därav hänförligt till: | |||||
| Moderbolagets aktieägare | 411 | -2 467 | 1 881 | -362 | |
| Innehav utan bestämmande inflytande | 165 | -15 | 197 | 77 | |
| Periodens resultat | 576 | -2 482 | 2 078 | -285 | |
| Genomsnittligt antal aktier före och efter utspädning, '000 | 120 956 | 130 941 | 123 914 | 131 066 | |
| Resultat per aktie före och efter utspädning | |||||
| Resultat från kvarvarande verksamheter | 3,40 | -18,84 | 15,18 | -2,76 | |
| Summa resultat per aktie före och efter utspädning | 3,40 | -18,84 | 15,18 | -2,76 |
Koncernens rapport över totalresultat i sammandrag
| Fjärde kvartalet | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| okt–dec | okt–dec | |||
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Periodens resultat | 576 | -2 482 | 2 078 | -285 |
| Övrigt totalresultat, poster som kommer att återföras till resultatet: |
||||
| Förändring av omräkningsreserv | -1 545 | -663 | -2 250 | 318 |
| Övrigt totalresultat, poster som inte kommer att återföras till resultatet: |
||||
| Aktuariella omvärderingar av pensionsskuld | -3 | -32 | -3 | -32 |
| Periodens totalresultat | -972 | -3 177 | -175 | -1 |
| Därav hänförligt till: | ||||
| Moderbolagets aktieägare | -894 | -3 081 | -202 | -94 |
| Innehav utan bestämmande inflytande | -78 | -96 | 27 | 95 |
| Periodens totalresultat | -972 | -3 177 | -175 | 1 |
Koncernens balansräkning i sammandrag
Koncernen översikt
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 |
| TILLGÅNGAR | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | ||
| Goodwill | 31 650 | 33 358 |
| Aktiverade kostnader för IT-utveckling och | ||
| andra immateriella anläggningstillgångar Kundrelationer |
861 4 936 |
802 6 079 |
| Summa immateriella anläggningstillgångar | 37 447 | 40 239 |
| Materiella anläggningstillgångar | ||
| Nyttjanderätter | 831 | 888 |
| Fastighetsinvesteringar | 2 | 0 |
| Andra materiella anläggningstillgångar | 209 | 212 |
| Summa materiella anläggningstillgångar | 1 042 | 1 100 |
| Övriga anläggningstillgångar | ||
| Aktier och andelar i joint ventures | 5 266 | 6 539 |
| Övriga aktier och andelar | 0 | 0 |
| Portföljinvesteringar | 27 658 | 28 508 |
| Uppskjutna skattefordringar | 1 438 | 1 300 |
| Andra långfristiga fordringar | 124 | 183 |
| Summa övriga anläggningstillgångar | 34 486 | 36 530 |
| Summa anläggningstillgångar | 72 975 | 77 869 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kundfordringar | 1 184 | 1 860 |
| Lager av fastigheter | 379 | 382 |
| Klientmedel | 1 125 | 1 060 |
| Skattefordringar | 193 | 382 |
| Övriga fordringar | 1 338 | 1 334 |
| Förutbetalda kostnader och upplupna intäkter | 1 441 | 1 343 |
| Likvida medel Summa omsättningstillgångar |
2 134 7 793 |
1 906 8 267 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 80 768 | 86 136 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Hänförligt till moderbolagets aktieägare | 19 118 | 22 014 |
| Hänförligt till innehav utan bestämmande inflytande |
2 845 | 2 879 |
| Summa eget kapital | 21 963 | 24 893 |
| Långfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 2 081 | 6 186 |
| Obligationslån | 42 606 | 40 644 |
| Långfristiga leasingskulder | 651 | 474 |
| Övriga långfristiga skulder Avsättningar för pensioner |
622 381 |
1 303 387 |
| Övriga långfristiga avsättningar | 48 | 19 |
| Uppskjutna skatteskulder | 1 110 | 1 938 |
| Summa långfristiga skulder | 47 499 | 50 951 |
| Kortfristiga skulder | ||
| Skulder till kreditinstitut | 0 | 0 |
| Obligationslån | 1 100 | 1 000 |
| Företagscertifikat | 2 916 | 2 794 |
| Klientmedelsskuld | 1 125 | 1 060 |
| Leverantörsskulder Skatteskulder |
493 925 |
512 422 |
| Förskott från kunder | 64 | 88 |
| Kortfristiga leasingskulder | 220 | 443 |
| Övriga kortfristiga skulder | 1 515 | 810 |
| Upplupna kostnader och förutbetalda intäkter | 2 924 | 3 014 |
| Övriga kortfristiga avsättningar | 24 | 149 |
| Summa kortfristiga skulder | 11 307 | 10 292 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 80 768 | 86 136 |
Koncernens rapport över förändringar i eget kapital
| 2020 | 2019 | |||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Hänförligt till | Hänförligt till | |||||
| moderbolagets | Innehav utan | moderbolagets | Innehav utan best. | |||
| MSEK | aktieägare | best. inflytande | Summa | aktieägare | inflytande | Summa |
| Ingående balans, 1 januari | 22 014 | 2 879 | 24 893 | 23 666 | 2 006 | 25 672 |
| Ändrad redovisningsprincip IFRC 23 | – | – | – | -155 | – | -155 |
| Aktieutdelning | -1 332 | -60 | -1 392 | -1 247 | -58 | -1 305 |
| Återköp av aktier | -1 307 | – | -1 307 | -86 | – | -86 |
| Ändring av koncernstruktur | -54 | -1 | -55 | -70 | 836 | 766 |
| Avyttring av andelar i bolag med innehav | ||||||
| utan bestämmande inflytande | – | – | – | – | – | – |
| Periodens totalresultat | -202 | 27 | -175 | -94 | 95 | 1 |
| Utgående balans, 31 december | 19 118 | 2 845 | 21 963 | 22 014 | 2 879 | 24 893 |
Koncernens kassaflöde i sammandrag
| Fjärde kvartalet | Helår | |||
|---|---|---|---|---|
| okt–dec | okt–dec | |||
| MSEK | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 |
| Den löpande verksamheten | ||||
| Rörelseresultat (EBIT) | 1 200 | -2 137 | 4 695 | 2 060 |
| Avskrivningar och nedskrivningar | 335 | 3 385 | 1 529 | 4 284 |
| Amortering/omvärdering av köpta fordringar | 463 | 1 057 | 4 189 | 4 155 |
| Övriga justeringar för ej kassaflödespåverkande poster | 900 | -42 | 570 | -1 059 |
| Erhållen ränta | 11 | 18 | 43 | 62 |
| Erlagd ränta | -197 | -137 | -1 581 | -1 454 |
| Erlagda övriga finansiella kostnader | -52 | -203 | -225 | -483 |
| Betald inkomstskatt | -623 | -322 | -969 | -802 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 2 037 | 1 619 | 8 251 | 6 763 |
| före förändringar av rörelsekapitalet | ||||
| Förändringar i factoring-fordran | 42 | 2 | 36 | -47 |
| Andra förändringar i rörelsekapitalet | -589 | 216 | 430 | -324 |
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 490 | 1 837 | 8 716 | 6 392 |
| Investeringsverksamheten | ||||
| Förvärv av materiella och immateriella anläggningstillgångar | -191 | -261 | -672 | -699 |
| Portföljinvesteringar i fordringar och lager av fastigheter | -1 407 | -3 728 | -5 135 | -7 612 |
| Förvärv av dotterföretag och joint ventures | -29 | -3 177 | -35 | -5 135 |
| Likvida medel i förvärvade/avyttrade dotterföretag | 0 | 40 | 0 | 384 |
| Avyttring av dotterföretag och intresseföretag | 0 | 0 | 0 | 1 488 |
| Annat kassaflöde från investeringsverksamheten | -6 | -43 | 398 | -72 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 633 | -7 169 | -5 444 | -11 646 |
| Finansieringsverksamheten | ||||
| Upplåning och amorteringar | 78 | 2 936 | -68 | 7 229 |
| Återköp av egna aktier | -57 | 0 | -1 307 | -86 |
| Aktieutdelning till moderbolagets aktieägare | 0 | 0 | -1 332 | -1 247 |
| Aktieutdelning till ägare utan bestämmande inflytande | -31 | -46 | -72 | -58 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -10 | 2 890 | -2 779 | 5 838 |
| Summa förändring av likvida medel | -153 | -2 442 | 491 | 584 |
| Likvida medel vid periodens början | 2 417 | 4 438 | 1 906 | 1 348 |
| Kursdifferenser i likvida medel | -130 | -90 | -263 | -26 |
| Likvida medel vid periodens slut | 2 134 | 1 906 | 2 134 | 1 906 |
| Koncernen totalt | ||||
| Kassaflöde från den löpande verksamheten | 1 490 | 1 837 | 8 718 | 6 392 |
| Kassaflöde från investeringsverksamheten | -1 633 | -7 169 | -5 444 | -11 646 |
| Kassaflöde från finansieringsverksamheten | -10 | 2 890 | -2 779 | 5 838 |
Finansiella rapporter
Övrig
Moderbolagets resultaträkning
| Helår | ||
|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 |
| Nettoomsättning | 557 | 402 |
| Bruttoresultat | 557 | 402 |
| Försäljnings- och marknadsföringskostnader | -28 | -25 |
| Administrationskostnader | -804 | -793 |
| Rörelseresultat (EBIT) | -275 | -416 |
| Resultat från andelar i dotterföretag Valutakursdifferens på monetär post klassificerad som |
1 382 | 1 181 |
| utvidgad nettoinvestering samt säkringsåtgärder | 678 | -578 |
| Finansnetto övrigt | -1 261 | -970 |
| Resultat före skatt | 524 | -783 |
| Skatt | -104 | 96 |
| Periodens resultat | 420 | -687 |
Koncernen översikt
Periodens totalresultat är samma som periodens resultat.
Moderbolagets balansräkning
| 31 dec | 31 dec | |
|---|---|---|
| MSEK | 2020 | 2019 |
| TILLGÅNGAR | ||
| Anläggningstillgångar | ||
| Immateriella anläggningstillgångar | 298 | 141 |
| Materiella anläggningstillgångar | 13 | 13 |
| Finansiella anläggningstillgångar | 68 195 | 69 627 |
| Summa anläggningstillgångar | 68 506 | 69 781 |
| Omsättningstillgångar | ||
| Kortfristiga fordringar | 458 | 1 484 |
| Likvida medel | 533 | 220 |
| Summa omsättningstillgångar | 991 | 1 704 |
| SUMMA TILLGÅNGAR | 69 497 | 71 485 |
| EGET KAPITAL OCH SKULDER | ||
| Bundet eget kapital | 285 | 285 |
| Fritt eget kapital | 11 923 | 14 142 |
| Summa eget kapital | 12 208 | 14 427 |
| Långfristiga skulder | 50 386 | 50 192 |
| Kortfristiga skulder | 6 902 | 6 866 |
| SUMMA EGET KAPITAL OCH SKULDER | 69 497 | 71 485 |
Rörelsesegment översikt
Finansiella rapporter
Övrig information
Koncernen översikt
Moderbolaget
Koncernens moderbolag Intrum AB (publ):s verksamhet omfattar ägande av dotterbolagen, huvudkontorsfunktioner inom koncernen, visst koncerngemensamt utvecklingsarbete samt service och marknadsföring.
Moderbolaget redovisar en nettoomsättning för helåret om 557 MSEK (402) och ett resultat före skatt om 524 MSEK (-783). Moderbolaget investerade 189 MSEK (166) i anläggningstillgångar under helåret 2020 och hade vid dess utgång 533 MSEK (220) i likvida medel. Medelantalet anställda uppgick till 58 (68).
Redovisningsprinciper
Denna rapport har upprättats i enlighet med tillämpliga bestämmelser i Årsredovisningslagen och IAS 34 Delårsrapportering vad gäller koncernen samt i enlighet med 9 kap Årsredovisningslagen vad gäller moderbolaget.
Upplysningar enligt IAS 34.16A framkommer förutom i de finansiella rapporterna även i övriga delar av delårsrapporten.
Koncernens och moderbolagets redovisningsprinciper är i all väsentligt oförändrade jämfört med årsredovisningen 2019 och förändringar i IFRS standarder från 1 januari 2020 har inte haft någon materiell påverkan på denna kvartalsrapport.
Ändrade uppskattningar och bedömningar
Under det fjärde kvartalet har Intrum ändrat uppskattningar och bedömningar för beräkning av upplupet anskaffningsvärde genom effektivräntemetoden av de finansiella tillgångarna i segmentet portföljinvesteringar. Ändringarna har resulterat i en nettoeffekt som uppgår till 256 MSEK. Effekterna av de ändrade uppskattningarna och bedömningarna är redovisade i resultaträkningen som en portföljomvärdering, portföljavskrivningar samt i resultatandelar i intresseföretag och joint ventures och motbokade mot bokfört värde portföljinvesteringar och aktier och andelar i joint ventures i balansräkningen.
Transaktioner med närstående
Det har under kvartalet inte förekommit några väsentliga transaktioner utöver den normala verksamheten mellan Intrum och andra närstående bolag, styrelse eller koncernledning.
Marknadsutveckling och framtidsutsikter
I Intrums integrerade affärsmodell, bestående av kredithanteringstjänster och portföljinvesteringar, ser vi en god utveckling på medellångsikt inom båda områdena även om början av 2021 präglas av makroekonomisk osäkerhet på grund av pågående pandemi som på kort sikt påverkar våra kunders beslutsfattande. Intrum fortsätter att leverera på sitt transformationsprogram. Intrum kommer successivt att centralisera, standardisera och förbättra stora delar av inkassoprocessen. De åtgärder som vidtas inom detta område kommer att fortsätta att förbättra effektiviteten och stödja rörelsemarginalen framöver.
Väsentliga risker och osäkerhetsfaktorer
Koncernens och moderbolagets risker inkluderar risker relaterade till konjunkturutvecklingen, regelefterlevnad och förändringar i regelverk, ryktesrisker, skatterisker, risker hänförliga till IT och informationshantering, risker hänförliga till förvärv, marknadsrisker, likviditetsrisker, kreditrisker, risker med portföljinvesteringar och betalningsgarantier samt finansieringsrisker. Riskerna beskrivs närmare i förvaltningsberättelsen i Intrums årsredovisning 2019. Inga väsentliga risker bedöms ha tillkommit utöver dem som beskrivs i årsredovisningen.
Ny segmentsindelning från 2020
För att återspegla Intrums tillväxt i södra Europa har ett tredje affärsområde skapats, bestående av Intrums marknader i södra Europa, parallellt med de befintliga affärsområdena Kredithanteringstjänster och Portföljinvesteringar. Från och med 2020 är Intrum därmed organiserad och rapporterar med tre affärsområden, nämligen Kredithanteringstjänster (CMS), Portföljinvesteringar (PI) och Strategiska mark-
Finansiella rapporter
Övrig
information Definitioner Om Intrum
Rörelsesegment översikt
nader (Grekland, Italien och Spanien). Den tidigare indelningen i fyra geografiska regioner har tagits bort.
Koncernen översikt
Verkligt värde på finansiella instrument
Q4 i korthet VD-kommentar
Huvuddelen av koncernens finansiella tillgångar och skulder (portföljinvesteringar, kundfordringar, övriga fordringar, likvida medel, skulder till kreditinstitut, obligationslån, företagscertifikat, leverantörsskulder och övriga skulder) värderas i redovisningen till upplupet anskaffningsvärde. För flertalet av dessa finansiella instrument bedöms det redovisade värdet vara en god uppskattning på det verkliga värdet. Utestående obligationer med ett redovisat värde per 31 december 2020 på totalt 42 606 MSEK (41 644) beräknas dock ha ett verkligt värde på 43 751 MSEK (43 076). Koncernen har även valutaterminer och andra finansiella tillgångar om 295 MSEK (204) samt finansiella skulder om 1 515 MSEK (1 282) värderade till verkligt värde via resultaträkningen.
Aktien
Intrums aktie är noterad på Nasdaq Stockholm Large Cap. Under perioden 1 oktober–31 december 2020 har 29 119 478 aktier omsatts till ett värde om 6 876 MSEK, motsvarande 24 procent av totalt antal aktier vid slutet av perioden. Högsta betalkurs under perioden 1 oktober–31 december 2020 var 263,60 kr (19 oktober) och lägsta var 209,40 kr (21 december). Periodens sista handelsdag, den 31 december 2020, uppgick kursen till 216,8 kr (senast betald). Under perioden 1 oktober–31 december 2020 minskade Intrum aktiekurs med 2 procent medan Nasdaq OMX Stockholm ökade med 4 procent.
Aktiekurs, SEK

Ägare
| Kapital och | ||
|---|---|---|
| 31 dec 2020 | Antal aktier | röster, % |
| Nordic Capital | 57 728 956 | 47,8 |
| AMF Försäkring & Fonder | 11 046 371 | 9,1 |
| Swedbank Robur Fonder | 4 122 069 | 3,4 |
| Handelsbanken Fonder | 2 520 856 | 2,1 |
| Vanguard | 2 222 567 | 1,8 |
| Sampo Oyj | 2 294 409 | 1,9 |
| TIAA - Teachers Advisors | 1 917 850 | 1,6 |
| C WorldWide Asset Management | 1 486 999 | 1,2 |
| Norges Bank | 1 181 774 | 1,0 |
| BlackRock | 1 061 774 | 0,9 |
| Folketrygdfondet | 1 047 404 | 0,9 |
| Folksam | 1 067 851 | 0,9 |
| Dimensional Fund Advisors | 868 866 | 0,7 |
| Intrum AB | 850 000 | 0,7 |
| Livförsäkringsbolaget Skandia | 790 954 | 0,7 |
| Totalt, femton största ägare | 90 208 700 | 74,6 |
| Totalt antal aktier exklusive eget innehav | 120 870 918 |
Källa: Modular Finance Holdings och Intrum
26 Intrum Bokslutskommuniké, fjärde kvartalet 2020
Bolaget har under perioden 26 oktober 2020 till 6 november 2020 återköpt 250 000 aktier i ett återköpsprogram. Efter detta förvärv uppgår bolagets totala innehav av egna aktier till 850 000 aktier, motsvarande 0,70 procent av totala antalet aktier och röster i bolaget. Dessa 850 000 aktier kan komma att överlåtas i framtiden för att infria åtaganden enligt incitamentsprogram för företagsledningen. Ingen utspädningseffekt beräknas för dessa aktier.
Koncernen översikt
Rörelsesegment översikt
Eget innehav om 850 000 aktier ingår inte i antalet utestående aktier. Andelen svenskt ägande uppgick till 31,1 procent (institutioner 7,4 procentenheter, aktiefonder 15,1 procentenheter, privatpersoner 8,6 procentenheter).
Valutakurser
| Slutkurs | Slutkurs | Snittkurs | Snittkurs | Snittkurs | Snittkurs | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 30 dec | 30 dec | okt–dec | okt–dec | jan–dec | jan–dec | |
| 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | 2020 | 2019 | |
| 1 EUR=SEK | 10,03 | 10,45 | 10,19 | 10,66 | 10,48 | 10,59 |
| 1 CHF=SEK | 9,29 | 9,62 | 9,46 | 9,71 | 9,80 | 9,52 |
| 1 NOK=SEK | 0,96 | 1,06 | 0,95 | 1,06 | 0,98 | 1,07 |
| 1 HUF=SEK | 0,0275 | 0,0316 | 0,0280 | 0,0321 | 0,0299 | 0,0326 |
Händelser efter balansdagen
Q4 i korthet VD-kommentar
Inga väsentliga händelser har inträffat efter balansdagen.
Ytterligare information
Anders Engdahl , VD och koncernchef, tel: 08-546 102 02 Michael Ladurner, Ekonomi- och finansdirektör, tel: 08-546 102 02 Emil Folkesson, Investor Relations, tel: 08-546 102 02
Michael Ladurner är kontaktperson enligt EU:s marknadsmissbruksförordning.
Informationen i denna bokslutskommuniké är sådan information som Intrum AB (publ) är skyldigt att offentliggöra enligt EU:s marknadsmissbruksförordning och lagen om värdepappersmarknaden. Informationen lämnades, genom ovanstående kontaktpersons försorg, för offentliggörande den 28 januari 2021 kl. 07.00 CET.
Delårsrapport och övrig finansiell information finns tillgänglig via www.intrum.com
This interim report is also available in English.
Stockholm den 28 januari 2021
Anders Engdahl VD och koncernchef
Bokslutskommunikén har inte varit föremål för översiktlig granskning av bolagets revisorer.
Finansiella rapporter
Definitioner
Resultatbegrepp, nyckeltal och alternativa nyckeltal
Avkastning portföljinvesteringar
Avkastning portföljinvesteringar är verksamhetsområdets verksamhetsresultat för perioden, exklusive verksamhet inom factoring och betalningsgarantier (finansiella tjänster), omräknat till helårsbasis, som en procentandel av genomsnittligt redovisat värde på balansposten förfallna fordringar. Nyckeltalet ställer verksamhetsområdets resultat i relation till kapitalbindningen, och ingår bland koncernens finansiella mål. Definitionen av genomsnittligt bokvärde baseras på genomsnittet av kvartalen.
Avskrivningsskvot
Periodens avskrivning på portföljinvesteringar uttryckt som procentandel av inkasserat belopp.
Cash EBIT
Cash EBITDA minus övrig capex och ersättnings capex.
Cash EBITDA
Cash EBITDA är det justerade rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar samt portföljavskrivningar. I tillägg justeras resultatandelar från joint ventures bort och ersätts med det faktiska kassaflödet från joint ventures. För rullande 12 månader och helår adderas även proforma-justeringar (om det finns några för perioden).
Cash EPS
Cash EBIT minus kassaflödesbaserat finansnetto och kassaflödesbaserad inkomstskatt, justerad för jämförelsestörande skattebetalningar dividerat med antal genomsnittligt utestående aktier.
Cash Return on invested capital (RoIC)
Cash EBIT dividerat med genomsnittligt investerat kapital för perioden. Genomsnittet är beräknat genom kvartalets öppningsbalans och stängningsbalans.
EBITDA
EBITDA är rörelseresultatet efter återläggning av avskrivningar på anläggningstillgångar.
ERC
Det beräknade återstående nominella värdet av de förväntade framtida kassaflöden på koncernens portföljinvesteringar, inklusive Intrums förväntade kassaflöden från investeringar i joint ventures.
Ersättnings capex
Det beräknade portföljinvesteringarna som krävs för att upprätthålla en stabil ERC. Beräknas genom att dividera inkasserade belopp i kvartalet med LTM MoM-multipeln.
Externa intäkter
Intäkter från Intrums externa kunder samt omsättning från fastighetsverksamheten.
Förväntad återstående inkassering, ERC
Förväntad återstående inkassering ("estimated remaining collections") är det nominella värdet av den förväntade framtida inkasseringen på koncernens portföljinvesteringar, inklusive Intrums förväntade kassaflöden från investering i joint ventures.
Interna intäkter
Avser huvudsakligen Intäkter som betalas av segmentet Portföljinvesteringar till Kredithanteringstjänster samt Strategiska Marknader för utfört inkasseringsarbete på de portföljer som Intrum äger.
Justerad nettoomsättning/omsättning
Nettoomsättning/omsättning exklusive portföljomvärderingar och andra jämförelsestörande poster.
Justerad rörelsemarginal
Justerat rörelseresultat (EBIT) i förhållande till justerad nettoomsättning/omsättning.
Justerat rörelseresultat (EBIT)
Justerat rörelseresultat (EBIT) är rörelseresultatet exklusive omvärdering av portföljinvesteringar och andra jämförelsestörande poster.
Jämförelsestörande poster
Väsentliga resultatposter som inte ingår i koncernens normala återkommande verksamhet och som inte förväntas återkomma regelbundet. Inkluderar bland annat portföljomvärderingar, omstruktureringskostnader, kostnader för nedläggning av verksamhet, återföring av reserveringar som gjorts för omstrukturering eller nedläggningar, kostnadsbesparingsprogram, integrationskostnader, extraordinära projekt, avyttringar, nedskrivningar av andra anläggningstillgångar än portföljinvesteringar, kostnader för förvärv och avyttringar, rådgivningskostnader för avbrutna förvärvsprojekt, kostnader för flytt till nya kontorslokaler, uppsägnings- och rekryteringskostnader för medlemmar i koncernledningen och landschefer, samt externa kostnader för tvister och ovanliga uppgörelser. Jämförelsestörande poster specificeras eftersom de är svåra att förutsäga och har lågt prognosvärde för koncernens framtida resultatutveckling.
Kassaflöde från joint ventures
Det kassaflöde som Intrum erhållit i form av utdelningar från investeringar i icke-konsoliderade joint ventures.
Q4 i korthet VD-kommentar
Rörelsesegment översikt
Koncernen översikt
Finansiella rapporter
Definitioner, fortsättning
Kassaflödesbaserade intäkter
Kassaflödesbaserade intäkter är samma som periodens externa intäkter.
Kassaflödesbaserad omsättning
Ett alternativt mått på omsättningen som inkluderar den justerade nettoomsättningen samt kassaflödena från inkasserade belopp och kassaflöde från joint ventures.
Kassamultipel
Summan av förväntad återstående inkassering (ERC) på koncernens samtliga portföljinvesteringar, som andel av nuvarande bokvärdesbelopp.
Koncernens nettoomsättning
Koncernens nettoomsättning inkluderar externa kredithanteringsintäkter (rörliga inkassoprovisioner, fasta inkassoavgifter, gäldenärsarvoden, garantiprovisioner, abonnemangsintäkter osv), intäkter i verksamheten med portföljinvesteringar (inkasserade belopp minskade med periodens amortering och omvärdering) samt övriga intäkter av finansiella tjänster (avgifter och räntenetto från finansieringstjänster).
LTM
Förkortningen LTM avser siffror på rullande tolv månaders basis.
LTM MoM multiple
Det kvartalsvis genomsnittligt garanterat moneyon-money multiple för de senaste 12 månaderna. Beräknas genom att dividera livstids ERC för förvärvade portföljer i kvartalet med inköpspriset för förvärvade portföljer under kvartalet.
Nettoskuld
Nettoskulden utgörs av räntebärande skulder och pensionsavsättningar minus likvida medel och räntebärande fordringar.
Nettoskuld/Cash EBITDA
Nyckeltalet avser nettoskulden dividerad med koncernens Cash EBITDA på rullande tolv månaders basis. Måtten beräknas enligt definition i koncernens låneavtal. Nyckeltalet ingår bland koncernens finansiella mål, och är ett centralt mått för att bedöma nivån på koncernens upplåning samt är ett allmänt accepterat mått för finansiell kapacitet bland kreditgivare. Nyckeltalet redovisas beräknat enligt de definitioner som anges i villkoren för koncernens revolverande syndikerade lånefacilitet, vilket bland annat innebär att resultatandelar i icke-konsoliderade joint ventures ingår bara till den del som resultatet delats ut till Intrum och att verksamheter som förvärvats under perioden ingår på pro formabasis under hela tolvmånadersperioden.
Organisk tillväxt
Organisk tillväxt avser nettoomsättningens genomsnittliga utveckling i lokal valuta, rensad för portföljomvärderingar samt för effekter av förvärv och avyttringar av koncernföretag. Den organiska tillväxten är ett mått på den utveckling av koncernens befintliga verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
Portföljinvesteringar
Periodens investeringar i portföljer med förfallna fordringar, med och utan säkerhet, investeringar i fastigheter samt i joint ventures vars verksamhet är att investera i portföljer med fordringar och fastigheter.
Portföljinvesteringar – inkasserade belopp, avskrivningar och omvärderingar
Portföljinvesteringar består av portföljer med förfallna konsumentfordringar som köpts till ett pris som understiger det nominella fordransbeloppet. De redovisas till upplupen anskaffningskostnad med tillämpning av effektivräntemetoden, baserat på en inkasseringsprognos som upprättas vid förvärvstillfället för respektive portfölj. Periodens nettoomsättning hänförlig till portföljinvesteringar utgörs av inkasserade belopp minskade med periodens avskrivning och omvärderingar. Avskrivningen är periodens minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till att inkassering sker enligt plan. Omvärdering är periodens ökning eller minskning av portföljernas nuvärde som är hänförlig till periodens förändringar i prognoser om framtida inkassering.
Pro-forma justeringar
Verksamheter som förvärvats under perioden ingår på pro forma-basis under hela tolvmånadersperioden.
Rörelsemarginal
Rörelsemarginalen utgörs av rörelseresultatet uttryckt som procentandel av nettoomsättningen.
Rörelseresultat (EBIT)
Rörelseresultatet utgörs av nettoomsättningen minskad med rörelsens kostnader, såsom framgår av resultaträkningen.
Valutajusterad förändring
När det gäller utvecklingen av omsättning och rörelseresultat exklusive omvärderingar för respektive region anges den procentuella förändringen jämfört med motsvarande period föregående år både i form av förändringen av respektive tal i svenska kronor och i form av en valutajusterad förändring där effekten av förändrade valutakurser har exkluderats. Den valutajusterade förändringen är ett mått på den utveckling av koncernens verksamhet som företagsledningen har möjlighet att påverka.
Återinvesteringsnivå
Återinvesteringsnivå definieras som ERC för kommande 12 månader dividerat med senaste 12 månaders kassamultipel (över fyra kvartal på kvartalsbasis).
Övrig capex
Investeringar gjorda för tillväxt inom verksamheten. Till exempel IT och materiella tillgångar.
Om Intrum
Q4 i korthet VD-kommentar
Intrum är den branschledande leverantören av kredithanteringstjänster med närvaro på 24 marknader i Europa. Intrum hjälper företag att utvecklas genom att erbjuda lösningar som utformats för att förbättra företagens kassaflöde och långsiktiga lönsamhet samt genom att ta hand om deras kunder. En viktig del av bolagets mission är att se till att privatpersoner och företag får det stöd de behöver för att bli skuldfria. Intrum har cirka 10 000 engagerade medarbetare som hjälper cirka 80 000 företag runt om i Europa. Under 2020 hade bolaget intäkter på 16,8 miljarder kronor. Intrum har sitt huvudkontor i Stockholm och Intrum-aktien är noterad på Nasdaq Stockholm. Mer information finns på www.intrum.com.
Rörelsesegment översikt
Finansiella rapporter
Övrig
Affärsmodell
Vi ser till att företag får betalt genom att erbjuda två typer av tjänster. Kredithanteringstjänster med fokus på sena betalningar, det vill säga inkasso, samt köp av portföljer med förfallna fordringar. Utöver detta erbjuder vi ett komplett utbud av tjänster som täcker företags hela kredithanteringskedja.
Koncernen översikt
Intrum som investering
Växande marknad – Marknaden för våra tjänster växer. Genom digitalisering ökar kreditförsäljningen, marknaden konsolideras och nya typer av fordringar säljs då företag och banker i högre utsträckning vill fokusera på sin kärnverksamhet.
Marknadsledande position – Intrum är branschledande i Europa med närvaro i 24 länder. Dessutom har vi samarbetspartners i ytterligare cirka 160 länder. Tack vare vår storlek kan vi samarbeta med våra uppdragsgivare över flera marknader, vi har en bred kunskap som spänner över många branscher och vi har möjlighet att investera i ny teknologi och innovativa lösningar.
Ett komplett utbud – Intrum har ett komplett utbud av kredithanteringstjänster som täcker företags hela kredithanteringskedja.
Stort förtroende och 100 års erfarenhet – Vårt arbete kan enbart bedrivas om vi har uppdragsgivarens fulla förtroende och bedriver vår verksamhet med etik och respekt för slutkunden. 100 års erfarenhet visar på styrkan i vår syn på affärer och vår affärsmodell, och vi bygger långsiktiga partnerskap med våra uppdragsgivare.
Intrum leder vägen till en sund ekonomi – En fungerande kreditmarknad är en förutsättning för att näringslivet och därmed hela samhället fungerar. Intrum fyller en viktig funktion i detta sammanhang.
Finansiella mål
Avkastning: Cash RoIC >10% på medellång sikt
Tillväxt: Cash EPS >10% i genomsnitt på medellång sikt
Skuldsättningskvot: Net debt/Cash EBITDA 2.5–3.5x i slutet av 2022
Policy för utdelning till aktieägare: Absolut årlig ökning av utdelning per aktie
För mer information, besök https://www.intrum.com/investors/financial-info/financial-targets/
Finansiell kalender 2021
28 januari 2021, bokslutskommuniké 2020
29 april 2021, delårsrapport för första kvartalet
29 april 2021, årsstämma
Intrum AB (publ) Sicklastråket 4, Nacka 105 24 Stockholm, Sverige Tel +46 8 546 10 200 Fax +46 8 546 10 211 www.intrum.com [email protected]